از کجا بفهمیم لوازم آرایش‌مان فاسد شده است؟

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, بهداشت, خبر پزشکی

 معمولا خانم‌ها در دور انداختن لوازم آرایشی حسابی تنبل هستند و حتی گاهی خساست به خرج می‌دهند، اما باید بدانید که لوازم آرایشی هم مثل مواد غذایی تاریخ انقضا دارند و مصرف آنها بعد از تاریخ معین شده عوارضی ایجاد می‌کند که گاه خطرناک‌تر از مواد غذایی است. همانطور که سطل ماست تاریخ مصرف گذشته را فورا دور می‌اندازید، لازم است هرچند ماه یک بار سراغ لوازم آرایشی‌تان هم بروید و کهنه‌ها را دور بیندازید؛ یادتان باشد زیبایی تاریخ ندارد ولی محصولاتی که به سلامت و زیبایی شما کمک می‌کنند تاریخ مصرف دارند.

تاریخ مصرف را فراموش نکنید

لوازم آرایشی، عطرها و کرم‌های پوستی که تاریخ مصرف‌شان سپری شده باشد و همچنان استفاده شوند، احتمال بروز التهاب و عفونت را در شما افزایش می‌دهند. محققان علت بروز این مشکل را وجود هوا و باکتری در این محصولات می‌دانند. لوازم آرایشی که استفاده چندمنظوره دارند مثل فرچه‌هایی که رژلب یا سایه را روی پوست پخش می‌کنند، می‌توانند اثرات این پدیده را تشدید کنند چون میکروب‌ها را بین پوست لب و چشم‌ها منتقل و ایجاد آلرژی و حساسیت را تشدید می‌کنند. جالب است بدانید ۶۰ درصد بانوانی که دچار آلرژی و حساسیت شده بودند لوازم آرایشی خود را به دوستان‌شان قرض داده بودند.

کرم‌پودر تاریخ گذشته ، عامل جوش و آکنه

اگر در کرم‌پودرتان را هنوز باز نکرده‌اید، می‌توانید تا ۲ سال آن را نگه دارید اما بعد از باز کردن، باید نهایتا بین ۶ تا ۱۲ ماه از آن استفاده کنید، چراکه بعد از این تاریخ دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

همچنین یادتان باشد کرم‌پودرهای خود را دور از فضاهای مرطوب(مثل حمام)، گرم و پر نور نگهداری کنید چون این محیط‌ها رشد باکتری‌‌ها را بیشتر می‌کنند و باعث می‌شوند کرم‌پودر و به طور کلی تمام لوازم آرایشی شما سریع‌تر فاسد شوند.

از کجا بفهمید فاسد شده ‌است؟

از نشانه‌های انقضا تغییر بو یا رنگ کرم‌پودر است، در این حالت ممکن است مصرف کرم‌پودر باعث ایجاد حساسیت و آکنه و جوش شود. یادتان نرود وقتی رنگ کرم شما کمی تغییر کند نشان می‌دهد که فاسد شده‌ و دیگر قابل استفاده نیست.

اگر نمی‌خواهید چشم‌های‌تان قرمز شوند

اگر چشمانی حساس دارید یا به سلامت چشم‌های‌تان اهمیت فراوانی می‌دهید و نمی‌خواهید قرمز شوند یا به خارش بیفتند هر ۳ ماه یکبار سایه چشم‌تان را عوض کنید هرچند سایه‌ها تقریبا فرمولی شبیه باقی پودر‌ها مثل پنکیک و رژگونه دارند ولی از آنجا که با حساس‌ترین قسمت بدن سروکار دارند بنابراین انتقال باکتری‌ها به آنها و بعد سرایت‌شان به چشم می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

از کجا بفهمید فاسد شده‌ است؟

در مورد سایه‌های چشم‌ غیر پودری و کرمی باید دقت بیشتری داشته باشید چون باکتری‌ها بسیار سریع‌تر در آنها رشد می‌کنند، اگر با انگشت سایه می‌زنید قبلش کاملا دست‌های‌تان را بشویید. علاوه بر این هر تغییر رنگ یا بو می‌تواند نشانه خراب‌شدن سایه باشد.

خطرناک‌تر از همه ؛ ریمل

ریمل خطرناک‌ترین لوازم آرایشی است که باید زود به زود دور انداخته شود. این لوازم آرایشی محل اسکان انواع باکتری است که در محیط گرم و تاریک درون آن، جا خوش کرده‌اند و با هر بار استفاده می‌توانند به چشم‌ها انتقال یابند. از عوارض آن، عفونت‌های چشمی و در موارد شدیدتر، نابینایی است.

ریمل باید هر چند ماه یکبار(در حالت ایده‌آل ۲ تا ۳ ماه و نهایتا ۶ ماه) عوض شود،با باز شدن درریمل اکسیژن روی مواد تشکیل‌دهنده ریمل تاثیر گذاشته و کاری می‌کند که باکتری‌ها درون آن جمع شوند. وقتی باکتری‌ها درون ریمل تجمع کنند، می‌توانند باعث قرمزی، خارش یا حتی گاهی ورم ملتهبه و گل‌مژه در ناحیه چشم‌ها شود.

از طرف دیگر هربار که برس ریمل را بیرون می‌آورید، از آن استفاده می‌کنید و دوباره آن را سر جایش برمی‌گردانید، در این مسیر برس تعدادی باکتری جذب می‌کند و آن را درون ریمل می‌برد.

از کجا بفهمید فاسد شده ‌است؟

وقتی ریمل شما خراب می‌شود بویی نزدیک به بوی گازوئیل از آن به مشام می‌رسد. هرگاه در چشم‌های‌تان احساس ناراحتی کردید و نشانه‌هایی از بعضی بیماری‌ها در آنها دیدید، باید اولین کاری که می‌کنید دور انداختن تمام لوازم آرایشی‌های مربوط به چشم‌تان باشد چون ممکن است بیماری به آنها سرایت کرده باشد. اگر بعد از یک یا ۲ روز همچنان در چشم‌های‌تان احساس التهاب و ناراحتی کردید حتما به یک متخصص چشم مراجعه کنید.

بیشتر از همه عمر می‌کند

هر پنکیک یا پودری را حداقل می‌توان ۲ تا ۳ سال استفاده کرد به شرط آنکه در محیطی خشک و خنک نگهداری شوند اما پنکیک‌هایی که منشا گیاهی دارند چون مقدار بسیار کمی آب در آنها وجود دارد درنتیجه رشد باکتری‌ها در آنها محتمل است. بنابراین اول از همه به برچسب پنکیک‌تان نگاه کنید اگر روی آن عبارت گیاهی << botanical>> وجود داشت یا نوشته بود که دارای موادی چون بابونه، آلوورا، بامبو، چای سبز یا…. است، باید در نگهداری آن دقت بیشتری کنید چون در آنها مقداری آب وجود دارد. پودرهای فشرده تا ۲ سال و پودرهای نرم را تا ۳ سال می‌توانید استفاده کنید.

از کجا بفهمید فاسد شده‌ است؟

پنکیک تاریخ گذشته چندان قابل تشخیص نیست اما شاید بتوان تا حدی حدس‌هایی درباره فساد آن زد مثلا اگر دیدید در یک دوره زمانی دچار تغییر رنگ شد احتمالا تاریخ مصرف آن به انتها رسیده و قابل استفاده نیست یا اگر متوجه شدید بافت آن تغییر کرده‌ یا مواردی از این قبیل، تاریخ مصرف آن گذشته است.

برس را بشویید تا سالم بماند

دقیقا همان قانونی که درباره پنکیک‌ها وجود داشت در مورد رژگونه‌های پودری هم صدق می‌کند یعنی اگر در مواد تشکیل‌دهنده آن آب وجود نداشته‌ باشد، می‌توانید تا مدت‌ها یعنی ۲ تا ۳ سال از آن استفاده کنید البته اگر رژگونه کرمی باشد، باید هرسال آن را عوض کنید. اگر می‌خواهید عمر رژگونه را زیاد کنید به طور مرتب برس آن را بشویید و رژگونه را در محیطی تاریک و خشک نگهداری کنید.اگر رژگونه‌تان مرطوب یا نم‌دار شود احتمال رشد باکتری‌ها در آن تسریع می‌شود.

از کجا بفهمید فاسد شده ‌است؟

وقتی شما رژگونه خود را روی کرم صورت یا کرم‌پودر می‌مالید، چربی‌ها لابه‌لای موهای برس گیر می‌کنند و به رژگونه انتقال می‌یابند. این حالت باعث می‌شود یک لایه کمرنگ سفید خاکستری روی رژگونه‌ پودری یا لایه‌ای گچی روی کرم‌ها به وجود بیاید. برای اینکه از به وجود آمدن این حالت جلوگیری کنید بعد از استفاده از مرطوب‌کننده یا کرم‌پودر چند دقیقه صبر کنید و بعد رژگونه بزنید.همچنین می‌توانید قبل از استفاده از رژگونه چربی‌های صورت را پاک کنید و بعد از استفاده نیز برس رژگونه را با یک حوله خشک تمیز کنید.در مورد کرم‌ها و پودرها ترکیب ظاهری آنها نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. اگر ترکیب رژگونه‌تان بسیار سفت و سخت شده ‌بود و به راحتی از هم جدا نمی‌شد و تکان نمی‌خورد، باید یک رژگونه نو بخرید.

حتما هر ۳ ماه یکبار عوض کنید

خط‌چشم مایع یا مداد باید هر ۳ ماه یکبار عوض شوند. اگر از مداد استفاده می‌کنید توصیه می‌کنیم هربار قبل از استفاده آن را بتراشید تا اگر آلودگی روی آن وجود داشت از بین برود

از کجا بفهمید فاسد شده ‌است؟

آلودگی خط چشم معمولا هیچ نشانه آشکاری ندارد. اگر خط چشم‌تان آلوده باشد احتمال قرمزی،خارش و در موارد بد، التهاب به وجود می‌آ‌ید، البته گاهی می‌توان قبل از التهاب تشخیص‌هایی داد مثلا اگر به طور واضح دیدید که ماده آرایشی شما لایه‌لایه شده است فورا از شر آن خلاص شوید. ناگفته نماند که از مداد چشم می‌توان زمان بیشتری استفاده کرد.

شریک نشوید

از آنجا یی که رژلب‌ها مدام با لب‌ها در تماس هستند، بهتر است هر سال عوض شوند البته در رژلب‌ها آبی وجود ندارد بنابراین احتمال فاسد شدن آنها بسیار کمتر است، البته اگر اخیرا بیمار بوده‌اید بهتر است رژ خود را دور بیندازید.هیچ‌گاه رژلب خود را به کسی قرض ندهید یا از رژ کسی استفاده نکنید چون احتمال سرایت بیماری از این راه بسیار است.

از کجا بفهمید فاسد شده ‌است؟

رژلب‌ها دارای مواد روغنی شکل هستند بنابراین در طول زمان بوی روغن مانده می‌گیرند. باید بدانید که ظاهر این محصول می‌تواند فاسد شدنش را نشان دهد. هرگاه احساس کردید در بافت و ترکیب رژتان تغییری ایجاد شده، آن را دور بیندازید، یکی دیگر از نشانه‌های فاسد شدن ، سفت شدن رژ است به طوری که رنگدانه‌های آن به راحتی روی لب نمی‌نشینند و اگر شما از آن استفاده کنید ناصافی‌اش را احساس می‌کنید.

سلول درمانی؛ از جوش تا سوختگی های شدید پوست

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

 نتایج تحقیقات مستمر محققان ایرانی نشان می دهد که سلول های بنیادی در بهبود و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماریهای پوستی مانند لک و پیس (ویتیلیگو)، سوختگی ها، پسوریازیس و حتی رفع چین و چروک ،انواع زخم ها، جوش ها و… کاربرد دارد و موثر است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایرنا سلول درمانی از روش هایی است که سال ها پیش پس از طی مراحل تحقیقاتی وارد چرخه درمان بیماری ها شده است. البته آمریکا و کشورهای اروپایی در این نوع درمان از ایران جلوتر هستند اما در ایران نیز نتایج تحقیقات گسترده در مورد کاربردهای درمانی سلول های بنیادی در سالهای اخیر بخوبی نمایان شده است به گونه ای که از این روش برای درمان بیماریهای مختلف استفاده می شود.

یکی از چالش های مهم حوزه سلامت یافتن راهی برای بهبود عوارض ناشی از بیماری ها و حوادث منجر به از بین رفتن یا تغییرات شدید و تخریبی در پوست طبیعی بدن است. این معضل همواره به عنوان یکی از دغدغه های جامعه علمی و تحقیقاتی مورد توجه پژوهشگران بوده است.

اکنون پژوهشگران ایرانی پس از سالها کار تحقیقاتی در این زمینه، از تاثیر سلول درمانی برای رفع این نوع مشکلات سخن می گویند.

دستاوردهای تحقیقاتی پزشکی در حوزه سلول درمانی برای رفع و مقابله با بیماریهای پوستی به نتایج قابل ملاحظه ای در مواردی مانند بیماری خطرناک لک و پیس (ویتیلیگو)، بیماری ژنتیکی EB، پسوریازیس، اسکلرودرمی و یا مواردی همچون چین و چروک، اسکار آکنه، بخیه و سوختگی ها رسیده است.

** پژوهشگاه رویان مرکز سلول درمانی در بیماری های پوستی

در ایران ،از حدود پنج سال پیش این روش درمانی برای رفع عوارض پوستی ، در پژوهشگاه رویان مورد استفاده قرار گرفته است.

دکتر امیر باجوری پزشک عمومی و پژوهشگر کلینیک پوست پژوهشگاه رویان در مورد نتایج برخی اقدامات این مرکز درمانی در این زمینه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: بخش سلول درمانی پوست پژوهشگاه رویان در چهار مورد شامل بیماری لک و پیس، برطرف کردن فرورفتگی های پوستی ناشی از بیماری سالک، آکنه، سوختگی، چین و چروک و تزریق چربی با سلول های بنیادی برای زیبایی به مراجعه کنندگان خدمات درمانی ارایه می دهد.

وی افزود: همچنین چندین طرح تحقیقاتی در این پژوهشگاه در دست اجرا است که از جمله آن می توان از طرح های تحقیقاتی در مورد بیماری های EB، پسوریازیس، اسکلرودرمی، سوختگی های حاد و تزریق چربی با سلول های بنیادی برای زیبایی نام برد.

 

** لک و پیس (ویتیلیگو)

باجوری در مورد اقدامات درمانی بیماری ویتیلیگو گفت: از ابتدای ارایه خدمات درمانی در مورد این بیماری در پژوهشگاه رویان از سال ۱۳۸۸ تاکنون بیش از هزار و ۵۰۰ بیمار مبتلا به لک و پیس درمان شده اند.

وی درعین حال گفت که همه بیماران مبتلا به لک و پیش نمی توانند تحت درمان قرار گیرند و افزود: تاکنون به این نتیجه رسیده ایم که فقط بیماران با سن ۱۲ سال که پیشرفت بیماری در آنها حدود شش ماه تا یک سال متوقف شده باشد به این درمان جواب می دهند.

باجوری اظهار کرد: البته در مواردی هم این روش درمانی برای افراد بالای ۶۰ سال اثر بخش بوده است. البته میزان پاسخگویی به درمان این بیماران بین ۶۰ تا ۷۰ درصد بوده است یعنی از هر ۱۰نفر حدود سه تا چهار نفر پاسخ درمانی ضعیفی داشته و مابقی پاسخ درمانی خوب یا کاملی داشته اند.

باجوری خاطرنشان کرد: ماهیانه حدود ۱۰۰ بیمار مبتلا به ویتیلیگو معاینه و سالیانه حدود ۳۰۰نفر سلول درمانی می شوند.

پژوهشگر پژوهشگاه رویان در مورد روش استفاده از سلول درمانی برای این بیماران توضیح داد: پس از معاینه افراد متقاضی درمان و بررسی شرایط لازم آنها، از طریق نمونه برداری (بیوبسی) حدود ۳ سانتی متر به صورت سطحی و با بی حسی موضعی از پوست سالم ناحیه باسن یا ران آنها برداشته و در آزمایشگاه سلول های رنگدانه ساز سالم آن جدا می شود.

باجوری گفت: پس از جدا کردن سلول های رنگدانه ساز از پوست، این سلول ها زیر لک های موجود در پوست بیمار تزریق می شود و حدود دو تا شش ماه طول می کشد تا پاسخ درمانی بیماران آغاز شود.

وی با بیان اینکه ویتیلیگو سبب بروز لک های سفید بر روی سطح پوست می شود، اظهار کرد: سلول درمانی تنها در مورد لک های سفید صورت می گیرد و شامل لک های تیره پوستی نمی شود.

 

** اسکار آکنه و چین و چروک

پزشک عمومی و پژوهشگر کلینیک پوست رویان با یادآوری اینکه سلول درمانی در مورد فرورفتگی های روی سطح پوست نیز صورت می گیرد، اظهار کرد: فرورفتگی های ناشی از جوش های پوستی، سوختگی، بیماری سالک و یا بخیه از جمله مواردی است که این روش برای رفع آنها استفاده می شود.

باجوری گفت: چین و چروک ناشی از بالارفتن سن نیز سبب ایجاد فرورفتگی هایی در پوست می شود، بنابراین می توان از روش سلول درمانی برای رفع این فرورفتگی ها و بهبود وضعیت چین و چروک پوست نیز استفاده کرد.

وی توضیح داد: علت اصلی در بروز فرورفتگی های پوستی، سلول های فیبروبلاست است؛ این سلول های کلاژن ساز در ناحیه عمقی پوست قرار دارد که در اثر حوادث یا بیماری ها از بین می رود در نتیجه فرورفتگی هایی در پوست ایجاد می شود.

باجوری افزود: در زمان بروز چین چروک، سلول های فیبروبلاست از بین نمی رود بلکه پیر می شود و کارآیی زمان جوانی برای ساخت مجدد کلاژن را از دست می دهد.

وی گفت: در سلول درمانی برای رفع هر نوع فرورفتگی پوستی، سلول های فیبروبلاست در محل موردنظر تزریق می شود تا با گذشت زمان فرورفتگی ها پر و پوست ظاهر بهتری یابد.

پژوهشگر رویان در مورد تهیه و تزریق سلول های فیبروبلاست توضیح داد: این سلول ها از ناحیه پشت گوش گرفته می شود به این صورت که یک سانتی متر از پوست این ناحیه برداشته و در آزمایشگاه سلول های فیبروبلاست آن جدا می شود.

باجوری علت برداشتن سلول از پشت گوش را در جوانتر بودن این سلول ها عنوان کرد و گفت: سلول های پشت گوش دو تا ۱۰ سال جوانتر از سلول های فیبروبلاست پوست صورت است بنابراین استفاده از این سلول ها به داشتن نتیجه ای بهتر کمک می کند.

وی گفت: با برداشتن بخشی از پوست پشت گوش، می توان بین ۶۰۰ هزار تا یک میلیون سلول فیبروبلاست به دست آورد که آنها در آزمایشگاه به مدت یک ماه کشت داده می شود و پس از یک ماه حدود ۹۰ میلیون سلول فیبروبلاست به دست می آید.

باجوری با بیان اینکه این سلول ها طی سه مرحله به فاصله زمانی یک ماه در قسمت دچار اسکار آکنه، چین و چروک یا هر نوع فرورفتگی تزریق می شود، افزود: دوره درمان حدود چهار ماه شامل یک ماه برای کشت سلولی و ۳ ماه برای تزریق زمان می برد.

وی در مورد میزان اثربخشی این روش درمانی گفت: نتیجه سلول درمانی از تزریق دوم به بعد به تدریج آغاز می شود و با گذشت زمان سیر صعودی می یابد.

باجوری میزان اثربخشی این روش درمانی را به سن، ژنتیک و عواملی مانند ورزش نکردن، سیگار کشیدن، مصرف مشروبات الکی وابسته دانست و افزود: میزان اثربخشی این روش درمانی بین ۴۰ تا ۸۰ درصد است.

وی با بیان اینکه سلول درمانی بر روی افراد دارای سن ۲۰ تا ۶۵ سال انجام شده است، ادامه داد: هر چه سن افراد پایین تر باشد، میزان اثربخشی این روش درمانی بیشتر است.

باجوری همچنین گفت: علاوه بر ویتیلیگو، سلول درمانی در مورد خال های مادرزادی سفید رنگ و لک های سفید رنگ ناشی از بروز حوادث مانند ضربه، تصادف، بخیه، گزیدگی حشرات و هر نوع آسیبی که سبب از بین سلول های رنگدانه ساز شود، نیز صورت می گیرد.

 

** طرح های تحقیقاتی

پژوهشگر رویان در مورد طرح های تحقیقاتی سلول درمانی پوست گفت: در مورد بیماری های EB، پسوریازیس، اسکلرودرمی و سوختگی های حاد تحقیقاتی در دست اجرا است.

باجوری افزود: بیماری EB یک بیماری نادر ژنتیکی است که در اثر آن زخم های شدیدی روی سطح بدن و انگشتان دست ها و پاها ایجاد و در مواردی منجر به چسبندگی انگشت ها می شود.

وی با بیان اینکه سلول درمانی در مورد این بیماران تنها درحد کاهش میزان شدت زخم ها و بهبود آنها صورت می گیرد و نمی تواند بیماری را به طور کامل درمان کند، ادامه داد: تاکنون سلول درمانی روی حدود ۲۰ نفر از مبتلایان به این بیماری صورت گرفته است.

باجوری گفت: در مورد درمان عوارض ناشی از سوختگی های حاد نیز سلول درمانی بر روی هفت نفر انجام شده است که پس از اتمام مراحل تحقیقاتی میزان اثربخشی و موفقیت آن مشخص می شود.

وی در مورد بیماری پسوریازیس نیز توضیح داد: پسوریازیس یک بیماری مزمن خود ایمنی است که پوست مبتلایان به آن دچار قرمزی و پوسته ریزی با پوسته های سفید و نقره ای می شود.

باجوری گفت: برای درمان این بیماران سلول های بنیادی داخل زخم های آنها تزریق می شود؛ این بیماری نیز ژنتیکی است و تنها از طریق این روش می توان زخم های بیماران را تا حدی بهبود بخشید ولی نمی توان درمان قطعی ارایه کرد.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون سه نفر در این طرح شرکت داشته اند و نتیجه نهایی پس از بررسی تعداد بیشتری از مبتلایان بررسی و گزارش می شود.

باجوری در مورد بیماری اسکلرودرمی نیز اظهار کرد: اسکلرودرمی نیز یک بیماری خود ایمنی است که پوست مبتلایان به آن سفت می شود و این سفتی پوست بیشتر در پوست انگشتان صورت و دور لب آنها دیده می شود و ممکن است برخی از آنها به عوارض ریوی، کلیوی یا قلبی نیز دچار شوند.

باجوری با بیان اینکه تاکنون سه نفر از مبتلایان به این بیماری در این طرح تحقیقاتی تحت درمان قرار گرفته اند، گفت: برای این بیماران تزریق وریدی سلول های بنیادی صورت می گیرد تا عوارض ناشی از آن تا حدی بهبود یابد ولی بیماری درمان نمی شود.

وی اظهار کرد: درحال حاضر استفاده از سلول درمانی در مورد این بیماری ها در مرحله تحقیقات بالینی قرار دارد تا در صورت رسیدن به نتایج قابل قبول وارد مرحله ارایه خدمات درمانی شود.

