چهار آنتی‌استرس کدامند؟/ موقع استرس بگویید بالاتر از سیاهی رنگی نیست

مرداد ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس معتقد است یادگیری مهارت‌ مقابله با استرس در مدیریت فشارهای روانی مؤثر است. وی ورزش سخت، تغذیه و خواب مناسب و پرهیز از مصرف موادی مانند سیگار، الکل و مخدر را جزو آنتی‌استرس‌ها می‌داند.

اصغر کیهان‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و  درمان فارس، با اشاره به لزوم یادگیری مهارت مقابله با استرس به عنوان یکی از مهارت‌های ده‌گانه زندگی اظهار داشت: زندگی بدون مشکل هیچ هیجانی ندارد.

روانشناسان معتقدند که مشکل را باید بخشی از زندگی به حساب آوریم بنابراین در اینجا یادگیری مهارت‌های زندگی که یکی از آنها مهارت مقابله با استرس است لازم به نظر می‌رسد.

وی افزود: هر چه زندگی متمدن‌تر می‌شود به دلیل مقرراتی که وضع کنیم خود به خود دچار نگرانی‌ها و گرفتاری‌هایی می‌شویم که تنش و فشار روانی را بر ما وارد می‌کنند.

این روانشناس ادامه داد: استرس‌ها گسترده هستند شغل و از دست دادن آن نوعی استرس است، داشتن نوجوان ناسازگار و فرزندی که درس نمی‌خواند همچنین پیش‌بینی حوادثی که احتمال وقوع آنها کم است می‌تواند در ما تنش ایجاد کند.

کیهان‌نیا تصریح کرد: برای هر نوع استرس باید مدیریت بحران داشته باشیم بنابراین باید برای هر حادثه‌ای که رخ می‌دهد یا در انتظار وقوع آن هستیم اقداماتی انجام دهیم که به آن مدیریت بحران می‌گویند.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: در موقع بحران یا وقتی افکار وقوع بحران به ذهنتان خطور می‌کند ابتدا دراز بکشید سپس ۵ نفس عمیق کشیده و بعد به تنفس عادی خود ادامه دهید در همان حالت راجع به موضوع فکر کنید و چنانچه در وقوع آن مقصر بوده‌اید سهم خود را تعیین کنید.

وی افزود: اگر لازم است با کسانی که آنها را قبول دارید مشورت کنید و سپس تصمیم بگیرید چنانچه فردی اطرافتان وجود ندارد یا مایل به مطرح کردن مشکل خود نیستید با متخصصان حوزه بهداشت روان که روانپزشکان، روانشناسان و مشاوران هستند مشورت کنید. مشورت با هر یک از این متخصصان به مشکل شما بستگی دارد مثلاً چنانچه در حالات خلقی شما تغییراتی به وجود ‌آمده است به روانپزشک مراجعه کنید چنانچه از ترس‌های مرضی خود مانند ترس از ارتفاع یا نزدیک شدن به حیوانات خسته شده‌اید به روانشناس بالینی و اگر در زمینه انتخاب شغل، رشته تحصیلی، اختلافات زناشویی یا شیوه‌های فرزندپروری به مشورت نیاز دارید به مشاوران خانواده و تحصیلی مراجعه کنید.

وی ادامه داد: طبق فرموده حضرت علی (ع) در بحران‌ها و عصبانیت‌ها نه تصمیم بگیرید و نه دستور دهید همچنین می‌توانید از توصیه‌هایی که بزرگان دین در این زمینه داشته‌اند مانند تغییر مکان، نوشیدن یک لیوان آب خنک و ذکر دعا و صلوات استفاده کنید.

کیهان‌نیا افزود: آرام‌سازی عضلانی می‌تواند در کاهش تنش و اخذ تصمیم منطقی به ما کمک کند.

وی تصریح کرد: موقع تصمیم‌گیری این جمله را که «بالاتر از سیاهی رنگی نیست» با خود تکرار کنید تا به شما آرامش دهد به یاد داشته باشید که شما تمام تلاش خود را انجام می‌دهید اما قادر به کنترل کردن همه عوامل نیستید بنابراین چنانچه مشکل حل نشد خود را سرزنش نکنید.

وی خاطرنشان کرد: آنتی‌استرس‌ها، ورزش‌های سخت که ما به عرق می‌اندازد، تغذیه، خواب خوب و عدم استفاده از سیگار، الکل و مواد مخدر هستند، این چهار فاکتور می‌تواند استرس‌های ما را کنترل کنند.

به یاد داشته باشید که بدن در مقابل ورزش کردن اندورفین آزاد می‌کند که آزاد شدن این ماده موجب نشاط فرد می‌شود.

افراد مضطرب و غمگین زودتر عصبانی می‌شوند/موسیقی هیجانی آدم را عصبانی می‌کند

مرداد ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس بالینی معتقد است، اضطراب، غم، شادی و موسیقی تند افراد را پرخاشگر می‌کند و شناسایی رفتارهای پیشگیرانه، آموزش روش‌های تن‌آرامی، تنفس عمیق، نوشیدن آب خنک و تغییر وضعیت از پرخاشگری می‌کاهد و عصبانیت را کنترل می‌کند.

عبدالله امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان اینکه خشم جزو هیجانات اساسی انسان است، اظهار داشت: ما نمی‌توانیم خشم را از زندگی خود حذف کنیم، اما می‌توانیم چگونگی آن را تعیین کنیم، مهمترین موضوع در کنترل خشم، رفتارهای پیشگیرانه است. وقتی فرد در مسیر خشم می‌افتد مانند سیلاب همه چیز را با خود می‌برد.

وی افزود: بهتر است، پیش از بروز خشم و رفتار عصبانیت این هیجان را شناسایی کنیم و اجازه ندهیم که حالت تقویت‌کننده به خود بگیرد، زیرا هیجانات حالت تقویت‌کنندگی برای یکدیگر دارند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان ادامه داد: وقتی فردی مضطرب است زودتر عصبانی می‌شود، اضطراب به دلیل فعال کردن سیستم سمپاتیک بدن و تنشی که ایجاد می‌کند، منجر به عصبانیت می‌شود. همچنین افراد غمگین زودتر عصبانی می‌شوند، هرچند که شادی نیز تقویت‌کننده خشم است.

وی افزود: وقتی موسیقی تندی گوش می‌دهیم، زودتر عصبانی می‌شویم زیرا این محرک صوتی فرد را تهییج می‌کند.

این روانشناس بالینی گفت: معمولاً افراد در مراسم‌های عزا و عروسی زودتر عصبانی می‌شوند که دلیل آن استفاده از انواع خاصی از موسیقی است، بنابراین بهتر است برای داشتن رفتاری عاری از خشم از شنیدن موسیقی مهیج بپرهیزیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تصریح کرد: برای کنترل هیجانات، نیاز به آگاهی آنها داریم، انتظار برخی موقعیت‌ها می‌تواند از میزان عصبانیت ما بکاهد، مثلاً گرمای هوا به عنوان محرکی برای پائین‌ آمدن آستانه تحمل است و اگر از قبل درباره مکانی که قرار است در آن قرار بگیریم و دمای آن اطلاع داشته باشیم، می‌توانیم عصبانیت خود را کنترل کنیم.

این متخصص حوزه بهداشت روان انتظارات منطبق بر واقعیت را در کاهش خشم و کنترل عصبانیت مؤثر دانست و افزود: متأسفانه برخی انتظار دارند، اطرافیانشان اشتباه نکنند. وقتی انتظارات فرد منطبق بر واقعیت نباشد، او را در آستانه ناکامی قرار می‌دهد، وقتی با چند واقعیت مواجه می‌شویم که انتظارات ما را برآورده نمی‌کند، ناکام و خشمگین می‌شویم، بنابراین بهتر است انتظارات خود را پائین بیاوریم.

وی ادامه داد: اگر افراد از رفتار خود مراقبت کنند، کمتر پرخاشگری نشان می‌دهند، تغییرات شناختی و نگاه ما به دنیا می‌تواند موجب تسکین هیجانات و عدم تقویت هیجانات منفی شود.

این روانشناس بالینی گفت: وقتی عصبانی می‌شویم، حس بدی در بدن به وجود می‌آید که برای برخی قابل تحمل نیست، دانستن این نکته که بخشی از پرخاشگری و عصبانیت، نشأت گرفته از تغییرات فیزیکی بدن است می‌تواند به افراد کمک کند تا عصبانیت خود را کنترل کند.

وی خاطرنشان کرد: آموزش روش‌های تن‌آرامی، تنفس عمیق، نوشیدن آب خنک و تغییر وضعیت از پرخاشگری می‌کاهد و عصبانیت را کنترل می‌کند. همچنین بهتر است افراد از انجام کارهای بدنی شدید که فرد را مستعد پرخاشگری می‌کند، بپرهیزند و طرز نشستن خود را اصلاح کنند.

چرا کودکتان به حرف تان گوش نمی دهد؟

مرداد ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

مطالعات جدید نشان می دهند با راهکارهایی می توان کودکان را به بهترین شیوه ممکن آرام کرد تا حرفتان را گوش کنند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، شکایت بسیاری از والدین این است که کودکانشان به حرف آنها گوش نمی کنند. چرا آنها به حرف تان گوش نمی دهند؟ ما در این مطلب می خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه می توانید از این رنج رهایی یابید و کاری کنید که فرزند خردسالتان حرف شما را بشنود و گوش کند.

۱- گفتگو را متوقف کنید
شاید این جمله خیلی برایتان گران باشد اما باید بدانید که میزان صحبت ما والدین با فرزندان مان بسیار زیاد است. یک محقق و روانشناس آمریکایی تعداد جملات رهنمودی و اصلاحی والدین خطاب به فرزندانشان را در شبانه روز شمرد (جملاتی از قبیل لباست را آویزان کن، بشقابت را تمیز کن). تعداد این جملات حدود ۲۰۰ جمله بود.

واقعا چقدر از این جملات مورد نیاز است؟ با یک بررسی دقیق علمی می توان گفت تنها در حدود ۲۵ درصد. در حقیقت، در یک روز فقط ۵۰ جمله رهنمودی و امری برای بچه ها جذاب و شنیدنی است. البته این خبر خیلی بدی هم نیست، به این شرط که شما این ۵۰ جمله را بشناسید و سعی کنید بیش از آن حرف رهنمودی نداشته باشید.

۲- اجازه دهید نتایج طبیعی آشکار شوند
همانطور که گفتیم کمتر حرف بزنید و بیشتر عمل کنید. اگر کودکتان اتاقش را تمیز نمی کند مهم نیست، اجازه دهید که او با پیامد طبیعی داشتن یک اتاق کثیف و بدبو مواجه شوا. اگر لگوها و وسایل بازی اش را جمع نمی کند مهم نیست، آنها را در یک جعبه بریزید و از اتاق او بیرون ببرید و تا مدت معینی آنها را به او ندهید.

۳- مدل گوش دادن فعال
بچه ها بیشتر از طریق مشاهده یاد می گیرند، بنابراین به آنها اجازه و فرصت دهید که با رفتارهای الگو مواجه شوند، به همین دلیل والدین نیز باید خود الگویی از یک شنونده خوب باشند اما متاسفانه بسیاری از والدین شنوندگان خوبی نیستند.

آنچه که دیگران می گویند را می شنوند، اما این در حالی است که یک گوش شان را به چیزی که گفته می شود تیز کرده اند و گوش دیگرشان را به چیز دیگری سپرده اند و احتمالا سرشان هم به روی آسمان یا زمین است.

گوش دادن فعال چیزی بیش از شنیدن مکانیکی گوش ها است. در این مدل تمام بدن در خدمت و کار است. در گوش دادن فعال ما نیاز داریم که چیزی بیش از واژه ها را بشنویم و بتوانیم معنای جملات را هم دریابیم و به آن پاسخ دهیم.

۴- عشق، عشق، عشق
گاهی اوقات بچه ها برای اینکه به ما پیامی را بدهند به حرف مان گوش نمی کنند. آنها با گوش نکردن به حرف مان به ما یک نکته را می گویند: «تو نمی توانی من را درست کنی و من از ریاست کردن تو خسته شده ام.»

شما باید در بانک عشق به فرزند سپرده گذاری کنید، بنابراین همین الان فرصت خوبی است که آنها را بغل کنید.

۵- نجوا کردن
اگر شما همه راه های بالا را امتحان کردید و بچه هایتان هنوز به حرف تان گوش نمی دهند این راه حل را امتحان کنید. بچه ها همیشه به این نتیجه می رسند که سرشان فریاد کشیده می شود. پایین آوردن صدا تا حد یک نجوا دقیقا برخلاف آن چیزی است که آنها انتظار دارند و این منتج به پیامد جدید جالبی برایتان خواهد شد.

از طرف دیگر، موقعی که شما با صدای آرام صحبت می کنید، بچه ها وادار می شوند که برای دقت به آنچه می گویید به شما نزدیکتر شوند. چه چیزی بهتر از این؟ آیا ما دوست نداریم که فرزندمان به ما نزدیکتر شود؟

منبع:بیتوته

با کار کمتر، موفقیت بیشتری به دست آورید

مرداد ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

بی شک همه ما تلاش می کنیم در طول روز با سخت کوشی بسیار به موفقیت برسیم و پله های ترقی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاریم. در این راه گاهی دچار روزمرگی می شویم و هدف های اصلی را گم می کنیم.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، بی شک همه ما تلاش می کنیم در طول روز با سخت کوشی بسیار به موفقیت برسیم و پله های ترقی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاریم. در این راه گاهی دچار روزمرگی می شویم و هدف های اصلی را گم می کنیم. ناگهان به خودمان می آییم و می بینیم ساعت های عمرمان را به کار کردن گذرانده ایم و هرگز به آن چیزی که می خواستیم، نرسیده ایم.

برای جلو گیری از این اتفاق، راه هایی وجود دارد که به ما کمک می کند هدف مند تر کار کنیم و از توانی که در بدن داریم، نهایت استفاده را ببریم. در ادامه با ما همراه باشید.

به کمک این ۵ ترفند با کار کمتر، موفقیت بیشتری را به دست آورید

۱. از قانون ۹۰٪ استفاده نمایید

فرض کنید موقعیت جدیدی در برابر شما قرار داده می شود که باید در رابطه با آن تصمیم بگیرید. در صورتی که آن را انتخاب کنید لازم است تا زمان مشخصی از روز را به آن اختصاص دهید و انرژی خود را صرفش کنید.

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید که آیا این موقعیت ارزش وقت گذاشتن را دارد یا نه، از ۱ تا ۱۰ امتیازی را به آن اختصاص دهید. این امتیاز بر اساس هیجانی است که فکر می کنید کار به شما منتقل می کند.

تکنیک اصلی در پاسخ به این سوال نهفته است، هر فعالیتی که امتیازی کمتر از ۱۰ یا ۹ کسب کرد، در واقع به اندازه ۱ امتیاز، کمتر ارزش دارد. فراموش نکنید که هدف از انجام کار باید نهایت استفاده بهینه از زمان شما باشد. پس هرچیزی که کمتر از ۹ امتیاز داشته باشد، به هیچ وجه ارزشش را ندارد.

شما باید یاد بگیرید که فرق بین خوب و عالی را تشخیص دهید. اگر انسان سخت کوشی هستید، شک نکنید که موقعیت های «عالی» زیادی در ادامه مسیر زندگی پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

۲. از درهم و برهم بودن بپرهیزید

اجازه بدهید این موضوع را با یک مثال کاملا مصداقی شرح دهیم. تصور کنید درب کمد خود را باز کرده اید و می خواهید لباس های اضافی را حذف کنید. احتمالا از خود می پرسید که آیا این لباس روزی دوباره مد خواهد شد؟ آیا این پیراهن روزی دوباره اندازه من می شود؟

این سؤالات همگی اشتباه هستند، پرسشی که باید مطرح شود این است که آیا من امروز اگر این لباس را در فروشگاه ببینم، دوباره آن را خواهم خرید؟

حال همین سوال را در مورد فعالیت های روزانه از خود بپرسید. بسیاری از ما در طول روز کارهایی را انجام می دهیم که روزی به آن ها متعهد بودیم. شاید با یک فکر دوباره به این نتیجه برسیم که دیگر وقت گذاشتن روی بعضی از فعالیت ها لزومی ندارد و بدین ترتیب است که زمان آزاد تری در اختیار شما قرار می گیرد.

۳. محدودیت تعیین کنید

بسیاری از ما فکر می کنیم ساعت های بیشتری کار کردن، به ما کمک می کند که پیشرفت کنیم. بله در برخی از شرایط اینچنین است، اما در بسیاری از موارد نیز این موضوع صدق نمی کند.

شما می توانید تعداد محدودی کار را فوق العاده انجام دهید، و یا تعداد بسیاری مسئولیت را بر عهده گرفته و همگی آن ها را در حد متوسط به پایان رسانید. اگر می خواهید متمایز باشید، روش اول قطعا بیشتر به کمک شما می آید.

برای این منظور تلاش کنید با اعمال محدودیت هایی انرژی خود را مدیریت کنید. برای مثال بین ساعت ۶ تا ۹ عصر به هیچ وجه کار نکنید و یا در پایان هفته حتما یک روز کامل را به استراحت خود اختصاص دهید.

۴. هوشمندانه قربانی کنید

تمرکز روی بهره وری، بدین معنی نیست که به همه چی «نه» بگویید. اما باید وقت خود را هوشمندانه مدیریت نمایید. آیا می دانستید بشریت ۱۶.۰۰۰ سال از زمان خود را به تماشای ویدیو گنگام استایل گذرانده است؟

شما می توانید زمانی که به تماشای تلویزیون اختصاص می دهید را نصف کنید و به جای آن کاری عام المنفعه را انجام دهید. بدین طریق احساس بهتری نسبت به خود پیدا می کنید و در نتیجه با انرژی بیشتری روزهای خود را سپری می نمایید.

۵. هدف ها را مرور کنید

در ابتدای هر فصل، تنها ۳ ساعت از زمان خود را به مرور مهمترین اهداف سه ماه آینده اختصاص دهید. اگر می توانستید زمان برنامه ریزی را بیشتر هم بکنید، اما توجه داشته باشید که مشغله شما به این موضوع تبدیل نشود که می خواهید با آینده خود چکار کنید.

منبع: برترین ها

بهترین و بدترین زمان مذاکره با همسر

مرداد ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

می‌خواهید تکلیف ماجرایی را که مثل خوره به ذهن‌تان افتاده روشن کنید؟ با راهکار هایی می توانید مشکلاتتان را به راحتی حل کنید.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، اگر این فکر و خیال‌ها شما را هر روز از او دورتر می‌کند، مراقب باشید. شاید این‌بار در مورد او زود قضاوت کرده باشید و این فاصله نه به‌خاطر بی‌میلی همسرتان به بهتر شدن این رابطه، بلکه به دلیل وقت‌نشناسی شما ایجاد شده باشد. پیش از آنکه روی مرد زندگی‌تان برچسبی بزنید و از او در ذهن‌تان مردی بی‌تفاوت بسازید این مطلب را بخوانید.

کلاغ بدخبر نباشید
باخبر شدن از یک موضوع ناخوشایند، می‌تواند تا ساعت‌ها و حتی روزها ذهن همسرتان را آشفته کند. پس اگر همسرتان درگیر یک ماجرای استرس‌زا شده یا خبر بدی را دریافت کرده، برای بازسازی شدن ذهنش کمی به او فرصت دهید. مردی که تازه به ملاقات یکی از عزیزانش در بیمارستان رفته یا اینکه از گرفتاری کسی که دوستش دارد باخبر شده، نه تنها حرف‌های شما را آن‌طور که انتظار دارید نمی‌شنود، بلکه ممکن است واکنش‌هایی به گفته‌های شما نشان دهد که انتظارش را ندارید. پس با بی‌موقع مطرح کردن موضوع، گناه منحرف شدن بحث از جریان اصلی را برگردن او نیندازید. یادتان نرود که سخت‌ترین مشکلات را می‌توانید در زمان و مکان مناسب حل کنید.

به چشم‌هایش نگاه کنید
برای گرفتن تصمیم‌های مهم باید همه حواس‌تان را در اختیار همسرتان قرار دهید. هنگامی که مشغول شستن ظرف‌ها هستید، نمی‌توانید بحث چالش برانگیزی را شروع کنید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید چشم در چشم همسرتان و در فاصله‌ای نزدیک به او بحث را شروع کنید. فاصله زیاد می‌تواند بر لحن شما و درجه صدای‌تان تاثیر بگذارد و سوء‌تفاهم‌ساز شود. پس برای روشن کردن چنین موضوعاتی، در لحظه‌ای که هر دوی شما فارغ از هر کاری هستید، گفت و گو را شروع کنید.

هیچ چیز را نادیده نگیرید
گرمای اواخر بهار و اوایل تابستان، می‌تواند همسرتان را کلافه کند و حتی از یک مرد صبور، فردی تحریک‌پذیر و کم‌تحمل بسازد. اگر می‌خواهید موضوع مهمی را با او در میان بگذارید، ‌تاثیر خارق‌العاده اتفاقات ساده را نادیده نگیرید. تشنگی، غذا نخوردن و بسیاری عوامل دیگر بر منطق و قوه تفکر آدم‌ها تاثیر می‌گذارد و قدرت نتیجه‌گیری و تحلیل‌شان را دچار مشکل می‌کند. باور کنید یک ترافیک سنگین و ماندن در کنار اتومبیل‌هایی که به هر بهانه صدای بوق‌شان بلند می‌شود، می‌تواند موفق‌ترین گفت و گوها را هم به شکست بکشاند.

بی‌وقفه حرف نزنید
برای تشخیص زمان مناسب گفت‌و‌گو، به تن‌صدا، نحوه ایستادن، جمله‌بندی و حتی نگاه فرد مقابل‌تان توجه کنید. شما با کمک همین ابزار‌ها می‌توانید از میل او به ادامه گفت و گو باخبر شوید. ممکن است همسرتان بی‌میلی‌اش به بحث کردن را به زبان نیاورد و از شما انتظار داشته باشد شرایط را درک کنید. شاید او به شما نگوید که خسته است و دوست داشته باشد که از حالات چهره و بدن و صدایش چنین موضوعی را درک کنید پس حرف‌های‌تان را بی‌وقفه ادامه ندهید و با مشاهده بازخورد‌های او در مورد ادامه دادن بحث یا متوقف کردنش تجدید نظر کنید.

باری روی دوشش نباشید
همسرتان خسته از ۱۰ ساعت کار به خانه بازگشته و به محض ورود از او می‌خواهید در مورد موضوعی مهم تصمیم بگیرد؟ مطرح کردن موضوعات مهم در زمان خستگی، یکی از اشتباهات بزرگ اما رایج در زندگی زناشویی است. زمانی که او کار دشواری را به پایان رسانده، توانایی متمرکز کردن ذهنش روی موضوعات حساس را ندارد و ممکن است با انتخاب کلمات نامناسب یا درک نکردن جملات شما سوء‌تفاهم ایجاد کند. شما در زمان خستگی همسرتان، می‌توانید از موضوعات خنثی و روزمره صحبت کنید اما توصیه می‌کنیم در چنین شرایطی سراغ بحث‌های جدی و موضوعاتی که بار عاطفی بالایی دارند، نروید.

بلافاصله عذرخواهی نکنید
اگر در زمان نامناسبی گفت و گو را شروع کرده‌اید یا با گفتن جمله‌ای ناخوشایند همسرتان را دلخور کرده‌اید، بهتر است به جای بلافاصله عذرخواهی کردن، راه دیگری برای برگرداندن گفت و گو به مسیر آرام پیدا کنید. بلافاصله عذرخواهی کردن آدم‌ها را در موقعیت حق به جانب بودن قرار می‌دهد و مقاومت‌شان را بیشتر می‌کند. البته فراموش نکنید که به تعویق انداختن عذرخواهی، به معنای مطرح نکردن آن نیست. شاید بهتر باشد چند ساعت بعد یا فردای آن روز از همسرتان به‌خاطر چنین اشتباه ارتباطی عذرخواهی کنید.

کمی سکوت کنید
گفتیم که برای روشن کردن موضوعات حساس، بیان خواسته‌ها یا نقد کردن یکدیگر باید بهترین شرایط را انتخاب کنید. اما قرار نیست همیشه به محض رخ‌دادن اتفاق‌ها در موردشان صحبت کنید. بد نیست که هر هفته در ساعت مشخص و در محل ویژه‌ای با همسرتان ملاقات کنید و در مورد آنچه در هفت‌روز گذشته احساس و تجربه کرده‌اید، با هم صحبت کنید. محل این گفت‌وگو می‌تواند گوشه مشخصی از خانه باشد که با لباسی متفاوت در آن حاضر می‌شوید یا می‌توانید یک کافی‌شاپ یا نیمکت پارک را برای چنین گفت و شنودی انتخاب کنید. برای رسیدن به نتیجه بهتر، می‌توانید از تکنیک ساندویچ کمک بگیرید. به این ترتیب در آغاز گفت و گو دو موضوع خوشایند را مطرح می‌کنید و از همسرتان به‌خاطر رفتارهای شایسته‌ای که داشته قدردانی می‌کنید. به او می‌گویید که تلاشش در بهتر شدن رابطه میان شما و مادرش را دیده‌اید و برایش توضیح می‌دهید که همراهی‌اش در کار‌های خانه چقدر به شما آرامش داده‌ است. بعد از گفتن این دو مورد خوشایند، نوبت به مطرح کردن یک انتقاد است. اگر می‌خواهید رفتار همسرتان را نقد کنید،‌ مراقب لحن و جملات‌تان باشید. با صدایی آرام و بدون غرض‌ورزی موضوع را با او در میان بگذارید و بعد از آن، بار دیگر از دو مورد از رفتارهای خوشایندش تقدیر کنید. فراموش نکنید هنگام به‌کار گرفتن تکنیک ساندویچ، هدف شناساندن بیشتر خود به شریک زندگی و نزدیک کردن دیدگاه‌هاست نه تخریب او و ایراد‌گیری از رفتارهایش. شاید بهتر باشد به جای تذکر هر روزه، در طول هفته کمتر او را سرزنش کنید و در این جلسه حرف‌های‌تان را با او در میان بگذارید.

