با این حرکات ورزشی از گردن درد پیشگیری کنید

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 شاید پیش خودتان فکر کنید که آرتروز بیماری مادربزرگ‌هاست و بگویید من که آرتروز نمی‌گیرم. در واقع آرتروز فرآیند پیری مفاصل است و انتظار می‌رود که در دوران سالخوردگی سراغ‌مان بیاید اما این روزها زندگی در دنیای مدرن شرایطی را ایجاد کرده که بیشتر افراد به دلیل داشتن سبک زندگی نادرست، کاهش تحرک و ثابت نشستن در معرض ساییدگی مفاصل قرار می‌گیرند.

آرتروز می‌تواند با کمردرد، گردن‌درد، درد پشت، کوفتگی بدن و سایر دردها همراه باشد و زندگی را برای‌تان دردناک کند حتی انگشتان دست شما هم می‌توانند به آرتروز مبتلا شوند. از این رو بهتر است مهم‌ترین عوامل ایجاد آرتروز در زندگی مدرن را بشناسید و از تخریب مفاصل و بخش‌های مختلف بدن‌تان پیشگیری کنید. یکی از شایع‌ترین مشکلات، آرتروز گردن است. در اینجا با یادگیری و انجام چند تمرین ساده می‌توانید با گردن‌درد و آرتروز بجنگید و عضلات قوی‌تری داشته باشید.

علت گردن‌درد چیست؟

گردن‌درد مشکل نسبتا شایعی است که می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. بسیاری از دردهای گردن را می‌توان با حرکات کششی و مقاومتی یا حتی درست ایستادن و رعایت اصول نحوه نشستن صحیح کاهش داد یا کاملا از بین برد.

 

۴ اثر روانی که فیس بوک بر شما می گذارد

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 احساسات، هم مثبت و هم منفی، به راحتی از طریق پست هایی که کاربران در شبکه اجتماعی به اشتراک می گذارند، گسترش می یابد.

پژوهشگران در تعدادی از موسسات علمی و دانشگاهی – افزون بر خود فیسبوک – مطالعات روز افزون درباره این که کاربران با حضور در فیسبوک چه احساسی درباره خود و زندگی‌شان پیدا می کنند را انجام می دهند. متاسفانه، بسیاری از یافته های آنها چندان برای فیسبوک و افرادی که به این شبکه اجتماعی اعتیاد پیدا کرده اند، خوب نیست.

بنابر یافته های پژوهشگران، استفاده مکرر از فیسبوک با علایم افسردگی در ارتباط است. آنها این مساله را ثابت کرده اند که احساسات، هم مثبت و هم منفی، به راحتی از طریق پست هایی که کاربران در شبکه اجتماعی به اشتراک می گذارند، گسترش می یابد. همچنین، ورود مرتب به فیسبوک بر میزان شادی بزرگسالان جوان تاثیرگذار است. از سوی دیگر، مشارکت منفعل و یا احساس طرد شدن در این شبکه اجتماعی به آثار روانی منفی منجر می شود.

به لطف تمایل ما به مقایسه خود و سبک زندگی‌مان با دوستانی که در فیسبوک داریم، پژوهشی جدید ارتباط بین استفاده از این شبکه اجتماعی و علایم افسردگی را نشان داده است. این مطالعه که در نشریه روانشناسی بالینی و اجتماعی منتشر شده نشان می دهد هرچه زمان بیشتری را در فیسبوک می گذرانیم، احتمال آن که احساس افسردگی کنیم بیشتر است. مکانیزم اصلی در این زمینه مقایسه اجتماعی است. در نتیجه، دلیل ایجاد چنین احساسی به تمایل ما برای مقایسه اجتماعی خود با دوستان‌مان باز می گردد.

صرف وقت بسیار زیاد در فیسبوک یا بازدید مکرر از آن ارتباطی مثبت با تمایل به مقایسه خود با دیگران در کاربر ایجاد می کند که این شرایط نیز با افزایش علایم افسردگی در ارتباط است. اگر عکس های منتشر شده توسط دوستان موجب احساس افسردگی در ما می شوند شاید بهتر باشد تا از این شبکه اجتماعی بیشتر فاصله بگیریم.

فیسبوک در تابستان سال گذشته این مساله را فاش کرد که بخش خوراک اخبار بیش از نیم میلیون کاربر را برای تغییر محتوای احساسی پست هایی که مشاهده می کردند، دستکاری کرده است. این اقدام به منظور مطالعه این که چگونه احساسات می توانند در این شبکه اجتماعی گسترش یابند، انجام شد. طی این مطالعه که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منشتر شده پست های مثبت و منفی در خوراک اخبار بیش از ۶۸۹ هزار کاربر تغییر داده شده اند تا آثار تغییرات بر لحن پست هایی که کاربران پس از آن یادداشت کرده اند بررسی شود.

پژوهشگران دریافتند خلق و خو مسری بوده است. کاربرانی که پست های مثبت بیشتری را مشاهده کرده بودند، پست های مثبت بیشتری داشته اند و افرادی که پست های منفی بیشتری دیده بودند پس از آن پست های منفی بیشتری ارسال کرده اند. اگرچه کاربران هنگام عضویت در فیسبوک و موافقت با شرایط استفاده از این شبکه اجتماعی با انجام چنین مطالعاتی نیز موافقت می کنند اما این شبکه اجتماعی به سرعت در اینترنت مورد قضاوت قرار گرفت. بسیاری این مطالعه را اگر غیر قانونی نباشد، غیراخلاقی عنوان کردند.

مطالعه ای که دو سال پیش توسط پژوهشگران دانشگاه میشیگان انجام شد نشان داد هرچه میزان استفاده از فیسبوک توسط بزرگسالان جوان بیشتر باشد آنها احساس بدتری می یابند. این مطالعه که در نشریه پلاس وان به چاپ رسید نشان می دهد استفاده از فیسبوک به کاهش شادی لحظه به لحظه و رضایت کلی از زندگی میان افرادی که در سن کالج قرار دارند، منجر می شود.

هنگامی که در سایتی مانند فیسبوک حضور دارید پست های بسیاری را درباره این که مردم چه کاری انجام می دهند، دریافت می کنید. این مساله مقایسه اجتماعی را کلید می زند. پژوهشگران دریافتند آثار منفی فیسبوک در میان افرادی که در زندگی واقعی اجتماعی‌تر بوده اند، بیشتر بوده است. اما راه حلی ساده برای این شرایط ارائه شده که شامل ارتباط رو در رو یا از طریق تلفن با دیگران است که به احساسی بهتر در شرکت کنندگان منجر شده است.

مطالعه ای که در نشریه تاثیر اجتماعی منتشر شده نشان می دهد عدم مشارکت فعال در فیسبوک آثار منفی بر احساس خوشبختی کاربران و درک معنی دار بودن زندگی آنها دارد. پژوهشگران دو آزمایش را برای بررسی آثار پنهان ماندن و طرد شدن انجام دادند. در آزمایش نخست، شرکت کنندگان به دو دسته تقسیم شدند که یک دسته اجازه به اشتراک گذاری اطلاعات در فیسبوک و دسته دیگر فاقد این اجازه به مدت ۴۸ ساعت بودند. آنهایی که اجازه به اشتراک گذاری اطلاعات را نداشتند سطوح پایین‌تری از تعلق و وجود معنی‌دار داشتند.

در آزمایش دوم، پژوهشگران نسخه ای از فیسبوک را شبیه سازی کردند که نیمی از شرکت کنندگان هیچ گونه بازخوردی در زمینه به روزرسانی پست های خود دریافت نمی کردند. این افراد سطوح پایین‌تری از تعلق، اعتماد به نفس، کنترل و وجود معنی‌دار را نشان دادند. پژوهشگران این گونه نتیجه گیری کردند که مشارکت غیرفعال یا احساس طرد شدن در شبکه اجتماعی اثری منفی بر احساس خوشبختی کاربران دارد.

سرم مو را چگونه و چه وقت استفاده کنید؟

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

 سوالات زیادی که ممکن است برای هر خانمی درباره زیبایی پیش بیاید، در این صفحه به کمک آرایشگران برجسته جواب داده می‌شود.

چه رنگی برای پوست‌های سرد مناسب نیست

اگر توناژ پوست‌تان سرد است به شما توصیه می‌کنیم به دنبال رنگ‌هایی باشید که در آنها سایه‌های دودی و خنثی وجود دارد و به زبان تخصصی باید رنگ مو به اصطلاح A یا N باشد. در این شماره رنگ قرمزی وجود ندارد و در عوض توناژی از طلایی دارد و در نتیجه می‌تواند رنگ صورتی درون پوست شما را خنثی کند و چهره را زیباتر جلوه دهد.

اگر رنگ طبیعی پوست و موهای‌تان روشن است و به اصطلاح بلوند هستید، بهتر است به دنبال رنگ‌های بژ باشید، اگر موها و چشم‌های قهوه‌ای دارید به دنبال رنگ‌های شکلاتی با هاله‌ای از رنگ قهوه‌ای سوخته باشید اما توصیه می‌کنیم به خاطر توناژ رنگ صورتی که در پوست‌تان وجود دارد از رنگ‌های مسی و شرابی آلبالویی دوری کنید و در نهایت اگر رنگ قرمز را خیلی دوست دارید بهتر است به یک رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز اکتفا کنید؛ این نوع قهوه‌ای با رنگ صورتی پوست شما کنتراست برقرار می‌کند ولی خیلی با آن تطابق ندارد.

آیا تاتو با کرم پاک می‌شود؟

کرم‌های پاک‌کننده تاتو که از آنها به عنوان جایگزین لیزر یا جراحی نام برده می‌شود اغلب دو شکل اصلی دارند: انواعی که حاوی TCA (تری‌کلرواستیک اسید) هستند که نوعی اسید شیمیایی پیلینگ است و بیشتر به فرم محلول یافت می‌شود ولی اشکال ژل یا کرم آن نیز وجود دارد که با سوزاندن لایه فوقانی پوست عمل می‌کند ولی ریسک بروز زخم را همراه دارد و از آن نمی‌توان در مواردی مثل لب، چشم یا سایر نقاط حساس استفاده کرد.

این کرم‌ها در افراد با پوست بسیار روشن قابل استفاده است و می‌تواند منجر به بروز عوارض جدی در افراد با پوست گندمی یا تیره شود و کرم‌های غیر TCA که شامل ترکیبات روشن‌کننده، لایه‌بردار و سفیدکننده هستند. این کرم‌ها برای روشن کردن تاتو در مدت زمان طولانی استفاده می‌شوند و تاتو را محوتر می‌کنند.

سرم مو را چگونه و چه وقت استفاده کنید؟

برای استفاده از سرم مو تکنیک بسیار ساده‌ای وجود دارد که باید از آن پیروی کرد. چند قطره از سرم مو را روی دست خود ریخته و آن را به ساقه موهای خود به آرامی بمالید. همچنین به این نکته دقت داشته باشید که هیچ‌گاه نباید سرم مو روی پوست سر قرار گیرد چون در این صورت موهای شما بسیار چرب به نظر آمده و فرم‌دهی به آن مشکل می‌شود. بهتر است از سرم قبل و بعد از براشینگ استفاده شود زیرا سرم مو نقطه ذوب بالایی دارد و بعد از براشینگ تبخیر می‌شود. برای موهای خشک بهتر است بعد از هر استحمام استفاده شود ولی اگر موی نرمالی دارید هفته‌ای دوبار هم کافی است.

با صورت ورم کرده چه کنیم؟

وقتی صورت پف می‌کند بهترین کار استفاده از ترکیب رنگ‌های روشن و تیره برای پوشاندن ورم‌هاست. به‌طور کلی رنگ‌‌ها و سایه‌های تیره صورت را کوچک‌تر نشان می‌دهد و رنگ‌ها و سایه‌های روشن برجسته‌تر؛ یعنی اگر می‌خواهید قسمتی از صورت مانند بینی را کوچک نشان دهید باید از سایه تیره استفاده کنید و اگر می‌خواهید مثلا پیشانی را برجسته‌تر نشان دهید سراغ سایه‌ها و رنگ‌های روشن بروید.

برای این کار شما به چند رنگ پودر یا سایه نیاز دارید؛ برای رنگ تیره می‌توانید از کرم یا پودرهای برنزه‌ استفاده کنید که یک یا دو درجه از رنگ طبیعی پوست شما تیره‌تر هستند؛ یک کرم یا پودر درخشنده کمی روشن‌تر از رنگ پوست‌تان هم فراموش نکنید؛ یادتان باشد برای ترکیب بهتر رنگ‌ها حتما از برس‌های بزرگ آرایشی استفاده کنید.

رژتان را ماندگار کنید

اگر قبل از رژ زدن کمی پودر به لب‌های‌تان بزنید ماندگاری رژ روی لب‌ها افزایش پیدا می‌کند. برای حفظ فرم لب‌ها و جلوگیری از خشک شدن و پوسته‌پوسته شدن آنها قبل از رژ زدن کرم ویتامین E روی لب‌های‌تان بزنید و برای پاک کردن رژلب، لب‌ها‌ی‌تان را با گلیسیرین پاک کرده و بعد بشویید.

به موی رنگ‌شده کی شامپو بزنیم؟

برای اینکه رنگ موها دوام پیدا کند، در شستن موها اول از همه بدانید بعد از رنگ کردن حداقل تا ۲۴ ساعت نباید موها را شامپو زد و شست تا رنگ بتواند به خوبی در ساقه مو نفوذ کند. علاوه بر این باید بدانید شستن کمتر موها مساوی است با دوام بیشتر رنگ مو چون وقتی موها را زیاد بشویید، شامپو چربی‌های طبیعی روی مو را که از رنگ محافظت می‌کند، می‌شوید. در واقع بهترین حالت، شستن دوبار در هفته موهاست، اگر هم موهای‌تان خیلی چرب است تا حدی که ریشه‌های مو کاملا کثیف به نظر می‌رسد، می‌توانید از تکنیک شامپو خشک استفاده کنید.

وقتی پوست عصبی می شود…

 مهسا سال هاست که از جوش صورت عودکننده شاکی است. او تا به حال به متخصصان پوست زیادی مراجعه کرده است و هر بار نتیجه خوبی هم می گیرد اما چیزی نمی گذرد که به حالت قبل از درمان بر می گردد. مهسا متوجه شده که در استرس های شدید جوش ها با شدت بیشتر و دوباره روی صورتش نمایان می شود.

دکتر محمد اربابی، روان پزشک: مهسا سال هاست که از جوش صورت عودکننده شاکی است. او تا به حال به متخصصان پوست زیادی مراجعه کرده است و هر بار نتیجه خوبی هم می گیرد اما چیزی نمی گذرد که به حالت قبل از درمان بر می گردد. مهسا متوجه شده که در استرس های شدید جوش ها با شدت بیشتر و دوباره روی صورتش نمایان می شود.

او می خواهد بداند آیا واقعا ارتباطی بین استرس و جوش هایش وجود دارد. مشکل او شاید مشکل شما و خیلی های دیگر نیز باشد. به همین بهانه در «کلینیک پوست» با دکتر محمد اربابی، روان پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در این باره گفت و گو کرده ایم.

 

آیا واقعا ارتباطی بین بیماری های پوستی و بیماری های اعصاب وجود دارد؟

پوست بزرگ ترین عضو بدن انسان است. پوست و سیستم اعصاب انسان هر دو از لایه ای به نام اکتودرم در دوران جنینی منشاء می گیرند. به همین دلیل ارتباط نزدیکی با هم دارند. از طرفی، پوست انسان محل تظاهر بسیاری از حالت های هیجانی است؛ مثلا در حالت خشم برافروختگی و در حالت اضطراب گرما و تعریق در پوست دیده می شود.

همچنین پوست جزئی از هویت فرد است. درواقع بخشی از اعتماد به نفس انسان ها به ظاهر و بخشی از آن به پوست مربوط است. پس پوست انسان ارتباط نزدیکی با سیستم مغز و اعصاب و سیستم ذهنی و روانی دارد. همان طور که حالت های روانی روی پوست تاثیر می گذارد، مشکلات پوستی نیز بر ذهن و روان انسان ها تاثیر می گذارد.

مشکلات پوستی مرتبط با روان کدامند؟

مشکلات پوست و روان به ۴ دسته تقسیم می شوند؛ یکی از آنها اختلال های سایکوفیزیولوژیک است. در اختلال های سایکوفیزیولوژیک، بیماری پوستی به دنبال اضطراب و تنش شدت می یابد. مثال مهم آن بیماری کهیر است که با اضطراب فرد شدت می یابد. گروه دوم، بیماری های اولیه روان پزشکی مرتبط با پوست هستند؛ مثلا فردی که مبتلا به وسواس است با شستشوی مکرر دچار ضایعات پوستی خواهدشد یا فردی که به طور تکانشی موهای ابرو، مژه یا ریش و… را می کند به پوست آسیب می رساند و ضایعاتی را در آن به وجود می آورد. گروه سوم، بیماری های ثانویه به پوست است؛ یعنی فرد دچار جوش صورت است و از دیدگاه خودش ظاهر مناسبی ندارد و ممکن است دچار اضطراب اجتماعی و ترس از حضور در جمع یا افسردگی شود.

از طرفی، در این افراد اضطراب، خود عاملی است برای تشدید جوش های صورت. گروه چهارم، افرادی هستند که هیچ ضایعه ای از بیماری های پوستی در بدنشان وجود ندارد و تصور می کنند که مثلا دچار مورمور، گزگز اندام و خارش پوست یا همان خارش روانزاد هستند. حتی ممکن است در مشاوره هم نشانه ای از اختلال روان پزشک مشاهده نشود ولی با داروهای روان شناختی و مداخله های مشاوره ای خارش یا گزگز و مورمور هم کمر خواهدشد.

راه حل این ۴ مشکل چیست؟

راه حل هر ۴ گروه از اختلال های پوستی مرتبط با روان مانند سایر اختلال های روان تنی، مداخلات دارویی یا غیردارویی است. اگر بیماری اولیه افسردگی و اضطراب درمان شود، در روش های شناختی- رفتاری با مدیریت استرس که شامل کنترل خشم و آرام سازی است، می توان مشکل های اولیه روان پزشکی را برطرف کرد و با کاهش اضطراب و افسردگی از شدت بیماری پوستی به میزان زیادی کاسته خواهدشد.

۵ راه مدیریت استرس

در دنیای کنونی، رهایی از استرس و اضطراب کاری تقریبا ناشدنی است ولی دانشمندان معتقدند روش هایی وجود دارد که می توان با آنها استرس را کنترل کرد. به این چند نکته توجه کنید:

 

1- شناخت درمانی: عامل استرس زا را شناسایی کنید. مثلا اگر کارتان باعث استرس زیادی می شود، سعی کنید حتی المقدور آن را عوض کنید. اگر چنین امکانی وجود ندارد، زمان کارتان را کاهش دهید یا طوری برنامه ریزی کنید که فشار کاری کمتری متحمل شوید. همه چیزهایی که باعث استرس شما در زندگی می شود، به ترتیب اولویت روی یک برگ کاغذ بنویسید و سعی کنید به هر نحوی شده از آنها دوری کنید.

۲- ورزش درمانی: زمانی را به ورزش اختصاص دهید؛ به خصوص ورزش هایی مانند مدیتیشن و یوگا برای کنترل استرس بسیار مفید هستند.

۳- موسیقی درمانی: هرازگاهی به موسیقی های مورد علاقه تان گوش کنید یا کاری را انجام دهید که به شما لذت می دهد.

۴- نفس درمانی: در مواقع استرس چشمان خود را ببندید و سعی کنید به چیزی فکر نکنید. عمیق نفس بکشید و آرام نفس را بیرون دهید. حداقل ۱۰ بار این کار را تکرار کنید و نتیجه را ببینید.

۵- رژیم درمانی: به غذاهای خود توجه کنید. کمتر از ادویه ها و غذاهای تند استفاده کنید. همچنین از خوردن نوشیدنی هایی مانند قهوه و نوشابه های گازدار اجتناب کنید. قهوه باعث افزایش سطح کورتیزول خون که یک هورمون استرس زاست می شود. به جای قهوه، چای سبز بنوشید.

دکتر محمدرضا خدایی، روان پزشک- عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و بهزیستی:

اعصابت را آرام کن تا پوستت آرام شود

بعضی از بیماری های پوستی منشاء روانی دارند؛ مثلا در بیماری خارش پوستی سایکوژنیک (با منشاء روان شناختی) آزمایش های مختلفی برای بیمار انجام می شود ولی هیچ دلیلی برای بیماری مشخص نمی شود و در نهایت این نتیجه حاصل می شود که بیمار دچار خارش روانزاد است. بعضی از بیماران نیز به اختلال روان شناختی پارازیتوز یا هذیان انگل مبتلا هستند. این افراد احساس می کنند حشره یا انگلی در پوستشان وجود دارد در حالی که چنین نیست.

برخی بیماری های پوستی در اثر عوامل روانی تشدید می شوند؛ مثلا در افرادی که دچار آکنه هستند، می بینیم که اضطراب، وسواس و استرس باعث تشدید آکنه می شود. بیماری برص یا پیسی، بیماری آلوپسی آره آتا (موهای سر یا صورت در اثر حادثه مثل تصادف رانندگی یا استرس و اضطراب به صورت حلقه ای می ریزد)، بیماری صدف یا پمفیگوس، لیکن پلان و برخی دیگر از بیماری های پوستی نیز با بروز اختلالات روان پزشک و اختلالات اضطرابی شعله ور می شوند.

در بیماری تریکوتیلو مانیا بیمار عادت به کندن موهای خود دارد. این بیماران دچار تنش های درونی هستند و با کندن موی سر یا موی صورت تنش را کاهش می دهند، اغلب هم بعد از پایان تنش احساس پشیمانی می کنند.

مشاهده می شود که این بیماری می تواند روی روان اثر گذارد و متقابلا روان نیز اثری سوء روی جسم دارد ولی ناگفته نماند فردی که مثلا دچار اختلال افسردگی است و در عین حال دچار بیماری پوستی مانند پسوریازیس است، طبعیتا انرژی اش کمتر می شود، خوابش به هم می خورد و دیگر توان لازم را برای مدیریت و درمان بیماری پوستی و حتی اختلال روانی را نخواهد داشت.

در این مواقع ممکن است بیماری اش تشدید و بیماری های عفونی هم بر آن سوار شود و چه بسا یک بیماری معمولی و خفیف به بیماری شدید تبدیل شود. به طور کلی درمان چنین بیماری هایی باید با گروه متشکل از مشاور روان پزشک، روان شناس و مددکار و متخصص پوست کمک گرفته شود.

تشخیص شخصیت از روی انگشتان دست

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

در صورتی که دستان شما مشابه عکس B است شما بسیار مطمئن هستید. در این گونه افراد خطر ابتلا به سرطان کم است و استخوان های بهتری دارند و کمتر دچار آرتروز زانو می شوند به ویژه خانم ها .

آزمون شخصیت جدید همه ی ویژگی های ذاتی شما را را آشکار میکند. این آزمون ویژگی های ذاتی را مقابل ویژگی های تربیتی بیان می کند.

طبق مطالعات شما می توانید ویژگی های شخصیتی افراد را با مقایسه طول انگشتان دست، بشناسید. این روش مناسب هنگامی است که با دیگران ملاقات می کنید، به این طریق از ویژگی های شخصیت آنها آگاه می شوید.

پس نگاهی به دستان خود (یا دست دوستان خود) بیاندازید و ببینید چه چیزی به طور طبیعی درباره شما درست است.

چناچه شکل دستان شما شبیه عکس A است این بدان معناست که شما بسیار جذاب هستید و بسیار قاطع و در شرایط خطر دارای روحیه ای تهاجمی می باشید. ظاهرا افرادی که انگشت انگشتری آنها بلندتر است ، وضعیت مالی بهتری دارند. همچنین بهتر است این افراد توانایی های ورزشی خود را افزایش دهند. همه این صفات به احتمال زیاد به دلیل افزایش قبل از تولد از تستوسترون است.

در صورتی که دستان شما مشابه عکس B است شما بسیار مطمئن هستید. در این گونه افراد خطر ابتلا به سرطان کم است و استخوان های بهتری دارند و کمتر دچار آرتروز زانو می شوند به ویژه خانم ها .

مطالعات نشان می دهد که افراد با انگشت انگشتری کوتاهتر بیشتر از تنهایی لذت می برند اما قدردان اطرافیان خود هم هستند.

افرادی که دستانی مشابه عکس C دارند. این افراد هیچ گونه درگیری و تعارض ندارند . صلح جو ، به خوبی سازماندهی شده و وفادارند. این گونه اشخاص بسیار حساس و مراقب در روابطشان هستند.

