افسردگی نوجوانان

مرداد ۱۶, ۱۳۹۵ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

افسردگی در تمام سنین بروز می دهد ، اما در برخی اوقات این موضوع می تواند شدت بیشتری داشته باشد. دوران نوجوانی زمانی است که بسیاری از افراد دچار افسردگی می شوند ، مقابله با افسردگی در این سن ، نیاز مند راهکار هایی است که در این مطلب به توضیح آنها می پردازیم.

با اینکه اغلب ما نشانه های افسردگی را می شناسیم اما بسیار سخت می توانیم افسردگی یک نوجوان را تشخیص دهیم. زیرا بسیاری از نوجوانان معمولی هم تحریک پذیر، دمدمی مزاج و تا حدی هم خودرأی هستند.

لازم است بدانید افسردگی در نوجوان با علائم جسمی و روحی همراه است. البته افسردگی مخصوص نوجوان نیست و در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد اماآمار آن در نوجوانان کم نیست.به طوری که یک نفر از هر ۵ نوجوان از افسردگی رنج می برد. البته متاسفانه ۷۰ درصد نوجوانان افسرده درمان درست و حسابی نمی شوند و خوب اگر افسردگی آنان درمان نشود ممکن است عوارض بدی داشته باشد: افت تحصیلی، مشکلاتی در روابط اجتماعی، گرایش به مواد مخدر، رفتار جنسی پر خطر، افزایش بیماریهای جسمی و دست زدن به خودکشی و… از جمله عوارض افسردگی درمان نشده در نوجوانان هستند.

شایعترین علامت افسردگی نوجوان، ناراحتی و غمگینی بی دلیل نوجوان است. در ضمن نوجوان افسرده تحریک پذیر و مضطرب است و با کوچکترین مساله ای عصبانی می شود و داد و بیداد می کند. گاهی ممکن است نوجوان افسرده علائم جسمی هم داشته باشد، مثلا اغلب اوقات از سردرد و دل درد شکایت کند. گاهی هم ممکن است دچار بی خوابی و تغییر عادات خواب شود و بی دلیل گریه کند.

نوجوان افسرده بسیار حساس شده و تحمل شکست و رد شدن را ندارد، بنابر این احساس می کند که هیچ کس به فکر او نیست و کسی کمکی به او نمی کند. این افسردگی باعث دوری او از هم سالان و دوستانش می شود و او را از فعالیتهای روزانه و مورد علاقه اش هم باز می دارد. نوجوان افسرده معمولاً کم حرف می شود و اعتماد به نفس خود را از دست می دهد، گاهی احساس گناه و بی ارزش بودن می کند. این افکار و رفتارها از یک سو تمرکز و تصمیم گیری را برای او مشکل می سازد و از طرف دیگر باعث عدم موفقیت و در نتیجه شرمساری نوجوان می شود. این چرخه خطرناک همین طور ادامه می یابد.ممکن است حتی عادات غذا خوردن او هم عوض شود. نوجوان بسته با اینکه در این زمان پرخوری کند یا بی اشتها شود؛ معمولاً دچار اضافه وزن یا لاغری بیش از حد می شود. گاهی حرکات او کند و گاهی تند می شود وممکن است حتی برای خلاصی از این افکار آزار دهنده به مصرف مواد مخدر پناه ببرد. یا اینکه به فکر خود کشی بیفتد و دست به کارهای خطرناک بزند.

از کجا بفهمیم؟

همانطور که قبلاً هم گفتیم تشخیص افسردگی در نوجوان ساده نیست، بنابر این پزشک با توجه به شدت و مدتی که علائم طول کشیده و تأثیری که بر زندگی روزانه اش گذاشته تصمیم می گیرد که چه درمانی را شروع کند. اگر شدت افسردگی خیلی زیاد باشد حتی ممکن است نیاز باشد که روانپزشک نوجوان را بستری کند. بهترین روش درمان برای افسردگی نوجوانان درمان ترکیبی است. منظور درمانی است که هم از داروها برای تسکین علائم کمک می گیرد و هم از درمان شناختی ـ رفتاری به شکل مشاوره و گفت وگو با نوجوان تا بتواند مهارت های لازم برای روبه رو شدن با افسردگی را یاد بگیرد.

اگر نوجوان هنوز به مرحله افسردگی نرسیده باشد باز هم در معرض خطر این بیماری هست و لازم است با آموزش مهارتهای لازم و تفکر مثبت او را در برابر افسردگی ایمن کنید. این نوجوانان را اگر مورد بی مهری و خشم قرار دهید؛ در تلاش برای مقابله به مثل دچار خشم غیرقابل کنترل و تنفر نسبت به خانواده می شوند.

ممکن است نوجوان شما منزوی باشد و از والدین، دوستان و مردم دوری کند. او ممکن است فکر کند هیچ کس واقعاً او را درک نمی کند و برایش اهمیت قائل نیست. به جای این که او را سرگردان کرده یا در اشتباه نگه دارید، محبت خود را به او ابراز کنید و نشان دهید واقعاً نگرانش هستید. از طعنه و کنایه زدن و انتقاد خودداری کنید، زیرا او این عمل شما را طرد کردن خود تلقی می کند.

چرا خودکشی؟

در آمریکا سومین عامل مرگ نوجوانان خودکشی است. در این کشور سالانه ۵۰۰۰ نوجوان بین ۱۰ تا ۲۴ سال خودکشی می کنند. زیرا وقتی افسردگی درمان نشود نوجوان آن قدر ناامید می شود که خیال می کند تنها راه باقی مانده در زندگی او خودکشی است. پس اگر خدای ناکرده نوجوان شما هم افسرده است و اگر لجباز شده و با خشونت رفتار می کند و اگر حرفهایی می زند که شما متوجه می شوید احساس گناه می کند، اگر راجع به مرگ شعر می گویدو نقاشی می کشد و یا نسبت به مرگ حساس شده و از مرگ حرف می زند و یا شما را تهدید می کند که دست به خودکشی خواهد زد.. اگر وسایل و متعلقات خودش را به دیگران می بخشد و از جمع و فعالیتهای روزانه دوری می کند؛ بهتر است مراقب او باشید چون ممکن است دست به خودکشی بزند.

چرا و به چه علت؟

عده ای معتقدند علت افسردگی، وجود احتمالی یک ژن بارز است که آمادگی آسیب پذیری دارد. در این نظریه افسردگی یک اختلال ژنتیک است و نوجوانانی که اعضای خانواده شان به افسردگی دچارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. برخی دیگرسعی کرده اند ثابت کنند که افسردگی ناشی از تغییرات بدنی (مغزی و غده ای) است این مطالعات کمبود نوراپی نفرین را به عنوان عامل عمده در بروز افسردگی مشخص کرده اند.بطور معکوس هم در نتیجه افزایش نسبی دوپامین امکان بروز افسردگی وجود دارد.

بسیاری از روان پزشکان بالینی معتقدند استرس های محیطی و حوادث زندگی نقش مهمّی در بروز افسردگی دارند. بعضی از تحقیقات نیز وجود رابطه بین عوامل استرس زای محیطی (مثل مرگ و فقدان ها) و شروع افسردگی را تأیید کرده اند.

مهمترین عامل های سبب ساز افسردگی عوامل روانی هستند مانند: خشم های سرکوب شده، اتکاء و احتیاج زیاد به محبت دیگران، احساس حقارت و گناه شدید، اضطراب و ترس زیاد و حالت دفاعی شدید در مقابل مسائل زندگی. همه این موارد در طی دوران کودکی شکل می گیرند، هرگاه ارتباط بین والدین (که معمولاً خود مشکل دارند) و کودک قطع شده و رفتار آنها سبب طرد کودک و جلوگیری از ابراز عواطف و خواسته هایش شود زمینه بروز افسردگی آماده می شود. هم چنین رفتارهای نابهنجار والدین مانند اضطراب زیاد، عدم اعتماد به نفس، وسواس، احساس گناه شدید پرخاشگری، افسردگی و حساسیت زیاد خود عامل مهمی در همانندسازی و تقویت رفتارهای نابهنجار کودکان و نوجوانان است.

۱۰ فرمان برای والدین نوجوان افسرده

والدین یک نوجوان افسرده بودن و درست و سنجیده رفتار کردن، کار راحتی نیست. می توانید از این توصیه ها کمک بگیرید:

۱) اگر رفتار و اخلاق نوجوان شما به گونه ای است که مشکوک هستید ممکن است افسرده شده باشد، با پزشک مشورت کنید. اگر او سالم باشد ضرر نمی کنید اما اگر افسردگی اش درمان نشود ممکن است اعتیاد و خودکشی برای او به بار بیاورد.

۲) خانواده می تواند پناه خوبی برای یک نوجوان افسرده باشد. با فرزندتان مهربان باشید و به او اجازه دهید که احساسات و افکارش را با شما در میان بگذارد. روابط خوب و محکم با نوجوانتان به شما این امکان را می دهد که در همان مراحل اولیه افسردگی از حال او با خبر شوید و بتوانید سریعتر اقدام کنید. علائم افسردگی در نوجوانتان نباید شما را ناراحت کند و مهمتر این که رفتاری پرخاشگرانه با او نداشته باشید و هرگز او را مسخره نکنید.

۳) گوش شنوا باشید. از نصیحت کردن و فرمان دادن و دعوا کردن خودداری کنید و سعی کنید در عوض به مشکلات و احساسات فرزندتان گوش کنید و بفهمید که چه چیزهایی ذهن او را درگیر خودش کرده. درباره مشکلات خانواده هم به نحوی که بر آنها تاثیر منفی نداشته باشد و آنها را نگران نکند. صحبت کنید. در عین حال فرزند خود را تشویق کنید تا احساسات خود یا هر نگرانی دیگری که دارد را هر طور می خواهد با شما در میان بگذارد.

۴) نوجوانتان را تشویق کنید مهارتهای مورد علاقه اش را یاد بگیرد.همین مهارتها می تواندبه او انگیزه تلاش برای زندگی بدهد. مثلا اگر نقاشی یا ورزش خاصی را دوست دارد به او اجازه دهید در آن زمینه پیشرفت کند. همچنین لازم است این اطمینان را در آنها ایجاد کنید که کاملاً طبیعی است گاهی بعضی چیزها را بخوبی یاد نگیرند و تنها چیزی که برای آموختن نیاز دارند، زمان و تمرین بیشتر است.

۵) موفقیت فرزندتان در یک زمینه کوچک را بزرگ کنید و بگذارید مغرور شود. این تشویق به او کمک می کند که استعداد خود را بشناسد و تلاش بیشتری برای کسب موفقیتهای بیشتر کند.

۶) از پیش داوری و قضاوت بی موقع خودداری کنید. اجازه دهید نوجوان گام های طبیعی خود را در مسیر رشد بردارد و او را با انتظارات بیش از حد خود یا ایجاد دیگر مسئولیت های خانوادگی به زحمت نیندازید

۷) با آنها در مورد موضوعاتی نظیر فشار همسالان، انتخاب یک برنامه روزمره، دوستیابی، مسائلی نظیر سیگار کشیدن، مواد مخدر و مسائل جنسی تا حدی که امکان دارد و می تواند برای آنها مفید باشد، صحبت کنید. دورادور او را تحت نظر داشته باشید و با دوستانش هم آشنا باشید.

۸) اجازه دهید فرزندتان در هر زمانی که به شما نیاز دارد، حتی اگر خسته هستید، با شما حرف بزند و مسائلش را به شما بگوید. او را برای آخر هفته منتظر نگذارید، اما در عین حال آنقدر در دسترس نباشید که وقتی برای تنها بودن و خلوت کردن نداشته باشد.

۹) برنامه ای بریزید که فرزندتان شبها زود و به موقع به خواب برود. تحقیقات پزشکی نشان داده بچه هایی که زودتر می خوابند، خواب کافی داشته و کمتر به افسردگی مبتلا می شوند. متخصصان انجمن خواب آمریکا اعلام کرده اند۸ تا ۹ ساعت خواب برای نوجوان شما لازم است. دیگر نظارت بر کافی بودن خواب با شما!

۱۰) لازم است بدانید کسانی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند ممکن است بیشتر به خودکشی فکر کنند و بنابر این اگر نوجوان شما طبق توصیه پزشک داروی ضد افسردگی می خورد دیگر با خیال راحت او را رها نکنید. بلکه لازم است رفتار و اخلاق او را زیر نظر داشته باشید و مراقب علائم میل به خودکشی باشید تا بتوانیدبا پزشک درمیان گذاشته و به موقع جلوی او را بگیرید.

علائم افسردگی

تغییر در عادت های غذایی و برنامه خواب (خوردن و خوابیدن بسیار زیاد یا بسیار کم)
تغییرات قابل توجه در وزن (افزایش یا کاهش)
بی علاقگی نوجوان به حضور در مدرسه یا کاهش کارایی در مدرسه
گوشه گیری، کناره گیری از دوستان یا اعضای خانواده
بروز عصبانیت و طغیان ناگهانی
بی قراری یا اضطراب عمومی
واکنش تند دربرابر انتقاد، حتی انتقاد سازنده
بی علاقگی و خودداری از شرکت در تفریحات و سرگرمی هایی که پیش از این، به آن ها علاقه مند بوده اند
دودلی، عدم تمرکز، فراموشکاری
احساس بی ارزش بودن و گناه
شکایت های پی درپی از بیماری درعین سلامت کامل جسمی
نداشتن انگیزه و اشتیاق برای زندگی روزمره
استفاده از مواد مخدر و الکل
فکر کردن و حرف زدن درباره خودکشی

نشانه‌های افسردگی نوجوانان

مرداد ۱۲, ۱۳۹۵ توسط :   موضوع: : محیط زیست, روانشناسي

نشانه‌های رایج افسردگی نوجوانان

تغییر در عادت‌های غذایی و برنامه ی خواب (خوردن و خوابیدن بسیار زیاد یا بسیار کم)
تغییرات قابل توجه در وزن (افزایش یا کاهش)
بی علاقگی نوجوان به حضور در مدرسه یا کاهش کارایی در مدرسه
گوشه‌گیری، کناره گیری از دوستان یا اعضای خانواده
بروز عصبانیت / طغیان ناگهانی
بی قراری یا اضطراب عمومی
واکنش‌ تند دربرابر انتقاد، حتی انتقاد سازنده
خود پسندی یا خطاکاری
مشکلات غیرمعمول با مراجع قدرت
بی‌علاقگی و خودداری از شرکت در تفریحات و سرگرمی هایی که پیش از این، به آن ها علاقه مند بوده‌اند
دودلی، عدم تمرکز، فراموشکاری
احساس بی‌ارزشی و گناه
شکایت های پی درپی از بیماری درعین سلامت کامل جسمی
نداشتن انگیزه و اشتیاق برای زندگی روزمره
استفاده از مواد مخدر / الکل
فکر کردن به خودکشی یا بیان آن

علل افسردگی
دلایل فراوانی برای بروز افسردگی در نوجوانان وجود دارند. معمول‌ترین این دلایل عبارت ا ند از:

یک اتفاق ناگوار مهم در زندگی همچون مرگ یکی از اعضای خانواده یادوست نزدیک، جدایی والدین، برهم‌خوردن رابطه با دوستی از جنس مخالف، انتقال به مدرسه یا محله ی جدید.
بی توجهی به نیازهای عاطفی / فیزیکی، جدا شدن از یک پشتیبان مهم در زندگی، بدرفتاری دیگران، پایمال شدن عزت نفس.
تغییرات فراوانی که در زمان بسیار کوتاهی رخ دهند، می‌توانند سبب افسردگی شوند. برای بعضی از نوجوانان، حتی یک تغییر بزرگ در یک مرحله از زندگی می تواند به افسردگی بیانجامد.
فشار روانی، به ویژه هنگامی که نوجوان حمایت عاطفی اندکی ازسوی والدین، دیگر اعضای خانواده یا دوستان دریافت می کند.
رخدادهای ناگوار پیشین یا تجربیاتی مانند سو‌ء استفاده ی جنسی، سوء استفاده‌های عمومی، و تجربه‌های ناگوار دیگری که در کودکی روی داده‌اند و در سال‌های نوجوانی دوباره یادآوری می شوند. بسیاری از کودکان می‌توانند این گونه رویدادها را به موقع درک کنند، اما آن ها را به خاطر می‌سپارند. با افزایش سن، این اتفاقات و تجربیات، روشن‌تر می شوند و معانی جدیدی پیدا می کنند.
تغییرات مربوط به بلوغ، احساساتی را سبب می شوند که زیرشاخه ی افسردگی به شمار می آیند.
مصرف مواد مخدر یا مواد دیگری از این دست، می تواند سبب تغییراتی در فرایندهای شیمیایی مغز شود که در بسیاری موارد سبب انواعی از افسردگی می شوند.
برخی براین باورند که بعضی از مشکلات پزشکی مثل کم‌کاری تیروئید، بر کارکرد هورمون‌ها و توازن روحیات افراد تاثیرمی گذارند.دردهای فیزیکی مزمن نیز می توانند سبب افسردگی شوند. در بسیاری از موارد، افسردگی‌هایی که به علت مشکلات پزشکی به وجود می آیند، پس از درمان ، از بین می‌روند.
افسردگی یک اختلال ژنتیک است و نوجوانانی که اعضای خانواده‌شان به افسردگی دچارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

آمار و داده‌های موجود
افسردگی، معمول‌ترین اختلال یا بیماری روانی در میان نوجوانان و بزرگسالان است. آمار زیر نشان می‌دهد، توجه به این مسئله تاچه اندازه مهم و ضروری است:

در حدود ۲۰ درصد افراد، افسردگی را در نوجوانی تجربه می کنند.
در ۱۰ تا ۱۵ درصد نوجوانان، نشانه‌های افسردگی پیوسته بروز می‌کند.
حدود ۵ درصد نوجوانان، به طور دائم دچار افسردگی شدید هستند.
حدود ۸.۳ درصد نوجوانان، دست کم یک سال افسردگی را تجربه می کنند.
بسیاری از نوجوانان، بیش از یک بار دچار افسردگی می شوند. ۲۰ تا ۴۰ درصد آن ها، بیش از یک بار در دو سال پیاپی به افسردگی دچارمی شوند و ۷۰ درصد هم قبل از رسیدن به بزرگسالی بیش از یکبار افسرده می شوند. دوره‌های افسردگی نوجوانان معمولا ۸ ماه طول می کشد.
دیستیمیا (افسرده‌خویی)، نوعی افسردگی خفیف ولی بلند مدت، ۲ درصد نوجوانان را آزار می دهد و کم و بیش همین تعداد از نوجوانان در سال‌های آخر نوجوانی به اختلال دوقطبی دچار می شوند. ۱۵ درصد نوجوانان افسرده، سرانجام به اختلال دوقطبی مبتلا می‌شوند.
درصداندکی از نوجوانان نیز به افسردگی فصلی گرفتار می شوند که معمولا در ماه های زمستان در مناطق سردسیر رخ می دهد.
۳۰ درصد نوجوانانی که به افسردگی دچار می شوند، مشکلات بسیاری هم در مورد مصرف موادمخدر پیدا می‌کنند.
کمتر از ۳۳ درصد نوجوانانی که به افسردگی دچار می شوند ، تحت درمان قرار می گیرند .

اضطراب در نوجوانان
اضطراب خویشاوند افسردگی، افراد را در همه ی گروه های سنی می‌آزارد و می‌تواند به ویژه برای نوجوانان زیان‌بخش باشد. کاملا معمولی و حتی رایج است که افراد، اضطراب را تجربه کنند؛ مخصوصا در دوره‌های پرتنش زندگی، مانند پیش از یک آزمون یا ملاقات‌های مهم. برای بسیاری، این اضطراب سودمند است، چون سبب ایجاد انگیزه در آن ها می‌شود تا مطالعه ی بیشتری انجام دهند یا رفتار بهتری داشته باشند. اما برای افراد فراوان دیگری، اضطراب، بیش از دوره‌های پرتنش استاندارد است. تنش‌های گاه و بی گاه سبب نگرانی نمی شود و حتی می‌تواند برای سلامتی سودمند باشد، اما بسیاری از افراد به طور پیوسته اضطراب را تجربه می کنند. مردم، به ویژه نوجوانانی که از اضطراب رنج می‌برند، درمی‌یابندکه درزندگی روزمره ی آن ها ممکن است مشکلاتی همانند ترس‌ها یا نگرانی‌های طولانی مدت پیش آید.
اضطراب، مهلک نیست، اما می تواند توانایی افراد برای کارکرد معمول در زندگی روزمره را با مشکل جدی روبه رو کند. احساس ترس و نگرانی شدید، به کم‌خوابی می انجامد و خواب سالم و کافی را برای افراد بسیار مشکل می‌کند. اضطراب می تواند سبب سردرد، درد معده و حتی حالت تهوع شود. به علاوه ،تنش می تواند سبب از دست دادن اشتها شود یا تغذیه ی افراد را دچار مشکل کند. یکی از دشوارترین جنبه‌های اضطراب برای دانش‌آموزان، دشواری در تمرکز است. هنگامی که فردی نگران مسئله‌ای است، درذهن وی به طور پیوسته افکار آزاردهنده‌ای راه می یابد و این مسئله، از تمرکز نوجوان بر تکالیف مدرسه و دیگر مسائلی که نیاز به تمرکز ذهنی دارند به میزان قابل توجهی می‌کاهد. این تاثیرات اضطراب، می تواند زندگی روزانه ی نوجوانان را مختل سازد و آن ها را از آرامش و لذت زندگی محروم کند.
اگرچه به نظر می رسد اضطراب یک علت واحد ندارد، اماروشن شده است اضطراب می تواند در خانواده منتقل شود. این واقعیت نشان می‌دهد که ممکن است اضطراب عامل ژنتیک یا ارثی داشته باشد. اگر یکی از اعضای خانواده‌تان به اضطراب دچار است، به این معنا نیست که شما نیز مضطرب خواهید شد. اگرچه احتمال ابتلای افرادی که اعضای خانواده‌شان اضطراب دارند، بسیار بالاست.
انتقال‌دهنده‌های عصبی درون مغز روحیات انسان را تنظیم می کنند، در نتیجه، عدم تعادل در این انتقال‌دهنده‌ها می تواند سبب تغییر روحیات شود. اختلال در این انتقال‌دهنده‌ها سروتونین (serotonin) نامیده می شود و عامل اضطراب است. جالب توجه آنکه، اختلال سروتونین در مغز مستقیما به افسردگی مربوط است. به همین دلیل، داروهای SSRI، معمولا به عنوان داروهای ضد افسردگی شناخته می شوند و برای درمان اضطراب مورد استفاده قرار می‌گیرند. دارو می‌تواند به میزان زیادی این احساسات نامطلوب را آزاد کند،اما همیشه کارآمدترین نوع درمان نیست.
افزون بر دارو، درمان‌های اضطراب شامل درمان‌های شناختی – رفتاری، انواع دیگر گفتاردرمانی، و استراحت و تمدد اعصاب و بیوفیدبک برای کنترل تنش های ماهیچه‌ای هستند. گفتاردرمانی می تواند کارآمدترین درمان برای نوجوانان باشد، چون در این نوع درمان آن ها به بحث در باره ی احساسات شان با کارشناس بهداشت روانی می پردازند. بسیاری از نوجوانان، صحبت در مورد تنش و اضطرابی راکه با آن دست وپنجه نرم می کنند بسیار سودمند می یابند. در نوع خاصی از گفتاردرمانی که درمان شناختی – رفتاری نامیده می شود، نوجوانان برخی از ترس‌های خود را فراموش می کنند. این روش‌های درمانی، راه های جدیدی را به افراد می آموزند تا بر ترس‌ و اضطراب خود چیره شوند و با احساسات شان درست برخورد کنند.

افسردگی

تیر ۲۶, ۱۳۹۵ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, روانشناسي

هنگامی که پزشکان درباره افسردگی بحث می‌کنند، هدف آنها معالجه بیماریی است که “افسردگی عمده” (major depression) نامیده می‌شود.

هنگامی می‌گوییم فردی به بیماری افسردگی مبتلا می‌شود، که علائمی مانند آنچه در پایین به آنها اشاره خواهد شد، را تقریبا در هر روز، در تمام طول روز، برای دو هفته یا بیشتر داشته باشد.

اگر شما افسرده‌اید، ممکن است سر درد، درد‌های مبهم یا حاد یا مشکلات گوارشی و جنسی داشته باشید. افراد سالمندتر مبتلا به افسردگی ممکن است احساس سردرگمی یا مشکلاتی در تفهیم خواسته های ساده خود داشته باشند.

علائم افسردگی

از جمله علائم بیماری افسردگی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

داشتن احساس غم واندوه،ناامیدی و گریه‌های مکرر.
از دست دادن علاقه یا خوشایند بودن چیزهایی که ازآن لذت می‌برید(شامل مسائل جنسی)
احساس گناه، درماندگی یا بی ارزشی
به مرگ فکر کردن یا خودکشی.
خواب بیش از حد، یا مشکل در به خواب رفتن.
از دست دادن اشتها و کاهش یا افزایش وزن به طور ناخواسته.
احساس خستگی زیاد در تمام مدت.
اشکال در تمرکز و تصمیم گیری.
داشتن دردهای مبهم یا حاد و بهتر نشدن آنها با درمان‌های معمول.
احساس بی‌قراری، عصبانیت و دلخوری زود هنگام.

علت افسردگی چیست؟

به نظر می‌رسد که افسردگی علاوه بر دلایل ارثی، به تغییرات مواد شیمیایی در مغز مربوط باشد که ارتباط بین سلولهای عصبی را با یکدیگر دچار اشکال می‌کند.

افسردگی می‌تواند با دغدغه‌ها و رویدادهای زندگی شما ارتباط داشته باشد، از قبیل مرگ کسی که دوستش دارید، طلاق یا از دست دادن کار.

خوردن برخی از داروها، زیاده روی در مصرف داروها یا ابتلا به بیماریهای دیگر هم می‌تواند علت افسردگی باشد.

“دچار شدن به افسردگی به دلیل ضعف شخصیت، تنبلی یا بی‌ارادگی نیست.”

افسردگی چطور تشخیص داده می‌شود؟

اگر شما علائم فوق را دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید، قطعا می‌توانید از او کمک بگیرید. از پزشک خود انتظار نداشته باشید که فقط با نگاه کردن به شما به افسردگی شما پی ببرد.

هرچه سریعتر درمان شما پیگیری شود، زودتر از افسردگی بهبود خواهید یافت.

اولین بار که شما در مورد احساس خود با پزشک سخن می‌گویید، ممکن است او از شما سوالاتی درباره نشانه‌های آن، سلامت شما، وسابقه مشکلات سلامت در خانواده‌تان بپرسد. همچنین پزشک ممکن است شما را مورد معاینه جسمی قرار دهد یا آزمایش‌های دیگری را برای شما درخواست کند.

درمان افسردگی چگونه است؟

افسردگی را می‌توان هم با دارو، و هم با مشاوره یا هر دو درمان کرد.

داروهای ضدافسردگی: داروهای بسیاری را می‌توان برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار داد.

این داروها “ضد افسردگی” (antidepressant) نامیده می‌شوند. آنها عدم تعادل شیمیایی در مغز را که باعث افسردگی می‌شود، اصلاح می‌کنند.

