پژوهشکده رویان اصفهان درصدد شبیه سازی بز ” سانن ” است

اسفند ۲۷, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, سلول بنیادی

رییس پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه ˈرویانˈ در اصفهان گفت: این پژوهشکده در حال اجرای پروژه شبیه سازی بز شیرده «سانن» در ایران است.

بز اروپایی سانن بعنوان برترین نژاد شیری بز در دنیا مطرح است.

«محمدحسین نصر اصفهانی» روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علمی ایرنا افزود: جنین تولید شده از نژاد بز سانن در رحم بز بومی ایران قرار داده شده است.

نصر اصفهانی گفت: نخستین تولد حاصل از شبیه سازی بز سانن در ایران اواخر اسفند جاری صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه بز نژاد سانن روزانه سه تا چهار کیلوگرم شیر می دهد، تصریح کرد: این پروژه با هدف اصلاح نژادی و افزایش شیردهی بز بومی ایران صورت می گیرد.

این پژوهشگر همچنین با اشاره به دیگر پروژه های شبیه سازی پژوهشکده رویان در اصفهان، از تولد و پرورش ۹ بز شبیه سازی شده یکسان و یکرنگ در این پژوهشکده خبر داد.

وی با بیان اینکه بزرگترین این بزها ۱۱ ماه سن دارد، افزود: این بزها از یک نوع سلول گرفته شده اند و هیچگونه تفاوت سلولی و ژنتیکی با یکدیگر ندارند.

وی با اشاره به اهمیت وجود این دسته از حیوانات شبیه سازی شده در پروژه های مطالعاتی و آزمایشگاهی گفت: بدلیل اینکه توانایی ژنتیکی آنها یکسان است با اطمینان می توان مطالعاتی مانند مباحث دارویی را بر روی آنها انجام داد.

وی توضیح داد: بعنوان مثال برای بررسی اثر یک عصاره بر روی اسپرم بزها می توان آنها را به دو دسته تقسیم کرد و بدون اینکه نگرانی از بابت تفاوت فردی در این زمینه وجود داشته باشد به بررسی اثر ماده مورد نظر پرداخت.

نصر اصفهانی همچنین در باره آخرین وضع پروژه استخراج فاکتور ۹ انعقادی خون از بزهای تراریخته اظهار کرد: این پروژه هم اینک در مراحل تولید نیمه صنعتی قرار دارد.

فاکتور ۹ برای انعقاد خون به کار می رود و در مورد بیماران هموفیلی که مشکل انعقاد خون دارند، کاربرد دارد.

رییس پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه رویان در اصفهان افزود: نسل سوم بزهای تراریخته

ˈشنگولˈ و ˈمنگولˈ بدنیا آمده اند که فاکتور ۹ انعقادی از شیر آنها جداسازی و تا ۹۹ درصد خالص سازی شده است.

وی تاکید کرد: برای اینکه این پروژه را به مرحله صنعتی و تولید انبوه در شرکت های دارویی برسانیم راه درازی در پیش داریم.

وی با بیان اینکه تولد حیوانات شبیه سازی شده در پژوهشکده زیست فناوری جانوری رویان اصفهان به وفور صورت می گیرد، تصریح کرد: حدود ۵۰ درصد از حیوانات حاصل از این تولدها زنده می مانند.

وی اضافه کرد: در پژوهشکده رویان در اصفهان هم اینک حدود ۲۰ حیوان شبیه سازی شده نگهداری می شود.

این پژوهشگر با اشاره به بازدید دانش آموزان از این پژوهشکده و حیوانات شبیه سازی شده گفت: برنامه های زیاد برای آشنا کردن دانش آموزان با مبحث شبیه سازی و مسائل زیست فناوری داریم.

آغاز آزمایش انسانی سلولهای بنیادین جنینی

پزشکان آمریکایی درمان اولین بیمار قطع نخاع را با استفاده از سلولهای بنیادین جنینی آغاز کردند.

شرکت “گرون کورپ” به عنوان اولین شرکتی که برای استفاده از سلولهای بحث برانگیز بنیادین جنینی توانسته مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را کسب کند، اولین آزمایش درمان سلولهای بنیادین جنینی را بر روی یک بیمار قطع نخاع آغاز کرده است این اولین آزمایش علنی سلول های بنیادین جنینی بر روی انسان است.

بیمار تحت آزمایش در بیمارستان شپرد بستری شده است. سلولهای بنیادین به کار گرفته شده در این آزمایش از جنین های انسانی که از درمانهای ناباروری به جا می مانند، به دست آمده است. این سلولها به گونه ای دستکاری شده اند تا بتوانند به سلولهای عصبی خاصی تبدیل شوند.

امید می رود این سلولها خود را به منطقه آسیب دیده نخاع بیمار رسانده و ترکیبهایی از خود آزاد کنند که منجر به احیای عصب ها و رشته های آسیب دیده نخاع شوند.

فاز یک این آزمایش با هدف اصلی درمان بیمار نبوده و تنها بر ایمن بودن استفاده از این سلولها تاکید دارد. بر اساس اصول این آزمایش، بیمار باید به تازگی دچار آسیب دیدگی نخاعی شده باشد.

در صورتی که این آزمایشها موفقیت آمیز باشند، نتایج آنها از میزان انتقاداتی که به صورت مداوم بر مطالعات سلولهای بنیادین جنینی وارد می شود، کاسته و منجر به درمان بسیاری از بیماری هایی می شود که در حال حاضر در دسته بیماری های لاعلاج گروه بندی شده اند.
mehrnews

جنین فریز شده ای بعد از ۲۰ سال با قرار گرفتن در رحم یک زن نابارور متولد شد

تولدجنینی بعد از ۲۰ سال !
جنین فریز شده ای بعد از ۲۰ سال با قرار گرفتن در رحم یک زن نابارور ۴۲ ساله متولد شد.
      
 به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آلمان،به گفته متخصصان دانشکده پزشکی نورفولک ویرجینیا تا بحال هیچ جنین فریز شده ای تا این مدت با موفقیت منتقل و متولد نشده بود.
به گفته متخصصان، مادر این کودک مدت ۱۰ سال تحت درمان پزشکی قرار داشت و قادر به بچه دار شدن نبود و پس از آن جنین فریز شده ۱۹ سال و هفت ماهه متعلق به یک زوج ناشناس به رحم وی منتقل شد.

این نوزاد درماه می با وزن دو کیلو و ۷۸۰ گرم متولد شد.
گفتنی است، محققان احتمال می دهند که جنین های فریزشده تا ۴۰ سال هم قابلیت انتقال و تبدیل شدن به جنین سالم را داشته باشند

شروع معالجه انسان با سلولهای بنیادی

این خبر خیلی هیجان انگیزی است، با این حال خیلی مهم است که درک کنیم هدف این آزمایش ها در این مرحله، این است که در درجه اول معلوم شود خطری متوجه بیمار نمی کند، نه اینکه فایده آن چیست.”

