از آلزایمر فرار کنید

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، ورزش منظم، عدم استعمال سیگار، کنترل فشار خون و وزن کمک می‌کند تا با زوال عقل و آلزایمر مقابله کنیم.

زوال عقل یا «دمانس» یکی از بزرگترین خطراتی است که افراد مسن با آن روبه‌رو هستند. شایع‌ترین نوع دمانس یا همان زوال عقل نیز آلزایمر است که آماری رو به رشد داشته است.

آمار افراد مبتلا به دمانس در چند سال اخیر روندی صعودی داشته است، اما دانشمندان می‌گویند که رشد بیماران مبتلا به دمانس در برخی نقاط در سال جاری میلادی ثابت مانده است. یکی از دلایل اصلی این اتفاق آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی در مورد موانع آن است.

آلزایمر شاید از نظر فیزیکی فرد را دچار اختلالات رفتاری کند، اما بزرگترین آسیب آن پاک کردن حافظه است. آلزایمر برای برخی حتی از مرگ هم تلخ‌تر است. گزارش‌های پزشکی اخیر در انگلستان حاکی از روند ثابت افراد مبتلا به دمانس دارد که همان‌طور که گفتیم آگاهی بخشی یکی از موانع آن بوده است.

از طرف دیگر، جمعیت سالخوردگان در انگلستان رو به کاهش داشته که همین امر نیز به نوبه خود در کاهش آمار افراد مبتلا به دمانس موثر بوده است. گفتنی است بنا به پیش‌بینی‌های ۲۰ سال پیش، آمار مبتلایان به دمانس در سال جاری میلادی باید روندی صعودی داشته باشد که یافته‌های اخیر با آن مغایرت دارد.

اما برای کاهش احتمال ابتلا به دمانس و شایع‌ترین نوع آن آلزایمر، باید چه کارهایی انجام دهیم؟ در ادامه با شش راه مبارزه با دمانس آشنا شوید.

تمرین منظم و معمولی

در سال گذشته میلادی پژوهشی جالب در این رابطه منتشر شد که نشان داد ۳۰ تا ۴۰ دقیقه پیاده‌روی روزانه آن هم به مدت سه روز در هفته می‌تواند ساختارهای مغزی مرتبط با زوالِ شناختی در زمانی پیری را دوباره بازسازی کند.

پژوهشگران همچنین می‌گویند که «استاتین» هم می‌تواند نقشی مکمل در برابر حفاظت مغز از دمانس داشته باشد. استاتین به داروهای کاهنده کلسترول خون گفته می‌شود که به افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی کمک می‌کند.

سیگار را ترک کنید

تمامی پژوهش‌های انجام شده در ارتباط با سیگار و دمانس نشان می‌دهند که احتمال ابتلای افراد سیگاری به دمانس به مراتب بیشتر از افراد غیر سیگاری است. البته باید آن دسته از پژوهش‌هایی که توسط صنایع دخانیات سرمایه‌گذاری شدند را استثنا گرفت!

مواظب سرتان باشید

سر بسیار حساس است و کوچکترین ضربه‌ای به آن می‌تواند آثاری جبران ناپذیر داشته باشد. چندین مطالعه‌ی مشاهده‌ایِ انجام شده نشان دادند که احتمال ابتلای بوکسرهای حرفه‌ای و سربازان جنگی به دمانس بسیار بالا است، زیرا آسیب زیادی از ناحیه سر به این افراد وارد می‌شود.

جدول و چیستان

در سال ۲۰۱۰ پژوهشی انجام شد که نشان داد افرادی که چیستان و جدول حل می‌کنند، برای مدت بیشتری از زوال عقل در امان هستند. اما در آن پژوهش آمده بود که زمانی که دمانس بر این افراد چیره شود، سرعت پیشرفت آن بیشتر خواهد بود.

سبک زندگی سالم

دکتر لورا فیلیپس در موسسه تحقیقاتیِ آلزایمر در انگلستان فعالیت می‌کند. او می‌گوید که بهترین راه مقابله با دمانس سبک زندگی سالم است. او در ادامه می‌گوید: «داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، ورزش منظم، عدم استعمال سیگار، کنترل فشار خون و وزن کمک می‌کند تا با زوال عقل مقابله کنیم.»

رژیم غذایی مدیترانه‌ای

پژوهش‌های انجام شده به ما می‌گویند که رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند احتمال ابتلا به دمانس را کم کند. رژیم غذایی مدیترانه‌ای از نظر ماهی غنی، میوه‌ها و سبزی‌ها غنی است و حبوبات و آجیل‌ها هم در آن وجود دارند.

توجه ویژه‌ای به نقاط محروم داریم

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه توجه ویژه‌ای به نقاط محروم داریم، گفت: حضور پزشکان در مناطق روستایی از اهداف این وزارتخانه بود.
به گزارش خبرگزاری فارس از دورود، سید حسن قاضی‌زاده‌هاشمی عصر امروز در حاشیه افتتاح مجتمع آموزش عالی سلامت در شهرستان دورود با اشاره به سفر یک روزه خود به استان لرستان و شهرستان دورود در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز در سفر به شهرستان دورود از برخی پروژه‌های درمانی و آموزشی این شهرستان بازدید داشته‌ایم.

وی با اشاره به بازسازی بیمارستان شهدای هفتم تیر شهرستان دورود از محل طرح تحول نظام سلامت خاطرنشان کرد: اقدامات بسیار خوبی در این بیمارستان با همکاری مسئولان محلی و مجموعه مدیریت بیمارستان صورت گرفته است و این بیمارستان از یک مخروبه به بیمارستانی کاملا مجهز تبدیل شده است، ضمن آن که همچنان ۵۰ درصد کار هتلینگ بیمارستان باقی مانده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به افتتاح مجتمع آموزش عالی در شهرستان دورود، خاطرنشان کرد: امیدواریم این مجتمع آموزشی هرچه سریع‌تر بتواند دانشجو جذب کند، البته با اولویت دانشجویان بومی که بتوانند بخشی از نیروهای مورد نیاز استان را در حوزه سلامت و درمان تامین کنند.

قاضی‌زاده‌هاشمی در ادامه خواستار همکاری مسئولان استان به منظور احداث هرچه سریع‌تر بیمارستان ۱۶۰ تخت‌خوابی شهرستان دورود شد و گفت: امروز بازدیدی از این پروژه داشته‌ایم، شهرستان دورود و شهرهای اطراف نیازمند این چنین فضاهای هستند و لازم است تا این بیمارستان که چندسالی از آغاز عملیات احداث آن می‌گذرد، اما به دلیل مشکلاتی روند آن متوقف شده است با حمایت‌های مسئولان تا پایان این دولت به بهره‌برداری برسد.

وی در خصوص تمایل بیشتر پزشکان برای فعالیت در مناطق روستایی نسبت به مراکز شهری یادآور شد: استقبال پزشکان از حضور در مراکز روستایی نهایت آرزوی ما است، چراکه زمانی همه پزشکان تمایل به فعالیت در شهرها داشته و این رویکرد جدید نشان می‌دهد که سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری دولت برای رفع این مشکل درست بوده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه حضور پزشک، پرستار و ماما در روستاها اثرات خوبی به دنبال دارد، گفت: ابتدا باید روستاها و نقاط محروم از حضور پزشکان اشباع شوند و به تدریج برای مراکز شهری نیز فکری می‌کنیم، ضمن آن که برخلاف گذشت در مراکز شهرها شاهد فعالیت پزشکان متخصص بوده‌ایم و تعداد پزشکان متخصصی که سال گذشته به مراکز شهری افزوده شده‌اند، قابل مقایسه با گذشته نیست.

وی با بیان اینکه نگاه ویژه‌ای به نقاط محروم داریم، اظهار داشت: می‌توان گفت به نقاط محروم در گذشته توجه ویژه‌ای صورت گرفته است و امیدواریم بتوانیم با کمک دولت و مجلس این عقب‌افتادگی‌ها جبران کنیم.

قاضی‌زاده‌هاشمی در ادامه در خصوص برنامه‌های آینده خود خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌کنیم با افزایش تعداد تخت‌های بیمارستانی و همچنین افزایش و ارتقای مرکز آموزشی در آینده شاهد وضعیت بهتری در مجموعه بهداشت و درمان در کشور باشیم.

نام‌گذاری خیابان به نام پروفسور پروانه وثوق بنیانگذار آنکولوژی اطفال در ایران

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 پروفسور پروانه وثوق از ابتدای فعالیت بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک به صورت داوطلبانه (بدون دریافت حقوق) تا آخرین روز حیات خود را وقف کودکان مبتلا به سرطان کرد.

خبرگزاری فارس: نام‌گذاری خیابان به نام پروفسور پروانه وثوق بنیانگذار آنکولوژی اطفال در ایران

به گزارش خبرگزاری فارس؛‌ طی مراسم در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۴ با حضور سید محمد هادی ایازی قائم مقام وزیر بهداشت در امور مشارکت‌های اجتماعی سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌های حوزه سلامت، شهرام گیل آبادی مشاور شهردار تهران و رئیس مرکزارتباطات راهبردی و امور بین‌الملل شهرداری تهران، محمد مهدی گل‌مکانی دبیر هیأت مدیره نظام پزشکی تهران, مجتبی شاکری عضو شورای اسلامی شهر تهران و رئیس کمیسون نام گذاری معابر و اماکن عمومی شهر تهران و اعضای هیأت امنا و مدیره محک، جمعی از پزشکان و متخصصان و تعدادی از کودکان بهبود یافته از سرطان و در حال درمان محک برگزار شد.

حل مشکلات حوزه درمان با بهره مندی از ظرفیت‌های مردمی

ایازی قائم مقام وزیر بهداشت درامور مشارکت‌های اجتماعی سازمان‌های مردم نهاد ضمن گرامیداشت روز پزشک و یاد پروفسور پروانه وثوق، با اشاره به فعالیت‌های محک در حوزه سلامت گفت: «وزارت بهداشت تا قبل از تأسیس مؤسسه خیریه محک در خصوص دغدغه درمان کودکان مبتلا به سرطان مشکلات فراوان داشت اما امروز با وجود این مؤسسه این دغدغه از بین رفته است و محک متولی کودکان مبتلا به سرطان در سراسر ایران و حتی منطقه شده و ارزشمندترین نکته در این رابطه این است که این سازمان به همت خود مردم بنا شده است.»

وی افزود: «اگر بخواهیم مشکلات مربوط به حوزه درمان را حل کنیم بهتر است از ظرفیت‌های مردمی استفاده کنیم. نام مؤسسه خیریه محک در حوزه سلامت و سازمان‌های مردم نهاد و حمایت از کودکان مبتلا به سرطان می‌درخشد و موجب مباهات حوزه خیریه است. امیدواریم روزی را شاهد باشیم که هیچ بیماری دغدغه هزینه‌های درمان را نداشته باشد.»

هویتی برای نسل‌های آینده

مجتبی شاکری عضو شورای اسلامی شهر تهران و رئیس کمیسون نام گذاری معابر و اماکن عمومی تهران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد فرزانه پروانه وثوق گفت: «می‌بایست از بزرگ مردان و بزرگ زنانی که در بستر خاک ایران زمین پرورش یافتند و بالندگی ایجاد کردند، قدردانی کرد و از یاد و نام آنها هویتی برای نسل‌های آینده ساخت تا آنها بتوانند خودشان را بیابند و آینده‌ای زیبا برای کشور بسازند. وظیفه ما است که شهر را با تمام ظرفیت‌ها و هویت‌هایش نشان دهیم و افرادی که با خدمات خود موجب استواری این کشور شده‌اند را به همگان بشناسانیم. خدمات محک نمونه و الگویی برای تکثیر خدماتی این چنین است.»

دانش، عمل نیک و اخلاق پزشکی میراث پروفسور وثوق

آراسب احمدیان مدیر عامل موسسه خیریه محک، ضمن خیر مقدم و تبریک روز پزشک گفت: «محک تا امروز دو کنفرانس آنکولوژی سرطان اطفال رادر سال‌های ۱۳۸۵ و ۱۳۹۳ برگزار کرده است. در اولین کنفرانس به احترام پروفسور پروانه وثوق متخصصانی در سطح بین‌المللی که از همکاران ایشان بودند به محک آمدند. سال گذشته در دومین کنفرانس که به نام ایشان برگزار شد جای خالی این استاد فرزانه در بین همکاران و شاگردانشان خالی بود. تصمیم داریم هر دو سال یک بار این کنفرانس بین‌المللی را برگزار کنیم. بی شک سال آینده وقتی متخصصان و صاحب نظران از سراسر دنیا به محک می‌آیند با عبور از این خیابان و دیدن نام آن نتیجه‌ای به جز عقلانیت و احترام به علم و مقام دانشمند در تصمیمات گردانندگان شهر تهران نخواهند دید و محک قدردان این پیشنهاد و تصمیم خردمندانه و زیبا است.»

احمدیان گفت: «پروفسور پروانه وثوق میراثی از دانش، عمل نیک و اخلاق پزشکی را بر جای گذاشت. اینک که شاگردانش عهده‌دار درمان کودکان مبتلا به سرطان هستند در چهارچوب اخلاقی که ایشان الگو و آموزنده آن بودند، به وظایفشان عمل می‌کنند. این سازمان هم با توجه به بیانیه خود در چهارچوب همین میراث ارزشمند و ارزش‌هایی چون پاسخگویی، شفافیت، زیبایی شناسی و قدرشناسی عمل می‌کند. امیدواریم تدوام اقدامات ارزشمند ایشان زمینه ساز لبخند بر روی لبان کودکان و خانواده‌های آنها باشد که شادمانه این مرکز را ترک کنند.»

مردآویژ آل بویه، عضو هیأت امنای محک، ضمن گرامیداشت روز پزشک خلاصه‌ای از تاریخچه و نحوه تأسیس بیمارستان فوق تخصصی محک را بیان کرد و گفت: «حضور پروانه وثوق در سال‌های ابتدایی تأسیس بیمارستان محک سبب همراهی همکاران و شاگردان ایشان با محک شد و اینک این بیمارستان بالاترین خدمات تخصصی در زمینه درمان کودکان مبتلا به سرطان مطابق با استانداردهای روز دنیا را به کودکان مبتلا به سرطان ارائه می‌دهد.

عظیم مهرور رئیس بیمارستان فوق تخصصی محک، ضمن گرامیداشت خاطره زنده یاد پروفسور پروانه وثوق و تبریک روز پزشک، گفت: «خدا را شکر می‌کنیم که از محضر چنین استادی بهره مند شدیم و علاوه بر درس طب از او درس زندگی و انسانیت آموختیم. همه پزشکان محک به خود می‌بالند که به واسطه فعالیت در بیمارستان محک که از دل مؤسسه خیریه محک بنا شده هیچ رابطه مالی با بیمارانشان ندارند و فقط به سلامت آنها فکر می‌کنند.»

مهرور ابراز امیدواری کرد که با همکاری وزارت بهداشت، کادر درمانی متخصص بتواند به طور مستمر و مؤثر در بیمارستان محک حضور داشته باشد و بالاترین سطح کیفی خدمات را به کودکان مبتلا به سرطان ارائه کند.

 

این مراسم با هدف گرامیداشت پروفسور پروانه وثوق،‌ بنیانگذار طب آنکولوژی اطفال در ایران و رئیس فقید هیأت امنای محک همزمان با روز پزشک برگزار شد و در آن خیابان جنت واقع در دارآباد به خیابان پروفسور وثوق تغییر نام داد.

این اقدام پیرو پیشنهاد شهرداری تهران و موافقت شورای اسلامی شهر تهران، مبنی بر تغییر نام خیابان جنت حد فاصل بلوار مژدی و بلوار محک در مجاورت بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان “محک” به نام پروفسور پروانه وثوق، بنیانگذار آنکولوژی اطفال در ایران صورت گرفت.

پروانه وثوق که بود؟

دکتر پروانه وثوق، متولد اسفندماه ۱۳۱۴ در تفرش بود. وی دکترای عمومی خود را در سال ۱۳۴۲ از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران دریافت کرد و دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی‌ اطفال را در دانشگاه‌های کمبریج، ماساچوست و ایلینوی گذراند و دوره تکمیلی فوق تخصصی خون و سرطان کودکان را در دانشگاه واشنگتن سپری کرد. پروفسور وثوق طبابت در ایران را از سال ۱۳۵۰ آغاز کرد. وی بنیانگذار رشته فوق تخصصی خون و سرطان کودکان بود و بخش هماتولوژی و آنکولوژی اطفال را در بیمارستان علی اصغر راه‌اندازی کرد. وی همچنین با حضور داوطلبانه و هدایت علمی، سبب شد تا بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک در سال ۱۳۸۶ شروع به فعالیت کند.

پروفسور پروانه وثوق از ابتدای فعالیت بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک به صورت داوطلبانه (بدون دریافت حقوق) لحظات عمر و دانش ارزشمند خود را تا آخرین روز حیات وقف کودکان مبتلا به سرطان کرد و صبح روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۲ درگذشت.

از این استاد فرزانه بیش از ۱۰۰ عنوان مقاله و کتاب در زمینه بیماری‌های خون و سرطان کودکان به جای مانده است. او با علم و دانش خود هزاران کودک مبتلا به سرطان را در مسیر درمان و بهبودی همراهی ‌کرد.

بیمه‌ها درباره منابع مالی و هزینه‌های خود شفاف‌سازی کنند

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 وزیر بهداشت با تاکید بر ضرورت گسترش پوشش خدمات بیمه‌ای، گفت: صنعت بیمه نباید درگیر مسائل حاشیه‌ای شود و لازم است که بیمه‌ها در خصوص منابع مالی و میزان هزینه کرد خود در بخش سلامت شفاف‌سازی کنند.
خبرگزاری فارس: بیمه‌ها درباره منابع مالی و هزینه‌های خود شفاف‌سازی کنند/ضرورت نگاه ملی در تدوین برنامه ششم توسعه

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از« وب دا»، سید حسن هاشمی در دومین جلسه شورای برنامه‌ریزی سلامت و ارتقا سطح کیفی زندگی با تاکید بر لزوم خروج از دیدگاه بخشی‌نگری هر یک از مسئولان حوزه سلامت، گفت: لازم است نگاه مان از بخشی‌نگری بیرون آمده و به عنوان فردی از جامعه ایران و جامعه پزشکی به مسائل و مشکلات نگاه ملی کنیم و درصدد بررسی مشکلات و حل آن‌ها باشیم.

وزیر بهداشت همچنین بر ضرورت توجه به حضور بخش خصوصی در تدوین برنامه ششم توسعه تاکید کرد.

هاشمی همچنین، بر لزوم ورود سرمایه‌گذاران به حوزه سلامت به منظور سرمایه‌گذاری در این حوزه تاکید کرد و گفت: سرمایه‌گذاری در بخش بهداشت و درمان باید آینده‌نگری و تضمین امنیت باشد.

هاشمی در ادامه، بر ضرورت تعریفی جدید از منابع پایدار در حوزه سلامت و تولیت در این حوزه تاکید کرد و گفت: وظیفه وزارت بهداشت سیاستگذاری است نه تصدی‌گری و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز نباید به دنبال تصدی‌گری باشند چرا که از وظیفه اصلی خود که نظارت و ارتقای کیفیت خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی است فاصله می‌گیرند.

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم تدوین ساختار ارائه خدمت در نظام سلامت در برنامه ششم توسعه، گفت: راهنماهای بالینی (گایدلاین) خوب در سایه بیمه‌ای خوب به دست می‌آید.

وزیر بهداشت در ادامه، با انتقاد از عدم کارایی لازم بیمه‌ها، خاطر نشان کرد: صنعت بیمه نباید درگیر مسائل حاشیه‌ای شود و لازم است که بیمه‌ها در خصوص منابع مالی و میزان هزینه کرد خود در بخش سلامت شفاف سازی کنند همچنین بیمه‌ها باید پوشش خدمات خود را در حوزه سلامت گسترش دهند تا مشکلات مردم در این حوزه به تدریج کاهش یابد.

هاشمی با اشاره به جدا شدن بیمه‌ها از بدنه وزارت بهداشت در سال‌های گذشته، افزود: تمام وزرای سابق بهداشت در این زمینه مشکلاتی داشتند و در حال حاضر نیز بیش از چند ماه است که بیمه‌ها به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و بدهکاری آنها به ما مربوط به بیش از ۶ ماه پیش است.

وزیر بهداشت تاکید کرد:در صورتی که بیمه‌ها مطالبات مار را به موقع پرداخت نکنند در ارائه خدمات بهینه بهداشتی و درمانی به مردم دچار مشکل می‌شویم که لازم است تدابیری اندیشیده شود چرا که در صورت عدم توجه به این مشکلات، این وضعیت در آینده همچنان ادامه خواهد داشت.

هاشمی در ادامه، بر لزوم نگاه ملی در تدوین برنامه ششم توسعه تاکید کرد و گفت: ضروری است که برنامه‌های تدوینی، عملیاتی و کاربردی باشد.

وی همچنین، بر ضرورت توجه به سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی و تقویت بیمه‌ها در حوزه سلامت تاکید کرد و افزود: لازم است الزامات غیر ضروری در این حوزه اصلاح شود.

وزیر بهداشت بر در نظر گرفتن منافع و مصالح مردم از سوی همه دستگاه‌ها و وزارت بهداشت تاکید کرد و از شکستن انحصار دولتی در حوزه تجهیزات و بهداشت و درمان به عنوان راهی برای ورود بخش خصوصی به حوزه سلامت یاد کرد.

خواص ضد سرطانی داروهای کاهش فشار خون

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مسدود کننده های بتا با بازکردن رگ های خونی، به کاهش فشار خون کمک می کنند و اثرات هورمون های استرس، مانند کورتیزول و اپی نفرین را کاهش می دهند.

مطالعات محققان مرکز سرطان تگزاس نشان می دهد که داروهای مسدود کننده بتا که برای کاهش فشار خون تجویز می شوند، خواص ضد سرطانی دارند.

به گزارش ساینس، هورمون های استرس نقش مهمی در توسعه سرطان دارند. تحقیقات نشان می دهد داروهای مسدود کننده بتا که معمولا برای کاهش فشار خون و بیماری های قلبی تجویز می شوند، با تاثیر بر هورمون های استرس، خواص ضد سرطانی دارند. تاثیر این داروها در سرطان تخمدان و طول عمر بیماران به اثبات رسیده است.

تحقیق بر روی هزار و ۴۲۵ زن مبتلا به سرطان تخمدان که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ درمان شده اند، نشان می دهد که استفاده از یک داروی مسدود کننده بتا به نام پروپرانولول، سبب طول عمر این افراد می شود.

مسدود کننده های بتا با بازکردن رگ های خونی، به کاهش فشار خون کمک می کنند و اثرات هورمون های استرس، مانند کورتیزول و اپی نفرین را کاهش می دهند.

در ادامه آمده است که این دارو میزان استرس را در بیماران مبتلا به سرطان تخمدان تعدیل می کند.
به گزارش موسسه ملی سرطان آمریکا، از آغاز سال ۲۰۱۴ تاکنون، حدود ۲۲ هزار نفر در آمریکا به سرطان تخمدان مبتلا شده اند و ۱۴ هزار و ۲۷۰ نفر جان خود را از دست دادند.

سرطان تخمدان بعد از سرطان های ریه، سینه، روده و لوزالمعده پنجمین سرطان کشنده در زنان است. نتایج این تحقیقات در نشریه Cancer منتشر شده است.

افزایش ۶٧ درصدی داروهای تولید داخل در بازار دارویی کشور

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه سهم داروهای تولید داخل از بازار دارویی کشور در سال‌های ۹۱ و ۹۲ حدود ۶۲ و ۶۱ درصد بوده است، گفت: این میزان در سال ۹۳ به بیش از ۶۷ درصدبالغ شده است.

خبرگزاری فارس: افزایش ۶٧ درصدی داروهای تولید داخل در بازار دارویی کشور/ کاهش ۲۲ درصدی پرداختی از جیب مردم برای دارو

به گزارش خبرگزاری فارس، رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو در هفته دولت در مورد روند اجرای اقتصاد مقاومتی در این سازمان، جلوگیری از هزینه‌های القایی و عملکرد این سازمان صحبت کرد.

