آرتیما
************************************************************

داروی رانیتیدین ( RANITIDINE ) ، برای پیشگیری و درمان رخم های معده مصرف می شود

شهریور ۳, ۱۳۸۷ توسط :   موضوع : داروسازی

رانیتیدین RANITIDINE 
 
رانیتیدین برای مهار ترشح اسید معده برای پیشگیری و درمان رخم های معده و دوازدهه و نیز بیماری پس زنش معده ـ مری تجویز می شود.


چگونگی مصرف
رانیتیدین معمولاً روزی یک یا دو نوبت تجویز می شود. مقدار تجویزی بسته به شکل های دارویی (که قدرت های متفاوتی دارند) و علت مصرف فرق می کند. هیچگاه بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. از دستورات پزشکتان به دقت پیروی کنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که به یاد آوردید مصرفش کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده بود، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه منظم دارویی تان بازگردید. مقدار دارو را دو برابر نکنید. درمان با رانیتیدین معمولاً ۸ هفته ادامه می یابد، اگرچه علایم ممکن است پس از یکی دو هفته کاملاً رفع شوند. حتی در صورت احساس بهبودی ، مصرف دارو را ادامه دهید. در اولین یا دومین هفته اگر هنوز درد داشتید می توانید از آنتی اسید استفاده کنید مشروط بر اینکه نوبت مصرف رانیتیدین و آنتی اسید بیش از یک ساعت فاصله داشته باشد. اگر درد شما برگشت ، پزشکتان را مطلع سازید.
هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هر یک از علایم زیر رانیتیدین را قطع کرده ، با پزشکتان تماس بگیرید: بثورات جلدی ، خس خس سینه ، تنگی نفس ، احساس فشار در قفسه سینه ، گیجی ، ضربان قلب تند یا کند، گلودرد، کبودی یا خونریزی غیرعادی ، علایم زیر ممکن است رخ دهند ولی فقط در صورت ایجاد مشکل باید گزارش شوند: یبوست ، اسهال ، سرگیجه ، خواب آلودگی ، تهوع یا استفراغ ، کاهش میل جنسی ، یا تورم پستان ها.
موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف رانیتیدین ، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به سایمتیدین ، رانیتیدین ، فاموتیدین ، یا نیزاتیدین .
بارداری یا شیردهی .
مصرف داروهای دیگر، به ویژه کتوکونازول (یک داروی ضدقارچ )، داروهای ضد دیابتی خوراکی ، داروهای ضد انعقاد، داروهای قلبی یا پرفشاری خون (نیفدیپین ، متوپرولول ، پروکانیامید) فنی توئین (یک داروی ضد صرع )، یا الکل .
سابقه یا ابتلا به بیماری های کبدی یا کلیوی
هنگام مصرف رانیتیدین توصیه می شود
به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بتواند بهبودتان را زیر نظر داشته باشد.
از پزشکتان در مورد خوراکی های که باید در برنامه غذایی تان محدود شود راهنمایی بخواهید. مثلاً نوشابه های گازدار، قهوه ، آسپیرین و محصولات تهیه شده از مرکبات ممکن است برای معده شما مضر باشند.
رانیتیدین ممکن است با آزمون های پوستی یا آزمون های اندازه گیری اسیدمعده تداخل ایجاد کند. در این مورد با پزشکتان مشورت کنید.
رانیتیدین را دور از دسترس کودکان و دور از گرما، نور مستقیم ، و حرارت مرطوب نگه دارید (در این شرایط رانیتیدین فاسد می شود).
رانیتیدین تاریخ مصرف گذشته را دور از دسترس کودکان در توالت بریزید.
هنگام مصرف رانیتیدین نباید
الکل بنوشید.
سیگار بکشید. سیگار تأثیر این دارو را کاهش می دهد. سیگار را ترک کنید یا حداقل بعد از آخرین نوبت مصرف رانیتیدین تا پایان روز سیگار نکشید

  •  وی طبهمکاران ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می نمایند

نظر يا مطلب خود درباره اين مقاله را بفرماييد
اگر مي خواهيد تصويري در كنار نظر شما نشان داده شود اينجا را امتحان كنيد . gravatar