شیشه یا پلاستیک ؟

اسفند ۱۲, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مامایی, مشروح اخبار, تنظيم خانواده

ممکن است شما از حالت کودک خود متوجه شوید که کدامیک را بیشتر دوست دارد. نکته‌هایی که باید در این خصوص بدانید عبارتند از: بطری های پلاستیکی ضمن اینکه از بطری‌های شیشه‌ای سبک‌تر هستند، شکستنی هم نیستند.

اما شاید به اندازه آنها بادوام نباشند. در گذشته بعضی از والدین برای دوری از نوعی ماده شیمیایی به نام بیسفنول ‌آ (BPA) که در ساخت نوعی از پلاستیک به کار می رفت، از بطری شیشه‌ای استفاده می کردند. ولی امروزه کلیه بطری‌های پلاستیکی که در آمریکا به فروش میرسند، فاقد این ماده هستند.

آنچه باید درباره سر شیشه شیر بدانید

بیشتر این سرها از سیلیکون و یا لاتکس ساخته شده و در شکل‌های مختلفی عرضه می شوند. گاهی این سرها را به نسبت مقدار شیری که از آن خارج می شود، طبقه ‌بندی می کنند که این طبقه بندی بر اساس سوراخ روی آن است. ممکن است لازم باشد انواع مختلف آن را امتحان کنید تا ببینید کودکتان کدامیک را بیشتر از همه دوست دارد. به طور مرتب سر شیشه‌ شیر را چک کنید تا مطمئن شوید که پاره نشده و یا ترک بر نداشته‌ است و در صورتی که دیدید نازک شده و یا تغییر رنگ داده،‌ آن را عوض کنید.
قبل از اولین استفاده، شیشه‌های شیر را استرلیزه کنید.

شیشه شیر و سر آن را به مدت پنج دقیقه در یک قابلمه آب جوش قرار دهید تا استرلیزه شوند. پس از انجام این کار کافیست بعد از هر بار استفاده، آنها را با آب داغ و مایع ظرف‌شویی شسته و یا داخل ماشین ظرف‌شویی قرار دهید. شاید ترجیح بدهید که شیشه‌ شیر فرزندتان را با دست بشویید چرا که بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند مواد پلاستیکی وقتی در دمای زیاد قرار میگیرند دچار تغییرات شیمیایی می شوند.
فقط از شیر خشک یا شیر مادر استفاده کنید

با شیشه شیر به نوزادتان فقط شیر خشک و یا شیر دوشیده شده بدهید و از دادن آب یا آبمیوه بپرهیزید. شیر خشک را دقیقاَ طبق دستورالعمل داده شده تهیه کنید. اضافه کردن آب زیاد، شیر را رقیق کرده و ارزش غذائی آن را پائین میاورد و چنانچه از آب کمتری استفاده کنید ممکن است برای معده و کلیه نوزادتان مضر باشد.
چگونه شیر خشک مناسبی انتخاب کنید

اولین انتخاب اکثر پدر و مادرها شیر خشکیست که از شیر گاو تهیه می شود. گزینه دیگر شما میتواند شیر خشک ضد حساسیت سویا باشد. دقت داشته باشید شیری که استفاده می کنید، غنی شده از آهن باشد. میتوانید شیر خشک را به صورت پودر فشرده شده و یا آماده مصرف تهیه کنید. تا شش ماه کودک شما باید بین ۱۶۸ تا ۲۲۴ گرم شیر را در هر بار شیردهی مصرف کند.
شیر گرم یا شیری که به دمای محیط رسیده؟

خوب است شیری که به کودکتان میدهید خنک باشد یا به دمای اتاق رسیده باشد. اما اگر او شیر گرم را ترجیح میدهد، شیشه شیرش را در آب گرم قرار داده و یا برای ۱ تا ۲ دقیقه آن را زیر شیر آب گرم نگه دارید. برای این کار از مایکرو ویو استفاده نکنید. ممکن است که شیر بیش از اندازه گرم شود و دهان فرزندتان را بسوزاند. برای آنکه مطمئن شوید که دمای شیر مناسب است یا نه کمی از آن را پشت دستتان بریزید. این تست را روی مچتان انجام ندهید چرا که به اندازه کافی به دما حساس نمی باشد.
چگونه کودکتان را نگه دارید.

پیش‌بند کودکتان را بسته و دستمالی دم دستتان بگذارید که اگر بالا آورد بتوانید آن را پاک کنید. حالا او را به حالتی در آغوش بگیرید که سرش کمی بالاتر از بدنش قرار گیرد. سر شیشه را در دهان فرزندتان گذاشته و او را تماشا کنید. نگاه کردن به او به شما کمک می کند که بفهمید چه موقع شیر خوردنش تمام می شود. اگر کودک سرعت خوردنش را کم کرده کمکش کنید که آروغ بزند.
شیشه شیر را در دستتان نگه دارید.

هنگامی که خسته هستید ممکن است وسوسه شوید که شیشه شیر را به بالش تکیه داده و بگذارید که نوزادتان خودش شیرش را بخورد اما نگه داشتن بطری در طول شیر دادن فواید بسیاری دارد. علاوه بر برقراری رابطه عاطفی با نوزاد، نگه داشتن شیشه امن‌تر است. رها کردن کودک با بطری در دهانش، خطر پریدن شیر به گلوی کودک را زیاد کرده و ممکن است باعث ابتلا به عفونت گوش یا خراب شدن دندان شود. پس، از لحظات شیردادنتان لذت ببرید!
چگونه متوجه شوید که کودک سیر شده است

فرزندتان شما را آگاه خواهد کرد. ممکن است که او دست از مکیدن برداشته و یا گرفتن سر بطری را رد کند و یا اگر به اندازه کافی بزرگ باشد شیشه را کنار بزند. شاید بخواهید فرصت دیگری به او بدهید که نظرش را عوض کند اما او را مجبور نکنید که محتویات شیشه را تمام کند.
چگونه باد گلوی کودکتان را بگیرید.

اگر فرزندتان در طول شیر خوردن یا بعد از آن احتیاج به آروغ زدن دارد او را روی پایتان قرار داده و یا روی شانه‌تان بخوابانید و به آرامی به پشتش بزنید یا پشتش را بمالید. همچنین می توانید او را به حالت دمر روی پایتان قرار داده و در حالی که مراقب سر او هستید، با ملایمت به پشتش بزنید. ممکن است که کودک، مقداری بالا بیاورد پس دستمالی دم دست داشته باشید. اگر بعد از گذشت دقایقی خبری از باد گلو نشد ولی فرزندتان سرحال و راضی به نظر می‌رسید نگران نشوید. همه بچه‌ها لزوماً بعد از شیر خوردن آروغ نمیزنند.
بالا آوردن کودک را کاهش دهید

اگر کودک شما مرتب استفراغ میکند، در طول شیر دادن هر چند دقیقه یکبار آروغ او را بگیرید. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد از شیر خوردن هم از خواباندن یا بازی کردن با او خودداری کنید. معمولاً هنگامی که نوزاد شروع به نشستن می کند، کمتر بالا می ‌آورد. اگر در مورد دفعات بالا آوردن کودک نگران هستید با دکتر خود مشورت کنید.
آیا لازم است که شیر خشک کودک خود را تغییر دهید؟

اگر فرزند شما مرتب بالا می‌آورد و یا بیش از اندازه گریه میکند ممکن است که شما تقصیر را به گردن شیر خشکش بیاندازید. گاهی اوقات بچه‌ها به دلیل حساسیت، به اسهال، استفراغ و یا خشکی و قرمزی پوست دچار می شوند. چنانچه چنین علائمی مشاهده کردید، با پزشک کودکتان صحبت کنید. او به شما خواهد گفت که آیا لازم است شیر خشکش را عوض کنید و اگر چنین است چگونه این کار را به بهترین نحو انجام دهید. بدون مشورت با دکتر تغییری انجام ندهید.
تا چه مدت میتوانید شیر خشک را نگه دارید.

شیر خشک باقی مانده در ته بطری باید دور ریخته شود. شیرهای آماده مصرف را بلافاصله بعد از باز کردن داخل یخچال قرار داده و در عرض ۴۸ ساعت مصرف کنید. اگر شیر خشک را با آب مخلوط کرده‌اید می‌توانید آن را تا ۲۴ ساعت داخل یخچال نگهداری کنید. اگر شیر بیشتر از دو ساعت بیرون مانده است آن را دور بریزید. شیر خشک را به اندازه مورد نیاز تهیه کنید نه بیشتر از آن. شیر سینه مادر را میتوانید تا ۷ روز در یخچال نگهداری کنید یا اینکه فریز کنید. این شیر میتواند تا سه ماه در دمای منفی ۱۷ درجه سانتیگراد و یا شش ماه در دمای خیلی پایین تر نگهداری شود.

مصرف قرص ضدبارداری در ماه رمضان خطر دارد

شاید باورتان نشود، اما همه ساله تعدادی از خانم‌‌ها هستند که در ایام ماه مبارک رمضان در بخش‌‌های مغز و اعصاب بستری می‌شوند! می‌دانید چرا؟ چون این عزیزان با مصرف قرص ضدبارداری به منظور ایجاد تاخیر در دوره ماهانه خود، شرایط لازم برای لخته شدن خون در مغزشان را فراهم می‌‌کنند. اگر شما با این گروه خانم‌‌ها آشنایی دارید، حتما هشدار متخصصان مغز و اعصاب را به آنها اعلام کنید.

متاسفانه هر سال در ماه مبارک رمضان، بخش‌های مغز و اعصاب از خانم‌هایی پر می‌شود که برای به تاخیر انداختن زمان قاعدگی خود، از قرص‌های ضد بارداری استفاده کرده‌اند و به یک اختلال مغزی تحت عنوان “ترومبوز سینوسی” دچار شده‌اند.

معنی این سینوس با آن معنی که در ذهن مردم است فرق می‌کند. منظور از این سینوس، ورید‌های مغز است که خون را از مغز خارج می‌کنند. وقتی چند تا از سیاهرگ‌های مغز بهم می‌پیوندند، یک حفره یا سیاهرگ بزرگ‌تر تشکیل می‌‌شود که به آن سینوس می‌گویند و نباید آن را با سینوس‌‌های بینی اشتباه گرفت.

از آنجایی که مغز در داخل جمجمه استخوانی قرار دارد، دارای یک محدودیت حجمی‌‌ است و میزان خون ورودی به مغز با مقدار خون در حال تخلیه از مغز باید در تعادل باشد، در غیر این صورت فشار داخل مغز به شدت بالا می‌رود. این مساله موجب اختلال تخلیه خون از مغز می‌شود. این بهم خوردن تعادل موجب تورم بافت مغز می‌شود.

چطور قبلا این مشکل وجود نداشته؟

قبلا وجود داشته است، اما در گذشته نه چندان دور، این مشکل با بیماری‌هایی مانندسکته مغزی ، تومور مغزی و یا صرع اشتباه می‌شد.

اما امروزه با توجه به روش‌های تشخیصی بسیار دقیق مانند ام‌.آر.آی و ام.‌آر.ونوگرافی، ترومبوز سینوسی را به راحتی تشخیص می‌دهند.

لخته شدن خون در وریدهای مغزی در ایام ماه رمضان، در خانم هایی که قرص ضدبارداری مصرف می کنند بیشتر است.

عفونت های زیر شکمی منجر به نازایی می شود

اردیبهشت ۳, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مامایی, مشروح اخبار, تنظيم خانواده

یک متخصص زنان و زایمان معتقد است: عفونت های زیر شکمی در صورت عدم درمان منجر به چسبندگی لوله های فالوپ شده و نازایی را به دنبال دارد.

دکتر سپیده پیوندی در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اختلالات مربوط به اسپرم، اختلالات مربوط به تخمک گذاری و اختلال مربوط به لوله های رحمی اعم از انسداد لوله و چسبندگی های داخل شکمی نزدیک به ۸۰ درصد علل نازایی را تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه علت ۱۰ درصد نازایی ها مشخص نبوده و به آن نازایی های به علت ناشناخته می گویند، افزود: درصد کمتری از نازایی ها نیز به دلیل عفونتها و عوامل فیزیولوژیک و عوامل ایمونولوژیک اتفاق می افتد.

دکتر پیوندی ۴۰ تا ۴۵ درصد اختلالات نازایی را مربوط به اسپرم و ۴۰ تا ۴۵ درصد دیگر را نیز مربوط به اختلالات تخمک گذاری عنوان و اظهار کرد: مصرف سیگار و مواد مخدر، استفاده از داروهای بدنسازی، گرمای بیش از حد و عوامل محیطی مانند وجود سموم در محیط در مردان منجر به نازایی می شود.

این متخصص زنان و زایمان خاطرنشان کرد: حفظ وزن در زنان در صورت وجود اختلالات قاعدگی و مراجعه به پزشک در صورت مشاهده علایمی مانند درد زیر شکم و ترشحات غیرطبیعی و عفونت، در جلوگیری از ناباروری بسیار مهم است.

زنان یائسه، ادویه و کافئین نخورند

شهریور ۲۵, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تنظيم خانواده, خبر پزشکی

گرگرفتگی از نخستین علائم یائسگی است و مصرف زیاد چای و قهوه، ادویه های تند و نوشابه های کولادار موجب تشدید گرگرفتگی در این گروه از زنان می شود.

زهرا عبداللهی در گفتگو با فارس افزود: گرگرفتگی و تعریق شبانه از اولین علائم یائسگی است که با احساس گرم شدن ناگهانی و شدید همراه است و معمولا ۴ تا ۵ دقیقه طول می کشد.

وی گفت: گاهی این احساس با تعریق و در انتها احساس سرما همراه است.

گرگرفتگی به علت کاهش و قطع هورمون استروژن ایجاد می شود و معمولا در طول شب بیشتر از روز است و ممکن است موجب اختلال در خواب شبانه شود.

این متخصص تغذیه افزود: برای کاهش گرگرفتگی از مصرف زیاد چای و قهوه، ادویه های تند و نوشابه های کولادار پرهیز شود، زیرا کافئین موجود در نوشابه های کولادار موجب تشدید گرگرفتگی می شود.

عبداللهی گفت: سویا به عنوان یک ماده پروتئینی باارزش اسید های آمینه ضروری بدن را تامین می کند و از این نظر با گوشت برابری می کند، در حالی که میزان چربی و کلسترول آن پایین است.

یکی دیگر از اثرات سودمند سویا کاهش عوارض یائسگی از جمله گرگرفتگی است.

وی افزود: سویا همچنین دارای موادی است که بدون ایجاد مشکلات ناشی از استروژن با تنظیم سطح هورمون بدن زنان حالت گرگرفتگی را کاهش می دهد.

farsnews

فست فودها عامل مهم بروز سرطان معده است

عضو کمیته راهبردی رادیوتراپی و انکولوژی وزارت بهداشت نسبت به مصرف بی رویه «فست فود» و ارتباط نزدیک آن با سرطان معده هشدار و داد گفت: سرطان معده کشنده ترین سرطان در ایران است که علتی جز «خورد و خوراک» ندارد.

دکتر پیام آزاده، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، مهم ترین علت بروز سرطان معده را مصرف بی رویه «فست فود»ها عنوان کرد و گفت: سرطان معده بار زیاد اقتصادی را بر مبتلایان و نظام سلامت کشور تحمیل می کند.

این در حالیست که دنیا با کنترل تغذیه و غربالگری، موارد بروز این بیماری و به دنبال آن بار اقتصادی ناشی از آن را کاهش داده است.

