کودک از چه زمانی اضطراب را درک می کند؟

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مریم سادات کاظمی: کودک از زمان تولد دائم با شرایط نگران کننده مواجه می شود. ترس از رها شدن، مایوس شدن و… همواره با اوست. والدین باید از زمانی که کودک اضطراب را می شناسد به او کمک کنند تا بر ترس هایش غلبه کند.

اضطراب؛ احساسی از دوران طفولیت
به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ کودک از هشتمین ماه زندگی که متوجه می شود از مادرش مستقل است، نخستین علائم اضطراب را درک می کند. در نتیجه برای جدایی از مادر دچار تردید می شود و به همین دلیل نگران خواهد شد. کم کم که بزرگتر می شود، ترس از رها شدن و تنها ماندن به لحاظ جدایی فیزیکی از والدین در پی ورود به مهد کودک و مدرسه تشدید می شود.
در دوران تحصیل نیز او همواره با نگرانی از شکست، ترس از موفق نشدن و عدم رضایت والدین مواجه است. زمانی که مامن آرام و تسلی بخش منزل با بحرانی مانند طلاق روبرو می شود، کودک باید به دنبال پاسخی برای پرسش های متعدد سرشار از اضطراب خود باشد و اغلب در این موارد احساس گناه و تقصیر او را آزار می دهد.
رفتار مناسب در برابر اضطراب کودک
در تمام این مراحل حساس، والدین باید به کودک اطمینان خاطر و آرامش بدهند. در واقع بسیار مهم است تا در این دوران رشد همواره در کنارش باشند اما نباید در مورد ترس های واقعی فرافکنی کنند. به عنوان مثال احساس رها شدن زمانی در کودک تقویت می شود که مادر نیز هنگام بردن فرزند به مهد کودک، خود نیز احساس کند که او را ترک کرده است.
همچنین کودکان بیشتر از بزرگسالان متوجه مشکلات ابراز و درک ترس های مختلف می شوند. ترس ناگهان بر تمام وجودش مستولی می شود و او با احساسی روبرو خواهد شد که مقابله با آن به تنهایی برایش سخت است. والدین باید در مورد هر عامل اضطراب صحبت کنند و او را تشویق نمایند تا در کمال آرامش آنها را ابراز کند. نقاشی می تواند بهترین روش برای این ابراز احساسات باشد.
همچنین لازم است تا ترس کودک جدی گرفته شود و هرگز مورد تمسخر یا انکار قرار نگیرد.
در چه صورتی باید با روانشناس مشورت کرد؟
ممکن است کودک از بحران های اضطراب شدید که عموما در بزرگسالان دیده می شود، رنج ببرد. این بحران ها مانند مواجه ناگهانی با عامل وحشت شدید همراه با علائم فیزیکی مانند رنگ پریدگی، نفس نفس زدن و… توصیف می شود.
در چنین شرایط یا زمانی که ترس معمولی حالات نگران کننده مانند کابوس های مکرر، امتناع از مدرسه رفتن و… داشته باشد، باید با متخصص اطفال مشورت کرد تا در صورت نیاز به روانشناس یا روانپزشک مراجعه شود.

این مواد شما را دربرابر سرطان محافظت می کند

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

بهترین راه حفظ تندرستی و تناسب اندام مصرف غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان است.

به گزارش گروه سلامت و بهداشت قدس آنلاین، در اکثر مواد غذایی، مقادیر اندکی آنتی اکسیدان وجود دارد، اما برخی از مواد غذایی سرشار از این مواد هستند و با افزودن آنها به رژیم غذایی می توان از ابتلا به بیماری های مختلف مانند سرطان پیشگیری کرد.
دکتر ادوارد جمانه، استاد رشته تغذیه دانشگاه هاروارد با معرفی سه ماده غذایی محبوب که سرشار از آنتی اکسیدان هستند تلاش کرده تا مردم را به مصرف آنها ترغیب کند.
شکلات
با این ماده مقوی و خوشمزه که سرشار از آنتی اکسیدان است می توان از بروز فشار خون بالا، بیماری قلب و عروق، اختلالات دوره ای بارداری و … جلوگیری کرد.
زغال اخته
این میوه حاوی آهن، کلسیم، اسید فولیک، ویتامین‌های ث، ب، ای، فلاوونوئید، قند، پکتین، اسیدهای آلی، رنگدانه و کالری اندک است. با مصرف این میوه می توان از بروز انواع سرطان، بیماری قلبی، عفونت های ادراری، سنگ کلیه و … پیشگیری کرد.
لوبیا قرمز
لوبیای قرمز، به عنوان ماده غذایی مقوی و دلپذیر در سبد غذایی اکثر خانواده‌ها قرار دارد. طبخ انواع غذا مانند سوپ، خورش و سالاد با این نوع لوبیا، جایگزین مناسبی برای مواد غذایی پر کالری محسوب شده و نیاز روزانه بدن را به انواع مواد معدنی و ویتامین‌ها تأمین می‌کند.
این ماده غذایی به دلیل داشتن کالری و چربی کم، وعده غذایی مناسبی برای افراد مبتلا به چربی و کلسترول خون و اضافه وزن محسوب می‌شود.
نتایج بررسی های دانشمندان مایو کلینیک و مدرسه کشاورزی دانشگاه میشیگان در سال ۲۰۱۰ نشان داد، با مصرف لوبیا قرمز می توان از بروز انواع سرطان، بیماری قلبی، چاقی و … جلوگیری کرد و عملکرد دستگاه گوارش را بهبود بخشید.

۹۰درصد مراکز درمان خصوصی پایتخت آماده ارائه خدمات گردشگری سلامت

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان نظام پزشکی ایران از آمادگی ۹۰ درصد مراکز درمانی بخش خصوصی پایتخت برای ارائه خدمات گردشگری سلامت به گردشگران خارجی خبر داد.

علیرضا زالی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با بیان این‌که وضعیت گردشگری سلامت کشور در سال‌های‌اخیر مطلقاً متناسب با ظرفیت‌ها، پتانسیل و استعدادهای فراوان گروه‌های پزشکی کشور نبوده است، اظهار داشت: سهم ما در حوزه گردشگری سلامت با وجود توانمندی‌های ایران که در منطقه جنوب غربی آسیا ایران در عرصه سلامت ممتاز است، بسیار اندک است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر گروه‌های مختلف درمانی ایران در این منطقه پیشرو است و در درمان‌هایی مانند درمان قلب و عروق، درمان‌های نازایی و پیوندها، بیوتکنولوژی، استفاده از نانوتکنولوژی و سلول‌ها بنیادی در منطقه سرآمد و صاحب سبک هستیم‌ اما با وجود همه این توفیقات، میزبان کمی از گروه‌های مختلف گردشگری سلامت خارجی در کشور هستیم.
رئیس سازمان نظام پزشکی کشور با بیان این‌که ایران می‌تواند قطب گردشگری سلامت در بین کشورهای اسلامی و در منطقه مدیترانه شرقی باشد، اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که در سال‌های اخیر در این حوزه وجود داشت این بود که یک رویکرد سیستماتیک و نهادینه‌سازی با ایجاد ظرفیت نهادی برای تجمیع ظرفیت‌های محصول در عرصه گردشگری سلامت نبود و کارهای فراوان جسته و گریخته‌ای انجام می‌شد.
زالی خاطرنشان کرد: برای ساماندهی این موضوع، شورای راهبردی گردشگری سلامت با مشارکت وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی تشکیل شد که بعد از تشکیل شورای عالی راهبردی، شورای اجرایی با تشکیل کارگروه‌هایی شکل گرفت، کارگروهی که به ما محول شده است کارگروه سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه و زیرساخت سرمایه‌ای است که با توجه به این‌که بخش خصوصی علاقه زیادی به حضور در این حوزه دارد کارهای مختلفی در حال انجام است تا از این ظرفیت استفاده کنیم.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که در حال حاضر چه مزان از مراکز ارائه خدمات درمانی کشور آمادگی ارائه خدمات گردشگری سلامت را دارند، گفت: آمار قطعی در بخش دولتی و خصوصی در این حوزه وجود ندارد اما در تهران با بررسی اولیه‌ای که معاونت نظارت و برنامه‌ریزی راهبردی سازمان نظام پزشکی انجام داده است، ۹۰ درصد ناوگان ارائه خدمات بخش خصوصی آمادگی دارد از همین امروز وارد گردشگری سلامت شود.

بهترین روغن برای افرادی که بیماری قلبی و عروقی دارند

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 متخصص تغذیه با تاکید بر اینکه اسیدهای چرب روغن جامد منجر به افزایش کلسترول خون و بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود، گفت: با مصرف روغن مایع می‌توان از افزایش کلسترول خون جلوگیری کرد و به کاهش آن کمک کرد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، دکتر علی‌اکبر سهیلی‌آزاد؛ با اشاره به ترکیبات روغن‌ها، گفت: روغن‌ها به دو دسته گیاهی و حیوانی تقسیم می‌شوند.

وی درباره عامل جامد یا مایع بودن روغن بیان کرد: هر چه طول زنجیره اسیدهای چرب به کار رفته در چربی بلندتر باشد، روغن جامد غلظت بیشتری دارد که از نظر تغذیه‌ای نیز مناسب نیست، اما اگر طول زنجیره اسیدهای چرب کوتاه باشد به شکل روغن مایع است.

سهیلی آزاد با بیان این مطلب که روغن‌های گیاهی اغلب به صورت مایع مانند روغن زیتون و روغن کنجد است، گفت: هر چند این روغن‌های گیاهی برای سلامت افراد مناسب است، اما به دلیل وجود باندهای دوگانه در روغن‌های گیاهی و امکان تفکیک سریع این باندهای دوگانه با اکسیژن، این نوع روغن‌ها به سرعت فاسد می‌شوند.

وی در خصوص راهکار افزایش طول نگهداری روغن‌های گیاهی اظهار کرد: روغن‌های گیاهی را برای افزایش طول نگهداری در کارخانه‌ها هیدروژنه می‌کنند. باید بعد از عمل هیدروژنه کردن روغن‌های گیاهی و مایع، نیکل را از آن حذف کرد زیرا در غیر این صورت می‌تواند منجر به سرطان کبد شود.

این متخصص تغذیه افزود: در اثر هیدروژنه کردن روغن اگر درجه حرارت یا طول زمان حرارت دادن به روغن تحت کنترل نباشد، می‌تواند منجر به تولید اسیدهای چرب ترانس شود که امکان افزایش بیماری‌های قلبی – عروقی را فراهم می‌کند.

سهیلی آزاد با تاکید بر اینکه مصرف روغن‌های مایع به دلیل دارا بودن باندهای دوگانه زیاد، در کاهش کلسترول خون و بیماری‌های قلبی و عروقی حائز اهمیت است، بیان کرد: این روغن‌های گیاهی ممکن است حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ باشد که می‌تواند در بدن افراد تبدیل به موادی به نام پروستاگلاندین‌ها شوند که هر کدام اعمال حیاتی خاصی را در بدن انجام می‌دهند.

وی یادآور شد: به دلیل اینکه برخی پروستاگلاندین‌ها منجر به کاهش فشار خون می‌شود، افرادی که بیماری‌های قلبی و عروقی دارند باید کمتر از روغن مصرف کنند و بهتر است از روغن کنجد، زیتون و ماهی که امگا ۳ دارند و برای کاهش فشار خون مناسب است، استفاده کنند.

این متخصص تغذیه در خصوص روغن‌های جامد بیان کرد: روغن‌های جامد اغلب در روده هضم و جذب نمی‌شوند، مانند روغن کرچک که از آن برای افرادی که دچار یبوست هستند، استفاده می‌شود و به دلیل عدم جذب در روده عمل تخلیه را آسان می‌کند، اما روغن‌های حیوانی از نوع اسیدهای چرب اشباع هستند.

سهیلی آزاد در پایان خاطر نشان کرد: روغن‌های حیوانی یا باندهای دوگانه ندارند یا کم دارند، مانند چربی که در شیر، ماست، پنیر، کره و خامه می‌تواند وجود داشته باشد که از نوع چربی‌های جامد است و ماندگاری آنها از نظر طول زمان بیشتر از روغن مایع است.

شیوع بیماری وابسته به سن شبکیه در سنین بالای ۶۰ سال

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره سالانه چشم پزشکی ایران گفت: یکی از شایعترین بیماری های شبکیه، بیماری وابسته به سن شبکیه است که در سنین بالای ۶۰ سال بروز می کند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از انجمن چشم پزشکی ایران، دکتر مسعود سهیلیان افزود: بیماری وابسته به سن شبکیه اغلب ژنتیکی است. این بیماری سبب کاهش میزان دید و در صورت نبود درمان به موقع سبب از بین رفتن بینایی می شود.

وی با بیان اینکه این بیماری دو نوع خشک و تر دارد، ادامه داد: برای نوع خشک این بیماری درمان مشخص و موثری هنوز شناخته نشده است؛ طی این بیماری سلول های لکه زرد شبکیه از بین می رود، لکه زرد به تدریج از فعالیت معمول خارج می شود و بینایی بیمار کاهش می یابد.

سهیلیان افزود: در نوع تر این بیماری رگ های چشم نمایان و خونریزی ایجاد می شود و دید بیمار تا حد زیادی کاهش می یابد.

فوق تخصص جراحی شبکیه اظهار داشت: طی ۱۰ سال گذشته تحولات زیادی در زمینه دارویی برای درمان این بیماری صورت گرفته است که با استفاده از آنها چشم پزشکان توانسته اند دید بیمار را بهبود بخشند و پیشرفت بیماری آنها را به تعویق اندازند.

سهیلیان گفت: مبتلایان به این بیماری باید تحت معاینات دوره ای قرار گیرند تا با مصرف داروهایی مانند آنتی اکسیدان ها مانع از رسیدن بیماری به مرحله تر شوند زیرا زمانی که بیماری به مرحله تر برسد، درمان آن مشکل و بیمار نیازمند تزریق دارو در داخل چشم می شود.

 

** کاهش بینایی در اثر دیابت

دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره سالانه چشم پزشکی ایران از عوارض دیابت بر بینایی به عنوان یکی دیگر از بیماری های شایع شبکیه در کشور نام برد و گفت: در برخی شهرهای ایران تا حدود۳۰ درصد مردم مبتلا به دیابت هستند. در صورتی که دیابت بیش از پنج سال طول بکشد، خطر تاثیر آن بر روی چشم ها بیشتر می شود.

سهیلیان افزود: اگر دیابت ادامه یابد و به خوبی درمان و کنترل نشود، پس از ۵ سال قطعا بر روی سلامت چشم ها اثر می گذارد و تاثیر آن شامل ایجاد تورم در چشم ها، پیدایش عروق جدید، خونریزی و در نهایت جدا شدن شبکیه و از بین رفتن دید چشم ها می شود.

وی ادامه داد: برای افرادی که به عوارض چشمی ناشی از دیابت مبتلا شده اند، درمان های مختلفی شامل لیزر درمانی یا جراحی درنظرگرفته می شود.

 

** فشار و چربی خون بالا عامل بروز بیماری عروقی شبکیه

دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره چشم پزشکی ایران از بیماری عروقی شبکیه به عنوان دیگر بیماری شایع شبکیه نام برد و گفت: افرادی که فشار یا چربی خون بالا دارند، در اثر این بیماری ممکن است رگ های چشم آنها دچار انسداد شود و عوارض زیادی را ایجاد کند.

سهیلیان افزود: تا چند سال گذشته این بیماری درمان خاصی نداشت اما درحال حاضر با روش تزریق دارو در داخل چشم می توان آن را درمان کرد.

وی ادامه داد: اما داروهایی که برای تزریق در داخل چشم مصرف می شود، قیمت بسیار بالایی دارند. این داروها در داخل کشور تولید نمی شود و به صورت تک نسخه ای برای بیمارانی که مایل باشند، وارد کشور می شود.

سهیلیان گفت: این داروها به دلیل قیمت بسیار بالا و نبود پوشش بیمه ای برای عموم مردم غیرقابل خرید است.

وی ادامه داد: درحال حاضر از داروهای ارزان قیمت موجود در بازار برای درمان بیماران در کشور استفاده می شود؛ این داروها نیز تاثیر مناسبی بر درمان بیماری دارد اما اگر بتوان داروهای جدید را در داخل تولید و یا داروهای خارجی را با قیمت مناسب تری در اختیار بیماران گذاشت، می توان درمان بهتری به بیماران ارایه کرد.

بیست و چهارمین کنگره سالانه چشم پزشکی ایران از ۱۰ تا ۱۳ آذرماه سال جاری با حضور جمعی از متخصصان حوزه چشم پزشکی داخل و خارج از کشور در مرکز همایش های بین المللی رازی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می شود.

دهمین همایش سالانه انجمن عفونی اطفال برگزار می شود

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 دهمین همایش سالانه انجمن عفونی اطفال و ششمین بزرگداشت استاد دکتر سید احمد سیادتی از ۲۸ تا ۳۰ آبان ماه در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، دبیر اجرایی دهمین همایش سالانه انجمن عفونی اطفال گفت: این همایش با حضور ۴۰۰ فوق تخصص عفونی اطفال، متخصصین کودکان، پزشکان عمومی و متخصصین عفونی بزرگسال برگزار می شود.

دکتر پرویز طباطبایی افزود:ارتقای سلامت جامعه از جمله اهداف اصلی برگزاری این کنگره است.

وی به مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها اشاره کرد و افزود: مصرف نابجای دارو در کشور بسیار بالاست و اکثر خانواده ها با مراجعه به داروخانه ها دارو را خود سرانه خریداری کرده و مورد استفاده قرار می دهند.

به گفته وی در سال های اخیر شاهد تجویز و مصرف بی رویه داروهای آنتی بیوتیک هستیم اما توصیه پزشکان استفاده کمتر از آنتی بیوتیک هاست. زیرا به دلیل تجویز زیاد این داروها مقاومت میکروبی ایجاد شده است.

طباطبایی اضافه کرد:بسیاری از بیماران از پزشکان معالج می خواهند که حتما داروهای آنتی بیوتیک تجویز کنند و این در حالی است برخی از بیماری ها مانند سرما خوردگی نیاز به دارو ندارد.

دبیر اجرایی دهمین همایش سالانه انجمن عفونی اطفال گفت:مقالات مختلفی به دبیرخانه کنگره ارسال شده که مورد تبادل نظر قرار می گیرد و در این همایش همچنین نمایشگاهی از تجهیزات و داروها بر پا شده است که شرکت های دارویی مختلفی در این نمایشگاه غرفه دارند.

وی افزود:۱۰ امتیاز بازآموزی برای شرکت کنندگان در این کنگره اختصاص یافته است.

دهمین همایش سالانه انجمن عفونی اطفال و ششمین بزرگداشت استاد دکتر سید احمد سیادتی از در روزهای ۲۸ تا ۳۰ آبان ماه سال جاری در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران برگزار می شود.

احتمال توزیع شیر غنی شده با ویتامین D میان دانش‌آموزان

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به این‌که تمام بدهی‌ها به کارخانه‌های تولید شیر را پرداخت کرده‌ایم، گفت: به منظور استحکام ساختار قامتی دانش‌آموزان احتمال غنی‌سازی شیر با ویتامین D وجود دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اسفندیار چهاربند امروز در مراسم نمادین توزیع شیر که در دبیرستان دوره اول شاهد فجر در منطقه ۱۵ شهر تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به کارخانه‌ های توزیع شیر از سال گذشته بدهی نداریم و طی دو ماه گذشته تمام بدهی‌ها به کارخانه‌های شیر را تسویه کرده‌ایم.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر این‌که سال گذشته اعلام شده بود که ۷۰ نوبت شیر در مدارس توزیع می‌شود اما در نهایت ۲۰ نوبت شیر در مدارس توزیع شد، گفت: اگر آرشیو فیلم‌های سال گذشته را مشاهده کنید، بارها اعلام کرده‌ایم که ۲۰ نوبت توزیع شیر را در مدارس داریم اما در منطقه ۱۷ و ۹ به دلیل نزدیکی به فرودگاه و آلودگی سربی بالا ۲۵ نوبت توزیع شیر را داشتیم.
مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد: امسال نیز برای توزیع ۷۰ نوبت شیر در مدارس شهر تهران مشکل تأمین اعتبار نداریم و کار توزیع شیر را امروز آغاز کرده و به تدریج اعتبار محقق می‌شود.
چهاربند در خصوص توزیع شیر غنی شده با ویتامین D در مدارس گفت:در مناقصه برگزار شده اگر با کارخانه تولید شیر به توافق رسیدیم ویتامین D را به شیر دانش‌آموزان اضافه خواهیم کرد و این احتمال وجود دارد که امسال با هدف استحکام ساختار قامتی دانش‌آموزان برنامه افزودن ویتامین D به شیر را مدنظر قرار دهیم.
وی با اشاره به این‌که شیر توزیع شده در مدارس نیم چرب است، ادامه داد: شیر توزیع شده در مدارس استاندارد ویژه‌ای را داشته و بالاترین کیفیت را در مقایسه با سایر شیرها دارد. همچنین آزمایشگاه‌های علوم پزشکی نمونه‌گیری از این شیرها را ۳ تا ۴ برابر افزایش داده‌اند تا از سلامت شیر توزیع شده در میان دانش‌آموزان مطمئن شویم.

