روحیه کارمندانتان را با این کار افزایش دهید

شهریور ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

محققان می گویند دفاتر کاری امروزه باید به گونه ای طراحی شوند که فضایی سبز، شادتر و سازنده تر به وجود بیاورند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، مطالعه جدید نشان می دهد که یک محل کار سبز کمک می کند تا کارمندان بیشتر به فعالیت های فیزیکی، ذهنی و عاطفی مشغول شوند.

یک تیم بین المللی از دانشگاه اکستر در بریتانیا، دانشگاه گرونینگن در هلند و دانشگاه کوئینزلند در استرالیا نشان دادند یک محیط کاری سبز می تواند باعث افزایش سلامت روانی شود و همچنین مطالعات نشان می دهد وجود گل و گیاه در محیط کار میل و رغبت کارکنان را برای کار کردن بیشتر می کند.

همچنین مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که محیط کار سبزتر می تواند کیفیت هوا، غلظت، و رضایت در محل کار را منجر شود و باعث افزایش بهره وری ۱۵٪ شود.

این یافته ها به چالش برخی از ایده های کسب و کار مدرن است که می گویند دفاتر سبز بهره وری بیشتری دارند، و بسیاری از سازمان ها در تلاش هستند تا با ایجاد محیط کاری سبز فضایی شاد و سبز را به وجود بیاورند.

افراد وابسته مدام بر سر دوراهی می‌مانند

شهریور ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس بالینی گفت: تعارض منشأ روانی دارد و افراد وابسته مدام بر سر دوراهی قرار می‌گیرند.

عبدالله امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، تعارض را دوگانگی فرد در فکر و تصمیم‌گیری عنوان کرد و اظهارداشت: وقتی فرد دچار تعارض می‌شود با دو یا چند موقعیت مختلف روبرو می‌شود که نمی‌تواند یکی از آنها را انتخاب کند.

وی افزود: فردی که دچار تعارض می‌شود فشار روانی زیادی را تجربه می‌کند، تعارض یا ماندن بر سر دو یا چند راهی بخش اجتناب‌ناپذیر زندگی است.

این متخصص حوزه بهداشت روان با ذکر مثالی گفت: وقتی صبح از خواب بیدار می‌شویم و دوست داریم همزمان در رختخواب بمانیم و لذت خواب بیشتر را تجربه کنیم و از سوی دیگر ناچاریم برای رسیدن به محل کار خود آن لذت را از دست بدهیم دچار تعارض می‌شویم، تعارض‌ها به همین سادگی در زندگی اتفاق نمی‌افتند و گاهی نیز انتخاب بسیار مشکل‌تر و تاثیر عمیق‌تر است.

این روانشناس بالینی اظهارداشت: گاهی تعارض بین دو موقعیت کششی است مثلاً فردی که همزمان در دو رشته دانشگاهی مورد علاقه‌اش پذیرفته می‌شود و نمی‌تواند تصمیم بگیرد که کدام یک را انتخاب کند. همچنین زنان خانه‌داری که از یک سو خانه‌داری و رسیدن به امور منزل را انتخاب می‌کنند اما در ذهن خود دوست دارند ادامه تحصیل داده یا بیرون از منزل فعالیت اجتماعی و اقتصادی داشته باشند نیز ممکن است دچار تعارض شوند.

وی افزود: داشتن دانش و تجربه و بهره‌گیری از مشورت متخصصان حوزه سلامت روان می‌تواند فرد را در تصمیم‌گیری یاری و از بروز تعارض‌ها جلوگیری کند.

این روانشناس بالینی با بیان رابطه شدت تعارض و تأثیر آن بر سلامت روان گفت: تعارض‌ها گاهی کوچک‌اند و فشار کمی بر فرد وارد می‌کند اما گاهی این تعارض‌ها آن قدر شدیدند که فرد احساس می‌کند با انتخاب یکی از آنها شرایطش نه تنها بهتر نمی‌شود بلکه بدتر نیز می‌شود.

وی گفت: نمونه این تعارض‌ها را در اختلافات زناشویی و تصمیم به جدایی یا ماندن می‌توان دید، فرد از یک سو در صورت ماندن زندگی مشترک خود را حفظ کرده اما ناچار به تحمل اختلافات است و در صورت جدایی نیز مشکلات به ظاهر تمام می‌شود اما زندگی زناشویی و تأهل را نیز از دست می‌دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در پاسخ به این سوال که آیا تعارض می‌تواند منجر به اختلالات روانی شود، گفت: تعارض نقش عامل فشارزا را بازی می‌کند و وقتی ممتد و طولانی شود به افرادی که زمینه بروز آسیب‌های روانی را دارند کمک می‌کنند تا به اختلالات روانی مبتلا شوند تعارض به تنهایی به اختلال روانی منجر نمی‌شود.

وی افزود: تعارض گاهی منشاء روانی دارد و فرد از منشاء آن آگاه نیست، تعارض‌هایی که ریشه در ناخودآگاه فرد دارند خود را به صورت اضطراب نشان می‌دهند مثلاً تعارض بین وابستگی و استقلال جزء این گروه است، گاهی فرد دوست دارد در کنار خانواده خود باشد اما در این حال لازم است برای رشد مستقل شود و به شهر یا کشور دیگری برود.

وی ادامه داد: افرادی که زمینه تربیتی‌شان بر اساس وابستگی است دچار تعارض در تصمیم‌گیری می‌شوند، در حالات شدید فرد نمی‌تواند برای ازدواج خود نیز تصمیم‌گیری کند و گاهی نیز شدت تعارض او را دچار وسواس و شک می‌کند.

این متخصص حوزه بهداشت روان عدم علاقه‌مندی به شغل و ناچار بودن افراد برای کسب درآمد را موجب بروز تعارض دانست و اظهار داشت: عدم علاقه مندی به شغل و ناچاری برای کسب درآمد موجب تعارض و دوگانگی می‌شود یا ممکن است به فردی دو شغل پیشنهاد شود به هیچکدام علاقه‌مند نیست اما ناچار است یکی از آنها را انتخاب کند زیرا برای کسب درآمد ناچار به اشتغال است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان خاطرنشان کرد: حل تعارض بستگی به ماهیت آن دارد و تفاوت‌های فردی در حل این دوگانگی‌ها موثرند، معمولاً افراد مطلق‌گرا دچار تعارض می‌شوند زیرا وقتی در موقعیتی قرار می‌گیرند انتظار دارند آن موقعیت صد در صد مطابق میلشان باشد در حالی که در امور زندگی اعم از روابط بین فردی و شغلی باید نسبی‌گرا بود و قدرت انعطاف داشت.

اضطراب و افسردگی در تک‌فرزندان بیشتر است

شهریور ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک کارشناس بهداشت روان با اشاره به خطر ابتلا به اضطراب، افسردگی و بزهکاری در تک‌فرزندان گفت: در خانواده‌هایی که تک‌فرزندی تداوم می‌یابد والدین باید به هوش باشند تا مبادا نوکر بی‌جیره و مواجب فرزند خود شوند.

شهرام خرازی‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس با بیان پیامدهای روانی تک‌فرزندی اظهار داشت: در دو دهه اخیر فعالیت‌های بهداشتی به منظور تنظیم خانواده سبب رو آوردن زوجین جوان به تک‌فرزندی شده است آنها با توجه به مشکلاتی نظیر مسکن، بیکاری و غیره ترجیح می‌دهند صرفاً صاحب یک فرزند شوند.

وی ادامه داد: بازتاب‌های این تمایل عمومی در سال‌های اخیر مشهود است به گونه‌ای که شمار خانواده‌های تک‌فرزند به میزان قابل ملاحظه‌ای رو به افزایش گذاشته است.

وی افزود: تک‌فرزندها در بسیاری از موارد سلطان بی‌چون و چرای خانه و خانواده هستند، نازشان خریدار دارد و هر آنچه می‌خواهند و اراده می‌کنند برایشان فراهم می‌ شود.

وی ادامه داد: تداوم این روند نادرست در سال‌هایی که کودک بزرگتر می‌شود و به سن نوجوانی می‌شود سبب رشد خودخواهی در آنها شده و زمینه اضطراب، افسردگی و به ویژه بزهکاری را فراهم می‌آورد.

رئیس گروه سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: البته تک‌فرزندانی هستند که در سایه تربیت صحیح والدین خود، ره به خطا نبرده و از زندگی معقولی برخوردارند منتها زوجین جوان باید مراقب باشند که در مواجهه با فرزند اول خود بسیار دقیق بوده و او را طوری تربیت کنند که لوس و از خود راضی نشود با تولد فرزند دوم مراقبت از فرزند اول باید تشدید شود و خودبه‌خود مسئله تک‌فرزندی حذف می‌گردد.

این کارشناس بهداشت روان تصریح کرد: در خانواده‌هایی که تک‌فرزندی تداوم می‌یابد والدین باید به هوش باشند تا مبادا نوکر بی‌جیره و مواجب فرزند خود گردند. همچنین تک‌فرزندان نیز باید بیاموزند که زندگی فراز و نشیب دارد و نمی‌تواند هر چیزی را که اراده می‌کنند به دست آورند زیرا در غیر این صورت ممکن است که دیگران را تحت استثمار خود در آورده و در مقابل کوچک‌ترین ناکامی بشکنند یا دست به عصیان زنند.

وی خاطرنشان کرد: با حذف سیاست‌های بهداشتی کاهش فرزند در یکی دو سال اخیر و ترویج سیاست فرزندآوری بیشتر مسئله تک‌فرزندی در سال‌های آتی کمرنگ‌تر خواهد شد.

اگر از این کلمات زیاد استفاده می‌کنید دچار عدم اعتماد به نفس هستید

شهریور ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، باید توجه داشته باشند که چند درصد از تصمیم‌گیری های آنها به خاطر خودشان و چند درصد به خاطر دیگران انجام می‌شود.
شبنم بیگلری  روانشناس بالینی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: اغلب مردم معنای واقعی کلمه اعتماد به نفس را به خوبی درک نمی کنند، به همین دلیل آن نوع از اعتماد به نفس و خودباوری را که مطلوب و مورد نظرشان است در زندگی تجربه نمی کنند.

وی همچنین درخصوص کلماتی که نشان از نداشتن اعتماد به نفس در افراد دارد، اظهار داشت: باید توجه داشت که بعد از به کار بردن این کلمات فرد چه اندازه ترس از مسئولیت دارد و یا اینکه چقدر به واقعیت نزدیک است.

وی ادامه داد: معمولاً این افراد ترس از مسئولیت‌پذیری دارند و گمان می کنند که هر کاری که به او سپرده می‌شود باید به طور کمال و تمام انجام دهند.

وی گفت: به کار بردن کلمه نمیدانم در این افراد معمولاً به خاطر ترس است، در واقع بعنوان یک کلمه دو وجهی که در چند درصد از مواقع از ترسی که ارزیابی شوند از کلمه نمی دانم استفاده می کنند.

بیگلری افزود: همچنین کلمه غیر ممکن در افرادی که اطلاعات کمتری  دارند به کار برده می‌شود.

وی در پایان گفت: کلماتی مثل نگران هستم و تشویش دارم علاوه براینکه می تواند حالت افسردگی را در فرد داشته باشد با اضطراب ارتباط مستقیم دارد و در فردی که می‌خواهد وانمود کند فردی دقیق و حساس است به کار می رود و توصیه می شود که این افراد دقت کنند که چند درصد از این تصمیم‌گیری ها به خاطر خودشان و چند درصد به خاطر دیگران است و معمولاً این دسته از افراد به کلاس‌های خودشناسی نیاز دارند.

وقتی بی اشتهایی عصبی ناتوانی را به دنبال دارد

شهریور ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس گفت:‌درمان نشدن بی اشتهایی عصبی یا عدم درمان به موقع و مناسب این اختلال ممکن است با عوارض خطرناکی همراه باشد و حتی موجب ناتوانی دائم شود.
محسن عابدینی نیا روانپزشک در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: کاهش شدید وزن، ترس زیاد از چاقی و اضافه وزن، افسردگی، وسواس،استرس، بی اشتهایی،مشکلات گوارشی نظیر یبوست، تغییر رفتار با دیگران و کاهش تحمل نسبت به سرما و گرما از مهمترین علائم شایع بی اشتهایی عصبی است.

وی با بیان اینکه عوامل خانوادگی و عوامل درونی از دلایل مهم ابتلا به بی اشتهایی است، تصریح کرد: باید عوامل مرتبط با بی اشتهایی عصبی به موقع شناخته شده و در جهت برطرف کردن آن‌ها اقدام شود.

عابدینی نیا تأکید کرد:‌درمان نشدن بی اشتهایی عصبی یا عدم درمان به موقع و مناسب این اختلال، ممکن است با عوارض خطرناکی همراه باشد و حتی موجب ناتوانی دائم شود.

وی گفت: بی اشتهایی عصبی در موارد شدید حتی ممکن است موجب تهدید حیات و مرگ نیز شود.

سه نون که عشق‌تان را خراب می‌کند

شهریور ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

در ازدواج های نسبتا پایدار و بدون تنش های ویران کننده، زوجین به حل تنش و اختلاف می پردازند نه افزایش تنش، اما چطور این کار را می کنند؟
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، بی اعتنایی زوجین نسبت به هم آن هم در ابتدای ازدواج علل بسیاری دارد که تا زمانی که به علت آن پی نبرید توانایی حل و مدیریت مشکل را نخواهید داشت.

از سوی دیگر کشف کم و کیف علل مورد نظر، شیوه درمان رابطه صحیح با همسر را برای متخصص و مهارت های مورد نیاز زوجین را برای تصحیح روابط مشخص می کند. اگر مشکل را در نحوه ارتباط بدانیم، تحلیل موضوع به شرح زیر است : در ازدواج های نسبتا پایدار و بدون تنش های ویران کننده، زوجین به حل تنش و اختلاف می پردازند نه افزایش تنش، اما چطور این کار را می کنند؟

به زبان ساده در این ازدواج ها زوجین اینگونه فکر می کنند: « چرا اینطور شد، علتش چه بود، نقش من چه بود؟ آیا ممکن است اشکال از من باشد؟ »

اما برعکس زوجین تنش زا با پر حرفی و متهم کردن و تخریب یکدیگر و کشاندن موضوعات و اشخاص بی ربط به ماجرا، مشکل را چند برابر می کنند. یکی از نشانه های بارز آشفتگی روابط زوجین که حتی برای دیگران نیز قابل رویت است بی اعتنایی به هم و فاصله گرفتن از یکدیگر است،

همان موضوعی که شما در پرسش خود از آن شاکی بودید، اما علت ایجاد این مشکل در کجاست؟ چرا زوجین نسبت به انتظارهای متقابل یکدیگر بی تفاوت می شوند؟

ن مثل ناآگاهی
ناآگاهی؛ بسته به سطح هوشی، تحصیلی، تربیتی و فرهنگی هر یک از زوجین، بی تردید میزان آگاهی و ادراک شان از نیازهای یکدیگر متفاوت است. بدین معنا که عمدی در کار نیست بلکه سهوا و از روی بی اطلاعی از کنار نیازهای هم عبور می کنند.

شاید نیازها و انتظارهای خود را بارها به همسرتان گفته اید، ولی نتیجه خوبی نگرفته اید، اما دلیل بی انگیزه بودن در انجام دادن کارها و تامین کردن نیازها چیست؟ آیا با مهارت های کلامی به طور شایسته ای توقعات خود را مطرح کرده اید؟

آیا اصلا انتظارهای طرح شده منطقی و عملیاتی است و… پاسخ به این سوالات و همچنین تحلیل و بررسی و واکاوی موضوع می تواند به شما کمک شایانی کند، پس بدانیم که صرف دانستن یا طرح کردن انتظارها همیشه نتیجه خوبی در پی ندارد.

یکی از خصوصیات بسیار آسیب زا و مخل شکل گیری رابطه گرم در زوجین نپذیرفتن باور یاد شده است: «من اشتباه نکردم او اشتباه کرده، او مقصر است، او رفتارش را درست کند تا من هم رفتارم را درست کنم و…»

ن مثل ناتوانی در طرح خواسته ها
ناتوانی در طرح درست و کارآمد انتظارها و نیازها؛ اگر شما معتقد باشید که طرف مقابل شما از روی عمد به شما بی توجه است، خشم، محرک رفتار کلامی و هیجانی شما برای ابراز خود خواهد بود که معمولا در این شرایط با خشم هم پاسخ می گیرید،

ولی اگر معتقد باشید که او نمی داند چون بی تجربه است، او نمی داند چون من تا به حال به او نگفته ام، او نمی داند چون علم غیب ندارد و… بی تردید با آرامش و بدون هیجان های مخرب به طرف مقابل انتظارهای خود را منتقل می کنید. بخش زیادی از استنباط ها و تحلیل های من و شما از پدیده های رفتاری یکدیگر، ناقص و اشتباه است که متاسفانه بر پایه آنها رفتار هم می کنیم.

درست فکر کنید تا درست رفتار کنید! چقدر مطمئن هستید درست استنباط کرده اید، معمولا افرادی که خیلی بر صحت دریافت های خود تاکید می کنند و از آنها دفاع می کنند دچار آشفتگی های بیشتری در روابط تان با همسرتان هستند.

این باوری منعطف و منطقی است که ما انسانیم و بی تردید دچار اشتباه و خطای شناختی و فکری خواهیم شد، پس احتیاط کنیم. باور غیرمنطقی مقابل آن را خودتان می توانید حدس بزنید. یکی از خصوصیات بسیار آسیب زا و مخل شکل گیری رابطه گرم در زوجین نپذیرفتن باور یاد شده است: «من اشتباه نکردم او اشتباه کرده، او مقصر است، او رفتارش را درست کند تا من هم رفتارم را درست کنم و…»

دور باطلی که جز جر و بحث و قهر و کدورت نتیجه دیگری ندارد. پس نداشتن آگاهی و ناتوانی در طرح درست خواسته ها که معمولا ریشه در خطاهای شناختی ما دارد یکی از چندین عاملی است که به ناکام ماندن زوجین در برآورده کردن نیازها، خواسته ها و انتظارهای طرف مقابل هم منجر می شود.

ن مثل نبود علاقه
نبود علاقه مندی زوجین نسبت به هم. اگر یکی از زوجین به دیگری علاقه ای نداشته باشد، بی توجهی هم پیامد آن است. دلایل زیادی وجود دارد که موجب بی علاقه گی می شود.

تجانس فرهنگی، شخصیتی، مذهبی، شکلی، اقتصادی و به زبان ساده هم کفو نبودن دختر و پسر، آماده نبودن دختر و پسر برای شروع یک زندگی مشترک، شخصیت های شکل نیافته و ناپخته با کلی توقعات و انتظارهای غیرواقعی و خیالی و دلایل دیگری که مجالی دیگر برای پرداختن به آنها نیاز است، همگی می تواند موجب بی علاقه گی زوجین به هم شود.

