پزشکان بدون مرز درمان
خانه / پوست و مو / تاتو کردن ابروها و عوارض آن
تلگرام

تاتو کردن ابروها و عوارض آن

تاتو کردن ابروها و خطرات آن

تاتو همان خال كوبي است كه درقديم انجام مي شده است، با اين تفاوت كه در زمان هاي قديم از تصاوير شير و اژدها براي اثبات پهلواني استفاده مي شد و امروزه صرفاً جهت آرايش، خط باريكي روي پلك چشم ، داخل ابرو يا دور لب تاتو مي شود .
براي تاتو كردن از سوزن هاي مخصوص استفاده مي شود و اين كار غير از درد فراوان ، خونريزي زيادي هم به همراه دارد . پس از خال كوبي نيز رعايت نكردن بهداشت فردي ، مي تواند شخص را در معرض ابتلا به بيماري هاي خطرناكي چون ايدز و هپاتيت قرار دهد.
تحقيقات اخير انجمن خيريه حمايت از بيماران كبدي در ايران نشان مي دهد كه يكي از بيماري هاي شايع عفوني و مسري در كشور ما هپاتيت است . اغلب اوقات هپاتيت نوع C و گاهي نيز هپاتيت نوع B به صورت مزمن باقي مانده و مي تواند به نارسايي كبد و نيز سرطان اين عضو حياتي منجر شود .
هر دو نوع اين هپاتيت از طريق خون منتقل مي شوند ، ولي تحقيقات گسترده نشان مي دهد كه تاتو مي تواند يكي از روشهاي انتقال هپاتيت به خصوص هپاتيت نوع C باشد.
همچنين كساني كه خال كوبي مي كنند ۹ برابر بيشتر از ساير افراد، در معرض خطر ابتلا به هپاتيت C قرار دارند، در حالي كه در افراد بدون خال كوبي اين بيماري بسيار كمتر ديده مي شود.
انجام خال كوبي در محلهاي سنتي و آلوده ، اندازه و بزرگي خال كوبي ، همچنين استفاده از رنگهاي سفيد، زرد ، نارنجي ، قرمز، احتمال ابتلا فرد به اين بيماري ها را افزايش مي دهد.
ساير بيماري هاي عفوني مثل هپاتيت B ، سيفيليس، جذام و سل نيز مي تواند از طريق خال كوبي يا تاتو منتقل شوند.
متاسفانه امروزه خال كوبي ظريف و تاتو در ميان جوانان و نوجوانان ما رايج شده است، در حالي كه اكثر اين افراد از خطر انتقال بيماري هاي خطرناك عفوني از اين طريق بي اطاع هستند.
در خصوص ايدز نيز ثابت شده است، ويروسي كه موجب ابتلا به اين بيماري مي شود، از سه راه اصلي آميزش جنسي ، انتقال خون و فرآورده هاي خوني آلوده و مادر آلوده به بدن افراد سرايت مي كند.
تحقيقات نهادهاي علمي نشان داده است كه به واسطه تماس سوزن با خون در عمل خال كوبي ، خطر ابتلاي فرد به ايدز زياد است و اين دسته از افراد در مجموعه گروه هاي پرخطر قرار مي

پزشكان تاكيد مي كنند كه حتي با رعايت نكات بهداشتي ، خطر ابتلا به ايدز و ديگر بيماري هاي عفوني در كساني كه خال كوبي مي كنند ، زياد است و اين ادعا كه در تاتو از وسايل مخصوص استفاده مي شود، به هيچ وجه يك ادعاي منطقي و علمي نيست
مشکلات و عوارض ناشی از تاتو کردن چيست؟

 ·   عفونت
علت گزارش شده براي اين مشکل استرليزه نامناسب و نادرست وسايل تاتو کردن و استفاده از رنگ هاي آلوده مي باشد. تاتوکارها براي اين کار يا کم تعليم ديده اند و يا اصلا تعليم نديده اند و اغلب نمي دانند که چطور وسايل خود را بهداشتي نگه دارند تا از انتقال بيماري هاي خوني مانند هپاتيت يا حتي ايدز جلوگيري کنند.
  

اگر چه تعدادي از رنگ هاي اضافه شده به تاتو براي استفاده در لوازم آرايشي تاييد شده اند اما هيچيک براي تزريق در پوست مورد تاييد قرار نگرفته اند. استفاده از رنگ هاي تاييد شده در تاتو، خطوط را منقطع مي کند. بعضي از اين رنگها، رنگ صنعتي هستند که فقط بعنوان جوهر پرينتر و يا رنگ نقاشي اتومبيل مناسبند.

