نشانه‌های افسردگی نوجوانان

مرداد ۱۲, ۱۳۹۵ توسط :   موضوع: : محیط زیست, روانشناسي

نشانه‌های رایج افسردگی نوجوانان

تغییر در عادت‌های غذایی و برنامه ی خواب (خوردن و خوابیدن بسیار زیاد یا بسیار کم)
تغییرات قابل توجه در وزن (افزایش یا کاهش)
بی علاقگی نوجوان به حضور در مدرسه یا کاهش کارایی در مدرسه
گوشه‌گیری، کناره گیری از دوستان یا اعضای خانواده
بروز عصبانیت / طغیان ناگهانی
بی قراری یا اضطراب عمومی
واکنش‌ تند دربرابر انتقاد، حتی انتقاد سازنده
خود پسندی یا خطاکاری
مشکلات غیرمعمول با مراجع قدرت
بی‌علاقگی و خودداری از شرکت در تفریحات و سرگرمی هایی که پیش از این، به آن ها علاقه مند بوده‌اند
دودلی، عدم تمرکز، فراموشکاری
احساس بی‌ارزشی و گناه
شکایت های پی درپی از بیماری درعین سلامت کامل جسمی
نداشتن انگیزه و اشتیاق برای زندگی روزمره
استفاده از مواد مخدر / الکل
فکر کردن به خودکشی یا بیان آن

علل افسردگی
دلایل فراوانی برای بروز افسردگی در نوجوانان وجود دارند. معمول‌ترین این دلایل عبارت ا ند از:

یک اتفاق ناگوار مهم در زندگی همچون مرگ یکی از اعضای خانواده یادوست نزدیک، جدایی والدین، برهم‌خوردن رابطه با دوستی از جنس مخالف، انتقال به مدرسه یا محله ی جدید.
بی توجهی به نیازهای عاطفی / فیزیکی، جدا شدن از یک پشتیبان مهم در زندگی، بدرفتاری دیگران، پایمال شدن عزت نفس.
تغییرات فراوانی که در زمان بسیار کوتاهی رخ دهند، می‌توانند سبب افسردگی شوند. برای بعضی از نوجوانان، حتی یک تغییر بزرگ در یک مرحله از زندگی می تواند به افسردگی بیانجامد.
فشار روانی، به ویژه هنگامی که نوجوان حمایت عاطفی اندکی ازسوی والدین، دیگر اعضای خانواده یا دوستان دریافت می کند.
رخدادهای ناگوار پیشین یا تجربیاتی مانند سو‌ء استفاده ی جنسی، سوء استفاده‌های عمومی، و تجربه‌های ناگوار دیگری که در کودکی روی داده‌اند و در سال‌های نوجوانی دوباره یادآوری می شوند. بسیاری از کودکان می‌توانند این گونه رویدادها را به موقع درک کنند، اما آن ها را به خاطر می‌سپارند. با افزایش سن، این اتفاقات و تجربیات، روشن‌تر می شوند و معانی جدیدی پیدا می کنند.
تغییرات مربوط به بلوغ، احساساتی را سبب می شوند که زیرشاخه ی افسردگی به شمار می آیند.
مصرف مواد مخدر یا مواد دیگری از این دست، می تواند سبب تغییراتی در فرایندهای شیمیایی مغز شود که در بسیاری موارد سبب انواعی از افسردگی می شوند.
برخی براین باورند که بعضی از مشکلات پزشکی مثل کم‌کاری تیروئید، بر کارکرد هورمون‌ها و توازن روحیات افراد تاثیرمی گذارند.دردهای فیزیکی مزمن نیز می توانند سبب افسردگی شوند. در بسیاری از موارد، افسردگی‌هایی که به علت مشکلات پزشکی به وجود می آیند، پس از درمان ، از بین می‌روند.
افسردگی یک اختلال ژنتیک است و نوجوانانی که اعضای خانواده‌شان به افسردگی دچارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

آمار و داده‌های موجود
افسردگی، معمول‌ترین اختلال یا بیماری روانی در میان نوجوانان و بزرگسالان است. آمار زیر نشان می‌دهد، توجه به این مسئله تاچه اندازه مهم و ضروری است:

در حدود ۲۰ درصد افراد، افسردگی را در نوجوانی تجربه می کنند.
در ۱۰ تا ۱۵ درصد نوجوانان، نشانه‌های افسردگی پیوسته بروز می‌کند.
حدود ۵ درصد نوجوانان، به طور دائم دچار افسردگی شدید هستند.
حدود ۸.۳ درصد نوجوانان، دست کم یک سال افسردگی را تجربه می کنند.
بسیاری از نوجوانان، بیش از یک بار دچار افسردگی می شوند. ۲۰ تا ۴۰ درصد آن ها، بیش از یک بار در دو سال پیاپی به افسردگی دچارمی شوند و ۷۰ درصد هم قبل از رسیدن به بزرگسالی بیش از یکبار افسرده می شوند. دوره‌های افسردگی نوجوانان معمولا ۸ ماه طول می کشد.
دیستیمیا (افسرده‌خویی)، نوعی افسردگی خفیف ولی بلند مدت، ۲ درصد نوجوانان را آزار می دهد و کم و بیش همین تعداد از نوجوانان در سال‌های آخر نوجوانی به اختلال دوقطبی دچار می شوند. ۱۵ درصد نوجوانان افسرده، سرانجام به اختلال دوقطبی مبتلا می‌شوند.
درصداندکی از نوجوانان نیز به افسردگی فصلی گرفتار می شوند که معمولا در ماه های زمستان در مناطق سردسیر رخ می دهد.
۳۰ درصد نوجوانانی که به افسردگی دچار می شوند، مشکلات بسیاری هم در مورد مصرف موادمخدر پیدا می‌کنند.
کمتر از ۳۳ درصد نوجوانانی که به افسردگی دچار می شوند ، تحت درمان قرار می گیرند .

اضطراب در نوجوانان
اضطراب خویشاوند افسردگی، افراد را در همه ی گروه های سنی می‌آزارد و می‌تواند به ویژه برای نوجوانان زیان‌بخش باشد. کاملا معمولی و حتی رایج است که افراد، اضطراب را تجربه کنند؛ مخصوصا در دوره‌های پرتنش زندگی، مانند پیش از یک آزمون یا ملاقات‌های مهم. برای بسیاری، این اضطراب سودمند است، چون سبب ایجاد انگیزه در آن ها می‌شود تا مطالعه ی بیشتری انجام دهند یا رفتار بهتری داشته باشند. اما برای افراد فراوان دیگری، اضطراب، بیش از دوره‌های پرتنش استاندارد است. تنش‌های گاه و بی گاه سبب نگرانی نمی شود و حتی می‌تواند برای سلامتی سودمند باشد، اما بسیاری از افراد به طور پیوسته اضطراب را تجربه می کنند. مردم، به ویژه نوجوانانی که از اضطراب رنج می‌برند، درمی‌یابندکه درزندگی روزمره ی آن ها ممکن است مشکلاتی همانند ترس‌ها یا نگرانی‌های طولانی مدت پیش آید.
اضطراب، مهلک نیست، اما می تواند توانایی افراد برای کارکرد معمول در زندگی روزمره را با مشکل جدی روبه رو کند. احساس ترس و نگرانی شدید، به کم‌خوابی می انجامد و خواب سالم و کافی را برای افراد بسیار مشکل می‌کند. اضطراب می تواند سبب سردرد، درد معده و حتی حالت تهوع شود. به علاوه ،تنش می تواند سبب از دست دادن اشتها شود یا تغذیه ی افراد را دچار مشکل کند. یکی از دشوارترین جنبه‌های اضطراب برای دانش‌آموزان، دشواری در تمرکز است. هنگامی که فردی نگران مسئله‌ای است، درذهن وی به طور پیوسته افکار آزاردهنده‌ای راه می یابد و این مسئله، از تمرکز نوجوان بر تکالیف مدرسه و دیگر مسائلی که نیاز به تمرکز ذهنی دارند به میزان قابل توجهی می‌کاهد. این تاثیرات اضطراب، می تواند زندگی روزانه ی نوجوانان را مختل سازد و آن ها را از آرامش و لذت زندگی محروم کند.
اگرچه به نظر می رسد اضطراب یک علت واحد ندارد، اماروشن شده است اضطراب می تواند در خانواده منتقل شود. این واقعیت نشان می‌دهد که ممکن است اضطراب عامل ژنتیک یا ارثی داشته باشد. اگر یکی از اعضای خانواده‌تان به اضطراب دچار است، به این معنا نیست که شما نیز مضطرب خواهید شد. اگرچه احتمال ابتلای افرادی که اعضای خانواده‌شان اضطراب دارند، بسیار بالاست.
انتقال‌دهنده‌های عصبی درون مغز روحیات انسان را تنظیم می کنند، در نتیجه، عدم تعادل در این انتقال‌دهنده‌ها می تواند سبب تغییر روحیات شود. اختلال در این انتقال‌دهنده‌ها سروتونین (serotonin) نامیده می شود و عامل اضطراب است. جالب توجه آنکه، اختلال سروتونین در مغز مستقیما به افسردگی مربوط است. به همین دلیل، داروهای SSRI، معمولا به عنوان داروهای ضد افسردگی شناخته می شوند و برای درمان اضطراب مورد استفاده قرار می‌گیرند. دارو می‌تواند به میزان زیادی این احساسات نامطلوب را آزاد کند،اما همیشه کارآمدترین نوع درمان نیست.
افزون بر دارو، درمان‌های اضطراب شامل درمان‌های شناختی – رفتاری، انواع دیگر گفتاردرمانی، و استراحت و تمدد اعصاب و بیوفیدبک برای کنترل تنش های ماهیچه‌ای هستند. گفتاردرمانی می تواند کارآمدترین درمان برای نوجوانان باشد، چون در این نوع درمان آن ها به بحث در باره ی احساسات شان با کارشناس بهداشت روانی می پردازند. بسیاری از نوجوانان، صحبت در مورد تنش و اضطرابی راکه با آن دست وپنجه نرم می کنند بسیار سودمند می یابند. در نوع خاصی از گفتاردرمانی که درمان شناختی – رفتاری نامیده می شود، نوجوانان برخی از ترس‌های خود را فراموش می کنند. این روش‌های درمانی، راه های جدیدی را به افراد می آموزند تا بر ترس‌ و اضطراب خود چیره شوند و با احساسات شان درست برخورد کنند.

محصولات دستکاری شده ژنتیکی

بهمن ۲۴, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, علوم

بیوتکنولوژی دانشی برگرفته از گرایش‌های مختلف در شاخه‌های علوم زیستی است که در ارتباط با بکارگیری ارگانیزم‌های زنده، اندامک‌های آنها، مولکول‌ها و فرآیندهای زیستی جهت بهبود و توسعه خدمات پزشکی، داروسازی، صنعتی، شیمیایی و کشاورزی می‌باشد.

یکی از شاخه‌های بیوتکنولوژی (زیست فن‌آوری) انتقال ژن یا دستکاری کردن ژنتیکی (تراریختگی) است که به انتقال ژن با صفات مشخص از گونه مبداء به گونه مقصد، حتی گونه‌های غیر همسان، از طریق غلبه بر موانع طبیعی تولید مثل و استفاده از این روش برای تولید محصولات مختلف اطلاق می‌شود.

تکنیک انتقال ژن بر این منطق و پایه استوار است که اگر در فرایندی گونه‌های مبدأ و مقصد کاملاً تجزیه و تحلیل شده باشند در صورت بکارگیری فناوری بالا در انتقال ژن محصول نهایی به طور کامل امن و ایمن است. محصول نهایی محصولی دستکاری شده ژنتیک یا به عبارت دیگر تراریخت به شمار می‌رود.

در حقیقت دستکاری ژنتیکی، تلفیق سلولهایی است که در یک خانواده طبقه‌بندی نمی‌شوند از طریق غلبه بر موانع تکثیر فیزیولوژیک طبیعی یا سطوح نوترکیبی که در روش‌های سنتی انتخاب و تولید مثل، مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

بنابراین موجود زنده دستکاری شده ژنتیکی، هرگونه موجود زنده‌ای است که دارای ترکیب جدید مواد ژنتیکی است که از طریق استفاده از فناوری زیستی جدید به دست می‌آید. (قانون ایمنی زیستی ج.ا.ا)

قلمرو و کاربرد زیست فن‌آوری گستره‌ﻱ وسیعی از صنایع غذایی، شیمیایی، دارویی، کشاورزی، محیط زیست و انرژی را در برمی‌گیرد. به ادعای برخی، امیدهای آیندهﻱ انسان برای تولید مواد غذایی بیشتر، رفع فقر و گرسنگی و کشف داروهای نوین جز با اتکا بر چنین فن‌آوری‌هایی مقدور نخواهد بود.

بیوتکنولوژی کشاورزی، علمی‌ست که از طریق تکنیک‌های تولید DNA نوترکیب و تولیدات بیولوژیکی خاص، موجبات تولید هدفمند گیاهان و احشام را با صفات مورد نظر و مطلوب بشر فراهم می‌سازد. ادعا شده است که بهره‌گیری از این دانش در سال‌های اخیر باعث افزایش تولید محصولات کشاورزی شده و سودآوری قابل ملاحظه‌ای را برای شرکت‌ها و مؤسسات فعال در این زمینه فراهم کرده‌است.

در مورد محصولات دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) کشاورزی در کشور تاکنون مطالب مثبت فراوانی منتشر شده اما برای داشتن دیدی جامع‌تر و واقعی‌تر، لازم است که در کنار موارد مثبت، موارد منفی احتمالی نیز بررسی و برنامه های احتیاطی لازم تدارک دیده شوند.

محصولات دستکاری شده ژنتیکی چیست ؟
دستکاری ژنتیکی اساساً انتقال DNA یک موجود به موجود زنده متفاوت از جمله گیاهان و حیوانات با استفاده از روش‌های مهندسی ژنتیک است. در این روش ژن‌های مورد نظر با کارکرد شناخته شده و مولد فراورده‌ای خاص را انتخاب و از یک موجود به موجود دیگری از یک گونه و یا گونه‌های غیر همگون وارد می‌کنند . برای مثال ژن‌های یک حیوان را به میوه‌ها و سبزی‌ها وارد می‌کنند. به عبارتی انتقال یک ژن بیگانه به یک موجود زنده آن موجود را دستکاری ژنتیکی می‌نامند.

تاریخچه تولید محصولات دستکاری شده ژنتیکی
در ۱۹۲۸ میلادی، برای اولین‌بار آزمایشی در زمینه‌ی کنترل آفات گیاهی با کمک باکتری صورت گرفت و در ۱۹۳۳ اولین بذر ذرت دورگه به بازار عرضه شد. در ۱۹۶۱ میلادی، نخستین آفت‌کش طبیعی توسط دپارتمان کشاورزی ایالات متحده‌ی آمریکا ثبت شد و دو سال پس از آن، ارقام تازه‌ای از گندم تولید شد که منجر به افزایش ۷۰ درصدی محصول می‌شدند. از سال ۱۹۸۷ چشم انداز ورود به بازار محصولات زیست فناوری در زمینه‌ی کشاورزی روشن‌تر شد .

نخستین محصول تراریخته نوعی روغن کانولا بود و پس از آن در سال ۱۹۹۴ گوجه‌فرنگی دست کاری شده ژنتیکی تولید شد. تا سال ۲۰۰۷ میلادی گیاهان دستکاری شده ژنتیکی دیگر شامل سویا، ذرت، پنبه، کدو، بادمجان، کلم، کاهو، سیب‌زمینی، کرفس و دیگر گیاهان زراعی بودند.

فناوری زیستی اثرات گسترده‌ای دارد و بسیاری از مردم بدون اینکه محصولات دستکاری شده ژنتیکی را بشناسند از آن‌ها تغذیه می‌کنند. علاوه بر ذرت استارلینک انواع دست‌کاری شده پنبه برای مصرف انسانی تولید و ثبت شده است. برخی از این پنبه‌ها حاوی ژن Bt هستند و دیگر ارقام آن برای مقاومت به علف‌کش‌ها مهندسی شده‌اند.

در سال ۱۹۹۴ نخستین تأییدیهﻱ اداره‌ی کل مواد غذایی و دارویی آمریکا برای یک غذای کامل تولیدشده با استفاده از فناوری زیستی صادر شد. در ۱۹۹۷ میلادی عرضه‌ی تجاری نخستین محصولات مقاوم در برابر حشرات و علف‌کش‌ها که نوعی سویا بود انجام پذیرفت و در همان سال نخستین محصول مقاوم در برابر حشرات که رقمی پنبه بود به بازار عرضه شد.

همچنین در دههﻱ ۱۹۹۰ میلادی، با فروش آفت‌کش‌های تولیدشده با استفاده از زیست فناوری موافقت شد. در سال ۱۹۹۴ مهندسی ژنتیک، گیاهان و حیوانات تغییر شکل یافته‌ای را در مقیاس صنعتی به دنیا ارائه کرد. سال۲۰۰۰ میلادی، سال آغاز استفاده از برنج طلایی بود و یک سال بعد نخستین محصولات کشاورزی قادر به رشد در خاک و آب‌های شور تولید شد. در سال ۲۰۰۳ میلادی نخستین گونه‌های ذرت تراریختهﻯ مقاوم در برابر کرم‌های ریشهﻱ گیاه در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. سال ۲۰۰۸، سال تولید گیاهان تراریخته سازندهﻱ اسیدهای چرب غیرمعمول و همچنین انتشار پیش نویس ژنوم ذرت است.

ابهامات در مورد وضعیت محصولات دستکاری شده ژنتیکی
در چارچوب مفاهیم حقوق بشر، غذای ارایه شده باید به نحوی باشد که ضمن تأمین حق بر غذا، حق بر سلامتی وی را نیز دچار خدشه نسازد. سلامتی فقط به معنای نبود بیماری نیست، موضوعی که به صراحت در مقدمه اساسنامه سازمان بهداشت جهانی آمده است.

به نظر بسیاری دانشمندان، DNA که به شکل ناگهانی از محیط خود گرفته شده و به موجود دیگری منتقل شود، بی ثبات است بنابراین جابه‌جایی ژن‌ها می‌تواند اثرات غیرقابل پیش‌بینی بر فیزیولوژی و بیوشیمی موجودات زنده داشته باشد.

میشل آنتونیو متخصص ژنتیک مولکولی اشاره می‌کند که این «طبیعت مصنوعی» محصولات دستکاری شده ژنتیکی نیست که آن‌ها را خطرناک می کند، بلکه آنچه آن‌ها را خطرناک می‌سازد شیوه نادرست ترکیب ژن‌ها و غیرقابل پیش بینی بودن واکنش ژن‌ بیگانه در میزبان است که می تواند نتایج ناشناخته‌ای در پی داشته باشد.

محققین با انجام آزمایشها و بررسی های گسترده به نتایج زیادی در خصوص عوارض محصولات غذایی تراریخته رسیده‌اند؛ از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایجاد واکنش‌های حساسیت‌ زا(لاتم ،۷،۲۰۰۶)
سمّیت محصولات غذایی تراریخته(بن بروک ،۱۲،۲۰۰۴)
ایجاد مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک‌ها(نیلسن ،۱۱۱۰،۲۰۰۴)
تولید ویروس و یا بیماری‌های ویروسی جدید(مگنا،۱۵،۲۰۰۹)
ایجاد مشکل در فرایند تولید مثل و باروری و رشد نوزادان(ارماکوا،۴،۲۰۰۶)
ایجاد تومور (غدد) سرطانی(آدامز،۱،۲۰۱۲)

آنچه در خصوص خطرات تغذیه با محصولات زراعی تراریخته مطرح و نتایجی که از تحقیقات انجام شده حاصل شده، نگرانی‌های جدی پیرامون تجاری‌سازی و گسترش این نوع محصولات در بازار مصرف کشورها ،بخصوص کشورهای کمتر توسعه یافته ایجاد کرده است.(کیجر،۹۸،۲۰۰۷)

در سال ۲۰۰۰ میلادی این خبر که نوعی ذرت تراریخته به نام استارلینک در تهیهﻱ نان ذرت مکزیکی، چیپس، ذرت و دیگر غذاها به کار رفته است، وحشت عمومی به دنبال داشت. این ذرت با هدف نابودسازی باکتری نابودکننده کرم ساقه‌خوار ذرت و دیگر آفات موسوم به Bt دستکاری ژنتیکی شده بود اما سازمان‌های دولتی اعلام کردند که یکی از پروتئین‌های موجود در ذرات استارلینک می‌تواند موجب واکنش‌های حساسیت‌زا در برخی افراد شود.

بعدها مشخص شد که دانه گرده این ذرت به مناطق مجاور رسیده و ذرت استارلینک در میان ذرت‌های معمولی جوانه‌زده و رشد کرده است. برخی کشاورزان حتی بدون آنکه چیزی در مورد ذرت دست کاری شده ژنتیکی بدانند آنرا کشت کرده بودند.

