خانه / پوست و مو / آیا گونه گذاری برای صورت خوب است ؟
مجله پزشکی

آیا گونه گذاری برای صورت خوب است ؟

گونه گذاری ، بایدها و نبایدها

زیباسازی چهره قدمتی برابر با حیات انسان بر روی کره خاکی دارد . در گذشته انجام ورزش ها ، استفاده از کرم ها و ماسک های گوناگون به ویژه گیاهی مد نظر بوده و امروزه به واسطه پیشرفت طب ، جراحی ، لیزر و تکنیک های مختلف مثل پروتز و تزریق به زیبا کردن و رفع چروک و یا لک و نیز افزایش حجم اعضا مختلف صورت مثل گونه ، لب کمک کرده است .

ژل ها ترکیبات پر کننده ای هستند که با پر کردن شیارها باعث پر شدن چروک ها ، رفع لاغری دست و صورت ، گودی زیر چشم ها ، افزایش حجم لب ، گونه ، چانه و نیز اندام می شود و این ترکیبات حتی برای پر کردن فرو رفتگی های ضایعاتی چون سالک و آبله و …. نیز تغییرات محدود در حالت بینی کاربرد دارند . در واقع ژل ها چروک های عمیق و گودی ها را پر کرده و
از آنها برای برجسته کردن گونه و لب استفاده می شود و اثرشان بین ۶ ماه تا ۶ سال می باشد . ترکیبات پر کننده به دو نوع موقت و دائمی تقسیم می شوند .

ژل های موقت شکل کلاژن هاو هیالورونیک اسیدها بوده و اسامی مختلفی مانند ژوودرم ، رو فیلان ، روی درم ، ماتریدکس و …. دارند . ژل های دائم در اصل همیشگی بوده اما چون بعد از گذشت ۵ تا ۶ سال کوچک تر شده و بافت های بدن نیز تحلیل می روند ، ماندگاری آنها را باید بین ۵ تا ۱۰ سال در نظر گرفت امروز ژلهای دائم به طور عمده شامل پلی آکریل امید و پلی متیل متا کریلات می باشند .

مطالعات و تحقیقات متعدد بر روی برخی انواع آن که در اروپا طی سی سال گذشته استفاده شده نشان داده که نه تنها هیچ گونه حساسیت ، سرطان زایی ، مسمومیت و …. با آن وجود نداشته بلکه غیر قابل جذب و تجزیه بودن ، تطابق کامل با بافت پیوندی بدن یکنواختی آن نیز به اثبات رسیده است . ژل دائمی با انواع پاژ ( اوکراین ) و آکرامید ( سیویسی ) موجود است .

ایجاد عوارضی مثل حساسیت و واکنش نسبت به نوع آکرامید خیلی کم تر است و با توجه به این که فرمول هر دو ژل دارای ماندگاری یکسانی می باشد ، تفاوت عمده در میزان درجه خلوص و مواد افزودنی به ژل پاژ و بسته بندی و تکنولوژی تولید آن ها بوده و ژل پاژ برای جاهای ظریف مانند لب و خط خنده مناسب نمی باشد . برای گونه هم از ژل پاژ استفاده می شود چون میزان ژل های دیگر مانند آکرامید یک سی سی بوده که برای گونه کم می باشد زیرا برای لاغری صورت و یا گونه گذاری در هر ظرف نیاز به حداقل ۲ سی سی ژل می باشد و هزینه استفاده از این نوع ژل نیز نسبت به انواع دیگر کم تر است .
در مورد ژل های موقت از آن جایی که خیلی از این نوع ژل ها نوعی پروتئین بوده و بدن آن ها را به عنوان مواد بیگانه شناسایی نمی کند در نتیجه معمولا عوارضی نیز مشاهده نمی شود و حتی در موارد نادر چنان که دچار عوارضی بشوند چون به تدریج بدن این مواد را جذب و تجزیه می کند ، هیچ گونه عارضه ماندگاری باقی نخواهد گذاشت .
اما در مورد ژل های دائم گاهی عوارضی همچون حساسیت و حتی عفونت و گاهی جا به جایی ژل مشاهده می شود که برای پرهیز از‌ آن اولا در مورد افرادی که سابقه بیماری های اتوایمیون شدید مانند لوپوس و روماتیسم و سندرم نفروتیک و نیز بیماری های سیستمیک مانند دیابت ، بهتر است به طور کلی تزریق انجام نشود . ثانیا برای جاهای ظریف تر بهتر است فقط از انواع مرغوب استفاده شود و ثالثا حجم مقدار ماده تزریق شده زیاد نباشد

مطالب داغ امروز :

پیشگیری از سرطان

سرطان بدشانسی نیست بلکه این بیماری مهلک ساخته و پرداخت دست خود انسان ها و …

تفاوت، علائم و نشانه‌های سرطان و زخم معده

درد شکم، کاهش وزن و بی‌اشتهایی به غذاهای گوشتی از علائم سرطان معده است که …

کافئین مهم‏ترین عنصر موجود در چای است

کافئین به صورت محرک عمل می‏کند و بر سیستم عصبی تأثیر می‏گذارد. عمل تحریک‏آمیز بسیار …