بیماری‌هایی که چشم را کور می‌کند+هشدار و توصیه‌ها

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره سالانه چشم پزشکی ایران با تشریح شایعترین بیماری‌های شبکیه و همچنین بیماری دیابت که به نابینایی چشم منجر می‌شود، از عدم پوشش بیمه‌ای برخی داروها در اینگونه بیماری‌ها انتقاد کرد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، مسعود سهیلیان دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره سالانه چشم پزشکی ایران اظهار داشت: یکی از شایعترین بیماری‌های شبکیه، بیماری وابسته به سن شبکیه است که در سنین بالای ۶۰ سال دیده می‌شود و معمولا ژنتیکی است.
وی افزود: این بیماری سبب کاهش میزان دید و در صورت عدم درمان به موقع سبب از بین رفتن بینایی می‌شود.
سهیلیان با بیان اینکه این بیماری دو نوع خشک و تر دارد، ادامه داد: برای نوع خشک این بیماری درمان مشخص و موثری هنوز شناخته نشده است؛ طی این بیماری سلول‌های لکه زرد شبکیه از بین می‌روند و لکه زرد به تدریج از فعالیت معمول خارج می‌شود بینایی بیمار کاهش می‌یابد.
وی افزود: در نوع وخیم این بیماری رگ‌های چشم نمایان و خونریزی ایجاد می شود و دید بیمار تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
فوق تخصص جراحی شبکیه اظهار داشت: طی ۱۰ سال گذشته تحولات زیادی در زمینه دارویی برای درمان این بیماری صورت گرفته است که با استفاده از آنها چشم پزشکان توانستند دید بیمار را بهبود بخشند و پیشرفت بیماری آنها را به تعویق اندازند.
سهیلیان گفت: مبتلایان به این بیماری تحت معاینات دوره ای قرار گیرند تا با مصرف داروهایی مانند داروهای آنتی اکسیدان مانع از رسیدن بیماری به مرحله تر شوند زیرا زمانی که بیماری به مرحله تر برسد، درمان آن مشکل تر می‌شود و بیمار نیازمند تزریق دارو در داخل چشم می‌شود.
دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره سالانه چشم پزشکی ایران از عوارض دیابت بر بینایی به عنوان یکی دیگر از بیماری‌های شایع شبکیه در کشور نام برد و گفت: در برخی شهرهای ایران تا حدود ۳۰ درصد مردم مبتلا به دیابت هستند؛ در صورتی که دیابت بیش از پنج سال طول بکشد، خطر تاثیر آن بر روی چشم‌ها بیشتر می‌شود.
سهیلیان افزود: اگر دیابت ادامه یابد و به خوبی درمان و کنترل نشود، پس از ۵ سال قطعاً بر روی سلامت چشم‌ها اثر می‌گذارد و تاثیر آن شامل ایجاد تورم در چشم‌ها، پیدایش عروق جدید، خونریزی و در نهایت جدا شدن شبکیه و از بین رفتن دید چشم‌ها می‌شود.
وی ادامه داد: برای افرادی که به عوارض چشمی ناشی از دیابت مبتلا شده اند، درمان‌های مختلفی شامل لیزر درمانی یا جراحی در نظر گرفته می‌شود.
دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره چشم پزشکی ایران از بیماری عروقی شبکیه به عنوان دیگر بیماری شایع شبکیه نام برد و گفت: افرادی که فشار یا چربی خون بالا دارند، در اثر این بیماری ممکن است رگ های چشم آنها دچار انسداد شود و عوارض زیادی را ایجاد کند.
سهیلیان افزود: تا چند سال گذشته این بیماری درمان خاصی نداشت اما درحال حاضر با روش تزریق دارو در داخل چشم می توان آن را درمان کرد.
وی ادامه داد: اما داروهایی که برای تزریق در داخل چشم مصرف می‌شود، قیمت بسیار بالایی دارند. این داروها در داخل کشور تولید نمی‌شود و به صورت تک نسخه‌ای برای بیمارانی که مایل باشند، وارد کشور می‌شود.
سهیلیان گفت: این داروها به دلیل قیمت بسیار بالا و عدم پوشش بیمه ای برای عموم مردم تقریباً غیرقابل خرید است.
وی ادامه داد: در حال حاضر از داروهای ارزان قیمت موجود در بازار برای درمان بیماران در کشور استفاده می‌شود؛ این داروها نیز تاثیر مناسبی بر درمان بیماری دارند اما اگر بتوان داروهای جدید را در داخل تولید و یا داروهای خارجی را با قیمت مناسب تری در اختیار بیماران گذاشت، می‌توان درمان بهتری به بیماران ارایه کرد.
بیست و چهارمین کنگره سالانه چشم پزشکی ایران از ۱۰ تا ۱۳ آذرماه سال جاری با حضور جمعی از متخصصان حوزه چشم پزشکی داخل و خارج از کشور در مرکز همایش‌های بین المللی رازی واقع در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت www.irso.org و یا با شماره تلفن ۶۶۹۱۹۰۶۱ تماس حاصل کنند.

مقاومت آنتی بیوتیکی خطری جدی برای بیماران اروپایی است

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

مقامات بهداشتی در اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کردند: افزایش موج های بیماری در قاره اروپا نشان می دهد باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم تر شده اند و این مسئله خطری جدی برای سلامت بیماران در منطقه محسوب می شود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری ها در اروپا در بیانیه سالیانه خود اعلام کرد: آلودگی به باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک «کاربابینیم» که جدیدترین و قدرتمندترین آنتی بیوتیک است، در کشورهای عضو اتحادیه اروپا شیوع پیدا کرده است.

«مارک اشپرینگر» مدیر مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری ها در اروپا گفت: با توجه به موجود بودن شمار اندکی از آنتی بیوتیک های کارآمد، ما به تدریج به دوره پیش از آنتی بیوتیک ها باز می گردیم یعنی زمانی که نمی توانستیم بیماری های باکتریایی را درمان کنیم و اکثر بیماران جان خود را از دست می دادند.

مقاومت باکتری ها در برابر داروها از چند عامل از جمله مصرف نادرست و بیش از حد آنتی بیوتیک ها ناشی می شود.

ته دیگ موجب این بیماری کشنده می شود!

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 یک فوق تخصص مدیکال آنکولوژی مصرف غذاهای مانده و نیز خوردن ته دیگ را از جمله عوامل زمینه‌ساز ابتلا به سرطان معده عنوان کرد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از اقتصاد آنلاین، دکتر مظفر ازنب با اشاره به روند رو به رشد سرطان از جمله شیوع سرطان معده اظهار کرد: این نوع سرطان به دو دسته تقسیم می‌شود.
وی تصریح کرد: در نوعی از این سرطان ابتدای معده درگیر شده که به آن سرطان proximal معده گفته می‌شود و در نوع دیگر قسمت‌های انتهایی معده درگیر شده که به آن Distal گفته می‌شود.

ازنب سرطان proximal معده را بسیار خطرناک‌تر و کشنده‌تر دانست و اظهار کرد: خوشبختانه این نوع سرطان شیوع کمتری در افراد دارد. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه سیگار را یکی از عوامل زمینه ساز مهم در ارتباط با این نوع سرطان معده دانست. ازنب همچنین مصرف غذاهای نیترات‌دار، غذاهای مانده و ته دیگ را نیز از جمله عوامل زمینه‌ساز در بروز سرطان معده نوع Distal عنوان کرد.

این فوق تخصص مدیکال آنکولوژی عفونت هلیکوباکترپیلوری را نیز یکی از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز ابتلا به این نوع سرطان معده دانست و توصیه کرد: افراد درصورت ابتلا به این نوع عفونت حتما سریع‌تر نسبت به درمان آن اقدام کنند.

به گفته ازنب وجود این نوع عفونت در معده علامت مشخصی نداشته و امکان دارد افراد در پی مراجعه به پزشک به علل مختلفی از جمله سوزش یا ورم معده با انجام آزمایش به وجود این نوع عفونت در معده خود پی برند. بنابراین توصیه می‌شود افراد در صورت امکان هر چند وقت یکبار چکاپی را در این زمینه انجام دهند.

ازنب عدم استعمال سیگار، نخوردن غذاهای ته مانده و نیترات‌دار و نیز عدم مصرف ته دیگ غذا و پرهیز از استرس را از راهکارهای موثر در جهت پیشگیری از ابتلا به سرطان معده عنوان کرد. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: پرهیز از استرس حتی می‌تواند در روند درمان سرطان معده نیز موثر باشد.

ازنب با بیان اینکه شانس درمان سرطان معده در مراحل پیشرفته بسیار کم است، اظهار کرد: به همین علت توصیه می‌شود افراد به علائمی از جمله کاهش وزن بدون دلیل و نیز ناراحتی‌های معده خود توجه کرده و هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند.

آیا تزریق انسولین، باعث ایجاد سرطان خون می‌شود؟

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 یک متخصص غدد بزرگسالان گفت: تزریق انسولین در بیماران دیابتی، سرطان خون ایجاد نمی‌کند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از نامه نیوز، دکتر حسین معین توکلی، اظهار کرد: تزریق انسولین در بیماران دیابتی ضرورت داشته و هیچگاه نباید داروی دیگری را جایگزین انسولین کنند.

وی افزود: برخی بیماران دیابتی تصور می‌کنند تزریق انسولین به مرور زمان موجب بروز سرطان خون می‌شود. در حالی که این موضوع واقعیت نداشته و هنگام ایجاد هر گونه تردید و سوال بهتر است از متخصصان این حوزه سوال شود.

این متخصص غدد بزرگسالان خاطرنشان کرد: تزریق انسولین مانند نفس کشیدن برای بدن بیمار دیابتی لازم بوده و عدم تزریق آن در بیماران دیابتی مشکلات و عوارض جدی به دنبال دارد. بنابراین توصیه می‌کنم بیماران دیابتی هیچگاه به صحبت‌های افراد غیرمتخصص و عوام توجه نکرده و برای انجام هر کاری با پزشک خود مشورت کنند.

معین‌ توکلی تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۴۰۰ میلیون نفر در کل جهان مبتلا به دیابت هستند که پیش بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۳۵ به بیش از ۶۰۰ میلیون نفر افزایش یابد.

این متخصص با اشاره به اینکه بیشترین قشر افراد دیابتی در جامعه از نوع دو این بیماری هستند، گفت: ۹۰ درصد مبتلایان به دیابت از نوع دو هستند که شایع‌ترین علامت این نوع دیابت بی‌علامتی آن است.

وی به افزایش آمار مبتلایان به دیابت در جامعه اشاره کرد و گفت: دیابت هر سال سبب مرگ بیش از پنج میلیون نفر می شود و هر ۱۰ ثانیه در کل دنیا ۶ نر در اثر ابتلا به دیابت از دنیا می‌روند. بیشتر هزینه‌های دیابت صرف درمان عوارض آن می‌شود؛ عوارضی نظیر مشکلات قلبی و عروقی، چشم، کلیه و پا.

معین توکلی با اشاره به اینکه شایع‌ترین علت قطع پا بعد از تصادفات ناشی از دیابت است، تصریح کرد: با ترویج زندگی سالم می‌توان بیش از ۷۰ درصد موارد ابتلا به دیابت را پیشگیری کرد. اگر به هر علت میزان قند خون به صورت مزمن بالا باشد، دیابت یا مرض قند بروز کرده و اگر قند خون ناشتای فردی در دو نوبت مجزا مساوی یا بیشتر از ۱۲۶ میلی گرم باشد، بیمار مبتلا به دیابت است.

معین توکلی یادآور شد: بدن انسان مانند ماشینی است که متشکل از واحدهای سلولی بوده و سلول‌ها برای فعالیت خود نیاز به انرژی و سوخت دارند و این سوخت از قند تامین می‌شود. جذب انسولین در برخی موارد در بدن کاهش می‌یابد و گاهی هرگز تولید نمی‌شود. به این ترتیب قند خون جذب نمی‌شود و بالا می‌رود.

وی آمار مبتلایان به دیابت را در کشور هفت تا ۱۰ درصد اعلام کرد و گفت: در بهترین سیستم بهداشت و درمان یک سوم جامعه از دیابت خود آگاهی نداشته و تحت درمان نیستند. خانواده‌هایی که دیابت دارند ۲۵ درصد درآمد خود را باید برای درمان دیابت صرف کنند.

وی گفت: دیابت نوع دو دیابت غیر وابسته به انسولین بوده که در سنین بالای ۳۰ سال مبتلا به این نوع دیابت هستند. دیابت نوع یک دیابت وابسته به انسولین بوده که پنج تا ۱۰ درصد جامعه بیماران دیابتی را تشکیل می‌دهند. زنانی که هنگام زایمان نوزادانی بالای چهار کیلوگرم داشتند و افرادی که مبتلا به تخمدان پلی کیستیک هستند در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند. بر همین اساس تمام افراد از سن ۴۵ سالگی به بعد باید هر چند وقت یکبار نسبت به دیابت غربالگری انجام دهند.

معین توکلی به علائم دیابت اشاره کرد و گفت: تشنگی زیاد، افزایش ادرار، احساس خستگی، عفونت‌های مکرر مانند عفونت‌های پوستی و ادراری، کم خونی، اشتهای بیش از معمول و عدم بهبود زخم‌ها در مدت زمان معمول از علائم دیابت است که افراد در صورت مواجهه با این شرایط باید موضوع را پیگیری کنند.

وی به عوارض عدم کنترل بیماری دیابت اشاره کرد و گفت: درگیری عروق خونی کوچک شامل عوارض چشمی، کلیوی و عصبی است و درگیری عروق خونی بزرگ شامل عوارض قلبی و عروقی که در نهایت سکته‌های مغزی و قلبی را به دنبال دارد. توصیه می‌شود افراد دیابتی بیماری خود را درمان و همیشه کنترل کنند.

معین توکلی به راه‌های پیشگیری از ابتلا به دیابت اشاره کرد و گفت: دیابت نوع یک راهی برای پیشگیری نداشته و افراد مبتلا به این نوع دیابت باید هرچه سریع‌تر درمان را آغاز کنند. اما در مورد دیابت نوع دو می‌توان با رعایت رژیم غذایی، تغییر سبک زندگی، حذف مصرف غذاهای آماده، پرهیز از استرس و کنترل آن، افزایش مصرف میوه‌ها و سبزیجات و ترک سیگار از بروز این نوع دیابت جلوگیری کرد.

روشی جدید برای ضد عفونی کردن وسایل پزشکی

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 علی بهشتی مخترع دستگاه اوزون ژنراتور گفت: این دستگاه با استفاده از گاز اوزون می تواند برای ضدعفونی کردن اتاق های عمل، صنایع غذایی، صنعت آب و فاضلاب، کشاورزی، شیلات و حتی ضدعفونی کردن آب استخرها مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایرانا، وی افزود: اوزون قوی ترین اکسیدکننده و ضدعفونی کننده تجاری است که از خود اثری به جا نمی گذارد و طی چند ثانیه دوباره به اکسیژن تبدیل می شود بنابراین هیچ آسیبی به سلامت افراد وارد نمی کند.

بهشتی خاطر نشان کرد: ماده های ضدعفونی کننده مانند کلر، فرمالین و پرمنگنات که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد، بیش از ۳۰ سال است که به دلیل سرطان زا بودن در دنیا منسوخ شده است.

وی افزود: بنابراین می توان از اوزون به عنوان جایگزین تمام مواد ضدعفونی کننده و با هزینه ای کمتر استفاده کرد.

بهشتی ادامه داد: ثابت شده است که آفت کش ها و مواد ضدعفونی کننده، سرطان زا هستند اما زمانی که از حذف آنها و جایگزین کردن اوزون به جای آنها صحبت به میان می آید، با مقاومت های زیادی مواجه می شود.

وی گفت: بسیاری از افراد از بیماری سرطان در کشور کسب درآمد می کنند و بر سر طرح هایی که برای کنترل و پیشگیری از این بیماری مطرح می شود، مانع تراشی می کنند.

فواید دویدن، برای زانو چیست؟

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 نتایج مطالعه جدید محققان آمریکایی نشان می دهد که دویدن منظم نه تنها خطر ابتلا به استئوآرتریت (ساییدگی زانو) را افزایش نمی دهد بلکه به پیشگیری از بروز این بیماری نیز کمک می کند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایرنا، استئوآرتریت یا سائیدگی زانو که به آن آرتروز زانو نیز می گویند از شایع ترین علل درد زانو در میانسالی و سالمندی است که در آن غضروف مفصل دچار آسیب و خوردگی می شود.

این بیماری صرف نظر از درد و تورم موجب تغییر شکل و اشکال در راه رفتن نیز می شود.برآورد می شود که حدود ۲۶٫۹ میلیون نفر در آمریکا از این بیماری رنج می برند.

با وجود این که هنوز علت بروز استئوآرتریت زانو بطور دقیق مشخص نیست اما برخی محققان می گویند که دویدن احتمالا در ابتلا به این بیماری دخالت دارد.

اما محققان کالج پزشکی «بستون» آمریکا که این مطالعه جدید را انجام داده اند، می گویند: مطالعات قبلی در مورد دونده های مرد حرفه ای بوده و در مورد عموم مردم کاربرد ندارد.

علاوه بر این محققان یادآور شدند، دونده هایی که شاخص جرم بدنی (بی.ام.آی) کمتری دارند با کاهش خطر ابتلا به استئوآرتریت زانو ارتباط دارد.

نتایج تجزیه و تحلیل این مطاله جدید نشان می دهد که خطر ابتلا به دردهای مرتب زانو در افرادی که بطور منظم می دوند صرف نظر از سنی که شروع به دویدن کرده اند در مقایسه با افرادی که بطور مرتب نمی دوند، کمتر است.

محققان همچنین متوجه شدند، افرادی که شاخص جرم بدن (بی.ام.آی) کمتری دارند بیشتر تمایل دارند که به طور منظم بدوند.

به گفته محققان این مطالعه نشان می دهد که دویدن منظم نه تنها خطر ابتلا به استئوآرتریت زانو را در میان عموم افراد افزایش نمی دهد بلکه از ابتلا به این بیماری پیشگیری نیز می کند.

محققان کالج پزشکی «بستون» در آمریکا نتایج این مطالعه را در انجمن سالانه روماتولوژی آمریکا ارائه دادند.

درمان سریع زخم، با این نوع پانسمان!

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 شهاب آزاد مدیرعامل شرکت IBI از تولید پانسمان بیولوژیک برای رفع زخم ها به ویژه زخم های ناشی از سوختگی و دیابت در کشور خبر داد و گفت: این پانسمان می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای درمان زخم ها باشد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایرنا، وی افزود: این پانسمان در کشور تولید می شود و تحت پوشش بیمه های تامین اجتماعی، ارتش، درمان، سلامت و بیمه های تکمیلی است و هزینه ای برای بیماران ندارد.

آزاد با بیان اینکه تجویز این پانسمان باید تحت نظر پزشک باشد، ادامه داد: نوع چشمی این پانسمان نیز می تواند برای درمان زخم های قرنیه مورد استفاده قرار گیرد.

وی توضیح داد: با استفاده از این پانسمان زخم هایی که درمان آنها ممکن است چند ماه به طول انجامد، ظرف ۲ تا سه هفته بهبود می یابد.

بلای جان دیابتی ها

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 یک فوق تخصص تغذیه اظهار کرد: مصرف مواد شیرین مانند شربت و نوشابه و نیز مصرف زیاد برنج می‌تواند بیماری دیابت را تشدید کند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، با اشاره به وجود دو نوع دیابت یک و دو اظهار کرد: دیابت نوع یک ارثی است و به صورت ناگهانی خود را نشان می‌دهد و به طور معمول در سنین پایین بروز پیدا می‌کند.
دانشور دیابت نوع دو را شایعترین نوع دیابت عنوان کرد و افزود: این نوع دیابت اکتسابی است و عوامل ارثی و یا ژنتیک تنها می‌تواند یکی از ریسک فاکتورهای ابتلا به این نوع دیابت بشمار رود.
وی تصریح کرد: این نوع دیابت بطور معمول در سنین بالای ۴۵ سال بروز پیدا می‌کند، اما متاسفانه سن ابتلا به این بیماری ۱۵ سال کاهش داشته و در حال حاضر می‌توان موارد ابتلا به این بیماری را در جوانان ۳۰ تا ۳۵ نیز مشاهده کرد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه عدم تحرک، استرس، زندگی ماشینی و شهرنشینی را از جمله علل موثر در بروز این بیماری عنوان کرد و افزود: در کنار این عوامل تغذیه نیز نقش موثری در بروز این بیماری دارد.
وی با بیان اینکه تغذیه نامناسب به تنهایی نمی‌تواند زمینه ساز بروز دیابت نوع دو شود، تصریح کرد: این عامل تنها در کنار سایر عوامل مذکور می‌تواند زمینه بروز این بیماری را در افراد فراهم کند.
این فوق تخصص تغذیه با بیان اینکه مواد غذایی که موجب افزایش فعالیت غده لوزالمعده شوند، به شدت مضر هستند، اظهار کرد: دسته ای از این مواد کربوهیدرات‌های منفی شامل انواع شیرینی‌جات مانند شربت‌ها و نوشابه‌ها هستند.
وی تصریح کرد: حتی میوه‌های شیرین و برنج نیز در این دسته قرار می‌گیرند که مصرف زیاد آنها هم می‌تواند در کنار سایر عوامل از جمله عوامل ارثی و کم تحرکی زمینه ساز ابتلا به دیابت شده و هم می‌تواند علائم این بیماری را در افراد دیابتی تشدید کند.
وی با بیان اینکه دیابت درمان ندارد، گفت: این بیماری تنها می‌تواند از راه مصرف دارو و داشتن برنامه غذایی مناسب کنترل شود.
دانشور مصرف خرما را به جای قند همراه با نوشیدن چای پیشنهاد کرد و افزود: افرادی که علائمی همچون تکرر ادرار و تشنگی دارند بهتر است به پزشک مراجعه کنند، زیرا این علائم می‌تواند هشداری در جهت مستعد بودن فرد برای ابتلا به دیابت باشد.

کنترل دریافت زیرمیزی در بیمارستان‌های دولتی راحت‌تر است

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: کنترل دریافت زیرمیزی در بیمارستان‌های دولتی راحت‌تر است.

