تنها راه -کاهش وزن- کشف شد

فروردین ۳۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

بعضی از خوردنی‌ها هستند که از طریق تحریک بخشی از دستگاه عصبی خودکار به نوعی سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، دکتر تیرنگ نیستانی متخصص تغذیه در خصوص خوراکی‌های چربی‌سوز گفت: هیچ خوراکی و مواد غذایی که خاصیت چربی سوزی داشته باشد وجود ندارد و اساسا هر ماده غذایی که کالری آن مازاد بر نیاز بدن باشد بالقوه می‌تواند به عنوان بافت چربی ذخیره شود.

 

وی اظهار داشت: در این صورت تنها راه سوختن چربی این است که بدن وارد راههای متابولیک شود و زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که توازن منفی باشد یا به بیان دیگر زمانی بدن از ذخیره برداشت می‌کند که ورودی انرژی به بدن به نوعی نقصان پیدا کرده یا کم شود.

 

این متخصص تغذیه گفت: بعضی از خوردنی‌ها هستند که از طریق تحریک بخشی از دستگاه عصبی خودکار به نوعی سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند به عنوان مثال فلفل که به نسبت تندی، هرچقدر که تند باشد خاصیت افزایش “متابولیسم” را بیشتر می‌کند.

 

وی در پایان گفت: برای کاهش وزن هیچ میانبری وجود ندارد و برای رسیدن به وزن ایده‌آل باید با یک برنامه غذایی درست عادت غذایی خود را تصحیح کنیم.

راهی نو و بسیار مؤثر برای کاهش وزن

فروردین ۳۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

بعضی از خوردنی‌ها هستند که از طریق تحریک بخشی از دستگاه عصبی خودکار به نوعی سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز، دکتر تیرنگ نیستانی متخصص تغذیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در خصوص خوراکی‌های چربی‌سوز گفت: هیچ خوراکی و مواد غذایی که خاصیت چربی سوزی داشته باشد وجود ندارد و اساسا هر ماده غذایی که کالری آن مازاد بر نیاز بدن باشد بالقوه می‌تواند به عنوان بافت چربی ذخیره شود.

وی اظهار داشت: در این صورت تنها راه سوختن چربی این است که بدن وارد راههای متابولیک شود و زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که توازن منفی باشد یا به بیان دیگر زمانی بدن از ذخیره برداشت می‌کند که ورودی انرژی به بدن به نوعی نقصان پیدا کرده یا کم شود.

این متخصص تغذیه گفت: بعضی از خوردنی‌ها هستند که از طریق تحریک بخشی از دستگاه عصبی خودکار به نوعی سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند به عنوان مثال فلفل که به نسبت تندی، هرچقدر که تند باشد خاصیت افزایش “متابولیسم” را بیشتر می‌کند.
وی در پایان گفت: برای کاهش وزن هیچ میانبری وجود ندارد و برای رسیدن به وزن ایده‌آل باید با یک برنامه غذایی درست عادت غذایی خود را تصحیح کنیم.

بایدها و نباید‌هایی درباره سیاه‌دانه

فروردین ۳۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 در متون طب سنتی برای سیاه‌دانه خواص مقوی و منحصر به فردی ذکر شده است. بسیاری از حکما و اطبای طب سنتی ایران، هند و چین از سیاه‌دانه، روغن و عصاره آن به صورت موضعی و خوراکی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و اختلال‌های جسمی استفاده می‌کنند.

مجله سیب سبز: در متون طب سنتی برای سیاه‌دانه خواص مقوی و منحصر به فردی ذکر شده است. بسیاری از حکما و اطبای طب سنتی ایران، هند و چین از سیاه‌دانه، روغن و عصاره آن به صورت موضعی و خوراکی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و اختلال‌های جسمی استفاده می‌کنند. به اعتقاد این گروه از درمانگران مصرف سیاه دانه می تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ها از قبیل بیماری‌های دستگاه کلیه، دستگاه گوارش (مثل نفخ، تورم معده، زخم معده) و پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌های مزمن و سرطان موثر باشد. مصرف موضعی و خوراکی سیاه‌دانه علاوه بر جنبه درمانی در حوزه بهداشت و زیبایی نیز کارکردهای متنوعی دارد که مهم‌ترین آن درمان جوش‌های چرکی و ناشی از چربی پوست است.

درمان نفخ دردناک شکم

نفخ یکی از شایع‌ترین اختلال‌هایی است که امروزه بسیاری از مردم آن را تجربه می‌کنند. پیدایش این اختلال رابطه زیادی با شیوه زندگی و نوع رژیم غذایی و حتی زیاده‌روی در مصرف غذاها دارد. از دیدگاه درمانگران طب سنتی مصرف سیاه‌دانه می‌تواند نفخ و دردهای ناشی از آن را در بیشتر افرادی که به نفخ معده دچار هستند درمان کند. البته در برخی متون اشاره شده در صورتی که پودر تخم سیاه‌دانه را با پودر دارچین مخلوط کرده و اندکی از این مخلوط را روی غذایشان بپاشند به درمان نفخ معده کمک و دردهای ناشی از آن را کنترل می‌کند.

پوستی صاف و یکدست می‌خواهید

در برخی متون طب سنتی به این نکته اشاره شده که استفاده موضعی از تخم سیاه‌دانه و روغن کنجد برای درمان جوش‌های زیرپوستی بسیار موثر است. این درمان‌گران برای تهیه این ترکیب به بیماران‌شان توصیه می‌کنند روغن کنجد و پودر سیاه‌دانه را با یکدیگر ترکیب کرده و آن را روی پوست صورت ماسک کنند. استفاده از این ترکیب به مدت ۲ هفته به بهبود جوش‌های زیرپوستی منجر می‌شود، اما هنگام استفاده از این ترکیب باید مراقب بود که بیش از اندازه از این روغن روی پوست استفاده نکنید چرا که استفاده بیش از اندازه از انواع روغن‌ها موجب بسته شدن منافذ پوستی می‌شود. برای استفاده از این ترکیب باید سرانگشتان‌تان را اندکی به این روغن آغشته کنید و روی‌ پوست‌تان ماساژ دهید.

برای افرادی که شیمی‌درمانی کرده‌اند

یکی دیگر از خواص سیاه‌دانه و عصاره به دست آمده از آن کاهش عوارض ناشی از مصرف داروهای شیمیایی و مدرنی است که امروزه برای درمان بیماری‌های سخت و مزمن همچون سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دانه‌های سیاه دانه و روغن گرفته شده از آن به دلیل خواص درمانی ویژه‌ای که دارد از جمله بهترین داروهای گیاهی و طبیعی برای بیمارانی محسوب می‌شود که به دلیل شیمی‌درمانی یا مصرف داروهای شیمیایی دچار نارسایی و اختلال در عملکرد کلیه‌ها شده‌اند. با مصرف روغن سیاه دانه می‌توان مانع از دفع پروتئین از ادرار شد و تا حد زیادی کراتین موجود در خون را کنترل و مهار کرد. از این رو افرادی که در معرض شیمی‌درمانی قرار دارند، می‌توانند با مشاوره با درمانگر طب سنتی و مصرف سیاه دانه بخشی از عوارض جانبی شیمی‌درمانی را بر کلیه‌های‌شان کنترل کنند.

نکاتی درباره سیاه‌دانه که باید بدانید

سیاه دانه خواص درمانی بی‌شماری دارد که در کنار برخی گیاهان یا روغن‌های طبیعی دیگر می‌تواند تاثیرات درمانی موثر و کم‌نظیری در کنترل بیماری‌ها و درمان آنها داشته باشد.

مخلوط پودر سیاه‌دانه و عسل به ترتیب به میزان ۲۵ و ۱۰۰ گرم و میل کردن آن هنگام سردرد به تسکین دردهای ناحیه سر و جمجمه کمک می‌کند.
افرادی که بعد از ابتلا به سرماخوردگی مدام عطسه می کنند ‌می توانند جوشانده مخلوط سیاه دانه بوداده و روغن زیتون را به مدت یک دقیقه روی پیشانی خود مرهم کنند. این مخلوط به آنها کمک می‌کند تا از شر عطسه‌ها خلاص شوند.
برخی از درمانگران طب سنتی بر این باورند که سیاه دانه جویده شده و ترکیب شده با بزاق دهان موجب درمان زگیل می‌شود.
افراد مبتلا به سینوزیت بهتر است در فصل پاییز هفته‌ای یک بار از بخور سیاه دانه استفاده کنند.
مصرف سیاه دانه در وعده‌های غذایی برای خانم‌های سردمزاجی که شیر آنها برای نوزادشان کم است موثر است و به مرور موجب افزایش شیر آنها می‌شود.

تسکین دردهای شکمی

خانم‌های بارداری که در روزهای پایانی دوران بارداری قرار دارند و در انتظار تولد فرزند خود به سر می‌برند با شروع دردهای شکمی یا دردهای زایمان می‌توانند از ترکیب سیاه دانه و عسل برای کنترل درد و افزایش مقاومت و توان بدن‌شان استفاده کنند. برای تهیه این ترکیب کافی است ۲۵ گرم از پودر الک شده سیاه دانه را با ۱۰۰ گرم عسل مخلوط کرده و سپس مقدار اندکی روغن حیوانی به آن اضافه کنند.

مصرف این مخلوط علاوه بر کاهش میزان درد در ناحیه شکم به افزایش توان و قوت زائو هنگام زایمان کمک می‌کند. البته فراموش نکنید که نباید خودسرانه از این مخلوط استفاده کنید و برای تجربه آن حتما از مشاوره با متخصص طب سنتی و پزشک زنان‌تان بهره بگیرد.

املت یونانی با سیاه‌دانه بخورید

یکی از روش‌هایی که به کمک آن می‌توانید مصرف سیاه‌دانه را به برنامه غذایی روزانه‌تان اضافه کنید تهیه املت یونانی با سیاه‌دانه است. برای تهیه این املت که می‌توانید در وعده صبحانه آن را میل کنید به ۲ عدد تخم‌مرغ، یک عدد گوجه‌فرنگی، کمی پنیر سفید فتا، یک حبه سیر، ۲ قاشق سیاه‌دانه و اندکی فلفل نیاز دارید. برای تهیه این املت کافی است به اندازه نصف قاشق غذاخوری روغن زیتون در تابه بریزید و گوجه خرد شده و سیر را در آن تفت دهید. سپس تخم‌مرغ را به آن اضافه کنید و در آخرین مرحله پخت پنیر رنده شده فتا، فلفل و سیاه دانه را روی تخم‌مرغ بریزید. به این ترتیب به سادگی می‌توانید سیاه‌دانه را به برنامه غذایی روزانه‌تان اضافه کنید و از خواص درمانی و تسکین دهنده آن بهره ببرید.

پنیر با چاشنی سیاه‌دانه بخورید

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید به کمک آن سیاه‌دانه را به سبد غذایی خانواده اضافه کنید استفاده از پودر تخم سیاه‌دانه با پنیر در وعده صبحانه یا میان‌وعده عصر است. می‌توانید با پودر کردن تخم سیاه‌دانه و پاشیدن آن روی پنیری که تصمیم دارید میل کنید یک پنیر با چاشنی سیاه‌دانه در منزل تهیه و از آن برای بهره بردن از خواص سیاه‌دانه استفاده کنید.

نسخه ای برای درمان جوش‌های چرکی

اگر در گروه جوان‌هایی قرار دارید که از دست جوش‌های التهابی و ترشحات چرکی آن رنج می‌برید، می‌توانید با استفاده از خمیر سیاه دانه برای درمان این جوش‌ها که غالبا بعد از بلوغ در نوجوانان به وجود می‌آید و در برخی موارد تا جوانی افراد ادامه پیدا می‌کند، اقدام کنید. برای تهیه این خمیر کافی است ۲ قاشق پودر سیاه دانه را با مقداری سرکه ترکیب کرده و آن را روی صورت خود ماسک کنید. این ترکیب کمک می‌کند جوش‌های التهابی و چرکی به مرور خشک و برطرف شوند.

شغل های مضر که سفارش نمیشود!

فروردین ۳۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 وقتی بحث شغل پیش می آید، توجه ها بیشتر به سوی درآمد و راحتی آن معطوف می شود تا تاثیرش روی سلامت. گاهی فراموش می کنیم که بعضی شغل ها روی سلامت تاثیر منفی دارند در حالی که از مدت ها پیش ارتباط بین بعضی بیماری ها با بعضی مشاغل اثبات شده است.

مجله تندرستی: گاهی شغل ها کاری می کنند که قبل از موعد پیر شویم، حال اگر شغل تان جزو این گروه است، تکلیف چیست؟ وقتی بحث شغل پیش می آید، توجه ها بیشتر به سوی درآمد و راحتی آن معطوف می شود تا تاثیرش روی سلامت. گاهی فراموش می کنیم که بعضی شغل ها روی سلامت تاثیر منفی دارند در حالی که از مدت ها پیش ارتباط بین بعضی بیماری ها مانند مشکلات ریوی و سرطان با بعضی مشاغل اثبات شده است. البته ماجرا جنبه دیگری نیز دارد که معمولا نادیده گرفته می شود؛ تاثیر شغل ها روی پیری زودرس. پیری چیست؟ مگر چیزی غیر از کم رنگ شدن رفته رفته سلامت و اختلال در کارکرد اعضای بدن است؟ ضعیف شدن بویایی، بینایی و شنوایی، پوکی استخوان و ضعف مفصلی و ماهیچه ای، چروک شدن پوست و … از نشانه های پیری است اما بعضی شغل ها کاری می کنند که قبل از رسیدن به سالمندی این نشانه ها در شما بروز کنند. این شغل ها را بیشتر بشناسید.

کارکنان نساجی ها

کارکنان نساجی ها، به خصوص آنهایی که در تولیدی های حوله، جوراب، ملحفه و … کار می کنند، در خطر ابتلا به بیماری های ریوی هستند. ذرات معلق پنبه، پارچه های نخی یا دیگر مواد به کار رفته در نساجی ها و حتی گرد و خاک موجود در نساجی ها باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری ها می شود.

بهترین راه پیشگیری: عدم استعمال دخانیات، استفاده از ماسک و تعبیه دستگاه های تهویه هوا در نساجی ها.

کارگران ساختمانی

اگرچه کارگران ساختمانی به دلیل نوع کارشان از تناسب اندام خوبی برخوردارند اما در معرض یک خطر بزرگ هستند؛ سرطان ریه ناشی از تنفس آزبست که در سقف ها و دیوارها به کار می رود و گرد و خاکی که هنگام تخریب یا بازسازی ساختمان ها بلند می شود. بنابراین رعایت نکته های ایمنی مانند استفاده از ماسک و عدم استعمال دخانیتات، حداقل کاری است که یک کارگر ساختمانی باید انجام دهد. با اینحال، کار روی ساختمان می تواند احتمال بروز بیماری آرتریت را نیز افزایش دهد. بلند کردن و جابجایی اجسام سنگین، آن هم به شکل نادرست، خطر بروز التهاب مفاصل را افزایش می دهد. استفاده از ابزاری مانند دریل یا حتی چکش ساده نیز خطر بروز التهاب مفاصل دست ها، مچ ها و شانه ها را افزایش می دهد.

بهترین راه پیشگیری: استفاده از روش های صحیح جابجایی اجسام و دوره های استراحت زیاد.

کارگران کارخانه های چوب بری

معمولا کمتر درباره کارگران کارخانه های چوب بری صحبت می شود. این شغل با عث افزایش احتمال التهاب مفاصل، به خصوص در ناحیه کمر می شود. جابجایی اجسام سنگین هم متهم ردیف اول است.

بهترین راه پیشگیری: استفاده از روش های درست جابجایی و داشتن بدنی متناسب، چون فشار روی مفاصل را کاهش می دهد و تغییر شغل در صورت بروز اولین نشانه های آسیب در ستون فقرات.

کارکنان مراکز درمانی

اینجاست که کوزه گران از کوزه شکسته آب می خورند چون پرستاران و پیراپزشکان نیز در معرض ابتلا به بیماری های عضلانی و اسکلتی هستند. جابجایی بیماران، به خصوص افراد چاق برای انجام کارهای به ظاهر ساده ای مانند تعویض ملحفه ها باعث می شود این افراد در دراز مدت به آسیب های ستون فقرات، التهاب مفاصل و مشکلات زانو مبتلا شوند.

بهترین راه پیشگیری: استفاده از وسایل حمل و نقل بیمار مانند ویلچر و بالابرهای مخصوص بیماران و کمک همکارانشان و اجتناب از بلند کردن بیماران به تنهایی.

رانندگان کامیون

شاید رانندگان کامیون در فیلم ها جذاب و شکست ناپذیرند اما در دنیای واقعی در خطر ابتلا به التهاب مفاصل و آسیب های عضلانی اسکلتی هستند نشستن های طولانی پشت فرمان، آن هم به صورت نادرست و جابجایی اجسام سنگین از عوامل اصلی این مشکلاتند.

بهترین راه پیشگیری: نشستن درست پشت فرمان و تغییر مداوم وضعیت نشستن، توقف های بین راهی، حتی به مدت کوتاه و چند دقیقه قدم زدن و استفاده از وسایل جابجایی مکانیزه به جای دست ها.

معلمان

اینکه فقط سالی یک بار در روز معلم به یادشان باشیم و با یک شاخه گل سر و ته قضیه را هم بیاوریم نمی تواندز حمت های آنها را جبران کند. همین که فردی مجبور باشد بیشتر ساعت های کاری اش را ایستاده بگذراند کافی است که در معرض آسیب های عضلانی اسکلتی قرار بگیرد. التهاب مفاصل پا، واریس و … ارمغان این شغل است. در گذشته نه چندان دور و هنوز هم در بعضی مناطق معلمان مجبورند با گچ سر و کله بزنند که نتیجه اش در دراز مدت بروز مشکلات تنفسی و پیری پوست است.

بهترین راه پیشگیری: استفاده از کفش های راحت و مناسب که کاملا پاها را دربر می گیرند و می پوشانند. دوری از کفش های پاشنه بلند و مراقبت از پوست و مو.

ورزشکاران حرفه ای

تناقض عجیبی است؛ وقتی ورزش به عنوان اولین عامل حفظ سلامت مطرح است، ورزشکاران حرفه ای در خطر پیری زودرس و آسیب های اسکلتی – عضلانی هستند. تعریق زیاد، کاهش یا افزایش وزن های مداوم؛ به خصوص در ورزش هایی مانند کشتی و مسابقه دادن در شرایط آب و هوایی نامساعد باعث می شود پوست زودتر دچار چین و چروک شود.

بهترین راه پیشگیری: دنبال کردن منطقی برنامه های کاهش یا افزایش وزن زیر نظر متخصصان مراقبت از پوست و مو و حتی آموختن روش های درست افتادن (!) برای جلوگیری از آسیب دیدن زانوها و ستون فقرات.

موسیقیدان ها

چه کسی فکر می کرد خطر ابتلا به التهاب مفاصل و آسیب های عضلانی – اسکلتی در موسیقیدان ها با ژیمناست ها برابری می کند؟ زندگی هنری این افراد خیلی هم رمانتیک نیست چون فشارهای وارده به مفاصل آنها باعث می شود مثل یک ژیمناست در خطر التهاب و آسیب مفاصل قرار بگیرند.

بهترین راه پیشگیری: برحسب نوع ساز فرق می کنداما برای مثال یک نوازنده ویولن باید یاد بگیرد چطور سازش را در دست بگیرد که فشار کمتری بر مفاصلش وارد شود.

نانواها و قنادها

افرادی که از صبح تا شب کار می کنند تا شیرینی و برکت را به خانه های ما بیاورند، خیلی هم شغل بی دردسری ندارند. نانوایی و شیرینی پزی یکی از شغل هایی است که خطر ابتلا به آسم را افزایش می دهد. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، این مشاغل به تنهایی سالانه ۱۵ درصد به تعداد مبتلایان آسم؛ البته در بزرگسالان می افزایند. همچنین قرار گرفتن مداوم در معرض آرد احتمال بروز حساسیت را به طور چشمگیری افزایش می دهد. ایستادن های طولانی نیز خطر ابتلا به التهاب مفاصل را افزایش می دهد.

بهترین راه پیشگیری: استفاده از ماسک، تعبیه هواکش های قوی و تغییر وضعیت ایستادن به طور مداوم.

آرایشگران

آنچه همه مشاغل این فهرست دارند، این شغل همه را با هم دارد؛ سر و کار داشتن با انواع و اقسام مواد شیمایی، از رنگ موها گرفته تا مواد دکلره، لوازم آرایشی و … و ایستادن های طولانی و مداوم باعث می شود آرایشگران در معرض ابتلا به مشکلات تنفسی، التهاب و آسیب های مفصلی، به خصوص در مفاصل گردن و پیری زودرس پوست قرار بگیرند.

بهترین راه پیشگیری: تغییر شغل! به هیچ وجه شوخی نمی کنیم چون پای سلامت تان در میان است. با اینحال از آنجا که تغییر شغل برای همه امکانپذیر نیست؛ بنابراین تنها راه چاره استفاده از دستکش و ماسک. استفاده از مواد استاندارد و دوری از مارک های تقلبی و بی نام و نشان، تعبیه هواکش های بسیار قوی و تغییر وضعیت ایستادن به طور مداوم است.

خانه دارها

انجام کارهای خانه، به خصوص تمیزکاری باعث افزایش احتمال پیری پوست، التهاب و آسیب های مفاصل می شود. خلاصه اینکه بشور و بساب و بپز، حسابی از نظر سلامت گران درمی آید. همه اینها یک طرف، این موضوع هم یک طرف که از خانه داران کمتر قدردانی می شود؛ در حالی که جزو دارندگان مشاغل سخت هستند.

بهترین راه پیشگیری: اجتناب از انجام یکباره امور خانه و داشتن یک برنامه منظم و پیوسته برای پیشگیری از وارد شدن فشار اضافه روی مفاصل و ستون فقرات. پرهیز از به کار بردن مواد شوینده نامرغوب و غیراستاندارد داشتن دوره های استراحت کافی جسمی و روحی.

