شیر مادر حاوی سلول های بنیادی است

شهریور ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, سلول بنیادی

یافته های جدید پژوهشگران حاکی از آن است که شیر مادر می تواند کودک را از گستره وسیعی از بیماری ها از آلزایمر گرفته تا سرطان حفظ کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از دیلی میل، گروهی از دانشمندان بین المللی می گویند شیر مادر حاوی سلول های بنیادی است که می تواند با انواع بیماری ها از آلزایمر گرفته تا سرطان مبارزه کند.

این شیر می تواند یک منبع آماده از سلول های بنیادی باشد که مشکلات اخلاقی دست یابی به سلول های بنیادی جنینی را ندارد. این شیر به دلیل برخورداری از سلول های بنیادی که قابلیت تبدیل شدن به هر نوع سلولی در بدن را دارند، به طور گسترده ای مانند یک ‘کیت ترمیمی’ عمل می کند.

به گفته دانشمندان، سرطان، نابینایی، دیابت، آلزایمر، پارکینسون و معلولیت از جمله بیماری هایی هستند که می توان با استفاده از سلول های بنیادی آنها را تاحدودی درمان کرد.

به گفته پژوهشگران دانشگاه وسترن استرلیا شیر مادر فرصت و منبع بسیار غنی و شگفت انگیری برای سلول بنیادی درمانی است.

انجام سی پیوند با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف

شهریور ۱۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, سلول بنیادی

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان گفت: در کشور ما نزدیک به ۳۰ پیوند با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف انجام شده است.

مرتضی ضرابی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل در پاسخ به سئوالی در خصوص آمار استفاده از نمونه‌های بانک خون بند ناف و پیوند سلول‌های بنیادی در ایران اظهار کرد: مشکلی که در کشورمان داریم مشکل مراکز پیوند است.

وی افزود: تعداد مراکز پیوند ما بسیار کم است و شاید بتوان گفت مراکزی که فعال هستند در حد یکی دو تا مرکز است که عمدتاً این مراکز هم خون مغز استخوان را پیوند می‌کنند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان یادآور شد: علیرغم اینکه تجربه پیوند خون بند ناف در کشور ما وجود دارد اما هنوز به آن شکل که باید از این نمونه‌ها استفاده نشده است.

ضرابی تصریح کرد: در کشور ما نزدیک به ۳۰ پیوند با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف در بیمارستان شریعتی انجام شده است ولی از نمونه‌هایی که تاکنون در بانک عمومی و بانک خصوصی خون بند ناف رویان ذخیره کرده‌ایم مجموعاً پنج پیوند تا به حال انجام شده است.

وی ادامه داد: نمونه پیوند شده این بانک برای درمان بیماری‌های مختلفی بوده که با توجه به تعدادی که مورد استفاده قرار گرفته خوشبختانه پاسخ به درمان هم در این موارد مناسب بوده است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان در خصوص افراد پیوند گیرنده سلول‌های بنیادی خون بند ناف گفت: این سلول‌های بنیادی در مقایسه با سلول‌های بنیادی دیگر مانند مغز استخوان با همسانی کمتر شاخص‌های ژنتیکی سلول نیز قابل پیوند است.

این مقام مسئول افزود: در سلول‌های بنیادی خون بند ناف اگر دو اختلاف در شاخص‌های ژنتیکی وجود داشته باشد باز هم می‌توان پیوند را انجام داد که این امر یکی از مزیت‌های خون بند ناف محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: در حال حاضر در دنیا بیشترین نمونه‌های خون بند ناف برای کسانی استفاده شده که غیر خویشاوند بوده‌اند و این نشان‌دهنده این است که با توجه به شرایطی که خون بند ناف دارد می‌توان از آن برای درمان افراد دیگر غیر از خانواده اهدا‌کننده آن نیز استفاده  کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، دفاتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان علاوه بر تهران در ۱۱ استان کشورمان فعال است و به خانواده‌های داوطلب برای ذخیره‌سازی خون بند ناف نوزاد خدمات ارائه می‌دهد.

اگر بند ناف فرزندتان را ندارید دندان شیری را دور نیندازید

شهریور ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, سلول بنیادی

شاید همین دندان افتاده فرزندتان بتواند روزی جان او را نجات دهد. مطالعات اخیر محققان نشان می دهد از روی دندان شیری کودکان می توان اطلاعات زیادی به دست آورد. به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، محققان توانسته اند از سلول های بنیادی دندان شیری برای درمان بیماری های مزمن کمک بگیرند.

بررسی ها نشان می دهند، سلول های بنیادی دندان پتانسیل درمان بیماری های مختلف در آینده از قبیل بیماری قلبی و سرطان خون را دارند. آن ها همچنین می توانند دندان جدید و استخوان آرواره را رشد دهند.

گفتنی است؛ با استفاده از دندان کودکان می توان به بسیاری از بیماری های نهفته در آن ها نوع ژن و بسیاری از مسائل مختلف را دریافت. دانشمندان با بررسی بند ناف و دندان شیری کودکان توانستند به بسیاری از مسائل، روحیات کودکان در بزرگسالی شان پی ببرند.

نتایج مطالعات نشان می دهند، بند ناف و دندان فرزندان می تواند در آینده ای نزدیک اطلاعات جامع و کاملی را درباره بدن افراد مشخص کند.

پس‌انداز سلامتی با نگهداری سلول‌های بنیادی

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, سلول بنیادی

ذخیره‌سازی نمونه خون بند ناف نوزاد پس‌انداز سلامتی برای اعضای خانواده است که این امر با راه‌اندازی بانک خون بند ناف رویان در ایران نیز امکان‌پذیر شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، حفظ و نگهداری سلول‌های بنیادی خون بند ناف برای استفاده احتمالی در آینده، انتخابی است که امروزه تعداد زیادی از پدران و مادران در سراسر جهان برای فرزندان خود و یا سایر بیماران نیازمند مورد توجه قرار می‌دهند؛ در کشور ما نیز به همت پژوهشگاه رویان، شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان در سال ۸۴ فعالیت خود در زمینه جمع‌آوری، جداسازی و ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزادان را با موافقت والدین آغاز کرد.

در این رابطه گفت‌وگویی تفصیلی داشتیم با مرتضی ضرابی مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان که در زیر اظهارات وی را می‌خوانیم.

فارس: نگهداری خون بند ناف چه اهمیتی برای خانواده‌ها دارد؟

ضرابی: خون بند ناف یک منبع سلول‌های بنیادی خون محسوب می‌شود که طی چند سال گذشته با پیشرفت دانش سلول‌های بنیادی در دنیا مطرح شده است.

وی افزود: دستیابی به این دانش فنی سبب بروز تحول در درمان بیماری‌های مختلف شده و به دنبال آن خون بند ناف به عنوان منبع سلول‌های بنیادی خون‌ساز مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان ادامه داد: خونی که در بند ناف جفت جریان دارد در طی دوران بارداری و به عنوان یک مجرای ارتباطی بین مادر و جنین است که تغذیه جنین را انجام می‌دهد و به عنوان یک زباله بیولوژیکی دور ریخته می‌شود.

طی سال‌های گذشته و بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که اگر بتوانیم این خون را جمع‌آوری کنیم، همواره به یک منبع سلول‌های بنیادی دسترسی خواهیم داشت که می‌توان از آن برای درمان بیماری‌ها استفاده کرد. از این نمونه خون‌ها برای درمان بسیاری از بیماران مبتلا به اختلالات بدخیم خصوصاً بیماری‌های خونی که درمان آنها نیازمند استفاده از سلول‌های بنیادی خون‌ساز است،بهره می‌گیریم.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با بیان اینکه سلول‌های بنیادی خون‌ساز از سه منبع مغز استخوان، خون محیطی و خون بند ناف به دست می‌آید، تصریح کرد: از بین این سه منبع خون بند ناف اهمیت بیشتری دارد به دلیل اینکه هم راحت‌تر جمع‌آوری می‌شود و هم اگر به شکل بانک و مرکز ذخیره‌سازی باشد ما همواره به یک منبع قابل اطمینانی از سلول‌های بنیادی دسترسی داریم.