درمان این امر نیازمند این است که زوج (هر دو نفر) قلبا و از روی میل باطنی بخواهند در رابطه بمانند و به آن شکلی جدید بدهند، با چنین انگیزه قوی، کار درمانگر و مشاور نتیجه خوبی خواهد داشت، ولی در صورتی که یکی از طرفین رابطه را ترک کرده است و نمی خواهد بماند، کار بسیار دشوار و گاه نشدنی است،

البته اظهارنظر قطعی به بررسی و واکاوی حرفه ای نیاز دارد. امید اینکه زوجین و حتی آنها که در آستانه ازدواج هستند با تامل در آنچه گفته شد، بر کیفیت رابطه کنونی و آینده خود بیفزایند.

منبع: بیتوته

اگر چشم و هم چشمی می‌کنید اعتماد به نفس ندارید

شهریور ۱۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یکی از ناهنجاری‌های رفتاری و روانی اجتماع، چشم و هم چشمی و به نوعی تقلید کورکورانه است که ریشه‌ای در خود افرادی است که مبتلا به این معضل رفتاری هستند.
مهدی دوائی، روانشناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: چشم و هم چشمی، یعنی احساس حقارت درونی کردن و به نوعی افرادی که دچار این معضل هستند در درون احساس خود کم بینی دارند علت خود کم بینی در افراد به ۳ موضوع بر می‌گردد.

اول اینکه فرد توانمندی و مهارتی که با تکیه بر آن، اعتماد به نفس داشته باشد، ندارد. دومین علت در بروز چشم و هم چشمی، این مسئله است که فرد شاید دارای توانمندی‌هایی باشد، ولی آن را نمی‌بیند.

دوائی ادامه داد: سومین مطلب این است که فرد دارای توانمندی باشد آن را در مقایسه با دیگران، ناچیزی می‌داند و به آن اهمیت نمی‌دهد این مطالب، بیانگر این است که، اصولا افرادی که مبتلا به چشم و هم چشمی هستند از اعتماد به نفس کافی برخوردار نبوده و اصولا خود را با دیگران تعریف می‌کنند.

این متخصص روانشناسی تاکید کرد: هر فرد، در داشتن توانمندی و خصوصیات رفتاری و اخلاقی منحصر به فرد است و اینکه خود را با الگوها و فاکتورهای دیگران تعریف کنیم، اشتباه است و منجر به خود کم بینی و چشم و هم چشمی می‌شود.

گریه و پرتاب اشیا نشان‌دهنده چیست؟/ ترس از بیکاری خشم پنهان می‌آورد

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس گفت: پرخاشگری به شکل‌های فعال و منفعل و به ۲ صورت کلامی و غیرکلامی خود را نشان می‌دهد، در این میان ترس از بیکاری، اتفاقات روزمره و درگیری با دیگران موجب خشم پنهان می‌شود و گاهی خود را با گریه و پرتاب اشیا نشان می‌دهد.

اصغر کیهان‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان اینکه خشونت عوامل متعددی دارد که در چند جمله نمی‌توان به آن پاسخ داد، اظهار داشت: فروید معتقد است خشونت ویران‌کننده زندگی است و با دو صفت درشت‌گویی و تندخویی آن را تعبیر می‌کنیم. یعنی خشونت ضرب و شتم نیست و گاهی تمسخر، تحقیر و مجازات نیز جزء خشونتها محسوب می‌شود.

وی افزود: برخی مدیران آمرانه معتقدند که به دلیل افزایش سن، تجربه و تحصیلاتی که دارند دیگران باید از آنها حرف‌شنوی داشته باشند بنابراین به یکطرفه گویی می‌پردازند.

وی ادامه داد: متأسفانه این رفتار در روابط بین فردی اثر سوئی می‌گذارد مثلاً فرزندان تا ۱۴ سالگی می‌توانند از دستورات والدین بی چون و چرا اطاعت کنند اما بعد از آن ممکن است عصیان کنند و مقابل آنها بایستند.

این متخصص حوزه بهداشت روان درباره چرایی به وجود آمدن خشم در افراد گفت: انسان ها یکسری خشم‌های پنهان مانند ترس از بیکاری، اتفاقات روزمره و درگیری با دیگران در مغزشان دارند و وقتی با فردی جدید یا موقعیتی تازه مواجه می‌شوند خشم پنهان خود را با گریه، پرتاب کردن اشیاء و رفتارهای کودکانه بیرون می‌ریزند زیرا احساس می‌کنند با این روش به آرامش می‌رسند.

وی ادامه داد:‌ در این مواقع فرد به دلیل خشم زیاد کنترل زبانش را از دست می‌دهد. مولانا می‌گوید که ای زبان هم رنج بی‌پایان تویی، ای زبان هم گنج بی‌پایان تویی یعنی می‌توان پرده را به شرط کنترل کردن زبان با خود همراه داشت.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: بعضی از افراد با مجازات اقتصادی و ندادن پول خشم خود را بروز می‌دهند برخی دیگر افراد را از محبت خود محروم می‌کنند یا اجازه نمی‌دهند آنها فعالیت مورد علاقه‌شان را نشان دهند این رفتارها به پنهان‌کاری منجر می‌شود و صمیمیت را بین اعضای خانواده از بین می‌برد.

وی درباره راهکار رویارویی با کسانی که نمی‌توانند خشم خود را کنترل کنند، اظهار داشت:‌ این افراد معتقدند که به دلیل عادت کردن به رفتارهای پرخشونت نمی‌توانند با شیوه دیگری با موقعیت‌ها روبرو شوند و با راه‌انداختن سر و صدا کار خود را پیش می‌برند.

وی افزود: نمی‌توان به آدم‌ها گفت خشم خود را کنترل کنید اما باید کاری کنید میزان صمیمت خود را بالا ببرند. وقتی پای علاقه به میان آید کسانی که دوست‌شان داریم را کمتر مورد خشونت قرار می‌دهیم.

این متخصص حوزه بهداشت روان نوشیدن آب خنک و ترک محلی که در آن خشونت انجام شده است را راهکاری سنتی اما مؤثر عنوان کرد و ادامه داد: همیشه باید به این نکته فکر کنیم که بعد از عصبانیت و خشم ممکن است پشیمان شویم و خود را سرزنش کنیم که چرا دیگران را رنجانده‌ایم.

این روانشناس تصریح کرد:‌ به مجرد اینکه با فرد خشمگین مواجه شدیم باید در مقابل او سکوت کنیم اما سکوت ما معنای بی‌اعتنایی ندهد. اجازه دهیم خشم خود را تخلیه کند و ۳ تا ۵ دقیقه او را تحمل کنیم این رفتار موجب می‌شود تا او علاوه بر تخلیه هیجانی تخلیه اطلاعاتی نیز شود و بدانیم که موضوع از چه قرار است.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در اغلب محاورات طرف مقابل مکان را ترک می‌کند اما این ترک ناشی از قهر و بی‌اعتنایی است که این موضوع می‌تواند خشم طرف مقابل را بیشتر کند. باید بدانیم خشم گاهی ناشی از ترسی است که فرد از موقعیت اجتماعی خود دارد.

برای رهایی از افسردگی کمک بگیرید

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

افسردگی اغلب در سنین جوانی آغاز می‌شود و فعالیت‌های عادی و روزمره فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما این اختلال معمولا حتی پس از درمان نیز برگشت‌پذیری دارد.

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با توجه به تبعات افسردگی، این اختلال یکی از عوامل اصلی ازکارافتادگی و ناتوانی‌ِ زنان و مردان در جوامع مختلف است. هرچند افسردگی عامل اصلی ازکارافتادگی، هم در مردان و هم در زنان به شمار می‌رود اما به طور کلی زنان ۵۰ درصد بیش از مردان از این اختلال رنج می‌برند. در واقع افسردگی علت اصلی بیماری زنان هم در کشورهای ثروتمند و مرفه و هم در کشورهای کم‌درآمد و فقیر است.

به اعتقاد یکی از متخصصان، فشار ناشی از افسردگی قابل مقایسه با تحمل اقیانوسی از درد است که راه فراری از آن نیست. در صورتی که فرد یا افرادی از جامعه و یا خانواده دچار افسردگی شوند، نیاز به توجه بسیاری دارند و نباید این مشکل جدی در آنها را نادیده گرفته و بی‌اهمیت تلقی کنید بلکه باید شما نیز برای درمان آنها بکوشید.

افسردگی با ماندن در خانه بهتر نمی‌شود چرا که تکرار فعالیت‌های مشابه و کسل‌کننده در واقع احساس افسردگی را تشدید می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از هافینگتن‌پست، اگر احساس افسردگی می‌کنید، یک فعالیت متفاوت انجام دهید، حرکت کنید، از خانه بیرون بروید، با دوستان و آشنایانتان تماس بگیرید و حتما به یک روانپزشک حاذق مراجعه کنید.

چگونه برای رهایی از افسردگی کمک بگیریم؟

بیش از ۸۰ درصد افراد مبتلا به افسردگی می‌توانند از طریق دارو، روان‌درمانی و یا هر دوی این‌ روش‌ها درمان شوند. اما در ابتدای کار این توصیه‌ها را به یاد بسپارید:

- هر شهری دارای شماره‌های خاصی در زمان بحران است. از طریق یک سرچ اینترنتی می‌توانید آنها را پیدا کنید تا از افراد متخصص کمک بگیرید.

- بسیاری از مراکز درمانی، تست‌های رایگان در این زمینه برای کمک به شما دارند.

- در همه جا روانپزشکان حاذق وجود دارند.

- افسردگی در اطرافیانتان را تشخیص دهید و یا برای این کار از روانشناسان کمک بگیرید.

- هیچگاه به افرادی که از تجربه افسردگی و یا خودکشی صحبت می‌کنند، بی‌توجه نباشید.

مشکلاتتان را در خواب حل کنید

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

تاثیر استراحت و خواب برای بازسازی شناختی افراد، مسئله دانش روانشناسی روز دنیا است.
مهدی دوایی، روانشناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: یادگیری و دانش، نیاز به جایگزین و تثبیت شدن در مغز دارد که خواب و استراحت واقعی، تنها راه تثبیت این اطلاعات جدید است.

دوایی ادامه داد: در هنگام خواب است که مغز فرصت پیدا می‌کند تا به پردازش اطلاعات جدید دریافتی بپردازد و این اطلاعات جدید را با اطلاعاتی که از قبل در ارتباط با همان مطلب دریافت کرده، ارتباط دهد.

وی گفت: هنگام خواب، علاوه بر اینکه مغز آماده دریافت اطلاعات جدید می‌شود، به الگوهای ذهنی جدید در رابطه با حل مسئله در هنگام خواب واقعی، دسترسی پیدا می‌کند.

دوایی در پایان تاکید کرد: در حالت خواب و رویا در بسیاری از موارد، افراد به مسائل حل نشده دسترسی پیدا می‌کنند. بدین معنی که در ضمیر ناخودآگاهشان برای مسائل روزانه که بدون راه حل رها شده بودند، پس از پایان یک خواب خوب و کافی، به راه حل می‌رسند و اکثر مردم غافل از این نکته هستند که خواب کافی و درست دلیل دست یافتن به پاسخ مسائل روزمره‌شان است.

روز بدون استرس با چند ساعت خواب؟

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

خواب و استراحت،در واقع عمیق‌ترین حالت تمرکز ذهن است که موجب برطرف شدن استرس و اضطراب می‌شود. داشتن خواب کافی در طول شبانه‌روز بسیار با اهمیت است.
دکتر مهدی دوایی روانشناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: خواب کافی، موجب بهبود عملکرد ذهن و بالا رفتن تمرکز ذهن می‌شود و وقتی فکر فرد بر روی مسئله‌های پیرامونش متمرکز باشد، تا حد زیادی از استرس و اضطرابش کم می‌شود.

وی ادامه داد: حداقل خواب مکفی برای شروع یک روز کاری موفق برای یک فرد معمولی، ۷ ساعت است که طی این خواب، به مغز استراحت داده می‌شود و مغز آمادگی برای برخورد با مسائل پیرامونی را پیدا می‌کند.

در حالت خمیازه کشیدن، که نوعی تمرین تن‌آرامی مصنوعی است، فرد با کشیدن و انقباض و انبساط عضلات مختلف بدن، به حالت رها شدن می‌رسد.

دکتر دوایی اظهار داشت: خواب، تن‌آرامی واقعی است به شرط اینکه فرد در طی حداقل ۷ ساعت خواب شبانه به خواب عمیق رفته باشد و مدام از خواب بیدار شود و یا برای خوابیدن، زمان طولانی را صرف نکند.

کودک این گونه با ازدواج کنار می‌آید…

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

در جامعه امروز، معضل طلاق، اتفاق تلخی است که وجود دارد ولی به هر حال زندگی در جریان است و بسیار پیش می‌آید که هر یک از افراد پس از جدایی، تمایل به ازدواج مجددد داشته باشند و در این میان، چگونگی مطرح کردن این مسئله برای کودکان بسیار با اهمیت است.
دکتر مهدی دوایی، روانشناس و عضو هیئت عملی پژوهشکده علوم شناختی، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: در مورد ازدواج مجدد هر کدام از والدین پس از طلاق به هر حال، کودکان حق دارند بدانند قرار است فرد جدیدی وارد زندگیشان شود. برای نحوه بیان این اتفاق جدید، باید چند مسئله مدنظر قرار بگیرد.

وی ادامه داد:‌اولین نکته، شرایطی است که کودک در آن بسر می‌برد، همچنین تعداد کودکان، سن و جنسیت کودک و….اهمیت دارد.
هر والدی که قصد ازدواج دارد، با توجه به سن کودک و درک او از مسائل، اول باید به او احساس امنیت بدهد و این اطمینان خاطر به او داده شود که تحت شرایطی رابطه آن‌ها تغییر نمی‌کند و همیشه آن‌ها پدر و فرزند و یا مادر و فرزند هستند.

دکتر دوایی ادامه  داد: بهتر است برای کودک این گونه توضیح داده شود که ورود یک فرد جدید به زندگی آن‌ها می‌تواند برای بهبود شرایط موجود کمک کننده باشد. به هر  حال برای مواجه شدن کودک با فرد جدیدی در منزل که جایگزین مادر یا پدرش می‌شود، بسیار نیاز به آمادگی دارد و کار ساده‌ای نیست.

این متخصص روانشناسی در پایان تأکید کرد: بهتر است والدین برای ازدواج مجدد و طرح این موضوع با کودک یا کودکان خود، حتما با یک روانشناس مشورت کنند.

خشم، احساسی بد با نتیجه‌ای خوب

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

تحقیقات نشان می‌دهد خشم، همیشه به نتیجه‌ی منفی منجر نمی‌شود و می‌تواند به عنوان یک نیروی خوب در مقابله با بی عدالتی عمل کند.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ تحقیقات محققان در دانشگاه لیورپول نشان می‌دهد بر خلاف تصور عموم مردم، احساس خوب نداشتن نسبت به کار، می‌تواند خوب باشد و در عین حال داشتن احساس خوب در محل کار می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد.

در نتایج منتشر شده از تحقیقات دریک لیندباوم و همکارانش در دانشکده مدیریت دانشگاه لیورپول، آمده است که بر خلاف آنچه بیشتر مردم تصور می‌کنند داشتن حس بد در محل کار می‌تواند مفید باشد.

این محققان دریافتند که در تصور رایج نتیجه‌ی احساس منفی، منفی و نتیجه‌ی احساس مثبت مثبت است باید تجدید نظر شود. آنها معتقدند این مسئله تا حدودی مربوط به تفاوت در زمینه‌های کاری است.

این تیم تحقیقاتی بیان می‌کند که خشم، همیشه به نتیجه‌ی منفی منجر نمی‌شود و می‌تواند به عنوان یک نیروی خوب در مقابله با بی عدالتی عمل کند. در برخی موارد خشم می‌تواند به عنوان نیروی خوب در مقابل نقض استاندارد های محل کار در نظر گرفته شود. همچنین این حالت می‌تواند به عنوان یک ابزار مدیریتی استفاده شود.

بنابر نتایج این تحقیقات، خشم در موارد فوق می‌تواند بسیار مفید باشد و می‌تواند به عنوان ابزاری برای جلوگیری از تکرار یک بی عدالتی در آینده مورد استفاده قرار گیرد. اما در مقابل این وضعیت، حضور در یک محیط کار با فضای کاملا مثبت، منتج به آرامش و رفاه و بهره وری بیشتر می‌گردد که این امر زمینه ساز یک خوشبختی موقتی است.

نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد، حضور در یک محیط منفی باعث بروز بحث و گفتگو و توافق کمتر می‌شود و در نتیجه ارتباطات اثر بخش‌تری میان کارفرما و کارمندان شکل می‌گیرد.

دریک لیندباوم می گوید: نتایج تحقیقات ما فرضیه رایج در دنیا را با چالش روبرو کرده است. این نتایج به دانش ما می‌افزاید که چگونه احساس مثبت و منفی محیط کار و عملکرد شغلی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

یکی از باور های رایج علمی حال حاضر این است که افراد میتوانند احساس مثبت و منفی خود را به یکدیگر منتقل کنند. و احساسات مثبت منتقل شده حتی از طریق تلفن نیز می‌تواند بر عملکرد فرد تاثیر مثبت بگذارد. اما در تحقیقات لیندباوم این احساس خوب و عملکرد مثبت موقتی خوانده می‌شود.

اسباب بازیهایی که استعداد کودک را شکوفا می‌کند

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

انتخاب اسباب‌بازیهای مناسب برای کودک یکی از فاکتورهای مهم برای هر پدر مادری است تا علاوه بر سرگرم کردن کودک به تقویت استعداد هایش هم بپردازد.
دکتر مهدی دوایی روانشناس وعضو هئیت علمی پژوهشکده علوم شناختی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: اولین و مهمترین نکته در انتخاب اسباب‌بازی خوب این است که کودک را  به فعالیت و جنب و جوش وادارد.
دومین نکته اینکه ساختگی باشد و کودک بتواند وسائل متعددی با آن بسازد.
اسباب‌بازی باید کودک را به تعامل در جمع همسالانش تشویق کند، ضمن اینکه گاهی نیاز به استفاده از اسباب‌بازیهایی است که کودک به تنهایی با آنها بازی کند.

دکتر دوایی ادامه داد: اسباب‌بازی خوب باید حس زیبایی شناختی قدرت تخیل و قدرت ریاضی کودک ما هم بالا ببرد و لازم است، والدین در خرید اسباب‌بازی تنها به ظاهر جنس آن توجه نداشته و تمام این موارد را در نظر بگیرند و با امتیاز دادن به اسباب‌بازی با در نظر گرفتن موارد ذکر شده، سپس برای خرید آن اقدام کنند.