در سال ۲۰۰۶ میلادی در دست‌های کارگران مرزرعه‌ای در تگزاس پس از برداشت نوعی کرفس دست‌کاری شده ژنتیکی، تاول‌هایی برای مقاومت به بیماری‌های خاص مشاهده شد؛ واکنشی که تولید کنندگان این گیاه پیش‌بینی نکرده بودند.

این مثال‌ها بیان می‌کنند که چرا بسیاری از مردم نسبت به ایمنی زیستی و جنبه‌های مرتبط با آن در این محصولات تردید دارند.
طرفداران محصولات دستکاری شده ژنتیکی مدعی‌اند که کشت این محصولات به شکل‌های گوناگون به محیط زیست کمک می‌کند، اما تولید محصولاتی که در برابر اثرات کشنده علف‌کش‌ها مقاوم‌اند، موجب تشویق کشاورزان به استفاده بیشتر از علف‌کش‌ها می‌شود و همین نکته به محیط زیست آسیب می‌رساند.

انتقال ژن از گیاهان دستکاری شده ژنتیکی به خویشاوندان وحشی و اهلی‌شان در مزارع مجاور، موجب اثرات زیست‌محیطی می‌شود. شرایط آزمایشگاه کنترل شده است، در هوای آزاد، باد و حشرات می توانند دانه گرده از گیاهان تراریخته به دیگر مناطق جا به جا کنند.

ژن‌های جهنده همچنان که از نامشان پیداست می‌توانند سموم و مواد حساسیت‌زای جدیدی تولید کنند، یا حشرات و گونه‌های مفید را نابود کنند. به طور مثال در سال ۲۰۰۱ میلادی متخصصان محیط زیست با ناراحتی اظهار می‌کردند دانه گرده ذرت دستکاری شده ژنتیکی لاروی پروانه‌های مونازک را از بین برده است.

ژن‌های جهنده همچنین می‌توانند «ابر علف هرز» خارج از کنترل و مهاجم ایجاد کنند. در سال ۲۰۰۶ مأموران تحقیق آژانس حفاظت از محیط زیست، شیوع یک گیاه دستکاری شده ژنتیکی وحشی را کشف کردند. برخی از این گیاهان در فاصله بیش از دو مایلی مکانی واقع بودند که علف مرغ تراریخته به صورت آزمایشی کشت شده بود.

دیگر مشکل زیست محیطی مرتبط با گیاهان دستکاری شده ژنتیکی کاهش تنوع زیستی است. در طبیعت گیاهان مکانیسم‌های مختلفی برای در امان ماندن در برابر شرایط مختلف نظیر تغییرات اقلیمی ایجاد می‌کنند. تنوع زیستی برای رشد و تولید مثل، سازگاری‌های محیطی و گنجینه مواد ژنتیکی اهمیت بسیار زیادی دارد. پرورش تعداد معدودی محصول زراعی خطرناک است، زیرا اگر یک بیماری به تنها گونه گیاهی کشت شده در منطقه هجوم ببرد، همه محصول نابود می‌شود.

در طول قرن‌ها کشاورزان بذرهایی را که برای کشت آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کردند گزینش، ذخیره و تجارت می‌کردند. همچنان که کشاورزی پس از دهه ۱۹۳۰ به واحدهای بزرگ تجاری تبدیل شد، تولیدکنندگان به شدت به شرکت‌های تولید کننده بذر وابسته شدند. این پیشرفت‌ها تمرکزگرایی عرضه جهانی غذا را افزایش داده است. در قوانین رایج شرکت‌ها می‌توانند ژن‌های گیاهی را از هر منطقه یا کشوری به دست آورند و سپس این ژن‌ها در محصولات دستکاری شده‌ای قرار می‌گیرند که با این ژن‌ها تولید می‌شوند. اصطلاحات «کاوش زیستی» و «سرقت زیستی» به فرایند جستجوی ژن‌های غیربومی از کشورهای توسعه نیافته و سپس وارد کردن آن‌ها در محصولات زراعی جدید اشاره دارد.

حامیان محصولات غذایی تراریخته اظهار می‌کنند که این فناوری می‌تواند وضعیت کنونی را با افزایش محصولات گیاهان زراعی در سطح زیر کشت کمتر تولید غذاهای مغذی‌تر و تولید گیاهان قادر به رشد در شرایط نامطلوب، مثلاً در خشکی، بهبود بخشد. منتقدان بر این باورند که این دلایل ناکافی است و عوامل بنیادین گرسنگی شامل سیاست، اقتصاد، تفاوت‌های فرهنگی، رسوم محلی و شرایط رشد محصولات را نادیده می گیرند.

واندانا شیوا، دانشمند و نویسنده، ارزش فناوری دستکاری شده ژنتیکی در مبارزه با گرسنگی و سوء تغذیه را مورد بحث قرار داده است. شویا توضیح می‌دهد که به جای میلیون‌ها کشاورز که هزاران رفم از گیاهان زراعی را به منظور سازگاری با اکوسیستم‌ها و سیستم‌های مختلف غذایی اصلاح و کشت می کردند، انقلاب سبز کشاورزی را محدود به تعداد کمی از ارقام چند محصول زراعی (به طور عمده برنج و گندم و ذرت) دستکاری شده ژنتیکی کرده که یک مرکز پژوهشی در فیلیپین برای برنج و مکزیک برای گندم و ذرت در نظر گرفته است.

مطالعات همچنین این ادعا را به چالش کشیده اند که محصولات دستکاری شده ژنتیکی محصول بیشتری تولید می‌کنند. نتیجه محصولات زراعی مختلف به بسیاری عوامل از جمله اقلیم، خاک و منطقه بستگی دارد. به طور مثال، مطالعات دانشگاه نبراسکا نشان داده است که سویای مقاوم به راندآپ در مقایسه با سویای دست کاری نشده نتیجه کمتری از نظر میزان تولید داشته است. به علاوه روش‌های کشاورزی در کشورهای توسعه یافته به آسانی درذ قسمت‌هایی از آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین، منطقه‌ای که مردم با شرایط دشوار پرورش محصولات از جمله خشکی و نبودن مکانیزاسیون مدرن مواجه اند، اجرایی نیستند.

با در نظر گرفتن مزایای نامعلوم مواد غذایی دستکاری شده ژنتیکی، مخاطرات پرورش و مصرف آنها نامعقول به نظر می رسد. در مقایسه مهندسی ژنتیک مواد غذایی در برابر داروها، دکتر مارگارت ملون یادآور می شود که «مزایای درمانی یک داروی جدید مهم‌تر از مخاطرات آن است و اغلب هیچ جایگزین دیگری برای آن وجود ندارد. اما در کشاورزی موضوع متفاوت است، بنابراین دست کم مزایای نسبتاً کمی مرتبط با فرآورده‌های فناوری زیستی وجود دارد و فاصله زیادی مناده تا نشان دهد که مزایای آن از مخاطراتش بیشترند. البته جایگزین‌های مهمی برای حل مشکلات کشاورزی وجود دارد که از آن‌ها غافلیم.»

حامیان محصولات غذایی دست کاری شده ژنتیکی اغلب اظهار می‌کنند که مهندسی ژنتیکی در امتداد شیوه‌های سنتی اصلاح گیاهان زراعی است. اما متخصصان اصلاح سنتی گیاهان با تکیه بر پرندگان و زنبورها و نه میکروسکوپ و شیشه آزمایشگاهی موفقیت یا ناکامی گیاهان زراعی جدید را ارزیابی می‌کنند و به این ترتیب از گنجینه غنی اطلاعات طبیعت بهره می‌گیرند که طی میلیون‌ها سال آزمون به دست آمده است.

اگر چه شرکت‌های تولید کننده مواد غذایی دستکاری شده ژنتیکی محصولات خود را آزمایش می کنند اما آنها منافع اقتصادی فراوانی در تولید و فروش این محصولات دارند. افزون بر آن، فروش مواد غذایی تراریخته فروش فرآورده‌های وابسته به آن‌ها را افزایش می‌دهد؛ به طور نمونه، فروش گسترده سویای مقاوم به آفت‌کش راندآپ از شرکت مونسانتو. در نتیجه و از آنجا که شرکت‌های بزرگ بیش از هر چیز نگران سود مالی خود هستند، سازمان‌های دولتی حتماً باید در تنظیم استانداردها و نظارت‌ها دقت بیشتری داشته باشد، کمترین توقع این است که مصرف کنندگان حق دارند بدانند چه می‌خورند.

غذا یک نیاز عمومی‌ انسان است و مردم امیدوارند و انتظار دارند غذایی را که می‌خورند برایشان زیان‌بار نباشد. به نظر می‌رسد خطرهای محصولات دستکاری شده ژنتیکی بیشتر از مزایای آن‌ها است، جهان واقعاً به غذاهای دستکاری شده احتیاج ندارد و علاوه بر آن جایگزین‌های سالم‌تری برای این محصولات وجود دارد.

منابع
۱- شرو، ویکتوریا، (۱۳۹۱) ایمنی غذایی، ترجمه عبدالمجید مهدوی دامغانی، حسین رضایی مقدم، دانشگاه شهید بهشتی، تهران.
۲- بیوتکنولوژی کشاورزی راهی استراتژیک برای صرفه جوئی در نهاده های کشاورزی، فصلنامه شیرین بیان، سال چهارم، شمارهﻯ ۱۵، پاییز ۱۳۸۹٫
۱٫ Food Safety department, (2005) Modern Food Biotechnology, Human Health and Development: An Evidence-Based Study, World Health Organization, Geneva, Switzerland.
۲٫ Lathem, JR& Wilson, AK. (2006) The Mutational Consequences of plant transformation. J Biomed Biotech, (10) 1.
۳٫ Benbrook, C. (2004) Genetically Engineered crops and Pesticide use in the United States: The first Nine Years, Biotech Info Net, Tachnico, (6)4, 1-12.
۴٫ Nielsen, KM& Taylors, L. (2004) Monitoring and modeling horizontal gene transfer. Nature Biotechnology, (25) 22, 1100-1110.
۵٫ Magna, A. (2009) Risk assessment of genetically modified crop for nutrition and Health. Nutrition Reviews, (67) 1, 1-15.
۶٫ Adams M, (2012) Toxicity of GMO now scientifically established, retrieved from: http://www.naturalnew.com.

دخترم به نوزاد تازه حسادت می کند

شهریور ۱۴, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : محیط زیست, خبر پزشکی

 دختر ۴ سال و نیمه ای دارم. به تازگی صاحب یک پسر شدم. ۱۴ روز است. دخترم خیلی غصه می خورد. هر چقدر محبت می کنیم باز شب ها با استرس می خوابد.

سوال: سلام. دختر ۴ سال و نیمه ای دارم. به تازگی صاحب یک پسر شدم. ۱۴ روز است. دخترم خیلی غصه می خورد. هر چقدر محبت می کنیم باز شب ها با استرس می خوابد یا یواشکی به هوای بازی می رود تو اتاق و بغضش را قورت می دهد. هر چقدر هم می خواهم در مورد این موضوع باهاش حرف بزنم اجازه نمی دهد. در ضمن رفتارش با نوازد خیلی خوب است. ناراحتی اش را توی خودش می ریزد. چکارکنم تا از این حالت در بیاید؟

پاسخ دکتر محمدرضا پایدار، روان شناس:
وقتی نوزاد دوم به دنیا می آید بچه اول محبت زیادی را که به او معطوف می شده از دست می دهد و به همین خاطر ممکن است تا مدت ها حسادت کند و این مساله در این سن غیر طبیعی نیست. مادران و پدران برای کاهش حسادت فرزند اول به دوم باید از قبل زایمان و تولد نوزاد کودک را برای ورود برادر یا خواهرش آماده کنند تا بچه پذیرش این مساله را پیدا کند. حتما به بچه اول بگویید که او را مثل همیشه بسیار دوست دارید و اگر موقعی با خودش احساس کرد که شما نوزاد تازه را بیشتر دوست دارید اشتباه شماست که باعث شده این طوری فکر کند و باید این مساله را به شما بگوید تا شما را از اشتباه دربیاورد. این ها را به زبان ساده به بچه بگویید. وقتی نوزاد را شیر می دهید بچه اول را هم کنار خودتان بنشانید و سرش را نوازش کنید و اجازه دهید بخشی از وظایف مربوط به نوزاد را حتی اگر ک.چک باشد بر عده بگیرد و مراقب باشید که فامیل هم خیلی به نوزاد در مقابل کودک تان توجه نشان ندهند.

پساب یک بیمارستان وارد رودخانه کارون می‌شود

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار

مدیرکل محیط زیست خوزستان گفت: تنها پسماند یک بیمارستان وارد رودخانه کارون می‌شود.

احمدرضا لاهیجان زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار محیط زیست خبرگزاری تسنیم در خصوص وضعیت ورود پسآب‌های بیمارستان‌ها به رودخانه کارون اظهار داشت: تنها پسماند‌ بیمارستان فاطمه زهرا (س) وارد رودخانه کارون می‌شود که حجم ورودی فاضلاب این بیمارستان زیاد نیست اما همین میزان کم نیز می‌تواند مشکل زا باشد.

وی ادامه داد: ۹۵ درصد بیمارستان‌ها خوزستان به اتوکلاو (بی‌خطر‌سازی پسماندهای عفونی) مجهز شده‌اند و پسماند‌های آن‌ها به رودخانه کارون منتقل نمی‌شود.

مدیرکل محیط زیست خوزستان با بیان این‌که با وجودی که شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون از سال ۷۹ تشکیل شده است ولی هنوز بسیاری از مشکلات زیست محیطی استان ادامه دارد، گفت: برخی تأسیسات نفتی به سدهای دز، گتوند و کارون ۳ وارد شده و این امر مشکلاتی را به همراه خواهد داشت که باید کار کارشناسی در این زمینه نیز صورت گیرد.

لاهیجان‌زاده با بیان این‌که اقدامات خوبی در زمینه مجهز شدن به امکانات برای رفع مشکلات صورت گرفته است، افزود: در شهر اهواز صنایع آلوده کننده‌ای تحت عنوان صنایع فولادسازی و صنایع نفتی وجود دارد که باعث مشکلات زیست محیطی زیادی شده است.
تسنیم

کمک به محیط زیست با خوردن گوشت کمتر

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار

تحقیقات دانشمندان دانشگاه های کمبریج انگلیس و آبردین آمریکا نشان می دهد، برای جلوگیری از افزایش گازهای گلخانه ای و تامین نیازهای غذایی مردم دنیا، باید مصرف جهانی گوشت کاهش پیدا کند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از نیچر، به گفته این محققان اگر مصرف جهانی محصولات غذایی حیوانی و لبنیات به همین روال ادامه پیدا کند، گازهای گلخانه ای ناشی از تولید آنها تا سال ۲۰۵۰ هشتاد درصد افزایش خواهد یافت.

این گزارش از مردم خواسته از سبک زندگی آمریکایی یعنی مصرف بیش از حد غذاهای حیوانی فاصله بگیرند و در هفته بیشتر از دو وعده گوشت (هر وعده ۸۵ گرم) و پنج تخم مرغ نخورند.

پروفسور ˈکیث ریچاردزˈ استاد دانشگاه کمبریج می گوید:این حرف یک گیاه خوار افراطی نیست، بلکه بحث خوردن گوشت به اعتدال است، یعنی یک رژیم سالم و متعادل.

وی افزود:با مدیریت تقاضا، مثلا با آموزش ، می توان با یک تیر دو نشان زد، جامعه سالمتر می ماند و فشار بحرانی بر محیط زیست کاهش می یابد.

این در حالیست که دنیا در جهت عکس حرکت می کند، مصرف محصولات غذایی حیوانی روز بروز بیشتر می شود و شهرهای دنیا شاهد افزایش روزافزون همبرگر فروشی ها هستند.

بر اساس این تحقیق بزودی تولید فعلی برای تامین تقاضای روزافزون کافی نخواهد بود و افزایش تولید از حدی که فعلا هست اثری ویرانگری بر محیط زیست خواهد گذاشت.

بر اساس این تحقیق تا سال ۲۰۵۰ زمین های کشاورزی ۴۲ درصد و استفاده از کودهای شیمیایی ۴۵ درصد از میزانی که در سال ۲۰۰۹ بود بیشتر خواهد شد.

تا آن سال یک دهم جنگل های بکر حاره ای دنیا نابود می شود.

بر اساس این گزارش اگر تقاضا برای گوشت همینطور ادامه یابد جنگل ها و زمین های زراعی بیشتری باید به دامداری و محل نگهداری دام تبدیل شوند.

از بین رفتن جنگل ها و افزایش دامداری باعث تولید دی اکسید کربن و متان بیشتری می شود و استفاده بیشتر از کودهای شیمیایی هم باعث تسریع تولید گازهای گلخانه ای و تغییرات آب و هوایی کره زمین خواهد شد.

تقریبا نیمی از تولید زراعی دنیا به مصرف خوراک دام می رسد در حالیکه بسیاری از مردم دنیا غذای کافی ندارند.

فقط غلاتی که در آمریکا به مصرف خوراک دام می رسد می تواند ۸۴۰ میلیون نفر تغذیه کند و به گزارش سازمان ملل همین تعداد گرسنه در جهان وجود دارد، ۸۴۲ میلیون نفر، و سه میلیارد نفر هم سوء تغذیه دارند.

صنایع تولید مواد غذایی حیوانی از نظر تبدیل گیاهان به غذا پایین ترین راندمان را دارند، بطور متوسط سه درصد، به عبارت دیگر برای تولید غذای حیوانی باید به میزان بسیار بیشتری منابع کره زمین را مصرف کرد و به محیط زیست آسیب زد.

به گفته محققان شرایط در صورتی که دور ریختن و اسراف مواد غذایی در سطح جهانی کاهش یابد بسیار بهتر خواهد شد.

در حال حاضر یک سوم (۳۳%) مواد غذایی که در دنیا تولید می شود، به ارزش آن ۷۵۰ میلیارد دلار، دور ریخته می شود.

به عبارت دیگر محصولی که در ۲۸ درصد زمین های زراعی دنیا تولید می شود دور ریخته می شود.

محققان معتقدند با آموزش کشاورزان در کشورهای در حال توسعه می توان هر چه بهتر و مفیدتر از زمین های کشاورزی خود بهره برداری کنند.

با این حال بویانا باژلی، پژوهشگر ارشد این تحقیق می گوید،نمی توان در این زمینه ضرورتا کشاورزی را مقصر دانست بلکه مشکل این است که ما چه غذایی برای خوردن انتخاب می کنیم.

تولید مواد غذایی یکی مهمترین عوامل نابودی تنوع زیستی است و نقش مهمی در تغییر آب و هوای کره زمین و آلودگی دارد بنابراین اینکه چه غذایی برای خوردن انتخاب می کنیم مهم است.

-برای تولید یک کیلوگرم گوشت گاو یازده هزار لیتر آب لازم است و برای یک کیلوگرم گندم ۱۱۳ لیتر.

-برای تولید یک کیلوگرم گوشت گاو به هفت کیلوگرم دانه گیاهی (غلات) نیاز است.

-سهم صنعت دامداری در تولید گازهای گلخانه ای از صنعت حمل و نقل بیشتر است.

-تولید یک کیلوگرم گوشت گاو معادل ۳۶٫۴ کیلوگرم دی اکسید کربن تولید می کند.

-تولید یک کیلوگرم گوشت گاو معادل ۲۵۰ کیلومتر سفر با خودرو و یا مصرف یک لامپ صد وات است که بیست روز دائم روشن باشد.

-برای تولید یک کیلو کالری پروتئین حیوانی ۲۵ کیلو کالری انرژی فسیلی باید مصرف شود.

-فضولات صنعت دامپروری آمریکا بیش از فضولاتی است که جمعیت این کشور تولید می کند، هر ثانیه حدود ۴۵ هزار کیلوگرم.

-به گزارش صلح سبز در سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ بیش از ۲٫۹ میلیون جریب از جنگل های آمازون تبدیل به زمین زارعی برای تولید خوراک دام و طیور شد.

-انرژی لازم برای تولید یک کیلوگرم پروتئین حیوانی ۱۱ برابر انرژی مورد نیاز برای تولید یک کیلوگرم انرژی گیاهی است.

دو چرخ کمتر، هشت برابر آلودگی بیشتر

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار

تلاش برنامه‌ریزان برای آوردن موتورسیکلت‌های برقی به پایتخت در ماه‌های اخیر بالا گرفته است.

این اهتمام در شرایطی صورت گرفته است که براساس آخرین بررسی‌های مرکز شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هرموتورسیکلت ۶برابر یک خودرو آلودگی هوا و ۲برابر آلودگی صدا تولید می‌کند.آنگونه که حجت‌الله بهروز قائم‌مقام معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران گفته، به تازگی جلسه‌ای به‌منظور بررسی برنامه‌های اجرایی این معاونت با هدف کاهش آلودگی هوای تهران برگزار شده است و اجرای این برنامه‌ها از اهم اهداف و مهم‌ترین فعالیت‌های مدیریت شهری تهران در برنامه ۵ساله دوم توسعه شهر تهران است.