اصفهان میزبان نخستین کنگره تازه‌های جراحی پوست است

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

دبیر علمی نخستین کنگره تازه های جراحی پوست و روش‌های زیبایی گفت: نخستین کنگره تازه های جراحی پوست با حضور متخصصان پوست و زیبایی سراسر کشور به مدت سه روز در اصفهان برگزار می شود.
به گزارش قدس آنلاین از اصفهان، علی مومنی درآئین افتتاح این کنگره اظهار داشت: اطلاعات و کاربردهای جدید در مورد لیزر تراپی در پوست، نکات مهم در انجام جراحی های پوست و تازه‌های تشخیصی درمانی در بیماری های مو و پیوند مو از محورهای برگزاری این همایش است.
وی به روش های نوین در زیبایی و جوان سازی پوست اشاره کرد و بیان داشت: آخرین یافته های Stem Cell و کاربرد آن در درماتولوژی و آخرین دستاوردهای دارویی در زمینه جوان سازی پوست از دیگر محورهای این همایش است.
دبیر علمی نخستین کنگره تازه های جراحی پوست و روش‌های زیبایی از برگزاری کارگاه های علمی در این سه روز همایش اضافه کرد: کارگاه Hifu تراپی، کارگاه کربوکسی تراپی، بلفاروپلاستی و میکروپیگمانتاسیون در مدت برگزاری همایش برگزار می شود.
مومنی ادامه داد: این سمینار با همکاری انجمن متخصصین پوست، همکاران گروه پوست دانشکده پزشکی اصفهان، مرکز تحقیقات بیماری های پوستی و سالک در حال برگزاری است.
وی با اظهار اینکه در این همایش متخصصان پوست و جراحی های زیبایی آخرین مطالعات و متدهای مطرح در این حوزه را با یکدیگر به بحث و تبادل نظر می گذارند، گفت: پوست و جراحی‌های زیبایی امروزه در سطح دنیا و جامعه پزشکی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

۱۰ سردرد خطرناک!

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 سردردهای خوشه ای به صورت گروهی حمله می کنند. معمولا درد، هر روز در یک ساعت معین بروز می کند و ممکن است روزها ، هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد. در نهایت هم این امکان وجود دارد که پس از بهبودی نسبی ، درد ماه ها یا سال ها به سراغ فرد نیاید و او فکر کند که کاملا خوب شده است.

سردرد یکی از شایع ترین مشکلات روزمره بشر است به گونه ای که در بسیاری از مواقع افراد را مجبور می کند تا در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند .

برخی سردردها اختصاصی‌تر بوده و با علامت دیگری همراه نیستند. در این سردردها بر خلاف تصور بسیاری از افراد، مغز عامل ایجاد سردرد نیست، بلکه سردرد از بد عمل کردن عضلات، عروق خونی و اعصاب ناشی می‌شود؛ برای مثال گشاد شدن شریان ها و یا انقباض بیش از حد عضلات می‌تواند عصب های خاص و حساسی در مغز را تحریک کند و در نتیجه سردرد به وجود آورد.

هورمون هایی مانند استروژن می‌توانند باعث بدتر شدن سردرد شوند. از آن جایی که خانم ها طی عادات ماهیانه متحمل نوسانات هورمونی در بدن می‌شوند، احتمال بروز سردرد متوسط تا شدید در خانم ها دو برابر آقایان است. همچنین خانم ها بیشتر از آقایان به انواع خاص سردرد مانند میگرن دچار می‌شوند.

۱- سردرد خوشه ای

این نوع سردرد، شدیدترین درد را به همراه دارد، در عین حال کمتر از انواع دیگر شایع است. از هر ۱۰ فرد مبتلا به این بیماری، ۹ نفرشان مرد است که اغلب سیگاری های ماهر و دایم الخمر در زمره این گروه قراردارند .

سردردهای خوشه ای به صورت گروهی حمله می کنند. معمولا درد، هر روز در یک ساعت معین بروز می کند و ممکن است روزها ، هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد. در نهایت هم این امکان وجود دارد که پس از بهبودی نسبی ، درد ماه ها یا سال ها به سراغ فرد نیاید و او فکر کند که کاملا خوب شده است.

در هنگام شروع حمله، دردی شدید و کشنده در یک طرف سر احساس می شود . ضمن آن که ممکن است آبریزش بینی و چشم از همان طرف سر آغاز شود. گاهی اوقات استنشاق اکسیژن خالص در مرحله اول بروز سردرد، ممکن است درد را متوقف کند. هنگامی که به این نوع سردرد مبتلا شدید ، سیگار نکشید و از انجام فعالیت های استرس زا خودداری کنید.

۲- سردرد تنشی یا هیجانی

این نوع سردرد بسیار شایع است. علت پیدایش این نوع سردرد، انقباض عضلات کاسه سر، گردن، شانه و صورت است. مهم ترین دلیل پیدایش این انقباض ها نیز هیجانات عصبی است.

سردرد تنشی، هم به شکل پراکنده و نامنظم بروز می‌کند و هم ‌به شکل مزمن ‌و حاد گریبان افراد را می‌گیرد. طوری که شخص در طول یک ماه ممکن است پنج روز با این سردرد دست و پنجه نرم کند .

درد معمولا از ناحیه پیشـــــانی، گردن یا شانه شروع می شود و به تــدریج تمام کاسه سر را فرا می گیرد. این درد ماهیت فشاری داشته، ولی خاصیت ضربانی ندارد. بیمار از اینکه سرش سنگین است شکایت دارد، ممکن است تهوع پیدا کند، اما به استفراغ دچار نمی شود. این درد می‌تواند ۳۰ دقیقه تا ۷ روز ادامه داشته باشد.

برای درمان سردردهای پراکنده و نامنظم معمولا می‌توان از قرص های مسکن استفاده کرد. علاوه بر آن، سرد و گرم کردن پیشانی به کمک یک حوله، یا ماساژ آرام شقیقه و گیجگاه می تواند تاثیر بسزایی در تسکین این نوع سردرد داشته باشد .

۳- میگرن

میگرن، سردرد شدید و گذرایی است که گاه در یک قسمت سر پدید می آید. میگرن در زبان یونانی به معنای “نیمه سر” است. معمولا سردرد میگرنی با یک دوره مقدماتی آغاز می شود که طی آن شخص به طرز غیرعادی احساس خستگی و کسالت می‌کند. سپس حالت تهوع ، استفراغ، اختلالات بینایی و اغلب بیزاری از نور (ترس از نور) به وجود می آید .

این دوره مقدماتی ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد و متعاقب آن سردرد بروز می‌کند.

دردی که با میگرن همراه است ربطی به گشاد شدن رگ ها ندارد. در حقیقت، افراد مبتلا به میگرن نمی‌توانند به خوبی در برابر محرک های محیط از قبیل نور ، صدا و حتی علایم درد واکنش نشان دهند، در نتیجه میزان درد شدت می یابد.

با اسکن مغز معلوم گردید به هنگام بروز میگرن ، فعالیت ساقه مغز نیز غیر طبیعی می شود. ساقه مغز به ناحیه ای از مغز گفته می شود که کنترل واکنش های مربوط به گرسنگی و تنفس را بر عهده دارد. این ناحیه همانند فیلتر عمل می‌کند و موجب می شود افراد، پیغام های ناخواسته یا مزاحم مثل صداهای اضافی را از خود دور کنند. هنگامی که ساقه مغز خوب عمل نکند، این پیغام ها به سمت مغز هجوم می برند و موجب پر شدن مغز از بارهای اضافی می شوند .

به نظر می رسد داروهای ضد تشنجی که به منظور جلوگیری از حمله صرع توسط بیماران مبتلا به صرع مصرف می شود، می تواند آن دسته از سلول های عصبی را که موجب بروز میگرن می شوند غیر فعال کند. طبق تحقیقات حدود ۷۰ درصد بیماران مبتلا به میگرن شدید ، از این داروها استفاده می کنند . داروهای ضد تشنج، عوارض جانبی مثل خستگی ، اضطراب و ریزش مو را به دنبال دارند . بنابراین باید به دنبال داروهای جدیدی بود که تنها روی ساقه مغز اثر بگذارند.

۴- سردرد به علت مننژیت (عفونت پرده مغزی)

درد در این بیماران به صورت فشرده است و تمام سر را فرا می گیرد، با استراحت کاهش می یابد و با حرکت بدنی تشدید می شود. وجود علایمی چون تب و سفتی گردن به تشخیص این نوع سردرد کمک می کند.

۵- سردرد به علت تومور مغزی

این نوع سردرد معمولا متناوب بوده و در اوایل صبح شدیدتر است و بیشتر ماهیت حمله ای دارد. با حرکت سر، بلند کردن بار، عطسه و به خصوص سرفه تشدید می شود. معمولا سردرد همراه با اختلالات خواب همراه است و گاهی بیمار به علت سردرد از خواب بیــــــدار می شود.

۶- سردرد به علت فشار خون بالا

سردرد در این بیماران، معمولاً زمانی ظاهر می شود که فشار خون ماکزیمم به حدود ۲۰ و فشار خون مینیمم به حدود ۱۲ رسیده باشد. این نوع سردرد غالبا در ناحیه پس سر است و با درمان فشار خون در اکثر موارد از بین می رود.

۷- سردرد ناشی از بیماری های چشم

عیوب انکساری چشم، سبب پیدایش سردردهای مکرر در ناحیه پیشانی به خصوص هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون می شود. سردرد ناشی از آب سیاه چشم نیز معمولا در ناحیــه پیشانی متمرکز می شود ، اما با درد شدید و تهوع همراه است.

۸- سردرد ناشی از بیماری سینوس

سردرد ناشی از التهاب و عفونت سینوس ها (سینوزیت) اغلب در ناحیه پیشانــــی متمرکز می شود. این دردها با حرکت سر و دراز کشیدن تشدید می شود و پس از بیدار شدن از خــواب به حداکثر شدت خود می رسد. این سردردها با درمان التهاب یا عفونت سینوس ها مرتفع می شوند.

۹- سـردرد ناشی از عفونت دندان

این نوع سردرد غالبا از ناحیه صورت شروع و به تدریج به تمام سر منتشر می شود و با درمان عفونت دندانی ، درد از بین می رود.

۱۰- سردرد آلرژیک

این نوع سردرد متعاقب تماس فرد بیمار با ماده حساسیت زا ایجــــاد می شود. معمولا همراه با این نوع سردرد، سایر علایم حساسیت مثل گرفتگی بینی ، آبریزش بینی ، سرفه، عطسه و گاهی اسهال دیده می شود و کنترل حساسیت معمولا به کنترل سردرد منجر می شود.

شب امتحان هنگام خواب نفس عمیق بکشید

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مریم سادات کاظمی: گرچه موفقیت در امتحانات پایان سال به تلاش فرد طی سال تحصیلی بر می گردد اما به مسائل دیگری نیز وابسته است. در واقع برای رسیدن به موفقیت باید در وضعیت مطلوب سلامتی بود و توانایی ها را تقویت کرد.
تغذیه صحیح؛ رمز سلامتی و موفقیت
به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ سالم غذا خوردن برای کسب سلامتی بسیار مهم است و به معنای پرهیز از پرخوری خواهد بود زیرا در این صورت همه اندام های بدن مشغول هضم هستند و فعالیت مغزی کاهش می یاید.
ویتامین ها و مواد معدنی
میوه ها و سبزیجات خام منبع غنی مواد معدنی و ویتامین ها هستند. بیشتر از آنچه تمایل دارید میل کنید زیرا تغییری در وزن نخواهد داد. موز را باید اکسیری بی نظیر دانست زیرا علاوه بر قندهای پیچیده و کند، منبع غنی از منیزیوم و فسفر است که برای مغز عالی هستند. این میوه خوشمزه به راحتی خورده می شود و البته هضم راحتی نیز دارد.
از ویتامین C نیز نباید غافل شد زیرا واقعا ویتامین انرژی است. پرتقال و کیوی را حتما در برنامه غذایی خود داشته باشید. توجه کنید که آبمیوه های صنعتی چندان مطلوب نیستند.
ویتامین های گروه B تمرکز را تسهیل می کنند و خستگی ذهنی را کاهش می دهند. میوه های خشک، سبزیجات و شکلات منبع این ویتامین ها هستند.
امگا ۳
امگا ۳ اسیدهای چربی هستند که برای بدن ضروری اند زیرا بدن نمی تواند به تنهایی آنها را بسازد. این چربی ها در رشد مغز مؤثر هستند و بخشی از اجزای عصب ها محسوب می شوند. از جمله منابع غنی امگا ۳ می توان به دانه های کتان،‌ میوه های خشک، ماهی های چرب، شاهی آبی، کلم و اسفناج اشاره کرد.
جالب است بدانید که مصرف مکمل های غذایی امگا ۳ چند هفته پیش از امتحانات مفید است و ضرری نخواهد داشت.
قندهای پیچیده
قندهای پیچیده به کندی در بدن جذب می شوند و انرژی را طی مدت بیشتری تامین می کنند. قندهای پیچیده شامل غلات سبوس دار و سبزیجات خشک هستند. غلات سفید مانند قندهای سریع در بدن عمل می کنند و به همین دلیل چندان توصیه نمی شوند. البته باید غلات سبوس دار سالمی مصرف کرد زیرا سبوس آنها در معرض سموم قرار دارد. همچنین زمانی که این خوراکی ها را میل می کنید آنها را به خوبی بجوید زیرا عمل هضم را کاهش می دهد و بدن را بیشتر برای تفکر و به یادآوری آماده می کند.
خواب؛ ضروری برای موفقیت
خواب بسیار حیاتی است و حتی شاید بیشتر از غذا مهم باشد. کیفیت خواب شب به شرایط روز برمی گردد. خواب نه تنها فرصتی برای استراحت است بلکه موجب سرحال شدن،‌ تثبیت اطلاعات، تقویت حافظه و بهبود دقت و تمرکز می شود.
شاید تعجب کنید اما مغز در زمان خواب نیز فعال است و آنچه در طول روز فرا گرفته را بررسی و به حافظه می سپرد. مطالعه دروس پیش از خواب باعث می شود تا مغز اطلاعات را دریافت کند و طی شب آن را ثبت نماید. همین تحقیقات صورت گرفته روی قسمت های فعال مغز نشان می دهد نواحی مغز که در زمان یادگیری فعال بوده اند، در بعضی مراحل خواب نیز مجددا فعال می شوند.
تنفس عمیق را قبل و در مدت امتحانات فراموش نکنید!
تنفس عمیق علاوه بر کسب آرامش موجب فعال شدن همه توانایی ها نیز می شود. چند نفس عمیق شکمی قبل از خوابیدن در شب، هنگام حاضر شدن برای جلسه امتحان و قبل از شروع می تواند دقت و توانایی ها را تا حد بالایی افزایش دهد. اگر در مدت امتحان احساس کردید که تمرکز خود را از دست داده اید، یک دقیقه ممتد نفس عمیق بکشید. تفاوت را احساس خواهید کرد. راه دیگری برای افزایش توانایی های شناختی مالیدن دست هاست.
موفق باشید!

علائم مهم نارسایی کلیوی

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

معمولا اطراف چشم‌های افرادی که از بیماری‌های کلیوی رنج می‌برند، متورم و پف کرده است.

کلیه‌ها به عنوان تصفیه‌خانه‌ بدن نقش حیاتی در حفظ سلامت اندام‌ها و بدن ایفا می‌کنند، ولی عوامل مختلفی باعث می‌شود آنها وظیفه اصلی خود را انجام نداده و مشکلات کلیوی متعددی ایجاد شود. در آمریکا بیش از ۲۶ میلیون نفر با بیماری کلیوی زندگی می‌کنند که بسیاری از آنها از بیماری خود مطلع نیستند و بیماری آنها پنهان است.

آمارها نشان می‌دهد بیش از ۹۰ درصد افرادی که علائم نارسایی کلیوی دارند، از بیماری خود بی‌خبرند در صورتی که مراجعه به پزشک در صورت مشاهده برخی علائم و آگاهی از وضع بدنی یکی از راه‌های تسریع در روند درمان به شمار می‌رود.

نخستین نشانه‌ای که افراد باید به آن توجه کنند، این است که فرد مبتلا بیش از حد معمول احساس خستگی می‌کند، انرژی کمی دارد و معمولا در تمرکز دچار مشکل است. کاهش شدید عملکرد کلیه‌ها به دلیل بیماری کلیوی باعث تشکیل سموم و ناخالصی‌های متعدد در خون می‌شود. این امر، خستگی مفرط و ضعف را در بدن فرد ایجاد و در نتیجه تمرکز را دشوار می‌کند.

از عوارض دیگر بیماری‌های کلیوی می‌توان به کم‌خونی اشاره کرد که باعث بروز ضعف و خستگی می‌شود. فردی که از بیماری کلیوی رنج می‌برد، معمولا بسختی به خواب می‌رود. وقتی کلیه‌ها سموم بدن را بدرستی فیلتر نکنند، سموم ایجاد شده به جای دفع و خروج از بدن از طریق ادرار در خون جمع می‌شود و در نهایت خوابیدن را برای فرد دشوار می‌کند. همچنین ارتباطی بین چاقی و بیماری‌های مزمن کلیوی وجود دارد. وقفه تنفسی در خواب نیز در مبتلایان به بیماری‌های کلیوی بسیار معمول است.

خشکی و احساس خارش در پوست از دیگر نشانه‌هایی‌ است که باید جدی گرفت. کلیه‌های سالم علاوه بر تصفیه خون کارهای مهمی برای بدن انجام می‌دهند. دفع مواد زائد و مایعات اضافی از بدن، ساخت گلبول‌های قرمز خونی، محکم نگه داشتن استخوان‌ها و کمک به حفظ مقدار کافی از مواد معدنی موجود در خون از عملکردهای حیاتی کلیه‌هاست.

خشکی و خارش پوست یکی از علائم کمبود مواد معدنی و بیماری‌های استخوانی در بدن است که بیشتر با بیماری‌های پیشرفته کلیوی در ارتباط است. این حالت زمانی بروز می‌کند که کلیه‌ها قادر به حفظ تعادل میان مواد معدنی و مواد مغذی موجود در خون نباشد. احساس دفع ادرار در فواصل نزدیک به هم یکی از شایع‌ترین نشانه‌های بروز بیماری‌های کلیوی به شمار می‌رود.

اگر از تکرر ادرار بویژه شب‌ها رنج می‌برید و مجبور می‌شوید برای تخلیه ادرار از خواب بیدار شوید، متوجه باشید که این نشانه یکی از علائم قابل توجه ابتلا به بیماری‌های کلیوی است. همچنین مشاهده خون در ادرار نیز از نشانه‌های هشداردهنده به افراد مبتلاست.

کلیه‌های سالم معمولا هنگام تصفیه مواد زائد از خون به منظور تولید ادرار، سلول‌های خونی را در بدن حفظ می‌کنند. با وجود این، با آسیب دیدن کلیه‌ها، سلول‌های خونی از طریق ادرار دفع می‌شوند. علاوه بر این، مشاهده خون در ادرار ممکن است نشانه بروز برخی بیماری‌های دیگر مانند انواع تومورها، سنگ‌های کلیوی و عفونت باشد.

دفع ادرار کف‌آلود از جمله نشانه‌های دیگر بیماری کلیوی به شمار می‌رود. در واقع وجود حباب‌های فراوان در ادرار نشانه وجود پروتئین آلبومین در ادرار است که مشابه پروتئین موجود در تخم‌مرغ است.

معمولا اطراف چشم‌های افرادی که از بیماری‌های کلیوی رنج می‌برند، متورم و پف کرده است. پروتئین موجود در ادرار نشانه اولیه آسیب کلیوی است که نشان می‌دهد این عضو در عملکرد تصفیه دچار نقص شده و به پروتئین اجازه می‌دهد، وارد ادرار شود. پف و تورم اطراف چشم ممکن است به این دلیل باشد که کلیه‌ها به جای حفظ پروتئین در بدن، باعث نشت آن به داخل ادرار می‌شوند.‌ تورم قوزک و پاها نیز از دیگر علائم وجود بیماری کلیوی در برخی افراد است.

کاهش عملکرد کلیه‌ها می‌تواند باعث احتباس سدیم در بدن و در نتیجه تورم و التهاب پاها و قوزک شود. ایجاد تورم در اندام‌های تحتانی همچنین ممکن است علامتی از احتمال بروز بیماری‌های قلبی، بیماری‌های کبدی و مشکلات مزمن وریدهای پا باشد، بنابراین مشاهده چنین حالتی و مراجعه سریع به پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است.‌

مبتلایان به بیماری‌های کلیوی معمولا دچار کاهش اشتها می‌شوند، ولی این علامت در بسیاری از بیماری‌ها شایع است و تنها نمی‌توان به این نشانه اکتفا کرد و باید بررسی و آزمایش‌های دیگری انجام شود. کاهش اشتها یک علامت عمومی است، ولی تشکیل سموم ناشی از کاهش عملکردهای کلیه‌ها یکی از علل ایجادکننده این حالت است.

انقباض عضلانی به دنبال بر هم خوردن تعادل الکترولیت‌ها که به دنبال نقص در عملکرد کلیه‌ها رخ می‌دهد، جزو مهم‌ترین علائم بیماری‌های کلیوی است. به عنوان مثال، میزان پایین کلسیم و کنترل ضعیف مقدار فسفر می‌تواند باعث بروز گرفتگی‌ها و انقباضات عضلانی شود. آگاهی نسبت به علائم گفته شده و مراجعه بموقع به پزشک معالج می‌تواند تاثیر بسزایی در تشخیص زودهنگام بیماری‌های کلیوی داشته باشد.

کدئین، برای کودکان زیر ۱۲ سال ممنوع!

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 این آژانس هشدار داد کدئین مخدری است که می تواند در بدن به مورفین تبدیل شود و به همین خاطر نباید برای کودکان زیر ۱۲ سال تجویز شود.
کارشناسان داروسازی در اتحادیه اروپا هشدار دادند که باید از تجویز کدئین برای درمان سرفه و سرماخوردگی در کودکان زیر ۱۲ سال خودداری شود.

آژانس دارویی اروپا (EMA) در بیانیه ای اعلام کرد که برای کودکان زیر ۱۲ سال نباید کدئین تجویز شود و همچنین مادران شیرده به دلیل اثرات سوء کدئین روی نوزادانشان باید از مصرف این دارو پرهیز کنند.

براساس محدودیت های مصرف دارویی که در سال ۲۰۱۳ میلادی از سوی این سازمان ارائه شد، به طور کلی مصرف این دارو فقط برای تسکین درد در افراد بالای ۱۲ سال مجاز است و آن هم تنها در مواردی که جایگزین هایی نظیر «پاراستامول» یا ایبوپروفن بی تأثیر باشند.

این آژانس هشدار داد کدئین مخدری است که می تواند در بدن به مورفین تبدیل شود و به همین خاطر نباید برای کودکان زیر ۱۲ سال تجویز شود.

یکی از عوارض جانبی مهم این دارو برای کودکان بروز مشکلات تنفسی جدی است. همچنین بزرگسالانی که دچار مشکلات تنفسی هستند باید از مصرف این دارو پرهیز کنند.

آلزایمر‌ فقط سهم سالمندان‌ نیست

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 از آنجایی که اصلی‌ترین علل بروز زوال عقل زودرس، عوامل ژنتیکی است، در این زمینه نمی‌توان کاری انجام داد و درمانی وجود ندارد، ولی رعایت اصول تغذیه‌ای و مصرف ویتامین B12 به اندازه کافی در رژیم روزانه می‌تواند سد مؤثری در برابر بروز زوال عقل زودرس محسوب شود.

صحبت از آلزایمر و فراموشی که به میان می‌آید بیشتر افراد تصور می‌کنند این بیماری فقط گریبان‌ سالمندان را می‌گیرد، غافل از این‌که جوانان نیز از تیررس این بیماری در امان نیستند و در کنار هم قرار گرفتن شماری از علت‌ها می‌تواند آنها را مستعد ابتلا به آلزایمر یا زوال عقل کند. از این‌رو با دکتر مسعود مهرپور، نورولوژیست و دانشیار دانشگاه گفت‌وگو کردیم تا با زوال عقل زودرس که در سنین پایین‌تر رخ می‌دهد آشنا شویم.

به گفته وی، هر فراموشی را نمی‌توان شروعی برای زوال عقل دانست بلکه «دمانس» یا همان زوال عقل به بیماری‌ای اطلاق می‌شود که فرد دچار اختلال حافظه شود. در واقع این نوع اختلال حافظه با ایجاد مشکل در عملکردهای بیمار و مختل‌شدن کارهای روزمره همراه است و به طور کلی، افرادی که دچار اختلال حافظه می‌شوند ولی دچار هیچ نقصانی در کارکردها و عملکردهای روزمره نمی‌شوند را نمی‌توان دمانس نامید.

زوال عقل زودرس

زوال عقل معمولا افراد بالای ۶۵ سال را مبتلا می‌کند ولی چنانچه علائم در افراد زیر ۶۵ سال مشاهده شود، به آن زوال عقل زودرس گفته می‌شود. به عبارتی، عامل سن و سال مهم‌ترین مساله در تمایز زوال عقل سالمندی و زوال عقل زودرس محسوب می‌شود. در افراد زیر ۶۵ سال زوال عقل معمولا با برخی تغییرات رفتاری از قبیل تغییر در رویکردهای منطقی، نتیجه‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها صورت می‌گیرد و فرد در انجام چنین کارهایی دچار مشکل می‌شود. این اختلال زودرس بیشتر پیش از رسیدن افراد به سن بازنشستگی سراغ آنها می‌آید.

دکتر مهرپور می‌گوید: در ایران آمار دقیقی از مبتلایان زوال عقل زودرس در دست نیست ولی به طور کلی، اختلال شایعی در کشور محسوب نمی‌شود و در دنیا فقط ۵ تا ۱۰ درصد مردم را درگیر می‌کند.

