پزشکان بدون مرز درمان
خانه / جهان پزشكي / روش هايي برای افزایش اعتماد به نفس
تلگرام

روش هايي برای افزایش اعتماد به نفس

راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس

حس ارزشمند بودن هر فرد  ازمجموعه ی افکار، احساسات و عواطف و تجربیات او در طول زندگی ناشی می شود. در واقع مجموعه ی  برداشت ها و تجربیاتی که فرد از خویش دارد ، باعث می شود تا احساس خوشایند یا بر عکس احساس ناخوشایندی نسبت به خود داشته باشد.

پس برای افزایش حس اعتماد به نفس باید برداشت ها و تجربه های خوشایند بیشتری نسبت به خود داشته باشیم.

در زیر چند روش برای افزایش اعتماد به نفس پیشنهاد می شود:

۱-به موفقیت ها و نوآوری های قبلی خود فکر کنید . لازم نیست موفقیت های قبلی شما خیلی بزرگ باشد، موفقیت می تواند یک پیروزی کوچک مثل رضایت دبیر از پاسخ گویی شما به یک سؤال یا توانمندی شما در پذیرش یک مسئولیت باشد.

۲-ایده آل گرا نباشید. لازم نیست شما به عنوان دانش آموز بهترین نمره یا رتبه را داشته باشید تا برای شما احترام قائل باشند ،ارزش شما تنها به خودتان بستگی داردو خود شما تعیین کننده مفهوم موفقیت هستید. این راهم بدانید که هیچ گاه نمی توانید همه را از خود راضی کرده یا این که انتظارات همه را برآورده سازید، پس واقع گراباشید و چیزهایی را که شما را واقعاً خوشحال می کند ، دریابید.

۳-برای خودتان حق اشتباه کردن قائل شوید. خود را به خاطر اشتباهاتی که مرتکب شده اید ، سرزنش نکنید. آن ها را انکار نکنید و به خاطرشان دیگران را مقصر ندانید. اشتباه هایتان را مثل هدیه ای از روزگار بپذیرید، زیرا هر اشتباه فرصت بزرگی برای خودشناسی است و نشانی از تلاش شما برای پیشرفت
می باشد.

۴-مرد عمل باشید. اجازه ندهید که ابر سیاه عدم اعتماد به نفس بر زندگی شما سایه بیندازد و شما را مأیوس و ناامید سازد. کنترل زندگی خود را به دست بگیرید و وارد عمل شوید.

۵-زندگی نامه بزرگان علم و ادب و هنر و دانشمندان را مطالعه کنید. با مطالعه زندگی نامه آن ها متوجه می شوید که زندگی اکثر قریب به اتفاق مشاهیر و نخبگان همراه با سختی و مشقت بوده است و آن ها نیز برای رسیدن به اوج موفقیت با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کرده اند.

۶-خودتان را با دیگران مقایسه نکنید زیرا هر آدمی بی همتاست و هیچ دو نفری مثل هم آفریده نشده اند . امروز خود را با دیروزتان مقایسه کنید و یک قدم به جلو بردارید.

۷-ایمان خود را تقویت کنید . توکل به خدا و ایمان عمیق قلبی ، نیروی بسیار کارآمدی برای کنار آمدن با مشکلات و تحمل سختی هاست. وقتی ایمان قوی داشته باشید ، هیچ گاه خود را تنها و بی یاور نخواهید دید. می دانید که خدایی مهربان و بخشنده همیشه در کنار شماست. خدایی که بندگانش را دوست دارد ، به هیچ یک از آن ها ظلم نمی کند و حتی سخنان گناهکارترین بنده اش را می شنود و می توان همیشه به سوی او بازگشت.

۸-به حالت و چهارچوب بدنتان توجه کنید. صاف بایستید و سرتان را بالا نگه دارید . پیش از صحبت کردن یک نفس عمیق بکشید و راجع به چیزی که می خواهید بگویید، عمیقاً فکر کنید. بیشتر از پیش لبخند بزنید و هنگام صحبت کردن از بازی با دست ها یا تکان دادن پاهایتان خودداری کنید.

۹-غرور را با اعتماد به نفس اشتباه نگیرید. اعتماد به نفس به معنای غرور، خودباوری بیمارگونه ، پررویی یا گستاخی نیست . جوان گستاخ یا آن کسی است که خود را صد در صد کامل و بدون اشتباه می داند، هیچ گاه موفق و خوش بخت نخواهد شد زیرا توانایی های خود را بزرگتر از آن چه هست می پندارد.

این تصور اشتباه باعث می شود که سعی و تلاش لازم را نکندو انتظاراتش با شرایط و توانایی های واقعی اش تطابق نداشته باشد. چنین فردی اگر شکست بخورد ، تخریب می شود و در صورت عدم دسترسی به موقعیت دلخواه دچار خشونت ، پرخاشگری و ناامیدی می شود. 

تلگرام

مطالب داغ امروز :

بهترین ورزش برای افراد مبتلا به دیابت 30 دقیقه پیاده‌روی روزانه است

بهترین نوع ورزش در دیابت ورزش های هوازی از جمله پیاده‌روی است که باعث می‌شود …

درمان گرفتگی بینی

1- دوش آب داغ بگیرید: شما می‌توانید از این گزینه در درمان آنفلونزا یا سرماخوردگی …