در پایان این برنامه باید تهران به یک شهر قابل زندگی تبدیل شود و درصورت حمایت جدی دولت از طرح‌های پیش‌بینی شده با هدف بهبود کیفیت هوا در چارچوب قوانین و مقررات، مدیریت شهری می‌تواند گام‌های بلندتری بردارد. به گفته وی، اراده مدیریت شهری، ارتقای محیط‌زیست شهر تهران است. به این منظور با تشریک مساعی بخش خصوصی، چارچوب‌های اجرایی لازم به‌منظور اجرای برنامه‌های پیش‌بینی‌شده تدوین شده تا با تمام توان نسبت به تحقق اهداف پیش ‌رو گام برداشته شود.

سید وحید حسینی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز در این جلسه اعلام کرد که در زمینه کاهش آلودگی هوای تهران ۶برنامه اجرایی ازجمله ورود موتورسیکلت‌های برقی، ورود خودروهای هیبریدی به ناوگان تاکسیرانی، تعویض کاتالیست تاکسی‌ها، نصب فیلتر دوده روی اتوبوس‌های دیزلی، رسیدگی به اتوبوس‌های فرسوده و توسعه اتوبوس‌های برقی، تدوین شده است. وضعیت هوای تهران در سال‌های اخیر بارها از حالت بحران عبور کرد و لازم است منابع تولید آلودگی همچون موتورسیکلت‌های بنزینی مورد توجه ویژه قرار بگیرند.

حسینی همچنین گفت: موتورسیکلت‌های کاربراتوری در هر کیلومتر پیمایش بیش از ۱۸گرم آلودگی تولید می‌کنند، درحالی‌که خودروهای با استاندارد یورو۲در هر کیلومتر پیمایش کمتر از ۳گرم تولید آلودگی می‌کنند و به‌عبارت دیگر آلایندگی یک دستگاه موتورسیکلت به‌طور متوسط ۶برابر یک دستگاه خودرو با استاندارد یورو۲ است. مقادیر زیادی از این ۱۸گرم آلودگی که در برخی موتورسیکلت‌های فرسوده حتی به ۲۷گرم نیز می‌رسد، به‌دلیل بد‌سوزی مونواکسیدکربن تولید می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، موتورسیکلت‌های بنزینی ۱۰تا ۱۵درصد در ذرات معلق هوا و بالغ بر ۳۰درصد در آلاینده‌های گازی هوای تهران نقش دارند که دلیل این موضوع کارکرد بسیار بد موتور آنها و تنظیم نبودن این وسیله نقلیه دوچرخ است. درعین حال به همت دولت و مدیریت شهری، تعرفه واردات وسایل نقلیه پاک اعم از برقی و هیبریدی از ۳۰تا ۴۰درصد به ۴درصد کاهش پیدا کرده و این نوید خوبی است از اهتمام جدی و برنامه‌های اجرایی که می‌تواند نسبت به ترویج خودروهای هیبریدی و موتورسیکلت‌های برقی در تهران مؤثر باشد.
همشهری

مواد شیمیایی شوینده‌ها بدون تغییر وارد سفره‌های آب‌‌ زیرزمینی تهران می‌شود

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار

معاون دفتر آب و خاک سازمان محیط زیست با بیان اینکه بخش عمده تهران، فاقد شبکه جمع‌آوری فاضلاب است، گفت:‌ مواد شیمیایی شوینده‌ها بدون تغییر وارد سفره آب‌های زیرزمینی پایتخت می‌شوند و احتمال آلودگی سفره آب زیرزمینی تهران زیاد است.

تورج فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس درباره اینکه چه سازمانی مسئول پاسخگویی بر موضوع سلامت‌ آب چاه‌های کلانشهر تهران است، اظهار داشت: بدون شک سازمان محیط زیست مسئول تشخیص اینکه منابع آب آلوده بوده یا خیر، است.

معاون دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست افزود: طبق قوانین و مقررات وزارت نیرو موظف است که آب سالم را به دست مصرف کننده برساند.

مسئولیت سلامت آب شرب با وزارت بهداشت است

وی ادامه داد: در این میان چنانچه مصرف‌کنندگان خانگی و مردم مد نظر باشد، وزارت بهداشت و درمان وارد میدان می‌شود و مسئولیت سلامت آب شرب را عهده ‌دار می‌شود.

وی بیان داشت: بر همین اساس هریک از دستگاه‌ها در چارچوب مشخصی مسئولیت‌هایی را در این باره عهده‌دار هستند.

بخش عمده تهران، فاقد شبکه جمع‌آوری فاضلاب است

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از شهر تهران فاقد شبکه جمع‌آوری فاضلاب است، ادامه داد: این فاضلاب‌‌ها از طریق چاه‌‌های جذبی تصفیه شده و به آ‌ب‌های زیر زمینی اضافه می‌شوند و همین مسئله موجب می‌شود که منابع آب زیرزمینی آلوده شود.

آب‌های زیرزمینی آلوده به مواد شیمیایی است

فتحی ادامه داد: آبی که وزارت نیرو از محدود‌های دشت تهران برداشت می‌کند دارای آلاینده‌های متنوعی از منازل مسکونی، مراکز تجاری، مراکز صنعتی و … است.

معاون دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با بیان اینکه تنوع منابع آلاینده آب‌های زیرزمینی تهران زیاد است، گفت: این امر به دلیل تنوع فعالیت‌هایی است که در سطح تهران انجام می‌شود، چرا که فاضلاب‌های ناشی از این فعالیت‌ها به سفره آبهای زیر زمینی منتقل می‌شود.

مواد شیمیایی شوینده‌ها بدون تغییری وارد سفره آب‌های زیرزمینی می‌شوند

وی با بیان اینکه آب‌های زیر زمینی تا حدی ‌می‌توانند آلودگی‌ها را خودپالایی‌ کنند، اضافه کرد: در این میان بسیاری از آلایندگی‌های شیمیایی مانند شوینده‌ها، پایدار هستند و کیلومتر‌ها حرکت می‌کنند و بدون اینکه تغییری در ترکیب آنها رخ دهد، باقی می‌مانند.

به گفته فتحی، مواد شیمیایی کیلومترها آبهای زیرزمینی را طی‌ می‌کنند و از درجه خطرناکی آنها کاسته نمی‌شود.

معاون دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست: بنابر این با احتمال خیلی زیاد سفره آب زیر زمینی در محدوده کلانشهر تهران آلوده است.

وی بیان داشت: در این میان این سوال باقی می‌مانند که آیا آلودگی‌ها در هنگام تصفیه  رفع می‌شوند؟ شرکت آب و فاضلاب و همچنین وزارت بهداشت و درمان باید پاسخگوی این سوال باشند.

آبهای زیرزمینی جنوب و غرب تهران آلوده است

وی بیان داشت: بر همین اساس می‌توانیم بگوییم که آب‌های زیرزمینی محدوده دشت تهران به ویژه جنوب و  غرب این کلانشهر به احتمال زیاد آلوده است.

معاون دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: بر همین اساس چنانچه در این مناطق چاهی برای تامین آب شرب حفر شود احتمال اینکه آب شرب آلوده باشد، فراوان است.

۳۰۰۰ کیلومتر از شبکه آبی تهران فرسوده است

فتحی با بیان اینکه شبکه آب شرب تهران ۹هزار کیلومتر است، بیان داشت: از این ۹۰۰۰ کیلومتر شبکه آبی تهران ۳۰۰۰ کیلومتر آن هدر می‌رود.

وی با بیان اینکه خطوط لوله این کلانشهر در دهه ۵۰ نصب شده است، گفت: بر همین اساس به دلیل فرسودگی خطوط لوله از هر ۱۰۰ لیتر تقریبا ۳۰ تا ۳۵ لیتر آب هدر می‌رود.

وی بیان داشت: با چنین تفاسیری چنانچه ۳۰۰۰ کیلومتر شبکه فرسوده ترمیم شود نیازی نیست برای تامین آب شرب از منابع زیرزمینی استفاده کرد.

وزارت نیرو علاقه‌‌مند به اجرای پروژه‌های زیر زمینی نیست

معاون دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: مجموعه  وزارت نیرو به دنبال اجرای طرح‌ها و پروژه‌های زیرزمینی نیست و عموماً علاقه‌مند به اجرای پروژه‌هایی است که در معرض دید مردم است.

با خوردن این خوراکی ها دیگران نگران موهایتان نباشید

بهمن ۹, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : محیط زیست, پوست و مو, خبر پزشکی

یک مثل قدیمی هست که می گوید، هرچه می خورید روی رشد موهایتان تاثیر می گذارد. این مثل واقعا” درست است. در اینجا ماده غذایی که به رشدسریعتر موها کمک می کنند را نام می بریم.

به گزارش سرویس علمی جام، سایت joybauer نوشت:
تخم مرغ
تخم مرغ سرشار از بیوتین و ویتامین B است که برای رشد مو و سلامت پوست سرمفید می باشد. بیوتین ویتامینی است که به مقدار کم در بسیاری از غذاها وجود دارد و کمبودآن باعث ریزش مو می شود. بنابراین، بیوتین برای سلامتی مو مهم است، اما شما با مصرف تخم مرغ، بادام زمینی، بادام، سبوس گندم، ماهی آزاد بیوتین بدن خود را تامین می کنید.

اسفناج
این سبزی برگ دار، نه فقط برای سلامت موبلکه برای سلامت بدن شما بسیار عالی است. این سبزی سرشار از فولات و آهن است. فولات یک ویتامین B که به ایجاد سلول های قرمز خون کمک می کند و آهن کمک می کند تا اکسیژن به سلول های قرمز خون برسد. که با کمبود آهن، به یک بیماری شناخته شده به نام کم خونی مبتلا می شوید. در نتیجه کم خونی باعث ضعف، خستگی، و شاید حتی ریزش مو می شود. پس زنان در طول قاعدگی حتما از مولتی ویتامین و قرص آهن استفاده کنند.

حبوبات
دانه های سویا، دانه های نشاسته، نخود، عدس یک منبع بزرگ گیاهی هستند که سرشار از پروتئین و آهن هستند که به دو دلیل مصرف آن را به شما توصیه می کنم. اول اینکه، این حبوبات سرشار از پروتئین هستند که برای رشد سلول های مو ضروری است. دوم آنکه، آهن موجود در غذاهای حیوانی مانند گوشت گاو بدون چربی، بوقلمون، مرغ برای رشد مو فوق العاده است و از ریزش آن جلوگیری به عمل می آورد. اما اگر شما گیاهخوار هستید، سعی کنید سبزیجاتی که غنی از آهن و ویتامین C هستند را بیشتر مصرف کنید چون ویتامین C باعث جذب آهن می شود.

بیش از ۲ کیلو در ماه وزن کم نکنید/آلودگی هوا باعث چاقی می‌شود

آذر ۲۵, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : محیط زیست, جهان پزشكي, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: دبیر علمی چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی با اشاره به اینکه آلودگی هوا از جمله عوامل چاقی‌زا است، توصیه کرد: کاهش بیش از دوکیلوگرم وزن در ماه،به ارگان‌های بدن آسیب خواهد زد. بنابراین مردم فریب تبلیغات سوء رسانه‌های مختلف را نخورند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین دلشاد دبیر علمی چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران اظهار داشت: اضافه وزن و چاقی، زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌ها است و بروز بیماری‌های متابولیک و غیر متابولیکی از جمله دیابت، فشارخون، اختلال چربی، خون اختلالات تنفسی، گوارشی مثل کبد چرب، بیماری‌های قلبی-عروقی بویژه سکته‌های قلبی و مغزی و علاوه بر آن، استعداد و شیوع ابتلا به برخی سرطان‌ها مثل سرطان روده و نیز سرطان پستان در افراد چاق بیشتر است.

وی تخریب مفاصل به صورت آرتروز بویژه در زانوها را از جمله عوارض اضافه وزن توصیف کرده و افزود: با افزایش بی رویه وزن، در زنان چاق، اختلالات هورمونی نیز به وجود می‌آید که از جمله آنها بیماری پلی‌کیستیک تخمدان را می‌توان نام برد. این بیماری به علت اختلال در تخمک‌گذاری باعث اختلال در سیکل‌های ماهیانه و بعضاًعدم تخمک‌گذاری و ناباروری در زنان چاق می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات چاقی داشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه رژیم غذایی باید حاوی مواد غذایی کم کالری و کم حجم باشد، اظهار کرد: مواد قندی و چربی‌ها پرکالری هستند و لازم است که افراد چاق برنامه غذایی لازم و مناسب را زیر نظر متخصصان و یا کارشناسان تغذیه طراحی و به اجرا در آورند. البته حذف وعده غذایی راه خوبی برای کاهش وزن نیست، همچنان که رژیم خود سرانه و افراط در سرعت‌دهی به کاهش وزن نیز مضر بوده و حداکثر دو کیلوگرم در ماه کاهش وزن مناسب است، زیرا بیش از دو کیلوگرم کاهش وزن در ماه، به ارگان‌های دیگر بدن آسیب خواهد زد.

این فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم از همگان خواست که فریب تبلیغات سوء رسانه‌های مختلف که داروها و روش‌های مختلفی را برای کاهش وزن توصیه می‌کنند را نخورند زیرا این روش‌ها حتی اگر هم جواب بدهند، با آسیب‌های بعدی همراه خواهند بود.

براساس گزارش روابط عمومی انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران، دلشاد تصریح کرد: علت چاقی تنها پرخوری و کم تحرکی نیست. چاقی بیشتر در فردی بروز می‌کند که زمینه ژنتیکی آن را دارد. آلودگی هوا و آلاینده‌های محیطی که از کارخانجات صنعتی وارد محیط می‌شوند، از جمله عوامل چاقی‌زا هستند. فردی که زمینه ژنتیکی دارد، اگر در این فضاهای آلوده زندگی کند، استعداد چاقی‌اش بیشتر می‌شود.

وی به تبیین راه‌های درمان این معضل پرداخت و گفت: برای درمان مناسب چاقی در وهله اول یافتن دلیل  چاقی فرد می‌باشد. مصرف برخی داروها مثل داروهای ضدافسردگی، هورمونی و یا وجود برخی بیماری‌ها مثل کم کاری شدید تیروئید و به طور کلی برخی اختلالات ژنتیکی می‌توانند از علل چاقی باشند.

دبیر علمی چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران افزود: در برخورد با فرد چاق باید عوامل زیادی بررسی شود و اگر علت، بیماری خاصی نباشد، بر حسب شدت چاقی، با بهره‌گیری از راه‌های مختلف درمان چاقی را باید آغاز کرد. البته برای تمام افراد چاق صرف نظر از شدت چاقی، توصیه به فعالیت فیزیکی و اجتناب از پرخوری، جزو نکات عمومی است. بنا به توصیه دلشاد بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش در روز برای این افراد کافی خواهد بود و در مجموع حدود ۱۵۰ دقیقه در هفته و با تداوم برای همه افراد باید انجام بگیرد.

بر اساس این گزارش، چهارمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران از ۱۳ تا ۱۵ آذرماه سال جاری در محل سالن همایش‌های امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود، علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت اینترنتی www.iranobesitycongress.com  و یا با شماره تلفن ۴۴۴۱۲۴۳۷ تماس حاصل کنند.

بیماری‌هایی که در کمین روزه‌داران هستند

مرداد ۲۶, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : محیط زیست, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 سالی دیگر گذشت و ماه رمضان و فرصتی دیگر برای عبادت و پاکسازی روح فرا رسید. اما گاهی‌اوقات این پاکسازی با اشتباهاتی که روزه‌داران درمورد تغذیه‌شان مرتکب می‌شوند به قیمت از دست دادن سلامت جسمی تمام می‌شود.

مجله زندگی ایده آل: سالی دیگر گذشت و ماه رمضان و فرصتی دیگر برای عبادت و پاکسازی روح فرا رسید. اما گاهی‌اوقات این پاکسازی با اشتباهاتی که روزه‌داران درمورد تغذیه‌شان مرتکب می‌شوند به قیمت از دست دادن سلامت جسمی تمام می‌شود. بدون جسم سالم نمی‌توان به راحتی از فضایل این ماه پربرکت بهره برد. پس توصیه‌های ما برای حفظ سلامت در ماه رمضان را از دست ندهید.

یبوست

در ماه رمضان به علت ناشتایی طولانی مدت، تغییراتی در دستگاه گوارش ایجاد می‌شود از جمله اینکه ترشح اسید معده افزایش می‌یابد و به دلیل اینکه بدن به اندازه کافی مواد غذایی، آب و مایعات دریافت نمی‌کند، حرکات دستگاه گوارش کم می‌شود. درنتیجه فرد دچار بیوست خواهد شد.

راه حل: در افطار و سحر حتما باید میوه و سالاد به‌همراه روغن زیتون میل شود. به خصوص در وعده سحر کاهو را فراموش نکنید چون کاهو در مقایسه با سایر سبزیجات از آب بیشتری برخوردار است، مضاف براینکه حاوی مقدار زیادی فیبر است و فیبر از یبوست جلوگیری می‌کند. علاوه براین، می‌توان از خیسانده برگه آلو، زردآلو، انجیر، قیصی و خورش‌های ملین مانند خورش آلو و سبزیجات استفاده کرد. از مصرف غذاهای سنگین و پرچرب در طول افطار تا سحر خودداری کنید زیرا دفع آنها از معده کندتر است و باعث یبوست می‌شود. ورزش‌کردن در حد راه رفتن آهسته و انجام ورزش‌های کششی نیز مفید خواهد بود.

کم آبی

مصادف شدن ماه رمضان با فصل تابستان، طولانی بودن روزها احتمال کم آبی و به دنبال آن ضعف و بی‌حالی را افزایش می‌دهد. کم آبی می‌تواند برای همه افراد به‌خصوص افراد مسن و بیماران قلبی و کلیوی بسیار خطرناک باشد.

راه‌حل: اولین نکته مهم، نوشیدن آب کافی بین زمان افطار تا سحر است. اما حواس‌تان باشد که یکدفعه مقدار زیادی آب وارد معده‌تان نکنید بلکه به تدریج و برای مثال هر ساعت یک لیوان آب بنوشید. علاوه براین، مصرف سبزیجات و میوه‌ها به‌خصوص کاهو و هندوانه در وعده سحر باعث می‌شود در طول روز آب بیشتری در بدن باقی بماند. همچنین باید توجه داشته باشید هر نوشیدنی به‌غیر از آب به‌خصوص چای، قهوه و نسکافه به شدت مدر است و باعث می‌شود که آب بدن در ساعات اولیه روز از دست برود و در نهایت فرد خیلی زود تشنه شود، بنابراین توصیه این است که در وعده سحربیشتر از یک فنجان و روی هم رفته طی روز بیشتر از ۴ استکان چای، قهوه و نسکافه کمرنگ و تازه مصرف نشود. همچنین باید از مصرف غذاهای خیلی شور، شیرین یا ترش خودداری کرد.

لختگی خون و سکته

کاهش مصرف مایعات در طول روز باعث می‌شود خون غلیظ شود و احتمال ایجاد لخته و گرفتگی عروق افزایش یابد. گرچه برخی افراد مبتلا به فشار‌خون ممکن است با روزه‌داری فشارشان پایین بیاید اما بسیاری از آنها با روزه‌داری فشارخون‌شان از کنترل خارج می‌شود.

راه‌حل: افرادی که سکته قلبی کرده‌اند یا فشارخون بالا دارند یا به طور کلی مبتلا به بیماری‌های عروق کرنر هستند باید حتما با مشورت پزشک معالج خود روزه بگیرند. بهتر است که این افراد یک بار روزه بگیرند و در طول روز فشار خود را مرتب اندازه‌گیری کنند و ببینند که آیا فشارخون‌شان از کنترل خارج می‌شود یا مشکلی ندارند و با همان دارو‌هایی که در سحر و افطار می‌خورند فشارشان کنترل می‌شود یا خیر. علاوه بر این، خوردن غذاهای چرب و شیرین بیش از حد مجاز کلسترول، آلبومین و قند خون را افزایش می‌دهد، در نتیجه خون غلیظ می‌شود و احتمال سکته بالا می‌رود، بنابراین باید در این ماه پروتئین، گوشت و کلسترول کمتری مصرف کرد. نوشیدن آب به اندازه کافی از غلیظ شدن خون جلوگیری می‌کند.

بوی بد دهان

گاهی اوقات این مشکل آنقدر شدید می‌شود که فرد روزه‌دار ترجیح می‌دهد با هیچ کس از نزدیک رو‌به‌رو نشود!

راه‌حل: بوی دهان ممکن است علل بسیار متفاوتی داشته باشد اما بیشتر بر اثر رفتارهای غذایی بد ایجاد می‌شود. از طرف دیگر، عدم رعایت بهداشت دهان و مسواک نزدن بعد از وعده سحر باعث می‌شود باقی‌مانده خوراکی‌ها در دهان بوی بدی را ایجاد کنند. علاوه براین، مشکلات گوارشی مانند ریفلاکس نیز می‌توانند باعث بوی بد دهان شوند. بعضی از مشکلات گوارشی علل فیزیولوژیک دارند و باید توسط متخصص گوارش بررسی شوند تا در صورت نیاز برای بیمار دارو تجویز شود. اگرفردی تمام موارد مربوط به الگوی غذایی و بهداشت را رعایت کرد اما هنوز این مشکل را داشت حتما باید به متخصص گوارش مراجعه کند.

