۵۰ درصد بیمارستانها فرسوده اند/۴۴ هزار تخت بیمارستانی در دست ساخت

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 رئیس نخستین کنگره تخصصی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات با بیان اینکه ۴۰ تا ۵۰ درصد بیمارستان های کشور فرسوده هستند، گفت: با تکمیل ساخت بیمارستان های در حال احداث ۴۴ هزار تخت به ظرفیت بیمارستان های کشور اضافه می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «علی اصغر پیوندی» در عین حال افزود: در خوشبینانه ترین حالت این بیمارستان ها طی ۱۰ تا ۱۵ سال ر تکمیل می شوند.

وی تصریح کرد: هم اکنون در کشور به ازای هر هزار نفر ۷/۱ تخت وجود دارد در حالیکه این رقم در کشورهای دیگر به سه تخت به ازای هر هزار نفر می رسد.

وی خاطرنشان کرد: ضریب اشغال برخی بیمارستان های کشور بالای صد در صد و در برخی مناطق کمتر از ۲۰ درصد است.

پیوندی که ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را نیز برعهده دارد، گفت: بیمارستان ها علاوه بر خدمات هتل داری باید خدمات درمانی را نیز ارائه دهند که پیچیدگی کار آنها را نشان می دهد.

وی ادامه داد: بیمارستان ها به غیر از کارهای مربوط به سازه، برق و تاسیسات خود باید به فکر پرسنل، تجهیزات پزشکی و فضاهای بین بیمارستانی نیز باشند و بتوانند در مواقع بحرانی نیز خدمت ارائه دهند.

وی گفت: ۵۰ تا ۸۰ درصد هزینه های نظام سلامت مربوط به بیمارستان ها است؛ بیمارستان های فرسوده و کوچک از دغدغه های ما است.

رئیس کنگره افزود: باید در طراحی بیمارستان ها نوآوری شود و با توجه به کمبود منابع باید از ‘مشارکت عمومی، خصوصی ، دولتی ‘ در این زمینه استفاده کرد.

وی اضافه کرد: تعداد خیرینی که در کشور بیمارستان ها را اداره می کنند، زیاد نیست بنابراین باید از این ظرفیت مغفول مانده نیز استفاده کرد.

پوشش داروهای بیماران کبدی و ریوی از هفته آینده/طلب ۵۰۰ میلیاردی بیمه سلامت از دستگاهها

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مدیر عامل سازمان بیمه سلامت از پوشش داروهای بیماران کبدی، ریوی و مغز و استخوان از هفته آینده خبر داد و گفت: در حال حاضر سازمان بیمه سلامت ۵۰۰ میلیارد تومان از دستگاههای مختلف طلب دارد.

به گزارش خبرنگار دکتر انوشیروان محسنی بندپی در نشست خبری روز یکشنبه با اشاره به اینکه ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سامانه بیمه همگانی ثبت نام کردند گفت: از این تعداد پنج میلیون و صد هزار نفر دفترچه بیمه خود را دریافت کرده و یک میلیون و ۲۰۰ هزار دفترچه نیز آماده تحویل است اما علی رغم تماس با متقاضیان هنوز برای دریافت آن مراجعه نکرده اند.
وی با اشاره به اینکه براساس تفاهم نامه ای که با سازمان تامین اجتماعی به امضا رسیده قرار است اطلاعات لازم در مورد متقاضیان و اینکه اسامی آنها در لیست بیمه ای این سازمان وجود دارد یا خیر در اختیار ما ظرف ۴۸ ساعت قرار گیرد گفت: پس از آن بلافاصله نسبت به صدور دفترچه بیمه برای آنان اقدام خواهیم کرد.
یکپارچه سازی اطلاعات بیمه شدگان
وی از یکپارچه سازی اطلاعات بیمه شدگان خبر داد و گفت: همچنین تلاش می کنیم که در بودجه سال ۹۴ یک حکم قانونی را در تبصره بودجه مصوب کنیم تا نسبت به یکپارچه سازی اطلاعات بیمه شدگان تمامی دستگاه ها موظف شوند این اطلاعات را در سامانه ما قرار دهند و نسبت به صدور دفترچه و همچنین خروج افرادی که بیش از یک دفترچه دارند اقدام کنیم.
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در مورد بدهی دستگاه های مختلف به این سازمان تاکید کرد: در حال حاضر دستگاه هایی مانند آموزش و پرورش، بنیاد شهید و سازمان بهزیستی هر یک ۱۳۰، ۴۰ و ۷۰ میلیارد تومان به این سازمان بدهکارند و در مجموع میزان بدهی دستگاه ها و سازمان بیمه سلامت بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان است.
بندپی گفت: از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دیوان محاسبات و دستگاه های نظارتی میزان طلب خود را از این دستگاه ها اعلام کرده ایم و هر دو ماه یکبار نیز با آنها مکاتبه کرده و آخرین بدهی شان را تذکر می دهیم که نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.
عدم تمدید دفترچه بیمه دستگاههای بدهکار
به گفته وی در سال ۹۲ به دلیل اینکه ارائه دهندگان خدمت تاکید می کردند که ۶۰ درصد هزینه را پس از تحویل اسناد پیش پرداخت نماییم به همین دلیل ناگزیریم آنها را موظف کنیم که خدمات آنها قطع می شود و همچنین دفترچه بیمه آنها را تمدید نکنیم.
این مقام مسئول در پاسخ به خبرنگار مهر از پوشش بیمه ای دارویی بیماران کبدی، ریوی و مغز و استخوان خبر داد و گفت: به بیمارستان های دولتی ابلاغ کرده ایم که برای این بیماران هزینه بستری و دارویی در یک پرونده جداگانه درج و به ما اعلام شود تا برای پوشش بیمه ای آن اقدام کنیم و در این صورت گامی برای کاهش هزینه های درمانی برداشته ایم.
وی از انجام مکاتبات برای بیمه این داروها در روزهای پایانی هفته خبر داد.
پوشش بیمه ای ۲۸ قلم داروی نازایی
بندپی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۸ قلم داروهای نازایی تحت پوشش بیمه قرار دارند به خبرنگار مهر گفت: تمام مراکز تخصصی نازایی که یک سری خدمات پاراکلینیکی ارائه داده و با ما قرارداد نداشتند نیز از این پس با آنها قرارداد منعقد می کنیم تا آنها بتوانند از آزمایشگاه، سیتی اسکن، رادیولوژی و سایر خدمات بهره مند شوند.
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت در مورد تجمیع بیمه ها تاکید کرد: قبل از تجمیع به یک سری اقدامات، الزامات و پیش شرط هایی لازم است تا تجویز سریع تر انجام شود به همین دلیل باید منابع ورودی بیمه شدگان در صندوق های مختلف که در حال حاضر تفاوت هایی دارند یکسان شود.
وی گفت: در حال حاضر تامین اجتماعی هفت درصد حقوق را به عنوان حق بیمه کسر می کند این در حالی است که خدمات درمانی ۶ درصد را کم می کند که البته یک سوم آن را نیز بیمه شده می دهد و دو سوم مابقی از منابع قانونی پرداخت می شود و این در حالی است که صندوق بیمه روستاییان و عشایر پرداختی به عنوان حق بیمه ندارند. به همین دلیل باید این حق بیمه ها یکسان سازی شود.
ارائه پیشنهاداتی برای تجمیع بیمه ها به مجلس
محسنی بندپی با اشاره به اینکه پیشنهاداتی را برای تجمیع بدون مقاومت سازمان ها به مجلس ارائه داده ایم گفت: برای تجمیع باید منابع عمومی بیمه شدگان عادلانه در نظر گرفته شود و سقف را از حقوق کارکنان دولت برداریم و همچنین ۶ درصد را به هفت درصد تبدیل نماییم که تمامی اینها در بسته های خدمتی برای مردم در نظر گرفته شده و به مجلس پیشنهاد داده ایم.
به گفته وی کارشناسان و صاحب نظران اقدامات کارشناسی زیادی انجام دادند و یکی از اقداماتی که باید انجام شود این است که تولیت بیمه در یک نهاد بوده و تعریف بسته خدمتی در یک سازمان انجام شود و این مدلی است که در برخی از کشورها برای افزایش کیفیت بیمه ها انجام می گیرد.
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت در مورد بیمه دندان پزشکی نیز گفت: بیمه دندان پزشکی ابلاغ شده و تعرفه ای را برای آن نیز مشخص کردیم به طوری که بتوانیم پنج خدمتی که بیشتر جنبه پیشگیری آموزشی و مراقبتی دارد را اجرایی نماییم.
ابلاغ بیمه ای خدمات دندانپزشکی
وی گفت: تفاهم نامه سطح یک که برای ۲۳ میلیون نفر بوده متاسفانه هنوز ساز و کاری برای آن تعریف نشده و با مشکل مواجه شده ایم ولی سایر خدمات دندان پزشکی در قالب تعرفه هایی که اعلام شده اجرا می کنیم و تمامی پزشکانی که می خواهند با ما همکاری کنند حاضریم با آنها قرارداد ببندیم.
محسنی بندپی در مورد اینکه بیمه ها زیر نظر وزارت بهداشت قرار گیرند اظهار داشت: در قانون برنامه پنجم نه تنها تفکیک به وضوح قائل شده و همچنین در سیاست های مقام معظم رهبری تفکیک تولیت و مدیریت منابع مالی و تدارکات خدمات سلامت به صورت جداگانه در نظر گرفته شده است. به همین دلیل چنانچه وزارت بهداشت بخواهد بیمه ها را زیر نظر خود ببرد با سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب منافات دارد.

نکاتی درباره کپک در رب، آب‌غوره و ترشی

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 

از آنجا که مصرف‌کننده خانگی قدرت تشخیص بیماری‌زا بودن یا نبودن کپک‌ها را ندارد، باید هر نوع مواد غذایی کپک‌زده را کاملا دور بریزد.
کپک در رب گوجه فرنگی

خیلی وقت‌ها وقتی روی مواد غذایی‌ای مانند رب کپک می‌بینیم، از خودمان می‌پرسیم آیا این خوراکی هنوز هم قابل مصرف است؟ معمولاً بعضی از خانم‌های خانه برای ماندگاری بهتر رب گوجه‌فرنگی و پیشگیری از کپک زدن، آن را در فریزر می‌گذارند ولی این کار درست نیست. در بسیاری از موارد، ایجاد آلودگی‌ها و کپک‌ها اجتناب‌ناپذیر است و به دلیل عوامل ثانویه به وجود می‌آیند. یکی از راهکارها برای رها شدن از شر کپک‌ها، این است که از هر نوع ماده غذایی، مقدار کمی بخریم، مثلاً قوطی‌های کوچک‌تر رب گوجه‌فرنگی را انتخاب کنیم و حتماً قبل از باز کردن درشان، به مدت کوتاهی آن‌ها را با آب جوش حرارت دهیم تا مقدار آلودگی موجود در سطح در قوطی کمتر شود.

ظرف نگهداری رب باید متناسب با حجم رب گوجه‌فرنگی باشد و حتماً بعد از مصرف لازم است روی آن پوششی مناسب قرار داد تا قارچ‌ها نتوانند روی سطح رب رشد کنند. از آنجا که امکان آلودگی و وجود کپک در مواد غذایی‌ای که در حجم زیاد تهیه می‌شوند، بسیار زیاد است، اگر رب گوجه‌فرنگی را به مقدار زیاد تهیه می‌کنید، حتماً بعد از باز شدن در ظرف اصلی، رب را در ظروف کوچک و دردار، تقسیم‌بندی و نگهداری کنید.

رطوبت هم یکی از عوامل موثر در ایجاد کپک است، بنابراین حتماً از قاشق تمیز و خشک که آلودگی کمتری دارد، برای برداشتن رب استفاده کنید. جالب است بدانید در گذشته بسیاری از خانم‌ها برای نگهداری بهتر رب گوجه‌فرنگی سطح آن را با یک لایه روغن می‌پوشاندند. با این روش اکسیژن‌رسانی متوقف و از تشکیل کپک جلوگیری می‌شود.

گرچه یکی از روش‌های مناسب نگهداری مواد غذایی، قرار دادن آن‌ها در یخچال است، اما رشد بسیاری از باکتری‌ها و قارچ‌ها در دمای یخچال فقط کند می‌شود نه متوقف بنابراین در یخچال هم مواد غذایی را در مدت زمان مشخص می‌توان نگه داشت.

اگر ماده غذایی‌ای کپک زد، اصلاً نباید آن را مصرف کرد زیرا حتی برداشتن یک لایه از کپک کمکی به سالم ماندن آن نمی‌کند، چون علاوه بر سم‌هایی که به وسیله قارچ در ماده غذایی تولید شده و در لایه‌های پایینی نفوذ کرده، اسپور (هاگ) قارچ‌ها هم داخل خوراکی کپک‌زده وارد شده است. اسپور قارچ‌ها، با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده نیست و ماده سمی هم فقط با انجام آزمایش‌های خاصی قابل‌تشخیص است. نباید فکر کنیم چیزی که دیده نمی‌شود، نمی‌تواند به ما آسیبی برساند.

نگذار آب‌غوره‌ات کپک بزند

آب‌لیمو و آب‌غوره از آن دسته مواد غذایی است که اگر به درستی نگهداری نشود، خیلی زود کپک می‌زند و غیرقابل استفاده می‌شود. راه جلوگیری از کپک زدن آن را در ادامه بخوانید.

کارشناسان مواد آشامیدنی و بهداشتی، می‌گویند پس از اینکه آب‌لیمو و آب‌غوره را داخل شیشه ریختید، بهتر است شیشه را داخل آب جوش قرار دهید تا آنزیم و باکتری‌های موجود در آن، از بین برود. با انجام این کار، قارچ‌ها امکان رشد را از دست می‌دهند و در نتیجه احتمال کپک زدن این مواد هم کاهش چشم‌گیری می‌یابد. آب‌لیمو یا آب‌غوره را باید حتماً داخل شیشه تمیز بریزید و تا نزدیکی لبه ظرف پر کنید. بهتر است به مقدار خیلی کم لبه شیشه را خالی بگذارید و سپس درپوشی روی آن قرار دهید تا با ایجاد خلأ، اکسیژن به داخل محصول راه نیابد و جایی برای رشد کپک‌ها وجود نداشته باشد.

