پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / مطالب اجتماعي / علل خستگي و راه پيشگيري
تلگرام

علل خستگي و راه پيشگيري

بررسي علل خستگي

خستگي پديده روحي و جسماني است. خستگي روحي ناشي از عدم تمايلات و انگيزه­هاي رواني در انجام فعاليت­هاي مختلف است. در حالي که خستگي جسماني هم مي­تواند مکمل حالت رواني و هم متضاد با آن سبب بهبود خستگي شود. به طور کلي علل­هاي خستگي به شرح زير خلاصه مي­شود:

1. معيوب بودن يک عضو يا بافت بدن

2. نرسيدن اکسيژن کافي به بافت­ها به خصوص سلول­هاي عصبي و عضلاني

3.  اختلالات سيستم اعصاب مرکزي

4. اختلالات سيستم هورموني

5.  کمبود مواد غذايي به عنوان منابع انرژي

6. عدم تمرينات براي آمادگي جسماني

7.  عدم هماهنگي فعاليت­ها و تمرينات عادت شده با شرايط جديد

موارد ذکر شده به عنوان علل خستگي عموميت دارد و عوامل ديگري نيز در بعضي افراد مشاهده مي­گردد که بناي فردي دارد. اغلب آن­ها ممکن است منشاء ژنيتکي داشته باشد. تشخيص و بهبود اين نوع موارد کمک بسيار مؤثري بر رفع حالت خستگي است.

با شناخت عوامل خستگي، راه­هاي پيشگيري ساده­تر مي­شود. با وجود اين که اساس خستگي به خصوصيات روحي و رواني فرد وابسته است. رفع خستگي­هاي ناشي از اختلالات جسماني و تطابق فعاليت­هاي فيزيولوژيک با هماهنگي اعضاء شرکت کننده در اين پديده مي­تواند محوري براي بهبود حالات روحي رواني حالات روحي رواني باشد. 
به ياد داشته باشيد، خستگي را بايستي بدون وقفه در تمرينات ورزشي با روش­هاي مناسب برطرف نمود. همان طوري که انتظار مي­رود خستگي يک فرآيند چند منظوره پيچيده است و چنان چه برطرف نشود، ادامه تمرينات مسائل فيزيولوژيک حاصل از خستگي را پيچيده­تر مي­نمايد. مهم­ترين روش رفع خستگي انجام تمرينات بيشينه با تمام توان در دفعات و زمان­هاي متناوب است. حال با کاهش راندمان و بازده کار در محدوده 60-40% خستگي پديدار نمي­گردد

شعبانعلي بسمل 

 کارشناسي تربيت بدني پسران آموزشگاههاي بابل

تلگرام

مطالب داغ امروز :

بهترین ورزش برای افراد مبتلا به دیابت 30 دقیقه پیاده‌روی روزانه است

بهترین نوع ورزش در دیابت ورزش های هوازی از جمله پیاده‌روی است که باعث می‌شود …

درمان گرفتگی بینی

1- دوش آب داغ بگیرید: شما می‌توانید از این گزینه در درمان آنفلونزا یا سرماخوردگی …