ریفلاکس معده

بسیاری از روزه داران به‌خصوص کسانی که دچار اضافه وزن هستند بعد از افطار و سحر از اسیدی شدن معده خود شکایت دارند و مجبور می‌شوند از داروهای کاهنده اسید استفاده کنند.

راه‌حل: بعد از خوردن افطار به هیچ وجه دراز نکشید چون این کار ریفلاکس را تشدید می‌کند. سیگار کشیدن نیز باعث باز شدن دریچه بین معده و مری می‌شود و ریفلاکس را تشدید می‌کند. علاوه براین، کسانی که ریفلاکس دارند باید سعی کنند موقع سحر و افطار یکدفعه حجم زیادی از غذا را وارد معده‌شان نکنند و از مصرف چربی، نوشابه‌های گازدار، آب یخ، چای و قهوه غلیط خودداری کنند.

سنگ کلیه

بسیاری از افرادی که سابقه سنگ کلیه داشته‌اند در ماه مبارک رمضان دوباره دچار سنگ سازی می‌شوند.

راه‌حل: کسانی که در گذشته حداکثر یک تا دو بار سابقه سنگ کلیه یا سنگ‌های ادراری داشته‌اند و امروز دیگر سنگی ندارند مجاز به روزه‌گرفتن هستند منتها باید مصرف مایعات را بیشتر کنند و بین افطار تا سحر ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشند. همچنین در مورد کسانی که سنگ‌ساز نیستند اما الان در قسمتی از کلیه‌شان یک سنگ دارند اگر سنگ‌شان در جای حساسی نباشد و سال‌ها این سنگ را داشته باشند و رشد و تغییری نکرده باشد معمولا می‌توانند روزه بگیرند. از طرف دیگر، کسانی که سنگ‌ساز مکرر هستند توصیه می‌شود روزه نگیرند زیرا هر لحظه که میزان اشباع ادرارشان از بعضی املاح افزایش پیدا می‌کند سنگ می‌سازند.

دامپینگ

خوردن آب سرد به مقدار زیاد برای شروع افطار می‌تواند بسیار زیانبار باشد و باعث دل‌درد و سوء‌هاضمه شود. حتی می‌تواند با ایجاد پدیده‌ای به نام دامپینگ باعث ضعف و بی‌‌حالی شدید در افراد شود.

راه‌حل: بهتر است افطار با یکی از مایعات ولرم آغاز شود از جمله چای، شیر نسبتا گرم یا آب ولرم. افطار را نباید با نوشیدنی‌های یخ مانند آب یخ و نوشابه‌های گازدار آغاز کرد زیرا وقتی مقدار زیادی نوشابه یا آب با یخ می‌نوشید معده حالت اتساع پیدا می‌کند و باعث می‌شود خیلی زود سیر شوید. علاوه‌براین، شما می‌توانید تشنگی‌تان را با خوردن انواع سبزیجات و میوه‌ها به خصوص هندوانه برطرف کنید.

افت قند خون و سردرد

باتوجه به اینکه در فصل تابستان حدود ۱۵ تا ۱۶ ساعت روزه‌داری به طول می‌انجامد، قند خون پایین می‌افتد و آب بدن خیلی کم می‌شود. افت قند خون نیز باعث می‌شود بسیاری از روزه‌داران در طول روز با نزدیک شدن به زمان افطار دچار سردرد شوند.

راه‌حل: باز‌کردن روزه با استفاده از یک مقدار آب، شیر یا چای رقیق و گرم به اضافه ۲ تا ۳ خرمای کوچک، از یک طرف آب بدن را پاسخ می‌دهد و از طرف دیگر قند خون را به حالت طبیعی بر می‌گرداند. به این ترتیب بدن آمادگی بهتری برای استفاده از موادغذایی دیگر را پیدا می‌کند. علاوه‌براین، افراد دیابتی حتما باید با کمک یک متخصص تغذیه برنامه غذایی‌شان را از نظر مقدار کربوهیدرات‌ها و بقیه وعده‌ها و میان‌وعده‌های غذایی طی روز تنظیم کنند تا دچار افت قند خون یا اختلالات افزایش قند خون در وعده افطار یا سحر نشوند.

مصرف مکمل های روغن ماهی اثرات آلودگی هوا را کاهش می دهد

خرداد ۲۸, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

آلودگی هوا ترکیبی از گازها و ذرات کوچکی از مواد جامد و مایع است. میلیاردها نفر در سراسر جهان در مناطقی زندگی می کنند که در آنجا هوا به شدت آلوده است. مطالعه مردمی که در معرض آلودگی هوا قرار دارند نشان می دهد که ذرات ریز آلاینده موجود در هوا به بروز مشکلات سلامتی مختلفی از قبیل آسم، سکته مغزی، آریتمی و نارسایی قلبی منجر می شود.

تصور می شود که ذرات ریز آلاینده موجود در هوا موجب تغییر سطح لیپید در خون می شود. همچنین شواهد متقنی وجود دارد که این ذرات ریز باعث افزایش بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میرهای ناشی از آن می شود.

این اولین مطالعه ای است که ارتباط میان مصرف مکمل های روغن ماهی و کاهش اثرات آلودگی هوا بر قلب را بررسی می کند و نشان می دهد که ایجاد اندک تغییراتی در رژیم روزانه غذایی می تواند برخی اثرات آلودگی هوا بر سلامت را خنثی کند.

یافته های این مطالعه برای افرادی که در مناطقی از جهان زندگی می کنند که آلودگی هوا در آنجا شدید است مهم است.

این مطالعه نشان داد که ضربان قلب و سطح لیپید افرادی که مدت یک ماه مکمل های روغن ماهی مصرف کرده بودند و در معرض هوای آلوده زندگی می کردند تغییرات اندکی پیدا کرده بود. ضربان قلب و سطح لیپید دو مقایس اندازه گیری سلامت قلب هستند.

محققان در این مطالعه ۲۹ فرد ۵۰ تا ۷۲ ساله را به دو دسته تقسیم کردند و برای مدت یک ماه به یک گروه مکمل روغن زیتون و به گروه دیگر مکمل روغن ماهی دادند.

این افراد در محیطی مورد مطالعه قرار گرفتند که هوا به شدت آلوده بود.

این افراد سالم بودند و سابقه دیابت ، بیماری قلبی عروقی و یا ریوی نداشتند. همچنین این افراد دست کم یک سال سیگار نکشیده بودند.

این مطالعه نشان می دهد، پس از قرار گرفتن در معرض سطوح شدید هوای آلوده ضربان قلب افرادی که مکمل های روغن زیتون مصرف کرده بودند به اندازه قابل توجهی کاهش یافت.

در عوض افرادی که مکمل های روغن ماهی مصرف کرده بودند تغییرات کمی در ضربان قلب آنها مشاهده شد.

محققان همچنین متوجه شدند گروهی که روغن زیتون مصرف کرده بودند پس از قرار گرفتن در معرض هوای آلوده سطح دو نوع لیپید در خون آنها افزایش یافت، در حالی که این افزایش در گروهی که مکمل روغن ماهی مصرف کرده بودند محسوس نبود.

این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد مصرف روغن ماهی می تواند علائم قلبی عروقی ناشی از قرار گرفتن در معرض هوای آلوده را کاهش دهد.

نتایج این مطالعه مدرک محکم تری نسبت به مطالعاتی که تا کنون انجام شده است در زمینه نقش روغن ماهی در کاهش اثرات قلبی عروقی ناشی از آلودگی هوا ارائه می دهد.

این یافته برای افرادی که در شهرها و مناطقی زندگی می کنند که کیفیت هوای خوبی ندارند حائز اهمیت است.

روغن ماهی مملو از اسیدهای چرب غیر اشباع امگا ۳ است که گفته می شود از کاهش ضربان قلب ناشی از قرار گرفتن در معرض هوای آلوده پیشگیری می کند. کاهش ضربان قلب با مرگ و ابتلا به آریتمی ارتباط دارد.
نتایج این مطالعه نشان می دهد که اقدام شخصی مصرف روزانه کپسول روغن ماهی می تواند یک استراتژی مقرون به صرفه برای محافظت از سلامتی باشد.

مصرف امگا – ۳ حافظه کاری را تقویت می کند

آبان ۹, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : محیط زیست, بهداشت, جهان پزشكي, خبر پزشکی

نتایج یک آزمایش جدید نشان داد، مصرف اسیدهای چرب امگا – ۳ ضروری موجود در مواد غذایی مانند ماهی آزاد به تقویت حافظه کاری کمک می کند و همچنین برای بهبود فعالیت های جسمی حیاتی است.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، متخصصان علوم پزشکی دانشگاه پیتزبورگ در آمریکا به تازگی نشان داده اند که افراد بالغ جوان و سالم در گروه های سنی ۱۸ تا ۲۵ ساله می توانند حتی با افزایش مصرف اسیدهای چرب امگا – ۳ حافظه شغلی خود را تقویت کنند.

دکتر بیتا مقدم مدیر پروژه و استاد علوم اعصاب در پیتزبورگ در این مطالعه خاطرنشان ساخت: پس از انجام آزمایشات فوق متوجه شدیم با وجودی که جوانان در گروه سنی در اوج توانایی ذهنی و ادراکی هستند اما با مصرف امگا – ۳ باز هم می توان به تقویت حافظه کاری آنها کمک کرد و افراد سالم و جوان نیز از مصرف این مکمل ها سود می برند.

به گزارش پایگاه اینترنتی یانز، این متخصصان درعین حال یادآور شده اند که هنوز نتوانسته اند درباره مکانیزم هایی که منجر به تقویت حافظه کاری پس از مصرف امگا – ۳ می شوند، اطلاعات شفافی به دست آورند و در مطالعات بعدی به بررسی دقیق تر این ارتباط خواهند پرداخت.

isna

خاصیت های برتر سیب

مهر ۱۰, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مواد دارويي طبيعي, محیط زیست, تغذيه

راجع به سیب زیاد گفته‌اند و زیاد شنیده‌اید. این مطلب کوتاه ادای دینی است به یکی از برترین نعمت‌های الهی.این میوه پرخاصیت علاوه بر این که یک میان وعده ایده‌آل محسوب می‌شود سرشار از مواد مغذی ضروری برای بهبود عملکرد بدن است.

در این مطلب ۵ خاصیت برتر این میوه آب دار و شیرین را با شما در میان می‌گذاریم. با ما همراه باشید.

جلوگیری از پیری زودرس

آنتوسیانین‌ها رنگدانه‌های طبیعی با عملکرد آنتی اکسیدانی هستند که با سلول‌های سرطان‌زا مقابله می‌کنند، میزان کلسترول بد(LDL) را کاهش می‌دهند و از تشکیل لخته‌های خونی پیشگیری می‌کنند. گلوتاتیون موجود در این میوه تأثیر ضدسرطانی دارد و قدرت دفاعی بدن در مقابل عفونت‌ها را بالا می‌برد.

دندان‌های‌تان را برق می‌اندازد

مسلماً سیب نمی‌تواند جای مسواک را بگیرد اما به بهداشت دهان و دندان کمک زیادی می‌کند. گاز زدن و جویدن این میوه برای سلامت لثه‌ها بسیار مفید است. علاوه بر این سیب باعث افزایش ترشح بزاق می‌شود برای همین مانع رشد میکروب‌ها در دهان می‌شود. به این ترتیب امکان پوسیدگی دندان‌ها نیز کاهش می‌یابد.

مقابله با سرطان

سیب حاوی ترکیباتی مانند اسید کافئیک، اسید کلوروژنیک، اسید الاژیک، فرولیک و ترکیبات فنولیک دیگری می‌باشد. برای همین می‌تواند از ابتلا به سرطان‌ها پیشگیری کند.

کاهش کلسترول خون

سیب حاوی فیبری محلول در آب به نام پکتین است. این فیبر کلسترول بد خون(LDL) را کاهش می‌دهد. کمپوت سیب به دلیل سرشار بودن از این فیبر با اسهال مقابله می‌کند. باید بدانید که سیب با پوست حاوی حدود ۴ گرم فیبر است که نیمی از آن فیبر پکتین می‌باشد.

جلوگیری از ابتلا به آب مروارید

کرستین یک فلاوونوئید است که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد و همچنین به پیشگیری از آب مروارید چشم کمک می‌کند. سیب حاوی کوئرستین است و چشم‌های شما را از ابتلا به این بیماری محافظت می‌کند.پس تا می‌توانید سیب نوش جان کنید.

منبع : آرمان

ایران در علم چشم پزشکی هم سطح کشورهای پیشرفته اروپایی است

تیر ۱۷, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار, جهان پزشكي

عضو هیات مدیره انجمن چشم پزشکی ایران گفت: چشم پزشکی ایران در جراحی و درمان بیماری ها هم سطح کشورهای پیشرفته اروپایی قرار دارد.

هرمز شمس در حاشیه بیستمین همایش سالانه چشم تبریز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تعاملات متخصصان ایرانی با سایر چشم پزشکان دنیا افزایش یافته است، اظهار کرد: چشم پزشکی ایران حرف زیادی برای گفتن دارد.

وی با اشاره به درمان بیماری های ژنتیکی توسط متخصصان علم ژنتیک گفت: در حال حاضر درمان بیماری های ژنتیکی در ایران انجام می شود.

وی با بیان اینکه سلول های بنیادی پتانسیل تبدیل به هر سلولی را دارند، افزود: به زودی پزشکان ایرانی خواهند توانست از سلول های بنیادی برای درمان قرنیه های آسیب دیده استفاده کنند.

شمس اظهار کرد: تحقیقات بر روی پیوندهای مصنوعی شبکیه چشم توسط محققان ایرانی بر روی حیوانات در حال انجام است.

عضو هیات مدیره انجمن چشم پزشکی ایران گفت: سابقه پزشکی و چشم پزشکی در ایران به قبل از اسلام و دوران هخامنشیان بازمی گردد.

وی تعداد اعضای انجمن چشم پزشکی ایران را یکهزار و ۵۰۰ پزشک عنوان کرد و افزود: با تأسیس دارالفنون در سال ۱۲۹۴ شمسی، آموزش چشم پزشکی مدون شروع و در سال ۱۳۲۶ انجمن چشم پزشکی ایران تأسیس شد.

وی گفت: این انجمن متولی توسعه آموزش، پژوهش و درمان چشم پزشکی در ایران و منطقه بوده و همگام با دفاع از منزلت علمی و حقوق صنفی چشم پزشکان گام های مؤثری در ارتقاع دانش و خدمات چشم پزشکی برداشته است.

محصولاتی که بوی سرطان می‌دهند

دی ۳, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار

محصولات آزبستی و ممنوعیت استفاده از آزبست موضوعی است که سالهاست سلامت جامعه را درگیر کرده تا در آخرین فرصت به کارخانجات شهریورماه سال ۹۱ به عنوان زمان حذف کامل آزبست از فرآیند تولید در کشور اعلام شود.

به گزارش مهر، آزبست نام یک واژه کلی برای کانی‌های سیلیکات دار حاوی سرپنتین و آمفیبول است که در نتیجه فرایندهای پیچیده زمین در معادن بسیاری ذخیره شده و مورد استفاده ما انسانها قرار می‌گیرد.

در جهان معادن آزبست فراوانی وجود دارند، در ایران نیز معادن آزبست در سنگ های آذرین همدان، سنندج، سیرجان و مشهد وجود دارد که اغلب رو زمینی هستند. پنبه کوهی یا پنبه نسوز نام های متداول آزبست هستند که به خاطر مقاوت زیاد و ضد آنش بودن از محبوبیت فراوانی در نزد صنایع برخوردار هستند.

نفوذ آزبست به اعماق ریه!

آزبست دارای الیاف کوتاه، بلند و متوسط است که از الیاف کوتاه در انواع مواد پلاستیکی، رنگها، آسفالت، گریس و روکش الکترودهای جوشکاری استفاده می شود.

از الیاف متوسط در انواع ورقه ها، لوله های آزبست سیمانی، لوله‌های فشارقوی به همراه الیاف بلند، کف پوشها، کاغذها، لنت ترمز، روکش کلاج، عایقهای حرارتی در ترکیب با سیلیکات کلسیم و منیزیم و عایق های آکوستیکی استفاده می‌شود.

الیاف بلند نیز در تهیه تولیدات ضدآتش و محصولات مقاوم در برابر حرارت از قبیل پرده‌های تئاتر، لباس مأموران نجات و آتش‌نشانی، مأموران اطفای حریق چاههای نفت، انواع پیش‌بند، دستکش، لباسهای یکسره، کفش، مواد بسته‌بندی، واشر، درزگیر، عایقهای حرارتی و الکتریکی، لنت ترمز و غشاء پیلهای الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در حالی که به دلیل اثبات خطرات آزبست به لحاظ علمی، عمده کشورها دنیا آن را به طور کامل از محصولات خود حذف کرده‌اند ولی هنوز این ماده خطرناک و سرطان‌زا همچنان در برخی صنایع ایران در تولید برخی از محصولات استفاده می‌شود.

الیاف آزبست می‌تواند به ذرات بسیار ریز و غیرقابل رویتی تبدیل شود. این ذرات نامریی که قطر آنها کمتر از ۰٫۵ میکرون است در هنگام تنفس به اعماق ریه نفوذ می‌کنند و برای همیشه در آن جا می مانند.

سرطان ریه، نتیجه تنفس الیاف آزبستی

امروز حتی در بعضی مراجع علمی، آزبست بعد از سرب و جیوه به عنوان خطرناکترین ماده برای محیط زیست و سلامت انسان محسوب شده است. آزبستوس، سرطان ریه و مزوتلیوم از جمله بیماریهای خطرناکی است که در نتیجه تأثیرات آزبست در انسان بروز می کند.

آزبستوس نوعی بیماری ریوی است که در نتیجه تنفس الیاف بسیار نازک آزبستی به وجود می آید. الیاف آزبست بسیار پایدار است، بنابراین به آسانی حل نمی شود و تا سالیان متمادی در بافت ریه باقی می‌ماند و به مرور زمان منتهی به فیبروز ریه یعنی سفت شدن بافت ریه و تنگی نفس می‌شود.

با این تفاسیر و در حالیکه سرطان‌زا بودن این ماده برای همگان مشخص شده ولی به دلایل اقتصادی هنوز هم در ایران و برخی کشورهای در حال توسعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صادرات آزبست از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه!

کشورهایی همچون کانادا، چین و آمریکا از تولیدکنندگان بزرگ آزبست در جهان هستند و این ماده را برای استفاده‌های جهانی به چرخه صادرات سپرده‌اند و به دلایل اقتصادی حاضر به توقف بهره‌برداری از این ماده خطرناک نیستند.

در حقیقت کشورهای توسعه یافته استفاده از آزبست را ممنوع اعلام کرده اند اما این ماده خطرناک را به کشورهای در حال توسعه صادر می کنند.

آزبست به دلایلی همچون نیروی کشش زیاد مقاومت در برابر حرارت و رطوبت و همچنین عایق بودن مورد استفاده صنایع ساختمان سازی و خودرو سازی قرار می گیرد؛ این در حالی است که خطرات مربوط به آزبست می تواند نتایج بسیار بدی را برای محیط زیست و سلامتی انسانها در پی داشته باشد خطراتی که ناشی از اندازه و شکل الیاف آزبست است که متاسفانه قادرند وارد ریه ما انسانها شده و سبب بروز سرطان شود.

۳۰ کارخانه صورت شبانه روزی مشغول تولید محصولات حاوی آزبست هستند

این در حالی است که آزبست می‌تواند سبب بروز بیماری بسیاری شود که خودشان را در دراز مدت نشان می‌دهند که در صورت استعمال دخانیات احتمال بیماری تا ۵۳ برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

به همین علت متولیان امر با کاهش استفاده از آزبست و حرکت به سمت مواد جایگزین و اقدامات بهداشتی مناسب در برخورد با ماده آزبست می توانند از بروز مشکلات حاد زیست محیطی که در نهایت سلامتی خود ما انسانها را به خطر می اندازد سلامتی جامعه را بیش از پیش تضمین نمایند.

لازم به ذکر است که مطابق اظهار نظر برخی مسئولان در ایران ۳۰ کارخانه مختلف به صورت شبانه روزی مشغول تولید محصولات حاوی آزبست هستند و این در حالی است طبق قانون استفاده از آزبست از اول مرداد سال ۱۳۸۶ ممنوع اعلام شده است.

ترمزهایی که بوی سرطان می دهد!

امروزه شهروندان بسیاری در کلانشهرهای ایران همچون تهران؛ اصفهان، تبریز و مشهد به خاطر حضور صنایع مختلف و خودروهای بی شمار در معرض بیماری های خطرناک ناشی از آزبست هستند.

