ماده ای خطرناک که زندگی زناشویی شما را به طلاق می کشاند

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

بررسی های جدید دانشمندان نشان می دهد استفاده از سیگار در به وجود آمدن خشونت در سال های بعدی زندگی را منجر می شود.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، تحقیقات قبلی به استفاده از سیگار و خشونت  یافته های متناقض را به همراه داشت و بر روی داده های مقطعی انجام شده بود (داده ها را از یک نقطه در زمان به دست آورده بودند ). اما یک مطالعه جدید بر روی ۶۳۴ زوج به مدت ۹ سال اول  ازدواج نشان داد مردانی که سیگار نمی کشند خشونت کمتری را در زندگی زناشویی خود دارند.

این مطالعه جدید نشان می دهد ارتباط عمیقی بین زندگی زناشویی و کشیدن سیگار وجود دارد و به دنبال آن افرادی که سیگار می کشند به علت درگیر بودن اعصاب و روان شان بیشتر خشونت و ناهنجاری را در زندگی خود تجربه می کنند و در نهایت باعث جدایی از شریک زندگی شان می شوند.

پس از ارزیابی ۹ سال اول ازدواج های جوان، محققان دریافتند که زن و شوهرها باید از هرگونه مواد اعتیاد آوری دور باشند تا سطح خشونت را در زندگی خود به حداقل برسانند.

نتایج مطالعات نشان می دهند، سیگار یکی از تهدید کننده های جدی سلامت است که سالانه حدود ۵ میلیون نفر را در سطح جهان به کام مرگ می کشد و حاصلی جز به هدر رفتن منابع اقتصادی و بیماری های خطرناک در پی ندارد و در زندگی مشترک می تواند باعث افزایش عصبانیت و شدت گیری دعوا ها شود.

مواد مخدر صنعتی، تخریب کننده دستگاه تناسلی

شهریور ۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یک روانپزشک هشدار داد: عفونت‌های شدید در اکثر بخش‌های بدن مانند ریه، سیستم گوارش، دستگاه تناسلی و عفونت‌های پوستی از عوارض خطرناک مصرف مواد مخدر صنعتی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از ستاد مبارزه با مواد مخدر، هومن رمضانی افزود: نتایج بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد مواد مخدر صنعتی مانند شیشه و روانگردان‌ها یک ماده اسیدی قوی است و به دلیل بالا بودن میزان اسید آن، چنین تخریبی از خود بر جای می‌گذارد.

وی اظهار داشت: در تهیه این مواد اسیدهایی همچون آمونیاک و اسیدهای دست‌ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد که با ترکیب آنها معجون مخرب و ویرانگری به دست می‌آید که دیگر نمی‌توان نام ماده مخدر به آن اطلاق کرد.

این روانپزشک ادامه داد: این مواد علاوه بر انهدام سیستم تولیدکننده مواد شبه افیونی و مخدرهای طبیعی بدن، روی سیستم ایمنی و دفاعی جسم نیز اثر گذاشته و آن را به شدت تضعیف می‌کند.

رمضانی، اختلال در ساختار خونی، اثرگذاری بر روی پلاکت‌های خون و تضعیف گلبول‌های سفید از جمله این تخریب‌ها عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از جوانان از عوارض خطرناک مواد مخدر صنعتی آگاهی چندانی ندارند، تصریح کرد: اجتماعی کردن موضوع مبارزه با مواد مخدر از طریق آموزش در مدارس، دانشگاه‌ها، کانون‌های فرهنگی و غیره می‌تواند جوانان را از گرفتار شدن در این معضل دور کند.
این استاد دانشگاه تهران، رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر از طریق سایت‌های مجازی را برای هوشیار کردن جوانان از عوارض تخریب‌کننده جسم و روح مواد مخدر صنعتی بسیار مهم دانست و خواستار توجه مسئولان به این مسئله شد.

احتمال وقوع چهار برابری سکته مغزی در افراد سیگاری

شهریور ۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یک کارشناس حوزه دخانیات اعلام کرد: احتمال وقوع سکته مغزی در افراد سیگاری ۴ برابر افرادی است که هرگز دخانیات مصرف نکرده‌اند.

زهرا ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، گفت: دخانیات یکی از دلایل عمده مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است به طوری که۲۰ درصد از اینگونه مرگ‌ها به دلیل مصرف دخانیات است.

وی افزود: مرگ‌های ناگهانی، بیماری‌های مغزی، عروقی به دلیل مصرف دخانیات در حال افزایش است و مرگ ناشی از بیماری‌‌های قلی، عروقی در افراد سیگاری دو برابر بیشتر از سایر افراد است.

ابراهیمی گفت: احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی حتی در زنان سیگاری بسیار بیشتر از مردان است و احتمال سکته مغزی در آنها به طور محسوسی بیش از سایر زنان است چرا که مصرف همزمان سیگار و داروهای ضد بارداری احتمال سکته قلبی را ۲۰ تا ۴۰ درصد و احتمال سکته مغزی را چند برابر می‌کند.

ابراهیمی افزود: همچنین احتمال وقوع سکته مغزی در افراد سیگاری ۴ برابر افرادی است که هرگز دخانیات را تجربه نکرده‌اند و طبق تحقیقات انجام شده این خطر در زنان بیش از مردان است اما در هر سنی می‌تواند اتفاق افتد.

مرگ سی و نه هزار معتاد در یک دهه

مرداد ۲۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یکی از عوامل مرگ معتادان سوء مصرف مواد به شمار می‌رود به طوری که در سال ۹۲، ۲۹۵۷ نفر به علت سوءمصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، استفاده از مواد مخدر در کنار ضرر‌هایی که به بدن انسان و مخصوصاً مغز او می‌رساند، به صورت مستقیم نیز موجب مرگ شخص مصرف کننده می‌شود.

مرگ به علت سوءمصرف مواد مخدر آن قدر جدی است که مسئولان حوزه مبارزه با مواد مخدر به فکر توزیع مواد مخدر خالص میان معتادان نیز افتاده‌اند.

طبق گزارش‌های پزشکی قانونی، آمار مرگ‌های ناشی از سوءمصرف موادمخدر طی ۱۰ سال گذشته روند کاهشی داشته است اما همچنان مرگ ۲۹۵۷ نفر در سال نیز آمار بالایی محسوب می‌شود که باید برای آن فکری کرد.

در گزارش‌های سازمان پزشکی قانونی آمده است که در ۱۰ سال گذشته ۳۹ هزار و ۴۰۶ نفر به علت سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند.

البته تفکیک سالیانه این مرگ‌ها نشان می‌دهد که از سال ۸۳ تا سال ۹۲، اقدامات انجام شده در حوزه درمان، مقابله و پیشگیری از اعتیاد موجب کاهش هزار نفری مرگ بر اثر سوءمصرف مواد مخدر شده است.

سال ۸۴ بالاترین آمار مرگ‌های ناشی از سوءمصرف مواد مخدر را با ۴۷۴۰ مورد به خود اختصاص داده است.

همچنین سال ۹۲ نیز با ۲۹۵۷ مورد کمترین آمار مرگ ناشی از سوءمصرف را دارد.

آمار تفکیکی مرگ‌های ۱۰ سال اخیر به شرح زیر است:

سال ۱۳۸۳ با ۴۰۰۶ مورد

سال ۱۳۸۴ با ۴۷۴۰ مورد

سال ۱۳۸۵ با ۴۴۸۴ مورد

سال ۱۳۸۶ با ۴۷۱۳ مورد

سال ۱۳۸۷ با ۴۴۰۳ مورد

سال ۱۳۸۸ با ۳۷۹۸ مورد

سال ۱۳۸۹ با ۳۶۵۶ مورد

سال ۱۳۹۰ با ۳۵۹۳ مورد

سال ۱۳۹۱ با ۳۰۵۶ مورد

سال ۱۳۹۲ با ۲۹۵۷ مورد

همچنین آمار تفکیک شده به ماه سال ۹۲ نیز به شرح زیر است:

فروردین با ۲۰۷ مورد

اردیبهشت با ۲۶۴ مورد

خرداد با ۲۰۳ مورد

تیر با ۲۱۶ مورد

مرداد با ۲۲۸ مورد

شهریور با ۲۵۳ مورد

مهر با ۲۵۱ مورد

آبان با ۲۰۷ مورد

آذر با ۳۳۰ مورد

دی با ۲۳۴ مورد

بهمن با ۲۹۳ مورد

اسفند با ۲۷۱ مورد

سیگار بر روی “شنوایی” هم تاثیر می‌گذارد

مرداد ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

کاهش شنوایی در افراد سیگاری ۷/۱ دهم برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است.
دکتر سامان خرمی‌نژاد متخصص گوش و حلق و بینی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران ، در خصوص تاثیرات سیگار کشیدن به روی شنوایی اذعان داشت: سیگار علاوه بر مشکلات قلبی و عروقی بر شنوایی نیز اثر می‌گذارد چرا که سموم موجود در سیگار موجب تحلیل سلول‌های مویی حس شنوایی گوش داخلی می‌شود.

وی عنوان کرد: علاوه بر اختلال در عملکرد حیاط عمر سلول‌های مویی، نیز موجب اختلال و  عدم خون‌رسانی گوش داخلی می‌شود، در نتیجه عملکرد گوش داخلی را منحل و شنوایی را کاهش می‌دهد.

این متخصص با اشاره به اینکه کاهش شنوایی در افراد سیگاری حدود یک و هفت دهم برابر بیشتر از افراد
غیر سیگاری کاهش شنوایی دارند، افزود: کسانی که با افراد سیگاری زندگی می‌کنند هم دچار کاهش شنوایی می‌شوند.

خود کشی در کمین سیگاری ها

مرداد ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

عوارض سیگار بر هیچ کس پوشیده نیست و پاس ثابت بیشتر خبر های سلامت است.اما اخیرا یک مطالعه جدید نشان می دهد یک فرد سیگاری احتمال خود کشی اش نسبت به سایرین بیشتر است.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، محققان می گویند بالا بودن آمار خود کشی در میان سیگاری ها به دلیل افسرده بودنشان در سال های قبل از وابتگی شان به سیگار نیست.

بررسی ها نشان می دهند، نیکوتیم موجود در سیگار متهم اصلی میل سیگاری ها به ترک دنیاست.
یک پایگاه پژوهشی اثبات کرده است وقتی دولت ها سیگار کشیدن در ملا عام را ممنوع می کنند آمار خود کشی ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین می آید.

اگر در خانه شما هم فرد سیگاری وجود دارد لااقل دود کردن نیکوتین در فضای خانه را ممنوع کنید تا چند نخ هم که شده کمتر سیگار بکشد و خیال خود کشی کمتر به ذهنش برسد.

افراد سیگاری ممکن است بیشتر در معرض خودکشی قرار گیرند

مرداد ۱۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

تحقیقات اخیر پژوهشگران نشان داد افراد سیگاری ممکن است بیشتر در معرض خودکشی قرار گیرند.

به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، محققان دریافتند که نیکوتین گزینه قابل قبولی برای توضیح ارتباط بین سیگار کشیدن و خطر اقدام به خودکشی است.

خطرات سلامت جسمی بر اثر مصرف سیگار در این نقطه ثبت شده است، ‌اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که یکی از عواقب سیگار کشیدن به خطر افتادن سلامت روان است.

پژوهشگران در بررسی‌های خود در تجزیه و تحلیل اقدامات سیاست ضد توتون و تنباکو بین افزایش مالیات و سازماندهی ممنوعیت سیگار کشیدن عمومی و نرخ خودکشی در تمام ۵۰ ایالت آمریکا در سال‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۴، یک رابطه‌ای را یافتند. طرح‌های ضد توتون و تنباکو بیشتر منجر به کاهش نرخ خودکشی شد.

به گفته پژوهشگران تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که افزایش دلار در مالیات با کاهش ۱۰ درصدی خطر خودکشی همراه بوده است و ممنوعیت سیگار کشیدن در فضاهای بسته با کاهش خطر همراه بوده است.

تحقیقات قبلی همچنین ارتباط بین اختلالات روانی و سیگار کشیدن را نشان داده بود.

همچنین در آن تحقیقات افراد سیگاری احتمال بیشتری داشت که به مصرف مواد مخدر و الکل روی بیاورند.

مخدرهای سمی، موجب خونریزی مغزی می‌شود

مرداد ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

کارشناس دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با هشدار نسبت به این موضوع که مخدرهای سمی به دلیل تهیه در کارگاه‌های زیرزمینی عوارض مصرف آن را چندین برابر می‌کند، تاکید کرد: مواد مخدر سمی و ناخالص، خونریزی مغزی مصرف کننده را به همراه دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر، مشیت محمدزاده با بیان اینکه متأسفانه یکی از واقعیت‌های تلخی که طی سال‌های اخیر در جامعه به وقوع پیوسته است، فوت تعداد زیادی از معتادان به دلیل مصرف مواد مخدر ناخالص و آلوده است، اظهار داشت: امروزه تعداد زیادی از معتادان مخدرها و محرک‌های صنعتی را مصرف می‌کنند و این مواد علیرغم عوارض جانبی به دلیل اینکه در کارگاه‌های زیرزمینی به روش‌های غیراصولی تهیه و تولید می‌شوند، مرگ و میر معتادان را افزایش داده است.

وی با اشاره به اینکه تهیه مخدرهای صنعتی سمی، عوارض مصرف این مواد را چندین برابر کرده و خطرات زیادی را برای مصرف کننده به همراه دارد، افزود: بسیاری از مواقع مخدرهای صنعتی با قیمت بسیار پائین نسبت به میزان واقعی آن به فروش می‌رسد که این کاهش قیمت به دلیل افزایش ضریب ناخالصی در مواد مخدر است.

کارشناس دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت اذعان داشت: بیش از ۳۰ درصد علت فوت معتادان وجود مواد ناخالص و سمی در مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی است.

محمدزاده با اشاره به اینکه مخدرهای صنعتی با وجود ناخالصی اندک نیز عوارض جانبی زیادی را در جسم و روان مصرف‌کننده به همراه دارد، گفت: مشکلات قلبی، اختلال روانشناختی و اختلال شغلی از جمله عوارض مصرف مخدرهای صنعتی است.

وی ادامه داد: کیفیت مواد مخدر صنعتی که با قیمت‌های اندکی در جامعه به فروش می‌رسد، بسیار پایین است، لذا افراد جامعه باید نسبت به این موضوع آگاهی لازم را داشته باشند و به طور کل از مصرف مخدرهای صنعتی حتی برای یکبار نیز جداً خودداری کنند.

به گفته کارشناس دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت مواد مخدر صنعتی اکثراً در محیط‌های غیر آزمایشگاهی تهیه و تولید می شوند و نظارت بر تولید آن وجود ندارد، لذا این موضوع واضح است که افراد جامعه به خصوص جوانان و نوجوان باید نسبت به تبلیغات مصرف این مواد در محیط های مختلفی همچون ورزشگاه ها، آرایشگاه‌ها به بهانه لاغری، زیبایی و افزایش انرژی هوشیار باشند و تحت تاثیر تبلیغات قرار نگیرند.

محمدزاده با هشدار به افراد جامعه نسبت به مصرف انواع مخدر و محرک های صنعتی افزود: مصرف این مواد در صورتی که نتایج مثبتی با تائید علمی به همراه داشت، حتماً از جانب پزشکان توصیه می شد و متخصصان کشور آن را برای درمان های مختلفی نسخه می‌کردند.

وی با تأکید بر اینکه هر موردی که از سیستم پزشکی و روال عادی درمان خارج شود، پایه علمی ندارد، بیان داشت: متأسفانه برخی با تبلیغات پررنگ و لعاب و بازارگرمی آینده جوانان را به مخاطره انداخته‌اند؛ که لازم است دانش خانواده‌ها در این رابطه و پیشگیری از اعتیاد به مخدرهای صنعتی ارتقاء یابد.

کارشناس دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت مهمترین فاکتور در پیشگیری از اعتیاد، را یادگیری اجتماعی برشمرد، اظهار داشت: علاوه بر آگاهی رسانی به روز مردم باید نظارت مسئولان مربوطه در مکانهای مختلفی که محل تبلیغ مخدرهای صنعتی است، بیشتر شود.

محمدزاده همکاری وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر را جهت مقابله و پیشگیری از مصرف مواد مخدر صنعتی ضروری دانست و گفت: تیم های آموزشی و پزشکی نیز بهتر است در ورزشگاه‌ها تحت نظارت این دستگاه‌ها، حضور داشته باشند تا علاوه بر افزایش نظارت‌ها، آگاهی‌های لازم را به مردم عزیز به ویژه جوانان و نوجوان ارائه دهند.

سیگار مهمترین عامل ابتلا به سرطان مثانه

مرداد ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یک متخصص کلیه و مجاری ادرار با تأکید بر سیگار به عنوان مهمترین عامل ابتلا به سرطان مثانه گفت: ۹۵ درصد سرطان های مثانه در صورت تشخیص به موقع درمان می‌شوند.

سید مسعود سجادی، متخصص کلیه و مجاری ادرار در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس سرطان مثانه را سرطانی دانست که به صورت پولیپ در مثانه روی می‌دهد و با دیده شدن خون در ادارار بروز و ظهور می‌کند.

وی افزود: در بسیاری از موارد به طور اتفاقی توسط سونوگرافی به وجود سرطان مثانه پی برده می‌شود.

این متخصص کلیه و مجاری ادرار درباره شیوع این بیماری گفت: علاوه بر موارد توارث و سیگار کسانی که با مواد شیمیایی سر و کار دارند مانند شاغلان کارخانه‌های فرش و کسانی که با رنگ‌های آنزیم دار در ارتباط هستند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان مثانه هستند.

سجادی سیگار را مهمترین عامل ابتلا به سرطان مثانه توصیف کرد و افزود: برخی بر این باورند که نگه داشتن ادرار نیز عاملی برای ابتلا به سرطان مثانه است؛ به بیان دیگر ریسک ابتلا به سرطان مثانه را بالا می برد.

وی درباره نقش جنس در ابتلا به سرطان مثانه نیز گفت: این سرطان در مردان بیش از زنان و در دهه ۵ زندگی شیوع دارد ولی در حال حاضر به علت افزایش مصرف سیگار در سنین پایین شیوعش به دهه‌های دوم و سوم زندگی نیز تسری پیدا کرده است.

این متخصص کلیه و مجاری ادرار درباره روش‌های درمانی سرطان مثانه تصریح کرد: روش‌های درمانی سرطان مثانه، جراحی همراه با شیمی درمانی موضعی است و در مراحل پیشرفته ممکن است به برداشتن کامل مثانه نیاز باشد.

سجادی با اشاره به امکان انتشار و دست اندازی این سرطان به بخش‌های‌دیگر بدن تأکید کرد: سرطان مثانه به کبد، ریه و استخوان متاستاز می‌کند و آنها را درگیر می‌کند و بر همین اساس فرد ممکن است برای سرطان ریه به پزشک مراجعه کند ولی در نهایت مشخص شود این سرطان از مثانه متاستاز کرده است.

وی خاطرنشان کرد: سرطان مثانه بیشتر موارد بدخیم داشته و کشنده است؛ اما اگر این سرطان در غربالگری‌ها به موقع تشخیص داده شود، درمان شده و فرد نجات می‌یابد و تا ۹۵ درصد موفقیت درمان دارد.

این متخصص کلیه و مجاری ادرار سرطان مثانه را به انواع مختلفی شامل کارسینوم سلول ترانزیشنال، کارسینوم سلول سنگفرشی و آدنوکارسینوم تقسیم کرد و تصریح کرد: کارسینوم سلول ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) سرطانی است که در سلول‌های موجود در درونی‌ترین لایه پوشش دستگاه ادراری مربوط به مثانه ایجاد می‌شود و بیشتر سرطان‌های مثانه در این سلول‌های ارتجاعی ایجاد می‌شوند.

سجادی کارسینوم سلول سنگفرشی (Squamous Cell Carcinoma) را نیز سرطانی در سلول‌های سنگفرشی توصیف کرد که این سلول‌های سنگفرشی سلول‌هایی ظریف و مسطح هستند که ممکن است پس از عفونت‌ها یا التهاب‌های بلندمدت، در پوشش دستگاه ادراری مثانه به‌وجود آیند.

وی درباره سرطان آدنوکارسینوم (Adenocarcinoma) نیز گفت: این سرطان در سلول‌های غده‌ای (Glandular) مثانه به ‌وجود می‌آید.

مصرف سیگار سیصد نوع سرطان را افزایش می‌دهد

تیر ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

از شایعترین سرطان‌هایی که با مصرف سیگار به وجود می آید سرطان های لوزالمعده و مری است.
ناصر ابراهیمی دریانی متخصص گوارش و کبد در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران  گفت: دریچه‌ی بین مری و معده گشاده‌تر از حد طبیعی می‌شود و رفلاکس ایجاد می‌کند و به همین دلیل آسیب به مری بیشتر شده را زخم معده می‌گویند.

وی افزود: در نتیجه نفوذ پذیری اصلی به مخاط اثنی عشر بیشتر می‌شود و دریچه معده و مری شل تر می‌شود، متاسفانه سیگار ۳۰۰ نوع سرطان را افزایش می‌دهد و معمولا سرطان لوزالمعده و مری با کشیدن سیگار تشدید پیدا می‌کند. این در حالی است که سرطان لوزالمعده روز به روز رو به افزایش است و با ناحیه‌ی حلق، دهان و حنجره ارتباط دارد.

وی توصیه کرد: توصیه ما پزشکان به افراد سیگاری این است که ماه رمضان فرصت مناسبی است که افراد سیگار را ترک کنند زیرا اگر کشیدن سیگار بیشتر شود بیماری‌هایی نظیر کلون، زخم‌هایی در روده بزرگ و کوچک ایجاد می‌کند که ممکن است در نهایت به سوراخ شدن روده نیز بیانجامد.

ترک سیگار و الکل مهم ترین راه پیشگیری از سرطان های دهان

تیر ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

مصرف سیگار و الکل یکی از مهم ترین علت های بروز سرطان دهانی است، دکتر زهرا جعفریان در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه عوامل ژنتیکی عامل اصلی و شایع ایجاد سرطان های دهانی است، گفت: نور خورشید و اشعه ماورای بنفش، مصرف تنباکو و سیگار با تاثیرگذاری در سیستم ژنتیک سلول و ژن های مسئول تقسیم سلولی، منجر به غیرفعال شدن این ژن ها و تغییر عوامل ژنتیکی می شود که در نهایت به تداوم تقسیم سلولی و ایجاد توده های خوش خیم و بدخیم می انجامد.این سرطان ها علایم زیادی ندارند و به همین دلیل منجر به تشخیص دیرهنگام در بیمار می شود اما گاهی اوقات علایمی مانند ناخوشی، ضعف، درد در ناحیه صورت، تورم غدد لنفاوی، تغییر صدا، خشونت صدا، از بین رفتن حس قسمت هایی از دهان می تواند نشانه ای از سرطان های دهانی باشد.
خراسان – ۱۳۹۳/۰۴/۲۳ شماره انتشار ۱۸۷۳۵

یک و چهاردهم میلیارد نفر سیگاری در معرض ابتلا به بیماری‌های مزمن

تیر ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

گزارش‌های جهانی نشان می‌دهند که حدود ۱٫۴ میلیارد نفر در دنیا سیگار می‌کشند که این افراد در معرض ابتلا به بیماری‌های مزمن و غیر واگیر هستند.
مصطفی گرجی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: چاقی و اضافه وزن، چربی خون بالا، ورزش نکردن و نداشتن فعالیت بدنی و استعمال دخانیات به ویژه سیگار، از دلایل اصلی گسترش بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، دیابت، بیماری‌های مغزی و عصبی، بیماری‌های کلیوی، اختلالات کبدی، ریوی و ده‌ها نوع بیماری دیگر است.

وی با اشاره به نقش سیگار در افزایش خطر بسیاری از بیماری‌ها و بالا رفتن آمار مرگ و میر تاکید کرد: گزارش‌های جهانی نشان می‌دهند که حدود  ۱٫۴ میلیارد نفر در دنیا سیگار می‌‌کشند که این افراد در معرض ابتلا به بیماری‌های مزمن و غیر واگیر هستند.

گرجی اظهار داشت: در کشورمان نیز آمار افرادی که سیگار می‌کشند بسیار بالا است و متاسفانه سن مصرف سیگار در کشور در حال کاهش است.

وی افزود: اغلب سیگارهای موجود در کشور به صورت قاچاق وارد شده‌اند و درصد کمی از سیگار‌ها تولید داخل هستند که این موضوع اهمیت بیش از پیش مبارزه با قاچاق مواد مخدر به ویژه سیگار را نشان می‌دهد.

چند می‌گیری خفه‌ام کنی؟

تیر ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

از زمانی که رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران تهران در مقام شکایت از مصوبه منع عرضه قلیان در اماکن عمومی، به رئیس‌جمهور وقت و دیوان عدالت اداری عریضه نوشت تا امروز، نزدیک به ۴ سال می‌گذرد. هر چند این مصوبه، ملغی نشد و همچنان سرنوشت آن دست‌خوش کش و قوس است ولی از آن روز تاکنون، چیزی که مشخص است، این است که دود و دم قلیان بیشتر و بیشتر به کام و ریه مردم می‌رود.

به گزارش ایسنا، خبرآنلاین با این مقدمه نوشت: در بسیاری از شهرها، قلیان‌خانه‌ها جمع شده‌اند. حالا یا به قهر و غلبه دولت یا به اختیار خود قهوه‌خانه‌داران، چنانکه در کردستان، همین هفته، یک قهوه‌خانه‌دار باسابقه، قلیان‌هایش را شکست تا به مردم بفهماند که دیگر حاضر نیست از طریق بیمار کردن همشهری‌هایش پول در بیاورد.

ولی در برخی از شهرها، از جمله تهران، مورد عجیب قلیان، شکل و وضع دیگری پیدا کرده است. برخی قلیان‌سراها، تازه شکل گرفته‌اند و صد البته فروش خوبی دارند و مدل‌های جدید عرضه قلیان هم مد روز شده است؛ قلیان‌هایی که با تلفن سرو می‌شود و قلیان‌های همراه (پرتابل).

سرو تلفنی قلیان، چیز جدیدی نیست. همانطور که می‌توان دیزی و پیتزا و چلوکباب با تلفن سفارش داد، قلیان را هم می‌توان تلفنی خبر کرد. فقط کافی است شماره‌ای از قهوه‌خانه‌ای که قلیان سیار دارد، بلد باشید و آشنایی داده باشید، بعد، با یک تلفن، قلیان در خدمت شماست.

نرخ این سرویس هم مانند انواع دیگر سرویس‌های سیار، بسته به کیفیت کالا و زمان استفاده متفاوت است. به طور کلی، قلیان را بر‌ حسب نوع تنباکو، محل عرضه و سرویس‌های جانبی تقسیم‌بندی می‌کنند.

در محلات پایین شهر، انواع مختلف قلیان خوانسار با تنباکوی ایرانی، ۳ تا ۵ هزار تومان قیمت دارد. البته بسته به نوع سرویسی که عرضه می‌شود، قیمت‌ها فرق می‌کند. از جمله دادن دو چای، همراه با هر قلیان پای ثابت هر پرس داغون کردن ریه‌هاست. در قهوه‌خانه‌هایی که در تهران، عموما جنوب محور غرب به شرق پایتخت یعنی خیابان انقلاب قرار گرفته‌اند، هر وعده قلیان میوه‌ای بین ۴ تا ۷ هزار تومان قیمت دارد که بسته به تنوع تنباکوها و خدمات جانبی از جمله دادن یک یا دو چای با هر پرس قلیان، قیمت‌ها اندکی بالا و پایین می‌رود. برخی از تنباکوها مانند ذغال‌اخته، قیمت بیشتری دارند و چون از انواع قاچاق استفاده می‌شود، تا دو برابر قیمت معمول هم از مشتری مطالبه می‌شود.

مشتریان این قهوه‌خانه‌ها، عموما کسبه خرده‌پا، کارگران و صاحبان مشاغل یدی هستند و عموما بیشتر از این توان پرداخت هزینه قلیان را ندارند. رفتن به قهوه‌خانه، دیدار آشنایان و دوستان و دود گرفتن و چای نوشیدن، بخشی از اوقات عصرگاهی آنهاست که باعث می‌شود چون در این عادت مداومت دارند، خیلی تمایل به پرداخت مبالغ بیشتر نداشته باشند.

در مناطق مرکزی تهران، قیمت‌ها از ۲۰ هزار تومان شروع می‌شود. البته در این مناطق، قلیان خوانسار (غیرمیوه‌ای) کمتر پیدا می‌شود و بیشتر تنباکوهای عربی معسل و طعم‌دار، سرو می‌شود. سرویس جانبی هم بسته به مرغوبیت قهوه‌خانه، شامل یک سینی چای، مقداری میوه، تخمه و اندکی شیرینی خشک است. البته بسته به مناسبت فصل، اندکی این سرویس جانبی، تغییر می‌کند. مثلا در شب‌های نزدیک به یلدا، یک قاچ هندوانه و اندکی آجیل به آن اضافه می‌شود و قیمت‌ها اندکی تغییر می‌کند. یا در روزهای تعطیلات نوروز، اندکی آجیل عید، به عنوان دسر داده می‌شود ولی چای و نبات، پایه همیشگی این بساط است. قیمت قلیان با تنباکوی میوه‌ای ترکیبی در این سفره‌خانه‌ها از ۲۰ هزار تومان تا ۵۰ هزار تومان، نوسان دارد. برخی از سفره‌خانه‌ها، موسیقی زنده اجرا می‌کنند و این هم به افزایش قیمت قلیان منجر می‌شود. برخی انواعی از تنباکو مانند شیرقهوه، شیرنسکافه، شیرنارگیل و مشتقاتی از شیر را سرو می‌کنند که جای آب، در تنگی قلیان، شیر ریخته شده است. معمولا این قلیان‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصدی از قلیان‌هایی که با آب کار می‌کنند، گران‌تر هستند.

ولی گران‌ترین قلیان‌ها در مناطق شمالی پایتخت سرو می‌شود. سفره‌خانه‌ها و غذاخوری‌هایی که برخی آنقدر گم و پرت هستند که بیشتر افراد آشنا فقط در این اماکن رفت و آمد می‌کنند و مشتری گذری، خیلی کم دارند. انواع خاصی از قلیان‌های جدید در این اماکن سرو می‌شود و بسته به نوع تنباکو، ذغال سر قلیان و همچنین مایعات داخل تنگ، قیمت‌ها تغییر می‌کند.

انواع انگوری تنباکو با مایعات سکرآور درون‌تنگی و مرغوب‌ترین ذغال بلوط زاگرس، از گران‌ترین قلیان‌هاست که تا ۱۰۰ هزار تومان در هر پرس هم عرضه می‌شود. البته به همراه آن، انواع نوشیدنی گرم و سرد، میوه‌های فصل و آجیل درجه یک هم به عنوان دسر داده می‌شود.

در این مراکز است که برخی از آخرین یافته‌های قلیان‌بازها، با همدیگر مبادله می‌شود. آخرین مدل تنباکوهایی که از آن سوی آب‌ها می‌آید، اول سر و کله‌اش اینجا پیدا می‌شود و مشتریان تنوع‌طلب این دودخانه‌ها، برای اندکی سرگیجه بیشتر و سرخوشی عمیق‌تر، به راحتی دست به جیب می‌شوند.

در شب‌های ماه رمضان، این قهوه‌خانه‌ها مشتریان همیشگی خود را بیشتر می‌بینند؛ اقشار مرفه‌تر جامعه که کم می‌خورند، کم می‌کشند، ولی خوب انعام می‌دهند. البته در مناطق تفرجگاهی شمال تهران و کوهپایه‌هایی مانند درکه، دربند و دره فرحزاد هنوز هم می‌توان سراغی از قلیان‌های ارزان گرفت که بین ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان قیمت می‌خورند و چندان مرغوبیتی ندارند.

سفره‌خانه‌هایی که این قلیان‌ها را می‌دهند، بیشتر به دنبال سرو کردن سریع قلیان خود هستند و کاری به مشتری‌داری و پاتوق کردن سفره‌خانه خود ندارند. اینطور است که گران‌ترین قلیان‌های تهران نسبت به کیفیت پایینی که دارند را می‌توان در سفره‌خانه‌های تفرجگاهی یافت. آنجا اگر چشمتان به نقش پررنگ سرخی رژ لب روی لبه لیوان افتاد، خیلی حالتان بد نشود. صاحبان اینطور سفره‌خانه‌ها فقط یک فلسفه را دنبال می‌کنند: پول را بگیر و به بقیه‌اش کاری نداشته باش.

به نسبت همین مبالغ، قهوه‌خانه‌ها و قلیان‌سراهایی که قلیان بیرون می‌دهند نیز قیمت‌های خود را مطالبه می‌کنند، با چند درصدی هزینه اضافه پیک موتوری. مثلا در منطقه شرق تهران، قهوه‌خانه‌ای قلیان ۲۰ هزار تومانی خود را به پیک می‌سپارد تا به در منازل ببرد و حدود ۲۵ هزار تومان هم مطالبه می‌کند. زمان مصرف، عموما یک ساعت است و از سینی مخلفات هم خبری نیست ولی لوازم جانبی مثلا لب‌گیر و انبرک آتش‌گیر نیز همراه قلیان داده می‌شود. به همین نسبت، قلیان‌هایی که توسط پیک موتوری در مناطق شمالی پایتخت عرضه می‌شود، قیمت‌های بالاتری دارد.

به جز قهوه‌خانه‌ها، سفره‌خانه‌ها و قلیان‌سراها، خزیدن نادیده این متاع به پستوهای مردم، نگران‌کننده است. افزایش ناگهانی و جهشی مغازه‌های فروش قلیان و تنباکو و مخلفاتی مانند ذغال آنقدر چشمگیر و کتمان‌ناپذیر است که نمی‌توان نسبت به انواع متنوع قلیان‌هایی که به پستوهای خانه‌ها می‌رود بی‌تفاوت بود.

عموما انواع سنتی قلیان‌ها یعنی تنه‌های چوبی، این روزها خریداران کمتری دارد چون اولا با این تنه‌ها، یک نوع تنباکو را بیشتر نمی‌توان کشید زیرا تنه چوبی، بو می‌گیرد و اصطلاحا بوی تنباکو در جان چوب می‌ماند و ثانیا به دلیل مرطوب بودن فضای داخلی قلیان، تنه‌ها ترک می‌خورد یا کپک می‌زند.

خرید قلیان به طور کلی مانند خرید یک رایانه رومیزی است. یعنی باید هر قطعه را به صورت جداگانه تهیه کرد و بعد، آن را سر هم (اسمبل) کرد. اصلی‌ترین قطعه قلیان، تنه آن است که عموما در دو نوع فلزی و چوبی عرضه می‌شود. تنه‌های چوبی موجود در بازار، عموما از چوب‌های کم‌مقاومتی مانند بید تراشیده می‌شود که خیلی راحت، ترک می‌خورد، نم برمی‌دارد و کپک می‌زند. این تنه‌ها را می‌توان به قیمت ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان، بسته به بزرگی و ضخامتشان خرید.

انواع شیک‌تر تنه‌های چوبی، با کنده‌کاری‌ها و نقوش متنوع حیوان و پرنده و گل هم پیدا می‌شود که از چوب گردو و غان تراشیده می‌شود و قیمت‌های بیشتری دارد. گران‌ترین تنه چوبی مشاهده‌شده در یک سال اخیر، در یکی از قلیان‌فروشی‌های ابتدای بازار قیصریه اصفهان به قیمت ۸ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد؛ تنه‌ای بلند به اندازه حدود ۱۲۰ سانتیمتر که دارای نقوش برجسته پرنده و اسلیمی‌های در هم پیچیده بود.

البته تنه‌های چوبی، این روزها خریداران کمتری دارد و مشتریان بیشتر به دنبال تنه‌های فلزی به خصوص برنجی می‌روند. تنه‌های فلزی هم عموما در دو نوع برنج و استیل فروخته می‌شوند که بسته به ضخامت ورق فلز و مارک و برند تنه، قیمت می‌خورند.

معروف‌ترین تنه‌های ساخته‌شده در تهران، برندهای کارگاه‌های حوالی میدان شوش و دروازه غار را دارند و حتی با گارانتی یک‌ساله و یک سال و نیمه هم عرضه می‌شوند؛ گارانتی به شرط آب‌بندی. این تنه‌ها از ۵۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان قیمت می‌خورند. انواع پیچی، چند تکه، با نقوش برجسته یا کوچک برای صندوق عقب ماشین هم فروخته می‌شود که هر یک قیمت خود را دارد.

انواع استیلی، عموما ساخت ترکیه یا کشورهای عربی است و قلیان‌فروشها، سفارش نمی‌کنند چون بلافاصله زنگ می‌زند و به دود، مزه زنگ‌زدگی می‌دهد. این تنه‌ها هم از ۴۰ تا ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شوند و البته فروشنده هیچ ضمانتی هم نمی‌دهد.

تنه‌های فانتزی فلزی مانند آنچه صنایع دستی اصفهان و شیراز کار می‌کنند هم پیدا می‌شود که عموما مشتری خاص خود را دارند. تنه مسی که البته تنگ آن هم فلزی است، بین ۱۴۰ تا ۲۰۰ هزار تومان قیمت می‌خورد و تنه‌های آب طلا‌کاری شده تا ۲ میلیون تومان هم قیمت دارند.

تنه‌هایی هم هستند که در طبقه‌بندی بالا نمی‌گنجند؛ تنه‌هایی از جنس شاخ، عاج و چوب سیاه آبنوس که مشتریان خود را دارند و قیمتی روی آن نمی‌گذارند الا به توافق. چندی پیش شنیده شد که تنه عاج یک قلیان به مبلغ ۲۰ میلیون تومان فروش رفت ولی تاکنون چیزی کسی به چشم ندیده و سخن در حد فرمایشات پای قلیان جماعت اهل دود و دم، مانده است.

برای بردن این قاتل جسم و جان به خانه، بعد از انتخاب نوع تنه، باید سراغ تنگی را گرفت. انواع شیشه‌ای این متاع، از ۵ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان متغیر است. تنگی‌های آب‌طلاکاری شده و ناصرالدین‌شاهی، قیمت بیشتری دارند و تنگی‌های ساده که با شیشه‌های رنگی درست شده‌اند، ارزانترند.

هر چه تنگ، بزرگ‌تر باشد، میزان مایع درون آن بیشتر می‌شود و صدای قلیان را بم‌تر می‌کند و سطح اتکای بیشتری پیدا می‌کند که می‌توان روی آن، تنه‌های بلندتر و سنگین‌تری را سوار کرد.

بعد از انتخاب تنگ، نوبت نی قلیان، سفال بالا، انبرک آتش‌گیر، آب‌بندی قلیان و لوازم جانبی مانند آتش‌گردان و فویل آلومینیومی و مانند آن می‌رسد و پس از اینکه همه کارها انجام شد، سر هم کردن و آب‌بندی آن با ریسمان فرش، کار همان استاد فروشنده است.

اکنون می‌توان یک قلیان را با هزینه بین ۳۵ هزار تا ۱۰ میلیون تومان به خانه برد و با آن، دود و دم راه انداخت.

البته این را هم می‌توان گفت که قلیان‌های همراه (پرتابل)، کمری، مسافرتی و مانند آن هم در بازار موجودند که از ۱۵ تا ۱۰۰ هزار تومان قیمت می‌خورند ولی مقوله قلیان جدی به حساب نمی‌آیند.

در این میان، چیزی که هر روز بیشتر زنگار می‌گیرد، ریه کسانی است که بوسه بر نی این آتشدان مرگبار می زنند و باکی از آینده ندارند.

سیگار، ژن‌ها را پیر می‌کند

تیر ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

پزشکان با تاکید بر ارتباط پیری ژن‌ها با افزایش خطر ابتلا به سرطان به بررسی عوامل موثر بر فرسودگی ژن‌ها پرداخته‌اند.

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متخصصان در مطالعات جدید مشاهده کردند که دو عامل مصرف مرتب آسپرین و سیگار کشیدن از عوامل تاثیرگذار بر روند فرسوده شدن ژنوم مرتبط با سرطان روده بزرگ هستند با این تفاوت که آسپرین روند پیری ژن‌ها را کند در حالی که سیگار روند فرسودگی ژن‌ها را تسریع می‌کند. در دهه ۱۹۹۰ میلادی نتایج مطالعات نشان داد که مصرف مرتب و طولانی‌مدت قرص آسپرین، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. در حقیقت مصرف این قرص در کاهش ۴۰ درصدی خطر ابتلا به این نوع سرطان موثر است با این حال تاکنون مشخص نشده بود که چگونه این قرص بر پیشگیری از خطر سرطان تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل متخصصان تصمیم گرفتند تا نگاه دقیق‌تر و جزئی‌تری به این فرآیند داشته باشند.

در این بررسی، نمونه‌های از بافت روده در ۵۴۶ زن سالم با بیش از ۵۰ سال سن مورد مطالعه قرار گرفت. سپس تغییرات مرتبط با سن در نشانگرهای ژنی شاخص‌های ژن با فاکتورهای سبک زندگی این زنان از جمله مصرف آسپرین، استعمال سیگار، شاخص توده بدنی و هورمون درمانی جایگزین مقایسه شد.

«پریمو شار»، یکی از محققان این مطالعه گفت: هر ژنوم سلول مانند یک کتابخانه پر از کتاب، مملو از نشانگرهایی است که البته این نشانگرها خیلی ثابت نیستند و تحت شرایط سنی مختلف تغییر می‌کنند. اگر در هر بخش خاصی از ژنوم این تغییرات شدید باشد می‌تواند منجر به رشد تومورهای سرطانی شود.

در این مطالعه مشخص شد که آسپرین در حقیقت زوال ژنومی ناشی از افزایش سن را کاهش می‌دهد. در مقابل این متخصصان دریافتند استعمال سیگار برعکس آسپرین، فرآیند فرسوده شدن سلول‌ها را افزایش می‌دهد و می‌تواند به خطر فزاینده سرطان کمک کند.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس ورلد ریپورت، در حالی که مصرف آسپرین می‌تواند کمک‌کننده باشد لازم است بررسی‌های بیشتری پیش از آنکه پزشکان به بیماران مصرف این نوع دارو را توصیه کنند، انجام شود چرا که عوارض جانبی مربوط به مصرف زیاد آسپرین از جمله خونریزی دستگاه گوارش وجود دارد.

سرطانی که افراد سیگاری را تهدید می‌کند

تیر ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

شیوع سرطان لورالمعده بیشتر در سنین بین ۵۵ تا ۸۵ سالگی رخ می‌دهد که یکی از علل آن مصرف دخانیات می‌باشد.
دکتر ایرج خسرونیا، رییس جامعه متخصصان داخلی ایران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: شیوع سرطان لورالمعده بیشتر درسنین بین ۵۵ تا ۸۵ سالگی است و در این زمینه عوامل مختلفی منجر به بروز این سرطان می‌شود که البته علت واقعی آن هنوز شناخته نشده است.

وی افزود: یکی از علت‌های شیوع این سرطان، مصرف دخانیات است، بنابراین این دسته از افراد دو برابر افراد غیر سیگاری به سرطان لوزالمعده مبتلا می‌شوند.

خسرو نیا با اشاره به اینکه غذاهای پرچرب یکی دیگر از علت‌های بروز این سرطان است، تصریح کرد: افرادی که غذاهای چرب مصرف می‌کنند علی‌الخصوص چربی‌های حیوانی می‌تواند نقش بسزایی در بروز سرطان لوزالمعده باشد.

رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران در خصوص پیشگیری از این نوع سرطان اظهار داشت: برای جلوگیری از این نوع سرطان، باید از مصرف دخانیات پرهیز کرد، استفاده از مصرف میوه و سبزیجات و پرهیز از غذاهای پرچرب می‌باشد.

سیگار موجب مرگ ده میلیون نفر خواهد شد

تیر ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

بر طبق برآوردها استعمال سیگار در مناطق مختلف جهان، روز به روز در حال گسترش است و تا چند سال آینده این عامل خطر، موجب مرگ حدود ۱۰ میلیون نفر خواهد شد.
سیامک رستگاری استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: در یک نگاه کلی می‌تواند گفت که استعمال سیگار، ورزش نکردن، مصرف زیاد چربی و چاقی و اضافه وزن، به عنوان عوامل خطر اصلی بیماری‌های مزمن شناخته می‌شوند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مرگ و میرها در جهان قابل انتساب به بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی و سرطان است، تصریح کرد: در واقع باید گفت که بسیاری از مرگ و میرها در نتیجه استعمال دخانیات به ویژه سیگار به وجود می‌آیند.

رستگاری با اشاره به اینکه در صورت ادامه روند کنونی مصرف سیگار در آاینده شاهد افزایش مرگ و میرهای ناشی از این عامل خطر خواهیم بود، تاکید کرد: برطبق برآوردها استعمال سیگار در مناطق مختلف جهان، روز به روز در حال گسترش است و تا چند سال آینده این عامل خطر، موجب مرگ حدود ۱۰ میلیون نفر خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر سیگار به عنوان یکی از مهمترین عوامل افزایش دهنده خطر ابتلای بیماری‌های مزمن شناخته می‌شود و در آینده نزدیک ممکن است سیگار به مهمترین عامل بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان و برخی دیگر از بیماری‌ها و حتی عامل اصلی مرگ و میر تبدیل شود.

روزانه هشت نفر بر اثر اعتیاد در کشور می‌میرند/ نودویک درصد مردم نگران اعتیاد جوانان هستند

خرداد ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

دبیر کمیته برگزاری سالروز مبارزه با مواد مخدر گفت‌: تحقیقات نشان می‌دهد که ۹۱ درصد مردم نگران وضعیت اعتیاد جوانان هستند و روزانه ۸ جوان بر اثر اعتیاد به مواد مخدر در کشور جان می‌بازند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، سید نجیب حسینی معاون اداری مالی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر صبح امروز برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر را به عنوان دبیر کمیته برگزاری سالروز مبارزه با مواد مخدر تشریح کرد.

وی گفت: روز ۵ تیرماه برنامه‌های سالروز مبارزه با مواد مخدر با امحاء ۱۰۰ تن مواد مخدر در سطح کشور آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: ۵۰ تن از این مواد مخدر در پایتخت امحاء شده و بقیه در ۲۱ استان کشور.

به گفته حسینی اکنون بحران اعتیاد به عنوان چهارمین بحران جهانی ۱۷۰ کشور را تحت تأثیر خود قرار داده و سالانه حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون نفر اعتیاد را تجربه می‌کند.

وی همچنین به درآمد حاصل از تجارت مواد مخدر اشاره کرد و گفت: حدود ۱۰ میلیون قاچاقچی حرفه ای از محل مواد مخدر سود می‌برند که سود خالص سالانه آنها ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد دلار است و گردش مالی آنها به ۱۵۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.

دبیر کمیته برگزاری سالروز مبارزه با مواد مخدر به مرگ روزانه ۸ جوان بر اثر استفاده مواد مخدر در کشور اشاره کرد و گفت: بخش اعظم زندانی‌ها و ۵۰ درصد طلاق‌های کشور به مواد مخدر مرتبط است و به همین دلیل و در راستای اجرایی کردن منویات رهبری و بخش اعظم فعالیت‌های وزیر کشور به موضوع مبارزه اجتماعی با مواد مخدر مرتبط است.

وی با تأکید بر اینکه هیچ اطلاع‌رسانی میان مسئولان و مردم در حوزه مواد مخدر وجود ندارد، گفت: امسال کمیته کاهش تقاضا با مشارکت‌های مردمی سه کمیته اجرایی، امحاء و اطلاع‌رسانی اضافه شده است که ۵۰ درصد برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر را این کمیته برگزار می‌کند.

حسینی ادامه داد: بازدید سفرا و خانواده‌هایشان از کمپ‌های ترک اعتیاد بعد از عید فطر، حضور ۵۰۰ نفر از فرهیختگان در همایش بهبودیافتگان و سخنرانی یکی از مقامات ارشد نظام در این همایش در کنار تجلیل از ۵ خانواده شهید و ۵ جانباز عرصه مبارزه با مواد مخدر از جمله این برنامه‌ها است.

دبیر کمیته برگزاری سالروز مبارزه با مواد مخدر از حضور وزیر کشور در نماز جمعه تهران و ایراد سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز خبر داد و گفت:‌تمام استانداران و فرمانداران در نماز جمعه هفته مبارزه با مواد مخدر سخنرانی خواهند کرد.

وی همچنین از استفاده از ظرفیت جمعیت هلال احمر و برپایی چادرهای این جمعیت در مقابل مصلی‌ها به جهت مبارزه با مواد مخدر خبر داد و گفت: تمام پایگاه‌های بین راهی هلال احمر به هموطنان در مسائل مبازره با مواد مخدر مشاوره داده و آنها را راهنمایی می‌کنند.

برگزاری ۱۰۵ مسابقه ورزشی در شهرستان‌های مختلف و برگزاری ۷۵ همایش بهبودیافتگان در کنار برپایی ۱۹۵ نمایشگاه توانمندسازی بهبودیافتگان از دیگر اقداماتی است که در هفته مبارزه با مواد مخدر اجرا خواهد شد.

در ادامه دبیر کمیته برگزاری سالروز مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به سؤالی در رابطه با بازگشت بهبودیافتگان در جامعه و حمایت این افراد و خانواده‌هایشان، گفت: در این خصوص اقدامات لازم صورت گرفته و بحث توانمندسازی معتادان ترک کرده از جمله این موارد بوده است که حدود ۱۵۰ حرفه مختلف به بیماران در حال ترک آموزش داده شده تا آنها بعد از ترک و بازگشت به جامعه با مشکل روبرو نشوند.

وی همچنین از اختصاص بودجه ۲۶۰ میلیارد ریالی به موضوع توانمندسازی بهبودیافتگان خبر داد و گفت: طبق توافقی که با بانک‌ها انجام شده است، تسهیلات بانکی با شرایطی که خود ستاد برای بانک تعیین کرده است، به بهبودیافتگان پرداخت می‌شود.

حسینی در ادامه از رسانه‌ها خواست تا با پافشاری و پیگیری مستمر از مسئولان وضعیت بهبودیافتگان و اقدامات آنها در جهت تأمین شرایط بازگشت این افراد به جامعه را خواستار شود.

وی در واکنش به تصویب قانون جدیدی در حوزه مبارزه با مواد مخدر و انتقادات وارده به این قانون،‌گفت: تمام قوانین لازم‌الاجرا هستند. کمیته حقوقی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز نقاط ضعف قوانین را شناسایی و از طریق مراجع ذی‌ربط به رفع آن می‌پردازد. قانون جدید نیز تا ۶ ماه دیگر که اجرایی شود، بازنگری شده و نقاط ضعف آن برطرف می شود.

حسینی در رابطه با اقدامات بین‌المللی و کمک‌های کشورهای دیگر به جمهوری اسلامی در امر مبارزه با مواد مخدر، گفت: مبارزه با مواد مخدر یک اقدام اعتقادی برای ما محسوب می‌شود و نه تشریفاتی و به همین دلیل دنبال پُز دادن و ارائه آمار به دنیا نیستیم، بلکه می‌خواهیم اقدامات خود را به گوش دنیا برسانیم. سفرای کشورهای دنیا بهترین انتقال‌دهنده این اقدامات هستند و ما از ظرفیت آنها استفاده می‌کنیم.

دبیر کمیته برگزاری سالروز مبارزه با مواد مخدر همچنین از برگزاری جشن هزار نفری بهبودیافتگان با حضور خانواده‌هایشان در روز سوم تیر خبر داد و گفت: ۶۰ تا ۶۵ درصد خانواده معتادان متجاهری که اول امسال به کمپ‌ها فرستاده شده‌اند شناسایی شده و از آنها دعوت شده تا در جشنی فرزندان خود را تحویل بگیرند.

وی ادامه داد: بعضی از این خانواده‌ها ۸ سال از فرزند خود بی‌اطلاع بودند و با اقدامات انجام شده فرزند خود را پیدا کرده‌اند، همچنین به این خانواده‌ها شماره مددکاران داده می‌شود تا در سه چهار ماه آینده هر سؤالی که دارند از مددکاران بپرسند.

مصرف قلیان میوه‌ای شصت برابر خطرناک‌تر از سیگار است

خرداد ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

سرپرست شبکه بهداشت و درمان دشتی گفت: طبق بررسی‌ها و تحقیقات صورت گرفته عوارض قلیان میوه‌ای نسبت به سیگار ۶۰ برابر و نسبت به تنباکوی سنتی ۳۰ برابر بیشتر و خطرناک‌تر است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان دشتی، اصغر بحرانی پیش از ظهر امروز در حاشیه مسابقه دوچرخه‌سواری به مناسبت هفته بدون دخانیات اظهار داشت: در هفته بدون دخانیات که به نام هفته ملی بدون دخانیات نامگذاری شده با استفاده از تمامی ظرفیت‌های اداره سلامت در سطح شهرستان دشتی بیش از ۸۰ کارگاه آموزشی، مسابقات ورزشی، ایستگاه‌های سلامت برگزار شد.

بحرانی با بیان اینکه خانواده نقش مهمی در پیشگیری از استعمال دخانیات و مضرات آن دارد، افزود: در هفته بدون دخانیات مشاوره روانشناسی، مشاوره فردی، توزیع  بروشور، برپایی و همایش پیاده‌روی، برگزاری مراسم نمادین نظیر دفن سیگار و قلیان برای خانواده‌ها و برپایی جشنواره بادبادک‌ها برگزار شده است.

وی ادامه داد: ۴ هزار نوع مواد سمی و عوارضی در قلیان، سیگار، تنباکوی سنتی و صنعتی وجود دارد که موجب سکته قلبی، ریزش مو، آب مروارید، چین و چروک صورت و پوست، پوسیدگی دندان، زخم معده، تغییر رنگ انگشتان، عوارض تنفسی و تنگی نفس، عفونت گوش و کاهش ۲۵ ساله عمر انسان می‌شود.

بحرانی خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌ها و تحقیقات صورت گرفته عوارض قلیان میوه‌ای نسبت به سیگار ۶۰ برابر و نسبت به تنباکوی سنتی ۳۰ برابر بیشتر و خطرناک‌تر است.

در این مسابقه دوچرخه‌سواری که بیش از ۶۰ نفر از دوچرخه‌سواران در سنین مختلف حضور داشتند به طول یک کیلومتر به رقابت پرداختند و در پایان به نفرات برتر جوایز ویژه‌ای اهدا شد.

هر سیگار هشت دقیقه از عمر انسان می کاهد

خرداد ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

عضو انجمن تحقیقات تنباکو و سیگار با بیان اینکه هر نخ سیگار ۸ دقیقه از عمر انسان می کاهد،گفت: مصرف دخانیات عامل بروز دهها بیماری خطرناک مانند دیابت، انواع سرطان ها، سکته ها، مشکلات تنفسی، اختلالات روانی، زایمان زودرس، تولد نوزادان با وزن کم هنگام تولد و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می شود.

دکتر نصیر دهقان همزمان با روز جهانی دخانیات در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در باره تاثیر دخانیات در سلامتی افراد و جوامع افزود: استعمال دخانیات در تمام ابعاد زندگی افراد اعم از زندگی فردی و اجتماعی و همچنین سلامت جسمی و روانی فرد بسیار تاثیر گذار است.

به گفته وی مصرف هر نخ سیگار ۸ دقیقه از عمر انسان را کاهش می دهد.

دهقان با بیان اینکه استعمال دخانیات عوارض بسیار فراوانی بر سلامتی افراد بر جای می گذارد ادامه داد: از اثراتی که مصرف سیگار بر سلامتی افراد می گذارد می توان به مشکلات قلبی – عروقی ، دستگاه تنفسی ، انواع سکته ها و آثار مستقیم آن در ابتلا به انواع سرطان ها اشاره کرد.

عضو انجمن تحقیقات تنباکو و سیگار یاد آور شد :همچنین ردپای مصرف دخانیات در ابتلا به بیماری دیابت ، اختلالات روانی مانند افسردگی ، زایمان زودرس و تولد نوزادان با وزن کم هنگام تولد و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد نیز مشاهده می شود.

دهقان افزود : پس از ترک سیگار، کاهش قابل ملاحظه ای در میزان مرگ و میر و ناتوانایی های ناشی از سیگار شامل بهبود نسبی در بیماری های قلبی-عروقی دیده می شود.

وی اضافه کرد: نتیجه مطالعات نشان می دهند خطر سکته قلبی که در اثر مصرف سیگار افزایش نسبی پیدا می کند، پس از یک سال از ترک به یک سوم کاهش پیدا می کند و بعد از سه تا چهارسال می تواند تقریبا مشابه شخصی شود که سیگاری نبوده است.

عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت :تصور می شود که کاهش خطر حمله قلبی (انفارکتوس قلبی) بعد از ترک سیگار به دلیل اثرات افزایش انعقاد پذیری ناشی از مصرف سیگار است .

به گفته وی خطر مرگ ناگهانی ناشی از حوادث قلبی – عروقی آهسته تر کاهش می یابند و حدود پنج تا ۱۵ سال طول می کشد.

***اقدامات انجام شده در زمینه کنترل دخانیات در کشور:

عضو انجمن تحقیقات تنباکو و سیگار اظهار داشت :در چند سال اخیر اقدامات موثری در زمینه کنترل مصرف دخانیات در کشور انجام گرفته است. از جمله چاپ تصاویر هشدار دهنده بر روی پاکت های سیگار و بسته های تنباکوی قلیان،پخش تیزر های ضد مصرف سیگار در رسانه، ممنوعیت مصرف سیگار در بسیاری از اماکن عمومی و اقداماتی از این قبیل که در زمینه فرهنگ سازی کنترل و کاهش مصرف دخانیات موثر بوده است.

وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین اصول در زمینه کنترل مصرف دخانیات، فرهنگ سازی و آموزش مضرات مصرف آن از سنین پایین به فرزندان است افزود :این موضوع در کشور جای کار دارد . به عنوان مثال می توان پس از تجربه موفق همیار پلیس راهنمایی و رانندگی، این بار با شعار ˈ هر کودک یک همیار ترک سیگار ˈ به فرزندانمان آموزش دهیم که حامی ترک سیگار والدین خود باشند.

** آمار های جهانی و ایران

دهقان اظهار داشت :طبق آمار های جهانی در حدود یک میلیارد و ۵۰۰ هزار نفر در جهان مواد دخانی را استعمال می کنند و گزارش شده که در این بین سالانه ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به دلیل مصرف آن ها جان خود را از دست می دهند.

وی گفت : آمارها نشان می دهد در حال حاضر در ایران بیش از ۱۰ میلیون نفر مصرف کننده دخانیات وجود دارد که از این میان سالانه ۵۰ هزار نفر به دلیل عوارض ناشی از مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.

عضو انجمن تحقیقات تنباکو و سیگار اظهارداشت : در کشور حدود ۲۰ درصد از جوانان تمایل به استفاده از مواد دخانی دارند و طبق نظر سنجی های اخیر گرایش ۲۰ درصد نوجوانان کشور به انواع مواد دخانی بر آورد شده است که این می تواند زنگ خطر جدی برای فعالان حوزه سلامت باشد.

افراد سیگاری در معرض ابتلا به سرطان پانکراس

خرداد ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یک فوق تخصص گوارش و کبد گفت: مصرف دخانیات، سابقه فامیلی از مهمترین دلایل ابتلا به سرطان پانکراس است و معمولا افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان هستند.

دکتر محسن اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، با اشاره به اینکه سرطان پانکراس در مقایسه با سایر سرطان‌ها شیوع کمتری دارد، اظهار کرد: علت ایجاد درصد عمده‌ای از تومورهای پانکراس ناشی از فعالیت سلول‌هایی است که وظیفه اصلی آن‌ها هضم غذا است.

وی با بیان اینکه اختلال در مراحل رشد سلول‌هایی که وظیفه هضم غذا را بر عهده دارند موجب بروز تومورهای خوش خیم و یا بدخیم می‌شود، تصریح کرد: توجه به درد به همراه تحریکات عصبی از مواردی است که در تشخیص به موقع سرطان پانکراس از اهمیت زیادی برخوردار است.

این متخصص گوارش گفت: نشانه بارز سرطان پانکراس درد در ناحیه سردل و طرف بالای شکم، قسمت راست و چپ شکم است به طوری که اگر درد مداوم بود نیاز به بررسی و تشخیص به موقع دارد و افراد نباید نسبت به این علائم بی‌توجه باشند.

اسماعیلی با اشاره به اینکه معمولا این دردها طولانی مدت است و با غذا خوردن و یا هنگام دراز کشیدن و خوابیدن درد شدت می‌یابد، افزود: دردی که به دلیل ایجاد تومور در پانکراس باشد معمولا موجب بی‌اشتهایی و کاهش وزن می‌شود زیرا تومورها موادی ترشح می‌کنند که در بی اشتهایی و کاهش وزن موثر است.

وی با بیان اینکه در سرطان پانکراس به غیر از سوءهاضمه بیمار دچار سوءجذب غذا نیز می‌شود،‌ اضافه کرد: علائم و نشانه سرطان با توجه به اینکه تومور در کدام قسمت پانکراس ایجاد شده متفاوت است.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه زردی بدن به دلیل التهاب یا انسداد مجاری لوزالمعده نیز یکی از علائم ابتلا به سرطان پانکراس است، ادامه داد: علاوه بر این تهوع، استفراغ ، مدفوع چرب، ادرار پررنگ، چشمان زرد رنگ و اختلال در هضم چربی و جذب آن در بدن از دیگر نشانه‌های التهاب پانکراس است.

اسماعیلی به ریسک فاکتورهایی زمینه ساز ابتلا به سرطان پانکراس اشاره کرد و افزود: مصرف دخانیات، سابقه فامیلی از مهمترین دلایل ابتلا به سرطان پانکراس است و معمولا افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان هستند.

پنج بیماری که مادران سیگاری به فرزندشان منتقل می‌کنند

خرداد ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

مصرف سیگار و قلیان توسط مادر باردار در اوایل و طول حاملگی، باعث کاهش رشد جنین می‌شود.
دکتر فریده موحد، متخصص زنان و زایمان و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: مصرف سیگار و قلیان توسط مادر باردار در اوایل و طول حاملگی، باعث کاهش رشد جنین می‌شود. به طوریکه ثابت شده در مادرانی که سیگار و قلیان می‌کشند، وزن نوزاد پس از تولد ۲۰۰ گرم کمتر از سایر نوزادان است و هرچه مصرف این مواد بیشتر باشد، نوزادان کم وزن تری متولد خواهند شد.

وی ادامه داد: از دیگر اثرات سوء مصرف سیگار و قلیان توسط مادر، می‌توان به خطر سقط جنین و زایمان زود رس قبل از ۳۷ هفتگی اشاره کرد.

دکتر موحد با بیان اینکه تولد این نوزادان هم بدون مشکل نخواهد بود، گفت: در این نوزادان، پس از تولد گاهی نقایص مادرزادی مشاهده می‌شود که شامل اختلالات دستگاه گوارش و روده‌های نوزاد، شکاف کام و لب و… است.

این متخصص زنان تاکید کرد: در مادرانی که خود سیگار و قلیان مصرف نمی‌کنند، ولی در معرض دود ناشی از استعمال این مواد قرار دارند هم ممکن است علائم مشابه مشاهده شود.

علاوه بر این طبق مطالعات صورت گرفته در زمینه اثرات سوء مصرف سیگار و قلیان روی جنین، مشاهده شده اثرات سوء این مواد بر رشد جسمی و اندام‌های جنین بیشتر از اثر بر رشد ذهنی جنین است.

سیگار و قلیان هر سال جان یازده هزار هموطن را می‌گیرد/ عقل بیشتر، سیگار کمتر

خرداد ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

معاون بهداشتی وزیر بهداشت گفت: سالانه ۱۱ هزار نفر در کشور بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند و ۱۰ هزار میلیارد تومان خرج می‌کنند تا زودتر بمیرند.هر جامعه‌ای که نسبت عقل در آن بیشتر باشد در کنترل دخانیات موفق‌تر است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علی‌اکبر سیاری در همایش روز ملی دخانیات گفت: دخانیات یکی از مسائل مهمی است که بشریت را به خطر انداخته اما قابل پیشگیری است.

وی با اشاره به اینکه مصرف سیگار عامل تهدید سلامت است گفت: یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون نفر در دنیا سیگار می‌کشند که در کشور ما ۵٫۵ میلیون نفر است.

سیاری گفت: سیگار عامل مرگ و بیماری‌های بسیاری مانند سرطان، بیماری‌های مزمن ریوی، فشار خون، سکته‌های قلبی و مغزی است.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت تصریح کرد: سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان در کشور خرج دخانیات می‌شود تا زودتر بمیرند و از سوی دیگر وزارت بهداشت به دنبال تأمین همین‌ مقدار بودجه برای بهبود نظام سلامت است.

وی با اشاره به اینکه ۴ عامل عقل، خشم، لذت و وهم افراد را به سمت استعمال دخانیات سوق می‌دهد گفت: هر جامعه‌ای که نسبت عقل در آن بیشتر باشد در کنترل مصرف دخانیات موفق‌تر است.

سیاری ادامه داد: تولید‌کنندگان محصولات دخانی روی احساسات افراد کار می‌کنند تا آنان را سیگاری کنند. این در حالی است که مصرف سیگار موجب بروز بیماری‌های ریوی و سرطان می‌شود.

وی گفت: هر بیمار سرطانی برای درمان بیماری خود سالانه ۲۰ میلیون تومان خرج می‌کند.

وی گفت: سالانه ۱۱ هزار نفر در کشور بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند و نقش رسانه و متولیان سلامت این است که نسبت عقل را بیش از لذت و خشم در افراد نگه دارند تا مصرف دخانیات در جامعه کاهش یابد.

قهوه شایع‌ترین مواد مخدر در جهان

خرداد ۱۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

اثرات منفی کافئین اگر چه هنوز به رسمیت شناخته نشده است اما از آن به عنوان یک دارو به طور گسترده‌ای مصرف می‌شود.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛ براساس پژوهش‌های حاضر بزرگسالان باید مصرف کافئین را به ۳۰۰میلی‌گرم در روز که معادل حدود ۲ فنجان قهوه است، کاهش دهند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند مبتلایان فشار خون بالا مشکلات قلبی و زنان باردار باید کم‌تر از ۲۰۰ میلی‌گرم در روز و افرادی که دچار اضطراب و بی‌خوابی هستند باید مصرف آن را قطع کند.

گفتنی است، کافئین در قهوه،‌ چای،‌ نوشابه و شکلات و حتی آب آشامیدنی و انبوهی از مواد غذایی وجود دارد که مصرف مکرر آن از اثرکردن قرص‌های مسکن و داروها به هنگام بیماری و یا احساس درد در بدن می‌کاهد.

نتایج مطالعات نشان می‌دهند داروهایی که به عنوان مواد مخدر مورد استفاده قرار می‌گیرد حاوی مقدار زیادی کافئین هستند که باعث اعتیاد و وابستگی در مصرف کننده می‌شوند.

تریاک ۵ نوع سرطان ایجاد می‌کن

 معاون پژوهش و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تریاک ۵ نوع سرطان شامل کبد، حنجره، مری، معده و لوزالمعده ایجاد می‌کند.

رضا ملک‌زاده امشب در جمع رؤسای دانشگاه‌های گروه پزشکی گلستان، گیلان، یزد، سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی اظهار داشت: سرطانزایی تریاک زیاد است و شانس ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.

وی افزود: این در حالی است که برخی از پزشکان تریاک را مفید می‌دانند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به یافته‌های کوهورت مری و معده گلستان (مطالعه طولی شناسایی بروز بیماری‌ها از جمعیت تحت پوشش) خاطرنشان کرد: دومین یافته این کوهورت نشان می‌دهد که یکی از دلایل شیوع سرطان مری نوشیدنی‌های داغ است.

وی اظهار داشت: فرهنگ چای داغ در حد یک فرضیه بود اما با اندازه‌گیری درجه حرارت چای در ۵۰ هزار مورد مطالعاتی مشخص شد که نوشیدنی‌های داغ قوی‌ترین عامل سرطان مری در گلستان است.

به گفته وی، در آفریقا و برزیل که نوشیدنی داغ مصرف می‌کنند ابتلا به سرطان مری و معده هم زیاد است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ۵۰ هزار نفر در کوهورت مری و معده گلستان تحت مطالعه و بررسی قرار دارند اظهار داشت: مطالعات برای سنین ۴۰ سال به بالا در حال انجام است.

ملک‌زاده اضافه کرد: با متخصصان اطفال وارد مذاکره شده‌ایم تا اینگونه آزمایش‌ها را در بین کودکان و نوجوانان نیز انجام دهیم.

وی اضافه کرد: بین بیماری‌های مزمن و دوران کودکی و نوجوانی رابطه وجود دارد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطالعه طولی شناسایی بروز بیماری‌ها از جمعیت تحت پوشش خاطرنشان کرد: مطالعات کوهورت تا زمانی که نمونه‌های مطالعاتی در قید حیات هستند باید ادامه یابد.

ملک‌زاده گفت: در ۷ سال گذشته ۴ هزار نمونه مطالعاتی کوهورت گلستان فوت کرده‌اند.

وی تأکید کرد: یک واحد درسی برای آشنایی دانشجویان علوم پایه با کوهورت در دانشگاه علوم پزشکی باید ایجاد شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: کوهورت گلستان در شرایطی راه‌اندازی شد که کسی نسبت به راه‌اندازی آن امیدی نداشت.

ملک‌زاده اضافه کرد: دلیل ناامیدی نسبت به آینده کوهورت گلستان این بود که کوهورت حداقل ۲۰ سال باید ادامه یابد در حالی که مدیران کشور مدام در حال تغییر هستند و این تغییر مدیریت‌ها ممکن است فعالیت کوهورت را تحت تأثیر قرار دهند.

مصرف قلیان باعث ناباروری می شود

دی ۹, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مامایی, مشروح اخبار, اعتیاد

مصرف هرگونه تنباکو مانند سیگار، پیپ و قلیان عوارض بسیار خطرناکی دارد. یکی از عوارض مصرف تنباکو قلیان بر باروری و عملکرد جنسی مردان می باشد.

مصرف تنباکو بر باروری و عملکرد جنسی مردان اثر مخرب دارد. فرد غیرسیگاری که درمعرض دود سیگار اطرافیان خود هست نیز از خطرات و مضرات سیگار در امان نخواهد بود.

مصرف تنباکو از یک سو به قدرت باروری مردان آسیب وارد می نماید و از سویی دیگر بر عملکرد جنسی مردان اثر مخرب و سوئی دارد. دود سیگار و تنباکو سبب بروز نشت وریدی دردستگاه تناسلی مردان می شود؛ یعنی استعمال تنباکو و توتون، باعث ایجاد بدترین نوع اختلال جنسی خواهد شد. برعکس باورعموم مردم جامعه، ضررها و خطرات سوء مصرف قلیان ده برابر مصرف سیگار است و هرگونه مصرف تنباکو (سیگار، پیپ و قلیان) عوارض بد و خطرناک بسیاری خواهد داشت.
در دود حاصل از مصرف نیکوتین، تاکنون افزون بر سیصد نوع ماده سمی دیده شده است و عوارض سوء مصرف سیگار بر روی باروری کاملا اثبات شده است. باتوجه به اینکه قلیان حدود ده برابر بیشتر از سیگار باعث واردشدن دود مضر به ریه ها می شود، مضرات و خطرات استعمال قلیان نیز نسبت به مصرف سیگار بسیار بیشتر و گسترده تر می باشد.
یک بررسی دقیق نشان داده است که کیفیت و کمیت اسپرم اشخاصی که به مدت ۵ سال، هرروز بیشتر از یک پاکت سیگار مصرف کرده اند، دچار اختلال شده است. کمیت اسپرم به معنای تعداد اسپرم می باشد و کیفیت اسپرم به مفهوم حرکت و شکل طبیعی آن است؛ ولی کیفیت اسپرم بسیار مهمتر از کمیت آن است.
توصیه می شود بیمارانی که دچار اختلالات جنسی می شوند، روش زندگی (life style) خود را تصحیح و تغییر دهند و درصورت ابتلا به اضافه وزن و چاقی، حتما وزن خود را کاهش دهند و همچنین هرچه سریع تر مصرف سیگار و قلیان را قطع نمایند. چربی خون خود را کنترل کنند و تحرک و فعالیت کافی و ورزش را به زندگی خود اضافه نمایند زیرا دراغلب موارد، به محض تغییر روش زندگی، مشکلات و اختلالات بیمار حل می گردد.
اشخاصی که مقدار زیادی دود تنباکو و قلیان استفاده می کنند دچار شکستگی در کروموزم های اسپرم ها می شوند که باعث ایجاد نوعی ناباروری می شود و درصورتی که با روش های لقاح مصنوعی، مرد صاحب فرزند شود، بازهم این اختلال به فرزندانش انتقال می یابد.
کسانی که سیگار مصرف می نمایند دو گروه هستند. بعضی سیگارکش فعال و برخی سیگارکش غیرفعال می باشند. در فضایی که فردی سیگار می کشد، یک سوم دود ایجاد شده به ریه فرد کناری او که سیگار نمی کشد، منتقل می گردد؛ یعنی اگر فردی سه نخ سیگار بکشد اثرات سیگار در فرد کنار او مانند اثر سوء فردی است که یک سیگار کامل مصرف کرده است.

اختلالات مرتبط با مواد

مرداد ۱۴, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد, جهان پزشكي

اختلالات مرتبط با مواد Substance-Related Disorder

الکل آبجو ، شراب

علایم مسمومیت : تکلم مبهم ، ناهماهنگی حرکتی ، عدم تعادل در راه رفتن ، نیستاگموس ، بهت زدگی ، صورت برافروخته اختلال حافظه ، کما و مرگ

علایم محرومیت : افزایش فعالیت سمپاتیک ، لرزش دست ، بی خوابی ، تهوع ، استفراغ ، توهمات ، خطای حسی زود گذر ، اضطراب ، صرع ، تحریک روانی – حرکتی ، دلیریوم ترمنس

مداخلات پزشکی و پرستاری در مسمومیت : درمان حمایتی ، دادن مواد مغذی مانند تیامین ، ویتامین
۱۲ B ، مراقبت از نظر ستیزه جویی ، ضربه سر و سقوط

مواد افیونی: تریاک ،هروئین، مرفین ،کدئین

اسامی رایج ( خیابانی ) : smack , yunk , Hard ,stuff , school Boy

علائم مسمومیت : دپرسیون تنفسی ، برادی کاردی ، کاهش فشار خون ، پوست سرد و مرطوب ، کاهش دمای بدن ، مردمک ریز ، کما

علائم محرومیت : بیقراری ، اشتیاق به دارو ، خمیازه ، اشک ریزش ، آبریزش از بینی ، کرامپهای شکمی ، درد عضلانی و استخوانی ، لرزش ، سیخ شدن موهای بدن .

مداخلات پزشکی و پرستاری در مسمومیت : حفظ تهویه ی تنفسی ، دادن اکسیژن ، تجویز
آنتاگونیست ها ، کنترل علائم حیاتی هر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه تا زمانی که بیمار به هوش بیاید .

حشیش

اسامی رایج ( خیابانی ) : ماری جوانا ، علف هرز ، چرس بند ، بنگ ، دیگ ، داگا

علایم مسمومیت : نشسئگی یا ملال ، اضطراب ، سوءظن ، خنده نابجا ، احساس دگرگونی زمان ، انزوا طلبی ، اختلال قضاوت ، پرخونی ملتحمه چشم ، افزایش اشتها ، خشکی دهان ، تاکیکاردی

علایم محرومیت : میل برای مصرف دارو ، بی خوابی ، بیقراری

مداخلات پزشکی و پرستاری در مسمومیت : مریض را حمایت کنید و به او اطمینان بدهید . برای بیقراری آرام بخش بدهید .

توهم زاها : LSD، مسکالین ، هارمین ، پسیلوسین ، DMT، ایبوگائین ، هارمالین

اسامی رایج خیابانی : Acid , Angel . Peyote

علایم مسمومیت : اضطراب ، افسردگی ، عقاید ارجاعی ، تفکر پارانوئیدی ، توهمات ، خطاهای درکی ، مسخ شخصیت ، اتساع مردمک ، تاکیکاردی ، تعریق ، تاری دید ، لرزش ، ناهماهنگی حرکتی

علایم محرومیت : شواهدی از علایم محرومیت وجود ندارد .

مداخلات پزشکی و پرستاری در مسمومیت : محیطی ساکت و حمایت کننده فراهم کنید ، درمان اضطراب با بنزویازپین ها

فن سیکلیدین

اسامی رایج ( خیابانی ) : گرد فرشته ، کریستال ، صلح ، سوخت ، راکت ، آرام بخش اسب ، Hog

علایم مسمومیت: ستیزه جویی ، تهاجم ، تهییج ، رفتار تکانه ای و غیر منتظره ، نیستاگموس ، افزایش فشار خون و ضربان قلب ، اختلال تکلم ، آتاکسی ، سفتی عضلانی ، تشنج ، تعریق ، حساسیت شنوایی

علایم محرومیت : شواهدی از علایم محرومیت وجود ندارد .

مداخلات پزشکی و پرستاری در مسمومیت : محیطی ساکت فراهم کنید ، بیمار ایزوله شود زیاد با بیمار صحبت نشود ، اسیدی کردن ادرار برای دفع سریع دارو ، برای تهییج از داروی ضد جنون استفاده کنند ، در مهار تمام بدن بی حرکت شود .

مسکن خواب آور ضد اضطراب

اسامی رایج ( خیابانی ) : باربیتورات ها ( مانند فنوباربیتال ) ، بنزودیازیین ها ( مانند دیازپام ) مپروبامات ، گلوتتیماید و غیره

علایم مسمومیت : تکلم کند و مبهم ، ناهماهنگی حرکتی عدم تعادل در راه رفتن ، اختلال توجه یا حافظه

علایم محرومیت : تهوع ، استفراغ ، اضطراب ، ضعف ، ناخوشی ، تحرک اتونومیک ، تحریک پذیری ، افزایش حساسیت به نور و صدا ، بیخوابی بارز ، تشنج

مداخلات پزشکی و پرستاری در مسمومیت : ایجاد استفراغ ، شستشوی معده ، استفاده از زغال فعال ، کنترل علایم حیاتی ، جلوگیری از خواب بیماری که هوشیار است .

کافئین

اسامی رایج ( خیابانی ) : قهوه ، چایی ، کولا

علایم مسمومیت : بیقراری ، اضطراب ، عصبانیت ، تحریک پذیری ، بیخوابی ، صورت برافروخته ، دفع ادرار، اختلالات معدی ، روده ای ، پیچش عضلانی تاکی کاردی ، خستگی پذیری ، تحریک روانی ، حرکتی

علایم محرومیت : سر درد ،تحریک پذیری ، تهوع ، احساس خستگی ، افسردگی ، استفراغ ، اختلال در عملکرد روانی حرکتی ، میل شدید به مصرف کافئین ، درد و سفتی عضلانی .

نیکوتین

اسامی رایج ( خیابانی ) : محصولات تنباکو مانند سیگار

علایم محرومیت : میل به مصرف نیکوتین ، تحریک پذیری ، خشم ، احساس ناکامی ، اضطراب ، اشکال در تمرکز ، بیقراری ، برادیکاردی و افزایش اشتها

محرکها : کوکائین ، آمفتامین ها

اسامی رایج ( خیابانی ) : freebase , coke , crack , lady , girl , snow , rock , blow , bennies , dexedrine ,ice , crank ,speed

علایم مسمومیت : تعریق ، لرز ، تاکیکاردی ، اتساع ، مردمک ، افزایش فشار خون ، لرزش ، تهوع ، استفراغ ، تب ، تشنج ، بیقراری ، اضطراب ، پرخاشگری ، تفکر پارانوئید

علایم محرومیت : میل مفروط برای دارو ، احساس خستگی ، بی حالی ، احساس گناه ، اضطراب ، احساس درماندگی ، نومیدی و بی ارزشی

مداخلات پزشکی و پرستاری در مسمومیت : محیطی ساکت فراهم کنید . بیمار را از واقعیت آگاه کنید تا زمان رسیدن به ثبات علایم حیاتی کنترل کنید .

حشیش چیست

تیر ۲۱, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, اعتیاد

ترکیب سبز، قهوه‌ای یا خاکستری مشتق از برگ، دانه، ریشه و گل ِ گیاه شاهدانه است که به نام‌ های حشیش، ماری جوانا، علف (GRASS) ، علف هرز(WEED)، مری جین (MARY JANE)، جام (و POT، بنگ، گانجا، شاهدانه و… )هم معروف است. این ماده رایج ‌ترین ماده غیرقانونی مورد مصرف در جهان است.

وابستگی به حشیش، روانی و غیر جسمی است. نشانه‌ های ناشی از ترک در معتادین محدود به افزایش تحریک ‌پذیری، بی‌ قراری، بی ‌خوابی، بی ‌اشتهایی و تهوع خفیف است و همه این نشانه‌ ها هنگامی بروز می‌ کنند که شخص به طور ناگهانی مصرف مقادیر زیاد حشیش را قطع کند.

از هزاران سال پیش می‌دانستند که حشیش اثرات نشئه ‌آور دارد. هردوت مورخ یونانی (قرن پنجم قبل از میلاد) قبیله چادرنشینی را توصیف کرده است که دانه‌ های شاهدانه را روی منقل سرخ کرده و با سردادن هلهله شادی از چادر خارج می‌شدند. حشیش نام مختصر بوته شاهدانه است. تمام اجزاء این گیاه خاصیت روانگردان دارد که از بین آنها -? ۹ – تترا هیدروکانابینول (THC -9 ? -) فراوان تر از همه است.

قوی‌ ترین انواع حشیش از سرشاخه‌ های گلدار گیاه یا از ترشح رزینی قهوه‌ای مایل به سیاه خشک شده برگ‌های آن که HASH یا HASHISH نامیده می ‌شود به دست می ‌آید. برگ های خشک گیاه شاهدانه را داخل سیگار ریخته و آن را دود می ‌کنند.

در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم اثرات ضد درد، ضد تشنج و خواب آور حشیش شناسایی شده بود. در دهه چهارم قرن بیستم این ماده جزو سیستم دارویی آمریکا به حساب می‌آمد. بیش از ۴۰۰ ماده شیمیایی در گیاه حشیش وجود دارد که ۶۰ درصد آنها از لحاظ شیمیایی با ?THC9- در ارتباط است.

حشیش
منشا تولید: بوته شاهدانه ( Cannabis )
انواع رایج: بنگ، گراس (علف)، ماری جوانا، چرس، جوینت، مری جین، داگا و سین سمیلا (قوی ترین نوع حشیش)
نحوه مصرف: تدخین و خوردن
ترکیب سبز، قهوه‌ای یا خاکستری مشتق از برگ، دانه، ریشه و گل ِ گیاه شاهدانه است که به نام‌ های حشیش، ماری جوانا، علف (GRASS) ، علف هرز(WEED)، مری جین (MARY JANE)، جام (و POT، بنگ، گانجا، شاهدانه و… )هم معروف است. این ماده رایج ‌ترین ماده غیرقانونی مورد مصرف در جهان است.
از هزاران سال پیش می‌دانستند که حشیش اثرات نشئه ‌آور دارد. هردوت مورخ یونانی (قرن پنجم قبل از میلاد) قبیله چادرنشینی را توصیف کرده است که دانه‌ های شاهدانه را روی منقل سرخ کرده و با سردادن هلهله شادی از چادر خارج می‌شدند.

حشیش نام مختصر بوته شاهدانه است. تمام اجزاء این گیاه خاصیت روانگردان دارد که از بین آنها تترا هیدروکانابینول فراوان تر از همه است. قوی‌ ترین انواع حشیش از سرشاخه‌ های گلدار گیاه یا از ترشح رزینی قهوه‌ای مایل به سیاه خشک شده برگ‌های آن که HASH یا HASHISH نامیده می ‌شود به دست می ‌آید.

برگ های خشک گیاه شاهدانه را داخل سیگار ریخته و آن را دود می ‌کنند. در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم اثرات ضد درد، ضد تشنج و خواب آور حشیش شناسایی شده بود. در دهه چهارم قرن بیستم این ماده جزو سیستم دارویی آمریکا به حساب می‌آمد. بیش از ۴٠٠ ماده شیمیایی در گیاه حشیش وجود دارد که ۶٠ درصد آنها از لحاظ شیمیایی با THC٩- در ارتباط است.

حشیش چگونه مصرف می‌ شود؟

حشیش به صورت سیگار تدخین می‌ شود که به آن سیگاری، JOINT و ناخن (NAIL) هم می‌ گویند. با تدخین حشیش اثرات نشئه آور آن ظرف چند دقیقه ظاهر شده و حدود ٣٠ دقیقه بعد به اوج می‌ رسد و ٢ تا ۴ ساعت دوام می آید. برخی اثرات حرکتی و شناختی ۵ تا ١٢ ساعت طول می‌ کشد.

عوارض حاصل از مصرف چیست؟

میزان اثرات این ماده بر افراد به عوامل زیر بستگی دارد:

١ – تجربیات قبلی فرد در مصرف این ماده
٢ – میزان ماده THC در سیگار
٣ – انتظارات فرد از نحوه ایجاد عوارض
۴ – محل مصرف آن
۵ – همراهی مصرف حشیش با مصرف سایر مواد مثل الکل و …

بعضی افراد ذکر می‌کنند که پس از تدخین حشیش (ماری جوانا) هیچ احساسی ندارند و بعضی احساس سبکی و سرخوشی می‌کنند. بعضی افراد دچار افزایش اشتهای شدید و تشنگی شدید می‌ شوند. در صورت مصرف میزان زیاد ماری‌ جوانا، فرد مصرف کننده دچار اضطراب و افکار پارانوئید می‌ شود.

شایع ترین اثرات پس از مصرف حشیش عبارت اند از:

١ – اتساع عروق خونی ملتحمه چشم (قرمزی چشم)
٢ – افزایش ضربان قلب (تاکی کاردی خفیف)
٣ – افت فشارخون وضعیتی در دوزهای بالای مصرف
۴ – افزایش اشتها که اشتهای گاوی نامیده می ‌شود.
۵ – خشکی دهان
۶ – حملات حاد اضطراب

عوارض کوتاه مدت مصرف:

١ – اختلالات حافظه و یادگیری
٢ – اختلال در حواس بینایی، شنوایی و لامسه مسمومیت با حشیش، اغلب حساسیت فرد مصرف کننده را نسبت به محرک ‌های بیرونی بالا می‌ برد و جزئیات تازه‌ای را آشکار می‌کند. فرد رنگ ‌ها را غنی‌ تر و عمیق‌ تر از گذشته حس می ‌کند.
٣ – اختلال درک زمان و مکان
۴ – اختلال در قدرت تجزیه و تحلیل مغز
۵ – اختلال تعادل و مهارت‌ های حرکتی : به علت اختلال در مهارت‌ های حرکتی، افراد مصرف کننده تا ١٢ ساعت پس از مصرف نباید رانندگی کنند.
۶ ـ اختلال خواب و فعالیت جنسی که از چند روز تا چند هفته پس از مصرف از بین می ‌رود

عوارض بلند مدت مصرف:

١ – آتروفی (تحلیل) بافت مغزی
٢ – استعداد تشنج
٣ – آسیب ژنتیکی که فرزندان فرد را مبتلا به ناهنجاری های مادرزادی می ‌کنند.
۴ – اختلال فعالیت ایمنی بدن
۵ – تغییر غلظت هورمون های جنسی مردانه و زنانه ( بی‌ نظمی قاعدگی )
۶ – اختلالات اضطرابی- توهم- هذیان و دیوانگی
[در افراد با زمینه قبلی احتمال رخداد آنها بیشتر است].
٧ – استعداد ابتلا به سرطان ریه که به علت وجود هیدروکربن های سرطان‌زا در دود سیگار می ‌باشد.
٨ – فقدان انگیزه در فرد برای استمرار کارهای روزمره به طوری که فرد مصرف کننده فاقد نیرو، بی‌ حال و ظاهراً‌ تنبل است.
در افرادی که حشیش مصرف می‌ کنند، استعداد اعتیاد به سایر مواد روان‌ گردان بیشتر است.

نشانه‌های ناشی از ترک:

وابستگی به حشیش، روانی و غیر جسمی است. نشانه‌ های ناشی از ترک در معتادین محدود به افزایش تحریک ‌پذیری، بی‌ قراری، بی ‌خوابی، بی ‌اشتهایی و تهوع خفیف است و همه این نشانه‌ ها هنگامی بروز می‌ کنند که شخص به طور ناگهانی مصرف مقادیر زیاد حشیش را قطع کند.

درمان اعتیاد:

شامل پرهیز از مصرف ، و حمایت روانی فرد می ‌باشد. از داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی نیز استفاده می ‌شود

کاربرد درمانی حشیش:

حشیش مانند سایر مواد دخانی، کاربردهای درمانی نیز دارد و در درمان بی‌اشتهایی افراد مبتلا به ایدز، تهوع شدید ناشی از درمان با داروهای شیمی درمانی، و درمان میگرن استفاده می ‌شود

” شیشه ” این بار در چای سبز و قهوه‌های تقلبی

برخی از زنان ایرانی برای کاهش وزن و به بهانه زیبایی با چای و قهوه آلوده به مواد روانگردان معتاد می‌شوند و آمارهای رسمی نشان می‌دهند،۱۵۰هزار زن ۱۵ تا ۴۵ ساله در پایتخت زندگی می‌کنند که حداقل یکبار مصرف شیشه را تجربه کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بخش اعظم این زنان در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال قرار دارند و به واسطه حضور در سن باروری اغلب کودکانی نیز دارند که زخم خورده اعتیاد هستند.‌

هرچند آمار اعتیاد زنان نسبت به مردان کمتر است اما پژوهشگران می‌گویند آمار ۹‌درصدی زنان معتاد از جمعیت یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفری معتادان کشور رو به افزایش است و این روزها آمارها گویای آن است که به ازای هر ۸ ‌مرد معتاد، یک زن معتاد در کشور وجود دارد. از جراحی‌های زیبایی گرفته تا مصرف داروهای آلوده به روانگردان‌ها، زنان ایرانی این روزها مشتری پر و پاقرص هر آنچه هستند که آن‌ها را زیباتر کند.

انگار مواد روانگردان هم همین نقطه ضعف را نشانه رفته‌اند تا آنجا که چندی پیش فیروزه جعفری رئیس اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب اعتیاد وزارت بهداشت درباره اعتیاد زنان در سایه برخی سالن‌های آرایشی و ورزشی و تبلیغ موادمحرک تحت عنوان «داروهای لاغری» و «کاهش وزن» هشدار داده بود.

این بار نیز این مقام مسئول از «افزایش جنون زنان بعد از مصرف مواد در کشور» خبر داده و می‌گوید: «چای سبز و قهوه تقلبی حاوی مواد محرک، صنعتی در بازار عرضه شده است. گزارش‌هایی از زنان مصرف‌کننده در دست است که دچار جنون شده‌اند و به سمت مصرف شیشه رفته‌اند. این مواد با بسته‌بندی‌های متفاوت و اسامی مختلف عرضه می‌شوند و گروه مخاطبان خاص مانند زنان و جوانان را هدف قرار داده‌اند.»

۱۰ کیلو در ۱۰ روز فریب است

کافی است به تماشای یکی از ده‌ها شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان بنشینید تا تبلیغاتی درباب داروهای لاغری را به چشم خود ببینید که طی ۱۰ روز قرار است ۱۰ کیلو گرم از وزن خریداران دارو را کم کند. دارو‌هایی که به گفته جعفری به حتم دارای مواد روانگردان است. او می‌گوید: «باور داریم اگر هر دارویی را تبلیغ کنند که در مدت زمان کوتاهی به شدت لاغر کننده است حتما مقداری مواد محرک داراست.این مواد لاغر کننده فرقی نمی‌کند که به شکل چای، قهوه یا به شکل قرص عرضه شود بلکه تمام این موادی که گفته می‌شود لاغر کننده شدید هستند مواد محرک دارند چرا که این مواد به جای چربی، پروتئین را دفع می‌کنند و لاغری سریع و نامتناسب ایجاد می‌کنند.»

او ادامه می‌دهد: « بنابراین این مواد با عنوانی فریبنده مانند ۱۰ کیلو لاغری در ۱۰ روز عرضه می‌شوند در حالی که مواد محرک داشته و به‌تدریج مصرف‌کنندگان آن به سمت مواد مخدر رو می‌آورند. این مواد به شکل برگ و اسامی غیرواقعی ارائه می‌شوند که خاصیت لاغر کنندگی برای آن تعریف می‌شود مانند تبلیغات فریبنده در مورد برخی انواع چای سبز که گفته می‌شود لاغری شدید می‌آورد. اما اگر همین چای سبز به همراه رژیم غذایی مناسب و ورزش استفاده شود در مدت یک ماه حداکثر یک تا دو کیلوگرم لاغری به همراه دارد و باید این اقلام حتما با نظر متخصصان طب سوزنی تجویز شود که میزان مصرف آن دقیقا تعیین شود.»

جعفری با اشاره به اینکه در مورد قهوه نیز گفته می‌شود لاغری شدید به همراه دارد می‌گوید: «تنوع این اقلام لاغر کننده که مواد محرک در آنها وجود دارد بسیار است و یکی از علائم بارز این مواد بی‌اشتهایی است. عوارض دیگری نیز دارد.
پرخاشگری و افزایش تحریک‌پذیری فرد و همچنین عوارض شدید روی مغز از تبعات مصرف این اقلام است،همچنین فرد عصبی می‌شود و کنترل رفتار خود را از دست می‌دهد. اختلالات روانپزشکی و در نهایت جنون در پی مصرف مواد محرک گزارش شده است و بارها دیده‌ایم زنانی که مدت زیادی از این داروها استفاده کرده‌اند دارای علائم جنون شده‌اند البته میزان این علائم بستگی به میزان مصرف مواد دارد. متاسفانه موارد زیادی را در بین زنان دیده‌ایم که پس از مصرف این مواد محرک به سمت اعتیاد به مواد مخدر و شیشه رو آوردند.»

مد بلای جان زنان ایرانی

دکتر مریم رامشت، روان شناس و مشاور دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید: «مصرف مواد محرک در زنان به نوعی مخرب‌تر از مردان است. چون خانواده به عنوان کوچک‌ترین و مهم‌ترین نهاد اجتماعی شناخته شده است که پایگاه عاطفی آن را زن مدیریت می‌کند. در فرهنگ ما مرد بیشتر خارج خانه است و کسی که روابط عاطفی بین اعضای خانواده را برقرار می‌کند زن است. بنابراین وقتی زن خودش دچار مشکل می‌شود نمی‌تواند این روابط را بین سایر اعضا برقرار کند.»

او ادامه می‌دهد: «به لحاظ روانشناختی توجه زنان جامعه به ظاهر و زیبایی و تابع مد بودن، این روزها بسیار افراطی شده است. این موضوع نیز ناشی از تبلیغات ماهواره و اینترنت است. ماهواره و اینترنت الگوهای رایجی را در جامعه تعریف کرده که حتی با الگوهای متعارف فرهنگی همخوانی ندارد. با حاکمیت این الگو‌ها بر اذهان مردم ظاهرا رقابتی پنهان در کسب معیارهای زیبایی که ماهواره و اینترنت تعریف کرده‌اند آغاز شده است. زنان تلاش می‌کنند زیبایی خود را بر اساس این معیارها ارتقا دهند و مسابقه‌ای را آغاز کرده‌اند. آنهامی خواهند به هر قیمتی شده به این الگوها دست پیدا کنند. مثلا می‌دانند جراحی خطرناک است. می‌دانند تزریق بوتاکس و لیزر ممکن است خطر داشته باشد یا حتی در داروهای لاغری که مصرف می‌کنند شیشه وجود داشته باشد اما این خطر را به جان می‌خرند.»

رامشت می‌ افزاید: « گاهی نیز اینگونه تبلیغ می‌شود که شیشه لاغر می‌کند و اعتیاد آور نیست. اما واقعیت این است که شیشه لاغر می‌کند و اعتیاد آور است و در عوض آسیببی به مغز وارد می‌کند که هرگز جبران پذیر نیست. اما برخی سلامتی خود را به خطر می‌اندازند تا زیبا باشند و این ناشی از پایین بودن اعتماد به نفس است.»

به گفته وی: قصور در تعریف الگوهای متناسب با فرهنگ بومی سبب شده تا ماهواره و اینترنت دراین خلأ یکه تازی کنند. او می‌گوید: « با وجود همه اقدامات انجام شده زنان هنوز به جایگاه فردی و اجتماعی که باید برسند، نرسیده‌اند و این سبب می‌شود تا احساس ثبات و قدرت در جامعه نداشته باشند. به همین دلیل گاهی پناه می‌آورند به رفتارها و الگوهای کاذب. باید فاکتورهای زیبایی شناختی جامعه را بازتعریف کنیم.»

طلاق متهم ردیف اول

دکتر فرید بیاتی سده، معاون درمان و پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور هم طلاق را تاثیرگذارترین عامل در اعتیاد زنان می‌داند. به گفته او، همزمان با رشد نرخ طلاق در کشور و تغییر الگوی مصرف موادمخدر از الگویی مردانه به الگویی زنانه-مردانه، سبب شده است تا زنان نیز به سوی اعتیاد سوق داده شوند. از یکسو آمار طلاق روند صعودی دارد و از سوی دیگر مصرف شیشه رتبه نخست را در میان مواد اعتیاد آور در کشور کسب کرده است. این دو عامل و عوامل دیگر محیطی دست به دست هم داده‌اند تا مصرف شیشه در میان زنان افزایش یابد. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که ۳۵ درصد زنان از طریق دوستان در مهمانی‌ها و ۶۵ درصد نیز از طریق همسران معتاد خود به مصرف موادمخدر روی می‌آورند.

واقعیت هایی تلخ در مورد قلیــان

قلیان یک لوله آبی است که برای کشیدن تنباکو از طریق آب سرد استفاده میشود. تنباکو در کاسهای که در بالای آن قرار میگیرد و از طریق زغالهایی که روی کاسه تنباکو قرار داده میشود، داغ شده و دود از طریق آب که در پایین آن قرار دارد، فیلتر میشود.

تنباکوی مورد استفاده برای قلیان، تنباکویی مرطوب و چسبناک است که در عسل و شیره خیسانده میشود و بطور معمول با طعم های مختلفی از قبیل سیب، هلو، نارگیل، انبه، نعناع و توتفرنگی به فروش می رسد.

از جنبههای نگرانکننده قلیان این است که سابقاً در کشورهایی مثل پاکستان و هند توسط افراد سالخوردهای که در روستاها زندگی میکردند استفاده میشد اما اخیراً بیشتر در مناطق شهری ایران بشکل همه گیر مورد استفاده قرار میگیرد. مهمتر اینکه رستورانهای شهری زیادی آن را برای مشتریان خود سرو میکنند.

یک سری باورهای نادرست و واقعیت درباره کشیدن قلیان وجود دارد که آنها را برای شما دوستان بیان می کنیم:

بــاور غلط اول : از آنجا که تنباکوی قلیان از طریق آب فیلتر میشود، کلیه مواد مضر آن تصفیه میشود.

واقعیت اول : کشیدن تنباکو از طریق آب، مواد سرطانزای آن را تصفیه نمیکند. این دود میتواند به اندازه دود سیگار اثر مخرب بر روی ریه و قلب داشته باشد.

بــاور غلط دوم : استنشاق دود قلیان ریهها را نمیسوزاند، به همین دلیل مضر نیست.

واقعیت دوم : دود قلیان وقتی استنشاق میشود، ریهها را نمیسوزاند، زیرا از طریق آبی که در پایین آن قرار دارد خنک میشود. با اینکه دود خنک میشود، اما هنوز هم حاوی مواد سرطانزایی است که برای بدن مضر است.

بــاور غلط سوم : کشیدن قلیان سالمتر از کشیدن سیگار است.

واقعیت سوم : دود قلیان به همان اندازه دود سیگار مضر است. قلیان به طریقی متفاوت دود تولید میکند: دود سیگار از سوختن تنباکو ایجاد میشود، در حالی که دود قلیان از طریق گرم شدن تنباکویی که در کاسهی بالای آن قرار دارد از طریق زغال تولید میشود. محصول نهایی آن یعنی دود یکسان است که حاوی مواد سرطانزا است.

بــاور غلط چهارم : کشیدن قلیان به اندازه کشیدن سیگار اعتیادآور نیست، زیرا نیکوتین در خود ندارد.

واقعیت چهارم : تنباکوی قلیان هم مثل تنباکوهای معمولی حاوی نیکوتین است. در واقع، در یک جلسه ۶۰ دقیقهای قلیان، فرد در معرض حجم دودی ۱۰۰ تا ۲۰۰ مرتبه بیشتر از یک سیگار قرار میگیرد.

بــاور غلط پنجم : تنباکوی گیاهی قلیان سالمتر از تنباکوی معمولی است.

واقعیت پنجم : این هم مثل کشیدن سیگار گیاهی یا “طبیعی”، فرد را در معرض مواد سرطانزا قرار میدهد.

با مضرات مصرف الکل آشنا شویم

زن ها در مقابل الکل ‘آسیب پذیرترند’

کارشناسان هشدار می دهند در بریتانیا تعداد زنانی که به مصرف الکل روی می آورند بیشتر می شود مطالعات تازه نشان می دهد که زن ها در مقابل عوارض مغزی ناشی از مصرف الکل بسیار آسیب پذیرتر از مردها هستند.

سی تی اسکن از مغز بیش از ۱۵۰ داوطلب نشان داد زنانی که به شدت مشروبات الکلی مصرف می کنند، زودتر و بیشتر از مردان دچار آسیب مغزی می شوند.دانشمندان از قبل مظنون بودند که مردها بیش از زن ها در مقابل مشروبات الکلی مقاوم هستند

الکل مقاومت کبد را در مقابل سموم کم می‌کند

الکل مقاومت کبد را در مقابل کلیه سموم کم می‌کند و یکی از شایع‌ترین علل نارسایی کبد در غرب استفاده از الکل است.دکتر شاهین مرآت فوق تخصص گوارش و کبد و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران واحد علوم پزشکی تهران گفت: تاثیر استفاده از الکل بر روی کبد را می‌توان به سه قسمت تقسیم کرد. اول ایجاد کبد چرب ساده است که به آن کبد چرب الکلی نیز می‌گویند که ظاهرا برگشت پذیر است و مشکلی برای افراد ایجاد نمی‌کند و درصورت ترک الکل نیز از بین می‌رود.

وی اظهار کرد: مرحله پیشرفته‌تر استفاده از الکل مرحله ایجاد هپاتیت کبدی است که علاوه بر آن التهاب کبدی نیز به وجود می‌آید. معمولاً هپاتیت الکلی با قطع الکل بهتر می‌شود اما همیشه این طور نبوده و ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه افزود: مصرف الکل برای افرادی که دارای هپاتیت C هستند بسیار مضرست و باعث تسریع پیشرفت هپاتیت C در فرد می‌شود. استفاده از الکل در افرادی که دچار هپاتیت C هستند مقاومت به درمان ایجاد کرده و خطر ابتلا به سرطان کبد را در آنها تشدید می‌کند.

دکتر مرآت به ایسنا گفت: مرحلة بعد ایجاد سیروز یا نارسایی کبدی است که غیر قابل برگشت است و دراین مرحله نمی‌توان کار زیادی برای بیمار انجام داد. سیروز کبدی به هر علتی که ایجاد شده باشد خطر ابتلا به سرطان کبد را در افراد افزایش می‌دهد.

این فوق تخصص گوارش خاطرنشان کرد: یکی از وظایف مهم کبد سم زدایی از مواد درون روده است که استفاده از الکل باعث ضعیف شدن کبد و کم شدن مقاومت کبد در مقابل سموم می‌شود و خطر ایجاد مسمومیت‌ها بالا می‌رود. ضمن اینکه زنان به عوارض بد الکل حساس‌ترند و ممکن است به الکل‌هایی با درصد پایین نیز واکنش نشان دهند

استاندارد و غیراستاندارد ندارد، مصرف آن خطرناک است

افسردگی ممکن است در اثر مصرف طولانی‌مدت و خطرناک الکل ایجاد شود ولی از طرف دیگر افراد افسرده نیز در بعضی از موارد الکل زیادی مصرف می‌کنند

در ایران علی‌رغم ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی، سالانه چندین میلیون دلار صرف وارد کردن مشروبات الکلی به کشور می‌شود که همه آنها به‌صورت قاچاق وارد کشور شده و مصرف می‌شوند. این مسئله به افراد سودجو امکان هرگونه سوءاستفاده‌ای را می‌دهد. قضایای سال گذشته شیراز و کور شدن عده‌ای در اثر مصرف الکل غیر استاندارد که یادتان هست؟

واژه <الکلیسم> که حتما به گوشتان خورده، به مصرف بیش از حد الکل یا صدمات روانی، فیزیکی و اجتماعی حاصل از مصرف زیاد آن اشاره دارد.

مراقب این گروه باشید

بیشترین میزان مصرف الکل در مردان جوان به‌ویژه در سنین انتهایی نوجوانی روی می‌دهد، البته مثل خیلی از ناهنجاری‌های دیگر، سن مصرف الکل هم پایین آمده و در سال‌های اخیر افزایش مصرف الکل در میان افراد ۱۵ تا ۱۶ سال گزارش شده است. زنان در مقایسه با مردان کمتر مقادیر خطرناک الکل را مصرف می‌کنند اما همین مقدار هم در زنان بسیار بیشتر از مردان تاثیر می‌گذارد. به‌طور کلی می‌توان گفت زنان در مقابل عوارض مغزی ناشی از مصرف الکل بسیار آسیب‌پذیرتر از مردان هستند. علاوه بر این، در میان کسانی که بنا به ضرورت شغلی، دسترسی آسان‌تری به الکل دارند، میزان مصرف خطرناک الکل بیشتر از افراد دیگر است. در ضمن طبق‌نظر محققان، عوامل ژنتیکی هم می‌توانند در مصرف الکل دخیل باشند.‌

آسیب‌های روانی مصرف الکل

الکل بدون تعارف، یک ماده سمی است که اثر مستقیمی روی بافت‌های مغز و کبد دارد. مقالات و کتب بسیاری در مورد آسیب‌های فیزیکی ناشی از الکل مانند زخم معده، واریس‌ها، سرطان مری و مشکلات لوزالمعده، اختلالات سیستم اعصاب مانند زوال عقل، مشکلات مخچه‌ای، صرع و مشکلات بینایی، کم‌خونی و …. به نگارش در آمده‌اند، اما بحث در مورد آسیب‌های روانی و اجتماعی ناشی از مصرف الکل، موضوع مهم‌تری است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. برخی از مهم‌ترین اختلالات روانی ناشی از مصرف الکل، این موارد هستند:

اختلال حافظه: در کسانی که مقادیر خطرناکی از الکل را به‌صورت مداوم مصرف می‌کنند، علاوه بر تابلوی آشنای مستی، اختلال حافظه نیز رخ می‌دهد به‌طوری که، شخص، حوادثی را که در زمان مستی رخ داده است، به یاد نمی‌آورد. البته چنین دوره‌های اختلال حافظه در کسانی که سابقه مصرف عادتی و مرتب الکل را ندارند اما یک‌باره مقادیر زیاد آن را مصرف کرده‌اند نیز ممکن است رخ دهد. اختلال حافظه طولانی‌مدت به‌طوری که قسمت اعظمی از روز یا تمام روز را شامل شود، نمایانگر مصرف مستمر و لاینقطع مقادیر زیاد الکل است.‌

افسردگی: افسردگی ممکن است در اثر مصرف طولانی‌مدت و خطرناک الکل ایجاد شود ولی از طرف دیگر افراد افسرده نیز در بعضی از موارد الکل زیادی مصرف می‌کنند تا بدین وسیله نشانه‌های خود را بهبود بخشند. یعنی هم افسردگی می‌تواند باعث مصرف الکل شود و هم مصرف الکل می‌تواند موجب افسردگی شود، بنابراین باید توالی دقیق این دو حالت را مشخص نمود.

اضطراب: در دوره ترک نسبی الکل نشانه‌های اضطراب شایع هستند، با این وجود برخی از مبتلایان به اضطراب برای کاهش اضطراب خود به مصرف الکل روی می‌آورند. بنابراین همانند افسردگی، اضطراب و مصرف الکل هم رابطه‌ای دوطرفه دارند.

خودکشی: رفتارهای دال بر میل به خودکشی و یا قصد آسیب‌رساندن به خود در میان الکلی‌ها نسبت به جمعیت هم‌سن آنها از شیوع بیشتری برخوردار است. براساس برآوردهای موجود، ۶ تا ۲۰ درصد مصرف‌کنندگان مقادیر زیان‌آور الکل، اقدام به خودکشی می‌کنند.

اختلال شخصیت: تغییر شخصیت یکی دیگر از مشکلاتی است که اغلب در مصرف‌کنندگان مقادیر زیاد الکل رخ ‌می‌دهد. این اختلال می‌تواند خود را به‌صورت خود محوری، اهمین ندادن به دیگران، عدم رعایت موازین رفتاری و اخلاقی به‌ویژه عدم صداقت و مسئولیت‌پذیری نشان دهد. حسادت بیمارگونه نوعی عارضه نادر ولی جدی مصرف زیاد الکل است. سوءظن نسبت به همسر هم در میان این افراد بسیار شایع است. ‌

اختلال عملکرد جنسی: افرادی که به‌مدت طولانی الکل مصرف می‌کنند، اغلب از اختلال عملکرد جنسی شاکی هستند و معمولا اختلالاتی در نعوظ یا انزال تاخیری دارند. اثر الکل بر سیستم عروقی و عصبی و یا ایجاد اختلال در ارتباط با شریک جنسی در اثر مصرف شدید الکل، ممکن است در اختلال عملکرد جنسی در این افراد نقش داشته باشند.

توهم: توهم‌های گذرای بینائی یا شنوائی در برخی از مصرف‌کنندگان مقادیر زیاد الکل دیده می‌شود. حتی در نوعی اختلال نادر که توهم‌زدگی الکلی نامیده می‌شود، فرد دچار توهم‌های شنوایی پریشا‌ن‌کننده می‌شود که معمولا شامل صداهای تهدیدکننده است. برخی از بیماران با صداهایی که می‌شنوند با صدای بلند با هم بحث و گفتگو می‌کنند و گروهی دیگر نوعی احساس اجبار در تبعیت از فرمان‌های این صداها را تجربه می‌کنند. امکان بروز سوءتعبیرهای هذیانی نیز در این افراد وجود دارد که اغلب از نوع گزند و آسیب است، مثلا بیمار فکر می‌کند که دیگران او را تعقیب می‌کنند. مدت زمانی که این اختلالات طول می‌کشد در افراد مختلف متغییر است.

چه کسی معتاد الکل است؟

وابستگی به الکل زمانی رخ می‌دهد که مصرف الکل مداوم بوده و از فواصل زمانی منظمی برخوردار باشد به نحوی که مانع بروز علائم ترک الکل شود. این حالت در اغلب موارد در سنین میانه چهل‌سالگی برای مردان و چند سال بالاتر برای زنان ایجاد می‌شود و متاسفانه در حال حاضر در میان سنین پایان نوجوانی هم رو به افزایش است. این حالت پس از شکل‌گیری به‌صورت مخرب پیشرفت می‌کند مگر آنکه بیماران نوشیدن الکل را متوقف کرده و یا آن را کنترل کنند.

الکلیسم درمان دارد

مصاحبه و گفتگو با بیمار در مورد عادات مربوط به مصرف الکل و مشکلات حاصل از آن فقط یک راه تشخیصی نیست بلکه اولین قدم در درمان بیمار است زیرا به تعیین ماهیت و شدت مشکلات وی کمک می‌کند. بدون تشویق بیمار و برانگیختن انگیزه‌های درونی او، درمان با شکست مواجه می‌شود. در کسانی که مقادیر زیان‌آوری الکل مصرف می‌کنند و به آن وابستگی دارند، هدف نهایی از درمان، پرهیز کامل از الکل است ولی متاسفانه اغلب بیماران چنین هدفی را نمی‌پذیرند و یا به وضوح با آن مخالفت می‌کنند. عده‌ای نیز به مصرف خود ادامه می‌دهند و چنین ادعا می‌کنند که الکل را کنار گذاشته‌اند. در مورد بیماران وابسته، ترک ناگهانی الکل همانند ترک مواد مخدر، می‌تواند با بروز نشابه‌های شدید ترک مانند تشنج و هذیان همراه باشد. این مرحله بسیار حساس و مهم است چون ممکن است فرد را از ادامه درمان باز دارد.‌ برای جلوگیری از بروز علائم ترک معمولا از داروهای آرام‌بخش استفاده می‌شود که البته مصرف آنها نیز نباید طولانی شود.

در کنار درمان دارویی و قطع مصرف الکل، درمان‌های روان‌شناسی نیز برای بیمار باید صورت گیرد. تحقیقات نشان داده‌اند که گروه درمانی بیشترین اثر را بر این افراد دارد زیرا بیماران در اغلب موارد حمایت‌ها و توصیه‌های ارائه شده توسط بیماران دیگر را بهتر از توصیه‌های پزشکان می‌پذیرند. این توصیه‌ها باید در مورد انجام فعالیت‌های جدید درخانواده و یا انتخاب سرگرمی‌ها یا علایق جایگزین باشد. عواملی که به باقی ماندن مشکلات حاصل از الکل منجر می‌شوند، نیز به درمان‌های اختصاصی‌تر نیاز دارند و به‌عنوان مثال حل مشکلات خانوادگی نیازمند کمک‌گرفتن از مشاوره خانواده است

مصرف الکل ویتامین‌های بدن را نابود می‌کند

به گفته محققان، الکل نه تنها ارزش غذایی ندارد، بلکه بسیاری از مواد غذایی و ویتامین‌ها را نیز نابود می‌کند و پس از مدتی عوارض ناشی از کمبود این ویتامین‌ها بیماری‌های متعددی را در بدن پدید می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران واحد علوم پزشکی تهران یافته‌های محققان علوم پزشکی حاکی از آن است مصرف الکل بر ویتامین B1، ویتامین B2 ، ویتامین B6 ، اسید فولیک، ویتامین ث و قند تأثیر منفی دارد.

همچنین این یافته‌ها حکایت از وجود بیماری به نام ورنیکه در اکثر بیماران معتاد به الکل دارد که همه این بیماران گرفتار کمبود ویتامین B بوده و عوارضی مثل گیجی، تغییر جهت سریع مردمک چشم، ناهماهنگی عضلات و نامتعادل بودن حرکت بدن را در پی دارد.

نحوه درمان این بیماران در مرحله اول ترک کردن اعتیاد و سپس مصرف ویتامین B به مدت ۲ تا ۴ هفته است

معجون سیگار و الکل باعث سکته مغزی می‌شود

سلامت: افراد الکلی که سیگار می‌کشند، بیشتر دچار آسیب‌های مغزی می‌شوند. بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه کالیفرنیای سانفرانسیسکو، ا‌ز دست رفتن توده مغز در افرادی که علاوه بر مصرف مشروبات الکلی‌سیگار‌نیز می‌کشند، نسبت به افرادی که فقط به مشروبات الکلی معتادند، بیشتر و سریعتر رخ می‌دهد.‌ بر اساس نتایج این تحقیق استعمال سیگار در کنار مصرف مشروبات الکلی ‌باعث ‌کاهش ماده ‌خاکستری ‌مغز شده و ‌موجب تضعیف شناخت فرد می شود.

مصرف الکل بدون غذا فشار خون را بالا میبرد

از بین کسانی که معتاد به مصرف الکل بوده اند و داوطلبانه خواهان ترک مصرف بوده اند.. تنها یک سوم موفق شده اند

آثار نامطلوبی که مصرف الکل بر مغز به جا می گذارد در کدام گروه شدیدتر است

داروی جدید درمان «الکلیسم» موسوم به «کامپرال» به تصویب سازمان غذا و داروی آمریکا رسید

داروی جدید درمان «الکلیسم» موسوم به «کامپرال» به تصویب سازمان غذا و داروی آمریکا رسید که امید‌ تازه‌ای برای کمک به مصرف‌کنندگان الکل است. کامپرال با نام شیمیایی «اکامپروسات» برای بیمارانی که به طور فعال الکل می‌نوشند و یا مواد دیگری علاوه بر الکل استفاده می‌کنند، فایده چندانی در بر نخواهد داشت. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در مورد این دارو توصیه کرده است که بیمار باید الکل استفاده نکند و استعمال مواد غیر مجاز دیگر را نیز ترک کند تا دارو مؤثر باشد.مکانیسم عمل دارو به طور کامل شناخته نشده اما به نظر می‌رسد این ماده با طبیعی کردن مشکلات دو مسیر شیمیایی مغز علایم محرومیت الکل را کاهش می‌دهد.در آمریکا دو داروی «آنتابیوز» و «نالترکسن» برای درمان الکلیسم تصویب شده بود و این دارو نیز به جمع داروهای درمانی در زمینه الکلیسم پیوست.

الکلیسم‌ عبارت‌ است‌ از وابستگی‌ فیزیولوژیک‌ (جسمانی‌) و روانی‌ به‌ الکل‌، که‌ موجب‌ بروز بیماری‌های‌ مزمن‌ و بروز مشکل‌ در روابط‌ بین‌ فردی‌ و مشکلات‌ خانوادگی‌ و کاری‌ می‌شود.

علایم‌ شایع‌

مراحل‌ اولیه‌

کم‌ بودن‌ تحمل‌ نسبت‌ به‌ بروز اضطراب‌

نیاز به‌ الکل‌ در آغاز روز، یا در زمان‌های‌ استرس‌

بی‌خوابی‌؛ کابوس‌

بروز یک‌ حالت‌ ناخوشایند و سردرد صبح‌ روز بعد از مصرف‌ زیاد الکل‌ و نیز بیشتر شدن‌ موارد غیبت‌ و حاضر نشدن‌ سرکار

مشغولیت‌ ذهنی‌ زیاد برای‌ تهیه‌ الکل‌ و پنهان‌ کردن‌ نوشیدنی‌ الکلی‌ از خانواده‌ و دوستان‌

احساس‌ گناه‌ یا آزردگی‌ و تحریک‌پذیری‌ وقتی‌ که‌ دیگران‌ می‌گویند که‌ وی‌ الکل‌ مصرف‌ می‌کند. مراحل‌ پیشرفته‌

از هوش‌ رفتن‌های‌ کوتاه‌ مدت‌ به‌ دفعات‌؛ کاهش‌ حافظه‌

بروز یک‌ حالت‌ هذیانی‌ همراه‌ با لرزش‌ (علایم‌ در این‌ حالت‌ عبارتند از لرزش‌، توهمات‌، گیجی‌، عروق‌ ریزش‌، تندشدن‌ ضربان‌ قلب‌). این‌ حالت‌ اغلب‌ در اثر نرسیدن‌ الکل‌ رخ‌ می‌داد.

بیماری‌ کبدی‌ (پوست‌ یا چشم‌ها زرد می‌شوند)

اختلال‌ رشته‌های‌ عصبی‌ دست‌ و پا و نیز دستگاه‌ عصبی‌ (کرخت‌ شدن‌ و سوزن‌ سوزن‌ شدن‌ در دست‌ها و پاها، کاهش‌ علاقه‌ و توانایی‌ جنسی‌، گیجی‌، کُما)

علل‌

هنوز به‌ طور کامل‌ مشخص‌ نشده‌اند، اما موارد زیر را می‌توان‌ ذکر کرد:

عوامل‌ شخصیتی‌، به‌ خصوص‌ وابسته‌ بودن‌، عصبانیت‌، جنون‌ و سرخوشی‌، افسردگی‌ یا در خود فرورفتن‌

تأثیرات‌ خانوادگی‌، به‌ خصوص‌ الکلی‌ بودن‌ والدین‌ یا طلاق‌ آنها

عوامل‌ ارثی‌

فشار اجتماعی‌ یا فرهنگی‌ برای‌ نوشیدن‌ الکل‌

اختلالات‌ شیمیایی‌ در بدن‌ (شاید)

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

عوامل‌ فرهنگی‌. در برخی‌ از گروه‌های‌ قومی‌ میزان‌ الکلیسم‌ بالا است‌ که‌ ممکن‌ است‌ به‌ دلایل‌ اجتماعی‌ یا زیست‌شناختی‌ باشد.

استفاده‌ از مواد مخدر تفریحی‌

بروز بحران‌ در زندگی‌، مثلاً بی‌کاری‌، نقل‌ مکان‌ مداوم‌، یا از دست‌ دادن‌ دوستان‌ یا خانواده‌

عوامل‌ محیطی‌ مثل‌ در دسترس‌ بودن‌، مناسب‌ بودن‌ قیمت‌، و پذیرش‌ اجتماعی‌ الکل‌ در گروه‌ فرهنگی‌، کاری‌ یا اجتماعی‌ که‌ فرد بدان‌ تعلق‌ دارد.

پیشگیری‌

اگر احیاناً الکل‌ مصرف‌ می‌کنید، سعی‌ کنید مصرف‌ آن‌ را قطع‌ کنید. در این‌ حالت‌ خود را به‌ عنوان‌ یک‌ فرد نمونه‌ سالم‌ به‌ دیگران‌ معرفی‌ خواهید کرد. به‌ تدریج‌ محدودیت‌هایی‌ برای‌ مصرف‌ در نظر بگیرید، سعی‌ کنید به‌ تدریج‌ کمتر بنوشید، تا کاملاً آن‌ را قطع‌ کنید.

در صورت‌ الکلی‌ شدن‌ همسر، دوست‌، یا همکار خود، به‌ وی‌ کمک‌ کنید تا مشکل‌ خود را بپذیرد و درخواست‌ کمک‌ کند.

عواقب‌ مورد انتظار

با اجتناب‌ از الکل‌ یا موادمخدر، مست‌ یا معتاد نبودن‌ را تجربه‌ خواهید کرد. این‌ تغییر مثبت‌ در شیوه‌ زندگی‌ چندان‌ آسان‌ به‌ دست‌ نمی‌آید و بازگشت‌ به‌ عادت‌ بد قدیمی‌ به‌ دفعات‌ رخ‌ خواهد داد. اما اگر مصممم‌ باشید، می‌توانید الکل‌ را به‌ کلی‌ ترک‌ کنید.

عوارض‌ احتمالی‌

بیماری‌ مزمن‌ و پیش‌ رونده‌ کبدی‌

زخم‌ معده‌ همراه‌ با خونریزی‌؛ التهاب‌ معده‌

التهاب‌ رشته‌های‌ عصبی‌، لرزش‌، حملات‌ صرعی‌ و اختلال‌ مغزی‌، زمین‌ خوردن‌ در خانه‌

التهاب‌ لوزالعمده‌

التهاب‌ قلب‌

آسیب‌ ذهنی‌ و جسمانی‌ به‌ جنین‌، در صورتی‌ که‌ مادر به‌ هنگام‌ بارداری‌ الکل‌ بنوشد.

اعضای‌ خانواده‌ افراد الکلی‌ ممکن‌ است‌ دچار مشکلات‌ روانی‌ شوند. این‌ مشکلات‌ احتیاج‌ به‌ درمان‌ دارند.

درمان‌

اصول‌ کلی‌

درمان‌ شامل‌ اقدامات‌ کوتاه‌مدت‌ برای‌ متوقف‌ کردن‌ نوشیدن‌ الکل‌ و کمک‌ بلندمدت‌ برای‌ رفع‌ مشکلاتی‌ است‌ که‌ باعث‌ الکلی‌ شدن‌ فرد شده‌اند.

ممکن‌ است‌ نیاز به‌ سم‌زدایی‌ وجود داشته‌ باشد. سم‌زدایی‌ عبارت‌ است‌ از مراقبت‌ پزشکی‌ در زمانی‌ که‌ فرد نوشیدن‌ الکل‌ را متوقف‌ کرده‌ و نتیجتاً دچار علایم‌ محرومیت‌ از الکل‌ شده‌ است‌، تا به‌ این‌ ترتیب‌ فرد بتواند این‌ مرحله‌ را بدون‌ مشکل‌ پشت‌ سر بگذارد.

گاهی‌ اوقات‌ نیاز به‌ بستری‌ شدن‌ در یک‌ مرکز تخصصی‌ وجود دارد.به‌ قرار ملاقات‌ خود با پزشک‌ و مشاور پایبند باشید.به‌ ارزیابی‌ مجدد نحوه‌ زندگی‌، دوستان‌، کار، و خانواده‌ خود بپردازید و در این‌ ارزیابی‌، عواملی‌ که‌ باعث‌ تشویق‌ به‌ نوشیدن‌ الکل‌ می‌شوند را شناسایی‌ و تغییر دهید.

داروها

دی‌ سولفیرام‌. با مصرف‌ این‌ دارو، فرد به‌ هنگام‌ نوشیدن‌ الکل‌ دچار علایم‌ جسمانی‌ ناخوشایندی‌ می‌شود که‌ وی‌ را از نوشیدن‌ الکل‌ بیزار می‌کند. نالتِرِکسون‌ نیز دارویی‌ است‌ که‌ لذت‌ نوشیدن‌ الکل‌ را کاهش‌ می‌دهد.

داروهایی‌ که‌ برای‌ کنترل‌ علایم‌ محرومیت‌ از الکل‌ مصرف‌ می‌شوند عبارتند از بنزودیازپین‌ها، آرام‌بخش‌ها، داروهای‌ ضد روان‌پریشی‌، و داروهای‌ ضدصرع‌ (در صورت‌ بروز حمله‌ صرعی‌)

فعالیت‌

هرگز وقتی‌ الکل‌ نوشیده‌اند رانندگی‌ نکنید.

رابطه نوشیدن الکل با خطر مرگ

جوانانی که الکل می نوشند، در معرض خطر مرگ قرار دارند

پژوهشی جدید که روی مصرف کنندگان نوشابه های الکلی در بریتانیا انجام گرفته، نشان می دهد که هر چه میزان مصرف الکل در جوانان بیشتر شود، احتمال مرگ نیز بالا می رود.

بر اساس نتایج این پژوهش که در نشریه “برتیش مدیکال” آمده است، حتی کسانی که الکل را در حد متوسط مصرف می کنند، نسبت به کسانی که اصلا الکل نمی نوشند، بیشتر احتمال دارد که در نتیجه ابتلا به سرطان های مختلف مانند سرطان کبد و یا در اثر تصادفات و خشونت ها، جان خود را از دست بدهند.

در گذشته نتایج تحقیقاتی منتشر شد که نشان می داد مصرف الکل در حد متعادل، سبب پیشگیری از بیماری های قلبی می شود.ولی پژوهش اخیر نشان می دهد که نتایج مثبت مصرف متعادل الکل تنها در مردان و پس از سن ۳۵ سالگی دیده می شود.

افزایش مسمومیت ناشی از مصرف الکل طبی در ایران! چرا؟

مصرف مشروبات الکلی فاقد استاندارد، باعث بروز مسمومیت های شدید و مرگ می شود با آنکه مصرف مشروبات الکلی در ایران حرام است و مصرف کنندگان آن به تازیانه محکوم می شوند اما بنابر گزارش ها مصرف خوراکی الکل طبی در ایران رو به افزایش بوده است.به نوشته هفته نامه “سلامت” مصرف خوراکی الکل سفید – که در ایران به الکل طبی مشهور است – افزایش یافته و به یکی از پرفروش ترین داروها تبدیل شده است. دارویی که نوشیده می شود و به خاطر شمار وافر متقاضیان آن بدون نسخه پزشک و با چند برابر قیمت به فروش می رسد.

سیگارهای الکترونیکی و ترک سیگار

فروردین ۵, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

افراد سیگاری همیشه توسط افراد غیر سیگاری سرزنش می شوند زیرا کشیدن سیگار در واقع یک نوع اعتیاد تلقی می شود. سیگاریها در واقع با سیگار کشیدن برای بیماریهای قلبی و سرطان دعوتنامه می فرستند .

همه از عوارض سیگار مطلع هستیم و می دانیم که خانواده و اطرافیان افراد سیگاری نیز از این عوارض در امان نیستند ، بنابراین حتی دولتها هم همواره از مردم کشورشان می خواهند سیگار را ترک کنند. این روزها تبلیغ برای استفاده از سیگارهای الکترونیکی برای ترک سیگار در همه جا دیده می شود اما سئوال اینجاست که آیا استفاده از این سیگارهای مخصوص واقعا” برای ترک سیگار مفید است؟

حداکثر نیکوتینی که در این سیگارهای الکترونیکی استفاده می شود حدود ۸ میلی گرم است ، در حالیکه در بعضی از آنها اصلا” نیکوتین استفاده نمی شود .سیگار الکترونیکی در واقع هیچ تنباکو و یا دودی ندارد و فقط باعث می شود که فرد سیگاری طعم و بوی سیگار را حس کند و احساسی شبیه سیگار کشیدن را تجربه کند. در سیگارهای الکترونیکی از تکنولوژی میکرو الکترونیک استفاده شده است . این سیگارها دارای یک کارتریج قابل تعویض هستند که حاوی آب ، نیکوتین ، پروپیلن گلیکول و اسانسی است که بویی شبیه بوی تنباکو دارد.

وقتی سیگارهای الکترونیکی روشن می شوند ، دود بدون ضرری تولید می کنند که برای اعضای خانواده ضرری ندارد . این سیگارها عطش افراد سیگاری برای کشیدن سیگار را خنثی می کنند . در واقع وقتی فرد سیگاری از این سیگار استفاده می کند احساس نیاز او به سیگار از بین می رود اما هیچ نیکوتینی وارد بدن او نمی شود و ضرری به او نمی رسد .

سیگارهای الکترونیکی با برندها و مدلهای مختلف در بازار عرضه می شوند و شما باید خودتان تصمیم بگیرید که کدامیک برای شما مناسب تر است. فقط کافی است قبل از خرید کمی اطلاعت درباره انواع مختلف این محصول جمع آوری کنید.

عدم تخلیه هیجانات افراد در نوجوانی منجر بروز اعتیاد می شود

شهریور ۱۱, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب اجتماعي, اعتیاد

متاسفانه در کشور ما معیارهای سلامت اجتماعی مردم پایین است . که این موضوع فقط به گرایش به سمت مواد مخدر منجر نمی شود بلکه باعث بروز بسیاری از بیماری هایی نظیر سرطان ، ایدز و بیماری های قلبی و غیره می شود. ما اگر جامعۀ با نشاط ، فعال ، پویا ، وسازنده داشته باشیم این معضلات به سراغ ما نمی آیند.

دکتر مجید صفاری نیا ، رئیس هیئت مدیره انجمن روانشناسی اجتماعی ایران ، در گفت و گو با سلامت نیوز در خصوص پایین آمدن سن اعتیاد گفت :« پایین آمدن سن اعتیاد به عوامل مختلفی نظیر مشکلات اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و روانی بستگی دارد. که اگر بخواهیم اشارۀ کلی به آن داشته باشیم ، می توانیم به عدم تخلیۀ هیجانات افراد اشاره کنیم ، یعنی ما اعتقاد داریم هر چه بتوانیم نوجوانان و یا کودکانمان را شادتر و با نشاط تر پرورش دهیم ، افکار مثبت بیشتری در ذهنشان جاری می شود و هرچقدر هم از افکار منفی دور بشوند شرایط روحی و روانی خوبی برای همۀ مردم حاصل می شود و در شرایط مثبت روانی افراد کمتر به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می کنند.»

دکتر صفاری نیا عوامل اجتماعی را یکی از مهمترین عوامل گرایش به سمت مواد مخدر عنوان کرد و افزود :« همۀ فعالان حوزۀ اجتماع و مسئولان باید به استانداردهای اجتماعی را بیشتر توجه کنند ، مثلا تغییر و تحولات اجتماعی که به سرعت در کشور ما اتفاق می افتد ، ممکن است باعث ناآرامی ها و نا امنی های روانی افراد بشود که این می تواند باعث گرایش فرد به سمت مواد مخدر بشود.»

وی افزود :« از مهمترین عوامل میشود به بیکاری اشاره کرد ، که مثلا وقتی افراد بی کار هستند ، از آیندۀ خود احساس نا امنی می کنند و مایوس می شوند و ممکن است به مواد مخدر پناه ببرند .»

این روانشناس در عامل دسترسی گفت :« یکی از راههای کشیده شدن افراد به مواد مخدر در دسترس و ارزان بودن این مواد است و نکتۀ دیگری که باید ذکر شود اعتیاد به سیگار به عنوان مادۀ اولیۀ است که باعث می شود بعد از آن افراد به سمت مواد مخدر سوق پیدا کنند.»

رئیس هیئت مدیره انجمن روانشناسی اجتماعی ایران در خصوص بحث اقتصادی گفت :« فقدان استانداردهای اجتماعی یکی از عوامل گرایش به مواد مخدر می باشد ، وقتی ما در یک جامعه ای که عوامل اجتماعی آن نظیر شغل و رفاه و آسایش در یک استاندارد نسبی نباشد ، احتمال گرایش افراد آن جامعه به سمت مواد مخدر وجود دارد.»

وی افزود :« متاسفانه در کشور ما معیارهای سلامت اجتماعی مردم پایین است . که این موضوع فقط به گرایش به سمت مواد مخدر منجر نمی شود بلکه باعث بروز بسیاری از بیماری هایی نظیر سرطان ، ایدز و بیماری های قلبی و غیره می شود. ما اگر جامعۀ با نشاط ، فعال ، پویا ، وسازنده داشته باشیم این معضلات به سراغ ما نمی آیند.»

این روانشناس در بحث تاثیرات خانواده بر نوجوانان اظهار داشت :« موضوعی که می شود به آن اشاره کرد عامل خانوادگی است ، میبینیم که والدین در تربیت فرزندان بسیار سخت گیری می کنند که این مورد هم یکی از عوامل گرایش نوجوانان به این سمت است.»

این روانشناس در خصوص الگو گیری نوجوانان گفت :« در حالت دیگری والدین خودشان به انواع مواد مخدر یا مصرف مشروبات الکلی اعتیاد دارند و آن کودک هم این الگوها را برداشت می کند و متاسفانه به تقلید از والدین بدون این که مواد مخدر را درک کند معتاد این مواد می شود.»

توصیه هایی برای کاهش اعتیاد به ایمیل

مرداد ۱۴, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, اعتیاد

کنترل وسواسی صندوق پست الکترونیکی، آدم را دیوانه می‌کند. یکی از هنرمندان مشهور هالیوود می گوید:” من به نامه الکترونیکی معتادم. وقتی نامه‌ای دریافت می‌کنم، سطح اندورفین مغزم افزایش می‌یابد و وقتی صندوق پستی‌ام را باز می‌کنم و نامه‌ جدیدی در آن نیست، احساس تنهایی و نومیدی ویرانی می کند.”

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین، امروزه، سخنان این چنینی به کرات از زبان افراد گوناگون شنیده می شود. بر اساس نظر سنجی که انجمن روان شناسی آمریکا در سال ۲۰۱۰ انجام داده، ۴۱ درصد بزرگسالان در این کشور، صبح‌ها، پس از برخاستن از خواب، پیش از مسواک زدن دندان ها و شستن صورت، صندوق پست الکترونیکی‌شان را کنترل می‌کنند.

همچنین، یک چهارم مردم اعتقاد دارند سفر کردن به مکانی که امکان وصل شدن به شبکه اینترنت را ندارد، غیر قابل تصور است. در واقع، وابستگی و اعتیاد به صندوق پست الکترونیکی به معضلی بزرگ بدل شده است.

دکتر جان ریتی، روان‌پزشک و دانشیار دانشگاه هاروارد می گوید:” اتصال به شبکه اینترنت، در واقع شبیه ‌سازی مسیری است که داروها و مواد مخدر در مغز انسان طی می‌کنند. به عبارت دیگر، تمام نشانه‌های اعتیاد در این‌ها نیز وجود دارد. صدای دریافت نامه الکترونیکی جدید، سطح دوپامین مغز را افزایش می‌دهد و آثار کلافگی ناشی از دوری از ایمیل در تعطیلات و مسافرت‌های خانوادگی در اشخاص مشهود است. این علائم اعتیاد، تنها نشانه‌هایی نیستند که ما به خاطر نیازمان به اتصال به اینترنت، از آن‌ها رنج می‌بریم. بلکه علاوه بر آن‌ها، دامنه تمرکز و توجه‌مان نیز کاهش می‌یابد. همه ما چند کار مختلف را به طور همزمان انجام می دهیم تا میزان کارآیی مان را افزایش دهیم. اما در چنین شرایطی، تنها کارآیی قربانی می شود.”

مطالعات دکتر دیوید مه‌یر، استاد روان‌شناسی دانشگاه میشیگان، نشان می‌دهد کسانی که هم زمان به دو فعالیت مختلف ( نوشتن نامه الکترونیکی و خواندن گزارش) می‌پردازند، ۵۰ درصد بیشتر از حالتی که آن دو کار را به نوبت انجام دهند، زمان صرف می‌کنند.

با اجرای توصیه زیر می توان وابستگی به نامه‌های الکترونیکی را کاهش داد:

- سرویس پست الکترونیکی را در خدمت خود قرار دهید نه خود را در خدمت آن. بعضی‌ برنامه‌ها مثل Outlook به شما اجازه می‌دهند که نامه‌های الکترونیکی خود را فقط هر نیم ‌ساعت یا هر یک ‌ساعت یک بار وارسی کنید.

- زنگ دریافت نامه الکترونیکی جدید را خاموش کنید.

- برخی پیام‌ها، مثل کارت تبریک و تشکر را فقط با پست معمولی بفرستید.

- برای خواندن و ارسال نامه‌های الکترونیکی، بازه زمانی خاصی مشخص کنید. پیش یا پس از آن بازه زمانی، کار کردن با سرویس پست الکترونیکی را متوقف کنید.

- هرگز بلافاصله پس از برخاستن از خواب و پیش از به خواب رفتن با پست الکترونیکی کار نکنید.

حشیش به اندازه هروئین خطرناک است

تیر ۱۹, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد, جهان پزشكي

تحقیقات صندوق مبارزه و درمان اعتیاد مصر هشدار داد که ماده موثر حشیش ها تغیییر یافته به گونه ای که به اندازه هروئین خطرناک است.

این تحقیقات حاکی است: حشیش که در گذشته یک ماده مخدره ساده به شمار می رفت، تغییر یافته و ماده موثر آن ۱۰ برابر شده است و این وضعیت، حشیش را در گروه مواد مخدر خطرناک همپایه هروئین قرار داده است.

دکتر عمر عثمان رئیس صندوق مبارزه و درمان اعتیاد گفت: حشیش ماده مخدری است که در سطح کل جهان وجود دارد گسترش آن در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و افغانستان در برهه اخیر بیشتر شده است.وی تصریح کرد: کشور مغرب بزرگترین صادره کننده حشیش در جهان است و از طریق لیبی، الجزایر، تونس و مصر به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس صادر می شود.به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی افزود: کنترل مرزی افزایش یافته و منجر به کشف مقادیر زیادی حشیش شده است که در بررسی برخی از نمونه ها مشخص شد که ماده موثر آن ۱۰ برابر از گذشته شده است.

حشیش ماده‌ای‌ست که از ترشحات چسبنده گل، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مؤنث به صورت صمغ به دست می‌آ‏ید، رنگ آن معمولا قهوه‌ای و گاه سبز تیره، سیاه یا حنایی است و شکل خمیری و قابل انعطاف دارد.تأثیر حشیش، ناشی از تتراهیدروکانابینول‌ها (THC) است که یک توهم‌زای طبیعی به شمار می‌‏رود.برآورد می‌شود که حدود ۱۶۲ میلیون نفر در سال ۲۰۰۴ دست‌کم یک بار حشیش مصرف کرده‌اند. مصرف این ماده بیش از همه در اقیانوسیه و سپس در آمریکای شمالی و آفریقا شایع است. مغرب و پاراگوئه مهمترین تولیدکنندگان حشیش هستند و گینه نو با ۳۰% جمعیت بزرگسال، بیشترین جمعیت مصرف کننده را داراست.

مصرف دخانیات به طور غیر مستقیم در ابتلا به عفونت های ادراری موثر است

تیر ۶, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, اعتیاد

یک متخصص بیماری های کلیوی گفت: مصرف دخانیات به طور مستقیم تاثیری در ابتلا به این بیماری ندارد البته باعث ابتلا به سرطان مثانه می شود و مبتلا شدن به این سرطان ممکن است زمینه ساز ابتلا به عفونت های ادراری شود، بنابراین به طور غیر مستقیم در این زمینه موثر است.

دکتر منصور گتمیری در گفت وگو با خبرنگار سرویس «سلامت» ایسنا، افزود: برخی عفونت های دستگاه ادراری به ندرت ممکن است در ادرار نمود پیدا نکند مانند آبسه های تشکیل شده در اطراف کلیه.

وی با بیان اینکه عفونت های ادراری بیماری بسیار شایعی است، گفت: این بیماری در همه سنین و در هر دو جنس ممکن است به وجود آید البته افراد در برخی از سنین بیشتر احتمال دارد که به این بیماری مبتلا شوند. در سنین نوزادی به علت شیوع ناهنجاری های مادرزادی ممکن است پسران به عفونت های ادراری بیشتر مبتلا شوند اما با افزایش سن این بیماری در دختران به ویژه در سنین فعالیت جنسی شیوع بیشتری پیدا می کند.

معاون آموزش مرکز تحقیقات نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در کهنسالی شیوع عفونت های ادراری در زنان و مردان یکسان می شود ولی در همه سنین جزو بیماری های شایع است.

گتمیری درباره راه های پیشگیری از ابتلا به عفونت های ادراری گفت: در نوزادی کشف ناهنجاری های آناتومیک مادرزادی و اصلاح آنها می تواند احتمال ابتلا به عفونت ادراری را کاهش دهد، علاوه بر آن زنان در سن فعالیت جنسی باید نکات بهداشتی را رعایت کنند و اگر به عفونت دستگاه زنانه مبتلا شده باشند با مراجعه به پزشک زنان و درمان عفونت از ابتلا به عفونت ادراری پیشگیری کنند.

این متخصص بیماری های کلیوی افزود: در سنین بالا عواملی مانند بزرگ شدن پروستات و انسداد مجاری ادراری، دیابت، کارکرد مثانه را دچار اختلال می کند اما شناسایی این بیماری ها و درمان آن ها احتمال ابتلا به عفونت ادراری را کاهش می دهد.

گتمیری در پایان در زمینه علایم عفونت ادراری اظهارکرد: اگر نوزاد به طور مطلوب شیر نخورد و وزن او به طور طبیعی افزوده نشود، ممکن است به این بیماری دچار شده باشد. تکرر و سوزش ادرار، درد زیر ناف از علایم ابتلا به این بیماری است. اگر عفونت به مناطق بالاتر بدن سرایت کرده باشد بیمار دچار درد پهلوها و تب می شود البته گاهی اوقات بیمار علایمی ندارد.

داروی تقویت حافظه ریتالین اعتیاد آور است

خرداد ۳۰, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, اعتیاد

مسوول کمیته فرهنگی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی گفت: مصرف داروی ریتالین که برای تقویت حافظه مصرف می شود، بسیارخطرناک و اعتیاد آور است.

‘غلامرضا فتح آبادی’ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: داروی ریتالین اخیرا وارد بازار شده و بیشترین مصرف کنندگان آن دانش آموزان و دانشجویان هستند.

وی اضافه کرد: دانش آموزان و دانشجویان معتقدند با مصرف این دارو می توانند حافظه خود را بیش از گذشته تقویت کنند تا مطالب از ذهنشان بیرون نرود.

فتح آبادی اضافه کرد: داروی ریتالین را داروخانه های خاص فقط با نسخه پزشک ارائه می کنند که این موضوع نیز به شدت تحت نظارت و کنترل است.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری استان مرکزی عنوان کرد: مصرف این دارو سبب گرایش و افزایش تمایل برای استفاده از مواد مخدر می شود.

وی ادامه داد: مصرف زیاد ریتالین می تواند به کاهش اشتها و سوء تغذیه، تب، تشنج و سردرد، نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس، توهم و هذیان نیز منجر شود.

وی اظهار کرد: بیشتر قرص های مصرفی ریتالین به صورت قاچاق در دسترس عموم به ویژه جوانان قرار می گیرد که به علت احتمال تقلبی بودن می تواند عوارض بیشتر و جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد

استعمال دخانیات، زنان را مستعد ابتلا به عفونت های سینه می کند

اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, اعتیاد

یک جراح عمومی گفت: استعمال دخانیات، زنان را مستعد ابتلا به عفونتهای نوک پستان می کند به گونه ای که مجاری شیری نوک پستان دچار عفونت می شود و چرک از نوک پستان یا هاله قهوه ای دور آن خارج می شود.

دکتر ناهید نفیسی در گفت وگو با خبرنگار سرویس «سلامت» ایسنا، افزود: اگر از مجاری نوک پستان ترشحات سبز یا زرد خارج شود نشانه خطر ابتلا به سرطان نیست و این ترشحات هیچ اهمیتی ندارند و لازم نیست بیمار برای درمان آن ها اقدام خاصی انجام دهد. این ترشحات علامت ابتلا به بیماری های خوش خیم پستان است. در این شرایط بیمار باید به بهداشت نوک پستان خود توجه بیشتری کند تا مجاری زیر نوک پستان او دچارعفونت نشود از سوی دیگر استعمال سیگار موجب افزایش احتمال عفونت نوک پستان زنان جوان می شود.

این جراح عمومی در ادامه تصریح کرد: در زمینه ترشحات نوک پستان باید به این موضوع توجه شود که آیا ترشحات خود به خود از پستان خارج می شود یا ترشح پس از فشار دادن نوک پستان بیرون می آید علاوه بر آن ترشح از یک مجرا یا چند مجرا خارج می شود و چه رنگی دارد. ترشحاتی اهمیت دارند که خود به خود از نوک پستان خارج شوند به گونه ای که بیمار پس از بیدار شدن از خواب متوجه شود که لباس زیرش خیس شده است.

وی با بیان اینکه زنان معمولا بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی دچار ترشحات نوک پستان می شوند، گفت: مجاری شیری زیر نوک پستان بسیاری از زنان ممکن است پس از پایان دوران شیردهی مقداری گشاد باقی بماند و داخل آن ترشح جمع شود و هرچند وقت یکبارهنگامی که فرد نوک پستان خود را معاینه می کند پس از فشار دادن آن، چند قطره ترشح خارج شود.

نفیسی با اشاره به رنگ ترشحات پستان گفت: رنگ ترشحات ممکن است از بی رنگ مانند آب تا شیری، زرد و قرمز (خونی) متفاوت باشد. مهمترین ترشحات، خونی رنگ هستند و قابل پیشگیری نیستند. این دسته از ترشحات، نگران کننده هستند بنابراین لازم است علت خونریزی از مجاری شیری بیمار مشخص شود.

این جراح عمومی افزود: به این نکته باید توجه شود که آیا ترشح از یک پستان خارج می شود یا از هر دو پستان و اگر ترشح از یک پستان خارج می شود آیا از یک مجرا بیرون می آید یا از مجاری مختلف. خروج ترشحات سبز یا زرد از دو پستان پس از فشار دادن، نگران کننده نیست چون این ترشحات بر اثر گشاد شدن مجاری شیری زیر نوک پستان خارج می شود.

وی در ادامه گفت: ترشحات شیری رنگ از نوک پستان در دوران غیر از بارداری به علت افزایش ترشح هورمون پرولاکتین (هورمون موثر در تولید و افزایش شیرمادر) در مغز است. این افراد تنها گروهی از مبتلایان به ترشحات پستان هستند که دارو برای آنان تجویز می شود تا میزان تولید پرولاکتین در بدن آنان کنترل شود.

نفیسی در پایان تاکید کرد: ترشحات خونی که از یک یا دو مجرای یک پستان خود به خود خارج می شوند، نگران کننده هستند و باید با استفاده از روش های تصویربرداری مشخص شود که آیا داخل مجراهای شیری توده وجود دارد یا نه. علاوه برآن باید از ترشحات نمونه برداری شود. در تمامی موارد اگر ترشح خونی خود به خودی از یک مجرای پستان خارج شود، حتما بیمار باید جراحی شود چرا که معمولا علت ترشح خونی یک طرفه نوک پستان وجود یک ضایعه در مجاری شیری است البته مواردی از این ترشحات خونی علامت ابتلا به سرطان پستان هستند.

دلایل بیشتر برای ترک سیگار

فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

پزشکان همواره توصیه می کنند به محض اینکه سیگار را ترک کنید خطر بروز سرطان، بیماری قلبی، بیماری ریوی و سکته مغزی در شما کاهش پیدا می کند.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، به نقل از سایت اینترنتی هلت دی نیوز، کارشناسان مرکز بهداشتی «وومنزهلت» در مطلب جدیدی تاکید کردند ترک این عادت نامطلوب در عین حال کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد. از جمله اینکه:

اگر سیگار را ترک کنید هر روز انرژی بیشتری خواهید داشت. راحت تر نفس می کشید و در طول انجام فعالیت های بدنی کارآیی ریه های شما بهبود پیدا می کند.

حس بویایی و چشایی در صورت ترک سیگار بهبود می یابد.

تیرگی و آلودی انگشتان برطرف خواهد شد.

لباس ها، مو و نفس شما دیگر بوی بد سیگار نخواهد داد.

پوست تان سالم تر می شود و سلامت و بهداشت دندانهایتان بهبود می یابد.

اگر سیگار را ترک کنید احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت.

متادون چیست؟

بهمن ۲۶, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد, داروسازی

متادون از خانواده مواد شبه افیونى است و بیشتر در درمان وابستگى به سایر شبه‌افیونى‌ها نظیر هروئین، کدئین و مورفین کاربرد دارد

متادون یک شبه افیونى (اپیوئید) مصنوعى است، یعنى از مواد شیمیایى در آزمایشگاه به دست مى آید. سایر شبه افیونى‌ها یا طبیعى هستند مانند مرفین و کدئین که فرآورده‌هاى طبیعى بوته خشخاش هستند و یا شبه‌افیونیهاى نیمه‌مصنوعى هستند مانند هروئین، که مرفینى است که به طریقه شیمیایى پردازش شده است. (دى استیل مورفین)

متادون در طى جنگ دوم جهانى در آلمان ساخته شد و اولین بار براى تسکین درد به کار رفت. درمان با دوز نگهدارنده متادون که از بروز علائم ترک تریاک جلوگیرى کرده و تقاضاى آن را کاهش داده و یا از بین مى‌برد، براى اولین بار در سال‌هاى ۱۹۶۰ برای درمان اعتیاد به این ماده متداول شد.

استفاده از دوز نگهدارنده متادون به تنهایی منجر به معالجه فرد معتاد نمى شود، بلکه به عنوان جزئی از  فرآیند درمان معتادان  به مواد افیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این افراد از حمایت هاى طبى و اجتماعى لازم براى تثبیت و بهبود زندگى بهره مند و تشویق مى شوند مادامى که این دارو در مورد آنها موثر است، به درمان ادامه دهند.

بیشتر کسانى که متادون برای‌شان تجویز مى‌شود، براى وابستگى به  مواد افیونى ها تحت درمان قرار گرفتهاند.

این افراد شامل کسانى هستند که به داروهاى غیرقانونى مانند تریاک و هروئین و داروهاى تجویز شده توسط پزشک نظیر کدئین وابستگى پیدا کرده‌اند.

افراد معتاد به مواد شبه افیونى هاى کوتاه اثر مانند هروئین باید متادون را به طور منظم دریافت کنند تا از بروز علائم ترک جلوگیرى شود.

همچنین متادون براى کسانى که به طور مرتب از مواد شبه افیونى به طو رتزریقی استفاده مى‌کنند و آلوده به ویروس ایدز  HIV یا هپاتیت C هستند، تجویز مى‌شود تا به ادامه روند ترک در این افراد کمک کند و خطر انتشار عفونت را از طریق استفاده از سوزن مشترک کاهش دهد.

متادون گاه در تسکین درد افراد مبتلا به درد شدید مزمن یا درد همراه با بیمارى هاى علاج ناپذیرى که منجر به مرگ مى شوند، به کار مى رود.

متادون چه احساسى در فرد  ایجاد مى‌کند؟

برخى از افرادى که درمان با متادون را شروع مى‌کنند، سرخوشى و آرامشى را احساس مى‌کنند که در میان تمامى داروهاى شبه افیونى مشترک است.

با ادامه درمان و رسیدن به یک دوز ثابت، تحمل به این اثرات ایجاد مى‌شود. کسانى که در حال درمان با متادون هستند، غالباً احساس خویش را از استعمال متادون، “طبیعى” عنوان مى‌کنند.

درمان با متادون بر تفکر آنها تاثیرى ندارد، مى توانند کار کنند، به مدرسه بروند و یا از خانواده مراقبت کنند. متادون همچنین از تاثیر نشئه آور هروئین و سایر شبه افیونیها ممانعت مى‌کند و بدین ترتیب اثر این داروها را کاهش مى‌دهد.

درمان با متادون، عوارض جانبى هم ممکن است به همراه داشته باشد از جمله تعریق، یبوست و افزایش وزن.

اثرات متادون براى چه مدت باقى مى‌ماند؟

متادون ماده‌ای طولانی‌اثر است .شخصى که به مواد شبه افیونى وابستگى دارد با یک دوز متادون در شبانه‌روز از علائم ترک مصون مى‌ماند. در مقابل کسى که به هروئین براى پرهیز معتاد است، برای جلوگیری از بروز علائم ترک در خود باید سه تا چهار بار در روز این ماده را مصرف کند.

درمان روزانه با متادون مى تواند تا بى نهایت ادامه یابد اما اگر فردى که متادون دریافت مى کند و پزشک با وى براى پایان درمان به توافق برسد، از دوز متادون به تدریج در طول هفته ها یا ماه هاى متعدد کاسته مى شود و فرآیند ترک تسهیل مى‌شود.

در صورت قطع ناگهانى متادون علائمى چون دل پیچه، اسهال و دردهاى عضلانى و استخوانى بروز خواهند کرد.

این علائم در طول یک تا سه روز پس از آخرین دوز شروع شده، در طول سه تا پنج روز به اوج خود رسیده و سپس به تدریج از بین مى روند، گر چه سایر علائم مانند اختلال خواب و تمایل به مصرف دارو مى تواند براى ماه ها ادامه یابد.

آیا متادون خطرناک است؟

زمانى که متادون طبق تجویز پزشک دریافت مى شود، بسیار بى خطر بوده و آسیبى به اعضاى داخلى و یا قدرت تفکر وارد نمى کند، حتى اگر براى سال ها به طور روزانه مصرف شود.

از سوى دیگر متادون یک داروى قوى است و مى‌تواند براى کسانى که آن را به طور منظم دریافت نمى کنند فوق العاده خطرناک باشد، چرا که این افراد نسبت به اثرات آن تحمل پیدا نکرده اند.این دارو حتى دوزهاى بسیار پائین نیز مى‌تواند براى کودکان کشنده باشند.

از این رو تجویز متادون با دقت پایش و کنترل مى شود.

یک مزیت مهم متادون این است که این ماده مصرف هروئین را کاهش مى‌دهد. خطرات مصرف هروئین شامل مرگ بر اثر دریافت دوز بى رویه، ابتلا به عفونت HIV و هپاتیت C از راه کاربرد سوزن مشترک است. درمان متادون کمک مى کند که فرد از فجایع ناشى از استعمال هروئین مصون بماند.

آیا متادون اعتیادآور است؟

تعاریف جدید از “اعتیاد”، عوامل متعددى را در ارزیابى مصرف دارو توسط فرد مدنظر قرار مى دهند. این عوامل شامل “تحمل” یا نیاز به افزایش مداوم دوز دارو براى رسیدن به اثر یکسان؛ “وابستگى جسمی” یا بروز علائم ترک با قطع مصرف و “استعمال همراه با اضطرار” به رغم نتایج منفى حاصل از ادامه مصرف دارو هستند.

برخى مى گویند که متادون به همان اندازه هروئین اعتیادآور است. کسانى که متادون مصرف مى کنند، مسلماً نسبت به برخى اثرات آن تحمل پیدا کرده و در صورتى که دارو را به شکل منظم دریافت نکنند، دچار علائم ترک مى شوند.

اما اگر چگونگى و علت مصرف دارو را مورد توجه قرار دهیم، متادون در تعریف کامل “ماده اعتیادآور” نمى گنجد. اول از همه این که تجویز متادون برای بیماران  به عنوان یک درمان طبى در نظر گرفته مى شود و تنها براى کسانى تجویز مى شود که خود هم اکنون وابسته به داروهاى شبه‌افیونى مانند هروئین هستند

. براى این افراد، متادون یک جایگزین مطمئن براى روش هاى خطرناکى چون استفاده از هروئین به شمار مى رود. متادون ایشان را از اضطرار براى مصرف ماده مخدر رها کرده و بدان ها امکان بهبود زندگى شان را مى بخشد.

متادون گاه به عنوان داروى خیابانى مورد استفاده قرار مى گیرد، اما استعمال آن بیشتر به منظور پیشگیرى از علائم ترک هروئین است. اثرات متادون کندتر از آن ظاهر مى شوند و بیشتر از آن مى پایند که بتوان از آن به عنوان ماده اى مناسب براى سوء مصرف یاد کرد.

اثرات طولانى مدت متادون

درمان با دوز نگهدارنده متادون یک درمان طولانى مدت است. درمان از یک تا دو الى بیست سال و یا بیشتر به طول مى‌انجامد. این درمان طولانى مدت به لحاظ پزشکى بى خطر و موثرترین درمان موجود براى وابستگى به مواد شبه‌افیونى است.

دکتر زهرا عباسپور

همشهری آنلاین

بررسی راه کاری برای جلوگیری از افزایش وزن پس از ترک سیگار

تیر ۷, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

پزشکان بالاخره دریافتند که چرا افراد سیگاری پس از ترک این عادت دچار افزایش وزن می شوند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این پزشکان می گویند: در مغز سلولهایی وجود دارند که به طور طبیعی به افراد علامت می دهند که وقتی سیر هستند، خوردن را متوقف کنند و به نظر می رسد که نیکوتین تعداد این سلولها را در مغز افزایش می دهد.

به گفته متخصصان؛ هر چند ارتباط اضافه وزن با ترک سیگار چندان زیاد نیست یعنی به طور متوسط سیگاری های کمتر از ۱۰ پوند، اضافه وزن پیدا می کنند اما با این حال می تواند یک عامل بازدارنده و موجب نگرانی در بسیاری از سیگارها باشد به طوری که اکثر آنها اظهار می دارند به همین خاطر برای ترک سیگار تلاش نمی کنند. اکنون سوال این است که آیا این یافته می تواند به شناسایی روش های درمانی بهتر برای کمک به ترک سیگار بدون نیاز به افزایش وزن منجر شود.

دکتر یان مینئور، استادیار دانشگاه ییل در این مطالعه خاطرنشان کرد: نیکوتین روی گیرنده های گوناگون یا محل های اتصال در سطح سلولها تاثیر می گذارد و به همین دلیل در بخشی از مغز واکنش اعتیاد را ایجاد می کند.

این متخصصان دریافتند که اگر مانع از تاثیر نیکوتین روی مسیرهای سلولی در موش های آزمایشگاهی شوند می توانند تاثیر نیکوتین را در کمک به کاهش وزن خنثی کنند. با این حال برخی از متخصصان معتقدند که تولید داروی خاصی که تنها این گیرنده های ویژه را مورد هدف قرار دهد کار دشواری است چون این گیرنده ها در واکنش های استرسی بدن نیز نقش دارند و دستکاری کردن آنها می تواند عوارض جانبی مثل بالارفتن فشار خون داشته باشد. به همین خاطر انجام مطالعات و آزمایشات دقیق تر در این زمینه ضروری است.

بررسی راه کاری برای جلوگیری از افزایش وزن پس از ترک سیگار

خرداد ۲۲, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد, بهداشت, جهان پزشكي

پزشکان بالاخره دریافتند که چرا افراد سیگاری پس از ترک این عادت دچار افزایش وزن می شوند.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این پزشکان می گویند: در مغز سلولهایی وجود دارند که به طور طبیعی به افراد علامت می دهند که وقتی سیر هستند، خوردن را متوقف کنند و به نظر می رسد که نیکوتین تعداد این سلولها را در مغز افزایش می دهد.
به گفته متخصصان؛ هر چند ارتباط اضافه وزن با ترک سیگار چندان زیاد نیست یعنی به طور متوسط سیگاری های کمتر از ۱۰ پوند، اضافه وزن پیدا می کنند اما با این حال می تواند یک عامل بازدارنده و موجب نگرانی در بسیاری از سیگارها باشد به طوری که اکثر آنها اظهار می دارند به همین خاطر برای ترک سیگار تلاش نمی کنند. اکنون سوال این است که آیا این یافته می تواند به شناسایی روش های درمانی بهتر برای کمک به ترک سیگار بدون نیاز به افزایش وزن منجر شود.
دکتر یان مینئور، استادیار دانشگاه ییل در این مطالعه خاطرنشان کرد: نیکوتین روی گیرنده های گوناگون یا محل های اتصال در سطح سلولها تاثیر می گذارد و به همین دلیل در بخشی از مغز واکنش اعتیاد را ایجاد می کند.
این متخصصان دریافتند که اگر مانع از تاثیر نیکوتین روی مسیرهای سلولی در موش های آزمایشگاهی شوند می توانند تاثیر نیکوتین را در کمک به کاهش وزن خنثی کنند. با این حال برخی از متخصصان معتقدند که تولید داروی خاصی که تنها این گیرنده های ویژه را مورد هدف قرار دهد کار دشواری است چون این گیرنده ها در واکنش های استرسی بدن نیز نقش دارند و دستکاری کردن آنها می تواند عوارض جانبی مثل بالارفتن فشار خون داشته باشد. به همین خاطر انجام مطالعات و آزمایشات دقیق تر در این زمینه ضروری است.

isna

سیگار خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

سیگار به طور کلی ۵۰ نوع بیماری می‌تواند ایجاد کند که در میان این بیماری‌ها ۲۵ نوع سرطان وجود دارد. بیماری‌هایی مثل عروق کرونر، گرفتاری‌های پانکراس، معده و مری از سیگار ناشی می‌شوند. ولی عمده‌ترین مشکل مربوط به بیماری‌های انسدادی ریه و در نهایت بروز سرطان ریه است.

سرطان ریه کشنده‌ترین سرطان در دنیاست و ارتباط نزدیکی با میزان مصرف سیگار دارد. هرچه میزان و زمان مصرف سیگار بیشتر باشد، خطر ابتلا به سرطان بیشتر می شود.
عزم راسخ داشته باشید
اگر جزو آن دسته افرادی هستید که قصد دارید سیگار را ترک کنید، بدانید که مهمترین عامل برای ترک سیگار اراده شخص است. همه بیماران وقتی متوجه می‌شوند به سرطان ریه مبتلا شده‌اند، سیگار را به راحتی کنار می‌گذارند، اما دیگر فایده‌ای ندارد و این کار نوشداروی بعد از مرگ سهراب است.

عده‌ای تصور می‌کنند، قرص‌ها، داروها و چسب‌های ترک سیگار می‌تواند باعث ترک سیگار شود، اما این‌طور نیست و این داروها فقط مکمل هستند و می‌تواند باعث درمان عوارض جزیی ناشی از ترک سیگار شوند. تغییر محیط زندگی و کار نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

معلولیت برای همیشه باقی می‌ماند
همانطور که گفته شد، مصرف سیگار عوارضی روی بدن برجای می‌گذارد. در مواردی خاص مثل انسداد ریه، پس از ترک سیگار بهبودی نسبی ایجاد می‌شود، اما هیچ‌وقت بهبودی مطلق حاصل نمی‌شود. بنابراین معلولیت برای همیشه باقی می‌ماند. به طور کلی مصرف سیگار حدود ۲۰ سال از عمر فرد را کم می‌کند.

در مورد ابتلا به سرطان‌ها تا ۱۰ سال پس از ترک سیگار نیز هنوز خطر ابتلا به سرطان بالاست و بعد از گذشت ۱۰ سال این ریسک و خطر کمی کاهش پیدا می‌کند.

بی‌ریخت می‌شوید
سیگار روی انگشتان، پوست، مو و صورت عوارض ایجاد می‌کند. در خانم‌ها باعث زرد شدن پوست صورت و ناخن ها و نازک شدن موها می‌شود. علاوه بر این باعث افزایش چین و چروک پوست صورت، تغییر رنگ لب‌ها و لثه‌ها  و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

این که چرا خانم‌ها، به خصوص دختران جوان به سیگار گرایش پیدا کرده‌اند به روانشناسان بر می‌گردد، اما وظیفه ما هشدار بابت مشکلات ناشی از استفاده این اختراع خطرناک بشر است.
دکتر حسن الله صادقی که در زمینه فوق تخصص بیماری‌های ریوی تحصیل کرده، در این زمینه پاسخگوی سئوالات ما شد. با او گفت‌وگویی درباره سیگار و مضرات واقعی آن انجام داده‌ایم.
اگر جزو آن دسته افرادی هستید که به سلامتی خود اهمیت می‌دهید، با ما همراه باشید.
گول سیگارهای لایت را نخورید
بررسی‌ها و مطالعات نشان داده که نه‌تنها عوارض سیگارهای لایت کمتر نیست، بلکه اثر آنها بیشتر هم هست، چون نیکوتین سیگارهای لایت کمتر است، شخص بیشتر سیگار می‌کشد و در نتیجه عارضه آن بیشتر خواهد بود. اثر سوء قلیان و پیپ نیز بیشتر از سیگار است و غیر از عوارض گفته‌شده، خطر ابتلا به سرطان زبان و دهان را نیز افزایش می‌دهد. طعم سیگار نیز باعث افزایش و یا کاهش عارضه نمی‌شود. طعم صرفا برای مطلوبیت بخشیدن به سیگار است. لازم به ذکر است که نوع سیگار در خانم‌ها و آقایان تفاوتی خاص ایجاد نمی‌کند.

مواد تشکیل‌دهنده سیگار
سیگار از یک ماده اصلی به نام تنباکو و چیزهای جانبی مثل فیلتر و یک کاغذ تشکیل شده است. فیلتر سیگار سعی می کند جلوی برخی مواد آزاد شده را که ممکن است مضر باشد بگیرد. اصل ماده‌ای که باعث وابستگی شخص به سیگار می‌شود، نیکوتین آن است.

وقتی سیگاری آتش زده می‌شود و به همراه کاغذی که رویش پیچیده شده است می‌سوزد، حدود ۴۰۰۰ نوع ماده آزاد می‌کند که هر کدام از این مواد بالقوه می‌تواند برای سلامت بدن مشکل ایجاد کند و خطرآفرین باشد.
فیلتر سر سیگار، قسمتی به نام تار یا قیر را کمی به خود جذب می کند، نقش عمده تار یا قیر ایجاد سرطان‌های زبان و دندان است و فیلتر باعث می‌شود تا خطر ایجاد این سرطان‌ها کاهش پیدا کند. ولی بقیه مواد مضر سیگار مستقیما وارد ریه شده  و اثرات سوء به جای می‌گذارد.

سیگار همان‌طور که گفته شد مجموعه‌ای از مواد شیمیایی مختلف است که باعث ایجاد آسیب‌های مختلفی در بدن می‌شود، ولی به‌طور حاد ریه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

چگونه سیگار را ترک کنیم

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یکی از شایع‌ترین مواردی که افراد سیگاری را ترغیب به سیگارکشیدن می‌کند، خستگی و احساس خستگی است که می‌توان بر آن غلبه کرد.

 

احساس خستگی به معنی خسته ‌شدن از یکنواختی، کسالت و تکرار است. تکرار و یکنواختی از عادت‌های قدیم شما شکل می‌پذیرد. به عنوان مثال، شما ممکن است بعد از اتمام کار روزانه و بازگشت به منزل از برنامه هر روزه و تکراری خود پیروی کنید یعنی اول غذایی بخورید، بعد مدتی تلویزیون تماشا کنید و دست آخر به رختخواب بروید. این یکنواختی نه تنها برای شما ملال‌انگیز است بلکه به نحوی از شما دعوت می‌کند که سیگار را در بخشی از این برنامه قرار دهید.

 

اگر در برنامه روزانه خود سیگار را برای غلبه بر خستگی‌ها گنجانده‌اید و احساس انزوا و تنهایی می‌کنید، وقت آن رسیده است که تغییراتی در برنامه زندگی خود بدهید.

تغییر در برنامه‌های یکنواخت زندگی به شما کمک می‌کند که احساس بهتری در مورد خودتان داشته باشید و برای پرکردن اوقات فراغت از خطر افتادن به دام سیگار در امان باشید.

۱- از خطر افتادن به دام سیگار زمانی که دستان شما به کاری مشغول نیستند، بر حذر باشید

آگاه بودن از این عامل خطر، شما را از روشن‌ کردن خود به خودی سیگار زمانی که دچار احساسات منفی هستید، نجات می‌دهد.

۲- برنامه روزانه خود را تغییر دهید

برای حذف سیگار در برنامه روزمره، به ایجاد تغییراتی در خود برنامه نیاز است. به عنوان مثال، اگر هر روز صبح بعد از برخاستن از رختخواب مسواک می‌زنید و سپس سیگار خود را روشن می‌کنید و یک فنجان چای میل می‌کنید، این برنامه را تغییر دهید. می‌توانید بعد از برخاستن و مسواک‌ زدن، یک لیوان آب میوه میل کنید. مقداری پیاده‌روی کنید و سپس چای خود را بنوشید.

۳- خود را مشغول سازید

خود را با کارهایی که امکان سیگار کشیدن را مشکل می‌سازد، مشغول کنید. این فعالیت‌ها شامل شستن ظروف، حل کردن جدول یا نوشتن یک نامه است.

۴- ورزش کنید

این به معنی یک بار برنامه ورزشی رسمی نیست. به طور مثال، می‌توانید به جای استفاده از آسانسور از پلکان استفاده کنید یا در حالی که نشسته‌اید بدن خود را در وضعیت انبساط و کشیدگی قرار دهید.

۵- از وضعیت‌های ناراحت‌ کننده دور شوید

اگر احساس انزوا و تنهایی می‌کنید احتمالا برای رسیدن به آرامش به دنبال سیگار خواهید رفت. برخیزید و از آن محل دور شوید، به کسی تلفن بزنید، به پیاده‌روی بروید، آشپزی کنید یا با فعالیت دیگری خود را مشغول سازید.

۶- دلایل ترک سیگار را برای خود بازگو کنید

بسیاری از سیگاری‌ها به صورت ناخودآگاه سیگار می‌کشند و اگر بتوانند علل استعمال دخانیات را برای خودشان فهرست کنند، راحت‌تر می‌توانند جلوی وسوسه سیگار کشیدن را بگیرند.

۷- از حمایت‌های اجتماعی بهره‌مند شوید

زمانی که احساس تنهایی و ملامت می‌کنید، نزد دوست یا اعضای خانواده بروید. به جای اینکه از سیگار به عنوان «یک دوست تسلی‌بخش» کمک بگیرید، از حمایت آنها بهره‌مند شوید.

راه‌هایی عملی برای ترک سیگار

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

تقریبا همه آنهایی که سیگار می‌کشند، می‌دانند هر سیگار آنها را یک قدم به زمینگیر‌شدن و بیماری نزدیک‌تر می‌کند، اما نمی‌توانند سیگارشان را ترک کنند، این ناتوانی فقط مخصوص مردم معمولی نیست، حتی پزشکانی هم وجود دارند که در مطب به بیماران‌شان تذکر می‌دهند از سیگار پرهیز کنند و خودشان در خلوت سیگار دود می کنند. می‌دانید مشکل سیگاری‌ها چیست ؟ آنها راهکارهای عملی کنار گذاشتن سیگار را نمی‌دانند.

هیچ دقت کرده‌اید که سیگاری‌ها چه زمان سراغ سیگار می‌روند؟ بیشتر آنها وقتی خسته و کلافه‌اند، دست به سیگار می‌شوند. بعضی‌ها هم ناخودآگاه وقتی در حال فکر کردن هستند سراغ سیگار می‌روند. بعضی‌ها هم برایشان زمان فکر کردن یا خستگی فرقی نمی‌کند، چون سیگار کشیدن برای آنها به یک عادت تبدیل شده است!

از میان دلایل گرایش به سیگار که در بالا ذکر کردیم متوسل‌شدن به سیگار برای رفع خستگی از دو علت دیگر شایع‌ترین علل محسوب می‌شود. احساس خستگی به معنی خسته‌‌شدن از یکنواختی، کسالت و تکرار است. تکرار و یکنواختی از عادت‌های قدیم شما شکل می‌پذیرد. به عنوان نمونه، امکان دارد شما پس از پایان کارهای روزانه و بازگشت به منزل از برنامه هر روزه و تکراری خود پیروی کنید یعنی اول غذایی بخورید، بعد مدتی تلویزیون تماشا کنید و دست آخر به رختخواب بروید. این یکنواختی نه تنها برای شما ملال‌انگیز است بلکه به نحوی از شما دعوت می‌کند که سیگار را در بخشی از این برنامه قرار دهید.

بنابراین اگر در برنامه روزانه خود سیگار را برای غلبه بر خستگی‌ها گنجانده‌اید و احساس انزوا و تنهایی می‌کنید، وقت آن رسیده است که تغییراتی در برنامه زندگی خود بدهید.

تغییر در برنامه‌های یکنواخت زندگی به شما کمک می‌کند که احساس بهتری در مورد خودتان داشته باشید و برای پرکردن اوقات فراغت از خطر افتادن به دام سیگار در‌امان باشید.

فرمان‌هایی علیه سیگار

فرمان اول: بعضی از کسانی که سیگار می‌کشند فقط به این دلیل سیگار می‌کشند که دست‌های‌شان خالی مانده است و آنها ناخودآگاه سراغ سیگار می‌روند! بنابراین از خطر افتادن به دام سیگار زمانی که دستان شما به کاری مشغول نیستند، بر حذر باشید. آگاه بودن از این عامل خطر، شما را از روشن‌‌کردن خود به خودی سیگار زمانی که دچار احساسات منفی هستید، نجات می‌دهد.

فرمان دوم: برنامه روزانه خود را تغییر دهید. برای حذف سیگار در برنامه روزمره، به ایجاد تغییراتی در خود برنامه نیاز است. به عنوان مثال، اگر هر روز صبح بعد از برخاستن از رختخواب مسواک می‌زنید و سپس سیگار خود را روشن می‌کنید و یک فنجان چای میل می‌کنید، این برنامه را تغییر دهید. می‌توانید بعد از برخاستن و مسواک‌ زدن، یک لیوان آبمیوه میل کنید. مقداری پیاده‌روی کنید و سپس چای خود را بنوشید.

فرمان سوم: خودتان را سرگرم کنید. خود را با کارهایی که امکان سیگارکشیدن را مشکل می‌سازد، مشغول کنید. این فعالیت‌ها شامل شستن ظروف، حل‌کردن جدول یا نوشتن یک نامه است.

فرمان چهارم: ورزش کنید. این به معنی یک بار برنامه ورزشی رسمی نیست. به طور مثال، می‌توانید به جای استفاده از آسانسور از پلکان استفاده کنید یا در حالی که نشسته‌اید بدن خود را در وضعیت انبساط و کشیدگی قرار دهید.

فرمان پنجم: از وضعیت‌های ناراحت‌‌کننده دور شوید. اگر احساس انزوا و تنهایی می‌کنید احتمالا برای رسیدن به آرامش به دنبال سیگار خواهید رفت. برخیزید و از آن محل دور شوید، به کسی تلفن بزنید، به پیاده‌روی بروید، آشپزی کنید یا با فعالیت دیگری خود را مشغول سازید.

فرمان ششم: دلایل ترک سیگار را برای خود بازگو کنید. بسیاری از سیگاری‌ها به صورت ناخودآگاه سیگار می‌کشند و اگر بتوانند علل استعمال دخانیات را برای خودشان فهرست کنند، راحت‌تر می‌توانند جلوی وسوسه سیگارکشیدن را بگیرند.

فرمان هفتم: از حمایت‌های اجتماعی بهره‌مند شوید. زمانی که احساس تنهایی و ملامت می‌کنید، نزد دوست یا اعضای خانواده بروید. به جای این‌که از سیگار به عنوان «یک دوست تسلی‌بخش» کمک بگیرید، از حمایت آنها بهره‌مند شوید.

همشهری آنلاین

قرص اکستازی یا اکستیسی و یا اکستاسی ( Ecstasy )چیست ؟

فروردین ۳۰, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

از آنجائیکه این روزها ، شاهد تهیه ، تولید ، توزیع ، و همچنین ترویج مخدرات جدید در میان نسل جوان ایران هستیم ، بر آن شدم که در نوشتاری ، به بررسی ماده ی مخدری ناشناخته و جدید به نام « قرص اکستیسی » که نسل جوان ایرانی آنرا به نام « قرص شادی » می شناسد ، بپردازم.

در این نوشتار ، به تعریف و بررسی ترکیبات شیمیائی و نیز اپیدمیولوژی این قرص شادی مخدر خواهم پرداخت و خلاصه ای از نتایج تحقیقات پزشکی را بر روی این ماده ی شیمیائی و خطرناک عنوان خواهم داشت؛ و سپس در نوشتاری دیگر ، عوارض ناگوار و سوء این ماده ی مخدر جدید را بر روی سیستم فیزیکی و بیولوژیکی بدن انسان خواهم نگاشت و نیز به عوارض مصرف آن خواهم پرداخت و به میزان مصرف آن در میان نسل جوان ایرانی اشاره ای خواهم نمود.

هر چند شاید این نوشتار بیشتر جنبه ی علمی و پزشکی داشته باشد ، اما از آنجائیکه استفاده از این ماده ی مخدر و قرصهای شادی آور ، در میان نسل جوان ایرانی به شدت رو به افزایش است و به معضلی اجتماعی و خطرناک بدل گردیده است ، بهتر دیدم که این نوشتار را در بخش اجتماعی نشریه بنگارم ، تا که شاید نسل جوان ایرانی را از اثرات سوء استفاده از این ماده ی مخدر ، مطلع دارم…

تابحال نام « اکستیسی » یا « اکستاسی » ( Ecstasy ) به گوشتان خورده است؟! آیا تابحال راجع به « قرص شادی » ، چیزی شنیده اید؟! آیا تا بحال در میهمانی هائی موسوم به « اکس پارتی ( X- Party ) » شرکت کرده اید؟! احتمالاً در بین دوستان شما ، حتماً هستند کسانی که اسم این ماده را شنیده اند یا آنرا مصرف کرده اند؟…!

آری … ، ناگزیریم اعتراف کنیم که در نهایت تأسف و ناباوری ، اکستیسی در قالب قرص های شادی بخش ، به طاعون خفته ی عصر ما تبدیل شده است…!

٭ اکستیسی چیست؟…!
اکتیسی ، قرصی است حاصل ترکیب شیمیائی « MDMA 3.4 » ، یا « متیلن دی اکسی مت آمفتامین » ، که به نامهای « اکستیسی » ، « اکستاسی » ، « اکستازی » ، « XTC ( اکس. تی . سی ) » ، « E ( ای ) » ، و « X ( اکس ) » هم معروف است. این قرص در ایران به نام « قرص شادی » هم شناخته می‌شود. این ماده در سال ۱۹۱۴ میلادی در آلمان به عنوان داروی کم کننده ی اشتها مورد استفاده قرار گرفت ، که به علت اثرات آن از رده ی مصرف خارج شد. در دهه ی ۷۰ میلادی ، این دارو کاربرد مجدد یافت و در « روان درمانی » ، برای کمک به بیان احساسات بیماران استفاده شد ، که در سال ۱۹۸۴ میلادی ، با اثبات اثرات مخرب و زیان آور آن بر روی مغز حیوانات آزمایشگاهی ، دوباره از رده ی مصرف خارج گردید. در سال ۱۹۸۵ میلادی ، در آمریکا مصرف آن ممنوع اعلام شد. در سالهای اخیر مصرف آن در آمریکا ، در پارتی ‌های شبانه ی موسوم به « Raves » به شدت افزایش یافته است ، که باعث نگرانی دولت آمریکا شده است. در دوره ی زمانی خاصی در اروپا ، مصرف این مواد انرژی زا و شادی ‌بخش ، برای کاهش مصرف سایر مواد مخدر مثل هروئین تشویق شده است ، بطوریکه مصرف آن در اروپا در سال ۱۹۹۵ میلادی ، از ۵۰۰ هزار قرص در سال ، به ۳۰ میلیون قرص در دو سال بعد افزایش یافت.

۲ درصد از مردم آمریکا ، برای حداقل یکبار این ترکیب را امتحان کرده‌اند ، و حداقل ۷/۱۱ درصد دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان در آمریکا ، یکبار « اکس » مصرف نموده اند. مصرف این قرصها در ایران به خصوص در یکسال اخیر در پارتی ‌های شبانه به شدت افزایش یافته است ، و جوانان تحصیل کرده و مرفه ، مصرف کنندگان اصلی این داروهای مخدر را تشکیل میدهند. میزان مراجعه به اورژانس‌ها در آمریکا ، در اثر سوء مصرف این دارو به شدت افزایش یافته است. ( از ۱۱۴۳ مورد در سال ۱۹۹۸ میلادی ، به ۴۵۱۱ مورد در سال ۲۰۰۰ میلادی )؛ از اینرو لازم است عموم مردم و بخصوص نسل جوان و پزشکان ایرانی ، با اثرات سوء مصرف این داروی به اصطلاح شادی بخش آشنا شوند.

همچنانکه ذکر خواهد شد ، مشکل اصلی در مصرف این مواد ، عوارض مزمن آن می ‌باشد. عوارض حاد مصرف ، بیشتر در مرتبه ی اول مصرف ، و در صورت تداخل با بعضی داروهای ضد افسردگی پیش می ‌آید.

خطــــــــر مصــــــــــــرف :

۱- اکستیسی باعث ایجاد عوارض مغزی در طولانی مدت می ‌شود.

۲- حتی یکبار مصرف اکستیسی باعث ایجاد عوارض در بلند مدت می ‌شود.

۳- خطر مرگ در اثر مصرف اکستیسی وجود دارد.

۴- با نهایت تأسف ، میزان مصرف اکستیسی در ایران بشدت در حال افزایش است.

۵- اکثر کسانی که این قرص ها را مصرف می‌کنند ، از عوارض سوء و خطرناک ناشی از مصرف آن آگاه نیستند.

Next Page »