روش آگاه سازی کودکان و نوجوانان در مورد عوارض سیگار

تیر ۴, ۱۳۹۵ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, اعتیاد

چند نکته در مورد روش آگاه سازی کودکان و نوجوانان در مورد عوارض سیگار و قلیان و دود آنها

– پیام های هشدار دهنده در مورد عوارض سیگار و قلیان بایستی بر حسب محدوده سنی گروه هدف طراحی شود.

-در مورد شیرخواران،باید از والدین درخواست شود تا دخانیات را ترک کرده یا دست کم در حضور فرزند خود سیگار و قلیان نکشند.

-خردسالان باید به نحوی آموزش داده شوند که هر چه سریع تر از محیط حاوی دود دخانیات خارج شوند.

-از آنجا که نوجوانان به وضعیت ظاهری خود اهمیت می دهند،بیشتر باید بر عوارض حاد دخانیات از قبیل زرد شدن دندان ها ،بدبو شدن دهان و موارد مشابه تأکید شود.

-نوجوانان باید به گونه ا ی تشویق و حمایت شوند که بتوانند به اولین سیگار یا قلیان”نه” بگویند.

خطرات توتون و سیگار

فروردین ۲۶, ۱۳۹۵ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, اعتیاد

۱٫ آیا دود توتون شامل مواد شیمیایی مضر است ؟

بله. دود توتون شامل موادی شیمیایی است که هم برای سیگاری‌ها و هم برای غیرسیگاری‌ها خطرناک می‌باشد. استنشاق حتی اندکی دود توتون هم ممکن است مضر باشد.

از بیش از ۷۰۰۰ ماده شیمیایی موجود در دود توتون، می‌دانیم دست کم ۲۵۰ ماده، از جمله سیانید هیدروژن و مونوکسید کربن و آمونیاک، مضر هستند.

در بین ۲۵۰ ماده شیمیایی شناخته شده مضری که در دود توتون وجود دارد، دست کم ۶۹ ماده می‌توانند باعث ایجاد سرطان بشوند. این مواد شیمیایی سرطان‌زا شامل مواد زیر هستند:

آرسنیک
بنزن
برلیم (فلزی سمی)
۱،۳- بوتادین (که گازی خطرناک است)
کادمیم (فلزی سمی)
کروم (عنصری فلزی)
اکسید اتیلن
نیکل (عنصری فلزی)
پولونیم-۲۱۰ (عنصر شیمیایی رادیواکتیو)
وینیل کلراید

گمان می‌رود دیگر مواد شیمیایی سمی موجود در دود توتون، از جمله مواد شیمیایی زیر، باعث ایجاد سرطان می‌شوند:

فرمالدهید
بنزو] a [ پیرن
تولوئن

۲٫ برخی از مشکلات بهداشتی که در اثر کشیدن سیگار ایجاد می‌شوند

سیگار کشیدن تقریباً به تمام اندام‌های بدن صدمه می‌زند و سلامتی کلی شخص را کاهش می‌دهد. میلیون‌ها آمریکایی به مشکلات بهداشتی ناشی از کشیدن سیگار دچارهستند.

کشیدن سیگار یکی از علل اصلی ایجاد سرطان و مرگ ناشی از سرطان است و باعث به وجود آمدن سرطان‌های ریه، مری، حنجره، گلو، کلیه، مثانه، لوزالمعده، معده، و گردن رحم، و همچنین لوسمی میلوئیدی حاد می‌شود.

کشیدن سیگار باعث بیماری‌های قلبی، آنوریسم آئورتی (برآمدگی به شکل بادکنک در یکی از شریان‌های قفسه سینه)، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD یا Chronic Obstructive Pulmonary Disease یا برونشیت مزمن و آمفیزم یا هوای میان بافتی)، آسم، شکستگی قسمت بالایی ران، و آب مروارید می‌شود. در افرادی که سیگار می‌کشند، خطر دچار شدن به ذات‌الریه و دیگر عفونت‌های مجاری تنفسی بیش‌تر است.

در زن بارداری که سیگار می‌کشد، خطر زایمان بسیار زودهنگام و پایین بودن غیرطبیعی وزن کودکی که به دنیا می‌آید افزایش می‌یابد. در زنانی که در طول بارداری سیگار می‌کشند، خطر مرگ کودکان در اثر سندروم مرگ ناگهانی شیرخواران (SIDS یا Sudden Infant Death Syndrome) بیش‌تر است. در مردانی که سیگار می‌کشند، خطر ایجاد اختلال در عملکرد نعوظ افزایش می‌یابد.

افراد سیگاری، از هر گروه سنی که باشند، می‌توانند خطر بیماری‌ها، از جمله سرطان، را با ترک سیگار کاهش دهند.

۳٫ دود توتون چه خطراتی برای افراد غیر سیگاری دارد؟

دود توتون دست دوم (که آن را دود توتون محیط زیستی، سیگار کشیدن غیرعمدی، و سیگار کشیدن غیرفعال هم می‌نامند)، ترکیبی است از دود حاصل از «انتهای روشن» (“Sidestream”) فرآوده توتون (دودی که در اثر سوختن فرآورده توتون متصاعد می‌شود) و دود «غالب» (Mainstream””) (دودی که شخص سیگاری بیرون می‌دهد) دود توتون دست دوم را به‌عنوان ماده‌ای طبقه‌بندی کرده‌اند که مشخص شده برای انسان سرطان‌زا (کارسینوژن) است. استنشاق دود دست دوم باعث ایجاد سرطان ریه در بزرگسالان غیرسیگاری می‌شود.

دود دست دوم در بزرگسالان و کودکان غیرسیگاری باعث ایجاد بیماری و مرگ زودرس می‌شود. تخمین زده‌اند که امکان دارد قرار گرفتن در معرض دود دست دوم خطر بیماری قلبی را به میزان ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش دهد. زنان بارداری که در معرض دود دست دوم قرار می‌گیرند، با خطر به دنیا آوردن کودکی با وزن بدن پایین مواجه هستند. در کودکانی که در معرض دود دست دوم قرار می‌گیرند، خطر، عفونت گوش، سرماخوردگی، ذات‌الریه، برونشیت، و آسم حادتر افزایش می‌یابد. قرار گرفتن در معرض دود دست دوم رشد ریه کودکان را کند می‌سازد و ممکن است باعث سرفه، خس خس کردن سینه، و از نفس افتادن آنها شود.

۴٫ آیا سیگار کشیدن اعتیادآور است؟

بله. نیکوتین دارویی است که به‌طور طبیعی در گیاه توتون وجود دارد و مسئول اصلی اعتیاد اشخاص به فرآورده‌های توتون، از جمله سیگارت، است. در طول کشیدن سیگار، نیکوتین وارد ریه‌ها می‌شود و جریان خون به سرعت آن را جذب می‌کند و نیکوتین ظرف مدت چند ثانیه به مغز می‌رسد. نیکوتین باعث اعتیاد به سیگار و دیگر فرآورده‌های توتون می‌شود، و این اعتیاد شبیه به اعتیادی است که با مصرف دارو‌هایی مانند هروئین و کوکائین به‌وجود می‌آید.

۵٫ در سیگارت و سیگار چه مقدار نیکوتین وجود دارد؟

سیگارت، سیگار، و دیگر فرآورده‌های توتون، از نظر میزان نیکوتین، مواد سرطان‌زا، و دیگر مواد سمی، بسیار متفاوت می‌باشند. در سیگارت (که حاوی کم‌تر از ۱ گرم توتون است)، نیکوتین موجود ممکن است بین ۱۳٫۷ و ۲۳٫۲ میلی‌گرم در هر گرم توتون خشک متغیر باشد. در سیگار برگ (که امکان دارد تا ۲۰ گرم توتون داشته باشد)، میزان نیکوتین ممکن است در دامنه بین ۵٫۹ و ۳۳۵٫۲ میلی‌گرم در هر گرم توتون قرار داشته باشد.

در تعیین این که چه مقدار نیکوتین وارد بدن می‌شود، نحوه استعمال فرآورده توتون مهم‌تر از میزان توتون موجود در آن است. نیکوتین در ریه و از طریق آستر دهان جذب می‌شود. با فرو بردن دود به داخل ریه و پک زدن مکرر و عمیق، سطح بالاتری از نیکوتین جذب می‌شود.

۶٫ آیا دیگر فرآورده‌های توتون، مانند توتون بدون دود یا توتون پیپ، مضر یا اعتیادآور هستند؟

بله. تمام فرم‌های توتون مضر و اعتیادآور هستند. هیچیک از فرآورده‌های توتون بی‌خطر نیست.

علاوه بر سیگارت و سیگارهای معمولی، دیگر فرم‌های توتون شامل توتون بدون دود (که آن را توتون جویدنی، انفیه، و اسنوس یا Snus هم می‌نامند)، پیپ، قلیان، بیدی یا Bidi، و کریتک یا Kretek است. گرچه اکثر تحقیقات به عمل آمده بر مضرات کشیدن سیگارت متمرکز بوده است، تمام فرم‌های توتون مضر هستند.

تمام فرآورده‌های توتون حاوی نیکوتین و مواد سرطان‌زا می‌باشند. هم توتون بدون دود و هم توتون دودکننده باعث ایجاد سرطان در انسان می‌شوند. امکان دارد این فرآورده‌ها باعث حمله قلبی، مشکلات مربوط به دهان، و بیماری‌های دیگر هم بشوند.

پیپ: کشیدن پیپ باعث سرطان ریه می‌شود و خطر سرطان‌های دهان، گلو، حنجره، و مری را افزایش می‌دهد.
قلیان: (اسم‌های دیگر آن شامل آرژیله یاArgileh، قلیون یا Ghelyoon، غلغل‌کننده یا Hubble Bubble، شیشا یا Shisha بوری یاBoory، گزا یا Goza، و نارقیل یا Narghile می‌باشد): قلیان وسیله‌ای است که از آن برای دود کردن توتون استفاده می‌کنند. دود از میان کاسه آبی که تا حدی از آب پر شده است عبور می‌کند و سپس توسط شخص استنشاق می‌شود. برخی از مردم فکر می‌کنند کشیدن قلیان در مقایسه با کشیدن سیگارت‌های معمولی کم‌تر ضرر دارد و کم‌تر اعتیاد‌آور است، اما تمام فرم‌های دود کردن توتون مضر و اعتیادآور است. دود توتون، از جمله دودی که در قلیان تولید می‌شود، حاوی مواد شیمیایی مضر از قبیل مونوکسید کربن و مواد سرطان‌زا است.
بیدی: بیدی (Bidi) سیگارت طعم‌داری است که با پیچاندن توتون در برگ خشک درخت تندو (Tendu) که بومی هندوستان است تهیه می‌شود. کشیدن بیدی با حمله قلبی و سرطان‌های دهان، گلو، حنجره، مری، و ریه ارتباط دارد.
کریتک: کریتک (Kretek) سیگارتی است که با مخلوط نمودن توتون و میخک هندی (Cloves) تهیه می‌شود. کشیدن کریتک با سرطان ریه و دیگر بیماری‌های ریه مرتبط است.

۷٫ آیا فرآورده توتونی وجود دارد که از سیگارت کم‌خطرتر باشد؟

تمام فرآورده‌های توتون مضر و سرطان‌زا هستند و شدیداً توصیه می‌شود از این فرآورده‌ها استفاده نشود. کاربرد توتون هیچ سطح بی‌خطری ندارد. افرادی که از هر نوع فرآورده توتون استفاده می‌کنند باید تشویق شوند آن را ترک کنند.

۸٫ فواید فوری ترک سیگار چیست؟

فواید فوری بهداشتی ترک سیگار قابل ملاحظه بوده و به شرح زیر است:

آغاز نرمال شدن تعداد ضربان قلب و فشار خون، که در زمان کشیدن سیگار به‌طور غیرطبیعی بالا می‌باشد.
ظرف مدت چند ساعت، کاهش یافتن سطح مونوکسید خون شروع می‌شود. (مونوکسید کربن توانایی خون را در حمل اکسیژن کم‌تر می‌کند.)
ظرف مدت چند هفته، افرادی که سیگار را ترک کرده‌اند از گردش خون بهتر برخوردار می‌شوند، بلغم (مخاط) کم‌تری در بدنشان تولید می‌شود، و به اندازه سابق سرفه نمی‌کنند و سینه آنها خس خس نمی‌کند.
ظرف مدت چند ماه پس از ترک سیگار، می‌توان انتظار داشت که عملکرد ریه به میزان قابل‌ملاحظه‌ای بهبود یابد.
علاوه بر آن، کسانی که سیگار را ترک می‌کنند از حس بویایی بهتری برخوردار می‌شوند، و برای آنها طعم غذا بهتر خواهد شد.

۹٫ فواید دراز مدت ترک سیگار چیست؟

با ترک سیگار، خطر سرطان و دیگر بیماری‌ها، مانند بیماری قلبی و COPD که در اثر کشیدن سیگار ایجاد می‌شود، کاهش می‌یابد

احتمال مرگ مرتبط با کشیدن سیگار در افرادی که سیگار را ترک می‌کنند، در هر سنی که باشند، کم‌تر از کسانی است که به کشیدن سیگار ادامه می‌دهند.

ترک سیگار در سن ۳۰ سالگی: در مطالعات به عمل آمده مشخص شده است در کسانی که در سن حدود ۳۰ سالگی سیگار را ترک می‌کنند احتمال مردن زودرس ناشی از بیماری‌های مرتبط با کشیدن سیگار به میزان بیش از ۹۰ درصد کاهش می‌یابد.
ترک سیگار در سن ۵۰ سالگی: در افرادی که در سن حدود ۵۰ سالگی سیگار را ترک می‌کنند، خطر مردن زودرس، در مقایسه با افرادی که به کشیدن سیگار ادامه می‌دهند، به میزان ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.
ترک سیگار در سن ۶۰ سالگی: حتی افرادی که در سن حدود ۶۰ سالگی یا پس از آن سیگار را ترک می‌کنند، بیش‌تر از کسانی عمر می‌کنند که به کشیدن سیگار ادامه می‌دهند.

۱۰٫ آیا ترک سیگار خطر سرطان را کاهش می‌دهد؟

بله. ترک سیگار خطر ایجاد سرطان و مرگ ناشی از آن را کاهش می‌دهد. اما، پس از ترک سیگار، چند سال طول می‌کشد تا کاهش خطر سرطان آغاز شود. هرچه مدت بیش‌تری از زمان ترک سیگار سپری شود، مزایای حاصل از آن افزایش می‌یابد.

خطر مرگ زودرس و احتمال ایجاد سرطان ناشی از کشیدن سیگار به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله به تعداد سال‌هایی که شخص سیگار کشیده است، به تعداد سیگاری که در روز می‌کشد، به سنی که کشیدن سیگار را شروع کرده است، و به این که آیا در زمان ترک سیگار بیمار بوده است. در مورد افرادی که به سرطان مبتلا شده‌اند، ترک سیگار خطر ایجاد سرطان ثانویه را کاهش می‌دهد.

۱۱٫ آیا شخصی که تشخیص داده شده دچار سرطان است باید به خود زحمت بدهد و سیگار را ترک کند؟

بله. دلایل متعددی برای ترک سیگار در کسانی وجود دارد که تشخیص داده شده دچار سرطان هستند. در مورد بیمارانی که تحت عمل جراحی، شیمی‌درمانی، یا درمان‌های دیگر قرار می‌گیرند، ترک سیگار به افزایش توانایی التیام یافتن بدن و پاسخ دادن آن به درمان کمک می‌کند. همچنین، ترک سیگار خطر ذات‌الریه و نارسایی تنفسی را کاهش می‌دهد. علاوه بر آن، امکان دارد ترک سیگار خطر برگشت سرطان یا ایجاد سرطان ثانویه را کم‌تر کند.

مصرف حشیش

دی ۲۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, اعتیاد

شایع ترین ماده غیر قانونی در سراسر جهان از گیاهی به نام شاهدانه هندی که شبیه گزنه است به دست می آید. بخش های مختلف این گیاه حاوی مواد فعال بوده و بسته به محلی که مورد استفاده قرار می گیرد قدرتهای مختلفی دارند.

صمغ چسبنده ای که از گیاه شاهدانه بدست می آید را به صورت قالبی در می آورند که به رنگ سبز خاکستری و یا قهوه ای مایل به سبز است و به آن حشیش می گویند. از برگهای خشک شده نیز ماری جوانا حاصل می شود که ضعیف تر است. روغن حشیش قوی ترین فرم این ماده است. از جمله نام های رایج این ماده ماری جوآنا، گراس، علف، بنگ، جرس، Joint ، سیگاری و حشیش است.

چگونگی مصرف حشیش:

حشیش معمولاً به روش تدخینی استفاده می شود. معمولاً با توتون سیگار مخلوط شده و به عنوان joint یا سیگاری می کشند. خوردن حشیش روش نامعمولتری است. گاهی نیز حشیش را در غذا یا شیرینی و یا نوشابه می ریزند و می خورند.

عوارض جسمانی و روانی مصرف حشیش:

عوارض جسمانی که به دنبال مصرف حشیش ایجاد می شود عبارتند از: افزایش فشار خون، گیجی، افزایش اشتها، قرمز شدن چشم ها، تند شدن ضربان قلب، اختلال حافظه، گیجی، بی توجهی، تغییر در درک و رنگ و صدا.

علائم روانی شدید مثل شنیدن صداهای غیر واقعی، صحبت های نامربوط و رفتارهای غیر عادی، اضطراب و افسردگی در عرض چند دقیقه شروع می شود و بسته به میزان مصرف چند ساعت طول می کشد. چنانچه حشیش خورده شود علائم دیرتر شروع می شود اما مدت طولانی تری می ماند.

عوارض حشیش,ماری جوآنا,علائم اعتیاد به حشیش

مصرف حشیش امکان بروز یا تشدید حالات جنون را زیاد می کند

حشیش اثر خواب آوری خفیفی نیز دارد. اما این اثر به شدت به وضعیت خلقی و توقع مصرف کننده مربوط می شود. یک مصرف کننده تازه کار بعد از یک بار مصرف و یک مصرف کننده سابقه دار تا روزانه ۲۰ بار مصرف به علائم دلخواه می رسند. این علائم عبارتند از سرخوشی، احساس اعتماد به نفس، احساس عمومی خوب بودن. البته چنانچه فرد به هنگام مصرف افسرده و یا مضطرب باشد علائم ناخوشایند تشدید می شود. در مقایر بالا خطر بروز حملات اضطرابی هول و بدبینی و توهم نیز وجود دارد. با توجه به کاهشی که در میزان مهار در فرد ایجاد می شود خطر آسیب رساندن به خود بالا می رود. افرادی که از این ماده استفاده می کنند به دلیل عدم تعادل ناشی از آن نباید رانندگی کنند.

چگونه کمک کنیم

مصرف حشیش امکان بروز یا تشدید حالات جنون را زیاد می کند و چنانچه چنین حالتی بروز کرد حتماً باید بیمار را به بخش روانپزشکی ارجاع داد. باید مصرف کننده را مطمئن کرد که علائم تحریک پذیری، کسالت و اختلال الگوی خواب پس از خروج دارو از بدن مرتفع خواهد شد.

نیازی به تجویز دارو مگر به توصیه پزشک وجود ندارد. بدلیل آنکه حشیش در چربی حل می شود تا ۴ هفته پس از مصرف در ادرار قابل تشخیص است. از جمله عوارض طولانی مدت مصرف حشیش وضعیتی است که فرد دچار بی انگیزگی، عدم تمایل برای شروع هر کاری، بی احساسی، بی انرژی بودن و چاق شدن می گردد.

این «گل»، زندگی را پرپر می کند

اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد, جهان پزشكي

این مواد که اصلاً اعتیاد آور نیست، این فقط علفه (!) اسمشم «گل» هست. بیا بابا، ترسو نباش! یک باره اونم برا تفریح. اصلا می‌دونی چی حالی بهت دست می‌ده؟ تا حالا توی فضا بودن رو حس کردی؟ خب حس نکردی دیگه! برای همینم می‌گی معتاد می‌شم. اگه منو به عنوان دوست صمیمی می‌خوای امشب فقط به حرف من گوش کن همه چی حله!
تسلیم شدن در برابر دیو اعتیاد
دیگر روزگار مخدرهای سنتی سپری شده و هر روز پای سوغات تازه‌ای از تمدن غرب به زندگی جوانانمان باز می‌شود. متأسفانه برخی جوانان روزگارشان را با شیشه، حشیش، کروکودیل و ماری‌جوانا سیاه می‌کنند. مخدرهایی که یک جمله مشترک درباره بیشتر آنها تکرار می‌شود: «این اعتیادآور نیست.» و درست همین جمله، این روز‌ها بیشتر از همه درباره ماده «گل» گفته می‌شود. مخدر وحشتناک و اعتیادآور «گل»، گرچه نام زیبایی دارد، اما یکی از خطرناکترین مواد مخدری است که این روز‌ها در دست جوانهای معتاد رد و بدل می‌شود و به عنوان یک داروی روانگردان- با منشأ طبیعی -خرید و فروش می‌گردد. مخدری که ضربان قلب را بالا می‌برد، احساس بی‌قراری می‌دهد، موجب توهم می‌شود و با یک بار مصرف، طوری عملکرد مغز را مختل می‌کند که زندگی بدون آن غیرممکن می‌شود.

