افزایش مصرف و کاهش سن مصرف کنندگان مواد دخانی

شهریور ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: از زمان تصویب قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در کشور نه تنها به اهداف مذکور در قانون نرسیده‌ایم، بلکه شاهد افزایش مصرف قلیان و کاهش سن مصرف کنندگان در کشور بودیم که این نشان از ضعف در نظارت‌ها دارد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، عبدالرحمان رستمیان با بیان این که قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در کشور از سال ۱۳۸۵ به تصویب رسید، افزود: قانونی که در بیشتر کشورها وجود دارد و یک قانون بین المللی و قابل اجراست، چرا که بسیاری از بیماری‌ها از جمله قلب و عروق، سرطان و کاهش طول عمر افراد به دلیل مصرف مواد دخانی است، پس چه کاری مهم تر از جلوگیری از مصرف سیگار و قلیان.

وی با بیان این که نظارت های متعددی از سوی همکاران بهداشت، نیروی انتظامی، اصناف انجام می شود، ادامه داد: نظارت های از سوی نهادهای مختلف انجام می شود تا بتوانیم از عرضه مواد دخانی در اماکن عمومی جلوگیری کنیم؛ اما در برخی از استانها به دلیل عملکرد مناسب موفق و در برخی دیگر ناموفق عمل کردیم.

رستمیان با بیان این که در حال حاضر قانون و برنامه برای کاهش مصرف داریم، اما در نظارت و اجرا ناموفق و ضعف داریم، اظهارکرد: البته هر ساله گزارش عملکرد سازمان ها و وزارتخانه هایی که موظف به اجرای قانون هستند به کمیسیون بهداشت مجلس ارائه می شود که سال گذشته خیلی از این گزارش ها ناقص بوده است. سازمان های مربوطه وظیفه دارند که هر ۶ ماه گزارش علمکرد دهند.

وی با بیان این که قرار بود از ابتدای سال ۸۵ با تصویب قانون جامعه کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در کشور مالیات مواد دخانی در سال ۱۰ درصد افزایش یابد، ادامه داد: این موضوع از سال گذشته اجرایی شده است و هزینه های آن، سال گذشته ۱۸۰ میلیارد تومان، به نهادهایی چون شهرداری، وزارت بهداشت، آموزش و پرورش و صدا و سیما داده می شود تا در راستای کاهش مصرف مواد دخانی و فرهنگ سازی در این زمینه گام بردارند، بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شد

افزایش مالیات هر کالای آسیب رسان همچون سیگار باعث خرید کم تر طبقات متوسط جامعه و کاهش مصرف مواد دخانی در این قشر و افزایش سلامتی آن ها می شود، لذا باید تلاش کنیم تا هر سال برای حفظ سلامتی مردم عوارض مواد دخانی را افرایش دهیم.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان اظهارکرد: نظارت‌ها باید بیشتر و با جدیت پیگیری شود، کاربری اماکن ارائه مواد دخانی تغییر یابد و دیگر مجوز فعالیت به این گونه اماکن داده نشود، پرکردن صحیح اوقات فراغت نوجوانان و جوانان، افزایش مالیات مواد دخانی در کشور به طور سالانه، فرهنگسازی از طریق رسانه و سازمان‌های فرهنگی و آموزشی کشور از جمله مواردی است که می تواند به کاهش مصرف مواد دخانی در کشور شود.

یک محصول دخانی مرگبار، فلزی‌های سمی به آسمان می‌فرستد

شهریور ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یکی از محصولات دخانی که به تازگی در دنیا متداول شد،ه می‌تواند به شدت هوای اطراف خود را آلوده سازد.
به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران ، کار‌شناسان هشدار میدهند دود ناشی از سیگار الکترونیکی مشهور به cigarette شامل فلزهای سنگین است.

کار‌شناسان هشدار می‌دهند؛ این فلزات سنگین که در دود این محصول وجود دارند از دهانه بدنه دستگاه خارج شده و می‌توانند به شدت برای سلامت افراد و آلودگی محیط زیست فاجعه بار باشند.

کار‌شناسان با وجود کم خطر بودن سیگار الکترونیکی به نسبت سیگار سنتی مصرف آن را اکیدا خطرناک اعلام کرده‌اند، زیرا می‌تواند سبب ابتلای افراد به سرطان شود.

پدیده یی نوظهور به نام اعتیاد نوزادان

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

نوزادی چهار ماهه، بر اثر مصرف اجباری مواد مخدر اوردوز کرده و در بیمارستان بستری می شود. در بیمارستان مشخص می شود که نوزاد به نوعی نارسایی قلبی هم مبتلاست. پس از گذشت حدود یک ماه عرشیا در اوج بی پناهی و تنهایی در بیمارستان فوت می کند.

چهار ماهه. متولد محله اوراقچی های شوش. مادر اعتیاد دارد، پدر هم همین طور. عرشیا در بطن مادر با مواد مخدر آشنا می شود و آن را با تمام گوشت و پوست لمس می کند و گویی اولین هدیه یی است که از مادر دریافت می کند. مادری که خود قربانی است، قربانی سیستمی که آدم ها بی آنکه انتخاب کنند و بخواهند واردش می شوند و بی آنکه بخواهند حضورشان در آن تثبیت می شود. چرخه یی به نام اعتیاد.
عرشیا چهار ماه زمین ما را در بدترین شرایط ممکن تحمل کرد. بی مهری را به نیکی لمس و تنهایی را با سلول هایش درک کرد و رنج را لحظه به لحظه نفس کشید. عرشیا رفت اما هنوز در میان سرعت زدگی زندگی ما عرشیاها به دنیا می آیند، نفس می کشند و می روند… اما ما درگیر مسائل پر اهمیت زندگی خودمان هستیم و عرشیا، یاسین، عنایت و هزاران نوزاد دیگر جورکش بی تفاوتی های ما می شوند.
قصه، قصه تکرار است. قصه همیشگی رنج ، درد ، تنهایی و فقر. فقر مالی و فرهنگی. قصه، قصه کوچه های تنگ و باریک و دود گرفته است و فرزندانی که در خانه های توسری خورده این کوچه ها در میان دود و سیاهی متولد می شوند. در میان نشئگی و خماری پدر و مادری که نمی دانند چرا بچه دار می شوند. نمی دانند چگونه می شود چرخه رنج خانه هاشان را محدود کنند و چگونه راهی را انتخاب کنند که دیگر کسی ناخواسته اسیر چرخه درد و اعتیاد نشود. هر چند که بعضی هم این معصومیت های کوچک را به این دنیا فرا می خوانند تا مسوولیت تمام کوتاهی ها و نبودن هایشان را به عهده بگیرد و بشود نان آور خانه یی که در آن همه اعضا قربانی اند. قربانی دیوی به نام افیون.
داستان یاسین و یاسین ها، عرشیا و عرشیاها همین است. نوزادی که دوران جنینی را شریک اعتیاد مادر می شود و با همین میراث هم متولد می شود. نوزاد معتاد هم پدیده یی است. نوزادان معتاد به کراک، شیشه و تریاک. نوزادانی که هر روز بر آمارشان اضافه می شود و همچنان خلاقوانینی که نبوده و نیست بر شمار این کودکان می افزاید.
یاسین کمتر از یک سال پیش در کوچه های کج و معوج محله اوراقچی های شوش متولد شد. حالامدتی است مقیم یکی از مراکز بهزیستی است. چند روزه بود که تشنج کرد و رابطین جمعیت امام علی(ع) او را به بیمارستان رساندند و تشخیص پزشکان گفت که بر اثر استنشاق دود مواد مخدر اوردوز کرده است و بعد مشخص شد مادر برای آرام کردن نوزاد چند روزه اش به او متادون خورانده است. قانون پدر و مادر را فاقد صلاحیت نگهداری از فرزندشان تشخیص داد و سرپرستی یاسین به بهزیستی سپرده شد.
حالااما مادر پس از کمتر از یک سال باز هم باردار است. یاسینی دیگر در راه رسیدن به دنیایی است که در آن قرار است با دود مواد و شربت متادون آرام گیرد و چند صباحی بعد اجاره داده شود برای تکدی گری یا فروخته شود و جسمش تاراج شود برای قاچاق اعضای بدن یا عضوی جدید شود در چرخه خرید و فروش و مصرف مواد مخدر.
عرشیا چند ماه پیش در همسایگی یاسین متولد شد. مادر اعتیاد دارد، پدر و مادر بزرگ هم همین طور. مادر برای خرید از خانه خارج می شود و وقتی باز می گردد حال عرشیا حال همیشگی نیست. اما این مساله چندان اهمیتی هم ندارد. تا اینکه خاله عرشیا متوجه تشنج نوزاد می شود. بیمارستان می گوید اوردوز کرده و بعد از آزمایشات مشخص می شود که در خونش مورفین وجود دارد. ظاهرا پدربزرگ برای ساکت کردن نوزاد چهار ماهه به او تریاک خورانده. عرشیا در بیمارستان بستری می شود و بعد از مدتی مشخص می شود که به طور مادرزادی مبتلابه نارسایی قلبی هم هست. در تمام طول مدتی که نوزاد در بیمارستان است، مادر همچنان دست از بساط افیون نکشیده. نوزادی تنها زیر انبوهی از سرم و دستگاه، تنهای تنها با مرگ می جنگد… گویی رسالت مادر تنها به دنیا آوردن او بود، او باید خود بزرگ شود و قد بکشد تا به جایی برسد که بتواند مشکلات مالی خانه را حل کند.
آری کوچه هایی که امکانات، رفاه، فرهنگ، بهداشت سهم کمتری در آن دارد، محلی شده برای افزایش نرخ جمعیت. مراکز بهداشت دیگر امکانات رایگان برای کنترل باروری در اختیار زنان نمی گذارند. شوهرانی که بعضا معتادان تزریقی هستند و آلوده به ایدز، هپاتیت و هزاران بیماری دیگر و با وجود قانون جدید منع استفاده از ابزار کنترل بارداری، بیماری های اینچنینی هم افزایش خواهد یافت.
حال سوالی که پیش می آید این است که متولیان امر، چقدر با مسائل مردم حاشیه نشین آشنا هستند؟ و چقدر از آمار روز افزون نوزادان معتاد مطلع اند و آیا با علم به این موارد، دستور ممنوعیت توزیع رایگان لوازم پیشگیری از بارداری را در خانه های سلامت صادر کرده اند؟
آیا بهتر نیست سری به محلات حاشیه بزنیم و از وضعیت وخیم بهداشت و فرهنگ مردم حاشیه نشین مطلع باشیم تا اینچنین طرح هایی را ارائه نکنیم که باعث نگرانی فعالان اجتماعی می شود چراکه فعالان حوزه های مختلف اجتماعی به خوبی می دانند که فقر مالی، فرهنگی و بهداشتی در مناطق جنوب شهر و مناطق حاشیه نشین چه بر سر فرزندان و آینده سازان این کشور آورده و می آورد و خوب می دانند که اعتیاد چگونه به تمام نسوج و تار و پود بنیان خانواده ها رسوخ کرده و هر روز پدیده نویی را تقدیم اجتماع می کند که نو ترینش اعتیاد نوزادان و کودکان و پایین آمدن سن اعتیاد است. کودکانی که در سیستم اداری کشور حتی نام شان هم ثبت نشده و شناسنامه یی برایشان صادر نشده تا بدانیم که آمار کودکان حاشیه نشین و پر معضل چگونه و با چه سرعتی رو به افزایش است، تا این طور ازسر بی اطلاعی قانون تصویب نکنیم.
کودکان مهاجر هم به نوبه خود معضلات اینچنینی دارند و خانواده هایی که معتقدند تنها مسوولیتی که دارند سیر کردن شکم فرزندان شان است و آن هم که «خدا بزرگ است» پس جای هیچ نگرانی ای نیست که خانه یی فرزندانی داشته باشد که هر کدام گوشه یی از معضلات جامعه را پوشش می دهند و یکی بر اثر زایمان در منزل دچار مشکل می شود و دیگری قربانی ازدواج زود هنگام است و یکی هم می شود طعمه سوداگران چرخه افیون و آن دیگری زورگیری را پیشه می کند و خدا هم همچنان بزرگ است.
و باز هم در پایان ضرورت نگاهی جامع تر در بحث تحدید موالید را متذکر می شویم که این قانون و طرح چنین قانون هایی مستلزم نگاهی جامع تر و دقیق تر و موشکافانه تر در مسائل تمامی اقشار جامعه است. ای کاش کمی هم گوش فرا دهیم به فریاد یاسین هایی که در گوش های سنگین شهر هر روز بلند است و خواب گران ما مجال نمی دهد تا نگاهی هر چند گذرا به آمار نانوشته نوزادان معتاد بیندازیم که چگونه زیر پوست شهرمان می خزند و قرار است آینده یی را برایمان بسازند که پایه هایش بر فساد، افیون، فقر و چرکابه های بی تفاوتی است.

منبع: روزنامه اعتماد

قدرت تخریب شیشه سیصدوسی برابر تریاک است

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

کوتاهی و سهل انگاری در این خصوص دامنه شعله‌های این آتش را بیشتر خواهد کرد اما هوشیاری ، کنترل و نظارت ، مدیریت درست و مبارزه اجتماعی با مواد مخدر از گسترش آن جلوگیری می‌کند.

دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه قدرت تخریب مواد مخدر صنعتی بیشتر از سنتی است گفت: قدرت تخریب شیشه ۱۰ برابر هروئین و بیش از ۳۳۰ برابر تریاک می‌باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، محمدعلی نصرتی در جلسه با مدیران صنعتی کارخانه تراکتور سازی ایران که به منظور آشنایی با پیامدهای سوء مصرف مواد مخدر برگزار شد، گفت: زمانی مشکل ما در ارتباط با مواد مخدر سنتی بود اما امروز مواد مخدر صنعتی در اشکال مختلف و پیچیده و با پیامدهای خطرناک جزو بزرگترین دغدغه ها و نگرانی های مردم جهان محسوب شده است.

وی در خصوص مقایسه قدرت تخریب مواد مخدر سنتی و صنعتی گفت: قدرت تخریب مواد مخدر صنعتی به مراتب خیلی بیشتر از مواد مخدر سنتی است به گونه ای که قدرت تخریب شیشه ۱۰ برابر هروئین و بیش از ۳۳۰ برابر تریاک می باشد.

دبیر شورا عمده تفاوت شیشه با مواد مخدر سنتی را چنین توصیف کرد: هنگامی که فرد معتاد به تریاک در زمان نئشگی به دنبال مواد است رفتار خطرناکی از خود نشان می دهد اما کسی که معتاد به شیشه است با توجه به تاثیرات بسیار شدید آن بر روی سیستم عصبی، موقعی که شیشه مصرف کرد رفتار فوق العاده خطرناک و جنون آمیزی از خود نشان می دهد.

نصرتی گفت: یکی از بزرگترین معضلات ما قاچاق پیش سازهای مواد مخدر به داخل کشور است به طوری که در سال ۹۲ شاهد کشف ۱۵ کارگاه شیشه توسط سازمان های مربوطه در استان بودیم که این رقم در مقایسه با سال ۹۱ هفت برابر بیشتر بوده است که نشان از عمق خطر و تبعات ویرانگر آن دارد.

وی در ادامه ضمن ابراز نگرانی از شیوع مواد مخدربه مراکز اقتصادی و گارگری خاطر نشان کرد: شعاع گسترش اعتیاد در جامعه همچون بیماری های واگیردار است ، نباید اجازه بدهیم مراکز اقتصادی و کارگری کشور دچار این بلای خانمان سوز شوند که در غیر این صورت شاهد تبعات دردسر ساز و جبران ناپذیری در این زمینه خواهیم بود. کوتاهی و سهل انکاری در این خصوص دامنه شعله‌های این آتش را بیشتر خواهد کرد اما هوشیاری ، کنترل و نظارت ، مدیریت درست و مبارزه اجتماعی با مواد مخدر از گسترش آن جلوگیری می‌کند.

نصرتی افزود: براساس مستندات علمی بدست آمده از جمله دلایل مصرف مواد مخدر، کنجکاوی ، لذت جویی و اغفال از طریق دوستان و همسالان نااهل می باشد و عمده محلات مصرف آن منازل دوستان و همسالان و خانه های مجردی است که این امر نظارت و کنترل دوچندان بیشتر خانواده ها را در خصوص فرزندانشان بر می‌انگیزد.

دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان در پایان گفت: تمامی کارشناسان، متخصصان وصاحبان فکر و اندیشه که دل در گرو خدمت به مملکت و مردم دارند و می خواهند جامعه پاک و جوانان پاکدامن داشته باشند و هویت و ارزشهای آن از هر توطئه و تهاجم در امان باشد ، باید به میدان بیایند و ما را در این جهاد بزرگ یاری کنند.

وجود بیش از یک میلیون کودک معتاد در کشور

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

گرچه معتادان به مواد مخدر، همگی به نوعی قربانی محسوب می‌شوند اما در این میان هستند کسانی که ناخواسته درگیر این معضل شده و گاه مجبورند تا پایان عمر با آن دست و پنجه نرم کنند و آینده خود را در این میان تیره و تاریک ببینند؛ فرزندانی که با به ارث بردن ژن‌های اعتیاد از والدین معتاد خود، ناخواسته و بدون هیچ دخالتی درگیر دیو افیون شده‌اند، یکی از معضلات جامعه امروزی ما هستند.

قصه، قصه رنج، درد، تنهایی و فقر است. اگر نگوییم فقر مالی، فقر فرهنگی پدران و مادرانی که آینده فرزندانشان را به دست تباهی می‌سپارند از مهمترین دلایل وقوع این پدیده است. فکر کردن به وضعیت کودکانی که در میان نشئگی و خماری پدر و مادری که نمی‌دانند چرا بچه‌دار می‌شوند، به دنیا آمده، رشد می‌کنند و بزرگ می‌شوند بسیار ناراحت‌کننده است. نوزادی که دوران جنینی را شریک اعتیاد مادر شده و با همین میراث هم متولد می‌شود. نوزاد معتاد پدیده‌ای است که بر آمارشان اضافه می‌شود.طبق یافته‌های پزشکی زمان خروج مواد از بدن نوزاد سال‌ها به طول می‌انجامد آن هم در صورتی که، در معرض این مواد نباشد زیرا، اثرات مواد از طریق جفت به جنین وارد و در هنگام تولد آثار مسمومیت به مواد مخدر و نشانه‌های ترک آن از جمله آبریزش بینی، عطسه و خمیازه، تشنج، پرش‌های عضلانی، عدم شیر خوردن کافی، کم خونی، اسهال و استفراغ دیده می‌شود. بعد از آن نیز زمینه ساز بروز بیماری‌های گوارشی و تنفسی در نوزاد شده و باعث ایجاد اختلالات شخصیتی و روانی و احتمال انتقال بیماری‌هایی مانند هپاتیت ویروسی و ایدز می‌شود.
آسیب های اجتماعی ناشی از والدین معتاد
علاوه بر مساله اعتیاد در نوزادان، به‌طور کلی والدین معتاد اثرات نامطلوب دیگری هم بر جامعه گذاشته و جامعه را دچار آسیب‌های اجتماعی دیگری می‌کنند چرا که، هستند والدینی که دست به هر کاری برای گذراندن امرار معاش خود می‌زنند ؛ از فروش کودکان و وسیله‌ قرار دادن آنها برای تهیه مواد گرفته تا به خطر انداختن کودکانشان. به گفته یک کارشناس آسیب‌های اجتماعی برخی از والدین معتاد، با معتاد کردن کودکان خود، آنها را به خود وابسته می‌کنند تا در صورت نیاز به آنها مواد نرسانده تا آنها کار مورد نظر والدین خود را انجام دهند.اعتیاد والدین همچنین، اصلی‌ترین علت بی‌سرپرستی کودکان محسوب می‌شود؛ کودکان بی‌سرپرستی که بدون خواست و اراده خود و به دلیل مشکلات خانواده به ویژه والدین خود به وضعیت و شرایطی ناخواسته دچار شده‌اند.از سایر آسیب‌های اجتماعی یادشده که بگذریم، چیزی که در اینجا بیشتر مدنظر است به خطر انداختن سلامت کودکان معصوم و بی‌گناهی است که بدون اینکه طعم خوش زندگی را بچشند توسط والدین خود اسیر مواد مخدر می‌شوند و به این شکل زندگی و آینده آنها نابود می‌شود.هرچند آمار دقیقی از تعداد کودکان درگیر اعتیاد در کشور وجود ندارد و آنچه بیان می‌شود تخمین کارشناسان است اما، برخی کارشناسان معتقدند که حدود دو میلیون معتاد در کشور وجود دارد که اگر خانواده هر معتاد را ۴ نفر در نظر بگیریم و در هر خانواده دو کودک وجود داشته باشد و از میان تمام این کودکان یک سوم آنان درگیر اعتیاد باشند بیش از یک میلیون کودک در کشور با اعتیاد درگیر هستند.
مشکلات نوزادان معتاد تمامی ندارد
مریم ویسی‌زاده، متخصص اطفال درباره اعتیاد نوزادان به آرمان می‌گوید: موضوع اعتیاد جنین و نوزاد در ایران درگیر یک دور تسلسل باطل است و تا نهادها و سازمان‌های مختلف دست به‌دست یکدیگر ندهند، این معضل برطرف نمی‌شود؛ معضلی که به‌طور حتم بر سلامت نسل آینده تاثیر زیادی خواهد داشت.او می‌افزاید: متاسفانه مخدرهای جدید، خیلی در ظاهر فرد نمود پیدا نمی‌کند و به سختی می‌توان از چهره فرد قضاوت کرد. اعتیاد هنوز در جامعه قبحی دارد و هیچ کس به راحتی این موضوع را بیان نمی‌کند. مادرهای باردار هم معمولا دیر به اعتیادشان اعتراف می‌کنند و این موضوع در روند درمان و زایمان مشکل‌های بسیاری را به وجود می‌آورد. تنها اگر مجبور به سزارین شویم، چون مادر باید بیهوش شود و متخصص بیهوشی به او توضیح می‌دهد که اگر معتاد باشد چه مشکل‌ها و عوارضی حین جراحی به وجود می‌آید، اعتراف می‌کند. هر چند که معمولا، راست یا دروغ، می‌گویند ترک کرده‌اند یا در مرحله ترک هستند. البته حتی اگر مادر هم چیزی نگوید، از حالات بچه می‌توان متوجه شد که مادر معتاد است. این مادران به پیگیری‌های خاصی احتیاج دارند تا ما به عنوان پزشک واقعیت و سابقه قبلی آنها را بدانیم تا بتوانیم در درمان مادر و کودک موفق باشیم.