علل مستعد‌کننده بیماری

دکتر مهرپور در ادامه صحبت‌هایش به عوامل بروز زوال عقل زودرس اشاره می‌کند و می‌گوید: آلزایمر نوعی زوال عقل محسوب می‌شود و یکی از مهم‌ترین عوامل بروز این اختلال وراثت و مقوله ژنتیک است؛ البته جنبه وراثت بیشتر در سنین زیر ۶۵ سال می‌تواند عاملی برای ابتلای افراد به زوال عقل زودرس باشد و در سالمندان بالای ۶۵ سال این مساله اهمیت چندانی ندارد.

از سوی دیگر، شماری از بیماری‌های زمینه‌ساز نیز جزو عوامل بروز زوال عقل زودرس هستند که از این میان می‌توان به اختلالات کروموزمی اشاره کرد. طبق بررسی‌های صورت گرفته، ابتلا به زوال عقل زودرس در مبتلایان به سندروم داون پس از چهل سالگی شیوع بسیار بالایی دارد.

بیماری‌های متابولیک، نارسایی‌های کلیوی، تنفسی و کبدی نیز از دیگر عوامل مستعدکننده فرد به زوال عقل زودرس هستند. به عنوان مثال در نارسایی‌ کبدی، سلول‌های کبدی و سلول‌های مغزی از بین می‌روند و فرد در معرض ابتلا به زوال عقل قرار می‌گیرد.

علاوه بر این موارد، برخی درگیری‌های عروق مغزی نیز بخصوص در سنین پایین‌تر ممکن است خطرساز باشد به طوری که گاه با سکته‌های خفیف، شدید یا اختلال در کارکرد مغزی خود را نشان می‌دهد. همچنین ابتلا به دیابت، سیگارکشیدن و فشار خون بالا نیز فرد را در معرض خطر ابتلا به زوال عقل زودرس قرار می‌دهد.

این نورولوژیست دیگر عامل ابتلا به این اختلال مغزی را عفونت‌هایی می‌داند که بیشتر در جوانان مشاهده می‌شود؛ مانند ایدز و سیفلیس (نوعی بیماری آمیزشی). او توضیح می‌دهد: برخی مسمومیت‌ها از قبیل مسمومیت با آلومینیوم در افرادی که با این ماده سر و کار دارند نیز علائمی شبیه آلزایمر ایجاد می‌کند که امروزه این نمونه مسمومیت‌ها بسیار کم شده و بندرت دیده می‌شود. مسمومیت با سرب که بخصوص در آب و هوای آلوده شهرهای بزرگ به وفور یافت می‌شود، بیش از همه برای کودکان مضر است و خطر ابتلا به زوال عقل زودرس را افزایش می‌دهد.

فرق بین فراموشی و آلزایمر

این روزها به دلیل مشغله زیاد، افراد بیش از هر زمان دیگری با دغدغه‌های روزمره دست و پنجه نرم می‌کنند. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که کسی حرفی به شما زده یا درخواستی از شما داشته و آن را فراموش کرده‌اید. این مساله بسیار شایع است و برای خیلی از افراد اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود عده‌ای نگران شوند که مبادا علائمی از آلزایمر در آنها وجود داشته باشد.

مهرپور در این‌باره می‌گوید: فراموشی از رکن‌های آلزایمر به شمار می‌رود و فرد به طور ناخودآگاه و ناخواسته موضوعاتی را فراموش می‌کند اما به طور کلی فراموشی صرف با آلزایمر تفاوت دارد. در فراموشی که بین افراد جامعه شیوع فراوانی دارد، فرد دچار اختلال در یادگیری است و برای به ذهن سپردن مطالب مشکل دارد و برای به خاطر‌سپردن موضوعات مختلف تمرکز لازم را ندارد.

در واقع در فراموشی، بیشتر اختلال در تمرکز، مشغولیت فکری و مهم‌تر از این‌ها، استرس بالا دخیل است که تمرکز و میزان یادگیری را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. اما در اختلال آلزایمر یا زوال عقل، فرد علاوه بر مشکل فراموشی دچار اختلال در عملکردهای روزانه خود می‌شود و قادر به برنامه‌ریزی برای خود و کارها نیست. همچنین فراموشی و اختلال در عملکرد در بیماری آلزایمر به گونه‌ای مشهود است که حتی اطرافیان فرد نیز متوجه این تفاوت‌های بارز می‌شوند.‌

کمبود ویتامین B12که یکی از عوامل مستعدکننده آلزایمر است بیشتر در افرادی که به رژیم گیاه‌خواری گرایش دارند، مشاهده می‌شود و از آنجایی که این ویتامین بیش از هر چیز در فرآورده‌های گوشت وجود دارد، مصرف سبزیجات و میوه‌ها ویتامین B12 مورد نیاز بدن را تأمین نمی‌کند و افراد تا حد بالایی در معرض ابتلا به زوال عقل زودرس قرار می‌گیرند.

درگیری‌های هورمونی از قبیل کم‌کاری تیروئید از دیگر عواملی است که علائمی مشابه فراموشی ایجاد می‌کند بنابراین مراجعه بموقع به پزشک و دنبال کردن راه‌های درمانی می‌تواند فراموشی را درمان کرده و فرد را از ابتلا به زوال عقل زودرس دور نگه دارد. در کنار این موارد، افسردگی نیز با توجه به کاهش تمرکز و بی‌حوصلگی فرد، علائمی مشابه فراموشی ایجاد می‌کند که نباید آن را با آلزایمر اشتباه گرفت.

پیشگیری همیشه راه‌گشاست

مهرپور در ادامه صحبت‌های خود به این نکته اشاره می‌کند که رعایت برخی مسائل و پیش گرفتن راهکارهایی ساده می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل زودرس را کاهش دهد. به گفته او، اصول تغذیه از ساده‌ترین و مهم‌ترین موضوعاتی است که عدم رعایت آن می‌تواند خطرات بالقوه‌ای را پیش روی افراد قرار دهد ولی رعایت همین نکات ساده می‌تواند عوامل پرخطر را کاهش دهد. از آنجایی که اصلی‌ترین علل بروز زوال عقل زودرس، عوامل ژنتیکی است، در این زمینه نمی‌توان کاری انجام داد و درمانی وجود ندارد، ولی رعایت اصول تغذیه‌ای و مصرف ویتامین B12 به اندازه کافی در رژیم روزانه می‌تواند سد مؤثری در برابر بروز زوال عقل زودرس محسوب شود.

این ویتامین بیشتر در مواد گوشتی و گوشت قرمز وجود دارد. در واقع، تغذیه عادی حاوی مواد مغذی و انواع ویتامین‌ها خطر ابتلا به زوال عقل زودرس را تا حدی زیادی کاهش می‌دهد. کنترل بیماری‌های زمینه‌ای از قبیل اختلالات هورمونی مانع از بروز آلزایمر می‌شود.

از جمله عوامل پرخطر ابتلا به زوال عقل زودرس عدم رعایت بهداشت زندگی است. فشار خون بالا، دیابت و کشیدن سیگار خطر بروز این اختلال را بالا می‌برد. بنابراین، پایین نگه داشتن فشار خون، کنترل قند خون و ترک سیگار تا حد زیادی می‌تواند احتمال بروز زوال عقل زودرس را کاهش دهد. آلزایمر بیشتر در افراد کم‌سواد مشاهده می‌شود بنابراین فعال نگه داشتن ذهن و استفاده از مغز در طول روز می‌تواند این خطر را کاهش دهد.

افراد بازنشسته جزو گروهی هستند که بیش از همه در معرض خطر قرار دارند. مهرپور در ادامه توصیه‌های خود می‌گوید: با بالا بردن فرهنگ مطالعه در کشور می‌توان احتمال بروز آلزایمر را تا حد قابل‌توجهی کم کرد. علاوه بر مطالعه صرف، باید ذهن را به چالش کشید و آن گروه از فعالیت‌های ذهنی را انجام داد که ذهن مدام در حالت فعالیت باقی بماند. به عنوان مثال، انجام بازی‌های فکری، حل جدول، کار با کامپیوتر و اینترنت راهکارهای بسیار مفیدی هستند.

افزایش مسئولیت اجتماعی، عاملی در جلوگیری از بروز مسائل اجتماعی

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: عضو هیئت مدیره انجمن مددکاران اجتماعی گفت: باید در سبک زندگی افراد تغییر ایجاد کنیم تا نسبت به محیط پیرامون حساس شده و مسئولانه‌تر رفتار کنند چراکه افزایش مسئولیت اجتماعی، عاملی در جلوگیری از بروز مسائل اجتماعی است.

محمدحسین جوادی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در خصوص جایگاه مددکاری در جامعه و ضرورت حضور مددکاری حرفه‌ای، اظهار داشت: اگر به خاستگاه مددکاری توجه کنیم، مددکاری اجتماعی بعد از جنگ جهانی دوم و به دلیل مواجهه با تبعات آن از جمله معلولیت، بی‌سرپرستی، زنان سرپرست خانوار،… و نیاز به متخصصان کارآزموده برای این مسائل، ایجاد شد.
وی ادامه داد: در کشور ما نیز مددکاری اجتماعی از سال ۱۳۳۷ با زحمات پیشکسوتان راه‌اندازی شد و در مدت حدود ۶۰ سال، خدمات زیادی در حوزه رفاه، اصلاح، تربیت و ارتقای کیفیت زندگی جامعه ارائه کرده است.
عضو هیئت مدیره انجمن مددکاران اجتماعی همچنین گفت: مسائل اجتماعی در همه جوامع به خصوص جوامع در حال گذار بروز پیدا می‌کند و اینجاست که ضرورت مددکاری اجتماعی بیشتر احساس می‌شود، جامعه ما نیز بعد انقلاب با وقوع جنگ تحمیلی، آسیب‌های زیادی دید و برای برون‌رفت از بحران اقتصادی و روانی توسعه مددکاری اجتماعی در دستور کار قرار گرفت.
وی گفت:‌ یک نگاه وجود دارد که مددکاری اجتماعی باید با آسیب اجتماعی سر‌و‌کار داشته باشد و از آن پس خود را توسعه دهد اما نگاهی جدیدتر و گسترده‌تر مددکاری اجتماعی را با انسجام اجتماعی، مسئولیت اجتماعی، رویکردهای حقوق بشری و توجه به آسیب‌های نوپدید در ارتباط می‌بیند.
جوادی تصریح کرد: رویکرد مددکاری اجتماعی باید سلامت‌نگر باشد یعنی به مقولاتی توجه کند که پیش از بحرانی شدن بتوان برای آنها کاری کرد. در کشور ما سیستم‌هایی که خدمات اجتماعی ارائه می‌دهند نقش منفعلانه‌ای در پیشگیری دارند لذا یک پوسته‌اندازی تخصصی لازم است اما اگر رویکرد سلامت‌نگر رشد نکند شاید در آینده مسائل پیچیده‌تری داشته باشیم، افق نگاه ما باید وسیع شود وقتی سالانه ۶۰۰ هزار نفر به زندان می‌روند تبعاتی دارد و آسیب‌ بازتولید می‌شود، تبعاتی مانند طلاق، بیکاری، فقر کودک کار را به دنبال دارد و این نشان می‌دهد باید به تنش‌‌ها و گسست‌هایی موجود در جامعه توجه بیشتری کرد.
وی افزود: امسال مددکاری اجتماعی با رویکرد مسئولیت اجتماعی پیوند خورده است و باید تلاش کنیم نرخ مسئولیت اجتماعی بالا برود که در نهایت منجر به پیشگیری شود چراکه انتظار برای حل مسائل اجتماعی صرفه اقتصادی ندارد، باید در سبک زندگی افراد تغییر ایجاد کنیم، باید مردم را نسبت به محیط پیرامون حساس کنیم که مسئولانه‌تر رفتار کنند برای تاثیرگذاری بر جامعه و ارتقای زندگی خود و دیگران باید در بحث مسئولیت اجتماعی فردی و گروهی ورود موثرتری داشته باشیم.

خون “بد یا خوب” چیست؟

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: رئیس شبکه هپاتیت ایران تفاوت HDL و LDL یا همان خون بد و خوب را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، سید موید علویان در توضیح تفاوت HDL و LDL یا همان خون بد و خوب به تسنیم اظهار داشت: لیپوپروتئین با چگالی بالا یا HDL متعلق به خانواده لیپوپروتئین‌ها هستند و اندازه آنها معمولاً بین ۸۷ تا ۱۱ نانومتر متغیر است. این لیپوپروتئین کلسترول را از بافت‌های بدن به کبد منتقل می‌کند.
وی ادامه داد: در حدود ۳۰ درصد از کلسترول خون به وسیله HDL جابجا می‌شود، از این مولکول به نیکی یاد می‌شود و بالا بودن میزان این لیپوپروتئین در خون می‌تواند فرد را در برابر بیماری قلبی – عروقی محافظت کند.
رئیس شبکه هپاتیت ایران خاطرنشان کرد:‌ لیپوپروتئین با چگالی پایین یا LDL متعلق به خانواده لیپوپروتئین‌ها هستند. اندازه آنها حدود ۲۲ میلی متر است و بالا بودن LDL با خطر کبد چرب، دیابت و بیماری عروقی قلبی همراه است.

خطرهای سفارش نوزاد

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 «دختر یا پسرش فرقی نمی‌کنه، فقط ان‌شاءالله سالم باشه» این جمله عبارت مشترک ما ایرانی‌ها هنگام پرسیدن از جنسیت بچه‌ای است که منتظر تولدش هستیم، با این حال به‌نظر می‌رسد حالا دختر یا پسر بودن برای خیلی‌ها آنقدر تفاوت می‌کند که حاضرند برای آن هم هزینه کنند و هم حتی سلامتی‌شان را به خطر بیندازند.

زمانی انتخاب جنسیت فرزندان توسط والدین، تنها در موارد خاص و برای بعضی از بیماری‌های ژنتیک که وابسته به جنس‌ هستند، مثل هموفیلی انجام می‌شد اما حالا این بازار مشتری‌های دیگری هم دارد که هیچ دردی جز اصرار بر داشتن دختر یا پسر ندارند.تبلیغات در فضای مجازی، در نشریات حوزه سلامت و در مطب پزشکان این حوزه و حتی عطاری‌ها آنقدر زیادشده که نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

شاید برای نخستین بار که پزشکان برای چند زوجی که فرزندان مبتلا به دوشن (نوعی بیماری وابسته به جنس که در پسرها بروز می‌کند) با عمل لقاح خارج رحمی، جنسیت جنین‌ها را تعیین کردند، فکر نمی‌کردند که این مسیر به جایی برسد که رئیس مهم‌ترین بخش رسیدگی به این موضوع در ایران از تعدد نمونه‌های غیرضروری بگوید. رئیس پژوهشگاه رویان هر چند تأکید می‌کند این موضوع هنوز به اندازه عمل جراحی بینی در کشور فراگیر نشده اما هشدار می‌دهد برخی اقوام کشور که تمایل دارند فرزند اول آنها پسر باشد بیشتر سراغ این موضوع می‌روند. دکتر حمید گورابی می‌گوید:

«از همان سال ۸۲که نخستین فرزند با روش تشخیص ژنتیک پیش از لانه‌گزینی جنین به دنیا آمد ما قادر به انجام این کار بودیم اما چون احساس ما این بود که شاید اخلاقی نباشد ارائه خدمات عمومی نداشتیم.» او با تأکید بر اینکه در پژوهشگاه رویان انتخاب جنسیت را فقط در موارد ضروری و لازم انجام می‌دهد، می‌گوید:« تصور کنید، خانواده‌ای تنها فرزند پسرشان را از دست داده باشند و در شرایط روحی خوبی نباشند و روانپزشک به آنها توصیه جدی کند که فرزند پسر داشته باشند، این بعد مثبت قضیه است اما همانطور که اعمال جراحی و زیبایی علاوه بر موارد ضروری، نمونه‌های غیرضروری هم دارد، انتخاب جنسیت هم می‌تواند به گرایشی افراط گونه تبدیل شود.

در دنیا هم برای انتخاب جنسیت در رابطه با تولد فرزند مداخله‌ای انجام نمی‌دهند و معمولا این خدمات به زوج‌های نابارور ارائه می‌شود، ضمن اینکه در برخی کشورها نیز اصولا ممنوع است.» دکتر گورابی با اشاره به اینکه گزارش‌هایی تأیید می‌کند که برخی خانواده‌ها در‌ماه سوم و پس از اطلاع از جنسیت جنین اقدام به سقط آن می‌کنند، هشدار می‌دهد: «روش‌های انتخاب جنسیت اگر بنا به ضرورت و کاملا علمی انجام شوند بی‌خطر هستند اما باید از این روش‌ها بجا استفاده کرد چرا که هر عمل جراحی می‌تواند عوارضی هم داشته باشد.

یکی اینکه در این روش زنان ممکن است دچار سندروم تحریک بیش از اندازه تخمدان شوند که این مسئله خود عوارض حل‌ناشدنی را به‌دنبال خواهد داشت.» او می‌گوید: «وزارت بهداشت باید در این خصوص آیین‌نامه و مقررات داشته باشد تا این موضوع به‌عنوان تعادل در خانواده انجام گیرد نه به‌عنوان اینکه زوجی بخواهد فرزند اولش حتما پسر باشد یا اینکه یک فرزند پسر یا یک دختر دارد اما باز درخواست انتخاب جنسیت داشته باشد.وزارت بهداشت صرفا نباید به صدور اطلاعیه اکتفا کند و اعلام کند که انتخاب جنسیت ممنوع است بلکه باید در این خصوص، آیین‌نامه و مقررات وجود داشته باشد.»

طب سنتی و تغذیه
طب سنتی در کنار رژیم‌های تغذیه از مسیرهایی هستند که آنهایی که از خطرات روش‌های پزشکی بیم دارند؛دنبال می‌کنند. دکتر مهدی فهیمی، مدیر یک مؤسسه بین‌المللی طب سنتی اسلامی به همشهری می‌گوید:«ما مراجعان زیادی در این خصوص داریم و طب سنتی هم توصیه‌هایی در این زمینه دارد اما مهم‌ترین موضوع این است که مردم مراقب سوء استفاده‌ها باشند.»

دکتر فهیمی اضافه می‌کند: در بسیاری از کشورها روی این مسئله کار می‌شود که تعیین جنسیت به شیوه‌های درست انجام شود که مخاطراتی به همراه نداشته باشد. این در حالی است که در ایران درحالی‌که مردم تمایل زیادی به این اقدام دارند اما چون هیچ نهادی ماموریت ویژه در این‌باره ندارد، این مسئله سبب سوءاستفاده‌هایی هم شده است.

این متخصص طب سنتی می‌گوید: تعیین جنسیت البته در موارد ضروری حق مردم است به شرط آنکه نهادهای پاسخگو در این زمینه وجود داشته باشند، این در حالی است که ما هنوز بخش‌پژوهشی برای تعیین استراتژی جنسیت جنین در ایران نداریم. به‌اعتقاد من، یکی از وظایف وزارت بهداشت، باید استراتژی تعیین جنسیت باشد. وزارت بهداشت، باید آگاهی‌های لازم را به مردم بدهد. مردم نباید خود را به‌دست افراد غیرحرفه‌ای و غیرمتخصص بسپارند.

برخی از روش‌هایی که به مردم توصیه می‌شود، حتی اگر ضرری برای سلامتی آنها نداشته باشد، دست‌کم باعث پرداخت هزینه‌های بی‌مورد است. گزارش‌های پلیس نیز حاکی از وجود مواردی از کلاهبرداری در این زمینه است.حتی عده‌ای از مردم به مسیرهای غیررسمی مشابه رمالی کشیده می‌شوند. مؤثر بودن رژیم‌های غذایی در تعیین جنسیت را نیز عده‌ای مردود می‌دانند.برای نمونه رئیس انجمن باروری و ناباروری ایران‌ به ایسنا گفت: «شانس در تعیین جنسیت فرزند به‌طور طبیعی به میزان بالایی دخالت دارد. اینکه گفته می‌شود چون صرف غذایی خاص یا آمیزش در یک زمان ویژه‌ می‌تواند باعث دختر یا پسر شدن جنین ‌شود، پایه و اساس علمی نداشته و هیچ کدام توصیه نمی‌شوند.»

هشدار برای سلامتی
مراجعه به مراکز پزشکی غیراستاندارد یکی دیگر از خطراتی است که متقاضیان این حوزه را تهدید می‌کند. یک متخصص علوم آزمایشگاهی نسبت به فعالیت غیرقانونی برخی افراد غیرمتخصص در آزمایشگاه‌های IVF اعتراض می‌کند و خواستار ورود سازمان نظام پزشکی به این ماجراست.

علی مدنی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه حدود ۱۰۰مرکز در سراسر کشور داریم که کار IVF انجام می‌دهند، می‌گوید: «IVF مجموعه یک کار تیمی است که با حضور مسئول فنی آزمایشگاه، متخصص زنان و درصورتی که لازم باشد متخصص ژنتیک انجام می‌شود. یکی از کارهای مهمی که در IVF انجام می‌شود آماده‌سازی‌ اسپرم و تخمک و انجام لقاح و تشکیل جنین است.

در بعضی از این مراکز مسئولیت فنی آزمایشگاه به کسانی داده شده که فاقد نظام پزشکی بوده و اجازه فعالیت در امور پزشکی را ندارند.‌» این همه هشدار در حالی است که ذوق پدر و مادرها برای داشتن فرزند دختر و پسر گاهی تا اندازه‌ای است که حتی برای یکی از پیچیده‌ترین اتفاق‌ها که به تأیید همه پزشکان نقش بشر در آن هرگز به اندازه اراده خدا نیست، به عطاری‌ها مراجعه می‌کنند.چقدر همان جمله مشترک ما ایرانی‌ها خوب است که: «دختر یا پسرش فرقی نمی‌کنه، فقط ان‌شاءالله سالم باشه.»

هزینه ۱۰میلیونی و تهدید سلامت
به گفته رئیس پژوهشگاه رویان، تعیین جنسیت فرزند، قبل از تولد هزینه‌ای حدود ۱۰ میلیون‌ تومان را برای خانواده‌ها در بردارد. به کمک این روش ۱۰۰‌درصد می‌توان جنسیت جنین را تعیین کرد اما احتمال اینکه جنین متولد شود حدود ۳۵درصد است و این‌ در حالی است که انجام این روش خطرات فراوانی برای مادر دارد.

در این روش خانمی که می‌خواهد بارور شود باید در سیکل تحریک تخمک‌گذاری قرار بگیرد که در حالت عادی خانم‌ها در هر‌ماه باروری یک تخمک آزاد می‌کنند یا از مجموع چند تخمک آزاد شده تنها یک تخمک قابلیت باروری خواهد داشت اما برای انجام این روش لازم است تعداد بیشتری تخمک در دسترس قرار بگیرد به همین دلیل از داروهای هورمونی استفاده می‌شود که این مسئله ممکن است موجب ایجاد عارضه‌ای به‌نام «تحریک بیش از اندازه» شود که می‌تواند منجر به بروز خطراتی ازجمله تجمع آب‌های میان بافتی در حفره شکمی، لگنی و اطراف قلب شود و فرد دیگر نتواند تنفس کند که در این صورت نیاز است با کمک روش‌های پزشکی این آب‌های میان بافتی خارج شود که تکرار آن ممکن است حتی منجر به مرگ شود.

۹۵ درصد داروهای مورد نیاز تولید ملی است

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تولید ۹۵درصدی داروهای مورد نیاز مردم در کشور خبر داد.
به گزارش قدس آنلاین و به نقل از خبرنگار ایرنا ، دکتر سید حسن هاشمی، روز چهارشنبه به همراه دیگر اعضای هیات دولت، وارد استان فارس شد تا بار دیگر از نزدیک، سلامت، بهداشت و درمان فارس را مورد بررسی قرار دهد.

وی که پس از سفر به مُهر، در شهرستان لامرد حضور یافت، در شورای اداری این شهرستان، با اشاره به تغییر سیمای سلامت در لامرد به نسبت سال های پیش از انقلاب اسلامی تصریح کرد: با وجود همه مشکلات و تحریم هایی که ایرانیان در سال های گذشته پشت سرگذاشته اند، اکنون پیشرفت های قابل توجهی، به ویژه در عرصه بهداشت و درمان داشته ایم، به گونه ای که در زمینه پیشرفت پزشکی در رتبه هفدهم جهان قرار گرفته ایم.

وزیر بهداشت همچنین با بیان اینکه سهم حوزه پزشکی کشور در پیشرفت های ملی معادل ۴۰درصد است، افزود: با اقدامات دولت یازدهم، هم اکنون از آرامشی نسبی در ایران و منطقه برخوردار شده ایم و باید ضمن حفظ اقتداری که به دست آورده ایم، خداوند را سپاس گوییم.

دکتر هاشمی، ضمن تقدیر از تلاش های رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نسبت به توسعه بهداشت و درمان در فارس ابراز امیدواری کرد و در خصوص تخصیص اعتبار برای ساخت بیمارستان جایگزین در لامرد، قول مساعد داد.

وی با اشاره به ضرورت پیوست سلامت در طرح های بزرگ کشور، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب نیز در سیاست های کلی سلامت که سال گذشته ابلاغ فرموده اند بر این نکته تاکید داشته اند، چرا که سلامت مردم در اولویت قرار دارد.

دکتر هاشمی همچنین به گلزار شهدای این شهرستان رفت و به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد و در ادامه مورد استقبال دانش آموزان لامردی قرار گرفت .