وی مدرنیزه شدن سبک زندگی، کاهش فعالیت بدنی مردم و استفاده بی رویه از فست فودها را از دلایل عمده افزایش بروز سرطان ها عنوان کرد و گفت: آلاینده های زیاد بویژه در کودهای شیمیایی بروز انواع سرطان ها از جمله دستگاه گوارش را سبب شده است.

● پیشگیری از بروز حدود ۶۰ درصد سرطان ها با تغییر شیوه زندگی

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نقش کودهای شیمیایی در بروز انواع سرطان ها، افزود: کودهای شیمیایی افزایش نیترات در مواد غذایی را به دنبال دارند.

در مجموع با کنترل مصرف کودهای شیمیایی، تغییر سبک زندگی، تغذیه مناسب، عدم استعمال دخانیات، و …. می توان تا ۶۰ درصد از بروز انواع سرطان ها جلوگیری کرد.

دکتر آزاده با ابراز نارضایتی از تبلیغات بی رویه و بدون کنترل «فست فود»ها، ادامه داد: علاوه بر آنکه مصرف فست فود در کشور بالاست، این مواد غذایی بسیار نامناسب و در درجه حرارت بالا تهیه می شوند.

● سرطان های دستگاه گوارش علامت دار نیستند

▪ سیستم بیمه ای کشور در حمایت از بیماران سرطانی ناکارآمد است

وی با بیان این که سرطان های دستگاه گوارش اغلب علامت دار نیستند و معمولا با بروز علایم نیز قابلیت درمان ندارند، افزود: متاسفانه درمان سرطان های دستگاه گوارش بسیار هزینه بر است.

این در حالی است که سیستم بیمه ای کشور بسیار ناکارآمد است و حمایت کاملی از بیماران سرطانی ندارد. به این ترتیب مشکل عمده بیماران سرطانی مساله اقتصاد درمان است.

دکتر آزاده بر لزوم غربالگری و پیشگیری از بروز انواع سرطان ها از جمله سرطان های دستگاه گوارش تاکید کرد و گفت: بر خلاف سیاستگزاری تمام شرکت های بیمه در دنیا، سیستم بیمه ای ایران در پیشگیری و غربالگری فعالیتی ندارد.

● حدود ۲۶ درصد بیماران سرطانی کشور از هیچ حمایت بیمه ای برخوردار نیستند

به گفته وی، حدود ۲۵ تا ۲۶ درصد بیماران سرطانی از حمایت هیچ بیمه ای برخوردار نیستند و عملا با بروز سرطان یا درمان نمی شوند و یا در همان مراحل اولیه به دلیل مسایل اقتصادی از درمان سر باز می زنند. این در حالی است که در اغلب کشورهای دنیا، بیمه پوشش کامل حمایتی از بیماری سرطان دارد.

دکتر آزاده سرطان را دومین علت مرگ و میر در دنیا و سومین علت مرگ در ایران عنوان کرد و گفت: از آنجا که سرطان بیماری دوران پیری است و هرم سنی جمعیت کشور به سمت پیر شدن در حرکت است، بی تردید طی یک تا دو دهه آینده سرطان عامل مهم مرگ و میر و آسیب های اجتماعی خواهد بود.

وی بهداشت سرطان را مهم ترین اولویت نظام سلامت کشور عنوان کرد و گفت: سالانه حدود ۸۰ هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا می شوند. بر این اساس پیشگیری، غربالگری و درمان اولیه سرطان باید از مهم ترین اولویت های نظام سلامت کشور باشد.

isna

تلفن همراه را با خود به رختخواب نبرید

حالا دیگر استفاده از تلفن همراه در جامعه کنونی اجتناب ناپذیر است و البته نگرانی ها درباره اثرات امواج تلفن همراه بر سلامت انسان با رشد بیش از حد تلفن های همراه نیز بیشتر شده است.

بتازگی هم اعلام شده براساس بررسی های تازه موسسه Pew حدود ۶۵ درصد از بزرگسالان گوشی های تلفن همراه خود را نیز همراه با خود به بستر می برند که این کار از نظر بهداشتی و حفظ سلامت زیانبار است.

اگرچه بعضا گزارش های ضد و نقیضی درباره اثرات امواج تلفن همراه و میزان جدی بودن مخاطرات آن از سوی مراکز تحقیقاتی مختلف که بعضا به سفارش شرکت های بزرگ سازنده تلفن همراه در این زمینه تحقیق می کنند، منتشر می شود؛ ولی به زعم اغلب کارشناسان، با توجه به ماهیت و تاثیرات شناخته شده امواج الکترومغناطیسی در طول موج های مختلف بر سیستم های زیستی نمی توان خطرات تلفن همراه و تجهیزات مربوط به آن را انکار کرد.

در سال های اخیر به موازات گسترش روزافزون استفاده از تلفن همراه و توجه مراکز تحقیقاتی دنیا به این مقوله، پژوهشگران ایرانی نیز در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی مختلف، تحقیقاتی را در این حوزه آغاز کرده و از ابعاد مختلف به بررسی آسیب های احتمالی پرتوهای الکترومغناطیسی تلفن همراه بر بافت های زنده و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی آن انجام داده اند که از جمله آنها تحقیقاتی است که در مرکز تحقیقات بیوشیمی ـ بیوفیزیک دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر علی اکبر موسوی موحدی انجام شده و نتایج جالب توجهی در زمینه اثرات میدان های الکترومغناطیسی خصوصا امواج تلفن همراه بر سیستم های زیستی در پی داشته است.

دکتر علی اکبر موسوی موحدی، استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر مرکز تحقیقات بیوشیمی ـ بیوفیزیک دانشگاه تهران در گفتگو با جام جم با بیان این که پرتو های الکترومغناطیسی دارای استفاده های مثبت و منفی هستند، می گوید: امواج و میدان های الکترومغناطیسی که در گستره وسیعی از انرژی و فرکانس ها با خواص متفاوت ساطع می شوند، نقش مثبت و منفی در زندگی جانداران و گیاهان ایفا می کنند.

این اشعه هم در طبیعت و هم در صنعت موجود است، با این تفاوت که وجود اشعه الکترومغناطیسی در طبیعت بهینه بوده ولی باید در صنعت به صورت بهینه استفاده شود.

معاون پژوهشی سابق دانشگاه تهران از تلفن های همراه به عنوان یکی از پرمصرف ترین تجهیزات دارای امواج الکترومغناطیس یاد می کند و می افزاید: نقش منفی میدان های الکترومغناطیسی و اثرات سوء آن بر سیستم های زیستی به دلیل نبود دستورالعمل معین، آموزش صحیح بهره برداری و استفاده بهینه از سیستم های ارتباطی و مخابراتی بویژه عدم آشنایی کاربران از تداخل و تزاحم های استفاده همزمان تلفن همراه با وسایل دیگر مانند رایانه، مایکروویو، تلویزیون، استفاده از داروهای خاص یا داشتن بیماری و… است.

● استفاده محدود زمانی از تلفن همراه

دکتر موسوی موحدی با تاکید بر این که هرگز نباید تلفن همراه را با خود به رختخواب برد، ادامه می دهد: اثر سوء میدان های الکترومغناطیسی بویژه میدان تلفن همراه به صورت فزاینده نقش تخریبی در بدن، ارگانیسم ها، بافت ها، سلول ها و ماکروملکول های حیاتی مانندDNA، پروتئین ها و آنزیم ها دارد.

وی با بیان این که در حال حاضر سیستم های تلفن همراه دارای فرکانس ۹۴۰ مگاهرتز است که به بیشتر بافت های بدن از جمله مغز و حتی گوشت و ماهیچه ها آسیب می زند، ابراز عقیده می کند که نباید به تلفن همراه به عنوان وسیله ای بی خطر نگاه کرد و هر کس هر اندازه که تمایل داشت از آن استفاده کند؛ بلکه کاربرد تلفن همراه باید همانند مصرف دارو، محدود و کنترل شده و به زبانی دارای دوز مشخص باشد؛ به طوری که یک فرد تنها ساعاتی از روز را می تواند از موبایل استفاده کند و پس از آن استفاده دوباره از آن مضر خواهد بود.

● دوز استفاده از تلفن همراه برای مبتلایان به بیماری های گوناگون متفاوت است

استاد مرکز تحقیقات بیوشیمی ـ بیوفیزیک دانشگاه تهران می گوید: مساله مهم دیگری که باید مورد توجه محققان قرار بگیرد، دوز مشخص استفاده از تلفن همراه برای مبتلایان به بیماری های گوناگون است؛ مثلا، میزان استفاده از تلفن همراه در افراد دیابتی که در برابر امواج آسیب پذیرتر از افراد سالم هستند باید متفاوت باشد.

تحقیقات جدید می باید میزان استفاده از تلفن همراه را برای هر بیماری معین نماید.

دکتر موسوی موحدی با اشاره به تحقیقات پژوهشگران مرکز بیوشیمی ـ بیوفیزیک دانشگاه تهران در زمینه «اثرات میدان الکترو مغناطیسی تلفن همراه روی هموگلوبین خون» گفت: تحقیقات نشان می دهد تاثیر میدان الکترومغناطیسی تلفن همراه با هموگلوبین موجب تغییرات ساختاری در آن و کاهش پیوند اکسیژن با هموگلوبین می شود.

همچنین اختلال در عملکرد هموگلوبین، موجب آزادسازی اکسیژن بیشتر در بافت و در نهایت بروز ناهماهنگی در واکنش های بدن می شود.

● دگرگونی در عملکرد هموگلوبین خون

این استاد بیوشیمی تاکید می کند: اثرات سوءتغییر ساختاری هموگلوبین خون تحت تاثیر امواج تلفن همراه تنها به آزادسازی بیش از حد اکسیژن در بافت محدود نمی شود، بلکه بر سایر وظایف هموگلوبین هم تاثیر منفی می گذارد.

به گفته دکتر موسوی موحدی همین پدیده در بررسی اثرات امواج در بیماران تالاسمی هم مشاهده شده و در این مورد از نظر ساختار هموگلوبین، ساختمان سوم آن که عامل اصلی عملکردهای این مولکول است، دچار تغییر شده است.

● خطر استفاده همزمان از تلفن همراه با مایکروویو یا رایانه

دکتر موحدی اثرات تداخل استفاده از تلفن همراه و وسایل دیگر مانند مایکروویو، رایانه و همچنین مصرف داروهای مختلف را بسیار حائز اهمیت می داند و تصریح می کند: تداخل استفاده از تلفن همراه و وسایل یاد شده اثرات سوء امواج تلفن همراه را تشدید می کند.

همچنین بدترین شکل تداخل در استفاده همزمان از تلفن همراه و مایکروفر است. از سوی دیگر شرایط استفاده از تلفن همراه در اثرات آن تعیین کننده است به عنوان مثال استفاده از تلفن همراه در مکان های مسقف و شهرهای آلوده دوز خاصی را طلب می کند که امیدواریم با شروع تحقیقات بتوان دوز استفاده از موبایل برای هر فرد مانند زن، مرد، کودک و غیره مشخص کرد.

● بدترین شکل مکالمه؛ قرار دادن تلفن کنار گوش

وی درباره محل قرار دادن تلفن همراه نیز می گوید: بدترین شکل این مساله، قرار دادن تلفن کنار گوش هنگام صحبت کردن است و البته قرار دادن در کمر هم آسیب های جدی به دستگاه تناسلی انسان وارد می کند.

دکتر موسوی موحدی با بیان این که تلفن همراه در مواقع عدم استفاده باید بیش از یک متر با کاربر فاصله داشته باشد، می افزاید: صحبت با تلفن همراه باید در فضایی باز و در کمترین زمان مکالمه باشد.

استفاده از تلفن همراه در حالت اضطرار است نه به صورت مداوم. اگر کسی می خواهد صحبت طولانی تر داشته باشد باید از تلفن ثابت استفاده کند و در صورتی که فرد در جایی هست که تلفن ثابت وجود دارد بهتر است تلفن همراه خاموش شود. بهترین حالت در هنگام پیاده روی هم گذاشتن تلفن همراه داخل کیف است.

jamejamonline

اگر فرزند دختر می خواهید، موز و نمک نخورید

اگر می خواهید صاحب فرزند دختر بشوید مصرف نمک و موز را ترک کنید و در عوض به رژیم غذایی خود لوبیا و پنیر سفت را اضافه کنید.

محققان دانشگاه ماستریچ در هلند در این پژوهش دریافته اند: زنانی که قصد بارداری دارند و ترجیح می دهند فرزندشان دختر باشد باید مصرف مواد غذایی غنی از سدیم و پتاسیم مثل زیتون ها، ماهی دودی، پنیر آبی، سیب زمینی، گوشتهای فرآوری شده، نان و پاستا را کاهش داده و در عوض روی مواد غذایی غنی از کلسیم و منزیم متمرکز شوند.

مواد غذایی حاوی مقادیر بالای کلسیم شامل ماست، پنیر سفت، ماهی آزاد کنسروی، اسفناج، بادام، جو، کلم بروکلی و پرتقال هستند.

همچنین حبوبات مثل لوبیا و غلات سبوس دار حاوی مقادیر زیادی منیزیم هستند.

این محققان تاکید کردند که رژیم غذایی پدر هیچ تاثیری روی جنسیت کودک ندارد.

پژوهشگران در این تحقیق ۵ ساله ۱۷۲ زن اروپای غربی از ۲۳ ساله تا ۴۲ ساله را تحت مطالعه و بررسی قرار دادند و به این نتایج علمی دست یافته اند.
mehrnews

سالک، عفونت انگلی پوست

سالک یک عفونت انگلی پوست است که توسط پشه خاکی منتقل می شود و ایجاد ضایعه پوستی می کند.

 

این بیماری در مناطق مختلف کشور وجود دارد و از سال ۶۸ تاکنون تعداد مبتلایان به آن سیر صعودی داشته و افزایش چشمگیری را نشان داده است.

آلوده ترین استان ها براساس آمار، استان های اصفهان و هرمزگان بوده اند و نوع سالک جلدی شهری عمدتا در تهران، مشهد، شیراز، نیشابور و کرمان و در نوع سالک روستایی در نقاطی از استان اصفهان، جنوب استان فارس، خراسان، مازندران، خوزستان، ایلام، بوشهر و هرمزگان وجود دارد.

دکتر مردانی، متخصص بیماری های عفونی در گفتگو با جام جم می گوید: ناقل این بیماری پشه ریزی به نام پشه خاکی یا فلبوتوموس است که ۲ تا ۳میلی متر اندازه دارد.

پشه خاکی ماده خونخوار است و از بدن انسان و بعضی از حیوانات تغذیه می کند. پشه خاکی ماده معمولا هر ۵ روز یک بار خونخواری می کند و آلوده می شود و پس از حدود ۱۰ روز می تواند آلودگی یا به عبارتی عامل بیماری را به فرد دیگری منتقل کند.

وی می افزاید: پشه خاکی معمولا در شب خونخواری می کند و روزها را در جاهای تاریک و مرطوب اماکن انسانی یا حیوانی استراحت می کند. طول عمر پشه خاکی بالغ حدود یک ماه است.

مخزن بیماری در نوع روستایی یا مرطوب عمدتا جوندگان (موش) است و در نوع احشایی انسان مخزن است که البته بسته به نوع آن متفاوت خواهد بود به عنوان مثال در نوع هندی انسان و در نوع مدیترانه ای ازجمله ایران؛ سگ و سگ سانان مخزن اصلی بیماری هستند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه می دهد: پشه های خاکی پس از گزش افراد مبتلا به سالک یا جوندگان مبتلا آلوده می شوند و در گزش های بعدی موجب انتقال انگل به افراد سالم می شود.