ویسی‌زاده در رابطه با ترک دادن نوزادان معتاد تصریح می‌کند: معمولا در خانه نمی‌توان نوزاد را ترک داد چرا که، هم به دارو احتیاج دارد و هم آنقدر بی قرار است که نمی‌توان او را آرام کرد. نوزاد در بیمارستان وارد فاز نشانگان ترک نوزاد می‌شود. ما با توجه به علائم نوزاد، درجه‌ای به میزان اعتیاد او می‌دهیم و درمان را آغاز می‌کنیم. تشنج، استفراغ، بی قراری و میزان تحریک پذیری از نشانه‌هایی محسوب می‌شود که توجه ویژه‌ای به آن می‌کنیم. ممکن است ترک را با مرفین آغاز کنیم. اگر تشنج داشته باشد،« فنوباربیتال» برایش تجویز می‌شود که با توجه به روند بهبودی نوزاد، دوز آن تغییر می‌کند اما، در هرحال مدت ترک نوزاد، بستگی به مقاومت بدن نوزاد و زمان و میزان مصرف مادر دارد. وضعیت کبدی بچه تاثیر زیادی در ترک دارد وقتی دوز «فنوباربیتال» را بالا می‌بریم بعضی بچه‌ها کم طاقت می‌شوند و وقتی کم می‌کنیم، خواب آلوده. بین ۱۰ تا ۱۴ روز طول می‌کشد که کودک بهبود پیدا کند. او ادامه می‌دهد: اما مشکل اینجاست که با آغاز دوران شیردهی نوزاد دوباره در معرض خطر قرار دارد؛ هر چند که ما این خطر را به مادران گوشزد می‌کنیم.
پیشگیری از اعتیاد
یک کارشناس حوزه اعتیاد و همچنین فعال حقوق کودکان در رابطه با این آسیب اجتماعی می‌گوید: بخشی از این مساله به آگاهی دادن در سطح عموم بازمی‌گردد. به عبارت دیگر مسیر اعتیاد مهم نیست بلکه افراد معتاد اهمیت دارند به ویژه زنانی که به عنوان مادر واسط انتقال اعتیاد به فرزندانشان خواهند بود. از این رو بسیاری از زنان ممکن است از این موضوع مطلع نباشند که اعتیاد آنان چه تبعات منفی را برای کودکانشان به همراه دارد.ثریا عزیز پناه می‌افزاید: آگاهی‌رسانی در مراکز و مکان‌های عمومی و جاهایی که می‌دانیم معتادان زیاد حضور پیدا می‌کنند، می‌تواند مثمرثمر باشد بنابراین، آموزش و آگاهی رسانی از طریق رسانه‌های جمعی و سیاست‌گذاری کلان در این حوزه از سوی دولت می‌تواند راهکار مناسبی باشد.

او ادامه می‌دهد: البته در بسیاری از موارد زنان معتاد در زندگی خود با آن چنان آشفتگی مواجه هستند که ممکن است این موضوع اهمیتی برایشان نداشته یا قدرت درک این مساله را نداشته باشند. از این رو در مرحله دوم غربالگری و شناسایی و درمان این کودکان از همان بدو تولد می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد. گرچه در هرحال بخشی از این گروه از این شمول خارج شده و درگیر تبعات این پدیده می‌شوند.پیشگیری از اعتیاد کودکان راهی برای جلوگیری از افزایش آسیب‌های اجتماعی است. بنابر اظهارات کارشناسان، پیشگیری از اعتیاد اولین اقدامات برای نجات کودکان معتاد باید از همان دوران کودکی و قبل از ورود به دبستان آغاز شود تا نتیجه بهتری به دست آید. هر قدر از این قضیه غافل شویم در دوره‌های بعدی رشد جامعه و خانواده با چالش مواجه خواهد شد و آسیب‌های اجتماعی بیشتری جامعه را فراخواهد گرفت.

هر سه ساعت یک معتاد می‌میرد

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

رییس جمعیت تولد دوباره با اشاره به مرگ هشت معتاد در شبانه روز در کشور ‏گفت: پیشگیری از مرگ و میر باید در برنامه‌های کاهش آسیب ستاد مبارزه با ‏مواد مخدر قرار گیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، عباس دیلمی‌زاده با بیان اینکه معتاد هم یک انسان است و مرگ روزانه هشت معتاد و هر سه ‏ساعت یک معتاد، مساله بسیار با اهمیتی است، گفت: عموم گزارش‌هایی که از مرگ و میر معتادان اعلام می‌شود ناشی ‏از اور دوز است، به این نحو که معتادان پس از سم‌زدایی و پاک شدن ‏تصور می‌کنند به همان مقدار مصرف قبل ترک می‌توانند مواد استفاده کنند و ‏به همین دلیل با اولین مصرف اور دوز کرده و فوت می‌کنند.‏

رییس جمعیت تولد دوباره تصریح کرد: با توجه به این روند افراد معتادی که ‏در چرخه درمان قرار می‌گیرند نیاز به مراقبت بیشتری دارند و بر همین ‏اساس ادغام برنامه پیشگیری از مرگ و میر معتادان تحت درمان در برنامه ‏کاهش آسیب ستاد مبارزه با مواد مخدر الزامی است تا از این گونه مرگ ‏و میرها جلوگیری شود.‏

دیلمی‌زاده با تاکید بر اینکه عاقبت اعتیاد، اور دوز و مرگ است تاکید کرد: ‏خانواده‌ها و افراد باید بدانند که در هر سنی وارد چرخه اعتیاد شوند عاقبت ‏خوبی نخواهند داشت و هر نوع مواد مصرف کنند در نهایت به اور دوز و ‏مرگ ختم خواهد شد.‏

فاز جدید اعتیاد در بچه پولدارها

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

جنس اعتیادشان با بقیه فرق دارد چون جنسشان فرق می‌کند. جنس‌هایشان به اسم جنس «بچه‌پولدارها» معروف است. کوک، علف (ماری‌جوانا یا گل) و ال‌اس‌دی (اسید) پرطرفدارترین مواد بین آنهاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق،به طرف پیانو که گوشه‌ای از خانه مجللشان را اشغال کرده، رفت. شروع به نواختن که می‌کند، دستش نمی‌رود. در پس‌وپیش ذهنش نت‌ها را جست‌وجو می‌کند ولی تمامی نت‌های دنیا از خاطرش رفته است. مایوسانه در پیانو را می‌بندد و بلند می‌شود. گذر از چند کوچه‌پس‌کوچه خیابان فرشته پشت برج‌هایی که با فاصله یک‌طبقه از هم بالاوپایین می‌شوند به یکی از خانه‌ها که ظاهر خیره‌کننده‌ای دارد، می‌رسد. خانه‌ای که «آیدا» در آن ساکن است. آفتاب محصورشده پشت درختان روبه‌روی خانه به صورت نوار باریکی روی کوچه افتاده. آیدا تازه پا به ۱۸سالگی گذاشته است. دختر یکی از کارخانه‌داران بزرگ که کارخانه‌های پدرش از انگشتان‌دست هم فراتر می‌رود.

در آسانسور باز می‌شود. با آن چشمان براق و پوست عسلی‌رنگ، سگ تریرش را که بغل گرفته به سمت خانه هل می‌دهد. خودش بعد از سگ وارد می‌شود. کلاس خصوصی بدنسازی خواهرش مجبورش کرده دو، سه ساعتی را در استخر خانه سرگرم باشد. معلم فیزیکش را که چند دقیقه‌ای به انتظارش نشسته بود به سمت اتاق هدایت می‌کند. دو سال اقامت در دوبی «سارا» را یک‌سال از همسن‌وسال‌هایش عقب انداخته «اگر با پدرم نرفته بودم حالا پیش‌دانشگاهی بودم.» سه سال قبل سوار بر سی‌ال‌اس یشمی‌رنگ پدر بود که دو نفری به سمت فرودگاه رفتند.

سارا از میهمانی‌های چند شب گذشته‌اش می‌گوید. پیداکردن موادی مثل گل در این میهمانی‌ها خیلی راحت است. مصرف‌کردن هم راحت‌تر؛ میهمانی‌ای که از بیرون به آن «میهمانی بالاشهری‌ها» گفته می‌شود… سارا با خونسردی تمام از مصرف بی‌دغدغه همه همسن‌وسالانش برای لحظه‌ای شادی می‌گوید. اینکه سن مصرف موادی مثل گل روزبه‌روز کمتر می‌شود.

موزیک ایتالیایی رامازوتی فضا را پر می‌کند. موسیقی او را به ایتالیا می‌برد. میلان؛ مرکز مد جهان. جاه‌وجلال دنیای مد غرقش کرده تا آنجا که رشته معماری را در ایران رها می‌کند. به سمت میلان پرواز می‌کند تا واحدهای طراحی لباس را یکی پس از دیگری پاس کند. مقصدش می‌شود دانشگاه کانسیگرو، عشقش می‌شود طراحی لباس. «کیوان» ۲۳ساله است که پالوتلو (صاحب برندی معروف) کارش را می‌پسندد. «وقتی پالوتلو کارم را دید بهم پیشنهاد کار داد، منم مجبور شدم درس را در ایتالیا ول کنم» این را می‌گوید و قهوه‌اش را سرمی‌کشد. رامازوتی هنوز آن انجل را می‌خواند.

ضبط ماشین را خاموش می‌کند از ماشین که پیاده می‌شود چنان شق‌ورق راه می‌رود تا رفتار شاهزاده‌وارش را به رخ همه بکشد. درخشش آفتاب روی نگین‌های ساعت رولکسی که به دست بسته نگاه‌ها را خیره می‌کند. عینک دیور مشکی‌رنگ را بالای سرش می‌برد. کیف هرمس را باز می‌کند. سوییچ را داخل آن می‌اندازد و به طرف خانه مجللشان حرکت می‌کند. «روژین» خانواده تحصیلکرده‌ای دارد و ۱۹سالی که از زندگی‌اش گذشته به مهربانی و سادگی بین دوستانش شهره بوده.

«از ۱۹سالگی همه چیز داشتم، پول، ماشین و… دوست داشتم استقلال داشته باشم. اوایل پدرم موافقت نمی‌کرد ولی وقتی دید خودم اندازه خودمو می‌دونم و هرکسی را به خانه راه نمی‌دهم، اعتمادش جلب شد و یکی از خانه‌هایش را در خیابان نیاوران به من داد.» حرفش را که تمام می‌کند دستی به مدل موهای کلاسیکش می‌کشد.

«آریا» با قدرت پدال گاز را تا انتها فشار می‌دهد کیلومترشمار از جا کنده می‌شود. صدای آهنگ راک گوشخراش اتوبان را انباشته. با کمی چپ‌وراست رفتن وارد لاین سرعت می‌شود و ویراژ می‌دهد.

***
«من مشکلم از بابام شروع شد. پدرم چهارسال پیش، ما را ول کرد و رفت انگلیس. تو بدترین‌سن تنها شدم. با رفتن پدرم تمام انگیزه‌هام دونه‌دونه رفت. چون من عاشق پدرم بودم.» آیدا قلاب توجیه را به‌سمت پدرش و زندگی تلخی که برای او باقی گذاشته ‌گیر می‌دهد. توجیهش این می‌شود که از زندگی ناامید باشد که دور آینده را خط بکشد و روزگارش را در دورهمی‌هایی خلاصه کند که ماری‌جوانا نقل محفلشان است.

سارا هم مثل آیدا تقصیر را به گردن پدرش می‌اندازد که زندگی او را به جهنم تبدیل کرده و او را به سمت ماری‌جوانا سوق داده است: «تا چند سال پیش همه چیز خوب بود. پدرم دست‌به‌زن داشت جز برای من. بداخلاق بود الا برای من. حتی یک‌روز به‌روی خواهرم اسلحه کشید. کلا آدم روانی‌ای بود اما من سوگلی پدرم بودم» تا اینکه ورق برای سارا هم برمی‌گردد و از تمام محبت‌های پدر بی‌نصیب می‌ماند چون پدر دیگر ایران نیست و سارا را با مادر و خواهرش تنها گذاشته.

برای شادبودن می‌توان دلیل داشت یا می‌توان دلیل ساخت اما روژین علف را انتخاب کرد تا به‌زور وادار به خنده‌اش کند و سرخوشانه زندگی کند. آیدا علف زد تا پنج‌دقیقه از دنیا فارغ باشد و جای غم‌وشادی را برای دقایقی در ذهنش جابه‌جا کند و سارا علف کشید تا بلکه غوغای سرکوفته درونش، راهی به بیرون باز کند.

اما برای استفاده از مواد حتما نباید مشکل خاصی داشت گاهی ره صدساله را یک‌‌شبه‌رفتن، اعتمادبه‌نفس بالا و کمال‌طلبی علتی می‌شود تا آریا و کیوان، کوکایین را دستاویزی قرار دهند برای رسیدن به اینها.

«خیلی از بازیگرها و افراد مشهور رو می‌شناسم که برای اینکه اعتمادبه‌نفسشان بالا بره از کوکایین استفاده می‌کنند. من خودم چون همه‌چیز داشتم پول و ماشین خوب، دوست داشتم دیگه عالی بشم. کوکایین روی ظاهر خیلی تاثیر داره، صورت‌ رو زیبا می‌کنه، گونه میاره، بینی رو کوچیک می‌کنه و آب زیر پوستت میندازه.»

از دسترس زمان دوربودن، کیوان را برای استفاده از مواد پرانگیزه کرده بود. راهی را که طراح مد ۵۰ساله رفته دوست ندارد، دوست دارد در ۱۹سالگی، ۵۰ساله شود. «من فقط می‌خوام از زندگیم لذت ببرم. وقتی یه چیزی هست که باعث پیشرفتت می‌شه چرا نکنی. بزرگای طراحی دنیا همه کوک می‌کشن و من الان انقد پیشرفتم چشمگیرشده که تو ایتالیا از برندهای معتبر بهم پیشنهاد کار میدن. من قبل از اکثر طراحی‌هام یا کوکایین می‌کشم یا ال‌اس‌دی می‌زنم.»

جنس اعتیادشان با بقیه فرق دارد چون جنسشان فرق می‌کند. جنس‌هایشان به اسم جنس «بچه‌پولدارها» معروف است. کوک، علف (ماری‌جوانا یا گل) و ال‌اس‌دی (اسید) پرطرفدارترین مواد بین آنهاست.

دکتر معیدفر، جامعه‌شناس، اعتیاد را جور دیگری تعریف می‌کند مساله اعتیاد از استفاده تفننی از موادمخدر باید تفکیک شود گاهی افرادی چند وقت یک‌بار و تفننی در شرایط خاصی حتی به شکل فردی از مواد مخدر سنتی یا صنعتی استفاده می‌کنند ولی امکان دارد درگیر نشوند البته همین هفته‌ای یا ماهی‌چندبار هم معنی درگیرشدن را می‌دهد ولی درگیرشدن به‌طوردقیق وقتی به کار می‌رود که تمام زندگی فرد، تحت‌الشعاع استفاده از مواد قرار گیرد. یعنی روابط شخصی و شغل فرد را تحت‌تاثیر قراردهد به‌طوری‌که فرد با افراد خاصی مثل کارتن‌خواب‌ها حشرونشر داشته باشد و از زندگی معمولی کاملا جدا شده باشد. اینجاست که می‌گوییم اعتیاد به طور کامل شکل گرفته است.

حالا دیگر ماری‌جوانا و کوکایین به جزو لاینفک میهمانی‌ها و دورهمی‌های جوانانی مثل آیدا، سارا و کیوان تبدیل شده و تمام همسن‌وسالان یا حتی کوچک‌ترها برای لحظه‌ای شادی یا حتی عقب‌نماندن از قافله دوروبری‌ها حتی برای یک‌بار هم که شده به سراغش می‌روند.

البته این خوشی‌های لحظه‌ای و دل‌سپردن به آنها جایی هم دنباله‌رو‌هایش را به ستوه می‌آورد؛ جایی‌که آیدا باید دست از تفریحات موردعلاقه‌اش بکشد «تا پارسال پیانو و فلوت می‌زدم ولی نفسم دیگه بالا نمیاد چون از دوم راهنمایی سیگار می‌کشم. اصلا سر کلاس نمی‌تونم مغزمو جمع کنم و موجودی کاملا عصبی شده‌ام. اصلا هدفی برای زندگی ندارم.» این را می‌گوید و ناخن‌هایش را ذره‌ذره میان دندان‌هایش ریز می‌کند.

آریا و کیوان قدرت اراده برایشان تعریف شده و معنی آن را خوب می‌فهمند. اراده برای آنها هفته‌ای دو، سه‌بار موادکشیدن به جای روزی دو‌، سه‌بار کشیدن است. خیال می‌کنند هروقت خواستند می‌توانند خیلی راحت مواد را کنار بگذارند و حالا که چهار، پنج سال مصرف می‌کنند نه از اعتیاد اثری دیده‌اند نه از موادشان بدی. هرچه بوده خوبی بوده و سرخوشی.

اما روژین قانون اراده‌شان را نقض می‌کند اولین‌بار که کشیدن برایش خنده‌وشادی آورد فکر نمی‌کرد که کارش به روزی ۴۰، ۵۰ رول برسد و برای خانواده‌اش گریه بیاورد. «من تو زندگیم هیچی کم نداشتم هیچکدوم از دوستام فکرشو نمی‌کردند شاگرد مثبت کلاس به این روز بیفته. واقعا الکی علف‌کشیدن رو شروع کردم و بعد هی زیاد شد.» هی زیاد شد تا به متادون، ال‌اس‌دی و داروی بیهوشی اسب رسید. «ال‌اس‌دی که مصرف می‌کنم فازهای مختلف می‌گیرم یک‌بار احساس کردم کل بدنم آتیش گرفته یکبار دیگر دیدم دست و پایم کش می‌آید تا آسمون.»