سیگار منشأ روی آوری به مواد مخدر
دکتر رضا آیین فر، استاد دانشگاه علوم پزشکی و متخصص داروهای مخدر و روانگردان در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: هر روز ۹ ایرانی به خاطر مصرف مواد مخدر می‌میرند و در اصل سیگار منشأ روی آوری به مواد مخدر است.
وی با اشاره به آمار سازمان بهداشت جهانی درباره معتادان ایرانی می‌گوید: به گواه آمارهای« w. h. o» و نیز بیانیه جمعیت مبارزه با دخانیات کشور، هم اکنون در ایران برخی نوجوانان از ۱۰ سالگی سیگار کشیدن را آغاز و از ۱۷ سالگی مواد مخدر را تجربه می‌کنند. متأسفانه در این میان، گروهی از نوجوانان هم هستند که از ۱۲ سالگی به بعد پای مخدر‌های صنعتی، روانگردانها و داروهای توهم زا قربانی می‌شوند.
این روان‌شناس و کار‌شناس ترک اعتیاد یادآور می‌شود: علف، قارچ، اشک، تسبیح و حالا گُل جوانان و نوجوانان ساده دل ما را در میدان محاصره شده‌ای از افیونهای نوپدید قرار داده‌اند که فقط خوشایند استکبار برای بی‌خاصیت کردن و از غیرت تهی کردن جوانان است.

فاجعه مخرب حشیش مصنوعی!
به گفته این استاد دانشگاه، اگر شنیدن این نامهای جدید از مخدرهای عجیب و غریب برای افراد عادی مهم نباشد، اما متاسفانه برای معتادان و جوانان فریب خورده این نامها با نشئگی و سرخوشی یا خماری و بدن درد و بیقراری تداعی می‌شود و در ‌‌نهایت ورود این مخدرها به دلیل اجرای طرح جدید استکبار و فاجعه مخرب حشیش مصنوعی عملیاتی شده است.
دکتر آیین فر می‌افزاید: گیاه شاهدانه‌ای که به آن «کوش افغان» هم گفته می‌شد، از افغانستان به آمریکا برده شده و این شروع پیدایش «گل» محسوب می‌شود. گیاهی که از تولیدش زمان زیادی نمی‌گذرد، اما به خاطر تأثیرات درمانی‌اش در پزشکی جای خود را باز کرده است.
وی تصریح می‌کند: با استفاده از «کوش افغان»، ماری‌جوانای جدیدی کشت شد که خواصی متفاوت از ماری‌جوانای سنتی داشت و به آن مدیکال ماری‌جوانا گفته می‌شود. البته ماری‌جوانا گیاهی است که هم نوع نر آن وجود دارد و هم نوع ماده. نوع نر سه درصد و نوع ماده هشت درصد مخدر دارد. ولی «گل» برخلاف ماری‌جوانای طبیعی که گلهای کمی دارد، بسیار پر گل است و در این گلها هفت برابر بیشتر از ماری‌جوانا ماده مخدر وجود دارد، به نوعی که اگر فردی از کنار آن هم عبور کند دچار توهم می‌شود.

ضرورت آشناسازی مردم با مضرات «گل»
این استاد دانشگاه علوم پزشکی و متخصص داروهای مخدر و روانگردان می‌افزاید: ماری‌جوانایی که این روز‌ها در دست جوانها وجود دارد، گل همین ماری‌جوانای تغییر ژنتیکی یافته است که نام «گل» گرفته و حتی پزشکان هم برای تجویز آن مردد هستند و فقط در شرایط خاصی، برای بیماران خاص با دوز بسیار پایین آن را توصیه می‌کنند و باید در این زمینه خانواده‌ها با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی آگاه شوند.
وی خاطرنشان می‌کند: نظام سلامت تاکید کرده فقط بیمار رو به مرگ و محتضر می‌تواند حداکثر یک ماه با دوز خیلی پایین از ماری‌جوانا استفاده کند که معمولا بیمار‌ان عصبی شدید یا بیمارانی که در مراحل پایانی عمرشان قرار دارند مشتری این ماده هستند و پزشک کمک می‌کند روزهای پایانی زندگیشان بدون درد بگذرد.
به باور دکتر آیین فر، متاسفانه به مخدر گل در دنیا به چشم دارو نگاه می‌شود، اما از ۹ – ۸ سال پیش که به ایران آورده شده و اکنون در حوالی شیراز کشت می‌شود نه تنها کم‌خطر‌تر از حشیش و ماری‌جوانا و علف نیست، بلکه می‌تواند آن قدر خطرناک باشد که با یک بار مصرف، برای همیشه موجب اعتیاد و حتی مرگ فرد شود. چون به طور مستقیم بخشهای مسؤول آرامش‌بخشی را در مغز فلج کرده و خودش جایگزین آن می‌شود.

کنترل گل بسیار سخت است
دکتر علیرضا عابدی، روان‌شناس و مدیر یکی از سمن‌های ترک اعتیاد بهزیستی در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: نشانه‌های ترک مواد افیونی و مخدر‌های قدیمی که شامل دردهای شدید و عمیق و بی‌قراری و ناراحتی‌های جسمی است کاملا با داروهای در دسترس کاهش می‌یابد، ولی وابستگی روانی به حشیش و مخدر «گل» که به صورت یک وسواس شدید فکری خودش را نشان می‌دهد در کوتاه مدت تمامی ابعاد زندگی فرد مصرف کننده را تحت تأثیر قرار می‌دهد و تقریباً با دارو هم قابل کنترل نیست.
وی با اشاره به ذهنیت غلطی که در بین جوانان متاثر از تبلیغات سوء سوداگران مواد مخدر مبنی بر اعتیادآور نبودن گل، علف و حشیش مطرح است، یادآور می‌شود: تمامی موادی که تحت عنوان مواد گیاهی و طبیعی و یا وابسته از آنها یاد می‌شود اعتیادآور هستند، اما برخی مواد مانند الکل و یا مواد افیونی وابستگی‌های جسمی ایجاد می‌کنند و موادی مانند حشیش و یا ترکیبات مشابه مثل ماری‌جوانا وابستگی‌های شدید‌تر روحی و روانی ایجاد می‌کنند.

پیامدهای انکارناپذیر
دکتر عابدی تاکید می‌کند: حشیش و تمام ترکیبات مشابه آن نه تنها اعتیاد آور هستند، بلکه در دراز مدت آثار جدی و غیر قابل بازگشت آن بر روی مغز و بخصوص حافظه انکارناپذیر است که در ‌‌نهایت به مرگ فرد معتاد منجر می‌شود.
دکتر سید سعید عرفانی، پژوهشگر اعتیاد و عضو سمن «راه آسمان آبی امید» نیز در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: طبق پژوهشهای جدید مصرف گل موجب ابتلا به اضطراب شدید، ترسهای بیمارگونه، آسیب شدید به ریه و مغز و ناتوانی در تمرکز و به خاطر سپاری، ابتلا به سرطانهایی مانند سرطان بیضه، به هم زدن تعادل هورمونهای جنسی و بروز روان‌پریشی، کاهش تعادل و آلزایمر در مصرف‌کننده می‌شود. همچنین برونشیت مزمن، سرطان ریه، بیماری‌های دستگاه تنفسی و کاهش قدرت ایمنی بدن و آسیب شدید به مغز و بیماری‌های روانی از پیامدهای این ماده است که در ‌‌نهایت به مرگ فرد منجر می شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تأکید می‌کند: مسؤولان انتظامی در مورد هرگونه ترکیبی به نام گیاهان معطر و یا گیاهان خوشبوکننده همراه مسافران باید حساسیت لازم را داشته باشند. همچنین عطاری‌ها، که بهترین مکان برای عرضه انواع ترکیبات حشیشی در قالب معطر کننده‌ها هستند باید مراقب توزیع این مواد باشند و حتما دستگاه‌های نظارتی در این زمینه کاملاً هوشیار باشند.

تشویقی از جنس مرگ برای خانم‌های ایرانی

مهر ۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

مربی بین‌المللی و داور ایرانی فدراسیون جهانی IFBB با واکاوی پشت پرده سالن‌های زیبایی، نسبت به تشویق خانم‌های ایرانی به مصرف شیشه برای کاهش وزن هشدار داد.

اکبر خزایی مربی بین المللی و پژوهشگر علوم ورزشی در خصوص سوءاستفاده افراد سودجو در برخی از سالن‌های زیبایی بانوان و تجویز شیشه برای کاهش وزن و تناسب اندام خانم‌ها به خبرنگار تسنیم اظهار‌ داشت:  متاسفانه گاهی شنیده می‌شود در برخی از این سالن‌ها افراد سودجو برای سوء استفاده‌های مالی از خانم‌ها جهت کاهش وزن؛ آنها را به مصرف شیشه تشویق می‌کنند.

مربی بین‌المللی و داور ایرانی فدراسیون جهانی IFBB افزود: شیشه از خطرناک ترین مواد مخدر به شمار می‌آید که به شدت به تمام سلول‌های بدن حمله ور می‌شود و آنها را اکسید می‌کند، حتی سلول‌های مغزی اعصاب؛ زیرا مشاهده می‌شود مصرف کنندگان در توهمات عجیب به سر می‌برند که گاهی همسر و فرزند خود را به قتل می‌رسانند.

خزایی نویسنده مطالب علمی ورزشی بیان داشت: به تمام افرادیکه دچار افزایش وزن هستند، به صراحت اعلام می‌کنیم که تنها راه علمی و منطقی کاهش وزن اصلاح تغذیه و انجام تمرینات ورزشی است، این افراد باید دریافت کالری روزانه خود را کاهش دهند و این کاهش کالری باید بیشتر متوجه چربی‌ها، قند، شکر و فرآورده‌های آن باشد و مصرف انواع میوه و سبزیجات، انواع گوشت سفید و غیر سرخ شده نیز جایگزین آن شود و طی روز آب فراوان نوشیده شود و طی هفته حداقل چهار جلسه ۴۰ دقیقه ای نیز ورزش الزامی است.

این مربی بین‌المللی و داور ایرانی فدراسیون جهانی IFBB خاطرنشان کرد: ذخیره چربی‌ها یک ماهه صورت نگرفته است که برخی یک ماهه می‌خواهند آن را از بین ببرند بلکه تدریجی بوده و سوزاندن آن هم صبر، پشتکار و زمان نیاز دارد، براین اساس کاهش وزن چربی در ماه حدود ۳ کیلو گرم منطقی است.

سیگارهای الکترونیکی کمکی به ترک سیگار بیماران سرطانی نمی کند

مهر ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که سیگارهای الکترونیکی کمکی به بیماران سرطانی برای ترک سیگار نمی کند، زیرا آنها به نیکوتین وابسته تر می شوند.

به گزارش ایرنا از مدیکال نیوز تودی،افزایش مصرف سیگارهای الکترونیکی سوال هایی را در میان بیماران و پزشکان برانگیخته است که آیا استفاده از این سیگارها می تواند تلاش ها برای ترک این عادت کمک کند یا مانع از آن می شود.

محققان مرکز سرطان «اسلون کترینگ» در نیویورک با مطالعه بر روی بیماران سرطانی که سیگار الکترونیکی استعمال می کردند، متوجه شدند که احتمال ترک سیگار در این افراد سخت تر از افرادی بود که سیگارهای متعارف مصرف می کردند.

طبق آمارهای اعلام شده سالانه ۲٫۵ میلیون نفر در جهان به دلیل استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند.

سیگار حاوی ۴ هزار ماده شیمیایی سمی است و مصرف طولانی مدت آن منجر به طیف گسترده ای از بیماری ها، از جمله بیماری های قلبی، ریوی و سرطان می شود.

همچنین محققان متوجه شدند، افرادی که سیگار الکترونیکی استفاده می کنند نسبت به افرادی که سیگارهای معمولی می کشند زمانی که برنامه های ترک سیگار را آغاز می کردند وابستگی بیشتری به نیکوتین نشان می دادند.

چندی پیش سازمان بهداشت جهانی بیانیه ای را منتشر کرد که طی آن استفاده از سیگار الکترونیکی در اماکن سربسته ممنوع است.

سازمان بهداشت جهانی خواستار تصویب قوانین جدی تر و ممنوعیت های بیشتر در مورد استعمال سیگار الکترونیکی شد.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، دود حاصل از سیگار های الکترونیکی صرفا بخار آب نیست، بلکه حاوی نیکوتین و ذرات معلقی است که انتشار آن در محیط های بسته می تواند به سلامت افراد آسیب وارد کند.

زنان باردار و نوجوانان، آسیب پذیرترین اقشار جامعه در برابر دود سیگار های الکترونیکی هستند. به ویژه این که تعداد نوجوانان سیگاری در سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ به دو برابر افزایش یافته است.

سیگار الکترونیکی وسیله ای است که استعمال دخانیات را شبیه سازی می کند. این وسیله که ظاهری شبیه به سیگار دارد، به واسطه تولید بخاراتی که بو و طعم شبیه به سیگار دارند، حس کشیدن سیگار را به مصرف کننده القا می کند.

در کشور های مختلف، قوانین متفاوتی درباره مصرف سیگار الکترونیکی وجود دارد و با افزایش ارزش بازار آن تا مرز ۳ میلیارد دلار، بسیاری از شرکت های بزرگ تولید سیگار، به سرمایه گذاری در این حوزه پرداخته اند.

سازمان بهداشت جهانی از ابتدای سال ۲۰۱۴ به بررسی مدارک و شواهد موجود در رابطه با مضرات و پیامد های استفاده از سیگار الکترونیکی پرداخته است.

شیوه ای جدید و شگفت انگیز برای کنار گذاشتن سیگار

مهر ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

مصرف مداوم میوه و سبزی با بهداشت روانی گره خورده است.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، در حال حاضر، بسیاری از ما آگاه هستیم که خوردن میوه ها و سبزیجات برای سلامت جسمانی ما ضروری است. اما یک مطالعه جدید در BMJ منتشر شده نشان می دهد گسترش خوردن پنج بار میوه و سبزی در روز به با سلامت ذهنی مرتبط است.

مطالعه قبلی نشان می دهد که مصرف پنج وعده میوه و سبزیجات در روز به مقدار بهینه برای کاهش خطر مرگ به هر علت ضروری است، که در تضاد مطالعه دیگری پیشنهاد می کند خوردن خوردن هفت وعده میوه و سبزی در روز اجباری است.

گفتنی است؛ سیگار کشیدن که ارتباط مستقیمی با سلامت روانی دارد با مصرف میوه و سبزیجات می تواند کاهش یابد و مصرف میوه و سبزیجات می تواند میل به سیگار کشیدن را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

محققان در این مطالعه تازه، به رهبری دکتر Saverio Stranges از دانشکده پزشکی دانشگاه وارویک در انگلستان، با بررسی داده هایی از۱۴،۰۰۰ بزرگسال بالای ۱۶ سال دریافتند هوش و استعداد و آرامش و سلامت روانی ذهنی به طور معمول با مصرف سبزیجات در شرکت کنندگان همراه بود.

نتایج مطالعات نشان می دهند مصرف میوه و سبزیجات عادت به انجام برخی از رفتار های مخرب مانند سیگار کشیدن را کاهش می دهد و رفتارهای صحیح و سلامت جسمانی را برای بدن به ارمغان می آورد.

هر نخ سیگار خطر انسداد ریوی را بیشتر می‌کند/دخانیات عامل تورم قوزک پا

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یک متخصص ریه با تعریف بیماری انسداد مزمن ریوی گفت: سرفه‌های مداوم و ترشح مقدار زیادی خلط سینه از علایم بیماری برونشیت مزمن ریه است. دخانیات عامل تخریب بافت ریه است و هر نخ آن باعث تخریب بیشتر می‌شود.

رضا محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، گفت: بیماری انسداد مزمن ریه از دو اختلال تنفسی شایع برونشیت مزمن یا التهاب نایژک‌های ریه ایجاد می‌شود یا به دلیل التهاب کیسه‌های هوای ریه به وجود می‌آید این دو اختلال بیماری‌های طولانی‌مدت و مزمنی هستند که عملکرد دستگاه تنفسی را با مشکل مواجه می‌کنند.

وی گفت: هر کدام از این دو اختلال ممکن است به تنهایی ایجاد شود اما بسیاری از افراد و بیماران با هر دو اختلال درگیر می‌شوند به همین دلیل آنها را افراد مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریوی شناسایی می‌کنیم.

محمدی افزود: برونشیت مزمن و التهاب کیسه‌های هوایی بیش از سایر افراد در کسانی دیده می‌شود که دخانیات مصرف می‌کنند چرا که خطر ابتلا به این بیماری با مصرف هر نخ سیگار افزایش می‌یابد و افرادی که هر روز بیش از یک پاکت سیگار مصرف می‌کنند اغلب به این بیماری مبتلا هستند.

این متخصص ریه ادامه داد: دلیل دیگری که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد استنشاق مواد آلاینده صنعتی در محیط‌های شهری است البته عامل ژنتیک هم در ایجاد این بیماری مؤثر است چون درصد کمی از مبتلایان به این بیماری دارای نوعی نقص ژنتیکی هم هستند.

* ریه‌ها چگونه کار می‌کنند

محمدی ادامه داد: با هر بار نفس کشیدن هوا از طریق دهان و بینی به درون نای کشیده می‌شود نای لوله‌ای به طول ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر است که در انتهای آن دو شاخه وجود دارد که هر شاخه به یک ریه وصل می‌شود. نایژه هر کدام از این شاخه‌هاست که پس از ورود به ریه به شاخه‌های نازک‌تری به نام نایژک تقسیم می‌شود. این نایژک‌ها کیسه‌های هوایی کوچکی دارند که از طریق آن اکسیژن به مویرگ‌های خونی منتقل شده و گردش خون در بدن انجام می‌شود.

وی افزود: در کنار این فرایند دی اکسیدکربن از طریق همان مویرگ‌ها به کیسه‌های هوا منتقل می‌شود تا از طریق این نایژک‌ها و در نهایت بینی یا دهان از بدن خارج شود که به این عمل بازدم می‌گویند.

وی گفت: سرفه‌های مداوم، ترشح مقدار زیادی خلط سینه از علایم بیماری برونشیت مزمن ریه است که نایژه‌ها نازک شده، انعطاف خود را از دست می‌دهند و ورود و خروج هوا به ریه با مشکل مواجه می‌شود در نتیجه فرد به حالت نفس نفس زدن می‌افتد.

این متخصص ریه گفت: افراد عادی دوره‌های کوتاه‌مدت را از این بیماری در زندگی خود تجربه می‌کنند که ممکن است حداکثر یک یا دو هفته طول بکشد اما در برونشیت مزمن این وضعیت ماهها و سالها باقی می‌ماند و بیمار برای مدت طولانی با مشکل سختی نفس و سرفه‌های مداوم درگیر است.

وی در رابطه اینکه با این بیماری چه باید کرد گفت: متأسفانه افراد سیگاری تصور می‌کنند مصرف سیگار ضررهای دائمی به ریه‌های آنها وارد می‌کند و راهی برای مقابله با آن وجود ندارد درست است که تخریب بافت ریه قابل درمان نیست اما ترک دخانیات در هر سن و در هر مرحله‌ای از پیشرفت این بیماری می‌کاهد حتی قطع مصرف دخانیات می‌تواند تنگی نفس و علایم این بیماری را کاهش دهد.

محمدی گفت: متأسفانه افراد مبتلا به این بیماری به عفونت‌های ریوی مبتلا می‌شوند حتی در این مدت ممکن است سطح اکسیژن خون آنها کاهش یابد و به دلیل نارسایی گردش خون پا یا قوزک پای آنها متورم شود در مواردی هم درمان‌های فوری و مقطعی در بیمارستان برای آنها تجویز می‌شود.

میانگین فاصله شروع مصرف مواد مخدر تا مرگ، سه سال است

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

مجری طرح بررسی مرگ و میر ناشی از سوء مصرف مواد سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: فاصله بین شروع مصرف مواد مخدر تا فوت افراد بر اثر سوء مصرف، به طور میانگین ۳٫۲ سال است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، محمدرضا قدیرزاده که در جلسه شبکه پایش و هشدار ستاد مبارزه با مواد مخدر، گزارش مرگ و میرهای ناشی از سوءمصرف مواد را تشریح می کرد افزود: مرگ های ناشی از سوءمصرف مواد دومین علت مرگهای غیر طبیعی پس از مرگهای ناشی از تصادفات در کشور است.

وی در خصوص میزان مرگ های ناشی از سوءمصرف مواد در مقایسه با سایر مرگهای غیرطبیعی اظهار داشت: از هر هزار فوت ثبت شده در کشور طی سال گذشته، علت ۸ فوت، ناشی از سوءمصرف مواد مخدر بوده است.

مجری طرح بررسی مرگ و میر ناشی از سوءمصرف مواد افزود: این بررسی پیرو انعقاد تفاهمنامه بین سازمان پزشکی قانونی کشور و ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام شده است که کماکان، فرم های آماری آن در حال رفع اشکال و تکمیل هستند.

به گفته این کارشناس سازمان پزشکی قانونی، از مجموع دو هزار و ۹۵۷ مرگ ناشی از سوءمصرف مواد در سال گذشته (۱۳۹۲)، اطلاعات دوهزار و ۳۹۶ نفر (۸۱ درصد کل مرگ ها) در فرم های آماری ثبت شد.

وی افزود: بر اساس شیوع مرگ های ناشی از مواد در هر ۱۰۰ هزار نفر، استان های همدان، اصفهان و تهران به ترتیب دارای بیشترین تعداد مرگ هستند.

قدیرزاده با اشاره به تشخیص هویت متوفیات ناشی از سوءمصرف مواد اظهار داشت: ۹۳ درصد از جامعه آماری این بررسی، شناسایی شده و ۷ درصد فاقد هویت بودند.

بر اساس این بررسی، ۹۵ درصد از متوفیان، تبعه ایران و ۵ درصد از کشورهای همسایه بودند. ۹۲ درصد از متوفیان مرد و ۸ درصد زن بودند.

قدیرزاده با اشاره به نحوه زندگی متوفیان ناشی از سوءمصرف مواد گفت: ۱۸ درصد از جامعه آماری به صورت مجرد، ۱۷ درصد نامعلوم و ۶۵ درصد با خانواده یا دیگران زندگی می کردند.

وی افزود: سن شروع مصرف مواد مخدر در این بررسی ۲۵ سال بوده است.

مجری طرح بررسی مرگ و میر ناشی از سوءمصرف، در خصوص بیشترین مرگ های ثبت شده در سال گذشته گفت: اردیبهشت، شهریور و تیر به ترتیب، سه ماه دارای بیشترین تعداد فوتی ناشی از سوءمصرف مواد بودند.

احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، ادیب زاده، معاون آموزش و پژوهش سازمان پزشکی قانونی کشور، فرید براتی سده، مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر، دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ها و اعضای کمیته هشدار و پایش اعتیاد، حاضرین در این جلسه بودند.

هفتاد درصد جوانان معتاد، مشکل روانی دارند

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یک روانپزشک گفت: ۷۰ درصد جوانانی که معتاد هستند و مواد اعتیادآور سنتی و صنعتی مصرف می‌کنند دچار یکی از انواع مشکلات روانی هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، شهلا کرمی با تأکید بر اینکه باید مسئله آزار جنسی کودکان مورد توجه قرار گیرد، افزود: والدین هوشیار باشند اگر فرزندشان از اختلال و اضطراب رنج می‌برد باید بلافاصله سلامت روحی و روانی او را بسنجند و از مشاور کمک بگیرند.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد جوانانی که معتاد می‌شوند دچار مشکلات روانی هستند، اظهار داشت: فردی که مواد مخدر صنعتی از جمله شیشه، حشیش و غیره مصرف می‌کند به دلیل مشکل روانی که دارد، سعی می‌کند به آرامش دست یابد، غافل از آنکه این موادمخدر علاوه بر تخریب روح، مغز و سایر اعضای بدن را نیز به مرور نابود می‌کند.

این روانپزشک با انتقاد از اینکه امروزه به دلیل مشغله‌های کاری و زندگی تجملاتی، والدین کمتر به مسائل و مشکلات فرزندان خود توجه می‌کنند، ادامه داد: خانواده مهمترین نهادی است که می‌تواند از همان بدو تولد با روش درست تربیتی، آینده‌ای عاری از هر گونه استعمال مواد مخدر و سایر موارد را برای فرزندان خود رقم زند.

کرمی همچنین در مورد رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر، گفت: یکی از تاثیرگذارترین برنامه‌هایی که می‌توان در مورد رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر انجام داد، ایجاد تفریحات سالم در قالب اوقات فراغت برای کودکان، نوجوانان و جوانان است.

وی تصریح کرد: اطلاع‌رسانی وسیع در مورد عوارض مواد مخدر از سوی نهادهای مختلف و کانون‌های فرهنگی و آموزش و بالا بردن آگاهی مردم از طریق رسانه‌ها امری خوب است اما کافی نیست باید به‌صورت عملیاتی به این موضوع ورود کرد.

این روانپزشک اضافه کرد: باید از همان دوران کودکی برنامه‌هایی برای آموزش و افزایش مهارت‌های زندگی طراحی کرد که وقتی آنان به سن نوجوانی و جوانی می‌رسند بر اساس مهارت‌هایی که یاد گرفته‌اند، خود به خود از اعتیاد دوری کنند.

اختلال سیستم روانی بدن در اثر استفاده مخدرهای صنعتی

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران هشدار داد: افراد به ویژه نوجوانان و جوانانی که مواد مخدر صنعتی از جمله شیشه، کوکائین، روانگردان‌ها و غیره حتی به صورت تفننی مصرف می‌کنند بعد از ۶ ماه تا یک‌سال، سیستم روانی‌شان مختل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، ایرج خسرونیا گفت: مصرف ماده مخدر تریاک افراد را مبتلا به برونشیت و بیماری‌های سیستم تنفسی می‌کند.

وی با بیان اینکه شیشه، مرفین، کوکائین و غیره روی سیستم مغزی اثر مستقیم گذاشته و منجر به بروز توهم و بی‌خیالی در فرد می‌شود، اظهار داشت: به مرور، کبد و کلیه و دستگاه گوارش فرد مصرف‌کننده نیز دچار مشکل می‌شود و حتی ممکن است منجر به فوت وی شود.

این متخصص بیماری‌های داخلی ادامه داد: ترکیبات مواد مخدر صنعتی، شیمیایی است و ناخالصی‌های زیادی دارد و بعد از دو تا سه ماه مصرف، شخص را از پای در می‌آورد.

خسرونیا معتقد است که باید در زمینه مبارزه با مواد مخدر، فرهنگ‌سازی شود زیرا به زور نمی‌توان جوانان را از گرایش به اعتیاد دوری کرد.

وی با اشاره به اینکه ارتباطات جمعی بهترین وسیله برای فرهنگ‌سازی درباره این موضوع است، اضافه کرد: اعتیاد یک موضوع اجتماعی بسیار پیچیده‌ای است و اصلاح زیربنای اقتصادی و فرهنگی و ‏از میان برداشتن برخی عوامل که به طور مستقیم منجر به اعتیاد افراد می‌شود از مواردی است که باید به آن توجه شود.

این عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور تصریح کرد: سودآوری قاچاق مواد مخدر همواره باعث تبلیغ گسترده آن در شبکه‌های ماهواره و مجازی می‌شود، با آگاه‌سازی و افزایش دانش جامعه بویژه خانواده‌ها، باید فرهنگ‌سازی کرد که به اینگونه تبلیغات توجه نشود و مسئولان نیز باید راهکارهایی را اتخاذ کنند که بتوانند با همکاری جامعه و ‏خانواده‌ها به مبارزه با اعتیاد بپردازند.‏

خسرونیا نقش ستاد مبارزه با مواد مخدر را در این راستا مهم دانست و گفت: با توجه به اینکه اعتیاد، شناخت جنبه‌های گوناگون مصرف مواد مخدر است، ستاد با شناخت درست ابعاد این مسئله و همکاری نهادهای مختلف می‌تواند مبارزه با مواد مخدر را به سامان‌تر، هماهنگ‌تر و مفیدتر پیگیری کند.

وی تاکید کرد: با دیدگاه علمی و اصولی نسبت به رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر می‌توان امیدوار بود و با خود مهارگری انسان‌ها، می‌توان زمینه هر گونه سوء استفاده دشمنان از حربه مواد مخدر را از بین برد.

رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران در ادامه از روش‌های غیراصولی برخی از مراکز ترک اعتیاد انتقاد کرد و گفت: مشاهده شده که در برخی از این مراکز پول هنگفتی برای درمان معتادان گرفته می‌شود ولی شیوه‌های درمانی آنها غیراصولی بوده و رفتارهای نامناسبی با معتادان می‌شود.

خسرونیا افزود: این برخوردها موجب سرخوردگی فرد ترک‌ کننده می‌شود و احتمال بازگشت وی به چرخه اعتیاد و آلوده شدن افراد دیگر بسیار زیاد است.

وی تصریح کرد: وجود و فعالیت این مراکز برای جامعه مضر است و باید نهادهای ذی‌ربط توجه وی‍ژه‌ای به آنها داشته و برخورد شدیدی کنند.

سیگار شما را به سرطان سر و گردن مبتلا می‌کند

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

سرطان سر و گردن که در حفره دهان و حنجره ایجاد می شود، بیشتر به مصرف دخانیات به خصوص سیگار بستگی دارد.
محمد رضا قوام نصیری،‌ رئیس انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: سرطان سر و گردن جزو سرطان‌های شایع در کشور محسوب می‌شود اما هنوز آمار دقیقی در خصوص ارتباط این نوع سرطان با بیماری دیابت ارائه نشده است.

وی افزود: به دلیل آنکه بیماری دیابت نیز مانند سرطان سر و گردن در ایران زیاد دیده می شود همچنین به دلیل ابتلای برخی بیماران دیابتی به سرطان سر و گردن برخی گمان کردند ارتباط مستقیمی بین بیماری دیابت و این نوع سرطان وجود دارد.

رئیس انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی با اشاره به شیوع دیابت به خصوص نوع ۲ آن در ایران بیان کرد: ارتباط خاصی بین دیابت و سرطان سر و گردن وجود ندارد.
عوامل موثر در ابتلای فرد به این نوع سرطان بسته به محل قرار گرفتن توده سرطانی متفاوت است.

قوام نصیری اظهار داشت: سرطان سر و گردن که در حفره دهان و حنجره ایجاد می‌شود با مصرف دخانیات به خصوص سیگار بستگی دارد. همچنین این نوع سرطان به دلیل تحریکات موضعی برگ توتون در افراد ایجاد می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: وجود ارتباط میان سرطان سر و گردن و بیماری دیابت در مقالات علمی بیان نشده و هنوز به اثبات نرسیده است.

این ماده پروتئینی غذا داروی ترک سیگار می‌شود

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یکی از چاشنی‌ها و خوراکی‌های لذیذ می‌تواند نقش درمان اعتیاد به سیگار را در افراد سیگاری داشته باشد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ پژوهشگران نوع خاصی از قارچ را به تازگی کشف کرده اند که دارای نوعی اثر روانی و درمانی بر افراد معتاد به سیگار است و می‌تواند آنها را درمان کند.

گفتنی است، اثر درمانی این قارچ خوراکی توسط پژوهشگران دانشگاه جان هاپکیز کشف شده است.

بررسی‌ها نشان می دهند،  این قارچ که از دسته psilocybin ها است در آزمایشی به مدت ۸ هفته به افراد سیگاری داوطلب که ۱۵ نفر بوده‌اند خورانده شده و پس از این مدت ۱۲ نفر از آنها سیگار را ترک کرده‌اند.

کارشناسان اعتقاد دارند، این قارچ سبب ایجاد نوعی واکنش بیولوژیک خاص در افراد سیگاری و بهبود آنها می شود.

افزایش مصرف و کاهش سن مصرف کنندگان مواد دخانی

شهریور ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: از زمان تصویب قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در کشور نه تنها به اهداف مذکور در قانون نرسیده‌ایم، بلکه شاهد افزایش مصرف قلیان و کاهش سن مصرف کنندگان در کشور بودیم که این نشان از ضعف در نظارت‌ها دارد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، عبدالرحمان رستمیان با بیان این که قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در کشور از سال ۱۳۸۵ به تصویب رسید، افزود: قانونی که در بیشتر کشورها وجود دارد و یک قانون بین المللی و قابل اجراست، چرا که بسیاری از بیماری‌ها از جمله قلب و عروق، سرطان و کاهش طول عمر افراد به دلیل مصرف مواد دخانی است، پس چه کاری مهم تر از جلوگیری از مصرف سیگار و قلیان.

وی با بیان این که نظارت های متعددی از سوی همکاران بهداشت، نیروی انتظامی، اصناف انجام می شود، ادامه داد: نظارت های از سوی نهادهای مختلف انجام می شود تا بتوانیم از عرضه مواد دخانی در اماکن عمومی جلوگیری کنیم؛ اما در برخی از استانها به دلیل عملکرد مناسب موفق و در برخی دیگر ناموفق عمل کردیم.

رستمیان با بیان این که در حال حاضر قانون و برنامه برای کاهش مصرف داریم، اما در نظارت و اجرا ناموفق و ضعف داریم، اظهارکرد: البته هر ساله گزارش عملکرد سازمان ها و وزارتخانه هایی که موظف به اجرای قانون هستند به کمیسیون بهداشت مجلس ارائه می شود که سال گذشته خیلی از این گزارش ها ناقص بوده است. سازمان های مربوطه وظیفه دارند که هر ۶ ماه گزارش علمکرد دهند.

وی با بیان این که قرار بود از ابتدای سال ۸۵ با تصویب قانون جامعه کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در کشور مالیات مواد دخانی در سال ۱۰ درصد افزایش یابد، ادامه داد: این موضوع از سال گذشته اجرایی شده است و هزینه های آن، سال گذشته ۱۸۰ میلیارد تومان، به نهادهایی چون شهرداری، وزارت بهداشت، آموزش و پرورش و صدا و سیما داده می شود تا در راستای کاهش مصرف مواد دخانی و فرهنگ سازی در این زمینه گام بردارند، بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شد

افزایش مالیات هر کالای آسیب رسان همچون سیگار باعث خرید کم تر طبقات متوسط جامعه و کاهش مصرف مواد دخانی در این قشر و افزایش سلامتی آن ها می شود، لذا باید تلاش کنیم تا هر سال برای حفظ سلامتی مردم عوارض مواد دخانی را افرایش دهیم.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان اظهارکرد: نظارت‌ها باید بیشتر و با جدیت پیگیری شود، کاربری اماکن ارائه مواد دخانی تغییر یابد و دیگر مجوز فعالیت به این گونه اماکن داده نشود، پرکردن صحیح اوقات فراغت نوجوانان و جوانان، افزایش مالیات مواد دخانی در کشور به طور سالانه، فرهنگسازی از طریق رسانه و سازمان‌های فرهنگی و آموزشی کشور از جمله مواردی است که می تواند به کاهش مصرف مواد دخانی در کشور شود.

یک محصول دخانی مرگبار، فلزی‌های سمی به آسمان می‌فرستد

شهریور ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یکی از محصولات دخانی که به تازگی در دنیا متداول شد،ه می‌تواند به شدت هوای اطراف خود را آلوده سازد.
به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران ، کار‌شناسان هشدار میدهند دود ناشی از سیگار الکترونیکی مشهور به cigarette شامل فلزهای سنگین است.

کار‌شناسان هشدار می‌دهند؛ این فلزات سنگین که در دود این محصول وجود دارند از دهانه بدنه دستگاه خارج شده و می‌توانند به شدت برای سلامت افراد و آلودگی محیط زیست فاجعه بار باشند.

کار‌شناسان با وجود کم خطر بودن سیگار الکترونیکی به نسبت سیگار سنتی مصرف آن را اکیدا خطرناک اعلام کرده‌اند، زیرا می‌تواند سبب ابتلای افراد به سرطان شود.

پدیده یی نوظهور به نام اعتیاد نوزادان

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

نوزادی چهار ماهه، بر اثر مصرف اجباری مواد مخدر اوردوز کرده و در بیمارستان بستری می شود. در بیمارستان مشخص می شود که نوزاد به نوعی نارسایی قلبی هم مبتلاست. پس از گذشت حدود یک ماه عرشیا در اوج بی پناهی و تنهایی در بیمارستان فوت می کند.

چهار ماهه. متولد محله اوراقچی های شوش. مادر اعتیاد دارد، پدر هم همین طور. عرشیا در بطن مادر با مواد مخدر آشنا می شود و آن را با تمام گوشت و پوست لمس می کند و گویی اولین هدیه یی است که از مادر دریافت می کند. مادری که خود قربانی است، قربانی سیستمی که آدم ها بی آنکه انتخاب کنند و بخواهند واردش می شوند و بی آنکه بخواهند حضورشان در آن تثبیت می شود. چرخه یی به نام اعتیاد.
عرشیا چهار ماه زمین ما را در بدترین شرایط ممکن تحمل کرد. بی مهری را به نیکی لمس و تنهایی را با سلول هایش درک کرد و رنج را لحظه به لحظه نفس کشید. عرشیا رفت اما هنوز در میان سرعت زدگی زندگی ما عرشیاها به دنیا می آیند، نفس می کشند و می روند… اما ما درگیر مسائل پر اهمیت زندگی خودمان هستیم و عرشیا، یاسین، عنایت و هزاران نوزاد دیگر جورکش بی تفاوتی های ما می شوند.
قصه، قصه تکرار است. قصه همیشگی رنج ، درد ، تنهایی و فقر. فقر مالی و فرهنگی. قصه، قصه کوچه های تنگ و باریک و دود گرفته است و فرزندانی که در خانه های توسری خورده این کوچه ها در میان دود و سیاهی متولد می شوند. در میان نشئگی و خماری پدر و مادری که نمی دانند چرا بچه دار می شوند. نمی دانند چگونه می شود چرخه رنج خانه هاشان را محدود کنند و چگونه راهی را انتخاب کنند که دیگر کسی ناخواسته اسیر چرخه درد و اعتیاد نشود. هر چند که بعضی هم این معصومیت های کوچک را به این دنیا فرا می خوانند تا مسوولیت تمام کوتاهی ها و نبودن هایشان را به عهده بگیرد و بشود نان آور خانه یی که در آن همه اعضا قربانی اند. قربانی دیوی به نام افیون.
داستان یاسین و یاسین ها، عرشیا و عرشیاها همین است. نوزادی که دوران جنینی را شریک اعتیاد مادر می شود و با همین میراث هم متولد می شود. نوزاد معتاد هم پدیده یی است. نوزادان معتاد به کراک، شیشه و تریاک. نوزادانی که هر روز بر آمارشان اضافه می شود و همچنان خلاقوانینی که نبوده و نیست بر شمار این کودکان می افزاید.
یاسین کمتر از یک سال پیش در کوچه های کج و معوج محله اوراقچی های شوش متولد شد. حالامدتی است مقیم یکی از مراکز بهزیستی است. چند روزه بود که تشنج کرد و رابطین جمعیت امام علی(ع) او را به بیمارستان رساندند و تشخیص پزشکان گفت که بر اثر استنشاق دود مواد مخدر اوردوز کرده است و بعد مشخص شد مادر برای آرام کردن نوزاد چند روزه اش به او متادون خورانده است. قانون پدر و مادر را فاقد صلاحیت نگهداری از فرزندشان تشخیص داد و سرپرستی یاسین به بهزیستی سپرده شد.
حالااما مادر پس از کمتر از یک سال باز هم باردار است. یاسینی دیگر در راه رسیدن به دنیایی است که در آن قرار است با دود مواد و شربت متادون آرام گیرد و چند صباحی بعد اجاره داده شود برای تکدی گری یا فروخته شود و جسمش تاراج شود برای قاچاق اعضای بدن یا عضوی جدید شود در چرخه خرید و فروش و مصرف مواد مخدر.
عرشیا چند ماه پیش در همسایگی یاسین متولد شد. مادر اعتیاد دارد، پدر و مادر بزرگ هم همین طور. مادر برای خرید از خانه خارج می شود و وقتی باز می گردد حال عرشیا حال همیشگی نیست. اما این مساله چندان اهمیتی هم ندارد. تا اینکه خاله عرشیا متوجه تشنج نوزاد می شود. بیمارستان می گوید اوردوز کرده و بعد از آزمایشات مشخص می شود که در خونش مورفین وجود دارد. ظاهرا پدربزرگ برای ساکت کردن نوزاد چهار ماهه به او تریاک خورانده. عرشیا در بیمارستان بستری می شود و بعد از مدتی مشخص می شود که به طور مادرزادی مبتلابه نارسایی قلبی هم هست. در تمام طول مدتی که نوزاد در بیمارستان است، مادر همچنان دست از بساط افیون نکشیده. نوزادی تنها زیر انبوهی از سرم و دستگاه، تنهای تنها با مرگ می جنگد… گویی رسالت مادر تنها به دنیا آوردن او بود، او باید خود بزرگ شود و قد بکشد تا به جایی برسد که بتواند مشکلات مالی خانه را حل کند.
آری کوچه هایی که امکانات، رفاه، فرهنگ، بهداشت سهم کمتری در آن دارد، محلی شده برای افزایش نرخ جمعیت. مراکز بهداشت دیگر امکانات رایگان برای کنترل باروری در اختیار زنان نمی گذارند. شوهرانی که بعضا معتادان تزریقی هستند و آلوده به ایدز، هپاتیت و هزاران بیماری دیگر و با وجود قانون جدید منع استفاده از ابزار کنترل بارداری، بیماری های اینچنینی هم افزایش خواهد یافت.
حال سوالی که پیش می آید این است که متولیان امر، چقدر با مسائل مردم حاشیه نشین آشنا هستند؟ و چقدر از آمار روز افزون نوزادان معتاد مطلع اند و آیا با علم به این موارد، دستور ممنوعیت توزیع رایگان لوازم پیشگیری از بارداری را در خانه های سلامت صادر کرده اند؟
آیا بهتر نیست سری به محلات حاشیه بزنیم و از وضعیت وخیم بهداشت و فرهنگ مردم حاشیه نشین مطلع باشیم تا اینچنین طرح هایی را ارائه نکنیم که باعث نگرانی فعالان اجتماعی می شود چراکه فعالان حوزه های مختلف اجتماعی به خوبی می دانند که فقر مالی، فرهنگی و بهداشتی در مناطق جنوب شهر و مناطق حاشیه نشین چه بر سر فرزندان و آینده سازان این کشور آورده و می آورد و خوب می دانند که اعتیاد چگونه به تمام نسوج و تار و پود بنیان خانواده ها رسوخ کرده و هر روز پدیده نویی را تقدیم اجتماع می کند که نو ترینش اعتیاد نوزادان و کودکان و پایین آمدن سن اعتیاد است. کودکانی که در سیستم اداری کشور حتی نام شان هم ثبت نشده و شناسنامه یی برایشان صادر نشده تا بدانیم که آمار کودکان حاشیه نشین و پر معضل چگونه و با چه سرعتی رو به افزایش است، تا این طور ازسر بی اطلاعی قانون تصویب نکنیم.
کودکان مهاجر هم به نوبه خود معضلات اینچنینی دارند و خانواده هایی که معتقدند تنها مسوولیتی که دارند سیر کردن شکم فرزندان شان است و آن هم که «خدا بزرگ است» پس جای هیچ نگرانی ای نیست که خانه یی فرزندانی داشته باشد که هر کدام گوشه یی از معضلات جامعه را پوشش می دهند و یکی بر اثر زایمان در منزل دچار مشکل می شود و دیگری قربانی ازدواج زود هنگام است و یکی هم می شود طعمه سوداگران چرخه افیون و آن دیگری زورگیری را پیشه می کند و خدا هم همچنان بزرگ است.
و باز هم در پایان ضرورت نگاهی جامع تر در بحث تحدید موالید را متذکر می شویم که این قانون و طرح چنین قانون هایی مستلزم نگاهی جامع تر و دقیق تر و موشکافانه تر در مسائل تمامی اقشار جامعه است. ای کاش کمی هم گوش فرا دهیم به فریاد یاسین هایی که در گوش های سنگین شهر هر روز بلند است و خواب گران ما مجال نمی دهد تا نگاهی هر چند گذرا به آمار نانوشته نوزادان معتاد بیندازیم که چگونه زیر پوست شهرمان می خزند و قرار است آینده یی را برایمان بسازند که پایه هایش بر فساد، افیون، فقر و چرکابه های بی تفاوتی است.

منبع: روزنامه اعتماد

قدرت تخریب شیشه سیصدوسی برابر تریاک است

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

کوتاهی و سهل انگاری در این خصوص دامنه شعله‌های این آتش را بیشتر خواهد کرد اما هوشیاری ، کنترل و نظارت ، مدیریت درست و مبارزه اجتماعی با مواد مخدر از گسترش آن جلوگیری می‌کند.

دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه قدرت تخریب مواد مخدر صنعتی بیشتر از سنتی است گفت: قدرت تخریب شیشه ۱۰ برابر هروئین و بیش از ۳۳۰ برابر تریاک می‌باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، محمدعلی نصرتی در جلسه با مدیران صنعتی کارخانه تراکتور سازی ایران که به منظور آشنایی با پیامدهای سوء مصرف مواد مخدر برگزار شد، گفت: زمانی مشکل ما در ارتباط با مواد مخدر سنتی بود اما امروز مواد مخدر صنعتی در اشکال مختلف و پیچیده و با پیامدهای خطرناک جزو بزرگترین دغدغه ها و نگرانی های مردم جهان محسوب شده است.

وی در خصوص مقایسه قدرت تخریب مواد مخدر سنتی و صنعتی گفت: قدرت تخریب مواد مخدر صنعتی به مراتب خیلی بیشتر از مواد مخدر سنتی است به گونه ای که قدرت تخریب شیشه ۱۰ برابر هروئین و بیش از ۳۳۰ برابر تریاک می باشد.

دبیر شورا عمده تفاوت شیشه با مواد مخدر سنتی را چنین توصیف کرد: هنگامی که فرد معتاد به تریاک در زمان نئشگی به دنبال مواد است رفتار خطرناکی از خود نشان می دهد اما کسی که معتاد به شیشه است با توجه به تاثیرات بسیار شدید آن بر روی سیستم عصبی، موقعی که شیشه مصرف کرد رفتار فوق العاده خطرناک و جنون آمیزی از خود نشان می دهد.

نصرتی گفت: یکی از بزرگترین معضلات ما قاچاق پیش سازهای مواد مخدر به داخل کشور است به طوری که در سال ۹۲ شاهد کشف ۱۵ کارگاه شیشه توسط سازمان های مربوطه در استان بودیم که این رقم در مقایسه با سال ۹۱ هفت برابر بیشتر بوده است که نشان از عمق خطر و تبعات ویرانگر آن دارد.

وی در ادامه ضمن ابراز نگرانی از شیوع مواد مخدربه مراکز اقتصادی و گارگری خاطر نشان کرد: شعاع گسترش اعتیاد در جامعه همچون بیماری های واگیردار است ، نباید اجازه بدهیم مراکز اقتصادی و کارگری کشور دچار این بلای خانمان سوز شوند که در غیر این صورت شاهد تبعات دردسر ساز و جبران ناپذیری در این زمینه خواهیم بود. کوتاهی و سهل انکاری در این خصوص دامنه شعله‌های این آتش را بیشتر خواهد کرد اما هوشیاری ، کنترل و نظارت ، مدیریت درست و مبارزه اجتماعی با مواد مخدر از گسترش آن جلوگیری می‌کند.

نصرتی افزود: براساس مستندات علمی بدست آمده از جمله دلایل مصرف مواد مخدر، کنجکاوی ، لذت جویی و اغفال از طریق دوستان و همسالان نااهل می باشد و عمده محلات مصرف آن منازل دوستان و همسالان و خانه های مجردی است که این امر نظارت و کنترل دوچندان بیشتر خانواده ها را در خصوص فرزندانشان بر می‌انگیزد.

دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان در پایان گفت: تمامی کارشناسان، متخصصان وصاحبان فکر و اندیشه که دل در گرو خدمت به مملکت و مردم دارند و می خواهند جامعه پاک و جوانان پاکدامن داشته باشند و هویت و ارزشهای آن از هر توطئه و تهاجم در امان باشد ، باید به میدان بیایند و ما را در این جهاد بزرگ یاری کنند.

وجود بیش از یک میلیون کودک معتاد در کشور

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

گرچه معتادان به مواد مخدر، همگی به نوعی قربانی محسوب می‌شوند اما در این میان هستند کسانی که ناخواسته درگیر این معضل شده و گاه مجبورند تا پایان عمر با آن دست و پنجه نرم کنند و آینده خود را در این میان تیره و تاریک ببینند؛ فرزندانی که با به ارث بردن ژن‌های اعتیاد از والدین معتاد خود، ناخواسته و بدون هیچ دخالتی درگیر دیو افیون شده‌اند، یکی از معضلات جامعه امروزی ما هستند.

قصه، قصه رنج، درد، تنهایی و فقر است. اگر نگوییم فقر مالی، فقر فرهنگی پدران و مادرانی که آینده فرزندانشان را به دست تباهی می‌سپارند از مهمترین دلایل وقوع این پدیده است. فکر کردن به وضعیت کودکانی که در میان نشئگی و خماری پدر و مادری که نمی‌دانند چرا بچه‌دار می‌شوند، به دنیا آمده، رشد می‌کنند و بزرگ می‌شوند بسیار ناراحت‌کننده است. نوزادی که دوران جنینی را شریک اعتیاد مادر شده و با همین میراث هم متولد می‌شود. نوزاد معتاد پدیده‌ای است که بر آمارشان اضافه می‌شود.طبق یافته‌های پزشکی زمان خروج مواد از بدن نوزاد سال‌ها به طول می‌انجامد آن هم در صورتی که، در معرض این مواد نباشد زیرا، اثرات مواد از طریق جفت به جنین وارد و در هنگام تولد آثار مسمومیت به مواد مخدر و نشانه‌های ترک آن از جمله آبریزش بینی، عطسه و خمیازه، تشنج، پرش‌های عضلانی، عدم شیر خوردن کافی، کم خونی، اسهال و استفراغ دیده می‌شود. بعد از آن نیز زمینه ساز بروز بیماری‌های گوارشی و تنفسی در نوزاد شده و باعث ایجاد اختلالات شخصیتی و روانی و احتمال انتقال بیماری‌هایی مانند هپاتیت ویروسی و ایدز می‌شود.
آسیب های اجتماعی ناشی از والدین معتاد
علاوه بر مساله اعتیاد در نوزادان، به‌طور کلی والدین معتاد اثرات نامطلوب دیگری هم بر جامعه گذاشته و جامعه را دچار آسیب‌های اجتماعی دیگری می‌کنند چرا که، هستند والدینی که دست به هر کاری برای گذراندن امرار معاش خود می‌زنند ؛ از فروش کودکان و وسیله‌ قرار دادن آنها برای تهیه مواد گرفته تا به خطر انداختن کودکانشان. به گفته یک کارشناس آسیب‌های اجتماعی برخی از والدین معتاد، با معتاد کردن کودکان خود، آنها را به خود وابسته می‌کنند تا در صورت نیاز به آنها مواد نرسانده تا آنها کار مورد نظر والدین خود را انجام دهند.اعتیاد والدین همچنین، اصلی‌ترین علت بی‌سرپرستی کودکان محسوب می‌شود؛ کودکان بی‌سرپرستی که بدون خواست و اراده خود و به دلیل مشکلات خانواده به ویژه والدین خود به وضعیت و شرایطی ناخواسته دچار شده‌اند.از سایر آسیب‌های اجتماعی یادشده که بگذریم، چیزی که در اینجا بیشتر مدنظر است به خطر انداختن سلامت کودکان معصوم و بی‌گناهی است که بدون اینکه طعم خوش زندگی را بچشند توسط والدین خود اسیر مواد مخدر می‌شوند و به این شکل زندگی و آینده آنها نابود می‌شود.هرچند آمار دقیقی از تعداد کودکان درگیر اعتیاد در کشور وجود ندارد و آنچه بیان می‌شود تخمین کارشناسان است اما، برخی کارشناسان معتقدند که حدود دو میلیون معتاد در کشور وجود دارد که اگر خانواده هر معتاد را ۴ نفر در نظر بگیریم و در هر خانواده دو کودک وجود داشته باشد و از میان تمام این کودکان یک سوم آنان درگیر اعتیاد باشند بیش از یک میلیون کودک در کشور با اعتیاد درگیر هستند.
مشکلات نوزادان معتاد تمامی ندارد
مریم ویسی‌زاده، متخصص اطفال درباره اعتیاد نوزادان به آرمان می‌گوید: موضوع اعتیاد جنین و نوزاد در ایران درگیر یک دور تسلسل باطل است و تا نهادها و سازمان‌های مختلف دست به‌دست یکدیگر ندهند، این معضل برطرف نمی‌شود؛ معضلی که به‌طور حتم بر سلامت نسل آینده تاثیر زیادی خواهد داشت.او می‌افزاید: متاسفانه مخدرهای جدید، خیلی در ظاهر فرد نمود پیدا نمی‌کند و به سختی می‌توان از چهره فرد قضاوت کرد. اعتیاد هنوز در جامعه قبحی دارد و هیچ کس به راحتی این موضوع را بیان نمی‌کند. مادرهای باردار هم معمولا دیر به اعتیادشان اعتراف می‌کنند و این موضوع در روند درمان و زایمان مشکل‌های بسیاری را به وجود می‌آورد. تنها اگر مجبور به سزارین شویم، چون مادر باید بیهوش شود و متخصص بیهوشی به او توضیح می‌دهد که اگر معتاد باشد چه مشکل‌ها و عوارضی حین جراحی به وجود می‌آید، اعتراف می‌کند. هر چند که معمولا، راست یا دروغ، می‌گویند ترک کرده‌اند یا در مرحله ترک هستند. البته حتی اگر مادر هم چیزی نگوید، از حالات بچه می‌توان متوجه شد که مادر معتاد است. این مادران به پیگیری‌های خاصی احتیاج دارند تا ما به عنوان پزشک واقعیت و سابقه قبلی آنها را بدانیم تا بتوانیم در درمان مادر و کودک موفق باشیم.

ویسی‌زاده در رابطه با ترک دادن نوزادان معتاد تصریح می‌کند: معمولا در خانه نمی‌توان نوزاد را ترک داد چرا که، هم به دارو احتیاج دارد و هم آنقدر بی قرار است که نمی‌توان او را آرام کرد. نوزاد در بیمارستان وارد فاز نشانگان ترک نوزاد می‌شود. ما با توجه به علائم نوزاد، درجه‌ای به میزان اعتیاد او می‌دهیم و درمان را آغاز می‌کنیم. تشنج، استفراغ، بی قراری و میزان تحریک پذیری از نشانه‌هایی محسوب می‌شود که توجه ویژه‌ای به آن می‌کنیم. ممکن است ترک را با مرفین آغاز کنیم. اگر تشنج داشته باشد،« فنوباربیتال» برایش تجویز می‌شود که با توجه به روند بهبودی نوزاد، دوز آن تغییر می‌کند اما، در هرحال مدت ترک نوزاد، بستگی به مقاومت بدن نوزاد و زمان و میزان مصرف مادر دارد. وضعیت کبدی بچه تاثیر زیادی در ترک دارد وقتی دوز «فنوباربیتال» را بالا می‌بریم بعضی بچه‌ها کم طاقت می‌شوند و وقتی کم می‌کنیم، خواب آلوده. بین ۱۰ تا ۱۴ روز طول می‌کشد که کودک بهبود پیدا کند. او ادامه می‌دهد: اما مشکل اینجاست که با آغاز دوران شیردهی نوزاد دوباره در معرض خطر قرار دارد؛ هر چند که ما این خطر را به مادران گوشزد می‌کنیم.
پیشگیری از اعتیاد
یک کارشناس حوزه اعتیاد و همچنین فعال حقوق کودکان در رابطه با این آسیب اجتماعی می‌گوید: بخشی از این مساله به آگاهی دادن در سطح عموم بازمی‌گردد. به عبارت دیگر مسیر اعتیاد مهم نیست بلکه افراد معتاد اهمیت دارند به ویژه زنانی که به عنوان مادر واسط انتقال اعتیاد به فرزندانشان خواهند بود. از این رو بسیاری از زنان ممکن است از این موضوع مطلع نباشند که اعتیاد آنان چه تبعات منفی را برای کودکانشان به همراه دارد.ثریا عزیز پناه می‌افزاید: آگاهی‌رسانی در مراکز و مکان‌های عمومی و جاهایی که می‌دانیم معتادان زیاد حضور پیدا می‌کنند، می‌تواند مثمرثمر باشد بنابراین، آموزش و آگاهی رسانی از طریق رسانه‌های جمعی و سیاست‌گذاری کلان در این حوزه از سوی دولت می‌تواند راهکار مناسبی باشد.

او ادامه می‌دهد: البته در بسیاری از موارد زنان معتاد در زندگی خود با آن چنان آشفتگی مواجه هستند که ممکن است این موضوع اهمیتی برایشان نداشته یا قدرت درک این مساله را نداشته باشند. از این رو در مرحله دوم غربالگری و شناسایی و درمان این کودکان از همان بدو تولد می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد. گرچه در هرحال بخشی از این گروه از این شمول خارج شده و درگیر تبعات این پدیده می‌شوند.پیشگیری از اعتیاد کودکان راهی برای جلوگیری از افزایش آسیب‌های اجتماعی است. بنابر اظهارات کارشناسان، پیشگیری از اعتیاد اولین اقدامات برای نجات کودکان معتاد باید از همان دوران کودکی و قبل از ورود به دبستان آغاز شود تا نتیجه بهتری به دست آید. هر قدر از این قضیه غافل شویم در دوره‌های بعدی رشد جامعه و خانواده با چالش مواجه خواهد شد و آسیب‌های اجتماعی بیشتری جامعه را فراخواهد گرفت.

هر سه ساعت یک معتاد می‌میرد

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

رییس جمعیت تولد دوباره با اشاره به مرگ هشت معتاد در شبانه روز در کشور ‏گفت: پیشگیری از مرگ و میر باید در برنامه‌های کاهش آسیب ستاد مبارزه با ‏مواد مخدر قرار گیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، عباس دیلمی‌زاده با بیان اینکه معتاد هم یک انسان است و مرگ روزانه هشت معتاد و هر سه ‏ساعت یک معتاد، مساله بسیار با اهمیتی است، گفت: عموم گزارش‌هایی که از مرگ و میر معتادان اعلام می‌شود ناشی ‏از اور دوز است، به این نحو که معتادان پس از سم‌زدایی و پاک شدن ‏تصور می‌کنند به همان مقدار مصرف قبل ترک می‌توانند مواد استفاده کنند و ‏به همین دلیل با اولین مصرف اور دوز کرده و فوت می‌کنند.‏

رییس جمعیت تولد دوباره تصریح کرد: با توجه به این روند افراد معتادی که ‏در چرخه درمان قرار می‌گیرند نیاز به مراقبت بیشتری دارند و بر همین ‏اساس ادغام برنامه پیشگیری از مرگ و میر معتادان تحت درمان در برنامه ‏کاهش آسیب ستاد مبارزه با مواد مخدر الزامی است تا از این گونه مرگ ‏و میرها جلوگیری شود.‏

دیلمی‌زاده با تاکید بر اینکه عاقبت اعتیاد، اور دوز و مرگ است تاکید کرد: ‏خانواده‌ها و افراد باید بدانند که در هر سنی وارد چرخه اعتیاد شوند عاقبت ‏خوبی نخواهند داشت و هر نوع مواد مصرف کنند در نهایت به اور دوز و ‏مرگ ختم خواهد شد.‏

فاز جدید اعتیاد در بچه پولدارها

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

جنس اعتیادشان با بقیه فرق دارد چون جنسشان فرق می‌کند. جنس‌هایشان به اسم جنس «بچه‌پولدارها» معروف است. کوک، علف (ماری‌جوانا یا گل) و ال‌اس‌دی (اسید) پرطرفدارترین مواد بین آنهاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق،به طرف پیانو که گوشه‌ای از خانه مجللشان را اشغال کرده، رفت. شروع به نواختن که می‌کند، دستش نمی‌رود. در پس‌وپیش ذهنش نت‌ها را جست‌وجو می‌کند ولی تمامی نت‌های دنیا از خاطرش رفته است. مایوسانه در پیانو را می‌بندد و بلند می‌شود. گذر از چند کوچه‌پس‌کوچه خیابان فرشته پشت برج‌هایی که با فاصله یک‌طبقه از هم بالاوپایین می‌شوند به یکی از خانه‌ها که ظاهر خیره‌کننده‌ای دارد، می‌رسد. خانه‌ای که «آیدا» در آن ساکن است. آفتاب محصورشده پشت درختان روبه‌روی خانه به صورت نوار باریکی روی کوچه افتاده. آیدا تازه پا به ۱۸سالگی گذاشته است. دختر یکی از کارخانه‌داران بزرگ که کارخانه‌های پدرش از انگشتان‌دست هم فراتر می‌رود.

در آسانسور باز می‌شود. با آن چشمان براق و پوست عسلی‌رنگ، سگ تریرش را که بغل گرفته به سمت خانه هل می‌دهد. خودش بعد از سگ وارد می‌شود. کلاس خصوصی بدنسازی خواهرش مجبورش کرده دو، سه ساعتی را در استخر خانه سرگرم باشد. معلم فیزیکش را که چند دقیقه‌ای به انتظارش نشسته بود به سمت اتاق هدایت می‌کند. دو سال اقامت در دوبی «سارا» را یک‌سال از همسن‌وسال‌هایش عقب انداخته «اگر با پدرم نرفته بودم حالا پیش‌دانشگاهی بودم.» سه سال قبل سوار بر سی‌ال‌اس یشمی‌رنگ پدر بود که دو نفری به سمت فرودگاه رفتند.

سارا از میهمانی‌های چند شب گذشته‌اش می‌گوید. پیداکردن موادی مثل گل در این میهمانی‌ها خیلی راحت است. مصرف‌کردن هم راحت‌تر؛ میهمانی‌ای که از بیرون به آن «میهمانی بالاشهری‌ها» گفته می‌شود… سارا با خونسردی تمام از مصرف بی‌دغدغه همه همسن‌وسالانش برای لحظه‌ای شادی می‌گوید. اینکه سن مصرف موادی مثل گل روزبه‌روز کمتر می‌شود.

موزیک ایتالیایی رامازوتی فضا را پر می‌کند. موسیقی او را به ایتالیا می‌برد. میلان؛ مرکز مد جهان. جاه‌وجلال دنیای مد غرقش کرده تا آنجا که رشته معماری را در ایران رها می‌کند. به سمت میلان پرواز می‌کند تا واحدهای طراحی لباس را یکی پس از دیگری پاس کند. مقصدش می‌شود دانشگاه کانسیگرو، عشقش می‌شود طراحی لباس. «کیوان» ۲۳ساله است که پالوتلو (صاحب برندی معروف) کارش را می‌پسندد. «وقتی پالوتلو کارم را دید بهم پیشنهاد کار داد، منم مجبور شدم درس را در ایتالیا ول کنم» این را می‌گوید و قهوه‌اش را سرمی‌کشد. رامازوتی هنوز آن انجل را می‌خواند.

ضبط ماشین را خاموش می‌کند از ماشین که پیاده می‌شود چنان شق‌ورق راه می‌رود تا رفتار شاهزاده‌وارش را به رخ همه بکشد. درخشش آفتاب روی نگین‌های ساعت رولکسی که به دست بسته نگاه‌ها را خیره می‌کند. عینک دیور مشکی‌رنگ را بالای سرش می‌برد. کیف هرمس را باز می‌کند. سوییچ را داخل آن می‌اندازد و به طرف خانه مجللشان حرکت می‌کند. «روژین» خانواده تحصیلکرده‌ای دارد و ۱۹سالی که از زندگی‌اش گذشته به مهربانی و سادگی بین دوستانش شهره بوده.

«از ۱۹سالگی همه چیز داشتم، پول، ماشین و… دوست داشتم استقلال داشته باشم. اوایل پدرم موافقت نمی‌کرد ولی وقتی دید خودم اندازه خودمو می‌دونم و هرکسی را به خانه راه نمی‌دهم، اعتمادش جلب شد و یکی از خانه‌هایش را در خیابان نیاوران به من داد.» حرفش را که تمام می‌کند دستی به مدل موهای کلاسیکش می‌کشد.

«آریا» با قدرت پدال گاز را تا انتها فشار می‌دهد کیلومترشمار از جا کنده می‌شود. صدای آهنگ راک گوشخراش اتوبان را انباشته. با کمی چپ‌وراست رفتن وارد لاین سرعت می‌شود و ویراژ می‌دهد.

***
«من مشکلم از بابام شروع شد. پدرم چهارسال پیش، ما را ول کرد و رفت انگلیس. تو بدترین‌سن تنها شدم. با رفتن پدرم تمام انگیزه‌هام دونه‌دونه رفت. چون من عاشق پدرم بودم.» آیدا قلاب توجیه را به‌سمت پدرش و زندگی تلخی که برای او باقی گذاشته ‌گیر می‌دهد. توجیهش این می‌شود که از زندگی ناامید باشد که دور آینده را خط بکشد و روزگارش را در دورهمی‌هایی خلاصه کند که ماری‌جوانا نقل محفلشان است.

سارا هم مثل آیدا تقصیر را به گردن پدرش می‌اندازد که زندگی او را به جهنم تبدیل کرده و او را به سمت ماری‌جوانا سوق داده است: «تا چند سال پیش همه چیز خوب بود. پدرم دست‌به‌زن داشت جز برای من. بداخلاق بود الا برای من. حتی یک‌روز به‌روی خواهرم اسلحه کشید. کلا آدم روانی‌ای بود اما من سوگلی پدرم بودم» تا اینکه ورق برای سارا هم برمی‌گردد و از تمام محبت‌های پدر بی‌نصیب می‌ماند چون پدر دیگر ایران نیست و سارا را با مادر و خواهرش تنها گذاشته.

برای شادبودن می‌توان دلیل داشت یا می‌توان دلیل ساخت اما روژین علف را انتخاب کرد تا به‌زور وادار به خنده‌اش کند و سرخوشانه زندگی کند. آیدا علف زد تا پنج‌دقیقه از دنیا فارغ باشد و جای غم‌وشادی را برای دقایقی در ذهنش جابه‌جا کند و سارا علف کشید تا بلکه غوغای سرکوفته درونش، راهی به بیرون باز کند.

اما برای استفاده از مواد حتما نباید مشکل خاصی داشت گاهی ره صدساله را یک‌‌شبه‌رفتن، اعتمادبه‌نفس بالا و کمال‌طلبی علتی می‌شود تا آریا و کیوان، کوکایین را دستاویزی قرار دهند برای رسیدن به اینها.

«خیلی از بازیگرها و افراد مشهور رو می‌شناسم که برای اینکه اعتمادبه‌نفسشان بالا بره از کوکایین استفاده می‌کنند. من خودم چون همه‌چیز داشتم پول و ماشین خوب، دوست داشتم دیگه عالی بشم. کوکایین روی ظاهر خیلی تاثیر داره، صورت‌ رو زیبا می‌کنه، گونه میاره، بینی رو کوچیک می‌کنه و آب زیر پوستت میندازه.»

از دسترس زمان دوربودن، کیوان را برای استفاده از مواد پرانگیزه کرده بود. راهی را که طراح مد ۵۰ساله رفته دوست ندارد، دوست دارد در ۱۹سالگی، ۵۰ساله شود. «من فقط می‌خوام از زندگیم لذت ببرم. وقتی یه چیزی هست که باعث پیشرفتت می‌شه چرا نکنی. بزرگای طراحی دنیا همه کوک می‌کشن و من الان انقد پیشرفتم چشمگیرشده که تو ایتالیا از برندهای معتبر بهم پیشنهاد کار میدن. من قبل از اکثر طراحی‌هام یا کوکایین می‌کشم یا ال‌اس‌دی می‌زنم.»

جنس اعتیادشان با بقیه فرق دارد چون جنسشان فرق می‌کند. جنس‌هایشان به اسم جنس «بچه‌پولدارها» معروف است. کوک، علف (ماری‌جوانا یا گل) و ال‌اس‌دی (اسید) پرطرفدارترین مواد بین آنهاست.

دکتر معیدفر، جامعه‌شناس، اعتیاد را جور دیگری تعریف می‌کند مساله اعتیاد از استفاده تفننی از موادمخدر باید تفکیک شود گاهی افرادی چند وقت یک‌بار و تفننی در شرایط خاصی حتی به شکل فردی از مواد مخدر سنتی یا صنعتی استفاده می‌کنند ولی امکان دارد درگیر نشوند البته همین هفته‌ای یا ماهی‌چندبار هم معنی درگیرشدن را می‌دهد ولی درگیرشدن به‌طوردقیق وقتی به کار می‌رود که تمام زندگی فرد، تحت‌الشعاع استفاده از مواد قرار گیرد. یعنی روابط شخصی و شغل فرد را تحت‌تاثیر قراردهد به‌طوری‌که فرد با افراد خاصی مثل کارتن‌خواب‌ها حشرونشر داشته باشد و از زندگی معمولی کاملا جدا شده باشد. اینجاست که می‌گوییم اعتیاد به طور کامل شکل گرفته است.

حالا دیگر ماری‌جوانا و کوکایین به جزو لاینفک میهمانی‌ها و دورهمی‌های جوانانی مثل آیدا، سارا و کیوان تبدیل شده و تمام همسن‌وسالان یا حتی کوچک‌ترها برای لحظه‌ای شادی یا حتی عقب‌نماندن از قافله دوروبری‌ها حتی برای یک‌بار هم که شده به سراغش می‌روند.

البته این خوشی‌های لحظه‌ای و دل‌سپردن به آنها جایی هم دنباله‌رو‌هایش را به ستوه می‌آورد؛ جایی‌که آیدا باید دست از تفریحات موردعلاقه‌اش بکشد «تا پارسال پیانو و فلوت می‌زدم ولی نفسم دیگه بالا نمیاد چون از دوم راهنمایی سیگار می‌کشم. اصلا سر کلاس نمی‌تونم مغزمو جمع کنم و موجودی کاملا عصبی شده‌ام. اصلا هدفی برای زندگی ندارم.» این را می‌گوید و ناخن‌هایش را ذره‌ذره میان دندان‌هایش ریز می‌کند.

آریا و کیوان قدرت اراده برایشان تعریف شده و معنی آن را خوب می‌فهمند. اراده برای آنها هفته‌ای دو، سه‌بار موادکشیدن به جای روزی دو‌، سه‌بار کشیدن است. خیال می‌کنند هروقت خواستند می‌توانند خیلی راحت مواد را کنار بگذارند و حالا که چهار، پنج سال مصرف می‌کنند نه از اعتیاد اثری دیده‌اند نه از موادشان بدی. هرچه بوده خوبی بوده و سرخوشی.

اما روژین قانون اراده‌شان را نقض می‌کند اولین‌بار که کشیدن برایش خنده‌وشادی آورد فکر نمی‌کرد که کارش به روزی ۴۰، ۵۰ رول برسد و برای خانواده‌اش گریه بیاورد. «من تو زندگیم هیچی کم نداشتم هیچکدوم از دوستام فکرشو نمی‌کردند شاگرد مثبت کلاس به این روز بیفته. واقعا الکی علف‌کشیدن رو شروع کردم و بعد هی زیاد شد.» هی زیاد شد تا به متادون، ال‌اس‌دی و داروی بیهوشی اسب رسید. «ال‌اس‌دی که مصرف می‌کنم فازهای مختلف می‌گیرم یک‌بار احساس کردم کل بدنم آتیش گرفته یکبار دیگر دیدم دست و پایم کش می‌آید تا آسمون.»

اما «فاز» کیوان چیز دیگری است. کاغذ، هم‌صحبتش می‌شود وقتی ال‌اس‌دی را روی سقف دهانش قرار می‌دهد «بستگی به فازت داره چون من بیشتر فاز طراحی برمی‌دارم برای همین احساس می‌کنم کاغذ باهام حرف می‌زنه و شروع می‌کنم به طرح‌زدن.» شش تا ۱۲ ساعت با ال‌اس‌دی دنیا را ترک و در هوا سیر می‌کند.

به گفته معیدفر، جامعه‌شناس، یک نوع رفتار هیجانی است که فرد در دوره جوانی با توجه به روحیه هیجان‌پذیری‌ای که دارد به سراغ موادی مانند ماری‌جوانا که ویژگی نسل‌های جوان‌تر را دارد می‌رود تا آن حالت‌های خلسه و ابعاد هیجانی خود را بتواند پی‌جویی کند. این مساله تنها مساله کشور ما نیست بلکه در کشورهای توسعه‌یافته هم تقریبا در این سنین وضع به همین صورت است.
فقط کافی است بخواهند سراغ مواد خاصی بروند فعل خواستن را که صرف کنند مواد تا چند دقیقه دیگر در دستانشان قرار دارد. ساقی به‌وفور یافت می‌شود آنقدر که هربار به سراغ یکی بروند یا اگر نشد گزینه آخر، میهمانی‌رفتن است بدون اینکه هزینه‌ای بپردازند میهمان دوستشان می‌شوند. حتی کاغذهایشان را که مخصوص مواد گل است می‌توانند از کاغذکادوفروشی‌ها تهیه کنند. روژین به باغ فردوس به‌عنوان یکی از پاتوق‌های ساقی‌ها اشاره می‌کند «اونجا علنا جلوت علف می‌زنن.» فقط کافی است پول داشته باشی.
آریا به جنسی که مصرف می‌کند می‌نازد. به قیمتی که برای هربار مصرف باید بپردازد اشاره می‌کند و با غرور و افتخار از پولی که بابت جنسش می‌پردازد می‌گوید: برای هرگرم کوکایین دارم ۶۰۰هزارتومن پول می‌دم پس صددرصد، اعتیاد من با اونی که شیشه می‌کشه فرق می‌کنه. شیشه خودکشیه، مغز رو داغون می‌کنه. اصلا حاضر نیستم موادی مثل شیشه یا کراک بکشم. آدم یا نکشه یا اگر می‌کشه یه چیز خوب بکشه.
سارا اسم چند ساقی را در کنار هم ردیف می‌کند تا مرغوبیت جنس‌هایشان را به رخ بکشد و توجیهی برای عمل غیرموجهش پیدا کند: ماری‌جوانایی که ما می‌خریم برای هر دو، سه‌بار مصرف حدود ۱۵۰تومن می‌شود. یک ساقی تو تهران است که انگشترش مهره. انقد جنساش اعلائه مهرش رو روی همه جنساش می‌زنه دیگه وقتی اون باشه معلومه جنس عالیه.
یکی دیگه هست که مزرعه گل داره. یکی هم تو خونشون پرورش می‌ده. تخم گل‌ها رو باید از هلند بیارن اینجا پرورش بدن.
دکتر معیدفر، عضو هیات علمی دانشگاه تهران فرق میان درگیرشدن با مواد در مناطق برخوردار و مناطق فقیرنشین را این‌گونه بررسی می‌کند: فردی که در محله‌ای زندگی می‌کند که محله، درگیر مساله اعتیاد است و خرده‌فرهنگ‌هایی مثل اوباشی‌گری و اعتیاد جاافتاده حتی فرد در خانواده‌ای به دنیا می‌آید که پدر و مادرش معتاد هستند در رابطه با اینها در واقع فرهنگ فقر و فضای فقر باعث می‌شود به صورت یک مساله اجتماعی دربیاید. به همین دلیل با تمام وجود، فرد را درگیر می‌کند چون مبدا اصلی واقعه فقر فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است وقتی فرد وارد استفاده اولیه می‌شود برایش وابستگی به وجود می‌آید. درحالی‌که در مناطق برخوردار، مناطقی که دارای فقر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیستند و به صورت تفننی درگیر مساله استفاده از مواد مخدر می‌شوند شرایط اجتماعی به طوری نیست که فرد را به سمت استفاده کامل پیش ببرد و فرد به سرعت به روند عادی زندگی برمی‌گردد. البته ممکن است موارد نادری هم داشته باشیم که دچار ضایعه افراد فقیر هم باشد اما قابل‌قیاس با گستره مناطق فقیر نیست. استفاده از مواد مخدر به‌تنهایی اعتیاد را موجب نمی‌شود بلکه فقر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی هم تاثیرگذار است.
آیدا زندگی را روی حرکت تندش قرار داده تا هرچه زودتر به پایان آن نزدیک شود. زندگی حالا برای او دیگر هیچ معنایی جز راهی برای خودکشی‌های دوباره پیداکردن ندارد. دوبار خودکشی کرده که هربار ناموفق بوده: «هنوزم اگر راهی داشته باشم، این کار را می‌کنم. این زندگی نیست.»

پنج عامل ‏اساسی در گرایش به مواد مخدر

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدرگفت: میزان شیوع مصرف مواد در برخی از ‏محیط‌های صنعتی ۱۰ تا ۲۵ درصد را نشان می‌دهد که این موضوع می‌تواند به عنوان یک دغدغه ملی مطرح ‏باشد‎.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ‏ سینانیوز، دکترحمید صرامی مدیر کل دفتر ‏تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر به آسیب‌شناسی در حوزه‌های صنعتی اشاره کرد و گفت: متأسفانه ‏بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی از کارگران در محیط‌های صنعتی به مصرف مواد مخدر گرایش داشته‌اند. دراین ‏راستا یک آسیب‌شناسی ملی در تمامی ۳۱ استان در محیط‌های صنعتی در حال انجام است که نتایج آن در ‏آینده‌ای نزدیک منتشر خواهد شد‎.‎

وی ادامه داد: علت این بررسی این بود که وضعیت شیوع مصرف در محیط‌های صنعتی را بررسی کنیم. میزان ‏شیوع مصرف مواد در برخی از محیط‌های صنعتی ۱۰ تا ۲۵ درصد را نشان می‌دهد که این موضوع می‌تواند به ‏عنوان یک دغدغه ملی مطرح باشد‎.‎

مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کارهای سخت و زیان آور در محیط‌های صنعتی، ‏استرس‌ها، فشار‌های ناشی از شغل، دوستان مصرف کننده، فقر اطلاعات و آگاهی و شب بیداری‌ها را پنج عامل ‏اساسی در گرایش به مواد مخدر دانست و گفت: یکی از نکته‌های مهمی که ما باید مورد توجه قرار دهیم این ‏است که مدیران صنایع کمیته‌های راهبری پیشگیری از اعتیاد را با حضور مدیران و نماینده کارکنان با تشکیل‎ ‎NGOهای کارگری رونق دهند تا یک هجمه جدی در محیط‌های صنعتی علیه مواد مخدر داشته باشیم‎.‎

دکتر صرامی از دستور کار قرار گرفتن تحقیقی تحت عنوان اقتصاد مواد مخدر خبر داد و بیان کرد: همانطور که ‏در سال ۱۳۸۳ مشاهده کردیم حدود ده هزار میلیارد تومان خسارت و هزینه‌هایی است که ناشی از مواد مخدر به ‏اقتصاد کشور وارد می‌شود، امسال نیز بر اساس نتایج تحقیقات جدید میزان خسارت را اعلام خواهیم کرد تا روند ‏هزینه‌ها روشن‌تر شود.‏

جدیدترین آمار از مصرف مواد مخدر در بین دانش آموزان

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

بنابر اظهارات قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر، یک درصد دانش‌آموزان مواد مخدر مصرف می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، علیرضا جزینی در «سومین جشنواره کشوری نوجوان سالم» که امروز برگزار شد، افزود: البته این به معنای آن نیست که این دسته از دانش‌آموزان معتادند، بلکه این مصرف به صورت تفننی گزارش شده است.

وی ادامه داد: اکنون مصرف شیشه و روانگردان ها رو به افزونی است و باید با پیشگیری اولیه از آن جلوگیری کرد.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه اعتیاد سه تا چهار سال اول مصرف در برخی جوانان نمایان نیست، از خانواده‌ها و دانش‌آموزان خواست تا تغییرات روحی و جسمی همکلاسی‌های‌ خود را به دقت زیر نظر داشته باشند.