اگر نتوانیم از روش‌های استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان و خون محیطی استفاده کنیم، خون بند ناف و بانک ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی این خون بسیار با اهمیت و قابل توجه است.

فارس: سلول‌های بنیادی خون بند ناف در درمان چه نوع بیماری‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

بیشترین استفاده‌ای که از سلول‌های بنیادی خون بند ناف شده در بیماری‌هایی است که منشاء خونی دارند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان درمان انواع سرطان‌ها، بیماری‌های نقص سیستم ایمنی بدن، تالاسمی و کم‌خونی‌های مادرزادی را با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف امکان‌پذیر عنوان کرد.

فارس: میزان موفقیت استفاده از این روش در درمان بیماری تا چه حد بوده است؟

خوشبختانه در زمینه استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف بیش از ۷۰ درصد موفقیت داشتیم. از این روش درمانی بر روی بیماری‌های دیگر همچون دیابت، فلج مغزی، مشکلات کبدی نیز کارآزمایی بالینی انجام می‌شود و مطالعات برای درمان آنها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف در حال انجام است.

فارس: این نمونه خون فقط برای اعضای خانواده نوزاد قابل استفاده است یا برای افراد غیرخویشاوند نیز قابل استفاده است؟

نمونه خون‌های ذخیره شده در صورت نیاز برای خود نوزاد، اعضای خانواده و حتی غیرخویشاوند نیز قابل است البته به شرطی که  تطابق ژنتیکی بین اهداکننده و گیرنده وجود داشته باشد. در حال حاضر در دنیا بیشترین نمونه‌های بند ناف برای کسانی استفاده می‌شود که غیرخویشاوند هستند.

فارس: خون بند ناف نوزاد تا چه مدت قابل نگهداری و استفاده است؟

خون بند ناف نوزاد بعد از جداسازی و انجام آزمایشات میکروبی، ویروسی و سنجش کلنی و فلوسیتومتری در شرایط دمایی منهای ۱۹۶ درجه سانتیگراد در تانک‌های مخصوص نگهداری می‌شود که از نظر علمی با توجه به اینکه همه فعالیت‌های سلول در این شرایط متوقف می‌شود پس می‌توان به مدت نامحدود از این نمونه نگهداری کرد اما تجربه‌ای که در دنیا وجود دارد این است که بهترین زمان استفاده از نمونه‌های فریز شده پنج تا هفت سال اول است.

زمان ذخیره‌سازی نمونه‌ها در بانک‌های عمومی و خصوصی خون نیز کمی متفاوت است اما معمولاً بین ۱۵ تا ۲۰ سال این نمونه‌ها قابل نگهداری هستند.

فارس: آیا در ایران امکان ذخیره‌سازی نمونه‌ها تا ۲۰ سال وجود دارد؟

بله خوشبختانه با توجه به امکاناتی که در کشور ما فراهم شده است ما هم بانک خصوصی و هم بانک عمومی داریم که طبق استانداردهای جهانی نمونه‌ها ذخیره‌سازی می‌شوند. در حال حاضر نیز نمونه‌های ذخیره شده از زمان آغاز فعالیت این مرکز وجود دارد که دهمین سال نگهداری خود را سپری می‌کنند. کشور ما امکانات لازم برای ذخیره‌سازی طولانی مدت نمونه‌ها را دارد.

فارس: خانواده‌ها برای ذخیره‌سازی بند ناف نوزاد خود چه مراحلی را باید طی کنند؟

انجام آزمایشات لازم برای اطمینان از سلامتی مادر، ارائه مدارکی همچون کپی کارت ملی و کپی شناسنامه، عقد قرارداد و پرداخت هزینه از جمله مواردی است که در مراحل اولیه انجام می‌گیرد.

فارس: هزینه قابل پرداخت از سوی خانواده‌ها برای عقد قرارداد با این مرکز به چه میزان است؟

در بانک عمومی هزینه‌ای دریافت نمی‌شود چون خانواده‌ها خون بند ناف نوزاد خود را اهدا می‌کنند اما در بانک خصوصی هزینه ذخیره‌سازی با احتساب هزینه آزمایشات ژنتیک حدود ۲ میلیون تومان و بدون هزینه آزمایش ژنتیک حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است که در استان‌های مختلف تفاوت ناچیزی دارد.

هزینه شارژ سالیانه نگهداری از نمونه ها نیز ۱۰۰ هزار تومان است. وجود بانک خون با ذخیره سلولی مناسب فرصت ارزشمندی است تا کسانی که نیاز به سلول دارند بتوانند از آن بهره ببرند به خصوص برای خود نوزاد و اعضای خانواده به گونه‌ای که می‌توان گفت ذخیره‌سازی نمونه خون بند ناف نوزاد سلامتی را برای او و اعضای خانواده پس‌انداز می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل یافته‌های جدید دانشمندان چشم‌انداز وسیعی از روش‌ها و امکانات جدید برای دستیابی به سلامت بیشتر و زندگی طولانی‌تر را فرا روی بشر گشوده است.

در قرن حاضر فناوری سلول‌های پایه و روش‌های درمانی مبتنی بر آن، تکنولوژی برتری است که کشورهای صاحب این فناوری جایگاه ویژه ای در جهان فردا خواهند داشت که خوشبختانه کشور ما نیز با وجود نیروی انسانی توانا گام در این عرصه نهاده به گونه‌ای که هر روز شاهد پیشرفت علمی و پزشکی و افتخارآفرینی فرزندان این مرز و بوم در عرصه جهانی و بین‌المللی هستیم.

(گفتگو از: مریم اعلمی)

درمان بیماری آرپی با استفاده از “سلول‌های بنیادی” ممکن شد

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, سلول بنیادی

آرپی گروهی از بیماری‌های چشمی ارثی است که این بیماری شبکیه را مبتلا می‌سازند از جمله علائم آرپی می‌توان به کاهش دید در تاریکی و مکان‌های کم نور اشاره کرد.
مهران نیکخو متخصص چشم در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: چشم انسان برای آنکه بتواند اشیاء و محیط را ببینید یک سری سلول‌های بنیادی درارد که به آن سلول‌های مخروطی استوانه‌ای می‌گویند. این سلول‌ها نور را دریافت می‌کنند و درک نور را به انسان می‌دهند. در بیماری آرپی (عصای سفید) این سلول‌ها از بین می‌روند.

وی ادامه داد: آرپی نامی است که به گروهی از بیماری‌های چشمی ارثی اطلاق می‌شود. این گروه از بیماری‌ها شبکیه را مبتلا می‌سازند. در بیماری آرپی کاهش دید، تدریجی اما پیشرونده است. معمولا افراد مبتلا به آرپی دید خود را به طور کامل از دست نمی‌دهند و در بیشتر موارد مقداری از دید مفید تا کهنسالی حفظ می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: یکی از شایع‌ترین دلایل ایجاد آرپی این بوده که سلول‌ها زودتر از موعد طبیعی می‌میرند و به دلیل آنکه سلول‌ها میمیرند، بینایی شخص کاهش می‌یابد. شایع‌ترین علامت اولیه در آرپی، کاهش دید در تاریکی و مکان‌های کم نور است. علامت دیگر آرپی،‌کاهش میدان بینایی است بدین معنی که دید فرد از طرفین و یا از بالا و پائین کاهش می‌یابد.
آنچه در تمام انواع آرپی مشترک است طبیعت پیشرونده بیماری است.

نیکخو افزود: سرعت پیشرفت بیماری آرپی در افراد مختلف متفاوت است. در برخی از انواع آرپی اشکال در خواندن متون چاپی و انجام کارهای دقیق وجود دارد. عوامل ارثی متفاوتی در ایجاد بیماری آرپی دخالت دارند. در همه انواع آرپی به توانایی واکنش شبکیه در مقابل نور آسیب می‌رسد. این مشکل می‌تواند از آسیب به قسمت‌های مختلف شبکیه نظیر سلول‌های استوانه‌ای یا مخروطی و یا در اتصال بین سلول‌های شبکیه ناشی شود.

وی اذعان داشت: در بیشتر موارد علائم اولیه آرپی بین سنین ۱۰ الی ۳۰ سالگی بروز می‌کند. بسیاری از افراد مبتلا به آرپی دچار کاتاراکت (آب مروارید) می‌شوند. در عمل جراحی ناشی از آب مروارید بیمار هنوز به آرپی مبتلا است اما در صورتی که شبکیه زیاد آسیب ندیده باشد، دید محدودی به بیمار بازگردانده می‌شود. به دلیل ژنتیکی بودن آرپی ممکن است سندروم‌های مختلفی نیز ایجاد کند از جمله سندروم آشر که فرد ضمن مبتلا به آرپی از نظر شنوایی نیز مشکل دارد.

وی گفت: در حال حاضر درمان قطعی برای معالجه آرپی و یا جلوگیری از پیشرفت بیماری وجود ندارد اما در سال‌های اخیر تحقیقات بسیاری به منظور دستیابی به روشی مطمئن انجام می‌گیرد. از جمله این روش ها کاشت دوربینی بسیار ریز ته چشم است تا به عصب بینایی فرد وصل شده و دید خوبی برای او فراهم کند.

وی تصریح کرد: راه‌های درمانی دیگری نیز برای بیماری آرپی وجود دارد که فرد از طریق درک حس، حس به دست او منتقل می‌شود که این روش نیز با قراردادن دوربینی بر روی عینک بیمار انجام می‌شود زمانی که مانعی در مقابل فرد باشد، وسیله‌ای که به دست او بسته می‌شود نور از مانع رد شده و ضربه‌ای به دست فرد وارد می‌کند و فرد متوجه شده و از طریق دوربین مشاهده می‌کند.

سلو‌ل‌های بنیادی نیز راهی دیگر است که در مراحل اولیه قرار دارد.

سلول‌های بنیادین در مسیر درمان سکته مغزی

مرداد ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, سلول بنیادی

درمان آزمایشی مبتلایان به سکته مغزی با کمک سلول‌های بنیادین ابتدا تنها با هدف آزمودن ایمنی این تکنیک آغاز شد،‌اما اکنون ابعادی جدید به خود گرفته‌است.

براساس گزارش گاردین، بیمارانی که از عوارض سکته مغزی در عذاب بودند، با حضور در این دوره درمانی آزمایشی توانستند آثار مثبت استفاده از سلول‌های بنیادین را ۶ ماه پس از دریافت درمان به نمایش بگذارند.

به گفته پزشکان وضعیت هر پنج بیماری که در این درمان آزمایشی حضور داشته‌اند، بهبود قابل توجهی یافته‌است، اما تایید تاثیر حضور سلول‌های بنیادین در بهبود شرایط این بیماران نیازمند تحقیقاتی گسترده‌تر خواهد‌بود. اسکن مغزی بیماران نشان می‌دهد آسیب‌های ناشی از سکته مغزی با کمک این درمان طی گذشت زمان بهبود پیدا کرده‌اند، اما بهبود‌هایی مشابه را نیز می‌توان در روند درمان معمولی این بیماری مشاهده کرد.

طی معاینه‌های منظمی که در دوره‌ای ۶ ماهه روی این بیماران و ناتوانی‌های ناشی از بروز سکته مغزی انجام شد، بهبود‌های قابل توجهی مشاهده شد، که باز هم بهبود‌هایی مشابه آنها را می‌توان در روند بهبود استاندارد این بیماران نیز مشاهده‌کرد.

این درمان آزمایشی از ابتدا تنها به منظور سنجش امنیت استفاده از سلول‌های بنیادین آغاز شد از این رو تنها چند بیمار در آن حضور داشتند و هیچ گروه کنترلی برای این آزمایش در نظر گرفته نشده‌بود. از این رو نتیجه‌گیری براساس نتایجی که از این آزمایش‌ها به دست آمده نیازمند تحقیقاتی گسترده‌تر است.

پنج بیمار در این دوره آزمایشی طی هفت روز پس از بروز سکته درمان را دریافت کردند. از هریک از آنها نمونه مغز استخوان گرفته‌شد و دانشمندان از این نمونه‌های سلول‌های بنیادین هر بیمار را استخراج کرده و از این سلول‌ها در درمان بیماران استفاده کردند. این سلول‌ها در رگی تزریق شدند که خون مغز را تامین می‌کند.

این سلول‌ها توانایی رشد در بافت مغز را ندارند اما می‌توانند با آزادسازی مواد شیمیایی موجب کاهش التهاب مغزی و کمک به دیگر سلولهای مغز به ایجاد عروق خونی جدید شود.

بازگشت شنوایی با سلول‌های بنیادی

مرداد ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, سلول بنیادی

دانشمندان آلمانی و آمریکایی اظهار امیدواری کرده‌اند یک پژوهش جدید به بازیابی شنوایی در افراد ناشنوا کمک کند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، سلولهای گانگلیونی مارپیچی برای شنوایی بسیار ضروری هستند و در بیشتر انواع ناشنوایی، انحطاط برگشت‌ناپذیر این سلولها در گوش داخلی متداول است.

انواع بالغ این سلولها نمی‌توانند بازیابی شوند، اما شواهد جدید در مدلهای موش نشان داده که سلولهای بنیادی گانگلیونی مارپیچی موجود در گوش داخلی قادر به بازسازی خود هستند و می‌توانند به شکل سلولهای بالغ گانگلیونی مارپیچی و همچنین نورونها و سلولهای گلیال پرورش یابند.

محققان دانشگاه گوته، دانشگاه گیسن، دانشکده پزشکی هاروارد، درمانگاه گوش و چشم ماساچوست، دانشگاه هاروارد و موسسه فناوری ماساچوست در پژوهش خود به این نتیجه دست یافته‌اند که ویژگی خود تجدیدشوندگی سلولهای بنیادی گانگلیونی مارپیچی آنها را به یک منبع نویدبخش سلولهای جایگزین برای درمانهای بازیابی ساختارهای عصبی گوش داخلی تبدیل کرده است.

درمان سرطان سینه با استفاده از سلول‌های بنیادین

مرداد ۱۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, سلول بنیادی

یک جراح عمومی از تحقیقات جدیدی در پژوهشکده رویان برای بازسازی سرطان پستان خبر داد و گفت: این تحقیقات هنوز وارد عرصه عمومی نشده اما توسط رویان برای زنانی قابل است که مبتلا به سرطان پستان شده و این سرطان موضعی است.

لعبت گرانپایه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان فارس، گفت: تحقیقات جدیدی در پژوهشکده رویان برای بازسازی پستان آغاز شده است.

وی ادامه داد: این تحقیقات هنوز وارد عرصه عمومی نشده اما توسط رویان استفاده از سلول‌های بنیادین چربی برای زنانی است که مبتلا به سرطان پستان شده و این سرطان موضعی است.

این جراح عمومی گفت: در این نوع از جراحی،یک ربع از بافت سینه را برداشته و برای اینکه نافرمی ایجاد نشود سلول‌های بنیادین را تزریق می‌کنند که اگر این روش به نتیجه برسد می‌توانیم در بسیاری از موارد از آن استفاده کنیم چرا که دیگر این سلول‌ها جسم خارجی نیستند و انجام رادیوتراپی و سایر روش‌ها مانعی برای آن نخواهد بود.

دبیر مجمع درمانگران داوطلب محرومان سازمان نظام پزشکی افزود: وضعیت رشته جراحی در کشور ما خوب است و با بهترین دانشگاه های جهان برابری می‌کند و تحقیقات ما نشان می دهد از نظر جراحی در شرایطی هستیم که با تحقیقات روز دنیا یکسان است.

گرانپایه تصریح کرد: فقط پیشگیری،آموزش بهداشت و تشخیص زودرس برخی بیماری ها در ایران کمتر است.ما متاسفانه بعضی از سرطان ها را در مراحل پیشرفته تر می توانیم تشخیص بدهیم مثل سرطان معده یا پستان و درمان های اولیه را که الان در کشورهای دیگر در حال انجام است، ناچاریم کنار بگذاریم چون بیماران را در آن مراحل نمی بینیم.

وی افزود: اما اگر بتوانیم با آگاهی و آموزش بیماران،بیماری را در مراحل زودرس تشخیص دهیم همان روش های جراحی که در کشورهای دیگر انجام می شود را می توانیم در ایران هم انجام دهیم.

استفاده از ژل سلول بنیادی برای ترمیم شکستگی استخوان

مرداد ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, سلول بنیادی

فرآیند درمانی جدید دانشمندان دانشگاه کانتربری کریس چرچ انگلستان با استفاده از سلول‌های بنیادی، استخوان‌های شکسته را ترمیم کرده و به قربانیان تصادفی که با قطع عضو روبرو هستند، کمک می‌کنند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، این شیوه شامل برداشتن سلول‌های بنیادی از لگن خاصره بیمار، آمیختن آن‌ها با نوع ژل کلاژن ویژه و تزریق‌کردن آن به استخوان آسیب‌دیده است.

سلول‌های بنیادی در مغز استخوان فراوان هستند و می‌توان آن‌ها را برداشت، متراکم کرد و با یک داربست کلاژن به ناحیه نیازمند ترمیم اعمال کرد. مغز استخوان شامل ترکیبی از سلول‌های بنیادی، گلبول‌های قرمز و سلول‌های تشکیل‌دهنده خون است.

درمان جدید موجب رشد دوباره سلول‌های قدیمی می‌شود و با موفقیت روی شش بیمار انگلیسی، چهار بیمار هندی و ۲۰ بیمار اهل کره جنوبی آزمایش شده است.

بر اساس مشاهدات انجام‌شده، کلاژن می‌تواند موجب تبدیل سلول‌های بنیادی به سلول‌های تشکیل‌دهنده استخوان شود.

سالانه حدود ۳۵۰ هزار بیمار دارای شکستگی جدی به بیمارستان‌های انگلستان مراجعه می‌کنند و پنج تا ۱۰ درصد از این موارد بهبود نمی‌یابند. در تعدادی از موارد شکستگی این افراد منجر به انجام عمل‌های جراحی چندگانه می‌شود و در صورت ناکامی، قطع عضو احتمالی را به دنبال دارد.

بیماری‌های مزمن، با سلول های بنیادی دندان شیری درمان می شود

مرداد ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, سلول بنیادی

دانشمندان از سلول‌های بنیادی دندان شیری برای درمان بیماری‌های مزمن بهره می‌برند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، با کشف سلول‌های بنیادی در دندان‌های شیری طی چند سال اخیر، نوعی منبع سلول بنیادی در دسترس شناسایی شده است.

دکتر «او شانکر» از موسسه علم پزشکی BHU هند معتقد است سلول‌های بنیادی را می‌توان از هر استخوان بدن و همچنین دندان شیری و خون دریافت کرد.

 

به گفته وی، اشتقاق این سلول‌ها از دندان‌های شیری دارای مزیت‌های فراوانی است زیرا سلول‌های بنیادی دندان پتانسیل درمان بیماری‌های مختلف در آینده از قبیل بیماری قلبی و سرطان خون را دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند دندان جدید و استخوان آرواره را رشد دهند.

 

سلول‌های بنیادی دندان جدای از این که قابل‌دسترس‌ترین سلول‌های بنیادی به شمار می‌آیند، دارای فوائد پزشکی مهم در طراحی درمان‌های مختلف جدید هستند. افزون بر این، استفاده از سلول‌های بنیادی خود فرد در درمان‌های پزشکی به معنای خطر پایین‌تر پس‌زنی آن‌ها توسط بدن و کاهش نیاز به داروهای قوی است که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند.

 

بر اساس تحقیقات انجام‌شده، سلول‌های بنیادی دندان در میان قدرتمندترین سلول‌های بدن انسان قرار دارند و در مقایسه با سلول‌های مشتق‌شده از دیگر بافت‌های بدن، سریع‌تر تکثیر می‌شوند.

ترمیم سوختگی‌ پوست با سلول‌های بنیادی

تیر ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, سلول بنیادی

تحقیقات فشرده و آزمایشگاهی پژوهشگران و محققین نخبه کشور در خصوص ترمیم آسیب‌دیدگی‌های پوستی و بویژه سوختگی‌ها پس از ۲۴ سال به بار نشست.
محمدتقی جغتایی رئیس مرکز تحقیقات سلولی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: خوشبختانه پس از ۲۴ سال تحقیق و پژوهش مداوم این مرکز توانست به همت تیم تحقیقاتی ویژه خود و با همکاری دانشگاه امیرکبیر، در زمینه ترمیم و درمان آسیب‌دیدگی‌های پوستی بویژه در سوختگی‌های شدید پوستی، در مدل‌های آزمایشگاهی حیوانات کوچک به موفقیت کامل دست یابد و هم‌اکنون ادامه این تحقیقات در صورت موفقیت بر روی حیوانات می‌تواند تحولی عظیم در عرصه ترمیم و درمان آسیب‌دیدگی‌های پوستی بویژه در سوختگی‌های شدید ایجاد کند.

وی از استفاده از نانو الیاف به عنوان بخش مکمل در ترمیم آسیب دیدگی‌های پوستی توسط سلول‌های بنیادی و در گام بعدی این پژوهش خبر داده و تاکید کرد: تاکنون با استفاده از کشت سلول‌های بنیادی در محیط کشت داربست، بافت به دست آمده به عنوان جایگزین بافت آسیب دیده پیوند داده می‌شده که با استفاده از نانو الیاف‌ها در ادامه تحقیقات، روند اثرگذاری و احتمال کاهش مدت زمان ترمیم و بهبودی کامل، کاملا بررسی می‌شود و این در حالی است که خوشبختانه تاکنون این پروژه تحقیقاتی در مراحل آزمایشگاهی امتحان خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است و پیش‌بینی می‌شود تا یک سال آینده به نتایج جالب توجهی برای اثبات و قطعیت دست یابیم.

درمان نازایی،دیابت،آلزایمر و آرتروز با سلول‌های بنیادین

تیر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, سلول بنیادی

مدیر گروه علوم تشریحی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تولید سلول‌های بنیادین به سمت “سل تراپی یا سلول درمانی” ‏پیش می‌رود تا سلول‌های از بین رفته مغز، شبکیه چشم و غضروف‌ها دوباره تولید شوند.‎
به گزارش گروه علمی،‌ پزشکی باشگاه خبرنگاران، ابراهیم اسفندیاری اظهار کرد: علوم تشریحی ‏مجموعه‌ای از سه علم دروس تشریح، جنین شناسی و بافت شناسی است که علوم تشریحی یکی از زیربنایی ترین بخش های ‏علوم پزشکی است‎.‎

علم تشریح کلید تشخیص و درمان بیماری هاست
این استاد علوم تشریح در تبیین جایگاه ویژه این علم ارزنده در تشخیص و درمان بیماریها گفت: این علم در فهم سایر علوم پایه ‏مثل فیزیولوژی، بیوشیمی، انگل شناسی و ایمنی شناسی اهمیت دارد. در واقع آموزش این شاخه پزشکی به عنوان کلید تشخیص ‏و درمان در دست دانشجویان پزشکی است.‎

تولید سلول های بنیادین محصول علم تشریح است
وی گفت: بر خلاف گذشته که تصور می‌شد علوم تشریح فقط کالبدشکافی و تشریح جسد است، نیست و ‏این بخش فقط ۱۰ درصد از این علم را تشکیل می‌دهد و ۹۰ درصد باقیمانده کارهای سلولار و اولتراسلولار است.

وی افزود: در حال حاضر تولید سلول های بنیادین یکی از کارهای پژوهشی پزشکی در علم تشریح است و روز به روز کاربرد بیشتری را ‏در درمان پیدا می‌کند و متخصصان علوم تشریحی متولیان کار با سلول های بنیادین هستند‎.

‎”‎سل تراپی یا سلول درمانی” با کمک علوم تشریحی
اسفندیاری در توضیحات بیشتر از نقش علم تشریح گفت: در بسیاری از موارد، بیماری بر اثر از بین رفتن سلول‌ها رخ می‌دهد. ‏برای مثال، در صورتی که بخشی از سلول های جزایر لانگرهانس از بین برود، شخص به دیابت مبتلا شده و برای ادامه حیات نیاز ‏به تزریق انسولین خواهد داشت‎.‎

این عضو بسیج جامعه پزشکی افزود: در این راستا، پژوهش ها در علوم تشریحی به سمت “سل تراپی یا سلول درمانی” پیش می ‏رود تا سلول های از بین رفته جزایر لانگرهانس را بار دیگر ساخته و به بدن پیوند بزند تا انسولین به طور طبیعی ساخته شده و ‏دیگر نیازی به تزریق آن نباشد. همچنین در بیماری پارکینسون که بخشی از سلول های مغز از بین می‌رود، در حال تلاش ‏هستیم تا این سلول ها دوباره ساخته شده و بیماری درمان شود‎.

وی از پژوهش هایش در زمینه درمان بیماری آلزایمر گفت: این بیماری بر اثر از بین رفتن سلول های مغزی به وجود می‌‏آید و ما از طریق پژوهش هایی در حال کار کردن بر روی مدل های حیوانی و انسانی هستیم‎.‎

کشت غضروف و درمان آرتروز با کمک سلول های بنیادین
اسفندیاری با بیان اینکه آرتروز شایع ترین بیماری است و در هر خانواده‌ای معمولاً افرادی را می‌بینیم که مبتلا به زانودرد ‏هستند، گفت: در سال ۸۳ موفق به کشت غضروف شدیم و فعالیتهای ما منجر به زنده نگه داشتن غضروف خارج از بدن شد.

وی گفت: با برداشتن چند سلول خارج از بدن و تکثیر آن به میلیون ها سلول، تزریق مجدد و عمل پیوند به زانو با کمک ‏همکاران ارتوپد انجام شد و بیماری آرتروز حاد که ناشی از له شدگی غضروف پس از ضربه است را تاحدی درمان کردیم. ‏موفقیت در این کار باعث شد از آن زمان به بعد درحال ساخت غضروف از سلول های بنیادی باشیم‎.

این استاد و مدیر گروه علوم تشریحی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اشاره‌ای هم به ساخت شبکیه چشم در مدل حیوانی از ‏سلول های بنیادی کرد و آن را مقدمه ای برای ساخت و پیوند شبکیه چشم بر روی بیماران دانست‎.‎

درمان نازایی محصول دیگری از سلول های بنیادین
وی با تاکید براینکه طی سال های اخیر محصول مقالات و پژوهش ها کاملاً در اختیار درمان قرار گرفته است؛ درمان نازایی و‎ ‎IVF ‎از طریق سلول های بنیادین را موفقیت دیگری دانست و دراین باره گفت: در کشور ما تقریبا ۲۵ درصد از افراد دچار ‏مشکلات نازایی و نیازمند خدمات درمان نازایی هستند که متخصصان این بیماری عمدتا در علوم تشریح و نازایی فعالیت می ‏کنند.‎

وی از جایگاه ویژه پیشرفتهای ایران در میان سایر کشورها گفت و افزود: از این منظر که فعالیتهای پژوهشی ما وارد ‏درمان شده است دست کمی از سایر کشورها نداریم و در پژوهش های خود با برخی دانشگاه‌های استرالیا همکاری کرده‌ایم. به ‏طورکلی علوم تشریحی در علوم پایه زیربنایی ترین بخش و پایه اکثر پروژه‌های درمانی است؛ در حالی که کسی شناختی در این ‏باره ندارد‎.‎

تولید تخمک و اسپرم در محیط آزمایشگاهی

خرداد ۱۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, سلول بنیادی

رییس پژوهشکده زیست فناوری رویان در اصفهان، از موفقیت این پژوهشکده در استفاده از سلول های بنیادی جنینی برای تولید تخمک و اسپرم در محیط آزمایشگاهی خبر داد.

به گزارش ایرنا، «محمد حسین نصر اصفهانی» روز پنجشنبه در سمپوزیوم سلول های بنیادی در اصفهان گفت: استفاده از سلول های بنیادی جنینی و تبدیل آن به تخمک و اسپرم، یکی از روشهای درمان ناباروری است که پژوهشگاه رویان اکنون در سطح آزمایشگاهی و در حیوان موش به این موفقیت رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه نگرانی هایی برای استفاده از این روش در انسان وجود دارد، افزود: لازم است این روش ابتدا بر روی حیوانات آزمایشگاهی دیگر مانند میمون و در چند مرحله و چند نسل بررسی شود تا از نتایج آن بتوان برای انسان استفاده کرد.

وی در باره سلول های بنیادی جنینی گفت: این سلول ها نسبت به دیگر سلول های بنیادی ظرفیت بالایی برای خود نوزایی و تمایز به انواع سلول ها دارد و از این رو مورد توجه خاص محققان قرار گرفته است.

این پژوهشگر با تاکید براینکه سلول های بنیادی جنینی، آینده علم پزشکی را تغییر می دهد، افزود: بعد از لقاح، جنین تشکیل می شود که دو سلول دارد که یکی از آنها، سلول های بدن مانند گوشت، پوست و استخوان را می سازد.

نصر اصفهانی ادامه داد: اگر ما این سلول را داخل محیط آزمایشگاه کشت و تکثیر کنیم می توانیم در هر موقع از زمان آن را به بافت هایی که می خواهیم از جمله بافت عصبی تمایز دهیم و سپس پیوند بزنیم.

وی با بیان اینکه تاکنون از سلول بنیادی، پوست و عصب ساخته شده است، اظهار کرد: در اصفهان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی موفق به درمان آلزایمر و همچنین بیماری های چشم با سلول درمانی شده ایم.

وی با اشاره به اینکه در محیط آزمایشگاهی می توان سلول های بنیادی جنینی را با فاکتورهایی تحت تاثیر قرار داد و سپس به تخمک و اسپرم تبدیل کرد، گفت: این روش برای درمان افرادی که بدلایل مختلف مانند شیمی درمانی، قدرت باروری خود را از دست می دهند، بسیار مفید است.

رییس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان افزود: پزشکی امروز بیشتر مبتنی بر دارو درمانی است اما پزشکی آینده حول محور سلول درمانی خواهد بود.

«سمپوزیوم سلول های بنیادی، کاربردها، پتانسیل ها و چشم اندازها» روز پنجشنبه با حضور ۳۰۰ نفر از متخصصان و کارشناسان عرصه پزشکی و سلول های بنیادی در اصفهان برگزار شد.

سه معضل ارتوپدی از طریق سلول های بنیادی در کشور قابل درمان است

خرداد ۱۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, سلول بنیادی

مسوول گروه ارتوپدی پژوهشگاه ˈرویانˈ گفت: اکنون سه معضل و بیماری آرتروز، کندگی غضروف و عدم جوش خوردگی استخوان با استفاده از سلول های بنیادی در این پژوهشگاه قابل درمان است.

به گزارش ایرنا، «محسن عمادالدین» روز پنجشنبه در سمپوزیوم سلول های بنیادی در اصفهان افزود: پژوهشگاه رویان از شش سال قبل فعالیت در زمینه درمان معضلات ارتوپدی را آغاز کرده و تاکنون دستاوردها و نتایج ارزشمندی در این زمینه داشته است.

وی یکی از این معضلات را آرتروز بیان و اظهار کرد: در این حالت غضروف دچار مشکل، درد و از کارافتادگی می شود که ما در تحقیقات خود، مفاصل زانو و مچ پا را هدف قرار دادیم.

وی با اشاره به اینکه در این طرح سلول های بنیادی «مزانشیمال» از مغز استخوان بیمار جدا سازی شد، اضافه کرد: این سلول ها سپس تبدیل به استخوان و غضروف می شود.

به گزارش ایرنا، سلول های بنیادی مزانشیمال(MSC)، سلول های بنیادی چند قوه ای بوده که دارای قدرت تکثیر و خودنوسازی بالا و همچنین پتانسیل تمایز به رده های مختلف سلولی است و بعنوان ابزار مناسبی برای مهندسی بافت و طب ترمیمی مورد توجه قرار می گیرد.

این متخصص ارتوپدی گفت: برای درمان آرتروز، سلول های مزانشیمال به زانوی بیمار تزریق می شود که در طول پنج سال گذشته حدود ۷۰ درصد از نمونه های ما با موفقیت همراه بوده است.

وی با تاکید براینکه هیچگاه نمی توان ادعای درمان کامل را داشت،تصریح کرد: در این روش، سلول بنیادی خود بیمار با شرایط خاصی به او تزریق می شود که همگی بر پایه علمی و آخرین فناوری های روز دنیاست.

عمادالدین، معضل ارتوپدی دیگری را که با سلول های بنیادی قابل درمان است، کندگی غضروفی خواند و گفت: در این روش کشت غضروف بطور مستقیم با نمونه گیری از خود فرد صورت می گیرد.

به گفته وی،این روش در ایران بومی سازی شده و با هزینه حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون ریال انجام می شود در حالی که پیش از این، بیماران برای این کار ناگزیر به رفتن به خارج کشور با هزینه حداقل ۴۰۰ میلیون ریال بودند.

وی معضل سوم ارتوپدی قابل درمان با سلول بنیادی را عدم جوش خوردگی استخوان دانست و اظهار کرد: در این حالت با نمونه گیری از سلول بنیادی در بیمار و مراجعه به بانک عمومی استخوان موجود در تهران یا کیش و استفاده از نمونه های آن بعنوان داربست اقدام به درمان این معضل و پیوند می کنیم.

وی تصریح کرد: پژوهشگاه رویان بیمارانی که مبتلا به این سه معضل باشند را پذیرش و در صورت برخورداری آنها از شرایط خاصی که مد نظر است، آنها را درمان می کند.

این پژوهشگر گفت: گروه ارتوپدی پژوهشگاه رویان تحقیقات دیگری نیز در زمینه معضلات و بیماری های دیگر در دست اجرا دارد که در صورت به نتیجه رسیدن، آنها را اعلام می کند.

وی با بیان اینکه ایران هشتمین کشور دنیا در زمینه سلول درمانی است، تاکید کرد: تا ۲۰ سال آینده ۲۰ درصد بیماریها از این طریق درمان می شود.

عضو گروه پوست مرکز سلول درمانی پژوهشگاه رویان نیز در این سمپوزیوم با اشاره به برنامه های این مرکز گفت: اقداماتی در این مرکز برای رنگدانه زدایی، رفع چین و چروک، سوختگی و بیماری ژنتیکی ای بی (EB) صورت گرفته است.

«احسان تقی آبادی» افزود: در این روش ها از سلول های فیبرو بلاست استفاده می شود.

فیبروبلاست، فراوانترین سلول در بافت همبند است که همه انواع رشته های بافت همبند و مواد آلی ماده زمینه ای را سنتز می کند.

وی اظهار کرد: پژوهشگاه رویان در سال ۸۷ مطالعه پیوند سلول های «ملانوسیت اتولوگ » برای درمان بیماری لک و پیس را انجام داد که موثر بودن این روش در بهبود بیماران به اثبات رسید.

وی ادامه داد: در سال ۸۸ و ۸۹ نیز دومین مطالعه بالینی با پیوند سلول فیبرو بلاست اتولوگ کشت داده شده در بیماران دچار اسکار آکنه و برای بهبود چین و چروک صورت انجام گرفت که موثر و قابل رقابت بودن آن مشخص شد.

وی همچنین از تشکیل بانک های سلولی آلوگرافت(پیوند عضو یا بافت بین دو جاندار)به منظور کاربردهای تحقیقاتی و درمانی در این مرکز خبر داد.

«سمپوزیوم سلول های بنیادی، کاربردها، پتانسیل ها و چشم اندازها» روز پنجشنبه با حضور ۳۰۰ نفر از متخصصان و کارشناسان عرصه پزشکی و سلول های بنیادی در اصفهان برگزار شد.

پژوهشکده رویان اصفهان درصدد شبیه سازی بز ” سانن ” است

اسفند ۲۷, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, سلول بنیادی

رییس پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه ˈرویانˈ در اصفهان گفت: این پژوهشکده در حال اجرای پروژه شبیه سازی بز شیرده «سانن» در ایران است.

بز اروپایی سانن بعنوان برترین نژاد شیری بز در دنیا مطرح است.

«محمدحسین نصر اصفهانی» روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علمی ایرنا افزود: جنین تولید شده از نژاد بز سانن در رحم بز بومی ایران قرار داده شده است.

نصر اصفهانی گفت: نخستین تولد حاصل از شبیه سازی بز سانن در ایران اواخر اسفند جاری صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه بز نژاد سانن روزانه سه تا چهار کیلوگرم شیر می دهد، تصریح کرد: این پروژه با هدف اصلاح نژادی و افزایش شیردهی بز بومی ایران صورت می گیرد.

این پژوهشگر همچنین با اشاره به دیگر پروژه های شبیه سازی پژوهشکده رویان در اصفهان، از تولد و پرورش ۹ بز شبیه سازی شده یکسان و یکرنگ در این پژوهشکده خبر داد.

وی با بیان اینکه بزرگترین این بزها ۱۱ ماه سن دارد، افزود: این بزها از یک نوع سلول گرفته شده اند و هیچگونه تفاوت سلولی و ژنتیکی با یکدیگر ندارند.

وی با اشاره به اهمیت وجود این دسته از حیوانات شبیه سازی شده در پروژه های مطالعاتی و آزمایشگاهی گفت: بدلیل اینکه توانایی ژنتیکی آنها یکسان است با اطمینان می توان مطالعاتی مانند مباحث دارویی را بر روی آنها انجام داد.

وی توضیح داد: بعنوان مثال برای بررسی اثر یک عصاره بر روی اسپرم بزها می توان آنها را به دو دسته تقسیم کرد و بدون اینکه نگرانی از بابت تفاوت فردی در این زمینه وجود داشته باشد به بررسی اثر ماده مورد نظر پرداخت.

نصر اصفهانی همچنین در باره آخرین وضع پروژه استخراج فاکتور ۹ انعقادی خون از بزهای تراریخته اظهار کرد: این پروژه هم اینک در مراحل تولید نیمه صنعتی قرار دارد.

فاکتور ۹ برای انعقاد خون به کار می رود و در مورد بیماران هموفیلی که مشکل انعقاد خون دارند، کاربرد دارد.

رییس پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه رویان در اصفهان افزود: نسل سوم بزهای تراریخته

ˈشنگولˈ و ˈمنگولˈ بدنیا آمده اند که فاکتور ۹ انعقادی از شیر آنها جداسازی و تا ۹۹ درصد خالص سازی شده است.

وی تاکید کرد: برای اینکه این پروژه را به مرحله صنعتی و تولید انبوه در شرکت های دارویی برسانیم راه درازی در پیش داریم.

وی با بیان اینکه تولد حیوانات شبیه سازی شده در پژوهشکده زیست فناوری جانوری رویان اصفهان به وفور صورت می گیرد، تصریح کرد: حدود ۵۰ درصد از حیوانات حاصل از این تولدها زنده می مانند.

وی اضافه کرد: در پژوهشکده رویان در اصفهان هم اینک حدود ۲۰ حیوان شبیه سازی شده نگهداری می شود.

این پژوهشگر با اشاره به بازدید دانش آموزان از این پژوهشکده و حیوانات شبیه سازی شده گفت: برنامه های زیاد برای آشنا کردن دانش آموزان با مبحث شبیه سازی و مسائل زیست فناوری داریم.

آغاز آزمایش انسانی سلولهای بنیادین جنینی

پزشکان آمریکایی درمان اولین بیمار قطع نخاع را با استفاده از سلولهای بنیادین جنینی آغاز کردند.

شرکت “گرون کورپ” به عنوان اولین شرکتی که برای استفاده از سلولهای بحث برانگیز بنیادین جنینی توانسته مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را کسب کند، اولین آزمایش درمان سلولهای بنیادین جنینی را بر روی یک بیمار قطع نخاع آغاز کرده است این اولین آزمایش علنی سلول های بنیادین جنینی بر روی انسان است.

بیمار تحت آزمایش در بیمارستان شپرد بستری شده است. سلولهای بنیادین به کار گرفته شده در این آزمایش از جنین های انسانی که از درمانهای ناباروری به جا می مانند، به دست آمده است. این سلولها به گونه ای دستکاری شده اند تا بتوانند به سلولهای عصبی خاصی تبدیل شوند.

امید می رود این سلولها خود را به منطقه آسیب دیده نخاع بیمار رسانده و ترکیبهایی از خود آزاد کنند که منجر به احیای عصب ها و رشته های آسیب دیده نخاع شوند.

فاز یک این آزمایش با هدف اصلی درمان بیمار نبوده و تنها بر ایمن بودن استفاده از این سلولها تاکید دارد. بر اساس اصول این آزمایش، بیمار باید به تازگی دچار آسیب دیدگی نخاعی شده باشد.

در صورتی که این آزمایشها موفقیت آمیز باشند، نتایج آنها از میزان انتقاداتی که به صورت مداوم بر مطالعات سلولهای بنیادین جنینی وارد می شود، کاسته و منجر به درمان بسیاری از بیماری هایی می شود که در حال حاضر در دسته بیماری های لاعلاج گروه بندی شده اند.
mehrnews

جنین فریز شده ای بعد از ۲۰ سال با قرار گرفتن در رحم یک زن نابارور متولد شد

تولدجنینی بعد از ۲۰ سال !
جنین فریز شده ای بعد از ۲۰ سال با قرار گرفتن در رحم یک زن نابارور ۴۲ ساله متولد شد.
      
 به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آلمان،به گفته متخصصان دانشکده پزشکی نورفولک ویرجینیا تا بحال هیچ جنین فریز شده ای تا این مدت با موفقیت منتقل و متولد نشده بود.
به گفته متخصصان، مادر این کودک مدت ۱۰ سال تحت درمان پزشکی قرار داشت و قادر به بچه دار شدن نبود و پس از آن جنین فریز شده ۱۹ سال و هفت ماهه متعلق به یک زوج ناشناس به رحم وی منتقل شد.

این نوزاد درماه می با وزن دو کیلو و ۷۸۰ گرم متولد شد.
گفتنی است، محققان احتمال می دهند که جنین های فریزشده تا ۴۰ سال هم قابلیت انتقال و تبدیل شدن به جنین سالم را داشته باشند

شروع معالجه انسان با سلولهای بنیادی

این خبر خیلی هیجان انگیزی است، با این حال خیلی مهم است که درک کنیم هدف این آزمایش ها در این مرحله، این است که در درجه اول معلوم شود خطری متوجه بیمار نمی کند، نه اینکه فایده آن چیست.”

پزشکان آمریکایی با دریافت مجوز از مقام های دولت این کشور، اولین آزمایش ها با کمک سلول های بنیادی در بیماران را شروع کرده اند.
به گزارش بی بی سی سازمان دارو و مواد غذایی آمریکا به شرکت “جرون” (Geron) مجوز استفاده از این سلول ها را برای درمان افرادی که از جراحات نخاع رنج می برند داده است.
استفاده از سلول های به دست آمده از رویان انسان (جنین تا پیش از هشت هفتگی) از لحاظ اخلاقی بحث انگیز است. این سلول ها به طور بالقوه امکان بدل شدن به انواع سلول های مختلف موجود در بدن از جمله سلول های عصبی را دارند.
این آزمایش ها که در بیمارستانی در شهر آتلانتای آمریکا انجام می شود، برای محک زدن ایمنی این نوع درمان است.
جرون، یک شرکت بیوتکنولوژی که در منطقه موسوم به “سیلیکون ولی” در جنوب سانفرانسیسکو مستقر است، ۱۷۰ میلیون دلار صرف توسعه این شیوه برای معالجه جراحت نخاع با کمک سلول های بنیادی کرده است.
در این تحقیقات سلول های بنیادی که به سلول های عصبی بدل شده اند، به نخاع تزریق خواهند شد.
در آزمایش های حیوانی برای محک زدن این شیوه معالجه، موش های فلج تا حدودی امکان حرکت را بازیافتند.اما هنوز معلوم نیست که آیا این شیوه فایده ای برای افراد مبتلا به جراحات نخاع خواهد داشت یا نه.هر سال حدود ۱۲ هزار نفر در آمریکا دچار جراحات نخاع می شوند. حوادث رانندگی، افتادن از ارتفاع، اصابت گلوله و جراحات ورزشی از علل عمده جراحت نخاع است.
در این آزمایش، بیمارانی که در ۱۴ روز اخیر جراحت دیده اند تحت معالجه قرار خواهند گرفت.
دکتر توماس اوکارما رئیس شرکت “جرون” گفت: “وقتی در سال ۱۹۹۹ کار با سلول های بنیادی استخراج شده از رویان را شروع کردیم، خیلی ها پیش بینی کردند که چند دهه طول خواهد کشید تا درمان سلولی برای آزمایش های انسانی مورد تایید قرار بگیرد.”
او افزود: “این دستاورد ناشی از توسعه و تحقیقات گسترده و یک رشته گام های متوالی نوآورانه است.”
اما رسیدن به نتیجه تا حدودی زمان خواهد برد.
آزمایش های جدی پیش رو که برای اطمینان از ایمنی و تاثیر این شیوه معالجه لازم است، سال ها زمان خواهد برد.
پروفسور سر ایان ویلموت مدیر “مرکز شورای تحقیقات طبی برای پزشکی باززایی” در دانشگاه ادینبورگ گفت: “این خبر خیلی هیجان انگیزی است، با این حال خیلی مهم است که درک کنیم هدف این آزمایش ها در این مرحله، این است که در درجه اول معلوم شود خطری متوجه بیمار نمی کند، نه اینکه فایده آن چیست.”
“وقتی این مساله تایید شد آن وقت بر توسعه و ارزیابی معالجه ای تازه تمرکز خواهد شد.”
بن سایکس مدیر اجرایی “شبکه ملی سلول های بنیادی بریتانیا” گفت: “این واقعا گام مهمی در مسیر حرکت ما به سوی پزشکی نویدبخش سلول های بنیادی است.”
او گفت که جامعه پزشکی به خصوص در رشته باززایی و سلول بنیادی به شدت منتظر نتایج این آزمایش ایمنی است.

ثبت نام از اهدا کنندگان سلول های بنیادی

 
داوطلبان اهدا کننده سلول های بنیادین می توانند با مراجعه به مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی سازمان انتقال خون ایران (مرکزسپاس) در این مرکز ثبت نام کنند.

مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی از ۲۴ خردادماه امسال همزمان با روز جهانی اهدا کنندگان در سازمان انتقال خون ایران فعالیت خود زا آغاز کرد .

براین اساس از این تاریخ تا دوم تیرماه امسال ۴۰ نفر از مردم خیر کشورمان با حضور در مرکز سپاس آمادگی خود را برای اهدای سلول های بنیادی اعلام کرده و به عضویت این مرکز در آمده اند.

ثبت نام برای اهدای سلول های بنیادی خون در این مرکز همچنان ادامه دارد.

سپاس تنها مرکزی است که در ایران برای اهدای سلول های بنیادی از طریق خون محیطی از داوطلبان ثبت نام می کند.

داوطلبان و علاقه مندان به اهدای سلول های بنیادی می توانند به سایت سازمان انتقال خون ایران به نشانی www.ibto.ir مراجعه و از لینک www.iscdr.ibto.ir فرم ثبت نام را تکمیل کنند.

