پزشکان بدون مرز درمان
خانه / بهداشت / بوتولیسم
تلگرام

بوتولیسم

بوتولیسم چیست؟

بوتولیسم نادر است، ولی حالت خیلی وخیمی است. بوسیله سم تولید شده از باکتری موسوم به کلستریدیوم بوتولینم clostridium botulinum  ایجاد می گردد. سمی که تولید باکتری است در میان سمی ترین مواد برای انسان که تا کنون شناخته شده است می باشد.

بوتولیسم به سه شکل اصلی می آید، که با هم تقریبا 110 آمریکایی را هر سال ضربه می زند. 

–  بوتولیسم غذایی. Food-borne botulismباکتری مضر در محیط کم اکسیژن پیشرفت و تولید سم می کند، مانند غذاهای کنسرو شده . غذاهای خانگی کنسرو شده ، مانند سبزیجات و گوشت، معمولا منبع نوع غذایی است.

– بوتولیسم زخم. Wound botulism اگر این باکتری وارد بریدگی شود، آنها می توانند ایجاد یک عفونت خطرناک کنند که تولید سم می کند.افراد همچنین بعد از تزریق داروهای غیر قانونی و مخدر عفونی می شوند.

–  بوتولیسم نوزادانInfant botulism. این شایعترین شکل بوتولیسم است . شروع آن بعد از رشد باکتری کلستریدیوم بوتولینوم در روده بچه ها است. این به طور نمونه بین سن 6 هفتگی و 6 ماهه برجسته و بارز است.بچه ها ممکن است باکتری را اغلب به صورت هاگ شکل دریافت دارند،در سیستمهای آنها بعد از اینکه آنها غذای آلوده می خورند یا در تماس با خاک که حاوی هاگ های باکتری است قرار می گیرند.

تمام اشکال بوتولیسم موجود اورژانس پزشکی هستند و می توانند موجب مرگ شوند.

علائم و نشانه ها

علائم و نشانه های بوتولیسم در اثر غذا به طور نمونه بین 18 تا 36 ساعت بعد از ورود سم به بدن ایجاد می شود.بوتولیسم نوزادان معمولا ایجاد مشکلاتی در خلال این زمان دریچه می کند. هر چند که نشانه های بوتولیسم در اثر زخم به طور نمونه بعد از یک هفته از تماس شما با باکتری شروع می گردد. 

علائم و نشانه های بوتولیسم غذایی و بوتولیسم زخم شامل:

– بلع یا صحبت کردن مشکل.

–  ضعف صورتی

–  دو بینی

–  تنفس با زحمت

–  تهوع ، استفراغ و دردهای شکمی

–  فلج

اولین علامت بوتولیسم نوزادان اغلب یبوست است . دیگر علائم و نشانه ها شامل:

– حرکات سست به علت ضعف ماهیچه ای، و مشکل در کنترل سر

– گریه ضعیف

–  خستگی

– مشکل در مک زدن و تغذیه

–  فلج

علل

منبع بوتولیسم از منشأ غذایی اغلب غذاهای کنسرو شده خانگی است که میزان کمی اسید دارند، مانند لوبیا سبز ، ذرت و چغندر. شایعترین منبع بیماری در آلاسکا غذای ماهی کنسرو شده خانگی است. هر چند که مواردی  از فلفل تند ، روغن با سیر و سیب زمینی پخته دیده شده است.

بوتولیسم زخم در دهه های اخیر در افرادی که هروئین تزریق می کنند افزایش یافته است، که می تواند حاوی هاگ باکتری باشد. منبع بوتولیسم اطفال اغلب عسل یا شربت عصاره ذرت است.

وقتی که شما غذای حاوی سم را میل می کنید ، سم باعث مختل کردن عمل عصب شده ، و ایجاد فلج می کند.وقتی که میکروب وارد زخم می شود ، آنها می توانند تکثیر شده و تولید سم کنند. اطفالی که بوتولیسم اطفال می گیرند بعد از مصرف کردن هاگ های باکتری ، می توانند سپس در سیستم گوارش رشد کرده و ایجاد سم کنند.

این اثر سم بوتولیسم را به عنوان یک دارو در پزشکی مفید کرده است. بوتاکس Botox ، که حاوی مقدار رقیق شده سم بوتولیسم است ، به صورت بی ضرری موجب کاهش چین و چروک های صورت با جلوگیری از انقباض ماهیچه های زیر پوست می شود.دیگر استفاده ها از بوتاکس شامل درمان گرفتگی عضلات پلک و از راه آزمایش در سردرد های میگرن است.

زمانی که به مشاوره پزشکی نیاز است

سریعا به دنبال فوریت های پزشکی باشید اگر  گمان می برید که شما دارای بوتولیسم هستید.درمان زودتر شانس زنده ماندن را در شما بالا می برد.در پی مراقبت های پزشکی بدون معطلی بودن همچنین ممکن است کمک به اولیای امور در جلوگیری کردن از دیگر افراد برای خوردن غذای آلوده کند.