پنج نکته آزار دهنده در پیدایش افسردگی پس از زایمان

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

مادر شدن جدای از آنکه بسیار لذت بخش است ولی بدلیل تغییرات فیزیولوژیکی فراوانی که در مادر ایجاد می‌کند، موجب تغییر خلقیات وی می‌شود.
دکتر مهدی دوایی روانشناس و عضو هئیت علمی پژوهشکده علوم شناختی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: پس از زایمان اکثر خانمها دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند، گاهی تا ۲ ماه طول می‌کشد و باید درمان شود، تغییرات هورمونی فراوانی که در بدن خانمها ایچاد شده و تغییرات ظاهری وی و مقایسه مادر با خودش در زمان قبل از بارداری همه دلایلی هستند که به افسردگی وی دامن می زنند.

دکتر دوایی ادامه داد: رفتار و برخورد اطرافیان بخصوص همسر در کاهش افسردگی اضطراب ناشی از آن نقش بسزایی دارد.خانمی که در اثر زایمان دچار اضافه وزن شده، بدلیل مشکلات روان‌تنی دچار پرخوری زیاد خوابیدن می‌شود که این سیکل معیوب خود موجب اضافه وزن بیشتر می‌شود که برای فرد آزار دهنده است.

این متخصص روانشناختی تاکید کرد: ورزش و روحیه دادن همسر و اطرافیان و تنظیم رژیم غذایی مادر در کنار شیردهی عواملی هستند که در کاهش اضطراب و افسردگی ناشی از اضافه وزن پس از زایمان کمک می‌کند.

اضطراب آستانه تحمل فرد را پایین می‌آورد

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس، اضطراب را یکی از دلایل کاهش آستانه تحمل در میان افراد جامعه عنوان کرد.
امیرهوشنگ مهریار روانشناس در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، گفت: آستانه تحمل در تمام افراد جامعه یکسان نیست. بعضی افراد به طور ارثی زودرنج هستند و برخی دیگر آستانه تحمل بالاتری دارند.

وی افزود: تمام مردم جامعه هنگامیکه در معرض استرس روانی قرار می‌گیرند یا دچار افسردگی می‌شوند و به طور معمول آستانه تحملشان در سطح پایین‌تری قرار می‌گیرد. به طور کلی هنگامیکه تمام عواطف و احساسات آدمی مانند اضطراب و افسردگی بر انگیخته شود، آستانه تحمل فرد پایین‌تر می‌آید.

این روانشناس ادامه داد: افرادی که به طور عادی آستانه تحمل پایین‌تری دارند و آستانه تحمل پایین آنها به مشکلاتی مانند اضطراب و افسردگی باز نمی‌گردد، شرایط زندگی، محیط و کارهایی که انجام می‌دهد در میزان آستانه تحمل آنها موثر است.

مهریار تصریح کرد: افرادیکه به دلیل اضطراب و افسردگی آستانه تحمل پایین‌تری دارند به منظور افزایش آستانه تحمل خود، اضطراب و افسردگیشان را درمان کنند و اینگونه با روشهای روان درمانی می‌آموزند که مسائل را برای خود بزرگ نکنند.

وی عنوان کرد: در صورتیکه فرد از نظر شخصیتی آستانه تحمل پایینی دارد در برقراری ارتباط با مردم در دراز مدت با شکست مواجه می‌شود.

ارزان‌ترین روش‌ برای رهایی از افسردگی پس از زایمان

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک راه حل طبیعی و اثرگذاری مانع از ابتلای زنان به افسردگی پس از زایمان می‌گردد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ کارشناسان در یک تحقیق دریافته‌اند مادرانی که به نوزادان خود شیر مادر نمی‌دهند ۲ برابر بیشتر از سایر مادران احتمال دارد به افسردگی پس از زایمان مبتلا شوند.

گفتنی است کارشناسان اعتقاد دارند شیردهی پس از زایمان باعث ترشح هورمونهای کنترل کننده خلق و خو می‌شود.

افسردگی پس از زایمان از هر ۷ مادر در دنیا یکی را اغلب بعد از هفته ۱۴ فراغت از زایمان درگیر می‌کند و حتی ممکن است چند سالی به طول انجامد.

کارشناسان اعتقاد دارند شیر دادن باعث ترشح هورمون‌های شادی و جلوگیری از بروز استرس و افسردگی در زنان می‌شود.

اینگونه رفتار کنید تا فرزندتان لوس نشود

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

اینگونه رفتار کنید تا فرزندتان لوس نشوداگر می خواهید از لوس شدن فرزندتان جلوگیری کنید این پیشنهادات را جدی بگیرید.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، خانواده‌ها (پدر و مادر) در روزهای پرکار و دردسرساز دیگر حوصله سر و صدای کودک خود را ندارند و برای رهایی از جیغ زدن او و به دست آوردن آرامش به خواسته های کودک تن می دهند.
به عنوان مثال شما هنگامی که در فروشگاهی مشغول خرید هستید برای جلوگیری از اوقات تلخی کودکان، حاضرید اسباب بازی موردنظر او را فراهم کنید.

یا این که به هنگام صرف غذا به او اجازه می دهید هرچه می خواهد بخورد تا شما بتوانید غذای خود را در آرامش صرف کنید و به ندرت پیش می آید که بین «خواستن» و «به دست آوردن» برای کودکان فاصله ای به وجود بیاید.

این امر باعث می شود کودک فرصت رشد عاطفی را از دست بدهد. اگر فرزندان فرصتی برای کنار آمدن با «نه» گفتن والدین نداشته باشند، مطمئن باشید که در آینده از مشکلات بزرگ تری لطمه خواهند خورد. کودکی که به راحتی صاحب جدیدترین بازی های ویدئویی است، در آینده چگونه می تواند قبول کند که در اولین روز کاری جای دلخواه خود را به دست نیاورد!

با رعایت نکات زیر شاید راه حلی برای این معضل پیدا شود
۱ – منشاء مشکل را تشخیص دهید
هر چند که اقرار به لوس کردن فرزندان سخت است، اما باید بدانیم که ما گاه به بهانه جبران چیزهایی که در کودکی از آن محروم بودیم برای جلب نظر کودکان یا جبران احساس گناه، همه امکانات را برای آ ن ها فراهم می کنیم.در واقع باید علت لوس کردن فرزندان را در خودمان جست و جو کنیم.

۲ – مقررات و عواقب آن را تعیین کنید
عبارت «اگر با ادب باشی به تو جایزه می دهم» را به عبارت «بیا این جایزه را بگیر و با ادب باش» تبدیل کنید. برای اثربخشی این نوع برنامه «تقاضا و جایزه»، باید مقررات جدیدی را اعمال کرد. برای مدتی کودک خود را تحت نظر بگیرید تا بفهمید در چه مواردی پرتوقع است و حاضر به همکاری نیست.

آیا در خصوص ساعت خواب، درخواست خرید اسباب بازی جدید یا هله هوله است. به عنوان مثال، دختر شما تا وقتی که دسر موردنظرش را نخورد حاضر به نشستن سر میز شام نیست. اینجا وقت آن است که مقررات و عواقب آن را تعیین کنید. به عنوان مثال و برحسب سن فرزند، او را از بازی با رایانه محروم کنید.

از همکاری همسرتان در این خصوص نیز مطمئن شوید زیرا که در این گونه مواقع بچه ها از عاطفه پدر و مادر به نفع خود استفاده می کنند. مقررات را برای او تشریح کنید مثلا هر کسی که سر میز شام با ادب باشد، در آخر هفته حق خوردن بستنی را دارد از او بخواهید که این جمله را تکرار کند تا مطمئن شوید که حرف شما را کاملا فهمیده است.

۳ – لازم نیست تصمیم خود را توجیه کنید
والدین تصور می کنند که اگر به فرزندشان علت برخی از کارها و تصمیماتشان را توضیح دهند، کودک از خواسته خود دست برمی دارد اما چنین امری اتفاق نمی افتد. پس به جای توضیح دادن، قاطعانه بگویید «نه» و به او اجازه ندهید که سوال «چرا؟» را مطرح کند.

۴ – آماده نافرمانی او باشید
چند بار اول که به خواسته هایشان جواب رد دهید، برای خود کودک و اطرافیان دردناک خواهد بود. از آنجا که ممکن است کودک نافرمانی کند خود را برای یک واکنش ملایم و بی تفاوت آماده کنید این راه را ادامه دهید تا کودک متوجه شود که روش او عملی نیست.

۵ – در لذت انتظار با آن ها سهیم باشید
در زمان قدیم، برای دیدن فیلم و یا سریالی کودکان باید یک هفته و یا بیشتر انتظار می کشیدند اما با وجود فناوری امروزه انتظار تماشای برنامه و یا فیلم دلخواه معنی ندارد.
در واقع این امر باعث شده است آن هیجان انتظار دیگر وجود نداشته باشد. کارشناسان معتقدند که انتظار کشیدن فرزندان برای برنامه های شادی بخش باعث می شود تحمل آن ها بیشتر شود و تمرکز پیدا کنند. این ۲ مهارت اساسی برای موفقیت در تحصیل ضروری است.

۶ – به شادی های غیرمادی رو آورید
شما می توانید کودکانتان را با روش های مختلفی مانند کتاب خواندن، تماشای برنامه تلویزیونی و گوش دادن به حرف های او تشویق و همراهی کنید.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ

ده ویژگی برتر افراد بسیار موفق

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

هر انسانی دارای یک “الگوی قهرمان” است که در اعماق ذهن خود با آن زندگی می‌کند. گاه به آن نزدیک می‌شود، و گاه کیلومترها از آن فاصله می‌گیرد. اما چرا اینگونه است؟ چون باید “هزینه‌ی قهرمان شدن” را بپردازد.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، اگر می‌خواهید که در زندگی موفق باشید، باید خودتان را همانطور که یک باغ را برای برداشت بهترین محصول پرورش می‌دهید، پرورش دهید. افراد موفق در همه جا ویژگیهای مشترکی دارند که مسلما تصادفی و یا شانسی نیست.

در اینجا ویژگیهای افراد بسیار موفق را باهم مرور می‌کنیم. شما چندتا از آنها را دارید؟

۱٫ انگیزه

شما باید انگیزه‌ای برای سخت کار کردن داشته باشید تا مطمئن شوید که کارها انجام می‌شود. زمانی که می‌بینید کارها در حال تکمیل شدن است به خود افتخار خواهید کرد و در صورت لزوم می‌توانید مسئولیت آن را نیز برعهده بگیرید. اهداف شما محرک شما هستند که باعث می‌شود تصور برتر و خوب بودن از خود داشته باشید.

۲٫ خوداتکایی

شما باید مسئولیتهایی را برعهده بگیرید و در قبال آنها پاسخگو باشید. همچنین باید قادر باشید تصمیمات سختی بگیرید و آنها را عملی کنید.

ده صفت برتر افراد بسیار موفق

۳٫ اراده

شما قدرت این را دارید که به جای تردید کردن و تعویق انداختن در انجام کارها، به پیشواز آنها بروید و آنها را انجام دهید. اگر چیزی را بخواهید آن را بدست خواهید آورد. موفق‌ترین افراد جهان کسانی هستند که بروی اهداف خود تمرکز کرده‌اند و مداوم در تلاش بوده‌اند.

۴٫ صبر

باید همیشه و در همه حال، در شکست و ناکامی صبور باشید. شخصی تلقی کردن شکستها یک شکست بزرگ است.

۵٫ صداقت

نیاز به گفتن ندارد اما این ویژگی یکی از مهمترین ویژگی‌هایی است که می‌توانید در خود پرورش دهید. صداقت بهترین سیاست برای هر کاری است که انجام می‌دهید. یکرنگی و صداقت برای شما شخصیت ایجاد می‌کند و تعریف می‌کند که شما چه کسی هستید.

۶٫ ارتباط

با دیگران در ارتباط باشید زیرا شما را به موفقیتها و دستاوردهای بیشتر و بااهمیت‌تری می‌رساند.

۷٫ خوشبینی

موفقیتها و خوبیهای بسیاری در این دنیا برای بدست آوردن وجود دارد و شما می‌دانید که چه چیزی ارزش مبارزه را دارد. خوشبینی یک استراتژی برای ساختن آینده ای بهتر است، اگر باور نداشته باشید که آینده می‌تواند بهتر باشد نمی‌توانید قدم بردارید و مسئولیت ساختن آینده خود را برعهده بگیرید.

۸٫ اعتماد به نفس

شما باید به خودتان اعتماد داشته باشید. به همین سادگی. هنگامی که اعتماد تزلزل‌ناپذیر و راسخی به خود داشته باشید یک گام به موفقیت نزدیکتر هستید.

۹٫ ارتباطات

شما برای ارتباط و توجه به ارتباط برقرارکنندگان اطراف خود کار می کنید. مهمترین چیز این است که چیزی را که گفته نمی‌شود، بشنوید. هنگامی که ارتباطات وجود داشته باشد، اعتماد و احترام هم به دنبال آن می‌آید.

هیچ کس نمی‌خواهد متوسط باشد. متوسط بودن زمانی اتفاق می‌افتد که افراد برنامه‌ریزی ندارند. اگر می خواهید به موفقیت برسید، صفاتی را که شما به موفقیت خواهد رساند در خود پرورش دهید و برای به کار بردن آنها در هر روز زندگی خود، برنامه‌ریزی کنید. در عین بزرگی متواضع باشید و شجاع و مصمم، وفادار و بی‌باک باشید. این چیزی است که شما هستید و همیشه بوده‌اید.

۱۰٫ شور و علاقه

اگر می‌خواهید به موفقیت برسید و اگر می‌خواهید زندگی کنید شور و شوق است که شما را به آن می‌رساند. ۱۰ درصد زندگی چیزی است که شما تجربه می‌کنید و ۹۰ درصد آن چگونگی واکنش شما در مقابل آن است. و نکته پایانی آنکه؛ اگر کاری را که دوست داریم داشته باشیم، آنگاه کار نمیکنیم، زندگی میکنیم، لذت میبریم، عشق میکنیم. امیدوارم همواره عالم، عامل عاشق باشید.

کدام رنگ ها شما را ثروتمند می کنند؟

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

برای اینکه رنگ به هزار و یک طریق بر زندگی ما اثر می‌گذارد. شکی نیست. چیزی که می‌پوشیم می‌تواند در ارائه تصویری از موفقیت و اعتماد به ما کمک کند. اگر می‌خواهید بیشتر بفروشید، پس باید به رنگ‌هایی که می‌پوشید، توجه کنید.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، در اینکه رنگ به هزار و یک طریق بر زندگی ما اثر می‌گذارد. شکی نیست. چیزی که می‌پوشیم می‌تواند در ارائه تصویری از موفقیت و اعتماد به ما کمک کند. اگر می‌خواهید بیشتر بفروشید یا می‌خواهید احترام بیشتری به دست آورید پس باید به رنگ‌هایی که می‌پوشید، توجه کنید.

رنگ‌ها قدرتمندند و می‌توانند ما را مجبور به دیدن، شنیدن و چشیدن ‌کنند. دفعه بعد که ملاقات مهمی با مشتری دارید یا می‌خواهید پیغام مهمی را به طرف مقابل‌تان برسانید حتما به آنچه می‌پوشید توجه کنید. درک درست از معنی رنگ در کسب و کار ابزار ارزشمندی برای به‌دست آوردن روش‌های بازاریابی درست و ایجاد کسب و کار موفق است. ایده رنگ توسط بسیاری از شرکت‌های موفق دنبال می‌شود زیرا آنها معتقدند استفاده از رنگ می‌تواند اثرات چشمگیری بر ذهن و بدن داشته باشد. در کسب و کار اهمیت رنگ در چند چیز خلاصه می‌شود که با هم مرور می‌کنیم.

با زرد خلاق و پولدار می‌شوید!

این رنگ باعث تحریک ذهن و ایجاد خلاقیت می‌شود. این رنگ در اسباب‌بازی‌های کودکان بیشتر دیده می‌شود چون باعث کمک به فکر کردن و حرکت آنها می‌شود. رنگ زرد نشانه سرگرمی در ارائه خدمات و محصولات است. مانند قرمز، رنگ زرد هم برای جلب توجه مناسب است. اگر پیغام مهمی برای انتقال دارید یا محصول گرانی برای فروش به هیچ عنوان نباید از رنگ زرد استفاده کنید. رنگ زرد باید با دقت زیادی مورد استفاده قرار گیرد چون ممکن است تصویر منفی ایجاد کند. علاوه بر این رنگ زرد خردلی نیز چون رنگ کدری است معمولا در تبلیغات استفاده نمی‌شود.

رنگ سبز جاذب ثروت است

سبز با طبیعت در ارتباط است و برای انتقال پیام‌های زیست‌محیطی مناسب است. سبز همچنین رنگ پول است. در ایالات متحده و در کشور خودمان پول کاغذی به رنگ سبز تیره موجود است. این رنگ نشان‌دهنده رشد و سرزندگی است. از سوی دیگر در کسب و کار، سبز برای هر چیزی که مربوط به بهداشت و درمان باشد، سودمند است. از آنجا که سبز از ترکیب زرد و آبی به وجود آمده است مفهوم هر دو رنگ را که تفکر و صلح است با خود دارد.

رنگ قرمز درآمد را زیاد می‌کند!

اگر به افزایش درآمد فکر می‌کنید باید بدانید پوشیدن یک کت و شلوار ساده اما با رنگی خاص می‌تواند شما را تا آستانه میلیاردر شدن ببرد. با توجه به مطالعه‌ای که انجام شده خدمتکارانی که قرمز می‌پوشند معمولا انعام بیشتری دریافت می‌کنند. محققان دانشگاهی در جنوب فرانسه از پیشخدمت ۵ رستوران مختلف که لباس‌هایی در رنگ‌های سفید، سیاه، قرمز، آبی و زرد پوشیده بودند درخواست کردند کل انعامی که از ۷۲۲ مشتری در مدت ۶ هفته دریافت می‌کنند را محاسبه کنند.

آنهایی که قرمز پوشیده‌ بودند ۱۵ تا ۲۶ درصد انعام بیشتری از مشتریان مرد دریافت کرده بودند. هرچند رنگ قرمز تاثیری بر مشتریان خانم نداشت. محققان به این نتیجه رسیدند رنگ لباس یکی از ساده‌ترین و کم‌خرج‌ترین کارهایی است که می‌تواند در کسب و کار موثر باشد.

قرمز نشانه ریسک‌پذیری است

آیا افزایش درآمد با رنگ قرمز در مقاطع حرفه‌ای‌تر هم موثر است؟ تحقیقات می‌گوید رنگ مشکی ممکن است نشانه ایستادگی و صلابت زنان در جمع باشد اما در واشنگتن پوشیدن رنگ قرمز برای زنان اعضای کنگره به این معناست که آنها می‌خواهند در معرض دید دوربین‌ها باشند. به همین دلیل بسیاری از آ‌نها رنگ‌های قرمز، نارنجی و بنفش می‌پوشند. پوشیدن رنگ قرمز نشانه توجه و احترام است، ضمن آنکه نشان‌ می‌دهد فرد ریسک‌پذیری بالایی دارد. علاوه بر این مردان به رنگ قرمز پاسخ می‌دهند و این نشانه پیامی قوی است.