طراحان گرافیک و برنامه نویسان رایانه ای

فکر می کنید با پشت میزنشینی از همه خطرهای دیگر مشاغل این فهرست در امانید؟ متاسفانه نه؛ عدم تحرک کافی و نشستن های طولانی، به خصوص اگر درست ننشینید باعث می شود به کمر، گردن، مچ ها و چشم هایتان آسیب جدی وارد شود.
بهترین راه پیشگیری:

- رعایت ارگونومی بدن و درست نشستن. مچ ها باید در وضعیت عادی و با زاویه کم نسبت به کل بدن قرار داشته باشند. کمر باید صاف و صندلی باید راحت و مناسب باشد.
- پرهیز از نشستن های طولانی
- توقف کار با رایانه به محض احساس خستگی در چشم ها

پلیس ها

ماموران پلیس نیز در معرض ابتلا به آسیب های عضلانی – اسکلتی هستند. اگرچه پلیس ها معمولا بدنی ورزیده و آماده دارنداما با توجه به استرس زیادی که تحمل می کنند و درگیری هایی که هنگام مبارزه با جرم و جنایت با آنها مواجه می شوند، بیشتر در معرض آسیب قرار دارند و حتی گاهی جانشان نیز در خطر است.

بهترین راه پیشگیری: استفاده از کفش های مناسب. داشتن برنامه تغذیه مناسب؛ حتی اگر خیلی سخت باشد. انجام ورزش های کشتی. استفادته از مرخصی های سالانه و داشتن استراحت و خواب کافی، حتی اگر غیرممکن به نظر برسد.

آتش نشان ها

آتش نشان ها هر لحظه با خطر مواجه اند. قرار گرفتن مداوم در معرض خطر، استرس زیاد، ساعت های کاری طولانی، کمبود خواب و تغذیه نامنظم این شغل را تبدیل به یکی از پرخطرترین شغل ها کرده است.

بهترین راه پیشگیری: اجتناب از موارد فوق تا حد امکان که البته به احتمال زیاد تنها با تغییر شغل امکانپذیر است.

شغل سالم چه ویژگی هایی دارد؟

داشتن شغل سالم فقط به معنی دوری از مواد و شرایط خطرناک و بیماری زا نیست. کارکنان؛ بدون توجه به نوع شغلشان، نیاز به احترام، مزایا، مشوق ها و قدرت کنترل روی کارشان دارند. نکته مهم کیفیت زندگی در کنار شغل و امکان ارتقا و رشد آن است. اگرچه هر شغلی شرایط خاص خود را دارد اما فراهم کردن شرایط یک زندگی با کیفیت از نقاط اشتراک آنهاست.

آسیب های خانه تکانی به ارگونومی بدن

فروردین ۳۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 بدن استانداردهایی دارد که براساس آن کار و حرکت می کند. اگر یکی از این شرایط مطلوب دستخوش تغییرات منفی شود، کارکرد بدن با مشکل مواجه خواهد شد. ارگونومی بدن نیز از این قاعده مستثنا نیست.

روزنامه هفت صبح: بدن استانداردهایی دارد که براساس آن کار و حرکت می کند. اگر یکی از این شرایط مطلوب دستخوش تغییرات منفی شود، کارکرد بدن با مشکل مواجه خواهد شد. ارگونومی بدن نیز از این قاعده مستثنا نیست ودر صورت قرارگیری اعضا در موقعیت های نامطلوب، آسیب می بیند.

این روزها که در هر خانه ای مراسم باستانی خانه تکانی با جدیت اجرا می شود را می توان موسمی برای بروز این دسته آسیب ها نامید. دردهای جسمانی بعد از خانه تکانی گریبان بسیاری از خانم ها را می گیرد و فشارهای غیرمعمول به مفاصل، کار خیلی ها را به بیمارستان می کشاند.

دست را دریاب

انجام حرکات پیاپی، سنگین و خم کننده مفاصل دست ها در روزهای خانه تکانی عوارض را به دنبال دارد که کشیدگی تاندون ها و کوفتگی مفاصل از جمله آنهاست. پزشکان مجموعه این حالت ها را «سندروم استفاده بیش از حد» می نامند. انجام کارهای سنگین تر با انگشت ها نیز می تواند تشدید کننده روماتیسم مفاصل یا عامل بروز آرتروز انگشتان باشد. در مچ دست نیز عوارضی ایجاد می شود. شایع ترین آنها یعنی «سندروم تونل کارپ» بر اثر ضربات و خم شدن مکرر مچ، روی عصب دست ایجاد می شود و گزگز انگشتان را به دنبال دارد. عارضه دیگر «دکورون» نام دارد که درد و تورم در ناحیه زیر شست دست و کشیدگی دو تاندون آن را سبب می شود. در مراحل پیشرفته باید مچ دست را گچ گرفت یا تاندون ها را جراحی کرد. از دیگر محدوده هایی که هنگام خانه تکانی آسیب می بینند می توان به آرنج و شانه اشاره کرد. البته درد با بالا بردن بازوها برای نصب لوازم سقفی یا تمیزکاری در ارتفاع بیشتر می شود. چنین کارهایی در بیماران دیابتی عارضه خشک شدن شانه را سبب می شود اما افراد عادی نیز باید بعد از هر ۱۰ دقیقه کار کشیدن از آرنج و شانه هایشان کمی استراحت کنند.
سر، کمر، زانو

خانه تکانی غیراصولی باعث بروز مشکلات فراوانی در گردن می شود. خم نگه داشتن طولانی گردن به پایین و به خصوص بالا، آسیب عضلات و رباط های گردنی و حتی بیرون زدگی دیسک های نحیه گردن را به دنبال دارد. به همین دلیل نباید در انجام بی وقفه کارهایی که نیازمند خم شدن گردن هستند اصرار بورزید. حالا که صحبت از دیسک های گردنی شد بد نیست بدانید دیسک ها و اندام تحتانی نیز در این روزها در معرض خطر قرار دارند و انجام کارهای سنگین می تواند حتی باعث لیز خوردن مهره ها شود. خم شدن، ایستادن و نشستن های طولانی به علاوه حرکات چرخشی ناگهانی می تواند به کمرتان آسیب های غیرقابل جبرانی وارد کند. زانوها نیز از دیگر اعضایی هستند که بر اثر کار زیاد در قسمت قدام با تورم کیسه های آب مواجه می شوند. عمده دردی که در ناحیه قدام زانو حس می کنید بر اثر نشستن طولانی مدت روی زانوها ایجاد شده است.

خانه تکانی و تندرستی

رعایت یکسری نکات به شما کمک می کند آسیب های کمتری ببینید و تندرستی خود را در هنگام خانه تکانی حفظ کنید. بیشتر آسیب ها بر اثر انجام حرکات تکرار شونده یا فشار بر مفاصل ایجاد می شوند. بین حرکات و کارها زمان استراحت قرار دهید و حتما از دیگران نیز کمک بگیرید.

- فراموش نکنید آسیب به مفصل تا آخر عمر شما را آزار می دهد بنابراین قانون محافظت از مفاصل با بهره گیری از مفصل بزرگتر را به کار بندید. بدان معنی که اگر می تواندی یک کیسه را با یک انگشت بلند کنید باید آن را با مفصل بزرگتر یعنی کف دست حمل کنید.

- هنگام بلند کردن اجسام از زمین از مفاصل زانو و کمر توأمان کمک بگیرید، کمرتان را صاف و زانو را خم نگه دارید تا فشار بین آنها تقسیم شود.

- اگر جسمی را بلند می کنید هرگز حرکات چجرخشی را چاشنی آن نکنید و بار را هم به بدنتان بچسبانید زیرا هر سانتیمتر دور نگه داشتن بار از بدن فاصله به صورت تصاعدی فشار وارده بر کمر و مفاصل را افزایش می دهد.

- اگر در ناحیه یک مفصل درد احساس کردید همان روز به پزشک متخصص مراجعه کنید و درمان زودرس را جدی بگیرید.

- کوفتگی های معمول بدن با مصرف ویتامین C برطرف می شود و می توان کوفتگی های کمی دردناک را نیز با استفاده از زانوبند یا آرنج بند بهبود بخشید. اجازه پزشک در این زمینه لازم و استفاده طولانی مدت از آنها ممنوع است.

قابل توجه کسانی که روی زمین می‌خوابند

فروردین ۳۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

اگر روی زمین می خوابید، رعایت کردن اصولی ساده به شما کمک می کند به سلامت جسمی خود آسیب نرسانید.

دکتر شیرین زمانی متخصص ارتوپد در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: اگر بستر خواب مناسب باشد و از تشک هایی استفاده شود که حداقل ۳۰ سانتی متر با زمین فاصله داشته باشد، یعنی نه نازک باشد و نه قطور مناسب است.

وی افزود: در کل اگر اصول خوابیدن رعایت شود و ترجیحا برای خوابیدن و بلندشدن نیاز به دست گرفتن زانو نباشد و فشاری به “ستون فقرات” وارد نشود، ممانعتی ندارد.

وی افزود: کسانی که “کمردرد” دارند، لزومی ندارد جای سخت بخوابند و بهتر است از تشک پشمی استفاده کنند.

نوشیدن چای سبز به ۲۵ دلیل توصیه می شود!

فروردین ۳۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 این روزها چای سبز به طور فزاینده ای دارد در سرتاسر جهان رایج می شود.به این علت که بی اندازه برای سلامتی مفید است. در اینجا ۲۵ دلیل که چرا نوشیدن چای سبز را هم اکنون باید شروع کنید ذکر می کنیم.

۱ چای سبز و سرطان

چای سبز خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. آنتی اکسیدان موجود در چای سبز صد مرتبه از ویتامین سی و بیست و چهار مرتبه از ویتامین ایی موثرتر است. این آنتی اکسیدان به بدن کمک می کند که از سلولها در مقابل آسیب های مربوط به سرطان حفاظت کند.

۲ بیماری قلبی و چای سبز

چای سبز با کاهش سطح کلسترول از بیماری قلبی پیشگیری می کند. حتی پس از حمله قلبی چای سبز از مرگ سلول های قلبی جلوگیری کرده و سرعت ترمیم سلول های قلبی را افزایش می دهد.

۳ چای سبز و مبارزه با پیری

چای سبز حاوی آنتی اکسیدان به اسم پلی فنول است که با رادیکال های آزاد مبارزه می کند. این آنتی اکسیدان با پیری مبارزه کرده و طول عمر را افزایش می دهد.

۴ چای سبز و کاهش وزن

چای سبز به کاهش وزن کمک می کند. چای سبز چربی سوز است و متابولیسم بدن را به صورت طبیعی افزایش می دهد. چای سبز کمک می کند در طول روز ۷۰ کالری بسوزانید.

۵ چای سبز و پوست

آنتی اکسیدان موجود در چای سبز از پوست در برابر تاثیرات مضر رادیکال های آزاد حفاطت می کند، که موجب چین خوردگی و پیری پوست می شوند. چای سبز همچنین علیه سرطان پوست مبارزه می کند.

۶ چای سبز و آرتروز

چای سبز از ابتلا به روماتیسم مفصلی پیشگیری می کند. چای سبز از غضروف ها بوسیله متوقف کردن آنزیمی که غضروف ها را تخریب می کند از آنها حفاظت می کند.

۷ چای سبز و استخوان ها

فلورایدی زیادی که در چای سبز موجود است بسیار مهم است. فلوراید استخوان ها را مستحکم نگه می دارد. اگر هر روز چای سبز بنوشید، تراکم استخوان خود را حفظ خواهید کرد.

۸ چای سبز و کلسترول

چای سبز سطح کلسترول را کاهش می دهد.همچنین با کاهش سطح کلسترول بد، نسبت کلسترول خوب را افزایش می دهد.

۹ چای سبز و چاقی

چای سبز با جلوگیری از تبدیل شدن گلوکز به چربی در سلول ها از چاقی پیشگیری می کند. اگر رژیم غذایی سالمی داشته باشید، مرتب ورزش کنید و چاس سبز بنوشید، بعید است دچار چاقی شوید.

۱۰ چای سبز و دیابت

چای سبز متابولیسم چربی و قند را افزایش داده، از افزایش سریع سطح قند خون جلوگیری کرده و نرخ متابولیسم را تنظیم می کند.

۱۱ چای سبز و آلزایمر

چای سبز به افزایش حافظه کمک می کند. و با وجود اینکه کمکی به درمان آلزایمر نمی کند، فرایند کاهش استیل کولین در مغز را که موجب آلزایمر می شود کندتر می کند.

۱۲ چای سبز و پارکینسون

چای سبز ازآسیب به سلول های مغزی که موجب پارکینسون می شود جلوگیری می کند. همچنین نوشیدن چای سبز از پیشرفت پارکینسون نیز پیشگیری می کند.

۱۳ چای سبز و بیماری کبد

چای سبز از نارسایی پیوند کبد جلوگیری می کند. تحقیقات نشان می دهد که چای سبز رادیکال های آزاد مخرب کبد چرب را از بین می برد.

۱۴ چای سبز و فشار خون بالا

چای سبز از فشار خون بالا جلوگیری می کند. نوشیدن چای سبز فشار خون را با کنترل آنژیوتانسین (که موجب فشار خون بالا می شود) پایین نگه می دارد.

۱۵ چای سبز و مسمومیت غذایی

کاچین که در چای سبز یافت می شود باکتری عامل مسمومیت غذایی را از بین می برد. همچنین سمومی را که این باکتری ایجاد می کند را دفع می کند.

۱۶ چای سبز و قند خون

قند خون با افزایش سن بالا می رود، اما پلی فینول و پلی ساکاریدهای موجود در چای سبز سطح قند خون را پایین نگه می دارد.

۱۷ چای سبز و سیستم ایمنی بدن

پلی فینول ها و فلاونوئیدهای موجود در چای سبز سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. سلامت خود را با مبارزی علیه بیماری ها تقویت کنید.

۱۸ چای سبز و آنفولانزا و سرماخوردگی

چای سبز از ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری می کند. ویتامین سی موجود در چای سبز به درمان سرماخوردگی معمولی و آنفولانزا کمک می کند.

۱۹ چای سبز و آسم

تئوفیلین موجود در چای سبز عضلاتی را که از نایژه حمایت می کند را آرامش می بخشد، تنگی نفس را کاهش می دهد.

۲۰ چای سبز و عفونت گوش

چای سبز به درمان عفونت گوش کمک می کند. یک گوش پاک کن را به چای سبز آغشته کرده و گوش خود را با آن تمیز کنید.

۲۱ چای سبز و تبخال

چای سبز در درمان تبخال موثر است. چای سبز را در محل تبخال کمپرس کنید.

۲۲ چای سبز و پوسیدگی دندان

چای سبز باکتری ها و ویروسهای که موجب بیماری ها دندان می شوند را از بین می برد. همچنین رشد باکتری هایی که موجب بوی بد دهان می شود را کند می کند.

۲۳ چای سبز و استرس

ال- تئین که نوعی آمینو اسید موجود در چای سبز است به کاهش اضطراب کمک می کند.

۲۴ چای سبز و آلرژی ها

ایی جی سی جی موجود در چای سبز آلرژی ها را کاهش می دهد. بنابراین اگر آلرژی دارید، واقعاً نوشیدن چای را جدی بگیرید.

۲۵ چای سبز و ایدز

دانشمندان ژاپنی ماده ای کشف کرده اند که ای جی سی جی موجود در چای سبز از مهار سلول های ایمنی بدن توسط اچ آی وی جلوگیری می کنند. این یعنی که چای سبز از رشد ویروس ایدز جلوگیری می کند.

میزان جمعیت خانواده ایرانی باید ۶ نفر باشد

فروردین ۳۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: در قانون سال ۷۲ تصویب شد که برای سال ۸۵ تعداد خانواده ها به ۴ نفر برسد در حالی که دولت وقت دراجرای این طرح آنقدر شتاب کرد که در سال ۸۵ نرخ رشد جمعیت کشور به یک و شش دهم درصد رسید.

به گزارش گروه “رسانه‌های دیگر” خبرگزاری تسنیم، آیت الله محسن حیدری در گفت و گو با ایرنا افزود: براساس فرمایشات مقام معظم رهبری، سیاست کنترل جمعیت بعد از جنگ تحمیلی مطرح شد و اجرای این سیاست تا دو سال کار درستی بود.
وی با بیان اینکه پس از آن ادامه این سیاست از سوی دولت وقت کار اشتباهی بود گفت: بر اثر ادامه این سیاست کنترل جمعیت در کشور به بحران جمعیت تبدیل شد و هم اکنون شاهد این هستیم که نرخ رشد جمعیت کشور در حال کاهش است و این برای آینده کشور مشکل آفرین خواهد بود.
امام جمعه موقت اهواز با ابراز نگرانی از روند رو به پیری جمعیت کشور افزود: برای جلوگیری از بحران پیری جمعیت در کشور باید به فکر راه حل و تجدید نظر در سیاست های کنترل جمعیت بود.
آیت الله حیدری بیان کرد: بحران اصلی کنترل جمعیت در آینده برای کشور خطر آفرین است و باید پیشاپیش به فکر راه حل هایی برای برطرف کردن این مشکل بزرگ در کشور باشیم.
وی با اشاره به اینکه افزایش رشد جمعیت کشور به فرهنگی سازی نیاز دارد گفت: باید با انجام کارهای فرهنگی خانواده ها را به این باور برسانیم که کنترل جمعیت به ضرر کشور است و باید حد اعتدال رعایت شود.
این استاد عالی حوزه علمیه با اشاره به اینکه در بحث جمعیت افراط و تفریط هایی در کشور شده است گفت: در برخی از نقاط کشور شاهدیم که در برخی موارد خانواده ها تنها یک و یا دو فرزند دارند.
آیت الله حیدری افزود: برخی می گویند که بعضی مشکلات اقتصادی در جامعه مانع از افزایش جمعیت شده است در حالی که بر اساس آمار اقتصادی، منابع داخلی کشور هم اکنون کفاف ۱۵۰ میلیون نفر را می دهد.
وی بر نقش دولت در افزایش جمعیت کشور تاکید کرد و گفت: در این راستا دولت نقش اول و اجرایی را دارد، زیرا بحث سیاست کنترل جمعیت توسط دولت اجرایی می شود.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: در قانون سال ۷۲ تصویب شد که برای سال ۸۵ تعداد خانواده ها به ۴ نفر برسد در حالی که دولت وقت دراجرای این طرح آنقدر شتاب کرد که در سال ۸۵ نرخ رشد جمعیت کشور به یک و شش دهم درصد رسید.
آیت الله حیدری افزود: در کنار دولت دستگاه های فرهنگ سازی و همچنین رسانه ملی نیز نقش قابل توجهی در تشویق خانواده ها در افزایش جمعیت دارند زیرا مسئله تک فرزندی سیاستی غلط است که باید اصلاح شود.
انتهای پیام/
خبرگزاری تسنیم: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

توصیه‌هایی برای بیماران گوارشی و عصبی

فروردین ۳۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 یک پزشک گفت: کسانی که مشغله فکری دارد نمی‌توانند ادعای سلامتی داشته باشد زیرا این افراد بیشتر دچار یبوست، سوء هاضمه، دل پیچه، درد معده و بواسیر، اختلالات عصبی مثل سردردها، سنگینی سر، بی خوابی و سوء مزاج قلب می‌شوند.

به گزارش افکارنیوز، فاطمه مرادی درباره مشاغلی که ذهن را درگیر خود می‌کند، اظهار داشت: هیچ وقت کسی که مشغله فکری دارد نمی‌تواند ادعای سلامتی و صحت مزاج داشته باشد مگر اینکه به صورت مصنوعی و به مقدار کافی با توجه به مزاجی که دارد، فعالیت بدنی داشته باشد.

به گفته وی مشاغل فکری مشاغلی هستند که افراد بیشتر مشغول کار فکری و ذهنی هستند. این افراد تا وقتی که جوانند و یا اینکه فعالیت فکریشان خیلی شدید نباشد، متوجه نمی‌شوند که چه بلایی بر سر جسم آنان می‌آید. البته عدم تعادل مزاج در افرادی که مشغله فکری دارند، معمولا با اختلال هضم شروع می‌شود.

این پزشک و پژوهشگر عنوان کرد: افرادی که مشغله فکری دارند بیشتر دچار یبوست، سوء هاضمه، دل پیچه، درد معده و بواسیر، اختلالات عصبی مثل سردردها، سنگینی سر، بی خوابی، انواع دردهای عصبی و سوء مزاج‌ قلب می‌شوند.

مرادی افزود: زمانی که این بیماری‌ها در فرد بروز پیدا کرد، بدن از حالت تعادل خودش خارج می‌شود و دیگر توصیه‌های حفظ تندرستی هم اثر ندارد و فرد باید به پزشک متخصص طب سنتی مراجعه کند و با دارو درمان شود البته افرادی که مشغله فکری دارند فعالیت‌های بدنی برای آنان امری واجب و ضروری محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: غذاهای پر انرژی مثل مواد چرب و شیرینی برای افرادی که فعالیت فکری دارند، کمتر باید مصرف شود چرا که فعالیت بدنی آنان کمتر است و سوخت و ساز بدنشان نیز کاهش پیدا می‌کند که در نهایت موجب چاقی می‌شود البته چای و قهوه برای این افراد بسیار مضر است و بیشتر افرادی که فعالیت بدنی دارند باید از این نوشیدنی‌ها استفاده کنند.

این پزشک و پژوهشگر گفت: مواد غذایی گیاهی و سبزی‌ها در صورت نداشتن مشکل هضم و ضعف معده بهترین غذا برای افراد دارای مشغله فکری هستند همچنین این افراد نباید به مدت طولانی گرسنه باشند در کتاب های طب سنتی آمده که ناشتا بودن طولانی ممنوع است، مسئله ای است که در طب مدرن هم به آن تاکید شده است.

مرادی عنوان کرد: افراد دارای مشغله فکری پس از غذا خوردن تامل داشته باشند تا هضم غذا به خوبی صورت پذیرد سپس به کار خود ادامه دهند چرا که اگر این کار را انجام ندهند موجب بروز سنگینی‌های سیستم مغز و اعصاب می‌شود و مشکلاتشان بیشتر خواهد شد.

وی بیان داشت: فعالیت فکری در شب توصیه نمی‌شود به خصوص اگر پشت هم و بلا انقطاع باشد. سکون ذهنی در شب خیلی اهمیت دارد و در شب اگر مطالعه و درس خواندن زیاد صورت پذیرد، باعث آسیب به سلامتی می‌شود.

این پزشک و پژوهشکر خاطرنشان کرد: افراد هنگام مطالعه دروس، استراحت کوتاه مدتی داشته باشند و قدم بزند یا یک کار دیگر مثل نقاشی انجام دهند که باعث استراحت ذهنی آنان شود.