یادتان باشد که مصرف مواد غذایی کپک‌زده خیلی خطرناک است زیرا قارچ‌ها، سم‌هایی ترشح می‌کنند که گاهی سرطان‌زا هستند

در نگهداری آب‌لیمو و آب‌غوره این نکته را هم باید گفت که قرار دادن این مواد در آفتاب، باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در آن‌ها می‌شود. ویتامین c موجود در آب‌لیمو یا آب‌غوره، به نور و حرارت حساس است و در برابر نور آفتاب از بین می‌رود؛ بنابراین باید از قرار دادن این مواد در مقابل نور آفتاب به طور جدی خودداری شود.

از ظروف پلاستیکی یا بطری‌های آب معدنی برای نگهداری آب‌لیمو استفاده نکنید؛ زیرا مواد اسیدی موجود در آب‌لیمو می‌تواند با دیواره ظروف پلاستیکی فعل و انفعالات نامطلوبی ایجاد کند و سمی و سرطان‌زا شود. برای نگهداری آن‌ها از ظروف شیشه‌ای استفاده کنید و بهتر است این ظروف شیشه‌ای، تیره باشند تا کمتر نور را از خود عبور دهند.

اگر ترشی کپک زد…

بحث آلودگی ترشی‌ها به کپک زدن آن‌ها برمی‌گردد. زمانی که شما کپک را روی ترشی مشاهده کردید، باید بدانید که این کپک قابل‌مشاهده، از میلیون‌ها یا حتی میلیاردها میسلیوم کپک تشکیل شده است. از این رو، خریدن یا خوردن این نوع ترشی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. از آنجا که مصرف‌کننده خانگی قدرت تشخیص بیماری‌زا بودن یا نبودن کپک‌ها را ندارد، باید هر نوع مواد غذایی کپک‌زده را کاملا دور بریزد. ترشی هم حاوی سرکه مایع است و امکان انتشار کپک‌های بیماری‌زا در تمام آن وجود خواهد داشت. نکته دیگر هم اینکه طعم و بوی ترشی در موارد زیادی می‌تواند نشان‌دهنده سالم و تازه بودن یا نبودن آن باشد.

جوان‌سازی پوست با انار

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, تغذيه, خبر پزشکی

 

متخصصان استرالیایی معتقدند که انار حاوی آنتی اکسیدان فراوان است و نقش مهمی در زیبایی پوست دارد.
به گزارش ایسنا، بنابر اعلام این متخصصان برخی از فواید انار عبارت است از:

- آنتی اکسیدان قدرتمند: تغذیه پوست در پیشگیری از پیری زودرس آن بسیار ضروری است. جهت جلوگیری از آسیب‌ رادیکال‌های آزاد، انار بهترین ماده غذایی شناخته شده است.

- بازسازی بافت سلولی: نه تنها انار ضد التهاب است، بلکه میزان بالایی از اسید‌های چرب ضروری دارد که به طور خارق‌العاده‌ای موجب تحریک سلول‌های پوستی و بازسازی آنها می‌شود.

- قدرت ضد پیری: لایه‌های بیرونی پوست از کلاژن و فیبرهای الاستیک تشکیل شده است. چین و چروک‌ها به دلیل کاهش میزان کلاژن، الاستیک و ویتامین ث ایجاد می‌شوند. یک عدد انار ۴۸ درصد ویتامین ث روزانه را تامین می‌کند.

- آب انار طبیعی: آب انار برای پوست بسیار مناسب است و به قسمت‌های عمیق پوست نفوذ و موجب هیدراسیون قوی می‌شود. با فشردن دانه‌های آن بر روی پوست می‌توان پوست را لایه برداری کرد.

متوسط طول عمر انسان ها به زودی به ۲۰ سال خواهد رسید

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

نفوذ آنتی بیوتیک ها در وعده های غذایی رفته رفته تبدیل به بحرانی جهانی خواهد شد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از آر تی نیوز، پزشکان تأکید کردند که احتمال دارد در آینده متوسط عمر انسان ها تا مرز ۲۰-۳۰ سال کاهش پیدا کند.

این هشدار در کنفرانسی با موضوع «مقاومت آنتی بیوتیک ها، مشکل جهانی قرن ۲۱» در روسیه مطرح شد.در این کنفرانس دانشمندان زیست شناسی تأکید کردند که به زودی بشریت به دوران قبل از آنتی بیوتیک ها بازخواهد گشت. یعنی زمانی که متوسط طول عمر در اروپا ۴۰ سال بود.

این دانشمندان با اشاره به این که اکنون متوسط طول عمر در اروپا ۸۵ سال است خاطر نشان کردند که دیری نخواهد پایید که این عدد به چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ سال کاهش پیدا کند و علت آن مقاوم شدن باکتری ها در مقابل آنتی بیوتیک های موجود است.

این دانشمندان تأکید کردند: « اولین میکروب های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها ۱۰ سال پس از کشف پنیسیلین پیدا شدند اما در پایان قرن بیستم این وضعیت پایداری به تمام میکروب ها منتقل شد.

نکته پایانی و بسیار مهم در این موضوع استفاده از آنتی بیوتیک ها در کودهای شیمیایی و استفاده از آنها در پرورش دام و طیور است به گونه ای که امروزه نمی توان گوشت دام یا مرغی را تهیه کرد که از این مواد تغذیه نکرده باشد و به این ترتیب همه روزه این آنتی بیوتیک ها از طریق غذا وارد بدن ما می شوند.

فردا؛ آخرین فرصت حذف پالم/انتقاد به عمرکوتاه تجهیزات بیمارستانهای دولتی

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم:رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه فرد؛آخرین فرصت برای اصلاح پروانه‌ها و حذف پالم از شیر و لبنیات است،نسبت به عمرکوتاه تجهیزات پزشکی در بیمارستانهای دولتی انتقاد کرد و گفت:باید در بیمارستان‌ها؛ بخش‌های مراقبت دارویی پیش‌بینی شود.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، رسول دیناروند در حاشیه نخستین کنگره تخصصی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره آخرین اقدامات انجام شده درباره روغن پالم، اظهار داشت: از حدود دو ماه گذشته مباحث مربوط به این موضوع را پیگیریم و چند گام اساسی در این زمینه برداشته شده است. واردات روغن پالم به کشور نسبت به سال ۹۲ کاهش یافته است به طوری که پیش از این ۷۵۰ هزار تُن پالم به کشور وارد شده بود اما میزان واردات این روغن در سال جاری به ۴۰۰ هزار تن کاهش می‌یابد.
دیناروند عنوان کرد: یکی از موارد مصرف پالم در صنعت لبنیات بود که ۱۲۰ تُن از پالم وارداتی در صنایع لبنی استفاده می‌شد. به دنبال اقدامات انجام شده به جز بستنی سنتی که هنوز امکان حذف پالم از آن فراهم نیست، مصرف این روغن گیاهی در سایر محصولات لبنی حذف شد.
وی در این باره ادامه داد: این روغن در بخش عمده‌ای از لبنیات کشور حذف شده است و بخشی هم به دنبال تمدید مهلت هستند اما تاکید می‌کنم که ۳۱ شهریور ماه آخرین فرصت جهت اصلاح پروانه‌ها و حذف پالم از شیر و لبنیات است و از اول مهرماه امکان استفاده از روغن گیاهی پالم در این صنعت وجود ندارد.
دیناروند همچنین در پاسخ به سوالی درباره پالم در روغن‌های سرخ کردنی گفت: حذف این روغن در برخی محصولات امکان‌ناپذیر است. به عنوان مثال در صنعت شیرینی‌سازی و شکلات در صورت حذف روغن با ترانس کم ناچار به استفاده از روغن با ترانس بالا خواهیم بود. بر همین اساس بهترین روش استفاده کمتر از این محصولات است. بطوری که سقف دریافتی روغن اسید چرب اشباع باید حداکثر ۱۰ درصد انرژی روزانه باشد و روغن جامد گیاهی باید به طور کامل از مصرف روزانه حذف شود. اما در عین حال پالم را باید از موادی که نیازی به این روغن ندارند (مانند لبنیات) حذف کنیم.
وی ادامه داد: مصرف روغن سرخ‌کردنی هم از عادات بد غذایی است و مردم باید مصرف آن را کاهش دهند. لازم است مردم به جای سرخ کردن به تفت دادن تغییر رویه دهند و به جای این روغن از روغن‌های با ترانس پایین مانند روغن آفتابگردان، زیتون و کنجد و … مصرف کنند. لازم است مردم با رعایت رژیم غذایی مناسب به سلامتی خود اهمیت دهند.
دیناروند همچنین درباره وجود پالم در شیرخشک‌ها نیز گفت: عمده مصرف کشور مربوط به شیرخشک صنعتی است که اجازه افزودن روغن پالم را ندارد و با حداقل چربی مصرف می‌شود. در شیرخشک نوزادان نیز به چربی نیاز است و این نوع از شیرخشک به کشور وارد می‌شود و استانداردهای بین‌المللی در تولید آن‌ها رعایت می‌شود.
رئیس سازمان غذا و دارو همچنین درباره خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس گفت: اجازه استفاده خمیرمرغ در آفروده‌های سوسیس و کالباس تمدید نمی‌شود و مهلت آن در حال سپری شدن است. سلامت خمیر مرغ از نظر وزارت بهداشت قابل تضمین نیست. بخشنامه مربوط به این موضوع نیز صادر شده است. امیدواریم به زودی و به تدریج خمیر مرغ از تولید سوسیس و کالباس حذف شود.
وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی برآنکه به دنبال طرح‌های جدید وزارت بهداشت برای افزایش تخت‌های بیمارستانی آیا مشکلی برای تامین دارو نخواهید داشت؟ عنوان کرد: مشکلی برای تامین دارو در بیمارستان‌های جدید نداریم.
عمرکوتاه تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌های دولتی
در این راستا دیناروند معاون وزیر بهداشت که در نخستین کنگره تخصصی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات حضور یافته بود، اظهار داشت: تفکر بیمارستان‌سازی و اداره بیمارستان‌ها نیازمند تحول است. هرچند به طور متوسط حدود یک سوم هزینه‌ها و گردش مالی بیمارستان‌ها به دارو و ملزومات پزشکی و تجهیزات مصرفی مربوط می‌شود، اما در رعایت استانداردهای بیمارستان‌سازی و همچنین مدیریت بیمارستانی، شان و جایگاهی برای این حوزه در نظر گرفته نشده است.
وی ادامه داد: در امتیازدهی بیمارستان‌ها نیز حوزه دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی چندان لحاظ نشده است. بر همین اساس به دنبال آن هستیم که استانداردهای لازم را در این زمینه فراهم کنیم.
دیناروند با اشاره به طرح‌های مطرح در وزارت بهداشت جهت به خدمت گرفتن بخش خصوصی برای ارائه خدمت با تعرفه دولتی، گفت: لازم است در بیمارستان‌ها، بخش‌های مراقبت دارویی پیش بینی شود. راه‌اندازی این بخش‌ها و همچنین کمیته‌های تجهیزات پزشکی و مدیریت صحیح آنها، قطعاً صرفه‌جویی را برای بیمارستان، بیمه‌ها و مردم به دنبال خواهد داشت.
وی تاکید کرد: لازم است زیرساخت‌های لازم جهت حوزه دارو، مراقبت‌های دارویی و همچنین ملزومات مصرفی در طراحی‌های جدید بیمارستانی لحاظ شود. در بیمارستان‌های بزرگ نمی‌توان این امر را نادیده گرفت.
دیناروند همچنین درباره مدیریت منابع و تجهیزات نیز گفت: تجهیزات سرمایه‌ای موجود در بیمارستان‌ها حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان است. جهت نگهداشت این تجهیزات مناسب است که پنج درصد هزینه کنیم، این درحالیست که متاسفانه حتی یک درصد هم صرف این کار نمی‌شود. این موضوع به معنای آن است که تقریباً سیستم نگهداشت پیشگیرانه وجود ندارد. به همین دلیل است که عمر تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌های دولتی ۲ تا ۳ برابر کوتاه‌تر از بیمارستان‌های خصوصی است.
وی خاطرنشان کرد: طراحی‌های جدید وزارت بهداشت می‌تواند از این موضوع جلوگیری کند. به طوری که بخش خصوصی می‌تواند در این زمینه سرمایه‌گذاری کند، ما نیز خرید خدمت را تضمین می‌کنیم و خدمات با تعرفه دولتی ارایه می‌شود.

خانم ها با این غذا ها شوهرتان بد اخلاق می شود

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

یک متخصص تغذیه گفت: یکی از روش‌های تأمین آرامش روان و کنترل تنش‌های عصبی استفاده از غلات و سبزی‌ها است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، بهنام گشتی زاده با اشاره به اهمیت تغذیه مناسب برای تأمین نیازهای ضروری و بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی اظهار کرد: تغذیه مناسب علاوه بر اینکه بر سلامت جسمی تاثیرگذار است در تأمین سلامت روحی نیز نقش مهمی دارد.
وی با اشاره به اینکه افراد باید در انتخاب الگوی تغذیه دقت کنند تا کمتر دچار تنش و آسیب‌های روانی مانند استرس و عصبانیت شوند، افزود: مصرف زیاد گوشت و غذاهای سرخ شده، فرد را عصبی و تندخو می‌کند.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه افرادی که گیاه‌خوار هستند و بیشتر از مواد غذایی گیاهی استفاده می‌کنند کمتر به استرس و تنش‌های عصبی دچار می‌شوند، اضافه کرد: یکی از روش‌های تأمین آرامش روان و کنترل تنش‌های عصبی، استفاده از غلات گیاهی و سبزی‌ها است زیرا این مواد غذایی نقش مهمی در کاهش استرس دارند.
گشتی زاده با اشاره به اینکه استرس در همه افراد مشاهده می‌شود و به نوعی همه استرس را تجربه می‌کنند، تصریح کرد: افرادی بیشتر در معرض استرس هستند که گوشت قرمز بیشتری مصرف می‌کنند.
مصرف شیرینی‌ها استرس را افزایش می‌دهد

وی خاطرنشان کرد: مصرف شیرینی‌ها علاوه بر افزایش قند خون ترشح انسولین در بدن را افزایش می‌دهد که این حالت منجر به ایجاد استرس در افراد می‌شود.
این متخصص تغذیه با بیان اینکه متاسفانه مصرف غذاهای فوری و نوشابه‌های گازدار در جامعه شایع است، ادامه داد: غذاهای فوری و به خصوص نوشابه‌های گازدار قند خون را افزایش می‌دهد که همین امر در ایجاد استرس و تنش‌های عصبی نقش بسیاری دارد.
گشتی زاده با اشاره به اینکه کمبود ویتامین‌های گروهB در ایجاد استرس و حالت‌های عصبی مؤثر است، گفت: علاوه بر کمبود ویتامینB کمبود پتاسیم و منیزیم نیز در ایجاد استرس و حالت‌های عصبی مؤثر است.
وی اضافه کرد: برای تأمین ویتامین B لازم است از سبزی‌ها، میوه‌ها و حتی سبوس برنج در برنامه غذایی استفاده کرد.
این متخصص تغذیه با بیان اینکه سبزی‌ها و میوه‌ها نقش مهمی در تأمین سلامت روان و کاهش تنش‌های عصبی دارند، گفت: لازم است روزانه شش واحد میوه و حداقل۳۰۰ گرم سبزی‌ها و میوه در برنامه غذایی گنجانده شود و افراد از انواع مختلف سبزی‌ها استفاده کنند که بهترین سبزی‌ها در این میان کلم و هویج است.