وی گفت: خوشبختانه آمار وضعیت دارو و تجهیزات پزشکی در سال ۹۳ نشان‌دهنده دستیابی سازمان غذا و دارو به شرایط مطلوب مدنظر بوده است.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار در ۱۰ سال اخیر آمار واردات دارو در سال ۹۳ شاهد کاهش چشمگیر نسبت به دوره مشابه سال قبل می‌باشد، تشریح کرد: در حالی که آمار واردات دارو در سال‌های ۹۱ و ۹۲ به ترتیب ۱۲۰۰ و ۱۳۵۰ میلیارد دلار بوده است، واردات دارو در سال ۹۳ به کمتر از یک میلیارد دلار کاهش یافت.

دیناروند تأکید کرد: علی‌رغم کاهش ۳۵۰ میلیون دلاری واردات دارو در سال ۹۳، بازار دارویی کشور شاهد آرامش و وضعیت مطلوب دسترسی مردم به داروهای مورد نیازشان بوده است که این نشان‌دهنده تأمین داروهای مورد نیاز از منابع داخلی می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با تشریح اینکه سهم داروهای تولید داخل از بازار دارویی کشور در سال‌های ۹۱ و ۹۲ حدود ۶۲ و ۶۱ درصد بوده است، گفت: این میزان در سال ۹۳ به بیش از ۶۷ درصد بالغ شده است.

وی افزود: در تمام سال‌های اخیر سهم داروهای داخلی از بازار دارویی کشور در حال کاهش بوده است، ولی در سال ۹۳ روند کاهشی سهم داروهای تولید داخل متوقف و شیب افزایش را در پیش گرفته است.

رئیس سازمان غذا و دارو به افزایش میزان دسترسی مردم به داروهای ضروری در سال ۹۳ اشاره کرد و گفت: در بخش سرپایی و بستری داروخانه‌های دولتی و خصوصی در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ افزایش ۱۰ درصدی و نسبت به سال ۹۱ افزایش ۲۰ درصد ی را شاهد بودیم.

وی با تاکید بر کاهش ۱۴ در صدی میزان هزینه بیماران خاص، صعب العلاج و مزمن در سال ۹۳نسبت به سال ۹۲ خاطر نشان کرد: با مقایسه آمار سال های ۹۱تا ۹۳ کاهش ۲۲ در صدی میزان هزینه دارو از جیب مردم چشمگیر بوده است.

رسول دیناروند محدودیت واردات داروهای مشابه تولید داخل و فرآورده‌های سلامت محور غیر ضروری برای دستیابی به اهداف پیش رو را بسیار مهم دانست و افزود: در کنار این محدودیت‌ها، تدوین مسیر تسهیل شده برای ثبت محصولات شرکت‌های دانش بنیان، حمایت از توسعه صادرات دارو و تجهیزات پزشکی، کاهش قیمت ارزی داروها و تجهیزات پزشکی وارداتی در این راستا بسیار موثر بوده است.

رئیس سازمان غذا و دارو اتخاذ برنامه‌های واردات موازی دارو و تجهیزات پزشکی از منابع معتبر و ارزانتر از منابع سنتی و اصلی مربوطه و مبارزه با قاچاق بوسیله طراحی و اجرای سامانه رهگیری و ردیابی و کنترل اصالت فرآورده‌های سلامت محور را از جمله اقدامات این سازمان برای دستیابی به اهداف عنوان کرد.

با همکاری وزارت ورزش، باشگاه‌های ورزشی را از مکمل‌های تقلبی پاک می‌کنیم

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 رئیس سازمان غذا و دارو دلیل هشدارهای مکرری که در روزهای اخیر درباره مکمل‌ها داده است را وضعیت بد محصولات تقلبی و قاچاق در حوزه مکمل دانست و گفت: با همکاری وزارت ورزش، باشگاه‌های ورزشی را از مکمل‌های تقلبی پاک می‌کنیم.
خبرگزاری فارس: با همکاری وزارت ورزش، باشگاه‌های ورزشی را از مکمل‌های تقلبی پاک می‌کنیم

به گزارش خبرگزاری فارس، رسول دیناروند در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به قاچاق بودن بخش قابل توجهی از واردات، چرا امکان شناسایی و جلوگیری از مبادی ورودی امکانپذیر نیست پاسخ داد: متاسفانه در کشور ما معضل قاچاق موضوعی جدی است یعنی ما نمی‌توانیم مبادی ورودی را شناسایی کنیم و در سطح عرضه هم با مشکل مواجه هستیم و تاکنون نتوانسته‌ایم آنگونه که باید با قاچاق مبارزه کنیم.

وی با تاکید بر ان نکته که این معضل، صرفا به حوزه سلامت هم اختصاص ندارد و مشکلی مبتلا به همه حوزه‌ها ست ادامه داد: همانطور که قاچاق در کالاهای الکترونیکی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند در حوزه سلامت نیز همینگونه است ضمن اینکه در بخش سلامت، آسیب‌هایی که به مصرف کننده می‌رسد بسیار بیشتر است.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: قاچاق کالاهای سلامت محور در کنار آسیبی که به اقتصاد و اشتغال وارد می‌آورد سلامت مصرف کننده را نیز تهدید می‌کند و این موضوع چیزی نیست که به راحتی بتوان از آن عبور کرد.

وی دلیل هشدارهای مکرری که در روزهای اخیر در باره مکمل ها داده است را وضعیت بد محصولات تقلبی و قاچاق در حوزه مکمل دانست و خاطر نشان کرد: با توجه به فعالیت سودجویانه‌ای که بعضی‌ها در این حوزه دارند در ورزشگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی نیز حضور پیدا می‌کنند و برای اینکه کالاهای قاچاق خود را بفروش برسانند با هر ترفندی که شده اجازه نمی‌دهند مکمل‌های مجاز به دست ورزشکاران برسد.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با ابراز تاسف از اینکه تلاش‌های صورت پذیرفته در راستای مبارزه با قاچاق تاکنون خیلی مفید نبوده است ابراز امیدواری کرد: در پی همکاری و هماهنگی‌هایی که با وزارت ورزش و فدراسیون‌ها فراهم می‌شود بتوانیم در ورزشگاه‌ها و مکان‌هایی که محل مراجعه فرزندان مردم هستند را پاک نگه داریم.

آخرین وضعیت تولید واکسن هروئین و شیشه

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 عضو هیأت علمی و دانشیار میکرب‌شناسی انستیتو پاستور در واکنش به برخی اخبار مبنی بر ساخت واکسن‌های مُرفین، هروئین و شیشه، گفت: این خبر تکذیب شد و طرح تحقیقاتی متعلق به یکی از محققان انستیتو پاستور بوده و هنوز به اثبات نرسیده است.
سیدداور سیادت مسئول پانل واکسن‌های باکتریایی شانزدهمین کنگره بین‌المللی میکروبیولوژی ایران بابیان اینکه در کنگره امسال اعضای جدیدی به پانل اضافه‌شده‌اند گفت: دستاوردهای جدید علم واکسن و همچنین مواردی چون اقتصاد واکسن در این دوره بررسی و به بحث گذاشته می‌شوند.

وی افزود: در حال حاضر مطالعات و تحقیقات جدید بر روی ایجاد زیرساخت و تولید دانش فنی در زمینه طراحی واکسن‌های باکتریایی در کشور در حال انجام است.

سیادت با اشاره به اینکه بازگشت به واکسن‌های نسل قدیم با نگاهی نوین و بازسازی آن‌ها برای بهبود کارایی ازجمله رویکردهای اخیر درباره واکسن‌های جدید است اظهار کرد: در حال حاضر واکسن‌هایی چون سه‌گانه در موسسه رازی و واکسن سل در انستیتو پاستور سال‌ها است که تولید می‌شود و کار بر روی تولید داخلی واکسن‌هایی چون مننگوکوک که وارداتی‌اند ادامه دارد.

عضو هیئت‌ علمی و دانشیار میکرب‌شناسی انستیتو پاستور در واکنش به برخی اخبار منتشرشده مبنی بر ساخت واکسن هرویین، مورفین و شیشه در انستیتو پاستور گفت: این طرح تحقیقاتی متعلق به یکی از همکاران انستیتو بوده و هنوز به اثبات نرسیده است.

سیادت ادامه داد: این خبر از سوی سازمان غذا و دارو و انستیتو پاستور نیز تکذیب شد، به‌هر حال واکسن بار معنایی مخصوص خود را دارد و نمی‌شود به هر چیزی واکسن گفت.

شانزدهمین کنگره بین‌المللی میکرب‌شناسی ایران سوم تا پنجم شهریورماه در محل سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود. میکروب‌شناسی بالینی، میکروبیولوژی محیطی، میکروبیولوژی مواد غذایی، صنعتی و کشاورزی، میکروب‌شناسی عفونت‌های بیمارستانی، سوختگی و مقاومت میکربی، میکرب‌شناسی موارد خاص، میکرب‌شناسی زنوزیس و بیماری‌های عفونی نو پدید، میکرب‌شناسی ملکولی و زیست‌فناوری، تنوع گونه‌ای و سیستماتیک میکربی، میکرب‌شناسی گیاهان و مواد اولیه دارویی ضدمیکربی، میکرب‌شناسی دامپزشکی، میکرب‌شناسی آب و فاضلاب از محورهای این کنگره است.

تأثیر تحریک مغناطیسی بر کاهش شب ادراری

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 سیدجواد سیداحمدی، سرویس سلامت شفاف: شب ادراری سبب پریشانی در کودکان و جوانان و همچنین والدین و مراقبان آنها می شود. علل آن کاملاً مشخص نیست و این شرایط می تواند هم مؤلفه های روانشناختی داشته باشد و هم فیزیولوژیکی. در مطالعه ی منتشرشده در ژورنال Restorative Neurology and Neuroscience دانشمندان گزارش می دهند که تحریک مغناطیسی ریشه خاجی مکرر (rSMS) می تواند تعداد دفعات شب ادراری را کاهش داده و کیفیت زندگی را برای مبتلایان بهبود می بخشد.

در مطالعه ای که پژوهشگران در بیمارستان اسیوت مصر انجام دادند ۴۱ بیمار مبتلا به شب ادراری با تحریک مغناطیسی حقیقی یا با استفاده از همان تجهیزات و روندها، تحریک مغناطیسی ساختگی دریافت کردند. هویت بیماران حقیقی در برابر بیماران ساختگی هم برای پژوهشگران و هم برای بیماران ناشناخته است. هر شرکت کننده در ۱۰ جلسه شرکت کرد که در هفته ۵ جلسه برگزار می شد. یک محرک مغناطیسی روی مهره خاجی در قسمت پایین پشت قرار گرفته و تکانه ۱۵ هرتزی به صورت ۱۰ ثانیه روشن، ۳۰ ثانیه خاموش اعمال می شود. برای روند ساختگی، این محرک به صورت داخلی قرار گرفته و تحریک مغناطیسی اندکی می تواند به بافت های پایینی برسد. تمام بیماران داروی ضدافسردگی سه چرخه ای ایمی پرامین را (۲۵ میلی گرم در روز/شب) به مدت حداقل سه ماه مصرف کرده و نتایج رضایت بخشی به دست نیاورده بودند و در طول مدت مطالعه نیز به استفاده از داروهای تجویزی خود ادامه می دادند.

امان خدر، پزشک و استاد گروه نورولوژی در بیمارستان دانشگاه اسیوت، اظهار داشت: “محتمل به نظر می رسد که rSMS بخشی از اثر خود در بیماران حاضر را با تأثیر مستقیم روی کنترل مثانه ایجاد می کند. در مطالعه حاضر، rSMS می تواند برانگیختگی را افزایش داده یا مهار بازجذب نورونی نورآدرنالین و سروتونین را ارتقا دهد. ما قبلاً گزارش داده ایم که بیماران مبتلا به شب ادراری به لحاظ پاتولوژیکی تحریک پذیری را افزایش داده و پردازش مهارکننده را در قشر حرکتی کاهش داده است و امکان دارد که rSMS بتواند بر این اندازه ها نیز اثر بگذارد.”

تعداد دفعات متوسط شب ادراری در هفته بعد از پایان جلسات درمان، برای گروه حقیقی از ۵٫۷ به ۰٫۳ و بعد از تحریک ساختکی از ۶٫۵ به ۱٫۸ می رسد. اگرچه روند ساختگی به بهبود منجر شد (اثر دارونما)، بهبود در گروه حقیقی یک ماه بعد ادامه داشت (۱ در هفته)، در حالیکه گروه ساختگی به رفتار پایه بازگشتند (۵٫۲ در هفته).

اگرچه از بیماران خواسته شد تا یک مقیاس بصری آنالوگ (VAS) و یک بررسی سلامت عمومی (SF-36v2) را کامل کنند. VAS تأثیر شب ادراری روی زندگی بیمار را ارزیابی می کند اما بررسی سلامت، سلامت جسمی و بهزیستی روانی را در هشت حوزه سلامت مختلف می سنجد.

این درمان به بهبود قابل توجه سطوح سلامت روحی از جمله کارکرد اجتماعی، شادابی، سلامت روانی در گروه حقیقی در مقایسه با گروه مجازی منجر شد. اگرچه آزمایش های بیشتری برای تعیین پروتکل های تحریک بهینه لازم ایت اما مزایای بالقوه برای بیماران جوان و مراقبان آنها روشن است.

ویژگی‌های رژیم غذایی مدیترانه‌ای

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 رژیم‌های مختلفی در برنامه پیشنهادی پزشکان متخصص وجود دارد که در این گزارش به بررسی یکی از آنها خواهیم پرداخت.

چربی از آن نوعی که برای قلب ضرری ندارد، بخشی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای است. چربی‌های موجود در مغزهای گیاهی، زیتون و روغن زیتون از این قبیل چربی‌ها هستند.

عدم محدودیت کالری

در رژیم غذایی مدیترانه‌ای کالری زیادی از برنامه‌تان کم نمی‌شود و هیچ گروه غذایی مهمی حذف نمی‌شود اما به جای آن چربی‌های بد را با چربیهای محافظ قلب (روغن زیتون به جای کره، ماهی یا مرغ و ماکیان به جای گوشت قرمز) جایگزین می‌کنید به این صورت که به جای دسرهای شکر‌دار از میوه‌های تازه لذت می‌برید و سبزیجات طعم‌دار و حبوبات می‌خورید.

مصرف نان کامل

نان تهیه شده از غلات کامل که غذای عمده رژیم مدیترانه‌ای است، مصرف کنید. نان و پاستای تهیه شده با غلات کامل پروتئین و مواد معدنی بیشتری دارد و معمولا سالم‌تر از آرد سفید است و موجب افزایش ناگهانی قند خون و سپس افت آن نمی‌شود. برای طعم می‌توانید نان غلات کامل را به روغن زیتون یا ارده کنجد (خمیر تهیه شده از دانه‌های کنجد) آغشته کنید.

تازگی غذا

وقتی همانند مردم مدیترانه غذا می‌خورید، دیگر خبری از غذاهای یخی و فریزری یا فست فود نیست. غذاها فصلی و تازه هستند که با روش‌های ساده و دلچسبی آماده می‌شوند. سالاد خوشمزه‌ای از اسفناج، خیار، گوجه فرنگی و روغن زیتون سیاه و پنیر فتا می‌توانید تهیه کنید.

کاهش وزن

شاید فکر می‌کنید با خوردن روغن زیتون و پنیر و مغزهای گیاهی، کاهش وزن هرگز اتفاق نمی‌افتد اما اصول غذاهای مدیترانه‌ای (و شیوه آرام‌تر خوردن غذا) زودتر به شما احساس سیری و رضایت می‌بخشد که این به شما کمک می‌کند رژیم لاغری خود را ادامه دهید. فعالیت‌های منظم فیزیکی برای حفظ وزن سالم نیز بخش مهمی از این سبک زندگی است.

عدم ممنوعیت چربی

چربی از آن نوعی که برای قلب ضرری ندارد، بخشی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای است. چربی‌های موجود در مغزهای گیاهی، زیتون و روغن زیتون از این قبیل چربی‌ها هستند. این چربی‌ها (نه چربی‌های اشباع شده و ترانس همانند روغن‌هایی که در غذاهای فراوری شده استفاده می‌شود) نه تنها طعم‌دار هستند بلکه به مقابله با بیماری‌ها از دیابت گرفته تا سرطان، کمک می‌کند.

سرزندگی و شادابی

هر چیزی که برای قلب‌تان خوب است، حتما برای مغزتان نیز سودمند خواهد بود. با این رژیم دیگر چربی‌های بد و غذاهای فراوری شده که موجب التهاب می‌شوند، نمی‌خورید بلکه به جای آن غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان‌ها مصرف‌می‌کنید که انتخاب خیلی بهتری برای مغز هستند.

ادویه‌های خوش طعم و عطر

ادویه‌ها و گیاهان معطر مدیترانه‌ای از جمله برگ بو، گشنیز، جعفری، رزماری، سیر، فلفل و دارچین طعم بسیار خوشاینده به غذای شما می‌بخشند و نیاز به نمک را کم می‌کنند و علاوه بر آن فواید زیادی نیز دارند. مثلا رزماری و گشنیز آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی دارند که با بیماری‌ها مقابله می‌کنند. از دستورات غذایی که از گیاهان معطر استفاده می‌کنند، بهره ببرید.

گستردگی منوی غذا

رژیم غذایی مدیترانه‌ای شما را به نوع خاصی از غذا محدود نمی‌کند بلکه انواع غذاهای فرانسوی، اسپانیایی، ترکی، مراکشی، یونانی، ایتالیایی و غیره در آن وجود دارد. غذاهایی را انتخاب کنید که محتوای گوشت قرمز و لبنیات پر چرب آن کم بوده و مقدار زیادی میوه‌ها و سبزیجات تازه، روغن زیتون و غلات کامل در آن گنجانده شده باشد.

لازم نیست گرسنه بمانید

رژیم غذایی مدیترانه‌ای به شما اجازه می‌دهد بدون احساس گرسنگی غذاهای خوش طعم و مغذی بخورید. این مواد غذایی به آهستگی گوارش می‌یابند بنابراین مدت بیشتری سیر می‌مانید. وقتی هنگام گرسنگی مغزهای گیاهی، زیتون یا پنیرهای کم چرب می‌خورید، دیگر مشکلی نخواهید داشت. پنیر فتا کم چرب‌تر از چدار است اما با این حال خوش طعم و خوشمزه است.

مفید برای قلب

تقریبا همه مواد غذایی رژیم مدیترانه‌ای برای قلب مفید است. روغن زیتون و مغزهای گیاهی به کاهش کلسترول بد کمک می‌کنند. میوه‌ها، سبزیجات و حبوبات به حفظ سلامت عروق کمک می‌کنند. ماهی به کاهش‌تری گلیسرید و فشار خون کم می‌کند. اگر علاقه‌ای به ماهی ندارید، می‌توانید از دستورات غذایی بهتری برای پخت ماهی استفاده کنید.

روش پخت آسان

غذاهای یونانی اغلب ساده و سبک هستند. به عنوان یک غذای حاضری و سریع، می‌توانید از پنیر، زیتون و مغزهای گیاهی استفاده کنید.

تشویق کودک به نماز، ۱۱ راهکار

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 چگونه می‌توانم پسرم را به نماز خواندن تشویق کنم؟

پرسش: فرزند پسر ۸ ساله دارم چگونه می‌توانم او را به نماز خواندن تشویق کنم؟

پاسخ: تربیت مذهبی کودکان از همان آغاز تولد باید شروع شود و در خانواده ی مذهبی فرزند وقتی رفتارهای مذهبی را می بیند باید برای او توضیح داده شود تا برای او جا بیافتد و در این زمینه خانواده باید نقش خود را به درستی انجام دهد و الگوی مناسبی برای فرزند باشد تا حتی اگر او در جامعه با افرادی مواجه شد که به این امور مهم بی اهمیت بودند، تاثیر خانواه آنقدر زیاد باشد که آن اثر را خنثی کند و دلیل کار خود را بداند.

به طور کلى از این راه ‏ها براى تشویق کودکان و نوجوانان می‏ توانید بهره بگیرید:
۱- تشویق کودکان و نوجوانان هنگامى که نماز می‏‌خوانند.

۲- تهیه لباس مخصوص و سجاده و تسبیح زیبا.

۳- تشکیل نماز جماعت حتى در منزل و بردن بچه‏ ها در جلسات نماز.

۴- نقل قصه ها و داستان‏ هاى شیرین در حد فهم آن ها از نماز بزرگان و اشعار و احادیث زیبا در این باره، برای این منظور از کتبی که در این زمینه ها تالیف شده بهره بگیرید به عنوان نمونه راز نماز، محسن قرائتى، یک صد و چهارده نکته درباره نماز.

۵- روش ‏هاى پرورشى احساس مذهبى در کودکان، دکتر افروز، زنگ نماز، سید احمد زرهانى، هدایت نوجوانان به سوى نماز،دکتر قائمى، ترک مستحبات در ابتداى کار، طول ندادن نماز و رعایت توانایى کودکان و جوانان.

۶- رعایت نظافت محل نماز و بردن آن ها در مساجدى که نظیف است و جلب توجه مى کند.

۷- اهمیت دادن خود خانواده به نماز به صورت عملی تاثیر زیادی در کودکان دارد. وقتی کودک از سنین بسیار پایین می بیند هنگام نماز پدر و مادر به نماز می ایستند تاثیر زیادی بر وی خواهد داشت.

۸- بیان عظمت نماز و این که از هر کارى اهمیتش بیشتر است.

۹- رفقا و دوستان آن ها را کنترل کردن و آن ها را از مصاحبت با افرادی که اهمیت به نماز نمی دهند دور نگاه دارید.

۱۰- این کارها باید به وسیله مربیان از ابتداى سنین جوانى شروع شود، به طورى که کودک و نوجوان از آغاز به نماز عادت کند، چه این که در روایات اسلامى داریم کودکان را از سن هفت سالگى و قبل از رسیدن به سن بلوغ به نماز و عبادات وادار کنید تا وقتى به سن جوانى و بلوغ مىی رسند، انجام آن برایشان سخت نباشد.

۱۱- فراهم کردن فیلم‏ هاى نمایشى درباره نماز و کتاب‏ هایى که در مورد نماز است.

 

تاثیر رفتار والدین بر فرزندان

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

اصلا نمی تونم رابطه خوبی با بچه هام برقرار کنم. اصلاحوصله کاراشونو ندارم. نمی تونم باهاشون بازی کنم و دوست باشم.

من ۲ تا پسر دارم، یکی ۶ ساله است و کلاس اول. پسردومم ۴ ساله است. ما حدود ۲ ساله که خارج از کشور زندگی می کنیم ۶ ماهه که آلمان هستیم. من خانه دار هستم و همسرم دانشجوی دکترا هستن. وضعیت اقتصادی هم متوسطه بد نیست خدا رو شکر، البته قبلا خیلی خوب نبود چون همسرم معلم حق التدریس بود و همین مساله چندین سال باعث ناراحتی شدید من بود. مشکلاتم زیاده اصلا نمی تونم رابطه خوبی با بچه هام برقرار کنم. اصلاحوصله کاراشونو ندارم. نمی تونم باهاشون بازی کنم و دوست باشم. خیلی دوست دارم ولی هر کاری می کنم نمی‌شه. خودم خیلی زود جوش و عصبیم مخصوصا نسبت به بچه ها. فکرکنم افسردگی هم دارم زندگیمو دوست ندارم. خیلی هم تنهام نمی‌تونم مشکلاتمو به کسی بگم.

پسر اولم مشکل اصلی منه. خیلی لجبازه بعضی وقتا هم بی ادبی می کنه. کاراش به شدت منو عصبی می کنه حتی بعضی وقتا ازش بدم میاد و تنبیهش می کنم. دلم براش می سوزه ولی واقعا نمی دونم چی کار کنم. تو جمع و مهمونی ها رفتارش بدتر می شه اصلا سلام نمی کنه جواب کسی رو هم نمی ده. احساس می کنم تو جمع سواستفاده می کنه مخصوصا اگه فامیلی باشه.

پاسخ: برای تغییر در رفتار پسرتان، شما و روابطتان با او و کل اعضاء خانواده باید تغییر کند. خانواده یک سیستم است، روابط و مشکلات اعضاء بر روی عضو دیگر تاثیر گذار هست . لذا نمی شود سیستم تغییر نکند، اما پسرتان تغییر کند .بهتر هست برای شروع تغییر را از خودتان داشته باشید و برای این مهم از یک متخصص به صورت حضوری کمک بگیرید.