حضور در جلسه شورای اداری لامرد از دیگر برنامه های دکتر سید حسن هاشمی در این شهرستان بود که امام جمعه، فرماندار، رییس شبکه بهداشتی درمانی و سایر مسوولان محلی و اعضای شورای اداری شهرستان و همچنین رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آن حضور داشتند .

در این جلسه مسایل و مشکلات شهرستان توسط امام جمعه و فرماندار مطرح گردید و چگونگی خدمات حوزه سلامت نیز مورد بررسی قرار گرفت .

شهرستان لامرد در جنوبی ترین نقطه استان فارس، در ۴۰۵کیلومتری شیراز و ۱۴۰ کیلومتری خنج قرار دارد، این شهرستان از شمال و شمال شرقی به شهرستان لارستان، از جنوب و جنوب شرقی به شهرستان های گاوبندی و بندرلنگه، از سمت مشرق به شهرستان بستک در استان هرمزگان و از سمت مغرب نیز به شهرستان مهر محدود می شود .

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین کلنگ احداث ساختمان جدید بیمارستان حضرت ولی عصر (عج) لامرد را به زمین زد .

وی همچنین در نشست شورای اداری لامرد بیان داشت : بیمارستان جدید حضرت ولی عصر (عج) با ۱۲۴ تخت خواب پیش بینی شده است که پس از احداث، جایگزین ساختمان فعلی این بیمارستان خواهد شد.

وزیر بهداشت همچنین با حضور در بیمارستان حضرت ولی عصر (عج ) از بخش های مختلف این مرکز بازدید کرد و چگونگی ارایه خدمات به بیماران را مورد بررسی قرار داد .

ساختمان فعلی بیمارستان حضرت ولی عصر (عج) لامرد دارای سه بلوک ساختمانی، با مساحت ۶۰هزار مترمربع و زیربنای ۱۲هزار مترمربع است.

این بیمارستان در حال حاضر دارای بخش های متعدد داخلی، اطفال، زنان و زایمان، جراحی عمومی، گوش و حلق و بینی، ارتوپدی، رادیولوژی، اتفاقات، دیالیز، پایگاه بهداشتی، تالاسمی، فیزیوتراپی، تست ورزش، اتاق عمل، اندوسکوپی، سونوگرافی، آزمایشگاه، سی سی یو و ان آی سی یو است.

دکتر هاشمی با تاکید بر اهمیت اجرای دقیق بسته های مختلف خدمتی در طرح تحول نظام سلامت، گفت : با اجرای این طرح پرداخت هزینه های درمانی از جیب مردم به شدت کاهش یافت .

در دسترس بودن دارو و تجهیزات در بیمارستان ها و نیز رایگان شدن زایمان طبیعی در بیمارستان های دانشگاهی، گسترش شبکه های بهداشتی و بازسازی و نوسازی خانه های بهداشت در سراسر کشور، از جمله دستاوردهای اجرای طرح تحول در نظام سلامت هستند .

وزیر بهداشت همچنین از مرکز جامع سلامت لامرد بازدید کرد و بر اهمیت فعالیت مطابق با برنامه در این مراکز تاکید نمود و گفت : مراکز جامع سلامت در راستای طرح تحول در نظام بهداشت به منظور تاکید بر آموزش و پیشگیری در مناطق شهری فعال شده اند .

مرکز جامع سلامت حضرت صدیقه طاهره (س) لامرد شامل دو پایگاه سلامت و چهار پایگاه پزشک خانواده است، این مرکز شامل واحدهای دندانپزشکی، آزمایشگاه، واکسیناسیون، بهداشت محیط، روانشناسی و تغذیه است.

تأثیر آلودگی هوا بر کم‌وزنی نوزادان

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 نتایج یک مطالعه جدید در پکن، آشکار ساخت که آلودگی هوا موجب تولد نوزادان زیر وزن طبیعی می‌شود.

به گزارش ایسنا، در این مطالعه وزن ۸۳ هزار و ۶۷۲ نوزاد در زمان تولد آنها بررسی شد. این نوزادان تقریباً در زمان برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ پکن در این شهر به دنیا آمده بودند.

در زمان برگزاری المپیک ۲۰۰۸ پکن، دولت چین دستور داد که به همین مناسبت کارخانه‌ها تعطیل شوند، استانداردهای خودروها افزایش یابند، ساخت و سازها متوقف و مقررات ویژه‌ای با هدف کاهش تعداد خودروها در خیابان‌ها اعمال شوند.

این مداخلات دولت در آن بازه زمانی، پکن را به یک آزمایشگاه طبیعی تبدیل کرد که در آن به عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان، سطح آلودگی هوا بین ۱۸ تا ۵۹ درصد در طول تابستان ۲۰۰۸ کاهش یافت.

متخصصان با بررسی‌ اطلاعات موجود دریافتند وزن نوزادانی که در این بازه زمانی متولد شده بودند به طور متوسط ۲۳ گرم بیشتر از نوزادانی بود که در تابستان‌های سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ به دنیا آمده بودند.

به گزارش روزنامه گاردین، دکتر «دیوید ریچ»، استادیار و متخصص سلامت در دانشگاه روچستر آمریکا در‌ این‌ باره گفت: عکس این پدیده هم صادق است به این معنی که آلودگی هوا موجب تولد نوزادان زیر وزن می‌شود.

اسامی ۹ محصول غیرمجاز

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: روابط عمومی سازمان غذا و دارو، اسامی برخی واحدهای تولید مواد غذایی که به دلیل جعل اسناد بهداشتی غیر مجاز شناخته شدند را اعلام کرد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، روابط عمومی سازمان غذا و دارو اسامی برخی واحدهای تولید مواد غذایی که به دلیل جعل اسناد بهداشتی از سوی اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو غیر مجاز شناخته شدند را اعلام کرد.
براین اساس گلاب با نام تجاری علی اصغر، آب انارشرکت سرخ نازگل نوشان با نام تجاری نازگل، نمک با نام دیبا، دسر تیرامیسو شکلاتی با نام تجاری ملکه، غیر مجاز و تقلبی هستند.
همچنین انواع عرقیات افشرده‌های گیاهی (معجون معده) موسسه درمانگر سبز، زیتون پرورده با نام تجاری به طعم شمال، فلافل لبنانی با نام تجاری یگانه، لواشک میوه ای شرکت پخش ملک زاده با نام تجاری پالیز و جعبه مقوای بهداشتی با نام تجاری ایلسون به دلیل جعل مستندات مورد نظر اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو غیر مجاز هستند.
روابط عمومی سازمان غذا و دارو از افرادی که محصولات نامبرده را در سطح عرضه مشاهده می‌کنند خواست معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور یا نیروی انتظامی را مطلع سازند تا نسبت به جمع آوری آنها در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام شود. براین اساس شماره تلفن ۶۶۴۰۵۵۶۹ روابط عمومی سازمان آماده دریافت مکان‌های عرضه فرآورده‌های غیر مجاز است.

آخرین توصیه و زمان اعلام آزمون دستیاری پزشکی

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی اطلاعیه ای در مورد ظرفیت، تعداد رشته‌ها و رشته محل‌های قابل پذیرش در چهل و دومین دوره آزمون پذیرش دستیارتخصصی بالینی رشته های پزشکی صادر کرد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی اطلاعیه ای در مورد ظرفیت، تعداد رشته‌ها و رشته محل‌های قابل پذیرش در چهل و دومین دوره آزمون پذیرش دستیارتخصصی بالینی رشته‌های پزشکی صادر کرد. متن کامل اطلاعیه بدین شرح است: بدینوسیله به اطلاع تمام داوطلبان شرکت‌کننده در چهل و دومین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی بالینی رشته‌های پزشکی رسانده می‌شود که به حول و قوه الهی و با استعانت از درگاه ایزد متعال آزمون فوق راس ساعت ۹ صبح روز پنج شنبه مورخ ۱۳۹۴،۰۲،۱۰ اردیبهشت ماه به طور همزمان در ۲۰ حوزه امتحانی و در ۱۹ استان برگزار می‌شود.
با توجه به اهمیت و حساسیت آزمون پذیرش دستیار تخصصی بالینی پزشکی تمامی تمهیدات امنیتی و حفاظتی لازم در بالاترین سطوح ممکن لحاظ شده است و تمامی تلاش برای ارتقاء کیفیت آزمون از نظر روایی پایایی و صحت سنجش توان علمی شرکت‌کنندگان در سطح بالا در مرحله طراحی سئوالات انجام گرفته است. در این دوره طراحی‌های متعدد تحت حفاظت استاندارد با کمک گرفتن از اساتید برجسته دانشگاه‌های سراسر کشور انجام شده ‌است .
به داوطلبان توصیه می‌شود در این چند ساعت باقیمانده تا امتحان با آرامش کامل و توکل بر پروردگار به آماده سازی روحی و روانی و پرهیز از اضطراب بپردازند.
پذیرفته‌شدگان در این دوره از آزمون در ۳۶ دانشگاه علوم پزشکی و ۲۷ رشته تخصصی در۳۹۷ رشته- محل مشغول به تحصیل خواهند شد. ظرفیت پذیرش این دوره قریب ۲۸۰۰ نفر خواهد بود.

واکنش رئیس غذا و دارو در مورد افزودن هورمون به مرغ

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان غذا و دارو در مورد افزودن هورمون به مرغ واکنش نشان داد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو هرگونه نقل قول از خود در خصوص ” افزودن هورمون به مرغ” را رد کرد.
رئیس سازمان غذا و دارو در واکنش به مطالب نقل شده از وی در برخی رسانه دال بر ” استفاده از هورمون در تولید گوشت مرغ از سوی مرغداران” عنوان کرد: اینجانب هیچگاه در مورد افزودن هورمون به مرغ سخنی نگفتم متاسفانه برخی رسانه‌ها در انتقال مطالب رعایت امانت را نمی‌کنند.

دلایل ایجاد پُف زیر چشم و راه‌های درمان آن

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

یک متخصص طب سنتی گفت: دلایل ارثی و سبک زندگی در ایجاد پُف زیر چشم موثر هستند به طوری که کاهش مصرف غذاهای پر نمک و کافئین‌دار در رفع این عارضه کمک می‌کند.

به گزارش فارس، دکتر علی حسینی گفت: دلیل پُف زیر چشم ممکن است تحت تاثیر عامل ژنتیک و ارثی باشد؛ گاهی نیز به دلیل سبک زندگی است که افراد دارند؛ به عنوان مثال افرادی که دارای پُف زیر چشم هستند به اندازه کافی نمی‌خوابند.

وی ادامه داد: مصرف غذاهای پر نمک نیز در طول روز باعث ایجاد این عارضه می‌شود که به دنبال آن فرد نیاز به نوشیدن مقدار زیادی آب پیدا می‌کند. همچنین عدم تحرک و ورزش نکردن نیز از دلایل پُف زیر چشم عنوان شده است.

این متخصص طب سنتی تصریح کرد: البته وجود برخی بیماری‌ها مثل بیماری‌های آلرژیک یا مزمن سینوسی نیز باعث بروز این عارضه می‌شود.

حسینی افزود: برای درمان این عارضه، خوابیدن کافی، نوشیدن مقدار فراوان آب در طول روز، مصرف کم و محدود نمک و کاهش مصرف کافئین پیشنهاد می‌شود.

این متخصص طب سنتی گفت: همچنین آغشته کردن پد یا پنبه با شیر به دلیل داشتن اسید لاکتیک موثر است و کیسه چای سبز نیز موثر شناخته شده چون مواد شیمیایی ضد التهابی دارد.

اجرای برنامه ملی ثبت سرطان/ کنترل سرطان با مشارکت ۱۰ دانشگاه پزشکی

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به پشتیبانی این وزارت از اجرای برنامه ملی ثبت سرطان در کشور اشاره کرد و گفت: اکنون شرایط مناسبی فراهم شده تا تحقیقات سرطان در کشور ساماندهی شود.

به گزارش ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی تهران رضا ملک زاده در مراسم افتتاحیه کارگاه دو روزه ثبت سرطان مبتنی برجمعیت افزود:امیدواریم با مشارکت وهمکاری ۱۰دانشگاه علوم پزشکی، بتوانیم قدم های موثری برای کنترل سرطان در کشور برداریم.

وی با اطمینان خاطر از اینکه برنامه ثبت سرطان در کشور به خوبی عملیاتی خواهد شد افزود: فرآیند ثبت سرطان در استان گلستان با موفقیت انجام و نتایج آن در منابع معتبر IARC منتشر شده است .

وی در ادامه، مسئول برنامه ملی ثبت سرطان در کشور ضمن تشکر از معاونتهای بهداشتی، درمانی و تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درحمایت از برنامه ملی ثبت سرطان گفت: خوشبختانه برای اجرای این برنامه در کشور حمایت های خوبی از سوی وزارت بهداشت صورت گرفته است.

کاظم دکتر زنده دل، علاقمندی دانشگاه ها را در پیشبرد بهتر برنامه ثبت سرطان موثر دانست و افزود: در بازدیدی که از دانشگاه شیراز انجام شد، زیرساخت مناسب و علاقمندی زیادی برای همکاری در این زمینه وجود داشت که امیدواریم با این انگیزه استانداردهای ثبت سرطان به خوبی اجرا شود.

در این کارگاه رابطین برنامه ملی ثبت سرطان از دانشگاه های علوم پزشکی منتخب آذربایجان شرقی، کرمان، کرمانشاه، مرکزی، خوزستان، هرمزگان، فارس، اصفهان، گلستان و تهران شرکت کردند تا با اصول و استانداردهای ثبت سرطان آشنا شده و بر اساس آن برای استان خود برنامه ریزی کنند.

حیواناتی که زلزله‌ها را پیش بینی می‌کنند

خرداد ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: بر اساس برخی ادعاها، بعضی جانوران در آستانه زلزله رفتار خاصی از خود نشان می‌دهند؛ مثلاً مارها از مخفیگاه خود خارج می‌شوند یا ماهی‌ها از آب بیرون می‌پرند. این فرضیه‌ها از نظر علمی تا چه حد قابل اثبات هستند؟

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، اولریش شرایبر، زمین‌شناس آلمانی از دانشگاه دویسبورگ-اِسِن، روی مورچه‌ها تحقیق می‌کند. وی در پی پاسخ به این پرسش است که آیا حشرات می‌توانند وقوع زلزله را پیش‌بینی کنند؟
شرایبر در مناطقی تحقیق می‌کند که در آنجا لایه‌های زیرین زمین دارای گسل هستند. مورچه‌هایی که پروفسور شرایبر روی آنها تحقیق می‌کند، به صورت هدفمند روی چنین گسل‌هایی لانه می‌سازند؛ پدیده‌ای که به گفته پروفسور آلمانی با اعداد و ارقام قابل اثبات است.
هنوز مشخص نیست چرا این مورچه‌ها به لانه‌سازی روی گسل‌ها علاقه ویژه‌ای دارند. به گفته اولریش شرایبر، «شاید در این مناطق گازهایی وجود دارد که مورچه‌ها به آنها علاقه دارند. مشاهدات ما نشان می‌دهند که این مورچه‌ها در مناطقی که دی اکسید کربن ساتع می‌شود لانه می‌سازند. شاید در این مناطق واکنش‌های شیمیایی دیگری در جریان باشند که محصول آنها مورچه‌ها را جذب می‌کند».
دریافت نشانه‌های وقوع زلزله؟
به اعتقاد این زمین‌شناس آلمانی، گازهایی که مورچه‌ها را جذب می‌کنند، می‌توانند نشانه‌ای از وقوع زلزله هم باشند. البته این موضوع هنوز به بررسی بیشتر نیاز دارد.
شرایبر در مدت سه سال چندین لانه مورچه را با دوربین زیر نظر گرفته و الگوی حرکتی مورچه‌ها پیش از زلزله‌های خفیف را ثبت کرده است.
وی می‌گوید: «پیش از لرزش زمین در برخی موارد رفتار مورچه‌ها کاملا ً تغییر می‌کند. البته ما در همه موارد فقط تمام لانه را زیر نظر گرفتیم و به همین دلیل نمی‌توانیم در مورد رفتار فردی مورچه‌ها اظهار نظر کنیم؛ اما مشاهده کردیم که فعالیت مورچه‌ها در سراسر لانه یکباره دگرگون شد». این تغییرات در مواردی بسیار فاحش بودند. البته دستاورد این پژوهش‌ها در حدی نیستند که بتوان به عنوان آمار به آنها استناد کرد. برای رسیدن به نتایج محکمتر باید تحقیقات بیشتری، به ویژه در مناطقی که زمین بیشتر و شدیدتر می‌لرزد، انجام شود.
جانوان دیگری هم هستند که شاید بتوانند زلزله را پیش‌بینی کنند. به نقل از دویچه وله، مثلاً ماهی‌ها یا کبوترها میدان‌های مغناطیسی یا الکتریکی را تشخیص می‌دهند. این میدان‌ها ممکن است در آستانه زلزله تغییر کنند. مار یا موش صحرایی هم ممکن است بتوانند پیش‌لرزه‌های خفیف را حس کنند.
پژوهشگران تا کنون موفق به اثبات توانایی این حیوانات در پیش‌بینی زمین‌لرزه نشده‌اند. زیرا از یک سو هنوز روند دقیق وقوع یک زلزله مشخص نیست و از سوی دیگر همه زلزله‌ها مثل هم نیستند. وانگهی بررسی رفتار حیوانات در درازمدت هم کار ساده‌ای نیست.
البته در سال‌های اخیر فرستنده‌های کوچکی به بازار آمده‌ است که قیمت مناسبی دارند و به کمک آنها می‌توان حیوانات و الگوی حرکتی آنها را زیر نظر گرفت. مارتین ویکِلسکی از پژوهشکده “ماکس پلانک” آلمان از جمله محققانی است که با این فرستنده‌ها کار می‌کند.
وی در جریان تحقیقات خود در هنگام وقوع آتشفشان پدیده‌های جالبی را تجربه کرده است. ویکلسکی روی بزهای کوهی تحقیق می‌کند که در اطراف کوه آتشفشان “اتنا” در جزیره سیسیل ایتالیا زندگی می‌کنند. این پژوهشگر می‌گوید: «ما فرستنده‌ها را روی بزهایی نصب کردیم که دو سال روی کوه اتنا و اطراف آن زندگی و رفت و آمد می‌کردند. ما توانستیم ثابت کنیم که رفتار این حیوانات حدود ۵ ساعت پیش از وقوع آتشفشان تغییر می‌کند».
بزهای کوهی اتنا از قرار معلوم وقوع آتشفشان را پیش‌بینی می‌کنند
ویکلسکی می‌افزاید که پیش از وقوع آتشفشان تحرک بزها بیشتر می‌شود و این حیوانات شروع به دویدن به این سو و آن سو می‌کنند: «ما وقوع هفت آتشفشان بزرگ را تجربه کردیم که در آنها خاکستر از دهانه قله آتشفشانی به بیرون پرتاب شد. بزها این رخدادها را سه تا پنج ساعت پیش از وقوع حس کردند».
این رفتار سرنخی است که نشان می‌دهد حیوانات توانایی‌های شگفت‌آوری در پیش‌بینی پدیده‌های طبیعی دارند. البته شمار اندکی از ادعاهای موجود در این زمینه به اثبات رسیدند. شاید دلیل آن این باشد که رفتار حیوانات هنوز به اندازه و دقت کافی بررسی نشده است.

شگفتی سوئیسی‌ها از تولیدات دارویی ایران

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: دیپلمات‌های تجاری و نمایندگان ۲۰ شرکت سوئیسی پس از توافقنامه لوزان سوئیس از نخستین شرکت داروسازی ایران بازدید کردند که در این زمینه تجهیزات پیشرفته و فعالیت‌های داروسازی این شرکت ایرانی مورد توجه تیم سوئیسی قرار گرفت.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، دیپلمات‌های تجاری و نمایندگان ۲۰ شرکت سوئیسی پس از توافقنامه لوزان سوئیس از نخستین شرکت داروسازی ایران بازدید کردند. در این جلسه در خصوص فعالیت‌های آتی این شرکت داروسازی، ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته تولید، محصولات آن توضیحاتی ارائه شد که مورد توجه تیم سوئیسی قرار گرفت.
در پایان مدیران شرکت و بازرگانان سوئیس در خصوص مباحث تجاری، بانکی و نحوه افزایش تعاملات در آینده پیش رو به بحث و تبادل نظر پرداختند.
در همین حال سید حسین سلیمی رئیس انجمن سرمایه گذاری‌های مشترک ایران و سوئیس از آغاز سرمایه گذاری سوئیسی‌ها در ایران خبر داد و با اشاره به دیدار هیئت اقتصادی سوئیس متشکل از بازرگانان و فعالان اقتصادی، صنعتی و بانکی این کشور از کشورمان گفت: شرکت داروسازی نوارتیس (Novartis) در زمینه تولید دارو در ایران سرمایه گذاری می‌کند.
وی با بیان اینکه شرکت داروسازی نوارتیس سوئیس در حال حاضر دارای یک نمایندگی پخش دارو در ایران است، افزود: این شرکت با ارزیابی امکانات مناسبی که در ایران وجود دارد تصمیم به سرمایه گذاری در کشورمان گرفته است.
سلیمی عنوان کرد: شرکت داروسازی نوارتیس یک شرکت چندملیتی داروسازی مستقر در بازل سوئیس است که از نظر میزان فروش، رتبه دوم و از بزرگترین شرکت‌های داروسازی جهان محسوب می‌شود.
رئیس انجمن سرمایه گذاری‌های مشترک ایران و سوئیس با اشاره به بازدید هیئت اقتصادی سوئیس در ایران، خاطرنشان کرد: با توجه به رکود اقتصادی که در کشورهای اروپایی حاکم است، بسیاری از آنها به تجارت و سرمایه گذاری در ایران علاقه مند شدند.

دیگر در مزارع از کر م خاکی خبری نیست

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

استفاده از سم های چینی ،سم پا شی سا لانه را در مزارع تا ۹ برابر افزایش داده است / شیر ینی خر بزه ،کام مصر ف کنند گان را تلخ می کند 

یک متخصص تغذیه: به نظر می رسد که سم پا شی بد ون بر نامه ، استفاده از سم در مزارع بد ون انجا م کا رشناسی ، تو زیع سم های بی کیفیت و کم کیفیت چینی در کشور که سبب می شود به جا ی یک بار سم پا شی در مواردی هشت تا نه مر تبه سم پا شی انجا م شود، از جمله مواردی است که مصر ف خربزه را زیر سوال بر ده است .