پزشکان آمریکایی با دریافت مجوز از مقام های دولت این کشور، اولین آزمایش ها با کمک سلول های بنیادی در بیماران را شروع کرده اند.
به گزارش بی بی سی سازمان دارو و مواد غذایی آمریکا به شرکت “جرون” (Geron) مجوز استفاده از این سلول ها را برای درمان افرادی که از جراحات نخاع رنج می برند داده است.
استفاده از سلول های به دست آمده از رویان انسان (جنین تا پیش از هشت هفتگی) از لحاظ اخلاقی بحث انگیز است. این سلول ها به طور بالقوه امکان بدل شدن به انواع سلول های مختلف موجود در بدن از جمله سلول های عصبی را دارند.
این آزمایش ها که در بیمارستانی در شهر آتلانتای آمریکا انجام می شود، برای محک زدن ایمنی این نوع درمان است.
جرون، یک شرکت بیوتکنولوژی که در منطقه موسوم به “سیلیکون ولی” در جنوب سانفرانسیسکو مستقر است، ۱۷۰ میلیون دلار صرف توسعه این شیوه برای معالجه جراحت نخاع با کمک سلول های بنیادی کرده است.
در این تحقیقات سلول های بنیادی که به سلول های عصبی بدل شده اند، به نخاع تزریق خواهند شد.
در آزمایش های حیوانی برای محک زدن این شیوه معالجه، موش های فلج تا حدودی امکان حرکت را بازیافتند.اما هنوز معلوم نیست که آیا این شیوه فایده ای برای افراد مبتلا به جراحات نخاع خواهد داشت یا نه.هر سال حدود ۱۲ هزار نفر در آمریکا دچار جراحات نخاع می شوند. حوادث رانندگی، افتادن از ارتفاع، اصابت گلوله و جراحات ورزشی از علل عمده جراحت نخاع است.
در این آزمایش، بیمارانی که در ۱۴ روز اخیر جراحت دیده اند تحت معالجه قرار خواهند گرفت.
دکتر توماس اوکارما رئیس شرکت “جرون” گفت: “وقتی در سال ۱۹۹۹ کار با سلول های بنیادی استخراج شده از رویان را شروع کردیم، خیلی ها پیش بینی کردند که چند دهه طول خواهد کشید تا درمان سلولی برای آزمایش های انسانی مورد تایید قرار بگیرد.”
او افزود: “این دستاورد ناشی از توسعه و تحقیقات گسترده و یک رشته گام های متوالی نوآورانه است.”
اما رسیدن به نتیجه تا حدودی زمان خواهد برد.
آزمایش های جدی پیش رو که برای اطمینان از ایمنی و تاثیر این شیوه معالجه لازم است، سال ها زمان خواهد برد.
پروفسور سر ایان ویلموت مدیر “مرکز شورای تحقیقات طبی برای پزشکی باززایی” در دانشگاه ادینبورگ گفت: “این خبر خیلی هیجان انگیزی است، با این حال خیلی مهم است که درک کنیم هدف این آزمایش ها در این مرحله، این است که در درجه اول معلوم شود خطری متوجه بیمار نمی کند، نه اینکه فایده آن چیست.”
“وقتی این مساله تایید شد آن وقت بر توسعه و ارزیابی معالجه ای تازه تمرکز خواهد شد.”
بن سایکس مدیر اجرایی “شبکه ملی سلول های بنیادی بریتانیا” گفت: “این واقعا گام مهمی در مسیر حرکت ما به سوی پزشکی نویدبخش سلول های بنیادی است.”
او گفت که جامعه پزشکی به خصوص در رشته باززایی و سلول بنیادی به شدت منتظر نتایج این آزمایش ایمنی است.

ثبت نام از اهدا کنندگان سلول های بنیادی

 
داوطلبان اهدا کننده سلول های بنیادین می توانند با مراجعه به مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی سازمان انتقال خون ایران (مرکزسپاس) در این مرکز ثبت نام کنند.

مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی از ۲۴ خردادماه امسال همزمان با روز جهانی اهدا کنندگان در سازمان انتقال خون ایران فعالیت خود زا آغاز کرد .

براین اساس از این تاریخ تا دوم تیرماه امسال ۴۰ نفر از مردم خیر کشورمان با حضور در مرکز سپاس آمادگی خود را برای اهدای سلول های بنیادی اعلام کرده و به عضویت این مرکز در آمده اند.

ثبت نام برای اهدای سلول های بنیادی خون در این مرکز همچنان ادامه دارد.

سپاس تنها مرکزی است که در ایران برای اهدای سلول های بنیادی از طریق خون محیطی از داوطلبان ثبت نام می کند.

داوطلبان و علاقه مندان به اهدای سلول های بنیادی می توانند به سایت سازمان انتقال خون ایران به نشانی www.ibto.ir مراجعه و از لینک www.iscdr.ibto.ir فرم ثبت نام را تکمیل کنند.

این افراد می توانند پس از تکمیل فرم ، آن را به نشانی سازمان انتقال خون ایران (تهران ـ بزرگراه شهید همت ـ جنب برج میلاد ـ سازمان انتقال خون ایران ـ مرکز سپاس و یا به صندوق پستی ۱۱۵۷/ ۱۴۶۶۵- تهران) ارسال کنند. امکان ارسال فرم ثبت نام از طریق آنلاین نیز وجود دارد.

داشتن سابقه قبلی اهدا خون از سال ۱۳۸۳ به بعد، قرار داشتن در محدوده سنی ۱۸ تا ۵۰ سال و برخورداری از سلامت و نداشتن بیماری های قلبی، بیماری های عفونی مثل هپاتیت ، ایدز و همچنین نداشتن اعتیاد از شرایط عضویت در مرکز سپاس است .
irna

اعلام آمادگی ‌معاونت علمی وفناوری برای استانداردسازی دانش سلول درمانی

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از آمادگی این معاونت برای استاندارد سازی دانش سلول درمانی با محوریت مسوولان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خبر داد.   

 

دکتر نسرین سلطانخواه روز دوشنبه در مراسم گشایش بانک ملی خون بند ناف و مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی گفت: از آنجا که سلول درمانی موضوع جدیدی است در ستاد توسعه فناوری‌های راهبردی می توانیم با محوریت مسئولان وزارت بهداشت مقررات پایه و بالینی برای استانداردسازی استفاده از این دانش را تدوین کرده و به تصویب برسانیم تا از این روش درمانی سوء استفاده تجاری صورت نگیرد.
وی یاداور شد: در این ستاد همچنین آمادگی برای تصویب طرح‌های کلان که منجر به حل معضل سلامت مردم شود وجود دارد.
به گفته وی در سال ۸۷ این ستاد به بخش سلول‌های بنیادی ۸۵ میلیارد ریال کمک کرد که این میزان در سال ۸۸ به ۱۰۰ میلیارد ریال رسید و در سال ۸۹ این روند ادامه داد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت : سلول‌درمانی به عنوان یکی از شیوه‌های جدید درمان و امید بشر برای ارتقاء سلامت و درمان بیماری‌هایی صعب العلاج مانند سرطان و تالاسمی به حساب می‌آید و امید جدید برای مقابله با این بیماری را ایجاد کرده است.
وی افزود توفیق استفاده از سلول درمانی کمتر از پنی سیلین و آنتی بیوتیک نیست.
سلطانخواه، با اشاره به شیوه های درمانی در اواخر قرن بیستم با استفاده از شیمی درمانی اظهار داشت: امروزه در قرن ۲۱ شاهد اجرای شیوه جدیدی هستیم که مبتنی بر سازوکاری محیط و طبیعت است و برخلاف شیوه قبلی که استفاده از شیمی‌درمانی بود و عوارض زیادی را داشت استفاده از فناوری‌های زیستی را در دستور کار خود قرار داده است.
وی، تخریب محیط زیست را جدی ترین بحران امروز جهان ذکر کرد و گفت : در روش‌های درمانی انسان نیز هر چه بیشتر در سیستم ایمنی بدن بیشتر تفکر کنیم و از همان روش‌های مقابله سیستم ایمنی بدن الهام بگیریم کمترین عارضه و بهترین استفاده را به دست می‌آوریم.
وی به اهمیت بانک خون ملی بند ناف اشاره کرد و گفت این بانک نیز مانند بانک ذخیره اطلاعات ژنتیکی یا بانک پیوند اعضا بسیار اهمیت دارد و برای استفاده بیشتر روش سلول‌درمانی در کشور و نگهداری از این خون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی گفت: طی دو سال گذشته طرح ایجاد بانک خون ملی بند ناف در معاونت علمی ریاست‌جمهوری ارائه و مورد حمایت قرار گرفت که در حال حاضر ۴۰ واحد خون بند ناف در این بانک خون ملی بند ناف سازمان انتقال خون تهیه شده است و امیدواریم به ده هزار و سپس به ۴۰ هزار واحد برسد.
سلطانخواه تصریح کرد خوشبختانه فرایند اهدا رایگان است و امیدواریم وزارت بهداشت تمهیدی اتخاذ کند تا استفاده از این خون بند ناف برای نیازمندان ارزان و حتی رایگان شود.

وی با اشاره به نقش معاونت علمی و ارتقای سلامت تصریح کرد: در این معاونت چندین ستاد فناوری از جمله ستاد فناوری سلول‌های بنیادی، گیاهان دارویی و نانو را ایجاد کردیم و در سال ۸۸، ۱۰ طرح کلان ملی فناوری با دستگاه‌های مختلف منعقد کردیم که ۵۰ درصد این طرح‌ها در حوزه سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بود.
سلطانخواه خاطر نشان کرد: استفاده از سلول درمانی برای درمان ۷ بیماری صعب‌العلاج از مهمترین این طرح‌هاست که با دانشگاه علوم پزشکی تهران قراردادی منعقد شد و

 امیدواریم تا پایان نیمه اول سال ۸۹ شاهد به ثمر رسیدن این طرح ها باشیم.
معاون علمی رئیس‌جمهور افزود: طرح مبارزه با آنفولانزای فصلی دیگر قرارداد منعقد شده بود تا واکسن‌های انواع آنفولانزا در کشور تولید شود که امیدواریم تا پایان سال بخشی از این دستاورد را شاهد باشیم.
وی گفت : طرح تولید واکسن آنفلوانزای نوع آ‌ و آنفلوانزای فصلی از دیگر طرح های کلان معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت است که انتظار داریم تا پایان سال جاری نتایج آن نیز به ثمر برسد.

خون بند ناف تا ۲۰ سال قابل نگهداری است

مدیرعامل سازمان انتقال خون:خون بند ناف تا ۲۰ سال قابل نگهداری است .

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران تاکید کرد که خون بند ناف ، منبع غنی سلول های بنیادی است و این خون حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۰ سال قابل نگهداری است .   

 

” حسن ابوالقاسمی ” روز دوشنبه در حاشیه مراسم گشایش بانک ملی خون بند ناف و مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: بانک ملی خون بند ناف در سازمان انتقال خون راه اندازی شده است و از این پس خون بند ناف از بیمارستان ها دریافت، در این مرکز ذخیره سازی و در صورت نیاز، به مراکز پیوند عرضه می شود.
مدیر عامل سازمان انتقال خون یاداور شد که خون بند ناف منبع غنی از سلول های بنیادی است از این رو برای تحقیقات در حوزه سلول های بنیادی و درمان بیماری های ژنتیکی ،خونی و عصبی استفاده می شود.
وی با اشاره به فعالیت مراکز سلول درمانی در کشور همچون رویان، افزود : این مراکز خصوصی هستند و ذخیره سازی خون بند ناف در آنها با تقبل هزینه امکان پذیر است اما بانک خون بند ناف سازمان انتقال خون، ملی و عمومی است و ذخیره سازی در آن به صورت رایگان انجام می شود .
ابوالقاسمی خاطرنشان کرد که خون بند ناف را می توان حداقل ۱۰ سال و حداکثر ۲۰ سال در تانک های ازت نگه داری کرد.

به گفته وی تاکنون سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان برای دو طرح “بانک ملی خون بند ناف “و “مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی “‌هزینه شده که بودجه آن از اعتبار ویژه مجلس شورای اسلامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین شده است.

اولین بز شبیه سازی شده کشور متولد شد

فروردین ۳۰, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع: : جهان پزشكي, سلول بنیادی, علوم

Read more

دعوت به همکاری از وبلاک نویسان برتر، جهت وبلاک نویسی در وب سایت گروهی ” وبلاک نویسان سایت پزشکان بدون مرز “

Read more

سلولهای بنیادی ( مرجع کامل اطلاعات )

فروردین ۲۱, ۱۳۸۶ توسط :   موضوع: : بهداشت, سلول بنیادی

Read more

آشنایی با سلولهای بنیادی

دی ۴, ۱۳۸۵ توسط :   موضوع: : سلول بنیادی, علوم

Read more