خانه / مامایی / آیا مصرف ماهی برای زنان باردار مفید است ؟
مجله پزشکی

آیا مصرف ماهی برای زنان باردار مفید است ؟

خوردن ماهی برای زنان باردار خوب است یا بد ؟
ماهی علاوه بر آنکه یک منبع غذایى سرشار از ید و فسفر است حاوی جیوه هم هست. جیوه در مقایسه با ید و فسفر که از ترکیبات مورد نیاز بدن هستند، از عناصر سنگینى است که براى بدن مضربوده و جزو مواد سمى به شمار مى‌آیند.

این عنصر با آنزیم‌هاى درونى بدن ترکیب و مانع از عمل آنها مى‌شود. تجمع جیوه در بدن منجر به اختلالات شنوایى، لرزش عضلات، بروز بى‌حسى عمومى و برهم خوردن متابولیسم درونى مى‌شود.

از همه مهمتر اینکه جیوه عملکرد سیستم عصبى مختل مى‌کند و به رشد بافت مغزى آسیب جدى مى‌رساند‌.نکته‌اى که بخصوص در مورد کودکان و زنان باردار باید به آن توجه کرد.
دیوید بلینگر از انستیتو پزشکى هاروارد مى‌گوید: غذاهاى دریایی سرشار از پروتئین‌اند، چربى اشباع شده کمتری دارند و از مواد مغذی بسیاری برخوردارند اما برای اطمینان بهتر است بیشتر از دو تا سه بار در هفته مصرف نشوند.
میزان جیوه موجود در انواع ماهی با یکدیگر متفاوت است. مثلأ برخی از انواع ماهی تن جیوه بیشتری دارند. در نتیجه به جای اینکه مفید باشند برای سلامتى مضراند.

بلینگر اضافه مى‌کند: از آنجا که کاملاً مشخص نیست که مصرف کدام نوع از ماهی با ضریب خطر بیشتری همراه است ما صلاح مى‌دانیم که بر این نکته تأکید کنیم که مصرف کنندگان سعی کنند به جای مصرف یک نوع ماهی از انواع مختلف ماهی و غذاهای دریایی استفاده کنند. ماهی‌ها با یکدیگر متفاوت هستند ترکیبات موجود در آنها هم با هم فرق مى‌کند.
بررسی دقیق نشان مى‌دهد مصرف بیش از حد تن ماهی مى‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. ماهی‌هاى تن بیشتر جیوه دارند تا اسیدهای چرب مفید امگا ۳ داشته باشند.
آنچه که انستیتو پزشکی هاروارد توصیه مى‌کند، مصرف بیشتر میوه و سبزیجات و افزایش تحرک بدنی است. مردم امریکا به طور متوسط در سال حدود سه کیلوگرم ماهی مصرف مى‌کنند که این مقدار در مقایسه با مصرف سرانه ماهى در بسیاری از کشورهای دنیا کمتر از حد میانگین است.

مطالب داغ امروز :

پاسخ به سوالاتی در خصوص عفونت ادراری

۱- راه‌های تشخیص عفونت ادراری کدام است؟ یکی از راه‌های تشخیص مشاهده ی علایم بالینی …

علائم عفونت ادراری کودک

عفونت ادراری یک بیماری مهم و شایع میان کودکان است که به علت وارد شدن …

لزوم درمان به موقع عفونت ادراری کودک

متخصصان اطفال همیشه به والدین هشدار می‌دهند که بروز تب در فرزندانشان را جدی بگیرند …