به گزارش قد س آنلاین , هفتم اردیبهشت ماه سال جاری هفته غذا در استان خرا سان رضوی با بر گزاری جشنواره ” بهبود ایمنی مواد غذا یی از مز رعه تا سفره ” با حضور حامیان ، خیر ین و را بطان سلامت ، نیک اند یشان ، پیشکسو تان عر صه سلامت ، جمعی از مد یران استانی و دانشگاهی ، ریا ست و معا ونین دانشگاه علو م پز شکی در حالی به اتمام رسید که هنوز ابهامات زیادی در خصو ص بیخطر بودن بر نج های وارداتی ، محصو لات لبنی و افز و دنیهای آن ، سلا مت میو ه جات و سبز یجات و … ذهن مردم را در گیر کرده است.
در هفته سلامت محور بیشتر اقدامات و آموز شها ، بر روی استفاده در ست از مواد غذایی ، مصر ف غذاهای کم چر ب و…و چکیده کلام بر روی غذای سا لم در سفره ها بود، اما کمتر به مو ضو ع سلامت غذا از مز رعه تا سفره و نیزسلامت غذا تا مصر ف کنند گان ، پر داخته شده بود .
در همین رابطه دکتر” محمد رضا صا بری ” معاون غذا و داروی دانشگاه علو م پز شکی مشهد و نیز دکتر ” محمد صفر یان ” متخصص تغذ یه و استاد دانشگاه علو م پز شکی مشهد در گفتگو با قد س آنلاین به بر خی ابها مات در این زمینه پا سخ داده اند که از نظرتان می گذ رد .
#آقای دکتر صابری به عنوان اولین سوال، لطفا نظر تان را در خصو ص بر نج های وارداتی به کشور بفر ما یید ،آیا این بر نج ها مورد تا ئید سازمان غذا و داروی کشور هستند ؟
واردات بر نج از راه مرزهای رسمی و نیز از طریق قا چاق وارد کشور می شود. در خصو ص واردات رسمی بر نج به کشور با ید گفت که تر خیص بر نج از گمرک به شر ط انجام مراحل اداری و سلامتی آن است که شر ط ورود آن را اداره استاندارد و معا ونت غذا و دارو ی دانشگاه بر اساس نمو نه برداری و عد م وجود مشکل تعیین می کند و اگر مشکلی در بر نج های وارداتی نظیر و جود فلزات سنگین ،سموم دفع آفات نباتی، اختلالات ژنتیکی و میکروبی ، وجود آفلا تو کسین و… مشاهده شود از ورود و تو زیع آن در کشور جلو گیری بعمل می آید .باید تو جه کرد که ممکن است بر نج از طریق قا چاق هم وارد کشور شود که در اینصورت هیچ نظا رت بهداشتی بر روی آن صورت نمی گیرد.
# آیا با تو جه به بر رسی هایی که برای ورود بر نج به کشور انجام میشود، بر نج موجود در فر و شگاهها سالم است ؟
این بررسی ها به این معنا نیست که بر نج خر یداری شده ،کا ملا بدون مشکل با شد ،چون ممکن است در مر حله ورود به کشور مشکل نداشته با شد اما نگهداری و انبار کردن نادر ست به سالم بودن آن لطمه بز ند .
#اداره نظارت بر مواد غذایی و دارویی در هنگام ورود مواد غذایی در با زار چه نظار تی بر سا لم بودن آنها دارد ؟
در بازار طر ح نظارت در سطح عر ضه” PMS” ،تو سط اداره نظارت بر مواد غذایی اجرا می شود که در این طرح از انبار های بزر گ نیز نمو نه بر داری انجام می شود و در هنگام وجود مشکل از تو زیع محصو لات جلو گیری می گردد .
#آقا ی دکتر صفر یان شما در خصو ص بر نجهای وارداتی در کشور چه نظری دارید ؟
نتایج بررسی ها نشان می دهد که بر نج های خا رجی که تحت نظار ت سا زمان غذا و دارو وارد کشور می شود و مر احل قا نو نی و اداری را طی کر ده است، مشکلی ندارد .
#آقای دکتر صابری با تو جه به شا یعا تی نظیر افزودن وا یتکس به شیر و … در حا ل حا ضر خا نواده ها با شک محصو لات لبنی را مصر ف می کنند ؟ در این خصو ص چه نظری دارید ؟
وجود لبنیات در سبد غذایی خا نواده ها بسیار مهم است و نبا ید حذ ف شود . با ید لبنیات از شر کتهای معتبری که پر وانه سا خت و … داشته با شند، تهیه شود و از تهیه لبنیات سنتی در فر و شگا ههایی که هیچ نظا رتی بر نحوه تهیه و تو زیع آن و جود ندارد ،به طور جدی خو د داری شود . شیر هایی که از طریق شر کتهای معتبر تهیه و تو زیع می شو ند، در محل دامپر وری ،تجمیع و نیز ورودی به کا رخا نه و نیز خر وج از آن پس از تو لید ، از نظر آلو دگی های میکر وبی و میزانPH بررسی می شود در نتیجه با خیال آ سوده می توان از این شیر ها استفا ده کرد .
#آقای دکتر صفر یان لطفا کمی در بار ه افز ودن وایتکس و در مواردی کو دهای شیمیایی اوره دار به شیر تو ضیح دهید :
تقلب در خصو ص تهیه و تو زیع شیر ،بسیار و سیع است طوری که برای نگهداری از این محصو ل که خیلی زود خراب می شود از کود شیمیا یی اوره ،وایتکس و بر خی از موادی که در مواردی وجود آنها در شیر قا بل اثبا ت نیست ،استفا ده می شود. البته با ید تو جه کر د که در حا ل حا ضر به دلیل جمع آوری نا ن ها ی خشکی که تو سط د ستفر و شان تهیه و در اختیار دامپر وری ها برای خوراک دام، قرار می گر فت ،آلو دگی شیر کمتر شد ه است .
#کمی در باره وجود سموم در مواد غذایی تو ضیح بفر ما ئید :
بی شک سمومی که در کشاورزی استفاده می شود، خطر ناک هستند. سمو م مصر فی هر کدام دارای نیمه عمر خا صی است برای مثال مصر ف هند وانه و خیار گلخا نه ای ،دو سه روز بعد از سم پا شی به شر ط اینکه در آفتاب بماند، اشکالی ندارد اما استفاده از خر بزه پس از سم پا شی بد لیل نفو ذ سم و نیز ما ند گاری طو لانی مدت داخل آن مشکل ساز ،خواهد شد .
به نظر می رسد که سم پا شی بد ون بر نامه ، استفاده از سم در مزارع بد ون انجا م کا رشناسی ، تو زیع سم های بی کیفیت و کم کیفیت چینی در کشور که سبب می شود به جا ی یک بار سم پا شی در مواردی هشت تا نه مر تبه سم پا شی انجا م شود، از جمله مواردی است که مصر ف خربزه را زیر سوال بر ده است .
#آیا شما به عنوان یک متخصص تغذ یه خر بز ه ،مصر ف می کنید ؟
نه فقط من ، بلکه بسیاری از کا رمندان بهداشتی نیز که از روند تو لید این محصو ل آگاهی دارند از آن استفاده نمی کنند . بی شک پو ست خر بزه نسبت به پو ست هندوانه نفو ذ پذ یر است، برای مثال اگر کمی نفت روی یک خر بزه ریخته و سپس باز شود، مشاهد ه خواهد شد که تا عمق این محصو ل بو ی نفت می گیرد . نفو ذ پذیری سم و … هم در این محصو ل به همین صو رت است .
#برای رفع این مشکل چه با ید کرد ؟
با ید نظارت بر تو لید این محصو لات بیشترشود، هم چنین شنا سنامه دار کردن مزارع ، مشخص کردن نو ع سم و غلظت مصر فی آن، جدی گر فتن مبارزه بیو لو ژیکی از جمله موارد دیگری است که در رفع این مشکل مو ثر خواهد بود . بی تردید سموم علاوه بر آلو ده کردن مواد غذایی محیط را هم آلو ده خواهند کرد، بد نیست اشاره ای به این مو ضو ع بشود که در گذ شته مزارع مملو از کر م خاکی بود ،اما در حا ل حا ضر کر م خاکی به ند رت در مزارع مشا هده میشود که این هشدار جدی است و با ید مسو لان در این زمینه واکنش نشا ن دهند .
# نظر تان در باره شعار ساز مان جهانی بهداشت ” بهبود ایمنی مواد غذا یی از مز رعه تا سفره ” چیست ؟
این شعار نشا ند هنده نگرانی ساز مان جهانی بهداشت، از سلامت مواد غذایی از مر حله تو لید تا زمان مصر ف می با شد. به نظر من ساز مان جهانی بهداشت با انتخاب این شعار قصد هو شیار سازی کشو رها نسبت به سلامت مواد غذایی را دا شته است .
#نظر شما در خصو ص سلامت محصو لات کشاورزی در کشو رهای ارو پایی چیست ؟
چون در بسیاری از مزارع کشو رهای ارو پایی شنا سنامه دارند، سم پا شی در مزار ع تو سط شر کتهای خا صی انجا م می شود که با کار شنا سی ویژه عمل سم پا شی را انجام می دهند ،از این رو تو زیع سم بسیار منطقی است ونیز محصو لات کشا ورزی از نظر با قیمانده میزان سم ارزیا بی می شود ،در نتیجه این محصو لات در این کشو رها سالم تر می با شد .
#از شما به خا طر شر کت د ر این مصا حبه سپا سگزارم .

ممنوعیت فروش داروی لاغری در داروخانه‌ ها

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو ها و سموم سازمان غذا و دارو گفت: داروخانه‌ها صرفا مجاز به فروش مکمل‌های داروی هستند که برخی از آنها می‌توانند منجر به لاغری شود، اما فروش داروهای لاغری به طور مستمر در داروخانه‌ها ممنوع است.
دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو ها و سموم سازمان غذا و دارو گفت: داروخانه‌ها صرفا مجاز به فروش مکمل‌های داروی هستند که برخی از آنها می‌توانند منجر به لاغری شود، اما فروش داروهای لاغری به طور مستمر در داروخانه‌ها ممنوع است.

طلعت قانع درباره داروهای لاغری در داروخانه‌ها اظهار کرد: داروخانه‌ها به هیچ عنوان مجاز به توزیع داروهای لاغری نیستند، به طوری که می‌توان گفت تمامی داروهای لاغری خارجی در داروخانه‌ها قاچاق محسوب می‌شود و اگر داروخانه‌ای اقدام به فروش این داروها کنند با آنها برخورد قانونی می‌شود.

وی در ادامه با بیان این مطلب که داروخانه تنها مجاز به فروش مکمل‌‌های دارویی هستند، افزود: برخی از مکمل‌های دارویی می‌توانند منجر به لاغری شود، در واقع داروها تبلیغی در ماهواره و فضاهای مجازی برای مواردی همچون لاغری مورد تائید مجامع پزشکی نیست.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو ها و سموم سازمان غذا و دارو به تبلیغ برخی داروهای گیاهی اشاره کرد و گفت: برخی داروها نه تنها گیاهی نبوده بلکه کاملا شیمیایی بوده و عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده در پی خواهند داشت.

قانع در خاتمه تصریح کرد: سازمان غذا و دارو با داروخانه‌هایی اقدام به توزیع داروهای لاغری می‌کنند با جدیت برخورد می‌کنند، به طوری که می‌توان گفت در صورت مشاهد تخلف سهمیه داروخانه کم می‌شود، جریمه نقدی و درمواردی نیز پلمپ خواهد شد.

توان پزشکان ایرانی برای درمان قوز قرنیه بیشتر از آمریکایی ها است

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 رییس بیمارستان فارابی با بیان اینکه دانش چشم پزشکان و متخصصان ایرانی هم سطح با متخصصان کشورهای پیشرفته است، افزود: در برخی موارد مانند درمان قوز قرنیه تجربه و توان متخصصان ایرانی بالاتر از پزشکان آمریکایی است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر محمود جباروند روز چهارشنبه در نشستی به مناسبت برگزاری بیست و یکمین سمینار چشم پزشکی فارابی اظهار کرد: در مواقعی که به دلیل بیماری، ضخامت قرنیه کاهش می یابد مقاومت آن در مقابل فشار داخل چشم کاهش یافته و به سمت جلو قوز برمی دارد که به این عارضه قوز قرنیه گفته می شود.

وی افزود: در گذشته برای درمان این بیماری از لنزهای سخت استفاده می شد که برخی مواقع برای بیمار غیرقابل تحمل بود و به ناچار عمل پیوند قرنیه صورت می گرفت، به گونه ای تعداد پیوندهای قرنیه به علت بیماری قوز قرنیه بالاتر از موارد دیگر بود.

جباروند ادامه داد: در حال حاضر از دو روش اشعه UV ایکس و نصب حلقه هایی بر روی قرنیه به نام حلقه قرنیه استفاده می شود.

وی با بیان اینکه قوز قرنیه افت کمی و کیفی دید را کاهش می دهد، افزود:حلقه های قرنیه از پیشرفت قوز قرنیه و کاهش دید جلوگیری می کند.

رییس بیمارستان فارابی اظهار کرد: برخی پزشکان معتقدند که برای درمان قوز قرنیه باید از روش تابش اشعه UV ایکس و حلقه های قرنیه همزمان استفاده کرد و برخی دیگر معتقدند که باید از هر کدام از این روش های در دو مرحله جداگانه و با فاصله زمانی معین استفاده کرد.

جباروند با بیان اینکه استفاده از حلقه های قرنیه از ۱۵ سال پیش در سطح دنیا و ایران آغاز شده است، ادامه داد: در سمینار فارابی پزشکان در مورد روش های مورد نظر خود بحث و تبادل نظر می کنند تا در نهایت با ارایه استدلال های قوی روش بهتر انتخاب و برای درمان بیماران به کار گرفته شود.

دکتر فرزاد پاکدل فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیم چشم نیز در این نشست به معرفی رشته جراحی پلاستیک و ترمیم چشم پرداخت و گفت: این رشته دارای چهار بخش زیبایی شامل پلک ها و ابروها و قسمت میانی و فوقانی چشم، سیستم اشکی چشم که از اطراف چشم آغاز و به داخل بینی ختم می شود، رفع عارضه های داخل حفره چشم که در اثر ضربه یا مشکلات مادرزادی ایجاد شده است و تومورهای داخل چشم، اطراف چشم، پوست صورت، اطراف ابروها و گونه ها می شود، است.

وی در مورد تزریق ژل و چربی و روش بوتاکس به منظور جوان سازی اطراف چشم و عوارض آنها گفت: ناحیه اطراف چشم ها و صورت از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و تزریق این مواد به ویژه در اطراف چشم ها باید به دست متخصصانی باتجربه که اطلاعات کافی در مورد چشم و اعصاب چشم و صورت دارند، انجام گیرد.

پاکدل ادامه داد: تزریق ژل یا چربی در صورتی که به درستی صورت نگیرد می تواند عوارضی مانند کاهش دید، دوبینی، افتادگی پلک ها و در مواردی بسیار نادر سبب بروز نابینایی شود.

وی گفت: روش بوتاکس خطر بروز نابینایی را ندارد اما مانند دو روش دیگر می تواند منجر به دوبینی، کاهش دید یا افتادگی پلک ها شود.

بیست و یکمین سمینار چشم پزشکی فارابی به همراه سمینار چشم پزشکی ترجمانی از ۱۶ تا ۱۸ اردیبهشت ماه جاری در هتل المپیک برگزار می شود.

علت فوت تکنیسین‌ اتاق‌عمل به‌همراه جزئیات پرونده جابه‌جایی دو نوزاد و یک‌جسد

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: مدیرکل دفتر نظارت بر اعتباربخشی و امور درمان وزارت بهداشت، علت فوت تکنیسین‌ اتاق عمل به همراه جزئیات پرونده جا به جایی دو نوزاد و یک جسد را تشریح کرد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، سیدمحمدحسین میردهقان مدیرکل دفتر نظارت بر اعتباربخشی و امور درمان وزارت بهداشت اظهار داشت: در پی دستور وزیر بهداشت و به منظور رسیدگی به موقع به تخلفات براساس آیین‌نامه تاسیس بیمارستان‌ها، پرونده جابه جایی نوزاد در یکی از بیمارستان‌های خصوصی تهران مورد رسیدگی قرار گرفت و به موجب مفاد آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های موجود ضمن تذکر کتبی به بیمارستان، به استناد بند الف ماده ۳۳ و بند الف ماده ۱۲ آیین نامه تاسیس بیمارستان‌ها، بیمارستان به دادسرای ویژه جرایم پزشکی معرفی شد.
میردهقان افزود: در این پرونده، براساس مصوبات کمیسیون قانونی ماده ۲۰، صلاحیت مسئول فنی بیمارستان مذکور به مدت ۲ سال به حالت تعلیق درآمد و نامبرده به دادسرای انتظامی سازمان نظام پزشکی معرفی شد.
مدیرکل نظارت بر اعتبار بخشی بیمارستان‌ها عنوان کرد: پرونده این بیمارستان طبق مصوبه کمیسیون ۱۱ دانشگاه علوم پزشکی ایران به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع شده است.
وی تصریح کرد: نظارت بر تمام امور فنی، خدمات پزشکی، پیراپزشکی بیمارستان و پاسخگویی در ارتباط با اقدامات انجام شده مطابق با قوانین و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت به عهده مسئولان بیمارستان‌هاست.
میردهقان همچنین افزود: تاکید بر ضرورت حضور و نظارت مستمر مسئول فنی در شیفت مربوطه و نظارت بر انتخاب و به کارگیری و فعالیت نیروی انسانی واجد شرایط و از وظایف قانونی مسئولین بیمارستان‌هاست.
به گفته وی، رسیدگی به موقع به شکایات بیماران در امور فنی و پاسخگویی به موقع به آنها و نظارت بر گزارش دهی صحیح نیز از وظایف مسئولان بیمارستان است.
پرونده جابه جایی جسد در یکی از بیمارستان‌ها در حال بررسی است
مدیرکل دفتر نظارت بر اعتباربخشی و امور درمان همچنین در خصوص موضوع جابه جایی تحویل جسد در یکی از بیمارستان‌های وابسته به نهادهای عمومی گفت: این پرونده در حال بررسی است و در اسرع وقت نتایج آن اعلام خواهد شد.
علت فوت تکنیسین‌ اتاق عمل
میردهقان همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر چگونگی فوت یکی از تکنیسین‌های اتاق عمل در یکی از بیمارستان‌های خصوصی تهران، گفت: روز هفتم اردیبهشت همکاران یکی از پرسنل اتاق عمل در یکی از بیمارستان‌های خصوصی متوجه تاخیر وی در حضور در محل کار می‌شوند که با پیگیری موضوع، بلافاصله بیمار را که دچار ایست قلبی – تنفسی شده بودن از سرویس بهداشتی بیمارستان خارج کردند و شروع به عملیات احیاء قلبی – ریوی (CPR) می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه با وجود یک ساعت تلاش تیم درمانی بیمارستان احیای قلبی – ریوی موثر واقع نمی‌شود و وی فوت می‌کند. علت این حادثه نیز از طریق مراجع ذیصلاح در حال بررسی است.

اجرای طرح گُل به جای سیگار

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: معاون سازمان جوانان هلال احمر گفت: طرح ملی محله عاری از دخانیات در ۷۰۰ محله توسط ۷ هزار دانش آموز عضو کانون‌های دانش آموزی این سازمان با شعار گُل به جای سیگار اجرا شد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، سعید بابایی با اشاره به اینکه طرح طرح ملی محله عاری از دخانیات با هدف حفظ سلامت انسان‌ها و کاهش بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار اجرایی شده است، اظهار داشت: بر همین اساس، از ۷ ماه گذشته همکاری خوبی بین معاونت سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش و اداره سلامت معاونت سلامت وزارت بهداشت آغاز و بیش از ۲۲ هزار بسته آموزشی متناسب با گروههای سنی مختلف و با هدف ارتقای سلامت، تدوین شد.
بابایی با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی وزارت بهداشت، کاهش شیوع بیماری های غیرواگیر است، اجرای طرح هایی مانند “طرح ملی محله عاری از دخانیات” را گام موثری در این جهت دانست.
معاون پیش دبستانی و دانش آموزی سازمان جوانان تصریح کرد: بیماری های غیرواگیر مانند سرطان ها، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و … در بلندمدت بار مالی زیادی ایجاد می کنند، که سرطان های مرتبط با استعمال دخانیات نیز جزو این بیماری ها هستند، بنابراین پیشگیری از آنها بسیار مهم و قابل توجه است.
تغییر در سبک زندگی با کاهش مصرف سیگار
بابایی گفت: براساس آمارهای موجود، درحال حاضر سرطان ها دومین عامل و بیماری های ریوی نیز، جزو ۵ عامل اول مرگ و میر در کشور هستند. بنابراین با هدف تغییر در سبک زندگی افراد و کاهش مصرف سیگار در جامعه، هدفگذاری و تصمیم گرفته شد که از سنین پایین، آموزش هایی را به صورت غیرمستقیم به نوجوانان ارائه کنیم تا آنها یاد بگیرند سیگار مصرف نکنند.
وی افزود: بر مبنای این رویکرد، داستانی نوآورانه را طراحی کردیم که این داستان در یک محله اتفاق می افتد و نوجوانان ما با حضور در محلات حاضر و براساس همین داستان، به افراد توصیه می کنند سیگار نکشند.
معاون پیش دبستانی و دانش آموزی سازمان جوانان ادامه داد: در این فرآیند چند نکته موردنظر بود، یکی اینکه تاکید داشتیم توسعه محلی را آن هم به کمک جوانان هر محله مدنظر قرار دهیم چراکه این در دنیا به اثبات رسیده است که اگر بخواهیم سلامتی را در یک جامعه ارتقا دهیم، می بایست از جوامع محلی شروع کنیم.
بابایی با بیان اینکه از عنوان طرح نیز اهمیت توجه به محله در کاهش مصرف دخانیات مشخص می شود، تصریح کرد: درواقع نوجوان ما که به مدرسه می رود، در محله تردد دارد و تا حدودی افراد محله را می شناسد و می داند چه کسانی سیگاری هستند و بر همین اساس می تواند نقش خود را ایفا کند.
اجرای داوطلبانه طرح با مشارکت دانش آموزان
وی عنوان کرد: اما رویکرد دیگر ما در اجرای “طرح ملی محله عاری از دخانیات” این بود که کار به صورت داوطلبانه و با مشارکت نوجوانان داوطلب کانون های دانش آموزی انجام شود. باتوجه به اعتماد مردم به هلال احمر، این نوجوانان بهتر می توانند افراد را جذب کنند و از طرفی با هدف فعال شدن کانون های دانش آموزی، این طرح در کانون ها اجرایی شد.
معاون پیش دبستانی و دانش آموزی سازمان جوانان گفت: اما پیام این طرح، در قالب یک داستان و به گونه ای بود که خود دانش آموز محور و مخاطب باشد. به این شکل، دانش آموزان، می توانند مسئولیت خود را به خوبی ایفا کنند و مسئولیت پذیر باشند.
بابایی افزود: نوجوانان کانون های دانش آموزی سازمان جوانان هلال احمربا همکاری آموزش و پرورش در محلات حاضر شدند و با اهدای گل به افراد سیگاری، آنها را به ترک سیگار تشویق می کردند.
وی با اشاره به اینکه طرح ملی کاهش مصرف سیگار به هفته سلامت محدود نمی شود، ادامه داد: قصد داریم در طول سال و در مواقعی که بحث های مرتبط با سلامت مطرح می شود، طرح را اجرایی کنیم.
معاون پیش دبستانی و دانش آموزی سازمان جوانان تصریح کرد: فراموش نکنیم که بیماری‌های مزمن در کشور افزایش یافته است که ریشه آن در شیوه غلط زندگی انسان‌ها از جمله تغذیه نامناسب، نداشتن فعالیت فیزیکی و استعمال دخانیات است، استان‌های تهران، کردستان، قم و یزد نیز از جمله استان‌های فعال در اجرای طرح ملی محله عاری از دخانیات بودند.
حضور دانش آموزان در روستاهای اطراف تهران
در این راستا علی حیدری نجات معاون امور جوانان استان تهران در خصوص اجرای این طرح گفت: طرح ملی محله عاری از دخانیات در ۱۲ شهرستان استان تهران با حضور پرشور دانش آموزان در ۲۴ کانون دانش آموزی اجرایی شد.
حیدری نجات افزود: علاوه بر این، ویژه برنامه ای نیز در پارک ملت اجرا شد و نوجوانان با حضور در میان مردم، کار آگاهی بخشی را انجام دادند.
وی با بیان اینکه در مجموع حدود ۵ هزار نفر از دانش آموزان استان در مدت زمان اجرای طرح ملی محله عاری از دخانیات، تحت آموزش قرار گرفتند، ادامه داد: در برخی شهرستان‌ها با توجه به شیوع مصرف موادمخدر در این نقاط، آموزش‌ها در سطح روستاهای شهرستان نیز انجام شد تا کاهش آسیب‌های مرتبط با آن باشیم.
مرد کردستانی دیگر سیگار نمی‌فروشد
در این راستا بابک قنبری معاون امور جوانان استان کردستان نیز با بیان اینکه قبل از اجرای طرح ملی محله عاری از دخانیات، جلسات توجیهی با حضور دانش آموزان و دبیران کانون‌ها برگزار شد، افزود: ۲۰ کانون دانش آموزی در قالب ۶۰ تیم در سطح محلات حاضر شدند و با اهدای گل به افراد سیگاری، آنان را به ترک سیگار تشویق می کردند.
قنبری افزود: در طول اجرای طرح، اتفاقات جالبی افتاد که یکی از آنها تغییر شغل فردی بود که سیگارفروشی می کرد و با دریافت پیام های نوجوانان ما، به صورت داوطلبانه اعلام کرد که شغل خود را عوض می کند.
وی تصریح کرد: اهمیت اجرای “طرح ملی محله عاری از دخانیات” به اندازه ای بود که از تمام ظرفیت های استان بهره بردیم و امیدواریم در آینده نیز شرایطی محقق شود تا کانون های دانش آموزی بیش از گذشته فعال شوند.
حضور فعال دانش آموزان قمی در طرح
در این راستا محمد مصباحی موحد معاون امور جوانان استان قم دراین باره گفت: همزمان با هفته سلامت، طرح ملی محله عاری از دخانیات در استان قم نیز طبق دستورالعمل اجرایی شد و در طول اجرای این طرح، دانش آموزان حضور فعال و موثری داشتند.
مصباحی موحد افزود: برگزاری مسابقه، توزیع سی دی های آموزشی، بروشور و اهدای گل از جمله برنامه های اجرا شده توسط دانش آموزان هلال احمری در طرح ملی محله عاری از دخانیات بود.
وی عنوان کرد: باتوجه به تک شعبه بودن استان قم، طرح در سه مرحله اجرایی شد و مردم استان نیز از حضور و مشارکت دانش آموزان در اجرای این طرح، استقبال کردند.
حضور فعال یزدی‌ها
در این راستا حامد صدیقی معاون امور جوانان استان یزد نیز گفت: طرح ملی محله عاری از دخانیات به همت ۴۵ کانون دانش آموزی و ۲ هزار و ۲۰۰ دانش آموز یزدی انجام شد.
صدیقی افزود: در طول مدت اجرای طرح مردم نیز همکاری خوبی با دانش آموزان داشتند و در سطح شهر با آنها همراه می شدند که بازتاب این کار در رسانه های استان نیز به خوبی منعکس شد.
وی با اشاره به اینکه حضور جوانان در اجرای این طرح، موجب می شود تا خود آنان در سنین بزرگسالی از مصرف دخانیات دور بمانند، ادامه داد: در این زمینه به فرهنگ سازی و برنامه های بیشتری نیاز است تا بتوانیم شاهد نتایج بهتری باشیم.