بستری رایگان فاقدین شناسنامه در بیمارستانهای دولتی

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

رییس سازمان بهزیستی کشور از تحویل ۲۲۰۰ مسکن مددجویی همزمان با هفته دولت خبر داد و گفت: ۳۴ واحد مسکونی دیگر نیز مراحل پایانی ساخت را پشت سر می‌گذارند.
به گزارش (ایسنا)، انوشیروان محسنی‌بندپی در حاشیه مراسم تجلیل از پزشکان فرهیخته حامی سازمان بهزیستی کشور، با بیان اینکه در راستای تقویت روحیه همکاری و خیر جمعی، پزشکانی که با مراکز نگهداری بهزیستی همکاری داشتند به صورت رایگان اقدام به ویزیت و درمان مددجویان می‌کردند، مورد تقدیر قرار گرفتند گفت: متخصصان پوست، دندانپزشکان، متخصصان اطفال و پزشکان در امر غربالگری و… مددکار بهزیستی بودند و امیدواریم این اقدام به تقویت ابعاد مختلف سلامت در اجتماع کمک کند.
وی ادامه داد: خیرجمعی، داروی بی‌بدیل تقویت سلامت اجتماعی است و باید شرایطی را فراهم کنیم که افراد بی‌پناه بتوانند نیازهای درمانی خودشان را از طریق پزشکان نیکوکار و خیرین برطرف کنند.
رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در بسیاری از شیرخوارگاه‌های ما نیازهایی چون ویزیت و امور تشخیصی به صورت رایگان انجام می‌شود، ادامه داد: امروز از آزمایشگاهی تقدیر کردیم که همه خدماتش را به صورت رایگان برای مددجویان انجام می‌داد. شمار پزشکان نیکوکار که حامی بهزیستی هستند در تهران به ۱۰۰ نفر می‌رسد. وزیر بهداشت نیز اعلام کرد که هزینه بستری افرادی که فاقد شناسنامه هستند به صورت رایگان در بیمارستان‌های دولتی انجام می‌شود.
بندپی در ادامه از تحویل ۲۲۰۰ مسکن مددجویان همزمان با هفته دولت خبر داد و گفت: ۳۴ هزار واحد مسکونی دیگر نیز در مرحله نازک‌کاری و پایانی قرار دارند و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک آماده تحویل شوند.
رییس سازمان بهزیستی کشور درباره افزایش مستمری مددجویان نیز افزود: افزایش مستمری مددجویان به بودجه ۹۵ و یا برنامه ششم توسعه موکول می‌شود.

صادرات واکسن‌های «هپاتیت» و «ب ث ژ» به سوریه

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 رئیس انستیتو پاستور ایران از اعلام آمادگی این موسسه برای صادرات دو واکسن «هپاتیت» و«ب ث ژ» به کشور سوریه خبر داد.
خبرگزاری فارس: صادرات واکسن‌های «هپاتیت» و «ب ث ژ» به سوریه

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از « وب دا»، مصطفی قانعی با اعلام این خبر افزود: در بازدید وزیر بهداشت کشور سوریه از انستیتو پاستور ایران، سوری‌ها این موسسه ایرانی را نامی شناخته شده عنوان و اعلام کردند به زودی تیم فنی از کشور سوریه برای دریافت واکسن وارد ایران خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه چندی پیش دولت سوریه واکسن‌هایی از کشور ترکیه خریداری کرد که منجر به بروز مشکلاتی در کودکان این کشور شد، گفت: واکسن از محصولات استراتژیک و مربوط به مباحث امنیت ملی است، بنابراین سلامت آنچه به عنوان محصول تولیدی یک کشور صادر می‌شود از اهمیت به سزایی برخوردار است.

 

قانعی تاکید کرد: واکسن باید از کشور دوست خریداری شود و دارای منشاء شناخته شده باشد زیرا واکسن به فرد سالم تزریق می‌شود و فرد باید احساس امنیت خاطری از سلامت این محصول داشته باشد.

وی از اقدامات وسیع انستیتو پاستور ایران در زمینه تولید واکسن خبر داد و گفت: این واکسن‌ها در قالب انتقال فناوری و صادرات به دیگر کشورهای اسلامی ارائه می‌شود و در آینده ای نزدیک جزئیات آن اعلام خواهد شد.

به گفته این مسئول به زودی صادرات دو واکسن مهم «هپاتیت» و «ب ث ژ» از ایران به سوریه آغاز می‌شود.

۱۲۰ اورژانس بیمارستانی استانداردهای مورد تایید وزارت بهداشت را دریافت می‌کنند

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 رئیس اورژانس کشور در بیست و هشتمین همایش روسای اورژانس کشور در البرز، گفت: ۱۲۰ اورژانس بیمارستانی استانداردهای مورد تایید وزارت بهداشت را دریافت می‌کنند.
خبرگزاری فارس: ۱۲۰ اورژانس بیمارستانی استانداردهای مورد تایید وزارت بهداشت را دریافت می‌کنند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از « وب دا»، امین صابری‌نیا با اشاره به مشکلات اورژانس‌های پیش بیمارستانی اظهار داشت: ناوگان فرسوده از مهمترین مشکلات این بخش محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه از نیمه دوم امسال آمبولانس‌های جدید وارد می‌شوند، افزود: از آبان سال جاری این آمبولانس‌ها جایگزین آمبولانس‌های فرسوده می‌شوند که نیازهای کامل آمبولانس‌های پیش بیمارستانی را مرتفع می‌کند و در بخش تروما نیز کمترین آسیب را برای مصدومان به همراه دارد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور با تاکید براینکه کمبود نیروی انسانی از دیگر معضلات این بخش محسوب می‌شود، گفت: علی رغم مکاتبات متعدد انجام شده، تاکنون موفق به تامین نیروی مورد نیاز برای اورژانس بیمارستانی نشده‌ایم که این امر به سبب کمبود اعتبار بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد: با تلاش‌های صورت گرفته امید است این مشکلات برطرف شود و در این راستا نیازمند نگاه مثبت دولت هستیم چراکه اضافه کردن نیروهای اورژانس پیش بیمارستانی به نفع مردم است و با کمبود نیروی انسانی حجم فعالیت‌هایی که اورژانس انجام می‌دهد بیش از توان آن است و ممکن است در کیفیت کار تاثیرگذار باشد.

صابری‌نیا با اشاره به بحث تجهیزات پزشکی، خاطرنشان کرد: تلاش برای بروزرسانی و تعمیر تجهیزات در حال انجام است و با این روند امید است سال آینده نقطه عطفی برای اورژانس پیش بیمارستانی محسوب شود.

وی با بیان اینکه در مورد اورژانس‌های بیمارستانی محدودیت فضاهای فیزیکی از معضلات این حوزه محسوب می‌شود، اظهار داشت: با توجه به افزایش میزان مراجعات در طرح تحول نظام سلامت و اعتماد مردم به خدمات دولتی و کاهش پرداخت، براساس برنامه ریزی‌های انجام شده، ۱۲۰ اورژانس بیمارستانی به استانداردهای مورد تایید وزارت بهداشت نزدیک می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور با تاکید بر اینکه کمبود نیروهای اورژانس بیمارستانی از معضلات این بخش نیز به شمار می‌رود، تصریح کرد: امید است با تامین نیروی انسانی این امر نیز مرتفع شود که البته در تهران به صورت پایلوت آغاز شده و امید است به صورت کشوری اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه بهسازی بسیاری از بیمارستان‌ها در حال انجام است، گفت: تامین نیروی انسانی نیز در این حوزه در برخی بیمارستان‌ها انجام شده اما ادامه این امر برای رسیدن به نتایج بهتر در دستور کار قرار دارد.

صابری‌نیا در مورد استقرار اورژانس هوایی در استان البرز بیان کرد: با توجه به نیاز با فاصله ۱۵۰ کیلومتری قادر به راه‌اندازی یک اورژانس هوایی بودیم و در این راستا اورژانس هوایی میان البرز و قزوین خدمت رسانی در این زمینه را انجام می‌دهد.

وی افزود: در تلاش هستیم زیرساخت کامل‌تری در این حوزه فراهم کنیم و نیازمند اعتبار برای خرید منابع هستیم که با انجام کارشناسی می‌توانیم بحث توانمندسازی در جاده‌های پرتردد از جمله قم، تهران و البرز را به عنوان یک الگو و پایلوت اجرایی کنیم.

جمع آوری مکمل ها در باشگاه های بدنسازی

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

رئیس سازمان غذا و دارو دلیل هشدارهای مکرری که در روزهای اخیر درباره مکمل‌ها داده است را وضعیت بد محصولات تقلبی و قاچاق در حوزه مکمل دانست و گفت: با همکاری وزارت ورزش، باشگاه‌های ورزشی را از مکمل‌های تقلبی پاک می‌کنیم.

رسول دیناروند در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به قاچاق بودن بخش قابل توجهی از واردات، چرا امکان شناسایی و جلوگیری از مبادی ورودی امکانپذیر نیست، گفت: متاسفانه در کشور ما معضل قاچاق موضوعی جدی است یعنی ما نمی توانیم مبادی ورودی را شناسایی کنیم و در سطح عرضه هم با مشکل مواجه هستیم و تاکنون نتوانسته‌ایم آنگونه که باید با قاچاق مبارزه کنیم.

وی با تاکید بر این نکته که این معضل صرفا به حوزه سلامت هم اختصاص ندارد و مشکلی مبتلا به همه حوزه‌ها‌ست، ادامه داد: همانطور که قاچاق در کالاهای الکترونیکی به اقتصاد کشور آسیب می‌زند، در حوزه سلامت نیز همین گونه است. ضمن اینکه در بخش سلامت، آسیب‌هایی که به مصرف کننده می‌رسد، بسیار بیشتر است.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، دیناروند افزود: قاچاق کالاهای سلامت محور در کنار آسیبی که به اقتصاد و اشتغال وارد می‌آورد سلامت مصرف کننده را نیز تهدید می‌کند و این موضوع چیزی نیست که به راحتی بتوان از آن عبور کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو دلیل هشدارهای مکرری که در روزهای اخیر در باره مکمل‌ها داده است را وضعیت بد محصولات تقلبی و قاچاق در حوزه مکمل دانست و خاطر نشان کرد: با توجه به فعالیت سودجویانه‌ای که بعضی‌ها در این حوزه دارند، در ورزشگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی نیز حضور پیدا می‌کنند و برای اینکه کالاهای قاچاق خود را بفروش برسانند با هر ترفندی که شده اجازه نمی‌دهند مکمل‌های مجاز به دست ورزشکاران رسد.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ابراز تاسف از اینکه تلاش‌های صورت پذیرفته در راستای مبارزه با قاچاق تاکنون خیلی مفید نبوده، ابراز امیدواری کرد: در پی همکاری و هماهنگی‌هایی که با وزارت ورزش و فدراسیون‌ها فراهم می‌شود بتوانیم در ورزشگاه‌ها و مکان‌هایی که محل مراجعه فرزندان مردم هستند را پاک نگه داریم.

ترفندهای ساده برای بهبود ورم زیر چشم

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

مریم سادات کاظمی: ورم زیر چشم به خصوص زمانی که با کبودی همراه باشد از جمله مهم ترین حالاتی است که خستگی را در چهره نشان می دهد و به سختی می توان آن را حتی با آرایش پنهان کرد. به طور کلی این مشکل پس از گذراندن خواب نامطلوب یا ابتلا به مشکلی مانند احتباس شدید آب که به سختی برطرف می گردد، ایجاد می شود.
به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ زمانی که از خواب برمی خیزیم و چنین ورم ها یا کبودی هایی را زیر چشم ها می بینیم، طبیعی است که آرزو کنیم راه حلی وجود داشته باشد تا طراوت و زیبایی صورت حفظ شود. خوشبختانه راهکارهای متعددی برای مقابله و کاهش این مشکل وجود دارد تا ظاهر صورت و اعتماد به نفس تحت تاثیر قرار نگیرد.
گرچه انواع داروها و کرم ها در این زمینه به فروش می رسند اما برای پیدا کردن راه حل های مؤثر همیشه نیاز به صرف مبالغ زیاد نیست. به کمک چند ماده طبیعی می توانید با این ورم ها و تیرگی ها خداحافظی کنید و جلوه ای زیباتر به صورت خود ببخشید.
سیب زمینی
اگر شب ها بد می خوابید و عموما از ورم های زیر چشم رنج می برید،‌ همیشه یک سیب زمینی در یخچال داشته باشید تا بتوانید با این مشکل مقابله نمایید. حلقه های نازکی از سیب زمینی خنک برش بزنید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی چشم های بسته بگذارید. سیب زمینی خواص ضدالتهاب دارد و ورم های نازیبای زیر چشم در زمان کوتاهی تسکین می دهد.
شیر
این خوراکی بی نظیر به کاهش التهابات و تیرگی های اطراف چشم ها کمک می کند. خواص شیر موجب تغذیه و رطوبت رسانی به این قسمت های پوست می شود و طراوت را به چهره بازمی گرداند. به علاوه، یک پاک کننده طبیعی نیز محسوب می شود. دو تکه پنبه را در شیر تازه خیس کنید و به مدت ۲۰ دقیقه روی چشم ها بسته قرار دهید. شیر به از بین رفتن احتباس آب بدن کمک می کند و احساس آرامش و شل شدن را در پی دارد. برای بهره مندی از تاثیرات خوب شیر توصیه می شود این کار را هر روز تکرار کنید.
خیار
رایج ترین راهکار برای مقابله با کبودی و ورم زیر چشم ها خیار است. خیار سرشار از آب و آنتی اکسیدان هاست که در تامین رطوبت پوست و کاهش التهابات مؤثر خواهد بود. دو حلقه خیار را برش بزنید و به مدت ۲۰ دقیقه روی چشم های بسته قرار دهید. خواص ضدالتهابی خیار به کاهش این مشکل در زمان کوتاهی کمک می کند.
ویتامین E
برای مراقبت از صورت و به عبارت کلی تر پوست، ویتامین E ماده ای است که نباید از برنامه زیبایی حذف شود زیرا خواص رطوبت رسانی، ضدالتهاب و ترمیمی دارد. مخلوطی از چند قطره ویتامین E و آب تهیه کرده و دو تکه پنبه را در این مایع خیس کنید. سپس آنها را به مدت ۲۰ دقیقه روی چشم های بسته قرار دهید.
متوجه خواهید شد که چشم ها بسیار شاداب تر و جوان تر شده اند. به علاوه، ویتامین E یک مکمل غذایی ایده آل برا ی اطراف چشم هاست و از ایجاد چین و چروک نیز پیشگیری می کند.
دمنوش بابونه
خواص ضد التهاب و خنک کنندگی بابونه باعث شده تا دمنوش این گیاه ماده ای بی نظیر برای مقابله با ورم های زیر چشم به حساب آید. دو عدد چای کیسه ای بابونه را در آب سرد خیس کرده و سپس به مدت ۱۵ دقیقه روی چشم های بسته قرار دهید. این کار را می توان دو بار در روز، هنگام خوابیدن و بیدار شدن تکرار کنید.
سفیده تخم مرغ
سفیده تخم مرغ علاوه بر اینکه به از بین رفتن سلول های مرده جمع شده روی پوست کمک می کند، در بهبود ورم و کبودی های نازیبای زیر چشم نیز مؤثر است. یک تخم مرغ را در ظرفی شکسته و سفیده آن را جدا کنید. با یک قلم مو سفیده را روی تمام صورت و به خصوص اطراف چشم بمالید. مراقب باشید که سفیده وارد چشم نشود. بگذارید تا سفیده ها کاملا خشک شود. سپس با سرد کاملا صورت را بشویید.
قاشق سرد
جالب است بدانید که قاشق سرد یک وسیله مفید برای رفع ورم و کبودی اطراف چشم است. این یک راهکار عالی است زیرا پوست را جوان و محکم می کند. در این صورت شما به یک لیوان آب یخ و چهار قاشق نیاز دارید. دو قاشق را در آب گذاشته و روی چشم های بسته قرار دهید. در فاصله دو قاشق دیگر را در آب بگذارید تا در مدتی که قاشق های اول سرمای خود را از دست می دهند، آنها آماده باشند. سپس قاشق ها را با هم عوض کنید. این کار را چند دقیقه تکرار کنید تا ورم چشم ها کاهش یابد. البته می توانید از فواید آرام بخش این روش برای همه صورت استفاده نمایید.

وقت بزرگ شدن است!

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 پدرش با او برخورد جدی دارد و مدام به او می گوید تو مرد شدی و نباید مثلا فلان کار زشت یا بد را انجام دهی.

پسری چهار ساله دارم که سوالی درخصوص او داشتم. پدرش با او برخورد جدی دارد و مدام به او می گوید تو مرد شدی و نباید مثلا فلان کار زشت یا بد را انجام دهی. تازگیا پسرم با من لجبازی می کند تو خیابون دست منو رها می کنه می گه من مرد هستم قبلا وقتی دعواش می کردم گریه می‌کرد و تا او رو نمی بوسیدم آروم نمی شد.

اما حالا اصلا گریه نمی کنه خودشو نگه می داره و فقط اخم می کنه و عصبانی می شه و یا داد می زنه خیلی نگرانش هستم. آیا این رفتارها بد هست یا نه؟ البته من باهاش بازی می کنم مهد کودک هم می ره و خوب بلده از خودش جلوی بجه های بزرک دفاع کنه و دعوا کنه اما خیلی بچه های کوچیک اذیت نمی کنه.

پاسخ: از همسرتان بخواهید، مرد بودن را همراه با محتاط بودن و متناسب با سن فرزندش به او یاد بدهد. درست هست که مردها بایست شخصیت حمایت کننده و مستقلی داشته باشند. اما این مهم در طول مسیر رشد و متناسب با سن و توانمندی کودک بایست رشد کند.

همسرتان می تواند بدین شکل صحبت کند. بیرون که می روی دست مادرت را رها نکن. زیرا هنوز مرد کوچکی هستی. اما شماره تماس خانه و موبایل من را حفظ کن و…
در حقیقت یک آموزش جامع بایست بدهد. نه اینکه مرد گریه نمی کند و…
اگر مرد گریه نکند، بایست به جایش راهکاری را برای حل مشکلش بداند و پدر این ها را باید آموزش دهد.

برای عضویت در خبرنامه نی نی بان و اطلاع از بهترین و پربیننده ترین مطالب، کافی است یک بار فرم عضویت ما را از اینجا پر کنید.

عوارض بلیت هواپیما به هلال احمر پرداخت نشد

شهریور ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خزانه‌دار کل جمعیت هلال‌احمر با تاکید بر اینکه کمبود بودجه در خدمات هلال‌احمر اثرگذار خواهد بود، اظهارداشت: طبق مصوبات مجلس شورای اسلامی طی سه ‌سال هواپیمایی باید ١١۶٠میلیارد ریال به جمعیت پرداخت می‌کرده، اما این کار تاکنون توسط این سازمان صورت نگرفته است.
به گزارش ایسنا، ۴۲حادثه و بلا در جهان وجود دارد که از این تعداد ٣۴ مورد آن در ایران رخ می‌دهد، پس ایران بلاخیز است. درواقع ایران یکی از ١٠کشور آسیب‌پذیر در برابر بلایای طبیعی در جهان است و همه‌ساله زیان‌های فراوانی در این بخش می‌بیند، اما اگر امروز می‌شنویم که جمعیت هلال‌احمر ایران جزو جمعیت‌های‌برتر دنیاست، نشان از روند پرشتاب و علمی فعالیت‌های هلال‌احمر دارد. شنیدن بی‌مهری‌های جدید در حق جمعیت هلال‌احمر اما سوالات زیادی را به همراه دارد.

مهدی علیپور، خزانه دارکل جمعیت هلال احمر در خصوص منابع تأمین بودجه هلال‌احمر، گفت: اعتبارات جمعیت هلال‌احمر از دو بخش تأمین می‌شود که شامل تامین از محل منابع عمومی دولت و از محل درآمدهای اختصاصی است.
وی ادامه داد: ۵درصد این منابع از محل منابع عمومی یا ردیف عمومی دولت به‌دست می‌آید و ٩۵درصد دیگر از محل درآمدهای اختصاصی تأمین می‌شود. براساس قانون، دولت موظف به اخذ آن است و بعد از وصول به حساب خزانه‌داری کل کشور، به جمعیت هلال‌احمر پرداخت می‌کند.

بنابر اعلام روابط عمومی جمعیت هلال احمر، به گفته خزانه‌دارکل جمعیت هلال احمر، براساس ماده ١٧قانون اساسنامه جمعیت هلال‌احمر، منابع مالی این جمعیت به ترتیب ۴٢درصد از درآمد حاصل از حق‌الثبت اسناد رسمی، ۵۵درصد از محل درآمد یک‌درصد کارمزد ثبت سفارشات، یک‌ریال از هر مراسله سفارشی و بیمه اعم از داخله و خارجه و دو ریال از هر امانت پستی اعم از داخله و خارجه،٢,۵ ریال از هر تلگراف اعم از داخله و خارجه که به‌وسیله الصاق تمبر خیریه از فروشندگان دریافت می‌شود، اعانات، عواید و اموالی که در اجرای تصمیمات و مصوبات مراجع و سازمان‌های دولتی و شهری به جمعیت اختصاص داده می‌شود. همچنین اعانات مردمی و کمک‌های خارجی، کمک‌های دولت به‌منظور تأمین مالی کافی و تقویت و تحکیم نیروی جمعیت که باید همه‌ساله ردیف اعتباری به‌عنوان اعانه در بودجه کل کشور منظور شود و یک‌درصد قیمت هر بلیت هواپیما و کشتی که از هر مسافر باید اخذ شود، تأمین می‌شود.

وی با بیان اینکه درحال‌حاضر ۴٢درصد از محل حق‌الثبت اسناد رسمی که توسط سازمان ثبت اسناد رسمی کشور اخذ می‌شود به‌حساب خزانه‌داری کل کشور واریز و سپس در اختیار سازمان جمعیت هلال‌احمر قرار می‌گیرد، تصریح کرد: نیم‌درصد عوارض گمرکی نیز توسط گمرک اخذ و پس از واریز در حساب خزانه‌داری کل کشور در اختیار جمعیت قرار می‌گیرد.

علیپور گفت: از ‌سال ٩٢ به استناد بند ۶٧ ماده واحده بودجه‌ سال٩٢، یک‌درصد عوارض بلیت هواپیما و کشتی نیز به منابع مالی جمعیت هلال‌احمر اضافه شده است. همچنین از‌ سال٩٣، ٣۵درصد از افزایش ١٠ریالی هر پیامک به جمعیت هلال‌احمر تعلق گرفته است.

علیپور با تاکید بر اینکه روند تصویب بودجه‌های اختصاص‌یافته به جمعیت هلال‌احمر توسط قانون‌گذار انجام می‌شود، اضافه کرد: این موارد در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درنظر گرفته شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه بخشی از درآمدهای جمعیت هلال احمر از محل منابع داخلی این جمعیت تأمین می‌شود، افزود: جمعیت هلال احمر در این بخش بیشتر از تشکیل شرکت‌های دارویی و شرکت صنایع نساجی هلال بهره می‌برد. البته شایان‌ذکر است که جمعیت در این بخش به صورت انتفاعی به‌دنبال کسب‌سود نیست بلکه هدف اصلی کمک به تأمین دارو، وسایل و تجهیزات پزشکی در داخل کشور و همچنین تأمین به‌موقع وسایل‌امدادی در داخل جمعیت هلال‌احمر است.

به گفته خزانه‌دارکل جمعیت هلال احمر، جمعیت از محل شرکت‌های دارویی و شرکت نساجی درآمدهایی دارد که خیلی چشمگیر نیست. نکته قابل‌توجه در این زمینه این است که بیشتر درآمد حاصله از این نوع فعالیت‌های اقتصادی در خود شرکت‌ها به‌عنوان نقدینگی و به‌منظور تقویت بنیه مالی شرکت‌ها در اختیار شرکت‌های مدنظر قرار می‌گیرد.

عوارض بلیت هواپیما به هلال احمر پرداخت نشد

خزانه‌دارکل جمعیت هلال احمر در خصوص گلایه خود از سازمان هواپیمایی کشوری که دو‌سال است مبالغ مصوب را دراختیار خزانه‌داری هلال‌احمر نگذاشته، هرچند این مبالغ از مسافران شرکت‌های هواپیمایی اخذ شده است، تاکید کرد: قانون‌گذار از‌ سال ٩٢، یک‌درصد عوارض بلیت هواپیما را تصویب کرده است و از شهریور همان‌سال شرکت‌های هواپیمایی به استناد همین قانون یک‌درصد عوارض بلیت را اضافه کرده و مقدار تعیین‌شده را از مسافران دریافت می‌کنند اما با ابراز تاسف این مبلغ را دراختیار جمعیت هلال‌احمر قرار نداده‌اند؛ به‌جز موارد محدود با مبالغ ناچیز که در اختیار این نهاد قرار گرفته که می‌توان گفت ٣درصد این مبلغ است.

