پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / آموزش كامپيوتر / اسکنر چیست و چگونه كار می كند؟
تلگرام

اسکنر چیست و چگونه كار می كند؟

اسكنرها چگونه كار مي كنند؟
اسكنر يكي از لوازم جانبي رايانه است كه براي انتقال اسناد و تصاوير دنياي حقيقي به درون رايانه و تبديل آنها به صفر و به يك بكار مي رود.

اسكنرها انواع مختلفي دارند. متنوع ترين و معمول ترين نوع اسكنر، Flatbed نام دارد كه همان اسكنري است كه اغلب ديده ايد و همه جا از آن استفاده مي كنند.

به اين اسكنر، روميزي Desktop هم گفته مي شود. اسكنرهاي Sheet-fed نيز بسيار شبيه به اسكنرهاي روميزي عمل مي كنند با اين تفاوت كه هنگام اسكن كردن، به جاي هد اسكن كننده، سند حركت مي كند. اين اسكنرها از نظر ظاهري شبيه به يك پرينتر كوچك هستند.
دسته سوم اسكنرهاي Handheld نام دارند. اين اسكنرها، برخلاف 2 نوع قبلي، دستي هستند و خود كابر بايد هد اسكن كننده را روي سند حركت دهد، به همين دليل هم از كيفيت چنداني برخوردار نيستند و بالاخره دسته آخر كه به اسكنرهاي Drum معروفند، بسيار دقيق هستند و در صنعت چاپ مورد استفاده قرار مي گيرند.

ما در اينجا به بررسي طرز كار اسكنرهاي روميزي مي پردازيم، اما فن آوري به كار رفته در ديگر اسكنرها هم بسيار شبيه به اين نوع است و شما مي توانيد تا حدود زيادي آن را تعميم دهيد. در قدم اول شما سند را روي يك صفحه شيشه اي گذاشته و پوشش آن را مي بينيد اما پس از آن چه اتفاقي مي افتد؟
ابتدا سند به وسيله يك لامپ گزنون يا يك لامپ CCFL روشن مي شود. در اسكنرهاي قديمي تر از لامپ هاي فلورسنت معمولي استفاده مي شد كه از شفافيت تصوير كم مي كرد. پس از اين مرحله، تصوير سند به وسيله يك آيينه ي زاويه دار به يك آيينه ديگر منعكس مي شود. بعضي از اسكنرها 2 آيينه و برخي ديگر 3 آيينه دارند.

هر يم از اين آيينه ها، تقعر كمي دارند كه باعث مي شود تصوير منعكس شده در يك سطح كوچك تر متمركز شود و در نتيجه وضوح تصوير بيشتر شود. آخرين آيينه، تصوير را به يك نفر منعكس مي كند. لنز تصوير را از طريق يكسري فيلتر كه كارشان جدا كردن 3 رنگ قرمز، آبي و سبز به كار رفته در تصوير است روي CCD متمركز مي كند.

CCD، مهمترين قسمت يك اسكنر و رايج ترين فن آوري براي دريافت تصوير در اسكنرهاست. اصولا هر اسكنري، بايد بتواند به نحوي تصوير را به سيگنال الكتريكي تبديل كند. CCD، اين كار را انجام مي دهد. CCD يك آرايه از ديودهاي نوري است كه فوتون ها «نور» را به الكترون ها «بارالكتريكي» تبديل مي كند. اين ديودها كه Photo site ناميده مي شوند، به نور حساس هستند.

هرچه نوري كه به يك ديود مي تابد، روشن تر باشد، بار الكتريكي كه در آن مكان جمع مي شود نيز بيشتر خواهد بود. به اين ترتيب، رنگهاي مختلف تصوير، بسته به شدت روشنايي كه دارند، از طريق ديودهاي CCD به ولتاژالكتريكي تبديل مي شوند.

كل مكانيزم بيان شده شامل آيينه ها، لنز، فيلتر و CCD، هد اسكن كننده ي تصوير را مي سازند. اين هد كه به آرامي روي سند حركت مي كند، به وسيله يك تسمه به يك موتور پله اي متصل است كه هد را به جلو مي برد، هد اسكن كننده از يك طرف نيز به يك ميله متصل است كه از ايجاد انحراف يا لغزش در مسير هد، هنگام خواندن سند جلوگيري مي كند.

تنظيمات دقيق اجزاي مختلف هد، به مدل اسكنر بستگي دارد، اما اصول آن در تمام اسكنرها مشابه است، البته به جز اين فن آوري، فن آوري هاي ديگري نيز براي ساخت اسكنر وجود دارد، اما فن آوري غالب، همان است كه بيان شد.

اسكنرها از نظر شفافيت و وضوح تصوير با هم تفاوت دارند، اين مسئله به تعداد سنسورها در هر سطر آرايه CCD، دقت موتور پله اي، كيفيت لنز و نيز ميزان روشنايي منبع نور بستگي دارد، بديهي است كه يك لامپ گزنون با روشنايي زياد به همراه يك لنز با كيفيت بالا، نسبت به يك لامپ فلورسنت معمولي با يك لنز معمولي و ساده تصويري با كيفيت بسيار بالاتر ايجاد خواهد كرد.

اما اسكن كردن تصوير، مرحله اول كار است. مرحله بعدي، انتقال تصوير اسكن شده به رايانه است. براي اتصال اسكنر به رايانه و انتقال تصوير راههاي متفاوتي وجود دارد. ساده ترين راه اتصال از طريق پورت موازي است كه البته كندترين روش ممكن هم هست.
روش دوم، استفاده از رابط “Small SCSI computer system interface” است كه يك رابط موازي با سرعت بالاست.

اسكنرهاي «SCSI» از طريق يك كارت SCSI به رايانه متصل مي شوند.

راه سوم، استفاده از پورت USB است. اسكنرهاي USB، سرعت خوبي دارند و كار كردن با آنها نيز ساده است.

روش آخر نيز استفاده از Firewire است. Firewire يك گذرگاه سريال بسيار سريع است. البته اين روش هزينه بيشتري هم دارد و براي تصوير با كيفيت بسيار بالا استفاده مي شود. به اين ترتيب كار اسكن تصوير پايان مي رسد و تصوير به رايانه شما منتقل مي شود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

چرا ويندوز كامپيوتر من كند است؟

چرا ويندوز كامپيوتر من كند است؟ پايين آمدن سرعت ويندوز مشكلي است كه هر كسي …

چگونه اطلاعات را از یک هارد به هارد دیگر کپی کنیم ؟

چگونه اطلاعات را از یک هارد به هارد دیگر کپی کنیم ؟ جهت اجرای این …