پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مواد دارويي طبيعي / کرفس و اثرات درماني آن
تلگرام

کرفس و اثرات درماني آن

کرفس

کرفس گیاهی است علفی، به ارتفاع ۲۰ تا ۶۰ سانتی متر که ساقه ای منشعب دارد . برگ های آن شفابخش و ضخیم و گلهای آن کوچک و به رنگ سفید یا سفید مایل به سبز است . قسمت مورد استفاده این سبزی قسمتهای مختلف آن به ویژه ریشه و برگ آن است . در بسیاری از مناطق ایران از جمله در سیستان ، خوی و بند عباس می روید.

● کرفس مواد مضر را دفع می کند


کرفس کلیه و مثانه را تمیز می کند . از تولید سنگ کلیه و مثانه جلوگیری می کند و ملین است .
دانشمندان بر این عقیده اند که کرفس بهترین ماده غذایی است برای عفونت مجاری ادرار و اسید اوریک بالا از طریق تمیز کردن کلیه و مجاری ادرار.
ترپین ماده معطر کرفس که مانع ماندن سنگ کلیه در مجاری ادرار و یا آلودگی میکروبی و درد می شود .
علاوه بر آن پتاسیم در غده و تنه آن جریان ادرار را تحریک و کلیه و مثانه را تمیز می کند. بیش ازهمه برای بیماران نقرسی مفید است .زیرا در خون این افراد اسید اوریک با غلظت بالا غالباً دیده می شود .

روغن اتری که در کرفس وجود دارد باعث گشاد شدن مجاری کلیه می شود بطوریکه اسید اوریک بهتر دفع میگردد. آلودگی میکربی ضعیف درروده نیز در اثر ترپین از بین می رود . کرفس باعث تحریک شدیدتر روده شده و سایر ناراحتی هایی از این قبیل دراثر خوردن کرفس بهبود می یابند .
● کرفس بوی بد دهان را ازبین می برد
تجربه نشان داده است که یک وعده غذا ی کرفس دار بوی بد دهان را از بین می برد. احتمالاً موادی که در معده تولید می شوند با مواد معطر کرفس ترکیب شده و از بوی بد دهان جلوگیری می کند. کسانی که از بوی بد دهان رنج می برند .
باید هرروز مقداری کرفس میل کنند، در صورتی که نتیجه ای نداد بایستی به پزشک مراجعه کرد . از قدیم گفته اند که کرفس باعث شادی و شادابی می شود.
علم امروز تا کنون نتوانسته است این مسئله را روشن کند. بعضی از مردان اظهار می کنند که کرفس باعث تقویت نیروی جنسی آنان شده است ولی این اظهار تا کنون از طریق علمی ثابت نشده است . البته ویتامینB۶ و اسید پانتوتنیک اثر روانی دارد و مواد معدنی منیزیم و کلسیم به ما هیچه ها نیرو می دهند و در راحت شدن ورلکس کمک می کنند .
● عصاره کرفس به عنوان ملین
برای اینکه به روده های خسته و پیر کمک شود ، توصیه می شود که هر روز یک لیوان عصاره کرفس مصرف شود . از این طریق روده به روش طبیعی تخلیه می شود .

اين گياه حاوي درصد بالايي فيبر است، بنابراين ملين بسيار مناسبي به شمار مي‌آيد و مصرف برگ و ساقه هاي كرفس در مورد كساني كه از ناراحتي هاي گوارشي نظير يبوست رنج مي‌برند بسيار نافع است.

كرفس همچنين ضد نفخ است و تب را پايين مي‌آورد. مصرف آن به خصوص به افراد درگير با بيماريهاي قلب و عروق و بالا بودن چربي‌هاي خون بسيار توصيه مي‌شود، اين گياه از تصلب شرائين جلوگيري مي‌كند.
● کروس محرک اشتها است

اسيدهاي چرب فرار موجود در اين گياه، محرك اشتهاست.
پتاسيم موجود در كرفس علاوه بر تحريك ادرار باعث كاهش فشار خون مي‌شود و به همراه گوگرد موجود در آن بيش از همه براي بيماران مبتلا به نقرس و افرادي كه از دردهاي مفصلي و روماتيسم رنج مي برند، توصيه مي‌شود.