معمولا پس از چند روز تا چند ماه محل گزش، مختصری قرمز و سپس متورم و حالت جوش مانند می شود و بتدریج از وسط زخمی ایجاد می شود و اطراف آن قرمز می شود. ممکن است این ضایعه خشک یا دارای ترشح باشد.

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم معتقد است محل زخم سالک پس از بهبودی ایجاد بدشکلی بخصوص در صورت می کند و می گوید: همچنین عفونت محل زخم با سایر میکروب ها گاهی منجر به عوارض شدید می شود.

بعضی مواقع نیز سالک در اعضای حساس مثل بینی، پلک و گوش موجب سوراخ شدگی و تغییر شکل قابل توجه آنها می شود.

البته ورود بیماری سالک در هر منطقه موجب ابتلای بسیاری از افراد بخصوص کودکان می شود.

دکتر مردانی درباره درمان این بیماری می گوید: با انجام اقدامات مراقبتی، مراجعه به موقع و سریع و درمان بیماری می توان از عوارض این بیماری پیشگیری کرد.

به شرط آن که درمان منظم، کامل و به مدت کافی باشد. درمان ناقص موجب مقاوم شدن انگل و شدت عوارض می شود.

بهبودی کامل بیمار به همکاری خوب و مراجعه منظم بیمار به مرکز درمان کننده بستگی دارد.

وی اعتقاد دارد که درمان منظم و به مدت لازم موجب از بین رفتن انگل در زخم و بهبودی می شود و مانع از انتقال بیماری به دیگران می شود و می تواند از گزش پشه و پوشاندن دائمی زخم پیشگیری کند.

سایر اقدامات لازم شامل استفاده از دورکننده های حشرات در اطراف زخم، اسپری حشره کش داخل خانه، استفاده از پشه بند آغشته به سم بخصوص در زمان غروب و طلوع خورشید، نصب توری در پنجره ها، استفاده از پرده های آغشته به سم در مقابل پنجره ها و در های ورودی، معدوم و مدفون کردن صحیح زباله ها و نخاله های ساختمانی و بهسازی محیط است.
jamejamonline

خواب بر عملکرد و وضعیت سلامت روانی افراد تأثیر می گذارد

نتایج یک پژوهش نشان داده است خواب یک فرایند مهم فیزیولوژیک است که اثرات عمیقی بر سلامت روحی و جسمی افراد می گذارد.

منطقه علوم پزشکی تهران، سجاد زارع دانشجوی کارشناس ارشد بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی تهران در مطالعه ای به بررسی تاثیر خواب بر عملکرد و وضعیت سلامت روانی افراد پرداخته است.

جامعه آماری در این مطالعه توصیفی، رانندگان اتوبوس در ترمینال های شهر تهران بودند که ۱۱۵ نفر از آن ها به روش نمونه گیری به صورت تصادفی انتخاب شدند.

در مجموع ۸/۲۱ از رانندگان کیفیت خواب مطلوب و ۹/۲۹درصد از آن ها کیفیت خواب نامطلوب داشتند.

بین شیوع موارد مشکوک به کیفیت خواب و بر فعالیت شغلی و تعداد شبهای اقامت در منزل در مدت یک ماه و مدت زمان لازم برای به خواب رفتن ارتباط معناداری از نظر آماری وجود دارد.

با توجه به تاثیر قابل توجه کیفیت خواب بر عملکرد افراد و وضعیت سلامت روانی آن ها، لازم است که این جنبه سلامتی رانندگان مورد توجه برنامه ریزان و مدیران سیستم های بهداشت و درمان کشور قرار گیرد.

این بررسی در همایش تازه های علوم بهداشتی ارائه شده است.
isna

قارچ جادویی اضطراب سرطانیها را کاهش می دهد

ترکیبهای فعال موجود در قارچی جادویی می تواند میزان اضطراب را کاهش داده و حالات روحی مبتلایان به سرطان را بهبود ببخشند.

چارلز گراب از مرکز پزشکی هاربر در کالیفرنیا از ۱۲ نفر که به سرطان پیشرفته مبتلا بوده و از اضطراب نیز در عذاب بودند دعوت به همکاری کردند.

داوطلبان به صورت مرتب از ترکیب سیلوسیبین موجود در قارچ جادویی و یا ویتامین نیاسین استفاده می کردند. پس از چند هفته داروی دیگر به بیماران داده شد.

در عین حال میزان تپش قلب، فشار خون و حرارت بدن در پی هر یک از درمانها تحت نظر گرفته می شد. از سویی دیگر همزمان با این درمانها میزان استرس افسردگی و حالت روحی افراد تحت نظر قرار داشت.

نتایج نشان می دهند بیماران دو هفته پس از مصرف سیلوسیبین کمتر احساس افسردگی و اضطراب را در خود احساس می کنند اما در مقابل بیمارانی که نیاسین مصرف کرده بودند تغییری را در خود احساس نمی کردند.

در حدود ۶ ماه پس از این آزمایش میزان اضطراب در تمامی داوطلبان به اندازه ای قابل توجه کاسته شده بود.

محققان معتقدند با وجود اینکه به آزمایشهای بیشتری برای اثبات توانایی های این قارچ نیاز است می توان گفت استفاده از دوزهای بالاتر سیلوسیبین می تواند تاثیرات سودمندی را بر روی بیماران از خود به جا بگذارد.
mehrnews

مادران پس از هر وعده شیر دادن، لثه نوزاد خود را تمیز کنند

شهریور ۱۷, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بهداشت, تنظيم خانواده, جهان پزشكي

  یک دندانپزشک اطفال با تاکید بر لزوم آغاز مسواک زدن برای کودکان از بدو تولد به مادران توصیه کرد که پس از هر وعده شیر دادن به نوزاد لثه او را تمیز کنند.

دکتر لیلا بصیر، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه خوزستان، گفت: مسواک زدن و شست وشوی دندان کودک باید از بدو تولد اغاز شود؛ چرا که بی توجهی به پاکیزگی دندان های شیری مشکلاتی را برای کودک ایجاد می کند.

وی توصیه کرد که مادران در زمان شیرخوارگی و پیش از رشد دندان های شیری نوزاد، پس از هر وعده شیردادن لثه های نوزاد را ماساژ دهند. انجام این کار موجب می شود پلاک های باکتریال که در اثر شیر خوردن بر روی لثه نوزاد ایجاد می شود، پاک شوند.

بصیر ادامه داد: پس از رشد دندان های شیری نیز توصیه می شود با استفاده از مسواک انگشتی، که مسواکی نرم و مخصوص نوزادان است دندان های کودک تمیز شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور گفت: استفاده از مسواک انگشتی تا ۲ سالگی برای تمیز کردن دندان های کودک توصیه می شود.

به گفته وی، پس از ۲ سالگی نیز لازم است دندان های کودک با استفاده از مسواک مخصوص کودکان و با نظارت والدین تمیز شوند.

مراقبت از دندان های شیری کودکان بسیار مهم است؛ چرا که پوسیدگی دندان های شیری کودک، مشکلات بسیاری در تکلم و رشد دندان های دایمی کودک را به دنبال خواهد داشت.

بصیر ادامه داد: فک کودک در زمانی که دندان های شیری خود را در دهان دارد رشد می کند و اگر دندان شیری پوسیده و یا کشیده شود، فضای لازم برای رشد دندان های دایمی در فک کودک ایجاد نخواهد شد.

وی افزود: کودکانی که دندان شیری پوسیده دارند ممکن است از نظر روحی و روانی نیز دچار مشکل شوند و به دلیل این که برخی مواقع دندان آنها سیاه می شود کمتر بخندند.

این دندان پزشک اطفال گفت: همچنین کودکانی که دندان شیری پوسیده دارند بیش از دیگر کودکان به سوء تغذیه دچار می شوند؛ چرا که پوسیدگی دندان ها موجب می شود این کودکان نتوانند برخی غذاها را بخورند.

همچنین مصرف بیش از حد فست فود و غذاهای آماده موجب پوسیدگی پیش رونده در دندان کودکان می شود.

این دندانپزشک اطفال گفت: رشد نامناسب فک، به دلیل پوسیدگی دندان های شیری مهم ترین علت افزایش ارتودنسی در نوجوانان است.
 
 
isna

واکسیناسیون کودکان را جدی بگیرید

شهریور ۱۶, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تنظيم خانواده, خبر پزشکی

برنامه واکسیناسیون و ایمن سازی، یک برنامه داوطلبانه است که به صورت رایگان در کشور ما و اکثر کشورهای جهان توسط مراکز بهداشتی و درمانی به اجرا درمی آید و در حال حاضر برای بیش از ۲۰ بیماری انسانی، واکسن تهیه شده است که تعدادی از آنها به طور همگانی و بقیه در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

دکتر فرزام بیدارپور، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفتگو با «جام جم» می گوید: واکسیناسیون اقدامی بسیار مهم و باارزش است که به وسیله آن و با هزینه کم می توان از ابتلا به بیماری های عفونی جلوگیری کرد.

وی معتقد است: هرچند واکسن ها ارزش درمانی ندارند، اما با اجرای برنامه واکسیناسیون همگانی در جهان، گسترش بسیاری از بیماری های خطرناک در بین شیرخواران، کودکان و بزرگسالان کاهش یافته است، به طوری که اکنون شیوع بیماری های خطرناکی چون دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، سرخک و فلج اطفال با واکسیناسیون همگانی با موفقیت، کنترل و در بسیاری از کشورها عملا به حداقل میزان خود رسیده است.

● ایمن سازی

ایمن سازی را هر گونه اقدامی که به منظور جلوگیری از بروز عفونت یا تخفیف شکل طبیعی بیماری در فرد ـ که با تجویز آنتی بادی یا آنتی ژن ایجاد شود ـ تعریف می کنند.

دکتر بیدارپور در این باره می گوید: در بسیاری از ایمن سازی ها از واکسنی که شامل تعداد کمی از ارگانیسم های ایجادکننده بیماری به صورت ضعیف شده یا غیرفعال است، استفاده می کنند، به طوری که وقتی واکسن وارد بدن شد، سیستم دفاعی را تحریک می کند تا آنتی بادی هایی را در برابر بیماری تولید کند و بدن بتواند هنگامی که در معرض این ارگانیسم ها در آینده قرار گرفت، از خود دفاع نماید.

وی در ارتباط با چگونگی ساخت واکسن ها اظهار می کند: نخست حیوانی را عمدا دچار بیماری مورد نظر می کنند، سپس ویروس آن بیماری را از بدن حیوان مزبور جدا می سازند و مجددا این ویروس را به حیوانی دیگر تزریق می کنند و پس از بیمار شدنش، باز ویروس را از بدنش جدا می سازند؛ آنقدر این عمل را تکرار می کنند تا به قدری ویروس ضعیف شود که اگر آن را به بدن انسانی تزریق کنند نه تنها او را بیمار نکند، بلکه برایش مصونیت هم پدید آورد؛ البته راه دیگر واکسن سازی این است که آن را از ویروس های مرده یا غیرفعال به دست آورند.

 

● واکسیناسیون در ایران

هر کشوری با توجه به شرایط اپیدمیولوژیک خود برنامه ایمن سازی متفاوتی برای کودکان دارد.

دکتر بیدارپور در این باره می گوید: در کشور ما کودکان در بدو تولد واکسن ب ث ژ، فلج اطفال و هپاتیت، در ۲ ماهگی سه گانه (کزاز، سیاه سرفه، دیفتری)، فلج اطفال، هپاتیت، در ۴ ماهگی سه گانه، فلج اطفال، در۶ ماهگی سه گانه، فلج اطفال و هپاتیت، در ۱۲ ماهگی تنها واکسن MMR (سرخک، سرخجه و اوریون)، در ۱۸ ماهگی سه گانه، فلج اطفال، MMR و در ۴ تا ۶ سالگی نیز واکسن سه گانه و فلج اطفال را دریافت می کنند.

به گفته وی پس از دریافت آخرین نوبت واکسن سه گانه، هر ۱۰ سال یک بار واکسن دوگانه ویژه بزرگسالان باید تزریق شود.

وی اضافه می کند که زنان در سنین باروری، افراد در معرض خطر، کودکان جا مانده از برنامه واکسیناسیون و… جداول ایمن سازی مشخص و مربوط به خود را دارند.

● عوارض

گرچه واکسن های مورد استفاده از نظر میزان اثربخشی بسیار مورد اطمینان هستند و عوارض جانبی ناچیز دارند، اما به طور کلی هیچ واکسنی بدون عارضه نیست.

دکتر بیدارپور در این باره می گوید: خانواده ها و بخصوص مادرانی که کودک خود را برای واکسیناسیون به مراکز بهداشتی ـ درمانی می برند، باید بدانند چنانچه کودک روز پس از واکسیناسیون کمی مریض شود، امری غیرعادی و خطرناک نیست.

وی می افزاید: عوارض متعددی تاکنون برای واکسن ها گزارش شده که شایع ترین آنها تورم و حساسیت و درد موضعی در محل تزریق است که گاهی با درجات خفیفی از تب نیز همراه می شود.

این عوارض اغلب طی ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق ظاهر شده و معمولا در کودکان بارزتر و میزان تب کودک نیز بالاست.

وی عوارض موضعی از قبیل قرمزی محل تزریق، حساسیت موضع و گاهی واکنش های عمومی مانند تب، سر درد و گاهی ظهور بثوراتی در سطح بدن را در اکثر قریب به اتفاق موارد گذرا می داند.

بیدارپور خاطرنشان می کند: بسیار کم اتفاق می افتد که واکسن ها عارضه های جانبی شدیدی را به همراه بیاورند و باید تایید کرد مشکلاتی که با تزریق واکسن پیش می آید، بسیار ناچیزتر از مشکلاتی است که خود بیماری به همراه دارد.

jamejamonline

سرطان سینه با تشخیص به موقع تا ۷۰ درصد قابل درمان است

در صورت وجود مناسب سیستم غربالگری سرطان سینه در کشور، ۷۰ درصد موارد ابتلا به این سرطان در زمان مناسب و در مراحل اولیه با معاینه و دستگاه ماموگرافی وقتی که هنوز تومور قابل لمسی وجود ندارد، تشخیص داده می شود.

دکتر علیرضا عرفانی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، گفت: برخی افراد زمانی به متخصص مراجعه می کنند که بیماری در مرحله پیشرفته ای قرار دارد و در حدود ۶۵ درصد مبتلایان در کشور زمانی بیماریشان تشخیص داده می شود که بیماری از محدوده پستان گذشته و به ناحیه زیر بغل انتشار یافته که این بیماری در کشورهای پیشرفته ۳۰ درصد و در کشورهایی که غربالگری سرطان سینه دارند، کمتر از ۱۵ درصد است.

وی افزود: زنان باید معاینات سرطان سینه را از ۳۵ سالگی آغاز کنند.

اولین مشکلی که سرطان سینه ایجاد می کند طول عمر مبتلایان است. هر چقدر مرحله تشخیص دیرتر باشد، موفقیت های درمانی کمتر خواهد بود و در مقابل هزینه های درمانی نیز بیشتر می شود.

دکترعرفانی در ادامه تصریح کرد: اکثر سرطان های سینه اگر به موقع شناسایی شوند، موفقیت درمان بالاتر می رود و هزینه درمان نیز کاهش می یابد.