سلول درمانی و استفاده از سلول های بنیادی در حوزه های مختلف تحقیقاتی و درمانی از سال ۱۳۷۰ در پژوهشگاه رویان آغاز شده و تاکنون از این روش در درمان ناباروری،بیماری های قلبی، ارتوپدی به ویژه در ناحیه زانو و ضایعات چشم به ویژه قرنیه استفاده شده است.

این علائم نشان می دهد سرطان پوست دارید

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

طبق آخرین تحقیقات صورت گرفته ۳۶ درصد افرادی که سرطان پوست دارند خارش و ۲۸ درصد آن ها درد را قبل از سرطان پوست تجربه کرده اند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، نتایج تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد بیشتر افرادی که به سرطان پوست دچار شده اند در آزمایش های حین تشخیص این دو عارضه را تجربه کرده اند.

بررسی های دانشمندان نشان می دهد سرطان پوست یکی از شایع ترین سرطان های امروزی است که آفتاب نقش زیادی در بروز آن دارد و نادیده گرفتن درمان های پوستی می تواند عامل بروز این سرطان باشد.

گفتنی است، حدود ۶۰ درصد مبتلایان به سرطان پوست این دو عارضه را با هم و ۴۰ درصد آن ها یکی از آن دو را تجربه کرده اند.

نتایج مطالعات نشان می دهند، اگر مدام احساس خارش و سوزش در پوست خود دارید و به نوعی پوستتان درد می کند حتما به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص زود هنگام نوع بیماری شما از بروز سرطان در موارد شدید تر جلوگیری سود.

نکات ساده اما مهم برای زیبایی پوست

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

برای حفظ شادابی و جوانی پوست، اصول و پایه مراقبت از این بافت را فراموش نکنید.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، راهکار های زیادی وجود دارد که باعث می شود پوست سالم و شاداب تری داشته باشید.

به پشت بخوابید
خوابیدن در برخی موقعیت ها به مرور زمان موجب ایجاد خطوطی در پوست صورت شما می شوند. این چروک ها در لایه های سطحی پوست ایجاد شده اما به راحتی محو نمی شوند. به پهلو خوابیدن باعث ایجاد چین و چروک بر روی گونه ها و چانه  و خوابیدن بر روی شکم (دمر) بر روی پوست پیشانی شیارهای ایجاد می کند. برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک پوست در هنگام شب، سعی کنید به پشت بخوابید (طاق باز).

ماهی بخورید
ماهی های آب سرد مانند سالمون منبع عالی پروتئین یعنی یکی از اجزای اصلی سازنده پوست هستند. ماهی به ویژه ماهی های چرب و روغنی سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ هستند که به عقیده متخصصان این اسیدهای چرب در تغذیه بافت پوست و حفظ شادابی، انعطاف پذیری و جوانی پوست و همچنین کمک به کاهش چین و چروک های پوستی نقش حیاتی ایفا می کنند.

از عینک مطالعه استفاده کنید
کار و حرکت زیاد عضلات صورت موجب ایجاد شیار و در نهایت چروک در بافت پوست می شوند. توصیه می شود در صورت نیاز حتما در هنگام مطالعه از عینک مخصوص استفاده کنید. عینک آفتابی را هرگز فراموش نکنید، زیرا پوست اطراف چشم را در برابر صدمات نور خورشید محافظت کرده و از جمع شدن عضلات صورت شما جلوگیری می نماید.

از اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAs) استفاده کنید
این اسیدهای طبیعی سلول های مرده پوست را جدا کرده و منافذ، خطوط و چروک های سطحی پوست را به ویژه در اطراف چشم ها کاهش می دهند. انواع قوی تر این اسیدها تولید کلاژن را تقویت می نمایند. استفاده از اسیدهای آلفا هیدروکسی پوست را نسبت به آفتاب حساس تر می کند، بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی را فراموش نکنید.

پوست خود را بیش از حد نشویید
آب معمولی (آب شیر) رطوبت پوست و چربی طبیعی این بافت را که از ایجاد چین و چروک پیشگیری می کند، ازبین می برد. در حقیقت با افراط در شستن پوست صورت، مواد محافظتی پوست را نیز می شویید. برای تمیز کردن پوست از صابون های ویژه حاوی مرطوب کننده، ژل و یا کرم های تمیز کننده پوست صورت استفاده کنید.

از ویتامین C غافل نشوید
برخی مطالعات نشان می دهند که کرم های حاوی ویتامین C تولید کلاژن را افزایش داده، از پوست در برابر صدمات ناشی از اشعه ماوراء بنفش (UVA و UVB) محافظت نموده و به کاهش نقاط تیره رنگ، قرمزی و التهاب پوست کمک می کنند. یکی از اشکال ویتامین C به نام ال- آسکوربیک اسید بهترین ترکیب برای کاهش چین و چروک های پوستی است. فرمی از ویتامین C موسوم به آسکوربیل پالمیتات نیز برای این منظور مناسب است.

سویا برای مراقبت از پوست
سویا زیبایی ظاهری پوست را بهبود بخشیده و از آن محافظت می نماید. تحقیقات نشان می دهند که استفاده از سویا به صورت موضعی و یا به عنوان مکمل خوراکی، موجب محافظت پوست و حتی ترمیم آن در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید می شود. همچنین مشخص شده است که سویا در بهبود ساختار و استحکام پوست نیز نقش دارد.

به جای قهوه، کاکائو بخورید
یک نوشیدنی ضد چروک پوست را به شما معرفی می کنیم. محققان معتقدند که کاکائو با دارا بودن مقادیر بسیار بالایی از ۲ آنتی اکسیدان مهم (اپی کاتچین و کاتچین) از پوست در برابر صدمات آفتاب محافظت نموده، جریان خون در بافت پوست را بهبود بخشیده، به آب رسانی پوست کمک کرده و موجب نرمی پوست می شود.

اصول اولیه مراقبت از پوست را رعایت کنید
برای حفظ شادابی و جوانی پوست، اصول و پایه مراقبت از این بافت را فراموش نکنید. این موارد عبارتند از:

۱- از قرار گرفتن در تماس مستقیم با نور خورشید خودداری کنید.
۲- از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی استفاده نمایید.
۳- لباس هایی بپوشید که از نور خورشید در امان باشید.
۴- سیگار نکشید.
۵- از محصولات مرطوب کننده استفاده کنید.

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ

درد و خارش می تواند پیش درآمد سرطان پوست باشد

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

طبق آخرین تحقیقات صورت گرفته ۳۶ درصد افرادی که سرطان پوست دارند خارش و ۲۸ درصد آن ها درد را قبل از سرطان پوست تجربه کرده اند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، نتایج تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد بیشتر افرادی که به سرطان پوست دچار شده اند در آزمایش های حین تشخیص این دو عارضه را تجربه کرده اند.

بررسی های دانشمندان نشان می دهد سرطان پوست یکی از شایع ترین سرطان های امروزی است که آفتاب نقش زیادی در بروز آن دارد و نادیده گرفتن درمان های پوستی می تواند عامل بروز این سرطان باشد.

گفتنی است، حدود ۶۰ درصد مبتلایان به سرطان پوست این دو عارضه را با هم و ۴۰ درصد آن ها یکی از آن دو را تجربه کرده اند.

نتایج مطالعات نشان می دهند، اگر مدام احساس خارش و سوزش در پوست خود دارید و به نوعی پوستتان درد می کند حتما به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص زود هنگام نوع بیماری شما از بروز سرطان در موارد شدید تر جلوگیری سود.

احتیاط های ضروری درباره خال های بدن

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

در بیشتر اوقات، وجود خال  روی بدن خطری برای سلامت فرد ندارد اما با این حال آکادمی پوست شناسی آمریکا نکاتی را درباره خال ها ارائه کرده است از جمله:

رسیدگی به موقع به ملانوم، آن را قابل درمان می کند. اولین علامت ملانوم تغییر خال یا بروز خال جدید روی پوست است. تغییر در اندازه خال ناصاف و ناهموار شدن پوست در اطراف خال تغییر در رنگ خال .متخصصان معتقدند نمی توان گفت بین خال و سرطان سینه رابطه روشنی وجود دارد اما با این حال وجود خال ها نشان می دهد سطح بالاتری از هورمون در بدن فرد ترشح می شود که می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.
خراسان – ۱۳۹۳/۰۵/۲۸ شماره انتشار ۱۸۷۶۲

مشکلات روانی موجب افزایش جوش‌های پوستی می‌شود

مرداد ۲۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

مشکلات و اختلالات روحی و روانی به ویژه استرس‌های روانی، افسردگی، اضطراب و اختلالات عصبی، موجب افزایش بروز جوش‌های پوستی به خصوص در سنین نوجوانی و جوانی می‌شود.

حمیدرضا خیاطی متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: افرادی که در آب و هوای مرطوب، گرما و محیط‌هایی که تعریق زیاد است زندگی می‌کنند، بیشتر دچار آکنه یا جوش پوستی می‌شوند.

وی گفت: عوامل هورمونی و عوامل محیطی به عنوان مهمترین عوامل بروز جوش های پوستی شناخته می‌شوند.

خیاطی با اشاره به نقش مشکلات روانی در ایجاد آکنه، تاکید کرد: متاسفانه مشکلات و اختلالات روحی و روانی به ویژه استرس‌های روانی، افسردگی، اضطراب و اختلالات عصبی، موجب افزایش بروز جوش‌های پوستی به خصوص در سنین نوجوانی و جوانی شده است.

وی افزود: در واقع مشکلات روانی و استرس‌های روانی موجب افزایش جوش‌های صورت شده و درمان این عارضه را مشکل‌تر می‌کند.

خیاطی یادآور شد: درکنار عوامل فوق، استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی نیز با چرب کردن پوست، موجب افزایش جوش های صورت به ویژه در افرادی که عوامل دیگر ابتلا به جوش را دارند، می‌شود.

وی گفت: افرادی که دچار جوش‌های پوستی به ویژه در ناحیه صورت هستند، بهتر است از لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده نکنند.

این خوردنی ها موهایتان را تقویت می کنند

مرداد ۲۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

پزشکان معتقدند در صورتی که فرد از رژیم غذایی غنی از پروتئین، متنوع و متعادل استفاده کند می‌تواند موی سالمی داشته باشد. از جمله مواد خوراکی مفید برای سلامت موها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خرنگاران، به گفته پزشکان، بهبود سلامت موها همچون دیگر اعضا و بافت‌های بدن به داشتن یک رژیم غذایی متعادل بستگی دارد.

« سیبل فیشمن » از متخصصان پوست در نیویورک گفت: مدت زمان بیشتری لازم است تا به وجود تغییرات در مو پی برده شود در حالی که این زمان در تشخیص تغییرات پوستی به مراتب کمتر است. به طور مثال رژیم غذایی نامناسب تنها در یک هفته می‌تواند موجب بروز آکنه و خشکی پوست شود در حالی که سوء تغذیه یا تاثیر رژیم غذایی ناسالم اثرات خود را چند ماه بعد روی موها نشان می‌دهد.

« لیزا درایر » از متخصصان علم تغذیه نیز اظهار کرد : مواد غذایی که فرد مصرف می‌کند به تحکیم فولیکول‌های مو کمک می‌کند و باعث می‌شود فرد موی سالمتری داشته باشد. همچنین باید توجه کرد علاوه بر رژیم غذایی فاکتورهای دیگری همچون استعمال سیگار، عدم تعادل هورمونی و کمبود خواب می‌تواند بر ظاهر مو تاثیر بگذارد.

پزشکان معتقدند در صورتی که فرد از رژیم غذایی غنی از پروتئین، متنوع و متعادل استفاده کند می‌تواند موی سالمی داشته باشد. از جمله مواد خوراکی مفید برای سلامت موها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ماهی سالمون
این نوع ماهی علاوه بر آنکه غنی از پروتئین و ویتامین D‌ است همچنین وجود اسیدهای چرب امگا۳ در این ماهی اهمیت بسیاری دارد. بدن قابلیت تولید این اسیدهای چرب را که برای رشد مو ضروری است،‌ ندارد. همچنین چربی‌های امگا۳ در سلول‌های پوستی کف سر و روغن‌های طبیعی پیدا می‌شود که موجب می‌شود مو و کف سر مرطوب نگه داشته شود.

گردو
گردو تنها آجیل‌ حاوی میزان قابل توجهی اسیدهای چرب امگا۳ است. این ماده خوراکی غنی از بیوتین و ویتامین E است که سلول‌ها را از آسیب DNA‌ محافظت می‌کند. میزان ناکافی بیوتین موجب از دست رفتن موها می‌شود. همچنین گردو حاوی مس است که کمک می‌کند مو رنگ طبیعی خود را داشته باشد.

صدف خوراکی
صدف‌های خوراکی سرشار از فلز «روی» هستند که کمبود آن در بدن به از دست رفتن مو و خشکی آن منجر می‌شود. می‌توان بخشی از «رویِ» مورد نیاز بدن را از غلات و نان‌های سبوس‌دار تامین کرد اما صدف‌های خوراکی می‌تواند سطح خوبی از پروتئین را افزایش دهد. مو حدود ۹۷ درصد پروتئین است که بدون وجود ذخیره پروتئینی کافی، بدن نمی‌تواند موهایی را که به صورت روزانه و به طور طبیعی از بین می‌روند جایگزین کند.

سیب‌زمینی شیرین
سیب زمینی شیرین منبع غنی از آنتی اکسیدان بتاکاروتن به حساب می‌آید که بدن آن را به ویتامین A‌ تبدیل می‌کند. در اصل سلول‌های بدن نمی‌توانند بدون ویتامین A کافی عملکرد درستی داشته باشند. همچنین این عنصر با تولید چربی از کف سر حفاظت می‌کند.

تخم مرغ
تخم مرغ به عنوان ماده خوراکی مملو از پروتئین حاوی چهار ماده معدنی دیگر به نام روی، سلنیوم، فسفر و آهن است. آهن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا مسئول انتقال اکسیژن به فولیکول‌های مو است.

اسفناج
آهن، بتاکاروتن، اسیدفولیک و ویتامین C موجود در اسفناج به سلامت فولیکول‌های مو کمک می‌کند.

عدس
این ماده خوراکی کوچک حاوی مقدار قابل توجهی پروتئین، آهن و روی است.

بلوبری‌ها
ویتامین C موجود در این میوه برای گردش خون در کف سر حائز اهمیت است و از رگ‌های خونی کوچک تغذیه کننده فولیکول‌ها حمایت می‌کند.

گوشت مرغ
مصرف این نوع گوشت به دلیل دارا بودن پروتئین، روی، آهن و ویتامین‌های B برای سلامت مو توصیه می‌شود. به گفته پزشکان مصرف مواد خوراکی حاوی پروتئین از قبیل گوشت مرغ می‌تواند از ریزش مو جلوگیری کند.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ

این داروها باعث بروز جوش‌های زیرپوستی می‌شود

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

مصرف برخی از داروها و ویتامین‌ها، نه تنها احتمال بروز جوش‌های پوستی به ویژه در ناحیه صورت را افزایش می‌دهد، بلکه روند بهبودی این عارضه پوستی را نیز با مشکل مواجه می‌کند.
حمیدرضا خیاطی متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: مهمترین عامل در بروز جوش‌های پوستی یا همان آکنه، تغییرات هورمونی و افزایش فعالیت غدد ایجاد کننده چربی است.

وی با اشاره به اینکه برخی از داروها نیز بر روی پوست اثرات منفی می‌‌گذارند، تصریح کرد: مصرف برخی از داروها و ویتامین‌ها، نه تنها احتمال بروز جوش‌های پوستی به ویژه در ناحیه صورت را افزایش می‌دهد بلکه روند بهبودی این عارضه پوستی را نیز با مشکل مواجه می‌کند.

خیاطی افزود: از بین داروهایی که با تأثیر بر روی پوست بیشتر می‌توانند موجب بروز جوش یا آکنه شوند می‌توان به داروهای کورتونی،‌داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج اشاره کرد.

وی یادآور شد: افرادی که از این داروها به مدت طولانی و بیش از اندازه استفاده می‌کنند پوست آنها بیشتر دچار مشکلات پوستی به ویژه آکنه می‌شوند.

خیاطی گفت: مصرف بیش از اندازه ویتامین‌هایی نظیر ویتامین‌های گروه B به ویژه ویتامین‌های B1 ، B6، B12 نیز می‌تواند احتمال بروز جوش‌های زیرپوستی را افزایش دهد.

بیست درصد مردم دچار قرمزی کف دست هستند

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

برطبق بررسی‌ها انجام شده، حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد مردم به نوعی دچار قرمزی کف دست هستند و این عارضه در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود.
سپهر کامیاب متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: برخی از مشکلات پوستی در بین افراد جامعه بسیار شایع هستند و اگرچه اغلب آنها مشکل و خطر خاصی برای فرد مبتلا ندارند، اما ممکن است برای فرد آزار دهنده باشند.

وی با اشاره به اینکه از جمله مشکلات بسیار شایع قرمزی کف دست است، تصریح کرد: بر طبق بررسی‌های انجام شده، حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد مردم به نوعی دچار قرمزی کف دست هستند و این عارضه در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود.

کامیاب گفت: البته بروز قرمزی کف دست در بین زنان باردار نیز بیشتر از سایر زنان است و آمار بالا در بین زنان باردار تا بیش از ۴۰ درصد نیز هست.

وی یادآور شد: قرمزی کف دست ممکن است به صورت نقطه نقطه در تمام کف دست بروز کند و یا فقط در برجستگی‌های کف دست ظاهر شود.

کامیاب خاطر نشان کرد: اگرچه اغلب موارد قرمزی کف دست نشانه مشکل خاصی نیست، اما برخی از این موارد می‌تواند نشانه یک نوع مشکل یا بیماری پوستی یا داخلی باشد، لذا در مواردی که قرمزی کف دست طولانی مدت بوده و حتی با گذشت زمان بدتر نیز می‌شود، مراجعه به پزشک بسیاری ضروری خواهد بود.

بیمه نامه ای برای زیبایی موها

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

با بالا رفتن سن، مو نیز دچار تغییراتی می شود و مانند اعضا و اندام های بدن، روند پیری را طی می کند. در واقع به مرور زمان، لایه محافظ بیرونی مو (کوتیکول) نازک تر و ضعیف تر می شود. در ۳۰ سالگی، خشکی و شکستگی مو بیشتر می شود.به نقل از سایت «نیوزویک» پس از ۴۰ سالگی، بیش از نیمی از زنان دچار ریزش مو می شوند. در ۴۵ سالگی، سه چهارم افراد موهای سفید دارند.اگر با این مشکلات رو به رو شده اید بدانید که هر یک درمان های متفاوتی دارند.

سفید شدن مو:علت: عامل مهم از بین رفتن رنگ مو، تراکم پیروکسید هیدروژن موجود در فولیکول است. پیروکسید هیدروژن که بدن به عنوان واکنش شیمیایی آن را از خود رها می کند، با آنزیم تولیدکننده رنگدانه تداخل ایجاد می کند. در سن پایین تر بدن قادر است این ماده را خنثی کند اما در دهه چهارم زندگی این توانایی به تدریج افت می کند. در نتیجه، ماده شیمیایی در فولیکول ها تجمع می یابد و در ترکیب ملانین اختلال ایجاد می کند و موها به تدریج سفید می شود. اگرچه ژنتیک در سفیدی موها نقش زیادی دارد. اما نتایج بررسی های اخیر نشان می دهد که آسیب نور خورشید نیز روند سفید شدن مو را تسریع می کند. هنگامی که اشعه ماورای بنفش به پوست آسیب می رساند، سلول های بنیادی تولیدکننده ملانین در فولیکول از محل خود حرکت می کند و به سمت پوست می رود و در آن جا رنگدانه محافظ (مانند رنگ برنزه) تولید می کند. گاهی سلول های تولیدکننده ملانین پس از حرکت فولیکول ها جایگزین نمی شود.علت دیگر سفیدشدن مو، استرس است. سفید شدن در  آفریقایی ها و آسیایی ها نسبت به سفید پوستان دیرتر اتفاق می افتد زیرا موهای تیره دارای ملانین بیشتری است.سفید شدن چند تار مو در دهه سوم زندگی امری طبیعی است اما اگر این روند خیلی سریع پیش رود، نیاز به انجام آزمایش تیروئید است؛ زیرا این احتمال وجود دارد که بدن هورمون های لازم برای رنگدانه  را در فولیکول مو تولید نمی کند. کاهش این هورمون ها می تواند باعث سفیدی مو، ریزش و تغییر در ظاهر آن شود.از کشیدن و کندن موهای سفید بپرهیزید زیرا باعث اختلال در فولیکول ها می شود. امکان دارد مو دوباره رشد نکند یا این که پس از رشد، ظاهر آن متفاوت باشد.

شکستگی مو:برنامه غذایی نامناسب در هر سنی به ویژه پس از یائسگی در خانم ها، موها را ضعیف و دچار آسیب می کند.از آن جا که ماده مغذی ابتدا به ارگان های حیاتی می رود و سپس به پوست سر می رسد، کمبود مواد مغذی مشکل ساز می شود و در رشد مو تاثیر منفی می گذارد.

کمبود آهن نیز باعث می شود اکسیژن کمتری به فولیکول ها برسد و این امر با شکنندگی و کم مویی ارتباط دارد، به ویژه در گیاه خواران. پروتئین، نیز نقش مهمی در حفظ سلامت مو دارد. مو تقریبا به طور کامل از کراتین (نوعی پروتئین) تشکیل شده است. کمبود روی و ویتامین B12 که نقش کلیدی در تنظیم سوخت و ساز دارد، منجر به ضعیف شدن تارهای مو، شکنندگی و ریزش آن می شود.از طرفی اشعه ماورای بنفش، باعث خشکی، زبری و شکنندگی مو می شود. اشعه خورشید نه تنها بر وضعیت موهای رشد کرده بلکه بر موهایی که در آینده رشد خواهد کرد نیز تاثیر می گذارد. مراقبت نادرست از مو، استفاده طولانی مدت از مواد شیمیایی، استفاده از سشوار و … به موها آسیب می رساند.

اتخاذ یک برنامه غذایی متعادل در هر سنی به ویژه در ۵۰ سالگی، ضروری است آن چه برای بدن مفید است برای پوست سر نیز مفید است. متخصصان مصرف گوشت کم چرب، ماهی، لوبیا یا مغز میوه، آب انار و کنگر فرنگی که سرشار از آنتی اکسیدان است را توصیه می کنند. این برنامه غذایی می تواند آسیب دیدگی مو را به تاخیر بیندازد.

ماهی سالمون که غنی از ماده ضدالتهابی، اسید چرب امگا ۳ و ویتامین است، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند همچنین توصیه می شود ماده حاوی آهن مانند اسفناج، زرده تخم مرغ و … مصرف کنید و از خوردن ماده غذایی با شاخص گلایسمی بالا مانند نان و برنج سفید بپرهیزید.

از گرفتن رژیم های غیراستاندارد بپرهیزید.با مصرف مکمل هایی مانند بیوتین (ویتامین B) می توان موهای ضعیف و کم پشت را تقویت کرد.

میزان استفاده از مواد شیمیایی برای رنگ کردن و حالت دادن مو را کم کنید.

کم پشت شدن مو: هر ۱۰۰ هزار فولیکول مو چرخه طبیعی خود را دنبال می کند. یعنی ۸۰ تا ۹۰ درصد آن ها رشد طبیعی می کنند. با بالا رفتن سن، دوره رشد کمتر می شود و فولیکول ها بیشتر در زمان استراحت قرار می گیرد. مشکل زمانی آغاز می شود که بیشتر از آن چه بدن بتواند تولید کند دچار ریزش مو شوید. در این مواقع بهتر است با پزشک مشورت کنید.
خراسان – ۱۳۹۳/۰۵/۲۵ شماره انتشار ۱۸۷۵۹

بیماری پوستی صدف درمان ندارد

مرداد ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

یک متخصص پوست و مو بیماری پسوریازیس یا صدف را بیماری مربوط به سیستم ایمنی فرد دانست و گفت: یک تا دو درصد ایرانیان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

امیر هوشنگ احسانی، در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس بیماری صدف یا پسوریازیس را بیماری التهابی پوست توصیف و تصریح کرد: در این بیماری سلول‌های پوست تکثیر می‌شوند، این تکثیر افزایش یافته پوست باعث می‌شود ضایعات پوستی به‌صورت پلاک‌ها یا ضایعات پوستی سفید رنگ که زیرشان قرمز رنگ است روی مناطق از پوست مثل ران، سر یا آرنج ایجاد شود.

وی درباره نشانه‌های بیماری صدف یا پسوریازیس گفت: علاوه بر بروز پلاک‌ها و ضایعات این ضایعات می‌تواند کمی خارش دار باشد اما در صورت بروز در سر سبب ریزش مو نمی‌شود.

این متخصص پوست و مو درباره علل بروز بیماری صدف یا پسوریازیس گفت: معمولاً ۵۰ درصد این بیماری ژنتیکی است و ۵۰ درصد دیگر به خودی خود ایجاد می‌شود.

احسانی درباره زمان و جنس شیوع و بروز بیماری صدف یا پسوریازیس تصریح کرد: این بیماری معمولاً از هنگام تولد آغاز نمی‌شود و زمان شایع بروزش دهه دوم و سوم زندگی است و معمولاً بیماری در بین زنان و مردان برابر است.

وی درباره درمان بیماری صدف یا پسوریازیس نیز گفت: ضایعات ناشی از این بیماری با برخی درمان‌ها کمی بهتر می‌شود ولی دوباره عود می‌کند پس می‌توان گفت این بیماری درمان ندارد و فقط کنترل می‌شود.

این متخصص پوست و مو درباره نحوه انتقال این بیماری نیز تصریح کرد: ضایعات بیماری پسوریازیس واگیر ندارد ولی تمام مناطق پوست استعداد ابتلا به بیماری را دارد.

احسانی خاطرنشان کرد: بیماری صدف یا پسوریازیس می‌تواند با درگیر کردن ناخن‌ها آنها را شکننده کند به علاوه سبب شود تا زیر بسترشان بلند ‌شده و ناخن‌ها ضخیم شده و تغییر شکل دهند.

وی افزود: مبتلایان به صدف یا پسوریازیس ممکن است درگیر مشکلات مفصلی شوند که می‌تواند باعث دردهای مفصلی در دست و زانو و ستون فقرات بشود

این متخصص پوست درباره علل بروز بیماری صدف یا پسوریازیس نیز گفت:‌ علت دقیق این بیماری مشخص نیست و بیماری خودایمنی است. این بیماری ممکن است که سال‌ها در فرد عود کند.

احسانی خاطرنشان کرد: این بیماری دوره‌های تشدید و تخفیف دارد و درمان‌های موضعی و خوراکی دارد، در ابتدا درمانهای موضعی انجام می‌شود و در صورت موثر نبودن از درمان‌های خوراکی استفاده می‌شود؛ ضمن آنکه درمان خاصی نیز به نام نور درمانی وجود دارد که به درمان بهتر بیماری کمک می‌کند ولی در کل ریشه کن نمی‌شود.

وی یادآور شد: عوارض ناشی از این بیماری بر روی مفاصل ممکن است همیشگی باشد و باعث تخریب مفصل شود و کیفیت زندگی فرد را دچار آسیب کند.

این متخصص پوست و مو درباره شیوع بیماری صدف یا پسوریازیس در ایران خاطرنشان کرد:‌ یک تا ۲ درصد ایرانیان به این بیماری مبتلایند و متأسفانه می‌توان گفت ایران یکی از کشورهایی است که این بیماری در آن زیاد دیده می‌شود

احسانی درباره نقش عوامل محیطی در بروز بیماری صدف یا پسوریازیس گفت: عوامل محیطی چندان در این بیماری دخیل نیستند ولی سیگار و استرس این بیماری را تشدید می‌کنند بنابراین راه پیشگیری یا به بیان بهتر کاهش ریسک ابتلا به این بیماری اجتناب از استعمال دخانیات و نداشتن استرس است.

وی درباره انواع مختلف بیماری صدف یا پسوریازیس تأکید کرد: این بیماری انواع مخلتفی دارد که بر اساس شدت و ضعف این بیماری تقسیم شده است بدین نحو که این بیماری در فردی نیمی از بدن، در دیگری دو ناحیه از بدن و در افراد دیگر سر و ناخن را درگیر می‌کند.

این متخصص پوست و مو با تأکید بر لزوم مراجعه به پزشک در صورت دیدن این نشانه‌ها تأکید کرد: مسائل بهداشتی تأثیری در ابتلا به این بیماری ندارد.

ژنتیک از عوامل بروز جوش سرسیاه

مرداد ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

جوش سرسیاه یکی از تظاهرات آکنه یا جوش غرور جوانی است و عوامل ژنتیکی، یکی از علت های بروز جوش سرسیاه است.

پروانه ساکت متخصص پوست و مو در گفت و گو با فارس گفت: جوش سر سیاه یا کومدون باز مجراى خروج چربى است که دهانه گشادترى دارد و با چربى مترشحه از غدد چربى و سلول هاى مجرا پر شده و سیاهى قسمت انتهایی چربى داخل مجرا به علت واکنش شیمیایی با رنگدانه یا ملانین پوست و اکسیده شدن آن است.

این متخصص پوست و مو گفت: علت ایجاد جوش های سرسیاه تولید سلول هاى بیشتر در دهانه مجرا و ترکیب با چربى است که باعث گشادشدن دهانه آن مى شود و یکى از عوامل مهم این واکنش تاثیر هورمون هاى مردانه در پوست جوانان اعم از زن و مرد است که پایه ژنتیکى دارد.

ساکت تصریح کرد: این جوش ها می تواند در گذر زمان به جوش هاى چرکى تبدیل شود.

وی درباره سن شیوع بروز جوش های سرسیاه گفت: سن شیوع بروز جوش های سرسیاه همان سن شیوع آکنه یعنى نوجوانى و جوانى است.

شروع آکنه ربطى به رعایت بهداشت فردى ندارد ولى در زمانى که فرد تحت درمان قرار مى گیرد، شست و شو و حمام کردن مرتب کمک زیادى به درمان می کند.وی درباره درمان عارضه بروز جوش های سرسیاه نیز گفت: بهترین درمان جوش هاى سرسیاه استفاده از مواد لایه بردار ترکیبات (Retin A) است.

وی افزود: در صورتى که ضایعات سرسیاه کوچک باشد با درمان هاى موضعى کاهش مى یابد ولى در صورت بزرگ بودن و وسیع بودن، مانع نفوذ داروها می شود و خوب به درمان پاسخ نمى دهد و بهتر است توسط متخصص پوست تخلیه شود.
خراسان – ۱۳۹۳/۰۵/۲۳ شماره انتشار ۱۸۷۵۸

خطرناکترین وسیله در خانه برای مبتلایان به آکنه

مرداد ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

یکی از وسایل ضروری در هر خانه می‌تواند یک عامل بسیار خطرناک برای افراد مبتلا به آکنه صورت باشد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران ، پژوهشگران هشدار می‌دهند افراد باید بالش‌های کهنه خود را هر شش ماه یک بار تعویض نمایند.

گفتنی است،  بر اساس جدیدترین تحقیقات تعویض هر ۶ ماه یکبار بالش، ملحفه و لحاف باعث جلوگیری از تشدید عارضه آسم و‌ آلرژی و همینطور بروز آکنه در افراد مستعد می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، بر اساس تحقیقات صورت گرفته بر روی ۲ هزار و ۲۰۰ فرد بزرگسال در انگلستان در حدود ۷۲ درصد از آنها نمی‌دانستند که چرا باید بالش خود را هر ۶ ماه یکبار تعویض نمایند.

پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی که  مشغول  انجام این پژوهش بودند اعتقاد دارند به جز شستشوی دوره‌ای بالش‌ها و ملحفه‌ها باید تعویض آنها در هر شش ماه یکبار صورت گیرد زیرا صورت در هنگام خواب به دلیل فشار بر روی  بالش مستعد دریافت انواع آلودگی‌ها مانند گرد و غبار، چربی و پوست مرده است.

علاوه بر تمیزی بالش کارشناسان توصیه می‌کنند بالش به صورتی باید استاندارد باشد که کمترین فشار را بر گردن وارد آورد و باید فاصله بین سر و شانه را پر نماید.

این سه روغن “ناخن” شما را محکم می‌کند

مرداد ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

ناخن یکی نکات مهم در زیبایی دستان شما است که برای مقاوم شدن آن می‌توان کارهایی انجام داد.
دکتر پرویز طوسی متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: ناخن‌ها یکی از نکات مهم در زیبایی دستان است که برای تقویت و مقاوم شدن آن می‌توان کارهایی را انجام داد.

وی ادامه داد: استفاده از روغن‌های زیتون، نارگیل، هسته انگور می‌تواند در تقویت ناخن‌ها موثر باشد.

وی افزود: این بیماری ممکن است به دلیل خشکی بیش از اندازهٔ پوست اطراف ناخن به وجود بیاید و این خود باعث کاهش استحکام ناخن‌ها و رشد دشوار آن‌ها شود.

وی خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود این روغن‌های تقویت کننده ناخن پیش از خوابیدن استفاده شود.

وقتی آرایش شما دیگران را بیمار می‌کند

مرداد ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

محصولات آرایشی مقاوم به آب از حلال‌های فراری تهیه شده‌اند که پایه چربی دارند.
به گزارش خبرنگار کلینیک اشگاه خبرنگاران، هوا گرم است و بازار شنا داغ داغ! بسیاری از خانم‌ها وقتی به استخر می‌روند، برای پوشاندن مشکلات پوستی‌شان یا شاداب و زیباتر جلوه دادن صورتشان، آرایش می‌کنند.

اگر محصول آرایشی‌‌ای که استفاده می‌کنند معمولی باشد، حتما با ورود به آب در صورتشان پخش می‌شود و نمای زشتی ایجاد می‌کند اما بیشتر خانم‌ها از محصولات مقاوم به آب یا ضدآب استفاده می‌کنند که تا مدت‌ها بدون تغییر روی پوست می‌مانند اما آیا استفاده از این ترکیب‌های آرایشی عارضه‌ای ندارد؟ اصلا داشتن آرایش هنگام ورود به استخر کار درستی است؟

محصولات زیبایی مقاوم به آب بر چه پایه‌ای ساخته شده‌اند؟
محصولات آرایشی مقاوم به آب از حلال‌های فراری تهیه شده‌اند که پایه چربی دارند به همین دلیل استفاده از آنها راحت است. وقتی این حلال‌ها بخار می‌شوند، آنچه باقی می‌ماند پوست را در برابر نفوذ مقاوم می‌کند. به همین دلیل قبل از خشک شدن محصول روی پوست باید تغییرات لازم داده شود.

از جمله ترکیب‌های موجود در این محصولات می‌توان به پلیمرهای فرار، عصاره درخت روغن قلم و موم گیاهی، حیوانی یا معدنی اشاره کرد. عصاره درخت روغن قلم فواید درمانی بسیار خوبی برای پوست دارد و استفاده از آن در محصولات آرایشی باعث سبکی ماده آرایشی روی پوست می‌شود. پلیمرها نیز به دلیل بافت چربی که دارند، باعث ضدآب شدن محصولات آرایشی می‌شوند و استفاده از آنها را روی پوست راحت می‌کند.

خیلی از خانم‌ها وقتی برای شنا به پلاژ یا استخر می‌روند هم آرایش می‌کنند. این کار ممکن است ضرری به پوستشان بزند؟ اصلا از نظر بهداشتی این کاردرست است؟
این کار از پایه و اساس اشکال دارد، به همین دلیل است که در بیشتر استخرهای تحت‌نظارت، آرایش داشتن هنگام ورود به آب ممنوع است و توصیه می‌شود برای سلامت و رعایت بهداشت، آرایش کاملا پاک شود. درواقع ترکیب‌های آرایشی با کلر آب واکنش نشان می‌دهد و باعث ایجاد ترکیبات کلورافین می‌شود که عامل بوی بد در استخر است و می‌تواند باعث التهاب چشم‌ها و ریه و مشکلات تنفسی شود.

اگر استخر سرباز است، استفاده از کرم پودر را حتی خارج از آب هم توصیه نمی‌کنیم. کنار دریا یا در استخر رو باز اجازه بدهید پوستتان کاملا تمیز باشد. احتمال اینکه ترکیب‌های آرایشی با اشعه خورشید و گرما واکنش نشان دهند و لک ایجاد کنند، بالاست. به جای کرم پودر، می‌توان از ضدآفتاب‌های رنگ‌دار یا کرم پودرهای حاوی ضدآفتاب استفاده کرد. حتما روی پوست لب‌ها هم ضدآفتاب بزنید و دور دهان را فراموش نکنید.

ضدآفتاب‌های معمولی در آب پاک می‌شوند و بیشتر خانم‌ها وقتی خارج از آب هستند، از ضدآفتاب استفاده می‌کنند در حالی که آب و انعکاس نور روی آن، خود باعث آفتاب سوختگی می‌شود. بهترین کار در استخر روباز استفاده از ضدآفتاب‌های مقاوم به آب است اما حتی این نوع از کرم‌ها را هم باید هر ۴۵ دقیقه تجدید کرد.

نکته دیگر اینکه بیش از ۹۰درصد اشعه ماورای بنفش خورشید را اشعه ماورای بنفش A تشکیل داده که گرچه باعث احساس گرما نمی‌شود اما به راحتی در پوست نفوذ می‌کند و آفتاب سوختگی و برنزه شدن پوست را به دنبال دارد. بقیه اشعه خورشید هم اشعه ماورای بنفش B است که عامل پیری زودرس و سرطان پوست محسوب می‌شود. هنگام خرید ضدآفتاب حتما انواعی را انتخاب کنید که از هر دو نوع اشعه ماورای بنفش محافظت کند.

آیا کسانی هم هستند که استفاده از لوازم آرایشی مقاوم به آب برایشان ممنوع باشد؟
بله. افراد مبتلا به حساسیت‌های پوستی و کسانی که پوست حساسی دارند، اصلا نباید از این محصولات ضدآب استفاده کنند.

آیا پاک‌کننده این محصولات هم متفاوت است؟
بله. مسلما پاک‌کننده‌های محصولات مقاوم به آب بر پایه چربی تهیه شده‌اند. مثلا با روغن زیتون و پنبه می‌توان این محصولات آرایشی را راحت پاک کرد اما حتی اگر پوست حساسی ندارید، باید شیرپاک‌کن مخصوص پوست‌های حساس انتخاب کنید تا ایجاد حساسیت نکند. اگر بعد از پاک کردن آرایش پوستتان ملتهب و قرمز می‌شود، یعنی پاک‌کننده آرایشی مناسبی انتخاب نکرده‌اید.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

سولاریوم؛ جان دختران زیر سی سال را می گیرد

مرداد ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

تحقیقات در مورد تیره کردن پوست با دستگاه های خانگی (سولاریوم) نشان می دهد که استفاده از آن ها به طور چشمگیری در بین جوانان افزایش یافته است.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، متاسفانه استفاده از این دستگاه ها در ارتباط مستقیم با ابتلا به سرطان پوست است و سلامت عمومی جامعه با بودن این دستگاه ها به خطر می افتد.

بررسی ها نشان می دهند، برنزه کردن پوست با این دستگاه ها یعنی در معرض مستقیم اشعه ماوراءبنفش بودن و این می تواند برای بدن ضرر های زیادی داشته باشد.

گفتنی است؛ محققان به این نتیجه رسیده اند که اشعه ماورای بنفش احتمال ابتلا به سرطان
پوست(ملانوم بدخیم) و ملانوم چشم را افزایش می دهد.

محققان می گویند اگر کمتر از ۳۰ سال داشته باشید و از دستگاه هاس سولاریوم استفاده کنید احتمال ابتلای شما به سرطان پوست ۵۹ درصد بیشتر است.

جوانسازی پوست با معجزه یخ

مرداد ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

داشتن پوست صاف بدون لک، آکنه، سیاهی و گودی زیر چشم آن هم برای همیشه کار سخت و طاقت فرسایی است . شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که راز زیبایی ملکه برفی در چیست ؟ باید در جواب آن به شما بگوییم راز این زیبایی در یخ های اطراف آن است.

به گزارش نامه نیوز به نقل از سلامت نیوز، بله ، تعجب نکنید، یک مکعب یخ ساده می تواند کارهای عجیبی برای پوست شما انجام می دهد ! ملکه روسیه اکاترینا ، هروز صبح برای حفظ زیبایی و جوان نشان دادن چهره خود، روی صورت ، گردن و پوستش را با کمک قعطه ای یخ مالش می داد.

ماساژ یخ روی صورت

استفاده از یخ روی صورت ، مزایای زیادی دارد.تکه های یخ برای موارد مختلف در زیبایی طبیعی صورت کاربرد دارد: باعث افزایش گردش خون می شود؛ گذاشتن یخ بر روی صورت باعث افزایش جریان خون می شود و به جلوگیری از بروز علائم پیری و چروک پوست کمک می کند . ماساژ چند قطعه یخ بر روی صورت، به مدت حداقل دوبار در هفته ، باعث درخشش طبیعی پوست می شود. همچنین به از بین بردن آکنه کمک زیادی می کند.

ماساژ یخ بر روی قسمتهایی از صورت که دچار آکنه است، باعث کاهش آنها می شود.اگر به طور مداوم ، روزانه یک تا دو دقیقه یخ را بر روی جوش ها بمالید ، شاهد تاثیر بی نظیر آن در رفع آکنه ها خواهید بود . اگر در هنگام استفاده از یخ پوست تان بی حس شد، چند لحظه صبر کرده و سپس ادامه دهید .با این روش ، می توانید در عرض دو روز از شر آکنه های صورت خلاص شوید.

یخ و ماندگاری آرایش

از بین بردن آفتاب سوختگی یکی دیگر از فواید یخ است زمانی که دچار آفتاب سوختگی شدید، دو یا سه تکه یخ را در پارچه ای پنبه ای گذاشته و آن را روی نواحی آسیب دیده به مدت حدود سه دقیقه بمالید. در نتیجه این عمل روی پوست شما خارشی ایجاد می شود که نشان دهنده بهبود آفتاب سوختگی خواهد بود. استفاده از یخ ، آرایش را برای مدت طولانی تری حفظ می کند. ماساژ از طریق تکه های یخ روی پوست صورت، قبل از انجام آرایش ، آن را برای مدت طولانی تری ماندگار خواهد کرد . به کمک یخ می توان پف چشم را از بین برد. وقتی تکه های یخ را در یک پارچه پنبه ای بیاندازید و آن را زیر چشمان تان بکشید، باعث بر طرف شدن پف زیر چشم خواهد شد و ورم زیر چشم را از بین خواهد برد .یخ در ازبین بردن سندرم خشکی چشم نیز کاربرد دارد.

از دیگر کار بردهای یخ ،استفاده از آن به عنوان ماسک منجمد است.اگرکمی آب خیار و آب گل سرخ را با هم مخلوط کنید و در قالب یخ بریزید تا منجمد شده و شبیه یخ شود، می توانید از آن به عنوان ماسک جامدی بر روی خود استفاده کنید. این ماسک به کاهش چین و چروک صورت تان کمک می کند و به طور طبیعی منجر به روشن تر شدن پوست می شود. حتی پف های زیر چشم را می توانید با قرار دادن یخ از بین ببرید و خود را از حالت خواب آلوده در آورید. از این گذشته می توانید آب میوه های تازه مثل پرتقال ، سیب ، انار و یا سایر میوه هایی که عصاره ای مفید برای پوست دارند، در جایخی قرار داده تا به صورت قطعات مکعبی یخ در آیند و با گذاشتن آنها روی صورت تان به زیبایی دوچندان برسید.

البته راه دیگری که از طریق آن می توانید از خواص میوه ها بر روی پوست استفاده کنید این است که تکه های میوه را در قالب یخ قرار دهید و قالب را پر از آب کنید تا یخ بزند و یخ حاوی تکه های میوه را روی پوست تان بگذارید تا خواص میوه به پوست تان برسد.
نکته ۱ : قرار دادن مستقیم یخ روی پوست باعث پارگی مویرگ های زیر پوست می شود . پس توصیه می کنیم که قطعات یخ را در داخل پارچه ای لطیف و مناسب پیچیده و سپس آن را بر روی پوست تان بگذارید .
نکته ۲ : پیشنهاد می کنم برای تهیه یخ از آب معدنی به جای آب ساده استفاده کنید .

یخ های آرایشی معجزه شادابی پوست
تهیه یخ آرایشی بسیار آسان است و نیاز به مهارت و دانش خاصی ندارد .

یخ معدنی : مقداری آب معدنی را در قالب های یخ ریخته و پس از یخ زدن، تکه های یخ را روزی دوبار روی پوست خود بزارید، این کار باعث تحریک جریان خون به روی پوست شما می شود .

یخ آبلیمو : نصف آبلیمو و چند تکه از لیمو تازه را همراه با مقداری آب تصفیه شده درون قالب های یخ بریزید و یخ ها را روزی دوبار روی پوست خود بگذارید، این نوع یخ باعث لطافت پوست شما می شود .

یخ چای سبز : مقداری چای سبز دم کشیده را درون قالب های یخ ریخته و پس از یخ زدن روزی دوبار این قالب های یخ را روی پوست خود بگذارید ، این نوع یخ باعث افزایش طراوت و شادابی پوست خواهد شد .

یخ آب برنج : مقداری از آب برنجی که در حال جوشیدن است را بردارید و پس از سرد شدن ، درون قالب های یخ بریزید و یخ حاصله را روزی دوبار روی پوست خود بزارید، این کار باعث از بین رفتن لک های پوستی می شود. قابل ذکر است که این نوع یخ را فقط تا سه روز می توان در یخچال نگهداری کرد.

یخ آب هندوانه : مقداری آب هندوانه را درون قالب های یخ ریخته و پس از یخ زدن تکه های یخ را روزی دوبار روی پوست خود بگذارید و پس از ۱۵ دقیقه با آب سرد بشویید، این نوع یخ باعث شفافیت پوست می شود .

نکته :یخ آرایشی را همیشه باید به روی پوست تمیز و بدون آرایش استفاده کنید.

نحوه استفاده از تکه های یخ

روی پوست صورت و گردن تکه یخ را مانند حرکات شبیه ماساژ و به نرمی بکشید. از فشار دادن بیش از حد پوست خودداری کنید زیرا ممکن است به مویرگ های ریز زیر پوست تان آسیب بزند و همچنین از استفاده یخ در زیر و اطراف چشم خودداری کنید زیرا این منطقه بسیار حساس است. در نتیجه با دقت و آرامش این کار را انجام دهید .

بعداز استعمال چه کنیم ؟

هرگز پس از آن صورت تان را خشک نکنید، اجازه دهید صورت به طور طبیعی خشک شود، بدین ترتیب شما بیشترین منافع را از یخ خواهید برد. پس از خشک شدن می توانید از یک مرطوب کننده مناسب استفاده کنید .

روش تهیه عصاره گیاهان

با اطلاع داشتن از نوع پوست خود و با انتخاب گیاه مناسب تر برای پوست می توانید این مزیت را چند برابر کنید. برای پوستهای چرب که مستعد به آکنه هستند، توصیه می شود از گل های همیشه بهار ، مریم گلی، یا مخلوط آب و بو مادران استفاده کنید.

دوتا قاشق از گل های مورد نظر را به یک لیوان آب جوش گرم اضافه کنید و بگذارید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در این آب گرم بماند . صبر کنید تا ماده به دست آمده خنک شود، سپس آن را از صافی رد کنید و در قالب یخ ریخته و در فریزر بگذارید.

نکته ۱ : اگر دارای پوستی خشک هستید از گیاه گل بابونه ، جعفری، نعناع یا از ترکیب چند گیاه استفاده کنید.

نکته ۲ : برای کاهش چین وچروک ، سعی کنید از چای سبز ، سیاه یا سفیده استفاده کنید. این گیاهان حاوی مقداری زیادی از آنتی اکسیدان ها هستند که می تواند در کاهش سرعت روند پیری به شما کمک کند .

نکته ۳ : اضافه کردن چند قطره از آب لیمو به عصاره گیاهی به شما کمک خواهد کرد از شر لکه های سیاه روی پوست راحت شوید و پوستی درخشان تر داشته باشید.

نکته ۴ : برای بدست آوردن فواید درمانی بیشتر از یخ از ۵ نوع گیاه مختلف استفاده کنید و بعد از دم کردن در آب جوش و درست کردن یخ آن را روی صورت بگذارید. هر دو هفته از یک نوع گیاه استفاده کنید و با عوض کردن نوع گیاه و استفاده از خواص درمانی هر نوع گیاه مختص به خود می توانید چهره ای زیبا تر و جوان تر داشته باشید .

نکته ۵ : اضافه کردن نصف قاشق چای خوری از روغن زیتون یا هر روغن دیگر ( روغن بادام ، روغن آوکادو ، روغن کنجد و روغن جوانه گندم ) به آب معدنی یا عصاره گیاهی سرد شده قبل از انجماد نیز می تواند مفید باشد. قبل از آرایش ، صورت و گردن خود را با این یخ پاک کنید. این نوع تکه های یخ که به این روش درست کرده اید، پوست را نرم کرده و باعث صاف شدن آن می شود و تغذیه ای مناسب برای پوست است.

با این روش جدید “جوانسازی پوست” آشنا شوید

مرداد ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

کربوکسی تراپی که تزریق دی اکسیدکربن زیر پوست است، هدف آن جوانسازی و روشی جدید برای از بین بردن چین و چروک‌ها است.
امیر هوشنگ احسانی متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: کربوکسی تراپی روشی است که گاز کربنیک یا دی‌اکسید کربن زیر پوست تزریق می‌شود.

گفتنی است، این روش در چند سال اخیر برای اولین بار در ایتالیا، سپس در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی انجام شد که بیشترین هدف آن جوانسازی بود و به تدریج کاربرد آن رو به افزایش است.

وی ادامه داد: تا به حال عوارض طولانی مدت کربوکسی تراپی اثبات نشده است به همین علت به عنوان یک روش پیشنهاد دهنده برای همه افراد توصیه نمی‌شود.

وی افزود: در این روش با تزریق دی اکسید کربن با شرایط، اندازه‌های خاص و بر حسب مناطق خاصی از پوست که البته ممکن است، تزریق در برخی مناطق بیشتر و یا کمتر باشد هموگلوبین که در واقع حمل کننده اکسیژن داخل خون است. این اکسیژن” CO2″را حذف کرده و از داخل رگ به زیر پوست نفوذ می‌کند و منجر به تحریک سلول‌های زیر پوست می‌شود.

وی افزود: از جمله سلول‌های زیر پوست شامل سیبروبلاس بوده که سنتز یا ساخت کلاژن و الاستین را افزایش می‌دهد.
زمانی که این سلول‌ها توسط اکسیژن فعال می‌شوند میزان ساخت کلاژن و الاستین را بالا می‌برند و منجر به بازسازی و ساختن پوست جدید می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: برای بسیاری از موارد و کارها روش کربوکسی تراپی مورد استفاده قرار گرفته است. این روش در زیبایی مورد استفاده قرار گرفته و پوست‌های شل شده و افتاده را ترمیم می‌کند.

برای زیباتر شدن این کلکهای قدیمی را فراموش نکنید

مرداد ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

لیست زیر را که شامل ده نکته‌ی اعجاب انگیز است را بررسی کنید، چون خیلی به زیباییتان کمک می‌کند.

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، بیایید به گذشته رجوع کنیم آن زمانی که مردم در قیاس با امروز ما، موارد زیادی بعنوان محصولات آرایشی در اختیار نداشتند و مجبور بودند خودشان آنها را تهیه کنند. بجای پرداخت پولهای زیاد برای از بین بردن مشکلات زیبایی‌تان، شیوه های چشمان پف کرده یا موهای کم پشت، ممکن است در کمد یا کیفتان باشد.

۱ – سفت کردن منافذ پوست
فرو کردن صورت در آب یخ که یک روش قدیمی مفید است، می‌تواند برای صورت‌های خسته و بی‌رنگ و رو بسیار کارامد باشد. اگر بتوانید سرما را تحمل کنید، این کار بطور موقت پوست و منافذش را با محدود کردن جریان خون، سفت و محکم می‌کند.

این کار را امتحان کنید :
یک سینک یا کاسه را با آب سرد و قطعات یخ پر کنید و صورت خود را در آن فرو ببرید و برای ۸ تا ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید.
یک نکته‌ی زیبایی دیگر: فرو بردن ناخنی هم که تازه لاک زده شده در آب یخ، می‌تواند به سریع‌تر خشک شدن لاک کمک کند.

۲ – چشمانی بدون پف در ۱۰ دقیقه
خیره شدن به رایانه برای ساعات طولانی، مخصوصا در اواخر شب، می‌تواند باعث ایجاد پف و ورم در چشم‌ها شود. کیسه‌های چای آرامش بخش ارل گری که در کمدتان دارید فقط تشنگی شما را برطرف نمی‌کنند، بلکه بخاطر خواص ضد محرکشان، می‌توانند به چشمهای خسته نیز کمک کنند!

این کار را امتحان کنید :
دو عدد چای کیسه‌ای را بمدت ۳ دقیقه در آب داغ قرار دهید. سپس آنها را در یخچال بگذارید تا سرد شوند. هر کیسه‌ی چای را روی یک چشم قرار دهید و برای ده دقیقه استراحت کنید. چشم‌هایتان دوباره با طراوت خواهند شد و کمتر متورم بنظر می‌آیند.

۳ – ماسک صورت خانگی
سرکه‌ی سیب برای مصارف مختلفی بکار می‌رود، مخصوصا برای پوست! سرکه‌ی سیب می‌تواند بعنوان یک ماسک عالی که به درمان آکنه کمک می‌کند، عمل کند. خاصیت اسیدی سرکه می‌تواند به خشک کردن جوش‌ها کمک کند و اجازه دهد تا پوست سالم‌تری جایگزین آن شود.

این کار را امتحان کنید :
مخلوطی تهیه کنید که به تناسب شامل یک بخش سرکه‌ی سیب، و چهار بخش آب باشد. سپس شبها بعد از پاک کردن پوست، پوستتان را با آن شستشو دهید. اگر احساس می‌کنید که می‌توانید از محلول قوی تری استفاده کنید، مخلوط را با سه قسمت آب امتحان کنید.

۴ – شاداب کردن موهای ظریف و نازک
روغن زیتون فقط یک ماده‌ی آشپزی سالم و خوشمزه نیست، بلکه یک مرطوب کننده‌ی عالی است و می‌تواند موهای مرده و نازک شما را با طراوت کند. روغن زیتون، از اسیدهای چربی ساخته شده است که بدنه‌ی اصلی موی شما را می‌پوشاند و می‌تواند مو را سالم نگه دارد و در برابر انواع آسیب‌ها از آن محافظت نماید.

این را امتحان کنید :
نصف فنجان روغن زیتون را بمدت ۱۰ ثانیه در مایکروویو بگذارید، به اندازه‌ای که گرم شود نه خیلی داغ. آن را بطور کاما روی موهایتان بمالید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند. سپس بطور معمول موهایتان را شامپو بزنید. فقط توجه کنید که شاید بیشتر از یکبار شستشو لازم باشد. در آخر موهای شما نرمتر و درخشانتر خواهند شد!

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ

این ریمل ها را نخرید

مرداد ۱۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

تمام محصولات آرایشی -بهداشتی بهتر است سبک و قابل‌شستشو و از مارک‌های معتبر باشند.

دکتر مریم یوسفی،عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نوشت: «ریمل استخری» از ریمل‌های با مارک ناشناخته است که به دلیل حجم بالایی که به مژه‌ها می‌دهد و به راحتی هم پاک نمی‌شود، این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده و حتی در مترو با انواع مارک‌ها خرید و فروش می‌شود.

افراد بسیاری سوال کرده‌اند که استفاده از این نوع ریمل عارضه‌ای دارد یا نه. در پاسخ باید گفت بسیاری از مشکلات ثانویه مربوط به ریمل‌ها مثل التهاب‌ها و حساسیت‌ها به‌خصوص در ناحیه پلک فوقانی به‌دلیل وجود نیکل در آنهاست. وقتی ریمل ضدآب است و سنگین و به آسانی شسته نمی‌شود، عوارض و مشکلات پوستی‌ای که ایجاد می‌کند، بسیار بیشتر از ریمل‌های کلاسیک است.

درکسانی که سابقه ابتلا به گل‌مژه دارند،‌ اگر از ریمل ضدآب استفاده کنند، به دلیل انسداد بیشتر مجاری خروجی سبوم احتمال بروز عفونت‌ با باکتری و گل‌مژه بیشتر می‌شود. به طور کلی، باید گفت تمام محصولات آرایشی -بهداشتی بهتر است سبک و قابل‌شستشو و از مارک‌های معتبر باشند. هر چه ماده آرایشی دیرتر از روی پوست پاک شود و سنگین‌تر باشد، عوارض آن شدیدتر و ماندگارتر است. خلاصه اینکه، بدون هیچ آرایشی وارد استخر شوید تا ضرری به شما و دیگران نرسد.
منبع : هفته نامه سلامت

تصورات غلط در رابطه با کاشت موی طبیعی و نتایج آن

مرداد ۱۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

با متدهای قدیمی (که از لوازم غیرظریف استفاده می شد) گاهی سردردهایی پس از کاشت مو بوجود می آمد.

فرد متقاضی کاشت موی طبیعی معمولاً در ذهن خود دارای یکسری تصورات و پیش داوری ها از کاشت موی طبیعی و نتایج آن است که با واقعیات بسیار فاصله داشته و لازم است که ذهنیت وی با معاینه صحیح و مشورت روشن شده و متوجه واقعیت های امر گردد.

شماری از تصورات غلط عامه مردم در مورد کاشت موی طبیعی و نتایج آن در ذیل آورده شده است:

۱) با کاشت موی طبیعی می توان موهای اندکی کم پشت را پرپشت ترکرد.
در کاشت مو یک گرافت از طریق ایجاد یک شکاف بسیار ظریف وارد پوست می شود. این سوراخ (با اینکه بسیارکوچک است) به هرحال فضایی را اشغال می کند. اگر منطقه مورد نظر کاملاً طاس باشد هیچ مشکلی بوجود نخواهدآمد. ولی اگربخواهیم پیوند مو را درلابلای موهای موجود (بخصوص اگر این موها ضخیم و باکیفیت باشند) انجام دهیم لازم است که فضای کافی در بین موها وجود داشته باشد تا بتوان آن شکاف را ایجاد نمود.
درحقیقت تا زمانی که بیشتراز ۵۰ درصد از تراکم موها کاسته نشده است بدلیل ناکافی بودن فضای (خالی ازمو) در بین موهای موجود فرد نمی توان در میان آنها شکاف ایجاد کرد و اگر هم به زور این کار را انجام دهیم اولاً ممکن است به ریشه موهای اطراف آسیب وارد شود و ثانیاً حتی اگرآسیبی به ریشه موهای اطراف وارد نشود این ریشه ها مزاحم ریشه موی کاشته شده بوده و لذا در حین درآمدن موی کاشته شده به احتمال زیاد کیست مویی و جوش های چرکی بدفرم ایجاد می گردند. این ضایعات موجب اختلال در بیرون آمدن موهای کاشته شده گردیده و نتایج کاشت مو را خراب می نمایند.
بنابراین منطقی است که کاشت موی طبیعی را زمانی انجام دهیم که حداقل ۵۰ درصد از موهای یک منطقه از سر دچار ریزش شده اند تا بتوان پیوند مو را بدون مشکل انجام داد و فرد هم از نتایج آن لذت ببرد.

۲) با کاشت موی طبیعی می توان تراکمی شبیه تراکم موهای کاملاً طبیعی (خدادادی) ایجاد کرد.
در کاشت موی طبیعی شکاف های بسیار ظریفی برای قراردادن گرافت ها در پوست منطقه طاس ایجاد می گردد. اگر این شکاف ها خیلی به همدیگر نزدیک باشند پوست بین آنها پاره شده و دو شکاف کوچک تبدیل به یک شکاف بزرگ می شود که چیز مطلوبی نیست. لذا مجبوریم یک فاصله حداقلی را رعایت کنیم. فاصله فوق حدود ۳-۲ برابر فاصله بین موهای با تراکم عادی بوده و به همین نسبت همیشه تراکم موهای کاشته شده در جلسه اول کمتر از تراکم موهای عادی است. در جلسات بعدی می توان این فاصله را کمتر و کمترنمود (البته با توجه به محدودیت تعداد موهای قابل برداشت از پشت سر) ولی به هرحال هیچگاه از نظر فاصله بین موها مانند موهای طبیعی نخواهدشد و بالطبع تراکم کاملاً شبیه موهای طبیعی هم بوجود نخواهدآمد. تراکمی که می توان بطور معمول در جلسه اول کاشت مو ایجادکرد ۳۵ – ۳۰ گرافت در هر سانتیمتر مربع است که آن را می توان در جلسات بعدی به ۵۰ – ۴۵ افزایش داد. تبلیغات رسانه ها بخصوص مطبوعات و کانال های ماهواره ای مبنی بر ایجاد تراکمی شبیه تراکم موی عادی (و گاهی بیشتر از تراکم موی طبیعی !) شیادی محض بوده و صحت ندارد.

۳) یک فرد طاس تا هر چند جلسه که بخواهد می تواند کاشت مو انجام دهد.
کاشت موی طبیعی دارای یکسری محدودیت های بالقوه می باشد که یکی از مهمترین آنها محدود بودن تعدادجلسه های قابل انجام کاشت مو در هر فرد است. علت این محدودیت آن است که تعداد موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو بیشتر از حد مشخصی نمی باشد (حدود ۱۰ – ۸ هزار تار مو).
بعنوان یک اصل کلی فقط تا حدی می توان از موهای منطقه دهنده مو برداشت کرد که آسیبی به منطقه برداشت وارد نشده، پوست تحمل برداشت را داشته باشد و در ضمن نمای ظاهری آن هم بدشکل و بدفرم نشود. بنابراین مشخص می شود که حتی در بهترین شرایط تعداد موهای قابل دسترس برای کاشت در منطقه طاس محدود می باشد. حداکثر موی قابل برداشت در یک جلسه FUT چهار تا پنج هزار تار مو (معمولاً ۴ – ۳ هزار) و در یک جلسه به روش FIT بسته به مشخصات پوست و موی فرد پنج تا شش هزار تار مو (معمولاً ۵ – ۴ هزار) می باشد.
اغلب بیماران پس از یک جلسه کاشت موی طبیعی موفقیت آمیز و با مشاهده تراکم کمتر از طبیعی درمنطقه کاشت درخواست کاشت موی مجدد را در همان ناحیه می کنند با این تصورکه تراکم موهای کاشته شده بیشتر و بیشترگردد. اگرچه از نظرتئوری این کار عملی می باشد ولی یک نکته ظریف درآن وجود دارد. کاشت موی مجدد مستلزم برداشت دوباره مو از منطقه دهنده است و با این کار تعداد موهای موجود در بانک موی فرد کمتر و کمترمی شود. با کم شدن این موها دیگر مویی برای کاشت موی بعدی درمناطق طاسی که در آینده بوجودمی آیند (که حتماً این اتفاق می افتد زیرا ریزش موی مردانه یک روند رو به جلو و دائمی است) باقی نمانده و بعداً مشکلاتی از نظر زیبایی برای بیمار بوجود می آید.

تصور کنید که برای فرد۳ – ۲ بار کاشت مو در جلوی سرانجام دهیم تا تراکم بسیار خوب بوجود آید و طبیعی است که تعداد موهای قابل برداشت از بانک موی پشت سر هم به شدت کاهش پیدا می کند. پس از گذشت چند سال موهای قسمت های عقب منطقه کاشته شده دچار ریزش موی مردانه شده و نیاز به کاشت مو پیدا می کنند ولی متأسفانه مویی در پشت سر نمانده تا این کار را انجام دهیم. پس به عنوان یک اصل بایستی همیشه در برداشت مو از ناحیه دهنده جانب احتیاط را رعایت کرد و برای آینده هم ذخیره ای باقی گذاشت.

۴) کاشت موی طبیعی سرطان زا است.
این مسئله به هیچ عنوان صحت ندارد و اصولاً ماهیت انجام کار در کاشت موی طبیعی طوری است که هیچ ارتباطی با عوامل سرطان زای پوست ندارد. مهمترین عوامل دخیل در سرطان پوست عبارتند از: ژنتیک، برخی مواد معدنی مثل آرسنیک و سیلیکون، اشعه آفتاب، هیدروکربن های کارسینوژن و بعضی از بیماری های ارثی.

۵) پس از کاشت موی طبیعی سردردهای بدی بوجود می آید.
با متدهای قدیمی (که از لوازم غیرظریف استفاده می شد) گاهی سردردهایی پس از کاشت مو بوجود می آمد ولی با تکنیک های مدرن امروزی و بهره گیری از ابزار میکروسکوپیک و بسیار ظریف این مسئله منتفی شده است. درحقیقت اگر فرد دچار سردردهای میگرنی باشد با کاشت موی طبیعی میزان سردرد وی کاهش پیدا می کند. البته در ۲-۱ شب اول پس ازکاشت مو امکان وجود سردرد خفیف (مثل هر عمل دیگر) می رود که با مسکن های معمولی به سرعت برطرف شده و مشکل خاصی پیش نمی آید.

دکتر علی وفائی، متخصص پوست و مو -سیمرغ

تماس پوستی عامل انتقال تبخال/ویروس تبخال از بدن خارج نمی‌شود

مرداد ۱۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

یک متخصص پوست و مو تماس پوستی را عامل انتقال ویروس تبخال دانست و گفت: ویروس تبخال هیچگاه از بدن خارج نمی‌شود و در زمان‌های مختلف عود می‌کند.

غلامحسین غفارپور، متخصص پوست و مو در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره تبخال گفت: تبخال یک بیماری ویروسی است که از طریق تماس پوستی منتقل می‌شود و تقریباً غالب افراد جامعه به نحوی به این بیماری مبتلا هستند.

وی تصریح کرد: ویروس تبخال دارای دو تیپ است که تیپ اول معمولاً در صورت و کنار لب‌‌ها ایجاد می‌شود و از طریق بوسیدن، معانقه یا در ورزشکاران برخی رشته‌های ورزشی مانند کُشتی به علت تماس پوست زیاد منتقل می‌شود و معمولاً ضایعات این بیماری به شکل جوش‌های تاولی کوچک قرمز رنگ است که به صورت چندتایی بر روی پوست و در کنار هم قرار می‌گیرند که معمولاً ظرف ۲ هفته بهبود پیدا می‌کنند.

این متخصص پوست و مو خاطرنشان کرد: این ویروس به طور نهفته در غدد اعصابی بدن بر جای می‌ماند و هر گاه فرد دچار استرس و هیجانات شدید شود ویروس از حالت نهفته در غدد اعصابی در مسیر عصب خارج شده و جوش‌های تاولی کوچک در مناطق قبلی ایجاد می‌شود و باز هم ۱ تا ۲ هفته بعد از بین می‌رود و باز هم این دور تسلسل ادامه پیدا می‌کند؛ پس این ویروس هیچگاه از بدن خارج نمی‌شود.

غفارپور تصریح کرد: تعداد حملات تبخال تیپ ۱ که بیشتر در صورت ایجاد می‌شود سالی بیش از ۱ یا ۲ بار بیشتر روی نمی‌دهد.

وی افزود: ویروس تیپ ۲ نیز معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود و خشونت زیادتری دارد و تعداد دفعات بروزش بیشتر است یعنی کسی که در منطقه تناسلی دچار تبخال می‌شود ۸ تا ۱۲ بار در سال دچار این عارضه شود.

این متخصص پوست و مو گفت:‌ در این موارد برای ساکت کردن بیماری می‌توان از برخی داروها با تجویز پزشک استفاده کرد که مقدار مصرف و طول درمان آن با توجه به شرایط فرد و تشخیص پزشک متفاوت است که در پایان طول درمان از شدت و دفعات کمتری برخوردار خواهد شد.

غفار پور تأکید کرد: با توجه به نکات گفته شده می‌توان این گونه نتیجه گیری کرد که تبخال قابل درمان نیست و تنها می‌توان به نحوی آن‌را تا حدی کنترل کرد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی تبخال حالت عودکننده دارد ممکن است میکروب‌های دیگر نیز با این زخم‌ها ترکیب شوند که به عوارضی روی پوست منجر شود ضمن اینکه عود مکرر تبخال روی پوست باعث ایجاد جوشگاه و در نهایت باقیماندن اثر می‌شود.

این متخصص پوست و مو افزود: در جوامع شلوغ و محیط‌های ورزشی که تماس پوستی نزدیک با یکدیگر دارند حتماً شیوع بیشتری خواهد داشت.

غفارپور مراجعه به پزشک در صورت بروز تبخال برای اولین بار را مهم ارزیابی و تصریح کرد: اگر مریض برای اولین بار به تبخال مبتلا شود در صورت مراجعه به پزشک و استفاده از داروهایی خاص از بروز دفعات و شدت تبخال زدن تا حدی جلوگیری می‌شود.

کاهش چربی پوست سر با شستشوی روزانه مو

مرداد ۱۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

چربی پوست سر عامل ژنتیکی دارد که برای کاهش آن باید موهای سر را روزانه توسط شامپوی مخصوص موهای چرب شستشو داد.

خلیل صداقت پیشه متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران بیان کرد: شستشوی مرتب موها سبب کاهش چربی پوست سر می‌شود و اگر میزان چربی آن بیش از حد طبیعی است و سبب ایجاد شوره در سر شده باید برای درمان به پزشک مراجعه کرد.

وی با بیان این که چربی پوست سر عمدتا با شستشوی روزانه موها کنترل می‌شود افزود: کسانی که دارای پوست سر چربی هستند می‌توانند هر روز موهای خود را شستشو دهند که مشکلی برای آن‌ها نداشته و سبب شکنندگی موها نمی‌شود.

به گفته این متخصص پوست و مو چربی مو ناشی از پوست چرب است زیرا خود مو وجود مستقلی ندارد.

وی خاطر نشان کرد: در مواردی که پزشک تشخیص دهد از درمان‌های خوراکی نیز برای کاهش میزان چربی پوست سر استفاده می‌شود.

اگزمای دوران نوزادی شایع‌ترین علت پوسته شدن سر نوزاد

مرداد ۱۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

پوسته ریزی سر نوزاد یک عارضه طبیعی بوده که به علت ترشح غدد چربی پوست این حالت رخ می‌دهد.

هادی ساعی متخصص اطفال و فوق تخصص نوزادان در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: پوسته ریزی سر نوزادان در روزها و هفته‌های اول پس از تولد در صورتی که مقدار آن زیاد نباشد یک عارضه طبیعی بوده که در اصطلاح گداره نام می‌گیرد.

وی ادامه داد: به تدریج با رشد و بزرگتر شدن نوزاد پوست‌های سر او از بین می‌روند اما گاهی اوقات به علت ترشح غدد چربی پوست، این پوسته‌ها بیشتر شده و به هم می‌چسبند که حالت چسبندگی در موها ایجاد کرده و قلمه‌هایی روی سر او بسته می‌شود که به سختی به موهای شیرخوار می‌چسبند و قابل جدا شدن با دست نیستند که به اصطلاح کرادل کد نیز نام می‌گیرند.

وی خاطر نشان کرد: گاهی اوقات نیز پوسته شدن سر شیرخوار به دلیل اگزمای دوران نوزادی است که خود را به صورت پوسته‌ریزی نشان می‌دهد. این پوسته ریزی‌ها قارچ یا بیماری صدف نیست و ممکن است یک حساسیت ساده باشد و میکروب‌ها هیچ نقشی در به وجود آمدن آنها ندارند.

ساعی افزود: راه‌های مختلفی برای جدا کردن پوسته‌ها از سر نوزاد وجود دارد همچنین شامپوهای مخصوصی در بازار وجود داشته که پوسته بسته شده بر روی سر شیرخوار را نرم کرده تا از موی او جدا شوند همچنین راه ساده‌تری نیز وجود دارد به این گونه که والدین ۲ الی ۳ ساعت قبل از استحمام نوزاد سر او را با روغن نارگیل یا روغن زیتون کمی چرب کرده تا قلمه‌ها و پوسته‌ها نرم شده و راحت‌تر از مو و پوست او جدا شوند و سپس او را استحمام کنند.

وی تصریح کرد: بهتر است به این نکته توجه شود چرا که قلمه‌ها در قسمت ملاج جلویی سر شیرخوار تشکیل می‌شود و قسمتی بوده که نرم است و هنوز استخوانی نشده در نتیجه بیشتر در این قسمت تشکیل می‌شوند. والدین نیز می‌ترسند در موقع حمام کردن نوزاد قسمت ملاج جلویی او را به دلیل نرم بودن خوب بشویند.

ساعی گفت: والدین باید در هنگام استحمام نوزاد قسمت جلویی پوست سر را با دست خوب تمیز کنند و باید دانست که با این کار هیچ صدمه‌ای به مغز او وارد نمی‌شود.

وی اذعان داشت: در صورتی که پوسته ریزی‌ها حالت اگزما باشد ممکن است تا ۵ الی ۶ ماهگی شیرخوار ادامه داشته باشد و اگر پوسته ریزی معمولی بود تا ۲ الی ۳ ماهگی ادامه داشته که با روغن زیتون و استحمام از بین می‌رود.

قبل از اقدام به کاشت مو، بیماری پوستی ناحیه سر مداوا شود

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

یک متخصص پوست و مو با تاکید بر اینکه قبل از اقدام به کاشت مو باید بیماری پوستی در ناحیه سر مداوا شود، گفت: افراد جهت کاشت مو فقط باید به متخصصان متبحر در این حوزه مراجعه کنند، در غیر این صورت ممکن است شاهد تبعاتی باشند که درمان آن دشوار و گاه ناممکن است.

دکتر جاوید حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا -منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه گاه در رسانه عمومی افرادی با عنوان متخصص زیبایی در خصوص کاشت مو صحبت می‌کنند، گفت: در پزشکی رشته‌ای با این عنوان وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه گروهای خاص پزشکی مجاز به انجام کاشت مو هستند، یادآور شد: اقدامات کاشت مو در حوزه اختیارات پزشکان فوق تخصص جراحی پلاستیک، متخصص سر و گردن و متخصصان پوست و مو است. انجام کاشت مو توسط افرادی به غیر از این رشته‌ها عوارضی به همراه دارد که ممکن است جبران ناپذیر باشد.

این متخصص پوست و مو خاطرنشان کرد: باید قبل از اقدام به کاشت مو، فرد توسط متخصص پوست و مو معاینه شود تا در صورت وجود بیماری پوستی، ابتدا مشکل درمان شود.

حسینی افزود: اگر بیماری قبل از کاشت مو درمان نشود، نه تنها این اقدام تاثیر ندارد و موهای کاشته شده رشد نمی‌کنند بلکه ممکن است بیماری درمان نشده، پس از کاشت مو موجب ریزش موها در ناحیه سالم شوند. ریزش مو در ناحیه سالم به علت ضربات وارده نیز ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه فولیکولیت ضایعات درشت، برجسته و دردناکی است که در ناحیه رویش موها ایجاد می‌شود، گفت: در صورت عدم درمان فولیکولیت قبل از کاشت مو، نتیجه کاشت مطلوب نیست.

حسینی گفت: گاه در ناحیه سر، قارچ‌های مقاوم به درمانی ایجاد می شود که چه بسا با بیمارانی که به علت مراجعه به پزشک عمومی و درمان نامناسب، عفونت کنترل نشده است. در این حالت قارچ با درمان‌های نامناسب، نسبت به درمان مقاوم می شود.

این متخصص پوست و مو در پایان تصریح کرد: افراد جهت کاشت مو فقط باید به متخصصان متبحر در این حوزه مراجعه کنند، در غیر این صورت ممکن است شاهد تبعاتی باشند که درمان آن دشوار و گاه ناممکن است.

غذاهای مفید و مضر برای پوست

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

ضخامت پوست در نواحی مختلف بدن از ۵/۱ تا ۴ میلیمتر متغیر است.پوست بزرگ ترین اندام است؛ قادر به ترمیم خودش می باشد،و به گرما،نور و لامسه از طریق پایانه های اعصاب و عروق خونی ای که در لایه داخلی اش قرار دارد،حساسیت نشان می دهد.ظاهر پوست براساس سلامت جسم و روح فرد متغیر است و می تواند بیانگر علائم بسیاری از بیماری ها باشد.

رژیم غذایی و پوست
پژوهش ها در مورد پوست نشان داده است که رژیم غذایی می تواند نقش عمده ای در حفظ سلامت پوست بازی کند.مواد خاصی در غذا وجود دارد که پوست را از تخریب اشعه خورشید محافظت می کند، تا جایی که حتی بیماری پسوریازیس( نوعی بیماری پوستی) با افزایش دریافت اسیدهای چرب ضروری بهتر می شود. کمبود بعضی از مواد مغذی می تواند باعث خشکی پوست و اختلال در بهبود زخم ها شود. هم چنین عدم تحمل غذایی ممکن است منجر به اگزما شود که در این حالت، غذایی که تحمل نمی شود باید از رژیم غذایی حذف شود.

چگونگی مراقبت از پوست
پوست باید تمیز نگه داشته شود. پاک کردن منظم پوست باعث بهبود جریان خون می شود و مرطوب کردن آن به حفظ پوست در برابر آلودگی و دهیدراتاسیون( کم آبی) کمک می کند. مصرف کرم های ضدآفتاب و پوشاندن پوست در برابر نورآفتاب خطر پیشرفت سرطان پوست را به ویژه در افرادی که پوست روشن دارند، کاهش می دهد.

غذاهای درمانگر
آواکادو: حاوی موادمغذی است که به حفظ ساختار پوست و بهبود زخم ها کمک می کند.همچنین برای درمان جوش غرور جوانی،آفتاب سوختگی و تب خال مؤثر است. مهم ترین مواد مغذی آن ویتامینE و روغن حاوی اسیدهای چرب با یک باند دوگانه می باشد.

گوشت قرمز: حاوی مواد مغذی است که به کاهش التهاب کمک می کند و باعث بهبود زخم ها میشود.همچنین برای سوختگی و رنگ پریدگی پوست( ناشی از کم خونی) مفید می باشد. مهم ترین مواد مغذی موجود در گوشت قرمز، پروتئین و آهن است.

تخم آفتاب گردان: به بهبود پوست هایی که خشن،خشک و پوسته پوسته می شوند،کمک می کند و برای اگزما،پوست کم آب و زخم های خشک مفید است.مهم ترین موادمغذی آن،اسیدهای چرب اُمگا ۶ و ویتامینE و روی می باشد.

مرکبات ترش: در ترمیم بریدگی ها،خراشیدگی ها و حفظ ساختار کلاژن( پروتئین مسئول نرمی،صاف و هموار بودن پوست) مفید است و باعث بهبود پوست آسیب دیده،پوست فرونشسته،چین و چروک شده و پیر می شود.مهم ترین ماده مغذی مرکبات ویتامینC است.

سیب زمینی شیرین: به بهبود زخم ها و از بین رفتن جای زخم کمک می کند و پوست را در برابر آفتاب سوختگی حفظ می کند و برای درمان جوش غرور جوانی و بریدگی مفید است. مواد مغذی سیب زمینی شیرین بتاکاروتن، ویتامینC وE می باشد.

گوشت بوقلمون: حاوی اسیدهای آمینه ای است که رشد ویروس ها را کاهش می دهد.میزان حساسیت زایی خیلی پایین آن برای افرادی که رژیم های غذایی انحصاری دارند،مفید است.این گوشت همچنین برای بهبود زخم ها، سوختگی،تب خال و اگزما مفید است.مهم ترین ماده مغذی آن انواع اسیدآمینه از جمله اسیدآمینه لیزین است.

انواع ماهی: محتوی اسیدهای چربی هستند که التهاب را کاهش می دهند و خاصیت ضد آبی پوست را بهبود می بخشند. مصرف ماهی برای بعضی از انواع خشکی پوست، پسوریازیس و التهاب ها مفید است.مهم ترین مواد مغذی آن اسیدهای چرب امگا ۳ می باشد.

زغال اخته: غنی از آنتی اکسیدان هایی است که به تقویت مویرگ های خونی و فیبرهای کلاژن کمک می کند. این ماده برای پوست آفتاب سوخته و فرآیند پیری مفید است.مهم ترین ماده مغذی زغال اخته آنتوسیانیدرین است.

غذاهای مفید دیگر
دانه کتان( بزرک): به حفظ رطوبت،هموار و نرم بودن پوست، و کاهش التهاب کمک می کند و برای بیماری پسوریازیس و خشکی پوست نیز مفید استمهم ترین مواد مغذی آن اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶ و ویتامینE است.

هویج: باعث حفاظت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید می شود و به محو شدن جای زخم کمک می کند و برای درمان جوش غرور جوانی،بریدگی،خراشیدگی و آسیب های ناشی از خورشید مفید است. مهم ترین ماده مغذی آن بتاکاروتن است.

جگر: محتوی مواد مغذی ای است که به بهبود و نوسازی پوست کمک می کند و برای پسوریازیس، بهبود زخم و محو شدن جای جوش غرور جوانی مفید است، و مهم ترین ماده مغذی آن ویتامینA است.

غذاهایی که مصرف آن ها باید محدود شود
قهوه: کافئین موجود در قهوه مدر( ادرارآور) است. نوشیدن مقادیر زیاد قهوه به صورت منظم، باعث کم آبی می شود که تظاهرات آن روی پوست، به صورت خشکی و عدم انعطاف پذیری آن است.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
منبع:tebyan.net

چگونه از پوست خود در برابر تابش آفتاب و افزایش سن محافظت کنیم؟

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

هیچ سنی برای مراقبت از پوست دیر نیست

نور خورشید خواص فراوانی دارد؛ خواب را تنظیم می‌کند، ترشح ویتامین D را در بدن افزایش می‌دهد، و سلامت و شادابی را به بدن هدیه می‌کند. اما در عین حال مضراتی نیز دارد: قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب موجب چین و چروک پوست، لک‌های مزمن و سرطان پوست می‌شود.
درحقیقت نور خورشید تنها مسبب نمایش گذر عمر و افزایش سن است. اما شما مجبور نیستید در مقابل این تشعشعات زیانبار تسلیم شوید.
پرفسور دارل اس. ریگل، متخصص پوست از دانشکدۀ پزشکی دانشگاه نیویورک می‌گوید: ” حتی اگر در گذشته اقدامی نکرده اید، مطمئن باشید که هیچ وقت برای محافظت از پوست دیر نیست.” در اینجا نکاتی مهم برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید را ذکر می‌کنیم.

برای شروع، هر خانمی باید استفاده از میوه‌ها و سبزیجات را در برنامۀ غذایی خود بگنجاند. میوه‌ها و سبزیجات حاوی ترکیبات آنتی اکسیدان هستند که اثرات نامطلوب نور خورشید را کاهش می‌دهند. ( ترک سیگار نیز برای افراد سیگاری بسیار مهم است چون دود سیگار به مقدار قابل توجهی مولکولهای مخرب پوست تولید می‌کند.)
اما مهمترین اقدام این است که در معرض تابش مستقیم خورشید قرار نگیرید. مادامیکه از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید،می توانید از خواص مثبت آفتاب استفاده کنید و با پوشش مناسب می‌توانید به فعالیتهای خارج از خانه بپردازید بدون آنکه نگران تشعشعات زیانبخش آفتاب باشید.

چگونه آفتاب پوست را پیر میکند

هربار که آفتاب به پوست بی حفاظ شما می‌تابد، پوست رنگدانه‌هایی تولید می‌کند که تشعشعات را جذب و متفرق می‌کنند. تیرگی پوست بدین معناست که پوست در حال محافظت از خود در برابر تشعشعات مضر است. اما این قابلیت پوست نیز محدود است و به مرور زمان اشعۀ ماوراء بنفش A (UVA ) و اشعۀ ماوراء بنفش  UVB ) خورشید، لایه‌های زیرین پوست _ که لایۀ زیر پوستی نامیده می‌شود، و باعث بروز چین و چروک، لک‌های قهوه ای و بروز سرطان پوست می شود _ را ضعیف تر و آسیب پذیر تر می‌کند.

شایع ترین ( و کم خطرترین) نوع سرطان پوست، کارسینوم سلول‌های بازال است. این بیماری از لایه‌های رویی پوست، بشره، شروع می‌شود و عموما” بیش از این انتشار نمی‌یابد. در حالیکه نوع دیگری از سرطان  غالبا” به بخشهای عمیق تر راه پیدا کرده و احتمال انتشار و انتقال آن به سایر نقاط بدن بیشتر است. هر دو بیماری یاد شده ، در صورتی که زود تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند. با این وجود، ملانوما _ سرطانی که از سلولهای رنگدانه‌های پوست آغاز می‌شود و به سایر اندامها می‌رسد _ می‌تواند کشنده باشد. این نوع سرطان، عامل مرگ ۷۵ درصد از افرادی است که بر اثر سرطان پوست جان می‌بازند.
حال این سوال مطرح می‌شود که چگونه می‌توانیم از پوستمان در برابر اشعۀ مضر آفتاب محافظت کنیم؟
این برنامۀ چهار مرحله ای، حاوی نکات مهمی است که در محافظت از پوست در برابر آفتاب بسیار مفید و موثر است.

تعیین میزان خطرات

دکتر دی آنا گلسر، متخصص بیماریهای پوستی و  استاد دانشکدۀ پزشکی دانشکاه سنت لویی می‌گوید: ” برای پیش بینی آنکه پوست چه کسی بیشتر در معرض علائم پیری زودرس است یا احتمال بروز سرطان در چه کسانی قطعی است، راه دقیق و قطعی وجود ندارد.”

از سن چهل سالگی به بعد، مراجعه به یک متخصص پوست حداقل یک بار در سال ضروری است. اگر افرادی در خانوادۀ شما مبتلا به سرطان بوده اند، تعداد مراجعات شما به پزشک باید بیشتر باشد. به علاوه، ماهی یکبار آزمایش دادن و چک کردن علائم بیماری توسط خودتان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. علائم هشدار دهنده ای که باید بدانها توجه شود عبارتند از :

*برآمدگی‌های کوچک مروارید شکل به رنگ سفید، یا زخمهای روی پوست که خونریزی دارند و درمان نمی‌شوند.

*برآمدگی‌های قرمز رنگی که پوسته پوسته می‌شوند. این برآمدگی‌ها شبیه زخم هستند و مرکز آنها فرو رفته است.

*لک‌های تیره که نا متقارن هستند و مرز مشخصی ندارند، چند رنگ دارند و بزرگتر از سایز پاک کن ته مداد هستند. این لک‌ها می‌توانند مسطح یا برجسته باشند.

امکان ابتلا به سرطان پوست در مورد همه مطرح است اما بعضی افراد بیش از سایرین در معرض خطر قرار دارند. فاکتورهای موثر در این زمینه عبارتند از :

پوست سفید. این پوستها حاوی رنگدانه‌های طبیعی کافی که ملانین نامیده می‌شوند، نیستند ؛ در حالی که ملانین محافظ پوست در برابر اشعۀ آفتاب است.

خال‌های متعدد یا نشان‌های زیبایی. خال، محل تجمع تعداد بسیار زیادی سلولهای رنگدانه ای و کک و مک است. هر چقدر تعداد این نشان‌های زیبایی روی صورت شما بیشتر باشند، خطر ابتلا به سرطان افزایش می‌یابد.

تاریخچۀ آفتاب سوختگی. حتی اگر یک بار در زندگی پوست شما در اثر آفتاب سوختگی تاول زده باشد، احتمال ابتلا به سرطان پوست در مورد شما مطرح است.

یکی از مشکلات مناطق گرمسیری. لایۀ اوزون، که سدی در برابر اشعۀ ماوراء بنفش است، در مناطق گرمسیری نازک تر است.

بهترین روش را برای محافظت از پوست انتخاب کنید

مهمترین اقدام محافظتی در برابر نور آفتاب، استفاده از کرم یا لوسیون ضدآفتاب است. هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، به ویژه روزهایی که در خارج از خانه به سر می‌برید.برای بهره گیری هرچه بیشتر از کرم‌های ضد آفتاب، به توصیه‌های گلسر که در ذیل آمده است توجه کنید:

از کرم ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید. SPF، مخفف عبارت “فاکتور محافظت کننده در برابر آفتاب” است و عدد مربوط به آن نشانگر میزان محافظت از پوست است. SPF، مربوط به طول مدتی است که آن کرم ضد آفتاب از پوست شما محافظت می‌کند. فرض کنید پوست شما بطور طبیعی پس از ۲۰ دقیقه شروع به سوختن می‌کند؛ به این ترتیب اگر SPF کرم شما ۱۵ باشد، پوست شما ۵ دقیقه در معرض تابش مستقیم قرار خواهد گرفت. گلسر توصیه می‌کند، همیشه از کرم ضد آفتاب با SPF بالاتر از ۱۵ استفاده کنید.

از کرم ضدآفتاب بطور مستمر استفاده کنید. گلسر می‌گوید: در زندگی روزمره، کرم ضدآفتاب همیشه به اندازۀ SPF تعیین شده روی صورت باقی نمی‌ماند. اگر در حال شنا کردن هستید، لباسهایتان را به دفعات عوض می‌کنید، یا با حوله صورتتان را خشک می‌کنید…کرم ضد آفتاب از روی پوستتان پاک می‌شود. در چنین شرایطی لازم است هر دو ساعت یکبار کرم خود را تجدید کنید و اگر مشغول شنا هستید یا زیاد عرق می‌کنید فواصل استفاده از کرم را کمتر از ۲ ساعت نیز بکنید.

کرم ضد آفتاب با طیف وسیع خریداری کنید. این نوع کرم‌های ضد آفتاب سد‌های  محکمی در برابر تشعشعات UVB و UVA هستند. اشعۀ UVB اولین مسبب آفتاب سوختگی است و محافظت از پوست در برابر اشعۀ UVA  تاثیر بسزایی در جلوگیری از ایجاد چین و چروک و نشانه‌های افزایش سن روی پوست دارد. ترجیحا” از محصولاتی استفاده کنید که حاوی اکسید روی ، دی اکسید تیتانیوم یا آووبنزن هستند ( در سال ۱۷۸۹ به این محصولات پارسول نیز می‌گفتند).
زیر آرایش نیز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
اگر صبحها از کرم مرطوب کننده یا سایر کرمهای پوستی استفاده می‌کنید، بهتر است همزمان از کرمهای ضد آفتاب نیز استفاده کنید. اگر معمولا” از داروهای جلدی استفاده می‌کنید، ابتدا آن را روی پوست بزنید، سپس کرمهای ضد پیری را بزنید( اگر از این کرم‌ها استفاده می‌کنید). در مرحلۀ بعدی از کرم مرطوب کننده استفاده کنید( به ویژه اگر از اسیدهای هیدروکسی آلفا استفاده می‌کنید، چون این محصولات پوست را به شدت خشک می‌کنند). در آخر کرم ضد آفتاب بزنید و روی آن آرایش صورت خود را آغاز کنید.

به کرم ضد آفتاب فرصت بدهید.
معمولا” کرم ضدآفتاب زمانی تاثیرگذاری خواهد داشت که کاملا” جذب پوست شود. گلسر می‌گوید: ” اگر قصد خروج از خانه را دارید، از ۲۰ دقیقه قبل کرم ضد آفتاب بزنید. ”

به اندازۀ کافی کرم بزنید.
برای پوشش پوست کل بدن حدود سی گرم کرم ضد آفتاب نیاز است. گلسر می‌گوید : ” شما باید چنان به مصرف کرم ضد آفتاب عادت کنید که وقتی کرم ضد آفتاب نزده اید، احساس کثیفی، به هم ریختگی و آشفتگی کنید.”

سایر مراقبت‌ها

استعمال کرم ضد آفتاب به جلوگیری از پیری زودرس، سرطان پوست، چین و چروک و لک‌های روی پوست کمک میکند. در حقیقت می‌توان گفت مصرف ضد آفتاب لازم است ولی کافی نیست. در اینجا نکات مهم و موثر دیگری برای محافظت از پوست بر شمرده خواهد شد:

همیشه از عینک آفتابی استفاده کنید. عینک آفتابی از چروک شدن پوست دور چشم‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین از بروز آب مروارید و استحالۀ بینایی و کاهش قدرت دید در دوران کهولت به میزان قابل توجهی می‌کاهد. دکتر فیلیپ کلندا، پزشک متخصص چشم از مرکز بینایی وست چستر می‌گوید: ” هر روز ، حتی روزهای ابری از عینک آفتابی استفاده کنید.”

بهترین انواع عینک‌های آفتابی ، ۹۹ تا ۱۰۰ درصد در برابر اشعات UVA  و UVB مقاومت می‌کنند. سعی کنید عینکی خریداری کنید که روی برچسب آن نوشته باشد: ۱۰۰ درصد مقاوم در برابر  مجموعۀ تشعشعات UV . عینک‌های بزرگی که نزدیک به چشم قرار می‌گیرند و و تا گوشه‌های چشم را نیز می‌پوشانند، از عبور نور از گوشه‌های عینک هم جلوگیری کرده و بسیار مناسب هستند.

کلاه بگذارید. کلاههای چسبان بافتنی یا پارچه ای که دور آنها  ۱۰ سانتی متر لبه دارد، مانع از تابش آفتاب به صورت، گوشها و پشت گردن خواهند شد.

بلوزهای آستین بلند بپوشید. به طور کلی بهتر است به هنگام روز وقتی از خانه خارج می‌شوید بلوز آستین بلند و شلوار بلند بپوشید. به این ترتیب از سوختن پوست در اثر تابش جلوگیری خواهید کرد.

لباسهایی که چسبان، بافتنی و حاوی SPF هستند را خریداری کنید. در فروشگاههای متعدد خارجی انواع لباسها و پوشش‌های محافظ با SPF بالا به فروش می‌رسند. بعضی از این لباسها و پوشش‌ها ۱۰۰ درصد در برابر آفتاب و تشعشعات مضر آن مقاوم هستند.
در تمام طول سال از پوستتان محافظت کنید. به خاطر داشته باشید که محافظت از پوست فقط مخصوص به فصل تابستان نیست. اسکی کردن بدون پوشش‌های محافظتی همانقدر مضر است که خوابیدن در ساحل دریا در تابستان.

برای محافظت از پوست در تمام فصول به نکات زیر توجه کنید:

از قرار گرفتن در برابر آفتاب میان روز پرهیز کنید. تا جایی که امکان دارد سعی کنید از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر در معرض تابش آفتاب قرار نگیرید. این زمان تشعشعات بسیار شدید هستند.

از سایه استفاده کنید. وقتی خارج از خانه هستید، سعی کنید از سایۀ درختان، چتر ، و سایر نقاطی که سایه هستند استفاده کنید. حتی در چنین شرایطی که در سایه هستید هم حتما” عینک آفتابی بزنید چون تشعشعات UV در محیط اطراف پراکنده هستند. پوست شما حتی وقتی در سایه قرار دارید هم می‌تواند بسوزد.

برنزه شدن را فراموش کنید. برنزه کردن با اشعۀ UVA برای بسیاری از افراد از قرار گرفتن در معرض آفتاب نیز خطرناک تر است چون در این روش از تشعشعات متراکم و مخرب به مقدار زیاد و در زمان کوتاه  استفاده می‌شود.
تهیه و ترجمه:گروه سبک زندگی سیمرغ
اختصاصی سیمرغ

شش راز طبیعی طب چینی برای زیبایی پوست

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

در فصل زمستان پوست شما در معرض بادهای سرد و سوزان در بیرون از خانه و هوای گرم و خشک در داخل منزل قرار دارد و شما هر روز از مواد مختلف آرایشی استفاده می‌کنید. با این وصف به نظر نمی‌رسد که احساس خوبی در مورد پوست خود داشته باشید. در این مقاله ۶ راز طبیعی برای داشتن پوستی نرم، صاف و زیبا ارائه شده است.

۱-آیا نحوه‌ی زندگی شما پوستتان را تخریب می‌کند؟
عدم تعادل در زندگی شما بر چهره و پوستتان نمایان می‌شود. مثلا اگر رژیم غذایی نامناسبی داشته باشید و یا از فست فودها و رژیم غذایی فاقد میوه و سبزیجات استفاده کنید، پوست ناسالم و بدی خواهید داشت. افسردگی، اضطراب و استرس موجب ایجاد تغییراتی در پوست شما و خصوصا در پوست صورت می‌شوند. برخی اوقات این عوامل لک‌ها و چروک‌های ناخواسته‌ای در صورت شما ایجاد می‌کنند. نور آفتاب، و آب و هوای سرد و خشک یا وزش باد، رطوبت طبیعی و گردش خون طبیعی پوست را از بین می‌برد و منجر به پیری زودرس پوست می‌شود. سیگار، مصرف الکل و فقدان خواب کافی همگی بر روی پوست شما تاثیر می‌گذارند. نگاه دقیقی به شیوه‌ی زندگی خود بیاندازید تا ببینید با پوست خود چه کرده‌اید. در این صورت می‌توانید تغییرات مناسبی در شیوه‌ی زندگی خود ایجاد کنید تا از پوست خود محافظت کرده و آن را دوباره جوان کنید.

۲-غذاهای استثنایی مناسب پوست مصرف کنید:
در چین باستان ملکه‌ها برای زیبایی پوست و محافظت از آن رموز خاصی داشتند که به شاهزاده‌های پس از خود منتقل می‌کردند. برخی از این رازها شامل رژیمهای غذایی به خصوصی بودند. برخی از این غذاها غذاهای خارجی گران قیمت بودند و برخی از آنها غذاهایی بودند که امروزه نیز به راحتی در دسترس هستند. این رژیمهای زیبایی باستانی غذاهایی هستند که به سلامت پوست کمک می‌کنند مانند آلبالو، گیلاس، سویای سیاه، گردو، عناب و برخی خوراکی‌های مشابه. همچنین مرکبات هم به عنوان خوراکی‌های التیام‌بخش که حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان هستند به سلامت پوست شما کمک می‌کنند.
اگر پوست خشکی دارید کمی‌بیشتر روغن کتان، روغن کنجد، روغن زیتون و روغن خالص نارگیل مصرف کنید. هر روز آووکادو، مقداری آجیل و دانه‌های مختلف مصرف کنید. خصوصا بلوط، فندق، گردو و تخمه‌ی آفتابگردان مواد مفیدی هستند.

۳-لایه برداری پوست را فراموش نکنید:
لایه بیرونی پوست شما مرتب تجدید می‌شود و سلولهای قدیمی ‌با سلولهای جدید جایگزین می‌شوند. یک راه موثر برای کاهش دادن خطها و چروکهای پوست سرعت دادن به این فرایند است. به جای استفاده از روشهای گران قیمتی مانند درم ابریژن، پیلینگ شیمیایی و لیزر می‌توانید به آرامی‌با مواد طبیعی پوست خود را جوانسازی کنید. برای قرنها ملکه‌ها و زنان اشرافی چین از همین مواد طبیعی برای لایه برداری سلولهای پوست استفاده می‌کردند. موادی مانند خزه دریایی، کلپ (نوعی جلبک)، پودر مروارید، برگ درخت خرمالو و نیشکر، سالیان دراز استفاده می‌شدند. می‌توانید با ترکیبی برخی از مواد طبیعی ماسک تهیه کنید. این مواد را با آب مخلوط کنید و با اضافه کردن ژل آلوئه ورا یا سفیده‌ی تخم مرغ به مخلوط کن خمیر ماسک را تهیه کنید. از یک اسفنج نرم با حرکات چرخشی کوچک برای پاک کردن ماسک از روی پوست استفاده کنید. ماسک را ۱۰ دقیقه روی پوست باقی بگذارید و سپس آن را بشویید. مراقب باشید که مواد وارد چشمان شما نشود.

۴-سم زدایی برای زیبایی پوست:
طب چینی معتقد است که راهای مختلفی برای خارج ساختن مواد مضر از بدن وجود دارد و یکی از عمده ترین این راهها پوست است. همچنین  برخی اوقات این مواد در پوست به دام می‌افتند و ممکن است جوش ها ایجاد شوند. این مواد مضر شامل آلوده کننده‌های محیطی، سموم و آفت کشها و نگهدارنده‌هایی هستند که در محیط و غذاهایی که می‌خوریم یافت می‌شوند. همه‌ی این مواد می‌توانند پوست را فرسوده کنند. کمک به بدن برای خارج ساختن این مواد مضر برای حفظ تعادل داخلی بدن اهمیت زیادی دارد زیرا نتیجه آن بر پوست تاثیر می‌گذارد.
گیاهانی که می‌توانند بدن را سم زدایی کنند مانند گیاه قاصدک، گل داوودی، نعناع، توت سفید و شیرین بیان به فعالیت کبد و کیسه‌ی صفرا در سم زدایی کمک می‌کنند. این دو عضو بدن مهمترین نقش را در غیر فعال کردن و از بین بردن مواد سمی‌ و مضر دارند و نقش آنها بسیار بزرگتر از کاری است که پوست در سم زدایی انجام می‌دهد. فرمولهای گیاهی در طب چینی وجود دارند که به سم زدایی از طریق پوست نیز کمک می‌کنند.

۵-زیبایی طبیعی با مواد طبیعی:
بسیاری از محصولاتی که امروزه برای محافظت و آرایش پوست استفاده می‌شوند حاوی مواد شیمیایی و سرطانزا هستند که از طریق پوست به داخل جذب می‌شوند. قوانین بسیار کمی‌برای صنایع آرایشی وضع شده است و این موضوع باعث شده که اغلب موارد مواد شیمیایی مضر در این محصولات وجود داشته باشند. برای مثال حتی ممکن است ریمل شما حاوی فرمالدئید باشد و یا رزین های پلاستیکی در رژ لب شما وجود داشته باشد! ممکن است پودر تالکی که در سایه‌های چشم و پودر‌ها وجود دارد به آزبست آلوده باشد. حلال پایه‌ای همه‌ی مواد آرایشی مواد شیمیایی هستند. احتمال دارد که همه‌ی این مواد سرطانزا باشند. از مواد آرایشی گیاهی استفاده کنید. رنگها و روغنهای طبیعی زیادی هستند که می‌توان از آنها به جای لوازم آرایشی مختلف استفاده کرد.

از ماست برای داشتن پوستی عالی استفاده کنید:
ماست دارای فرمول طبیعی مناسبی برای سلامت پوست است. ماست حاوی اسید لاکتیک است که این ماده به صورت طبیعی تولید آلفا هیدروکسی اسید می‌کند که می‌تواند به آرامی‌ لایه‌های سلولی مرده را به صورت طبیعی بردارد و پیلینگ کند و پوستی صاف و زیبا ایجاد کند. ماست برای پوستهای حساسی که نمی‌توانند آلفا هیدروکسی اسید ساخته شده را تحمل کنند می‌تواند استفاده شود. به مرور زمان ماست می‌تواند لکه‌های پوست را روشن کند. برای استفاده از ماست ابتدا صورت خود را بشویید و ماست را مانند کرم روی صورت خود صاف کنید و ۱۵ دقیقه باقی بگذارید. سپس صورت خود را با آب سرد بشویید و با یک مرطوب کننده‌ی طبیعی پوست را مرطوب کنید. برای کاهش قرمزی پوست که ممکن است پس از پاک کردن ماست ایجاد شود از کمپرس سرد استفاده کنید.

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ ـ دکتر حانیه ترکمان
اختصاصی سیمرغ

پنج ماده غذایی برای داشتن پوستی عالی در تابستان

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

همه ما می دانیم که خورشید می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را  افزایش دهد، به همین خاطر ما برای روشن و درخشان کردن پوست در این فصل، یک  راه بهتر را به شما توصیه می کنیم..

می دانیم که آب  به دفع سموم  بدن  از سلول های پوست  کمک می کندو در نتیجه پوست صورت شادابتر و درخشانتر می شود. علاوه بر آب ، بسیاری از خوراکی های خوشمزه دیگر هم وجود دارند که  به تازگی و طراوت پوست چهره انسان کمک می کنند.

به گفته دکتر بروک جکسون ، متخصص پوست و بنیانگذار مرکز سلامتی پوست شیکاگو ، میوه و سبزیجات تازه که در میادین تره بار کوجود دارند نه تنها طعم خوشمزه  ای دارند،  بلکه برای بهبود وضعیت پوست شما و زیبایی کلی  تان هم عالی هستند.

نه تنها  این محصولات تازه  به بهبود وضع پوست کمک می کنند، بلکه مصرف آنها می تواند یک روش عالی برای مدیریت رژیم غذایی  باشد ،  همچنین با این کار در کنار رفع نیازهای روزانه  بدن به میوه و سبزیجات ، هزینه  مالی شما برای حفظ زیبایی تان کمتر خواهد شد.

توت و ذغال اخته : توت  سفید ، توت سیاه ، تمشک ، زغال اخته و توت فرنگی  به بدن در تولید کلاژن کمک می کنند. کلاژن سبب انعطاف پذیری و صافی سطح پوست می شود. جکسون در این باره می گوید:” انواع توت ، و ذغال اخته ،  سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند که در خنثی کردن رادیکالهای آزاد مضر بسیار کارآمد هستند. “وقتی در معرض تابش بیش از حد اشعه های UV نور خورشید قرار می گیریم، رادیکال های آزاد در پوست  تولید می شوند و منجر به آسیب  دیدن سلول های پوست  و پیری زودرس پوست می شوند.”

هویج :
ممکن است شنیده باشید که  هویج به بهبود دید شبانه کمک می کند ، اما  مطلبی که درباره هویج واقعت دارد ولی  مردم کمتری می دانند نقش آن در چلوگیری از خشکی پوست است. هویج حاوی بتا کاروتن است ، که  در بدن تبدیل به ویتامین A  می شود. این ویتامین در رطوبت پوست و درخشش آن نقش مؤثری دارد.
هویج همچنین منبع خوبی از ویتامین C ،  که یک آنتی اکسیدان قوی است  می باشد،  ویتامین C  رادیکالهای آزاد  را که در اثر قرار  گرفتن زیاد در معرض آفتاب در پوست تولید می شوند و سبب پیری پوست می شوند، نابود می سازد. همچنین این ویتامین  در تولید کلاژن پوست ، که با افزایش سن کم می شود، به بدن کمک می کند.

سیب زمینی شیرین :
سیب زمینی برای آمریکاییها یادآور شام شکرگزاری است ، اما بهتر است که در سرتاسر سالاز آن لذت ببریم.  سیب زمینی شیرین حاوی ویتامین E است ، که به بدن جهت بازسازی و افزایش اثر ویتامین C کمک می کند.  مواد غذایی که حاوی مقادیر بالای ویتامین C و ویتامین E  هستند،  که آنتی اکسیدان های بسیار مؤثری برای محافظت از پوست هستند.

انبه :
بر اساس گزارش انجمن ملی انبه ، انبه حاوی بیش از ۲۰ ویتامین  مختلف و مواد معدنی  است. انبه حاوی آنزیمهای بسیار مفید و همچنین ویتامین بتا C  و ویتامین A می باشد. این مواد سبب فعال شدن فرآیند نوشدن پوست می شوند.

قارچ :
یکی از معدود منابع طبیعی ویتامین D ، قارچ ها  هستند.  قارچ همچنین حاوی آنتی اکسیدان بوده و دارای خواص ضد التهابی است. این  خاصیت، کمک می کند  که پوست قوی و جوان بماند. زیرا التهابات نقش مهمی در پیر شدن پوست دارند و می توانند ریسک ابتلا به  برخی از انواع سرطانهای پوست  را بالا ببرند.

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ

مراقبت از پوست های تیره

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

خصوصیات پوست تیره
سلول های پوست تیره دقیقاً همان سلول های پوست روشن هستند. فقط کمی تیره ترند، ویژگی دیگر این سلول ها این است که ملانین بیشتری تولید می‌کنند: ملانین منشأ رنگ دهی به پوست، موها و چشم هاست.

ملانوسیت ها (سلول های تولید ملانین) می‌توانند ملانین هایی در انواع متفاوتی تولید کنند: اوملانین (رنگ دانه های سیاه و قهوه ای) و فئوملانین (رنگ دانه های قرمز و زرد). بنابراین غلظت این نوع رنگ دانه ها، رنگ پوست را تعیین خواهد کرد. برای مثال یک پوست سیاه، درصد بالایی از ملانین خواهد داشت.

پوست تیره  و آفتاب
ملانین باعث حفاظت از پوست در مقابل اشعۀ ماوراء بنفش نیز خواهد شد. بنابراین هر چه غلظت ملانین در ملانوسیت ها بیشتر باشد، آثار سرطانی اشعه های ماوراء بنفش کمتر خواهد شد.

البته، کاملاً واضح است که نمی‌توان گفت امکان ابتلا به سرطان در افرادی با پوست سیاه، وجود ندارد. در واقع، حتی میزان بسیار بالای ملانین هم نمی تواند ۱۰۰% در مقابل اشعه های ماوراء بنفش از پوست محافظت کند. بنابراین اجتناب از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید و استفاده از کرم های ضد آفتاب ِ مناسب بسیار مهم است.

چروک ها
از آنجایی که پوست های سیاه در مقابل اشعه های خورشید بهتر محافظت می‌شوند، بنابراین پیری پوست با منشأ چروک در این نوع پوست ها کمتر دیده می‌شود. اما این گفته به این معنی نیست که محافظت از پوست های سیاه با استفاده از درمان های مخصوص، برای پیشگیری از پیری پوست بی فایده است.

در عوض، ملانینی هم که بر سطح سلول های پوستی، جای جوش ها، آکنه و… حضور دارد می‌تواند باعث ایجاد لکه های کوچک رنگ دانه ای بشود. در این شرایط رفتار مناسب این است که نه به این جوش های کوچک، زخم ها و… دست بزنید و نه آنها را بخارانید.
متخصص پوست نیز می‌تواند درمان موضعی مناسب تجویز کند.

مرطوب سازی حداکثری
در کشورهایی با آب و هوای معتدل، مانند فرانسه، میزان رطوبت کم است، این شرایط پوست های سیاه را خشک، تیره و زمخت می‌کند.
بنابراین باید مراقبت های ویژه را اعمال کرد: پوست را با محصولات مناسب، که حاوی بیشترین تقویت و رطوبت هستند، مرطوب کنید. برای پاک کردن پوست، باید صابون های چرب انتخاب شوند و از استعمال ژل های بی کیفیت که بسیار تهاجمی اند، خودداری گردد.

توقف در درمان های درخشان کننده
بسیاری از زنان سعی می‌کنند پوست شان را درخشان کنند، و برای دستیابی به این مقصود از محصولات تهاجمی و حتی خطرناک هم استفاده می‌کنند. برای مثال، باید از کاربرد کرم هایی بر پایۀ کورتیزون یا هیدروکینون که باعث بروز زمختی، لکه یا سوزش می‌شوند، به طور جدی خودداری کرد. در دراز مدت، خطرها بسیار جدی می‌شوند.

اگر می‌خواهید پوست تان درخشان شود، توصیه می‌شود که به متخصص پوست مراجعه کنید. او می‌تواند شما را به سمت محصولات مناسبی مانند، یک لوسیون «روشن کننده» راهنمایی کند، این لوسیون توانایی تنظیم ساخت ملانین را دارد.

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سلامت

به این مو نگویید موی زائد

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

دکتر غلامحسین غفارپورمتخصص پوست می‌گوید اصطلاح موهای زائد صرفا کاربردی زنانه دارد.

در دوره نوجوانی که باشگاه می‌رفتم، دوستی داشتم که بیشتر هم باشگاهی‌ها او را پشمالو صدا می‌کردند. وقتی در رختکن عرقگیرش را در می‌آورد، انگار یک پلیور از پشم سیاه تنش کرده بود. تمام بدن او پر از مو بود. خودش با این موضوع مشکلی نداشت اما روزی در رختکن از او پرسیدم چرا موهای بدنش را اصلاح نمی‌کند و او در حالی که گرمکن ورزشی‌اش را از ساک بیرون می‌آورد، گفت: «آخه اگه اصلاح کنم، بیشتر می‌شه.» دوباره پرسیدم چرا برای درمان پیش پزشک نمی‌رود؟ گرمکنش را پوشید و گفت: «اینکه مریضی نیست پسر!» و همین‌طور که داشت از رختکن بیرون می‌رفت، با خنده گفت: «این‌جوری مردونه‌تره.»

با دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این‌باره گفت‌وگو کرده‌ایم.

موهای زائد در آقایان بیشتر در کدام نواحی بدن وجود دارد؟
اصطلاح موی زائد معمولا برای خانم‌ها کاربرد دارد و به رویش مو در مناطقی از بدن گفته می‌شود که فرد انتظار آن را ندارد. موها به‌طور طبیعی در مناطقی مثل سر، ابرو، مژه، ناحیه زیر بغل و نواحی اطراف اندام تناسلی رشد می‌کنند. اگر در بدن خانمی در نواحی‌ای غیر از این نواحی مو بروید، دچار پرمویی یا موهای زائد است، اما درباره آقایان این موضوع کاملا تفاوت دارد.

چطور؟
در بدن مردان به‌طور طبیعی در بیشتر نواحی به جز کف دست و پا، مو رشد می‌کند. این یک امر طبیعی و جزو تفاوت‌های زنان و مردان است بنابراین اصطلاح موی زائد در مورد آقایان کاربرد ندارد و برعکس خانم‌ها، معمولا آقایان با رشد مو در بدن خود مشکل چندانی ندارند. میزان موها در مردان به عوامل ژنتیکی مربوط است و ممکن است کاملا ضخیم و تیره رنگ یا نازک و کرکی شکل باشند.

یعنی آقایان نمی‌توانند برای از بین بردن این موها اقدامی انجام دهند؟
رشد مو در بدن مردان طبیعی است ولی اگر مردی با این موها مشکل داشته باشد، می‌تواند برای حذف آنها اقدام کند.

چه روشی برای این کار وجود دارد؟
روش از بین بردن موهای بدن مردان، تفاوت چندانی با حذف موهای زائد بدن زنان ندارد و شیوه کار یکی است. متداول‌ترین روش نیز لیزر است. اما استفاده از لیزر برای رفع موهای بدن مردان و زنان تفاوت دارد.

چه تفاوتی؟
به دلیل وسعت نواحی دارای مو و تراکم بیشتر این موها در بدن آقایان، تعداد جلسه‌های درمانی برای آنها بیشتر خواهد بود و باید وقت بیشتری را صرف این کار کنند. حتی ممکن است این جلسه‌ها به حدود ۱۰ جلسه هم برسد و فواصل بین هر مراجعه برای درمان حدود ۴ تا ۶ هفته است. گاهی پس از ۱۰ جلسه درمانی، سالانه ۱، ۲ یا ۳ بار لیزر در سال برای این افراد انجام می‌شود تا موهای بدن آنها از بین برود.

استفاده از لیزر مشکلات و عوارض جانبی‌ای برای مردان ایجاد نمی‌کند؟
نه، لیزرهای مناسب عوارضی برای مردان ندارد، اما ممکن است میزان تاثیر ابزارهای مختلف برای این کار در آنها متفاوت باشد. مناسب‌ترین لیزر، «لیزر ان. دی/یگ» است که عارضه خاصی به جا نمی‌گذارد و بدترین ابزار برای حذف موهای بدن، آی. پی. ال است که در اصل لیزر نیست و در واقع نور تقویت شده است و فقط اصطلاحا به آن لیزر می‌گویند. آی. پی. ال در حذف موهای زائد موثر ولی تاثیر آن نسبت به ابزارهای دیگر بسیار کمتر است.

آیا روش‌هایی مثل اپیلاسیون که خانم‌ها برای رفع موهای زائد به کار می‌برند، برای مردان هم قابل‌اجراست؟
بله، ولی ریشه موها در بدن مردان بسیار محکم‌تر از ریشه موی زنان است. قطر این موها هم در مردان بیشتر است. ضمن اینکه ویژگی‌های فیزیولوژیکی زنان، باعث افزایش تحمل درد در آنها می‌شود. مردان در صورت حذف موها با روش‌های متداول اپیلاسیون، درد بسیار بیشتری خواهند داشت و بیشتر آنها نمی‌توانند آن را تحمل کنند. برخی کسانی که از این روش‌ها استفاده می‌کنند، دچار جوش‌های چرکی در نواحی اپیلاسیون می‌شوند. ظاهر شدن این جوش‌ها عادی است. برداشتن مو با موچین، مومک، بند و ابزارهای اپیلاسیون محل رویش مو را تحریک می‌کند که باعث بروز جوش‌هایی شبیه جوش‌های چرکی می‌شود. این جوش‌ها که در پی حساسیت تحریکی به وجود می‌آیند، بعد از مدتی از بین می‌روند.

حذف موهای بدن را به مردان توصیه می‌کنید؟
این یک مساله شخصی است و به دیدگاه و سلایقه افراد بستگی دارد. اگر کسی از وجود این موها در بدن خود ناراحت است و حس می‌کند حذف آن باعث بهبود کیفیت زندگی‌اش می‌شود، می‌تواند آنها را از بین ببرد ولی اگر با این موضوع مشکلی ندارد، نیازی به انجام این کار نیست. حذف موهای بدن در مردان بیشتر جنبه روانی و زیبایی دارد و از نظر پزشکی چندان جای بحث پیدا نمی‌کند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
منبع : salamatiran.com

شش مورد از بزرگترین اشتباهات مراقبت از پوست

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

اگرتنها یک موضوع، باعث نگرانی من در مورد بیمارانم بشود، این است که داشتن پوستی عالی نیازمند مصرف کرمی معجزه گر ساخته شده از گیاهان کمیاب دریایی مدارشمالگان نیست. بلکه تنها با یک سری عادتهای خوب ساده می‌توان چنین پوستی را به دست آورد. اجازه دهید، این عادتها را از منظر دیگری مطرح کنیم . بدترین و مضرترین عادتهایی که من بارها و بارها با آنها برخورد کرده‌ام، چه هستند؟

۱- استفاده از پاک کننده، آن هم پاک کننده‌های زبر:
بیشتر افراد تصور می‌کنند که اگر پاک کننده ای زیاد کف می‌کند، نشانه خوبی است. قطعاً با این کار، پوست آنها بیش از اندازه تمیز می‌شود. متأسفانه، کفِ زیاد، اساساً نشانگر این است که پاک کننده، حاوی مواد پاک کننده زبر است. مانند سولفات لاریل(که چربی‌های ضروری پوست را از بین می‌برد). (و به صابونهای قالبی هم که من همیشه نه گفته‌ام). درعوض به دنبال پاک کننده‌هایی باشید که حاوی اسیدهای چرب هستند و درواقع، پوست شما را تقویت می‌کنند مانند محصولات داو یا حتی کرم‌های خنک ساده. اگر پوست خشکی دارید، پاک کننده‌های چرب را توصیه می‌کنم که چرک و آرایش شما را بدون از بین بردن لایه طبیعی محافظ پوست پاک می‌کند.

۲- استفاده نکردن از رِتینویید:
رتینول که یک فرم از ویتامین آ هست، تنها ترکیب جدیدی است که ثابت شده نه تنها از خطها و چروکها جلوگیری می‌کند بلکه خط و چروکهایی را هم که دارید کمتر می‌کند. پس از ۳۰ سالگی توصیه می‌کنم به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا رتینویدهای قوی‌تری(مانند رتین- آ، دیفرین یا تازورک و امثال آن) را برای شما تجویز کند. ولی کرِم‌های خوب بسیاری وجود دارند که حاوی رتینول کمتری هستند.کرم شب ضد چروک راک رتینول کارکسیون، کرم شب نئوترژنا برای پوست سالم و رتینول اسکین سیوتیکالز را می توان نام برد.

۳- وقت صرف کردن زیاد برای مراقبت از پوست:
ممکن است خرید محصولات گران قیمت با بسته بندی زیبا و لوکس از بوتیک‌ها احساس بسیار خوب و باکلاس بودن را به شما بدهد اما باید بدانید که ضرورتی برای داشتن یک پوست عالی ندارند.زیرا این شرکت‌ها هزینه‌های گزافی صرف تحقیقات بی نظیر و توسعه محصولات خود می‌کنند. اگر ناچار به انتخاب این محصولات هستید، پول خود را صرف خرید رتینوید کنید و بقیه نیازهای خود را با تجویز پزشک خود از داروخانه تهیه کنید.

۴- ماساژ صورت:
بله درست است که شما می‌توانید هزینه‌های زیادی صرف مراقبت از پوست خود کنید، صورت خود را ماساژ دهید و پوست لطیفی داشته باشید، اما مطالعات نشان داده که پوست ۸۰% از افراد پس از ماساژ صورت از بین می‌رود. اغلب متخصصین زیبایی نمی‌دانند که چه محصولی برای چه نوع پوستی از مراجعه کنندگان مناسب است و ممکن است از ترکیباتی استفاده کنند که جوشها را بدتر کند یا از چربی‌های لازمی استفاده کنند که پوستهای حساس را تحریک می‌کند. و یا نحوه ماساژ اشتباه باشد، حتی اگر پوست شما خراب نشود ، شاید اگر به نحو درستی مواد انتخاب شوند ویا ماساژوری متبحر باشد از پیری زودرس شما پیشگیری کند اما ماساژ صورت تأثیر طولانی مدت روی پوست شما ندارد.

۵- شستن صورت در زمان نامناسب:
همیشه صورت خود را پس از شستشو با نرم کننده در حمام و محصولاتی که برای موهای خود استفاده می‌کنید بشویید نه قبل از آن. بیشتر نرم کننده‌ها حاوی ایزوپروپیل مسدود کننده منافذ بوده و دیگر محصولات مویی اغلب حاوی روغن نارگیل هستند که هر دو آنها معروف به ترکیبات جوش زایی هستند که شما نمی‌خواهید به پوست خود بزنید. شستشوی زیاد صورت سبب ازبین رفتن چربی طبیعی پوست شده و PH پوست را مستعد ایجاد صدمه بیشتر می کند.لذا از پاک کننده های ملایم و در صورت عدم دسترسی از آب لیموی ترش با پنبه شبها قبل از خواب برای پاک کردن آرایش خود استفاده نمایید.

۶- استفاده نکردن هر روز از کرم‌های ضد آفتاب:

تنها زمانی که به کنار دریا می‌روید و یا فقط در روزهای تابستان از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نکنید بلکه هر روز. بله اگر قرار است مدت طولانی درمعرض مستقیم نور آفتاب قرار بگیرید، باید هوشیارتر باشید. ما معمولاً به طور ناگهانی در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار می‌گیریم تا روزهایی که در کنار دریا هستیم. هنگام سوار یا پیاده شدن از ماشین خود، بیرون رفتن از محل کار خود برای خرید یک ساندویچ یا چند لحظه‌ای بیرون نشستن، همه با هم جمع می‌شوند. مطمئن شوید که هر روز حداقل با کرم ضدآفتاب اس پی اف ۱۵ پوست خود را بپوشانید.

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ

آرنج و زانوی شما هم تیره شده؟

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

با دکتر فریبا قلمکار، متخصص پوست و دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی گفت‌وگویی در همین زمینه داشته‌ایم.

چرا پوست سر آرنج یا روی زانوها سیاه و پوسته‌پوسته و خشک می‌شود؟
از بیماری‌های شایع آرنج و زانو، اگزما یا حساسیت است که به صورت خشکی پوست، پوسته‌ریزی و خارش بروز می‌کند.

چه مسایلی احتمال بروز این حالت را بیشتر می‌کند؟
گذاشتن آرنج روی میز و کارهایی که باعث سایش پوست می‌شود. در افرادی که زمینه خشکی و حساسیت پوستی دارند، سر آرنج‌ها معمولا تغییر رنگ می‌دهد و خشک و پوسته‌پوسته می‌شود.

برای درمان چه می‌توانیم بکنیم؟
استفاده از کرم‌های «کراتولیتیک» مفید است. این کرم‌ها لایه‌ شاخی را نازک و از ضخیم‌شدن و تیرگی پوست این ناحیه پیشگیری می‌کنند. کرم‌هایی مثل «اوره» ۵ تا ۱۰ درصد هم برای بهبود این وضعیت مفید هستند. بعد از بهبود، استفاده از کرم‌های نرم و مرطوب‌کننده برای پیشگیری از عود مجدد توصیه می‌شود. در مواقعی که دلیل خشکی و پوسته‌ریزی اگزماست، می‌توان از کرم‌های استروییدی ملایم استفاده کرد اما بهتر است در این شرایط به پزشک مراجعه کنید.

آیا کیسه کشیدن در حمام هم مفید است؟
بله، کیسه نیز به نحوی عمل کراتولیتیکی انجام می‌دهد و با حذف پوسته‌ها و نازک کردن لایه شاخی به بهبود وضعیت موجود کمک می‌کند. البته باید این موضوع را درنظرگرفت که کیسه در عین از بین بردن پوسته‌ها، باعث خشکی پوست هم می‌شود و آن را به افرادی که اگزما دارند، توصیه نمی‌کنیم.

آیا خشکی و تغییر رنگ و زبرشدن پوست سر زانو یا قوزک پا هم به همین دلایل است؟
بله، سایش در این نواحی می‌تواند باعث خشکی و پوسته‌پوسته شدن پوست شود. قوزک پا بیشتر پینه می‌بندد و پوست آن ضخیم می‌شود و این امر به‌خصوص در افرادی که چهارزانو می‌نشینند، شایع‌تر است.

گاهی در برخی افراد پنجه‌ها هم پینه می‌بندد، دلیل آن هم فرسایش است؟
بله، در افرادی که مشکلات مفصلی دارند و بلند شدن به راحتی برایشان امکانپذیر نیست، شاهد این مساله هستیم. معمولا این افراد با گذاشتن ۴ انگشت روی زمین، سعی می‌کنند بلند شوند در نتیجه پشت پنجه و پوست روی برجستگی‌های استخوانی‌شان ضخیم می‌شود و پینه می‌بندد.

برای پیشگیری یا درمان چه می‌توان کرد؟
بهترین کار، پیشگیری از سایش است. کسانی که در برخاستن مشکل دارند باید هنگام برخاستن بالشتکی نرم زیر دست خود بگذارند یا اگر چهارزانو می‌نشینند، بالشتکی نرم زیرشان بگذارند تا میزان سایش به حداقل برسد. استفاده از کرم‌های کراتولیتیک یا ترکیبات اوره ۵ تا ۱۰ درصد برای درمان توصیه می‌شود.

چرا در برخی افراد پوست پاشنه پا ترک می‌خورد و پوسته‌پوسته می‌شود؟
نپوشیدن جوراب وقتی پا درون کفش است و خشکی هوا در فصل زمستان می‌تواند باعث ضخامت لایه شاخی شود. در این صورت لایه شاخی ضخیم، ترک‌دار و پوسته‌پوسته می‌شود. دلیل این موضوع می‌تواند خشکی ساده یا انواع اگزما، پسوریازیس یا برخی بیماری‌های کراتیدرما که زمینه خانوادگی دارند، باشد.

برای درمان چه باید کرد؟
می‌توان از ترکیب‌های سایش‌دار، اوره همراه با کرم‌های مرطوب‌کننده و چرب‌کننده و صابون‌های ملایم استفاده کرد.

آیا استفاده از سنگ‌پا توصیه می‌شود؟
بله، استفاده از سنگ‌‌پا به شرطی که در حد ملایم باشد، می‌تواند لایه شاخی را کاهش دهد ولی بعد از استفاده از آن حتما باید پوست کف پا را چرب کرد.

گاهی نواحی‌ای مثل زیر بغل یا کشاله ران هم تغییر رنگ می‌دهند و سیاه می‌شوند. آیا این موضوع هم طبیعی است؟
تمام نواحی بدن که در معرض سایش با هم هستند مثل زیر بغل، زیر سینه، کشاله ران و… ممکن است تیره شوند. این مشکل به‌خصوص در افرادی که مبتلا به بیماری‌ درماتیت اتوپیک، درماتیت سبوروئیک و بیماری‌های قارچی هستند بیشتر رخ می‌دهد. البته در صورتی که تغییر رنگ غیرطبیعی و پوست مخملی شود، فرد باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کند.

برای پیشگیری از تغییر رنگ نواحی در معرض سایش چه باید کرد؟
پوست در نواحی چین‌ها نازک است. استفاده از کراتولوتیک‌های ملایم مناسب است اما به هر حال بهتر است قبل از مصرف هر نوع دارویی فرد به متخصص پوست و مو مراجعه کند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
منبع : salamatiran.com

جوشهای اطراف لب و روی بینی را دست نزنید

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

جوشهایی که بیشتر روی قسمت مرکزی صورت ایجاد می‌شود”رزاسه” بوده که شکل ظاهری آن شبیه جوش است.
دکتر خلیل صداقت پیشه متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران  تصریح کرد:”رزاسه”  بیشتر روی بینی، چانه و اطراف لب ایجاد می شود که در سنین بعد از بلوغ و معمولا در افراد بالای ۳۰ سال مشاهده می شود.

وی افزود: درمان این نوع جوش‌ها که در اثر تجمع چربی و میکروب‌‌های پوست صورت خود را نشان می دهد، بسیار طولانی مدت بوده و گاهی تا چند سال زمان برای درمان آنها لازم است.
وی این بیماری را در اثر انگلی به نام دمودکس دانست و گفت: این انگل داخل سلول ایجاد شده و ماده پروتئینی به نام کراتین را روی بینی، چانه و اطراف لب شبیه جوش ایجاد می‌کند که با آکنه‌های معمولی تفاوت دارد.

به گفته این متخصص پوست و مو این نوع جوش‌ها بیشتر در افرادی که دارای پوست چرب هستند دیده می‌شود.

مرطوب نگهداشتن پوست بهترین راه کاهش خارش پوست

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

خارش بر اثر یک خشکی ساده پوست تا بدخیمی غدد ‌لنفاوی در افراد ایجاد می‌شود.
دکتر خلیل صداقت پیشه متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران اظهار داشت:علت خارش باید بررسی شود چرا که می‌تواند زمینه یک بیماری باشد.

وی مرطوب نگه داشتن پوست را از عوامل کاهش خارش پوست عنوان کرد و گفت:عوامل متعددی سبب ایجاد خارش در افراد می‌شود و صرفا هر خارش به دلیل آلرژی نیست.

وی افزود:چنانچه با انجام اقدامات اولیه و رعایت بهداشت میزان خارش کاهش نیافت باید به پزشک مراجعه کرد و خودسرانه مصرف داروهای ضد خارش را افزایش نداد.

به گفته صداقت پیشه چنانچه میزان خارش زیاد بوده و طی چند روز فرد علائم بهبود را در خود مشاهده نکند باید برای درمان‌های خوراکی و موضعی به پزشک متخصص مراجعه کند.

در یک چشم به هم زدن ناخن هایتان را بلند کنید

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهند انجام فعالیت هایی که با انگشتان دست زیاد سر و کار داشته باشد باعث رشد ناخن ها می شود.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از قطره،  فعالیت هایی مانند نواختن پیانو یا تایپ کردن یا هر کاری که جریان خون را در انگشتان دست افزایش دهد در تسریع رشد ناخن های شما راهی موثر خواهد بود.

بررسی ها نشان می دهند، ناخن ها ازقسمت هایی از بدن به شمار می آیند که بسیار آسیب پذیر هستند و با ضربه های آرام نیز حتی آسیب می بینند از این رو باید دستانتان را به طور مرتب چرب کرده و با کرم های مرطوب کننده ناخن هایتان را چرب کنید زیرا مطالعات اخیر نشان می دهند ناخن های خشک آسیب پذیر تر هستند.

گفتنی است، ماساژ میوه ها و یا پوست میوه ها با انگشتان دست به رشد ناخن هایتان کمک خواهد کرد و ویتامین های میوه ها مستقیما به دست نفوذ می کنند و باعث نرمی و لطافت دست می شوند.

روغن این گل به طور شگفت انگیزی پوست را صاف، سفید و روشن می کند

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

چه کسی گفته است گل رز تنها برای ابراز علاقه به بهترین دوست تان است؟ خانم‌ها قرن‌هاست که از گلبرگ رز برای آرامش بخشیدن به روح و بدنشان استفاده می‌کنند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز، در حقیقت، گفته شده است که یونانیان باستان و رومی‌ها، از گلبرگ رز برای معطر ساختن حمام‌هایشان استفاده می‌کرده اند. در این مطلب با مزایای زیبایی این گل خوشبو و چگونگی استفاده از روغن رز و گلبرگ‌هایش در روتین مراقبت از پوست و موهایتان آشنا خواهید شد.

روغن گل رز برای اولین بار در قرن دهم تقطیر شد. امروزه نیز به طور عمده عصاره گل رز در این کشور تولید می شود که برای تهیه مقدار کمی از آن به تعداد زیادی برگ گل رز نیاز است. از روغن رز به صورت غلیظ و مخلوط شده با روغن های دیگری مانند بادام ، هسته انگور و… استفاده می شود.

این روغن به صورت موضعی نیز استفاده می شود. استنشاق بخار آن ، احساس خوشحالی و امید در فرد به وجود می آورد . تقویت کننده ریشه مو و پوست است. رگ های خونی کوچک را منقبض می کند و برای متوقف کردن جریان خون ، روی زخم ها یا بریدگی ها مالیده می شود.

* لکه های مربوط به جوش ، آکنه و زخم ها را کم رنگ می کند. * کمپرس با آب سرد یا ولرم حاوی روغن گل رز، دردهای مزمن از جمله گرفتگی عضله به علت قاعدگی یا سردرد را تسکین می دهد.

تونر پوست

گلاب، بعنوان یک تونر طبیعی برای پوست شما قلمداد می‌شود. زمانی که از کار به خانه برگشتید، پنبه‌ای را درون گلاب فرو ببرید و به آرامی طی حرکات دایره وار، پوستتان را تمیز کنید. این کار به پاک کردن آلودگی‌ها و از طرفی به پاک کرن آرایشتان کمک خواهد کرد.

تسکین پوست

روغن طبیعی که در رز وجود دارد، به حفظ رطوبت پوستتان کمک می‌کند. در نتیجه پوستتان نرم و صاف و روشن خواهد شد. ماده‌ی قندی درون گلبرگ‌های رز نیز برای پوست‌های حساس، بسیار مفید است.

ضد آفتاب

گلبرگ‌های رز، که منبعی سرشار از ویتامین سی هستند، بعنوان یک ضد آفتاب عالی عمل می‌کنند. با مخلوط آب خیار، گلیسیرین و گلاب، لوسیونی درست کنید و قبل از اینکه به زیر آفتاب بروید آنرا به پوستتان بمالید.

مبارزه با آکنه

خواص آنتی باکتریال گلبرگ‌های رز، آنرا به مبارزی عالی در برابر آکنه و جوش‌ها تبدیل کرده است. گلاب هم، همچنین می‌تواند سوزش پوست را تسکین داده و قرمزی آنرا کاهش دهد. همچنین بعنوان درمان بیماری‌هایی همچون اگزما و صدفک نیز شناخته شده است.

پیشگیری از کبودی زیر چشم

پارچه‌ی نخی نازکی را درون گلاب بخیسانید، سپس بر روی چشم‌هایتان قرارش دهید تا از کبودی چشم پیشگیری کنید.

خاصیت بهبود خلق و خو

استرس دارید؟ حال خوشی ندارید؟ افزودن گلبرگ‌های رز به یک حمام آب گرم، اضطراب را از شما دور کرده و خلق و خویتان را بهبود خواهد بخشید. جدای اینکه از بدنتان سم‌زدایی خواهد شد، حتی می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر بخوابید.

تغذیه‌ی پوست سر

گلاب می‌تواند با خارش پوست سر، و پوسته پوسته شدنش مبارزه کند. بعلاوه جریان خون را در فولیکول‌های موهایتان افزایش داده و نتیجتا برای رشد موهایتان مفید خواهد بود.

اولین و بهترین دارو برای متوقف کردن پیری پوست

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

براساس مطالعه‌ای در کانادا فعالیت فیزیکی به مدت سه ساعت در هفته به طور قابل توجهی پوست را جوان می‌کند و روند پیری پوست را کاهش می دهد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از فارس، اگر به دنبال یک داروی ضد چین و چروک هستید باید بدانید اولین و بهترین دارو برای این منظور ورزش است. در واقع براساس مطالعه‌ای در کانادا فعالیت فیزیکی به مدت سه ساعت در هفته به طور قابل توجهی پوست را جوان می‌کند.

ورزش پیری پوست را کند می‌کند

در ۶ آوریل گذشته در نشست سالانه در کانادا ۲۳ هیئت طب ورزشی آمریکایی براساس تحقیقات انجام شده و نتایج بدست آمده گفته شد؛ فعالیت فیزیکی به مدت سه ساعت در هفته به طور قابل توجهی پوست را جوان می‌سازد و روند پیری پوست را کند می‌کند.

برای رسیدن به این نتیجه، محققان ۲۹ داوطب از ۲۰ تا ۸۴ سال را مورد آزمایش قرار دادند؛ نیمی از شرکت کنندگان حداقل سه ساعت در هفته ورزش می‌کردند و فعالیت فیزیکی داشتند در حالی که گروه دیگر بی‌تحرک باقی ماندند.

معکوس کردن روند پیری

نتایج حاصل از این مطالعه تعجب‌آور بود؛ آخرین بخش از پژوهش بر روی یک گروه ۶۵ ساله انجام شد که هیچکدام ورزشکار نبودند و به آن‌ها یک رژیم تناسب اندام به مدت سه ماه داده شد؛ نتایج این آزمایش نیز برای دهه شصت به اندازه کافی خوب بود اما به گفته محققان یک گروه از پروتئین‌ها در فعالیت‌های فیزیکی ترشح می‌شوند که غلظت بسیار بالایی دارند و اثر ضد پیری دارند.

با خوردن این قرص پوستتان زشت می شود

مرداد ۱۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهند در دراز مدت، قرص های ضدبارداری خطر ابتلا به بیماری های قلبی و روند پیری را افزایش می‌دهند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، استفاده از قرص ها بر پایه روش‌های هورمونی، اغلب با عوارضی جسمی و حتی روحی همراه است و مطالعات جدید نشان می دهند این قرص ها باعث پیری و سالخوردگی در مصرف کنندگان می شوند.

بررس ها نشان می دهند، محققان دریافته اند که هورمون های قوی موجود در این قرص ها موجب پیری زودرس سیستم زاد و ولد در انسان می شود و می تواند چهره را پیر تر از سن واقعی خود نشان دهد که این می تواند مسئله ای آزار دهنده برای بانوان باشد.

نتایج مطالعات نشان می دهند قرص های تنظیم کننده هورمون حتما باید زیر نظر پزشک مصرف شوند و مصرف خودسرانه آن می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد و سبب کاهش طول عمر شود.