● کروس ضد آسم و سرماخوردگی است

اين گياه داراي خاصيت ضدميكروبي است و در بهبود آسم و سرماخوردگي‌هاي ريوي مناسب است. آب كرفس به صورت غرغره براي رفع گلو دردهاي خشك به دليل خاصيت ضدعفوني كننده اش مفيد است. همچنين آلودگي ميكروبي ضعيف در روده نيز در اثر تريپين از بين مي‌رود.

● کروسآرام بخش است

ويتامين B6 و اسيد پانتوتنيك موجود در آن به همراه منيزيوم و كلسيم اثر مثبتي در تقويت ماهيچه ها داشته و داراي اثرات شگرف در آرامش رواني است.

● کمک به تنظیم وزن

نقش بسيار موثر ديگر اين گياه، تاثير آن در كاهش وزن است؛ به حدي كه افرادي كه از 1 ليوان عصاره كرفس به همراه ليموترش به شكل هر روزه يا يك روز در ميان در زمان استفاده از رژيم‌هاي كاهش وزن، بهره  برده‌اند، يك تا دو كيلوگرم كاهش وزن علاوه بر ميزان عادي داشته اند.

در برخي از متون به اثرات مثبت كرفس در تقويت نيروي جنسي مردان اشاره شده است، البته اين موضوع تاكنون به اثبات نرسيده است.

● خاصیت زد سرطان دارد

اين گياه به دليل دارا بودن مقدار زيادي آنتي اكسيدان از سوي محققين آمريكايي به عنوان يكي از ده ماده غذايي كه مي تواند با سرطان مقابله كند، نام برده شده است. همچنين مصرف آن به شدت به افراد درگير با سنگ كليه و سنگ هاي مجاري ادراري توصيه مي‌شود.

جوشانده اين گياه، گرفتگي صدا را درمان مي‌كند و براي سرمازدگي مفيد است. اين گياه حاوي فسفر بوده و در تقويت حافظه و ازدياد هوش كارآمد است. در نسخ قديمي به نقش افزايش دهنده شير مادر، توسط اين گياه اشاره شده است.

● خواض تخم کرفس

تخم كرفس نيز داراي خواص مفيد بي شماري است. تخم اين گياه حاوي كلسيم بالاست كه ممكن است نقش مهمي در كاهش فشار خون ايفا كند، اين تخم ادرارآور بوده و يكي از بهترين داروها براي پاك كردن اسيد اوريك در بدن است؛ از اين رو براي درمان نقرس و آرتروز و روماتيسم مناسب است. البته دانه كرفس در مواردي موجب سقط جنين مي شود و به همين دليل در دوران بارداري منع مصرف دارد.

خوردن كرفس براي بيماران مبتلا به صرع نيز مضر است زيرا حملات آنها را تحريك مي‌كند. همچنين در افرادي كه به ورم كليه مبتلا هستند، منع مصرف دارد.

انواع كوهي اين گياه علاوه بر خاصيت ضددرد و التهاب، اثر كاهنده اي بر ترشح اسيدهاي معده دارد. دانشمندان دريافته اند كه مصرف گياه كرفس كوهي ترشح اسيد معده را كاهش مي دهد و توصيه مي‌كنند كه افرادي كه از ترشح زياد اسيد معده رنج مي‌برند و به اصطلاح به زخم معده دچار هستند با وجودي كه منع مصرف سبزيجات خام وجود دارد، به مصرف كرفس كوهي بپردازند.

در نسخ قديمي اشاره شده است كه براي ريشه كن كردن روماتيسم بايد روزي 1 ليوان آب كرفس خام را تا 21 روز خورد.

همچنين يكي از پزشكان به نام لئونس كارليه (LEOCE CARLIER) براي درمان سرمازدگي، پاشويه و حمام گرم كرفس را تجويز و توصيه مي‌كند.