بنفش نشانه لوکس بودن است!

بنفش اغلب نشانه کیفیت بالاست. استفاده از این رنگ در صورتی که شرکتی خدمت یا محصولی را با هدف تامین رضایت مشتری ارائه می‌کند می‌تواند رنگ مناسبی باشد.

بنابراین در سازمان‌ها از این رنگ استفاده نمی‌شود. بنفش ثروت را به تصویر می‌کشد و وقتی با طلایی ترکیب می‌شود این تاثیر را چند برابر می‌کند. بنفش همچنین احساس لوکس بودن را ایجاد می‌کند و نشانه ارائه محصول با کیفیت است به‌ویژه وقتی با طلایی و نقره‌ای ترکیب می‌شود.

منبع: برترین ها

برای کودکانی که دروغ می‌گویند قصه بگویید/دروغگو خطاب کردن ممنوع

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس کودک از والدین و مربیان خواست تا موقع دروغگویی کودک،او را تنبیه بدنی نکرده و دروغگو خطاب نکنند زیرا صفت دروغ جزو شخصیت او می‌شود، به جای آن از داستان سرایی برای حذف این رفتار ناپسند استفاده کنند.

بدرالسادات همایونیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان اینکه دروغ گفتن در کودکان ۴ و ۵ ساله متداول است، اظهار داشت: کودکان در این سنین قصد فریب دیگران را ندارند و از دروغ به عنوان راهی برای فرار از مجازات استفاده می‌کنند.

وی افزود: کودکان گاهی با جعل داستان یا طرح مبالغه‌آمیز مسئله‌ای تلاش می‌کنند خواسته‌های خود را به دیگران بگویند، در واقع دروغ گفتن آنها راهی برای خیالپردازی است.

وی ادامه داد: وقتی کودک در جهت خیالپردازی خود دروغ می‌گوید بهتر است والدین با او صحبت کنند، باید به این کودکان نتیجه دروغ گفتن را بگوییم از طرفی والدین باید این اطمینان را به فرزند خود بدهند که در صورتی که او راست بگوید مورد تأیید آنها قرار می‌گیرد و چنانچه راست بگوید مورد تنبیه قرار نمی‌گیرد زیرا پس از اینکه کودک راست بگوید و والدین او را به خاطر خطایش تنبیه کنند او به دروغ گفتن عادت می‌کند زیرا این راه می‌تواند او را از مجازات نجات دهد.

این متخصص حوزه بهداشت و روان تصریح کرد: باید به کودک بگوییم که دروغ گفتن رفتاری ناپسند است و اگر به دروغ گفتن عادت کنیم چه مشکلاتی در زندگی فردی و اجتماعی‌مان به وجود می‌آید.

وی افزود: عادت به دروغ گفتن در بزرگسالی مسئله‌ساز می‌شود زیرا از فرد شخصیتی ساختگی و تصنعی می‌سازد.

همایونیان گفت: در این موارد فرد وقتی در موقعیتی قرار می‌گیرد که احساس حقارت می‌کند به دروغ گفتن پناه می‌برد.

وی با اشاره به راهکارهای اصلاح رفتار دروغ گفتن در کودکان اظهار داشت: شناخت علت‌های دروغگویی در وهله اول اهمیت بسزایی دارد، گاهی آموزش نادرست خانواده علت دروغ گفتن است وقتی همه اعضای خانواده به هم دروغ می‌گویند کودکان نیز این رفتار ناپسند را یاد می‌گیرند در این میان تأثیر والدین به ویژه مادر بسیار مؤثر است همچنین گاهی کودکان برای جلب توجه و نشان دادن خود دروغ می‌گویند و گاهی نیز دروغگویی ناشی از ترس است.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: سختگیری افراطی و رفتارهای خشن علت مهم دروغگویی است. گاهی مربیان و والدین نسبت به دروغ گفتن کودکان رفتار افراطی انجام می‌دهند، وقتی از کودک دروغی می‌شنوید شتابزده عمل نکرده و کودک را تنبیه نکنید همچنین تنبیه کردن مورد قبول نباید جلوی دیگران باشد.

وی ادامه داد: والدین می‌توانند به صورت داستان عواقب بد دروغگویی را به کودک بگویند همچنین در قالب قصه نتایج خوب راستگویی را برای کودک تشریح کنند، همانطور که کودک برای بیان تخیلات خود به دروغ پناه می‌برد والدین می‌توانند به صورت داستان به او بگویند که واقعیت بهتر از دروغ گفتن است.

وی گفت: از طرفی باید به کودکی که مثلاً می‌گوید خانه ما بزرگ و مجلل است گفته شود که اگر کسی به خانه ما بیاید و خانه و وسایل آن را ‌ببیند متوجه می‌شود که ما در خانه‌ای بزرگ زندگی نمی‌کنیم و ممکن است تو مورد تمسخر قرار بگیری.

همایونیان گفت: وقتی کودک کار خوبی انجام می‌دهد او را تشویق کنید، مثلاً بگذارید فیلم مورد علاقه‌اش را ببیند و اگر دروغ گفت او را دروغگو خطاب نکنید زیرا این صفت جزو شخصیت او می‌شود، همچنین تنبیه بدنی ممنوع است، حتی یک سیلی موجب می‌شود که کودک برای مدت کوتاهی دروغ نگوید و بعد از آن پنهانی به این رفتار ناپسند بپردازد.

وی خاطرنشان کرد: بلافاصله بعد از راستگویی کودک را تشویق کنید و تنبیه را نیز بلافاصله انجام دهید زیرا فاصله اثرات تنبیه و تشویق را از بین می‌برد.

چگونه حریم شخصی را در محیط کاری حفظ کنیم

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس با توصیه به افراد برای حفظ حریم شخصی آنها گفت: فرد باید در مرحله اول به همکاران خود نشان دهد که از وارد شدن به حریم شخصی‌اش ناراحت می‌شود، در گام بعدی چنانچه آنها سوالی در این زمینه پرسیدند می‌تواند به آنها تذکر دهد.

حجت‌اله فراهانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در پاسخ به سوال یکی از شهروندان درباره اینکه برای تغییر رفتار باید چه کرد و چرا عده‌ای به آنچه اذعان دارند عمل نمی‌کنند، اظهار داشت: در روانشناسی بر خلاف نظر رایج، «ایده» سست‌تر از «نگرش» است، بنابراین ایده و ذهنیت می‌تواند تغییر کند. مثلاً همه پزشکان به نکشیدن سیگار اعتقاد دارند اما، برخی سیگار می‌کشند. علت این است که نکشیدن سیگار عقیده است ولی به نگرش تبدیل نشده است.

وی افزود: نگرش ۳ جزء دارد؛ شناخت، عاطفه و رفتار اجزای نگرش هستند، در واقع نگرش در صورتی که همه اجزا را داشته باشد تبدیل به رفتار می‌شود و لازمه تغییر رفتار تغییر در ۲جزء دیگر است.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: وقتی می‌گوییم راستگویی خوب است باید علاوه بر این باور، رفتارمان نیز توام با راستگویی بوده و موقع بیان سخن راست عاطفه‌مان هم متناسب باشد، یعنی از راستگویی لذت ببریم.

این متخصص حوزه بهداشت روان تصریح کرد: ذهنیت به راحتی عوض می‌شود و ثبات ندارد و به عاطفه و رفتار تبدیل نمی‌شود، در روانشناسی چیزی ثبات دارد که به رفتار تبدیل شود. در دین مبین اسلام و قرآن نیز با ذکر یا ان الذین آمنو و عمل الصالحات به این موضوع تاکید شده است یعنی عمل در کنار عقیده و باور مهم و لازم است.

وی با بیان اینکه علت رفتار تک عاملی نیست، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در اداره ها و سازمان‌ها را در جهت نهادینه کردن رفتارهای سازمانی مناسب و اصلاح رفتارهای نادرست که به تنش بین همکاران منجر می‌شود جزو ضروریات دانست و ادامه داد: گام اول در اصلاح رفتار خواست و اراده افراد است، از نظر روانشناسی، فردی که از وضعیت خود احساس ناراحتی کرده و به روانشناس مراجعه کند دچار اختلال شده است، اما این در روانشناسی بالینی مطرح است و در ارتقای سلامت روان باید به آموزش و پیشگیری پرداخت.

فراهانی گفت: انسان موجودی سازمانی است زیرا بیشتر مواقع در سازمان‌ها زندگی می‌کنند بنابراین باید قواعد آن را نیز بداند.

وی ادامه داد: مسئولان سازمان‌ها می‌توانند با برگزاری سخنرانی هفتگی و ماهانه و غربالگری سلامت روان افراد را طبقه‌بندی کنند. آموزش در جهت پیشگیری گام موثری نسبت به درمان‌های فردی است.

وی گفت: فردی که می‌خواهد رفتار خود را تغییر دهد در گام اول باید خواست و اراده داشته باشد در مرحله بعدی باید موقعیت‌هایی که آن رفتار را ایجاد می‌کنند شناسایی کند و برای هر واکنش احتمالی پاسخ مناسبی در نظر بگیرد. مثلاً ورود به حریم شخصی همکاران موجب عصبانیت آنها می‌شود.

وی افزود: فردی که می‌خواهد برای این موقعیت برنامه‌ریزی کند باید در مرحله اول به همکاران خود نشان دهد که از وارد شدن به حریم شخصی خود ناراحت می‌شود، در گام بعدی چنانچه آنها سوالی در این زمینه پرسیدند می‌تواند به آنها تذکر دهد که دوست ندارد دیگران درباره مسائل غیرکاری با او صحبت کنند.

فرزندان کم تحمل نتیجه چه والدینی هستند/شخصیت‌های خودشیفته کم‌تحمل‌اند

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

رئیس انجمن علمی روانشناسی اجتماعی گفت: والدینی که بیش از حد در خدمت فرزندان خود هستند یا کمبود حضور خود در خانه را با پول جبران می‌کنند فرزندانی کم تحمل و خشن بار می‌آورند.

مجید صفاری‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، درباره چرایی پایین بودن آستانه تحمل در افراد اظهار داشت: یکی از دلایل پایین بودن آستانه تحمل، عدم یادگیری مهارت‌های زندگی است، این مهارت‌ها باید از سنین پایین و دوره ابتدایی از طریق مراکز آموزشی و فرهنگسراها آغاز شود.

وی با بیان «ماده‌گرایی» به عنوان یکی دیگر از دلایل خشونت و پایین بودن آستانه تحمل گفت: متأسفانه جامعه کنونی به سمت تجملات و مشوق‌های بیرونی مانند لوازم لوکس خانه، خودرو‌های گران‌قیمت و خانه‌های تجملاتی پیش می‌رود در حالی که مشوق‌های درونی مانند «عزت نفس» در میزان شادی اهمیت بیشتری دارد چرا که مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از وسایل برقی مختلف توسط مردم آمریکا و چین موجب خوشحالی آنها نشده است.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: در بحث سلامت اجتماعی وقتی در جامعه‌ای استانداردهای سلامت اجتماعی مانند فقر، بیکاری، عدم ادراک ‌عدالت و توجه به کرامت متخصصان پایین باشد، میزان خشونت افراد افزایش می‌یابد و کم‌تحمل می‌شوند و تا زمانی که این استانداردها بالا نرود میزان خشونت نیز کاهش نمی‌یابد.

رئیس انجمن علمی روانشناسی اجتماعی با بیان رابطه سبک فرزندپروری با آستانه تحمل تصریح کرد: سبکی که والدین برای پرورش فرزندان خود در نظر می‌گیرند در میزان آستانه تحمل آنها مؤثر است. والدینی که بیش از حد در خدمت فرزندان خود هستند یا کمبود حضور خود در خانه را با پول جبران می‌کنند فرزندانی کم تحمل و خشن بار می‌آورند.

وی افزود: در برخی خانواده‌ها خواسته‌های فرزندان کمتر از ۲۴ ساعت تحقق پیدا می‌کند این موضوع می‌تواند فرد را کم‌تحمل بار آورد.

این متخصص حوزه بهداشت روان عوامل شناختی و شخصیتی را فاکتورهای دیگری در آستانه تحمل عنوان کرد و ادامه داد: عوامل شناختی و شخصیتی با میزان سلامت روان و ناسازگاری ارتباط دارد شخصیت‌های خودشیفته و روان رنجور دچار کم‌تحملی و آستانه تحمل پایین هستند.

رئیس انجمن علمی روانشناسی اجتماعی گفت: ازدحام عامل دیگری در آستانه تحمل پایین است وقتی جوامع سنتی به مدرن و شهری تبدیل می‌شوند به واسطه ازدحام و اضافه باری که بر شناخت مردم ایجاد می‌شود زمینه تهدیدآمیز بودن موقعیت‌ها را فراهم می‌کند. مطالعه‌ای در متروی تهران نشان می‌دهد که میزان پرخاشگری مردم در ساعاتی که ازدحام بیشتر است افزایش می‌یابد.

وی افزود: در زندگی شهری عواملی مانند اختلاف با رئیس، اقساط بانک، سر و صدای همسایه و ترافیک موجب افزایش محرک‌های ورودی می‌شود که این محرک‌ها گاهی بیش از ظرفیت روانی افراد است. این موضوع سبب می‌شود تا افراد کرخت شوند و خشونت و بی‌تفاوتی در افراد به وجود آید.

این متخصص حوزه بهداشت روان اذعان داشت: ما کمتر شاد هستیم و وسایل پالایش روانی نداریم باید فضای شاد برای تخلیه بار شناختی اضافی ایجاد شود.

چگونه صبر و تحمل را به فرزند خود بیاموزیم

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس با تأکید به والدین برای آموزش تحمل و بردباری به فرزندان، روزه‌داری، خواندن نماز، دعا و قرآن را در بالا بردن آستانه تحمل موثر دانست.

امیرمحمد شهسوارانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان تعریف آستانه مطلق اظهار داشت: آستانه مطلق نقطه‌ای از احساس است که افراد در ۵۰ درصد موارد آن را حس می‌کنند، آستانه تحمل نیز نقطه‌ای است که چنانچه محرک به آن برسد عملکرد فرد را مختل نمی‌کند هر چند که ممکن است خوشایند نیز نباشد.

وی افزود: مثلاً ممکن است فردی نیاز به خواب نیمروزی داشته باشد اما همسایه‌اش بخواهد تمرین دف‌ کند، ممکن است این تمرین برای فردی که دف می‌نوازد خوشایند باشد اما برای کسی که به خواب نیاز دارد مانند صدای پتک است زیرا موقع خواب آستانه تحمل فرد پایین می‌آید.

این متخصص حوزه بهداشت روان درباره محرک‌هایی که آستانه تحمل را پایین می‌آورند گفت: خستگی، فشار کار زیاد، استرس، اضطراب، افسردگی، مشکلات در روابط بین فردی، آلودگی‌های صوتی و هوا و بیماری‌ها، آستانه تحمل را پایین می‌آورد.

وی با تأکید بر نقش زنان برای برقراری آرامش در منزل و توجه به آستانه تحمل همسر خود اظهار داشت: وقتی همسرتان از راه می‌رسد با او درباره مسائل روزمره صحبت نکنید زیرا خسته است و آستانه تحمل پایینی دارد. اجازه دهید دست و صورت خود را بشوید و چای بنوشد سپس با او درباره مسائلی که در طول روز اتفاق افتاده است صحبت کنید، همچنین از طرح موضوعات ناخوشایند وقتی که همسرتان گرسنه است به شدت بپرهیزید.

این متخصص حوزه بهداشت روان با اشاره به تأثیر فرهنگ بر میزان آستانه تحمل افراد ادامه داد: هر چند فردی که خسته و گرسنه است آستانه تحمل پایینی دارد، اما فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی ما  که از فرهنگ غربی‌ها متفاوت است تأکید می کند که به شبکه ارتباطی و اجتماعی بها دهیم، مثلا اکثر والدین دوست دارند وقتی فرزندشان ابه خانه می‌آید با او درباره مسائل روزمره صحبت کنند و در این میان ممکن است  فرزند دوست نداشته باشد کسی با او حرف بزند،‌دانستن این نکته ضروری است که دین مبین اسلام تاکید می‌کند که به پدر و مادر خود «اف» نگویید.

وی افزود: والدین باید در شیوه‌های فرزندپروری خود به فرزندان‌شان آموزش دهند که آستانه تحمل بیشتری داشته باشند.

وی با ذکر مثالی از زندگی حضرت یوسف (ع) گفت: وقتی پدر بزرگوار حضرت یوسف (ع) از کنعان به مصر می‌آمدند، ایشان تا پیش پای پدر با اسب رفتند و سپس پیاده شدند به همین دلیل پیامبری از خاندان ایشان رفت، این موضوع نشان می‌دهد که باید در برابر والدین نکاتی را رعایت کنیم.

این روانشناس تأکید کرد: متأسفانه به دلیل تهاجم فرهنگی مفاهیم غنی اسلامی ایرانی به فرزندان آموزش داده نمی‌شود، ممکن است فرزند در طول روز در خانه نباشد و وقتی به خانه بیاید و در حال استراحت و صرف غذا است پدر و مادر او بخواهند قدری با او درددل کنند بهتر است به فرزندان خود یاد دهیم تا تحملشان را افزایش دهند و ضمن صرف غذا به حرفهای دیگران نیز گوش دهند زیرا آستانه تحمل با تمرین بالا می‌رود.

وی افزود: همچنین خواندن نماز تسلیم در پیشگاه وجودی است که او را نمی‌بینیم اما او را حس می‌کنیم،‌ همچنین روزه و  به تعویق انداختن نوشیدن آب و خوردن غذا موجب بالا رفتن آستانه تحمل می‌شود.

وی ادامه داد: افراد می‌توانند فایل‌های صوتی قرآن و ادعیه‌ را در گوشی‌های تلفن همراه خود بریزند و وقتی در وسایل نقلیه عمومی هستند آن را بشنوند.

این روانشناس اذعان داشت: متأسفانه برخی رعایت شرایط همسایه خود را نمی‌کنند و به محض اینکه صدای گریه فرزند ‌آنها را می‌شنوند صدای اعتراضشان ساختمان را برمی‌دارد در حالی که دین مبین اسلام به همسایه‌داری نیز تأکید کرده است، هر چند حفظ آرامش در ساختمان جزو حقوق مسلم همسایه‌ها و ساکنان است اما می‌توان شرایط دیگران را نیز در نظر گرفت و خودمان را جای آنها بگذاریم.