تاثیرداروهاثی ضد افسردگی‌ بر هر فردی متفاوت است. بنابراین حتی اگر یک دارو بر بیماری شما تاثیری نداشته باشد، ممکن است داروی ضدافسردگی دیگر بر شما موثر باشد.

ممکن است یک هفته بعد از شروع مصرف داروها بهبودی را احساس کنید. اما احتمالا تاثیرات کامل دارو را تا ۸ تا ۱۲ هفته بعد از شروع مصرف آن نخواهید دید.
در هفته اول مصرف دارو ممکن است عوارض جانبی آن در شما ظاهر شود. اما میزان این عوارض جانی بعد از هفته دوم مصرف دارو به شدت کاهش می‌یابد.

تا کی به دارو نیاز خواهم داشت؟

مدت زمان نیازتان به مصرف دارو به میزان افسردگی شما بستگی دارد. ممکن است دکتر از شما بخواهد داروها را برای ۴تا ۶ ماه یا بیشتر مصرف کنید.

شما نیاز دارید به مدت زمان کافی دارو مصرف کنید تا احتمال عود افسردگی شما کاهش پیدا کند. در این زمینه حتما با پزشک خود مشورت کنید.

روان درمانی چیست؟

در روان درمانی ممکن است شما با یک پزشک خانوادگی، یک روانپزشک یا روان‌درمانگر درباره شرایط زندگی‌تان صحبت کنید.

ممکن است موضوع بحث شما با این درمان‌گران در مورد افکار و عقاید یا روابط خانوادگی‌تان باشد. یا ممکن است بر رفتاری‌های‌تان متمرکز شوید، و اینکه این رفتارها چگونه بر زندگی شما اثر می‌گذارد و چگونه می توانید آنها را تغییر دهید.

معمولا روان‌درمانی برای مدت معینی مثلا بین ۸ تا۲۰ جلسه انجام می‌شود.

آیا لازم است بستری شوم؟

معمولا با مراجعه به پزشک می‌توانید افسردگی را درمان کنید. اگر شما عارضه پزشکی دیگری دارید بر روی درمان تاثیر دارد، یا اگر خطر خودکشی در شما بالا باشد نیاز به درمان در بیمارستان دارید.

کی افسردگی به پایان می‌رسد؟

درمان افسردگی ممکن است برای هفته‌ها، ماه‌ها، یا حتی سال‌ها به طول انجامد.

خطر اصلی درمان نکردن افسردگی، خودکشی است. معمولا درمان افسردگی در مدت ۸ تا ۱۲ هفته یا کمتر باعث بهبودی شما می‌شود.

گذر از افسردگی

برای گذر از یک دوره افسردگی به این نکات توجه داشته باشید:

تند نروید، از خودتان انتظار زیاد نداشته باشید. هر کاری را به صورت طبیعی انجام دهید. برنامه‌ای واقع گرایانه تنظیم کنید.
به افکارمنفی که ممکن است در شما وجود داشته باشد،‌ اعتنا نکنید. افکاری از قبیل مقصر دانستن خود یا انتظارات غلط. این فکر بخشی از افسردگی است. اینها افکاریست که افسردگی شما را تشدید می‌کند.
خودرا با فعالیت‌هایی در گیر کنید که حس خوبی در شما ایجاد می‌کند یا احساس موفقیت را در شما به وجود می‌آورد.
زمانی که افسرده‌اید تصمیم‌گیری‌های عمده درباره زندگی خود دوری کنید، اگر ضروری است که تصمیم بزرگی بگیرید از کسی که به او اعتماد دارید کمک بخواهید.
اجتناب از مواد روانگردان غیرمجاز. این مواد سبب افسردگی شدید می‌شوند و تداخل‌های خطرناکی با داروی ضد افسردگی تجویزشده برای شما دارند.
به نظر می‌رسد که فعالیت جسمی باعث بروز واکنش‌های شیمیایی در بدن می‌شود که ممکن است وضع روانی شما بهبود یابد.
ورزش کردن ۴تا۶ بار در هفته، هر بار حدود ۳۰ دقیقه، هدف خوبی است.اما کمترین فعالیت جسمی هم می‌تواند مفید باشد.
امیدواری خود را حفظ کنید. برطرف‌شدن کامل افسردگی شما نیاز به گذر زمان خواهد داشت.

خودکشی

افرادی که افسردگی دارند بعضی وقت‌ها به فکر خودکشی می‌افتند.

این فکر بخشی از افسردگی است.اگر شما به آزار رساندن خود فکر می‌کنید، به پزشک خود، دوستانتان، خانواده خود یا به مراکز محلی مشاوره مقابله با خودکشی، مراجعه کنید.

فورا درخواست کمک کنید. خبر خوش این است که پزشکان می‌توانند به شما کمک کنند و افسردگی شما قابل درمان است.

چرا باید افسردگی را درمان کرد؟

درمان زودرس کمک می‌کند از بدتر شدن افسردگی یا مزمن و مداوم‌شدن آن جلوگیری شود.
فکر کردن به خودکشی در بین افراد افسرده رایج است. اگر شما برای افسردگی‌تان درمان دریافت نکنید، خطر خودکشی افزایش پیدا می‌کند. درمان موفقیت‌آمیز افسردگی، ‌افکار خودکشی را برطرف خواهد کرد.
درمان می‌تواند به بازگشت شما به حالت طبیعی و لذت بردن از زندگی کمک کند.
درمان می‌تواند به جلوگیری از بازگشت افسردگی کمک کند.

هنگامی که پزشکان درباره افسردگی بحث می‌کنند، هدف آنها معالجه بیماریی است که “افسردگی عمده” (major depression) نامیده می‌شود.

هنگامی می‌گوییم فردی به بیماری افسردگی مبتلا می‌شود، که علائمی مانند آنچه در پایین به آنها اشاره خواهد شد، را تقریبا در هر روز، در تمام طول روز، برای دو هفته یا بیشتر داشته باشد.

اگر شما افسرده‌اید، ممکن است سر درد، درد‌های مبهم یا حاد یا مشکلات گوارشی و جنسی داشته باشید. افراد سالمندتر مبتلا به افسردگی ممکن است احساس سردرگمی یا مشکلاتی در تفهیم خواسته های ساده خود داشته باشند.

علائم افسردگی

از جمله علائم بیماری افسردگی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

داشتن احساس غم واندوه،ناامیدی و گریه‌های مکرر.
از دست دادن علاقه یا خوشایند بودن چیزهایی که ازآن لذت می‌برید(شامل مسائل جنسی)
احساس گناه، درماندگی یا بی ارزشی
به مرگ فکر کردن یا خودکشی.
خواب بیش از حد، یا مشکل در به خواب رفتن.
از دست دادن اشتها و کاهش یا افزایش وزن به طور ناخواسته.
احساس خستگی زیاد در تمام مدت.
اشکال در تمرکز و تصمیم گیری.
داشتن دردهای مبهم یا حاد و بهتر نشدن آنها با درمان‌های معمول.
احساس بی‌قراری، عصبانیت و دلخوری زود هنگام.

علت افسردگی چیست؟

به نظر می‌رسد که افسردگی علاوه بر دلایل ارثی، به تغییرات مواد شیمیایی در مغز مربوط باشد که ارتباط بین سلولهای عصبی را با یکدیگر دچار اشکال می‌کند.

افسردگی می‌تواند با دغدغه‌ها و رویدادهای زندگی شما ارتباط داشته باشد، از قبیل مرگ کسی که دوستش دارید، طلاق یا از دست دادن کار.

خوردن برخی از داروها، زیاده روی در مصرف داروها یا ابتلا به بیماریهای دیگر هم می‌تواند علت افسردگی باشد.

“دچار شدن به افسردگی به دلیل ضعف شخصیت، تنبلی یا بی‌ارادگی نیست.”

افسردگی چطور تشخیص داده می‌شود؟

اگر شما علائم فوق را دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید، قطعا می‌توانید از او کمک بگیرید. از پزشک خود انتظار نداشته باشید که فقط با نگاه کردن به شما به افسردگی شما پی ببرد.

هرچه سریعتر درمان شما پیگیری شود، زودتر از افسردگی بهبود خواهید یافت.

اولین بار که شما در مورد احساس خود با پزشک سخن می‌گویید، ممکن است او از شما سوالاتی درباره نشانه‌های آن، سلامت شما، وسابقه مشکلات سلامت در خانواده‌تان بپرسد. همچنین پزشک ممکن است شما را مورد معاینه جسمی قرار دهد یا آزمایش‌های دیگری را برای شما درخواست کند.

درمان افسردگی چگونه است؟

افسردگی را می‌توان هم با دارو، و هم با مشاوره یا هر دو درمان کرد.

داروهای ضدافسردگی: داروهای بسیاری را می‌توان برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار داد.

این داروها “ضد افسردگی” (antidepressant) نامیده می‌شوند. آنها عدم تعادل شیمیایی در مغز را که باعث افسردگی می‌شود، اصلاح می‌کنند.

تاثیرداروهاثی ضد افسردگی‌ بر هر فردی متفاوت است. بنابراین حتی اگر یک دارو بر بیماری شما تاثیری نداشته باشد، ممکن است داروی ضدافسردگی دیگر بر شما موثر باشد.

ممکن است یک هفته بعد از شروع مصرف داروها بهبودی را احساس کنید. اما احتمالا تاثیرات کامل دارو را تا ۸ تا ۱۲ هفته بعد از شروع مصرف آن نخواهید دید.
در هفته اول مصرف دارو ممکن است عوارض جانبی آن در شما ظاهر شود. اما میزان این عوارض جانی بعد از هفته دوم مصرف دارو به شدت کاهش می‌یابد.

تا کی به دارو نیاز خواهم داشت؟

مدت زمان نیازتان به مصرف دارو به میزان افسردگی شما بستگی دارد. ممکن است دکتر از شما بخواهد داروها را برای ۴تا ۶ ماه یا بیشتر مصرف کنید.

شما نیاز دارید به مدت زمان کافی دارو مصرف کنید تا احتمال عود افسردگی شما کاهش پیدا کند. در این زمینه حتما با پزشک خود مشورت کنید.

روان درمانی چیست؟

در روان درمانی ممکن است شما با یک پزشک خانوادگی، یک روانپزشک یا روان‌درمانگر درباره شرایط زندگی‌تان صحبت کنید.

ممکن است موضوع بحث شما با این درمان‌گران در مورد افکار و عقاید یا روابط خانوادگی‌تان باشد. یا ممکن است بر رفتاری‌های‌تان متمرکز شوید، و اینکه این رفتارها چگونه بر زندگی شما اثر می‌گذارد و چگونه می توانید آنها را تغییر دهید.

معمولا روان‌درمانی برای مدت معینی مثلا بین ۸ تا۲۰ جلسه انجام می‌شود.

آیا لازم است بستری شوم؟

معمولا با مراجعه به پزشک می‌توانید افسردگی را درمان کنید. اگر شما عارضه پزشکی دیگری دارید بر روی درمان تاثیر دارد، یا اگر خطر خودکشی در شما بالا باشد نیاز به درمان در بیمارستان دارید.

کی افسردگی به پایان می‌رسد؟

درمان افسردگی ممکن است برای هفته‌ها، ماه‌ها، یا حتی سال‌ها به طول انجامد.

خطر اصلی درمان نکردن افسردگی، خودکشی است. معمولا درمان افسردگی در مدت ۸ تا ۱۲ هفته یا کمتر باعث بهبودی شما می‌شود.

گذر از افسردگی

برای گذر از یک دوره افسردگی به این نکات توجه داشته باشید:

تند نروید، از خودتان انتظار زیاد نداشته باشید. هر کاری را به صورت طبیعی انجام دهید. برنامه‌ای واقع گرایانه تنظیم کنید.
به افکارمنفی که ممکن است در شما وجود داشته باشد،‌ اعتنا نکنید. افکاری از قبیل مقصر دانستن خود یا انتظارات غلط. این فکر بخشی از افسردگی است. اینها افکاریست که افسردگی شما را تشدید می‌کند.
خودرا با فعالیت‌هایی در گیر کنید که حس خوبی در شما ایجاد می‌کند یا احساس موفقیت را در شما به وجود می‌آورد.
زمانی که افسرده‌اید تصمیم‌گیری‌های عمده درباره زندگی خود دوری کنید، اگر ضروری است که تصمیم بزرگی بگیرید از کسی که به او اعتماد دارید کمک بخواهید.
اجتناب از مواد روانگردان غیرمجاز. این مواد سبب افسردگی شدید می‌شوند و تداخل‌های خطرناکی با داروی ضد افسردگی تجویزشده برای شما دارند.
به نظر می‌رسد که فعالیت جسمی باعث بروز واکنش‌های شیمیایی در بدن می‌شود که ممکن است وضع روانی شما بهبود یابد.
ورزش کردن ۴تا۶ بار در هفته، هر بار حدود ۳۰ دقیقه، هدف خوبی است.اما کمترین فعالیت جسمی هم می‌تواند مفید باشد.
امیدواری خود را حفظ کنید. برطرف‌شدن کامل افسردگی شما نیاز به گذر زمان خواهد داشت.

خودکشی

افرادی که افسردگی دارند بعضی وقت‌ها به فکر خودکشی می‌افتند.

این فکر بخشی از افسردگی است.اگر شما به آزار رساندن خود فکر می‌کنید، به پزشک خود، دوستانتان، خانواده خود یا به مراکز محلی مشاوره مقابله با خودکشی، مراجعه کنید.

فورا درخواست کمک کنید. خبر خوش این است که پزشکان می‌توانند به شما کمک کنند و افسردگی شما قابل درمان است.

چرا باید افسردگی را درمان کرد؟

درمان زودرس کمک می‌کند از بدتر شدن افسردگی یا مزمن و مداوم‌شدن آن جلوگیری شود.
فکر کردن به خودکشی در بین افراد افسرده رایج است. اگر شما برای افسردگی‌تان درمان دریافت نکنید، خطر خودکشی افزایش پیدا می‌کند. درمان موفقیت‌آمیز افسردگی، ‌افکار خودکشی را برطرف خواهد کرد.
درمان می‌تواند به بازگشت شما به حالت طبیعی و لذت بردن از زندگی کمک کند.
درمان می‌تواند به جلوگیری از بازگشت افسردگی کمک کند.

نقش ارزش‌ها در سلامت روان

طبق تحقیقات انجام شده، عامل پیدایش بسیاری ازنا سازگاری ها و نابهنجاری های روانی ناشی از تضادهای ارزشی و عدم استقرار یک نظام ارزشی سازمان یافته در فرد ذکر شده است.

اسلام ویژگی های شخصیت نابهنجار و بیمار و به تعبیر اسلامی «فی قلوبهم مرض» را در بعد عقیدتی ، عاطفی ، عقلانی، شناختی و خصوصیات بدنی بیان کرده است.

یکی از شرایط لازم جهت دست یابی به سلامت روان، برخورداری از یک نظام ارزشی منسجم می باشد.
دراین مقاله به تعریف سلامت روانی و به۷ ملاک داشتن روانی سالم از نظر ونتیز اشاره می کنیم.

در آستانه قرن بیست و یکم، انسان مضطرب، افسرده و بحران زده ی عصر حاضر، بیش از هر زمان دیگری خود را درگیر سؤال هایی اساسی می یابد. می توان بر این نکته تأکید کرد که ارزش ها ،اساس و بنیان یکپارچگی شخصیت سالمند. در حقیقت، ارزش ها، سازمان دهنده های اصلی اعمال و رفتارهای شخصیت رشدیافته به شمار می روند و سلامت روان، بی تردید، محصول چنین شخصیتی است. با توجه به روابط موجود بین ارزش ها و سلامت روان، معیارهای سلامت و بیماری روانی از دیدگاه اسلام مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. اما پیش از این، تعریفی از سلامت روانی ضروری به نظر می رسد:

تعریف «سلامت روان»

تاکنون تعاریف متعددی از «سلامت روان» ارائه شده که همگی بر اهمیت تمامیت و یکپارچگی شخصیت تاکید ورزیده اند. گلدشتاین GOLDSTEIN K، سلامت روانی را تعادل بین اعضا و محیط در رسیدن به خود شکوفایی می داند.چاهن (CHAUHANSS 1991) نیز سلامت روانی را وضعیتی از بلوغ روان شناختی تعبیر می کند که عبارت است از حداکثر اثربخشی و رضایت به دست آمده از تقابل فردی و اجتماعی که شامل احساسات و بازخوردهای مثبت نسبت به خود و دیگران می شود. در سال های اخیر، انجمن کانادایی بهداشت روانی، «سلامت روانی» را در سه بخش تعریف کرده است:

بخش اول: بازخوردهای مربوط به «خود» شامل:

الف. تسلط بر هیجان های خود؛

ب. آگاهی از ضعف های خود؛

ج. رضایت از خوشی های خود.

بخش دوم: بازخوردهای مربوط به دیگران شامل:

الف. علاقه به دوستی های طولانی و صمیمی؛

ب. احساس تعلق به یک گروه؛

ج. احساس مسئولیت در مقابل محیط انسانی و مادی.

بخش سوم: بازخوردهای مربوط به زندگی شامل:

الف. پذیرش مسئولیت ها؛

ب. ذوق توسعه امکانات و علایق خود؛

ج. توانایی اخذ تصمیم های شخصی؛

د. ذوق خوب کار کردن.

چاهن به ذکر پنج الگوی رفتاری در ارتباط با سلامت روان مبادرت ورزیده است:

۱- حس مسئولیت پذیری: کسی که دارای سلامت روان است، نسبت به نیازهای دیگران حساس بوده و در جهت ارضای خواسته ها و ایجاد آسایش آنان می کوشد.

۲- حس اعتماد به خود: کسی که واجد سلامت روانی است، به خود و توانایی هایش اعتماد دارد و مشکلات را پدیده ای مقطعی می انگارد که حل شدنی است. از این رو، موانع، خدشه ای به روحیه او وارد نمی سازد.

۳- هدف مداری: به فردی اشاره دارد که واجد مفهوم روشنی از آرمان های زندگی است و از این رو، تمامی نیرو و خلاقیتش را در جهت دست یابی به این اهداف هدایت می کند.

۴- ارزش های شخصی: چنین فردی در زندگی خود، از فلسفه ای خاص مبتنی بر اعتقادات، باورها و اهدافی برخوردار است که به سعادت و شادکامی خود یا اطرافیانش می انجامد و خواهان افزایش مشارکت اجتماعی است.

۵- فردیت و یگانگی: کسی که دارای سلامت روان است، خود را جدا و متمایز از دیگران می شناسد و می کوشد بازخوردها و الگوهای رفتاری خود را توسعه دهد، به گونه ای که نه همنوایی کور و ناهشیارانه با خواسته ها و تمایلات دیگران دارد و نه توسط دیگران مطرود و متروک می شود.

ملاک های سلامت روان

ونتیز (.VENTIS LW 5991) سلامت روان را وابسته به هفت ملاک می داند که عبارتند از:

۱- رفتار اجتماعی مناسب؛

۲- رهایی از نگرانی و گناه؛

۳ – فقدان بیماری روانی؛

۴ – کفایت فردی و خودمهارگری؛

۵ – خویشتن پذیری و خودشکوفایی؛

۶ – توحیدیافتگی و سازماندهی شخصیت؛

۷ -گشاده نگری و انعطاف پذیری.

ابتلا به بیماری روانی به خاطر استفاده همزمان از این چند وسیله

مهر ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

کمبود وقت و داشتن انواع کار‌ها و گرفتاری‌ها می‌تواند سبب تغییرات در مغز و بروز بیماری در افراد پر کار شود.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ کار‌شناسان با مطالعه بر روی افرادی که سابقه انجام کارهای همزمان مانند کار با گوشی هوشمند، تبلت و تماشای تلویزیون را دارند دریافته‌اند انجام این کار‌ها به صورت همزمان می‌تواند سبب کاهش چگالی بخش خاکستری رنگ مغز افراد شود.

گفتنی است، بخش خاکستری رنگ مغز افراد نقش موثری در یادگیری، آموزش، مبارزه با حالاتی مانند استرس و افسردگی دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، کار‌شناسان اعتقاد دارند افرادی که به صورت همزمان چند کار را انجام می‌دهند به طور کلی از حجم پایین تری از ماده خاکستری در مغز خود به نسبت افراد دیگر بهره‌مند هستند و در معرض ابتلا به بیماری‌های روانی و خطرناکی مانند افسردگی، استرس و کاهش توان یادگیری مواجه هستند.

کار‌شناسان توصیه می‌کنند افراد برای تقویت این بخش مهم از مغز خود علاوه بر انجام کار‌ها به صورت تک تک و انجام تمرکز بر روی هریک از آن‌ها سعی کنند با انجام بازی‌های مخصوص تقویت ذهن و همینطور حل جدول عملکرد این بخش را بهبود ببخشند.

دلایل علمی داشتن حجاب برای بانوان

مهر ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

دانشمندان آلمانی به وسیله آزمایشاتی ثابت کرده اند که امواج نامرئی الکتریکی مثبت از مردان و الکتریسیته منفی از زنان ساطع می شود و بر طبق آن یکدیگر را جذب می کنند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز در میان کلیه موجودات عالم اعم از انسان، حیوان و غیره رابطه ی مغناطیسی و الکتریکی «قوه جاذبه» وجود دارد و به وسیله آن یکدیگر را جذب می کنند.الکتریسیته و جاذبه مثبت که در مرد و جنس نر بطور کلی موجود می باشد، جنس مقابلش را که دارای الکتریسیته منفی است به طرف خود می کشاند و آنرا بسوی خود جذب می نماید.

این نیروی موجود چیزی است که هیچ عاملی نمی تواند از آن جلوگیری به عمل آورد زیرا آن یکی از بزرگترین نوامیس طبیعی به شمار می رود و یگانه وسیله برای دوام بقای نسل می باشد.

اما باید به این موضوع توجه داشت که الکتریسیته و قوه مغناطیسی یا جاذبه در شرایط خاصی بوجود می آید و هرچه این شروط مهیاتر باشد نتیجه یا راندمان آن بیشتر خواهد بود.

کلیه روانشناسان چشم چرانی را یک نوع انحراف روانی قلمداد می کنند. این انحراف هرگاه در کسی بوجود آید قابل توقف نخواهد بود و هر لحظه بر میزان آن افزوده خواهد شد.

یک فرد چشم چران هرگز با چند ساعت چشم چرانی نمودن در روز قانع نمی شود و این حالت کم کم در او یک حالت وحشیانه و حیوانی خاصی به وجود می آورد و رفته رفته او را به یک بیماری و انحراف روانی دیگر مبتلا می سازد.

در این حال بیمار از تماشای بدن عریان و… لذت می برد و این مرحله مقدمه ایجاد سادیسم است.

اصولا اکثر بیماری جوانان از این ره گذر آغاز می شود زیرا چشم می بیند و دل می خواهد و قلب برای بدست آوردن خواسته خود فعالیت می کند و روح تسخیر می شود و چون کار به جایی نمی رسد و جو طبیعی این رشته را پاره می کند و پاره شدن رشته ی این لذت عاماً ایجاد یک عقده ی روانی می شود و روحش متزلزل می شود.

یکی از بیماریهایی که در اثر عدم تعادل در استفاده از انگیزه جنسی بوجود می آید، بیماری خودنمایی است که حالتی است که شخص با نشان دادن قسمتی از بدن میل جنسی خود را ارضاء می کند. نشان دادن بدن از طریق ماهواره، مجلات، فیلمها و… از این مواردند اینها سه دسته هستند.

الف) خفیف، افرادی هستند که با پوشیدن لباسهای عجیب و غریب و یا انتخاب رنگهای تند و زننده توجه دیگران را جلب می کنند.
ب) متوسط، بیرون گذاشتن قسمتی از بدن
ج) حاد، منحرفین (برهنگان)

بیماری خودنمایی در زنان مشهورتر است.

غریزه جنسی
غریزه جنسی در مواقعی که مناظر شهوت انگیز از قبیل تصاویر ننگین یا فیلم های زشت با بدن های نیمه عریان در معرض دید انسان قرار گیرد به صورت انقلاب جنسی در می آید که اگر مرتباً ارضاء شود از نظر تکرار و اگر ارضا نشود از لحاظ وارد شدن شکهای مکرر به مغز و قلب بیماری هایی غیر قابل علاج را به وجود می آورد.

پس غریزه ای که به حال قلیان و انقلاب درآید و به موقع ارضاء نشود آثار بدی در ارگانیزم بدن به جای می نهد که غالبا درمان ناپذیر است.

ناراحتی های عصبی

روانپزشکان در کسانی که مدتی گرفتار تحریکات جنسی بدون ارضاء شده اند بیشتر ناراحتیهای عصبی و (روان تنی) زیر یا پاره ای از آنها را ملاحظه کرده اند:

۱- دشواری در تنفس
۲- درد اطراف قلب
۳- بالا رفتن طپش قلب
۴- ضعف و خستگی و کوفتگی عمومی
۵- درد و مالش معده
۶- سر درد
۷- هراس و دلهره از خطرات غیر قابل توصیف
۸- بی قراری و ناآرامی
۹- بی خوابی
۱۰- کم اشتهائی
۱۱- خستگی فکری و دماغی

عوارض پوشش نامناسب
بعضی با دیدن فرم لباس که بدن را نمایان می سازد، تحریک می شوند، برجستگی های بدن اگر در لباس ظاهر شوند، مرد آن را تعمیم داده و لذت می برد. اینجاست که نشان دادن برجستگی های بدن با لباس همانند عریان بودن است.

بعضی با دیدن افراد چاق و بعضی با دیدن افراد لاغر تحریک می شوند، و بعضی با نوع راه رفتن و… همه از این موارداند.

بسیاری از تجار بزرگ جهان، از زن برای فروش کالا استفاده می کنند، عکس بدن آنها را روی جوراب و… می اندازند یا او را در کنار اشیاء قرار می دهند، مردها در حقیقت عکس زن را می خرند نه کالا را.

پرحرفید یا کم حرف؟

مهر ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

اگر می‌خواهید بدانید پرحرف هستید یا کم حرف تست زیر به شما کمک می‌کند.
به گزارش خبرنگار  بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛‌ زبان مهم ترین کلید دانش, فرهنگ و عقیده است و اصلاح آن سرچشمه همه اصلاحات فردی و اجتماعی است، همین زبان اگر به درستی نچرخد ممکن است تبعات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. برای اینکه بدانید پرحرف هستید یا کم حرف تست زیر را انجام دهید.

الف- هرگز با خودم حرف نمی‌زنم.

ب- بیشتر وقت‌ها با خودم حرف می‌زنم.

ج- به این‌کار عادت ندارم اما گاهی برایم پیش می‌آید.

تست یک دوست صمیمی برایت در مورد تعطیلاتی که گذرانده صحبت می‌کند…

الف. جمله‌ها را به‌ جایش تمام می‌کنی.

ب- از مکث‌هایش استفاده‌ می‌کنی تا ماجرای تعطیلات خودت را تعریف‌ کنی.

ج- در سکوت به حرف‌هایش گوش می‌‌سپاری.