مرگ در اثر مصرف مواد در زنان سریع‌تر رخ می‌دهد

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

نگاه مردسالارانه در جامعه که اعتیاد زنان را منفی‌تر از مردان می‌داند، یک مانع عمده در درمان زنان معتاد است. با توجه به اینکه مسئولان از افزایش دو برابری رشد اعتیاد در زنان خبر می‌دهند باید گفت، کمترین عارضه اجتماعی اعتیاد در زنان متلاشی شدن خانواده است. همچنین، مرگ در اثر مصرف مواد نیز در زنان و دختران سریع‌تر رخ می‌دهد.

فریده غیرت، حقوقدان و فعال حوزه زنان در روزنامه آرمان نوشت: به نظر می‌رسد، زنان جزو نخستین قربانیان بسیاری از آسیب‌های اجتماعی‌اند. در این میان اعتیاد اگر نه اولین و عمده ترین که یکی از مهم‌ترین این آسیب‌هاست. تصور اکثر افراد جامعه در مورد اعتیاد این است که مواد مخدر و سوءمصرف مواد عمدتاً پدیده‌ای مردانه است. به عبارتی اعتقاد بر این است که زن‌ها بسیار کمتر از مردها به اعتیاد روی می‌آورند؛ به ویژه در ایران حتی سیگار کشیدن زنان و دختران، تعجب اطرافیان را بر می‌انگیزد اما، آمار موجود در جامعه و صحبت‌های مسئولان در این زمینه گویای این موضوع است که واقعیت چیز دیگری است.

با توجه به واقعیت‌های جامعه، دیگر نمی‌توان به راحتی گفت جمعیت اندکی از زنان گرفتار مواد مخدر و پیامدهای آن هستند. علاوه بر این، بسیاری از زنان و دختران نیز به علت برچسب‌هایی که به یک زن و دختر معتاد در جامعه ما زده می‌شود کمتر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و بدین ترتیب می‌توان گفت، اعتیاد در زنان و دختران پنهان مانده و بخش قابل‌توجهی از جمعیت معتادان زن کشور در آمار گنجانده نشده است. مشکلات اقتصادی که زنان با آنها مواجه هستند و بحران‌های قانونی و حقوقی جامعه ما که زنان را با سردرگمی مواجه می‌کند می‌تواند از اصلی‌ترین علت‌های روی آوردن زنان به مواد مخدر باشد.

طلاق، تنهایی، نبود امکانات حمایتی همه و همه می‌توانند زمینه‌ساز وقوع اعتیاد در زنان شوند. به نظر می‌رسد، دختران نوجوان نسبت به فشار گروه همسالان در مقایسه با پسران، آسیب‌پذیرتر باشند و ممکن است به‌منظور احساس پذیرفته‌شدن در گروه همسالان، اعتیاد را تجربه کنند. علاوه بر مسائل ذکر شده، زندگی با یک مرد معتاد نیز از مهم‌ترین علل گرایش زنان به موادمخدر است. زنان معتاد در مقایسه با دیگر زنان، مسائل و مشکلات روانی بیشتری دارند.

مشخص شده است که اختلالات افسردگی یا اضطراب، شایع‌ترین بیماری نزد زنان معتاد به موادمخدر است. مطالعات نشان داده است رفتارهای خودکشی، آسیب‌پذیری بالا و عزت نفس پایین در زنان معتاد بسیار بیشتر از دیگران است و حتی بسیاری از زنان معتاد، گرفتار مشکلات بازگشت افسردگی مزمن می‌شوند.

مشکل اصلی که در رابطه با اعتیاد زنان وجود دارد و نگرانی‌های زیادی را در این حوزه به وجود آورده، این است که زنان به عنوان همسر، مراقبت‌کننده و پایه و اساس اخلاق به حساب می‌آیند. نگاه مردسالارانه در جامعه که اعتیاد زنان را منفی‌تر از مردان می‌داند، یک مانع عمده در درمان زنان معتاد است. با توجه به اینکه مسئولان از افزایش دو برابری رشد اعتیاد در زنان خبر می‌دهند باید گفت، کمترین عارضه اجتماعی اعتیاد در زنان متلاشی شدن خانواده است. همچنین، مرگ در اثر مصرف مواد نیز در زنان و دختران سریع‌تر رخ می‌دهد.

با توجه به اهمیت وجود این بحران به نظر می‌رسد دستگاه‌های اجرایی مانند معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سایر نهادها باید اقداماتی را صورت دهند تا میزان گرایش زنان به اعتیاد را کاهش داده و با انجام رفتارهای حمایتی برای زنان و به ویژه زنان آسیب‌دیده زمینه بروز چنین معضلی را از بین ببرند. از این رو، گرایش مسئولان باید به سمت تغییر قوانین مربوط به حوزه زنان باشد تا قوانین جدید جنبه حمایت از این قشر جامعه را داشته باشد و در راستای رفع مشکلات حوزه زنان بر بیاید. در غیر این صورت با انجام رفتارهای سلبی نمی‌توانیم با این معضل مقابله کنیم.

مهارت «نه گفتن»، کلید رهایی از دام اعتیاد

شهریور ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

کارشناسان حوزه اعتیاد هشدار می دهند که ۷۰ درصد نوجوانان و جوانان به دلیل عدم آموزش و آگاهی در مورد مهارت «نه گفتن»، به مصرف مواد مخدر گرایش پیدا می کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، افراد بی جرات در ابراز وجود، بیان احساسات، افکار و نظرات خود به دیگران ناتوان بوده و عزت نفس کمی دارند، این افراد در موقع بیان عقاید خود به دیگران مضطرب شده و نمی توانند احساسات واقعی خود را بیان کرده و درخواست های نامعقول و غیرمنطقی دیگران را رد کنند، از این رو دچار ناهنجاری هایی همچون اعتیاد می شوند.

پژوهش ها نشان داده برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی، ایجاد رفتار قاطعانه از اهمیت خاصی برخوردار است، قاطعیت به معنای ایستادن روی خواسته خود، نشان دادن مخالفت، عدم موافقت با پدیده ای و ماندن روی نیازهای خود بصورت واضح و مشخص است.

با مسلح شدن به جرات آموزی، افراد می توانند اهداف و نیارهای خود را به طریقی روشن و مستقیم بیان کرده و آن را به دیگر تفهیم کنند.

مهارت های ارتباطی «نه گفتن» یا رفتار قاطع، یکی از ابزارهای موثر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی شناخته می شود.

کارشناس حوزه اعتیاد در این زمینه می گوید: بسیاری از نوجوانان به این دلیل دچار آسیب هایی مثل اعتیاد به مواد مخدر می شوند که توانایی رفتار قاطع یا قدرت «نه گفتن» را ندارند.

«آزاده رزاقی» ادامه می دهد: آنها اغلب رفتار انفعالی را بر می گزینند، یعنی برای اینکه حمایت و دوستی همسالان خود را از دست ندهند، در مقابل خواست های آنها مقاومت نکرده و دوستی خود را به بهای ناراحتی خود و خانواده و یا آسیب دیدن حفظ می کنند.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر بعضی نوجوانان در این حالت رفتار پرخاشگرانه نشان داده ، دوستان خود را می رنجانند و این باعث کناره گیری دوستان و در نتیجه تنها ماندن وی منجر می شود، می افزاید: این امر نیز در نوع خود آسیب محسوب می شود، زیرا نوجوانی دوره دوستی و صمیمیت و نه تنهایی و انزوا است.

این کارشناس آسیب های اجتماعی با بیان اینکه آموزش مهارت «نه گفتن» بسیار ضروریست، تصریح می کند: نوجوانان باید رفتاری جرات مندانه داشته باشند تا هم خود آسیب نبینند و هم دوستان خود را حفظ کنند.

کارشناس حوزه اعتیاد نیز در این همین ارتباط به خبرنگار ایرنا می گوید: آموزش رفتار قاطع یا مهارت «نه گفتن» از آموزش های ضروری دوران نوجوانی است و تجربه نشان داده که اکثر کسانی که به سیگار، مواد مخدر دچار شده اند، از سنین نوجوانی و در اثر ارتباطات صمیمی با همسالان در این وادی پا گذاشته اند.

«محمدحسین غلامی» تاکید می کند: آموزش مهارتهای زندگی و بویژه رفتار قاطع به نوجوانان می تواند از بسیاری از آسیب های آینده پیشگیری کرده، در عین حال با حفظ دوستی و صمیمیت که لازمه سنین نوجوانی است، آسیب های ناشی از این دوستی ها را به حداقل رساند.

سلامت نیوز: مهارت «نه گفتن»، کلید رهایی از دام اعتیاد

موادمخدر صنعتی منجر به ایست قلبی می‌شود

شهریور ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هشدار داد: مصرف کنندگان مواد مخدر صنعتی با توجه به دامنه مصرف این مواد، دچار ایست قلبی می‌شوند.

به گزارش سرویس «اجتماعی» ایسنا، دکترمحمدرضا مسجدی افزود: با توجه به وجود ناخالصی‌ها در مواد مخدر، هنگام مصرف این مواد اثرکاهنده بر روی سیستم تنفسی بوجود می‌آید که ایست قلبی را منجر می‌شود.

وی با اشاره به استنشاق برخی از مواد مخدر صنعتی، اظهار کرد: از طریق استنشاق این مواد بطور مستقیم وارد دستگاه تنفسی می‌شود که عوارض حاد ریوی و نارسایی شدید تنفسی را به همراه دارد.

مدیرعامل جمعیت پیشگیری از استعمال دخانیات ایران ادامه داد: بسیاری از مصرف کنندگان مواد مخدر صنعتی به دلیل عوارض یاد شده در بخش‌های مراقبت‌های وی‍ژه بسیتری شده و فوت می‌کنند.

مسجدی، بروز حساسیت‌های ریوی از جمله خس خس سینه را از دیگر عوارض مهم مصرف این مواد بیان کرد و گفت: برای اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مردم باید بحث اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر را از مدارس آغاز کرد.

وی با تاکید بر اینکه استعمال دخانیات دروازه ورود به مصرف مواد مخدر است، افزود: چند سالی است که ما طرح پیشگیری از استعمال دخانیات در مدارس را به وزارت آموزش و پرورش ارایه داده ایم که متاسفانه در پیچ و خم این وزارتخانه است و موفق به آموزش و اجرای این طرح نشده‌ایم .

مسجدی خاطرنشان کرد: با توجه به جدی شدن بحث اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر امیدواریم وزارت آموزش و پرورش در این زمینه و اجرای طرح پیشگیری از استعمال دخانیات مدارس پیشگام شود تا این برنامه ها زودتر عملیاتی شود، چرا که مصرف مواد مخدر صنعتی تبعات جبران ناپذیری بر روی سلامت و اقتصاد کشور دارد.

تاثیر سیگار بر پوست، مو، چشم، دهان و ریه

شهریور ۱۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

پوست

در افراد سیگاری چروک های پوست بیشتر و در سنین کمتری نسبت به افراد غیر سیگاری ظاهر می شود. سیگار باعث کاهش کلاژن پوست می شود (کلاژن مسئول کشسانی پوست است) و پوست را شل می کند. خطوط پوستی از لب‌های فوقانی و تحتانی انتشار می‌یابد. خطوط کم عمق روی چانه و فک تحتانی و صورت ظاهر می‌گردد و سبب لاغری و زرد رنگ شدن پوست می‌شود.

افراد سیگاری، ۸ تا ۲۰ سال پیرتر از سن واقعی خود به نظر می رسند. ۱۰ دقیقه کشیدن سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی پوست به مدت یک ساعت می شود. اغلب سیگاری ها یک رنگ خاکستری روشن در پوست صورتشان دارند که بعد از ترک سیگار از بین می رود. نیکوتین موجود در سیگار، عروق خونی را تنگ و جریان خون را کم می کند. سیگار کشیدن باعث تأخیر در ترمیم زخم پوستی می شود.

مو

در افراد سیگاری موها زودتر به رنگ خاکستری در می آیند. سیگار باعث افزایش هورمون مردانه می شود و لذا احتمال ریزش مو را بیشتر می کند. سیگار باعث نازک شدن لایه فوقانی پوست، کاهش ضخامت زیر پوست و آسیب به فولیکول های مو می شود.

چشم

سیگار در ابتلا به بسیاری از بیماری های شایع چشم مانند: پوسیدگی لکه زرد شبکیه ناشی از سن (دژنرسانس ماکولا)، گلوکوم (آب سیاه) ، کاتاراکت(آب مروارید) و تنبلی چشم (آمبلیوپی) به عنوان عامل خطرساز محسوب می شود. بسیاری از این بیماری ها منجر به کاهش غیرقابل برگشت بینایی می شوند. سیگار باعث کاهش سطح خونی مواد آنتی اکسیدان می شود. این مواد وظیفه محافظت از سلول های شبکیه چشم را بر عهده دارند.

سیگار باعث تخریب لایه محافظ مابین شبکیه و عروق خونی شده و منجر به کاهش خونرسانی، تحریک و ایجاد بافت اسکار (زخمی) می شود. سیگار باعث می شود که بدن در معرض رادیکال های آزاد قرار گیرد که باعث آسیب سلولی و نرسیدن مواد مغذی به شبکیه و عدسی چشم می شود.مونوکسیدکربن دود سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی و در نتیجه افت دید در شب می شود.

سیگار کشیدن تولید سیانید کرده که برای شبکیه سمی است و ممکن است منجر به مشکلی بنام آمبلوپی سمی (Toxic Amblyopia) شود. آمبلیوپی (تنبلی چشم) یعنی کاهش بینایی، بدون ارتباط با تغییرات ساختمانی قابل رویت در چشم. به گفته دیگر چشم از نظر ساختمان، ظاهری طبیعی دارد، اما فرد بینایی خوبی ندارد. در افراد سیگاری و افرادی که با سیگاری ها زندگی می کنند، پوسیدگی لکه زرد شبکیه ناشی از سن، ۲ تا ۳ برابر بیشتر ایجاد می شود.

دهان و دندان و لثه

سیگار در مدت کوتاهی باعث زردشدن دندان ها می شود. خمیردندان های مخصوص افراد سیگاری در بازار وجود دارد که حاوی مواد ساینده بیشتری نسبت به خمیردندان های معمولی است. اما باید توجه داشت که اثر این خمیردندان ها موقتی بوده و درمان قطعی این بدرنگی دندان ها، ترک سیگار است.دندان های افراد سیگاری نسبت به سایرین، استعداد بیشتری برای تشکیل جرم و پلاک میکروبی دارد که هردو ، عامل بیماری های لثه هستند.

به علت کاهش اکسیژن در جریان خون سیگاری ها، عفونت های لثه دیر ترمیم می شود. عفونت و بیماری های لثه از شایع ترین علل از دست رفتن زودهنگام دندان ها هستند.از دیگر آثار سیگار بر دهان می توان به بوی بد دهان و ابتلا به سرطان دهان اشاره کرد.بسیاری از سیگاری ها نسبت به بی حسی موضعی مقاوم هستند و با وجود تزریق ماده بی حسی دندانپزشکی، همچنان درد را حس می کنند.

بیماری انسداد مزمن ریه

مواد محرک دود تنباکو (قطران و گاز سیانید) مسئول بروز برونشیت مزمن و آمفیزم هستند.در ریه، موهای کوچکی بنام مژک وجود دارد که ریه‌‌ها را از آلودگی ها پاک می‌کند. این محرک‌ها، عمل مژک ها را متوقف می‌کند و سبب، ترشح بیشتر موکوس توسط غدد ریه می‌شوند. وقتی‌که مژک‌ها غیرفعال می‌شوند، فرآیند پاک سازی ریه‌ها از موکوس اضافی، قطران و سایر ناخالصی‌ها اجباراً باید توسط سرفه انجام شود. سیگاری‌ها، بیشتر از غیرسیگاری‌ها سرفه می‌کنند و خلط بیشتری تولید می‌کنند.

سایر علائم تنفسی شامل: نفس نفس زدن، سنگینی سینه، خس‌خس، دردسینه، سینوزیت‌ و سرماخوردگی‌های مکرر است.

تقریباً تمام بیماران مبتلا به آمفیزم، سیگاری هستند. آمفیزم در اثر تخریب ریه به وجود می آید که می‌تواند به دلیل صدمه مستقیم دود سیگار، اکسیدان‌های القا شده و یا تولید مواد واسطه‌ای التهابی جدید به‌دلیل تماس با دود باشد.

سرطان ریه

ابتلا به سرطان ریه در سیگاری‌ها، ۲۰ برابر غیر سیگاری‌هاست. ایجاد سرطان ریه مستقیماً با تعداد سیگارهای کشیده شده در روز، مدت سیگار کشیدن و محتوای قطران و نیکوتین سیگارهای کشیده ارتباط دارد.

سیگاری‌های افراطی ۱۵ تا ۲۵ بار احتمال بیشتر برای مرگ ناشی از سرطان ریه نسبت به غیرسیگاری‌ها دارند و تنها ۱۵ تا ۲۰ سال از سیگار کشیدن می‌گذرد تا سرطان ریه ایجاد شود و تعداد کمی از بیماران با این بیماری بیش از ۵ سال زنده می‌مانند.

سایر سرطان ها

سیگاری‌ها نسبت به غیرسیگاری‌ها احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان دهان، گلو و مری دارند.در مورد سرطان مثانه، تغلیظ سرطان زاها در ادرار به عنوان عامل ایجاد کننده سرطان به‌نظر می‌رسد. سرطان‌ معده و پانکراس و سرطان گردن رحم با شیوع بیشتری در سیگاری‌ها نسبت به غیرسیگاری‌ها رخ می‌دهد.

خانم های سیگاری

زنان سیگاری که قرص ضد بارداری استفاده می‌کنند، نسبت به خانم‌هایی که سیگار نمی‌کشند ، ۲۰ برابر بیشتر در معرض خطر حمله قلبی و حمله مغزی هستند.

انواع آلرژی و آسم در انتظار مصرف کنندگان توتون

شهریور ۱۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار گفت: لاروسوسک لازیودرما می‌تواند موجب بروز تشدید آلرژی و آسم در بین مصرف کنندگان این توتون‌ها شود.
دکتر نصیر دهقان، عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات و عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران در خصوص آلوده بودن انواع توتون و تنباکو به سوسکو لازیودرما (lasioderma) گفت: سوسک لازیودرما یکی از حشراتی است که در همه‌جا می‌تواند یافت شود، بیضی شکل است و رنگ آن قرمز قهوه‌ای تا زرد مایل به قهوه‌ای تغییر می‌کند.

وی در ادامه گفت: این آفت به میوه‌های خشک مانند انجیر، کشمش، خرما، همچنین به ماهی، بیسکوییت، شیرینی‌جات، ادویه، مواد دارویی، کاغذ، مبل، قالی، ابریشم، چرم و پارچه خسارت وارد کند، ولی مهمترین خسارت آن به برگ‌های خشک توتون و سیگار است.

عضو انجمن مبارزه با دخانیات با بیان اینکه حشره کامل و لار و برگ‌های توتون و سیگار را به شکل استوانه سوراخ کرده و درون آن‌ها نفوذ می‌کند، گفت: برگ‌ها و سیگار‌های آلوده که در اثر جویدن لار و حشره کامل دارای مقدار زیادی گرد توتون همراه با مدفوع حشره است، مجاری تنفسی را به شدت تحریک کرده و منجر به بروز طیفی از افزایش حساسیت‌ها از انواع آلرژی‌ها تا ایجاد آسم می‌شود.

دهقان تصریح کرد: لازم به ذکر است که این آفت بیشتر سیگار‌های مرغوب و درجه یک را مورد حمله قرار می‌دهد.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار با اشاره به اینکه چندی پیش مسئولین انبار‌های گمرک بندر عباس هشداری مبنی بر آلودگی احتمالی توتون‌های وارداتی به سوسک لازیودرما (lasioderma) داده بودند، افزود: لاروسوسک لازیو درما می‌تواند موجب بروز و تشدید بیماری‌هایی مانند آلرژی و آسم در بین مصرف کنندگان این توتون‌ها شود.

دهقان تصریح کرد: لارو این حشره همچنین می‌تواند با تغذیه از قسمت‌های مختلف برگ توتون و تنباکو سوراخ‌هایی را در آن ایجاد نماید و همچنین با باقی گذاشتن فضولات خود در آن جا، موجب ایجاد بو و طعم نامطبوع در آن گردد.

دهقان خاطرنشان کرد: مصرف انواع توتون و تنباکو به نوبه خود پر آسیب و بیماری‌ زا است، به طوری‌که در سیگار حدود ۴۰۰ نوع ماده بیماری زا شناسایی شده است، چه بر سد به آنکه آلودگی اضافه‌ای نیز بخواهد افزودن گردد.

وی در پایان تاکید کرد: این گونه به نظر می‌رسد که در این باره شرکت دخانیات کشور، سازمان استاندارد در اسرع وقت با شناسایی توتون‌های آلوده و انتشار اسامی آن‌ها از ادامه فروش این محصولات جلوگیری کنند و لازم است که مسئولین با شناسایی و برخورد به موقع با هر موردی که سلامت عمومی اقشار جامعه را تهدید می‌کند، نسبت به مرتفع کردن آن اقدام عاجل نمایند.

دخانیات و الکل عاملان سرطان حنجره

شهریور ۱۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یک جراح فلوشیپ سر و گردن مصرف دخانیات و الکل را مهم‌ترین عامل موثر در ابتلا به سرطان حنجره عنوان کرد و گفت: در صورت مشاهده هرنوع گرفتگی یا تغییرات صدا به مدت دو هفته، حتما باید به پزشک مراجعه شود.

دکتر ابراهیم رزم‌پا در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) – واحد علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه مواد شیمیایی محرک، فلزات سنگین و آلودگی هوا از عوامل زمینه‌ساز ابتلا به سرطان حنجره است، گفت: شیوع ابتلا به سرطان حنجره در مردان بیشتر است، اما نمونه‌هایی از ابتلای زنان به سرطان‌های حنجره در قسمت‌های پایین تارهای صوتی نیز مشاهده شده است.

وی با اشاره به اینکه سلول‌های سرطانی می‌توانند در سه ناحیه از حنجره ایجاد شوند، اظهار کرد: در سرطان حنجره طناب‌های صوتی به این بیماری درگیر می‌شوند. مصرف دخانیات و الکل مهم‌ترین نقش را در ایجاد سرطان حنجره ایفا می‌کنند.

رزم‌پا در ادامه خاطرنشان کرد: درصورت درگیر شدن طناب‌های صوتی افراد به سرطان، تغییرات صدا به صورت زودهنگام آشکار می‌شود، بنابراین احتمال دیر آشکار شدن علائم این بیماری در قسمت‌های بالا یا پایین طناب صوتی بیشتر است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، مصرف دخانیات و الکل را مهم‌ترین عامل موثر در ایجاد سرطان حنجره دانست و افزود: تشخیص زودهنگام این بیماری می‌تواند منجر به جلوگیری از انتشار سلول‌های سرطانی و بهبود بیماران شود.

رزم پا با اشاره به اینکه در معرض دود سیگار قرار گرفتن نیز می‌تواند یکی از عوامل موثر در ابتلا به این بیماری باشد، تصریح کرد: مقاومت بدنی بالا می‌تواند موجب جلوگیری از ابتلا به هرگونه سرطان شود.

این متخصص گوش، گلو و بینی در پایان خاطرنشان کرد: ورزش و تغذیه سالم موجب افزایش مقاومت سیستم بدنی افراد می‌شود و ضعف سیستم بدنی نیز می‌تواند زمینه‌ساز بروز ایجاد هرگونه سرطان در افراد شود.

برای ترک سیگار از کجا شروع کنیم؟

شهریور ۱۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

زمانی که پژوهشهای جدید با رویکرد بومی‌سازی سبک زندگی در کشورمان با حمایتهای خانوادگی تلفیق شود اثری دو چندان یافته و به صورت تدبیر تداعی پیدا می‌کند.
دکتر نصیر دهقان عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات و عضو انجمن بین‌المللی تحقیقات تنباکو و سیگار در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران  ضمن اعلام این خبر گفت: طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در زمینه ترک سیگار بر اساس مطالعات و پژوهش‌های چندین ساله بین‌المللی روش مداخله‌ای جزئی minimal interrention به عنوان دو تن استاندارد توصیه می‌گردد.

وی در ادامه گفت: پزشکان و متخصصین ترک سیگار ضمن سال‌ها بررسی و تحقیق در مراکز تخصصی مربوط و با هدف ریشه‌یابی و رسیدن به راهکاری اساسی برای ترک دائمی سیگار موفق به دستیابی به روش ایده‌آل برای ترک دائمی سیگار با نتایج شگفت‌انگیز شدند.

دهقان با بیان اینکه تدبیر موفق‌ترین روش جهت ترک سیگار است که ۵ مورد زیر مجموعه آن قرار می‌گیرد، عنوان تعیین کردن زمان مشخص برای ترک سیگار در میان گذاشتن هدف خود با فامیل، دوستان و همکاران برنامه‌ریزی و پیش ‌بینی چالش‌های پیش رو یک باره بیرون ریختن سیگار‌ها و متعلقات وابسته به آن در خانه، خودرو و محل کار و راهنمایی گرفتن از پزشک جهت برنامه ترک سیگار به صورت تدبیر تداعی پیدا کند.

عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات تشریح کرد: بدین منظور یک دوره درمانی رفتار درمانی مشاوره تلفنی همراه با توصیه‌های تغذیه‌ای موسیقی درمانی و رایحه درمانی ویژه ترک سیگار و هم چنین cdهای آموزشی روان‌شناسی به صورت راهکار جامع to tal solution کاملا علمی کاربردی با پیش بینی کلیه تدابیر تدوین و ارائه می‌گردد.

مصرف هر نخ سیگار هشت دقیقه از عمر انسان می‌کاهد

شهریور ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

دهقان گفت: مصرف هر نخ سیگار ۸ دقیقه از عمر انسان می‌کاهد و در هر ۶ ثانیه یک نفر بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد. نصیر دهقان عضو جمعیت مبارزه با دخانیات کشور، عضو انجمن بین‌المللی تحقیقات تنباکو و سیگار در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: ترک سیگار یکی از بهترین راه‌هایی است که افراد سیگاری می‌تواند برای سلامت خود و خانواده‌شان انجام دهند.

وی افزود: نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف هر نخ سیگار ۸ دقیقه از عمر انسان را کم می‌کند و در هر ۶ ثانیه یک نفر بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.

البته لازم بذکر است؛ طبق برآورد آماری از جمعیت کنونی کشورمان بالغ بر ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر از افراد جامعه روزانه سیگار می‌کشند.

وی اذعان داشت: با برگزاری همایش ترک سیگار امیدواریم بتوانیم راه حلی برای ترک سیگار افراد جامعه ارائه دهیم.

در واقع هدف از برگزاری همایش ترک سیگار آموزش تکنیک‌های کاهش مصرف سیگار است.

سیگارهای قاچاق حاوی مدفوع انسان است

شهریور ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

انجمن دولتهای محلی انگلیس ( ال جی ای ) با بیان اینکه قاچاق سیگار سالانه حدود ۳ میلیارد پوند به این کشور اروپایی خسارت وارد می سازد، نسبت به ترکیبات خطرناک این گونه سیگارها از جمله احتمال استفاده از مدفوع انسان در آن هشدار داد. سیگارهای قاچاق حاوی مدفوع انسان است

 

به گزارش ایرنا، این انجمن در اطلاعیه ای گفت که شمار زیادی از سیگارهای قاچاق کشف شده در بازار سیاه توسط انجمن دولتهای محلی انگلیس، حاوی میزان غیرعادی از مواد سمی و سرطان زا، پنبه نسوز ( آزبست) و حتی مدفوع انسانی و مگس مرده بوده است.

به گفته انجمن مذکور، داشتن درصد بالا و غیراستاندارد مواد سمی و سرطان زا چون قطران، نیکوتین، مونواکسید کربن، سرب، کادمیوم و آرسنیک و استفاده از پنبه نسوز یا آزبست ( به عنوان فیلتر) از جمله ویژگی های سیگارهای قاچاق است که بدون نظارت دستگاه های ذیربط در انگلیس به فروش می رسد.

این انجمن افزود: قاچاق سیگار علاوه بر خسارت ۳ میلیارد پوندی، به تلاش های صورت گرفته برای کاهش مصرف سیگار و ارتقای سطح بهداشت در بریتانیا آسیب زده است.

انجمن دولتهای محلی انگلیس خاطرنشان کرد: مردم تصور می کنند با خرید سیگارهای قاچاق معامله خوبی را انجام داده اند اما بدلیل ترکیبات این گونه سیگارها، با سلامتی خودشان بازی کرده اند .

این انجمن تخمین زد در برخی مناطق انگلیس از جمله جنوب لندن سالانه بیش از ۱۱۴ میلیون نخ سیگار معادل ۲۲ میلیون پوند به فروش می رسد.

واردات غیر قانونی سیگار به انگلیس که گفته می شود منشاء بخش عمده ای از آن، کشورهای اروپای شرقی است، علاوه بر کاهش شدید درآمدهای مالیاتی دولت ، موجب زیان شدید شرکتهای دخانیات این کشور شده است.

کارشناسان بر این باورند که قاچاق سیگار به عنوان یکی از اشکال جرائم سازمان یافته در سطح کشورهای اروپایی از جمله انگلیس، یکی از تجارت های غیرقانونی پر درآمد برای گروههای مافیایی به شمار می رود.

قدس آنلاین

سیگار و چاقی عامل نیمی از بیماری‌های قلبی است

شهریور ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

برخی از گزارش‌ها نشان می‌دهند که حدود نیمی از عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی مربوط به استعمال دخانیات و به ویژه سیگار و همچنین چاقی و اضافه وزن است. داوود رضایی منش دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: عوامل خطر بیماری‌های مزمن بسیار متعدد هستند که بسیاری از این عوامل مربوط به الگوهای نامناسب زندگی انسان بوده و تا حد زیادی قابل کنترل هستند.

وی گفت: سیگار، چاقی و اضافه وزن، مصرف بالای چربی، کلسترول خون بالا، استرس و فشارهای روحی و روانی و افزایش سن، از مهم‌ترین عوامل خطر بیماری‌ها مزمن به ویژه بیماری‌های قلبی و عروقی محسوب می‌شوند.

رضایی منش تاکید کرد: برخی از گزارش‌ها نشان می‌دهند که حدود نیمی از عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی مربوط به استعمال دخانیات به ویژه سیگار و همچنین چاقی و اضافه وزن است.

وی با بیان اینکه بسیاری از عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی مربوط به اضافه وزن است، اظهار داشت: پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی و کنترل عوامل خطر آن‌ها موضوعی بسیار مهم است که باید از دوران کودکی و نوجوانی آغاز شود.

رضایی منش خاطر نشان کرد: بر خلاف بسیاری از تصورات، پیشگیری و کنترل عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عروق کار چندان دشواری نیست و با اصلاح عادات غذایی و رفتاری می‌توان جلوی اغلب این عوامل خطر را گرفت و از بیماری‌های قلبی پیشگیری کرد.

خطر ابتلا به آسم و آلرژی در میان مصرف کنندگان توتون های وارداتی

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار در باره هشدار مسئولین مبنی بر آلودگی احتمالی توتون های وارداتی به سوسک لازیودرما،گفت:لارو سوسک لازیو درما موجب بروز و تشدید آلرژی و آسم در بین مصرف کنندگان این توتون ها می شود.

اخیرا یکی از نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از وجود سوسک های خطرناک لازیودرما (lasio derma ) در توتون های وارداتی خبر داده است.

همچنین در برخی سایت های خبری اینترنتی سندی منتشر شده که حاکی از وجود لازیردرما در توتون های وارداتی است.

براساس این سند، بخش زیادی از توتون هایی که اخیرا به کشور وارد شده، آلوده به سوسک خطرناک لازیردرما بوده و این توتون های آلوده می تواند روی دیگر توتون های وارداتی نیز اثر بگذارد و حتی ضدعفونی کردن آن نیز موثر نخواهد بود.

دکتر نصیر دهقان امروز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی افزود: لارو این حشره از قسمت های مختلف برگ توتون تغذیه کرده و سوراخ هایی ایجاد می کند که علاوه بر خسارت به توتون با باقی گذاشتن فضولات موجب ایجاد آلودگی، بوی بد و طعم نامطبوع در کالای تولیدی از آنها می شود.

وی تصریح کرد:توتون و سیگارهای آلوده هنگام تدخین مجاری تنفسی را به شدت تحریک می کند و می تواند موجب بروز انواع آلرژی ها و بیماری های جدی مانند آسم بین مصرف کنندگان شود.

دهقان به مضرات و عوارض استعمال سیگار اشاره کرد و ادامه داد: در سیگار حدود ۴٠٠ نوع ماده بیماری زا شناسایی شده است، چه برسد به آنکه آلودگی لازیودرما نیز به آن اضافه شود.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار همچنین یاد آور شد: سوسک لازیودرما که در بعضی محافل به اشتباه ˈلازیر درماˈ عنوان شده به شکل بیضی و رنگ آن از قرمز قهوه ای تا زرد مایل به قرمز متغیر است.

وی اظهار کرد:لازیو درما یکی از حشراتی است که در همه جا می توان یافت و این آفت به میوه های خشک مانند انجیر ،کشمش ،خرما همچنین به ماهی، شیرینی،ادویه،کاغذ،مبل ،قالی ،ابریشم ،چرم و پارچه خسارت وارد می کند ولی مهمترین خسارت آن به برگ های خشک توتون و سیگار است.

وی اظهارکرد:این آفت بیشتر سیگار های مرغوب و درجه یک را مورد حمله قرار می دهد.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار اظهارکرد:حشرات کامل این آفات در اردیبهشت ماه ظاهر شده و ۲ روز بعد از جفت گیری تخم های خود را در میان درزها و شکاف های موجود مواد غذایی قرار می دهند.

به گفته وی تعداد تخم های گذاشته شده بین ۴۰ تا ۱۰۰ عدد است. دوره ی لاروی آن ۳۰ -۵۰ روز طول می کشد و در این مدت خسارت سنگینی به محصول وارد می کند. هر لارو در زندگی خود به طور متوسط ۴ – ۵ سیگار را سوراخ می کند.

دهقان تاکید کرد:شرکت دخانیات، سازمان استاندارد و همچنین وزارت بهداشت و درمان باید در اسرع وقت با شناسایی توتون های آلوده و انتشار اسامی آنها از ادامه فروش این محصولات جلوگیری کنند.

وی تاکید کرد:مسئولین باید با شناسایی و برخورد به موقع با هر موردی که سلامت عمومی اقشار جامعه را تهدید می کند مقابله کنند.

کارشناسان بهداشت بارها هشدار داده اند که بیش از چهار هزار نوع ماده شیمیایی از جمله ۲۰۰ سم مانند «د.د.ت»، آمونیاک، آرسنیک، فرمالدئید و مونواکسید کربن در تنباکو و دود ناشی از مصرف آن یافت می شوند.

طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز پنج و نیم میلیون نفر در ایران دخانیات مصرف می کنند و سالانه ۱۱ هزار نفر در کشور بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.

مصرف حشیش در نوجوانی به جنون منجر می‌شود

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

معاون مرکز ملی مطالعات اعتیاد گفت: مصرف زیاد حشیش در نوجوانی، به جنون ناشی از مصرف حشیش می‌انجامد و افراد مبتلا به نوعی اسکیزوفرنی مبتلا می‌شوند.

آذرخش مکری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس گفت: حشیش بیماری‌های عمده روانپزشکی در گروه نوجوانان را تا ۳ برابر افزایش می‌دهد.

وی در مورد توهم زایی حشیش گفت: مصرف زیاد حشیش در نوجوانی به جنون می‌انجامد.

این روانپزشک با بیان اینکه این جنون چیزی شبیه اسکیزوفرنی است یادآور شد: خوشبختانه توهم زایی حشیش نسبت به روانگردان‌ها کمتر است و آمفتامین به مراتب مشکل سازتر است.

وی در عین حال هشدار داد: جنون ناشی از حشیش مخصوص نوجوانانی است که از ۱۴ سالگی زیاد حشیش مصرف می‌کنند و همزمان نیز زمینه حالت‌های روانی را دارند.

مکری با اشاره به تفاوت‌های حشیش و شیشه گفت: وقتی شما در نوجوانی چند نوبت شیشه مصرف می‌کنید به احتمال زیاد، ۳۰ درصد روانی می‌شوید اما این میزان در حشیش ۳ درصد است.

وی تأکید کرد: اما نکته‌ای که جای تأسف دارد این است که مصرف حشیش هم در نوجوانان ما و هم در دنیا بیشتر از شیشه است و سنین ۱۴ تا ۱۷ سال به آن علاقه دارند.

خطر ابتلا به آسم و آلرژی در میان مصرف کنندگان توتون های وارداتی

شهریور ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار در باره هشدار مسئولین مبنی بر آلودگی احتمالی توتون های وارداتی به سوسک لازیودرما،گفت:لارو سوسک لازیو درما موجب بروز و تشدید آلرژی و آسم در بین مصرف کنندگان این توتون ها می شود.

اخیرا یکی از نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از وجود سوسک های خطرناک لازیودرما (lasio derma ) در توتون های وارداتی خبر داده است.

همچنین در برخی سایت های خبری اینترنتی سندی منتشر شده که حاکی از وجود لازیردرما در توتون های وارداتی است.

براساس این سند، بخش زیادی از توتون هایی که اخیرا به کشور وارد شده، آلوده به سوسک خطرناک لازیردرما بوده و این توتون های آلوده می تواند روی دیگر توتون های وارداتی نیز اثر بگذارد و حتی ضدعفونی کردن آن نیز موثر نخواهد بود.

دکتر نصیر دهقان امروز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی افزود: لارو این حشره از قسمت های مختلف برگ توتون تغذیه کرده و سوراخ هایی ایجاد می کند که علاوه بر خسارت به توتون با باقی گذاشتن فضولات موجب ایجاد آلودگی، بوی بد و طعم نامطبوع در کالای تولیدی از آنها می شود.

وی تصریح کرد:توتون و سیگارهای آلوده هنگام تدخین مجاری تنفسی را به شدت تحریک می کند و می تواند موجب بروز انواع آلرژی ها و بیماری های جدی مانند آسم بین مصرف کنندگان شود.

دهقان به مضرات و عوارض استعمال سیگار اشاره کرد و ادامه داد: در سیگار حدود ۴٠٠ نوع ماده بیماری زا شناسایی شده است، چه برسد به آنکه آلودگی لازیودرما نیز به آن اضافه شود.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار همچنین یاد آور شد: سوسک لازیودرما که در بعضی محافل به اشتباه ˈلازیر درماˈ عنوان شده به شکل بیضی و رنگ آن از قرمز قهوه ای تا زرد مایل به قرمز متغیر است.

وی اظهار کرد:لازیو درما یکی از حشراتی است که در همه جا می توان یافت و این آفت به میوه های خشک مانند انجیر ،کشمش ،خرما همچنین به ماهی، شیرینی،ادویه،کاغذ،مبل ،قالی ،ابریشم ،چرم و پارچه خسارت وارد می کند ولی مهمترین خسارت آن به برگ های خشک توتون و سیگار است.

وی اظهارکرد:این آفت بیشتر سیگار های مرغوب و درجه یک را مورد حمله قرار می دهد.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار اظهارکرد:حشرات کامل این آفات در اردیبهشت ماه ظاهر شده و ۲ روز بعد از جفت گیری تخم های خود را در میان درزها و شکاف های موجود مواد غذایی قرار می دهند.

به گفته وی تعداد تخم های گذاشته شده بین ۴۰ تا ۱۰۰ عدد است. دوره ی لاروی آن ۳۰ -۵۰ روز طول می کشد و در این مدت خسارت سنگینی به محصول وارد می کند. هر لارو در زندگی خود به طور متوسط ۴ – ۵ سیگار را سوراخ می کند.

دهقان تاکید کرد:شرکت دخانیات، سازمان استاندارد و همچنین وزارت بهداشت و درمان باید در اسرع وقت با شناسایی توتون های آلوده و انتشار اسامی آنها از ادامه فروش این محصولات جلوگیری کنند.

وی تاکید کرد:مسئولین باید با شناسایی و برخورد به موقع با هر موردی که سلامت عمومی اقشار جامعه را تهدید می کند مقابله کنند.

کارشناسان بهداشت بارها هشدار داده اند که بیش از چهار هزار نوع ماده شیمیایی از جمله ۲۰۰ سم مانند «د.د.ت»، آمونیاک، آرسنیک، فرمالدئید و مونواکسید کربن در تنباکو و دود ناشی از مصرف آن یافت می شوند.

طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز پنج و نیم میلیون نفر در ایران دخانیات مصرف می کنند و سالانه ۱۱ هزار نفر در کشور بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.