وی خاطر نشان کرد: رفتار والدین در برخورد با این موارد می‌تواند آستانه تحمل بالا را به فرزندان نیز آموزش دهد. به یاد داشته باشید که فرزندان رفتارهای والدین خود را مشاهده می‌کنند و آنها را یاد می‌گیرند،‌ والدینی که آستانه تحمل بالا را به فرزندان خود یاد می‌دهند در وهله اول به نفع خود کار کرده‌اند چرا که فرزندانشان رفتار پسندیده‌ای با آنها در زمان کهولت خواهند داشت زیرا در کودکی تحمل و احترام را آموخته‌اند.

چهار سبک فرزندپروری/کودکان لوس، پر توقع و بی اراده تربیت نکنیم

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس با معرفی ۴ سبک فرزندپروری، کودکان لوس، پرتوقع، بی‌دست و پا و بی اراده را ناشی از سبک فرزندپروری سهل گیرانه عنوان کرد و از والدین خواست تا ۲ سال و نیم بعد از تولد تمام خواسته‌های فرزند خود را بپذیرند.

امیرمحمد شهسوارانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: خانواده معمولاً دارای هسته‌ای است که از دو جنس مکمل تشکیل می‌شود که این افراد با پیوند سببی با یکدیگر ارتباط پیدا می‌کنند و سایر افراد بر اساس پیوند سببی و نسبی به یکدیگر وصل می‌شوند.

وی افزود: اگر خانواده هسته‌ای باشد شامل پدر، مادر و فرزند خواهد بود و اگر قرار باشد خانواده به طوری گسترده تشکیل شود علاوه بر والدین و فرزندان پدر‌بزرگ، مادر‌بزرگ و عمو‌زاده‌ها نیز در کنار هم زندگی خواهند کرد.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: در حال حاضر به دلیل زندگی مدرن و محدود شدن فضاها خانواده‌ها به نوع هسته‌ای تبدیل شده‌اند.

وی افزود: کارکرد خانواده‌ها تولید نسل آینده است و مهمترین فاکتور خانواده بحث انتقال فرهنگ به نسل آتی است که حداقل ۱۴ آیتم اصلی دارد. زبان‌آموزی، فرآیند اجتماعی شدن، نحوه تفکر، علم‌آموزی، آشپزی، تبادلات اجتماعی و نحوه تولید سرمایه که شامل مالی، فرهنگی و اجتماعی می‌شود جزو این آیتم‌ها هستند.

این روانشناس تأکید کرد: راهکار انتقال فرهنگ، تولید مثل است تا افرادی به عنوان فرزند به وجود آمده و جامعه‌پذیری در آنها شکل گیرد. فرزند‌آوری در متن فرآیند گسترده انتقال فرهنگ است بنابراین والدین نقش مهمی در اعتلای فرهنگ جامعه دارد.

وی افزود: مهمترین راه انتقال فرهنگ از طریق آموزش‌های اجتماعی، سبک فرزند‌پروری است که شامل روش‌هایی برای انتقال فرهنگ به نسل آینده است.

این متخصص حوزه بهداشت و روان تصریح کرد: فرهنگ عبارت است از هر چیزی که در جامعه از نسلی به نسل بعدی انتقال می‌یابد که این انتقال بدون دخالت عوامل ژنتیکی و وراثتی است. در واقع سبک فرزند‌پروری شامل رفتارهای والدین با فرزندان می‌شود و بخش عمده آن الگوهای والدین است که در ابعاد اجتماعی و فرهنگی نشان داده می‌شود.

وی افزود: مهم نیست والدین به فرزند خود چه می‌گویند مهم این است که آنها چه می‌کنند مثلاً چنانچه والدینی فرزندان خود را از دروغگویی منع کنند اما خود آنها در حضور فرزندانشان دروغ بگویند این صفت را در آنها درونی می‌کنند.

این متخصص حوزه بهداشت و روان با اشاره به ۴ سبک فرزند‌پروری گفت: در سبک فرزند پروری دیکتاتوری، والدین مشغول امر و نهی به فرزندان هستند و آنها حق اظهار‌نظر ندارند. در واقع باید تمام خواسته‌های والدین را بدون چون و چرا محقق کنند. در این سبک فرزند‌پروری انتظارات والدین بالا است اما آنها پاسخگوی سوالات فرزندان نیستند.

وی ادامه داد: سبک فرزند‌پروری قاطع و اطمینان‌بخش شبیه سبک دیکتاتوری است زیرا والدین نظرات خود را اعمال می‌کنند اما در آن فرصتی برای سوال و جواب با فرزند خود می‌گذارند و خود را ملزم به دادن توضیحات لازم به فرزندان می‌کنند. در این نوع سبک فرزند‌پروری انتظار از فرزند بالا است اما به همان میزان والدین خود را مقید به دادن پاسخ به فرزندان خود می‌کنند.

این متخصص حوزه بهداشت روان اظهار داشت: در سبک فرزند‌پروری سهل‌‌‌‌‌‌گیرانه والدین پاسخگویی بالایی نسبت به فرزند خود دارند اما انتظار خاصی از او ندارند و در همه جا از او حمایت می‌کنند. معمولاً این نوع سبک فرزند‌پروری در مورد تک‌فرزندان اتفاق می‌افتد و به محض اینکه کودک گریه می‌کند والدین آنچه او می‌خواهد را در اختیار فرزند خود قرار می‌دهند.

وی افزود: سبک غفلت نوعی سبک فرزند‌پروری است که در آن نه انتظاری وجود دارد و نه پاسخگویی‌ای. معمولاً والدین فقط به تولید نسل پرداخته و خدمات لازم را به فرزندان خود ارائه نمی‌دهند.

این روانشناس تأکید کرد: تک‌فرزند‌ها در صورتی کودکانی لوس، پرتوقع، بی‌دست و پا و ناتوان در اراده خود بار می‌آیند که پدر و مادر سبک فرزند‌پروری سهل‌گیرانه را در پیش گیرند زیرا در این روش والدین متمرکز بر خواسته‌های فرزندان خود هستند.

معمولاً این والدین زمانی که با فرزندان خود از مقابل فروشگاه‌های اسباب‌بازی‌فروشی رد می‌شوند در مواجهه با گریه فرزند خود تن به خواسته او می‌دهند و اسباب‌بازی موردنظر را برای فرزند خود تهیه می‌کنند.

وی ادامه داد: تحقیقات نشان می‌دهد که والدین باید به خواسته‌های فرزندان خود تا وقتی آنها به سن ۲ سال و نیم می‌رسند تن دهند اما بعد از آن باید به نیازهای اجتماعی فرزندان نیز توجه کرد و صبر کردن را به آنها آموزش داد.

همچنین کودک باید بیاموزد تا در مجالس شادی بخندد و در مجالس عزا رفتاری مناسب داشته باشد این رفتارها در جهت همبستگی اجتماعی است و آن را می‌توان در سبک فرزند‌پروری قاطع و اطمینان بخش مشاهده کرد در این سبک در حالی که کیفیت آموزش بالاست انتظارات نیز بالا خواهد بود.

این متخصص حوزه بهداشت روان با تأکید بر عدم تهیه تجهیزات رایانه‌ای از سوی والدین به فرزندان اظهار داشت: خرید برخی تجهیزات رایانه‌ای برخلاف واقعیت مغز و بدن است زیرا مغز را از کار می‌اندازد و فرد‌گرایی را در کودک آموزش می‌دهد زیرا کودک یاد می‌گیرد تا با آن ابزار ارتباط برقرار کند.

وی خاطرنشان کرد: والدین نباید تسلیم خواسته‌های نابجای فرزندان شوند. وقتی تعداد فرزندان بیش از یکی باشد به دلیل سرویس‌دهی والدین به فرزندان معمولاً تسلیم فرزند نمی‌شوند اما وقتی یک فرزند در خانواده وجود دارد محلی برای سبک فرزند‌پروری سهل‌گیرانه است.

ننوشتن مشق، واکنش کودکان به توهین

شهریور ۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

روانشناس کودک با تأکید بر توجه والدین و اولیای مدرسه به اختلالات یادگیری و درمان آن در سال‌های ابتدایی گفت: اگر کودک نتوانست الفبا را یاد بگیرد، آن را با خمیر درست کنید یا از او بخواهید تا آنها را روی شن بنویسد.

بدرالسادات همایونیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به ناتوانی‌های یادگیری به عنوان یکی از دلایل افت تحصیلی در کودکان و نوجوانان اظهار داشت: اگر معلمی بتواند در محیط مدرسه و در سالهای ابتدایی مشکلات یادگیری را کشف کند و کودک را به دلیل این مشکلات سرزنش نکند در حل این مسئله بسیار مؤثر خواهد بود.

وی با اشاره به نقش والدین به ویژه مادران در شناسایی مشکلات یادگیری کودکان گفت: نقش مادر در این زمینه بسیار اهمیت دارد، مادر و معلم می‌توانند در شناسایی و درمان اختلالات یادگیری گام‌های مؤثری بردارند.

همایونیان افزود: گاهی ضعف جسمانی و فیزیکی دانش‌آموز که عمدتاً ناشی از فقر آهن، ویتامین‌ها و املاح معدنی است موجب می‌شود تا نتواند انرژی کافی برای یادگیری داشته باشد. همچنین کودکانی که موقع تماشای تلویزیون نزدیک می‌روند باید به لحاظ دیداری و شنوایی بررسی شوند این موارد به کودک بی‌انگیزگی می‌دهد و موجب خستگی او می‌شود.

این روانشناس کودک تصریح کرد: ناتوانی در یادگیری ممکن است در کودکی بر اثر تشنج و تب ایجاد شده باشد. گاهی والدین به فرزند بزرگتر توجه می‌کنند اما به فرزندان دیگر توجه لازم را ندارند، از طرفی گاهی اشکال در کارکردهای فضایی موجب افت تحصیلی می‌شود و اگر متخصصان این موضوع را به خانواده‌ها بگویند و آنها نیز در زمینه درمان با متخصصان حوزه بهداشت روان همکاری کنند،‌اختلال درمان می‌شود.

وی افزود: یادگیری از انسجام تمام حواس محقق می‌شود این حس‌ها موجب تحریک بخش‌هایی از مغز و تسهیل در یادگیری می‌شوند. اگر هر کدام از این نقاط دچار مشکل شود اختلال یادگیر ایجاد می‌شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: طعنه زدن کلامی و رفتاری موجب می‌شود تا کودک احساس حقارت و ناکامی ‌کند و در او این تفکر به وجود آید که باهوش نیست و این سرزنش‌ها در نهایت راهی برای افت یا ترک تحصیلی شود، از طرفی حرف‌هایی که ما به کودک می‌زنیم در او هیجانات منفی و ترس ایجاد می‌کند، معمولاً‌ در این شرایط کودک تکالیف درسی خود را انجام نمی‌دهد و با این روش به توهین‌هایی که به او می‌شود پاسخ می‌دهد.

وی گفت: عزت نفس و اعتماد به نفس پایین ناشی از مشکلات یادگیری کودک است، گاهی اوقات علت افت تحصیلی، اختلالات عاطفی و محرومیت‌های فرهنگی و اقتصادی است باید در درجه اول مشکل کودک بررسی شود و سپس درمان آغاز شود، همان طور که اشاره شد ابتدا چنانچه از نظر جسمی مشکلی وجود دارد باید او را درمان کنیم و سپس به درمان ناتوانی‌های یادگیری بپردازیم.

این متخصص حوزه بهداشت روان تصریح کرد: ممکن است کودک در خواندن و هجی‌ کردن مشکل داشته باشد حتی ممکن است کودک علاقه و انگیزه اش را از دست بدهد، در این موارد با ایجاد انگیزه‌ای که متخصصان انجام می‌دهند می‌توانند کودک را درمان کنند.

این روانشناس کودک گفت: باید کودک را تشویق کرد تا با روش‌هایی سطح دقت و توجه خود را بالا ببرد، از طرفی باید علت را پیدا کنید، مثلاً اگر کودک نتوانست الفبا را یاد بگیرد آن را با خمیر درست ‌کنید یا از او بخواهید تا آنها را روی شن بنویسد، بعد از یادگیری حروف الفبا اتفاق خوبی که می‌افتد این است که کودک می‌تواند کاری را که تا دیروز نمی‌توانسته انجام دهد به اتمام برساند و این مسئله در روحیه او مؤثر است.

وی خاطرنشان کرد: گاهی لازم است چیزهایی را که کودک بلد است برای او تکرار کنیم تا بداند که بعضی چیزها را می‌داند از طرفی تقویت حواس پنج‌گانه موجب می‌شود تا افت تحصیلی کاهش پیدا کرده و ناتوانی‌های یادگیری برطرف شود به شرط اینکه به موقع باشد و والدین و اولیای مدرسه نسبت به این اختلالات آگاهی داشته باشند و آنها را به موقع تشخیص دهند تا به دوران دبیرستان نرسد، همچنین گاهی گویش معلم در افت تحصیلی مؤثر است که باید به این نکته نیز توجه شود.

تاثیر منفی بازی های رایانه ای بر نقاشی کودکان

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

به گزارش ایرنا از دانشگاه تربیت مدرس، با توجه به گسترش و نفوذ روز افزون بازی های رایانه ای در جهان معاصر و تبدیل آن به یکی از پررنگ ترین ابزار سرگرمی کودکان، به نظر می رسد این ابزار با تاثیرگذاری بر ساختار بصری نقاشی کودکان، عناصر بصری را به سمت داده های مجازی تعریف شده، سوق می دهد، این ابزار کودک را از فضاهای واقع گرایانه دور می کند و به این شکل، خلاقیت و ساختار روانشناختی نقاشی کودک را نیز متاثر می سازد.

پژوهشگر و کارشناس ارشد رشته نقاشی درخصوص طرح تحقیقاتی خود توضیح داد:در انجام این پژوهش، با توجه به مطالعات و تحقیق های چند دهه گذشته در خصوص نقاشی کودک، بررسی هایی در مورد تکامل نقاشی کودک و خصوصیات آن در هر گروه سنی انجام شد.

عرفان شهیاد افزود: همچنین در راستای اخذ اطلاعات لازم از طریق تکمیل پرسشنامه در بین ۱۲۶ کودک دبستان پسرانه واقع در منطقه ۱ تهران، ۲۰ کودک شش تا ۱۰ ساله در دو گروه ۱۰ نفره جهت انجام تست نقاشی انتخاب شدند و نقاشی های مورد نظر با توجه به رده بندی سن کودکان در نظریه های گوناگون درخصوص نقاشی کودک و ادراکات تصویری تحلیل شد.

وی درباره نتایج حاصل از این تحقیق بیان داشت: نتایج به دست آمده نشان می دهد تفاوت معناداری بین نقاشی های کودکان دو گروه انتخابی با در نظر گرفتن مدت زمان بازی آنها با بازی های رایانه ای وجود دارد.

شهیاد خاطرنشان کرد: بررسی نقاشی کودکان با توجه به گروه سنی، رده بندی شده است که در هر گروه و رده سنی مشخص، گونه ای از ساختارهای بصری خاص وجود دارد که علم روانشناختی نقاشی کودک براین گونه ساختارها استوار است.

این پژوهشگر یادآور شد: پژوهش حاضر نشان داد که استفاده زیاد از بازی های رایانه ای باعث اختلال در شکل گیری ساختار نقاشی کودکان می شود.

این پژوهش با راهنمایی دکتر محمد کاظم حسنوند و با مشاوره دکتر مریم اسماعیلی نسب از اعضای هیات علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است.

نزاع‌ والدین باعث افت تحصیلی دانش‌آموزان می‌شود

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس، رویکرد فرهنگی غالب، عدم جذابیت کتاب‌های درسی، نظارت کم والدین، مشکلات حاشیه‌ای و اختلالات روانی مانند بلوغ، طلاق روانی پدر و مادر، درآمد پایین آنها و نزاع‌های والدین را جزو دلایل افت تحصیلی عنوان کرد.

حجت‌اله فراهانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در پاسخ به سوال یکی از شهروندان درباره دلایل افت تحصیلی در کودکان و نوجوانان اظهار داشت: افت تحصیلی در همه کشورهای دنیا وجود دارد و در مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است، متأسفانه امروز با افت تحصیلی کیفی مواجه هستیم مثلاً در حال حاضر دانشجویانی هستند که به لحاظ کیفی دچار مشکل هستند و عمده‌ترین دلیل آن نیز فشار جامعه برای وارد شدن در دانشگاه با وجود بی‌علاقگی است.

وی افزود: برخی دانش‌آموزان در ظاهر واحدهای درسی را پاس می‌کنند، اما کیفیت پایینی در اطلاعات آنها وجود دارد.

این متخصص حوزه بهداشت روان یکی از دلایل افت تحصیلی را رویکرد فرهنگی غالب دانست که بر اساس آن دانش‌آموزان ارزیابی مقایسه‌ای میان افراد تحصیلکرده با شرایط اجتماعی و اقتصادی پایین نسبت به افراد تحصیل نکرده ثروتمند دارند.

وی ادامه داد: برخی دانش‌آموزان دچار درماندگی آموخته شده مشاهده‌ای می‌شوند یعنی افراد درس خوانده‌ای که در امور زندگی خود دچار مشکل هستند را با افرادی که تحصیل نکرده اما ثروت زیادی دارند مقایسه می‌کنند و به این نتیجه می‌رسند که ادامه تحصیل آنها را به رفاه و ثروت نمی‌رساند.

این روانشناس تأکید کرد: نسل جدید ممکن است تحصیل را مسئله‌ای فرسایشی تلقی کنند بنابراین انگیزه‌ای برای درس خواندن نداشته باشند.

وی با اشاره به فقدان جذابیت کتاب‌های درسی گفت: دلیل دوم نبود جذابیتی است که در طراحی کتاب‌های درسی و محتوای آنها وجود دارد. هر قدر محتوای کتب تحصیلی پیوند قوی‌تری با دنیای واقعی داشته باشد جذابیت بیشتری برای دانش‌آموز ایجاد می‌کند.

این متخصص حوزه بهداشت روان، نظارت کم والدین را دلیل سوم افت تحصیلی عنوان کرد و افزود: متأسفانه در حال حاضر نظارت والدین سازنده نیست. والدین بیشتر دنبال حواشی هستند و درصدد پیدا کردن مدرسه‌ای اسم و رسم‌دار برای فرزندان خود هستند اما بر نحوه تحصیلی آنها نظارت نمی‌کنند. یکی از این موارد بررسی تعداد غیبت‌ها و علت آنها است.

وی اذعان داشت: چنانچه با افت تحصلی فرزند خود مواجه شدید شخصیت او را تحت تأثیر قرار ندهید زیرا موجب استرس بیشتری در او شده و این موضوع بر افت تحصیلی خواهد افزود.