تست از بین این شغل‌ها یکی را انتخاب‌کن:

الف- کمدین

ب- یک مرد یا زن سیاست‌مدار

ج- بازیگر پانتومیم

تست هنگام صرف غذا با خانواده…

الف- مثل همیشه غذا می‌خوری تا زمان بگذرد.

ب- در تمام مدت صرف غذا، ماجراهای عجیب و شگفت‌انگیزی را برای بقیه تعریف‌می‌کنی.

ج- در همه بحث‌ها شرکت می‌کنی.

تست در گروه دوستانت تو بیشتر وقت‌ها…

الف- نظاره‌گر هستی.

ب- در زمانی کوتاه کلی جوک و ماجرای بامزه تعریف می‌کنی.

ج- در حال صحبت‌کردنی و دیگران به حرف‌هایت گوش‌می‌کنند.

تست می‌خواهی یک شعر بخوانی. کدام یک از این‌ کار‌ها را انجام می‌دهی…

الف- با حالتی شاعرانه سعی می‌کنی کلمات را بکشی.

ب- خیلی سریع می‌خوانی. انگار در حال روزنامه‌خواندن هستی.

ج- ادای شاعرهای کارکشته را درمی‌آوری و شعر را می‌خوانی. اصلاً انگار که خودت آن را

سروده باشی.

تست معلم از تو می‌خواهد برای درس ‌جواب دادن پای تخته بیایی…

الف- حتی سؤال‌هایی را هم که بلد نیستی بی‌پاسخ نمی‌گذاری.

ب- سریع به همه سؤال‌ها جواب‌می‌دهی، اما جواب‌های تقریباً بی‌ربط.

ج- کمی استرس داری، به همین دلیل من و من می‌کنی و جواب خیلی از سؤال‌ها یادت می‌رود.

تست در کلاس درس همیشه در جاهایی می‌نشینی که…

الف- دنج باشد و به راحتی دیده‌ نشوی.

ب- وسط‌های کلاس باشد تا بتوانی به راحتی و آرامی با بغل‌دستی‌هایت پچ‌پچ کنی.

ج- میز اول می‌نشینی تا بتوانی مدام با معلم تبادل‌نظر کنی.

تست لکنت زبان

الف- متأسفانه گاهی دچار این حالت می‌شوی.

ب- هیچ‌وقت دچار این حالت نمی‌شوی.

ج- بله، خیلی‌زیاد پیش می‌آید.

تست بعد‌ها دوست‌داری کدام یک از این‌ها باشی:

الف- طراح یا نقاش

ب- خواننده

ج- کمدین

اگر بیشتر پاسخ‌ها «ج» باشد:

تقریباً پرحرف همیشه به راحتی کلمه‌ای را که لازم داری تا از یک شنونده تبدیل به گوینده شوی، پیدا می‌کنی.

در مواقعی که خطایی در حرف‌هایت پیدا شود قابلیت این را داری تا با حرف‌های جدید شنونده

را به گوش دادن علاقه‌مند کنی. این خیلی خوب‌ است، اما باید قبول‌ کنی که همیشه

نباید فکر کرد حرف‌هایت برای دیگران ‌هم جالب ‌است.

گاهی‌ وقت‌ها یک شنونده پیدا می‌کنی که دلت می‌خواهد ساعت‌ها با او حرف بزنی. اما باید

مراقب باشی که در یک جمع دوستانه نباید مدت طولانی فقط با یک نفر حرف‌زد و به بقیه

بی‌اعتنا بود. این کار بی‌ادبی‌ است. شرکت‌کردن در بحث فقط صحبت‌ کردن نیست. گاهی فقط

باید گوش‌ کرد.

اگر بیشتر پاسخ‌ها «ب» باشد: وروره جادو!

«فیلم دیشب را دیدی؟ وقتی داشتند پلیس را می‌بردند زندان…»

«این گوشی‌های جدید را دیده‌ای؟ آن‌ها که درشان از بالا باز می‌شود…»

و داستان ادامه دارد… وقتی از تعریف‌ کردن فیلم فارغ می‌شوی، می‌روی سراغ آخرین مدل

گوشی‌های تلفن همراه!

تو هیچ‌وقت ساکت نمی‌شوی: حرف می‌زنی و حرف می‌زنی بدون این‌که لحظه‌ای مکث کنی.

درست مثل یک وروره جادو!

خیلی ساده بگویم، به راحتی می‌توانی اسمت را در کتاب رکوردهای جهان ثبت‌کنی: به

عنوان پرحرف‌ترین آدم روی زمین.

پدر و مادر، دوست‌ها و بعضی از معلم‌ها گاهی به تو می‌گویند: هیس، می‌شود یک لحظه

ساکت‌شوی؟

اما چرا این قدر از سکوت می‌ترسی؟ سکوت همیشه به ما اجازه فکر کردن می‌دهد و فقط در

آرامش است که آدم می‌تواند خوب فکرکند.

اگر بیشتر پاسخ‌ها «الف» باشد:

کم‌حرف با خنده‌های نخودی خواندن شعر یا رفتن پای تخته برای تو یک شکنجه واقعی است.

درست از‌‌ همان لحظه‌ای که قرار است با صدای بلند خطاب به بقیه صحبت‌کنی یا حتی زمانی

که می‌خواهی با یکی از دوست‌هایت درباره عقایدت صحبت‌کنی، زبانت می‌گیرد، گونه‌هایت

سرخ‌ می‌شود و جمله‌هایت ناتمام می‌ماند. لکنت زبان می‌گیری و کلمه‌ای را رها می‌کنی تا

کلمه بعدی را بگویی، آن قدر که بیان کردن حرف‌‌هایت گاهی برایت غیرممکن می‌شود. با این

حال همیشه حرف‌های جالبی برای گفتن داری. نباید برای گفتن حرف‌هایت تا این حد بترسی.

اما اگر واقعاً سخت است، در یک کلاس تئا‌تر ثبت‌نام کن. بازی در نقش‌های کمدی کمک زیادی

به تو خواهد کرد.

این کودکان در یادگیری الفبا مشکل دارند

مهر ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

واژه اختلالات یادگیری یا ناتوانی‌ در یادگیری به معنی عقب افتادگی ذهنی و عاطفی نیست.
مریم جنتی کارشناس ارشد روانشناسی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: واژه اختلالات یادگیری یا ناتوانی در یادگیری به معنی عقب افتادگی ذهنی نیست به طور کلی اصلاح ناتوانی یادگیری آن گروه از کودکان را شامل می‌شود که علی‌رغم داشتن هوش طبیعی و حتی بالاتر و با توجه به سلامت کامل جسمی مشکلاتی در صحبت کردن، خواندن، نوشتن، هجی کردن و محاسبات ریاضی و مشکل در یاد آوری دارند.

وی به برخی از علائم بالینی اشاره کرد و گفت: این دسته افراد نسبت به کودکان دیگر دیرتر صحبت می‌کنند و هنگام محاوره برای یافتن کلمات صحیح ناتوانند و فوق العاده بیقرار هستند و به راحتی حواسشان پرت می‌شود.

وی ادامه داد: این گروه از کودکان در یادگیری الفبا، روزهای هفته‌، رنگ‌ها، شکل‌ها و اعداد هم  مشکل دارند و نمی‌توانند از دستورات و قواعد پیروزی کنند.

وی در پایان به درمان این دسته افراد اشاره کرد و گفت: خانواده‌ها به کمک متخصصین در حوزه، اختلالات یادگیری مشورت کنند و برای کودکانشان‌ فضای آرام به دور از تشنج در خانه مهیا کنند.

شیزوفرنی‌ انسانهای گوشه گیر را تهدید می‌کند

مهر ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

گاهی گوشه‌گیری فرد به وجود مشکلات شخصی در زندگی وی مربوط می‌شود‌ همچنین این ویژگی در فرد مشکل روانی شدید مانند شیزوفرنی‌ را ایجاد می‌کنند.
امیر هوشنگ‌ مهریار، روانشناس در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: گوشه گیری در افراد ممکن است به دلیل افسردگی یا مشکلات زندگی به وجود بیاید.

وی افزود: هیجان‌هایی مانند غصه، ناامیدی و غم می‌تواند اثرات مخربی در روحیه فرد بگذارد علاوه بر این‌ها هر هیجانی از حد عادی بالاتر برود هیجان مخرب می‌نامیم لیکن رابطه مستقیمی بین هیجان مخرب و گوشه‌گیری وجود ندارد.

این روانشناس‌ ادامه داد: گاهی گوشه‌گیری در افراد به شخصیت درون گرای وی بر می‌گردد گاهی نیز این ویژگی‌ در فرد به وجود مشکلات شخصی در زندگی وی مربوط می‌شود همچنین گوشه گیری در فرد مشکل روانی شدید مانند شیزوفرنی را ایجاد می‌کند.

مهریار با اشاره به اینکه همه هیجان‌ها در افراد می‌تواند مخرب باشد، اظهار داشت: هر هیجانی در فرد می‌تواند به هیجان مخرب تبدیل شود اما نتیجه هر هیجان مخربی در فرد گوشه گیری نیست .

وی تصریح کرد: گاهی شخص برون گرا بر اثر افسردگی شدید به شخص درون گرا تبدیل می‌شود در صورتیکه‌ این حالت در زمان طولانی ادامه یابد و به ۱ یا ۲ روز محدود نشود همچنین این فرد، فردی عزادار محسوب شود این درون گرایی ناگهانی را می‌توان ناشی از حالت بیماری در فرد دانست.

این روانشناس‌ خاطر نشان کرد: به تنهایی نمی‌توان به فرد مبتلا به افسردگی کمک کرد بلکه باید وی را به سوی مراجعه نزد روانشناس برای درمان افسردگی سوق داد.

روانشناسی خنده چه می‌گوید‌؟

مهر ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

گاهی پیش می‌آید در موقعیتی قرار می‌گیریم که مجبوریم به اجبار لبخند بزنیم یا حتی بلند بخندیم و حتما برای برخی از ما پیش آمده است از فرط عصبانیت زیاد خنده‌مان گرفته که به آن خنده عصبی می‌گویند. انواع خندیدن داریم اما آیا وقتی به اصطلاح به زور و تصنعی می‌خندیم دیگران متوجه می‌شوند؟
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛‌شاید بارها این جمله را شنیده‌ایم که خنده بر هر درد بی درمان دواست و بارها این تجربه را حس کردیم که بعد از یک خنده طولانی تا ساعت‌ها و حتی تا روزها حال خوبی داشته‌ایم. در حقیقت، خنده، نوعی درمان است که ما را تشویق می‌کند از پدیده طبیعی فیزیولوژیکی خنده استفاده کنیم تا احساس‌های دردناک عصبانیت، ترس، کسالت و … در ما کاهش یابند.

اما گاهی پیش می‌آید در موقعیتی قرار می‌گیریم که مجبوریم به اجبار لبخند بزنیم یا حتی بلند بخندیم و حتما برای برخی از ما پیش آمده است از فرط عصبانیت زیاد خنده‌مان گرفته که به آن خنده عصبی می‌گویند. انواع خندیدن داریم اما آیا وقتی به اصطلاح به زور و تصنعی می‌خندیم دیگران متوجه می‌شوند؟ آیا می‌توان با خنده دروغین دیگران را فریب داد و آیا خنده دروغین به همان اندازه بر روحیه انسان‌ها تاثیرگذار است؟ اینها سوالاتی است که ممکن است ذهن ما را مشغول کند، ما پاسخ این سوالات را گردآوری کردیم و با مشورت با پوریا پاکرو روانشناس و مشاور به این نتایج جالب رسیدیم و گپ و گفتی داشتیم با امید زندگانی بازیگر سینما و تلویزیون در مورد همین موضوع که خواندنش خالی از لطف نیست.

اخموها جذاب‌تر نیستند
من به شدت با مدهای رفتاری مخالفم، متاسفانه غیر از پوشاک به تازگی رفتارهایی هم مد شده است. یک زمانی در سینمای ما چهره ایرانی گم شد یعنی ما دیگر کمتر بازیگران چشم و ابرو مشکی دیدیم و چشم رنگی ها سینما را احاطه کردند و همین اتفاق در رفتار ها نیز افتاد و به مرور قیافه گرفتن مد شد . ما فکر می‌کنیم هر چه بیشتر قیافه بگیریم با شخصیت‌تر هستیم، در صورتی که خندیدن با اخم و قیافه لحظه‌ای است و اگر آن شخص یک صحبت کوچک بکند آن موقع است که باید تصمیم بگیریم که اصلا شخصیتی وجود دارد که در مورد آن صحبت کنیم . این ژست ها فقط به درد عکس گرفتن می‌خورد نه زندگی.

لبخند مودبانه  و لبخند حقیقی
لبخند مؤدبانه، به‌طور معمول، هنگام احوالپرسی سریع یا تصدیق مؤدبانه چیزی به‌کار می‌رود. هیچ حرکت قابل تشخیصی در چهره دیده نمی‌شود و فقط گوشه‌های لب به سمت بالا حرکت می‌کنند؛ نوعی ادای احترام و نشان دادن محبت در دیدار اولیه با یک شخص که می‌خواهیم حسن نیت خودمان را به اثبات برسانیم.

لبخند حقیقی هنگامی دیده می‌شود که تغییرهایی در رفتار ایجاد شود که نشان‌دهنده خوشایند بودن یا لذت بردن از چیزی باشد. به همین دلیل، حقیقی نامیده می‌شود؛ زیرا از شادی واقعی به‌وجود می‌آید. وقتی از موضوعی رضایتمان حاصل می‌شود و خشنود می‌شویم لبخند حقیقی می‌زنیم.

نشانه‌پیروزی
یکی دیگر از موقعیت‌هایی که آدم بی‌اختیار می‌خندد، موقعیت برتری و پیروزی است. برای مثال وقتی یک تیم ورزشی بازی را می‌برد، در چهره بازیکنان این خنده را می‌بینید. این خنده هم از آن خنده‌هایی است که لبخند را به لب بقیه هم می‌آورد، البته به این شرط که در تیم بازنده نباشند! در این نوع خنده معمولا افراد به بالا می‌پرند و دست‌های خود را بالا می‌برند یا می‌دوند و همچنان لبخند پیروزی می‌زنند.

برای مسخره کردن
متاسفانه مسخره کردن هم از دلایل خندیدن نوع بشر به شمار می‌رود. مسخره کردن ظاهرا برای تحقیر دیگری است اما در واقع در پاسخ به تمایلات سرکوب شده افراد اتفاق می‌افتد. برای همین هم خنده‌های ناشی از مسخره کردن عصبی و کشدار است و اصلا دلچسب نیست. از قدیم گفته‌اند «با هم بخندیم به هم نخندیم» اما معمولا برخی از افراد این حرکت ناپسند را خیلی دوست دارند و یکی از سرگرمی‌هایشان تمسخر کردن دیگران و خندیدن به آنهاست. این نوع خنده اصلا زیبا نیست.

لبخند هیجان‌زده و لبخند از سر تعجب و شگفتی
لبخند هیجان‌زده شامل دو حس است: هیجان و شادی. ما در این حالت، لبخند حقیقی را همراه با علامت‌هایی مانند بالا بردن ابروها و ایجاد خطوط افقی در روی پیشانی مشاهده می‌کنیم. وقتی از موضوعی هیجان زده و خوشحال می‌شویم معمولا می‌خندیم البته به همراه حرکات فیزیکی مانند پریدن، بالا بردن دست‌ها یا حتی تکان دادن سر .

شده کسی شما را سور‌پرایز کند و به خودتان بیایید، ببینید دارید می‌خندید؟! این خنده ناشی از تعجب است و از آن خنده‌هایی است که بقیه را هم به لبخند وا می‌دارد، البته وقتی واقعی باشد اصلاً از همان مواردی است که آدم را لو می‌دهد که برای مثال از هدیه خوشش آمده یا نه، چون نمی‌توان مصنوعی‌اش را در صورت ایجاد کرد. این حالت در لحظه به وجود می‌آید به همین دلیل نمی‌توان حالتی دروغین را برایش در نظر گرفت، ما در لحظه خوشحال یا غمگین می‌شویم. این لحظه آنقدر کوتاه است که نمی توان تصمیم گرفت که الان بخندم یا نه؟ تا قبل از تصمیم گرفتن ما مغز عکس‌العمل خود را نشان می‌دهد.

خنـده همراه با اخم
برخی از افراد وقتی می‌خندند اخم هم می‌کنند که معمولا در بعضی از افراد چهره جذاب تری به آنها می‌دهد، این نوع خنده بیشتر در میان سوپر استارها دیده می‌شود، آنها تلاش می‌کنند متفاوت باشند؛ حتی در نوع خندیدن.

خنده با دهان کج شده
وقتی دهان کسی موقع خندیدن کمی کج می‌شود، بیشتر نشان می‌دهد که شیطنتی در آن است. شاید مثلا قصد سربه‌سر گذاشتن دارد. در این حالت کمی گوشه لب روبه پایین است و چشمان فرد هم به شخص مورد نظر زل زده است. این حالت نشان دهنده شخصیت سرزنده و شیطنت وار کسی است که معمولا در این حالت خنده در حال فکر کردن است.

خنده با فک افتاده
این نوع خنده هم از نوع غیر واقعی خنده است. در واقع ما وقتی می‌خندیم. کمی فکمان پایین‌تر می‌آید اما اگر خنده مصنوعی باشد، فک کمتر پایین می‌آید و نشان می‌دهد که فرد احتمالا برای داشتن این لبخند تمرین کرده و الان خنده‌اش طبیعی و ناشی از احساسش نیست.

خنده زورکی
خنده زورکی عصبی است و بیشتر پیام استرس را منتقل می‌کند. گاهی هم برای عوض کردن حال و هوای حاکم و گاهی هم برای همراهی با جمع است؛ یعنی فرد دلش می‌خواهد با این گروه همراه باشد. در بعضی مواقع فرد شرایطی که در آن است را دوست ندارد اما بنا به دلایلی نمی تواند جمع را ترک کند و مجبور به تحمل شرایط است که در این‌ صورت گاهی مجبور به لبخند‌های زورکی می‌شود.

منبع: مجله زندگی ایده آل

معنای هدیه هایی که از نامزدتان دریافت می کنید

مهر ۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

هدیه دادن یک راه ساده ولی بسیار موثر برای نشان دادن ارادت و عشق تان به طرف مقابل است. لازم نیست هدیه گران قیمت باشد. مفهوم هدیه دادن شما این است که به فکر طرف مقابل بوده اید و خواسته اید او را شاد کنید. بنابراین قیمت هدیه هر قدر باشد مایه خوشحالی نامزدتان می شود.
به گزارش خبرنگاران خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، اسلام هر چند که دادن هدیه‌های مادی برای تأمین نیازهای زندگی و ایجاد الفت و محبت میان مردم را توصیه کرده، ولی هدیه را تنها در امور مادی منحصر نمی‌کند، بلکه بهترین و ارزنده‌ترین هدایا را هدیه‌ای می‌داند که نیازی از نیازهای معنوی و روحی انسان را تأمین کند و او را در مسیر هدایت قرار دهد.

اما وقتی نامزدتان برای شما هدیه می خرد، می توانید بسته به نوع هدیه ای که دریافت کرده اید دریابید دادن این هدیه چقدر نشان دهنده محبت است و روحیات همسر آینده شما چگونه خواهد بود. مردان و زنانی که هیچ هدیه ای به طرف مقابل نمی دهند، اگر خسیس نباشند به طور قطع هوشمندی کافی و سلامت عاطفی ندارند.

در عوض آنهایی که زیاد هدیه می دهند هم ممکن است متملق، ولخرج و بی تدبیر یا زیادی احساساتی برداشت شوند. در این مطلب انواع هدیه ها را بررسی می کنیم و معنای احتمالی آنها را که می تواند شما را به شناخت بیشتر نامزدتان برساند، برایتان خواهیم گفت.

کادوی دست‌ساز
این هدیه هر چه که باشدمشخص است فکر و وقت زیادی صرف آماده‌سازی‌اش شده، برای شما اهمیت زیادی قائل است و فارغ از ارزش مادی آن هدیه، آن را با تمام قلب و احساسش برایتان فراهم کرده است.

غذای خانگی
غذایی که توسط همسر آینده تان آماده شده باشد، بی‌نهایت دلچسب خواهد بود. پس سعی کنید از هر لقمه آن لذت ببرید. نوش‌جان!
اگر طرف مقابل شما اعتقاد دارد کادو دادن نوعی لوس‌بازی است باید در این مورد با او جدی صحبت کنید یا حتی سراغ مشاور بروید

شام ۲ نفره در رستوران
یک شام رمانتیک در یک رستوران دنج و آرام، می‌تواند یک فرصت مناسب باشد که بتوانید در آرامش و دور از هرگونه استرس و دغدغه به شناخت هم بپردازید و در مورد مسائل مختلف گپ بزنید.

کارت هدیه
این نوعی از هدیه است که ممکن است شما به اقوام یا دوستان نه‌چندان صمیمی‌تان بدهید؛ در روابط عاطفی خیلی مهم است که بدانید تا چه حد حاضرید برای خرید هدیه تلاش کنید.

عروسک و اسباب‌بازی
اگر همسرتان به‌عنوان عیدی یا هدیه تولد، عروسک به شما داده یعنی می تواند به این معنی باشد که شما از نظر او هنوز به بلوغ فکری نرسیده‌اید اگرچه همواره این گونه نیست.

کادو بی کادو
اگر طرف مقابل شما اعتقاد دارد کادو دادن نوعی لوس‌بازی است باید در این مورد با او جدی صحبت کنید یا حتی سراغ مشاور بروید.

لباس
اگر لباسی را که می‌دانسته آن را دوست دارید خریده به این معناست که برای شما اهمیت قائل است. اگر به سلیقه خودش برای شما لباس بخرد مشخص می‌شود استقلال شخصیتی دارد و در عین حال برایتان ارزش قائل است.

لوازم خانگی
چنین هدیه‌ای هرچند ممکن است بسیار خوشایند و حتی به دردبخور باشد ولی در حقیقت هیچ نشانی از صمیمیت و خاص یا متفاوت بودن در آن نیست. لوازم منزل به‌عنوان هدیه، چیز خاصی محسوب نمی‌شود و در واقع هدیه‌ای نیست که برای شما خوشایند باشد بلکه هدیه‌دهنده آن را دوست داشته یا به آن نیاز داشته و شما این وسط فقط بهانه بوده‌اید!

رمان عاشقانه
اگر کادویتان را باز کردید و دیدید یکی از این رمان‌های عاشقانه اصطلاحا آبگوشتی است؛ احتمالا به این معنی است که هنوز در سنین نوجوانی به سر می‌برید یا شاید طرف شما آدم خاص و عجیب و غریبی است.

گرفتن غذا و رفتن به پارک
اگر بی‌خبر غذا بگیرد و از شما دعوت کند با هم به گردش بروید، تفریح بسیار لذت‌بخش و خوشایندی است ولی اگر این سورپرایز به جای هدیه در یک مناسبت خاص باشد، تا حدی می‌خواهد ماجرا را از سر باز کند.

منبع: بیتوته

مبتلایان به افسردگی فعالیت‌ خود را بیشتر کنند

مهر ۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

افراد مبتلا به افسردگی فصلی بهتر است فعالیت‌ خود را برای درمان بیمارستان بیشتر کنند.
امیر هوشنگ مهریار روانشناس در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: افسردگی فصلی بیشتر در کشورهایی دیده می‌شود که بین فصول مختلف تفاوت زیادی وجود دارد و بیماری بسیار مهمی محسوب نمی‌شود.

وی افزود: ممکن است اقلیت بیماران افسرده به افسردگی فصلی مبتلا شوند. این گونه افراد با دارو درمانی بهبود می‌یابند. در بعضی افراد نیز افسردگی فصلی بیشتر در کشورهایی دیده می‌شود که بین فصول مختلف تفاوت زیادی وجود دارد و بیماری بسیار مهمی محسوب نمی‌شود.

وی افزود: ممکن است اقلیت بیماران افسرده به افسردگی فصلی مبتلا شوند. این گونه افراد با دارو درمانی بهبود می‌یابند در بعضی افراد نیز افسردگی فصلی در پاییز یا زمستان دیده می‌شود به طور کلی در فصل‌هایی از سال که هوا رو به سردی می‌رود احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است.

این روانشناس ادامه داد: هنوز مشخص نشده است که افسردگی فصلی به دلیل تغییرات آب و هوایی یا بیوشیمیایی در فرد به وجود می‌آید. همچنین امکان بهبودی فرد مبتلا به این بیماری با اتمام فصل وجود دارد.

مهریار با اشاره به بهترین اقدام برای مبتلایان به افسردگی فصلی اظهار داشت: افراد مبتلا به افسردگی باید فعالیت را بیشتر کنند و اطرافیان اینگونه افراد شرایط فعالیت‌ و شادی آنها را فراهم کنند.

وی بیان کرد: فعالسازی فرد مبتلا به افسردگی فصلی یکی از راههای بهبود بیماری آن‌ها است.
انسان‌های افسرده تمایل به خودداری از مسائلی دارند که سبب شادی آنها می‌شود بنابراین فعالیت می‌تواند در از بین بردن افسردگی بخصوص از نوع فصلی آن تاثیر بگذارد.

رفتاردرمانی در درمان اجتماع‌هراسی موثرتر است

مهر ۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

روانشناسان می‌گویند: در درمان اجتماع‌هراسی، رفتاردرمانی روش موثرتری نسبت به مصرف داروهای افسردگی است.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متخصصان در بررسی مجدد ۱۰۱ مطالعه آزمایشگاهی دریافتند که تکنیک «رفتاردرمانی شناختی» و گفتاردرمانی اغلب در درمان مبتلایان به ترس از اجتماع موثرتر است. ترس از اجتماع اختلالی است که موجب می‌شود فرد از مورد قضاوت قرار گرفتن از سوی دیگران واهمه داشته باشد یا از حضور در اجتماع خجالت‌زده شود.

تاکنون روانپزشکان برای درمان این اختلال رفتاری برای بیمار مصرف داروهای افسردگی را تجویز می‌کردند اما مطالعات جدید حاکی از آن است که رفتاردرمانی شناختی می‌تواند تاثیر بیشتری در درمان این اختلال داشته باشد.

«ایوان مایو ویلسون»، متخصص دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور که سرپرستی این مطالعه را برعهده داشته گفت: داروهای افسردگی همچون «پاکسیل»، «پروزاک» و «زولوفت» می‌توانند علائم اضطراب اجتماعی را کاهش دهند اما مصرف آنها در عین حال با عوارض جانبی همچون مشکلات خواب و اختلالات جنسی همراه است.

همچنین به گفته این متخصص، در شیوه رفتاردرمانی شناختی بیمار مهارت‌هایی را آموزش می‌بیند که می‌تواند آنها را پس از اتمام دوره درمان نیز به کار گیرد.

موسسه ملی سلامت آمریکا در بررسی‌های خود اعلام کرده است: حدود ۱۵ میلیون فرد بزرگسال در این کشور به اختلال اضطراب اجتماعی مبتلا هستند. این بیماری از حالت خجالتی بودن فراتر است و موجب می‌شود در روند تحصیل و توانایی فرد در کار کردن یا رابطه برقرار کردن با دیگران مشکل ایجاد شود.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث دی نیوز، مایو ویلسون همچنین اظهار داشت: در روش رفتاردرمانی شناختی هدف آن است تا به افراد مبتلا به اجتماع‌هراسی کمک شود که الگوهای فکری خود را تغییر دهند و نسبت به موقعیت‌هایی که ترس آنان را موجب می‌شوند واکنش بهتری داشته باشند.

بسته‌های آموزشی، کودکان را نابغه نمی‌کند

مهر ۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

کودکان باید زمینهٔ هوشی استفاده از بسته‌های آموزشی را داشته باشند.
سیما فردوسی روانشناس در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: بسته‌های آموزشی شبیه معلم است و به کودک آموزش می‌‍‍‌دهد و فکر کودک را باز می‌کند ولی کودک را نابغه نمی‌کند و استفاده از این بسته‌ها ملزم به داشتن پیش زمینهٔ هوشی کودک است.

وی گفت: کودک ممکن است از لحاظ ژنتیک پیش زمینهٔ هوشی خوبی داشته باشد ولی این هوش باید پرورش پیدا کند. بسته‌های آموزشی اگر استاندارد باشند، می‌توانند به بالا بردن هوش کودک کمک کنند.

وی در خصوص استاندارد بودن بسته‌های آموزشی کودکان افزود: این بسته‌ها باید مهر استاندارد داشته باشند و تحت نظارت بهزیستی یا سازمان نظام روانشناسی یا سازمان‌های مربوطه باشد. شماره ثبت یا استاندارد این بسته‌ها باید روی جعبه یا درون آن درج شده باشد.

فردوسی در پایان گفت: والدین برای دریافت این بسته‌ها برای کودک خود باید با متخصص مشورت کرده و بعد از آن نسبت به تهیه بسته آموزشی مناسب اقدام نمایند.

شش راه کار اساسی برای اینکه در محل کار استرس نگیرید

مهر ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

وقتی شخص دائما در وضعیت اضطراری قرار می‌گیرد، نه تنها سلامت فکری و جسمی‌اش به مخاطره می‌افتد، بلکه به کسب و کارش نیز آسیب می‌رسد.
مریم جنتی کار‌شناس ارشد روان‌شناسی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: بعضی از استرس‌ها در محیط کار طبیعی هستند، اما استرس اضافی می‌تواند مانع بهره وری شود و بر سلامت جسمی و روحی افراد اثر بگذارد.

وی در ادامه به راهکار‌های کاهش استرس اشاره کرد و گفت: ‌سر وقت سر کار حاضر شدن، انجام فعالیت‌های ورزشی مثل قدم زدن، استراحت منظم، دوری از اعمال وسواس گرایانه و تغذیه مناسب از جمله حرکاتی هستند که از ایجاد استرس جلوگیری می‌کنند.

وی گفت: زود رنجی، بی‌علاقگی به کار، خستگی، عدم تمرکز و استفاده از مواد مخدر را از جمله عوامل ایجاد استرس هستند که درمان آن می‌تواند با استرس مقابله کند.

سرماخوردگی روانی را چقدر می شناسید؟

مهر ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

اکثر مردم، در طول زندگی خود، در زمان‌های بخصوصی احساس غمگین بودن و افسردگی را تجربه می کنند. احساس افسردگی می تواند یک واکنش طبیعی به شکست ها، تلاش ها و مبارزات زندگی و یا صدماتی که به غرور فرد وارد می شود باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت روان، اما اگر این احساس غم و اندوه شدید (مانند احساس درماندگی، نا امیدی و پوچی) از چند روز فراتر روند و به چند هفته کشیده شوند و در عملکرد طبیعی شما تاثیر بگذارند، ممکن است حالت شما چیزی بیش از غم و اندوه باشد. در این حالت ممکن است شما به بیماری افسردگی مبتلا شده باشید. این حالت یک وضعیت پزشکی قابل درمان است.

از کجا باید متوجه شوم که من به به بیماری افسردگی مبتلا هستم؟

بر اساس DSM-IV، کتابچه ی راهنمایی که برای تشخیص اختلالات روانی مورد استفاده قرار میگیرد، افسردگی زمانی رخ می دهد که شما حداقل پنج مورد از این علائم افسردگی را به صورت همزمان داشته باشید:

خلق و خوی افسرده و گرفته در اغلب اوقات روز، به خصوص در صبح ها
داشتن احساس بی ارزشی و پوچی و احساس گناه (این حس تقریبا هر روز وجود دارد)
احساس خستگی و بی حالی و نداشتن انرژی (این حس تقریبا هر روز وجود دارد)
اختلالات تمرکز، بی تصمیمی و دودل بودن
اینسومنیا((insomnia، ناتوانی در به خواب رفتن، و یا هایپرسومنیا(hypersomnia)، خواب بیش از حد، (این حالت تقریبا هر روز وجود دارد)
کاهش قابل ملاحظه در بهره وری و احساس لذت در تقریبا هر کاری (این حالت تقریبا هر روز وجود دارد)
فکر کردن به مرگ و یا خودکشی در دوره های زمانی معین
احساس بی قراری و کندی ریتم زندگی
کاهش و یا افزایش قابل توجه وزن

نشانه ی اصلی و کلیدی افسردگی، داشتن خلق افسرده و از دست دادن علاقه به انجام فعالیت هایی است که یک زمان از انجام آنها آن لذت می برده اید. برای تشخیص افسردگی، این نشانه ها باید بیشتر از یک روز و به صورت تقریبا روزانه و حداقل به مدت دو هفته وجود داشته باشند. علاوه بر این، علائم بیماری افسردگی باید باعث به وجود آمدن اختلالات و یا ناراحتی های بالینی قابل توجهی نیز شوند. این علائم نباید حاصل تاثیرات مستقیم یک ماده مانند مواد مخدر و یا داروها باشند. و همچنین نباید حاصل یک وضعیت پزشکی مانند کم کاری تیروئید باشند. و در نهایت، علائمی که تا دو ماه بعد از یک شکست عشقی ( و یا از دست دادن کسی که دوستش دارید) بروز می کنند، نمی توانند برای تشخیص بیماری افسردگی بالینی در نظر گرفته شوند.

علائم افسردگی

به گفته ی موسسه ی ملی بهداشت روانی (آمریکا)، علائم بیماری افسردگی در افراد مختلف متفاوت است و بیماران، علائم یکسانی را تجربه نمی کنند. این قضیه که بیماری چقدر شدید باشد و یا چقدر تکرار می شود، و یا چقدر طول میکشد، به خود شخص و بیماری خاص وی بستگی دارد. در اینجا علائم رایج کسانی که بیماری افسردگی را تجربه کرده اند، آورده شده است:

مشکل در تمرکز کردن، به خاطر سپردن جزئیات مطالب و تصمیم گیری
خستگی و کاهش انرژی
احساس گناه، بی ارزشی و یا ناتوانی و مفید نبودن
احساس نا امیدی و یا بدبینی
بی خوابی، بیداری صبح زود و یا خواب بیش از حد
تحریک پذیری و بی قراری
از دست دادن علاقه و اشتیاق به انجام دادن سرگرمی ها و فعالیت هایی که یک زمانی از آن ها لذت می برده اید از جمله روابط جنسی
از دست دادن احساس خوشی در زندگی
از دست دادن اشتها و یا پرخوری
درد های مداوم و یا سردرد، گرفتگی عضلات، و یا مشکلات گوارشی که حتی با درمان های پزشکی هم بهبود نمی یابند
احساس غمگین بودن مداوم، اضطراب و یا احساس پوچی
فکر کردن به خودکشی و یا اقدام به خودکشی

در حالی که این علائم، علائم شایع افسردگی هستند، اما ممکن است آنها در الگو های متفاوتی رخ بدهند. به عنوان مثال، ممکن است یک نفر افسردگی را همراه با شیدایی یا جنون خفیف تجربه کند. این وضعیت گاهی افسردگی شیدایی و یا اختلال دو قطبی نامیده می شود. و یا ممکن است این علائم مانند اختلال عاطفی فصلی، به صورت فصلی اتفاق بیافتد.

انواع مختلفی از افسردگی شیدایی وجود دارد. افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نوع II حداقل یک قسمت افسردگی ماژور و یک قسمت هایپومانیک (سرخوشی شدید یا خفیف) دارند. افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نوع I سابقه ی حداقل یک بار شیدایی (سرخوشی خفیف یا شدید)، با یا بدون تجربه ی افسردگی ماژور هستند. بیمار مبتلا به افسردگی تک قطبی، فقط به بیماری افسردگی ماژور مبتلا بوده و حتی شیدایی و یا سرخوشی خفیف نیز ندارند.

آیا افسردگی در دوران کودکی شایع است؟

افسردگی در کودکان، با احساس طبیعی غم و احساسات روزمره ای که در دوران کودکی رخ می دهند متفاوت است. اگر کودک شما غمگین است، این قضیه الزاما به این معنی نیست که او افسردگی دارد. زمانی غمگین بودن مزمن شود و روزها ادامه یابد، ممکن است پای بیماری افسردگی به میان بیاید و به یک مسئله تبدیل شود. یا اگر فرزند شما رفتارهایی از خودش نشان می دهد که در فعالیت های عادی اجتماعی، کارهای مورد علاقه ی فرزندتان، تکالیف مدرسه، و یا زندگی خانوادگیتان اختلالی ایجاد می کند، ممکن است نشانه هایی برای این قضیه باشد که فرزند شما به افسردگی مبتلا شده است.

افسردگی در نوجوانان

احساس نارضایتی گاهی اوقات در نوجوانان مشاهده می شود که رفتاری رایج برای این سن به حساب می آید. با این حال، اگر احساس ناخوشنودی برای بیش از دو هفته طول بکشد و نوجوان سایر علائم افسردگی را نیز داشته باشد، ممکن است که از بیماری افسردگی رنج ببرد. از آنجایی که از هر ۳۳ کودک و از هر ۸ نوجوان یک نفر از بیماری افسردگی رنج می برد، برای مطمئن شدن از این قضیه، به پزشک مراجعه فرمایید. روش های درمانی موثری وجود دارد که نوجوان بتواند همزمان با رشد سنی، از بیماری افسردگی رهایی یابند.

بیماری افسردگی چقدر رایج است؟

تخمین زده شده است که تا سال ۲۰۲۰ افسردگی ماژور دومین عامل ناتوانی در جهان خواهد شد. اما گاهی اوقات افراد مبتلا به افسردگی قادر به درک و یا قبول این موضوع نیستند که حالت افسردگی آن ها عامل فیزیکی دارد. به همین دلیل، آنها همواره به دنبال علل خارجی می گردند.

طبق آمار موسسه ی ملی بهداشت روان آمریکا، حدود ۱۴٫۸ میلیون بزرگسال مبتلا به افسردگی ماژور در این کشور وجود دارد. خطر اقدام به خودکشی در این بیماران از هر بیماری روانی دیگری بیشتر است. برای افراد ۱۰ تا ۲۴ سال، خودکشی سومین علت اصلی مرگ و میر به حساب می آید. متاسفانه بسیاری از مبتلایان به افسردگی هرگز برای درمان بیماری خود اقدام نمی کنند. عدم تشخیص و درمان بیماری افسردگی، ممکن است باعث بدتر شدن بیماری شده و برای سال های متمادی باعث ایجاد درد و رنج غیر قابل وصف و یا حتی خودکشی شود.

علائم هشدار دهنده ی خودکشی چه هستند؟

همواره افسردگی با خطر بالای خودکشی همراه است. به همین دلیل باید بسیار مواظب کسانی بود که از افکار و نیات خودکشی خود حرف می زنند.

علائم هشدار دهنده ی خودکشی عبارتند از:

فکر کردن و یا حرف زدن از مرگ و یا خودکشی
فکر کردن و حرف زدن در مورد آسیب رساندن به خود و یا دیگران
رفتارهای پرخاشگرانه و برخورد های آنی و بدون تصمیم قبلی

داشتن سابقه ی اقدام به خودکشی، خطر اقدام به خودکشی در آینده را بالا می برد. هر اشاره ای به خودکشی و یا خشونت را باید جدی گرفت. اگر شما قصد و یا برنامه ای برای خودکشی دارید، برای ارزیابی های سریع پزشکی و درمان به پزشک مراجعه کنید.

آیا افسردگی انواع مختلفی دارد؟

انواع مختلفی از افسردگی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

افسردگی ماژور
افسردگی مزمن ( دیس تایمیا dysthymia )
افسردگی دو قطبی
افسردگی فصلی ( اختلال خلقی فصلی یا SAD )
افسردگی روانی
افسردگی پس از زایمان
اختلال خلقی ناشی از مواد ( SIMD )

آیا انواع دیگری از افسردگی نیز وجود دارند؟

انواع دیگری از افسردگی که می توانند رخ دهند عبارتند از:

افسردگی دوبل یا مضاعف: زمانی رخ می دهد که فرد مبتلا به بیماری افسردگی مزمن (دیس تایمیا) قسمتی از بیماری افسردگی ماژور را نیز تجربه کند.

افسردگی ثانویه: افسردگی ای است که بعد از ایجاد یک وضعیت پزشکی مانند کم کاری تیروئید، سکته ی مغزی، بیماری پارکینسون، یا ایدز، یا بعد از یک مشکل روانی مانند شیزوفرنی، اختلال هراس یا پرخوری عصبی به وجود می آید.

افسردگی مزمن مقاوم به درمان: یک نوع از افسردگی که بیش از یک سال طول می کشد و درمان آن به وسیله ی دارو های ضد افسردگی و روان درمانی بسیار دشوار است. برای درمان افسردگی مزمن مقاوم به درمان، معمولا روش درمانی الکتروشوک (ECT) استفاده می شود.

افسردگی پوشیده یا نقاب دار: نوعی از افسردگی که پشت شکایت های فیزیکی پنهان می شود و هیچ گونه علت ارگانیکی برای آن، نمی توان پیدا کرد.

چه بیماری های دیگری همزمان با افسردگی رخ می دهند؟

افسردگی معمولا با بیماری های دیگری مانند اضطراب، اختلال وسواس نا خواسته، اختلال هراس، ترس مزمن و اختلالات در خوردن غذا رخ می دهد. اگر علائم افسردگی و یا هر بیماری روانی دیگر را در خودتان و یا هر یک از دوستانتان مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. برای بیماری افسردگی و سایر بیماری های روانی، روشهای درمان وجود دارد.

آیا افسردگی می تواند علائم فیزیکی نیز داشته باشد؟

از آنجا که برخی از مواد شیمیایی و یا انتقال دهنده های عصبی به ویژه سروتونین و نوراپی نفرین، در خلق و خو و درد تاثیر دارند، وجود علائم فیزیکی برای افراد افسرده چیزی غیر عادی نیست. این علائم ممکن است شامل درد مفاصل، کمر درد، مشکلات گوارشی، اختلالات خواب و تغییر در اشتها باشد. این علائم ممکن است با آهسته شدن حرکات و یا گفتار شخص، همراه باشد. بسیاری از مردم برای درمان این علائم، از پزشکی به پزشکی دیگر مراجعه می کنند در حالی که این علائم، نشان دهنده ی وجود بیماری افسردگی است.

از کجا می توانم برای درمان افسردگی کمک بگیرم؟

اگر شما و یا یکی از نزدیکان شما در حال تجربه کردن علائم افسردگی هستید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند علائم شما را ارزیابی کند و خدمات درمانی لازم را به شما ارائه کند و یا اینکه شما را به پزشک متخصص ارجاع دهد.

منبع: webmd.com

چرا خشونت‌های خانگی افزایش یافته؟

مهر ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یکی از آسیب‌ها در حوزه‌اجتماعی، همسرآزاری است که معمولا در محیط بسته خانه شکل می‌گیرد و ازهم‌گسیختگی کانون خانواده را در پی دارد. طبق آمار، قربانیان اصلی خشونت در محیط خانواده، زنان هستند، به‌طوری که براساس آماری که پزشکی قانونی در اختیار روزنامه فرهیختگان قرار داده است، در چهار ماهه نخست امسال ۲۶هزار و ۷۲۳ نفر به دلیل همسرآزاری به مراکز پزشکی‌قانونی مراجعه کردند‬، که از این تعداد ۲۵هزار و ۸۲۰ نفر زن و ۹۰۳ نفر مرد بودند. ‬

این در حالی است که ‫آمار مراجعان همسرآزاری در مدت مشابه پارسال ۲۶هزار و ۴۳۶ نفر بوده‬‫ که از این تعداد ۲۵هزار و۶۷۳ نفر زن و ۷۶۳ نفر مرد بودند ‬که رشد ۱/۱ درصدی را نشان می‌دهد. در مورد این افزایش با حسن حسینی استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران گفت‌وگو کرده‌ایم.

همسرآزاری به چه دلیلی رخ می‌دهد؟
رابطه زن و شوهر در سطح ابتدایی خود کنش متقابل و چهره‌به‌چهره است. این موضوع بسته به نظام اجتماعی قبلی زن و شوهر می‌تواند متفاوت باشد؛ نظام فرهنگی خانواده‌ها، جامعه و مدرسه و در سطح عام‌تر آن، نظام اقتصادی. فرهنگ جامعه ما در حال حاضر دو سویه است. در یک سو زنان و دختران دائم مقصر هستند. در چنین جوی، زن باید محدود شود تا مرد مرتکب تخلف نشود. این ضدزن بودن منجر به این مساله می‌شود که برخی از آقایان گمان کنند قدرت و جایگاهی فراتر از زن دارند و قانون هم بیشتر از آنها حمایت می‌کند و با توجه به این عوامل، می‌توانند دست به خشونت بیشتری بزنند. از آن طرف خانم‌ها هم مقاومت می‌کنند. این مقاومت اجتماعی را در سطح جامعه می‌بینید و در سطح خرد هم وجود دارد. یعنی در روابط زناشویی اگر زن احساس کند شوهرش زیاده‌خواهی می‌کند، ممکن است منجر به زد و خورد شود.

آیا خشونت تنها مربوط به کتک‌زدن در خانواده است؟
خشونت اشکال مختلفی دارد؛ خشونت‌های عاطفی، سمبلیک و فیزیکی. زن یا مرد به لحاظ روانی و جسمی می‌توانند طرف مقابل خود را مورد آزار قرار دهند. اما درنهایت خشونت بحثی فرهنگی است. ما در حال انتقال به شرایط جدیدی هستیم ولی این شرایط هنوز برایمان محقق نشده است. به همین دلیل کشمکش سنت و شرایط جدید (مدرن) وجود دارد.

سنت حاکم چقدر اعمال خشونت در خانواده را بالا می‌برد؟
در جامعه سنتی ما مرد یک سری اختیارات دارد و زن هم دارای وظایفی است و ازجمله وجوه مردانگی و شوهر بودن، خشن بودن است. در ضرب‌المثل‌ها هم ردپای این دیدگاه را می‌توان دید. در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی دکتر کتبی از استادان سابق ما برای انجام پژوهشی به جنوب خراسان رفت و از زنان روستایی در آن منطقه سوال کرد که شوهران‌تان شما را کتک هم می‌ زنند یا خیر؟ آنها با تعجب محققان را نگاه می‌کردند و می‌گفتند اگر شوهری، زنش را کتک نزند، او را دوست ندارد؛ یعنی حتی دیدگاه متفاوتی در بحث دوست داشتن وجود داشت.

اما الان ما در جوامع شهری شاهد این خشونت‌ها در خانواده هستیم.
این مساله به دلیل نوع نگاه جدیدی است که زنان جامعه ما نسبت به حقوق و جایگاه انسانی خودشان دارند. این در حالی است که گویی مرد همچنان حقوقی برای اعمال خشونت علیه زن دارد. اما زنی که تحصیل کرده و جایگاه انسانی خود را می‌داند نسبت به ستمی که در حق او می‌شود واکنش نشان می‌دهد. روزبه‌روز تحصیلات دانشگاهی زنان ما بیشتر می‌شود و حتی تعدادشان با مردان برابری می‌کند. بنابراین زنان ما با یک سری مفاهیم و مسائل جدید آشنا می‌شوند و مثل مادرانشان هر نوع فشار و خشونتی را قبول نمی‌کند.

اما در آمارها شاهد رشد شوهرآزاری هم هستیم که احتمالا با آمار واقعی اختلاف زیادی دارد، چراکه اغلب آقایان به دلیل غرورشان کمتر زیر بار شکایت می‌روند و کمتر به پزشکی قانونی برای ثبت این مورد مراجعه می‌شود.
این موضوع هم امر جدیدی نیست و همیشه بوده است. در جوامع سنتی و توسعه یافته هم هست. اگر زن قدرت بدنی خود را برای مقابله با شوهر برابر ببیند در جواب سیلی، سیلی خواهد زد و با توجه به بستری که در آن رشد کرده ممکن است این آموزش را دیده باشد که در مقابل آزار همسرش بی‌تفاوت نباشد. در عرصه عمومی سطحی از خشونت مردان نسبت به زنان و برعکس آن وجود دارد ولی اغلب خشونت زنان نسبت به مردان کلامی و روانی است؛ یعنی زنان کمتر از خشونت فیزیکی استفاده می‌کنند.

چرا در روابط بین فردی دچار مشکل می‌شویم؟/مادران استرس خود را به فرزندانشان انتقال می‌دهند

مهر ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس معتقد است، رفتار امروز افراد نشأت گرفته از عمل و عکس‌العمل‌هایی بوده که در کودکی او رخ داده است. هر چند ژن و محیط بر شخصیت مؤثر هستند، اما خود فرد نیز می‌تواند رفتارش را تعیین کند.

اصغر کیان‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: هر کنش و واکنشی که امروز نشان می‌دهیم بر اثر عمل و عکس‌العملی‌هایی بوده که در کودکی ما رخ داده است. مثلا اگر کسی پرحرف و کم‌حرف، خونسرد یا عصبی، خوشیین و بدبین و اجتماعی و یا عزلت‌طلب است به حکم رفتاری بوده که اطرافیان با او داشته است.

* ژن و محیط عوامل مؤثر بر شخصیت هستند

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت:‌ اگر مربی در مهد کودک نوازشگر باشد، کودک یاد می‌گیرد تا در برخورد با انسان‌ها و موجودات دیگر مهربان و نوازشگر باشد.

به طور کلی دو عامل بر شخصیت اثر می‌گذارد که این دو عامل ژن و محیط هستند. همه ما رنگ چشم، قد، رنگ پوست و … را از اجداد خود به ارث می‌بریم و رفتار اطرافیان با ما و محیط‌هایی که در آن رشد می‌کنیم نیز بر شخصیت‌مان اثر می‌گذارد. مثلا رفتار ناظم و مدیر مدرسه موجب می‌شود تا در ضمیر ناخودآگاه فرد کنش‌هایی رخ دهد که در بزرگسالی واکنش آن را خواهیم دید.

وی افزود: دو نوع ضمیر وجود دارد، ضمیر آگاه و ناخودآگاه، ضمیر آگاه مانند رایانه می‌ماند که هرچه به او بدهیم، به ما پاسخ می‌دهد. بنابراین هر فردی نتیجه توارث و اکتساب است.

* مادران استرس خود را به فرزندانشان انتقال می‌دهند

این روانشناس تاکید کرد: چنانچه مادری در دوران بارداری استرس داشته باشد، فرزند او نیز استرس خواهد داشت، از طرفی رفتاری که با این کودک بعد از بدنیا آمدن می‌شود، تعیین می‌کند تا او در آینده با دیگران چگونه رفتار کند، مثلا اگر پای او را لگد کنند، بر اساس آموخته‌هایش با فرد مقابل برخورد می‌کند. ممکن است عذرخواهی طرف مقابل را پذیرفته و این رفتار را تصادفی بداند، اما چنانچه در کودکی به او آموخته باشند دیگران قصد آزار و اذیت ما را دارند، ممکن است نه تنها عذرخواهی فرد مقابل را نپذیرد، بلکه با او رفتار نامناسبی داشته باشد.

* «خود» نیز بر شخصیت مؤثر است

این متخصص حوزه بهداشت روان با بیان اینکه «خود» علاوه بر ژن و محیط بر رفتار ما مؤثر است، تصریح کرد: درست بودن رفتار بستگی به نتیجه آن دارد. مثلا اگر فردی ببیند نتیجه رفتاری تا امروز خوب نبوده است، آن را متوقف می‌کند، بنابراین هر فردی می‌تواند فراتر از آنچه ژن و محیط به او داده است، رفتار کند.

وی خاطرنشان کرد: خودآگاهی و یادگیری مهارت‌های ارتباطی بر روابط بین فردی بسیار مؤثر است و توصیه می‌شود هر فردی مانند گواهینامه رانندگی برای زندگی نیز دوره‌هایی را گذرانده و گواهی آن را کسب کنند.

هشت نکته مهم تربیتی برای کودکان مدرسه ای

مهر ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

اگر دانش‌آموزتان به نوشتن بی میل است، سعی کنید با نوشتن با او ارتباط برقرار کنید. یادداشت‌هایی برای هم بنویسید و آنها را بر بالشش بگذارید و یا اینکه آن را به آیینه دستشویی بچسبانید.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، هر وقت که فرزندانتان جمله‌ی “نمی‌خواهم” را گفتند بگذارید تا غر بزنند. به این صورت بعد از ظهر آرامتری خواهید داشت.

کودکانی که در طول مدرسه چیزی نمی‌نویسند در نوشتن کندتر می‌شوند. آنها را ترقیب کنید تا حداقل یک جمله بنویسند.

اگر دانش‌آموزتان به نوشتن بی میل است، سعی کنید با نوشتن با او ارتباط برقرار کنید. یادداشت‌هایی برای هم بنویسید و آنها را بر بالشش بگذارید و یا اینکه آن را به آیینه دستشویی بچسبانید.

برای تمیز بودن کودک تان به او بگویید : “یک پری برای میزها وجود دارد که میز بچه‌ها را در کلاس‌ها بررسی می‌کند. اگر میزشان تمیز باشد جایزه یا برچسبی بر آن قرار می‌دهد. آنها هر زمانی ظاهر می‌شوند پس باید همیشه مرتب باشند.” می توانید همین داستان پری را برای مرتب بودن تخت خواب کودک تان هم بگویید.

برای اینکه بعد از ناهار تمرکز دانش آموزان را باز گردانید نور کلاس را کاهش دهید و این مشکل را حل کنید.

نگوید “وقتی دارم حرف می‌زنم به من نگاه کن!” کمی خلاقتر باشید. بگویید: “یه خال روی نوک دماغم پیدا کن” یا بگویید “بیا دستهامون را در دست هم قرار بدیم و حرف بزنیم”

توصیه ای برای معلمان : “برای اینکه دانش‌آموزان در کلاس همیشه آرام باشند، من یک قوطی تیله را بر میزم قرار می‌دهم. وقتی دانش آموزان ساکت باشند بدون گفتن هر حرفی یک دانه تیله را در آن می‌اندازم تا توجهشان را با صدای آن جلب کنم. وقتی که قوطی پر شد کلاس را به صرف ذرت بوداده دعوت می‌کنم”

با استفاده از برچسب آفرین و صد آفرین باعث شوید تا فرزندانتان رفتار خوبی داشته باشند. آنها برای پر کردن جدول برچسب‌هایی که بر یخچال چسبانده‌اید سعی می‌کنند آرامتر باشند. وقتی ۲۰ تا برچسب کسب کردند با خریدن بستنی به آنها جایزه دهید.
سیمرغ

پنجاه درصد مردم بی‌خوابی را تجربه می‌کنند

مهر ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

پرخوابی یا هایپر سومینا، حالتی است که فرد بیشتر از حد نرمال نیاز به خواب را برای انجام فعالیت‌های روزانه‌اش، احساس می‌کند.
غلامرضا حاجتی، متخصص اعصاب و روان در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: نیاز یک فرد عادی به خواب طی شبانه روز،‌ بطور متوسط ۷ تا ۹ ساعت است که عمده این خواب طی یک شب است. و معمولا چرت زدن‌های کوتاه طی روز، جزء این ساعات خواب محسوب نمی‌شود.

دکتر حاجتی ادامه داد: شاخص داشتن یک خواب خوب و کافی این است که فرد صبح روز بعد با سرحالی بیدار شود و عملکرد نرمال داشته و مغز وی فعال و آماده پذیرش مسائل جدید و برای یادگیری باشد.

وی ادامه داد: ۵ درصد انسانها پرخواب هستند و نیاز به بیش از ۱۰ ساعت خواب طی شبانه‌روز، دارند. بی‌خوابی ممکن است سرشتی باشد یعنی فیزیولوژی بدن به گونه‌ای است که با خواب بیش از حد نرمال، می‌تواند فعالیت‌ و عملکرد مطلوب داشته باشد خواب این گروه از افراد نه تنها موجب اختلال در تمرکز و خلاقیت نمی‌شود، بلکه کم‌خوابی آنها را کم کار آمد و کم تمرکز می‌کند.

این متخصص اعصاب و روان تاکید کرد: طیفی از سندروم‌ها وجود دارد که علائمی چون پرخوابی را به همراه دارند که در این حالت علت اصلی باید درمان شود تا ریتم و ساعات خواب در فرد به حالت نرمال نزدیک شود.

اختلالات متابولیک چون کم کاری تیروئید، بعضی از انواع افسردگی و سندرم پرخوابی- پرخوری از جمله بیماریهایی هستند که پرخوابی با منشا بیماری را در فرد ایجاد می‌کنند.

درمــــان وســــــواس در یک دوره نگــرانی

مهر ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

«دست هایش را برای صدمین بار زیر شیر آب می گیرد ولی فکر می کند هنوز تمیز نشده»، «بعد از خارج شدن از خانه بارها و بارها برمی گردد و قفل در را بررسی می کند چون فکر می کند شاید قفل نشده باشد». وسواس یک اختلال اضطرابی است که با افکار ناخواسته و غیرقابل کنترل و رفتارهای تکراری و تشریفاتی شناخته می شود که شما احساس می کنید مجبور به انجام آن ها هستید. اگر شما وسواس دارید، احتمالا می دانید که افکار و رفتارهای وسواسی شما غیر منطقی است، اما با این وجود احساس می کنید که نمی توانید در برابر آن ها مقاومت کنید. در هفته اخیر نیز در همین باره پیامک هایی برای ما ارسال شده است.
رهایی از افکار تشویق کننده به وسواس

یکی از دلایل این که افراد وسواسی نمی توانند دست از رفتارهای اشتباه شان بردارند، توهمات ترغیب کننده آن ها به انجام رفتارهای وسواسی است. در ادامه ۴ گام برای رفع این مشکل مطرح شده است.

به خودتان برچسب جدید بزنید

قبول کنید که رفتارهای آزاردهنده نتیجه افکار وسواسی است؛ برای مثال به جای این که مدام دست های تان را بشویید به خودتان بگویید که من احساس نمی کنم که دست هایم کثیف باشد، من وسواس دارم که دست هایم کثیف است یا من احساس نمی کنم که هر دقیقه به شستن دست هایم نیاز است.

برای خودتان استدلال جدید بیاورید

متوجه باشید که شدت و مزاحمت افکار یا تمایلات وسواسی از دستورات مغزتان ناشی می شود. به طور مثال، به خودتان بگویید که این من نیستم، این وسواس من است. با این روش به خودتان یادآوری کنید که افکار و تمایلات وسواسی، معنادار نیست بلکه پیام های غلطی از سوی مغز به شما می دهند.

روی کار دیگری تمرکز کنید

تمرکز خود را حداقل برای چند دقیقه به چیزهای دیگر بدهید و به وسواس تان فکر نکنید. رفتار دیگری انجام دهید و به خودتان بگویید که من در حال تجربه یک نشانه از وسواس هستم و نیاز دارم کار دیگری انجام دهم.

ارزش رفتارهای وسواسی تان را پایین بدانید

به افکار وسواسی تان ارزش ندهید. این افکار به خودی خود معنایی ندارد.

به خودتان بگویید که این تنها وسواس بی دلیل من است و معنایی ندارد و نیازی نیست به آن توجه کنم. یادتان باشد شما نمی توانید همه افکار منفی تان را حذف کنید، اما نیازی هم ندارید که به آن ها توجه کنید. می توانید یاد بگیرید به رفتار دیگری بپردازید.
راهکارهایی برای درمان وسواس

وسواس مانند یک زنجیر به دیگر بیماری های خلقی از جمله افسردگی، اضطراب و … متصل است و در صورت درمان نشدن، علایم آن تشدید می شود. برای درمان اساسی وسواس به دارودرمانی به همراه روان درمانی نزد روانپزشک و روانشناس بالینی نیاز است. در عین حال، راهکارهایی برای خودیاری به شما توصیه می شود.

۱) افکار و رفتار وسواسی را به چالش بکشید:

یک دفترچه یادداشت داشته باشید و هرگاه شروع کردید به فکر کردن برای انجام رفتاری وسواسی، وسواس های خود را در آن بنویسید. نوشتن به شما کمک می کند بتوانید افکار وسواسی تکراری تان را بشناسید. هم چنین نوشتن باعث کاهش قدرت این افکار می شود.

۲) تمایلات وسواسی را پیش بینی کنید:

با پیش بینی تمایلات وسواسی قبل از بروز آن ها می توانید قدرت آن ها را کمتر کنید؛ برای مثال اگر رفتار وسواسی شما کنترل قفل در، بسته بودن پنجره یا خاموش کردن گاز است، سعی کنید این کارها را در اولین بار با توجه و تمرکز زیاد انجام دهید. اگر بعدا دوباره تمایل وسواسی به کنترل آن پیدا شد، آسان تر خواهید توانست به آن برچسب جدید بزنید و بگویید این فقط یک فکر وسواسی است.

۳) یک دوره نگرانی وسواسی به وجود بیاورید:

به جای تلاش برای سرکوبی افکار و رفتار وسواسی، این عادت را در خود ایجاد کنید که برای آن ها برنامه ریزی جدید کنید و در یک دوره نگرانی به آن ها فکر کنید.
مراحل دوره نگرانی

الف) در هر روز یک یا ۲ زمان ۱۰ دقیقه ای، برای «دوره نگرانی» در نظر بگیرید. یک زمان و یک مکان (به طور مثال در اتاق نشیمن از ساعت ۸ تا ۱۰/۸ صبح و ۵ تا ۱۰/۵ بعدازظهر) را انتخاب کنید. این زمان بهتر است که با زمان خواب فاصله داشته باشد.

ب) در دوره نگرانی، فقط روی افکار یا تمایلات منفی تمرکز کنید. اصلا سعی نکنید که آن ها را اصلاح کنید. در پایان دوره نگرانی چند نفس آرام بخش و عمیق بکشید، اجازه دهید افکار و تمایلات وسواسی رد بشود و به فعالیت های معمولی خود بازگردید. اما بقیه روز، افکار و رفتار وسواسی را کنار بگذارید.

ج) در طول روز هرگاه یک فکر یا تمایل وسواسی به ذهن تان می آید، آن را یادداشت کنید و فکر کردن به آن را به دوره نگرانی خود موکول کنید . به هیچ وجه به آن افکار پاسخ ندهید و به کارهای روزانه خود ادامه دهید.

د) در طول دوره نگرانی، فهرست نگرانی های خود را نگاه کنید و به افکار و تمایلاتی که در طول روز یادداشت کرده اید، دقت کنید. اگر افکار هنوز هم شما را آزار می دهد به خودتان اجازه دهید که درباره آن ها به طور وسواسی فکر کنید اما فقط در زمانی که برای دوره خود در نظر گرفته اید، به این افکار توجه کنید.

روزنامه خراسان

چگونه از فرسودگی شغلی مصون بمانیم؟

مهر ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

“دیگر علاقه ای به انجام این کار ندارم” ؛ گذشتن جملاتی شبیه این از ذهن، نشان دهنده ابتلای فرد به ˈفرسودگی شغلیˈ است.

به گزارش ایرنا، اصطلاح ‘فرسودگی شغلی’ به خستگی ناشی از فشارهای موجود در محل کار و همچنین علایم و حالات تحلیل رفتگی قوا، سرخوردگی و گوشه گیری در کارکنان گفته می شود.

ﻓﺮﺳﻮدﮔﻲ ﺷﻐﻠﻲ ﻳﻜﻲ از ﻋﻮاﻣﻞ اﺳﺎﺳﻲ در ﻛﺎﻫﺶ ﻛﺎرآﻳﻲ، از دﺳﺖ رﻓﺘﻦ ﻧﻴﺮوی اﻧﺴﺎﻧﻲ و اﻳﺠﺎد ﻋـﻮارض ﺟﺴﻤﻲ و رواﻧﻲ به شمار می رود.

فرسودگی شغلی، فرآیندی آهسته است که به تدریج پیشرفت می کند و اگر به علائم هشداردهنده آن توجه نشود، می تواند کارکنان را تحت سیطره خود قرار دهد.

**نشانه های جسمی فرسودگی شغلی:

علائم و نشانه های فرسودگی در ابتدا جزئی هستند اما با گذشت زمان، بدتر می شوند.

احساس خستگی و فرسودگی و در اغلب اوقات سردرد زیاد، کمردرد، درد مفاصل، داشتن حس امنیت کم و احساس بیماری زیاد و تغییر در عادات خواب و اشتها از جمله علائم و نشانه های جسمی فرسودگی شغلی به شمار می روند.

**علائم و نشانه های روانی فرسودگی شغلی:

احساس شکست و شک نسبت به خود، از دست دادن انگیزه، احساس بی کسی دائم، افتادگی و سرماخوردگی نیز از علائم و نشانه های روانی فرسودگی شغلی هستند.

فرسودگی شغلی به طور فزاینده ای بدگمانی و دید منفی نسبت به اطرافیان، کسالت روانی و احساس تنهایی در دنیا، کاهش رضایت و شکست را افزایش می دهد.

**علائم و نشانه های رفتاری فرسودگی شغلی:

فرسودگی شغلی علاوه بر علائم جسمانی و روانی دارای مجموعه ای از نشانه های رفتاری مانند فرار از مسوولیت و استفاده از دارو برای کنارآمدن با موضوع نیز هست.

کناره گیری از جمع، انتقال فرسودگی خود به دیگران، به تعویق انداختن و زمان دار بودن انجام کارها، فرار از کار با دیرکردن و زود رفتن از دیگر علائم رفتاری فرسودگی شغلی است.

**ارتباط مستقیم فرسودگی شغلی با فشارهای روانی در محیط کار

روانشناس صنعت سازمانی می گوید: یکی از مفاهیمی که در سال های اخیر توجه روانشناسان کار، روانشناسان بهره وری و روانشناسان صنعتی و سازمانی را به خود معطوف داشته، نشانه ها، علل و آثار فرسودگی شغلی است.

زینب احمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می افزاید: محیط بشر شامل عوامل فیزیکی، اجتماعی و روانی است که هر کدام در وضعیت سلامتی بشر نقش مهمی دارند.

به گفته وی، یکی از عوامل استرس زا در انسان، محیط کار او بوده که می تواند دیگر حیطه های زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد.

وی اضافه می کند: قسمت عمده ای از زندگی روزانه هر شخص صرف اشتغال به کار می شود و فرسودگی شغلی با فشار های روانی حین کار ارتباط مستقیم دارد.

این روانشناس صنعت سازمانی خاطرنشان می کند: فشارهای روانی وقتی رخ می دهد که عدم تعادل بین مطالبات و خواسته های محیطی با توانایی فرد برای پاسخ دادن به آنها وجود داشته باشد.

احمدی یادآور می شود: فرسودگی شغلی یک تجربه فردی مربوط به زمینه های کاری است و عوامل موقعیتی و ویژگیهای فردی، ارتباط تنگاتنگی با پدیده فرسودگی شغلی دارند.

وی تصریح می کند: تعارض نقش، ابهام نقش و ازدیاد نقش، کارکنان را دچار فرسودگی شغلی می کند.

وی در تعریف ‘تعارض نقش’ می گوید: در جامعه صنعتی نوین از بیشتر افراد انتظار می رود که به الزام های بیش از یک نقش تن در دهند و احتمال زیاد می رود که این نقش ها با یکدیگر در تناقض باشند.

**چطور از فرسودگی شغلی مصون بمانیم؟

روانشناس صنعت سازمانی می گوید: در صورتی که فردی از فرسودگی شغلی رنج می برد یا می خواهد از ابتلا به آن مصون بماند باید از برنامه های متنوع برای بهبود وضعیت بدنی خود استفاده کند.

احمدی به اینگونه افراد توصیه می کند از روش های خاص ایجاد آرامش مانند دوره های استراحت کوتاه مدت استفاده کنند و همچنین از برنامه های غذایی مناسب، خواب کافی و رفتن به دامن طبیعت بهره گیرند.

**داشتن نگرش منفی از پیامدهای فرسودگی شغلی

روانشناس صنعت سازمانی یادآور می شود: فرسودگی شغلی حالتی از کاهش قدرت سازگاری فرد با عوامل استرس زا بوده و نشانگانی است که از خستگی عاطفی ، بدنی و روانی تشکیل شده است.

احمدی می گوید: فرسودگی شغلی منجر به بروز نگرش منفی از خود، نگرش منفی به شغل و میل به عدم ارتباط مناسب با همکاران هنگام انجام وظیفه می شود از این رو فرسودگی شغلی ممکن است فرد را به انواع بیماری های مختلف جسمانی و روانی سوق دهد.

**نقش مدیران مشاغل در پیشگیری از فرسودگی شغلی

این روانشناس صنعت سازمانی به مدیران و صاحبان مشاغل برای آنکه فرسودگی گریبان کارکنان و کارمندانشان را نگیرد، توصیه کرد: افرادی را به کار گیرند که نه تنها علاقه مند به کار در آن محیط باشند بلکه به لحاظ ساختار شخصیتی نیز متناسب با شغل مورد نظر باشندک

احمدی افزود: همچنین مدیران باید لزوم آموزش حین خدمت را فراموش نکنند و مناسبت ها و لحظات شاد و شیرین کارکنان خود را به یاد داشته باشند و از آنان تشکر و قدردانی کنند.

وی تاکید کرد: پاداش و تشویق کارکنان در هر سنی موجب افزایش نرخ پاسخ دهی کاری می شود.

احمدی یادآور می شود: تشویق و پاداش حین کار ، رضایت از خود و اعتماد به نفس کارکنان را افزایش می دهد که نهایتا در محیط شغلی رضایت شغلی را به همراه دارد.

وی با بیان اینکه تناسب شخصیت و شغل از فرسودگی شغلی جلوگیری می کند، می گوید: حضور روانشناس صنعتی و سازمانی در محیط های شغلی در کاهش پدیده فرسودگی شغلی، موثر خواهد بود.

وقتی زنها دل و دماغ ندارند

مهر ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک وقت‌هایی هم هست که از در و دیوار برای آدم می‌بارد. زن که باشی محتمل‌تر است این وقت‌ها وحشتناک‌تر هم باشند. توی یک روزهایی ناگهان آینه‌ها آدم را چاق‌تر نشان می‌دهند، بچه آدم بی‌ادب می‌شود و آب دماغش را هیچ جوره نمی‌شود جمع کرد.

شوهر از جلوی تلویزیون تکان نمی‌خورد و به‌نظر می‌رسد نتایج لیگ دسته سوم برایش مهم‌تر از حرف‌هایی است که می‌زنید.
گوشه ناخن‌ها شکسته و چروک‌های دور چشم یک جور بدی عمیق شده‌اند. اینها هر کدام به تنهایی می‌توانند با یک زن و البته کمتر یک مرد کاری کنند که به کل دل و دماغ آدم از دست برود و حال و هوای آدم در پایین‌ترین جای ممکن قرار بگیرد.
دیلی میل گزارش داد؛ یک پژوهش که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد که زن‌ها ۱۰ روز در سال را در حال و هوا و شرایط خلقی بدی قرار دارند و در کل حال و روز خوشی ندارند. به عبارت دیگر دل و دماغ انجام هیچ کاری را ندارند.
دلایل رفتن به حال و هوای مزخرف رنگارنگ و گسترده است، می‌تواند از هوای بد و شرجی تا مشکلات کاری و حرفه‌ای را در بر داشته باشد. نیمی از زنانی که در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفته‌اند گفته‌اند که آنها بیش از این روزهایی تجربه کرده‌اند که در آن دل و دماغ نداشته‌اند و ۲۵ درصد آنها گفته‌اند که با بالا رفتن سن این حالت آنها بدتر شده است.
مردان: ۵ ساعت کم است
مردان اما با رقم ۵ ساعت در هفته برای بداخلاقی و بی‌حوصلگی همسرانشان موافق نیستند. آنها تصور می‌کنند این ساعت‌ها خیلی بیشتر از ۵ ساعت است و در حدود دو برابر این یعنی ۸ ساعت در هفته را در برمی‌گیرد.
اما در جایی که به‌نظر می‌رسد زنان از اساس خلق و خوی ناپایدارتری نسبت به مردان دارند، خود آنها هم می‌پذیرند که بیشتر از مردان دچار حالت بدخلقی می‌شوند. در واقع نزدیک به ۳۰ درصد زنان می‌گویند که آنها نسبت به مردان اطرافشان زمان‌های بیشتری دل و دماغ ندارند. یک آمار تکان‌دهنده دیگر هم هست. یک هفتم زنانی که در مطالعه با آنها گفت‌و‌گو شده اذعان کرده‌اند که زمان‌های بی‌حوصلگی و «مود بد» آنها به مراتب بیش از زمان‌هایی است که خوشحال هستند.
مردانی که فرار می‌کنند
از ۱۰۰۰ مردی که در این مطالعه مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند، ۶۸ درصد گفته‌اند در هنگامی که همسر یا نامزد آنها دل و دماغ ندارد ترجیح می‌دهند در نزدیکی او آفتابی نشوند. در این میان اما مردهای شجاعی هم وجود دارد. ۱۵ درصد از مردان که در واقع در گروه این مردان قرار می‌گیرند، گفته‌اند که ترجیح می‌دهند به جای فرار کردن کاری کنند که زن مقابلشان از این حال بد رها شود.
«سالی براون»، روان شناس است. او در مورد مود افراد می‌گوید: «حال و روز و دل و دماغ داشتن یا نداشتن ما یک‌جور فشارسنج است. در واقع این مورد هم در زنان و هم در مردان دیده می‌شود؛ اما موضوع مهم آن است که زوج‌ها چگونه با چنین پدیده‌ای برخورد می‌کنند.»
زن‌ها تنها می‌مانند و مردها به زن‌ها تکیه می‌دهند
زن‌ها ترجیح می‌دهند در لحظاتی که دل و دماغ ندارند، تنها باشند و مردها ترجیح می‌دهند با تکیه به همسرشان از این حال و هوا رها شوند. در واقع باید گفت که ۲۳ درصد افرادی که در نظرسنجی مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند گفته‌اند که این حال و هوا بر روابط عاطفی‌شان تاثیرگذار بوده است. در جایی که زن‌ها از چیزهای بسیاری ممکن است تاثیر بگیرند و حال و هوایشان بد شود، به‌نظر می‌رسد هورمون‌ها نقش عمده‌ای در خراب شدن خلق آنها دارد.
خوشبختانه این حال و هوای مزخرف چیزی است که با کمترین هزینه می‌توان به آن چیره شد. روش‌های گوناگونی برای غلبه بر آن وجود دارد که یکی از بهترین آنها معاشرت با آدم‌های خوشحال است. افراد زیادی گفته‌اند که حتی یک دوش آبگرم هم می‌تواند دل و دماغ از دست رفته را به آنها برگرداند.
دلیل حال بد زنان: مردان
در این مطالعه با ۱۰۰۰ زن و ۱۰۰۰ مرد مصاحبه شده است. یکی از نتایج عجیب این بررسی آن است که ۲۵ درصد زنان گفته‌اند که همسرانشان دلیل اصلی به هم خوردن حال و هوا و از دست دادن دل و دماغ آنها هستند. برای رهایی از حال و هوا و خلق بد، افراد روش‌های متفاوتی دارند.
ورزش، خوردن شکلات یا نوشیدنی از جمله این روش‌ها هستند که بیشتر در میان زن‌ها دیده می‌شود. ۲۲ درصد زن‌ها گفته‌اند که ورزش و فعالیت‌های بدنی می‌تواند به آنها کمک کند حال و هوایشان مساعد شود.
۱۰ درصد زن‌ها گفته‌اند که برای غلبه بر خلق بدشان به خوردن شکلات پناه می‌برند؛ اما خرید کردن کاری است که بدون تردید در مورد زن‌ها می‌تواند اطمینان داشت که دل و دماغ از دست رفته را به بهترین شکل ممکن بازمی‌گرداند. ۲۰ درصد زن‌هایی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند، گفته‌اند که خرید کردن می‌تواند به آنها کمک کند خلقشان خوش شود و نیم درصد از آنها هم گفته‌اند که استراحت کردن حالشان را خوب می‌کند.

غذایی که انسان را وحشی می کند

مهر ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانپزشک با بیان اینکه خشم در همه انسان‌ها وجود دارد از افراد خواست تا با مصرف سبزی و لبنیات آرامش دهنده و پرهیز از مواد رنگی و مصنوعی برای بالا بردن آستانه تحمل تلاش کنند.

به گزارش گروه اجتماعی مشرق، علی باغبانیان روانپزشک، با اشاره به اینکه خشم در همه انسانها وجود دارد اظهار داشت: هر فردی به شکل منطقی وقتی دچار محرومیت، بی‌عدالتی و تبعیض شده و تمامیت شخصیت او دچار تهدید می‌شود خشم یا عصبانیت خود را نشان می‌دهد بنابراین خشم واکنش طبیعی در مقابل شرایط غیرطبیعی است.

* نگذارید خشم جزو شخصیت شما بشود

وی افزود: از منظر بهداشت روان آنچه اهمیت دارد کنترل خشم است انسان باید بتواند خشم خود را مهار کند و نگذارد تا بخشی از صفات او شود.

باغبانیان ادامه داد: عدم کنترل خشم موجب بیماری‌های قلبی، گوارشی و تنفسی می‌شود خشم‌های متوالی از بُعد بهداشت روان قبل از آنکه برای دیگران مضر باشد بیشترین زیان را به خود فرد می‌رساند.

* ابتلا به اختلالات روانی با خشم‌های طولانی

این روانپزشک تأکید کرد: خشم‌های مزمن موجب وسواس، افسردگی، حملات هراس و اختلالات جسمی می‌شود که منشأ آنها روانی است.

باغبانیان گفت: یک سوم قتل‌هایی که اتفاق می‌افتد توسط افرادی است که در سابقه خود ارتکاب به جرم و جنایت را نداشته‌اند و فقط به دلیل آنکه به طور ناگهانی دچار خشم شده‌اند و دست به چنین رفتاری زده‌اند عصبانیت معمولاً عملکرد فرد را مختل می‌کند.

این عصبانیت به شکل معمول موجب نمی‌شود فرد به خودش آسیب بزند اما در درازمدت او را دچار ابتلا به اختلالات جسمی و روانی می‌کند.

وی افزود: در خشم فرد به خود یا دیگران آسیب می‌زند همچنین خشم می‌تواند عملکرد فرد را تحت تأثیر قرار دهد. عوارض خشم در مجموع برای خود فرد بیشتر از دیگران است مثالی وجود دارد که می‌گوید اگر می‌خواهید فردی را عصبانی کنید باید خودت ۱۰ برابر عصبانی‌تر شوی.

* علایم زیستی خشم

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: علایم خشم علاوه بر عصبانیت با خشکی دهان، سرگیجه، تکرر ادرار و افزایش ضربان قلب است. انتظار می‌رود فرد عادی بعد از یک دقیقه عصبانیت بتواند خود را کنترل کند.

این روانپزشک با بیان شباهتی که خشم به جنون دارد گفت: خشم شبیه جنون کوچک است و تنها تفاوتی که با آن دارد زمان آن است، زمان خشم از جنون کمتر است.

* روش‌های کنترل خشم را بدانید

باغبانیان تأکید کرد: هر کسی باید عوامل برانگیزنده عصبانیت و خشم خود را بداند و حتی‌الامکان از آنها دوری کنند چنانچه صدای تلویزیون یا قرار گرفتن در محیط‌های پرسر و صدا موجب خشم فرد می‌شود باید از آنها اجتناب کند.

وی ادامه داد: با استفاده از تعالیم مذهبی ما مسلمان‌ها معتقدیم موقع خشم و عصبانیت نباید تصمیم گرفته کسی را تنبیه کرده و به دیگران توهین کنید بلکه باید خود را کنترل کرده و اجازه ندهیم این عصبانیت مانع از غیرمنطقی شدن ما شود ترک محیط، نوشیدن آب خنک، صلوات فرستادن، تفکر به اینکه زندگی ارزش مجادله و درگیری را ندارد می‌تواند در این راستا مؤثر باشد.

* وارد چرخه معیوب خشم و اضطراب نشوید

این متخصص حوزه بهداشت روان با بیان اینکه افراد بعد از خشم به شدت پشیمان می‌شود گفت: خاصیت خشم و عصبانیت این است که پس از آ‌ن افراد به شدت پشیمان می‌شوند که چرا با اطرافیان خود رفتار بدی داشته‌اند.

این پشیمانی موجب احساس گناه در فرد شده و اضطراب را همراه دارد. اضطراب ناشی از احساس گناه دوباره به خشم در فرد منجر می‌شود که چرخه معیوبی از خشم و اضطراب را ایجاد می‌کند.

وی تأکید کرد: ورزش، دویدن، دوچرخه‌سواری و تحرک به گونه‌ای که فرد را از نظر فیزیکی خسته کند در کنترل خشم مؤثر است. همچنین توصیه می‌شود افراد موقع عصبانیت چهره خود را در آیینه ببیند یا از اطرافیان بخواهند از آنها عکس انداخته و پس از عصبانیت آن را نگاه کند دیدن تصویر انسان موقعی که عصبانی است می‌تواند در تغییر شناختی او نسبت به عصبانیت مؤثر باشد.

