پزشکان بدون مرز درمان
خانه / تبلیغات / چگونه می توان قدرت حافظه را افزایش داد؟
تلگرام

چگونه می توان قدرت حافظه را افزایش داد؟

چگونه می توان قدرت حافظه را افزایش داد؟
هنگام تولد تعداد مشخصی سلول مغزی داریم كه به مرور با پیر شدن شمار بسیار زیادی از آنها را از دست می دهیم.
تحقیقات گسترده نشان داده است هرچند تقریبا می توان گفت ، سلول های مغزی پس از تولد تكثیر نمی شوند، اما با تمرین و برخی فعالیت ها می تواند فعالیت و حجم بخش هایی از مغز را افزایش داد.

برای مثال قسمتی از مغز رانندگان كه مربوط به كنترل نقشه یابی تصویری است، رشد بیشتری دارد. همچنین بخشی از مغز نوازندگان ماهر كه كنترل و اداره موسیقی را در اختیار دارد، حجم بیشتری دارد.

از طرف دیگر، تحقیقات نشان داده است ارتباطات بین سلول های بخش های خاصی از مغز در افرادی با مهارت های ویژه مانند مهندسان و معلمان بیش از دیگران است .

با توجه به این یافته ها ، دانشمندان معتقدند می توان با برخی كارها ، میزان كارایی مغزی را افزایش داد و همچنین از زوال عقل در سالمندی جلوگیری كرد:

1- فعالیت بدنی را فراموش نكنید:

تحقیقات نشان می دهند افرادی كه فعالیت بدنی مناسب دارند ، سلول های مغزیشان بهتر پرورش می یابد.

پژوهش های جدید نشان داده است، موش های بالغی كه به فعالیت بدنی واداشته شده اند، در بخشی از مغزشان كه مربوط به یادگیری و حافظه است، سلول های جدیدی تولید می شود.

از طرف دیگر ثابت شده است انجام دادن ورزش های دلخواه و مورد علاقه ، چند برابر ورزش هایی كه دوست نداریم ، در افزایش فعالیت مغزی موثر است.

از این رو دانشمندان توصیه می كنند: راهی بیابید تا از ورزش كردن لذت ببرید ، نه این كه فقط مجبور به انجام آن باشید. به این ترتیب هم فعالیت مغزی بهتری خواهید داشت و هم شادتر زندگی می كنید.

2 – از مغز خود بیشتر كار بكشید:

بررسی ها نشان داده است فقط فعالیت بدنی نیست باعث رشد سلول های مغزی می شود ، بلكه هرچه از سلول های مغزی بیشتر كار بكشید ، آنها برای شما بهتر كار می كنند.

یافتن راه های ساده برای استفاده از توانایی مغزی می تواند به رشد و ترمیم سلول های عصبی به میزان زیادی كمك كند.

درست مانند ورزش بدنسازی كه به رشد و بزرگ شدن ماهیچه های بدن منجر می شود ، كار كشیدن از مغز هم باعث فعال تر شدن و بهتر كار كردن آن می شود.

راه عملی :

مزه ها و بوهای جدید را تجربه كنید. كارهای جدید انجام دهید. مثلاً از راه های جدیدی برای رفتن به سركار استفاده كنید. به جاهای جدید سفر كنید . هنرهای شخصی و جدید خلق كنید. سعی كنید كارها و موارد جدید و ناشناخته را تجربه كنید.

3 – غذاهایی مانند ماهی و گردو مصرف كنید:

تحقیقات نشان داده است اسید چرب امگا-3 كه در گردو، دانه كتان و ماهی به وفور وجود دارد ، می تواند به علت تسهیل گردش خون و بهبود كاركرد سلول های مغز ، فعالیت مغزی را افزایش دهد.

4 – از مصرف بیش از اندازه چربی پرهیز كنید:

تحقیقات نشان داده است رژیم غذایی پر چربی به ویژه چربی های اشباع شده ، مهارت های ذهنی مانند حافظه ، هوشیاری ، تشخیص فاصله و یادگیری قوانین را مختل می كند.

راه عملی :

گوشت بی چربی و مواد لبنی كم چربی استفاده كنید. ماهی و حبوبات بیشتر مصرف كنید.
شما می توانید بدون نگرانی تا 30% از كالری روزانه خود را به شكل چربی دریافت كنید ولی توجه داشته باشید بیشتر آن باید از روغن های طبیعی مانند روغن زیتون ، دانه های گیاهی مانند گردو و فندق، كسب شود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …