پزشکان بدون مرز درمان
خانه / پوست و مو / ريزش مو و روشهاي درمان
تلگرام

ريزش مو و روشهاي درمان

علل ریزش مو چیست ؟

۱- صـدمات خـارجی: کشــیدن شــدید مو توسط برس، کشیدگی مو بوسیله هد بـنـد، باندهای کشی و سنجاق سر، حرارت زیاد و سرمای شدید .

۲- کم خونی و کمبود آهن و سوء تغذیه، کمبود ویتامینهای A-B و کمبود روی .

۳- مصرف برخی داروها مانند: تیوراسیل .

۴- کم کاری غده تیروئید .

۵- نارسایی غدد فوق تیروئید .

۶- قارچ کچلی سر .

۷- استفاده زیاد از کلاه .

۸- گردش نامناسب خون در پوست سر .

۹- استرس .

۱۰- تغییرات هورمونی: استروژن رشد مو را تحریک کرده اما تستـوسـترون سبـب ریزش مو میگردد. در حین حاملگی موهای زنان ضخیم و پر پشت شده امــا پس از زایمان و یا یائسگی ریزش مو افزایش می یابد .

۱۱- آندروژنیک (ANDROGENIC ALOPECIA): علت ۹۵ درصد ریـزش مو در زنان و مردان را تشکیل میدهد. علت آن افزایـــش هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) میباشد. این ماده نوع بسیار فعال تستوسترون است. سـبب کاهش فعالیت فولیکول شده و مــرحله آناژن را کوتاه میکند .

روشهای درمان ریزش مو
 

۱- اسـتـفاده از داروهــــایی مانند مینوکسیدیل (XANDROX/RETIN-A/(MINOXIDIL کـه رشد مو را تسریع و تحریک می کـنـند. بـرای آگــاهی یــافتن از آخرین داروهای موجود به بخش درمان قطعی ریزش مو مراجعه کنید .
۲- کاشت مو ساده: موهای پشت و کنار سر را برداشته و به جلوی سر منتقل میکنند .

۳- کاشت موی تکه ای (FLAP): دراین روش پوست حاوی مـــوی پشت سر و یا کنار سر را برداشته و به جلوی سر پیوند میزنند .

۴- کاهش سطح پوست سر: در ایـن روش پــوست میان فـرق سـر را شکـافـتـه و از از طـــرفین پوست را به سمت همدیگر می کشند .

نکاتی مراقبتی

۱- در شانه و برس مو با گذشت زمان گرد وغبار و آلودگی انباشته می گـردد کـه بـــهـتر است برس و شانه خود را توسط اندکی شامپو و یا محلول نشاسته شســـتشو داده و موهای گیر کرده میان آنها را بیرون آورده و تمیز کنید .

۲- موهای خیس را به هیچ وجه شانه و برس نکشید. مـوی سـر را نـیـز به سمت عقب شانه نکشید با این عمل به فولیکولهای مو فشار وارد می آورید .

۳- از سشوار با درجه خیلی گرم استفاده نکنید .

۴- برای رشد مو تغذیه مناسب داشته باشید: رژیـم غـذایی شـمـا بـایـد حاوی ویتامین بیوتین، B۶ ، اسید فولیک، سولفور، روی، سیلیس، بتاکـاروتـن که در بـــدن مــــبــــدل به ویتامین آ میگردد و در سبزیجات و میوه های سبز رنگ و زرد رنگ موجود می بـــاشــــد، پروتئین: سویا، تخم مرغ، ماست و حبوبات .

۵- سیگار نکشید و از نوشیدنیهای حاوی کافئین استفاده نکنید .

۶- کمتر از غذاهای چرب و شیرین استفاده کنید .

۷- آب خیلی داغ به سرتان نزنید، خواب کافی داشته باشید و موهایتان را هر چند وقت یکبار کوتاه کنید .

۸- پوست سر خود را ماساژ دهید تا گردش خون در آن به خوبی جریان یابد .

تاثیر وراثت و هورمون ها در ریزش مو

اخیرا” علم پزشکی بالاخره مـوفـق بـه کشف علت اصلی ریزش مو گردید. اکنون این یک قانون پزشکی بشمار می رود که ریزش مو به دلایل وراثتی و هورمونی پـدیـد مـی آیـد .

 هورمون جنسی آلوپشا یا “الگوی ریزش مو در مردان و زنان” در ۹۵ درصد موارد بـعنـوان یک علت وراثتی ریزش مو گزارش شده است .

با اینــحال ریزش مو فقط به دلایل اختلالات ژنی نمیباشد. گذشته از آن هورمونی خاص جهت فعال سازی ژنها مورد نیاز است،

همانگونه که یک قفل برای باز شدن نیاز به کلید دارد. در ایـن مـورد کـلیـد یـک فـراورده هـورمـونـی بـنـام “دی هیدرو تستوسترون ” (DHT) میباشد .

DHT در بدن انسان تولید شده و تحقیقات اخیر نشان داده که علت اصلی ایجاد اختلال در پیاز و حفره های کوچک تولید مو میباشد . DHT بتدریج باعث نازک، ضعیف شدن و در نهایت ریزش مو میگردد .