منبع: بیتوته

روشی معجزه آسا برای ترمیم روابط تاریک شما و همسرتان

مرداد ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد اندورفین نقش زیادی در تسکین اعصاب و بازگشت آرامش به انسان را دارد.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺕ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﯽ ﺩﻫﻨﺪ ﮐﻪ ﻭﺭﺯﺵ ﻭ ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ ﺑﺪﻧﯽ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺩﺭ ﺑﻬﺒﻮﺩ ﻋﻼﯾﻢ ﺍﻓﺴﺮﺩﮔﯽ ﻧﻘﺶ ﻋﻤﺪﻩ ﺍﯼ ﺍﯾﻔﺎ ﮐﻨﺪ و از دعواهای زناشویی بکاهد.

ﻣﺘﺨﺼﺼﺎﻥ ﻣﮑﺎﻧﯿﺴﻢ ﺍﯾﻦ ﺍﺛﺮ ﺭﺍ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﺗﺮﺷﺢ ﺳﺮﻭﺗﻮﻧﯿﻦ ﺩﺭ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﻭﺭﺯﺵ ﻣﯽ ﺩﺍﻧﻨﺪ . ﺳﺮﻭﺗﻮﻧﯿﻦ ﯾﮏ ﻭﺍﺳﻄﻪ ﻋﺼﺒﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺗﻨﻈﯿﻢ ﺧﻠﻖ ﻭ ﺧﻮ ﻭ ﺍﺣﺴﺎﺳﺎﺗﯽ ﻧﻈﯿﺮ ﺍﻣﯿﺪ، ﻋﻼﻗﻪ، ﻟﺬﺕ، ﺍﻧﮕﯿﺰﻩ ﻭ ﺗﻨﻈﯿﻢ ﺧﻮﺍﺏ ﻧﻘﺶ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﺩﺍﺭﺩ و تصمیم های نادرست در زندگی را تبدیل به تصمیم و افکار منطقی می کند.

ﺗﺤﺮﮎ ﻓﯿﺰﯾﮑﯽ ﻭ ﻭﺭﺯﺵ ﺗﺮﺷﺢ ﺍﻧﺪﻭﺭﻓﯿﻦ ﺭﺍ ﻧﯿﺰ ﺩﺭ ﺑﺪﻥ ﺍﻓﺰﺍﯾﺶ ﻣﯽ ﺩﻫﻨﺪ. ﺍﻧﺪﻭﺭﻓﯿﻦ ﯾﮏ ﻣﺴﮑﻦ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﺩﺭ ﮐﺎﻫﺶ ﺩﺭﺩ ﻣﻮﺛﺮ ﺍﺳﺖ.

ﺩﺭ ﻣﯿﺎﻥ ﻭﺭﺯﺵ ﻫﺎ، ﺍﻧﻮﺍﻉ ﻫﻮﺍﺯﯼ ﻧﻈﯿﺮ ﺷﻨﺎ، ﺩﻭﭼﺮﺧﻪ ﺳﻮﺍﺭﯼ ﻭ ﮐﻮﻫﻨﻮﺭﯼ ﺍﺛﺮ ﺑﯿﺸﺘﺮﯼ ﺑﺮ ﺑﻬﺒﻮﺩ ﺧﻠﻖ ﻭ ﺧﻮ ﻭ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺍﻓﺴﺮﺩﮔﯽ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﺗﺎﺛﯿﺮ ﻭﺭﺯﺵ ﻫﺎﯼ ﻏﯿﺮ ﻫﻮﺍﺯﯼ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺑﺪﻧﺴﺎﺯﯼ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺧﺼﻮﺹ ﻧﺎﭼﯿﺰ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ و دانشمندان با انجام آزمایشاتی روز زوج های جوان دریافتند آن دسته از افرادی که ورزش جایگاه خاصی در زندگی شان دارند افردی آرام تر هستند و میزان رضایت شان از زندگی مشترکشان بیشتر است.

ﺭﻭﺍﻧﭙﺰﺷﮑﺎﻥ ﺩﺭ ﮐﻨﺎﺭ ﺩﯾﮕﺮ ﺷﯿﻮﻩ ﻫﺎﯼ ﺩﺭﻣﺎﻧﯽ ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﺑﻪ ﺑﯿﻤﺎﺭﺍﻥ ﺧﻮﺩ ﺗﺎﮐﯿﺪ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﺴﺮﯾﻊ ﺭﻭﻧﺪ ﺩﺭﻣﺎﻥ و نجات زندگی مشترکشان از دعوا و جر و بحث ها، ﺣﺪﺍﻗﻞ ۳ ﺭﻭﺯ ﺩﺭ ﻫﻔﺘﻪ ﻭ ﺑﻪ ﻣﯿﺰﺍﻥ ۳۰ ﺩﻗﯿﻘﻪ، ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ ﻓﯿﺰﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻧﻮﻉ ﻫﻮﺍﺯﯼ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ.

پر حرفی مردان، در این گروهها بیشتر است

مرداد ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

نتایج تحقیقات اخیر محققان دانشگاه هاروارد آمریکا نشان می دهد که مردها در گروه های بزرگ بیشتر حرف می زنند این درحالی است که زن ها در گروه های کوچک بیشتر حرف می زنند و در گرو ه های بزرگ تر تمایلی به صحبت ندارند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایرنا، زن ها به ویژه در مورد مسایل روزمره معمولا بیشتر از مردان صحبت می کنند؛ بر پایه نتایج این تحقیق این مطلب تا حدودی درست است؛ میزان صحبت کردن زن ها به شرایطی که در آن هستند، بستگی دارد اما در برخی شرایط مردها حتی بیشتر از زن ها حرف می زنند.

 

دیوید لیزر مدیر این تحقیق، به همراه دیگر محققان برای سنجش میزان صحبت زن ها و مردها از دستگاهی که به اندازه یک تلفن هوشمند و حاوی یک میکروفون بود، استفاده کرد.

این محققان در اولین آزمایش، گفتار ۹۷ دانشجوی دختر و پسر را که در یک کار گروه همکاری می کردند، ضبط کردند.

 

آنها برای مقایسه در یک آزمایش دیگر، زمان ناهار کارمندان یک شرکت را مورد بررسی قرار دادند؛ این دو آزمایش نشان دادند که زن ها در گروه هایی که تعداد افرادشان کمتر از ۵ نفر است بیشتر و در گروه های بزرگ تر کمتر حرف می زنند و در گروهی که بیشتر از ۵ نفر داشت، مردها بیشتر حرف می زدند و در صحبت ها شرکت می کردند.

 

استدلال پژوهشگران این است که زن ها در گروه های کوچک تر احساس امنیت بیشتری می کنند و به همین خاطر بیشتر حاضر به همکاری هستند.

به طور کلی، بر اساس نتایج این تحقیق که در نشریه علمی Scientific Reports منتشر شده است، شرایطی که گفت گو در آن برقرار می شود بر رفتار گفتاری زن ها و مردها تاثیر می گذارد.

 

در این تحقیق از بررسی چند عامل مانند سن افراد و سطح تحصیلات آنها چشم پوشی شده است که لازم است در یک تحقیق مستقل دیگر، مورد بررسی قرار گیرد.

افرادی که در این ساعت از روز می خوابند دروغگویان حرفه ای هستند

مرداد ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد افرادی که خارج از بازه زمانی از روز بیدارند بطور قابل توجهی بیشتر احتمال دارد دروغ بگویند.

 

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، مطالعات اخیر محققان نشان می دهد خواب و بیداری گاهی به اندازه حتی بیشتر از رژیم غذایی تان بر تناسب اندام تان تاثیر می گذارد. بررسی ها نشان می دهند، کسانی که با سحر خیزی میانه ای ندارند و صبح ها دیر بیدار می شوند و چندان اهل ورزش کردن نیستند چاق تر هستند. در حالی که هر بزرگسال به ۱۵۰ دقیقه ورزش کردن در هفته نیاز دارد .

 

از نظر محققان حتی اگر این افراد در باشگاه های ورزشی ثبت نام کنند به خاطر تاثیری که خواب و بیداری بر شرایط فیزیکی شان دارد نمی توانند به برنامه خود پایبند باشند و بعد از چند جلسه آن را رها می کنند. نتایج مطالعات نشان می دهند دانشمندان با انجام آزمایشات و بررسی هایی دریافتند افرادی که زمان زیادی را از روز را بیدارند و کمتر استراحت می کنند بیشتر تمایل به دروغ گفتن و مخفی کردن کارهایشان دارند.

خشم چیست؟/افراد پرخاشگر غیبت و بدگویی می‌کنند

مرداد ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس بالینی گفت: خشم نوعی هیجان است که می‌تواند به رفتار پرخاشگرانه منتهی شود. پرخاشگری دو نوع درونی و بیرونی دارد و غیبت و بدگویی از دیگران از نوع خشونتهای بیرونی است.

عبدالله امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان اینکه خشم هیجانی است که ممکن است به پرخاشگری منتهی شود اظهار داشت: باید بین خشم به عنوان هیجان و پرخاشگری به عنوان رفتار تفاوت قائل شویم. خشم ویژگی‌هایی دارد که مهمترین مؤلفه آن فیزیولوژیکی است، در واقع به دلیل افزایش فعالیت سیستم لیمبیک، افراد در موقع خشم واکنش‌های جنگ یا گریز را نشان می‌دهند.

وی افزود: تپش قلب شدید و افزایش هورمون ADH نتیجه خشم است که فرد را آماده تهاجم یا فرار می‌کند و او احساس برافروختگی را تجربه خواهد کرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تصریح کرد: جنبه‌های بدنی خشم غریزی است و فرد در مواقع خشم به لحاظ بدنی تحت فشار قرار می‌گیرد. به همین علت برای رها شدن از این تنش دست به رفتارهایی می‌زند که برخی به خود و برخی به دیگران آسیب وارد می‌کند. هر چند که معمولاً در این زمینه به هر ۲ نفر ضرر وارد می‌شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان سطح شناختی خشم را ناشی از افکاری دانست که در ذهن فرد پردازش می‌شود.

وی ادامه داد: اعتقاداتی که فرد در مورد انسانها و دنیا دارد در ذهن او پردازش می‌شود و خطاهای شناختی در این زمینه می‌تواند مشکل‌ساز شود، مثلاً فردی که توصیه دیگران را دخالت در امور خود تلقی می‌کند ممکن است رفتار پرخاشگرانه ای انجام دهد. در سطح رفتاری نیز نتیجه خشم رفتار پرخاشگرانه است، بر این اساس فرد خشمگین تلاش می‌کند تا خشم خود را تخلیه کند زیرا این هیجان در فرد تنش عضلانی ایجاد می‌کند.

این روانشناس بالینی گفت: وقتی افراد خشمگین پرخاشگری کلامی نشان می‌دهند به طور موقت خود را آرام می‌کنند، اما عذاب وجدان بعد از آن سیکل معیوبی را ایجاد می‌کند و فرد را مجدداً خشمگین می‌سازد. در واقع بهتر است خشم به شیوه مناسبی تخلیه شود چرا که این هیجان در همه موجودات وجود دارد و مهم راه تخلیه آن است.

وی افزود: یکی دیگر از اهداف رفتار پرخاشگری آسیب زدن و تخریب است که سبب خلاص شدن فرد خشمگین از تنش می‌شود؛ انسانها از گذشته برای محافظت از خود به پرخاشگری روی می‌آوردند، معمولاً در رفتار پرخاشگرانه نوعی تخریب دیده می‌شود که گاهی نسبت به درون و گاهی به سمت بیرون است.

پرخاشگری درونی مانند سرزنش کردن و محکوم کردن خود است که در حالت شدید افرادی که بی ثباتی هیجانی دارند به خود آسیب می‌زنند یا رفتارهای پرخطری مانند رانندگی بی‌محابا و سوء مصرف مواد و الکل را نشان می‌دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت:  از طرفی برخی رفتارها پرخاشگری بیرونی محسوب می‌شود. در ۲ حالت باید گفت افراد پرخاشگری را یاد می‌گیرند، مثلاً غیبت و بدگویی نوعی پرخاشگری بیرونی است همچنین گاهی بچه‌ها جرأت پرخاشگری به والدین خود را ندارند و آن را با لجبازی و پشت گوش انداختن فرامین پدر و مادر نشان می‌دهند.

 

وی گفت: همچنین برخی بچه‌ها برای مقابله با پدر و مادر حمام نمی‌روند، مشق‌های خود را نمی‌نویسند یا اسباب‌بازی‌های خود را می‌شکنند. در مورد سایر رده‌های سنی نیز همین‌طور است. مثلاً برخی کارمندان از انجام وظایف خود سرباز می‌زنند و از این طریق پرخاشگری خود را به رئیس خود نشان می‌دهند.

وی ادامه داد: افراد دنبال راه‌هایی برای نشان دادن پرخاشگری هستند که خطر کمتری برای آنها داشته باشد، مثلاً کارمندی که از دست رئیس خود عصبانی است ممکن است به جای پرخاشگری کلامی به خودروی او آسیب بزند، اکثر این رفتارها در جهت تخلیه هیجان خشم و بروز رفتار پرخاشگری است.

وی افزود: رفتار پرخاشگرانه، پرخاشگری‌های بعدی را تقویت می‌کند، مثلاً فردی که با داد و بیداد کار خود را پیش می‌برد در آینده نیز این رفتار را تکرار خواهد کرد.

امیدی خاطر نشان کرد: انسانها رفتارهایی را انجام می‌دهند که بیشترین تقویت را برای آنها همراه داشته باشد، وقتی افراد بدگویی می‌کنند به طور موقت آرام می‌شوند، این رفتار در ظاهر آسیب جدی به دیگران وارد نمی‌کند بنابراین یکی از راهکارهای مناسب برای تخلیه هیجان خشم است.

زنان در تعامل با زنان دیگر احساس امنیت بیشتری می‌کنند

مرداد ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران با اشاره به تفاوت ساختار روانشناختی در زنان و مردان، گفت: چنانچه زنان در محیط‌هایی قرار گیرند که با زنان دیگر تعامل بیشتری داشته باشند احساس امنیت بیشتری خواهند کرد.

مهرداد کاظم‌زاده عطوفی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به تفاوت ساختار روانشناختی در زنان و مردان، اظهارداشت: مفاهیم روانشناختی و انسانی نسبی هستند و وقتی بحث تفکیک جنسیتی را مطرح می‌کنیم باید دید از چه منظری به آن پرداخته‌ایم، تفکیک جنسیتی گاهی بر اساس منافع سازمان و جامعه است و گاهی برای سلامت فرد انجام می‌شود، در هر دو صورت اولین نکته‌ای که به ذهن می‌رسد این است که زنان اساساً در رشته‌های و کارهای که سخت است استرس فکری شدیدتری را تجربه می‌کنند.

وی افزود: البته این به معنی بی تاثیر بودن استرس بر آقایان نیست، مردان احتمال آسیب جسمی بیشتری را که ناشی از استرس است تحمل می‌کنند و زنان فشارهای فکری شدید را.

دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران گفت: مثلاً در حوزه بانک چنانچه بانوان در بخش اسناد و اداری قرار گیرند کمتر آسیب می‌بینند تا به عنوان صندوق‌دار، زیرا حوزه‌های مختلف بانکی، استرس‌های متفاوتی دارد و چنانچه بانوان در بانک‌ها کار اعتبارات را انجام دهند میزان آسیب کمتری را تحمل خواهند کرد زیرا شرح وظایف این حوزه‌ها به گونه‌ای است که فشار روانی کمتری را وارد می‌کند.

این متخصص حوزه بهداشت روان اظهارداشت: یکی از عواملی که برای انسان فشار روانی ایجاد می‌کند احساس عدم امنیت است که بخشی از آن به موضوع جنسیتی ارتباط دارد، زنان در محاورات خود در ارتباط با زنان دیگر راحت‌تر هستند، به طور کلی به لحاظ عوامل استرس‌زا، احساس عدم امنیت در مورد زنان صادق است و چنانچه زنان در محیط‌هایی قرار گیرند که با زنان دیگر تعامل بیشتری داشته باشند احساس امنیت بیشتری خواهند کرد، بنابراین افراد در این محیط‌ها سالم‌تر می‌مانند.

وی افزود: همچنین وقتی کارمندی خانم باشد و مراجعان او آقا باشند، به دلیل ملاحظات فضای روانی که این دو جنس دارند، میزان استرسی که او تجربه می‌کند بیشتر است البته در مورد آقایان هم این نکته صادق است و با توجه به ملاحظات فضای روانی این جنس آنها دوست دارند در محیط‌هایی باشند که آقایان حضور دارند.

وی تصریح کرد: بنابراین اگر موقعیت‌هایی ضرورت وجود نداشته باشد می‌توان برای کنترل عوامل استرس‌زا به این مسئله توجه کرد زیرا به سلامت روانی کمک می‌کند.

این متخصص حوزه بهداشت روان با تاکید بر رفتار هوشمندانه مسئولان در رابطه با اعمال دستورالعمل تفکیک جنسیتی، گفت: اعمال این دستورالعمل برای اجرایی شدن در حوزه‌های عملیاتی به دلیل باورها و نگرش‌هایی که از قبل در جامعه در این رابطه وجود دارد می‌تواند موجب تعارض شود.

وی افزود: بهتر است تغییرات به صورت زمینه‌ای و بسیار کند و در بستر زمانی طولانی‌تری اتفاق بیفتد، لازم است اکنون برنامه‌ریزی شود تا در ۱۰ سال آینده تراز جنسیتی پرسنل در برخی ادارات تغییر کند و بر آن اساس سیاست‌ها پیش‌برده شود.

وی با تاکید دوباره بر تفاوت سازه‌های شناختی در زنان و مردان، اظهارداشت: الگوهای غالب عملکرد شناختی یعنی افکار،باورها و شناخت‌های زن و مرد با یکدیگر متفاوت است همچنین مرد و زن به لحاظ برتری عملکردهای شناختی دو نیم کره مغز با یکدیگر متفاوت هستند به همین دلیل برخی مشاغل هستند که جنسیت خاص موجب عملکرد بهتری در آن می‌شود البته این به معنی عدم توانایی زنان برای پرداختن به این مشاغل نیست.

زنان با زایمان خود را جاودانه می‌کنند مردان با کار/ بانوان بین پرورش فرزند و کار تعادل برقرار کنند

مرداد ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانپزشک معتقد است جاودانگی زنان با زایمان و پرورش فرزند و مردان با کار اتفاق می‌افتد و با توجه به وظیفه خانواده که پرورش نسل آینده است، زنان بالاترین پاداش را دریافت می‌کنند.

فربد فدایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با تأکید بر تفاوت ساختار دستگاه عصبی در زنان و مردان اظهارداشت: بین زنان و مردان تفاوت ساختار دستگاه عصبی وجود دارد که موجب تفاوت کارکردی بین این دو جنس می‌شود، مراکز مختلف تکلم در مردان بیشتر در نیمکره چپ است اما در زنان این مراکز بین دو نیم کره چپ و راست قرار دارد به همین علت است که هنگام صدمات وارده به جمجمه و مغز، مردان بیشتر از زنان آسیب می‌بینند.

وی افزود: همچنین زنان بازتوانی بهتری نسبت به مردان در مقابله با آسیب مراکز مختلف تکلم نشان می‌دهند.

این روانپزشک ادامه داد: همچنین مردان از نظر توانایی تحلیلی، زبان و ریاضی نسبت به زنان برتری دارند و در عین حال زنان از نظر توانایی مرتبط با احساسات، عواطف و دیدگاه کل گرایانه نسبت به مردان برتر هستند. زنان در مسائل عاطفی و احساسی تسلط بیشتری بر کارکردهای روانی دارند در حالی که مردان منطقی‌تر و جزء گرایانه مسائل را ارزیابی می‌کنند، زنان به لحاظ عاطفی و دیدگاه کلی برتر هستند.

این متخصص حوزه بهداشت روان تأکید کرد: قطعه گیجگاهی چت در مردان رشد بیشتری پیدا می‌کند به همین دلیل مردان نسبت به زنان در مسائل تحلیلی و ریاضی و منطقی موفق‌تر هستند.

وی افزود: حجم کلی مغز زنان مقداری کمتر از مردان است اما با توجه به اینکه جثه زنان نیز نسبت به مردان کوچکتر است از نظر توانمندی هوشی تفاوتی بین این دو جنس وجود ندارد. همچنین بانوان از نظر مهارتهای کلامی سریع‌تر از مردان رشد می‌کنند و شیرخواران دختر زودتر از شیرخواران پسر شروع به صحبت می‌کنند.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: توانایی مربوط به مکان‌یابی در مردان نسبت به زنان بیشتر رشد پیدا می‌کند و علت آن ضرورت آگاهی مردان از محیط زندگی، شکار و رهایی از مخاطرات بوده است.

فدایی افزود: همانطور که دو نیم کره مغزی در انسانها مکمل یکدیگر است نقش‌های ذهنی، شناختی و عاطفی در این دو جنس مکمل یکدیگر است بنابراین بهتر است زنان و مردان در مسائل مختلف زندگی از جمله تصمیمات خانوادگی یار و یاور یکدیگر باشند.

وی با تأکید بر لزوم در نظر گرفتن تفاوتهای ساختاری و شناختی در زنان و مردان اظهار داشت: خداوند برای زنان و مردان تکالیف متفاوتی را در نظر گرفته است، مهمترین وظیفه بانوان توانایی پرورش فرزند است، واقعیت این است که جاودانگی زنان به صورت عینی‌تری نمود پیدا می‌کند زیرا با زایمان و پرورش روبرو است.

وی افزود: مردان از این توانمندی محروم هستند و برای اثبات زایندگی خود بیشتر در فعالیت‌های اجتماعی وارد می‌شوند تا نام خود را زنده نگه دارند، این نکته‌ای است که در داستان‌ها و مثل‌ها نیز تمرکز پیدا کرده است.

وی ادامه داد: به طور کلی در گزینش مشاغل، زنان و مردان باید ضمن توجه به علائق خود ضرورت‌ها و نیازمندی‌های کلی خانواده را نیز در نظر بگیرند. مهمترین وظیفه خانواده پرورش نسل آینده است و کسی که این کار را انجام می‌دهد بالاترین پاداش را دریافت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که زنان بین پرورش فرزندان و شغل متناسب با این هدف والا و البته توانایی‌های آنها، تعادل برقرار کنند علاوه بر خود آنها جامعه نیز از منافع آن بهره‌مند می‌شون.

افراد روزه‌دار در مقایسه با دیگران این برتری‌ها را دارند

مرداد ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

با روزه‌داری خود را در مقابل نگاه‌ها و کلام‌های بد مراقبت می‌کنیم پس به نوعی می‌توان گفت روزه داری یکی از انواع فنون خود مراقبتی است که منجر به افزایش سلامت روان می‌شود. همایون ابراهیمی‌مقدم روانشناس در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: یک انسان سالم باید از ابعاد مختلف مراقب سلامتی خود باشد، یکی از ابعاد مهم بعد معنوی است که در کنار سه بعد جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی در انسان وجود دارد. بعد معنوی با چارچوب های فرهنگی، اخلاقی و دینی فرد آمیخته است و توجه به این چهارچوب‌ها تضمین سلامتی فرد را در پی خواهد داشت.

وی افزود: روزه و روزه‌داری از جمله مسائلی است که منجر به آن می‌شود که فرد از نظر معنوی در کنار سلامت جسمانی و احساس مثبت و خوبی داشته باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که افراد روزه دار در مقایسه با افراد دیگر در زمینه‌هایی مانند استقامت، صبر و پشتکار از درجه‌ی بالاتری برخوردار هستند به همین ترتیب موجب می‌شود، فرد نسبت به دیگران احساس نزدیکی و همدردی داشته باشد.

ابراهیمی‌مقدم تصریح کرد: بعضی از افراد به دلیل مشکلات اقتصادی، درگیری‌های اجتماعی، ضعف‌های بدنی و مواردی از این دست زندگی سالمی را تجربه نمی‌کنند. در هنگام روزه گرفتن ما می‌توانیم به غم رنج و درد این افراد پی ببریم. از طرف دیگر با توجه به اینکه روزه و روزه‌داری از جمله فرامین الهی محسوب می‌شود، همت گماردن به آن منجر به احساس خوب از نظر وجدانی می‌گردد و این احساس روی سلامت روان تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

این متخصص در پایان خاطرنشان کرد: با روزه‌داری خود را در مقابل نگاه‌ها و کلام‌های بد مراقبت می‌کنیم پس به نوعی می‌توان گفت روزه داری یکی از انواع فنون خود مراقبتی است که منجر به افزایش سلامت روان می‌شود.

شیوع بی اشتهایی عصبی در دختران

مرداد ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یکی از اختلالاتی که ریشه روانی دارد و در میان نوجوانان به ویژه دختران شایع است، بی اشتهایی عصبی است. اختلالی که به موجب آن نوجوانان به خاطر ترس وسواسی از چاق شدن به خود گرسنگی می دهند.زینب احمدی روانشناس با بیان این مطلب که نوجوانان کمال گرا بیشتر دچار این اختلال هستند، افزود: اغلب این نوجوانان به خاطر سوء تغذیه دچار رنگ پریدگی هستند، ناخن ها بی رنگ و موها تیره و نرم است و این افراد حساسیت شدیدی نسبت به سرما دارند. احمدی از عوارض این اختلال به کوچک شدن عضله قلب اشاره کرد و گفت: همچنین کلیه ها از کار می افتد و ۶ درصد از بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی، در اثر عوارض جسمانی می میرند یا دست به خودکشی می زنند.این روانشناس ادامه داد: معمولا مادران این دختران در مورد ظاهر بدن، پیشرفت و مقبولیت اجتماعی انتظارات بالایی دارند و بیش از حد کنترل کننده هستند و پدرها از لحاظ عاطفی فاصله زیادی با آن ها دارند.وی تاکید کرد: در نوجوانانی که دارای اعتماد به نفس پایین هستند و در خانواده های سخت گیر که کنترل شدیدی بر نوجوانان دارند، این اختلال دیده می شود.
خراسان – ۱۳۹۳/۰۵/۰۱ شماره انتشار ۱۸۷۴۲

علائم اضطراب چیست؟/شایع‌ترین علت افت تحصیلی

مرداد ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانپزشک با بیان علائم اضطراب، کاهش قدرت یادگیری و حافظه به ویژه در نسل جوان و شایع‌ترین علت افت تحصیلی در آنها را نتیجه اضطراب دانست.

