پزشکان بدون مرز درمان
خانه / آموزش كامپيوتر / نكاتی كه رعايت آنها به افزايش عمر باطری لب تاپ كمك مي كند
تلگرام

نكاتی كه رعايت آنها به افزايش عمر باطری لب تاپ كمك مي كند

10 نکته براي افزايش عمر باطري لپ‌تاپ
نکات ساده زير را دنبال کنيد تا هرگز با کمبود شارژ باطري لب تاپ در مواقع ضروري مواجه نشويد.

1 ) تنها وقتي اجرا کنيد که شما نياز داريد: باقي نگهداشتن برنامه ها به صورت Backgrounb باعث مي شود که سيستم به منابع بيشتري نياز داشته باشد. در نتيجه مصرف باطري افزايش پيدا خواهد کرد. سعي کنيد برنامه هاي کمتري را در پشت زمينه سيستم نگهداري کنيد و از اجراي برنامه هايي که سيستم شما را کند خواهند کرد اجتناب کنيد حتي در بهترين زمان ممکن.

2 ) پروسس هاي غير ضروري و فرعي را از بين ببريد: شما مي توانيد بسياري از پروسس هايي را که نياز ضروري نداريد حذف کنيد. برخي از پروسس ها همواره و هر روز هنگام وارد شدن به سيستم فعال مي شوند در صورتي که برخي از اين پروسس ها و سرويس ها در مواقع خاص مثل متصل بودن به شبکه و… نياز مي باشد. اگر به شبکه متصل نيستيد يا فايل هاي EXE از روي فلاپي درايو يا CD اجرا نمي کنيد مي توانيد آنتي ويروس خود را غيرفعال کنيد. براي غير فعال کردن برخي ديگر از سرويس هاي غيرضروري مي توانيد RUN و تايپ Msconfig و از قسمت startup برخي ديگر از سرويس ها را غير فعال کنيد. (البته اگر سرويس ها را نمي شناسيد با احتياط عمل کنيد.)

3 ) ملايم باشيد: اگر از دستگاه خود براي نوشتن يا خواندن ايميل استفاده مي کنيد سفر خود را با DVD ، ويدئو و يا CD هاي بازي همراه نسازيد، زيرا انرژي بسيار زيادي مصرف مي کنند و باعث تخليه سريع باطري دستگاه شما خواهند شد. مگر اينکه شما قصد داشته باشيد در مواقع ضروري به دستگاه خانگي خود از طريق سرويس Postel پاسخ دهيد.

4 ) شفافيت صفحه نمايش را تنظيم کنيد: سعي کنيد شفافيت و نور صفحه نمايش خود را در پايين ترين حد خود قرار دهيد زيرا با نور کم هم مي توانيد کارهايتان را مديريت کنيد علي رغم اينکه در مصرف بالاي باطري هم صرفه جويي کرده ايد. اگر شفافيت نور صفحه نمايش شما بالا باشد، باعث خواهد شد بخش حجيمي از مصرف باطري را بگيرد.

5 ) دستگاه هاي سخت افزاري داخلي غيرضروري را غيرفعال کنيد: لپ تاپ شما داراي يکسري ويژگي هاي سخت افزاري onboarb (توکار) است که به صورت پيش فرض فعال مي باشد. اين ويژگي خوب است به شرطي که شما با پريز برق يکي دو قدم بيشتر فاصله نداشته باشيد ولي وقتي به پريز برق دسترسي نداريد مجبوريد آنها را غيرفعال کنيد. به عنوان مثال اگر شما ارتباط بي سيم (wireless) نداريد، نياز نيست که fi-wi دستگاه شما on باشد يا مثلا نياز نيست که بلوتوث (Bluetooth) دستگاه شما روشن باشد. ديگر اجزاي داخلي دستگاه خود را چک کنيد و اگر از آنها استفاده نمي کنيد، آنها را غيرفعال کنيد تا مصرف باطري لپ تاپ شما کم شود.

6 ) مواظب دستگاه هاي جانبي خارجي هم باشيد: دستگاه هاي جالبي که با پورتUSB ، CIA PCM و ساير وسايل جانبي که به دستگاه متصل کرده ايد را از دستگاه جدا کنيد زيرا سيستم شما جهت برقراري ارتباط با آنها انرژي مصرف مي کند و آنها انرژي دستگاه را داخل خودشان مي کشند اگر شما در حال حاضر به پريز برق دسترسي نداريد نيازي نيست iTunes خود را شارژ کنيد يا ipod خود را Upbate سازيد.

7 ) از پارامترهاي ذخيره کردن انرژي به دقت استفاده کنيد: بله، اين نکته اساسي است اما يک نقطه بنيادين براي به خاطر آوردن اين نکته وجود دارد و آن اين است که حالت Stanbdy از انرژي باطري شما استفاده مي کند. اگر لپ تاپ شما حالت Hidernate را پشتيباني مي کند به جاي حالت Stanbdy از حالت Hibernate استفاده کنيد. در اين حالت هر آنچه که در حافظه اصلي (RAM) مي باشد داخل يک فايل روي هاردديسک ذخيره مي شود و سپس سيستم خاموش مي شود و هنگامي که شما دوباره سيستم را روشن کنيد محتويات حافظه اصلي (RAM) دوباره داخل آن بارگذاري (load) مي شود.

8 ) بازديد دماي محيط کاري: هنگامي که دماي محيط دستگاه شما استاندارد نباشد، بازدهي باطري دستگاه شما بسيار کم خواهد شد. اگر محيطي که در آن با لپ تاپ مي خواهيد کار کنيد بازه دماي آن استاندارد نيست، مي توانيد دستگاه خود را روشن کنيد و در شرايط بهتري ادامه کارها را انجام دهيد تا عمر باطري خود را بيشتر کنيد.

9 ) شرايط نگهداري از باطري: باطري هاي قديمي based-nickel بهتر کار مي کنند آنها به طور منظم و کامل شارژ مي شوند و ساير باطري ها نيز يک روش شارژ ايده آل دارند که اگر علاقه مند بوديد مي توانيد از آنها استفاده کنيد. البته سري جديد باطري هاي Lion-Li اگر به صورت کامل نيز شارژ شوند، آسيبي نخواهند ديد.

10 ) جمع بندي کلي: البته در مقالاتي که من براي اين تحقيق مي خواندم نکته اي بهتر از اين نبود که «لپ تاپ خود را به آداپتور Ae متصل کنيد. » البته متصل کردن آداپتور به پريز برق را نبايد فراموش کرد. اما اين عاقلانه است که هميشه چنين امکاني وجود ندارد. بنابراين همچنان بهترين پيشنهاد اين است که هنگامي که شارژ باطري کم است کارهاي خود را اولويت بندي کنيد و سخت افزارهاي جانبي را محدود کنيد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

چرا ويندوز كامپيوتر من كند است؟

چرا ويندوز كامپيوتر من كند است؟ پايين آمدن سرعت ويندوز مشكلي است كه هر كسي …

چگونه اطلاعات را از یک هارد به هارد دیگر کپی کنیم ؟

چگونه اطلاعات را از یک هارد به هارد دیگر کپی کنیم ؟ جهت اجرای این …