پزشکان بدون مرز درمان
خانه / علوم / باهوش ترين حيوانات
تلگرام

باهوش ترين حيوانات

کدام حیوان باهوش تر است ؟

اغلب حيوانات توانايي‌هاي ويژه‌اي دارند، اما سطح هوش آنها بسيار متفاوت است و تنها منحصر به گونه‌ خاصي نيست. در اين ميان بسياري از اعمال حيوانات از روي غريزه انجام مي‌شود كه نبايد آن را با هوش آنها اشتباه گرفت.
شامپانزه باهوش‌ترين جانور حيات وحش است. اين گونه ميمون به طور گروهي زندگي مي‌كند و قادر به استفاده از ابزار براي دستيابي به غذا و حتي دفاع از خود است.
طوطي خاكستري باهوش‌ترين پرنده است. اين طوطي قادر به تشخيص رنگ‌ها بوده و با آموزش مي‌تواند در پاسخ به پرسش‌ها بيش از 300 جمله مربوط را بگويد. اصولا طوطي‌ها پس از شامپانزه‌ها و دلفين‌ها سومين گونه جانوران باهوش محسوب مي‌شوند.

دلفين‌ها در دنياي حيوانات پس از شامپانزه‌ها باهوش‌ترين حيوان هستند. دلفين‌ها از طريق امواج صوتي قادر به ارتباط با يكديگر بوده و داراي حس همكاري قوي هستند. در عين حال، دلفين از حس درك نسبت به خود و سايرين برخوردار است و اين توانايي‌ها موجب شده كه كوسه‌ها حتي كوسه سفيد، شكارچي مطلق اقيانوس‌ها، از برخورد با دلفين‌ها اجتناب كنند.

موش صحرايي بيش از هر چيز به حس بويايي بسيار قوي و دقيق اين جانور ارتباط دارد.

هشت پا دومين موجود باهوش دريايي است. بيش از نيمي از نورون‌هاي عصبي هشت پا در بازوهاي آن قرار دارند، بنا براين اختاپوس در هر بازويش داراي يك مغز كوچك است كه به جانور امكان مي‌دهد .

هماهنگي فوق‌العاده‌اي در اندام‌هايش داشته باشد. اين جانور در برابر مسائل پيچيده مي‌تواند بسرعت واكنش نشان داده و آنها را از سر راه بردارد.

سگ گلدن، هوشي فراتر از ساير سگ‌ها دارد و به همين دليل از اين نوع سگ در عمليات نجات استفاده مي‌شود. سگ نژاد گلدن علاوه بر اين، احساس مسووليت بسيار و شجاعت فراوان دارد كه اين حيوان را به يك نجات دهنده منحصر به فرد تبديل كرده است.

اوركا به دليل هوش بالايي كه دارد يك شكاچي بسيار موفق است. اوركا‌ها نيز مانند دلفين‌ها به طور گروهي شكار مي‌كنند و شيوه شكار اين جانور با شرايط جغرافيايي متفاوت تغيير مي‌كند.

فيل‌ها نيز از جمله باهوش ترين حيوانات هستند. اين جانور غول پيكر از حافظه‌اي فوق‌العاده برخوردار است. فيل‌ها به صورت گروه خانوادگي كه همه تحت فرمان مسن‌ترين فيل ماده هستند، زندگي مي‌كنند.

گوسفندان طبق تحقيقات جديد، ضريب هوشي گوسفندان در به خاطر آوردن آنچه براي آنها رخ داده است باوركردني نيست. براين اساس گوسفندان در به خاطر آوردن چهره‌هاي قديمي كه با آنها بوده‌اند نظير چوپان‌هاي گله و نيز خودگله‌اي كه با آن بوده‌اند، قدرت شگفت‌آوري دارند و براحتي صاحبان قبلي و مكان سابق خود را تشخيص مي‌دهند.

مورچه‌ها : دانشمندان طي يك آزمايش عجيب، براي دسته‌اي از مورچگان كفش‌هايي كه پاهاي آنها را بلند مي‌كرد تهيه كردند و رفتار حركتي آنها را بررسي كردند، نتيجه بيانگر اين نكته بود كه اين حيوانات براي اندازه‌گيري مسافت‌هاي مختلف و جهت‌يابي، قدم‌هايشان را مي‌شمرند.

محققان بر اين باورند مورچه‌هاي صحرايي از نوري كه از ستارگان در آسمان شب تابيده مي‌شود، به عنوان كليدي براي بازگشت به لانه‌هايشان استفاده مي‌كنند، اما هنوز در اين خصوص كه مورچه‌ها چگونه قادر به اندازه گيري دقيق فاصله‌ها هستند، شك و شبهه فراوان وجود دارد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

چرا پیاز اشکتان را در می آورد؟

پیاز به خانواده ای از گیاهان به نام آلیوم ها تعلق دارد، که شامل تره …

چرا دو قلوهای یکسان(Identical) دقیقاً یکسان نیستند؟

گرچه دو قلوهای یکسان (دو قلوهایی که هر دو از یک سلول تخم هستند) DNA …