این روانشناس برنامه‌ریزی مرحله به مرحله توسط مشاوران تربیتی را امری نادرست تلقی کرد و اظهار داشت: دانش‌آموزان باید برای خود برنامه‌ریزی کنند زیرا مشاور از شرایط زندگی آنها باخبر نیست. برنامه‌ریزی قدم به قدم باید توسط دانش‌آموز انجام شود و مشاور به رهنمودهای کلی بسنده کند.

وی خاطر نشان کرد: گاهی علت افت تحصیلی مشکلات حاشیه‌ای و اختلالات روانی مانند بیش‌فعالی و کمبود توجه، بلوغ، جابه‌جایی محل زندگی و مدرسه، تغییر مقطع تحصیلی، طلاق روانی پدر و مادر، درآمد پایین آنها و نزاع‌های والدین است.

اگر قصد طلاق دارید، با کودکتان در میان بگذارید

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

کراهت پدیده طلاق بر هیچ کس پوشیده نیست، ولی این مسئله معضل و واقعیت امروز جامعه ماست.
دکتر مهدی دوایی، روانشناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: طبق یک تحقیق بین یک گروه از کودکان طلاق که والدین ضمن حفظ نقش پدر و مادری خود، بدون درگیری از هم جدا شده‌اند، و گروهی که کودکان شاهد دعوا و کشمکش بین والدین بودند مشاهده شد کودکان گروه اول، در مقایسه با گروه دوم، موفق‌تر و از نظر سلامت و روان در وضعیت مطلوب‌تری قرار دارند.

دکتر دوایی ادامه داد: این مطلب به معانی مطلوب جلوه دادن طلاق توافقی و بدور از کشمکش نیست. ولی از آنجایی که این واقعیت تلخ جامعه است، نحوه و شرایط جدایی والدین بسیار مهم است. والدین باید نقش خود را به عنوان پدر یا مادر حفظ کنند.
یکی از اشتباهات بسیاری از پدرومادرها پس از جدایی، توضیح و تلاش برای اثبات بی‌گناهی خود در جدایی برای کودک هست و سعی می‌کنند کودک را به سمت خود بکشند. درصورتیکه این مسئله بسیار به ضرر کودک است.

این روانشناس با تأکید بر این مطلب که “پدر و مادر خوب بودن” در اولویت قرار دارد گفت: از سنین ۷-۶ سالگی، می‌توان با کودکان در مورد جدایی صحبت کرد و توضیح داد که شرایط طوری است که پدر و مادر نمی‌توانند باهم زندگی کنند ولی این اطمینان خاطر را  به کودک بدهند که آنها تا ابد پدر و مادر او باقی می‌مانند و تا هر وقت که او بخواهد در کنارش هستند.
با این نوع رفتار تا حد زیادی اضطراب از دست دادن پدر یا مادر از کودک گرفته می‌شود و هرگز در حضور کودک از والد دیگر بدگویی نکنند.

کودکان وابسته به والدین، ترسوتر هستند

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

عواملی می تواند کودک را در مسیر ترس از چیزی قرار دهد که وابستگی به پدر و مادر در سنین کم مهم ترین علت بروز ترس‌ها است.
ناصر قاسم زاده روانشناس بالینی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: اکثر کودکان در این دوره با ترس مواجه هستند و گاها خانواده‌هایشان هم با این ترس درگیر می شوند.

وی افزود: ترس‌ها ارتباط مستقیم با اعتماد به نفس دارند، هر چند میزان اعتماد به نفس در کودکان بیشتر باشد، زمینه‌های تاثیر ترس کاهش پیدا می‌کند، بنابراین باید نقش عمده و تاثیر گذار خانواده ها را هم در نظر گرفت.

قاسم زاده اذعان داشت:همانطور که می دانید دوره کودکی از دوران بسیار مهمی برای رشد و نمو است، تمامی بازخوردهایی که والدین در ارتباط با کودک خود نشان می‌دهند، می تواند کودک را دچار سردرگمی کند، باید تلاش کرد که کودک به خودباوری برسد.
به داشته‌هایش ایمان بیاورد و روی پای خویش بایستد، نکته مهم این است که وابستگی به والدین هم علت مهم  و تاثیر گذار ایجاد ترس است اما توصیه این است که والدین پس از مشاهده ترس بیش از حد کودک به یک روانشناس مراجعه تا علت را جویا شود و درمان را در بر گیرد، چرا که ممکن است این ترس با کودک بزرگ شود.

شش رمز موفقیت در کار

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

کسب موفقیت در همه ی زمینه ها چه تحصیل، زندگی شخصی و تجارت و کسب و کار از اهمیت زیادی برخوردار است. همه برای رسیدن به موفقیت تلاش میکنند و البته برای کسب موفقیت از برنامه ریزی خوب هم در زندگی و هم در کار استفاده میکنند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، برای رسیدن به موفقیت تلاش و پشتکار اولین چیزی است که باید از آن بهرمند شویم همچنین مطالعه و کسب علم و دانش و تجربیات هم میتواند به ما کمک کند تا زودتر به موفقیت برسیم.

برای موفق شدن در کار و شغلی که داریم چه به عنوان کارفرما و یا کارمند ابتدا باید علاقه و انگیزه ی کافی برای کار وجود داشته باشد افرادی که با علاقه مشغول به کار میشوند معمولا موفقیت بیشتری کسب میکنند و راحت تر میتوانند با چالش های کاری مقابله کنند بنابراین انگیزه و علاقه لازمه ی موفقیت در کسب و کار است. اما ۶ رمز موفقیت در کار به ما کمک کند تا زودتر بتوانیم با تلاش و پشتکار زیاد به نتیجه ی خوب برسیم.

۱ – نظم و ترتیب در کار
برای شروع هر کاری یک اهدافی وجود دارد اهدافی که میخواهیم در کسب و کارمان به آن دست یابیم را باید برای خودمان تعریف کنیم. داشتن نظم و ترتیب در کار ابتدا با نوشتن اهداف آغاز میشود پس از آن باید برای رسیدن به این اهداف یک برنامه ریزی منظم و خوب داشته باشیم تا با استفاده از آن بتوانیم به اهداف خود دست پیدا کنیم. یک برنامه ریزی منظم که در جهت رسیدن به اهداف ما باشد در این برنامه ریزی باید آنچه را که به بهتر شدن تجارت و کسب و کار کمک میکند را یادداشت کنید مثلا شناخت مصرف کنندگان، نیازهای آنها، رقبا، خدمات و محصولاتی که ارائه میدهیم و… باید در برنامه ریزی که داریم به صورت منظم نوشته شوند تا با استفاده از آن به ترتیب بتوانیم کسب و کار خود را رو به جلو ببریم.

۲ – تلاش و جدیت
برای رسیدن به موفقیت باید تلاش و پشتکار فراوان داشت باید سعی کنیم که در آن تجارت و کسب و کاری که داریم بهترین باشیم داشتن بهترین عملکرد در کار و ارائه بهترین محصولات با کیفیت بالا از جمله مواردی است که نیاز به تلاش و جدیت در کار دارد. جیم کولین نویسنده ی کتاب های مختلف در زمینه ی موفقیت تجارت ها معتقد است که برای موفق شدن در کار باید به ۳ نکته توجه کرد: ۱- کار کردن با علاقه  ۲ – تولید محصولاتی که بتواند در نهایت ما را به اهداف مالی خود و موفقیت های آن نیز برساند.

۳ – مقابله با چالش های کاری
در هر کار و تجارتی مشکلات و چالش ها وجود دارند بنابراین باید با استفاده از تجربیات خود از موانع کاری عبور کنیم و همچنین تشخیص راه هایی که سرعت عمل ما را در کار افزایش میدهد یک فاکتور مهم برای از بین بردن چالشها است که بتوانیم زودتر به اهداف خود برسیم.

۴ – خلاقیت
تجارت های موفق همگی دارای خلاقیت هستند. خلاقیت باعث ایجاد تنوع در محصولات و خدماتی است که یک تجارت آنها را ارائه میدهد. تمرکز روی این اصل مهم میتواند به ایجاد محصولی با کیفیت و تنوع بالا کمک کند که وقتی محصولات از کیفیت خوب برخوردار باشند قطعا میزان مصرف کنندگان بیشتر میشود و در نهایت درآمد زایی یک تجارت افزایش می یابد. هر چقدر که توانایی بیشتری در ایجاد خلاقیت در کار داشته باشیم موفق تر خواهیم بود.

۵ – تمرکز
تمرکز کردن روی اهداف در کار و همچنین روی بهتر کردن نوع کار و گسترش آن از دیگر عواملی است که به موفقیت یک تجارت کمک میکند. بهترین روش برای تمرکز بیشتر در کار این است که برنامه ریزی روزانه برای انجام کارهای خود داشته باشید. مثلا هر روز برنامه ریزی روز بعد را انجام دهید تا نظم و تمرکز در کار افزایش یابد.

۶ – تشویق و ترغیب
تشویق و ترغیب و انگیزه دادن به کارمندان و تیم کاری به موفقیت بیشتر کمک میکند. در اصل اشتیاق کافی برای انجام کار راه رسیدن به موفقیت را آسان تر میکند. تشویق و ترغیب برای ایجاد تنوع در کار، گسترش و توسعه آن همگی نیاز به تشویق و ترغیب کافی دارد.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ

استرس های تمام ناشدنی زنان، تهدیدی جدی در محیط کار

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک مطالعه جدید نشان می دهد که در شرایط کاری یکسان زنان سطوح بالاتری از استرس را نسبت به مردان تجربه می کنند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، به گفته محققان، در محیط کاری فشار ها و استرس های روحی و روانی در خانم ها بیشتر است و همین امر سب کاهش کارایی آن ها می شود.

تیم تحقیقاتی، از جمله سوزان R. فیسک، کاندیدای دکترا در رشته جامعه شناسی در دانشگاه استنفورد، CA، به تازگی یافته های خود را در نشست سالانه ۱۰۹ انجمن جامعه شناسی آمریکا ارائه کرده است و نشان می دهد که در شرایط ترکیبی از مهارت و شانس زنان نسبت به مردان عقب ترند و همین امر باعث می شود حضور در اجتماع پس از مدتی برای آن ها خسته کننده و تکراری باشد.

او اشاره می کند که یک وضعیت مخاطره آمیز است که معمولا با تعهدات فیزیکی و یا مالی وجود اما می گوید که بسیاری از ما به صورت مکرر در شرایط مخاطره آمیز درگیر. قرار دادن به جلو یک ایده در یک جلسه کار در مقابل از همکاران می تواند یک وضعیت خطرناک است، به عنوان مثال، و یا کارهای داوطلبانه را برای یک ماموریت به چالش کشیدن در محل کار.

این تیم با انجام یک آزمایش آنلاین مربوط به بزرگسالان آمریکایی بین سنین ۱۸ و ۸۱ سال دریافتند زنان و مردان از یک جلسه کار ایده های متفاوتی دارند.

شرکت کنندگان با مجموعه ای از حالات محل کار که یا مخاطره آمیز و یا غیر مخاطره آمیز بود روبرو شدند. به عنوان مثال، در یک سناریو از شرکت کنندگان خواسته شد تصور آنها در یک جلسه گروه  که در محل کار بودند را بیان کنند. برخی از شرکت کنندگان معتقد بودند که هیچ گونه قضاوتی نمی توانند داشته باشند در حالیکه سایر شرکت کنندگان نظرات و عقاید مختلفی را بیان کردند.

محققان دریافتند، که زنان در آزمون در حالات روحی مخاطره آمز  ۱۳٫۶ درصد اضطراب بیشتری دارند در حالیکه آقایان در حالت روحی آرام تری قرار داشتند.

تا رسیدن به خوشبختی فقط شش قدم فاصله دارید

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

واقعا چه چیزهایی را در زندگی باید بپذیریم و چه مسائلی را باید تغییر دهیم تا بتوانیم عمری طولانی داشته باشیم و از زندگی لذت ببریم؟
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، واقعا چه چیزهایی را می‌توان تغییر داد؟ از جمله چیزهایی که می توان تغییر داد، بیماری‌های شایع دوران سالمندی، ناراحتی‌های قلبی عروقی، سکته قلبی و مغزی، پوکی‌ استخوان، زوال عقل، افسردگی و سرطان است.

یکی از مهم‌ ترین عوامل فردی دخیل در سلامت و طول عمر، وراثت است. ما از ژن‌ها نمی‌توانیم فرار کنیم اما با تغییر روش زندگی می‌توانیم احتمال بروز برخی از بیماری ها را به میزان زیادی کاهش دهیم.

تحقیقاتی که روی مردم ساکن در جزیره اوکیناوا صورت گرفته نشان می‌دهد، احتمال رسیدن سالمندان این منطقه به ۱۰۰ سالگی و ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی، سرطان‌ و ناراحتی‌های روحی روانی بسیار پایین است چون شهروندان اوکیناوا از رژیم غذایی متعادل و کم‌ چرب پیروی می کنند، ورزش می کنند و به کمک مدیتیشن و دعا از شدت اضطراب شان می کاهند.

پس ۶ قدم زیر را بپیمایید تا احساس خوشبختی کنید:

۱ – ورزش
۳۰ دقیقه ورزش، ۳ یا ۴ مرتبه در هفته می‌تواند سلامت جسمی را تضمین کند. تحقیقات اخیر نشان داده است احتمال ابتلا به ناراحتی‌های قلبی در زنانی که کمتر از یک ساعت در هفته پیاده‌روی می‌کنند، پایین‌تر از زنانی است که اصلا ورزش نمی‌کنند. انجام فعالیت‌های بدنی می‌تواند از بروز پوکی استخوان جلوگیری کرده و حتی به بهبود آن کمک کند. در عین حال از شکستگی استخوان‌ها در سالمندی پیشگیری می‌کند.

۲ – تغذیه و وزن
تنها راه سالم ماندن انسان تعادل در خوردن است نه پرخوری کردن. مصرف وعده‌های غذایی کم به همراه میوه و سبزی زیاد می‌تواند به تندرستی کمک کند. اسیدهای چرب امگا ۳ که در ماهی و روغن آن وجود دارد و فلاونوییدهای موجود در میوه و سبزی می‌توانند از بروز ناراحتی‌های قلبی و انواع سرطان‌ها بکاهند. نیازهای متابولیک (سوخت و ساز) انسان با افزایش سن کاهش می‌یابد، پس ضروری است که در دوران سالمندی میزان کالری دریافتی را کاهش ‌دهیم. با مصرف بیشتر سوپ می‌توانیم وزن خود را کاهش دهیم و با کمک عادات غذایی مناسب از چاق شدن پیشگیری کنیم.

۳ – روابط اجتماعی
بهترین راه سالم ماندن برقراری یک رابطه صمیمی است. برای برقراری رابطه با فردی که به او علاقه و اعتماد دارید و می‌توانید غم و شادی تان را با او شریک شوید، برای یکدیگر مطالب زیبا بخوانید و تلاش کنید حداقل یک بار در روز با هم بخندید.

۴ – دعا و مدیتیشن
به محیطی آرام و دوست‌داشتنی بروید. نفس عمیق بکشید و به هیچ‌چیز فکر نکنید. از خودتان راضی باشید. اگر هنوز موفق نشده‌اید بفهمید چرا متولد شده‌اید و روی زمین چه می‌کنید، با افراد دانا صحبت کنید یا قرآن بخوانید. به گروهی از افراد بپیوندید که در رابطه با اعتقاداتشان صحبت می‌کنند. به این ترتیب به اهمیت دعا و نیایش پی خواهید برد.

۵ – رهایی از استرس
گرچه داشتن مقداری استرس در زندگی ضروری است اما استرس زیاد و دایمی می‌تواند نابود کننده باشد. همیشه باید حد تعادل را نگه داشت. زندگی مثل یک کیک بزرگ است که حتی اگر چهره‌ای جدید داشته باشد یا مزه‌ای تازه به هر حال شیرین است و می‌توان از آن لذت برد.

۶ – ترک سیگار
اگر تلاش می‌کنید تمامی این موارد را رعایت کنید تا در کمال سلامت عمری طولانی داشته باشید، سیگار را هم کنار بگذارید. ۲۴ساعت پس از ترک سیگار، احتمال بروز ناراحتی‌های قلبی عروقی کاهش می یابد. وقتی به پزشک مراجعه کنید، متوجه می‌شوید فشارخون، کلسترول و تری‌گلیسیرید بدن تان طبیعی است. اگر الکل مصرف می‌کنید آن را نیز کنار بگذارید تا سرطان‌ از شما فاصله بگیرند.
وقتی استرس، سیگار و الکل را از خود دور کرده و به ورزش، تغذیه مناسب، نیایش و روابط اجتماعی روی آورید، مملو از انرژی شده و از زندگی و ساعات عمرتان لذت خواهید برد.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ

تحقیر کودکان، حس خودکمبینی را در آنها تقویت می‌کند

مرداد ۲۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

شاید کم نباشند والدین و مربیانی که تصور می‌کنند، تحقیر کودک و نوجوان نوعی تلنگر به وی و روشی برای تربیت است.

دکتر مهدی دوایی، روانشناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی‌، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: ریشه بسیاری از بیماری‌های روانی، حقارت است، در علوم روانشناسی، دو نوع حقارت از جمله حقارت سازنده و حقارت مخرب وجود دارد.
در حقارت سازنده، فرد خودش را نسبت به توانایی‌هایی که در وجودش دارد و بالقوه است، می‌سنجد و حقیر می‌داند و این نوع تحقیر، نوعی نیروی محرکه در فرد برای تلاش و تکاپوی بیشتر برای رسیدن به هدفش، ایجاد می‌کند.

دکتر دوایی، در ادامه گفت: متأسفانه بیشتر والدین، مربیان و حتی خود فرد، از تحقیر مخرب استفاده می‌کنند و با سرکوب اعتماد به نفس و القاء ارزش‌ها و احساسات منفی نه تنها زمینه‌های ایجاد رشد برای بالا رفتن توانایی‌های فرد، تقویت نمی‌شود، بلکه اعتمادبه‌نفس فرد بسیار کاهش پیدا می‌کند و به حس خودکم‌بینی می‌رسد.

این متخصص روانشناسی افزود: بهترین روش برای تقویت یک فرد این است که در ابتدا او را خودش و توانمندی‌ها و استعدادهای درونی‌اش مقایسه کنیم و در گام بعدی، زمینه‌های رشد و تعالی و شکوفایی توانمندی‌هایش را فراهم سازیم.