انوشیروان محسنی بندپی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه قرار است پس از بازنگری کتاب ارزش‌های نسبی، دریافت زیرمیزی از بیماران حذف شود، آیا به واقع این امر اجرا می‌شود یا خیر، اظهار داشت: باید به سمت حذف دریافت زیرمیزی برویم زیرا قانون تکلیف کرده که به قیمت تمام شده خدمات نزدیک شویم.
وی ادامه داد: اگر قیمت تمام شده را بپذیریم و هر خدمت به همان قیمت خریداری شود بنابراین دریافت اضافه وجود نخواهد داشت، اما این کار به زمان احتیاج دارد و در بیمارستان‌های دولتی ابزار کنترل آن بیشتر فراهم است و از سوی دیگر نیروی انسانی که به صورت تمام وقت برای این بیمارستان‌ها در نظر گرفته شده‌اند این شرایط را فراهم می‌کنند.
مدیرعامل بیمه سلامت همچنین گفت: در بیمارستان‌های خصوصی نیز این امر نیازمند زمان است که خود نظام پزشکی مسئولیت انجام دادن آن را پذیرفته‌ است.
وی افزود: کتاب ارزش‌های نسبی تاکنون دو بار در سال‌های ۸۴ و ۸۷ بازنگری شده بود اما به دلیل بارمالی ناشی از اجرای آن و عدم تعادل بین رشته در درون یک رشته تخصصی امکان اجرا فرااهم نشده بود، حتی در سال ۸۸ به مدت یک ماه ابلاغ شد که دوباره جلوی اجرای آن گرفته شد و از سوی دیگر بیمه‌ها نیز آن را نمی‌پذیرفتند.
محسنی در پایان گفت: در حال حاضر بیمه‌ها به عنوان یک رکن قضیه پای کار آمده‌اند و ضرورت اجرای آن را حس کرده‌اند ،شاید نیازمند بازنگری مجدد باشیم و همه باید از آن صیانت کنیم.

وقتی زیرمیزی بگیرها زیرآبی می‌روند!

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 مریم زنگنه – وزیر بهداشت که این روزها وزارتخانه‌اش به عنوان یکی از موفقترین وزارتخانه‌های دولت یازدهم، زبانزد شده است، …

پس از ابلاغ «کتاب ارزش‌گذاری نسبی خدمات پزشکی»، عزم خود را برای برخورد با پدیده دریافتهای خارج از عرف که به نام «زیر میزی» شناخته می‌شود جزم کرده است. دکتر هاشمی بارها هشدار داده است که با احدی رودربایستی نداریم و شک نکنید کسانی که خارج از تعرفه‌ها دریافتی داشته باشند اجازه طبابت نخواهند داشت.

دریافتهای ۵۰ میلیونی، چرا؟
هاشمی با اشاره به دریافتهای ۳۰ و ۵۰ میلیونی برخی جراحان برای اعمال جراحی قلب، بینی و…، در ارتباط با نگاه چنین پزشکانی به طرح تحول نظام سلامت و برخورد با دریافتهای غیرقانونی و زیرمیزی، گفته است: این گروه از پزشکان و جراحان گفته‌اند دو سه هفته‌ای مطب خودمان را تعطیل می کنیم! اما بنده می‌گویم این افراد جایی برای طبابت در کشور ندارند. زیرا، وزارت بهداشت هیچ وقت به این اندازه در برخورد با تخلفات پزشکی مصمم نبوده و مطمئن باشید که انجام این کار شدنی است.
وزیر بهداشت معتقد است، با اجرای «کتاب ارزش‌گذاری نسبی خدمات»، شاهد بازگشت اخلاق به جامعه پزشکی خواهیم بود. این قانون می‌تواند بهانه را از متخلفان بگیرد و بدون اجرای این قانون راه دیگری برای حذف پدیده زشت زیرمیزی وجود ندارد.

زیرمیزی کمتر شده است
اما پس از اقدامهای متعدد وزیر بهداشت و حتی تهدیدهای او همچنان پدیده زیرمیزی دیده می‌شود اگرچه کمتر از پیش. دکتر علی فتاحی معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی، درباره روند شکایات از پزشکان و کنترل دریافتهای غیرمتعارف، معتقد است در ماه‌های اخیر شکایت تعرفه‌‌ای کمتری نسبت به سالهای گذشته داشتیم و امیدواریم باز هم کاهش یابد، اما نمی‌توانیم بگوییم به صفر می‌رسد. اکنون با ابلاغ «کتاب ارزشگذاری خدمات پزشکی» که سه دهه از اجرای نسخه قبلی آن می‌گذشت، تکلیف حدود ۲۰۰۰ روش جراحی، خدمات تشخیصی و درمانی جدید که به صورت سلیقه‌ای اجرا می‌شد، روشن شده است. بسته بیمه پایه یعنی خدمات پوشش بیمه هم به علت بازنگری نشدن خیلی محدود بود که اصلاح شده است. بنابراین پزشکان متخلف بهانه چندانی برای دریافتهای خارج از عرف از بیماران بی‌چاره و در اغلب موارد نیازمند، ندارند.

کاهش هزینه‌های بیماران
حاجی‌آقاجانی- معاون درمان وزیر بهداشت- نیز می‌گوید: دریافت هر هزینه‌ای خارج از چارچوب پرونده و موسسه درمانی خلاف قانون است. پرداختها با صورتحساب و با ارایه رسید انجام خدمات صورت می‌گیرد. فرانشیز مردم در بیمارستانهای دولتی در بخش خدمات بستری از ۱۰ و ۵ درصد به ۶ و ۳ درصد و فرانشیز خدمات سرپایی هم در بیمارستانهای وزارت بهداشت از ۳۰ به ۱۵ درصد کاهش پیدا خواهد کرد تا باری از دوش مردم برداشته شود.
به گفته وی، در بیمارستانهای خصوصی هم اجرای کتاب، انضباط مالی ایجاد می‌کند و ما شاهد تعرفه‌های سلیقه‌ای نخواهیم بود و همچنین پرداختهای خارج از موسسه درمانی حذف می‌شود.

زیرمیزی همچنان ادامه دارد
اگرچه وزیر بهداشت بشدت پیگیر این موضوع است، اما مسأله اینجاست که گاهی بیمار و خانواده او فقط می‌خواهند پزشکی خاص که شهرت او در انجام عملهای جراحی ویژه است، جراحی را انجام دهد و گاهی با رضایت شخصی و در حسابهایی که اصلاً به نام پزشک مورد نظر هم نیست پولهای کلانی پرداخت می‌کنند و در صورتی که بیمار از پزشک و این مبلغ پرداختی شکایتی نداشته باشد این مساله هیچ‌وقت آشکار نخواهد شد. هم اکنون به رغم تمام تهدید‌های وزیر بهداشت باز هم مساله زیرمیزی وجود دارد، به طوری که بخصوص در عملهای جراحی مربوط به زنان و بیشتر در سزارین‌ها برخی پزشکان متخصص رسما از بیمار پول می‌گیرند. به عنوان نمونه یکی از همین پزشکان دستمزد شخصی خودش را بر روی دیوار چنین نصب کرده است: عمل جراحی در بیمارستان عرفان ۳ میلیون، در لاله ۵ میلیون و…

شهرت بیشتر، زیرمیزی بیشتر!
دکتر الف. ق به خبرنگار ما می‌گوید: برخی پزشکان که دارای شهرت هستند و گاهی این شهرت، کاذب هم هست با گرفتن زیرمیزی‌های سنگین بیشتر بر شهرت کاذب خود دامن می‌زنند. گاهی بیمار تصور می‌کند اگر یک پزشک زیرمیزی بیشتری می‌گیرد حتما کارش بهتر است، در حالی که الزاماً این طور نیست.
وی می‌افزاید: این پزشکان فرصت جراحی را از پزشکان جوان می‌گیرند، زیرا بیماران اغلب ترجیح می‌دهند توسط پزشکانی که شهرت دارند جراحی شوند. به اعتقاد من، خود بیمار نباید به این درخواست پزشک پاسخ بدهد و با کمی تحقیق می‌تواند‌‌ همان جراحی را نزد یک پزشک مطمئن انجام دهد.
وی در خصوص کتاب تعرفه گذاری می‌گوید: تا چند ماه از اجرای طرح نگذرد نمی‌توان نظر داد که این کتاب کمکی به بیماران می‌کند یا خیر؟
جامعه پزشکان آسیب دیده است
سخنگوی انجمن اسلامی پزشکان ایران با اشاره به مهلت وزارت بهداشت برای برخورد با پدیده زیرمیزی می‌گوید: متاسفانه دریافتهای زیرمیزی پزشکان به موضوع پیچیده‌ای تبدیل شده که به سختی می‌توان راه برون‌رفتی برای آن پیدا کرد؛ این پدیده شوم در کشور به شکل چشمگیری افزایش یافته و موجب درگیر شدن بسیاری از بیماران با این اقدام ناپسند شده است.
سیدعلی ریاض با تأکید بر اینکه جامعه پزشکی با دریافت زیرمیزی از سوی برخی پزشکان، آسیب دیده است، تصریح می‌کند: به طور حتم مجموعه تخلفات پزشکان باید در سازمان نظام پزشکی بررسی و به آن رسیدگی شود، زیرا وظیفه برخورد با پزشکان متخلف در این سازمان لحاظ شده و نظام پزشکی مکلف به برخورد جدی با این پدیده شوم است.

بیماران چه می‌گویند؟
در همین راستا آقای م. م که چند وقت پیش همسرش را برای عمل سزارین به یک بیمارستان خصوصی برده است به خبرنگار ما می‌گوید: این پزشک زنان ۵/۱ میلیون تومان از من در مطب دریافت کرد و گفت در صورتی که این مبلغ پرداخت نشود من مسؤولیتی در قبال سالم به دنیا آمدن فرزندتان نخواهم داشت! من هم که خیلی از این موضوع ترسیده بودم این پول را پرداخت کردم. این موضوع زمانی اتفاق افتاد که وزیر بهداشت تازه تذکرات خود را شروع کرده بود، اما خبر دارم که دکترهای زنان پولهایی با همین رقم‌ها و گاهی تا ۵ میلیون از بیمار دریافت می‌کنند.

به ۱۶۹۰ زنگ بزنید
خط تلفنی ۱۶۹۰ برای شکایت مردم از تخلفات جامعه پزشکی بخصوص دریافت هزینه‌های غیر متعارف در نظر گرفته شده است. مردم می‌‏توانند در تماس با این سامانه تلفنی یا ثبت شکایت در سایت اینترنتی ir.1690.www شکایات خود را اعلام و کد رهگیری دریافت کنند.

سیمای رنگ باخته تبلیغات علیه سیگار

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 کشورهای جهان برای فروش محصولات دخانیشان به انواع و اقسام تبلیغات روی می آورند و در نتیجه تبلیغات کمی ضد دخانیات در رسانه های آنها وجود دارد.

اما وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برای آگاهی مردم نسبت به پیامدهای دخانیات، اقدام به نصب برچسب هایی روی بسته‌های سیگار می کند و از این لحاظ ما در میان کشورهای منطقه تبلیغات مؤثرتری بر ضد دخانیات داریم . واقعیت آن است که تبلیغات ضد مواد دخانی در کشور بسیار پر اهمیت است و چنانچه میزان آن بیشتر باشد، می تواند تأثیر بیشتری بر گروه های سنی مستعد بگذارد . اگرچه این تبلیغات باز هم در سطح آرمانی نیست، ولی به طور کلی در کشور، علیه مواد دخانی خوب تبلیغ می شود و در حوزه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم، سازمانهای مربوطه نسبتاً خوب عمل می کنند که البته می تواند بسیار بهتر از این باشد و این موضوع به وجود برخی موانع برمی‌گردد؛ به عنوان مثال در صدا و سیما تبلیغات در بیشتر شبکه ها و در فواصل برنامه ها در طول روز و شب در مورد عوارض و مضرات دخانیات کمتر وجود دارد و رسانه ملی در ساعتهای پربیننده چندان به تبلیغ پیامدهای دخانیات نمی پردازد و ساعتهای پربیننده اغلب صرف تبلیغات تجاری می شود و این یک ضعف بزرگ است.
مسأله دیگری که در کشور به آن توجه نمی‌شود یا حتی می توان مدعی شد به دست فراموشی سپرده شده، نصب تصاویر بهداشتی روی بسته های سیگاراست . طبق قانون این دسته از تبلیغات باید هر شش ماه یکبار تغییر کند و به صورت چرخشی پیامهای بهداشتی روی پاکتهای سیگار درج شود . اما در سالهای اخیر تنها از یک تصویر استفاده شده است و متأسفانه صنعت دخانیات ایران در مورد این برچسب های بهداشتی مقاومت می کند . در حالی که بر اساس مصوبه ستاد کشوری کنترل دخانیات، این تصاویر باید به صورت دوره ای روی پاکتهای سیگاردرج شود.اما وقتی وزارت بهداشت نسبت به جمع آْوری قلیانها اقدام می کند، مطبوعات نسبت به عملکرد وزارت بهداشت موضعگیری می کنند، در حالی که وظیفه اصلی مطبوعات فرهنگسازی است و باید این مسأله را جا بیندازند که استعمال دخانیات در مکانهای عمومی، تجاوز به حقوق غیرسیگاری هاست. از این رو، اخبار و موضعگیری ها در جهت تقابل با حرکت وزارت بهداشت و دیگر دستگاه هاست. هم اکنون قانونی علیه تبلیغ مواد دخانی به طور مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد که وظایفی را بر عهده دستگاه های عضو کنترل دخانیات گذاشته است. بر اساس این قانون، آگاهی رسانی عمومی در خصوص تبلیغ علیه مواد دخانی به عهده این دستگاه‌هاست. ولی بخش عمده ای از تبلیغات تنها توسط وزارت بهداشت انجام می شود. با این وجود این باور وجود دارد که در حوزه کنترل دخانیات، ابزاری که می تواند مؤثر باشد افزایش آگاهی مردم است و برای اینکه این اتفاق بیفتد، باید تبلیغات مستمری با استفاده از تکنیک های جدید انجام شود و در این بین لازم است بیشترین پوشش تبلیغات از طریق صدا و سیما و در ساعات پر بیننده انجام گیرد . رسانه های چاپی مانند روزنامه ها و مجلات هم باید آگاهی های لازم را به طور پیوسته در اختیار مردم قرار دهند. ضمن اینکه می دانیم همه اینها را با بخشنامه نمی‌توان انجام داد اگر چه وزارت بهداشت تلاش می‌کند اطلاعات لازم را در اختیار رسانه های گروهی بگذارد، ولی این حوزه ها خودشان هم باید کمک کنند تا تبلیغات مؤثرتری انجام شود.

دکتر سیرالئونی مبتلا به ابولا در بیمارستانی در نبراسکا درگذشت

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

جراح سیرالئونی مبتلا شده به ابولا که این هفته برای درمان از غرب آفریقا به آمریکا فرستاده شده بود، روز دوشنبه ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) در بیمارستانی در نبراسکا درگذشت.

به گزارش رویترز مقامات این بیمارستان قبلا هنگامی که در حال انتقال با هواپیما از غرب آفریقا به آمریکا بود، گفته بودند که بیماری او در وضعیت بحرانی است.

دکتر مارتین سالیا، که اقامت دائم آمریکا را داشت، هنگام کار در بیمارستانی در فری‌‌تاون پایتخت سیرالئون به ابولا مبتلا شده بود. او مسئول ارشد پزشکی بیمارستان کیسی وابسته به کلیسای یونایتد متدویست در سیرالئون بود و سه‌شنبه هفته پیش دچار ابولا تشخیص داده شده بود.

دکتر پل اسمیت، مدیر پزشکی واحد مهار بیولوژیک در مرکز پزشکی نبراسکا روز دوشنبه اعلام کرد: «دکتر سالیا هنگام ورود به این بیمارستان وضعیتی شدیدا بحرانی داشت، و با وجودی که ما حداکثر تلاش‌مان را انجام دادیم، متاسفانه نتوانستیم او را نجات دهیم.»

سالیای ۴۴ ساله سومین بیمار ابولایی است که در بیمارستان نبراسکا درمان می‌شود و دهمین مورد شناخته شده این بیماری ویروسی در آمریکا است.

شیوع اخیر ابولا که بدترین شیوع ثبت‌شده این بیماری است تا به حال به گزارش سازمان جهانی بهداشت به مرگ ۵۱۷۷ نفر عمدتا در کشورهای سیرالئون، لیبریا و گینه در غرب آفریقا انجامیده است.

در همین حال به گزارش خبرگزاری فرانسه مقامات کشور مالی می‌گویند در تلاش برای مهار شیوع ابولا بیش از ۴۴۰ نفر را که ممکن است در معرض ویروس ابولا قرار گرفته باشند، تحت نظر قرار داده‌اند.

این کشور واقع در غرب آفریقا پس از انکه یک روحانی گینه‌ای و پرستاری مالیایی که او را در شهر باماکو پایتخت این کشور درمان می‌کرد، به علت ابولا درگذشتند، در در تلاش است که مانع تبدیل یک شیوع کوچک ابولا به یک همه‌گیری عمده شود.

یکی از دوستان این روحانی که او را در کلینیک پاستور در باماکو ملاقات کرده بود، نیز احتمالا به علت ابولا درگذشته است. یک کودک دو و نیم ساله نیز در یک شیوع غیرمرتبط در شهر کایس در غرب مالی در ماه اکتبر به علت ابولا درگذشت.

سامبا ساو، از مرکز عملیات اضطراری ابولا در مالی، آخر وقت یکشنبه اعلام کرد: «شمار افراد در تماس با این بیماران که سرویس‌های بهداشتی انها را پیگیری کرده‌اند به ۴۴۲ نفر می‌رسد. همه این افراد برای کنترل سلامت تحت نظر قرار گرفته‌اند.»

او افزود: «شمار تلفات ابولا از ۱۵ نوامبر تغییری نکرده است و شامل سه مرگ مربوط به بیمار گینه‌ای (از جمله خود او) و یک مرگ در کایس می‌شود.»

او گفت پزشکی نیز در کلینیک پاستور به ابولا مبتلا شده است، «بوسیله سرویس‌های تخصصی تحت درمان قرار دارد.»

روز جمعه دولت یک مقام دولت مالی اعلام کرده بود که دو نفر پس از قرار گرفتن به ترشحات بدنی بیمار گینه‌ای «به احتمال بسیار زیاد» به ویروس ابولا مبتلا شده‌آند.

این افراد هنوز جزء موارد ثابت‌شده بیماری نیستند و در آمار رسمی لحاظ نشده‌اند.

گروه‌هایی از بازرسان در حال ردیابی کارکنان بهداشتی که با این بیماران در تماس بوده‌اند و نیز جستجو افراد در معرض قرارگرفته در شهر باماکو و دهکده کورمال در مرز مالی و گینه محل زندگی این روحانی هستند.

به گفته ساو از سه هفته پیش تاکنون مورد جدیدی از ابولا از شهر کایس گزارش نشده است و اکنون این شهر عاری از ابولا شمرده می‌شود.

ابراهیم بوباکار، رئیس‌جمهور مالی نیز روز دوشنبه بعدازظهر از کورمال دیدار کرد تا بر افزایش اقدامات امنیتی در این مرز نظارت کند.

ساو گفت: «دولت از مردم می‌خواهد آرامش خود را حفظ کنند، و از همه می‌خواهد پیام‌های مربوط به پیشگیری از ابولا را به اطلاع یکدیگر برسانند و از اصول بهداشتی بهداشت شخصی و محیطی که اساس پیشگیری از این بیماری است، پیروی کنند.»

مغز افراد شوخ طبع چگونه است؟

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مطالعات محققان آمریکایی نشان می‌دهد که بخشی از مغز افراد شوخ طبع یا بذله گو نسبت به سایرین فعال تر و پویاتر است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از مهر، محققان کالیفرنیا در آمریکا طی یک تحقیق جدید فعالیت های مغزی بیش از بیست کمدین مشهور را مورد مطالعه قرار داده اند تا به تفاوت فعالیت های مغزی افراد شوخ طبع با سایرین بپردازند.

مطالعات محققان نشان می دهد که بخشی از مغز افراد شوخ طبع در زمان بذله گویی و شوخ طبعی نسبت به سایرین که دارای چنین خصوصیتی نیستند، فعال تر می شود.

هر چه روند بذله گویی یا موضوعی که مطرح شده خنده دارتر و مضحک تر باشد در نتیجه فعالیت های مغزی این نقطه نیز بیشتر می شود.

اسکن های مغزی انجام شده انتشار ماده ای به نام «opioids» را نشان می دهد که این تاثیر بیشتر در مناطق مغزی جسم مخطط (Ventral striatum) دیده شده است. (جسم مخطط از انواع مختلفی از نورون ها مانند نورون های گابارژیک و کولینرژیک تشکیل شده است.)

این اولین باری نیست که محققان و روانشناسان از تغییر رفتار انسان ها به فعالیت متفاوت مغزی در آنها پی می برند.

برای مثال، چندی پیش در تحقیقات مجزایی که در همین دانشگاه صورت گرفته بود، مشخص شد که در زمان بروز استرس و تنش های فکری فعالیت بخش هایی از مغز تغییر می کند تا بتواند آسیب به حافظه و فعالیت های مغزی را به حداقل برساند.

در مطالعه دیگری نیز به اثبات رسیده بود که مغز انسان قادر به انتشار موادی است که می تواند در کاهش دردهای فیزیکی و عاطفی نقش داشته باشد.

انتشار ماده شیمیایی به نام «Opioid» در زمان پریشانی و دردهای عاطفی و روحی نیز بیشتر می شود اما این موضوع در حالی است که هنوز مکان دقیق انتشار این مواد شناسایی نشده است.

از ۸ شب به بعد، این مواد غذایی را مصرف نکنید

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 با ورزش کردن، سالم خوردن و خواب کافی سعی می کنید سلامت خود را حفظ کنید؛ اما خوردن تنقلات بعد از ورزش، تلاش شما را برای کاهش وزن بی ثمر می کند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از سلامت نیوز، همچنین مصرف برخی از مواد غذایی قبل از خواب، سبب ایجاد اختلال در خوابیدن می شود بنابراین برای داشتن خوابی آرام، این مواد غذایی را نباید بعد از ساعت ۸ شب مصرف کنید.

شکلات: اگر چه شکلات تلخ، اسنک سالمی است که حاوی منیزیم و آنتی اکسیدان است اما کافئین موجود در آن می تواند باعث بی خوابی شود.