این افراد می توانند پس از تکمیل فرم ، آن را به نشانی سازمان انتقال خون ایران (تهران ـ بزرگراه شهید همت ـ جنب برج میلاد ـ سازمان انتقال خون ایران ـ مرکز سپاس و یا به صندوق پستی ۱۱۵۷/ ۱۴۶۶۵- تهران) ارسال کنند. امکان ارسال فرم ثبت نام از طریق آنلاین نیز وجود دارد.

داشتن سابقه قبلی اهدا خون از سال ۱۳۸۳ به بعد، قرار داشتن در محدوده سنی ۱۸ تا ۵۰ سال و برخورداری از سلامت و نداشتن بیماری های قلبی، بیماری های عفونی مثل هپاتیت ، ایدز و همچنین نداشتن اعتیاد از شرایط عضویت در مرکز سپاس است .
irna

اعلام آمادگی ‌معاونت علمی وفناوری برای استانداردسازی دانش سلول درمانی

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از آمادگی این معاونت برای استاندارد سازی دانش سلول درمانی با محوریت مسوولان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خبر داد.   

 

دکتر نسرین سلطانخواه روز دوشنبه در مراسم گشایش بانک ملی خون بند ناف و مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی گفت: از آنجا که سلول درمانی موضوع جدیدی است در ستاد توسعه فناوری‌های راهبردی می توانیم با محوریت مسئولان وزارت بهداشت مقررات پایه و بالینی برای استانداردسازی استفاده از این دانش را تدوین کرده و به تصویب برسانیم تا از این روش درمانی سوء استفاده تجاری صورت نگیرد.
وی یاداور شد: در این ستاد همچنین آمادگی برای تصویب طرح‌های کلان که منجر به حل معضل سلامت مردم شود وجود دارد.
به گفته وی در سال ۸۷ این ستاد به بخش سلول‌های بنیادی ۸۵ میلیارد ریال کمک کرد که این میزان در سال ۸۸ به ۱۰۰ میلیارد ریال رسید و در سال ۸۹ این روند ادامه داد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت : سلول‌درمانی به عنوان یکی از شیوه‌های جدید درمان و امید بشر برای ارتقاء سلامت و درمان بیماری‌هایی صعب العلاج مانند سرطان و تالاسمی به حساب می‌آید و امید جدید برای مقابله با این بیماری را ایجاد کرده است.
وی افزود توفیق استفاده از سلول درمانی کمتر از پنی سیلین و آنتی بیوتیک نیست.
سلطانخواه، با اشاره به شیوه های درمانی در اواخر قرن بیستم با استفاده از شیمی درمانی اظهار داشت: امروزه در قرن ۲۱ شاهد اجرای شیوه جدیدی هستیم که مبتنی بر سازوکاری محیط و طبیعت است و برخلاف شیوه قبلی که استفاده از شیمی‌درمانی بود و عوارض زیادی را داشت استفاده از فناوری‌های زیستی را در دستور کار خود قرار داده است.
وی، تخریب محیط زیست را جدی ترین بحران امروز جهان ذکر کرد و گفت : در روش‌های درمانی انسان نیز هر چه بیشتر در سیستم ایمنی بدن بیشتر تفکر کنیم و از همان روش‌های مقابله سیستم ایمنی بدن الهام بگیریم کمترین عارضه و بهترین استفاده را به دست می‌آوریم.
وی به اهمیت بانک خون ملی بند ناف اشاره کرد و گفت این بانک نیز مانند بانک ذخیره اطلاعات ژنتیکی یا بانک پیوند اعضا بسیار اهمیت دارد و برای استفاده بیشتر روش سلول‌درمانی در کشور و نگهداری از این خون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی گفت: طی دو سال گذشته طرح ایجاد بانک خون ملی بند ناف در معاونت علمی ریاست‌جمهوری ارائه و مورد حمایت قرار گرفت که در حال حاضر ۴۰ واحد خون بند ناف در این بانک خون ملی بند ناف سازمان انتقال خون تهیه شده است و امیدواریم به ده هزار و سپس به ۴۰ هزار واحد برسد.
سلطانخواه تصریح کرد خوشبختانه فرایند اهدا رایگان است و امیدواریم وزارت بهداشت تمهیدی اتخاذ کند تا استفاده از این خون بند ناف برای نیازمندان ارزان و حتی رایگان شود.

وی با اشاره به نقش معاونت علمی و ارتقای سلامت تصریح کرد: در این معاونت چندین ستاد فناوری از جمله ستاد فناوری سلول‌های بنیادی، گیاهان دارویی و نانو را ایجاد کردیم و در سال ۸۸، ۱۰ طرح کلان ملی فناوری با دستگاه‌های مختلف منعقد کردیم که ۵۰ درصد این طرح‌ها در حوزه سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بود.
سلطانخواه خاطر نشان کرد: استفاده از سلول درمانی برای درمان ۷ بیماری صعب‌العلاج از مهمترین این طرح‌هاست که با دانشگاه علوم پزشکی تهران قراردادی منعقد شد و

 امیدواریم تا پایان نیمه اول سال ۸۹ شاهد به ثمر رسیدن این طرح ها باشیم.
معاون علمی رئیس‌جمهور افزود: طرح مبارزه با آنفولانزای فصلی دیگر قرارداد منعقد شده بود تا واکسن‌های انواع آنفولانزا در کشور تولید شود که امیدواریم تا پایان سال بخشی از این دستاورد را شاهد باشیم.
وی گفت : طرح تولید واکسن آنفلوانزای نوع آ‌ و آنفلوانزای فصلی از دیگر طرح های کلان معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت است که انتظار داریم تا پایان سال جاری نتایج آن نیز به ثمر برسد.

خون بند ناف تا ۲۰ سال قابل نگهداری است

مدیرعامل سازمان انتقال خون:خون بند ناف تا ۲۰ سال قابل نگهداری است .

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران تاکید کرد که خون بند ناف ، منبع غنی سلول های بنیادی است و این خون حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۰ سال قابل نگهداری است .   

 

” حسن ابوالقاسمی ” روز دوشنبه در حاشیه مراسم گشایش بانک ملی خون بند ناف و مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: بانک ملی خون بند ناف در سازمان انتقال خون راه اندازی شده است و از این پس خون بند ناف از بیمارستان ها دریافت، در این مرکز ذخیره سازی و در صورت نیاز، به مراکز پیوند عرضه می شود.
مدیر عامل سازمان انتقال خون یاداور شد که خون بند ناف منبع غنی از سلول های بنیادی است از این رو برای تحقیقات در حوزه سلول های بنیادی و درمان بیماری های ژنتیکی ،خونی و عصبی استفاده می شود.
وی با اشاره به فعالیت مراکز سلول درمانی در کشور همچون رویان، افزود : این مراکز خصوصی هستند و ذخیره سازی خون بند ناف در آنها با تقبل هزینه امکان پذیر است اما بانک خون بند ناف سازمان انتقال خون، ملی و عمومی است و ذخیره سازی در آن به صورت رایگان انجام می شود .
ابوالقاسمی خاطرنشان کرد که خون بند ناف را می توان حداقل ۱۰ سال و حداکثر ۲۰ سال در تانک های ازت نگه داری کرد.

به گفته وی تاکنون سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان برای دو طرح “بانک ملی خون بند ناف “و “مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی “‌هزینه شده که بودجه آن از اعتبار ویژه مجلس شورای اسلامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین شده است.

اولین بز شبیه سازی شده کشور متولد شد

فروردین ۳۰, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع: : جهان پزشكي, سلول بنیادی, علوم

Read more

دعوت به همکاری از وبلاک نویسان برتر، جهت وبلاک نویسی در وب سایت گروهی ” وبلاک نویسان سایت پزشکان بدون مرز “

Read more

سلولهای بنیادی ( مرجع کامل اطلاعات )

فروردین ۲۱, ۱۳۸۶ توسط :   موضوع: : بهداشت, سلول بنیادی

Read more

آشنایی با سلولهای بنیادی

دی ۴, ۱۳۸۵ توسط :   موضوع: : سلول بنیادی, علوم

Read more