تشدید گرفتگی صدا با خواب روز+توصیه‌ها

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه خواب روز گرفتگی صدا را تشدید می‌کند توصیه‌هایی برای رفع گرفتگی صدا عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم, سید جواد علوی درباره تدابیر رفع گرفتگی صدا اظهار داشت: در رفع گرفتگی صدا افراد باید از مصرف گوشت گاو و گوساله, غذاهای تند, غلیظ, بسیار شور, بسیار ترش, چرب,و سرخ کرده پرهیز کنند.
وی گفت: مصرف نوشیدنی‌های گازدار و مواد غذایی که مولد بخار و گاز در بدن می‌کنند مانند شاهی, گردو, پنیر کهنه, سیر و پیاز خام, میوه‌های تر مانند هندوانه, آب یخ, قهوه, کاکائو و غذاهای آماده, بیات و مانده و غذاهای کارخانه‌ای برای انواع گرفتگی صدا مضر است.
خواب بیش از حد گرفتگی صدا را تشدید می‌کند
این کارشناس طب سنتی اضافه کرد: باید از پر خوری پرهیز شود همچنین این افراد از خوابیدن بیش از حد بپرهیزند به خصوص خواب روز؛ همچنین بلافاصله بعد از خواب نیز نخوابند چرا که همه این موارد در شدت گرفتگی صدا موثر است.
علوی افزود: این افراد نباید به پشت بخوابند و بهتر است که پیشانی آنها روی بالش قرار گیرد. اگر گرفتگی صدا همراه با تب باشد به حمام نروند.
ضرورت عدم مصرف آب سرد هنگام گرفتگی صدا
وی عنوان کرد: باید سر را از معرض هوای سرد دور نگه داشت, همچنین از مصرف آب سرد پرهیز کنند و در وقت تشنگی آب گرم و عسل مصرف کنند چرا که از آسیب رساندن به اعضای تنفسی جلوگیری می‌کند و آنها را نرم می‌کند.
پیاده روی آرام به رفع گرفتگی صدا کمک می‌کند
این کارشناس طب سنتی بیان داشت: پیاده روی آرام و نرمش‌هایی که پایین تنه را درگیر می‌کند مفید است چرا که ماده بیماری‌زا را از سمت سر به اندام‌های پایینی می‌کشاند.
علوی خاطرنشان کرد: چرب کردن کف دست‌ها با روغن گاو و گرم نگه داشتن آنها جلوی حرارت در هنگام ابتدای بیماری مفید است.

رازیانه گیاهی ضد پیری و چاقی

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 رازیانه گیاهی دارویی است که خواص معجزه آسایی از قبیل ضد پیری، پیشگیری از سرطان، کاهش وزن، درمان بیماری های گوارشی و هورمونی و جلوگیری از پوکی استخوان دارد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، رازیانه گیاهی است که در طبقه بندی ادویه ها قرار می گیرد و در آشپزی و صنعت دارو کاربرد دارد. رازیانه حاوی ویتامین C، پتاسیم و فیبر است.

این گیاه معطر معمولا عارضه جانبی ندارد ولی مصرف آن در زنان باردار توصیه نمی شود. در کشورهای مختلف، از رازیانه به شکل های گوناگونی استفاده می شود. برخی، از رازیانه در مواد کیک و نان استفاده می کنند. برخی دیگر در سالاد و سبزیجات آب پز می ریزند و گاهی اوقات پس از غذا جویده می شود.

پیشینه استفاده از رازیانه به روم باستان می رسد. کتاب های تاریخی نشان می دهد که سربازان رومی از این ادویه برای افزایش قوای جسمانی و آمادگی رزم استفاده می کردند.

کارشناسان طب سنتی آمریکا برخی از خواص رازیانه را در گزارشی جمع آوری کرده اند.

**** دارای خواص ضد پیری است

رازیانه خواص فوق العاده ای برای پوست دارد. تمام اجزای این گیاه، اعم از دانه، ساقه و برگ، منبع ویتامین B و C هستند که سبب سنتز کلاژن و حفظ جوانی می شوند.

بسیاری از کشورهای از این گیاه معطر در ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی طبیعی استفاده می کنند.

**** خواص ضد سرطانی دارد

رازیانه دارای یک ماده ضد التهابی به نام آنتول است که خواص ضد سرطانی فوق العاده ای دارد و به ویژه در پیشگیری از سرطان سینه موثر است.

به گزارش نشریه Nutrition and Cancer، رازیانه سبب کاهش مولکول NF-kappa B می شود. این مولکول یک تحریک کننده التهابی و تغییر دهنده ژن است.

فیبر موجود در رازیانه از سرطان روده بزرگ پیشگیری می کند.

**** سبب کاهش وزن می شود

مصرف رازیانه باعث کاهش اشتها و احساس سیری می شود. این گیاه با افزایش سوخت و ساز بدن، چربی ها را می شکند و از احتباس آب در بدن جلوگیری می کند.

**** از پوکی استخوان جلوگیری می کند

رازیانه حاوی آهن، فسفر، کلسیم، منیزیم، منگنز، روی و ویتامین K است و به حفظ استخوان ها کمک می کند.

-سبب بهبود عملکرد دستگاه گوارشی می شود

-از بروز نفخ، سوء هاضمه، گاز معده و تهوع جلوگیری می کند

-تحرک روده کوچک را افزایش می دهد و از اسپاسم روده جلوگیری می کند

-حاوی آنتی اکسیدان است

-طبیعت گرم دارد

-حاوی هورمون های زنانه است

-سبب دفع سنگ کلیه می شود

-در درمان التهاب چشم موثر است

-سبب معطر شدن دهان می شود

غوغای شاطرها در آشپزخانه

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 پخت نان یکی از شاخه‌های آشپزی به‌حساب می‌آید. تجربه پخت نان در خانه، فوق‌العاده‌ است.

نان، در روایات امامان معصوم بهترین غذا و طعام معرفی شده است. قدیمی‌ترها و بیشتر روستایی‌ها مقید بودند که نان روزانه‌شان را در خانه بپزند تا هم تازه باشد، هم باری از هزینه‌های خانواده کم کرده باشند؛ کاری که خیلی‌هایمان فکر می‌کنیم اجرایی کردنش در خانه عملی نیست. اما یادتان باشد که پختن نان، بسیار ساده‌تر از آشپزی و شیرینی‌پزی است. در زندگی امروزی، کافی است یک فر نسبتا استاندارد داشته باشید که دست‌تان را برای پخت بسیاری از نان‌ها باز می‌گذارد و کمی هم وقت برای انجام این‌کار تا به یک نانوای واقعی تبدیل شوید. البته پخت نان با همه سادگی‌اش چند قلق کوچک و ساده دارد که امروز این قلق‌ها را برای شما می‌گوییم. فقط یادتان باشد لذت خوردن صبحانه با نان شیرمالی که خودتان پخته‌اید با یک لیوان چای و عسل، در هیچ رستوران و هتلی نصیب‌تان نمی‌شود. دستور پخت نان را جلوی رویتان بگذارید، تخته و وردنه را بیرون بیاورید و دست به‌کار شوید. شما حتما برکت را به خانه‌تان می‌آورید و عطر نان‌ِ دستپخت شما، همه‌جا را پر خواهد کرد.

۱- آرد
اول از همه حواستان باشد که آرد نانوایی با آرد شیرینی‌پزی تفاوت دارد. برای پخت نان حجیم به‌هیچ‌وجه از آرد‌های سه‌صفر استفاده نکنید. آرد مخصوص نانوایی که به آرد گنبد مشهور است را می‌توانید از نان‌فانتزی فروشی‌ها یا فروشگاه‌های بزرگ نان‌های حجیم تهیه کنید. البته قیمت آن‌ هم از آرد مخصوص شیرینی‌پری ارزان‌تر است. این فروشگاه‌ها معمولا بسته‌های یک کیلویی آرد را می‌فروشند. یادتان باشد برای تهیه نان نیازی نیست که آرد آن را از قبل الک کنید.

۲- مایه خمیر
در کنار آرد، باید مایه خمیر یا مایه مخمر هم داشته باشید. مایه خمیر را از سوپر مارکت‌ها هم می‌توانید تهیه کنید. شاید بتوان گفت که داشتن یک مایه خمیر تازه و سالم، از آرد نانوایی هم مهم‌تر است. چون اگر مایه خمیرتان کهنه باشد، همه مواداولیه‌تان مانند آرد، شیر، تخم‌مرغ یا کره را هدر داده‌اید؛ یعنی نان‌تان عمل نمی‌آید و اصلا پف نمی‌کند و قابل خوردن نمی‌شود. مایه‌خمیر را هم از همان نان‌فروشی‌ها بخرید. چون اگر مایه‌خمیر تازه نباشد، اول از همه، نان‌های صاحب همان نانوایی خراب می‌شود و معمولا هیچ‌وقت این اتفاق نمی‌افتد. مایه خمیر را تازه‌به‌تازه بخرید تا کهنه نشود. بعد از باز کردن بسته، مایه خمیر را در شیشه‌ای با در محکم و البته در جای تاریک نگه‌دارید. می‌توانید یک کاغذ تیره دور شیشه‌ خمیرتان بکشید تا نور به آن نتابد. مایه‌خمیر را در یخچال هم نگذارید؛ چون رطوبت را به‌خودش می‌گیرد.

۳- مایه خمیر را به این صورت عمل بیاورید
برای داشتن نان با کیفیت خوب، باید در مرحله عمل آوردن مایه‌خمیر دقت زیادی به‌خرج دهید. مهم‌ترین نکته در عمل آوردن مایه خمیر، دمای آب است. مایه خمیر یک موجود تک سلولی زنده است، که از قند تغذیه و رشد می‌کند و به‌اصطلاح عمل می‌آید و پف می‌کند؛ برای مثال یک قاشق از مایه خمیر را با ۲قاشق شکر، در یک لیوان یا ظرف تمیز بریزید. ظرفتان پلاستیکی یا چرب نباشد. چون چربی مانع عمل آمدن خمیر می‌شود یا اینکه روند آن را کند می‌کند. نصف لیوان آب ولرم (۳۵تا ۴۵درجه) را روی آن بریزید. آب‌ به‌هیچ وجه نباید داغ باشد یا دست را بسوزاند؛ چون در این حالت مایه خمیر را کشته‌اید و اصلا به‌کارتان نمی‌آید. حواس‌تان باشد دمای آب کمی از دمای بدنتان بیشتر باشد، کافی است. با یک قاشق چوبی یا فلزی -اصلا فرقی ندارد- آن را یک دور هم بزنید و سپس آن را آرام در یک جای ثابت بگذارید و تکانش ندهید. اگر ظرفتان روبه‌روی باد پنجره یا باد کولر قرار دارد، درپوشی روی آن بگذارید تا باد مایع داخل ظرف را مواج نکند. درهرحال اگر مایه خمیرتان تازه باشد و همه موارد را خوب رعایت کرده باشید، تنها ۳تا ۶دقیقه زمان لازم است که مایه خمیر عمل بیاید. اگر حواستان پرت شد و مایه خمیرتان بیش از این ماند، این مراحل را دوباره تکرار کنید. چون آن مایه خمیر ترش شده و نان‌تان بوی ترشی خواهد گرفت. پس از آن طبق دستور مایه خمیر را به مواداولیه‌تان اضافه و خمیر را آماده کنید، اگر در دستورتان به‌جای آب از شیر استفاده کردید؛ یادتان باشد که مایه خمیرتان بین ۵تا ۸دقیقه عمل می‌آید. چون همه شیرها از میزانی چربی برخوردارند، روند عمل آمدن را کند می‌کنند. این میزان از زمان رابطه مستقیمی با مرحله استراحت نان دارد. شما بعد از درست کردن خمیر زمانی را برای استراحت نان درنظر می‌گیرید تا خمیر «وَر» بیاید. در خمیری که مایه خمیر آن۳دقیقه طول کشیده است تا به‌عمل بیاید، زمان استراحت حدود ۳۰تا ۴۰دقیقه است. اما در مایه خمیری که ۸دقیقه طول کشیده تا عمل بیاید، زمان استراحت ۶۰تا ۹۰دقیقه است.

۴- استفاده از بهبود دهنده‌ها ممنوع!
در نان‌های صنعتی از پودری سفید رنگ به‌نام بهبود‌دهنده در پخت نان استفاده می‌کنند که البته این ماده به‌راحتی هم قابل دسترس است اما باید توجه داشته باشید که این ماده، یک ماده شیمیایی است که برای استفاده از آن باید بسیار دقیق بود؛ زیرا اگر میزان آن در پخت نان اشتباه شود، این ماده به نوعی سم در نان تبدیل می‌شود. در پخت نان‌های خانگی ما به جای بهبود‌دهنده، از میزان کمی نمک استفاده می‌کنیم. بسته به دستور نان، بین یک‌هشتم قاشق چایخوری تا یک قاشق چایخوری از نمک در همه خمیرها اعم از شور یا شیرین استفاده می‌شود. نمک را به آرد اضافه کنید و اگر دوست داشتید، نان‌تان بیشتر پف کند، از بیکینگ‌پودر استفاده کنید. بعد از اینکه مواد خیس را با هم مخلوط کردید، آرد را به‌تدریج اضافه کنید. منظور از «به‌تدریج» این است که نصف آرد را یک‌جا و مابقی را تا زمانی که خمیر به دست‌تان نچسبد، اما مراقب باشید که اضافه کردن آرد بیش از اندازه، خمیرتان را خشک می‌کند. بعد از اینکه خمیر را درست کردید، یک ظرف بزرگ که در عرض، ۳برابر بزرگ‌تر از خمیرتان است، بگذارید؛ مثلا یک لگن یا یک کاسه بزرگ. درون آن را و دورتادور خمیرتان را با روغن مایع چرب کنید. خمیر را توی آن بگذارید و روی آن را سلفون بکشید. به‌جای سلفون هم می‌توانید از یک دستمالِ دولای نم‌دار استفاده کنید. بگذارید خمیر بین ۳۰تا ۹۰دقیقه (بسته به نوع دستور) استراحت کند. سپس آن را چانه بگیرید و در سینی فری که آن را چرب کرده‌اید و کمی هم با الک آرد پاشی کرده‌اید، با رعایت فاصله بچینید. حالا یک‌بار دیگر بین ۲۰دقیقه تا ۶۰دقیقه بگذارید تا دوباره استراحت کند. در این مرحله هم حتما باید روی نان‌ها را با پارچه نم‌دار بپوشانید. سپس آنها را در فر بگذارید.

۵- سونای بخار برای تک‌سلولی‌ها
بخار آب عامل اصلی بافت نان‌های باگت و فانتزی و میزان پف کردن خمیر آن است. برای اینکه بتوانید این بخار را در فرتان ایجا کنید، بهتر است سینی مخصوص فر را در طبقه پایین قرار بدهید. یعنی باید ۲ سینی در فر داشته باشید. یک سینی نان؛ که در طبقه وسط قرار می‌گیرد و یک سینی برای ایجاد بخار آب. برای این کار، در مدتی که فر را برای گرم کردن روشن می‌کنید (۱۵دقیقه قبل از گذاشتن نان‌ها در فر) درون سینی آب بریزید. هر ۵دقیقه یک‌بار یک لیوان آب کف سینی بریزید و بلافاصله در فر را ببندید.

۶- به همین سادگی، به همین خوشمزگی
نان پختن بسیار آسان‌تر از آن‌چیزی است که فکر می‌کنید. اگر با دقت متن را بخوانید، می‌توانید قلق‌های اصلی کار را یاد بگیرید و سپس دستور مخصوص و خاص خودتان را برای پختن یک نان اختراع(!) کنید. در یک مرور کلی، باید بدانید که برای داشتن نان‌های خوشمزه خانگی، به‌غیر از مایه‌خمیر و آرد می‌توانید از تخم‌مرغ، روغن (روغن گیاهی، کره، روغن کنجد و یا زیتون)، شیر و ماست استفاده کنید. همچنین برای اینکه یک نان منحصر به‌فرد بسازید، می‌توانید بنا به سلیقه‌تان از انواع تخمه‌ها و آجیل‌ها، و بسته به نوع نان‌تان که می‌خواهید از نوع شیرین و یا شور باشد، از تکه میوه‌های خشک و یا سبزی‌های خشک و ادویه‌ها در آن استفاده کنید؛ مثلا می‌توانید برای داشتن یک نان پنیر، سبزی و گردو، از شوید خشک درون خمیرتان استفاده کنید و گردوهای ریز‌شده را هم درون خمیرتان بریزید. بعد از اینکه خمیر درست شد و خواستید آن را بپزید لای هر چانه خمیر، یک تکه پنیر صبحانه بگذارید و یک لقمه کامل را برای صبحانه یا میان‌وعده‌تان درست کنید. مواد خیس‌تان شامل شیر، ماست، تخم‌مرغ و روغن و البته تمام محتویات ظرف مایه خمیر را (شامل آب و کف، همه را) درون یک ظرف بزرگ بریزید. بعد از اینکه مایه خمیر را اضافه کردید، دیگر محلول را هم نزنید. بعد از اینکه آرد را اضافه کردید، به قدر کافی هم خواهید زد.

علایم سکته در زنان و مردان متفاوت است

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مطالعات محققان دانشگاه ایالتی اوهایو آمریکا در باره علایم سکته نشان می دهد که زنان می توانند نشانه های منحصر بفردی مانند سکسکه، سرگیجه، سردرد، دردغیر معمولی قفسه سینه و بی حسی داشته باشند که این علایم قبل از سکته اغلب در مردان دیده نمی شود.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، هفته گذشته در شهر نیویورک، دومین جلسه انجمن قلب و سکته آمریکا در مورد نوآوری های علوم سلامت و سرمایه گذاری در این زمینه برگزار شد.

یکی از حاضرین جلسه به نام لیزا سونن که مشاور کسب و کار بهداشت و سرمایه گذاری بود، سوالی را با این عنوان مطرح کرد، چرا تا به حال تلاشی انحصارا در زمینه سلامت قلب و عروق زنان انجام نشده است؟

تحقیقات این محقق بر اساس یک نظر سنجی در دانشگاه ایالتی اوهایو نشان می دهد که از میان هزار زن شرکت کننده در نظر سنجی، فقط ۱۱ درصد قادر به شناسایی عوامل خطر سکته ویژه زنان، از قبیل بارداری، لوپوس، میگرن، داروهای ضدبارداری و هورمون درمانی بودند.

این در حالیست که بیش از نیمی از داوطلبان از هیچ یک از مشکلات زنان پس از سکته آگاهی نداشتند. آسیب های عصبی و مشکلات بلع، شایعترین عوارض سکته در زنان هستند و معمولا در اکثر این افراد افسردگی نیز دیده می شود.

بدون داشتن این اطلاعات، طبیعی است که زنان به دنبال راه حل های درمانی نباشند.

این محقق در مصاحبه مطبوعاتی خود گفته است که جامعه باید آگاهی بیشتری در زمینه سکته، علایم آن و عوارض آن در اختیار زنان قرار دهد. زنان باید بدانند که بارداری، هورمون درمانی و حتی موارد پیش پا افتاده ای نظیر سکسکه نیز می تواند نشانه های مهمی در تعیین زمان سکته باشد.

تقریبا همه می دانند که سیگار، بی تحرکی و فشار خون بالا، عوامل خطر سکته هستند؛ ولی زنان می توانند نشانه های منحصر بفردی مانند سکسکه، سرگیجه، سردرد، دردغیر معمولی قفسه سینه و بی حسی داشته باشند که این علایم قبل از سکته اغلب در مردان دیده نمی شود.

این گزارش نشان می دهد که جدی گرفتن این علایم و دریافت سریع درمان و دارو و به رسمیت شناختن سکته، انتخاب بین مرگ و زندگی است.

سکته سومین علت عمده مرگ و میر زنان و پنجمین علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است. به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، هر ساله حدود ۱۳۰ هزار نفر در آمریکا بر اثر سکته جان خود را از دست می دهند؛ یعنی از هر ۲۰ مرگ، یکی به دلیل سکته است.

۴۰ درصد از مردم ایران مبتلا به کبد چرب هستند

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 رییس ششمین کنفرانس بین المللی هپاتیت تهران با اشاره به اینکه بیماری کبد چرب در کشور روبه افزایش است گفت: ۴۰ درصد جامعه ایرانی مبتلا به این بیماری هستند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر سید موید علویان در نشست خبری این کنگره افزود: بیماری های نظیر دیابت، فشارخون، قند و بیماری های قلبی وعروقی براثر این بیماری ایجاد می شوند.

وی تاکید کرد: آگاه سازی مردم باید ازدوران کودکی صورت گیرد تا شاهد کاهش این بیماری در جامعه باشیم .

علویان تاکید کرد: براساس مطالعات انجام شده دانش آموزان دبستانی و راهنمایی تا ۷ درصد به بیماری کبد چرب مبتلا هستند و براثر کم تحرکی و بدغذایی این بیماری دربین دانش آموزان رو به ازدیاد است .

وی با اشاره به اینکه فرهنگ تغذیه وسلامت مردم رو به افول است گفت: مردم به استفاده از غذاهای آماده روی آورده اند که این رویه می تواند بیماری هایی نظیر دیابت وقلبی را افزایش دهد .

** شناسایی نشدن حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مبتلا به بیماری هپاتیت B

رییس ششمین کنفرانس بین المللی هپاتیت تهران با اشاره به اینکه برآوردها حاکی از آن است که یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مبتلا به بیماری هپاتیت B در کشور شناسایی نشده اند از رسانه ها تقاضا کرد آنها را در شناسایی و درمان این افراد کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه اقدامات انجام شده در ۲۰ سال اخیر سبب کاهش بیماری هپاتیت B در اغلب مناطق کشور شده است، تاکید کرد: شیوع این بیماری در اکثر نقاط بیش از ۲ تا ۳ درصد بوده که این رقم در حال حاضر به جز در دو استان گلستان و سیستان و بلوچستان به کمتر از ۲ درصد رسیده است.

علویان با اشاره به اینکه در حال حاضر بیماری هپاتیت B در افراد کمتر از ۲۰ سال وجود ندارد، اظهار کرد: از سال ۱۳۷۵ واکسن هپاتیت B برای نوزادان و افراد پرخطر آغاز شده است با ادامه این روند شاهد نتایج مطلوب در کشور هستیم.

علویان بیماری هپاتیت B را به سه دسته شیوع کم، متوسط و بالا تقسیم بندی کرد و گفت: با اقدامات انجام شده متولیان این حوزه در این نوع بیماری شاهد شیوع کم در کشور هستیم.

 

** کاهش مبتلایان به بیماری های خاص به هپاتیت C

رییس ششمین کنفرانس بین المللی هپاتیت تهران با اشاره به اینکه شیوع هپاتیت C در کشور کم است، اظهار کرد: با اقدامات انجام شده توسط مراکز علمی و متولیان این حوزه شاهد کاهش چشمگیر هپاتیت C در مبتلایان به بیماری های خاص اعم از هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی در کشور هستیم.

وی ادامه داد: حدود ۵ هزار بیمار هموفیلی و حدود ۴ هزار بیمار تالاسمی مبتلا به این بیماری در کشور داشتیم که بیش از ۹۰ درصد آنها شناسایی و بیش از ۸۰ درصد این افراد درمان شدند.

علویان گفت: در حال حاضر تعداد بیماران هموفیلی و تالاسمی مبتلا به این بیماری در کشور از حدود ۹ هزار نفر به حدود ۲ هزار نفر رسیده است که نشان دهند کاهش چشمگیر است.

وی با اشاره به اینکه بیماران دیالیزی، هموفیلی و تالاسمی و معتادان تزریقی بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند، بیان کرد: تا ۲۰ سال آینده افراد مبتلا به هپاتیت C در کشور نخواهیم داشت.

 

** تولید داروهای هپاتیت B در داخل کشور

وی از تولید تمامی داروهای مورد نیاز بیماران هپاتیت B در داخل کشور خبر داد و گفت: این داروها تحت پوشش بیمه هستند و در این زمینه هیچ مشکلی وجود ندارد.

علویان با اشاره به اینکه بساری از داروهای مورد نیاز هپاتیت C در داخل تولید می شود و تحت پوشش بیمه است، گفت: داروهای جدیدی در این زمینه تولید شده اند که بسیار گران می باشند و هنوز در دسترس این بیماران در کشور قرار نگرفته اند.

 

** ایران سرآمد درمان، تشخیص و آموزش بیماری های کبدی

رییس ششمین کنفرانس بین المللی هپاتیت تهران به فعالیت ها و اقدامات انجام شده در این زمینه در کشور اشاره کرد و گفت: با انجام اینگونه فعالیت ها کشور سرآمد درمان، تشخیص و آموزش بیماری های کبدی از جمله هپاتیت است.

وی ارتباط علمی با جامعه کبدی اروپا را موفقیت بزرگی برای کشور دانست و اظهار کرد: این کنگره با همکاری این جامعه برگزار شده است .

علوی با اشاره به اینکه بیشترین پیوند کبد در شیراز انجام می شود، افزود: پیوند کبد در شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز ، کرمان و تهران نیز در حال انجام است.