کره مغز میوه: مغز میوه، منبع چربی سالم است و می تواند در کاهش وزن موثر باشد. اما روند هضم چربی ها خیلی کند است و در صورت مصرف زیاد، تمامی شب در معده می ماند.

هله هوله: گاهی پیش می آید که هوس خوردن هله هوله قبل از خواب می کنیم اما باید بدانیم که این مواد حاوی میزان بالای قند تصفیه شده و چربی اشباع شده است. از طرفی مصرف این نوع مواد، باعث می شود که خواب های بد ببینیم.

غذاهای تند: برای داشتن خواب راحت، از خوردن غذاهای پر ادویه و تند بپرهیزید زیرا این نوع غذاها با افزایش دمای بدن به طور موقت باعث بی خوابی می شود.

هرگز روغن زیتون را در این مکان قرار ندهید

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 روغن زیتون به دلیل دارا بودن چربی‌های غیراشباع، سالم بوده و موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از جام جم، متخصصان آمریکایی اظهار کردند: با وجود سالم بودن این روغن برخی افراد روش استفاده و نگهداری از آن را نمی دانند و جهت بهره مندی از مزایای آن باید از پنج اشتباه اجتناب شود.

- خرید روغن زیتون سبک به دلیل ذخیره کالری: روغن زیتون سبک به دلیل تصفیه شدن دارای طعم متفاوتی است. البته صرفا با مشاهده برچسب «سبک» نمی توان نوع روغن زیتون با کالری کم را تشخیص داد.

- روغن زیتون با طعم تلخ: تلخ شدن طعم روغن زیتون به معنای از بین رفتن و فاسد شدن آن نیست، بلکه به دلیل وجود آنتی اکسیدان های موجود در آن است.

- نگهداری آن در کنار اجاق گاز: هرگز روغن زیتون را در کنار اجاق گاز نگهداری نکنید. گرما موجب خراب شدن سریع روغن زیتون می شود. آن را داخل شیشه های تیره و در مکان خنکی دور از نور مستقیم قرار دهید.

- ذخیره سازی بیش از اندازه: روغن زیتون را نباید مانند دیگر روغن ها به میزان زیادی خریداری کرد. نگهداری آن نهایتا به مدت ۶ هفته است.

محققان یک پروتئین کلیدی در پیشرفت سرطان لوزالمعده را کشف کردند

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 محققان اسپانیایی دانشگاه بارسلونا یک رابطه تابحال ناشناخته بین یک پروتئین به نام HNRNPA2B1 و پیشرفت سرطان لوزالمعده را کشف کردند .

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری افه، این پژوهش که در مجله علمی ‘گاسترو انترولوژی’ منتشر شده، نشان داد که در خطوط سلولهای سرطانی انسانی چه در آزمایشگاه و چه در بدن موجودات، این پروتئین برای کارکرد پروتئین و ژنهای تومورزا یا آنکوژن KRAS ، که با آغاز و پیشرفت تومورها در رابطه است، نقشی کلیدی دارد.

به گفته محققان، تعامل بین HNRNPA2B1 و پروتئین رمزگشایی شده از سوی ژن کراس KRAS ،یک نشانه درمانی بالقوه برای معالجه سرطان لوزالمعده و یکی از سرطان هایی که بدترین تشخیص را دارد، می باشد.

‘نیوس آگل’ رئیس گروه محققان در این باره شرح داد که بیش از ۹۰ درصد سرطانهای لوزالمعده دارای جهش ژن کراس هستند که به سلول کمک می کند تا که آنچه که در اطرافش اتفاق می افتد را تفسیر کند و به سلول نشان می دهد که چه کارهایی از جمله تکثیر یا مرگ سلولی، باید در ادامه انجام دهد.

به گفته وی، بسیاری از سرطانها نظیر لوزالمعده، ریه یا روده بزرگ ، دارای این ژن جهش یافته هستند و به این دلیل همیشه به سلولهای سرطانی اشاره می کند که جدا از اطلاعاتی که از خارج به سلولها می رسند، گسترش یابند .

آگل یاد آور شد که محققان بیش از ۳۰ سال است که در تلاش خود برای مهار کراس با هدف متوقف ساختن پیشرفت سرطانی ناکام مانده ا ند.

وی گفت: استراتژی گروه ما، درک بهتر اینکه چگونه سلولها ، فعالیت و کارکرد کراس را تنظیم می کنند است به طوری که اگر نمی توانیم به طور مستقیم ، فعالیت کراس تومورزا را مهار کنیم، کاری که می توانیم انجام دهیم تلاش در جلوگیری از تعامل با دیگر پروتئین ها برای جلوگیری از اینکه فعال شوند خواهد بود تا که بدینوسیله بر روی تومورها تاثیر بگذاریم .

آگل افزود: گروه محققان برای این کار ، پروتئین HNRNPA2B1 را انتخاب کرده و آن را در دو خط مختلف سلولهای آدینو کارسینوما لوزالمعده که رایج ترین سرطان لوزالمعده است، مسدود کردند و دریافتند که با این کار ، گسترش و رشد سلولهای سرطانی و همچنین افزایش مرگ سلولی کاهش یافتند .

اقدام بعدی، تزریق سلولهای سرطانی انسانی در بدن موشهای آزمایشگاهی بود و محققان ، در آنجا نیز به نتیجه مشابه دست یافتند .

آیا برای سرطان واکسن وجود دارد؟

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مخترع تولید کننده واکسن G2 گفت: این واکسن با افزایش سطح ایمنی بدن، فرد را در مقابل ابتلا به بسیاری از بیماری ها مانند سرطان ایمن می کند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایرنا، دکتر صالح محقق اظهار کرد: از حدود ۲۲ سال قبل تحقیقات برای تهیه و تولید این واکسن در کشور آغاز شد و تمام آزمایش های لازم در مورد سمیت و تاثیرات آن بر سلامت بدن در سه فاز آزمایشگاهی، حیوانی و بالینی صورت گرفت.

وی افزود: آزمایش های صورت گرفته نشان داده است که این واکسن ایمن است و عوارض جانبی ندارد.

حضرتی گفت: همچنین این واکسن بر روی حدود هزار بیمار مبتلا به آسم و آلرژی و تعدادی از بیماران سرطانی صورت گرفت و مشخص شد که این دارو می تواند به سلامت و طول عمر بیماران کمک کند.

وی ادامه داد: نتایج آزمایش های صورت گرفته نشان می دهد که استفاده از واکسن سبب می شود آسم بزرگسالان حدود ۷۰ درصد و آسم کودکان حدود ۹۰ درصد کاهش یابد.

حضرتی توضیح داد: با توجه به اینکه ابتلا به بیماری ها، سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود، استفاده از این واکسن می تواند علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، شدت بیماری را کاهش دهد.

وی گفت: این واکسن می تواند آسم و تمام آلرژی ها را درمان کند و از بروز بیماری هایی مانند سرطان ها پیشگیری کند چراکه وقتی سیستم ایمنی بدن تقویت شود فرد نسبت به ابتلا به بسیاری از بیماری ها ایمن می شود.

حضرتی با بیان اینکه با استفاده از این واکسن همچنین می توان از صرف هزینه های سنگین درمان بیماری ها جلوگیری کرد، ادامه داد: گفته می شود برای درمان بیماران سرطانی و ارایه درمان های رادیوتراپی، شیمی درمانی و دارویی حدود ۲ هزار میلیارد تومان هزینه می شود این درحالی است که اگر از این واکسن برای بیماران سرطانی استفاده شود، می توان با یک پنجم این مبلغ بیماران را تحت درمان قرار داد.

وی گفت: این واکسن از کمیته اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران مجوز تولید گرفته است و برای تولید انبوه منتظر ارایه مجوز سازمان غذا و دارو هستیم.

مراقبت نامناسب از لنزهای تماسی منجر به نابینایی می شود

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 طبق گزارش جدید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، مراقبت نامناسب از لنزهای تماسی می تواند موجب بروز عفونت های چشمی مانند «کراتیت» و نابینایی شود.
به گزارش ایرنا از مدیکال نیوز تودی، کراتیت (Keratitis) بیماری التهاب قرنیه چشم است؛ قرنیه، بافت شفاف و محدب شکلی است که در جلوی کره چشم واقع شده است و روی مردمک و عنبیه را می پوشاند.

کراتیت یک بیماری دردناک و برخی اوقات نابینا کننده است که زمانی رخ می دهد که قرنیه به باکتری، قارچ و میکروب های دیگر آلوده می شود.

این گزارش جدید از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نشان می دهد که گذاشتن لنزهای تماسی بر چشم یکی از دلایل اصلی مراجعه حدود یک میلیون آمریکایی در سال به چشم پزشک برای بیماری کراتیت (التهاب قرنیه) است.

حدود ۳۸ میلیون آمریکایی به جای عینک زدن از لنزهای تماسی استفاده می کنند.

در این گزارش امده است که لنزهای تماسی دید خوبی به استفاده کننده می دهند و در عین حال مشکلات استفاده از عینک را نیز ندارند اما اگر کاربر خوب از آنها استفاده نکند این لنزها می توانند کاربر را در معرض ابتلا به عفونت قرار دهند.

این گزارش می افزاید: افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند باید برای حفظ سلامت چشمان خود پیش و بعد از هر بار استفاده از این لنزها آنها را تمیز کرده و در جای مناسب خود قرار دهند.

بیشتر موارد ابتلا به کراتیت در صورتی که در مراحل ابتدایی باشد به راحتی قابل درمان است اما اگر این بیماری درمان نشود می تواند به تورم، درد و حتی نابینایی منجر شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا هشدار داد: هر کسی که در چشمان خود احساس درد یا تورم می کند مخصوصا افرادی که لنزهای تماسی بر چشم می گذارند باید فورا به چشم پزشک مراجعه کنند.

در گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، لنزهای تماسی یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری کراتیت عنوان شده است.

۶۵ درصد سس سفید (مایونز) چربی است

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 کارشناس اداره غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اعلام اینکه ۶۵ درصد سس سفید (مایونز) چربی است و مابقی از سرکه و تخم مرغ استفاده می‌شود، به هموطنان توصیه کرد در استفاده از انواع سس‌ها اعتدال را رعایت کنند.

آشنایی با مجلات صفحه تغذیه
مینو حاجیان، در گفت وگو با ایرنا افزود: انواع سس‌های سالاد بین ۳۶ تا ۵۶ درصد چربی دارند و مابقی مواد تشکیل دهنده آن از سرکه یا آبلیمو و نشاسته است که از این میان می‌توان به سس تارتار وسس خردل و سس فرانسوی اشاره کرد.

حاجیان به مصرف کنندگان این محصولات توصیه کرد: درحد اعتدال رو به پایین این محصولات را مصرف کنند و برای استفاده از چاشنی برای غذاهای خود از روغن زیتون، سرکه و آبلیمو و آب نارنج استفاده کنند.

کارشناس اداره سازمان غذا و دارو به افرادی که بی‌رویه از انواع سس استفاده می‌کنند هشدار داد: به دلیل اینکه در تهیه انواع سس‌ها از ادویه جات استفاده می‌شود و بسیار آلرژی‌زا هستند، افرادی که سرماخوردگی یا بیماری گوارشی دارند باید در مصرف این محصولات دقت لازم را داشته باشند چراکه استفاده بیش از حد انواع سس‌ها مضر و بیماری آنها را تشدید می‌کند.

حاجیان گفت: در صورتی که هموطنان با آگاهی و با توجه به رژیم غذایی و حساب شده این محصولات را مصرف کنند با مشکل خاصی مواجه نمی‌شوند.

وی همچنین گفت: بسیاری از تولیدکنندگان انواع سس‌ها از انواع نشاسته‌ها و روغن به عنوان قوام دهنده و حجم دهنده استفاده می‌کنند که همین امر موجب چاقی فرد می‌شود.

حاجیان در ادامه به طبقه‌بندی سس‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: سس سفید (مایونز) جزو سس‌های سرد محسوب می‌شود به این دلیل که فرآیند گرمایی ندارند و برای ماندگاری بیشتر مواد نگهدارنده به آنها اضافه می‌کنند ولی سس های قرمز که برپایه رب گوجه فرنگی‌اند و در ترکیباتشان سرکه، مواد افزودنی مثل ادویه و گلوکز استفاده می‌کنند جزو سس‌های گرم معرفی می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: سس‌های قرمز چون فرآیند پاستوریزاسیون دارند و برای تهیه انواع آن از فرایند گرمایشی استفاده می‌کنند نیازی به مواد نگهدارنده ندارند.

کارشناس اداره غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو حاجیان گفت: درهرحال سس گوجه فرنگی نسبت به سس‌های سفید درصد کالری پائین‌تر و ارزش غذایی بالاتری دارد و روغنی که در این محصولات استفاده می‌شود باید از نوع خالص و تصفیه شده باشد و پراکسیدش از یک درصد تجاوز نکند.

وی افزود: در بیشتر کشورهای پیشرفته به دلیل رعایت موازین بهداشتی برای تهیه سس سفید از مواد نگهدارند استفاده نمی‌کنند و صنعت ایران نیز باید تاجایی پیش رود که از نظر تکنولوژی محصولاتی را تولید کنند که فاقد مواد نگهدارند و بر پایه روغن زیتون باشد و این امر تحقق پیدا نمی‌کند مگر اینکه هموطنان چنین تقاضایی را از تولید کنندگان داشته باشند.

حاجیان در ادامه به مردم توصیه کرد: هنگام خرید به اطلاعات درج شده برروی محصولات توجه جدی داشته باشند چون ضابطه برچسب گذاری اجباری است به طوری که درصد چربی، نمک، شکر و نگهدارنده برروی برچسب باید قابل مشاهده باشد به عنوان مثال تولیدکننده سس‌های سفید موظف است میزان نگهدارنده را بر روی محصول تولید خود درج کنند.

کشتن ۱۵۰ هزار مرغ از بیم شیوع آنفلوآنزای پرندگان

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

در هلند از بیم شیوع یکی از گونه‌های به شدت واگیر ویروس آنفلوآنزای پرندگان، حمل‌ونقل مرغ به طور موقت ممنوع اعلام شد. نهادهای مسئول در یکی از مرغداری‌های این کشور ۱۵۰ هزار قطعه مرغ را به دلیل مشاهده این ویروس از بین بردند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از دویچه وله، بنا بر اعلام وزارت کشاورزی هلند زیررده “H5N8″ ویروس آنفلوآنزای پرندگان در یکی از مرغداری‌های این کشور در روستایی در جنوب آمستردام مشاهده شده است. برای پیشگیری از سرایت این ویروس ۱۵۰ هزار قطعه مرغ موجود در این مرکز از بین برده شدند؛ حمل‌ونقل مرغ، تخم مرغ، فضولات و کاه استفاده شده در مرغداری‌ها هم تا اطلاع بعدی در هلند ممنوع شد.

این ممنوعیت در صورتی که شرایط عادی باقی بماند، حداکثر ۷۲ ساعت اعمال خواهد شد. تا شعاع ۱۰ کیلومتری از مرغداری‌ای که ویروس در آن پیدا شده اما ممنوعیت‌ها تا ۳۰ روز برقرار خواهد بود. در این منطقه علاوه بر این مرغداری، ۱۶ مرکز پرورش و نگهداری مرغ دیگر وجود دارد.

“H5N8″ می‌تواند به انسان هم منتقل شود. البته نهادهای بهداشتی بین‌المللی تا کنون موردی از انتقال این ویروس به انسان را گزارش نکرده‌اند. این زیررده در ابتدای نوامبر برای نخستین بار در اروپا در آلمان مشاهده شد. پیش از آن موج کنونی آنفلوآنزای پرندگان محدود به مرزهای آسیا برشمرده می‌شد.

نهادهای بهداشتی آلمان ۳۰ هزار قطعه مرغ مرکزی که ویروس در آن مشاهده شده بود، را کشتند. “H5N8″ که زیر گروه ویروس “H5N1″ است، پیش از این فقط در آسیا، به ویژه در کره جنوبی دیده شده بود.

مرغداران هلندی در سال ۲۰۰۳ از زیررده “H7N7″ به شدت آسیب دیدند. نهادهای مسئول در آن سال، به گزارش رسانه‌ها، دستکم ۳۰ میلیون قطعه پرنده را در مراکز نگهداری نابود کردند. این نهادها در ماه مارس سال جاری (۲۰۱۴) هم ده‌ها هزار قطعه مرغ موجود در یک مرغداری را از بیم سرایت ویروس آنفلوآنزای پرندگان از بین بردند.

در ماه سپتامبر سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نسبت به شیوع زیررده‌ی جدیدی از آنفلوآنزای پرندگان هشدار داده بود. این زیررده “H5N6″ و به شدت واگیر معرفی شد.

بیماران دیابتی توان خرید کفش خارجی زخم پارا ندارند، تولید در داخل ضروری است

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 رییس انجمن علمی ارتوز و پروتز ایران یکی از مشکلات اصلی مبتلایان به دیابت در ایران را کفش دیابتیک دانست و گفت: بیماران توان خرید کفش مناسب برای پیشگیری از زخم پا را ندارند.

به گزارش ایرنا ،دکتر رضا وهاب کاشانی افزود :حل این مشکل نیازمند همکاری دولت است. یکی از بارزترین مشکلات افراد مبتلا به دیابت زخم های ایجاد شده در پاها است و این یکی از دغدغه های این افراد است که باید مرتفع شود.

وی افزود: باید برای این افراد در مرحله اول کاری کرد تا دچار زخم در پا نشوند و در مراحل بعد از گسترش زخم و در نهایت قطع عضو پیشگیری کرد که این پیشگیری مستلزم داشتن کفش مناسب برای افراد مبتلا به دیابت است

کاشانی گفت :افراد مبتلا به دیابت معمولاً افرادی هستند که سالها به جامعه خدمت کرده اند و اکنون مبتلا به دیابت شده اند بنابراین کاستن از این دغدغه کمترین خدمتی است که می توان به این افراد کرد.

رئیس انجمن علمی ارتوز و پروتز ایران گفت: علم تولید این کفش وجود دارد ولی تجهیزات لازم که نیازمند تکنولوژی بالاست موجود نیست. این مشکل بزرگ در عرصه تولید کفش های دیابتیک است. دولت باید در راستای حل این مشکل تلاش کند و با حمایت مالی به متخصصان این بخش کمک کند تا این سد را از پیش رو برداریم.

وی افزود: در نمایشگاه جانبی یازدهمین کنگره ارتوز و پروتز امسال شاهد تحرک در عرصه تولید کفش های دیابتیک هستیم که با وجود اهمیت، بسیار جزئی و ناکافی است اما در کل امیدوار کننده است.

وهاب کاشانی تأکید کرد: کشورهای غربی در این عرصه موفق بودند. کفش های دیابتیک با کیفیت بالا تولید کرده اند و توانسته اند مشکل و دغدغه افراد دیابتی را رفع کنند پس این کار شدنی است.

رئیس انجمن علمی ارتوز و پروتز ایران گفت: یکی از بهترین کشورها در عرصه تولید کفش دیابتیک اسپانیاست که کفش هایی با کیفیت بالا و با قیمتی در حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو تولید می کند، اگر این کفش ها را وارد کشور کنیم با توجه به حق گمرکی آن قیمتی بیش از ۳۰۰ یورو خواهد داشت که پرداخت این مبلغ از توان بسیاری از دیابتی ها در داخل کشور خارج است.

یازدهمین کنگره ارتوز و پروتز ایران به مدت سه روز از ۲۴ تا ۲۶ آبان در سالن همایش های رازی در حال برگزاری است.

۱۰ هزار مورد بیماری التهاب روده در کشور ثبت شده است

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 عضو پژوهشکده بیماریهای گوارش و کبد ایران گفت : تاکنون ۱۰ هزار مورد بیماری التهابی روده در کشور ثبت شده است که احتمال دارد این میزان به ۴ تا ۵ برابرافزایش یابد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا ، دکتر همایون واحدی امروز

- دوشنبه – در نشست خبری چهاردهمین کنگره بین المللی بیماری های گوارش و کبد که در بیمارستان شریعتی برگزار شد افزود : در این برنامه قرار است اطلاعات مربوط به تعداد مبتلایان به بیماری التهابی روده را در شهرستان ها و مراکز استانها به ثبت برسانیم .

وی اضافه کرد : بیماری های التهابی روده در ایران از ۲۰ سال گذشته به دلایل مختلف مانند رژیم غذایی، سیگار ، فعال شدن سیستم ایمنی بیمار و مسائل ژنتیک افزایش داشته است .

به گفته وی این بیماران مجبور هستند تا پایان عمر دارو مصرف کنند در نتیجه ثبت بیماری التهابی روده از اهمیت زیادی در کشور برخوردار است .

فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد یاد آور شد :با ثبت بیماری التهابی روده در کشور می توان آماری از مبتلایان به این بیماری در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت مشخص کرد .

واحدی افزود : این بیماران اغلب با علایم اسهال خونی ، درد شکم ، دل پیچه به پزشکان مراجعه می کنند.

در این نشست همچنین دکتر صابر فیروزی فوق تخصص بیماری گوارش و کبد گفت: در سالهای گذشته بیماری هپاتیت A در میان کودکان زیر ۵ سال بروز می کرد اما امروزه به دلیل پیشرفت های پزشکی و بهداشتی و ایجاد ایمنی در بدن کودکان این بیماری در سن کودکی ایجاد نمی شود.

به گفته وی هپاتیت A در سن ۱۵ تا ۳۰ سالگی در جوانان بروز می کند که البته در این سنین بیماری شدید تر است و نیاز به بستری بیمار دارد .

فیروزی اضافه کرد : ایران جز کشورهایی است که جوانان آن مستعد عفونت هپاتیت A هستند و از این رو واکسن هپاتیت A در ایران باید یا از کشورهای دیگر وارد شود و یا اینکه در کشور ساخته شود .

وی گفت : در کودکی این بیماری به صورت خوش خیم بروز می کند به طوری که آمار نشان می دهدشا خص مرگ و میر این بیماری از هر ۱۰۰۰ نفر یک نفر در کودکی جان خود رااز دست می دهد.

این فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد ایران اظهار کرد : آموزش دوره فوق تخصص گوارش در ایران مانند سایر کشورهای اروپایی و آمریکا از سطح ۲ به سطح ۳ ارتقا می باید .

چهاردهمین کنگره بین المللی بیماری های گوارش و کبد ایران در روزهای ۲۷ تا ۳۰ آبان ماه در مرکز طبی کودکان تهران برگزار می شود.

برنامه ملی ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت از ابتدای سال ۱۳۹۳ براساس اعلام دکتر ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری، با هدف اصلی راه اندازی حداقل ۲۰ نظام ثبت بیماری ها در موضوعات اولویت دار حوزه علوم پزشکی و بهداشت در کشور راه اندازی شد. این برنامه وظیفه ساماندهی و حمایت مالی و فنی از راه اندازی نظام های ثبت نوین و همچنین نظام های ثبت در حال اجرا در کشور را به عهده دارد.

دمنوش‌ هایی برای روزهای آلوده هوا

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 یک متخصص طب سنتی خوراکی های مفید در روزهای آلودگی هوا را اعلام کرد و گفت: مصرف برخی دمنوش‌ها باعث دفع آلودگی هوا و رفع مشکلات تنفسی می‌شوند.

علی حسینی گفت: در مواقعی که هوا آلوده است می توان برای دفع آثار سوء آن برخی از دمنوش های طب سنتی را مصرف کرد مثلاً دمنوش آویشن از بروز مشکلات تنفسی و آسم جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: می توان مقداری برگ آویشن و لیمو عمانی را در آب جوشانید و با کمی عسل و نبات مصرف کرد.

حسینی افزود: همچنین نوشیدن دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب نیز توصیه می شود.این دمنوش آرامبخش است و از بروز گرفتگی عروق قلب در هوای آلوده پیشگیری می کند.

این متخصص طب سنتی گفت: در هوای آلوده مصرف میوه هایی مانند لیموشیرین، نارنگی، پرتقال، انار، انبه، سیب، طالبی وکیوی توصیه می شود.

وی تصریح کرد: سبزی های تازه ماننداسفناج، کلم، کاهو، کرفس، گوجه فرنگی،سیر، پیاز،شوید و جعفری در ایام آلودگی هوا بهتر است در برنامه غذایی قرار گیرد.

حسینی مصرف لبنیات را در روزهایی که هوا آلوده است توصیه کرد و گفت: نان های سبوس دار مثل نان سنگک و نان جو،پسته، بادام، فندق و گردو و تخم مرغ، زیتون وجگر جذب مواد سمی در بدن را تا حدود زیادی کاهش می دهند.

این متخصص طب سنتی گفت: نوشیدن آب در طول روز باعث تقویت کلیه ها و دفع سموم از بدن می شود و می توان در طول روز یک فنجان عرق کاسنی و شاتره مصرف کرد که در ایام آلوده توصیه می شوند.

دستگاه های آندوسکوپی کاملا استریل می شوند

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 دبیر علمی چهاردهمین کنگره بین المللی بیماری های گوارش و کبد ایران گفت :روش انجام آندوسکوپی در مراکز درمانی و بیمارستان ها کاملا استریل و ضد عفونی شده دقیق صورت می گیرد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا ، دکتر مرات شاهین امروز – دوشنبه – در نشست خبری چهاردهمین کنگره بین المللی بیماری های گوارش و کبد ایران در بیمارستان شریعتی افزود: تاکنون حتی یک مورد گزارش از ابتلا به بیماری های مانند ایدز و انواع هپاتیت B و C در مراجعه کنندگان آندوسکوپی به مراکز درمانی دیده نشده است

وی ادامه داد: به مردم اطمینان داده می شود که تمام دستگاه های آندوسکوپی در کشور به طور دقیق با محلول های ضد عفونی استریل می شوند و آنها دراین زمینه نگرانی نداشته باشند.

مرات یادآورشد : استاندارد بودن روش های ضد عفونی دستگاه های آندوسکوپی در کشور از سوی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به صورت دستور العمل تدوین و به تمامی مراکز درمانی ابلاغ شده است .

به گفته وی کمیته کنترل عفونت در کشور بر نحوه ضد عفونی کردن دستگاه ها و لوازم تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها و مراکز درمانی نظارت دقیق اعمال می کند.

فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد گفت: مطالعات نشان داده است که آندوسکوپی باعث انتقال بیماری هپاتیت و ایدز نمی شود.

وی اضافه کرد :در کشور طی هشت سال گذشته افرادی که آندوسکوپی کرده اند مجددا مورد آزمایش ایدز و هپاتیت قرار گرفته اند و نتایج این مطالعه نیز به صورت مقاله علمی به چاپ رسیده است.

در این نشست دکتر رسول ستوده منش فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد نیز گفت: در طرح تحول نظام سلامت استفاده از لوازم یکبار مصرف برای بیماران مورد تاکید قرار گرفته است.

این فوق تخصص گوارش و کبد در خصوص جراحی های سنگ کیسه صفرا گفت : سنگ های کیسه صفرا معمولا مورد جراحی پزشکان قرار نمی گیرد اما زمانی که فرد دچار درد شدید در ناحیه سر دل شود بدون درنگ پزشکان آن را مورد عمل جراحی قرار می دهند و کیسه صفرا را در می آورند.

ستوده منش توضیح داد: ابتلا به سنگ های کیسه صفرا علائم ندارد و اندازه سنگ و بزرگی و کوچکی آن نیز زیاد اهمیت ندارد .

به گفته وی در برخی مواقع مانند بیماران تالاسمی که طحال و کیسه صفرا به دلیل نوع بیماری دچار جدار افزایش آهن می شود تحت عمل جراحی قرار می گیرند .

ستوده منش گفت : کبد چرب بیماری است که با چاقی ، دیابت ، چربی خون در ارتباط است .

همچنین دراین نشست دکتر محمد مهدی میر ناصری دبیر اجرایی چهاردهمین کنگره بین المللی بیماریهای گوارش و کبد ایران گفت: در این کنگره بیماری های گوارش و کبد یک محصول بسیار مهم و جدید برای بیماران معرفی خواهد شد که این محصول مخصوص بیماران سلیاک است .

به گفته وی کارگاه های تخصصی پزشکی در زمینه تشخیص بیماری گوارش برای اولین بار در کشور بر گزار می شود.

میر ناصری افزود : این کنگره با شرکت برجسته ترین محققان گوارش و کبد جهان و ایران برگزار و آخرین مطالب علمی در آن ارایه می شود.

به گفته میرناصری ۱۲۵ مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شده که ۱۰۵ مقاله برای ارایه در کنگره انتخاب شده است .

چهاردهمین کنگره بین المللی بیماری های گوارش و کبد ایران در روزهای ۲۷ تا ۳۰ آبان ماه در مرکز طبی کودکان تهران برگزار می شود.

سن باروری ۱۱ میلیون جوان در حال گذشتن است/ ۳۵ درصد خانواده‌ تهرانی‌ها تک فرزند هستند

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت یکی از چالش‌های کاهش نرخ باروری را افزایش سن ازدواج دانست و اظهار کرد: در حال حاضر ۱۱ میلیون نفر دختر و پسر در آستانه ازدواج در کشور داریم که سن باروری آنان در حال گذشت است بنابراین دومین چالش ما در این حوزه تاخیر در سن ازدواج است.

به گزارش (ایسنا)- محمداسماعیل مطلق در حاشیه نشست «ارتقاء نرخ باروری کلی» که در مشهد برگزار شد، عنوان کرد: در کشور استان‌هایی وجود دارد که طبق بررسی‌ها پیر محسوب می‌شوند و راهکار برون‌رفت از این مساله افزایش ازدواج و کاهش طلاق است.
وی اظهار کرد: ابلاغ سیاست‌های نظام سلامت توسط مقام معظم رهبری نتیجه جلسات دانشمندان و اساتید است که به مسائلی مانند ارتقاء، پویایی و بالندگی جمعیت، رفع موانع ازدواج،‌ افزایش فرزندآوری، حمایت از زوج‌های جوان و توانمندسازی در تامین هزینه‌های زندگی و … اختصاص می‌یابد.
مطلق افزود: در حال حاضر حدود شش میلیون سالمند در کشور وجود دارد که باید مورد توجه ویژه‌ای قرار گیرند نه اینکه به دید ترحم نگریسته شوند.
مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت در خصوص چالش‌های موجود در زمینه فرزندآوری اظهار کرد: باروری کلی به معنی متوسط تعداد فرزندی است که یک زن در طول دوران باروری خود به دنیا می‌آورد و برای پیشگیری از منفی شدن رشد جمعیت این میزان باید حداقل به ۲٫۱ درصد برسد.
وی خاطرنشان کرد: افزایش نرخ باروری در سال ۷۱ که سال تصویب قانون تنظیم خانواده بود به ۳٫۳ درصد و در سال ۸۰ به سطح جانشینی رسید اما در سال گذشته، ۶٫۷ درصد بوده است، در استان‌های سیستان‌و‎‌بلوچستان و هرمزگان میزان باروری از سطح جایگزینی بیشتر است اما میزان باروری‌ سایر استان‌ها از سطح جانشینی کمتر است.
سن باروری ۱۱ میلیون جوان در حال گذشت است
مطلق یکی از چالش‌های کاهش نرخ باروری را افزایش سن ازدواج دانست و اظهار کرد: در حال حاضر ۱۱ میلیون نفر دختر و پسر در آستانه ازدواج در کشور داریم که سن باروری آنان در حال گذشت است بنابراین دومین چالش ما در این حوزه تاخیر در سن ازدواج است.
وی با بیان اینکه آمار ازدواج در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ حدود ۶۰ هزار مورد کاهش داشته است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌کنیم که این آمار در سال جاری نیز کاهش یابد.
مطلق از طلاق به عنوان یکی دیگر از چالش‌های موجود در زمینه باروری نام برد و افزود: در سال ۹۰ نسبت ازدواج به طلاق در کشور ۶٫۱ درصد بوده است به این معنا که به ازای هر شش ازدواج یک طلاق ثبت شد و این شاخص در مدت هفت سال ۳۸ درصد کاهش یافته است که این امر نشان می‌دهد رشد طلاق بیشتر از رشد تعداد ازدواج‌هاست.
مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت یادآور شد: سال گذشته نسبت ازدواج به طلاق در کشور ۵٫۱ درصد بوده است.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۱، ۱۶ طلاق در هر ساعت رخ داده که این رقم در سال گذشته به ۱۸ طلاق در ساعت رسیده است.
مطلق اظهار کرد: ۸۰ درصد طلاق‌ها زیر سن ۳۰ سال، ۱۴٫۲ درصد طلاق‌ها مربوط به یک سال اول زندگی و ۵۰ درصد طلاق‌ها مربوط به پنج سال اول زندگی است.
مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، ‌خانواده و مدارس وزارت بهداشت اظهار کرد: چالش بعدی این است که زمان ازدواج تا فرزند‌آوری تاخیر دارد، یعنی فاصله ازدواج تا تولد فرزند اول ۳٫۵ سال و فاصله فرزند اول تا دوم پنج سال و چهار ماه است.
تک‌فرزندی منجر به افسردگی کودک در آینده می‌شود
وی با اشاره به اینکه معضل تک‌فرزندی در حال حاضر گریبان‌گیر کشور ما شده است، ادامه داد: در بررسی‌هایی که در تهران انجام شده ۳۵٫۴ افراد دارای یک فرزند بوده‌اند؛ در مردان بیکار تک‌فرزندی هفت برابر بیشتر است همچنین با افزایش تحصیلات و اشتغال به کار زنان احتمال تک‌فرزندی افزایش می‌یابد.
مطلق در خصوص عوارض تک‌فرزندی اظهار کرد: از نظر اجتماعی این امر موجب به هم خوردن تعادل و توازن نسلی، کم‌رنگ شدن همبستگی اجتماعی،‌ افزایش احتمال طلاق در نسل آینده می‌شود و از نظر روانی می‌تواند در سنین بالا احتمال افسردگی اجتماعی و اضطراب فرزند را افزایش ‌دهد.
وجود ۳ میلیون زوج نابارور در کشور
مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بهترین سن ازدواج و باروری بین ۱۸ تا ۳۵ سالگی است، اظهار کرد: در حال حاضر سه میلیون زوج نابارور در کشور داریم که بیشتر آن‌ها دچار ناباروری اولیه هستند به همین دلیل در اداره سلامت بارداری گروهی برای رسیدگی به ناباروری تشکیل شده و ۹۰ درصد داروهای ناباروری نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.
وی چالش جدی کشور را سقط اعلام کرد و افزود: در بررسی‌های صورت گرفته سال ۹۱، ۲۲۰ هزار سقط صورت گرفته که از این تعداد ۱۲۰ هزار مورد غیرقانونی و ۱۰۰ هزار سقط به دنبال دلایل پزشکی صورت گرفته، ۲۰ درصد این آمار به دلیل مسائل اقتصادی و پنج درصد آن آموزشی است.
مطلق اظهار کرد: مهم‌ترین عوارض سقط افسردگی و تغییرات روحی است همچنین از جمله عوارض جسمی سقط می‌توان به عفونت لگنی، ‌احتمال ناباروری ثانویه و افزایش سقط‌های بعدی اشاره کرد.
مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ۰٫۵ درصد از جمعیت کشور به هپاتیت سی مبتلا هستند که به دلیل رفتار پرخطر منتقل می‌شود و دو درصد جامعه نیز دچار هپاتیت بی هستند.
مرگ روزانه ۸ جوان بر اثر اعتیاد در کشور
وی با بیان اینکه ۲۷ هزار نفر در کشور آلوده و مبتلا به ویروس ایدز هستند، افزود: همچنین اعتیاد در کشور ما در هر شبانه‌روز جان هشت جوان را می‌گیرد.
مطلق با اشاره به اینکه سه درصد از معتادان کشور متاهل هستند، گفت: ۵۵ درصد از والدین از اعتیاد فرزند خود خبر ندارند؛ ۱۴ درصد معتادان در فاصله سنی ۱۵ تا ۱۹ سال و ۵۵ درصد آنان کمتر از ۳۵ سال دارند.
مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت،‌ خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه سالانه حدود ۱۸ تا ۲۰ هزار نفر به علت حوادث رانندگی در کشور خبر داد و اظهار کرد: در صورتی که بتوانیم ۱۰ درصد از میزان تصادفات و ۱۰ درصد آمار طلاق را کاهش دهیم و باعث ازدواج ۱۰ درصد از مجردها شویم میزان باروری کلی به ۵٫۶۰ درصد می‌رسد.
فعالیت ۱۷۴ هزار نفر داوطلب سلامت در کشور
میترا توحیدی، مسئول جلب مشارکت‌های وزارت بهداشت نیز در این نشست اظهار کرد: در حال حاضر ۱۷۴ هزار داوطلب سلامت در کشور فعالیت می‌کنند که هر یک از این افراد به طور میانگین ۵۰ خانوار را تحت پوشش قرار می‌دهند؛ از این تعداد ۴۰ هزار نفر داوطلب سلامت در مناطق روستایی و حدود ۳۵ هزار نفر داوطلب سلامت در تهران هستند.
وی اظهار کرد: با آموزش این داوطلبان سلامت که بیش از ۹۰ درصد آنان خانم‌های خانه‌دار هستند، درصدد فراهم آوردن بستر لازم برای تغییر فرهنگ سلامت،‌ ارتقاء نرخ باروری و باروری سالم هستیم و در واقع باید کاری کنیم که اعتماد جامعه جلب شود.
توحیدی افزود: این طرح ابتدا در سال ۷۱ در حاشیه شهر‌ها انجام شده اما در حال حاضر در کل شهرهای کشور انجام می‌شود همچنین تعدادی داوطلب از ارگان‌ها و نهادهای دولتی نیز داریم که برای انتقال رویکردهای نظام سلامت با ما همکاری می‌کنند.

اعتیاد از نوع شکلاتی

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 تصور کنید مجبور باشید یک روز به جز شکلات سیاه (تلخ) هیچ چیز نخورید. بعد از آن کاکائو در نظرتان دوست داشتنی خواهد بود یا یک ماده‌ جهنمی؟

آرون گیلبرت در مقاله‌ای از تجربه‌اش در این زمینه برای ما می‌گوید: به عنوان یک فرد معتاد به مصرف شکلات بارها وسوسه شده‌ام که طی یک روز به جز شکلات سیاه چیز دیگری نخورم.

گذشته از وابستگی شدید آمریکایی‌ها به شکلات و ادعاهای بی‌شمار مربوط به فواید آن در سلامتی و نقش شکلات در قالب چربی خوب در حفظ تعادل یک برنامه‌ی رژیمی، تقابل جنبه‌های مبهم کاکائو و جاذبه‌های پنهان آن برای مصرف‌کنندگان کماکان ادامه دارد.

یک بار در جایی خواندم که مصرف یکباره‌ حدود چهل گرم کاکائو اثرات اعتیادآور برای فرد به‌دنبال خواهد داشت. من این وضعیت را در زمان تحصیل در کالج تجربه کردم و حالا در سی و نه سالگی مصرف تنها ده گرم شکلات چه تأثیری بر من خواهد داشت؟
من هیچ وقت ولع خوردن نداشته و به ‌راحتی کاکائو را جایگزین وعده‌های غذایی خود می‌کردم. از یک طرف این سبک خوردن برای من رؤیایی شیرین بود و از سویی همیشه نگران بودم که مبادا زمانی مجبور به ترک این اشتیاق شورانگیز و اعتیادگونه شوم.

براساس گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده‌ آمریکا، یک آمریکایی فعال به‌ طور متوسط روزانه باید ۲۴۰۰ تا ۳۰۰۰ واحد کالری مصرف کند. یک روز صبح طبق برنامه رأس ساعت ۷:۳۰ از خواب برخاستم. به جای خوردن تخم‌مرغ، نان تست و کوفته (بیکن)، صبحانه‌ من متشکل از سه نوع شکلات بود که از نظر میزان کالری با صبحانه‌ عادی برابری می‌کرد: نصف پیمانه شکلات ۸۵درصد، نصف پیمانه شکلات ۷۵درصد و مقداری شکلات ۷۰درصد.

طبق دستور غذایی مخصوص خودم، شکلات را در ظرف می‌ریختم و مثل یک شام مفصل و باشکوه در حین خواندن روزنامه می‌خوردم. البته با دست؛ چون هیچ آدم سالمی شکلات را با چنگال نمی‌خورد!

نکته‌ جالب توجه این است که آماده کردن صبحانه‌ من، وقتی از من نگرفته و ظرف کثیفی هم از خود به جا نمی‌گذارد. فقط روکش شکلات را مچاله کرده و سطل زباله را هدف بگیرید؛ راحت‌ترین کاری که ممکن است در طول روز برای شما پیش می‌آید.
شکر بدترین دشمن من است و بر انرژی، خلق و حافظه‌ام اثرات منفی می‌گذارد.

۲۰۰ کالری یعنی چقدر غذا؟

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 اپلیکیشنی جدید با نمایش دادن مقدار غذایی که ۲۰۰ کالری انرژی دارد،‌سعی می‌کند به کاربران در کنترل کالری‌های مصرفی روزانه کمک کند.

براساس گزارش میل‌آنلاین، سازندگان اپلیکیشن Calorofic میزان کالری غذاهای مختلف را محاسبه کرده و سپس از آنها عکسبرداری کرده‌اند تا کاربر بتواند به راحتی میزان کالری که مصرف می‌کند را بیابد. به گفته سازندگان این اپلیکیشن، درک مفهوم کالری خود بسیار دشوار است و همین موضوع محاسبه میزان کالری موجود در غذاها را دشوارتر نیز ساخته‌است.

نیک ملونی سازنده اپلیکیشن از این رو ۲۰۰ کالری را انتخاب کرده که به اعتقاد او این میزان کالری مقدار مناسبی است و همانطور که در تصاویر نمایش داده می شود،‌ میان حجم مواد غذایی که ۲۰۰ کالری دارند،‌نوسان و تنوع بسیار زیادی دیده می‌شود. از آنجایی که این اپلیکیشن در انگلستان ساخته شده،‌نام بعضی از مواد غذایی متفاوت از نام‌هایی است که در دیگر کشورها وجود دارند،‌اما این تفاوت تغییری در میزان کالری آنها ندارد.

معاون وزیربهداشت: ۱۲ مرکز تحقیقات سرطان درکشور فعالند/پارازیت، سرطان زا نیست

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به فعالیت ۱۲ مرکز تحقیقات سرطان درکشور گفت: وضعیت تحقیقات ما در این حوزه بسیار سرآمد و پیشرفته بوده و در خیلی از کشورهای پیشرفته تحقیقات ما قابل استناد است.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر رضا ملک زاده با اشاره به وجود سیستم ثبت سرطان در کشور و جمع آوری اطلاعات مربوط به این بیماری توسط وزارت بهداشت و موسسات تحقیقاتی گفت: آخرین آمار نشان می دهد در ایران شیوع سرطان در ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۱۳۴ نفر است. در حالی که متوسط کشوری در دنیا ۱۸۸ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر است و از این بابت می‌توان گفت شیوع سرطان در ایران نسبت به متوسط دنیا و البته بسیاری از کشورهای منطقه کمتر است.

وی در عین حال از روند فزاینده شیوع سرطان در کشور خبر داد.

شیوع سرطان در ایران از متوسط دنیا پایین تر است

وی با اشاره به این که در عرض ۴۰ سال گذشته امید به زندگی از ۵۲ سال به بیش از ۷۰ سال رسیده است، خاطرنشان کرد: سرطان جزو بیماری هایی است که بیشتر در سنین بالا و با پدیده مسن شدن سلول ها بروز می کند. بنابراین در جوامع مسن بیشتر شاهد بروز سرطان هستیم. به همین دلیل است که شیوع سرطان در ایران از متوسط دنیا نیز پایین تر است.