اما «فاز» کیوان چیز دیگری است. کاغذ، هم‌صحبتش می‌شود وقتی ال‌اس‌دی را روی سقف دهانش قرار می‌دهد «بستگی به فازت داره چون من بیشتر فاز طراحی برمی‌دارم برای همین احساس می‌کنم کاغذ باهام حرف می‌زنه و شروع می‌کنم به طرح‌زدن.» شش تا ۱۲ ساعت با ال‌اس‌دی دنیا را ترک و در هوا سیر می‌کند.

به گفته معیدفر، جامعه‌شناس، یک نوع رفتار هیجانی است که فرد در دوره جوانی با توجه به روحیه هیجان‌پذیری‌ای که دارد به سراغ موادی مانند ماری‌جوانا که ویژگی نسل‌های جوان‌تر را دارد می‌رود تا آن حالت‌های خلسه و ابعاد هیجانی خود را بتواند پی‌جویی کند. این مساله تنها مساله کشور ما نیست بلکه در کشورهای توسعه‌یافته هم تقریبا در این سنین وضع به همین صورت است.
فقط کافی است بخواهند سراغ مواد خاصی بروند فعل خواستن را که صرف کنند مواد تا چند دقیقه دیگر در دستانشان قرار دارد. ساقی به‌وفور یافت می‌شود آنقدر که هربار به سراغ یکی بروند یا اگر نشد گزینه آخر، میهمانی‌رفتن است بدون اینکه هزینه‌ای بپردازند میهمان دوستشان می‌شوند. حتی کاغذهایشان را که مخصوص مواد گل است می‌توانند از کاغذکادوفروشی‌ها تهیه کنند. روژین به باغ فردوس به‌عنوان یکی از پاتوق‌های ساقی‌ها اشاره می‌کند «اونجا علنا جلوت علف می‌زنن.» فقط کافی است پول داشته باشی.
آریا به جنسی که مصرف می‌کند می‌نازد. به قیمتی که برای هربار مصرف باید بپردازد اشاره می‌کند و با غرور و افتخار از پولی که بابت جنسش می‌پردازد می‌گوید: برای هرگرم کوکایین دارم ۶۰۰هزارتومن پول می‌دم پس صددرصد، اعتیاد من با اونی که شیشه می‌کشه فرق می‌کنه. شیشه خودکشیه، مغز رو داغون می‌کنه. اصلا حاضر نیستم موادی مثل شیشه یا کراک بکشم. آدم یا نکشه یا اگر می‌کشه یه چیز خوب بکشه.
سارا اسم چند ساقی را در کنار هم ردیف می‌کند تا مرغوبیت جنس‌هایشان را به رخ بکشد و توجیهی برای عمل غیرموجهش پیدا کند: ماری‌جوانایی که ما می‌خریم برای هر دو، سه‌بار مصرف حدود ۱۵۰تومن می‌شود. یک ساقی تو تهران است که انگشترش مهره. انقد جنساش اعلائه مهرش رو روی همه جنساش می‌زنه دیگه وقتی اون باشه معلومه جنس عالیه.
یکی دیگه هست که مزرعه گل داره. یکی هم تو خونشون پرورش می‌ده. تخم گل‌ها رو باید از هلند بیارن اینجا پرورش بدن.
دکتر معیدفر، عضو هیات علمی دانشگاه تهران فرق میان درگیرشدن با مواد در مناطق برخوردار و مناطق فقیرنشین را این‌گونه بررسی می‌کند: فردی که در محله‌ای زندگی می‌کند که محله، درگیر مساله اعتیاد است و خرده‌فرهنگ‌هایی مثل اوباشی‌گری و اعتیاد جاافتاده حتی فرد در خانواده‌ای به دنیا می‌آید که پدر و مادرش معتاد هستند در رابطه با اینها در واقع فرهنگ فقر و فضای فقر باعث می‌شود به صورت یک مساله اجتماعی دربیاید. به همین دلیل با تمام وجود، فرد را درگیر می‌کند چون مبدا اصلی واقعه فقر فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است وقتی فرد وارد استفاده اولیه می‌شود برایش وابستگی به وجود می‌آید. درحالی‌که در مناطق برخوردار، مناطقی که دارای فقر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیستند و به صورت تفننی درگیر مساله استفاده از مواد مخدر می‌شوند شرایط اجتماعی به طوری نیست که فرد را به سمت استفاده کامل پیش ببرد و فرد به سرعت به روند عادی زندگی برمی‌گردد. البته ممکن است موارد نادری هم داشته باشیم که دچار ضایعه افراد فقیر هم باشد اما قابل‌قیاس با گستره مناطق فقیر نیست. استفاده از مواد مخدر به‌تنهایی اعتیاد را موجب نمی‌شود بلکه فقر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی هم تاثیرگذار است.
آیدا زندگی را روی حرکت تندش قرار داده تا هرچه زودتر به پایان آن نزدیک شود. زندگی حالا برای او دیگر هیچ معنایی جز راهی برای خودکشی‌های دوباره پیداکردن ندارد. دوبار خودکشی کرده که هربار ناموفق بوده: «هنوزم اگر راهی داشته باشم، این کار را می‌کنم. این زندگی نیست.»

پنج عامل ‏اساسی در گرایش به مواد مخدر

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدرگفت: میزان شیوع مصرف مواد در برخی از ‏محیط‌های صنعتی ۱۰ تا ۲۵ درصد را نشان می‌دهد که این موضوع می‌تواند به عنوان یک دغدغه ملی مطرح ‏باشد‎.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ‏ سینانیوز، دکترحمید صرامی مدیر کل دفتر ‏تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر به آسیب‌شناسی در حوزه‌های صنعتی اشاره کرد و گفت: متأسفانه ‏بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی از کارگران در محیط‌های صنعتی به مصرف مواد مخدر گرایش داشته‌اند. دراین ‏راستا یک آسیب‌شناسی ملی در تمامی ۳۱ استان در محیط‌های صنعتی در حال انجام است که نتایج آن در ‏آینده‌ای نزدیک منتشر خواهد شد‎.‎

وی ادامه داد: علت این بررسی این بود که وضعیت شیوع مصرف در محیط‌های صنعتی را بررسی کنیم. میزان ‏شیوع مصرف مواد در برخی از محیط‌های صنعتی ۱۰ تا ۲۵ درصد را نشان می‌دهد که این موضوع می‌تواند به ‏عنوان یک دغدغه ملی مطرح باشد‎.‎

مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کارهای سخت و زیان آور در محیط‌های صنعتی، ‏استرس‌ها، فشار‌های ناشی از شغل، دوستان مصرف کننده، فقر اطلاعات و آگاهی و شب بیداری‌ها را پنج عامل ‏اساسی در گرایش به مواد مخدر دانست و گفت: یکی از نکته‌های مهمی که ما باید مورد توجه قرار دهیم این ‏است که مدیران صنایع کمیته‌های راهبری پیشگیری از اعتیاد را با حضور مدیران و نماینده کارکنان با تشکیل‎ ‎NGOهای کارگری رونق دهند تا یک هجمه جدی در محیط‌های صنعتی علیه مواد مخدر داشته باشیم‎.‎

دکتر صرامی از دستور کار قرار گرفتن تحقیقی تحت عنوان اقتصاد مواد مخدر خبر داد و بیان کرد: همانطور که ‏در سال ۱۳۸۳ مشاهده کردیم حدود ده هزار میلیارد تومان خسارت و هزینه‌هایی است که ناشی از مواد مخدر به ‏اقتصاد کشور وارد می‌شود، امسال نیز بر اساس نتایج تحقیقات جدید میزان خسارت را اعلام خواهیم کرد تا روند ‏هزینه‌ها روشن‌تر شود.‏

جدیدترین آمار از مصرف مواد مخدر در بین دانش آموزان

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

بنابر اظهارات قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر، یک درصد دانش‌آموزان مواد مخدر مصرف می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، علیرضا جزینی در «سومین جشنواره کشوری نوجوان سالم» که امروز برگزار شد، افزود: البته این به معنای آن نیست که این دسته از دانش‌آموزان معتادند، بلکه این مصرف به صورت تفننی گزارش شده است.

وی ادامه داد: اکنون مصرف شیشه و روانگردان ها رو به افزونی است و باید با پیشگیری اولیه از آن جلوگیری کرد.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه اعتیاد سه تا چهار سال اول مصرف در برخی جوانان نمایان نیست، از خانواده‌ها و دانش‌آموزان خواست تا تغییرات روحی و جسمی همکلاسی‌های‌ خود را به دقت زیر نظر داشته باشند.

مرگ در اثر مصرف مواد در زنان سریع‌تر رخ می‌دهد

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

نگاه مردسالارانه در جامعه که اعتیاد زنان را منفی‌تر از مردان می‌داند، یک مانع عمده در درمان زنان معتاد است. با توجه به اینکه مسئولان از افزایش دو برابری رشد اعتیاد در زنان خبر می‌دهند باید گفت، کمترین عارضه اجتماعی اعتیاد در زنان متلاشی شدن خانواده است. همچنین، مرگ در اثر مصرف مواد نیز در زنان و دختران سریع‌تر رخ می‌دهد.

فریده غیرت، حقوقدان و فعال حوزه زنان در روزنامه آرمان نوشت: به نظر می‌رسد، زنان جزو نخستین قربانیان بسیاری از آسیب‌های اجتماعی‌اند. در این میان اعتیاد اگر نه اولین و عمده ترین که یکی از مهم‌ترین این آسیب‌هاست. تصور اکثر افراد جامعه در مورد اعتیاد این است که مواد مخدر و سوءمصرف مواد عمدتاً پدیده‌ای مردانه است. به عبارتی اعتقاد بر این است که زن‌ها بسیار کمتر از مردها به اعتیاد روی می‌آورند؛ به ویژه در ایران حتی سیگار کشیدن زنان و دختران، تعجب اطرافیان را بر می‌انگیزد اما، آمار موجود در جامعه و صحبت‌های مسئولان در این زمینه گویای این موضوع است که واقعیت چیز دیگری است.

با توجه به واقعیت‌های جامعه، دیگر نمی‌توان به راحتی گفت جمعیت اندکی از زنان گرفتار مواد مخدر و پیامدهای آن هستند. علاوه بر این، بسیاری از زنان و دختران نیز به علت برچسب‌هایی که به یک زن و دختر معتاد در جامعه ما زده می‌شود کمتر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و بدین ترتیب می‌توان گفت، اعتیاد در زنان و دختران پنهان مانده و بخش قابل‌توجهی از جمعیت معتادان زن کشور در آمار گنجانده نشده است. مشکلات اقتصادی که زنان با آنها مواجه هستند و بحران‌های قانونی و حقوقی جامعه ما که زنان را با سردرگمی مواجه می‌کند می‌تواند از اصلی‌ترین علت‌های روی آوردن زنان به مواد مخدر باشد.

طلاق، تنهایی، نبود امکانات حمایتی همه و همه می‌توانند زمینه‌ساز وقوع اعتیاد در زنان شوند. به نظر می‌رسد، دختران نوجوان نسبت به فشار گروه همسالان در مقایسه با پسران، آسیب‌پذیرتر باشند و ممکن است به‌منظور احساس پذیرفته‌شدن در گروه همسالان، اعتیاد را تجربه کنند. علاوه بر مسائل ذکر شده، زندگی با یک مرد معتاد نیز از مهم‌ترین علل گرایش زنان به موادمخدر است. زنان معتاد در مقایسه با دیگر زنان، مسائل و مشکلات روانی بیشتری دارند.

مشخص شده است که اختلالات افسردگی یا اضطراب، شایع‌ترین بیماری نزد زنان معتاد به موادمخدر است. مطالعات نشان داده است رفتارهای خودکشی، آسیب‌پذیری بالا و عزت نفس پایین در زنان معتاد بسیار بیشتر از دیگران است و حتی بسیاری از زنان معتاد، گرفتار مشکلات بازگشت افسردگی مزمن می‌شوند.

مشکل اصلی که در رابطه با اعتیاد زنان وجود دارد و نگرانی‌های زیادی را در این حوزه به وجود آورده، این است که زنان به عنوان همسر، مراقبت‌کننده و پایه و اساس اخلاق به حساب می‌آیند. نگاه مردسالارانه در جامعه که اعتیاد زنان را منفی‌تر از مردان می‌داند، یک مانع عمده در درمان زنان معتاد است. با توجه به اینکه مسئولان از افزایش دو برابری رشد اعتیاد در زنان خبر می‌دهند باید گفت، کمترین عارضه اجتماعی اعتیاد در زنان متلاشی شدن خانواده است. همچنین، مرگ در اثر مصرف مواد نیز در زنان و دختران سریع‌تر رخ می‌دهد.

با توجه به اهمیت وجود این بحران به نظر می‌رسد دستگاه‌های اجرایی مانند معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سایر نهادها باید اقداماتی را صورت دهند تا میزان گرایش زنان به اعتیاد را کاهش داده و با انجام رفتارهای حمایتی برای زنان و به ویژه زنان آسیب‌دیده زمینه بروز چنین معضلی را از بین ببرند. از این رو، گرایش مسئولان باید به سمت تغییر قوانین مربوط به حوزه زنان باشد تا قوانین جدید جنبه حمایت از این قشر جامعه را داشته باشد و در راستای رفع مشکلات حوزه زنان بر بیاید. در غیر این صورت با انجام رفتارهای سلبی نمی‌توانیم با این معضل مقابله کنیم.

مهارت «نه گفتن»، کلید رهایی از دام اعتیاد

شهریور ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

کارشناسان حوزه اعتیاد هشدار می دهند که ۷۰ درصد نوجوانان و جوانان به دلیل عدم آموزش و آگاهی در مورد مهارت «نه گفتن»، به مصرف مواد مخدر گرایش پیدا می کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، افراد بی جرات در ابراز وجود، بیان احساسات، افکار و نظرات خود به دیگران ناتوان بوده و عزت نفس کمی دارند، این افراد در موقع بیان عقاید خود به دیگران مضطرب شده و نمی توانند احساسات واقعی خود را بیان کرده و درخواست های نامعقول و غیرمنطقی دیگران را رد کنند، از این رو دچار ناهنجاری هایی همچون اعتیاد می شوند.

پژوهش ها نشان داده برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی، ایجاد رفتار قاطعانه از اهمیت خاصی برخوردار است، قاطعیت به معنای ایستادن روی خواسته خود، نشان دادن مخالفت، عدم موافقت با پدیده ای و ماندن روی نیازهای خود بصورت واضح و مشخص است.

با مسلح شدن به جرات آموزی، افراد می توانند اهداف و نیارهای خود را به طریقی روشن و مستقیم بیان کرده و آن را به دیگر تفهیم کنند.

مهارت های ارتباطی «نه گفتن» یا رفتار قاطع، یکی از ابزارهای موثر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی شناخته می شود.

کارشناس حوزه اعتیاد در این زمینه می گوید: بسیاری از نوجوانان به این دلیل دچار آسیب هایی مثل اعتیاد به مواد مخدر می شوند که توانایی رفتار قاطع یا قدرت «نه گفتن» را ندارند.

«آزاده رزاقی» ادامه می دهد: آنها اغلب رفتار انفعالی را بر می گزینند، یعنی برای اینکه حمایت و دوستی همسالان خود را از دست ندهند، در مقابل خواست های آنها مقاومت نکرده و دوستی خود را به بهای ناراحتی خود و خانواده و یا آسیب دیدن حفظ می کنند.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر بعضی نوجوانان در این حالت رفتار پرخاشگرانه نشان داده ، دوستان خود را می رنجانند و این باعث کناره گیری دوستان و در نتیجه تنها ماندن وی منجر می شود، می افزاید: این امر نیز در نوع خود آسیب محسوب می شود، زیرا نوجوانی دوره دوستی و صمیمیت و نه تنهایی و انزوا است.

این کارشناس آسیب های اجتماعی با بیان اینکه آموزش مهارت «نه گفتن» بسیار ضروریست، تصریح می کند: نوجوانان باید رفتاری جرات مندانه داشته باشند تا هم خود آسیب نبینند و هم دوستان خود را حفظ کنند.

کارشناس حوزه اعتیاد نیز در این همین ارتباط به خبرنگار ایرنا می گوید: آموزش رفتار قاطع یا مهارت «نه گفتن» از آموزش های ضروری دوران نوجوانی است و تجربه نشان داده که اکثر کسانی که به سیگار، مواد مخدر دچار شده اند، از سنین نوجوانی و در اثر ارتباطات صمیمی با همسالان در این وادی پا گذاشته اند.

«محمدحسین غلامی» تاکید می کند: آموزش مهارتهای زندگی و بویژه رفتار قاطع به نوجوانان می تواند از بسیاری از آسیب های آینده پیشگیری کرده، در عین حال با حفظ دوستی و صمیمیت که لازمه سنین نوجوانی است، آسیب های ناشی از این دوستی ها را به حداقل رساند.

سلامت نیوز: مهارت «نه گفتن»، کلید رهایی از دام اعتیاد

موادمخدر صنعتی منجر به ایست قلبی می‌شود

شهریور ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هشدار داد: مصرف کنندگان مواد مخدر صنعتی با توجه به دامنه مصرف این مواد، دچار ایست قلبی می‌شوند.

به گزارش سرویس «اجتماعی» ایسنا، دکترمحمدرضا مسجدی افزود: با توجه به وجود ناخالصی‌ها در مواد مخدر، هنگام مصرف این مواد اثرکاهنده بر روی سیستم تنفسی بوجود می‌آید که ایست قلبی را منجر می‌شود.

وی با اشاره به استنشاق برخی از مواد مخدر صنعتی، اظهار کرد: از طریق استنشاق این مواد بطور مستقیم وارد دستگاه تنفسی می‌شود که عوارض حاد ریوی و نارسایی شدید تنفسی را به همراه دارد.

مدیرعامل جمعیت پیشگیری از استعمال دخانیات ایران ادامه داد: بسیاری از مصرف کنندگان مواد مخدر صنعتی به دلیل عوارض یاد شده در بخش‌های مراقبت‌های وی‍ژه بسیتری شده و فوت می‌کنند.

مسجدی، بروز حساسیت‌های ریوی از جمله خس خس سینه را از دیگر عوارض مهم مصرف این مواد بیان کرد و گفت: برای اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مردم باید بحث اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر را از مدارس آغاز کرد.

وی با تاکید بر اینکه استعمال دخانیات دروازه ورود به مصرف مواد مخدر است، افزود: چند سالی است که ما طرح پیشگیری از استعمال دخانیات در مدارس را به وزارت آموزش و پرورش ارایه داده ایم که متاسفانه در پیچ و خم این وزارتخانه است و موفق به آموزش و اجرای این طرح نشده‌ایم .

مسجدی خاطرنشان کرد: با توجه به جدی شدن بحث اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر امیدواریم وزارت آموزش و پرورش در این زمینه و اجرای طرح پیشگیری از استعمال دخانیات مدارس پیشگام شود تا این برنامه ها زودتر عملیاتی شود، چرا که مصرف مواد مخدر صنعتی تبعات جبران ناپذیری بر روی سلامت و اقتصاد کشور دارد.

تاثیر سیگار بر پوست، مو، چشم، دهان و ریه

شهریور ۱۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

پوست

در افراد سیگاری چروک های پوست بیشتر و در سنین کمتری نسبت به افراد غیر سیگاری ظاهر می شود. سیگار باعث کاهش کلاژن پوست می شود (کلاژن مسئول کشسانی پوست است) و پوست را شل می کند. خطوط پوستی از لب‌های فوقانی و تحتانی انتشار می‌یابد. خطوط کم عمق روی چانه و فک تحتانی و صورت ظاهر می‌گردد و سبب لاغری و زرد رنگ شدن پوست می‌شود.