این در حالی است آمارهای غیررسمی از ورود سالانه ۱۰۰هزار تن آزبست به کشور خبر می‌دهند و این موضوعی است که سبب نگرانی های به حق دوستداران محیط زیست ایران شده است.

با این تفاسیر به نظر می رسد با الزامات و ابزارهای قانونی بیشتری برای ممنوعیت استفاده و واردات آزبست در ایران مورد استفاده قرار گیرد.

جزئیات مصوبه دولت برای ممنوعیت آزبست

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کشور در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اخیرا دولت مصوبه ای در خصوص مصرف و استفاده از مواد و محصولات آزبستی داشت که مطابق آن استفاده از آزبست در فعالیتهای صنعتی سایشی مثل لنت ترمز به طور کلی ممنوع شد.

سید امیر فاتح وحدتی ادامه داد: در این مصوبه به طور کامل هم واردات، هم تولید محصولات و هم استفاده از آزبست در فعالیتهای صنعتی سایشی ممنوع شد.

وی با بیان اینکه در این مصوبه برای فعالیتهایی مثل تولید ورق و ورق های موج دار نیز ممنوعیت ایجاد شده است، افزود: ولی در مورد استفاده از آزبست در لوله های فاضلاب و آب پرفشار محدودیت زمانی ایجاد شده است.

پایان شهریور ۹۱ آخرین فرصت به صنایع

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: در این مصوبه مهلتی تا پایان شهریور ماه سال آینده برای حذف آزبست از لوله های فاضلاب و آب پرفشار در نظر گرفته شده است.

وحدتی ادامه داد: در این مصوبه تاکید شده که کارخانجات تولید کننده لوله های فاضلاب و آب پرفشار آزبستی باید با توجه به میزان ماده ای که در کارخانه دارند طبق برنامه زمان بندی تا پایان شهریور ۹۱ این مواد را مصرف کنند و بعد از آن استفاده از آزبست در این مواد نیز ممنوع خواهد شد.

وزارت صنایع روی جایگزین‌های آزبست کار کند

وی با تاکید بر اینکه صنایع فعال در این بخش باید در مدت زمان باقی مانده دنبال جایگزین های آزبست بروند، تصریح کرد: در این راستا برخی از مواد جایگزین نیز به صنایع اعلام شده است.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کشور در پاسخ به سئوال دیگر مهر در مورد اظهار نظر کارخانجات مبنی بر عدم کارایی مطلوب مواد اعلام شده از سوی این سازمان نیز گفت: قطعا آزبست ماده ای است که در بافتهای پیوندی محصولات تولیدی می تواند خیلی نقش موثری داشته باشد چرا که این ماده در هم بند کردن بافت سیمانی و شکل گیری آن نقش ویژه ای دارد.

وحدتی ادامه داد: با این حال سمیت و سرطان زایی این ماده نیز هم ثابت شده است و باید برای سلامت مردم این ماده از خط تولید کارخانجات حذف شود.

وی یادآور شد: مواد مشابه و جایگزین شاید نتوانند ۱۰۰ درصد به مانند آزبست عمل کنند ولی چند ماده طبیعی و پلیمیری توانسته اند که جایگزین خوبی را ایجاد کنند.

کامپوزیت‌ها جایگزین مناسب آزبست

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کشور کامپوزیت‌ها را یکی از مواد معرفی شده به عنوان جایگزین آزبست عنوان کرد و بیان داشت: نمونه‌هایی در این زمینه معرفی شده که باید وزارت صنایع روی آنها کار کند.

وحدتی با تاکید بر ممنوعیت انواع مختلف آزبست در کشورمان، افزود: آزبست‌های قهوه‌ای و آبی که در مواد سایشی استفاده می‌شوند کاملا در دنیا منسوخ شده و آزبست سفید که سمیت کمتری دارد در شکل پذیری ورق‌ها استفاده می‌شود که همه انواع آزبست سرطان‌زا است.

وی با تاکید بر اینکه نوع دورریز، استفاده و پسماند آزبست نیز خیلی مهم و مخاطره انگیز است، ابراز امیدواری کرد که ماده آزبست که سرطان زایی آن محرز شده و هم سازمان بهداشت جهانی و هم سازمان کار بین المللی ممنوعیت آن را اعلام کرده در کشورمان نیز به طور کامل ممنوع شود.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: صنایع هر چه سریعتر به دنبال جایگزین آزبست بروند چراکه از شهریور ماه آینده نه واردات، نه محصول و نه استفاده از آزبست را در کشورمان خواهیم داشت.

به هر روی امید می رود که متولیان امر به وسیله مواد جایگزین که آسیب کمتری به محیط زیست و سلامتی انسانها وارد می کنند در یک برنامه ریزی صحیح و راهبردی استفاده از آزیست را متوقف کنند.

ذرات گرد و غبار در دراز مدت باعث ابتلا به بیماریهای عروقی می شود

خرداد ۲۴, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار

  در پی قرارگیری شاخص کیفیت هوای تهران در شرایط «اضطرار»، یک فوق تخصص قلب و عروق گفت: به علت آثار تحریکی ذرات ریز گرد وغبار بر جداره عروق، این ذرات در بلندمدت باعث بیماری های عروقی می شوند.

دکتر محمدرضا محمدحسنی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، افزود: میزان آسیب وارد شده به عروق بر حسب سن فرد متفاوت است اما کودکان و افراد مسن بیشترین آسیب را می بینند.
وی توصیه کرد: در شرایط افزایش ریزگردها در هوا، افراد تا حد امکان از منزل خارج نشوند و از سفرهای غیرضروری شهری اجتناب کنند اما اگر مجبور به حضور در فضای باز هستند از ماسک استفاده کنند.
این فوق تخصص قلب و عروق تاکید کرد: ماسک های معمولی در پیشگیری از ورود ریزگردها به بدن موثر نیستند اما ماسک های توصیه شده از سوی پزشکان می تواند از ورود ذرات ریز گردوغبار به بدن جلوگیری کنند چرا که این ذرات می تواند حتی باعث اختلال در ضربان قلب شود و زمینه بروز حملات قلبی را در افراد مسن و بیماریهای قلبی به وجود آورد.
وی افزود: افراد در صورت دچارشدن به علائم بیماریهای تنفسی و قلبی هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنند و هنگامی که داخل خودرو هستند شیشه های آن را بالا بکشند و از دستگاه تهویه استفاده کنند.
محمدحسنی در پایان با اشاره به تاثیر افزایش ذرات ریز گرد وغبار بر اعضای دیگر بدن گفت: این ذرات بیشترین تاثیرمنفی را بر دستگاه تنفسی انسان می گذارند و زمینه ساز ابتلای افراد به عفونت های دستگاه تنفسی، سردرد، حساسیت های چشمی و واکنش های آلرژیک می شوند.

مراقب لامپ های کم‌مصرف غیراستاندارد باشید

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار

سازمان بهره‌وری انرژی ایران نسبت به وجود لامپ‌های کم‎‌مصرف غیراستاندارد در بازار هشدار داد و اعلام کرد که مردم در خرید لامپ‌های کم‌مصرف به این مقوله توجه کنند.

به گزارش مهر، سازمان بهره‌وری انرژی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در حالی که با اجرای طرح بزرگ هدفمند کردن یارانه ها، موضوع صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های مربوطه مورد توجه ویژه همگان قرار گرفته است، استفاده از وسایل و محصولات با بهره‌وری انرژی بالا، ضمن حفظ نیازها و خواسته‌های مصرف‌کنندگان به تحقق این مسئله کمک شایانی خواهد کرد.

در این راستا اطلاع‌رسانی گسترده‌ای در بخش روشنایی کشور در خصوص ضرورت استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف به جای لامپ‌های رشته‌ای انجام و بر این مسئله نیز تاکید شده است که در صورت استفاده از لامپ های کم مصرف استاندارد به جای لامپ های رشته  ای، حداقل ۸۰ درصد در مصرف انرژی و ۷۵ درصد در هزینه های برق مصرفی مربوط به روشنایی صرفه‌جویی خواهد شد.

نکته قابل توجه، چگونگی تشخیص یک لامپ کم‌مصرف استاندارد از لامپ کم‌مصرف غیر استاندارد در هنگام خرید از سوی مصرف‌کنندگان است؛ بنابراین به موازات اقدامات گسترده و بسیار جدی که سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با همکاری سایر ارگان‌های ذیربط نظیر گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در زمینه جلوگیری از ورود، توزیع و فروش لامپ‌های کم‌مصرف غیر استاندارد در دستور کار خود قرار داده‌اند، مصرف‌کنندگان نیز می‌توانند با توجه به برخی نکات در هنگام خرید لامپ کم‌مصرف، از حداقل کیفیت لامپ اطمینان یافته و همکاری و مشارکت خود را در خصوص حذف لامپ غیراستاندارد از سطح بازار کشور به انجام رسانند.

در این اطلاعیه آمده است که وجود علامت یا نشان استاندارد بر روی لامپ، وجود جدول برچسب انرژی بر روی جعبه لامپ و همچنین اشاره به برچسب انرژی A، عدم امکان جدانمودن بخش تیوب از بخش بالاست و کلاهک لامپ به هر طریق ممکن، درج شارنوری مناسب بر روی جعبه لامپ از جمله این ویژگی‌ها است.

در این راستا مصرف‌کنندگان می‌توانند با ضرب عدد ۶۰ در توان درج شده بر روی لامپ، حداقل شارنوری لامپ را به دست آورده و با مقایسه این عدد با شارنوری درج شده بر روی لامپ (بر حسب لومن)، از نور مناسب لامپ کسب اطمینان کنند.

آلودگی صوتی در تهران، مشهد و اصفهان بیش از حد مجاز است

اردیبهشت ۶, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار

دبیر اجرایی دهمین کنگره سراسر ی شنوایی‌شناسی ایران گفت: آسیب های صوتی در مراکز پر جمعیت تهران، اصفهان و مشهد بیش از حد مجاز است و در مراکز صنعتی نیز به مراتب بیش از محیط های شهری است.

به گزارش فارس، نیما رضازاده در حاشیه دهمین کنگره سراسری شنوایی شناسی ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این کنگره هماهنگی‌هایی بین حوزه‌های صنعت و گروه‌های حرفه‌ای پزشکی از جمله شنوایی‌شناسی با نهادهای دیگر از جمله شهرداری برای پیشگیری از عارضه‌های آلودگی صوتی با تبادل نظر و ایجاد راهکار صورت می‌پذیرد زیرا در حال حاضر آسیب‌های شنوایی محیط‌های صنعتی کشور به مراتب بیشتر از محیط‌های شهری با وجود ترافیک‌های سنگین در کلانشهرها است.

وی ادامه داد: مسئله دیگری نیز در مبحث کاهش عوارض شنوایی‌سنجی مربوط به کاهش وسایل نقلیه در مناطق شهری پرجمعیت باید صورت پذیرد و در این راستا افرادی که به طور اجبار باید در چنین محیط‌هایی فعالیت کنند باید از محافظ‌های صوتی که در کلینیک‌های شنوایی‌سنجی قابل دسترسی است استفاده کنند تا از آلودگی‌های صوتی که باعث عارضه در گوش‌هایشان می‌شود تا حدودی جلوگیری شود.

رضازاده در پاسخ به این پرسش که آمار بیماران مبتلا به عارضه‌های شنوایی در کشور به چه تعداد است گفت: در حال حاضر آمار دقیقی در این راستا وجود ندارد ولی امیدواریم بعد از اجرای دهمین کنگره سراسری شنوایی‌شناسی ایران این مسئله یعنی جمع‌آوری آمار دقیق از بیماران عارضه‌های شنوایی محقق شود.

دبیر اجرایی دهمین کنگره سراسری شنوایی‌شناسی ایران اظهار داشت: در مجموع در مراکز پرجمعیت کشور از جمله استانهای تهران، مشهد و اصفهان آلودگی صوتی از حد مجاز بیشتر است که این امر در خیابانها و به خصوص مترو صدق می‌کند ولی در نهایت ۲ تا ۳ درصد از آلودگی‌های صوتی ناشی از ترافیک است.

رضازاده خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مکانهایی که باعث مشکلات شنوایی در افراد می‌شود محیط‌های صنعتی است به طوری که در حال حاضر در کشور آلودگی صوتی محیط‌های صنعتی بیشتر از محیط‌های شهری مانند خیابانها بر روی گوش افراد ایجاد مشکل می‌کند.

حجاج بعد از نماز دست ندهند

زائران تا حد امکان این کار را در ایام حج انجام ندهند چون حجاج از کشورهای گوناگون با بیماری های عفونی و ریوی مختلف به این مناسک می آیند و مصافحه امکان انتقال این بیماری ها را افزایش می دهد.

دکتر مرتضی ایزدی در گفت وگو با ایسنا ادامه داد: واکسن هایی که حجاج دریافت می کنند بدن آنان را به طور کامل در برابر بیماری ها ایمن نمی کند، چرا که واکسن در بهترین شرایط،۹۰ درصد ایمنی ایجاد می کند این در حالی است که سطح ایمنی بدن افراد مسن، پایین تر از جوانان است.

بنابراین با توجه به آمار بالای زائران مسن و سالخورده در حج تمتع سال جاری، آنان نباید پس از نماز با حجاج دست بدهند.

وی به زائران توصیه کرد در صورت بروز علائم سرماخوردگی در آنان از ترک محل اقامت خود تا بهبود نسبی خودداری کنند.

وی با بیان این که زائران سالخورده همراه اعضای کاروان از محل اقامت خود خارج شوند، اضافه کرد: برخی از آنان تا حدی دچار بیماری دمانس(زوال عقل) هستند بنابراین بهتر است همراه همسفران خود از هتل خارج شوند.

کشف گونه جدید میمون ها

گیبون های کاکل دار تنها در ویتنام، لائوس، کامبوج و جنوب چین یافت می شوند. اما دانشمندان آلمانی اخیرا توانسته اند گونه ای جدید از این میمون ها را از روی صدای خاص و منحصر به فردشان کشف کنند.

این گونه منحصر به فرد و در معرض خطر در جنگل های بارانی مناطق استوایی حدفاصل ویتنام، لائوس و کامبوج زندگی می کند و گونه ای از گیبون های کاکل دار محسوب می شود.

گیبون های کاکل دار از گونه های نخستین حیات وحش محسوب شده و امروزه خطر انقراض بیش از پیش آنان را تهدید می کند. دانشمندان آلمانی نام این گونه جدید را گیبون لپ زرد جنوبی (گونه زرد جنوبی) گذاشته اند.

کشف گونه ای جدید از میمون ها احساس خاصی به دانشمندان داده است. تجزیه و تحلیل های انجام شده روی فرکانس صدای این میمون همراه با تحقیقات ژنتیکی نشان می دهد که بواقع این گیبون گونه جدیدی است که تاکنون ناشناخته بوده است.

بدن جنس نر این میمون با خز سیاه رنگی پوشیده شده که در معرض آفتاب نقره ای رنگ به نظر می رسد.

سینه اش قهوه ای و گونه هایش به رنگ نارنجی ـ طلایی است، اما گونه های جنس ماده به رنگ زرد نخودی می باشد. گیبون های کاکل دار تنها در لائوس، ویتنام، کامبوج و مناطق جنوبی چین زندگی می کنند.

دانشمندان فکر می کردند که ۶ گونه مختلف در این مناطق زندگی می کنند؛ اما کشف گونه ای جدید، این تعداد را به ۷ رساند.

امروزه گیبون ها به دلیل شکارهای غیرقانونی در معرض انقراض و نابودی قرار گرفته اند.از گیبون ها به عنوان حیوانات اهلی و دست آموز، استفاده خوراکی یا فرآوری اعضای آنها و تبدیل به داروهای سنتی استفاده می شود.

در حال حاضر تعداد ۱۰۰گیبون در جنگل های بارانی وجود دارند . در رابطه با تعداد گیبون های گونه جدید هنوز دانشمندان اظهارنظری نکرده اند و برای تعیین دقیق آنها در حال انجام مطالعات جدید هستند.

مانند گوریل ها، اورانگوتان ها، شامپانزه ها و بونابوها، این گیبون ها متعلق به میمون هایی هستند که نزدیک ترین خویشاوندان انسان می باشند.

دانشمندان معتقدند تنها در صورتی که بدانیم این میمون ها دقیقا در چه محلی زندگی کرده و چه تعداد از آنها موجود است، قادر به حفاظت و جلوگیری از انقراضشان هستیم.
آتنا حسن آبادی
 
 خبرآنلاین

جنگل و درخت، استرس شما را کم می کند

محققان می گویند، سپری کردن لحظاتی در فضای سبز و جنگل ، درخت می تواند سبب آرامش شما شود و استرس و تنش هایتان را کاهش دهد.

محققان در یک کنگره بین المللی که در سئول برگزار شد، ادعا کرده اند که بغل کردن یک درخت به بهبود و تسکین برخی از استرس های انسان کمک می کند؛ چون سرسبزی و طبیعت، اثرات شفابخش شگفت انگیزی روی سلامت جسم و ذهن انسان دارد.

گردش مکرر در جنگل ها و فضاهای سبز، استرس را از بین می برد، خلق وخو را بهبود می بخشد و موجب کاهش خشم و عصبانیت شده و به طور کلی شادمانی و سرخوشی را در انسان افزایش می دهد.

فضای سبز و درختان همچنین اثر مثبتی روی سیستم ایمنی بدن دارد چون برخی از فعالیت های سلول های قاتل طبیعی را دستکاری کرده و در نتیجه سلول های سرطانی را نابود می سازد.

محققان معتقدند که بهبود فرد در محیط های طبیعی در مقایسه با فضاهای شهری بهتر و سریع تر صورت می گیرد و فضاهای سرسبز ،فشارخون، ضربان قلب، تنش های ماهیچه ای و حتی سطح هورمون های استرس زا را کاهش می دهد.
jamejamonline

درمان ایدز هم می تواند از گسترش آن جلوگیری کند

 
تحقیقات جدید نشان می دهد که درمان ویروس ایدز در بیماران تازه مبتلا، می تواند از گسترش آن در داخل بدن فرد و یا انتقال بیماری به سایرین جلوگیری به عمل بیاورد.

دکتر «آنتونی فوسی» ـ رییس انستیتو ملی بیماری های واگیر و آلرژی آمریکا ـ در مصاحبه ای با رسانه های دولتی این کشور، گفت: از سال ۱۹۹۶ میلادی تاکنون تعداد افرادی که به ویروس ایدز مبتلا شده اند، بسیار کمتر از گذشته شده است؛ چرا که درمان هایی که برای افراد مبتلا صورت گرفت از گسترش ویروس جلوگیری به عمل آورد.

هر ساله ۵۵ هزار نفر در آمریکا به ویروس ایدز مبتلا می شوند. البته باید به این نکته اشاره کرد که طی یک دهه گذشته این تعداد ثابت مانده است؛ چرا که درمان های به موقع از گسترش ویروس و انتقال آن به دیگران جلوگیری کرده است.

این درحالی است که گزارش این انستیتو نشان می دهد: یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در این کشور به HIV مبتلا هستند، در حالی که ۲۰ درصد از آن ها اصلا نمی دانند این ویروس را در بدن خود دارند.

گفتنی است، عواملی چون داشتن روابط جنسی غیرسالم، استفاده کردن از سرنگ های شراکتی و مراجعه به مراکز درمانی غیرمطمئن از جمله مواردی است که احتمال ابتلا به این ویروس را افزایش می دهد.
isna

آب ، مایع حیات بخش

تیر ۲۹, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار, تغذيه

 

آب ماده اساسی کل ساختمان بدن ماست، تقریبا ۶۰درصد بدن را آب تشکیل می‌دهد. تمام فعالیت‌های بدن و سیستم‌هایی که در بدن ما فعالیت می‌کنند کارشان به همین آب وابسته است. برای مثال مواد سمی از طریق حمل با اب از بدن دفع می شوند. آب مواد مغذی را حمل می کند و به سلول‌ها می‌رساند. آب رطوبت مخاط بدن ، بینی، گلو و پوست را تامین می‌کند. کمبود آب مارا به درجاتی از بی‌آبی مبتلا می‌کند، کم آبی بدن وقتی پدید می‌آید که به هر دلیلی آب بدن کم شده باشد ، حتی کم‌آبی متوسط خستگی و ضعف می‌آورد.
ما به چقدر آب نیاز داریم؟

روزانه چقدر آب بنوشیم؟ سوالی که ساده است ولی جواب ساده‌ای ندارد. نیاز به آب برای هر فرد به عوامل متعددی بستگی دارد . میزان نیاز به میزان فعالیت‌ها و کار ما بستگی دارد، شغل ما و محل زندگی مان هم در میزان نیاز به آب تاثیر دارد. بنابراین نمی‌شود فرمول معینی برای افراد نوشت. ما باید راجع به شرایط بدنی خود بیشتر بدانیم تا بتوانیم نیازمان به آب را محاسبه کنیم.

به چند روش می‌توانیم متوجه میزان نیاز خود شویم. ما هر روز مقداری آب با تنفس ، تعریق، دفع ادرار و دفع روده ای از دست می‌دهیم که باید با خوردن مایعات و غذا آن را جایگزین کنیم.