فعالیت ۱۲ مرکز تحقیقات سرطان در کشور

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به این که در حال حاضر ۱۲ مرکز تحقیقات سرطان در کشور داریم، اعلام کرد: یک اصل در بیماری سرطان ثابت شده است و آن این که ۵۰ درصد سرطان ها با تغییر شیوه زندگی قابل پیشگیری است.

وی با تاکید بر این که قابل پیشگیری بودن سرطان ها باید به گوش مردم برسد، افزود: برخی از این سرطان ها می توانند اصلا بروز نکنند و در صورت بروز تا ۵۰ درصد موارد قابل درمانند.

ملک زاده با بیان این که خوشبختانه در داخل کشور امکانات تشخیص و درمان بیماران سرطانی بسیار پیشرفت کرده است، اذعان کرد: پیشگیری از سرطان بیشتر نیاز به تغییر شیوه زندگی دارد که باید از طریق وزارت بهداشت، رسانه ها و بخصوص خود مردم فرهنگ سازی در این حوزه صورت گیرد.

وی با اشاره به این که دخانیات، مواد مخدر به خصوص تریاک، غذاهای فاقد سبزیجات و شور، عدم تحرک، چاقی و پرخوری، برخی از عفونت های ویروسی و میکروبی، از عواملی هستند که احتمال ابتلا به سرطان را بیشتر می کنند، تاکید کرد: آگاهی رسانی یک شیوه علمی و مشخص دارد که باید طبق آن عمل کرد تا موجب ایجاد ترس و نگرانی در مردم نشویم.

ملک زاده با اشاره به این که در شمال ایران شیوع سرطان معده ۵۰ در ۱۰۰ هزار است گفت: در مرکز ایران این بیماری ۱۵ در ۱۰۰ هزار و در جنوب کشور ۷ در ۱۰۰ هزار است.

سرطان جزو عوارض پارازیت‌های ماهواره نیست

معاون تحقیقات و فن آوری وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا پارازیت در شیوع و بروز سرطان تاثیرگذار است گفت: مطالعات زیادی در مورد امواج رادیویی با فرکانس های مختلف انجام شده که نشان می دهد پارازیت، سرطان زا نیست.

معاون تحقیقات و فن آوری وزیر بهداشت با اشاره به این که پارازیت عوارض دیگری دارد، ادامه داد: آلودگی هوا، ذرات معلق و آلودگی هایی که از اگزوز خودروها به وجود می آید بسیار خطرناک هستند.

سونامی سرطان غلط است، آمار ابتلا در ایران نسبت به جهان کمتر است

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه به کار بردن اصطلاح سونامی سرطان در کشور غلط است، گفت:آمارها نشان می دهد که به طور متوسط در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۳۳ نفر به سرطان مبتلا می شوند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر رضا ملک زاده امروز دوشنبه در نشست خبری چهاردهمین کنگره بین المللی بیماری های گوارش و کبد که در بیمارستان شریعتی برگزار شد، اظهار کرد:آمارهای جهانی نشان می دهد که به طور متوسط به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۸۸ نفر در جهان به سرطان مبتلا می شوند.

وی با بیان اینکه به کار بردن واژه سونامی سرطان در کشور غلط است، ادامه داد: ابتلا به سرطان در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان پایین تر است و این بیماری حتی در کشورهای منطقه مانند لبنان، ترکیه ، قطر بیشتر از ایران است .

وی گفت:سرطان معده از شایع ترین سرطان دستگاه گوارش است که در مردان بیش از زنان بروز می کند.سرطان روده در زنان و مردان به یک نسبت دیده شده است.۵۰ درصد سرطان ها در ایران اختصاص به دستگاه گوارش دارد.

 

 

*** افزایش آمار مبتلایان به سرطان روده بزرگ در ایران

رییس چهاردهمین کنگره بین المللی بیماری های گوارش و کبد ایران یاد آور شد : طی چند سال اخیر یکی از مهمترین اتفاقی که در کشور افتاده این است که سرطان روده بزرگ به تدریج در حال افزایش است اما می توان گفت که سرطان روده بزرگ قابل پیشگیری است و از بهترین نوع سرطان ها محسوب می شود.

ملک زاده افزود:هیچ سرطانی در میان سرطان ها مانند سرطان روده بزرگ نیست که در مرحله اول تشخیص داده می شود و قابل درمان است.

وی گفت:در تهران و چند شهرستان برنامه تحقیقاتی جامعی در حال انجام است که می توان سرطان روده بزرگ را در افرادتشخیص داد و روش های درمانی مناسب را در آنان به کار برد .

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود :نحوه پیشگیری از سرطان روده بزرگ از مهمترین موضوعاتی است که باید در جامعه به آن توجه کرد و بهتر است افرادی که بستگان درجه یک آنان مبتلا به سرطان روده شده اند تحت نظر پزشک باشند.

ملک زاده گفت:روش غربالگری برای سرطان دستگاه گوارش و روده از طریق آزمایش مدفوع صورت می گیرد که هر ۲ تا ۳ سال یکبار می توان آن را انجام داد و در صورت مثبت بودت تست آزمایش اقدام به آندوسکوپی کرد.

وی یکی از عوامل ابتلا به سرطان دستگاه گوارش را استعمال سیگار عنوان کرد و گفت:تحقیقات ثابت کرده است که کشیدن سیگار در ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش، ریه، حنجره، مثانه و پانکراس موثر است.

به گفته وی نوشیدنی های داغ، غذاهای سرخ کردنی، غذاهای چرب و شور، فست فودها و…. در ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش موثر است.

رییس چهاردهمین کنگره بین المللی بیماری های گوارش و کبد ایران به نوع تغذیه سالم در رژیم غذایی افراد جامعه اشاره کرد وگفت: خوردن آجیل ، پسته و گردو از سرطان دستگاه گوارش جلوگیری می کند.

وی تاکید کرد که مصرف میوه و سبزی در پنج نوبت در طول روز از سرطان دستگاه گوارش پیشگیری می کند.

ملک زاده در خصوص مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان گفت : مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان در پیشگیری از سرطان دستگاه گوارش (مری ، معده ) و همچنین ابتلا به بیماری قلبی و عروقی و سکته قلبی موثر است.

وی در خصوص امواج پارازیت ها در ابتلا به سرطان گفت:تاکنون مطالعه و تحقیقی صورت نگرفته است که نقش پارازیت را در ابتلا به سرطان را به اثبات رسانده باشد .

ملک زاده با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد سرطان ها در افراد مسن جامعه بروز می کند گفت: درایران علت افزایش سرطان در سالمندان به چند عامل بستگی دارد یکی امید به زندگی در بدو تولد افزایش پیدا کرده است به طوری که امید به زندگی در مردان ۷۱ درصد و در زنان ۷۲ درصد طول عمر افزایش داشته است.

به گفته وی، چاقی، نحوه تغذیه، بی تحرکی، عدم ورزش و غیره در ابتلا به سرطان موثر است به طوری که ۵۰ درصد سرطان ها در کشور با تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است .

ملک زاده به پیشرفت های بسیار چشمگیر در درمان بیماری کبدی اشاره کرد و گفت:درحال حاضر داروهای بسیار مناسبی برای درمان بیماری های هپاتیت نوع B و C در جهان وجود دارد که امیدواریم ظرف سال های آینده بتوان هپاتیت را به طور کامل در جهان و ایران ریشه کن کرد.

چهاردهمین کنگره بین المللی بیماری های گوارش و کبد ایران در روزهای ۲۷ تا ۳۰ آبان در محل سالن همایش بیمارستان مرکز طبی کودکان تهران برگزار می شود .

زنگ خطر مرگهای سرطانی در ایران/ سونامی سرطان؛ از شوخی تا واقعیت!

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مرگ مرتضی پاشایی خواننده پاپ کشورمان بر اثر ابتلا به سرطان آن هم در سن ۳۰ سالگی، هشداری است برای اینکه متوجه افزایش مرگهای سرطانی در سنین پایین و جوانی باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، روند رو به رشد سرطانها در کشورمان، واقعیت تلخی است که وزیر بهداشت نیز به آن اذعان داشته و گفته است باید تدابیری اتخاذ کنیم که سرعت روند رو به رشد آن را کنترل کنیم. این در حالی است که برخی متخصصان سرطان و دست اندرکاران حوزه سلامت، بر این عقیده اند که کشور دچار ” سونامی سرطان” شده است هرچند مسئولان ارشد وزارت بهداشت می گویند که چنین اتفاقی رخ نداده و آنچه از وضعیت بیماریهای سرطانی در کشور مشاهده می شود، تنها یک روند رو به افزایش است.
اما نکته ای که در این بین وجود دارد، این است که سن ابتلا به سرطان در کشورمان پایین آمده و مرگهای سرطانی نیز رو به افزایش است. بطوریکه سالانه بیش از ۹۰ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان در کشور شناسایی می شود و ۳۰ هزار مبتلا به سرطان نیز فوت می کنند.
شناسایی بیماران مبتلا به سرطان در کشورمان، یکی از دغدغه های اصلی وزارت بهداشت است، زیرا، به گفته دکتر ایرج خسرونیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، بیماران مبتلا به سرطان، زمانی به پزشک مراجعه می کنند که بیماری مزمن شده و روند درمان با مشکل مواجه می شود. در همین حال، وزیر بهداشت معتقد است که انجام “چک‌آپ” سالیانه می تواند تضمینی برای تشخیص به موقع و کنترل این بیماری کشنده باشد.
مشکل اصلی در بروز سرطانها
البته وزیر بهداشت، مشکل اصلی در بروز سرطانها را عدم توجه مردم به توصیه های بهداشتی عنوان کرده و گفته است که مهمترین علت تزاید سرطان تغییر اجتناب ناپذیر هرم سنی جمعیت در کشور است. در همین حال، دکتر رضا قلم قاش رئیس انجمن توانبخشی قلبی ایران، تنها راه جلوگیری از وقوع “سونامی سرطان” در ایران را، فقط و فقط پیشگیری، چک‌آپهای مکرر و به موقع، ترغیب مردم به زندگی سالم، ورزش و ارایه اطلاعات درمانی مداوم به مردم دانست و افزود: بار سنگین هزینه های درمان و نگهداری بیماران سرطانی برای کشور، مردم و بیمه ها کمرشکن است و متاسفانه درصد شیوع آن در کشور ما رو به افزایش است. ضمن اینکه مرگ دلخراش مرتضی پاشایی نیز می تواند تلنگری جدی به تمام مردم و به خصوص جوانان و نوجوانان درباره تغییر سبک و سیاق زندگی باشد.
این در حالی است که بررسی ها نشان می دهد درصورت بی توجهی مردم به موضوع پیشگیری، تغییر در شیوه زندگی و خودمراقبتی، چهار سرطان سینه، کولون، سرویکس و پروستات، طی سالهای نه چندان دورخط اول بیماریهای بدخیم را در کشور شامل خواهند شد.
از سوی دیگر، دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت، از آلودگی هوا به عنوان عامل زمینه‌ساز سرطان یاد کرد و اظهار داشت: سرطان یک عامل خطر است، فرد را از شغلش باز می‌دارد و هزینه‌های بالای دارویی دارد. بیماری سرطان به علت رادیوتراپی، نیازمند تغذیه ویژه است. مشکلات افسردگی و روانی را نیز باید به آن اضافه کرد.
وی معتقد است که سالانه ۹۰ هزار مورد جدید سرطان در کشور شناسایی می‌شود و در حال حاضر ۳۰۰ هزار مبتلا به سرطان در کشور وجود دارد که تمام این افراد نیازمند مراقبت، درمان، نگهداری و تسکین درد هستند.
سیاری به شایعترین علل ابتلا به سرطان اشاره کرد و عنوان داشت که “سن”، شایعترین علت ابتلا به سرطان است چرا که با افزایش سن، تغییرات ژنتیکی را شاهد هستیم. از طرف دیگر جامعه ما در حال مسن شدن است. بنابراین انتظار آن است که در سال‌های آتی افزایش بروز موارد سرطان را شاهد باشیم.
آلودگی هوا و سرطان
تحقیقات سازمان جهانی بهداشت حاکی از آن است که خطر ابتلا به سرطان در افرادی که در محیط‌های باز آلوده زندگی می‌کنند، بیشتر از سایرین است. این در حالی است که مردم تهران تنها پنج درصد از روزهای سال را هوای پاک تنفس می‌کنند.
مواد ناشی از اگزوز موتورها (گاز CO و ذرات معلق) و به ویژه موتورهای دیزلی بسیار خطرناک و سرطان‌زا هستند. بطوریکه ۲۰ تا ۳۰ درصد آلودگی هوا نیز به دلیل خودروهای فرسوده است.
مواد غذایی ناسالم و آلوده
مواد غذایی ناسالم از دیگر عوامل زمینه‌ساز سرطان است، بطوریکه در صورت آلوده بودن مواد غذایی، خطر سرطان‌زا بودن آنها وجود دارد. ثابت شده که مواد غذایی حاوی نیترات، سرطان‌زا هستند. این در حالی است که بیشترین نیترات در صیفی‌جات و سبزیجات وجود دارد. همچنین فلزات سنگین مانند آرسنیک، آفلاتوکسین و… نیز در بروز سرطان نقش بسیار مهمی دارند.
مواد دخانی و مخدر
سیگار و تریاک از دیگر عوامل زمینه‌ساز سرطان هستند. سیگار در بروز بسیاری از سرطان‌ها نقش مهمی دارد. همچنین بالاترین مصرف تریاک در دنیا، مربوط به ایران است. سرطان‌های دستگاه گوارش و مثانه نیز از این طریق ایجاد می‌شوند. بنابراین بخشی از عوامل زمینه‌ساز بروز سرطان‌ها در دست خود انسان است که می‌تواند از آنها پیشگیری کند.
چاقی و سرطان
چاقی و اضافه وزن از دیگر عوامل خطر بروز سرطانهاست. مصرف روغن جامد، اسیدهای چرب اشباع و ترانس می‌توانند زمینه بروز سرطان را فراهم کنند. بنابراین اطلاع‌رسانی به مردم بسیار مهم است. رسانه‌ها، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان نقش مهمی در این زمینه دارند.
پنج سرطان شایع در ایران
سرطان ریه، پستان، روده بزرگ، معده و پروستات پنج سرطان شایع کشور هستند.
سونامی سرطان؛ شوخی یا واقعیت
دکتر بهزاد رحمانی رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی ایران با اعلام اینکه نه تنها آمار سرطان در کشور بالا رفته که سن ابتلا نیز کاهش یافته است، می گوید: آمار سرطان در کشور بالا رفته اما اینکه چرا گفته شده که سونامی سرطان در کشور نداریم، می تواند ناشی از مواضع سیاسی و اجتماعی باشد. در هر صورت، گفتن آمار سرطان در کشور، سیاه نمایی نیست بلکه واقع نمایی است.
وی با تایید این موضوع که مراکز معتبر برای ارائه آمار مستند از سرطان در کشور نداریم، تاکید کرد: تجربیات و مشاهدات روزمره پزشکان نشان می دهد که هم تعداد مبتلایان به سرطان در کشور بالا رفته و هم اینکه سن ابتلا به سرطان کاهش یافته است. به طور مثال در مورد سرطان پستان عنوان می شد که نباید قبل از ۳۰ سالگی به این سرطان فکر کرد. در حالی که خود بنده بیماری دارم که ۲۱ سال سن دارد و مبتلا به سرطان پستان است. همچنین مواردی از ابتلا به سرطان مقعد(رکتوم) در سنین زیر ۱۸ سال داشته ایم که نشان می دهد سن سرطان در کشور کاهش یافته است.
در مقابل، دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت، معتقد است که آمارهای مربوط به سونامی سرطان در ایران صحت ندارد.
به گفته وی، در سالهای اخیر اخبار و گزارشهای متعددی مبنی بر اینکه سونامی سرطان در کشور در حال رخ دادن است، منتشر شده که منجر به نگرانی های مردم گردیده است در حالی که آمارهای موجود صحت این موضوع را تایید نمی کند.
ملک زاده خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای معتبر، میزان بروز سرطان در ایران کمتر از کشورهای دیگر است و بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، میزان بروز سرطان در کشور ما بطور متوسط ۱۳۴٫۷ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر گزارش شده است.
کشنده ترین سرطان در ایران

دکتر اسماعیل اکبری رئیس انجمن سرطان کشور، سرطان معده را شایعترین سرطان در مردان ایرانی و کشنده ترین در مردان و زنان کشور عنوان کرد و گفت: ۵۰ سال پیش سرطان معده جزو ۱۰ سرطان اول در کشورهای غربی به شمار می رفت ولی با افزایش مراقبت های بهداشتی در آن کشورها سرطان معده از فهرست سرطان های مطرح خارج شده است.

وی با تاکید بر این که سرطان ارثی نیست، افزود: ابتلای مرحوم مرتضی پاشایی به سرطان معده در سن ۲۸ سالگی یک استثنا بوده است.

اکبری، سرطان را دارای فرآیند مزمن و طولانی ۱۵، ۱۶ ساله ذکر کرد و گفت: تغییراتی که در ژن صورت می گیرد سبب بروز سرطان زودرس می شود.

وی تصریح کرد: باید کمپین سرطان را برای بیماران و خانواده هایشان فراهم کرد و هنرمندان باید وارد این کمپینها شوند تا مردم بیشتر متوجه اهمیت این بیماری شوند.
مهمترین دلیل ابتلا به سرطان
دکتر محمد اسماعیل مطلق رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت نیز افزایش سن جمعیت را مهمترین دلیل ابتلای به سرطان عنوان کرد و افزود: شیوه زندگی ناسالم و عوامل محیطی در بروز این بیماری موثر واقع می شوند. مردم باید از خود مراقبتی آگاه باشند و در جهت مصرف غذای سالم تلاش کرده و از روغن پالم و آب آلوده استفاده نکنند و وزن خود را کنترل و از سبزیجات و میوه زیاد استفاده کنند.
به گفته وی، غربالگری می تواند سه سرطان پستان، روده بزرگ و دهانه رحم را زودهنگام مشخص کند و هر چه سرطان زودتر شناسایی شود هزینه های بیمار نیز کمتر خواهد شد.

در مصرف سس اعتدال را رعایت کنید

بهمن ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 کارشناس اداره غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه ۶۵درصد سس سفید (مایونز) چربی است و مابقی از سرکه و تخم مرغ استفاده می‌شود،‌ به هموطنان توصیه کرد در استفاده از انواع سس‌ها اعتدال را رعایت کنند.

به گزارش ایسنا، مهندس مینو حاجیان در این باره افزود: سس‌های سالاد بین ۳۶ تا ۵۶ درصد چربی دارند و مابقی مواد تشکیل دهنده آن از سرکه یا آبلیمو و نشاسته است که از این میان می‌توان به سس تارتار، خردل و سس فرانسوی اشاره کرد.

حاجیان به مصرف کنندگان این محصولات توصیه کرد: در حداعتدال رو به پایین این محصولات را مصرف کنند و برای استفاده از چاشنی برای غذاهای خود از روغن زیتون، سرکه و آبلیمو و آب نارنج استفاده کنند.

کارشناس اداره سازمان غذا و دارو به افرادی که بی‌رویه از انواع سس استفاده می‌کنند، هشدار داد و گفت: به دلیل اینکه در تهیه انواع سس‌ها از ادویه‌جات استفاده می‌شود و بسیار آلرژی‌زا هستند،‌ افرادی که سرماخوردگی یا بیماری گوارشی دارند باید در مصرف این محصولات دقت لازم را داشته باشند؛ چراکه استفاده بیش از حد انواع سس‌ها مضر و بیماری آنها را تشدید می‌کند.

حاجیان گفت: در صورتی که هموطنان با آگاهی و با توجه به رژیم غذایی و حساب شده این محصولات را مصرف کنند با مشکل خاصی مواجه نمی‌شوند.

وی همچنین گفت: بسیاری از تولیدکنندگان انواع سس‌ها از انواع نشاسته‌ها و روغن به عنوان قوام دهنده و حجم دهنده استفاده می‌کنند که همین امر موجب چاقی فرد می‌شود.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو، حاجیان در ادامه به طبقه‌بندی سس‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: سس سفید (مایونز) جزو سس‌های سرد محسوب می‌شود به این دلیل که فرآیند گرمایی ندارند و برای ماندگاری بیشتر مواد نگهدارنده به آنها اضافه می‌کنند، اما سس‌های قرمز که برپایه رب گوجه فرنگی‌اند و در ترکیبات‌شان سرکه، مواد افزودنی مانند ادویه و گلوکز استفاده می‌کنند جزو سس‌های گرم معرفی می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: سس‌های قرمز چون فرآیند پاستوریزاسیون دارند و برای تهیه انواع آن از فرایند گرمایشی استفاده می‌کنند نیازی به مواد نگهدارنده ندارند.

حاجیان گفت: در هرحال سس گوجه فرنگی نسبت به سس‌های سفید درصد کالری پایین‌تر و ارزش غذایی بالاتری دارد و روغنی که در این محصولات استفاده می‌شود باید از نوع خالص و تصفیه شده باشد و پراکسیدش از یک درصد تجاوز نکند.

کارشناس مواد غذایی سازمان غذا و دارو افزود: در بیشتر کشورهای پیشرفته به دلیل رعایت موازین بهداشتی برای تهیه سس سفید از مواد نگهدارند استفاده نمی‌کنند. صنعت ایران نیز باید تا جایی پیش رود که از نظر تکنولوژی محصولاتی را تولید کند که فاقد مواد نگهدارند و بر پایه روغن زیتون باشد. بی‌تردید این امرتحقق نمی‌یابد مگر اینکه هموطنان چنین تقاضایی را از تولید کنندگان داشته باشند.

وی در ادامه به مردم توصیه کرد: هنگام خرید به اطلاعات درج شده بر روی محصولات توجه جدی داشته باشند، چراکه ضابطه برچسب‌گذاری اجباری است به طوری که درصد چربی، نمک، شکر و نگهدارنده برروی برچسب باید قابل مشاهده باشد. به عنوان مثال تولیدکننده سس‌های سفید موظف است میزان نگهدارنده را بر روی محصول تولید خود درج کند.

