طرز تهیه نوشیدنی‌های مفید

اردیبهشت ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: نوشیدنی‌های سرد و گرم علاوه بر اینکه به بدن سود می‌رساند بسیاری از بیماری‌های روحی و روانی, ناراحتی‌ها و کسالت‌های انسان را نیز برطرف می‌کنند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم, نوشیدنی‌های سرد و گرم علاوه بر اینکه به بدن سود می‌رساند بسیاری از بیماری‌های روحی و روانی, ناراحتی‌ها و کسالت‌های انسان را برطرف می‌کنند.
انواع نوشیدنی‌های سرد
شربت عسل با لیمو ترش تازه:
یک قاشق غذاخوری عسل را با یک عدد لیمو ترش تازه در یک لیوان آب خنک مخلوط کنید و سپس مصرف شود. این نوشیدنی برای زنان باردار که دچار ویار بارداری هستند بسیار مفید است. همچنین، برای کسانی که دچار مسمومیت غذایی شدند نیز نوشیدین مناسبی است.
شربت عسل با زعفران:
یک قاشق غذاخوری عسل را با یک عدد لیموترش تازه و یک قاشق- غذاخوری- از آب زعفران دم کنید و در یک لیوان آب خنک ترجیحاً آبی که درون آن یخ ریخته نشود و آب خنک یخچال باشد, مخلوط کنید و مصرف شود. این نوشیدنی برای افرادی که دارای طبع سرد هستند، بسیار مفید است.
شربت عسل با تخم شربتی:
یک قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق غذاخوری از آب زعفران دم کنید, یک قاشق گلاب, یک قاشق مرباخوری تخم شربتی در یک لیوان آب خنک مخلوط کنید سپس مصرف شود. این شربت برای تقویت حافظه بسیار موثر است. همچنین، آرامبخش فوق العاده ای است و برای کودکان در حال رشد بسیار مفید است.
شربت عسل با خاکشیر:
۲ قاشق غذاخوری خاکشیر را از قبل شسته و با یک قاشق غذاخوری عسل و کمی گلاب در یک لیوان آب ترجیحا ولرم مخلوط کنید و سپس مصرف شود. این نوشدنی در رفع تشنگی و یبوست بسیار مفید است البته اگر این شربت با آب گرم خورده شود اثرات بسیار مطلوب تری برای بدن دارد و موجب سلامت کبد می‌شود.
شربت عسل با بهارنارنج:
یک قاشق غذاخوری عسل را با ۴ قاشق غذاخوری عرق بهارنارنج در یک لیوان آب خنک مخلوط شود. این شربت در آرامش اعصاب بسیار موثر است و بهتر است که شب‌ها مصرف شود. البته می‌توان به جای عرق بهارنارنج از عرق نعناع, عرق بیدمشک, گلاب استفاده کرد که همه این عرقیات برای بدن بسیار مفید است و اثرات مطلوبی بر بدن دارد.

۹ میلیون حاشیه نشین کشور تحت پوشش خدمات بهداشتی- درمانی قرار می‌گیرند

اردیبهشت ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: وزیربهداشت بر توجه به بهداشت عمومی در نسل جدید تاکید کرد و گفت: تاکنون ۳ هزار پزشک در مناطق مختلف کشور توزیع و آمبولانس هوایی نیز راه‌اندازی شده است، برای سال ۹۴ نیز ۹ میلیون حاشیه نشین تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی قرار می‌گیرند.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، سید حسن هاشمی یکی از اقدامات مثبت سال ۹۳ در حوزه سلامت را بیمه شدن بیش از ۸ میلیون نفر بیان کرد و اظهار داشت: در سال ۹۳ موفق شدیم ۹۰ درصد قیمت دارو که در گذشته حدود ۷۰ درصد بود را پرداخت کنیم.
به گفته وزیر بهداشت، در بخش بستری حدود ۳۷ درصد از جیب مردم پرداخت می‌شد که در حال حاضر این میزان به ۶ درصد کاهش یافته است.
هاشمی در ادامه، مقیم شدن پزشکان و توزیع حدود ۳ هزار پزشک در مناطق مختلف کشور، ترویج زایمان طبیعی و رایگان شدن آن و راه اندازی آمبولانس هوایی را از دیگر اقدامات بخش درمان در سال ۹۳ بیان کرد.
وزیر بهداشت همچنین، به همکاری‌های بین بخشی و توافقات با سایر سازمان‌ها و وزراتخانه‌ها اشاره کرد و همکاری با وزارت جهاد کشاورزی به منظور کنترل در استفاده از سموم گیاهان و کنترل قاچاق سموم گیاهی را یکی از اقدامات صورت گرفته در حوزه بهداشت در سال ۹۳ بیان کرد و افزود: کنترل بوفه‌های مدارس به منظور عرضه مواد غذایی سالم و بهداشتی و اجرای طرح بهداشت دهان و دندان از جمله اقدامات صورت گرفته وزارت بهداشت با همکاری وزارت آموزش و پرورش بوده است.
وی در ادامه بر نهادینه شدن و توجه به بهداشت عمومی در نسل جدید تاکید کرد و یکی از راهکارهای کاهش مصرف کالاهای آسیب رسان را اخذ مالیات و عوارض عنوان کرد.
هاشمی کاهش استفاده از روغن پالم و عدم استفاده از آن در صنایع لبنی را از جمله اقدامات موثر در حوزه غذا در سال ۹۳ عنوان کرد.
افزایش دو برابری اقلام دارویی در روستاهای کشور
وزیر بهداشت همچنین، با اشاره به اینکه در روستاها میزان اقلام دارویی نسبت به گذشته ۲ برابر افزایش یافته است، افزود: خوشبختانه در سال ۹۳ توانستیم کمبود شدید برخی از واکسن‌ها مثل فلج اطفال را جبران کنیم و موفق به اضافه شدن واکسن پنج‌گانه (پنتاوالان) به برنامه واکسیناسیون کشوری کودکان شدیم.
وی همچنین، با بیان اینکه در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر تقریباً کمبود پزشک جبران شده است، افزود: در بیمارستان‌های شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر توانستیم پزشکان متخصص رشته‌های پایه را مستقر کنیم.
تحت پوشش قرار گرفتن ۲٫۵ میلیون نفر جمعیت حاشیه نشین کشور
هاشمی یکی از اقدامات خوب دیگر را سرشماری حاشیه نشینان شهرهای بزرگ بیان کرد و گفت: در حال حاضر نزدیک به ۹ میلیون نفر حاشیه نشین داریم.
وزیر بهداشت با بیان اینکه از این تعداد، حدود ۲٫۵ میلیون نفر تحت پوشش شبکه‌های بهداشتی و درمانی قرار گرفتند، افزود: به ازای هر یک هزار نفر؛ یک نفر کارشناس سلامت و به ازای هر ۵۰ هزار نفر، ۳ پزشک، دندانپزشک و کارشناسان سلامت روان و تغذیه در مراکز بهداشتی و درمانی حضور دارند و ارائه خدمت می‌کنند.
هاشمی همچنین، با اشاره به اینکه برای شهرهای بین ۴۵ تا ۵۰ هزار نفر یک مرکز بهداشتی و درمانی ایجاد شده است، افزود: به ازای هر ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک پایگاه بهداشتی و درمانی ایجاد شده است و از مجموع ۳ پایگاه بهداشتی- درمانی، یک مرکز بهداشتی درمانی ایجاد می‌شود.
وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم در سال ۹۴ همه حاشیه نشینان کشور را تحت پوشش خدمات بهداشتی- درمانی قرار دهیم.

تقویت قلب و اعصاب با مصرف بادرنجبویه

اردیبهشت ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: بادرنجبویه تقویت کننده عضو مهم بدن یعنی قلب است و قدرت فکر افراد را افزایش داده و دستگاه عصبی را تقویت می کند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم, مظاهر زیبا و ساده موجب نشاط و آرامش افراد می شود. دیدار از طبیعت در غالب یک برنامه بهداشت روانی و تقویت کننده و مسرت بخش روح و تفریحی سالم برای انسان از ضروریات زندگی است.
بهره مندی از عوامل طبیعی از مهمترین و ساده ترین و در عین حال کم خرج ترین راه های درمان روح و جسم است. بهتر است که از گیاهان به عنوان داروهای طبیعی که در بستر طبیعت برای انسان وجود دارد و برای سلامتی, نشاط و تندرستی آفریده شده است استفاده کنیم.
بادرنجبویه گیاهی است که به “مفرح القلب” معروف است و یکی از دم نوش های ارزشمندی است که در ایجاد آرامش بسیار موثر است و گیاه مورد علاقه حضرت علی علیه السلام بوده است.
خواص بادرنجبویه
-این گیاه از تیره نعناعیان است و دارای طبع گرم و خشک است.
-بادرنجبویه تقویت کننده عضو مهم بدن یعنی قلب است.
-این گیاه قدرت فکر افراد را افزایش داده و دستگاه عصبی را تقویت می کند.
-بادرنجبویه در افزایش هوش و حافظه انسان بسیار موثر است.
-بادرنجبویه نشاطآور, مفرح و مسرور کننده است.
-بادرنجبویه ترس و اضطراب را از بین می برد.
طریقه مصرف:
۱۰ تا ۱۵ گرم از گیاه را در یک لیتر آب به مدت ۳۰ دقیقه در شعله غیر مستقیم دم کنند و روزانه ۲ تا ۳ لیوان از آن را مصرف کنند.

مشکلات مهم نظام سلامت از دیدگاه معاون بهداشت و درمان سپاه پاسداران

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: معاون بهداشت و درمان سپاه گفت: دو شغله بودن پزشکان از مشکلات مهم نظام سلامت است که این معضل نه تنها برای پزشکان بلکه در هیچ زمینه‌ای درست نیست، گفت: در این راستا بسیج جامعه پزشکی می‌تواند به محرومیت‌زدایی و نظام سلامت کمک بسیاری کند.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، سردار حسن عراقی‌زاده با بیان اینکه فرهنگ‌سازی در راستای اهداف نظام سلامت یکی از اقدامات مهم دیگری است که بسیج جامعه پزشکی می‌تواند انجام دهد، اظهار داشت: اعزام تیم‌های اضطراری و ساماندهی آنها در قالب بیمارستان‌های صحرایی به مناطق محروم نیز یکی دیگر از مهم‌ترین کمک‌هایی است که این سازمان می‌تواند انجام دهد.
عراقی‌زاده ادامه داد: سازمان بسیج جامعه پزشکی با استفاده از پتانسیل‌های خود در زمینه‌های نیروی انسانی و تشکیلات می‌تواند به گسترش محرومیت‌زدایی و نظام سلامت کمک بسیاری کند.

معاون بهداشت و درمان سپاه تصریح کرد: از مشکلات مهم نظام سلامت دو شغله بودن پزشکان است که این معضل نه تنها برای پزشکان بلکه در هیچ زمینه‌ای درست نیست.
عراقی‌زاده با اشاره به اقدامات مثبت وزارت بهداشت در سال ۹۳ خاطرنشان کرد: طرح تحول نظام سلامت از اقدامات مثبتی است که انجام شدهاست و ما نیز از آن حمایت می‌کنیم.

ایرانی های که نوروز سفر نمی روند

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم:معنای نوروز همیشه با تعطیلی و سفر عجین شده است ولی برخی ایرانیان هستند که نمی توانند در عید به تعطیلات بروند زیرا آنها باید برای راحتی و امنیت همنوعان خود خدمت کنند و این کار را با وجود مشقت ها بر خانواده هایشان با افتخار انجام میدهند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، ایام نوروز در ایران مصادف با سفر و عید دیدنی و دید و بازدید تعریف شده است بطوریکه کودکان ایرانی از کوچکی یاد می گیرند که در ایام عید والدین شان تعطیل هستند و به سفر می روند ولی برخی از این کودکان پس از مدتی متوجه می شوند که پدرانشان آنها را به سفر نمی برند نه اینکه نخواهند چنین کاری کنند بلکه در ایام نوروز نیز مشغول کار هستند.
این گروه از پدران را همه می شناسند، از نیروهای پلیس،اورژانس، هلال احمر،اهداری ها گرفته تا کادر پزشکی بیمارستان‌ها،‌ نیروهای آتش‌نشانی، برخی از اصحاب رسانه که بر خلاف دیگر مردم که ایام عید در سفر هستند آنها باید مشغول کار و خدمت به مسافران باشند، بطوریکه برخی از این نیروها سالهاست که ایام عید به سفر نرفتند، به قول حسین درخشان سخنگوی سازمان امداد و نجات که به تسنیم می گوید: به دلیل نوع فعالیت و خدمتی که باید به مردم در سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور ارائه کنیم چندین سال است که دیگر معنای عید نوروز به آن معنای که دیگر مردم حس می کنند را درک نمی کنیم البته از این مسئله نیز ناراحت نیستم بلکه خدمت کردن همیشه شیرین است.
سخنگوی سازمان امداد و نجات ادامه می دهد: البته مهم تر از ما خانواده های ما هستند که همیشه با ما همراه هستند، به هر حال وقتی بنده یا همکاران امدادگرمان در ایامی مانند عید نوروز به سفر نمی رویم مسلما فرزندان و همسرمان باید در خانه باشند و یا به صورتی دیگر به تفریح بپردازند و اگر این روند سالها به طول بکشد مسلما تحمل این شرایط فقط در گرو صبوری و فداکاری آنان است و به نوعی آنها نیز در ارائه خدمت به مردم با ما شریک هستند.
در حال حاضر با فرارسیدن ایام نوروز پرسنل اورژانس، پلیس راهور، هلال احمر، راهداری، کادر درمانی بیمارستانها، اصحاب رسانه و در مجموعه نیروهای مرتبط امدادی و خدماتی کشور یا به طور کامل تعطیل نیستند یا باید زمان و روزهای را در خدمت مردم و مسافران در سراسر کشور باشند.

درمان دیابت نوع ۲ با ترکیب مواد داروی سرفه

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بهداشت, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 تیمی از محققان سراسر جهان دریافته‌اند نوعی ماده‌ موجود در داروهای سرفه می‌تواند در درمان افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کارآمد باشد.
به گزارش یسنا، دیابت نوع ۲ معمولا در بزرگسالی و زمانی ظاهر می‌شود که لوزالمعده انسولین کافی تولید نمی‌کند؛ انسولین هورمونی است که به بدن در تنظیم و استفاده از گلوکز کمک می‌کند.
هنوز درمانی برای دیابت ارائه نشده و بیماران باید رژیم‌ غذایی خود را تغییر داده و داروها یا انسولین لازم برای حفظ سلامتی‌شان را دریافت کنند.
محققان در تحقیق جدید از نوعی ماده به کار رفته در سرکوب‌کننده‌های سرفه به نام dextromethorphan استفاده کردند. آن‌ها در ابتدا تصور می‌کردند این ترکیب، تولید انسولین را بدتر می‌کند اما اکنون دریافتند چنین ماده‌ای سلول‌های گیرنده لوزالمعده را وادار به تولید انسولین بیشتر می‌کند.
محققان اثر این ماده را بر روی موش‌ها و سپس بافت لوزالمعده انسانی آزمایش کردند. آن‌ها همچنین آزمایش بالینی را برای مشاهده اثرات ماده مزبور بر روی بیماران دیابتی انجام دادند.
تیم علمی dextromethorphan را بر روی ۲۰ بیمار مرد انجام داد و در نهایت مشخص شد تراکمات انسولین و توانایی تحمل گلوکز در آن‌ها افزایش یافت.
دانشمندان مدعی‌اند این یافته‌ها هنوز در مرحله ابتدایی هستند و امیدوارند کشف جدید موجب انجام آزمایش‌های بالینی بزرگ‌تر در آینده شود.
جزئیات این تحقیق در مجله Nature Medicine ارائه شد.

نانو ذرات زیست تخریب پذیر برای درمان سرطان مغز

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 محققان با استفاده از نانو ذرات پلیمری زیست تخریب پذیر، موفق به ارائه روشی برای از بین بردن سلول های سرطان مغز شدند و طول عمر موش های مبتلا به سرطان مغز با این روش درمانی به شکل چشمگیری افزایش می باید.

به گزارش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانوی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، ژن درمانی ابزاری مناسب برای مبارزه با سرطان مغز است؛ اما یافتن ژن مربوط به این نوع سرطان کاری دشوار است.

محققان دانشگاه جان هاپکینز برای اولین بار نانوذرات زیست تخریب پذیری ساختند که می تواند سلول های سرطان مغز را در حیوانات از بین برده و طول عمر آنها را افزایش دهد. این نانوذرات با استفاده از ژن های مولد نوعی آنزیمِ از بین برنده سلول های سرطانی پر شده است.

عیلرغم پیشرفت های به دست آمده طی سال های اخیر، هنوز روش درمانی مناسبی برای از بین بردن سرطان مغز وجود ندارد. شناسایی ژن مولد سرطان مغز موجب شده تا ژن درمانی به عنوان راهکاری برای مبارزه با این سرطان باشد.

اما یافتن ژن مولد سرطان مغز در بدن کاری چالش برانگیز بوده به طوری که می تواند موجب آسیب هایی به بدن شود. در مقاله ای که اخیراً محققان در نشریه ACS Nano منتشر کردند نشان دادند که از نانوذرات می توان برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده کرد.

در تحقیقات پیشین، محققان نانوذرات حامل ژن هایی را به بدن موش تزریق کردند که این ژن ها پس از فعال شدن روی سلول های سرطانی تاثیر گذارند. با این حال این اولین باری است که از نانوذرات زیست تخریب پذیر برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده شده است.