افشین طیبی در گفت‌و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به انواع اضطراب اظهار داشت: اضطراب واکنشی طبیعی در مقابل استرس یا فشارهای جسمی و روانی است که انواع خفیف، متوسط و شدید دارد. اضطراب خفیف، تمرکز و انگیزه فرد را بالا می‌برد، اما نوع شدید آن می‌تواند کاهش تمرکز را همراه داشته باشد.

وی افزود: فرد مضطرب نمی‌تواند ذهن خود را متمرکز کند و هر قدر تلاش می‌کند، ذهن او متمرکز نمی‌شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: کاهش قدرت یادگیری و حافظه به ویژه در نسل جوان بیانگر اضطراب است، همچنین کسانی که وسایل خود را به طور مرتب جا می‌گذارند، به احتمال زیاد افراد مضطربی هستند.

این روانپزشک تصریح کرد: تپش قلب شدید، سرد شدن کف دست‌ها و پاها‌ از علائم جسمانی اضطراب است. افراد مضطرب معمولا دچار تپش قلب شدید می‌شوند و احساس می‌‌کنند که قلبشان از جا کنده می‌شود. همچنین در طی روز کف دستان و پاهای آنها سرد شده و عرق سردی آنها را فرا می‌گیرد.

وی افزود: تنفس مبتلایان به اختلالات اضطرابی معمولاً کوتاه است و احساس پروانه‌ای در شکم دارند، این افراد احساس می‌کنند که پروانه‌ای در شکم آنها تکان می‌خورد.

این روانپزشک گفت: انقباض عضلانی، احساس بی‌قراری، دلواپسی، اضطرار، عجول بودن و کشش در زیر زانو از دیگر علائم اضطراب است. همچنین احساس سبکی سر، سرگیجه و گیج شدن جزو نشانه‌های اضطراب است.

وی با اشاره به تشخیص اضطراب و اختلالات اضطرابی اظهار داشت: علائم اضطراب باید به اندازه‌ای باشد که تشخیص اضطراب یا یکی از اختلالات اضطرابی گذاشته شود و چنانچه تعداد این علائم کم باشد، یا در عملکرد شغلی و اجتماعی فرد اختلال ایجاد نکند، نیازی به درمان خاصی وجود ندارد.

وی ادامه داد: در برخی استرس‌ها و اختلالات اضطرابی خط اول درمان دارویی است، اما در برخی دیگر مانند ترس‌های مرضی به علت اینکه اساس اختلال رفتاری است درمان هم در راستای تغییر رفتار خواهد بود.

این روانپزشک خاطرنشان کرد: شایع‌ترین علامت اضطراب و افسردگی در نسل جوان افت تحصیلی است، بنابراین اولیاء مدرسه و دانش‌آموزان باید نسبت به این موضوع حساس باشند و در صورتی که دانش‌آموز دچار افت تحصیلی ناگهانی شد به متخصص بهداشت روان مراجعه کنند.

هفت ساعت خواب استرس را از بین می‌برد/لوازم آرایشی استرس زا هستند

مرداد ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس گفت: خواب و خوراک نامناسب، آلودگی هوا، ترافیک و حتی پارک نامناسب خودرو همسایه جلوی در، استرس ایجاد می‌کند اما داشتن ۷ ساعت خواب می‌تواند فشار روانی فرد را از بین ببرد.

امیرمحمد شهسوارانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان اینکه هر عاملی که منجر به تغییر در تعادل درونی فرد شود استرس است اظهار داشت: تمام موجودات زنده در حالت استرس تلاش می‌کنند تا به تعادل قبلی بازگردند زیرا عدم تعادل در آنها تنش ایجاد می‌کند.

وی افزود: عوامل مختلفی می‌تواند در فرد استرس ایجاد کند که از جمله آنها می‌توان به خواب و بیداری، نوع تغذیه، پارک کردن نامناسب خودرو همسایه، عدم رسیدن به موقع اتوبوس و وسایل نقلیه عمومی، ترافیک، آلودگی هوا و حتی شوخی‌ همکاران درباره ظاهر فرد اشاره کرد.

وی ادامه داد: دو کنش اصلی چرخه زندگی، خواب و بیداری و تغذیه است، هسته خواب بین حدود ۱۱ شب تا ۴ بامداد است و اگر هر عاملی موجب شود تا فرد در این ساعات از خواب محروم بماند در او تنش و فشار روانی ایجاد می‌کند. همچنین عدم رعایت بهداشت خواب می‌تواند به اختلال در شغل فرد منجر شود که استرس مضاعفی را ایجاد می‌کند، شرکت در مهمانی‌ها و حضور مهمان در خانه باید به گونه‌ای تنظیم شود که بعد از ساعت ۱۰:۳۰ دقیق فرد فرد خود را برای استراحت آماده کند.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: توصیه می‌شود افراد برای کاهش استرس حداقل ۷ ساعت بخوابند زیرا این مدت استراحت، استرس فرد را از بین می‌برد.

وی افزود: استرس آثار زیادی بر جسم و روان فرد می‌گذارد که از جمله آن می‌توان چین و چروک پوست به ویژه در بانوان، قرمز شدن پوست و جوش‌های صورت را ناشی از استرس و عدم رعایت خواب و تغذیه دانست.

این روانشناس تصریح کرد: متأسفانه در ایران مصرف مواد آرایشی و جراحی‌های زیبایی بالا است که نشان می‌دهد فرد استرس زیادی دارد.

همچنین مواد آرایشی به ویژه آنهایی که حاوی سرب هستند استرس فرد را بیشتر می‌کند، علاوه بر این باید گفت مواد آرایشی از رسیدن اکسیژن کافی به پوست جلوگیری می‌کند به همین علت است که استحمام موجب تنفسی پوستی و احساس رفع تنش روانی می‌شود.

وی ادامه داد: دمای هوا نیز جزو عواملی است که فشار روانی ایجاد می‌کند. در محیط‌های گرم استرس زیستی بالا می‌رود و فرد دچار عصبانیت می‌شود،‌ آلودگی هوا نیز به دلیل کاهش اکسیژن به طور غیرمستقیم فرد را دچار استرس می‌کند.

شهسوارانی گفت: تغذیه نادرست موجب می‌شود تا سطح ذخایر قندی خون پایین آمده و بدن دچار ادراک قحطی شود،چیزی که در رژیم غذایی دیده می‌شود و می‌تواند موجب استرس فرد گردد.

این متخصص حوزه بهداشت روان تصریح کرد: مصرف میان وعده سالم مانند قهوه، شیر یا چای در ساعت ۱۱ که افت شدید قند و اوج استرس شغلی وجود دارد می‌تواند به کاهش تنش کمک کند. با توجه به ایام ماه مبارک رمضان توصیه می‌شود در این ساعت افراد به مدت ۱۵ دقیقه به استراحت بپردازند.

وی ادامه داد: همچنین استرس با هوشیاری رابطه دارد و وقتی افراد گرسنه هستند کتاب را کباب می‌خوانند و قادر به تمرکز نیستند.

* استرس چه واکنش‌هایی در بدن ایجاد می‌کند

این روانشناس تأکید کرد: نخستین پیامد استرس این است که فرد تحریک‌پذیر می‌شود و احساس ناامنی می‌کند. از دست دادن اشتها نیز یکی دیگر از علائم استرس است به طور کلی افراد در مواجهه با استرس دو واکنش خوردن را نشان می‌دهند یا به پرخوری روی می‌آورند یا کاهش شدید اشتها دارند، فردی که استرس دارد احساس می‌کند سنگ در معده‌اش است. افسردگی و حملات وحشتزدگی نیز در پاسخ به فشار روانی است.

وی خاطر نشان کرد: تغییر چرخه قاعدگی، حملات میگرن‌، آلودگی‌های هوا و صوتی، اختلال صرع از نتایج تأثیر استرس بر بدن است. به طور کلی کاهش استرس‌های اجتماعی می‌تواند علاوه بر تعادل فرد موجب کاهش ابتلا به اختلالات جسمی و روانی شود.

ده دقیقه دیدن پدربزرگ و مادربزرگ سلامت روان را بیمه می‌کند

مرداد ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانپزشک معتقد است که ارتباطات اجتماعی سلامت روان فرد را بیمه می‌کند و ۱۰ دقیقه دیدن پدربزرگ و مادربزرگ می‌تواند فرد را تا چند روز شارژ کند.

علی باغبانیان در گفت‌و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان اینکه یکی از نیازهای اساسی همه انسان‌ها ارتباطات اجتماعی است، اظهار داشت: بعد از نیازهای زیستی توجه به ارتباط با همنوع در سلامت روان فرد تأثیر بسزایی دارد. انسان موجودی احساسی است و ارتباطات اجتماعی نقش سازنده‌ای بر سلامت روان او دارد.

وی افزود: البته هر ارتباطی این حسن را ندارد و برخی ارتباطات مشکلاتی ایجاد می‌کند که بهتر است از آنها صرف نظر شود، منظور از ارتباط این است که فرد رابطه‌ای را ایجاد کند که برای او سازنده است.

این متخصص بهداشت روان ادامه داد: انسان از لحظه تولد وابستگی شدیدی به مادر دارد. در روانشناسی اصطلاحی به نام باندهای عاطفی وجود دارد که آن را می‌توان در ارتباطات اجتماعی به وضوح دید.

وی گفت: هر انسان مانند هشت‌پایی است که پاهایش به انسان‌های اطراف او متصل است، وقتی فرد به دنیا می‌آید تا حدود ۳ سالگی تمام باندهای عاطفی را به مادر متصل می‌کند‌ بعد از آن تعدادی از این باندها جدا می‌شوند و به پدر و سایر اعضای خانواده متصل می‌شود. با افزایش سن باندها به دوستان، همکاران و همسر و فرزندان فرد وصل می‌شود.

وی افزود: دانشمندان معتقدند میزان وابستگی عاطفی همه انسان‌ها یکسان است و ممکن است وابستگی آنها به افراد مختلف موجب تفاوت آنها شود.

این روانپزشک با بیان اینکه افزایش ارتباطات انسانی موجب احساس خرسندی بیشتر می‌شود، گفت: انسان‌ها با ارتباطات اجتماعی نیازهای روانی خود را ارضا می‌کنند این ارتباط دو طرفه است و اگر علاقه دیگران به ما و بالعکس در مسیر صحیحی نیفتد با افراد دیگر جایگزین می‌شود مثلاً چنانچه دختر نتواند با پدر و مادر خود ارتباط برقرار کند ممکن است با فردی دیگر این رابطه عاطفی را برقرار کند که زندگی او را تحت‌الشعاع قرار دهد.

وی ادامه داد: انسانها دوست دارند جزو یک گروه باشند و این گروه می‌تواند شامل خود فرد و دیگری شود چون انسان نیاز دارد در هر لحظه‌ای عضو گروه باشد تا احساس تنهایی نکند در نتیجه ایزوله شدن به تدریج انسان را به سمت موجودی غیرعاطفی می‌کشاند.

باغبانیان افزود: اگر این روند ادامه یابد فرد مانند یک تکه سنگ می‌شود بنابراین عضویت در گروه یکی از نیازهای افراد است که عدم انجام آن می‌تواند عواقب بدی را همراه داشته باشد.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: روانشناسان معتقدند که هر چند تشکیل گروه جزو نیازهای انسان است اما تداوم آن بستگی به میزان تشویقی دارد که فرد از گروه می‌گیرد. اهمیت عضویت در گروه به قدری است که کاهش ارتباطات اجتماعی و تنهایی می‌تواند انسان را به انواع اختلالات روانی مبتلا کند.

وی افزود: اکثر بیماری‌های اعصاب و روان خفیف بر اثر فقدان ارتباطات بیرونی فرد می‌تواند اتفاق می‌افتد همچنین یک سوم بیماران کشور کسانی هستند که از بیماری‌های جسمی شاکی‌اند که منشاء اصلی آن روانی است و یکی از عوامل اختلالات روانی نیز ارتباطات اجتماعی ناکارآمد است بنابراین ایجاد گروه‌ها و عضویت در آنها در درمان بیماری‌های روان‌تنی مؤثر است.

باغبانیان گفت: پذیرش فرد در گروه زمانی اتفاق می‌افتد که نقاط مشابه زیادی وجود داشته باشد که یکی از این نقاط مشابه به لحاظ سنی و موضوعی است گاهی یک عامل تشابه آن قدر قوی است که افراد تفاوت‌ها را می‌پذیرد مثلاً در گروه‌های مذهبی و محافل دینی افراد با وجودی که از گروه‌های مختلف سنی هستند اما با مشارکت یکدیگر به پختن نذری و توزیع آن می‌پردازند.

این متخصص حوزه بهداشت روان ارتباطات اجتماعی به ویژه از نوع مذهبی را موجب بیمه شدن فرد به لحاظ سلامت روان دانست و اظهار داشت: همین که افراد احساس می‌کنند که کسی در کنار آنها است می‌تواند به سلامت روان آنها کمک کند حتی عدم وجود فرد و تنها احساس اینکه او در کنار ما است برای سلامت روان کافی است.

وی افزود: در فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی مناسبت‌های مختلفی وجود دارد که این مراسم‌ها جهت سلامت روان و افزایش ارتباطات اجتماعی است.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی گمان می‌کنند که این ارتباطات را می‌توانند با پیامک و شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنند در حالی که تنها ارتباط چهره به چهره است که این نیاز روانی را برطرف می‌کند زیرا پیامک‌ها روح ندارند و معلوم نیست پس از رسیدن به دست مخاطب با همان عاطفه‌ای که مدنظر بوده است خوانده شود.

وی گفت: بهتر است افراد برای تقویت قوای روانی خود به دیدن اقوام و بزرگترها به ویژه پدربزرگ و مادربزرگ‌ها بروند، در واقع ۱۰ دقیقه بودن در کنار پدربزرگ و مادربزرگ فرد را تا چند شارژ و تقویت می‌کند در حالی که او اگر ساعت‌ها پای اینترنت بنشیند خسته‌تر می‌شود.

خونسردها باید مورد درمان روانشناختی قرار گیرند

تیر ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

خونسردی افراد نسبت به اتفاقات پیرامونشان یک اختلال روانشناختی است که باید مورد درمان قرار گیرد.
فربد فدایی روانپزشک درگفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران  با اشاره به اینکه خونسردی در افراد یک اختلال است، گفت: دستگاه عصبی انسان به گونه‌ای آفریده شده که با همکاری در نیمکره چپ که مرکز گفتار و اندیشه‌های منطقه است و نیمکره راست که مرکز تفکر شهودی و دیدگاه عاطفی است، نسبت به مسائل واکنش های منطقی نشان دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه واکنش های عاطفی و منطقه ای باید توام باهم باشند تا فرد رفتار عادی داشته باشد، یادآور شد: نبود هر کدام از این واکنش‌ها می تواند فرد و اطرافیانش را با مشکلات جدیدی مواجه سازد.

فدایی تاکید کرد: خونسردی افراد در شرایطی که دیگران را مورد آزار قرار می دهد و هنگام نیاز به کمک در اطرافیان از خود واکنشی نشان نمی دهد، یک اختلال محسوب می شود که باید مورد درمان قرار گیرد.

چهار روشی که کودکان را راستگو می‌کند

تیر ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

درغگویی میان کودکان ۴ تا ۵ سال همیشه رواج دارد اما می‌توان با قرار دادن کودکان در محیط خانواده راستگویی را به کودک آموخت.
احمد میهنی روانشناس در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: دروغگویی از نظر معنوی به معنای کتمان واقعیت است، در واقع فرد دروغگو از طریق شنونده را گمراه می سازد و خود را بیشتر نجات می‌دهد و بدینوسیله توجه دیگران را به خود جلب می‌کند.

وی افزود: یکی از عوامل دروغگویی، ترس در کودکان است، معمولا دروغ گفتن یکی از رفتارهای متداول کودکان ۴ تا ۵ ساله است که از لحاظ اخلاقی با مشکل روبرو می‌شوند.

دروغگویی یعنی اینکه شخص به قصد گول زدن دیگران خلاف واقعه را بیان می کند.

وی اذعان داشت: گاهی والدین فرزندان خود را به دلیل انجام بعضی رفتارها مورد سرزنش قرار می‌دهند،  اما توجه نمی‌کنند که خود آنها در ایجاد عادات و رفتارهای نامناسب فرزندانشان نقش موثری دارند.

وی اظهار داشت: یکی از مهمترین عوامل پرورش راستگویی در کودکان محیط خانواده است معمولا این نوع از کودکان در این خانواده‌ها طبعا به راه درستی می‌روند و راستگو بار می‌آیند.

با مهربانی و ملایمت صحبت کردن با فرزندان، هرگز کودک را با نام دروغگو صدا نزنید باعث دروغگویی کودک نشوید، مفهوم حقیقت را به کودک شناساندن از راه های راستگو شدن کودکان است.

چرا کودکتان به حرف تان گوش نمی دهد؟

تیر ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

شکایت بسیاری از والدین این است که کودکانشان به حرف آنها گوش نمی کنند. چرا آنها به حرف تان گوش نمی دهند؟ ما در این مطلب می خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه می توانید از این رنج رهایی یابید و کاری کنید که فرزند خردسالتان حرف شما را بشنود و گوش کند.

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، با راهکار هایی ساده می توان کودکان را آرام کرد و از شیطنت های آن ها جلوگیری به عمل آورد.

۱- گفتگو را متوقف کنید
شاید این جمله خیلی برایتان گران باشد اما باید بدانید که میزان صحبت ما والدین با فرزندان مان بسیار زیاد است. یک محقق و روانشناس آمریکایی تعداد جملات رهنمودی و اصلاحی والدین خطاب به فرزندانشان را در شبانه روز شمرد (جملاتی از قبیل لباست را آویزان کن، بشقابت را تمیز کن). تعداد این جملات حدود ۲۰۰ جمله بود.

واقعا چقدر از این جملات مورد نیاز است؟ با یک بررسی دقیق علمی می توان گفت تنها در حدود ۲۵ درصد. در حقیقت، در یک روز فقط ۵۰ جمله رهنمودی و امری برای بچه ها جذاب و شنیدنی است. البته این خبر خیلی بدی هم نیست، به این شرط که شما این ۵۰ جمله را بشناسید و سعی کنید بیش از آن حرف رهنمودی نداشته باشید.

۲- اجازه دهید نتایج طبیعی آشکار شوند
همانطور که گفتیم کمتر حرف بزنید و بیشتر عمل کنید. اگر کودکتان اتاقش را تمیز نمی کند مهم نیست، اجازه دهید که او با پیامد طبیعی داشتن یک اتاق کثیف و بدبو مواجه شوا. اگر لگوها و وسایل بازی اش را جمع نمی کند مهم نیست، آنها را در یک جعبه بریزید و از اتاق او بیرون ببرید و تا مدت معینی آنها را به او ندهید.

۳- مدل گوش دادن فعال
بچه ها بیشتر از طریق مشاهده یاد می گیرند، بنابراین به آنها اجازه و فرصت دهید که با رفتارهای الگو مواجه شوند، به همین دلیل والدین نیز باید خود الگویی از یک شنونده خوب باشند اما متاسفانه بسیاری از والدین شنوندگان خوبی نیستند.

آنچه که دیگران می گویند را می شنوند، اما این در حالی است که یک گوش شان را به چیزی که گفته می شود تیز کرده اند و گوش دیگرشان را به چیز دیگری سپرده اند و احتمالا سرشان هم به روی آسمان یا زمین است.

گوش دادن فعال چیزی بیش از شنیدن مکانیکی گوش ها است. در این مدل تمام بدن در خدمت و کار است. در گوش دادن فعال ما نیاز داریم که چیزی بیش از واژه ها را بشنویم و بتوانیم معنای جملات را هم دریابیم و به آن پاسخ دهیم.

۴- عشق، عشق، عشق
گاهی اوقات بچه ها برای اینکه به ما پیامی را بدهند به حرف مان گوش نمی کنند. آنها با گوش نکردن به حرف مان به ما یک نکته را می گویند: «تو نمی توانی من را درست کنی و من از ریاست کردن تو خسته شده ام.»

شما باید در بانک عشق به فرزند سپرده گذاری کنید، بنابراین همین الان فرصت خوبی است که آنها را بغل کنید.

۵- نجوا کردن
اگر شما همه راه های بالا را امتحان کردید و بچه هایتان هنوز به حرف تان گوش نمی دهند این راه حل را امتحان کنید. بچه ها همیشه به این نتیجه می رسند که سرشان فریاد کشیده می شود. پایین آوردن صدا تا حد یک نجوا دقیقا برخلاف آن چیزی است که آنها انتظار دارند و این منتج به پیامد جدید جالبی برایتان خواهد شد.

از طرف دیگر، موقعی که شما با صدای آرام صحبت می کنید، بچه ها وادار می شوند که برای دقت به آنچه می گویید به شما نزدیکتر شوند. چه چیزی بهتر از این؟ آیا ما دوست نداریم که فرزندمان به ما نزدیکتر شود؟

منبع: بیتوته

برای اینکه مردم زیاد دوستمان داشته باشند اینگونه باشیم

تیر ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران ، راه های زیادی وجود دارند که در صورت رعایت آن ها مردم بیش از پیش شما را دوست خواهند داشت.

۱- سلام کردن و احوالپرسی :
اصلا منظورم این نیست که با همه صمیمی باشیم ، ولی یکی از مهمترین کارهایی که برای مردم ارزش دارد سلام کردن و احوالپرسی با آنهاست ، زیاد دیده ام مخصوصا آپارتمان نشینان و برج نشینان در شهر بزرگی مثل تهران همسایه ها نه تنها همدیگر را نمی شناسند ، بلکه حتی سلام هم به هم نمی کنند ، سلام کردن هم محبت مردم را جلب می کند و هم روی اعتماد به نفس ما اثر مثبت دارد ، از همین فردا سعی کنید به تعداد افراد بیشتری – مخصوصا دور و بری ها – سلام کنید و اثر مثبت آن روی اعتماد به نفس خود را ببینید.

۲- انجام دادن کارهای شخصی :
تا جایی که می توانید سعی کنید کمتر از مردم درخواست داشته باشید و کارهای شخصی را خودتان انجام دهید ، حتی از نزدیکان و خانواده خود هم سعی کنید کمتر درخواست داشته باشید ، خواسته های کمتر از مردم انسان را دوست داشتنی تر می کند.

۳- امر و نهی نکردن :
امر و نهی کردن زیاد – بر خلاف تصور رایج – نه تنها کسی را بالا نمی برد بلکه از عزت نفس فرد نیز می کاهد ، بسیار دیدم شوهران و پدرانی را که مدام دستور می دهند و امر و نهی می کنند و معتقدند با این کار ارزش آنها بالاتر می رود ، در حالی که کاملا برعکس است ، چرا که هر چه تعداد امر و نهی بالاتر برود ، پذیرش آن کمتر می شود ، امر و نهی در شرایط خاصی باید باشد و اگر هر زمان بخواهید از آن استفاده کنید کم کم حرف شما کم اهمیت می شود و  ارزش خودتان نیز پایین می آید ، پس از امر و نهی در شرایطی بسیار خاص و به ندرت استفاده کنید.

۴- غر نزدن و انتقاد نکردن :
ین مورد هم بسیار جالب است ، افراد از شرایط کشور و شرایط مالی و … انتقاد می کنند و فکر می کنند با این کار ارزش آنها بالا می رود ، به اصطلاح در جامعه ما هر کس منتقدتر باشد یعنی فرد باسوادتری است ، ولی این دید صحیح نیست ، کسی که مدام غر میزند و انتقاد می کند در واقع ناتوانایی خود را بیان می کند و عدم توانایی مدیریت شرایط ، مردم به کسانی علاقمند هستند که حرف های خوب می زنند و اهل غر زدن نیستند ، چرا که از انتقاد و غر زدن اشباع شده اند ، بنابراین تمایل شان به کسانی که حرف های مثبت و غیر منفی می زنند بیشتر است.

۵- بیان خوبی های دیگران :
مردم دوست دارند خوبی هایشان بیان شود و فراموش نشود ، از این ویژگی به بهترین نحو استفاده کنید ، اگر کسی خوبی به شما کرده بارها از او تشکر کنید و وقتی او را می بینید یا در جمع خوبی هایی که از او دیده اید را بیان کنید ، بدترین کار ممکن بیان خوبی های خودتان در جمع است ، مردم از آدمهایی که از خودشان تعریف می کنند به تدریج متنفر می شوند ، بهترین کار برای دوست داشته شدن توسط مردم بیان خوبی هایشان است.

امیدوارم شما هم با بکارگیری این راهکارهای رایگان و ساده ، ارتباط بهتری با اطرافیان خود داشته باشید و از این ارتباط لذت ببرید.

منبع: پرشین وی

روشهای جلب اعتماد دیگران

تیر ۲۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, روانشناسي

پیدا کردن فرد امین و مورد اطمینان چه در روابط نزدیک و چه در روابط  دور یا رسمی ، کار ساده ای به نظر نمی رسد. انسانها دوست دارند دوستان قابل اعتمادی داشته باشند. دوستانی که بتوانند در روزهای سخت زندگی به آنها تکیه کنند.اعتمادواطمینان دو واژه ای است که به ظاهر ، ساده می آید اما در اصل جای تعمق بسیار دارد.

