پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / بيماري غير واگير / مروری بر بیماری صرع
تلگرام

مروری بر بیماری صرع

صرع چيست؟
 
 
صرع يك بيماري نيست بلكه فقط نشانه اي است كه مي گويد قسمتي از مغز كار خود را هميشه به خوبي انجام نمي دهد.

وقتي مغز به طور طبيعي كار كند يكسري امواج الكتريكي از خود ايجاد مي كند كه اين امواج مانند الكتريسيته در مسير اعصاب مغزي عبور مي كند كه در حالت تشنج اين جرقه الكتريكي بسته به محل خود در مغز علائم، نوع تشنج و صرع را تعيين مي كند.
علت صرع گاه صدمه مغزي، ضربه، عفونت و گاه نيز ارثي است. ضربه هاي دوران بارداري وارد شده بر جنين هنگام زايمان و فشار بر سر جنين، عفونت ها و ضربه هاي پس از تولد و دوران كودكي، تصادفات و حوادثي كه موجب ضربه مغزي مي شوند، عفونت هاي مغزي و مننژيت ها همگي مي توانند باعث ايجاد صرع شوند.
تخمين زده مي شود كه تقريباً 50 ميليون نفر در جهان مبتلا به صرع هستند و در كشور ما نيز حدس زده مي شود بيش از يك ميليون بيمار مبتلا به صرع وجود داشته باشد.
خطرهاي حمله تشنجي
بيماري صرع به خودي خود خطري ندارد اما اگر آموزش و مراقبت دقيقي در مورد حمله هاي تشنجي صورت نگيرد، مي تواند خطرناك باشد.
فردي كه ناگهان مي افتد و يا بي هوش مي شود ممكن است دچار جراحت، شكستگي، ضربه مغزي و يا خفگي در آب و سوختگي با آتش شود. حملات تشنجي اگر درست معالجه نشوند، مي توانند موجب صدمات جسمي، اجتماعي و رواني شوند.
در موقع حمله تشنجي چه بايد كرد؟
آرام باشيد و خونسردي خود را حفظ كنيد و بيمار را از مكان ها و اشياي خطرناك دور كنيد. با باز كردن يقه لباس و آزاد كردن گردن و چرخانيدن سر يا شانه به يك طرف راه تنفس را آزاد كنيد.
از ريختن آب بر روي شخص، ريختن چيزي در دهانش و يا گرفتن دست و پاي او خودداري كنيد. اگر حمله بيش از 5 دقيقه طول كشيد يا دو بار تكرار شد و بين حملات، فرد هوشياري خود را به دست نياورد، ممكن است صرع مداوم باشد كه بسيار خطرناك است بنابراين بيمار را به پزشك برسانيد.
اگر تشنج همراه با تب است بيماري فرد صرع نيست اما حتماً بايد تب را با پاشويه پايين آورد و بلافاصله وي را به پزشك رسانيد تا اقدامات تشخيصي_ درماني مناسب انجام شود.
شش گام اساسي براي پيشگيري از ابتلا به صرع:
– 1 مراقبت هاي پيش از تولد
2 – زايمان بي خطر
– 3 كنترل تب در كودكان
– 4 كاهش ضربه مغزي
– 5 كنترل بيماري هاي عفوني و انگلي
– 6 مشاوره ژنتيك
ورزش و صرع
تحرك هاي ورزشي براي همه افراد مفيد و ضروري است. ورزش باعث سلامتي و نشاط جوان ها مي شود و افراد در كنار به دست آوردن مقاومت بدني و هماهنگي فعاليت هاي تحركي مي توانند با انجام ورزش هاي گوناگون قدرت و توانايي هاي جسمي و رواني خود را تقويت كرده و آنها را بهبود بخشند.
ورزش كمك مي كند تا شخص رفتار اجتماعي خود را تصحيح كند و فرد هدفي را كه در زندگي دارد دنبال كند و مورد احترام و توجه ديگران قرار گيرد.
حادثه اي كه در مورد افراد مبتلا به صرع در حين ورزش پيش مي آيد به ندرت به دليل بروز حمله است. گاهي نفس نفس زدن زياد در حين انجام عمليات ورزشي، از دست دادن آب و نمك بدن در هنگام ورزش به دليل عرق كردن زياد و فعاليت زياد ماهيچه ها ممكن است فرد را آماده بروز حمله صرع كند.
حركات بدني زياد خسته كننده، فشارهاي هيجاني و رواني شديد همراه ورزش، ورزش در محيط هاي خطرناك مانند آب و بلندي مي تواند براي فرد مصروع خطرزا باشد.
افراد مبتلا به صرعي مي توانند ورزش كنند كه فاصله حمله ها زياد باشد و حمله از نظر زماني قابل پيش بيني و تشخيص باشد مثلاً قبل از مصرف دارو و يا زمان بي خوابي باشد و حمله بيشتر در شب ها اتفاق بيفتد و حمله به مدت طولاني پيش نيامده باشد.
موقع شنا كردن بايد بيشترين احتياط را رعايت كرد و شنا بايد در حضور يك نجات غريق انجام شود.بايد اطلاعات كاملي از نوع صرع، نوع دارو، مدت طول كشيدن حمله، تشنج، تعداد حملات در هفته و عوامل مستعدكننده تشنج (تب) به والدين مدرسه داده شود.
فرد مبتلا به صرع بايد يك كليد اضافي خانه را در اختيار همسايه، صاحب خانه يا دوستان مورد اعتماد خود قرار دهد.از وسايل گرم كننده مانند بخاري هاي نفتي و گازسوز كه كف اتاق قرار مي گيرند و بسيار خطرناكند بايد ايمني را رعايت كنيد.
هنگام استحمام فرد مبتلا به صرع بايد لاي در حمام را باز بگذارد و آن را قفل نكند و زماني كه در منزل تنها است از حمام كردن يا دوش گرفتن خودداري كند.
نرده هاي بلند جهت پلكان ها باعث ايمني و جلوگيري از افتادن است. در صورتي كه حياط خانه داراي استخر است حفاظ دار بودن آن بسيار مهم است.
افراد مبتلا هيچ گاه به تنهايي شنا نكنند.موقع اتو كردن از ميز اتو يا يك طاقچه ايمني استفاده كنيد. براي درمان كامل تر و مطمئن تر صرع نكات ذيل بايد رعايت شود!
– مصرف داروها منظم و مرتب باشد حتي يك بار و يك روز هم داروها قطع نشوند.
– درمان هر چه زودتر شروع شود.
– مقدار و دفعات مصرف روزانه دارو كافي و مطابق روش هاي علمي و نظر پزشكان معتبر و متخصص در اين زمينه باشد.
– تا حد ممكن درمان با يك دارو باشد.
– با معاينات دوره اي و آزمايشات طبي از عوارض دارويي جلوگيري شود.
– تغذيه مناسب، استراحت، ورزش هاي مناسب، مراقبت از لثه ها و مسواك فراموش نشود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

خروج چرک از مقعد

معمولا زمانی که بیمار دچار بیماری فیستول مقعد می شود، مشاهده می نماید که از …

درمان گزگز و خواب رفتن انگشتان دست

گزگز و خواب رفتن انگشتان دست، علل مختلفی دارد و شایع ترین علت آن، گیر …