افراد سیگاری، ۸ تا ۲۰ سال پیرتر از سن واقعی خود به نظر می رسند. ۱۰ دقیقه کشیدن سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی پوست به مدت یک ساعت می شود. اغلب سیگاری ها یک رنگ خاکستری روشن در پوست صورتشان دارند که بعد از ترک سیگار از بین می رود. نیکوتین موجود در سیگار، عروق خونی را تنگ و جریان خون را کم می کند. سیگار کشیدن باعث تأخیر در ترمیم زخم پوستی می شود.

مو

در افراد سیگاری موها زودتر به رنگ خاکستری در می آیند. سیگار باعث افزایش هورمون مردانه می شود و لذا احتمال ریزش مو را بیشتر می کند. سیگار باعث نازک شدن لایه فوقانی پوست، کاهش ضخامت زیر پوست و آسیب به فولیکول های مو می شود.

چشم

سیگار در ابتلا به بسیاری از بیماری های شایع چشم مانند: پوسیدگی لکه زرد شبکیه ناشی از سن (دژنرسانس ماکولا)، گلوکوم (آب سیاه) ، کاتاراکت(آب مروارید) و تنبلی چشم (آمبلیوپی) به عنوان عامل خطرساز محسوب می شود. بسیاری از این بیماری ها منجر به کاهش غیرقابل برگشت بینایی می شوند. سیگار باعث کاهش سطح خونی مواد آنتی اکسیدان می شود. این مواد وظیفه محافظت از سلول های شبکیه چشم را بر عهده دارند.

سیگار باعث تخریب لایه محافظ مابین شبکیه و عروق خونی شده و منجر به کاهش خونرسانی، تحریک و ایجاد بافت اسکار (زخمی) می شود. سیگار باعث می شود که بدن در معرض رادیکال های آزاد قرار گیرد که باعث آسیب سلولی و نرسیدن مواد مغذی به شبکیه و عدسی چشم می شود.مونوکسیدکربن دود سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی و در نتیجه افت دید در شب می شود.

سیگار کشیدن تولید سیانید کرده که برای شبکیه سمی است و ممکن است منجر به مشکلی بنام آمبلوپی سمی (Toxic Amblyopia) شود. آمبلیوپی (تنبلی چشم) یعنی کاهش بینایی، بدون ارتباط با تغییرات ساختمانی قابل رویت در چشم. به گفته دیگر چشم از نظر ساختمان، ظاهری طبیعی دارد، اما فرد بینایی خوبی ندارد. در افراد سیگاری و افرادی که با سیگاری ها زندگی می کنند، پوسیدگی لکه زرد شبکیه ناشی از سن، ۲ تا ۳ برابر بیشتر ایجاد می شود.

دهان و دندان و لثه

سیگار در مدت کوتاهی باعث زردشدن دندان ها می شود. خمیردندان های مخصوص افراد سیگاری در بازار وجود دارد که حاوی مواد ساینده بیشتری نسبت به خمیردندان های معمولی است. اما باید توجه داشت که اثر این خمیردندان ها موقتی بوده و درمان قطعی این بدرنگی دندان ها، ترک سیگار است.دندان های افراد سیگاری نسبت به سایرین، استعداد بیشتری برای تشکیل جرم و پلاک میکروبی دارد که هردو ، عامل بیماری های لثه هستند.

به علت کاهش اکسیژن در جریان خون سیگاری ها، عفونت های لثه دیر ترمیم می شود. عفونت و بیماری های لثه از شایع ترین علل از دست رفتن زودهنگام دندان ها هستند.از دیگر آثار سیگار بر دهان می توان به بوی بد دهان و ابتلا به سرطان دهان اشاره کرد.بسیاری از سیگاری ها نسبت به بی حسی موضعی مقاوم هستند و با وجود تزریق ماده بی حسی دندانپزشکی، همچنان درد را حس می کنند.

بیماری انسداد مزمن ریه

مواد محرک دود تنباکو (قطران و گاز سیانید) مسئول بروز برونشیت مزمن و آمفیزم هستند.در ریه، موهای کوچکی بنام مژک وجود دارد که ریه‌‌ها را از آلودگی ها پاک می‌کند. این محرک‌ها، عمل مژک ها را متوقف می‌کند و سبب، ترشح بیشتر موکوس توسط غدد ریه می‌شوند. وقتی‌که مژک‌ها غیرفعال می‌شوند، فرآیند پاک سازی ریه‌ها از موکوس اضافی، قطران و سایر ناخالصی‌ها اجباراً باید توسط سرفه انجام شود. سیگاری‌ها، بیشتر از غیرسیگاری‌ها سرفه می‌کنند و خلط بیشتری تولید می‌کنند.

سایر علائم تنفسی شامل: نفس نفس زدن، سنگینی سینه، خس‌خس، دردسینه، سینوزیت‌ و سرماخوردگی‌های مکرر است.

تقریباً تمام بیماران مبتلا به آمفیزم، سیگاری هستند. آمفیزم در اثر تخریب ریه به وجود می آید که می‌تواند به دلیل صدمه مستقیم دود سیگار، اکسیدان‌های القا شده و یا تولید مواد واسطه‌ای التهابی جدید به‌دلیل تماس با دود باشد.

سرطان ریه

ابتلا به سرطان ریه در سیگاری‌ها، ۲۰ برابر غیر سیگاری‌هاست. ایجاد سرطان ریه مستقیماً با تعداد سیگارهای کشیده شده در روز، مدت سیگار کشیدن و محتوای قطران و نیکوتین سیگارهای کشیده ارتباط دارد.

سیگاری‌های افراطی ۱۵ تا ۲۵ بار احتمال بیشتر برای مرگ ناشی از سرطان ریه نسبت به غیرسیگاری‌ها دارند و تنها ۱۵ تا ۲۰ سال از سیگار کشیدن می‌گذرد تا سرطان ریه ایجاد شود و تعداد کمی از بیماران با این بیماری بیش از ۵ سال زنده می‌مانند.

سایر سرطان ها

سیگاری‌ها نسبت به غیرسیگاری‌ها احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان دهان، گلو و مری دارند.در مورد سرطان مثانه، تغلیظ سرطان زاها در ادرار به عنوان عامل ایجاد کننده سرطان به‌نظر می‌رسد. سرطان‌ معده و پانکراس و سرطان گردن رحم با شیوع بیشتری در سیگاری‌ها نسبت به غیرسیگاری‌ها رخ می‌دهد.

خانم های سیگاری

زنان سیگاری که قرص ضد بارداری استفاده می‌کنند، نسبت به خانم‌هایی که سیگار نمی‌کشند ، ۲۰ برابر بیشتر در معرض خطر حمله قلبی و حمله مغزی هستند.

انواع آلرژی و آسم در انتظار مصرف کنندگان توتون

شهریور ۱۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار گفت: لاروسوسک لازیودرما می‌تواند موجب بروز تشدید آلرژی و آسم در بین مصرف کنندگان این توتون‌ها شود.
دکتر نصیر دهقان، عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات و عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران در خصوص آلوده بودن انواع توتون و تنباکو به سوسکو لازیودرما (lasioderma) گفت: سوسک لازیودرما یکی از حشراتی است که در همه‌جا می‌تواند یافت شود، بیضی شکل است و رنگ آن قرمز قهوه‌ای تا زرد مایل به قهوه‌ای تغییر می‌کند.

وی در ادامه گفت: این آفت به میوه‌های خشک مانند انجیر، کشمش، خرما، همچنین به ماهی، بیسکوییت، شیرینی‌جات، ادویه، مواد دارویی، کاغذ، مبل، قالی، ابریشم، چرم و پارچه خسارت وارد کند، ولی مهمترین خسارت آن به برگ‌های خشک توتون و سیگار است.

عضو انجمن مبارزه با دخانیات با بیان اینکه حشره کامل و لار و برگ‌های توتون و سیگار را به شکل استوانه سوراخ کرده و درون آن‌ها نفوذ می‌کند، گفت: برگ‌ها و سیگار‌های آلوده که در اثر جویدن لار و حشره کامل دارای مقدار زیادی گرد توتون همراه با مدفوع حشره است، مجاری تنفسی را به شدت تحریک کرده و منجر به بروز طیفی از افزایش حساسیت‌ها از انواع آلرژی‌ها تا ایجاد آسم می‌شود.

دهقان تصریح کرد: لازم به ذکر است که این آفت بیشتر سیگار‌های مرغوب و درجه یک را مورد حمله قرار می‌دهد.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار با اشاره به اینکه چندی پیش مسئولین انبار‌های گمرک بندر عباس هشداری مبنی بر آلودگی احتمالی توتون‌های وارداتی به سوسک لازیودرما (lasioderma) داده بودند، افزود: لاروسوسک لازیو درما می‌تواند موجب بروز و تشدید بیماری‌هایی مانند آلرژی و آسم در بین مصرف کنندگان این توتون‌ها شود.

دهقان تصریح کرد: لارو این حشره همچنین می‌تواند با تغذیه از قسمت‌های مختلف برگ توتون و تنباکو سوراخ‌هایی را در آن ایجاد نماید و همچنین با باقی گذاشتن فضولات خود در آن جا، موجب ایجاد بو و طعم نامطبوع در آن گردد.

دهقان خاطرنشان کرد: مصرف انواع توتون و تنباکو به نوبه خود پر آسیب و بیماری‌ زا است، به طوری‌که در سیگار حدود ۴۰۰ نوع ماده بیماری زا شناسایی شده است، چه بر سد به آنکه آلودگی اضافه‌ای نیز بخواهد افزودن گردد.

وی در پایان تاکید کرد: این گونه به نظر می‌رسد که در این باره شرکت دخانیات کشور، سازمان استاندارد در اسرع وقت با شناسایی توتون‌های آلوده و انتشار اسامی آن‌ها از ادامه فروش این محصولات جلوگیری کنند و لازم است که مسئولین با شناسایی و برخورد به موقع با هر موردی که سلامت عمومی اقشار جامعه را تهدید می‌کند، نسبت به مرتفع کردن آن اقدام عاجل نمایند.

دخانیات و الکل عاملان سرطان حنجره

شهریور ۱۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یک جراح فلوشیپ سر و گردن مصرف دخانیات و الکل را مهم‌ترین عامل موثر در ابتلا به سرطان حنجره عنوان کرد و گفت: در صورت مشاهده هرنوع گرفتگی یا تغییرات صدا به مدت دو هفته، حتما باید به پزشک مراجعه شود.

دکتر ابراهیم رزم‌پا در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) – واحد علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه مواد شیمیایی محرک، فلزات سنگین و آلودگی هوا از عوامل زمینه‌ساز ابتلا به سرطان حنجره است، گفت: شیوع ابتلا به سرطان حنجره در مردان بیشتر است، اما نمونه‌هایی از ابتلای زنان به سرطان‌های حنجره در قسمت‌های پایین تارهای صوتی نیز مشاهده شده است.

وی با اشاره به اینکه سلول‌های سرطانی می‌توانند در سه ناحیه از حنجره ایجاد شوند، اظهار کرد: در سرطان حنجره طناب‌های صوتی به این بیماری درگیر می‌شوند. مصرف دخانیات و الکل مهم‌ترین نقش را در ایجاد سرطان حنجره ایفا می‌کنند.

رزم‌پا در ادامه خاطرنشان کرد: درصورت درگیر شدن طناب‌های صوتی افراد به سرطان، تغییرات صدا به صورت زودهنگام آشکار می‌شود، بنابراین احتمال دیر آشکار شدن علائم این بیماری در قسمت‌های بالا یا پایین طناب صوتی بیشتر است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، مصرف دخانیات و الکل را مهم‌ترین عامل موثر در ایجاد سرطان حنجره دانست و افزود: تشخیص زودهنگام این بیماری می‌تواند منجر به جلوگیری از انتشار سلول‌های سرطانی و بهبود بیماران شود.

رزم پا با اشاره به اینکه در معرض دود سیگار قرار گرفتن نیز می‌تواند یکی از عوامل موثر در ابتلا به این بیماری باشد، تصریح کرد: مقاومت بدنی بالا می‌تواند موجب جلوگیری از ابتلا به هرگونه سرطان شود.

این متخصص گوش، گلو و بینی در پایان خاطرنشان کرد: ورزش و تغذیه سالم موجب افزایش مقاومت سیستم بدنی افراد می‌شود و ضعف سیستم بدنی نیز می‌تواند زمینه‌ساز بروز ایجاد هرگونه سرطان در افراد شود.

برای ترک سیگار از کجا شروع کنیم؟

شهریور ۱۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

زمانی که پژوهشهای جدید با رویکرد بومی‌سازی سبک زندگی در کشورمان با حمایتهای خانوادگی تلفیق شود اثری دو چندان یافته و به صورت تدبیر تداعی پیدا می‌کند.
دکتر نصیر دهقان عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات و عضو انجمن بین‌المللی تحقیقات تنباکو و سیگار در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران  ضمن اعلام این خبر گفت: طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در زمینه ترک سیگار بر اساس مطالعات و پژوهش‌های چندین ساله بین‌المللی روش مداخله‌ای جزئی minimal interrention به عنوان دو تن استاندارد توصیه می‌گردد.

وی در ادامه گفت: پزشکان و متخصصین ترک سیگار ضمن سال‌ها بررسی و تحقیق در مراکز تخصصی مربوط و با هدف ریشه‌یابی و رسیدن به راهکاری اساسی برای ترک دائمی سیگار موفق به دستیابی به روش ایده‌آل برای ترک دائمی سیگار با نتایج شگفت‌انگیز شدند.

دهقان با بیان اینکه تدبیر موفق‌ترین روش جهت ترک سیگار است که ۵ مورد زیر مجموعه آن قرار می‌گیرد، عنوان تعیین کردن زمان مشخص برای ترک سیگار در میان گذاشتن هدف خود با فامیل، دوستان و همکاران برنامه‌ریزی و پیش ‌بینی چالش‌های پیش رو یک باره بیرون ریختن سیگار‌ها و متعلقات وابسته به آن در خانه، خودرو و محل کار و راهنمایی گرفتن از پزشک جهت برنامه ترک سیگار به صورت تدبیر تداعی پیدا کند.

عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات تشریح کرد: بدین منظور یک دوره درمانی رفتار درمانی مشاوره تلفنی همراه با توصیه‌های تغذیه‌ای موسیقی درمانی و رایحه درمانی ویژه ترک سیگار و هم چنین cdهای آموزشی روان‌شناسی به صورت راهکار جامع to tal solution کاملا علمی کاربردی با پیش بینی کلیه تدابیر تدوین و ارائه می‌گردد.

مصرف هر نخ سیگار هشت دقیقه از عمر انسان می‌کاهد

شهریور ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

دهقان گفت: مصرف هر نخ سیگار ۸ دقیقه از عمر انسان می‌کاهد و در هر ۶ ثانیه یک نفر بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد. نصیر دهقان عضو جمعیت مبارزه با دخانیات کشور، عضو انجمن بین‌المللی تحقیقات تنباکو و سیگار در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: ترک سیگار یکی از بهترین راه‌هایی است که افراد سیگاری می‌تواند برای سلامت خود و خانواده‌شان انجام دهند.

وی افزود: نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف هر نخ سیگار ۸ دقیقه از عمر انسان را کم می‌کند و در هر ۶ ثانیه یک نفر بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.

البته لازم بذکر است؛ طبق برآورد آماری از جمعیت کنونی کشورمان بالغ بر ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر از افراد جامعه روزانه سیگار می‌کشند.

وی اذعان داشت: با برگزاری همایش ترک سیگار امیدواریم بتوانیم راه حلی برای ترک سیگار افراد جامعه ارائه دهیم.

در واقع هدف از برگزاری همایش ترک سیگار آموزش تکنیک‌های کاهش مصرف سیگار است.

سیگارهای قاچاق حاوی مدفوع انسان است

شهریور ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

انجمن دولتهای محلی انگلیس ( ال جی ای ) با بیان اینکه قاچاق سیگار سالانه حدود ۳ میلیارد پوند به این کشور اروپایی خسارت وارد می سازد، نسبت به ترکیبات خطرناک این گونه سیگارها از جمله احتمال استفاده از مدفوع انسان در آن هشدار داد. سیگارهای قاچاق حاوی مدفوع انسان است

 

به گزارش ایرنا، این انجمن در اطلاعیه ای گفت که شمار زیادی از سیگارهای قاچاق کشف شده در بازار سیاه توسط انجمن دولتهای محلی انگلیس، حاوی میزان غیرعادی از مواد سمی و سرطان زا، پنبه نسوز ( آزبست) و حتی مدفوع انسانی و مگس مرده بوده است.

به گفته انجمن مذکور، داشتن درصد بالا و غیراستاندارد مواد سمی و سرطان زا چون قطران، نیکوتین، مونواکسید کربن، سرب، کادمیوم و آرسنیک و استفاده از پنبه نسوز یا آزبست ( به عنوان فیلتر) از جمله ویژگی های سیگارهای قاچاق است که بدون نظارت دستگاه های ذیربط در انگلیس به فروش می رسد.

این انجمن افزود: قاچاق سیگار علاوه بر خسارت ۳ میلیارد پوندی، به تلاش های صورت گرفته برای کاهش مصرف سیگار و ارتقای سطح بهداشت در بریتانیا آسیب زده است.

انجمن دولتهای محلی انگلیس خاطرنشان کرد: مردم تصور می کنند با خرید سیگارهای قاچاق معامله خوبی را انجام داده اند اما بدلیل ترکیبات این گونه سیگارها، با سلامتی خودشان بازی کرده اند .

این انجمن تخمین زد در برخی مناطق انگلیس از جمله جنوب لندن سالانه بیش از ۱۱۴ میلیون نخ سیگار معادل ۲۲ میلیون پوند به فروش می رسد.

واردات غیر قانونی سیگار به انگلیس که گفته می شود منشاء بخش عمده ای از آن، کشورهای اروپای شرقی است، علاوه بر کاهش شدید درآمدهای مالیاتی دولت ، موجب زیان شدید شرکتهای دخانیات این کشور شده است.

کارشناسان بر این باورند که قاچاق سیگار به عنوان یکی از اشکال جرائم سازمان یافته در سطح کشورهای اروپایی از جمله انگلیس، یکی از تجارت های غیرقانونی پر درآمد برای گروههای مافیایی به شمار می رود.

قدس آنلاین

سیگار و چاقی عامل نیمی از بیماری‌های قلبی است

شهریور ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

برخی از گزارش‌ها نشان می‌دهند که حدود نیمی از عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی مربوط به استعمال دخانیات و به ویژه سیگار و همچنین چاقی و اضافه وزن است. داوود رضایی منش دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: عوامل خطر بیماری‌های مزمن بسیار متعدد هستند که بسیاری از این عوامل مربوط به الگوهای نامناسب زندگی انسان بوده و تا حد زیادی قابل کنترل هستند.

وی گفت: سیگار، چاقی و اضافه وزن، مصرف بالای چربی، کلسترول خون بالا، استرس و فشارهای روحی و روانی و افزایش سن، از مهم‌ترین عوامل خطر بیماری‌ها مزمن به ویژه بیماری‌های قلبی و عروقی محسوب می‌شوند.

رضایی منش تاکید کرد: برخی از گزارش‌ها نشان می‌دهند که حدود نیمی از عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی مربوط به استعمال دخانیات به ویژه سیگار و همچنین چاقی و اضافه وزن است.

وی با بیان اینکه بسیاری از عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی مربوط به اضافه وزن است، اظهار داشت: پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی و کنترل عوامل خطر آن‌ها موضوعی بسیار مهم است که باید از دوران کودکی و نوجوانی آغاز شود.

رضایی منش خاطر نشان کرد: بر خلاف بسیاری از تصورات، پیشگیری و کنترل عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عروق کار چندان دشواری نیست و با اصلاح عادات غذایی و رفتاری می‌توان جلوی اغلب این عوامل خطر را گرفت و از بیماری‌های قلبی پیشگیری کرد.

خطر ابتلا به آسم و آلرژی در میان مصرف کنندگان توتون های وارداتی

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار در باره هشدار مسئولین مبنی بر آلودگی احتمالی توتون های وارداتی به سوسک لازیودرما،گفت:لارو سوسک لازیو درما موجب بروز و تشدید آلرژی و آسم در بین مصرف کنندگان این توتون ها می شود.

