پزشکان بدون مرز درمان
تلگرام

گلودرد

گلودرد

گلودرد به وسیله علل زیادی ایجاد می شود بعضی از آنها در زیر آورده شده است:

1-  ویروسهای خیلی شایع و حتی ویروسهایی که ایجاد مونونوکلئوز(مونو)و انفلوانزا می کنند  میتواند عامل ایجاد گلودرد باشند.برخی از ویروسهایی که ایجاد گلودرد می کنند ایجاد تاول هایی در دهان و حلق  می کنند(ورم مخاط دهان ولثه در اثر آفت )

2-  تنفس دهانی می تواند موجب خشکی گلو و در نتیجه ایجاد جراحت شود.

3- ترشحات سینوسها میتوانند باعث گلودرد شوند.

4-  همچنین یک گلودرد می تواند به وسیله باکتریها ایجاد شود .2تا از شایعترین باکتری هایی که باعث گلودرد می شوند شامل استرپتوکوک( که عامل ایجاد گلودرد استرپتوکوکی است ) و ارکانوباکتریوم همولیتیکوم (Arcanobacterium haemolyticum). ارکانوباکتریوم عمدتا ایجاد گلودرد در جوان ها می کند و اغلب اوقات همراه با راش قرمز جلدی می با شد.

5-  گلودردی که بیش از 2 هفته به طول انجامد .می تواند علامتی از یک بیماری جدی مانند سرطان حلق و یا بیماری ایدز AIDS باشد.

مراقبت هایی که در منزل می توان انجام داد:

عموما گلودردهای چرکی بایستی دوره خودرا بگذرانند (جز در مورد گلودرد استرپتوکوکی که صحبت ان شد). غرغره آب نمک . استفاده از شکلات های ضد عفونی کننده و یا اسپری ها (chloraseptic)و…موقتا درد را کاهش می دهند.در مورد بچه ها باید مراقبت بود .

دستگاه بخور در کاهش علائم کمک کننده است بخصوص در گلودرد هایی که به علت تنفس دهانی و یا هوای خشک ایجاد می شود. استامینوفن و ایبوبروفن در کاهش درد کمک کننده هستند.در بالغین اگر دچار گرفتگی بینی شوند می توان از ترکیبات افرین به مدت 2-3 روز جهت جلوگیری از تنفس دهانی استفاده کرد.

عاقلانه نیست که از این ترکیبات به مدت بیشتر از 2-3 روز استفاده شود چون باعث وابستگی به انها می شود.می توان از ترکیبات ضد احتقان مانند پزودوافدرین استفاده کرد ولی اگر دچار مشکلات سلامت مانند بیماری قلبی و عروقی و فشار خون بالا هستید قبل از مصرف این داروها با پزشک تماس بگیرید.

 گلودرد چرکی استرپتوکوکی چیست و چرا متفاوت از دیگران است؟

گلودرد چرکی استرپتوکوکی به وسیله باکتری استرپتوکوک ایجاد می شود .همان باکتری که باعث ایجاد تب روماتیسمی می شود.فقط 5% تا10% گلودرد بالغین به وسیله استرپ ایجاد می شود در حالی 15% تا40% از گلودردها در بچه ها به علت استرپ است .

به این دلیل بسیاری از افراد خبره پزشکی در مراقبتهای سلامت توصیه به انجام دادن یک تست سریع استرپ برای فرد بیمار با گلودرد می کنند.تست سریع استرپ را می توان در مطب انجام داد و بین 15 تا20 دقیقه طول می کشد. در صورت منفی بودن نتیجه  متعاقب ان یک کشت انجام می دهند. در صورت مثبت بودن هرکدام از اینها گلودرد بایستی به وسیله پنی سیلین یا آنتی بیوتیکی دیگر درمان شود.

اصلی ترین منظور در درمان گلودرد استرپی پیشگیری از تب روماتسیمی است. یک بیماری جدی که باعث درد مفاصل و صدمه دریچه های قلبی می شود .

هرچند که آنتی بیوتیکها الزاما تسریع کننده بهبودی گلودرد به خودی خود نیستند و هیچ کمکی به گلودرد نمی کنند جز در موردی که به وسیله استرپ ایجاد شده باشد . از دیگر بیماریهای مرتبط با استرپ  مخملک که تولید راش های پوستی می کند ولی موجب صدمات قلبی و درد زانو نمی شود.

چه زمان باید در جستجوی مراقبتهای پزشکی در گلودرد بود؟

1- درصورتی که شما در تماس با فردی که دچار گلودرد چرکی استرپتوکوکی است بوده اید و خود نیز دچار گلودرد می باشید بهتر است که یک آزمایش جهت استرپ انجام دهید.

2- در صورتی که گلودرد شما همراه با علائم سرماخوردگی نیست یا همراه با تب .غدد لنفاوی متورم و یا تکه های سفید رنگ پشت گلو باشد شما باید آزمایش جهت استرپ را انجام دهید.

3- هر گلودری که  ناگهان شروع و همراه با تب باشد باید به وسیله پزشک معاینه شود.