تکنیک هایی برای قدم گذاشتن در جاده آرامش

مرداد ۲۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

متخصصان سلامت مانند پزشکان و روان‌درمانگرها، می‌توانند تکنیک‌های مختلف آرامش را به شما بیاموزند. به‌طورکلی این تکنیک‌ها شامل تمرکز دوباره توجه به مسائل آرامش‌بخش و افزایش آگاهی شما از بدنتان است.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، تکنیک های آرامش می‌توانند نشانه‌های استرس را کم کنند و کمک می‌کنند از زندگی‌تان بیشتر لذت ببرید. وقتی با مسئولیت‌ها و کارهای زیاد مواجه می‌شوید، به‌کارگیری تکنیک‌های آرامش می‌تواند در زندگی‌تان موثر باشد. تکنیک‌های آرامش با کاهش ضربان قلب، کاهش فشارخون، کاهش سرعت تنفس، کاهش فعالیت هورمون‌های استرس و افزایش جریان خون به ماهیچه‌های مهم، به آرامش بیشتر و کاهش استرس کمک می‌کنند.

کاهش درد مزمن، بهبود تمرکز و خلق و خو، کاهش خستگی، عصبانیت و گیجی و افزایش اعتماد به‌نفس از دیگر مزایای استفاده از تکنیک‌های آرامش است که استرس را کم می‌کنند. برای اینکه بیشترین بهره را از تکنیک‌های آرامش ببرید، آنها را با دیگر روش‌ها مانند تفکر مثبت، ورزش، خواب کافی، ارتباط با دوستان و اقوام و مدیریت زمان به کار ببرید. متخصصان سلامت مانند پزشکان و روان‌درمانگرها، می‌توانند تکنیک‌های مختلف آرامش را به شما بیاموزند. به‌طورکلی این تکنیک‌ها شامل تمرکز دوباره توجه به مسائل آرامش‌بخش و افزایش آگاهی شما از بدنتان است.

تکنیک‌های آرامش به شما کمک می‌کند با استرس روزمره و استرس مرتبط با بیماری‌های خود مانند سرطان و درد مقابله کنید. برخی از این تکنیک‌ها عبارتند از:

آرامش خود به خود
این آرامش از درون شما برمی‌آید. در این تکنیک، باید از تصویرسازی و هوشیاری بدن برای کاهش استرس استفاده کنید. برای رسیدن به آرامش و کاهش تنش ماهیچه‌ها، کافی است کلمات را در ذهن خود تکرار کنید. مثلا ممکن است مکان آرامی را در ذهن خود تصور کنید و روی نفس کشیدن تحت کنترل و آرام، کاهش ضربان قلب و احساسات مختلف مانند ریلکس‌کردن دست‌ها یا پاهای خود تمرکز کنید.

آرامش پیشرونده عضلات
در این تکنیک روی کشیدگی و سپس رهایی عضلات تمرکز می‌کنید. این کار باعث می‌شود به تفاوت کشش و رهایی عضلات توجه کنید. یکی از این تکنیک‌ها، کشش و رهایی انگشتان پا و سپس گردن و سر است. حداقل ۵ ثانیه به عضلات خود کشش دهید و ۳۰ ثانیه آنها را رها و این کار را تکرار کنید.

تصویرسازی
در این تکنیک یک تصویر از مسافرت به جایی امن و آرام در ذهنتان بسازید. در حین تصویرسازی، سعی کنید از همه حواس خود از جمله بینایی، بویایی، شنوایی و لامسه استفاده کنید. مثلا اگر تصور می‌کنید در کنار اقیانوس به آرامش رسیده‌اید، به بوی آب شور، صدای امواج و گرمای خورشید روی پوست خود فکرکنید.

سایر تکنیک‌ها
تنفس عمیق، هیپنوتیزم، ماساژ، مدیتیشن، تای‌چی، یوگا، موسیقی و هنردرمانی از دیگر تکنیک‌های آرامش است.
بد نیست از همین لحظه با به کار بردن این تکنیک‌ها آرامش را به زندگی خود بیاورید..

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ

پایان بگو مگو های خسته کننده با همسرتان با راهکاری ساده

مرداد ۲۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

اگر این روز ها کسل باشید احتمالا از اطرافیانتان توصیه هایی برای زود بیدار شدن و ورزش صبحگاهی می شنوید.مطالعات اخیر محققان نشان می دهد افراد در صبح ها خلق و خوی آرام تری دارند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، محققان در پژوهشی که در دنیای مجازی انجام دادند، این ادعا را تایید کرده و دریافته اند که سحر خیزی واقعا کلید شادی بیشتر است.

بررسی ها نشان می دهند، دانشمندان با بررسی رفتار کاربران شبکه های مجازی دریافتند آدم های ها در اول صبح خلق بالاتری دارند و آرام آرام در ساعت های بعدی از آن ها کاسته می شود.

از نظر محققان لحظه بعد از بیدار شدن، شادترین لحظه روز آدم ها است و بعد از ظهر ها افراد بیشتر از هر زمان دیگری احساس کسالت می کنند.همچنین مطالعات اخیر محققان نشان می دهد زن و شو هر ها برای صحبت درباره مساءل جدی زندگی شان بهتر است ساعاتی از صبحگاه را به این امر اختصاص دهند زیرا مغز در ارام ترین حالت خودش قرار دارد و پذیرش حرف و سخن در مغز بیشتر است.

هفت توصیه مهم برای داشتن رابطه صمیمانه با فرزندان

مرداد ۲۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

کودکانی که با والدین شان صمیمی هستند و از طرف آنها حمایت می شوند کمتر به مواد مخدر گرایش پیدا می کنند. نتایج پژوهش ها نشان داده داشتن ارتباط صمیمانه با والدین در دوران نوجوانی فرزندان اهمیت زیادی دارد.

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، باید برای ارتباط صمیمانه با فرزندان حد و مرز تعریف کرد. اگر بیش از حد به فرزندتان نزدیک شوید و رفتارها و اعمال کودکانی که با والدین شان صمیمی هستند و از طرف آنها حمایت می شوند کمتر به مواد مخدر و الکل گرایش پیدا می کنند. نتایج پژوهش ها نشان داده داشتن ارتباط صمیمانه با والدین در دوران نوجوانی فرزندان اهمیت زیادی دارد.

با این وجود، باید برای ارتباط صمیمانه با فرزندان حد و مرز تعریف کرد. اگر بیش از حد به فرزندتان نزدیک شوید و رفتارها و اعمال شان را کنترل کنید، عدم اعتماد به نفس شان را مشاهده خواهید کرد.

نتایج بررسی ها نشان داده، والدینی که با یکدیگر مشاجره و فرزندشان را تنبیه می کنند روابط سرد و خشمگنانه ای با فرزندان شان دارند. چنین روابطی خطر اعتیاد فرزندان را به مواد مخدر و الکل افزایش می دهد.

هفت توصیه برای برقراری و حفظ روابط گرم و صمیمانه با فرزندتان :
۱ – در فعالیت هایی که فرزندتان به آنها علاقه دارد – ورزش، موسیقی، هنر، تکنولوژی، سینما و … – مشارکت کنید. سرگرمی هایی که فرزندتان به آنها می پردازد را کشف کنید تا به وسیله آنها به او نزدیک شوید.

۲ – فرزندتان را تشویق کنید تا در فعالیت های فوق برنامه مشارکت کند. مشارکت در فعالیت های فوق برنامه، در حفظ تندرستی فرزندتان موثر است.

۳ – هنگام گفت و گو با فرزندتان خشم تان را کنترل کنید ( به عنوان مثال: به آرامی گفت و گو کنید، سعی کنید رفتار تدافعی نداشته باشید و به حرف های فرزندتان واکنش مثبت نشان دهید.)

۴ – برای حل و فصل چالش ها به فرزندتان کمک کنید.

۵ – تلاش کنید با فرزندتان ارتباط صمیمانه و صحیح برقرار کنید.

۶ – پس از کسب موفقیت به فرزندتان پاداش دهید و تشویق اش کنید. فعالیت های او را کنترل کنید و با طرح سوالات گوناگون سعی کنید از اتفاقاتی برایش افتاده آگاه شوید. اگر چنین نکنید، مشکلات نمایان می شوند.

۷ – به فرزندتان اجازه دهید مستقل بودن را تجربه کند. سعی کنید فرزندتان را به خانه علاقه مند و او را در مواجه با مشکلات یاری کنید. اجازه دهید فرزندتان با حفظ حد و مرزها همراه دوستان اش به گردش برود و تفریح کند. به او اجازه دهید تا درباره توقعات والدین اش حرف بزند و اظهار نظر کند. با این کار به او می آموزید هنگامی که از خانه و خانواده دور است اظهار نظر و از خود محافظت کند.

منبع: سیمرغ

نقش مخرب والدین در تأخیر ازدواج جوانان

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس گفت: پیام‌های اشتباه هویت جوانان را مخدوش می‌کند و به اعتماد به نفس آسیب می‌زند. یکی از دلایل تأخیر در ازدواج جوانان ضعف والدین در ندادن نقش جنسیتی به فرزندان است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس طاهره رنجبر کرمانی در دومین همایش  سبک زندگی در خانواده‌های عفت‌بنیان که امروز به همت سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ در بیمارستان طالقانی برگزار شد با اشاره به تعریف خانواده اظهار داشت: خانواده نظامی است که اعضای آن بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند و اگر یکی از اعضای خانواده دچار ناکامی شود سایرین نیز از او متأثر می‌شوند.

وی افزود: متأسفانه امروز از توجه به موضوع خانواده غافل شده‌ایم. بخشی از آن فردی، بخشی اجتماعی و بخشی نیز اقتصادی است، متأسفانه امروز مسائل اقتصادی را مهمتر از مسائل دیگر تلقی می‌کنیم.

این روانشناس ادامه داد: رشد ابعاد مختلفی دارد. در نسل‌های گذشته با توجه به فراوانی مرگ و میر و حوادث و موضوعات جسمی و توجه به این بعد در فرزندپروری اهمیت بسیاری داشت و خانواده‌ها در تلاش بودند تا فرزندانی سالم به لحاظ جسمانی پرورش دهند. بعد از آن با گذشت زمان رشد معنوی، اعتقادی، شخصیتی، روانی و اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.

این متخصص حوزه بهداشت روان با تأکید بر جنبه‌های مختلف رشد گفت: برخی از ما به رشد اجتماعی و علمی فرزندان خود بیشتر از سایر جنبه‌های آن توجه می‌کنیم.

وی با بیان «هوش اخلاقی» اظهار داشت: هوش اخلاقی بخشی از ساختار هوش است که به فهم و رعایت قانون مربوط می‌شود. معنای قانون از زمان بایدها و نبایدها شکل می‌گیرد که برای رشد اخلاقی لازم است.

وی با تأکید بر نقش خانواده در پذیرش قانون از سوی فرزندان گفت: خانواده نقش مهمی در آشنایی قانون و لزوم اجرای آن دارد. کودکی که معنای قانون را نفهمد سرخورده می‌شود. از طرفی خانواده‌ای که چارچوبی ندارد مانند کشوری است که نیروی انتظامی در آن وجود ندارد و در این حالت سیستم دچار فروپاشی می‌شود.

این روانشناس تأکید کرد: جایگاه نظم و ترتیب بخش مهمی است که باید در قبال آن مسئول بود و پشتکار داشته باشیم. هوش اخلاقی سطوح مختلفی دارد. بخشی از آن برای تنبیه، بخشی برای تشویق و بخشی نیز فراتر از تشویق است، عفت یکی از مراحل پیشرفته هوش اخلاقی است.

این روانشناس با تأکید بر نقش خانواده در شکل‌گیری بایدها و نبایدها و به تبع آن حفظ موازین اخلاقی اظهار داشت: وقتی نقش خانواده کمرنگ می‌شود اتفاقی شبیه آنچه در جامعه امروز شاهد آن هستیم می‌افتد.

وی افزود: یکی از مهمترین گروه‌‌هایی که بر فرزندان تأثیر می‌گذارد همسالان است. مراقبت از گروه همسالان اهمیت زیادی در حوزه پیشگیری دارد. بر این اساس باید محیط‌های رفت و آمد فرزندان خود را بشناسید و درباره همسالان آنها و نوع فرهنگ غالب بر نظام خانواده‌شان اطلاعات به دست آورید. برخی خانواده‌ها به اینکه فرزندشان در کنکور قبول شود بسنده می کنند و او را در انتخاب نوع لباس، همسالان و رفت و آمدهای نامتناسب آزاد می‌گذارند از طرفی گاهی افراد تحصیلکرده و اجتماعی نیز در روابط  عاطفی معیوب قرار می‌گیرند.

وی اذعان داشت: متأسفانه در جامعه ما برخی چیزها دارد هنجار می‌شود و دلیل آن اعتماد به نفس پایین خانواده‌ها است، گاهی خانواده‌ها می‌گویند فرزندانمان از ما می‌خواهند تا مانند دیگران از ماهواره استفاده کنیم در حالی که هر خانواده‌ای حق دارد برای خود چارچوبی تعیین کند.

وی ادامه داد: خطوط قرمز را تعیین کنید و برای خود حریمی قائل باشید اما به یاد داشته باشید سختگیری زیاد و بی‌آیینی هر دو مضر هستند.

این متخصص حوزه بهداشت روان با توصیه به والدین برای پایبندی به نظام ارزشی و اخلاقی گفت: در درجه اول خودتان به اصول اخلاقی پایبند باشید زیرا یکی از مؤثرترین اهرم‌ها در مقابل فشار همسالان رفتار پدر و مادر است. اگر والدین رفتاری توأم با عفت داشته باشند تأثیر بیشتری خواهند داشت.

وی تأکید کرد: کنترل کردن و بررسی مکرر حس خوبی نمی‌دهد از طرفی جلوی تبلیغات بیرونی را نمی‌توان گرفت اما قبل از اینها باید ساختار ارزشی را در فرزند خود به وجود آورده و به آن افتخار کرده و آن را به فرزند خود اعلام کنید. وظیفه خانواده این است که فرزند خود را بر اساس نقش‌های جنسیتی تربیت کند، وقتی به پسر مسئولیتی نمی‌دهیم و وقتی از دختر می‌خواهیم که برای آزادی بیشتری از لباس پسرانه استفاده کند نتیجه آن عدم پذیرش هویت جنسیتی است.

وی ادامه داد: پیام‌های اشتباه هویت را مخدوش کرده و به اعتماد به نفس آسیب می‌زند. یکی از دلایل تأخیر در ازدواج ضعف والدین در ندادن نقش جنسیتی به فرزندان است.

این متخصص حوزه بهداشت روان به خانواده‌ها توصیه کرد: فرزندان خود را به محله‌های مختلف شهر ببرید تا آنها از تفاوت‌ها نترسند. ما برای رانندگی کلاس‌های زیادی می‌رویم اما برای پدر و مادر شدن آموزش لازم نمی‌بینیم. وقتی مهارت فرزندپروری را کسب کنیم از پدر یا مادر شدن لذت می‌بریم و به آن افتخار می‌کنیم.

این روانشناس در پاسخ به سؤالی مبنی بر میزان صمیمیت با فرزندان خاطر نشان کرد: صمیمیت یعنی، افراد احساسات و افکار خود را راحت با یکدیگر در میان بگذارند و از عواقب آن ترسی نداشته باشند.

وی گفت: متأسفانه گاهی صمیمیت را صدا زدن نام کوچک والدین می‌دانیم. اگر این معانی را اصلاح نکنیم بعدها فرزندانمان در جامعه با مشکل مواجه می‌شوند. متأسفانه گاهی معنای صمیمیت و بی‌احترامی در هم آمیخته می‌شود.

کودکانی که ارتباط عاطفی و کلامی ندارند را جدی بگیرید

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

اوتیسم یا اختلال در خود ماندگی از زیر ۳۶ماهگی شروع می‌شود که از علائم آن عدم ارتباط چشمی نوزاد و کودک است.
دکتر عبداله ‌یار روانشناس پزشک کودک و نوجوان در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران  گفت:‌ اوتیسم یا اختلال در خود ماندگی از زیر ۳۶ ماهگی از همان اوایل نوزادی یا کودکی شروع می‌شود که بعضی از انواعش دیرتر آغاز می‌گردد. علائم آن عدم ارتباط اجتماعی نوزاد و کودک است که روابط بین فردیش مختل می‌شود.

در واقع ارتباط کلامی به ندرت دارند و ارتباط چشمی ندارند و همچنین ارتباط عاطفی‌شان ضعیف است.

وی افزود: برای درمان از روش‌های دارویی و غیر دارویی استفاده می‌شود.
یکی از کارها بازتوانی و توانبخشی می‌باشد. همچنین گفتار درمانی و درمان‌های ذهنی برای بهتر شدن تکلمشان الزامی است. ممکن است یک سری داروهایی نیز از طرف روانپزشک تجویز شود.

هشتاد درصد مبتلایان به “وسواس” خود را در رهایی از آن ناتوان می بینند

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

براساس شواهد موجود حدود ۸۰ درصد مبتلایان به وسواس، خود را در رهایی از آن ناتوان می بینند در حالیکه مقابله با این نوع اختلال، راحتتر از آن چیزی است که آنها تصور می‌کنند.
مهدی شفیعی روانپزشک در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: وسواس یکی از شایعترین رفتارهای درونی انسان است که در مراحل شدید می تواند زندگی را دچار اختلال کرده و کیفیت زندگی را به شدت کاهش دهد.

وی با بیان اینکه وسواس بیماری پیچیده و آزار دهنده است، تصریح کرد: در این نوع بیماری فرد رفتاری برخلاف اراده‌اش انجام می دهد و با آنکه می داند افکار و رفتارش بیهوده است، ولی باز هم برآن اصرار می ورزد.

شفیعی تأکید کرد: بر اساس شواهد موجود حدود ۸۰ درصد مبتلایان به وسواس، خود را در رهایی از آن ناتوان می بینند در حالیکه مقابله با این نوع اختلال، راحتتر از آن چیزی است که آنها تصور می کنند.

وی با اشاره به اینکه برای پیشگیری از وسواس تقویت اراده و اعتماد به نفس بسیار مهم است، یادآور شد: آرام کردن فضای زندگی و پرهیز از ایجاد شرایط پرتنش ، پرهیز از قضاوت عجولانه، پرهیز از مراقبت بیش از حد از خود و دیگران، بردباری در انجام کارها و تقویت راههای آرامش خود و دیگران از جمله راههایی است که با استفاده از آن می توان از وسواس پیشگیری کرده و این بیماری را درمان کرد.

وسواس فکری عامل اصلی وسواس عملی است

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

شواهد موجود نشان می‌دهند که در اغلب موارد وسواس فکری، زمینه و عامل اصلی وسواس عملی است و افرادی که همزمان دچار این دو نوع وسواس هستند، بیشتر دچار افت شدید کیفیت زندگی می‌شوند.
مهدی شفیعی روانپزشک در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران  اظهار داشت: وسواس از مهمترین دلایل کاهش کیفیت زندگی است که اگر به موقع درمان نشود، ممکن است فرد مبتلا را دچار مشکلات جدی کند.

وی با بیان این که وسواس به دو نوع فکری و عملی تقسیم‌بندی می‌شود، تأکید کرد: شواهد موجود نشان می‌دهند که در اغلب موارد وسواس فکری، زمینه و عامل اصلی وسواس عملی است و افرادی که همزمان دچار این دو نوع وسواس هستند،بیشتر دچار افت شدید کیفیت زندگی می‌شوند.