چگونه سیگار می‌کُشد

شهریور ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

بر حسب مطالعات اخیر، ریه فرد سیگاری به مرور پژمرده و تیره رنگ می‌شود و در فرد سیگاری مشکلات حرکتی و کاهش حس به وجود می‌آورد تا به مرگ منتهی می‌شود.

به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، اثرات سیگار کشیدن در ریه بسیار وحشتناک است و باعث مرگ می‌شود؛ همانطور که روی بسته‌های سیگار نیز نشان داده شده است ریه سیگاری به تدریج سیاه شده و منجر به مرگ می‌شود.

ریه فرد سیگاری حالت چروک خورده و فرسوده دارد، رنگ ریه به مرور تیره می‌شود تا به مرگ منتهی می‌شود.

با توجه به تحقیقات، مصرف سیگار بر روی سیستم تنفسی شدیداً تأثیر می‌گذارد؛ توتون، تنباکو و مواد موجود در سیگار به ریه آسییب شدیدی می‌رسانند، به طوری که هیچ جای سالمی در ریه باقی نخواهد ماند.

مواد موجود در سیگار ابتدا ریه را سیاه می‌کند سپس به طور مستقیم توانایی نفس کشیدن را کم می‌کند؛ با توجه به مطالعه‌ای که اخیراً در موسسه علمی سلامت در بلژیک انجام شد افراد سیگاری به طور متوسط هشت سال کمتر از افراد غیر سیگاری عمر می‌کنند؛ در واقع ۸ سال برای زنان و ۷ سال برای مردان موجب کاهش عمر می‌شود؛ این نتایج از داده‌های دو تحقیق ملی سلامت بیان شده است.

همچنین نتایج نشان می‌دهند که سیگار کشیدن موجب ناتوانی‌های بیشماری تا قبل از سن ۸۰ سالگی می‌شود؛ سیگار ناتوانی‌های فرد سیگاری را افزایش می‌دهد؛ به عبارت دیگر موجب بی‌اختیاری ادرار، مشکل پیدا کردن در انجام وظایف روزانه از قبیل راه رفتن، خوابیدن، نشستن، لباس پوشیدن یا غذا خوردن می‌شود؛ در کل مشکلات حرکتی و کاهش حس بیشتر می‌شود.

نشانه های مرگ

شهریور ۱۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

برآورد‌ها نشان می‌دهند که حدود دو سوم مرگ و میر‌ها در جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه، به طور مستقیم و غیر مستقیم ناشی از استعمال سیگار، چاقی و اضافه وزن و همچنین فشارهای عصبی و روانی است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، مصطفی گرجی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران  اظهار داشت: یکی از نگرانی‌های عمده در جوامع مختلف، کاهش سن ابتلا به بیماری‌های مزمن و غیر واگیر و شایع شدن این بیماری در بین افراد جوان است.

وی گفت: سیگار، چاقی و اضافه وزن، استرس و فشارهای روحی و روانی و عصبی، مصرف زیاد چربی، کلسترول خون بالا و عدم فعالیت بدنی از جمله دلایل گسترش بیماری‌‌های مزمن و افزایش آمار مرگ و میر در جهان است.

گرجی تاکید کرد: برآورد‌ها نشان می‌دهند که حدود دو سوم مرگ و میر‌ها در جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه، به طور مستقیم و غیر مستقیم ناشی از استعمال سیگار، چاقی و اضافه وزن و همچنین فشارهای عصبی و روانی است.
وی با اشاره به اینکه عوامل خطر فوق بیشترین تاثیر را بر روی سیستم قلبی و عروقی دارند، یادآور شد: این عوامل موجب شده‌اند که بیماری‌های قلبی و عروقی به عنوان شایع ترین و مهمترین عامل ابتلا و مرگ و میر در جهان محسوب شوند.

گرجی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود یک سوم تمامی مرگ و میر‌ها در جهان، به نوعی مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی است و این بیماری‌ها بیشترین هزینه‌های بهداشتی و درمانی را نیز برجای می‌گذارند.

ابتلای نیمی از معتادان تزریقی به هپاتیت سی

شهریور ۱۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

‌رییس شبکه هپاتیت ایران گفت: هپاتیت B شایعترین هپاتیت ویروسی مزمن کبدی در جهان خواند در عین حال نسبت به ابتلای نیمی از معتادان تزریقی به هپاتیت C هشدار داد.

دکتر سید موید علویان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی افزود: در حال حاضر ۳۵۰ میلیون نفر از مردم دنیا به این بیماری مبتلا هستند که سهم کشورمان از این میزان یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است.

وی اضافه کرد: انجام واکسیناسیون نوزادان و افراد پرخطر از سال ۷۳ به همت مجموعه بهداشتی و درمانی کشورمان موجب شد که امروز هپاتیت B در جمعیت زیر ۲۰ سال کشور کاهش چشمگیری یابد. واکسیناسیون متولدین ۶۸ تا ۷۰ نیز از دیگر دلایل مؤثر در روند کاهش بروز این بیماری است.

علویان با ابراز خرسندی از عدم انتقال هپاتیت B از مادر به نوزاد، گفت: این مهم در پی انجام اقدامات پیشگیرانه‌ای بوده که در گذشته انجام شده است اما، باید مراقب راه‌های انتقال دیگر از جمله انتقال از طریق اعتیاد تزریقی و روابط جنسی ناسالم بود.

رییس شبکه هپاتیت ایران با بیان اینکه متأسفانه اغلب مبتلایان به هپاتیت B از بیماری خود بی‌خبرند، گفت: آگاهی داشتن درباره بیماری‌ها حق همه افراد است اما، متأسفانه در این عرصه اقدامات جدی صورت نگرفته و بیشتر به دنبال تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بوده‌ایم و در زمینه اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی مجدانه عمل نشده است.

وی با بیان اینکه پیشگیری مقدم بر درمان است، افزود: متأسفانه سطح آگاهی و معلومات مردم درباره بیماری‌های کبدی ناکافی است و قطعا ارتقای دانش مردم در مورد انواع بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های خاموش مقدم بر درمان آنهاست.

علویان در ادامه با اشاره به وضعیت هپاتیت C نیز گفت: حدود ۲۰۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به این بیماری هستند. خوشبختانه شیوع این بیماری در کشور ما به مراتب کمتر از مناطق دیگر است؛ به طوری که نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر از ایرانیان مبتلا به هپاتیت C هستند.

وی علت کم بودن سهم ایران در ابتلا به هپاتیت C را کنترل تمام خون‌های تزریقی از سال ۱۳۷۵ توسط سازمان انتقال خون دانست و این اقدام را عامل مهمی در توقف انتشار این بیماری ذکر کرد.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد معتادان تزریقی کشور به هپاتیت C مبتلا هستند، اظهار کرد: اعتیاد تزریقی یک معضل اجتماعی است که یکی از شاخه‌های آن هپاتیت C است و احتمال انتقال آن به سایر معتادین و یا همسران افراد معتاد، احتمالی نگران‌کننده است. اجرای برنامه کاهش آسیب جزو برنامه‌های مصوب نظام سلامت است اما، اعتیاد تزریقی معضل اجتماعی است و از طرفی سطح آگاهی مردم در زمینه بیماری‌های کبد و هپاتیت ویروسی بالا نیست و باید رسانه‌ها و مراکز علمی در این زمینه مداخله کنند.

علویان در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا مبنی بر اقدامات پیشگیرانه شبکه هپاتیت کشور برای مقابله با این بیماری گفت: انجام فعالیت‌های علمی و تخصصی، برگزاری سمینارها و همایش‌های مختلف به منظور افزایش و ارتقای سطح دانش مردم و تلاش برای افزایش دسترسی مردم به خدمات آزمایشگاهی معتبر در سراسر کشور از جمله این اقدامات است. به زودی نرم‌افزار جامع بیماری‌های کبدی و هپاتیت به صورت دانلود رایگان در گوشی‌های تلفن همراه در دسترس مردم قرار خواهد گرفت تا با آخرین اطلاعات و مراکز علمی و آزمایشگاهی مرتبط با این حوزه آشنا شوند.

وی در پایان با بیان اینکه هپاتیت B ریشه‌کن نمی‌شود مگر آنکه آن را کنترل کنیم، خاطرنشان کرد: هدفگذاری کرده‌ایم که تا سال ۲۰۳۵ ایران بدون هپاتیت C داشته باشیم و معتقدیم تحقق این هدف دور از ذهن نیست.

ماده ای خطرناک که زندگی زناشویی شما را به طلاق می کشاند

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

بررسی های جدید دانشمندان نشان می دهد استفاده از سیگار در به وجود آمدن خشونت در سال های بعدی زندگی را منجر می شود.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، تحقیقات قبلی به استفاده از سیگار و خشونت  یافته های متناقض را به همراه داشت و بر روی داده های مقطعی انجام شده بود (داده ها را از یک نقطه در زمان به دست آورده بودند ). اما یک مطالعه جدید بر روی ۶۳۴ زوج به مدت ۹ سال اول  ازدواج نشان داد مردانی که سیگار نمی کشند خشونت کمتری را در زندگی زناشویی خود دارند.

این مطالعه جدید نشان می دهد ارتباط عمیقی بین زندگی زناشویی و کشیدن سیگار وجود دارد و به دنبال آن افرادی که سیگار می کشند به علت درگیر بودن اعصاب و روان شان بیشتر خشونت و ناهنجاری را در زندگی خود تجربه می کنند و در نهایت باعث جدایی از شریک زندگی شان می شوند.

پس از ارزیابی ۹ سال اول ازدواج های جوان، محققان دریافتند که زن و شوهرها باید از هرگونه مواد اعتیاد آوری دور باشند تا سطح خشونت را در زندگی خود به حداقل برسانند.

نتایج مطالعات نشان می دهند، سیگار یکی از تهدید کننده های جدی سلامت است که سالانه حدود ۵ میلیون نفر را در سطح جهان به کام مرگ می کشد و حاصلی جز به هدر رفتن منابع اقتصادی و بیماری های خطرناک در پی ندارد و در زندگی مشترک می تواند باعث افزایش عصبانیت و شدت گیری دعوا ها شود.

مواد مخدر صنعتی، تخریب کننده دستگاه تناسلی

شهریور ۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یک روانپزشک هشدار داد: عفونت‌های شدید در اکثر بخش‌های بدن مانند ریه، سیستم گوارش، دستگاه تناسلی و عفونت‌های پوستی از عوارض خطرناک مصرف مواد مخدر صنعتی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از ستاد مبارزه با مواد مخدر، هومن رمضانی افزود: نتایج بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد مواد مخدر صنعتی مانند شیشه و روانگردان‌ها یک ماده اسیدی قوی است و به دلیل بالا بودن میزان اسید آن، چنین تخریبی از خود بر جای می‌گذارد.

وی اظهار داشت: در تهیه این مواد اسیدهایی همچون آمونیاک و اسیدهای دست‌ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد که با ترکیب آنها معجون مخرب و ویرانگری به دست می‌آید که دیگر نمی‌توان نام ماده مخدر به آن اطلاق کرد.

این روانپزشک ادامه داد: این مواد علاوه بر انهدام سیستم تولیدکننده مواد شبه افیونی و مخدرهای طبیعی بدن، روی سیستم ایمنی و دفاعی جسم نیز اثر گذاشته و آن را به شدت تضعیف می‌کند.

رمضانی، اختلال در ساختار خونی، اثرگذاری بر روی پلاکت‌های خون و تضعیف گلبول‌های سفید از جمله این تخریب‌ها عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از جوانان از عوارض خطرناک مواد مخدر صنعتی آگاهی چندانی ندارند، تصریح کرد: اجتماعی کردن موضوع مبارزه با مواد مخدر از طریق آموزش در مدارس، دانشگاه‌ها، کانون‌های فرهنگی و غیره می‌تواند جوانان را از گرفتار شدن در این معضل دور کند.
این استاد دانشگاه تهران، رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر از طریق سایت‌های مجازی را برای هوشیار کردن جوانان از عوارض تخریب‌کننده جسم و روح مواد مخدر صنعتی بسیار مهم دانست و خواستار توجه مسئولان به این مسئله شد.

احتمال وقوع چهار برابری سکته مغزی در افراد سیگاری

شهریور ۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یک کارشناس حوزه دخانیات اعلام کرد: احتمال وقوع سکته مغزی در افراد سیگاری ۴ برابر افرادی است که هرگز دخانیات مصرف نکرده‌اند.

زهرا ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، گفت: دخانیات یکی از دلایل عمده مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است به طوری که۲۰ درصد از اینگونه مرگ‌ها به دلیل مصرف دخانیات است.

وی افزود: مرگ‌های ناگهانی، بیماری‌های مغزی، عروقی به دلیل مصرف دخانیات در حال افزایش است و مرگ ناشی از بیماری‌‌های قلی، عروقی در افراد سیگاری دو برابر بیشتر از سایر افراد است.

ابراهیمی گفت: احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی حتی در زنان سیگاری بسیار بیشتر از مردان است و احتمال سکته مغزی در آنها به طور محسوسی بیش از سایر زنان است چرا که مصرف همزمان سیگار و داروهای ضد بارداری احتمال سکته قلبی را ۲۰ تا ۴۰ درصد و احتمال سکته مغزی را چند برابر می‌کند.

ابراهیمی افزود: همچنین احتمال وقوع سکته مغزی در افراد سیگاری ۴ برابر افرادی است که هرگز دخانیات را تجربه نکرده‌اند و طبق تحقیقات انجام شده این خطر در زنان بیش از مردان است اما در هر سنی می‌تواند اتفاق افتد.

مرگ سی و نه هزار معتاد در یک دهه

مرداد ۲۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یکی از عوامل مرگ معتادان سوء مصرف مواد به شمار می‌رود به طوری که در سال ۹۲، ۲۹۵۷ نفر به علت سوءمصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، استفاده از مواد مخدر در کنار ضرر‌هایی که به بدن انسان و مخصوصاً مغز او می‌رساند، به صورت مستقیم نیز موجب مرگ شخص مصرف کننده می‌شود.

مرگ به علت سوءمصرف مواد مخدر آن قدر جدی است که مسئولان حوزه مبارزه با مواد مخدر به فکر توزیع مواد مخدر خالص میان معتادان نیز افتاده‌اند.

طبق گزارش‌های پزشکی قانونی، آمار مرگ‌های ناشی از سوءمصرف موادمخدر طی ۱۰ سال گذشته روند کاهشی داشته است اما همچنان مرگ ۲۹۵۷ نفر در سال نیز آمار بالایی محسوب می‌شود که باید برای آن فکری کرد.

در گزارش‌های سازمان پزشکی قانونی آمده است که در ۱۰ سال گذشته ۳۹ هزار و ۴۰۶ نفر به علت سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند.

البته تفکیک سالیانه این مرگ‌ها نشان می‌دهد که از سال ۸۳ تا سال ۹۲، اقدامات انجام شده در حوزه درمان، مقابله و پیشگیری از اعتیاد موجب کاهش هزار نفری مرگ بر اثر سوءمصرف مواد مخدر شده است.

سال ۸۴ بالاترین آمار مرگ‌های ناشی از سوءمصرف مواد مخدر را با ۴۷۴۰ مورد به خود اختصاص داده است.

همچنین سال ۹۲ نیز با ۲۹۵۷ مورد کمترین آمار مرگ ناشی از سوءمصرف را دارد.

آمار تفکیکی مرگ‌های ۱۰ سال اخیر به شرح زیر است:

سال ۱۳۸۳ با ۴۰۰۶ مورد

سال ۱۳۸۴ با ۴۷۴۰ مورد

سال ۱۳۸۵ با ۴۴۸۴ مورد

سال ۱۳۸۶ با ۴۷۱۳ مورد

سال ۱۳۸۷ با ۴۴۰۳ مورد

سال ۱۳۸۸ با ۳۷۹۸ مورد

سال ۱۳۸۹ با ۳۶۵۶ مورد

سال ۱۳۹۰ با ۳۵۹۳ مورد

سال ۱۳۹۱ با ۳۰۵۶ مورد

سال ۱۳۹۲ با ۲۹۵۷ مورد

همچنین آمار تفکیک شده به ماه سال ۹۲ نیز به شرح زیر است:

فروردین با ۲۰۷ مورد

اردیبهشت با ۲۶۴ مورد

خرداد با ۲۰۳ مورد

تیر با ۲۱۶ مورد

مرداد با ۲۲۸ مورد

شهریور با ۲۵۳ مورد

مهر با ۲۵۱ مورد

آبان با ۲۰۷ مورد

آذر با ۳۳۰ مورد

دی با ۲۳۴ مورد

بهمن با ۲۹۳ مورد

اسفند با ۲۷۱ مورد

سیگار بر روی “شنوایی” هم تاثیر می‌گذارد

مرداد ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

کاهش شنوایی در افراد سیگاری ۷/۱ دهم برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است.
دکتر سامان خرمی‌نژاد متخصص گوش و حلق و بینی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران ، در خصوص تاثیرات سیگار کشیدن به روی شنوایی اذعان داشت: سیگار علاوه بر مشکلات قلبی و عروقی بر شنوایی نیز اثر می‌گذارد چرا که سموم موجود در سیگار موجب تحلیل سلول‌های مویی حس شنوایی گوش داخلی می‌شود.

وی عنوان کرد: علاوه بر اختلال در عملکرد حیاط عمر سلول‌های مویی، نیز موجب اختلال و  عدم خون‌رسانی گوش داخلی می‌شود، در نتیجه عملکرد گوش داخلی را منحل و شنوایی را کاهش می‌دهد.

این متخصص با اشاره به اینکه کاهش شنوایی در افراد سیگاری حدود یک و هفت دهم برابر بیشتر از افراد
غیر سیگاری کاهش شنوایی دارند، افزود: کسانی که با افراد سیگاری زندگی می‌کنند هم دچار کاهش شنوایی می‌شوند.

خود کشی در کمین سیگاری ها

مرداد ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

عوارض سیگار بر هیچ کس پوشیده نیست و پاس ثابت بیشتر خبر های سلامت است.اما اخیرا یک مطالعه جدید نشان می دهد یک فرد سیگاری احتمال خود کشی اش نسبت به سایرین بیشتر است.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، محققان می گویند بالا بودن آمار خود کشی در میان سیگاری ها به دلیل افسرده بودنشان در سال های قبل از وابتگی شان به سیگار نیست.

بررسی ها نشان می دهند، نیکوتیم موجود در سیگار متهم اصلی میل سیگاری ها به ترک دنیاست.
یک پایگاه پژوهشی اثبات کرده است وقتی دولت ها سیگار کشیدن در ملا عام را ممنوع می کنند آمار خود کشی ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین می آید.

اگر در خانه شما هم فرد سیگاری وجود دارد لااقل دود کردن نیکوتین در فضای خانه را ممنوع کنید تا چند نخ هم که شده کمتر سیگار بکشد و خیال خود کشی کمتر به ذهنش برسد.

افراد سیگاری ممکن است بیشتر در معرض خودکشی قرار گیرند

مرداد ۱۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

تحقیقات اخیر پژوهشگران نشان داد افراد سیگاری ممکن است بیشتر در معرض خودکشی قرار گیرند.

به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، محققان دریافتند که نیکوتین گزینه قابل قبولی برای توضیح ارتباط بین سیگار کشیدن و خطر اقدام به خودکشی است.

خطرات سلامت جسمی بر اثر مصرف سیگار در این نقطه ثبت شده است، ‌اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که یکی از عواقب سیگار کشیدن به خطر افتادن سلامت روان است.

پژوهشگران در بررسی‌های خود در تجزیه و تحلیل اقدامات سیاست ضد توتون و تنباکو بین افزایش مالیات و سازماندهی ممنوعیت سیگار کشیدن عمومی و نرخ خودکشی در تمام ۵۰ ایالت آمریکا در سال‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۴، یک رابطه‌ای را یافتند. طرح‌های ضد توتون و تنباکو بیشتر منجر به کاهش نرخ خودکشی شد.

به گفته پژوهشگران تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که افزایش دلار در مالیات با کاهش ۱۰ درصدی خطر خودکشی همراه بوده است و ممنوعیت سیگار کشیدن در فضاهای بسته با کاهش خطر همراه بوده است.

تحقیقات قبلی همچنین ارتباط بین اختلالات روانی و سیگار کشیدن را نشان داده بود.

همچنین در آن تحقیقات افراد سیگاری احتمال بیشتری داشت که به مصرف مواد مخدر و الکل روی بیاورند.

برگه‌ی بعد »