پزشکان بدون مرز درمان
خانه / پوست و مو / بررسی تزریق بوتاکس و عوارض آن
تلگرام

بررسی تزریق بوتاکس و عوارض آن

بررسی تزریق بوتاکس و عوارض آن

بوتاكس دارويي است كه براي درمان و ترميم خطوط اخم و چروك ثبت شده است. و توسط  FDA  (اداره دارو و غذاي آمريكا) به رسميت شناخته شده است.
اين دارو چين و چروك صورت را بدون نياز به جراحي از بين مي برد. چين هاي افقي پيشاني و خط اخم را از بين مي برد و خطوط اصطلاحا ( پاكلاغي ) دور چشم را هم درمان مي كند. بو تاكس يك اثر درماني معجزه آسا دارد.كاربرد ديگر بوتاكس در زيبايي، استفاده از ان براي تغيير حالت چهره و ابرو است. با انتخاب اينكه در چه موضعي بوتاكس را تزريق كنيم مي توانيم كاري كنيم كه انتهاي ابروها بالا كشيده شود و حالت خشن و شيطاني ايجاد شود يا بازهم با تغيير موضع مي توان تمام ابرو را بالا برد و حالت بسيار زيبا و لطيف به ابرو و چهره داد.يك كاربرد ديگر بوتاكس استفاده از آن براي از بين بردن تعريق زياد است. كه با تزريق در نواحي با تعريق زياد نظير زيربغل مي توان تعريق آن ناحيه را براي ماهها بلوك كرد.

– چروكها و خط هاي اضافي چهره چگونه به وجود مي آيند؟
آيا فقط  مساله پيري است ؟ تماس با نور آفتاب ؟ استرس زياد ؟ در مجموع اينكه پوست چگونه پير مي شود و چروك ظاهر مي شود يك پروسه پيچيده اي است كه مربوط به تغييرات سلولي،  خالي شدن محتويات كلاژن پوست،  كمبود هورموني،  آسيب هاي ناشي از راديكالهاي آزاد و . . . مي باشد و در واقع تاثيري است از مجموع چند فاكتور.
خطوطي كه بين دو ابرو ايجاد مي شوند به علت انقباض و حركت ماهيچه هاي آن ناحيه است كه با مرور زمان رخ مي دهد. در واقع اين خطوط نشانگر احساسات ما هستند كه روي چهره مان نقش مي بندند . مثلا وقتي خشمگين يا ناراحت مي شويد  ابروهايتان را به هم مي فشاريد و ماهيچه هاي سطحي منقبض شده و پوست روي خود را چين دار  مي كنند. با گذشت سالها اين عمل كه مرتب تكرار مي شود باعث عميق تر شدن اين چينهاي موقت مي شود و چينها بصورت شكاف دايمي در مي آيند. پوست زنان  نسبت به پوست مردان لطيف تر و پرتحرك تر (Animated) است و اين خطوط در چهره زنان بيشتر به چشم مي خورد و دائمي تر هم مي ماند.

– داروي بوتاكس چيست؟
بوتاكس يك پروتئين خالص شده و به دست آمده از نوعي ميكروب بنام كلستريديوم بوتولينوم است كه براي كاهش و ازبين بردن موقت خطوط اخم و خطوط چهره تجويز مي شود.
در طي درمان مقادير بسيار اندكي از دارو داخل ماهيچه هاي مسئول چين و چروك تزريق مي شود. درمان معمولا حدود ۱۰ دقيقه طول مي كشد. نتايج درماني معمولا سريع ظاهر مي شود.

– مكانيسم عمل بوتاكس و طول مدت اثر آن.
بوتاكس كه وارد ماهيچه مي شود با فلج كردن ماهيچه باعث شل شدن آن مي شود و در نتيجه چين و چروك روي پوست ماهيچه از بين مي رود. بوتاكس فقط روي نواحي خاص تزريق مي شود و عضلاتي كه باعث حفظ حالت كماني ابروها هستند دست نخورده باقي مي مانند و در نتيجه باعث ظاهري زيبا مي شود.
بعد از تزريق،  ۲-۳ روز طول مي كشد كه تغييرات معجزه آسا ديده شود و بعد از ۷ روز حداكثر تغييرات را شاهد خواهيم بود.
اثر درمان معمولا ۶ تا ۹ ماه باقي مي ماند و با مرور زمان اثر دارو كم شده و چين ها كم كم بر مي گردند. بعد از ۲-۳ سال درمان ( كه در فاصله هاي چند ماه از هم صورت مي گيرد ) ديگر نياز به بوتاكس كم خواهد شد و مي توان فواصل تزريق را هر ۱ تا ۲ سال كرد.
بوتاكس با مكانيسم بلوك ميانجي عصبي كه باعث تحريك عضله مي شود و انقباض عضلاني ايجاد مي كند عمل مي كند

– آيا استفاده از بوتاكس بي خطر است ؟
بله بوتاكس يك روش ايمن است كه در زنان و مردان مي تواند به كار رود.

– چه كساني نبايد از بوتاكس استفاده كنند ؟
كساني كه در محل تزريق دچار عفونت هستند و كساني كه حساسيت مفرط به محتويات بوتاكس دارند و بيماران نورولوژيك مانند ALS ، مياستني گراو، سندرم لامبرت ايتون ممكن است دچار عوارض جدي شوند همچنين استفاده از بوتاكس در حاملگي، شيردهي و بيماريهاي نورماسكولار توصيه نمي شود.

– هر جلسه درمان چقدر طول مي كشد؟
تزريق بوتاكس براي زيبايي حداكثر ۱۰ دقيقه طول مي كشد و يك روش غير جراحي است. چند تزريق خيلي كوچك صورت مي گيرد و در طي چند روز شاهد از بين رفتن و بهبود چينهاي متوسط تا شديد خواهيم بود. بعد از تزريق هيچ نيازي به استراحت و… وجود ندارد تا حدي كه مي توانيد اين عمل را حين غذا خوردن پشت ميز غذا هم انجام دهيد.

– آيا درمان با بوتاكس دردناك است؟
ناراحتي ناشي از تزريق معمولا خفيف و كوتاه است. هيچ بي حسي لازم نيست . البته قبل از تزريق ممكن است پزشك ناحيه تزريق را با كرم بي حس كننده يا يخ (cold pack) كمي بي حس كند. حسي كه اغلب بيماران حين تزريق توصيف مي كنند چيزي شبيه حالت سوزن سوزن شدن است.

– هر چند وقت يكبار بايد درمان را تكرار كرد؟
تا زماني كه نتايج دلخواه شما وجود داشته باشد هر زماني مي شود درمان را تكرار كرد.

– اثر درماني بوتاكس چقدر طول مي كشد؟
حداكثر تا ۹ ماه اثر بوتاكس مي ماند و اگر درمان بعد از اين مدت رها شود خطوط چهره با مرور زمان بر مي گردند.

– اثرات درماني بوتاكس را چه زماني خواهيم ديد؟
در طي چند روز اثر درماني آشكار مي شود و حداكثر تا ۱ ماه اثر درماني به اوج خود مي رسد. اغلب زنان ومرداني كه آمارشان وجود دارد حداكثر اثر درماني را در ۱ ماه ذكر كرده اند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

مراقبت از لب ها

مراقبت از لبها تنها برای داشتن ظاهری زیبا نیست، این مورد به منظور حفظ سلامتی …

درمان ترک خوردن لب ها

مالیدن اندکی وازلین یا پماد آ+ د(d+a ) بر روی لب ها موجب نرمی انها …