هشدار به آرایشگاه‌های زنانه درباره انتقال هپاتیت و توصیه حیاتی به معتادان تزریقی

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: رئیس کنگره بین‌المللی هپاتیت ایران با اشاره به اینکه تمام معتادانی که حتی یک بار تزریق داشتند باید آزمایش هپاتیت انجام دهند، گفت: هشدار به آرایشگاه‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها داده شده است زیرا آنها در شیوع بیماری‌های خونی نقش دارند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، سید موید علویان در نشست خبری ششمین کنفرانس بین‌المللی هپاتیت که خردادماه در تهران برگزار می‌شود، اظهار داشت: در این کنگره ۴۰ استاد مطرح بیماری‌های مطرح کبدی از کشورهای مهمی چون ایتالیا، آلمان و استرالیا حضور می‌یابند.
وی با اشاره به برگزاری ۳۰ پنل تخصصی در ششمین کنفرانس بین‌المللی هپاتیت عنوان کرد: بعد از برگزاری این کنگره جلسات آموزشی نیز برای مردم خواهیم داشت زیرا معتقدیم آموزش به مردم جامعه را از نظر سلامتی گارانتی می‌کند.
* هشدار به آرایشگاه‌های زنانه
علویان در ادامه به مخاطرات بیماری هپاتیت در شغل آرایشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: آرایشگاه‌ها علی‌الخصوص آرایشگاه‌های زنانه نقش مهمی در شیوع بیماری و همچنین پیشگیری دارند زیرا ارتباط کاری آنان با خون وجود دارد. بنابراین جزواتی را در این زمینه برای آرایشگاه‌ها ارسال شد.
رئیس کنفرانس بین‌المللی هپاتیت ایران ادامه داد: براین اساس باید مردم توجه کنند وقتی به یک آرایشگاه به خصوص آرایشگاه زنانه می‌روند توجه کنند که رعایت مسائل بهداشتی در آن آرایشگاه صورت پذیرد بنابراین جامعه‌ای که نمی‌خواهد بیمار شود باید آگاهی آن افزایش یابد.
وی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره شیوع بیماری‌های کبدی در کشور عنوان کرد: به هر حال شیوع بیماری‌ها و درمان آن نسبت به گذشته تسهیل یافته است به طوری که شیوع هپاتیت به زیر نیم‌درصد کاهش یافته است البته در مورد کبد چرب نیاز به تغییر سبک زندگی است ولی تغییر فرهنگ‌ها همیشه کار سختی بوده و یک نسل طول می‌کشد زیرا امروز فرزندان ما مانند ما غذا نمی‌خورند و فست‌فود مصرف می‌کنند.
علویان در ادامه توضیحات خود خاطرنشان کرد: از طرف دیگر شهر‌نشینی، تنبلی، زمان ناکافی و موارد دیگر مزید علت شده است تا مردم غذای آماده مصرف کنند. بنابراین کبد چرب داستان جامعه است، براین اساس باید مردم روغن سالم مصرف کنند و روغن‌های کنجد و زیتون استفاده کنند، برنج و نان کمتر بخورند ولی سبزیجات و ماهی بیشتر مصرف کنند و حتما سالادها را بدون سس مصرف کنند که در این زمینه وزارت بهداشت و شبکه هپاتیت تلاش‌های زیادی کرده است ولی عمده این برنامه‌ها باید در جامعه سوق پیدا کند که یکی از بهترین راه‌حل‌های آن آموزش معلمان به دانش‌آموزان در مدارس است.

پر پشتی ابرو و مژه با روغن کرچک

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

 روغن کرچک حاوی ricinoleic acid است که این یک عامل ضد باکتری و ضد قارچ موثر است،و هر قارچ یا باکتری از موها دور نگه می دارد. روغن کرچک به عنوان پوششی می تواند از ریزش موی سر محفاظت کند.

اگرچه این روغن برای پوست و مو مفید است اما بسیاری از مردم آن را نمی شناسند، اما اگر شما به یک راه حل طبیعی و ارزان برای مشکلات پوست و مو نیاز دارید ، بهترین گزینه است.

روغن کرچک به طور معمول برای رشدمجدد ابروهای های نازک شناخته شده است. مجله های زیبایی مطلبی مبنی بر قدرت روغن کرچک برای کمک به رشد مجدد ابروها منتشر کرده اند. بدین شکل که خانم ها هرشب صورتشان را پاک کرده و روغن کرچک را به ابرو بمالند ؛ این کار را۱ ماه تکرار کنند ، بعد از این مدت ابروها ضخیم تر و تیره تر خواهد شد.

روغن کرچک حاوی ricinoleic acid است که این یک عامل ضد باکتری و ضد قارچ موثر است،و هر قارچ یا باکتری از موها دور نگه می دارد. روغن کرچک به عنوان پوششی می تواند از ریزش موی سر محفاظت کند.

این روغن دارای اسید چرب امگا ۹ است . این ماده مو، پوست و فولیکول مو را تغذیه می کند؛ به این شکل که به درون فولیکول نفوذ می کند. اگر می خواهید موهای شما درخشان و نرم باشد چند طره از این روغن را به موهای خود بمالید.

گفتنی است روغن کرچک می تواند به عنوان التیام برای برآمدگی های ناشی از زخم نیز کاربرد داشته باشد به این شکل که به لایه زیرین پوست نفوذ می کند.

این روغن هم چنین تحریک کننده گلبول های سفید خون است.محققان بر این باورند که روغن کرچک واکنش های التهابی زیر پوستی را کاهش میدهد و به همین دلیل موجب بهبود سریع زخم واسکار می شود.

این روغن ماده ای بسیار مفید برای لب ها هم می باشد.لب ها معمولا به مراقبت بیشتری نیاز دارند و اغلب اوقات آ ب خود را از دست داده خشک می شوند، اما این روغن به خاطر وجود اسیدهای چرب از این مساله پیشگیری می کند.

علت‌های خشکی دهان

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

در افرادی که ناراحتی قلبی یا فشار خون داشته باشند نیز تعریق و بدنبال آن خشکی دهان اتفاق می‌افتد. کمبود ویتامین‌های گروه B و روی نیز از جمله عوامل خشکی دهان هستند.

طبق مطالعات جدید ناراحتی معده، ناراحتی قلبی، استرس و مصرف برخی داروها از جمله موارد منجر به خشکی دهان است.

دکتر محمدرضا کمالی، پزشک عمومی گفت: مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد ناراحتی معده، ناراحتی قلبی، استرس و مصرف برخی داروها از جمله موارد منجر به خشکی دهان هستند.

وی افزود: در افرادی که ناراحتی معده دارند، ترشح اسید معده بر اثر ریفلاکس (برگشت به داخل حلق) منجر به خشکی دهان می‌شود.

وی اذعان داشت: در افرادی که ناراحتی قلبی یا فشار خون داشته باشند نیز تعریق و بدنبال آن خشکی دهان اتفاق می‌افتد. کمبود ویتامین‌های گروه B و روی نیز از جمله عوامل خشکی دهان هستند.

کمالی درباره تاثیر استرس بر خشکی دهان اظهارداشت استرس و مصرف برخی داروها مانند داروهای اعصاب نیز باعث خشکی دهان می‌شود.

همچنین در افرادی که لوزه سوم داشته باشند، به دلیل اینکه با دهان باز نفس می‌کشند، خشکی دهان اتفاق می‌افتد.

۵ ایده مبتکرانه با استفاده از چای کیسه ای!

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 چای کیسه ای در میان جوندگان کوچک، عنکبوت و حشرات محبوب نیست. بوی چای آنها را می ترساند و آنها دور می کند. چای کیسه ای را در مناطقی که این موجودات وجود دارند بگذارید، مشاهده خواهید کرد که دیگر این موجودات دیده نمی شوند.
پس از مصرف چای کیسه معمولا کیسه های آن را در سطل زباله می اندازیم که معلوم شد، این کار درستی نبود. نکته این است که حتی کیسه های مورد استفاده چای کیسه برای تبدیل شدن به زباله بسیار مفید هستند.

۵ ایده مبتکرانه با استفاده از کیسه های چای وجود دارد پس از آن، شما آنها را در نزدیکی سطل زباله قرار ندهید.

چنانچه شما با پوست خود مشکلاتی از قبیل التهاب، قرمزی، گزیدگی ، کبودی است با بسته های چای کیسه ای کمتر قابل مشاهده است برای این کار یک کیسه چای را برای چند ثانیه زیر آب سرد بگیرید و ۱۵ دقیقه روی ناحیه دچار مشکل نگه دارید. چای حاوی تانین است که به کاهش التهاب و حساسیت کمک می کند همچنین قرمزی و تورم را نیز از بین می برد.

استفاده از چای کیسه ای خشک شده به از بین بردن بوی ناخوشایند کفش کمک می کند در صورتی که یک عدد از چای کیسه ای را درون کفش قرار دهید.

اگر حجم زیادی از ظرف های نشسته وجود دارد و ماده شیمیایی و زمان کافی برای شستن آنها وجود ندارد. ظرف ها را یک شب در سینک ظرفشویی بخسانید و یک بسته چای کیسه ای را در آن بیاندازید؛ صبح روز بعد ظرف ها به راحتی از چربی و آلودگی پاک می شوند.

هم چنین چای کیسه ای در میان جوندگان کوچک، عنکبوت و حشرات محبوب نیست. بوی چای آنها را می ترساند و آنها دور می کند. چای کیسه ای را در مناطقی که این موجودات وجود دارند بگذارید، مشاهده خواهید کرد که دیگر این موجودات دیده نمی شوند.

به عنوان نکته آخر چای کیسه در یخچال هم کاربرد دارد. در صورتی که شما از آن در یخچال استفاده کنید بوی غذاهای مختلف موجود در یخچال را جذب می کند و در رطوبت فضای یخچال تعادل ایجاد می کند.

چگونه با آرایش چشم‌هایی درشت بسازیم

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 ساقی بیاتین: راز چهره با نشاط، سرحال و جذاب در حالت چشمان شماست. اگر اصول آرایش چشم را یاد بگیرید، این قدرت را پیدا می‌کنید تا چشم‌های‌تان را به فرم دلخواه‌تان دربیاورید مثلا فرم افتاده چشم را که باعث می‌شود بی‌رمق و خسته به‌نظر برسید، می‌توانید با آرایش ورق را برگردانید. چشم‌های ریزتان را درشت کنید تا جذابیت چهره‌تان دو چندان شود. برای همین هدف بهتر است نحوه درشت کردن چشم با آرایش را یاد بگیرید.

راز چهره با نشاط، سرحال و جذاب در حالت چشمان شماست. اگر اصول آرایش چشم را یاد بگیرید، این قدرت را پیدا می‌کنید تا چشم‌های‌تان را به فرم دلخواه‌تان دربیاورید مثلا فرم افتاده چشم را که باعث می‌شود بی‌رمق و خسته به‌نظر برسید، می‌توانید با آرایش ورق را برگردانید. چشم‌های ریزتان را درشت کنید تا جذابیت چهره‌تان دو چندان شود. برای همین هدف بهتر است نحوه درشت کردن چشم با آرایش را یاد بگیرید.
خط چشم سفید استفاده کنید

یک روش دیگر برای بزرگ‌تر نشان دادن چشم‌ها استفاده از خط چشم سفید است. داخل پلک پایین‌تان را با مداد سفید خط بکشید. حتما از یک مداد نرم استفاده کنید تا پلک‌تان آسیب نبیند. برای اینکه داخل چشم‌تان روشن‌تر شود، می‌توانید در قسمت گوشه پلک‌تان هم از این مداد استفاده کنید. البته در کنار این خط چشم سفید، می‌توانید با یک خط چشم باریک سیاه دور تا دور پلک بالا و پایین را تیره کنید که با این روش هم چشمان‌تان بزرگ‌تر به‌نظر می‌رسد اما یادتان باشد در گوشه چشم این دو خط پلک بالا و پایین به هم نرسند.

به مژه‌های پایین هم ریمل بزنید

بسیاری از متخصصان گریم معتقدند استفاده از ریمل در مژه‌های پایین چشم باعث می‌شود چشم‌ها بزرگ‌تر به‌نظر برسد. البته نکته مهم این است که چطور به مژه‌های پایین ریمل بزنید؟ ابتدا مژه‌های پلک بالایی را ریمل بزنید بعد بدون اینکه فرچه ریمل را دوباره داخل ظرف ریمل وارد کنید، مژه‌های پایین را هم ریمل بزنید. فرچه ریمل‌تان را عمودی نگه دارید و روی مژه‌های پلک پایین‌تان عقب و جلو ببرید.

ابروهای‌تان را تمیز و مرتب نگه دارید

درنهایت نوبت ابروهاست، برای اینکه چشمان‌تان بزرگ‌تر به نظر برسد باید به ابروهای‌تان هم توجه کنید. اگر ابروهای‌تان یک قوس خفیف داشته باشد چشمان‌تان بزرگ‌تر به‌نظر می‌رسد. با رنگی ملایم و با ضربات آهسته و کوتاه ابرو را پر کنید و به ابروهای‌تان قوس بدهید.

مژه‌های‌تان را فر کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای بزرگ‌تر نشان دادن چشم‌ها، فر کردن مژه‌ها به وسیله فرمژه است. حتما قبل از استفاده از ریمل، مژه‌های‌تان را فر کنید و اگر فراموش کردید، حتما اجازه دهید ریمل‌تان کاملا خشک شود سپس از فرمژه استفاده کنید.

سایه فراموش نشود

اطراف چشم را یعنی پایین پلک بالا و بالای پلک پایین را با سایه تیره‌تر رنگ بزنید. بالای این سایه تیره رنگ را با سایه رنگ روشن‌تر بپوشانید. یادتان باشد سایه‌های چشم را باید از سمت بیرون به سمت گوشه داخلی چشم محو کنید تا رنگ‌ها یکنواخت شود. پس می‌توانیم بگوییم سایه هم در بزرگ‌تر نشان دادن چشم شما تاثیر بسزایی دارد.

مصنوعی استفاده کنید

اگر قصد دارید به یک مراسم کاملا رسمی و بزرگ بروید، می‌توانید برای بهتر شدن فرم چشم‌های خود از مژه مصنوعی استفاده کنید. بیشتر بازیگران و خوانندگان خانم برای شرکت در مراسم رسمی از مژه‌های مصنوعی استفاده می‌کنند. اگر روش استفاده از مژه‌های مصنوعی را به خوبی بلد باشید، چشم‌های شما بسیار زیبا و کاملا طبیعی به‌نظر می‌رسند.

چطور کمربند ایمنی را هنگام بارداری ببندیم

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 پژوهش‌ها به طور مکرر نشان داده‌اند که بهترین شیوه برای حفاظت از جنین در حال رشد شما حفاظت از خودتان با بستن کمربند ایمنی به شیوه مناسب در هر باری است که سوار ماشین می‌‌شوید.

در واقع هنگامی که به عنوان مادر باردار رانندگی می‌کنید یا مسافر ماشین هستید، باید مراقب دو نفر باشید.

بنابراین بستن کمربند ایمنی برای‌تان اهمیت دارد و در عین حال اهمیت دارد که کمربند را درست ببندید.

این توصیه‌ها را هنگام بستن کمربند ایمنی در حین بارداری رعایت کنید:

همیشه از هر دو تسمه شانه‌ای و روپایی کمربند استفاده کنید.
تسمه روپایی کمربند را زیر شکم‌تان محکم کنید- هرگز تسمه را از روی شکم رد نکنید؛ چرا که در صورت بروز تصادف، فشار ناگهانی وارد از کمربد ممکن است باعث جدا شدن جفت از رحم یا آسیب‌های دیگر شود.
اگر یک پالتوی زمستانی یا پلوور ضخیم پوشیده‌اید که باعث می‌شود کمربند ایمنی به بالا و روی شکمتان بلغزدِ، پالتو یا پولوور درآورید، چون داخل ماشین به اندازه کافی گرم هست.
کمربند را طوری محکم کنید، به سراسر بدنتان بچسبد، نه خیلی تنگ و نه خیلی شل و ول.
اگر کمربند شانه‌ای از روی گردن‌تان می‌گذرد، وضعیت صندلی یا کمربند را تغییر دهید تا کمربند اندازه‌تان شود.
هرگز کمربند شانه‌ای را زیر بازوی‌تان قرار ندهید؛ تسمه کمربند باید از روی قفسه سینه‌تان و از میان پستان‌های‌تان بگذرد.
اجازه دهید بخش فوقانی کمربند شانه‌ای روی شانه‌تان قرار گیرد، اما نگذارید که با گردن‌تان اصطکاک داشته باشد.
کیسه هوا محافظت اضافی برای شما ایجاد می کند، بنابراین مطمئن شوید که کیسه هوای ماشین فعال است. در عین توجه داشته باشید داشتن کیسه هوا جایگزین نیاز به بستن کمربند ایمنی نمی‌شود. (در واقع، اگر شما با کمربند ایمنی در وضعیت مستقری قرار نداشته باشید، باز شدن کیسه هوا می‌تواند خطرناک هم باشد).
اگر خودتان رانندگی می‌کنید، صندلی جلو را طوری تنظیم کنید تا احد امکان از فرمان و داشبورد فاصله داشته باشد، و در عین حال که پای‌تان به راحتی به پدال‌ها برسد.
اگر فرمان ماشین قابل تنظیم است، آن را به سمت بالا و دور از شکم‌تان ببرید. به این ترتیب کیسه هوا به سمت قفسه سینه‌تان باز خواهد شد، نه شکم‌تان.
ضمنا حتی اگر تصادفی جزئی کردید، فورا به نزد پزشک‌تان بروید. گرچه ممکن است در آن لحظه احساس ناراحتی نکنید، اما مهم است که اطمینان حاصل شود که هم شما و هم جنین آسیبی ندیده‌اید.

ثرات تخم‌‌‌‌‌‌‌مرغ‌ بر روی سلامت

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 از خوردن این منبع پروتئین ارزان و در دسترس، در حد اعتدال نترسید.

تخم‌مرغ یک خوراکی ارزان‌قیمت با فواید فراروان است که البته دکترها ممکن است آنرا برای شما منع کرده باشند ، در این مقاله به بررسی فواید تخم‌مرغ برای سلامتی خواهیم پرداخت:

زرده تخم مرغ حاوی مواد مغذی لوتئین و زکسانتین است که خطر ابتلا به بیماری‌های چشم مانند زوال شبکیه و آب مروارید را از بین می‌برد.

دانشکده تحقیقات پزشکی هاروارد تایید می‌کند که مصرف یک عدد تخم‌مرغ در روز خطر ابتلا به بیماری قلبی را در افراد سالم افزایش نمی‌دهد.

تخم مرغ که به عنوان یک منبع پروتئین معروف است، به دلیل زرده‌ی تخم مرغ که شامل حدود ۱۸۶ میلی‌گرم کلسترول می‌باشد بد نام شده است، چون این مقدار کلسترول بیشتر از نیمی از مقدار مصرف روزانه‌ی توصیه شده از انجمن قلب امریکاست.

نگرانی در مورد کلسترول و تاثیر آن بر قلب، بسیاری از مردم را وادار کرده است تنها از سفیده‌ی تخم مرغ استفاده ‌کنند و یا تخم‌مرغ را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنند. اما چیزهای زیادی در مورد تخم مرغ وجود دارد که ممکن از آن‌ها اطلاعی نداشته باشید.

تخم‌مرغ حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروریست و برای سلامتی مغز و قلب مفید می‌باشد و تامین کننده‌ی یک منبع ضروری از پروتئین است.

جیمز اندربرگ یک متخصص قلب و عروق در مرکز پزشکی دانشگاه نیویورک در شهر نیویورک می‌گوید:” اگر در مورد در دسترس بودن و هزینه پایین تخم مرغ و همه مواد مفید موجود در آن فکر کنید، تخم مرغ واقعا چیز بسیار خوبی است.”

ما یک راهنمای مفید برایتان داریم که حقیقت را در مورد تخم مرغ افشا می‌کند تا شما بتوانید بیشترین اطلاعات ممکن را در مورد این ماده‌ی غذایی مغذی و خوشمزه بدست آورید.

تخم مرغ میزان کلسترول را افزایش نمی‌دهد

تخم مرغ حاوی مقدار زیادی کلسترول است. با این حال، برای اکثر مردم، تنها مقدار کمی از آن کلسترول وارد جریان خون می‌شود. به گفته‌ی انجمن قلب آمریکا، چربی‌های اشباع شده در رژیم غذایی یک فرد دارای تاثیر بیشتری بر افزایش سطح کلسترول خون از کلسترول موجود در مواد غذایی است. یک عدد تخم مرغ بزرگ تنها حاوی ۱.۶ گرم چربی اشباع شده می‌باشد. این را با یک قاشق غذاخوری کره، که حاوی ۷ گرم چربی اشباع شده است مقایسه کنید.

تخم مرغ یکی از بهترین انواع پروتئین است زیرا با مصرف آن می‌توانید از کربوهیدرات اجتناب کنید.

کاترین تالماج ، یک متخصص تغذیه و نویسنده کتاب “رژیم غذایی ساده”، می‌گوید:” مهم است مردم درک کنند که عامل اصلی تعیین کننده‌ی کلسترول بد، چربی اشباع شده است، نه کلسترول. مردم از کلسترول در مواد غذایی می‌ترسند بنابرین مصرف تخم مرغ را قطع می‌کنند اما مقدار زیادی از چربی‌های اشباع شده در کره و پنیر استفاده می‌کنند و کلسترول آن ها بالا باقی می‌ماند.”
تخم مرغ سرشار از مواد مغذیست

دکتر اندربرگ می‌گوید: “تخم مرغ احتمالا یکی از بهترین انواع پروتئین است به دلیل این که شما آن را بدون کربوهیدرات دریافت می‌کنید.” در کنار فراهم کردن ۵۶ گرم پروتئین، تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین‌های B، اسید فولیک و آهن است. زرده تخم مرغ همچنین حاوی مواد مغذی لوتئین است که با توجه به مطالعه‌‌ای در مجله گردش خون، می‌تواند از بدن در برابر پیشرفت بیماری‌های قلبی محافظت کند.

کلسترول بالا در زرده تخم مرغ می‌تواند مردم را بترساند. اما این مرکز زرد رنگ خامه‌ای سرشار از مواد مغذی است که با خصوصیات منفی آن مقابله می‌کند. تالماج می‌گوید: زرده شامل نزدیک به نیمی از پروتئین موجود در تخم‌مرغ و یکی از معدود منابع طبیعی ویتامین D می‌باشد که به استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها و جذب کلسیم کمک می‌کند. با توجه به یک مطالعه در مورد زنان باردار در مجله FASEB مشخص شد که کولین که یک ماده‌ی مغذی ضروری موجود در زرده تخم مرغ است که خطر نقص در لوله‌ی عصبی جنین مانند اسپینا بیفیدا را کاهش می‌دهد.

آیا به دیابت یا بیماری قلبی مبتلا هستید؟ احتیاط کنید

بررسی مطالعات انجام شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی نشان داده است که مصرف تخم مرغ با بیماری‌های قلبی عروقی در افراد مبتلا به دیابت در ارتباط است، ولی برای عموم این‌طور نیست. دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد پیشنهاد می‌کند افرادی که به بیماری‌های قلبی مبتلا هستند باید مصرف تخم مرغ خود را محدود کنند و برنامه‌غذیی آنها به طور کلی شامل مصرف بیش از سه زرده در هفته نباشد.

اندربرگ پیشنهاد می‌کند به جای این که به طور کل مصرف تخم مرغ را از رژیم غذایی خود حذف کنید به خواص درمانی آن توجه کنید.

او می‌گوید: ” اگر مبتلا به دیابت هستید و می‌خواهید تخم مرغ بخورید آن را بدون نان و گوشت مصرف کنید، از کربوهیدرات اجتناب کنید و تخم مرغ را بسیار کم مصرف کنید.

چگونه تخم مرغ را با سایر غذا‌ها همراه کنیم

این خیلی مهم است که همراه تخم مرغ چه غذا‌هایی باشد پس به غذاهای جانبی که انتخاب می‌کنید توجه کنید. تالماج میگوید: ” مردم تخم‌مرغ را در کنار غذاهایی که سرشار از چربی‌های اشباع شده هستند، مانند گوشت، سوسیس و یا نان تست کره‌ای مصرف می‌کنند، این الگوهای غذایی سطح کلسترول را بالا می‌برند و خوردن تخم‌مرغ از آنچه در واقع است بدتر به نظر می‌رسد.

اندربرگ توصیه می‌کند تخم‌مرغ را با غذاهای سالم مانند گوجه فرنگی و آووکادو، جوی پرک، و یا یک تکه نان تست غلات مصرف کنید.

او می‌گوید: “این باعث می‌شود مصرف آن با غذاهای دیگر کمتر مضر باشد و توصیه می‌کند برای حذف روغن ناسالم و کره، تخم‌مرغ را به جای سرخ کردن، آب پز کنید.

تاثیر وضعیت اقتصادی-اجتماعی والدین بر عادات غذایی کودک

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

پزشکان تاکید کردند: وضعیت اقتصادی – اجتماعی والدین بر عادات غذایی کودکان تاثیر می‌گذارد.

به گزارش ایسنا، تمایل کودک به خوردن مواد غذایی سالم یا غذا‌های فراوری شده و قندی به سطح درآمد خانواده و تحصیلات والدین بستگی دارد.

پزشکان بر اساس اطلاعات بدست آمده از کودکان هشت کشور اروپایی به بررسی تغییرات رژیم غذایی کودکان با گذشت زمان رسیدگی کرده و به این موضوع پرداختند که چگونه این تغییرات تحت تاثیر وضعیت اقتصادی – اجتماعی والدین هستند.