گاهی بهترین کمک به بیمار عدم تزریق خون است/ گروه های خونی نادر را بشناسیم

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

ساحل عباسی: لزوم آگاهی از گروه خونی خود هنگامی دو چندان ضرورت می یابد که فرد دارای خون نادر باشد در این صورت به خاطر کمیاب بودن آن ،ممکن است با مشکلات زیادی هنگام درمان و معالجه روبه رو شود.
به گزارش قدس آنلاین،چه قدر با نوع گروه خونی خود آشنا هستید؟لزوم آگاهی از گروه خونی خود هنگامی دو چندان ضرورت می یابد که فرد دارای خون نادر باشد در این صورت به خاطر کمیاب بودن آن ،ممکن است با مشکلات زیادی هنگام درمان و معالجه روبه رو شود. پزشکان معتقدند شناسایی گروههای خونی پیش از بروز مشکل می تواند جان بیمار را از مشکلات احتمالی در مواقع بحرانی نجات دهد،گروه خونی شماری از افراد با ملیت های مختلف در دنیا به گروه خونی نادر مشهور است این افراد فقط می توانند خون خود را در اختیار فرد مشابه قرار دهند و نمی توانند خونشان را به گروههای خونی شناخته شده اهدا کنند،مصطفی مقدم مدیر طرح ملی خونهای نادر و رییس آزمایشگاه رفرانس ایمونوهماتولوژی سازمان انتقال خون در گفت و گوی پیش رو ما را با خونهای نادر آشنا می کند
-گروه خونی نادر چگونه خونی می باشد؟و چند نوع خون نادر تا کنون شناسایی شده است؟
- اگر گروه خونی فردی بین ۵ تا ۱۰هزارنفر از جمعیت مشاهده نشده باشد گروه خونی نادر نامیده می شود،همه ما با رایج ترین ترین گروه های خونی که عبارتند از A.B.AB.و گروه خونی Oآشنا هستیم که سالانه بیش از ۲ میلیون خونگیری در سال در کشور انجام شده و در اختیار نیازمندان و بیمارستانها قرار داده می شود ،اما ۳۶۰ نوع گروه خونی غیر از گروههای یاد شده شناسایی شده است که ممکن است فرد در زمانی متوجه نادر بودن خون خود می شود که دچار حادثه ای شده ویا صدمه ای دیده باشد یا زنانی که سقط های مکرر داشته اند متوجه این موضوع شوند که دارای خون نادر هستند
-لطفا گروههای خونی نادر شناسایی شده را معرفی بفرمایید؟
-در گروه خونی بمبئی درکشور تا کنون ۴۲ نفر شناسایی شده اند که از هر ۲ میلیون ایرانی یک نفر از این گروه خون برخوردار است، خونی با نام (چلانو) شناسایی شده در کل کشور۶ نفر با این گروه خونی نادرزندگی می کنند ،درگروه خونی دی //(دش دش )نیز تا کنون هشت نفر در کشور شناسایی شده اند و۲۲نفر نیز در دنیا از گروه خونی RHNOLبرخوردارند که از میان این ۲۲ نفر دو نفر در ایران زندگی می کنند،مثلا در تعریف گروه خونی بمبئی افرادی که دارای این گروه خونی نادر هستند،فاقد پادتن اچ (ماده اچ)در سرم خود هستند ،ماده اچ در سرم گروه خونی (o)وجود دارد،لذا آنان قادر به تولید پادتن A,B(مادهA,مادهB)بر سطح گلبولهای قرمز خود نیستند،افراد این گروه نمی تواننند از هیچ یک از گروههای خونی حتی (O)منفی خون دریافت نمایند و فقط از گروه خونی بمبئی پذیرش دارند.
-اگر در صورت عدم اطلاع شخصی که دارای خون نادر باشد به او خونی مغایر با خون نادر تزریق شود چه خطری ممکن است خون گیرنده را تهدید کند؟
-خون تزریقی باید با بدن خون گیرنده سازگاری داشته باشد،در غیر این صورت بدن واکنش نشان می دهدو عوارض خطرناکی متوجه فرد می شود به طوریکه کلیه ها از کار افتاده ،سیستم ایمنی بدن دچار شوک می شود و حتی ممکن است فرد به کما برود،حتی در مواردی با تزریق ۱۰سی سی خون ،فرد خون گیرنده می میرد اما برخی ازپزشکان با وجود واکنش منفی بدن بیمار به دلیل ناآگاهی نسبت به این موضوع دوباره خون تجویز می کنند و او را در موقعیت مرگباری قرار می دهد ،مثلا در گروه خونی RHNOLاگر برای این ۲۲ نفر در دنیا اتفاق و سانحه ایی پیش بیاید که به خون نیازمند باشند با خطرات جدی مواجه خواهند بود و یقینا بدون در نظر گرفتن تمهیدات ویژه تامین خون مورد نظر این افراد خاص سخت خواهد بود.
-افراد با گروههای خونی نادر چگونه شناسایی می شوند؟
-سالانه بین ۵ تا ۱۰ هزار خونی که از اهدا کنندگان از استانهای مختلف به سازمان انتقال خون وارد می شود آزمایشگاه ایمونوهماتولوژی سازمان انتقال خون با استفاده از دستگاهای اتوماسیون و مواد کمیاب آنها را مورد بررسی قرار داده و مورد شناسایی واقع می شوند،واز عمل های جراحی که در بیمارستانها انجام می شود و فردی به خون نیاز پیدا می کند ،اگر بیمارستانی نتواند خون مورد نیاز را تامین کند از سازمان انتقال خون درخواست کمک کرده و خون فرد بررسی می شود، تا نوع خون نادر فرد شناسایی و به او کمک های لازم ارائه شود،یا زنانی که سقط های مکرر دارند و نتوانسته اند مادر شوند را می توان به ناخوانا بودن خون مادر با نوزاد ارتباط داد زیرا ۵۰درصد از خون نوزاد از خون پدر می باشد و این سقط های مکرر هم یکی از نشانه های داشتن خون های نادر می باشد،که در گروه خونی دی//(دی دش دش)از شش فرد شناسایی شده در کشور پنج خانم به دلیل سقط های مکرر و آقایی مشهدی برای پیوند کلیه مورد شناسایی قرار گرفته که برای پیوند کلیه ایشان سازمان انتقال خون قول تامین خون مورد نظر ایشان را داده است اما تصمیم واحد و جامعی در خصوص چگونگی پیوند کلیه ایشان گرفته نشده است.
-غیر از موارد یاد شده چگونه می توان به نادر بودن خون خود یا اطرافیان پی برد؟
-اگر در میان بستگان و افراد فامیل در مراجعه برای خون گیری از بیمارستان شخص متوجه شد خونی سازگار با خونش پیدا نمی شود یا جراحی وی به دلیل پیدا نشدن خون مورد نظر به عقب افتاد ه و بدنش به خون تزریقی واکنش نشان می دهد،متوجه باشد که ممکن است در دسته افراد با خونهای نادر قرار بگیرد وحتما می بایست خونشان را برای بررسی به سازمان انتقال خون بدهند و حتما به این نکته اذعان داشته باشد که ممکن است در میان خانواده و بستگانش نیز افرادی با خونهای نادر وجود داشته باشد.
- در تزریق خون به بیماران چه توصیه ای برای پزشکان دارید؟
-الزاما در این زمینه هشدار می دهیم که اگر خون تزریقی با بدن بیمار سازگاری نداشت نباید این خون در دفعات بعد به بیمار تزریق شود زیرا ممکن است واکنشهای بعدی بدن و سیستم ایمنی غیر قابل پیش بینی باشد ،یکی از مهمترین پیامهای سازمان انتقال خون این است که در این موارد (بهترین تزریق خون عدم تزریق خون است)به پزشکان عزیز هم توصیه می کنیم که اگر در دفعات اول متوجه عدم سازگاری خون دریافتی توسط بیمار شدند در تجویز خون های بعدی دقت عمل و ظرافت و حساسیت داشته باند تا بیمار دچار عوارض ثانویه نشود
-کدامیک از کشورهای آسیایی توانمندی شناسایی و نگه داری خونهای نادررا دارا بوده و جایگاه کشورمان در مجامع بین المللی انتقال خون و خونهای نادر چگونه است؟
-در یک برنامه ملی از پیش تعیین شده سعی سازمان بر این بوده که خونهای نادر از افراد دریافت شده را جمع آوری کند ،این خون ها در دمایی منهای ۸۰ درجه ذخیره و نگه داری می شود ،در سطح آسیا کشورهای چین ،ژاپن و ایران از توانمندی شناسایی و ذخیره خونهای نادر برخوردارند ، از سال ۲۰۱۰با اطلاع رسانی به انجمن بین المللی خونهای نادر و بازدید بازرسان این سازمان از تجهیزات لازم عضو انجمن بین المللی خونهای نادر شده ایم و علاوه بر خدمات دهی به هم میهنان ،بانک اطلاعاتی انجمن خونهای نادر با بانک اطلاعاتی انجمن خونهای نادر در سطح بین المللی همراه بوده و اگر یکی از کشورهای همجوار به خون نادری نیاز داشته باشند سازمان این توانایی را دارد که خون های نادر را در دیگر مناطق آسیا تامین نماید.
-سازمان انتقال خون برای فرآیند تهیه و نگهداری خونهای نادر چه میزان هزینه می کند؟
-سازمان انتقال خون برای فرآیند تهیه و نگهداری یک کیسه خون نادر ۵ میلیون تومان هزینه می کند و از زمان تشخیص خون مناسب بیمار تا زمان تزریق که ممکن است یکی از شهرهای دور از پایتخت باشد یک کارشناس بانک خون به منظور اطمینان از استاندارد بودن شرایط نگهداری و مصرف خون نادر ارسالی را همراهی می کند
-آیا در صورت نیازبه خون در افراد نادر هم میهنانی که در زمره خونهای نادر قرار دارند می بایست برای دریافت خون هزینه ای پرداخت کنند ؟
-به هیچ وجه.برای این افراد به صورت رایگان ارسال می شود ،در صورت ارسال به خارج از کشور هزینه ها مورد بررسی قرار گرفته و دریافت می شود زیرا پروسه زمان بر و هزینه بر با حساسیت های بالا و خطر انتقال عفونت همراه می باشد
-به عنوان آخرین سوال بفرمایید برروی کارت پایان خدمت و گواهینامه گروه خونی افراد درج می شود،مثلا فردی با گروه خونی A+در تصادف و سانحه ای مطمئن است که گروه خونی اشان شناسایی شده و جزء گروههای خونی نادر نمیباشد نظرتان در این باره چیست؟
-در واقع بیش از ۳۶۰ گروه خونی داریم که آن دسته از گروههای مثبت و منفی که در برخی کارت های شناسایی درج می شود ،فقط گروه های اصلی است ،مثلا صرف مشخص شدن این که یک فرد دارای گروه خونی A+است کافی نیست چرا که ممکن است فردی با گروه خونی A+هم باشد اما گروههای خونی دیگری هم داشته باشد

هر ماه دو کودک در اصفهان مبتلا به “گلین باره” می شود/ آلودگی هوا و عفونت ها از علل بیماری

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 

استادیار دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان گفت: هر ماه بین یک تا دو کودک مشکوک به بیماری گلین باره به بیمارستان اطفال ( امام حسین(ع))اصفهان مراجعه می‌کند.

به گزارش قدس آنلاین جعفر نصیری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بیماران گلین باره بر اثر عفونت، میکروب یا یک ویروس مبتلا می شوند و تمام شرایط که برای ابتلا به یک بیماری عفونی مهیا است در نهایت منجر به بیماری گلین باره می شود.
وی با اشاره به اینکه کودکانی که مبتلا به گلین باره می شوند در ابتدا با ضعف اندام مواجه و به مرور به فلجی مبتلا می شوند، ادامه داد: در ابتدا ضعف از پاها آغاز و و به تدریج این ضعف در عضلات دیگر رخنه و شاهد فلج شدن دست ، صورت و نارسایی تنفسی مبتلا می شود.
فوق تخصص نورولوژیست اطفال در پاسخ به اینکه آیا باتوجه به وضعیت آلودگی هوای اصفهان و ویروس ها و باکتری های جدید امکان شیوع این نوع بیماری در کودکان اصفهان وجود دارد یا خیر، اضافه کرد: هرچند در این خصوص تحقیقات علمی صورت نگرفته اما امکان آن و جود دارد.
نصیری با اظهار اینکه کودکان مبتلا به گلین باره تا ۸۰ درصد امکان برگشت و بهبود آنها وجود دارد، ادامه داد: این کودکان پس از طی دو تا یک هفته پس از بیماری علائم خود را آشکار می کند و درمان آنها بسته به نوع پیشرفت بیماری بین دو تا سه ماه یا حتی به سال هم می‌کشد.
بیماری گلین باره تا ۹۵ درصد قابل درمان است
وی با بیان اینکه این بیماری بیشتر در کودکان پسر مشاهده شده است، اظهار داشت: به ندرت واکسیناسیون ها هم دلیل ابتلا کودکان به گلین باره می شود.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام اینکه همانطور که کودکان براثر عفونت یا رعایت نکردن بهداشت مبتلا به بیماری گلین باره می شوند امکان اینکه بزرگسالان نیز به خاطر عفونت به این بیماری دچار شوند وجود دارد، گفت: با رعایت اصول اولیه بهداشت، استفاده نکردن از ظروف غذایی دیگران ، غذای سالم و مطمئن مصرف کردن و شستن مرتب دست از ابتلا به این بیماری پیشگیری می شود.
وی با اظهار اینکه در کمتر کودکی پس از بهبود علائم نقص در حرکت وجود دارد، اعلام داشت: کمتر از ۵ درصد کودکان مبتلا با ضعف حرکتی تا پایان عمر مواجه هستند.