وی تاکید کرد: سالانه ۷ هزار زن ایرانی به سرطان سینه مبتلا می شوند و هم اکنون حدود ۴۰ هزار نفر در کشور به بیماری سرطان سینه مبتلا هستند.

وی در ادامه هشدار داد: کاهش سن ابتلا به این بیماری در میان زنان ایرانی، ۱۰ سال از کشورهای پیشرفته پائین تر است.

isna

مصرف غذا در ظروف آلومینیومی موجب کم خونی می شود

 
یک متخصص تغذیه گفت: پخت غذا در ظروف آلومینیومی موجب آزاد شدن یون آلومینیوم در غذا می شود که در دراز مدت می تواند مشکلاتی از قبیل کم خونی ایجاد کند.

سید ضیاء الذین مظهری در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: استفاده طولانی مدت از ظروف آلومینیومی برای پخت غذا مناسب نیست به دلیل اینکه این ظروف با آزاد کردن یون آلومینیوم در غذا موجب انتقال این یون ها به بدن می شود و در دراز مدت می تواند مشکلاتی از قبیل کم خونی ایجاد کند.

وی گفت: ظروفی که در آشپزخانه به نام رویی به کار می رود عمدتاً از جنس آلومینیوم هستند اگر ظرفی واقعاً از جنس روی باشد خروج یون های روی از ظرف و ورود آن به غذا موجب جبران کمبود روی در بدن می شود و می تواند مفید باشد.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: ولی یون های آلومینیوم چنین خاصیتی ندارد و بهتر است برای پخت غذا از ظروف آلومینیومی در مدت زمان کمی کمتر استفاده شود.

مظهری گفت: اگر سبزی های برگ دار و غذاهای اسیدی یا نمکی در این ظروف آلومینیومی پخته شود میزان زیادی آلومینیوم به خود جذب می کند و موجب ورود آلومینیوم بیشتر به بدن می شود که بسیار مضر است.

وی گفت: استفاده از ظروف مختلف برای پخت غذا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و چون کیفیت و طعم غذا در درجه اول اهمیت قرار دارد باید به خاطرداشت کیفیت ظرف غذا به اندازه کیفیت مواد غذایی اهمیت دارد.
farsnews

عوارض تنفس در گرد و غبار

یکی از عوامل اساسی و مهم در بقای موجودات زنده هواست که بدون آن فعالیت های حیاتی مختل می شود.

از این رو استنشاق هوای پاک و توجه به آنچه از طریق تنفس وارد بدن می شود، اهمیت زیادی دارد؛ اما این روزها آلودگی ناشی از گردوغبار در بسیاری از موارد مشکلات زیادی برای شهروندان به وجود آورده است.

سازمان هواشناسی نیز در اطلاعیه های خود نسبت به وقوع مجدد گردوغبار در روزهای باقیمانده از تابستان بخصوص در مناطق غربی و جنوبی کشور هشدار داده است.

دکتر شهرام عزیزی خوش سیرت، مدیر گروه ارتباطات و آموزش سلامت دانشگاه علوم پزشکی کردستان در این باره می گوید: پدیده گردوغبار رویدادی طبیعی است که در بخش هایی از جهان که دارای مناطق خشک و بیابانی وسیع هستند، ایجاد می شود؛ در ایران نیز چند سالی است که به دلیل وزش بادهای شدید در بیابان های کشورهای همسایه بویژه عراق، عربستان و اردن، این پدیده تشدید شده است و تبعات آن کشور ما؛ بویژه مناطق غربی، جنوب غرب و تا حدودی مرکزی را در بر گرفته است.

عزیزی تصریح می کند: هرچند ذرات جامد به صورت معلق در جو زمین همواره وجود دارند اما تراکم این ذرات مانند هر متغیر دیگری اگر از محدوده ای فراتر رود خسارت زا و خطرناک خواهد بود.

وی می افزاید: ذرات گرد و غبار از نظر اندازه کاملا متفاوت هستند و از درشت (غیرقابل تنفس) تا ریز (قابل تنفس) طبقه بندی می شوند.

ذرات درشت گرد و غبار حداکثر می توانند به داخل بینی، دهان و حلق راه پیدا کنند اما ذرات ریز می توانند به اعماق بیشتر و نواحی حساس مجرای تنفسی و ریه نفوذ کنند.

ذرات ریزتر دارای اثرات بالقوه مهمی بر سلامت انسان هستند. بیشتر ذراتی که در پدیده گردوغبار حضور دارند از نوع درشت یا غیرقابل تنفس هستند و تهدید جدی برای سلامت مردم ایجاد نمی کند، هر چند ممکن است در افرادی که سابقه بیماری های تنفسی دارند مشکلاتی پدید آورد.

دکتر عزیزی می گوید: آثار کوتاه مدت آلودگی هوا بیشتر شامل حساسیت چشم ها، بینی و حلق، عفونت های دستگاه تنفسی، سردرد، تهوع و واکنش آلرژیک است.

اما این پدیده در درازمدت نیز می تواند بیماری مزمن تنفسی، سرطان ریه، بیماری قلبی و حتی آسیب به سایر ارگان های بدن را ایجاد کند.

وی تاکید می کند: سرفه، افزایش حساسیت در برابر عفونت های تنفسی، تأثیرات سوء بر قفسه صدری، افت کارایی سیستم ایمنی بدن، تشدید عوارض در بیماری های قلبی، کاهش کارایی تنفس و تنگی نفس، تنفس سریع با عمق تنفس کم و وخامت بیماری های مزمن ریوی مثل برونشیت از عوارض تنفس در گردوغبار است.

● اقدامات احتیاطی

از طریق گردوخاک ها ممکن است انواع بیماری های باکتریایی و ویروسی ایجاد یا منتقل شود، اما راه هایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا خود را از اثرات سوء گردوغبار حفظ کنید و اثرات نامطلوب این پدیده را بر سلامت خود به حداقل برسانید؛ از جمله این که از فعالیت درخارج از منزل اجتناب کنید، اگر حتما بایستی در هوای آزاد فعالیت کنید زمان آن را به حداقل ممکن کاهش دهید، در خانه بمانید و درها و پنجره ها را بسته نگاه دارید و درصورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانید.

دکتر عزیزی متداول ترین عوارض پدیده گردوغبار را تحریک چشم ها و راه های فوقانی هوایی می داند و می گوید: معمولا در این موقع نوزادان، کودکان و نوجوانان، سالخوردگان و بیماران قلبی و تنفسی ممکن است آسیب بیشتری ببینند، پس لازم است خطرات این گردوخاک ها را جدی بگیریم.

به گفته وی افزایش مصرف مایعات (با توجه به ۳ برابر شدن غلظت تعدادی از فلزات سنگین مانند سرب و افزایش غلظت فلزات سمی مثل جیوه و آرسنیک در زمان پدیده گردوغبار) دفع سموم از طریق ادرار را افزایش می دهد.

همچنین گردوغبارهای محلی و ریزگردها به مخاط دستگاه تنفسی، حلق و حنجره آسیب جدی وارد می کنند، به طوری که حتی فعالیت دستگاه تنفسی افراد سالم نیز در مواجهه با این گردوغبارها دچار اختلال می شود، بنابراین در شرایطی که نیاز به حضور طولانی مدت در فضاهای آزاد وجود داشت، استفاده از ماسک های تنفسی برای افراد در معرض خطر یا استفاده از دستمال خیس می تواند از ورود ریزگردها به مخاط دهانی و سیستم تنفسی جلوگیری کند.

● ماسک ها

فیلتراسیون یکی از راه های کنترل ورود ذرات معلق هوا به بدن است. هرچند از ماسک های موجود در بازار، ذرات با قطر کمتر از ۱۰ میکرون رد می شود اما استفاده از این ماسک ها برای جلوگیری از حساسیت بینی و دهان در هوای آلوده توصیه می شود.

دکتر عزیزی در این باره اظهار می کند: باید توجه داشت که حداکثر مدت زمان به کارگیری ماسک های رایج بین ۵/۱ تا ۲ ساعت است و پس از گذشت مدت زمان مذکور، تعویض ماسک ضرورت دارد.

ماسک های کاغذی معمولی و دستمال نمی توانند جلوی ورود ذرات ریزگرد و غبار به سیستم تنفسی ما را بگیرند، بنابراین استفاده از آنها توصیه نمی شود و ماسک های ویژه ای که برای این منظور طراحی شده است و با عنوان P۱ و P۲ عرضه می شود برای این شرایط تا حدی مناسب است.

jamejamonline

بوتوکس در کاهش سردردهای میگرنی موثر است

بوتوکس می تواند سردردهای میگرنی را تسکین دهد.

کارشناسان خاطرنشان کردند: بوتوکس علاوه بر کاهش چین و چروکهای پوستی می تواند به مبتلایان به سردردهای شدید میگرنی نیز کمک کند. این تزریق حاوی یک سم باکتریایی است که به طور موقت سبب فلج ماهیچه ای می شود.

روزنامه سان به نقل از دکتر مارک ویترال از انستیتو میگرن تراست در انگلیس می نویسد: مردم تصور می کنند کاربرد بوتوکس فقط برای کاهش چروکهای پوستی است اما بیش از ۳۰ سال است که از این سم برای درمان اسپاسم ها و گرفتگی های ماهیچه ای استفاده می شود.

به گزارش سایت هلت لاین محققان دریافته اند که بوتوکس به طور متوسط شدت و دفعات سردردهای میگرنی را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.
 

isna

کشف ساختار ژنی که سرطان را در زنان مهار خواهد کرد

ژن BRCA۲ بخشی از شبکه ترمیم رشته های دی.ان.ای و جلوگیری از جهش های مرگبار است.

شناخت دقیق ساختار این ماده و نقش بسیارباارزش آن در ترمیم این رشته می تواند مانع از بروز سرطان ها به خصوص در زنان شود.

پروتئین ناپایدار BRCA۲ به دلیل نقشی که می تواند در مهار انواع سرطان ها بخصوص در زنان ایفا کند، شناخته شده است.

جهش این پروتئین می تواند شانس فرد را برای ابتلا به سرطان سینه، تخمدان و دیگر سرطان ها به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

بیش از ۱۵سال تلاش مشترک محققان علم پزشکی و بیوشیمی بالاخره به ثمر رسیده و ساختار خالص این پروتئین از سلول های انسان به طور کامل استخراج شده است.

نقش مهارکننده این پروتئین روی سلول های سرطانی و رشد تومور سال هاست که شناخته شده است و از سوی دیگر مطالعات نشان می دهند جهش در این پروتئین باعث از دست رفتن این سد دفاعی و شتاب گرفتن روند سرطان خواهد شد. این کشف می تواند در حفظ این سد دفاعی یا جلوگیری از ادامه تخریب آن پزشکان را یاری کنند.

ژن BRCA۲ سال ۱۹۹۴ کشف شد. تحقیقات نشان می دادند این ژن در کنار BRCA۱ و دیگر پروتئین های مهارکننده جهش های ژنتیکی نقش قابل توجهی در حفظ ساختار دی.ان.ای حین تکثیر سلولی و تصحیح تغییرات احتمالی در ساختار آن دارد.

بدون حضور این پروتئین دی.ان.ای مستعد شکستگی می شد و در نتیجه اشتباه در خواندن ژن ها به تولید پروتئین های نادرست می انجامید.

تاکنون ساختار اغلب پروتئین های دخیل در این بازسازی و جلوگیری از اشتباهات احتمالی شناخته شده است اما ترکیب ۳۴۱۸ اسیدآمینه با یکدیگر برای تولید ساختار پیچیده BRCA۲، ناپایداری این پروتئین و ترکیب آن با پروتئین های دیگر خالص سازی این ماده را بسیاردشوار کرده بود.

● ترفند: افزایش حلالیت

محققان از یک دنباله قندی-پروتئینی برای افزایش حلالیت و پایداری این پروتئین استفاده کردند و در نهایت توانستند آنرا از سلول های پوششی کلیه به طور کامل استخراج کنند.

همزمان دو گروه دیگر با استفاده از دنباله های دیگری موفق به خالص سازی این ماده در مخمرها و سلول های سرطانی شدند.

شناخت این ساختار نه تنها به درک بهتر عملکرد این پروتئین کمک خواهد کرد بلکه می تواند برای شناخت بهتر شبکه ای از پروتئین های همکار که مانع از رشد تومورها می شوند به کار گرفته شود.

مطالعات اولیه هر سه گروه نشان می دهند تمامی بدنه BRCA۲ در تعامل با سایر پروتئین ها برای ترمیم ساختار دی.ان.ای به کار گرفته می شود. یکی از اساسی ترین این پروتئین ها RAD۵۱ نام دارد که با تشخیص نقاط شکسته و انتخاب واحدهای ساختاری صحیح به ترمیم دی.ان.ای می پردازد.

شواهد نشان می دهند نقش ژن BRCA۲ باید آغاز مرحله ترمیم و اصلاح اولیه در تعامل با RAD۵۱ باشد.

پیش از این تصور می شد این ژن تنها ترمیم بخشی خاص از دی.ان.ای را به عهده دارد اما تحقیقات تازه نشان می دهند این ماده واسط شیمیایی ترمیم تمامی رشته دی.ان.ای است و نقش بسیارحساسی را به عهده دارد.

در ادامه این تحقیقات علل و عوامل موتاسیون این ماده بررسی خواهند شد. محققان امیدوارند با شناخت این عوامل و مکانیزم عمل آنها برای همیشه مانع از موتاسیون این سد دفاعی قوی شوند و از ظهور انواع سرطان ها در بدن شخص جلوگیری کنند.
khabaronline

دردسرهای خواب فوری پس از سحری

خوابیدن بلافاصله پس از خوردن سحری موجب تشدید علائم رفلاکس معده و ترش کردن می شود.

شهرام آگاه در گفتگو با فارس اظهار کرد: خوردن و دراز کشیدن پس از مصرف افطاری و سحری بویژه در افرادی که علائم رفلاکس معده دارند موجب تشدید علائم رفلاکس می شود.

وی ادامه داد: اگر غذا در ساعت های نامعمول مثلا نیمه شب هم خورده شود و بلافاصله بعد از آن فرد بخوابد باز هم علائم رفلاکس و ترش کردن تشدید می شود.

این استاد دانشگاه افزود: علائم رفلاکس معده که ترش کردن از مهم ترین آنهاست بیشتر در سحری خوردن اتفاق می افتد چرا که فرد پس از خوردن سحری فرصت دارد و می تواند مدت زمانی را بخوابد.

درمورد این افراد توصیه می شود این کار را انجام ندهند. البته فرد اگر به پهلوی چپ دراز بکشد امکان رفلاکس کمتر است.

این فوق تخصص گوارش خاطرنشان کرد: به دنبال افطار با توجه به این که معده ساعت ها خالی بوده است و آمادگی خوردن حجم زیاد غذا را ندارد نباید حجم بالای غذا وارد معده شود چرا که می تواند به دستگاه گوارش فشار بیاورد.

بنابراین توصیه می شود برای افطار، فرد با مایعات گرم شروع کند و سپس غذای اصلی را حدود یک ساعت پس از افطار مصرف کند تا معده برای دریافت حجم غذای بیشتر عادت کند.
farsnews

دستگاه تشخیص بیماریهای قلبی طراحی شد

سامانه پردازش، تحلیل و آشکارساز بیماری از سیگنال الکتروکاردیوگرام و سایر داده های حیاتی توسط محققان دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی ساخته شد.

این سامانه در قالب پایان نامه دکتری همایی نژاد یکی از دانشجویان گروه تحقیقاتی قلب و عروق دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی به انجام رسیده است.

این سامانه با عنوان توسعه الگوریتم های شناسایی آریتمی های قلبی طراحی شده و در سیستم پردازش، تحلیل و آشکارساز بیماری از سیگنال الکتروکاردیوگرام و سایر داده ها قابل اندازه گیری است.

در این پایان نامه الگوریتم های تشخیص بیماری های قلبی طراحی شده و نمونه آزمایشگاهی تجهیزات لازم طراحی و ساخته شده است.

گروه تحقیقاتی قلب و عروق دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی از سال ۸۳ تاکنون فعالیت خود را در زمینه تشخیص بیماری های قلبی آغاز کرده است.

تشخیص بیماری قلبی بخشی از شاخه تشخیص عیب سیستم های دینامیکی است که از زمینه های فعالیت گرایش دینامیک و کنترل در دانشکده های مختلف مهندسی محسوب می شود در تشخیص بیماری های قلبی از کمیت های قابل اندازه گیری نظیر سیگنال الکتروکاردیوگرام، فونوکاردیوگرام فشارخون و ضربان قلب استفاده می شود.

mehrnews

از این پس اعضای پیوندی پس زده نخواهند شد

شهریور ۱, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تنظيم خانواده, خبر پزشکی

نوعی از گلبول های سفید در موش، سیستم ایمنی را به طور خاص بازداری می کند.

از آن جا که انسان هم این سلول ها را به طور طبیعی در بدن دارد، با دستکاری آن ها می توان پس زدن عضو پیوندی را به تاریخ فرستاد

با وجود پیشرفت های شایان توجهی که تا به حال در زمینه پیوند اعضا صورت گرفته است، مسئله پس زدن عضو پیوندی توسط بدن فرد گیرنده هنوز در این گونه اعمال جراحی مشکل می آفریند.

در واقع، وقتی یک عضو جدید وارد بدن فرد می شود، سیستم ایمنی بدنش با آن مثل یک جسم خارجی رفتار می کند و سعی می کنند آن را نابود کند، همان کاری که با باکتری های مضر و مانند آن انجام می دهد.

نیوساینتیست گزارش جدیدی در مورد یافته ای تازه در این زمینه منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش، محققین اسپانیایی موفق شده اند نوعی از سلول های خونی را کشف کنند که در بدن موش ها، پاسخ ایمنی را سرکوب و بازداری می کند.

این سلول ها که سلول های تی کشنده طبیعی یا به طور اختصاری NKT نامیده می شوند، نوعی از گلبول های سفید خون به حساب می آیند که به کنترل سیستم ایمنی کمک می کنند.

نکته قابل توجه در مورد این سلول ها، این است که آن ها فقط درون جگر موش ها فعالیت می کنند و روی سیستم ایمنی سایر قسمت های بدن آن ها هیچ تاثیری ندارند.

ژن های خاصی در ژنتیک موش ها، به واسطه سلول های تنظیم کننده، این سلول های تی کشنده طبیعی را تنظیم می کنند.

محققین دسته ای از این تنظیم کننده ها را با فلورسانت علامت گذاری کردند و آن ها را دوباره به درون بدن موش فرستادند. تمام آن ها روانه جگر شدند و به هیچ نقطه دیگری از بدن موش نرفتند.

به گفته محققین، این سلول ها درون بدن انسان هم وجود دارند، بنابراین شاید با کمی دستکاری، بتوان فعالیت های آن ها به گونه ای تنظیم کرد که سیستم ایمنی بدن را در مناطق مورد نیاز بازداری کنند تا اعضای پیوندی را پس نزند.

اگر این محققین موفق شوند، به دستاوردی حیاتی در این زمینه رسیده اند.

khabaronline

زنان باردار روزه دار با پزشک مشورت کنند

 

دکتر نیک آشتون در دانشگاه سوتامپتون انگلیس و دستیاران وی در دانشگاه کینگ سعود در ریاض اطلاعات مربوط به ۷هزار نوزاد متولد شده در یک بیمارستان عربستان را طی یک دوره ۴ ساله مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و مطالعات خود را در هر سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری ادامه دادند.

تحقیقات نشان می دهد که در عربستان ۹۰ درصد از زنان باردار مسلمان در این ماه روزه می گیرند.

همچنین براساس این تحقیق، در حالی که وزن نوزادان پس از تولد در زنان روزه دار و بدون روزه یکی بود اما زنانی که در ۳ماه دوم و سوم بارداری روزه بودند، جفت ها ی آنها در صورت پسر بودن جنین ۳ درصد و در صورت دختر بودن جنین ۵/۱ درصد ضعیف تر و نازک تر از زنانی بود که روزه نداشتند.

محققان می گویند: کودکانی که با جفت کوچک تر و نازک تر به دنیا می آیند در سال های آتی زندگی بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی قرار دارند.

jamejamonline

سردرد و تعریق زیاد، نشانه کم خونی است

خستگی های زودرس همراه با ضعف، ناتوانی جسمی و فکری، بی تفاوتی، سرگیجه، سردرد، بی اشتهایی، بی میلی به غذا و تعریق زیاد نشانه های کم خونی است.

سید ضیاءالدین مظهری در گفتگو با فارس فقر آهن را از عوامل کم خونی برشمرد و افزود: مقدار آهن بدن افراد مختلف با توجه به سن، جنس، اندازه بدن و عادات غذایی و نوع غذاهای مصرفی متفاوت است.

وی گفت: آهن به عنوان یک ماده بسیار لازم و مهم در امر خونسازی و تشکیل «هموگلوبین» برای خون و «میوگلوبین» برای عضلات به شمار می رود.

به گفته مظهری ریزش مو، بی حسی و سبکی سر، افزایش ضربان قلب، ورم قوزک پا، عدم تحمل دیگران، پرخاشگری، قاشقی شدن ناخن ها، نازک و شکننده شدن ناخن، کم آوردن نفس در سر بالایی ها، ابتلای مکرر به سرماخوردگی ها و عدم مقاومت در مقابل بیماری های عفونی نشانه ها و علائمی از کم خونی یا آنمی هستند.

این متخصص تغذیه افزود: اختلال در بلوغ گلبول های قرمز خون تحت تاثیر فقر ۳ ماده مغذی آهن، اسید فولیک و ویتامین B۱۲ است. کم خونی در بزرگسالان به علت عدم توانایی حمل اکسیژن مورد نیاز بافت هاست.

وی گفت: چنین افرادی به علت خستگی زودرس فعالیت بدنی خود را کاهش داده و اگر مشغول فراگیری باشند با کاهش چشمگیر توان آموختن روبه رو می شوند.

farsnews

افراط در مصرف مواد غذایی در ماه رمضان موجب افزایش چربی خون می شود

افراط در مصرف مواد غذایی در سحر و افطار ماه رمضان موجب افزایش چربی و قند خون می شود.

دکتر محمد جواد حسین زاده در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درباره تغذیه صحیح ماه مبارک رمضان اظهار کرد: امساک در خوردن یکی از اصول ماه رمضان است این در حالی است که برخی افراد برای جبران گرسنگی خود در این ماه در خوردن غذا افراط می کنند که این کار عوارضی را به همراه دارد.

وی افزود: با یک برنامه غذایی درست می توان نیاز بدن به موادی چون کربوهیدراتها، ویتامین ها، پروتیین ها، چربی ها و مواد معدنی را در ماه رمضان برطرف کرد.

بنابراین وعده سحری باید مصرف شود چون با توجه به طولانی بودن روزها افرادی که به هر علتی سحری نمی خورند با مشکلاتی مواجه می شود.

این متخصص تغذیه با اشاره به علت سحری نخوردن برخی افراد گفت: این اشخاص به علت مصرف نادرست مواد غذایی در این وعده در اوقاتی مانند وسط روز احساس ناراحتی گوارشی می کنند و دچار گرسنگی کاذب می شوند بنابراین ترجیح می دهند سحری مصرف نکنند.

این در حالیست که نخوردن غذا در این وعده با ایجاد عوارضی به خصوص برای گروههای ویژه سنی نوجوانان و سالمندان همراه خواهد بود.

وی توصیه کرد: با توجه به گرمای هوا، بدن در طول روز مقداری آب را به همراه املاحی مانند سدیم از دست می دهد بنابراین افراد برای فعالیت در این شرایط لازم است مواد پروتینی و کربوهیدارتها را در هنگام سحر مصرف کنند.

به عنوان مثال برنج و خورشت را می توان در این وعده غذایی خورد چرا که این مواد می توانند حاوی میزان مناسبی از ترکیباتی چون پروتئین و چربی باشند. در این شرایط به علت طولانی تر بودن عبور مواد غذایی حاوی پروتئین از معده، روزه ه داران کمتر احساس گرسنگی می کنند.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: افرادی که نخستین سال های روزه داری را پشت سر می گذارند در صورتی که برای دستگاه گوارش آنها مضر نباشد می توانند برای جلوگیری از گرسنگی زودهنگام موادی مانند شیر و تخم مرغ را در وعده سحری مصرف کنند.

وی با اشاره به قندهای ساده گفت: استفاده زیاد از قندهای ساده در سحری باعث می شود که قند خون افزایش یابد. همین امر ترشح انسولین را در پی دارد و در نتیجه افراد به ویژه روزه داران نوجوان احساس گرسنگی می کنند.

این متخصص تغذیه با تاکید بر استفاده از میوه و سبزی در وعده سحر گفت: این مواد غذایی حاوی فیبر هستند بنابراین روند عبور آنها از دستگاه گوارش کندتر است در نتیجه احساس گرسنگی را کاهش می دهند.

از سوی دیگر، موجب جذب تدریجی قند به خون می شود علاوه بر آن آب داخل مواد حاوی فیبر در طول روز جذب بدن می شود بنابراین افراد می توانند با توجه به وضعیت گوارشی خود هنگام سحر مواد غذایی مانند میوه بخورند.

حسین زاده درباره تغذیه درست هنگام افطار اظهار کرد: یک غذای ساده مانند یک یا دو خرما با یک فنجان آب ولرم یا در صورت امکان شیر نیم گرم یا مقدار مختصری نان و پنیر می توان به عنوان افطاری خورد و پس از یک ساعت که دستگاه گوارش به حالت عادی خود بازگشت، شام مصرف کرد.

وی افزود: هنگام افطار نباید در استفاده از قندهای ساده مانند برخی شیرینی ها و زولبیا و بامیه افراط کرد، چون باعث ترشح انسولین می شود. از سوی دیگر، غذای وعده شام نباید دیرهضم باشد.

این متخصص تغذیه در پاسخ به این که آیا وعده صبحانه را می توان در هنگام افطار مصرف کرد، گفت: افطاری بهتر است مختصر باشد و صبحانه را کامل نخوریم.

از سوی دیگر با توجه به آن که توصیه می شود بین خوردن وعده اصلی با خواب دو ساعت فاصله باشد در مناطقی از کشور که دیرتر هوا تاریک می شود می توان افطاری و شام را پشت سر هم خورد.

حسین زاده در پایان تاکید کرد: وعده افطار و شام باید به گونه ای تنظیم باشد که میوه و سبزیجات به اندازه کافی مصرف شود چون آن ها حاوی بسیاری از املاح و ویتامین ها هستند بنابراین بهتر است پس از مصرف شام تا قبل از خواب میوه خورد.
isna

استفاده طولانی مدت از دمپایی های لاانگشتی سبب کمردرد و آسیب به لگن می شود

  استفاده طولانی مدت از دمپایی های لاانگشتی می تواند موجب بروز درد در ناحیه پا، کمردرد و یا حتی آسیب رسیدن به لگن شود.

دکتر شیدا مظفری متخصص طب ورزشی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، گفت: پوشیدن دمپایی های لاانگشتی در واقع موجب تغییر در شیوه حرکات عادی و طبیعی فرد شده و در نهایت به پاها و زانوی فرد آسیب می رساند.

وی تصریح کرد: تحقیقات نشان می دهد کسانی که دمپایی لاانگشتی به پا می کنند، حین راه رفتن گام های کوتاه تری برمی دارند و پاشنه های پای خود را با نیروی عمومی کمتر به زمین می زنند.

دکتر مظفری افزود: به همین دلیل توصیه می شود که افرادی که به هر دلیل مایل به پوشیدن این دمپایی ها هستند، فقط برای مدت زمانی کوتاهی از آنها استفاده کنند.
 
 

isna

پنیر هوش را کم نمی کند

برخی تصور می کنند خوردن پنیر سبب کاهش هوش و به قولی خنگ شدن شان می شود، در حالی که متخصصان تغذیه این موضوع را رد کرده و تاکید می کنند که این یک باور اشتباه است.

پنیر یک ماده غذایی بسیار غنی از پروتئین و کلسیم است و به همین دلیل ماده غذایی با ارزشی محسوب می شود. در عین حال یک ماده خیلی خوب برای تامین لبنیات مورد نیاز بدن است.

دکتر نسرین امیدوار، متخصص تغذیه در گفتگو با «جام جم»می گوید: پنیر در رژیم غذایی بسیار با ارزش است و باید خیلی بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

وی با رد تاثیر مصرف پنیر در کم شدن هوش افراد می افزاید: یکی از بهترین جاهایی که می توان از این ماده پرارزش استفاده کرد، صبحانه است.

پنیر، هم غذایی سهل الهضم است و هم معمولا به علت این که پرچربی نیست مصرف آن با نان، ترکیب بسیار با ارزشی خواهد بود.

پروتئین موجود در پنیر فراوان و از کیفیت خوبی برخوردار بوده و تقریبا دارای تمامی اسید آمینه های ضروری مورد نیاز بدن است.

به گفته این متخصص تغذیه، اگر بتوان در وعده صبحانه در کنار پنیر، سبزیجاتی مانند خیار و گوجه یا مانند برخی از مردم نقاط کشور مغز گردو و یا بادام مصرف کرد، ترکیب کاملی خواهد بود.

دکتر امیدوار معتقد است که اصلا ضرورتی ندارد پنیر با گردو مصرف شود، چرا که گردو یا بادام تنها یک کامل کننده خوب هستند و چنانچه پنیر به طور خالص مصرف شود هیچ لطمه ای به بدن نمی زند.

وی می گوید: مهم این است که تعادل بین کلسیم و فسفر در برنامه غذایی حفظ شود. چرا که اگر از منابعی که از کلسیم غنی بوده مانند پنیر استفاده شود و از مواد دارای فسفر، آهن و سایر املاح مهم استفاده نکنیم تعادل بدن به هم می خورد.

دکتر امیدوار تاکید می کند: تاکنون شواهد علمی مبنی بر این موضوع که اگر پنیر زیاد مصرف شود هوش انسان آسیب می بیند مشاهده نشده است.

اگر این تعبیر درست بود، فرانسوی ها و ایتالیایی ها که بیش از ۱۰۰ نوع پنیر دارند، باید دارای ضریب هوشی پایینی می بودند، ولی این طور نیست چون واقعیت آن است که خوردن پنیر در حد اعتدال مشکلی را برای افراد ایجاد نمی کند.

● سرانه مصرف لبنیات در کشور پایین است

بر اساس آمارهای موجود، سرانه شیر در کشورمان حدود ۸۰ کیلوگرم است که ۱۰۰ کیلوگرم پایین تر از مصرف جهانی است.

بنابراین با توجه به توصیه متخصصان شیر، ماست و پنیر ۳ جایگزین خوب یکدیگرند و کشک هم می تواند نقش این جایگزینی را بازی کند.

امیدوار توضیح می دهد: در کشور ما نه تنها سرانه مصرف شیر بلکه سرانه مصرف لبنیات پایین است و یکی از منابع لبنیات ـ که می توان با مقدار زیاد مصرف کرد ـ شیر و ماست و پنیر است که توصیه می شود در طول روز، ۲ تا ۳ واحد شیر و لبنیات به خصوص شیر و ماست و البته پنیر مصرف شود.

وی با بیان این نکته که کمبود کلسیم یکی از مشکلات بهداشتی ایرانی هاست، می گوید: تاکید می شود کلسیم

▪ که البته فقط در لبنیات وجود ندارد ولی مهم ترین آنها در لبنیات است ـ در برنامه روزانه ۲ تا ۳ واحد گنجانده شود.

البته در کنار آن باید سایر منابع کلسیم و همراه آن ویتامینD کافی مصرف شود.

● مصرف کافی کلسیم برای کنترل وزن

برای افرادی که به اندازه کافی کلسیم و ویتامین D مصرف می کنند به خصوص از طریق فرآورده های لبنی کم چرب کاهش وزن در آنها بهتر رخ می دهد .

رئیس سابق انجمن تغذیه هم اعتقاد دارد که مصرف کافی کلسیم و ویتامین D در کنترل وزن موثر است و منبع مهم کلسیم گروه لبنیات مانند پنیر است.

دکتر امیدوار می افزاید: اگر در ایران مانند خیلی از کشورها این قانون وجود داشت که لبنیات به خصوص شیر با ویتامین D غنی می شد، در حال حاضر این منبع غنی ویتامین D در وعده های غذایی موجود بود.

jamejamonline

مصرف قرص های ضدبارداری در ماه رمضان، ممنوع!

بیماری ترومبوز سینوس مغزی (لخته خون در مغز) زنان تهرانی در ماه رمضان به علت استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری به منظور تغییر عادات ماهانه و افزایش روزه داری ۴ برابر بیشتر از ماه های دیگر است.

فرامرز امیری در گفتگو با فارس اظهار کرد: متأسفانه برخی از زنان به منظور استفاده کامل از ماه رمضان و افزایش روزهای روزه داری اقدام به مصرف قرص های جلوگیری از بارداری و کاهش روزهای عادات ماهانه می کنند که این امر موجب افزایش خطر ابتلای این افراد به بیماری ترومبوز سینوس مغزی می شود.

وی افزود: به علت فرآورده های هورمونی موجود در قرص های جلوگیری، انعقادپذیری خون بالا می رود و در کنار آن موضوع گرمای هوا و این که فرد نمی تواند مایعات بنوشد موجب غلیظ شدن خون و ایجاد لخته در رگ هایی که مسوول تغذیه خون وریدی از مغز هستند می شود که به آن ترومبوز سینوس مغزی می گویند.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان این که این عارضه به میزان خیلی کم در مردان به دلایل دیگری اتفاق می افتد تصریح کرد: بیماری ترومبوز سینوس مغزی عوارض زیادی را در طولانی مدت به همراه دارد که از مهم ترین عوارض آن سردردهای شدید است.

امیری ادامه داد: این عارضه در حالت عادی ۵ تا ۱۰ درصد سکته های مغزی را تشکیل می دهد که البته در ابتلا به برخی عفونت ها و بعد از زایمان و به ویژه در ماه مبارک رمضان میزان آن افزایش می یابد.

وی با بیان این که علت ایجاد این عارضه لخته شدن خون در رگ های تخلیه خون از مغز است خاطرنشان کرد: این موضوع باعث می شود خون از مغز تخلیه نشود که افزایش حجم خون داخل مغز و به دنبال آن افزایش فشار داخل جمجمه را در پی دارد.

امیری گفت: درمان این بیماری به غیر از تجویز مسکن برای درمان علامتی که درد فرد را کاهش می دهد به کمک داروهای مختلف، ترومبوز و لخته حل می شود تا خون بتواند جریان طبیعی خود را از مغز داشته باشد و در نهایت فشار جمجمه و حجم خون داخل مغز به تعادل برسد.
jamejamonline

سحر غذاهای آب پز بخورید

 

نوشیدن بیش از اندازه چای در وعده سحری موجب افزایش دفع ادرار و از دست رفتن نمک های معدنی بدن که در طول روز به آن احتیاج داریم می شود.

دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت اضافه کرد: یکی از عادات غلط مردم چه در هنگام افطار و چه در هنگام سحر نوشیدن بیش از اندازه چای یا آب به بهانه جلوگیری از تشنگی یا رفع آن است که این امر سبب اختلال در هضم مواد غذایی می شود.

بنا بر این گزارش همچنین استفاده از غذاهای آب پز و بخارپز کبابی به جای غذاهای پرچرب و سرخ شده علاوه بر جلوگیری از زیان های ناشی از مصرف این نوع غذاها موجب احساس سیری در طول روز می شود.
jamejamonline

خون مصنوعی از سلول های بنیادی جنینی تولید شد

دانشمندان از سلولهای بنیادین جنینی، گلبول های قرمز انسانی تولید کردند.

این پیشرفت مهم به ادعای آنها می تواند به زودی راه را برای تولید مصنوعی گروه خونی “او منفی” برای استفاده پزشکی هموار سازد.

این گلبول های قرمز از سلول های بنیادی حاصل از جنین های مازاد تولید شده به روش آی وی اف، به عنوان بخشی از یک پروژه سه میلیارد پوندی برای تولید یک منبع جایگزین برای گروه خونی او منفی تولید شده است.

گروه خونی او منفی را می توان بدون نگرانی از پس زدن، به تمامی گروه های خونی اهدا کرد.

دانشمندان در این تحقیق از بیش از صدها جنین مازاد در کلینیک های باروری برای ایجاد چندین خط تولید سلولهای بنیادی استفاده کردند.

در این بین خط RC-۷ ابتدا به سلول های بنیادی خون و سپس به گلبول های قرمز حاوی هموگلوبین تبدیل می شود.

مارک ترنر مدیر مرکز ملی خدمات انتقال خون اسکاتلند در ادینبورو و مجری این تحقیقات می گوید: خون مصنوعی تولید شده در مقیاس صنعتی می تواند مشکلات ناشی از کمبود خون و خطر انتقال عفونت های جدید بین اهدا کنندگان و گیرندگان خون را برطرف کند.
irna

پوشک کودکان باعث ابتلای آنها به عفونت می شود

عفونت دستگاه تناسلی کودکان ممکن است به علت ختنه نکردن و یا پوشک آنها ایجاد شود.

دکتر فرشته دولتی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، گفت: پوشک موجب می شود که میکروب در مدفوع وارد مجاری ادراری شود و عفونت را به وجود آورد.

به همین علت نیز این عفونت ها بیشتر به صورت بالا رونده مشاهده می شود.

وی شایع ترین مشکلات اورولوژی در کودکان را مرتبط با سیستم ادراری عنوان کرد و گفت: عدم پیگیری این مشکل در کودکان منجر به عفونت در آنها می شود.

وی با اشاره به لزوم توجه به تب کودکان افزود: در صورت عدم توجه به تب حاصل از عفونت در کودکان مشکل یاد شده به کلیه ها سرایت کرده و موجب ایجاد عوارض بدنی در کودک می شود.

همچنین فشار خون در سنین بالا را موجب خواهد شد.

دکتر دولتی تصریح کرد: عفونت ادراری در پسر بچه ها در سال اول تولد بسیار شایع است. این در حالی است که در دختران پس از یک سالگی رخ می دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: عفونت ادراری در کودکان بیشتر با تب همراه است و اگر کودک پیاپی دچار تب شده و این مسئله به عفونت ادراری عود کننده تبدیل شود، حتما باید این مشکل را پیگیری کرد تا اگر کودک دارای ناهنجاری در سیستم ادراری بود، بتوان هر چه زودتر آنها را رفع کرد.
isna

افزایش ضربان قلب در حالت استراحت خطرناک است

  دانشمندان دریافته اند که بالا رفتن ضربان قلب در حالت استراحت که ادامه پیدا کند، با افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی یا هر علت و بیماری دیگری ارتباط مستقیم دارد.

این پژوهش که روی بیش از نه هزار بیمار و از سوی محققان انستیتو قلب رونالد او پیریلمان در بیمارستان نیویورک انجام گرفته نشان می دهد که کنترل ضربان قلب به مرور زمان می تواند نشانگری ساده و مهم برای سلامتی انسان باشد که اگرچه کشنده اما قابل تشخیص و درمان است.

دکتر پیتر اوکین، متخصص قلب در این انستیتو و محقق اصلی این پژوهش متذکر شد: تشخیص و کنترل ضربان قلب کار ساده و ارزان قیمتی است و در واقع به طور مرتب در مطب پزشکان انجام می شود اما این تحقیق تاکید می کند که پزشکان این کنترل را باید در الگویی طی چندین سال متوالی انجام دهند و فقط به یک بار معاینه اکتفا نکنند.

پژوهشگران تاکید کردند، افزایش ضربان قلب فاکتور نگران کننده ای است که حتما باید علت آن مشخص شود.

این تحقیق در مجله اروپایی قلب منتشر شده است.
 
 
isna

ژن درمانی امیدی تازه برای معالجه بیماری های چشمی

 

دانشمندان به یافته های امیدوارکننده ای برای استفاده از ژن درمانی جهت معالجه بیماریهای چشمی دست یافته اند.

پژوهشگران در دو گزارش مختلف تشریح کردند، پیوند موثر یک ژن انسانی توانست عملکرد گیرنده نوری را در موشهای مبتلا به تحلیل شدید قرنیه چشم احیا کند.

این بیماری چشمی حاصل شکل جهش یافته ژن «RPGRIP۱» است که باعث تحلیل رفتن گیرنده های نوری در چشم می شود.

پس از تزریق یک ژن انسانی به گیرنده های نور در چشم موشهای بیمار، عملکرد و بقای این گیرنده ها بهبود پیدا کرد.

محققان به این نتیجه رسیدند که این یافته امیدی تازه برای بهره گیری از روش ژن درمانی جهت معالجه بیماریهای چشمی در انسان است.

این پژوهش در مجله «ژن درمانی انسانی» منتشر شده است.

isna

زایمان هایی که برای نوزاد خطرآفرین است

زنانی که این نوع زایمان را تجربه کرده اند به شرط پیگیری و رفع علت حاملگی پرخطر و به صورت محدود، مجاز به بارداری مجدد هستند.

دکتر مریم پوررضا، متخصص زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با ایسنا با بیان این که سقط های مکرر جنین یکی از عوامل ایجاد زایمان پرخطر برای زنان است، اظهار کرد: در مواردی که ۲ یا ۳ بار قبل از ۳ ماهگی فرد سقط جنین داشته است یا در مواردی که جنین در رحم مادر بدون دلیل مشخص از بین رفته باشد از علل ایجاد زایمان های پرخطر محسوب می شود و به مراقبت های ویژه نیاز دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: از دیگر عواملی که ریسک زایمان پرخطر را بالا می برد سابقه برخی بیماری های پرخطر مثل فشار خون، قند، نارسایی کلیه و رماتیسم در افراد است.

همچنین در مواردی هم که فرد نازایی داشته و پس از مداوای زیاد باردار شده است، این حاملگی ها نیز معمولی نیست و باید توجه ویژه به مادر و نوزاد شود.

رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی کشور با بیان این که ریسک بالایی از خطر برای مادرانی که زایمان های پرخطر دارند وجود دارد، گفت: مثلا در زنانی که سابقه بیماری های قلبی دارند، ممکن است زایمان موجب سکته قلبی شود. زنانی که فشار خون بالا دارند، ممکن است دچار خونریزی و جدا شدن جفت شوند.

دکتر پوررضا ادامه داد: این زایمان ها برای نوزاد نیز خطرآفرین بوده و ممکن است به دلیل این که نوزاد در شرایط و محیط نامساعدی زندگی می کند در شکم مادر از بین رفته یا سقط شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در مواردی هم که جنین سقط نمی شود احتمال بسیار بالایی وجود دارد که جنین ۷ ماهه متولد شود و در زایمان زودرس نیز به دلیل این که رشد مغزی جنین در ۹ ماهگی اتفاق می افتد احتمال بالای عقب افتادگی ذهنی برای نوزاد وجود دارد، ضمن این که نگهداری نوزادان زودرس بسیار مشکل است.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: پیش از این گفته می شد که این افراد تحت هیچ شرایطی نباید باردار شوند اما اکنون تحت مراقبت پزشکی این اجازه را می دهند.

jamejamonline

چاقی و سیگار ۲ عامل خرخر در خواب

۲۵ درصد از مردهای بالای ۵۰ سال درجاتی از خرخر کردن در خواب را دارند و چاقی و مصرف سیگار از مهم ترین عوامل ابتلا به این عارضه است.

ابراهیم رزم پا در گفتگو با فارس توضیح داد: مطالعات و تحقیقات انجام شده در مراکز علمی دنیا نشان می دهد که در ۲۰ تا ۲۵ درصد از مردهای بالای ۵۰ سال (زنان با درصد کمتر)، خرخر در حین خواب با درجات مختلف رخ می دهد.

بیشترین حجم تنفس در حین خواب از طریق راه بینی و حجم تنفسی کمتری از طریق دهان انجام می شود که هر دو حجم تنفسی در حلق یکی می شوند.

وی افزود: چنانچه به هر علت راه هوایی حلقی باریک شود عبور جریان هوایی باعث لرزش زبان کوچک، کام نرم و چین های حلق می شود که شدت این لرزش همان پدیده خرخر است.

وی گفت: همچنین چاقی مفرط و بزرگی شکم به علت فشار احشاء شکم، از فعالیت فیزیکی مناسب قفسه سینه جلوگیری می کند و این امر باعث کاهش سطح اکسیژن خون و در نتیجه افزایش شلی عضلات خواهد شد که از دیگر عوامل ابتلا به این عارضه است.

رزم پا گفت: مطمئن ترین و تنها روش اندازه گیری خرخر و عوارض ناشی از آن با روش پلی سومنوگرافی است که در این روش بررسی شدت و چگونگی عارضه خرخر و میزان اکسیژن خون، اختلالات خواب، چگونگی فعالیت قلب و ضربات قلب، انقباضات و پرش های عضلات و موقعیت مختلف بدن( طاق بازـ روی شکم ـ پهلوی راست و پهلوی چپ) طی ۸ ساعت خواب با مشخص کردن دقیق ساعت انجام می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: درمان عارضه خرخر و عوارض ناشی از آن از دو جنبه قابل توجه است؛ یکی علل اولیه و اصلی بروز این عارضه که باید در رفع آن اقدام شود و دیگری علل مساعدکننده یا شدت یافته آن که اهمیت خاص دارد.
farsnews

روزه داران دیابتی سبزیجات را فراموش نکنند

 

   مصرف سبزیجات مهم ترین نکته ای است که همه مردم در ماه رمضان از آن غافل می شوند، به همین خاطر غذاهایی را در برنامه خانواده بگنجانید که سبزیجات به شکلی در آن وجود داشته باشند.

دکتر حمیرا حمایلی مهربانی متخصص تغذیه معتقد است در ماه مبارک رمضان به خاطر این که تنها در دو وعده افطار و سحر غذا مصرف می شود بیشتر افراد هم فقط به دریافت انرژی سریع جهت سیر شدن فکر می کنند بنابراین ممکن است که فرصت کافی برای استفاده از سبزیجات و میوه ها را نداشته باشند، به همین دلیل بهتر است برنامه ریزی برای استفاده از این ماده غذایی در بین خانواده ها صورت گیرد.