غربالگری و تشخیص

برای تشخیص بوتولیسم ، پزشک شما به بررسی کردن علائم و نشانه های شما خواهد پرداخت و شما را برای علائم ضعف ماهیچه ای یا فلج ،مانند افتادن پلک ها و ضعف صدا چک می کند.پزشک همچنین در مورد غذاهایی که شما در چند روز گذشته مصرف کرده اید خواهد پرسید، و پرسش می کند اگر شما در معرض باکتری از طریق زخم قرار گرفته اید.

در موارد بوتولیسم اطفال احتمالی ، پزشک خواهد پرسید از چیزهایی که بچه خورده است مانند عسل و شربت ذرت و آیا مشکلاتی مانند یبوست یا سستی داشته سئوال خواهد کرد.

عوارض

به علت اینکه بر روی کنترل ماهیچه بدن شما اثر می گذارد، بوتولیسم می تواند موجب خیلی از عوارض شود.فوری ترین خطر آنست که شما قادر به تنفس نیستید، که شایعترین علت مرگ در بوتولیسم است.شما ممکن است بخوبی تنگی نفس داشته باشید بعد از سمی شدن. دیگران عوارض شامل مشکل در صحبت کردن و بلع است.

درمان

اگر شما با بوتولیسم غذایی یا بوتولیسم زخم خیلی زود تشخیص داده شوید ، یک داروی تزریقی ، ضد سم ، می تواند شانس شما را برای عوارض کم کند.ضد سم به سم چسبیده که هنوز در جریان خون در حال گردش است و آنرا از صدمه به عصب شما باز میدارد.

ضد سم برای موارد بوتولیسم اطفال توصیه نمی شود، از آنجائیکه آن بر روی میکروب های بیماری زا در سیستم گوارش بچه تاثیر ندارد. یک درمان برای درمان اطفال  موسوم به ایمنو گلوبولین بوتولیسم در حال تحقیق است، به نظر می آید این برای کاهش زمان و شدت موارد موثر باشد.

اگر شما مشکل تنفس دارید ، شما احتمالا نیاز به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی دارید. ونتیلاتور هوا را به درون ریه شما از طریق یک لوله که داخل راه هوایی شما از طریق بینی یا دهان قرار داده شده پمپ می کند.شما ممکن است بر روی دستگاه تنفس مصنوعی برای مدتی بمانید، احتمالا چند هفته ، تا زمانی که تاثیر سم بتدریج کاهش یابد.

برای موارد بوتولیسم غذایی، پزشکان اغلب اوقات دستگاه گوارش را با تمیز کردن مواد غذایی هضم نشده از معده و دادن داروها برای راه اندازی حرکات روده می کنند. اگر شما بوتولیسم زخم داشته باشید ف پزشک ممکن است احتیاج به برداشتن بافت عفونی به صورت جراحی داشته باشد. شما ممکن است احتیاج به درمان برای بهبودی صحبت خود داشته باشید ، بلع و دیگر اعمال بوسیله بیماری تحت تاثیر قرار می گیرد.

پیشگیری

مطمئن باشید که از تکنیک مناسب برای کنسرو کردن غذاها در منزل استفاده می کنید و هر گونه میکروب بوتولیسم در غذا نابود شده است.این غذاها را استریل کرده با فشار پز در 250 درجه فارنهایت برای حداقل 30 دقیقه. همچنین به مدت 10 دقیقه قبل از سرو آنها این غذاها را بجوشانید . برای اطلاعات بیشتر در مورد کنسرو کردن سالم با مراکز مرتبط تماس بگیرید که بوسیله بخش کشاورزی و خیلی از دانشگاه ها مهیا شده اند.

از خوردن غذاهای آماده اگر قوطی آنها ورم کرده و یا اگر بوی مانده می دهد. اگر شما سیب زمینی را قبل از پختن داخل فویل بپیچید ، آنها را داغ مصرف کنید و یا آنها را در یخچال نگه دارید ف نه در هوای اتاق.

برای کاهش خطر بوتولیسم اطفال ، از دادن عسل یا شربت ذرت به آنها خودداری کنید ، حتی در مقدار رقیق آن به بچه های زیر سن یک سالگی. برای جلوگیری از بوتولیسم زخم و دیگر بیماری های جدی از راه خون هرگز از مواد تزریقی خیابانی استفاده نکنید.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

خروج چرک از مقعد

معمولا زمانی که بیمار دچار بیماری فیستول مقعد می شود، مشاهده می نماید که از …

درمان گزگز و خواب رفتن انگشتان دست

گزگز و خواب رفتن انگشتان دست، علل مختلفی دارد و شایع ترین علت آن، گیر …