وقتی به فردی اعتماد می کنید و حرف دلتان را می زنید و سپس آن را از دهان دیگری می شنوید ؟ چه احساسی به شما دست می دهد؟ مطمئناً احساس خوشایندی نیست. شهروندان ما تا چه میزان به هم اطمینان دارند؟ در یک خانواده ، افراد آن خانواده تا چه حد مورد اعتماد هم هستند؟ اعتماد افراد خانواده به هم ، یکی از ارکان بهداشت روانی است.

وقتی نوجوان یا جوان در خانواده خود فرد مطمئنی پیدا نمی کند تا با او روابط نزدیک و صمیمی داشته باشد ناخودآگاه از خانواده دور شده و به دامن دوستان و بیگانگان کشیده می شود و در این میان اگر به تور افراد ناباب بخورد آسیب های جبران ناپذیری خواهد دید. اما فردی که با افراد خانواده اش روابط دوستانه دارد و حمایت عاطفی می شود از آسیب های اجتماعی در امان می ماند.
چه کنیم تا فردی مورد اطمینان باشیم ؟
گذشته ی یک فرد بهترین مدرک برای پاسخگویی به این پرسش است. همه ی ما در شرایط امتحان یا آزمون قرار می گیریم. همه ما به نوعی به یکدیگر امتحان پس می دهیم. کسانی معتمدند که از چنین آزمونهایی سربلند بیرون آمده باشند. شما مسلماً به کسانی اعتماد می کنید که قبلاً هم به آنها اعتماد کرده اید. با کسانی درددل می کنید که قبلاً به نوعی از آنها واکنش مثبت دریافت کرده اید. از مغازه هایی خرید می کنید که به کیفیت جنس و بهای آن تا حدی اطمینان دارید. از مسیری رفت و آمد می کنید که تا حدودی امن تر از مسیرهای دیگر به نظر می رسد. از رستورانی غذا تهیه می کنید که به سلامت آن اطمینان بیشتری داشته باشید. فرزندانتان را در مدرسه ای ثبت نام می کنید که لااقل از چند نفر تعریف آن را شنیده باشید. مسلماً همین فاکتورها در انتخاب افرادی که می خواهید به آنها اطمینان کنید، دخیلند.

به چه کسانی باید اعتماد کرد؟

زمانی که می خواهید در مورد کسی تحقیق کنید یا درباره امری پرس و جو کنید یا درباره مسئله ای با کسی مشورت کنید مسلماً به سراغ افراد معتمد می روید. مردم نیز برای این کار ، افراد معتمد را به شما معرفی می کنند. این گروه از اشخاص ، افرادی هستند که مردم عموماً تحت عنوان « آدم خوب» از آنها یاد می کنند.

اما “خوب بودن” خود نیازمند تعریفی است. همه ی افرادِ به اصطلاح “خوب” ، لایق شور و مشورت یا کمک طلبی نیستند. از بین افراد آنانی شایسته این امرند که داناتر و مدبرتر باشند. هر چند گروهی از افراد ، مهربان و با گذشتند و شما را به خوبی می پذیرند، به سخنانتان گوش می دهند، و با شما همدلی می کنند ، اما از دانش و دانایی و تدبیر دورند و عملاً نمی توانند برای شما کاری انجام دهند، پس در بین افراد معتمد ، مدبرترین و داناترین آنها را برگزینید.

به دیگران اعتماد کنید تا آنها نیز به شما اعتماد کنند
اصولاً هر خصلتی را با کمی تلقین و دادن واکنش مناسب ، می توان در شخص ایجاد کرد. وقتی به کسی می گویید: «چون به تو اطمینان دارم…» فرد ناخودآگاه از خود انتظار یک فرد مطمئن را دارد مگر آن که از لحاظ شخصیتی آدم بی وجدانی باشد. اعتماد متقابل یکی از رموز روابط صمیمی و صادقانه است. اگر در مقابل اعتماد دیگری نسبت به او بی اعتماد شوید قدر مسلم کم کم اعتماد او نیز نسبت به شما کمرنگ خواهد شد. مردم دوست دارند در مقابل کنش های مثبتشان نسبت به دیگران واکنش های مثبت دریافت کنند. مردم از این که مورد اعتماد کسی قرار بگیرند به خود می بالند. از این که شما آنها را به دیگری ترجیح داده اید و محرم اسرارتان نموده اید احساس غرور می کنند، پس با انتقال احساس مثبت به دیگران همین احساس را از سوی آنها دریافت دارید. این احساس هر چقدر صادقانه تر باشد همانقدر قویتر و ارضا کننده تر است. اصولاً همه مردم از شنیدن سخنانی که بوی تناقض یا ناراستی بدهد می پرهیزند، چون این گونه سخنان احساس ناخوشایندی را به وجود می آورد و مردم خود آنقدر درگیر و گرفتار معضلات زندگی هستند که جایی برای اضافه بار این گونه سخنان نداشته باشند.

رابطه اعتماد و احساس امنیت

احساس امنیت عبارت است از احساس آزادی نسبی از خطر. این احساس وضع خوشایندی را ایجاد می کند و فرد در آن دارای آرامش جسمی و روحی است. ایمنی از عواطف و احساسات زیربنایی و حیاتی برای تأمین بهداشت روانی است. افراد ناامن، نامتعادلند.

شخصی که دائماً احساس عدم امنیت، ترس و خطر از بیرون و درون خود می کند، نمی تواند انسان سالمی باشد. او با پرخاشگری یا اضطراب واکنش نشان داده و در دنیای ذهنی خود مدام در حال دفع کردن خطرات احتمالی است.

روابط توأم با اعتماد، احساس امنیت را بالا می برد اما تأثیری که احساس ناامنی بر انسان دارد ایجاد حالت تنش و بر انگیختگی و عدم تعادل است. بعضی از روان شناسان معتقدند که احساس ناامنی یک احساس خالص، مجرد و محدود نیست، بلکه احساس پیچیده ای است که باید به عنوان یکی از صفات اصلی کل شخصیت انسان محسوب گردد.

“آبراهام مَزلو” روان شناس انسان گرا از اولین کسانی بود که در این زمینه نظرات اساسی ارائه داده و چهارده نشانه برای این احساس برشمرد که عبارت اند از: ۱- احساس طرد شدن، مورد عشق و علاقه دیگران نبودن ۲- احساس تنهایی ۳- احساس این که دائماً در معرض خطر قرار دارد ۴- ادراک دنیا به عنوان مکانی تاریک، خصمانه و خطرناک ۵- دیدن دیگران به عنوان افرادی بد، شیطانی و خودخواه ۶- احساس عدم اعتماد، حسادت و بخل ۷- بدبینی ۸- گرایش به ناخشنودی و نارضایتی از خود و محیط ۹- احساس تنش، فشار و کشمکش درونی توأم با خستگی و بی حوصلگی، ناراحتی، کابوس و بی ارادگی ۱۰- گرایش به عیب جویی زیاد نسبت به خود ۱۱- احساس گناه و شرمندگی ۱۲- اختلال در پذیرش خود، نیاز به قدرت و مقام اجتماعی، جاه طلبی، پیشرفت و پرخاشگری یا بالعکس احساس خودآزاری، وابستگی به دیگران، احساس بیچارگی و درماندگی و تسلیم در برابر ناملایمات ۱۳- میل دائمی و شدید برای یافتن امنیت به صورت هدف های مکرر و متغیر و کاذب ۱۴- خودخواهی، خودمداری و فردگرایی و اشتغالات ذهنی شدید و مستمر.

همانند سازی و احساس ایمنی

خانواده شرایط همانند سازی سالم را برای کودک فراهم می سازد. اولین تجربه مهم کودک در این زمینه معمولاً با مادر است. ولی با گذشت زمان ، کودک با افراد دیگر خانواده نیز مرتبط می شود و روابط عاطفی و اجتماعی او گسترش می یابد. در خانواده های سنتی محدوده ارتباط طفل ، وسیع تر و تنوع همانند سازی او بیشتر است.

بنابراین اگر کودک نتواند با پدر و مادر ارتباط برقرار کند غالباً با دیگر اعضای خانواده مرتبط می شود و بسیاری از نیازهای خود را برآورده می کند ؛ اما در شهرهای بزرگ که خانواده به صورت هسته ای است پدر و مادر بار سنگین تری را به دوش می کشند و کودکان از روابط عاطفی متنوع محرومند. این خود سبب ایجاد احساس ناامنی در آنها می گردد.

رابطه احساس امنیت و محیط  بیرون از خانواده

محیط کوچه، محله، شهر و مدرسه نیز در تشدید احساس ایمنی یا ناامنی بسیار مؤثر است. ممکن است این شرایط مانند فضای خانواده تأثیرات خیلی عمیق و وسیع نداشته باشد، زیرا کودک معمولاً کمتر در معرض تأثیر آنها قرار می گیرد.

لیکن به هر حال پژوهش های مختلف نشان داده که شرایط اجتماعی افراد مثبت باشد خصوصیات مثبت آنها را تقویت می کند و اگر منفی باشد صفات و واکنش های منفی آنها را بر می انگیزد. مدرسه نیز اگر فضای مناسبی نداشته باشد بر خودپنداری کودک اثر منفی داشته و احساس حقارت و ناامنی را در او تشدید می کند.

اگر کودکی به طور مداوم به علل مختلفی اعم از عدم توجه والدین یا اولیای مدرسه در کوچه، محله یا مدرسه مورد ایذا و آزار، تحقیر و تهدید قرار گیرد به احتمال قوی دچار احساس اضطراب و ناامنی گشته یا درونگرا و تخیلی می شود.

گاه نیز این احساس ناامنی را با پرخاشگری جبران می کند. در اثر پرورش در این گونه محیط ها بسیاری از کودکان بزهکار، دزد، قاتل، منحرف، بیمار روانی یا معتاد می شوند؛ زیرا لطمات شدیدی که به شخصیت آنها وارد آمده آنها را حقیر و ناایمن کرده، در نتیجه با ناسازگاری با دنیای ناامن و نامهربان مقابله می کنند.=

اعتماد چیست؟

قابل اعتماد بودن عبارت است از : عدم تضعیف پذیرش، جبران متقابل، پشتیبانی و تقویت رابطه. بنابراین تعریف، ما در عین حال که به دیگران اعتماد می کنیم خود نیز باید فردی قابل اعتماد باشیم.

چرا که اعتماد، از مورد اعتماد بودن برمی خیزد، اگر شما فردی قابل اعتماد باشید اما طرف مقابل تان فاقد این ویژگی باشد، به راحتی آن رابطه اعتماد آمیز از بین می رود. در نتیجه به طور کلی می توان گفت که اعتماد یعنی اطمینان از اینکه طرف مقابل در روابطش با شما، قصد ضربه زدن ندارد. اطمینان از اینکه او نیز شما را دوست دارد. اعتماد شامل دستیابی به شناختی معمول و معقول درباره افراد، و همچنین تعیین حد و مرزهای مشخص برای برقراری و حفظ روابط موفقیت آمیز است.

رفتارهایی که اعتماد را از بین می برد

تمسخر کردن

یا به عبارت دیگر دست انداختن باعث می شود طرف مقابل فکر کند شما فرد قابل اعتمادی نیستید و رابطه ی خوبی را با شما نمی تواند برقرار کند. البته لازم به ذکر است که تمسخر کردن کاملا متفاوت از شوخی کردن است. در تمسخر کردن فرد قصد تحقیر و پایین آوردن شان و منزلت طرف مقابل را دارد در حالی که در مزاح یا شوخی هدف شما این نیست که موقعیت یا کلیت فرد مقابل تان را زیر سوال ببرید.

بیان انتقاد آمیز از رفتار دیگران

تا حد امکان از سرزنش دیگران خودداری کنید چون انتقاد ممکن است اعتماد طرف مقابل را از بین ببرد و دلیل عمده ی دیگر این است که امکان دارد احساس فرد دیگر نزد شما پذیرفته نشود.

اگر انتقاد در جهتی باشد که تغییر ممکن نباشد جنبه ی مخرب خواهد داشت ولی در صورتی که از روش درست انتقاد استفاده کنید و همچنین طرف مقابلتان انتقاد پذیر باشد، با این اقدام برای تفهیم احساسات یک قدم جلوتر گذاشته اید.

اعتماد یعنی اطمینان از اینکه طرف مقابل در روابطش با شما، قصد ضربه زدن ندارد و اطمینان از اینکه او نیز شما را دوست دارد

سکوت به حالت بی تفاوتی و یا کنش های طرد کنندگی

فرض کنیم اتفاقی افتاده. شخصی روبه روی ما می نشیند و مساله را برای ما بازگو می کند. اگر کاملا بی تفاوت بوده و نگاه چشم در چشم نداشته باشیم و عکس العمل کلامی در برابر حرفهای وی نشان ندهیم، تمامی اینها دال بر عدم توجه است.

حرکات صورت، تکان دادن سر، کج خلقی کردن، ابرو بالا انداختن و .. همه از علایم بی تفاوتی وکنش های طرد کننده ای هستند که موجب شکست خوردن رابطه شما با اطرافیان می گردد.

ارزیابی دیگران در پاسخ

ارزیابی دیگران در پاسخ، شامل مورد ارزیابی قرار دادن  بازخورد دیگری است. در واقع پاسخی که ما به طرف مقابل می دهیم به نوعی شخصیت فرد را ارزیابی می کنیم و در پاسخ دادن دیگران را ارزیابی می کنیم در حالی که به موقعیت توجه نمی کنیم و به شرایطی که به وجود آمده است توجهی نداریم.

شما تا زمانی می توانید اعتماد کنید که بازخورد طرف مقابل تایید کننده اعتماد باشد. ولی اگر شما اعتماد کنید و طرف مقابل بی اعتماد باشد، این طرز تلقی موجب می شود که اعتماد از بین برود

خودداری از جبران متقابل در برابر گشودگی و مشارکت دیگران

شما تا زمانی می توانید اعتماد کنید که بازخورد طرف مقابل تایید کننده اعتماد باشد. ولی اگر شما اعتماد کنید و طرف مقابل بی اعتماد باشد، این طرز تلقی موجب می شود که اعتماد از بین برود. به طور خلاصه اعتماد به این معنا است که شما به دیگران اجازه دهید احساسات، هیجانات و واکنش های شما را دریابد و آنها را محترم بشمارند و در واقع در احسساسات و افکارتان سهم پذیر باشید البته بدون آنکه هیچ گونه تبعیضی را به کار ببرید.

اعتماد داشتن به دیگران موجب می شود که واکنش ها و رفتار ما جنبه حمایت گونه و پاداش بخشی برای آنها پیداکند. از این طریق فرض ما بر این است که دیگران قصد ندارند عمدا به ما آسیبی برسانند و اگر عملی از آنها سرزند آن را دال بر اشتباه یا خطا می گذاریم که میتوانیم آن را بپذیریم.

برای بنای اعتماد، افراد به چه ویژگی های رفتاری نیازمندند؟
به منظور بنای اعتماد، افراد به ویژگی های رفتاری، نگرش ها و باورهای زیرنیازمندند:

کاستن از احساس رقابت

کاهش رقابت ، حسادت و تدافع در برابر افراد مهم زندگی تان روشی  برای از میان برداشتن موانع بین شما وآنها است. کاهش چنین موانع روان شناختی برای حرکت به سوی ساختن اعتمادی دوطرفه ضروری است. پرده برداری ازنقاط منفی خود، خود افشاگری و پذیرش بی قید و شرط اطرافیان، در کاهش بدفهمی یا ارتباط نادرست بین شما و اشخاص مهم زندگی تان ضروری تلقی می شود. این خود افشاگری دیدگاه شما را از موانع موجود بر سر راه ارتباطات متقابل آشکار می سازد. خود افشاگری شما، ماسک تدافعی را از چهره تان بر می دارد و به دیگران فرصت می دهد تا شما را مثل خودتان بشناسند. بنابراین آسان تر است که اعتماد کنیم که چه چیز واقعی و چه چیز غیر واقعی و ناپیدا است.

خطر پذیرش دیگران را تقبل کنید

منظور از خطر پذیرش دیگران آن است که همکاران و اطرافیان خود را همان طور که هستند بپذیرید. مطابق با دیدگاه انسان گرایانه، این نوع پذیرش به معنای توجه مثبت نامشروط است و از این طریق ما انسان های اطراف خود را با مجموعه ای از ویژگی های مثبت و منفی شان می پذیریم و قبول داریم، نه صرفا به علت نکات مثبت رفتاری که دارا هستند. این تقبل، شما را در نزد دیگران، شخصی واقعی جلوه می دهد. این پذیرش، رفتاری ضروری برای بنای اعتماد بین دو نفر است که شما ارتباط را روی آن استوار می سازید.

پذیرش خود و خود دوست داری کلیدی است برای احداث شاهراه اعتماد در مسیر

زندگی

خودافشاگری

خودابرازی یا خود آشکار سازی یکی از ملزومات ارتباط موثر است. یعنی تا زمانی که شما احساسات و یا افکار خود را آشکار نسازید نمی توانید انتظار داشته باشید که دیگران نیز با شما همراهی و همکاری داشته باشند. وجود خودابرازی در روابط باعث شکل گیری اهداف مشترک شده و مانع از شکل گیری اهداف جداگانه در محیط کاری و سایر محیط های زندگی می گردد. این ویژگی گامی ضروری برای بنای اعتماد بین مردم محسوب می شود. برای خودافشاگری کامل باید خطر آسیب دیدن از دیگران را بپذیرید. این خطر پذیری سنگ بنای مهم در ایجاد و پرورش اعتماد به شمار می آید.

ترس را رها کنید

ترس، مراودت شما را با دیگران محدود می سازد. خود را از آن دسته از قیود رفتاری که رشد هیجانی شما را از حرکت باز می دارند، آزاد سازید. ترس از طرد شدن، ترس از شکست، ترس از مراقبت، ترس از موفقیت، ترس از آسیب دیدن،ترس از ناشناخته ها و ترس از صمیمیت ها از جمله موانع ایجاد و پرورش ارتباطات معتمدانه است و در صورت عدم توجه مناسب و اقدامات درمانی در مسیر رشد ارتباطات مانع ایجاد می کنند.

پذیرش خود

پذیرش خودتان و توانایی های بالقوه تان گامی مهم در زمین گذاشتن سپر حفاظتی و برقراری ارتباطاتی توام با اعتماد به دیگران است. در صورتی که شما به هویت خود نامطمئن هستید و در نتیجه نمی توانید ابتدا خودتان را بپذیرید، چگونه می توانید به ارزیابی از خودتان بپردازید که در اعتماد سازی امری لازم تلقی می شود؟

پذیرش خود و خود دوست داری کلیدی است برای احداث شاهراه اعتماد در مسیر زندگی.

به دیگران اعتماد کنیم

استفان کاوی نویسنده کتاب اعتماد هوشمندانه تجربه های خود و تعداد زیادی از افراد و سازمان ها را به تصویر می کشد تا نشان دهد اعتماد چگونه می تواند کامیابی، انرژی و شادی شما را بیشتر کند. این کتاب الهام بخش، می تواند شما را برانیگزاند که اعتماد را در اطراف خود بگسترانید و روابط کاری و شخصی خود را بهبود دهید.

اعتماد به دیگران,اعتماد هوشمندانه,نبود اعتماد

نبود اعتماد

سراسر دنیا با موضوع «اعتماد» درگیر هستند. برخی می توانند سطوح بالایی از اعتماد را ایجاد و حفظ کنند. با اینحال بسیاری در این کار موفق نیستند، بنابراین، همیشه چرخه های منفی و نزولی کم اعتمادی و عدم اعتماد ایجاد می کنند. کافی است به اخبار گوش دهید تا فساد، رشوه خواری، بدرفتاری، رسوایی و کلاهبرداری را در سراسر دنیا ببینید.

بحران شدید کم اعتمادی که در سراسر دنیا وجود دارد، با تاثیرات زیانباری که بر زندگی اجتماعی و رفاه مالی دارد، موسسات و شرکت های دنیا و روابط کاری و زندگی های شخصی را در کام خود می کشد. روابط و فرهنگ های با «اعتماد زیاد»، نه تنها باعث افزایش کامیابی می شوند، بلکه انرژی و شادی را نیز افزایش می دهند.

۱- کامیابی:

قابل اعتماد بودن ارتباط مستقیمی با کامیابی دارد. سرمایه گذاری و سودآوری به اعتماد نیاز دارد. شرکت هایی که در آنها اعتماد زیاد وجود دارد، از این اعتماد لذت می برند، چون هنگامی که اعتماد بیشتر می شود، سرعت کارها افزایش یافته و هزینه ها کاهش پیدا می کند.

در عوض شرکت هایی که در آنها کم اعتمادی وجود دارد، هزینه های زیادی برای این کم اعتمادی می پردازند. این هزینه ها شامل «انجام مجدد کارها»، «کاغذبازی»، «سیاست های کاری بیش از حد»، «جدایی و نبود اتحاد»، «درگیری ها» و «تقلب و سوء استفاده» می شود. این عوامل باعث می شود دیگران شما را غیرقابل اعتماد بدانند و خودتان هم به دیگران اعتماد نخواهید کرد.

۲- انرژی:

اعتماد به شدت بر انرژی تاثیرگذار است. اعتماد نه تنها بر انرژی جسمانی و احساسی، بلکه بر سلامت، رفاه، خلاقیت و مشارکت نیز تاثیر می گذارد. اعتماد زیاد انرژی غیرمعمولی به وجود می آورد، درحالی که کم اعتمادی فشار خسته کننده ای را ایجاد می کند. این پدیده یک اثر موجی بزرگ در تمام جهات ایجاد می کند که در سطح وسیع، انرژی و روحیه کلی و انگیزش سازمان را تغییر می دهد.

۳- شادی:

افرادی که به صورت خلاقانه در یک محیط با اعتماد به کار مشغول هستند، لذت و رضایتمندی را منعکس می کنند. همه کارمندان خواهان کار در یک شرکت با فرهنگ اعتماد زیاد هستند.

تناقض بزرگ

ترکیب این سه عامل، معیاری برای اندازه گیری میزان اعتماد در سطح شخصی و سازمانی فراهم می کند. هر چه اعتماد بیشتر می شود هر یک از این سه عامل بهبود پیدا می کند. تناقض بزرگ این است که با وجود بحران جهانی اعتماد که امروزه در سراسر دنیا وجود دارد، امیدهای فراوانی برای اعتماد کردن وجود دارد.

افراد و سازمان هایی که به اعتماد کردن اعتقاد دارند، برمبنای اصول قدیمی ایمان داشتن و اطمینان به دیگران، در حال ایجاد «تحول اعتماد» هستند. شرکت هایی که اعتماد را بین کارمندان، تامین کنندگان، مشتریان و سهامداران برقرار می کنند، شاهد جهش های بزرگی در سودآوری هستند.

بی اعتمادی، اعتماد کورکورانه و اعتماد هوشمندانه

بسیاری از مردم، دنیا را از منظر اعتماد کورکورانه و ساده لوحانه یا بی اعتمادی شکاکانه می بینند. این دیدگاه ها از شرایط اجتماعی که مدارس، خانواده ها، تجارب شخصی و رسانه ها ایجاد کرده اند ناشی می شود. از آنجایی که این عینک ها بر دیدگاه شما و در نتیجه رفتارهایتان اثر می گذارد، تغییر دادن آن می تواند چشم انداز، نتایج شما و سازمانتان را ارتقا دهد. مردم ذاتا می خواهند به همدیگر اعتماد داشته باشند و همدیگر را باور کنند، بنابراین داشتن اعتماد کورکورانه بیش از حد باعث می شود ضربه های سختی بخورید. خیانت اغلب باعث به وجود آمدن فعالیت هایی می شود که نشانگر بی اعتمادی است. این فرایندها و تدابی رواکنشی طبیعی در این دنیای کم اعتمادی هستند.

برای موفقیت درازمدت، اعتماد کورکورانه و بی اعتمادی، رویکردهای مناسبی نیستند. اعتماد هوشمندانه، فلسفه ای بر مبنای قضاوت های درست و رویکردی جایگزین و اساسی برای بهبود کارایی، انرژی و شادی سازمان شما و زندگیتان است.

اعتماد هوشمندانه یک تلاش پیوسته و روزانه بر مبنای «میل به اعتماد کردن» است، که ناشی از گوش دادن به حرف قلب و همچنین تجزیه و تحلیل های منطقی و گوش دادن به عقل است. آغاز یک معامله برمبنای اعتماد، فواید بالقوه و تعاملات مثبت دوجانبه ای را برایتان به همراه خواهد آورد. درحالی که انجام آن با بی اعتمادی مانع به وجودآمدن این فرصت ها می شود. همواره تمایل به اعتماد را با تجزیه و تحلیل سه متغیر زیر ترکیب کنید:

۱- فرصت ها:

موقعیت پیش رو چیست؟ دقیقا تصمیم بگیرید که در چه کاری می خواهید به شخص مقابل اعتماد کنید.

اعتماد به دیگران,اعتماد هوشمندانه,نبود اعتماد

۲- خطرات:

میزان ریسک اعتماد کردن چقدر است؟ نتایج و ضررهای ممکن و احتمال آنها را مشخص کنید و بررسی کنید که این نتایج تا چه حد برایتان مشکل ساز خواهد بود.

۳- اعتبار:

شخصیت و صلاحیت مخاطبان چه چیزی را نشان می دهد.

در اینکه چگونه اعتماد را گسترش می دهید و روش انجام این تجزیه و تحلیل ها، هوشیار باشید. اعتماد زیاد و تحلیل کم منجر به اعتماد کورکورانه می شود درحالی که اعتماد کم و تجزیه و تحلیل بیش از حد باعث گسترش بی اعتمادی می شود. اعتماد کم و تحلیل های کم اصلا معنی اعتماد را ندارد، درحالی که تمایل به اعتماد زیاد و تحلیل زیاد و درست منجر به «اعتماد هوشمندانه» می شود.

۵ گام برای اعتماد هوشمندانه

این ۵ گام لازم برای اعتماد هوشمندانه را که در ادامه می خوانید به کار بگیرید و از تخطی از آنها یا وانمود دروغی به انجام آنها بپرهیزید.