نصیری بیان داشت: هر ماه بین یک تا دو کودک مشکوک به بیماری گلین باره به بیمارستان اطفال امام حسین(ع) اصفهان مراجعه می‌کند.

انباشته شدن چربی در این قسمت از بدن آقایان خطرناک است

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

آیا می‌دانستید چاقی شکمی از کورتیزول می‌آید و شاید یکی از دلایلی که آقایان بیشتر دچار چاقی دور شکمی می‌شوند، استرس زیاد آنهاست.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از مشرق، چاقی دور شکمی یکی از بد‌ترین و خطرناک‌ ترین نوع چاقی است و عوارض زیادی ازجمله «کبد چرب» را به دنبال دارد. درشرایطی که وضعیت مردان در مورد تجمع این چربی‌ها خطرناک است، شرایط زنان کمی فرق می‌کند.

مجله دارویی نیوانگلند اخیرا مطلبی منتشر کرده که در آن از طریق تعیین میان وعده‌های غذایی جواب سؤال “کورتیزل چیست؟” را داده است.

آزمایش‌ها نشان داده‌اند افرادی که مقدار ثابتی از غذا را در تعداد بیشتری از وعده‌ها و میان وعده‌های غذایی مصرف می‌کنند نسبت به کسانی که‌ همان مقدار غذا را در تعداد کمتری از وعده‌ها و میان وعده‌ها مصرف می‌کنند ۱۷درصد کمتر دچار اختلال در ترشح کورتیزول می‌شوند.

یعنی اگر شما مقدار غذای مورد نیاز بدن‌تان را تقسیم کنید و هر سه ساعت یک‌بار مقداری از آن را میل کنید، احتمالا مقدار کورتیزولی که توسط بخش خارجی غدد فوق کلیه‌تان ترشح می‌شود ۱۷درصد کمتر خواهد بود و درنتیجه احتمال ایجاد چربی‌های دور شکمی‌تان هم کمتر می‌شود.

بدهی ۵۰۰ میلیارد تومانی سازمان‌های مختلف به بیمه سلامت

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به بدهی ۵۰۰ میلیارد تومانی سازمان‌ها به بیمه سلامت گفت: آموزش و پرورش، بهزیستی و بنیاد شهید بیشترین بدهی را به بیمه سلامت دارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، انوشیروان محسنی بندپی در جلسه پرسش و پاسخ خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر پیگیری تجمیع بیمه‌ها اظهار داشت: در این خصوص باید الزامات و پیش‌شرط‌هایی مورد بررسی قرار گیرد تا تجمیع بیمه‌ها به صورت روان‌تر انجام شود.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی در این خصوص منابع ورودی بیمه‌شدگان به صندوق‌های بیمه‌ای است چرا که در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی ۷ درصد از حقوق و مزایای بیمه‌شدگان را به عنوان حق بیمه و بدون سقف حقوق دریافت می‌کند و این در صورتی است که این سهم برای کارکنان دولت ۶ درصد بوده که تنها یک سوم آن را بیمه‌شده پرداخت می‌کند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: اخیرا در این مورد بررسی‌هایی انجام دادیم تا کار به صورت علمی انجام شود، به طور مثال منابع عمومی کل نظام سلامت را احصا کردیم و پیشنهاد دادیم که اگر تجمیع بیمه‌ها بدون مقاومت و حاشیه شکل بگیرد، منابع ورودی به فراخور درآمد عادلانه شود. ضمن اینکه پرداختی کارکنان دولت از ۶ درصد به ۷ درصد افزایش پیدا کرده و سقف حقوقی را از حقوق کارکنان دولت برمی‌داریم.
محسنی همچنین در خصوص بیمه دندانپزشکی گفت: بیمه دندانپزشکی ابلاغ شده، تعرفه‌های خاص خود را دارد و در حال حاضر در مورد پنج خدمت پیشگیری و مراقبتی دندانپزشکی است، اما به دلیل اینکه سازوکارها به خوبی انجام نشده، جنبه عملیاتی آن ضعیف است.
وی همیچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص آخرین وضعیت ثبت‌نام در سامانه بیمه سلامت همگانی گفت: تاکنون ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در این سامانه ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر دفترچه خود را تحویل گرفتند و مابقی دفترچه‌ها نیز در دفاتر پیشخوان دولت آماده تحویل است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: طبق امضای تفاهم‌نامه‌ای با سازمان تامین اجتماعی اطلاعات بیمه‌ای افراد برای بررسی همپوشانی بیمه‌ای ظرف ۴۸ ساعت در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار می‌گیرد و تلاش ما این است که در احکام بودجه سال ۹۴ حکمی قانونی‌ را در تبصره‌ها مصوب کنیم که همه سازمان‌های بیمه‌گر نسبت به یکپارچه سازی اطلاعات بیمه‌شدگان و رفع هم‌پوشانی‌ها اقدام کنند.
محسنی در مورد بدهی‌های سازمان‌های مختلف به سازمان بیمه سلامت گفت: برخی سازمان‌ها به دلیل تنگناهای مالی بدهی‌های خود به سازمان بیمه سلامت در آن قسمت‌ها هزینه می‌کنند و باعث می‌شوند که بدهی به سازمان زیاد شود. در حال حاضر بیشترین بدهی‌ها به سازمان بیمه سلامت مربوط به آموزش و پرورش با ۱۳۰ میلیارد تومان، بهزیستی با ۷۰ میلیارد تومان و بنیاد شهید با ۴۰ میلیارد تومان که با سازمان‌های دیگر در مجموع بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان است که برای بازپس‌گیری آن با سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دیوان محاسبات و دستگاه‌های اجرایی مکاتباتی داشته‌ایم اما تنها بخش کمی از آن وصول شده است.
وی همچنین در خصوص پوشش بیمه‌ای برای داروهای نازایی نیز تصریح کرد: در حال حاضر ۲۸ قلم داروی نازایی تحت پوشش بیمه است و تلاش می‌کنیم عقد قرارداد با تمام مراکز تخصصی نازایی سریع‌تر انجام شود.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت همچنین گفت: به دنبال مکانیزم پوشش داروهای بستری بیماران پیوندی، از جمله پیوند ریه و مغز و استخوان هستیم که طی ابلاغ به بیمارستان‌های دولتی هزینه‌های بستری این بیماران در یک پرونده جدا تنظیم شود که پوشش بیمه‌ای سریع‌تر و راحت‌تر انجام شود.

حق بیمه دانشجویان در سه طرح ۱۵۰۰۰، ۱۷۰۰۰ و ۲۰۰۰۰ ریال تعیین شد

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: رئیس اداره رفاهی دانشجویان وزارت بهداشت از تفاهم نامه پوشش بیمه حوادث دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با چهار شرکت بیمه دانا، سینا، دی و رازی خبر داد و گفت:‌ حق بیمه دانشجویان در سه طرح ۱۵۰۰۰، ۱۷۰۰۰ و ۲۰۰۰۰ ریال تعیین شد.

به گزارش حوزه سلامت خبرگزاری تسنیم، جهانگیری رئیس اداره رفاهی دانشجویان وزارت بهداشت اظهار داشت: در سال جاری پس از بررسی‌های لازم و ایجاد هماهنگی با شرکت‌های بیمه گر، در قالب انعقاد تفاهم نامه متمرکز با چهار شرکت بیمه دانا، سینا، دی و رازی، دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سال تحصیلی ۹۴-۹۳ تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌گیرند.
رئیس اداره رفاهی دانشجویان وزارت بهداشت افزود: در تفاهم نامه‌های سال جاری، حق بیمه‌ها در سه طرح ۱۵۰۰۰، ۱۷۰۰۰ و ۲۰۰۰۰ ریال تعیین شده است.
جهانگیری خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور پس از انعقاد قرداد در چارچوب تفاهم نامه‌های مذکور و انتخاب یکی از سه طرح مذکور، دانشجویان را تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌دهند.

نخوردن این وعده مهم غذایی مغزتان را از کار می اندازد

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

بسیاری از افراد از عملکرد نامناسب و پایین مغز خود شکایت دارند که در اغلب موارد رفتار و عملکرد خود آن‌ها موجب بروز اختلال فوق شده است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمدعلی معظمی متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان افزود: بسیاری از افراد از عملکرد نامناسب و پایین مغز خود شکایت دارند که در اغلب موارد رفتار و عملکرد خود آن‌ها موجب بروز اختلال فوق شده است.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از افراد توجهی به الگوهای غذایی و رفتاری صحیح ندارند، تاکید کرد: نخوردن صبحانه عادتی بسیار بد در بین مردم است که به اشکال گوناگون بر روی مغز و اعصاب اثر منفی می‌گذارد.

معظمی گفت: نخوردن صبحانه که متاسفانه عادت بسیاری از افراد جامعه شده است، می‌تواند کارایی مغز انسان را تا حدود نصف کاهش دهد.
وی یادآور شد: صبحانه بهترین و مهمترین وعده غذایی است و حذف آن به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
معظمی با بیان اینکه پرخوری نیز کارایی و بازدهی مغز را کاهش می‌دهد، خاطرنشان کرد: پرخوری می‌تواند موجب تصلب شرائین مغز شده و از این طریق منجر به کاهش کارایی مغز و کاهش قدرت ذهنی شود.

استفاده از ۵ آمبولانس ویژه برای انتقال جانبازان در حج

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان حج و زیارت از بهره‌گیری این سازمان از ۵ آمبولانس ویژه برای انتقال جانبازان در حج خبر داد.

سعید اوحدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه از ویژگی‌های حج تمتع امسال استفاده از اتوبوس‌های ویژه جانبازان عزیزمان است اظهار داشت: به لطف خدا مشکلات سال گذشته را در این زمینه نخواهیم داشت، همچنین امسال ۵ دستگاه آمبولانس ویژه را در خدمت گرفتیم که جانبازان عزیزی که احتمالاً با مشکلاتی مواجه هستند را توسط این آمبولانس‌ها منتقل کنیم.
وی اضافه کرد: این آمبولانس‌ها در کل دارای ۸ تخت هستند که جانبازان کشورمان می‌توانند به صورت خوابیده به عرفات منتقل شوند، سال گذشته یک یا ۲ اتوبوس اجاره می‌کردیم، صندلی‌های آن را درمی‌آوردیم و به جای آن تخت می‌گذاشتیم که شرایط مناسبی نبود.
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه کار برای جانبازان مایه افتخار ماست ادامه داد: امسال این ۵ دستگاه آمبولانس امکانات اکسیژن، تهویه خوب هوا و امکانات ویژه‌ای که ممکن است در شرایط ضروری نیاز باشد دارد.
اوحدی خاطرنشان کرد: چارهایی برای جانبازان در نظر گرفتیم که گردش هوا در آنها مناسب‌تر باشد؛ این چادرها تفاوت خوبی با چادرهای سال گذشته دارد، لذا در مجموع تلاش تمام کادر خدمت‌رسانی این است که امکانات مناسب برای بهره‌مندی از فریضه حج در اختیار زائران قرار گیرد.

خانم‌ها بخوانند/توصیه‌های جامع رژیم غذایی برای دوره بارداری

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی توصیه‌های جامع ای درباه رژیم غذایی برای دوره بارداری عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، مرتضی عقبایی متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه یک خانم در ابتدا باید با یک وزن مناسب وارد دوره بارداری شود، اظهار داشت: کمبود وزن شدید و چاقی در درجات مختلف آن هرکدام می‌توانند تبعات خاص خودشان را داشته باشند.
عقبایی ادامه داد: کمبود وزن می‌تواند باعث مشکلاتی مانند کم وزن گرفتن مادر در حین دوره بارداری و در نتیجه منجر به تولد یک نوزاد نارس و یا یک نوزاد با وزن کم شود. اضافه وزن هم می‌تواند مشکلاتی مانند دیابت دوره بارداری ایجاد کند. از این رو بهتر است افراد با BMI (نمایه توده بدنی) ۹/۲۴-۱۸ وارد دوره بارداری شوند. همچنین، در دروه بارداری نیز کنترل وزن مناسب بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه خانم‌ها از نظر وزنی در سه دسته قرار دارند، افزود: به خانم‌هایی که دارای وزن مناسب و BMI بین ۹/۲۴-۱۸ می‌باشند توصیه می‌شود در طی ۹ ماه بارداری، ۹ تا ۱۲ کیلوگرم وزن گیری داشته باشند. خانم هایی که دارای اضافه وزن می باشند، ۷ تا ۹ کیلوگرم وزن بگیرند و خانم هایی که دچار کمبود وزن و BMI کمتر از ۱۸ می باشند، در طی ۹ ماه بارداری باید ۱۲ تا ۱۸ کیلوگرم وزن گیری داشته باشند. خانم‌ها برای به‌دست آوردن BMI، وزن خود (کیلو گرم) را تقسیم بر مجذور قد خود (متر) کنند. عدد بدست آمده نمایه توده بدنی آنها است.
عقبایی با بیان اینکه داشتن یک رژیم غذایی متناسب و متنوع شامل سبزیجات، لبنیات و دانه‌های کامل به همراه فعالیت‌های مناسب، می‌تواند شرایط مناسبی را برای ورود به دوره بارداری و در حین آن ایجاد کند، ادامه داد: همچنین، قبل از تصمیم به بارداری، خانم‌ها باید مصرف مکمل‌ها را شروع کنند. برای مثال، سال‌هاست که مصرف اسید فولیک سه ماه قبل از بارداری و به میزان یک میلی گرم در روز توصیه می‌شود.
کمبود اسید فولیک می تواند باعث نقص در تشکیل لوله عصبی در جنین شود. خانم هایی که دچار کم خونی و کمبود آهن هستند، حتماً باید درمان های لازم را از طریق اصلاح رژیم غذایی و در مرحله بعد با مصرف مکمل ها انجام دهند. توصیه می‌شود از سه ماه قبل از بارداری، غذاهای دریایی که حاوی جیوه است مصرف نشود. زیرا جیوه می‌تواند در بدن ذخیره شود و ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در شکل گیری ذهن یک جنین شود. معمولاً در ماهی‌های بزرگ و به خصوص در کوسه، میزان زیادی از جیوه یافت می‌شود.
وی با بیان اینکه از نظر منابع علم تغذیه، یک خانم باردار در سه ماه نخست بارداری نیاز به دریافت هیچ گونه انرژی اضافه ندارد، اظهار داشت: توجه به این نکته ضروری است که فرد باردار از منابع غنی ویتامین‌ها و مواد معدنی، مقدار کافی از پروتئین‌ها و سایر گروه‌های غذایی استفاده کند. علت این که خانم‌ها در سه ماهه اول بارداری ۴ تا ۵ کیلوگرم و یا بیشتر وزن می‌گیرند این است که به علت تغییرات هورمونی، بدن دچار ضعف می‌شود و خانم‌ها این وضعیت را به تغذیه خود ربط می‌دهند و مصرف مواد غذایی پُرانرژی را افزایش می‌دهند.
عقبایی در برنامه «فراسو» رادیو سلامت ادامه داد: خانم‌های با وزن مناسب در قبل از بارداری، در ۳ ماهه دوم نیاز به ۳ تا ۵ کیلوگرم اضافه وزن دارند و همچنین، به علت شکل گیری اعضای بدن جنین، افزایش نیاز به پروتئین به وجود می‌آید. معمولاً تا ۱۵% یک رژیم غذایی باید پروتئین باشد؛ اما در سه ماهه دوم یک خانم باردار، این مقدار باید تا ۲۰% افزایش یابد. انرژی دریافتی در طی این مدت باید به میزان ۳۰۰ تا ۳۵۰ کالری افزایش یابد تا اضافه وزن مورد نیاز حاصل شود. دو عدد میوه متوسط، یک لیوان لبنیات کم چرب و دو عدد مغز گردو یا ۸ عدد مغز بادام یا فندوق این میزان کالری را تامین می کنند.بنابراین نیاز به مصرف اضافه و بیش از اندازه مواد غذایی وجود ندارد.
وی تصریح کرد: در سه ماهه دوم به علت اینکه سرعت شکل گیری سلول‌های عصبی و رشد مغز بیشتر می‌شود، نیاز به اسیدهای چرب ضروری افزایش می‌یابد. بنابراین از مغزها در این دوره استفاده شود. در ۳ ماهه سوم که دوره اوج وزن گیری جنین است، یک خانم باردار نیاز به دریافت ۵۰۰ کالری اضافه دارد.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در پایان خاطرنشان کرد: در طی دوره بارداری از مصرف غذاهایی که به آنها شکر اضافه شده و دارای قند ساده هستند، مانند انواع شیرینی‌ها، کیک‌ها و بیسکوئیت‌ها به شدت محدود شود. همچنین، پرهیز از غذاهایی که ارزش غذایی پائینی دارند مانند چیپس و پفک و پرهیز از غذاهای پُرنمک مانند غذاهای کنسروی و فست فودها در طی دوره بارداری رعایت شود.