متخصصان به منظور ارزیابی عادات غذایی کودکان به بررسی رژیم غذایی و سبک زندگی ۹۳۰۱ کودک ۲ تا ۹ ساله و ۴ تا ۱۱ سال همراه با جایگاه اقتصادی – اجتماعی والدین آنان پرداختند.

همچنین سه گروه از مواد خوراکی از جمله مواد غذایی فراوری شده، خوراکی‌های حاوی قند و مواد خوراکی سالم را مورد بررسی قرار دادند.

نتایج بدست آمده نشان می‌دهد کودکانی که والدینی با سطح تحصیلات بالاتر و به دنبال آن درآمد بالا داشته‌اند بیشتر از مواد خوراکی سالم مصرف می‌کنند. هر چند کودکانی که والدینشان از وضعیت مناسب اقتصادی – اجتماعی برخوردار نیستند بیشتر به خوردن مواد خوراکی فراوری شده تمایل دارند.

به گزارش خبرگزاری شینهوا،‌ متخصص ارشد این مطالعه گفت: نتایج بدست آمده تایید می‌کند نابرابری اجتماعی بر عادات غذایی فرد تاثیر دارد. تاکنون، بسیاری از رویکردهای پیشگیرانه برای داشتن رژیم غذایی سالم ناکارآمد بوده زیرا نمی‌توان محیط زندگی اجتماعی کودک را تغییر داد.

بخورید و لاغر بمانید!

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 شاید شما اضافه وزن نداشته باشید اما یکی از دغدغه‌های این روزهای شما این باشد که چه کار کنم تا دچار اضافه وزن نشوم یا کدام مواد غذایی چاق‌کننده نیستند. دانستن این موضوع که چه بخورم و چه نخورم کار سختی نیست اما باید توجه داشت مواد مورد نیاز بدن ما به گروه‌هایی تقسیم می‌شوند که در طول روز، بدن به همه آنها نیاز دارد و حذف هر کدام از آنها در رژیم غذایی به بدن ما لطمه وارد می‌کند. دکتر خدیجه رحمانی، متخصص تغذیه در این مورد می‌گوید رژیم غذایی باید به گونه‌ای انتخاب شود که تمام مواد مغذی به بدن برسد تا تعادل آن حفظ شود. عدم تعادل در رژیم غذایی، بدن فرد را به سمت اختلالات و بیماری‌ها پیش می‌برد. اگر قصد کاهش یا حفظ وزن خود را دارید با ما همراه باشید.

سالاد سبزیجات

سبزی‌ها بهترین گروه مواد غذایی برای رژیم محسوب می‌شوند چراکه علاوه بر تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن، سرشار از فیبر بوده، به هضم غذا کمک می‌کنند و کم‌کالری‌ترین گروه مواد غذایی هم هستند. فراموش نکنید برای کنترل اشتها، قبل از خوردن غذای اصلی، یک بشقاب سالاد پر از سبزیجات میل کنید. این سبزی‌ها شامل تمام صیفی جاتی است که در سبد غذایی ما جای دارند، مثل کاهو، سبزی خوردن، کرفس و هویج، کدو، کلم، اسفناج، شلغم، کلم برگ، فلفل قرمز، خیار، سیر، مارچوبه، کلم بروکلی، کلم گل، لوبیاسبز، پیاز، گوجه‌فرنگی، پیازچه و تره‌فرنگی.

متخصص تغذیه می‌گوید:

کم‌کالری‌ترین گروه غذایی سبزی‌ها و صیفی جات هستند که به‌طور متوسط یک واحد از آنها ۲۵ کیلوکالری دارد. یک واحد سبزی شامل یک لیوان از آن به صورت خام و نصف لیوان به صورت پخته است. اگر هندوانه، خربزه و طالبی را کنار بگذاریم، این گروه شامل تمام سبزی‌هایی است که در فرهنگ غذایی ما موجود است و در رژیم غذایی آزاد محسوب می‌شود. افرادی که دچار اضافه وزن هستند، توصیه می‌شود در روز حداقل پنج واحد از گروه سبزی‌ها استفاده کنند، یک واحد همراه صبحانه، دو واحد همراه ناهار و دو واحد همراه شام.

ماست کم‌چرب

همان‌طور که می‌دانید ماست از مواد غذایی گروه لبنیات است که خوردن آن به همه افراد توصیه می‌شود. بسیاری از افرادی که برای لاغر شدن یک رژیم غذایی خاص دارند، فرآورده‌های لبنی را از فهرست مواد غذایی‌شان حذف می‌کنند. این در حالی است که محققان دریافتند ماست توانایی بدن را برای سوزاندن چربی‌های زائد تقویت کرده و عضلات را در وضعیت مناسبی قرار می‌دهد. ماست طبیعی کم‌چرب را می‌توانید در هر زمانی که احساس گرسنگی می‌کنند یا در میان‌وعده بخورید. پروتئین و کلسیم به سوزاندن چربی کمک می‌کند در حالی که با استفاده از آنها از فواید باکتری‌های پروبیوتیک هم برای هضم سالم بهره‌مند می‌شوید.

محققان توصیه می‌کنند، برای کاهش وزن باید ماست در رژیم غذایی گنجانده شود. افرادی که در رژیم لاغری خود ماست بدون چربی یا کم چربی را مصرف می‌کنند، بیشتر از افرادی که صرفا دریافت کالری خود را کم می‌کنند، کاهش وزن دارند. همچنین افرادی که ماست می‌خورند، در مقایسه با افراد دیگر ۲۲ درصد وزن بیشتر، ۶۱ درصد چربی بدن بیشتر و ۸۱ درصد چربی شکم بیشتری را طی ۱۲ هفته کم می‌کنند. جالب است بدانید شیر کم‌چرب و پنیر کم‌چرب هم در این گروه قرار دارند.

متخصص تغذیه می‌گوید: گروه لبنیات همیشه باید در رژیم غذایی وجود داشته باشد. افرادی که قصد دارند وزن خود را کاهش دهند باید از لبنیات بدون چربی یا کم‌چربی استفاده کنند. مصرف کلسیم کافی در رژیم غذایی باعث می‌شود بدن چربی بیشتری را بسوزاند و مقدار چربی جدیدی را که می‌سازد، کاهش دهد.

نان سبوس‌دار

در گروه نان و غلات، نان سبوس‌دار به دلیل داشتن ویتامین‌های گروه ۲۱B و ۴۱B به از بین رفتن چربی‌های شکمی کمک می‌کند. پژوهشگران می‌گویند اگر کسی بخواهد از چربی اضافی شکم خلاص شود باید به جای نان سفید از نان‌های تیره و سبوس‌دار استفاده کند. نان سفید برای تندرستی زیان‌آور نیست اما چربی‌های شکم را افزایش می‌دهد.

محققان بر این باورند که مصرف معقول نان سبوس‌دار، سه ‌بار در روز همراه با یک‌بار نان سفید می‌تواند در یک دوره دو تا سه ماهه سبب کاهش وزن و کاهش بسیار چربی‌های شکم شود. نان سنگک، بلغور گندم، جوی دو سر، ذرت کامل و برنج قهوه‌ای در این گروه قرار دارند.

متخصص تغذیه می‌گوید: گروه غلات یکی از منابع مهم انرژی بدن هستند. برای حفظ یا کاهش وزن بدن‏تان، کربوهیدرات‌هایی را مصرف کنید که در بدن به سرعت به قند تبدیل نشوند. به عبارتی کربوهیدرات‌های پیچیده در مدت زمان طولانی‌تری در بدن به قند و کالری تبدیل می‌شوند و احساس نیاز بدن به قند را به تعویق می‌اندازند. نان سبوس‌دار از این نظر یک کربوهیدرات پیچیده محسوب می‌شود و در روند لاغری موثر است.
گریپ‌فروت

برای شکستن چربی در بدن، گریپ‌فروت بخورید. این میوه به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان طعم تلخی دارد اما باید بدانید این آنتی‌اکسیدان باعث شکست چربی در کبد می‌شود بنابراین در برنامه کاهش وزن خود، گنجاندن گریپ‌فروت در رژیم غذایی روزانه ضروری است. این ماده غذایی که منبع ویتامین C است، باعث کاهش انسولین و در نتیجه کاهش وزن می‌شود. اگر در حال مصرف دارو هستید قبل از مصرف گریپ‌فروت حتما با پزشک‌تان مشورت کنید زیرا گریپ فروت می‌تواند باعث کاهش اثر داروها شود. سیب، لیمو شیرین، پرتقال، توت‌فرنگی، نارنگی، آناناس، انبه و آلو هم در این گروه قرار دارند.

متخصص تغذیه می‌گوید: گروه میوه و سبزی‌ها منبع تامین ویتامین‌ها و مینرال‌های مورد نیاز بدن هستند. ویتامین‌ها هم در سبزی و هم در میوه‌ها یافت می‌شود. اگر قصد کم کردن وزن خود را دارید، در این گروه میوه‌هایی را انتخاب کنید که قند کمتری دارند، مثل لیموترش و گریپ‌فروت.

آب

جالب است بدانید آب نه لاغر می‌کند و نه چاق! اما همین آب یک ضداشتهای طبیعی فوق‌العاده موثر محسوب می‌شود. طبق پژوهش‌های متعدد، آب می‌تواند روند کاهش وزن را سرعت ببخشد. تحقیقات می‌گوید متابولیسم بدن افرادی که رژیم گرفته‌اند با نوشیدن آب به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. زمانی که آب می‌نوشید علاوه بر اینکه آب بدن‌تان را تامین می‌کنید، مانع از پرخوری نیز می‌شوید.

متخصص تغذیه می‌گوید: آب ضروری‌ترین نیاز بدن است. ما به‌طور متوسط به ازای هر یک کیلوگرم وزن بدن، ۲۰ میلی‌لیتر آب نیاز داریم. افرادی که می‌خواهند کاهش وزن داشته باشند و به‌طور مکرر احساس گرسنگی می‌کنند، برای تشخیص گرسنگی واقعی از گرسنگی کاذب، بهتر است قبل از غذا یک لیوان آب بنوشند، اگر همچنان احساس گرسنگی داشتند یک لیوان آب دیگر بنوشند، در این حالت اگر گرسنگی ادامه پیدا کرد، غذا بخورند. آب حجم معده را اشغال می‌کند و احساس سیری شکمی در فرد ایجاد می‌کند که به روند کاهش وزن او کمک می‌کند.

چای سبز

چای سبز بنوشید، افرادی که به نوشیدن چای سبز عادت دارند با کمک این نوشیدنی گیاهی به افزایش سوخت و ساز بدن‌شان کمک می‌کنند. در حقیقت چای سبز به دلیل داشتن ماده‌ای به نام «پلی‌فنول» می‌تواند به افزایش حرارت درونی بدن کمک کرده و به این ترتیب میزان سوخت انرژی موجود در سلول‌های چربی را افزایش دهد و تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر روند چاقی افراد داشته باشد. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد این نوشیدنی متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و به کاهش وزن کمک می‌کند.

چای سبز علاوه بر اینکه شما را خوش‌خلق‌تر می‌کند، دارای خواص ضدسرطانی است و از ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی نیز پیشگیری می‌کند. علاوه بر این، در تحقیقات مختلف به این نکته اشاره شده که مصرف چای سبز می‌تواند تاثیر بسیار چشمگیری در کاهش بیماری‌های قلبی- عروقی، پیشگیری از بروز سرطان‌هایی مانند سرطان روده بزرگ و کاهش علائم و نشانه‌های افسردگی داشته باشد.
متخصص تغذیه می‌گوید: چای سبز به روند لاغر شدن کمک می‌کند. این چای ترکیباتی دارد که سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و در نتیجه برای کاهش وزن مفید است.

عدسی

برای لاغر شدن عدس بخورید. مواد غذایی مانند عدس به دلیل اینکه فیبر بالایی دارند، حجم زیادی از معده را پر می‌کنند و موجب احساس سیری می‌شوند، در نتیجه فرد در مدت زمان طولانی‌تری احساس گرسنگی می‌کند. غذاهایی مثل عدس که به آهستگی انرژی رها می‌کنند، بیش از غذاهایی که به سرعت قند را وارد جریان خون می‌کنند در کم کردن وزن موثرند. به عبارت دیگر انرژی عدس در زمان طولانی‌تری در بدن تبدیل به قند می‌شود که محققان معتقدند این موضوع در کم کردن وزن اهمیت زیادی دارد. به جای عدس می‌توانید از لوبیا، لپه و دال عدس هم استفاده کنید.

متخصص تغذیه می‌گوید: در این گروه از مواد غذایی، حبوبات کالری کمتری دارند. تخم‌مرغ، گوشت بدون چربی، گوشت سفید و ماهی هم کالری مناسبی دارند اما افرادی که قصد لاغر شدن دارند، بهتر است به جای گوشت، از حبوباتی مثل عدس، لوبیا و لپه استفاده کنند.

گروه‌های غذایی کدامند؟

همان‌طور که می‌دانید مواد غذایی به گروه‌های چهارگانه شیر و لبنیات، میوه‌ها و سبزیجات، گوشت، حبوبات و مغزها، نان و غلات تقسیم می‌شوند که بدن ما روزانه به تمام آنها نیاز دارد. در هر گروه مواد غذایی یک واحد مشخص از نظر علمی تعریف شده که کالری و پروتئین مورد نیاز بدن را به ما می‌رساند. هر واحد از گروه شیر و لبنیات ۱۲۰ کیلوکالری، هر واحد از گروه سبزی‌ها ۲۵ کیلوکالری و میوه‌ها ۶۰ کیلوکالری، هر واحد از گروه گوشت و حبوبات ۵۵ کیلوکالری و هر واحد از گروه نان و غلات ۸۰ کیلوکالری به بدن می‌رساند، برای کاهش وزن، مواد غذایی را هوشمندانه انتخاب کنید .

۷ عادتی که زودتر پیرتان می کند

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 ما انسان ها از خیلی چیزها بدمان می آید اما کارهایی می کنیم که نتایج آن دقیقا همان مسایل ناراحت کننده هستند. به زبان ساده تر، مثلا از پیری و چروک پوست متنفریم اما عادت های ناسالمی داریم که همه منجر به چروک پوست و بیشتر شدن سرعت پیری می شوند. اگر بتوانید برنامه های محافظت از پیری و اصللاحا آنتی-ایجینگ را هر روز اجرا کنید، بدون شک صورت و چهره شاداب تری خواهید داشت و لازم نیست از کرم و لوسیون های گران قیمت برای از بین بردن چروک ها استفاده کنید.

۷ عادت بسیار بد برای پوست مواردی هستند که در ادامه توضیح داده ایم. از همین امروز برای ترک آنها تلاش کنید و زیبایی و جوانی را برای خود به ارمغان بیاورید.

دود سیگار

فارغ از اینکه خودتان سیگاری هستید، یا در کنار افراد سیگاری زندگی می کنید، باید بدانید دود سیگار به شدت به پوست آسیب می رساند. ساده ترین آسیب سیگار بر پوست، پیر و چروک شدن پوست است. دود سیگار موجب خشک شدن پوست می شود. در ضمن، ویتامین C بدن را نیز از بین می برد. ویتامین C از جمله ویتامین های ضروری و کلیدی برای حفظ رطوبت و گوشت‌آلودگی پوست است.

اشعه خورشید

نور خورشید نیز باعث می شود تا پوست سریع تر از حالت نرمال، پیر شود. افرادی که بدون ضدآفتاب به مدت طولانی زیر نور آفتاب حضور دارند، خیلی بیشتر لک می آورند و پوستشان سریع چروک و پیر می شود. احتمال افزایش سرطان پوست نیز در این افراد بیشتر است. البته خوشبختانه با استعمال ضدآفتاب از این مشکلات می توان به راحتی پیشگیری کرد.

در انتخاب ضدآفتاب وسواس زیادی به خرج دهید. باید نوعی را انتخاب کنید که با جنس و نوع پوست شما هماهنگی کامل را داشته باشد. در ضمن، SPF آن کمتر از ۱۵ نباید باشد. برای روزهایی که آفتاب تیزتر و اشعه هایش بیشتر است، از SPFهای بالاتر استفاده کنید. در روزهای بارانی هم باید صورت خود را با ضدآفتاب بپوشانید. این لوسیون ها، پوست را در برابر اشعه های نامریی آفتاب محافظت می کنند.

ورزش نکردن

زیاد نشستن نه تنها موجب مشکلات وزنی و کمردرد می شود، بلکه به پوست نیز آسیب می رسد. هر چه فعالیت و ورزش فرد کم باشد، پوستش زودتر و بیشتر پیر و چروک می شود. ورزش کمک می کند تا خون جریان بیشتری داشته باشد و این به سلامت و شادابی پوست و بدن کمک می کند. با بالا رفتن سن، حتما میزان فعالیت های ورزشی خود را افزایش دهید.

هوای سرد

بادهای سرد و دمای پایین هوا موجب می شود تا پوست خشک شود و خیلی سریع پیر و چروک شود. افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند، باید دایم پوست خود را مرطوب کنند. روطوبت به جوانی پوست کمک می کند. از مرطوب کننده های مناسب پوست خود استفاده کنید تا اثرات ناشی از سرما را نیز به طور همزمان درمان کند.

نوشیدن الکل

الکل موجب بزرگ شدن رگ های کوچک و افزایش جریان خون در سطح پوست می شود. این مساله در بلندمدت آسیب های دایمی در پوست ایجا می کند و موجب پیری و چروک می شود.

استرس

شاید این جمله را شنیده باشید که: «حرص نخور پوستت خراب می شه» این جمله عین واقعیت است. استرس باعث می شود تا انسان دایم اخم کند و به مرور جای این اخم ها و چروک ها روی پیشانی و اطراف چشم ها می ماند. از جمله روش های کاهش استرس، یوگا، مدیتیشن و تمرینات ورزشی و ماساژ هستند. تمرین کنید که آرام باشید و هر مساله ای شما را آشفته و برانگیخته نکند. این باعث می شود جوان تر بمانید و پوست صاف و شفافی هم داشته باشید.

کمبود خواب

کمبود خواب نیز باعث می شود تا حس خستگی داشته باشید و نخستین عضوی که این مشکل را نشان می دهد، صورت اسنان است. کم خوابی موجب ایجاد حلقه های تیره و کیسه هایی در زیر چشم می شود. پوست نیز تیره و افتاده می شود. خوب است بدانید کم خوابی موجب کم شدن حافظه و افزایش نشانه های افسردگی نیز می شود. به طور متوسط، بزرگسالان باید بین ۸ تا ۹ ساعت در شبانه روز بخوابد. میزان مصرف کافئین خود را در طول روز کاهش دهید. به خصوص دو ساعت پیش از خواب به هیچ عنوان کافئین مصرف نکنید.

تمدید دفترچه بیمه سلامت ایرانیان رایگان است

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 سخنگوی سازمان بیمه سلامت ایرانیان از رایگان بودن تمدید دفترچه بیمه سلامت ایرانیان خبر‌داد.

مهدی میرشاه‌ولد در گفت‌وگو با همشهری گفت: تاریخ اعتبار دفاتر بیمه سلامت از اول اردیبهشت به پایان رسیده است. با توجه به اینکه ‌بیش از ۹۵درصد بیمه‌ شده‌های بیمه سلامت ایرانیان را افرادی تشکیل می‌دهند که از امکانات مالی مناسبی برخوردار نیستند، برای رفاه حال بیمه‌شدگان و با اخذ مجوزهای لازم تمدید دفترچه‌های بیمه برای متقاضیان به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت ایرانیان گفت: براساس ابلاغیه‌ای که به دفاتر پیشخوان دولت داده شده، این دفاتر برای صدور دفترچه جدید بیمه هیچ‌گونه وجهی بابت حق بیمه دریافت نمی‌کنند. تنها وجهی که گرفته می‌شود حق صدور دفترچه به مبلغ یک هزار تومان است. براین اساس دفاتری که هنوز نسخه سفید دارند تا اتمام برگه‌های نسخه اعتبار داشته و صاحبان دفاتر می‌توانند بدون تمدید از این دفاتر در مراکز درمانی استفاده کنند و مراکزدرمانی نیز بدون توجه به تاریخ اتمام این دفاتر موظف به ارائه خدمات به مراجعه‌کنندگان هستند.»

به‌گفته میرشاه ولد، تاریخ اعتبار دفاتر بیمه از زمان پایان اعتبار تا یک سال است. این درحالی است که روزگذشته حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در گفت‌وگو باتسنیم با تأیید پرداخت پول برای تمدید دفاتر بیمه سلامت ایرانیان گفته بود: «این مسئله مکانیسمی دارد که در قانون بیمه‌ها تعریف شده است و براساس آن قانون هم افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی با معرفی‌نامه می‌توانند از تخفیف‌های خوبی برخوردار شوند.» انوشیروان محسنی بندپی رئیس سابق سازمان بیمه سلامت ایرانیان پیش از این گفته بود:«صدور و یا تمدید دفترچه‌های بیمه رایگان برای سال۹۴ معلوم نیست و باید شورای‌عالی بیمه و هیأت دولت مصوب کند، همانطور که هیأت دولت برای سال۹۳ مصوب کرده بود صدور این دفترچه‌ها رایگان باشد. بنابراین اگر منابع تأمین شود برای سال۹۴ هم دفترچه‌های بیمه رایگان خواهد شد، بنابراین پیشنهاد و نظر ما این است که افرادی که آسیب‌پذیر و کم‌درآمد هستند، که شامل روستاییان هم است این روند ادامه داشته باشد.» حالا و آنطور که سخنگوی این سازمان خبر داده این منابع دست‌کم برای سال۹۴ تمدید شده‌اند.

چرا ایرانیان از خدمات تخصصی‌تر فیزیوتراپی محروم هستند؟

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: عضو هیات مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران در واکنش به اظهارات وزیر بهداشت عنوان کرد: مردم ایران که به فرموده رهبر معظم انقلاب از بهترین مردمان روی زمین هستند چرا باید از خدمات درمانی تخصصی‌تر فیزیوتراپی محروم باشند.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، در پی اظهارات وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص سرنوشت مصوبه طرح دکترای حرفه ای فیزیوتراپی (دی پی تی )، محمد اکبری مسئول کمیته دکترای حرفه ای انجمن فیزیوتراپی ایران ضمن تشکر از توجه جناب وزیر به درخواست‌های مکررفیزیوتراپیست‌های کشور مبنی بر اجرایی شدن هرچه سریعتر این مقطع تحصیلی, نکاتی را در رابطه با اظهارات وزیر بهداشت بیان کردند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در رابطه با اجرای مقطع تحصیلی دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در دنیا باید خاطرنشان شود که این مقطع تحصیلی در اغلب کشورهای پیشرفته در امر بهداشت و درمان، ازجمله آمریکا، انگلیس، استرالیا و همچنین سایرکشورها از جمله کشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه مانند عربستان سعودی، پاکستان، کویت، هند، لبنان و … از مدت‌ها پیش برقرار شده است. به طوری‌که در دورنمای انجمن فیزیوتراپی آمریکا اعلام شده است که در سال ۲۰۲۰ فقط به دارندگان مدرک دکترای حرفه ای و بالاتر مجوز تاسیس مراکز فیزیوتراپی داده خواهد شد. در این کشور دانش آموختگان مقطع کارشناسی رشته فیزیوتراپی از طرف متولیان نظام سلامت، برای تحصیل در مقطع دکترای حرفه ای تشویق می‌شوند.
وی عنوان کرد: با این اوصاف شایسته نیست در ایران که از نظر بسط و توسعه دانش فیزیوتراپی جزو کشورهای برتر دنیا به شمار می‌رود، دارندگان مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد فیزیوتراپی که در صف اول ارائه خدمات فیزیوتراپی قرار دارند، از تحصیل در این مقطع محروم باشند و یا برای تحصیل با پرداخت هزینه‌های هنگفت و گرفتاری‌های فراوان راهی کشورهای خارجی و همسایه مانند پاکستان شوند. از طرف دیگر مردم ایران که به فرموده رهبر معظم انقلاب از بهترین مردمان روی زمین هستند نمی‌بایست از خدمات درمانی تخصصی تر فیزیوتراپی محروم بمانند.
عضو هیات مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران در مورد نقش و وظایف دانش آموختگان دکترای حرفه ای فیزیوتراپی افزود: جناب وزیر فرمودند که از دخالت این افراد در کار پزشکان و متخصصین ارتوپدی نگران هستند در حالیکه باید عرض شود, طبق برنامه درسی تهیه شده برای مقطع دکترای حرفه ای فیزیوتراپی که برای ارزیابی و تصویب نهایی، به معاونت آموزشی وزارت بهداشت و درمان تحویل داده شده است، جایگاه و وظایف دانش آموختگان این مقطع بطور دقیق مشخص و طبق استاندارد جهانی تنظیم شده است و هیچ گونه تداخلی با جایگاه و وظایف رشته‌های دیگر پزشکی از جمله متخصصان ارتوپدی ندارد.
اکبری در خاتمه آمادگی انجمن فیزیوتراپی ایران را برای ارائه هر نوع توضیح، مشورت یا ارائه مدارک مورد نظر در این زمینه، اعلام داشت و اظهار امیدواری کرد که طرح دکترای حرفه فیزیوتراپی هر چه سریعتر به نحو مطلوبی در ایران اجرا شود.

Next Page »