خانه / داروسازی / هیدروکلروتیازید ، یک داروی مدر (ادارآور) است .
مجله پزشکی

هیدروکلروتیازید ، یک داروی مدر (ادارآور) است .

هیدروکلروتیازید HYDROCHLOROTHIAZIDE 
 
هیدروکلروتیازید یک داروی مدر (ادارآور) رایج است . این دارو با کمک به دفع آب و سدیم اضافی بدن از طریق ادرار، و در نتیجه کاهش مایعات در گردش خون ، فشارخون را پایین می آورد. کاهش این فشار، از بار کاری قلب نیز می کاهد.

بالا باقی ماندن فشار داخل سرخرگ ها به سرخرگ (شریان )های مغز، قلب ، و کلیه ها صدمه می زند. این آسیب احتمال سکته مغزی و حمله قلبی و نارسایی کلیه را زیاد می کند. هیدروکلروتیازید همچنین موجب دفع برخی مواد شیمیایی نظیر سدیم و پتاسیم از بدن می شود.
چگونگی مصرف
هیدروکلروتیازید را می توان با غذا یا شیر مصرف کرد تا معده را ناراحت نکند. سعی کنید دارویتان را هر روز سرساعت معینی بخورید تا آن را فراموش نکنید. اگر روزی یک نوبت هیدروکلروتیازید مصرف می کنید، سعی کنید صبح هنگام باشد یا وقتی که به توالت دسترسی داشته باشید. اگر به خاطر رفتن به خرید یا هر کاری مصرف دارو به تأخیر انداختید پیش از ساعت ۴ بعدازظهر آن نوبت را مصرف کنید. اگر بیش از یک نوبت هیدروکلروتیازید می خورید، باز هم آخرین نوبت باید پیش از ساعت ۴ بعدازظهر مصرف شود. این برنامه کمک می کند تا شبانگاه جهت ادرارکردن از خواب برنخیزید. اگر از شکل مایع دارو استفاده می کنید برای اندازه گیری مقدار دارو از قطره چکان همراه دارو استفاده کنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که به یاد آورید مصرفش کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است ، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه دارویی منظم تان بازگردید.
هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هریک از علایم زیر با پزشکتان تماس بگیرید: واکنش های حساسیتی (بثورات جلدی یا کهیر)؛ خشکی دهان ؛ تشنگی شدید؛ بی نظمی ضربان قلب ؛ دردها و گرفتگی های عضلانی ؛ تهوع و استفراغ ؛ خستگی یا خواب آلودگی شدید؛ شکم درد یا سوزش شدید معده ؛ کبودی یا خونریزی غیرعادی ؛ مدفوع سیاه و قیری لکه های قرمز روی پوست ؛ وجود خون در ادار یا مدفوع ؛ درد مفاصل ؛ کمردرد؛ زردی چشم یا پوست .
موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف هیدروکلروتیازید، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به هیدروکلروتیازید یا دیگر داروهای سولفامیدی ؛ بومتانید؛ فوروسماید؛ یا داروهای مدر دیگر مثل مهار کننده های کربونیک آیندراز.
بارداری یا شیردهی .
مصرف داروهای دیگر، به ویژه دیگوکسین ؛ لیتیم ؛ یا داروهای کاهنده کلسترول (کلستیرامین ، کلستیپول ).
سابقه یا ابتلا به بیماری قند، اختلال چربی های خون ، یا بیماری های کلیوی .
هنگام مصرف هیدروکلروتیازید توصیه می شود
دارو را طبق تجویز پزشکتان مصرف کنید.
در مورد نیاز به کاهش وزن ، ترک سیگار، پرداختن به ورزش ، یا تغییرات در برنامه غذایی (مثل محدودیت مصرف نمک یا مصرف بیشتر غذاهای حاوی پتاسیم مثل موز، آب پرتقال ، خشکبار، طالبی و گرمک ).
به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودیتان را زیر نظر داشته باشد.
هفته ای یک بار (یا طبق دستور پزشکتان ) فشارخون و وزنتان را اندزه بگیرید و مقادیر آن ها را یادداشت کنید تاآن را در هر مراجعه به پزشکتان نشان دهید. (روش اندازه گیری فشار خون را از یک پزشک یا پرستار بیاموزید.) هرگونه افزایش یا کاهش وزن هفتگی در حدود ۲-۵/۱ کیلوگرم را به اطلاع پزشکتان برسانید.
پیش از مصرف هرگونه دارو، حتی داروهای مجاز بدون نسخه یا داروهای گیاهی ، حتماً با پزشکتان مشورت کنید.
از مواجهه بدون محافظت با نور خورشید اجتناب کنید؛ به ویژه آفتاب ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر و نیز وسایل برنزه کننده . از یک ضدآفتاب با قدرت حفاظتی (SPF) حداقل ۱۵ یا بیشتر برای مناطق در معرض نور پوست استفاده کنید. هیدروکلروتیازید موجب حساسیت به آفتاب می شود و در مناطق بدون پوشش موجب آفتاب سوختگی شدید یا تغییر رنگ پوستی می شود.
هیدروکلروتیازید را دور از دسترس کودکان ، و دور از گرما، نور مستقیم ، یا حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط هیدروکلروتیازید فاسد می شود).
هیدروکلروتیازید تاریخ مصرف گذشته را دور از دسترس کودکان در توالت دور بریزید.
هنگام مصرف هیدروکلروتیازید نباید
به سرعت از حالت خوابیده به نشسته یا ایستاده یا نشسته به ایستاده تغییر وضعیت دهید. زیرا ممکن است دچار سیاهی رفتن چشم یا احساس غش شوید.
الکل بنوشید، برای مدتی طولانی بایستید، یا در هوای گرم ورزش کنید، این فعالیت ها می تواند موجب سیاهی رفتن چشم و احساس غش شود.
حتی در صورت احساس بهبودی دارویتان را قطع کنید. این دارو مشکل شما را کنترل می کند، نه درمان و ممکن است لازم باشد آن را برای مدتی طولانی مصرف کنید. اگر در مورد این دارو سؤالی دارید از پزشکتان بپرسید.

مطالب داغ امروز :

تولید هجده قلم داروی نوترکیب و بیوتکنولوژی در کشور

معاون داروی وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد: درحال حاضر ۱۸قلم …

رونمایی از آمپول اسید لوکوفولین و کپسول شارک کارتیلاژ در تبریز

برای نخستین بار در کشور از آمپول اسید لوکوفولین داروی درمان کم‌خونی در بیماران مبتلا …

داروهایی که نباید به کودکان خردسال داد

کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر دچار عوارض داروئی می شوند و بنابر این در دادن …