خانه / داروسازی / دیلتیازم DILTIAZEM
مجله پزشکی

دیلتیازم DILTIAZEM

دیلتیازم DILTIAZEM 
 
 
دیلتیازم در موارد بسیاری تجویز می شود، مثل کاهش فشارخون در پرفشاری خون ؛ تسکین درد قلبی در قفسه سینه (آنژین صدری )؛ و ضریان قلب نامنظم و لرزش دست .

پزشکان ممکن است در شرایط دیگری نیز دیلتیازم تجویز کنند. این دارو از طریق مسدودکردن ورود کلسیم به داخل سلول ها عمل می کند؛

به همین علت آن را یک داروی مسدود کننده کانال کلسیمی می نامند. این خاصیت مسدودکنندگی باعث می شود تا مقدار کلسیم در سلول های قلبی و رگ های خونی کاهش می یابد، که موجب کاهش ضربان قلب و گشادی عروق (رگ ها) می شود.

بنابراین فشار خون پایین آید، جریان خون افزایش می یابد، و بار کاری قلب کاهش پیدا می کند.
چگونگی مصرف
مقادیر متفاوتی از دیلتیازم برای موارد گوناگون تجویز می شود. مهم است که دارویتان را هر روز در ساعت یکسانی مصرف کنید.

شکل های طولانی اثر دیلتیازم روزی یک بار مصرف می شود. و بهتر است صبح ناشتا خورده شود تا فراموش نشود. در مواردی که روزی چند نوبت دیلتیازم تجویز می شود، باید سعی کنید که مطمئن شوید همه نوبت ها را بخورید. دیلتیازم را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد.

هر روز پیش از مصرف دیلتیازم نبضتان را برای یک دقیقه بگیرید. اگر بلد نیستید از یک پرستار یا پزشک بخواهید روش آن را به شما بیاموزد. اگر نبضتان ۵۰ در دقیقه یا کمتر بود، قبل از مصرف دوز بعدی دیلتیازم با پزشکتان مشورت کنید.

هیچگاه بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. از دستورات پزشکتان به دقت پیروی کنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردیکه به یاد آوردید، مصرفش کنید.

در مواردی که دارو را روزی یک بار مصرف می کنید اگر کمتر از ۸ ساعت تا نوبت بعدی مصرف دارو مانده بود، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید. اگر دیلتیازم را روزی چند بار مصرف می کنید، اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است ، نوبت فراموش شده را حذف کنید.

مقدار دارو را دو برابر نکنید و پیش از هماهنگی و مشورت با پزشکتان مصرف دارو را قطع نکنید. برای قطع این دارو مقدار داروی مصرفی باید به تدریج کاهش داده شود.

در اکثر مواردی که دیلتیازم تجویز می شود برای مهار بیماری است نه درمان آن . بنابراین ممکن است مجبور باشید که آن را در سال ها یا حتی پایان عمر مصرف کنید، حتی اگر احساس بهبودی می کنید.
هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هر یک از نشانه های نادر ولی جدی زیر مصرف دیلتیازم را قطع کرده ، با پزشکتان تماس بگیرید:

