خانه / داروسازی / سیپروفلوکساسین CIPROFLOXACIN
مجله پزشکی

سیپروفلوکساسین CIPROFLOXACIN

سیپروفلوکساسین CIPROFLOXACIN 
 
سیپروفلوکساسین یک داروی ضدمیکروبی رایج است که در درمان عفونت های گوناگون از قبیل عفونت پوست و بافت های نرم ، برونشیت ، سینه پهلو (پنومونی )، عفونت های دستگاه ادراری ، گاستروانتریت (اسهال شدید)، و نیز عفونت های کلامیدیایی و گنوره ای (مثل سوزاک ) به کار می رود.
چگونگی مصرف
سیپروفلوکساسین را می توان با شکم خالی همراه یک لیوان پر از آب مصرف کرد. اگر معده تان را ناراحت کرد آن را با غذا بخورید. بهتر است این دارو در طی شبانه روز در نوبت هایی با فواصل برابر مصرف شود تا سطح دارو در خون یکسان باقی بماند. مثلاً، اگر قرار است روزی ۲ بار آن را مصرف کنید، هر ۱۲ ساعت باید بخورید. اگر این زمانبندی با برنامه کار یا خواب شما تداخل داشت از پزشکتان بخواهید در تعیین یک برنامه مناسب تر به شما کمک کند. مهم است که دارو را سر وقت و به طور کامل مصرف کنید، حتی اگر احساس بهبودی می کنید. اگر پیش از اتمام سیپروفلوکساسین مصرفش را قطع کنید، علایمتان ممکن است عود کند. اگر یک نوبت را فراموش کردید ، به مجردی که به یاد آوردید مصرفش کنید. البته ، اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است ، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.
هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هریک از علایم زیر با پزشکتان تماس بگیرید: اضطراب ، گیجی ، لرزش دست ، توهم ، رفتارهای غیرمنطقی ، بثورات جلدی یا خارش ، کمردرد، ادرار خونی یا کدر، تب ، یا تورم پاها یا ساق پا. علایم دیگری هم ممکن است مشاهده شوند ولی فقط در صورتی که مشکل ساز شوند. اینها عبارتند از: سرگیجه ، خواب آلودگی ، سیاهی رفتن چشم ، سردرد، بی خوابی ، درد شکمی (دل پیچه )، تهوع و استفراغ ، اسهال ، یا افزایش حساسیت به نور خورشید.
موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف سیپروفلوکساسین ، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به سیپروفلوکساسین یا دیگر داروهای ضدباکتریایی فلوروکینولون .
سن کمتر از ۱۸ سال ، بارداری ، یا شیردهی .
مصرف داروهای دیگر، به ویژه گشادکننده های برونشی (آمینوفیلین ، اکستریفیلین ، تئوفیلین )؛ آنتی اسیدها؛ قرص آهن ؛ سوکرالفات ؛ کافئین ؛ دیدانوزین ، یا ضدانعقادها (رقیق کننده های خون مثل وارفارین ).
سابقه یا ابتلا به بیماری های تشنجی ، کلیوی یا کبدی .
هنگام مصرف سیپروفلوکساسین توصیه می شود
حتی در صورت احساس بهبود، دارو را تا انتها مصرف کنید تا عفونت تان درمان شده ، از عود آن جلوگیری شود.
روزی هشت لیوان آب بنوشید، مگر اینکه پزشکتان دستور دیگری داده باشد.
سیپروفلوکساسین را دور از دسترس کودکان ، و دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگهداری کنید (سیپروفلوکساسین در این شرایط فاسد می شود).
از آفتاب ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر و دستگاه های برنزه کننده اجتناب کنید. نواحی در معرض آفتاب پوست بدنتان را با یک کرم ضدآفتاب با قدرت محافظتی (اس پی اف ) حداقل ۱۵ بپوشانید.
اگر ظرف ۳ روز از آغاز درمان با سیپروفلوکساسین احساس بهبودی ندارید با پزشکتان مشورت کنید.
هنگام مصرف سیپروفلوکساسین نباید
داروهای آنتی اسید، سوکرالفات ، یا داروهای حاوی آهن را همزمان مصرف کنید. این داروها را حداقل ۶ ساعت قبل یا ۲ ساعت پس از سیپروفلوکساسین مصرف کنید.
تا مشخص نشدن پاسخ بدنتان به دارو، رانندگی کنید یا اقدام به انجام کارهایی کنید که نیاز به هوشیاری دارد. این دارو ممکن است شما را خواب آلوده یا گیج کند

مطالب داغ امروز :

تولید هجده قلم داروی نوترکیب و بیوتکنولوژی در کشور

معاون داروی وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد: درحال حاضر ۱۸قلم …

رونمایی از آمپول اسید لوکوفولین و کپسول شارک کارتیلاژ در تبریز

برای نخستین بار در کشور از آمپول اسید لوکوفولین داروی درمان کم‌خونی در بیماران مبتلا …

داروهایی که نباید به کودکان خردسال داد

کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر دچار عوارض داروئی می شوند و بنابر این در دادن …