خانه / مطالب اجتماعي / علل خستگی و راه پیشگیری
مجله پزشکی

علل خستگی و راه پیشگیری

بررسی علل خستگی

خستگی پدیده روحی و جسمانی است. خستگی روحی ناشی از عدم تمایلات و انگیزه­های روانی در انجام فعالیت­های مختلف است. در حالی که خستگی جسمانی هم می­تواند مکمل حالت روانی و هم متضاد با آن سبب بهبود خستگی شود. به طور کلی علل­های خستگی به شرح زیر خلاصه می­شود:

۱٫ معیوب بودن یک عضو یا بافت بدن

۲٫ نرسیدن اکسیژن کافی به بافت­ها به خصوص سلول­های عصبی و عضلانی

۳٫  اختلالات سیستم اعصاب مرکزی

۴٫ اختلالات سیستم هورمونی

۵٫  کمبود مواد غذایی به عنوان منابع انرژی

۶٫ عدم تمرینات برای آمادگی جسمانی

۷٫  عدم هماهنگی فعالیت­ها و تمرینات عادت شده با شرایط جدید

موارد ذکر شده به عنوان علل خستگی عمومیت دارد و عوامل دیگری نیز در بعضی افراد مشاهده می­گردد که بنای فردی دارد. اغلب آن­ها ممکن است منشاء ژنیتکی داشته باشد. تشخیص و بهبود این نوع موارد کمک بسیار مؤثری بر رفع حالت خستگی است.

با شناخت عوامل خستگی، راه­های پیشگیری ساده­تر می­شود. با وجود این که اساس خستگی به خصوصیات روحی و روانی فرد وابسته است. رفع خستگی­های ناشی از اختلالات جسمانی و تطابق فعالیت­های فیزیولوژیک با هماهنگی اعضاء شرکت کننده در این پدیده می­تواند محوری برای بهبود حالات روحی روانی حالات روحی روانی باشد. 
به یاد داشته باشید، خستگی را بایستی بدون وقفه در تمرینات ورزشی با روش­های مناسب برطرف نمود. همان طوری که انتظار می­رود خستگی یک فرآیند چند منظوره پیچیده است و چنان چه برطرف نشود، ادامه تمرینات مسائل فیزیولوژیک حاصل از خستگی را پیچیده­تر می­نماید. مهم­ترین روش رفع خستگی انجام تمرینات بیشینه با تمام توان در دفعات و زمان­های متناوب است. حال با کاهش راندمان و بازده کار در محدوده ۶۰-۴۰% خستگی پدیدار نمی­گردد

شعبانعلی بسمل 

 کارشناسی تربیت بدنی پسران آموزشگاههای بابل

مطالب داغ امروز :

درمان سینوزیت

اگر مبتلا به سینوزیت هستید، برخی از کارها را باید انجام دهید و برخی از …

علایم عفونت ادراری کودک

عفونت ادراری یک بیماری مهم و شایع میان کودکان است که به علت وارد شدن …

با شقاق مقعد چه کنیم؟

بعد از بهبود مرحله دردناک شدید شقاق، دیدن روده بزرگ با کولونوسکوپی خصوصا در افراد …