خانه / داروسازی / نیتروفورانتوئین NITROFURANTOIN یک دارو برای عفونت ادراری
مجله پزشکی

نیتروفورانتوئین NITROFURANTOIN یک دارو برای عفونت ادراری

نیتروفورانتوئین NITROFURANTOIN 
 

نیتروفورانتوئین یک داروی ضدمیکروبی رایج برای درمان عفونت های دستگاه ادراری است .
چگونگی مصرف
برای جلوگیری از ناراحتی معده ، نیتروفورانئوئین باید با غذا یا شیر خورده شود. دارو معمولاً در طی شبانه روز در نوبت هایی با فواصل یکسان مصرف می شود تا سطح دارو در خون ثابت باقی بماند. مثلاً اگر قرار است روزی ۴ نوبت مصرف شود، هر ۶ ساعت (مثلاً ۶ صبح ، ۱۲ ظهر، ۶ عصر، و ۱۲ شب ). اگر این زمانبندی با برنامه کاری یا خواب شما مغایرت دارد، برای تعیین یک برنامه مناسب تر از پزشکتان کمک بگیرید. مهم است که دارو را سر وقت و به طور کامل مصرف کنید، حتی اگر احساس بهبودی می کنید. اگر پیش از اتمام دارویتان آن را قطع کنید علایم تان ممکن است عود کند. اگر شکل سوسپانسیون دارو را مصرف می کنید، قبل از مصرف شیشه آن را به خوبی تکان دهید و فقط از پیمانه داخل جعبه دارو برای اندازه گیری مقدار دارو استفاده کنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است ، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.
هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هر یک از علایم زیر با پزشکتان تماس بگیرید: عفونت ریه ها (درد قفسه سینه ، تب ، لرز، سرفه ، مشکل در تنفس )؛ خارش ؛ بثورات جلدی ، یا دردهای مفصلی ؛ سرگیجه ، خواب آلودگی ، خستگی ، یا سردرد؛ گلودرد و تب ؛ یا بی حسی یا گزگز صورت یا دهان علایم دیگری نیز ممکن است رخ دهند، ولی فقط اگر مشکل ساز شدند نیاز است با پزشک در میان گذاشته شوند: ناراحتی معده ، تهوع ، استفراغ یا اسهال . خوردن دارو همراه با غذا این علایم را کاهش می دهد. رنگ ادرارتان نیز ممکن است قهوه ای شود که نتیجه مصرف نیتروفورانتوئین بوده و بی خطر است .
موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف نیتروفورانتوئین ، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به نیتروفورانتوئین یا داروهای دیگر
بارداری یا شیردهی
مصرف داروهای دیگر، به ویژه داروهای ضد دیابت خوراکی ، سولفونامیدها، داروهای ضد نقرس (پروبنسید، سولفین پیرازون )، یا داروهایی که سمیت عصبی دارند یا داروهایی که روی خون اثر می گذارند.
سابقه یا ابتلا به کمبود G6PD (بیماری باقلا که یک اختلال ارثی گویچه های قرمز خون است )، نوروپاتی محیطی (بیماری های اعصاب محیطی )، یا بیماری های کلیوی یا ریوی
هنگام مصرف نیتروفورانتوئین توصیه می شود
حتی در صورت احساس بهبودی دارو را تا آخر مصرف کنید تا عفونت بدنتان درمان شده ، از عود بیماری جلوگیری شود.
روزی هشت لیوان آب بنوشید، مگر این که پزشکتان دستور دیگری داده باشد.
به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودتان را زیر نظر داشته باشد.
پیش از پرداختن به رانندگی یا کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارند از پاسخ بدنتان نسبت به این دارو مطمئن شوید. نیتروفورانتوئین در برخی افراد موجب سرگیجه یا خواب آلودگی می شود.
نیتروفورانتوئین را دور از دسترس کودکان ، و دور از گرما، نور مستقیم یا حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط نیتروفورانتوئین فاسد می شود). مراقب باشید سوسپانسیون نیتروفورانتوئین یخ نزند.
اگر ظرف ۳ روز از شروع درمان با نیتروفورانتوئین احساس بهبودی نداشتید، با پزشکتان مشورت کنید.
هنگام مصرف دسیپرامین نباید
دارو را پس از تاریخ مصرفش استفاده کنید.
پیش از اتمام دارو مصرفش را قطع کنید؛ مگر به دستور پزشکتان 

مطالب داغ امروز :

تولید هجده قلم داروی نوترکیب و بیوتکنولوژی در کشور

معاون داروی وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد: درحال حاضر ۱۸قلم …

رونمایی از آمپول اسید لوکوفولین و کپسول شارک کارتیلاژ در تبریز

برای نخستین بار در کشور از آمپول اسید لوکوفولین داروی درمان کم‌خونی در بیماران مبتلا …

داروهایی که نباید به کودکان خردسال داد

کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر دچار عوارض داروئی می شوند و بنابر این در دادن …