رکورد عمل پیوند قلب در ایران شکسته شد

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: رئیس بخش قلب بیمارستان مسیح دانشوری از شکسته شدن رکورد عمل پیوند قلب در ایران خبر داد. به گزارش گروه سلامت خبرگزاری تسنیم، بابک شریف کاشانی رئیس بخش قلب و عروق بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه کشورمان توانسته است به آمار حدود ۷۰ عمل پیوند قلب در سال برسد، اظهار داشت: سه مرکز اصلی عمل پیوند قلب در کشور عبارتند از بیمارستان مسیح دانشوری، بیمارستان امام خمینی (ره) و بیمارستان شریعتی که از لحاظ تعداد عمل پیوند قلب و مراقبت‌های ویژه پس از عمل با بسیاری از مراکز پیشرفته دنیا برابری می‌کنند.

شریف کاشانی ضمن اشاره به این موضوع که عمل پیوند قلب بعنوان آخرین راه حل و در ارتباط با بیمارانی انجام می‌پذیرد که بیماری قلبی آنها در مرحله پیشرفته و غیر قابل درمان باشد، بیان داشت: در منطقه خاورمیانه فقط ۳ کشور ایران، ترکیه و عربستان سعودی قادر به انجام عمل پیوند قلب هستند.
دبیر اجرایی چهارمین کنگره بین المللی نارسایی قلب ایران در این ارتباط توضیح داد: نارسایی قلب یکی از شایع ترین بیماریهای موجود در کشورمان است .بدین منظور پیشگیری و درمان به موقع این بیماری می‌تواند منجر به کاهش علائم، عوارض و هزینه‌های درمانی شود.
شریف کاشانی ضمن اشاره به علل اصلی ایجاد بیماری نارسایی قلب عنوان کرد: استعمال دخانیات، فشار خون بالا، دیابت، بیماری‌های عروقی قلب، برخی عفونت‌های ویروسی و عوارض دارویی ممکن است منجر به بیماری نارسایی قلب شوند و همچنین استرس‌های شدید می‌تواند منجربه عوارض قلبی شود و استرس‌های عادی معمولاً باعث تشدید بیماریهای قلبی در افراد می‌شود.
وی ضمن بیان اینکه در چهارمین کنگره بین المللی نارسایی قلب ایران تلاش می‌کنیم تا امکانات، توانمندی‌ها و تجریبات موجود در کشورمان در زمینه پیوند قلب را با همکاران داخلی و مهمانان خارجی به اشتراک بگذاریم، اعلام کرد: در آخرین کنگره جهانی قلب که در کشور ترکیه برگزار شد هنگامیکه شرکت کنندگان از آمار و نتایج عمل‌های پیوند قلب در ایران اطلاع یافتند ضمن ابراز تعجب، نسبت به همکاری با کشورمان بسیار ابراز علاقه شدند.
به گزارش مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شریف کاشانی با اشاره به کمبودهایی که به دلیل وضع تحریمها ایجاد شده است، اظهار داشت: کماکان این اعمال جراحی در کشورمان صورت می‌پذیرد و در کنگره پیش رو قصد داریم در ارتباط با این کمبودها، مشکلات و نوآوریهایی که انجام گرفته است را با همکاران داخلی و مهمانان خارجی کنگره به تبادل نظر بگذاریم.
دبیر اجرایی چهارمین کنگره بین المللی نارسایی قلب ایران یکبار دیگر ضمن دعوت از همکاران و علاقمندان جهت شرکت در این کنگره از شرکت‌های دارویی و تجهیزاتی نیز جهت حضور در نمایشگاه جانبی دعوت به عمل آورد تا در این بخش حضوری فعال داشته باشند. بر اساس این گزارش چهارمین کنگره بین المللی نارسایی قلب ایران در مورخه ۱۲-۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ در محل مرکز همایش‌های بین المللی شهید بهشتی برگزار می‌شود. همچنین علاقمندان می‌توانند با مراجعه به سایت کنگره www.ihfsummit.ir و یا تماس با دبیرخانه کنگره علمی ۲۲۰۸۳۱۰۶ -۰۲۱، اجرایی ۸-۴۴۲۷۳۹۸۷ – ۰۲۱ نسبت به کسب اطلاعات بیشتر اقدام کنند.

۵۰ درصد بنزین کشور حاوی بنزن سرطانزاست

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۵۰ درصد بنزین کشور حاوی بنزن سرطانزاست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اسماعیل کهرم، مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری که امروز در سازمان محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت: یکی از مسئولان در نماز جمعه در خصوص تحریم‌ها علیه ایران صحبت کرد و گفت که تحریم‌ها مانند نسیمی بر کوه دماوند است که اکنون باید بگویم که تحریم‌های ظالمانه به مردم آسیب‌های بسیاری می‌رساند.
وی ادامه داد: امروز مجبور شدیم تا ۵۰ درصد بنزن به بنزین خود اضافه کنیم که بنزن بوی عطر خوبی دارد ولی در کشورهای دیگر میزان بنزن ۵ درصد است که کشور ما در این راستا ۵۰ درصد از بنزن استفاده می‌کند که باید بگویم این امر ۱۰۰ درصد سرطان زاست و افرادی که آن را استشمام می‌کنند بسیار به سلامتشان ضرر می‌رساند.
مشاور رئیس سازمان محیط زیست گفت: در آخرین جلسه کمیته محیط زیست شورای شهر سوم نامه‌ای از سوی ان جی اوها به بان کی مون نوشته شد که در راستای هوا آب خاک تحریم‌ها برداشته شود که در پاسخ نامه بان کی مون بیان کرده است که علاقمند است به دلیل ارسال نامه اخیر توسط نمایندگان جوامع مدنی و سازمان مردم نهاد در توسعه پایدار از آن‌ها تشکر کرده و تأکید کرده است که تحریم‌های تحمیل شده به جمهوری اسلامی ایران اثرات قابل توجهی به عموم مردم شامل تورم شدید، افزایش قیمت کالا، و انرژی، افزایش نرخ بیکاری و کمبود اقلام ضروری تحمیل کرده است همچنین بان کی مون گفته است درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی نیز توجه اذهان کشورهای عضو را به این موضوع جلب کرده‌ام که تعدادی از سازمان‌های مردم نهاد و فعالان ایرانی در خصوص اثرات در حال رشد تحریم‌ها بر مردم، قیمت کالا، قطع رایانه‌ها و کاهش دسترسی مردم به داروهای نجات بخش نگرانی خود را ابراز کرده‌ام. در همین راستا توافق موقتی به دست آمده که برای کمک به مردم ایران استقبال می‌کنم و بار دیگر اعلام می‌کنم که امیدورارم دولت ایران شش عضور درگیر در شروعی دلگرم کننده اعتماد متقابل را ایجاد می‌کنم.
وی بیان کرد: شما باید با استقامت در کارها برای ارتقای توسعه پایدار و شتاب در دستیابی به اهداف توسعه هزاره تشویق و ترقیب شوید همچنین از شما می‌خواهم تا تعامل با شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل را ادامه دهید.
کهرم بیان کرد: مشاوره سازمان‌های مردم نهاد با این شورا شامل ارائه پیشنهادهای مکتوب به شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد و کمیسیون‌های عملیاتی آن و فرصت منحصر به فردی را برای ایران به منظور رساندن صدای نگرانی های خود به سازمان ملل فراهم می‌کند.
مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: منتشر مشارکت مستمر و همکاری فعال نمایندگان جوامع مدنی و سازمان‌های مردم نهاد درگیر با موضوع توسعه پایدار در تعامل با سازمان ملل متحد هستند که در واقع این صحبت‌ها از سوی بان‌کی‌مون در پاسخ به نامه فرستاده شده است.
وی اظهار داشت: بنده گله‌مندم از این‌که تعداد ان‌جی‌او ها کم است و باید بگویم با مدیریتی اکنون که با حضور خانم ابتکار وجود دارد تقویت ان‌جی‌او ها مد نظر است ولی در خانه صلح که پارک شهر هست ما شاهد کمبود ان‌جی‌او ها هستیم. با وجود این‌که ان‌جی‌او ها تعداد زیادی هستند ولی مشارکتی از سوی آن‌ها نمی‌بینیم.
کهرم ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست جهت ‌این بوده که به ان‌جی‌او ها بها دهد.
مشاور سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۸۰۰ انی‌جی‌او در زمان ریاست خانم ابتکار در سازمان محیط زیست راه‌اندازی شد که این قابل توجه است بنابراین می‌توانیم بگویم در زمینه ان‌جی‌او ها اقدامات خوبی صورت گرفت و اکنون نیز باید شاهد حضور گسترده ان‌جی‌او ها باشیم.

کدام غذا‌ها چربی بد و کدام غذا‌ها چربی خوب دارند؟

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 برخی از غذا‌ها دارای چربی‌های ویژه‌ای ساختار خود هستند که می‌تواند اثرات موثری بر سلامت بدن بگذارد، در عین حال برخی دیگر از غذا‌ها چربی‌های مضری برای سلامت بدن دارند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، پزشکان به افرادی که علاقه‌مند به خوردن غذاهای با چربی اشباع شده هستند هشدار می‌دهند که مصرف این غذا‌ها سبب چاقی، افزایش قطر کمر و کاهش عضلات در آن‌ها می‌شود.
گفتنی است، از جمله این غذا‌ها، کره، کیک، بیسکوییت، گوشت، پنیر و خامه پر چرب می‌باشد.
بررسی‌ها نشان می‌دهند، پزشکان توصیه می‌کنند افراد در رژیم غذایی خود از غذاهایی با چربی غیر اشباع استفاده کنند تا علاوه بر لاغری، یافت عضلانی در آن‌ها تقویت شود.
پزشکان چربی‌های غیر اشباع را در خوراکی‌هایی مانند روغن ماهی، دانه‌های آجیل، گردو و زیتون شناسایی کرده‌اند.
غذاهای با چربی اشباع به دلیل افزایش وزن می‌تواند افراد را در معرض ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی، عروقی و دیابت قرار دهد.

لطفا عصبانی‌ نشوید!

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 پزشکان در یک مطالعه جدید هشدار دادند که داشتن خلق و خوی عصبانی خطر ابتلا به سکته مغزی و قلبی را تشدید می‌کند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا ، به گفته پزشکان آمریکایی، عصبانیت اغلب می‌تواند عامل بروز سکته باشد. آنها می‌گویند تا دو ساعت پس از آن که فردی عصبانی می‌شود، بیشترین احتمال ابتلا به سکته وجود دارد. البته لازم است بررسی‌های بیشتری به منظور درک دقیق این ارتباط و تاثیر استراتژی‌های مقابله با استرس در پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی انجام شود.
پزشکان آمریکایی در مطالعه انجام شده دریافتند در افرادی که فاکتورهای خطرزا همچون سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی وجود دارد، حدود دو ساعت پس از آن که عصبانی شوند، خطر ابتلا به سکته قلبی پنج برابر و خطر ابتلا به سکته مغزی بیش از سه برابر افزایش می‌یابد.
دکتر «الیزابت موستفسکای» و تیم تحقیقاتی‌اش اظهار داشتند: هرچه تعداد دفعات عصبانی شدن در طول روز بیشتر باشد این خطر نیز افزایش می‌یابد.
موستفسکای همچنین گفت: اگرچه خطر ابتلا به سکته با یک مورد عصبانیت تقریبا پایین است اما این خطر در افرادی که مرتب عصبانی می‌شوند می‌تواند تشدید شود.
به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بی بی سی، به گفته کارشناسان استرس مزمن به بروز بیماری‌های قلبی منجر می‌شود زیرا فشارخون را افزایش می‌دهد. با این حال هنوز مشخص نیست رابطه بین عصبانیت و بروز سکته مغزی و قلبی چیست. ممکن است تغییرات روانی که عصبانیت بر بدن اعمال می‌کند علت آن باشد اما لازم است تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

۳ ورزش مناسب برای پشت میز نشین‌ها

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پزشكي ورزشي, خبر پزشکی

 ورزش های عضله گردن، کمر، عضله چهار سر ران، در نگهداشتن گردن افرادی که پشت میز نشین هستند موثر است.

به گزارش نامه نیوز ، کوروش منصوری متخصص طب ورزشی و توانبخشی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران درخصوص افرادی که به علت موقعیت کارشان کم تحرک هستند گفت: افرادی که به علت شغلشان کم تحرک هستند، عاملی که می تواند به عنوان پیشگیری از خطرات به آنها کمک کند صندلی و میزی است که استفاده می کنند به این شکل که ارتفاع صندلی آنان باید مناسب باشد، باید مثلثی زیرپا را حتما داشته باشند،” قوس کمر” حفظ شود و پشت گردن فرد تکیه داشته باشد، این عوامل مهمترین عللی هستند که در وهله اول موجب پیشگیری از هر مشکلی در پی بی تحرکی طولانی مدت است.
وی اظهار داشت: در کنار این عوامل می توان به شخص یکسری ورزش هایی که فقط عضله را منقبض می کنند آموزش داد، به عنوان مثال عضله گردن، کمر، عضله چهار سر ران که در نشستن و در واقع نگهداشتن گردن موثر است.
وی در ادامه گفت: یکسری ورزش های کششی نیز آمادگی جسمانی فرد را بالا می برد و به شما کمک می کند که شما بتوانید طولانی مدت کار یا فعالیت کنید.
این متخصص طب ورزشی در پایان گفت: بی تحرکی در طولانی مدت موجب می شود که گردش خون در بعضی از قسمت های بدن به مشکل بخورد، کسانی که طولانی مدت یکجا بنشینند دامنه حرکت عضلانی آنها دچار مشکل می شود که در این حالت ورزش هایی کششی و چرخشی به آنها کمک چشمگیری خواهد کرد، به این شکل که ۲ بار در روز یک عضله را به حد نهایت بکشید و یا مفاصل را در تمام مسیر حرکت آن تکان دهید تا از مشکلات ناشی از بی تحرکی پیشگیری شود.

این دانه را چاشنی غذای شوهرتان کنید!

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 بررسی‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهد این دانه داروی نیروبخش است که با همه خواص مفیدی که دارد باید یکی از ضروری‌ترین چاشنی‌ها در میان غذاهای آقایان باشد.

گیاه شنبلیله یکی از گیاهان شناخته شده در میان سبزیجات است که دانه‌اش کاربرد زیادی در مصارف دارویی دارد و سرشار از “ویتامین ث” است و مطالعات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد در “آرامش اعصاب” و تسکین دردهای جسمانی کاربردهای زیادی دارد.

روزهایی از ماه که شوهرتان به شدت بهانه‌گیر و سخت‌گیر می‌شود و دیگر آرامش سابق و قبلی را ندارید با تغییر در ساختارهای غذایی او می‌توانید “حالت روحی” از دست رفته او را بازگردانید.

نتایج مطالعات نشان می‌دهند دانه شنبلیله نقش زیادی در تنظیم “هورمون‌های مردانه” دارد و می‌تواند بیماری‌های جسمی را بهبود بخشد و این گیاه که بیشتر در موارد دانه‌ها و برگه‌هایش در غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند برای بدن آقایان بسیار سودمند باشد.

علائم اضطراب چیست؟

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 یک روانپزشک با بیان علائم فیزیولوژیکی اضطراب مانند افزایش ضربان قلب، بی‌قراری، این پا و آن پا کردن، اضطراب بیش یک هفته را نگران‌کننده عنوان کرد.

به گزارش نامه نیوز، مظفر روحانی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به تفاوت اضطراب و استرس اظهار داشت: اضطراب؛ احساس دلواپسی بدون وجود علت خاص است. در حالی که استرس؛ فشار بیرونی است که به فرد وارد می‌شود.

وی افزود: این فشار بیرونی می‌تواند مربوط به خود فرد یا اطرافیانش باشد. مثلاً مادری که فرزندش از او دور است، دچار استرس می‌شود یا مرگ یکی از عزیزان موجب فشار روانی در فرد می‌شود.

وی علائم فیزیولوژیک را ویژگی اضطراب عنوان و افزود: تپش قلب، تعریق، بی‌قراری، این پا و آن پا کردن و لرزش، علائم فیزیولوژیکی اضطراب هستند.

رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا گفت: اضطراب بیماری نیست بلکه نشانه‌ای برای وجود یک اختلال روانپزشکی و روانشناختی است.

وی افزود: اضطراب برای اختلالات روانپزشکی و روانشناختی مانند تب برای بیماری‌های جسمانی می‌ماند.

این روانپزشک با بیان اختلالات اضطرابی گفت: وسواس اجباری، اضطراب منتشر و ترس‌های مرضی می‌توانند اضطراب تولید کنند. در واقع اضطراب محصول این اختلالات است.

وی ادامه داد: بسیاری مواقع اضطراب منشأ جسمانی دارد مانند بیماری تیروئید که موجب اضطراب در فرد می‌شود.

این متخصص بهداشت روان گفت: نگرانی‌های کوچک با آرامبخش‌های ساده مرتفع می‌شود. گاهی هم قدم زدن، استخر رفتن و گوش دادن به موسیقی می‌تواند مؤثر باشد. اما اگر اضطراب بیش از یک هفته طول بکشد، باید به روانپزشک یا روانشناس بالینی مراجعه کرد.

وی خاطرنشان کرد: داروهای ضداضطرابی و ضدافسردگی در درمان اختلالات اضطرابی تجویز می‌شود که مصرف آن برای مبتلایان به این اختلالات ضرورت دارد.

سرکه، معجزه ای برای خانه تکانی نوروزی

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 سرکه در آشپزخانه کاربرد فراوان دارد و میتواند در تمیز کردن و براق کردن وسایل آشپزخانه به شما کمک کند. از سرکه می توانید برای براق کردن گاز نیز استفاده کنید.
به گزارش قدس آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، سرکه یکی از مواد خوراکی است که از در تهیه ترشی و … استفاده می کنیم. سرکه با حالت اسیدی که دارد به یکی از تمیز کننده های خوب در خانه تکانی تبدیل شده است.

** برای از بین بردن لکه ی خون روی فرش میتوان از مخلوط سرکه و صابون و کمی نمک به همراه آب استفاده کرد. این ترکیب به راحتی لکه های خون را پاک می کند و آسیبی به فرش نمی رساند.

** سرکه برای شستشوی شیشه های شما بهترین گزینه است و به راحتی شیشه ها را برق می اندازد. مقداری سرکه را با آب ترکیب کنید و با یک پارچه نرم مشغول تمیز کردن پنجره ها شوید.

** برای از بین بردن گرد خاک موجود در خانه میتوان از سرکه استفاده کرد و خانه را از وجود میکروب ها پاک کرد. در این مورد باید دقت داشته باشید که به مقدار خیلی کمی از سرکه استفاده کنید.

** سرکه در آشپزخانه کاربرد فراوان دارد و میتواند در تمیز کردن و براق کردن وسایل آشپزخانه به شما کمک کند. از سرکه می توانید برای براق کردن گاز نیز استفاده کنید.

** اضافه کردن نمک به سرکه کارایی آن را دو چندان میکند و میتوان از آن جهت از بین بردن لکه های چربی از سطوح متفاوت استفاده کرد.

** سرکه در تمیز کردن دیوارهای رنگ شده ی شما نیز موثر است و میتوان آن را با آمونیاک مخلوط کرد و به طور کاربردی تر از آن استفاده کرد.

ناگفته های جالب و خواندنی در مورد بهار و باران بهاری

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به تاثیر فصل بهار در شادابی روان افراد،‌ باران بهاری را داروی ضد افسردگی عنوان کرد و از مردم خواست تا این فصل را در طبیعت بگذرانند.

به گزارش نامه نیوز ، علی باغبانیان در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: همان طور که تغییر فصل زمستان به بهار موجب تغییراتی در طبیعت می‌شود، این موضوع در خلق و خوی افراد نیز موثر است. حضور در طبیعت و شنیدن صدای پرندگان و آوای جوی می‌تواند در بهبود خلق افراد موثر باشد.
وی افزود: این موارد به تحریک نوروترنسمیترهایی مانند سروتونین که در افزایش خلق و خو موثر است اثر می‌گذارد. توصیه می‌شود افراد در مناطقی که جاذبه‌های طبیعی و گردشگری دارد حضور پیدا کنند و تصاویر شاد طبیعت را نیز از طریق تلویزیون تماشا کنند چرا که پخش این تصاویر در محیط خانه شادابی را در پی دارد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا حضور در طبیعت می‌تواند موجب افزایش سروتونین مغز شود، گفت: قطعاً همینطور است لذتی که انسان از حضور در طبیعت، شنیدن موسیقی و حتی نوشیدن یک فنجان قهوه می‌برد می‌تواند به تحریک این ناقل عصبی بپردازد.
وی افزود: سروتونین ضد درد است و در برخی عمل‌های جراحی بیمار را می‌خندانند تا سروتونین در مغز وی افزایش یافته و درد کمتری را تحمل کند، علاوه بر سروتونین، اندورفین‌ها که ترکیباتی شبیه تریاک هستند در بدن وجود دارد و موقع درد ترشح می‌شوند تا آن را کاهش دهند.
وی گفت: وقتی انسان می‌خندد ترشح اندورفین و سروتونین در قسمت‌هایی از مغز موجب احساس شادی، خرسندی و رضایت از محیط می‌شود که به طبع آن اعتماد به نفس نیز افزایش پیدا می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: وزیدن باد و برخورد قطرات باران به چهره انسان موجب طراوت و نشاط او می‌شود. وقتی فردی در مسیر کوه خسته می‌شود اگر نم بارانی به صورت او بخورد بدون استراحت می‌تواند به راهش ادامه دهد چرا که موجب تمدد اعصاب و تمدید انرژی در او می‌شود.

با چشمی سالم مغزی فعال داشته باشید

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

“عیوب انکساری” با استفاده از عینک‌ها و یا لنزها قابل درمان است که باعث می‌شود تصاویر درست در مغز تشکیل ‌شود و مغز فعال شود.

به گزارش نامه نیوز ، محمد جباروند رئیس بیمارستان فارابی مدیر گروه چشم‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: عیوب انکساری سبب تنبلی چشم می‌شود اگر برای تنبلی چشم در زیر ۱۰ سال اقدام شود تنبلی به طور کامل از بین خواهد رفت ولی اگر در سن پایین درمان نشود، دیگر درمان تنبلی چشم امکان‌پذیر نیست.
وی افزود: افراد برای درمان عیوب انکساری ابتدا از هر دو روش درمان یکی عینک و دیگری لنز می‌توانند استفاده کنند.
جباروند تصریح کرد: افرادی که نمی‌توانند عینک استفاده کنند باید شرایط استفاده از “لنزهای طبی” را داشته باشند این شرایط می‌تواند نحوه‌ی استفاده، سن کافی و نداشتن التهاب داخل چشمی باشد.
وی در پایان افزود: افرادی که از دو روش رایج نمی‌توانند استفاده کنند، کاندیدای جراحی با لیزر هستند که آن هم باز دارای شرایطی است که می توان به سن بالای ۱۹ سال، اثبات شماره‌ی چشم، تغییر نکردن شماره‌ی چشم تا یک سال و نداشتن “قوز قرنیه” اشاره کرد.