با افسردگی بعد از زایمان چه کار کنیم؟

بهمن ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 سایت روان: افسردگی بعد از زایمان می تواند باعث شود که شما احساس غمگین بودن، نا امیدی و پوچی کنید. همچنین ممکن است در مراقبت و برقراری ارتباط عاطفی با نوزادتان با مشکل مواجه شوید.

افسردگی بعد از زایمان با احساس غم و اندوه بچه دار شدن متفاوت است. احساس غم و اندوه بچه دار شدن در بسیاری از زنان در دو هفته ی اول بعد از زایمان رخ می دهد. حس غم و اندوه بچه دار شدن ممکن است باعث اختلالات خواب، بدخلقی، گریه و درگیری شدید فکری شود. ممکن است این احساس ها را همزمان با احساس خوشحالی ناشی از بچه دار شدن داشته باشید. اما این احساس غم و اندوه بعد از بچه دار شدن معمولا بعد از دو هفته بهبود می یابد. علائم افسردگی بعد از زایمان ممکن است تا ماه ها بعد از زایمان نیز وجود داشته باشد.

 

در مواردی نادر، ممکن است بعد از زایمان شخص به نوع شدیدی از افسردگی بعد از زایمان که به آن جنون بعد از زایمان گفته می شود دچار شود. او ممکن است اعمالی عجیب و غریب انجام دهد، چیزهایی ببیند و یا بشنود که وجود ندارند و یک خطر برای خود و نوزاد محسوب شود. این حالت یک حالت اورژانسی بوده زیرا ممکن است به مرور بدتر شده و به خطری برای خود بیمار و یا دیگران بدل شود.

اقدام برای درمان افسردگی بعد از زایمان بسیار مهم است. هر چه سریعتر درمان افسردگی بعد از زایمان آغاز شود، افسردگی سریعتر بهبود می یابد و می توانید از بچه دار شدنتان لذت ببرید.

علل افسردگی بعد از زایمان

به نظر می رسد که افسردگی بعد از زایمان به علت تغییرات در سطوح هورمون ها بعد از بارداری به وجود می آید. هر زنی می تواند به افسردگی بعد از زایمان مبتلا شود و این بیماری می تواند بعد از سقط جنین و مرده زایی نیز بروز کند. در موارد زیر احتمال بیشتری برای ابتلا به افسردگی بعد از زایمان وجود دارد:

شما قبلا بیماری افسردگی و یا افسردگی پس از زایمان را تجربه کرده باشید.

شما از حمایت ضعیفی از طرف همسر، خانواده و یا دوستانتان برخوردار باشید.

نوزاد شما بیمار باشد و یا گریه های طولانی مدت ( کولیک شیرخواران) داشته باشد.

استرس بسیار زیادی در زندگی شما وجود داشته باشد.

اگر در خانواده ی شما سابقه اختلال دو قطبی وجود داشته باشد، احتمال ابتلای شما به جنون پس از زایمان بیشتر می شود.

علائم افسردگی پس از زایمان

شخصی که به بیماری افسردگی پس از زایمان دچار می شود ممکن است علائمی شبیه به موارد زیر داشته باشد:

احساس غم و اندوه، نا امیدی و پوچی. این احساس در برخی از زنان ممکن است به صورت اضطراب باشد.

لذت نبردن از کارهای روزمره

عدم احساس گرسنگی و احتمالا کاهش وزن (در برخی موارد این حالت برعکس بوده و این احساس به صورت گرسنگی بیش از حد و افزایش وزن بروز می کند.)

مشکلات خواب

عدم توانایی در تمرکز کردن
این علائم ممکن است در اولین و یا دومین روز پس از زایمان بروز کنند و یا ممکن است بعد از اتمام علائم احساس غم و اندوه بعد از بچه دار شدن که دو هفته به طول می انجامد، بروز کند.

شخصی که به جنون پس از بارداری مبتلا می شود ممکن است احساس کند که از نوزادش دور نگه داشته شده است و یا صداهایی را بشنود و یا چیزهایی را ببیند که وجود ندارند. برخی از زنان مبتلا به بیماری افسردگی بعد از زایمان، ممکن است به خودکشی و یا آسیب رساندن به نوزادشان نیز فکر کنند اما افراد مبتلا به جنون پس از زایمان ممکن است حس کنند که این کار را کرده اند.

اگر فکر می کنید که ممکن است به خودتان، نوزاد و یا کسی دیگر آسیب بزنید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و یا با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

تشخیص افسردگی پس از زایمان

در صورت مشاهده ی علائم افسردگی بعد از زایمان به پزشک مراجعه کنید. پزشک پس از انجام معاینات بالینی، سوالاتی را در مورد علائم این بیماری از شما خواهد پرسید.

حتما در مورد تمام علائم غم و اندوه بعد از زایمانی که تجربه کرده اید و یا می کنید به پزشکتان توضیح بدهید. پزشک شما تمام احساس های شما را پیگیری می کند تا بتواند مشکل احتمالی شما را تشخیص دهد.

درمان افسردگی بعد از زایمان

درمان افسردگی بعد از زایمان به کمک دارو های ضد افسردگی و مشاوره انجام می شود. زنانی که افسردگی بعد از زایمان آنها خفیف است ممکن است تنها با مشاوره درمان شوند. اما در بسیاری از موارد هر دو روش مشاوره و دارو های ضد افسردگی لازم می شود. تصور می شود که برخی از دارو های ضد افسردگی برای مادرانی که به نوزاد شیر خودشان را می دهند، بی خطر باشد.

برای اینکه بتوانید سریعتر بهبود بیابید حتما رژیم غذایی مناسب و سالم داشته باشید، هر روز کمی ورزش کنید و به اندازه کافی بخوابید. از خانواده و دوستانتان بخواهید که از شما حمایت کنند.

سعی کنید از این قضیه که شما به این بیماری مبتلا شده اید نسبت به خودتان احساس بدی نداشته باشید. این به این معنی نیست که شما مادر بدی هستید. بسیاری از زنان از افسردگی بعد از زایمان رنج می برند. کمی زمان می برد اما شما با استفاده از روش های درمانی به مرور بهبود می یابید.

اگر شما دچار افسردگی پس از زایمان هستید …

افسردگی پس از زایمان بر خلاف تصور برخی از افراد، یک بیماری و وضعیت پزشکیست نه نشانه ای از ضعف بعد از زایمان. با خودتان و افرادی که از شما مراقبت می کنند صادق باشید. در مورد مشکلتان با آنها صحبت کنید. شما، پزشکتان، خانواده و دوستانتان می توانید با هم برای درمان این بیماری یک تیم شوید و همکاری داشته باشید.

و اما کارهایی که باید در خانه انجام دهید تا با افسردگی پس از زایمان مقابله کنید:

برای بیرون رفتن و ملاقات با دوستانتان یک برنامه منظم ترتیب دهید و از آنها بخواهید که به صورت منظم با شما تماس گرفته و به ملاقات شما بیایند. دور بودن از جمع می تواند افسردگی را بدتر کند مخصوصاً اگر با استرسِ بزرگ کردن یک نوزاد نیز همراه باشد.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید. اگر اشتهایتان کم است می توانید در طول روز از میان وعده های سبک استفاده کنید. میتوانید از پزشکتان بخواهید که در صورت لزوم برای شما مکمل های غذایی تجویز کند.

ورزش منظم روزانه داشته باشید به عنوان مثال در فضای باز قدم بزنید. ورزش به شما کمک می کند که خلق و خوی شما بهتر شده و سرحال شوید.

تا جایی که امکان دارد در معرض نور خورشید قرار بگیرید. پرده های خانه را کنار بزنید و تا جایی که امکان دارد در طول روز از خانه بیرون بروید.

برای تهیه غذا و سایر کارهای خانه، از دوستان و یا اعضای خانواده و همسرتان کمک بگیرید. دوستان و اعضای خانواده معمولا از کمک کردن به شما خوشحال می شوند.

خود درمانی ممنوع، از مصرف کافئین و همچنین مصرف خودسرانه دارو برای بهبود وضعیتتان اکیدا خودداری کنید. اگر علائمی از افسردگی بعد از زایمان دارید به پزشک مراجعه کرده و با ایشان مشورت کنید.

بیش از اندازه کار نکنید. تا جایی که می توانید استراحت کنید و بخوابید. خستگی می تواند افسردگی بعد از زایمان را بدتر کند.

اگر گروهی را برای حمایت از کسانی که تازه مادر شده اند، می شناسید در آن عضو شوید. هیچ کس به اندازه ی کسی که مثل شما تازه مادر شده است نمی تواند حال شما را درک کند و از شما حمایت کند.

پتانسیل بروز خشونت های خانگی زمانی که زن خانه باردار است و یا بعد از تولد نوزاد افزایش می یابد. در صورتی که همسر شما نسبت به شما خشونت اعمال می کند و یا از شما سوء استفاده عاطفی می کند بدانید که شما و نوزادتان به لحاظ جسمی نیز در خطر قرار دارید و این برخورد احتمال بروز افسردگیِ پس از زایمان را در شما افزایش می دهد. در چنین وضعیتی بیش از هر موقعیت دیگری شما و نوزادتان نیاز به کمک و حمایت دارید. در این زمینه با پزشک و یا مشاور خانواده مشورت کنید.

بند انداز برقی، موم، لیزر یا اپیلیدی؟

بهمن ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

  نسرین خسروشاهی: معمولا بخش زیادی از وقت خانم‌ها برای از بین بردن موهای زائد تلف می‌شود و در نهایت هم هیچ‌وقت به‌طور کامل از شر آنها راحت نمی‌شوند. خانم‌ها همیشه دنبال راهی برای راحت شدن از آنها هستند. این روزها روش‌های زیادی برای این کار وجود دارد که شاید نتوانید بین‌شان یکی را انتخاب کنید. در اینجا ما تمام‌ راه‌هایی که می‌توانید به کمک آنها از شر موهای زائد خلاص شوید، بررسی می‌کنیم.

به لیزر فکر کنید!

در اغلب موارد لیزر روش قطعی از بین بردن موهای زائد است

هزینه:

هزینه این روش به منطقه‌ای که می‌خواهید لیزر انجام دهید، بستگی دارد اما از ۳۵۰ هزار تومان برای صورت تا یک میلیون تومان برای پاها متغیر است

تنها یک راه وجود دارد که برای همیشه از شر موهای زائد بدن‌تان خلاص شوید آن هم اینکه به مطب دکتر پوست مراجعه کنید و با دستگاه مخصوص، لیزر انجام دهید. لیرز رشد موها را به‌طور دائم متوقف می‌کند. اگر رویش و نوع موها با دستگاهی که برای از بین بردن موها استفاده می‌شود، درست انتخاب شود، معمولا نتیجه رضایت‌بخش است.

چه اتفاقی می‌افتد؟

دستگاه‌های لیزرالکساندر و دیود با ارتعاش موج‌های نوری برای از بین بردن ریشه مو در فولیکول عمل می‌کنند و به‌طور تدریجی رشد مو را از بین می‌برند. لیزر دسته‌ای اشعه را ساطع می‌کند که از پوست رد می‌شود و به فولیکول مو می‌رسد. وقتی این اشعه جذب شود انرژی لیزر تبدیل به گرما می‌شود که فولیکول را غیرفعال می‌کند. خواص اشعه (طول موج، مدت پالس و قدرت اشعه) طوری انتخاب می‌شود که فقط به این سلول‌ها آسیب برسد و نه دیگر مناطق پوست. در روش IPL اشعه برای صورت، سینه، بازو زیر بازو و کشاله ران و پاها استفاده می‌شود و فولیکول‌هایی را که مسئول رشد مو هستند بدون آنکه به بقیه بافت اطراف آسیب بزند، هدف قرار می‌دهد. درمان قطعی رشد مو تنها چند دقیقه برای نواحی کوچک و نیم‌ساعت برای نواحی وسیع‌تر است.

نگهداری و مراقبت بعدی:

حدود شش تا هشت ماه باید مراجعه کنید تا موهایی که به‌طور تصادفی رشد می‌کنند، لیزر کنید.

مزایا:

- نتیجه دائم و طولانی‌مدت

- جلسه‌های درمانی سریع

- کم کردن موها در نواحی بسیار وسیع

- بهترین گزینه است در مواردی که به نتیجه نرسیدید.

معایب

- همه لیزرها برای انواع مو و پوست مناسب نیست و یک نوع لیزر برای همه خانم‌ها نتیجه یکسان ندارد.

- برخی پوست‌ها به‌ویژه پوست‌های تیره برای درمان لیزر مناسب نیستند. ضمن آنکه موهای بی‌رنگ و بلوند هم گرمای لازم را دریافت نمی‌کنند و نمی‌توانند فولیکول را از بین ببرند.

- برخی افراد احساس سوختگی و ورم بعد از درمان دارند که دو تا ۲۴ ساعت بعد از درمان از بین می‌رود.

- حدود شش تا هشت جلسه برای از بین بردن کامل موها لازم است.

- این کار ممکن است گران باشد اما نتیجه دائمی از آن می‌گیرید.

- نتیجه فوری نیست و ممکن است مدتی زمان لازم داشته باشد تا نتیجه نهایی مشخص شود.

بایدها و نبایدها:

- قبل از لیزر از موم برای از بین بردن موهای‌تان استفاده نکنید.

- اگر قرار شد ناحیه مورد نظر را تیغ بزنید سه روز قبل از لیزر این کار را انجام ندهید.

- تا شش هفته قبل از لیزر آفتاب نگیرید چون ممکن است لکه‌هایی روی پوست‌تان ایجاد شود.

- از کرم ضدآفتاب باSPF 30 یا حتی بالاتر قبل و بعد از لیزر استفاده کنید.

- قبل از انجام این کار تحقیقات لازم را انجام دهید و کلینیک‌های مختلف را بررسی کنید.

بند انداختن به سبک شرقی ‌ها

روشی که برای پوست‌های حساس بسیار توصیه می‌شود

هزینه: هزینه این روش برای کل صورت به طور متوسط ۱۵ هزار تومان است.

بند انداختن قرن‌هاست که در شرق استفاده می‌شود.

چه اتفاقی می‌افتد؟

دراین روش از بین بردن موهای زائد با پیچیدن نخ دور مو آن را از ریشه می‌کنند. بند روی پوست قرار می‌گیرد و فشار بسیار کمی به ناحیه‌ای که موی زائد دارد، وارد می‌کند.
مزایا

حساسیت کمتری ایجاد می‌کند و برای پوست‌های حساس مناسب است.

مقرون به صرفه است.

موهای نازک و کوچک را می‌توان با آن برداشت.

معایب

- می‌تواند دردناک باشد اما مانند موم است.

- ممکن است باعث ایجاد عفونت باکتریایی شود.

- فشاری که نخ وارد می‌کند می‌تواند باعث قرمزی شود .

انواع موم مفید است!

استفاده از موم معمولا تا چند هفته پوست را تمیز نگه‌ می‌دارد.

هزینه: به‌طور متوسط اپیلاسیون کل بدن با موم معمولی ۳۵ هزار تومان و با موم گیاهی ۷۰ هزار تومان است

اپیلاسیون می‌تواند به کمک موم گرم و پارچه‌های مختلف و تمیز و البته حتی کاغذ و زرورق هم انجام شود.

چه اتفاقی می‌افتد؟

- در اپیلاسیون سنتی موم گرم به کمک قاشق روی منطقه‌ای که مو دارد مالیده می‌شود و بعد با یک پارچه یا زرورق توامان موم و مو برداشته می‌شوند.

مزایا

- در مقایسه با لیزر ارزان‌تر است.

- حدود شش هفته طول می‌کشد تا موها دوباره رشد کنند.

معایب

- اثر دائمی ندارد.

- برای برخی خانم‌ها درد غیرقابل تحمل دارد.

بایدها و نبایدها

- برای نتیجه بهتر، بعد از اپیلاسیون حتما از لوسیون یا مرطوب‌کننده استفاده کنید.

- موهای‌تان حتما سه تا چهار میلی‌متر باشد.

- هر بار در ابتدا یک قسمت کوچک از بدن‌تان را تست کنید چون ممکن است سطح هورمون‌های بدن‌تان تغییر کرده باشد و پوست‌تان حساس‌تر شده باشد.

کرم‌های موبر ایمن هستند

اگر لیزر نکرده‌اید به این روش فکر کنید

هزینه: کرم‌موبر بسته به کارخانه سازنده و مزیت‌هایی که دارد قیمت‌های متفاوتی دارد اما به‌طور متوسط قیمت‌‌ آن حدود ۱۵ هزار تومان است

این محصولات ساختار مو را از زیر خط رویش مو از بین می‌برند و به این ترتیب در مقایسه با تیغ بهتر عمل می‌کنند. برخی از انواع محصولات حاوی مرطوب‌کننده است و در کنار موزدایی ، آبرسانی خوبی به پوست می‌کنند.

چه اتفاقی می‌افتد؟

مواد را روی پوست بمالید و صبر کنید و بعد پوست‌ را پاک کنید. بسته به محصول و جنس مو ممکن است این کار سه تا ۱۰ دقیقه طول بکشد. برخی از کرم‌های موبر می‌توانند موهایی که درآمده‌اند و موهای کمتر خارج شده را از بین ببرند. این کرم‌ها مانند لایه‌بردار عمل می‌کنند و سلول‌های مرده پوست را از سطح آن برمی‌دارند. این باعث نرمی پوست شده و کمتر موهای ناخواسته ایجاد می‌کنند.

مزایا

- بدون هیچ‌گونه دردی است.

- سریع و راحت است و برای استفاده هیچ نیازی به داشتن تجربه ندارد.

- بیشتر از تیغ تمیز می‌ماند.

معایب

- برای موهای بلند کمتر تاثیر دارد.

- برخی محصولات بوی بدی دارند.

اپیلیدی روش‌اصلاح جدید

یک‌بار برای همیشه هزینه کنید

هزینه: بسته به دستگاهی که می‌خرید دارد. قیمت پایه از ۸۰ هزار تومان شروع می‌شود
یکی از وسایلی که در سال‌های اخیر رونق یافته استفاده از اپیلیدی است. اپیلیدی دستگاهی است که با مدل‌های مختلفی که دارد می‌تواند موهای زائد را از ریشه جدا کند.

چه اتفاقی می‌افتد؟

دستگاه را برخلاف جهت رویش موها حرکت دهید تا تمامی موها از ریشه کنده شوند.

مزایا

- رشد موها سه تا چهار هفته کندتر می‌شود.

- موهای جدید به نسبت موهای قبلی نازک‌تر می‌شوند.

- درد آن در مقایسه با استفاده از موم کمتر است.

- وقتی این دستگاه را داشته باشید هر زمان اراده کنید می‌توانید به اصلاح موهای زائد بپردازید.

معایب

- در برخی موارد بعد از استفاده از دستگاه پوست ملتهب و قرمز می‌شود.

- احتمال اینکه موها به زیرپوست بروند زیاد است.

- در برخی جاها اصلا توصیه نمی‌شود از این دستگاه استفاده شود مانند زیربغل.

تیغ یک روش خانگی است

تیغ آنی، سریع، بدون درد موها را از بین می‌برد.

چه اتفاقی می‌افتد؟

از کرم یا صابون برای قسمتی که مو دارد استفاده کنید و خیلی راحت موها را تیغ کنید. برای اینکه موهای بیشتری کنده شود بهتر است تیغ را از پایین به بالا بکشید. بهتر است از دسته تیغی استفاده کنید که مخصوص خانم‌هاست. یادتان باشد هنگام تیغ زدن حتما از آب استفاده کنید.

مزایا

- نتیجه سریع دارد.

- آسان است.

- هرجایی و در هر نقطه‌ای از بدن می‌توان از آن استفاده کرد.

معایب

- خیلی زود موها درمی‌آید و شما مجبورید هر روز یا یک روز درمیان این کار را انجام دهید.

- ممکن است در ناحیه کشاله ران موها را بیشتر کند.

- شرایط بهینه استفاده

- برای انواع پوست در هر رنگی مناسب است به جز پوست‌های حساس که می‌تواند لک ایجاد کند.

هزینه: هزینه این کار تنها به نوع تیغی که می‌خرید بستگی دارد که از نوع یک‌بار مصرف تا چند تیغه می‌تواند متفاوت باشد.

تفاوت روش‌های دائمی و موقت

روش‌های از بین بردن موهای زائد می‌تواند فقط روی موهای در حال رشد اثر داشته باشد و نمی‌تواند از رشد موها جلوگیری کند. روش‌های موقت از بین بردن مو شامل بیرون کشیدن مو از ریشه‌اش است. روش‌های دائمی معمولا مبتنی بر کم کردن موهاست که به‌طور کلی لیزر و الکترولیز بسیار در این موارد کمک‌کننده است.

مطمئن ترین راه کدام است؟

دکتر داریوش دائری ـ متخصص پوست:

افرادی که مستعد جوش و آکنه هستند حتما بعد از اصلاح باید از کرم‌ها و ژل‌های بعد از اصلاح استفاده کنند تا التهاب و عفونت در ناحیه برداشت مو ایجاد نشود.رهایی از موهای زائد می‌تواند با کمک بی‌رنگ کردن یا به اصطلاح دکلره کردن آن یا کارهای شیمیایی مانند کرم‌های موبر یا اپیلاسیون، لیزر یا روش‌های سنتی مانند بند انداختن باشد. هرکدام از این روش‌ها می‌تواند مزایا یا معایبی را همراه داشته باشد.

از نظر پایداری روش درمان لیزر با ثبات‌ترین و کم‌عارضه‌ترین و کم‌برگشت‌ترین روش درمانی به حساب می‌آید. با توجه به تحقیقاتی که در مورد استفاده از دستگاه‌های لیزر در بخش‌های مختلف بدن انجام شده، تاکنون عارضه قابل توجهی در اثر به کار بردن این روش برای از بین بردن موهای زائد مشاهده نشده است اما در صورتی که روش‌های لیزری مدنظر نباشد می‌توان به روش‌های دیگر مانند تیغ زدن یا دکلره کردن یا حتی موم انداختن فکر کرد.