اخیرا یکی از نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از وجود سوسک های خطرناک لازیودرما (lasio derma ) در توتون های وارداتی خبر داده است.

همچنین در برخی سایت های خبری اینترنتی سندی منتشر شده که حاکی از وجود لازیردرما در توتون های وارداتی است.

براساس این سند، بخش زیادی از توتون هایی که اخیرا به کشور وارد شده، آلوده به سوسک خطرناک لازیردرما بوده و این توتون های آلوده می تواند روی دیگر توتون های وارداتی نیز اثر بگذارد و حتی ضدعفونی کردن آن نیز موثر نخواهد بود.

دکتر نصیر دهقان امروز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی افزود: لارو این حشره از قسمت های مختلف برگ توتون تغذیه کرده و سوراخ هایی ایجاد می کند که علاوه بر خسارت به توتون با باقی گذاشتن فضولات موجب ایجاد آلودگی، بوی بد و طعم نامطبوع در کالای تولیدی از آنها می شود.

وی تصریح کرد:توتون و سیگارهای آلوده هنگام تدخین مجاری تنفسی را به شدت تحریک می کند و می تواند موجب بروز انواع آلرژی ها و بیماری های جدی مانند آسم بین مصرف کنندگان شود.

دهقان به مضرات و عوارض استعمال سیگار اشاره کرد و ادامه داد: در سیگار حدود ۴٠٠ نوع ماده بیماری زا شناسایی شده است، چه برسد به آنکه آلودگی لازیودرما نیز به آن اضافه شود.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار همچنین یاد آور شد: سوسک لازیودرما که در بعضی محافل به اشتباه ˈلازیر درماˈ عنوان شده به شکل بیضی و رنگ آن از قرمز قهوه ای تا زرد مایل به قرمز متغیر است.

وی اظهار کرد:لازیو درما یکی از حشراتی است که در همه جا می توان یافت و این آفت به میوه های خشک مانند انجیر ،کشمش ،خرما همچنین به ماهی، شیرینی،ادویه،کاغذ،مبل ،قالی ،ابریشم ،چرم و پارچه خسارت وارد می کند ولی مهمترین خسارت آن به برگ های خشک توتون و سیگار است.

وی اظهارکرد:این آفت بیشتر سیگار های مرغوب و درجه یک را مورد حمله قرار می دهد.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار اظهارکرد:حشرات کامل این آفات در اردیبهشت ماه ظاهر شده و ۲ روز بعد از جفت گیری تخم های خود را در میان درزها و شکاف های موجود مواد غذایی قرار می دهند.

به گفته وی تعداد تخم های گذاشته شده بین ۴۰ تا ۱۰۰ عدد است. دوره ی لاروی آن ۳۰ -۵۰ روز طول می کشد و در این مدت خسارت سنگینی به محصول وارد می کند. هر لارو در زندگی خود به طور متوسط ۴ – ۵ سیگار را سوراخ می کند.

دهقان تاکید کرد:شرکت دخانیات، سازمان استاندارد و همچنین وزارت بهداشت و درمان باید در اسرع وقت با شناسایی توتون های آلوده و انتشار اسامی آنها از ادامه فروش این محصولات جلوگیری کنند.

وی تاکید کرد:مسئولین باید با شناسایی و برخورد به موقع با هر موردی که سلامت عمومی اقشار جامعه را تهدید می کند مقابله کنند.

کارشناسان بهداشت بارها هشدار داده اند که بیش از چهار هزار نوع ماده شیمیایی از جمله ۲۰۰ سم مانند «د.د.ت»، آمونیاک، آرسنیک، فرمالدئید و مونواکسید کربن در تنباکو و دود ناشی از مصرف آن یافت می شوند.

طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز پنج و نیم میلیون نفر در ایران دخانیات مصرف می کنند و سالانه ۱۱ هزار نفر در کشور بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.

مصرف حشیش در نوجوانی به جنون منجر می‌شود

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

معاون مرکز ملی مطالعات اعتیاد گفت: مصرف زیاد حشیش در نوجوانی، به جنون ناشی از مصرف حشیش می‌انجامد و افراد مبتلا به نوعی اسکیزوفرنی مبتلا می‌شوند.

آذرخش مکری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس گفت: حشیش بیماری‌های عمده روانپزشکی در گروه نوجوانان را تا ۳ برابر افزایش می‌دهد.

وی در مورد توهم زایی حشیش گفت: مصرف زیاد حشیش در نوجوانی به جنون می‌انجامد.

این روانپزشک با بیان اینکه این جنون چیزی شبیه اسکیزوفرنی است یادآور شد: خوشبختانه توهم زایی حشیش نسبت به روانگردان‌ها کمتر است و آمفتامین به مراتب مشکل سازتر است.

وی در عین حال هشدار داد: جنون ناشی از حشیش مخصوص نوجوانانی است که از ۱۴ سالگی زیاد حشیش مصرف می‌کنند و همزمان نیز زمینه حالت‌های روانی را دارند.

مکری با اشاره به تفاوت‌های حشیش و شیشه گفت: وقتی شما در نوجوانی چند نوبت شیشه مصرف می‌کنید به احتمال زیاد، ۳۰ درصد روانی می‌شوید اما این میزان در حشیش ۳ درصد است.

وی تأکید کرد: اما نکته‌ای که جای تأسف دارد این است که مصرف حشیش هم در نوجوانان ما و هم در دنیا بیشتر از شیشه است و سنین ۱۴ تا ۱۷ سال به آن علاقه دارند.

خطر ابتلا به آسم و آلرژی در میان مصرف کنندگان توتون های وارداتی

شهریور ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار در باره هشدار مسئولین مبنی بر آلودگی احتمالی توتون های وارداتی به سوسک لازیودرما،گفت:لارو سوسک لازیو درما موجب بروز و تشدید آلرژی و آسم در بین مصرف کنندگان این توتون ها می شود.

اخیرا یکی از نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از وجود سوسک های خطرناک لازیودرما (lasio derma ) در توتون های وارداتی خبر داده است.

همچنین در برخی سایت های خبری اینترنتی سندی منتشر شده که حاکی از وجود لازیردرما در توتون های وارداتی است.

براساس این سند، بخش زیادی از توتون هایی که اخیرا به کشور وارد شده، آلوده به سوسک خطرناک لازیردرما بوده و این توتون های آلوده می تواند روی دیگر توتون های وارداتی نیز اثر بگذارد و حتی ضدعفونی کردن آن نیز موثر نخواهد بود.

دکتر نصیر دهقان امروز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی افزود: لارو این حشره از قسمت های مختلف برگ توتون تغذیه کرده و سوراخ هایی ایجاد می کند که علاوه بر خسارت به توتون با باقی گذاشتن فضولات موجب ایجاد آلودگی، بوی بد و طعم نامطبوع در کالای تولیدی از آنها می شود.

وی تصریح کرد:توتون و سیگارهای آلوده هنگام تدخین مجاری تنفسی را به شدت تحریک می کند و می تواند موجب بروز انواع آلرژی ها و بیماری های جدی مانند آسم بین مصرف کنندگان شود.

دهقان به مضرات و عوارض استعمال سیگار اشاره کرد و ادامه داد: در سیگار حدود ۴٠٠ نوع ماده بیماری زا شناسایی شده است، چه برسد به آنکه آلودگی لازیودرما نیز به آن اضافه شود.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار همچنین یاد آور شد: سوسک لازیودرما که در بعضی محافل به اشتباه ˈلازیر درماˈ عنوان شده به شکل بیضی و رنگ آن از قرمز قهوه ای تا زرد مایل به قرمز متغیر است.

وی اظهار کرد:لازیو درما یکی از حشراتی است که در همه جا می توان یافت و این آفت به میوه های خشک مانند انجیر ،کشمش ،خرما همچنین به ماهی، شیرینی،ادویه،کاغذ،مبل ،قالی ،ابریشم ،چرم و پارچه خسارت وارد می کند ولی مهمترین خسارت آن به برگ های خشک توتون و سیگار است.

وی اظهارکرد:این آفت بیشتر سیگار های مرغوب و درجه یک را مورد حمله قرار می دهد.

عضو انجمن بین المللی تحقیقات تنباکو و سیگار اظهارکرد:حشرات کامل این آفات در اردیبهشت ماه ظاهر شده و ۲ روز بعد از جفت گیری تخم های خود را در میان درزها و شکاف های موجود مواد غذایی قرار می دهند.

به گفته وی تعداد تخم های گذاشته شده بین ۴۰ تا ۱۰۰ عدد است. دوره ی لاروی آن ۳۰ -۵۰ روز طول می کشد و در این مدت خسارت سنگینی به محصول وارد می کند. هر لارو در زندگی خود به طور متوسط ۴ – ۵ سیگار را سوراخ می کند.

دهقان تاکید کرد:شرکت دخانیات، سازمان استاندارد و همچنین وزارت بهداشت و درمان باید در اسرع وقت با شناسایی توتون های آلوده و انتشار اسامی آنها از ادامه فروش این محصولات جلوگیری کنند.

وی تاکید کرد:مسئولین باید با شناسایی و برخورد به موقع با هر موردی که سلامت عمومی اقشار جامعه را تهدید می کند مقابله کنند.

کارشناسان بهداشت بارها هشدار داده اند که بیش از چهار هزار نوع ماده شیمیایی از جمله ۲۰۰ سم مانند «د.د.ت»، آمونیاک، آرسنیک، فرمالدئید و مونواکسید کربن در تنباکو و دود ناشی از مصرف آن یافت می شوند.

طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز پنج و نیم میلیون نفر در ایران دخانیات مصرف می کنند و سالانه ۱۱ هزار نفر در کشور بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.

چگونه سیگار می‌کُشد

شهریور ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

بر حسب مطالعات اخیر، ریه فرد سیگاری به مرور پژمرده و تیره رنگ می‌شود و در فرد سیگاری مشکلات حرکتی و کاهش حس به وجود می‌آورد تا به مرگ منتهی می‌شود.

به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، اثرات سیگار کشیدن در ریه بسیار وحشتناک است و باعث مرگ می‌شود؛ همانطور که روی بسته‌های سیگار نیز نشان داده شده است ریه سیگاری به تدریج سیاه شده و منجر به مرگ می‌شود.

ریه فرد سیگاری حالت چروک خورده و فرسوده دارد، رنگ ریه به مرور تیره می‌شود تا به مرگ منتهی می‌شود.

با توجه به تحقیقات، مصرف سیگار بر روی سیستم تنفسی شدیداً تأثیر می‌گذارد؛ توتون، تنباکو و مواد موجود در سیگار به ریه آسییب شدیدی می‌رسانند، به طوری که هیچ جای سالمی در ریه باقی نخواهد ماند.

مواد موجود در سیگار ابتدا ریه را سیاه می‌کند سپس به طور مستقیم توانایی نفس کشیدن را کم می‌کند؛ با توجه به مطالعه‌ای که اخیراً در موسسه علمی سلامت در بلژیک انجام شد افراد سیگاری به طور متوسط هشت سال کمتر از افراد غیر سیگاری عمر می‌کنند؛ در واقع ۸ سال برای زنان و ۷ سال برای مردان موجب کاهش عمر می‌شود؛ این نتایج از داده‌های دو تحقیق ملی سلامت بیان شده است.

همچنین نتایج نشان می‌دهند که سیگار کشیدن موجب ناتوانی‌های بیشماری تا قبل از سن ۸۰ سالگی می‌شود؛ سیگار ناتوانی‌های فرد سیگاری را افزایش می‌دهد؛ به عبارت دیگر موجب بی‌اختیاری ادرار، مشکل پیدا کردن در انجام وظایف روزانه از قبیل راه رفتن، خوابیدن، نشستن، لباس پوشیدن یا غذا خوردن می‌شود؛ در کل مشکلات حرکتی و کاهش حس بیشتر می‌شود.

نشانه های مرگ

شهریور ۱۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

برآورد‌ها نشان می‌دهند که حدود دو سوم مرگ و میر‌ها در جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه، به طور مستقیم و غیر مستقیم ناشی از استعمال سیگار، چاقی و اضافه وزن و همچنین فشارهای عصبی و روانی است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، مصطفی گرجی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران  اظهار داشت: یکی از نگرانی‌های عمده در جوامع مختلف، کاهش سن ابتلا به بیماری‌های مزمن و غیر واگیر و شایع شدن این بیماری در بین افراد جوان است.

وی گفت: سیگار، چاقی و اضافه وزن، استرس و فشارهای روحی و روانی و عصبی، مصرف زیاد چربی، کلسترول خون بالا و عدم فعالیت بدنی از جمله دلایل گسترش بیماری‌‌های مزمن و افزایش آمار مرگ و میر در جهان است.

گرجی تاکید کرد: برآورد‌ها نشان می‌دهند که حدود دو سوم مرگ و میر‌ها در جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه، به طور مستقیم و غیر مستقیم ناشی از استعمال سیگار، چاقی و اضافه وزن و همچنین فشارهای عصبی و روانی است.
وی با اشاره به اینکه عوامل خطر فوق بیشترین تاثیر را بر روی سیستم قلبی و عروقی دارند، یادآور شد: این عوامل موجب شده‌اند که بیماری‌های قلبی و عروقی به عنوان شایع ترین و مهمترین عامل ابتلا و مرگ و میر در جهان محسوب شوند.

گرجی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود یک سوم تمامی مرگ و میر‌ها در جهان، به نوعی مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی است و این بیماری‌ها بیشترین هزینه‌های بهداشتی و درمانی را نیز برجای می‌گذارند.

ابتلای نیمی از معتادان تزریقی به هپاتیت سی

شهریور ۱۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

‌رییس شبکه هپاتیت ایران گفت: هپاتیت B شایعترین هپاتیت ویروسی مزمن کبدی در جهان خواند در عین حال نسبت به ابتلای نیمی از معتادان تزریقی به هپاتیت C هشدار داد.

دکتر سید موید علویان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی افزود: در حال حاضر ۳۵۰ میلیون نفر از مردم دنیا به این بیماری مبتلا هستند که سهم کشورمان از این میزان یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است.

وی اضافه کرد: انجام واکسیناسیون نوزادان و افراد پرخطر از سال ۷۳ به همت مجموعه بهداشتی و درمانی کشورمان موجب شد که امروز هپاتیت B در جمعیت زیر ۲۰ سال کشور کاهش چشمگیری یابد. واکسیناسیون متولدین ۶۸ تا ۷۰ نیز از دیگر دلایل مؤثر در روند کاهش بروز این بیماری است.

علویان با ابراز خرسندی از عدم انتقال هپاتیت B از مادر به نوزاد، گفت: این مهم در پی انجام اقدامات پیشگیرانه‌ای بوده که در گذشته انجام شده است اما، باید مراقب راه‌های انتقال دیگر از جمله انتقال از طریق اعتیاد تزریقی و روابط جنسی ناسالم بود.

رییس شبکه هپاتیت ایران با بیان اینکه متأسفانه اغلب مبتلایان به هپاتیت B از بیماری خود بی‌خبرند، گفت: آگاهی داشتن درباره بیماری‌ها حق همه افراد است اما، متأسفانه در این عرصه اقدامات جدی صورت نگرفته و بیشتر به دنبال تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بوده‌ایم و در زمینه اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی مجدانه عمل نشده است.

وی با بیان اینکه پیشگیری مقدم بر درمان است، افزود: متأسفانه سطح آگاهی و معلومات مردم درباره بیماری‌های کبدی ناکافی است و قطعا ارتقای دانش مردم در مورد انواع بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های خاموش مقدم بر درمان آنهاست.

علویان در ادامه با اشاره به وضعیت هپاتیت C نیز گفت: حدود ۲۰۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به این بیماری هستند. خوشبختانه شیوع این بیماری در کشور ما به مراتب کمتر از مناطق دیگر است؛ به طوری که نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر از ایرانیان مبتلا به هپاتیت C هستند.

وی علت کم بودن سهم ایران در ابتلا به هپاتیت C را کنترل تمام خون‌های تزریقی از سال ۱۳۷۵ توسط سازمان انتقال خون دانست و این اقدام را عامل مهمی در توقف انتشار این بیماری ذکر کرد.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد معتادان تزریقی کشور به هپاتیت C مبتلا هستند، اظهار کرد: اعتیاد تزریقی یک معضل اجتماعی است که یکی از شاخه‌های آن هپاتیت C است و احتمال انتقال آن به سایر معتادین و یا همسران افراد معتاد، احتمالی نگران‌کننده است. اجرای برنامه کاهش آسیب جزو برنامه‌های مصوب نظام سلامت است اما، اعتیاد تزریقی معضل اجتماعی است و از طرفی سطح آگاهی مردم در زمینه بیماری‌های کبد و هپاتیت ویروسی بالا نیست و باید رسانه‌ها و مراکز علمی در این زمینه مداخله کنند.

علویان در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا مبنی بر اقدامات پیشگیرانه شبکه هپاتیت کشور برای مقابله با این بیماری گفت: انجام فعالیت‌های علمی و تخصصی، برگزاری سمینارها و همایش‌های مختلف به منظور افزایش و ارتقای سطح دانش مردم و تلاش برای افزایش دسترسی مردم به خدمات آزمایشگاهی معتبر در سراسر کشور از جمله این اقدامات است. به زودی نرم‌افزار جامع بیماری‌های کبدی و هپاتیت به صورت دانلود رایگان در گوشی‌های تلفن همراه در دسترس مردم قرار خواهد گرفت تا با آخرین اطلاعات و مراکز علمی و آزمایشگاهی مرتبط با این حوزه آشنا شوند.

وی در پایان با بیان اینکه هپاتیت B ریشه‌کن نمی‌شود مگر آنکه آن را کنترل کنیم، خاطرنشان کرد: هدفگذاری کرده‌ایم که تا سال ۲۰۳۵ ایران بدون هپاتیت C داشته باشیم و معتقدیم تحقق این هدف دور از ذهن نیست.

ماده ای خطرناک که زندگی زناشویی شما را به طلاق می کشاند

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

بررسی های جدید دانشمندان نشان می دهد استفاده از سیگار در به وجود آمدن خشونت در سال های بعدی زندگی را منجر می شود.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، تحقیقات قبلی به استفاده از سیگار و خشونت  یافته های متناقض را به همراه داشت و بر روی داده های مقطعی انجام شده بود (داده ها را از یک نقطه در زمان به دست آورده بودند ). اما یک مطالعه جدید بر روی ۶۳۴ زوج به مدت ۹ سال اول  ازدواج نشان داد مردانی که سیگار نمی کشند خشونت کمتری را در زندگی زناشویی خود دارند.

این مطالعه جدید نشان می دهد ارتباط عمیقی بین زندگی زناشویی و کشیدن سیگار وجود دارد و به دنبال آن افرادی که سیگار می کشند به علت درگیر بودن اعصاب و روان شان بیشتر خشونت و ناهنجاری را در زندگی خود تجربه می کنند و در نهایت باعث جدایی از شریک زندگی شان می شوند.

پس از ارزیابی ۹ سال اول ازدواج های جوان، محققان دریافتند که زن و شوهرها باید از هرگونه مواد اعتیاد آوری دور باشند تا سطح خشونت را در زندگی خود به حداقل برسانند.

نتایج مطالعات نشان می دهند، سیگار یکی از تهدید کننده های جدی سلامت است که سالانه حدود ۵ میلیون نفر را در سطح جهان به کام مرگ می کشد و حاصلی جز به هدر رفتن منابع اقتصادی و بیماری های خطرناک در پی ندارد و در زندگی مشترک می تواند باعث افزایش عصبانیت و شدت گیری دعوا ها شود.

مواد مخدر صنعتی، تخریب کننده دستگاه تناسلی

شهریور ۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یک روانپزشک هشدار داد: عفونت‌های شدید در اکثر بخش‌های بدن مانند ریه، سیستم گوارش، دستگاه تناسلی و عفونت‌های پوستی از عوارض خطرناک مصرف مواد مخدر صنعتی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از ستاد مبارزه با مواد مخدر، هومن رمضانی افزود: نتایج بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد مواد مخدر صنعتی مانند شیشه و روانگردان‌ها یک ماده اسیدی قوی است و به دلیل بالا بودن میزان اسید آن، چنین تخریبی از خود بر جای می‌گذارد.