پروتکل مونترال موجب جلوگیری از بروز میلیون ها مورد سرطان پوست شده است

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: اقدامات هماهنگ مفاد پروتکل مونترال موجب جلوگیری از میلیون ها مورد ابتلا به سرطان پوست شده است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، بان کی مون در پیام خود که به مناسبت روز جهانی ازون در بیست و هفتمین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی ازون توسط گری لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل متحد در تهران خوانده شد گفت: تحقیقات علمی اخیر اهمیت پروتکل مونترال را آشکار کرده است.

وی ادامه داد: بدون وجود این معاهده و توافقات مرتبط با آن سطح جوی مواد مخرب لایه ازون می توانست تا سال ۲۰۵۰ به ۱۰ برابر افزایش یابد.

پروتکل مونترال در زمینه حذف گازهای مخرب لایه ازون و با هدف حفاظت از این لایه ایجاد شده و اکنون ۱۹۷ کشور عضو آن هستند.

بان کی مون ادامه داد: فقط کمی بیش از ربع قرن پیش دنیا برای جلوگیری از روند سریع تخریب لایه ازون که لایه محافظ زمین در مقابل تابش مضر فضا است متحد شد، امروز روند ترمیم حفره ازون به خوبی در جریان است که تا چند دهه آینده این امر ممکن خواهد شد.

به گفته وی پروتکل مونترال جهت حذف مواد مخرب لایه ازون به طور گسترده ای به عنوان یکی از موفق ترین معاهدات زیست محیطی شناخته شده است.

بان کی مون ادامه داد: این پروتکل چارچوب قانونی برای کنترل مصرف و تولید مواد مخرب لایه ازون در سطح ملی ارائه می دهد و تا کنون توسط ۱۹۷ کشور مورد پذیرش قرار گرفته است.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: به دلیل این که بسیاری از مواد مخرب لایه ازون از پتانسیل گرمایش جهانی بالایی برخوردارند پروتکل مونترال در تلاش علیه تغییرات اقلیمی نقش بسزایی داشته است.

بان کی مون اظهارکرد: تغییرات اقلیمی در حال تاثیرگذاری بر روی جوامع، اقتصاد و بوم سامانه ها در تمام جهان است، ضروری است تا با همان همگرایی که در برخورد با خطر تخریب لایه ازون نشان داده ایم، جهت کاهش تهدید تغییرات اقلیمی نیز اقدام کنیم.

وی تاکید کرد: پروتکل مونترال نشان داده است که اقدام قاطع توسط جامعه جهانی و بخش خصوصی که جزئی از آن است می تواند نتایج متحول کننده ای برای همگان در پی داشته باشد، بیاییم از این مورد موفق درس گرفته و آموخته های آن را در انجام وظیفه فوری پرداختن به چالش تغییرات اقلیمی به کار گیریم.

در پایان قرائت پیام بان کی مون گری لوئیس گفت: درست است پروژه پروتکل مونترال موفق بود اما ماموریت همچنان ادامه دارد.

وی گفت: بررسی ها نشان می دهد که گازهای مخرب لایه ازون تا حد زیادی حذف شده است اما تاثیرات آن به جای مانده و اکنون باید به سمت کاهش این تاثیرات حرکت کنیم و سازمان ملل متحد نیز از آن پشتیبانی می کند.

گری لوئیس با بیان اینکه پروژه اثرات احتمالی مساله تغییرات اقلیمی در ایران در حال بررسی است، ابراز امیدواری کرد: دولت نیز به این پروژه توجه ویژه ای داشته باشد.

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران گفت: سیستم های اندازه گیری که وجود دارد نشان می دهد هوا در ایران گرمتر و خشکتر می شود بنابراین جایگزینی انرژی های نو، بیابان زدایی، افزایش قیمت آب، جلوگیری از آلودگی هوا به ویژه ذرات معلق اولویت هایی است که برای ایجاد امنیت بیشتر به ویژه در ایران باید مدنظر قرار گیرد.

در ادامه الساندرو آمادیو نماینده برنامه توسعه صنعتی سازمان ملل متحد در تهران نیز گفت: پروتکل مونترال در اجرا بسیار موفق بوده ، البته در مرحله بعدی نیازمند همکاری و هماهنگی بیشتر نهادهای مختلف است و به همین دلیل، اداره گمرک به عنوان خط مقدم اجرای بندهای پروتکل مونترال از اهمیت زیادی برخوردار است.

وجود ۸۰۰ هزار فرد فاقد بیمه در حاشیه کلانشهر تهران پیش از اجرای طرح بیمه سلامت همگانی

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان با اشاره به پوشش همگانی بیمه سلامت برای افراد فاقد بیمه گفت: تنها در حاشیه کلانشهر تهران ۸۰۰ هزار فرد فاقد بیمه وجود داشت.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، انوشیروان محسنی بندپی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان در مراسم تودیع و معارفه رؤسای بیمه سلامت استان تهران اظهار داشت: تأمین و ارتقای سلامتی نیاز هرجامعه است براین اساس آموزه‌های دینی و قوانین بالادستی جامعه مانند قانون اساسی بر حفظ و ارتقای سلامت در جامعه تأکید دارند. سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت نیز منشور کاملی از تولیت بخش سلامت است.
وی ادامه داد: ارکان نظام سلامت در قانون برنامه پنجم اوج تکامل در بحث قوانین سلامت است که شامل دو رکن ارائه دهنده خدمت سلامت و خریدار سلامت است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان افزود: سازمان به عنوان خریدار سلامت براساس بند الف ماده ۳۸ موظف است نسبت به پوشش فراگیر جامعه اقدام کند چیزی که از سال ۷۳ تحت عنوان قانون بیمه خدمات همگانی عمومی مصوب شده بود اما تا سال ۹۲ اجرایی نشده بود.
محسنی بندپی گفت: ما افرادی را که زیر چتر پوشش همگانی سلامت نبودند به زیر این چتر آوردیم به طور مثال در حاشیه کلان شهر تهران ۸۰۰ هزار نفر فاقد بیمه بودند و درسال ۹۱، ۴٫۶ مراجعه کنندگان برای بیمه سلامت دچار هزینه‌های فلاکت‌بار می‌شدند. در نتیجه یکی از رسالت‌های ما کاهش پرداخت هزینه درمان از جیب مردم بوده است.
وی خاطرنشان کرد: یکی از شاخص‌های موفقیت یک دولت رویکرد آن نسبت به بحث سلامت است در دولت‌های قبل بار سلامت روز به روز از دوش دولت برداشته و به دوش مردم گذاشته می‌شد. مردم حتی در مواردی با فروش اثاثیه منزل خود هزینه درمان خود را می‌پرداختند.
وی افزود: در دولت جدید با رویکرد سلامت محور اولویت‌هایی مانند مطالبات پیمانکاران برق و آب کنار گذاشته شد و به جای آن ۱۲ هزار میلیارد تومان در بحث سلامت هزینه شد. ما نیز وظیفه داریم با توجه به تزریق پول از پرداخت بیماران صیانت کنیم و برای این هدف باید درک درستی از شرایط روز داشته باشیم و با ذی نفعان این حوزه همکاری کنیم. ضمن اینکه تدوین اطلاعات و مستند سازی باید یکی از اولویت‌های ما باشد چرا که در غیر این صورت منابع بخش سلامت رضایتمندی لازم را حاصل نخواهد کرد.
در ادامه این مراسم پهبد پورشبانان اظهار داشت: از زمان اجرای طرح بیمه سلامت همگانی تاکنون در استان تهران ۸۰۰ هزار جلد دفترچه بیمه چاپ شده که ۶۰۰ جلد آن به دست متقاضیان رسیده است.
وی ادامه داد: با توجه به حدود هفت هزار و ۸۰۰ موسسه طرف قرارداد این اداره کل حجم عملیات مالی به عنوان بزرگترین واحد اجرایی بیمه سلامت بالغ بر ۲۰ درصد درآمد کل کشور است که از ۱۲۰۰ موسسه بیمه گذار وصول می‌شود.
مدیرکل سابق اداره بیمه سلامت استان تهران افزود: پرداختی و هزینه این اداره کل بالغ بر ۲۵ درصد هزینه درمان کل کشور است و حدود ۶۰ میلیارد تومان به صورت ماهانه برای هزینه درمان به موسسات طرف قرارداد پرداخت می‌شود.
پورشبانان گفت: درسال ۹۱ ۶۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۲ بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه پرداختی درمان این اداره کل بوده است.

از بکارگیری در سوختگی‌ها تا کاهش خطرناکترین سرطان‌ها با مصرف «هویج»

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: هویج میوه ای که براساس دیدگاه‌های طب سنتی می‌تواند در تسکین سوختگی‌ها تا کاهش خطرناکترین سرطان‌ها مفید واقع شود.جوشانده هویج و پیاز که به آن آبلیمو زده باشند عامل موثری برای درمان امراض عصبی نیز است.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، هویج سبب تلطیف مواد غلیظ در بدن می‌شود زیرا ملطف است. از آن جا که هویج مقوی معده و ملین طبع است تجویز آن در کسانی که به سبب ضعف معده دچار یبوست شده‌اند، بسیار مناسب است.
بتاکاروتن موجود در هویج نیز برای چشم مفید است. به خاطر قدرت تفتیحی که دارد، سد کبدی را باز می‌کند. مقاومت بدن را در برابر بیماری‌های عفونی افزایش می‌دهد و به طور کلی سموم را از بدن دفع می‌کند.
هویج برای بیماری‌های ادراری مثل سنگ کلیه مفید است. برای درمان نقرس نیز مفید است. عصاره ریشه هویج روى سوختگى‌‏ها گذاشته مى‏‌شود و اثر شفابخش دارد. ریشه هویج مغذى و مقوى معده و بادشکن است و براى تسکین دردهاى آلات داخل شکم استفاده مى‏‌شود.
می‌توان از هویج برای تسکین درد رحم و همچنین در هنگام شروع قاعدگی از آن استفاده کرد. تخم هویج مدر است و از آن براى معالجه استسقا استفاده می‌شود. از روغن دانه آن برای درمان اسهال شدید (دیسانتری) استفاده می‌شود.
هویج تأثیر بسیار زیادی در کاهش خطرات‏ برخى از شدیدترین و غیرقابل ‏درمان‌ترین انواع سرطان به خصوص سرطان ریه و سرطان لوزالمعده دارد. تحقیقات زیادى نشان داده است که حتى خوردن مقدار مختصرى هویج و به‌خصوص خوردن ماده بتاکاروتن موجود در هویج، در کاهش سرعت رشد سرطان و در برخى موارد حتى در از هم گسیختن مکانیسمى که منشأ شروع بدخیم شدن سلول‌ها است تأثیر محسوسى دارد.
در مقاله ای به قلم سیما رفیعی عضو فعال انجمن تحقیقات طب سنتی ایران آمده است که مرباى هویج با عسل براى تقویت نیروى جنسى مؤثر است‏. افراد چاق می‌توانند همه روزه با غذا هویج خام و افراد لاغر آب هویج را به عنوان صبحانه میل کنند. خوردن آن، پوست را لطیف و نرم می‌کند. مسکن خوبی برای دردهای معدی و پایین آوردن تب است.
جوشانده هویج و پیاز که به آن آبلیمو زده باشند عامل موثری برای درمان امراض عصبی است. خون را پاک می کند و به علت داشتن آهن هموگلوبین خون را زیاد می‌کند. خوردن هویج خام کرم‌های معده را ناتوان می‌سازد و گاهی از بین می‌برد. کلسترول خون را کم می‌کند. به خاطر غنی بودن از املاح و ویتامین‌های گوناگون مصرف آن به مادران شیرده توصیه می‌شود.
هنگام دندان درآوردن کودکان اگر یک هویج شسته شده را در اختیار آنان قرار دهند و یا والدین هویج را به آرامی روی لثه کودک ماساژ دهند به بیرون آمدن دندان‌ها و کاهش خارش لثه کمک می‌کند.
هویج دارای اثر قاطع بلغم است. بنابراین در بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های دستگاه تنفسی نظیر نزله، سرفه، آسم و گرفتگی می‌توان آن را تجویز کرد. براى تقویت استخوان‌هاى کودکى که سه ماه از عمرش گذشته باشد به اندازه پنج یا ۶ قاشق از آب هویج به او باید داده شود. براى معالجه اسهال اطفال باید هر روزى یک مقدارى هویج به آنان داد.
هویج دیرهضم است اما مربایش زودهضم‏‌تر است‏. مُضر گرم‏‌مزاجان است و از این نظر باید با گوشت، پخته و خورده شود. مصرف آن برای زنان حامله مناسب نیست چرا که دانه، روغن و قسمت‌هایی که روی زمین رشد می‌کنند می‌تواند باعث انقباض رحم، شروع قاعدگی و سقط جنین شوند.

