پزشکان بدون مرز درمان
خانه / بيماري غير واگير / چگونه از استئوارتریت جلوگيري كنيم
تلگرام

چگونه از استئوارتریت جلوگيري كنيم

چگونه از استئوارتریت (روماتوئید مفصلی) جلوگيري كنيم

استئوارتریت (روماتوئید مفصلی) شایعترین شکل التهاب مفصل است که تقریبا 21 ملیون نفر از امریکایی ها امروزه با آن درگیر هستند.

نه خیلی پیشتر فکر می شد  که این بیماری یکی از پروسه های سن می باشد.ولی تحقیقات امروزه نشان داده که عواملی دیگر شامل: نقصهای ماهیچه ای-استخوانی،نقصهای ژنتیکی، چاقی، یا صدمه و استفاده بیش از حد موجب این بیماری می شوند.

از انجا که شما ممکن است قادر نباشید در عوامل ژنتیکی دست برده و رفع عیب از مفاصل بکنید ولی به وسیله یک سری اعمال مشخص شما می توانید از مفاصل مراقبت کنید و کمک به پیشگیری از استئو ارتریت کنید.

1- وزن خود را در حد ایده آل نگهداری کنید.هر چه که وزن شما بیشتر باشد مقدار بیشتری فشار شما بر مفاصل خود قرار می دهید به خصوص مفاصل لگن، پشت،زانوها،و پاها.

2- بدن خود را حرکت بدهید.ورزش به وسیله تقویت کردن ماهیچه های اطراف مفاصل باعث حفاظت از آنها می شود. ماهیچه های قوی مفاصل شما را از سایش به یکدیگر جلوگیری و از فرسودگی غضروفها و پارگی آنها پیشگیری می کند. شما می توانید از برنامه های ورزشی مفید مخصوص به خود استفاده کنید.

3- مستقیم ایستادن.وضعیت مناسب مفاصل در گردن،کمر،لگن،و زانوهای شما حفاظت می کند.

4- از مفاصل بزرگ استفاده کنید.زمانی که در حال کشیدن و حمل وسایل هستید از مفاصل و ماهیچه های بزرگتر و قویتر استفاده کنید.این باعث کمک به شما در پیشگیری از کشش و صدمه به مفاصل کوچکتر می شود.

5- به آهستگی و با خرامش کار کنید.به صورت یک در میان کارهای سنگین را با زمانهای استراحت تعویض کنید .فشارهای پشت سر هم بر مفاصل برای مدت طولانی میتواند باعث تسریع در پروسه فرسودگی و پارگی (wear and tear) مفاصل که علت روماتوئید مفصلی است.

6- گوش فرا دادن به بدن خود.اگر درد دارید  بر آن سرپوش نگذارید . درد بعد از فعالیت و ورزش می تواند نشانه ای از این باشد که شما مفاصل خود را تحت فشار زیادی قرار داده اید.

7- ساکن نباشید. تغییر وضیت بدن خود به صورت منظم و مکرر از خشکی و سفتی ماهیچه ها و مفاصل جلوگیری می کند.

8- مبارز آخر هفته بودن را فراموش کنید. خود را در فعالیتهای که بدن شما برای آن آمادگی ندارد درگیر نکنید. فعالیتهای جدید را به آهستگی و سالم شروع کنید تا زمانی که متوجه شوید که بدنتان چطور به آنها جواب می دهد. این شانس صدمه را کاهش می دهد.

9- از ملزومات حفاظتی(ایمنی) استفاده کنید. کلاه و مچ بند را در منزل جا نگذارید و مطمئن باشید که جلیقه حفاظتی مناسب و اندازه را پوشیده اید.

10- طلب کمک کنید. سعی در انجام کارهایی که برای شما زیاد بزرگ است نداشته باشید ونمی توانید انرا انجام دهید ودست دیگر خودرا برای کمک دراز کنید.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

مهمترین علل خواب رفتن دست و پا

1- خواب رفتن بدنبال از فشار خارجی به عصب محیطی حتما تا به حال برای …

خروج چرک از مقعد

معمولا زمانی که بیمار دچار بیماری فیستول مقعد می شود، مشاهده می نماید که از …