وی اظهار داشت: در تهیه این مواد اسیدهایی همچون آمونیاک و اسیدهای دست‌ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد که با ترکیب آنها معجون مخرب و ویرانگری به دست می‌آید که دیگر نمی‌توان نام ماده مخدر به آن اطلاق کرد.

این روانپزشک ادامه داد: این مواد علاوه بر انهدام سیستم تولیدکننده مواد شبه افیونی و مخدرهای طبیعی بدن، روی سیستم ایمنی و دفاعی جسم نیز اثر گذاشته و آن را به شدت تضعیف می‌کند.

رمضانی، اختلال در ساختار خونی، اثرگذاری بر روی پلاکت‌های خون و تضعیف گلبول‌های سفید از جمله این تخریب‌ها عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از جوانان از عوارض خطرناک مواد مخدر صنعتی آگاهی چندانی ندارند، تصریح کرد: اجتماعی کردن موضوع مبارزه با مواد مخدر از طریق آموزش در مدارس، دانشگاه‌ها، کانون‌های فرهنگی و غیره می‌تواند جوانان را از گرفتار شدن در این معضل دور کند.
این استاد دانشگاه تهران، رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر از طریق سایت‌های مجازی را برای هوشیار کردن جوانان از عوارض تخریب‌کننده جسم و روح مواد مخدر صنعتی بسیار مهم دانست و خواستار توجه مسئولان به این مسئله شد.

احتمال وقوع چهار برابری سکته مغزی در افراد سیگاری

شهریور ۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یک کارشناس حوزه دخانیات اعلام کرد: احتمال وقوع سکته مغزی در افراد سیگاری ۴ برابر افرادی است که هرگز دخانیات مصرف نکرده‌اند.

زهرا ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، گفت: دخانیات یکی از دلایل عمده مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است به طوری که۲۰ درصد از اینگونه مرگ‌ها به دلیل مصرف دخانیات است.

وی افزود: مرگ‌های ناگهانی، بیماری‌های مغزی، عروقی به دلیل مصرف دخانیات در حال افزایش است و مرگ ناشی از بیماری‌‌های قلی، عروقی در افراد سیگاری دو برابر بیشتر از سایر افراد است.

ابراهیمی گفت: احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی حتی در زنان سیگاری بسیار بیشتر از مردان است و احتمال سکته مغزی در آنها به طور محسوسی بیش از سایر زنان است چرا که مصرف همزمان سیگار و داروهای ضد بارداری احتمال سکته قلبی را ۲۰ تا ۴۰ درصد و احتمال سکته مغزی را چند برابر می‌کند.

ابراهیمی افزود: همچنین احتمال وقوع سکته مغزی در افراد سیگاری ۴ برابر افرادی است که هرگز دخانیات را تجربه نکرده‌اند و طبق تحقیقات انجام شده این خطر در زنان بیش از مردان است اما در هر سنی می‌تواند اتفاق افتد.

مرگ سی و نه هزار معتاد در یک دهه

مرداد ۲۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یکی از عوامل مرگ معتادان سوء مصرف مواد به شمار می‌رود به طوری که در سال ۹۲، ۲۹۵۷ نفر به علت سوءمصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، استفاده از مواد مخدر در کنار ضرر‌هایی که به بدن انسان و مخصوصاً مغز او می‌رساند، به صورت مستقیم نیز موجب مرگ شخص مصرف کننده می‌شود.

مرگ به علت سوءمصرف مواد مخدر آن قدر جدی است که مسئولان حوزه مبارزه با مواد مخدر به فکر توزیع مواد مخدر خالص میان معتادان نیز افتاده‌اند.

طبق گزارش‌های پزشکی قانونی، آمار مرگ‌های ناشی از سوءمصرف موادمخدر طی ۱۰ سال گذشته روند کاهشی داشته است اما همچنان مرگ ۲۹۵۷ نفر در سال نیز آمار بالایی محسوب می‌شود که باید برای آن فکری کرد.

در گزارش‌های سازمان پزشکی قانونی آمده است که در ۱۰ سال گذشته ۳۹ هزار و ۴۰۶ نفر به علت سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند.

البته تفکیک سالیانه این مرگ‌ها نشان می‌دهد که از سال ۸۳ تا سال ۹۲، اقدامات انجام شده در حوزه درمان، مقابله و پیشگیری از اعتیاد موجب کاهش هزار نفری مرگ بر اثر سوءمصرف مواد مخدر شده است.

سال ۸۴ بالاترین آمار مرگ‌های ناشی از سوءمصرف مواد مخدر را با ۴۷۴۰ مورد به خود اختصاص داده است.

همچنین سال ۹۲ نیز با ۲۹۵۷ مورد کمترین آمار مرگ ناشی از سوءمصرف را دارد.

آمار تفکیکی مرگ‌های ۱۰ سال اخیر به شرح زیر است:

سال ۱۳۸۳ با ۴۰۰۶ مورد

سال ۱۳۸۴ با ۴۷۴۰ مورد

سال ۱۳۸۵ با ۴۴۸۴ مورد

سال ۱۳۸۶ با ۴۷۱۳ مورد

سال ۱۳۸۷ با ۴۴۰۳ مورد

سال ۱۳۸۸ با ۳۷۹۸ مورد

سال ۱۳۸۹ با ۳۶۵۶ مورد

سال ۱۳۹۰ با ۳۵۹۳ مورد

سال ۱۳۹۱ با ۳۰۵۶ مورد

سال ۱۳۹۲ با ۲۹۵۷ مورد

همچنین آمار تفکیک شده به ماه سال ۹۲ نیز به شرح زیر است:

فروردین با ۲۰۷ مورد

اردیبهشت با ۲۶۴ مورد

خرداد با ۲۰۳ مورد

تیر با ۲۱۶ مورد

مرداد با ۲۲۸ مورد

شهریور با ۲۵۳ مورد

مهر با ۲۵۱ مورد

آبان با ۲۰۷ مورد

آذر با ۳۳۰ مورد

دی با ۲۳۴ مورد

بهمن با ۲۹۳ مورد

اسفند با ۲۷۱ مورد

سیگار بر روی “شنوایی” هم تاثیر می‌گذارد

مرداد ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

کاهش شنوایی در افراد سیگاری ۷/۱ دهم برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است.
دکتر سامان خرمی‌نژاد متخصص گوش و حلق و بینی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران ، در خصوص تاثیرات سیگار کشیدن به روی شنوایی اذعان داشت: سیگار علاوه بر مشکلات قلبی و عروقی بر شنوایی نیز اثر می‌گذارد چرا که سموم موجود در سیگار موجب تحلیل سلول‌های مویی حس شنوایی گوش داخلی می‌شود.

وی عنوان کرد: علاوه بر اختلال در عملکرد حیاط عمر سلول‌های مویی، نیز موجب اختلال و  عدم خون‌رسانی گوش داخلی می‌شود، در نتیجه عملکرد گوش داخلی را منحل و شنوایی را کاهش می‌دهد.

این متخصص با اشاره به اینکه کاهش شنوایی در افراد سیگاری حدود یک و هفت دهم برابر بیشتر از افراد
غیر سیگاری کاهش شنوایی دارند، افزود: کسانی که با افراد سیگاری زندگی می‌کنند هم دچار کاهش شنوایی می‌شوند.

خود کشی در کمین سیگاری ها

مرداد ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

عوارض سیگار بر هیچ کس پوشیده نیست و پاس ثابت بیشتر خبر های سلامت است.اما اخیرا یک مطالعه جدید نشان می دهد یک فرد سیگاری احتمال خود کشی اش نسبت به سایرین بیشتر است.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، محققان می گویند بالا بودن آمار خود کشی در میان سیگاری ها به دلیل افسرده بودنشان در سال های قبل از وابتگی شان به سیگار نیست.

بررسی ها نشان می دهند، نیکوتیم موجود در سیگار متهم اصلی میل سیگاری ها به ترک دنیاست.
یک پایگاه پژوهشی اثبات کرده است وقتی دولت ها سیگار کشیدن در ملا عام را ممنوع می کنند آمار خود کشی ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین می آید.

اگر در خانه شما هم فرد سیگاری وجود دارد لااقل دود کردن نیکوتین در فضای خانه را ممنوع کنید تا چند نخ هم که شده کمتر سیگار بکشد و خیال خود کشی کمتر به ذهنش برسد.

افراد سیگاری ممکن است بیشتر در معرض خودکشی قرار گیرند

مرداد ۱۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

تحقیقات اخیر پژوهشگران نشان داد افراد سیگاری ممکن است بیشتر در معرض خودکشی قرار گیرند.

به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، محققان دریافتند که نیکوتین گزینه قابل قبولی برای توضیح ارتباط بین سیگار کشیدن و خطر اقدام به خودکشی است.

خطرات سلامت جسمی بر اثر مصرف سیگار در این نقطه ثبت شده است، ‌اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که یکی از عواقب سیگار کشیدن به خطر افتادن سلامت روان است.

پژوهشگران در بررسی‌های خود در تجزیه و تحلیل اقدامات سیاست ضد توتون و تنباکو بین افزایش مالیات و سازماندهی ممنوعیت سیگار کشیدن عمومی و نرخ خودکشی در تمام ۵۰ ایالت آمریکا در سال‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۴، یک رابطه‌ای را یافتند. طرح‌های ضد توتون و تنباکو بیشتر منجر به کاهش نرخ خودکشی شد.

به گفته پژوهشگران تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که افزایش دلار در مالیات با کاهش ۱۰ درصدی خطر خودکشی همراه بوده است و ممنوعیت سیگار کشیدن در فضاهای بسته با کاهش خطر همراه بوده است.

تحقیقات قبلی همچنین ارتباط بین اختلالات روانی و سیگار کشیدن را نشان داده بود.

همچنین در آن تحقیقات افراد سیگاری احتمال بیشتری داشت که به مصرف مواد مخدر و الکل روی بیاورند.

مخدرهای سمی، موجب خونریزی مغزی می‌شود

مرداد ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

کارشناس دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با هشدار نسبت به این موضوع که مخدرهای سمی به دلیل تهیه در کارگاه‌های زیرزمینی عوارض مصرف آن را چندین برابر می‌کند، تاکید کرد: مواد مخدر سمی و ناخالص، خونریزی مغزی مصرف کننده را به همراه دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر، مشیت محمدزاده با بیان اینکه متأسفانه یکی از واقعیت‌های تلخی که طی سال‌های اخیر در جامعه به وقوع پیوسته است، فوت تعداد زیادی از معتادان به دلیل مصرف مواد مخدر ناخالص و آلوده است، اظهار داشت: امروزه تعداد زیادی از معتادان مخدرها و محرک‌های صنعتی را مصرف می‌کنند و این مواد علیرغم عوارض جانبی به دلیل اینکه در کارگاه‌های زیرزمینی به روش‌های غیراصولی تهیه و تولید می‌شوند، مرگ و میر معتادان را افزایش داده است.

وی با اشاره به اینکه تهیه مخدرهای صنعتی سمی، عوارض مصرف این مواد را چندین برابر کرده و خطرات زیادی را برای مصرف کننده به همراه دارد، افزود: بسیاری از مواقع مخدرهای صنعتی با قیمت بسیار پائین نسبت به میزان واقعی آن به فروش می‌رسد که این کاهش قیمت به دلیل افزایش ضریب ناخالصی در مواد مخدر است.

کارشناس دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت اذعان داشت: بیش از ۳۰ درصد علت فوت معتادان وجود مواد ناخالص و سمی در مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی است.

محمدزاده با اشاره به اینکه مخدرهای صنعتی با وجود ناخالصی اندک نیز عوارض جانبی زیادی را در جسم و روان مصرف‌کننده به همراه دارد، گفت: مشکلات قلبی، اختلال روانشناختی و اختلال شغلی از جمله عوارض مصرف مخدرهای صنعتی است.

وی ادامه داد: کیفیت مواد مخدر صنعتی که با قیمت‌های اندکی در جامعه به فروش می‌رسد، بسیار پایین است، لذا افراد جامعه باید نسبت به این موضوع آگاهی لازم را داشته باشند و به طور کل از مصرف مخدرهای صنعتی حتی برای یکبار نیز جداً خودداری کنند.

به گفته کارشناس دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت مواد مخدر صنعتی اکثراً در محیط‌های غیر آزمایشگاهی تهیه و تولید می شوند و نظارت بر تولید آن وجود ندارد، لذا این موضوع واضح است که افراد جامعه به خصوص جوانان و نوجوان باید نسبت به تبلیغات مصرف این مواد در محیط های مختلفی همچون ورزشگاه ها، آرایشگاه‌ها به بهانه لاغری، زیبایی و افزایش انرژی هوشیار باشند و تحت تاثیر تبلیغات قرار نگیرند.

محمدزاده با هشدار به افراد جامعه نسبت به مصرف انواع مخدر و محرک های صنعتی افزود: مصرف این مواد در صورتی که نتایج مثبتی با تائید علمی به همراه داشت، حتماً از جانب پزشکان توصیه می شد و متخصصان کشور آن را برای درمان های مختلفی نسخه می‌کردند.

وی با تأکید بر اینکه هر موردی که از سیستم پزشکی و روال عادی درمان خارج شود، پایه علمی ندارد، بیان داشت: متأسفانه برخی با تبلیغات پررنگ و لعاب و بازارگرمی آینده جوانان را به مخاطره انداخته‌اند؛ که لازم است دانش خانواده‌ها در این رابطه و پیشگیری از اعتیاد به مخدرهای صنعتی ارتقاء یابد.

کارشناس دفتر سلامت اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت مهمترین فاکتور در پیشگیری از اعتیاد، را یادگیری اجتماعی برشمرد، اظهار داشت: علاوه بر آگاهی رسانی به روز مردم باید نظارت مسئولان مربوطه در مکانهای مختلفی که محل تبلیغ مخدرهای صنعتی است، بیشتر شود.

محمدزاده همکاری وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر را جهت مقابله و پیشگیری از مصرف مواد مخدر صنعتی ضروری دانست و گفت: تیم های آموزشی و پزشکی نیز بهتر است در ورزشگاه‌ها تحت نظارت این دستگاه‌ها، حضور داشته باشند تا علاوه بر افزایش نظارت‌ها، آگاهی‌های لازم را به مردم عزیز به ویژه جوانان و نوجوان ارائه دهند.

سیگار مهمترین عامل ابتلا به سرطان مثانه

مرداد ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یک متخصص کلیه و مجاری ادرار با تأکید بر سیگار به عنوان مهمترین عامل ابتلا به سرطان مثانه گفت: ۹۵ درصد سرطان های مثانه در صورت تشخیص به موقع درمان می‌شوند.

سید مسعود سجادی، متخصص کلیه و مجاری ادرار در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس سرطان مثانه را سرطانی دانست که به صورت پولیپ در مثانه روی می‌دهد و با دیده شدن خون در ادارار بروز و ظهور می‌کند.

وی افزود: در بسیاری از موارد به طور اتفاقی توسط سونوگرافی به وجود سرطان مثانه پی برده می‌شود.

این متخصص کلیه و مجاری ادرار درباره شیوع این بیماری گفت: علاوه بر موارد توارث و سیگار کسانی که با مواد شیمیایی سر و کار دارند مانند شاغلان کارخانه‌های فرش و کسانی که با رنگ‌های آنزیم دار در ارتباط هستند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان مثانه هستند.

سجادی سیگار را مهمترین عامل ابتلا به سرطان مثانه توصیف کرد و افزود: برخی بر این باورند که نگه داشتن ادرار نیز عاملی برای ابتلا به سرطان مثانه است؛ به بیان دیگر ریسک ابتلا به سرطان مثانه را بالا می برد.

وی درباره نقش جنس در ابتلا به سرطان مثانه نیز گفت: این سرطان در مردان بیش از زنان و در دهه ۵ زندگی شیوع دارد ولی در حال حاضر به علت افزایش مصرف سیگار در سنین پایین شیوعش به دهه‌های دوم و سوم زندگی نیز تسری پیدا کرده است.

این متخصص کلیه و مجاری ادرار درباره روش‌های درمانی سرطان مثانه تصریح کرد: روش‌های درمانی سرطان مثانه، جراحی همراه با شیمی درمانی موضعی است و در مراحل پیشرفته ممکن است به برداشتن کامل مثانه نیاز باشد.

سجادی با اشاره به امکان انتشار و دست اندازی این سرطان به بخش‌های‌دیگر بدن تأکید کرد: سرطان مثانه به کبد، ریه و استخوان متاستاز می‌کند و آنها را درگیر می‌کند و بر همین اساس فرد ممکن است برای سرطان ریه به پزشک مراجعه کند ولی در نهایت مشخص شود این سرطان از مثانه متاستاز کرده است.

وی خاطرنشان کرد: سرطان مثانه بیشتر موارد بدخیم داشته و کشنده است؛ اما اگر این سرطان در غربالگری‌ها به موقع تشخیص داده شود، درمان شده و فرد نجات می‌یابد و تا ۹۵ درصد موفقیت درمان دارد.

این متخصص کلیه و مجاری ادرار سرطان مثانه را به انواع مختلفی شامل کارسینوم سلول ترانزیشنال، کارسینوم سلول سنگفرشی و آدنوکارسینوم تقسیم کرد و تصریح کرد: کارسینوم سلول ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) سرطانی است که در سلول‌های موجود در درونی‌ترین لایه پوشش دستگاه ادراری مربوط به مثانه ایجاد می‌شود و بیشتر سرطان‌های مثانه در این سلول‌های ارتجاعی ایجاد می‌شوند.

سجادی کارسینوم سلول سنگفرشی (Squamous Cell Carcinoma) را نیز سرطانی در سلول‌های سنگفرشی توصیف کرد که این سلول‌های سنگفرشی سلول‌هایی ظریف و مسطح هستند که ممکن است پس از عفونت‌ها یا التهاب‌های بلندمدت، در پوشش دستگاه ادراری مثانه به‌وجود آیند.

وی درباره سرطان آدنوکارسینوم (Adenocarcinoma) نیز گفت: این سرطان در سلول‌های غده‌ای (Glandular) مثانه به ‌وجود می‌آید.

مصرف سیگار سیصد نوع سرطان را افزایش می‌دهد

تیر ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

از شایعترین سرطان‌هایی که با مصرف سیگار به وجود می آید سرطان های لوزالمعده و مری است.
ناصر ابراهیمی دریانی متخصص گوارش و کبد در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران  گفت: دریچه‌ی بین مری و معده گشاده‌تر از حد طبیعی می‌شود و رفلاکس ایجاد می‌کند و به همین دلیل آسیب به مری بیشتر شده را زخم معده می‌گویند.

وی افزود: در نتیجه نفوذ پذیری اصلی به مخاط اثنی عشر بیشتر می‌شود و دریچه معده و مری شل تر می‌شود، متاسفانه سیگار ۳۰۰ نوع سرطان را افزایش می‌دهد و معمولا سرطان لوزالمعده و مری با کشیدن سیگار تشدید پیدا می‌کند. این در حالی است که سرطان لوزالمعده روز به روز رو به افزایش است و با ناحیه‌ی حلق، دهان و حنجره ارتباط دارد.

وی توصیه کرد: توصیه ما پزشکان به افراد سیگاری این است که ماه رمضان فرصت مناسبی است که افراد سیگار را ترک کنند زیرا اگر کشیدن سیگار بیشتر شود بیماری‌هایی نظیر کلون، زخم‌هایی در روده بزرگ و کوچک ایجاد می‌کند که ممکن است در نهایت به سوراخ شدن روده نیز بیانجامد.