تکنیک‌های مهار خشم کدامند؟

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 یک روانپزشک با تاکید بر شناسایی علائم هشداردهنده خشم، نظام مدیریت خشم و هیجان،‌ انتخاب و تنظیم محیط،‌ بازتعبیر و استفاده از افکار جانشینانه را روش‌های موثر مقابله با خشم عنوان کرد.

به گزارش نامه نیوز، آذرخش مکری در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: بیان جملاتی مانند «من عصبانی هستم» و «اعصاب ندارم» در ایران به دلیل آنکه پزشکی به آن کامل نپرداخته است تنها با داروی آرامبخش یا داروهایی که انسان را لخت می‌کند درمان می‌شود در حالی که باید درمانگاه‌های مدیریت خشم را دایر کنیم تا به درمان‌های غیردارویی بپردازیم.

وی افزود: داروها بخش کوچکی از اختلالات خلقی و بیماری‌های شدید روانپزشکی را درمان می‌کند و اکثر اختلالات به مسائل شخصی، اجتماعی و بین فردی برمی‌گردد.

این متخصص بهداشت و روان با اشاره به تکنیک‌های مقابله با خشم گفت: نظام مدیریت خشم و هیجان اولین تکنیکی است که باید آن را یاد بگیریم بر اساس این روش به افراد یاد می‌دهیم تا به جای مهار خشم نگذارند خشم شکل بگیرد. این تکنیک در دنیا جا افتاده است و پیام بهداشتی آن این است که مهمتر از کنترل خشم جلوگیری از بروز آنهاست.

وی افزود: دیدگاه مدرن می‌گوید باید خشم را پیشگیری کنیم یعنی در لحظاتی که خشم دارد شکل می‌گیرد آن را در نطفه خفه کنیم، برای این منظور باید علائم هشداردهنده را بشناسیم، افراد قبل از خشمگین شدن علائمی را نشان می‌دهند که می‌توان با شناسایی آن پیش از آنکه به قول هیجانی تبدیل شود آن را کنترل کنیم.

این روانپزشک انتخاب و تنظیم محیط را روش دیگری در مقابله با خشم عنوان کرد.

وی اظهار داشت: باید محیط خود را عوض کنیم تا خشممان را حل کنیم بسیاری از مردم به صورت تجربی یاد گرفته‌اند که موقع خشم از محیط دور شوند اگر این رفتار در قالب روشی دائمی آموخته شود تأثیر مؤثری بر آرامش فرد دارد.

وی ادامه داد: بازتعبیر تکنیک دیگری است که بر اساس آن باید کاری کنیم که رفتار دیگران تعبیر دیگری پیدا کند مثلاً به جای این تفکر که دیگران مرا مسخره می‌کنند از افکار جانشینانه استفاده کنیم مثلاً این فکر که آنها هم خسته هستند.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت خشم مهارتی است که بر اساس آن افراد یاد می‌گیرند تا موقع عصبانیت کسی را نزنند، دشنام ندهند و رفتاری انجام ندهند که بعدها از انجام آن پشیمان شوند.

این تکنیک‌ها به افراد کمک می‌کند تا زندگی بهتری داشته باشند مثلاً پدری به درمانگاه روانپزشکی مراجعه می‌کند و از اینکه موقع عصبانیت نمی‌تواند خود را کنترل کند و فرزندش را کتک می‌زند شرمنده است، این فرد باید تکنیک‌های مقابله با خشم خود را بیاموزد.

متأسفانه برخی افراد فکر می‌کنند با مصرف دارو می‌توانند بر این مهم فائق آیند در حالی که با دارو نمی‌توان مهارت را یاد گرفت، مدیریت خشم مثل سواد می‌ماند باید آن را از کودکی آموخت چنانچه بخوائیم آن را در بزرگسالی یاد بگیریم باید مانند کودکی ۴ ساله تمام تکنیک‌ها را بیاموزیم.

هنگامه قاضیانی پرستار شد

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: در مراسم روز پرستار که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد هنگامه قاضیانی بازیگر فیلم «روزهای زندگی» با دریافت لباس پرستاری به صورت نمادین به جامعه پرستاری کشور ملحق شد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، در مراسم روز پرستار که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد هنگامه قاضیانی بازیگر تئاتر و سینما ایران و نقش آفرین فیلم «روزهای زندگی» با دریافت لباس پرستاری به صورت نمادین به جامعه پرستاری کشور ملحق شد.
قاضیانی در این مراسم عنوان کرد: من برای بازی در فیلم روزهای زندگی برای نقش دکتر لیلا سهرابی به مدت ۲ ماه در بیمارستان سینا و اتاق‌های عمل جراحی حضور پیدا می‌کردم تا بتوانم با شرایط کار پزشکان و پرستاران برای بازی در این فیلم همزادپنداری کنم.
وی با بیان اینکه پرستاران طبیب روح و جسم مردم و بیماران هستند، به وزیر بهداشت خطاب کرد و گفت: آقای هاشمی، ما هنرمندان در موسسات خیریه ای متعددی حضور پیدا می‌کنیم و با بیماران نیازمندی مواجه می‌شویم، لطفا به بیمارانی از جمله بیماری که در این مراسم حضور یافته بود رسیدگی کنید.
بازیگر فیلم «روزهای زندگی» با ارائه پیامی به پرستاران کشور با بیان این جمله که پرستاران فرشتگان زیبایی هستند که عشق و نور خود را به آنان بخشیده است، خاطرنشان کرد: امیدوارم سال ۹۳ برای هموطنانم در سرزمین کهن ایران پر از عشق، امید و نور باشد زیرا اتفاقات خوبی در راه است.

تا سنین بالا قلبی سالم داشته باشید

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

با افزایش عوامل خطر، بیماری‌های قلبی و عروقی شیوع پیدا کرده است اما با رعایت نکات تغذیه‌ای می توان از بسیاری از این بیماری‌ها جلوگیری کرد.

دکتر پیام فرهبخش متخصص تغذیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: امروزه با افزایش عوامل خطر، بیماری های قلبی و عروقی شیوع پیدا کرده‌اند اما با رعایت نکات تغذیه‌ای می توان از این بیماری‌ها تا سنین بالا پیشگیری کرد.

وی افزود: برای “سلامت قلب” باید میزان چربی مصرفی در کل به کمتر از ۳۰ درصد برسد و کالری روزانه کاهش پیدا کند.

 

وی ادامه داد: اسیدهای چرب اشباع و ترانس را از رژیم غذایی خود حذف کنید و از روغنهایی که مخصوص سرخ کردن است، استفاده نمایید.

وی تصریح کرد: مصرف آنتی اکسیدان‌ها که در میوه ها و سبزیجات فراوان است، بسیار توصیه می‌شود.

دکتر فرهبخش خاطر نشان کرد: در کنار توصیه های ذکر شده کاهش استرس، افزایش فعالیت فیزیکی و اجتناب از قرار گرفتن در معرض هوای آلوده در جلوگیری از بیماری های قلبی مفید است.

اعتراف رئیس پرستاران به حکایت نارضایتی بیمار از پرستار

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: معاون پرستاری وزارت بهداشت با اعتراف به حکایت نارضایتی بیمار از پرستار گفت: در بخش بیمارستان‌های دولتی وضعیت به گونه‌ای است که نه ارائه دهندگان خدمت و نه گیرندگان خدمت رضایت‌مندی ندارند.براین اساس این نقایص باید برطرف شود.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، محمد میرزابیگی در مراسم روز پرستار از نهایی شدن پنج برنامه اساسی معاونت پرستاری از جمله ساماندهی مراکز مراقبت پرستاری غیردولتی، استفاده از دانشجویان پرستاری در بالین به صورت موقت و داوطلبانه، صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ای و تدوین آیین نامه جذب و نگهداشت سرمایه‌های انسانی پرستار در مناطق محروم خبر داد و اظها داشت: چالش‌های نظام سلامت نیز ناشی از نقص در مراقبت‌های پرستاری ایت براین اساس باید فعل پرستاری به شکل علمی و با مهارت انجام شود. به عنوان مثال ارائه مراقبت در منزل بدون علم و مهارت تبعاتی دارد.
میرزابیگی با بیان اینکه این که مراقبت‌های پرستاری در منزل متولی خاصی نداشته‌ است، اظهار کرد: در مقطعی حدود ۱۵ تا ۱۶ سال قبل مجوزهایی برای راه اندازی دفاتر صادر شد اما دیگر به روز نشد. همچنین اداره بخش‌های بیمارستانهای غیردولتی با نقص‌هایی همراه است و نظارت و سیاست گذاری مقتدری برایش وجود ندارد. در بخش بیمارستان‌های دولتی نیز وضعیت به گونه‌ای است که نه ارائه دهندگان خدمت و نه گیرندگان خدمت رضایت‌مندی ندارند. لازم است این نقایص برطرف شوند. به هر حال نمی‌توان با رویکرد ادامه دادن وضعیت فعلی پیش رفت و چالشی به نام خدمات مراقبتی پرستاری را به حال خود رها کرد.
معاون پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه تیم سلامت همانند حلقه‌های زنجیر به یکدیگر متصل هستند و موفقیت هر کدام در گرو توفیق دیگری است، گفت: طبیعتا مراقبت‌های پرستاری می‌تواند به شدت مراقبت‌های پزشکی را موفقیت آمیز کند و یا آن را به ضعف بکشاند.
میرزابیگی به ۸ ماموریت مهم محول شده به معاونت پرستاری از سوی وزیر بهداشت اشاره کرد و گفت: در حدود ۴۹ روزی که مسئولیت این معاونت را بر عهده گرفتم جلسات مکرری برگزار و کارگروه‌های تخصصی تشکیل شده‌اند و تاکنون ۱۶۸ برنامه پیرامون این هشت هدف وصول شده است. البته نمی‌توان گفت همه این برنامه‌ها قابل اجرا هستند اما همین که پرستاران از بخشهای مختلف چون دانشکده‌های پرستاری، دفاتر و هیئت مدیره‌های پرستاری سراسر کشور احساس مسئولیت کردند و در تدوین این برنامه‌ها مشارکت داشتند بسیار ارزشمند است.
میرزابیگی افزود: معاونت پرستاری حوزه مراقبت‌های پرستاری است و صرفا معاونت پرستاران نیست و ما نباید صرفا انتظارات حرفه‌ای و صنفی از این معاونت داشته باشیم.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه در جریان برگزاری جلسات تخصصی برای تحقق هشت ماموریت محول شده به معاونت پرستاری پنج برنامه به طور قطعی نهایی شد، اظهار کرد: استفاده از دانشجویان گروه پرستاری در بالین به صورت موقت و داوطلبانه، ساماندهی مراکز مراقبت پرستاری غیردولتی، تدوین آیین نامه جذب و نگهداشت سرمایه‌های انسانی پرستار در مناطق محروم و از طریق ایجاد مشوق‌های آموزشی و انگیزشی و همچنین اعطای پروانه صلاحیت حرفه‌ای به پرستاران برای نظارت و کنترل خدمات پرستاری این پنج برنامه مهمی هستند که در این مدت کوتاه نهایی شده‌اند.
وی ادامه داد: ساماندهی NCC‌ها به صورت غیردولتی در سطح جامعه شامل مرکز ارائه مراقبت‌های پرستاری در منزل، مرکز ارائه مراقبت‌های آسایشگاهی روزانه و مرکز تامین نیروی انسانی مراقبت‌های پرستاری برای بخش‌های دولتی و غیر دولتی می‌شود.
معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره چگونگی به کارگیری دانشجویان پرستاری برای جبران کمبود نیروی پرستار در مراکز درمانی توضیح داد: دانشجویان ترم شش به بعد پرستاری به طور موقت به کارگیری می‌شوند تا مشکل کمبود نیرو حل شود البته هر کدام از این برنامه‌ها آیین نامه‌های مخصوص خود را دارند.
میرزابیگی همچنین از آماده شدن پیش نویس بیش از ده برنامه دیگر در معاونت پرستاری خبر داد و گفت: در حال حاضر این ۱۰ برنامه نیز مسیر کارشناسی خود را در کارگروه‌های ویژه طی می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم به اهداف مندرج در نظام سلامت دست یابیم باید نظام سلامت کارآمدی داشته باشیم باید به برخورداری مردم از خدمات حرفه‌ای و مراقبتی در تمام سطوح توجه کنیم.
عضویت پرستاران ایران در ICN
در ادامه مراسم روز پرستاری یعقوب جعفری رئیس شورای عالی نظام پرستاری با تاکید بر اینکه باید وزارت بهداشت با عزم جدی در راستای تحقق سیاست‌های پرستاری گام بردارد، عنوان کرد: برقراری عدالت در پرداختی‌ها به شاغلان نظام سلامت، تربیت کافی نیروی پرستار، اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و قانون ارتقای بهره وری نیروهای بالینی از جمله مطالبات پرستاران است.
جعفری با بیان اینکه آیا پرستار می‌تواند جز صبوری، ایثار و استقامت وظیفه دیگری داشته باشد، اظهار کرد: مطابق فرمایش امام خمینی (ره) پرستاری و پزشکی عبادتی است که بر فراز عبادت‌های درجه اول قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: جایگاه پرستاری برای همه ما مشخص است و اکنون نزدیک به ۱۰۰ سال از عمر آکادمیک پرستاری در کشور می‌گذرد. پیش از تشکیل سازمان نظام پرستاری در سال ۸۱ پرستاران سازمان صنفی مشخصی برای اداره امورشان نداشتند و اغلب فعالیتهایی که انجام می‌دادند کم اثر و ناکافی بود. اما با تشکیل سازمان نظام پرستاری پیگیری امور پرستاران نیز به صورت سازمان یافته دنبال شد.
جعفری با بیان اینکه سازمان نظام پرستاری هویت یافته و امروز موفق شده است بیش از ۱۰۰ هیئت مدیره پرستاری در کشور تشکیل دهد، عنوان کرد: پرستاری امروز واژه‌ای شناخته شده و دارای شانیت و احترام است.
رئیس شورای عالی نظام پرستاری به توفیقات پرستاران و ارتقای آنها در ابعاد آموزشی و پژوهشی نیز اشاره کرد و گفت: ارتقای تحصیلی پرستاران تا مقطع دکترا توفیق بزرگی بود که برای این گروه حاصل شد. همچنین ارتقای تحصیلی از کاردانی اتاق عمل و هوشبری به کارشناسی،‌ تدوین استانداردهای پرستاری و راه اندازی دوره‌های کمک بهیاری و بهیاری، از جمله توفیقاتی بود که در این زمینه بدست آمد.
وی همچنین به ارتقای فعالیت پرستاران در ابعاد فرهنگی نیز اشاره کرد و گفت: تجلیل شایسته از پرستاران در مناسبت‌های مختلفی از جمله روز پرستار، اعزام پرستاران به حج تمتع، برگزاری هفت دوره جشنواره فرهنگی – ورزشی، برگزاری اولین دوره یادواره شهدای پرستار و تشکیل کانون هنرمندان پرستار از جمله اقدامات فرهنگی صورت پذیرفته برای پرستاران در سالهای اخیر است.
رئیس شورای عالی نظام پرستاری به فعالیت‌های تعاونی‌ مسکن، تعاونی اعتبار پرستاران و پوشش بیمه‌ای این گروه نیز به عنوان اقدامات رفاهی صورت پذیرفته اشاره کرد و گفت: عضویت پرستاران در ICN و انجمن بین المللی پرستاران نیز اتفاق مهم دیگری در بعد بین الملی بود که امکان برقراری تعاملات علمی با جهان را برای پرستاران فراهم کرد.
جعفری افزود: اصلاح شرح وظایف پرستاران، اخذ چند مصوبه مهم ملی از جمله قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و قانون ارتقای بهره وری کارکنان نیروهای بالینی، عضویت پرستاران در هیئت‌های انتظامی و دفاع از حقوق پرستاران، تشکیل معاونت پرستاری و افزایش میانگین حقوق پرستاران تا ۱۳۵ هزار تومان در سال جاری، عضویت ۱۱۰ هزار پرستار به صورت داوطلبانه در نظام پرستاری نیز از جمله دیگر دستاوردهای حقوقی پرستاران طی این سالها بود.
وی با تاکید بر اینکه این توفیقات همگی در سایه تلاش یکپارچه و وحدت عمومی پرستاران حاصل شده است، اظهار کرد: البته هنوز در نیمه راه هستیم و اشکالاتی در این خصوص وجود دارد که امیدواریم این اشکالات نیز با همان وحدت عمومی حل شوند.
جعفری تشکیل معاونت پرستاری را دستاورد بزرگ پرستاران در سال ۹۲ دانست و گفت: پس از مدتها تلاش و پیگیری توانستیم مصوبه تشکیل معاونت پرستاری در وزارت بهداشت را از دولت دریافت کنیم. این معاونت می‌تواند پیگیر اهداف معاونت پرستاری باشد. این اتفاق بزرگ مسئولیت‌های بزرگی را ایجاد می‌کند که از جمله آنها می‌توان به مسئولیت وزارت بهداشت اشاره کرد.
وی خاطرنشان کرد: این وزارتخانه باید با عزم جدی در تحقق سیاست‌های پرستاری گام بردارد. تربیت کافی نیروی پرستار، برقراری عدالت در پرداختی‌های شاغلان نظام سلامت، اجرای کامل قانون ارتقای بهره وری خدمات برای پرستاران از جمله مطالباتی است که انتظار می‌رود وزارت بهداشت در راستای تحقق آنها گام بردارد.

ظریف برانیم

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم:رئیس سازمان جوانان هلال احمر از حضور ۲۰ هزار جوان هلال احمری در هزار پایگاه جاده‌ای در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی خبر داد و گفت: این طرح با شعار «بی گدار به جاده نزنید، ظریف برانیم» از ۲۷ اسفند ۹۲ تا ۱۵ فروردین برگزار می‌شود.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری تسنیم، وحید قبادی دانا در نشست خبری با اصحاب رسانه، به حضور ۲۰ هزار جوان در یک هزار پایگاه جاده‌ای اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح در سال جاری با شعار بی گدار به جاده نزنید، ظریف برانیم، از ۲۷ اسفند ۹۲ تا ۱۵ فروردین ۹۳ با حضور ۲۰ هزار نفر از اعضای سازمان جوانان در یک هزار پست در ۳۱ استان اجرا می شود.
قبادی دانا افزود: هدف ما از اجرای طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، آگاهی بخشی و توانمندسازی شهروندان است.
وی با اشاره به آمادگی کامل سازمان جوانان برای اجرای طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، گفت: پس از گذشت ۱۳ سال از شروع طرح های نوروزی ، سازمان جوانان در نظر دارد با بازنگری در این طرح ضمن پرهیز از موازی کاری با سایر سازمان های متولی در ارائه خدمات به مسافران، خدماتی بر اساس نیازهای فعلی مسافران ارائه دهد.
قبادی دانا با بیان اینکه طرح «ایمنی و سلامت مسافران نوروزی» با هدف راهنمایی مسافران در اماکن تاریخی و همچنین کاهش تصادفات و کشته‌ها در نوروز اجرایی می‌شود، گفت: در این پایگاه‌ها جوانان داوطلب علاوه بر دریافت تست فشار خون و دیابت، به توزیع بروشور، نقشه، کاتالوگ و … در راستای ترویج فرهنگ نوع‌ دوستی اقدام می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه یک میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است، افزود: ۱۲ هزار زن به همراه ۸ هزار مرد در این طرح شرکت می‌کنند و شاهد افزایش ۲۵ درصدی اعتبار برای نیروهای حاضر در این طرح خواهیم بود.
رئیس سازمان جوانان خاطر نشان کرد: از جمله دغدغه های روز مسئولان کشوری کاهش تلفات انسانی در جاده های کشور، کاستن جرائم اجتماعی ناشی از رفتارهای پرخطر جوانان و ایجاد روحیه نشاط و پویایی در سطح جامعه است و به همین منظور چهاردهمین مرحله این طرح با هدف پیشگیری از تصادفات و داشتن سفری ایمن و سالم در ایام نوروز با همکاری و تلاش داوطلبان جوان به مرحله اجراء در می آید.
قبادی دانا به طراحی سایت سفر سالم در طرح امسال اشاره کرد و افزود: این سایت به نشانی اینترنتی www.safaresalem.ir با هدف ارائه اطلاعات عمومی مورد نیاز مسافران از جمله توصیه های امدادی در حوادث، پیام های ایمنی و ترافیکی در طول سفر، آموزش های مجازی امداد و کمک های اولیه، معرفی طرح های نوروزی جمعیت هلال احمر و نیز اطلاعات استانی طرح در زمینه های نقاط حادثه خیز، نقاط سیاحتی و گردشگری و اطلاعات اقلیمی و جغرافیایی مراکز استان ها، راه اندازی می شود.
برگزاری نخستین جشنواره ملی عکس و فیلم
رئیس سازمان جوانان با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره ملی عکس و فیلم ویژه افراد ۵ تا ۲۹ سال، گفت: این جشنواره با تاکید بر اهداف سازمان جوانان هلال احمر شکل گرفته و به منظور مشارکت هموطنان در افزایش ایمنی سفرهای نوروزی و نیز فرهنگ سازی و آموزش فعالیت های امدادی و بشردوستانه، با موضوع همیاری ، نوع دوستی و کمک در ایام نوروز برگزار می شود.
وی افزود: مسافران در طول سفر با ارسال عکس و فیلم از رفتارهای بشردوستانه و امدادی به دبیرخانه جشنواره و انعکاس این رفتارهای انسان دوستانه در غالب نمایشگاه های در این جشنواره شرکت می کنند و در پایان طرح به ۸۰ نفر از برگزیدگان جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.
وحید قبادی دانا تصریح کرد: تهیه و توزیع بسته های آموزشی با هدف ارائه هشدارهای امدادی، بشردوستانه، ترافیکی، فرهنگی و مذهبی به هموطنان در طول سفر و ایجاد فضای دوستدار کودک در کنار پست های نوروزی با هدف ا یجاد انگیزه در بین کودکان جهت فراگیری آموزش های امدادی و بشر دوستانه از دیگر فعالیت های پیش بینی شده در این طرح است.
وی به برپایی خیمه های نماز اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از اقدامات سازمان جوانان در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی راه اندازی ایستگاه سلامت در پست های نوروزی است و این ایستگاه ها با هدف توجه افراد جامعه به مضررات افزایش قند خون در سلامتی جسمی مسافرین و لزوم کنترل فشار خون در افراد سالمند برپا می شود.
رئیس سازمان جوانان افزود: وجود نقاط حادثه خیز در جاده های کشور و عدم آشنایی رانندگان به جاده ها عامل بسیاری از تصادفات در ایام نوروز است و در همین راستا اعضا جوان سازمان در استان ها نسبت به آگاه سازی رانندگان از نقاط حادثه خیز جاده های پیش روی مسافران اقدام می کنند و آگاهی از نقاطی از جاده ها که بیشترین تصادفات در آن نقاط اتفاق می افتد می تواند عامل احتیاط بیشتر رانندگان شود.
قبادی دانا با بیان اینکه اطلاع رسانی، آگاه سازی و توانمند سازی رانندگان به منظور کاهش تصادفات رانندگی، حفظ سلامت و ایمنی مسافرین نوروزی از جمله اولویت ها و نکات مهم طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی است، گفت: در همین راستا ۱۷ و ۱۸ اسفند ماه آموزش های تخصصی به مربیان اعضای شرکت کننده در طرح ارایه خواهد شد.
حضور تیم‌های ۲ نفره سحاب در شلوغ ترین و مسافر پذیرترین ‌مناطق
به گزارش اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر وی بیان کرد: طرح سحاب نیز در کنار طرح ایمنی و سلامت، مانند سال گذشته اجرا خواهد شد.
قبادی دانا افزود: اکیپ های سحاب در قالب تیم های۲ نفره بصورت پیاده یا دوچرخه سوار با رویکرد ‌پیشگیری و ایمن‌ سازی ‌جهت‌ ارائه ‌خدمات در شلوغ ترین و مسافر پذیرترین ‌اماکن ‌و مناطق و آسیب‌ پذیرترین‌ نقاط‌ و سایر مراکز و مجموعه‌های‌‌ فرهنگی و فراغتی به تردد می‌پردازند.
وی خاطرنشان کرد: حفظ سلامت اعضا داوطلب شرکت کننده در طرح و کاهش موازی کاری با دستگاه ها و سازمان های فعال در نوروز از جمله میراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری ها از دیگر نکات مهم طرح ایمنی و سلامت مسافرین نورزی به شمار می رود.