دانه كرفس ضد رماتيسم، آرام بخش، ضد عفوني كننده سيستم ادراري، افزاينده دفع اسيد اوريك، كاهنده فشار خون، تا اندازه‌اي ضد بيماري قارچي، ادرارآور، ضددرد، ضدالتهاب، دفع مسموميت، ضد اسپاسم، ضد باكتري، قاعده آور، شيرافزا، ضد انقباض، ضد تشنج، مقوي معده و بادشكن است.

همچنين ريشه كرفس داراي اثرات ادرار آور، صفرا بر، مقوي معده، ضد كمبود ويتامين، ضد اسكوربوت و تب بر است.

اين گياه در موارد التهاب مفصل و انقباض عضلاني ماهيچه كاربرد دارد.

ريشه كرفس قرنهاست در موارد آب آوردن نسوج، نقرس، رماتيسم، سنگ كليه، يرقان، آسم، سرماخوردگي‌هاي ششي، ضعف اعصاب، زياد شدن اسيد اوريك خون، ضعف اعمال دستگاه گوارش، نفخ و ناراحتي‌هاي مثانه استفاده مي‌شود.

آب كرفس به صورت غرغره براي گلو دردهاي خشك، به دليل اثر ضد عفوني كننده‌اش مفيد است.

همچنين تخم كرفس حاوي كلسيم بالاست كه ممكن است نقش مهمي در كاهش فشار خون ايفا ‌كند.

تخم كرفس ادرار آور بوده و بهترين دارو براي تميز كردن بدن از اسيد اوريك است. بنابراين براي درمان نقرس، آرتروز و رماتيسم مناسب است.

مدارك علمي نشان مي‌دهد كه ممكن است دانه كرفس، از سرطان پيشگيري كمك كند. كرفس اثر تصفيه كننده خون، ضد رماتيسم و نقرس و ضد عفوني كننده دارد و به علاوه لاغر كننده است. چون دانه كرفس موجب سقط جنين مي‌شود و به همين دليل در آبستني منع كاربرد دارد.

خوردن كرفس براي بيماران مبتلا به صرع مضر است زيرا حملات آنها را تحريك مي‌كند.

همچنين اشخاصي كه به ورم كليه مبتلا هستند نبايد آن را مصرف كنند.
نسخه : یک پرس کرفس
بوته یک کرفس را تمیز کرده و در آب زیادی آنرا بجوشانید . پوست خارجی آن را بگیرید . بوته را بصورت صفحات نازک ببرید . وسط آنها را با یک چنگال جدا کرده درآرد و تخم مرغ و فلفل آنها را آغشته کنید و در روغن داغ دو طرف آنها را کمی سرخ کنید با سالاد کاهو یا سالاد فصل میل کنید.
محققین آمریکایی ثابت کرده اند که کرفس جزء ده ماده غذایی است که می تواند با سرطان مبارزه کند.
● از دیگر خواص کرفس می توان به موارد زیر اشاره کرد:
▪ تقویت کننده معده
▪ تقویت کننده اعصاب
▪ آب کرفس خام در مان خوبی برای گرفتگی صداست .
▪ خوردن کرفس حافظه را زیاد و قلب را پاک می کند و دیوانگی ، جذام و پیسی را برطرف می کند.
▪ کرفس به علت دارا بودن فسفر زیاد ، در ازدیاد هوش مؤثر است .
▪ کرفس در افزایش شیر مادر مؤثر است .

●  كرفس بخورند

كرفس بخورند، زيرا كرفس معده و اعصاب و غدد فوق كليوي را تقويت مي كند.سموم كليه ها و ريه و كبد را دفع مي كند.زكام و گرفتگي بيني و آلرژي را درمان مي كند. ويتامينهاي «آ» و «ب» و «ث» دارد.آب آ» براي درمان گلودرد تجويز مي شود.داراي املاحي همچون گوگرد و آهك و پتاسيم است.براي بيماران مبتلا به رماتيسم، نقرس، قولنج كليوي و يرقان مفيد است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

عوامل خستگی خانم ها

خیلی از خانم ها مدام از خستگی خود گله دارند در حالی که خواب و …

کارهای کوچکی که خستگی در طول روز برای ما به همراه می آورد

1- وقتی خسته هستیم کمتر نرمش می کنیم و فکر می کنیم با کم کردن …