متوسط دفع ادرار برای یک فرد بالغ ۵/۱ لیتر است . حدود یک لیتر هم از تنفس و عرق از دست می‌دهیم.

غذاها حدود ۲۰ درصد آب مورد نیاز ما را تامین می‌کنند. بنابراین اگر ما روزی ۲ لیتر آب یا مایعات دیگر (کمی بیشتر از ۸ لیوان) بخوریم ، آب مورد نیاز را جایگزین کرده‌ایم.
۸ لیوان آب روزانه

قانون ۸ لیوان: روش دیگر که مرسوم است قانون ۸*۸ است. یعنی ۸ لیوان ۸ اونسی آب یا مایعات که تقریبا معادل ۹/۱ لیتر می‌شود. در این روش افراد سعی می کنند مقدار مایعاتی را که می‌خورند با این قانون منطبق کنند یعنی در روز معادل ۸لیوان ۸ اونسی مایعات یا آب بخورند اگر چه شواهد علمی برای این قانون وجود ندارد اغلب مردم آن به آن عمل می‌کنند.

بهتر است این ۸ لیوان کی  خورده شود

یک لیوان بعد از بیدارشدن و یک لیوان قبل از صبحانه . یک تا دو لیوان یک ساعت بعد از صبحانه. بعد از ظهر تا عصر سه تا چهار لیوان با توجه به شرایط و درجه حرارت هوا

توصیه میشود در حین غذا و بعد از ان آب یا نوشابه سرد نخوریم چون درجه حرارت معده را پایین می آورد که هضم غذا را در معده با کندی و گاهی دشواری روبرو می‌کند . میزان توصیه شده

بر اساس توصیه انستیتو پزشکی امریکا برای برطرف شدن نیاز بدن به مایعات در مجموع ، مردان باید روزانه ۳ لیتر مایعات تقریباً معادل ۱۳ لیوان(۲۳۰ cc) مایعات دریافت کنند و این مقدار برای زنان ۲/۲ لیتر معادل ۹ لیوان روزانه توصیه شده است. اگر دفع ادرار شما روزانه شما حدود ۵/۱ لیتر و رنگ آن روشن باشد مصرف آب شما کافی است.
عواملی که روی نیاز به آب تاثیر می‌گذارد

هر کسی باید با توجه به شرایط میزان نیاز آب بدن خود را تامین کند شرایط آب و هوای که در آن زندگی می کنیم /وضعیت سلامت بدن / میزان فعالیت / بارداری و شیر دهی روی این نیاز تاثیر می‌گذارد .
ورزش

اگر شما ورزش می کنید یا هر فعالیتی که موجب شود عرق کنید برای جبران مایعات از دست رفته باید آب اضافی مصرف کنید که مقدار آن

بسته به میزان فعالیت از ۵/۱ تا ۵/۲ لیوان مایعات متغیر است ، اگر فعالیت طولانی باشد مثلاً دوی ماراتن قطعاً آب بیشتری نیاز خواهید داشت. میزان آب مورد نیاز مطابق میزان عرقی است که به دلیل ورزش و فعالیت کرده اید . بنا بر این مدت ورزش و سرعت آن بسیار اهمیت دارد . در ورزش های طولانی و سنگین بهتراست آب مخصوص ورزشکاران که حاوی املاح سدیم است نوشیده شود تا سدیمی که از طریق عرق دفع شده جایگزین شود . به این ترتیب دچار کمبودسدیم که ممکن است خطرات جدی داشته باشد نمی شوید . ضمناً بعد از ورزش هم نوشیدن باید ادامه داشته باشد .
آب و هوای منطقه

آب و هوای مرطوب و گرم در داخل یا خارج خانه موجب تعریق و در نتیجه نیاز بیشتر به آب می شود . هوای گرم در فضای بسته نیز موجب از دست دادن آب از طریق پو ست می شود. در این صورت باز میزان آب بالا می رود و ممکن است به محلولهای حاوی املاح نمک نیاز مند شوید ، قرار گرفتن در ارتفاع بیشتر از ۲۵۰۰ متر هم دفع ادرار را افزایش می دهد و هم موجب تنفس سریع می شود که هر دو مورد نیاز را بالا می برد .
وضعیت سلامتی

بعضی از علائم و بیماریها روی مقدار مورد نیاز آب تاثیر می گذارند . اگر مشکلات کلیوی دارید یا کلیه و مثانه شما سنگ ساز است باید میزان مصرف مایعات را افزایش دهید . از طرف دیگر بعضی شرایط مثل بعضی عوارض قلبی – کلیوی و کبدی ممکن است دفع آب بدن را کم کنند .در اینصورت باید مصرف آب و مایعات محدود شود . در این موارد مشاوره با پزشک اهمیت زیادی دارد.. تب ، اسهال و استفراغ از جمله مواردی هستند که باید در صورت ابتلا ی به آنها ، هم مصرف آب و هم مصرف املاح مانند ORS افزایش یابد.
حاملگی و شیر دهی

زنان باردار و شیرده نیاز به مایعات بیشتری دارند تا دچار کم آبی نشوند. مؤسسات تحقیقاتی توصیه می کنند زنان بار دار و شیرده روزانه ۲ تا ۳ لیتر مایعات حدود ۱۰ لیوان آب و مایعات مصرف کنند .
برای مقابله با کم آبی چه کنیم

بهتر است همیشه یک ظرف آب همراهمان باشد تا در مواقعی که نیاز داریم مصرف کنیم در راهپیمایی و مسافتهایی که با ماشین هستیم، در ترافیک و هوای گرم داشتن آب موجب می شود که بدن دچار کم آبی نشود. فراموش نکنیم غذاهائی که مصرف می کنیم ، میوه ها و سبزی ها حدود ۲۰ درصد از آب مورد نیاز بدن را تامین می کنند ۸۰٫ درصد باقیمانده باید با نوشیدن سایر مایعات و آب تامین شود .

بعضی از میوه ها مثل هندوانه ، گوجه فرنگی ۹۰ درصد آب دارند شیر و آب میوه ها هم حاوی آب هستند . مخمر آب جو ، نوشابه، قهوه و چای ،آب بدن را تامین می کنند . ولی اینها نباید بخش اصلی آب مورد نیاز روزانه تان را تامین کنند آب خودش یکی از بهترین هاست چون کالری ندارد ،‌ در دسترس است و گران هم نیست .

مــــــهم

فکر نکنید که باید فقط زمانی که احساس تشنگی می کنید، آب بخورید .تنها احساس تشنگی علامت کم آبی بدن نیست. با افزایش سن بدن قدرت خود را در نشان دادن کم ابی به صورت تشنگی از دست می دهد. . یعنی مغز علائم تشنگی را در یافت نمی کند ، به همین دلیل سالمندان معمولا در خطر کم آبی بدن قرار می گیرند.از سوی دیگر ادرار زیاد و تشنگی زیاد خودش می تواند علامتی برای بیماری باشد که در این موارد باید حتماً با پزشک خود مشورت کنید . برای پیشگیری از کم آبی و اطمینان از اینکه بدنتان را در معرض کم آبی قرار نداده اید آب را بعنوان نوشابه انتخابی خود برگزینید .

خون مصنوعی تولید شد

تیر ۲۳, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار, خبر پزشکی

 

 

دانشمندان خون مصنوعی تولید کرده اند که می توان از آن برای نجات جان سربازان در میادین نبرد استفاده کرد.

گفته می شود عملکرد این گلبول ها دقیقا مانند سلول های خونی طبیعی است و می تواند برای همیشه مشکل کمبود خون اهدایی را در مناطق جنگی و مشکلات انتقال خون به مناطق دورافتاده و غیرقابل دسترس حل کند.

این خون از سلول های بنیادی خون ساز که از بندناف انسانی گرفته می شود ، ساخته شده است.

محققان با استفاده از شیوه ای موسوم به blood pharming که عملکردی مشابه مغز استخوان دارد، خون بند ناف را به گلبول های قرمز خون تبدیل کردند.

“Pharming ” شیوه ای است که در آن از گیاهان و حیوانات دست ورزی شده برای تولید مواد مفید پزشکی در مقیاس گسترده استفاده می شود.

با استفاده از این فرایند، سلول های بند ناف می توانند ۲۰ واحد خون تولید کنند که برای سه انتقال خون به سربازان آسیب دیده در میادین جنگ کافی است.

این خون در شرکت Arteriocyte برای سازمان پروژه های تحقیقات پیشرفته دفاعی (دارپا) تولید شده است.

شرکت تولید کننده در حال حاضر نمونه های خونی گروه او کنفی را برای ارزیابی و آزمایش های ایمنی به اداره غذا و داروی آمریکا ارسال کرده است.

این شرکت در سال ۲۰۰۸ مبلغ ۹۵/۱ میلیون دلار برای ابداع شیوه ای برای تولید مقادیر زیاد خون مصنوعی دریافت کرد.

به گفته محققان، شیوه ابداعی موثر است، اما برای تهیه خون کافی ، میزان تولید باید افزایش یابد.

افزایش تولید موجب کاهش قیمت هر واحد خون از ۵ هزار دلار به هزار دلار می شود.

آزمایش های انسانی این خون مصنوعی در سال ۲۰۱۳ آغاز می شود.

اما این خون می تواند طی پنج سال آینده برای استفاده های نظامی آماده شود. هدف نهایی این خون بیمارستان ها هستند که با اغلب با کمبود خون مواجهند.

این خون مصنوعی از نوع او منفی است؛ به همین خاطر قابل استفاده برای تمام بیماران از تمام گروههای خونی است.

irna

آیا تنها یک قرن تا انقراض فاصله داریم؟

 ما داریم با تولید گازهای گلخانه ای، تغییرات زیست بوم، مصرف بی رویه مواد غذایی و حتی استفاده از آنها به عنوان سوخت تعادل حیات روی زمین را به هم می زنیم.

آیا این تغییرات به انقراض نسل انسان منجر خواهند شد؟

نمی شود هشدار محققی مانند فرانک فِنِّر را در مورد انقراض نسل انسان دست کم گرفت. او یک دانشمند کامل و فوق العاده است، کسی که کمتر شاهد حضور امثال او در علم مدرن بوده ایم.

از یک ویروس شناس برجسته که نقش مؤثری در ریشه کنی آبله داشته گرفته تا یک بوم شناس انسانی که «مرکز مطالعات زیست محیطی و منابع» را در دانشگاه ملی استرالیا پایه گذاری کرده، باید گفت فِنِّر یک دانشمند تمام عیار است.

با این پیش زمینه، زمانی که او در گفتگو با یکی از روزنامه های استرالیا، انقراض نسل انسان را تنها در خلال یک قرن آینده و آن هم به دلیل ناتوانی ما در مهار گرمایش جهانی پیش بینی می کند، صحبت های او می توانند کاملا نگران کننده باشند.

البته شاید هنوز فرصت اندکی برای جبران اشتباهات گذشته باقی باشد. حداقل این چیزی است که می توان از مصاحبه استیفن بویدن، همکار فِنِّر با همان روزنامه انتظار داشت: «ما هنوز برای جلوگیری از انقراض نسل انسان فرصت داریم. این مستلزم اراده ای قوی و انقلابی در جهت ایجاد ثبات در شرایط بوم شناختی زمین است».

با این حال نمی شود این نگاه را خیلی خوش بینانه دانست. علاوه بر این فِنِّر و بویدن تنها محققانی نیستند که انقراض نسل انسان را نزدیک می دانند.

بسیاری از محققانی که دورنمای آینده را با توجه به شرایط اقلیمی و رفاهی انسان در دهه های اخیر پیش بینی می کنند نیز معتقدند یکی از عوامل کلیدی در بقای انسان در دهه های آینده، غذا خواهد بود.

نیاز انسان به مواد غذایی روزافزون است و در کنار آن مواد غذایی برای تولید سوخت به کار گرفته می شوند. در نتیجه افزایش جمعیت و مصرف بی رویه مواد غذایی می تواند دردسر ساز باشد. در این اثنا تغییرات آب و هوایی نیز تولید مواد غذایی و محصولات کشاورزی را دشوارتر از گذشته خواهند کرد.

توافقات متعددی در زمینه بهبود شرایط زیست محیطی زمین و مبارزه با گرمایش جهانی صورت گرفته است، با این حال فِنِّر احتمالا از کلمه انقراض استفاده کرده تا توجه ها را بیشتر از پیش به گرمایش جهانی و اثرات نامطلوب آن معطوف کند و فکر می کنم که نتیجه خواهد گرفت.

دیگر محققان، فروپاشی اجتماعی و اقتصادی را همراه با از میان رفتن بخشی از جمعیت انسانی زمین عنوان می کنند و در واقع، تنها تعداد معدودی تاکنون از واژه انقراض استفاده کرده اند.

با این وجود، پیچیدگی تمدن انسانی مانع از این خواهد شد که کسی با اطمینان بتواند پیامدهای ناشی از فروپاشی اقتصادی و اجتماعی یا در نهایت انقراض نسل انسان را پیش بینی کند.

از بین رفتن جمعیت تقریبا ۷ میلیاردی یک گونه، آن هم در خلال یک قرن ممکن است کمی بعید به نظر برسد؛ اما مطالعات زیست شناسی نشان می دهند در حدود سال ۱۸۰۰ / ۱۵۸۰ حتی یک نمونه از جمعیت ۲ میلیاردی کبوترهای مهاجر باقی نمانده است. این پرنده تنها در طول یک قرن منقرض شد.

حق با بویدن است: «هنوز برای مبارزه با گرمایش جهانی فرصت داریم»، فِنِّر هم درست می گوید: «اگر برای مبارزه تلاشی نکنیم، به دردسر خواهیم افتاد».

این که چقدر با مشکل مواجه خواهیم شد را نمی دانم، ولی فکر می کنم انقراض گزینه خوبی نباشد!
محبوبه عمیدی

دبورا مک کنزی
 
 
khabaronline

شیوه های جالب حیوانات برای فرار از باغ وحش

 انیمیشن “ماداگاسکار” واقعی شد .

تحقیق جالبی در پرونده فرارهای حیوانات ساکن باغ وحشها نشان می دهد این حیوانات برای فرار از قفسهای امن خود و بازگشتن به حیات وحش شیوه های غیر عادی را به کار می بندند، روشهایی که اگر انیمیشن “ماداگاسکار” را دیده باشید به نظرتان آشنا خواهند آمد.

این تحقیق جدید شیوه های غیرعادی حیوانات برای فرار را آشکار کرده است، شیوه هایی که با شیوه های فرار شخصیتهای فیلم انیمیشن “ماداگاسکار” شباهت زیادی دارند.

در فیلم “ماداگاسکار” گروهی از حیوانات برای فرار به دل طبیعت وحشی از باغ وحش پارک مرکزی نیویورک فرار می کنند. در این فیلم شیری به نام “الکس” طی نقشه ای حساب شده با کمک دوست زرافه اش “ملمن” از دیوار باغ وحش بالا رفته و به آن سوی دیوار فرار می کند در حالی که اسب آبی به نام “گلوریا” مستقیما به سمت دیوار دویده و پس از خراب کردن آن مسیر خود و زرافه را برای فرار باز می کند.

داستان این فرار کاملا خیالی به نظر می آید اما حیوانات واقعی باغ وحشها نیز برای رهایی از اسارت از باغ وحش به اندازه همتاهای کارتونی مصمم و کاردان به نظر می رسند.

شیوه های فرار این حیوانات که به تازگی طی تحقیقاتی بر روی باغ وحشهای انگلیس آشکار شده است دامنه ای گسترده دارد.

از جویدن حفره ای بر روی دیواره یا کف قفس گرفته تا عبور آکروباتیک از روی حصارها یا گذشتن از میان خاکریزها، این حیوانات به راحتی از خطاهای مراقبان خود به عنوان فرصت فرار استفاده کرده و از هر موقعیتی از جمله باز ماندن سهوی در قفسها برای عملی ساختن نقشه فرار خود استفاده می کنند.

● از شیوه های جالب توجه حیوانات مختلف که در باغهای وحش مشاهده شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

▪ یوزپلنگی به نام “آکیا” از حصار الکتریکی خورشیدی به ارتفاع ۲.۵ متر که دچار نقص فنی شده بود بالا رفته و اقدام به فرار از باغ وحش هامرتون کرده بود که پس از گزارش پسر بچه ای ۹ ساله، “آکیا” دوباره به قفسش بازگردانده شد.

▪ گروهی از “Dholeها”، نوعی سگ وحشی آسیایی، حصار قفس خود را جویده و به بیرون از پارک حیات وحش “هولتز” فرار کردند. تنها تعدادی از این حیوانات به باغ وحش بازگردانده شده و بقیه آنها در جنگلهای اطراف پراکنده شدند.

▪ گرگی در پارک حیات وحش “کومب مارتین” حصارهای فلزی را به اندازه ای جویده بود تا حفره ای در آن ایجاد شده و توانسته بود از میان آن حفره فرار کند.

▪ کانگوروی “والابی” در همین باغ وحش نیز از فرصت باز ماندن در قفسش استفاده کرده و پا به فرار گذاشته بود و مسئولان باغ وحش برای چندین روز قادر به یافتن این کانگوروی فرصت طلب نبودند.

▪ یک بوفالوی جنگلی ۵۶۵ کیلوگرمی چنان ضربه ای به حصار قفسش در باغ وحش “مارول” در وینچستر وارد کرده بود که بخشی بزرگ از آن را از جا کنده و زیر پاهایش له کرده بود با این حال فرار این جاندار عظیم الجثه با موفقیت به پایان نرسید.

▪ میمون کاکل دار ماکاکو برای فرار از جزیره ای که در باغ وحش “مارول” برایش ساخته بودند، دل را به دریا زده و خود را به میان آبهای اطراف جزیره اش انداخته بود اما تنها توانسته بود خود را به نقطه ای دیگر از باغ وحش برساند.

▪ فلامینگویی در همین باغ وحش نیز از غفلت نگهبانان در بسته نگه داشتن بالهایش استفاده کرده و برای فرار از راه حل طبیعی به نام پرواز استفاده کرده بود.

“کریس نیومن” متخصص گونه های جانوری غیر بومی می گوید: “حیوان، حیوان است، بسیاری از آنها بسیار فضول و کنجکاوند این نشانه ای از شدت فرصت طلبی آنها است.”

یکی از مخاطره انگیزترین پروژه های فرار حیوانات باغ وحشی به نام “پیتر” به ثبت رسیده است، پاندای سرخی که نیمه شب از حصار قفسش در باغ وحش لندن به بیرون گریخته و در میان پارک “رگنت” از درختی بالا رفته بود.

مسئولان باغ وحش در همان نیمه شب از فرار “پیتر” آگاه شده و تلاش کردند با غذا او را فریب داده و به پایین درخت بکشانند.

اما پس از اینکه مسئئولان دیدند “پیتر” گول غذاها را نمی خورد، ناچار شدند به سمت وی گلوله بیهوشی شلیک کرده و او را از درخت پایین بکشند.

باغ وحشهای انگلستان برای کنترل و مقابله با این فرارهای برنامه ریزی شده و گاه زیرکانه باید در سال چهار مانور فرار اجرا کنند که طی آن تعدادی از کارمندان باغ وحش نقش یکی از حیوانات را بازی خواهند کرد که از قفسهایشان متواری شده اند؛ در حالی که دیگر کارمندان باغ وحش به جستجوی آنها خواهند پرداخت.
 
 
(www.mehrnews.com)

از عوارض درازمدت گرد و غبار بر سلامت افراد نباید غافل بود

 کارشناس مسوول بیماریهای واگیر مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: مردم نباید از عوارض درازمدت پدیده گردو غبار بر سلامتی خود غافل باشند.   

 

دکتر ” حسین بیگلری ” روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عوارض درازمدت این پدیده بر سلامتی که برخی از آنها نیز ناشناخته است، ناشی از جانشین شدن دایمی ذرات معلق و آلوده به ویروسها در قسمتهای تحتانی دستگاه تنفسی می باشد.
وی ادامه داد: از آنجاییکه این عارضه می تواند باعث پدیده جهش ژنتیکی در ساختار DNA ویروسها شود، توانایی ایجاد ویروسهای نوپدید یا بازپدید در قسمتهای تحتانی دستگاه تنفسی و در نتیجه بالا رفتن ریسک خطر ابتلا به سرطانهای تنفسی (هنوز ناشناخته است) را نیز دارد.
بیگلری با مهم عنوان کردن این اختلال در سیستم تنفسی، اظهار داشت: این مسئله دارای اهمیتی فراوان است که باید بخوبی به آن پرداخته شود.
وی در ادامه بروز عفونتهای تنفسی، شعله ور شدن آلرژیهای قدیمی و ایجاد حملات آسمی در بیماران مبتلا به آسم یا برونشیت را از جمله عوارض کوتاه مدت پدیده گرد و غبار بر سلامت افراد عنوان کرد.
این پزشک کرمانشاهی وجود این پدیده را هشداری بسیار جدی برای سلامت افراد بخصوص در فصل تابستان بیان کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، طی ورود چند مرحله توده گرد و غبار به کشور و ساکن شدن در میان کوههای زاگرس ، میزان عفونتهای تنفسی و تعداد مراجعه بیماران آسمی و گوارشی غرب کشور به مراکز درمانی چندین برابر شده است.
وی گفت: سالمندان، مادران باردار و خردسالان به دلیل نداشتن سیستم ایمنی مطلوب ، نسبت به سایر افراد، در معرض مخاطرات جدی در این زمینه هستند.

