پزشکان بدون مرز درمان
خانه / تغذيه / بهترين رژيم لاغري چيست؟
تلگرام

بهترين رژيم لاغري چيست؟

بهترين رژيم لاغري چيست؟
امروزه شاهد افزايش روزافزون مصرف قند و غذاهاي شيرين هستيم . به تدريج که ذائقه مردم به غذاهاي شيرين عادت مي کند، کارخانجات مواد غذايي نيز روز به روز، محصولات شيرين تري به بازار روانه مي کنند و اين چرخه معيوب، پبوسته ادامه مي‌يابد.
با يک محاسبه سرانگشتي و ساده به طور متوسط هر فرد بين 20-15 قاشق چاي خوري شکر ( مجموع قند مصرفي روزانه و قند به کار رفته در محصولات غذايي ) در روز مصرف مي کند که اين مقدار، بسيار بيشتر از نياز بدن است.
يک بررسي اخير نشان داده است که رژيم‌هاي داراي مقدار کمي شکر و رژيم‌هاي مديترانه‌اي موثرترين رژيم‌ها براي لاغري محسوب مي‌شوند.

به گزارش فيگارو در حالي که چاقي در حال افزايش در سراسر جهان است، تعداد رژيم‌هايي که از سوي متخصصان تغذيه و پزشکان پيشنهاد مي‌شود نيز در حال گسترش است. پژوهشگران اروپايي و آمريکايي  انواع رژيم‌هاي غذايي را با هم مقايسه کردند ودر مقاله‌اي که در تاريخ 17 ژوئيه در مجله New England Journal of medicine به چاپ رسيد اعلام کردند بهترين رژيم‌ براي کاهش وزن رژيمي است که در ‌آن مقدار هيدرات کربن کمي مصرف شود يعني قند از برنامه غذايي تا حد زيادي کاسته شود. رژيم مديترانه‌اي نيز تا حد زيادي به اين رژيم شباهت دارد.
استفاده از رژيم سرشار از روغن زيتون، سبزي و ميوه و ماهي، موسوم به رژيم مديترانه‌اي، در يونان، ايتاليا و اسپانيا بومي است و مي‌تواند در کاهش بروز بيماري‌هاي قلبي، چاقي، آسم و برخي بيماري‌هاي التهابي ديگر موثر باشد. رژيم غذايي مديترانه اي مقدار زيادي چربي دارد ولي اين چربي‌ها ، چربي‌هاي اشباع‌نشده يا چربي‌هاي سالم هستند
البته لازم به ذکر است که تمامي متخصصان در کنار رژيم غذايي، حرکات ورزشي را نيز تجويز مي‌کنند زيرا اين رژيم  به تنهايي سبب مي‌شود نه تنها بافت چربي بلکه بافت ماهيچه‌اي نيز از بين برود و براي جلوگيري از بين رفتن بافت ماهيچه‌اي انجام فعاليت‌هاي بدني روزانه (3 بار ر هفته هر بار به مدت 30 دقيقه) ضروري است. پژوهشگران به منظور مقايسه 3 نوع رژيم روي 322 نفري که از چاقي يا اضافه وزن رنج مي‌بردند و برخي به ديابت يا ناراحتي‌هاي قلبي‌عروقي دچار بودند و به طور متوسط 52 سال داشتند و اکثرا مرد بودند به مدت 2 سال تحقيق کردند.
گروه اول رژيمي با مقدار چربي کمي، 1500 کالري روزانه براي زنان و 1800 کالري براي مردان داشتند.
گروه سوم اجازه مصرف قند را نداشتند اما هر چقدر کالري مي‌خواستند مي‌توانستند مصرف کنند. اجازه مصرف چربي حيواني نيز نداشتند.
نتايج تحقيقات دو ساله نشان داد گروهي که قند مصرف نمي‌کردند به طور ميانگين 7/4 کيلوگرم و  افراد داراي رژيم مديترانه‌اي 4/4 کيلوگرم و افراد با رژيم فاقد چربي 9/2 کيلوگرم وزن کم کرده‌اند.
لازم به ذکر است در هر 3 دسته ميزان فشار خون افراد کاهش يافت و افرادي که رژيم فاقد قند داشتند، ميزان کلسترول خونشان بسيار خوب بود و افراد داراي رژيم مديترانه‌اي قند خونشان در وضعيت مناسبي بود.
چند توصيه ساده رژيمي:
1- قندها را کاملاً از رژيم حذف نکنيد :
از آن جايي که در تهيه اغلب مواد غذايي، شکر به کار رفته است، بنابراين حذف کامل قند از رژيم امکان پذير نيست. کافي است مصرف قندهاي خالص ( قند و شکر ) را براي خود محدود کنيم؛ به عبارتي کاهش مصرف قند و مواد شيرين را به تدريج در رژيم روزانه خود اعمال کنيم.
  2- برچسب هاي مواد غذايي را با دقت کامل بخوانيد :
مقدار قندي که روي برچسب هاي مواد غذايي نوشته شده است ،معمولا مجموع قند طبيعي و شکر افزوده شده در مراحل تهيه محصول است. در اين جدول شما به راحتي هر کلمه اي که به حرف ” اوز” ختم مي شود نظير ساکاروز، فروکتوز، لاکتوز و … را مي توانيد معادل قند محاسبه کنيد. از محصولاتي هم که حاوي قند فراواني هستند مي توان به عسل  ، شربت، عصاره آب ميوه ها و قند اينورت اشاره کرد.
 3- خوردن دسر را براي زمان هاي خاص در نظر بگيريد :
دسر را به عنوان قسمتي از برنامه غذايي روزانه خود قرار ندهيد؛ اما در آخر هفته يا در ميهماني ها مي توانيد از خوردن آن لذت ببريد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علل گزگز و داغ شدن کف پا

– پا درد – خارش – کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا – گرفتگی …

مهمترین علل خواب رفتن دست و پا

1- خواب رفتن بدنبال از فشار خارجی به عصب محیطی حتما تا به حال برای …