در این پژوهش محققان از نانوذراتی استفاده کردند که از پلیمرهای مختلف ساخته شده است. درون این نانوذرات، دی ان ای ویژه ای قرار داده شد که قادر به ساخت نوعی پروتئین موسوم به HSVtk است.

این پروتئین نوعی آنزیم است که می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد. محققان دریافتند که اگر این آنزیم با ترکیبی به نام گانسیکلوویر (ganciclovir) ادغام شود می تواند تأثیر زیادی در از بین بردن سلول های سرطانی در آزمایشگاه داشته باشد.

جوردن گرین از محققان این پروژه می گوید: وقتی ما این سیستم را در موش ها ارزیابی کردیم دریافتیم که با یک بار تزریق، این نانوذرات می توانند کاملاً وارد سلول های سرطانی شوند. در قدم بعدی ما گانسیکلوویر را نیز به این سیستم دارویی اضافه کردیم و در نهایت دریافتیم که طول عمر موش های مبتلا به سرطان مغز به طور چشمگیری بهبود یافته است.

سفیدکردن دندان با لیزر بیشترین اثربخشی کمترین آسیب

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 معاون مرکز تحقیقات لیزر در دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه یکی ازکاربردهای لیزر، بلیچینگ (سفیدکردن دندان) است،گفت:بهره گیری از لیزر برای بلیچینگ از آسیب به مینای دندان پیشگیری و یا آن را به حداقل می رساند.

دکتر سیما شهابی درگفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود:قدرت سفید کنندگی بیشتر و به حداقل رساندن آسیب به مینای دندان از جمله مزایای بهره گیری از لیزر در بلیچینگ است.

وی با اشاره به اینکه دندانپزشکان به دنبال شیوه ای هستند که با حداکثر اثربخشی (مفید بودن) و حداقل آسیب بتوان بلیچینگ انجام داد، اظهار کرد:براساس روش های علمی، استفاده از لیزر یکی از شیوه های مناسب برای سفید کردن دندان است.

شهابی به خصوصیات اصلی لیزر در مقابل منابع نورانی دیگر اشاره کرد و گفت: هنگامی که از منابع نورانی نظیر پلاسما آرک و LED برای سفید کردن استفاده می شود به علت وجود بازه ای از طول موج ها و فوتون های اضافی به حرارت تبدیل می شوند که این موارد تاثیر نامطلوبی بر دندان خواهد داشت.

معاون مرکز تحقیقات لیزر در دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اثربخشی (مفید بودن) و ایمنی رامهمترین عامل برای انتخاب شیوه ای مطمئن برای درمان اعلام کرد و افزود: محققان و پژوهشگران در تلاش هستند تا شیوه ای مناسب برای ارایه خدمات بهتر به مردم را کشف کنند.

 

***زرد شدن دندان براثر مصرف آب آشامیدنی دارای فلوراید فراوان

وی مصرف آب آشامیدنی دارای فلوراید بالاتر از حد مجاز را عاملی برای زرد شدن دندان اعلام کرد و گفت:مصرف دخانیات و ارث از دیگر عوامل زردی دندان هستند.

فلوراید ماده ای معدنی است که مقدارکم آن در آب آشامیدنی سبب استحکام دندان ها می شود.

معاون مرکز تحقیقات لیزر در دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران به سیاه شدن دندان اشاره کرد و افزود: عصب کشی نامناسب می تواند به سیاه شدن دندان منجر شود.

۸۰ روز مانده به کنکور؛ توصیه‌ها و آداب تغذیه کنکوری‌ها

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 کنکوری‌های سال ۹۴ تا روز برگزاری آزمون تنها حدود ۸۰ روز فرصت دارند و در این مدت باید علاوه بر مرور درس‌ها برای تغذیه خود نیز برنامه‌ریزی داشته باشند.

به گزارش فارس، نوروز برای کنکوری‌ها ایام خاصی به شمار می‌رود به طوریکه تعطیلات نوروز را می‌توان برگ برنده کنکوری‌ها دانست و حتی خودشان اعتقاد دارند هر فردی به نحو احسن از تعطیلات نوروز بهره‌گیری کند حتما موفق می‌شود.

نوروز امسال شرایط ویژه‌تری برای کنکوری‌ها دارد زیرا کنکور امسال زودتر برگزار می‌شود و کنکوری‌های سال ۹۴ تا آزمون تنها حدود ۸۰ روز فرصت دارند.

کنکوری‌ها به طور کلی و به خصوص در تعطیلات نوروز علاوه بر مطالعه و مرور درس باید برای تغذیه خود نیز برنامه داشته باشند.

کارشناسان تغذیه توصیه‌هایی را به کنکوری‌ها برای ایام نوروز داشته‌اند.

مصرف سبزی پلو ماهی خود را افزایش دهید. ماهی به دلیل داشتن امگا ۳ فراوان سبب افزایش قدرت حافظه و یادگیری و کاهش خستگی می‌شود.
سعی کنید در غذاهای‌تان زنجبیل استفاده کنید. زیرا سبب افزایش قدرت تمرکز و کاهش خواب آلودگی می‌شود.
از مصرف بی‌رویه‌ انواع مواد کافئین‌دار و انواع کولا و چای سیاه خودداری کنید. زیرا کم خوابی زیاد باعث کاهش قدرت یادگیری و حافظه می‌شود.
سعی کنید ازمنابع سرشار از ویتامین E استفاده کنید. (مانند انواع آجیل، انواع جوانه غلات، سویا، ذرت) چون سبب افزایش اکسیژن‌رسانی به مغز و خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد بدن می‌شود و به یادگیری کمک می‌کند.
حتماً صبحانه مصرف کنید. خوردن آن مانع سستی، بی‌حالی، خستگی، عصبانیت، بی‌حوصلگی، کاهش حافظه و افت قند خون می‌شود. مواد غذایی حاوی پروتئین و کلسیم را به صبحانه خود اضافه کنید، زیرا سبب افزایش آرامش شما می‌شود.
به هیچ وجه پرخوری نکنید. چون علاوه بر افزایش وزن، سبب اختلال در تمرکز می‌شود. البته کم‌خوری زیاد نیز سبب کاهش توان فکری می‌شود.
منابع ویتامین C مثل مرکبات، کیوی، فلفل سبز، طالبی، توت فرنگی، انبه و کلم بروکلی بسیار برای افزایش حافظه و کاهش خستگی در فرد مفید هستند.
منابع کولین مثل دل، جگر، تخم مرغ، بادام زمینی و ماهی سبب افزایش سنتز و انتقال نوروترنسمیترهای عصبی، افزایش قدرت حافظه و سرعت یادگیری می‌شود.
مصرف عسل به ویژه به همراه کنجد در این دوران به تقویت حافظه و به خاطر سپردن مطالب درسی کمک می‌کند.
برای داشتن خواب راحت شب قبل از امتحان یک لیوان شیر گرم میل کنید.
در دوران کنکور برای غلبه بر اضطراب و خستگی باید مواد غذایی مغذی و متعادل همراه با استراحت کافی و منظم داشته باشید. اگر اصرار دارید در ایام عید به دید و بازدید بروید، لطفاً از خواب و استراحت خود کم نکنید.

با شکم گرسنه به دید و بازدید نروید/ به جای شیرینی تر کوچک ترین شیرینی خشک را انتخاب نمایید

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 ساحل عباسی:اگر روزی در خوردن افراط کردید حتما روز بعد به رژیم غذایی خود توجه داشته باشید .میوه ها هم چاق کننده هستند به جای خوردن تعداد زیادی میوه یک چهارم آن راخورده و سالاد میوه مصرف نمایید.
به گزارش قدس آنلاین ، با شروع سال نو و شکوفایی طبیعت، بسیار بجاست که یک بازنگری در الگوی غذایی و عادات و رفتارهای تغذیه ای خود انجام دهید و فصلی نو و شکوفا را در تغذیه ی خود آغاز کنید.
در تعطیلات عید نوروز بازار میهمانی و دید و بازدید رونق زیادی می یابد و به همان نسبت مصرف انواع شیرینی شکلات،گز،سوهان،پشمک،آجیل و خشکبار افزایش می یابد .شیرینی ها به علت دارا بودن قند زیاد جزء مواد پر کالری بوده و افراط در مصرف آنها موجب افزایش وزن و چاقی می گردد.دکتر مسعود بخارایی عضو انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران در گفتگو با قدس آنلاین بایدها و نبایدهای تغذیه ای عید نوروز را عنوان می نماید. .
مصرف درست آجیل و خشکبار احساس سیری را به دنبال دارد
مواد غذایی به دو دسته سالم مثل آجیل های بدون نمک ، خشکبار و میوه های کم شیرینی که ترجیحا با پوست مصرف شود و همچنین مغزها و خشکبارکه منابع غذایی سالمی که سبب سرکوب اشتها می شوند تقسیم می شوند،استفاده از مواد غذایی یاد شده در ایام تعطیلات نوروز به این دلیل که موجب سیری در زمان طولانی می شود توصیه می شود همچنین می بایست از مصرف مواد غذایی ناسالمی چون انواع شیرینی ،شکلات شربت ها و آبمیوه های پرشکرخودداری نمود و مصرف میوه های مغزدار ترجیحا خام و حتما بدون نمک را جایگزین آنها کرد.تحقیقات نشان داده اند مغزها و خشکبار خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را بیست تا پنجاه درصد کاهش می دهد همچنین ریسک ابتلابه دیابت پرفشاری خون و ابتلا به برخی از سرطان ها را کاهش می دهد .
شیرینی های کوچک را انتخاب و ازمصرف شیرینی های تر بپرهیزید
انتخاب کنید:در ایام عید انواع خوراکی های اغوا کننده از قیبل انواع شیرینی ها تنقلات نوشابه ها و شربت ها به میهمانان تعارف می شود ،مسلما همیشه حق انتخاب بین خوب و بد برای همگان فراهم نیست گاهی مجبورید بین بد و بدتر یکی را انتخاب نمایید اگر ظرف شیرینی به شما تعارف می شود بهتر است کوچکترین آن را انتخاب نمایید و با انتخاب یکی از مابقی صرف نظر نمایید، بهتر است شیرینی های ایام نوروز خشک و کوچک باشند و از مصرف شیرینی ها ی تر و خامه ای پرهیز شود همچنین مصرف سالاد قبل از وعده های غذایی اصلی توصیه می شود از مصرف سس های تجارتی پرهز نموده و برای تهیه سس از فرمول آب لیمو ترش تازه یا نارنج بدون نمک و فلفل بیشتر پودر سیرپودر آویشن پودر زیره و مقداری روغن زیتون استفاده شود .
با شکم گرسنه میهمانی نروید.در هنگام تشنگی فقط آب بخورید نه شربت
همچنین خوردن صبحانه به عنوان یکی از وعده های اصلی غذایی توصیه می شود حتما در ایام عید صبحانه میل شود وافراد سعی کنند به صورت گرسنه به میهمانی نروند همچنین بهتر است مصرف نان و برنج در این ایام محدود شود و بیشتر از غذاهای سبکی همچون سوپ سبزیجات و روغن زیتون استفاده شود و کوکوی سبزیجاتی که با روغن زیتون یا هسته انگور تهیه شده باشد را در لیست غذاهای اصلی اتان خانواده ها قرار بگیرد، همچنین در طبخ وعده های اصلی از مصرف روغن های جامد و نیمه جامد پرهیز شود. همچنین از مصرف نوشیدنی های شیرین از جمله شربت ها و نوشابه ها و آبمیوه های پرشکر جدا خودداری شود هنگام تشنگی به جای نوشیدنی های فوق آب نوشیده شود ،زیرا نوشیدن آب موجب کاهش اشتها می شود .
هنگام تماشای تلویزیون از خوردن پرهیز نمایید به این دلیل که افراد با هیجان خاصی تلویزیون تماشا می کنند در حین مصرف مواد غذایی متوجه حجم وکالری آن نمی شوند، لازم به ذکر است اگر یک روز در خوردن افراط نمودید حتما در روز بعد رژیم بگیرد و به صورت محدود کربوهیدراتها را مصرف نمایید .
توصیه می شود حتما ورزش عصرگاهی انجام شود درست است که خوردن لذت دارد اما همه لذت ها به خوردن ختم نمی شود همچنین در ایام عید لذت پیاده روی و ورزش را هم در فضاهای باز تجربه نمایید و مواد غذایی پر کالری مثل شیرینی ها و شکلات ها را به هیچ وجه در معرض دید قرار ندهید طبق شعر معروفی که می گوید هر انچه دیده بیند دل کند یاد وقتی شیرینی و شکلات روی میز و در معرض دید قرار بگیرد ممکن است افراد در ساعات مختلف به وفور از آن میل نمایند و در نتیجه مصرف بی رویه آن حجم زیادی کالری وارد بدن خود می کنند .
مبتلایان به دیابت و افراد چاق از مصرف میوه خشک پرهیز نمایند
با خشک شدن میوه، میزان قند آن افزایش می یابد چون اصلی ترین مشکل افراد چاق مشکل قندی است و این افراد اصولا به بیماری دیابت هم مبتلا می شوند بهتر است در مصرف این گونه مواد غذایی حسایت بیشتری به خرج دهند ،بنابراین اگر کسی استعداد به چاقی ندارد مصرف میوه های خشک در کنار تنقلات طبیعی مثل مغزها میوه های خشک مشکلی ایجاد نمی کند، اما افرادی که مستعد چاقی هستند بهتر است از میوه هایی استفاده کنند که قند کمتری داشته باشد بهتر است میوه هایی انتخاب شوند که بتوان آنها را با پوستمصرف کرد هر چه قدر فیبری که همراه میوه مصرف می شود احتمال چاق کنندگی آن کمتر است .
میوه ها هم چاق کننده هستند سالاد میوه بخورید و چاق نشوید
مصرف میوه به لحاظ ریز مغذی ها فیبر و ویتامین ها برای همه افراد توصیه می شود اما کسانی که مشکل دیابت دارند بهتراست میوه هایی با قند کمتر مصرف کنند ،لازم به ذکر است افراد به جای انکه چندین میوه را یک جا مصرف کنند به نوعی ترکیبی از میوه ها را مثل سالاد میوه درست کرده مصرف نمایند مثلا از همه میوه های موجود یک چهارم از آنها را مصرف نمایند که از همه میوه ها خورده شود و ویتامین های آنها دریافت شود، با توجه به اینکه میوه ها در میزان کالری اکثرا کالری مشابهی دارند مصرف انواع آن به لحاظ کالری تفاوتی نمی کند اما به لحاظ میزان قندی با هم متفاوت می باشند که ما پزشکان بیشتر بر روی قند تاکید می کنند بنابراین اگرافراد خود را مقید بدانند که در همه میهمانیها از همه خوراکی ها مصرف نمایند مطمئن باشند قطعا چاق خواهند شد .

نجات روزانه ۱۷۷ مسافر نوروزی از مرگ تا چهارمین روز سال جدید

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: سرپرست معاونت عملیات سازمان امداد و نجات از نجات روزانه ۱۷۷ مسافر نوروزی از مرگ تا چهارمین روز سال جدید طی ۹ روز و از تاریخ ۲۵ اسفند در طرح امداد و نجات خبر داد و گفت:‌ یک هزار نفر از آسیب‌دیدگان نیز به مراکز درمانی انتقال یافتند.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، حسین درویشی با اشاره به اینکه از ابتدای اجرای طرح امداد و نجات نوروزی و از ۲۵ اسفند تا ساعت ۹ صبح ۴ فروردین، به ۲۸ هزار نفر از مسافران نوروزی امدادرسانی شد و ۱۷ هزار نفر نیز به صورت اضطراری اسکان داده شدند.
درویشی با اعلام جرییات گزارش عملیات و خدمات امداد و نجات از آغاز اجرای طرح ملی امداد و نجات نوروزی اظهار داشت: در این مدت از میان ۲ هزار عملیات و خدمات، یک هزار و ۲۰۰ مورد عملیات و ۸۰۰ مورد خدمات بوده است و به عبارتی ۲۴هزار نفر خدمت لازم را دریافت کردند.
وی افزود: امدادگران و نجاتگران هلال‌احمر به ۲۸ هزار نفر از مسافران نوروزی امدادرسانی کردند و موفق به نجات جان یک هزار و ۶۰۰ نفر از هموطنان شدند.
سرپرست معاونت عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با اعلام انتقال یک هزار نفر از آسیب‌دیدگان به مراکز درمانی، خاطرنشان کرد: بر این اساس ۶ هزار و ۷۰۰ نفر هم سرپایی درمان شدند.

بسیج پزشکی سیاست های جمعیتی را در اولویت برنامه‌های خود دارد

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور با اشاره به سیاست های جمعیت به عنوان یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های بسیج در سال ۹۴ گفت:‌ افزایش جمعیت باید با رشد زیرساخت‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی انجام شود. بنابراین بایداز مچ‌گیری پرهیز کرد.

