خانه / جهان پزشكي / داروهای ضد افسردگی پرخطر یا سودمند؟
مجله پزشکی

داروهای ضد افسردگی پرخطر یا سودمند؟

داروهای ضد افسردگی پرخطر یا سودمند؟
 
 
داروهای ضد افسردگی بر روی افسردگی های شدید هیچ گونه تاثیری ندارند.در حالی که بیماری افسردگی همچنان یکی از اختلالات شایع قرن در همه کشورها محسوب می شود، مسئولان بهداشت ایالتی آمریکا اعلام کردند استفاده از داروهای ضد افسردگی و پریشانی خطر اقدام به خودکشی که ناشی از افکار و رفتارهای منتهی به این عمل است را در جوانان افزایش می دهد.
وزارت بهداشت و مواد غذایی آمریکا FDA از سازندگان این داروها خواسته است تا هشدار بر روی لیبل های این داروها شامل افراد ۱۸ تا ۲۴ سال نیز بشود. در حال حاضر این داروها هشدارهایی را به کودکان و بزرگسالان می دهند.
شرکت های دارویی از جمله شرکت Eli lilly که سازنده داروی پروزاک است و شرکت فایزر که سازنده داروی زولفت است و همچنین دیگر شرکت های دارویی درخواست FDA را در این مورد پذیرفتند. Eli lilly اعلام کرده است: ما معتقدیم این اقدام به ما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنیم میلیون ها نفر از افراد مبتلا به افسردگی که جوانان ۲۴ سال یا کمتر را تشکیل می دهند و همچنین خانواده های آنها تصمیمات آگاهانه ای برای درمان این بیماری بگیرند. در عین حال ترس و نگرانی های مبتلایان به این بیماری از برچسب ها و انگ های ناشی از آن کاهش می یابد.
شریا پرودلو، سخنگوی شرکت فایزر نیز اعلام کرد که این شرکت لیبل های خود را به روز می کند. البته او خواستار این است که این بیماران تحت نظر دقیق پزشک باشند. وی می افزاید: البته هنوز رابطه بین داروی زولفت و خودکشی بزرگسالان، جوانان و کودکان به اثبات نرسیده است. همچنین تحقیقات و مطالعات تا کنون هیچ گونه افزایش خطری را از جانب این داروها برای سنین ۲۴ تا ۶۵ سال و حتی بالاتر را نشان نداده و این داروها خطر ارتکاب به خودکشی را در این افراد کاهش داده است. تغییرات روی لیبل این داروها همچنین نشان می دهند که افسردگی و بیماری های جدی روانی به خودی خود از مهمترین عوامل خودکشی در افراد هستند.
دکتر استیون گالسون، از متخصصین FDA می گوید: داروهای ضد افسردگی برای بسیاری از بیماران تاثیر مثبتی دارد اما پزشکان و بیماران باید از خطرهای احتمالی آنها نیز آگاه باشند. FDA متذکر می شود که بیماران در هر سنینی که اقدام به مصرف داروهای ضد افسردگی می کنند، باید تحت نظر مداوم پزشکان باشند تا در صورت وخامت وضع بیمار اقدامات لازم صورت گیرد.
با این حال FDA خاطرنشان می کند که از میان هر هزار بیمار بین ۱۸ تا ۲۴ سال که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند فقط ۵ نفر با افزایش افکار و رفتارهای منجر به خودکشی مواجه می شوند. گفتنی است تحقیقات FDA بر روی ۷۷ هزار بیمار که از یازده نوع داروهای ضد افسردگی استفاده می کردند انجام شده است.
برخی متخصصین معتقدند که این خواسته FDA خواسته بجایی است در حالی که برخی دیگر معتقدند این امر سبب می شود بسیاری از افراد با وجود نیازی که با این داروها دارند از آنها استفاده نکنند.
محققان آلمانی هم چندی قبل اعلام کرده بودند که داروهای ضد افسردگی به طور کلی تنها بر افسردگی های متوسط و ۵۰ تا ۶۰ درصدی تاثیر مثبت دارند اما بر روی افسردگی های شدید هیچ گونه تاثیری ندارند. همچنین افرادی که دارای افسردگی معمولی همراه با ناامیدی و دل شکستگی و یا تفکر خودکشی هستند را می توان با روان درمانی و یا داروهای ضد افسردگی به خوبی درمان کرد.
با این حال ماه گذشته تحقیقاتی که بر روی استفاده کودکان و نوجوانان از داروهای ضد افسردگی در ایالات متحده صورت گرفت، نشان داد که این درمان سبب افزایش رفتارهای منجر به خودکشی در این بیماران شده است.
البته در سال ۲۰۰۴ یکی از ژورنال های پزشکی طی یک هشدار عمومی خواستار جلوگیری استفاده کودکان از این داروها شد. بعد از این هشدار پزشکان کمتر داروهای ضد افسردگی را برای کودکان تجویز می کردند و در نتیجه آمریکا با افزایش میزان خودکشی بین جوانان مواجه شد.
بنابراین متخصصین معتقدند این هشدارها فقط تاثیر مخربی روی بیمارانی که به این داروها نیاز دارند، خواهند گذاشت. با این حال نمی توان گفت که آگاهی از خطرات احتمالی یک دارو به طور قطع سبب کاهش تجویز آن یا افزایش خودکشی می شود

مطالب داغ امروز :

درمان سینوزیت

اگر مبتلا به سینوزیت هستید، برخی از کارها را باید انجام دهید و برخی از …

علایم عفونت ادراری کودک

عفونت ادراری یک بیماری مهم و شایع میان کودکان است که به علت وارد شدن …

با شقاق مقعد چه کنیم؟

بعد از بهبود مرحله دردناک شدید شقاق، دیدن روده بزرگ با کولونوسکوپی خصوصا در افراد …