وزیر بهداشت: تا پایان وزارتم در تولید واکسن خودکفا می‌شویم

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: وزیر بهداشت با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی بیمه برای تعیین تعرفه‌های دولتی در روز چهارشنبه از کمبود شدید پرستار مرد در کشور خبر داد و گفت: تا پایان وزارتم در تولید واکسن خودکفا می‌شویم.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم روز پرستار در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اقدامات خود برای پرستاران در مدت وزارتش اظهار داشت: با عرض شرمندگی کار خاصی برای پرستاران انجام نداده‌ام فقط بخشی از معوقات و بدهی‌ها را پرداخت کرده‌ایم ولی برای ارتقای دانش حرفه‌ای آنان تلاش می‌کنیم.
وی افزود: برای مراکز محروم و تقویت پرستاران در این مناطق طرح‌های خوبی داریم همچنین برای معادل‌سازی کلمات و عبارات در پرستاری نیز اقداماتی صورت می‌پذیرد البته مشکلاتی در زمینه شرکت‌های پرستاری که خدمات پرستاری در منازل را ارائه می‌دهند وجود دارد زیرا خدمات آنان استاندارد نیست. براین اساس برای جامعه پرستاری و رشته‌های پیراپزشکی در زمینه ارتقای آنان تلاش خواهیم کرد.
وی در پاسخ دیگری درباره قانون ارتقای بهره‌وری گفت: در سفرهای استانی برخی خبرنگاران با من حضور دارند و اخلاق بنده را خوب می‌دانند که هر قولی نمی‌دهم که نتوانم آن را انجام دهم انشاءالله همه مشکلات حل شود.
هاشمی درباره کمبود پرستار مردم نسبت پرستار زن افزود: بله، بیش‌تر پرستارها خانم هستند و هیچ وقت هم دردسرساز نبوده است زیرا یک واقعیت است که در رشته پرستاری و پزشکی و حتی خبرنگاران سلامت خانم‌ها بیش‌تر حضور دارند شاید به خاطر این باشد که فرصت بیش‌تری دارند تا در دانشگاه‌ها شرکت می‌کنند البته به دلیل هوش بالای آنان نیز هست ولی این مسئله باعث شده است که پرستار خانم در مناطق محروم دچار کمبود شویم. بنابراین برای پرستار مناطق محروم برنامه‌هایی داریم که نمی‌توان اعلام کنم زیرا شاید مورد اعتراض قرار گیریم ولی در مجموع دچار کمبود شدید پرستار مرد هستیم که امیدوارم آقایان بیش‌تر درس بخوانند.
وزیر بهداشت درباره استخدام پرستاران در گذشته آمارهایی اعلام شده بود و قول‌هایی هم داده بودند، گفت: بنده قولی نداده‌ام که در همین زمان میرزابیگی معاون پرستاری وزارت بهداشت در توضیحی عنوان کرد در گذشته برای استخدام ۲۳ هزار پرستار اقدام شده بود که این مسئله صورت پذیرفت و بعد از آن برای استخدام ۷۳ هزار پرستار صحبت‌هایی شد که در حال جریان است.
وی در ادامه با اشاره به مشکلات فراوان پرستاران عنوان کرد: یکی از مشکلات مهم وزارت بهداشت آن است که ردیف اعتباری ندارد مثلا پرسنل وزارت بهداشت که بیش از ۱۰۰ هزار نفر هستند را سازمان مدیریت بودجه از نظر استخدامی قبول ندارد بنابراین برای کمبود مشکل پرستار در صددیم از دانشجویان ترم آخر پرستاری بهره‌مند شویم تا سریعاً به جامعه پرستاری ملحق شوند ولی راه حل نهایی برای جبران کمبود پرستاری آن است که در حاشیه بیمارستان‌ها دانشگاه‌های پرستاری ایجاد شود و به بخش خصوصی نیز این اجازه و مجوزها برای فعالیت در بخش پرستاری داده شود.
هاشمی در ادامه با اشاره به این‌که متأسفانه هنوز نتوانستیم پول اضافه‌کاری‌ها و کارانه پرستاران را نیز به خوبی پرداخت کنیم، بیان داشت: امیدواریم برای شرایط سخت پرستاران آقای میرزابیگی (معاونت پرستاری وزارت بهداشت) فکری کند زیرا بنده اصلا فرصت نکردم برای آن فکری کنم.
وی درباره آخرین وضعیت مهاجرت پرستاران به خارج از کشور نیز گفت: بنده در حال حاضر هیچ اطلاعی از موضوع مهاجرت پرستاران به خارج از کشور ندارم.
وزیر بهداشت در پاسخ به کمبود پرستار بخش‌های سوختگی نیز افزود: بله در بخش‌های سوختگی آی سی یو و بخش‌های دیگر بیمارستانی مشکل کمبود پرستار وجود دارد.
کاهش ۲۵ درصد وابستگی دارو در کشور
وی درباره اقدامات وزارت بهداشت براساس اسناد بالادستی علی‌الخصوص در موضوع ابلاغیه رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی گفت: در این باره هفته بعد بیش‌تر توضیح خواهم داد ولی همان‌طور که رئیس‌جمهور نیز تأکید داشتند در زمینه واکسن باید به خودکفایی برسیم و باید ۲۵ درصد وابستگی دارو در کشور کاهش پیدا کند‌. امیدوارم در پایان ۴ سال فعالیت ما در زمینه تجهیزات پزشکی به خودکفایی برسیم.
هاشمی ادامه داد: بر این اساس برای گسترش و ارتقای پردیس‌های سلامت کشور برای ارتقای شهرک‌های سلامت برای تولید تجهیزات پزشکی اقدام خواهیم کرد و برای کاهش وابستگی‌ها و اتکا به منابع داخلی دستگاه‌های مسئول مانند بانک‌ها به ما کمک کنند.
وزیر بهداشت اظهار داشت: اگر این حمایت‌ها از حوزه سلامت صورت پذیرد حتی می‌توانیم در حوزه دارو با کاهش وابستگی‌ها به سمت صادرات نیز پیش رویم بنابراین باید از شرکت‌های دانش بنیان در تولید مواد اولیه دارویی و داروهای گرانقیمت حمایت کنیم. در این راستا بنده امیدوارم با وجود آن‌که زنجیره تولید واکسن در دنیا محرمانه است بتوانیم بدون تردید در پایان دوره وزارتم در زمینه واکسن هیچ وابستگی نداشته باشیم.
وی ادامه داد: البته در حوزه تولیدات تجهیزات پزشکی مقرون به صرفه نیست که همه آن را تولید کنیم البته باید مدیریت‌ها نیز تغییر کند و این در حالی است که در بخش‌های پزشکی علی‌الخصوص در نقاط محروم بهورزان، پرستاران، پیراپزشکان و داروسازان با مدیریتی عاشقانه و جهادی فعالیت می‌کنند بنابراین حوزه سلامت در این‌باره پس از آموزش و پرورش نیز جلوتر است.
وزیر بهداشت درباره نظرش در زمینه تجمیع بیمه‌ها عنوان کرد: تجمیع بیمه‌ها شدنی است و باید دولت اراده کند و حتی می‌توان بیمه نیروهای مسلح که بالغ بر ۵ میلیون نفر هستند تجمیع کرد زیرا اگر تجمیع بیمه‌ها درست نشود نظام سلامت نیز درست نخواهد شد. بنابراین بیمه‌ها باید تجمیع شوند و همه ایرانی‌ها یک بیمه یکسان داشته باشند تا در حوزه بهداشت و درمان از آن‌ها حمایت شود و هیچ راهی غیر از آن نیست.
هاشمی بیان داشت: تجمیع بیمه‌ها یک اراده ملی و قوی می‌خواهد و هر سازمان و نهادی نباید فقط به بخش خود نگاه کند زیرا امروزه هر سازمانی برای خود یک بیمه درست کرده است شاید برای پرسنل آن سازمان خوب باشد ولی آن‌ها از بودجه عمومی برداشت می‌کنند و این یک تبعیض است.
وزیر بهداشت درباره برگزاری شورای عالی بیمه و تعیین تعرفه‌های بخش دولتی نیز خاطرنشان کرد: انشاءالله جلسه شورای عالی بیمه برای تعیین تعرفه‌های پزشکی فردا برگزار می‌شود.

واکسن ایدز به واقعیت نزدیک شد

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 محققان آمریکایی دریافته‌اند،‌ سیستم ایمنی بدن اقدام به تولید پادتن پرقدرتی می‌کند که با هدف قرار دادن یک محل بر روی ویروس V1V2، از آلوده شدن سلول‌ها به ویروس اچ‌آی‌وی جلوگیری می‌کند.

به گزارش ایسنا ، محققان موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی (NIAID) در گام نخست، یک فرد آلوده به ویروس اچ‌آی‌وی را شناسایی کردند.

بدن این فرد چند ماه پس از عفونت، بطور طبیعی پادتن‌های خنثی‌کننده اچ‌آی‌وی هدایت شده با ویروس V1V2 با نام CAP256-VRC26 تولید می‌کند.

نمونه‌های خون دریافتی از این فرد بین هفته پانزدهم تا چهار سال پس از ابتلا به عفونت اچ‌آی‌وی مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار گرفتند.

از این طریق، محققان موفق به تعیین آرایش ژنتیکی شکل اصلی پادتن، مشخص کردن ساختارهای یک شکل متوسط بعنوان پادتن جهش یافته، تشریح فعل و انفعالات بین ویروس و پادتنی که باعث رشد و پرورش CAP256-VRC26 بعنوان پرقدرت‌ترین شکل مقابله با اچ‌آی‌وی شدند.

نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، پس از چند جهش در حد متوسط پادتن CAP256-VRC26، بخش قابل توجهی از سویه‌های شناخته شده اچ‌آی‌وی خنثی می‌شوند.

محققان بدنبال یافتن روشی برای استخراج پادتن‌های خنثی‌کننده ویروس V1V2 هستند.

نتایج این مطالعه جدید، گام مهمی برای توسعه واکسن ایدز موثرتر محسوب می‌شود که قادر به تولید پادتن‌های خنثی‌کننده اچ‌آی‌وی هدایت شده با V1V2 است.

لوزه‌ی سوم یکی از عوامل خروپف در کودکان است

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مجاری تنفسی از بینی تا حنجره هر کجا درگیر باشد باعث انسداد مجاری شده و ایجاد خروپف می‌کند.

دکتر بهزاد شهرجردی متخصص و جراح گوش، حلق و بینی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت:‌ خروپف در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. در کودکان معمولا به علت لوزه‌ی سوم و در کهنسالی به علت شل شدن عضلات گردن و لرزش عضلات به علت عبور هوا ایجاد می‌شود.

دکتر شهرجردی با بیان اینکه افراد با BMI بالای ۴۰ هم دچار خروپف می‌شوند افزود: چنانچه شخص برای پایین آوردن وزن خود اقدام نکند حتی با عمل جراحی هم نمی‌توان عارضه خروپف در افراد خیلی چاق را از بین برد.

 

دکتر شهرجردی اذعان کرد: هر چه زودتر باید برای درمان عوامل ایجادکننده‌ی خروپف اقدام کرد زیرا به علت عدم تنفس خوب در شب شخص صبح خواب‌آلود و خسته می‌شود و این عوامل باعث “افت تحصیلی دانش‌آموزان” و دانشجویان شده و در مواردی باعث “سوانح رانندگی” در رانندگان می‌شود.

دکتر شهرجردی در ادامه افزود: یکی از عوامل خروپف شبانه در کودکان “لوزه سوم” است که باید بررسی شود تا حالت فک و دهان کودک تغییر نکند و یا دچار “عفونت گوش” نشود.

چرا دندان قروچه می‌کنید؟

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 چرا دندان قروچه می‌کنیم؟ آیا این حالت، واکنشی ناخودآگاه و ناشی از اضطراب و استرس بوده یا این که ناشی از مشکلات فکی یا حتی بیماری‌های دیگر است؟

به گزارش نامه نیوز به نقل از جام جم؛ ساییدن دندان ها به هم یا دندان قروچه بیماری ای است که بیشتر در خواب رخ می دهد، ولی در طول روز هم به صورت ساییدن یا کوبیدن دندان ها در برخی افراد دیده می شود. البته در چنین حالتی، بیمار پس از بیدار شدن از خواب از انجام این اعمال آگاهی ندارد و معمولا منکر آن می شود. به گفته دکتر غلامرضا اصفهانی زاده، متخصص پروتزهای دندانی، برخی بیماران در اثر درد ناشی از ساییدن دندان ها از خواب بیدار می شوند و گروهی دیگر اصلا دردی ندارند و بیماری شان فقط در معاینه به صورت ساییدگی دندان ها مشخص می شود.

این دندانپزشک با اشاره به این که دندان قروچه معمولا علامت مشخصی ندارد در گفت وگو با جام جم می گوید: اما ممکن است فشار ناشی از دندان قروچه به حدی باشد که بر سطح دندان ها اثر بگذارد و مینای دندان را از بین ببرد.

عواملی که دندان قروچه می آورد

به گفته دکتر اصفهانی زاده، از عوامل ایجادکننده این بیماری می توان به ازدیاد فعالیت عضلاتی اشاره کرد که مسئول ایجاد بسیاری از ناراحتی های گیجگاهی ـ فکی است. همچنین تروما و اختلالات رشدی و بیماری های سیستمیک نیز می تواند سبب بروز این بیماری شود. بنابراین هر فردی که مبتلا به یکی از اختلالات فوق شود، می تواند مبتلا به بیماری دندان قروچه نیز بشود. البته یک عامل دیگر نیز در بروز این بیماری نقش دارد که موجب ازدیاد فعالیت عضلانی می شود؛ این عامل وضعیت هیجانی بیمار است. فعالیت هیجانی هر فرد با میزان شدت فشارهای روانی وارد به وی ارتباط دارد. به بیان دیگر، استرس های روانی موجب افزایش فعالیت عضلات می شود که خود می تواند منشا فعالیت های عضلانی غیر ارادی چون دندان قروچه باشد.

مختل شدن واکنش های عصبی ـ عضلانی در خواب

برخی واکنش های عصبی ـ عضلانی در هر شخص به طور طبیعی وجود دارد که اثر مهارکنندگی بر حرکات عضلات بدن دارد. در واقع این عضلات، ساختمان های دندانی را در مقابل آسیب حفظ می کند.

دکتر اصفهانی زاده با اشاره به این موضوع می افزاید: به نظر می رسد در خلال فعالیت های طبیعی بدن که معمولا در خواب رخ می دهد این مکانیسم های حفاظت کننده حضور ندارد، بنابراین این سیستم ها اثر کمتری بر حرکات عضلات اعمال می کند. به این ترتیب، واکنش هایی که اثر مهارکنندگی بر فعالیت عضلات در طول روز اعمال می کند، در شب این اثر را نخواهد داشت و این وضعیت موجب می شود این اعمال شبانه، اثرات مخربی بر برخی نسوج وارد کند که دندان قروچه یکی از آثار آن است.

خطر از بین رفتن مینای دندان

بررسی ها نشان می دهد بیماری دندان قروچه به از بین بردن مینای دندان، افزایش حساسیت، ترک خوردن دندان ها و حتی شکستگی آنها منجر می شود. حتی در دندان های عقبی هم گاهی باعث از بین رفتن برجستگی های روی سطح دندان ها می شود.

البته علائم دیگری نیز ممکن است به واسطه ابتلا به دندان قروچه دیده شود؛ مانند سردرد، دندان درد، لق شدن دندان ها، تحلیل لثه، درد گردن، بی خوابی، زخم یا درد در قسمت گونه، گوش درد، ایجاد صدا هنگام باز و بسته کردن فک، حساسیت شدید دندان ها و دندانه دار شدن زبان.

مشکلات روحی کودک و بروز دندان قروچه

مشکلات روحی ـ روانی در کودکان سه سال به بالا می تواند باعث دندان قروچه شود که در درازمدت باعث از بین رفتن مینای دندان و حساس شدن دندان نیز می شود.

دکتر اصفهانی زاده با اشاره به این مساله می افزاید: این حالت در کودکان سه سال به بالا دیده می شود که علت اصلی آن وجود مشکلات روحی ـ روانی است که کودک طی روز با آن روبه رو بوده است. البته برخی بیماری ها همچون بیماری های انگلی و گوارشی در کودکان نیز می تواند در بروز دندان قروچه نقش داشته باشد.

مشکلی قابل درمان

اگر دندان قروچه زود تشخیص داده شود، با یافتن علت اولیه و رفع آن درمان می شود، اما به دنبال تشخیص دیرهنگام، دندان قروچه به صورت یک عادت درخواهد آمد و باید آن را با روش های اصلاح عادت درمان کرد.

دکتر اصفهانی زاده با اشاره به چند روش درمانی دندان قروچه می افزاید: محافظ یا گارد دهانی، وسیله ای پلاستیکی است که از سوی دندانپزشک ساخته می شود. این وسیله پلاستیکی روی دندان ها قرار می گیرد و از آنها در مقابل سایش محافظت می کند. بیشتر موارد دندان قروچه با همین محافظ ها رفع می شود. البته محافظ ها این بیماری را درمان نمی کند، بلکه فقط از صدمه به دندان ها و مفصل گیجگاهی ـ فکی جلوگیری می کند. این گاردها را باید هنگام خواب شب در دهان قرار داد تا دندان ها حفظ شود. همچنین دندان های صدمه دیده را می توان با روکش بازسازی کرد.

وی با اشاره به این که کنترل و درمان استرس و اضطراب نیز یکی از علت های مهم در بروز دندان قروچه ناشی از اضطراب است، تاکید می کند: بنابراین یک راهکار درمانی مهم، کم کردن استرس و اضطراب قبل از خواب است. انجام بعضی کارها مانند گوش دادن به موسیقی ملایم یا دوش آب گرم یا قراردادن یک حوله گرم روی گونه در جلوی گوش برای آرام کردن عضلات فک موثر است. در مورد کودکان نیز می توان با ماساژ، خواندن قصه یا موسیقی ملایم آنها را پیش از خواب آرام کرد. البته باید مطمئن شوید در رژیم غذایی کودک، آب کافی وجود داشته باشد، چون کم آبی نیز می تواند با دندان قروچه در ارتباط باشد.

آداب خانه تکانی

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بهداشت, خبر پزشکی

آویزان شدن قالی‌ها بر پشت‌بام حتی زودتر از جوانه زدن درخت‌ها نوید آمدن سال جدید را می‌دهد؛ انگار که عید بدون پاکیزگی و خانه‌تکانی آمدنی نیست.

به گزارش نامه نیوز به نقل از فارس؛ خانه‌تکانی از رسوم بسیار قدیمی برای استقبال از نوروز است و هرچند که آپارتمان‌های کوچک و نقلی تقریباً در تمام سال تمیز هستند، اما انگار برای شگونش هم که شده باید از بالا تا پائین آن را شست‌.

آسیب‌های جبران‌ناپذیر مفصل، نتیجه خانه‌تکانی است

“زن خسته از خانه‌تکانی یک فنجان چای می‌ریزد و بر روی زمین می‌نشیند؛ هنوز کاملاً جای نگرفته که چشمش به تابلوی روبه رو می‌افتد، یادش می‌آید که آن را گردگیری نکرده، تا می‌آید بلند شود، بلند نشده می‌افتد، احساس می‌کند زانوهایش قفل کرده است.”

محمد مهدی امام، فوق تخصص روماتولوژی در این باره می‌گوید: آسیب‌های جبران‌ناپذیر مفصلی به واسطه خانه‌تکانی در افراد ایجاد می‌شود.