وی در ادامه تصریح کرد: در‌ سال ٩٢ به استناد بند ۶٧ قانون، درآمد حاصله از یک‌درصد بلیت فروش‌رفته ۴٠٠میلیارد ریال بوده است و در ‌سال ٩٣ نیز همین مبلغ به سازمان تعلق می‌گرفته، همچنین در‌ سال ٩۴، ٣۶٠میلیارد ریال سهم جمعیت هلال‌احمر از یک‌درصد فروش بلیت هواپیمایی کشور بوده است. درواقع طبق مصوبات مجلس شورای اسلامی طی این ٣‌سال هواپیمایی باید ١١۶٠میلیارد ریال به جمعیت پرداخت می‌کرده اما این کار تاکنون توسط این سازمان انجام نشده است.

علیپور به انجام اقدام قانونی‌ که جمعیت هلال احمر می‌تواند در راستای وصول این مطالبه از سازمان هواپیمایی کشوری انجام دهد، اشاره کرد و گفت: دستگاه‌های اجرایی حتی‌الامکان باید با تعامل، همدلی و مشارکت اختلافات میان خود را حل کنند و به همین منظور جمعیت هلال‌احمر چندین جلسه با مسئولان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های هواپیمایی داشته است. البته مکاتبات زیادی نیز در این زمینه انجام شده که متاسفانه نتیجه‌ای دربر نداشته است تا این‌که در گزارش کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درخصوص تفریغ بودجه سال٩٢ آمده بود که شرکت‌های هواپیمایی به‌رغم دریافت یک‌درصد عوارض تعیین‌شده از مسافران از پرداخت آن به جمعیت هلال‌احمر خودداری کرده‌اند.

وی بیان کرد: البته ما هنوز شکایتی را تسلیم دستگاه‌های نظارتی نکرده‌ایم و استدعا می‌کنیم با نظر به این‌که اخیرا رئیس سازمان هواپیمایی کشور هم تغییر کرده‌اند، پیگیری لازم از طرف این سازمان به‌عنوان متولی اصلی شرکت‌های هواپیمایی به عمل آید، اما اگر در این راستا پاسخ مثبتی داده نشود و حقوق بحق جمعیت پرداخت نشود، شکایت رسمی‌ای از طرف مراجع نظارتی طبق قانون تسلیم خواهد شد.

مطالبات هلال احمر از شرکت‌های هواپیمایی قابل ملاحظه است

خزانه دارکل جمعیت هلال احمر با اعلام اینکه بی‌تردید رقم مورد اشاره، در مجموع بودجه جمعیت، رقم قابل‌ملاحظه‌ای است و احتمالا می‌تواند در سازوکارهای اقتصادی و همین‌طور حرفه‌ای جمعیت، مشکل ایجاد کند، تاکید کرد: جمعیت هلال‌احمر از منابعی که در اختیارش قرار می‌گیرد علاوه‌بر پرداخت حقوق و مزایای پرسنل شاغل و پرداخت حق ایاب‌وذهاب امدادگران، هزینه‌هایی را هم در زمینه تأمین و تکمیل انبارهای امدادی و تأمین هزینه‌های آموزش، پیشگیری، آمادگی و مقابله با حوادث تقبل می‌کند که هرکدام از این موارد در مواقع بحران نقش‌کلیدی بازی می‌کنند. با این تفاسیر نبود یا کم‌وکاستی در بودجه جمعیت می‌تواند بر هرکدام از این ابعاد تأثیر مستقیم بگذارد و متاسفانه بازخورد این کاستی‌ها در خدمات جمعیت هلال احمر مشهود خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: از آن‌جا که مردم در شرایط بحرانی از خدمات این نهاد بهره می‌برند و چشم‌امیدشان در حوادث به این سازمان و داوطلبان آن است، شاید به جرأت بتوان گفت کمبود بودجه این نهاد تأثیر مستقیم بر خدمات بحق مردم عامه جامعه می‌گذارد.

به گفته علیپور، خدمات جمعیت هلال احمر، کلیدی و حساس است و متاسفانه امسال معاملات ملکی و وسایل نقلیه در سطح کشور کاهش‌یافته و طبیعتا درآمدهای اقتصادی جمعیت از این حیث هم افت چشمگیری داشته و برای تأمین منابع مالی با کمبود وچالش‌هایی روبه‌رو هستیم. کمترین انتظار ما این است که در این شرایط هرچه سریع‌تر حقوق حقه جمعیت از طرف شرکت‌های هواپیمایی پرداخت شود.

انجام غربالگری ژنتیک برای داشتن جامعه عاری از فرزندان معلول

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 رئیس مرکز تحقیقات سلولی صارم با تأکید بر لزوم حمایت سازمان تأمین اجتماعی برای پوشش بیمه‌ای غربالگری بیماری‌های متابولیک نوزادان، گفت: غربالگری قبل از ازدواج، پیش از بارداری و بعد از تولد می‌تواند در کاهش معلولیت‌ها موثر باشد.
خبرگزاری فارس: انجام غربالگری ژنتیک برای داشتن جامعه عاری از فرزندان معلول

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس،‌ ابوطالب صارمی در نشست خبری غربالگری ۴۵ بیماری متابولیک نوزادان، گفت: با توجه به ازدواج‌های فامیلی در ایران ژن‌های معیوب باعث معلولیت‌هایی در جنین و نوزاد آینده می‌شود و بسیاری از غربالگری‌ها که اکنون انجام می‌شود در جهت کاهش این معلولیت‌ها است.

وی افزود: اکنون غربالگری ژنتیک در سه ماه اول و دوم بارداری انجام می‌شود تا جامعه عاری از فرزندان معلول باشد یا دست کم کمتر داشته باشیم.

این فوق تخصص زنان با بیان اینکه علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد، تصریح کرد: بهتر است افراد پیش از ازدواج به مشاوره ژنتیکی بپردازند غربالگری قبل از ازدواج پیش از بارداری و بعد از تولد می‌تواند در کاهش معلولیت‌ها موثر باشد.

وی افزود: هر چند با غربالگری پیش از تولد می‌توان از بروز بیماری‌های ژنتیکی پیشگیری کرد اما بیماری‌های متابولیک مانند PKU بعد از تولد بروز پیدا می‌کند که با نمونه‌گیری از خون نوزاد می‌توان آن را تشخیص داد.

رئیس مرکز تحقیقات سلولی صارم، گفت: اکنون در بیمارستان فوق‌تخصصی صارم ۴۵ بیماری متابولیک قابل تشخیص است. بعد نمونه‌گیری و انجام آزمایش در آزمایشگاه مولکولی بیمارستان تشخیص داده می‌شود که آزمایش در داخل انجام شود یا برای تشخیص به خارج از کشور فرستاده شود.

وی با بیان اینکه داشتن فرزند معلول علاوه بر مشکلات اقتصادی از نظر روانی و اجتماعی نیز خانواده و جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد، اظهار داشت: اگر مشاوره قبل از ازدواج و بارداری می‌توانیم قبل از کاشته شدن جلوی آن را بگیریم و در صورت تولد برای نوزاد اقداماتی انجام دهیم.

رئیس مرکز تحقیقات سلولی صارم تصریح کرد: با غربالگری قبل از ازدواج و بارداری می‌توان از بروز معضلات جلوگیری کرد لزوم غربالگری قبل از ازدواج و بارداری می‌توان با جلوگیری از نوزاد مبتلا موجب کاهش هزینه‌های درمانی بر سیستم جامعه شود.

این فوق تخصص زنان تاکید کرد: ازدواج امری مقدس است اما اطلاع یکی از زوجین یا هر دو به اختلال می‌تواند دو خانواده را به جای دوستی مقابل هم قرار دهد و منجر به بروز آسیب‌های اجتماعی زیادی مانند طلاق، اعتیاد و … شود.

صارمی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره عقد قرارداد با سازمان تأمین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌گر، گفت: حدود ۸ سال است که برای عقد قرارداد با تأمین اجتماعی تلاش کرده‌ام اما به جایی نرسیده‌ام.

بیشترین و کمترین گرو‌ه‌های خونی در ایرانی‌ها

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 طبق پایش بلند مدت گروه‌های خونی اهدا کنندگان، این الگو سال‌ها است که به همین منوال تکرار می‌شود و از آنجا که اهدا کنندگان نمونه‌ای از جامعه به شمار می‌روند، به نظر می‌رسد همین الگو در جامعه نیز وجود دارد.

گروه خونی O میان مردم و اهدا کنندگان خون ایران بیشترین فراوانی را دارد.

پایش گروه‌های خونی میان اهدا کنندگان طی سالیان متمادی نشان می‌دهد که گروه خونی O میان مردم خصوصا اهدا کنندگان از بیشترین فراوانی برخوردار است.

دکتر بشیر حاجی بیگی، مدیر کل دفتر مدیر عامل و روابط عمومی سازمان انتقال خون ضمن اعلام این مطلب گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال ۹۳ از دو میلیون و ۷۱ هزار و ۳۱ واحد خون اهدایی در کشور به طور میانگین۲۷ درصد، مردم دارای گروه خونی A مثبت و ۳ درصدA منفی هستند. ۲۲ درصد مردم دارای گروه خونی B مثبت و ۲ درصد B منفی هستند.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون، وی افزود: همچنین۷ درصد مردم داری گروه خونی AB مثبت و یک درصد AB منفی هستند و این گروه از کمترین فراوانی در میان مردم برخوردار است. همچنین ۳۴ درصد مردم دارای گروه خونی O مثبت و ۴ درصد O منفی بوده‌اند.

وی ادامه داد: طبق پایش بلند مدت گروه‌های خونی اهدا کنندگان، این الگو سال‌ها است که به همین منوال تکرار می‌شود و از آنجا که اهدا کنندگان نمونه‌ای از جامعه به شمار می‌روند، به نظر می‌رسد همین الگو در جامعه نیز وجود دارد.

حاجی بیگی ادامه داد: همچنین پراکندگی جغرافیایی گروه‌های خونی نشان می‌دهد که بیشترین میزان گروه خونی A مثبت در کشور مربوط به استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و ایلام است. بیشترین میزان گروه خونی A منفی در کشور مربوط به استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان است.

وی افزود: بیشترین میزان گروه خونی B مثبت در کشور مربوط به استان‌های یزد، خراسان جنوبی و کرمان ون بیشترین میزان گروه خونی B منفی در کشور مربوط به استان‌های یزد، خراسان جنوبی و خراسان رضوی است.

به گفته حاجی بیگی، بیشترین میزان گروه خونی AB مثبت در کشور مربوط به استان‌های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد و زنجان و بیشترین میزان گروه خونی AB منفی در کشور مربوط به استان‌های خراسان رضوی، اردبیل، یزد و سمنان، بیشترین میزان گروه خونی O مثبت در کشور مربوط به استان‌های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان و بیشترین میزان گروه خونی O منفی درمیان اهدا کنندگان خون کشور مربوط به استان‌های ایلام ، خراسان جنوبی و یزد است.

دغدغه پزشکان خدمت به مردم و بیماران است

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 رضایتمندی مردم حاصل تلاش جامعه پزشکی در اجرای طرح تحول سلامت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی فرارسیدن روز پزشک را به سپیدپوشان کشور تبریک گفت و یادآور شد رضایتمندی مردم حاصل تلاش جامعه پزشکی در اجرای طرح تحول سلامت است.

به گزارش خبرگزاری فارس، سید حسن هاشمی در این پیام همکاری با پزشکان سخت کوش و فداکار را مایه افتخار خود دانست و عنوان کرد: در یک سال گذشته جامعه پزشکی کشور با تأسی به بزرگان و اساتید علم و اخلاق، از خودگذشتگی و تلاشی مثال زدنی، مراحل مختلف «طرح تحول نظام سلامت» را چنان به مرحله اجرا درآوردند که شاهد رضایت ملت شریف‌مان در سراسر این سرزمین بزرگ بوده و هستیم.

وزیر بهداشت در این پیام تصریح کرد: همت والای پزشکان با همراهی دیگر همکاران، سبب شد طی سالی که گذشت، در مسیر محرومیت زدایی و تامین عدالت در حوزه سلامت، گام‌های بلندی برداشته شود و بار سنگین بهداشت، درمان، آموزش و پژوهش به سر منزل مقصود نزدیک‌تر شود.

متن کامل پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز پزشک به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

در تاریخ پزشکی جهان، نام ایران همواره قرین احترام و بزرگ منشی بوده، جایگاهی که علاوه بر داشتن ریشه در دانش و دانایی، ثمره اخلاق و حکمت پیشینیان است. امروز نیز در سایه همین خصلت‌ها و مرام و منش می‌توان به کسب موفقیت در هر عرصه‌ای امید داشت.

با سپاس از درگاه پروردگار مهربان، خرسندم به اطلاع برسانم در یک سال گذشته نیز جامعه پزشکی کشور با تأسی به بزرگان و اساتید علم و اخلاق، از خودگذشتگی و تلاشی مثال زدنی، مراحل مختلف «طرح تحول نظام سلامت» را چنان به مرحله اجرا درآوردند که شاهد رضایت ملت شریف‌مان در سراسر این سرزمین بزرگ بوده و هستیم.

همت والای پزشکان با همراهی دیگر همکاران، سبب شد طی سالی که گذشت، در مسیر محرومیت زدایی و تامین عدالت در حوزه سلامت، گام‌های بلندی برداشته شود و بار سنگین بهداشت، درمان، آموزش و پژوهش به سر منزل مقصود نزدیک‌تر گردد. امروز پرداختی از جیب مردم از ۳۷ درصد به طور متوسط به ۵٫۴ درصد رسیده، ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت ایرانیان قرار گرفته‌اند و ماندگاری پزشکان به ویژه در مناطق محروم تحقق یافته است. در همین مدت ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به روستائیان با تجهیز و راه اندازی یک هزار و ۵۰۰ خانه بهداشت، تامین دارو، واکسن و مکمل‌های غذایی، سامان گرفته و به ۱۰ میلیون نفر ساکنان حاشیه شهرها که از دریافت هر خدمتی در حوزه سلامت محروم بوده‌اند، خدمات مناسبی ارائه شده است.

این تلاش‌ها و خدمات ارزنده در شرایطی ارایه گردید که جامعه پزشکی از بسیاری هجوم ها به‌ویژه در فضای مجازی در امان نبوده‌ است؛ این جامعه اما می‌داند که وقتی پزشکی را برگزید، دیگر متعلق به خود نیست و نخستین دغدغه‌اش خدمت به مردم و بیماران است و بس. پس همچنان امیدوار به راه خود ادامه می‌دهد و می‌داند سامان حوزه سلامت و دست‌یابی ایران به جایگاه شایسته در این عرصه، وابسته به تلاش و مجاهدت ایشان است.

ریاست محترم سازمان بهداشت جهانی در سفر به کشورمان نیز بر درستی الگوها و مدل‌های علمی حرکت ما برای تحقق توسعه پایدار در حوزه سلامت تاکید کرد و مدل ارایه خدمات بهداشتی و درمانی در ایران را الگویی مناسب برای کشورهای منطقه برشمرد. وی همچنین دانش پزشکان ایرانی را هم سطح پزشکان کشورهای پیشرفته در عرصه سلامت دانست.

دستاوردهایی چنین سترگ، به ویژه رضایت ملت بزرگ ایران، ما را بر آن داشت که گام چهارم برنامه تحول نظام سلامت را با بازنگری جدی در طب عمومی و آموزش پزشک خانواده در چهارچوب تحقق نظام ارجاع، استوارتر از گذشته اجرایی کنیم. بی‌تردید با همراهی جامعه پزشکی کشور، این گام نیز ما را به اهداف بلند نظام سلامت، نزدیک‌تر خواهد کرد.

از این فرصت سود می‌برم و یک بار دیگر به مناسبت فرا رسیدن روز پزشک، تبریک‌های صمیمانه‌ام را به یکایک سپید پوشان این مرز و بوم تقدیم می‌کنم.

دوستان و همراهان عزیز

به همکاری با شما زنان و مردان سخت کوش و فداکار افتخار می‌کنم؛ شما که در کنار سایر خدمتگزاران نظام سلامت، در بخش‌های دولتی و خصوصی، در هنگامه دشوار تحریم‌ها، تلاش کردید تا درد و بیماری را از تن هموطنان و به ویژه محرومان این سرزمین بزدایید و سلامت و آرامش را برای‌شان به ارمغان آورید.

امید که با درایت مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید، تحریم‌ها از مسیر تحقق آرمان‌های ملت ایران برداشته شود و با تلاش و کار بیشتر، شاهد محرومیت زدایی، تحقق توسعه پایدار و تقویت سرمایه‌های اجتماعی در حوزه سلامت باشیم.

اطمینان دارم چشم انداز نظام سلامت ایران زمین، نوید بخش پرورش ابن‌سیناها، رازی‌ها، جرجانی‌ها و هزاران پزشک حاذق و فداکار است که چون امروز در جای جای کشور مشغول به خدمت شوند.

در سالگرد بزرگداشت روز پزشک، رضایت ملت بزرگ ایران گوارای‌تان باد.»

شیوع ۱۴ درصدی بیماری آسم در پایتخت

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 بیماری آسم در واقع نوعی بیماری تنفسی است که با علائم سرفه، خلط، خس خس سینه و تنگی نفس همراه است.

حسن الله صادقی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: مهم ترین علامت های آسم، سرفه، خس‌خس سینه و تنگی نفس است؛ هم چنین بیمار ممکن است علائم دیگری مانند افزایش خلط، حساس بودن به بوهایی مثل بوی غذا، عطر و بوی بعضی از گل های تند را داشته باشند.

وی افزود: معمولاً در افراد آسمی حملات آسم و تنگی نفس و حملات سرفه مشاهده می‌شود، آسم بر اساس شواهد بالینی درجه بندی شده و در صورت شدید بودن بیماری، فرد نیاز به بستری خواهد داشت؛ ولی در اغلب مواقع بیماران به صورت سرپایی درمان می شوند.

این متخصص ریه در خصوص انواع این بیماری بیان کرد: بیماری آسم انواع مختلفی دارد که آسم آلرژیک یکی از انواع آن است. در این نوع بیماری آسم‌، عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی نقش اساسی دارند، یعنی فردی که پدر یا مادرش مبتلا به آسم باشند، بیشتر در خطر ابتلا به آسم قرار می‌گیرد و اگر هر دو نفر (پدر و مادر) آسم داشته باشند، امکان ابتلا فرزندان بیشتر خواهد شد.

وی در خصوص عوامل ابتلا به این بیماری گفت: نوع شغل در تشدید و ایجاد بیماری بسیار مهم است و شیوع این بیماری ارتباط نزدیکی با میزان صنعتی شدن جوامع دارد و شیوع این بیماری در این جوامع بیشتر است.

وی ادامه داد: از عوامل خارج منزل که درصد ابتلا به آسم را افزایش می دهد می‌توان به وجود آلاینده ها در محیط شهری، دود ناشی از تردد خودروها و فعالیت کارخانه ها وهمچنین گرد و غبار اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: :سیگار کشیدن در محیط بسته، وجود پرزها در تشک ها و مبلمان و نگهداری حیوانات خانگی از جمله عوامل ایجاد آسم در داخل منزل است.

صادقی در خصوص شیوع این بیماری در کشور افزود: بر اساس مطالعاتی که در گذشته انجام شده بین ۵ تا ۱۴ درصد از افراد از افراد جامعه به آسم مبتلا هستند، که در شهر تهران به دلیل بالا بودن میزان آلودگی هوا شیوع این بیماری ۱۴ درصد است.

وی در خصوص سن ابتلا به بیماری آسم عنوان کرد: میزان شیوع این بیماری در کودکان و بزرگسالان تفاوت چندانی ندارد؛ اما آسمی که در کودکان وجود دارد در صورت مراجعه به پزشک تا دوران قبل از سن بلوغ درمان خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: معمولاً افراد بالغ مبتلا به آسم، در کودکی نیز دچار خس‌خس سینه بوده اند و والدین اظهار می‌کنند که فرزندانشان در دوران کودکی دچار سرماخوردگی های طولانی مدت می‌شده و سرفه های طولانی داشته‌اند.

وی برای پیشگیری از بیماری آسم توصیه کرد: از تردد در هوای آلوده مانند کارخانه‌ها و شهرهای آلوده شلوغ و پرجمعیت پرهیز کنید و برای از بین بردن گرد و غبار در رختخواب، پتو و ملحفه‏ها را با آب بسیار داغ (۶۰ درجه) بشوئید و آنها را در آفتاب خشک کنید.

صادقی افزود: از استعمال سیگار به ویژه در اتاق خواب خودداری کنید؛ بوهای تند و دود ناشی از آشپزی را از خانه خارج کنید و از عطرهایی که بوی تند می‏دهد و همچنین از بخورهای محرک استفاده نکنید.

وی به افرادی که بیماری آسم مبتلا هستند توصیه کرد: داروهایی که به منظور درمان حملات آسم تجویز می‏شوند را به طور منظم مصرف کنند و توجه داشته باشند که حتی اگر احساس می‏کنند مشکلی ندارند مصرف داروها را قطع نکنند و در محیط زندگی سعی کنند از عوامل محیطی تشدید کننده بیماری بکاهند.

در پایان وی به خانم های خانه دار توصیه کرد: در صورت امکان در منزل از اسید و سفید کننده هایی که بوی تند و زننده دارد استفاده نشود چون بوی اسید می تواند آسیب جدی به ریه ها وارد کند.

علائم دیابت در کودکان چیست

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 اگر در زمان ناشتا بودن قند خون کودک ۱۲۶ و بالاتر از آن بود و در طول روز هم ۲۰۰ به بالا بود می‌توان گفت کودک دچار دیابت شده است.

محمدرضا اعلایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس عامل دیابت را می‌توان مجموعه‌ای از فاکتورهای سابقه خانوادگی و ژن، ویروس‌ها، کم‌تحرکی و تغذیه نامناسب دانست و گفت: متأسفانه به خاطر سبک زندگی نامناسب، عدم تحریک‌پذیری و برنامه غذایی که فست فودها نقش پررنگی در آن دارند آمار مبتلایان به دیابت هر روز بیشتر می‌شود.

فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان گفت: در تقسیم‌بندی دیابت به نوع یک و دو، کودکان و افراد زیر ۳۰ سال را در نوع یک قرار می‌دهیم که هیچ نوع داروی خوراکی برای آن‌ها تجویز نمی‌شود و فرد حتماً باید انسولین تزریق کند.

وی افزود: اگر کودکی به علائمی همچون تشنگی زیاد، تکرر ادرار و بیدار شدن از خواب برای رفتن به دستشویی و آب خوردن در شب که قبلاً سابقه آن‌ها را نداشته دچار و همچنین با وجود تغذیه مناسب دچار کاهش شدید وزن شود؛ باید قند خون آن را در دو حالت ناشتا و طول روز چک کرد. اگر در زمان ناشتا بودن قند خون کودک ۱۲۶ و بالاتر از آن بود و در طول روز هم ۲۰۰ به بالابود می‌توان گفت کودک دچار دیابت شده است.

وی گفت: در کنار تزریق انسولین باید حتماً یک رژیم غذایی مناسب برای کودک تجویز شود. در رژیم غذایی کودک حتماً باید خوراکی‌های دارای فیبر بالا، مصرف زیاد سبزی‌ها و سالاد و حذف غذاهای چرب و پر نمک در نظر گرفته شود و به‌طور کل یک دستور غذایی که میزان کالری آن تنظیم‌شده باشد به صورتی که کودک به چاقی و لاغری مفرط دچار نشود.

اعلایی یادآور شد: از آنجایی‌که حفظ سلامتی جسم و روح کودک هر دو در کنار هم از اهمیت بالایی برخوردار است به همین دلیل نباید کودک را به‌طور کامل از خوردن شیرینی‌ها و مواد قندی منع کرد. اگر تزریق انسولین کودک به‌صورت کنترل‌شده و منظم باشد خوردن مواد قندی با رعایت تعادل و داشتن یک فعالیت بدنی خوب که توصیه مابین ۶ تا ۹ ساعت است، ایرادی ندارد.

وی افزود: در ۲ دوره احتمال شیوع دیابت افزایش می‌یابد. یکی در بین بچه‌های ۶ تا ۷ ساله که تازه وارد مدرسه می‌شوند زیرا در جمعی که عفونت‌های ویروسی شایع‌تر است، واردشده‌اند و دوم زمانی که فرد به سن بلوغ می‌رسد به دلیل اختلال بعضی هورمون‌ها در صورت داشتن زمینه بیماری به دیابت دچار می‌شود.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان در پایان گفت: در حال حاضر در ایران تحقیق در زمینه پیوند سلول‌های بنیادی در حال انجام است که در صورت موفقیت‌آمیز بودن نتیجه تحقیقات، کودک هرگز به تزریق انسولین نیاز نخواهد داشت.