ترک سیگار و الکل مهم ترین راه پیشگیری از سرطان های دهان

تیر ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

مصرف سیگار و الکل یکی از مهم ترین علت های بروز سرطان دهانی است، دکتر زهرا جعفریان در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه عوامل ژنتیکی عامل اصلی و شایع ایجاد سرطان های دهانی است، گفت: نور خورشید و اشعه ماورای بنفش، مصرف تنباکو و سیگار با تاثیرگذاری در سیستم ژنتیک سلول و ژن های مسئول تقسیم سلولی، منجر به غیرفعال شدن این ژن ها و تغییر عوامل ژنتیکی می شود که در نهایت به تداوم تقسیم سلولی و ایجاد توده های خوش خیم و بدخیم می انجامد.این سرطان ها علایم زیادی ندارند و به همین دلیل منجر به تشخیص دیرهنگام در بیمار می شود اما گاهی اوقات علایمی مانند ناخوشی، ضعف، درد در ناحیه صورت، تورم غدد لنفاوی، تغییر صدا، خشونت صدا، از بین رفتن حس قسمت هایی از دهان می تواند نشانه ای از سرطان های دهانی باشد.
خراسان – ۱۳۹۳/۰۴/۲۳ شماره انتشار ۱۸۷۳۵

یک و چهاردهم میلیارد نفر سیگاری در معرض ابتلا به بیماری‌های مزمن

تیر ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

گزارش‌های جهانی نشان می‌دهند که حدود ۱٫۴ میلیارد نفر در دنیا سیگار می‌کشند که این افراد در معرض ابتلا به بیماری‌های مزمن و غیر واگیر هستند.
مصطفی گرجی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: چاقی و اضافه وزن، چربی خون بالا، ورزش نکردن و نداشتن فعالیت بدنی و استعمال دخانیات به ویژه سیگار، از دلایل اصلی گسترش بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، دیابت، بیماری‌های مغزی و عصبی، بیماری‌های کلیوی، اختلالات کبدی، ریوی و ده‌ها نوع بیماری دیگر است.

وی با اشاره به نقش سیگار در افزایش خطر بسیاری از بیماری‌ها و بالا رفتن آمار مرگ و میر تاکید کرد: گزارش‌های جهانی نشان می‌دهند که حدود  ۱٫۴ میلیارد نفر در دنیا سیگار می‌‌کشند که این افراد در معرض ابتلا به بیماری‌های مزمن و غیر واگیر هستند.

گرجی اظهار داشت: در کشورمان نیز آمار افرادی که سیگار می‌کشند بسیار بالا است و متاسفانه سن مصرف سیگار در کشور در حال کاهش است.

وی افزود: اغلب سیگارهای موجود در کشور به صورت قاچاق وارد شده‌اند و درصد کمی از سیگار‌ها تولید داخل هستند که این موضوع اهمیت بیش از پیش مبارزه با قاچاق مواد مخدر به ویژه سیگار را نشان می‌دهد.

چند می‌گیری خفه‌ام کنی؟

تیر ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

از زمانی که رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران تهران در مقام شکایت از مصوبه منع عرضه قلیان در اماکن عمومی، به رئیس‌جمهور وقت و دیوان عدالت اداری عریضه نوشت تا امروز، نزدیک به ۴ سال می‌گذرد. هر چند این مصوبه، ملغی نشد و همچنان سرنوشت آن دست‌خوش کش و قوس است ولی از آن روز تاکنون، چیزی که مشخص است، این است که دود و دم قلیان بیشتر و بیشتر به کام و ریه مردم می‌رود.

به گزارش ایسنا، خبرآنلاین با این مقدمه نوشت: در بسیاری از شهرها، قلیان‌خانه‌ها جمع شده‌اند. حالا یا به قهر و غلبه دولت یا به اختیار خود قهوه‌خانه‌داران، چنانکه در کردستان، همین هفته، یک قهوه‌خانه‌دار باسابقه، قلیان‌هایش را شکست تا به مردم بفهماند که دیگر حاضر نیست از طریق بیمار کردن همشهری‌هایش پول در بیاورد.

ولی در برخی از شهرها، از جمله تهران، مورد عجیب قلیان، شکل و وضع دیگری پیدا کرده است. برخی قلیان‌سراها، تازه شکل گرفته‌اند و صد البته فروش خوبی دارند و مدل‌های جدید عرضه قلیان هم مد روز شده است؛ قلیان‌هایی که با تلفن سرو می‌شود و قلیان‌های همراه (پرتابل).

سرو تلفنی قلیان، چیز جدیدی نیست. همانطور که می‌توان دیزی و پیتزا و چلوکباب با تلفن سفارش داد، قلیان را هم می‌توان تلفنی خبر کرد. فقط کافی است شماره‌ای از قهوه‌خانه‌ای که قلیان سیار دارد، بلد باشید و آشنایی داده باشید، بعد، با یک تلفن، قلیان در خدمت شماست.

نرخ این سرویس هم مانند انواع دیگر سرویس‌های سیار، بسته به کیفیت کالا و زمان استفاده متفاوت است. به طور کلی، قلیان را بر‌ حسب نوع تنباکو، محل عرضه و سرویس‌های جانبی تقسیم‌بندی می‌کنند.

در محلات پایین شهر، انواع مختلف قلیان خوانسار با تنباکوی ایرانی، ۳ تا ۵ هزار تومان قیمت دارد. البته بسته به نوع سرویسی که عرضه می‌شود، قیمت‌ها فرق می‌کند. از جمله دادن دو چای، همراه با هر قلیان پای ثابت هر پرس داغون کردن ریه‌هاست. در قهوه‌خانه‌هایی که در تهران، عموما جنوب محور غرب به شرق پایتخت یعنی خیابان انقلاب قرار گرفته‌اند، هر وعده قلیان میوه‌ای بین ۴ تا ۷ هزار تومان قیمت دارد که بسته به تنوع تنباکوها و خدمات جانبی از جمله دادن یک یا دو چای با هر پرس قلیان، قیمت‌ها اندکی بالا و پایین می‌رود. برخی از تنباکوها مانند ذغال‌اخته، قیمت بیشتری دارند و چون از انواع قاچاق استفاده می‌شود، تا دو برابر قیمت معمول هم از مشتری مطالبه می‌شود.

مشتریان این قهوه‌خانه‌ها، عموما کسبه خرده‌پا، کارگران و صاحبان مشاغل یدی هستند و عموما بیشتر از این توان پرداخت هزینه قلیان را ندارند. رفتن به قهوه‌خانه، دیدار آشنایان و دوستان و دود گرفتن و چای نوشیدن، بخشی از اوقات عصرگاهی آنهاست که باعث می‌شود چون در این عادت مداومت دارند، خیلی تمایل به پرداخت مبالغ بیشتر نداشته باشند.

در مناطق مرکزی تهران، قیمت‌ها از ۲۰ هزار تومان شروع می‌شود. البته در این مناطق، قلیان خوانسار (غیرمیوه‌ای) کمتر پیدا می‌شود و بیشتر تنباکوهای عربی معسل و طعم‌دار، سرو می‌شود. سرویس جانبی هم بسته به مرغوبیت قهوه‌خانه، شامل یک سینی چای، مقداری میوه، تخمه و اندکی شیرینی خشک است. البته بسته به مناسبت فصل، اندکی این سرویس جانبی، تغییر می‌کند. مثلا در شب‌های نزدیک به یلدا، یک قاچ هندوانه و اندکی آجیل به آن اضافه می‌شود و قیمت‌ها اندکی تغییر می‌کند. یا در روزهای تعطیلات نوروز، اندکی آجیل عید، به عنوان دسر داده می‌شود ولی چای و نبات، پایه همیشگی این بساط است. قیمت قلیان با تنباکوی میوه‌ای ترکیبی در این سفره‌خانه‌ها از ۲۰ هزار تومان تا ۵۰ هزار تومان، نوسان دارد. برخی از سفره‌خانه‌ها، موسیقی زنده اجرا می‌کنند و این هم به افزایش قیمت قلیان منجر می‌شود. برخی انواعی از تنباکو مانند شیرقهوه، شیرنسکافه، شیرنارگیل و مشتقاتی از شیر را سرو می‌کنند که جای آب، در تنگی قلیان، شیر ریخته شده است. معمولا این قلیان‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصدی از قلیان‌هایی که با آب کار می‌کنند، گران‌تر هستند.

ولی گران‌ترین قلیان‌ها در مناطق شمالی پایتخت سرو می‌شود. سفره‌خانه‌ها و غذاخوری‌هایی که برخی آنقدر گم و پرت هستند که بیشتر افراد آشنا فقط در این اماکن رفت و آمد می‌کنند و مشتری گذری، خیلی کم دارند. انواع خاصی از قلیان‌های جدید در این اماکن سرو می‌شود و بسته به نوع تنباکو، ذغال سر قلیان و همچنین مایعات داخل تنگ، قیمت‌ها تغییر می‌کند.

انواع انگوری تنباکو با مایعات سکرآور درون‌تنگی و مرغوب‌ترین ذغال بلوط زاگرس، از گران‌ترین قلیان‌هاست که تا ۱۰۰ هزار تومان در هر پرس هم عرضه می‌شود. البته به همراه آن، انواع نوشیدنی گرم و سرد، میوه‌های فصل و آجیل درجه یک هم به عنوان دسر داده می‌شود.

در این مراکز است که برخی از آخرین یافته‌های قلیان‌بازها، با همدیگر مبادله می‌شود. آخرین مدل تنباکوهایی که از آن سوی آب‌ها می‌آید، اول سر و کله‌اش اینجا پیدا می‌شود و مشتریان تنوع‌طلب این دودخانه‌ها، برای اندکی سرگیجه بیشتر و سرخوشی عمیق‌تر، به راحتی دست به جیب می‌شوند.

در شب‌های ماه رمضان، این قهوه‌خانه‌ها مشتریان همیشگی خود را بیشتر می‌بینند؛ اقشار مرفه‌تر جامعه که کم می‌خورند، کم می‌کشند، ولی خوب انعام می‌دهند. البته در مناطق تفرجگاهی شمال تهران و کوهپایه‌هایی مانند درکه، دربند و دره فرحزاد هنوز هم می‌توان سراغی از قلیان‌های ارزان گرفت که بین ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان قیمت می‌خورند و چندان مرغوبیتی ندارند.

سفره‌خانه‌هایی که این قلیان‌ها را می‌دهند، بیشتر به دنبال سرو کردن سریع قلیان خود هستند و کاری به مشتری‌داری و پاتوق کردن سفره‌خانه خود ندارند. اینطور است که گران‌ترین قلیان‌های تهران نسبت به کیفیت پایینی که دارند را می‌توان در سفره‌خانه‌های تفرجگاهی یافت. آنجا اگر چشمتان به نقش پررنگ سرخی رژ لب روی لبه لیوان افتاد، خیلی حالتان بد نشود. صاحبان اینطور سفره‌خانه‌ها فقط یک فلسفه را دنبال می‌کنند: پول را بگیر و به بقیه‌اش کاری نداشته باش.

به نسبت همین مبالغ، قهوه‌خانه‌ها و قلیان‌سراهایی که قلیان بیرون می‌دهند نیز قیمت‌های خود را مطالبه می‌کنند، با چند درصدی هزینه اضافه پیک موتوری. مثلا در منطقه شرق تهران، قهوه‌خانه‌ای قلیان ۲۰ هزار تومانی خود را به پیک می‌سپارد تا به در منازل ببرد و حدود ۲۵ هزار تومان هم مطالبه می‌کند. زمان مصرف، عموما یک ساعت است و از سینی مخلفات هم خبری نیست ولی لوازم جانبی مثلا لب‌گیر و انبرک آتش‌گیر نیز همراه قلیان داده می‌شود. به همین نسبت، قلیان‌هایی که توسط پیک موتوری در مناطق شمالی پایتخت عرضه می‌شود، قیمت‌های بالاتری دارد.

به جز قهوه‌خانه‌ها، سفره‌خانه‌ها و قلیان‌سراها، خزیدن نادیده این متاع به پستوهای مردم، نگران‌کننده است. افزایش ناگهانی و جهشی مغازه‌های فروش قلیان و تنباکو و مخلفاتی مانند ذغال آنقدر چشمگیر و کتمان‌ناپذیر است که نمی‌توان نسبت به انواع متنوع قلیان‌هایی که به پستوهای خانه‌ها می‌رود بی‌تفاوت بود.

عموما انواع سنتی قلیان‌ها یعنی تنه‌های چوبی، این روزها خریداران کمتری دارد چون اولا با این تنه‌ها، یک نوع تنباکو را بیشتر نمی‌توان کشید زیرا تنه چوبی، بو می‌گیرد و اصطلاحا بوی تنباکو در جان چوب می‌ماند و ثانیا به دلیل مرطوب بودن فضای داخلی قلیان، تنه‌ها ترک می‌خورد یا کپک می‌زند.

خرید قلیان به طور کلی مانند خرید یک رایانه رومیزی است. یعنی باید هر قطعه را به صورت جداگانه تهیه کرد و بعد، آن را سر هم (اسمبل) کرد. اصلی‌ترین قطعه قلیان، تنه آن است که عموما در دو نوع فلزی و چوبی عرضه می‌شود. تنه‌های چوبی موجود در بازار، عموما از چوب‌های کم‌مقاومتی مانند بید تراشیده می‌شود که خیلی راحت، ترک می‌خورد، نم برمی‌دارد و کپک می‌زند. این تنه‌ها را می‌توان به قیمت ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان، بسته به بزرگی و ضخامتشان خرید.

انواع شیک‌تر تنه‌های چوبی، با کنده‌کاری‌ها و نقوش متنوع حیوان و پرنده و گل هم پیدا می‌شود که از چوب گردو و غان تراشیده می‌شود و قیمت‌های بیشتری دارد. گران‌ترین تنه چوبی مشاهده‌شده در یک سال اخیر، در یکی از قلیان‌فروشی‌های ابتدای بازار قیصریه اصفهان به قیمت ۸ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد؛ تنه‌ای بلند به اندازه حدود ۱۲۰ سانتیمتر که دارای نقوش برجسته پرنده و اسلیمی‌های در هم پیچیده بود.

البته تنه‌های چوبی، این روزها خریداران کمتری دارد و مشتریان بیشتر به دنبال تنه‌های فلزی به خصوص برنجی می‌روند. تنه‌های فلزی هم عموما در دو نوع برنج و استیل فروخته می‌شوند که بسته به ضخامت ورق فلز و مارک و برند تنه، قیمت می‌خورند.

معروف‌ترین تنه‌های ساخته‌شده در تهران، برندهای کارگاه‌های حوالی میدان شوش و دروازه غار را دارند و حتی با گارانتی یک‌ساله و یک سال و نیمه هم عرضه می‌شوند؛ گارانتی به شرط آب‌بندی. این تنه‌ها از ۵۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان قیمت می‌خورند. انواع پیچی، چند تکه، با نقوش برجسته یا کوچک برای صندوق عقب ماشین هم فروخته می‌شود که هر یک قیمت خود را دارد.

انواع استیلی، عموما ساخت ترکیه یا کشورهای عربی است و قلیان‌فروشها، سفارش نمی‌کنند چون بلافاصله زنگ می‌زند و به دود، مزه زنگ‌زدگی می‌دهد. این تنه‌ها هم از ۴۰ تا ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شوند و البته فروشنده هیچ ضمانتی هم نمی‌دهد.

تنه‌های فانتزی فلزی مانند آنچه صنایع دستی اصفهان و شیراز کار می‌کنند هم پیدا می‌شود که عموما مشتری خاص خود را دارند. تنه مسی که البته تنگ آن هم فلزی است، بین ۱۴۰ تا ۲۰۰ هزار تومان قیمت می‌خورد و تنه‌های آب طلا‌کاری شده تا ۲ میلیون تومان هم قیمت دارند.

تنه‌هایی هم هستند که در طبقه‌بندی بالا نمی‌گنجند؛ تنه‌هایی از جنس شاخ، عاج و چوب سیاه آبنوس که مشتریان خود را دارند و قیمتی روی آن نمی‌گذارند الا به توافق. چندی پیش شنیده شد که تنه عاج یک قلیان به مبلغ ۲۰ میلیون تومان فروش رفت ولی تاکنون چیزی کسی به چشم ندیده و سخن در حد فرمایشات پای قلیان جماعت اهل دود و دم، مانده است.

برای بردن این قاتل جسم و جان به خانه، بعد از انتخاب نوع تنه، باید سراغ تنگی را گرفت. انواع شیشه‌ای این متاع، از ۵ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان متغیر است. تنگی‌های آب‌طلاکاری شده و ناصرالدین‌شاهی، قیمت بیشتری دارند و تنگی‌های ساده که با شیشه‌های رنگی درست شده‌اند، ارزانترند.

هر چه تنگ، بزرگ‌تر باشد، میزان مایع درون آن بیشتر می‌شود و صدای قلیان را بم‌تر می‌کند و سطح اتکای بیشتری پیدا می‌کند که می‌توان روی آن، تنه‌های بلندتر و سنگین‌تری را سوار کرد.

بعد از انتخاب تنگ، نوبت نی قلیان، سفال بالا، انبرک آتش‌گیر، آب‌بندی قلیان و لوازم جانبی مانند آتش‌گردان و فویل آلومینیومی و مانند آن می‌رسد و پس از اینکه همه کارها انجام شد، سر هم کردن و آب‌بندی آن با ریسمان فرش، کار همان استاد فروشنده است.

اکنون می‌توان یک قلیان را با هزینه بین ۳۵ هزار تا ۱۰ میلیون تومان به خانه برد و با آن، دود و دم راه انداخت.

البته این را هم می‌توان گفت که قلیان‌های همراه (پرتابل)، کمری، مسافرتی و مانند آن هم در بازار موجودند که از ۱۵ تا ۱۰۰ هزار تومان قیمت می‌خورند ولی مقوله قلیان جدی به حساب نمی‌آیند.

در این میان، چیزی که هر روز بیشتر زنگار می‌گیرد، ریه کسانی است که بوسه بر نی این آتشدان مرگبار می زنند و باکی از آینده ندارند.

سیگار، ژن‌ها را پیر می‌کند

تیر ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

پزشکان با تاکید بر ارتباط پیری ژن‌ها با افزایش خطر ابتلا به سرطان به بررسی عوامل موثر بر فرسودگی ژن‌ها پرداخته‌اند.

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متخصصان در مطالعات جدید مشاهده کردند که دو عامل مصرف مرتب آسپرین و سیگار کشیدن از عوامل تاثیرگذار بر روند فرسوده شدن ژنوم مرتبط با سرطان روده بزرگ هستند با این تفاوت که آسپرین روند پیری ژن‌ها را کند در حالی که سیگار روند فرسودگی ژن‌ها را تسریع می‌کند. در دهه ۱۹۹۰ میلادی نتایج مطالعات نشان داد که مصرف مرتب و طولانی‌مدت قرص آسپرین، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. در حقیقت مصرف این قرص در کاهش ۴۰ درصدی خطر ابتلا به این نوع سرطان موثر است با این حال تاکنون مشخص نشده بود که چگونه این قرص بر پیشگیری از خطر سرطان تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل متخصصان تصمیم گرفتند تا نگاه دقیق‌تر و جزئی‌تری به این فرآیند داشته باشند.

در این بررسی، نمونه‌های از بافت روده در ۵۴۶ زن سالم با بیش از ۵۰ سال سن مورد مطالعه قرار گرفت. سپس تغییرات مرتبط با سن در نشانگرهای ژنی شاخص‌های ژن با فاکتورهای سبک زندگی این زنان از جمله مصرف آسپرین، استعمال سیگار، شاخص توده بدنی و هورمون درمانی جایگزین مقایسه شد.

«پریمو شار»، یکی از محققان این مطالعه گفت: هر ژنوم سلول مانند یک کتابخانه پر از کتاب، مملو از نشانگرهایی است که البته این نشانگرها خیلی ثابت نیستند و تحت شرایط سنی مختلف تغییر می‌کنند. اگر در هر بخش خاصی از ژنوم این تغییرات شدید باشد می‌تواند منجر به رشد تومورهای سرطانی شود.

در این مطالعه مشخص شد که آسپرین در حقیقت زوال ژنومی ناشی از افزایش سن را کاهش می‌دهد. در مقابل این متخصصان دریافتند استعمال سیگار برعکس آسپرین، فرآیند فرسوده شدن سلول‌ها را افزایش می‌دهد و می‌تواند به خطر فزاینده سرطان کمک کند.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس ورلد ریپورت، در حالی که مصرف آسپرین می‌تواند کمک‌کننده باشد لازم است بررسی‌های بیشتری پیش از آنکه پزشکان به بیماران مصرف این نوع دارو را توصیه کنند، انجام شود چرا که عوارض جانبی مربوط به مصرف زیاد آسپرین از جمله خونریزی دستگاه گوارش وجود دارد.