انتقاد به پدیده خرافات در درمان بیماری صرع/علت بروز صرع در ایرانیان

آذر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: مدیر عامل انجمن صرع ایران با انتقاد به پدیده خرافات در درمان بیماری صرع، نسبت به تشریح بروز صرع در ایرانیان توضیح داد و گفت: طب سنتی از قدیمی‌ترین روش‌ها در درمان صرع است.

به گزارش حوزه سلامت خبرگزاری تسنیم، حمیده مصطفایی مدیر عامل انجمن صرع ایران با اشاره به برگزاری یازدهمین کنگره بین المللی صرع اظهار داشت: انجمن صرع ایران، تنها متولی بیماران صرع از جهت حمایتی آموزشی و درمانی در ایران است.
مصطفایی افزود: این انجمن از ۱۱ سال پیش برنامۀ به روز کردن اطلاعات کادر درمانی درگیر با بیماری صرع را جزو برنامه‌های آموزشی، تحقیقاتی و پژوهشی خود قرار داده است.
وی تصریح کرد: برای برگزاری کنگرۀ داخلی از ابتدا سخت و دشوار بود که بتوان کنگره‌هایی با کیفیت محتوایی بالا برگزار شود لذا دو دوره از ۱۰ دورۀ کنگره را به صورت بین المللی برگزار کردیم.
مصطفایی در ادامه گفت: بین المللی شدن کنگره باعث شد از مجرب ترین و بهترین اساتید جهان برای حضور در کنگرۀ صرع دعوت کنیم و هدفمان از برگزاری کنگرۀ بین المللی یازدهم؛ گردهمایی پزشکان داخلی و خارجی متخصص است تا به آخرین راه‌های درمانی که به بهبود سریعتر بیماری صرع کمک می‌کند، دست یابیم.
وی دربارۀ دیگر اهداف برگزاری کنگرۀ یازدهم افزود: ارتقاء سطح علمی پزشکان، کشف موضوعات درمانی جدید، ایجاد انگیزه برای فراهم آمدن پژوهش‌های جدید دربارۀ بیماری صرع و مطرح شدن کادر پزشکی غیر از پزشکان مانند پرستاران، روانشناسان و مددکاران در زمینۀ بیماری صرع است که سعی داریم در این کنگره باعث ارتقای سطح علمی این گروه شویم تا از نزدیک از دغدغه‌هایی که در موقع مواجه شدن با بیماران صرع دارند مطلع شویم .
مصطفایی در پاسخ به این سؤال که آیا آماری از تعداد بیماران مبتلا به صرع در ایران و جهان به ثبت رسیده است یا خیر گفت: آمار دقیقی از مبتلایان به صرع در بسیاری از کشورهای جهان وجود ندارد و در کشورمان نیز به جز دو تحقیق محلی کوچک، آمار دقیقی از تعداد مبتلایان به صرع وجود ندارد اما بر اساس آمارهای ثبت شده جهانی شیوع بیماری صرع بین یک تا یک و نیم درصد جمعیت کل هر جامعه برآورد شده است.
این متخصص مغز و اعصاب گفت: در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر عواملی چون سابقۀ وجود جنگ، بالا بودن تصادفات رانندگی، آسیب‌های شغلی فراوان و ازدواج‌های فامیلی در گسترش آمار مبتلایان به صرع تأثیر گذار است و در برخی از خانواده‌ها که به جای یک نفر، دو نفر به بیماری صرع مبتلا هستند، مشکلات اقتصادی فراوانی وجود دارد.
مصطفایی عنوان کرد: بیماری صرع درمان بسیار طولانی و گاه هزینه‌های بالا را برای بیماران ایجاد می‌کند و در جامعۀ ایرانی با خرافات زیادی همراه است که یکی از اهداف بلند مدت انجمن علمی صرع ایران راه مبارزه با این باور‌های غلط از طریق آموزش و آگاهی دادن به مردم است.
مدیر عامل انجمن صرع ایران گفت: طب سنتی از قدیمی‌ترین روش‌ها در درمان صرع بوده است و منشأ درمان‌های دارویی در برخی از موارد نتیجۀ مطالعه بر روی اثر گیاهان دارویی بوده است.
وی افزود: یازدهمین کنگرۀ بین المللی انجمن صرع ایران به همت دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن صرع ایران و مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا ۸ لغایت ۱۰ بهمن ماه ۹۳ با حضور اساتید و سخنرانان شرکت کننده از کشورهای مختلف در مرکز همایش‌های بین المللی رازی برگزار می‌شود.
مصطفایی گفت: در راستای تبادل تجربیات و ارتقای هرچه بیشتر سطح دانش در زمینۀ صرع از پژوهشگران درخواست می‌شود، خلاصۀ مقالات خود را به دبیرخانۀ این کنگره ارسال نمایند و یا برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت http://www.epilepsycongress.ir مراجعه کنند.
وی محورهای اصلی کنگره را پاتولوژی و پاتوفیزیولوژی صرع، pitfall‌های تشخیص در صرع، بررسی‌های پاراکلینیک، جنبه های روانی – اجتماعی صرع، توان‌بخشی، درمان دارویی، فارماکولوژی بالینی در صرع، صرع اطفال، سایکولوژی و صرع، درمان جراحی، داروهای ضد تشنج، روش‌های پیشگیری از صرع، کاربردهای MEG در صرع، صرع super status، صرع و تغذیه، تشخیص و درمان صرع در بخش‌های مراقبت ویژه و گزارش موارد آموزنده و جالب عنوان کرد.
مدیر عامل انجمن صرع ایران در پایان خاطرنشان کرد: یازدهمین کنگرۀ بین المللی انجمن صرع ایران برای متخصصان مغز و اعصاب، روان پزشکان، جراحان مغز و اعصاب، پزشکان عمومی و تعدادی دیگر از رشته های پزشکی امتیاز بازآموزی خواهد داشت.

نمایه شدن مجله بین المللی آرشیو جراحی استخوان و مفصل در پایگاه معتبرعلمی

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 مجله بین المللی انگلیسی زبان آرشیو جراحی استخوان و مفصل( The Archives of Bone & Joint Surgery) در پایگاه معتبر علمی PubMed نمایه شد.

به گزارش ایرنا ، PubMed یکی از محیط های جستجو و بازیابی منابع حوزه علوم پزشکی است که توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی واقع در کتابخانه های ملی پزشکی آمریکا تهیه شده است.

این ابزار، دسترسی به پایگاه اطلاعاتی مدلاین را به طور رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد و هم اکنون این پایگاه اطلاعاتی بیش از ۱۸ میلیون مقاله از ۴ هزار و ۵۰۰ نشریه در رشته های پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، دامپزشکی، و علوم پایه منتشر شده در آمریکا و ۷۰ کشور جهان را دارا است .

مجله بین المللی انگلیسی زبان The Archives of Bone & Joint Surgery در مرکز تحقیقات ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با همکاری انجمن جراحان ارتوپدی ایران، انجمن جراحان زانو و آرتروسکوپی ایران، انجمن جراحان شانه و آرنج ایران و چند انجمن دیگر علمی تخصصی داخلی و بین المللی منتشر می شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سردبیر مجله گفت :این مجله از شهریور ماه سال گذشته با همکاری پژوهشگران داخلی و خارجی و با حمایت معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد منتشر شد و تا کنون در چهار شماره آن، ۶۲ مقاله از محققین داخلی و بین المللی منتشر شده است.

دکتر محمد حسین ابراهیم زاده افزود:اعضای شورای سردبیری و هیات تحریریه این مجله از پژوهشگران و محققین برجسته ای از کشورهای امریکا، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، یونان،ژاپن، آلمان،بلژیک، اتریش، سویس،ترکیه،چین،پاکستان، مالزی، تایلند،نیوزلند، برزیل ،مصر، هند، عمان وامارات عربی متحده و دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، تهران، ایران، شهید بهشتی، شیراز، اصفهان، کرمان، اهواز، رشت، تبریز هستند.

رییس مرکز تحقیقات جراحی ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد :این مجله به صورت Open Access در تمام حیطه های ارتوپدی شامل آرتروسکوپی، آرتروپلاستی، ستون فقرات، جراحی زانو و جراحی شانه، جراحی دست، ترومای ارتوپدی، تومورهای ارتوپدی، بیماری های روماتیسمی و نسج نرم و علوم پایه در زمینه های بیومتریال، بیوتکنولوژی، بیومکانیک، آناتومی و مهندسی بافت مقاله می پذیرد.

اشک مصنوعی برای خشکی چشم

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 امروزه خشکی چشم یکی از شایع‌ترین علت‌های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است. عوامل مختلفی مانند: افزایش سن، بعضی از بیماری ها، مصرف برخی از داروها، تحریک کننده‌های محیطی مانند دود سیگار، نور خورشید، باد، رطوبت کم و … باعث خشکی چشم می شوند.

اشک مصنوعی برای خشکی چشم
اشک، مخلوط پیچیده‌ای‌ از آب، چربی‌ها، پروتئین، مواد معدنی، مواد ضد باکتری و عوامل رشد است. این مخلوط، سطح چشم را نرم و شفاف می‌سازد و دید خوب بدون آن امکان پذیر نیست. امروزه خشکی چشم یکی از شایع‌ترین علت‌های مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است. عوامل مختلفی مانند: افزایش سن، بعضی از بیماری ها، مصرف برخی از داروها، تحریک کننده‌های محیطی مانند دود سیگار، نور خورشید، باد، رطوبت کم، ارتفاع زیاد و وسایل گرم کننده داخل منزل، فاصله زمانی نسبتا طولانی بین هر بار پلک زدن در زمان تمرکز روی یک چیز مانند کامپیوتر یا رانندگی یا خواندن مطلب، باعث خشکی چشم می شوند.

علایم و نشانه‌های خشکی چشم
• تحریک و احساس سوزش، قرمزی، خستگی یا خارش در چشم
• احساس وجود جسم خارجی در چشم
• خستگی چشم‌ پس از کمی‌ مطالعه
• تحمل نداشتن به هنگام استفاده از لنزهای تماسی
اشک مصنوعی برای خشکی چشم
اشک مصنوعی:
اساس درمان خشکی چشم، جایگزینی اشک مصنوعی به جای اشک طبیعی است. با استفاده از اشک مصنوعی، نرمی، لغزندگی و رطوبت چشم دوباره به دست می‌آید.

شیوه استفاده از اشک مصنوعی
۱- ابتدا لازم است دستان خود را پیش از هر بار مصرف اشک مصنوعی، به خوبی با آب و صابون بشویید تا از ورود میکروب ‌ها به چشم جلوگیری شود.
۲- یک واحد اشک مصنوعی را از بقیه جدا کنید و آن را به صورت عمودی بگیرید. سپس به قسمت بالایی آن ضربه بزنید تا همه مایع در انتهای آن جمع شود و درپوش آن را بردارید.
۳- به بالا نگاه کنید. پلک پایین را به سمت پایین بکشید و واحد حاوی اشک مصنوعی را به صورت عمودی نگه داشته و قسمت پایین آن را فشار دهید تا یک قطره داخل چشم شما بریزد.
۴- به یاد داشته باشید که هر چشم فقط گنجایش یک قطره را دارد، بنابراین اگر در هر بار مصرف بیش از یک قطره در هر چشم بریزید، قطره قبلی از چشم خارج می‌شود.
۵- پس از استفاده از اشک مصنوعی، چشمان خود را چند ثانیه ببندید و گوشه داخلی چشم را به مدت چند ثانیه با ملایمت فشار دهید تا راه خروج اشک بسته شود و قطره ریخته شده برای مدت بیشتری در چشم بماند.
۶- مراقب باشید تا قسمت سر ظرف دارو به دست یا مژه‌ها برخورد نکند، زیرا موجب انتقال باکتری‌ها، به داخل قطره و پس از آن به چشم می‌شود.
اشک مصنوعی برای خشکی چشم اشک مصنوعی برای خشکی چشم
توصیه‌های کلی
• در طول روز مایعات کافی بنوشید. این امر به مرطوب نگه داشتن بافتهای بدن و ازجمله سطح چشم کمک می‌کند.
• در مواقعی که کار چشمی طولانی مدت انجام می‌دهید، سعی کنید به صورت ارادی پلک بزنید. به صفحه مانیتور، تلویزیون یا کتاب خیره نشوید. هر ۵ تا ۱۰ دقیقه یک بار برای چند ثانیه پلک ها را ببندید.
• از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار، یا دود سیگار پرهیز کنید. در محیطهای خشک و در هوای طوفانی حتی الامکان از عینک (آفتابی یا طبی) استفاده کنید.
• در فصول سرد سال که از وسایل گرمازا در داخل منزل استفاده می‌کنید از دستگاه بخور برای مرطوب نگه داشتن فضای اتاق استفاده کنید.
• چشمها را نمالید. مالیدن چشمها باعث تحریک بیشتر و بدتر شدن علائم می‌شود.
قطره اشک مصنوعی میکرودراپس بوهوس بر پایه اسید هیالورونیک طبیعی است. این قطره با هدف مرطوب کردن، لغزنده سازی وحفاظت از چشم ملتهب ساخته شده است. قطره جایگزین اشک میکرودراپس به عنوان یک سد نازک و شفاف از قرنیه محافظت می کند. میکرودراپس بوهوس دارای اسید هیالورونیک با وزن مولکولی بالا است که به این محصول خواص ویسکوزیته بالا, حالت الاستیک و اثر طولانی می دهد. این قطره از مواد کاملا” طبیعی ساخته شده است و هیچ عارضه شناخته شده ای حتی در صورت استفاده بیش از حد نیز ندارد. از این قطره می توان برای شستشوی گرد و غبار و یا جسم خارجی از چشم نیز استفاده کرد. این محصول حاوی ۱۵ قطره است که تا ۱۲ ساعت قابل استفاده است.