* چه غذاهایی فرد را خشمگین می‌کند

این روانپزشک استفاده از روش‌هایی آرامش را برای فرد ایجاد می‌کند را در کنترل خشم مؤثر دانست و از افراد خواست تا با مصرف سبزیجات و مواد لبنی آرامش را به خود هدیه دهند.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از مواد رنگی و مصنوعی که در برخی مواد غذایی وجود دارد آستانه تحمل را پایین می‌آورد از طرفی گاهی عصبانیت می‌تواند نشانه بیماری جسمانی فرد باشد مثلاً کسی که دندانش درد می‌کند آستانه تحمل کمتری نسبت به فرد عادی دارد.

پسران چهار برابر دختران به اختلال خواندن مبتلا می‌شوند

مهر ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس کودک گفت: پسران ۴ برابر دختران به اختلال یادگیری خواندن مبتلا می‌شوند، این دسته معمولاً در کلاس مشکلات رفتاری دارند، تمایلی به خواندن ندارند، دامنه توجهشان کوتاه است، در تمرکز مشکل دارند و اغلب مشکلات هیجانی دارند.

بدرالسادات همایونیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه در تاریخ بشر پدیده بیان نوشتاری تازه و مدت زمان طولانی بعد از زبان شفاهی به وجود آمده است، اظهارداشت: در کودکان ابتدا زبان گفتاری و سپس زبان نوشتاری دچار اختلال می‌شود. تفاوت این دو در این است که در زبان نوشتاری مخاطب روبروی فرد نیست اما در زبان گفتاری می‌توان از زبان بدن نیز بهره گرفت که این جزء مزیت‌های زبان گفتاری است.

وی ادامه داد: وقتی در زبان گفتاری از کودکان سنین مختلف می‌خواهیم شرح یک سفر را بازگو کنند مشاهده می‌شود که آنها به کاربرد لغات کاری نداشته و به واسطه توانایی فکری خود و استفاده از زبان کودکی آن را تعریف می‌کنند.

این متخصص حوزه بهداشت روان با بیان اهمیت سال اول ابتدایی، تصریح کرد: ما نمی‌توانیم اهمیت سال اول تحصیلی را نادیده بگیریم زیرا دستیابی به زبانی که بر اساس آن کودکان می‌توانند جملات را بنویسند بسیار مهم است در واقع آنها با این روش می‌توانند فکر خود را بنویسند.

همایونیان ادامه داد: بعضی از کودکان در سنین ۵-۶ و حتی ۷ سالگی هنوز کاملاً قانع نشده‌اند که آنچه در کتاب چاپ شده است توسط فردی نوشته شده و باور ندارد خود نیز می‌تواند افکارش را بنویسد، این موجب می‌شود تا کودکانی که هنوز نمی‌دانند زبان گفتاریشان می‌تواند به زبان نوشتاری تبدیل شود، در نوشتن با تأخیر مواجه می‌شوند.

این متخصص حوزه بهداشت روان با بیان ویژگی‌های کودکانی که اختلالات یادگیری گفتاری و نوشتاری دارند، گفت: پسران ۴ برابر دختران به اختلال یادگیری خواندن مبتلا می‌شوند، این دسته معمولاً در کلاس مشکلات رفتاری دارند، تمایلی به خواندن ندارند، دامنه توجهشان کوتاه است، در تمرکز مشکل داشته، اغلب مشکلات هیجانی دارند، احساس ناامیدی، بی‌لیاقتی و کم جرأتی می‌کنند و گاهی با خواندن کلمه به کلمه، صدای کشیده و لحن یکنواخت روخوانی می‌کنند.

وی ادامه داد: همچنین این گروه به نقطه‌گذاری و معنی لغات توجهی ندارند، معمولاً آهسته و با لبهایشان می‌خوانند و در ذهن خود لغات را می‌خوانند، آنها معمولاً کلمات را جابجا و تکرار می‌کنند و حافظه دیداری و شنیداریشان ضعیف است، از طرفی عدم سازگاری شخصی در مدرسه، عدم رشد اجتماعی کافی دیگر ویژگی مبتلایان است.

وی درباره سبب شناسی ابتلا به اختلالات یادگیری گفت: حافظه و درک بینایی، پردازش کلامی مختل علت اختلالات یادگیری است.

این روانشناس کودک تأکید کرد: هر کودکی بی همتا و بی‌مانند است و مشکلات او نیز بی همتاست بنابراین روش درمانی دو کودک مبتلا به اختلالات یادگیری نیز با یکدیگر متفاوت است هرچند که وجود مشترکی نیز وجود دارد.

همایونیان تصریح کرد: گام اول در درمان، انگیزه درمانگار است که باید از احساس شادی مبتلایان خوشحال شوند. کودک ابتدا باید توسط روانشناس عصب‌شناس مغز (نوروسایکولوژیست) ارزیابی شود و جهت درمان به روانشناسان کودکان استثنایی ارجاع داده شوند.

وی درباره درمان کودکانی که در تلفظ برخی حروف مشکل دارند، اظهارداشت: به این کودکان تعدادی تصاویر داده می‌شود که حرف مورد نظر در آنها وجود دارد سپس آنها باید به تلفظ این لغات پرداخته و در این حالت نیز مادران شاهد درمان هستند تا بتوانند شبیه آن را در خانه اجرا کنند.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: معمولاً برای مبتلایان به اختلالات گفتاری شمعی را روشن می‌کنیم و می‌گوییم آن را فوت کن، دیده شده است که مبتلایان عمل دم و بازدم را به خوبی انجام نمی‌دهند.

وی گفت: همچنین توصیه می‌شود که روی شیشه «ها» کنند و بعد با انگشت خود آن را پاک کنند همچنین هوا را درون دهان خود نگه داشته و بعد لپ آنها را فشار می‌دهیم تا هوا از آن خارج شود، گاهی نیز از ساز دهانی استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: وسایل درمان با ابزاری مانند کارت‌های حروف الفبا، شمع، کبریت، فلوت، نی ، لیوان آب، شیشه، آینه، خمیر و گل سفال است. بنابراین والدین نگران پیچیدگی درمان نباشند.

سه درس از مشاوران متخصص برای ساختن یک رابطه قوی با همسر

مهر ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

آیا تا به حال با یک مشاور خانواده صحبت کرده اید؟ اگر رابطه شما به هم خورده است یا حتی بعد از جدایی تصمیم گرفتید به همسرتان بازگردید فکر بدی نیست که چند جلسه با مشاور صحبت کنید.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، همیشه به نظر می رسد مشاوران حرف هایی می زنند که عقل سلیم هم از آنها خبر دارد اما آنها به شیوه ای مطالب را ادا می کنند که برای ما قابل درک شود.

زمانی که من پس از شکست در زندگی زناشویی به دنیال راه هایی برای نجات ازدواجم بودم با مشاور صحبت کردم و او کمک کرد بفهمم چطور برخی از کارهایی که باید اغلب انجام می دادم را فراموش کرده بودم.

زمانی که برای مدت طولانی درگیر رابطه باشیم صرف‌نظر کردن از یکدیگر برای هر یک از طرفین رابطه به مراتب ساده می شود.بنابراین اگر یک رابطه شکست‌خورده یا بد داشته‌اید و یا اگر همسر سابقتان به شما بازگشته است باید ۳ درسی که من در ملاقات با مشاور دریافتم را بدانید. امیدوارم مفید واقع شود…

۱٫ زمانی که شریک شما کاری انجام می دهد که شما را شاد می کند، بخاطر داشته باشید که همیشه کارهای خوب برایش انجام دهید. سعی کنید شریکتان برایتان عادی نشود. همیشه کارهای خوبش را به یاد بیاورید و سعی کنید با کارهای خوب خودتان، جبران کنید.

۲٫ همیشه تلاش کنید و کارهایی انجام دهید که مورد ستایش شریک زندگیتان قرار گیرد. این به معنای فراموش کردن خودتان نیست بلکه باید تلاش کنید کارهایی انجام دهید که شریکتان را شاد کند این باعث می شود احساس عشق در وجودش جاری شود.

۳٫ احترام بگذارید. این درس دیگری است که مشاوران به شما می آموزند و برای داشتن یک رابطه قوی ضروری است.
البته که شما به شریکتان احترام می گذارید اما آیا همیشه در رفتارتان آن را منعکس می کنید؟ برخی اوقات روز بدی را سپری کرده اید، دیر همسرتان را می بینید و او را به انتظار می گذارید و یا ممکن است بدون اینکه قصد داشته باشید او را نادیده بگیرید. آیا در تمام این مواقع عذرخواهی کردن را مد نظر دارید؟

این درس ها را از مشاوران بیاموزید و آن را در رابطه خود به کار ببرید. بدین ترتیب می توانید یک رابطه را دوباره بسازید و یا رابطه فعلیتان را قوی و ابدی کنید.

منبع: بیتوته

پیامدهای روانی ناباروری

مهر ۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

زنانی که پس از درمان‌های ناموفقِ بارداری با مشکل بچه‌دار نشدن خود سخت‌تر کنار می‌آیند در بلندمدت گرفتار مشکلات روانی و عاطفی بیشتری می‌شوند.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس یک مطالعه منتشر شده در فصلنامه تخصصی باروری که یکی از ژورنال‌های پیشتاز پزشکی در زمینه بارداری است، این مطالعه برای نخستین بار عوامل تاثیرگذار بر سلامت روان را روی گروه بزرگی از زنان (بیش از ۷۰۰۰ نفر) طی ۱۰ سال از درمان‌های ناموفق باروری مورد بررسی قرار داده است. در واقع این عوامل تاثیرگذار بر سلامت روان می‌توانند شامل داشتن فرزند، امیدواری به فرزندآوری و همچنین بیماری و درمان‌های پزشکی آنها باشد.

به اعتقاد یکی از متخصصان در این مطالعه، زنانی که درمان‌های ناباروری دارند و هنوز موفق به فرزندآوری نشده‌اند، نسبت به کسانی که این شرایط را پذیرفته‌اند، مشکلات روانی شدیدی دارند. با این حال مطالعات گذشته نشان می‌دهد که این مساله شدیدا به داشتن فرزند بستگی دارد. متخصصان معتقدند که یافته‌های آنان تنها از رابطه‌ میان آرزوهای محقق نشده برای داشتن فرزند و بیماری‌های شدید روانی حکایت دارد و این به معنای تاثیر بچه‌دار نشدن بر ایجاد مشکلات روانی نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس ۲۰، برای این مطالعه پاسخ‌های ۷۱۴۸ زنی که شروع به درمان ناباروری در یکی از بیمارستان‌های هلند کرده بودند بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ میلادی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. در این پرسشنامه‌ها از اطلاعاتی در مورد سن، وضعیت تاهل، تحصیلات، وضعیت یائسگی، ناباروری خود، یا همسر و یا وضعیت نامعلوم هر دو و درمان‌های صورت گرفته برای زنان سوال شده بود. همچنین در خصوص داشتن فرزند (فرزند واقعی یا فرزند خوانده) و امیدواری این زنان نسبت به آینده برای داشتن فرزند نیز پرسیده شده بود.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد، زنانی که عامل ناباروری آنان همسرانشان هستند یا ناباروریشان دلیل نامعلومی دارد، وضعیت روانی بهتری دارند. همچنین زنانی که شروع درمان آن‌ها در سنین بالاتری صورت گرفته نسبت به زنانی که در سنین پایین تری شروع به این کار می‌کنند در وضعیت روانی بهتری قرار دارند. علاوه بر این زنان با تحصیلات بالاتر نیز در این زمینه از سلامت روان بهتری نسبت به زنان با تحصیلات پایین تر برخوردارند.

به گفته متخصصان این مطالعه اهمیت مراقبت‌های روانی در زنان نابارور به ویژه سازگاری آنها با این مساله در بلندمدت صرف نظر از نتیجه درمان را پررنگ می‌کند. پزشکان این بیماران باید در طول دوره درمان احتمال شکست روش‌های درمانی را به بیمار گوشزد کنند و انجام مشاوره‌های مختلف پس از درمان نیز در صورت موفقیت آمیز بودن یا نبودن درمان، باید صورت بگیرد.

تئوری‌های روانشناسی می‌گویند که هر چقدر یک هدف برای فردی باارزش باشد تحمل نرسیدن به آن برایش سخت‌تر خواهد بود. نداشتن اهداف معنی‌دار در زندگی نیز عامل دیگری است. پس به نفع این زنان است تا اهداف دیگری را نیز در زندگیشان قرار دهند که یکی از این اهداف می‌تواند کارهای بیرون از منزل باشد. به اعتقاد روانشناسان، امروزه ما در جوامعی زندگی می‌کنیم که تصمیمات و توقعات ما آن را دربرگرفته است. با این حال هم اکنون زمان آن رسیده که با شرایط موجود سازگار شده و از اهدافی که قابلیت دسترسی ندارند صرف‌نظر کنیم.

برای شادی بیشتر پیاده به محل کار بروید

مهر ۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

پیاده رفتن به محل کار نه تنها برای سلامت جسم مفید است بلکه به بهبود سلامت روان نیز کمک می‌کند.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متخصصان سلامت در انگلیس اطلاعات نزدیک به ۱۸ هزار نفر را با توجه به پرسشنامه‌های توزیع شده میان آنان بررسی کردند. در این پرسشنامه‌ها سوالاتی در مورد احساس باارزش بودن، ناراحت بودن و داشتن خواب ناکافی شبانه در طول چند هفته مطرح شد.

در پایان این بررسی متخصصان مشاهده کردند افرادی که برای رسیدن به محل کار پیاده روی یا دوچرخه سواری را انتخاب می‌کنند نسبت به افرادی که از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند از نظر شرایط جسمی و روانی امتیاز بهتری کسب کرده‌اند. همچنین مشخص شد افرادی که خود تا محل کار رانندگی می‌کنند ۱۳ درصد بیشتر از مشکلاتی چون تحت فشار بودن و نداشتن قدرت تمرکز شکایت داشتند. متخصصان

همچنین در این بررسی فاکتورهای دیگری را که بر رفاه و آسایش فرد تاثیر می‌گذارند همچون میزان درآمد خانواده،‌ وضعیت کلی سلامت و اینکه این افراد صاحب فرزند بودند در نظر گرفتند. علاوه بر این مشاهده شد افرادی که استفاده از خودرو را برای رسیدن به محل کار کنار گذاشته و پیاده یا با دوچرخه خود را به سر کارشان می‌رساندند در وضعیت روانی‌شان بهبودی چشمگیری حاصل شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس،‌ همچنین متخصصان در بررسی‌های خود دریافتند افرادی که از وسایل نقلیه عمومی برای رفتن به محل کار استفاده می‌کنند نسبت به افرادی که با خودروی شخصی رفت و آمد دارند از وضعیت روانی بهتری برخوردار هستند.

علاقه به مطالعه را در کودکان‌تان ایجاد کنید

مهر ۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک دکترای روانشناسی کودک و نوجوان با تاکید بر اینکه در مرحله آمادگی، پیش از آنکه کودک بخواهد یا بتواند از متن آموزشی یا درسی چیزی یاد بگیرد، باید اطلاعاتی را کسب کند گفت: پدر و مادر می‌توانند،‌ با انجام کارها و فعالیت هایی، ‌این روند را سرعت بخشند.

دکتر محمدزارع نیستانک در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه والدین باید برای‌ درس خواندن کودکان خود برنامه‌ریزی‌ کنند، گفت: یکی‌ از ضروری‌ترین‌ نیازهای‌ انسان‌ در زندگی‌ داشتن‌ یک‌ برنامه‌ مناسب‌ است‌.

وی خاطرنشان کرد: هر چند در جامعه‌ ما بسیاری‌ از افراد و خانواده‌ها به‌ این‌ اصل‌ اساسی‌ و مهم‌ توجهی‌ نمی‌کنند، اما انسان‌هایی‌ که‌ طالب‌ موفقیت‌ و سعادت‌ هستند برنامه‌ منظمی‌ را برای‌ زندگی‌ خود و فرزندانشان‌ تنظیم‌ می‌کنند. برنامه‌ای‌ شامل تمام‌ نیازهای‌ جسمی‌ و روانی‌ کودکان، تنظیم شود. به این منظور باید انجام‌ تکالیف‌ شرعی‌ و دینی‌، بازی‌، ورزش‌، انجام‌ تکالیف‌ درسی‌، تماشای‌ تلویزیون‌، همکاری‌ در امور خانه‌، شرکت‌ در بحث‌های‌ خانواده‌، مطالعه‌ و کتاب‌خوانی‌ باید در یک برنامه روزانه گنجانده شود.

نیستانک با تاکید بر اینکه خواندن فعالیتی است که در آن نمادها، علامت‌ها و حروف به کلمه‌ها و جملاتی با معنای مشخص تبدیل می‌شوند، گفت: هدف نهایی از کسب توانایی خواندن، رسیدن به مرحله‌ای است که فرد بتواند نوشته‌ای را بخواند، آن را نقد و بررسی کند و درنهایت به نیازی از نیازهای خود پاسخ گوید.

این دکترای روانشناسی کودک و نوجوان افزود: گام نخست در رسیدن به توانایی خواندن این است که یاد گیرنده چه کوچک و چه بزرگسال با چگونگی آرایش حروف و کلمات در متنی که می‌خواند، آشنا شود. به عنوان مثال بداند که زبان انگلیسی را از چپ به راست و زبان‌های فارسی و عربی را از راست به چپ می‌نویسد.

وی گفت: عمل خواندن به طور کلی اینگونه اتفاق می‌افتد که شخص، شکل کلمات و عبارات را روی صفحه می‌بیند، آن‌گاه این شکل‌ها از طریق سلسله اعصاب بینایی به مغز منتقل می‌شود و مغز آنها را درک و وارد ذهن می‌کند. این جاست که شخص می‌تواند بخواند.

نیستانک گفت: در مرحله آمادگی، پیش از آنکه کودک بخواهد یا بتواند از متن آموزشی یا درسی چیزی یاد بگیرد، باید اطلاعاتی را کسب کند که عبارتند از دانستنی‌هایی بسیار کلی درباره زبان، دانستن نام حروف الفبا و این که هر لفظی که بر زبان جاری می‌شود از چند صدای متفاوت تشکیل شده است. اینکه هر یک از حروف الفبا دارای صدایی خاص هستند که در مرحله آمادگی خواندن باید به این موارد توجه داشت.

وی افزود: در همین مرحله است که پدر و مادر می‌توانند‌ با انجام کارها و فعالیت‌هایی ‌این روند را سرعت بخشند. فعالیت‌هایی مانند خواندن مطلبی برای کودک و آشنا کردن او با شکل نوشتاری زبان، از طریق نشان دادن کلمات و حروف به وی، تا در نهایت کودک درک کند عبارات و نوشته‌هایی که می‌بیند، داستانی را بازگو می‌کنند ودانش تازه‌ای را به او یاد می‌دهند.

عوامل تشدیدکننده افسردگی

مهر ۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

روانشناسان می‌گویند: در عین حال که به دنبال عواملی برای کمک به بهبود افسردگی هستیم نباید از عوامل تشدیدکننده این اختلال نیز غافل شویم.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افسردگی می‌تواند دلایل و انواع مختلفی داشته باشد که یکی از انواع این اختلال که البته از شایع‌ترین انواع آن محسوب می‌شود، افسردگی فصلی نام دارد. شاید شما نیز با تغییر فصول، تغییراتی را در خلقیات خود حس کرده باشید. برای مثال اغلب مردم با فرا رسیدن پاییز به دلیل کم شدن مدت زمان تابش نور خورشید در برخی روزها، دچار نوعی افسردگی موسوم به «اختلال عاطفی فصلی» یا به اصطلاح افسردگی فصلی می‌شوند. در چنین شرایطی اطلاع از عوامل تشدیدکننده این اختلال و در نتیجه پیشگیری از این عوامل ضروری است.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت تخصصی سایک‌سنترال، شش عامل تشدیدکننده افسردگی و راه‌های مقابله با آن از دید روانشناسان به شرح ذیر است:

– استرس: به گفته دکتر «دبورا سرانی» روانشناس بالینی دانشگاه «آدلفی» آمریکا، استرس زیاد موجب ترشح هورمون کورتیزول می‌شود که این هورمون نیز به نوبه خود عامل بروز حالت‌های برانگیختگی، هیجان و زودرنجی است که این خود موجب فشار بر جسم و ذهن ما می‌شود. به اعتقاد سرانی برای کاهش استرس می‌توانیم بخشی از فعالیت‌هایمان را به دیگران محول کنیم یا با تقسیم آنها به چند بخش سبک‌تر از وضعیت فشار و اضطراب خارج شویم. وی معتقد است که در کنار این راهکارها از به عهده گرفتن فعالیت‌های زیاد در خانه،‌ مدرسه و محل کار باید پرهیز کرد.

– خواب نامنظم: ارتباط میان خواب و افسردگی بسیار پیچیده است. افراد افسرده معمولا خواب‌ نامنظمی دارند و افرادی که اختلال خواب به خصوص بی‌خوابی دارند، بیشتر مستعد افسردگی هستند. خواب کم یا بسیار زیاد،‌ هر دو می‌تواند افسردگی را تشدید کند. بنابراین خواب کافی و منظم از بدتر شدن علائم افسردگی جلوگیری می‌کند. در واقع داشتن یک دوره خواب ثابت، کیفیت و کمیت خواب را بهبود می‌بخشد.

دکتر همچنین سرانی می‌گوید: روزانه در ساعات مشخصی بخوابید و از خواب بیدار شوید و در صورتی که در طول روز می‌خوابید، نگذارید خواب شبانه‌تان را تحت تاثیر قرار دهد.

– تغذیه نامناسب: ارتباط میان تغذیه و حالت‌های روحی نیز تاحدود قابل توجهی پیچیده است. اما برخی از مطالعات نشان می‌دهد که میان برخی از غذاها و بروز و تشدید افسردگی ارتباط وجود دارد. برای مثال بر اساس این مطالعات میان استفاده از غذاهای چرب و خطر ابتلا به افسردگی رابطه مستقیم وجود دارد. به طور کلی تغذیه ناسالم می‌تواند از عوامل مهم در تشدید این اختلال باشد.

– افراد منفی‌باف و سمی: دکتر سرانی از آدم‌های منفی‌باف به عنوان افراد «سمی» یاد می‌کند و معتقد است تا جائی که امکان دارد باید از تعامل با این افراد دوری کرد یا حداقل با افرادی در ارتباط بود که نقش منفی افراد مضر را خنثی کنند. روی افراد قدرتمند به لحاظ روحی متمرکز شوید، چرا که در شرایط افسردگی باید تفکرات منفی را تبدیل به مثبت کرد. بنابراین داشتن اطرافیانی که تاثیر مثبت روی شما دارند روند درمانی شما را بهبود می‌بخشد.

– رسانه‌ها: اخبار و گزارش‌های ناراحت‌کننده و آزاردهنده، افسردگی را تشدید می‌کنند. بنابراین مطالبی را برای مطالعه انتخاب کنید که با آنها احساس آرامش می‌کنید.

– عکس‌العمل به سالگردها و مناسبت‌ها: برخی افراد زمانی که به تاریخ سالگردها، مناسبت‌ها و قرارهای خاص نزدیک می‌شوند به طور ناخودآگاهی دچار علائم افسردگی می‌شوند. اتفاقاتی از این دست از شکست عشقی تا یک قرار ملاقات استرس‌زا با پزشک را دربرمی‌گیرند. راه حل این مساله استفاده از تقویم و آمادگی قبلی برای چنین روزهایی است.

این جمله‌ها را به بیماران سرطانی بگویید

مهر ۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

اگر نمی‌دانید مکالمه خود با یک بیمار مبتلا به سرطان را چگونه باید آغاز کنید، جمله «شما تنها نیستید» را به زبان آورید.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ ممکن است شما با یک فرد مبتلا به سرطان آشنایی نزدیک نداشته باشید یا او را کلا نشناسید اما اگر زمانی شرایط صحبت کردن با این بیماران ایجاد شد مهمترین نکته این است که شما بتوانید جوی ایجاد کنید که هر دو احساس راحتی داشته باشید.

شما می‌توانید هنگام مواجهه با یک بیمار مبتلا به سرطان علاقه و نگرانی خود را نشان دهید و می‌توانید جملات انگیزه بخش بر زبان آورید یا حتی به بیمار پیشنهاد کمک بدهید. گاهی اوقات ساده‌ترین ابراز نگرانی‌ها بیشترین مفهوم و معنا را در خود دارند و گاهی گوش کردن بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

معمولا به افراد توصیه می‌شود هنگام برخورد با بیماران مبتلا به سرطان از صمیم قلب و با احساسی حقیقی با آنان ارتباط بگیرند و بیان کردن جملات زیر در این مواقع اثربخش است:

– نمی‌دانم چه باید بگویم اما می‌خواهم بدانی که واقعا از این موضوع ناراحت هستم.

– از شنیدن اینکه به این بیماری مبتلا شده‌ای واقعا متاسف هستم.

– الان حالت چطوره؟

– اگر دوست داری در مورد بیماری‌ات صحبت کنی، من آماده هستم.

– لطفا به من بگو چطور می‌توانم کمکت کنم.

– همیشه به فکرت هستم.

در حالی که داشتن رفتاری انگیزه‌بخش با این بیماران مهم است لازم است توجه شود که بیان کردن جملات خوشبین‌کننده اما غیرواقعی صحیح نیست. شوخ طبع بودن یکی از راه‌های مهم برای مقابله با این بیماری است. اجازه دهید بیمار مبتلا به سرطان در این کار پیش قدم باشد. شوخ طبعی می‌تواند شیوه خوبی برای کاهش استرس و دور شدن از ماهیت طبیعی این بیماری باشد.

زمانی که ظاهر بیمار خوب به نظر می‌آید او را مطلع سازید. اما در مواقعی که دچار رنگ پریدگی یا کاهش وزن است از اظهارنظر در مورد ظاهر او خودداری کنید. همچنین باید توجه داشت در صورتی که فردی از دوستان نزدیک یا اعضای خانواده‌تان به این بیماری مبتلاست از بازگو کردن تجربیات آن به فرد مبتلا به سرطان بپرهیزید. افراد با یکدیگر متفاوت هستند و این تجربیات نمی‌تواند برای همه آنان مفید باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت کَنسر، علاوه بر این احترام گذاشتن به مسائل خصوصی افراد حائز اهمیت است. در صورتی که بیمار مبتلا به سرطان به شما اعتماد کرده و بیماری‌اش را با شما در میان می‌گذارد نباید آن را برای افراد دیگر بازگو کنید.

بوهایی که شادتان می‌کنند

مهر ۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که استشمام بوهای مختلف روی نحوه رفتارهای انسان تاثیر مستقیمی دارد.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، براساس تحقیقی که در یکی از دانشگاه‌های فرانسه انجام شد، به این نتیجه رسیدند که برای مثال استشمام بوی نان باعث می‌شود شما مهربان‌تر شوید. در واقع بوی نان انسان را نرم‌تر می‌کند.

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که استشمام بوهای مختلف روی نحوه رفتارهای انسان تاثیر مستقیمی دارد. براساس تحقیقی که در یکی از دانشگاه‌های فرانسه انجام شد، به این نتیجه رسیدند که برای مثال استشمام بوی نان باعث می‌شود شما مهربان‌تر شوید. در واقع بوی نان انسان را نرم‌تر می‌کند.