محمد رئیس‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، موضوع افزایش جمعیت را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: تحقق این مهم باید با تدبیر همراه باشد که مهم‌ترین اصل آن فرهنگ‌سازی و اغنای جامعه به خصوص در نخبگان پزشکی است.
رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی ادامه داد: دستگاه‌های ذیربط در بسترسازی ملزومات افزایش جمعیت مسئول هستند و باید تمهیدات لازم را بیاندیشند.
رئیس‌زاده با بیان اینکه اعتقاد فکری در افزایش جمعیت بسیار مهم است، افزود: هم‌اکنون قبح تک فرزندی شکسته است اما افزایش جمعیت باید با رشد زیرساخت‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی انجام شود.
وی با اشاره به تفاوت موقعیت زنان خانه‌دار با زنان شاغل گفت: فرزندانی که والدین شاغل دارند باید از امکانات حمایتی نیز برخوردار باشند تا نگرانی دوری فرزندان کمتر شود. بنابراین باید در جامعه دغدغه فرزندآوری در همه حوزه‌ها از بین برود.
رئیس‌زاده با اشاره به داشتن وحدت و پرهیز از مچ‌گیری از یکدیگر اظهار داشت: همه باید دست به دست هم دهیم تا دولت حرکتی روبه جلو داشته باشد نه اینکه با کنکاش در گذشته از اصل حرکت بازبمانیم.
رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور با بیان اینکه بسترهای قانونی باید به شکل واقع بینانه دیده شود، افزود: هم مردم و هم مسئولان در برابر این مهم مسئول هستند.
رئیس‌زاده با با بیان اینکه کشور ما دل کوچک‌ترین ذره را شکافته و به فضا راه یافته است اظهار داشت: پیشرفت ما در تولید تجهیزات پزشکی امری طبیعی است اما اینکه مسائل این حوزه پیگیری نمی‌شود غیرطبیعی است.
وی اولویت اصلی این سازمان را پرداختن به اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت دانست و خاطرنشان کرد: انسجام ساختاری نیروی انسانی در اعزام گروه‌های امدادی، تغییر سبک زندگی، تحقق راهکارهای افزایش جمعیت، کمک به جبهه مقاومت، ایجاد قطب‌‌های تخصصی در کانون‌های بسیج از اولویت‌های عمده این سازمان در سال ۹۴ است.

دیابتی های بالای ۷۰ سال زیاد آب بنوشند

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 پزشکان با بیان اینکه افراد بالای ۷۰ سال بویژه مبتلایان به دیابت معمولا احساس تشنگی نمی کنند، توصیه کردند، مسافران نوروزی دیابتی که در این گروه سنی قرار دارند به مصرف روزانه آب توجه جدی داشته باشند.

رژیم غذایی و تغذیه افراد در تعطیلات و سفرهای نوروزی دچار تغییر می شود و این مساله می تواند برای بیماران بویژه مبتلایان به دیابت مشکل ساز باشد، از این رو لازم است این افراد نسبت به کنترل قند خون خود توجه لازم داشته باشند.

توجه نکردن به میزان قند خون سبب بروز آسیب به اندام های مختلف بدن از جمله کلیه ها، پاها و چشم ها می شود که در برخی موارد این عوارض غیرقابل جبران و بازگشت است.

پزشکان توصیه می کنند، مبتلایان به بیماری دیابت نوع یک یا دو در هنگام سفر یا دید و بازدیدهای نوروزی همواره به میزان قند خون خود توجه و لوازم مورد نیاز برای اندازه گیری و کنترل قندخون را به همراه داشته باشند.

در صورتیکه قندخون فردی زیر ۱۰۰ میلی گرم درصد پیش از صرف غذا و زیر ۱۴۰ میلی گرم درصد دو ساعت پس از صرف غذا باشد، آن فرد دیابت ندارد.

همچنین مبتلایان به دیابت که پس از صرف غذا، قند خونی بین ۹۰ تا ۱۳۰، دو ساعت پس از صرف صبحانه و ناهار قندخونی زیر ۱۶۰ و پیش از خواب قندخون ۱۸۰ میلی گرم درصد داشته باشند، بیماری خود را به خوبی کنترل کرده اند و به اصطلاح به آنها دیابتی های خوب کنترل گفته می شود.

رییس انجمن دیابت ایران در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: با تغییر رژیم غذایی در سفر، نوساناتی در میزان قند خون بیماران دیابتی ایجاد می شود، از این رو لازم است این افراد برنامه منظم غذایی و کنترلی را در سفرهای خود درنظر بگیرند.

دکتر اسدالله رجب افزود: افراد دیابتی باید لوازم کنترل و اندازه گیری قندخون شامل انسولین، داروهای خوراکی پایین آورنده قندخون، سرنگ و قلم انسولین، نوار برای کنترل قندخون، باتری دستگاه اندازه گیری قندخون و الکل یا پد الکی را در سفر به همراه داشته باشند.

وی ادامه داد: کودکان و نوجوانان دیابتی معمولا به دلیل افزایش فعالیت های جسمی در سفر دچار افت ناگهانی قندخون می شوند که آنها را با خطر بروز تشنج روبرو می کند.

رجب توضیح داد: این افراد باید همیشه آمپول ‘گلوکاگن’ را به همراه داشته باشند تا در صورت بروز افت قند خون بلافاصله آن را تزریق کنند تا دچار تشنج نشوند.

وی ادامه داد: این افراد همچنین می توانند در شرایط سفر حدود ۳۰ میلی گرم درصد انسولین کمتری مصرف کنند.

 

** موارد قابل توجه رانندگان دیابتی

رییس انجمن دیابت ایران گفت: رانندگان دیابتی باید پیش از سفر قند خون خود را اندازه گیری کنند و در صورتیکه قند خون آنها کمتر از ۱۲۰ میلی گرم درصد باشد باید مقداری موادغذایی قندی مصرف کنند تا قندخون آنها متعادل شود.

رجب افزود: این افراد باید هر دو تا سه ساعت یک بار قند خون خود را اندازه گیری و در صورت نیاز با توقف در مسیر مقداری مواد غذایی مصرف کنند تا دچار افت قندخون در حین رانندگی و مواجهه با خطرات احتمالی نشوند.

وی گفت: افرادی که با اتوبوس یا قطار سفر می کنند بویژه در مسیرهای طولانی لازم است هر چند وقت یکبار در راهروی قطار یا اتوبوس قدم بزنند تا دچار عوارض ناشی از یکجانشینی طولانی مدت نشوند.

رییس انجمن دیابت ایران افزود: افرادی که با هواپیما نیز سفر می کنند لازم است ساعت رسیدن به مقصد را بدانند و به نسبت فاصله مبدا تا مقصد، مصرف انسولین را زمان بندی کنند.

وی گفت: همچنین افرادی که به کشورهای دیگر سفر می کنند باید متناسب با اقامت خود در آن کشور، انسولین به همراه داشته باشند زیرا ممکن است انسولینی که در آن کشور است با انسولینی که آنها مصرف می کنند، همخوانی نداشته باشد.

 

** ممنوعیت مصرف تنقلات برای دیابتی های بد کنترل

رجب به افرادی که قندخون آنها بالای ۱۸۰ است (بدکنترل)، توصیه کرد: این افراد به منظور پیشگیری از ابتلا به عوارض ناشی از قند خون بالا، مواد قندی که سریع جذب می شوند را که در بیشتر تنقلات نوروزی است، مصرف نکنند.

وی گفت: برای دیابتی ها خوب کنترل ممنوعیت غذایی وجود ندارد اما برای دیابتی های بد کنترل ممنوعیت های غذایی زیادی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

رجب ادامه داد: دیابتی هایی که میزان قند خون آنها کمتر از ۱۸۰ است، می توانند بطور محدود از این تنقلات استفاده کنند اما باید قند خون خود را پیش از مصرف اندازه گیری کنند.

 

** سالمندانی که بیش از ۷۰ سال سن دارند آب بیشتری مصرف کنند

رییس انجمن دیابت ایران گفت: در مورد میزان مناسب مصرف روزانه آب، پزشکان و متخصصان نظرهای متفاوتی دارند. برخی معتقدند افراد زمانی که احساس تشنگی کردند باید آب بنوشند اما عده ای دیگر معتقدند هر فرد باید برای حفظ سلامت خود روزانه هشت لیوان آب بنوشد.

رجب افزود: با این حال به افراد دارای سن بالای ۷۰ سال بویژه مبتلایان به دیابت توصیه می شود میزان زیادی آب مصرف کنند، این افراد معمولا احساس تشنگی نمی کنند و از همین رو آب کمتری مصرف می کنند اما باید بدانند بدن آنها به آب نیاز دارد و باید به مصرف مناسب روزانه آب توجه داشته باشند.

آشنایی با کینوآ

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 کینوآ گیاهی که بومی بولیوی، شیلی، پرو و بخش‌هایی از مکزیک است، گونه‌ای غازپایان (Chenopodium) است که دانه‌هایش به طور سنتی در سوپ‌ها و آرد آن را برای تهیه پوره و کیک استفاده می‌شده است.

کینوآ برای هزاران سال یکی از مواد غذایی اصلی در جنوب آمریکا و آمریکای مرکزی بوده است.

دانه‌های ریز این گیاه بسیار مورد احترام اینکاها بود و نقشی اساسی در حفظ امپراتوری آنها داشت.

اینکاها به کینوآ لقب «چیسایا ماما» یا «مادر همه غلات» را داده بودند و اعتقاد داشتند که این گیاه قدرت و بنیه جنگجویان در نبرد را تامین می‌کند. خود امپراتور اینکا به طور سنتی نخستین بذرهای فصل را با یک ابزرار طلایی خاص می‌افشاند.

گرچه اینکاها- و نیز بسیاری از کینوآدوستان عصر حاضر- کینوآ را جزء غلات می‌شمارند، کینوآ در واقع یک گیاه یکساله است که در ارتفاعات سرد و بلند می‌روید. با اینکه این گیاه عمدتا در آمریکای جنوبی کشت می‌شود، کشاورزان در غرب و شمال غرب آمریکا اخیر کشت آن را شروع کرده‌آند.

شروع تولید کینوآ در آمریکا ناشی از افزایش تقاضا برای این دانه‌های ریز از سوی مصرف‌کنندگان متوجه سلامت خود است.

این به اصطلاح «ابرغذا» منبع خوبی برای پروتئین، کلسیم، و اسیدهای آمینه است، و نیز حاوی ترکیبات محافظ سلامت مانند پلی‌فنول‌ها و کرستین است که آنتی‌اکسیدان‌هایی قوی هستند و به عقیده برخی خطر سکته مغزی، بیماری قلبی، و دیابت نوع ۲ را کاهش می‌ٔدهند.

احتمال افزایش پشه های بیماری زا در انگلیس بدنبال تغییرات آب وهوایی

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 کارشناسان انگلیسی هشدار دادند به دلیل تغییرات آب و هوایی و گرم تر شدن هوا، در دهه های آتی احتمال افزایش حشرات سمی و پشه های بیماری زا در انگلیس که می توانند باعث بروز مالاریا و انتقال ویروس ‘غرب رود نیل’ شوند، بیشتر خواهد شد.

به گزارش ایرنا، محققین واحد اورژانس خدمات درمانی انگلیس در مقاله ای در فصلنامه علمی ‘لنست اینفکشن دیزیز’ بیان داشتند تاکنون بالغ بر ۳۴ گونه از این حشرات در انگلیس مشاهده شده است.

در این مقاله عنوان شده است در بخش هایی از انگلیس، این پشه ها که ناقل بیماری و ویروس ‘غرب رود نیل’ هستند، در حال افزایش می باشند.

فصلنامه ‘لنست اینفکشن دیزیز’ نوشت: در دهه های گذشته نیز بیماری هایی همچون مالاریا و یا بیماری ‘چیکونگونیا’ در یونان، فرانسه و ایتالیا مشاهده گردیده اما

کارشناسان معتقدند یکی از دلایل افزایش این حشرات در انگلیس افزایش دمای هوا و رطوبت است که شرایط را برای زاد و ولد آنها مهیا نموده است.

بر اساس مقاله منتشر شده دراین فصلنامه، دانشمندان از طریق شبیه سازی فضای مصنوعی متوجه شدند که با افزایش دمای هوا فعالیت این پشه ها و تولید مثل شان افزایش می یابد.

این گزارش می افزاید، بیشترین احتمال شیوع فعالیت این پشه ها در جنوب انگلیس می باشد، اما با این حال نمی توان روند افزایشی آنها را پیش بینی کرد.

یک متخصص امور حشره شناسی در انگلیس با تایید افزایش زاد و ولد این حشرات در هوای گرم گفته است: به رغم اینکه هوای خشک برای آنها (حشرات) خوب نیست، اما در تابستان و محیط های مرطوب به شدت افزایش پیدا می کنند، و در زمستان درهوای ملایم هم کشته نمی شوند.

دکتر ‘جولیون مدلاک’ با بیان اینکه این حشرات در آب گرفتگی ها تخم گذاری می کنند ، افزود یکی از راه های انتقال آنها(حشرات) به انگلیس از طریق تجارت لاستیک خودرو از کشورهای آسیایی به انگلیس می باشد.

در حالی که گفته می شود هیچ گزارشی مبنی بر بیماری حاصل از گزیدگی این حشرات در انگلیس ثبت نشده اما نویسندگان مقاله یاد شدهخواستار اعمال تدابیر لازم برای جلوگیری از شیوع غیر قابل کنترل این حشرات شده اند.

تعداد کشته شدگان آنفولانزای خوکی در ترکیه ۳۹ نفر اعلام شد

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 وزیر بهداری ترکیه روز دوشنبه تعداد تلفات ناشی از ابتلای به آنفولانزای خوکی در آن کشور را ۳۹ نفر اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، «محمود موذن اوغلو» در حالی رقم ۳۹ کشته را اعلام می کند که وزارت بهداری ترکیه هفته گذشته تعداد کشته ها را ۱۰ نفر اعلام کرده بود.

منابع غیررسمی در پایگاه های اینترنتی، تعداد تلفات ناشی از آنفولانزای خوکی در ترکیه را بیش از ۱۴۰ نفر بیان می کنند.

موذن اوغلو، گفت که تعداد مبتلایان تثبیت شده به آنفلولانزای خوکی در ترکیه نزدیک به ۴۰۰ نفر است.

این ویروس نخستین بار در سال ۱۹۱۸ میلادی در آمریکا شناخته شد و پس از یک دوره طولانی در آوریل ۲۰۰۹ ، دوباره این ویروس با شکل، قدرت و توانایی بیماری زایی متفاوت از گذشته در کالیفرنیای جنوبی آمریکا گزارش و پس از آن در کشورهای مکزیک، کانادا و اروپا مشاهده شد.

اگرچه این بیماری آنفلوانزای خوکی نام گرفته اما به معنای آن نیست که از خوک به انسان انتقال می شود بلکه در آزمایش های به عمل آمده مشخص شد که تعدادی از ویروس های مشخص شده آن شبیه ژن های آنفلوانزای ویروسی در خوک های شمال امریکا است.

قدرت بیماری زایی این ویروس سه برابر ویروس آنفلوانزای معمولی بوده و بیشترین شیوع آن در فصل سرد از انسان به انسان منتقل می شود.

تب، سرفه، گلو درد، سردرد، لرز، کوفتگی عضلانی و در برخی از افراد اسهال و استفراغ از علائم آنفلوآنزای نوع آ (H1N1) است. دوره انتقال این بیماری از یک تا هفت روز بعد از آغاز علائم بیماری و با داشتن تماس نزدیک صورت می گیرد. معمولا قسمت فوقانی سیستم تنفسی را درگیر می کند و تنها در یک تا دو درصد می تواند منجر به مرگ شود.

انتقاد پزشکیان از پرداختی‌ها در حوزه بهداشت و درمان

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: قانون در طرح تحول سلامت به روشنی نحوه عملکرد را مشخص کرده است اما امروز شاهد هستیم که قانون در اجرای این طرح اجرا نشده است.
مسعود پزشکیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، اظهار کرد: پیشنهاد اجرای این طرح از طرف کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح شد و به نتیجه رسید، اما امروز شاهد عدم اجرای قانون در اجرای این طرح هستیم.

وی با اشاره به بند ب ماده ۳۴ قانون برنامه پنجم توسعه گفت: به موجب این قانون به منظور تحقق شاخص عدالت در سلامت و کاهش سهم هزینه‎های مستقیم مردم به حداکثر معادل ۳۰ درصد هزینه‎های سلامت، ایجاد دسترسی عادلانه مردم به خدمات بهداشتی درمانی، کمک به تامین هزینه‎های تحمل‎ناپذیر درمان، پوشش دارو، درمان بیماران خاص و صعب‎العلاج، تقلیل وابستگی گردش امور واحدهای بهداشتی درمانی به درآمد اختصاصی و کمک به تربیت، تامین و پایداری نیروی انسانی متخصص مورد نیاز، ۱۰ درصد خالص کل وجوه حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‎ها علاوه بر اعتبارات بخش سلامت به این بخش افزوده شده است.

وی ادامه داد: در بخش ۱۰ درصد خالص هدفمندی یارانه‌ها هدف روشن است که این مبلغ ویژه افراد فقیر و کم برخوردار است که قدرت پرداخت هزینه‌های درمان را ندارند اما متاسفانه این مبلغ به همه افراد داده شد و بنا نبود که مثل امروز این مبلغ برای همه هزینه شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به افزایش تعرفه‌های بهداشت و درمان گفت: افزایش تعرفه های بهداشت و درمانی در وضعیتی اعمال شد که منابع مالی برای این افزایش در نظر گرفته نشده بود و کمبود این منابع از محل طرح تحول سلامت جبران شد.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین هزینه‌کردها در این حوزه در مراکز استان‌ها انجام شده است، در صورتی که هدف از این قانون رفع بی‌عدالتی در شهرهای کوچک بود.

وی با اشاره به تلاش مجلس برای اختصاص یک درصد ارزش افزوده در حوزه بهداشت و درمان گفت: مجلس تلاش کرد تا یک درصد ارزش افزوده در حوزه بهداشت و درمان نهایی شده و به صورت ریشه‌ای به موضوع بهداشت و درمان پرداخت شود.

این عضو کمیسیون بهداشت مجلس ادامه داد: ۳۰ هزار میلیارد ریال در بودجه صرفا برای فصل بهداشت و درمان روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار خانوار پیش‌بینی شده بود اما این قانون نیز در این جهت اجرا نشده است.

وی با انتقاد از عملکرد دولت در عمل به قانون در اجرای طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت گفت: اولویت در این طرح، بهداشت بود و امروز شاهد هستیم که بهداشت در اجرای این طرح مغفول واقع شده است.

وی با اشاره به بازدید های خود از مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان های تبریز، آذرشهر و اسکو گفت: در بازدید از این مراکز و خانه های بهداشت این شهرستان‌ها به وضوح مشخص است که پوشش کامل بهداشتی در این مناطق اتفاق نیفتاده است. در این بازدیدها شاهد هستیم که برای سه الی چهار هزار نفر یک پزشک در نظر گرفته شده است و دربرخی از موارد چون پزشک به صورت دهگردی عمل می‌کند بدون شک در دو ساعت رسیدگی به مسائل بهداشتی و درمانی ساکنین روستاها امکان‌پذیر نیست.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، سیستم ارجاع را از ضروریات طرح تحول سلامت عنوان کرد و گفت: قانون به روشنی به سیستم ارجاع اشاره کرده است اما این موضوع نیز به هیچ وجه مراعات نشده است. پذیرش در بیمارستان های دولتی باید بر اساس سیستم ارجاع انجام می گرفت اما در این بین این موضوع نیز نادیده گرفته شده است.

وی با انتقاد از افزایش قیمت های حوزه بهداشت و درمان بدون در نظر گرفته منابع مالی اظهار کرد: سوال این است که افزایش قیمت ها با کدام اعتبار انجام شده است، چاله چوله‌های بهداشت و درمان را از محل اعتبارات ۱۰ درصد هدفمندی و یک درصد ارزش افزوده پر کردند.

وی افزود: انتظار ما این است که قانون اجرا شود؛ تا دیروز گفته می‌شد چون دریافتی‌ها کم است پزشکان در چند مرکز اقدام به ارائه خدمت می‌کنند اما امروز که پرداختی‌ها افزایش یافته است چرا باز شاهد این رفتارها هستیم؟ چرا پرداختی‌ها در حوزه بهداشت و درمان بر اساس عملکرد نیست؟

این عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت روشن است و توسعه کمی و کیفی بیمه‌های بهداشتی و درمانی و تأمین عدالت و ارتقای سلامت به ویژه در مناطق غیر برخوردار و کمک اختصاصی به اقشار نیازمند در این سیاست‌ها به روشنی بیان شده است. در این سیاست‌ها نظام سطح‌بندی و ارجاع به وضوع اشاره شده است و قانون نیز بر این موضوع تاکید داشته است.

وی با اشاره به تحولات ایجاد شده در حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: بدون شک باید در این حوزه با بودجه اعمال شده شاهد رضایتمندی مردم و تحولاتی در این حوزه باشیم و این طبیعی است و این‌که تفاوتی ایجاد نشود غیرقابل قبول است.

وی گفت: مدیریت منابع و حرکت در مسیر قانون و عمل به آن می‌تواند در رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان تاثیرگذار باشد.

پزشکیان اظهار کرد: اعتبارات بهداشت و درمان اگر استانی بود می‌توانست بسیاری از این مشکلات رفع شود ولی متاسفانه این موضوع در مجلس رای نیاورد و امیدواریم در آینده بتوانیم این موضوع را تبیین و عملیاتی کنیم.

اورژانس بیمارستانها موظف به پذیرش مراجعان آمبولانس های هلال احمر شدند

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: وزیربهداشت با اشاره به اینکه تفاوتی میان آمبولانسهای هلال احمر و اورژانس نیست، بنابراین اورژانس همه بیمارستان هاموظف به پذیرش مراجعان آمبولانس های هلال احمر هستند، گفت: مراجعان اورژانسی فاقد بیمه، باید بلافاصله در بیمارستان بیمه شوند.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم خاکسپاری والده مکرمه رئیس جمهور اظهار داشت: هیچ تفاوتی میان آمبولانس های جمعیت هلال احمر و اورژانس وجود ندارد ولذا اورژانس همه بیمارستان ها موظف به پذیرش بیمه ای همه بیماران آمبولانس های هلال احمر هستند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره این مطلب که “برخی بیماران گلایه کردند که تعدادی از مراکز درمانی از مصدومان انتقالی آمبولانس های هلال احمر، وجه دریافت می کنند» اذعان داشت: این ایراد به برخی مسئولان وارد است که باید هماهنگی های خود را بیشتر کنند به عبارتی اگر هماهنگی میان اورژانس و هلال احمر به خوبی انجام شود مردم دیگر به زحمت نمی افتند.
مراجعان اورژانسی فاقد بیمه، باید بلافاصله در بیمارستان بیمه شوند
وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه هیچ تفاوتی میان آمبولانس های هلال احمر و اورژانس وجود ندارد، عنوان کرد: اورژانس همه بیمارستان ها موظف اند تا بیماران انتقالی به وسیله آمبولانس های هلال احمر را نیز مانند بیماران انتقالی اورژانس پذیرش کنند و طبیعی است که اگر بیماری، بیمه نباشد باید بلافاصله در بیمارستان بیمه شود، البته بیشتر مردم از خدمات بیمه ای بهره مند هستند ولذا نباید مشکلی وجود داشته باشد.
هاشمی همچنین با تشکر از خدمات همه امدادگران گفت: امیدوارم سطح ارائه خدمات در میان همه نیروهای امدادرسان از جمله هلال احمر، پلیس، اورژانس، آتش نشانی و … تا حدی باشد که مردم رضایت کامل داشته باشند.

ارائه خدمات ایمنی و سلامت به یک‌میلیون مسافر نوروزی

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر از ارائه خدمات ایمنی و سلامت به یک‌میلیون مسافر نوروزی خبر داد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، وحید قبادی دانا با اعلام گزارش ۵ روزه اجرای طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، اظهار داشت: استان‌های خراسان‌جنوبی، خراسان رضوی، مازندران، گیلان، کردستان، گلستان، کرمانشاه، اصفهان، یزد، آذربایجان غربی، سمنان، لرستان، کرمان و بوشهر به ترتیب بیشترین مراجعه کننده را پاسخگو بودند.
وی با اشاره به اینکه تا کنون ۲۸۹ هزار و ۳۹۱ محصول فرهنگی، شامل بروشور، نقشه، کتاب، نشریه، سی دی و … در میان مسافران توزیع شده است، افزود: به علاوه تعداد مراجعان به خیمه‌های نماز در این مدت ۴۸ هزار و ۳۲۶ نفر بوده است، همچنین ۶۵ هزار و ۱۶۹ نفر برای انجام تست قند و فشار خون و ۵۲ هزار و ۲۶۴ نفر برای استفاده از فضای دوستدار کودک به پایگاه‌های طرح مراجعه کردند.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر خاطرنشان کرد: جوانان عضو این سازمان تاکنون ۱۵ هزار و ۱۹۰ نفر – روز با طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی همکاری داشتند.
امدادرسانی به یک‌هزار و ۵۰۰ نفر/ اسکان ۱۱۰ حادثه‌دیده و رهاسازی ۱۰۰ خودرو
مرتضی مرادی پور مدیر مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات با اعلام مهمترین گزارش عملیات‌های سیل و آبگرفتگی و برف و کولاک در ۲۴ ساعت گذشته، گفت: در ۱۳ استان درگیر این حوادث به یک‌هزار و ۵۰۰ نفر خدمات لازم ارائه شد.
مرادی پور افزود: ۵ استان فارس، اصفهان، خوزستان، کرمان و کهگیلویه و بویراحمد و ۲۰ شهرستان این استان‌ها متاثر روز گذشته متاثر از سیل و آبگرفتگی بودند.
وی افزود در حوادث سیل و آبگرفتگی این ۵ استان ٢٠ روستا و مناطق عشایر نشنین متاثر شدند که امدادگران هلال‌احمر به ۷۰۰ نفر امدادرسانی کردند و ۶۰ نفر از خدمت اسکان اضطراری بهره‌مند شدند.
مدیر مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات با اشاره به انتقال ۲۰ حادثه‌دیده به مناطق امن، افزود: برای این حوادث ۳۶ تیم عملیاتی خدمات لازم را به مردم ارائه دادند.
مرادی پور به خدمات ارائه شده در عملیات‌های برف و کولاک در روز گذشته هم اشاره و عنوان کرد: ٨ استان آذربایجان‌های شرقی و غربی، اردبیل، البرز، ایلام، قزوین، گیلان و کردستان از این حوادث متاثر شده و در مجموع برای ۸۰۰ تن از هموطنان امدادرسانی‌های لازم انجام شد.
وی به اسکان ۵٠ حادثه دیده اشاره و اظهار کرد: در این زمینه ۱۰۰ دستگاه خودرو از برف و کولاک رهاسازی شده و ۳۰ بسته غذایی توزیع شد و در مجموع ۲۲ تیم عملیاتی شامل ۷۴ تن خدمات لازم را به هموطنان ارائه کردند.
محموله ۱۳ تنی دارویی و اقلام پزشکی جمعیت هلال‌احمر ایران به یمن ارسال شد
محمدی عراقی معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال‌احمر اعلام کرد: محموله ۱۳ تنی اقلام دارویی و پزشکی جمعیت هلال‌احمر ایران به‌دنبال حادثه انفجار اخیر، به این کشور ارسال شد.
محمد شهاب‌الدین محمدی عراقی با اعلام این خبر گفت: به‌دنبال حادثه اخیر انفجار در یمن و درخواست این کشور، محموله امدادی هلال احمر ایران شامل ۱۳ تن اقلام دارویی مورد نیاز این کشور و مواد مصرفی پزشکی از جمله باند، سرم و … برای این کشور ارسال شده است. همچنین احتمال دارد پس از ارسال این محموله تعدادی از مصدومان این حادثه در صورت نیاز به ایران منتقل شوند.

نانو لباس برای درمان سرطان می‌آید

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 محققان انگلیسی موفق به تولید لباسی با فناوری پیشرفته شدند که در درمان بیماری سرطان و همچنین پیشگیری از بیماری‌ها موثر است.

به گزارش ایرنا به نقل از هلث، محققان انگلیسی فعال در حوزه نانو با معرفی این دستاورد پزشکی اعلام کردند که این اختراع سبب انقلاب در عرصه پزشکی می‌شود و به توانمندی‌های بشر برای مقابله با بیماری‌های سخت مانند سرطان سینه و برخی دیگر از سرطان‌ها کمک می‌کند.

این لباس حاوی فناوری است که نانو ذرات یک ماده که برای مثال می‌تواند یک دارو باشد، را در خود جای می‌دهد و به طور موضعی در بدن آزاد می‌کند.

تا کنون فناوری‌های پوشیدنی در کمربندها و کفش‌ها تعبیه شده بود اما اکنون این فناوری در لباس هم تعبیه شده است به گونه‌ای که نه تنها به عنوان تن‌پوش از آن استفاده می‌شود بلکه سلامت انسان را نیز کنترل می‌کند.

اکنون محققان در حال تلاش هستند تا هر قطعه از لباس و کفش انسان بتواند علائم حیاتی انسان را کنترل کرده و حتی به درمان بیماری‌ها کمک کند.

این لباس که به تازگی محققان برای درمان سرطان سینه ابداع کرده‌اند، می‌تواند داروی درمان سرطان سینه را به طور موضعی آزاد کند.

این لباس حاوی حباب‌های میکرو کپسوله داروی تاموکسیفن (Tamoxifen) است.

ایده این است که گرما و رطوبت بدن پوشش این حباب‌ها را از بین می‌برد و تاموکسیفن به تدریج در طول روز از طریق پوست جذب بدن می‌شود.

تاموکسیفن با مسدود کردن استروژن، موجب کند شدن رشد سلول‌های سرطانی می‌شود.

این لباس توسط یک دانشجوی کارشناسی ارشد در مرکز سنت مارتینز در لندن ابداع شده است.

هدف از ابداع این لباس ارائه یک راه حل برای هزاران زنی است که از عوارض جانبی داروی تاموکسیفن در عذاب هستند.

آزاد سازی موضعی دارو باعث می‌شود دارو کمتر توسط کبد پردازش شود و موجب کاهش بالقوه عوارض جانبی آن مانند گر گرفتگی و تهوع می‌شود.

بخش مسکن مددجویی به به ۱۵۰ هزار واحد مسکونی نیاز دارد

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: معاون امور مهندسی و مسکن کمیته امداد، گفت: در بخش مسکن مددجویی به ۱۵۰ هزار واحد مسکونی نیاز داریم که اگر سالانه ۱۵ هزار واحد تحویل دهیم باز هم ۱۰ سال طول می‌کشد.

قادر صمدی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: در سال ۹۳ بالغ بر ۱۲ هزار واحد مسکونی در بخش شهری و روستایی به مددجویان تحویل شد که هشت هزار عدد از آن روستایی و مابقی شهری بود، ضمن اینکه تعمیر و تکمیل بیش از ۲۲ هزار واحد مسکونی در بخش تکمیل انشعاب آشپزخانه و سرویس بهداشتی نیز انجام شد.
وی ادامه داد: آنچه در برنامه سال ۹۳ دیده شده بود، تحویل کمتر از ۱۰ هزار واحد مسکونی بود که با کمک مردمی و خیرین افزایش داشتیم، متوسط اعتبار لازم برای هر واحد مسکونی۳۵ میلیون تومان است که حدوداً بالغ بر ۴۲۰ میلیارد تومان اعتبار می‌شود.
معاون امور مهندسی و مسکن کمیته امداد همچنین گفت:‌ بخشی از اعتبار لازم برای این واحدها از محل وام بانکی است که برای واحد روستایی ۱۲ میلیون و برای واحدهای شهری ۲۰ تا ۳۰ میلیون است و اقساط آن برای واحدهای روستایی زیر ۱۰۰ هزار تومان و برای واحدهای شهری ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار و با سود پنج درصد است.
وی تصریح کرد: برنامه‌ای نیز برای تکمیل حدود ۲۵ هزار واحد نیمه‌تمام داریم که طی سال ۹۴ بخش مهمی از آن تکمیل می‌شود.
صمدی در پایان گفت: بر اساس آخرین آمار ۱۵۰هزار واحد مسکونی برای مددجویان در سراسر کشور نیاز داریم و بخشی نیز مسکن نامناسب داریم اما اگر بتوانیم سالانه ۱۵ هزار واحد مسکونی تحویل دهیم ۱۰ سال طول می‌کشد.

پیام تسلیت وزیر بهداشت به رهبر معظم انقلاب

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم:وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درگذشت خواهر ماجده مقام معظم رهبری را تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، متن کامل پیام دکتر سیدحسن هاشمی به شرح زیر است:
انالله واناالیه راجعون
محضر مبارک رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای دامت برکاته
سلام علیکم؛
ضایعه مولمه وفات بانو سیده فاطمه حسینی خامنه ای، خواهر ماجده جنابعالی را تسلیت عرض نموده، برای آن عزیز سفر کرده، غفران و رضوان الهی و برای حضرتعالی و خاندان ارجمند، صبر و اجر مسالت می نمایم.
دکترسیدحسن هاشمی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

افراد نسبت به خواب زمان بیشتری را با تلفن همراه سپری می کنند

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

نتایج مطالعه محققان انگلیسی نشان می دهد، متوسط زمانی را که افراد در روز صرف کار با لپ تاپ و تلفن همراه خود می کنند، بیشتر از زمانی است که می خوابند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس، نتایج این مطالعه که توسط محققان کلینیک خواب سایلنت نایت در انگلیس انجام شد، حاکی از این است که افراد بطور متوسط هشت ساعت و ۲۱ دقیقه را در روز صرف خوابیدن می کنند اما بطور متوسط هشت ساعت و ۴۱ دقیقه در روز با وسایل رسانه ای کار می کنند.

محققان می گویند:۸۱ درصد کاربران تلفن همراه خود را در رختخواب در حالت روشن قرار می دهند.

همچنین از هر ۱۰ بزرگسال و نوجوانانی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند، چهار نفر اظهار داشتند که تلفن همراه خود را در شب حتی زمانیکه آنها را از خواب بیدار می کند، بررسی می کنند.

این مطالعه همچنین نشان داد که ۵۱ درصد از افراد هر روز زمان زیادی را صرف چک کردن نامه های الکترونیکی و استفاده از اینترنت می کنند تا صبحانه خوردن و رسیدن به ظاهر خود.

کارشناسان هشدار داده اند که این افزایش استفاده از فناوری بر کیفیت خواب افراد اثر می گذارد و این تاثیر مستقیمی بر سلامت دارد.

تحقیقات قبلی نشان داده است که نور آبی منتشره از تلفن همراه تاثیر مخربی بر ریتم طبیعی بدن دارد، بطوریکه بدن را گول می زند که تصور کند روز است.

این کار تولید هورمون طبیعی خواب به نام ملانین را متوقف ساخته و انسان را بیدار نگاه می دارد.

کارشناسان هشدار داده اند که کمبود مداوم خواب می تواند موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی، فشار خون بالا و دیابت شود.

کمبود خواب همچنین می تواند شخص را مستعد ابتلا به مشکلات سلامت ذهنی مانند اضطراب و افسردگی کند و به باروری زنان و مردان آسیب بزند.

محققان توصیه می کنند، برای داشتن خواب خوب، بهتر است ابزارهای الکترونیکی خود را ۶۰ تا ۹۰ دقیقه قبل از خواب خاموش کنید.

بهره‌مندی بیش از ۲۰۶ هزار مسافر از خدمات نوروزی هلال احمر

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر گفت: تا کنون ۲۰۶ هزار و ۷۳۵ نفر از مسافران نوروزی از خدمات طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی بهره‌مند شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وحید قبادی‌دانا با اعلام گزارش خدمات طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نورزی از ۲۷ تا ظهر ۲۸ اسفند، گفت: در این مدت، ۲ هزار و ۹۹۲ تن از اعضای جوان جمعیت هلال‌احمر به ۲۰۶ هزار و ۷۳۵ مسافر نوروزی خدمات لازم را ارائه داده‌اند.
وی با اشاره به این که در روز دوم اجرای طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی ۱۳۴ هزار و ۵۰ نفر از مسافران از خدمات پایگاه‌های سیار و ثابت طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی بهره‌مند شده‌اند، تصریح کرد: بر این اساس تا ظهر دوم ۲۰ هزار و ۸۳۳ تن از خدمات ایستگاه‌های سلامت، ۵ هزار و ۴۴۹ تن از خدمات ایستگاه‌های کودک و ۶ هزارا و ۳۳۱ تن از خیمه‌های نماز جمعیت هلال احمر استفاده کرده‌اند.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با اشاره به این که ۱۵۱ هزار و ۸۲۰ مسافر نوروزی هم از اقلام توزیعی طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی بهره‌مند شده‌اند، گفت: ۵۵ هزار و ۹۹۵ مسافر از نقشه‌های توزیعی، ۶۵ هزار و ۸۱۴ تن از بروشورهای توزیعی و ۳۰ هزار و ۱۱ تن هم از سایر اقلام توزیعی بهره‌مند شدند.

نجات جان ۶۰۰ نفر از مسافران نوروزی

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: معاون عملیات سازمان امداد و نجات گفت: از ابتدای اجرای طرح امداد و نجات نوروزی تا ساعت ۹:۳۰ صبح ۲۹ اسفند، ۷۶۰ مورد عملیات و خدمات به مسافران نوروزی ارائه شد و موفق به نجات جان ۶۰۰ نفر از هموطنان شدیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین درویشی با اعلام گزارش عملیات و خدمات امداد و نجات از آغاز اجرای طرح ملی امداد و نجات نوروزی تا ساعت ۹:۳۰ امروز ۲۹ اسفند گفت: در این مدت از میان مجموع ۷۶۰ عملیات و خدمات، ۴۷۶ مورد عملیات و ۲۸۴ مورد خدمات بوده و به عیارتی ۲ هزار و ۷۰۰ تن خدمت لازم را دریافت کردند.
وی با اشاره به آسیب‌دیدگی ۴ هزار و ۵۰۰ تن در حوادث ۲۵ تا صبح ۲۹ اسفند، اظهار کرد: بر این اساس امدادگران و نجاتگران هلال‌احمر به ۳ هزار تن از مسافران نوروزی خدمت‌رسانی کرده و موفق به نجات جان ۶۰۰ تن از هموطنان شدند.
معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با اعلام انتقال٣٨٠ تن از آسیب‌دیدگان به مراکز درمانی، عنوان کرد: بر این اساس یک‌ هزار و ۱۰۰ تن هم سرپایی درمان و یک هزار و ۶۰۰ تن به صورت اضطراری اسکان داده شده و برای ۸۵ تن عملیات رهاسازی انجام شد.

دغدغه‌های وزیر بهداشت برای سال ۹۴

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: وزیر بهداشت، درمان آموزش پزشکی در پیام نوروزی خود تصریح کرد: در هر شرایطی وظیفه ما خدمت به مردم است و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.حل ریشه‌ای مشکلات حوزه سلامت، همکاری تمام ارکان و قوای سه گانه را می‌طلبد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت در پیام تبریک نوروز ۱۳۹۴، با بیان این­که امروزه داشتن جامعه‌ای فعال، پویا و سالم از اهداف و آرزوهای تمام ملت‌های جهان است؛ افزود: یکایک ما نیز وظیفه داریم با حفاظت از سلامت خود، خانواده و هم‌میهنان‌ و دوری جستن از آن چه سلامت ما را به خطر می‌اندازد، سهم خود را در این عرصه ایفا کنیم.
وزیر بهداشت، درمان آموزش پزشکی تصریح کرد: در سال گذشته توانستیم پرداخت از جیب مردم در مراجعه به بیمارستان‌ها را از حدود ۳۷ درصد به کمتر از ۱۰ درصد کاهش دهیم. وی تصریح کرد: سطح بهداشت در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و در میان حاشیه نشینان را نیز گسترش دادیم به طوری که اینک بالغ بر ۲ میلیون نفر از این جمعیت تحت پوشش خدمات بهداشتی ـ درمانی قرار گرفته‌اند و همچنین ۸میلیون نفر هم طی این مدت در سراسر کشور بیمه شده‌اند.
هاشمی در بخش دیگری از پیام خود تأکید کرد: در سال ۹۳ برخی اهداف‌مان نیز محقق نشد. وی تصریح کرد: بر اساس سیاست‌های کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، سهم حوزه سلامت از تولید ناخالص ملی باید افزایش می‌یافت؛ بنابراین انتظار می‌رفت در بودجه سال ۹۴ نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی زمینه‌هایی را فراهم کنند که آن سیاست‌ها عملیاتی شوند. البته حتماً محدودیت‌هایی مانع از تحقق این اهداف شد که امیدوارم در سال آینده مرتفع شود.
وزیر بهداشت در بخشی از پیام خود، پایدار شدن منابع سلامت، تجمیع بیمه‌ها و مشکلات بیمه‌های تکمیلی و تجاری در تعامل با مراکز درمانی، ارزشمند شدن برگه‌های دفترچه‌های بیمه و افزایش صادرات دارو را از جمله دغدغه‌های خود در سال ۹۴ خواند و گفت: حل ریشه‌ای مشکلات حوزه سلامت همکاری تمام ارکان و قوای سه گانه را می‌طلبد. وی در پایان اظهارامیدواری کرد: در سال آینده همزمان با پیگیری مطالبات معوق حوزه سلامت، بر اساس نام‌گذاری سازمان جهانی بهداشت با محوریت امنیت غذایی، بر سلامت این بخش نظارتی جدی داشته داشت و تلاش ‌کنیم همراه و در کنار مردم، جامعه‌ای سالم‌تر، پویاتر و سازنده‌تر داشته باشیم.
متن کامل پیام نوروزی وزیر بهداشت، درمان آموزش پزشکی به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
یا مقلّب القلوب و الابصار/ یا مدبّر اللّیل و النّهار/ یا محوّل الحول و الاحوال
حوّل حالنا الى احسن الحال
فرارسیدن بهار طبیعت و سال ۱۳۹۴ را خدمت هموطنان عزیز تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. نخستین روزهای سال جدید با شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) مقارن شده است؛ امیدوارم بتوانیم آن چنان که باید از برکات این ایام بهره بگیریم و تعالیم و آموزه‌های این بانوی بزرگوار جهان اسلام و انسانیت را در زندگی فردی و اجتماعی خود جاری سازیم.
گذر هر سال علاوه بر نو شدن جهان، به معنای افزودن بر تجربیاتی است که مسیر زندگانی ما را ترسیم و تعیین می‌کند. اگر از این اندوخته ارزشمند آن چنان که باید استفاده نکنیم، جز خسران حاصلی نصیب‌مان نمی‌گردد و اگر از اسباب دانش، تجربه، صبر و تعقل به فدر کفایت بهره بگیریم، رسیدن به اهداف، دور از دسترس نخواهد بود.
امروزه داشتن جامعه‌ای فعال، پویا و سالم از اهداف و آرزوهای تمام ملت‌های جهان است؛ یکایک ما نیز وظیفه داریم با حفاظت از سلامت خود، خانواده و هم‌میهنان‌ و دوری جستن از آن چه سلامت ما را به خطر می‌اندازد، سهم خود را در این عرصه ایفا کنیم.
وظیفه من و همکارانم هم در سال جدید آن است که تحول ایجاد شده در عرصه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را حفاظت کرده و با مراقبت و نظارت، آن را در مسیری که آغاز کرده به پیش بریم.
در سال گذشته توانستیم پرداخت از جیب مردم در مراجعه به بیمارستان‌ها را از حدود ۳۷ درصد به کمتر از ۱۰ درصد کاهش دهیم. سطح بهداشت را نیز در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و در میان حاشیه نشینان گسترش دادیم به طوری که اینک بالغ بر ۲ میلیون نفر از این جمعیت تحت پوشش خدمات بهداشتی ـ درمانی قرار گرفته‌اند. ۸ میلیون نفر هم طی این مدت در سراسر کشور بیمه شده‌اند.
در سال ۹۳ برخی اهداف‌مان نیز محقق نشد. بر اساس سیاست‌های کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، سهم حوزه سلامت از تولید ناخالص ملی باید افزایش می‌یافت؛ بنابراین انتظار می‌رفت در بودجه سال ۹۴ نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی زمینه‌هایی را فراهم کنند که آن سیاست‌ها عملیاتی شوند. البته حتماً محدودیت‌هایی مانع از تحقق این اهداف شد که امیدوارم در سال آینده مرتفع شود.
پایدار شدن منابع سلامت، تجمیع بیمه‌ها و مشکلاتی که در تعامل بیمه‌های تکمیلی و تجاری با مراکز درمانی وجود دارد، از جمله دغدغه‌هایم در سال ۹۴ است. به این‌ها باید ارزشمند شدن برگه‌های دفترچه‌های بیمه و افزایش صادرات دارو را نیز اضافه کرد.
امیدوارم برای اهداف محقق نشده و همچنین کمک به بیماران صعب العلاج، در سال ۹۴ گشایشی حاصل شود تا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بتواند در این حوزه نیز به مردم و بیماران کمک بیشتری نماید.
اینجانب همواره به همکارانم تأکید کرده و می‌کنم در هر شرایطی وظیفه ما خدمت به مردم است و بس. در این مسیر نیز از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد و هیچ مانعی نباید ذره‌ای بر عزم و تلاش‌مان خدشه وارد سازد. ما عهدی با خدای خود و مردم شریف ایران بسته‌ایم و به آن وفادار خواهیم ماند.
حل ریشه‌ای مشکلات حوزه سلامت، همکاری تمام ارکان و قوای سه گانه را می‌طلبد تا در سایه حمایت‌های‌ مقام معظم رهبری شاهد توسعه بیشتر این عرصه و رضایت بیشتر مردم باشیم. با این امید در سال آینده همزمان با پیگیری مطالبات معوق حوزه سلامت، بر اساس نام‌گذاری سازمان جهانی بهداشت با محوریت امنیت غذایی، بر سلامت این بخش نظارتی جدی خواهیم داشت و تلاش می‌کنیم همراه و در کنار مردم، جامعه‌ای سالم‌تر، پویاتر و سازنده‌تر داشته باشیم. ان‌شاءالله.

آجیل کهنه حاوی سم آفلاتوکسین و سرطان زا است

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی هشدار داد: مصرف آجیل های کهنه و دارای آلودگی که اغلب در آنها لارو (تخم حشرات) وجود دارد، سبب بروز سرطان می شود.

سید ضیاء الدین مظهری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در توضیح بیشتر این موضوع افزود: مصرف آجیل های کهنه و آلوده به مقدار اندک سبب بروز مسمومیت اما اگر به مقدار زیادی مصرف شود، سبب بروز سرطان می شود.

وی گفت : این نوع آجیل ها دارای سمی به نام آفلاتوکسین است که مانند رادیکال آزاد مهاجم وارد بدن می شود و آنتی اکسیدان های موجود در بدن را خنثی و فرد را مستعد ابتلا به سرطان می کند.

مظهری با بیان اینکه بیشتر این آلودگی ها در فندق دیده می شود، ادامه داد: در هنگام خرید باید به مغز فندق توجه کرد اگر رنگ آن سفید باشد سالم است اما اگر به رنگ کرم یا قهوه ای باشد، آلوده و دارای سم آفلاتوکسین است.

 

** آجیل های رنگی نخرید

نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی گفت: آجیل های رنگ شده معمولا آجیل های کهنه ای است که برخی افراد سودجو برای پنهان کردن ظاهر فاسد شده آجیل ها و دادن طعم های فریب دهنده برای پوشاندن طعم کهنگی آجیل ها به آنها اضافه می کنند.

مظهری افزود: همچنین رنگ های افزوده شده به این آجیل ها معمولا دارای مقادیر زیادی فلزات سنگین است که در اثر مصرف زیاد سبب بروز مسمومیت می شود.

وی توصیه کرد: افراد باید به این مساله توجه داشته باشند و از خرید و مصرف این نوع آجیل ها پرهیز کنند.

مظهری برخی دیگر از اقداماتی که افراد باید برای حفظ سلامتی خود در ایام تعطیلات نوروز رعایت کنند ،شامل موارد ذیل دانست.

 

** مصرف زیاد شیرینی ممنوع

مظهری با بیان اینکه در پخت شیرینی معمولا از مارگارین ها استفاده می شود که می تواند زمینه ساز بیماری های قلبی عروقی باشد، افزود: بهتر است بیماران قلبی عروقی و دیابتی ها به مقدار محدود شیرینی و تنقلات نوروزی را مصرف کنند.

وی در مورد مبتلایان به دیابت نیز اظهار کرد: مصرف شیرینی سبب تحریک پانکراس به ترشح انسولین می شود که در اثر افزایش ترشح انسولین، سندرم متابولیک، بیماری های قلبی عروقی، چربی خون و فشارخون بالا بروز می کند.

 

** رژیم های غذایی در ایام نوروز قطع نشود

نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی با تاکید بر لزوم توجه به ادامه رژیم های غذایی در ایام نوروز توصیه کرد: لازم است افرادی که رژیم های غذایی برای کاهش وزن دارند یا بیمارانی که از یک رژیم خاص غذایی پیروی می کنند، در ایام نوروز و در جریان دید و بازدیدها و سفرهای نوروزی به ادامه رژیم های خود توجه داشته باشند.

مظهری افزود: مبتلایان به بیماری هایی مانند بیماری های قلبی عروقی، فشار خون یا چربی خون بالا، دیابتی ها یا مبتلایان به بیماری ها صعب العلاج مانند سرطان ها باید در این ایام رژیم غذایی خود را ترک نکنند و با دقت از آن پیروی کنند.

وی ادامه داد: همچنین افرادی که رژیم های لاغری دارند، باید توجه داشته باشند که تنقلات نوروزی به ویژه آجیل ها دارای مقادیر زیادی انرژی و اسیدهای چرب است (هر ۱۰۰ گرم آجیل معادل ۷۰۰ گرم انرژی) و مصرف زیاد آنها سبب بر هم خوردن تعادل رژیم و بروز مشکلاتی برای افراد می شود.

 

** نخوردن خورش های با رنگ و بوی تند

نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی گفت: در هنگام سفر افراد باید توجه داشته باشند که در هر رستورانی غذا نخورند و به بهداشت رستوران ها و افراد پذیرایی کننده توجه داشته باشند.

مظهری افزود: در برخی رستوران ها که اصول بهداشتی را رعایت نمی کنند، گاهی برای پنهان کردن فساد مواد اولیه ای که برای تهیه غذا به کار برده اند، رنگ ها و ادویه های تند به غذاها به ویژه خورش ها می زنند تا مشتری ها را گمراه کنند اما مصرف این نوع خورش ها سبب بروز مسمومیت می شود.

وی ادامه داد: بهتر است افراد در سفر از مصرف کباب کوبیده و خورشت های دارای رنگ و بوی تند پرهیز کنند چراکه ممکن است مواد اولیه آنها آلوده باشد و مسمومیت ایجاد کند.

مظهری همچنین تاکید کرد: بهتر است مسافران نوروزی از خوردن سالادهایی با مواد خام و نپخته و سس های غیر بسته بندی پرهیز کنند و از آب آشامیدنی بسته بندی استفاده کنند.

 

** تحرک در طبیعت دافع سموم بدن

نایب رییس انجمن پیشگیری و درمان چاقی به مسافران نوروزی به ویژه افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند، توصیه کرد: برای دفع سموم بدن در هنگام مسافرت در طبیعت قدم بزنند و نفس عمیق بکشند.

مظهری گفت: افرادی که در طول سفر به شب بیداری می پردازند و به جسم و روح خود استراحت نمی دهند نه تنها نفعی از طبیعت و هوای پاک بهاری نمی برند، بلکه پس از پایان تعطیلات با خستگی بیشتر به شهر خود باز می گردند.

انجام عمل ترانس استرنال مهره های توراسیک در بندرعباس

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 برای اولین بار دراستان هرمزگان عمل ترانس استرنال مهره های توراسیک توسط تیم مجرب جراحی مغز و اعصاب تورکس در مرکز آموزشی درمانی شهید محمدی بندرعباس انجام شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، متخصص جراحی مغز و اعصاب که عهده دار این عمل جراحی بوده جمعه به خبرنگاران اظهار داشت: بیمار یک مرد ۲۷ ساله بود که با شکایت ضعف پیشرونده اندام های تحتانی ابتدا در سرویس نورولوژی ( داخلی مغز واعصاب ) بستری شده بود.

دکتر رامین رجبی بیان داشت: پس از بررسی های اولیه و انجام MRI ستون فقرات مشخص گردید که ضایعه پاتولوژیک تومورال در قسمت فوقانی مهره های پشتی وجود دارد و تخریب شدید مهره T3 توراسیک دیده می شود.

وی ادامه داد: این مشکل به گونه ای بود که باعث برهم زدن ستون فقرات بر نخاع گشته بود ، به نحوی که در مدت زمان کوتاهی پس از بستری بیمار به هیچ عنوان قادر به حرکت اندام های تحتانی نبود .

دکتر رجبی تصریح کرد: با توجه به محل قرار گیری ضایعه امکان عمل جراحی از پشت جهت رفع پاتولوژی نبود و نیاز به اپروچ عمل و باز کردن قفسه سینه از سمت جناغ بود و با توجه به اینکه در این ناحیه قلب و عروق حیاتی بدن جای دارند و دسترسی به محل ضایعه باید از بین این ساختار های حیاتی انجام می گرفت حساسیت عمل جراحی نسبت به سایر اعمال جراحی ستون فقرات بسیار بالاتر بود.

وی با بیان اینکه این عمل جراحی به صورت مشترک توسط سرویس جراحی اعصاب و توراکس انجام گرفت، گفت: عمل بسیار موفقیت آمیز بود و در حال حاضر قدرت اندامهای تحتانی بیمار بسیار بهبود یافته و به نحوی که قادر به بلند کردن هر دو اندام تحتانی از روی تخت و نگه داشتن اندام بر خلاف جاذبه می باشد که که این بهبودی دراماتیک نشان از موفقیت این عمل جراحی حساس می باشد .

این پزشک متخصص خاطرنشان کرد: تاکنون گزارشی از انجام این نوع عمل در سایر مراکزدرمانی کشور داده نشده است

۶ غذای قلب؛ از ماهی تا اسفناج

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, جهان پزشكي, خبر پزشکی

بیماری های قلبی، عامل یک سوم مرگ و میرهای جهان است؛ این در حالی است که یکی از ساده ترین راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری ها و سکته های قلبی، رعایت الگوی غذایی سالم و درست است. در ادامه، با ۶ ماده غذایی مناسب برای پیشگیری از بیماری های قلبی آشنا خواهید شد.

۱- ماهی

گوشت ماهی مخصوصا ماهی های چربی مانند سالمون، قزل آلا، ساردین و کیلکا، سرشار از امگا ۳ است. میزان کلسترول موجود در ماهی بسیار کمتر از گوشت قرمز یا حتی مرغ است. از این رو، گنجاندن حداقل ۸۰۰-۶۰۰ گرم گوشت ماهی در برنامه غذایی هفتگی می تواند باعث پیشگیری از افزایش کلسترول و چربی بد خون شود و با بالا بردن چربی خوب خون و انعطاف پذیری عروق، خطر ابتلا به سکته ها و بیماری های قلبی را کاهش دهد.

۲- لوبیا

لوبیا سیاه و قرمز حاوی مقادیر بالایی از ویتامین های گروه B، نیاسین، فولات، منیزیم، اسیدهای چرب امگا ۳، کلسیم و فیبرهای محلول هستند و می توانند با حفظ تعادل چربی خون در بدن، از قلب ما در برابر عوامل بیماری زا محافظت کنند. به همین دلیل به تمام افراغد و آنهایی که سابقه بیماری قلبی دارند، توصیه میشود که لوبیا قرمز و سیاه را حداقل هفته ای ۲ بار در رژیم غذایی شان بگنجانند.

۳- بادام

بین مغزهای مختلفف مغز بادام خام دارای بیشترین خاصیت برای حفظ سلامت قلب است. بیماران قلبی و افراد سالمی که می خواهند قلب سالمی داشته باشند می توانند روزی ۸-۵ عدد بادامخام مصرف کنند. این مغز حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، ویتامین E، منیزیم، فیبر و چربی های غیراشباع تک زنجیره ای و چند زنجیره ای است و به همین دلیل هم می تواند با کنترل فشار و چربی خون، در بهبود عملکرد قلب تاثیرگذار باشد. یادتان باشد که گردو هم تمام خواص بادام را دارد و افزون بر آن، حاوی فولات نیز است.
۴- برنج قهوه ای

محققان آمریکایی بر این باورند که افراد مبتلا به بیماری های قلبی، آنهایی که عمل باز قلب انجام داده اند، کسانی که سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های قلبی دارند و بیمارانی که تجربه سکته قلبی را داشته اند، باید برنج قهوه ای و نان های سبوس دار را جایگزین برنج و نان سفید در رژیم غذایی روزانه خود کنند.

این غلات سبوس دار حاوی ویتامین های گروه B، فیبر، نیاسین و منیزیم هستند و می توانند باعث حفظ سلامت و بهبود عملکرد قلب شوند.

۵- اسفناج

هر چند مصرف انواع میوه ها و سبزی های تازه به افراد مبتلا به بیماری های قلبی توصیه می شود اما محققان آمریکایی تاکید بیشتری بر مصرف حداقل ۳ بار در هفته اسفناج برای افراد مبتلا به ناراحتی های قلبی دارند. اسفناج، جزو سبزی های برگ سبز تیره و حاوی مقادیر بالایی از لوتئین، ویتامین های گروه B، فولات، منیزیم، پتانسیم، کلسیم و فیبر است که همگی این ریزمغذی ها و آنتی اکسیدان ها، نقش اساسی در حفظ سلامت قلب و عروق بازی می کنند.

البته کلم و بروکلی هم جزو سبزی های برگ سبز تیره و حاوی ویتامین های E و C، فولادت، کلسیم، پتاسیم و فیبر است و مصرف حداقل هفته ای یک تا دو وعده از آن هم به تمام افراد، از جمله بیماران قلبی توصیه می شود.

۶- پرتقال

مرکبات نارنجی و مخصوصا پرتقال حاوی بتا و آلفا کاروتن، لوتئین، ویتامین C، فلاونوئید، پتاسیم، فولات و فیبر فراوانی هستند. از این رو، محققان آمریکایی مصرف روزانه حداقل یک پرتقال یا نارنگی را در فصل خودشان به بیماران قلبی یا آنهایی که می خواهند قلب سالم تری داشته باشند، توصیه می کنند.

شش توصیه به بیماران قلبی

۱- مصرف نمک را در رژیم غذایی تان به ۱۵۰۰ میلی گرم (۱٫۵ گرم) در طول روز محدود کنید تا از خطر فشار خون و سکته دور بمانید.

۲- برچسب های غذایی را بخوانید و محصولاتی را که دارای کمترین میزان سدیم هستند انتخاب کنید.

۳- خوراکی ها، میوه ها و سبزی هایی با رنگ های مختلف مصرف کنید تا انواع آنتی اکسیدان ها به بدنتان برسند.

۴- فیبر دریافتی تان را بالا ببرید و به حدود ۳۵-۲۵ گرم برسانید. انواع میوه ها، سبزی ها، صیفی ها و غلاتت سبوس دار، حاوی حجم بالایی از فیبر خوراکی هستند.

۵- اگر به بیماری قلبی و تنگی نفس و سختی بلع مبتلا هستید، در مصرف مایعات احتیاط کنید و آنها را کم کم بنوشید.

۶- اگر چاق هستید، وزن تان را زیر نظر متخصص تغذیه پایین بیاورید و سعی کنید نمایه توده بدنی تان بالای ۲۲ نرود.

راز حفظ زیبایی پوست در سفر از زبان بازیگران

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, جهان پزشكي, خبر پزشکی

تمام افرادی که مجبورند به خاطر شغلشان زیاد سفر کنند، گاهی در طول هفته از یک منطقه سرد به یک منطقه گرم می روند و یا برعکس. اما این سفرهای فراوان برای سلامت پوست و موی افراد چندان بی خطر نیستند.

سفر برای بعضی ها تفریح و تفنن است و برای بعضی ها کار و زندگی؛ یعنی مجبورند به دلیل شغلی که دارند، دائم در سفر باشند. مهمانداران، خلبانان و حتی بازیگران جزو این گروه از افرادند. به هر حال، تمام افرادی که مجبورند به خاطر شغلشان زیاد سفر کنند، گاهی در طول هفته از یک منطقه سرد به یک منطقه گرم می روند و یا برعکس. اما این سفرهای فراوان برای سلامت پوست و موی افراد چندان بی خطر نیستند.

توصیه های متخصصان پوست به مسافران

• دکتر فریده دهقانی متخصص پوست عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد

۱- در سفرهای کاری خوراکی های مفید، میوه و سبزی به خصوص میوه و سبزی های حاوی ویتامیل A و C را مصرف کنید و نوشیدن آب کافی را فراموش نکنید.

۲- در مناطق سرد و کوهستانی با پوشیدن دستکش، شال گردن و کفش مناسب از نقاط آسیب پذیر بدن در برابر سرما محافظت کنید و حتما مراقب پوست و موی خود باشید به خصوص اگر پوست خشکی دارید.

۳- افرادی که پوست خشکی دارند در طول سفر کاری باید استحمام با آب داغ را کاهش دهند و اگر هم از شوینده ای استفاده می کنند، شوینده کرم دار و غیرصابونی باشد. پس از استحمام هم باید قسمت های خشک بدن را با روغن زیتون، بادام یا روغن های بدن دیگر چرب کرد. اگر هم پوست دست ها و لب بسیار خشک است، می توان از وازلین یا نوع کرم مرطوب کننده برای حفظ رطوبت آن استفاده کرد.

۴- استفاده از پن ها برای پاکسازی صورت باعث می شود پوست بیش از پیش خشک نشود.

۵- برای محیط هایی که نور آفتاب در آنها شدید است، از ضدآفتابی استفاده کنید که SPF یا همان فاکتور محافظتی آن حداقل بالای ۳۰ باشد و در ساعت هایی که شدت نور آفتاب زیاد است، مستقیم در معرض اشعه ماورای بنفش خورشید نباشید.

۶- از مصرف مواد دخانی و سیگار که به شدت باعث پیری زودرس پوست می شوند، اکیدا اجتناب کنید.

• بدون عینک و کلاه ضدآفتاب جلوی آفتاب نروید!

دکتر مجتبی امیری- متخصص پوست، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پپزشکی بقیه ا…

در افرادی مانند مهماندارها یا برخی از بازیگران که به دلیل شغلشان مجبورند مدام در سفر باشند، علاوه بر اینکه شرایط آب و هوایی از نظر تغییرات دمایی، رطوبت و نور آفتاب می تواند باعث بروز تغییراتی در پوستشان شود، استرس ناشی از مشغله کاری، کم خوابی و حتی نداشتن تغذیه مناسب و در مواردی کاهش مصرف میوه و سبزی ها در این دوران می تواند سلامت پوست این افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

معمولا حضور در مناطق گرم و خشک به دلیل رطوبت کم و گرمی هوا و در مناطق کوهستانی و برفی، به دلیل سرما و خشکی می تواند باعث بروز تغییراتی در پوست و در معرض آسیب قرار گرفتن آن باشد. از آنجا که در آب و هوای خشک، به خصوص حین وزش باد، تبخیر آب از سطوح پوست بیشتر است و به تدریج خاصیت ارتجاعی پوست کاهش می یاد و این مساله باعث کدورت رنگ پوست، از بین رفتن لطافت آن و ایجاد چین های ریز و موقتی و خشکی پوست، می شود، به افرادی که به هر دلیلی مجبورند به مناطق کوهستانی یا به محیط های خشک بروند، توصیه می شود حتما از مرطوب کننده مناسب پوست استفاده کنند.

استفاده از این کرم ها با توجه به رطوبتی که به پوست می دهد، باید در روز چند بار انجام شود. حتی می توانند در آب و هوای خشک محیط را برای خودشان مرطوب کنند مثلابخور سرد یا گرم بدهند، از مصرف مایعات به مقدار کافی هم غافل نشوند و حتما ضدآفتاب مناسب به پوستشان بزنند. نور آفتاب در هر شرایطی حتی در هوای ابری، می تواند به پوست آسیب برساند. همیشه بر استفاده از ضدآفتاب تاکید می شود و کمتر به این مساله تاکید شده که موثرترین راه محافظت از پوست در برابر مضرات نور خورشید، تغییر عادتهای رفتاری غلط است.

آفتاب عامل اصلی پیری پوست، ظهور چین و چروک و ابتلای زودهنگام به سرطان پوست است که بیشترین عوارض خود را در میانسالی نشان می دهد. مهم ترین عامل در مواجهه و جلوگیری از عوارض تابش نور خورشید چگونگی قرار گرفتن در آن است.

نتایج تحقیقات در استرالیان نشان می دهد بروز سرطان در افرادی که ضدآفتاب یم زدند در مقایسه با دیگر افراد، بیشتر بود چرا که این افراد با اطمینان از اینکه ضدآفتاب زده اند، بیشتر در مقابل نور خورشید می ایستادند در حالی که در ساعت هایی که شدت نور آفتاب زیاد است، نباید مستقیم در معرض آن بود و حتما باید علاوه بر ضدآفتاب از کلاه و عینک استفاده کرد.

افسانه پاکرو:

وقتی سفر می روم، بیشتر آب می خورم تا پوستم خشک نشود

افسانه پاکرو یکی از بازیگران جوانی است که در کارهایی مانند شیر و عسل، در مسیر زاینده رود و ماه پیشونی بازی کرده است. این بازیگر جوان در گفت و گویی کوتاه درباره سفرهای کاری و چگونگی مراقبت از پوستش در این سفرها برایمان گفته است.

تا به حال برای شما پیش آمده به خاطر کارتان مجبور شوید از تهران خارج شوید؟

- فقط یک بار برای بازی به شمال رفتم که در آن زمان هم هوای شمال معتدل و خوب بود

به نظر شما تغییرات آب و هوایی تا چه حد می توانند روی پوست و مو اثر مخرب بگذارند؟

- خیلی زیاد به خصوص اگر از یک منطقه گرمسیر به یک منطقه سردسیر برویم.

چه می کنید که پوستتان در این رفت و آمدهای کاری آسیب نبیند؟

- سعی می کنم بیشتر اوقات بخور بدهم و از ماسک های طبیعی استفاده کنم. چون به هر حال ایراناز کشورهایی است که تغییرات آب و هوایی زیادی دارد. حتی وقتی در تهران هم هستیم باید به فکر سلامت پوست و موی خود باشیم.

برای سلامت پوستتان از چه مواد خوراکی ای بیشتر استفاده می کنید؟

- سعی می کنم میوه و آب زیاد بخورم به خصوص وقتی به سفر کاری می روم آب زیاد می خورم تا پوستم خشک و زبر نشود.

چقدر با این مسئله که بیشتر خانم ها از کرم های گران قیمت برای محافظت پوستشان استفاده می کنند، موافق هستید؟

- خیلی موافق نیستم و مواد طبیعی را ترجیح می دهم مثل بخور بابونه که به شدت باعث طراوت پوست و شادابی آن می شود. گران قیمت بودن کرم حتما نشانه کیفیت خوب آن نیست.

نعیمه نظام دوست:

سفری که باعث شد دچار ریزش مو شوم

نعیمه نظام دوست بازیگر طنازی است که بیشتر در کارهای طنز او را دیده ایم. کارهایی مانند ساختمان پزشکان و دور زدن ممنوع. او نیز از مراقبت های ویژه پوست و مو در سفرهای کاری اش برایمان گفته است.

تا به حال به خاطر بازی در سریال یا فیلم ها مجبور به سفر کاری شده اید؟

- بله، این تجربه را داشته ام.

در این سفرهای کاری هیچ وقت متوجه تغییر رنگ پوست یا شکنندگی موهایتان نشدید؟

- من به خاطر بازی در یک سریال مجبور بودم چند ماهی را در شهرستان بمانم و بعد ازمدتی متوجه ریزش شدید موهایم شدم. برای همین به پزشک مراجعه کردم تا مشکلم حل شود.

چه پیشنهادی برای خانم هایی که مجبورند دائم در سفر باشند، دارید تا کمتر از این نظر آسیب ببینند؟

- فکر می کنم باید زیر نظر متخصصین پوست و مو باشند و همچنین باید به تغذیه شان هم اهمیت زیادی دهند چون دائم سفر کردن هم سخت است و هم آسان.

به نظر شما راز زیبایی زنان قدیم در چه بوده است؟

- به نظرم هم استرس هایشان کمتر از زنان امروزی بوده و هم تا این حد انواع و اقسام عمل های جراحی انجام نمی دادند و با خوردن مواد غذایی طبیعی به شادابی شان می افزودند.

به نظرتان مهم ترین آسیبی که ممکن است در سفرهای کاری به پوست و مویتان وارد شود، چیست؟

- فکر می کنم خشکی پوست و پیدا شدن لک های مختلف مهم ترین آسیبی است که در اینصورت به پوستت می رسد. در بین همکارانم هم این موارد را زیاد دیده ام.

شهین تسلیمی

از شامپو و صابون هتل ها استفاده نمی کنم

شهین تسلیمی را بیشتر مخاطبانش با نقش ماهی خانم در سریال زن بابا به یاد می آورند. او بازیگر بسیار محبوبی است و تا به حال در کارهای مختلف سینمایی و تلویزیونی زیادی ببازی کرده. وی اینگونه پاسخگویمان شده است.

فکر می کنید دائم در سفر بودن چقدر در درازمدت می تواند به پوست یا مو آسیب بزند؟

- طبیعی است که بعد از مدتی این اتفاق می افتد به خصوص اینکه ما در کشوری زندگی می کنیم که ۴ فصل سال را در خود دارد و ممکن است به دلیل انجام کاری یک مرتبه از یک منطقه برفی به یک مکان گرم مثل بندرعباس یا لارستان برویم.

آیا شما تا به حال این تجربه را داشته اید؟

- بله، سفر کاری زیاد رفته ام و این تغییرات آب و هوایی را درک کرده ام.

در این شرایط معمولا چگونه از پوست و موهایتان مراقبت می کنید؟

- سعی می کنم از صابون و شامپویی که با پوست موهایم سازگاری بیشتری دارد، استفاده کنم. چون معمولا شامپو یا صابونی که در هتل ها وجود دارد، کیفیت خوبی ندارند.

آیا در سفرهای کاری از ماسک های خاصی هم برای سلامت بیشتر پوستتان استفاده می کنید؟

- ماسک خاصی استفاده نمی کنم، اما معمولا با گلاب صورتم را تمیز می کنم یا بخور می دهم تا پوستم آسیب نبیند و به مرور زمان خشک و حساس نشود.

به خانم هایی که مجبورند بیشتر اوقات در سفر باشند چه توصیه ای دارید؟

- فکر می کنم بهترین توصیه خودمراقبتی است؛ به این معنا که خودشان باید به فکر سلامتشان از هر جهت باشند به خصوص در مورد پوست و مویشان که دو عامل مهم در زیباتر نشان دادن آنها محسوب می شود.

بهنوش بختیاری:

بسته محافظتی پوست در سفر آب، میوه، سبزی و ضدآفتاب

 

بهنوش بختیاری، بازیگر شناخته شده ای است که بیشتر در آثار طنز چه در تلویزیون و چه در سینما حضور داشته و سفرهای کاری زیادی را تجربه کرده است. این بازیگر درباره موضوع مورد بحثمان این گونه پاسخگویمان شده است.

فکر می کنم شما از بازیگرانی هستید که سفرهای کاری را زیاد تجربه کرده اید.

- این تجربه را زیاد داشته ام. به هر حال سفر یکی از سرگرمی های مهم هر فردی است و در روحیه انسان اثر مثبت می گذارد.

می خواهم بدانم در این سفرهای متعدد کاری هیچ وقت پوست و مویتان آسیب دیده؟

- نه، خدارو شکر هیچ وقت پوست و مویم آسیب جدی ای ندید. چون به سلامتم خیلی اهمیت می دهم و برای همین سعی می کنم در سفرهای کاری زیاد آب بخورم و از میوه و سبزی تازه استفاده کنم تا کمتر مشکل پیدا کنم.

در صحنه هایی که مجبور هستید زیر نور خورشید بازی کنید، از قبل چه می کنید که پوستتان خسته یا دچار مشکل نشود؟

- طبیعتا از کرم ضدآفتاب استفاده می کنم و اگر بتوانم اسپری صورت هم می زنم تا هم کمتر عرق کنم و هم پوستم لک نشود.

روی پوست شما گریم های متعددی هم انجام می شود. چگونه از آن مراقبت می کنید تا در اثر گریم ها آسیب نبیند؟

- سعی می کنم پوستم را پاکسازی کنم. البته خوشبختانه در حال حاضر گریمورها از مواد بسیار خوبی استفاده می کنند اما به هر حال مراقبت از پوست و مو بسیار مهم است. به خصوص برای خانم ها.

خواص درمانی سنجد

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 سنجد جزو معدود گیاهانی است که تمام بخش‌های آن از جمله چوب، برگ، میوه و ریشه، قابل استفاده هستند.

به گزارش ایرنا به نقل از ساینس، سنجد میوه گیاهی به نام Elaeagnus angustifolia است که بیشتر در آسیای غربی و میانه، ایران، افغانستان، قزاقستان و ترکیه کشت می‌شود و به تازگی کشت آن در شمال آمریکا رواج پیدا کرده است.

گیاه سنجد درختچه‌هایی خاردار به طول تقریبی ۵٫۷ متر هستند که در اوایل تابستان میوه می‌دهند. سنجد خواص دارویی فوق‌العاده‌ای دارد که در این گزارش به برخی از این خواص اشاره شده است.

در درمان آرتروز و درد مفاصل موثر است
پودر سنجد در درمان آرتروز و درد مفاصل، به ویژه در ناحیه زانو موثر است.

موثر در درمان سرماخوردگی
روغن سنجد و میوه آن یک معجون بی‌نظیر در درمان انواع سرماخوردگی محسوب می‌شود و علایم برونشیت را کاهش می‌دهد.

سرشار از انواع ویتامین‌ها
سنجد حاوی ویتامین‌های A، C ، E و دیگر ترکیبات زیستی فعال است.

در درمان سرطان موثر است
ترکیبات موجود در سنجد رشد سلول‌های سرطانی را معکوس می‌کند.

آب گیاه سنجد باعث کاهش تب می‌شود
در کاهش درد موثر است
خواص ضد التهابی دارد
گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی قوی است
در درمان کولیت موثر است
به بهبود زخم‌های چرکی کمک می‌کند
باعث بهبود عملکرد قلب می‌شود
در درمان اسهال موثر است
جزو معدود میوه‌هایی است که دارای اسیدهای چرب غیر اشباع است
چوب درخت سنجد یک منبع سوخت گرانبها است
از برگ درخت سنجد و ریشه آن در صنعت عطر و خوشبوکننده استفاده می‌شود
صمغ درخت سنجد کاربرد گسترده‌ای در کارخانه‌های تولید پارچه دارد
باعث تثبیت اکسیژن در محیط زیست می‌شود
باعث تقویت معده می‌شود
در درمان خارش پوست موثر است

آشنایی با خواص سماق؛ یکی از ۱۰ آنتی اکسیدان برتر گیاهی

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 سماق یکی از ۳۵ گونه گیاهی گل‌دار است که بیشتر در مناطق نیمه گرمسیری و معتدل می‌روید و جزو ۱۰ آنتی اکسیدان گیاهی برتر محسوب می‌شود.

به گزارش ایرنا به نقل از ساینس، ایران و به طور کلی خاورمیانه و کشورهای حاشیه مدیترانه از مهمترین تولیدکنندگان این گیاه ارزشمند محسوب می‌شوند. کلمه سماق (Sumac) از ریشه یک کلمه قدیمی فرانسوی به نام sumac به معنای قرمز (red) گرفته شده است.

سماق در آشپزی پارسی، عربی و هندی جایگاه ویژه‌ای دارد. در آمریکا و اروپا از سماق علاوه بر طعم‌دهنده، برای مصارف دارویی و صنعت دباغی نیز استفاده می‌شود.

عصاره سماق و ترکیبات زیستی فعال موجود در آن دارای خواص ضد قارچ، ضد میکروبی، آنتی اکسیدان و ضد التهاب است.

سماق در طب قرون وسطی جایگاه ویژه‌ای داشته است و از آن علاوه بر ادویه، به عنوان دارو استفاده می‌کردند. آب سماق در درمان ناراحتی‌های معده موثر بوده و قادر به کنترل فشار خون است.

خواص ضد التهابی سماق
خاصیت ضد التهابی این گیاه باعث می‌شود که در کاهش تب موثر باشد. این گیاه در درمان آرتریت، التهاب پوست و مشکلات تنفسی مانند برونشیت و سرماخوردگی موثر است؛ همچنین می‌توان بسیاری از انواع آلرژی را با سماق درمان کرد.

خواص ضد میکروبی سماق
سماق در مبارزه با باکتری‌های عامل سالمونلا بسیار موثر است. می‌توان سبزیجات را هنگام شستشو با عصاره سماق مخلوط کرد تا انواع میکروب‌های سبزی زدوده شوند.

خواص ضد قارچی سماق
دانه‌های سماق قادر به درمان یک نوع قارچ خاص به نام قارچ آسپرژیلوس هستند. این قارچ سبب عفونت ریه و سایر اندام‌های بدن می‌شود.

خواص آنتی اکسیدانی سماق
سماق مملو از ویتامین C و اسیدهای چرب امگا ۳ است و از بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی جلوگیری می‌کند. سماق به بدن کمک می‌کند تا از شر رادیکال‌های آزاد، به ویژه در دستگاه گوارش خلاص شود. سماق جزو ۱۰ آنتی اکسیدان گیاهی برتر محسوب می‌شود.

کاربرد سماق در صنعت چرم
سماق در صنعت دباغی برای انعطاف‌پذیری بیشتر چرم و درخشان شدن رنگ آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

* سماق حاوی پروتئین، فیبر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و فسفر است.

* از عصاره سماق برای دوران نقاهت استفاده می‌شود.

*سماق اشتهاآور است.

*در درمان بیماری دیابت موثر است.

*از رشد تومور جلوگیری می‌کند.

*مانع ورود صفرا به معده می‌شود.

*در درمان نقرس موثر است.

*گیاهی مُدِر است و باعث دفع اوره می‌شود.

*باعث التیام زخم می‌شود.

*ترک پوست را از بین می‌برد.

*باعث درخشان شدن مو می‌شود.

*در درمان اگزما موثر است.

*تشنگی را رفع می‌کند.

*خاصیت سم‌زدایی دارد.

*در کاهش وزن موثر است.

*در درمان اسهال موثر است.

*در درمان خونریزی بواسیر موثر است.

*برای درمان آفت دهان و آبسه موثر است.

*باعث کاهش کلسترول می‌شود.

*از سرماخوردگی جلوگیری می‌کند.

در برخی از کشورها سماق در قالب مکمل‌های دارویی با همین نام عرضه می‌شود و بسیار پرطرفدار است.

راهکارهایی برای کاهش وزن پس از زایمان

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 کاهش وزن برای بانوانی که زایمان کرده اند دشوار است. دانشمندان پس از گفت و گو با ۷۷۴ زن در ماه نخست، ششم و دوازدهم پس از بارداری پی بردند که ۴۷ درصد خانم ها تا یک سال پس از زایمان ۴٫۵ کیلوگرم و ۲۴ درصد از آنها ۹ کیلو گرم اضافه وزن داشتند.
به گزارش گروه سلامت و بهداشت قدس آنلاین، افزایش وزن بیش از اندازه طبیعی شرایط را برای بازگرداندن تناسب اندام دشوار می کند. در ادامه با هفت راه کار بازگرداندن تناسب اندام پس از زایمان آشنا می شوید:
۱- غذاهای مغذی را دم دست داشته باشید
هنگام گرسنگی میوه ها، سبزیجات، حبوبات، چربی های مفید و برخی از منابع پروتئین را مصرف کنید.
۲- از مصرف غذاهای چرب و شیرینی ها خود داری کند
هنگامی که کودک تان غذا خوردن را شروع کرد، تلاش کنید تسلیم وسوسه خوردن ماکارونی، پنیر، پیتزا، ناگت مرغ، سیب زمینی سرخ کرده و… نشوید.
۳- اگر می توانید از شیر خودتان به نوزاد خود بدهید
محققان هنوز در مورد تاثیر شیردهی در کاهش وزن به توافق نرسیده اند اما امتحان اش ضرری ندارد.
۴- کالری های مصرفی تان را بشمارید
این کار را می توانید با کمک متخصصان تغذیه یا با استفاده از اپلیکیشن های موبایل انجام دهید.
۵- آب بنوشید
گاهی دقیقا نمی دانیم گرسنه هستیم یا تشنه و به جای آن که آب بنوشیم خوراکی می خوریم. بدن شما پس از زایمان به مایعات نیاز دارد. بهتر است یک بطری آب در دسترس تان باشد.
۶- برنامه غذایی تان را حفظ کنید
شرایط زندگی تان پس از زایمان تغییر خواهد کرد، اما به هیچ عنوان وعده های غذایی تان را حذف نکنید.
۷- پیاده روی کنید
تلاش کنید روزی یک ساعت آهسته بدوید یا همراه فرزندتان پیاده روی کنید.

حفظ سلامت پوست و مو در نوروز

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 مصرف چای کم رنگ به مقدار کم مانعی ندارد ولی نوشیدن چای پررنگ و غلیظ سبب دفع آهن و ریزش مو می شود.

یک متخصص پوست و مو تاکید کرد: با رعایت نکاتی لازم می توان سلامت پوست و مو را در ایام نوروز و دید و بازدیدها تضمین کرد.

دکتر ریحانه مهرگان، با اشاره به اینکه مواد غذایی که در ایام دید وبازدید مصرف می شوند از آجیل، شیرینی و شکلات گرفته تا میوه جات و چای هر یک اثرات متفاوتی بر پوست و مو دارند گفت: خوردن انواع آجیل به مقدار کم، نه تنها مشکل آفرین نیست بلکه به علت مقادیر زیاد ویتامین و پروتئین برای پوست و مو مفید هستند، ولی باید در مصرف آن تعادل رعایت شود به ویژه در افرادی که زمینه چاقی دارند، زیرا افراط در مصرف آنها نه تنها موجب افزایش وزن می شود؛ بلکه در افرادی که مستعد ابتلا به آکنه هستند، سبب افزایش و تشدید جوش های صورت می شود.

تاثیر مصرف میوه‌ها بر سلامت پوست

وی تاکید کرد: تنها میوه جات هستند که مصرف آنها فواید بی شماری برای پوست و مو دارند ولی رعایت در تعادل مصرف نیز مانع از بروز افزایش وزن می شود.

رعایت تعادل در مصرف چای

وی افزود: مصرف چای کم رنگ به مقدار کم مانعی ندارد ولی نوشیدن چای پررنگ و غلیظ سبب دفع آهن و ریزش مو می شود.

این متخصص پوست و مو خاطرنشان کرد: مصرف انواع شکلات نه تنها سبب افزایش وزن بلکه باعث ایجاد آکنه نیز می شود. برخی افراد در ایام دید و بازدید به علت افراط در مصرف شکلات، شیرینی و آجیل دچار آلرژی و خارش های شدید می شوند که بسیار آزار دهنده است.

تاثیر آرایش صورت بر پوست

مهرگان با تاکید بر اینکه افراط در مصرف مواد آرایشی در طول روز نیز می تواند برای پوست آسیب رسان باشد یادآور شد: انواع کرم پودرها و پنکیک ها موجب باز شدن منافذ پوست و تشدید آکنه می شوند.

وی گفت: افرادی که پوست چرب دارند، بهتر است از مواد آرایشی فاقد چربی استفاده کنند که مضرات کمتری بر پوست دارد.

رفع خشکی و ریزش مو

مهرگان با اشاره به اینکه افراط در رنگ کردن و دکلره موها، موجب ریزش و خشکی شدید موها می شود، گفت: جهت برطرف کردن این مشکل می توان از انواع سرم ها، نرم کننده ها و تقویت کننده های مو استفاده کرد. مصرف مواد طبیعی مانند روغن زیتون و کتیرا نیز برای رفع مشکلات مو که ناشی از رنگ کردن و دکلره است، بسیار نتیجه بخش خواهد بود.

این متخصص پوست و مو در پایان تصریح کرد: شب زنده داری در ایام نوروز که سبب ایجاد اختلال خواب می شود، عوارض سوئی بر پوست و مو دارد.

کاهش وزن با مصرف کلسیم

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

مصرف کلسیم با شیوع کمتر اضافه وزن، چاقی و مقاومت به انسولین همراه است.

کلسیم ‌باعث مهار لیپوژنز (تولید چربی) و تحریک لیپولیز (تجزیه چربی) می‌شود.

مطالعات اخیر در دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد مصرف کلسیم با شیوع کمتر اضافه وزن، چاقی و مقاومت به انسولین همراه است. همچنین مشخص شده است که مصرف کم کلسیم و فرآورده‌های لبنی موجب افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا، مقاومت به انسولین و دیابت می‌شود.

بر اساس مطالعات، مصرف کلسیم ‌باعث مهار لیپوژنز (تولید چربی) و تحریک لیپولیز (تجزیه چربی) خواهد شد. نکته جالب در این تحقیقات این بود که کلسیم با منشا لبنیات نسبت به مکمل‌های کلسیم موثر‌تر عمل می‌کند.

به عقیده متخصصان، اثر کلسیم زمانی مشاهده می‌شود که فرد کالری دریافتی را کاهش داده و ورزش را نیز در برنامه روزانه خود بگنجاند.

جدیدترین علت بیماری صرع شناسایی شد

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 محققان دانشگاه بٌن آلمان موفق به شناسایی عامل اصلی بیماری صرع شدند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، معمولا حمله های صرع از ناحیه کوچی به نام لوب گیجگاهی در مغز نشات می گیرد. تحقیقات نشان می دهد زمانی که سلول های ستاره ای شکل در سیستم اعصاب مرکزی به نام آستراسیت، با هم جفت نمی شوند، تجمع یون های پتاسیم و انتقال دهنده های عصبی در خارج سلول بوجود می آید و این امر باعث تحریک پذیری بیش از اندازه نورون ها و حمله های صرع می شود.

درک این مکانیسم سبب توسعه روش های جدید درمانی در این بیماران می شود.

صرع یک اختلال عصبی است که منجر به تشنج می شود. تشنج ناشی از بیماری صرع مکرر است و در طول زمان شدیدتر می شود.

در حال حاضر بیش از ۲ میلیون نفر در آمریکا به بیماری صرع مبتلا هستند. هیچ درمان قطعی برای این بیماری عصبی مزمن وجود ندارد.

در این گزارش آمده است که یک سوم بیماران مبتلا به صرع، در مقابل انواع درمان مقاوم هستند و روش های کنونی برای آنان موثر نیست.

نتایج این تحقیقات در نشریه Brain منتشر شده است.

مرگ ۲میلیون‌و۶۰۰هزار نفر براثر نبود آب آشامیدنی

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 سازمان غیر دولتی « همبستگی بین المللی » اعلام کرد، سالانه بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در جهان بر اثر دسترسی نداشتن به آب آشامیدنی جان خود را از دست می دهند.
به گزارش ایرنا به نقل از فرانس تی وی انفو، این سازمان غیر دولتی در گزارشی نوشت: بیشترین قربانیان نبود آب آشامیدنی را نوجوانان زیر ۱۵ سال تشکیل می دهند که بر اثر ابتلا به بیماری وبا یا هپاتیت جان خود را از دست داده اند.

همبستگی بین المللی در ادامه گزارش خود ضمن اشاره به نبود زیر ساختارهای لازم در این زمینه نوشت: یک میلیارد نفر در جهان توالت ندارند و ۲ میلیارد نیز از آب آلوده که سلامتی آنان را به خطر می اندازد، استفاده می کنند.

بنا بر این گزارش، در عین حال ۳ و نیم میلیارد نفر از ساکنان کره زمین هر روز از آب های خطرناک و با کیفیت مشکوک مصرف می کنند.

در ادامه گزارش این سازمان غیر دولتی آمده است: در فرانسه ۱۴۰ هزار تن بدون مسکن به آب آشامیدنی دسترسی ندارند.

سونا طول عمر مردان را افزایش می دهد

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 یافته های تازه نشان داده اند که استفاده مستمر از سونا، بدن را در مقابل حمله قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های مهلک حفاظت می کند.
به گزارش گروه سلامت و بهداشت قدس آنلاین، دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه استهکلم پس از مطالعه ۲۰ ساله بر روی بیش از دو هزار مرد دریافتند، سونا می تواند عملکرد عروق و توانایی انجام فعالیت های بدنی را بهبود بخشد و میزان فشار خون افرادی که از پر فشاری خون رنج می برند را کاهش دهد.
نتیجه پژوهش های انجام شده نشان می دهند که قرار گرفتن طولانی مدت در سونا می تواند خطر بروز سکته مغزی، حمله قلبی و … را کاهش دهد.
کارشناسان معتقدند، مردانی که چهار تا هفت بار در هفته به سونا می روند در مقایسه با افرادی که چنین نمی کنند سالم ترند.

راهکارهای ساده کاهش فشار خون

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 فشار خون بالا یک بیماری جدی است که می تواند به بیماری های قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه منجر شود.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، فشار خون نیرویی است که توسط جریان خون به دیواره رگ ها وارد می شود تا خون در سراسر رگ ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا کند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشکلات زیادی روبرو می شود.

به طور متوسط از بین هر سه فرد میانسال، یک نفر به این عارضه مبتلا است؛ کنترل فشار خون چند راهکار ساده دارد.

در این گزارش چند دستورالعمل بهداشتی برای کاهش فشار خون ارایه شده است.

 

***کاهش مصرف نمک در وعده غذایی

مهمترین روش برای کاهش فشار خون، کاهش مصرف نمک (سدیم) است. میزان نمک مصرفی در روز نباید از ۱۵۰۰ میلی گرم تجاوز کند. از خوردن غذاهای آماده، سس های آماده، سیب زمینی سرخ شده، غذای کنسرو شده، چیپس و پفک و سوسیس و کالباس اجتناب کنید؛ زیرا این غذاها سرشار از نمک هستند. سعی کنید در غذاهای خود به جای نمک از طعم دهنده های گیاهی و انواع ادویه استفاده کنید. ذائقه انسان با مرور زمان به غذای کم نمک عادت می کند.

 

***وزن خود را کاهش دهید

اضافه وزن با فشار خون رابطه مستقیمی دارد. اندازه دور کمر مهمترین عامل در فشار خون است. مردانی که دورکمرشان بیشتر از ۹۱ سانتی متر است، در معرض فشار خون قرار دارند. این اندازه در زنان ۸۱ سانتی متر است.

 

*** به طور مرتب ورزش کنید

ورزش روزانه و منظم به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه، میزان فشار خون را بین ۴ تا ۹ میلیمتر جیوه کاهش می دهد. برنامه ورزشی منظم به تنهایی قادر است فشار خون را در اندازه استاندارد نگه دارد.

 

*** در رژیم غذایی خود تجدید نظر کنید

رژیم غذایی حاوی غلات، میوه، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب در کنترل فشار خون موثر هستند.

 

*** از مواد معدنی مفید مانند پتاسیم، کلسیم و منیزیم بیشتر استفاده کنید.

سیب زمینی، موز، سبزیجات سبز پر رنگ، بادام، گوجه فرنگی، انواع کلم و قارچ حاوی این مواد معدنی مفید هستند.

-از مصرف دخانیات اجتناب کنید

-در معرض دود سیگار قرار نگیرید

-از استرس و تنش دوری کنید

-روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید

-فشار خون خود را به صورت روزانه بررسی کنید

-مصرف کافئین را به حداقل کاهش دهید

-از غذاهای گیاهی استفاده کنید

-شکلات تیره و کم شیرین بخورید

-خواب کافی داشته باشد

رشوه به محققان برای مفید نشان دادن نوشابه

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 کوکاکولا به محققان رشوه می‌داده تا نوشابه‌هایش را سالم معرفی کند.
به گزارش خبرگزاری راشاتودی، به تازگی فاش شده که کوکاکولا به برخی از متخصصان تغذیه و همچنین کارشناسان تناسب اندام رشوه می‌داده تا به مردم آمریکا در مورد مفید بودن نوشابه‌های این شرکت به خصوص نوشیدنی‌های مینی کوکا تبلیغ کرده و آن را برای لاغری توصیه کنند اما مشخص شده که این نوشیدنی‌ها باعث افزایش وزن و چاقی می‌شوند.
مدیران کوکاکولا در توجیه این اقدام خود اعلام کرده اند؛ آنها می‌گویند پیشتر شرکت‌های معتبری چون پپسی و Kellogg نیز به پزشکان یا متخصصان تغذیه برای تبلیغ محصولات خود پول داده‌اند.

سرکه ضد سرطان و درمان کننده دیابت

فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 سرکه که از دوران باستان مورد توجه اطبا بوده،سبب بهبود حساسیت بدن نسبت به انسولین می شود و در کاهش قند خون و درمان دیابت نوع ۲ موثر است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا و به نقل از ساینس، سرکه به طور عمده از ترکیب اسید استیک و آب تولید می شود. سرکه علاوه بر مصارف خوراکی، در پزشکی و صنعت نیز کاربرد دارد و خواص پاک کنندگی آن فوق العاده است. معمولا سرکه از انگور یا سیب تهیه می شود و خواص طبی آن از دوران باستان مورد توجه بوده است.

برخی از خواص پزشکی و صنعتی این مایع ارزشمند به قرار زیر است

***** به کاهش وزن کمک می کند

هر قاشق سرکه فقط حاوی سه کالری است و باکتری های موجود در آن به کاهش وزن کمک می کنند.

***** باعث از بین رفتن برخی باکتری ها می شود

سرکه در نابودی پاتوژن ها (عوامل بیماری زا) به ویژه باکتری های بیماری زا موثر است. بقراط، پدر طب مدرن، بیش از دو هزار سال پیش از سرکه برای ضدعفونی کردن زخم ها استفاده می کرده است. این مایع با مهار باکتری های ای کولای، از فساد مواد غذایی جلوگیری می کند. سرکه در درمان قارچ ناخن، شپش، زگیل و عفونت گوش موثر است.

***** باعث کاهش قند خون می شود و در درمان دیابت موثر است

سرکه باعث بهبود حساسیت بدن نسبت به انسولین می شود و در کاهش قند خون و درمان دیابت نوع ۲ موثر است.

خوردن دو قاشق سرکه سیب قبل از خواب، باعث کاهش قند خون ناشتا می شود.

***** برای قلب مفید است

بیماری های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می شوند. بیماری های قلبی بر اثر چند عامل بیولوژیکی خطرناک بوجود می آیند و سرکه چند مورد از این عوامل خطر را از بین می برد.

**** دارای خواص ضد سرطانی است

مطالعات نشان می دهد که سرکه باعث نابود شدن سلول های سرطانی می شود و تومور را کوچک می کند.

-دردرمان آکنه موثر است

-از اسپاسم روده جلوگیری می کند

-در درمان اسهال موثر است

-در درمان سکسکه موثر است

-مانع سوء هاضمه می شود

-از گرفتگی بینی جلوگیری می کند

-باعث کاهش اشتها می شود

-در درمان شوره سر موثر است

-خواص ضد پیری دارد

-به جذب کلسیم کمک می کند

-باعث کاهش فشار خون می شود

-تری گلیسیرید و کلسترول را کاهش می دهد

-دارای خاصیت آنتی اکسیدان است و از اکسید شدن سلول ها جلوگیری می کند

-حاوی پتاسیم است

-باعث تعادل PH خون می شود

شیوع ابولا در کشور تکذیب شد

فروردین ۲۶, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تکذیب شایعه شیوع ابولا در کشور گفت: به خاطر اطلاع رسانی های وسیع رسانه ها در خصوص ابولا، اکنون مردم با مشاهده هر بیماری و آنفلوانزای فصلی، ذهنشان به سمت بیماری ابولا می رود.
ابولا(Ebola) یک بیماری ویروسی است که از سوی ویروس ابولا ایجاد می شود؛ این ویروس از خانواده فیلوویروس ها است که پس از وارد شدن به بدن، نوعی بیماری تب دار و خونریزی دهنده ایجاد می کند که در ۵۰ تا ۹۰ درصد بیماران علامت دار به مرگ منجر خواهد شد.

دکتر محمود نبوی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: ابولا حتی در کشورهای آفریقایی که منشاء این بیماری بوده کنترل و خاموش شده و مدارس لیبریا باز شده است.

وی خاطرنشان کرد: با این وجود تمام مراقبت های لازم در فرودگاه های بین المللی برای جلوگیری از ورود بیماری واگیر به کشور انجام می شود و تاکنون هیچ موردی از ابولا در کشور یافت نشده است.

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: یک درصد موارد آنفلوانزاهای فصلی منجر به ذات الریه و مرگ می شود که برخی افراد آن را به ابولا نسبت می دهند درحالیکه اینطور نیست.

نبوی افزود: ابولا در عربستان نیز وجود ندارد اما بیماری کرونا ویروس هست که پنج مورد از آن چند ماه پیش در کشور مثبت اعلام شد و اکنون نیز بیشتر مراقب این بیماری هستیم.

وی درباره شایعات منتشر شده در فضاهای مجازی نیز گفت: این شیطنت ها به نفع جامعه نیست.

به گزارش ایرنا، نخستین موارد شیوع اخیر این بیماری، ماه فوریه (بهمن ماه ۹۲) در جنوب گینه گزارش شد و به تدریج این بیماری به لیبریا و سیرالئون گسترش پیدا کرد و بعد از آن به نیجریه رسید؛ هر چند که این بیماری کشنده، نخستین بار در سال ۱۹۷۶میلادی شناخته شد.

شناسایی تب دانگ در۲۰ دقیقه با نانوحسگر زیستی

فروردین ۲۶, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 پژوهشگران سنگاپوری با استفاده از نانو ذرات، موفق به ساخت حسگری برای شناسایی بیماری تب دانگ از طریق بزاق دهان در مدت ۲۰ دقیقه شدند.

به گزارش ایرنا ازستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محققان موسسه آاستار سنگاپور موفق به ساخت کیت تشخیص طبی شدند که می تواند ابتلا به ویروس تب دانگ (dengue) را با سرعت بالایی تشخیص دهد.

این کیت یک بارمصرف کاغذی، می تواند آنتی بادی های ویژه عفونت دانگ را شناسایی کرده و درمدت ۲۰ دقیقه ابتلا به این بیماری را مشخص کند.این ابزار در حال توسعه برای تجاری سازی است.

جکی اینگ ازمحققان این پروژه گفت: این کیت تشخیص طبی می تواند آنتی بادی دانگ را از طریق بزاق دهان شناسایی کند، امکان تفکیک میان عفونت اولیه وثانویه در مراحل اولیه ابتلا به بیماری اهمیت زیادی دارد به طوری که می توان اقدامات لازم برای درمان بیمار را با استفاده از این تشخیص زودهنگام انجام داد.

وی بیان کرد: بیماران مبتلا به عفونت ثانویه که علائم عفونت درآن ها ظاهرشده است درمعرض خطر شوک دانگ و خونریزی هستند، براساس اطلاعات آژانس ملی محیط زیست سنگاپور، تب دانگ و خونریزی مربوط به آن یکی از مرگبارترین بیماری هایی است که از طریق پشه به انسان منتقل می شود.

وی اظهارکرد: این بیماری گریبان افراد بسیاری را در مناطق استوایی می گیرد، چهار نوع مختلف از این بیماری شناخته شده است اما تا کنون واکسن یا دارویی برای مبارزه با آن تولید نشده است، دوره پنهان بیماری بین ۴ تا ۱۰ روز بعد از آلودگی است بنابراین شناسایی و تشخیص زودهنگام بیماری می تواند سهم به سزایی در جلوگیری از رشد بیماری داشته باشد.

اینگ یادآورشد: گرفتن بزاق دهان راحت تر از آزمایش دردناک خون است اما مشکل بزاق این است که به سادگی نمی توان آن را روی نوارهای تست تشخیص طبی قرار داد، این گروه تحقیقاتی موفق به ساخت معرف شیمیایی شدند که می توان بزاق دهان را به سادگی روی آن قرار داد، این معرف که یک حسگر مبتنی بر نانوذرات است امکان ارائه نتیجه دقیق را از روی نمونه بزاق فراهم می کند.

وی افزود: با ساده سازی فرآیند تشخیص بیماری، یک کیت تشخیص طبی در ابعاد کیت تشخیص بارداری ساخته شده که با استفاده از بزاق دهان می تواند عفونت را در بدن تشخیص دهد.

تب دانگ (Dengue fever) از طریق پشه های آئدس (Aedes Mosquitoes) منتقل می شود، این بیماری در صورتی که به موقع تشخیص داده نشود و برای درمان آن اقدام مناسب صورت نگیرد، در مدت زمان کوتاهی، فرد مبتلا را با خطر مرگ مواجه می کند، به همین دلیل بسیاری از پزشکان این بیماری را تب استخوان شکن (Breakbone fever) می‎نامند.

آسیب جدی به مفاصل ستون فقرات در سفرهای طولانی مدت

فروردین ۲۶, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

رییس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت:نشستن روی صندلی اتومبیل در سفرهای طولانی مدت سبب وارد شدن آسیب های جدی و شدید به دیسک های بین مهره ای و مفاصل ستون فقرات می شود.

به گزارش ایرنا از انجمن فیزیوتراپی ایران، دکتر اسماعیل ابراهیمی افزود: یکی از مواردی که سبب تخریب و آسیب به مفاصل و در نهایت آرتروز زودرس مفاصل می شود، قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت در سفرهای طولانی مدت است.

وی افزود:آرتروز مفصلی بیشتر در مفاصلی که وزن بدن را تحمل می کنند مانند مفاصل زانو ، مچ ، ران و ستون فقرات ایجاد می شود که سبب درد نیز در این نواحی خواهد شد.

ابراهیمی ادامه داد:این وضعیت به علت نزدیک شدن سطوح مفصلی به همدیگر ، کاهش فضای مفصلی ، سایش استخوانها روی همدیگر و همچنین تخریب نسبی یا کامل غضروف است.

به گفته وی یکی از مهمترین علل ایجاد آرتروز تکرار حرکات متوالی در دوره زمان طولانی مدت است.

ابراهیمی افزود: تکرار حرکات در موارد بسیار معمولی مانند راه رفتن ، بالا و پایین رفتن از پله ها ، نشستن های طولانی مدت پشت میزکار، نویسندگی و نقاشی که حرکت مفاصل به صورت تکرار شونده صورت می گیرد، فشار وارده شده به مفصل باعث تخریب و صدمه شدید و بافت آن را از بین می برد و در نهایت فرد را به آرتروز زودرس مبتلا می کند.

رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران ،کاهش وزن، عدم قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت در زمان طولانی و حفظ گودی کمر در هنگام نشستن و حفظ زاویه ۳۰ درجه در ستون فقرات روی صندلی را از جمله مهمترین راهکارهای پیشگیرانه در ابتلا به آرتروز زودرس بر شمرد.

وی توصیه کرد :هنگام سفرهای نوروزی هر دو ساعت رانندگی کردن به مدت ۱۰ دقیقه به بدن و مفاصل استراحت دهید.

وی تأکید کرد:یکی از بهترین درمان ها در موارد ابتلا به آرتروز ، تقویت عضلات مجاور مفاصل آسیب دیده است که توسط فیزیوتراپیست محقق می شود.

ابراهیمی گفت :بیست و ششمین کنگره فیزیوتراپی ایران با شعار نیم قرن تجربه بالینی و پشتوانه بهبود کیفیت زندگی هم زمان با پنجاهمین سال تاسیس انجمن فیزیوتراپی ایران از ۲ تا ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

تعرفه‌های پزشکی چقدر افزایش داشت؟

فروردین ۲۶, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 تعرفه‌های پزشکی سال ۹۴، شب گذشته در جلسه شورای عالی بیمه با رشد کمتر از ۱۵ درصد به تصویب رسید و قرار است با تأیید نهایی هیأت دولت در روز چهارشنبه، ابلاغ شود
به گزارش فارس ، جلسه شورای عالی بیمه برای تعیین تعرفه های پزشکی بخش دولتی و خصوصی شب گذشته با حضور وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین نمایندگان سازمان‌های بیمه‌گر برگزار شد و تعرفه‌های درمانی برای سال ۹۴ پیشنهاد و در این جلسه تأیید شد.
بر اساس گزارش خبرنگار فارس نرخ تعرفه ها در سال آینده چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی کمتر از نرخ تورم و کمتر از ۱۵ درصد رشد داشته است.
صورتجلسه تعرفه‌های درمانی که شب گذشته به تأیید وزرای مربوطه رسیده است، جهت تأیید نهایی به هیأت دولت ارسال می شود و قرار است در جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت، تأیید و ابلاغ شود.

Next Page »