گام اول: تصمیم بگیرید که اعتماد کنید

تصمیم آگاهانه برای اینکه اعتماد کنید، شرایط را برای چهار قدم بعدی آماده می کند. اگر به اعتماد ایمان داشته باشید، این اعتقاد راسخ شما، اعتماد هوشمندانه را نشان می دهد و شروعی برای حرکت به سمت آن است. از رفتارهای ظاهری مانند استفاده از اعتماد دیگران برای سودجویی، زبان بازی های غیرواقعی یا وانمود به اعتماد، بپرهیزید. صرفنظر از اینکه در گذشته دیدتان به اعتماد چگونه بود، انتخاب اعتماد، احتمال اجرای آن را بیشتر می کند و مزایای زیادی را به همراه می آورد.

افراد، گروه ها و سازمان هایی که سطح اعتماد بالایی دارند، باور دارند که لایق اعتماد هستند، می توانند این اعتماد را گسترش دهند و اینکه اعتماد کردن مدیریت بهتری را ایجاد می کند. رهبران باتجربه و دانا، اعتماد را یک اصل در کارهای اساسی خود می دانند. حتی اگر در تمام عمر خود هشدارهایی در مورد اعتماد زیاد شنیده اید، تحول خود را باتصمیم به باور مزایای «اعتماد بر مبنای تحلیل درست» را آغاز کنید.

گام دوم: از خودتان شروع کنید

فقط تصمیم برای اعتماد کردن کافی نیست. باید با مسوولیت پذیری وایجاد اعتبار برای خودتان، اعتقاد راسخ خود را به این اصل نشان دهید. گروه ها، مدیران وسازمان های هوشمند، شخصیت و صلاحیت خود را به گونه ای صیقل می دهند که به آنها اجازه دهد به خودشان اعتماد داشته باشند و اعتماد دیگران را هم به دست بیاورند.اعتبار حاصل برای آنها قدرت، امنیت اقتصادی و شادی بیشتری فراهم می آورد.

اجازه ندهید دیگران مسوولیت های شما را بدزدند یا موفقیت های شما را انکار کنند. از رفتارهای ساختگی مانند ایجاد اعتبار جعلی، عدم پذیرش اشتباهاتتان یا سعی در انداختن اشتباهات به گردن دیگران برای بزرگ جلوه دادن خودتان، بپرهیزید. دیگران اگر ببینند شما خصی مطلع، آگاه، هوشیار، دارای دانش و مایل به یادگیری بیشتر هستند، با میل بیشتری به شما اعتماد خواهند کرد.از خود بپرسید که آیا به خودتان اعتماد کامل دارید؟ اگر به خودتان اعتماد داشته باشید دیگران راحت تر به شما اعتماد خواهند کرد.

گام سوم: نیت خود را بگویید و نیت دیگران را مثبت بدانید

گفتن نیت هایتان به بقیه نشان می دهد که نقشه شما چیست و دلیلش چیست نیت های خود را مخفی نکنید یا فرض نکنید که دیگران آنها را می دانند و می فهمند. اطلاعات غلط ندهید و دنبال نقشه های مخفی نباشید. فکر کردن به اینکه دیگران نیت های مثبتی دارند، ایمانتان نسبت به خوب بودن انسان ها را بیشتر می کند و ذهن و قلبتان را برای نتایج دلخواه باز می سازد.

خوش بینی و تفکر مثبت نتایجی مانند، «روابط لذتبخش و با اعتماد زیاد»، «مشارکت خلاق» و «کارایی بیشتر» به همراه دارد. هرگز رفتاری ساختگی مانند وانمود به داشتن نیت خوب درحالی که در دل دشمنی را پرورش می دهید، یا وانمود به اعتماد به دیگران درحالی که مدام آنها را زیر نظر دارید، نداشته باشید. بیان شفاف نیت ها به شما کمک می کند از لحاظ احساسی ارتباط برقرار کنید، زمینه را فراهم کنید و روابط دو جانبه خوبی را ترویج دهید و اطمینان و امید ایجاد کنید. از سوی دیگر پنهان کردن نیت ها به طرف مقابل اجازه می دهد در مورد نیت شما به حدس و گمان بپردازد یا فکر کند که انگیزه های منفی دارید.

گام چهارم: به آنچه قرار است انجام دهید، عمل کنید

اگر به قول ها و وعده های تان عمل نکنید، تلاش هایتان برای ایجاد و تقویت اعتماد، از بین خواهد رفت. در تمامی فرهنگ ها، قابل اعتماد بودن یعنی تا چه حد می توان روی حرف طرف مقابل حساب کرد. از دادن وعده های بزرگ یا کم کاری در وعده هایتان و جدی نبودن در پایبندی به تعهدات بپرهیزید. تلاش کردن به جای ارایه نتایج واقعی از دیدن دیگران ارزشمند نیست.

گام سوم یعنی بیان نیت ها وقتی با گام چهارم یعنی پایبندی و عمل به حرف هایتان ترکیب شود، عامل بسیار قدرتمندی در ایجاد اعتماد می شود. پایبندی به قول ها ارتباطات را مستحکم می کند. اینگونه صداقت و راستی اساس شهرت و آوازه شما، برندشخصی و برند شرکت تان است، به خصوص در این «اقتصاد اعتبارمحور» که رسانه های اجتماعی به وجود آورده اند. اگر نیت هایتان را بیان کنید و بر قول های خود پایبند بمانید، اعتماد دیگران را به دست خواهید آورد، که به شما اجازه می دهد بیشتر به دیگران اعتماد کنید.

گام پنجم: در اعتماد به دیگران پیشقدم شوید

زمانی را که دیگران به شما اعتماد کردند به یاد آورید. چرا آنها به شما اعتماد کردند؟ این تجربه چه تاثیری بر شما گذاشت؟ بسیاری از مدیران برای اینگونه اعتمادها و اختیار دادن ها، ارزش قائلند. اعمالی مانند انکار حقیقت، نگفتن کامل حقایق، کنترل دیگران، یا تلاش برای اینکه همه کارها را خودتان انجام دهید، در خلاف جهت گسترش اعتماد است.

اعتماد ساختگی، می تواند شامل مسوولیت دادن به دیگران بدون اعطای اختیار تصمیم گیری یا کنترل تمام کارهایی که به دیگران محول می کنید باشد. به عنوان یک مدیر، مسوولیت پیشقدم شدن در اعتماد بر عهده شما است. تصمیم به «اعتماد هوشمندانه» باعث ایجاد نتایج می شود، چون بهترین توانایی های فرد را فعال می کند و الهام بخش می شود و به آنها انگیزه می دهد. این کار اعتماد را بیشتر می کند چون مردم دوست دارند قابل اعتماد دیده شوند و همچنین زمینه را برای روابط متقابل ایجاد می کند چون وقتی به دیگران اعتماد کنید، آنها هم تمایل پیدا می کند که این اعتماد را جبران کنند.

تصمیم برای اعتماد به دیگران چهره مثبتی را تقویت می کند که اعتماد زیاد – و همچنین کامیابی، انرژی و شادی – در روابط ایجاد می کند. حتی اگر نتیجه دقیقا آن چیزی که می خواستید نباشد، با اثر موجی که با تصمیم به اعتماد به دیگران ایجاد می شود، افرادی که به آنها اعتماد کرده اید از این اعتماد قدردان خواهند بود. این اعتماد هوشمندانه را بین سهامداران شرکت، مشتریان، کارکنان، همکاران و اعضای خانواده و شبکه های اجتماعی و اجتماع های محلی و سازمان ها بگسترانید.

از همین جایی که هستید تحول اعتماد را آغاز کنید. پنج گام برای اعتماد هوشمندانه را درک کنید و در زندگی شخصی و حرفه ای خود به کار بندید.

فرق بچه اول با بقیه چیست؟/مادران با توجه افراطی به فرزند، پدر را طرد نکنند

تیر ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانپزشک فرزندان اول را مسئولیت‌پذیر،‌ فرزندان آخر را با اعتماد به نفس بالا و فرزندان وسطی را نیز بین این دو عنوان کرد و از زنان خواست تا مراقب سامانه مادر- فرزندی باشند زیرا پدر را طرد و به سمت رفیق بازی می‌کشاند.

فربد فدایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به اثر ترتیب تولد بر شخصیت افراد اظهار داشت: بین فرزندان اول خانواده‌ها با سایر همشیرها تفاوت‌هایی وجود دارد. اولین نکته مربوط به نو بودن فرزند اول برای خانواده است که منجر به توجه بیشتری نسبت به او می‌شود، معمولاً فرزندان اول مورد محبت بیشتری قرار می‌گیرند و از امتیازات زیادی نیز برخوردار می‌شوند.

وی افزود: از طرفی کم تجربگی والدین ممکن است منجر به صدماتی به فرزند اول شود بنابراین ناآگاهی در مورد توجه به نیازهای عاطفی کودک در فرزندان اول بیشتر دیده می‌شود.

این روانپزشک ادامه داد: فرزند اول بین مجموعه‌ای از کاستی‌ها و توجهات محصور می‌شود. معمولاً با تولد فرزند اول مادر توجه انحصاری نسبت به او پیدا می‌کند به ویژه اگر پسر باشد یک سامانه دو نفری مادر، فرزند تشکیل می‌شود که ممکن است پدر را کنار بگذارد بنابراین پدران در چنین مواقعی احساس می‌کنند از سوی همسر خود طرد شده‌اند. نتیجه این امر کشش به سمت دوستان، تفریحات و خانواده خود است.

همچنین این رویه پدر را به سمت رقابت با پسر خود سوق می‌دهد و منجر به شکل‌گیری رفتارهایی مانند تحمیل انضباط و تنبیه نسبت به کودک می‌شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان انتظاراتی که والدین از فرزندان اول دارند را منجر به «همه کار توانی» آنها دانست و افزود: معمولاً فرزندان اول با احساس مسئولیت بیشتری در سنجش با دیگر فرزندان رشد می‌کنند و خود را دارای موقعیت ممتازی می‌بینند اما بعد از تولد فرزند دوم، دنیای فرزند اول در هم می‌شکند زیرا از توجه اعضای خانواده محروم می‌شود و فرزند دوم را رقیب خود می‌بیند که ممکن است حتی منجر به دشمنی با او شود.

فدایی گفت: در مقابل، فرزند دوم نیز احساس می‌کند پدر و مادر فرزند اول را به او ترجیح می‌دهند و خواسته‌های او را مقدم بر خواسته‌های فرزند دوم می‌شمارند بنابراین نوعی احساس حسادت و رقابت بین آنها شکل می‌گیرد. در واقع این احساس بین فرزندان اول و دوم، دوطرفه است که با رفتار مناسب والدین و اطرافیان قابل حل‌شدن خواهد بود.

این روانپزشک درباره فرزندان آخر اظهار داشت: فرزند آخر زمانی به دنیا می‌آید که والدین تجربه کافی در فرزندپروری دارند و کودکان قبل از او نیز تا حدودی تعارضات خود را نسبت به فرزند کوچکتر حل کرده‌اند بنابراین فرزند کوچکتر از توجه  و محبت همه خانواده برخوردار می‌شود و عموماً فردی اجتماعی است که اعتماد به نفس بیشتری دارد. تجربه بودن با فرزند یا فرزندان دیگر موجب می‌شود تا بچه‌ها داشتن رقیب را هضم کنند بنابراین فرزند آخر موجودی عجیب محسوب نمی‌شود که با آمدن او معادلات برهم ریخته شود.

وی خاطر نشان کرد: فرزند اول خانواده عموماً فردی با احساس مسئولیت زیاد است که همیشه نگران حفظ موقعیت خود به عنوان فرد ممتاز است. کوچکترین فرد خانواده نیز معمولاً از نظر عاطفی احساس اشباع می‌کند و اعتماد به نفس زیادی دارد. فرزند وسط نیز ترکیبی از این دو را نشان می‌دهد. فرزندان اول خانواده در جامعه مسئولیت‌های عمده‌تری را می‌پذیرند و ستون فقرات خانواده و جامعه را تشکیل می‌دهند ضمن اینکه بیشتر در معرض خستگی ناشی از این مسئولیت‌ها قرار دارند.

یک دقیقه وقت گذاشتن برای کودکان، صدها برابر دوران جوانی می‌ارزد

تیر ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس گفت: وقتی که والدین برای فرزندان می‌گذارند سرمایه‌گذاری بزرگی است که هرگز هدر نمی‌رود. یک دقیقه وقت بیشتر که والدین در زمان کودکی برای فرزند خود می‌گذارند ارزشی به مراتب بالاتر از صدها دقیقه وقت در نوجوانی و جوانی دارد.

علیرضا جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان اینکه تک فرزندی می‌تواند معایب و محاسنی داشته باشد، اظهار داشت: یکی از عواقب تک فرزندی انزوا و گوشه‌نشینی است، تک فرزندان ممکن است از نظر فعالیت اجتماعی ضعیف‌تر از سایر کودکان باشند زیرا فاصله سنی زیاد والدین با کودک و نبودن همبازی می‌تواند این رفتار را در آنها به وجود آورد.

وی افزود: تک فرزندان بیشتر درونگرا هستند و برای خود بیش از دیگران وقت می‌گذارند هر چند که این رفتار که فرد به خودش اهمیت دهد و برای خود وقت بگذارد، رفتار مناسبی است اما باید متناسب باشد در واقع افراد باید هم برای خود و هم برای دیگران وقت بگذارند زیرا انسان موجودی اجتماعی است و به تعامل دو طرفه نیاز دارد.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: یکی از معایب مهدکودک‌ها ابتلای کودکان به بیماری‌های عفونی است. اکثر والدینی که یک فرزند دارند او را برای ارتباط با هم سن و سال‌ها به مهدکودک می‌فرستند تا با آنها ارتباط برقرار کنند با اینکه در چنین شرایطی این راهکار می‌تواند به حس اجتماعی شدن کودک کمک کند اما می‌تواند موجب مشکلاتی مانند ابتلا به بیماری‌های عفونی نیز شود زیرا از معایب مهدکودک‌ها اطلاع کودکان به بیماری‌های عفونی است.

وی ادامه داد: سراهای محله و مراکز فرهنگی برای بازی و یادگیری رفتارهای اجتماعی مکان‌های مناسبی هستند، بهتر است والدینی که نمی‌توانند بیش از یک فرزند داشته باشند از این مراکز برای بازی و یادگیری برخی مهارت‌های فرزند خود استفاده کنند.

جعفری افزود: بازی درمانی تعاملی است بین بزرگسال آموزش دیده و کودک به نحوی که به او کمک می‌کند مشکلات خود را حل کند در واقع از طریق بازی درمانی می‌توان برخی رفتارها را به کودک آموزش داد.

این روانشناس تأکید کرد: والدین باید برای بچه‌های خود وقت بگذارند زیرا وقتی که آنها برای فرزندان می‌گذارند سرمایه‌گذاری بزرگی است که هرگز هدر نمی‌رود. یک دقیقه وقت بیشتر که والدین در زمان کودکی برای فرزند خود می‌گذارند ارزشی به مراتب بالاتر از صدها دقیقه وقت در نوجوانی و جوانی است که فرزندان را با مشکلات ناشی از کمبودهای کودکی مواجه کرده است.

وی گفت: خشم، هیجان منفی است که اولین بار کودک آن را با همشیرهای خود تجربه می‌کند بنابراین تک فرزندان در صورتی که با کودکان دیگر تعامل نداشته باشند قادر به یادگیری و کنترل این هیجان نخواهند بود. همچنین رفتارهایی مانند عصبانیت و کنترل آن، رقابت و حتی دوست داشتن در بین افراد شکل می‌گیرد که از این حیث کودکان در صورتی که خواهر یا برادری نداشته باشند آن را تجربه نمی‌کنند.

این روانشناس اظهار داشت: آموزش مهارت‌های زندگی از طریق قصه‌گویی می‌تواند در کنترل خشم و غلبه بر ترس مؤثر باشد. قصه و افسانه گویی قبل از خواب بر خیالپردازی کودکان مؤثر است تا آنها خواسته‌هایی که در دنیای واقعی نمی‌توانند به آنها دست یابند در خواب ببینند یا از طریق تخیل مجسم کنند.

وی افزود: بچه‌ها کسانی را که برایشان وقت بیشتری می‌گذارند و با آنها بازی می‌کنند بیشتر دوست دارند و چه بهتر که این افراد والدین یا همشیرها باشند با توجه به اهمیت دوران کودکی در شکل‌گیری شخصیت و ثبت خاطرات این دوران ارتباط مؤثر به ویژه با همشیرها می‌تواند به تحکیم روابط آنها و ایجاد حس صمیمیت بیشتر در بزرگسالی کمک کند.

این متخصص حوزه بهداشت روان با اشاره به تأثیر ترتیب تولد بر شخصیت افراد اظهار داشت: فرزندان اول بیش از حد مورد توجه والدین قرار می‌گیرند و به دلیل حس مسئولیت‌پذیری بالا مستعد ابتلا به برخی اختلالات روانی هستند آنها گزینه‌‌های خوبی برای تدریس و معلمی هستند. فززندان دوم نیز یاد می‌گیرند تا خواسته‌های خود را تعدیل کنند بنابراین اجتماعی تر هستند و دوستان زیادی دارند، این موجب می‌شود تا مشاغلی مانند آتش‌نشانی یا پلیس را انتخاب کنند.

وی افزود: در شهربازی‌ها بچه‌های دوم بازی‌های پرخطرتری را نسبت به بچه‌های اول انتخاب می‌کنند.

جعفری گفت: بچه‌های سوم و چهارم معمولاً راهی را می‌روند که فرزندان اول و دوم نرفته‌اند، از طرفی بچه‌های ته‌تغاری ویژه‌خواه هستند و به خاطر داشتن امکانات و اسباب‌بازی‌های زیاد تلاش کمتری برای موفقیت می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: تعداد فرزندان بسته به شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه دارد و اشتغال مادر و وقت کمتری که پدر در خانه به دلیل داشتن بیش از یک شغل می‌گذارد می‌تواند در ایجاد این تفکر که تنها یک فرزند داشته باشد مؤثر واقع شود.

مشکلات تک‌فرزندها در محیط شغلی چیست؟/افسردگی، اضطراب و پر توقعی از تبعات تک فرزندی است

تیر ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس گفت: تک فرزندی، رو به افزایش است. یکی از دلایل والدین برای داشتن تک‌فرزند، فراهم کردن تمام امکانات برای رفاه او است غافل از اینکه ‌تک‌فرزندی،‌ زمینه ابتلا به افسردگی را در بزرگسالی فراهم می‌کند.

شهناز نوحی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به عوارض تک فرزندی از نظر روانشناختی برای کودک و والدین، اظهار داشت: تک فرزندی موجب اختلال در روابط فردی و بین فردی می‌شود و نتیجه آن ضعف در روابط اجتماعی و عدم یادگیری مهارت‌هایی است که افراد باید برای زندگی آموزش ببینند.

وی افزود: داشتن اتاق مجزا، اسباب‌بازی های خوب و کلاس‌های فوق برنامه موجب می شود تا والدین به تمام خواسته‌های تک فرزند خود اهمیت دهند، بنابراین وقتی کودک وارد فضای مدرسه می‌شود، در کارهای گروهی به مشکل برمی‌خورد، زیرا همدلی، همکاری، همراه بودن و هم‌حسی با دیگران را خوب نمی‌آموزد.

وی ادامه داد: این رفتارها در نهایت طرد کودک را در پی خواهد داشت و از طرفی ناکارآمدی این فرد می‌تواند به گروه نیز ضرر برساند.

این متخصص حوزه بهداشت روان با تأکید بر داشتن خواهر و برادر در خانواده گفت:‌ متأسفانه برخی والدین به جای آوردن فرزندان دوم و سوم، از حیوانات خانگی برای پر کردن تنهایی تک فرزند خود استفاده می‌کنند، مثلاً با خریدن پرنده سعی در پر کردن اوقات فراغت فرزند خود دارند، در حالی که هر چند زندگی با حیوانات اهلی بد نیست، اما با این رفتار مراتب انسانی را در کنار مراتب حیوانی قرار می‌دهند. از طرفی لازم است والدین بدانند چیزهایی که قرار است کودک از انسان یاد بگیرد، حیوان نمی‌تواند به او بیاموزد و مرتبه او را پایین می‌آورد. بنابراین احساس تنهایی در خانواده باقی می‌ماند و مفهوم خواهر و برادر برای کودک گنگ خواهد بود و درکی از آن نخواهد داشت.

این روانشناس پرتوقع بودن را یکی دیگر از ویژگی های تک فرزند‌ها عنوان کرد و اظهار داشت: تک فرزندها انتظار دارند تا به تمام خواسته‌های آنها پاسخ داده شود برای همین خارج از محیط خانواده آسیب می‌بینند زیرا ممکن است دیگران به خواسته‌هایشان پاسخ ندهند.

وی افزود: حتی ممکن است این افراد در محل کار خود نیز با مشکل مواجه شوند، زیرا کار مستلزم رعایت اصول و قوانینی است و برای هر فردی شرح وظایفی وجود دارد. تک فرزندها به دلیل توجه بیش از حد والدین نمی‌توانند به راحتی با محیط‌های دیگر کنار بیایند.

نوحی ادامه داد: وقتی تک فرزندها بزرگ می‌شوند، روابط میان فردی را یاد نمی‌گیرند بنابراین در رابطه با همکاران و همسر خود نیز دچار مشکل خواهند شد، زیرا محبتی را که باید خرج یک انسان می‌کردند، وجود نداشته بنابراین در زندگی شخصی با مشکل مواجه می‌شوند.

وی افزود: تاب‌آوری یکی دیگر از مشکلات تک فرزندها است، وقتی بچه‌ها در محیطی پرورش یابند که خواهر و برادر در آن وجود داشته باشد، برای تحقق خواسته‌های خود ناچارند صبر کنند و این می‌تواند تمرینی برای آینده آنها باشد.

وی خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد تک فرزندها افراد ضعیفی در کنار آمدن با مشکلات هستند و  زودتر می‌‌شکنند. جالب است بدانید افسردگی و اضطراب از تبعات تک فرزندی است، زیرا نبودن خواهر و برادر موجب می‌شود تا تک فرزندها در بزرگسالی بیشتر احساس افسردگی، اضطراب و تنهایی کنند.

احیای شب‌های قدر سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند/ هفتاد درصد سردردهای میگرنی منشأ روانی دارد

تیر ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

رئیس انستیتو روانپزشکی ایران با تأکید بر لزوم آموزش همگانی افراد برای مدیریت درد، احیا در شب‌های قدر و مراسم مذهبی را موجب کاهش درد و تقویت سیستم ایمنی بدن عنوان کرد و از افراد خواست برای کاهش درد، با خانواده خود درد دل کنند.

جعفر بوالهری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درد را احساس ذهنی افراد از تحریکی دانست که از درون و بیرون وارد سیستم عصبی می‌شود.

وی افزود: درد نعمتی است که به وسیله احساس آن از مشکل در درون بدن مطلع می‌شویم.

این روانپزشک اظهار داشت: درد انتقال پیام است مثلاً وقتی آتشی به پوست نزدیک می‌شود گرمای آن به مغز منتقل می‌شود و ما واکنش مناسب نشان می‌دهیم تا دچار آسیب جدی نشویم البته ادراک درد همیشه به شدت محرک آن بستگی ندارد بلکه عوامل زیادی در احساس درد موثر است که موجب مراجعه بی‌رویه افراد به پزشکان و متخصصان می‌شود.

وی اذعان داشت: متأسفانه هزینه‌های سرسام‌آوری بابت ویزیت پزشکان، بستری شدن، جراحی و داروهای خارجی صرفی می‌شود غافل از اینکه اگر درد به خوبی مدیریت شود بیش از ۵۰ درصد هزینه‌های درمان در کشور کاهش پیدا می‌کند.

رئیس انستیتو روانپزشکی ایران گفت: یکی از دردهای جسمی شده درد‌های روانشناختی است که در قالب درد‌های جسمانی خود را نشان می‌دهد. در واقع نگرانی می‌تواند موجب درد معده شود یا در افراد مبتلا به افسردگی کوفتگی و سستی در نواحی مختلف بدن دیده می‌شود. در واقع کشمکش میان افراد می‌تواند خود را به صورت درد در نواحی مختلف بدن نشان دهد.

این متخصص حوزه بهداشت روان ۷۰ درصد موارد تشخیص میگرن توسط پزشکان عمومی را به دردهای روانشناختی نسبت داد و افزود: در خود‌بیمار‌انگاری فرد دنبال اثبات این است که به بیماری خطرناکی مانند سرطان یا ام اس مبتلا است و این موضوع از نگرانی‌های او نشأت می‌گیرد.

وی ژنتیک را در احساس درد موثر دانست و اظهار داشت: در برخی خانواده‌ها درد بیشتر احساس می‌شود آنها باید یاد بگیرند که درد را مدیریت کنند و به پزشکان معدودی مراجعه کرده تا هزینه‌های کمتری را داشته باشند.

این روانپزشک گفت: باید با پزشکان ارتباط خوبی برقرار کنیم و پزشکان نیز باید به بیماران اطمینان دهند و از مشکلات خانوادگی و محیطی آنها سوال بپرسند زیرا قدم اول مداخلات روانشناختی جست‌وجو از مداخلات عاطفی افراد است.

وی افزود: توصیه به کار، فعالیت، ورزش، آرام‌سازی عضلانی و ارتباطات خانوادگی موثر می‌تواند در کاهش درد موثر باشد. هرچه افراد به درد و دل خانوادگی بپردازند و در دوره‌همی‌های خانوادگی شرکت کنند درد‌های آنها کاهش پیدا می‌کند.

این متخصص حوزه بهداشت روان ماه رمضان و شب‌های احیا را فرصت مناسبی برای پرداختن به مناسبات مذهبی و کاهش درد دانست و ادامه داد: عبادت و آرامش قلبی و روی آوردن به مجالس عرفانی درد را کاهش می‌دهد. وقتی ایمان و آرامش پیدا می‌کنیم سیستم هورمونی‌مان تغییر می‌کند و موادی ترشح می‌شود که درد را کاهش می‌دهد. این موضوع می‌تواند موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شود. بنابراین با هر تنشی دچار درد نمی‌شویم.