مزایای ویژه میکرودراپس بوهوس:
• دارای%۰٫۲ هیالورونات سدیم با وزن مولکولی بالا ، ۱۰۰% طبیعی و بدون مواد نگهدارنده
• دارای خاصیت ویسکوالاستیک سازگار با پلک زدن های مکرر
• پوشش طولانی مدت قرنیه
• حاوی ۰٫۴ میلی لیترمحلول درهر پیپت که تا ۱۲ ساعت قابل استفاده است
• سازگار با Soft contact lenses

سازمان غذا و داروی آمریکا داروی جدید لاغری را تایید کرد

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

سازمان غذا و داروی آمریکا داروی ضد چاقی ˈکانتریوˈ Contrave را تایید و اعلام کرده است که این کپسول باید با تجویز پزشک استفاده شود.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، سازمان غذا و دارو اعلام کرده است که این دارو باید با تجویز پزشک و به صورت کاملا کنترل شده، همراه با رژیم غذایی خاص و برنامه ورزشی مورد استفاده قرار بگیرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرده است که این دارو باعث کاهش اشتها می شود و در بزرگسالانی با شاخص توده بدن ۳۰ به بالا (چاقی) و ۲۷ به بالا (اضافه وزن ) که حداقل یکی از بیماری های مرتبط با اضافه وزن مانند دیابت نوع ۲، فشار خون و کلسترول بالا را داشته باشند، مورد استفاده قرار می گیرد.

کپسول Contrave ترکیب دو داروی نالترکسون (naltrexone) و بوپروپیون (Bupropion) است که هر دو دارای تاییدیه سازمان غذا و دارو هستند.

داروی نالترکسون برای درمان اعتیاد به الکل و مواد مخدر و داروی بوپروپیون در درمان افسردگی و اختلال خلقی فصلی مورد استفاده قرار می گیرد.

بر اساس گزارش نشریه USA Today تنها دو درصد از واجدین شرایط استفاده از Contrave، موفق به دریافت دارو شده اند.

سازمان غذا و داروی اعلام کرده است که بیماران ۱۲ هفته پس از دریافت دارو، ارزیابی می شوند تا روند موفقیت آمیز دارو بررسی شود.

این دارو مانند تمام داروهای دیگر عواض جانبی دارد ولی عوارض آن نسبت به داروهای مشابه بسیار کمتر است.

چاقی نگرانی عمده بهداشت جهانی است؛ علاوه بر اتخاذ شیوه صحیح زندگی و کاهش کالری مصرفی، استفاده از مکمل های تایید شده نیز در درمان این عارضه موثر است.

نمک و نوشیدنی های پروبیوتیک خوب یا بد

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 

دو مطالعه که به تازگی انجام شده است باورهای قدیمی مبنی بر ارتباط فشار خون بالا با مصرف نمک و فواید سلامتی نوشیدنی های پروبیوتیک را نقض می کند.

به گزارش ایرنا از هلث، پزشکان مدت هاست که نسبت به خطرات یک رژیم غذایی پر نمک هشدار می دهند.

اما یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می دهد که سدیم باعث ابتلا به فشار خون بالا نمی شود و رابطه ای میان این دو، بسیار پیچیده تر از چیزی است که زمانی تصور می شد.

فشار خون بالا قابل پیشگیری ترین بیماری مزمن در سراسر جهان است.

محققان با تجزیه و تحلیل اطلاعات هشت هزار و ۶۷۰ بزرگسال فرانسوی نتیجه گرفتند که در این فرض مبنی بر اینکه مصرف نمک موجب ابتلا به فشار خون بالا می شود، غلو شده است.

هدف محققان در این مطالعه ارزیابی اثر شیوه زندگی و فاکتورهای مواد غذایی بر سطح فشار خون بود.

با وجود این که در این مطالعه ارتباط مستقیمی میان مصرف نمک و ابتلا به فشار خون بالا دیده نشد اما نویسندگان این مطالعه متذکر شدند که افرادی که فشار خون بالا داشتند نسبت به افرادی که فشار خون بالا نداشتند میزان بسیار بیشتری نمک مصرف کرده بودند.

نتایج این مطالعه نشان داد که نمک به روش های مختلفی بر مردم تاثیر می گذارد.

محققان متوجه شدند: سایر عوامل شیوه زندگی مانند مصرف نوشیدنی های الکلی، سن و مهم تر از همه شاخص جرم بدن به اندازه زیادی با افزایش فشار خون ارتباط دارند.

از طرف دیگر مصرف بیشتر میوه و سبزیجات خطر فشار خون بالا را کاهش می دهد.

محققان تاکید کردند که پیشگیری از افزایش وزن باید اولین هدف برای مقابله با همه گیری فشار خون باشد.

از سوی دیگر مرکز پیشگری و کنترل بیماری در آمریکا در این مطالعه هشدار داد که از هر ۱۰ دانش آموز ۹ نفر در حال مصرف نمک بیش از حد توصیه شده است.

در این گزارش آمده است که این افزایش مصرف نمک دانش آموزان نتیجه مصرف غذاهای پردازش شده مانند پیتزا، ساندویج و غیره است.

بر اساس این گزارش، از هر ۶ دانش آموز یک نفر فشار خون بالا دارد که می توان آن را با مصرف رژیم غذایی سالم مانند سدیم کمتر تا حدودی پایین آورد.

مطالعه دوم که توسط محققان کالج دانشگاهی «یو.سی.ال» در لندن انجام شد نشان داد که نوشیدنی های پروبیوتیک اثر مثبتی برای سلامتی ندارند.

این مطالعه نشان داد که باکتری خوب موجود در بسیاری از محصولات پروبیوتیک حتی به روده کوچک هم نمی رسد.

بر اساس این مطالعه، بسیاری از نوشیدنی ها و مکمل های پروبیوتیک احتمالا هیچ فایده ای برای سلامتی ندارند.

این در حالی است که گفته می شود در شماری از این نوشیدنی ها، باکتری خوب به هضم غذا کمک می کند.

محققان کالج دانشگاهی یو.سی.ال در این مطالعه هشت محصول پروبیوتیک را در معرض سه آزمایش قرار دادند.

در این مطالعه محققان به بررسی این موضوع پرداختند که آیا محصولات به اندازه ای که ادعا می کنند باکتری زنده دارند یا خیر و آیا این باکتری ها پس از عبور از محیط اسیدی معده زنده می مانند و بعد در روده کوچک حرکت می کنند یا خیر.

دکتر «سیمون گایسفورد» از دانشکده داروسازی یو.سی.ال گفت: محیط اسیدی معده باکتری های خوب موجود در این محصولات را از بین می برد.

این مطالعه در مجله Beneficial Microbes منتشر خواهد شد.

“دستان مهربان” در سه منطقه محروم پایتخت

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 

سومین طرح ویزیت رایگان از سوی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سه منطقه محروم حاشیه تهران اجرا شد.
به گزارش ایسنا، در سومین طرح جهادی دستان مهربان بیش از ۱۰۰ تن از اعضای تیم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در شش رشته تخصصی حدود ۱۷۰۰ بیمار را ویزیت کردند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ۲۰ شهریور ماه تیم پزشکی این دانشگاه با حضور در مرکز بهداشتی فشافویه قیام دشت، چهاردانگه و حسن آباد خدمات لازم را به بیماران این مناطق ارایه دادند.

دکتر رشیدیان، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران هدف از اجرای این طرح را روحیه جهادی پزشکان، پاسخ به نیاز مردم مناطق محروم و ارتقای سطح آموزش عنوان کرد و گفت : خدمات لازم در شش گروه تخصصی چشم پزشکی، داخلی، اطفال، عمومی، گوش و حلق بینی، زنان و قلب به مردم ارایه شد.

معاون بهداشتی دانشگاه ادامه داد: بیمارانی که به این مراکز مراجعه کرده‌اند از شبکه‌های بهداشتی ارجاع داده شده‌اند. همچنین خدمات ویزیت بیماران کاملا رایگان ارایه شد. در حاشیه شهر تهران مناطقی وجود دارند که از حضور کافی پزشکان متخصص بی‌بهره‌اند. دانشگاه علوم پزشکی تهران با اجرای این طرح بخشی از نیازهای مردم این مناطق را پوشش داده است.

معاون بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه، هرچند اجرای این طرح پاسخگوی تمامی نیازهای مردم این مناطق نیست، گفت: با استقبالی چشمگیر مردم و بازخورد ارجاعاتی که از این طریق به بیمارستان‌های دانشگاه شده است، نشان می‌دهد که برنامه‌ریزی‌ها در این خصوص مسیر درستی را طی می‌کنند.

رشیدیان از حضور ۲۹ پزشک متخصص در اجرای این طرح خبر داد و گفت: تعداد ۱۵ نفر از پزشکان عمومی و ۶۶ پرستار در اجرای این طرح ما را یاری کردند و همچنین گروهی از دانشجویانی که دوره‌های آموزش سلامت عمومی را گذرانده‌اند و علاقه‌مند هستند، همزمان در محیط اطراف درمانگاه‌ها سلامت عمومی را به مردم آموزش می‌دهند.

وی افزود: البته در این دوره واحد مستقل و کوچکی در قائمیه برای بیماران دیابتی اضافه شد که در فهرست مراکز ذکر نشده بود. به دلیل اینکه ارجاع بیمار به این مرکز به طور مستقیم نیست و تنها درمانگاه‌های دیابت تحت پوشش شبکه‌ها، بعضی از بیماران را به این مرکز ارجاع می‌دهند.

رشیدیان از چهارمین دوره طرح جهادی دستان مهربان در آذرماه خبر داد و گفت: در چهارمین دوره اجرای این طرح، علاوه بر این مناطق، یکی از مراکز تحت پوشش دانشگاه در جنوب شهر تهران نیز انتخاب شده و دانشگاه مصمم است اجرای این طرح را ادامه دهد. امیدواریم در آینده به سمتی برویم که استقرار درمانگاه‌های قمر بیمارستان تخصصی را در برخی از این مناطق شاهد باشیم.

وی اجرای این طرح را در زمینه آموزش دانشجویان سودمند دانست و افزود: با اجرای این طرح رزیدنت‌ها و دستیاران با نیازهای مردم در مناطق محروم به طور مستقیم روبرو می‌شوند. با اجرای این طرح، دسترسی به خدمات برای بیماران نیازمند خدمت که به هر دلیلی توان مراجعه به مراکز شهری را ندارند یا اینکه مراجعه برای آن‌ها هزینه اضافی در برخواهد داشت، آسان‌تر شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه هزینه این طرح از منابع بیمه‌ای و منابع داخل دانشگاه تامین می‌شود، افزود: البته نیاز منطقه و وظیفه ما در قبال مردم بیشتر و بضاعت ما اندک است که امیدواریم به تدریج این نیازها را پاسخ داده و گامی در جهت خدمت به مردم برداریم.

۱۴ ماده غذایی که بیشترین فیبر را دارند

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

شاید بسیاری از مردم از خواص فیبر و اثرات آن بر روی فشار خون بالا، دیابت، چاقی و سلامت قلب اطلاعی نداشته باشند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از فارس، شاید بسیاری از مردم از خواص فیبر و اثرات آن بر روی فشار خون بالا، دیابت، چاقی و سلامت قلب اطلاعی نداشته باشند.
فیبرهای غذایی از بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند و نقش بسزایی در رژیم غذایی دارند؛ فیبرهای غذایی در سبزیجات، میوه‌ها و دانه ها وجود دارند. فیبرها اثر لاغری دارند و یبوست را از بین می‌برند؛ خیلی از مواد غذایی که روزانه استفاده می‌کنیم دارای فیبر هستند مانند آناناس، هلو، پرتقال، انگور، کشمش، گریپ فروت، گیلاس، قارچ، گوجه فرنگی، کرفس، پیاز، خیار، کاهو، سیب زمینی، گل کلم، ذرت، نخود، اسفناج، هویج، ماکارونی؛ بدن ما روزانه حدوداً به ۳۰ گرم فیبر غذایی نیاز دارد که با خوردن این مواد می‌توان آن را برای بدن مهیا کرد.

بهترین منابع غذایی فیبردار ۱۴ ماده غذایی است:
سبوس جو دو سر:
این ماده غذایی خواص زیادی دارد؛ به غیر از اینکه سرشار از فیبرهای محلول در آب و فیبر پکتین است، برای کاهش کلسترول و وزن مناسب است، ضمن اینکه موجب خارج شدن کالری‌های جمع شده در روده می‌شود.
میزان کلسترول خون را به میزان ۱۵ درصد کاهش می‌دهد و از ابتلا به سرطان جلوگیری می‌کند؛ اگر ۳ قاشق غذاخوری سبوس جو دو سر را قبل از غذا در یک لیوان آب بریزید و میل کنید، اشتها را کم می‌کند. سبوس گندم نیز دارای فیبر زیادی است.

زیتون سیاه:
زیتون سیاه طعم متفاوتی نسبت به زیتون سبز دارد اما از لحاظ ارزش غذایی تفاوت چندانی ندارد البته زیتون سیاه نسبت به زیتون سبز روغنی‌تر است.
زیتون‌های سیاه طبیعی که به صورت صنعتی سیاه نشده‌اند، ارزش غذایی بالایی دارند و به هضم غذا کمک می‌کنند؛ ۱۰۰ گرم این میوه کوچک دارای ۱۲٫۲ گرم فیبر است.

بادام:
بادام غنی از پتاسیم، منیزیم، فسفر، کلسیم و آهن است؛ فیبر موجود در بادام کمک به عملکرد روده می‌کند و اثر مثبت بر روی سطح کلسترول خون دارد.
لوبیا قرمز:
لوبیا قرمز ضد سرطان است و فشار خون را پایین می‌آورد، ضمن اینکه یبوست را بر طرف می‌کند؛ لوبیا قرمز از سرطان روده بزرگ جلوگیری می‌کند.

پسته:
پسته یکی از آجیل‌ها و دانه‌های سرشار از فیبر است؛ ۱۰۰ گرم پسته دارای ۱۰٫۳ گرم فیبر مواد غذایی است.
انجیر خشک:
انجیر خشک یکی از میوه‌های پر انرژی است که غنی از کلسیم، منیزیم و آهن است.