4- درد همراه با تورم در گلودرد قابل پیش بینی است . در صورتی که شما با بلع مایعات مشکل دارید بایستی توسط پزشک معاینه شوید.

5- در صورت ادامه گلودرد شما بیش از یک هفته . توجهاتن پزشکی مد نظر گرفته شود.

6- اگر شما گلودرد دارید و جلو گردن شما نیز زخم می باشد . شما بایستی توسط پزشک معاینه شوید.

گلودردهای مکرر

چند وضعیت وجود دارد که یک کودک یا فرد بالغ میتواند تست های مثبت برای  استرپ داشته باشد:

1-  اولین و شایعترین آن است که باکتری استرپ هرگز در جای اولیه ریشه کن نشود. کودک تمامی دوزهای دارویی تجویز شده را دریافت نکرده باشد.تا زمانی که کودک به مدت  یک دوره 10  روزه تمام پنی سیلین یا اریترومایسین استفاده نکند .استرپ در گلو از بین نمی رود.حتی با فراموش کردن یک یا دو دوز مسئله ساز می شود.یک راه حل برای این مسئله در حالی که خودم آ ن  را دوست ندارم. دادن یک تزریق پنی سیلین به بچه است (در صورت عدم حساسیت ) .

این روش دردناک می باشد و باید از آن دوری کرد اگر می توان مطمئن شد که بچه تمام دوزهای دارو را از طریق دهان استفاده می کند.

2-  بچه خود یک ناقل  میکروب استرپ باشد. افرادی وجود دارند که استرپ در گلوی آنها در تمام اوقات به عنوان نرمال فلورا هست. در صورتی که بچه گلودرد نداشت و یا حتی داشت و تست از گلو برای استرپ مثبت بود باید فرد را به عنوان ناقل در نظر گرفت. ممکن است فرزند شما دچار گلودرد ویروسی باشد و در عین حال ناقل میکروب استرپ همزمان نیز باشد.

3- هیچ استرپی( از نوعی که در گلو است) وجود ندارد که به پنی سیلین مقاوم باشد.هرچند که باکتری های دیگر در گلو آنزیمی به نام پنی سیلیناز penicillinase)) باعث شکست پنی سیلین می شود.در این موارد می توان با استفاده از دارویی که به این آنزیم مقاوم است مانند سفالکسین(keflex) بر این مسئله فائق آمد.

4-بچه بخت برگشته ممکن است یک سری عفونتهای استرپی مکرر گلو را بگیرد.این در مواردی اتفاق می افتد که در فامیل یا در مدرسه  یک فرد ناقل وجود داشته باشد.در حقیقت  سگها به عنوان ناقل های شناخته شده هستند.

5- در صورت عدم وجود هیچکدام از موارد بالا تمام افراد فامیل بایستی برای استرپ آزمایش شوند در صورت مشاهده ناقل بدون علامت(یک ناقل که دارای علائم گلودرد نباشد)

گلودرد در یک نگاه :

–  بیشتر گلودردها به وسیله ویروسها و عوامل مکانیکی مانند تنفس از راه دهان ایجاد می شود.و می توان به صورت موفقیت آمیزی در منزل درمان کرد.

–  هرگلودردی که شروع ناگهانی دارد و همراه با تب و دردناکی و سفتی جلو گردن باشد.بایستی جدی گرفته شده و به وسیله پزشک دیده شود.

–  هر گلودردی که برای شما اشکال در بلع ایجاد کند(نه فقط درد در هنگام بلع) و یا اشکال تنفسی بایستی به وسیله پزشک معاینه شود.

–  هر گلودردی که بیش از یک هفته  طول بکشد بایستی به وسیله پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد.

گلودرد چرکی استرپتوکوکی

گلودرد استرپتوکوکی بیشتر در بچه های بین سنین 5  تا 15 سال شایع است ولی افراد جوان تر و همچنین مسن تر نیز با آن درگیر می شوند.

بیشتر موارد گلودرد چرکی به وسیله ویروسها ایجاد می شوند و هیچ نیازی به در مان با آنتی بیوتیک ندارند.ولی گلودرد چرکی استرپتوکوکی به وسیله باکتری استرپتوکوک ایجاد می شود که در صورت اثبات به وسیله نمونه گیری توسط یک سواب از گلو وبردن به آزمایشگاه درمان با آنتی بیوتیک بایستی انجام گیرد.(u.s. national library of medicine NLM)

علائم گلودرد چرکی استرپتوکوکی متفاوت است . بعضی افراد تنها یک گلودرد ملایم دارند.اما دیگران می توانند شکلهای شدیدتر گلودرد استرپتوکوکی را بگیرند که منجر به مخملک و راش پوستی و تب روماتیسمی در صورتی که درمان نشوند گردند.

عفونت استرپی معمولا با یک تب با لا که معمولا در روز دوم بعد از تماس  دچار یک اوج می شود. علائم عفونت استرپی شدید شامل حالت تهوع.درد گردن و تورم غدد لنفاوی می باشد.

بیشتر افراد با گلودرد چرکی واگیر می باشند تا زمانی که به مدت 24 تا 48 ساعت تحت درمان با آنتی بیوتیک باشند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …