توصیه هایی برای قبل از طلاق

قبل از طلاق به این توصیه ها توجه کنید!!!اگر برای جدایی از همسرتان، تشکیل پرونده داده اید، باید مواظب باشید که طوری برخورد کنید که وضعیت آشفته خود را از آنچه که هست بدتر نکنید. شاید فرصتی پیش بیاید که خود شما بتوانید از تقاضای طلاق صرف نظر کنید.

در این میان، چیزهایی که ممکن است در نظر شما بی اهمیت جلوه کند، ارزش زیادی پیدا می کند و حتی ممکن است در زندگی مشترک شما سرنوشت ساز واقع شود.به عنوان مثال:

▪ ممکن است شما که قصد جدایی از همسرتان را دارید ، برای این که همسر خود را مقصر نشان دهید و دلسوزی و حمایت دوستان و فامیل را به خود جلب کنید، در مورد همسر خود نزد آنان بدگویی کنید. ممکن است در این میان عده ای فرصت طلب و دشمنِ دوست نما بخواهند از این فرصت استفاده کنند و بدی های همسر شما را از آنچه که هست بزرگتر جلوه دهند که این باعث می شود شما بیشتراز همسر خود بیزار شوید و فرار کنید
اگر احساس کردید که همسرتان پشیمان شده او را مجبور نکنید که در مقابل آشنایان و دوستان اعتراف کند که اشتباه کرده چون ممکن است از فکر زندگی مجدد با شما منصرف شود و از روی لجبازی برای طلاق پافشاری کند
ممکن است شما به خاطر وضعیت ناراحت کننده ای که به خاطر درخواست طلاق برای تان ایجاد شده ، خیلی پریشان و ناراحت شوید. این وضعیت ممکن است شما را نسبت به کارهای ضروری و شخصی روزمره بی تفاوت و بی علاقه کند. مثلاً ممکن است میل به غذا خوردن را از دست بدهید و آنقدر گرسنگی را تحمل کنید که دچار ضعف شوید و چون عقل سالم در بدن سالم است وقتی ضعف و گرسنگی غلبه کرد، دیگر فکرتان درست کار نمی کند و در نتیجه نمی توانید برای جدایی خود از همسرتان ، تصمیم درست و خردمندانه ای بگیرند
▪ بعضی از زوجین شاید شما هم جزو این دسته باشید – برای رهایی از استرس و ناراحتی به خاطر طلاق ، بدون تجویز پزشک از داروهای خواب آور و مسکن استفاده می کنند که این داروها مسلماً اثر سوء ، بر جسم و اعصاب آنها خواهند داشت. حتی ممکن است برخی از شما به جای صحبت با افراد متخصص و آگاه و دلسوز در مورد جدایی از همسر ، ارتباط خود را با دوستان و آشنایان کاهش دهید یا حتی قطع کنید.
این انزوا و گوشه گیری به جای این که به شما احساس آرامش بدهد، بیشتر شما را آشفته و مضطرب خواهد کرد. چون وقتی انسان در شرایط دشوار و استرس زا قرار می گیرد ، رفت و آمد با کسانی که دوستشان دارد و یا قابل اعتماد هستند ، می تواند باعث احساس امنیت و آرامش شما شود
▪ معمولاً زن و شوهری که قصد جدایی از یکدیگر را دارند بارها و به طور مکرر با یکدیگر جر و بحث کرده اند و یا بارها دعوا کرده و با یکدیگر قهر کرده اند و چون بعد از هر دعوا یا قهر و آشتی نتوانسته اند یک راه حل مناسب برای مشکل خودشان پیدا کنند، فکر می کنند که زندگی مشترک غیرممکن و بی فایده است. در صورتی که چنین افرادی باید همیشه به یاد داشته باشند که همه دعواها و قهرها لزوماً منجر به طلاق نمی شود.
چه بسا ممکن است که اگر با یک فرد با تجربه و متخصص در این مورد صحبت کنید، مشکلات شما رفع شود و از درخواست طلاق پشیمان شوید.
▪ پای فرزندان بیگناه خود را به معرکه نکشید و آنها را مجبور نکنید که از شما دفاع کنند و به اصطلاح ، گروه بندی نکنید.
▪ اگر احساس کردید که همسرتان پشیمان شده او را مجبور نکنید که در مقابل آشنایان و دوستان اعتراف کند که اشتباه کرده چون ممکن است از فکر زندگی مجدد با شما منصرف شود و از روی لجبازی برای طلاق پافشاری کند.
● حق طلاق با کیست؟
«طلاق» شیوه رسمی پایان دادن به زندگی خانوادگی است که قدمت تاریخی آن با قدمت ازدواج برابری می‏کند. طلاق با صرف‏نظر از مضمون مشترک آن، شرایط و مقرّرات متفاوتی در ادیان و فرهنگ‏های گوناگون داشته است. بر خلاف نظام‏های حقوقی گذشته، که معمولاً بر اراده شوهر در طلاق تأکید داشتند، نظام‏های حقوقی جدید به دلیل تأثیر اندیشه‏های مساوات‏جویانه، حرکتی به سمت پذیرش «طلاق توافقی» و دیگر الگوهای مستلزم کاهش نقش شوهر را نشان می‏دهند
در دیدگاه اسلام، حق شوهر در امر طلاق پذیرفته شده است. مجموعه‏ای از تفاوت‏های جنسی طبیعی بین زن و مرد و نیز تفاوت‏های جنسیتی در نقش‏های اجتماعی موجب گردیده‏اند اسلام حق طلاق را برای شوهر قایل شود. به نظر می‏رسد بی‏توجهی به این تفاوت‏ها، آن‏گونه که در جوامع غربی مشاهده می‏کنیم، تأثیر بسیاری بر افزایش طلاق دارد
ثالثا، اسلام با برخی جرح و تعدیل‏ها در قاعده اولیه طلاق، کوشیده است از یک‏جانبه‏گرایی به نفع مردان، که در بسیاری از موارد منجر به تضییع حقوق زنان می‏گردد، جلوگیری کند؛ ثبوت حق طلاق برای زن در فرض ناتوانی یا خودداری شوهر از پرداخت نفقه، اعتبار قاعده «عسر و حرج» در زندگی زناشویی و نیز قاعده «اشتراط در ضمن عقد» از مهم‏ترین این جرح و تعدیل‏ها هستند
نکاتی که بیان شدند در قوانین مدنی ایران به طور کامل لحاظ گردیده‏اند. به موجب ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی «مرد می‏تواند هر وقت که بخواهد زن خود را طلاق دهد.» ماده ۱۱۲۹ هم می‏گوید: «در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجرای حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه، زن می‏تواند برای طلاق به حاکم رجوع کند و حاکم شوهر او را اجبار به طلاق می‏نماید؛ همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه بر حسب ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی نیز در صورتی که برای محکمه ثابت شود دوام زوجیت موجب عسر و حرج است، زن می‏تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند.
قاعده «اشتراط وکالت زن در طلاق» نیز در ماده ۴ قانون ازدواج مصوّب سال ۱۳۱۰ لحاظ گردیده است. بر حسب این قاعده، زن می‏تواند در عقد نکاح یا عقد لازم دیگری، وکالت خود را از طرف شوهر در اجرای صیغه طلاق شرط کند و این شرط می‏تواند مطلق یا مقیّد به شرایطی خاص باشد؛ مثلاً، در صورتی که شوهر با او بدرفتاری و ناسازگاری کند

منبع : زن روز

بررسی جامعه شناختی پدیده طلاق

بررسی جامعه شناختی پدیده طلاقاین مقاله از منظر جامعه شناختی، پدیده طلاق را مورد بررسی قرار داده است. طلاق یک پدیده چند وجهی است; زیرا از یک جهت، پدیده حقوقی است و از جهت دیگر، یک پدیده روان شناختی و حتی یک پدیده اقتصادی و از زاویه دیگر پدیده ای اجتماعی. از آن جا که علل و زمینه های گوناگون و نیز بستر یک نظام اجتماعی در شکل گیری طلاق مؤثر می باشد، به عنوان یک پدیده اجتماعی (Social Phnomenan) در نظر گرفته است.

برخی از عوامل و زمینه های اجتماعی که در ایجاد طلاق مؤثر است، در سطح کلان و بعضی در سطح متوسط و تعدادی نیز در سطح خرد عمل می کنند، همچنین بعضی از علل، از آن چنان قوّتی برخوردارند که می توانند به عنوان علّت العلل طلاق عمل کنند، در حالی که بعضی در حد زمینه ساز و بسترسازی ایجاد این پدیده مؤثرند. از سوی دیگر، بعضی از این علل ممکن است به تنهایی کارساز بوده و برخی دیگر، نیاز به علتی غیر از علل اجتماعی داشته باشند تا بتوانند به عنوان عامل طلاق عمل کنند.
● مقدمه
از آن زمان که انسان در این جهان جای گرفت، همواره در قالب «خانواده» زندگی می کرده است. به اعتقاد ما، بر اساس آموزه های دینی، اولین انسان ها از بهشت موعود به کره خاکی هبوط کردند. حضرت آدم(علیه السلام) و حوا اولین کسانی بودند که یک «خانواده هسته ای» (Uncleaw Family) را با فرزندانشان تشکیل دادند. به تدریج، این خانواده هسته ای گسترده شد و روی کره زمین پخش گردید. تاکنون هرجا انسانی زندگی می کرده به صورت جمعی بوده است، نه فردی.
مردم شناسان می گویند: انسان های اولیه در ابتدا، به صورت گله های انسانی زندگی می کردند که به دنبال شکار از جایی به جایی سیر می کردند.
به هر روی، اولین چیزی که جامعه را قوام می بخشد و به آن صفت اجتماعی می دهد، وجود دو عنصر متفاوت به نام «زن» و «مرد» است که طبق غریزه ای که خداوند در آن ها به ودیعت نهاده کشش و جاذبه ای درونی نسبت به یکدیگر دارند و همین جاذبه است که شیرازه خانواده را تشکیل می دهد. در دین مقدس اسلام، بر نهاد خانواده تأکید فراوان شده و از مسأله عزوبت نهی شده است. پیامبر عظیم الشأن(صلی الله علیه وآله) در حدیث معروف خود از ازدواج به عنوان «سنت» خود یاد می کند. به همین دلیل، چون همواره سنّت ازدواج مورد تأیید و تأکید اسلام قرار گرفته، به عنوان یک امر مقدس درآمده است.
● ازدواج; نوعی قرارداد اجتماعی
ازدواج به عنوان یک هنجار اجتماعی، براساس توافق طرفین، بر مبنای یک سلسله اصول شکل یافته و دوام می یابد و هرقدر طرفین به آن اصول ـ مدوّن یا غیر مدوّن ـ پایبندتر باشند قوام بقای خانواده بیش تر است.
ژان ژاک روسو، که اساس نظام اجتماعی را بر مبنای قرارداد، استوار می داند، از خانواده به عنوان قدیمی ترین نوع جامعه و تنها جامعه طبیعی یاد می کند.( )
بنیان وشالوده خانواده را تفاهم، درک متقابل، فداکاری، گذشت از حقوق یکدیگر، و صبر در برابر مشکلات می سازد. اگر یکی از زوجین یا هر دو به دلایل گوناگون نتوانستند با یکدیگر سازش کنند، در این جاست که خانواده از هم گسیخته می شود. هر قدر خانواده از بنیان مستحکم تری برخوردار باشد و طرفین از جهات بیش تری با یکدیگر توافق کنند، احتمال بقای این خانواده بیش تر است.( )
● «طلاق» و تعریف آن
«طلاق» در لغت، به معنای رها کردن و آزاد کردن( ) و در اصطلاح، به معنای «ازاله قیدالنکاح بصیغه مخصوصه» است; یعنی گسستن پیوند ازدواج با لفظی مخصوص.
بنابراین، می توان گفت: «طلاق نوعی گسست و جدایی و اخلال در بنیان های اساسی خانواده است که منجر به جدایی همیشگی ـ هم راه لوازم آن ـ می شود.» البته ممکن است هر نوع اخلال و گسستی منجر به جدایی (= طلاق) نشود، گرچه در این حالت نیز خانواده کارکرد خود را از دست می دهد و آسیب های اساسی به آن وارد می شود، ولی این بخش از مسائل آسیب شناختی خانواده مورد توجه این مقاله نیست، بلکه آن نوع گسستی که منجر به «جدایی» بشود مورد بررسی است.
● طلاق; پدیده ای اجتماعی
مسأله «طلاق» در حیات انسانی دارای جنبه های گوناگونی است: از یک جهت، پدیده ای حقوقی است که در علم حقوق ـ به خصوص در بخش قانون مدنی ـ بررسی می شود و از جهت دیگر، پدیده ای اقتصادی است; به این معنا که هم می تواند «خانواده» را به عنوان یک واحد اقتصادی بر پای دارد و هم به این معنا که یک عامل اقتصادی مانند «مقدار درآمد خانواده» و به طور کلی، «فقر» موجب از هم گسیختگی خانواده می شود.
از سوی دیگر، طلاق یک پدیده روان شناختی است; چرا که بر تعادل روانی فرزندان و بستگان خانواده به شدت تأثیر می گذارد. هم چنین یک پدیده جمعیتی است; چون بر ترکیب جمعیتی و ساختار آن اثر می گذارد.( ) از سوی دیگر، طلاق یک پدیده اجتماعی نیز هست; به این معنا که علل و زمینه های اجتماعی موجود و به طور کلی، ساختار جامعه می تواند سبب از هم گسیختگی خانواده شود.
در این مقاله، این پدیده از منظر اجتماعی و جامعه شناختی مورد بررسی قرار می گیرد.
با یک نگاه جامعه شناختی عواملی که به لحاظ اجتماعی در وقوع این پدیده مؤثر است و زمینه های بروز یا احتمال وقوع این پدیده را مهیا می کند، بررسی می شود:
● عوامل اجتماعی طلاق
پیش از بررسی عوامل اجتماعی طلاق بجاست انواع عواملی که در این زمینه مؤثر است، به لحاظ نوعی و شکلی مورد کاوش قرار گیرد: در یک دسته بندی کلی، این عوامل را می توان به کلان، خرد و میانه تقسیم کرد. منظور از «عوامل کلان» آن دسته عواملی است که در کل جامعه وجود دارد. اگر ارزش های غالب اجتماعی یک جامعه لذت جویی های آنی، سودگرایی و نگاه ابزاری به همه چیز باشد، به طور طبیعی، خانواده به عنوان نهاد اجتماعی، که منعکس کننده ارزش های آن است، از این فرایند متأثر می باشد. در چنین وضعیت اجتماعی، بنیاد خانواده بسیار متزلزل است.
با وجود یک عامل ـ هر چند مهم نباشد ـ خانواده از هم گسیخته می شود و ممکن است همان عامل علت اصلی طلاق شود و حال آن که از نگاه دقیق جامعه شناختی، علت را باید در جای دیگری ـ زمینه ها و شرایط اجتماعی ـ جستوجو کرد.
منظور از «عوامل خُرد» عواملی است که بیش تر با فرد یا گروه های کوچک سر و کار دارد; مثل گروه های مرجع. (در ادامه، از این عامل بحث به میان خواهد آمد.)
«عوامل میانه» ما بین عوامل خرد و کلان، دسته ای از عوامل حد وسط هستند که کارسازند; مانند تعلّقات گروهی و حزبی یا خرده فرهنگ ها و شخص یا گروهی خاص.
نکته قابل تذکر آن که این تقسیم بندی با یک نگاه کل نگرانه قابل قبول است، وگرنه یک خط کشی دقیق وتعیین حدود مشخص بین آن ها کار مشکلی است.
ممکن است در بعضی موارد، خانواده هنجارهای اساسی جامعه را رعایت نکند، اما این مسأله صرفاً موجب انفصال خانواده نشود، بلکه به صورت یک عامل پنهان و آتش زیرخاکستر باقی بماند; چنانچه خانواده با مشکل جدّی روبرو شد آن عامل بروز کند و خانواده را از هم بپاشد. علت آن که بعضی از خانواده ها پس از سالیان دراز زندگی مشترک از هم پاشیده می شود، همین است. از این موضوع در اصطلاح به «کمون عوامل» یاد می شود.
در مقابل، ممکن است عامل یا عواملی جدایی برانگیز در خانواده زمینه داشته باشد، اما به سبب وجود عامل قدرتمند دیگری زیر هاله ای از ابهام باقی بماند و عمل نکند; مثلاً، هر دو همسر متعلق به دو نژاد و دو مذهب خاصی باشند. در این صورت زمینه جدایی فراهم است، اما به دلایل یک اعتقاد مشترک این دو به هم پیوند خورده باشند. در این وضعیت، تا این «عامل غالب» پابرجاست، خانواده نیز قوام دارد.
● علل و زمینه های جامعه شناختی طلاق
۱) خانواده
جامعه شناسان «خانواده» را این گونه تعریف می کنند: «خانواده گروهی است اجتماعی و متشکل از افرادی که دارای روابط سببی (زن و شوهر) و احیاناً نسبی (با وجود فرزندان) و گاه فرزندپذیری با یکدیگرند.»( )
در این که نوع خانواده و خویشان در هم بستگی ازدواج و ادامه آن نقش مهمی دارد، جای تردید نیست. جامعه شناسان تقسیم بندی های گوناگونی برای خانواده ذکر کرده اند. در این جا، تنها آنچه به این بحث مربوط می شود ذکر می گردد.
الف) خانواده گسترده: خانواده ای است که در آن، چند نسل با یکدیگر زندگی می کنند.( )
ب) خانواده هسته ای: خانواده ای است کوچک، متشکل از زن و شوهر و احتمالاً فرزند یا فرزندان.
ویژگی های اصلی خانواده هسته ای بدین شرح است.
▪ محدودیت ابعاد خانواده از نظر اسلاف; این خانواده معمولاً جدا از والدین یا اقوام زوجین زندگی می کنند.
▪ محدودیت خانواده از نظر تعداد فرزندان; چنین خانواده ای حسب معمول، با تعداد اندکی از کودکان تشکیل می گردد.
▪ افقی بودن هرم قدرت; در خانواده هسته ای به طور معمول، تصمیمات اساسی خانه از طریق گفتوگو و تبادل نظر اتخاذ می شود. به تعبیر دیگر، در آن «دموکراسی» کوچکی برقرار است.
▪ نومکانی; خانواده هسته ای بر حسب معمول، در محلی جدا از والدین یا اقوام زوجین زندگی می کنند و همین موضوع در افقی بودن هرم قدرت مؤثر است.
در کنار این ها، عوامل دیگری هم چون استقلال اقتصادی زن در وضع معاشرتی این نوع خانواده، که در نتیجه خود را در تصمیم گیری ها شریک می داند، مؤثر است.
هر چند خانواده هسته ای با جامعه جدید صنعتی سازگار است و بالاترین امکان تحرک جغرافیایی را فراهم می آورد، اما جداشدن از پیران و تنها گذاردن آنان در این نظام، پایان غم انگیزی برای حیات انسانی رقم می زند.( )
مهم ترین نوع خانواده به لحاظ شکلی و فراوانی در جامعه، دو نوع اخیر است.
به نظر می رسد استحکام و پای داری و احتمال بقای خانواده گسترده بیش تر از خانواده هسته ای است; چرا که در خانواده گسترده، هرم قدرت به صورت عمودی است; یعنی تصمیمات عمدتاً از بالاترین شخص خانواده اتخاذ می شود و آن شخص پیرترین و داناترین شخص خانواده ـ پدر یا پدر بزرگ ـ است. در چنین خانواده ای، اگر بین فرزندان اختلافی پدید آید، معمولاً با پادرمیانی ریش سفیدان حل می شود و از فروپاشی خانواده جلوگیری به عمل می آید. در نتیجه، اتحاد و هم بستگی در این نوع خانواده بیش تر است.
اما خانواده هسته ای، که عمدتاً از یک زن و مرد تشکیل می شود، بیش تر حالت شکننده دارد. جدایی از بزرگ ترها، ایجاد فاصله فیزیکی و مکانی و جدایی محل کار از خانه، همه در تضعیف روحیه وفاق و یک دستی مؤثر است. در چنین خانواده ای، با وجود کوچک ترین مسأله ای، احتمال و زمینه از هم گسیختگی وجود دارد. البته خانواده گسترده بیش تر و هم چنین خانواده هسته ای بعضاً از دو مسأله رنج می برد:
اول. دخالت های بی مورد اطرافیان که گاهی خانواده را تا سرحد فروپاشی پیش می برد.( )
دوم. ازدواج های اجباری که در بعضی فرهنگ ها به صورت سنّت درآمده است.
البته در خانواده گسترده این موضوع بیش تر مشهود است و این سنّت، نماد عامیانه ای نیز پیدا کرده است; مثلاً، گفته می شود: «عقد پسر عمو و دختر عمو در آسمان ها بسته شده است.» چنین قراردادهایی چندان دوام نمی آورد; زیرا طرفین خود را با مسائلی مواجه می بینند که خوشایندشان نیست.( )
نکته قابل ذکر در مورد خانواده هسته ای در مقایسه با خانواده گسترده این است که از یک جهت شانس بقا و دوام دارد و آن این که فرایند انتخاب همسر آزادانه انجام می گیرد. به همین دلیل احتمال بقای آن بیش تر است. در اصطلاح، به این نوع انتخاب همسر «شیوه همسر گزینی آزاد» می گویند که به نظر پارسونز و دیگر جامعه شناسان، انتخاب آزاد همسر بر اساس عشق، یکی از ویژگی های خانواده هسته ای است. زیرا زوج جوان در انتخاب همسر آزادند و از قید و بندهای خانواده رها شده اند. بنابراین، سعی می کنند همسری انتخاب کند که مطابق میل خودشان باشد تا در آینده، کانون خانواده از هم نپاشد.( )
اما این که واقعاً ازدواجی که بر مبنای صرفاً عشق صورت گرفته چه قدر پایدار است، باید واقعیت های بیرونی اجتماعی را دید. چرا که عشق یکی از مقوّمات خانواده است، نه تمام آن.
۲) گروه مرجع و همالان
«گروه مرجع» گروهی است که الگوی ارزیابی و داوری رفتار شخص به شمار می آید.( ) یکی از عواملی که جامعه شناسان بر تأثیر آن در جهت ساخت شخصیت تأکید می کنند، تأثیر و نفوذ گروه های اجتماعی است. یکی از آن گروه ها، گروهی است که انسان در آن عضویت دارد (گروه همالان) و یا هنگام مقایسه و داوری ارزشی، رفتار و نقش خود را با آن می سنجد (مرجع). با توجه به این مقدمه، باید دید گروه مرجع و همالان چه تأثیری می تواند در پای داری و یا زوال خانواده داشته باشد.
واضح است که شخصیت انسان ابتدا در خانواده شکل می گیرد; چون اولین برخورد هرکس با پدر و مادر خود ـ که عضو گروه خانواده اند ـ می باشد. در خانواده، ارزش ها درونی شده، نهادینه می شود و فرد به خوبی جامعه پذیر می گردد و از همین طریق است که فرایند اجتماعی شدن صورت می گیرد. و بر همین اساس، جوان مبانی ارزشی خود را پی ریزی کرده، ازدواج می کند. حالا اگر پس از مدتی به هر دلیلی، گروه مرجع او عوض شود، به شکلی که نتواند به وسیله خانواده ارزش های موردنظر خود را تحصیل کند، طبیعی است که قادر به ادامه زندگی نیست. اصولاً خانواده بر محور عاطفه و ارزش های مشترک می چرخد و هرقدر طرفین نسبت به ارزش های مشترک پایبندتر باشند، خانواده از استحکام بیش تری برخوردار است. به عنوان مثال، کسی که در روستا طبق همان ارزش های خاص گروه مرجع خود ازدواج کرده است، با مهاجرت به شهر، احتمالاً گروه مرجعش نیز تغییر می کند و همین قوام خانواده را تهدید می نماید.
۳) تغییر ارزش ها، نگرش ها و هنجارها
انسان هماره در زندگی شخصی و اجتماعی خود، از ارزش ها و هنجارهای ثابتی پیروی نمی کند، بلکه این امر نیز مانند بسیاری امور دیگر در معرض تغییر و تحول است. گذشت زمان و یا حتی تغییر مکان و شرایط خاص اجتماعی دیگر از جمله عوامل تغییر ارزش ها و نگرش ها است. در ابتدای زندگی، چیزهایی برای ما ارزش به شمار می رود که شاید بعدها جاذبه خود را از دست بدهد.
عمده ترین عامل تغییر ارزش ها و نگرش ها «ارتباطات» است. نقش وسایل ارتباطی در تغییر نگرش ها و ارزش ها و تزریق هنجارها بسیار مؤثر است.
به عنوان مثال، کسی که ابتدا تحصیلات عالی برایش ارزشمند نبوده و بر همین اساس، به ازدواج در سطح ابتدایی راضی شده است، حال اگر در فرایند تغییر ارزش ها، تحصیلات عالی و مدرک برایش ارزش محسوب شود، قادر به ادامه زندگی نیست. زیاد مشاهده شده است که یکی از زوجین با کسب مدرک بالاتر، تقاضای طلاق کرده است، به ادعای این که دیگر این زوج (یا زوجه) کفو او نیست.
اگر هنجارهای زوجین باهم تفاوت داشته باشد، مثلاً زوج فردی باشد اهل جود و بخشش و در مقابل، دیگری ممسک و بخیل، در این حالت، احتمال کشمکش و گسستگی خانواده زیادتر است تا موقعی که هنجارها باهم تطابق دارند.
به نظر بعضی از جامعه شناسان، از جمله عمیق ترین علل طلاق، پیدایش بحران در ارزش ها و هنجارها است. هنگامی که انسان ها صرفاً به تمتّع می اندیشند و فقط مصالح خویش را در نظر می آورند، در چنین جامعه ای پدیده ازدواج نیز مستثنا نخواهد بود و شمار طلاق در آن افزون خواهد شد.( )
۴) تأثیر جامعه به عنوان «کل»
جامعه شناسان در یک نگاه کلی، جامعه را به انواع گوناگونی تقسیم می کنند: شهری، روستایی، صنعتی، سنّتی و کشاورزی. تقسیم بندی فردیناند تونیس (Tonnies)، جامعه شناس آلمانی، در این زمینه معروف است. وی جامعه را به «گماینشافت» (Gemeinschaft) و «گزلشافت» (gesellechaft) تقسیم می کند; چیزی در حدود معنای شهری و روستایی.( )
معیار فهم این نوع تقسیم بندی و مرزکشی بین جوامع، در نوع روابط اجتماعی حاکم بر آن جامعه است. هر قدر روابط اجتماعی حاکم بر جامعه مستحکم تر و قوی تر باشد، بنیاد نهادهای اجتماعی ـ مثل خانواده ـ محکم تر است.
طلاق در جامعه شهری و روستایی: آمار بسیاری از کشورها از جمله کشورمان ایران نشان می دهد که طلاق در میان شهرنشینان بیش تر از روستاییان است. میزان طلاق، به ویژه در نواحی صنعتی و کارگری به دلیل گسیخته شدن پیوندها و سنّت ها وحشتناک است. به عکس، ائتلاف میان زن و شوهر در جوامع روستایی پاک دل به ندرت منجر به طلاق می شود.( )
علت این مسأله را باید در خصوصیات جوامع شهری جستوجوی کرد. یکی از خصوصیات جوامع شهری تغییرات سریع اجتماعی و فرهنگی این جوامع است.( )
شهرنشینان بر خلاف روستاییان، به سنّت ها پایبند نیستند، توجه زیادی به مُد و رسوم زودگذر، زندگی شهری را متزلزل کرده است. درزندگی شهری،هنجارهاو شکل ها به سرعت تغییر می کند.
در چنین جامعه ای، تغییرات در سازمان ها و نهادهای اجتماعی به سرعت صورت می گیرد. خانواده در محیط شهری در معرض تغییر و زوال بیش تری قرار دارد تا جامعه روستایی.
این واقعیت که میزان طلاق در جوامع نوین امروزی بسیار بالاتر از دوران پیشین است، بیش تر از جامعه و ارزش های متغیر آن سرچشمه می گیرد (عامل جامعه شناختی) تا از گسیختگی و تباهی خانواده به عنوان یک نهاد اجتماعی. زندگی شهری و تحرّک جغرافیایی آن، از طریق کاستن انواع کارکردهایی که خانواده در گذشته عهده دار بود، مهم ترین تأثیر را بر نهاد خانواده گذاشته است. بریدن پیوند زناشویی در یک محیط صنعتی شهری بسیار آسان تر از یک جامعه کشاورزی است.( )
سستی روابط اجتماعی در جامعه صنعتی: بسیاری را عقیده بر این است که جامعه جدید صنعتی از نظر ساختاری طلاق زاست و در چنین جامعه ای، تحرک جغرافیایی به اوج خود می رسد، ثبات روابط رو به کاستی می گذارد و ارتباطات انسانی آسیب پذیر می شود. بنابراین، صنعت جدید ـ فی نفسه ـ سستی خانواده را موجب می شود.( )
۵) قشربندی اجتماعی و طلاق
قشربندی اجتماعی و طبقه اجتماعی از جمله مفاهیم اساسی جامعه شناسی است. در این جا، سؤال اساسی این است که آیا بین طبقه اجتماعی و طلاق رابطه ای وجود دارد یا نه؟
جامعه شناسان «طبقه اجتماعی» را به «گروهی از افراد جامعه که از نظر منزلت اجتماعی در یک پایگاه قرار دارند تعریف می کنند.»( )
یکی از ابعاد مربوط به طبقه اجتماعی، «خرده فرهنگی» است که حاکم بر فضای طبقه اجتماعی می باشد. شرایط در زمینه های فرهنگی یک طبقه اجتماعی بر شخصیت و تعادل شخصیتی فرد مسلماً تأثیرگذار است. حال اگر دو نفر از دو طبقه اجتماعی با دو خرده فرهنگ خاص باهم ازدواج کنند، احتمال بقای این خانواده بسیار کم است.
به عنوان نمونه، مشاهده شده است که زن شاعر با مرد تاجر ازدواج کرده و در نهایت، زندگی آن ها منجر به جدایی از هم گشته است. «هرچه طبقه اجتماعی خانواده پایین تر باشد، احتمال طلاق بیش تر است. میزان طلاق در اقشار اجتماعی پایین، رو به افزایش است. در امریکا، بیش ترین میزان طلاق در بین طبقات کم درآمد، غیرماهر و بی بهره از آموزش صورت می پذیرد و هر قدر به طبقات بالاتر نزدیک می شویم، به همان نسبت به میزان ثبات خانواده افزوده تر می شود.»( )
۶) تفاوت های قومی و نژادی
عامل دیگری که به لحاظ اهمیت، می توان آن را مستقلاً ذکر کرد، تفاوت هایی است که از ناحیه نژاد، قوم و زبان ناشی می شود. اصولاً ازدواج در یک شرایط مساعد و خوشایند به نظر طرفین و مقبول آن ها انجام می گیرد.
اما به هر دلیلی، ازدواجی که بر مبنای تفاوت هایی مثل تفاوت های قومی، زبانی، محلی و نژادی شکل گیرد، چنین ازدواجی بر پایه محکم بنا نشده است; همانند ساختمان بلندی که بر شالوده ای از شن ساخته شده باشد.
در احوال یکی از ادبای عرب، که اصالتاً ایرانی بوده است، نقل می کنند که با دختر یکی از اعراب اصیل ازدواج کرد، در حالی که خانواده دختر بسیار تعصّب داشتند که دخترشان را به غیرعرب زاده ندهند. شوهر به رسم ایرانیان، به جای این که بگوید چراغ را خاموش کن می گوید: «چراغ را بکش» (اُقتُل السراج)، یک باره زن صدای شیون بلند می کند که داماد ایرانی است و از او جدا می شود!
هرگونه تفاوت و تضاد فرهنگی و اعتقادی برای کانون خانواده مضر به نظر می رسد. معمولاً تضادها منجر به کشمکش می شود و بدین لحاظ، شالوده خانواده درمعرض خطر قرارمی گیرد.( )۷) ناهنجاری های اجتماعی و طلاق
هر جامعه ای دارای نظم اجتماعی و هنجارهایی است که بر تمامی افراد آن جامعه اشراف دارد و در واقع، دستورالعملی است که نحوه رفتار افراد جامعه را تعیین می کند. در جامعه، همه مردم یک نوع ارزش و اهداف خاصی را طی مراحل گوناگون فرایند جامعه پذیری فرا می گیرند، می پذیرند و بر اساس آن ها عمل می کنند.( ) در مقابل حالت معمولی و بهنجار افراد، حالت بهنجار و مرضی قرار دارد. کلمه «آنومی» (Anomie)به وسیله امیل دورکیم وارد قلمرو مباحث جامعه شناختی شد. این کلمه به معنای حالت مبهمی است بین فرد و جامعه که در آن، هنجارها یا از بین رفته اند یا ضعیف شده اند و یا باهم در تضادند.( )
در چنین وضعیتی است که بی سر و سامانی و بی نظمی جامعه را فرا می گیرد و فرد نابهنجار هم خود را تباه می کند و هم دیگران را.( )
در بین همه نابهنجاری های اجتماعی، در این جا، فقط به سه مورد (اعتیاد، الکل، قمار) اشاره می شود و تأثیر آن ها بر پدیده طلاق یاداوری می گردد.
در این که اعتیاد و الکل و قمار از نابهنجاری های جامعه محسوب می شود، شکی نیست. طبق قانون و عرف (که از منابع حقوقند) و نیز طبق اصول مذهبی، این پدیده ها جرم محسوب می شود و همه در جای خود، از عوامل قطعی طلاق به حساب می آید.
«اعتیاد یکی از خطرناک ترین راه های ارضای تمایلات نفسانی و شیطانی و حالت تنوع طلبی انسان است. اولین ضربه های اعتیاد بر پیکر خانواده وارد می شود. سوغات اعتیاد برای خانواده چیزی جز پریشانی و نگرانی نیست. مهم ترین تأثیر اعتیاد بر خانواده از بین رفتن کنترل، نظم و انضباط و به وجود آمدن هرج و مرج و بی بندباری است که خود زمینه ساز و فرصتی است برای فساد. اعتیاد بر خانواده به صورت گوناگون و به طور مستقیم و غیرمستقیم تأثیر می گذارد.»( )
در مجموع، می توان گفت: مواد مخدر وسیله مؤثری در زوال و نابودی خانواده است.( )
آفت دیگر خانواده پدیده الکلیسم است. الکل پیوند زناشویی را سست و اغلب آن را نابود می سازد. خوی تند و خشونت باده پرست، قلب همسرش را می شکند و او را از خود منزجر می سازد. زن در خانه شوهر خود تأمین جانی ندارد. در مناطق شهری که آمار استفاده از الکل بالاست، آمار طلاق نیز بالاست. در مقابل، یکی از علل پایین بودن میزان طلاق در روستاهای کشور خودمان را بی گمان می توان در اثر مصون ماندن روستاییان از شرّ شراب و آفت الکل دانست و برعکس، امکان دارد که کثرت طلاق در شهرهای بزرگ متناسب با حجم نوشابه های الکلی استعمال شده باشد.( )
پدیده دیگری که به دلیل نابهنجار بودن و جرم قانونی آن، موجب از هم گسیختگی خانه و خانواده می شود، «قمار» است.( ) این پدیده مانند مواد مخدر از چند زاویه خانواده را به اضمحلال و نابودی می کشاند: یکی از جهت اخلاقی و روانی و مهم تر از همه از بعد اقتصادی. کسی که مال باخته است، چگونه می تواند خود را اولاً از لحاظ روانی آرام نماید و ثانیاً خانه خود را اداره کند; بنابراین، ادامه زندگی برای زن در این وضعیت بحرانی بسیار مشکل است.
۸) وسایل ارتباط جمعی و طلاق
جامعه شناسان یکی از عوامل اجتماعی شدن و جامعه پذیری را رسانه های همگانی می دانند.( ) تحت تأثیر این رسانه هاست که عقاید و افکار عمومی شکل می گیرد و مخاطب اصلی و طرف داران فراوان آن ها جوانان هستند. به طور کلی، «امروزه جامعه ای که کاملاً از تأثیر رسانه های همگانی برکنار مانده باشد، حتی در میان فرهنگ های سنّتی، بسیار محدود است.»( )
بنابراین، کم تر پدیده اجتماعی و جنبه های زندگی انسانی را می توان یافت که تحت تأثیر مثبت یا منفی وسایل ارتباط جمعی و رسانه ها قرار نگرفته باشد. در این بین، پدیده طلاق نیز مستثنا نیست.
«بدآموزی های وسایل ارتباط جمعی یکی از علل از هم پاشیدگی خانواده های جوان است که تحت تأثیر فیلم های مخرّب ویدیویی و تلویزیونی قرار دارند.»( )
عملکرد منفی این وسایل عبارت است از ازدیاد عطش نوخواهی و تجدّدطلبی به شکلی که از همین ناحیه، ضربه های فراوانی برخانواده وارد می آید. در کنار این مسأله، فشارهای روحی و هیجاناتی که از تماشای این فیلم ها ناشی می شود، عقده های ناشی از دیدن این فیلم ها را برخانه و خانواده تحمیل خواهد کرد.
و سرانجام این که یکی از علل نابسامانی خانواده رسانه های همگانی است و تحت تأثیر عمیق رسانه هاست که ارزش ها تغییر می کند و تغییر ارزش های یکی از زمینه های اجتماعی طلاق است. کارکرد منفی رسانه های همگانی در متزلزل کردن بنیاد خانواده امری است غیرقابل انکار.
۹) سن زوجین و طلاق
«اگر مرد و زن کم سن و سال باشند، ناسازگاری های آن ها پس از اطفای شهوتشان بیش تر است، به خصوص برای زن هایی که زیر سن بلوغ ازدواج کرده اند. این نوع ازدواج هنوز هم در جامعه ما متداول است، به ویژه در روستاهای ایران.»( )
برای بررسی بهتر مسأله و این که آیا واقعاً سن زوجین و پایین بودن آن تأثیری در پدیده طلاق دارد یا نه، باید ابتدا مسأله «ازدواج زود هنگام» بررسی شود.
«آیا ازدواج هایی که در سنین پایین صورت می گیرد بیش تر به طلاق منجر می شود یا به عکس؟ در پاسخ به این سؤال، ریچارد اودری در اثر معروفش، زمینه اجتماعی ازدواج (۱۹۷۱)، می نویسد: آنان که زودتر ازدواج می کنند زودتر به طلاق متوسل می شوند. شاید این بدان علّت است که آنان که دیر ازدواج می کنند از ازدواج انتظار یا توقع زیادی ندارند و به همان علت نیز تمایل به تسریع در گسست آن ندارند.( )
با این مقدمه، در مورد سن ازدواج باید گفت: یکی از ملاک ها و معیارهای انتخاب همسر سن طرف اوست. بیش تر مردان مایلند با زنان جوان تر از خود ازدواج کنند.( ) همین عامل احتمال دوام خانواده را تهدید می کند. اصولاً دخترانی که با عدم آمادگی روحی ـ روانی تن به ازدواج می دهند بیش تر در معرض جدایی هستند.
دانشمندان در پذیرش این که تفاوت زیاد میان زن و شوهر بیش تر موارد بر سلامت خانواده تأثیر منفی می گذارد جملگی هم داستان هستند.( )
بنابراین، می توان گفت: «فاصله وسیع سنّی یا شکاف سنّی به استقراری و پایداری کانون خانوادگی کمکی نخواهد کرد. بنابراین، شکاف سنّی احتمال دارد به عنوان یک عامل مؤثر در گسست خانواده نقش داشته باشد.»( )
خلاصه آن که، باید پذیرفت «سن» به عنوان یک ویژگی خاص جسمانی از چند جهت خانواده، ساخت و ثبات آن را تحت تأثیر قرار می دهد. یکی از آن جهات، این است که «شکاف سنّی بر طلاق تأثیرگذار است، تأثیر نسبی که با عوامل جاذبه جهان سنّتی تا حدودی خنثی می شد و لیک در شرایط موجود، در جوامع جدید تأثیر بیش تری می یابد.( )
۱۰) تحصیلات
یکی از شروط ازدواج موفق، در نظر داشتن مسأله «کفویت» است; یعنی هم سانی و برابری با یکدیگر از جهات گوناگون. اگر زوجین از جهات متعدد با هم دیگر برابر باشند، احتمال بقای زندگی بیش تر است. یکی از وجوه برابری، مسأله تحصیلات و هم سانی نسبی تحصیلی است. این مسأله از چند جهت قابل بررسی است:
الف) هر مقطع تحصیلی شأن اجتماعی خاصی پدید می آورد و به طور طبیعی، انسان ها در گزینش همسر، آن را معیاری مهم می شمارند و می کوشند تا سطح تحصیلی زوجین باهم برابر باشد.
ب) هر مقطع تحصیلی فضای فکری و بینشی، حتی جهان بینی خاصی پدید می آورد. به ناچار، هم سانی تحصیلی زوجین بر تشابه، سلیقه، ذوق و اندیشه آنان مؤثر است.
ج) در صورت عدم توازن شأن تحصیلی، زوج برتر (از لحاظ تحصیلی) امتیازات دیگری از طرف مقابل در راه جبران آن طلب می کند.
د) در همه شرایط و به صورت قاعده ای در همه جای جهان، میزان تحمل مردان در قبال عدم هم سانی تحصیلی بیش از زنان است; در حالی که ازدواج یک مرد دکتر با دختری دیپلمه یا کم تر از دیدگاه وجدان جمعی غیرمعقول به نظر نمی رسد، عکس آن دقیقاً نابهنجار تلقی می شود.
ه) مردان با پذیرش سطح تحصیلی کم تر همسر خود، مزایای دیگری (مثل جوانی) یا امکانات مادی را می طلبند.
و) در یک جامعه فاقد تحرک اجتماعی، تحصیلات ابزار ارتقای اجتماعی به حساب می آید.
بنابراین، در چنین جامعه ای، هم سانی تحصیلی به معنای هم سانی شأن اجتماعی و حتی طبقه اجتماعی است. نتیجه آن که بی شبهه، ازدواج انسان هایی با دو سطح متمایز آموزشی و به تبع آن، دو فرهنگ و جهان بینی متفاوت، باید آسیب پذیرتر باشد و در صورت اضافه شدن عناصر دیگر، ممکن است موجبات گرایش به طلاق فراهم آید.( )
۱۱) محکومیت های دراز مدت
بعضی از ناهنجاری های اجتماعی وقتی تبدیل به جرم شود موجب محکومیت درازمدت مجرم می گردد، به شکلی که ادامه زندگی برای یکی از طرفین مشکل می شود و این مسأله در قانون نیز پیش بینی شده است. در مفاد عقدنامه های کنونی آمده است: «مرد در صورت محکوم شدن به ۵ سال حبس به بالا، اختیار طلاق را به زن واگذار می کند.»
بنابراین، قانونگذار به عنوان نماینده افکار جامعه این مسأله را پیش بینی کرده است تا در صورت لزوم، دست زن در طلاق گرفتن باز باشد.
علت این که این مورد مستقلاً ذکر شده، در حالی که به نظر می رسد تحت عنوان «ناهنجاری های اجتماعی» بگنجد، این است که لزوماً ناهنجاری اجتماعی به لحاظ قانونی «جرم» محسوب نمی شود. بنابراین، ناهنجاری اجتماعی عنوانی عام است که با جرم از این نظر که ممکن است به محکومیت و محرومیت منجر شود، فرق دارد.
۱۲) استقلال مالی زن
یکی از مسائلی که می تواند به عنوان زمینه طلاق عمل کند «استقلال مالی زن» است. وقتی زن می بیند که به لحاظ مالی به شوهرش وابسته نیست و خود می تواند از راه کسب و کار، خود را تأمین کند و از سوی دیگر، با گرفتن مهریه خود تا حدی از این راه مشکل خود را حل نماید، هم چنین می بیند یا بچه دار نشده است (خواسته یا ناخواسته) و یا تعداد کمی بچه دارد، در این وضعیت، چندان رغبتی به زندگی ندارد و با کم ترین بی توجهی و بروز مشکل از سوی شوهر به سوی دادگاه روانه می شود; یعنی وقتی تعهد اخلاقی به زندگی نداشته باشد، کوچک ترین عامل و زمینه ای می تواند در مواقع بحرانی، مانند یک جرقه عمل کند و خانواده را از هم بپاشد.
۱۳) وجود یا فقدان فرزند
یکی از کارکردهای مهم خانواده تولید مثل مشروع است. تنظیم روابط جنسی و زاد و ولد از وظایف مهم خانواده است.( )
معمولاً کانون خانواده با وجود فرزندان، گرم نگه داشته می شود. بسیاری از خانواده ها، به خصوص از ناحیه زنان، به دلیل وجود فرزند، علاقه ای به جدایی ندارند و اگر وجود فرزندان در خانه نباشد، قادر به ادامه زندگی نیستند. «بی فرزندی و کم فرزندی موجب ناپایداری خانواده می شود. چنانچه درون خانواده ستیز و مشاجره وجود داشته باشد، اگر پدر و مادر از هم جدا شوند، بچه ها راحت ترند، اما بسیاری از خانواده ها به خاطر بچه هایشان به زندگی ناگوار خود ادامه می دهند. بنابراین، وجود فرزندان یکی از عوامل جلوگیری از طلاق است.( )
در فرهنگ عامیانه ما کسی را که دارای فرزند نیست در اصطلاح «اجاق کور» می نامند. دوام و بقای زندگی خانوادگی چنین شخصی در معرض خطر است. بنابراین، خانواده ای که با وجود فرزند گرم نشده است، از دو نوع خانواده دیگر بیش تر در معرض گسست قرار دارد.( )
۱۴) تعدد زوجات
تعدد زوجات دارای کارکردهای مثبتی است که در هم بستگی بیش تر جامعه مؤثر است، اما در عین حال، ممکن است به دلیل عدم بهره برداری مناسب، مشکلاتی را برای جامعه فراهم کند: «تعدد زوجات در کشور ما، متأسفانه در همه موارد، برپایه اصول اخلاقی در مسیر اهداف اسلامی نبوده است و در اغلب موارد، بنابر تنوع طلبی و جبران ضعف جنسی و هوس رانی مرد صورت گرفته است و کانون وحدت و صفای خانوادگی را به صحنه جدال و نفاق بین زن و شوهر تبدیل کرده است و در نهایت، منجر به طلاق شده است.( ) بنابراین، اگر از مسأله تعدد زوجات با حفظ شرایط آن خوب بهره برداری شود، می تواند دارای کارکردهای مثبت باشد. این که قرآن کریم رعایت عدالت را شرط اساسی تعدد زوجات می داند، بیانگر آن است که تعدد زوجات بدون شرط و مطلق نیست که اگر آن شروط اخلاقی و اجتماعی لحاظ نگردد، دارای ضد کارکرد شده، موجب از هم پاشیدگی خانواده می گردد.
۱۵) ویژگی های شخصیتی زوجین
بعضی از گروه های شخصیتی ـ به طور کلی ـ ذاتاً ناسازگارند و به هیچ روی، نمی توانند خود را با محیط اجتماعی و خانوادگی تطابق دهند; به لحاظ فکری و ذهنی به حد بلوغ لازم نرسیده اند، هرچند سن و سالی داشته باشد; توانایی درک مقابل خود را ندارند و ذاتاً از اخلاق خوشی برخوردار نیستند; نمی توانند در محیط خانواده جوّ سالمی برقرار کنند. جوّ عاطفی به نحوه ارتباط و طرز برخورد افراد یک خانواده باهم، نظیر افراد خانواده نسبت به هم دیگر و احساسات و علایق آن ها به یکدیگر بستگی دارد.( )
بنابراین، گروه های شخصیتی که به لحاظ عاطفی و روانی مشکل دارند، زودجوش نیستند و نمی توانند با دیگران کنار بیایند و فقط منافع خود را می بینند و در ایجاد ارتباط با طرف مقابل مشکل دارند. «افرادی که بسیار مغرور هستند و فقط سعی در ارضای تمایلات خود دارند; فقط مصالح خود را در نظر می گیرند، این ها خانه را به سوی هرج و مرج می کشانند. در چنین شرایطی است که ادامه زندگی مشکل و پایه های خانواده لرزان می شود.( )
● خلاصه و نتیجه
به طور خلاصه، می توان گفت: اصولاً تفاوت یک تحقیق علمی با کار غیرعلمی در این است که به لایه های زیرین اجتماعی یک پدیده نگاه کند و زوایای پنهان آن را آشکار سازد.
مطلب دیگر آن که در بررسی یک پدیده، زاویه دید و نگرش مشاهده گر و محقق مهم است. هر محققی از زاویه دید خود به پدیده ها می نگرد. بر این اساس، عوامل و زمینه های اجتماعی که در مورد طلاق ذکر شد، ممکن است از دید یک حقوقدانان چندان مهم و کارساز نباشد، اما از زاویه نگرش یک جامعه شناس علت العلل پدیده طلاق باشد. آنچه در این جا به عنوان «طلاق» ذکر شد، مجموعاً ۱۵ عامل بود که می توان بعضی از آن ها را به عنوان یک عامل مستقل و تأثیرگذار در بروز این پدیده در نظر گرفت و بعضی دیگر را صرفاً به عنوان زمینه ساز اما این که کدام یک در چه مواردی چه نقشی ایفا می کند، باید هر مورد خاص طلاق را به عنوان یک موضوع خاص جزئی مورد مطالعه قرار داد، آن گاه قضاوت کرد. علاوه بر این، در هر موردی ممکن است چند عامل جامعه شناختی و غیر جامعه شناختی باهم تعامل داشته باشند. عوامل جامعه شناختی بعضی از آن ها نیز ممکن است در حد زمینه سازی عمل کند و عامل دیگری ـ غیراجتماعی ـ به عنوان عامل غالب باشد و بعضی دیگر در حد یک عامل مستقل، هر موردی باید جداگانه بررسی شود.
عوامل شمرده شده در حد احصاست، نه استقصا. ممکن است عوامل دیگری باشد که از دید ما پنهان است.
مطلب آخر این که یکی از منابع حقوق «عرف» است. اهمیت عرف و جامعه ـ که اساس بحث های جامعه شناختی است ـ در وضع قوانین بسیار مهم است، انجام یک تحقیق اجتماعی پیش از وضع قوانین حقوقی ضروری می نماید، اما متأسفانه در کشور ما، عمدتاً تصمیم های قانونی، عرفی و بدون در نظر گرفتن تبعات و لوازم اجتماعی آن است.

۱۳ـ بروس کوئن، پیشین، ص ۲۳۹
۱ـ ژان ژاک روسو، قرارداد اجتماعی، ترجمه منوچهرکیا
۱۸ـ بروس کوئن، پیشین، ص ۱۹۵
۱۱ـ بروس کوئن، جامعه شناختی، ترجمه منوچهر صبوری، فرهنگ معاصر تهران، ۱۳۷۰، ص ۱۰۹
۱۰ـ ر. ک. به: شهلا اعزازی، جامعه شناختی خانواده، انتشارات روشنگران و مطالعات زنان، ۱۳۷۶، ص ۹۶
۱۲ـ ر.ک.به:باقرساروخانی،مقدمه ای برجامعه شناسی خانواده،پیشین، ص ۸۰
۱۹ـ باقر ساروخانی، پیشین، ص ۶۱
۱۵ـ محمدحسین فرجاد، بررسی مسائل اجتماعی ایران، تهران، اساطیر، ۱۳۷۷، ص ۱۶۱
۱۴ـ مهدی کی نیا، پیشین، ص ۷
۱۶ـ بروس کوئن، پیشین، ص ۱۳۳
۱۷ـ باقر ساروخانی، پیشین، ص ۵۲
۲۸ و ۲۹ـ آنتونی گیدنز، جامعه شناسی، ترجمه منوچهر صبوری، تهران، نشر نی، ۱۳۷۳، ص ۸۷ / ۸۸
۲ـ ر. ک. به: باقر ساروخانی، طلاق (پژوهشی در شناخت واقعیت و عوامل آن)، دانشگاه تهران، چاپ دوم، ۱۳۷۶، ص ۴
۲۵ الی ۲۷ـ مهدی کی نیا، پیشین، ص ۱۴۳ / ص ۵۱ / ص ۳۳۹
۲۰ـ ر. ک. به: مهدی کی نیا، پیشین، ص ۳۵۴
۲۱الی۲۴ـ ر.ک.به:محمدحسین فرجاد، پیشین ص ۱۲ / ص ۱۲ / ص ۱۱ / ۶۱
۳ـ زهرا گواهی، بررسی حقوق زنان در مسأله طلاق، سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۳، ص ۸۴
۳۷ـ همو، طلاق، پیشین، ص ۶۴
۳۸ـ بروس کوئن، پیشین، ص ۶۰
۳۱ و ۳۲ـ محمدحسین فرجاد، پیشین، ص ۶۰ / ۷۴
۳۰ـ ر. ک. به: مهدی کی نیا، پیشین، ص ۳۵۵
۳۹ـ محمدحسین فرجاد، پیشین، ص ۶۰
۳۳ الی ۳۶ـ باقر ساروخانی، مقدمه ای بر جامعه شناسی خانواده، پیشین، ص ۵۲ / ۵۳ / ۵۳ / ۸۲ ـ ۸۱
۴۱ـ مهدی کی نیا، پیشین، ص ۳۲
۴۳ـ ر. ک. به: محمدحسین فرجاد، پیشین، ص ۶۰
۴۲ـ محمدحسین فرجاد، پیشین، ص ۶۰
۴۰ـ باقر ساروخانی، طلاق، پیشین، ص ۶۸
۴ـ ر. ک. به: باقر ساروخانی، پیشین، ص ۲۵
۵ الی ۷ـ باقر ساروخانی، مقدمه ای بر جامعه شناختی خانواده، سروش، ۱۳۷۰، ص ۱۴۴، ۱۳۷، ۱۴۲
۸ و ۹ـ ر. ک. به: مهدی کی نیا، عوامل اجتماعی مؤثر بر طلاق، مطبوعات دینی، ۱۳۷۳، ص ۱۷ و ۲۵

منبع : طوبی

پایان زندگی مشترک

زندگی در دنیای صنعتی همه مسائلش متفاوت است و گاه عجیب و غریب. تولدش، بزرگ شدنش، ازدواجش و حتی طلاقش. تا چند سال قبل طلاق پدیده ای مذموم و قبیح در جامعه به شمار می رفت و افراد در شرایط بسیار حاد به طلاق فکر می کردند و یا گاه آنقدر در پیچ و خم مراحل قانونی گم می شدند که بی خیال طلاق گرفتن از هم می شدند و سعی می کردند زندگی شان را ادامه دهند.

اما حالا با گسترش نوعی از طلاق دیگر نیاز نیست کفش آهنین برای جدا شدن از هم بپوشند و یا فقط تنها به دلیل وجود مشکلات بزرگ به دادگاه مراجعه کنند. حال آنها می تواند به راحتی به دادگاه مراجعه کنند و بعد از مدت کوتاهی از دادگاه خارج شده و فاتحانه بگویند: “راحت شدم”
● توافق برای نابودی زندگی
افزایش طلاق در زندگی هزاره سوم در ایران در حالی مرز هشدار را رد کرده است که بنا بر گفته معاون قضایی رییس کل دادگستری تهران، ۸۲درصد طلاق های کشور در سال ۸۵ توافقی بوده است.از سوی دیگر تحقیقات و مطالعات دفتر امور آسیبدیدگان سازمان بهزیستی نشان می دهد که آمار طلاق در ایران بین سال های ۷۹ تا ۹ ماهه سال ۸۶ از فراز و نشیب هایی بسیاری را طی کرده است. براساس آمارهای به دست آمده از این تحقیق تا سال ۷۹ رشد طلاق در ایران سیری آرام و تقریبا ثابتی را طی می کرده است اما از سال ۸۰ طلاق با سیر صعودی چشمگیری در ایران مواجه شده است. به طوری که میزان طلاق در سال ۸۰، ۹/۴ درصد، سال ۸۱، ۱۰/۳درصد، سال ۸۲، ۱۰/۶ درصد، سال ۸۳، ۱۰/۵ درصد، سال ۸۴، ۱۰/۷ درصد، سال ۸۵، ۱۲/۱ درصد و در نه ماهه سال ۸۶ به ۱۱/۲ درصد رسیده است.به اعتقاد بسیاری از کارشناسان افزایش طلاق در ایران به خصوص طلاق توافقی که به گفته اسحاقی معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان دو سوم از طلاق های موجود در کشور را تشکیل می دهد، هنوز در رابطه با جزئیات و آمار طلاق توافقی اطلاعات دقیقی در دست نیست.(اگر بود که هر کسی چیزی نمی گفت) این نوع جدید از طلاق به آرامی به عنوان یک مد! در میان افراد جامعه جا افتاده است و زوجینی که به دنبال بهترین گزینه برای حل مشکلاتشان هستند که گاه به دلیل طولانی بودن مراحل طلاق در دادگاه ها رخ می دهد و آنها تصمیم می گیرند به جای چندین ماه معطل شدن در دادگاه، با توافق یکدیگر طلاق بگیرند تا قاضی، آنان را به مشاور و… ارجاع ندهد.
دادگاه های خانواده هر روز مملو از کسانی است که به قصد جدا شدن از همدیگر طلاق توافقی را انتخاب می کنند چرا که معتقدند این راه آسانترین و سریعترین راه برای رهایی از زندگی جهنمی! کنار یکدیگر است. برای گرفتن طلاق توافقی کافی است که زن و شوهر به همراه شناسنامه و عقد نامه به دادگاه بروند و فرم درخواست را پر کند و بعد از پر شدن فرم و به محض آوردن ورقه آزمایشگاه با حضور یک داور که می تواند به انتخاب خود و یا دادگاه باشد طرفین از هم جدا می شوند.
● از اقدام تا طلاق فاصله ای به اندازه…
افزایش طلاق توافقی در حالی در جامعه به مرز بحران نزدیکتر می شود که به گفته کارشناسان در دادگاه های خانواده باید اصل بر اطاله دادرسی باشد تا شرایطی حاکم شود تا احتمال صلح طرفین در این رفت و آمدها و موشکافی هر چه بیشتر مشکلات آنها به صلح بیانجامد. فاطمه بداقی، نماینده قوه قضاییه در شورای فرهنگی اجتماعی زنان در این باره به برنا می گوید: «در حقوق بسیاری از کشورها زمانی با نام “مهلت فکر” یا “مهلت تجدید نظر” پیش بینی شده است که گاه سه ماه و گاهی هم تا شش ماه تعریف شده است تا شاید رابطه زوجین در این مدت به سازش بینجامد.
در ایران هم قضات معمولا برای تجدید نظر فرصتی را تعیین می کنند.» وی افزود: «وکلا و قضات قبل از شروع دادرسی تلاش شان را بر مصالحه می گذارند و این در طلاق توافقی نیز رعایت می شود. به عنوان مثال نتیجه ای که من از بررسی ۶۰ پرونده گرفته ام نشان می دهد که تنها دو پرونده در کمتر از یک هفته و یا یک روز به خواندن صیغه طلاق انجامیده است و بقیه حداقل تا یک ماه به طول انجامیده است.» این ادعا در حالی است که مشاهدات از دادگاه تهران نشان می دهد که زوج های بسیاری هر روز در دادگاه خانواده رفت و آمد می کنند که تنها در دو روز کارهای طلاقشان انجام شده است.
البته با احتساب اینکه این دو روز فاصله افتادن برای کارها هم به این دلیل بوده که باید آزمایشگاه می رفتند و تا آماده شدن جواب مدتی به طول انجامیده و یا از زمان پر کردن درخواست مدتی را صرف پیدا کردن داور برای حضور در دادرسی کرده بودند در غیر اینصورت به گفته خود این زوجین بسیار زودتر از دو روز صیغه طلاق جاری شده بود. بررسی ها و گفته های فردی که مسئول پرکردن درخواست های طلاق است نشان می دهد تمام زمان پر کردن فرم تنها ۱۰ دقیقه طول می کشد و در صورتی که زوجین کارهای دیگر مثل دادن آزمایش و پیدا کردن داور را سریع انجام دهند می تواند به سرعت هر چه تمام تر از زندگی در کنار هم استعفا دهند!
● لایحه ای که پشت هیاهو گم شد
شکل گیری این معضل در حالی هر روز به نقل محافل و به شکل گیری همایش ها و بررسی ها و تحلیل های مختلف کشیده شده است که براساس لایحه حمایت از خانواده که شهریورماه سال گذشته در کمیسیون فرهنگی مطرح شده بود و چندی پیش در کمیسیون قضایی تصویب شد ماده ای به چگونگی مراحل شکل گیری طلاق توافقی اختصاص داده شده بود. طبق این ماده (ماده ۲۷) در صورتی که زوجین به صورت توافقی متقاضی طلاق باشند باید به مراکز مشاوره خانواده مراجعه نمایند. این مراکز ضمن ارائه خدمات مشاوره ای، سعی در سازش و انصراف آنان از درخواست طلاق می نماید. در صورت حصول سازش و انصراف از طلاق، سازش نامه تنظیم و گرنه با ذکر دقیق موارد توافق، گواهی توافق زوجین بر طلاق صادر می نماید.
فاطمه بداقی در این باره می گوید: «این ماده یکی از ماده های بسیار ارزشمند لایحه حمایت از خانواده بود که متاسفانه در میان آن هیاهو و اعتراضاتی که نسبت به بعضی از مواد این لایحه صورت گرفت، گم شد و کسی هم به آن توجه نکرد.»به هر حال این طلاق در جامعه وجود دارد و هر روز بر تعداد کسانی که راه طلاق توافقی را برای جدایی انتخاب می کنند بیشتر می شود.
حال با دلایل منطقی و یا غیر منطقی. اما با همه اینها هنوز آمار درستی درباره تعداد این طلاق ها و دلایلی که افراد به این نوع طلاق روی می آورند وجود ندارد. بی شک وقتی تا این حد به مسئله بی اهمیتی می شود و همه تنها به مزمت جدایی به این سرعت اکتفا می کنند نمی توان حرفی از کودکانی که شاهد و قربانی جدایی پدر و مادر کمتر از چند روز هستند، زد.

کمبود خواب افراد را به اعتراف‌های دروغین وا می‌دارد

پژوهشی که در دانشگاه ایالتی میشیگان انجام شده، نشان داده است که قضات و وکلا نمی‌توانند اعتراف‌های ثبت شده در پرونده افراد مظنون را الزاماً معتبر بدانند.

افراد محروم از خواب خیلی بیشتر از افرادی که خوب استراحت کرده‌اند، احتمال دارد به امضای اعترافات دروغین واداشته شوند.

طبق گزارشی که پژوهشگران دانشگاه ایالتی میشیگان ارائه داده‌اند، احتمال امضای اعترافات دروغین برای افرادی که به مدت ۲۴ ساعت بیدار بوده‌اند، چهار و نیم برابر بیشتر از کسانی است که هشت ساعت در شب خوابیده‌اند.

به گزارش futurity.org که پژوهش‌های برتر دانشگاهی را پوشش می دهد، نتایج تحقیقات دانشگاه میشیگان پیامدهای مهمی برای اداره پلیس و نظام قضایی آمریکا خواهد داشت.

کیمبرلی ام. فِن، استادیار روانشناسی دانشگاه ایالتی میشیگان می‌گوید: «این اولین مدرک مستقیمی است که نشان می‌دهد محرومیت از خواب این احتمال را که فرد به دروغ به تخلفی اعتراف کند که هرگز مرتکب نشده است، افزایش می دهد. این اولین گام مهم به سوی درک نقش کمبود خواب در اعترافات دروغین است و به نوبه خود، پرسش‌های پیچیده‌ای را در مورد استفاده از محرومیت از خواب در بازجویی از مظنونان بی گناه و گناهکار مطرح می‌کند.»

پژوهشگران دانشگاه میشیگان برای این مطالعه، ۸۸ شرکت کننده را پس از فعالیت‌های مختلف با رایانه و انجام آزمون شناختی در طول چند جلسه در آزمایشگاه در طول دوره‌ای یک هفته‌ای آگاه کردند که فشار دادن دکمه خاص Escape در صفحه کلید اشتباه است و سبب پاک شدن اطلاعات باارزش می‌شود.

در روز پایانی این آزمایش، نیمی از شرکت کنندگان به مدت هشت ساعت خوابیدند، در حالی که نیمی دیگر به مدت یک شب بیدار ماندند. صبح روز بعد و قبل از خروج از آزمایشگاه، از شرکت کنندگان خواسته شد بیانیه‌ای را امضا کنند که در آن به دروغ ادعا شده بود آنها دکمه Escape را فشار داده‌اند.

نتیجه بسیار جالب بود: ۵۰ درصد از شرکت کنندگان محروم از خواب اعتراف دروغ را امضا کردند، در حالی که فقط ۱۸ درصد از شرکت کنندگان استراحت کرده حاضر به امضای آن شدند.

علاوه بر این، محرومیت از خواب اثر قابل توجهی در آزمون بازتابِ شناختی داشت که نشان می‌داد هوش شرکت کنندگان محروم از خواب به شدت افت کرده است.

اعترافات دروغین در ایالات متحده مسئول ۱۵ تا ۲۵ درصد از محکومیت‌های اشتباه است که بعداً اشتباه بودن آنها آشکار می‌شود. تحقیقات پیشین نشان داده است که بازجویی از بازداشت‌شدگان بی‌خواب در آمریکا رایج است و محروم ماندن مظنونان از خواب امری عادی محسوب می‌شود.

مصرف مواد مخدر صنعتی، جرم و خشونت را در جامعه افزایش داده است/ جوانان از نصیحت اشباع شده‌اند

شهریور ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

یک جامعه شناس گفت: مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی به دلیل ایجاد وهم و خیال و تصورات باطل علاوه بر بروز اعتیاد، جرم و خشنونت را در جامعه را سبب می‌شود. باید فروش بدون مجوز مواد اولیه ساخت مخدرهای شیمیایی ممنوع شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از ستاد مبارزه با مواد مخدر، غلامرضا علیزاده اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر را راهکار بسیار مناسب برای مبارزه با این معضل اجتماعی عنوان کرد و گفت: موضوع اعتیاد یک معضل ملی به شمار می‌رود، لذا حضور همه نهادها و مردم برای خشکاندن ریشه‌های آن امری واضح و مبرهن است ولی باید هوشمندسازی‌های لازم در این رابطه انجام گیرد تا بیشترین مشارکت مردمی جهت مبارزه با مواد مخدر حاصل شود.

این جامعه شناس با بیان اینکه نوع مبانی نظری برای مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر در کشور مطرح است، افزود: کاهش عرضه، کاهش تقاضا و تلفیقی از این دو، از جمله مبانی نظری برای مبارزه با اعتیاد به شمار می‌رود و تجربه ثابت کرده، هرگاه به صورت تلفیقی برای مبارزه با اعتیاد تلاش شود، نتایج بیشتری در امر مبارزه با این مقوله به همراه داشته است.

وی ادامه داد: به دلیل طولانی بودن مرزهای خشکی و دریایی کشور و همجواری با مرکز اصلی تولید و کشت مواد مخدر در جهان، وجود مواد مخدر در کشور تا حدودی طبیعی بوده و انکار ناپذیر است، لذا باید بر اساس نظریه تلفیقی یاد شده، روش‌های جدید کاهش عرضه و تقاضای مواد مخدر در کشور را مدنظر قرار دهیم.

این محقق و مدرس دانشگاه گفت: اقدامات جمعی و گروهی برای حل یک مساله بسیار اثربخش است و برای فائق آمدن بر اعتیاد  نیز بهره مندی از نیروی جمعی ضرورت دارد.

وی اضافه کرد: مواد مخدر صنعتی و شیمیایی به دلیل ایجاد وهم و خیال و تصورات باطل علاوه بر بروز اعتیاد، جرم و خشوننت را در جامعه سبب می‌شود و متاسفانه امروز در برخی نقاط کشور به راحتی مواد اولیه ساخت مخدرهای شیمیایی به فروش می‌رسد که با ترکیب این مواد در آشپزخانه‌های خانگی می‌توان مخدر صنعتی تهیه و تولید کرد و این در حالیست که اکثر این مواد دارای ناخالصی هستند و عوارض جبران ناپذیری را برای مصرف کننده به همراه دارند.

علیزاده تاکید داشت: باید وزارت کشور، نیروی انتظامی و سایر نهادهای مربوطه مانع از فروش بدون مجوز این مواد شده و این موضوع را به تمام مواد شیمیایی فروش‌ها ابلاغ شود.

وی اظهار داشت: در مسئله مواد مخدر صنعتی باید دقیق باشیم چرا که مخدرهای سنتی فرد مصرف‌کننده را به نابودی و تباهی کشانده ولی مخدرهای صنعتی جنایت را در جامعه رشد می‌دهد.  باید آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد را از مهدکودک‌ها آغاز کرد و جوانان و نوجوانان را به صورت غیرمستقیم نسبت به عوارض اعتیاد آگاه سازیم. همچنین خانواده‌ها، رسانه‌ها و آموزش و پرورش باید آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد را به روز و به این موضوع مهم توجه داشته باشند.

این جامعه‌شناس افزود: امروز با گذشته متفاوت است و جامعه دیگر پندپذیر نیست. جوانان از نصیحت اشباع شده‌اند و به راحتی از اندرز شانه خالی می‌کنند. باید با پیام غیرمستقیم به افراد آموزش پیشگیری از اعتیاد داد تا فرد خود به نتیجه عوارض اعتیاد برسد نه اینکه نتیجه را به آنان القاء کنیم. همچنین پیام غیر مستقیم سبب شده نگرش‌ها به بینش تبدیل شود و پس از آن رفتارهای صحیح در جامعه نهادینه شود.

این محقق و مدرس دانشگاه بیان داشت: خانواده‌ها همان قدر که به تغذیه فرزند خود توجه دارند باید به نوعدوستی آنان و رفتار آنها نیز آگاهی داشته و مناسب‌ترین رفتار را مقابل آن اتخاذ کنند. همچنین افزایش امکانات شهری برای گذراندن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان لازم است هرچه قدر در این زمینه کار شود هزینه‌های ناشی از اعتیاد کمتر می‌شود. تابستان‌ها ۱۲ تا ۱۳ میلیون دانش‌آموز و ۴ الی ۵ میلیون دانشجو دارای اوقات فراغت هستند که باید برای آنها برنامه‌ریزی کرد تا شاهد کاهش گرایش به مواد مخدر به صورت آگاه و ناخودآگاه میان آنها باشیم.

وی افسردگی را مادر همه بیماری‌ها برشمرد و گفت: نبود شادی سبب افسردگی می‌شود. باید زمینه‌های شادی و شاد زیستن را در جامعه به منظور کاهش گرایش به اعتیاد به دلیل افسردگی توسعه داد. در حال حاضر بنگاه‌های زیادی برای مسائل غیرشادی و گریاندن مردم از طریق انواع مداحان داریم ولی در زمینه شادی خلاء وجود دارد. نهادینه‌سازی فرهنگ شاد زیستن در جامعه ضرورت دارد.

علیزاده با بیان اینکه شادمانی بخشی از غذای روحی افراد است و هرچه در این حوزه تلاش شود اعتیاد و خشونت کاهش می‌یابد، افزود: باید فضای جامعه را به سمت شادی و نشاط پیش ببریم. در اسلام این موضوع در زندگی توصیه شده و فلسفه مناسبات اجتماعی اسلام نیز شادمان کردن انسان‌هاست.

علیزاده اظهار داشت: بر اساس بررسی کارشناسان هر چقدر افسردگی در جامعه بیشتر باید میزان اعتیاد و طلاق و پدیده‌های آسیب شناختی بیشتر می‌شود لذا باید اوقات فراغت مفرح برای جوانان و افراد جامعه ایجاد کرد. در این رابطه می‌توانیم از سایر کشورهای دیگر نیز الگوهایی را برای برنامه‌ها استفاده کنیم. همچنین در رابطه با اوقات فراغت باید موضوع بودجه خانواده‌ها را در نظر گرفت و نهادهای فرهنگی کمک و همیاری کنند تا تفریحات ارزان قیمت در پارک‌ها و مجامع عمومی بیشتر شود.

وی به ظرفیت مساجد جهت پر کردن اوقات فراغت جوانان اشاره کرد و گفت: مسجد باید زندگی‌ساز باشد. مکان‌های مذهبی همچون مساجد تنها محل عزاداری نیست و می‌توان از ظرفیت آنها برای فرهنگ‌سازی جوانان و پرکردن اوقات فراغتشان نیز با همکاری مردم، سازمان‌های دولتی همچون وزارت کشور و شهرداری‌ها استفاده کرد.

عواقب جبران‌ناپذیر ازدواج‌ در دوره کودکی

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

آمار ازدواج و طلاق‌های کشور در چند‌ سال اخیر، چندان خوشایند نیست. آمار روزافزون طلاق و کاهش آمار ازدواج‌ها مشکلات اجتماعی فراوانی را در جامعه ایجاد کرده است اما تنها در این میان بالا بردن نرخ ازدواج به هر قیمتی نیز کارساز نیست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه فرهیختگان،براساس آمار سازمان ثبت احوال، در سال گذشته ۲۹ هزار و ۸۳۱ دختر و پسر کمتر از ۱۵ سال در کشور با یکدیگر ازدواج کردند. در این میان پایین‌ترین میزان ازدواج زودهنگام در تهران و بیشترین آن در مناطق روستایی کشور ازجمله روستاهای استان اصفهان و سیستان و بلوچستان رخ داده است. ازدواج‌هایی که می‌تواند پیامدهای فراوانی داشته باشد که در رشد آمار طلاق نیز موثر است اما شاید اصلی‌ترین دلیل ازدواج در سنین پایین را بتوان نگاه سنتی و فقر فرهنگی دانست. ازدواج‌هایی که اغلب به اجبار و بدون رضایت دختر یا پسر اتفاق افتاده و سبب شده تا دختران و پسران کم‌سن گرفتار معضلات عدیده این دست ازدواج‌ها شوند.

به باور کارشناسان مطلوب‌ترین سن برای ازدواج دختران و پسران ۲۰ تا ۲۴ سالگی است. این در حالی است که ازدواج دختر و پسر در دوران کودکی یا نوجوانی، تبعات منفی و آسیب‌های اجتماعی فراوانی خواهد داشت و آینده آنها را با مخاطرات جدی مواجه می‌کند چراکه این افراد، زمانی که هنوز به بلوغ فکری مناسب نرسیده‌اند، با مشکلات جدی زندگی مواجه می‌شوند و از آنجایی که معمولا ازدواج‌هایشان تحمیلی بوده، پس از گذشت مدتی و به دلیل ناتوانی در ادامه زندگی، ترک خانواده می‌کنند یا طلاق می‌گیرند.

در این میان دختران کمتر از ۱۵ سال بیش از پسران قربانی این موضوع هستند، مساله‌ای که اغلب از فقر فرهنگی و مالی خانواده‌ها نشأت می‌گیرد. بسیاری از کودکانی که مجبور به ازدواج در سنین کودکی هستند هنوز در حال و هوای بازی بوده و امکان و توان اداره یک خانواده را ندارند. متاسفانه در مناطقی که با فقر همه‌جانه مواجه هستند، کودک به دنیا آمده یا مکلف به کار زودهنگام است یا اگر دختر است ازدواج زود هنگام. کودک در سنین کودکی باید به فکر تامین مالی خانواده باشد. در بسیاری از روستاها و شهرهای استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان، والدین نگهداری و مراقبت از فرزندان دختر را به معنای تحمل هزینه اضافی می‌دانند و به همین دلیل با شوهر دادن دخترشان، این بار اضافه را از دوش برمی‌دارند.

از سوی دیگر پسرانی که خیلی زود و در دوران طفولیت وارد بازار کار شده‌اند نیز به بلوغی زود‌هنگام‌تر رسیده و به همین دلیل خانواده نیز برای تاهلش زودتر از موعد اقدام می‌کنند اما ازدواج‌های زودهنگام خسارات زیادی برای کودکان به‌ویژه دختران در پی خواهد داشت. ازدواج در سن کم باعث می‌شود دختران از نظر جسمی و روحی در شرایط بد و ناگواری قرار گیرند. افسردگی نیز از عوارض دیگر ازدواج‌های زود‌هنگام محسوب می‌شود.

آمارها نشان می‌دهد شیوع ازدواج زودهنگام حتی در این سال‌ها نیز کم نیست و این موضوع نیازمند ورود نهاد‌های اجتماعی برای کنترل آن است. اطلاع‌رسانی و آموزش مهارت‌های زندگی به والدین به‌ویژه در مناطق محروم و روستایی در زمینه عوارض و عواقب جبران‌ناپذیر ازدواج‌های زودهنگام و دوران کودکی بسیار ضروری است. بسیاری از این خانواده‌ها معتقدند ازدواج در سن پایین مشکلی ایجاد نمی‌کند و آن را به‌عنوان سنتی در میان خود حفظ می‌کنند.

دلیل زنانه شدن آسیبهای اجتماعی

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

یک جامعه شناس و متخصص علوم رفتاری از زنانه شدن آسیبهای اجتماعی به دلیل کمرنگ شدن اصول اخلاقی و ارزشهای دینی خبر داد و گفت: الگو برداری از رسانه های غربی باعث کمرنگ شدن اصول اخلاقی درمیان زنان و به تبع آن افزایش آسیبهای اجتماعی شده است.

دکتر امان الله قرایی مقدم در گفتگو با مهر در مورد زنانه شدن آسیب های اجتماعی گفت: آسیب های اجتماعی زنان با شیب به سمت بالا در حرکت است و نسبت به گذشته در مواردی مانند اعتیاد، مواد مخدر، فساد و فحشا، بی بند و باری، نابسامانی خانوادگی، جرم و جنایت و … بیشتر شده است.

وی با اشاره به اینکه کمرنگ شدن ارزش ها و اعتقادات دینی باعث افزایش آسیب های اجتماعی و زنانه شدن آن شده است، تاکید کرد: در گذشته خانواده ها از انسجام و ثبات بیشتری برخوردار بودند اما در حال حاضر به دلیل استفاده از ماهواره و تاثیر و الگوبرداری از غرب، نابسامانی در میان خانواده ها ایجاد شده به طوری که با کمرنگ شدن ارزش ها و اعتقادات دینی، این بی بند و باری ها نیز افزایش پیدا کرده است و در مجموع می توان گفت که آسیبهای اجتماعی بیشتر و زنانه شده است.

این جامعه شناس اظهار داشت: افزایش روابط قبل از ازدواج دختر و پسر، تجرد ۳۰ درصدی جوانان و تشکیل زندگی مستقل و تنها از سوی آنان، ازدواج های سفید و سیاه، تضعیف اخلاقیات و هنجارهای اجتماعی در میان دختران و پسران و … از جمله عواملی است که باعث شده انواع آسیب های اجتماعی از خیابان گردی گرفته تا اعتیاد، پایبند نبودن به اصول اخلاقی، دزدی، جرم های زنانه و … در جامعه بیشتر شود.

افزایش آسیبهای اجتماعی در جامعه نسبت به گذشته

قرایی مقدم با اشاره به اینکه جرم هایی که زنان انجام می دهند با مردان متفاوت است، گفت: زنان با روش هایی مانند مسموم کردن همسران و استفاده از سم و همچنین مشارکت در دزدی با مردان همکاری می کنند که تمامی اینها ناشی از پایبند نبودن به اصول اخلاقی و ارزش های اعتقادی و دینی است.

به گفته وی، هنگامی که طلاق در جامعه بالا می رود آسیب های اجتماعی نیز به تبع آن افزایش پیدا می کند و پس از طلاق نیز، اعتیاد، بی بند و باری، خودفروشی و دزدی، جرم و انواع آسیب های مختلف نیز در جامعه شکل می گیرد.

این جامعه شناس با اشاره به اینکه تعادل نیروها (برانگیزنده و بازدارنده) در ایران به هم خورده است، گفت: بیکاری، فقر، کمرنگ شدن اعتقادات، اعتیاد والدین جزو عوامل برانگیزنده هستند و در مقابل آن نیز پلیس، زندان و اعدام نیز جزو عوامل بازدارنده هستند که در حال حاضر عوامل برانگیزنده بر بازدارنده پیشی گرفته اند که این باعث شده برای زنان تعادل به هم بخورد.

قرایی مقدم به راهکارهای جلوگیری از زنانه شدن آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: باید دولت اقدامات لازم را در جهت جلوگیری از طلاق، فقر، و بی کاری انجام دهد و با برنامه ریزی صحیح و ارائه تسهیلات لازم باعث افزایش ازدواج در جامعه شود.

این استاد دانشگاه از وجود ۳٫۵ میلیون حاشیه نشین در تهران خبر داد و گفت: آسیبهای اجتماعی در مناطق حاشیه نشین به دلیل ناهنجاریها، فقر و مشکلاتی که دارند بیشتر از مناطق دیگر است.

در بن‌بست خودکشی چه می‌گذرد؟

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

خودکشی یکی از پدیده‌های تاسف‌بار در حال گسترش در جهان است که دارای ابعاد و پیامدهای مختلف اجتماعی و اقتصادی است. این پدیده تا آن جا دارای اهمیت است که سازمان بهداشت جهانی ۱۰ سپتامبر را به عنوان روز جهانی پیشگیری از خودکشی نامگذاری کرده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا زندگی، بر اساس مطالعات انجام شده، سالانه یک میلیون نفر در جهان به دلیل خودکشی، جان خود را از دست می‌دهند و حداقل ۱۰ تا ۲۰ برابر این رقم، اقدام به خودکشی می‌کنند.

مطالعات همچنین نشان داده است سالانه در جهان حدود ۱۰۰ میلیون نفر با یک مورد رفتار مرتبط با خودکشی مواجه می‌شوند و هر رفتار مرتبط با خودکشی بین ۵ تا ۶ نفر را درگیر این اقدام می‌کند. همچنین پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۰ میلادی، خودکشی، دهمین علت شایع مرگ در جهان باشد.

بر اساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی از آمار خودکشی در جهان ، آمریکا دارای نرخ جهانی متوسط بوده، در حالیکه کشورهای گویان، هند، روسیه و کره‌جنوبی و شمالی از بالاترین نرخ خودکشی برخوردارند..

این گزارش که هفته گذشته منتشر شده نشان می‌دهد بیش از ۸۰۰ هزار انسان در سراسر جهان بطور سالانه خودکشی می‌کنند که حدود یک نفر در هر ۴۰ ثانیه است و بسیاری از آنها از مسمویت، حلق‌آویز کردن یا شلیک گلوله را برای پایان دادن به زندگی خود استفاده می‌کنند.

نتایج این گزارش نشان می‌دهد در سطح جهانی، نرخ خودکشی در افراد ۷۰ سال به بالا بیشتر بوده اما در برخی کشورها، نرخ بالای خودکشی در میان جوانان دیده می شود؛ بطوریکه

در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال، خودکشی دومین عامل اصلی مرگ در سراسر جهان به شمار می‌رود.

بر همین اساس است که خودکشی، موضوع بسیاری از تحقیقات علمی جهان را همچنان به خود اختصاص می دهد و دانشمندان با بکارگیری تازه‌ترین روش‌های موجود درصد پیشگیری از افزایش آمار خودکشی در جهان هستند. در آخرین تحقیقات انجام شده دانشمندان به نقش ژن‌ها در بروز افکار خودکشی اشاره داشته‌اند.

پژوهش‌های صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، زمینه ژنتیکی در اقدام به خودکشی دخیل بوده و با انجام آزمایش خون، امکان شناسایی ژن‌های دخیل در خودکشی فراهم می‌شود.

حتی به گفته محققان، شواهد روشنی در دست است که نشان می‌دهد رفتار خودکشی‌گرایانه شامل افکار خودکشی، تلاش برای خودکشی یا اقدام به خودکشی ارثی بوده و در بیش از یک نفر از اعضای خانواده یا افراد یک نسل دیده می‌شود.

محققان بر این باورند که نیمی از خطر اقدام به خودکشی با زمینه ژنتیکی در ارتباط است و در این صورت، مشخص کردن ژن دخیل یا مجموعه‌ای از ژن‌های جهش یافته می‌تواند از خودکشی برخی افراد پیشگیری کند.

محققان دانشگاه جان هاپکینز در این مطالعه ۴۱۷ فرد مبتلا به اختلالات روانی مختلف را برای شناسایی مشابهت‌های ژنتیکی مورد بررسی قرار دادند.

نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، اعضای خانواده‌ای که دارای سابقه اقدام به خودکشی یا اختلال دوقطبی هستند، شباهت ژنتیکی قوی‌تری دارند؛ همچنین تنوع ژنی در افراد مبتلا به افسردگی که تلاش برای خودکشی داشتند، بیش از سایر مبتلایان به افسردگی مشاهده شده است.

با توجه به اهمیت پدیده خودکشی و تبعات فراوان آن، محققان بر شناسایی عوامل موثر بر وقوع خودکشی و نیز عوامل بازدارنده آن تاکید فراوان دارند. لذا دستیابی به این عوامل نیازمند بررسی جامع و همه‌جانبه‌نگر پژوهشگران است که در ایران نیز چنین پژوهش‌هایی به انجام رسیده است.

بنا بر اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، سال گذشته چهار هزار و ۵۵ نفر خودکشی کردند.

با توجه به اهمیت موضوع پیشگیری از خودکشی ،گفت‌‌وگویی تحلیلی – تحقیقی با دکتر علی منتظری، دارای دکترای سلامت همگانی با گرایش اپیدمیولوژی انجام داده ایم که حاوی نکات بسیار مهم و راهگشایی درباره خودکشی و علل آن است.

وی که در همین زمینه تحقیق عمیقی را بر روی ۵۵۰ فرد اقدام کننده به خودکشی با مسمومیت عمدی در کشور انجام داده است، ضمن برشمردن عوامل مؤثر بر تصمیم به خودکشی افراد، بر لزوم توجه به عوامل پیشگیری‌کننده و نیز تکانه‌های تاثیرگذار در این اقدام تاکید زیادی دارد.

**مسمومیت عمدی، شایع‌ترین روش خودکشی

دکتر منتظری ابتدا با بیان این که مسمومیت توسط خود فرد یکی از شایع‌ترین روش‌های آسیب به خود و خودکشی، یکی از دلایل عمده ارجاع و بستری بیماران بویژه جوانان در بخش‌های اورژانس بیمارستانی است می‌گوید: نکته مهم دیگر آن است که با وجود تکرار این رفتارها، فقدان اطلاعات کافی در خصوص اپیدمیولوژی موضوع، سبب شده برنامه‌ریزی برای مداخله و ارزیابی تاثیر مداخلات با مشکل مواجه شود.

به گفته وی، شواهد نشان می‌دهند که نحوه اقدام به مسمومیت عمدی با عوامل فرهنگی و بومی هر منطقه و همچنین مواد در دسترس از جمله سموم و داروهای موجود، وابستگی شدید دارد؛ لذا شناسایی عوامل و متغیرهای اپیدمیولوژیک اقدام به مسمومیت توسط خود فرد، نه تنها در حوزه جغرافیایی، بلکه با توجه به مقطع زمانی نیز بسیار دارای اهمیت است.

*نگاهی به مشخصات افراد اقدام کننده به خودکشی

وی و همکارانش، پژوهش جامع خود را بر روی ۵۵۰ فرد اقدام کننده به خودکشی با مسمومیت عمدی در بیمارستانهای تهران، تبریز، اصفهان، شیراز و کرمانشاه انجام داده است که ۶۰ درصد افراد اقدام‌کننده به خودکشی مونث و ۴۰ درصد مذکر بودند که میانگین سنی این افراد ۲۵٫۴ سال و دامنه تغییر آن از ۱۲ تا ۸۶ سال متغیر بوده است.

در این بررسی ، ۳۰۲ نفر (۵۴٫۸ درصد) از افراد اقدام‌کننده به خودکشی، مجرد، ۲۱۹ نفر (۳۹٫۹ درصد) متاهل، ۲۲ نفر (۴ درصد) مطلقه و ۷ نفر (۱٫۳ درصد) بیوه بوده‌اند.

سایر مشخصات افراد اقدام‌کننده در شاخص‌های مختلف این نتایج را به دست داده است: ۳۰۵ نفر(۵۵٫۴ درصد) زیر دیپلم، ۱۳۲ نفر (۲۴ درصد) دارای دیپلم، ۷۸ نفر (۱۴٫۲ درصد) دارای تحصیلات دانشگاهی و ۳۵ نفر (۶٫۴ درصد) بی‌سواد بودند.

*بیشترین فراوانی اقدام به خودکشی در میان کدام گروه است؟

به گفته دکتر منتظری، در بین اقدام کنندگان به خودکشی افراد خانه‌دار با ۱۸۶ نفر (۳۳٫۶ درصد) بیشترین فراوانی را داشته و پس از آن افراد بیکار با ۱۰۳ نفر (۱۸٫۸ درصد)، افراد دارای مشاغل آزاد یا تجاری ۱۰۱ نفر (۱۸٫۴ درصد)، دانشجو و دانش‌آموز با ۹۶ نفر (۱۷٫۵ درصد)، کارمند با ۳۴ نفر (۶٫۲ درصد)، کارگر با ۱۲ نفر (۲٫۲ درصد) در حال انجام خدمت وظیفه با ۱۲ نفر (۲٫۲ درصد)، بازنشسته ۵ نفر (۰٫۹ درصد) و از کار افتاده یک نفر (۰٫۲ درصد) قرار دارند.

*سابقه اقدام به خودکشی در میان افراد چه شواهدی به دست می‌دهد؟

این متخصص سلامت همگانی می‌‌گوید:

۱۷۲ نفر از این افراد (۳۱ درصد) سابقه اقدام به خودکشی داشته‌اند که دامنه آن از یک بار سابقه تا ۲۰ بار متغیر بوده و متوسط فاصله آخرین اقدام پیش از اقدام فعلی، ۲۴٫۴ ماه با میانه ۶ ماه گزارش شده است.

سابقه سوء مصرف مواد در افرادی که اقدام به خودکشی کردند

به گفته وی، ۱۶۷ نفر (۳۰٫۴ درصد) از افراد اقدام کننده به خودکشی، سابقه سوء مصرف مواد روان‌گردان یا الکل داشته (حداقل یک ماده و به مدت بیش از ۶ ماه مصرف) یا دارای مصرف فعلی بوده‌اند.

*بیشترین مکانی که خودکشی رخ می‌دهد کجاست؟

آن گونه که دکتر منتظری بر اساس یافته‌های خود می‌گوید:

محل اقدام به خودکشی ۴۶۶ نفر از افراد مورد بررسی (۸۵ درصد) منزل، ۲۰ نفر (۳٫۵ درصد) محل کار، ۳۸ نفر (۷ درصد) فضای باز، ۱۷ نفر (۳ درصد) مکان‌های عمومی و ۹ نفر (۱٫۵ درصد) نیز در مکان‌های دیگری اقدام به خودکشی کرده‌اند.

*افراد اقدام‌کننده به خودکشی چه موادی مصرف کرده‌اند؟

دکتر منتظری در این باره می‌گوید: دارو با ۴۴۵ مورد (۸۱٫۴ درصد)، سموم شیمیایی با ۵۹ مورد (۱۰٫۸ درصد)، مواد روان‌گردان با ۲۸ مورد (۵٫۱ درصد) و سایر مواد شیمیایی با ۱۸ مورد (۲٫۷ درصد) بیشترین و کمترین ماده مورد استفاده افراد برای اقدام به خودکشی در بین افراد بوده است.

*نحوه دسترسی اقدام‌کنندگان به مواد مورد مصرف در خودکشی چگونه بوده است؟

این متخصص سلامت همگانی در پاسخ به این سوال که داروی مصرفی ۴۴۵ نفری که اقدام به خودکشی با مسمومیت دارویی کرده‌اند، چگونه تهیه شده است، می‌گوید: ۱۷۴ نفر (۳۹ درصد) با داروهای موجود از قبل در منزل، ۱۳۲ نفر (۲۹٫۷ درصد) با نسخه تجویز شده برای خود فرد، ۸۲ نفر (۱۸٫۵ درصد) با داروهای تهیه شده بدون نسخه پزشک، ۴۹ نفر (۱۱ درصد) با داروهای نسخه تجویز شده برای دیگران، ۸ نفر (۱٫۸ درصد) با استفاده از سایر موارد به روش مسمومیت دارویی اقدام به خودکشی کرده‌اند.

*بیماری‌های مزمن و روانی چه تاثیری بر اقدام به خودکشی دارند؟

این که «آیا کسانی که اقدام به خودکشی می‌کنند از بیماری‌های خاصی در زندگی رنج می‌برند؟» سوالی است که جایگاه مهمی در بررسی علت اقدام به خودکشی افراد دارد که در همین زمینه دکتر منتظری به خبرنگار ……… می‌گوید : ۱۳۳ مورد افراد (۲۴٫۴ درصد) حداقل طی یک سال پیش از اقدام به خودکشی، با یک بیماری مزمن، لاعلاج یا ناتوان‌کننده درگیر بوده‌اند. البته ملاک در این زمینه، تاثیرگذاری بیماری و ایجاد ناتوانی و اختلال در زندگی و کار روزمره بوده است.

به گفته وی ، فراوانی بیماری‌های جسمی شدید و مستلزم ناتوانی در زنان اقدام‌کننده به خودکشی به طور معنی‌داری بیش از مردان (۲۸ درصد در مقابل ۱۹ درصد) بوده است

*وضعیت رسیدگی‌های روان‌درمانی افراد قبل از اقدام به خودکشی چگونه بوده است؟

دکتر منتظری در پاسخ به این سوال می‌گوید: تعداد ۲۰۳ نفر (۳۷ درصد) از اقدام کنندگان به خودکشی، طی یک سال قبل از خودکشی جهت بررسی یا درمان‌های روانپزشکی به مراکز درمانی مراجعه کرده بودند که ۴۳ نفر (۲۱٫۲ درصد) به پزشک عمومی و ۱۲۰ نفر (۵۹٫۱ درصد) به متخصصین روانپزشک یا روانشناس مراجعه کرده بودند. ۳۷ نفر نیز به بیمارستان‌های تخصصی روانپزشکی رفته بودند (که از این میان ‌۱۲ نفر (۶ درصد) سابقه بستری در بیمارستان روانی طی یک سال اخیر (یک سال قبل از انجام تحقیق) داشتند و ۲۵ نفر (۱۲٫۳ درصد) به صورت سرپایی درمان را تحت نظر کلینیک بیمارستان ادامه می‌دادند) ۳ مورد(۱٫۵ درصد) نیز تنها به درمانگرانی غیر از موارد ذکر شده مراجعه کرده بودند.

*افرادی که اقدام به خودکشی کرده‌اند ، سابقه خودکشی در خانواده آنها وجود داشته است؟

بررسی‌های دکتر منتظری در همین باره نشان می‌دهد که از میان ۵۵۰ اقدام‌کننده به مسمومیت عمدی، ۱۰۷ نفر (۱۹٫۵ درصد) سابقه اقدام به خودکشی در خویشان و نزدیکان داشته‌اند و ۵۳ مورد دارای سابقه خودکشی موفق در اطرافیان بوده‌اند (۴۹ مورد یک خودکشی موفق و ۴ مورد دو خودکشی موفق)

این افراد چرا خودکشی کرده‌اند؟

مهمترین سوالی که در ارتباط به اقدام به خودکشی افراد مطرح می‌شود، این است که این افراد، اساسا چرا دست به خودکشی زده‌اند؟

در پاسخ یه این سوال دکتر منتظری می‌گوید: ۴۴۲ نفر (۸۱٫۳ درصد) از اقدام‌کنندگان به خودکشی سابقه حداقل یک اتفاق یا یک تجربه با فشار روانی را طی یک سال پیش از این اقدام داشته‌اند. ۳۳۱ نفر (۷۴٫۹ درصد) دارای مشکلات عمده در روابط بین فردی، ۱۷۴ نفر (۳۹٫۴ درصد) طی یک سال گذشته با محدودیت‌های عمده مالی مواجه و ۷۹ نفر (۱۷٫۹ درصد) طی همین مدت، دارای درگیری‌های قضایی و قانونی بوده‌اند و نکته قابل توجه آن که ۶۱ مورد از این ۷۹ نفر مربوط به شهر تهران بوده است که به ویژه مساله طلاق، دعوا یا نزاع‌های دو نفره یا دسته جمعی، مواد روان‌گردان، مشکلات مالی و چک، مسایل اخلاقی و منکرات شایع‌ترین موارد قابل ذکر بوده است. از سویی دیگر، ۲۳ مورد (۵٫۲ درصد) از افراد اقدام‌کننده خودکشی در ارتباط با مسایل شغلی مشکل داشته‌اند که به ویژه عدم یافتن کار مناسب یا اخراج از محل کار، عمده مشکل آنها بوده است.

به گفته وی، ۴۶ نفر (۱۰٫۴ درصد) از افراد اقدام‌کننده به خودکشی طی یک سال اخیر (یک سال قبل از انجام تحقیق) با فقدان حداقل یک فرد مورد علاقه شدید مواجه بوده‌اند. (از این میان ۶ نفر با فقدان همسر (اغلب شوهر) مواجه شده بودند و ۷ نفر خانواده درجه یک (پدر، مادر، خواهر و برادر)، ۱۸ نفر خانواده درجه ۲ (عمو، دایی، عمه، خاله یا پدر و مادربزرگ)، ۶ نفر دوست صمیمی و تنها ۲ مورد فرزند و بالاخره ۸ مورد سایر اعضای فامیل خود را از دست داده بودند.

خودکشی زنان تحت خشونت شوهران

متخصص سلامت همگانی درباره علل خودکشی بر اثر خشونت نیز توضیح می‌دهد که از میان ۴۴۲ نفر اقدام‌کننده به خودکشی که سابقه حوادث پرتنش حاد در یک سال گذشته داشتند، ۴۹ مورد (۱۱٫۱ درصد) قربانی خشونت و اغلب آنها زنانی بودند که توسط شوهران مورد خشونت فیزیکی واقع می‌شدند و تعداد قابل توجهی از آنها نیز دخترانی بودند که توسط برادر مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند. حتی در مواردی زنان شوهردار از برادران خود کتک خورده بودند

*آیا به سایرین از قصد خود خبر داده‌اند؟

یکی از نکات بسیار مهم در بررسی موضوعات مربوط به خودکشی، آگاهی اطرافیان بویژه اعضای خانواده از نیت یا قصد اقدام به خودکشی نزدیکانشان است؟

به گفته دکتر منتظری، بسیاری از افراد اقدام کننده به خودکشی پیش از اقدام یا در آستانه آن به نوعی سایرین را در جریان این تصمیم یا توضیحاتی پیرامون آن قرار می‌دهند. در بررسی انجام شده ما نیز ۱۳۳ نفر (۲۴٫۴ درصد) به نوعی درخصوص قصد خود اطلاع‌رسانی کرده بودند که نحوه آن شامل مطرح کردن موضوع با سایرین، گذاشتن یادداشت، در معرض نمایش قرار دادن جعبه یا بسته‌های داروها و مواد استفاده شده، ارتباط کلامی و سایر رو‌ش‌ها مثل اطلاع با ایمیل بوده است.

تاثیر داشتن فرزند در پیشگیری از اقدام به خودکشی چیست؟

برخی بر این اعتقاند که داشتن فرزند می‌تواند عامل بازدارنده‌ای در اقدام به خودکشی افراد باشد. دکتر منتظری ضمن تایید این موضوع می‌گوید: با بررسی انجام شده دریافتیم فراوانی مسمومیت عمدی در افرادی که بدون فرزند بودند، در مقایسه با افراد صاحب فرزند به طور معناداری بالاتر بوده است. (۳۹۵ نفر در مقابل ۱۵۵ نفر). در میان افراد دارای فرزند هم با افزایش تعداد فرزندان، به‌طور معنی‌داری از فراوانی اقدام به خودکشی کاسته شده است

همچنین فراوانی اقدام به خودکشی در بین مجردها و افراد بیوه نسبت به متاهل‌ها به طور معنی‌داری بیشتر می‌شود

*چه کسانی پس از خودکشی بیشتر احساس پشیمانی می‌کنند؟

احساس پشیمانی از اقدام به خودکشی، به‌خصوص در موارد اقدام بدون قصد واقعی از بین بردن خود، امر شایعی است.

دکتر منتظری با تاکید بر این موضوع می‌گوید: از میان ۵۵۰ نفری که عامدانه اقدام به مسموم کردن خود کرده بودند ۲۰۴ نفر (۳۷٫۱ درصد) از این اقدام خود هیچ احساس پشیمانی نمی‌کردند. ۲۱۳ نفر (۳۸٫۷ درصد) از کار خود پشیمان بودند و ۱۳۳ نفر (۲۴٫۲ درصد) در مورد اقدام خود قضاوتی نداشتند.

به گفته وی، در مقایسه با دو گروهی که احساس پشیمانی از اقدام انجام شده نداشتند یا در مورد احساس خود قضاوت نامشخصی داشتند، گروهی که احساس پشیمانی می‌کردند به‌طور معنی‌داری سن کمتری داشتند. همچنین فراوانی کسانی که احساس پشیمانی می‌کردند در زنان با ۴۹ درصد، بیش از مردان با ۳۵ درصد بوده است. احساس پشیمانی با وضعیت تاهل و وضعیت تحصیل ارتباطی نداشته است..

*اما چه کسانی واقعا قصد خودکشی داشته‌اند؟

همه افراد اقدام کننده به خودکشی، الزاما نیت از بین بردن خود را ندارند ، بعضا حتی به طور ناخودآگاه!

این متخصص سلامت همگانی می‌گوید: از ۵۵۰ مورد مسمومیت عمدی ایجاد شده، ۲۴۸ نفر (۴۵ درصد) واقعا قصد از بین بردن خود را داشته‌اند و ۱۸۹ نفر (۳۴٫۴ درصد) اذعان کرده‌اند که این اقدام را واقعا به قصد مرگ انجام نداده‌اند. ۱۱۳ نفر (۲۰٫۶ درصد) نیز در مقطع نمونه‌گیری، قضاوت مشخصی در این خصوص نداشتند.

وی تاکید می‌کند: افرادی که واقعا قصد از بین بردن خود را نداشته‌اند در مقایسه با گروهی که واقعا قصد مرگ داشته‌اند یا در این مورد قضاوت درستی نداشته‌اند به طور معناداری میانگین سنی کمتری دارند. زنان نیز کمتر از مردان به طور جدی قصد از بین بردن خود را داشته‌اند.

این محقق در تشریح عوامل موثر بر قصد انجام خودکشی می‌گوید: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد با بالا رفتن سن، احتمال مسمومیت به قصد خودکشی کاهش می‌یابد؛ جنسیت مذکر احتمال مسمومیت به قصد خودکشی را افزایش می‌دهد؛ اقامت در شهر تهران نیز در مقایسه با اقامت در سایر شهرستان‌ها، با احتمال بیشتری با مسمومیت به قصد خودکشی همراه است؛ در این میان داشتن سابقه اقدام به خودکشی قصد مرگ را در اقدام به خودکشی بالا می‌برد.

*مشکلاتی که کنترل نمی‌شوند

دکتر منتظری با بیان این که تکرار اقدام به خودکشی در ۳۱ درصد از موارد مورد بررسی، با میانگین ۲ مرتبه اقدام به خودکشی نشان می‌دهد که مشکلات این افراد کنترل نشده است و لذا اقدام به خودکشی و هزینه‌های روحی و روانی و اجتماعی آن تکرار و چه بسا منجر به موفقیت شده و دیگر به هیچ عنوان قابل جبران نباشد، در ادامه می‌افزاید: زندگی در مرکز استان به طور معنی‌داری نسبت به زندگی در سایر شهرهای استان و روستاها با افزایش فراوانی اقدام به خودکشی روبه‌روست.

*یک نکته تاسف‌بار درباره داستان خودکشی

به گفته دکتر منتظری، حداقل ۴۰ درصد بیماران، پیش از رسیدن به بیمارستان مرجع دارای امکانات رسیدگی به مسمومین، به سایر مراکز درمانی فاقد توانایی‌های لازم مراجعه کرده‌اند و طبعا در این میان،‌ مقادیر قابل توجهی زمان (که در فوریت‌ها یک عامل حیاتی است) تلف شده و هزینه‌های اضافی به بیمار، اطرافیان وی و نظام بهداشتی تحمیل شده است که این موضوع نیازمند توجه است.

*اقدام به خودکشی یک عامل محرک برای الگوپذیری سایرین

به گفته وی، خودکشی موفق علاوه بر عوارض مستقیم آن برای فرد و اطرافیان، ممکن است به شکل یک عامل محرک در بین اطرافیان مردد برای اقدام مشابه، عمل کرده یا این ایده را در ابتدا به عنوان یک راه حل در ذهن آنها شکل می‌دهد.

*تاثیر محرومیت اجتماعی بر تصمیم به خودکشی

این متخصص علوم سلامت بر این باور است که نداشتن مهارت‌های ارتباطی مشکلی است که عوارض خود را در ابعاد مختلف اجتماعی نشان می‌دهد. کافی است نگاهی کارشناسانه به پرونده موجود در خصوص موضوعاتی همچون طلاق، بزهکاری و حتی جرایم جنایی انداخته شود. از سویی دیگر اگرچه فقر ممکن است به خودی خود یک عامل علی در اقدام به خودکشی نباشد و لیکن تاثیر محرومیت‌های اجتماعی حاصل از آن بر افزایش خطر آسیب به خود تا حد زیادی مستند شده است.

به گفته وی، محرومیت اجتماعی و عدم انسجام اجتماعی هر کدام می‌توانند سهم مستقلی در افزایش خطر آسیب به خود به ویژه در مردان داشته باشند..

*تصمیم تکانه‌ای برای اقدام به خودکشی

وی با بیان این که در بررسی انجام شده، ۷۱ درصد از اقدام کنندگان به خودکشی به طور ناگهانی و در واقع اغلب، به شکل تکانه‌ای به این امر تصمیم گرفته و اقدام کرده‌اند، می‌گوید: اگرچه خصوصیات شخصیتی تکانه‌ای و تهاجمی کاملا با رفتارهای وابسته به خودکشی مرتبط شناخته شده است، اما به هر حال باید توجه کرد که رفتارهای تکانه‌ای و پرخاشگرانه همیشه تنها معطوف به خود شخص نمی‌شود و گاه با تغییر جهت به سمت دیگران زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی گسترده‌تری می‌شود.

اولین آمار رسمی خودکشی در مترو / پاییز، متروسواران بیشتر خودکشی می کنند

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران برای نخستین بار آمار رسمی خودکشی در ایستگاه های مترو پایتخت را اعلام کرد و گفت: سالانه بیش از ۱۷ نفر در ایستگاه های مترو خودکشی می کنند.

احمددنیامالی در گفت و گو با خبرنگار پانا ، با اشاره به خودکشی خانمی در یکی از ایستگاه های مترو که هفته گذشته رخ داد گفت: متاسفانه این خانم که در ابتدا پای خود را از دست داد پس از مراجعه به بیمارستان به دلیل خونریزی بالا جان خود را نیز از دست می دهد.

وی با بیان اینکه ماهانه بیش از یک نفر در ایستگاه های مترو خودکشی می کند گفت: بر اساس آماری که شرکت بهره برداری مترو در اختیار ما گذاشته سالانه ۱۷ تا ۱۸ نفر در ایستگاه های مترو خودکشی می کنند که در حال حاضر این رقم کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه در فصل پاییز آمار خودکشی در مترو بالا می رود گفت: رونق اقتصادی در میزان کاهش خودکشی تاثیر مستقیم دارد و همچنین این آمار بر رونق ازدواج و طلاق نیز تاثیرگذار است بر اساس اطلاعاتی که ما به دست آوردیم این خانم قبل از مراجعه به مترو در دادگاه خانواده بوده است.

دنیامالی برای کاهش آمار خودکشی در مترو پیشنهاد ایجاد دیوار های شیشه ای حائل میان ایستگاه و ریل قطار را می دهد و می گوید: ما از لحاظ بودجه و دانش مهندسی مشکلی در این زمینه نداریم و به طور جد اجرایی شدن آن را پیگیری می کنیم.

زنان خیابانی، زیر سقف شهر قد می‌کشند

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

وجود زنان خیابانی از همان چیزهایی است که مانند زخمی قدیمی بر پیکر شهر باقی مانده و هر از چند گاهی سر باز می‌کند. زنانی که تعداد زیادی از آنها را دختران زیر بیست سال تشکیل می‌دهند، با انگیزه‌ها و دلایل متفاوتی به این راه کشیده می‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران،زیر لایه ضخیمی از آرایش با رنگ‌های تند، به زحمت می‌توان سنش را حدس زد. باید بیست و چند ساله باشد؛ شاید هم کمتر؛ زیر بیست سال! مانتوی لیمویی تنش است با شال سفید. نزدیک ایستگاه اتوبوس ایستاده و هر از چند گاهی، انگار که بخواهد خستگی در کند، می‌رود و چند دقیقه‌ای در ایستگاه می‌نشیند. رفتار و حرکاتش توجه مسافران منتظر را جلب می‌کند، اما مشخص است که برایش اهمیتی ندارد. کنار خیابان شلوغ با آن همه ماشین، دخترک شال سفید آنقدر تابلوست که حتی از فاصله دور هم ادا و اصول هایش به چشم می‌آید. لبخندهای اغواگرانه‌اش با ترمزهای گاه و بی‌گاه برخی رانندگان، روی صورتش پهن‌تر می‌شود. سرش را خم می‌کند و مکالمه‌ای کوتاه بین او و راننده، رد و بدل می‌شود. نگاه‌های متعجب رهگذران، صحنه را غیر عادی‌تر از آنچه هست نشان می‌دهد. چند دقیقه بعد، دخترک خرامان خرامان راه حاشیه خیابان را می‌گیرد و می‌رود و دو تا کوچه پایین‌تر، سوار پراید سفید رنگی می‌شود که انگار منتظرش است. با رفتن دختر، خیابان گویی دوباره شکل عادی به خود می‌گیرد. رفت و آمد عابران و ماشین‌ها، مسافران منتظر و همهمه بعدازظهری شهریوری…

تصویرها غیر عادی است؛ تصویرهایی که گاه در گوشه و کنار شهر، در قاب نگاهمان می‌نشیند و حکایتی تلخ را بازگو می‌کند. انکار کردنش، ساده‌ترین کاری است که می‌توان کرد. اینکه چشم هایمان را ببندیم و به راهمان ادامه دهیم.
وجود زنان خیابانی از همان چیزهایی است که مانند زخمی قدیمی بر پیکر شهر باقی مانده و هر از چند گاهی سر باز می‌کند. زنانی که تعداد زیادی از آنها را دختران زیر بیست سال تشکیل می‌دهند، با انگیزه‌ها و دلایل متفاوتی به این راه کشیده می‌شوند.

مهرانگیز صدوقی، آسیب شناس اجتماعی و مددکار، درباره انگیزه‌ها و علت‌های این پدیده اجتماعی سخن می‌گوید: «پدیده زنان خیابانی عمدتاً به دلیل فرار دختران و زنان جوان از خانه به وجود می‌آید که معمولاً با انگیزه‌هایی همچون فقر مالی، نابسامانی خانواده و اعمال خشونت در محیط خانه صورت می‌گیرد. دختران فراری عموماً به خانواده‌های نابسامانی تعلق دارند که یا به دلیل فقر یا اعتیاد والدین، فرار از خانه را به عنوان راهی برای رهایی از مشکلات انتخاب می‌کنند. متأسفانه خیلی از این دختران که عمدتاً در سنین پایین هستند، پیش از فرار از خانه تجربه‌های دردناکی همچون سوء‌استفاده جنسی را دارند به همین دلیل بعد از فرار، خیلی زود در معرض انواع آسیب‌ها قرار می‌گیرند و برای تأمین زندگی شان، ناچار به تن فروشی می‌شوند. »
صدوقی ادامه می‌دهد: « برخی از این زنان هم، زنان مطلقه‌ای هستند که بعد از طلاق به دلیل نداشتن تحصیلات و شغل، به این کار روی می‌آورند تا از پس مخارج زندگی برآیند؛ در واقع نیاز به داشتن حامی و تکیه گاه اجتماعی در این زنان، آنها را به سمت و سویی سوق می‌دهد که ارزش‌ها را زیر پا گذاشته و پیشه تن فروشی را برمی گزینند. البته ناهنجاری‌های روانی هم می‌تواند سبب ایجاد این پدیده اجتماعی شود. برخی دختران و زنان اصولاً با هیچ یک از انگیزه‌های گفته شده، به این کار اقدام نمی‌کنند بلکه اختلالات روانی، آنها را به سمت این کار می‌کشاند. »
این آسیب شناس اجتماعی معتقد است که باورها و اعتقادات دینی، مانعی برای سوق پیدا کردن افراد به این کار است که متأسفانه در خانواده‌های نابسامانی که این گونه زنان در آنها رشد و پرورش می‌یابند، کمتر به آن پرداخته می‌شود.
او ادامه می‌دهد: « برای حل این مشکل باید در ابتدا به دنبال حذف علت‌ها و انگیزه‌ها بود که البته نیازمند فرهنگ‌سازی و کار اصولی و منسجم نهادهای مربوط است. در مورد زنان خیابانی هم برخوردها متفاوت است. برخی از این افراد به عنوان روسپی‌های حرفه‌ای شناخته می‌شوند که همین افراد، عمدتاً دختران جوان و کم سن و سال را که از شرایط مالی و فرهنگی مناسبی برخوردار نیستند، اغفال می‌کنند و به این راه می‌کشانند. طبعاً در رابطه با این افراد، بازپروری چندان جوابگو نیست و مسئولیت برخورد با آنها با مراجع قضایی است. اما در میان زنان خیابانی افرادی هم وجود دارند که از شرایط پیش آمده پشیمان هستند و در صورت حمایت، به زندگی عادی خود برمی‌گردند که این افراد از روش‌های مختلف مانند معرفی از سوی نیروی انتظامی یا شناسایی بهزیستی به مراکز بازپروری سازمان بهزیستی که طبق قانون تشکیل شده است معرفی می‌شوند. در واقع این گروه از افراد جامعه نیازمند مکانی هستند که در آنجا تحت حمایت قرار گیرند و شرایط بازگشت به جامعه و اشتغال در شغلی آبرومند را پیدا کنند.»

تلاش برای برگرداندن زنان خیابانی به زندگی عادی
بهزیستی نخستین نهادی است که نام آن برای حل این معضل، به دهان می‌آید چرا که این سازمان به عنوان متولی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شناخته می‌شود. چند سالی می‌شود که سازمان بهزیستی با راه‌اندازی دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی، در تلاش است که خدمات در خور توجهی را به این قشر از جامعه ارائه دهد. راه‌اندازی خانه‌های سلامت دختران و بازپروری زنان و دختران آسیب‌دیده و در معرض آسیب، از جمله این اقدامات است.

ولی‌الله نصر، مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در این باره می‌گوید: « از جمله آسیب‌هایی که در راستای کاهش و مدیریت آن بسیار تلاش شده پدیده زنان خیابانی و دختران فراری است که در این راستا هر استان حداقل از یک مرکز جهت نگهداری و بازپروری این افراد برخوردار است که این افراد در آنجا از خدمات مددکاری، مشاوره، بازپروری و حمایتی بهره‌مند خواهند شد. »
نصر ادامه می‌دهد: « در بحث ساماندهی زنان و دختران، باید مواردی را در نظر داشت که توجه به آن بسیار ضروری و در حل این معضل، مؤثر است. در بسیاری از مواقع با دختران معصومی ‌مواجه می‌شویم که صرفاً به خاطر اغفال دوستان و افراد ناباب یا مشکلات و خشونت‌های خانوادگی، از خانه فرار می‌کنند و راهی شهرهای بزرگ می‌شوند که لازم است این دختران از زنان آسیب دیده در مراکز بازپروری جدا نگه داشته شوند. درحقیقت ما دو نوع مرکز برای زنان داریم؛ یکی مراکز بازپروری و دیگر مراکز خانه سلامت دختران. در واقع اعتقاد کارشناسانمان این بود که این دو دسته نباید با هم یک جا نگهداری شوند و باید به صورت تفکیکی باشند.» به گفته او، خانه‌های سلامت به دختران در معرض آسیب‌های اجتماعی که بالای ۱۸ سال سن دارند اختصاص دارد چراکه دختران زیر ۱۸ سال نیازمند حمایت‌های اجتماعی، در مراکز شبه‌خانواده پذیرش و توانمند می‌شوند. در خانه‌های سلامت دخترانی هستند که به علل بسیاری چون نداشتن سرپرست مؤثر و بی‌خانمانی، دارا بودن سرپرست‌های زندانی یا زندگی در محله‌های پرآسیب، نیازمند حمایت اجتماعی هستند و در این خانه‌ها خدمات درمانی، اجتماعی، روانشناسی و پزشکی ارائه می‌شود.
نصر ادامه می‌دهد: « هدف اصلی در خانه‌های سلامت این است که این دختران با اقدامات روانشناسی و مددکاری‌ به کانون خانواده برگردند و ناهنجاری به وجود آمده، رفع و ارتباط مؤثر با پدر و مادر و خویشاوندان ایجاد شود. البته در مواردی هم که شرایط و محیط خانه مناسب تشخیص داده نشود، شرایطی فراهم می‌شود تا خود فرد بتواند به صورت مستقل به زندگی ادامه دهد. »
او تأکید می‌کند: « البته فرستادن به خانه‌های سلامت، مخصوص دختران فراری است که رابطه جنسی برقرار نکرده‌اند و در غیر از این مورد، زنان به مراکز بازپروری ارجاع داده می‌شوند تا اقدامات لازم برای بازگشت آنها به جامعه انجام شود. »

قانون چه می‌گوید؟
برخورد با زنان خیابانی از منظر قانونی، شرایط خاص خود را دارد. البته عده‌ای از کارشناسان اجتماعی مخالف برخورد قضایی با زنان خیابانی هستند و این افراد را صرفاً، آسیب دیدگان اجتماعی می‌دانند اما به عقیده عده‌ای دیگر برخورد با زنان خیابانی سابقه دار که معمولاً سرکردگان دختران جوان‌تر هستند، ضروری و نیازمند اقدام جدی است.
احمد سبزیانی، وکیل پایه یک دادگستری در این باره می‌گوید: «اصولاً قانون مشخصی برای زنان خیابانی وجود ندارد که تحت این لفظ باشد و بر پایه آن بتوان این زنان را مجازات کرد. در این باره البته می‌توان به ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی استناد کرد که بر اساس آن، هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به شلاق تا ۹۹ ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.
همچنین بر اساس ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، هرگاه کسی به طور علنی در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نباشد؛ اما عفت عمومی را جریحه‌دار کند، تنها به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد. »
ندا پاک نهاد، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری هم در این باره می‌گوید: « لازم است که در حوزه تأمین اجتماعی قانون حمایتی داشته باشیم که از شکل‌گیری زنان خیابانی جلوگیری کند چنانکه در فصل سوم قانون اساسی که حقوق ملت مطرح می‌شود بحث حمایت از حقوق زنان مورد توجه قرار گرفته است، اما باید قانون‌هایی داشته باشیم که از به وجود آمدن چنین طبقه‌ای در جامعه جلوگیری و پیشگیری کنیم.»
او ادامه می‌دهد: « موضوع زنان روسپی به جرم‌انگاری جدید بر می‌گردد یعنی باید بین جرم زنا و جرم روسپیگری یک تفاوت اساسی قائل شویم و این به منزله حمایت از زنان روسپی نیست و به معنای وسیعتر، حمایت کردن از جامعه است. در واقع زمانی که می‌گوییم حمایت از زنان خیابانی اتفاق بیفتد، این تنها به معنای نگاه حقوقی نیست و تمام بخش‌های مختلف جامعه مانند بخش اقتصاد، خانواده و صدا و سیما وظیفه دارند دوره تبدیل یک زن و دختر بی‌گناه را به یک روسپی بررسی کنند و هر کس به اندازه‌ای که بر عهده‌اش است، مسئولیت قبول کند. »
این حقوقدان می‌افزاید: «در زمینه حقوقی هم باید قبل از اینکه زن تبدیل به یک روسپی شود قانون حمایتی داشته باشیم و صرف مجازات نسبت به یک زن روسپی باعث نمی‌شود که او در آینده به سراغ جرم نرود و پیشگیری در زنان روسپی تنها با مجازات صورت نمی‌گیرد. در قانون‌های حمایتی خلأ‌های بسیاری داریم و قانون در این زمینه بسیار ضعیف بوده و این دغدغه بسیاری از اندیشمندان اجتماعی است که چرا قانونگذار ما موضع انفعالی به خود گرفته و منتظر است جرم به وقوع بپیوندد و بعد دنبال چاره‌اندیشی باشد. »

آمار مشخصی از زنان خیابانی وجود ندارد
وقتی صحبت از آمار به میان می‌آید؛ همیشه با دو نوع آمار و ارقام مواجه هستیم؛ آمار رسمی و آمار غیر رسمی. عده‌ای همیشه مبنای دانش‌شان را بر پایه آمارهای رسمی اعلام شده از سوی مراجع و نهادهای مربوط می‌گذارند و عده‌ای دیگر هم همواره با بدبینی نسبت به آمار رسمی، آمارهای غیر رسمی را واقعی‌تر می‌دانند و به آنها استناد می‌کنند. در مورد پدیده زنان خیابانی هم آمارهای غیر رسمی بیش از آنچه باید، جولان می‌دهند چرا که عملاً آماری رسمی از تعداد این زنان وجود ندارد.
سال ۸۵ را شاید بتوان تنها سالی دانست که عده‌ای انگشت شمار از مسئولان کشور و پژوهشگران، تعداد تقریبی این زنان را ۳۰۰‌هزارنفر اعلام کردند. در آن زمان برای نخستین‌بار پژوهشگران دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی زنگ خطر پایین‌آمدن سن روسپیگری را به‌صدا درآوردند. در بررسی که در آن زمان درباره گروه سنی زنان خیابانی انجام شد از بین شش‌هزار و ۵۳‌زن خیابانی که در کل کشور زندانی بودند، دختران بین ۱۲ تا ۲۵‌سال، بیشترین تعداد را تشکیل می‌دادند.
البته همان زمان هادی معتمدی، مدیرکل وقت دفتر آسیب‌های اجتماعی بهزیستی کشور، اعلام کرد که آمار نجومی درباره این پدیده را قبول ندارد و عنوان کرد که ۴‌هزار زن خیابانی در کشور وجود دارد که بهزیستی تنها قادر است سالانه ۱۵۰۰نفر از آن‌ها را ساماندهی کند که البته ظاهراً تضمینی برای این ساماندهی وجود نداشت چرا که به گفته خود او، «نیمی از زنانی که ساماندهی شده‌اند به چرخه کارگری جنسی در مقابل دریافت پول بازمی‌گردند. » البته پس از آن آمارهایی هم از سوی نیروی انتظامی اعلام شد که بسیار کمتر از آمار اعلام شده قبلی بود و به عقیده بسیاری از کارشناسان، نمی‌توانست مبنای دقیقی برای تصمیم‌گیری در این باره باشد، چرا که تهیه آمار برای زنان خیابانی دشوار است و نمی‌توان با قاطعیت گفت چه تعداد زنان خیابانی وجود دارد. با وجود در دست نبودن آماری مشخص در مورد تعداد زنان خیابانی، معصومه آباد عضو شورای شهر تهران چندی پیش اعلام کرد خوشبختانه تعداد زنان خیابانی در شهر تهران کم شده است. این در حالی است که بر اساس اعلام سازمان بهزیستی، کلانشهرها و بویژه تهران، دارای بیشترین تعداد
زنان خیابانی هستند.
به گفته این عضو شورای شهر، در حال حاضر کمترین سن این زنان بین ۱۶تا ۱۷سال است و عموماً دختران شهرستانی هستند که به دلایل مختلف از خانه فرارکرده و به شهر تهران آمده‌اند.
او می‌گوید: « دخترانی که به هر دلیل از خانه‌شان فرار می‌کنند «دختران گریز از خانه» نام گرفته‌اند و اگر در ۲۴تا ۴۸ساعت اولیه ترک خانه مورد حمایت نهادهای حمایتی قرار بگیرند و از ورودشان به چرخه بحران جلوگیری شود می‌توان پدیده خیابانی شدن آنان را تا حد زیادی کنترل کرد. اگر نهادهای حمایتی بتوانند دخترا‌نی را که از خانه فرار کرده‌‌اند به محل‌های امن منتقل کنند، همین حس امنیت سبب جلوگیری از بروز بحران‌های بعدی برای آنها می‌شود که نتیجه این نوع برنامه‌ریزی سبب محافظت دختران از ورود به باندهای فساد و فحشا می‌شود. »
البته در این رابطه نباید نقش سازمان‌های حمایتی مردم‌نهاد را نادیده گرفت که می‌توانند‌ یک چرخه سالم برای حمایت از دختران و زنان جوان فراهم آورند، از همین رو تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد از سوی دولت‌ها، یک امر مسلم برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌رود.

خطر انتقال ویروس ایدز از طریق زنان خیابانی
«ایدز» از آن نام‌هایی است که شنیدنش تن آدم را می‌لرزاند. این ویروس که تا چند سال پیش بیشتر از طریق اعتیاد تزریقی انتقال می‌یافت، حالا با روابط جنسی خودش را در جامعه منتشر می‌کند و عواقب ناگواری را به جا می‌گذارد.
دکتر علی اکبر سیاری، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چندی پیش با هشدار نسبت به افزایش ایدز در زنان خیابانی تأکید کرد که این معضل نیاز به اندیشیدن چاره اساسی دارد. او عنوان کرد تا قبل از این نگران اعتیاد تزریقی و ابتلا به ایدز بودیم ولی در حال حاضر انتقال از طریق جنسی بویژه از طریق استفاده از روان گردان‌ها بسیار نگران‌کننده است.
وزارت بهداشت نیز آخرین آمار تعداد مبتلایان شناسایی شده به ویروس ایدز را در کشور ۲۷ هزار و ۸۸۸ نفر اعلام کرد که بر اساس اعلام این وزارتخانه ۳۸ درصد موارد جدید از طریق رابطه جنسی مبتلا شده‌اند. وزارت بهداشت پیش از این نیز اعلام کرده بود سالانه ۵ تا ۱۰ نفر از طریق روسپی‌ها به ویروس HIV یا همان ایدز مبتلا می‌شوند.
در واقع تغییر الگوی انتقال ایدز از راه اعتیاد تزریقی به ارتباط جنسی کنترل نشده، یکی از دلایل توجه مسئولان به واقعیت زنان خیابانی است به طوری که دکتر مینو محرز، رئیس کمیته کشوری ایدز بارها نسبت به پنهان ماندن اخبار و اطلاعات در مورد افزایش بیماری ایدز در کشور انتقاد کرده و عنوان داشته که صدا و سیما نتوانسته تاکنون در زمینه آگاهی‌رسانی به مردم درباره موج سوم ایدز از طریق رفتارهای پرخطر جنسی موفق عمل کند.
البته در رابطه با زنان خیابانی نباید تنها توجه را به خود آنها معطوف کرد، چرا که در مقابل تن فروشی این زنان، مردانی هم هستند که همواره به برقراری چنین روابطی تمایل نشان می‌دهند و بدون شک باید از منظر فرهنگی و با در نظر گرفتن تمام جوانب به حل این معضل پرداخت.
زنان خیابانی، زیر سقف شهر قد می‌کشند و در هیاهوی آدم‌ها گم می‌شوند، اما آثار ناخوشایند این پدیده اجتماعی آنچنان گریبانگیر جامعه می‌شود که رهایی از آن سال‌ها زمان نیاز دارد و لازم است تا تمام ظرفیت‌ها برای مقابله با این پدیده و حل معضل، به کار گرفته شود، معضلی که در لایه‌های پنهان جامعه ریشه دوانده است.

افزایش نگران کننده آمار خودکشی در میان زنان و جوانان

شهریور ۱۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

آژانس سلامت سازمان ملل متحد استراتژی ملی را برای جلوگیری از خودکشی در کشور ها به کار گرفته است. به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، خودکشی یک مشکل جهانی است که در هر سن و هر سطح جهان می تواند رخ دهد و دومین علت اصلی مرگ و میر در افراد جوان بین سنین ۱۵ تا ۲۹ است.

بررسی ها نشان می دهند، مدارک و شواهد از کشورهای مختلف نشان می دهد محدود کردن دسترسی به این معنی است که مردم برای جلوگیری از خودکشی از وسایلی دور باشند. برخی از رایج ترین وسایل عبارتند از خوردن سموم آفت کش، حلق آویز و استفاده از سلاح گرم.

WHO گزارش می دهد یکی دیگر از راه های مهم برای کاهش مرگ و میر با خودکشی داشتن یک برنامه ملی هماهنگ که در حال حاضر تنها در ۲۸ کشور به تصویب رسیده است می باشد. پیشگیری از خودکشی موثر مستلزم آن است که ادارات دولتی با هم کار کنند و یک برنامه جامع و قوانین خاصی را تصویب کنند.

خودکشی در میان ۷۰ ساله ها و به وی‍ژه در زنان و بین جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله یشتر از سایر سنین است و کشورهای ثروتمند نرخ کمتری از خودکشی را در میان جوانان و زنان مسن نسبت به کشور های با درآمد متوسط و یا ضعیف را دارند.

جنوب شرق آسیا دارای بالاترین میزان خودکشی است، بسیاری از خودکشی ها در جهان در این منطقه رخ می دهد. چین و کره جنوبی نیز آمار زیادی از خودکشی ها را هر ساله به خود اختصتص می دهند.

غرب اقیانوس آرام تنها منطقه ای که نرخ خودکشی در میان زنان بالاتر از مردان است. خودکشی در میان جوانان نگرانی در همه جا است به ویژه در کشورهاینزدیک اقیانوس آرام که نرخ خودکشی روز به روز در خال افزایش است.

در آفریقا، میزان خودکشی برآورد نزدیک به میانگین جهانی ۱۱٫۴ در هر ۱۰۰،۰۰۰ نفر در سالاست و سازمان جهانی بهداشت و مقامات کشور ها ر تلاش اند تا با ارائه راهکار هایی بتوانند از میزان مرگ و میر بکاهند.

اعتماد چیست؟

قابل اعتماد بودن عبارت است از : عدم تضعیف پذیرش، جبران متقابل، پشتیبانی و تقویت رابطه. بنابراین تعریف، ما در عین حال که به دیگران اعتماد می کنیم خود نیز باید فردی قابل اعتماد باشیم.

چرا که اعتماد، از مورد اعتماد بودن برمی خیزد، اگر شما فردی قابل اعتماد باشید اما طرف مقابل تان فاقد این ویژگی باشد، به راحتی آن رابطه اعتماد آمیز از بین می رود. در نتیجه به طور کلی می توان گفت که اعتماد یعنی اطمینان از اینکه طرف مقابل در روابطش با شما، قصد ضربه زدن ندارد. اطمینان از اینکه او نیز شما را دوست دارد. اعتماد شامل دستیابی به شناختی معمول و معقول درباره افراد، و همچنین تعیین حد و مرزهای مشخص برای برقراری و حفظ روابط موفقیت آمیز است.

رفتارهایی که اعتماد را از بین می برد

تمسخر کردن

یا به عبارت دیگر دست انداختن باعث می شود طرف مقابل فکر کند شما فرد قابل اعتمادی نیستید و رابطه ی خوبی را با شما نمی تواند برقرار کند. البته لازم به ذکر است که تمسخر کردن کاملا متفاوت از شوخی کردن است. در تمسخر کردن فرد قصد تحقیر و پایین آوردن شان و منزلت طرف مقابل را دارد در حالی که در مزاح یا شوخی هدف شما این نیست که موقعیت یا کلیت فرد مقابل تان را زیر سوال ببرید.

بیان انتقاد آمیز از رفتار دیگران

تا حد امکان از سرزنش دیگران خودداری کنید چون انتقاد ممکن است اعتماد طرف مقابل را از بین ببرد و دلیل عمده ی دیگر این است که امکان دارد احساس فرد دیگر نزد شما پذیرفته نشود.

اگر انتقاد در جهتی باشد که تغییر ممکن نباشد جنبه ی مخرب خواهد داشت ولی در صورتی که از روش درست انتقاد استفاده کنید و همچنین طرف مقابلتان انتقاد پذیر باشد، با این اقدام برای تفهیم احساسات یک قدم جلوتر گذاشته اید.

اعتماد یعنی اطمینان از اینکه طرف مقابل در روابطش با شما، قصد ضربه زدن ندارد و اطمینان از اینکه او نیز شما را دوست دارد

سکوت به حالت بی تفاوتی و یا کنش های طرد کنندگی

فرض کنیم اتفاقی افتاده. شخصی روبه روی ما می نشیند و مساله را برای ما بازگو می کند. اگر کاملا بی تفاوت بوده و نگاه چشم در چشم نداشته باشیم و عکس العمل کلامی در برابر حرفهای وی نشان ندهیم، تمامی اینها دال بر عدم توجه است.

حرکات صورت، تکان دادن سر، کج خلقی کردن، ابرو بالا انداختن و .. همه از علایم بی تفاوتی وکنش های طرد کننده ای هستند که موجب شکست خوردن رابطه شما با اطرافیان می گردد.

ارزیابی دیگران در پاسخ

ارزیابی دیگران در پاسخ، شامل مورد ارزیابی قرار دادن  بازخورد دیگری است. در واقع پاسخی که ما به طرف مقابل می دهیم به نوعی شخصیت فرد را ارزیابی می کنیم و در پاسخ دادن دیگران را ارزیابی می کنیم در حالی که به موقعیت توجه نمی کنیم و به شرایطی که به وجود آمده است توجهی نداریم.

شما تا زمانی می توانید اعتماد کنید که بازخورد طرف مقابل تایید کننده اعتماد باشد. ولی اگر شما اعتماد کنید و طرف مقابل بی اعتماد باشد، این طرز تلقی موجب می شود که اعتماد از بین برود

خودداری از جبران متقابل در برابر گشودگی و مشارکت دیگران

شما تا زمانی می توانید اعتماد کنید که بازخورد طرف مقابل تایید کننده اعتماد باشد. ولی اگر شما اعتماد کنید و طرف مقابل بی اعتماد باشد، این طرز تلقی موجب می شود که اعتماد از بین برود. به طور خلاصه اعتماد به این معنا است که شما به دیگران اجازه دهید احساسات، هیجانات و واکنش های شما را دریابد و آنها را محترم بشمارند و در واقع در احسساسات و افکارتان سهم پذیر باشید البته بدون آنکه هیچ گونه تبعیضی را به کار ببرید.

اعتماد داشتن به دیگران موجب می شود که واکنش ها و رفتار ما جنبه حمایت گونه و پاداش بخشی برای آنها پیداکند. از این طریق فرض ما بر این است که دیگران قصد ندارند عمدا به ما آسیبی برسانند و اگر عملی از آنها سرزند آن را دال بر اشتباه یا خطا می گذاریم که میتوانیم آن را بپذیریم.

برای بنای اعتماد، افراد به چه ویژگی های رفتاری نیازمندند؟
به منظور بنای اعتماد، افراد به ویژگی های رفتاری، نگرش ها و باورهای زیرنیازمندند:

کاستن از احساس رقابت

کاهش رقابت ، حسادت و تدافع در برابر افراد مهم زندگی تان روشی  برای از میان برداشتن موانع بین شما وآنها است. کاهش چنین موانع روان شناختی برای حرکت به سوی ساختن اعتمادی دوطرفه ضروری است. پرده برداری ازنقاط منفی خود، خود افشاگری و پذیرش بی قید و شرط اطرافیان، در کاهش بدفهمی یا ارتباط نادرست بین شما و اشخاص مهم زندگی تان ضروری تلقی می شود. این خود افشاگری دیدگاه شما را از موانع موجود بر سر راه ارتباطات متقابل آشکار می سازد. خود افشاگری شما، ماسک تدافعی را از چهره تان بر می دارد و به دیگران فرصت می دهد تا شما را مثل خودتان بشناسند. بنابراین آسان تر است که اعتماد کنیم که چه چیز واقعی و چه چیز غیر واقعی و ناپیدا است.

خطر پذیرش دیگران را تقبل کنید

منظور از خطر پذیرش دیگران آن است که همکاران و اطرافیان خود را همان طور که هستند بپذیرید. مطابق با دیدگاه انسان گرایانه، این نوع پذیرش به معنای توجه مثبت نامشروط است و از این طریق ما انسان های اطراف خود را با مجموعه ای از ویژگی های مثبت و منفی شان می پذیریم و قبول داریم، نه صرفا به علت نکات مثبت رفتاری که دارا هستند. این تقبل، شما را در نزد دیگران، شخصی واقعی جلوه می دهد. این پذیرش، رفتاری ضروری برای بنای اعتماد بین دو نفر است که شما ارتباط را روی آن استوار می سازید.

پذیرش خود و خود دوست داری کلیدی است برای احداث شاهراه اعتماد در مسیر

زندگی

خودافشاگری

خودابرازی یا خود آشکار سازی یکی از ملزومات ارتباط موثر است. یعنی تا زمانی که شما احساسات و یا افکار خود را آشکار نسازید نمی توانید انتظار داشته باشید که دیگران نیز با شما همراهی و همکاری داشته باشند. وجود خودابرازی در روابط باعث شکل گیری اهداف مشترک شده و مانع از شکل گیری اهداف جداگانه در محیط کاری و سایر محیط های زندگی می گردد. این ویژگی گامی ضروری برای بنای اعتماد بین مردم محسوب می شود. برای خودافشاگری کامل باید خطر آسیب دیدن از دیگران را بپذیرید. این خطر پذیری سنگ بنای مهم در ایجاد و پرورش اعتماد به شمار می آید.

ترس را رها کنید

ترس، مراودت شما را با دیگران محدود می سازد. خود را از آن دسته از قیود رفتاری که رشد هیجانی شما را از حرکت باز می دارند، آزاد سازید. ترس از طرد شدن، ترس از شکست، ترس از مراقبت، ترس از موفقیت، ترس از آسیب دیدن،ترس از ناشناخته ها و ترس از صمیمیت ها از جمله موانع ایجاد و پرورش ارتباطات معتمدانه است و در صورت عدم توجه مناسب و اقدامات درمانی در مسیر رشد ارتباطات مانع ایجاد می کنند.

پذیرش خود

پذیرش خودتان و توانایی های بالقوه تان گامی مهم در زمین گذاشتن سپر حفاظتی و برقراری ارتباطاتی توام با اعتماد به دیگران است. در صورتی که شما به هویت خود نامطمئن هستید و در نتیجه نمی توانید ابتدا خودتان را بپذیرید، چگونه می توانید به ارزیابی از خودتان بپردازید که در اعتماد سازی امری لازم تلقی می شود؟

پذیرش خود و خود دوست داری کلیدی است برای احداث شاهراه اعتماد در مسیر زندگی.

۱۰ حرکت برای تقویت عضلات باسن

انجام تمرین های مناسب و حـرکـات ورزشـی مـربـوط بـه ایـن قـــسمت از بدن تغییرات چشـمـگیری را در ایـن نـقــطه به وجود می آورد و به شما کمـک می کـنـد تا عضلات باسن خود را به سختی سنگ در آوریـد. حـال بـه چـنـد نـمونه از این حرکات و تمرین های کششـی کـه نـقــش مــهمی را در استحکام بخشیدن به عضلات مختلف پشت شما ایفا می کنند اشاره میکنیم.

۱) اسکات
ایـن تــمرین تاثیر بسزایی برروی عضلات باسن و ران شما میگذارد.ایـن حـــرکت را می توان به طرق مختلف انجام داد. از جمله بر روی صندلی که تصویر آن را مشاهده می کنید. پـاهــا را به عرض باسن خـود بـاز کـنید سپس تا آنجا که میتوانید تنه خود را به زمین نزدیک کـنــید. توجه داشته باشید که در طول حرکت شکم تو، کمر صاف و زانـوهـا در پشـت پنـجه هـا قرار داشته باشند. اجازه دهید تا باسن شما به آرامی به صندلی برخورد نماید و سپس درهنگام بلند شدن عضلات باسن را تا آنجا که میتوانید فشرده و منقبض کنید.
۲) جهش
از آنـجـایی کـه در ایـن حـرکت از پـای خــود برای ایجاد تعادل و توازن اسـتـفـاده مـی کنید تــــاثیر بسزایی را در پرورش عضلات بالای ران می گـذاریـد. بایستید و پای خود را به صورت ایستا بر بالای یک مرز مشـخـص قرار دهـیـــد. موقعیت پرش به خود بگیرید و پای خود را به سمت موقعیت مورد نظر برانید. در این حالت خم شدن پای راست بلامانع است. در این تمرین می بایست زانوی سمت راست پشت پنجه ها، شکم تو و نـیم تنه از کمر به بالا راست و مستقیم قرار داشته باشد. به آرامی پای چپ را به عقب بیاورید تا به حالت اولیه باز گردد. این حرکت را ۸-۱۲ مرتبه تکرار کنید و پاها را عوض و حرکت را برای هر پا ۲-۳ ست تکرار کنید.
۳) کشش ران ها
در این حرکت ممکن است سوزش خفیفی را در عضلات عقب ران و باسن خود احساس کنید. به حالت دمر بر روی یک پله و یا یک سکو دراز بکشید و باسن خود را بر روی لبه پله قرار دهید. پاهای خود را صاف کنید بطوریکه پنجه ها به آرامی بر روی زمین قرار گیرند سپس باسن و عضلات پشتی ران را منقبض کرده و بفشارید. پاهای خود را به سمت بالا هدایت کنید تا با باسن شما موازی شده و هم سطح آن قرار گیرند. برای ۲-۳ ثانیه این حالت را حفظ کنید. بعد از آن پاها را پایین بیاورید تا انگشتان پا به آرامی به زمین برخورد کنند. این حرکت را برای ۲-۳ ست ۸-۱۲ انجام دهید.
۴- کشش ران به سمت خارج هنگامیکه ران ها تحت فشار قرار می گیرند تاثیر مستقیمی بر روی عضلات باسن می گذارند. این حرکت بسیار آسان بوده و می تواند به حالت ایستاده و یا خوابیده به پهلو انجام پذیرد. بایستید و پای خود را از پهلو به سمت خارج ببرید و آن را چند سانتی متر بالاتر از سطح زمین قرار دهید. توجه داشته باشید که باسن، زانو و کف پا در یک راستا قرار بگیرند و پاها تا حد امکان کشیده شوند. این حرکت را ۸-۱۲ مرتبه برای هر یک از پاها تکرار کنید. برای وارد کردن فشار هرچه بیشتر می توانید یک قوزبند ۲۵/۰-۵/۰ کیلوگرمی را نیز به پای خود متصل کنید.
۵) بلندکردن وزنه
این حرکت برای باسن، ران و کلیه عضلات قسمت پشت بدن مفید است. بایستید و پاها را به اندازه باسن خود باز کنید، سنگینی بدن باید بر روی قسمت جلویی ران ها باشد. در این حرکت شکم تو و کمر راست می باشد. در تمام مدت انجام این تمرین میله باید نزدیک به پاهای شما قرار داشته و از خم کردن زانوها بپرهیزید. حرکت در ۲-۳ ست ۸-۱۲ تایی انجام می پذیرد.
۶) کوه پیمایی
کوه پیمایی به شما کمک میکند تا مقادیر زیادی کالری از دست دهید. بالا رفتن از سراشیبی های تند به ویژه در ارتفاعات که هوا رقیق تر است انرژی فراوانی را می طلبد. همچنین در هنگام پایین آمدن که در سرازیری قرار می گیرید کلیه عضلات باسن به طور ناخودآگاه به کار می افتند. اگر یک کوله پشتی سنگین را هم بر دوش خود بیندازید، آنگاه یک وزرش پر تحرک بی نظیر را انجام می دهید و به علاوه میتوانید از طبیعت اطراف خود نیز لذت ببرید. یک فرد ۷۰ کیلویی در یک ساعت کوه پیمایی در حدود ۳۹۰ کالری میسوزاند.
۷) دوچرخه سواری
دوچرخه سواری برای حفظ تناسب اندام های مختلف بدن شما مفید است و عضلات ران و باسن را نیز به تحرک وا میدارد. بر روی یک دوچرخه بنشینید و ۳ دقیقه با سرعت ۲۵ کیلومتر در ساعت یا ۲ دقیقه با سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت رکاب بزنید. برای از بین بردن هرچه بیشتر کالری میتوانید برای ۳۰ دقیقه به طور مداوم به رکاب زدن ادامه دهید. دوچرخه سواری را میتوانید هم با استفاده از دستگاه های موجود در باشگاه های ورزشی انجام دهید و هم با یک دوچرخه در فضای باز. رکاب زدن به تقویت عضلات باسن کمک می کند. یک شخص ۷۰ کیلویی در مدت زمانی برابر با ۴۵ دقیقه در حدود ۳۳۵ کالری می سوزاند
۸) دویدن
دویدن جزء ورزشهای قابل دسترس برای همگان است. یادگیری آن ساده است، باعث کاهش استرس می شود، سبب از دست دادن وزن اضافی می شود و شادی و نشاط را به شما هدیه می کند. به علاوه تک تک عضلات باسن شما را نیز به حرکت وا می دارد به ویژه زمانی که چندین مانع نیز بر سر راه شما قرار داشته باشد. دو سرعت گزینه ای است برای آن عده که قصد سوزاندن کالری بیشتری را دارند.
۹) کیک بوکس
کیک بوکس این روزها بازار گرمی دارد و به علاوه یک ورزش مناسب برای باسن به شمار می رود. در این ورزش لگدهای کنترل شده بر روی عضلات ران، باسن و حتی شکم شما تاثیر می گذارند. البته آمیختن مشت های پی در پی برای عضلات شکم مفیدتر خواهد بود. یک خانم ۷۰ کیلویی در مدت زمان ۴۵ دقیقه انجام حرکات کیک بوکس در حدود ۵۰۰ کالری می سوزاند.
۱۰) پیاده روی
پیاده روی ورزش ساده ای است که میتوان آنرا در هر کجا انجام داد. نیاز به آموزش ندارد و شما میتوانید آنرا در هر زمان که اراده کنید انجام دهید. می توانید از تپه ها بالا روید و مدت زمان آنرا هر روز بیش از روز قبل افزایش دهید. با این کار می توانید چربی موجود در باسن خود را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهید. یک فرد ۷۰ کیلویی در حین ۱ ساعت پیاده روی تند حدود ۳۰۰ کالری از دست می دهد

حساسیت به بدلیجات

ساده‌ترین نوع واکنش بدن به لوازم تزئینی و جواهرآلات، سبز تیره یا سیاه‌شدن پوست ناحیه در تماس با این لوازم است اما خیال‌تان راحت باشد، این تغییر رنگ ناشی از حساسیت و حساس‌شدن پوست شما نیست. دکتر « دیوید هرشتال »، متخصص پوست و مو در مرکز دانشگاهی « لودردال » می‌گوید: « زیورآلات، به جز زیورآلات ساخته شده از طلا، با اکسید شدن این حالت سبز شدن را در پوست ایجاد می‌کند.

جواهرآلات طبیعی، مثل طلای ۱۸ عیار، بسیار کمتر دچار اکسیدشدن می‌شوند و برای همین شما معمولا این روند را با آن‌ها نمی‌بینید. » این پزشک متخصص می‌گوید: « در تابستان‌ها این وضعیت شدید‌تر است، زیرا در تابستان پوست بیشتر عرق می‌کند و نمک موجود در عرق بدن این روند را تشدید می‌کند. » دکتر هرشتال برای شما یک توصیه مهم دارد: « اگر گردنبند مسی‌تان را دوست دارید یا از گردنبند‌هایی با ترکیب فلزی، غیر از طلا استفاده می‌کنید، در زمان رفتن به باشگاه ورزشی یا بودن ساعت‌ها زیر آفتاب، از آن‌ها استفاده نکنید.»

مواظب باشید جانتان به خطر نیفتد

یک نکته بسیار مهم در مورد واکنش‌ها نسبت به زیورآلات واکنش بدن به لاتکس است. لاتکس ماده‌ای است که به‌طور معمول در بخش‌های غیرفلزی جواهرآلات به کار گرفته می‌شود.

البته موادی که برای ساخت لاتکس به کار گرفته می‌شوند، حساسیت‌های ساده پوستی را رقم می‌زنند اما واکنش به لاتکس که بسیار شیوع کمتری دارد بسیار خطرناک است و حتی می‌تواند جان فرد را در خطر قرار دهد. واکنش به لاتکس می‌تواند باعث افزایش میزان ضربان قلب، کاهش شدید فشار خون یا سخت تنفس کردن و درصورت درمان نشدن حتی به مرگ بینجامد. اگر احساس کردید که با استفاده از یک وسیله تزئینی دچار مشکل جسمی در قلب و تنفس شده‌اید فورا آن وسیله را از بدن خود دور کنید و به پزشک مراجعه کنید.

وقتی کل بدن‌تان پر از جوش می‌شود

نوع شدید‌تر واکنش به جواهرآلات که شامل واکنش پوستی و ایجاد حساسیت است، ‌عموما به دلیل وجود نیکل‌ در زیورآلات تزئینی است. در واقع اکثر مشکلات را همین نیکل موجب می‌شود. این واکنش سن و سال نمی‌شناسد و معمولا ۱۲ تا ۴۸ ساعت بعد از آن‌که برای نخستین‌بار از زیورآلات نیکل‌دار خود استفاده کردید، رخ می‌دهد

واکنش پوستی ممکن است شامل جوش‌های قرمز خارش دار باشد یا حتی کهیرهای حاوی مایع تشکیل شود.

به‌طور معمول این واکنش‌ها فقط در ناحیه‌ای از پوست که با آن زیورآلات تماس داشته ایجاد می‌شود. اما گاهی هم دیده شده است که واکنش در تمام نقاط بدن ایجاد می‌شود. اگر واکنش شدید نسبت به نیکل در بدن شما ایجاد شود، ممکن است هر بار که از زیورآلات حاوی نیکل استفاده کنید در کل بدن‌تان واکنش‌های پوستی شدید داشته باشید.

نیکل

اما اصلا این نیکل چی هست و چه شکلی است؟ نیکل یک فلز سفید ـ نقره‌ای رنگ است که در طبیعت یافت می‌شود و همراه با سایر فلزات می‌شود تا زیورآلات را بسازد برای مثال از ترکیب نیکل و آهن برای ساخت استیل مقاوم استفاده می‌شود. سایر موارد استفاده از نیکل در زندگی روزمره انسان‌ها عبارت است از: زیپ‌ها و دکمه‌های لباس‌ها، بند و گیره جواهر‌آلات و گیره‌های لباس‌های زنانه.

وقتی به زیپ شلوار حساسیت دارید

اگر متوجه شدید که بدن شما نسبت به این موارد حساس است و مثلا در محل دکمه یا زیپ لباس‌تان یا در زمان استفاده از زیور‌آلات فلزی دچار مشکل شدید باید حتما به فکر جانشین‌کردن این وسایل باشید.

استفاده از زیپ پلاستیکی و فلزی که با لایه کامل رنگ، پوشیده شده باشند یا حاوی نیکل نباشند یک گزینه خوب است اما اگر به زیورآلات غیر طلا علاقه زیادی دارید و نمی‌دانید چه نوع زیورآلاتی را باید خریداری کنید یک راه ساده در دسترس شماست؛ یک کیت آزمایش نیکل بخرید.

این کیت‌های آزمایش که برخی از آن‌ها به شکل مداد هستند با مالیدن به زیورآلات به شما نشان می‌دهند که این زیورآلات نیکل دارند یا نه.

چه مدتی از بدلیجات استفاده ‌کنید؟

اما دکتر « ادری کومین »، فوق‌ تخصص پوست در دانشگاه « کانزاس » چند توصیه دیگر هم برای شما دارد:

پوست‌تان را خشک کنید
هر وقت که خواستید از زیورآلات بدل استفاده کنید حتما تمام مناطق پوست‌تان را که در تماس با آن بدلیجات قرار می‌گیرند کاملا خشک کنید.

مرطوب‌ کننده فراموش نشود

قبل از استفاده از هر زیورآلات بدلی منطقه پوستی در تماس با آن زیورآلات را با یک لایه مرطوب‌کننده محافظ پوشانید. این لایه محافظ مانع تماس مستقیم بدلیجات با پوست شما می‌شود.

نو شوید

اگر زیورآلات قدیمی دارید که خیلی دوست‌شان دارید و می‌خواهید دوباره از آن‌ها استفاده کنید آن‌ها را پیش سازنده‌های اینگونه محصولات ببرید و از آن‌ها بخواهید که لایه‌های محافظ از جنس استیل روی این زیورآلات بکشند. زیورآلات بدلی در گذر زمان لایه محافظ خود را از دست می‌دهند و اینگونه حساسیت‌زایی آن‌ها بیشتر می‌شود.

حتی اگر به زیورآلات خودتان حساسیت دارید هم نگران نباشید؛ راه‌هایی وجود دارد که مشکل را حل کنید:

از استیل‌ها استفاده کنید

اگر لوازم تزئینی غیرطلا و جواهر را دوست دارید می‌توانید از زیورآلات ساخته شده از استیل یا پلاستیک استفاده کنید. یادتان باشد که گیره گوشواره و سنجاق گردنبند هم بسیار حساسیت‌زا هستند و باید مواظب آن‌ها هم باشید. دکتر «رابرت نورمن»، متخصص پوست و مو در دانشگاه «تامپابی» می‌گوید: «اگر حتی نسبت به گوشواره‌ها، گردنبند و دستبند استیل، ‌نقره یا پلاستیکی خود واکنش نشان دادید به قفل یا بند این وسایل دقت کنید، ‌اگر از نیکل بود می‌توانید آن را با استیل یا بندها و قفل‌های طلا یا نقره جایگزین کنید.»

هابیوآلرژیک استفاده کنید

برخی کارخانه‌های معتبر زیورآلاتی تهیه‌ کرده‌اند که روی جعبه آن نوشته‌ شده است Hypo-allergenic به معنای کم‌حساسیت‌زا که این محصولات عموما حساسیتی در پوست ایجاد نمی‌کنند.

از لاک ناخن استفاده کنید

دکتر «سایا‌دا‌باکس»، متخصص ایمونولوژی یک توصیه جالب برای شما دارد: روی قسمت‌هایی مثل قفل یا گیره گردنبندها و گوشواره‌ها را کاملا با لاک ناخن بپوشانید، اگر حتی با این شیوه هم حساسیت شما برطرف نشد بهتر است که بی‌خیال آن لوازم تزئینی شوید.

نکته : امیدوارم با این راهکارها شما هم بتوانید از بدلیجات دلخواه خود استفاده کنید .

احتمال چاقی در فرزندان طلاق بیشتر است

خرداد ۱۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي, تغذيه

گروهی از متخصصان نروژی با بیان اینکه ساختار خانواده به میزان قابل توجهی بر وزن کودکان تاثیر می‌گذارد، هشدار دادند فرزندان طلاق بیشتر در معرض ابتلا به چاقی هستند.

نتایج مطالعات جدید این متخصصان حاکیست ساختار خانواده به میزان قابل توجهی بر وزن کودکان تاثیر می‌گذارد. در این بررسی ۳۱۶۶ دانش‌آموز شرکت داشتند که وزن، قد و دورکمر آنان اندازه‌گیری شد. سپس این اطلاعات با وضعیت تأهل والدینشان مقایسه شد. این تیم متخصصان در تحلیل‌های خود متوجه شدند کودکانِ والدین مطلقه بیش از کودکان دیگر در معرض چاقی و اضافه وزن هستند.

در یک بررسی دیگر که با شرکت ۷۹۱۵ کودک از هشت کشور مختلف اروپایی در نروژ انجام گرفت مشاهده شد که غذا خوردن در کنار اعضای خانواده بر الگوی غذا خوردن کودک تاثیر می‌گذارد و به والدین اجازه می‌دهد که نوع رژیم غذایی فرزندشان را کنترل کنند.

دکتر «فرویدیس ویک» از دانشگاه «آگدر» در نروژ گفت: ‌ نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که غذا خوردن با اعضای خانواده در کنترل وزن کودک اهمیت دارد.

به نقل از ساینس ورلد ریپورت، به گفته این متخصصان خطر چاقی در کودکانی که با والدینشان صبحانه می‌خورند ۴۰ درصد کاهش می‌یابد. همچنین این خطر در کودکانی که در کنار والدینشان شام می‌خوردند ۳۰ درصد کمتر است. هرچند درگیری والدین در مدت زمان غذا خوردن بر الگوهای غذایی کودکان تاثیر سوء دارد.

پر کردن اوقات فراغت کودکان

اوقات فراغت زمانی است که متعلق به فرزند شماست از این رو کودک باید بتواند به کارهایی بپردازد که به آن‌ها علاقه‌مند است با این حال برنامه ریزی برای استفاده از این زمان ارزشمند بدون نظارت و همراهی بزرگسالان امکان پذیر نیست. در ادامه به برخی از مهم‌ترین نکاتی که باید در تنظیم اوقات فراغت به آن‌ها توجه کرد، اشاره می‌شود.

در روزهای تعطیل که کودک از ارائه تکالیف و پیروی از برنامه روزمره سال تحصیلی فراغت دارد باید از فرصت استفاده کرد و به انتقال ارزش ها و دانشی به کودک بپردازید که در دیگر زمان ها به علت محدودیت زمانی قادر نبوده اید برای آن وقت کافی اختصاص دهید.

توجه به علاقه کودک

در تنظیم برنامه های اوقات فراعت، علایق کودک را مد نظر قرار دهید. بنابراین ضروری است که دیدگاه او در زمینه نحوه سپری کردن اوقاتش را جویا شوید. همچنین از او بپرسید دوست دارد در انتهای این تابستان به چه اهدافی دست یافته باشد.

ورزش را فراموش نکنید

یکی از مهم ترین بخش های هر برنامه اوقات فراغت خصوصاً برای کودکان، پرداختن به فعالیت های جسمی به ویژه ورزش کردن است. کودکان برای بهبود فرآیند تحول روان شناختی و جسمانی خود به تحرک و فعالیت نیاز دارند. همچنین ورزش می تواند به پیشگیری از ابتلا به اختلال های روان شناختی خصوصاً اضطراب یا افسردگی منجر شود و گرایش به رفتارهای نامطلوبی همچون اعتیاد را در بزرگسالی می کاهد.

زمانی برای با هم بودن

همواره نیازی نیست که برای ایجاد نشاط و تحرک در کودک هزینه ای اختصاص دهید گاهی بردن کودک به نزدیک ترین فضای سبز نیز می تواند فرصتی نشاط آور و لذت بخش را برای کودک فراهم سازد. به خصوص این که در این زمان کودک می تواند لحظات خوبی را در کنار والدین سپری کند و با آن ها به تفریح و بازی بپردازد. البته این موضوع به آن معنا نیست که کودک دیگر از یک برنامه ورزشی منظم و تحت نظارت مربی ماهر در آن حوزه بی نیاز است.

ثبت نام در کلاس های بی شمار ممنوع

موضوعات متنوعی را در برنامه کودک قرار دهید، نه آنکه او را خسته کنید و به کلاس های بی شمار بفرستید بلکه جنبه های مختلف تحول روان شناختی و جسمانی کودک را در نظر بگیرید؛ مثلاً صرفاً او را در کلاس های تقویتی درس های مدرسه ثبت نام نکنید بلکه در نظر داشته باشید که برنامه های هنری یا تفریحی نیز برای او لازم است.

تقویت فرهنگ کتابخوانی

خواندن کتاب، مجله و روزنامه را به عادتی برای کودک تبدیل کنید. با او به خرید بروید و با مشارکت یکدیگر کتاب های مورد علاقه اش را تهیه یا او را در یک کتابخانه عضو کنید. مطالعه در حوزه های مختلف می تواند برای کودک فواید آموزشی بسیاری را فراهم آورد. همچنین او را برای شرایط و انتخاب های آینده آماده می سازد و مهارت های تحصیلی اش را تحت الشعاع قرار می دهد.

طبیعت گردی و درس های بی مانندش

برقراری ارتباط با طبیعت خارج از شهر نیز برای سلامت کودک اهمیت ویژه ای دارد. گردش در این فضا و تماس با محیط طبیعی درس ها و خاطراتی را برای فرزند شما خواهد داشت که درک آن در مکان های دیگر امکان پذیر نیست. همچنین تجارب متفاوت با محیط زندگی روزمره کودک دید او را وسعت می بخشد و نشاط و سرزندگی را برای او به همراه خواهد داشت. حتی اگر امکان مسافرت های چند روزه برای شما فراهم نیست می توانید حداقل یک روز را در روستاها و طبیعت اطراف شهرتان سپری کنید.

غنی سازی اوقات فراغت در منزل

یکی از مهم ترین مسائلی که باید در نظر داشته باشید انجام فعالیت هایی در جمع خانوادگی است. بنابراین کمک کردن در آشپزی، انجام بازی های خانوادگی یا تماشای یک برنامه تلویزیونی به طور دسته جمعی را فراموش نکنید. فرصت هایی برای دیدار با اقوام و تحکیم سنت های خانوادگی نیز برای کودک فراهم آورید. این ایام بهترین زمان برای مشارکت کودک در مسئولیت های خانه است، می توانید با تعیین پاداش برای انجام کارهایی که مدنظرتان است او را برای پذیرفتن نقش های آتی درزندگی آماده سازید.

از اعمال تغییرات کلی بپرهیزید

استراحت به موقع و کافی را برای کودک لحاظ کنید. کمی تغییر برنامه خواب و بیداری نسبت به روزهای مدرسه مشکل ساز نیست اما تغییر کلی در روند زمان خوابیدن و بیدار شدن کودک برای او صدمات جدی در پی دارد. همچنین الگوی غذایی کودک را کنترل کنید تا در این ایام دچار اضافه وزن یا کمبود مواد مغذی خاصی نشود.

زهرا حسین زاده ملکی

خراسان

تفریح سالم، مانع بروز امراض قلبی می شود

خرداد ۱۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, مطالب اجتماعي

درست است که بر آموزش و اطلاع رسانی درباره مصرف صحیح و به اندازه موادغذایی تاکید زیادی می کنیم اما یکی از ابعاد زندگی سالم که دوری از استرس و داشتن تفریح سالم است، در زندگی بسیاری از ایرانیان فراموش شده است.

دکتر شهین غفاری متخصص قلب و عروق با بیان این نکته به خراسان می گوید: یکی از بهترین راه های کم کردن استرس که از عوامل بروز بیماری های قلبی – عروقی است،تفریحات سالم است و همه افراد به گذراندن وقت، استراحت کافی و تفریح نیاز دارند تا از بیماری های قلبی مصون بمانند، در صورتی که بسیاری از افراد از خودرو استفاده می کنند و تحرک کافی ندارند و ورزش نمی کنند و به این ترتیب همه چیز دست به دست هم داده و آمار بیماری های قلبی را افزایش داده است.

مصرف امگا ۳ در پیشگیری از بیماری ها موثر است

فروردین ۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي, تغذيه, جهان پزشكي

امگا-۳ یک گروه از اسیدهای چرب ضروری غیراشباع پلی ( با چند پیوند دوگانه) است که بدن ما می تواند آن را بسازد. اگر امگا-۳ از طریق غذا به بدن نرسد، انسان نمی میرد، ولی ثابت شده که بدون آن به امراض زیادی مبتلا خواهد شد و متأسفانه اکثر این امراض جزء بیماری های لاعلاجی هستند که در نهایت فرد را به سمت مرگ پیش می برند.

نقش عمده و اصلی این ماده حیاتی که از اسیدهای چربی به نامEPA1 وDHA2 تشکیل شده است، پیشگیری از بیماری ها و گرفتگی رگ های خونی است. امگا- ۳ اعمال فیزیولوژیک مختلفی را در بدن به عهده دارد ولی همان طور که گفته شد در پیشگیری از تصلب شرایین( آرترواسکلروزیس) نقشی اساسی دارد.

امروزه در سراسر جهان اسیدهای چربEPA وDHA از خانواده امگا ۳، به عنوان معجزه قرن جدید در دنیای تغذیه مدرن، جایگاه بسیار مهمی را برای خود باز کرده اند و نقش عمده ای در پیشگیری از بیماری ها، به ویژه بیماری های قلبی و عروقی دارند.

امگا- ۳ به شما کمک می کند تا گامی در جهت سلامتی خود و خانواده تان بردارید و عمری طولانی و بدون بیماری را سپری کنید . شما می توانید با مصرف طولانی مدت امگا-۳، از مصرف داروهای مختلف کاسته و با این کار علاوه بر کاهش عوارض ناشی از داروها، در مصرف بودجه کشور نیز صرفه جویی می کنید.

در حال حاضر سالیانه میلیاردها ریال صرف درمان بیماران قلبی- عروقی و مغزی می شود که به طور مسلم صدمات اقتصادی بالایی را برای کشور دارد.

جایگاه امگا-۳ در پزشکی

در تمام مقالات علمی براهمیت نقش امگا-۳ در پیشگیری از بیماری های مختلف و همچنین به عنوان یک درمان تکمیلی در بیماران مبتلا تأکید شده است. تحقیقات علمی نشان می دهد امگا-۳ در تنظیم متابولیسم بدن، دو نقش اساسی را به عهده دارد:

۱- در سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن نقش دارد.

۲- در اعمال سلولی نقش دارد.

امگا- ۳ با تنظیم مقدار سیتوکین ها۳ و ایکوزانوئیدها۴ در بدن، فعالیت های شیمیایی را کنترل می کند. سیتوکین ها از مهم ترین عوامل تنظیم دستگاه ایمنی بدن هستند. گروهی از این ترکیبات فعال کننده و گروهی غیرفعال کننده سیستم ایمنی بدن می باشند. این دو گروه در کنار هم و با هم کار می کنند و هنگامی که تنظیم آنها به هم بخورد، فرد دچار بیماری می شود. به عبارتی هم کاهش و هم افزایش غیرطبیعی در پاسخ ایمنی بدن، باعث ایجاد بیماری خواهد شد.

اُمگا

اگر فرد به عفونت دچار شود ، پیشرفت عفونت در بدن، سبب افزایش فعالیت سیستم ایمنی می شود. افزایش مزمن وغیرطبیعی فعالیت سیستم ایمنی نیز می تواند موجب ایجاد بیماری خودایمنی مثل آرتریت روماتوئید۵ در فرد شود. کم بودن فعالیت سیستم ایمنی هم باعث ابتلاء فرد به انواع بیماری ها و عفونت ها خواهد شد.

اسید چرب امگا-۳ می تواند این اختلالات سیستم ایمنی را از بین ببرد. در این زمینه تحقیقات علمی بی شماری صورت گرفته است. به طور مثال خانم دکتر میرانی درتحقیقات و بررسی های خود در دانشگاه بوستون آمریکا نشان می دهد که امگا- ۳ می تواند ترشح بیش از حد سیتوکین ها را کاهش داده و تحت کنترل درآورد. بالا بودن سطح سیتوکین ها در خون، ارتباط غیرمستقیم با بروز آرترواسکلروزیس، بیماری های خودایمنی، التهابات مزمن و سرطان ها دارد.

از اعمال مهم دیگر امگا-۳، رقیق کردن خون و تسهیل حرکت مواد در جدار رگ های خونی است. در نتیجه می تواند اختلالات مربوط به غلظت بالای خونی را که به دنبال بیماری های قلبی- عروقی و یا تنفسی ایجاد می شود کاهش دهد و مانع از ترومبوز( ایجاد لخته خونی داخل رگ ) شود. همچنین این خاصیت مهم امگا-۳ مانع از ایجاد آمبولی ( لخته خونی ) و بدنبال آن سکته های قلبی می شود.

خاصیت دیگر این معجزه الهی، کاهش اختلالات متابولیسم کلسترول در بدن و تنظیم مقدار آن در بدن می باشد، یعنی مقدار HDL ( کلسترول خوب ) وLDL ( کلسترول بد ) را در بدن تنظیم می کند.

همچنین بررسی های انجام شده بر روی گروهی از بیماران سرطانی نشان داده که مصرف اسید چرب امگا- ۳ اثر مثبتی بر روی بهبود بیماری و جلوگیری از روند پیشرفت آن داشته است.
ادامه دارد…

پی نوشت :

۱-Eicosapentaenoic acid ( ایکوزاپنتانوئیک اسید) : اسید چرب امگا-۳ با ۲۰ اتم کربن و ۵ پیوند دوگانه

۲-Docosahexaenoic acid ( دوکوزاهگزانوئیک اسید) : یکی از اسیدهای چرب امگا-۳ با ۲۲ اتم کربن و ۶ پیوند دوگانه

۳-Cytokines( سیتوکین ها ) : پروتئین شبه هورمونی که توسط گلبول های سفید خونی تولید شده و به عنوان پیغامبر بین سلولی عمل می کند. این شبه هورمون فعالیت و رشد سلول های ایمنی را تحریک کرده و یا از فعالیت و رشد آنها جلوگیری می کند.

۴-Ecosanoids ( ایکوزانوئیدها ) : ترکیبات شبه هورمونی که در تنظیم فشارخون، ضربان قلب، انعقاد خون، تجزیه چربی های بدن، پاسخ های ایمنی و سیستم اعصاب مرکزی دخالت دارند. اسیدهای چرب غیراشباع پیش ساز ایکوزانوئیدها می باشند.

۵-Rheumatoid Arthritis( آرتریت روماتوئید ) : بیماری که با خشکی، التهاب و در نهایت کج شدن استخوان های مفاصل همراه است.

افزایش آسیب های اسکلتی و ارتوپدی در پایان سال

آسیب های اسکلتی عضلانی و شکستگی ها یکی از شایع ترین علل مراجعه به کلینیک ها و درمانگاه های ارتوپدی و اورژانس ها در روزهای پایانی سال به شمار می رود .

آسیب ها ارتوپدی بیشتر به دلیل رعایت نکردن اصول صحیح در خانه تکانی و جابه جایی وسایل ایجاد می شود؛در حالی که در خانه تکانی ها و جابه جایی ها اگر با «مراقبت از خود» انجام شود، چنین مشکلی را شاهد نخواهیم بود و هیچ خطری افراد درگیر در امر خانه تکانی را تهدید نخواهد کرد.

پزشکان متخصص ارتوپدی معتقدند، آسیب های کمر اغلب به دلیل بلند کردن یا جابه جا کردن اشیا سنگین بروز می کند و کشیدگی ماهیچه ها یا پیچ خوردگی ممکن است در اثر بلند کردن جسمی که بسیار سنگین است، یا بلند کردن اشیا به شکل نادرست و غلط رخ دهد.

با توجه به نزدیک شدن خانه تکانی های پایان سال بهتر است به تنهایی خانه تکانی انجام نشود چون افرادی که به تنهایی این کار را انجام می دهند در صورت بروز سانحه ممکن است به صدمات ثانویه نیز دچار شوند.

با آگاهی از نحوه برخورد صحیح با عضلات و مفاصل بدن هنگام کار کردن، می توان از بروز بسیاری از آسیب ها و دردها پیشگیری کرد.

پزشکان می گویند ، یکی از آسیب رسان ترین کارها، چرخش ناگهانی کمر است، به خصوص وقتی بار سنگینی حمل می کنید باید مراقب حرکت های کمر خود باشید.

دکتر مجید شهبازی کارشناس فیزیوتراپی گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره کاهش خطرات ناشی از خانه تکانی و مراقبت بیشتر از سلامت و راهکارهای صحیح جابه جایی اجسام سنگین هنگام کارهای سخت گفت: بیشتر آسیب های اسکلتی- عضلانی به خاطر این است که هنوز بدنمان آماده کارکردن نیست، شروع به فعالیتهای سخت و سنگین به مدت طولانی و ادامه آن باعث می شود تا آسیب ببینیم و با درد روبه رو شویم.

وی با بیان اینکه تغییر دکوراسیون و جابه جایی اشیای سنگین و شست و شوی البسه فراوان و ملحفه و غیره از جمله کارهایی است که بدن به آن عادت ندارد،افزود : برای انجام این قبیل کارها ابتدا باید از قبل بدن گرم و آماده شود و توصیه دیگر این که همه کارها را با هم انجام ندهیم.

به گفته وی برای کاهش مشکلات خانه تکانی اگر فعالیتها طبق اصول صحیح و ارگونومیک صورت نگیرد ستون مهره ها تحت فشار خارجی قرار گرفته و به وارد شدن صدمه و آسیب بویژه در ناحیه کمر منجر خواهد شد.

شهبازی گفت : متأسفانه امروز «کمردرد» یکی از شایع ترین آسیبهای اسکلتی- عضلانی و دومین علت شایع در بروز غیبت های ناشی از کار محسوب می شود.

با کاهش درد، درمان را قطع نکنید

این کارشناس فیزیوتراپی با اشاره به اینکه دردهای اسکلتی عضلانی اگر کاهش پیدا کنند علامت بهبود و خوب شدن بیمار نیست،اضافه کرد : کاهش درد یکی از علامتهای خوب شدن و بهبود است، اما بیمار هنوز کاملاً خوب نشده و نمی تواند به طور کامل به زندگی عادی برگردد و مجاز به انجام هر فعالیتی باشد.

سلامتی مهمتر از خانه تکانی

شهبازی به قوانین کلی و شرایط ایده آل در جابه جایی بار و اجسام و اشیای منزل و کارهای سنگین اشاره کردو افزود :سلامتی از هر چیزی مهمتر است، از این رو هر نوع بار و وسیله ای را آهسته جابه جا کنید و اگر وسایل سنگین و سبک را باید جابه جا کنید تنوع در میزان بار بدهید و اگر یک بار سنگین را حمل می کنید بعد نوبت را به بار سبک بدهید.

وی همچنین توصیه کرد :سعی کنید مدت زمان فشار روی بدن در مجموع یکساعت بیشتر نباشد و در یک دقیقه نیز دو تا بار یا وسیله بیشتر جابه جا نشود و تا جایی که ممکن است به جای حمل کردن از سر دادن، هل دادن یا غلتاندن استفاده کنید.

شهبازی ادامه داد:جایی که ممکن است وسیله را به بدن خود نزدیک کنید و آن را بین بازو و شانه قرار دهید تا عضلات بتوانند نیروی کافی تولید و از بدن محافظت کنند.

وی گفت :سعی کنید هنگام بلند کردن اشیا از انجام حرکات جانبی (حرکت به طرفین) و انجام حرکات چرخشی اجتناب کنید. چون بیشترین آسیب به دیسک در چرخش های کمری است.

وی همچنین یاد آور شد :در بین کارها به بدنتان استراحت بدهید تا بافتها و مفاصل فرصت ریکاوری و بازسازی پیدا کنند .

شهبازی در پایان اظهار داشت :درد اگر بیشتر از ۴۸ ساعت طول بکشد باید به فکر درمان باشیم و نگذاریم به مرحله «مزمن» برسد.بخصوص اگر «گزگز… «مور مور»، «بی حس» و دردهایی که به اعصاب مربوط می شود داشته باشیم، باید همراه با درمان شرایط کاری و زندگیمان را تغییر دهیم.

شیرینی چهارشنبه سوری را با نابینایی همراه نکنیم

چهارشنبه سوری از رسوم شادی بخش ما ایرانیان در استقبال از سال نو شمسی است که متاسفانه اکنون با انواع آسیب های جسمی برای جوانان همچون آسیب های چشمی و لطمات روحی روانی برای بزرگسالان و میانسالان همراه شده است.

چهارشنبه سوری از گذشته دیرین در بین ما ایرانیان با آداب خاصی همچون قاشق زنی، پریدن از روی آتش و طلب سرخی و شادابی و دورکردن غم ها و زردی های زندگی همراه بوده است.

علاوه بر این دیرینیان ما در این روز به شب نشینی دور کرسی و گفت و شنود و با خبرشدن از حال یکدیگر و خوردن تنقلات خانگی می پرداختند و این شب را با شادی و کم کردن بار خستگی های ناشی از پشت سرگذاشتن زمستانی سرد و سخت و خانه تکانی های نوروزی به صبح می رساندند.

اما متاسفانه چند سالی است که این رسوم زیبای ایرانی جای خود را با آتش بازی های خطرناک و صدای مهیب انفجار مواد محترقه عوض کرده است.

در این روز برخی کودکان، نوجوانان و جوانان دست به انجام کارهایی می زنند که نه تنها برای آنها بلکه برای دیگران همچون میانسالان، بیماران قلبی، افراد بستری در بیمارستان ها و رهگذران کوچه ها و خیابان ها ایجاد مزاحمت و ناراحتی روحی روانی و حتی مشکلات و آسیب های جبران ناپذیر جسمی می کند.

آسیب های وارده به افراد گاها تاحدی عمیق و شدید است که حتی ممکن است به از دست دادن اعضای مختلف بدن همچون دست ها و یا گاهی چشم ها و معلولیت و پشیمانی تا آخر عمر منجر شود.

دکتر مهدی خداپرست یکی از پزشکان بیمارستان فارابی در این مورد به خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: آسیب های ناشی از رفتارهای خطرناک در شب چهارشنبه سوری به نسبت شدت و وسعت حادثه و ورود جسم خارجی به داخل چشم آسیب هایی شامل پارگی سطح قرنیه و تاری و افت دید دائمی تا آسیب به شبکیه و تخلیه چشم و از بین رفتن بینایی را ایجاد می کند.

وی در مورد آمار مراجعه کنندگان به بیمارستان فارابی در چهارشنبه آخر سال گذشته گفت: با توجه به افزایش سطح آگاهی مردم و تمهیدات نیروی انتظامی آمار مراجعه کنندگان در سال ۹۱ نسبت به سال گذشته به بخش اورژانس بیمارستان فارابی کاهش یافته است .

خداپرست افزود: با این حال تعداد ۱۲۰ نفر بین سنین ۲ تا ۷۵ سال که بیشتر آنها یا عابر پیاده و یا تماشاگر ترقه بازی ها و انفجارها بودند به این بیمارستان مراجعه کردند که ۱۱ مورد از آنها تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در بین این افراد موردی برای تخلیه چشم نداشتیم اما افرادی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند با افت شدید بینایی مواجه می شوند.

این پزشک اظهار داشت: افرادی که به هر دلیل با آسیب های چشمی مواجه می شوند باید بلافاصله خود را به مراکز درمانی برسانند و از دست کاری کردن چشم ها پرهیز کنند.

خداپرست افزود: اگر ضربه، احتراق و یا انفجاری در مقابل چشم ها رخ داده باشد، ممکن است سبب پاره شدن چشم شده باشد، بنابراین باید از شستن چشم ها و مالیدن آنها پرهیز شود چراکه اگر چشم باز شده باشد این اقدامات سبب تخلیه چشم می شود.

وی اظهار داشت: اما در مواردی که مایعات شیمیایی وارد چشم شده باشد، باید آن را شست و شو دهند و سپس به پزشک مراجعه کنند.

به طور کلی نمی توان هیجان و شور و نشاط جوانان و نوجوانان را نادیده گرفت؛ آنها از نظر روانی نیاز به تخلیه انرژی خود و محلی برای شادی کردن دارند، بنابراین به جای نفی کلی این مراسم بهتر است با ارایه توصیه های بهداشتی و ایمنی و بیان مخاطرات اعمال خطرناک آنها را برای گذراندن یک شب شاد و به یاد ماندنی هدایت کرد.

** توصیه های ایمنی

– میانسالان و کودکان که قدرت محافظت از خود را به قدر کافی ندارند، بهتر است از مکان هایی که جوانان در آن به آتش بازی می پردازند، دوری کنند.

– از افرادی که اقدام به انجام رفتارهای خطرناک می کنند، دوری شود.

– تماشاگران این حوادث یکی از مجروحان اصلی این حوادث هستند، بنابراین بهتر است از ایستادن در پیاده روها و تماشای آتش بازی ها دوری شود.

– از خرید و استفاده از مواد محترقه دست ساز دوری شود و به جای آن از فشفشه ها و ترقه های کوچک، کم صدا و استاندارد استفاده شود.

– فشفشه ها و ترقه ها در مکان های باز مورد استفاده قرار گیرد.

– از آتش بازی در کنار مواد محترقه مانند نفت، الکل، بنزین، گازوئیل و کپسول های گاز پرهیز شود.

– از روشن کردن همزمان چند فشفشه و ترقه پرهیز شود.

– از نگه داشتن آنها در دست ها و یا داخل جیب لباس ها دوری شود چراکه حرارت دست ها می تواند منجر به احتراق آنها و بروز حادثه شود.

– مواد محترقه در مکان های خشک و خنک و دور از حرارت و گرما نگهداری شود.

– هنگام روشن کردن مواد محترقه تا آنجایی که امکان دارد آنها را دور از چشمانتان قرار دهید.

– از انداختن موادی مانند کپسول، اسپری ها، بطری های شیشه ای، آمپول و قوطی های فلزی مانند قوطی های کنسرو به درون آتش پرهیز شود چراکه سبب بروز انفجار و پرتاب ذرات به داخل چشم ها و پوست صورت می شود.

– در صورت امکان یک کپسول آتش نشانی پودری در نزدیکی محل آتش بازی نگهداری شود تا در صورت بروز حادثه در دسترس باشد.

– پس از اتمام آتش بازی، حتما باقی مانده آن خاموش و از خاموش شدن آن اطمینان حاصل شود.

چگونه سفری کم هزینه داشته باشیم

اسفند ۲۴, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, مطالب اجتماعي

برخی از افراد تنها به دلیل هزینه های بالای سفر از مسافرت منصرف می شوند و عطای آن را به لقایش می سپرند اما باید بدانید که سفر آنقدر در شخصیت و روان شما تاثیر می گذارد که بهتر است با یاد گرفتن راه های کاهش هزینه های سفر، مسافرت را از یاد نبریم. در ادامه به برخی از این راهکارها اشاره می کنیم.

هزینه ها و وظایف را تقسیم کنید

افراد زیادی برای کم کردن هزینه های سفر با همسفرانی که یا خانواده هستند یا دوست یا همکار به سفر می روند. مطمئنا در سفر گروهی هزینه های مختلفی مانند ایاب و ذهاب، محل اقامت و … تا اندازه ای کاهش خواهد یافت. با پرهیز از هرگونه اشتباهی به دقت تمام موارد خرج گروهی را یادداشت کنید تا بعدا بتوانید سهم تان را بپردازید.

یادتان نرود که یک مادر خرج هم تعیین کنید. سفر گروهی به معنای تقسیم مسئولیت های سفر هم هست و بهتر است هر کدام وظیفه ای را برعهده بگیرید تا کمتر دغدغه نحوه انجام دادن امور را داشته باشید.

توصیه های سفر,راهکارهای کاهش هزینه های سفر مسافرت,هزینه سفر,کاهش هزینه

راهکارهای کاهش هزینه های سفر

وسیله سفر

اگر راه تان چندان دور نیست، می توانید با توجه به تعداد همسفران یک مینی بوس یا ون را به صورت دربست کرایه کنید. یادتان نرود حتما با چند جا تماس بگیرید و قیمت ها را با هم مقایسه کنید. معمولا هیچ معیاری برای این نرخ ها وجود ندارد. اکنون پس از گرفتن پایین ترین قیمت، آن را به تعداد نفرات تقسیم کنید؛ اگر به نفع شما بود چه بهتر، در غیر اینصورت با قطار و اتوبوس به سفر بروید.

یکی دیگر از فواید وسیله نقلیه دربستی در اختیار بودن آن است و بنابراین شما به سادگی در طول مسیر می توانید به دلخواه توقف کرده یا از برخی مکان ها و روستاهای سرراهی به صورت کوتاه بازدید کنید. حتی از این روش می توانید در مقصد مورد نظر استفاده کنید. یعنی با دربست اختیار کردن یک یا دو ماشین به صورت ساعتی از راننده درخواست کنید تا شما را به دیدن جاذبه های مورد علاقه تان ببرد. با تقسیم کردن کرایه بر تعداد نفرات متوجه خواهید شد که صرفه جویی خوبی کرده اید.

از غذای محلی استفاده کنید

بسیاری از غذاهای محلی که ساده وسالم هستند، از نظر مالی بسیار به صرفه ترند و استفاده از این غذها تا اندازه ای هزینه های شما را کاهش خواهد داد. علاوه بر صرفه جویی، خوردن غذاهای محلی تجربه بسیار جدید و لذتبخشی خواهد بود.

با اطلاع و آمادگی سفر کنید

داشتن اطلاعات دقیق از مقصدمورد نظر، جاده ها و اماکن مورد علاقه برای بازدید همگی می توانند نقش مهمی در کاهش هزینه های شما داشته باشند. تحقیق پیش از سفر، خود بخشی از سفر در دنیای ذهنی محسوب می شود، علاوه بر آن، دیدار از مکانی که شما از پیشینه آن آگاهی دارید بسیار جذاب تر خواهد بود. در این حالت شما می توانید اطلاعات تان را به دوستان و همسفران خود هم ارائه دهید. علاوه بر این، برخی از وسایل ضروری و خوراکی های فاسد نشدنی را پیش از سفر تهیه کنید تا مجبور نباشید این ابزار یا مواد خوراکی را به بهای بیشتری بخرید.

مجله سپیده دانایی

نشستن طولانی به دیسک کمر و گردن فشار وارد می‌کند

کارمندانی که ساعات طولانی پشت میز کار می‌نشینند باید به ازای هر یک ساعت نشستن ۱۰ دقیقه تغییر وضعیت دهند.

صداقت جو در گفت وگو با ایسنااظهار داشت: نشستن طولانی حرکتی است که به طور مستقیم به دیسک کمر و گردن فشار وارد می‌کند و در طولانی مدت می تواند به دیسک‌های بین مهره‌ای آسیب برساند.

وی ادامه داد: نشستن طولانی مدت برای افرادی که گودی کمر و یا وزن بالا دارند و سابقه ورزش کردن هم ندارند، فشار بیشتری به بدن وارد می کند.

به گفته این فیزیوتراپ، افرادی که ساعت‌های طولانی پشت میز می نشینند باید هر ساعت یک بار تغییر وضعیت داده و دراز بکشند یا راه بروند تا از فشارهای وارد شده به گردن و کمر آنها کاسته شود.

صداقت جو با اشاره به اهمیت استاندارد بودن ارتفاع صندلی، خاطرنشان کرد: بلندی صندلی باید به گونه‌ای باشد که پای فرد موقع نشستن به زمین برسد.

وی اظهار داشت: بهتر است موقع نشستن پشت میز از یک زیرپایی گوه‌ای شکل استفاده شود تا زانو کمی بالاتر از لگن قرار گیرد.

این فیزیوتراپ تصریح کرد: موقع نشستن بر روی صندلی لازم است باسن محکم نگه داشته شود و عضلات شکم تا حدودی منقبض باشد و شانه‌ها به سمت عقب و چانه نیز به سمت داخل قرار گیرد.

صداقت جو با تاکید بر اینکه بهتر است گودی کمر با یک بالش طبی پر شود، افزود: صندلی که از آن برای نشستن استفاده می شود نیز باید حرکت نداشته باشد و پشتی آن نیز ثابت باشد.

وی در خصوص ارتفاع میز هم گفت: ارتفاع میز باید به گونه‌ای باشد که بلندی مانیتور روی آن رو به روی بالاترین نقطه دید فرد باشد، به گونه‌ای که فرد مجبور نباشد گردن و کمر خود را خم کند.

به گفته این فیزیوتراپ، محل صفحه کلید هم باید طوری تنظیم شود که فرد موقع تایپ کردن مجبور نباشد دست‌ها را در هوا نگه دارد و به شانه‌ها و اندام فوقانی فشار وارد شود.

صداقت جو یادآوری کرد: ارتفاع میز باید طوری تنظیم شود که فرد بتواند آرنج و ساعد خود را روی آن قرار دهد.

عوارض خطرناک نشستن طولانی مدت

پزشکی در کلینیک “مایو” روچستر بیماری هایی که در اثر نشستن بیش از اندازه به وجود می آیند و به “بیماری نشستن” شهرت دارند را با عوارض جانبی سیگار کشیدن برابر می دانند.

“جیمز لوین” در مطالعه ای جدید در شرکتی کوچک در مینیاپلیس ۳۰ میز کار را به گونه ای تغییر دادند که کارمندان می توانستند در حین کار هم بنشینند و هم بایستند. لوین خود سالها در حین کار کردن بر روی تردمیل راه می رفته است.

لوین در گزارش مطالعه جدید خود نوشته است که محققان نشستن طولانی مدت را با بیماری های مختلف و مرگ های زودهنگام به خاطر بیماری های قلبی عروقی مرتبط می دانند. در یکی از این مطالعات شخص شد احتمال مرگ افراد بزرگسالی که بیش از چهار ساعت در مقابل تلویزیون می نشینند، در اثر نارسایی های قلبی عروقی به نسبت بزرگسالانی که کمتر از دو ساعت در برابر تلویزیون می نشینند ۸۰ درصد خواهد بود.

بر اساس گزارش تلگراف، این خطر مستقل از دیگر خطرات مرگ آوری مانند سیگار کشیدن یا رژیم نامناسب غذایی است. به گفته لوین، راه حل این تهدید جدی ایستادن است، زیرا در هنگام ایستادن سه برابر نشستن کالری مصرف می شود و فعالیتهای ماهیچه ای که با ایستادن درگیر هستند منجر به سوختن انرژی بیشتری خواهند شد.

مطالعه ای دیگر نشان داده است که قند خون با کاهش پیدا کردن فعالیت رو به افزایش می گذارد.

فقدان بیمه مراقبتی سالمندان

رئیس سازمان بهزیستی از تشکیل شورای ملی سالمندان در آذرماه خبر داد و گفت: بیمه مراقبتی سالمندان یکی از مواردی است که فقدان آن در کشور به نظر می‌رسد و پس از تصویب سند ملی سالمندان و تصویب این بیمه در شورایعالی بیمه، سالمندان در دوران نیاز از خدمات بیمه برخوردار می‌شوند.

همایون هاشمی در نشست خبری که به مناسبت روز سالمند و روز ناشنوا برگزار شد عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۶ میلیون سالمند در کشور زندگی می‌کنند که بهزیستی حدود ۲۰ هزار سالمند را در مراکز شبانه‌روزی خود نگهداری می‌کند و عمده این افراد مجهول‌الهویه هستند.

به گزارش وطن امروز ؛ وی افزود: در حال حاضر ۸۷ مرکز روزانه به سالمندان خدمات ارائه می‌دهند و همچنین طرحی نیز برای ویزیت سالمندان در منزل راه اندازی شده که هم‌اکنون ۱۲۷ مرکز و اکیپ که شامل پزشک، مددکار، فیزیوتراپ و پرستار هستند برای ویزیت رایگان سالمندان به منازل آنها می‌روند.

رئیس سازمان بهزیستی در ادامه یکی از مشکلات اساسی در حوزه معلولان، ناشنوایان و سالمندان را دسترسی به محیط‌های شهری دانست و گفت: لازم است مبلمان شهری و دسترسی‌ها برای معلولان و سالمندان اصلاح شوند تا برای این افراد قابل استفاده شوند.

وی در ادامه با اشاره به روز ناشنوایان عنوان کرد: درحال حاضر بیش از ۱۲۴ هزار و ۲۱۵ ناشنوا تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند که به آنها خدمات مختلفی از جمله سمعک، کمک هزینه سوخت، خدمات در حوزه اشتغال و… ارائه می‌شود.

هاشمی اظهار کرد: در سال گذشته بیش از ۶۰ درصد موالید تحت پوشش برنامه‌های غربالگری سازمان بهزیستی قرار گرفته‌اند.

رئیس سازمان بهزیستی افزود: آمار دقیقی از نرخ بیکاری در میان ناشنوایان نداریم اما به نظر می‌رسد نرخ بیکاری در میان آنها تفاوت چندانی با جامعه عادی نداشته باشد. وی در پایان عنوان کرد: اشتغال معلولان در لایحه بازنگری در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان از۳ به ۵ درصد افزایش یافته است.

ثبت ۹۰ هزار مورد ابتلای جدید به سرطان در سال جاری

دکتر پیام آزاده در حاشیه کنگره جراحان عمومی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کار طبابت کاری تیمی است گفت: متاسفانه در کشور ما هم از نظر زیرساخت و هم از نظر فرهنگ طبابت با این مقوله آشنا نبوده و در جنگ و گریز هستیم.

به گزارش سینا ؛ وی تصریح کرد: انجمن سرطان ایران که تنها انجمنی است که هیات مدیره آن شامل ۷ – ۸ رشته است به عنوان همکار این کنگره انتخاب شده است تا به راحتی با گروههای مختلف ارتباط برقرار نماید.

مجری طرح ممیزی سرطان‌شناسی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه تصادفات، بیماری های قلب و عروق و سرطان سه عامل اصلی مرگ و میر در کشور محسوب می‌شوند یادآور شد: ۷۰ درصد مرگ و میر سرطان در کشورهای در حال توسعه اتفاق می‌افتد که کشور ما در بین کشورهای در حال توسعه نیز از وضعیت خوبی برخوردار نیست.

وی اظهار کرد: عواملی مانند دخانیات، تغذیه، آلودگی‌ هوا و متاسفانه تغییر سنت به مدرنیته که بدون فرهنگ سازی اتفاق افتاد باعث افزایش آمار سرطان در کشورمان شده بطوریکه اگر از امروز برنامه جامع کنترل سرطان در کشور اجرایی شود، ۳۰سال دیگر آمار مبتلایان دو برابر خواهد شد.

دکتر آزاده با بیان اینکه میزان شیوع سرطان در کشورمان ۸ تا ۱۳ درصد است تصریح کرد: ۵۰ درصد سرطان‌ ها ناشی از سبک زندگی نا‌صحیح است که با تغییرات کوچک شامل رفع آلودگی‌ ها، اصلاح تغذیه و… می‌توان این روند را بهبود بخشید.

وی افزود: امسال ۹۰ هزار ابتلا به سرطان جدید در کشور داشتیم که این آمار سه سال قبل ۷۰ هزار ابتلا بود و با چنین روندی سرطان معضل اصلی سلامت در کشور خواهد بود.

این متخصص سرطان در پایان، سرانه سلامت در کشورمان را بسیار پایین دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر سرانه سلامت در کشور ما بین ۳ تا ۵ درصد است که این رقم در کشورهای در حال توسعه ۱۷ تا ۲۰ درصد است.

استفاده زیاد از فضاهای مجازی خطر ابتلا به اختلالات روان تنی را افزایش می‌دهد

شهریور ۱۳, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, مطالب اجتماعي

یک روانشناس گفت: استفاده زیاد از فضاهای مجازی مانند اینترنت خطر ابتلا به اختلالات روان تنی را افزایش می دهد.

دکتر اصغر آقایی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: افرادی که وارد فضاهای مجازی مانند اینترنت می شوند و زمان زیادی را در این فضاها صرف می کنند منجر به کاهش روابط بین فردی و فعالیت در این افراد شده و آمادگی آنها را برای ابتلا به اختلالات روان تنی افزایش می دهند که افسردگی، انزوا، مشکل جسمانی و گوارشی و بروز سکته نیز از دیگر عوارض استفاده زیاد از این فضاها است.

آقایی افزود: بیماری های روان تنی بیماری های روانی هستند که تولید اختلالات جسمانی می کنند. سردردهای ناشی از استرس، ناراحتی های پوستی ناشی از فشارهای روانی، ناراحتی های گوارشی و قلبی عروقی ناشی از مسائل روانی از جمله اختلالات روان تنی هستند.

وی با بیان اینکه مدیریت استفاده از فضاهای مجازی در پیشگیری از این عوارض بسیار موثر است، تصریح کرد: افراد باید در طول روز و زمان معین وارد این فضاها شوند و با رفتن به این فضاها نباید فعالیت و روابط اجتماعی و خانوادگی آنها کاهش یابد.

این روانشناس اظهار کرد: در نظر گرفتن دو فاکتور مهم سن و نوع استفاده از این فضاهای مجازی از اهمیت بالایی برخوردار است. یکسری از افراد برای جستجوی مقاله و کارهای تحقیقاتی از این فضاها استفاده می کنند ولی برخی دیگر استفاده نامناسبی از این فضاها دارند.

وی افزود: چت کردن و دوست یابی از طریق محیط مجازی و یا دانلود کردن اقداماتی است که باعث می شود فرد از روابط اجتماعی و فعالیت دور شود و آمادگی وی برای ابتلا به اختلالات روان تنی نیز افزایش یابد.

عدم تخلیه هیجانات افراد در نوجوانی منجر بروز اعتیاد می شود

شهریور ۱۱, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي, اعتیاد

متاسفانه در کشور ما معیارهای سلامت اجتماعی مردم پایین است . که این موضوع فقط به گرایش به سمت مواد مخدر منجر نمی شود بلکه باعث بروز بسیاری از بیماری هایی نظیر سرطان ، ایدز و بیماری های قلبی و غیره می شود. ما اگر جامعۀ با نشاط ، فعال ، پویا ، وسازنده داشته باشیم این معضلات به سراغ ما نمی آیند.

دکتر مجید صفاری نیا ، رئیس هیئت مدیره انجمن روانشناسی اجتماعی ایران ، در گفت و گو با سلامت نیوز در خصوص پایین آمدن سن اعتیاد گفت :« پایین آمدن سن اعتیاد به عوامل مختلفی نظیر مشکلات اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و روانی بستگی دارد. که اگر بخواهیم اشارۀ کلی به آن داشته باشیم ، می توانیم به عدم تخلیۀ هیجانات افراد اشاره کنیم ، یعنی ما اعتقاد داریم هر چه بتوانیم نوجوانان و یا کودکانمان را شادتر و با نشاط تر پرورش دهیم ، افکار مثبت بیشتری در ذهنشان جاری می شود و هرچقدر هم از افکار منفی دور بشوند شرایط روحی و روانی خوبی برای همۀ مردم حاصل می شود و در شرایط مثبت روانی افراد کمتر به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می کنند.»

دکتر صفاری نیا عوامل اجتماعی را یکی از مهمترین عوامل گرایش به سمت مواد مخدر عنوان کرد و افزود :« همۀ فعالان حوزۀ اجتماع و مسئولان باید به استانداردهای اجتماعی را بیشتر توجه کنند ، مثلا تغییر و تحولات اجتماعی که به سرعت در کشور ما اتفاق می افتد ، ممکن است باعث ناآرامی ها و نا امنی های روانی افراد بشود که این می تواند باعث گرایش فرد به سمت مواد مخدر بشود.»

وی افزود :« از مهمترین عوامل میشود به بیکاری اشاره کرد ، که مثلا وقتی افراد بی کار هستند ، از آیندۀ خود احساس نا امنی می کنند و مایوس می شوند و ممکن است به مواد مخدر پناه ببرند .»

این روانشناس در عامل دسترسی گفت :« یکی از راههای کشیده شدن افراد به مواد مخدر در دسترس و ارزان بودن این مواد است و نکتۀ دیگری که باید ذکر شود اعتیاد به سیگار به عنوان مادۀ اولیۀ است که باعث می شود بعد از آن افراد به سمت مواد مخدر سوق پیدا کنند.»

رئیس هیئت مدیره انجمن روانشناسی اجتماعی ایران در خصوص بحث اقتصادی گفت :« فقدان استانداردهای اجتماعی یکی از عوامل گرایش به مواد مخدر می باشد ، وقتی ما در یک جامعه ای که عوامل اجتماعی آن نظیر شغل و رفاه و آسایش در یک استاندارد نسبی نباشد ، احتمال گرایش افراد آن جامعه به سمت مواد مخدر وجود دارد.»

وی افزود :« متاسفانه در کشور ما معیارهای سلامت اجتماعی مردم پایین است . که این موضوع فقط به گرایش به سمت مواد مخدر منجر نمی شود بلکه باعث بروز بسیاری از بیماری هایی نظیر سرطان ، ایدز و بیماری های قلبی و غیره می شود. ما اگر جامعۀ با نشاط ، فعال ، پویا ، وسازنده داشته باشیم این معضلات به سراغ ما نمی آیند.»

این روانشناس در بحث تاثیرات خانواده بر نوجوانان اظهار داشت :« موضوعی که می شود به آن اشاره کرد عامل خانوادگی است ، میبینیم که والدین در تربیت فرزندان بسیار سخت گیری می کنند که این مورد هم یکی از عوامل گرایش نوجوانان به این سمت است.»

این روانشناس در خصوص الگو گیری نوجوانان گفت :« در حالت دیگری والدین خودشان به انواع مواد مخدر یا مصرف مشروبات الکلی اعتیاد دارند و آن کودک هم این الگوها را برداشت می کند و متاسفانه به تقلید از والدین بدون این که مواد مخدر را درک کند معتاد این مواد می شود.»

باید عوامل بازدارنده‌ ازدواج را از میان برداشت

مرداد ۱۹, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, مطالب اجتماعي

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی معتقد است باید با از میان بردن موانع اقتصادی و ایجاد برنامه‌های تشویقی، جوانان را برای ازدواج و افزایش فرزندان ترغیب کرد چرا که ادامه سیاست تک فرزندی، آینده کشور را به مخاطره می‌اندازد.

عبدالرضا عزیزی در گفت‌وگو با قانون، در پاسخ به این سوال که آیا اجرای سیاست چند فرزندی در شرایط بد اقتصادی و نیز افزایش روزمره طلاق‌ها در کشور سیاست درستی است و در صورت اجرا چه ابزاری را نیاز دارد؟ گفت: مسئولان کشور باید عوامل بازدارنده‌ ازدواج جوانان را از میان بردارند و زمینه تشکیل خانواده را برای آنها فراهم کنند.رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: باید موانع ازدواج جوانان را از میان برداشت و شرایطی را مهیا کرد تا آینده و امنیت شغلی جوانان تضمین شود.

نماینده مردم شیروان در مجلس اظهار داشت: موانع پیش‌روی افزایش تعداد فرزندان از جمله تعیین سقف بیمه فرزندان باید از میان برداشته شده و تسهیلات لازم برای ازدواج جوانان مهیا شود تا افراد به داشتن فرزند بیشتر تشویق شوند.عزیزی با اشاره به نظر کارشناسان درباره پنج میلیون خانواری که دارای تنها یک فرزند هستند و خطری که آینده کشور را تهدید می‌کند خاطرنشان کرد: افزایش تعداد خانوارهای تک فرزند برای آینده کشور مضر است ضمن اینکه هر لحظه امکان بروز حادثه برای آن یک فرزند خانواده وجود دارد لذا در صورت بروز حادثه‌ای ناگوار، خانواده تنها فرزند خود را از دست داده و این امر از نظر روانی می‌تواند بسیار مخرب بود و آینده کشور را با مشکل مواجه کند.

عزیزی یادآور شد: خروج از سیاست تک فرزندی و تعدد فرزندان، موضوعی کارشناسانه بوده و امری سیاسی نیست. بنابراین مسئولان کشور باید شرایطی را ایجاد کنند که آینده کشور را با ازدیاد جمعیت و خروج از شرایط کنونی زاد و ولد تغییر دهند.رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: با تقویت شرایط مالی جوانان و از میان بردن مشکلات اقتصادی، باید زمینه افزایش جمعیت را فراهم کنیم و جامعه را به سوی افزایش فرزندان پیش ببریم.

کم خوابی انسان را چاق می کند

تیر ۱۷, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي, جهان پزشكي

محققان می گویندکه خواب کم شبانگاهی موجب مصرف بیشتر تنقلات ناسالم در طول روز و چاق شدن انسان می شود.

به گزارش روزنامه دیلی اکسپرس، محققان دریافته اند که خستگی و عدم تمرکز باعث می شود افراد به سمت مصرف غذاهای شیرین و چرب کشیده شوند. براین اساس محققان هشدار می دهند که این نوع گرایش به سمت مصرف شیرینی ها موجب افزایش سطح قند خون می شود که بلافاصله کاهش می یابد و همین امرموجب می شود که شخص همچنان تمایل به مصرف تنقلات بیشتری مانند بیسکویت و چیپس داشته باشد .

‘میگوئل توریبیو ماتیاس’ رییس انجمن انگلیسی ‘تغذیه کاربردی و تغذیه درمانی’ می گوید: به نظر می رسد کمبود خواب بر روی میزان گلوکز و انسولین خون که نشان می دهد بدن چقدر می تواند انرژی ناشی از غذاهای حاوی کربوهیدارت را بسوزاند، تاثیر می گذارد.

نتایج این مطالعه نشان داد که صبحانه مهمترین وعده غذایی روز است زیرا خوردن آن یک پیام اطمینان بخش به مغز می فرستد که باعث می شود فرد برای مدت طولانی تری احساس سیری کنند.

ماتیاس گفت : صبحانه برای کارمندان اداره ها و کارگران باید حاوی یک منبع پروتئین با کیفیت خوب باشد.

وی خاطرنشان کرد : نتایج مطالعات نشان می دهد که مصرف تخم مرغ و یا گوشت در وعده صبحانه یکی از بهترین روش ها برای این است که فرد به سمت مصرف تنقلات در روز کشیده نشود.

ایمنی اسباب بازی ها

خرداد ۱۳, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

اسباب بازیها گنجینه هایِ دوران کودکی هستند، خصوصا اگر با دقت انتخاب شده باشند. شما می توانید موارد زیر را در هنگام انتخاب اسباب بازی برای کودک خود در نظر بگیرید و می توانید این موارد را به هر کسی که مایل است برای کودک شما بعنوان هدیه اسباب بازی تهیه کند، یادآوری کنید.

– بر بازی کودک خود نظارت کنید: در حالت کلی بهتر است محل بازی کودک خود را منظم و مرتب نگه داشته و هنگام بازی کودکان بر آنها نظارت داشته باشید. در صورتی که شرکت تهیه کننده اسباب بازی، اخطارها یا دستورالعملهای خاصی را ارائه کرده است آنها را رعایت کنید.
– اطمینان حاصل کنید که اسباب بازی برای کودک مناسب است. آیا این اسباب بازی با سطح تواناییها کودک شما تطابق دارد؟ بر روی اکثر اسباب بازیها برچسبی وجود دارد که سن مناسب برای استفاده از اسباب بازی را نشان می دهد و شما می توانید از این برچسبها به عنوان نقطۀ شروع برای انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودک استفاده کنید.
هنگام انتخاب اسباب بازیهایی که تنها برای برخی سنین مناسب هستند، در مورد تواناییها و میزان رشد کودک خود واقع بین باشید. برخی اسباب بازیها به گونه ای طراحی شده اند که بایستی توسط کودک پرتاب شوند؛ یا برخی دیگر از اسباب بازیها قسمتهایی دارند که از اسباب بازی جدا شده و به این طرف و آن طرف می پرد؛ اینگونه اسباب بازیها برای کودکان زیر چهارسال و یا حتی برای کودکان زیر شش سال مناسب نیستند. همین طور اگر کودک شما هنوز هم اشیاء اطرافش را در دهان می گذارد که این حالت ممکن است تا چهار سالگی هم مشاهده شود اسباب بازیهایی را که قطعات کوچک و ریز دارند به او ندهید. این موضوع ساده و به ظاهر بی اهمیت ممکن است کودک شما را دچار خفگی کند.
– در انتخاب اسباب بازی برای کودکان کمتر از سه سال بسیار مراقب باشید. قطعات اسباب بازی برای کودکان کمتر از سه سال باید بزرگتر از اندازه دهان آنها باشد تا از احتمال بروز خفگی جلوگیری شود. به یاد داشته باشید که بچه های کوچک با اسباب بازیهای بچه های بزرگتر هم بازی می کنند و این بدان معنی است که اگر کودک یک ساله شما خواهر یا برادر بزرگتر دارد باید بسیار مراقت باشید. همینطور وقتی به خانه دوستان یا اقوامی می روید که ممکن است کودکانشان فرزند شما را برای سرگرم کردن به اطاق بازی خود ببرند.

– به این فکر کنید که آیا این اسباب بازی بیش از حد سنگین است؟ اگر روی کودک بیفتد او را زخمی می کند؟ در این صورت این اسباب بازی را نخرید.
– به دنبال اسباب بازیهایی باشید که قطعات آن به خوبی به یکدیگر متصل شده اند. موهای عروسک و قطعات کوچک اسباب بازی همچنین گوشه ها و نقاط نوک تیز اسباب بازی را بررسی کنید. دُمِ اسباب بازیهایی که به شکل حیوانات هستند باید بسیار محکم به بدن وصل شده باشند؛ شکافهای عروسکهای توپُر و همچنین حیوانات توپُر (که داخل آنها با مواد مختلف پر شده است) باید به خوبی دوخته شده باشند و رنگ آنها باید ثابت باشد. حیوانات توپُر نباید دکمه، نخ، روبان، چشم مصنوعی یا چیز دیگری که کودک بتواند آن را کنده و در دهان بگذارد داشته باشد.
– آیا اسباب بازی وضعیت خوبی دارد؟ اسباب بازیهای کودکتان را بطور دوره ای برای پیدا کردن فرسودگی یا مشکلات احتمالی بررسی کنید و اسباب بازیهای آسیب دیده را دور بیندازید. اسباب بازیهای دست دوم را که دوستان یا اقوام به کودک شما می دهند یا در خرده فروشی یا جاهای دیگر خریداری کرده اید، ممکن است فرسوده یا پوسیده باشند، در این صورت ممکن است برای کودک شما خطرناک باشند. اسباب بازیهای نو یا کهنه را بررسی کنید و دکمه ها، باطری ها، نخها، چشم یا عدسی ها، مهر ها، تکه های پلاستیکی یا چیزهای دیگری را که کودک می تواند به راحتی بجود یا آنها را از اسباب بازی جدا کرده و به دهان ببرد جدا کنید.
– آیا طناب یا نخی با طول بیشتر از ۳۰ سانتی متر در اسباب بازی به کار رفته است؟ این نخ می تواند دورِ گردنِ کودک بیفتد و او را خفه کند. هنگامی که کودک شما یاد گرفت که با دستها و پاهایش از مکانهای مختلف بالا برود چیزهای متحرک و آویزان را از رختخواب او دور کنید. خصوصا مراقب اسباب بازیهای قدیمی باشید. مثلا یک تلفن اسباب بازی که سیم آن می تواند برای کودک خطرناک باشد را می توانید با مدلهای جدیدتر تلفنهای بی سیم جایگزین کنید.
– سرسره و تابهای حیاط را بررسی کنید: آیا آنها محکم و سالم هستند؟ بررسی کنید که آیا این اسباب بازیها می توانند موجب خفگی کودک شوند یا خیر.
– اسباب بازیها را صرفا از بازارها و مغازه هایی که بدانها اعتماد دارید خریداری کنید. از عرضه کنندگانی خریداری کنید که سابقه و اعتبار مناسبی در فروش اسباب بازیهای سالم و بی خطر دارند.

قهوه خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد

خرداد ۵, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

در این مطالعه معلوم شد آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این نوشیدنی مانع از تشکیل لخته‌های خونی در مغز می‌شوند و از تجمع کلسترول در عروق مغزی نیز جلوگیری می‌کنند.

این یافته‌ حاصل بازبینی روی هشت مطالعه مختلف در زمینه مصرف قهوه و تأثیر آن در بدن است که طی ۴۵ سال گذشته انجام شد.

این مطالعات همچنین نشان می دهد کسانی که در روز دو فنجان قهوه می‌نوشند در مقایسه با افرادی که اصلا از این نوشیدنی مصرف نمی‌کنند، ۱۴ درصد کمتر در معرض خطر سکته مغزی هستند.

از سوی دیگر متخصصان در این مطالعات تأکید کردند، مصرف زیاد قهوه در افرادی که به این نوشیدنی اعتیاد دارند، نه تنها تأثیر فزاینده در این پیشگیری ندارد، بلکه مصرف زیاد آن خطر سکته مغزی را فقط ۷ درصد کاهش می‌دهد.

این یافته در مجله آمریکایی همه‌گیر شناسی منتشر شده است.

طلاق عاطفی آثار مخربی بر جای می گذارد

اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

طلاق امروز فرآیندی بسیار رایج است و سیمای زندگی بسیاری از جوامع قلمداد می شود که تمامی اعضای خانواده را درگیر می کند.

اکرم چلنگر مدرس دانشگاه در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: طلاق در طی زمان و در قالب مراحل خاصی اتفاق می افتد و به احتمال زیاد ویژگی آن فشار روانی فراوان، دودلی، تردید به خود است که این فرآیند ابتدا با طلاق عاطفی شروع می شود و هر دو طرف را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی افزود: طلاق عاطفی آثار مخربی بروز جنین باقی می گذارد و آنها باید با رابطه ی روبه زوال زناشویی خویش مقابله کند هر یک می بایست با احساس شکست کنار بیاید و توانایی محبوب بودن یا مهر ورزی طرف مقابل را زیر سوال ببرند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد:طرفین در فرآیند طلاق عاطفی به عدم مهر ومحبت در طرف مقابل یقین دارد واطمینان خاطر به اینکه این رابطه را دیگر نمی توان نگه داشت.
وی در پایان خاطر نشان کرد: تنهایی، سرزنش خویش به خاطر عدم علاقه در زندگی مشترک ، افسردگی، پایین آمدن اعتماد به نفس و عزت نفس در هر دو طرفین آثار مخربی است که طلاق عاطفی در خانواده ها بوجود می آورد

بد نشستن شایع ترین علت گردن درد است

اردیبهشت ۵, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, مطالب اجتماعي

یک متخصص ارتوپدی با اشاره به اینکه شایع ترین علت درد گردن، بد نشستن است، گفت: تصادفات و شکستگی ها از دیگر علل این آسیب ها به شمار می روند.

دکتر سعیدرضا مهرپور در گفت وگو با خبرنگار «سلامت» ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، اظهار داشت: افرادی که مطالعه زیادی دارند یا در تمام طول روز با کامپیوتر کار می کنند به دلیل طرز نشستن نامناسب، گردن درد بیشتر است.

وی ادامه داد: نشستن های نامناسب به گونه ای که گردن رو به جلو باشد و شانه ها حالت افتادگی دائم داشته باشند به گردن فشار زیادی می آورد و باعث گردن دردهای طولانی مدت می شود.

این استادیار ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به زیاد بودن حرکات سر اظهار کرد: سر در هر روز بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بار حرکت می کند و در موقعیت های مختلف قرار می گیرد.

این متخصص ارتوپدی در مورد علائم گردن درد گفت: درد گردن، درد پشت گردن، درد شانه، درد دست، سردردهای مداوم، درد نوک انگشتان و درد های مختلف بدن و حتی درد در ناحیه قلب نیز می تواند نشان دهنده گردن درد باشد.

این استادیار ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص عوارض ثانویه گردن درد اظهار داشت: آسیب دیسک، اختلال در سیستم عصبی، افسردگی و دردهای مزمن در سر اغلب بر اثر نشستن نادرست در افراد ایجاد می شود.

دکتر مهرپور در خصوص راهکارهای درمان گردن درد اظهار کرد: اولین راهکار برای درمان درد گردن اصلاح حالت نشستن است و در مراحل بعدی می توان از ورزش هایی که مربوط به حرکات شانه، سر، گردن و عضلات عمقی گردن می شود، استفاده کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه افرادی که از درد گردن رنج می برند باید به تقویت عضلات گردن بپردازند، گفت: در این زمینه ۶ تا ۷ هفته درمان دارویی توصیه می شود البته در صورتی که گردن دردها بر اثر تصادف یا شکستگی و بیرون زدن دیسک کمر ایجاد شده باشد باید هر چه زودتر تحت عمل جراحی قرار گیرند.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به تاثیر فیزیوتراپی در کاهش گردن درد بیان کرد: فیزیوتراپی می تواند به درمان این بیماری کمک کند ولی مهمتر از انجام فیزیوتراپی، حرکات فعال و مدوام فرد برای کاهش گردن درد است.

وی ادامه داد: تمرینات فیزیوتراپی باید به صورت روزانه باشد و اگر این حرکات به صورت پی در پی انجام نشود تاثیرات آن بعد از مدت کوتاهی از بین می رود.

دکتر مهرپور در مورد گردن دردهایی که بر اثر خوابیدن نادرست به وجود می آید، اظهار داشت: سر باید در هنگام خواب به موازات بدن قرار گیرد و در صورتی که سر بالا و پایین تر از سطح بدن باشد به گردن فشار می آورد.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به اینکه برای کاهش درد گردن افراد باید در۴۸ ساعت اولیه از آب سرد و در ۴۸ ساعت بعد از آب گرم استفاده کنند، خاطرنشان کرد: طب سوزنی که در درمان گردن درد استفاده می شود تاثیری بر کاهش این درد ندارد و بهتر است بیماران از این روش استفاده نکنند.

روش صحیح نشستن برای پیشگیری از کمردرد

همیشه گفته می شود که درست بنشینید تا کمر درد نگیرید،اما برای پیشگیری از کمر درد باید به چه شکلی نشست و نحوه ی صحیح نشستن باید به چه ترتیبی باشد ؟

این روزها افراد بیشتر ساعات روز را در حالت نشسته هستند و بیشتر کارها به صورت نشسته انجام می‌شود.کارشناسان بهداشت می‌گویند توجه نکردن به حالت و وضعیت بدن هنگام نشستن و رعایت نکردن اصول صحیح نشستن در طولانی ‌مدت سبب بیماری‌های اسکلتی و عضلانی،تغییر شکل ستون مهره‌ها،کمردرد و بیرون ‌زدگی دیسک مهره‌ها می‌شود بنابراین توجه به حالت و وضعیت بدن و رعایت اصول صحیح نشستن در پیشگیری از این مشکلات موثر است

روش صحیح نشستن
پیشتر تصور می‏شد که بهترین حالت نشستن حالتی است که فرد کاملا صاف و با زاویه ۹۰ درجه بنشیند. در حالی که بررسی‌های اخیر نشان داده است که راست نشستن بهترین حالت نشستن نیست.محققان اسکاتلندی و کانادایی با استفاده از شکل جدیدی از تصویر برداری «ام.آر.آی» نشان دادند که راست نشستن فشار غیرضروری در ناحیه کمر ایجاد می‌کند.این پژوهشگران در «انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی» بهترین وضعیت نشستن در پشت میز را حالتی اعلام کردند که در آن بدن اندکی به سمت عقب متمایل می‌شود.همچنین این پژوهشگران اعلام کردند که نشستن صحیح به کاهش دردهای ناحیه کمر کمک می‌کند.
در این مطالعه بیماران را در سه وضعیت متعدد نشستن مورد بررسی قرار دادند.وضعیت خمیده که در آن بدن به سمت جلو خم می‌شود به طوری که گویی روی میز خم شده است،وضعیت نشستن عمودی ۹۰ درجه‌ای و وضعیت «راحت» که در آن درحالی که پاها روی زمین قرار دارند،بدن به عقب خم می‌شود و با ران‌ها زاویه‌ای ۱۳۵درجه‌ای می‌سازد.سپس اندازه‌های زوایای ستون فقرات،ارتفاع دیسک و حرکت نا به جای دیسک ستون مهره‌ها را در این سه وضعیت بررسی کردند و متوجه شدند که حرکت نا به جای دیسک ستون مهره‌ها زمانی ایجاد می‌شود که فشار ناشی از وزن روی ستون مهره‌ها قرار می‌گیرد و موجب می‌شود که دیسک از جای خود خارج شود.

روش صحیح نشستن برای پیشگیری از کمردرد

در این مطالعه بیشترین میزان حرکت نا به جای دیسک در وضعیت عمودی نشستن ۹۰ درجه‌ای دیده شد.همچنین کمترین میزان حرکت نا به جای دیسک در وضعیت نشستن ۱۳۵درجه‌ای دیده شد که نشان می‌دهد نشستن در وضعیت راحت‌تر فشار کمتری بر دیسک‌های ستون مهره‌ها و ماهیچه‌ها و تاندون‌های مربوطه وارد می‌کند.در حالت خمیده نیز کاهشی در ارتفاع دیسک ستون مهره‌ها دیده شد.محققان با بررسی تمامی ‌نتایج آزمایش اعلام کردند که حالت نشستن ۱۳۵ درجه‌ای بهترین وضعیت برای کمر است و توصیه می‌کنند افراد این‌گونه بنشینند.

روش صحیح نشستن برای پیشگیری از کمردرد

صحیح نشستن موقع رانندگی
کمر درد یکی از مشکلات شایع در میان رانندگان است.برای پیشگیری از کمر درد باید به نقاط فشار و اصول کلی حفظ انحنای ستون مهره‌ها دقت کنید. هنگام رانندگی سر و گردن تان را صاف نگه‌دارید.سرتان را به اطراف خم نکنید، طوری قرار بگیرید که گوش‌های‌تان در امتداد شانه‌هایتان قرار بگیرد.بهتر است دست‌ها در حالت کشیده روی فرمان باشد.صندلی را خیلی نخوابانید و خیلی به سمت جلو خم نشوید.پاها هم باید کاملا کشیده و در وضعیت راحتی قرار داشته باشد.برخی رانندگان خودشان تغییراتی در صندلی ایجاد می‌کنند که ‌این تغییرات گاهی غیر اصولی است و به ستون مهره‌ها آسیب می‌رساند.توصیه می‌شود این تغییرات را فقط با مشورت پزشک ارتوپد و متخصص ارگونومی‌انجام دهید. درضمن بهتر است از رانندگی در طولانی مدت پرهیز کنید و پس از مدتی رانندگی توقف کرده و استراحت کنید.نکته دیگر اینکه کمربند ایمنی را فراموش نکنید.در ترمزهای ناگهانی و تصادفات شدید اگر از کمربند ایمنی به شکل صحیح استفاده نشده باشد صدمات شدیدی به ستون فقرات و دیسک‌های بین مهره‌ای وارد می‌شود.

صندلی استاندارد
امروزه بیشتر کارها به صورت نشسته انجام می‏شود و افراد بخش زیادی از ساعات کاری‌ شان را روی صندلی و به صورت نشسته انجام می‌دهند.به همین دلیل استفاده از صندلی استاندارد نقش زیادی در کاهش آسیب به ستون مهره‌ها دارد.متخصصان علم ارگونومی ‌برای یک صندلی استاندارد ویژگی‌هایی را اعلام کرده‌اند‌ که لازم است هنگام خرید صندلی این نکات را مورد توجه قرار داد.

روش صحیح نشستن برای پیشگیری از کمردرد

صحیح نشستن موقع روزنامه خواندن

برخی افراد در ساعات استراحت دل‌شان می‌خواهد روزنامه یا کتاب بخوانند و چون از صبح پشت میز نشسته‌اند‌ دوست ندارند مطالعه را هم روی صندلی انجام دهند.بهترین حالت این است که به جای اینکه روی مبل بنشینند و برای خواندن روزنامه سرشان را به جلو خم کنند یک بالش زیر دستشان بگذارند و روزنامه را تا نزدیکی‏های صورت بالا بیاورند و بدون نیاز به خم کردن سر و گردن به راحتی مطالعه‌شان را انجام دهند

آسیب های بازی های رایانه ای

بهمن ۲۳, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

برخی از مردم به خصوص والدین فکر می کنند که بازی کردن با بازی های رایانه ای برای کودکان مفید است، زیرا دارای مزایایی از قبیل: جلوگیری از بیرون رفتن، یادگیری چیزهای بد و … می باشد.

در دنیای امروز که بازی های رایانه ای یکی از سرگرمی های پرطرفدار در کودکان تبدیل شده نیاز است که مطالب و نکاتی را در مورد این مسئله بدانیم. یکی از نکات بسیار مهمی که باید مدنظر داشت این است که بکار بردن هر وسیله ای ممکن است خطراتی را ایجاد کند.

برخی از مردم به خصوص والدین فکر می کنند که بازی کردن با بازی های رایانه ای برای کودکان مفید است، زیرا دارای مزایایی از قبیل: جلوگیری از بیرون رفتن، یادگیری چیزهای بد و … می باشد. ما با این تصوّر که بازی های رایانه ای کاملاً برای کودکان و نوجوانان مفید هستند، به دلیل اشکالاتی که در بازی کردن بازی های رایانه ای وجود دارد مخالفیم. یکی از این مشکلات زیاده روی در انجام این بازی ها است که اغلب کودکان و نوجوانان بدون توجه به زمان به این کار می پردازند که می تواند آسیب های جدی را برای آنها بدنبال داشته باشد.

یکی از دلایل اصلی که ما با بازی های رایانه ای مخالفت می کنیم این است که کودکان غیر فعال را افزایش می دهد و مشکل بهداشتی در میان آنها بوجود می آورد. امروزه وزن زیاد و چاقی خطر قابل توجهی برای کودکان است زیرا آنها ممکن است بیش از قبل تغذیه مصرف کنند و فعالیت بدنی آنها نیز کاهش پیدا کند.

یک نقطه ضعف قابل توجهی که وجود دارد این است که کودکان مهارت های ارتباطی خود را از دست می دهند. کودکانی که با کامپیوتر بازی می کنند خیلی کم فعال تر و اجتماعی هستند، در صورتی که آنها می توانند با بسیاری از دوستان در محله خود یا در پارک بازی کنند. همچنین بازی با رایانه، توانایی آنها را برای برقراری ارتباط با افراد دیگر در آینده را کاهش می دهد.

آخرین بررسی ها نشان داده که بازی های رایانه ای می تواند خشونت کودکان را افزایش دهد، و این افراد نسبت به دیگران در گروه سنی خود استرس زا تر هستند. به عنوان مثال: یک کودکی که بازی های رایانه ای بیش از پنج ساعت در روز را انجام می داد به تدریج، نشان داد نوعی از انواع ساس و کنه، که پیشنهاد دکتر آن است که به دلیل استرس بیش از حد برای ساعت های طولانی از بازی با کامپیوتر و رایانه Banded است برای او اتفاق افتاد.

در نتیجه، توصیه می شود: بهتر است بازی های رایانه ای تا حدودی برای کودکان ممنوع شود به دلیل آن که واقعاً برای آنها مضر است، و والدین باید آنها را تشویق کنند که سرگرمی های جالب و امن دیگری برای خود پیدا کنند.

چطور امنیت خانواده را در اینترنت حفظ کنیم؟

میلیون ها خانواده هر روزه از اینترنت برای یادگیری، تحقیق، خرید، انجام امور بانکی، به اشتراک گذاری تصاویر، بازی، دانلود فیلم و موسیقی، ارتباط با دوستان، ملاقات افراد جدید و … استفاده می کنند که برای حفظ امنیت در این محیط دانستن اصول اولیه محافظت ضروری است.

با ورود اعضای خانواده به دنیای آنلاین، صرفنظر از سن آنها باید آموزش هایی در مورد امنیت فضای سایبر به آنها داده شود چرا که آمارها نشان می دهد هکرها هر ۳۹ ثانیه از طریق اینترنت به کامپیوترهای افراد حمله می کنند . همچنین بیش از دویست هزار ویروس کامپیوتری تاکنون شناخته شده که این تعداد هر روز در حال افزایش است و یک سوم سایت های اینترنتی نیز در تسخیر مسائل غیراخلاقی است.

طبق بررسی های صورت گرفته جرائم اینترنتی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ نیز حدود ۳۳ درصد افزایش داشته اند و در سال ۲۰۰۸ حدود ۹.۹ میلیون آمریکایی قربانی سرقت یا جعل هویت قرار گرفته اند.

اما در کشور ما با توجه به جدید بودن بحث استفاده از ابزار الکترونیکی برای امور روزمره و عدم شناخت کافی از جرائم رایانه ای، اهمیت دانستن اصول اولیه محافظت در فضای سایبر امری است که به شدت احساس می شود.

گفته شده است که به دلیل نبود آموزش های مدون به کاربران رایانه ای حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد سیستم ها در ایران در خطر جاسوسی الکترونیک هستند.

● ضرورت حفظ امنیت اعضای خانواده در اینترنت

شرکت هایی که در زمینه تولید ابزارهای فیلترینگ برای کنترل دسترسی کودکان به اینترنت فعالیت می کند، در گزارش های خود اعلام کرده اند که بیش از یک سوم اینترنت را سایت های غیراخلاقی تشکیل می دهند که می توانند آسیب های فراوانی به کودکان و حتی بزرگسالان وارد کنند.

● مزایا و معایب اینترنت برای کودکان

بر اساس نتایج حاصل از این مطالعات مشخص شده که از کل اینترنت بیش از ۳۷ درصد سایت ها با موضوعات غیراخلاقی فعالیت می کنند. تعداد سایت های اینترنتی ارائه دهنده خدمات بازی های آنلاین طی یک سال گذشته ۲۱۲ درصد افزایش یافته و سایت های حاوی بخش های خشونت آمیز ۱۰ درصد بیشتر شده که این امر هشداری برای استفاده بدون کنترل کودکان از اینترنت است.

بر این اساس و با وجودی که آگاهی کودکان و نوجوانان برای دسترسی آسان به این سایت ها روز به روز افزایش می یابد، لزوم دقت و کنترل خانواده ها برای کاهش ورود به این سایت های اینترنتی توسط کودکان ضروری خواهد بود.

● توصیه هایی برای جلوگیری از تهدیدات سایبری

از آنجایی که دانستن اصول اولیه محافظت در فضای سایبر امری ضروری به نظر می رسد رعایت نکاتی در اینباره به تمامی خانواده ها توصیه می شود:

۱) به محل قرار دادن کامپیوتر در خانه دقت کنیم

در خانه ای که کودکان و نوجوانان در آن زندگی می کنند، محل قرار گرفتن کامپیوتر خانواده بسیار مهم است. بنابراین بهتر است که کامپیوتر خانوادگی در محلی از خانه قرارگیرد که محل رفت و آمد زیاد اعضای خانواده باشد و تعداد ساعاتی که بچه ها با این کامپیوتر کار می کنند نیز محدود باشد. بهتر است والدین اطمینان حاصل کنند که سیستمشان دارای نرم افزار امنیتی حاوی ابزارهای کنترلی والدین باشد.

۲) کارکردن تیمی برای مشخص کردن محدودیت ها

خانواده ها باید دقیقا در مورد اینکه چه چیزهایی مناسب یا نامناسب است تصمیم گیری کرده و در این کار فرزندان خود را مشارکت دهند. برای این کار باید مواردی چون انواع وب سایت های مناسب، اتاق های چت و روم هایی که برای مشارکت مناسب هستند توجه کنند.

همچنین از اتاق های چت نظارت شده استفاده شود و این اطمینان حاصل شود که به غیر از این موارد فرزندان از دیگر اتاق های چت استفاده نکنند چرا که این اتاق های چت می توانند حاوی موضوعات نامناسبی برای افراد جوان باشند. خانواده ها همچنین باید انواع چیزهایی که فرزندان می توانند به صورت آنلاین در مورد آن بحث کنند را مشخص کنند.

۳) در خانه در مورد قوانین کامپیوتر خانگی توافق شود

برای توافق بر سر استفاده از کامپیوتر خانگی بهتر است که برخی قوانین در این رابطه وضع شود. هرگز کلمه عبور خود را فاش نکنید. هرگز شماره تلفن یا آدرس خود را افشا نکنید. هرگز اطلاعاتی را که هویت شما را آشکار می کند ارسال نکنید و هرگز تصاویر نامناسب یا تصاویری که هویت شما را افشا می کند ارسال نکنید.

همچنین براساس این قوانین هیچ گونه اطلاعاتی را با غریبه هایی که به صورت آنلاین ملاقات می کنید به اشتراک نگذارید. هرگز با غریبه هایی که به صورت آنلاین آشنا شده اید، قرار ملاقات نگذارید و هرگز ضمایم ایمیل های ارسال شده از طرف غریبه ها را باز نکنید. بهتر است این قوانین به اطلاع همه اعضای خانواده رسانده شود.

۴) نصب نرم افزارهای امنیتی روی سیستم

خانواده ها باید اطمینان حاصل کنند که نرم افزار امنیتی مستحکمی دارند که سیستمشان را در برابر ویروس ها، هکرها و جاسوس افزارها محافظت می کند. این نرم افزار امنیتی همچنین باید محتوا، تصاویر و وب سایت های خطرناک را فیلتر کند. این نرم افزار باید مرتب به روزرسانی شود چرا که هر روزه تهدیدات جدیدی متولد می شوند که به روزرسانی خودکار نرم افزارهای امنیتی بسیار می تواند در این زمینه موثر واقع شود.

۵) از ابزارهای کنترلی و نظارتی والدین استفاده شود

تمامی نرم افزارهای امنیتی مهم و پرکاربرد، ابزارهای نظارتی و کنترلی ویژه والدین ارائه می دهند. برای یاد گرفتن نحوه کار با این ابزارها باید زمان گذاشت و از گزینه هایی که موضوعات و محتوای نامناسب را فیلتر و مسدود می کنند استفاده کرد.

برخی تولید کنندگان نرم افزارهای امنیتی علاوه بر قرار دادن ویژگی های نظارتی در این نرم افزارها، نرم افزار خاصی نیز ویژه نظارت والدین بر فعالیت های آنلاین فرزندان خود عرضه کرده اند. برای مثال شورای عالی اطلاع رسانی نیز نرم افزار فیلترینگ خانگی را عرضه کرده که به صورت رایگان از طریق پرتال این شورا قابل دسترسی است.

این نرم افزارها فرزندان خانواده را از دسترسی به محتوای نامناسب، خطرات شبکه های اجتماعی، افراد غریبه و سایر تهدیدات آنلاین بر حذر می دارند. البته این ابزارها دارای محدودیت های خاص خود نیز هستند و بهتر است والدین خود، شخصا به نظارت بر کار فرزندانشان در اینترنت بپردازند.

۶) افراد آنلاین، غریبه هستند

هر کسی که آنلاین می شود باید این نکته را به خاطر بسپارد که صرفنظر از اینکه دوستان آنلاین را چند دفعه به صورت آنلاین ملاقات کرده و صرف نظر از اینکه چه مدت با این افراد چت کرده و صرف نظر از اینکه چقدر آنها را می شناسد، افرادی که به صورت آنلاین ملاقات کرده افرادی غریبه هستند و دروغ گفتن در مورد هویت شخصی برای فرد آنلاین کاری بسیار ساده است. همچنین کودکان و نوجوانان باید بدانند که فردی که وانمود می کند هم سن آنهاست، می تواند ۴۰ ساله باشد.

با وجودی که وب سایت های شبکه های اجتماعی می تواند راه ایده آلی برای ملاقات افراد جدید به صورت آنلاین باشد به خانواده ها توصیه می شود وارد این سایت ها شده و پروفایل فرزندان خود را چک کنند تا اطمینان حاصل کنند که مکالمات نامناسبی رخ نداده باشد و تصاویر غیرقابل قبولی ارسال نشده باشد.

والدین باید مکالمات آنلاین فرزندان خود را بررسی کنند تا مطمئن شوند در معرض خطر افراد خطرناک قرار ندارند.

۷) انتخاب کلمات عبور قوی

برای ایجاد کلمات عبور قوی که به راحتی کشف نشوند، باید کلمه عبور شما حداقل ۸ کاراکتر داشته باشد و ترکیبی از حروف، ارقام و نشانه ها باشد. کلمات عبور باید در فواصل زمانی معین تغییر کنند تا احتمال سوء استفاده از یک کلمه عبور در طول زمان کاهش یابد. همچنین رعایت این نکته نیز الزامی است که کلمه عبور خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

۸) چک کردن نرم افزار امنیتی سیستم

کاربران باید نرم افزار امنیتی خود را باز کرده و اطمینان حاصل کنند که سه ویژگی آنتی ویروس، ابزار ضدجاسوسی و فایروال را دارا است. این هسته های محافظتی باید با ابزار ضد هرزنامه و نرم افزار جستجوی امن نیز تقویت شوند.

ایده بسیار خوبی است که خانواده ها یک مجموعه امنیتی برروی کامپیوتر خانوادگی خود داشته باشند که شامل ابزارهای کنترلی والدین و ابزارهای جلوگیری از سرقت هویت نیز باشد.

۹) با کودکان خود صحبت کنیم

والدین باید مراقب باشند که فرزندانشان با افراد هم سن و سال خود در اینترنت ارتباط برقرار نکنند. به همین علت به والدین توصیه می شود که برای فرزندان کوچک خود در مورد کامپیوتر، اینترنت و اهمیت حفظ امنیت در اینترنت توضیح داده و نحوه نفوذ هکرها به کامپیوتر آنها و از کار انداختن سیستم را برای آنها شرح دهند.

والدین باید برای فرزندان در مورد اهمیت عدم افشای اطلاعات شخصی در اینترنت کاملا توضیح دهند و بگویند که نباید در مورد محل زندگی یا مدرسه خود برای دیگران توضیح دهند.

از کودکانمان بخواهیم که فرمهای آنلاین را بدون حضور ما پر نکنند و برای جستجو، موتورهای جستجوی ویژه کودکان مانند Yahoo! Kids را به آنها معرفی کنیم. برای فرزندان بزرگتر نیز در مورد ویروس ها، جاسوس افزارها و هکرها و نحوه کار آنها شرح داده و به آنها بگوییم که سرقت هویت چگونه اتفاق می افتد. برای آنها توضیح دهیم که هر اتفاقی بر روی کامپیوتر می افتد توسط شما قابل بررسی و ردیابی است. به آنها اطمینان دهیم که در صورت وقوع هر اتفاقی به آنها کمک خواهیم کرد و نحوه مسدود کردن کاربران مزاحم را به آنها یاد دهیم.

۱۰) آگاهی مان را افزایش دهیم

هر چه بیشتر بدانیم از امنیت بیشتری برخوردار خواهیم بود. برای این منظور به اخبار امنیتی و به روز رسانی های امنیتی توجه کرده و مقالات ساده امنیتی را مطالعه کنیم.

پورتال سیمرغ ( www.seemorgh.com )

چگونه استرس کاری را کاهش دهیم؟

دی ۳, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

در اوضاع سخت اقتصادی، کنار‌آمدن با مشکلات شغلی بیش از حد سخت به‌نظر می‌رسد‌. استرسی که ما همراه خود به محل کار می‌بریم و حتی استرسی که در محل کار منتظر ماست، طغیان می‌کند و بدین‌ترتیب کارکنان‌، مدیران و کارگران همه و همه فشار مضاعفی را تجربه خواهند کرد.

در حالی‌که وجود کمی استرس در زندگی روزانه عادی است، استرس زیاد سطح بهره‌وری را کاهش داده و از لحاظ فیزیکی و روانی صدماتی به همراه دارد، پس یافتن راهکارهایی برای مقابله با آن بسیار حائز اهمیت است. خوشبختانه راه‌های زیادی برای کاهش استرس وجود دارد که مقاله زیر به بررسی برخی از آنها می‌پردازد.

برای کارگران در هر نقطه از جهان، اقتصادی مریض و نابسامان مساوی است با نگرانی‌های فکری و روانی این قشر. نظر به اینکه استرس‌های کاری در شرایط بحران اقتصادی رشد افزونی دارد، بسیار حائز اهمیت است که راه‌های جدید و معقول‌تری را برای کنار آمدن با این شرایط تجربه کنیم.

توانایی کنترل استرس در محیط کاری می‌تواند طعم موفقیت را در زمان ناامیدی و شکست به ما بچشاند. می‌دانید که احساسات افراد به راحتی به دیگران منتقل شده و بنابراین استرس می‌تواند بر کیفیت ارتباط شما با دیگران تاثیر بگذارد‌. راهکارهای مثبت و مناسب برای مقابله با استرس به معنای تاثیر‌گذاری مثبت بر محیط اطراف خود و تاثیر‌پذیری کمتر از شرایط یاس و ناامیدی است.

شما می‌توانید با روش‌های زیر استرس شغلی خو را کاهش دهید:

*تقبل مسئولیت در محیط کاری
*سعی در حذف عادات غیرارادی و منفی که موجب ازدیاد استرس می‌شود.
*یادگیری مهارت‌های ارتباطی برای تسهیل و بهبود بخشی روابط کاری با مدیران و همکاران.

علائم استرس مضاعف:

هنگامی‌که افراد احساس درماندگی می‌کنند اعتماد به‌نفس خود را از دست داده و تحریک‌پذیر و گوشه‌گیر می‌شوند، بهره‌وری و اثربخشی کاهش یافته در نتیجه پاداش و مزایای آنان نیز کاهش می‌یابد‌.

اگر علائم استرس ناخودآگاه افزایش یابد می‌تواند به مشکلات بزرگی ختم شود‌. جدا از تاثیر منفی استرس بر رضایت شغلی و اجرایی کار‌، استرس مزمن و یا حاد مطمئنا بر سلامت فیزیکی و روحی شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

علائم و نشانه‌های استرس :

– احساس اضطراب، تحریک‌پذیری و یا افسردگی
– بی‌علاقگی و از دست‌دادن تعلقات شغلی
– کاهش تمرکز
– ناراحتی‌های ناحیه شکمی
– کاهش میل‌جنسی
– بی‌قراری در هنگام خواب
– خستگی مفرط حین کار
– پرش عضلات و یا سردرد
– گوشه‌گیری از اجتماع
– استفاده مداوم از داروهای محرک روان

دلایل متعارف پیدایش استرس مضاعف:

– ترس از بیکاری
– افزایش ساعات کاری به‌دلیل کاهش حقوق و مزایا
– فشار‌های ناشی از افزایش انتظارات‌، بدون در پی داشتن رضایت اجرایی کار
– فشارهای ناشی از افزایش حداکثر بهره‌وری در تمام ساعات کاری

با خودتان مهربان باشید:

هنگامی که استرس کاری باعث تداخل در بازدهی کارتان می‌شود با خودتان مهربان‌تر باشید و سکان زندگی را در دست بگیرید‌. حالا نوبت شماست که وارد عمل شده و آستین‌ها را بالا زده‌، به سلامت خود توجه کنید و نیازهای روحی و جسمی خود را در حد توان برآورده ‌کنید‌. مطمئنا هر‌آنچه احساس بهتری داشته باشیم نسبت به استرس و نتایج مخرب آن مقاوم‌تر و انعطاف‌پذیر‌تر خواهیم شد‌.

در واقع لازم نیست تغییرات عمده‌ای در زندگی‌تان به‌وجود آورید؛، حتی موارد ریز و کوچک نیز می‌تواند در بهبود شرایط روحی شما بالقوه تاثیر‌گذار باشد‌. همین حالا شروع کنید متوجه خواهید شد که به مرور زمان با انتخاب نکات مثبت زندگی تغییر قابل توجهی در زندگی‌تان، محیط کاری و محیط خانه پدید خواهد آمد.

جنب و جوش داشته باشید‌:

تمرینات ایروبیک یک روش درمانی مؤثر ضد‌استرس، افزایش انرژی، افزایش هوشیاری و تنش‌زدایی از فکر و جسم است. حتی می‌توانید برای آرامش خاطر بیشتر هر روز به‌مدت چند دقیقه به صدای آب گوش دهید اما ورزش را می‌توانید طی ۲یا۳ نوبت در روز انجام دهید.

وعده‌های غذایی مناسب اختیار کنید:

حجم غذایی کم با افزایش وعده‌های غذایی در طول روز می‌تواند سطح قند خون بدن‌تان را در حد مطلوبی نگاه دارد‌. قند خون پایین باعث تحریک‌پذیری و اضطراب می‌شود و از طرف دیگر پرخوری بیش از حد شما را سست و بی‌حال می‌کند‌.

سیــگار را کنـار بگذارید:

کشیدن سیگار حین اضطراب و استرس اگرچه ممکن است احساس آرامش را به فرد تلقین کند اما در واقع بر کسی پوشیده نیست که نیکوتین موجود در سیگار یک ماده مخدر محرک است که خود مولد سطح بالایی از استرس است، نه کاهش‌دهنده آن.

به قدر کفایت بخوابید‌:

استرس و نگرانی،بی‌خوابی را به‌همراه می‌آورد و بی‌خوابی شما را مستعد استرس بیشتر‌می‌کند‌. اگرچه در زمان عدم‌وجود خواب کافی در شبانه روز بدن با شرایط موجود تطابق نسبی می‌یابد‌، نباید فواید داشتن خوابی آرام و کافی را در حفظ تعادل روحی و روانی انکار کرد.

در اینجا چند پیشنهاد برای کاهش استرس شغلی از طریق اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی برای مسئولیت‌های اجرایی‌تان داریم‌:

برنامه‌ریزی متعادلی داشته باشید:

برنامه‌، مسئولیت‌ها و وظایف روزانه‌تان را تحلیل و بررسی کنید‌. کار مداوم و نداشتن تفریح صبر شما را در یک آن لبریز خواهد کرد. بین کار و زندگی خانوادگی‌، فعالیت‌های اجتماعی و فردی خود تعادل برقرار کنید‌.

بیش از حد خود را درگیر تعهدات کاری نکنید‌:

برنامه‌های کاری را پشت سر هم دسته بندی نکنید‌. همه ما غالبا می‌دانیم که برای هر کاری تقریبا چه زمانی لازم است‌. اگر وظایف زیادی به گردن شما نهاده شده بین کارهای واجب و لازم تفاوت قائل شوید‌. کارهایی که از اهمیت کمتری برخوردارند باید در انتهای فهرست قرار گیرد و یا به کلی حذف شود.

زودتر از خواب بیدار شوید‌:

حتی ۱۵-۱۰ دقیقه می‌تواند تفاوت بین هجوم عصبی شما به میز کار و یا با کمال آرامش رسیدن به محل کار را معنا کند، پس استرس خود را با دیررفتن به محیط کار مضاعف نکنید.

استراحت کوتاه و منظمی برای خود فراهم کنید:

لحظاتی را تدارک ببینید تا ذهن خود را نظم داده و به استراحت بپردازید. همچنین سعی کنید حتی‌الامکان در هنگام ناهار از پشت میز بیرون بیایید‌. قدم زدن دور از میز باعث آرامش خاطر شما و بازدهی بیشترتان خواهد شد‌.

کاهش استرس از طریق ارتقای هوش هیجانی:

حتی اگر در محیطی هستید که دائما شرایط استرس‌زای آن در حال افزایش است‌، باز هم می‌توانید بر خود تسلط داشته و اعتماد به نفستان را حفظ کنید به شرطی که هوش هیجانی را شناخته و در جهت تقویت آن پیش روید‌. در واقع هوش هیجانی توانایی اداره و به‌کارگیری صحیح احساسات در راه مثبت و سازنده است‌. از این طریق شما دیگران را بیشتر به سوی خود جذب کرده‌، با تفاوت‌های موجود بین خود و دیگران کنار آمده‌، احساسات سرخوردگی‌خود را التیام می‌دهید و استرس و تنش را از روابط خود دور می‌کنید‌.

هر قدر ضریب هوش هیجانی شما بیشتر باشد‌، استرس کمتری در محیط کار خواهید داشت. خوشبختانه هوش هیجانی ارثی نیست‌، در واقع خصیصه‌ای است که ما قادر به یادگیری و ارتقای آن هستیم. آموختن مهارت‌های زیر شما را قادر می‌سازد تا هوش هیجانی را در خود شکوفا کرده و راه‌های ارتباط غیرکلامی را بیاموزید‌.

– بیاموزید که چگونه نسبت به استرس واکنش نشان دهید و با روش‌هایی که می‌تواند به شما آرامش و انرژی مثبت منتقل کند‌، آشنا شوید‌.

– با احساسات درونی خود ارتباط برقرار کنید ‌و از این راه احساسات و هیجانات خود را مدیریت کنید‌. شناخت احساسات فردی نه تنها بر اعتماد به نفس شما می‌افزاید بلکه باعث خواهد شد تا کنترل بیشتری روی خود داشته باشید‌.

– توانایی مقابله با چالش‌های زندگی را با شوخ طبعی افزایش دهید‌. هیچ‌چیز بهتر از شوخ‌طبعی و خنده نمی‌تواند سد دفاعی استرس شما را بشکند‌.

– یاد بگیرید با مشکلات بدون هیچ واهمه‌ای روبه‌رو شوید و همواره در این اصل ثابت قدم باشید که کنار آمدن با تضاد‌ها و تفاوت‌های موجود، رابطه‌ای مستحکم را خواهد آفرید‌.

helpguide.org

شفانیوز

خطرات سنگینی کیف مدرسه

آذر ۲۶, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

پزشکان هشدار دادند که وزن زیاد کیف‌‌های مدرسه باعث آسیب‌دیدن ستون فقرات، مفاصل و دردهای شدید در نواحی مختلف بدن بویژه گردن و دست‌ها می‌شود.
تحقیقات جدید نشان می‌دهد وزن زیاد کیف‌های مدرسه باعث بروز بیماری و آسیب‌های ستون فقرات، مفاصل و دردهای شدید در نواحی گردن، دست‌ها، کتف، پشت و پاها می‌شود.

براساس این تحقیقات، وزن زیاد کیف‌ها همچنین باعث فشار به قلب و ریه‌ها به علت آسیب دیدن اسکلت بدن و ستون فقرات می‌شود.

به گفته پزشکان ،بیماری‌های ناشی از وزن زیاد کیف‌های مدرسه مستلزم عمل جراحی است اما عوارض این بیماری‌ها خود را در دوره کودکی نشان نمی‌دهد و همین امر ایجاب می‌کند تا درباره خطرات جسمی و روانی ناشی از حمل کیف‌های سنگین، آگاه‌سازی صورت گیرد.

این تحقیقات نشان می‌دهد، استفاده نادرست از کیف مدرسه بر حرکت استخوان‌های ستون فقرات تاثیر می‌گذارد و باعث تغییر مایع غضروف‌های ستون فقرات می‌شود که این امر به نوبه خود، لغزش غضروفی و پوکی استخوان را به همراه می‌آورد به گونه‌ای که در پایان سن نوجوانی، بیش از ۵۰ درصد افراد از دردهای ناحیه پشت رنج می‌برند، یکی از علل آن، استفاده نادرست از کیف‌های مدرسه است.

در این تحقیقات درباره ویژگی‌های کیف مدرسه آمده است: وزن کیف مدرسه باید ۱۰ تا ۱۵ درصد وزن کودک و بندهای نگهدارنده آن نرم باشد تا کتف را اذیت نکند و پهنا و طول آن از پهنا و طول پشت کودک بیشتر نباشد. همچنین کتاب‌ها به طور عمودی از سنگین‌ترین تا سبک‌ترین کتاب، داخل کیف چیده شود.

در این تحقیقات همچنین توصیه شده است که کتاب‌ها بزرگ نباشد، بلکه از چند بخش تشکیل شده باشد که دانش‌آموزان بخش مورد نیاز را به مدرسه ببرند تا به این شیوه از وزن کیف کاسته شود و معلمان نیز با دانش‌آموزان همکاری کرده و از آنها نخواهند که همه دفاتر و کتاب‌های خود را به مدرسه بیاورند

زنان بیش ازمردان، دچار پرخاشگری کلامی می شوند

خرداد ۲۰, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي, روانشناسي

 بیشتر افراد در هنگام بروز خشم، دو حالت پرخاشگری و یا مخفی کاری را از خود نشان می دهند که هیچ یک از این روشها راه مناسبی برای بروز خشم محسوب نمی شود و هر یک عوارض خاص خود را دارد، بنابراین افراد باید با روشی منطقی از طریق اعتراض کردن و یا صحبت کردن با طرف مقابل خشم خود را کنترل و بروز دهند.

 

دکتر شهربانو قهاری در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به تفاوت های بروز خشم در بین زنان و مردان گفت: معمولا بر اساس خصوصیات خانواده و فرد، افراد برای کنترل خشم خود یا دست به پرخاشگری می زنند و یا آن را مخفی کرده و خشم خود را فرو می خورند .

با این حال زنان بیشتر دچار پرخاشگری های کلامی، فریاد زدن، فحاشی و مردان بیشتر دچار پرخاشگری های فیزیکی می شوند.

این روانشناس بالینی در خصوص عوارض فرو خوردن خشم اظهار داشت: برخی از افراد بنا به علت هایی همچون ترس، شرم و مواردی از این دست، اقدام به کنترل خشم خود می کنند و با صحبت نکردن و حل مسئله، خشم خود را مخفی می کنند که این راه کنترل خشم می تواند عوارضی از جمله انواع سردردها، زخم معده و دستگاه گوارش، افسردگی و اضطراب ها را به دنبال داشته باشد.

دکتر قهاری ادامه داد: افراد به هنگام بروز خشم باید به شیوه ای سالم با آن برخورد کنند به طوری که نه خشم خود را فروببرند و نه به صورت پرخاشگرانه آن را بروز دهند.

بنابراین با استفاده از شیوه های کلامی و جملات معقول، بدون تحقیر و متهم کردن فرد مقابل و با ذکر علت ناراحتی و خشم خود به گفت وگو و صحبت کردن منطقی بپردازند. دراین شرایط هم خود فرد آرام شده و هم فرد مقابل به راحتی پذیرای وی می شود.

با نوشیدن یک لیوان آب و یا پیاده روی ، خشم خود را کنترل کنید

این روانشناس بالینی، مرحله ی بیش از خشم را مرحله مهم در کنترل خشم دانست و تصریح کرد: خشم به یکباره ظهور نمی کند به طوری که وقتی فردی دچار عصبانیت و خشم می شود، احساس برانگیختگی کرده و سپس اقدام به بروز آن می کند.

بنابراین احساس برانگیختی آغازگر مرحله پیش از خشم است که افراد می توانند با نوشیدن یک لیوان آب سرد، پیاده روی، صحبت کردن و انجام فعالیت های لذت بخش، خشم خود را در همین مرحله کنترل کنند تا احساس برانگیختی در این مرحله به بروز خشم منجر نشود.

وی افزود: پس از مرحله پیش از خشم، مرحله خشم اتفاق می افتد که فرد به شدت عصبانی است. در این مرحله باید به او آموزش داده شود تا از میان شرایط بد و بدتر، شرایط بد را انتخاب کند به طوریکه فرد اگر کنترل اعصاب خود را ندارد بهتر است فریاد بزند تا فحش بدهد.

به بالشت و یا شئ ضربه بزند تا به کسی آسیب برساند و یا اگر فرد اهل فریاد زدن نیست بهتر است صحنه را ترک کند تا به خود آسیبیی نرساند.

دکتر قهاری، پشیمانی را نشانه ی مرحله پس از خشم دانست و افزود: وقتی افراد، مرحله ی خشم را پشت سر گذاشته و وارد مرحله ی پس از خشم می شوند نوعی احساس پشیمانی به آنها دست می دهد.

با این وجود افرادی هم هستند که نه تنها احساس پشیمانی نکرده، بلکه خوشحال نیز هستند. این افراد در کوتاه مدت حس خوبی دارند اما پس از مدتی به کرات عصبانی می شوند.

در این بین افرادی نیز هستند که از روشهای تنبیهی استفاده می کنند به طوری که مدام خود را سرزنش کرده و به سود و زیان و عواقب کار خود می اندیشند.

وی ادامه داد: این افراد دچار نوعی خودخوری و بروز احساسات منفی و فکر کردن به پیامدهای منفی و غیراخلاقی بودن آن می شوند. در این بین برای جبران کردن و پایان دادن به این شرایط راه های تشویقی و یا تنبیهی برای خود در نظر می گیرند به طوری که می توانند پولی را به عنوان جریمه به صندوق های خیریه بپردازند و از فرد مقابل عذرخواهی کنند.

دکتر قهاری در پایان با اشاره به بروز پیامدهای منفی در مرحله ی پس از خشم خاطرنشان کرد: بهترین راه حل در این شرایط، همدلی فرد با کسی است که به او خشم کرده است.

بنابراین خودش را به جای فرد مقابل قرار داده تا از ادامه حالت خشم خود جلوگیری کند.

در نهایت فرد باید واقع بینانه عمل کند تا با رسیدن به یک نتیجه گیری اخلاقی از ادامه ی خشم خود دست بردارد.

فیس بوک عامل شیوع بیماری های مقاربتی در آمریکا است

خرداد ۱۶, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

کارشناسان بهداشتی ادعا کرده اند که سایت های شبکه ای اجتماعی مثل فیس بوک عامل افزایش شیوع بیماری های مقاربتی بین نوجوانان و جوانان آمریکایی در سالهای اخیر است.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این کارشناسان می گویند علت این افزایش، عدم توجه کاربران این سایت ها برای مراقبت از خود و اقدامات محافظتی است.

به گفته این کارشناسان، ارتباطات و آشنایی هایی که از این طریق بین افراد ایجاد می شوند به دلیل این که شناخت صحیحی از یکدیگر ندارند، می تواند پیامدهای نامطلوبی برای آنها داشته باشد.

روزنامه دیلی میل در این باره گزارش داد: طبق آمار دپارتمان سلامت سمینول در فلوریدا، نرخ ابتلا به بیماری سیفیلیس طی سال گذشته در این کشور ۲۰۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، همچنین براساس این آمار یک بیماری مقاربتی دیگر موسوم به کلامیدیا نیز در سالهای اخیر در این کشور افزایش یافته است به طوری که در هر سال بین ۳ تا ۴ میلیون مورد جدید ابتلا به این بیماری گزارش می شود.

به همین ترتیب پیش بینی می شود که ۵۰ درصد از کل مردم آمریکا در دوره ای از زندگی خود به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا می شوند.

به گفته مقامات بهداشتی آمریکا، این بیماران اغلب بین ۱۴ تا ۲۴ دارند و این گروه سنی خیلی بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های مقاربتی هستند.

افراد هنگام خوردن غذا استرس نداشته باشند

اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي, تغذيه

 ۶۰ درصد افرادی که از درد معده رنج می برند بعد از انجام آندوسکوپی متوجه می شوند که این درد کاملا طبیعی بوده و مشکل حادی ندارند، این دردها مربوط به اختلالات حرکتی معده است.

دکتر ناصر ابراهیمی دریانی در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: مشکلات معده به سه دسته زخم معده، زخم اثنی عشر و ورم معده تقسیم می شود که زخم اثنی عشر همراه با درد موجب سوزش معده هم می شود.

وی با متفاوت دانستن نفخ معده و نفخ شکم افزود: نفخ معده ناشی از تجمع گاز در روده بزرگ است ولی نفخ شکم ناشی از دفع نشدن گاز معمولی است که در بدن همه افراد وجود دارد و موجب ورم و جلو آمدن شکم می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره مبتلایان به نفخ شکم گفت: این افراد به چند دسته تقسیم می شوند دسته اول کسانی هستند که دائما از درد شکم به خود می پیچند و دچار برآمدگی شکم هستند و اسهال و یبوست متناوب دارند. این مشکل التهاب و یا زخم نیست بلکه مربوط به روده تحریک پذیر یا روده عصبی(کولیت) است.

دکتر ابراهیمی دریانی در رابطه با دسته دوم این بیماران افزود: با مصرف برخی از مواد که دارای رافینوز هستند، مواد قندی (کربوهیدرات) که باید در روده ی کوچک جذب شود در بعضی افراد این مواد در روده کوچک جذب نشده و در روده ی بزرگ به اسیدهای چرب و گاز هیدروژن تبدیل و افراد دچار نفخ شکم می شوند.

وی کمبود لاکتوز در روده ی کوچک را عامل دیگر نفخ شکم دانست و بیان کرد: لاکتوز در لبنیات وجود دارد و۴۰ تا۵۰ درصد افرادی که با خوردن شیر دچار نفخ می شوند به دلیل این است که قند موجود در شیر در روده ی کوچک جذب نمی شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با توضیح اینکه مصرف همه لبنیات به جز ماست در افردی که دچار کمبود لاکتوز هستند موجب نفخ شکم می شود، افزود: در ماست میکروب هایی به نام پروبیوتیک وجود دارد که برای بدن مفید است و افراد با خوردن ماست دچار اسهال و نفخ شکم نمی شوند.

وی استرس را برای نفخ شکم مضر دانست و ادامه داد: افراد باید هنگام خوردن غذا استرس نداشته باشند و از صحبت کردن بپرهیزند.

این فوق تخصص گوارش با اشاره به درمان نفخ معده اظهار داشت: برای درمان نفخ معده استفاده از عرق نعنا و افزودن زیره سیاه به برنج و کباب و همچنین عدم مصرف مواد غذایی نفاخ حبوبات و نوشابه های گازدار می تواند بسیار مفید باشد.

وی در خصوص درد معده که در بسیاری از افراد شایع است، گفت: ۶۰ درصد افرادی که از درد معده رنج می برند بعد از انجام آندوسکوپی درد آنها طبیعی است و فقط دچار اختلالات حرکتی معده هستند و در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد دارای حالت برگشت اسید معده هستند که در آن افراد احساس ترشی می کنند.

دکتر دریانی با بیان اینکه ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد دچار زخم معده و اثنی عشر هستند، گفت: زخم معده معمولا در زن و مرد یکسان است و این افراد از نظر سنی ده سال از کسانی که زخم اثنی عشر دارند پیرتر هستند. زخم اثنی عشر در مردان جوان، گروه خونی O و سیگاری ها شایع تر است.

وی با تاکید بر ممنوعیت مصرف قرص های مسکن بدون نسخه پزشک در افرادی که دچار زخم معده و اثنی عشر هستند، افزود: این تصور که مصرف قرص های مسکن مانند پروفن، دیکلوفناک سبب بهبود زخم معده و اثنی عشر می شود اشتباه است.

چرا وزارت بهداشت و بیمارستان خاطی در موضوع رها کردن ۲ بیمار سکوت کرده‌اند

اردیبهشت ۶, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از سکوت وزارت بهداشت و بیمارستان خاطی در موضوع رها کردن دو بیمار در خیابان و ارائه نکردن هیچ گزارشی به کمیسیون بهداشت درمان مجلس خبر داد.
به گزارش فارس، امیرحسین قاضی‌زاده در حاشیه دهمین کنگره سراسری شنوایی شناسی ایران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش آخرین وضعیت بررسی رها شدن دو بیمار از بیمارستان و رها کردن آنان در کنار خیابان اظهار داشت: علی‌رغم سکوت خبری توسط وزارت بهداشت و بیمارستان مربوطه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به جد پیگیر این مسئله است ولی هنوز از طرف مسئولان بیمارستان و معاونت درمان وزارت بهداشت توضیحی دریافت نکرده‌ایم.

وی افزود: این در حالی است که بنده به شخصه شب گذشته از طریق صدا و سیما به رها شدن سومین بیمار در کنار خیابان اطلاع یافته‌ام.

وی به وجود نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی و در نهایت وجود بیمه بستری روی تخت اشاره کرد و گفت: هیچ گونه توجیهی از طرف وزارت بهداشت با وجود چنین تدابیر و نهادهای حمایتی قابل قبول نیست و کمیسیون بهداشت به طور جد برای روشن شدن این مسئله وارد عمل شده است.

قاضی‌زاده در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه رها کردن این دو بیمار آیا می‌تواند به خاطر مسئله پایین بودن تعرفه‌های دولتی صورت پذیرد گفت: خیر این مسئله ربطی به تعرفه‌های دولتی ندارد زیرا مجلس هر سال اعتبارات حوزه سلامت را کامل به وزارت بهداشت پرداخت کرده است و هیچ گونه کسری بودجه نیز در این راستا نداشتیم و حتی به هیئت رئیسه بیمارستان‌ها نیز پاداش هر ساله تعلق گرفته است و این در حالی است که افزایش اعتبارات در حوزه سلامت از ۳۷ درصد به ۵۰ درصد نیز در سال ۹۰ ارتقا یافته است.

ماجرای تلخ رها کردن دو بیمار در اطراف تهران ؛ پلیس و اورژانس هم باید پاسخگو باشند

اردیبهشت ۶, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

ماجرای تلخ رها کردن دو بیمار در اطراف تهران، آن هم نه از سوی یک باند حرفه ای تبهکاران، بلکه توسط پرسنل یک بیمارستان دولتی، هر چند افکار عمومی را به شدت مشوش و به خود مشغول کرده است اما نکاتی در این بین وجود دارد که تاکنون بدان پرداخته نشده یا جدی گرفته نشده اند.

 

 

بدیهی است اگر مسوولان به نکات مطروحه زیر توجه کنند و سعی در رفع نقایص کنند، می شود گفت که این ماجرا، برغم تمام زشتی ها و تلخی هایش لااقل این دستاورد را داشته است که برخی ضعف ها عیان و علاج شده اند والا مختومه کردن ماجرا به چند تیتر خبری و حداکثر تنبیه چند نفر در این میان، دردی را دوا نخواهد کرد:

۱- بحث نخست، راجع به حفره های عمیقی است که در سیستم بیمه و درمان کشور وجود دارد و باعث می شود که رسما جان انسان ها به خطر بیفتد و آنها بی هیچ تعارفی، به جای بهبود راهی گورستان شوند.
در همین ماجرا، اگر این دو فرد تحت پوشش بیمه بودند و البته بیمه هم واقعا کارآمدی داشته، آیا اساسا چنین اتفاق شرم آوری رخ می داد؟ در این باره پیشتر سخن گفته ایم و لذا مطلب را به همین تذکر ختم می کنیم.

۲- حادثه رها کردن دو بیمار در نزدیک کهریزک تهران روز ۲۳ فروردین رخ داده و اوایل اردیبهشت با رسانه ای شدنش، در کانون توجه افکار عمومی قرار گرفته و دادستانی هم پرونده را تحت پیگرد قضایی قرار داده است.

ماجرا هم از این قرار بوده که چند نفر با یک دستگاه آمبولانس، این دو بیمار را در یکی از جاده های جنوبی تهران رها می کنند. بعد از مدتی یک راننده کامیون آنها را می بیند و به پلیس خبر می دهد. پلیس هم اورژانس را در جریان قرار می دهد و اورژانس نیز آنها را به بیمارستان فیروزآبادی ری منتقل می نماید.

حال نکته ای که کسی بدان توجه نکرده و به نظر می رسد یکی از همان نقاط ضعف پیش گفته است، این که پلیس برغم آنکه در همان روز ۲۳ فروردین، در جریان ماجرا قرار گرفته است، چرا مراتب را به مقامات قضایی گزارش نکرده است؟ مگر نه این است که پلیس ضابط دستگاه قضایی است و موظف به گزارش کردن همه جرائمی که در حوزه استحفاظی اش رخ می دهد؟!

آیا رها کردن دو بیمار در کنار جاده ، جرم و لااقل مورد مشکوک هم نبوده است که پلیس آن را به اطلاع دادستانی نرسانده است؟! اگر آنچه رخ داده جرم است چرا پلیس گزارش نکرده و اگر جرم نیست چرا دادستانی در حال پیگیری است؟ قطعا در این باره پلیس باید پاسخگو باشد و البته فکری به حال رفع این نقیصه نماید.
اگر هم احیاناً گزارش کرده اند ، اطلاع رسانی کنند که به کدام مرجع بوده و قبل از رسانه ای شدن موضوع ، در چه مرحله ای بوده است؟

۳- سوال دیگری که مطرح است اینکه آیا اورژانس موظف نبوده این مورد را به مسوولان بالاتر گزارش نماید؟
آیا از نظر اورژانسی ها هم این یک “مورد عادی “بوده و نیازی نبوده گزارش شود؟(اگر موضوع عادی بوده که فاجعه است!) شاید هم مسوولان اورژانس به مسوولیت خود در این باره عمل کرده و مورد را گزارش داده اند که باید پرسید چرا این گزارش تا زمان رسانه ای شدن ماجرا به دست مقامات قضایی نرسیده بود تا موضوع را تحت پیگرد قرار دهند؟

۴- برخی خبرهای اولیه منتشر شده حاکی از آن است که می خواهند سمت و سوی پرونده را به طرفی ببرند که در نهایت چند کارمند رده پایین و نیروی خدماتی و راننده آمبولانس را محکوم کنند و حتی از مدیریت بیمارستان نیز به خاطر همکاری در جهت شناسایی این عوامل قدردانی نمایند!

این در حالی است که در چنین مواقعی حتی شخص وزیر هم زیر سوال است. هر چند که گفته می شود وزیر یا رییس بیمارستان در جریان اتفاق نبوده اند و یا آنها چنین دستوری نداده اند، ولی باید پذیرفت که شرایط موجود که خروجی اش این ماجرا بوده، محصول مدیریت همین آقایان و خانم های مسوول بوده است و اتفاقا در وهله اول باید آنها پاسخگو باشند.

چگونه است وقتی در دورافتاده ترین شهرستان، اتفاق خوبی مانند راه اندازی یک درمانگاه رخ می دهد، پزش را وزیر و مدیران می دهند ولی در چنین مواردی می گویند ربطی به ما ندارد؟

محدود کردن پرونده حاضر به چند نیروی جزء و رده پایین، یعنی چراغ سبز به استمرار وضعیت حاضر و رخ دادن اتفاقات مشابه.
منبع:عصرایران

فعالیت های تکراری و سرپا از جمله شستن ظروف در منازل بیشترین عامل دردهای عضلانی زنان خانه دار است

آذر ۲۸, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي

فعالیت های تکراری و سرپا در منزل مهمترین عامل دردهای عضلانی زنان است  
 
 
     
سید مجید هراتی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه فارس «توانا» اظهار داشت: رعایت نکردن اصول حرکتی فشار مضاعف به مفاصل و تاندون ها و عادت های غلط نشستن در محیط کاری مشاغلی که وضعیت های تکراری بدنی دارند از جمله عوامل تشدید و تهدید کننده مشکلات مفاصل در کشور است.

 

وی به مشکلات شغلی از جمله مونتاژکارها و دندا نپزشکان که وضعیت های کاری تکراری دارند، اشاره کرد و گفت: وضعیت های تکراری در اکثر مشاغلی که موارد اصول حرکتی را رعایت نمی کنند باعث دردهای عضلانی بسیار شدید و آزار دهنده می شود.

هراتی با بیان اینکه شغل های صنعتی، کارگری و مشاغل کارمندی پشت میز به میزان زیادی دچار مشکلاتی از جمله دردهای عضلات مچ دست، دردهای عصبی، پشت و گردن می شوند، افزود: کار بیش از ۸ ساعت به صورت وضعیت های تکراری و ثابت مشکلات عضلانی را در بردارد.

وی اظهار داشت: بهترین پیشنهادهایی که برای افراد برای جلوگیری از مشکلات عضلانی می توان عنوان کرد ارتقاء آگاهی آحاد جامعه از دانش بهداشت عضلات و اسکلت بندی است تا در حین فعالیت های کاری افراد دقایقی از زمان خود را به نرمش و استراحت دادن به عضلات خود اختصاص دهند.

این فیزیوتراپیست به نصب پوسترهای نرمش های عضلانی در محل کار به عنوان ضرورت های فعالیت های شغلی که هم اکنون نیز در برخی از اماکن مرسوم شده است، اشاره کرد و گفت: کشش عضلات و مفاصل باید در هر ۱۵ دقیقه صورت پذیرد زیرا بافت عضلات در هر ۱۵دقیقه دچار خستگی می شوند.

هراتی با بیان اینکه ساعات کاری افراد باید در طول روز تقسیم بندی شود تا فرد هر یک تا ۲ ساعت نرمش های کوتاهی انجام دهد، افزود: معمولاً خانم ها بیشتر دچار عارضه های اسکلتی می شوند زیرا در منزل فعالیت هایی تکراری زیادی را انجام می دهند.

وی خاطرنشان کرد: شستن ظروف و تمیزکاری در منزل که بیشتر نیز توسط زنان خانه دار به صورت سرپا صورت می پذیرد آنان را بیشتر دچار مشکلات عضلانی کرده که در نهایت این عوامل باعث مراجعه گسترده این قشر به پزشکان ارتوپد و فیزیوتراپ ها می شود.

سفر با هواپیما مسمومتان می کند!

 نتایج مطالعات جدید نشان می دهند مسافران هواپیماهای خطوط هوایی پر رفت و آمد بیشتر در معرض خطر مسمومیت تشعشعات طولانی مدت خورشیدی ناشی از طوفانها یا شعله های خورشیدی قرار دارند تا دیگر خطرهای معمول یک سفر هوایی.

محققان دریافته اند مسافران همیشگی پروازهای روزانه، در معرض آسیب تشعشعات کیهانی قرار دارند که به واسطه پرواز در ارتفاع معمولی بیش از ۱۲ هزار متری، به سطح خطرناکی می رسد.

متخصصان اخطار دادند این میزان آلودگی می تواند مسافران را در معرض ابتلا به انواع سرطان قرار دهد.

دانشمندان سازمان ناسا معتقدند زمین هر قرن یک بار در تیررس خطر شعله های خورشیدی قرار دارد، پدیده ای که می تواند بر روی زمین طوفانهای ژئومغناطیسی به وجود آورد. محققان لابراتوار “رادرفورد اپلتون” اخطار داده اند که شبکه های برق، رایانه ها، تلفنها، حمل و نقل، سیستم آبرسانی و تولید محصولات غذایی می توانند به واسطه این پدیده طبیعی به شدت آسیب ببینند.

دانشمندان دریافته اند کارکنان هواپیماها یکی از گروه های شغلی هستند که بیشترین میزان تشعشعات مضر کیهانی را دریافت کرده و نسبت به دیگر مشاغل و افراد مدت طولانی تری در معرض تابشهای کیهانی قرار دارند.

به دلیل اینکه سطح تابشهای خورشیدی طی قرن گذشته تا حد قابل توجهی کم بوده است، افزایش قدرت این امواج طی سالهای آینده می تواند برای سلامت انسانها بحرانی جدید را به وجود آورد.

تابشهای کیهانی نه تنها بر روی عملکرد هواپیماهای مدرن تاثیر گذار خواهند بود بلکه سلامت مسافران و کارمندان هواپیما را نیز به خطر خواهد انداخت.

این تابشها می توانند از اعماق فضا به میان اتمسفر زمین نفوذ کرده و به میزان تابشهای موجود ارتفاع معمول ۱۲ هزار متری پرواز بیافزایند.

همچنین از آنجایی که مسافران نسبت به کارمندان هواپیماها مدت زمان کمتری را در پرواز به سر می برند، کمتر در معرض خطر پرتوهای کیهانی قرار خواهند داشت و این کارمندان هواپیماها هستند که خطر ابتلا به انواع سرطان را به جان می خرند.
 
 
mehrnews

برگه‌ی بعد »