وی خاطرنشان کرد: اگر مدیریت درد در مراکز علمی و درمانی کشور وجود داشته باشد و کارگروهی در وزارت بهداشت و درمان تشکیل شود تا نحوه آرامش و امنیت فکری را به افراد جامعه آموزش دهد آنها می‌توانند اکثر دردهای خود را مدیریت کنند و با این رفتار به صرفه‌جویی ارزی و خدمات درمانگاهی خواهیم پرداخت تا به جای پناه بردن به دارو به مشاوره و مداخلات عاطفی بپردازیم.

وارسی اعمال روزانه باعث شادابی می‌شود

تیر ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس سلامت معتقد است: وارسی افکار و رفتار می‌تواند به شناسایی استنباط‌های نادرست ما از موقعیت‌ها منجر شود چیزی که با چند دقیقه حاصل نمی‌شود و برای انجام آن باید ماه‌ها و سال‌ها زمان صرف کرد.

حمید پورشریفی در گفت‌و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان اینکه تحریف‌های شناختی در افراد اضطراب ایجاد می‌کند اظهار داشت: بسیاری از شناخت‌های ما نسبت به موقعیت ها دچار تحریف می‌شود که دلایل گوناگونی دارد. بر این اساس لازم است هر شب رفتارهای خود را وارسی کنیم. برای این کار نیز چند دقیقه کافی نیست زیرا ذهن خیلی سریع حرکت می کند و ممکن است موضوع را فراموش کنیم یا تببین درستی از آن نداشته باشیم.

وی افزود: وارسی افکار و رفتار موجب پیشرفت و بهبود وضع ما می‌شود زیرا با بررسی می‌توان قوت و ضعف شخصیت را شناخت و نسبت به تغییر رفتارها و افکار اقدام کرد.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره گفت: در آموزه‌های دینی به بررسی حساب خیلی تأکید شده است چرا که این نوع بررسی در تغییر رفتار موثر است.

وی افزود: می‌توان آخر هفته، آخر ماه و آخر سال بررسی‌های جداگانه‌ای داشته باشم تا میزان پیشرفت خود را بدانیم. حتی بهتر است این تغییرات را در دفترچه‌ای یادداشت کنیم تا آنها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

دانشیار دانشگاه تبریز تصریح کرد: حتی اگر تا امروز بی‌برنامه بوده‌ایم می‌توانیم از همین حالا شروع کنیم و اگر در حین انجام برنامه با شکست مواجه شدیم دلسرد نشویم و کار را ادامه دهیم. برخی می‌گویند آب که از سر گذشت چه یک وجب و چه صد وجب، در حالی که یک وجب تا صد وجب فاصله زیادی دارد.

وی افزود: این نوع رفتار به ویژه در کسانی که برنامه غذایی موفقی را اجرا نمی‌کنند دیده می شود، مثلاً وقتی مقداری غذای پرچرب مصرف می‌کنند به مصرف هر چه بیشتر غذا در آن روز رو می‌آورند. این رفتار در نهایت عذاب وجدان و احساس گناه ناشی از پرخوری را همراه دارد.

این متخصص حوزه بهداشت روان تأکید کرد: باید بدانیم که افراد موفق نیز دچار اشتباه می‌شوند و نمی‌توانند ۱۰۰درصد طبق برنامه عمل کنند. فردی می‌تواند رفتارش را بازنگری کند که اشتباهاتش را بپذیرد. حتی لازم است جدول سود و زیان داشته باشیم و این موضوع را که آیا برنامه‌ای برای زندگی داریم یا خیر بررسی کنیم.

دانشیار دانشگاه تبریز گفت: خود محاسبه گری بعد از مدتی موجب شادابی و نشاط ما می‌شود و زندگی‌مان را لذت بخش می‌کند. ما نباید دنبال چیزهایی باشیم که از توان ما خارج است. بلکه باید با واقعیت زندگی کنیم. استانداردهای ما روز به رو بالا می‌رود زیرا بشر هر روز به فکر ساختن برنامه‌ای دیگر برای زندگی‌اش است.

وی افزود: ممکن است استاندارد من امروز عضو هیات علمی شدن باشد اما فردا در جهت این هدف و اهداف جدید لازم باشد که هر روز یک مقاله را بخوانم. همین می‌تواند موجب استرس من شود زیرا وظایف را بیشتر می‌کند.

این روانشناس سلامت اظهار اشت: بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که ۱۰۰درصد درکارهای‌مان به موفقیت برسیم. از طرفی یکی از تعاریف موجود در حوزه سلامت روان تفاوت میان خودآرمانی و خودواقعی است. فردی از سلامت روان برخوردار است و بهداشت روان را حفظ کرده است که بین این دو خود او تفاوت زیادی وجود نداشته باشد.

وی افزود: لازم است فرد توانایی‌های خود را بشناسید و با در نظر گرفتن این توانایی‌ها نسبت به برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌ها اقدام کند.

این متخصص حوزه سلامت روان خاطر نشان کرد: بخشی از خودمراقبتی با شناخت افکار میسر می‌شود. بنابراین با شناخت می‌توان از جسم و روان خود مراقبت کنیم.

ترفندهای استثنایی برای شکست استرس کاری

تیر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

استرس در محل کار می‌تواند علاوه بر اختلال در کار باعث بروز بیماری‌های مختلف شود که با یک ترفند ویژه می‌تواند این پدیده‌ی امروزی شایع جهانی را از بین برد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ پژوهشگران به افراد شاغلی که در محل کار خود با استرس فراوان مواجه هستند انجام نوع خاصی از تمرینات ورزشی را توصیه می‌نمایند.

گفتنی است؛ تنها ۲۵ دقیقه ورزش و انجام تمرینات ورزشی کششی می‌تواند در طی ۳ روز میزان استرس در فرد را تا حد زیادی کاهش دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، کارشناسان انجام تمرینات کششی و نتایج مثبت آن بر روی کاهش سطح استرس را بر روی فرد بزرگسال در رده‌ی سنی ۱۸ الی ۳۰ سال آزمایش کرده‌اند.

کارشناسان اعتقاد دارند انجام تمرینات کششی حین ورزش باعث کاهش ترشح هورمون کورتیزول در بدن می‌شود.

“هورمون کورتیزول” نقش مهمی در ایجاد استرس و پیامدهای ناشی از آن دارد.

پزشکان پس از ۳ روز آزمایش بر روی داوطلبان و وضعیت روحی آنها را در محیط‌های کاری در مسائلی مانند سخنرانی‌ها و انجام محاسبات مالی و حسابداری بررسی کرده نتایج مثبت کاهش سطح استرس را به ثبت رسانده‌اند.

پزشکان به تمامی افراد دارای استرس ورزش تحت نظر پزشک متخصص را توصیه اکید می‌کنند.

هفت خوان رستم برای داشتن یک زندگی کاملا عاشقانه

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

رابطه بین زن و شوهرها، رابطه بسیار پیچیده ای است. نکات ظریف بی شماری وجود دارد که با رعایت نکردن آن ها، یک مسئله یا حتی یک مشکل کوچک به یک دعوای بزرگ یا یک بحث و مشاجره بیهوده تبدیل می شود.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، زن و شوهرها باید مسائلی را در زندگی بدانند و رعایت کنند تا بتوانند برای سال های طولانی در کنار هم زندگی شاد و عاشقانه ای داشته باشند.
دوران متاهلی از زیباترین دوران زندگی برای هر مرد و زنی است. زوج ها برای زیباتر شدن این دوران از زندگی، باید نکاتی را همیشه در نظر داشته باشند که به دوام و بهتر شدن رابطه آن ها با همسرشان کمک می کند. در ادامه به ۷ مورد از نکاتی که باید برای عاشقانه تر شدن زندگی مشترک تان رعایت کنید، اشاره می شود.

از معجزه مهربانی استفاده کنید
این روزها زندگی همه ما بسیار شلوغ است و همه مان مشغله های کاری و فکری بسیاری داریم. گاهی تحت فشار و سختی ها یادمان می رود مهربانی های خود را نثار همسرمان کنیم. شما باید سعی کنید مهربانی را به یکی از رفتارهای دایمی خود در زندگی با همسرتان تبدیل کنید. هرچه بیشتر به همسرتان مهربانی کنید، مهربانی بیشتری هم دریافت می کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که محبت، رابطه میان انسان ها را قوی تر می کند.

درباره همسرتان زود قضاوت نکنید
این را به یاد داشته باشید هیچ فردی، خوشبخت مطلق نیست. همه افراد، روزهای خوب و بد در زندگی شان دارند. طبیعت زندگی همین است که در کنار خوبی ها، بدی ها وجود دارند. برخی روزها هستند که آدم ها حوصله هیچ کاری را ندارند. شما به عنوان همسر، باید این مسئله را درک کنید و بدانید که نمی شود همیشه همه چیز خوب باشد و لبخند و شادی در خانه جریان داشته باشد. خود شما هم گاهی به قدری مشغله و دل مشغولی دارید که نمی توانید به اندازه کافی برای همسرتان وقت بگذارید. در چنین مواقعی، خیلی زود قضاوت نکنید. اگر یک روز همسرتان به شما کمتر توجه کرد، به این معنی نیست که دیگر دوست تان ندارد یا از شما خسته شده است.

در جمع بحث یا دعوا نکنید
شک نکنید که همه زن و شوهرها در زندگی با یکدیگر با اختلاف هایی مواجه می شوند. قرار نیست هر چه شما دوست دارید، همسرتان هم دوست داشته باشد یا برعکس. تفاهم نداشتن در همه زندگی ها وجود دارد. با این که هر ۲ نفر شما این اختلاف نظرها را قبول دارید، دلیلی وجود ندارد جلوی دیگران آن ها را مطرح کنید. وقتی جلوی دیگران بحث می کنید، شاید خودتان پس از مدتی آن را فراموش کنید، اما این مسئله در ذهن دیگران می ماند و این موجب بدنامی شما و همسرتان می شود. وجهه اجتماعی خود را برای مسائل ساده یا حتی مهم خراب نکنید. مشاجره ها یا بحث کردن درباره مسائلی که با هم اختلاف دارید را در خانه و به دور از جمع های دوستانه و فامیلی انجام دهید.

همسرتان را به راحتی ببخشید
زن و شوهرهایی که به راحتی می توانند به خاطر مسائل کم اهمیت یکدیگر را ببخشند، رابطه عاطفی طولانی تر و قوی تری با هم دارند. باید این درک را داشته باشید که هیچ فردی کامل نیست. همه انسان ها اشتباه می کنند و باید این واقعیت را پذیرفت و درک کرد. با این دید، می توانید عشق بیشتری به همسر خود بورزید و از آرامش بیشتری در ارتباط با همسرتان بهره بگیرید.

همیشه با هم بخندید
احساسات خوب، به ویژه خندیدن موجب سر حال آمدن روح می شود. وقتی با همسرتان که دوستش دارید، می خندید و از رویدادهای شاد و لحظه های ناب لذت می برید، یک مهر تایید روی استحکام رابطه عاشقانه خود با همسرتان می زنید. برای هم لطیفه تعریف کنید؛ کلیپ های خنده دار تماشا کنید. به مکان های شاد و هیجان انگیز بروید و از ته دل با هم و در کنار هم به زیبایی های دنیا بخندید.

رک و بدون کنایه با همسرتان حرف بزنید
شما باید خواسته ها و نیازهای خود را به زبان بیاورید و سپس انتظار برآورده شدن آن ها را از همسرتان داشته باشید. این مشکل بین بسیاری از زوج ها وجود دارد که خیال می کنند همسرشان باید خودش بفهمد که الان آن ها چه می خواهند یا چه نیازی دارند! نه این طور نیست خیلی رک و صریح درباره علاقه مندی ها، نیازها، خواسته ها و ایده های خود با همسرتان حرف بزنید. با هم همفکری کنید و برای انجام و برآورده کردن آن ها با هم تلاش کنید. قرار نیست برای هم معما طرح کنید و ببینید همسرتان این قدر آی کیو دارد که بداند در گوشه مغز شما چه می گذرد؟!

تعهدتان را به صورت عملی نشان دهید
یکی از مهم ترین مسائلی که در رابطه زن و شوهری باید رعایت کرد، تعهد است. وقتی شما قبول می کنید که ازدواج کنید یعنی متعهد می شوید و قول می دهید در همه لحظه های شادی و غم در کنار همسرتان باشید و به طور طبیعی باید در جریان زندگی هم این تعهد را به صورت عملی نشان بدهید. زن و مرد باید بتوانند به یکدیگر تکیه و اعتماد کنند و باید بدانید که تعهد، هسته اصلی تداوم ارتباط عاشقانه بین زن و شوهر است.

منبع: سیمرغ

راه‌های رسیدن به موفقیت تا قبل از سی سالگی

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

در این مقاله با تکیه بر نظرات کارشناسان و مربیان سعی شده بایدها و نبایدهایی که می‌توانند روی زندگی شغلی آتی افراد در دوران ۲۰ سالگی موثر باشند استخراج شود.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، اگر در دهه ۲۰ زندگی‌تان هستید، این سال‌ها برای اکثر شما فرصتی طلایی برای خودشناسی، ریسک‌های کم‌خطر و البته اشتباه کردن‌های تجربه‌ساز است. البته ممکن است بخواهید این سال‌ها را به شکلی دیگر و روی شغلتان سرمایه‌گذاری کنید.

در این مقاله با تکیه بر نظرات کارشناسان و مربیان سعی شده بایدها و نبایدهایی که می‌توانند روی زندگی شغلی آتی افراد در دوران ۲۰ سالگی موثر باشند استخراج شود. بد نیست که مواردی که در این مطلب هستند را تا قبل از رسیدن به سی سالگی انجام دهید تا در مسیری مستقیم‌تر بتوانید به شرایطی پایدار و باثبات در دهه بعدی زندگی‌تان برسید.

شبکه‌سازی کنید.

۱- تا جایی که می‌توانید در رخدادهای بیشتری شرکت کنید.

به گفته میشل پرایس (نویسنده) حضور شما در رخدادها، توقعی ناخودآگاه در جهت حمایت از افراد ایجاد می‌کند. در اغلب این وقایع، افراد زیادی هستند که می‌خواهند غریبه‌های باحالی که می‌بینند جذب کنند، با آنها در ارتباط باشند و یا پیشنهادهای شغلی به آنها بدهند. اما کلیدِ داشتن تمام این امتیازات، حضور و ملاقات چهره به چهره است. شما باید تا حد ممکن بتوانید ارتباطات خود در دنیای مجازی را به دنیای واقعی بکشانید. ارتباطات انسانی و شناخت افراد هنوز تا حد بسیار زیادی وابسته به ایجاد امکان ملاقات‌های حضوری است.

۲- اهداف خود را در شبکه‌سازی مشخص کنید.

ریچارد تریگوئریو (مدیر فروش) می‌گوید: قبل از شرکت در یک رخداد، باید برای خودتان مشخص کنید که چرا می‌خواهید به آن همایش یا مراسم بروید. از خودتان بپرسید: ‘آیا در آنجا افرادی که در حیطه کاری یا مد نظر من هستند ملاقات می‌کنم؟ آیا باید برای ملاقات شخصی خاص آنجا باشم؟’ حتماً قبل از شرکت در رخدادها از این موارد مطمئن شوید.

۳- کارت ویزیت را فراموش نکنید.

داشتن کارت ویزیتی که در کنار اطلاعات ارتباطی، تخصص یا حوزه کاری شما هم در آن ذکر شده باشد اهمیت دارد. شما نمی‌توانید به تک تک افراد حاضر در جلسه یا همایش یک نسخه از رزومه‌تان را بدهید. اما می‌توانید ارتباط‌تان را با آنها، تنها با یک کارت ویزیت حفظ کنید. تحویل یا تبادل کارت ویزیت می‌تواند در آینده به تحویل یا تبادل رزومه و حتی همکاری منجر شود.

اگر در حال حاضر کارت ویزیت ندارید بهتر است یک نمونه ساده شامل نام، آدرس ایمیل، شماره تماس و اطلاعات ارتباطی مهم دیگر از جمله سایت، بلاگ، حساب توئیتر و سایر موارد (مانند آدرس پروفایل لینکدین، صفحه وبی از نمایشگاه نمونه کارهای خود و …) را در آن بگنجانید. هزینه چاپ یک کارت ویزیت هم چندان زیاد نمی‌شود. هزار عددش را می‌توانید با مبلغی زیر ۵۰ هزارتومان سفارش دهید.

۴- از اپلیکیشن‌های مدیریت تماس استفاده کنید.

ممکن است افراد مختلف را در محیط‌ها و شبکه‌های متفاوت بشناسید. با تعدادی از طریق ایمیل، با برخی در فیسبوک، برخی در لینکدین آشنایید و سایرین را در توئیتر و سایر شبکه‌های اجتماعی می‌شناسید. اما با استفاده از برخی اپلیکیشن‌ها می‌توانید به جای یک لیست از شماره‌ها و ایمیل‌ها و نام‌ها، تمامی پروفایل‌های افراد را در هم ادغام کنید تا مدیریت ارتباطات و شناسایی آنها برایتان ساده‌تر شود. اپلیکیشن‌های Rapportive یا Connect6º PeopleDiscovery برخی از این نمونه‌ها هستند.

۵- شغل یا تخصص‌تان را هوشمندانه برای سایرین بیان کنید.

شما همیشه به دنبال راهی هستید که به سایرین بفهمانید شغل، تخصص یا حداقل علاقه‌تان چیست. در صورتی که این فرصت پیش آمد و از شما در این مورد سوال شد طوری پاسخ دهید که طرف مقابل را کنجکاو کنید. برای مثال اگر شما طراح وب هستید و بیشتر در حوزه طراحی رابط کاربری تخصص دارید، می‌توانید به جای اینکه بگویید:‌طراح رابط کاربری وبسایت هستم، بگویید: من با استفاده از نکاتی که در حوزه رابط کاربری می‌دانم، افراد را مشاوره می‌دهم که بتوانند طرح‌های ساده و قابل فهم برای کاربر نهایی طراحی کنند.

۶- پیگیر باشید و پیگیر بودن‌تان را نشان دهید.

وقتی با افراد آشنا می‌شوید، سعی کنید در مواقع لزوم به بهترین شکل پیگیر آنها باشید. چه از طریق لینکدین، چه برقراری مکاتبات ایمیلی، چه تلفنی و چه حتی به بهانه یک ملاقات ساده در وقت نهار! به گفته تریگوئریو، عدم پیگیری به هیچ وجه شما را گزینه‌ای مناسب در همکاری‌های جدی نشان نمی‌دهد.

بیست و چندسالگی وقت شکار شغل‌ها است.

برای رسیدن به موفقیت این ۳۰ کار را تا قبل از ۳۰ سالگی انجام دهید

۷- تا حد ممکن تصاویر بیخود خودتان در شبکه‌های اجتماعی را پاک کنید.

پارکر گایگر (مدیر) معتقد است کارفرماها علاقمند به تحقیق و بررسی در مورد افراد در شبکه‌های اجتماعی هستند. بنابراین داشتن یک چهره حرفه‌ای در توئیتر، اینستاگرام یا فیسبوک می‌تواند شما را بیشتر حرفه‌ای نشان دهد. معنی این حرف این است که اگر می‌خواهید در حوزه کاری خود فردی حرفه‌ای به چشم آیید، بهتر است تصاویری که شما را در وضعیت‌های نامناسب نشان می‌دهد را در شبکه‌های اجتماعی قرار ندهید. چنین مواردی ممکن است بدون اینکه هیچوقت متوجه هم شوید، تاثیر منفی بسیاری روی زندگی و پیشرفت شغلی شما بگذارند.

اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید چنین موضعی داشته باشید، حداقل عکس‌های قدیمی را پاک کنید و روی تنظیمات حریم شخصی‌تان دقت بیشتری داشته باشید. اما به هر حال همیشه به یاد داشته باشید هر چیزی که در اینترنت قرار می‌دهید عملاً در اختیار همه قرار داده‌اید و ضمانتی وجود ندارد که یک روز آن عکس شما به دست همه نرسد.

۸- رزومه خود را پر و پیمان کنید.

به گفته پارکر گایگر شما می‌توانید رزومه‌ای بسازید که سایر فعالیت‌های مثبت شما را نیز در خود بگنجاند. اما باید بدانید قراردادن مستقیم علایق و فعالیت‌های جانبی شما در رزومه‌تان جلوه چندان مثبتی در نمایش تجربیات شما نخواهد داشت. با این حال می‌توانید این جذابیت‌ها را به نوعی دیگر ایجاد کنید. برای مثال اگر تصویری از کارکردن‌تان در خانه روی لینکدین منتشر کرده‌اید، یا ویدئویی از شما که به عنوان مهمان یا کارشناس در برنامه‌ای تلویزیونی یا رادیویی حضور داشته‌اید در یوتوب منتشر شده، اصلا ایرادی ندارد که این لینک‌ها را به رزومه خود اضافه کنید.

۹- با حوزه شغلی خود بازی کنید.

مت مکیوویکز (مدیر و موسس سایت Hired) پیشنهاد می‌کند که همزمان با تمرکز برای ورود به شرکتی که دوست دارید در آن کارکنید، سعی کنید با چند شرکت دیگر نیز مصاحبه شغلی ترتیب دهید.

این پیشنهاد از این جهت حائز توجه است که با مصاحبه‌های شغلی بیشتر شما از تعداد بیشتری از شرایط و مزایای کاری در شرکت‌های مختلف آگاه می‌شوید. بدین‌ترتیب ممکن است در کنار علاقه، فاکتورهایی همچون درآمد، امکانات و موقعیت‌های بیشتر و همچنین شرایط بهتر نصیبتان شود.

مهمترین مصاحبه‌ها را در بیست و چندسالگی انجام دهید.

۱۰- با مصاحبه‌گر مهربان برخورد کنید.

بیشتر از آنکه در مصاحبه جسور باشد، بهتر است در صحبت با رئیس‌های آتی خود کمی مهربانانه و مودبانه رفتار کنید.

۱۱- خود را برای پرسیدن سوالات آماده کنید.

کلید یک مصاحبه موفق و توفیق در گرفتن شغل، به مصاحبه گرفتنِ مصاحبه‌گر است. به هر حال شما خیلی کمتر از آنچه آنها می‌خواهند می‌دانید. بنابراین تا حد ممکن در مورد شرایط کار، محیط کار در شرکت و سایر موارد سوال کنید. به گفته میشل پرایس، سوالات خوب حتی می‌توانند میزان هوش شما را به مصاحبه‌گر نشان دهند.

۱۲- استاد دست‌دادن باشید.

مهمترین نکته در خصوص دست دادن این است که نباید ضعیف و بی‌حرارت با کسی دست بدهید. خصوصاً اگر او مصاحبه‌گر شماست. کارن الیزاگا (مربی و نویسنده) معتقد است اهمیت این مساله را نباید دست کم بگیرید. دست دادن باید رسمی، محکم و چشم در چشم باشد.

بیست و چندسالگی زمان ماهر شدن است.

برای رسیدن به موفقیت این ۳۰ کار را تا قبل از ۳۰ سالگی انجام دهید

۱۳- سعی کنید چیزی را بفروشید.

حتی اگر هیچگاه در موقعیت یک فروشنده تمام‌وقت نبوده‌اید، سعی کنید تا قبل از سی سالگی حداقل یک محصول یا خدمات را بفروشید. فروش یک چیز باعث می‌شود شما راه موفقیت را در حوزه‌ای که در آن مشغول کارید زودتر بشناسید.

۱۴- در کلاس‌هایی که به بهبود توانایی‌های شما کمک می‌کنند شرکت کنید.

به گفته مایلو شاپیرو (نویسنده): شرکت در کلاس‌هایی که به توسعه توانایی‌های شنیداری، حل مسئله، مدیریت بحران و موارد مشابه در شما کمک می‌کنند، در پیشرفت شما موثرند.

۱۵- آداب و رفتارهای مناسب غذاخوردن را بیاموزید.

اغلب ملاقات‌ها ممکن است در زمان نهار یا شام برگزار شوند. و دانستن اصول در این مواقع بسیار اهمیت دارد. به گفته الیزاگا، یادگیری مواردی مانند سفارش دادن و همچنین کار با قاشق و کارد و چنگال بسیار اهمیت دارد. یادگیری این اصول از استرس شما کم می‌کند و شما را مودب و آراسته نشان می‌دهد.

۱۶-اگر HTML بلد نیستید، حتماً یادش بگیرید.

آرون بلک (استادیار مدیریت و تجارت در دانشگاه میسوری) میگوید: دانستن اینکه چگونه سایت‌های مختلف را مرور کنید، از توئیتر استفاده کنید، ایمیل بفرستید و ویدئو آپلود کنید این روزها چندان خاص به حساب نمی‌آید. البته نیازی نیست همه برنامه‌نویسی و طراحی سایت را بلد باشند، اما شما به سطح کافی از فهم برنامه‌نویسی و نحوه کارکرد وب نیازمندید که HTML ساده‌ترین و پایه‌ترین آن است.

۱۷- در صورت امکان، سفری به خارج از کشور داشته باشید.

اگر موقعیتش را دارید اوقاتی را در خارج از کشور بگذرانید. حتی تحت لوای یک مسافرت شخصی یا تفریحی. چنین تجربه‌ای به شما دید خوبی از وضعیت کلی دنیا میدهد. در طول سفر شما به طرز شگفت‌انگیزی با واقعیت‌های دنیای بیرون از کشورتان آشنا می‌شوید و شاید هم موقعیت‌های شغلی جذابی در آنجا پیدا کنید.

۱۸- وظایفی را که به آن معتقدید را قبول کنید.