اثرات دراز مدت مواد نفتی موجب بروز سرطان در موجودات بزرگ دریایی می شود

مدیر گروه علوم زیستی دریا در مرکز ملی اقیانوس شناسی گفت: اثرات دراز مدت مواد نفتی در مناطق آبی موجب بروز سرطان در موجودات بزرگ دریایی مانند ماهی ها و پستانداران می شود. 

پیمان اقتصادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: پدیده های نفتی دو اثر کوتاه مدت و بلند مدت دارد که هر کدام متفاوت از دیگری است.
وی به فاجعه خلیج مکزیک اشاره کرد و اظهارداشت: برخی از ترکیبات مانند هیدروکربن های چند حلقه ای ، آروماتیک ها و فلزات سنگین دراز مدت در طبیعت باقی می مانند.
وی ادامه داد: هیدروکربن های چند حلقه ای که به PAH معروف هستند در طولانی مدت موجب بروز سرطان در موجودات دریایی بزرگ مانند ماهیان و پستانداران می شوند.

اقتصادی افزود: فلزات سنگین در فرایند تنفسی آبزیان و سم زدایی آبزیان و هیدروکربن ها با زنجیره بلند نیز در تنفس آبششی آنان اختلال ایجاد می کنند.
وی تاکید کرد:در این میان هیدروکربن های چند حلقه ای و فلزات سنگین خطرناکترند.
مدیر گروه علوم زیستی دریا در مرکز ملی اقیانوس شناسی با اشاره به اثرات کوتاه مدت ترکیبات در محیط زیست و جانداران گفت:‌ ترکیبات قیری نفت در برخی از پرندگان اختلال ایجاد می کند ، همچنین چون نفت روی آب را می پوشاند مانع از رسیدن اکسیژن به درون آب می شود ازاین رو برخی آبزیان دچار مشکل می شوند.
وی اظهارداشت: البته گرم بودن محیط به تجزیه زودتر مواد نفتی کمک می کند یعنی هر چه محیط دریایی گرم تر باشد آثار آلودگی نفتی نیز از زودتر از بین می رود و خلیج مکزیک هم جزو مناطق گرم محسوب می شود.
اقتصادی به خلیج فارس اشاره کرد و گفت: در خلیج فارس نشت نفت به صورت طبیعی وجود دارد در واقع کف خلیج فارس چشمه های نفت وجود دارد که به دلیل گرم بودن و وجود برخی میکروب های خاص اثرات نفتی آن خود به خود از بین می رود.

مدیر گروه علوم زیستی دریا در مرکز ملی اقیانوس شناسی در پایان تاکید کرد: البته چون نفت یک ترکیب طبیعی است اثرات مضر آن برای طبیعت ومحیط زیست نسبت به مواد سنتزی ( ترکیبات انسان ساز) کمتر است.

محمدی زاده : فقط هفت درصد لاستیک های فرسوده در کشور بازیافت می شود

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در خوش بینانه ترین حالت فقط هفت درصد لاستیک های فرسوده در کشور بازیافت می شود و بقیه آن در طبیعت و محیط زیست رها می شود.   

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا ، محمد جواد محمدی زاده روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه نخستین همایش بازیافت لاستیک و محیط زیست در سازمان حفاظت محیط زیست افزود: این در حالی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته مانند آمریکا سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار از طریق بازیافت لاستیک های فرسوده درآمد ایجاد می شود.

معاون رییس جمهور ادامه داد: همچنین کشور ژاپن نیز سالانه حدود ۳۶۰ میلیارد دلار از طریق بازیافت لاستیک های فرسوده درآمد زایی دارد و چین بر روی یک تریلیون درآمد هدف گذاری کرده است.
وی اظهار داشت: اگر در کشور به توسعه ، اشتغال ، خودکفایی و پیشرفت فکر می کنیم باید به توسعه و شکوفایی این صنعت بپردازیم.
محمدی زاده گفت: لاستیک در محیط دوام می آورد و به صورت طبیعی از بین نمی رود، بنابراین موجب آسیب رساندن به محیط زیست می شود؛ ازاین رو باید چرخه جمع آوری و بازیافت آن اصولی و علمی صورت گیرد.
وی ادامه داد: بر اساس پیش بینی ها در افق ۱۴۰۴حدود هشت میلیون خودرو در کشور تردد خواهد کرد و همین موضوع مصرف تایر را نیز افزایش خواهد داد، بنابراین نیاز به برنامه ریزی اصولی در راستای جمع آوری و بازیافت است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن لاستیک در کشور مصرف می شود که حدود ۱۰۰ هزار تن تولید داخل و بقیه از خارج وارد می شود.
وی با بیان اینکه متاسفانه ورود لاستیک های مستعمل به داخل کشور ممنوع نشده است گفت: با توجه به اینکه رعایت استاندارد در این لاستیک ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ؛ بهتر است از ورود این گونه لاستیک ها به کشور جلوگیری شود.
معاون رییس جمهور به رابطه لاستیک و بیماری در جوامع انسانی اشاره کرد و افزود: تایر به دلیل شکل فیزیکی و دوار بودن جای مناسبی برای زیست جانوران جونده است و شیارهای آن برای انواع پشه ها که ناقل بسیاری از بیماری ها از جمله تب زرد است مکان مناسبی فراهم می کند.
وی ادامه داد: حتی اگر این تایرها ضد عفونی هم شود به دلیل شکلشان حیوانات موذی و حشرات ناقل انواع بیماری در آن جای می گیرند و ضد عفونی کردن هم عملا نتیجه ای در بر ندارد.
محمدی زاده گفت: طبیعت لاستیک گرم است و گرم بودن و گرد بودن آن مکان امنی برای پرورش لارو پشه ها و عامل انواع بیماری ها ایجاد می کند.
وی با بیان اینکه فلزات سنگینی مانند کروم که برای محیط زیست و انسان بسیار خطرناک است، در لاستیک جای می گیرد، اظهار داشت: در این زمینه با چندین مشکل مواجه هستیم که باید با برنامه ریزی و مدیریت صحیح بر طرف شود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: متاسفانه سیستم جمع آوری صحیحی در کشور وجود ندارد هر چند در قانون لحاظ شده اما عملا اجرا نمی شود.
وی با تاکید بر فرهنگ سازی استفاده از لاستیک های روکش دار در کشور اظهار داشت: استفاده از لاستیک های روکش دار در کشور جا نیفتاده و افراد احساس خوبی نسبت به لاستیک های روکش دار ندارند در حالی که باید این مسئله در کشور فرهنگ سازی شود.
محمدی زاده دلیل اصلی این مسئله را کیفیت پایین این محصول بیان کرد و گفت: باید برای ارتقاء کیفیت این محصول تلاش کنیم.
وی ادامه داد : امروزه لاستیک های بازیافت شده کاربردهای فراوانی دارد از جمله استفاده در آسفالت که موجب دوام ، استحکام و کم شدن صدای آسفالت می شود ، همچنین در بام سازی از طریق کاشی هایی که در آنها خرده لاستیک بکار می رود و یا زمین بازی ، سپر خودروها ، عایق صدا و غیره مورد استفاده قرار می گیرد
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بازیافت لاستیک علاوه براینکه دارای صرفه اقتصادی است و موجب اشتغال زایی می شود ، به پاکسازی محیط زیست ، کاهش مصرف مواد شیمیایی ، جلوگیری از آلودگی آب و خاک ، مدیریت صحیح شهری و روستایی و کاهش دفن زباله و غیره نیز کمک می کند.
معاون رییس جمهور در پایان تاکید کرد: بدون شک دولت حمایت های لازم را از لحاظ تامین منابع برای بهره گیری از فناوری های نوین انجام خواهد داد.
نخستین همایش بازیافت لاستیک و محیط زیست که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست گشایش یافت ف فردا به کار خود خاتمه می دهد.

افق ۱۴۰۴ سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن لاستیک فرسوده خواهیم داشت

رییس مرکز تحقیقات صنایع لاستیک ایران گفت:‌ پیش بینی می شود در افق ۱۴۰۴ سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن لاستیک فرسوده در کشور داشته باشیم که اگر نحوه جمع آوری و بازیافت اصولی نداشته باشیم با انباشت زیادی از تایرهای فرسوده مواجه خواهیم شد. 

به گزارش خبرنگار ایرنا ، سعید تقوایی روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه نخستین همایش بازیافت لاستیک و محیط زیست در سازمان حفاظت محیط زیست افزود: میزان درخواست تایر در کشور ما سالانه حدود ۳۵۰ هزار تن است که با عمر مفید هر لاستیک که یک تا یک سال و نیم است شاهد تجمع انبوهی از لاستیک های فرسوده خواهیم بود.
دبیر همایش اظهار داشت: لاستیک عمدتا از مواد شیمیایی و پلیمری تهیه می شود و بنابراین به حالت طبیعی تجزیه نمی شود. از این رو موجب تخریب محیط زیست خواهد شد.
وی با اشاره به قدمت ۵۰ ساله صنعت تایر در ایران افزود: در حال حاضر ۱۰ شرکت تایر سازی در کشور فعال است که ازاین تعداد شش شرکت دولتی ، دو شرکت خصوصی و دو شرکت در مالکیت زیر مجموعه وزارت صنایع است.
به گفته وی چهار شرکت از این ۱۰ شرکت قبل از انقلاب فعال بودند.
تقوایی اظهارداشت: ۱۴ هزار نفر در این صنعت مشغول به کار هستند و سرانه تولید تایر در کشور به ازای هر نفر ۵/۱۶ تن است که امیدواریم با استفاده از فناوری دراین صنعت محصولات دوستدار طبیعت تولید کنیم.
وی ادامه داد: در افق ۱۴۰۴ برآورد شده است که ۹۳۰ هزار تن لاستیک در کشور تولید شود در حالی که میزان تقاضا ۹۶۰ هزار تن خواهد بود.
رییس مرکز تحقیقات صنایع لاستیک ایران گفت: در حال حاضر تعداد صنایع روکش تایر و تهیه پودر لاستیک در کشور جوابگوی نیاز نیست که دلیل اصلی آن عدم برخورداری از فناوری های نوین و دستیابی به بازارهای خارجی است.
نخستین همایش بازیافت لاستیک و محیط زیست از امروز تا نهم تیر ماه در سازمان حفاظت محیط زیست ادماه دارد.

لاستیک های فرسوده مکان مناسبی برای ماندگاری فلز روی است

 مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فلز روی که هم برای سلامت انسان و هم طبیعت مضر است به راحتی در لاستیک های فرسوده جای می گیرد.   

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا ، سروش مدبری روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه نخستین همایش بازیافت لاستیک و محیط زیست در سازمان حفاظت محیط زیست افزود: امروزه ما در دنیایی شیمیایی زندگی می کنیم.
وی اظهارداشت: انسان برای پیشرفت و توسعه خود در موارد مختلف از مواد شیمیایی متعددی استفاده می کند که مدیریت آن از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی ادامه داد: در واقع وجه تمایز بین ماده شیمیایی و پسماندها و اینکه یک ماده کجا شیمیایی و کجا پسماند است حائز اهمیت است .
وی با بیان اینکه سالانه میزان قابل توجهی لاستیک فرسوده در کشور تولید می شود گفت: متاسفانه مدیریت لاستیک های فرسوده در کشور از جایگاه خوبی برخوردار نیست اما امیدواریم در آینده نزدیک شاهد پیشرفت این جایگاه در کشور باشیم.
مدبری ادامه داد: می توانیم با استفاده از دانش نوین به فعالیت های بخش بازیافت لاستیک درکشور سرعت ببخشیم.
وی به اثرات زیست محیطی لاستیک ها در طبیعت اشاره کرد و گفت: لاستیک به دلیل حجیم بودن و خاصیت شیمیایی مکان مناسبی برای رشد میکروب و فلزروی است.
مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست افزود: سالانه حجم زیادی لاستیک فرسوده در کشور انباشت می شود و این در حالی است که مجبوریم برای شرکت های روکش تایر ، لاستیک فرسوده از کشورهای خارجی مانند ترکیه وارد کنیم.
وی گفت: این ضعف به مدیریت نادرست جمع آوری لاستیک های فرسوده در کشور بر می گردد که باید مدیریت شود.
نخستین همایش بازیافت لاستیک و محیط زیست از امروز تا فردا نهم تیر ماه در سازمان حفاظت محیط زیست ادامه دارد.

آب‌‌ بوستان ‌های شهر تهران سالم است

مدیر عامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران با اشاره به نمونه برداری و آزمایش مستمر آب پارک‌ها گفت: تاکنون گزارشی مبنی بر آلوده بودن آب شرب‌ بوستان‌ها گزارش نشده است.

 

 

دکتر حسن علی غفاری مدیرعامل شرکت شهر سالم با بیان این مطلب گفت: شرکت شهر سالم بر حسب وظایف بهداشتی خود آب‌هایی که از شبکه سراسری آب تهران به پارک‌ها وارد شده را همواره مورد آزمایش قرار می‌دهد.

او گفت: با توجه به استفاده بیشتر شهروندان از پارک‌ها و فضاهای سبز پایتخت و شیوع بیمارهای مرتبط با آب در فصل گرما، شرکت شهر سالم به صورت ویژه سلامتی آب موجود در این اماکن را مورد پایش قرار می دهد.

غفاری افزود: آب‌های نمونه برداری شده در آزمایشگاه شرکت شهر سالم سه بار کشت و آزمایش می شوند و تاکنون هیچگونه گزارشی مبنی بر آلوده بودن این آب‌ها به ما اعلام نشده است

کاهش آلودگی هوا

گازهای خروجی از ماشین‌ها و کارخانه‌های برق عوامل اصلی آلودگی هوا هستند و می‌توانند باعث سوزش چشم‌ها و بینی، خارش گلو و مشکلات تنفسی شوند.
این توصیه‌ها به شما کمک می‌کند تا انرژی کمتری مصرف کنید، کمتر هوا را آلوده کنید، و گازهای‌ گلخانه‌ای کمتری تولید کنید:

•اگر از لامپ‌های روشنایی رشته‌ای‌ استفاده می‌کنید، آنها را با لامپ‌های فلورسنت فشرده تعویض کنید.
•هنگامی که از لامپ‌‌های  روشنایی و سایر وسائل برقی استفاده نمی‌کنید، آنها را خاموش نکنید.
•موادی را که می‌توانید بازیافت کنید یا دوباره مورد استفاده قرار دهید.
• از وسائل برقی که برچسب کم مصرف بودن از لحاظ انرژی دارند، استفاده کنید.
•وسائل نقلیه‌ای بخرید که مصرف سوخت آنها اقتصادی است و گازهای خروجی اگزور آنها کم است.
•پیاده‌روی کنید، دوچرخه‌سواری کنید، از سوار وسائل نقلیه عمومی شوید یا ماشین‌های‌تان  را به اشتراک با دوستان‌تان استفاده کنید.

سایه سنگین نفت بر حیات‌وحش مکزیک

خرداد ۲۵, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار, جهان پزشكي

این روزها به دنبال گسترش لکه‌های نفتی بر حیات خلیج مکزیک انگشت اتهام دوستداران محیط‌زیست به سمت مقامات کمپانی نفتی بریتیش پترولیوم است.

انتشار تصاویر نگران‌کننده از وضعیت محیط‌زیست خلیج مکزیک و پرنده‌هایی که در لکه‌های نفتی این منطقه گیر افتاده‌اند قلب هر دوستدار محیط‌زیست را می‌لرزاند و به نظر می‌رسد دیگر ماموران و کارشناسان این کمپانی به هیچ وجه قادر نیستند لکه‌های نفتی این منطقه را که در حال گسترش روزانه است، پاکسازی کنند.

این در حالی است که تلاش‌های چند هفته اخیر ماموران و کارشناسان بی‌نتیجه مانده و به دلیل افزایش گسترش لکه‌های نفتی در خلیج مکزیک و مناطق ساحلی همجوار بسیاری از گونه‌های آبزیان و گیاهان دریایی در معرض خطر نابودی قرار گرفتند.

دپارتمان محیط زیست ایالات متحده آمریکا نیز نشت نفت ناشی از انفجار سکوی نفتی در این کشور را بدترین و فاجعه‌آمیزترین حادثه زیست محیطی اعلام کرد و طی بیانیه‌ای از تمامی داوطلبان و نیروهای امدادی خواست تا هر چه سریع‌تر راهکاری برای این معضل بیابند.

کمپانی بریتیش پترولیوم ـ BP ـ پیش از این اعلام کرده بود که حفر چاه‌های کمکی می‌تواند برای جمع‌آوری لکه‌های نفتی در وسعت زیاد در خلیج مکزیک یک راهکار مناسب باشد، اما این روش با شکست مواجه شد.

همچنین کارشناسان این کمپانی عظیم نفتی در گزارش اعلام کرده بودند که می‌توان با بریدن لوله‌های نفت در آب و محدود کردن نشست نفت، لکه‌ها را با استفاده از یک وسیله کشنده از سطح آب جمع‌آوری کرد که البته این روش در حال بررسی است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، از زمان وقوع انفجار سکوی نفتی «دیپ واتر هوریزون» در خلیج مکزیک در ۲۰ آوریل سال‌جاری میلادی تاکنون ۲۰ میلیون بشکه نفت به داخل منابر آبی وارد شده است.

این در حالی است که کارشناسان این دپارتمان، بیم این مساله را دارند که وقوع توفان‌های فصلی اقیانوس آرام هم بر این وضعیت دامن زده و لکه‌های نفتی را بیشتر گسترش دهد، به طوری که هم‌اکنون این مواد نفتی خطرناک در راه سواحل «می‌سی‌سی‌پی»، «فلوریدا»، «تگزاس» و «آلاباما» هستند.

به گفته کارشناسان، این لکه‌های نفتی می‌توانند هم بر حیات گونه‌ها و تنوع زیستی جانوری سواحل این مناطق اثر سو بر جای گذارند و هم به اقتصاد آمریکا آسیب جدی بزند.

از سوی دیگر این روزها به مناسبت روز جهانی محیط‌زیست، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی از مردم جهان خواست تا با هم تصویر جدیدی برای تنوع محیط‌زیست ایجاد کنند.
حمیده‌سادات هاشمی
jamejamonline

جدیدترین اخبار درباره فاجعه لکه نفتی خلیج مکزیک

جدیدترین اخبار از فاجعه لکه نفتی خلیج مکزیک به شرح زیر است:   

***آسوشیتدپرس: استفاده از زیردریایی های روباتیک مجهز به حسگرهای موقعیت یاب اقدام جدید بریتیش پترولیوم در مهار نفت
***نیو ساینتیست: روش اندوختن گل و لای به سوی لوله نفتی شکسته شده دیگر اقدام بی پی در مهار لکه نفتی
بر اساس این طرح، گل و لای سنگین با سرعت ۴۰ تا ۵۰ بشکه در هر دقیقه وارد دهانه و محل نشت نفت می شود تا با فشار ، نفت به زمین بازگردد. کارشناسان می گویند در صورت زیاد بودن سرعت جریان گل و لای ، شاید نشت نفت متوقف شود.
***شین هوا : دانشمندان باکتری کشف کرده اند که می تواند نشت نفتی را پاک کند
باکتری ان وای تری “NY3″ توان فوق العادهای برای تولید موادی به نام ” rhamnolipids ” دارد که این مواد به تجزیه نفت کمک می کند و برخی از سمی ترین مولفه های آن را از بین می برد .
دانشگاه ایالتی اورگان (OSU) در بیانیه ای اعلام کرد، مواد تولید شده توسط این باکتری ها (rhamnolipids ) برای گیاهان، انسان ها و حیوانات سمی نیست ولی به تخریب هیدروکربن های معطر چند حلقه ای ناشی از نشت نفت کمک می کند.
***دویچه وله: پاکسازی لکه نفتی خلیج مکزیک با موی سر
یک گروه به نام مَتِرآو تراست، انبوهی از موه های سر مردم را برای پاکسازی نفت از سواحل خلیج مکزیک دریافت کرده است.
اکنون که راهکاری فنی برای مهار کردن نشت نفت شکست خورده است، مردم محلی برای مهار لکه نفتی به روش های خاص خود روی اورده اند.
***رویترز: لکه نفتی ناشی از نشت نفت در خلیج مکزیک به سواحل ایالت الابامای امریکا رسید.
***بی بی سی: انتقاد شدید از اوباما به سبب عدم برخورد قاطع با مسئله نشت نفت در خلیج مکزیک
وی به کناره گیری و تکیه بیش از حد بر شرکت بریتیش پترولیوم برای حل این مشکل متهم شده است.
***آسوشیتد پرس: اوباما روز سه شنبه هفته جاری ازخلیج مکزیک دیدن خواهد کرد.
اوباما اعلام کرد در این هفته برای بار چهارم به منطقه ای که نشت نفت در آن روی داده سفرکرده و از دو یا سه ایالت بازدید خواهد کرد.
***بی بی سی: وزارت کشور آمریکا مقررات جدیدی را برای حفاریهای فراساحلی صادر کرده است.
به موجب قوانین جدید، شرکتهای نفتی باید از سالم بودن تجهیزات سکوی نفتی خود اطمینان حاصل کنند تا حادثه ای مشابه نشت نفت در خلیج مکزیک روی ندهد.
شرکتهای نفت همچنین باید مدارک ایمنی خود را تا پایان ماه جاری میلادی (ژوئن) ارایه دهند، در غیر این صورت احتمال تعطیلی آنها وجود دارد.
*** بی بی سی: کمی بعد از آغاز نشت نفت در خلیج مکزیک، حفاری در اعماق آب را تا شش ماه ممنوع شد.
***رویترز: ضرب العجل ۴۸ ساعته به “بی‌پی” برای مهار لکه نفتی
پس از گذشت دو ماه از بحران آلودگی نفتی خلیج مکزیک،دولت آمریکا که به دلیل ناتوانی در حل بحران بشدت از طرف منتقدان تحت فشار قرار گرفته است از شرکت “بی پی” خواست تا ظرف ۴۸ ساعت آینده راه بهتری برای مهار لکه نفتی بیابد.
***فاکس نیوز: مناطق گردشگری امریکا در محاصره لکه نفتی تصاویر هوایی نشان دهنده گسترش فزاینده لکه نفتی در آبهای خلیج مکزیک است.این تصاویر نشان می دهد که لکه نفتی چندین مایل از آبهای منطقه را آلوده و سیاه کرده است

تغییر اقلیم امنیت غذایی را در سطح جهان به مخاطره می اندازد

خرداد ۲, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مطالب وبلاکها, جهان پزشكي

دبیر علمی همایش اثر تغییر اقلیم بر کشاورزی و منابع طبیعی، گفت: اولین تاثیر تغییر اقلیم در کشاورزی بصورت مستقیم یا غیرمستقیم موجب کمبود آب شده است که این خود باعث به مخاطره افتادن امنیت غذایی در سطح جهان می شود.  