سرطانی که افراد سیگاری را تهدید می‌کند

تیر ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

شیوع سرطان لورالمعده بیشتر در سنین بین ۵۵ تا ۸۵ سالگی رخ می‌دهد که یکی از علل آن مصرف دخانیات می‌باشد.
دکتر ایرج خسرونیا، رییس جامعه متخصصان داخلی ایران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: شیوع سرطان لورالمعده بیشتر درسنین بین ۵۵ تا ۸۵ سالگی است و در این زمینه عوامل مختلفی منجر به بروز این سرطان می‌شود که البته علت واقعی آن هنوز شناخته نشده است.

وی افزود: یکی از علت‌های شیوع این سرطان، مصرف دخانیات است، بنابراین این دسته از افراد دو برابر افراد غیر سیگاری به سرطان لوزالمعده مبتلا می‌شوند.

خسرو نیا با اشاره به اینکه غذاهای پرچرب یکی دیگر از علت‌های بروز این سرطان است، تصریح کرد: افرادی که غذاهای چرب مصرف می‌کنند علی‌الخصوص چربی‌های حیوانی می‌تواند نقش بسزایی در بروز سرطان لوزالمعده باشد.

رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران در خصوص پیشگیری از این نوع سرطان اظهار داشت: برای جلوگیری از این نوع سرطان، باید از مصرف دخانیات پرهیز کرد، استفاده از مصرف میوه و سبزیجات و پرهیز از غذاهای پرچرب می‌باشد.

سیگار موجب مرگ ده میلیون نفر خواهد شد

تیر ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

بر طبق برآوردها استعمال سیگار در مناطق مختلف جهان، روز به روز در حال گسترش است و تا چند سال آینده این عامل خطر، موجب مرگ حدود ۱۰ میلیون نفر خواهد شد.
سیامک رستگاری استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: در یک نگاه کلی می‌تواند گفت که استعمال سیگار، ورزش نکردن، مصرف زیاد چربی و چاقی و اضافه وزن، به عنوان عوامل خطر اصلی بیماری‌های مزمن شناخته می‌شوند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مرگ و میرها در جهان قابل انتساب به بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی و سرطان است، تصریح کرد: در واقع باید گفت که بسیاری از مرگ و میرها در نتیجه استعمال دخانیات به ویژه سیگار به وجود می‌آیند.

رستگاری با اشاره به اینکه در صورت ادامه روند کنونی مصرف سیگار در آاینده شاهد افزایش مرگ و میرهای ناشی از این عامل خطر خواهیم بود، تاکید کرد: برطبق برآوردها استعمال سیگار در مناطق مختلف جهان، روز به روز در حال گسترش است و تا چند سال آینده این عامل خطر، موجب مرگ حدود ۱۰ میلیون نفر خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر سیگار به عنوان یکی از مهمترین عوامل افزایش دهنده خطر ابتلای بیماری‌های مزمن شناخته می‌شود و در آینده نزدیک ممکن است سیگار به مهمترین عامل بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان و برخی دیگر از بیماری‌ها و حتی عامل اصلی مرگ و میر تبدیل شود.

روزانه هشت نفر بر اثر اعتیاد در کشور می‌میرند/ نودویک درصد مردم نگران اعتیاد جوانان هستند

خرداد ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

دبیر کمیته برگزاری سالروز مبارزه با مواد مخدر گفت‌: تحقیقات نشان می‌دهد که ۹۱ درصد مردم نگران وضعیت اعتیاد جوانان هستند و روزانه ۸ جوان بر اثر اعتیاد به مواد مخدر در کشور جان می‌بازند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، سید نجیب حسینی معاون اداری مالی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر صبح امروز برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر را به عنوان دبیر کمیته برگزاری سالروز مبارزه با مواد مخدر تشریح کرد.

وی گفت: روز ۵ تیرماه برنامه‌های سالروز مبارزه با مواد مخدر با امحاء ۱۰۰ تن مواد مخدر در سطح کشور آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: ۵۰ تن از این مواد مخدر در پایتخت امحاء شده و بقیه در ۲۱ استان کشور.

به گفته حسینی اکنون بحران اعتیاد به عنوان چهارمین بحران جهانی ۱۷۰ کشور را تحت تأثیر خود قرار داده و سالانه حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون نفر اعتیاد را تجربه می‌کند.

وی همچنین به درآمد حاصل از تجارت مواد مخدر اشاره کرد و گفت: حدود ۱۰ میلیون قاچاقچی حرفه ای از محل مواد مخدر سود می‌برند که سود خالص سالانه آنها ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد دلار است و گردش مالی آنها به ۱۵۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.

دبیر کمیته برگزاری سالروز مبارزه با مواد مخدر به مرگ روزانه ۸ جوان بر اثر استفاده مواد مخدر در کشور اشاره کرد و گفت: بخش اعظم زندانی‌ها و ۵۰ درصد طلاق‌های کشور به مواد مخدر مرتبط است و به همین دلیل و در راستای اجرایی کردن منویات رهبری و بخش اعظم فعالیت‌های وزیر کشور به موضوع مبارزه اجتماعی با مواد مخدر مرتبط است.

وی با تأکید بر اینکه هیچ اطلاع‌رسانی میان مسئولان و مردم در حوزه مواد مخدر وجود ندارد، گفت: امسال کمیته کاهش تقاضا با مشارکت‌های مردمی سه کمیته اجرایی، امحاء و اطلاع‌رسانی اضافه شده است که ۵۰ درصد برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر را این کمیته برگزار می‌کند.

حسینی ادامه داد: بازدید سفرا و خانواده‌هایشان از کمپ‌های ترک اعتیاد بعد از عید فطر، حضور ۵۰۰ نفر از فرهیختگان در همایش بهبودیافتگان و سخنرانی یکی از مقامات ارشد نظام در این همایش در کنار تجلیل از ۵ خانواده شهید و ۵ جانباز عرصه مبارزه با مواد مخدر از جمله این برنامه‌ها است.

دبیر کمیته برگزاری سالروز مبارزه با مواد مخدر از حضور وزیر کشور در نماز جمعه تهران و ایراد سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز خبر داد و گفت:‌تمام استانداران و فرمانداران در نماز جمعه هفته مبارزه با مواد مخدر سخنرانی خواهند کرد.

وی همچنین از استفاده از ظرفیت جمعیت هلال احمر و برپایی چادرهای این جمعیت در مقابل مصلی‌ها به جهت مبارزه با مواد مخدر خبر داد و گفت: تمام پایگاه‌های بین راهی هلال احمر به هموطنان در مسائل مبازره با مواد مخدر مشاوره داده و آنها را راهنمایی می‌کنند.

برگزاری ۱۰۵ مسابقه ورزشی در شهرستان‌های مختلف و برگزاری ۷۵ همایش بهبودیافتگان در کنار برپایی ۱۹۵ نمایشگاه توانمندسازی بهبودیافتگان از دیگر اقداماتی است که در هفته مبارزه با مواد مخدر اجرا خواهد شد.

در ادامه دبیر کمیته برگزاری سالروز مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به سؤالی در رابطه با بازگشت بهبودیافتگان در جامعه و حمایت این افراد و خانواده‌هایشان، گفت: در این خصوص اقدامات لازم صورت گرفته و بحث توانمندسازی معتادان ترک کرده از جمله این موارد بوده است که حدود ۱۵۰ حرفه مختلف به بیماران در حال ترک آموزش داده شده تا آنها بعد از ترک و بازگشت به جامعه با مشکل روبرو نشوند.

وی همچنین از اختصاص بودجه ۲۶۰ میلیارد ریالی به موضوع توانمندسازی بهبودیافتگان خبر داد و گفت: طبق توافقی که با بانک‌ها انجام شده است، تسهیلات بانکی با شرایطی که خود ستاد برای بانک تعیین کرده است، به بهبودیافتگان پرداخت می‌شود.

حسینی در ادامه از رسانه‌ها خواست تا با پافشاری و پیگیری مستمر از مسئولان وضعیت بهبودیافتگان و اقدامات آنها در جهت تأمین شرایط بازگشت این افراد به جامعه را خواستار شود.

وی در واکنش به تصویب قانون جدیدی در حوزه مبارزه با مواد مخدر و انتقادات وارده به این قانون،‌گفت: تمام قوانین لازم‌الاجرا هستند. کمیته حقوقی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز نقاط ضعف قوانین را شناسایی و از طریق مراجع ذی‌ربط به رفع آن می‌پردازد. قانون جدید نیز تا ۶ ماه دیگر که اجرایی شود، بازنگری شده و نقاط ضعف آن برطرف می شود.

حسینی در رابطه با اقدامات بین‌المللی و کمک‌های کشورهای دیگر به جمهوری اسلامی در امر مبارزه با مواد مخدر، گفت: مبارزه با مواد مخدر یک اقدام اعتقادی برای ما محسوب می‌شود و نه تشریفاتی و به همین دلیل دنبال پُز دادن و ارائه آمار به دنیا نیستیم، بلکه می‌خواهیم اقدامات خود را به گوش دنیا برسانیم. سفرای کشورهای دنیا بهترین انتقال‌دهنده این اقدامات هستند و ما از ظرفیت آنها استفاده می‌کنیم.

دبیر کمیته برگزاری سالروز مبارزه با مواد مخدر همچنین از برگزاری جشن هزار نفری بهبودیافتگان با حضور خانواده‌هایشان در روز سوم تیر خبر داد و گفت: ۶۰ تا ۶۵ درصد خانواده معتادان متجاهری که اول امسال به کمپ‌ها فرستاده شده‌اند شناسایی شده و از آنها دعوت شده تا در جشنی فرزندان خود را تحویل بگیرند.

وی ادامه داد: بعضی از این خانواده‌ها ۸ سال از فرزند خود بی‌اطلاع بودند و با اقدامات انجام شده فرزند خود را پیدا کرده‌اند، همچنین به این خانواده‌ها شماره مددکاران داده می‌شود تا در سه چهار ماه آینده هر سؤالی که دارند از مددکاران بپرسند.

مصرف قلیان میوه‌ای شصت برابر خطرناک‌تر از سیگار است

خرداد ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

سرپرست شبکه بهداشت و درمان دشتی گفت: طبق بررسی‌ها و تحقیقات صورت گرفته عوارض قلیان میوه‌ای نسبت به سیگار ۶۰ برابر و نسبت به تنباکوی سنتی ۳۰ برابر بیشتر و خطرناک‌تر است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان دشتی، اصغر بحرانی پیش از ظهر امروز در حاشیه مسابقه دوچرخه‌سواری به مناسبت هفته بدون دخانیات اظهار داشت: در هفته بدون دخانیات که به نام هفته ملی بدون دخانیات نامگذاری شده با استفاده از تمامی ظرفیت‌های اداره سلامت در سطح شهرستان دشتی بیش از ۸۰ کارگاه آموزشی، مسابقات ورزشی، ایستگاه‌های سلامت برگزار شد.

بحرانی با بیان اینکه خانواده نقش مهمی در پیشگیری از استعمال دخانیات و مضرات آن دارد، افزود: در هفته بدون دخانیات مشاوره روانشناسی، مشاوره فردی، توزیع  بروشور، برپایی و همایش پیاده‌روی، برگزاری مراسم نمادین نظیر دفن سیگار و قلیان برای خانواده‌ها و برپایی جشنواره بادبادک‌ها برگزار شده است.

وی ادامه داد: ۴ هزار نوع مواد سمی و عوارضی در قلیان، سیگار، تنباکوی سنتی و صنعتی وجود دارد که موجب سکته قلبی، ریزش مو، آب مروارید، چین و چروک صورت و پوست، پوسیدگی دندان، زخم معده، تغییر رنگ انگشتان، عوارض تنفسی و تنگی نفس، عفونت گوش و کاهش ۲۵ ساله عمر انسان می‌شود.

بحرانی خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌ها و تحقیقات صورت گرفته عوارض قلیان میوه‌ای نسبت به سیگار ۶۰ برابر و نسبت به تنباکوی سنتی ۳۰ برابر بیشتر و خطرناک‌تر است.

در این مسابقه دوچرخه‌سواری که بیش از ۶۰ نفر از دوچرخه‌سواران در سنین مختلف حضور داشتند به طول یک کیلومتر به رقابت پرداختند و در پایان به نفرات برتر جوایز ویژه‌ای اهدا شد.

هر سیگار هشت دقیقه از عمر انسان می کاهد

خرداد ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

عضو انجمن تحقیقات تنباکو و سیگار با بیان اینکه هر نخ سیگار ۸ دقیقه از عمر انسان می کاهد،گفت: مصرف دخانیات عامل بروز دهها بیماری خطرناک مانند دیابت، انواع سرطان ها، سکته ها، مشکلات تنفسی، اختلالات روانی، زایمان زودرس، تولد نوزادان با وزن کم هنگام تولد و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می شود.

دکتر نصیر دهقان همزمان با روز جهانی دخانیات در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در باره تاثیر دخانیات در سلامتی افراد و جوامع افزود: استعمال دخانیات در تمام ابعاد زندگی افراد اعم از زندگی فردی و اجتماعی و همچنین سلامت جسمی و روانی فرد بسیار تاثیر گذار است.

به گفته وی مصرف هر نخ سیگار ۸ دقیقه از عمر انسان را کاهش می دهد.

دهقان با بیان اینکه استعمال دخانیات عوارض بسیار فراوانی بر سلامتی افراد بر جای می گذارد ادامه داد: از اثراتی که مصرف سیگار بر سلامتی افراد می گذارد می توان به مشکلات قلبی – عروقی ، دستگاه تنفسی ، انواع سکته ها و آثار مستقیم آن در ابتلا به انواع سرطان ها اشاره کرد.

عضو انجمن تحقیقات تنباکو و سیگار یاد آور شد :همچنین ردپای مصرف دخانیات در ابتلا به بیماری دیابت ، اختلالات روانی مانند افسردگی ، زایمان زودرس و تولد نوزادان با وزن کم هنگام تولد و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد نیز مشاهده می شود.

دهقان افزود : پس از ترک سیگار، کاهش قابل ملاحظه ای در میزان مرگ و میر و ناتوانایی های ناشی از سیگار شامل بهبود نسبی در بیماری های قلبی-عروقی دیده می شود.

وی اضافه کرد: نتیجه مطالعات نشان می دهند خطر سکته قلبی که در اثر مصرف سیگار افزایش نسبی پیدا می کند، پس از یک سال از ترک به یک سوم کاهش پیدا می کند و بعد از سه تا چهارسال می تواند تقریبا مشابه شخصی شود که سیگاری نبوده است.

عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت :تصور می شود که کاهش خطر حمله قلبی (انفارکتوس قلبی) بعد از ترک سیگار به دلیل اثرات افزایش انعقاد پذیری ناشی از مصرف سیگار است .

به گفته وی خطر مرگ ناگهانی ناشی از حوادث قلبی – عروقی آهسته تر کاهش می یابند و حدود پنج تا ۱۵ سال طول می کشد.

***اقدامات انجام شده در زمینه کنترل دخانیات در کشور:

عضو انجمن تحقیقات تنباکو و سیگار اظهار داشت :در چند سال اخیر اقدامات موثری در زمینه کنترل مصرف دخانیات در کشور انجام گرفته است. از جمله چاپ تصاویر هشدار دهنده بر روی پاکت های سیگار و بسته های تنباکوی قلیان،پخش تیزر های ضد مصرف سیگار در رسانه، ممنوعیت مصرف سیگار در بسیاری از اماکن عمومی و اقداماتی از این قبیل که در زمینه فرهنگ سازی کنترل و کاهش مصرف دخانیات موثر بوده است.

وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین اصول در زمینه کنترل مصرف دخانیات، فرهنگ سازی و آموزش مضرات مصرف آن از سنین پایین به فرزندان است افزود :این موضوع در کشور جای کار دارد . به عنوان مثال می توان پس از تجربه موفق همیار پلیس راهنمایی و رانندگی، این بار با شعار ˈ هر کودک یک همیار ترک سیگار ˈ به فرزندانمان آموزش دهیم که حامی ترک سیگار والدین خود باشند.

** آمار های جهانی و ایران

دهقان اظهار داشت :طبق آمار های جهانی در حدود یک میلیارد و ۵۰۰ هزار نفر در جهان مواد دخانی را استعمال می کنند و گزارش شده که در این بین سالانه ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به دلیل مصرف آن ها جان خود را از دست می دهند.

وی گفت : آمارها نشان می دهد در حال حاضر در ایران بیش از ۱۰ میلیون نفر مصرف کننده دخانیات وجود دارد که از این میان سالانه ۵۰ هزار نفر به دلیل عوارض ناشی از مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.

عضو انجمن تحقیقات تنباکو و سیگار اظهارداشت : در کشور حدود ۲۰ درصد از جوانان تمایل به استفاده از مواد دخانی دارند و طبق نظر سنجی های اخیر گرایش ۲۰ درصد نوجوانان کشور به انواع مواد دخانی بر آورد شده است که این می تواند زنگ خطر جدی برای فعالان حوزه سلامت باشد.

افراد سیگاری در معرض ابتلا به سرطان پانکراس

خرداد ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, اعتیاد

یک فوق تخصص گوارش و کبد گفت: مصرف دخانیات، سابقه فامیلی از مهمترین دلایل ابتلا به سرطان پانکراس است و معمولا افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان هستند.

دکتر محسن اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، با اشاره به اینکه سرطان پانکراس در مقایسه با سایر سرطان‌ها شیوع کمتری دارد، اظهار کرد: علت ایجاد درصد عمده‌ای از تومورهای پانکراس ناشی از فعالیت سلول‌هایی است که وظیفه اصلی آن‌ها هضم غذا است.

وی با بیان اینکه اختلال در مراحل رشد سلول‌هایی که وظیفه هضم غذا را بر عهده دارند موجب بروز تومورهای خوش خیم و یا بدخیم می‌شود، تصریح کرد: توجه به درد به همراه تحریکات عصبی از مواردی است که در تشخیص به موقع سرطان پانکراس از اهمیت زیادی برخوردار است.

این متخصص گوارش گفت: نشانه بارز سرطان پانکراس درد در ناحیه سردل و طرف بالای شکم، قسمت راست و چپ شکم است به طوری که اگر درد مداوم بود نیاز به بررسی و تشخیص به موقع دارد و افراد نباید نسبت به این علائم بی‌توجه باشند.

اسماعیلی با اشاره به اینکه معمولا این دردها طولانی مدت است و با غذا خوردن و یا هنگام دراز کشیدن و خوابیدن درد شدت می‌یابد، افزود: دردی که به دلیل ایجاد تومور در پانکراس باشد معمولا موجب بی‌اشتهایی و کاهش وزن می‌شود زیرا تومورها موادی ترشح می‌کنند که در بی اشتهایی و کاهش وزن موثر است.

وی با بیان اینکه در سرطان پانکراس به غیر از سوءهاضمه بیمار دچار سوءجذب غذا نیز می‌شود،‌ اضافه کرد: علائم و نشانه سرطان با توجه به اینکه تومور در کدام قسمت پانکراس ایجاد شده متفاوت است.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه زردی بدن به دلیل التهاب یا انسداد مجاری لوزالمعده نیز یکی از علائم ابتلا به سرطان پانکراس است، ادامه داد: علاوه بر این تهوع، استفراغ ، مدفوع چرب، ادرار پررنگ، چشمان زرد رنگ و اختلال در هضم چربی و جذب آن در بدن از دیگر نشانه‌های التهاب پانکراس است.

اسماعیلی به ریسک فاکتورهایی زمینه ساز ابتلا به سرطان پانکراس اشاره کرد و افزود: مصرف دخانیات، سابقه فامیلی از مهمترین دلایل ابتلا به سرطان پانکراس است و معمولا افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان هستند.

Next Page »