فوق تخصص روماتولوژی ادامه می‌دهد: کارهای یکسان و تکرارشونده‌ای همچون ایستادن، نشستن، زانو زدن و خم کردن کمر به مدت طولانی و در یک وضعیت ثابت می‌تواند فرد را به آسیب‌های متعددی دچار سازد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می افزاید:‌ بیرون زدگی دیسک کمر، کمردرد، التهاب تاندون آرنج، آسیب به تاندون شانه، درد زانو، گِزگِز و مورمور کف دست از جمله آسیب‌هایی است که به واسطه خانه‌تکانی غیر اصولی در فرد بوجود می‌آید.

تنگی نفس حاصل استنشاق شوینده‌هاست

“صدای سرفه‌اش فضای ساختمان را در بر می‌گیرد، تنگی نفس امانش را بریده، نگران می‌شوم و به سراغش می‌روم، از شدت سرفه صورتش رنگ به رنگ شده، لابه‌لای سرفه‌هایش می‌گوید: چیزی نشده اما بوی مشمئز کننده اسیدی که از خانه‌اش بیرون می‌آید همه چیز را روشن می‌کند. می‌‌پرسم: جرم‌گیر ریخته‌ای؟ بادی به گلو می‌اندازد و می‌گوید: همه چیز را با هم قاطی کرده‌ام؛ سرویس بهداشتی مثل دسته گل شده است… سرفه امانش نمی‌دهد.

مریم محلوجی راد، فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی می‌گوید: مخلوط کردن شوینده‌ها با یکدیگر موجب تشدید غلظت آنها می‌شود. استنشاق مکرر گازهای فرّار و غلظت بالای ذرات آن می‌تواند موجب سوختگی لایه پوششی دستگاه‌های تنفسی شود و علائمی چون سرفه، تنگی نفس و خِس خِس سینه را به دنبال داشته باشد.

فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی ادامه داد: افراد برای شست و شو بهتر است از مواد شوینده رقیق و استاندارد استفاده کنند و این مواد را در مکان‌هایی به کار ببرند که تهویه مناسب داشته باشد و از ماسک نیز استفاده کنند.

با لبخند خانه‌تکانی کنید/ نرمش فراموش نشود

“بحث خانه‌تکانی در مترو همداغ داغ است. زن به کنار دستی‌اش می‌گوید: اشتباه کردی باید اول یک کم نرمش می‌کردی و بعد بالای چهارپایه می‌رفتی و دیوارها را تمیز می‌کردی؛ معلوم است که موقع پایین آمدن رگ سیاتیکت می‌گیرد. زن دیگر ول نمی‌کند و بلند بلند شروع به آموزش فنون خانه‌تکانی می‌کند.”

سید منصور رایگانی، رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی نیز به اصول خانه‌تکانی اشاره می‌کند و می‌گوید: قبل از خانه‌تکانی لازم است فرد ۴، ۵ دقیقه نرمش و کشش‌های عضلانی را انجام دهد تا بدن آمادگی لازم برای فعالیت‌های فیزیکی را به دست آورد.

رایگانی به داشتن رغبت و علاقه و پرهیز از استرس و تنش در هنگام خانه‌تکانی اشاره می‌کند و می‌گوید: با لبخند شروع به کار کنید چرا که بدین ترتیب از ضایعات اسکلتی، عضلانی ،عصبی و فیزیکی کاسته می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گوید: افراد خانواده باید در امر خانه‌تکانی با یکدیگر مشارکت داشته‌باشند و متناسب با توان فیزیکی خود به این امر اقدام کنند.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ادامه می‌دهد: به جای کشیدن اجسام. بهتر است آنها را هل داد؛ همچنین از چهارپایه، نردبان و وسایل کمکی برای خانه‌تکانی استفاده کرد و اصول اساسی را در حمل و نقل اجسام رعایت کرد.

مرز خانه‌تکانی و وسواس کجاست

“بچه‌ها دیگر از کارهای مادر به ستوه آمده‌اند. دوباره فصل خانه‌تکانی رسیده و هیچ وسیله‌ای از شست و شو جان سالم بدر نبرده است. آب کشیدن‌های مداوم و شست و شوهای بیش از حد همه وسایل را از ریخت انداخته است.”

علی باغبانیان، روانپزشک درباره شستشوی وسایل در خانه‌تکانی می‌گوید: شست و شو باید در حدی انجام شود که ظرف‌ها و خانه تمیز شود اما برخی آن قدر بشور و بساب دارند که خود و اطرافیانشان را هم خسته می‌کنند.

متخصص بهداشت و روان تصریح کرد: اگر فرد طی ۵ دقیقه دوبار وسیله‌ای را گردگیری کند باید به وجود اختلال وسواس در وی شک کرد و وی را جهت درمان به روانشناس بالینی یا روانپزشک ارجاع داد.

آمار سقوط در اسفند افزایش می‌یابد

حسن عباسی، مدیر روابط عمومی اورژانس تهران به حوادث ناشی از خانه‌تکانی اشاره می‌کند و می‌گوید: اگر آمار سقوط در اسفند ۹۱ را نسبت به بهمن‌ ۹۱ مقایسه کنیم حدود ۵-۴ درصد افزایش را شاهدیم که این افزایش ناشی از افتادن از ارتفاع، نردبان و چهارپایه است.

وی آمار مصدومیت‌های تنفسی، کمردرد و شکستگی‌ها را نسبت به ماه‌های گذشته ناچیز ارزیابی کرد و گفت: مرکز اورژانس خدمات پیش بیمارستانی را شامل می‌شود و به صورت اضطرار وارد عمل می‌شود. کمردردها و مشکلات عضلانی و استخوانی اصولاً کار کلینیکی بوده که آمار آن نامشخص است

اسفند به نیمه رسیده است. روزها به سرعت می‌گذرند و بهار از راه می‌رسد. سلامت خود را فدای تمیزی نکنیم.

محیط اداری باز سلامت زنان را بیشتر تهدید می‌کند

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

مطالعات صورت گرفته توسط محققان سوئدی نشان می‌دهد، حضور در محیط‌های اداری باز و بدون مرزبندی، در کنار به اشتراک‌گذاری اتاقک های اداری کوچک عامل مهم شیوع بیماری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بین کارمندان هستند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایسنا، در محیط اداری پلان آزاد(open-plan office)، حداقل کوچک‌سازی و محدود کردن فضا ایجاد می‌شود و کارمندان در یک محیط نسبتا بزرگ و بدون مرزبندی حضور دارند.

محیط اداری اتاقک‌بندی (flex-office) نیز شامل اتاقک‌های منفردی است که هر کارمند در طول روز در این محیط نسبتا بسته و محدود مشغول بکار می‌شود.

با وجود ویژگی‌های مثبت محیط اداری پلان آزاد از جمله تعامل بهتر کارمندان و ویژگی محیط اداری اتاقک‌بندی در فراهم کردن یک محیط کاری‌ آرام، تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که این محیط های کاری به شیوع بیشتر بیماری در بین کارمندان منجر می‌شوند.

محققان چهار دانشگاه در استکهلم، سلامت ۲۰۰۰ کارمند در هفت دفتر کار را مورد ارزیابی قرار داده و دریافته‌اند، نوع محیط اداری عامل تعیین کننده شیوع بیماری‌های مختلف در بین کارمندان است.

در این پژوهش، محققان میزان شیوع بیماری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بین کارمندان و تعداد روزهای بیماری هر کارمند را در سال مورد بررسی قرار دادند.

نتایج بدست آمده نشان می دهد که شیوع بیماری‌های کوتاه‌مدت در زنان شاغل در محیط‌ اداری باز و بدون مرزبندی بیشتر است، درحالیکه شیوع بیماری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت بیش از هشت روز در مردان شاغل در محیط اداری اتاقک‌بندی دیده می‌شود که این مسئله ناشی از نظافت کمتر این محیط‌ها عنوان می‌شود.

نتایج یک مطالعه مستقل که توسط محققان دانشگاه آریزونا انجام شده، نشان می‌دهد در زمان حضور یک کارمند بیمار در محل کار، نیمی از سطوح تماسی شامل صفحه کلید رایانه، تلفن، میز کار، دستگیره در، دستگاه کپی، دکمه آسانسور و یخچال آلوده می‌شوند.

شستن مرتب دست و استفاده از مواد ضد عفونی کننده به پیشگیری از شیوع بیماری در بین سایر کارمندان کمک شایانی می‌کند.

محققان هشدار می‌دهند که نبود محل کار خصوصی‌تر، همچنین اشتراک محیط کار با جمع زیادی از افراد، یکی از عوامل شیوع بیماری بین کارمندان و کاهش راندمان کاری محسوب می‌شود.

نتایج این مطالعه در مجله Ergonomics منتشر شده است.

بیمارستان‌ها در نوروز از حضور متخصص خالی نمی‌شوند

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: معاون وزیر بهداشت با اشاره به طرحی داوطلبانه برای پرستار شدن ماماهای بیکار گفت: بیمارستان‌ها در نوروز ۹۳ به هیچ‌ عنوان از حضور متخصص خالی نخواهند شد و بازرسان نظارت کاملی خواهند داشت.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، محمد حاجی‌آقاجانی معاون درمان وزیر بهداشت در حاشیه مراسم روز پرستار در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت مشکلات ماماها اظهار داشت: یک بحث سیاست‌های جدید جمعیتی مطرح است براین اساس طرحی داوطلبانه و با گزینه انتخابی در اوایل سال آینده به اجرا در می‌آید تا اشتغال ماماها و پیراپزشکان که مسئله بسیار مهمی است مرتفع شود بر این اساس ماماهایی که بیکارند می‌توانند به صورت انتخابی و داوطلبانه با گذراندن دوره‌هایی به عنوان پرستار فعالیت کنند.
* بدهی ۱۲۰۰ میلیارد تومانی بیمه‌ها به بیمارستان‌ها
وی در ادامه پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره پرداخت اضافه‌کاری و کارانه پرستاران عنوان کرد: پرداخت اضافه‌کاری پرستاران از محل درآمد اختصاصی بیمارستان‌هاست و این در حالی است که بیمارستان‌ها هم‌اکنون ۱۲۰۰ میلیارد تومان از بیمه‌ها طلب دارند ولی امیدواریم با کمک دولت اضافه‌کاری و کارانه پرستاران پرداخت شود. بر این اساس اخبار خوبی از دولت به گوش می‌رسد تا بتوانیم با توجه به دغدغه‌های رئیس‌جمهور در حوزه سلامت مردم در این مسیر گام‌های مثبتی برداریم.
معاون درمان وزیر بهداشت ادامه داد: کمبود اعتبارات وزارت بهداشت هم‌اکنون ۵ تا ۷ هزار میلیارد تومان است که با خبرهای خوبی که از دولت شنیده می‌شود امیدواریم مطالبه ۱۲۰۰ میلیارد تومانی بیمارستاها از بیمه‌ها پرداخت شود و بتوانیم از درصدی از هدفمندی یارانه‌ها نیز اعتباراتی به حوزه نظام سلامت واریز شود و از این مشکلات اعتباری حوزه سلامت خارج شویم.
* تشویق مردها برای جذب در شغل پرستاری
آقاجانی در ادامه پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره کمبود پرستاران مرد عنوان کرد: متأسفانه در طی سا‌ل‌های اخیر گرایش آقایان به پرستاری کم شده است بر این اساس برای مردم و بیمارستان‌ها نیز به دلیل کمبود پرستار مرد مشکلاتی ایجاد شده است به طوری که نتوانستیم برخی طرح‌ها را به اجرا درآوریم.
وی ادامه داد: بر این اساس وزارت بهداشت طرح‌های تشویقی و یا در دست بررسی دارد تا آقایان به رشته پرستاری بیش‌تر جذب شوند چرا که کمبود پرستار به خصوص پرستار مردم در کشور جدی است.
* برگزاری جلسه شورای عالی بیمه
معاون درمان وزیر بهداشت درباره برگزاری جلسه شورای عالی بیمه نیز عنوان کرد: فردا جلسه شورای عالی بیمه برای تعیین و تصویب تعرفه‌های بخش دولتی برگزار می‌شود.
* درمان‌های ماهواره‌ای دروغ است
آقاجانی در ادامه پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره تبلیغات درمانی در ماهواره‌ها عنوان کرد: متأسفانه برنامه‌هایی که از ماهواره‌ها تبلیغ می‌شود در برخی مواقع توسط افرادی است که اصلاً پزشک نیستند و تبلیغات داروهای آن‌ها اصولی نیست. بر این اساس وزارت بهداشت برنامه‌ریزی دارد تا از طریق رسانه‌ها علی‌الخصوص رسانه ملی درباره درمان‌های کاذب ماهواره‌ای اطلاع‌رسانی کند. مصادیق این درمان‌های کاذب بسیار است که در روزهای آینده به صورت علمی به آن خواهیم پرداخت.
* آمادگی اورژانس‌ها و بیمارستان‌ها در نوروز
وی درباره آمادگی ارائه خدمات درمانی در ایام تعطیلات نوروز نیز گفت: در نوروز امسال با ۳ هزار آمبولانس در ۲ هزار پایگاه اورژانس به همراه ۱۳ هزار تکنسین فوریت‌های پزشکی برای هرگونه پوشش امدادی و درمانی آمادگی کامل داریم. اورژانس و بیمارستاها در آمادگی کامل به سر خواهند برد و ستاد حوادث دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز ۲۴ ساعته فعالند.
*بیمارستان‌ها در نوروز از حضور متخصص خالی نمی‌شوند
معاون درمان وزیر بهداشت در ادامه پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره این‌که عنوان می‌شود در ایام نوروز برخی عمل‌های جراحی به دلیل عدم حضور متخصصان کنسل می‌شود و رزیدنت‌ها در بیمارستاها حضور می‌یابند ادامه داد: دستورالعمل جامعی به دانشگاه‌های علوم پزشکی صادر کرده‌ایم تا در ایام تعطیلات نوروز متخصصان مورد لزوم در بیمارستان‌ها حضور داشته باشند.
آقاجانی خاطرنشان کرد: بر این اساس مأموران نظارتی در دانشگاه‌ها به امر در بیمارستان‌ها نظارت می‌کنند و قطعا اگر این موارد رعایت نشود براساس ابزارهای قانونی برخورد خواهد شد ولی مطمئنم جامعه پزشکی کشورمان از تفریح خود می‌کاهد تا به درمان مردم در بیمارستان‌ها اقدام کند زیرا اشتغال در رشته پزشکی و پرستاری براساس یک عشقی است که ابعاد معنوی آن مهم‌تر از مادی است و امیدوارم سال ۹۳ برای سلامت مردم سال خوبی باشد.

زایمان طبیعی رایگان می‌شود

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 با اختصاص سهم سلامت از هدفمندی یارانه‌ها، انجام عمل زایمان طبیعی رایگان خواهد شد و مشکل اشتغال ماماها نیز برطرف خواهد شد.

به گزارش نامه نیوز، محمد آقاجانی در حاشیه مراسم روز پرستار در سالن همایش‌های رازی گفت: اشتغال پزشکان و پیراپزشکان مهم است و در سال‌های اخیر تناسب منطقی بین آموزش و نیازهای کشور برقرار نبوده و برخی فارغ‌التحصیلان مانند ماماها بیکارند.

وی با اشاره به جمعیت ۱۰ هزار نفری ماماها در کشور گفت: برای انتقال این گروه راهکار وزارت بهداشت بکارگیری آنها با توجه به سیاستهای جدید جمعیتی است تا از این طریق زمینه اشتغالشان فراهم شود.

آقاجانی گفت: همچنین ایجاد یک دوره جدید برای ماماها تا به عنوان پرستارماما فعالیت کنند، این طرح اختیاری بوده و اگر در شورای عالی گسترش تصویب شود برای ماماها امتیاز دارد و چنانچه شرکت نکنند مشکلی برایشان نخواهد بود.

وی تصریح کرد: در جامعه شاهد اشتغال ماماها در رشته‌های غیر مرتبط پزشکی هستیم که برای جبران آن تمهیداتی را وزارت بهداشت در نظر گرفته است.

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اجرای قانون بهره‌وری گفت: در حال حاضر ۱۲۰۰ میلیارد تومان بیمارستان‌ها از بیمه طلبکارند که اگر این پرداخت‌ها انجام شود، گره از کار برداشته شده و طبق این قانون اضافه‌کاری‌ و کارانه پرداخت می‌شود.

آقاجانی با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها گفت: توجه دولت به نظام سلامت و گروه‌های شاغل است به همین دلیل اخبار خوبی را در اسفندماه در حوزه سلامت خواهیم شنید تا برخی از کمبودها برطرف شود.

وی گفت: وزارت بهداشت ۵ تا ۷ هزار میلیارد تومان کمبود اعتبار دارد که امیدواریم با کمک‌های دولت این کمبودها برطرف شود.

معاون وزیر بهداشت در مورد کمبود نیروی پرستار مرد گفت: در سال‌های اخیر، گرایش مردان به رشته پرستاری کم شده چرا که باید در بیمارستانها طرح انطباق جنسیتی و شرعی رعایت شود اما کمبود پرستار اجرای آن را با مشکل مواجه کرده بنابراین طرح‌هایی داریم تا از نیروهای مرد بیشتر استفاده شود چرا کمبود این گروه جدی است.

وی همچنین در مورد درمان‌های دروغین که در تبلیغات برون مرزی نمایش داده می‌شود، هشدار داد و گفت: متاسفانه این تبلیغات توسط افرادی که در رشته‌های پزشکی شاغل نیستند ارائه می‌شود، تبلیغاتی که شامل دارو و روش‌های درمانی است اما اصولی نبوده و وزارت بهداشت آنها را پیگیری می‌کند.

آقاجانی گفت: در این رابطه از رسانه ملی خواسته‌ایم تا این درمان‌های دروغین را اعلام عمومی کند و روی درمان‌های کاذب برنامه‌ریزی کند.

معاون درمان وزیر بهداشت در مورد خدمات دهی نظام سلامت در ایام نوروز گفت: ۳ هزار آمبولانس در ۲ هزار پایگاه فعال خواهند بود و ۱۳ هزار نفر در اورژانس پیش‌بیمارستانی برای پوشش جاده‌ای در حالت آماده‌باش هستند.

وی گفت: همچنین بخش‌های ویژه در تمام ایام نوروز فعال خواهند بود و ستاد حوادث در دانشگاه‌های علوم پزشکی به صورت ۲۴ ساعته فعالیت خواهد کرد.

به گزارش فارس، آقاجانی در مورد حضور پزشکان در ایام نوروز گفت: دستورالعمل جامعی را به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کردیم تا متخصصانی که حضورشان ضروری است بصورت شبانه‌روزی فعالیت کنند.

وی گفت: مأموران نظارتی از وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها بر عملکرد این پزشکان نظارت خواهند کرد و اگر تخطی شود با ابزارهای قانونی با آنها برخورد می‌شود.

چرا نباید سالاد شیرازی بخوریم؟

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 یافته‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهند نداشتن آگاهی در مورد چگونگی سرو کردن دسرها و سالادها کنار غذا باعث “مشکلات گوارشی” زیادی می‌شود.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، سالاد شیرازی یکی از محبوب‌ترین سالادهای ایرانی است که متشکل از خیار و گوجه فرنگی و پیاز به همراه چاشنی‌هایی است.

این سالاد در کنار تمام خواص تغذیه‌ای که دارد، می‌تواند برای افرادی که نمی‌توانند غذاها را به سادگی هضم کنند و نفخ یکی از مشکلات گوارشی آنان به حساب می‌آید، دردسرساز شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهند سالاد شیرازی که از سبزیجات متعدد تشکیل شده است می‌تواند روده‌ها را با مشکلات زیادی روبه‌رو کند و بهتر است آن را به تنهایی مصرف کرد و خوردن آن همراه با غذا می‌تواند باعث ایجاد اختلال در هضم غذاهای سنگین مانند برنج و غذاهای نشاسته‌ای شود.

همچنین نتایج مطالعات نشان می‌دهند که سالاد شیرازی را نباید با چاشنی‌های ترش مصرف کرد و چاشنی‌هایی با طعم معتدل بهترین انتخاب برای افزودن به سالاد شیرازی است.

تاثیر تخم‌مرغ بر پیشگیری از زوال عقل

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 پزشکان آمریکایی مطالعات جدید با هدف بررسی دقیق‌ترِ تاثیر مصرف تخم مرغ بر پیشگیری از ضعف حافظه و کاهش خطر زوال عقل را آغاز کردند.

به گزارش نامه نیوز، این پزشکان می‌گویند: در این آزمایش نیمی از شرکت‌کنندگان در مطالعه روزانه دو تخم مرغ مصرف می‌کنند و نیمی دیگر از خوردن این ماده غذایی منع می‌شوند. همچنین وضعیت قدرت حافظه، تعقل و تمرکز در این افراد ارزیابی خواهد شد. ضعف و ناتوانی در هر یک از این مهارت‌ها نشان‌دهنده افزایش خطر ابتلا به زوال عقل و اختلال مشاعر است.

تخم مرغ یکی از منابع غنی از دو نوع آنتی‌اکسیدان موسوم به «لوتئین» و «زئاکسانتین» است که در مطالعات پیشین تاثیر آنها بر بهبود عملکرد ادراکی مغز بررسی شد و پزشکان در این مطالعه قصد دارند به نتایج قطعی‌تری در این زمینه دست یابند.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه دیلی‌میل، ‌متخصصان علوم پزشکی در آمریکا معتقدند که مصرف تخم مرغ می‌تواند در بهبود عملکرد ذهنی افراد نقش قابل توجهی داشته باشد.

تازه پدران میانسال، صاحب فرزندانی مبتلا به این بیماری می شوند

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

تحقیقات جدید حاکی از آن است: مردانی که در سنین میانسالی صاحب فرزند می‌شوند، بیشتر با احتمال داشتن فرزندان با مشکلات …

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، تحقیقات جدید حاکی از آن است: مردانی که در سنین میانسالی صاحب فرزند می‌شوند، بیشتر با احتمال داشتن فرزندان با مشکلات روانی نظیر اختلال دوقطبی، اوتیسم و … روبه‌رو هستند.

پژوهشگران آمریکایی و سوئدی با بررسی اطلاعات بیش از ۶/۲ میلیون سوئدی که در سال‌های ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۱ متولد شده‌اند، به این نتایج دست یافتند.

برایان، محقق بخش اعصاب و روان در دانشگاه ایندیانا با اشاره به یافته‌های این تحقیق اظهار کرد: فرزندان مردانی که بعد از سن ۴۵ سالگی بچه‌دار می‌شوند، بیشتر با احتمال ابتلا به اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی و اختلال اقدام به خودکشی و معتاد شدن مواجه می‌شوند.