استرس در کودکان پس از سانحه

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 اصطلاح PTSD (اختلال استرس پس از سانحه) در مورد کودکان هنگامی به کار برده می شود که آنها با حادثه ای شدیدا آسیب زا مواجه شوند و پس از آن حادثه زندگی شان به گونه ای تحت تاثیر قرار بگیرد که از نظر عملکرد تحصیلی و اجتماعی دچار افت شدید شوند.

هنگام حوادث و بلایای طبیعی نظیر سیل، زلزله یا حوادثی مثل جنگ، تشخیص کودک دچار اختلال استرس پس از سانحه دور از ذهن نیست اما مشکل زمانی ایجاد می شود که کودک حادثه را به دلیلی از خانواده اش پنهان می کند یا ماهیت حادثه به گونه ای است که برای آن کودک خاص فاجعه بار قلمداد می شود در حالی که ممکن است برای کودکان دیگر یا بزرگسالان معنای فاجعه باری نداشته باشد.

برای اینکه با اختلال استرس پس از سانحه و علائم آن بیشتر آشنا شویم، با دکتر شهرام محمدخانی، استادیار روان شناسی بالینی دانشگاه خوارزمی در این باره گفت و گو کرده ایم.

اختلال استرس پس از سانحه را برایمان تعریف می کنید؟
PTSD یا اختلال استرس پس از سانحه، هنگامی ایجاد می شود که فرد با تهدید به مرگ، آسیب شدید یا خشونت جنسی به صورت یک یا چند مورد از موارد زیر مواجه می شود:

۱- تجربه مستقیم حادثه

۲- شاهدبودن هنگامی که حادثه برای دیگران اتفاق می افتد.

۳-آگاهی از اینکه حادثه آسیب زا برای یک عضو نزدیک خانواده یا دوست صمیمی رخ داده است. (البته این حادثه باید از نظر فرد فجیع یا غیرمترقبه باشد.)

توجه داشته باشید که مواجهه باید واقعی باشد و دیدن حادثه در رسانه های الکترونیک، تلویزیون، فیلم یا تصاویر و عکس ها برای ایجاد اختلال استرس پس از سانحه کافی نیست؛ مگر آنکه این مواجهه مربوط به شغل باشد.معمولا فرد پس از مواجهه، مکرر و ناخواسته حادثه فاجعه بار را در ذهنش مرور می کند و هنگام قرار گرفتن در موقعیتی که یادآور آن اتفاق باشد، احساس تنش و اضطراب و ناراحتی کرده و به گونه ای رفتار می کند که انگار در همان لحظه حادثه در حال وقوع است. این حالت ممکن است تاحدی پیشرفت کند که فرد کاملا آگاهی اش را نسبت به محیط اطراف از دست بدهد.

معمولا کودک از هر چیزی که او را به یاد آن واقعه تلخ می اندازد (افراد، مکان ها، گفت و گوها، فعالیت ها، اشیاء و موقعیت ها) دوری می کند و این حالت ها و احساسات منفی باعث ناتوانی در تجربه شادی و خوشحالی در او می شود. رفتارهای تحریک پذیر و حملات خشم و غمگینی مهم ترین جزء زندگی این کودکان می شود.

آیا اختلال استرس پس از سانحه در کودکان و بزرگسالان با هم متفاوت است؟
بله، تامدتی پیش برای تشخیص اختلال استرس پس از سانحه در کودکان و بزرگسالان از معیارهای یکسانی استفاده می شد. بنابراین مشکل کودکان بسیاری که واقعا متبلا به اختلال استرس پس از سانحه بودند، تشخیص داده نمی شود.

شاید گذشتگان ما بر این باور بودند که کودکان انعطاف پذیرترند و راحت تر از بزرگسالان حوادث را به دست فراموشی می سپارند و بعد از حوادث دچار مشکلات طولانی مدت نمی شوند اما مطالعات نشان داده است که برخلاف آنچه که قبلا تصور می شد، کودکان به سادگی نمی توانند از حوادث آسیب زای زندگی شان رهایی یابند و احتمالا بیش از بزرگسالان گرفتار مشکلات مزمن و حل نشده خواهندشد.

این مشکلات بر روند رشد آنها اثر می گذارد و باعث تخریب مهارت های مورد نیازشان برای کنار آمدن با اتفاقات و خودتنظیمی هیجانی در آنها می شود. کودکانی که قبل از ۱۱سالگی آسیب دیده باشند، نسبت به کودکان بزرگ تر ۳ برابر بیشتر دچار مشکلات روان شناختی می شوند.

مهم ترین نشانه های اختلال استرس پس از سانحه در کودکان چیست؟
زودرنج شدن، به گریه افتادن و نالیدن، برگشت به رفتارهای کودکانه مثل انگشت مکیدن یا شب ادراری؛ بدرفتاری و امتناع از رفتن به مکان های خاص یا برخورد با افراد خاص؛ داشتن نشانه های جسمانی مثل تب، سردرد و تهوع بدون علت؛ ترس از تنها خوابیدن، کابوس های شبانه، وحشت شبانه و رویاهای ترسناک؛ احساس گناه و شرم و حساسیت به صداها و گوش به زنگی دائمی.

به کودک دچار اختلال استرس پس از سانحه چگونه کمک کنیم؟
این کودکان در صورت حمایت و درمان درست والدین، معلمان، روان شناسان یا سایر افراد مورد اعتماد می توانند به خوبی به مشکل شان مقابله کنند و به زندگی برگردند. آنها باید بلافاصله بعد از حادثه آسیب زا حمایت شوند تا بتوانند با فاجعه ای که رخ داده، روبرو شوند و مراحل غم و اندوه را بگذرانند. این هنر والدین است که با توجه به شناختی که از فرزندشان دارند، دنبال نشانه های این اختلال در او بگردند. والدین آگاه حتی می توانند مشکل کودکانی که سکوت اختیار کرده اند و به نظر می رسد نشانه ای از آسیب در آنان نیست، تشیخص دهند. یک کودک می تواند به شدت تحت تاثیر حادثه باشد اما احساسات و هیجاناتش را پنهان کند تا قوی و شجاع به نظر برسد.

PTSD در طول تاریخ
مدارکی مبنی بر اینکه حوادث فاجعه بار می توانند باعث بروز مشکلات روانی شوند، از مدت ها پیش در نوشته ها وجود داشته است. از این نمونه ها ادیسوس است که در قرن هشتم از بیماری ای رنج می برده که در اثر آن دائم صحنه های تجربه های دردناک برایش زنده می شده و «گناه زنده ماندنم (احساس گناه از اینکه از جنگ جان سالم به در برده در حالی که دیگران مرده اند) در حادثه جنگ تروا او را آزاد می داد.

تمرکز حواس کودک را چگونه افزایش دهیم؟

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 برای یک کودک ۵ ساله یک ساعت روی صندلی بی حرکت نشستن سخت هست.

پرسش: من پسر ۵ ساله دارم که تا پیش از این به هیچ مهد یا کلاسی نرفته. حدود یک ماهه که در کلاسی او را ثبت نام کردم. ولی با اینکه زمان کلاس کوتاه است (یک ساعت) مدام سر صندلی اش تکان می‌خورد و اصلا به مطالب توجهی نمی‎کند. می‌ترسم این وضعیت در زمان مدرسه اش هم ادامه داشته باشد.

پاسخ: برای یک کودک ۵ ساله یک ساعت روی صندلی بی حرکت نشستن سخت هست. حداکثر زمانی که یک کودک ۵ ساله می تواند متمرکز بر موضوعی بماند، ۲۰ الی ۳۰ دقیقه هست. آن هم برای موضوعاتی که برایش جذاب هست.

در حال حاضر،‌ حساسیت به خرج ندهید.گاهی مطالب جذاب را برایش بخوانید،‌ با هم نقاشی کنید،‌ خمیر بازی کنید.در این کارها کافی است که بتوانید کمک کنید، او مدت نیم ساعت بر موضوعی متمرکز باشد. بدین شکل که اول از زمان های کم شروع کنید و بعد از زمان ها ی بیشتر. انتظار می رود،‌ این افزایش دقت در گذر زمان بیشتر شود. منتهی خواست و علاقه کودک را در برنامه ریزی مد نظر قرار بدهید.

برای عضویت در خبرنامه نی نی بان و اطلاع از بهترین و پربیننده ترین مطالب، کافی است یک بار فرم عضویت ما را از اینجا پر کنید.

دوغی که آفتاب خورده، سرطان‌زاست؟

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 هنگام خرید دوغ‌های خارج از یخچال، به تاریخ تولید آن‌ها توجه کنید و محصولی که تازه‌ترین تاریخ تولید و بیشترین تاریخ مصرف را دارد، بخرید. بعد از خرید و رسیدن به خانه هم محصول را بلافاصله داخل یخچال قرار دهید. خرید و مصرف دوغ‌هایی که خارج از مغازه و در مجاورت نور آفتاب قرار گرفته‌اند توصیه نمی‌شود.

اگر دقت کرده باشید، بیشتر فروشگاه‌های عرضه مواد غذایی، دوغ را در دمای محیط و خارج از یخچال نگهداری می‌کنند؛ مخصوصاً اگر این دوغ‌ها، در کیسه‌های پلاستیکی بسته‌بندی‌شده باشند. این روزها، زمزمه‌هایی از خطرناک بودن مصرف طولانی‌مدت چنین دوغ‌هایی سر زبان‌هاست. در این مطلب، گفت‌وگویی که با دکتر سید امیرمحمد مرتضویان، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی انجام شده است را آوردیم تا با درست و غلط این زمزمه‌ها بیشتر آشنا شویم.

آیا قرار دادن دوغ خارج از یخچال مغازه‌ها مجاز است؟
براساس استاندارد ملی ایران، تمام محصولات لبنی غیر از فرآورده‌های استریل و پودرها باید در یخچال نگهداری شوند. این استاندارد، روی بسته‌بندی تمام محصولات لبنی از جمله دوغ‌ها هم درج شده است. دمای یخچالی مناسب برای نگهداری از دوغ‌ها، بین ۴ تا ۸ درجه سانتی‌گراد است. متأسفانه کمبود جا در مغازه‌ها، یکی از مهم‌ترین دلایل نگهداری ماست و دوغ خارج از یخچال است.

برخی افراد معتقدند که نگهداری محصولات لبنی تخمیری خارج از یخچال، اشکالی ندارد. نظر شما در این مورد چیست؟
محصولات لبنی به ۲ گروه تخمیری مانند ماست و دوغ و غیرتخمیری مانند شیر تقسیم می‌شوند. افزایش دما در محصولات غیرتخمیری، می‌تواند فساد و ترش ‌شدن ملموس آن‌ها را به دنبال داشته باشد و شرایط محصول را به‌گونه‌ای تغییر دهد که مصرف آن در کوتاه‌مدت هم برای مصرف‌کننده، آسیب‌رسان باشد. این در حالی است که محصولات غیرتخمیری، به‌وسیله میکروب‌ها تخمیر می‌شوند، pH آن‌ها پایین می‌آید و اسیدیته‌شان هم بالا می‌رود. از این رو، فساد میکروبی و بیماری‌زایی در آن‌ها اتفاق نمی‌افتد. به این ترتیب، کسی با خوردن این محصولات تخمیری که خارج از یخچال نگهداری شده‌اند، مسموم یا راهی بیمارستان نمی‌شود اما به هرحال، تغییرهایی در ترکیب‌های موجود در این محصولات اتفاق خواهد افتاد.

چه تغییرهایی؟
مثلاً امکان فعالیت کپک‌ها یا مخمرها در ماست و دوغ‌هایی که خارج از یخچال نگهداری می‌شوند و آزاد شدن سموم احتمالی در چنین فرآورده‌هایی وجود دارد. انواع واکنش‌های شیمیایی و تبدیل ترکیب‌های مغذی به ترکیب‌های مضر، از دیگر تغییرات است. این تغییرات در کوتاه‌مدت مشکلی برای مصرف‌کننده ایجاد نمی‌کنند اما می‌توانند در طولانی‌مدت، سلامت عمومی او را به خطر بیندازند و حتی مستعد ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطانش کنند.

آیا می‌توان از روی شکل ظاهری دوغ‌ها یا ماست‌ها، متوجه افت کیفیت و سلامت آن‌ها شد؟
نه‌چندان اما دوغ و ماست‌هایی که بیش از اندازه بیرون یخچال و در دمای نامناسب نگهداری می‌شوند، طعم ترش زننده‌ای می‌گیرند و گاهی این ترشی، به تلخی هم می‌زند. در مواردی هم فعالیت مخمرها و کپک‌ها، طعم این محصولات و حتی طعم اسانس‌های موجود در آن‌ها را هم تغییر می‌دهد که مصرف‌کننده به‌سادگی می‌تواند متوجه این تغییر و کهنگی طعم شود. به‌طورکلی، هر تغییری که رغبت مصرف‌کننده به مصرف محصول را کم کند، فساد نامیده می‌شود.

بدترین نوع نگهداری از دوغ چیست؟
بدترین نوع نگهداری دوغ در مغازه‌ها، قرار دادن آن‌ها خارج از مغازه یا در مکانی است که این محصولات در تماس با نور آفتاب قرار بگیرند. تماس بطری‌های حاوی دوغ با نور آفتاب (به‌خصوص در جاده‌ها)، باعث ایجاد ترکیب‌های سرطان‌زا و سمی یا اکسید شدن چربی موجود در محصول می‌شود. ضمن اینکه بدطعمی هم در اثر قرار دادن دوغ در مجاورت نور آفتاب، به وجود خواهد آمد بنابراین از خرید و مصرف دوغ‌هایی که خارج از یخچال و در زیر نور آفتاب نگهداری می‌شوند، خودداری کنید.

توصیه شما به کسانی که مجبور به خریداری دوغ از مغازه‌های محلی هستند، چیست؟
هنگام خرید دوغ‌های خارج از یخچال، به تاریخ تولید آن‌ها توجه کنند و محصولی که تازه‌ترین تاریخ تولید و بیشترین تاریخ مصرف را دارد، بخرند. بعد از خرید و رسیدن به خانه هم محصول را بلافاصله داخل یخچال قرار دهند. خرید و مصرف دوغ‌هایی که خارج از مغازه داخل سبد و در مجاورت نور آفتاب قرار گرفته‌اند توصیه نمی‌شود.

چرا برخی دوغ‌ها، بویی شبیه به بوی دوغ‌های محلی می‌دهند؟
بوی موجود در فرآورده‌هایی مانند ماست یا دوغ، به مواد اولیه مانند شیر یا به فساد آن‌ها ربط دارد. شیر برخی دامداری‌های محلی، بوی خاصی دارند و گاهی این بو به محصول نهایی که همان ماست یا دوغ باشد، منتقل می‌شود.

از طرف دیگر، گاهی هم نگهداری نامناسب دوغ و رشد بیش از اندازه کپک و مخمر داخل آن در کنار اکسید شدن چربی‌اش، باعث بروز طعم و بوی ناگوار مانند بوی خاک یا کپک در آن می‌شود.

این دوغ‌های معمولی و گرمادیده، مصرف کدام را توصیه می‌کنید؟
مصرف دوغ‌های معمولی! دوغ‌هایی که عبارت «گرمادیده» روی آن‌ها درج می‌شود، معمولاً طعم تازگی و خوشایندشان را از دست می‌دهند. برخی تولیدکنندگان برای پایین آوردن بار آلودگی میکروبی دوغ، آن‌ها را خیلی گرما می‌دهند درحالی که گرما دادن بیش ازحد، باعث از دست رفتن طعم واقعی دوغ می‌شود و در مواردی هم ممکن است که مصرف‌کننده، طعم کشک را با خوردن چنین محصولاتی حس کند.

چه دوغی بخریم؟ چه دوغی نخریم؟

دکتر حسین رستگار، مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو در این مورد می‌گوید: محصولات لبنی از جمله دوغ، از دو منظر مواد تشکیل‌دهنده و نحوه فروش، بررسی و نظارت می‌شوند. نظارت بر فروش دوغ و سایر محصولات لبنی، هم به صنف سوپرمارکت‌دارها برمی‌گردد و هم به اداره بهداشت محیط وزارت بهداشت. نظارت بر مواد تشکیل‌دهنده و سلامت چنین محصولاتی هم بر عهده سازمان غذا و دارو است. اداره بهداشت محیط، موظف است به‌صورت دوره‌ای، از سوپرمارکت‌ها و مغازه‌ها بازدید کند تا مطمئن شود این فروشگاه‌ها، مواد غذایی را در جای مناسبی نگهداری می‌کنند اما به‌هرحال در تمام حرفه‌ها، امکان تخلف وجود دارد و از طرف دیگر، نمی‌توان هر روز تمام مغازه‌های سطح شهر یا بین شهری را از نظر نوع نگهداری محصولات غذایی‌شان ارزیابی کرد. نظارت‌های سازمان غذا و دارو هم به بررسی محصول از کارخانه تا مغازه برمی‌گردد؛ یعنی برخی ناظران غذا و دارو، علاوه بر بازرسی از کارخانه‌ها، محصولات خوراکی را از مغازه‌ها خریداری و در آزمایشگاه‌های مجهز بررسی می‌کنند تا اگر مشکل احتمالی در سلامت این محصولات وجود داشت، به کارخانه و تولیدکننده اطلاع داده شود.

بد نیست بدانید که قرار دادن محصولات لبنی مانند دوغ در مجاورت نور آفتاب و خارج از یخچال، باعث آزاد شدن پلیمر در محصول غذایی می‌شود. از این رو، استمرار در مصرف چنین محصولاتی می‌تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند سرطان‌ها شود. به‌همین دلیل توصیه می‌شود که دوغ و ماست را حتماً از فروشگاه‌های زنجیره‌ای که محصولات را داخل یخچال قرار می‌دهند، خریداری کنید.

انتخاب مدرسه، معیارهای اساسی کدامند؟(۲)

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 یکی از معیارهای انتخاب مدرسه باشد زیرا در این دوره اگر معلم غیر از گچ و تخته و کتاب، امکان دیگری در دسترس نداشته باشد، بخوبی نمی‌تواند اطلاعات را به دانش‌آموزان منتقل کند و در نتیجه، محصلان دچار افت تحصیلی می‌شوند.

برای بعضی‌ها بیشتر شبیه یک مسابقه دو است؛ آن هم دوی استقامت. همان که باید حسابی خودت را آماده کرده باشی. همان که باید بدوی و خسته نشوی. همان که خیلی‌ها به خط پایانش نمی‌رسند و آنهایی هم که از خط پایان عبور می‌کنند، حسابی از نا و نفس افتاده‌اند. مقصود از این شبه مسابقه، همان ماجرای قدیمی انتخاب بهترین مدرسه و ثبت‌نام دانش‌آموز است. در مطلب قبل درباره انتخاب مدرسه و معیارهای متفاوت برای خانواده ها صحبت شد، در ادامه به موارد دیگر می پردازیم:

وی ادامه می‌دهد: علاوه بر این، باید به موضوع آموزش مهارت‌های زندگی هم توجه داشته باشیم که متاسفانه گاهی در مدارس ما نادیده گرفته می‌شود و به همین دلیل دانش‌آموزان پس از پایان دوره تحصیل، فقط درس‌های‌شان را بخوبی بلد هستند؛ ولی مهارت تصمیم‌گیری، حل مساله، قدرت ابراز وجود، خودآگاهی و… را ندارند. بنابراین بهتر است مدارس ما بخشی از وقت و کارشان را به آموزش این مسائل اختصاص دهند تا دانش‌آموزان را آماده ورود موفق به جامعه کنند.

همچنین بعضی از پدر و مادرها با صراحت می‌گویند حذف زنگ ورزش یا کم شدن آن به نفع فرزندان‌شان است و پایه درسی‌ آنها را تقویت می‌کند. در حالی که دکتر ناظمی این نظر را قبول ندارد و یادآور می‌شود: بچه‌ها به دلیل شرایطی که دارند، به فعالیت‌های بدنی نیازمندند تا بتوانند به نیازهای درونی‌شان جهت دهند و انرژی‌شان را به شکل صحیح تخلیه کنند.

بنابراین حذف زنگ ورزش و کم‌اهمیت به حساب آوردن آن اشتباه بزرگی است که متاسفانه در بعضی از مدارس اتفاق می‌افتد؛ پس خوب است والدین هنگام انتخاب مدرسه به این نکته هم توجه کنند.

امکانات تا چه حد مهم است؟
گروهی از والدین به ظاهر مدرسه و امکانات فیزیکی آن توجه زیادی نشان می‌دهند و در مقابل، عده دیگری چنین امکاناتی را ضروری نمی‌دانند.

الهی اما وجود چنین خدمات و امکاناتی را در بهبود وضع مدرسه موثر می‌داند و می‌گوید: زمانی که امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی و کلاس‌های هوشمند در مدرسه‌ای وجود داشته باشد، هم یادگیری دانش‌آموزان بهتر خواهد شد و هم کار انتقال مطالب برای معلم راحت‌تر است.

بنابراین وجود امکانات مناسب هم باید یکی از معیارهای انتخاب مدرسه باشد زیرا در این دوره اگر معلم غیر از گچ و تخته و کتاب، امکان دیگری در دسترس نداشته باشد، بخوبی نمی‌تواند اطلاعات را به دانش‌آموزان منتقل کند و در نتیجه، محصلان دچار افت تحصیلی می‌شوند. اما مدرسه‌ای که وسایل کمک درسی مجهزی دارد، از نظر تحصیلی وضع بهتری خواهد داشت و دانش‌آموزانش هم بهتر و بیشتر رشد خواهند کرد.

با این حال، در این مورد هم نباید افراط کرد، زیرا مدارسی هم هستند که امکانات خیلی خاصی ندارند، اما عملکردشان مناسب و گاه بهتر از دیگر مدارس است.

بنابراین نباید فراموش کنیم پیدا کردن یک مدرسه خوب کار به نسبت سختی است و در خانواده‌های مختلف، معیارهای متفاوتی دارد، اما این وظیفه پدر و مادر است که در این مورد تحقیق کنند و بهترین مدرسه را برای فرزندشان بیابند.

اگر در محدوده نباشید، بازنده‌اید
هوا بس ناجوانمردانه گرم است، اما پدر و مادرها چاره‌ای ندارند، باید بیایند و فرزندشان را حضوری و گاه پس از امتحانات کتبی و شفاهی در مدرسه ثبت‌نام کنند. در میان والدینی که پوشه به دست در حیاط و راهروهای مدرسه ایستاده‌ و راه می‌روند، بعضی‌ها خوشحال و راضی، کارها را انجام می‌دهند، فرزندشان ثبت‌نام می‌شود و به خانه برمی‌گردند و بعضی‌های دیگر هم سرگردان و مستاصل در کار این ماراتن نفسگیر می‌مانند و به این فکر می‌کنند که چطور باید مسئولان مدرسه را راضی کرد تا این دانش‌آموز هم در همان مدرسه ثبت‌نام شود؟

یکی با اخم و ناراحتی به فرزندش یادآوری می‌کند «بچه! چقدر گفتم یه کم بیشتر درس بخون؛ اگه فقط یه ذره بیشتر تلاش کرده بودی حالا اوضاع طور دیگری بود»، دیگری از دور بودن خانه‌شان می‌گوید و مادری هم انگار پایش به زمین چسبیده باشد، حیران و متحیر کنار حیاط ایستاده و سکوت کرده است.

در این میان پدر و مادرهایی که موفق نمی‌شوند فرزندشان را در مدرسه دلخواه ثبت‌نام کنند، معمولا به قانون‌هایی اشاره می‌کنند که مسئولان و مدیران مدارس با استناد به آنها از ثبت‌نام دانش‌آموز خودداری کرده‌اند و خیلی‌ها بر این باورند که این‌ها همه بهانه است تا جایی برای دانش‌آموزان آشنا خالی بماند.

تعیین محدوده جغرافیایی، پر بودن ظرفیت کلاس‌ها و شرط معدل از مواردی است که هنگام ثبت‌نام در بعضی از مدارس به آنها اشاره‌ می‌شود و همین‌ها هم دلیلی است برای ثبت‌نام نکردن دانش‌آموزان. بنابراین اگر بخواهیم به انتخاب مدرسه مناسب فکر کنیم، می‌بینیم والدین در مورد مدارس دولتی عادی امکان انتخاب زیادی ندارند.