دکتر مهربانی در گفتگو با جام جم می افزاید: مهم ترین نکته ای که افراد دیابتی باید رعایت کنند، مصرف زیاد سبزیجات و میوه است، چون این مواد دارای فیبر هستند که به کنترل قند خون کمک می کنند.

البته مصرف سبزیجات نباید حتما به صورت خام باشد بلکه می توان به صورت مخلوط در غذاها و خورش ها استفاده کرد.

وی می گوید: مصرف قندها در بیماران دیابتی باید در این ماه بیشتر مورد توجه باشد چرا که غذاهایی در افطار و سحری ماه مبارک رمضان مانند حلوا، شله زرد، خرما و زولبیا و بامیه مصرف می شود که دارای قند بالایی هستند و بیماران دیابتیک باید در مصرف آنها دقت کنند تا مبادا قند آنها یک دفعه بالا برود و مشکلاتی را برای آنها ایجاد کند. البته افراد عادی هم باید این قندها را با ملاحظاتی مصرف کنند.

این متخصص تغذیه می گوید: نکته مهم دیگر تغذیه ای در این ماه مصرف مواد نشاسته ای است، بیماران دیابتی بهتر است در ماه رمضان نان سنگک و بربری مصرف کنند، چرا که به دلیل داشتن سبوس این نان ها هم فرد را مدت زیادی سیر نگه می دارد و هم چون بتدریج قند را در بدن آزاد می کند، به کنترل قند خون در طول روز کمک می کند.

این متخصص تغذیه ادامه می دهد: همچنین نباید از میوه هایی در این ماه استفاده کرد که قند خیلی بالایی دارند، به عنوان مثال برای مصرف خرما باید محدودیت قائل شد، چرا که امکان دارد قند خون دیابتی ها را بالا ببرد.

در بیماران دیابتی احتمال ابتلا به عفونت های کلیوی بالاست، بنابراین آنها در فاصله ای که مجاز به مصرف مواد غذایی هستند باید مایعات مصرف کنند.

به گفته وی منظور از مایعات چای نیست، چون هیچ وقت چای جبران مایعات را نمی کند و حتی اگر چای زیاد هم مصرف شود کلیه ها مستعد ابتلا به عفونت می شوند.

آبمیوه هم جای مایعات را نمی گیرد چون آبمیوه هم اندازه قابل توجه ای قند دارد که ممکن است قند این بیماران را بالا ببرد.

● شرط روزه داری دیابتی ها

روزه داری دیابتی ها بستگی به شرایط فرد بیمار دارد که حتما باید با پزشک مشورت کند، چون پزشک بر اساس میزان قند خون فرد و سوابق بیماری و سلامت کلیه ها تصمیم گرفته و اجازه روزه داری می دهد.

دکتر مهربانی با بیان این مطلب می گوید: در دیابت نوع یک بیماران توانایی روزه داری را ندارند، چرا که در این نوع، بیشتر کودکان و افراد زیر ۳۰ سال مبتلا می شوند که نیاز روزمره به تزریق انسولین دارند و به دلیل این که باید پس از مصرف انسولین ماده غذایی مصرف کنند، امکان روزه داری برای آنها ممکن نیست اما باز هم چنانچه پزشک برنامه تزریق انسولین را طوری تنظیم کند که با سحر و افطار تنظیم شود، آنها منعی برای روزه گرفتن در این ماه ندارند.

این متخصص تغذیه در خصوص فاصله بین افطار و شام به هموطنان روزه دار می گوید: برای روزه داران تغذیه ای مناسب است که حجم کمتری داشته اما به دفعات بیشتری مصرف شود.

بنابراین همیشه توصیه می شود در لحظه افطار با یک غذای خیلی سبک در حد آب ولرم و یک لقمه نان و پنیر دستگاه گوارش فعال شده، سپس با یک فاصله حداقل یک ساعته شام میل شود.
 
 
jamejamonline

تشخیص ۱۵ دقیقه ای اوتیسم در بزرگسالان

 

 دانشمندان شیوه نوینی ابداع کرده اند که می تواند بیماری اوتیسم در بزرگسالان را ظرف فقط ۱۵ دقیقه تشخیص دهد.

تا کنون تشخیص اوتیسم براساس توضیحات شخصی که دوستان و خویشاوندان فرد مبتلا در اختیار پزشکان قرار داده می شد، صورت می گرفت.

اکنون گروهی از پژوهشگران دانشگاه کینگ لندن، اسکن مغزی سریعی ارائه کرده اند که می تواند با ۹۰ درصد دقت، ابتلای فرد بزرگسال به بیماری اوتیسم را تشخیص دهد.

در حقیقت به گفته این دانشمندان این یافته مهمی است که محققان امیدوارند در آینده به غربالگری برای اوتیسم در کودکان منجر شود.

محققان دانشگاه کینگ از اسکن ام آ ر آی برای تصویر برداری از ماده خاکستری مغز استفاده کردند.

سپس یک شیوه تصویر برداری جداگانه برای تبدیل این تصاویر اسکن شده به تصاویر سه بعدی بکار گرفته شد تا الگوریتم های رایانه ای ساختار، شکل و ضخامت این ماده را ارزیابی کنند.

این اندازه گیری های پیچیده توانست اختلال طیف اوتیسم را نشان دهد. با توسعه این فرایند، رایانه توانست به سرعت نشانگرهای زیست شناختی را برای ارزیابی اینکه آیا فردی اختلال طیف اوتیسم دارد یا خیر نشان دهد.

درخودماندگی یا اوتیسم (Autism) نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیر طبیعی مشخص می شود.

علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می کند و علت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع تر از دختران است.

وضعیت اقتصادی، اجتماعی، سبک زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذارد.

کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، مشکل دارند. این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد.

در بعضی موارد رفتارهای خود آزاری و پرخاشگری نیز دیده می شود. در این افراد حرکات تکراری (دست زدن، پریدن) پاسخ های غیر معمول به افراد، دلبستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می شود و ممکن است در حواس پنجگانه (بینایی، شنوایی، بساوایی، بویایی و چشایی) نیز حساسیت های غیر معمول مشاهده شود.

هسته مرکزی اختلال در اوتیسم، اختلال در ارتباط است.
irna

استرس شانس بارداری را در زنان کاهش می دهد

 

استرس زیاد می تواند احتمال باردار شدن را در زنان کاهش دهد.

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد انگلیس و موسسه ملی سلامت آمریکا دریافته اند که سطح یک نشانگر هورمون استرس در خون موسوم به آلفا آمیلاز در زنانی که مشکل باردار شدن دارند بسیار بالاست.

زنانی که میزان زیادی آلفا آمیلاز دارند ۱۲ درصد کمتر از دیگر زنان شانس باردار شدن دارند.

سیسیلیا پایپر از دانشگاه آکسفورد گفت: این نخستین مطالعه ای است که نشان می دهد سنجش زیست شناختی استرس با شانس زنان برای بارداری در آن ماه، مرتبط است.

وی افزود: زنانی که میزان نشانگر استرس در آنها بالاست، موفقیت بارداری در آنها کمتر است.

این یافته ها موید این تفکر است که زوجین باید همانطور که برای بچه دار شدن تلاش می کنند آرامش خود را نیز حفظ کنند.

irna

سالمونلا و نابودی سلول های سرطانی

 

 دانشمندان ایتالیایی و امریکایی دریافتند که باکتری سالمونلا قادر است واکنش ایمنی را کاهش دهد که منجر به نابودی سلول های سرطانی می شود.

 

با تزریق این باکتری به بیماران، سلول های ایمنی نابودکننده تومورهای سرطانی ایجاد می شود.

به نقل از medicalnewstoday، محققان با مطالعه روی سلول های سرطانی موش و انسان در آزمایشگاه به نتایج امیدوار کننده ای دست یافتند که می تواند به ساخت دارویی برای درمان سیستم ایمنی بدن و تولید واکسن کمک کند که بدن را در مبارزه با بیماری مقاوم می کند.

محققان ابتدا مطالعات خود را روی موش ها و سپس روی سلول های سرطانی انسانی انجام دادند و دریافتند که سالمونلا دقیقاً همین کار را انجام می دهد.

در حال حاضر آزمایش ها تکمیل شده و آماده آزمایش نمونه های انسانی است و محققان منتظر گرفتن مجوز برای این کار هستند.

دانشمندان در تحقیقات خود پی بردند که سالمونلا که در شرایط عادی بیماری خاصی ایجاد نمی کند، می تواند سلول های سرطانی را در مقابل سیستم ایمنی بدن ناتوان کرده و سپس آن ها را نابود کند.

در مراحل آغازین سرطان، سلول های محافظ ایمنی بدن، سلول های سرطانی را شناسایی کرده و آن ها را نابود می کنند. این فرآیند به پروتئینی وابسته است که کانال های ارتباطی ظریفی را میان انواع مختلف سلول ها برقرار می کند.

اما پروتئین های تومورهای سرطانی از این کانال های ارتباطی فرار کرده و وارد سلول های ایمنی شده و یک واکنش ایمنی خاص علیه بیماری ایجاد می نماید.

ولی با رشد سلول های سرطانی، به دلیل عدم تولید کافی این پروتئین ها، سلول های سرطانی توسط سلول های ایمنی شناسایی نمی شوند. محققان به دارویی نیاز دارند تا بتواند مقدار تولید این پروتیئن را بالا ببرد.

محققان آزمایش با سالمونلا را روی سلول های سرطانی ملانومای انسانی انجام دادند و دریافتند که با تزریق این باکتری به سلول های سرطانی موش ها، میزان این پروتئین در سلول های توموری بالا می رود و در نتیجه کانال های ارتباطی جدید ایجاد و سلول های ایمنی فعال شده و سلول های سرطانی را نابود می کنند.

iscanews

تأثیر سیکل های قاعدگی روی میزان کلسترول

کاهش و افزایش میزان کلسترول خون هم زمان با سیکل های قاعدگی در زنان رخ می دهد و با اندازه گیری کلسترول در این دوران می توان به نتایج دقیقی در این زمینه دست پیدا کرد.

به نقل از WebMD، محققان مرکز ملی بهداشت امریکا در تحقیقات خود دریافتند که میزان کلی کلسترول در دوران قاعدگی تا حدود ۲۰ درصد تغییر می کند و این میزان در زنان چاق به بیش از ۴۰ درصد می رسد.

به عبارتی میزان کلسترول در نیمه اول قاعدگی، در بالاترین حد خود قرار داشته و سپس پس از تخمک گذاری، شروع به افت کرده و میزان آن پایین می آید.

بنابراین پزشکان توصیه می کنند هر ماه در دوران قاعدگی اقدام به بررسی میزان کلسترول خون خود کنید.

محققان میزان هورمون جنسی زنانه استروژن، کلسترول، و سایر چربی های خون به نام تری گلیسیرید را در ۲۵۹ زن سالم ۱۸ تا ۴۴ سال مورد بررسی قرار دادند. و حدود ۱۶ مورد بررسی در طول دو سیکل قاعدگی از آن ها گرفتند و زمان های تخمک گذاری آن ها را مورد بررسی قرار دادند. نتایج به دست آمده نشان داد که کلسترول خوب خون در زمان تخمک گذاری به بالاترین حد خود رسیده و میزان کلسترول بد خون و تری گلیسیرید با بالا رفتن استروژن، کاهش پیدا می کنند.

هورمون استروژن خطر بروز بیماری های قلبی را کاهش می دهد و همین افت هورمون ها علت بالا رفتن خطر ابتلای زنان به بیماری های قلبی، پس از یائسگی است.

همچنین تحقیقات جدید نشان می دهند زنانی که قاعدگی های دردناکی دارند و دچار انقباضات دوران قاعدگی می شوند، ساختار مغزی آن ها دچار تغییراتی می شود.

به گزارش “ایسکانیوز”، به نقل از WebMD، اختلالات و دردهای قاعدگی در ۲۰ تا ۹۰ درصد از دختران جوان مشاده می شود. این انقباضات معمولاً در ناحیه زیر شکم در زمان بروز قاعدگی شروع شده و حتی تا ۷۲ ساعت باقی می ماند.

به گفته محققان دانشگاه “یانگ-مینگ” واقع در تایپی تایوان، این انقباضات می تواند باعث بروز تغییراتی در ساختار مغز شود.

آن ها اسکن های مغزی MRI از ۳۲ زن دارای انقباضات شکمی و ۳۲ زن فاقد این انقباضات انجام دادند.

آن ها این اسکن ها را زمانی گرفتند که اثری از درد و انقباضات نبود و توانستند طرحی از ساختار جسم خاکستری مغز تهیه کنند. جسم خاکستری مغز سلول های عصبی یا نورون ها را در مغز در بر می گیرد.

محققان با این اسکن ها متوجه شدند که حجم این جسم خاکستری در زنانی که دچار درد و انقباضات قاعدگی بودند، تغییر کرده است.

این تغییرات به خصوص در بخش هایی از این جسم مشاهده می شود که در انتقال درد و تنظیم حالات روحی دخیل هستند و در بخش هایی از جسم خاکستری که مسئول احساس درد و تنظیم هورمون ها است، افزایش حجم مشاهده می شود.

نتایج به دست آمده نشان داد که این تغییرات در زنانی که از این دردها و انقباضات رنج می برند، حتی در صورت عدم وجود این انقباض ها، تغییرات جسم خاکستری وجود دارد و این حاکی از آن است که این تغییرات نه تنها باعث تحمل درد می شود، بلکه چرخه های درد قاعدگی منجر به بروز تغییرات مرکزی با زمان بیشتری می شود.

این تغییرات در مغز افرادی که دردهای مزمن دارند نیز مشاهده می شود و این حکایت از این دارد که مغز جوانان و نوجوانان نسبت به دردهای قاعدگی آسیب پذیر است.
iscanews

ساخت دارویی که اندازه تومورهای سرطانی را کاهش می دهد

محققان دریافته های جدید خود، دارویی را ساختند که می تواند اندازه تومورهای سرطانی را در زنانی که به لحاظ ژنتیکی در معرض ابتلا به سرطان تخمدان و سینه هستند، کاهش دهد.

 

به نقل از Science Daily ، به گفته محققان، شناخت عوامل نقص ژنتیکی در بروز انواع سرطان ها می تواند به درمان این گونه بیماری ها کمک شایانی کند.

محققان مرکز پزشکی Cedars-Sinai در دو مرحله تحقیق توانستند دارویی به نام “اولاپاریب” بسازند که می توان ریشه ژنتیکی سرطان هایی چون تخمدان و سینه را درمان نماید.

“اولاپاریب” نخستین داروی تک عنصری و درمانی غیر شیمیایی است که در بیمارانی که بر اثر جهش ژنتیکی دچار سرطان شده اند، مؤثر واقع می شود.

به گفته محققان تا کنون درمان هایی که در زمینه سرطان مورد استفاده قرار می گرفت، به محل ایجاد توده سرطانی بستگی داشت.

بلکه تحقیقات جدید نشان می دهد که نقص ژنتیکی در انتخاب شیوه ردمانی مناسب مورد اهمیت است، نه محل ایجاد توده سرطانی.

این دارو به عنوان بازدارنده آنزیم PARP، در درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع دارویی ضد سرطان محسوب می شود که با رشد و بقاء سلول های سرطانی مبارزه می کند.

آنزیم PARP نقش مهمی در ترمیم DNA آسیب دیده از شیمی درمانی ایفا می کند.

داروهایی از قبیل “اولاپاریب” که مانع از تولید این آنزیم ها می شوند، منجر به مرگ سلول های سرطانی شده و حساسیت آن ها را نسبت به شیمی درمانی افزایش می دهند.

محققان آزمایش های خود را روی ۵۷ بیمار مبتلا به سرطان تخمدان انجام دادند و در نهایت مشاهده کردند که تومورهای سرطانی در ۳۳ بیمار کوچک شده و در مواردی به کلی از بین رفته اند. عوارض خفیف این دارو شامل حالت تهوع، خستگی و کم خونی است.

iscanews

ترمیم آسیب نخاعی برای اولین بار

دانشمندان با به عقب برگرداندن ساعت تحولی رشد سلول های عصبی مغزی- نخاعی، موفق شده اند سیستم بازداری بازسازی این سلول ها را متوقف کرده و مجددا آن ها را ترمیم کنند و توانایی حرکت را به فرد برگردانند

آسیب نخاعی، یکی از آسیب های نه چندان نادر سیستم عصبی مرکز است که اغلب به دلیل قطع ارتباط اعصاب حسی یا حرکتی که از درون ستون مهره ها می گذرند با مغز، باعث ایجاد ناتوانی حرکتی و معلولیت می شود. در واقع دراغلب موارد، آسیب نخاعی غیرقابل درمان خوانده می شود و وقتی به کسی می گویند آسیب نخاعی دیده، انگار تمام دریچه های امید را به روی او و خانواده اش می بندند.

اما به نظر می رسد که در آینده ای نزدیک می تواند این آسیب دیگر این طور وحشتناک و ناامیدکننده نباشد.

بر اساس گزارشی که گیزمگ منتشر کرده، گروهی از پزشکان و محققین دانشگاه های ایروین، سن دیگو و هاروارد مدعی شده اند که می توانند سلول های عصبی آسیب دیده نخاعی را ترمیم کنند.

آن ها می گویند که می توانند سلول های عصبی کنترل کننده ماهیچه های حرکات ارادی را از نو بازسازی کنند.

اگر این ادعا درست باشد، برای اولین بار در زمینه مطالعات پزشکی روشی ابداع شده که به واسطه آن دیگر آسیب نخاعی به معلولیت منتهی نخواهد شد.

این محققین در مطالعه خود ساعت تحولی مربوط به رشد دسته تارهای عصبی مغزی- نخاعی را به عقب برگرداندند.

دسته تارهای عصبی مغزی- نخاعی، مجموعه ای از آکسون ها (دنباله بلند سلول های عصبی که مسئول انتقال پیام های عصبی به سایر سلول های عصبی است) هستند که از قشر مغزی تا نخاع کشیده شده اند و مسئول انتقال پیام های حرکتی مغز به ماهیچه های ارادی بدن می باشند.

● اما آن ها چه طور توانستند ساعت رشدی این تارهای عصبی را به عقب برگردانند؟

این محققین آنزیمی به نام پی.تی.ای.ان را حذف کردند، آنزیمی که کنترل مسیر رشدی سلول ها را بر عهده دارد.

در اوائل تولد، آنزیم پی.تی.ای.ان در بدن ما خیلی کم است و بدین ترتیب به سلول ها امکان تکثیر و زیاد شدن می دهد. اما بعد، وقتی رشد ما کامل شد، مقدار این آنزیم در بدنمان بالا می رود و از طریق بازداری مسیر رشدی سلول ها، باعث می شود که رشد متوقف شود و سلول تازه دیگری ساخته نشود.

بدین ترتیب، حذف این آنزیم به معنای این است که دیگر مانعی درونی برای بازسازی سلول ها وجود ندارد، درست مثل اوائل تولد!
khabaronline

دیابتی ها با شکم خالی ورزش نکنند

دیابت (بیماری قند) بیماری قابل کنترلی است که بیش از ۳ میلیون نفر در ایران به آن مبتلا هستند.

این بیماری با افزایش قند خون ایجاد می شود. علت این بیماری معمولا کاهش میزان ترشح هورمون تنظیم کننده قند خون (انسولین) یا اختلال در عملکرد انسولین است.

به گزارش انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور در دیابت نوع اول، بیمار به تزریق انسولین نیاز دارد و بیشتر در کودکان و افراد زیر۳۰ سال ایجاد می شود. به این نوع دیابت، دیابت وابسته به انسولین نیز گفته می شود.

در دیابت نوع دوم معمولا بیمار به تزریق انسولین نیازی ندارد، اما ممکن است در برخی موارد تزریق انسولین نیاز باشد.

این نوع دیابت معمولا در افراد بالای ۴۰ سال، چاق و کم تحرک بیشتر است و به آن دیابت غیروابسته به انسولین نیز گفته می شود.

در کنترل این بیماری از رژیم غذایی و داروهای خوراکی پایین آورنده قند خون استفاده می شود.

براساس اعلام انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، پرادراری و تکرر آن، احساس پرنوشی و تشنگی، احساس ضعف و پرخوری و کاهش وزن بدون دلیل به عنوان نشانه های دیابت مطرح است.

در صورت عدم کنترل بیماری دیابت عوارض درازمدت این بیماری می تواند به اختلالات قلبی ـ عروقی، بینایی، نارسایی و از کارافتادگی کلیه ها و بروز زخم های پوستی بویژه در پاها و آسیب های عصبی منجر شود و در نهایت صدمات جبران ناپذیری مانند کوری، قطع پا و سکته قلبی و مغزی را به دنبال داشته باشد.

لازم است، بیماران دیابتی برای برخورداری از یک برنامه صحیح دارویی و رژیم درمانی به پزشک و کارشناس تغذیه مراجعه کنند.

همچنین بهتر است بیماران دیابتی از مواد غذایی حاوی الیاف گیاهی (فیبر غذایی) مانند نان و غلات سبوس دار، سبزی ها و میوه های با شیرینی کمتر استفاده کنند.

همچنین بیماران دیابتی باید به جای مصرف مواد قندی ساده مانند قند، شکر، مربا، عسل و… از خشکبار و میوه های خشک استفاده کنند.

میزان مصرف روغن های جامد و چربی نیز باید در رژیم غذایی این بیماران محدود شود و تا حد امکان در رژیم غذایی خود از روغن زیتون استفاده کنند.

لازم است بیماران دیابتی از گوشت های بدون چربی، مرغ بدون پوست و از شیر و فرآورده های لبنی کم چرب استفاده کنند. مصرف حداقل ۲ بار ماهی در هفته نیز برای این بیماران توصیه می شود.

بهتر است بیماران دیابتی از روش های پخت آب پز، بخارپز، تنوری کردن و کباب کردن به جای سرخ کردن استفاده کنند.

برای کنترل وزن در حد مطلوب نیز انجام ورزش و فعالیت های بدنی مناسب و رعایت رژیم غذایی صحیح تحت نظر پزشک و کارشناس تغذیه توصیه می شود.

انجام فعالیت های ورزشی متناسب با شرایط و وضعیت سلامت فرد، نرمش های ملایم روزانه و حداقل ۱۵ دقیقه پیاده روی بعد از غذا توصیه می شود.

این بیماران هرگز نباید با شکم خالی و گرسنه، ورزش و یا پیاده روی کنند. شستشوی روزانه پاها با آب ولرم و صابون مناسب و خشک کردن با حوله نرم نیز به این بیماران توصیه می شود.
jamejamonline

تنبلی، بیماری است

دو کارشناس برجسته بهداشت عمومی در انگلیس پیشنهاد داده اند که عدم تمایل به انجام فعالیت های بدنی یا به عبارتی «تنبلی» را باید بعنوان یک بیماری در نظر گرفت و در گروه بیماری ها طبقه بندی کرد.

این دو کارشناس به نام های دکتر ریچارد ویلر و دکتر ایمانوئل استاماتاکیس ایده جدید را با این توجیه ارائه کرده اند که بین بی تحرکی و فقر بهداشتی و سلامتی رابطه بسیار قوی وجود دارد.

این دو محقق با انتشار مطالعات خود در مجله انگلیسی «طب ورزش» توضیح دادند: با توجه به اهمیت ارتباط مرگ و میر با تحرک، ما پیشنهاد می کنیم که شاید عدم تحرک بدنی باید همچنین بعنوان یک بیماری به نوبه خود در نظر گرفته شود.

دکتر ویلر متخصص دانشکده سلطنتی مراقبت بهداشتی و پزشک عمومی در این باره گفت: هم اکنون چاقی از سوی سازمان جهانی بهداشت در گروه بیماریها قرار گرفته است و یک بیماری تلقی می شود اما خود چاقی در واقع تا حدی نتیجه یک عامل ریشه ای تر است که آن انجام ندادن ورزش و تحرک کافی است.

آخرین مطالعات در انگلیس نشان داده است که از هر ۲۰ نفر تنها یک نفر حداقل میزان توصیه شده برای ورزش کردن را انجام می دهد، اما هنوز هیچ برنامه هماهنگ و مشترکی برای مقابله با این مشکل وجود ندارد.
isna

شیوه جدیدی برای نابودی هدفمند سرطان ارائه شد

دانشمندان آمریکایی و کره جنوبی شیوه ابتکاری ارائه کرده اند که به نانوماشین ها کمک می کند با فعال کردن آن از راه دور و توسط میدان مغناطیسی نوسان دار، داروها را درون سلول های سرطانی زنده آزاد کنند.

این سامانه جدید نخستین مورد استفاده از طبقه ای از نانو مواد متخلل است که با یک هسته مغناطیسی هدایت می شود. این سامانه جدید می تواند دارورسانی هدفمند و تصویربرداری MRI را در درمان سرطان و سایر بیماریها بهبود بخشد.

نتایج این تحقیقات در نشریه انجمن شیمی آمریکا منتشر شده است.

در سالهای اخیر تحقیقات سرطان بر روی توسعه درمان هایی متمرکز شده است که بر خلاف شیمی درمانی، فقط سلول های سرطانی را هدف قرار داده و به سلول های سالم آسیب نمی رساند.

اکنون دانشمندان نانوماشین هایی ساخته اند که می تواند در واکنش به تحریک، مولکول های دارو را از منافذ گرفته و مستقیما در سلول های سرطانی آزاد کند.

در حالی که شیوه های بسیار دیگر برای کنترل چگونگی و زمان بارگذاری و آزاد سازی دارو بر روی این حامل های دارورسان ایجاد شده، اما یک شیوه غیر تهاجمی و خارجی برای فعال سازی برای دست یابی به نتایج موثرتر، برتری دارد.

گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا و دانشگاه یون سی در کره جنوبی در این شیوه جدید از ماده ای استفاده کردند که چارچوبی از نانو ذرات متخلل سیلیکا و نانوکریستال های اکسید آهن دارای روی را با دریچه های نانویی متصل به آن که مولکول های دارو را در این منافذ نگه می دارد، ترکیب می کند.

زمانی که میدان مغناطیسی تحریک می شود این دریچه ها باز می شود و مولکول های دارو را به درون سلول های هدف آزاد می کند.

گام بعدی در این تحقیقات بررسی تاثیرات این شیوه جدید در داخل بدن است.

محققان می خواهند دریابند آیا می توان این شیوه جدید را برای کنترل دقیق مکان رهاسازی دارو بکار گرفت یا خیر. هدف نهایی می تواند ارائه این سامانه برای استفاده در درمان بیماران سرطانی باشد.

irna

روش جدیدی برای از بین بردن تومورهای سرطانی ابداع شد

دانشمندان با استفاده از پرتو درمانی روش جدیدی را برای از بین بردن تومورهای سرطانی ابداع کرده اند که عوارض جانبی کمتری دارد و کمترین آسیب را به بافت سالم اطراف می رساند.

در این روش محققان برای از بین بردن سلول های تومور از حرارت استفاده کردند که بافت سالم اطراف دست نخورده باقی می ماند.

محققان ترکیب خاصی از نانوذرات و پادتن ساختند که با استفاده از زیست نشانگرهای خاص متصل به تومورهای فرد، محل تومور را پیدا می کند و خود را به آن می چسباند.

محققان گفتند: زمانی که این نانوذرات به تومور می چسبند، ما آنها را با یک میدان مغناطیسی خارجی تحریک می کنیم و به صورت بسیار خاص و موضعی شروع به گرم شدن می کنند.

محققان خاطر نشان کردند: این میدان مغناطیسی برای افزایش هدفمند درجه حرارت دستکاری می شود و این افزایش مستقیم حرارت موجب کشته شدن تومورها می شود.

ثابت شده که این درمان علیه سرطان های اپی تلیال که تقریبا می تواند در هر قسمتی از بدن مانند سینه و ریه گسترش یابد، موثر بوده است.

این ترکیب خاص از نانوذرات و پادتن ها را می توان از طریق تزریق موضعی یا تزریق درون جریان خون به راحتی و به صورت بی خطر استفاده کرد.

مزیت دیگر این ترکیب این است که بدون بر جای گذاشتن اثر و با حداقل عوارض جانبی از بدن خارج می شود.

این درمان علاوه بر اینکه حداقل تهاجم را در بر دارد سرعت بهبودی را نیز افزایش می دهد و می توان بطور سرپایی انجام داد.

کل این روش تنها شش ساعت طول می کشد که به بیماران اجازه می دهد به راحتی در خانه های خود بهبود یابند.

این یافته ها در مجله Nanomedicine منتشر شده است.
irna

استرسهای اجتماعی استخوانها را شکننده می کند

دانشمندان آمریکایی در بررسیهای خود نشان دادند که محرک های استرس زای اجتماعی نه تنها موجب ناراحتی روحی مردم می شوند، بلکه می توانند استخوانها را ضعیف و شکننده کرده، موجب ورم مفاصل شده و صدماتی را به قلب وارد کنند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس تاثیرات رفتارهای ناهنجار و استرس زا شامل محرومیتهای اجتماعی، عیب جویی و دشنام گویی را بر روی بدن انسان مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که این رفتارهای نامناسب نه تنها موجب آزردگی و ناراحتی روح می شوند بلکه اثرات مخربی نیز بر روی بدن دارند.

این محققان برای رسیدن به این نتایج برای گروهی متشکل از ۱۲۴ داوطلب یک سری تست را تجویز کردند و در آنها عمدا این گروه را مورد محرومیت و توهین قرار دادند.

سپس این دانشمندان سطوح دو نشانگر زیستی ویژه مربوط به فرایند التهابی استخوانها و شریانی این داوطلبان را کنترل کردند و نشان دادند که این محرومیتها در توسعه بیماریهایی مثل ورم مفاصل و مشکلات قلبی عروقی نقش مهمی ایفا می کنند.

جورج اسلاویچ، سرپرست این تیم تحقیقاتی توضیح داد: “کشف این مکانیزم روحی می تواند به درک بهتر مکانیزمهای بسیاری از بیماریها و ارائه درمانهای مناسب تر کمک کند.”

براساس گزارش PhysOrg، به گفته این دانشمند، استرس ناشی از مصاحبه برای استخدام در یک شغل، شرکت در جلسات مهم و یا نگرانی پیش از انجام یک سخنرانی همگی از جمله محرکهای استرس زای اجتماعی هستند که می توانند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کنند.

ضعف سیستم ایمنی منجر به افزایش فعالیتهای التهابی بدن و بروز بسیاری از اختلالات به ویژه بیماریهای فوق می شود.
mehrnews

برگه‌ی بعد »