درد قفسه سینه ، مشکل در تنفس ، تنگی نفس ، یا خس خس سینه ، ضربان قلب زیر ۵۰ در دقیقه ، سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم پس از برخاستن از حالت خوابیده یا نشسته ؛ تورم دست ها و پاها یا افزایش وزن ناگهانی (۱/۵ کیلو در ۴۸-۲۴ ساعت )؛ التهاب لثه ها؛ لرزش دست و انگشتان دست ؛ سفتی عضلات بازو و ران ؛ مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن ؛ از دست دادن تعادل ؛ بثورات جلدی ؛ افت قوای ذهنی ؛ تپش قلب (احساس حرکت سریع قلب در قفسه سینه ). علایم زیر ممکن است تا تنظیم شدن بدنتان با دارو مشاهده شوند: سردرد، خواب آلودگی ، خستگی ، خشکی دهان ، برافروختگی و احساس گرمی ، تهوع ، یا یبوست یا اسهال . اگر این علایم ادامه یافتند یا مشکل ساز شدند، موضوع را با پزشکان درمیان بگذرید.
موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف دیلتیازم ، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به دیلتیازم یا دیگر داروهای مسدودکننده ؛ کانال کلسیم
بارداری یا شیردهی
مصرف داروهای دیگر، به ویژه کاربامازپین ، سیکلوسپورین ، استروئیدها، یا دیگر داروهای پرفشاری خون (مسدودکننده های بتا، کینیدین ، دیجوکسین ، دیسوپیرامید، فلکاینید، یا پروکاینامید
سابقه یا ابتلا به حساسیت ، فشارخون پایین ، حمله قلبی ، یا بیماری کلیوی یا کبدی .
هنگام مصرف دیلتیازم توصیه می شود
به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودتان را زیر نظر داشته باشد.
در مورد یک سطح فعالیت بدنی بی خطر با پزشکتان مشورت کنید. دیلتیازم ممکن است درد قلبی را کاهش دهد یا آن را کاملاً رفع کند و شما درنتیجه بیشتر از مقدار قابل قبول فعالیت بدنی انجام دهید.
وزنتان را نسبت به قد و استخوان بندی تان در محدوده مناسب نگاه دارید. در صورت نیاز از پزشکتان بخواهید درکاهش وزن به شما کمک کند.
اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید. از پزشکتان بخواهید شما را به یک مشاور یا گروه ترک سیگار معرفی کند.
به آرامی از حالت خوابیده به نشسته یا ایستاده و یا از حالت نشسته به ایستاده تغییر وضعیت دهید تا دچار سرگیجه و سیاهی رفتن چشم نشوید.
برای جلوگیری از مشکلات دندانی و لثه ای ناشی از این دارو بهداشت دهان خود را با مسواک زدن ، استفاده از نخ دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک حفظ کنید.
قرص های طولانی رهش را درسته بخورید، از جویدن ، خردکردن یا شکستن آن ها خودداری کنید.
اگر در بلعیدن قرص های معمولی دیلتیازم مشکل دارید آنها را خرد کرده با یک قاشق مربا مخلوط کرده ، مصرف کنید.
داروی کافی برای روزهای تعطیل در دسترس داشته باشید.
یک برگه شناسایی پزشکی که نشان دهد دیلتیازم مصرف می کنید همراه داشته باشید.
از آنجاییکه این دارو می تواند روی نتایج برخی آزمون های آزمایشگاهی اثر بگذارد، سایر پزشکان را از اینکه دیلتیازم مصرف می کنید، مطلع سازید.
دیلتیازم را از دسترس کودکان و دور از گرما، نور مستقیم ، حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط دیلتیازم فاسد می شود).
دیلتیازم تاریخ مصرف گذشته را دور از دسترس کودکان در توالت دور بریزید.
هنگام مصرف دیلتیازم نباید
تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو رانندگی کنید یا با وسایل خطرناکی که کار با آنها نیاز به هوشیاری کامل دارد کارکنید. اگر خواب آلودگی یا سرگیجه مشکل ساز شد با پزشکتان مشورت کنید.
داروی دیگری (به ویژه محرک های بدون نیاز به نسخه و داروهای سرفه یا سرماخوردگی ) را بدون هماهنگی قبلی با پزشکتان مصرف کنید.
بدون مشورت با پزشکتان شکل دارو را تغییر دهید. اشکال مختلف دیلتیازم به صورت های متفاوتی تجویز می شوند. 
 

مطالب داغ امروز :

تولید هجده قلم داروی نوترکیب و بیوتکنولوژی در کشور

معاون داروی وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد: درحال حاضر ۱۸قلم …

رونمایی از آمپول اسید لوکوفولین و کپسول شارک کارتیلاژ در تبریز

برای نخستین بار در کشور از آمپول اسید لوکوفولین داروی درمان کم‌خونی در بیماران مبتلا …

داروهایی که نباید به کودکان خردسال داد

کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر دچار عوارض داروئی می شوند و بنابر این در دادن …