محمد الهی، کارشناس آموزشی نیز با تائید این مطلب به جام‌جم می‌گوید: قرار گرفتن خانه دانش‌آموز در محدوده جغرافیایی تعیین ‌شده، یکی از قوانینی است که برای ثبت‌نام در مدارس دولتی عادی باید به آن دقت شود. با توجه به این‌که تمام مدارس دولتی عادی، محدوده جغرافیایی ثبت‌نام دارند، به نظر می‌رسد والدین اختیار زیادی در این زمینه نخواهند داشت؛ مگر این‌که پس از مراجعه به ستاد ثبت‌نام و تکمیل فرم‌های ویژه، نسبت به ثبت‌نام دانش‌آموز اقدام کنند.

در غیر این صورت کار خاصی از دست والدین ساخته نیست، مگر این‌که به یک شیوه قدیمی متوسل شوند؛ تهیه اجاره‌نامه تقلبی، اجاره‌نامه‌ای که در ظاهر نشان می‌دهد آنها در محدوده جغرافیایی مدرسه ساکن هستند که البته این کارشناس آموزشی می‌گوید در بعضیمدارس درباره این آدرس‌ها هم تحقیق می‌شود تا مسئولان مدرسه نسبت به درست بودن آنها اطمینان پیدا کنند.

دردشناسی منطقه‌ای شکم

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 دکتر امید قارویی آهنگر:

هر زمان که دچار دل‌درد می‌شویم اول از همه به فکر سوء‌هاضمه، نفخ، یبوست یا مسمومیت غذایی می‌افتیم! غافل از اینکه درد در هر منطقه از شکم می‌تواند علل و راه‌های درمانی بسیار متفاوتی داشته باشد. از یک نفخ یا کرامپ ساده گرفته تا سنگ کلیه، پانکراتیت، عفونت‌های مثانه، آپاندیسیت، بیماری‌های کیسه صفرا، مشکلات کبدی و حتی سکته قلبی همگی می‌توانند دردهای شدید یا خفیفی را در بخش‌های مختلف شکم ایجاد کنند. اگرچه اغلب دل‌دردها بی‌خطر هستند و طی چندین ساعت خود به خود رفع می‌شود اما بعضی مداومت پیدا کرده و اگر به‌طور اورژانسی مورد درمان قرار نگیرند، جان‌تان را به خطر می‌اندازند. حال اگر می‌خواهید با انواع دردهای پرخطر و کم خطر در هفت ناحیه از شکم آشنا شوید با ما همراه باشید. . .

ناحیه ۱: بالای ناف زیر دنده‌ها

گاهی اوقات سکته‌های قلبی با درد در این ناحیه خود را نشان می‌دهند؛ به خصوص اگر سن فرد بالا باشد و علائم دیگر سکته مثل تعریق سرد، تهوع و استفراغ نیز وجود داشته باشند. این درد معمولا با راه رفتن تشدید می‌شود و با استراحت و مصرف قرص زیر زبانی بهبود نمی‌یابد. البته سکته قلبی فقط باعث انتشار درد به این ناحیه می‌شود. به عبارتی لمس همان نقطه از شکم موجب درد نخواهد شد. درست مثل دردی که براثر سکته به دست چپ انتشار پیدا می‌کند.
از لحاظ آناتومیک نیز شایع‌ترین علت درد در این ناحیه، زخم‌های معده و اثنی عشر هستند. حال ممکن است زخم ساده باشد و فقط احساس سوزش ایجاد کندیا دچار عارضه شده باشد و دیواره مخاط را سوراخ کرده باشد که در این صورت درد مداوم خواهد بود. دردهای ناشی از زخم معده معمولا با ناشتا ماندن یا مصرف شربت آلومینیوم‌ام جی کاهش پیدا می‌کنند. دردهای ناشی از زخم‌های ساده اثنی‌عشر نیز معمولا با غذا خوردن و همچنین مصرف آلومینیوم ‌ام جی اس یا قرص معده فروکش می‌کنند.

از دیگر علل شایع درد در این ناحیه می‌توان به اختلالات پانکراس از جمله پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) اشاره کرد. این درد معمولا به پشت انتشار دارد، با خم شدن رو به جلو کمتر می‌شود، با دراز کشیدن به پشت افزایش می‌یابد و مداوم و شدید است. سنگ‌ها، التهاب‌ها و عفونت‌های کیسه صفرا، بیماری‌های کبد و هپاتیت‌های ویروسی نیز می‌توانند در این ناحیه درد ایجاد کنند. درد هپاتیت مبهم است و معمولا با علائمی چون زردی، تهوع، استفراغ، کاهش رنگ مدفوع، افزایش رنگ ادرار، بی اشتهایی و علائم شبیه به سرماخوردگی و آنفلوآنزا، دردهای عضلانی پراکنده و دردهای مفصلی همراه است.

ناحیه ۲: بالا راست

علت درد در این منطقه تقریبا مشابه با ناحیه وسط و بالای شکم است. البته خیلی به ندرت بیماری‌های نیمه تحتانی ریه راست هم می‌توانند در این ناحیه درد ایجاد کند. علاوه بر این، سنگ‌ها و بیماری‌های کیسه صفرا و مشکلات کبدی همگی از عوامل درد در این ناحیه به شمار می‌آیند. دردهای کیسه صفرا ممکن است به شانه راست هم انتشار پیدا کنند و برعکس دردهای پانکراس با دراز کشیدن بهتر می‌شوند و با خم شدن افزایش می‌یابند. کسانی که مشکل صفراوی دارند اغلب به دنبال مصرف غذاهای پرچرب دردشان تشدید می‌شود. در نتیجه بهتر است از مصرف غذاهای خیلی چرب مثل آبگوشت یا کله‌پاچه خودداری کنند.

ناحیه ۳: بالا چپ

درد در این ناحیه خیلی شایع نیست. با این حال از آنجاکه معده در این منطقه قرار دارد، بیماری‌های مربوط به آن از جمله زخم‌ها می‌توانند باعث درد در سمت چپ و بالای شکم شوند. طحال نیز در این منطقه قرار دارد بنابراین اگر بزرگ شود یا در آن آمبولی ایجاد شود باعث بروز درد خواهد شد. درگیری قسمت‌های تحتانی ریه چپ هم می‌توانند در این ناحیه درد ایجاد کنند.

ناحیه ۴: پایین راست

شایع‌ترین علت درد در این ناحیه آپاندیسیت است اما باید توجه داشته باشید که درد آپاندیس در ۲۴‌ساعت اول معمولا دور ناف است و بعد به سمت راست و پایین شکم منتقل می‌شود. در صورت بروز چنین دردی باید در اسرع وقت به اورژانس مراجعه کنید. در این ناحیه همچنین قسمتی از روده بزرگ به نام سکوم قرار دارد بنابراین هر نوع اختلال در آن می‌تواند باعث درد در این منطقه شود.

ناحیه ۵: پایین چپ

درد در این ناحیه می‌تواند ناشی از بیماری دیورتیکولیت (بیرون زدگی مخاط جدار روده بزرگ) باشد که بر اثر یبوست یا بیماری‌های زمینه‌ای ایجاد می‌شود. این وضعیت درمان‌پذیر است اما اگر درمان نشود ممکن است عود کند. از علائم آن هم می‌توان به درد شکم همراه با دل‌پیچه، تب، تهوع و حساسیت به لمس در ناحیه بیرون زدگی مخاط روده اشاره کرد. درمان آن در موارد خفیف، تغییر رژیم غذایی و استفاده از مواد ملین است. در موارد شدیدتر هم ممکن است نیاز به استراحت، دارو و جراحی وجود داشته باشد.

پایین چپ و راست مشترک

اختلالات و سنگ‌های کلیه می‌توانند باعث دردهای کولیکی در این دو منطقه شوند؛ دردی که در ابتدا تشدید شونده است و پس از رسیدن به نقطه اوج، ناگهان قطع می‌شود. این درد معمولا به کشاله ران یا حتی بیضه‌ها هم انتشار پیدا می‌کند. در این صورت فرد باید مایعات فراوان و مسکن‌های خوراکی مصرف کند. اما گاهی اوقات درد آنقدر شدید است که مجبور می‌شویم از مسکن‌های وریدی استفاده کنیم. همچنین این افراد باید فعالیت فیزیکی زیادی داشته باشند و ورزش‌های پرشی انجام دهند تا سنگ‌شان دفع شود.

در خانم‌ها نیز بیماری‌های دستگاه تناسلی و التهاب لوله‌های رحم و تخمدان‌های دو طرف می‌توانند عامل درد در ناحیه چپ و راست پایین شکم باشند. در آقایان هم دردهای پاتولوژیک بیضه‌ها می‌توانند به این دو ناحیه از شکم انتشار پیدا کنند. حتی فتق‌های ناحیه کشاله ران هم باعث انتشار درد به این نواحی می‌شوند.

ناحیه ۶: دور ناف

درد در این ناحیه می‌تواند به دلیل مسمومیت‌های غذایی و التهاب‌های ویروسی یا باکترایی روده باریک ایجاد شود. البته این التهاب‌ها ممکن است در تمام نواحی شکم هم درد ایجاد کنند. دردهای ناشی از التهاب‌های ویروسی معمولا مبهم هستند. کم و زیاد می‌شوند و با تهوع، استفراغ و اسهال همراه هستند. در صورتی که اسهال خونی و همراه با تب باشد و بعد از ۴۸ ساعت رو به بهبود نرود فرد باید حتما بستری شود؛ به خصوص اگر بالای ۵۰ سال داشته باشد. دیگر بیماری‌های التهابی روده مثل کرون نیز می‌توانند باعث دردهای مزمن دور ناف شوند.

البته در بیماری کرون درد در سمت چپ و پایین شکم نیز ایجاد می‌شود. از دیگر علل شایع دردهای شکمی ‌دور ناف و منتشر در کل شکم می‌توان به سندرم روده تحریک پذیر یا IBS اشاره کرد. این اختلال بیشتر بر اثر استرس‌های روحی و روانی به وجود می‌آید و تشخیص آن در آخرین مرحله پس از رد سایر علل شکم درد، مطرح می‌شود.

ناحیه ۷: پایین ناف

علت شایع درد در این ناحیه التهاب مثانه، عفونت سیستم ادراری و التهاب دستگاه تناسلی در خانم‌هاست. تخمک گذاری در روز چهاردهم سیکل ماهانه نیز می‌تواند باعث درد زیر ناف شود. در همین ناحیه یک تا دو روز قبل از قاعدگی هم ممکن است درد ایجاد شود که با علائم دیگری چون بی حوصلگی و درد سینه همراه است. به مجموعه این علائم PMS یا سندرم قبل از قاعدگی گفته می‌شود و برای درمان آن معمولا از مسکن‌هایی مثل مفنامیک اسید استفاده می‌شود.

به پزشک مراجعه کنید اگر. . .

- دردتان شدید و ناگهانی است و در عملکردتان اختلال ایجاد کرده است.

- همراه با درد شکم، تب، تهوع، استفراغ، اسهال شدید، اسهال خونی و تنگی نفس دارید.

- دردتان مداوم است و بیشتر از ۲۴ ساعت طول کشیده، به خصوص اگر بالای ۵۰ سال دارید.

- شکم‌تان سفت شده است و قادر به اجابت مزاج نیستید.

این نکات را فراموش نکنید.

- اگر اسهال با خون یا تب همراه است از مصرف داروی ضداسهال خودداری کنید.

- اگر علت درد نامشخص است از مصرف داروهای ضددرد خودداری کنید؛ چه بسا که بیماری مهمی ‌را مخفی نگه دارید.

- گاهی اوقات درد مربوط به جدار شکم است و می‌تواند کل ناحیه شکم را درگیر سازد. در این صورت ارتباطی با بیماری‌های داخل شکم ندارد بلکه به دلیل درگیری عضله یا مشکلات پوستی ایجاد می‌شود. چنین دردی معمولا به دنبال انقباض دیواره شکم (برای مثال هنگام دراز و نشست) تشدید می‌شود.

- دردهای ناشی از ریفلاکس یا بازگشت اسید معده معمولا به صورت سوزش در ناحیه پشت و بالای قفسه سینه احساس می‌شوند بنابراین جزء دردهای شکمی به حساب نمی‌آیند.

- تشخیص علت درد شکم حتما باید توسط پزشک صورت گیرد چرا که بعضی از این دردها مهم و اورژانسی هستند. برای مثال بیمار ممکن است درد آپاندیسیت را با سنگ کلیه اشتباه بگیرد و به موقع به بیمارستان مراجعه نکند. به این ترتیب جانش به خطر می‌افتد.

ماسک‌های تقویتی برای موهای کم پشت

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 موهای ما بعد از دوره طولانی استفاده از انواع و اقسام مواد آرایشی و اتو و سشوارهای روزانه دیگر شادابی و زیبایی روزهای گذشته را ندارند و با هر بار رنگ کردن نازک‌تر و کم‌پشت‌تر از گذشته می‌شوند اما این مشکل شایع که افراد زیادی این روزها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، با دست روی دست گذاشتن حل نمی‌شود. ما در این مطلب بهترین و موثرترین راه‌های مراقبت از موهای نازک را جمع‌آوری کرده‌ایم تا در عرض چند ماه موهای شما را مثل روز اول سالم و زیبا کنیم. 
یکی از مهم‌ترین دلایل نازک شدن تارهای مو عوامل ارثی و ژنتیکی است که به شکل اختلال در هورمون‌های جنسی بروز می‌کند و به مرور باعث ریزش مو و نازک و شکنندگی آن می‌شود اما علاوه بر عامل وراثت، انواع حساسیت‌ها، آلودگی‌های آب و هوا، نوع تغذیه، نحوه آرایش و مراقبت و میزان استفاده ما از محصولات مختلف شیمیایی هم تاثیر فراوانی روی روند کم پشت و نازک شدن موها دارد ولی فقط این عوامل نیستند که باعث کم پشتی و نازک شدن موها می‌شود چون گاهی وجود یک بیماری خاص هم باعث این ریزش می‌شود.

براد پیت هم مشکل نازکی مو دارد. سر فیلم تروی و به‌دلیل اینکه موهایش را چندبار رنگ کردند، حالا باید با مشکل نازکی مو کنار بیاید.

برای مثال در خانم‌ها کم‌خونی و اختلال‌های هورمونی مثل کیست تخمدان هم دلایل کم‌پشتی و نازکی موها هستند اما برای یافتن هر کدام از این علت باید عادت‌های درست و غلط رفتار با موهای‌مان را روی کاغذ بیاوریم و بعد از مرور آنها با مراجعه به یک متخصص مشکلات پیش آمده را برطرف کنیم اما بعد از این اقدامات بهتر است روش‌های پیشنهادی این شماره سیب سبز را امتحان کنید.

اشتباهات رایجی که موهای شما را نازک می‌کند:

- محصولات بهداشتی مانند شامپوها که پر از مواد شیمیایی آسیب‌رسان هستند، دشمن اول و آخر موهای شما محسوب می‌شوند. شست‌وشوی موها با شامپوهایی که حاوی سولفات یا هر نوع الکل هستند، تاثیرات مخربی روی موهای شما با خشک کردن ساقه آن و در نهایت نازک شدن تارهای مو می‌گذارد.

- نرم‌کننده‌هایی که در ترکیبات خود سیلیکون دارند، حجم موهای شما را گرفته و تارهای آن را نازک و شکننده می‌کنند.

- استفاده از مواد آرایشی و حالت‌دهنده‌های کاملا شیمیایی به جای مصرف ماسک و محصولات طبیعی و خانگی.

- استفاده از برس به جای شانه‌های دانه درشت.

- برس کشیدن باعث آسیب‌رساندن به ریشه مو و کشیدگی بیش از حد موها شده و در نهایت تعداد زیادی از موهای شما را در طول روز از بین می‌برد.

- در حالی که استفاده از شانه‌های دانه درشت و شانه کردن موها از قسمت نوک موبه سمت بالا بهترین روش شانه زدن موهای تازک است.

- بستن یا جمع کردن موها با کش‌های سفت یا بافتن آنها به روش‌هایی که باعث کشیدگی بیش از حد موها می‌شود به راحتی آنها را کم پشت می‌کند.

- خشک کردن موهای خیس با سشوار بلافاصله بعد از خارج شدن از حمام یا استخر یکی از رایج‌ترین اشتباهات ماست که آسیبی به مراتب بیشتر از عادت‌های بد ما به مو وارد می‌کند.

- استفاده زیاد از حالت‌دهنده‌های الکتریکی مانند اتو و بابیلیس که حرارت زیاد آنها ساختمان مو را به‌شدت تخریب و رشد آن را متوقف می‌کند.

- تا زمانی که زندگی روزانه شما پر از استرس و تنش‌های گاه و بیگاه باشد، نباید انتظار داشتن موهایی سالم و زیبا داشته باشید. فکر و خیال و پرداختن به فعالیت‌های پراسترس خسارات جبران‌ناپذیری را برای شما رقم می‌زند. نرمش روزانه و یوگا بهترین راه رفع این مشکل و از همه مهم‌تر سلامت موهای شماست.

مو نازک‌ها چه بخورند؟

بیشترین تاثیر سبک زندگی و نوع رژیم غذایی ما روی پوست و موها نمایان می‌شود. در واقع شما و سلامتی شما ناشی از همان چیزی است که نوش جان می‌کنید. پس در بین عوامل مهمی که به نازک و کم حجم شدن موهای شما کمک می‌کند، تغذیه بسیار تعیین‌کننده است.

برای شروع چه کنیم؟

پروتئین: یکی از پایه‌های اصلی ساختمان موها پروتئین است و کمترین تغییر در اندازه آن می‌تواند به ریزش مو منجر شود. پس برای به دست آوردن میزان کافی پروتئین و کمک به ضخیم شدن موهای‌تان در هفته باید مقدار کافی ماهی، گوشت گاو، مرغ، نخود، لوبیا و دیگر حبوبات و انواع و اقسام مواد لبنی مانند شیر، ماست و پنیر نوش‌جان کنید.

امگا ۳:بدن برای رشد و پر پشت شدن موها به مقدار زیادی از اسیدهای چرب امگا۳ نیاز دارد. پس برای اینکه بتوانید این میزان امگا ۳ را در بدن تامین کنید باید مصرف ماهی سالمون و ساردین، گردو و در صورت امکان آووکادو را در برنامه غذایی خود بیشتر کنید.

ویتامین B: بیوتین یکی از انواع ویتامین B است که مصرف آن به عنوان مکمل برای رشد و تقویت مو و ناخن‌ها بسیار توصیه می‌شود. منابع غذایی خوب بیوتین سبزیجات، گردو، جگر، برنج با پوسته و تخم مرغ است که وجود این ویتامین از سفید شدن زود رس موها و ریزش آن جلوگیری می‌کند.

ویتامین E: یکی از مزیت‌های ویتامین‌ E بهبود رشد و توسعه مویرگ‌ها و عروق خونی است. این عملکرد سبب افزایش جریان خون به ریشه موها می‏شود، به همین خاطر می‌توان گفت این ویتامین به رشد موها کمک کرده و رشد آنها را در بسیاری از افراد تسریع می‏بخشد. علاوه بر این نشان داده شده که مصرف مقادیر بیشتر ویتامین E در رژیم غذایی می‌تواند از موخوره و چند شاخه شدن انتهای موها پیشگیری کند.

ماسک‌های تقویتی مخصوص موهای نازک و کم حجم

ماسک تخم مرغ

دستور اول: باتوجه به اندازه موهای‌تان یک یا دو تخم مرغ را در ظرفی بشکنید و حسابی آن را بهم بزنید. سپس این محلول را در حمام روی موهای خیس‌خورده‌تان به مدت ۳۰ دقیقه قرار داده و بعد با شامپو و آب ولرم خوب شست‌وشو دهید (یک بار در هفته).

دستور دو: سفیده تخم مرغ را با یک قاشق غذاخوری از هر نوع روغن طبیعی (زیتون، کنجد و. . . ) و دو قاشق غذاخوری آب مخلوط کرده و به مدت ۱۰ دقیقه روی کف سرتان ماساژ دهید (یک بار در هفته).

ماسک تخم مرغ

دستور اول: باتوجه به اندازه موهای‌تان یک یا دو تخم مرغ را در ظرفی بشکنید و حسابی آن را بهم بزنید. سپس این محلول را در حمام روی موهای خیس‌خورده‌تان به مدت ۳۰ دقیقه قرار داده و بعد با شامپو و آب ولرم خوب شست‌وشو دهید (یک بار در هفته).

دستور دو: سفیده تخم مرغ را با یک قاشق غذاخوری از هر نوع روغن طبیعی (زیتون، کنجد و. . . ) و دو قاشق غذاخوری آب مخلوط کرده و به مدت ۱۰ دقیقه روی کف سرتان ماساژ دهید (یک بار در هفته).

معجزه روغن کرچک

در ظرفی متوسط مقداری مساوی از روغن کرچک و روغن نارگیل را مخلوط کنید و روی سرتان بریزید و خوب آن را ماساژدهید. سپس با شانه‌ای دانه درشت موها را خوب شانه کنید تا روغن حسابی به خورد موها برود. موها را با حوله‌ای گرم بپیچید و بعد از یک ساعت آنها را با شامپو شست‌وشو دهید. از آنجایی که این روش یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌های ضخیم کردن موهای نازک است، یک یا دوبار در هفته آن را امتحان کنید.

ماسک حنا

پودر حنا را با سه قاشق ماست، مقداری آب یا نوشیدنی چای سبز مخلوط کرده (بهتر است از چای سبز دم‌کشیده استفاده شود)و یک شب در یخچال نگه دارید. روز بعد یک عدد تخم مرغ و دو قاشق آبلیمو به آن اضافه کرده و آن را به موهای‌تان آغشته کنید. حدود یک ساعت صبر کنید تا ماسک روی موهای شما خشک شود و سپس آن را شامپو زده و کاملا آبکشی کنید (هفته‌ای یک بار).

کم‌پشت‌ها را پرپشت جلوه دهیم

تافت و واکس ممنوع هیچ وقت برای افزایش حجم مو‌های‌تان از تافت‌ و اسپری‌های چسبنده استفاده نکنید. در عوض آنها را با شامپوهای حجم‌دهنده‌ و فرموله شده بر پایه نشاسته بشویید. این شامپو‌ها چربی اضافی مو را گرفته و مو‌ها را از قسمت ریشه بالاتر از حد معمول نگه می‌دارند. محصولاتی سنگین و سیلیکون‌دار مانند تافت‌ها، فقط مو‌ها را به هم چسبانده و آنها را کم پشت و نازک‌تر نشان می‌دهند.

چتری‌باز شوید

برای پوشاندن حالت تُنُک جلوی مو‌ها، چتری کج بزنید. چرا که چتری قاب صورت ‌شما را پوشانده و تصویری ظاهری از پُر بودن مو‌ها را ایجاد می‌کند، از طرفی چتری پیشانی شما را کوتاه کرده و توجه را به چشمان شما جلب می‌کند.

هایلایت کنید

استفاده از رنگ‌های یکدست موهای شما را کاملا کم حجم نشان می‌دهد پس با روش هایلایت ‌و لولایت‌ سایه‌هایی را به موها اضافه و به آنها عمق بدهید. این روش رنگ کردن مو توهمی نوری روی موها ایجاد کرده و مو‌های نازک را پرپشت و زیبا جلوه می‌دهد.

موس بزنید و سشوار بکشید

برای حالت دادن موهای کم‌حجم بعد از حمام مو‌های خود را با موس حجم‌ دهید و شانه کنید. بعد از اینکه موها کمی خشک‌تر شد برس گرد مویی ‌بردارید و سرتان را پایین بیندازید و با هوای گرم سشوار که به سمت ریشه مو‌های‌تان گرفته‌اید، به موهای خود حالت‌بدهید.

ناخن ها درباره سلامتی شما چه می گویند؟

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

 شما هر روز به دستان تان نگاه می کنید اما آیا از وضعیت انگشت و دستان با خبر هستید؟ یا از علائم و نشانه های بیماری اطلاع دارید؟ مانند لرزش دست، ناخن های ضعیف، بی رنگ بودن پوست و موارد دیگر. هر کدام از این علائم می تواند نشانه ای از بیماری باشد، با علم ورزش همراه شوید تا علائم و نشانه های بیماری را برایتان توضیح دهد.
لرزیدن

اگر دستان شما بدون کنترل می لرزند، نترسید. یک توضیح ساده در مورد لرزش دست می تواند این باشدکه شما بیش از حد کافئین یا برخی داروها مانند داروهای آسم و ضد افسردگی ها مصرف کرده اید. بنابراین اگر هیچ یک از این دلایل باعث لرزش نیستند و یا لرزش بدون توضیح که اغلب اتفاق می افتد، پیشرفت کرده است با پزشک مشورت کنید.