 

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا، “علیرضا کوچکی”در همایش “اثر اقلیم بر کشاورزی و منابع طبیعی ایران” که در محل فرهنگستان علوم برگزار شده بود، گفت: تغییر اقلیم فرایندی است که بصورت طبیعی حاصل می شود.
وی افزود: اما موضوعی که الان مسئله ساز شده نوع مصنوعی آن است که توسط بشر بوجود آمده و باعث گرمایش زمین و تغییر اقلیم شده است.
وی با اشاره به اینکه این تغییرات همگی بر الگوهای توسعه ای انسان تاثیر می گذارند، خاطرنشان کرد: از ابعاد اکولوژیکی بیشترین تاثیر تغییر اقلیم بر روی موجودات زنده دیده می شود زیرا آنها طی هزاران سال به یک الگوی اقلیمی خو گرفته اند.
کوچکی در خصوص تاثیر تغییر اقلیم بر الگوهای کشاورزی نیز گفت: الگوهای کشاورزی ابتدا براساس اقلیم شکل گرفته اند اما تغییر اقلیم باعث شده که الان همه این الگوها تغییر کنند.
وی افزود: در کشاورزی اولین تاثیر تغییر اقلیم بصورت مستقیم یا غیرمستقیم موجب کمبود آب شده است که بدین ترتیب انتظار می رود در آینده سطح زیرکشت و عملکردها تغییر کند که این خود باعث به مخاطره افتاده امنیت غذایی در سطح جهان می شود.
دبیر علمی همایش اثر تغییر اقلیم بر کشاورزی و منابع طبیعی ایران، با تاکید بر اینکه اولین حرکت در مسیر توسعه پایدار باید بر محور بهبود وضع موجود تمرکز داشته باشد، خاطرنشان کرد: وظیفه فرهنگستان علوم این است که بحران ها را در زمینه های مختلف به نحود نهادینه ای به جامعه تحویل دهد.
رییس گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم نیز در سخنانی، گفت: امروزه در پژوهش های کشاورزی طرح بررسی کلان کشاورزی و منابع طبیعی مطرح است که فرهنگستان علوم از نقطه نظر بررسی علمی مسائل کلان کشور همواره مطرح بوده است.
“عباس شریفی تهرانی” افزود: در سال گذشته دو همایش در زمینه کشاورزی برگزار شد که یکی در خصوص مسائل مربوط به آب و دیگری در زمینه کیفیت مواد غذایی بود.
امسال در خصوص بحث کشاورزی پایدار، چهار همایش برگزار می شود که همایش امروز در خصوص اثر تغییر اقلیم بر کشاورزی و منابع طبیعی ایران است.
شریفی تهرانی با تاکید بر اینکه فرهنگستان علوم برای اینگونه همایش ها اهمیت قائل است، ابراز امیدواری کرد با توجه به ارائه مقالات و میزگردی که عصر پنج شنبه برگزار می شود، بتوان به جمع بندی مناسبی برای این امر دست یافت.
رییس فرهنگستان علوم نیز ضمن خوش آمد گویی به مدعوین، اظهار داشت: کار فرهنگستان علوم پژوهش نیست بلکه بررسی راه های پژوهش، شرایط پژوهش و مسائلی است که پژوهش آنها مهم است.
“رضا داوری اردکانی” افزود: گروه های علمی فرهنگستان کم و بیش به این مهم پرداخته اند و این موضوع در سال های اخیر قوت بیشتری پیدا کرده است.
داوری اردکانی با اشاره به اینکه طبیعت کشاورزی این است که با پژوهش همراه باشد، گفت: برای پژوهش باید سازمان ها و در نهایت دولت بخواهند که از پژوهش استفاده کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به توسعه پایدار اشاره کرد و گفت: توسعه پایدار که بسیاری از ما نمی توانیم آنرا را نادیده بگیریم کمتر از ۴۰ سال است که پیدا شده است.
رییس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، توسعه پایدار را توسعه ای عنوان کرد که یک قسمت از آن لطمه ای به اجزای زندگی نزند و افزود: با پدیدار شدن توسعه پایدار دانشمندان متوجه شدند که فناوری به شرایط زندگی بشر ضرر می زند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد مقالاتی که در این همایش ارائه می شود برای کشور مفید و موثر باشند.
همایش “اثر اقلیم بر کشاورزی و منابع طبیعی ایران” که در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با حضور رییس فرهنگستان علوم، رییس طرح ملی تغییر آب و هوا و سازمان حفاظت از محیط زیست، رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و جمعی از اساتید دانشگاه ها صبح امروز آغاز به کار کرد، با برپایی میزگردی به کار خود پایان می دهد.

آلودگی هوا با ابتلا به آلرژی کودکان رابطه دارد

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : محیط زیست, مشروح اخبار, جهان پزشكي

پژوهشگران آلمانی می‌گویند قوی‌ترین شواهد تاکنون را در مورد ارتباط میان آلودگی هوای ناشی از ترافیک و آلرژی‌های کودکان را یافته‌اند.
به گزارش خبرگزاری رویترز نتایج بررسی این پژوهشگران نشان می‌دهد که خطر ابتلا به آسم، تب یونجه، اگزما و سایر آلرژی‌ها در کودکانی که در ۵۰ متری جاده‌های شلوغ زندگی می‌کنند، نسبت به آنهایی که در فاصله ۱۰۰۰ متری این جاده‌ها به سر می‌برند، ۵۰ درصد بالاتر است.
به گفته جواخیم هاینریش متخصص اپیدمیولوژی در مرکز پژوهشی محیط زیست و سلامت در شهر مونیخ پژوهش‌های قبلی نیز آلودگی هوا را با آلرژی‌ها ارتباط داده بود، اما تا به حال بررسی‌‌های مشاهده‌ای در این مورد نتایج متناقضی داشته‌اند.

هاینریش که سرپرست این تحقیق بوده است، در نشریه “پزشکی تنفسی و مراقبت بحرانی” می‌نویسد: “ما به طور مداوم رابطه‌ای قوی میان فاصله تا نزدیکترین جاده اصلی و پیامد‌های بیماری آلرژی یافتیم.”
این بررسی بر روی ۳۰۰۰ کودک سالم از سراسر مونیخ برای شش سال از هنگام تولد انجام شده بود تا میزان بیماری‌های مربوط به آلرژی و قرارگیری در معرض آلودگی هوای ناشی ار ترافیک را معین کند.
این پژوهشگران به پایش این کودکان برای پنج سال آینده ادامه خواهند داد تا تعیین کنند آیا جابه‌جایی به یک منطقه کمتر آلوده می‌تواند مشکلات ناشی از آلودگی هوای به علت ترافیک ماشین‌ها را برطرف کند یا نه.

خطرات آلودگی هوا

آلودگی هوا هم برای افراد سالم و هم برای افراد دچار عوارضی مانند بیماری قلبی، آسم، و سایر بیماری‌های ریوی خطرناک است.
آلودگی هوا می‌تواند باعث سرفه و احساس تنگ نفس شود.برخی افراد ممکن است دچار سوزش و تحریک در چشم‌ها و گلو شوند.
ورزش کردن در بیرون خانه هنگامی که آلودگی هوا شدید است، ممکن است این علائم را بدتر کند. افراد مبتلا به آسم یا درد قلبی در هنگام آلودگی هوا علائمی شدیدتر از افراد سالم را تجربه می‌کنند.

هنگامی که میزان آلاینده‌های هوا در سطح بالایی است، ماندن در خانه ممکن است به کاستن این علائم کمک کند. در این موارد برای کاستن از میزان آلاینده‌هایی که تنفس می‌کنید بهتر است درون خانه ورزش کنید.
اگر لازم است از خانه خارج شوید، سعی کنید در ابتدای صبح یا ساعات پایانی روز که میزان آلودگی احتمالا پایین‌تر است این کار را انجام دهید.

تهیه طرح ضربتی مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور

فروردین ۲۹, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : محیط زیست, جهان پزشكي

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور از تهیه طرح جامع مدیریت مراتع و مقابله با فرسایش بادی استانهای جنوب و غرب کشور به منظور مقابله با پدیده گرد و غبار در سالجاری خبر داد.

غلامعباس عبدی نژاد در گفتگو با مهر گفت: درسالجاری توسط وزارت جهادکشاورزی طرحهای ضربتی جامع مقابله با پدیده گردو غباردر کشور به خصوص در استانهای کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر، هرمزکان، سیستان و بلوچستان تهیه شده است.

وی اعلام کرد: در سالجاری به منظور مقابله با پدیده گردو غبارطرح جامع مدیریت مراتع و مقابله با فرسایش بادی استانهای جنوب و غرب کشورتهیه شده که درصورت تامین اعتبار به مرحله اجرا گذاشته می شود.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور عنوان کرد: طرح مذکور تلفیقی از دو طرح جامع بیابانزدایی و طرح جامع مدیریت مراتع است که به دلیل اشتراکات و صرف جویی درمنابع اعتباری و زمان اجرا به طرح جامع ضربتی ۵ ساله مدیریت مراتع و مقابله با فرسایش بادی استانهای جنوب و غرب کشور تبدیل شده است.

وی تصریح کرد: برای اجرای طرح جامع مقابله با گردوغباردر بخش بیابان اعتباری بالغ بر۵ هزار ۴۹۶ میلیارد و ۳۷۷ میلیون ریال شامل پروژه های بادشکن اطراف مزارع معادل ۱۹ هزار و ۹۰ کیلومتر، مالچ پاشی توام با بادشکن معادل۶۰ هزار و ۳۰۰ هکتار، نهالکاری و بذرپاشی درسطحی معادل ۱۶۷ هزار و ۹۰۰ هکتار و غرق در سطح ۳۱ هزار هکتار پیش بینی شده است.

عبدی نژاد خاطرنشان کرد: برای اجرای طرح مقابله با این پدیده دربخش مرتع اعتباری بالغ بر ۳۳۵ میلیارد و ۱۹ میلیون ریال در سطحی معادل ۴۷۶ هزار و ۳۳۶ هکتار پیش بینی شده است.

وی در پایان افزود: اجرای طرح ضربتی جامع مدیریت مراتع و مقابله با فرسایش بادی استانهای جنوب و غرب کشور شامل اقدامات احیایی و بیولوژیکی شامل نهالکاری، بذرکاری، بذرپاشی، ایجاد بادشکن های زنده دراطراف مزارع و اقدامات بیومکانیکی شامل مالچ پاشی و ایجاد بادشکن های غیرزنده است و در صورت تامین اعتبار پیش بینی شده امسال به مرحله اجرا گذاشته می شود.

فاضلاب شهرهای ساحلی به دریا ریخته می شود

فروردین ۱۶, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : محیط زیست, بهداشت محیط و حرفه ای

فاضلاب شهرهای ساحلی به دریا ریخته می شود
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به دلیل تکمیل نبودن سیستم فاضلاب شهری بخش عمده ای از فاضلاب و آلودگیهای شهرهای ساحلی به سواحل دریاها ریخته می شود.

دکتر محمد باقر نبوی در گفتگو با مهر افزود: هیئت وزیران وزارت نیرو را مکلف کرد با فعال سازی سیستم فاضلاب شهری از آلودگی مناطق جلوگیری کند که بر اساس آن قرار شد سیستمهای فاضلاب شهری کمتر از سی هزار نفر در عرض دو سال و بالای آن در عرض پنج سال تکمیل شود.

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست ایران تاکید کرد: وضعیت دریاها در ایام نوروز تفاوت چندانی با قبل از آن نداشته اما بیشتر مشکل ما در دریا مربوط به فاضلاب سواحل و عوامل انسانی است، با این حال در دریای جنوب آلودگیهای نفتی، عناصر و آلاینده های شیمایی پتروشیمی ها و در سواحل شمال آلاینده های کشاورزی از جمله عوامل تهدید کننده دریاها هستند. 

نبوی با بیان اینکه ریختن زباله در دریا در شمال ایران مشکلی جدی است که با فرهنگسازی و رعایت نکات زیست محیطی می تواند مرتفع شود، گفت: اکنون مشکل سواحل جنوب جدی تر است چرا که آلودگیهایی که از سواحل وارد دریا می شود شامل فاضلابهای شهری، صنعتی، نفتی و پتروشیمی است.

این متخصص محیط زیست دریایی به گزارشهای تهیه شده در اواخر سال گذشته در مورد میزان آلودگیها و انواع آلودگیهای دریایی اشاره کرد و گفت: از هفت استان ساحلی کشور خواسته شده با تفکیک آلاینده ها گزارشی مفصل از میزان و تنوع آلودگیها و آلاینده ارائه دهند که در صورت تهیه در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آلودگی دریای بوشهر و بندرعباس در ایام نوروز تاکید کرد: این آلودگی و رنگی بودن دریا شاید مربوط به پدیده بلوم جلبکی ( کشند قرمز) ناشی از افزایش دما بوده است.

رابطه سکته ی مغزی با آلودگی هوا

فروردین ۱۲, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : محیط زیست, جهان پزشكي

سکته ی مغزی و آلودگی هوا

 
افزایش ذرات آلوده کننده ی هوا با افزایش شمار سکته های مغزی ناشی از وجود لخته خون مسدود کننده در رگ های مغز (سکته مغزی ایسکمیک) ارتباط دارد اما در سکته های مغزی ناشی از پارگی شریان های مغز نقشی ندارد.

 
بررسی های پیشین نشان داده بود که بین آلودگی هوا و خطر کلی حملات قلبی و سایر عوارض قلبی-عروقی رابطه وجود دارد، اما تاثیر آلودگی هوا بویژه بر روی سکته ی مغزی مورد بررسی قرار نگرفته بود.
بررسی پژوهشگران آمریکایی بر روی گروه زیادی از بیماران نشان داده که افزایش میزان ذرات معلق هوا از کمترین حد تا بالاترین حد در یک روز، میزان بستری شدن به خاطر سکته مغزی ایسکمیک را در همان روز ۳۰ درصد می افزاید.
بررسی های بعدی نشان داد که میان سطح مونوکسیدکربن، دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگود در هوا و میزان سکته های مغزی ایسکمیک همین رابطه برقرار است.
گرچه میزان افزایش خطر سکته مغزی ایسکمیک به این دلیل به ازای هر فرد کم است، تعداد سکته های مغزی اضافه شده ممکن است خیلی بالا باشد، زیرا آلودگی هوا همه ی انساناها را تحت تاثیر قرار می دهد.

مروری بر آلودگی هوا و بچه ها

اسفند ۱۱, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع: : محیط زیست

آلودگی هوا و بچه ها

 

 
تحقیقات گسترده محققان آمریکایی نشان می دهد ریه بچه هایی که نزدیک اتوبان های شلوغ زندگی می کنند دچار مشکلاتی می شود که در سال های آینده زندگی باعث تنگی تنفس آنها می گردد.

 

 آنها طی ۱۳ سال پیش از ۳۶۰۰ کودک را که در نواحی مرکزی و کالیفرنیای جنوبی زندگی می کردند مورد مطالعه قرار دادند، به اعتقاد محققان زندگی در کنار این آزادراه ها درست مثل زندگی در یک شهر بسیار آلوده است و دود ماشین ها صدمات جبران ناپذیری را به ریه بچه ها وارد می کند. البته قبل از این هم پزشکان بسیاری در مورد آلودگی هوا و تأثیرات مخرب آن بر روی ریه بچه ها صحبت کرده بود.
محققان برای بررسی بیشتر از میان کودکان دبستانی هر پایه افرادی را انتخاب کردند و در مورد موقعیت اقتصادی اجتماعی و مکان زندگی آنها اطلاعاتی را به دست آوردند. سالی یک بار آنها به این دانش آموزان سر می زدند و سلامت ریه های آنها و میزان دم و بازدم شان را تحت بررسی قرار می دادند.

 

این کودکان از سن ۱۰ تا ۱۸ سالگی تحت مطالعه قرار گرفته بودند. نتایج نهایی تحقیقات آنها نشان داد بچه هایی که در کنار اتوبان زندگی کرده بودند ۳ درصد بیشتر از کودکان هم سن و سال خود هنگام بیرون دادن بازدمشان دچار مشکل شدند.

 

بچه هایی هم که مکان زندگی آنها درست در میان شهر های آلوده بود ۹ درصد بیشتر از کودکان هم سن و سال خود دچار مشکلات تنفسی بودند. البته ناگفته نماند که حدود یک سوم از بچه ها طی این ۱۳ سال مکان زندگی خود را تغییر دادند اما هنوز در همان جامعه زندگی می کردند.

تغییرات جوی می تواند موجب سردرد شود

بهمن ۱۷, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع: : محیط زیست, خبر پزشکی

سردرد به علت تغییرات جوی  
  
 
   بسیاری از افراد مبتلا به سردردهای مزمن معتقدند تغییرات جوی باعث تشدید سردردهای آنان می‌شود که براساس یافته‌های جدید، این ادعا کاملا صحیح است.

با مطالعه روی ۲۵ کودک و نوجوان مبتلا به میگرن و سردردهای مزمن، مشخص شد در روزهای بارانی یا روزهایی که رطوبت هوا بالاتر از حد طبیعی است، سردردها بیشتر بروز می‌کند.

براساس یافته‌های جدید، در روزهای بارانی یا روزهایی که رطوبت بیشتر از حد نرمال است، در مقایسه با هوای خشک، بیماران ۳ برابر بیشتر به سردرد دچار می‌شوند.

در این مطالعه با استفاده از مچ‌بندهای کامپیوتری، نشانه‌های سردرد کودکان در هر لحظه ثبت شد، سپس این اطلاعات با اطلاعات جوی و نرم‌افزارهای مرتبط با شرایط آب و هوا مقایسه گردید.

محققان دریافتند: در زمان بارش باران، احتمال بروز سردرد ۵۹درصد است. این در حالی است که در روزهای غیربارانی، احتمال بروز سردرد، تنها ۲۱ درصد است.

به طور مشابه در روزهایی که رطوبت هوا بیش از حد طبیعی است، احتمال بروز سردرد ۵۸ درصد و در روزهایی با رطوبت معمولی، این احتمال به ۲۲ درصد کاهش می‌یابد. هنوز علت تاثیر بارش باران و رطوبت بر سردرد کودکان کاملا مشخص نیست.

مبارزه با گرمایش جهانی با نانوبلور منیزیم

مهر ۱۲, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع: : محیط زیست, علوم

Read more

حذف آلاینده‌های نساجی با فناوری نانو

مهر ۱۲, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع: : محیط زیست, علوم

Read more

آینده یوزپلنگ آسیا در دست ایرانیان

مهر ۱۲, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع: : محیط زیست, علوم

Read more

برگه‌ی بعد »