یافته‌های این تحقیق در مجله JAMA Psychiatry منتشر شده است.

اسپری مستقیم عطر بر روی پوست باعث عارضه پوستی می شود

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

اسپری مستقیم عطر و ادکلن‌ بر روی پوست بدن ممکن است باعث ایجاد عارضه‌های پوستی در افراد شود

صندوقچه خبرنو؛ بهتر است افراد عطر و ادکلن‌ها را بر روی لباس خود اسپری کنند زیرا در برخی مواقع دیده شده که اسپری مستقیم عطر بر روی پوست بدن سبب سوزش، خارش و قرمزی می‌شود.

یک متخصص از عدم حضور افراد در آفتاب پس از اسپری کردن عطریات بر روی بدنشان هشدار داد و گفت: گاهی اوقات در تماس با نور آفتاب محلی که عطر و ادکلن‌ بر روی آن اسپری شده تیره رنگ می شود لذا بهتر است پس از استفاده از این مواد در “معرض نور آفتاب” قرار نگرفت.
استفاده مستقیم از عطریات بر روی پوست بدن ایجاد سرطان نمی‌کند اما می‌تواند سبب بروز عارضه‌های پوستی شود.

رابطه آلودگی هوا با چاقی

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 محققان موسسه مطالعات پزشکی مونترال IRCM در کانادا موفق به کشف ارتباط بین آلودگی هوا و چاقی شدند.

به گزارش نامه نیوز، این محققان با همکاری دکتر ژرومه روزین و همکارانش در دانشگاه برگن نروژ دریافتند برخی انواع ذرات آلوده کننده معلق در هوا با چاقی ارتباط دارند.به گفته محققان به تازگی آلاینده های آلی پایدار ( POPS ) کشف شده است که سبب افزایش سرعت ابتلا به دیابت و چاقی در موش ها می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ؛ این آلاینده ها، مواد شیمیایی ساخته شده به دست بشر هستند که در کشاورزی، صنعت و کارخانجات تولید می‌شوند.به گفته محققان با کنترل آلودگی در واقع می‌توان از بروز بیماری های قلبی عروقی و چاقی و نیز دیابت و فشار خون بالا جلوگیری کرد.محققان می‌گویند این ذرات معلق در هوا، قادرند روند ابتلا به چاقی را تسریع کنند و در نهایت، ابتلای افراد به دیابت را افزایش دهند.محققان IRCM در تلاش هستند تا راه های درمانی برای جلوگیری از عوارض چاقی برای افراد چاقی که سوخت و ساز بدنشان سالم است بیابند.دانشمندان می‌گویند با کنترل آلودگی در جهان، می‌توان خطر ابتلا به دیابت و چاقی را تا حد زیادی کاهش داد.

بنا به گزارش سلامت نیوز، عوامل موثر در ایجاد چاقی شامل عوامل ارثی، پرخوری، کاهش سوخت و ساز بافت چربی، کاهش تولید گرما، کاهش فعالیت جسمی بدون کاهش مقدار غذای دریافتی و مصرف برخی از داروها است.

ریزش مو را با روش های بسیار ساده درمان کنید

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 امروزه با بهره‌گیری از پیشرفت‌های اخیر در دانش پزشکی صدها روش درمانی برای ریزش مو وجود دارند اما بیشتر این شیوه‌ها به حدی پُرهزینه هستند که برای تمام افراد قابل دسترس و کاربرد نیستند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا،‌ پزشکان چرب کردن مرتب مو با روغن‌های طبیعی همچون روغن زیتون، نارگیل و خردل و ماساژ دادن کف سر را توصیه می‌کنند. همچنین می‌توان موها را پیش از خواب با مقداری از این روغن‌ها چرب کرد و روز بعد شست‌وشو داد.

افرادی که به ریزش مو مبتلا هستند لازم است پیش از بررسی‌ راه‌حل‌های موجود برای درمان آن آگاه باشند که الگوی زندگی ناسالم، ‌استرس و کمبود ویتامین‌ها از اصلی‌ترین دلایل ریزش مو هستند و باید ابتدا این عوامل کنترل و اصلاح شوند.
متخصصان پوست و مو برای درمان ریزش مو و پیشگیری از آن شیوه‌های درمانی زیرا را توصیه می‌کنند:

- ماساژ دادن با روغن: پزشکان چرب کردن مرتب مو با روغن‌های طبیعی همچون روغن زیتون، نارگیل و خردل و ماساژ دادن کف سر را توصیه می‌کنند. همچنین می‌توان موها را پیش از خواب با مقداری از این روغن‌ها چرب کرد و روز بعد شست‌وشو داد.

- حنا: این ماده طبیعی از مدت‌ها قبل برای رنگ کردن موها و نرم کردن آنها کاربرد داشته اما اصلی‌ترین نقش حنا تقویت مو به حساب می‌آید. همچنین زمانی که ترکیب حنا با روغن خردل استفاده شود تاثیر مفید آن بیشتر خواهد بود.

- انگور فرنگی هندی (Amla): این میوه سرشار از ویتامین C و آنتی‌اکسیدان است و برای بیشترین نوع ریزش موها راه‌حل مناسبی به حساب می‌آید. مصرف این میوه علاوه بر آنکه در سلامت‌ها موها موثر است می‌تواند سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کند.

- تخم مرغ: همچنین ترکیب تخم مرغ با مقداری روغن زیتون و قرار دادن آن بر کف سر می‌تواند موها را تقویت کند. تخم مرغ دارای گوگرد، ‌سلنیم، آهن، روی و ید است که به تقویت رشد موها کمک می‌کند.

- مصرف پروتئین: پروتئین یکی ترکیب‌های اصلی موی انسان است و به همین دلیل مصرف کافی پروتئین برای حفظ سلامت موها ضروری است.

جذب پرستار و پزشک سخت‌گیرانه‌تر می‌شود

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: وزیر بهداشت با اشاره به ماهیت شغل پرستاری و پزشکی که قبل از مدرک گرایی باید اخلاق محور و مهارت محور باشد بر ضرورت گزینش سخت‌گیرانه برای جذب پرستار و پزشک تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، سیدحسن هاشمی در مراسم روز پرستار اظهار داشت: بخشی از اعتراضات پرستاران این است که چرا اسم پرستار همیشه قبل از پزشک می‌آید ولی بنده معتقدم که برای درمان بیماران به دو بازوی پزشک و پرستار نیاز است و خدمات پرستاری مناسب می‌تواند در درمان بیمار تأثیر موثری داشته باشد.
وزیر بهداشت افزود: جامعه پرستاری مانند جامعه پزشکی که بخشی از نظام سلامت به حساب می‌آید هرگز مورد تکریم نگرفته است.
وزیر بهداشت عنوان کرد: در شغل پرستاری و پزشکی قبل از مدرک‌گرایی باید اخلاق و مهارت محوری مورد توجه قرار گیرد بنابراین باید گزینش اخلاقی پرستاران و پزشکان سختگیرانه صورت پذیرد که وضعیت کنونی این طور نیست.
وی ادامه داد: باید تعارف را کنار بگذاریم وقتی همه ما وقتی خسته می‌شویم کج خلقی نیز به سراغمان می‌آید و این درحالی است که آدم بیمار از خودش نیز خسته است و همراه کم تحمل بیمار نیز یک شکنیجه به حساب می‌آید و در این شرایط است که یک پرستار مهربان می‌تواند التیام بخش باشد بنابراین شما پرستاران تلاش کنید زبان‌زد همان روحیه فرشته‌گونه در ذهن ایرانیان باقی بمانید.
هاشمی بیان داشت: مدت‌هاست که بسیاری از شغل‌ها تخصصی شده است کار پرستارها نیز به سمت تخصصی شدن پیش رفته است البته نباید این مانند سایر صنوف به مدرک گرایی خلاصه شود ولی چون شغل درمان سخت است بنابراین باید مهارت‌ها افزایش یابد، یک شبه نیز این مهارت‌ها ارتقا نیمی یابد بلکه باید پا به پای بیمار پیش رفت.
وزیر بهداشت تصریح کرد: در جامعه ما استرس‌ها بسیار زیاد است و شاهد رفتارهای ناهنجاری هستیم که ریشه در مشکلات روانی و گرفتاری‌های مردم است که بخشی از آن مربوط به زندگی صنعتی و بخش دیگر به آلودگی هوا و صوتی است که اثرات منفی بر روی افراد از جمله مراجعه کنندگان به بیمارستان‌ها می‌گذارد.
وی ادامه داد: مسلماً این افراد وقتی بیمار نیز می‌شوند کم حوصله‌تر خواهند بود و زمانی که به بیمارستان‌ها و درمانگاه مراجعه می‌کنند کار پرستاران سخت‌تر می‌شود ولی باید توجه داشته که در نظام سلامت حرف همیشه با ارباب رجوع است و باید پرستاران شرایط بیماران را درک کنند، بنابراین اگر در مسیر راه با مشکلی یا تصادفی مواجه شدید در رختکن همه مشکلات را فراموش کنید. زیرا به همین دلیل هم شغل شما زینت‌گونه نام گرفته است و حضرت زینب(س) نه به خاطر حجاب و عصمت معصومیتش زینب شد بلکه به خاطر صبرش این لقب را به وی اعطا کردند.
وزیر بهداشت با بیان اینکه شما پرستاران تنها صنفی نیستید که مشکل دارید بلکه بسیاری از قشرها نیز دچار مشکل هستند، گفت: دولت حدود ۷ ماه از فعالیتش می‌گذرد و سعی کرده است در همه زمینه‌ها آرامش را فراهم کند.
هاشمی ادامه داد: در بعد خارجی سعی بر تعامل با عزت و مهربانی با همسایگان است و در بعد داخلی نیز کشور باید از رکود درآید و شغل ایجاد شود زیرا مهمترین مصیبت کشور بیکاری است شما نیز با صبوری ما را دعا کنید تا دکتر روحانی بتواند به همه اهدافش نائل شود همانطور که تاکنون ۱۲ درصد تورم را کاهش یافته است و هدف دولت معیشت مردم است.
وی اظهار داشت: در برخی مشاغل مانند پرستاری به دلیل ماهیتی که دارند نمی‌توان دو دو تا چهارتا کرد ماهیت شغل شما پرستاران مراقبت و بهبود بخشیدن به بیماران در یک فرآیند سخت است در بسیاری از موارد صبوری به خرج دهید و شغلتان را براساس دستمزد حساب نکنید و برای ارتقای حرفه‌ای خدماتتان تلاش کنید.
وزیر بهداشت با بیان اینکه در مدت کوتاه فعالیت مسئولان جدید معاونت وزارت بهداشت کارهای خوبی صورت پذیرفته است، خاطرنشان کرد: بنده هم سعی می‌کنم نهایت تلاش خودم را برای گفت‌وگوهای بیشتر با جامعه پرستاری داشته باشم و شما پرستاران نیز اجازه ندهید سختی کار بر تلاش شما سایه بیافکند.

رفتاری که کودکان را بیمار می‌کند

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 ناخن جویدن یکی از اختلالاتی است که اغلب در کودکان و گاهی در بزرگسالان دیده می‌شود ولی باید دانست که این اختلال در افرادی خاص رخ می‌دهد که برای درمان آن توصیه‌هایی شده است.

دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو گفت: ناخن جویدن یکی از اختلالاتی است که اغلب در کودکان و گاهی دربزرگسالان دیده می‌شود این افراد هنگام جویدن ناخن متوجه عمل خود نیستند.

وی ادامه داد: این اختلال از چهار و پنج سالگی شروع می‌شود ولی در سنین هشت تا دوازده سالگی بیشتر دیده می‌شود همچنین این اختلال در دانش‌آموزان مدارس شایع‌تر است.

وی اظهار داشت: ناخن جویدن بیشتر در دختران دیده می‌شود.

این متخصص پوست گفت: از جمله دلایل رایجی که موجب ناخن جویدن در کودکان و نوجوانان می‌شود این است که در صدد کاهش فشار‌های عصبی و تنش‌های روزانه خود هستند.

وی ادامه داد: برای پیشگیری از این بیماری می‌توان با کوتاه کردن ناخن‌های کودکتان از بروز این عمل جلوگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: برای درمان این بیماری پیشنهاد می‌شود مادرانی که می‌ترسند جویدن ناخن سبب ناراحتی معده و بیماری کودکشان شود برای جلوگیری از این کار کودکان را سرزنش، تهدید و تنبیه نکنند زیرا این عوامل نه تنها باعث ترک عادتشان نمی‌شود بلکه آن‌ها بیشتر به این عمل می‌پردازند.

نخستین لحظات عفونت چگونه است؟

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیه‌گو، برای نخستین بار اولین مراحل عفونت و چگونگی نقش لنفوسیت‌های «تی» را توصیف کرده‌اند که به تولیدکنندگان دارو در تولید واکسنهای موثرتر و ماندگارتر برای درمان بیماریها کمک خواهد کرد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایسنا،این دانشمندان با استفاده از فناوری‌ها و مدلبندی محاسباتی که سرنوشت سلول‌های منفرد را رهگیری می‌کنند، اولین مراحل عفونت و چگونگی حضور لنفوسیت‌های تی را توصیف کنند.

این موفقیت دیدگاه‌های جدیدی را ارائه می‌دهد که ممکن است به تولیدکنندگان دارو امکان تولید واکسن‌های کارآمدتر و بادوام‌تر را برای مبارزه علیه پاتوژن‌های میکروبی یا سرطان فراهم می‌کند.

لنفوسیت‌های تی در خط مقدم دفاع بدن انسان علیه آلودگی گشت‌زنی می‌کنند و در جستجوی میکروب‌های مهاجم و دیگر آنتی‌ژن‌های خارجی در خون و بافت‌های بدن می‌گردند. زمانی که این لنفوسیت‌ها با مهاجمی روبرو می‌شوند، سلول‌های تی فعال و تقسیم شده و دو نوع سلول دختر پدید می‌آورند. «لنفوسیت‌های موثر» مسئول دفاع فوری از میزبان بوده و «لنفوسیت‌های خاطره» حفاظت طولانی‌مدت از عفونت‌های شبیه‌ به هم را موجب می‌شوند.

محققان مدت‌هاست به دنبال درک زمان و چگونگی پدیدآوردن سلول‌های خاطره و موثر در طول عفونت توسط لنفوسیت‌های تی هستند. اکنون دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از پیشرفت‌های فناورانه اخیر، دریافته‌اند که تصمیم یک سلول تی منفرد برای تولید سلو‌ل‌های خاطره و کشنده، تقریبا در لحظه عفونت گرفته می‌شود و به نظر می‌رسد یک سلول مادر به این دو سلول دختر تقسیم می‌شود که از زمان تولد متفاوت از یکدیگرند.

به گفته دانشمندان حاضر در این مطالعه، هدف اصلی واکسن‌ها، تولید حفاظت ایمنی بادوام و قوی است که این موضوع به تولید لنفوسیت‌های خاطره بستگی دارد. مطالعه جدید نشان می‌دهد شیوه تقسیم لنفوسیت‌های تی در نخستین لحظات عفونت میکروبی می‌تواند در پدیدآوردن یا نیاوردن سلول‌های خاطره با عمر طولانی مهم و اساسی باشد.

استراتژی‌هایی که این فرآیند را ارتقا می‌بخشند، می‌توانند به طور بالقوه‌ای ایمنی بادوام بدن را افزایش دهند و به محققان در طراحی واکسن‌های کارآمدتر کمک کنند.

سرطان دهانه رحم درمان‌پذیر شد

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 پژوهشگران مشهد موفق شدند از نانوذرات طلا به عنوان حامل عالی برای رساندن مولکول پروتوپورفیرین آبگریز به داخل سلول‌های سرطانی استفاده کنند.

به گزارش نامه نیوز، پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق شدند از نانوذرات طلا به عنوان حامل عالی برای رساندن مولکول پروتوپورفیرین آبگریز به داخل سلول‌های سرطانی استفاده کنند.

در این کار، نتایج نشان می‌دهد که این نانوذرات مزدوج می‌توانند به عنوان کاندیدای موثری در درمان سرطان به طور عام و در این تحقیق به عنوان نمونه در درمان سرطان دهانه رحم محسوب شوند.

امروزه تومورهای بدخیم و سرطان یکی از علت‌های عمده مرگ و میر در جوامع انسانی به شمار می‌روند، لذا روش‌های درمانی آن بسیار مورد توجه واقع شده است، از جمله این روش‌ها می‌توان فوتودینامیک تراپی را نام برد.

توسعه‌های اخیر در علم نانو، کاربردهایی را بر پایه استفاده از نانومواد در درمان سرطان فراهم ساخته است، مهمترین این مواد در نانوپزشکی، نانوذرات طلا است.

نانوذرات طلا، توانایی اتصال قوی به مولکول‌ها را دارند. از طرف دیگر، پورفیرین‌ها و ترکیبات تتراپیرولی، دانشمندان بسیاری را به دلیل اهمیت بیولوژیکی وسیع آن‌ها و خواص جذاب فیزیکی، شیمیایی و اسپکتروسکوپی به خود جلب کرده است.

همچنین این ترکیبات به عنوان حساس کننده‌های نوری، به دلیل غیر سمی بودن و قرارگیری انتخابی در سلول‌های توموری، در درمان سرطان پرکاربرد هستند، بنابراین، می‌توان با طراحی نانوذرات طلای مزدوج با فتوحسگرهای پورفیرینی و در نظر گرفتن اهمیت درمانی آن‌ها، راه‌های جدیدی را برای درمان بیماری‌های ناعلاج گشود.

حسین عشقی، استاد شیمی آلی گروه شیمی دانشگاه فردوسی مشهد، در باره این تحقیقات گفت:کار تحقیقاتی حاضر به طراحی و سنتز نانوذرات طلا می‌پردازد و کاربرد آن‌ها را در درمان سرطان مورد مطالعه قرار می‌دهد. هدف مطالعه حاضر، بررسی اثرات درمان فتودینامیک تراپی در حضور نانوذرات طلای مزدوج با پروتوپورفیرین بر روی بقای سلول‌های سرطانی دهانه رحم است.

وی افزود: در این راستا نانوذرات طلا با پروتوپورفیرین (IX) (PpIX) مزدوج می‌شوند، این نانوذرات طلا با قطر میانگین حدود ۷ نانومتر ساخته می‌شوند، برای اتصال مولکول PpIX به سطح طلا، نانوذرات طلا با ۶-مرکاپتو-۱-هگزانول عامل دار شده‌اند.

عشقی گفت: سپس از طریق واکنش جفت شدن، فتوحساس‌کننده پروتوپورفیرین به سطح نانوذرات طلا متصل می‌شوند و خصوصیات این ذرات به‌وسیله‌ تکنیک‌های مختلف، بررسی می‌شوند.

این پژوهشگر در مورد نتایج این تحقیقات نیز افزود: نتایج نشان می‌دهد که این نانوذرات طلای مزدوج سنتز شده می‌توانند به عنوان حامل داروی بسیار موثر برای رساندن فتوحساس‌کننده به داخل سلول‌ها در جهت درمان سلول‌های سرطانی دهانه رحم معرفی شوند.

عشقی گفت: علاوه‌بر این نتایج اعتبارسنجی نشان می‌دهد که نانوذرات مزدوج سنتز شده، عامل بسیار موثری در درمان فتودینامیک سلول‌های سرطانی دهانه رحم هستند، همچنین نتایج مشاهده تصاویر مورفولوژی سلول‌ها نیز مشخص می‌کنند که در تعداد قابل توجهی از سلول‌ها مرگ سلولی اتفاق افتاده است،هسته اکثر سلول‌ها به تعدادی اجزای مجزای پررنگ تفکیک شده‌اند، همچنین، شدت رنگ در هسته قوی‌تراز سلول‌های زنده است که نشان دهنده بروز رویداد اپاپتوز است.
بنا به گزارش دانشجو، نانوذرات طلای مزدوج با فتوحساس کننده‌های پورفیرینی به دلیل اهمیت درمانی آنها، می‌توانند به طور گسترده در پزشکی و درمان بیماری‌ها استفاده شوند، همچنین به دلیل حضور فتوحساس کننده‌های پورفیرینی بر روی نانوذرات طلا و خواص جذاب فیزیکی، شیمیایی و اسپکتروسکوپی منحصربه‌فرد آنها می‌توانند در زمینه تصویربرداری و همچنین پوشش‌های اپتیکی و به ویژه در سلول‌های خورشیدی مورد استفاده قرار گیرند.

نتایج این کار تحقیقاتی در مجله Photodiagnosis and Photodynamic Therapy (جلد ۱۰، شماره ۳، سپتامبر ۲۰۱۳، صفحات ۳۰۴-۳۱۲) منتشرشده است.

ساده ترین راه برای کسانی که می خواهند در عید اندام متناسبی داشته باشند!

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 ایراد بزرگ اغلب رژیم غذایی، سخت بودن آنهاست که غیر عملی شان می کند. با در پیش گرفتن راه های کوچک و عملی، سریعتر و بهتر به هدف نزدیک می شوید.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز، شروع یک رژیم غذائی مناسب کار راحتی نیست و پشتکار و انگیزه بسیار می خواهد. اما بهترین راه برای شروع این رژیم های سخت چیست؟ مطمئن ترین راه برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب این است که رژیم خود را با تغییرات کوچکی در برنام غذائی تان شروع کنید و یک دفعه سراغ رژیم های سخت و طاقت فرسا نروید.

یک برنامه رژیم غذایی مناسب برای هر فردی بسته به نوع شرایط، اضافه وزن، سن و بیماری‌هایی همچون کم کاری تیروئید دارد. ولی کلا رعایت کردن این موارد می تواند به همه افراد کمک کند.

معمولاً بهترین چیزها در ابعاد و بسته بندی های کوچک عرضه می شوند. این جا به ترفندی ساده اشاره می کنیم: شما می توانید غذاهای پرکالری مانند پنیر و شکلات را به ابعاد کوچک تر تقسیم کنید. مطمئناً هنگام مصرف که به سراغ آنها می روید کمتر می خورید چرا که در این موقع تعداد مطرح است.
خوردن سس و خامه را به طور کامل کنار نگذارید. اگر از خوردن انواع سس ها و خامه لذت می برید آن را به طور کامل از برنامه غذائی تان حذف نکنید. تنها به جای استفاده از نوع پرچرب آن ها سراغ محصولات کم چرب بروید.