افرادی که مستعد جوش و آکنه هستند حتما بعد از اصلاح باید از کرم‌ها و ژل‌های بعد از اصلاح استفاده کنند تا التهاب و عفونت در ناحیه برداشت مو ایجاد نشود. با توجه به مشکلات پوستی که می‌توان در استفاده از این روش‌ها پیش‌بینی کرد، توصیه می‌شود از کرم‌های موبر استفاده شود.

شمار مبتلایان به ابولا از ۲۰ هزار نفر گذشت

بهمن ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی ، تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر در سه کشور سیرالئون، لیبریا و گینه در غرب آفریقا به بیماری مرگبار ابولا مبتلا شده اند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری ‘الجزیره’، سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه شمار مبتلایان به ابولا در غرب آفریقا را ۲۰ هزار و ۸۱ نفر و شمار قربانیان این بیماری را بیش از ۷ هزار و ۸۴۲ نفر اعلام کرد.

این نهاد بین المللی اضافه کرد که انتشار ویروس ابولا در سیرالئون ادامه دارد و طی هفت روز منتهی به ۲۱ دسامبر (۱ دی ماه) ۳۱۵ فرد مبتلا به این ویروس شناسایی شدند که ۱۱۵ نفرشان مربوط به شهر ‘فری تاون’ (پایتخت) است.

در گینه نیز طی دوره زمانی مشابه، ۱۵۶ مورد جدید ابتلا به ابولا تایید شد.

اما در لیبریا روند انتشار ابولا طی ماه گذشته سیر نزولی داشته و در مدت زمان مذکور تنها ۲۱ مورد جدید شناسایی شده است.

ابولا از طریق تماس مستقیم با مایعات بدن فرد مبلا منتشر می شود و علائم اولیه آن عبارتند از تب و تهوع.

پزشکان و پرستاران این بیماران و نیز کسانی که مسوولیت جابجایی و انتقال اجساد قربانیان ابولا را بر عهده دارند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به آن قرار دارند.

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، تاکنون ۶۶۶ نفر از دست اندرکاران بخش بهداشت به این ویروس مبتلا شده اند که ۳۶۶ نفرشان جان باخته اند.

در حال حاضر هیچ واکسن و یا درمانی برای ابولا وجود ندارد.

برگزاری کنگره تازه های لیزر در پزشکی با هدف بومی سازی این دانش

بهمن ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 نهمین همایش انجمن پزشکی لیزری ایران و دومین کنگره کاربرد لیزر در پزشکی با عنوان کنگره تازه های لیزر در پزشکی و با هدف بومی سازی این دانش برگزار می شود.

به گزارش گروه علمی ایرنا، در این کنگره سه روزه ۶۰ سخنرانی ارایه و طی آن تازه ترین دستاوردهای علمی در زمینه درمان بیماری های پوستی و روش های جوان سازی پوست به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود.

برگزاری کارگاه هایی با عنوان لیزر کم توان در درمان زخم، کلیات لیزر وریدی، لیزر و طب سوزنی در درد، لیزر کم توان در زیبایی، لیزر کم توان در چاقی، آشنایی با مواد بکار برده شده در لیزرهای پزشکی ازجمله برنامه های این کنگره است.

ظهور و بروز تکنولوژی در عرصه علوم پزشکی با سرعت رو به پیشرفت است و لزوم آشنایی هرچه بیشتر با این تکنولوژی ها، بومی سازی دانش و توسعه آن در کشور به منظور استفاده بهینه و به موقع از آنها لازمه خدمتگزاری هرچه بهتر در این رشته به شمار می رود.

فن آوری لیزر سال هاست که به تدریج در رشته های مختلف تخصصی علوم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد آن در برخی رشته ها از جمله جراحی، پوست، زنان و زایمان، گوش، گلو و بینی، اورولوژی، دندانپزشکی، طب فیزیکی و توانبخشی و چشم پزشکی قابل ملاحظه است.

این کنگره با همکاری مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی و انجمن علمی لیزر پزشکی ایران و با حضور دکتر یارمحمد بای مدیرکل دفتر هماهنگی مراکز علمی، دکتر مصطفی قانعی دبیر شورای فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر نبوی ریاست مرکز ملی علوم و فنون لیزری ایران، دکتر رزاقی رییس شبکه ملی تحقیقات لیزر پزشکی کشور، دکتر فکرآزاد رییس انجمن علمی لیزر پزشکی ایران و جمعی از متخصصان داخلی و خارجی از کشورهای کانادا و انگلیس از سوم تا پنجم دی ماه در هتل المپیک برگزار می شود.

شکم شما به این دلایل هر روز بزرگ تر می شود

بهمن ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

اوایلش با کمی ناراحتی پشت میز غذا شروع می‌شود. چند لقمه‌ای که می‌خورید، احساس می‌کنید شلوارتان به شکل آزار‌دهنده‌ای تنگ می‌شود و تحمل نشستن پشت میز را از شما می‌گیرد.
به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از نامه نیوز، آرام‌آرام پوشیدن همان شلوار حتی در ابتدای روز هم برای‌تان سخت و سپس غیرممکن می‌شود. چند ماهی بعد پیراهن‌هایی که همیشه زیبای‌تان می‌کرده‌اند، ظاهری زشت و نامتناسب را از شما در آینه نشان می‌دهند و بعد هم دیگران با وجود همه زحمت‌هایی که برای پنهان کردن شکم بزرگ‌تان کشیده‌اید حتی در لباس‌های آزادی که می‌پوشید شکم بزرگ شما را تشخیص می‌دهند.

این اتفاق‌ها آنقدر سریع می‌افتد که توان مهار بزرگ شدن شکم‌تان را از دست می‌دهید و حتی وقت نمی‌کنید برای کنار آمدن با این ظاهر تازه خود را آماده کنید. اگر خواندن این چند خط، شبیه به شرح حال شماست یا اگر نمی‌خواهید به فردی که این روزها را می‌گذراند تبدیل شوید در ادامه این مطلب با ما باشید. ما به شما می‌گوییم شکم بزرگ‌تان از کجا آمده و با سلامت شما چه می‌کند.

مثل اسفند روی آتشید؟ مدام استرس دارید؟
نگاهی به خودتان در آینه بیندازید! حتما در کنار روزهای سختی که برای خودتان و دیگران به ارمغان می‌آورید، صاحب شکمی بزرگ هم هستید. تعجب نکنید. هورمون‌هایی که در لحظه‌های پراسترس و آشفته زندگی شما بالا و پایین می‌شوند، ظاهر شما را هم تحت تاثیر قرار می‌دهند و به کوچک یا بزرگ شدن شکم‌تان منجر می‌شوند. محققان می‌گویند زندگی پراسترس و البته تحمل پایین شما در برابر فشارهای روانی روزمره به بیشتر شدن اندازه دور کمرتان می‌انجامد. از نظر آنها اگر شما فرد ناآرامی هستید که تنش‌ها را به سختی پشت سر می‌گذارید و یک فشار کوچک آرامش‌تان را مختل می‌کند، باید انتظار این را داشته باشید که شکم‌تان هر روز بزرگ‌تر شود.

محققان در این مورد سطح هورمون کورتیزل که به هورمون استرس مشهور است را مقصر می‌دانند و می‌گویند با بیشتر شدن فشارهای روانی شما و ضعف‌تان برای مواجهه با آنها، این هورمون در خون‌تان بیشتر می‌شود و نظم توزیع چربی در بدن‌تان هم به هم می‌خورد. در چنین شرایطی سوخت‌وساز بدن‌تان دچار مشکل می‌شود و دست به دست دادن همه این عوامل، باعث می‌شود دور کمر لباس‌های‌تان هر روز برای شما تنگ‌تر شود. پس نه‌تنها به‌خاطر کوچک شدن شکم‌تان، بلکه برای داشتن زندگی بهتر و طولانی‌تر اعصاب‌تان را کنترل کنید و اگر از عهده این کار دشوار برنمی‌آیید، از یک روانشناس کمک بگیرید. اگر این مطلب را تا انتها بخوانید، خواهید فهمید این توصیه ما بی‌اساس نیست و گذشته از زیباتر کردن شما، می‌تواند از خطر مرگ یا گذراندن یک زندگی سخت و دردناک نجات‌تان دهد.

زیادی کم‌چرب غذا می‌خورید؟
حتما شما هم شنیده‌اید که مصرف بیش از اندازه غذاهای چرب، یکی از دلایل چاقی به‌ویژه چاقی شکمی است اما احتمالا نشنیده‌اید که بیش از اندازه چربی نخوردن هم می‌تواند به چاق شدن شکم شما منجر شود. محققان می‌گویند کسانی که بیش از اندازه بر نخوردن چربی تاکید می‌کنند، صاحب شکم‌هایی چاق و نازیبا می‌شوند. از نظر آنها مصرف چربی‌های مفید هم برای سلامت لازم است و هم برای زیبایی افراد و کسانی که می‌خواهند تناسب اندام‌شان را حفظ کنند باید در رژیم‌شان چربی‌های غیراشباع مثل آووکادو، روغن زیتون، دانه‌های روغنی، مغزها و. . . را جا دهند. از طرف دیگر محققان می‌گویند چربی‌ها به جذب بسیاری از مواد غذایی مفید کمک می‌کنند. برای مثال آنها می‌گویند اگر سالادتان را بدون روغن زیتون یا روغن هسته انگور بخورید، فایده زیادی نصیب بدن‌تان نمی‌شود پس صفر و یکی نباشید و برای دور کردن خطرات غذاهای چرب از خودتان برای همیشه با چربی‌ها قهر نکنید.

کم می‌خوابید؟
کم‌خوابی و خسته کردن خود را با فعال بودن و سحرخیزی اشتباه نگیرید. محققان می‌گویند آدم‌هایی که به اندازه کافی نمی‌خوابند به احتمال زیاد دچار چاقی و به ویژه چاقی شکمی می‌شوند. یافته‌های آنها حاکی از این است که در بدن افرادی که شب‌ها به اندازه کافی نمی‌خوابند، سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول بالاتر است.

بالا بودن میزان این هورمون باعث می‌شود فرد به مصرف شکر میل بیشتری داشته باشد و سراغ ریزه‌خواری و گرفتن کالری‌های بیشتر هم برود. محققان می‌گویند کمتر از پنج ساعت خوابیدن در شب، شکم را بزرگ می‌کند اما اگر بین هفت تا ۹ ساعت در شبانه‌روز بخوابید میزان این هورمون در بدن‌تان به تعادل می‌رسد و تناسب اندام‌تان حفظ می‌شود. گذشته از این محققان می‌گویند تنها خواب به اندازه نیست که تناسب اندام شما را حفظ می‌کند بلکه سحرخیز بودن هم در این مورد نقش دارد. پس شب زنده‌دار نباشید و به قیمت خوابیدن در میانه‌روز، میزان خواب‌تان را به کمتر از ۷ ساعت نرسانید.

کم پروتئین می‌خورید؟
مصرف به اندازه پروتئین، بدنی زیبا و عضلانی را به شما هدیه می‌کند اما وقتی کمتر از نیاز بدن‌تان پروتئین می‌خورید، به احتمال بیشتری اشتهای کاذب پیدا می‌کنید. پروتئین به شما کمک می‌کند اشتهای‌تان را کنترل کنید و به وضعیت هورمون‌های‌تان سروسامان دهید. محققان می‌گویند خوردن غذاهای پروتئینی باعث می‌شود زمان طولانی‌تری احساس سیری کنید و کمتر به خوردن میان‌وعده و هله‌هوله تمایل پیدا کنید. پس سعی کنید در هر وعده غذایی‌تان ۲۰ تا ۲۵ گرم پروتئین بگنجانید تا شکم‌تان هر روز بزرگ‌تر نشود.

سودا می‌خورید؟
شاید سودا یا آب گازدار نوشیدنی پرطرفداری باشد و از آنجا که شکر ندارد، خیلی‌ها را به این خیال بیندازد که مصرفش مثل نوشابه پرضرر نیست اما محققان می‌گویند نوشیدن مایعات گازدار نه‌تنها به دندان‌های شما آسیب می‌زند بلکه شکمی بزرگ را هم به شما هدیه می‌کند. محققان می‌گویند کسانی که در هر روز تنها یک لیوان سودا می‌خورند، پنج برابر بیشتر از کسانی که یک بار در هفته سراغ این نوشیدنی می‌روند استعداد چاق شدن را پیدا می‌کنند. از نظر آنها فرقی نمی‌کند سراغ سوداهای رژیمی بروید یا آنهایی که شیرین و طعم‌دار شده‌اند چراکه مصرف این نوشیدنی در هر حال شما را صاحب بدنی چاق و شکمی بزرگ می‌کند.

دیر غذا می‌خورید؟
وقتی که می‌خوابید، بسیاری از فعالیت‌های بدن‌تان به حالت تعلیق درمی‌آید که هضم غذا یکی از آن فعالیت‌هاست. اگر شما عادت دارید شام‌تان را تنها یکی، دو ساعت قبل از خواب میل کنید، احتمالا از چاقی شکمی هم رنج می‌برید چراکه هم به‌خاطر درست هضم نشدن غذای‌تان چاق و شکم‌گنده شده‌اید و هم به‌خاطر نزدیک بودن زمان خواب و خوراک‌تان به هم به مشکلات مربوط به معده دچار شده‌اید و به همین دلیل ظاهر شکم‌تان برجسته به نظر می‌رسد.

فیبر نمی‌خورید
مصرف به اندازه فیبر می‌تواند سلامت دستگاه گوارش‌تان را تضمین و از این طریق شکم‌تان را هم کوچک کند. پژوهشگران معتقدند کسانی که هر روز ۱۰ گرم فیبر می‌خورند (معادل دو سیب کوچک، یک فنجان نخود سبز و نصف فنجان لوبیا چیتی) چربی‌های احشایی بدن‌شان ۳/۷ درصد کمتر شده و صاحب شکمی تخت می‌شوند. نیازی به گفتن ندارد بسیاری از سبزی‌های برگ سبز مثل کاهو سرشار از فیبر هستند و مصرف هر روزه‌شان می‌تواند فعالیت دستگاه گوارش شما را تنظیم کند.

افسرده‌اید؟
اگر بی‌دلیل شکم‌گنده شده‌اید و حتی رعایت کردن نکات گفته شده هم گره‌ای از مشکل شما باز نکرده، بهتر است مشکل‌تان را به جای متخصص گوارش با یک روانپزشک در میان بگذارید. محققان می‌گویند اگر در دوره پیری به سر ببرید و به افسردگی دچار شوید، صاحب شکمی بزرگ هم می‌شوید. بررسی‌های آنها نشان می‌دهد احتمال شکم‌گنده شدن در یک دوره زمانی پنج ساله، در مسن‌هایی که علائم افسردگی را نشان می‌دهند بیشتر است. همان‌طور که در مورد بی‌خوابی گفتیم در این مورد هم پای هورمون کورتیزول در میان است. کنترل نشدن سطح این هورمون که بالا رفتنش چربی‌های دور شکم و کمر را انباشته می‌کند، باعث می‌شود فرد بدون چاق شدن شکم‌گنده شود.

میانسال شده‌اید؟
از نظر متخصصان پیرتر شدن به‌ویژه برای زنان چاقی شکمی را همراه می‌آورد. گرچه بالاتر رفتن سن به بالاتر رفتن BMI هم می‌انجامد اما محققان می‌گویند نه‌تنها میزان چربی‌ها بلکه شیوه توزیع آنها هم در سنین بالاتر با زمان جوانی تفاوت خواهد داشت. اگر شما در چنین دوره‌ای به سر می‌برید و برای آب کردن شکم‌تان مصمم هستید، گذشته از رعایت رژیم غذایی مناسب، باید پیاده‌روی و یوگا را هم به برنامه زندگی‌تان اضافه کنید.

زودتر می‌میرید
مرگ زودرس به دلیل مشکلات قلبی، یکی از نگرانی‌هایی است که باید همیشه با آدم‌های شکم‌گنده همراه باشد
- اگر شکم‌گنده شوید. . . شکم‌گنده تنها شما را در آینه نازیبا نشان نمی‌دهد. بررسی‌های پژوهشگران حاکی از این است که چاقی شکمی شما را به بیماری‌های مختلفی دچار می‌کند که درمان کردن‌شان به اندازه آب کردن شکم‌تان آسان نیست.

- استخوان‌های‌تان پوک می‌شود: محققان دانشگاه هاروارد دریافتند مردانی که دچار چربی شکم هستند، بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. درحالی که این بیماری به‌طور معمول در زنان سالمند دیده می‌شود، پژوهشگران ادعا می‌کنند مردان شکم‌گنده هم از مبتلایان اصلی آن هستند. به گفته پژوهشگران چاقی شکمی خطر شکستن استخوان‌ها را بیشتر می‌کند. گروه دیگری از پژوهشگران معتقدند بیماری‌های ریوی و مشکلات تنفسی هم همیشه با شکم‌گنده‌ها همراه است.

- کلیه‌های‌تان از کار می‌افتد، بیماری‌های کلیوی یکی از مشکلات رایج در میان شکم‌گنده‌هاست. از منظر محققان هلندی کسانی که شکمی چاق دارند، فشار خون‌شان هم بالاتر است و بیشتر به مشکلات کلیوی دچار می‌شوند. محققان در بررسی دیگری ثابت کرده‌اند بیماری‌های کلیوی تنها مشکل آنها نیست.

همایش نور در پزشکی در اصفهان برگزار شد

بهمن ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 همایش علمی «نور در پزشکی» با توجه به نامگذاری سال ۲۰۱۵ به عنوان سال نور، روز سه شنبه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این همایش توسط دانشکده فناوری های نوین علوم پزشکی اصفهان با همکاری یونسکو به مناسبت صدمین سالگرد نور و به مدت یک روز برگزار شد.

محورهای همایش مذکور شامل نور و درمان، نور و تشخیص، نور و دیدگانی و اپتیک در پزشکی است.

دبیر اجرایی همایش نور در پزشکی به ایرنا گفت: این همایش با توجه به اهمیت کاربرد نور در پزشکی و روش های تشخیصی و درمانی و حرکت به سمت فناوری های نوین در این زمینه برگزار شد.

«علیرضا ورد» با بیان اینکه حدود ۵۶ مقاله علمی به دبیرخانه همایش رسیده است، افزود: از میان این مقالات ۳۲ مقاله پذیرفته شد که ۱۰ مقاله بصورت سخنرانی و مابقی بصورت پوستر ارائه می شود.

وی اظهار کرد: هشت سخنرانی نیز توسط اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور و برخی کارشناسی مهندسی پزشکی در زمینه های آنالیز تصاویر چشم، اپتیک تطبیقی، لیزرهای تار نوری، اپتوالکترونیک و سیستم های الکترومکانیکی نوری در این همایش ارائه شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه بیشتر مقالات رسیده درباره کاربرد نور در چشم پزشکی بود، تصریح کرد: نور در موارد دیگری مانند سی تی اسکن نیز کاربرد زیاد دارد.

وی با اشاره به اینکه نور در پزشکی، مبحث بین رشته ای و در ارتباط بین دو حوزه مهندسی و پزشکی است، گفت: رشته بیو الکترونیک بعنوان یکی از گرایش های مهندسی پزشکی در مقاطع تحصیلات تکمیلی، موضوع نور در پزشکی را دربر می گیرد.

به گزارش ایرنا، در مجمع عمومی سازمان ملل ( UN )، سال ۲۰۱۵ به عنوان سال جهانی نور و فناوری های نور پایه ( IYL2015 ) نامگذاری شده است.

این نامگذاری برای پاسخگویی به سؤال­های مطرح شده از سوی جامعه انسانی درمورد اینکه فناوری ­های نوری چه قدم های مؤثری را در راه تلاش های انسان برای تأمین انرژی، تحصیلات، کشاورزی، اقتصاد و سلامت برداشته و چه راه حل­هایی را پیشنهاد می­کند، صورت گرفته است.

هدف سال جهانی نور، برجسته کردن اهمیت نور و فناوری­های اپتیکی در زندگی و آینده ساکنان کره زمین در یک جامعه پیشرفته است.

اپتیک یا نورشناسی، شاخه ای از علم فیزیک است که به بررسی نور، خواص آن و بر همکنش آن با ماده و مطالعه حوزه مریی، ماوراء بنفش و زیر قرمز امواج الکترومغناطیسی می پردازد.

چگونه می توان بدون دغدغه، دیابت را کنترل کرد؟

بهمن ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 می تواند یک مشکل اساسی باشد که به درمان فوری نیاز دارد. در برخی موارد رژیم غذایی سختی به بیمار توصیه می شود و پزشک از بیمار می خواهد تا قند خون خود را کنترل و دارو مصرف کند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل ازسلامت نیوز:

خوردن سبزی: برای پایین آمدن قند خون، گیاه خواری موثر است. پاستای گندم سبوس دار، برنج سبوس دار، غلات سرشار از فیبر و همچنین گوجه فرنگی، هویج، خیار و کلم بروکلی را به برنامه غذایی تان اضافه کنید.

فعالیت جسمی: با ورزش، وزن اضافه را کم کنید. ورزش گلوکز ذخیره شده را کاهش می دهد و در نتیجه بیماری دیابت را کنترل می کند.

نوشیدن آب: با تمام شدن یا کم شدن آب بدن، تولید هورمون افزایش می یابد که باعث می شود کبد قند خون بیشتری تولید کند که می تواند برای بیماران دیابتی مشکل ساز شود. بنابراین به میزان کافی آب بنوشید.

مغز میوه: این ماده غذایی نه تنها در حفظ سلامت موثر است بلکه دیابت را نیز از طریق طبیعی کنترل می کند. بادام درختی و بادام زمینی سرشار از فیبر، ویتامین E و منیزیم است که برای سلامت بسیار مفید است.

برنامه غذایی حاوی میوه: میوه هایی مانند پرتقال، گریپ فروت، لیمو، میوه های توتی ،آناناس، هندوانه، آواکادو و … حاوی انسولین است که قند خون را کنترل می کند.

Next Page »