به گفته پارکر گایگر، کار داوطلبانه برای کارفرماها معانی‌ای همچون صداقت و ارزش را تداعی می‌کند. البته بهتر است چنین کارهایی را در وهله اول جهت کمک به دیگران انجام دهید نه بخاطر ملاقات دیگران یا یک فاکتور خوب در رزومه.

۱۹- روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

شغل شما بزرگترین دارایی شماست، بنابراین سرمایه‌گذاری روی آن نیاز است. از هزینه کردن برای خرید کتاب‌های مرتبط با حوزه کاری خود، صرف غذا با افراد الهام بخش و موثر و ثبت‌نام در کلاس‌ها و دوره‌های مفید فروگذار نکنید.

بیست و چندسالگی وقت سیاست‌گذاری امور مرتبط با شغل است.

۲۰- شایعات محیط کار را هدایت کنید.

سعی کنید در محیط کار، سخت کار کنید و همزمان کمتر در کنار موسسان یا مدیران شرکت دیده شوید. سیاست داشتن در محیط کار از الزامات جلوگیری از شایعات بی‌اساس است و تاثیر زیادی در آینده شغلی‌تان می‌گذارد.

۲۱- به جوک‌های رئیس بخندید!

رؤسا دوست دارند مورد توجه کارکنان قرار گیرند. در کنار سیاست‌هایی که برای رفتار در محیط کار اعمال می‌کنید، باید این راه هم اضافه کنید که توجه به کارکنان و خصوصا رئیس‌تان می‌تواند تاثیر بسزایی روی بهبود توجه‌ها به خودتان شود. حتی به ‘جوک‌های’ رئیس‌تان هم بخندید.

۲۲- دوستان سطح بالا برای خود پیدا کنید.

شاید دوستی با مدیران و افراد باتجربه در حوزه کاری‌تان کمی نشدنی و حتی ترسناک به نظر برسد. اما در واقع اینطور نیست. سعی کنید با آنها همراه باشید، غیرعادی به نظر نرسید، از آنها سوالات هوشمندانه بپرسید و هرگز از سوال پرسیدن و کمک‌گرفتن از آنها نترسید. چنین دوستانی می‌توانند مربیان خوبی برای شما باشند و حتی ممکن است به اسپانسرهای خوبی نیز تبدیل شوند.

۲۳- مواقعی که سکوت لازم است را بشناسید.

اگر در جلسه‌ای حضور دارید، سعی کنید برای پرسیدن سوال، موقعیت مناسب را انتخاب کنید. در گفتگوها نیز مراقب زمانی که می‌خواهید حرفی بزنید باشید و بی‌مقدمه و بدون توجه به اینکه طرف مقابل در چه بخشی از حرفش است، صحبت را قطع نکنید.

۲۴- موقعیت‌هایی که در آن بهتر عمل می‌کنید پیدا کنید.

ممکن است در موقعیت‌ها و مکان‌هایی که تصورش را هم نمی‌کنید خلاقیت‌هایی از شما سر بزند که شما را به سمت اهدافتان حرکت دهد. سعی کنید که این موقعیت‌های را بشناسید و از آنها در جهت بهبود قوای خلاقه خود بهره ببرید. بدین ترتیب امکان پیشرفت در موقعیت کاری‌تان نیز بیش از سایرین خواهد بود.

۲۵- از گفتن خبرهای بد به رئیس نترسید، اما آنها را تعدیل کنید.

شاید پنهان شدن جهت پیشگیری از پیامدهای منفی یک عمل اشتباه، به نظر کار درستی باشد. اما مدیریت و ارتباط برقرار کردن با شرایط رمز موفقیت شغلی‌ست. اعمال رفتارهای صحیح با خبرهای خوب و بد، نشان از بلوغ فکری و قدرت تصمیم‌گیری صحیح شماست.

۲۶- در کنار شغل ثابت‌تان یک کار جانبی هم داشته باشید.

ممکن است در برهه‌هایی از زندگی شغلی درگیر بیکاری شوید، به همین جهت یک کار موقت و جانبی در کنار شغل اصلی می‌تواند در مواقع بیکاری به شما در حرکت به سمت جلو کمک کند. حتی این کار جانبی می‌تواند یادگیری یک یا دو مهارت دیگر باشد که در آینده می‌توانند تاثیرگذار باشند.

بیست و چندسالگی زمان رسیدن به افزایش درآمد است.

۲۷- در خصوص میزان درآمد خود تحقیق کنید.

پیش از آنکه توقعی از میزان درآمد یا شغلی که می‌خواهید داشته باشید، بر روی آن تحقیق کنید تا خیلی کم یا حتی خیلی زیاد از چیزی که باید دریافتی نداشته باشید. بسیاری از شغل‌ها در اکثر حوزه‌ها حقوق‌های مشخصی دارند. در مورد سایر کارها هم می‌توانید از برخی دوستان نزدیک و آشنا به مسائل در این زمینه کمک بگیرید.

۲۸- دفاع از کارتان را یاد بگیرید.

یکی از مهمترین چیزهایی که شما باید در زندگی شغلی‌تان یاد بگیرید دفاع از خودتان است. چیزی که هر بار به هنگام درخواست ترفیع، افزایش حقوق یا درخواست پیوستن به گروهی که روی پروژه‌ای حساس کار می‌کنند نیاز دارید. هر چه بیشتر در این زمینه تمرین کنید، چیزهایی که می‌خواهید را راحت‌تر به دست می‌آورید.

۲۹- توانایی‌های خود را بفروشید.

اگر انتظار ترفیع یا افزایش حقوق دارید، باید لیاقت خود را به رئیس‌تان نشان دهید. چه بهتر که بتوانید با هنر و توانایی خود، حتی هزار تومان برای شرکت درآمد کسب کنید.

۳۰- شغل و درآمد آینده‌تان را تصویر کنید و برای خود بنویسید.

هر روز تمرکز کردن روی رویاهای‌تان به شما کمک می‌کند که جذب خواسته‌تان شوید و به آن برسید. تصورِ رسیدن به اهداف به شدت تاثیرگذار است و برای افراد زیادی جواب داده است. مطمئنا شما هم می‌توانید از این مساله استفاده کنید.

منبع: برترین ها

این بیماری در کمین نوجوانان است حتی در محیط خانه

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یافته های جدید دانشمندان نشان می دهد خشونت و رفتارهای ناهنجار در نوجوانان بسیار زیاد شده است و سبب آسیب به سلامت روانی آن ها شده است.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، مطالعه جدید دانشمندان نشان می دهد الگوهای رفتاری در نوجوانان بسیار تغییر کرده است و برخی عوامل سبب ایجاد ناهنجاری و رفتارهای خشونتی در آن ها شده است.

خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، آمار ها نشان می دهند یک در شش نوجوانان آمریکایی حداقل یک بار در اورژانس دیده میشود و رفتارهای خشونتی در آن ها دیده می شود.

مطالعات نشان می دهند رفتار والدین نیز حتی سبب ایجاد این آسیب روانی می شوند و نوجوانان را درگیر مشکلات زیادی می کنند.

محققان با بررسی نزدیک به ۴۱۰۰ نفر از نوجوانان ۱۴ تا ۲۰ متوجه شدند،که یک پنجم دختران و ۱ در ۷ مورد از پسران دچار اختلال روانی هستند و مبتلا به خشونت های رفتاری هستند.

دکتر ویجی سینگ، از دانشگاه مرکز آسیب میشیگان و گروه طب اورژانس، در انتشار اخبار مجله گفت: تعداد زیادی از جوانان و نوجوانان در حال حاضر دچار خشونت هستند و دست به کار های پر خطر می زنند.

عوامل مرتبط با خشونتمی تواند با مواد مخدر ارتباط مستقیمی داشته باشد و منجر به افسردگی شود.است.

چگونه از حاشیه دار شدن ازدواجمان جلوگیری کنیم؟

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

دخالت دیگران در زندگی زناشویی شکایتی شایع بین زوج‌های جوان است. این‌ که والدین آنها و یا دیگر نزدیکان به خود اجازه می‌دهند در مورد زندگی مشترک آنها اظهارنظر و یا دخالت کنند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، پدر و مادر، دلسوز فرزندان خود هستند و خیلی کم پیدا می شود که پدر و مادری قصد سوء‌ نسبت به زندگی فرزندان خود داشته باشند البته ممکن است گاهی اوقات اشتباهی هم مرتکب شوند اما از روی عمد هرگز قصد تخریب یا ضرر زدن به زندگی فرزندان خود را ندارند بلکه اگر مشکلی زندگی فرزندان را تهدید کند، آنها نگران می شوند.

بررسی ها نشان می دهند، زوج هایی که نمی توانند اغلب مسائل و مشکلات زندگی شان را خود حل کنند و مدام از زندگی خود و روابط با همسرشان حتی به میزان کم پیش دیگران گله و درد و دل می کنند این افراد زندگی پر حاشیه ای دارند و دیگران را نیز در مسائل و مشکلات خود شریک می کنند.

گفتنی است، روان شناسان یا یررسی زوج هایی دریافتند آن درسته از زنان و مردانی که اغلب مشکلات خود را تنها حل می کنند و یا پیش شخصی دیگر که می تواند غریبه باشد و بی طرف نسبت به دو طرفین قضاوت کند بازگو می کنند ،سریع تر مشکلات خود را حل می کنند و از حاشیه دار شدن زدواجشان جلوگیری می کنند.

نتایج مطالعات نشان می دهند،گاهی اوقات دخالت اطرافیان باعث می شود روابط همسران تحت تأثیر قرار بگیرد و دعوا و کشمکش ایجاد شود. این موقعیت به ویژه زمانی ایجاد می شود که همسران همدیگر را مسئول دخالت های خانواده ها تلقی می کنند و در نتیجه هر دلخوری و ناراحتی ای که از خانواده ی همسر خود پیدا می کنند از چشم او می بینند و واکنش نشان می دهند از این رو زوج های جوان نباید مشکلات خود را برای کسی بازگو کنند و با مراجعه مداوم به مشاور زندگی خود را مانند عسل شیرین کنند.

برای آرام کردن کودک از موسیقی استفاده کنید

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهند موسیقی نقش زیادی در پرورش هوش و آرام کردن کودکان دارد.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، والدین اغلب به دنبال راهی هستند تا کودکان خود را آرام کنند. تحقیقات نشان داده که موسیقی به همان اندازه که بر والدین تاثیر می‌گذارد، روی کودکان نیز اثر می‌کند. بنابراین والدینی که خود از موسیقی لذت می‌برند می‌توانند از آن برای آرام کردن کودکشان استفاده کنند.

۱٫ چه نوع موسیقی می‌خواهید برای کودکتان پخش کنید؟ تحقیقات نشان داده که پاپ، موسیقی تاثیرگذاری است که می‌تواند کودکان را آرام کند، اما شما می‌توانید هر نوع موسیقی که می‌پسندید را برای او بگذارید. مهم نیست آرام یا تند، مخصوص کودکان یا بزرگسالان باشد، هر موسیقی که شما با آن احساس راحتی می‌کنید، برای کودک شما نیز مناسب است.

۲٫ از آهنگ‌های مختلف استفاده کنید. اگر اخیرا آلبومی منتشر شده است، بروید و آن را بخرید و به همراه کودک خود گوش دهید. فروشگاههایی را که موسیقی مخصوص کودکان را می‌فروشند، فراموش نکنید.

۳٫ یک موسیقی خاص را هر روز برای کودکتان پخش کنید. گاه می‌توانید یک آهنگ را به آهنگی دیگر اما در همان سبک تغییر دهید. با این روش کودک شما عادت می‌کند تا هر روز به یک موسیقی خاص گوش دهد و در صورت خاموش بودنش، به دنبال آن بگردد. هنگام پخش موسیقی کودکان راحت‌تر به خواب می‌روند.

۴٫ زمانی که کودکتان استرس دارد یا می‌خواهد بخوابد، برای او موسیقی پخش کنید. حتی می‌توانید این کار را برای زمان بازی او نیز انجام دهید. این راه او را آرام و تمرکز او را بیشتر خواهد کرد.

۵٫ حداقل یک بار در روز برای او لالایی بخوانید. کودکان به طور طبیعی نسبت به صدای والدینشان عکس‌ العمل نشان می‌دهند زیرا با آن آشنا هستند. هنگامی که والدین برای کودکشان آهنگی آرام و دلنشین می‌خوانند، کودک آرام می‌شود. والدین می‌توانند از لالایی‌های مخصوص به خود یا لالایی‌های قدیمی و رایج استفاده کنند.

منبع: بیتوته

اول این ارقام را محاسبه کنید بعد ازدواج کنید

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهد زنانی که بین ۷ تا ۹ سال از همسرشان بزرگ تر هستند ۲۰ درصد آمار مرگ و میر بیشتری نسبت به زوج های همسن خود دارند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، مردانی که با زنان جوان تر از خود ازدواج کنند عمر طولانی تری خواهند داشت و بیماری ها در آن ها کمتر است.

بررسی ها نشان می دهند، بهترین فاصله سنی بین دختر و پسر حدود ۲ تا ۵ سال است. یعنی بهتراست حداقل ۲ سال دختر کوچکتر از پسر باشد، این فاصله مطمئن ترین و لازم ترین زمانی است که باید رعایت شود. با توجه به سرعت رشد  و پختگی دختران در زمینه رشد و نسبت به پسران، که به مراتب نزدیک به دو سال جلوتر است، توصیه می شود که این زمان رعایت شود تا در نهایت سطح فکری و پختگی روانی نزدیک به هم باشند و در مواردی روان پزشکان بر این باورند سن دختر باید نصف سن پسر بعلاوه ۷ باشد.

گفتنی است، دانشمندان با مطالعه روی زندگی زوج هایی با اختلاف سنی های متعدد در یافتند ان دسته از زوج هایی که اختلاف سنس کمتری دارند و زنان در آن کوچکتر از مردان هستند زندگی زناشویی به مراتب بهتری دارند و مشکلات و مسائل سخت زندگی و دعوا و جر و بحث های متعدد در آن ها کمتر است.

نتایج مطالعات نشان می دهند، آنچه در این مورد می توان به طور قطعی پیشنهاد نمود آن است که بین سن زوجین تناسب منطقی و معمولی وجود داشته باشد زیرا تناسب های فرهنگی و اقوام و نژاد های مختلف سن ازدواج نیز در آن ها متغیر است.

روزه‌داری موجب نشاط می‌شود/ تقویت اراده مسلمانان در ماه رمضان

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

روانشناس بالینی معتقد است روزه‌ گرفتن می‌تواند موجب نشاط روزه‌داران شود، البته این مشروط به این است که سازه‌های ذهنی فرد، باورهای عمیقی داشته باشند.

مهرداد کاظم‌زاده‌عطوفی در پاسخ به سوال یکی از شهروندان درباره اینکه آیا روزه‌داری می‌تواند در کاهش غمگینی و دلسردی ناشی از مسائل روزمره موثر باشد اظهار داشت: عبادات تأثیری نشاط‌آور بر ما دارند و روزه نیز همین اثر را داشته و می‌تواند موجب نشاط روزه‌داران شود، البته این مشروط بر این است که سازه‌های ذهنی فرد، باورهای عمیقی داشته باشند.

وی افزود: وقتی فرد روزه می‌گیرد، قند خون او پایین می‌آید و به دلیل ضعف‌های ناشی از نخوردن و نیاشامیدن از نظر بدنی سست می‌شود. این مسئله در برخی مواقع فرد را بی‌حوصله می‌کند ولی نکته مهم این است که ما مسلمانان روزه را بر اثر الگوهای باوری و اعتقادی‌ خود می‌گیریم.

این متخصص حوزه بهداشت روان با تأکید بر تفاوت قدرت تحمل افراد در ماه مبارک رمضان با ماه‌های دیگر گفت: همه ما پیش از این ماه، به میزان زیادی مایعات می‌نوشیم اما در این ماه ۱۷ ساعت تحمل می‌کنیم. در واقع تمام عواملی که پیش از این ماه، ما را اذیت می‌کردند برای‌مان آسان می‌شود. علت این تفاوت‌ها علاوه بر باور ما درباره کمک خداوند به روزه داران از اراده ما نشات می‌گیرد.

وی افزود: وقتی افراد روزه می‌گیرند، آثار بی‌حوصلگی و خستگی را ندارند و این به دلیل همان باورهای عمیق است.

این روانشناس بالینی ادامه داد: افزایش «آستانه تحمل» یکی از اتفاقات مثبتی است که در حوزه سلامت روان در این ماه اتفاق می‌افتد، آستانه تحمل انسان در موقعیت‌های مختلف متفاوت است و با اینکه بسیاری معتقد هستند که فشار روانی به واکنش سریع از سوی افراد منجر می شود، اما در این ماه با خودداری از انجام برخی رفتارها نشان می‌دهیم که قادر به خودکنترلی هستیم.

وی یادآور شد: همچنین در ماه مبارک رمضان تقویت اراده دیده می‌شود و انسان با چشم‌پوشی از نیازهای زیستی نشان می‌دهد که می‌تواند اراده‌اش را تقویت و از آن در ادامه مسیر زندگی‌اش استفاده کند. این تطابق از باور ما نشأت می‌گیرد بنابراین می‌تواند به داشتن اراده قوی‌تر در انسان کمک کند.

دبیر انجمن علمی روانشناسی بالین گفت: ماه مبارک رمضان حوزه‌های مختلف سلامت انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و علاوه بر اینکه از منظر پزشکی، روزه‌داری بر سلامت جسمانی تأثیر می‌گذارد، از نظر روانشناختی نیز می‌تواند فواید زیادی برای افراد داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: این ماه بسیار مفید است زیرا حضور ذهن از عبادت شروع می‌شود و به سایر رفتارهای دیگر نیز ادامه پیدا می‌کند. علاوه بر بعد الهی حضور ذهن به ویژه در نماز و دعا خواندن اثر روانشناختی نیز خواهد داشت، زیرا توجه و تمرکز بر گفتمان با معبود می‌تواند در زندگی نیز تأثیر گذاشته و فرد را نسبت به گفته‌های دیگران نیز متمرکز کند.

افسرده‌ها با دست پس می‌زنند،‌ با پا پیش می‌کشند

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانپزشک گفت: اعتراض به وضعیت عاطفی موجود در مورد بزرگسالان با نوع خاصی از افسردگی همراه است و در واقع افسردگی به عنوان واکنش طبیعی گاهی فریادی برای کمک‌خواهی است. بهتر است اطرافیان شبکه ارتباطی و حمایتی خود را از او دریغ نکنند و بیش از پیش به فرد مبتلا محبت و توجه کنند.

فربد فدایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان دلایل متفاوت افسردگی اظهار داشت: ممکن است فردی با مصرف داروی ضد فشار خون دچار حالت کندی، سستی و آهستگی در گفتار و رفتار شود و قادر به انجام وظایف معمول زندگیش نباشد که به آن افسردگی بر اثر مصرف دارو می‌گویند.

وی افزود: گاهی افسردگی، عاطفه طبیعی است برای مثال کودکی که از مادر خود جدا شود احساس اندوه می‌کند. در مورد افراد خانواده نیز همین طور است و در صورتی که اعضاء خانواده از هم دور باشند این احساس را خواهند داشت.

وی ادامه داد: برخی مواقع افسردگی یک نشانه است برای نمونه افرادی که دچار ضایع مغزی در نیمکره چپ‌ می‌شوند علاوه بر علائم آسیب در این نیمکره، احساس افسردگی نیز پیدا خواهند کرد.

این متخصص بهداشت روان گفت: مبتلایان به شخصیت مرزی نیز دچار حالت افسردگی می‌شوند. گاهی نیز افسردگی به عنوان اختلالی مستقل است که مهمترین علائم آن احساس ناخشنودی فرد از خود و موقعیت‌اش است. چنین فردی از زندگی لذت نمی‌برد و چیزهایی که قبلاً برای او لذت‌بخش بوده است دیگر او را خوشحال نمی‌کند، همچنین تمرکز حواس خود را از دست می‌دهد و نسبت به مسائل ناخوشایند اشتغال فکری دارد.

وی افزود: در این زمان فرد کارهای خود را بی‌ارزش می‌داند و خود را باری بر دوش دیگران احساس می‌کند.

فدایی تصریح کرد: خواب و اشتهای فرد افسرده تغییر می‌کند منتها ممکن است به صورت پرخوری یا بی‌اشتهائی و کم‌خوابی یا پرخوابی باشد. بنابراین ممکن است کسی خواب و خوراکش خوب، اما به افسردگی مبتلا باشد.

وی ادامه داد: این افراد افکاری مبنی بر بی‌معنی بودن زندگی و اشتغال زندگی در مورد خودکشی و اقدام به آن را دارند که در افسردگی شدید یا عمده دیده می‌شود. این نوع افسردگی در هر زمان حدود ۶ درصد افراد جامعه را به خود گرفتار می‌کند.

فدایی افزود: خط اول درمان انواع افسردگی دارویی است، گاهی افسردگی آنقدر شدید است که مبتلایان از خوردن غذا امتناع می‌کنند یا دست به خودکشی می‌زنند در این مواقع استفاده از الکتروشوک جان بیمار را نجات می‌دهد، در مواقع خفیف‌تر نیز علاوه بر دارو می‌توان از روان‌درمانی استفاده کرد.

این روانپزشک افسردگی ناشی از بیماری جسمی را با رفع بیماری همراه دانست و ادامه داد: افسردگی که ناشی از بیماری جسمی باشد باید به وسیله رفع بیماری اصلی برطرف شود مسائل عادی زندگی که بر اثر فقدان یا شکست به وجود آمده است به وسیله روان‌درمانی و حمایت‌های خانوادگی قابل درمان است.

وی افزود: کودکی که از مادر جدا شده است به وسیله گریه به مادر پیغام می‌دهد که به توجه او نیاز دارد. این مسائل در مورد بزرگسالان با نوع خاصی از افسردگی همراه است و در واقع افسردگی به عنوان واکنش طبیعی گاهی فریادی برای کمک‌خواهی است.

وی خاطر نشان کرد: وضعیتی که در افسردگی ناشی از احساس تنهایی وجود دارد وضعیت متناقضی است زیرا از طرفی فرد دوست دارد به او توجه شود و از سوی دیگر نمی‌خواهد با کسی ارتباط داشته باشد در واقع نوعی شبه استقلال به خود می‌گیرد و می‌گوید ایرادی ندارد که شما به من توجه نمی‌کنید زیرا خود من به شما نیاز ندارم. به دلیل آنکه فرد در شرایطی نیست که بتواند تصمیم بگیرد بهتر است اطرافیان شبکه ارتباطی و حمایتی خود را از او دریغ نکنند و بیش از پیش به فرد مبتلا محبت و توجه کنند.

خشت اول را درست بگذارید

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

اولین گام برای یک ازدواج موفق، مناسب بودن نحوه آشنایی دختر و پسر است. نحوه آشنایی پسر و دختر نباید به گونه ای باشد که هر دوی آن ها را درگیر وابستگی احساسی کند. برخی از جوانان در همین مرحله یعنی نحوه آشنایی دچار اشتباه می شوند و خودشان را درگیر یک رابطه عاطفی می کنند. هر اندازه چنین رابطه هایی طولانی تر باشد، احساسات بیشتر بر آن ها حکم فرما می شود. دختر و پسرهای جوان باید توجه داشته باشند که گاهی در همین رابطه ها متوجه می شوند که طرف مقابل شان خطاهای غیر قابل بخششی انجام می دهد اما به خاطر علاقه شدید، آن مشکلات را کم اهمیت می بینند که اگر به ازدواج ختم شود، در آینده باعث صدمات جبران ناپذیری در زندگی شان می شود.

اشتباه در نحوه آشنایی را تکرار نکنید
بنابراین اگر فردی در رابطه ای احساسی شکست خورد، حداقل باید این را یاد بگیرد، زمانی که دوباره تصمیم به ازدواج گرفت این اشتباه در نحوه آشنایی را تکرار نکند. پیشنهاد من هم برای نحوه آشنایی اصولی و درست این است که دختر و پسرها زیر نظر خانواده ها با هم آشنا شوند و مراقب باشند که این آشنایی خارج از ضابطه ها نباشد تا مجبور نشوند برای ازدواج شان احساسی تصمیم بگیرند. شناخت در فضاهای مناسب، دقیق تر خواهد بود و اگر دختر و پسر به این نتیجه برسند که به درد هم نمی خورند، خیلی راحت تر یکدیگر را فراموش می کنند.

به خودتان فرصت بدهید
با این حال، اگر فردی در چنین رابطه هایی به هدفش که ازدواج است، به هر دلیلی نرسید احساس ناکامی خواهد کرد. بهترین توصیه به چنین افرادی، این است که به هیچ وجه تصمیم به ازدواج سریع در این زمان نگیرند. وقتی هنوز وابستگی قبلی کمرنگ نشده است، ورود به یک رابطه احساسی دیگر اشتباه است.
خراسان – ۱۳۹۳/۰۴/۲۱ شماره انتشار ۱۸۷۳۳

علائم اضطراب کدام است؟/مضطرب‌ها مدام تلفن می‌زنند

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس با تشریح اختلالات اضطرابی گفت: فرد مضطرب، ممکن است مدت‌ها در خانه بماند یا برای کنترل اوضاع دست به اقداماتی مانند تماس‌های تلفنی زیاد برای مطلع شدن از حال عزیزانش بزند زیرا او علاوه بر خود نگران آنها هم هست.

عبدالله‌ امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به اختلالات اضطرابی که امروزه بسیار شایع است، اظهار داشت: دسته‌ای از اختلالات روانی هستند که شایع‌ترین نشانه آنها اضطراب است. در واقع اضطراب نقش اصلی را در علت این اختلالات ایفا می‌کند.

اضطراب هیجانی ناخوشایند و نامطلوب است که فرد احساس می‌کند قرار است اتفاق قریب‌الوقوعی برای او به وجود آید.

وی افزود: فرد مضطرب افکاری دارد که او را تهدید می‌کند و از موقعیت‌ها و موضوعات می‌ترساند که در نهایت به رفتارهای اجتنابی در او منجر می‌شود.

