خانه / بيماري غير واگير / سنکوپ وازوواگال ( غش )
مجله پزشکی

سنکوپ وازوواگال ( غش )

سنکوپ وازوواگال – غش –
علائم
بیمار دچار فقدان هوشیاری کوتاه‌مدت می‌شود که پیش از آن بیمار از آن آگاه می‌شود. درابتدا تون سمپاتیک بدنبال یک اتفاق استرس‌زا مانند ضربه، عصبانیت، یا کار دردناک فعال می‌شود (افزایش نبض و فشارخون) و بدنبال آن افتادن یا فقدان هوشیاری رخ می‌دهد.

همراه با سنکوپ، برادیکاردی گذرا و تکانهای خفیف اندامها اتفاق افتد که معمولاً همراه با طپش‌قلب، آریتمی یا تشنج، بی‌اختیاری، گازگرفتن زبان، یا کوفتگی و زخم بدنبال سقوط نیست.

فرد معمولاً پس از چند دقیقه خوابیدن بلند می‌شود و از درد خاصی شکایت نمی‌کند و حادثه‌ای را که منجر به غش‌کردن شده است را می‌تواند به یاد آورد. تمام این حوادث ممکنست در ED یا خارج از آن رخ دهد، که در این مورد تشخیص بر اساس فهمیدن اتفاقاتی است که رخ داده و رد سایر علل سنکوپ است.
آنچه باید انجام داد:
· اگر فردی در ED غش کرد، او را بگیرید تا در افتادن دچار آسیب نشود، او را برای ۱۰-۵ دقیقه روی تخت به پشت (supine) بخوابانید و اگر حمله بیشتر از یک سنکوپ وازوواگال ساده بود، آماده انجام احیاء باشید.
· اگر بیمار را بدنبال غش در مکان دیگری به ED آوردند، در مورد زمینه، فاکتورهای مساعدکننده، شرح حادثه توسط شاهدان مختلف و روند بهبودی سؤال کنید. حواستان به شواهد مبتنی بر تشنج، هیستریا، و هیپرونتیلاسیون باشد. مکرراً علائم حیاتی را چک کنید (شامل تغییرات اورتوستاتیک)، و بدقت بدنبال علائم تروما و نورولوژیک vesidua بگردید.
· پس از بهبودی کامل، به بیمار توضیح دهید که این یک واکنش فیزیولوژیک شایع است و او در موارد بعدی چگونه می‌تواند آنرا تشخیص دهد و از سقوط کامل جلوگیری کند با نشستن یا قرار دادن سر میان در زانوانش.
آنچه نباید انجام داد:
· اجازه ندهید بیمار در محل استرس‌زا باقی بماند یا میان افراد فامیل که خبر بد می‌دهند یا جایی که تصادف بدی رخ داده است.
· با کپسول آمونیا، سیلی زدن یا ریختن آب سرد به فرد غش کرده آسیب نرسانید.
توضیحات
سنکوپ وازوواگال یک اتفاق شایع در ED است. مشاهده مراحل استرس، آرامش، غش باعث تشخیص می‌شود. باید توجه داشت که اگرچه بیشتر بیماران دچار عرضه خاصی نمی‌شوند اما سنکوپ وازوواگال همراه باآسیستول طولانی ممکنست باعث تشنج شود وندرتاً منجر به مرگ گردد.

تشخیصهای افتراقی فقدان هوشیاری زیاد بوده و بنابراین نباید بسرعت آنرا سنکوپ وازوواگال فرض کرد

مطالب داغ امروز :

درمان صرع

تا حدود ۱۰۰ سال پیش، درمان‌های گوناگونی که برای بیماری صرع معــرفی می‌شدند هیچ کدام …

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

درمان سرفه

شنیدن صدای سرفه بچه‌ها هنگام شب، یکی از ناراحت‌کننده‌ترین اتفاقاتی است که بیشتر والدین از …