خود را به نوشیدن آب عادت دهید. به جای خوردن تنقلات پرچرب و پرکالری بین وعده های اصلی غذا به سراغ نوشیدن آب بروید. نوشیدن آب نه تنها به سلامتی بدن کمک می کند بلکه برای لاغری دور کمر نیز مؤثر است. پس نوشیدن آب را فراموش نکنید.
هنگام خوردن مشغول انجام کارهای دیگر نشوید و تمام حواستان را معطوف خوردن کنید!

در وعده غذایی ناهار، حتما از برنج استفاده کنید، به دلیل اینکه مانع از “ریزش مو‌ها” خواهد شد، همچنین حداکثر تا ۶ ساعت می‌تواند جلوی گرسنگی را بگیرد.

میان وعده‌ها می‌تواند شامل میوه‌ها (یک عدد سیب، ۲ خیار، هویج) و برگ‌های خشک(هلو و زرد آلو) و یا اینکه ۱ تا ۲ لیوان آبمیوه‌ها همچون: پرتقال، نارنگی، سیب زرد که کالری کمتری نسبت به سیب قرمز دارد، باشد.

عصرانه‌ها بهتر است از بیسکوییت، کیک یزدی و بیسکویت ساده همراه با چای استفاده شود و این باور غلطی است که می‌توان عصر‌ها از شیر استفاده کرد، زیرا که برای هضم کالری شیر، نیازمند ۳۰ دقیقه پیاده روی است.

مصرف زیاد نان و برنج تبدیل به چربی خواهد شد باید این مواد را از وعده غذایی شام حذف کنید، و نان و پنیر، خیار و گوجه را جایگزین وعده شام کرد.
همچنین از مصرف خود سرانه “داروهای کاهنده اشتها” بدون تجویز پزشک خودداری کنید.

آموزش ماساژ ضد خستگی

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 وقتی خسته و کوفته بعد از یک روز پرمشغله کاری آن هم در هوای سرد زمستانی به خانه می‌آیید حتما کمی احساس کوفتگی و خستگی می‌کنید. اگرچه ممکن است یک دوش آب گرم به میزان قابل ملاحظه‌ای از خستگی و کوفتگی را از بین ببرد اما هیچ‌چیز اثر یک ماساژ ریلکسی ستون فقرات و پشت را ندارد.

به گزارش نامه نیوز به نقل از مجله سیب سبز ؛ این ماساژ یکی از بهترین شیوه‌های طبیعی است که می‌تواند بدون نیاز به مصرف دارو خستگی و کوفتگی را از شما دور کرده و با از بین بردن تنش‌ها و استرس‌های ناشی از زندگی روزمره را از تن‌تان دور کند. اجرای این ماساژ نه تنها شما را سرحال‌ می‌آورد بلکه مقاومت بدن‌تان را هم در برابر برخی بیماری‌ها بالا می‌برد.

گام اول

برای اجرای این ماساژ نیاز به یک پتو دارید که آن را روی زمین پهن کنید و روی آن دراز بکشید. علاوه بر پتو به مقدار کمی روغن زیتون و یک توپ تنیس نیز احتیاج دارید. ضمن آنکه داشتن فضایی آرام با اکسیژن کافی به افزایش اثرگذاری ماساژ و تخلیه انرژی منفی و استرس و کوفتگی کمک می‌کند. دست‌های‌تان را با چند قطره روغن زیتون آغشته کنید و چند بار آن را به هم بمالید. سپس از عضلات شانه شروع کنید. کف هر دو دست را روی عضلات بالای شانه بگذارید و با کمک سرانگشتان هر دو دست عضلات بالای شانه را ماساژ دهید. برای این کار لازم است با کمک سرانگشتان و کف دست‌تان و با ایجاد فشاری که منتهی به درد عضله نشود به تخلیه خستگی و کوفتی عضله شانه بپردازید. دقت کنید که همه عضلات سرشانه را به همین ترتیب در سمت راست و چپ ماساژ دهید.

گام دوم

در مرحله بعدی با کمک سرانگشتان‌تان و انگشت شست بقیه عضلات روی شانه را در دو سمت ستون فقرات ماساژ دهید. هر زمان که نیاز بود سرانگشتان‌تان را با روغن زیتون آغشته کنید. بهترین راه برای ارائه این ماساژ این است که عضله پشت را با کمک سرانگشت و انگشت شست بگیرید و آن را کمی بلند و رها کنید. مراقب باشید که با اجرای این کار فرد دریافت کننده ماساژ نباید احساس درد کند.

گام سوم

در ادامه برای اجرای بهتر ماساژ و تخلیه بیشتر کوفتگی و اسپاسم‌هایی که عضلات پشت را درگیر کرده به یک توپ تنیس احتیاج دارید. توپ را روی عضله پشت بگذارید و با کمک کف دست آن را در سطح پشت فرد حرکت دهید. در مسیر حرکت توپ هر ازگاهی با کمک کف دست فشار اندکی به توپ وارد کنید و دوباره توپ را روی عضلات پشت و کمر حرکت دهید.

گام چهارم

در مرحله بعد برای ماساژ بهتر عضلات کمر از کف دست‌تان کمک بگیرید. کف دست راست را روی عضلات کمر بگذارید و با کمک کف دست چپ فشار اندکی روی آن بیاورید. به این ترتیب می‌توانید عضلات ناحیه کمر را با فشار اندکی که تولید می‌کنید از خستگی و کوفتگی و اسپاسم‌های احتمالی تخلیه کنید.

گام پنجم

بعد از این مرحله باید عضلات ستون فقرات را ماساژ دهید. برای این منظور باز هم به روغن زیتون احتیاج دارید. انگشت شست هر دو دست را به روغن آغشته کنید و از کمر عضلات دو سوی ستون فقرات را به خوبی ماساژ دهید. برای ماساژ این عضلات ابتدا به صورت نقطه‌ای، فشاری اندک روی عضلات ستون فقرات وارد کنید و این ماساژ نقطه‌ای را روی تمام عضلات ستون فقرات از پایین تا بالا تکرار کنید و سپس با فشار انگشت شست در دو سوی ستون فقرات عضلات را ماساژ دهید.

گام ششم

در ادامه باید از ماساژ گیرنده بخواهید به صورت چهارزانو بنشیند. سپس ماساژ عضلات سرشانه را که در حالت خوابیده برای او انجام دادید در حالت نشسته نیز تکرار کنید. این بار می‌توانید فشار سرانگشتان‌تان را کمی بیشتر کنید چرا که در این مرحله عضلات گرم‌تر و آماده‌تر هستند.

گام هفتم

در همان حالت نشسته با کمک ساعد دست‌تان عضلات سرشانه را کمی تحت فشار قرار دهید. به این ترتیب که ساعد هر دو دست را روی عضلات شانه فرد قرار دهید و با کمک بدن کمی فشار به ساعدتان منتقل کنید. ۳ ثانیه فشار وارد کرده و ۳ ثانیه دست را آزاد کنید. این روند را از عضله نزدیک گردن تا عضله سرشانه تکرار کنید تا با کمک آن کوفتگی و خستگی عضلات بالای شانه‌ها را تخلیه کنید.

گام هشتم

حالا سراغ عضلات و ماهیچه‌های گردن بروید. کمی سرانگشت دست راست‌تان را به روغن زیتون آغشته کنید و با کمک انگشت شست و سرانگشت‌تان عضلات گردن را بگیرید و رها کنید. می‌توانید هنگام گرفتن این عضلات علاوه بر آنکه فشار اندکی به عضلات وارد می‌کنید کمی عضله را به سمت خود بکشید. به این ترتیب خستگی و کوفتگی را از این عضله‌ها دور می‌کنید.

گام نهم

در آخرین مرحله از کف دست و سرانگشتان دست راست برای تخلیه انرژی‌های سر استفاده کنید. دست‌ها را درون موهای فرد فرو ببرید و با کمک سرانگشتان دست به ماساژ پوست و عضلات سر فرد بپردازید تا بتوانید به این ترتیب خستگی این عضلات را نیز تخلیه کنید.

برای چه دردی چه مسکن هایی مصرف کنید؟

فروردین ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خیلی ها وقتی درد سراغشان می آید اولین کاری که انجام می دهند خوردن یک مسکن است و تصور می کنند همه چیز به حالت طبیعی برمی گردد و مشکلی تهدیدشان نمی کند. استفاده از مسکن چیزی جز پاک کردن صورت مسئله نیست چرا که یک درد ساده می تواند نشانه ای از یک مشکل بزرگ در بدن باشد.

به گزارش نامه نیوز به نقل از مجله تندرستی؛ وجود درد، یک زنگ خطر در بدن است و در صورت جدی نگرفتن باید منتظر عواقب ناخوشایندی بود. دکتر بهروز مصلحی، پزشک و پژوهشگر درباره سازگاری نوع درد با نوع مسکن و عواقب مصرف خودسرانه مسکن ها توضیح می دهد.

وقتی سردرد دارید

یکی از مشکلاتی که همه افراد آن را در طول زندگی تجربه می کنند، سردرد است. حدود ۹۸ درصد از سردردها در گروه سردردهای معمولی قرار می گیرند و تنها دو درصد آنها خطرناکند. معمولا افراد مسکن هایی مانند نوافن، A.C.A و استامینوفن مصرف می کنند. بقیه داروها برای رفع سردرد مفید نیستند با اینحال از بین بردن سردرد بدون بررسی عامل به وجود آورنده آن، کار درستی نیست.

سردردها می توانند به دلایل مختلفی به وجود بیایند که می توان به سینوزیت، فشار خون بالا یا پایین، پرکاری یا کم کاری تیروئید، ضعیف بودن چشم ها، آرتروز گردن، تومورهای مغزی، آب سیاه، ضربه های وارده به سر، میگرن، سردرد خوشه ای (درگیر بودن رگ های داخل سر)، درد ناشی از عفونت های جمجمه و سرماخوردگی ساده اشاره کرد.

یکی از شایع ترین سردردها، سردردهای عصبی است که بسیاری از افراد آن را در طول روز تجربه می کنند. یکی از عادت های رایج، خوردن مسکن برای برطرف کردن سردرد بدون مشورت با پزشک است. گاهی اوقات مصرف خودسرانه مسکن می تواند خطرناک باشد، برای مثال اگر سردرد همراه با استفراغ جهنده و تب باشد می تواند نشانه ابتلا به بیماری مننژیت باشد، در چنین شرایطی، مصرف مسکن مانع از پیگیری سردرد می شود و جان فرد به خطر می افتد.

اگر فردی از قبل توسط پزشک معاینه شود و دلیل سردرد مشخص باشد، استفاده از مسکن مشکلی به وجود نمی آورد. برای مثال چنانچه فرد به میگرن مبتلا باشد، استفاده از مسکن منعی ندارد؛ البته اگر نوع سردرد مثل همیشه نباشد و خارج از تحمل بیمار باشد باید آن را جدی گرفت و مصرف مسکن به تنهایی کار درستی نیست.

وقتی فشار خونتان بالا و پایین می شود

تشخیص اولیه تغییرات غیرطبیعی فشار خون توسط افراد عادی کار راحتی نیست و ممکن است بسیاری از افراد به بیماری فشار خون بالا یا پایین مبتلا باشند ولی از آن آگاهی نداشته باشند. تغییرات فشار خون می تواند با سردرد همراه باشد، به همین دلیل بیشتر افراد در این موقع استامینوفن مصرف می کنند اما وقتی فشار خون بالا می رود با مصرف استامینوفن، فقط درد متوقف می شود و این مسئله از تشخیص بالا بودن فشار خون جلوگیری می کند؛ بنابراین خطر سکته وجود دارد.

متوقف کردن سردرد ناشی از فشار خون پایین با استفاده از قرص استامینوفن هم می تواند خطرهایی به دنبال داشته باشد. استفاده از این قرص در شرایط پایین بودن فشار، باعث افت بیشتر فشار خون و نرسیدن خون به کلیه ها می شود نتیجه اینکه شوک و خطر مرگ برای فرد وجود دارد.

وقتی دندان درد دارید

پوسیدگی های دندان که در بیشتر موارد با درد همراه هستند، می توانند مشکلاتی را برای قسمت های مختلف بدن به وجود بیاورند. پوسیدگی دندان می تواند باعث سینوزیت و مشکلات قلبی و عروقی شود.

بسیاری از افراد زمانی که با دندان درد مواجه می شوند از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن و ژلوفن استفاده می کنند. همچنین استفاده از کپسول مفنامیک اسید در زمان دندان درد خیلی شایع است و افراد به اشتباه تصور می کنند این کپسول خاصیت چرک خشک کند دارد در حالی که تنها یک مسکن است. استفاده از داروهایی که هنگام دندان درد خودسرانه مصرف می شوند می تواند باعث از کار افتادن کلیه ها شود. مصرف این داروها با معده خالی یا همراه با آب کم می تواند به معده آسیب جدی وارد کند.

استامینوفن چرا اینقدر رایج است؟

استامینوفن به اشکال قرص، شربت و شیاف در بازار موجود است. این مسکن به هیچ دسته دارویی وابسته نیست و مکانیسم اثرش هم نامشخص است. استامینوفن برای دردهای خفیف تجویز می شود. از آنجا که بدون تجویز پزشک فروخته می شود مصرفش رایج است. پزشکان آن را برای درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا تجویز می کنند. به دلیل مصرف بالا در رتبه اول مصرف بیش از حد داروهاست.

وقتی سینوزیت دارید

گاهی اوقات دردهایی که در سر به وجود می آیند، نشانه ابتلا به تومورهای مغزی هستند و فرد با خوردن قرص مسکن و عدم پیگیری دلیل به وجود آورنده درد، وضعیت را بدتر می کند. این نوع دردها معمولا با کاهش وزن، استفراغ، بی حسی بدن و افسردگی شدید همراه هستند.

سینوزیت نیز یکی دیگر از بیماری هایی است که باعث ایجاد سردرد می شود و خیلی از افراد آن را جدی نمی گیرند و تنها به خوردن استامینوفن یا مسکن های دیگر اکتفا می کنند. اگر سینوزیت درمان نشود و درد ناشی از آن فقط با خوردن مسکن برطرف شود، امکان انتقال بیماری به مغز وجود دارد و گاهی هم باید احتمال خطر پاره شدن پرده گوش در اثر سینوزیت را در نظر داشت.

چه زمانی قرص بخوریم؟ سردردهایی که اول صبح به وجود می آیند خیلی خطرناکند، همچنین سردردهایی که بدون دلیل ایجاد می شوند و با کاهش وزن بدن، تب شدید و تاری دید همراه هستند باید جدی گرفته شوند. چنین دردهایی را نباید با خوردن قرص مسکن از بین برد و باید عامل به وجود آورنده شان را پیدا کرد. دردهای تکرار شونده هم می توانند زنگ خطری باشند اما سردردهایی را که دائمی نیستند و دلیل آنها گرسنگی، بوییدن عطر یا ادکلن و استرس است می توان با خوردن مسکن هایی مانند استامینوفن کنترل کرد، به شرط اینکه سلامت فرد از قبل توسط پزشک تایید شده باشد.

وقتی کمردرد دارید

حدود ۶۰ درصد از افراد کمردرد را در زندگی خود تجربه می کنند و این نوع دردها در گروه دردهای شایع قرار می گیرد. کمردرد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و دلیل آن باید توسط پزشک بررسی شود. گاهی اوقات کمردرد به دلیل مشکلاتی است که در ناحیه دیسک کمر به وجود می آید و در بعضی ناشی از تنگی کانال نخاع است. پیگیری نکردن این نوع دردها و مصرف خودسرانه مسکن، می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی یا حتی فلج شدن فرد شود.

علاوه بر کمردرد، عضلات بدن هم می توانند دچار درد شوند، اگر درد در اثر فعالیت ورزشی و بدنی به وجود بیاید، طبیعی است ولی دردهای عضلانی که بدون دلیل هستند، در موارد شدید می توانند ناشی از ابتلا به سرطان عضله باشند.

بعضی افراد برای برطرف کردن دردهای عضلانی، اقدام به خوردن قرص متوکاربامول می کنند که این کار می تواند مانع از پیگیری دلیل درد شود، ضمن اینکه خوردن این قرص با آسیب گوارشی همراه است. این قرص شل کننده عضلات است و تا حدودی درد را برطرف می کند. خوردن این قرص در شرایطی که درد ناشی از گرفتگی عروق پاست، می تواند باعث لخته شدن خون در ورید عمقی پا و سکته مغزی شود.

وقتی دردهای استخوانی و مفصلی داریم

خیلی ها نمی توانند به راحتی دارو مصرف کنند چون بیشتر داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی معده را اذیت می کنند، تاثیر ناخوشایندی روی دستگاه گوارش دارند و مشکلی به مشکل قبلی اضافه می کنند اما یک راه حل مناسب برای این افراد وجود دارد؛ سلکوکسیب که بیشتر برای دردهای مفاصل و استخوان ها تجویز می شود، معده را اذیت نمی کند.

وقتی معده درد دارید

بررسی ها نشان می دهند که کشورهایی مانند ایران و ژاپن روی کمربند سرطان دستگاه گوارش قرار دارند و مشکلات گوارشی در آنها بسیار شایع است. درد معده یکی از دردهای شایعی است که خیلی ها برای رفع آن خودسرانه دارو مصرف می کنند. استفاده از رانیتیدین و کلدینیوم سی هنگام بروز دردهای معده بسیار رایج است، در حالی که این درد می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی مثل سرطان باشد. چنانچه درد معده چند هفته طول بکشد و با خونریزی گوارشی، مدفوع قیری رنگ و کاهش وزن همراه باشد، باید جدی گرفته شود.

وقتی درد قفسه سینه دارید

دردهای قفسه سینه معمولا در زیر جناغ سینه و بالای معده به وجود می آیند. گاهی اوقات درد قلب با درد معده و گاهی هم بالعکس درد معده با درد قلب اشتباه گرفته می شود. وقتی درد در قفسه سینه ایجاد می شود، نباید از هیچ مسکنی استفاده کرد؛ حتی وقتی فرد تصور می کند درد در ناحیه معده است؛ چون عوارض جبران ناپذیری دارد.

استفاده از داروی نیتروگلیسیرین یکی از کارهای رایج ولی کاملا خطرناکی است که بعضی از افراد در زمان دردهای قلبی انجام می دهند. این قرص می تواند باعث افت شدید فشار خون و سکته قلبی شود.

وقتی روده تحریک پذیر دارید

مشکلی که خیلی شایع است اما خیلی توجهی به آن نمی شود تا مشکلی پیش بیاید. سندرم روده تحریک پذیر (IBS) با دردهایی نامشخص در ناحیه شکم همراه است. تشخیص دقیق این سندرم تنها توسط پزشک امکانپذیر است.

بعضی افراد به اشتباه دلیل شکم درد را ابتلا به این سندرم می دانند و خودسرانه مسکن مصرف می کنند. در چنین شرایطی درد می تواند ناشی از مشکلات کبد و صفرا باشد و خطرهایی برای فرد به وجود بیاورد. تغییر حالت مدفوع، کاهش وزن، از بین رفتن اشتها و داشتن درد در ناحیه شکم باید توسط پزشک بررسی شود.

وقتی کلیه درد دارید

عفونت حاد و مزمن کلیه معمولا با درد همراه است. در عفونت حاد کلیه بیمار می تواند به تب مبتلا شود، در حالی که عفونت مزمن می تواند بدون تب باشد. ورم زیر چشم نیز یکی دیگر از نشانه های مشکلات کلیوی است. درد کلیه نباید با خوردن مسکن هایی مانند ژلوفن سرکوب شود.

در صورتی که فرد احساس کرد که به درد در این ناحیه دچار شده باید بلافاصله به اورژانس بیمارستان مراجعه کند. یکی از کارهای اشتباهی که در زمان کلیه درد رایج شده، مصرف قرص ژلوفن است. خوردن این قرص می تواند باعث نارسایی و حتی از کار افتادن کلیه ها شود.

وقتی دردهای ناشی از قاعدگی دارید

درد ناشی از قاعدگی یکی از دردهای شایعی است که خانم ها به آن مبتلا می شوند. درد ناشی از قاعدگی با شدت خاصی ایجاد می شود و حالت درد در هر ماه معمولا شبیه ماه قبل است. چنانچه شدت درد بیش از اندازه و غیرقابل تحمل باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند. استفاده از قرص مسکن، برای مثال ایبوپروفن یا مفنامیک اسید در چنین شرایطی کار درستی نیست زیرا ممکن است شرایط حادی مانند آپاندیسیت با درد ناشی از قاعدگی همراه باشد و اگر به موقع شناسایی و بلافاصله برای درمان اقدام نشود، ممکن است حتی زندگی فرد را به خطر بیندازد.

آپاندیسیت باعث به وجود آمدن درد شدید در ناحیه شکم می شودو کارهایی مثل خوردن قرص مسکن، گرم کردن و خوردن نبات برای برطرف کردن آن بسیار خطرناک است. به طور کلی دردهای ناشی از قاعدگی باید توسز پزشک بررسی شوند؛ چرا که می توانند نشانه ای از ابتلا به عفونت لگن، آندومتریوز، تومور و کیست در ناحیه رحم و تخمدان و حاملگی خارج از رحم باشند.

به طور کلی بهترین راه برای از بین بردن دردهای ناشی از قاعدگی، نوشیدن آب زیاد، ورزش، داشتن تغذیه خوب و خواب کافی پیش از قاعدگی است. در زمان دردهای طبیعی ناشی از قاعدگی به جای استفاده از قرص می توان از دمنوش گل گاوزبان استفاده کرد.

توصیه های مهم

- استفادته خودسرانه مانع از پیگیری بیماری می شود.

- این داروها آسیب های جدی به کلیه، کبد و معده وارد می کنند. برای مثال مشکلاتی مانند نارسایی کلیه، کبد و خونریزی گوارشی، زخم معده، ورم معده و … به دلیل استفاده بی رویه از مسکن هاست.

- استفاده از هرگونه دارو یا مسکن برای کودکان ممنوع است و والدین نباید به هیچ وجه در زمان درد بدون مشورت پزشک به فرزندشان دارو بدهند.

- استفاده بیش از اندازه از مسکن ها تحمل را بالا می برد و بدن به مسکن عادت می کند و به مرور زمان هیچ تاثیری ندارد. بی اثر شدن دارو سبب می شود افراد خودسرانه دوز دارو را بالا ببرندکه این کار مشکلات جدی به همراه دارد.

- قعضی مسکن ها مثل استامینوفن کدئین اگر به صورت مستمر و بدون دستور پزشک مصرف شوند، در فرد ایجاد اعتیاد و وابستگی می کنند.

Next Page »