امیدی ادامه داد: مثلاً فرد مضطرب، نگران وقوع اتفاقات ناخوشایند است و سعی می‌کند از حضور در اجتماع دوری کند. ممکن است این فرد مدت‌ها در خانه بماند یا برای کنترل اوضاع دست به اقداماتی مانند تماس‌های تلفنی زیاد برای مطلع شدن از حال عزیزانش بزند زیرا او علاوه بر خود نگران آنها هم هست.

این متخصص بهداشت روان گفت: اضطراب یک جنبه زیستی دارد که شامل تپش قلب، تکرر ادرار، خشکی دهان، لرزش، سرد شدن دست‌ها و پاها، احساس گرمی و گر گرفتگی و در برخی موارد احساس سبکی در سر است.

وی افزود: در برخی حمله‌های اضطرابی فرد احساس می‌کند که به زودی می‌میرد.

این متخصص حوزه بهداشت روان اظهار داشت: افراد مضطرب در تلاشند اضطراب را از خود دور کنند و می‌خواهند هر طور شده با آن مواجه نشوند هر چند که تلاش زیاد آنها به افزایش اضطراب منجر می‌شود.

وی ادامه داد: موضوعاتی که به اضطراب در مبتلایان منجر می‌شود به تمام موضوعات زندگی ارتباط دارد، مثلاً آنها موقع خرید لباس، نگران هستند که لباس اندازه‌شان باشند یا با مراجعه به ادارات نگران این هستند که آیا کارشان انجام می‌شود یا خیر.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تصریح کرد: نگرانی مبتلایان به اضطراب منتشر آن قدر زیاد است که چنانچه آنها مبلغی پول به کسی بدهند در طی مسیر مدام با او تماس می‌گیرند تا مطمئن شوند او پول را سالم به مقصد می‌رساند، افکار منفی نسبت به موضوعات منجر می‌شود تا مبتلایان مدام در حال کنترل وضعیت موجود باشند.

این روانشناس بالینی نقش انتقال‌دهنده‌های عصبی را در ایجاد اضطراب مؤثر دانست و افزود: علاوه بر علت زیستی، اضطراب می‌تواند ناشی از یادگیری باشد مثلاً فردی در موقعیتی دچار تنش شده و آن را به سایر موقعیت‌ها نیز تعمیم می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: کمک به بیمار برای شناخت ماهیت اضطرابش مفید است، اینکه بیمار یاد بگیرد چگونه توانایی‌اش را بر کنترل استرس و مقابله با مسائل بین فردی افزایش دهد نیز نقش مهمی دارد. بخشی از درمان اضطراب با داروهای ضد اضطراب است اما بهترین درمان، شناختی رفتاری است.

گوشه گیری، زودرنجی، کل کل کردن و پرخاشگری جزو علایم افسردگی در کودکان است

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: گوشه گیری، زودرنجی، کل کل کردن با دیگران، خودآزاری و دیگر آزاری، پرخاشگری و هیاهو و حتی گاهی تهدید به خودکشی می‌تواند علامت افسردگی در کودکان باشد.

غزال زاهد در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به علائم افسردگی در کودکان اظهارداشت: کودکان نیز مانند سایر رده‌های سنی ممکن است در زمانی از زندگیشان دچار علائم افسردگی شوند بنابراین وقوع افسردگی در کودکان بعید نیست.

وی با بیان علائمی مانند گوشه‌گیری، غمگینی و گریه زیاد در کودکان گفت: در مورد کودکان ممکن است افسردگی به صورت گوشه‌گیری و گریه زیاد تجلی پیدا کنند، بی‌لذتی و گوشه‌گیری از دوستان و فعالیت‌هایی که قبلاً کودک را خوشحال می‌کرده است تظاهر پیدا می‌کند.  همچنین خلق افسرده در چهره کودک قابل تشخیص است.

زاهد افزود: ممکن است علاوه بر اینها، تظاهرات دیگری نیز وجود داشته باشد که دیر تشخیص داده شود و به چشم نیاید، این حالات شامل خُلق تحریک پذیر خود را نشان می‌دهد، زود ناراحت شدن، زود ناکام شدن، کم‌تحمل شدن، بد خلق شدن و کل‌کل کردن و بهانه گرفتن زیاد از جمله این علائم است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: همچنین ممکن است رفتارهای آزاردهنده و آسیب‌رسان نسبت به خود و دیگران پیدا کند، مشکلات رفتاری در قالب آزار رساندن به اطرافیان، کج‌خلق شدن و تهدید به خودکشی و خدای ناکرده گاهی اقدام به آسیب رساندن به سلامت که معادل خودکشی در بزرگسالان محسوب می‌شود جزو رفتارهای مبتلایان به افسردگی است.

این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان ادامه داد: کودکان مبتلا به افسردگی خود را بی‌ارزش می‌پندارند و تصور می‌کنند بین آنها و دیگران فرق گذاشته می‌شود و والدینشان آنها را نمی‌خواهند حتی این احساسات را در کلام نیز بیان می‌کنند.

وی افزود: مبتلایان به افسردگی ممکن است به جای گوشه‌گیری پرهیاهو و پر سر و صدا شوند که این نیز تظاهر به افسردگی در کودکان است، همچنین ممکن است پرخاشگر و ستیزه‌جو شوند، چنین کودکانی ممکن است دچار پرخوری یا کم‌خوری شوند.

این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: تغییر در الگوی خواب به صورت کم شدن ساعات خواب کودک، دیر به خواب رفتن شبانه، زیاد از خواب پریدن و صبح زود بیدار شدن، خود را نشان می‌دهد. این کودکان ممکن است اضطراب زیادی را تجربه کنند و حتی احساس گناه نامتناسب نسبت به اطرافیان و محیط داشته باشند.

وی افزود: بعضی اوقات مبتلایان علائم جسمانی خاصی مانند شکایت از سردرد، شکم‌درد، خستگی زیاد و ناتوانی برای کارهایی که قبلاً انجام می‌داده است، نشان دهد همچنین این کودکان نسبت به مدرسه رفتن بی‌میل می‌شوند و افت تحصیلی شدید یا متوسط پیدا می‌کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ارتباط کودکان مبتلا به افسردگی را با سایر کودکان مختل دانست و اظهارداشت: ممکن است مبتلایان تمایل به بودن با سایر کودکان را نداشته باشند، پرخاشگری در مدرسه و بروز رفتارهای نابهنجار مانند کتک زدن بچه‌ها، گوشه‌گیری و نوسان در نمرات جزو این رفتارها است.

وی تأکید کرد: تمام علائم ذکر شده می‌تواند ناشی از اختلالات روانپزشکی دیگر نیز باشد بنابراین ممکن است این علائم در سایر اختلالات هم دیده شود، بیان این علائم جهت آگاهی والدین و آشنایی با آنها است که امکان ابتلا کودک به مشکلات خلقی است.

زاهد گفت: گاهی ممکن است افسردگی ملایم یا صرفاً مشکل تطابق باشد، گاهی نیز به صورت اختلال شدید است، نکته‌ای که حائز اهمیت است مداخله موثر و همه جانبه در همه افسردگی‌های کودکان است، باید مبتلایان سریع ارزیابی روانپزشکی شوند تا چنانچه به دارو نیاز دارند اقدامات درمانی انجام شود و در کنار آن عوامل تشدید کننده این علائم مانند فرزند پروری ضعیف این والدین بررسی شود همچنین باید به والدین و معلمان آموزش لازم از سوی پزشک مربوط داده شود تا بدانند از این به بعد باید با کودک مبتلا به افسردگی چگونه رفتار کنند.

وی افزود: روان‌درمانی شناختی در کنار سایر اقدامات درمانی موثر است.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: بعضی وقت‌ها مشکلات جسمانی مانند بیماری‌های خاص و داروها موجب افسردگی کودک می‌شوند که باید به آن نیز پرداخته شود. لازم است بعد از مراجعه کودک به درمانگاه شرح‌حال روانی از او گرفته شود تا بسته درمانی براساس اطلاعات موجود تهیه شود.

وی خاطرنشان کرد: درمانهای دارویی بسیار موثرند و علائم را فروکش می‌کنند، همچنین ممکن است والدین این کودکان نیز به درمان نیاز داشته باشند، باید روش‌های صحیح فرزندپروری به چنین والدینی آموخته شود و در زمان درمان، کودک تحت نظر گرفته شود تا در مدت درمان، آسیبی به خود نزند، همچنین مراجعه ماهانه به روانپزشک به دلیل اینکه این اختلالات ماهیت عود کننده دارند لازم است و ارزیابی خواهرها و برادرها نیز ضروری به نظر می‌رسد چرا که ممکن است آنها نیز مشکلات مشابه داشته باشند و نادیده گرفته شود.

عاقبت تک فرزندی

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

حجت الله فراهانی، یک روانشناس با اشاره به پیامدهای تک فرزندی در خانوادها،‌ تک فرزندها را در معرض آسیب‌های روانی و اجتماعی برشمرد که خودمحوری، بودن در رأس هرم قدرت خانواده و قانون‌شکنی از جمله آن است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: تک‌فرزندی پیامدهایی برای فرزند و والدین همراه دارد. وقتی فرزند تک باشد به دلیل توجه افراطی والدین بعدها در اجتماع نیز از جامعه همین توقع را دارد و ممکن است لوس بار بیاید.

وی افزود: پدیده اجتماعی شدن در این فرزندان ضعیف است و گر چه مهد‌کودک و همسالان می‌توانند در اجتماعی شدن به تک‌فرزند کمک کنند اما داشتن خواهر و برادر موجب افزایش توانایی کلامی و اجتماعی در کودکان می‌شود.

وی ادامه داد: بچه‌های تک، احساس قدرت بیشتری به لحاظ تک بودن می‌کنند و از طرفی هرم قدرت خانواده را مخدوش می‌سازند. در این هرم پدر و مادر باید در رأس باشند و فرزند در قاعده هرم. اما تک‌فرزند‌ها قاعده را شکسته و گاهی در رأس هرم قرار می‌گیرند.

این روانشناس گفت: پیامد تک‌فرزندی برای خانواده این است که در صورتی که فرزندشان در جامعه ناموفق باشد به دلیل اینکه فرزند دیگری ندارند دچار سرخوردگی و ناکامی می‌شوند.

وی ادامه داد: داشتن تک فرزند ممکن است احساس راحتی را در والدین به وجود آورد .مانند این جمله که «تمام هم و غم‌مان را برای تک‌فرزندمان گذاشته‌ایم» اما در دراز‌مدت عوارض آن را خواهند دید.

این متخصص بهداشت روان اظهار داشت: در صورتی که خانواده شرایط اقتصادی را برای آوردن فرزندانی دیگر داشته باشد تک‌فرزندی ضرورتی ندارد.

وی تأکید کرد: والدین بدانند که نباید تمام تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد بگذارند. اگر خدای ناکرده اتفاقی برای تک‌فرزند بیفتد والدین با ناکامی بسیاری مواجه می‌شوند.

وی ادامه داد: ممکن است تک‌فرزند‌ها سوءاستفاده‌هایی از والدین‌شان بکنند زیرا آنها خود‌محور‌ترند و با این تمایلات خودمحورانه قانون‌شکنی می‌کنند و از آزادی‌های فردی خود استفاده افراطی می‌کنند.

فراهانی تصریح کرد: معمولاً خانواده‌ها در تربیت فرزند دوم موفق‌ترند البته این امکان نیز وجود دارد که تربیت فرزندان دیگر با موفقیت همراه نباشد، اما از این منظر که خانواده پس از فرزند اول تجربه کسب می‌کند می‌تواند آن را در خصوص فرزندان دیگر به کار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: فرزندان بیشتر پیامد‌های بهتری برای خانواده دارند. بیشتر خانواده‌های دارای تک‌فرزند با این استدلال که تمام زندگی‌مان را وقف تک‌فرزندمان می‌کنیم از آوردن فرزندان دیگر پرهیز می‌کنند، غافل از اینکه بزرگترین سرمایه برای فرزندان داشتن خواهر و برادر است.

انواع الگوی ارتباطی آدمها/افراد خودشیرین مقابل دیگران زانو می‌زنند

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس ۵ الگوی ارتباطی مختلف انسانها را تشریح کرد و گفت: افراد سازشگر مرتب خودشیرینی می کنند و مثل اینکه جلوی دیگران زانو می‌زنند اما افراد همتراز که سالم هستند، واکنش عاقلانه به مسائل دارند.

حکیمه آقایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس به تشریح ۵ الگوی ارتباطی پرداخت و گفت: سازشگری، سرزنشگری، حسابگری، گیج کردن و همترازی ۵ الگوی ارتباطی است که از بین آنها الگوی ارتباطی همتراز سالم و بقیه ناسالم هستند.

وی اظهار داشت: در الگوی ارتباطی سازشگر فرد از کلماتی استفاده می‌کند که موافقت‌آمیز است. در واقع وی به فرد مقابل می‌گوید آنچه شما می‌خواهید درست است. زبان بدن این فرد نیز همین معنا را منتقل می‌کند.

وی افزود: افرادی که الگوی ارتباطی سازشگر دارند از درون احساس بی‌ارزشی و پوچی می‌کنند.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: فرد سازشگر در جهت جلب توجه دیگران و خودشیرینی رفتار می‌کند. او از موضوعی که موجب ناخشنودی دیگران می‌شود عذرخواهی می‌کند و هرگز مخالفت نشان نمی‌دهد.

آقایی گفت: فرد سازشگر، خود را مقصر همه اشتباهاتی می‌داند که رخ می‌دهد و از اینکه دیگران حاضرند با او صحبت کنند،‌خوشحال است.

وی افزود: فرد سازشگر مانند کسی است که زانو زده و سرش را به طرف بالا گرفته است.

این روانشناس درباره افرادی که الگوی ارتباطی سرزنشگر دارد، اظهار داشت: افراد سرزنشگر از کلمات مخالفت‌آمیز مانند هیچ وقت کاری را درست انجام نمی‌دهی، استفاده می‌کنند. انگشت ملامت آنها همیشه به سمت دیگران است. فرد سرزنشگر خودکامه و ارباب است و سعی در القای این مفهوم دارد که اگر تو نبودی همه کارها درست بود.

وی افزود: فرد سرزنشگر می‌خواهد سلطه خود را بر دیگران تحمیل کند و قصد یافتن حقیقت را ندارد. نفس‌های او بریده بریده است زیرا ماهیچه‌های گلویش سفت می‌شوند.

این متخصص حوزه بهداشت روان استفاده بیش از حد معقول از کلمات را ویژگی افراد با الگوی ارتباطی حسابگر دانست و افزود: وضعیت بدنی افراد حسابگر به گونه‌ای است که می‌خواهند خود را آرام و خونسرد نشان دهند اما از درون احساس آسیب‌پذیری می‌کنند. فرد حسابگر را می‌توان با ماشین حساب یا لغتنامه مقایسه کرد.

وی ادامه داد:‌ صدای فرد حسابگر خشک و یکنواخت است. فرد حسابگر سعی در استفاده صحیح از کلمات دارد بدون اینکه احساسی از خود داشته باشد.

این روانشناس گفت: افرادی که الگوی ارتباطی‌شان گیج‌کننده است اعمال و گفتار نامربوط دارند آنها جواب به جا نمی‌دهند و مانند فرفره‌ای هستند که مدام به دور خود می‌چرخد.

وی افزود: این افراد سؤالات دیگران را نشنیده می‌گیرند و با سؤالاتی نامربوط به مطلبی دیگر می‌پردازند.

وی ادامه داد:‌ پنجمین الگوی ارتباطی که تنها الگوی سالم است، الگوی«همتراز» نامیده می‌شود. در این روش فرد به سرزنش، عقب‌نشینی، حسابگری و پرخاشگری نمی‌پردازد. فرد همتراز به چیزی که می‌گوید و عمل می‌کند اطمینان دارد.

آقایی افزود: در افراد همتراز نوعی کمال، روانی گفتار و سرحالی وجود دارد.

این متخصص بهداشت روان با مثالی به مقایسه این ۵ الگوی ارتباطی پرداخت و اظهار داشت: تصور کنید موجب افتادن کتاب‌های کسی از دستش شده‌اید. فرد سازشگر نگاهش را به زمین می‌دوزد و دست‌هایش را به هم می‌ساید و می‌گوید مرا ببخشید من آدم دست و پا چلفتی هستم.

وی ادامه داد: فرد سرزنشگر با این عبارت که تو فرد بی‌احتیاطی هستی و نمی‌دانی که باید از کجا رد شوی، پاسخ می‌دهد. فرد حسابگر می‌گوید رفتارم غیرعمد بوده و اگر به شما آسیب زده‌ام حاضرم خسارت وارده را جبران کنم. افرادی که الگوی ارتباطی گیج دارند در حالی که به فرد سومی نگاه می‌کنند، می‌گویند فرد مقابل دیوانه است و افراد همتراز به طور مستقیم به فرد مقابل نگاه می‌کنند و از او عذر معذرت می‌خواهند.

وی خاطرنشان کرد:‌ الگوهای ارتباطی در ابتدای کودکی آموخته می‌شود بنابراین نقش والدین در درونی‌کردن این الگوها مؤثر است.

تک‌فرزندها اعتماد به نفس پایینی در اجتماع دارند

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان تبعات تک‌فرزندی به لحاظ روانی و اجتماعی، گفت: تک‌فرزندها معمولاً اعتماد به نفس پایینی در اجتماع دارند و بچه‌های دیگر آنها را به عنوان دوست انتخاب نمی‌کنند.

سیما فردوسی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به پیامدهای روانی تک فرزندی اظهار داشت: اگر بچه‌ها در طی رشد به ویژه سال‌های اولیه زندگی تنها باشد دچار آسیب‌های روانی و رفتاری خواهند شد.

وی افزود: این تصور نادرست که برخی والدین می‌گویند فرزندشان با رفتن به مهدکودک از تنهایی درمی‌آید و همبازی‌های مهد کودک جای خواهر و برادر را پر می‌کنند باب شده است. از طرفی برخی نیز می‌گویند مگر خودمان برای پدر و مادرمان چه کرده‌ایم که فرزندانمان برای ما انجام دهند.

این متخصص حوزه بهداشت روان اذعان داشت: بچه‌ها وقتی تنها باشند خصوصیاتی پیدا می‌کنند که می‌توانند از آنها افرادی متوقع بسازد. تک فرزندها به دلیل توجه بیش از حد والدین فرصتی برای رقابت نداشته‌اند و این موجب می‌شود تا معنی مقابله و چیزهای دیگری که در جمع خواهر و برادرها شکل می‌گیرد را ندانند.

عضو هیات عملی دانشگاه شهید بهشتی گفت: تک فرزندها معمولاً اعتماد به نفس پایینی در اجتماع دارند بنابراین در روابط بین فردی آسیب می‌بینند.

وی افزود:‌ مسئله دیگر در زمینه دوست‌یابی است بسیاری از بچه‌ها، تک‌فرزندها را برای دوستی انتخاب نمی‌کنند زیرا آنها حالت خودمحورانه دارند.

این روانشناس اظهار داشت:‌ وابستگی تک‌فرزندها به والدین موجب می‌شود تا نتوانند از پس مسائل خود برآیند تک‌فرزندها بر اثر وابستگی شدید به والدین یا وابسته می‌شوند یا بی‌نهایت عذاب می‌کشند، از طرفی وابستگی والدین به تک‌فرزند نیز موجب می‌شود تا در صورتی که خدایی ناکرده اتفاقی برای او بیفتد والدین را به دلشوره بیاندازد.

وی ادامه داد: توصیه می‌شود والدین با مدیریت اقتصاد بچه دوم را اداره کنند، برخی والدین برای تفکر تک‌فرزندی دلایل غیر اقتصادی دارند نکته‌ای که حائز اهمیت است داشتن توان فکری و تحمل بالا برای آوردن بیش از یک فرزند است.

این روانشناس با انتقاد از برخی والدین برای بریز و بپاش‌های زیاد گفت: خیلی وقت‌ها والدین هزینه‌های زیادی برای خرید سیسمونی و وسایلی که بیشتر جنبه تزئینی و مصرفی دارند صرف می‌کنند و همین موجب می‌شود تا برای داشتن فرزند دوم مردد باشند در حالی که والدین می‌توانند طوری اقتصاد را اداره کنند که با مدیریت صحیح بیش از یک فرزند را داشته باشند.

وی افزود: نکته دیگر ترس والدین از بابت تربیت فرزند دوم است در حالی که بچه‌های دوم به بعد راحت‌تر و آرام‌تر هستند و تجربه والدین می‌تواند به تربیت درست آنها منجر شود.

این متخصص حوزه بهداشت و روان با هشدار درباره پیامدهای فراهم کردن امکانات غیر منطقی برای فرزندان به ویژه تک‌فرزندها گفت: چنانچه والدین همه امکانات را برای فرزند خود فراهم کنند انگیزه‌ای برای داشتن مایحتاج او ایجاد نمی‌کنند بنابراین او دچار حالت بی‌تفاوتی می‌شود و تلاشش برای داشتن خواسته‌ها کاهش می‌یابد و دلیلی برای صبر کردن نمی‌بیند و از طرفی خطر متوقع شدن او وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: در موضوع تک‌فرزندی باید به تفاوت‌های فردی نیز توجه کرد شرایط اقتصادی، اجتماعی و رفاهی مناسب برای رشد و تربیت افراد جامعه موثر است منتهی با در نظر گرفتن طرز تفکر برخی خانواده‌ها که عوامل اقتصادی را عامل اصلی برای نداشتن فرزند بیشتر می‌دانند باید گفت با مدیریت صحیح اقتصادی می‌توان بیش از یک فرزند داشت.

رهایی از غم و افسردگی با عجیب ترین شیوه های درمان

تیر ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

روانشناسان معتقدند که تقویت سلامت روان و بهبود خُلق تنها به ورزش کردن، نوع رژیم غذایی یا مصرف دارو ختم نمی‌شود بلکه گزینه‌های موثر دیگری نیز برای مقابله با اندوه و افسردگی وجود دارد. به گزارش ایسنا،‌ بهبود خلق برای داشتن سلامت روان ضروری است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از نیاز روز، اختلال افسردگی حاد معمولا از یک اختلال ساده و معمول افت خلق شروع می‌شود. مدیکال دیلی در گزارشی نوشت: اختلال‌های مربوط به خلق و خو با انجام برخی فعالیت‌های خاص قابل معالجه و کنترل هستند که برخی از این راهکارها را احتمالا پیش از این هرگز نشنیده‌اید. این راهکارهای موثر به شرح زیر است:

خوردنی‌ها را نقاشی کنید
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد افرادی که نقاشی غذاهایی همچون پیتزا و کیک فنجانی را می‌کشند در مقایسه با افرادی که این کار را انجام نمی‌دهند یا نقاشی غذاهای سالم را به تصویر می‌کشند از وضعیت روحی و خلق و خویی بهتری برخوردارند. به طور مثال کشیدن تصویر پیتزا وضعیت روانی فرد را ۲۸ درصد تقویت می‌کند. از طرف دیگر کشیدن تصویر فلفل تنها یک درصد در تقویت روحیه و افزایش خلق موثر است.

روغن کبد ماهی بخورید

چربی‌های سالم از قبیل امگا۳ و اسیدهای چرب امگا۶ به عنوان گزینه‌های موثر در بهبود خلق به حساب می‌آیند. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۶ میلادی انجام گرفت مشخص شد که مصرف روغن کبد ماهی در مقابله با افسردگی عموم مردم موثر است. علاوه بر این، هرچه مدت زمان مصرف روغن کبد ماهی بیشتر باشد علائم افسردگی کاهش می‌یابد.

اتفاقات گذشته را یادآوری کنید

آخرین باری که به تصاویر گرفته شده از خود در گذشته نگاه کرده‌اید چه زمانی بوده است؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد یادآوری گذشته‌ها می‌تواند به زندگی معنا دهد.

بگذارید هورمون عشق آزاد شود

ترشح هورمون عشق یا همان «اوکسی‌توسین» در مغز از فاکتورهای تاثیرگذار در بهبود خلق و خوی افراد است. برقراری حس محبت میان اعضای خانواده به ویژه مادر و فرزند در ترشح این هورمون موثر است.

آواز بخوانید

متخصصان در بررسی که در سال ۲۰۰۸ میلادی انجام دادند دریافتند مغز انسان به هنگام مصرف مواد مخدر یا خوردن شکلات، دوپامین ترشح می‌کند که البته همین اتفاق به هنگام آواز خواندن هم مشاهده می‌شود و این ترکیب شیمیایی در مغز به افزایش خلق و رهایی از حس افسردگی کمک می‌کند.

اختلالات روانی پیامد استفاده از درمان‌های ناباروری

تیر ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

پزشکان هشدار دادند خطر ابتلا به اختلالات روانی در کودکانی که با کمک روش‌های درمان ناباروری متولد می‌شوند، بیشتر است.

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فاکتورهای خاصی موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های روانی در نوزادان می‌شود و در یک بررسی جدید مشخص شد نوزادان متولد شده از مادرانی که تحت شیوه‌های درمان ناباروری بوده‌اند با افزایش ۳۳ درصدی خطر ابتلا به این نوع بیماری‌ها مواجه هستند.

در این بررسی متخصصان اطلاعات تمام کودکانی را که در فاصله سال‌های ۱۹۶۹ تا ۲۰۰۶ میلادی در دانمارک متولد شده‌اند بازبینی کردند.

در طول مدت مطالعه، ۱۷۰ هزار و ۲۴۰ کودک به نوعی از اختلال‌های روانی مبتلا شده بودند. متخصصان دریافتند زنانی که مشکل باروری داشتند و در طول بارداری‌شان درمان‌های خاصی را دریافت کردند، ۳۳ درصد بیشتر کودکان مبتلا به بیماری‌های روانی به دنیا آورده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس ورلد ریپورت، به گفته متخصصان خطر ابتلا به شیزوفرنی، مشکلات عصبی و حتی اوتیسم می‌تواند در برخی کودکان متولد شده از این مادران بیشتر باشد.

Next Page »