البته یکی از دلایل نادر می تواند بیماری پارکیسون باشد، پارکسیون یک اختلال در سیستم عصبی است که حرکت بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

ناخن های ضعیف و شکننده

۹ علائم که ناخن و دست در مورد سلامت یا بیماری به شما می گوینداگر ناخن های تان ضعیف به نظر می رسند، ممکن است، کمبود «روی» داشته باشید. زینک یا روی به رشد و ترمیم سلول های پوستی کمک می کند. با اضافه کردن مقدار قابل توجهی از غذاهای غنی از روی به رژیم غذایی خود، وضعیت سلامتی ناخن های تان بهتر می شود. برخی از منابع روی شامل: جوانه گندم، جو،آجیل و گوشت است.

پوست بی رنگ و ورقه ورقه شده یا پوسته پوسته شده

اگر پوست سر انگشتان شما ناگهان پوسته پوسته شده، ممکن است کمبود ویتامین ب داشته باشید. ویتامین ب مانند نیاسین و بیوتین برای سلامتی پوست از اهمیت زیادی برخوردارند. استفاده از مکمل بیوتین به سلامتی پوست و رشد ناخن ها کمک می کند.

۹ علائم که ناخن و دست در مورد سلامت یا بیماری به شما می گویندنیاسین از پوست حمایت کرده و با جلوگیری از تشکیل ملانین و افزایش رشد کلاژن به بهبود و بازسازی پوست کمک می کند و باعث بهبود رطوبت طبیعی پوست شما می شود. علاوه بر مصرف مکمل، می توانید غذاهای غنی از نیاسین مانند ماهی، بادام زمینی، قارچ و غذاهای غنی از بیوتین مانند آووکادو و ماهی تن به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

همیشه ناخن های خود را قبل از این که به ملاقات پزشک بروید کوتاه کرده و سوهان بزنید تا به راحتی توسط پزشک ارزیابی شوند.

خشکی، خارش یا جوش

اگر احساس می کنید هیچ کرم و لوسیونی به دستان زبر و خشن شما سازگار نیست، ممکن است دچار اگزما که یک بیماری پوستی است و باعث خارش، خشک شدن و شکستن پوست می شود، شده باشید. با پزشک مشورت کنید و بررسی کنید، شاید شما به پماد و کرم جهت افزایش قدرت و یا بازسازی پوست نیاز دارید. اگر پزشک تعیین کردکه شما اگزمای پوستی ندارید و دستان شما خشک شده اند از مرطوب کننده های غنی شده که حاوی ویتامین A هستند، استفاده کنید.

شستن مداوم دستان می تواند باعث خشک شدن آن ها شود و لمس کاغذ و دیگر مواد سخت در طول روز خشک شدن پوست را مضاعف خواهد کرد. همچنین در شب از کرم ویتامین E استفاده کنید، زیرا هنگامی که در خواب هستیم زمانی خوبی برای جذب کرم استفاده شده توسط پوست است.

ناخن هایی با انتهای سفید و رنگ پریده

این نوع تغییر رنگ ناخن ها نشانه کم خونی است، یعنی بدن شما سلو ل های قرمز سالم جهت انتقال اکسیژن کافی به بافت های خود را نمی تواند بسازد. آزمایش خون می تواند میزان کم خونی را مشخص سازد و برای درمان آن باید مکمل آهن مصرف شود اما در ابتدا باید ارزیابی مناسب پزشکی صورت گیرد.

۹ علائم که ناخن و دست در مورد سلامت یا بیماری به شما می گویندسر انگشتان آبی رنگ

سر انگشتانی که رنگ آن ها از سفید به آبی و قرمز تغییر می کند، می تواند نشان از سندرم راینود باشد. این شرایط باعث سردی انگشتان دست ها و پاها همراه با درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن می شود.

کارشناسان باور دارند که این سندرم به دلیل اسپاسم رگ های خونی و کاهش جریان گردش خون ایجاد می شود، اما دلیل ادامه آن ناشناخته است. بهترین درمان: پوشیدن دستکش، استفاده از داروهای تجویزشده توسط پزشک، اجتناب از استرس های عاطفی، سیگار و قرارگیری در هوای سرد است.

ناخن های منعطف

ناخن هایی که نرم و منعطف بوده می تواند نشان از کمبود کلسیم و پروتئین باشند. کمبود کلیسم می تواند باعث شکننده بودن ناخن، پوست و موی زبر و خشک باشد. مطمئن باشید که رژیم غذایی تان از لبنیات، ماهی ساردین و اسفناج غنی شده است، اگر این رژیم غذایی به شما کمک نکرد با پزشک مشورت کنید.

ناخن هایی با خطوط سیاه

اگر خطوط و رگه های سیاه را در انتهای ناخن های خود دیدید فورا” به پزشک مراجعه کنید. این علائم می تواند نشان از ملانومای زودرس باشد، اما این نوع از سرطان در انتهای ناخن خیلی کمیاب و نادر است. طبق مطالعات یک ایتالیایی این نوع از ملانوما ۱ تا ۳ درصد را شامل می شود.

لکه های قهوه ای

این لکه ها که ناشی از افزایش سن و مشکلات کبد است به دلیل در معرض بودن نورخورشید به شکل مستقیم است، ایجاد می شود. دستان تمایل بیشتری برای آسیب ناشی از خورشید دارند، بنابراین آن ها اشعه UV بیشتری را به دلیل وضعیت قرارگیری مانند زمانی که رانندگی می کنید، جذب می کند.

بنابراین مطمئن باشید زمانی که می دانید به طور مستقیم و طولانی مدت در معرض نورخورشید هستید از کرم با SPF بالا به مقدار فراوان روی دستان خود استفاده می کنید.

۷ روش استفاده از نمک برای زیباترشدن

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 در بدن ما، املاح و مواد مغذی زیادی وجود دارند. بسیاری از این املاح در آب دریاها و اقیانوس ها هم وجود دارند. به همین دلیل است که نمک دریایی می تواند در ایجاد تعادل زیبایی و بازسازی بدن و پوست آن تاثیر زیادی داشته باشد. یکی از تفاوت های اصلی میان نمک دریا و نمک عادی، وجود املاح بیشتر است.

در نمک دریا، املاحی نظیر منیزیم، کلسیم، سدیم و پتاسیم وجود دارد. همه این املاح نقش عمده ای در سلامت و کارکرد پوست بازی می کنند. هرگاه تعادل میزان املاح پوست شما بر هم خورد، علائمی نظیر خشکی، قرمز شدن و خارش پدیدار می شود. این اختلالات با سرد شدن هوا تشدید می شوند. استفاده از نمک دریایی به عنوان یک محصول زیبایی علاوه بر اینکه مقاومت پوست شما را افزایش می دهد، بلکه از پیری زودرس نیز جلوگیری می کند و آب رسانی به پوست را تسهیل می کند.

ماسک متعادل کننده

عسل و نمک هردو دارای ویژگی ضدالتهاب هستند. همین خاصیت، قرمزی و جوش های پوست را التیام می بخشد. آنها همچنین موجب ایجاد تعادل در تولید چربی پوست می شوند و به لایه هایی از پوست که به آب بیشتری نیاز دارند، رطوبت می رساند.
دستور تهیه ماسک:

برای تهیه این ماسک، کافیست دو قاشق چایخوری نمک دریایی (ترجیحا آسیاب شده باشد) با چهار قاشق چایخوری عسل خام مخلوط کنید تا یک خمیر به دست آید. این خمیر را بر همه قسمتهای تمیز و خشک پوست صورت بمالید. اجازه دهید ماسک به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بر روی پوست بماند.

پیش از شستن، یک پارچه را در آب خیلی گرم خیس کرده و سپس آب آن را بگیرید. پارچه گرم را به مدت ۳۰ ثانیه بر روی پوست تان قرار دهید. سپس صورتتان را با آب ولرم بشویید. هنگام شستن، به آرامی پوستتان را مالش دهید تا آلودگی ها و پوست های مرده کاملا جدا شوند.

تونر تنظیم کننده چربی پوست

نمک دریا به تمیز شدن عمیق منافذ پوست کمک می کند و علاوه بر آن، میزان چربی که پوست تولید می کند را نیز کنترل می کند. در نتیجه، نمک در کنترل چربی و آکنه پوست موثر است.

می توانید برای مشاهده آثار نمک بر پوست تان ۱۲۰ میلی لیتر آب گرم را با یک قاشق چایخوری نمک دریا مخلوط کنید و ترکیب را در یک طرف صورت بریزید. این محلول را روزی یک الی دو بار بر پوست تمیز و خشک صورت تان (به غیر از چشم ها) بپاشید.

اسکراب نرم کننده پوست بدن

نمک یک لایه بردار طبیعی و ملایم است که پوست های مرده را از بین می برد. همچنین نمک دارای املاحی است که به نرم شدن پوست و بازگشتن رطوبتش کمک می کند. یک چهارم پیمانه نمک دریا را با نصف پیمانه روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کرده تا یک خمیر حاصل شود. اگر دوست دارید، می توانید چند قطره از یک روغن گیاهی مورد علاقه خود را نیز به ترکیب اضافه کنید. این خمیر را در حمام با استفاده از یک لیف یا پارچه با حالتی چرخشی بر پوست بدنتان بمالید.

درمان شوره های سر

نمک دریایی علاوه بر اینکه به از بین رفتن شوره های موجود در سر کمک می کند، باعث افزایش گردش خون در رگ های پوست سر شده و به افزایش سلامت آن کمک می کند. نمک همچنین چربی ها و رطوبت اضافی سر را جذب می کند و مانع از رشد باکتری ها و قارچ ها در سر می شود.

موهایتان را به چند قسمت تقسیم کنید و مقداری نمک بر هر قسمت بپاشید. با استفاده از انگشت های خیس، پوست سرتان را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه ماساژ دهید. همچنین می توانید از شخص دیگری برای این کار کمک بگیرید. سپس موهایتان را بشویید و از نرم کننده مورد علاقه خود استفاده کنید. نتایج را بلافاصله مشاهده خواهید کرد!

وزیر کار و رفاه اجتماعی: دولت توانست فقر در زمینه درمان را از بین ببرد

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: دولت تدبیر و امید، به خوبی توانسته است فقر در زمینه درمان را از بین ببرد.
به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایرنا، علی ربیعی عصر جمعه در بازدید از بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان صومعه سرا در غرب استان گیلان؛ با اشاره به اجرای برنامه سیاست های رفاهی دولت تدبیر و امید اظهار کرد: رویکرد دولت، توجه جدی به سیاست های این بخش است و توانسته به خوبی فقر در زمینه درمان را از بین ببرد.
وی ادامه داد: از آنجا که صومعه سرا فاقد بیمارستان تامین اجتماعی است، بیمارستان امام خمینی این شهرستان ، برنامه های رفاهی و ارائه خدمات به شهروندان غرب استان گیلان را به دوش می کشد.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی احداث اورژانس در بیمارستان امام خمینی صومعه سرا را یک نیاز ضروری خواند که می تواند منشأ خدمات خوبی برای مردم باشد.
سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اواخر فروردین ماه امسال از بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان صومعه سرا بازدید کرده بود و یک هفته بعد از این بازدید، کلنگ احداث بخش اورژانس این مرکز درمانی به زمین زده شد.
شهرستان صومعه سرا با سه بخش مرکزی، تولمشهر و میرزا کوچک جنگلی در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی همچنین امروز پس از حضور و سخنرانی در نماز جمعه فومن در غرب استان گیلان، از کارخانه تولیدی ام دی اف و نئوپان این شهرستان و همچنین روند احداث مصلی بزرگ آیت الله العظمی محمدتقی بهجت فومنی (ره) بازدید کرد.
صبح امروز (جمعه) نیز جلسه هم اندیشی و بررسی راهکار برای رفع چالش های فرش دستباف و صنایع دستی گیلان با حضور وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شد.
علی ربیعی همچنین در جمع تشکل ها و نهادهای مدنی گیلان از جمله اعضای کانون های شوراهای اسلامی کار و کارآفرینان و انجمن صنفی کارفرمایان و اتاق تعاون استان در رشت حضور یافت و سخنرانی کرد.

خطرات پنهان مصرف مُسکن ها

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی که معمولا با عنوان NSAIDs شناخته شده و برای کاهش درد و تب مصرف می‌شوند به نظر عوارض جانبی اندکی دارند. بیشتر افرادی که از انواع غیرنسخه‌ای NSAIDs مصرف می‌کنند، این داروها را برای تسکین سردرد یا دردهای ماهیچه‌ای موثر می‌دانند. همچنین برخی افراد از این داروها جهت بهبود علائم آرتریت استفاده می‌کنند. اگرچه این داروها به بهبود کیفیت زندگی کمک می‌کنند اما در عین حال عوارض جانبی را نیز متوجه فرد می‌سازند.

دکتر «میرون تونگ» از موسسه تحقیقات پزشکی «هانتینگتون» در کالیفرنیا گفت: داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی جزو پرمصرف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین داروها در جهان هستند. بررسی‌ها حاکی از آن است که مصرف متداول و دوز بالای این داروها، خطر بلندمدت حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی کبدی و زخم‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین این داروها ممکن است با داروهای افسردگی تداخل پیدا کنند.

برخی از عوارض جانبی جدی مصرف NSAIDs به شرح زیر است:

حمله قلبی و سکته مغزی: انواع مختلفی از داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی وجود دارند که برخی از آن‌ها همچون ایبوپروفن و ناپروکسن بدون نسخه به فروش می‌رسند. بیشتر این داروها در صورتی که به میزان بالایی مصرف شوند احتمال سکته قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد. طبق اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا خطر مصرف این داروها از آنچه در گذشته تصور می‌شد بیشتر است هرچند مصرف آسپرین که برای پیشگیری از حمله قلبی کاربرد دارد، این مشکل را به همراه ندارد.

بیشتر NSAIDs به یک پروتئین کلیدی در خون متصل می‌شوند. آن‌ها به طور معمول میزان آلبومین را کاهش می‌دهند. این ماده از رگ‌ها در برابر اسپاسم و تنگ شدگی حفاظت می‌کند و خطر لختگی خون را کاهش می‌دهد. ا که سابقه بیماری قلبی ندارند با مصرف بدون تجویز این داروها با خطر فزاینده ابتلا به سکته قلبی و مغزی روبرو هستند.

تداخل با داروهای افسردگی: مطالعات نشان می‌دهد برخی داروهای غیرالتهابی ضداستروئیدی به خصوص انواع ایبوپروفن ممکن است با برخی داروهای افسردگی تداخل ایجاد کنند و تاثیر درمانی آن‌ها را از بین ببرند. در مطالعه انجام شده روی ۱۵۰۰ بیمار مصرف کننده داروهای افسردگی بازدارنده‌های بازجذب سروتونین (SSRI) مشخص شد افرادی که از NSAIDs مصرف می‌کردند بیشتر در برابر داروهای افسردگی مقاوم هستند.

نارسایی کبدی: پزشکان به افراد مبتلا به التهاب کبدی یا نارسایی‌های کلیوی توصیه می‌کنند از مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی پرهیز کنند. همچنین مبتلایان به هپاتیت، سیروز کبدی یا مبتلایان به نارسایی کلیوی به طور کلی نباید از این داروها مصرف کنند.

زخم: نتایج برخی مطالعات حاکی از آن است که مصرف بدون نسخه NSAIDs به خصوص آسپرین موجب بروز زخم در معده و روده کوچک می‌شود. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۰ نشان داد خطر بروز مشکلات معده یا روده کوچک در مصرف کنندگان این داروها نسبت به افراد دیگر چهار برابر بیشتر است.

به اعتقاد پزشکان، مبتلایان به بیماری‌های قلبی، کبدی و کلیوی باید نسبت به مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی هوشیارتر و محتاط‌ تر باشند. این افراد برای تسکین درد می‌توانند با نظر پزشک از داروهای مسکن دیگر مصرف کنند. با این حال برای اکثر افراد خطر مصرف این داروها به قدری ناچیز است که استفاده هر از گاهی از آن‌ها بلامانع است.

روشهای پیشگیری از «پیسی»

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

  برگردان به پارسی: مریم سادات کاظمی – پیسی یا «لوکودرما» نوعی بیماری پوستی است که با تغییر رنگ پوست قسمتهای مختلف بدن همراه است و لکه‌های سفیدی را روی پوست به وجود می‌آورد.
شناخت علل بروز این بیماری و رعایت توصیه‌های مهم و کاربردی، بهترین روش پیشگیری از این بیماری محسوب می‌شود.
پیسی یا لوکودرما را باید یک اختلال استحاله‌ای پوست دانست که در زمان از بین رفتن ملانوسیت‌ها؛ سلولهای عامل رنگدانه‌های پوست، به یکباره بروز می‌کند. در این صورت پوست با کمبود تولید ملانین مواجه می‌شود و زمانی که این رنگدانه‌ها تمام می‌شوند، لکه‌های بدون رنگی روی پوست ایجاد می‌شود.
پوست بعضی از قسمتهای بدن رنگ بسیار روشن تری نسبت به بقیه بدن دارد که با توجه به ماهیت پوست فرد، پیسی کم و بیش قابل رؤیت است. پیسی در افرادی که پوست تیره دارند، با لکه‌های قرمزرنگ ظاهر می‌شود که در افراد با پوست روشن به شکل لکه‌های سفید خواهد بود.
لکه‌ها معمولاً به حالت مدور و در اندازه‌های مختلف ایجاد می‌شوند که با رنگ پوست بدن متفاوت هستند. اطراف لکه‌ها بخوبی قابل تشخیص است، اما اگر لکه‌های دیگری نیز روی پوست باشد، تشخیص اندازه دقیق آن کمی مشکل است.
در اغلب موارد، پیسی روی پوست دستها، پاها، زانوها، آرنج و صورت ظاهر می‌شود. اما در موارد نادری ممکن است روی پشت، دستگاه تناسلی، بالاتنه، ساعد و ساق پا نیز ایجاد گردد.
این بیماری آقایان را بیشتر از خانمها مبتلا می‌کند و اگر در قسمتهای تحت تأثیر بیماری مو وجود داشته باشد، آنها را نیز سفید خواهد کرد.
با اینکه لوکودرما یک بیماری وخیم و مسری نیست، اما باید جدی تلقی شده و ایجاد تغییرات پوستی را بررسی کرد. افرادی که دچار پیسی می‌شوند، ممکن است دچار مشکلات روحی از جمله افسردگی، کمبود اعتماد به نفس و خجالت نیز شوند؛ زیرا شرایط بیماری نوعی معذوریت را به همراه دارد.

علت ابتلا به پیسی
علم تا به حال نتوانسته علل دقیق زمینه ساز بیماری پیسی را شناسایی کند. اما بعضی عوامل در این باره دخیل هستند که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اختلالهای سیستم ایمنی
مشکلات دفاعی بدن، استرس، بیماری‌های سیستم ایمنی و عمل جراحی از جمله عواملی هستند که مانع از تشکیل برخی آنتی کورها می‌شوند و در همین زمان آنتی کورهای دیگری تکثیر می‌کنند که با سلولهای تولید کننده ملاتونین مقابله می‌کنند.
به همین دلیل ممکن است پیسی در نتیجه مواجهه با یک شوک هیجانی مانند مرگ یکی از عزیزان، جدایی والدین، از دست دادن شغل و… یا تحمل دورانهای استرس، اضطراب و حالات عصبی بروز کند.

علل وراثتی
بعضی افراد مانند والدین یا اجداد خود از پیسی رنج می‌برند، اما با این حال بندرت ممکن است که زمینه بروز پیسی در چند نسل وجود داشته باشد.

عوامل تضعیف اعصاب
مطالعه درباره ارتباط پیسی و ناقلهای عصبی نشان می‌دهد، علل مهمی در تضعیف تولید سلولهای سازنده ملانین نقش دارند. استرس، عملکرد نادرست غده تیروئید، تغییرات هورمونی مانند بارداری و یائسگی، مشکلات وابسته با دیگر بیماری‌ها مانند دیابت شیرین، کم خونی حاد و جراحتها از جمله مهمترین آنها هستند.

راهکارهای بهبود پیسی
در حال حاضر درمانهایی که به بیماران لوکودرما توصیه می‌شود، عموماً گران و کم تأثیر است و نتایج آن پس از مدت طولانی ایجاد می‌شود. به همین دلیل است که بیشتر بیماران روند درمان را پس از چند هفته یا چند ماه رها می‌کنند.
همچنین درمانهای دیگری برای ثبات رنگدانه‌های پوست نیز وجود دارد که بسیار تهاجمی، دردناک و گران است و تعداد کمی از پزشکان این روش را انجام می‌دهند. در برخی موارد نیز پیوند پوست می‌تواند تجویز شود. همچنین بعضی داروها مانند کورتیکواستروئیدها نیز می‌توانند تولید ملانین را تسهیل کنند که با این حال عوارضی برای بیمار در پی خواهند داشت.
اما در کنار این روشهای درمانی، ترفندهای طبیعی نیز وجود دارند که می‌تواند ظاهر لکه‌های پیسی را بهبود بخشند:

آلوئه ورا
خواص آلوئه ورا برای پوست بسیار مورد توجه است. در این صورت کافی است تا یک ساقه آلوئه ورا را از طول برش بزنید، ژل را خارج کنید و روی پوست مبتلا به پیسی بمالید. این کار را هر شب پیش از خواب انجام دهید.

محافظت در برابر خورشید
این مسأله درمان پیسی محسوب نمی‌شود، اما مانع از تشدید بیماری خواهد بود. به خاطر داشته باشید قسمتهایی از پوست که دچار لکه‌های پیسی شده است، سد طبیعی رنگدانه‌ها را ندارند و در نتیجه اشعه‌های فرابنفش خورشید می‌توانند بسیار مضر باشند. در این صورت تفاوتی نمی‌کند لکه‌ها روی کدام قسمت بدن دیده شود.
برای پیشگیری از سوختگی‌های شدید، هرگز بدون کرم ضد آفتاب مناسب حداقل با درجه محافظ ۴۰ یا از پوششهای صحیح روی قسمتهای بدون رنگدانه در برابر اشعه‌های خورشید قرار نگیرید.

عاداتهای صحیح
برای پیشگیری از تشدید لکه‌های پیسی لازم است تا بعضی تغییرات در نظر گرفته شود. در واقع، بسیار مهم است تا استرس کاهش یابد، زیرا امروزه یکی از مهمترین علل بروز بیماری مختلف از جمله لوکودرما محسوب می‌شود.
همچنین توصیه می‌شود، لباسهای مناسب استفاده شود و تا حد امکان در ساعات گرم روز بویژه در تابستان از قرار گرفتن در معرض پرتوهای خورشید پرهیز شود.

توصیه‌های تغذیه‌‌ای
- غذاهای فراوری شده برای این بیماری مُضر است. اگر این غذاها به تناوب مصرف شوند، نه تنها پاسخ به درمان با تأخیر مواجه می‌گردد، بلکه ضایعات پوستی بیشتر پراکنده می‌شوند.
- سعی کنید از نانهای سبوس‌دار استفاده نمایید.
- برخی تحقیقات کمبود فولیک اسید، ویتامین B12، ویتامین C، پانتوتنیک اسید (B5)، مس و روی را در مبتلایان به این بیماری نشان داده‌اند.
- رژیم‌های بدون زغال‌اخته و گلابی می‌توانند به کنترل بیماری کمک کنند؛ زیرا این میوه‌ها دارای هیدروکوینون که ضدپیگمانتاسیون است می‌باشند.
- برخی افراد با مصرف زردچوبه نشانه‌های شدیدتری را بروز می‌دهند.
- مصرف مکمل گیاهی جینکوبیلوبا در برخی از افراد مانع انتشار و وسعت لکه‌ها و کاهش سرعت دپیگمانتاسیون شده است.
- برخی تحقیقات مصرف مکمل L فنیل آلانین را در کنار اشعه درمانی مؤثر و سبب پیگمانتاسیون مجدد نشان داده است.
- مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند سبب کنترل استرس اکسایشی و کنترل بیماری شود.
- مصرف ویتامین D و E می‌تواند در این بیماری مؤثر باشد.
- منابع غنی از گلوتن مثل گندم، جو، جودوسر و چاودار بسیار توصیه شده و اثر بهبوددهنده دارد.
-ویتامین A نیز در حفظ بافت اپی‌تلیال و سیستم ایمنی بدن بسیار مؤثر است.
- برای حفظ سیستم ایمنی، منابع غنی آنتی‌اکسیدانی، بتاکاروتن و فیتوکمیکال‌ها بسیار موثر هستند.
- مرکبات در بعضی از بیماران ایجاد مشکل می‌کنند و بر بعضی دیگر اثری ندارند.
- اگر آلرژی به برخی از مواد داشته‌اید، مصرف آن را حذف کنید تا از بدتر شدن لکه‌ها جلوگیری شود.
- مصرف حبوبات و در کل سبزی‌ها را افزایش دهید.

