پزشکان بدون مرز درمان
خانه / تغذيه / آیا می توان در ماه رمضان رژیم غذایی را ادامه داد ؟
تلگرام

آیا می توان در ماه رمضان رژیم غذایی را ادامه داد ؟

آیا می توان در ماه رمضان رژیم غذایی را ادامه داد ؟

اگر رژيم لاغري تان را تا ماه مبارك دنبال كرده ايد، در اين ماه نيز مي توانيد با كمي تلاش و خودداري برنامه خود را پيگيري كنيد. در طول روز اگر روزه دار باشيد، مسلما غذايي مصرف نمي كنيد، ولي در هنگام افطار تا سحر خود را مجاز مي دانيد به دليل گرسنگي اي كه در طول روز متحمل شده ايد غذاي بيشتري مصرف كنيد يا فراموش مي كنيد كه در برنامه رژيم لاغري هستيد .

بايد بدانيد كه با روزه گرفتن ميزان انرژي مورد نياز شما كاهش يافته و به دليل سازگاري بدن، گرسنگي كمتر از روزهاي عادي مي گردد.
دستور العمل هاي زير مي تواند شما را براي رعايت بهتر رژيم در ماه رمضان ياري كند:

1) غذايي كه در رژيم غذايي شما در وعده هاي مختلف ذكر شده، جمع كرده و به دو قسمت مساوي تقسيم كنيد، نيمي را در افطار و نيمي را هنگام سحر بخوريد. در خوردن افطار زياده روي نكنيد تا بتوانيد هنگام سحر نيز سحري بخوريد. با نخوردن سحري، مواد زائد حاصل از سوخت چربي در بدن شما جمع شده، باعث بروز حالت خستگي زياد در انتهاي روز مي شود.

2) پيش از آنكه بر سر سفره بنشينيد، بدانيد كه از چه چيزهايي و به چه ميزان بايد بخوريد تا زياده روي نكنيد.

3) گرسنگي طولاني مدت موجب هدر رفتن سديم، پتاسيم و پروتئين بدن شما مي شود. سعي كنيد، در سحر و افطار از غذاهايي كه حاوي پروتئين بيشتر باشند مصرف كنيد. پروتئين موجود در گوشت قرمز( 2 تا 3 بار در هفته مصرف شود )،مرغ، تخم مرغ و ماهي غني تر هستند. از مصرف روغن زياد در تهيه غذا بپرهيزيد كه موجب افزايش تشنگي شما مي شود.

براي تأمين سديم و پتاسيم تلف شده در هر وعده، حتما سبزيجات تازه يا پخته ( آش يا سوپ پزي ) مصرف كنيد.

4) در عين حال سعي نكنيد در ماه مبارك با كم خوري بيش ار حد خود را در معرض ابتلا به عوارض دستگاه گوارش و احيانا معده دردهاي شديد قرار دهيد.

5) براي تأمين آب مورد نياز بدنتان كه 8 ليوان در روز است، از افطار تا سحر ميوه هاي تازه و آب ميوه مصرف كنيد. از خوردن چاي، قهوه و نوشابه بكاهيد، چون در عين تأمين آب، اثر ديورتيكي آنها موجب افزايش ادرار و دفع آب از بدن شما مي شود.

6) از مصرف تنقلات بسيار شيرين و چرب مثل زولبيا بپرهيزيد. بدن شما به آنها نيازي ندارد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

غذای مناسب برای مسافرت

در ایام سفر توجه به سلامتی جسم و تامین نیاز میلیاردها سلول بدن نیز از …

نشستن طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد

آیا می دانستید یکی از عوارض نشستن های طولانی مدت ابتلا به بیماری های قلبی …