تاتو مانند يک زخم باز است که يا بايد آن را پوشاند و پانسمان کرد و يا با استفاده از کرمهاي آنتي بيوتيک  از آن مراقبت کرد تا عفوني نشود و هنگام رفتن زير تابش آفتاب از کرمهاي ضد آفتاب استفاده کرد. توصيه مي شود همه پس از انجام تاتو حتما از قرار گرفتن زير تابش مستقيم آفتاب اجتناب نماييد. و از کرمهاي ضدآفتاب با حداقل SPF30  بر روي تاتو استفاده کنيد.  تاتو به عنوان راهي براي انتقال بيماري عفوني مانند هپاتيت B ، سيفليس، جذام، سل، سرطان پوست، psoriasis ، سندروم شوک سمي و يا حتي تغييرات رفتاري شناخته شده است.

 ·خطر زخمهاي ناشي از عفونت

برداشتن و پاک کردن اثر تاتو يک کار پرزحمت و پررنج است که معمولا با چند راه درماني و هزينه هاي قابل توجه اي همراه است. پاک کردن تاتو بدون ايجاد زخم شايد غير ممکن باشد. تقريبا تمام مشکلات از وقتي شروع مي شود که مردم در مي يابند که از انجام تاتو پشيمان هستند و اقدام به پاک کردن آن مي نمايند.

 · انتقال هپاتيت B

هپاتيت B بزرگترين خطر را ايجاد مي کند و اين ويروس از طريق استفاده از سوزن مشترک تاتو منتقل مي شود.

 · انتقال ايدز

 تاتو کردن همچنين به انتشار ويروس ايدز کمک مي کند. خطر افرادي را که از نوک خودکارهاي خالي خودنويس براي تاتو کردن استفاده مي نمايند بيشتر تهديد مي کند. دريافت ويروس HIV از طريق تاتو کردن زياد معمول و رايج نيست، اگر تاتوکارها از اصول کنترل صحيح عفونت تبعيت نکنند اين امکان هميشه و بالقوه وجود دارد. 
 
·  خطر افزايش سرطان
رنگ ها و جوهر هاي جديد هر روزه به بازار آمده و زود هم ناپديد مي شوند. اين جوهرها و رنگ ها باعث تحريکات و التهابات پوستي مي شوند. نکته منفي در مورد اين جوهرها اين است که هنوز عوارض دراز مدت استفاده از اين جوهرها مشخص نشده است.
 
 
اين جوهرها احتمالا مي توانند باعث ايجاد و بروز بعضي از سرطانها باشند. کساني که تاتو مي کنند در معرض خطر ابتلا به بيماري هاي عفوني پوستي هستند. اگر شما زمينه حساسيتي در پوستتان داريد، پس از تاتو کردن امکان تشديد و يا بروز آن در شما بيشتر است.

 ·  انتقال هپاتيت C

 تاتو کردن مي تواند شاهراهي براي ابتلاءبه هپاتيت C باشد، شايع ترين عفونت ويروسي مزمن که 2 درصد از جمعيت مردم آمريکا  به آن  آلوده شده اند. تحقيقات نشان داده که مردمي که در سالن هاي تبليغاتي تاتو، تاتو کرده اند 9 بار بيشتر از مردمي که تاتو نکرده اند در معرض خطر ابتلا به هپاتيت C مي باشند.
 
هپاتيت C مي تواند از طريق تاتو کردن بوسيله سوزن هاي از قبل استفاده شده توسط مشتريان قبلي و يا رنگ هاي استفاده شده ، نقص در تکنيک استرليزه کردن، مانند امتحان تيزي سوزن با دست و بعد تماس آن دست با پوست کسي که تاتو روي او  انجام مي شود منتقل مي شود.
 

اگر فکر مي کنيد که شما در معرض بيماري هاي HIV ، هپاتيت C و يا هپاتيت B قرار گرفته ايد حتما تست مربوط به بيماري خود را انجام داده بعد اقدام به تاتو نماييد. در مورد هپاتيت B مي توانيد واکسن آن را تزريق نماييد.

هنگام تاتو کردن حتما از سوزن هاي يکبار مصرف آماده و جوهر تازه و نو در ظرف هاي آماده استفاده نماييد و از استرليزه شدن و ضدعفوني شدن وسايل تاتو در دستگاه اتوکلاو مطمئن شويد.

مراقب  باشيد که تميز کردن وسايل با سفيد کننده ها و يا هر ضدعفوني کننده ديگر ويروس هپاتيت C را از بين نمي برد.
 

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علل گزگز و داغ شدن کف پا

– پا درد – خارش – کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا – گرفتگی …

مهمترین علل خواب رفتن دست و پا

1- خواب رفتن بدنبال از فشار خارجی به عصب محیطی حتما تا به حال برای …