عادات غذایی که باید کنار بگذارید

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 عادات بد غذا خوردن می‌توان باعث افراط در غذا خوردن و شکست شما در برنامه کاهش وزنتان شود.

آشنایی با مجلات صفحه تغذیه
از جمله عادات بد غذایی که باید کنار بگذارید، این‌ها هستند:

- خوردن غذا با سرعت بیش‌ از حد.

- خوردن غذا هنگامی‌که گرسنه نیستید.

- خوردن غذا به‌صورت سرپایی که ممکن است به خوردن بیش‌ازحد سریع یا بدون توجه به ترکیب غذایی بینجامد.

- خوردن دسر به‌سرعت یک عادت روزانه درآوردن.

- نخوردن یک وعده غذایی، به‌خصوص صبحانه.

یک موضوع دیگر که باید در نظر داشته باشید، عوامل محرک رایجی است که باعث می‌شود بدون این گرسنه باشید، به غذا خوردن روی آورید، از جمله:

- باز کردن کابینت و نگاه کردن به اسنک‌هایی (چاشت یا میان‌وعده) که دوست دارید.

- نشستن در خانه و تماشای تلویزیون.

- پیش و پس از یک جلسه یا موقعیت تنش‌زا در محل کار.

- به خانه رسیدن پس از کار و نداشتن برنامه‌ای برای اینکه چه چیزی را برای شام بخورید.

- آوردن غذایی به‌وسیله دوستان و آشنایان که می‌گویند مخصوص شما پخته‌اند.

- عبور کردن از کنار ظرف شیرینی روی پیشخوان آشپزخانه

- نشستن در اتاق‌های انتظار که ماشین خودکار فروش غذا هم در آن قرار دارد.

- دیدن ظرفی از شیرینی در یک جلسه کاری در صبح.

- احساس ملال یا خستگی کردن و به این فکر افتادن که خوردن غذا می‌تواند آن را رفع کند.

با درآمدهای کنونی کارگران نمی توانند فرزندآوری کنند

شهریور ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 آیت‌الله موسوی اردبیلی گفت: درباره فرزندآوری مشکلات اقتصادی و غیره وجود دارد، با گفتن و شنیدن کاری از پیش نمی‌رود و باید اقدامات اساسی انجام داد زیرا برخی کارگران و دیگر اقشار با درآمدهایی که دارند نمی‌توانند برای فرزندآوری اقدام کنند

به گزارش تسنیم، آیت‌الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی در دیدار با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: از وقتی شما آمدید متوجه شدیم اقدامات وزارت بهداشت جدی‌تر شده است. البته هنوز اقدامات ۱۰۰ در صدی صورت نگرفته و مشکلاتی وجود دارد که باید در روند بهبود شرایط گام برداشت.این استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه وزارت بهداشت باید اقدامات خود را از باب اعتقادات دینی انجام دهد، گفت: جامعه خدمات وزارت بهداشت را می‌بیند و اجر شما با خداوند است.

برخی از مردم هنوز درمان در خارج از کشور را ترجیح می‌دهند بنابراین باید اقدامی شود که این فرهنگ تغییر کند.آیت الله موسوی اردبیلی با تاکید بر بهسازی و ترمیم بیمارستان‌هایی که نیاز به بازسازی دارند، تصریح کرد: کارهای زیادی توسط وزارت بهداشت انجام شده است و تاثیرگذار بودند به طوریکه مردم امیدوار شدند ولی باید باز هم کار بیشتری صورت پذیرد.برخی کارگران و دیگر اقشار با درآمدهایی که دارند نمی‌توانند به فرزندآوری اقدام کننداین استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه در زمینه فرزندآوری هم مشکلاتی اعم از اقتصادی و غیر آن وجود دارد، گفت: با گفتن و شنیدن کاری از پیش نمی‌رود و باید اقدامات اساسی انجام داد زیرا برخی کارگران و دیگر اقشار با درآمدهایی که دارند نمی‌توانند چندان نسبت به فرزندآوری اقدام کنند زیرا میان وضعیت اقتصادی و فرزندآوری تناقض وجود دارد.

بیمه‌ها بجای تجارت به مردم خدمت کنندآیت الله موسوی اردبیلی به مشکلات مربوط به بیمه‌ها اشاره کرد و افزود: برخی بیمه‌ها مشکلاتی برای مردم ایجاد می‌کنند و بیشتر کار تجاری انجام می‌دهند که باید به این موضوع رسیدگی شود.

از سفید کننده های دندان استفاده نکنید

شهریور ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 دوست دارید دندان‌ های تان سفیدتر باشند؟ همه دوست دارند؛ به همین دلیل ساده‌ ترین راهی که به نظرشان می‌‌رسد، استفاده از خمیردندان‌ های سفید کننده است.

کار خمیردندان‌‌های سفید کننده فقط این است که لکه‌‌های روی سطح های خارجی دندان‌ های شما را که در اثر چای، قهوه، سیگار کشیدن و غیره ایجاد می‌ شوند پاک کنند و نمی‌ توانند رنگ طبیعی آنها را تغییر دهند، اما بسیاری از این خمیر دندان‌‌ها حاوی اجزای کوچکی با خاصیت سایشی هستند که مینای دندان شما را می‌ سایند؛ بنابراین لایه خارجی دندان شما برداشته شده و لایه زیری که سفیدتر است، دیده می‌ شود، اما اگر در استفاده از این خمیرها افراط کنید، درخشندگی دندان‌ های تان و مینای دندان تان از بین می‌ رود و دیگر تشکیل نمی‌ شود و نبود مینای دندان هم بعد از گذشت مدتی منجر به پوسیدگی می‌‌شود.

وقتی از خمیردندان‌ هایی استفاده می‌‍‌کنید که دندان تان را خراش می‌ دهند، طبیعی است که دندان‌ های تان حساس می‌ شوند و زمانی که لایه مینای دندان تان نازک شده، عاج آن آسیب‌ پذیرتر می‌شود. عاج دندان در زیر مینای آن قرار دارد و در ساختار آن لوله‌ های زیادی که شبیه روزنه هستند وجود دارند که مستقیم به عصبی که در میانه دندان است، می‌رسند.

وقتی لایه رویی این روزنه‌ ها برداشته می‌ شود، به سرما و گرما واکنش نشان می‌ دهند و شما احساس درد می‌ کنید. خمیردندان‌هایی که مخصوص دندان‌های حساس هستند، این روزنه‌ها را پر می‌کنند و احساس درد را از بین می‌ برند، ولی خمیردندان‌ های سفیدکننده عکس این کار را انجام می‌ دهند.

اگر نمی‌ توانید خمیر دندان سفیدکننده‌ تان را کنار بگذارید، راه‌ هایی وجود دارد که می‌ توانید آسیب‌ های آن را به حداقل کاهش دهید. برای این کار از یک خمیردندان سفیدکننده ملایم و مسواک بسیار نرم استفاده کنید تا خاصیت سایندگی آن را کاهش دهید. درضمن به طور مرتب از این خمیردندان استفاده نکنید و گاهی خمیرهای معمولی را جایگزین آن کنید؛ همچنین بهتر است از خمیرهای حاوی فلوراید استفاده کنید که به تقویت مینای دندان تان کمک می‌ کنند.

دست آخر هم به شما توصیه می‌ کنیم به طور مرتب به دندانپزشک سر بزنید و به یاد داشته باشید که او هم می‌ تواند دندان‌ های تان را سفید کند یا توصیه‌ هایی متفاوتی به شما کند که بتوانید دندان‌ های تان را به شیوه دیگری سفید و درخشان کنید.

چرا مردان نباید لباس تنگ بپوشند؟

شهریور ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 روشنک ابوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار سینا، گفت: عوامل فیزیکی و شیمیایی محیط اطراف به شدت بر ناباوری مردان تاثیرگذار است به طوری‌که گفته می‌شود بیش از ۵۰ درصد از نقص‌ها و اختلال‌ها در باروری مردان به محیط فیزیکی اطراف آنها باز می‌گردد.
این استاد علوم تشریحی افزود: تولید سلول‌های تولید مثلی مذکر به شدت وابسته به دما است، یعنی این سلول‌ها باید در دمایی پائین تر از ۳۷ درجه (دمای معمولی بدن انسان) تولید شوند، هر عاملی که باعث بالاتر رفتن این دما شود به ویژه محیط کار در مشاغلی مانند جوشکاری و غیره یا قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس بر ناباروری مردان تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: امروزه با پدیده‌های اجتماعی که به نظر نوعی آسیب است روبه‌رو هستیم و یکی از آنها پوشیدن لباس‌های بسیار تنگ که نه تنها در خانم‌ها بلکه در آقایان نیز دیده می‌شود، معمولاً خانم‌ها از شلوارهایی به نام ساپورت استفاده می‌کنند که آلودگی‌های بهداشتی بسیاری برای آنان به همراه دارد.

ابوترابی ادامه داد: آقایانی که از لباس های زیر به شدت تنگ و یا شلوارهایی که بسیار تنگ است و یا نوع پارچه آن به گونه‌ای است که اجازه تبادل هوا را نمی‌دهد، استفاده می‌کنند، به همین دلیل شانس اختلال باروری را در خود بالا می‌برند.

با مصرف این ویتامین از آب مروارید پیشگیری کنید

شهریور ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 یک جراح زیبایی چشم تاکید کرد: کارشناسان معتقند اگر افراد ویتامین C زیاد مصرف کنند امکان به تعویق افتادن ابتلا به آب مروارید در آنها بسیار زیاد است.

دکتر محمدرضا بشارتی، در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینا، در تعریف بیماری آب مروارید گفت: به کدر شدن عدسی چشم، آب مروارید می‌گویند که در حقیقت بیشتر مواقع در افراد مسن اتفاق می‌افتد و سبب کاهش دید می‌شود.

عضو انجمن چشم پزشکی ایران، درباره افرادی که بیشتر در معرض آب مروارید قرار می گیرند اظهار کرد: بیماری آب مروارید به علل مادرزادی، بیماری‌های سیستامیک مثل دیابت، استفاده از دارو‌ها مثل کورتون، در معرض امواج اشعه ایکس قرار گرفتن مربوط می شود ودر حقیقت ریسک ابتلا در این افراد بیشتر است و همچنین تروما هم اگر به اطراف چشم برخورد کند ممکن است فرد مبتلا به آب مروارید شود.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، مصرف ویتامین C را در پیشگیری از آب مروارید موثر دانست و افزود: کارشناسان معتقند اگر افراد ویتامین C زیاد مصرف کنند امکان به تعویق افتادن ابتلا به آب مروارید در آنها بسیار زیاد است.

وی شانس ابتلا به آب مروارید را در سنین بالا بسیار بیشتر دانست و افزود: در جوانی هم ممکن است افراد آب مروارید بگیرند، اما بیشتر در دوران پیری اتفاق می افتد؛ همچنین بیماری آب مروارید به جنسیت مربوط نمی‌شود و برای همه افراد اعم از مرد و زن ممکن است پیش بیاید.

این جراح پلاستیک و زیبایی چشم، چکاب و معاینه چشم را توصیه کرد و گفت: توصیه ما این است که افراد وقتی به مرز سن ۴۰ سالگی رسیدند به چشم پزشک برای چکاب آب مروارید مراجعه کنند و اگر مشکل خاصی دیده نشد هر چند سال یکبار معاینه شوند و اگر دچار کاهش بینایی شدند خیلی زود به پزشک برای درمان مراجعه کنند.

وی ادامه داد: افرادی که دچار ضربه در ناحیه اطراف چشم شده اند توصیه ما این است که حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنند تا از آب مروارید پیشگیری کنند.

این متخصص، درمان آب مروارید را فقط با جراحی امکان پذیر دانست و گفت: آب مروارید درمان دارویی خاصی ندارد و درمان با جراحی چشم نیز صورت می‌گیرد و عدسی‌های داخل چشمی جای عدسی گذاشته می‌شوند و دید مریض بهبود پیدا می‌کند.

بشارتی تصریح کرد: آب مروارید بیماری است که در دوران پیری اکثر افراد را درگیر می‌کند و این بستگی به سن افراد دارد.

این جراح درمان آب مروارید را آسان خواند و اظهار کرد: آب مروارید عمل بسیار ساده است و باعث ایجاد عارضه‌ای در فرد نمی‌شود.

دلیل و درمان قی کردن گوشه‌ چشم

شهریور ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 قی کردن گوشه چشم‌ها پس از بیدار شدن از خواب یا گریه کردن، امری کاملا طبیعی است اما برخی از افراد با قی کردن بیش از اندازه گوشه‌های چشم‌شان مواجه هستند که این مساله باعث از دست رفتن اعتماد به نفس آنها در جمع می‌شود. 
دکتر محمود بابایی درباره علت بروز این مشکل گفت: «اولین دلیل بروز قی بیش از اندازه و غیر طبیعی در گوشه‌های چشم،‌ آلوده بودن چشم برخی از افراد است. البته، استفاده از انواع لوازم آرایشی چشمی و باقی ماندن طولانی‌مدت آنها در سطح پلک یا حتی داخل چشم هم می‌تواند باعث افزایش آلودگی چشم‌ها و قی کردن گاه و بی‌گاه آنها شود».

این جراح و متخصص چشم ادامه داد که اگر بیماران درگیر با این مشکل، مرد باشند هم باید بهداشت چشم و صورت خود را بیشتر رعایت کنند. عضو هیات علمی گروه چشم‌پزشکی بیمارستان بقیه‌الله خاطرنشان کرد: «شهرهای بزرگی مانند تهران، اراک، اصفهان و شیراز یا حتی شهرهای غربی و جنوبی، آلودگی زیادی دارند و همه این آلودگی‌های محیطی می‌توانند زمینه آلوده شدن چشم‌ها را فراهم کنند و باعث قی کردن آنها شوند».

وی در ادامه صحبت‌های خود افزود: «به‌طور کلی، افرادی که با قی کردن غیر طبیعی چشم‌های خود مواجه هستند باید نسبت به برطرف کردن آلودگی چشمی، بدنی و محیطی‌شان دقت بیشتری داشته باشد. از این رو، توصیه اصلی و مهم ما به این افراد این است که هرچه زودتر نسبت به برطرف کردن این آلودگی‌های سطحی از صورت خود اقدام کنند و با استفاده از آب گرم و شامپو بچه، روزی ۲ تا ۳ بار چشم‌هایشان را شست‌وشو دهند».

بابایی در نهایت به این نکته مهم هم اشاره کرد: «قی کردن بیش از اندازه چشم‌ها می‌تواند در افرادی با پوست‌های چرب و بسیار چرب هم اتفاق بیفتد. پوست پلک‌ها، امتداد پوست صورت هستند.

افرادی که پوست صورتشان بیش از اندازه چرب است، این چربی را از روی پلک به گوشه‌ها و در نهایت هم به داخل چشم‌شان انتقال می‌دهند و باعث تجمع چربی یا قی کردن گوشه‌های چشم می‌شوند. از این رو، به چنین افرادی هم توصیه می‌شود که حداقل روزی ۳ تا ۴ مرتبه صورت خود را با آب ولرم و شامپو بچه یا صابون‌های ملایم بشویند تا چربی پوست و قی کردن بیش از حد گوشه‌های چشم‌شان را کم کنند».

درمان چاقی با ترکیب شاهدانه و ویتامین A

شهریور ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 شاهدانه دارای ترکیبی فعال به نام “سیستم اندوکانابینوئید” است که در تنظیم اشتها و تشکیل چربی نقش دارد. ویتامین A نیز دارای ترکیبی فعال به نام مسیر پیام‌رسانی اسید رتینوئیک دارد که تجمع چربی‌ها را کاهش می‌دهد.

محققان دانشگاه دیکین دریافتند ترکیب به دست آمده از شاهدانه و ویتامین A می‌تواند به عنوان امیدی تازه در درمان چاقی محسوب شود.

نتایج این پژوهش برای نخستین بار نشان می‌دهد ترکیبات خاصی در شاهدانه و ویتامین A با یکدیگر می‌تواند رسوب لیپیدها (چربی‌ها) را کاهش دهند.

شاهدانه دارای ترکیبی فعال به نام “سیستم اندوکانابینوئید” است که در تنظیم اشتها و تشکیل چربی نقش دارد. ویتامین A نیز دارای ترکیبی فعال به نام مسیر پیام‌رسانی اسید رتینوئیک دارد که تجمع چربی‌ها را کاهش می‌دهد.

برای آزمایش تأثیر این دو ترکیب، محققان از گورخر ماهی و سلول‌های انسانی استفاده کردند؛ گورخرماهی ویژگی‌هایی دارد که نگهداری، اداره و مشاهده کردن آنها در آزمایشگاه را آسان می‌سازد، همچنین گورخرماهی در درخت فیلوژنتیک در فاصله کمتری از انسان قرار گرفته و در بسیاری از صفات زیستی نسبت به موجوداتی که خویشاوندی دورتری نسبت به این موجود قرار دارند، انسان شباهت بیشتری به آن دارد.

این صفات زیستی شامل ژن‌ها، فرایندهای تکوین و نمو، آناتومی، فیزیولوژی و رفتارها است. این یک مزیت است که جانوران آزمایشگاهی بی‌مهره ندارند.

فرآیند مکمل دو ترکیب ذکر شده در کاهش رسوب‌های چربی، پتانسیل مناسبی را در درمان ایمن و مؤثرتر چاقی پیش روی محققان قرار داده است.

کم خوابی موجب مرگ زود رس می شود

شهریور ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مطالعات پژوهشگران نشان داده است، خواب کمتر از شش ساعت در روز موجب بیماری‌های قلبی، آلزایمر، زوال یا پوسیدگی بدن و نهایتاً مرگ زودرس می‌شود.

بیش از یک سوم مردم جهان کمتر از شش ساعت در روز می‌خوابند؛ آیا می‌دانید این کمبود خواب مساوی است با ۱۲ درصد افزایش خطر مرگ زودرس؟

کمبود خواب منجر به طیفی از بیماری‌ها و مشکلات در سلامت انسان می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان دیابت، چاقی و بیماری‌های قلبی را نام برد.

لیزا آرتیس عضو انجمن خواب بریتانیا گفت: کمبود خواب یک مشکل فزاینده است، مردم خواب را یکی از اولویت‌های زندگی خود قرار نمی‌دهند، باید مراقب باشیم فاکتورهایی همچون داشتن بچه کوچک، سایر مشکلات محیطی و سلامتی بدن موجب ایجاد تداخل در الگوی خواب نشود.

بروز بیماری قلبی و آلزایمر در اثر کمبود خواب
کمبود خواب موجب آزاد شدن هورمون‌هایی می‌شود که استرس فرد را زیاد کرده و افزایش سرعت ضربان قلب و فشارخون و نهایتاً بیماری‌های قلبی را به وجود می‌آیند.

تحقیقات اخیر نشان داده است؛ کسانی که به طور منظم شبانه روز کمتر از شش ساعت خواب دارند دچار اختلال در توجه، تمرکز و حافظه می‌شوند که زمینه ساز بروز بیماری آلزایمر است.

آرتیس گفت: کمپین‌های سلامتی در انگلستان مردم را ترغیب به ایجاد تغییراتی در سبک زندگیشان می‌کند؛ این کمپین‌ها توصیه می‌کنند مردم سیگار نکشند، کمتر مشروبات الکلی استفاده کنند، بیشتر ورزش کنند و خوابشان را بهبود بخشند.

کمپین سلامت عمومی انگلستان در بیانیه‌ای که ماه گذشته منتشر کرد نوشت: تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد از روند» پیرشدن» بیولوژیکی است؛ مابقی آن «زوال یا پوسیدگی» و یا «وخامت و بد‌تر شدن» می‌باشد که کاملا قابل پیشگیری و مدیریت است. سنین بین ۴۰ تا ۶۰ سال برای ایجاد تغییرات بسیار خوب است که همواره مورد غفلت قرار می‌گیرد.

مطالعات اخیر دانشمندان دانشگاه سورری نشان داده است؛ ‌ بیش از ۷۰۰ ژن بدن در اثر کم خوابی (خواب کمتر از شش ساعت) دستخوش تغییرات می‌شوند که این امر سلامتی را تهدید می‌کند و موجب ۱۲ درصد افزایش خطر مرگ زودرس می‌شود.

شیوه نو برای بهبود سلامت قلب مردان

شهریور ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 محققان در مطالعه ای جدید دریافته اند مردانی که دارای میزان پایین هورمون تستوسترون بوده و تحت درمان با این هورمون قرار می گیرند، با کاهش خطر حمله قلبی، سکته و بیماری های قلبی روبرو هستند.

این مطالعه، اولین مطالعه ای است که اهمیت هورمون تستوسترون را در سلامت قلبی مردان نشان می دهد. براساس این مطالعه که بر روی ۸۳ هزار بیمار انجام شد، مردانی که تحت درمان با این هورمون قرار گرفتند ۵۳ درصد کمتر در معرض خطر مرگ در اثر سکته و یا حمله قلبی قرار داشتند.

به طور کلی تستوسترون مسئول ایجاد صفات متمایز بدن مردانه است. حتی در طول زندگی جنینی هم گنادوتروپین جفتی امکان ترشح مقادیر متوسطی از تستوسترون را فراهم می کند و تستوسترون در تمام دوره ی تکامل جنینی و حداقل ۱۰ هفته پس از تولد ترشح می‌شود. از آن پس در دوران کودکی تقریباً هیچ مقدار تستوسترون تولید نمی‌شود. اما در حدود سنین ۱۰ تا ۱۳ سالگی که شروع بلوغ است، ترشح تستوسترون تحت تاثیر هورمون‌های گنادوتروپیک هیپوفیز قدامی به سرعت افزایش می‌یابد و این ترشح زیاد در بیشتر بقیه طول عمر ادامه می‌یابد ولی پس از ۵۰ سالگی به سرعت کاهش یافته و تا ۸۰ سالگی به ۲۰ تا ۵۰ درصد حداکثر ترشح آن می‌رسد.

محققان در مطالعه اخیر به این نتیجه رسیده اند که با توجه به کاهش سطح تستوسترون از سن ۵۰ سالگی به بالا، خطر سکته قلبی، حمله قلبی و بیماری های قلبی-عروقی در مردان بالا می رود.

دستگاه های لاغری همچنان بدون مجوز وزارت بهداشت

شهریور ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 رئیس اداره کارشناسی تجهیزات پزشکی اداره کل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: دستگاه های لاغری مجوز ندارند.

مهندس علیرضا سلیمانی با بیان اینکه نظارت های جدی را در زمینه تجهیزات پزشکی وارداتی صورت می گیرد، اظهار داشت: دستگاه های لاغری که در بازار مشاهده می کنید از جمله کمربندهای لاغری که انواع مختلفی دارند نیز مورد تایید نیستند و مجوزی برای این تجهیزات صادر نمی شود.

وی گفت: بعضی دستگاه ها با توجه به تاییدیه های بین المللی که دارند از اداره تجهیزات پزشکی نیز مجوز دارند ولی باید زیر نظر پزشک استفاده شود و تبلیغات آن ها نیز باید در حیطه کاربردی که سازنده اعلام کرده باشد.

سلیمانی خاطر نشان کرد: گاهی اوقات تبلیغاتی را مشاهده می کنیم که بر روی بعضی تجهیزات لاغری نوشته شده بود (قابل توجه افراد چاق؛ در یک جلسه به سایز دلخواه برسید) در صورتی که مجوزی که برای این وسیله داده شده این است که سازنده ادعا دارد که بعد از ۲۱ روز درمان تفاوت محسوسی را در سایز دارد، ضمن آنکه معمولا این تجهیزات به عنوان یک وسیله مکمل است و بدون ورزش و رژیم تاثیری ندارد.

وی درپایان گفت: فروشندگان و سازندگان این نوع تجهیزات تبلیغاتی که انجام می دهند درست باشد و طبق کاربرد دستگاه ها تبلیغات صورت گیرد.

Next Page »