خانه / داروسازی / لووتیروکسین LEVOTHYROXINE
مجله پزشکی

لووتیروکسین LEVOTHYROXINE

لووتیروکسین LEVOTHYROXINE 
 
لووتیروکسین به عنوان یک هورمون تیروئیدی در مواردی که غده تیروئید مقادیر کافی هورمون تولید نمی کند، تجویز می شود.

از این دارو همچنین در کاهش اندازه یک تیروئید بزرگ یا گواتر یا درمان سرطان غده تیروئید استفاده می شود. در ابتدای درمان با لووتیروکسین مقدار تجویزی دارو کم خواهد بود. سپس لازم است در حالی که مقدار دارو به تدریج افزایش می یابد. با مراجعات مکرر به پزشکتان و انجام آزمایشات ، مقدار مناسب دارو برای سوخت و ساز بدن شما مشخص شود. بعد از این که این مقدار تعیین شد، این آزمایشات سالی یک بار تکرار شوند.
چگونگی مصرف
لووتیروکسین معمولاً روزی یک بار با شکم خالی خورده می شود. مهم است که هر روز ساعت معینی مصرف شود. معمولاً بهتر است ناشتا خورده شود تا بعداً فراموش نشود. از آنجایی که این دارو می تواند بی خوابی ایجاد کند، مصرفش در صبح هنگام از این نظر هم بهتر می باشد. هیچگاه بیشتراز مقدار تجویز شده مصرف نکنید. از دستورات پزشکتان به دقت پیروی کنید. هر روز پیش از مصرف لووتیروکسین نبضتان را بشمارید (اگر این کار را بلد نیستید، روش آن را از پزشکتان بیاموزید). اگر ضربان قلبتان بالای ۱۰۰ در دقیقه بود یا منظم بود پیش از مصرف نوبت آن روز با پزشکتان تماس بگیرید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردیکه آن را به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دارو رسیده است ، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه منظم دارویی تان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید. اگر ۲ نوبت یا بیشتر را فراموش کردید برای تعیین یک برنامه جدید با پزشکتان مشورت کنید. اگر لووتیروکسین را به عنوان یک درمان جایگزینی استفاده می کنید، ممکن است مجبور باشید تا آخر عمر مصرفش کنید. حتی در صورت احساس بهبودی دارویتان را طبق دستور ادامه دهید.
هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هر یک از علایم زیر، مصرف لووتیروکسین را قطع کرده ، با پزشکتان تماس بگیرید: درد قفسه سینه ، ضربان قلب تند، تنگی نفس ، سردرد شدید، یا بثورات جلدی ، ممکن است چند هفته طول بکشد تا مقدار درست دارو برایتان تنظیم شود. اگر لووتیروکسین برای کم کاری غدد تیروئید به شما تجویز شده است ، علایم زیر باید رفع شوند: یبوست ، خشکی پوست ، خستگی ، خواب آلودگی ، ضعف ، افت مهارت های بدنی ، دردهای ماهیچه ای ، و افزایش وزن . اگر احساس نمی کنید این علایم در شما بهبود یافته اند با پزشکتان مشورت کنید. از طرف دیگر اگر دچار علایم زیر شدید یعنی مقدار داروی مصرفی شما بیش از نیاز بدنتان است و مقدار دارو را باید با صلاحدید پزشک کاهش دهید: اسهال ، تب ، عدم تحمل گرما، تعریق ، بی قراری ، تحریک پذیری ، لرزش دستان ، مشکل در به خواب رفتن ، تغییرات دوره ماهانه یا اشتها، یا کاهش وزن . با پزشکتان تماس بگیرید.
موارد احتیاط
در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف لووتیروکسین ، پزشکتان را مطلع سازید:
حساسیت به لووتیروکسین ، یا موارد دیگر مثل غذاها، نگه دارنده ها، یا رنگ های خوراکی
بارداری یا شیردهی
مصرف داروهای دیگر، به ویژه ضدانعقادهای خوراکی (رقیق کننده های خون )؛ داروهای آسم ، سرفه ، سرماخوردگی و سینوزیت (تلقیدکننده های سمپاتیک )؛ یا داروهای کاهنده کلسترول
سابقه یا ابتلا به بیماری های قلبی ، عروقی یا غددی
هنگام مصرف لووتیروکسین توصیه می شود
به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودتان را زیر نظر داشته باشد.
پزشکان دیگر را از اینکه لووتیروکسین مصرف می کنید، مطلع سازید.
یک برگه شناسایی پزشکی به همراه داشته باشید که نشان دهد لولوتیروکسین مصرف می کنید.
لووتیروکسین را دور از دسترس کودکان و دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط لووتیروکسین فاسد می شود).
لووتیروکسین تاریخ مصرف گذشته را دور از دسترس کودکان در توالت دور بریزید.
هنگام مصرف لووتیروکسین نباید
هیچ دارویی را پیش از مشورت با پزشکتان مصرف کنید 

مطالب داغ امروز :

تولید هجده قلم داروی نوترکیب و بیوتکنولوژی در کشور

معاون داروی وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد: درحال حاضر ۱۸قلم …

رونمایی از آمپول اسید لوکوفولین و کپسول شارک کارتیلاژ در تبریز

برای نخستین بار در کشور از آمپول اسید لوکوفولین داروی درمان کم‌خونی در بیماران مبتلا …

داروهایی که نباید به کودکان خردسال داد

کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر دچار عوارض داروئی می شوند و بنابر این در دادن …