موهای خود را با این گیاه ضخیم کنید

مرداد ۱۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

استفاده از برگ مو و پودر حنا یک بار در هفته جهت ضخیم کردن موی افراد توصیه می‌شود.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از آریا، مبینا کشاورز متخصص پوست و مو و زیبایی گفت: بسیاری از انسان ها با موهای کم پشت و نازک مواجه هستند که نازک شدن مو به طور کامل قابل پیشگیری نیست اما می تواند با سایر داروهای خانگی موها را ضخیم تر کرده و بهترین موردی که در این زمینه کمک می کند آلوئه ورا است.

تقویت موهای سر
وی افزود: ژل آلوئه‌ورا یک ماده طبیعی است که برای بهبود ضخامت مو موثر است، پرتقال بدلیل خواص اسیدسیتریک‌ انسان را از شوره‌ سر خلاص می‌کند و به بهبود ضخامت و رشد مو نیز کمک می‌کند.

درکنار آلوئه‌ورا، آووکادو‌ نیز یکی از منابع طبیعی برای ضخیم کردن مو است و روغن نارگیل‌ نیز یکی از بهترین روش‌های ضخامت مو است، زیرا پروتئین‌های موجود در روغن نارگیل موجب افزایش مو افراد می شود.

شیردهی واقعا ریزش مو می‌آورد؟

مرداد ۱۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

در دوران شیردهی معمولا بعضی از اطرافیان به شما می‌گویند که نباید شیر خودت را به فرزندت بدهی چون ضعیف می‌شوی و موهایت می‌ریزد اما این حرف، غیرمنطقی است.
معمولا چون ریزش طبیعی موها (ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو روزانه طبیعی است) در دوران بارداری کاهش می‌یابد و پس از زایمان، موهایی که وارد مرحله استراحت نشده بودند ناگهان به این مرحله وارد می‌شوند و در نهایت همگی می‌ریزند، درنتیجه ۲ تا ۳ ماه بعد از زایمان با افزایش ریزش مو مواجه‌ می‌شویم پس این ریزش موی بعد زایمان نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. معمولا ۱ تا ۶ ماه طول خواهد کشید و معمولا با رشد طبیعی موها جایگزین می‌شود.
جالب است بدانید بعد از سقط جنین (خودبه‌خود یا عمدی) نیز چنین ریزش مویی ایجاد می‌شود. پس نباید به خاطر حرف‌های غیرعلمی بچه‌ها را از شیر مادر محروم کنید. البته این ریزش مو در مورد همه خانم‌ها پس از زایمان اتفاق نمی‌افتد. توصیه‌ می کنم از دستکاری موها تا حد ممکن خودداری کنید. موها را با ملایمت شامپو کنید و برای خشک کردن آنها را با یک حوله خشک ببندید. از یک مدل موی راحت که نیاز به بستن و دستکاری زیادی نداشته باشد، استفاده کنید. صبور باشید چون این ریزش موی شما حداقل ۴ ماه طول می‌کشد.
به رژیم غذایی‌تان اهمیت فراوانی بدهید چون علاوه بر اینکه در دوران شیردهی هستید، باید بدانید رژیم‌های فاقد پروتئین در ریزش موها نقش دارند (موها از پروتئین تشکیل شده‌اند). اگر گیاهخوار هستید و رژیم فاقد پروتئین دارید، شاهد کاهش قطر موها و ریزش آنها خواهید بود اما این باور که فقر ویتامینی یا کمبود ویتامین به تنهایی باعث ریزش موها می‌شود، غلط و ثابت‌نشده است.
دکتر پروین منصوری، متخصص پوست و مو، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

مراقب لاک های سمی هستید؟

مرداد ۱۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

توصیه می‌کنیم برای حفظ بیشتر سلامت ناخن‌ها وجلوگیری از خشک شدن آنها قبل از لاک زدن روی ناخن‌های‌تان را مرطوب‌کننده بزنید.
بسیاری از خانم‌ها از همان کودکی عاشق لاک زدن و رنگ‌آمیزی ناخن‌های‌شان هستند اما استفاده از یک لاک نامرغوب می‌تواند عوارض بسیاری برای شما داشته‌باشد.

دکتر سونیا لاندر ، محقق و پژوهشگر مواد سمی در موسسه واچ‌داگ در واشنگتن می‌گوید: «گاهی ممکن است لاک ناخن حاوی موادی باشد که اثری منفی روی سلامت بدن دارند. بعضی از موادی که درون لاک‌های ناخن وجود دارد می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی چون سرطان، ناراحتی‌های قلبی، نازایی، اختلالات تیروئیدی و بعضی از آلرژی‌ها شود.» به همین دلیل بسیار مهم است که لاکی مرغوب و با مارکی معتبر بخرید.
مارک‌های غیرمعتبر را چگونه بشناسید

تولیدکنندگان لاک‌های ناخن باید قوانین سازمان غذا و دارو آمریکا(FDA) را رعایت کنند اما هستند تولید‌کنندگانی که تخلف کرده و محصولات خود را بدون هیچ استانداردی وارد بازار می‌کنند. اول از همه توجه کنید که تولیدکنندگان ملزم هستند حتما تمام مواد موجود در لاک را روی برچسب آن بنویسند و اگر چنین برچسبی نداشته باشد بهتر است از خریدن لاک صرفنظر کنید چون احتمالا مواد نامناسبی در آن وجود دارد که تولید‌کننده از درج آن خودداری کرده‌ است.علاوه بر این نبودن برچسب مواد اولیه نشان‌دهنده غیرمعتبر بودن مارک تولیدکننده است.
لاک را با دندان پاک نکنید

موادی که بیشتر از همه موجب نگرانی می‌شوند عبارتند از: تولوئن، بوتیل استات واتیل استات (آستون) و دی‌بوتیل فتالات و….البته بیشترین خطر این ماده‌ها زمانی نیست که روی ناخن قرار دارند بلکه اگر به هر دلیل وارد دستگاه گوارش شوند می‌توانند بسیار خطرناک باشند و حتی گاهی مرگ ناشی از آنها نیز گزارش شده‌است. به همین دلیل به هیچ وجه لاک‌های روی ناخن خود را با دندان خراش ندهید.
ماده خطرناک ۱: تولوئن
ماده‌ای که موجب التهاب پلک می‌شود

تولوئن را در لاک می‌ریزند تا مواد موجود در لاک را در خود حل کند و لاک یکدست به نظربرسد این ماده باعث می‌شود که رنگ‌ لاک یک‌دست و صاف به نظر برسد اما همین ماده می‌تواند ضررهایی داشته باشد مثلا ممکن است موجب واکنش‌های آلرژیک شود و حتی گاهی ممکن است به دلیل تماس انگشتان با پلک چشم، باعث ملتهب شدن آنها شود. البته سازمان غذا و داروی آمریکاFDAمی‌گوید میزان کم این ماده ضرر چندانی ندارد. خوشبختانه این روزها تولید‌کننده‌های معتبر دیگر از این ماده استفاده نمی‌کنند.

ناگفته نماند اختلال رفتار، یکی از مهم‌ترین عوارض این ماده است. برخورد طولانی‌مدت با تولوئن علائم جسمی و روانی متعددی ایجاد می‌کند. پروفسور تی‌ای ویلانسون، مشاور ارشد سازمان غذا و داروی آمریکا، پس از بررسی نوار مغزی و معاینه بالینی افرادی که در معرض تولوئن قرار گرفته بودند، پی برد آنها مبتلا به اختلال‌های بینایی، آسیب‌های عصبی و مخچه‌ای و اختلال در بخشی از راه‌های عصبی هستند.
ماده خطرناک ۲: فرمالدئید
ماده‌ای که موجب واکنش‌های آلرژیک می‌شود

ماده دیگری که شاید تا به حال درباره ضررهای آن شنیده باشید فرمالدئید است، این ماده برای سفت و خشک شدن لاک استفاده می‌شود اما مشکل این ماده فرار بودن آن است و در نتیجه گاز حاصل از آن به راحتی در هوا پخش می‌شود و می‌تواند وارد هوای تنفسی شما شود. تنفس گاز ناشی از فرمالدئید می‌تواند یکی از عوامل ایجاد سرطان باشد. علاوه بر این سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA )نیز اعلام کرده‌است فرمالدئید می‌تواند واکنش‌های آلرژیک و حساسیتی ایجاد کند. به خصوص اگر با پوست تماس پیدا کند.(FDA ) می‌گویدیکی از واکنش‌های آلرژیکی ناشی از این ماده التهابات پوستی است، همچنین تماس طولانی مدت با فرمالدئید می‌تواند ریسک ابتلا به تنگی نفس را نیز بالا ببرد. به همین دلیل معمولا مستعد آلرژی‌های مختلف هستید، بنابراین بهتر است لاکی بخرید که در آن فرمالدئید نباشد. پژوهشگران انجمن ملی مبارزه با محصولات شیمیایی آمریکا، پس بررسی ۱۲۰ فرد مبتلا به سرطان بینی و گلو دریافته‌اند این افراد مدتی طولانی در معرض این فرمالدئید قرار داشته‌اند.
ماده خطرناک۳: DBP
مواظب تیروئیدتان باشید

دی بوتیل فتالات Dibutyl Phthalate یا DBP به عنوان یک براق‌کننده به لاک‌های ناخن اضافه می‌شود همچنین این ماده مانع کنده شدن تکه‌ای لاک می‌شود اما قرار گرفتن در معرض این ماده می‌تواند روی عملکرد تیروئید تاثیر داشته باشد.محققان دانشگاه بوردو فرانسه هم با انتشار مقاله‌ای در مجله معتبر «لنست» اعلام کردند عوارض مصرف فرآورده‌های حاوی فتالات مرگبار است. فتالات و ترکیب‌های مختلفش، اثری شبیه به هورمون زنانه استروژن دارند. اگر خانمی باردار در معرض این ماده قرار گیرد، ممکن است جنین پسر او دچار مشکلاتی شود. خطرات این ماده تا به حدی است که اتحادیه اروپا استفاده از این ماده را در محصولات بهداشت شخصی غیر مجاز اعلام کرده‌است به همین دلیل بهتر است به دنبال لاکی باشید که این ماده در آن موجود نباشد.
ماده خطرناک۴: استون
لاک‌هایی که می‌توانند آتش بگیرند

خیلی ازخانم‌ها استون را به عنوان پاک‌کننده لاک ناخن می‌شناسند البته خیلی اوقات هم از این ماده برای رقیق کردن لاک‌های خشک استفاده می‌شود و تولیدکننده‌های بسیاری هم از آن در محصول خود استفاده می‌کنند اما باید بدانید تماس طولانی مدت با این ماده می‌تواند موجب مشکلات قلبی و ریوی و کبدی شود. علاوه بر اینها استون به شدت قابلیت اشتعال دارد.سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) اعلام کرده‌است که لاک‌ها اگر در کنار شعله اجاق گاز یا سیگار روشن یا اتوی داغ قرار بگیرند احتمال مشتعل شدن آنها بسیار زیاد است.
ماده خطرناک۵:مواد حساسیت زا
التهاب پلک چشم به دلیل لاک

بیش از ۸۰ درصد آلرژی‌های چشمی زنان مربوط به حساسیت‌های ناشی از استفاده از لاک ناخن‌های حساسیت‌زا می‌شود چون دست‌ها در تماس مستقیم و دائم با پلک چشم هستند و باعث ایجاد آلرژی در چشم می‌شود اما خیلی اوقات گمان می‌شود این آلرژی‌ها به علت استفاده از مواد آرایشی چشم یا محصولات پوستی دیگر به وجود آمده‌اند. مواد بسیاری در لاک ناخن وجود دارد که می‌تواند عامل ایجاد آلرژی‌های مختلف شوند. وقتی در بدن آلرژی یا حساسیتی به وجود می‌آید تا عامل ایجادکننده آن مشخص نشود، مشکل برطرف نخواهد شد.
نشانه‌های حساسیت ناشی از لاک

مواد عطری موجود در لاک در هوا پخش می‌شود و به سمت چشم‌ها و صورت حرکت می‌کنند به‌خصوص اگر قبل ازخشک شدن کامل لاک، دست‌های‌تان را به صورت نزدیک کنید و همین می‌تواند برای صورت و چشم‌های شما مشکل ایجاد کند. به همین دلیل تا مطمئن نشده‌اید که لاک روی ناخن خشک نشده به آن دست نزنید و اگر عجله داشتید دست‌های‌تان را چند دقیقه زیر آب سرد بگیرید تا زودتر خشک شود . آب سرد باعث می شود لاک زودتر سفت شده و خشک شود. نشانه‌های حساسیت ناشی از لاک عبارت است از قرمزی، خارش، کهیر، تورم، تاول و درد در ناحیه اطراف چشم‌ها البته گاهی همراه با این علائم سردرد نیز اضافه می‌شود که در این مواقع حتما به پزشک مراجعه کنید.
ناخن‌های‌تان را خراب نکنید

اگرکیفیت لاک شما خوب باشد و عاری از مواد شیمیایی مضر باشد ،تنها با کمی مراقبت همیشه ناخن‌هایی محکم و سالم خواهید داشت و در مقابل مصرف لاک‌های نامرغوب می‌تواند باعث خشک شدن ناخن و شکنندگی آنها شود و عوارض حساسیتی بر جا بگذارد. درون شیشه‌های لاک ناخن، اغلب گلوله‌های نیکلی وجود دارد که به عنوان مخلوط‌کننده اجزای مختلف لاک هنگام تکان دادن عمل می‌کنند و اشخاصی که نسبت به زیورآلات بدلی مانند النگو، گوشواره و گردنبند حساسیت دارند در برابر این نوع لاک‌ها دچار حساسیت‌های جدی خواهند شد.
توصیه می‌کنیم برای حفظ بیشتر سلامت ناخن‌ها وجلوگیری از خشک شدن آنها قبل از لاک زدن روی ناخن‌های‌تان را مرطوب‌کننده بزنید. به یاد هم داشته باشید که در ماه بیشتر از دو بار از پاک‌کننده‌های لاک ناخن استفاده نکنید. پیشنهاد می‌کنیم ازاستون برای پاک‌کردن لاک‌هااستفاده نکنید چون این ماده کوتیکول دارد و ناخن را خشک می‌کند. انواعی از لاک پاک‌کن‌های بدون استون که حاوی روغن‌های خاص مانند آلوئه‌ورا باشند خشک‌کنندگی کمتری دارند.

جـوش بـا ده چـیـز بـدتر مـی‌شـود

مرداد ۱۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

محیط کار شما می‌تواند در تشدید آکنه موثر باشد.
۱. ژنتیک مثبت: اگر این استعداد را داشته باشید حتما مبتلا خواهید شد، پس از والدینتان درباره این مساله سوال کنید اگر خانمی ‌می‌گوید حتی پس از بچه‌دارشدن هم جوش می‌زده و در میانسالی از دست آنها خلاص شده، دختر خانم هم باید این موضوع را بپذیرد و با صبر و حوصله درمان‌ها ر ا ادامه دهد.
۲.اهمال‌کاری: بسیاری از جوان‌ها تا وضعیت جوش‌هایشان بهتر می‌شود در مصرف داروها اهمال‌کاری می‌کنند. در حالی که ما می‌گوییم مصرف داروهای خوراکی یا موضعی حتی در صورت بهبود کامل، باید به صورت دوز ادامه‌دار و نگهدارنده تداوم داشته‌باشد. چون تا زمانی که فردی استعداد ژنتیکی دارد، پوست آماده جوش‌زدن است.
۳. کم‌طاقتی: اثربخشی درمان‌های دارویی زمان‌بر است و ۶ ماه تا یک سال زمان می‌برد تا نتیجه‌بخش بودنش را نشان دهد. نباید منتظر باشید داروی آکنه مانند یک مسکن عمل کند و سردرد شما را در عرض یک ساعت مداوا کند.
۴. استرس: مدام جلوی آینه ایستادن و حرص خوردن روند درمان را مختل می‌کند. استرس‌تان را مهار کنید تا پوست بهتری داشته باشید.
۵. پوست چرب: بروز جوش‌ها در افرادی که پوست چربی دارند بیشتر است. به همین علت ضمن اینکه باید این واقعیت را بپذیرند حتما نسبت به دیگران در شستشوی صورت دقت کنند. استفاده از صابون‌ها و محصولات مناسب به این افراد توصیه می‌شود.
۶. مقایسه خود با دیگران: درمان خودتان را به دیگری توصیه نکنید چون این درمان‌ها در افراد گوناگون یکسان نیستند. برخی داروها می‌تواند باعث ایجاد عارضه در فردی شود و برای دیگری بی‌اثر باشد.
۷. دستکاری: قابلیت‌ها و ویژگی‌های پوست افراد با هم متفاوت است به همین دلیل جای جوش روی پوست برخی افراد می‌ماند ولی آنچه نباید فراموش کرد این است که مهم‌ترین علت ماندن جای جوش، دستکاری آن است.
۸. تغذیه بد: کسی که جوش می‌زند باید عادت‌های خود را بشناسد مثلا اگر می‌بیند با خوردن شکلات یا فست‌فود جوش می‌زند این پرهیز غذایی را رعایت کند.
۹. عادت‌های غلط: اگر شما موقع اصلاح یا بند انداختن صورت فشار کمتری وارد کنید و مدت زمان کوتاهی پوست را تحریک کنید، می‌توانید به خودتان کمک کنید. مواد آرایشی و بهداشتی چرب به زیادشدن جوش‌ها منجر می‌شوند.
۱۰. شغل: محیط کار شما می‌تواند در تشدید آکنه موثر باشد. اگر شما در یک آشپزخانه گرم کار می‌کنید، بخار غذاها و بخارهای چربی که از داغ کردن روغن و… ایجاد می‌شود با جوش‌های شما تماس پیدا می‌کند و باعث تشدید آن می‌شود. با تهویه مناسب و بازگذاشتن پنجره‌ به خودتان کمک کنید. اگر آکنه شما شدید است و تحت‌درمان هستید و دوست دارید نتیجه مناسبی بگیرید باید از قرار گرفتن در چنین محیط‌هایی تا حد امکان بپرهیزید تا آکنه‌تان تشدید نشود.
دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست و مو، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

برنزه شدن به قیمت سرطان پوست

مرداد ۱۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو

مطالعات گروهی از محققان آمریکایی نشان می دهد که برنزه شدن با استفاده از دستگاه های سولاریوم یا با حمام آفتاب مهمترین عامل بروز سرطان پوست است.
برنزه شدن به قیمت سرطان پوست
به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، این مطالعات نشان می دهد که نرخ رشد سرطان از سال ۱۹۷۳ تا ۲۰۱۱ در این کشور ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

سالانه بیش از ۶۳ هزار نفر در آمریکا به بدترین نوع سرطان پوست(ملانوم) مبتلا می شوند که از این تعداد ۹ هزار نفر جان خود را از دست می دهند. ملانوم شایع ترین سرطان در بین جوانان و نوجوانان آمریکایی است.

در این گزارش آمده است که برنزه شدن،با استفاده از دستگاه های سولاریوم و یا با استفاده از روش طبیعی که حمام آفتاب نامیده می شود، مهمترین عامل بروز سرطان پوست است.

پزشکان از تخت هایی که برای برنزه شدن استفاده می شود به تابوت تعبیر می کنند. استفاده از تخت های برنزه، احتمال بروز سرطان پوست را تا ۷۵ درصد افزایش می دهد.

در این گزارش آمده است که از هر ۳ زن آمریکایی، یک نفر از دستگاه سولاریوم استفاده می کند.

هزینه درمان ملانوم در آمریکا سالانه حدود ۸٫۱ میلیارد دلار برآورد شده است.

بسیاری از کشورها مانند آلمان، مجازات بسیار سنگینی را برای باشگاه های ورزشی که خدمات سولاریوم ارایه می دهند وضع کرده اند.

رانندگی طولانی مدت در روز های آفتابی نیز یکی دیگر از عوامل بروز سرطان پوست است. هنگام رانندگی معمولا نور خورشید به طور مستقیم روی پوست دست و صورت می تابد.

به محض شنیدن نام سرطان پوست، خورشید به عنوان یکی از عوامل این بیماری در ذهن تداعی می شود ولی عوامل دیگری نیز در این بیماری خطرناک و کشنده نقش دارند. برخی از این عوامل عبارتند از :

• بیماری پارکینسون

تحقیقات اخیر نشان می دهد که رابطه مستقیمی بین ژن بروز بیماری پارکینسون و سرطان پوست وجود دارد. البته هنوز اطلاعات دقیقی در این مورد در دست نیست.

• استعمال دخانیات

استعمال هرگونه مواد مخدر باعث کاهش سیستم ایمنی فرد و درنتیجه افزایش احتمال بروز سرطان پوست می شود.

• پیوند عضو

معمولا برای بیمارانی که مورد پیوند عضو قرار گرفته اند تا سالها دارو هایی تجویز می شود که بدن آن ها عضو جدید را قبول کند و به اصطلاح پیوند پس نزند. اکثر این دارو ها باعث کاهش سیستم دفاعی بدن شده و احتمال بروز سرطان پوست را افزایش می دهد.

• رادیوتراپی

رادیوتراپی یا اشعه درمانی برای درمان انواع تومور و سرطان نیز یکی دیگر از عوامل خطرزا است.

از بین تمام موارد یاد شده فقط دو مورد مربوط به بیماری پارکینسون و رادیوتراپی در صورت بروز، غیر قابل اجتناب هستند؛ ولی با رعایت توصیه های پزشکی، استفاده از کرم ضد آفتاب و دستکش و کلاه در روزهای آفتابی می توان نسبت به این بیماری خطرناک در فاصله نسبتا ایمنی قرار گرفت.

مطالعات محققان انگلیسی نشان می دهد که استفاده از کرم ضد آفتاب به تنهایی نمی تواند بدن را به طور کامل در برابر سرطان پوست محافظت کند.

استفاده از کرم ضد آفتاب باید همراه با مراقبت های خاصی انجام شود تا اثر بخش باشد.

در این گزارش آمده است که استفاده از لباس آستین بلند، دستکش، کلاه، عینک آفتابی و راه رفتن در سایه همراه با استفاده از کرم ضد آفتاب در پیشگیری از آفتاب سوختگی و ملانوم موثر است.

تحقیقات نشان می دهد که آفتاب سوختگی و اشعه UV باعث صدمه به پروتئین DNA می شود؛ ولی نحوه این مکانیسم در پرده ای از ابهام قرار دارد.

آسیب DNA به مرور زمان به ملانوم تبدیل می شود.

این تحقیقات نشان می دهد که اشعه UV باعث اختلال در ژن P53 می شود. نقش اصلی این ژن، محافظت از بدن در برابر آسیب های وارده به DNA است.

استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ توصیه شده است و لازم است هر ۲ ساعت یکبار تجویز شود. افرادی که پوست روشنی دارند بیشتر در معرض سرطان پوست هستند. استفاده از کرم ضد آفتاب برای نوزادان و کودکان نیز الزامی است.

ملانوم بدخیم پنجمین سرطان کشنده در انگلیس محسوب می شود و سالیانه بیش از ۱۳ هزا نفر در انگلیس به آن مبتلا می شوند و مهمترین عامل ابتلا به آن اشعه ماورای بنفش خورشید است.

Next Page »