شفیعی گفت: در وسواس فکری، افکار و تصاویر ذهنی که از کنترل فرد خارج هستند، فرد مبتلا را تحت تأثیر قرار داده و موجب ناراحتی او می‌شوند.

وی افزود: در وسواس عملی بیمار به دفعات و بر طبق نظم خاصی برای از بین بردن افکار وسواسی خود کارهایی انجام می‌دهد که این کارها نه تنها منطقی نیستند، بلکه کاملا بیهوده و حتی مسخره به نظر می‌رسند.

وی با اشاره به اینکه علت دقیق وسواس تا به حال مشخص نشده است، خاطرنشان کرد : برخی از عوامل مانند وراثتی، بیولوژیکی، نوع یادگیری، سخت‌گیری، برخی از بیماری‌های دوران کودکی، ضعف شخصیتی و برخی از اختلالات روحی و روانی از مهمترین عوامل مرتبط با ابتلا به وسواس و تشدید این بیماری است.

چگونه درهفت مرحله ازدواج تان را به طلاق می کشانید؟

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

وکلای فعال در امر طلاق شاهد روابطی هستند که به نقطه آخر رسیده است. زوجینی که در بدترین حالت یک رابط به سر می برند. به عقیده آنها هشت عامل وجود دارد که زوج ها را به دادگاه میکشاند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، مشاوران ازدواج به شما خواهند گفت که چطور ازدواج مستحکمی داشته باشید. اگر میخواهید بدانید چطور یک ازدواج به سوی نابودی پیش میرود نیازی نیست با یک متخصص ورانشناسی مشاوره کنید. بلکه می بایست پای صحبت حقوق دانان بنشینید.

وکلای فعال در امر طلاق شاهد روابطی هستند که به نقطه آخر رسیده است. زوجینی که در بدترین حالت یک رابط به سر می برند. و این سوال به ذهن من خطور می کند که چطور میشود یک رابطه صمیمی و شاد را حفظ نمود؟

۱ – مرموز هستند. گویی هر دو از ماموران سی آی ای می باشند
به گفته مایر،” این روزها کناره گیری از همسر و اجنتاب از یک گفتگوی واقعی خیلی آسان اتفاق می افتد.” بعد از یک روز طولانی کار و تر و خشک کردن بچه و تحمل ترافیک، گاهی تنها چیزی که میخواهید این است صحبت کنید. ثبت پیغامهای خنده دار فیس بوک یا تماشای فیلم بسیار لذت بخش خواهد بود. اینطور نیست؟ سناریوی دیگری که شاهد آن هستم: زوج هایی است که به جای یک گفتگو رودررو،  همدیگر را در پیام و ایمیل نشانه رفته اند. به گفته مایر، نقص در گفتگوی بین همسران بزرگترین عامل شکست آنها در ازدواجشان است.

موکلی داشتم که شوهرش شغلش را از دست داد و به موکل من وانمود میکرد که هنوز راس کار است این وضع ادامه داشت تا اینکه موکل من صورت حسابی را از رستوران محلی دریافت نمود که نشان می داد شوهرش روزها اکثر وقتش را در آنجا میگذرانده. و حال سر اینکه چه کسی مسئول هزینه رستوران است با هم میجنگند. به یاد داشته باشید که انرژی که صرف یک گفتگوی صادقانه می شود در مقایسه با انرژی که سر طلاق گرفتن هدر می رود ناچیز است.

۲ – طوری بر سر مسائلی مانند درپوش خمیردندان و سرویس بهداشتی بحث می کنند که گویی اگر برنده این منازعه باشند ۱۰ سال به عمرشان اضافه خواهد شد
به گفته مایر این یک روش مطمئن است که تضمین می کند همسر شما خودش را با موضوعی که باعث نگرانی شما شده وفق خواهد داد. و آن اینگونه است که ” اگر شما هر عمل کوچکی که از همسرتان سر زده را به باد انتقاد بگیرید  شما در واقع حس تنفر از همسر  را در مواجه با  مسائل خیلی بزرگتر در خود میپرورانید. از احساسات واقعی خود فرار نکنید، در مورد مسائل مهم با همسر خود همکاری کنید ، و یاد بگیرید چطور با مسئل کوچکتر کنار بیایید.

۳ – همیشه تنها منجی خانواده اید
به گفته مایر،” الگویی که اغلب شاهد هستم این است در ازدواجی که شکل می گیرد تنها  یکی از  زوجین  مسئول محقق ساختن امور است. مانند پرداخت صورت حساب و رسیدگی به فرزندان و در واقع بار مسئولیت را از دوش همسر خود برمی دارد. لازمه یک ازدواج موفق همکاری متقابل است و همسران میبایست مسئول پذیرش نقش های خود باشند.

۴ – شغل خود را بر خانواده مقدم می دارید
کار مداوم بدون هیچ سرگرمی و بازی فقط باعث خستگی شما نمی شود بلکه خانواده شما را نابود می کند. موکلی داشتم که شاکی از این بود همسرش حتی زمانی که بچه ها را برای خوابیدن آماده می کند هم  تلفن و آی پد خود را کنار نمی گذارد. شما هیچ وقت در حضور مشتری یا رئیستان حواستان به تلفن یا آی پد نیست، درست است؟ پس می باست همین شکل از تعهد را قبال خانواده خود نیز رعایت کنید. شام را در کنار خانواده نیستید و در هیچ یک از فعالیتهای خانواده وقت نمیگذارید، و تنها فعالیت شما حول امور مربوط به مراقبت از بچه ها و تقسیم داراریی هاست.

۵ – فرزندان بر همسرتان مقدم هستند
مایر افزود، برای زنان مراقبت از فرزندان و رسیدگی به نیاز آنها  نسبت به  خود و همسرشان در اولویت است.  وقتی وارد دوره ای میشوید که تمام وقت و عواطف شما برای بچه ها صرف می گردد، اینجاست که ازدواج شما در معرض ناهنجاری قرار میگیرد و  بین شما و همسرتان فاصله می افتد.

۶ – نگذارید ساعاتی را دیگران از فرزندانتان نگهداری کنند. در نهایت مخل روابط باهم بودن شما خواهند بود
اگر هرگز پرستار کودک استخدام نکرده اید، هیچگاه این فرصت را نخواهید داشت که با همسر خود زمانی را سپری کنید و اگر پرستاری نمی گیرید، با هم به تعطیلات بروید ، به فروشگاه ها بروید و برای خود خرید کنید، گلف بروید ، به علائق دیگر بپردازید. در هر صورت لذتی انفرادی را تجربه خواهید کرد. شما با این کار خود و هر آنچه که به خاطرش ازدواج کرده اید را از دست می دهید.

۷- به یاد داشته باشید که گیاه همیشه  سبز نیست حتی اگر اینگونه تصور کنید
گیاه در جایی سبزتر خواهد شد که آن را آبیاری نمایید. قبل ترک همسرتان سری به باغ زندگیتان بزنید. کارهایی است که می توانید برای حل مشکلات و حفظ ازدواجتان انجام دهید. مانند ملاقات با یک مشاور. همه چیز خوب پیش میرود اگر به این موارد ایمان داشته باشید در غیر صورت  تاییدی بر جدایی شماست.

تهیه و ترجمه : گروه سبک زندگی سیمرغ

رازی مهم در زندگی زناشویی که همسران باید بدانند

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد زوج هایی که کار های خانه را با یکدیگر به اشتراک می گذارند در زندگی خود بیشتر موفق تر هستند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، بر اساس یک مطالعه جدید، زوج های جوانی که کار های خانه را با یکدیگر انجام می دهند از بالاترین میزان کیفیت در احساسات و عواطف در زندگی مشترکشان برخوردار هستند.

بررسی ها نشان می دهند، در این گزارش محققان دانشگاه کرنل و دانشگاه ایالتی جورجیا دریافتند زن و شوهری که کار در زندگی را بین خود تقسیم می کنند و وظایف هر فردی مشخص است از بیشترین میزان عشق ورزی و کیفیت در احساسات برخوردار هستند.

گفتنی است؛ در زندگی مشترک، مهم‌ترین موضوع پذیرش حقوق و وظایف زوج‌ها نسبت به یکدیگر است. اینکه مرد بپذیرد، اگر قرار باشد شریکش به تنهایی مسئولیت کارهای خانه را به دوش بکشد، شاید رضایت او از زندگی مشترک و حتی شوهرش پایین بیاید. زن هم باید بپذیرد که مردش برخی اوقات به دلیل خستگی زیاد از کار بیرون از خانه و استرس‌های مربوط به آن ممکن است آنگونه که باید نتواند در امور منزل همسرش را همراهی کند. بهترین روش نهادینه‌کردن تقسیم وظایف بین زن و شوهر این است که زن جدولی از کارهای خانه- در طول هفته- تنظیم کند و از شوهرش بخواهد که هر کدام از کارهای منزل را مایل است، انجام دهد و هر کدام را که تمایل دارد به صورت مشارکتی انجام دهند؛ مشخص‌کند.

نتایج مطالعات نشان می دهند اگر می خواهید زندگی زناشویی شاد و موفقی داشته باشید باید تقسیم وظایف بین همسران را که امری بسیار مهم تلقی می شود جدی بگیرید.

ده دقیقه اول روز ،زمان جادویی افراد موفق

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

اگر شما در آشپزخانه ی آنتونی بوردین آشپز معروف و مورد تحسین لس هالس پر فروش ترین نویسنده و شخصیت معروف تلوزیونی کار کنید جرات نمیکنید حتی وقتی که آبی را می جوشانید آن را بدون مراسم مقدسی که برای هر آشپز خود متشکری ضروری است انجام دهید.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، نام حرفه ای  آن “Meez”  و به معنی “همه چیز سر جای خودش ” است و در عمل شامل دستورالعمل  انتخاب آگاهانه ابزار ها و تجهیزاتی که نیاز خواهید داشت و جمع آوری میزان درست مواد اولیه قبل از شروع کردن کار است.

این نیازمند برنامه ریزی مراحل در هر وعده ی غذایی است. زمانی که آشپز ها کلیت آنچه را که قصد به دست آوردنش را دارند ارزیابی می کنند یک برنامه ی عملی برای وعده ی غذایی بعدی ایجاد میکنند.

برای هر آشپز ماهری Meez نشان دهنده  چیزی بیش از یک تمرین ماهرانه و یا تکنیک صرفه جویی در زمان است . این یک حالت ذهنی است.

بوردین در پر فروش ترن اسرار محرمانه  آ شپزخانه ی خود نوشت:به عنوان یک آشپز جایگاه شما و شرایطش و میزان آمادگی اش یک بار اضافی بر روی سیستم عصبی است. وقتی جایگاه شما مشخص باشد جهان بر روی یک نظم استوار است.
آنتونی بوردین یک آشپز استثنائی و موفق است .تنها و مهمترین جزء هر برنامه غذایی برنامه ریزی است.این مییز هست که بوردین را مجبور میکند تا به برنامه  بعدیش فکر بکند و او را از جستجوی بدون تمرکز در بین کار در امان نگه میدارد و به او این اجازه را میدهد تا همه ی توجهش قبل از خودش به غذا جلب شود.

شاید ما در آشپزخانه  کار نمی کنیم اما  ارزش اجرای یک روش و ایجاد وقفه عمدی به منظور برنامه ریزی قبل از شروع کار برای همه ما حیاتی است.

وقتی به میز کارتان میرسید اولین کاری که میکنید چیست؟ برای بسیاری از ما چک کردن ایمیل و گوش دادن به پیغام ها عملا به صورت خودکار انجام میشود.در بسیاری از موارد این ها بدترین راه ها برای شروع یک روز هستند هر دوی این فعالیت ها تمرکزمان را می رباید و ما را در حالت انفعالی قرار می دهد.

یک روش بهتر این است که روزتان را با یک برنامه ریزی ابتدایی شروع کنید، MEEZ عقلانی . قبل شروع غذا بوردین تمام مراحل را در ذهن خود اجرا میکرد. این نتیجه ی یک اقدام مهم حرفه ای است.در لحظه ای که روی صندلیتان نشسته اید این سوال را از خودتان بپرسید.روز تمام شده و من اداره را با احساس ترس ترک میکنم .چه چیزی را به دست آورده ام؟

این تمرین معمولا در کمک به مردم در تشخیص وظایفی که احساس میشود ضروری هستند نسبت به آنهایی که واقعا مهم هستند تاثیر گذار است. ازآن برای تثبیت فعالیت هایی که میخواهید انرژییتان را روی آن متمرکز کنید استفاده کنید .
پس ایجاد یک برنامه که شما را به وسیله ی خرد کردن مسایل پیچیده به وظایف خاص درگیر کند ، از اهمیت بر خوردار است!

معلم بهره وری گرو دیوید آلن پیشنهاد می کند هر بخش را در فهرست خود با فعلی که مفید است شروع کنید زیرا این کار شما را مصمم می کند. برای مثال به جای فهرست کردن کنفرانس دوشنبه ها هر فعالیتی که شامل کنفرانس دوشنبه ها میشود را مشخص کنید.

مطالعات نشان داده که وقتی صحبت از هدف میشود، وقتی شما  به طور مشخص تر برای به دست آوردن چیزی تلاش میکنید شانس موفقیت بیشتری دارید. طی کردن هر مرحله مقدمه ای را به سوی پیشرفت می چیند و همچنین افکارناامید کننده بعدی را در روزکوچک جلوه می دهد و تنبلی و طفره را کمترمیکند.

در آخر فهرستتان را اولوییت بندی کنید. در زمان ممکن روز خود را با وظایفی که به انرژی ذهنی بیشتری نیاز دارند شروع کنید . تحقیقات نشان داده اند با پیشروی روز توانمان کمتر میشود و به همین دلیل ما بهترین را برای بر عهده گرفتن بخش های چالشی انتخاب میکنیم مخصوصا آن هایی که تمرکز و زیرکی نیاز دارند.

کل تمرین میتواند برای شما کمتر از ده دقیقه طول بکشد اما این تمرینی است که برایتان در طول روز سود قابل توجهی خواهد داشت.با شروع هر صبح همراه با یک دوره ی برنامه ی کوچک  در زمانی که ذهنتان شاداب است شما میتوانید تصمیمات مهمتری بگیرید.

شما همچنین متوجه میشوید که داشتن فهرستی از بخش های کاری منسجم (نسبت به لیستی طولانی از اهداف) به طور خاص ارزشمند تر است وقتی که خستگی شروع میشود دست یابی به مسائل پیچیده سخت تر میشود .

منبع: بیتوته

درمان خوابگردی

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

خواب یکی از مهم‌ترین فرآیندهایی است که به آرامش و بازیابی انرژی کمک می‌کند و به صورت طبیعی در همه افراد اتفاق می‌افتد و البته با اختلالاتی نیز روبه‌رو می‌شود.

خوابگردی یکی از مشکلاتی است که معمولا در ساعات اولیه خواب بروز می‌کند و تقریبا ۱۰ تا ۳۰ درصد کودکان معمولا یک دوره از آن را تجربه می‌کنند و در بزرگسالان یک تا هفت درصد وجود دارد.

این اختلال در پسران شایع تر است و بیشتر در سن چهار تا هشت سالگی اولین بروز به چشم می‌خورد و اوج آن ۱۲ سالگی است و پیش‌بینی می‌شود که تا ۱۵ سالگی علائم آن خودبه‌خود از بین برود. خوابگرد از جا بلند شده و از رختخواب بیرون می‌رود و قدم می‌زند.

اگر فرد خوابگرد را در خلال خواب بیدار کنند، دوباره به رختخواب می‌رود. نگاه فرد خوابگرد ثابت و بی‌روح است و معمولا چشم‌های او باز هستند و اطرافیان تصور می‌کنند که بیدار است.

بعضی از آنها از پله‌ها بالا می‌روند و گاهی اعمال کم و بیش پیچیده‌تری را انجام می‌دهند. اتفاقات و حوادث خاص، اضطراب و رشد نیافتگی دستگاه‌های عصبی و اندامی جزو علل اصلی این اختلال است، گاهی خوابگردی با وحشت‌زدگی نیز همراه می‌شود و در این مواقع اصولا والدین اقدام به بیدار کردن فرزند خود می‌کنند و ممکن است که موجب پرخاشگری او بشوند.

معمولا خوابگردی در خانواده‌ها سابقه داشته و احتمال این که دیگر اعضای خانواده نیز دوره‌هایی از خوابگردی را تجربه کرده باشند، وجود دارد. برای تشخیص این اختلال باید این علائم در فرد وجود داشته باشد:

ـ دوره‌های مکرر بیرون آمدن از رختخواب و راه‌رفتن که معمولا در ثلث اول یک دوره خواب پدیده می‌آید.

ـ در حین خوابگردی شخص چهره‌ای بدون احساس و چشم‌هایی خیره دارد و نسبت به اقدام دیگران برای مکالمه با او نسبتا بی‌تفاوت است و به دشواری می‌توان او را بیدار کرد.

ـ پس از بیداری، شخص نسبت به دوره اختلال و رفتارهایی که انجام داده دچار فراموشی است.

ـ چند دقیقه پس از بیداری، رفتار و فعالیت روانی شخص مشکلی ندارد، البته ممکن است که ابتدا به صورت زمان کوتاه و خفیفی دچار گیجی و فراموشی باشد.

ـ خوابگردی موجب ناراحتی و تخریب در عملکرد اجتماعی، تحصیلی و شغلی یا دیگر زمینه‌های مهم می‌شود.

با توجه به این که هم عوامل زیستی و هم عوامل روانشناختی جزو علل اصلی بروز این اختلال است درمان‌ها نیز در همین جهت صورت می‌گیرد. اولین گام دارودرمانی و مشاوره با روانپزشک است.

گام دوم مشاوره با مراقبین فرد خوابگرد است که باید آموزش ببینند که چگونه با فرد خوابگرد رفتار کنند.

لازم است تا نظارت داشته باشند، زیرا ممکن است خوابگرد اعمال و رفتارهای خطرناکی مانند رد شدن از پنجره یا افتادن در اشیا و… را انجام دهد که می‌تواند خطرساز باشد که در این صورت با مواظبت صحیح و بدون توسل به زور می‌توان از خطر احتمالی جلوگیری کرد بنابراین شناسایی نوع رفتار خوابگرد اهمیت دارد.

در گام سوم، اقدامات در مورد خود فرد صورت می‌گیرد که با توجه به سن ابتلا متفاوت است و روان‌شناس می‌تواند اضطراب‌های فرد را با روانکاوی شناسایی کرده و به خوابگرد کمک کند تا تخلیه روانی در او اتفاق بیفتد.
دکتر مهرنوش دارینی – روان‌شناس و مشاور

Next Page »