پزشکان بدون مرز درمان
خانه / جهان پزشكي / داروهاي ضد افسردگي پرخطر يا سودمند؟
تلگرام

داروهاي ضد افسردگي پرخطر يا سودمند؟

داروهاي ضد افسردگي پرخطر يا سودمند؟
 
 
داروهاي ضد افسردگي بر روي افسردگي هاي شديد هيچ گونه تاثيري ندارند.در حالي كه بيماري افسردگي همچنان يكي از اختلالات شايع قرن در همه كشورها محسوب مي شود، مسئولان بهداشت ايالتي آمريكا اعلام كردند استفاده از داروهاي ضد افسردگي و پريشاني خطر اقدام به خودكشي كه ناشي از افكار و رفتارهاي منتهي به اين عمل است را در جوانان افزايش مي دهد.
وزارت بهداشت و مواد غذايي آمريكا FDA از سازندگان اين داروها خواسته است تا هشدار بر روي ليبل هاي اين داروها شامل افراد 18 تا 24 سال نيز بشود. در حال حاضر اين داروها هشدارهايي را به كودكان و بزرگسالان مي دهند.
شركت هاي دارويي از جمله شركت Eli lilly كه سازنده داروي پروزاك است و شركت فايزر كه سازنده داروي زولفت است و همچنين ديگر شركت هاي دارويي درخواست FDA را در اين مورد پذيرفتند. Eli lilly اعلام كرده است: ما معتقديم اين اقدام به ما كمك مي كند تا اطمينان حاصل كنيم ميليون ها نفر از افراد مبتلا به افسردگي كه جوانان 24 سال يا كمتر را تشكيل مي دهند و همچنين خانواده هاي آنها تصميمات آگاهانه اي براي درمان اين بيماري بگيرند. در عين حال ترس و نگراني هاي مبتلايان به اين بيماري از برچسب ها و انگ هاي ناشي از آن كاهش مي يابد.
شريا پرودلو، سخنگوي شركت فايزر نيز اعلام كرد كه اين شركت ليبل هاي خود را به روز مي كند. البته او خواستار اين است كه اين بيماران تحت نظر دقيق پزشك باشند. وي مي افزايد: البته هنوز رابطه بين داروي زولفت و خودكشي بزرگسالان، جوانان و كودكان به اثبات نرسيده است. همچنين تحقيقات و مطالعات تا كنون هيچ گونه افزايش خطري را از جانب اين داروها براي سنين 24 تا 65 سال و حتي بالاتر را نشان نداده و اين داروها خطر ارتكاب به خودكشي را در اين افراد كاهش داده است. تغييرات روي ليبل اين داروها همچنين نشان مي دهند كه افسردگي و بيماري هاي جدي رواني به خودي خود از مهمترين عوامل خودكشي در افراد هستند.
دكتر استيون گالسون، از متخصصين FDA مي گويد: داروهاي ضد افسردگي براي بسياري از بيماران تاثير مثبتي دارد اما پزشكان و بيماران بايد از خطرهاي احتمالي آنها نيز آگاه باشند. FDA متذكر مي شود كه بيماران در هر سنيني كه اقدام به مصرف داروهاي ضد افسردگي مي كنند، بايد تحت نظر مداوم پزشكان باشند تا در صورت وخامت وضع بيمار اقدامات لازم صورت گيرد.
با اين حال FDA خاطرنشان مي كند كه از ميان هر هزار بيمار بين 18 تا 24 سال كه از داروهاي ضد افسردگي استفاده مي كنند فقط 5 نفر با افزايش افكار و رفتارهاي منجر به خودكشي مواجه مي شوند. گفتني است تحقيقات FDA بر روي 77 هزار بيمار كه از يازده نوع داروهاي ضد افسردگي استفاده مي كردند انجام شده است.
برخي متخصصين معتقدند كه اين خواسته FDA خواسته بجايي است در حالي كه برخي ديگر معتقدند اين امر سبب مي شود بسياري از افراد با وجود نيازي كه با اين داروها دارند از آنها استفاده نكنند.
محققان آلماني هم چندي قبل اعلام كرده بودند كه داروهاي ضد افسردگي به طور كلي تنها بر افسردگي هاي متوسط و 50 تا 60 درصدي تاثير مثبت دارند اما بر روي افسردگي هاي شديد هيچ گونه تاثيري ندارند. همچنين افرادي که داراي افسردگي معمولي همراه با نااميدي و دل شکستگي و يا تفکر خودکشي هستند را مي توان با روان درماني و يا داروهاي ضد افسردگي به خوبي درمان کرد.
با اين حال ماه گذشته تحقيقاتي كه بر روي استفاده كودكان و نوجوانان از داروهاي ضد افسردگي در ايالات متحده صورت گرفت، نشان داد كه اين درمان سبب افزايش رفتارهاي منجر به خودكشي در اين بيماران شده است.
البته در سال 2004 يكي از ژورنال هاي پزشكي طي يك هشدار عمومي خواستار جلوگيري استفاده كودكان از اين داروها شد. بعد از اين هشدار پزشكان كمتر داروهاي ضد افسردگي را براي كودكان تجويز مي كردند و در نتيجه آمريكا با افزايش ميزان خودكشي بين جوانان مواجه شد.
بنابراين متخصصين معتقدند اين هشدارها فقط تاثير مخربي روي بيماراني كه به اين داروها نياز دارند، خواهند گذاشت. با اين حال نمي توان گفت كه آگاهي از خطرات احتمالي يك دارو به طور قطع سبب كاهش تجويز آن يا افزايش خودكشي مي شود

تلگرام

مطالب داغ امروز :

بهترین ورزش برای افراد مبتلا به دیابت 30 دقیقه پیاده‌روی روزانه است

بهترین نوع ورزش در دیابت ورزش های هوازی از جمله پیاده‌روی است که باعث می‌شود …

درمان گرفتگی بینی

1- دوش آب داغ بگیرید: شما می‌توانید از این گزینه در درمان آنفلونزا یا سرماخوردگی …