داروهای درمان ریزش مو

®Propecia یک داروی ترکیبی تایـیـد شـده از طـرف مـوسـسـه FDA مـی باشد که فقط برای مردان تجویز می شود. این دارو سطح هورمون DHT را کاهـش مـیدهد.

مـطالـعـات نشان داده که ®Propecia قادر است علاوه برجلوگیری از نازک شدن و ریزش مو، باعث رویش مجدد موهای از دست رفته شود .®Propecia بصورت قرصهای خوراکی وجود دارد و چون بصورت سیستماتیک هورمون DHT را کاهش میدهد ممکن است عوارض جانبی مانند تضعیف غدد جنسی را به دنبال داشته باشد .

®Rogaine اولین داروی تایید شده ریزش مو توسـط مـوسـسه FDA می باشد. این دارو باعث تحریک پایز و حفره های کوچک تولید مو شده و آنها را در مسیر رشد قرار می دهد وبه این ترتیب از ریزش مو جلوگیری میکند .

®Rogaine پیازهای مرده مو را در زیر پوست بخش بالایی سر فعال مینماید.این دارو در مورد اغلب اشخاص موثر بوده است. با اینکه ®Rogaine یک فعالساز قوی پیاز مو محسوب میگردد، اما هیچ تاثیری درعلت ریزش مو یعنی هورمون DHT ندارد .

مؤثرترین دارو تا بحال

Revivogen با اینکه توسط مؤسسه FDA تایید نشده، دارای فرمولی طبیعی است کـه مشابه با مکانیزم Propecia عمل مینماید . Revivogen از موادی طبیعی تضعیف کنـنـده هورمون DHT تشکیل شده است و حتی بیشتر از Propecia باعث کاهش فعالیت ایــن هورمون میگردد .

بعلاوه برخلاف Propecia این مواد طبیعی باعث جلوگیری اتصال هورمون DHT به پیاز مو میشوند. از آنجایی که Revivogen بصورت موضعی مورد استفاده قرار گرفته و از موادی طبیعی تشکیل شده، تاثیری در تولید هورمون DHT در قسمتهای دیگر بدن نگذاشته و عوارض جانبی به دنبال نخواهد داشت و هم برای مردان قابل استفاده است و هم برای زنان .

با تضعیف هورمون DHT و تاثیرات مخرب آن در پـیـازهـا، مـوهـای نـازک و نـخ نـمـا دوبـاره ضخیم، قوی، پرپشت و سلامت میشوند . Revivogen دارویی است که از قدرت طبیعت برای تجدید حیات و حفاظت مو استفاده میکند .

۳ ماه استفاده کنید

در ۹۰ روز اول مصرف Revivogen ، متوجه کاهش قابل ملاحظه روزش مو خواهـیـد شـد و ممکن است موهای فعلی ضخیم تر شوند. بعد از ۳ تا ۶ ماه استفاده، موهــای تجدیــد حیات شده، باعث پرپشت تر بنظر رسیدن سر خواهد شد. با ادامه دادن مصـرف، موهـا بتدریج بهبود پیدا نموده و سالم تر باقی خواهند ماند. بهترین نتیجه بعد از ۱۲ تا ۱۸ ماه نمایان خواهد شد .

بعد از ایـنـکه نـتـیجه دلـخـواه حاصل شد، ادامه مصرف این دارو برای حفظ موهای تجدید شده، ضروری است چراکه بدن بصورت مداوم در حال ساخت هورمون DHT می بـاشـد . بنابراین پیازهای مو باید همواره از تاثیرات مخرب این هورمون محافظت گردند .

نتایج تست دارو

فارل ماین، سازنده سایت HairLossHelp.com میگوید : Revivogen بصورت قطعی ریزش موی مرا درمان کرد. افراد بسیار دیگـری نـیـز وجـود داردند که توسط این دارو توانسته اند ریزش موی سر خود را از بین ببرند

و در انتها:

هرگز تبلیغات کانالهای مختلف تلویزیونی را در رابطه با مواد آرایشی و روشهای درمانی با پمادهای ساختگی باور نکنید .

فراموش نکنید یک کانال تلویزیونی فقط به سود مالی از راه آگهی خود فکر می کند و در عین نداشتن تخصص هیچ کاری با صحت تبلیغات ندارد و همچنین تبلیغ کنندگان با پرداخت پول برای تبلیغ کالای خود فقط به فکر سود مالی بیشتر هستند .

موادی را مصرف کنید که پروانه بهداشتی وزارت بهداشت ایران را داشته باشد و یا به سفارش وزارت بهداشت و یا با تایید وزارت بهداشت ایران تولید و یا وارد شده باشد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علت تغییر رنگ ادرار

تغییر رنگ ادرار معمولا به دلیل مصرف مواد غذایی خاص، داروها یا رنگ‌های خوراکی است، …

علل گزگز و داغ شدن کف پا

– پا درد – خارش – کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا – گرفتگی …