در یک تحقیق از ۸ زن و مرد خواسته شد تعدادی از آنها در مقابل یک فروشگاه لباس و عده‌ای دیگر در مقابل در یک نانوایی بایستد. بعد از آنها خواسته شد وانمود کنند در حال پیدا کردن چیزی در کیفشان هستند و چیزی را از کیفشان بیرون بیندازند مثل دسته کلید، کیف پول و… نتایج نشان داد ۷۰ درصد کسانی که از کنار مغازه نان‌فروشی رد می‌شدند، در مقابل شرکت‌کنندگان توقف و به آنها کمک می‌کردند، اما از بین کسانی که از کنار مغازه لباس‌فروشی رد می‌شدند، ۵۵ درصد برای کمک به شرکت‌کنندگان در این بررسی داوطلب می‌شدند.

نعناع جادوی شادی
تحقیقات نشان می‌دهد استشمام بوی نعناع به‌خصوص برای ورزشکاران باعث ایجاد انگیزه و علاوه بر این، باعث بهبود خلق و خوی افراد می‌شود.

بوی قهوه از بین برنده استرس
دانشمندان کره جنوبی در یک تحقیق روی موش‌های آزمایشگاهی کشف کردند استشمام بوی قهوه باعث از بین رفتن استرس و اضطراب می‌شود. با بو کردن دانه‌های قهوه استرس را به حداقل برسانید تا شادمانی بیشتری را به سمت خودتان جذب کنید.

مرکبــات رایحه‌های شادی‌بخش
علاوه بر خواص بی‌شماری که مرکبات برای سلامت بدن دارد، استشمام بوی پرتقال و لیمو باعث افزایش انرژی و به دنبال آن شادی و نشاط می‌شود. از این ۲ رایحه شادی‌بخش غافل نشوید.

منبع: برترین ها

بهترین زمان ازدواج مجدد چه زمانی است؟

مهر ۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

به طور کلی هر اندازه که مدت با هم بودن طولانی تر باشد، فاصله ازدواج مجدد را باید افزایش داد.
دکتر هاله بنگر متخصص روان شناس، مشاور و مدرس مهارتهای زندگی، در گفتگو با خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران در خصوص بهترین زمان ازدواج مجدد اظهار داشت: زمان ازدواج مجدد در افراد متفاوت که مدت زمان زندگی مشترک و سن نیز می توان از مهمترین عوامل باشد که باید به آن اشاره کرد.

وی در ادامه گفت: در زندگی مشترک با ترشح هورمونی که به نام هورمون عاطفی معروف است  نوع وابستگی همراه با اعتیاد شکل می گیرد که در واقع هر اندازه به فرد وابستگی بیشتر باشد دوران ترک طولانی تر است.

این متخصص با بیان اینکه هر اندازه که مدت با هم بودن طولانی تر باشد فاصله ازدواج مجدد باید بیشتر باشد گفت: معمولا با نظر مشاوره  به طور کلی ۲ سال می تواند زمان مناسبی باشد.

وی گفت: اکثر افرادی که ازدواج مجدد می کند، تفاوت عجیبی با فرد قبلی خواهند داشت در حالیکه فرد زمانی آمادگی ازدواج مجدد را دارد که هورمون های وابستگی نسبت به فرد قبلی را فراموش کرده باشد.

وی در همین خصوص اظهار داشت: چنانچه  توجه کرده باشید معمولا افرادی که در سنین بالا همسر خود را از دست می دهند دیگر ازدواج نمی کنند چرا که سن خود نیز تاثیر بسزایی را در ازدواج مجدد دارد و به طور کلی شرایط خانوادگی، میزان وابستگی، روحیه فرد، میزان آگاهی و تلاش برای رهایی از مواردی است که در ازدواج مجدد نقش دارد.

بدون ترس ازدواج کنید

مهر ۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

ازدواج از ضروری‌ترین نیازهای هر انسانی است که باید در شرایط و دقت مناسب به آن پرداخته شود ولی ترس ازدواج بسیاری را در انجام آن دچار تردید می‌کند.
مهدی دوایی روانشناس و عضو پژوهشکده علوم شناختی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: برای آغاز هر کاری نیاز به فراهم شدن مقدمات انجام آن است و در مورد ازدواج که بزرگترین تصمیم زندگی هر فردی است باید شرایط و زمان مناسب‌تر برسد ولی این بدان معنی نیست که این امر مهم دستمایه‌ایی برای رسیدن به اتمام اهداف کوچک و بزرگ زندگی باشد و بعد به آن پرداخته شود.

دوایی ادامه داد: مهمترین ترس از ازدواج مسائل اقتصادی است عدم آگاهی از مسائل زندگی مشترک هم موجب بروز ترس از اقدام به ازدواج می‌شود ضمن اینکه بالا رفتن سن ازدواج، دلیل دیگر ترس است.

وی افزود: هر چه سن بالاتر رود افراد محتاط‌‌تر می‌شوند افراد در سن بالا ایده آلهایشان‌ برای انتخاب همسر بیشتر می‌شود و چون موردی که با ایده آلهایشان‌ کاملا همخوانی نداشته باشد ترجیح می دهند ریسک نکرده و ازدواج نکنند.

این متخصص روانشناس گفت: بهترین و مهمترین راهکار‌ مقابله با ترس از ازدواج پایین آمدن سن ازدواج است ازدواج افراد با بهداشت روانی آنها در ارتباط است و هرچه سن ازدواج پایین‌تر بیاید طرفین زودتر به سلامت روان دست می‌یابند.

نکته بعدی بلوغ فکری فرد و دانستن حداقل‌هایی از نظر اقتصادی برای شروع زندگی مشترک است.

دوایی در پایان تاکید کرد: این باور غلط در بین جوانان که اول باید همه امکانات را داشته باشند و یا تحصیلاتشان‌ را تمام کنند بعد اقدام به ازدواج کنند منجر به بروز یک هیجان غلط و در پی آن، ترس غلط ازدواج کردن و شروع زندگی مشترک، می‌شود.

گوشه‌گیری نتیجه هیجانات مخرب است

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس گفت: سلامت روان در گرو رعایت اصولی است که از جمله آنها می‌توان به شناخت هیجان‌ها، تفکرات نادرست، تفسیرهای اشتباه، محیط‌های ناسالم، تجربه‌های فرد، دوران کودکی، ژنتیک و سبک فرزندپروری اشاره کرد.

سیما فردوسی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، درباره اهمیت رعایت اصول بهداشتی در سلامت روان، اظهار داشت: منظور از سلامت روان این نیست که لزوماً فرد دچار بیماری روانی شده و بخواهد آن را درمان کند، منظور این است که فرد از اصول بهداشت روانی پیروی کند.

وی افزود: هیجان‌ها، تفکرات نادرست، تفسیرهای اشتباه، محیط‌های ناسالم، تجربه‌های فرد، دوران کودکی، ژنتیک، سبک فرزندپروری و غیره بر سلامت روان تأثیر می‌گذارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: اضطراب سلامت روان را به خطر می‌اندازد. علم بهداشت روان در جهت پیشگیری از خطرات روانی مطرح می‌شود تا فرد با رعایت اصول آن، بهداشت روان سالمی برای خود فراهم آورد.

واکسیناسیون روانی چیست؟

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: در مورد بیماری‌های جسمی و رعایت اصول بهداشتی، دستورالعمل مشخصی وجود دارد، مثلاً درباره جلوگیری از ابتلا به کزاز باید فرد خود را واکسینه کند، اما درباره سلامت روان دستورات مستقیمی وجود ندارد زیرا عوامل زیادی در ابتلا به آنها دست‌اندرکارند، به نظر می‌رسد نحوه ارتباط والدین با کودکان،‌ تجربیات حاصل از آن و البته نوع تفسیر این تجربیات واکسیناسیون روانی محسوب می‌شود.

این روانشناس رعایت چند اصل را در پیشگیری از ابتلا به اختلالات روانی مؤثر دانست و افزود: باید معتقد باشیم که برای هر چیزی علتی وجود دارد، توجه به علت‌ها می‌تواند روابط مخدوش را درمان کند، مثلاً چنانچه فردی خوشحال نیست باید علت را پیگیری کنیم و کسی را متهم نکنیم بسیاری از افرای که در روابط خود دچار مشکل می‌شوند و بهداشت روان آنها به خطر می‌افتد علت رفتار را نمی‌دانند.

نقش تغذیه و ورزش در سلامت روان

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: جسم و روان بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند بنابراین سلامت جسمی اعم از تغذیه، تحرک و رعایت اصول بهداشتی می‌تواند جسم سالمی را همراه داشته باشد که در سلامت روان نیز مؤثر است چنانچه جسم سالم نباشد روان نیز تحت تأثیر آن قرار می‌گیرد. از سویی دیگر هیجان‌ها و علایمی مانند اضطراب، خشم و غیره بر غدد و آنزیم‌های بدن تأثیر می‌گذارد.

نقش خودشناسی در  پیشگیری از ابتلا به اختلالات روانی

وی گفت: خودشناسی یکی دیگر از ملزومات پیشگیری از ابتلا به اختلالات روانی است بر این اساس باید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنیم زیرا در غیر این صورت فرد اعتماد به نفس پایینی خواهد داشت و دچار گوشه‌گیری و انزوا می‌شود.

وی افزود: چنانچه فرد نقطه ضعفی دارد باید آن را شناسایی کرده و درصدد رفع آن بر آید از سویی دیگر باید نقاط قوت را پررنگ‌تر کنیم چرا که کسانی که مقاومت بالایی دارند. این ویژگی نقاط ضعف را کمرنگ و نقاط قوت را پررنگ می‌کند همچنین شناخت انگیزه یکی دیگر از اصول بهداشت روان است داشتن امید و اهداف آنی و درازمدت انسان را سرحال و بانشاط می‌کند مخصوصاً اگر احساس کند راههایی را که طی می‌کند به اهداف او ختم می‌شود.

فردوسی اظهار داشت: برای داشتن شخصیت سالم باید فرد خود را از هیجانات مخرب دور نگه دارد احساس گوشه‌گیری، ناتوانی، ناکارآمدی نتیجه هیجانات مخرب است.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه فردی اضطراب دارد، شب نمی‌خوابد از زندگی خود لذت نمی‌برد یا خشم خود را نمی‌تواند کنترل کند باید برای درمان به متخصص بهداشت روان مراجعه کند.

هشتاد درصد وسواس بزرگسالان ریشه در کودکی دارد

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: ۸۰ درصد بزرگسالانی که به اختلال وسواس مبتلا هستند، علایمی را در کودکی داشته‌اند که به نوعی وسواس را تداعی می‌کرده است.

میترا حکیم شوشتری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، با بیان اینکه کودکان نیز مانند بزرگسالان می‌توانند به اختلال وسواس فکری – عملی مبتلا شوند، اظهار داشت: برخی افراد فکر می‌کنند کودکان به اختلال وسواس مبتلا نمی‌شوند در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد ۸۰ درصد بزرگسالانی که به این اختلال مبتلا هستند علایمی را در کودکی داشته‌اند که به نوعی وسواس را تداعی می‌کرده است، همچنین یک تا ۲ درصد کودکان مستعد ابتلا به این اختلال هستند.

وی با اشاره به انواع وسواس گفت: وسواس به ۲شکل فکری و عملی وجود دارد در وسواس فکری فکر مزاحم فرد را درگیر می‌کند و او نمی‌تواند از آن خلاص شود. این افکار در فرد اضطراب ایجاد کرده و منجر به شکل‌گیری وسواس عملی می‌شود. در وسواس عملی فرد مبتلا رفتارهای تکراری انجام می‌دهد که به طور موقت او را آرام می‌کند.

شست‌و شو شایع‌ترین شکل وسواس در کودکان

این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان تجلی اختلال وسواس در کودکان را با رفتارهایی که بعضاً با بزرگسالان کمی تفاوت دارد برشمرد و تصریح کرد: شایع‌ترین شکل وسواس در کودکان شست‌وشو است برخی کودکان حساسیت خاصی نسبت به خیس شدن لباس‌های خود دارند و واکنش تندی در قبال خیس شدن لباس‌هایشان نشان می‌دهند.

وی افزود: از طرفی ممکن است فرد نسبت به بوی خاصی حساس بوده و این حساسیت را با تهوع و استفراغ نشان دهند. ایجاد چندش و حالت تهوع نسبت به صدای جویدن غذای اطرافیان به ویژه پدر و مادر و برخورد قاشق به دندان از جمله رفتارهای وسواسی در کودکان مبتلا است.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: برخی مبتلایان جای خاصی از خانه را به خود اختصاص می‌دهند و چنانچه کسی در آن مکان قرار گیرد عصبانیت و واکنش کودک مبتلا را در پی دارد.

پررنگ‌نویسی نشانه وسواس در کودکان است

حکیم شوشتری با بیان دیگر رفتارهای وسواسی در کودکان مبتلا اظهار داشت: برخی از این کودکان وسواس خود را با نوشتن و خواندن درس نشان می‌دهند. دوباره‌نویسی، پررنگ و زاویه‌دار نوشتن، پاک کردن مداوم نوشته‌ها، پاره کردن کاغذ و خواندن مکرر جزو رفتارهای مبتلایان به وسواس است. همچنین برخی از این کودکان چنانچه وسط خواندن زنگ تلفن به صدا در آید ممکن است بگویند می‌خواهند از اول بخوانند زیرا احساس می‌کنند تمامیت شخصیت آنها به خطر افتاده است.

وی افزود: برخی نیز وسواس قرینگی دارند و به مرتب کردن اشیاء، چیدن مکرر و قرار دادن کتابها و وسایل در کیف به شکلی خاص می‌پردازند و اگر این شکل به هم بخورد عصبی می‌شوند.

همچنین برخی مبتلایان ترس از صدمه زدن به خود و دیگران دارند و چنانچه مداد نوک‌تیزی در جامدادی آنها وجود داشته باشد آن را پنهان می‌کنند زیرا می‌ترسند آن را به چشم دوستشان زده و منجر به آسیب زدن به او شوند.

این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان ادامه داد: افکار صدمه زدن به دیگران اگر در حد وسواس باشند هرگز اتفاق نمی‌افتد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: آنچه وسواس کودکان و بزرگسالان را از یکدیگر متمایز می‌سازد درگیری کودکان با خانواده است همچنین کودکان مبتلا به وسواس اطمینان‌طلبی خاص دارند بنابراین چنانچه دستهای خود را بشویند از والدین می‌خواهند تا آنها را بو کند و تأیید کند که دستها تمیز است.

وی افزود: وسواس در کودکان با پرخاشگری همراه است زیرا معمولاً بزرگسالان مانع از رفتار وسواسی در کودکان می‌شود.

وسواس در کودکان موقعیتی است

این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان با بیان موقعیتی بودن برخی رفتارهای وسواسی در کودکان گفت: وسواس در کودکان ممکن است موقعیتی باشند مثلاً موقع خوردن غذا در خانه رفتارهای وسواسی وجود داشته باشد اما در مکانهای دیگر این اتفاق نیفتد علت این موقعیتی بودن هنوز شناخته نشده است همچنین هرگاه رفتارهای وسواسی در عملکرد فرد اختلال ایجاد کند اختلال محسوب می‌شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: برخی کودکان مبتلا به وسواس مقررات و آداب خاصی برای خروج از خانه دارند مثلاً موقع خارج شدن ۴ قدم به جلو می‌روند، چند بار فوت می‌کنند و جمله‌ای را به زبان می‌آورند برای انجام این آداب دلیل خاصی وجود ندارد و آنها این رفتارها را به سبب نیفتادن اتفاق خاصی انجام می‌دهند چنانچه والدین مانع از انجام این رفتارها شوند کودک مبتلا وسواس شده و واکنش نشان می‌دهد.

وی افزود: همچنین استفاده از اعداد زوج یا فرد و چسباندن آنها به یکدیگر جزو رفتارهای وسواسی است مثلاً کودکان مبتلا به وسواس از والدین خود می‌خواهند در لیوان آب ۳ تکه یخ بیندازند معمولاً دلیل آنها این است که عدد زوج یا فرد بدشانسی می‌آورد همچنین آنها صدای دستگاه‌های صوتی و تصویری را روی عدد خاصی تنظیم می‌کنند این رفتارها در واقع نوعی اعتقادات خرافی دست و پاگیر هستند که زمینه آن را خانواده ایجاد نکرده باشند منظور از زمینه همان فرهنگ غالب در خانواده است.

نقش وراثت و یادگیری در ابتلا به وسواس

این متخصص حوزه بهداشت روان درباره سبب‌شناسی اختلال وسواس در کودکان گفت: وراثت عامل مهمی در ابتلا به این اختلال است همچنین امروز مشخص شده است که بخش‌هایی از مغز مانند کورتکس، تالاموس و هسته‌های قاعده‌ای در مبتلایان به وسواس به لحاظ ساختمان و عملکرد تغییراتی نسبت به افراد عادی دارد بنابراین نباید فرد مبتلا به وسواس را ضعیف قلمداد کرده و او را مقصر بدانیم زیرا در ایجاد اختلال نقشی ندارد.

وی ادامه داد: همچنین نقش یادگیری در ابتلا به وسواس اهمیت زیادی دارد. کودکان در یادگیری رفتارها از بزرگسالان و دیگر همسالان الگوبرداری می‌کنند بهتر است والدین کودکان مبتلا به وسواس به جای آنکه رفتارهای وسواسی را به نظم ارتباط داده و در حضور دیگران از فرزندان خود به عنوان افرادی منظم یاد کنند باید خصوصیات دیگری را در کودک به وجود آورده و آن را تقویت کنند.

وی خاطرنشان کرد: در موارد خفیف تا متوسط درمان رفتاری و شناختی به شرط آنکه خانواده نیز پیگیری بوده و کودک انگیزه داشته باشد می‌تواند کمک‌کننده باشد همچنین خانواده نباید انتظار درمان سریع داشته باشند از طرفی چون ممکن است اختلال عودکننده باشد دارودرمانی نیز لازم است.

آشنایی با اختلالات یادگیری کودکان/اجازه دهید بچه‌ها کودکی کنند

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس کودک گفت: در صورتی که کودکان مراحل رشد خود مانند سینه‌خیز رفتن، چنگ زدن و چهار‌‌دست‌و‌ پا رفتن را طی نکنند، دچار اختلالات یادگیری می‌شوند.

بدرالسادات همایونیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، اختلالات یادگیری را ۳ دسته گفتاری، نوشتاری و ریاضی دانست و اظهار داشت: تعدادی از دانش‌آموزان در مقاطع تحصیلی خود در ریاضی دچار مشکل‌ می‌شوند و با وجود تلاشی که می‌کنند پیشرفت مورد انتظار را به دست نمی‌آورند معمولاً معلمان آنها را نصیحت می‌کنند تا بیشتر درس بخوانند و بازیگوشی نکنند.

وی افزود: جملاتی مانند برای پیشرفت در ریاضی معلم خصوصی باید بگیری، پیشرفت در ریاضی ارثی است، پایه‌ات از ابتدا ضعیف بوده است و چرا سر کلاس توجه نمی‌کنی بسیار متداول است غافل از اینکه ضعیف بودن در ریاضی می‌تواند به دلیل اختلال یادگیری در محاسبه باشد.

وی افزود:برخی والدین و اولیای مدرسه دانش‌آموز را سرزنش می‌کنند و از آن بدتر گاهی با ارزیابی مقایسه‌ای عزت نفس او را خدشه‌دار می‌کند همچنین محروم کردن کودک از تفریح و بازی و داشتن برنامه‌ای فشرده رفتارهایی است که متأسفانه اعمال می‌شود در حالی که این رفتارها نتایج بدتری را همراه دارد.

گام اول بررسی ضایعات مغزی است

این روانشناس کودک ادامه داد: اولین گام بررسی ضایعه مغزی در کودک است چنانچه هوش او طبیعی باشد و به لحاظ روانی اختلالی مشاهده نشود باید نوروسایکولوژیست‌ها و روانشناسان کودکان استثنایی به درمان مبتلایان به اختلال یادگیری بپردازند.

وی با بیان اهمیت رفتارهایی چون سینه‌خیز رفتن، چنگ زدن و پرتاب کردن در عدم ابتلا به اختلالات یادگیری گفت: محققان یادگیری مشاهده کرده‌اند چنانچه کودکی فعالیتی را انجام ندهد مثلاً پیش از راه رفتن سینه‌خیز نرود در بزرگسالی به اختلالات یادگیری مبتلا می‌شود متأسفانه گاهی برخی والدین خوشحال می‌شوند که فرزندشان بدون گذر از مرحله چهار دست و پا رفتن شروع به راه رفتن می‌کند در حالی که این مرحله در رشد مغز و عدم ابتلا به اختلالات یادگیری در آینده مؤثر است و چنانچه رفتاری جا بماند در رشد کودک اختلال ایجاد می‌شود.

همایونیان افزود: جالب است بدانید چنانچه کودکی هفت ساله مبتلا به اختلالات یادگیری باشد باید جهت درمان از ابتدا شروع کنیم در گام اول ابتدا بهره هوشی او محاسبه می‌شود بر این اساس تمام آیتم‌های کلامی و بیانی باید توسط خرده‌ آزمون‌ها محاسبه شود تا میزان توانمندی فرد در ابعاد مختلف سنجیده شود البته آزمون‌های هوشی کلیت را نشان می‌دهند و آزمونی در جهان وجود ندارد که به طور دقیق هوش را محاسبه کند.

به تفاوت‌های فردی توجه کنید

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: چنانچه ۲ نفر از هوش‌بهره یکسان داشته باشند و نمرات یکسانی در خرده آزمون‌ها بگیرند ممکن است در دروس مشابه نمرات مختلفی کسب کنند که این به تفاوت‌های فردی مربوط می‌شود.

وی گفت: بهتر است والدین کودک را خسته نکنند و در برنامه‌ریزی خود این نکته را لحاظ کنند که کودکان با یکدیگر متفاوت هستند و گاهی تفاوت در توجه، دقت و تمرکز منجر به کسب نمرات متفاوت می‌شود.

این روانشناس کودک تصریح کرد: توجه یا فعال و انتخابی است یا انفعالی. توجه انفعالی بر اثر محرک‌های بیرونی مانند سر و صدا بر هم می‌خورد بنابراین در این راستا باید شرایط لازم برای بهره‌گیری هر چه بهتر کودک از محیط آموزشی و پرورشی مناسب را فراهم آوریم.

کودکان خود را از بازی محروم نکنید

وی با بیان اهمیت بازی در دوران کودکی جهت رشد کودک و پیشگیری از ابتلا به اختلالات یادگیری گفت: متأسفانه برخی والدین کودکان را از بازی محروم می‌کنند و ترجیح می‌دهند برای آنها کلاس‌های فوق برنامه و آموزش زبان دوم و سوم فراهم کند غافل از اینکه برای درمان کودکانی که در ریاضی مشکل دارند از بازی استفاده می‌شود.

وی افزود: والدین و آموزگاران باید نسبت به یادگیری ریاضی در کودکی که کلاس اول است توجه زیادی کنند و نسبت به فهم او ریاضی را آموزش دهند متأسفانه برخی معلمان حوصله آموزش جمع و تفریق را به تمام دانش‌آموزان ندارند و ممکن است دانش‌آموزی بدون یادگیری اینها وارد مرحله بعدی یادگیری که ‌آموزش ضرب و تقسیم است شود و نتواند آنها را یاد بگیرد.

شناخت استعداد در سال اول ابتدایی اتفاق می‌افتد

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: اگر کودک ریاضی، خواندن و نوشتن را از پایه یاد نگیرد در سالهای آتی با مشکل مواجه می‌شود همچنین شناخت استعداد در سال اول ابتدایی اتفاق می‌افتد متأسفانه گاهی کودکان گروه‌بندی و طبقه‌بندی را بلد نیستند و ردیف کردن را نمی‌دانند همچنین آموزش کوچکتر، بزرگتر، بالا، پایین، حجم، سبکی و سنگینی پیش از دبستان در عدم ابتلا به اختلالات ریاضی و پیشرفت تحصیلی مؤثر است.

وی افزود: همچنین بهتر است طیف رنگها را به کودکان آموزش دهیم از سویی دیگر اولیای مدرسه باید این موضوع را بدانند که ممکن است برخی کودکان به دلیل مشکلات مالی نتوانند به مهد کودک رفته و این مفاهیم را پیش از دبستان یاد بگیرند بهتر است این کودکان شناسایی شده و آموزش‌های اولیه پیش از تدریس درباره آنها اعمال شود.

برخی تبلیغات صدا و سیما گیج‌کننده است

وی اذعان داشت: برخی تبلیغات صدا و سیما درباره وسایل آموزشی فقط گیج‌کننده است مثلاً کودک ۴ ساله هندوانه را می‌بیند و معادل انگلیسی آن را یاد می‌گیرد در حالی که این یادگیری طوطی‌وار است.

وی خاطرنشان کرد: آموزش مفاهیم باید به ترتیب عینی، تصویری، لمسی و نمادی باشد، همچنین مادران نسبت به یادگیری برخی مهارت‌ها و زبانها عجله نداشته باشند و اجازه دهند فرزندان خود کودکی کنند.

ویژگی‌های افکار منفی

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس بالینی با اشاره به دلایل شکل‌گیری افکار منفی، شناسایی این افکار، چالش با آنها و جایگزین کردن افکار مثبت را گام های مدیریت افکار منفی دانست و از افراد خواست تا با تکیه بر دعا و صبر به مبارزه با این افکار بپردازند.

سید عبدالمجید بحرینیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، افکار منفی را، افکاری خودکار و خود به خود دانست که به ذهن فرد خطور می‌کند و او نمی‌تواند کنترلی بر آن داشته باشد.

وی اظهارداشت: ممکن است بر اثر دیر به خانه آمدن یکی از عزیزان ما افکار منفی به ذهن‌مان خطور کند‌،‌ همان طور که اشاره شد، این افکار خودآیند، خودکار، به طور عمده منفی، غیر قابل انعطاف، بدون هدف، خشک، کلیشه‌ای و تکراری هستند.

سوء هاضمه نتیجه افکار منفی

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: افکار منفی بر فیزیولوژیک بدن تأثیر می‌گذارند و موجب اضطراب فرد می‌شوند. بد اشتهایی، سوء هاضمه و مشکلات گوارشی، افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و تنگی نفس نتیجه این افکار بدون دلیل هستند.

این متخصص حوزه بهداشت روان با تأکید بر منطقی بودن به عنوان سدی در مقابل افکار منفی، گفت: هرچه فرد استدلالی‌تر باشد و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد، آرام‌تر خواهد بود، توکل به خدا منجر به شکل‌گیری این ویژگی در افراد می‌شود و در صورتی که فرد با افکار منفی مواجه شود سریع آنها را از بین برده و افکار مثبت را جایگزین می‌کند.

وی ادامه داد: متأسفانه گاهی در تجزیه و تحلیل رفتار کم می‌آوریم و توپ را در زمین دیگران انداخته و با این روش هرگز ریشه رفتارمان را جست‌وجو نمی‌کنیم.

نقش توکل و بردباری در جلوگیری از افکار منفی

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: افرادی که به رحمت الهی شناخت دارند، با توکل، تحمل و بردباری مشکلات را پشت سر می‌گذارند، اما کسانی که به این معرفت نمی‌رسند فکر می‌کنند برخی مصائب نیز از جانب خدا است در حالی که این خود ما هستیم مشکلات را برای خود و دیگران ایجاد می‌کنیم.

این متخصص حوزه بهداشت روان، درگیری، عصبانیت، پرخاشگری، دوری‌گزیدن‌ها و خشم را ناشی از افکار منفی دانست و اظهار داشت: متأسفانه هیجانات منفی نمی‌گذارند فرد ریشه مشکلات رفتاری خود را شناسایی کند و ممکن است پس از گذشت چند سال به طور اتفاقی یا در نتیجه زندگی که داشته است بفهمد که مقصر چیز دیگری بوده است.

گام‌های مدیریت افکار منفی را بشناسیم

این روانشناس بالینی شناخت افکار منفی را گام اول در مدیریت آن عنوان کرد و گفت: بهتر است ساعتی با خود خلوت کنیم و تمام افکار منفی را که زندگیمان را مختل کرده است، شناسایی کنیم. منشا تمام برنامه‌ریزی‌ها فکر است و در صورتی که افکار ما منفی باشند، به استرس روانی منجر شده و در عملکرد شغلی و اجتماعی‌مان اختلال ایجاد می‌کند.

وی افزود: گام بعدی چالش و مبارزه با افکار منفی است، ابتدا باید بپذیریم که این افکار منفی هستند، همچنین لازم است برای آنها دلایلی بیاوریم، این دلایل نباید کلی و مبهم باشد بلکه باید روز، ساعت و نوع رفتاری که منجر به شکل‌گیری این افکار منفی شده است دقیقاً مشخص شود.

آیا رئیس بین شما و همکارانتان تبعیض قائل می‌شود؟

بحرینیان ادامه داد: مثلاً چنانچه فکر می‌کنید والدین شما خواهر یا برادرتان را بیشتر از شما دوست دارند یا رئیس مجموعه‌ای که در آن شاغل هستید بین شما و همکارانتان تبعیض قائل می‌شود، در جدولی افکار منفی را نوشته و در ستون‌های دیگر دلایل موافق و مخالف افکار منفی را نیز ثبت کنید. بعد از مدتی به تغییرات جدول نگاه کنید و در گام آخر نیز به بازشناسی شناختی بپردازید. بر این اساس می‌توانید افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید.

وی خاطرنشان کرد: افکار منفی، خلق و رفتار منفی را در پی دارد. توکل به خدا، صبر، دعا، تکیه بر معنویت و ارزش‌های اعتقادی می‌تواند به افراد در سازگاری بیشتر با محیط کمک کرده و افکار منفی را از بین ببرد.

استرس روز اول مدرسه را چگونه کنترل کنیم؟

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

روانشناس کودک گفت: والدین روز اول مدرسه با کودکان دعوا نکنند. آنها را تهدید و تنبیه نکنند. به آنها چشم‌غُره نروند و اولیای مدرسه هم خود را هم‌قد کودکان کنند.

بدرالسادات همایونیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، با بیان اینکه واکنش همه انسان‌ها به محیط‌های جدید اضطراب است اظهار داشت: اضطراب ریشه تمام مشکلات رفتاری فرد است متأسفانه برای حذف آن راهی وجود ندارد.

وی گفت: محیط در شکل‌گیری اضطراب بسیار مهم است. هر فرد نیز با حضور در مکان‌ها و موقعیت‌های جدید مضطرب می‌شود، یکی از محیط‌هایی که اضطراب ایجاد می‌کند مدرسه است بنابراین گریه کودکان و چسبیدن به مادر و پدر در روزهای اول مدرسه طبیعی است.

* کودکان را تهدید و تنبیه نکنید

وی تأکید کرد: توصیه می‌شود والدین با کودکان دعوا نکرده، آنها را تهدید و تنبیه نکنند و به آنها چشم‌غره نروند همچنین بهتر است مدارس یک روز زودتر آغاز به کار کند و از سوی دیگر والدین چند روز قبل از شروع مدرسه فرزند خود را به محیط آن برده و اجازه دهند کودک از دور با مدرسه آشنا شود این کار بهتر است در زمانی که همهمه و سر و صدای دانش‌آموزان وجود ندارد رخ دهد.

این متخصص حوزه بهداشت روان تصریح کرد: کودکانی که منطقی‌تر هستند و اضطراب جدایی ندارند نیز ممکن است به ظاهر چیزی را نشان ندهند ولی از درون ناراحت باشند بنابراین باید به آنها نیز توجه شود، این رفتارها به ویژه در مورد کودکان درون‌گرا و پسرها صادق است.

* خود را هم قد کودکان کنید

وی ادامه داد: توصیه می‌شود والدین و اولیای مدرسه موقع صحبت کردن با کودکان خود را هم قد کودکان کنند تا آنها آسان‌تر ارتباط برقرار کنند بر این اساس بهتر است زانو بزنند دست‌های کودکان را بگیرند و با محبت به چشمان آنها نگاه کنند.

این روانشناس کودک تأکید کرد: بهتر است روز اول والدین همراه دانش‌آموزان باشند چنانچه مدیر یا ناظم بخواهد سخنرانی کند چون فاصله آنها از دانش‌آموزان کمی دور است اشکالی ندارد که ایستاده باشند اما توصیه می‌شود معلمان حتماً خود را هم قد دانش‌آموزان کنند حتی بعضی دانش‌آموزان که کلاس دوم ابتدایی هستند هنوز خود را با محیط مدرسه تطبیق نداده‌اند بنابراین پیشنهاد می‌شود تا به آنها نیز توجه کافی شود.

وی افزود: برخی دانش‌آموزان خاطرات خوبی از درس، معلم و همشاگردی‌ها خود نداشته‌اند بنابراین باید برای اصلاح این ذهنیت تلاش کنیم.

* اضطراب کلاس اولی‌ها تا یک هفته ادامه دارد

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: چنانچه اولیای مدرسه شرایطی را فراهم کند که دانش‌آموزان روزهای اول را با شادی و سرود بگذرانند با محیط مدرسه بهتر آشنا شده و خاطره خوشی از آن خواهند داشت.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است کودکی خیلی شاد باشد و برخی بگویند انگار از خانه فراری است توصیه می‌شود در هیچ حالتی کودکان را قضاوت نکنید و اجازه دهید آنها هیجان‌ها و تمایلات خود را آزادانه ابراز کنند والدین نیز می‌توانند با تهیه گل، کاغذهای رنگی و بادبادک کودکان را راهی مدرسه کنند.

علائم مدرسه‌هراسی چیست؟/ تک‌فرزندها اضطراب بیشتری نشان می‌دهند

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانپزشک معتقد است، مدرسه‌هراسی با سرگیجه، کاهش اشتها، دل‌دردهای نسبتاً شدید و لرزش نشان داده می‌شود و این رفتار که در تک‌فرزندها بیشتر است، از نگرانی کودک نسبت به جدایی از مادر و ترس از فضای مدرسه نشأت می‌گیرد.

علی باغبانیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، با بیان ترسی که برخی دانش‌آموزان به شکل افراطی و مرضی برای رفتن به مدرسه دارند، اظهار داشت: در علم روانشناسی نوعی ترس مرضی وجود دارد که مربوط به مدرسه است؛ برخی ترس‌ها مانند ترس از تمسخر دیگران در مدرسه، عادی است و با گذشت چند روز و تغییر ذهنیت دانش‌آموز برطرف می‌شود. معمولاً کودکان یا این ترس‌ها را بروز نداده یا به صورت علائم جسمانی مانند تکرر ادرار، خشکی دهان، تهوع و استفراغ، آن را نشان می‌دهند.

وی افزود: این نوع ترس ظرف یک هفته تا ۱۰ روز برطرف می‌شود و چنانچه والدین این ترس را کنترل و مدیریت نکنند به مرور زمان برطرف خواهد شد.

* علائم جسمانی مدرسه‌گریزی چیست؟

این متخصص بهداشت روان ادامه داد: در مدرسه‌گریزی، دانش‌آموز امکان تحمل مدرسه را ندارد و دوست دارد محیط را ترک کند. سرگیجه، کاهش اشتها، دل‌دردهای نسبتاً شدید و لرزش جزو علائم مدرسه‌گریزی است.

وی افزود: متأسفانه برخی والدین گمان می‌کنند این رفتارها عمدی است در حالی که واقعاً علائم وجود دارد و آنچه بیشتر از علائم جسمانی مورد توجه است علائم روانی است که با اظهار نگرانی و گفتن اینکه همشاگردی‌ها و معلم قرار است کودک را اذیت کنند، ابراز می‌شود.

این روانپزشک با اذعان نسبت به عدم گفتن خاطرات بد مدرسه توسط بزرگترها گفت: برخی بزرگترها خاطرات بد دوران مدرسه خود را چند روز قبل از آغاز مدرسه برای کودک تعریف می‌کنند و این موجب ترس کودکان می‌شود.

* تک‌فرزندها و پسرها نگرانی جدایی از مادر هستند

این متخصص حوزه بهداشت روان، ابعاد ترس از مدرسه را به صورت نگرانی جدایی از والدین به ویژه مادر و ترس از فضای مدرسه، معلمان و کلاس برشمرد و افزود: ترس از مدرسه می‌تواند ناشی از وابستگی کودک به والدین به ویژه مادر باشد، معمولاً این وابستگی در تک‌فرزندها، فرزندان اول خانواده و پسرها بیشتر است؛ این ترس ناشی از دور شدن کودک از مادر است، جالب است بدانید این مادر است که اضطراب خود را به فرزند منتقل می‌کند، «مواظب باش»های مادر نشان‌دهنده اضطراب خود اوست که به فرزندش منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: نوع دوم نیز به ترس از فضای مدرسه، معلمان، کلاس و اذیت احتمالی همشاگردی‌ها مربوط می‌شود که علت آن عدم توجیه مدرسه توسط والدین است.

* اضطراب کودک را با حضور در مدرسه پیش از شروع کلاس‌ها کم کنیم

این روانپزشک تصریح کرد: در تحقیقی میزان اضطراب دانش‌آموزان کلاس اول ابتدایی که چند روز پیش از شروع کلاس‌ها از دور مدرسه و کلاس‌های درس را دیده بودند، بررسی شد. نتایج نشان داد کودکانی که در ساعات آرام روز و پیش از شروع کلاس‌ها مدرسه را از دور دیده‌ بودند، اضطراب کمتری موقع آغاز سال تحصیلی نسبت به دیگران نشان داشتند.

* کودک را وسط روز به خانه نیاورید

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: همه روانپزشکان تأکید می‌کنند چنانچه کودکی روز اول به مدرسه نرفت، والدین با این رفتار مقابله کنند زیرا ماندن در خانه اضطراب و ترس را باقی می‌گذارد، بهتر است والدین یا یکی از آنها به ویژه مادر کنار کودک باشند، همچنین والدین توجه داشته باشند که کودک را با وجود گریه زیاد، وسط روز به خانه نیاورند و با خوردنی و آشامیدنی، رفتار نادرست کودک را تقویت نکنند چرا که می‌توانند موجب شکل‌گیری این ذهنیت در او شود که خانه محیطی امن و آرام است، بنابراین تطبیق با مدرسه سخت‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: حتی اگر لازم شد کودک را به خانه بیاوریم باید تا پایان ساعت کلاس‌ها با او برخوردی شبیه آنچه در مدرسه اتفاق می‌افتاد داشته باشیم، زیرا براساس پدیده شرطی شدن کودک می‌آموزد که همه خوشی‌ها در خانه و ناخوشی‌ها در مدرسه است و این رفتارها در نهایت مدرسه‌گریزی را تقویت می‌کند. بعد از اتمام ساعات مدرسه می‌توان اجازه داد تا کودک بازی کند.

این روانپزشک گفت: نکته دیگری که اکثر مادران با آن مواجه می‌شوند همراه شدن مادر با کودک سر کلاس است، شاید این رفتار زنگ اول و موقع جشن قابل قبول باشد، اما حضور مادر در تمام ساعات مدرسه قابل قبول نیست، پیشنهاد می‌شود مادر در مدرسه باشد ولی به کودک نگوید به خاطر او در مدرسه است و با صحبت کردن با دیگر مادران یا تلفن خود شرایط را عادی جلوه دهد.

* ۸۵ درصد مبتلایان به مدرسه‌هراسی‌ بعد از دو هفته درمان می‌شوند

وی افزود: معمولاً بیش از ۸۵ درصد دانش‌آموزانی که مدرسه‌هراسی دارند بعد از گذشت دو هفته بهتر می‌شوند. در برخی موارد نیز که کودک علائمی مانند تپش قلب شدید، لرزش، عرق کردن کف دست و تنگی نفس را نشان می‌دهد نیز باید کودک در مدرسه بماند و روز بعد اگر امکان دارد پزشک به مدرسه رفته یا او را به نزدیک‌ترین درمانگاه برده تا داروهای ضد اضطراب برایش تجویز شود.

باغبانیان خاطرنشان کرد: آنچه در رویارویی با اضطراب مدرسه اهمیت دارد این است که والدین بدانند رفتار کودک عمدی نیست، دانستن این نکته در دانستن مشکلات کودک و تطبیق با مدرسه بسیار مؤثر است، همچنین با پخش سرود و بازی‌های گروهی فضای شادی را برای دانش‌آموزان به وجود آورد که اتفاقاً در اجتماعی شدن آنها و پذیرفتن گروه جدید مؤثر است.

راههای کنترل خشم/ غذاهایی که خشمگین می‌کند/ خشم، جنون کوتاه است

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانپزشک با بیان اینکه خشم در همه انسان‌ها وجود دارد از افراد خواست تا با مصرف سبزی و لبنیات آرامش دهنده و پرهیز از مواد رنگی و مصنوعی برای بالا بردن آستانه تحمل تلاش کنند.

علی باغبانیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه خشم در همه انسانها وجود دارد اظهار داشت: هر فردی به شکل منطقی وقتی دچار محرومیت، بی‌عدالتی و تبعیض شده و تمامیت شخصیت او دچار تهدید می‌شود خشم یا عصبانیت خود را نشان می‌دهد بنابراین خشم واکنش طبیعی در مقابل شرایط غیرطبیعی است.

* نگذارید خشم جزو شخصیت شما بشود

وی افزود: از منظر بهداشت روان آنچه اهمیت دارد کنترل خشم است انسان باید بتواند خشم خود را مهار کند و نگذارد تا بخشی از صفات او شود.

باغبانیان ادامه داد: عدم کنترل خشم موجب بیماری‌های قلبی، گوارشی و تنفسی می‌شود خشم‌های متوالی از بُعد بهداشت روان قبل از آنکه برای دیگران مضر باشد بیشترین زیان را به خود فرد می‌رساند.

* ابتلا به اختلالات روانی با خشم‌های طولانی

این روانپزشک تأکید کرد: خشم‌های مزمن موجب وسواس، افسردگی، حملات هراس و اختلالات جسمی می‌شود که منشأ آنها روانی است.

باغبانیان گفت: یک سوم قتل‌هایی که اتفاق می‌افتد توسط افرادی است که در سابقه خود ارتکاب به جرم و جنایت را نداشته‌اند و فقط به دلیل آنکه به طور ناگهانی دچار خشم شده‌اند و دست به چنین رفتاری زده‌اند عصبانیت معمولاً عملکرد فرد را مختل می‌کند.

این عصبانیت به شکل معمول موجب نمی‌شود فرد به خودش آسیب بزند اما در درازمدت او را دچار ابتلا به اختلالات جسمی و روانی می‌کند.

وی افزود: در خشم فرد به خود یا دیگران آسیب می‌زند همچنین خشم می‌تواند عملکرد فرد را تحت تأثیر قرار دهد. عوارض خشم در مجموع برای خود فرد بیشتر از دیگران است مثالی وجود دارد که می‌گوید اگر می‌خواهید فردی را عصبانی کنید باید خودت ۱۰ برابر عصبانی‌تر شوی.

* علایم زیستی خشم

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: علایم خشم علاوه بر عصبانیت با خشکی دهان، سرگیجه، تکرر ادرار و افزایش ضربان قلب است. انتظار می‌رود فرد عادی بعد از یک دقیقه عصبانیت بتواند خود را کنترل کند.

این روانپزشک با بیان شباهتی که خشم به جنون دارد گفت: خشم شبیه جنون کوچک است و تنها تفاوتی که با آن دارد زمان آن است، زمان خشم از جنون کمتر است.

* روش‌های کنترل خشم را بدانید

باغبانیان تأکید کرد: هر کسی باید عوامل برانگیزنده عصبانیت و خشم خود را بداند و حتی‌الامکان از آنها دوری کنند چنانچه صدای تلویزیون یا قرار گرفتن در محیط‌های پرسر و صدا موجب خشم فرد می‌شود باید از آنها اجتناب کند.

وی ادامه داد: با استفاده از تعالیم مذهبی ما مسلمان‌ها معتقدیم موقع خشم و عصبانیت نباید تصمیم گرفته کسی را تنبیه کرده و به دیگران توهین کنید بلکه باید خود را کنترل کرده و اجازه ندهیم این عصبانیت مانع از غیرمنطقی شدن ما شود ترک محیط، نوشیدن آب خنک، صلوات فرستادن، تفکر به اینکه زندگی ارزش مجادله و درگیری را ندارد می‌تواند در این راستا مؤثر باشد.

* وارد چرخه معیوب خشم و اضطراب نشوید

این متخصص حوزه بهداشت روان با بیان اینکه افراد بعد از خشم به شدت پشیمان می‌شود گفت: خاصیت خشم و عصبانیت این است که پس از آ‌ن افراد به شدت پشیمان می‌شوند که چرا با اطرافیان خود رفتار بدی داشته‌اند.

این پشیمانی موجب احساس گناه در فرد شده و اضطراب را همراه دارد. اضطراب ناشی از احساس گناه دوباره به خشم در فرد منجر می‌شود که چرخه معیوبی از خشم و اضطراب را ایجاد می‌کند.

وی تأکید کرد: ورزش، دویدن، دوچرخه‌سواری و تحرک به گونه‌ای که فرد را از نظر فیزیکی خسته کند در کنترل خشم مؤثر است. همچنین توصیه می‌شود افراد موقع عصبانیت چهره خود را در آیینه ببیند یا از اطرافیان بخواهند از آنها عکس انداخته و پس از عصبانیت آن را نگاه کند دیدن تصویر انسان موقعی که عصبانی است می‌تواند در تغییر شناختی او نسبت به عصبانیت مؤثر باشد.

* چه غذاهایی فرد را خشمگین می‌کند

این روانپزشک استفاده از روش‌هایی آرامش را برای فرد ایجاد می‌کند را در کنترل خشم مؤثر دانست و از افراد خواست تا با مصرف سبزیجات و مواد لبنی آرامش را به خود هدیه دهند.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از مواد رنگی و مصنوعی که در برخی مواد غذایی وجود دارد آستانه تحمل را پایین می‌آورد از طرفی گاهی عصبانیت می‌تواند نشانه بیماری جسمانی فرد باشد مثلاً کسی که دندانش درد می‌کند آستانه تحمل کمتری نسبت به فرد عادی دارد.

آشنایی با ترس‌های کودکان/ دست کودکتان را محکم بگیرید

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

یک روانشناس کودک با بیان علت ترس در کودکان، گفت: موقع طوفان و موقعیت‌های ترسناک،‌ دستان فرزند خود را بگیرید، و به او اطمینان دهید که این موقعیت موقتی است‌، همچنین توضیح درباره این وقایع می‌تواند کمک کننده، باشد.

بدرالسادات همایونیان در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، علت ترس‌های کودکان را ناشی از ژنتیک و موقعیت دانست که کودک در آن تثبیت شده است، مثلاً کودکانی که بیمار شده و خون،‌ آمپول و روپوش سفید پزشک را دیده‌اند ممکن است تا مدت‌ها از رنگ سفید بترسند.

وی افزود: ترس از ارتفاع، آب، مکان‌های بسته، آتش، غریبه‌ها، آلودگی و میکروب و حیوانات می‌تواند ژنتیکی باشد.

چرا کودکان از تنهایی و تاریکی می‌ترسند؟

این روانشناس کودک ادامه داد:‌ در مورد ترس‌هایی که ناشی از موقعیت است می‌توان با رفتار درمانی ترس را از بین برد. معمولاً کودکان زیر ۱۰ سال از تاریکی و تنهایی می‌ترسند و این ترس نشأت گرفته از رفتار والدین با آنها است.

ممکن است والدین کودک را زودتر از موعد طبیعی از خود جدا کرده و موقع خواب چراغ را خاموش کرده و در اتاق او را می‌بندند که این زمینه ترس کودک را فراهم کرده است.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت:‌ بهتر است کودک در اتاقی که در آن نیمه باز است بخوابد و نور چراغ کمی وجود داشته باشد. همچنین موسیقی آرام می‌تواند در کاهش ترس کودک کمک کننده باشد.

وی ادامه داد:‌ ترس‌هایی که در سنین بالا دیده می‌شود موقعیتی است و ناشی از ترس‌های دوران کودکی بوده که تثبیت شده است. معمولاً افرادی که موقع گزینش یا مصاحبه استخدامی می‌ترسند، ترس تثبیت شده‌ای دارند که اولین بار در کودکی به وجود آمده است.

چگونه به فرزندان خود امنیت بدهیم

این روانشناس کودک گفت: موقع طوفان و موقعیت‌های ترسناک،‌دستان فرزند خود را بگیرید، و به او اطمینان دهید که این موقعیت موقتی است‌، همچنین توضیح درباره این وقایع می‌تواند کمک کننده باشد.

وی خاطر نشان کرد: احساس امنیت را می‌توان با توضیح گفتار به کودک بدهیم، بهتر است والدین موقع ترس، فرزند خود را «ترسو» خطاب نکرده، او را سرزنش نکنند.

قاب نگاهتان نگرش مثبت می‌آفریند

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

قابی که در آن به حوادث زندگی می‌نگریم، نگرش مثبت یا منفی را در ما به وجود می‌آورد.
مهدی دوایی، روانشناس در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: نظریه‌ای تحت عنوان ABC در روانشناسی مطرح است، بر طبق این نظریه در صورتیکه یک نفر به شما گفت من افسرده هستم، این B است، هنگامیکه دلیل افسردگی خود را از دست دادن عزیزی عنوان می‌کند، C است.

وی افزود: C یعنی دلیل افسردگی از A (آن حادثه) تاثیر می‌پذیرد، بلکه از B یعنی باور‌ها و نگرش‌ ما نسبت به مسئله‌ای ناشی می‌شود. این نگرش ما درباره از دست دادن عزیزی، ما را متاثر می‌کند.

این روانشناس ادامه داد: ناراحتی ما درباره از دست دادن عزیزی به نگرش و باور ما نسبت به آن بر می‌گردد؛ قابی که در آن به حوادث زندگی می‌نگریم، نگرش مثبت یا منفی را در ما به وجود می‌آورد.

دوایی بیان کرد: در صورتیکه حوادث زندگی را در قالب منفی بنگریم، نگرشی منفی خواهیم داشت و در صورتیکه به گونه‌ای دیگر به آن حادثه نگاه کنیم، نگرش ما مثبت خواهد بود. به عنوان مثال هنگامیکه پدرم را از دست می‌دهم، به خوشبخت بودن فکر کنم، نگرشی مثبت دارم.

وی عنوان کرد: با تغییر و عوض کردن باور‌ها می‌توانیم نگرش مثبتی در خود ایجاد کنیم.

نگرش منفی را با تنبیه بدنی به کودکتان هدیه نکنید

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

نگرش منفی در کودک در نتیجه تنبیه بدنی به وجود می‌آید، همچنین وی را در معرض آسیب روانی قرار می‌دهد.
مهدی دوایی روانشناس در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، گفت: تا هنگامی که کودک مورد تنبیه بدنی قرار می‌گیرد از انجام رفتار نامطلوب وی جلوگیری می‌کند اما سبب از بین رفتن رفتار نامطلوب وی نمی‌شود.

وی افزود: تنبیه بدنی کودک تنها وی را در برابر تنبیه کننده دچار محدودیت می‌کن،د همچنین سبب می‌شود تنبیه دیگران برای کودک توجیه می‌‌شود.

این روانشناس ادامه داد: کودکی که مورد تنبیه بدنی قرار می‌گیرد این عمل را به دیگران تعمیم می‌دهد و همه مردان یا زنان را مانند فرد تنبیه کننده مِی‌بیند در نتیجه نگرشی منفی در کودک نسبت به دیگران ایجاد می‌شود. همچنین وی در معرض آسیب‌روانی قرار می‌گیرد.

دوایی با اشاره به اثرات نامطلوب تنبیه بدنی کودک اظهار داشت: با تنبیه بدنی کودک نمی‌توانیم یک عامل منفی را در وی از بین ببریم اکنون روشهای دیگری برای از بین بردن رفتار نامطلوب کودک جایگزین تنبیه بدنی شده است.

وی عنوان کرد: به جای تنبیه بدنی کودک به وجود سن پایین وی اجازه تفکر و انتخاب به وی بدهیم و مسئولیت کار‌هایش را بپذیرد.

هیپنوتیزم بهترین شیوه درمان این بیماری است

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, روانشناسي

بیماریهای روان تنی، درمانهای متعدد دارند یکی از بهترین و موثرترین درمانها هیپنوتیزم است.
غلامرضا حاجتی، متخصص اعصاب و روان در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، گفت: بیماریهای روان‌تنی، گروهی از اختلالات جسمی هستند که منشا ذهنی و روانی دارند بیماریهایی مثل ریزش مو موضعی،‌ درد معده، سردرد، بیماری آسم، فشار خون بالا و … می‌تواند منشا روان‌تنی هم داشته باشد که علت تمام این مشکلات روان‌تنی، استرس و اضطراب بالا است.

حاجتی گفت: قبل از شروع درمان برای مشکلات روان‌تنی، از اینکه منشا مشکلات جسمی‌ نیست، مطمئن می‌شویم. قبلا در مورد درد معده،‌ پزشک از اینکه مشکل زخم یا التهاب در معده نیست مطمئن می‌شود بعد برای درمان اقدام می‌کند که یکی از بهترین درمانها هیپنوتیزم است.

وی گفت: هیپنوتیزم یکی از حالات ذهن نرمال بشر است حالات ذهن نرمال بشر عبارتند از حالات بیداری، خواب و بیهوش. البته همه ما در طول روز هیپنوتیزم را تجربه می‌کنیم. مثلا پیش می‌آید که در ماشین هستیم و زودتر از آنچه تصور کنیم به مقصد می‌رسیم و زمان ذهنی و عینی برایمان فرق دارد که این حالات، نوع هیپنوتیزم است.

این متخصص اعصاب و روان گفت: با آموزش ریلکس شدن به بیمار و شروع درمان هیپنوتیزم، سطح کلی اضطراب کاهش پیدا می‌کند و از آنجایی که ریشه تمام اختلالات روان‌تنی اضطراب زیاد است این مشکلات بطور جدی و چشمگیری بهبود می‌یابد.

برگه‌ی بعد »