گردو:
بیشترین میزان آنتی‌اکسیدان در گردو وجود دارد؛ یک منبع مهم فیبر است، در هر ۱۰۰ گرم گردو ۹٫۵ گرم فیبر وجود دارد.
عدس:
عدس دارای منگنز، آهن، پروتئین، فسفر، تریپتوفان، فولات، مس، پتاسیم، ویتامین B1 است و ۱۰۰ گرم آن ۱۵٫۶۴ گرم فیبر دارد که موجب هضم غذا می‌شود.

خرما:
خرما نیز یکی از منابع مهم فیبر است؛ ۱۰۰ گرم خرما دارای ۸٫۷ گرم فیبر است.
نارگیل:
نارگیل حاوی مقدار زیادی فیبر است؛ ۱۰۰ گرم خرما دارای ۷٫۸ گرم فیبر است.

کنگر فرنگی:
۱۰۰ گرم کنگر فرنگی به طور متوسط دارای ۷٫۷ گرم فیبر است؛ از کیسه صفرا محافظت می‌کند و مانع برخی سرطان‌ها می‌شود.
نان سبوس‌دار:
بر خلاف نان سفید که دارای کمی فیبر است، نان سبوس‌دار یک منبع عالی فیبر است؛ ۱۰۰ گرم نان سبوس‌دار دارای حدود ۷٫۵ گرم فیبر است.

لوبیای سفید:
لوبیای سفید علاوه بر کربوهیدرات و پروتئین و مواد معدنی دارای منبع بسیار خوبی از فیبر است؛ هر ۱۰۰ گرم آن ۶٫۸ گرم فیبر دارد.
آلو:
آلو بهترین اثربخشی در یبوست را دارد؛ دارای خواص آنتی اکسیدانی است.

این مواد پیریتان را به تأخیر می اندازد

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

در برابر پیری بدن انسان، مواد غذایی مانند گیاهان، ادویه‌جات و میوه‌هایی با خواص آنتی اکسیدانی زیاد وجود دارند که در صورت رعایت رژیم غذایی مفید هستند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از فارس، در برابر پیری بدن انسان، مواد غذایی مانند گیاهان، ادویه‌جات و میوه‌هایی با خواص آنتی اکسیدانی زیاد وجود دارند که در صورت رعایت رژیم غذایی مفید هستند.
برخی مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان هستند که بهتر است آنها را بشناسیم تا بدنی جوان داشته باشیم؛ این مواد غذایی به غیر از خاصیت مقابله با پیری برای سلامت بدن نیز مفید هستند.

آنتی اکسیدان‌ها موادی هستند که با رادیکال‌های آزاد در سلول‌ها مبارزه می کنند و نفش مهمی در سلامت انسان و حتی پیشگیری از سرطان دارند.
کدام مواد غذایی آنتی اکسیدان بیشتری دارند؟
مهم‌ترین آنها چای و زنجبیل است و بقیه این مواد غذایی مانند آلو، کشمش، توت سیاه، توت فرنگی، گیلاس، کیوی، گریپ فروت، سیر، کلم بروکلی، کلم بروکسل، چغندر، فلفل قرمز، پیاز، ترشی جات، جوز و وانیل سرشار از آنتی اکسیدان هستند.

کاشت سمعک استخوانی در مشهد با موفقیت اجرا شد

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

 

عمل کاشت سمعک استخوانی بر روی جمجمه یک بیمار توسط متخصصان گروه گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای نخستین بار در خراسان رضوی با موفقیت اجرا شد.

به گزارش روز شنبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، این عمل جراحی بر روی یک بیمار ۴۰ ساله که سالها با مشکل کم شنوایی ناشی از عفونت گوش روبرو و از درمانهای دارویی و جراحی نتیجه نگرفته بود در بیمارستان قائم(عج) مشهد انجام شد.

دانشیار گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد که این عمل جراحی را به اتفاق همکارانش انجام داد در این باره گفت: کاهش شنوایی به دلایل متفاوت از جمله عفونت ایجاد می شود.

دکتر ‘محسن رجعتی’ افزود: در بیمارانی که دچار کاهش شنوایی انتقالی شده اند، از طریق عمل جراحی یا روشهای دارویی می توان شنوایی را به بیمار بازگرداند اما در بیمارانی که به این درمانها پاسخ ندهند از وسایل کمک شنوایی نظیر سمعک استفاده می شود.

وی با بیان اینکه برای جبران کاهش شنوایی اکنون از مدلهای مختلف سمعک استفاده می شود گفت: در کاهش شنوایی انتقالی استفاده از سمعکهای کاشتنی بر روی جمجمه تاثیر شنوایی بیشتری نسبت به مدلهای ‘تلی یا پشت گوش’ دارد.

رییس بخش گوش، حلق و بینی بیمارستان قائم(عج) افزود: اینک تمام اعمال جراحی مربوط به گوش، قاعده جمجمه و شنوایی در بیمارستانهای قائم(عج) و امام رضا(ع) مشهد قابل انجام است.

رجعتی گفت: مشهد پس از تهران، دومین مرکز فعال در زمینه کاشت حلزونهای شنوایی به شمار می رود.

یکی دیگر از پزشکان تیم جراحی کاشت سمعک استخوانی نیز گفت: عملهای قبلی بر روی این بیمار موجب تغییر شکل گوش شده بود بطوری که استفاده از سمعکهای معمولی برای بیمار دیگر مقدور نبود.

دکتر ‘قلعه نویی’ افزود: در این روش سمعک استخوانی از نوع سوفونو بر روی استخوان جمجمه بیمار کاشته شد لذا وی پس از طی دوران نقاهت ۷۰ تا ۸۰ درصد شنوایی خود را بازمی یابد.

جدیدترین خبرهای دارویی کشور/توزیع سراسری آمپول «سدیم بنزوات» از امروز

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو با تشریح جدیدترین خبرهای دارویی کشور علی الخصوص درباره داروهای بیماران خاص و صعب العلاج از توزیع سراسری داروی آمپول «سدیم بنزوات» از روز یکشنبه ۲۳ شهریور خبر داد.

سید مهدی پیرصالحی مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، جدیدترین وضعیت داروی کشور به خصوص درباره وضعیت داروهای بیماران خاص و صعب العلاج و کمبودهای کنونی دارو را تشریح کرد.
س: وضعیت داروهای بیماران خاص و صعب العلاج به چه صورت است، در این زمینه چه کمبودهایی وجود دارد؟
پیرصالحی: در زمینه داروهای بیماران خاص جز در موارد بسیار جزیی کمبود خاصی وجود ندارد. آمپول «سدیم بنزوات» نیز تحویل پخش شد و از امروز توزیع سراسری خواهد شد و داروی NITISINONE هم که اندکی با مشکل مواجه شده بود، پایان مرداد ماه تحویل پخش شد.
س: تعداد این داروها چند قلم است و وارداتشان از کدام کشورهای جهان صورت می‌پذیرد؟
پیرصالحی: داروهای مورد مصرف بیماران خاص و صعب العلاج حدود ۳۰۰ قلم است که عمدتاً از منابع اروپایی تامین می‌شود.
س: آیا هزینه این داروها پس از اجرای طرح تحول سلامت کاهش یافته است و نحوه دسترسی بیماران به این داروها چطور است؟
پیرصالحی: هزینه پرداختی بیمار برای داروهایی که مشابه تولید داخل داشته باشند، برای تولید داخل ۱۰ درصد و برای نوع وارداتی تا ۳۰ درصد و در مورد داروهایی که مشابه تولید داخل ندارند، پرداختی بیمار برای نوع وارداتی پایه ۱۰ درصد است و در خصوص داروهای اختصاصی بیماران خاص نظیر هموفیلی، تالاسمی، پیوند و … پرداختی بیمار نزدیک به صفر است.
س: آیا آماری مبنی بر میزان نیازمندی مردم و بیماران به این داروها در دست است؟ و برای شناسایی و ساماندهی بیماران خاص و صعب العلاج چه برنامه‌هایی دارید؟
پیرصالحی: در حال حاضر اکثر بیماران خاص توسط معاونت‌های درمان و بهداشت وزارت بهداشت شناسایی و ثبت شده است و میزان نیاز به داروهای اصلی این بیماران در هر سال، قبل از پایان سال به سازمان غذا و دارو اعلام و نسبت به تامین و تدارک آنها برنامه ریزی می‌شود.
در مورد بیماران صعب العلاج خارج از بیماران خاص نیز سازمان غذا و دارو بر اساس اطلاعات مصرف دارو در سنوات گذشته و برنامه بازخوانی شرکت‌های تامین کننده، نسبت به برنامه ریزی و تدارک داروهای مورد نیاز اقدام می‌کند.
در حال حاضر نیز برنامه نرم افزاری ثبت و ردیابی داروهای بیماران خاص و صعب العلاج از مرحله تولید و واردات تا مرحله تحویل و مصرف دارو توسط بیمار در حال تهیه است که ان‌شاء الله به زودی به بهره برداری خواهد رسید.
س: در کدام استان‌های کشور میزان نیازمندی به این داروها و تعداد این بیماران بیشتر است؟
پیرصالحی: میزان نیازمندی بر حسب نوع دارو و نوع بیماری در استان‌های مختلف متفاوت و اغلب بر اساس آمار واصله از معاونت درمان و بهداشت وزارت بهداشت تنظیم می‌شود.
در مورد برخی داروها مانند فاکتورهای خونی مورد مصرف بیماران هموفیلی به‌دلیل اینکه برخی موارد مصرف این داروها از قبل قابل پیش بینی نیست، لذا در حال حاضر تعیین الگوی مصرف از قبل، تقریباً امکان پذیر نیست.

نمی توان جلوی فناوری ارتباطات را گرفت/ به آزادی بیان کنونی قانع نیستیم

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در حال حاضر وضعیت آزادی بیان کمی بهتر شده است اما هنوز قانع نیستیم و باید به تدریج اصلاح شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی عصر یک شنبه در جمع ائتلاف اصلاح طلبان خراسان در تالار آیینه حرم رضوی با قدر دانی از حضور تشکل ها و نخبگان ائتلاف اصلاح طلبان گفت: وقتی رهبری در زمان انتخابات فرمودند “رای مردم حق الناس است” همه متوجه شدند که نمی شود در رای مردم دخالت کرد؛ اگر کسانی قصد داشتند و می خواستند دستبردی به رای مردم بزنند فهمیدند، رهبری پای رای مردم ایستاده اند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخابات این دوره را اتفاقی خوب دانست و افزود: مردم نیز نشان دادند که با اسم و رسم کاری ندارند و آقای روحانی را برای برنامه اش پسندیدند چون با افکار مردم سازگار بود.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه چون انتخابات سالم برگزار شد، رای سالم نیز از صندوق در آمد؛ افزود: نقش اصلی را مردم انجام دادند و انشالله ادامه دهید و هر روز بر این جمعیت که در نقطه وسط جاده زندگی است و اعتدال را رعایت می کند رهروان بیشتری اضافه شود.
آنها که از چپ و راست می غلتند در خطر سقوطند
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان شیوه حضرت علی (ع) در حکومت داری، گفت: امام علی(ع) این مسئله را توضیح داد؛ آن مسیری به هدف می رسد که از وسط جاده حرکت می کند و آنها که از چپ و راست می غلتند در خطر سقوط هستند.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: در قرآن آیات بسیاری در برگیرنده مباحث اقتصادی، عبادی، استراحت، کار و… آمده و در همه این موارد حد وسط را گرفته است؛ قرآن بر “خیر الامور اوسطها” تاکید دارد و شما نیز امتی هستید که میانه را گرفته اید و این راهی است که به چپ و راست نمی رود و به شکست نمی انجامد؛ این راه الهی شما را باید بشریت الگوی خود قرار دهد.
وی افزود: مردم ما در انتخابات ریاست جمهوری نشان دادند که روش فکری شان اعتدال است.
اگر مردم موافق نباشند کاری از پیش نخواهد رفت
آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه ملاک اداره جامعه را مردم و رای مردم دانست و گفت: اگر مردم موافق نباشند کاری از پیش نخواهد رفت و پیامبر نیز در زمان وفات به حضرت علی (ع) گفتند “حق با توست که خلیفه باشی اما تو خود را به مردم عرضه کن اگر مردم نپذیرفتند کارشان را به خودشان واگذار کن”.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این مذهب ماست که می گوید حق مردم است و البته اگر مردم همراه نباشند نمی شود همین حق را اجرا کرد؛ مشی انبیاء نیز در شمشیر و تفنگ نیست؛ اگر بخواهیم آزاد عمل کنیم مردم باید خود همکاری کنند.
وی با بیان اینکه در دوران پیامبر و در جزیره العرب مشارکت مردم عملی نبود اما امروز در جهان حتی کمونیست ها هم که قائل به رای مردم نبودند بر دموکراسی تکیه می کنند؛ ادامه داد: امروز جهان مدعی آزادی برای مردم است و امروز در ادبیات دنیا راه تفکر و سرنوشت مردم با رای مردم پذیرفته شده است؛ دیگر دیکتاتوری در دنیا هیچ اعتباری ندارد مگر در برخی مناطق دنیا به خاطر ملاحظات سیاسی و اقتصادی.
باید حرف دیگران را نیز بشنویم
عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: حالا که افکار مردم محور قرار می گیرد باید این راه را حفظ کنیم؛ این راه دعوا ندارد اما بحث، استدلال، منطق، آزادی بیان را باید داشته باشد و اینکه باید حرف دیگران را نیز بشنویم؛ اگر این حالت در جامعه نهادینه شود گام بزرگی بعد از چند دوره برداشته شده است که البته در گذشته نوسان داشتیم و حالا باید به تعادل برسیم.
وی تاکید کرد: باید در سیاست، جامعه و زندگی به تعادل برسیم و باید روی این اصل بایستید و فقط کافی است این نکته یعنی حق رای مردم محفوظ باشد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب نیز بر دو نکته تاکید داشتند یکی اینکه “رای مردم حق الناس است” و اخیرا نیز فرمودند “من به اعتدال عمیقا اعتقاد دارم”؛ ما باید این عقیده رهبری را در جامعه توسعه دهیم و ایشان نیز با ادله شرعی روی حرف خود ایستاده اند.
وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت: اگر این دو اصل مورد تاکید رهبری، مورد عمل قرار بگیرد و جامعه ما به این دو اصل وفادار باشد، ما جنگ و دعوا نداریم و جامعه ای آرام و معتدل و رو به رشد خواهیم داشت.
افکار عمومی کنونی آگاه اند
آیت الله هاشمی رفسنجانی عنوان کرد: جامعه ما از نظر زن و مرد به هم نزدیک است و امیدواریم همچنان که زنان در رده های علمی و اجتماعی از مردان پیشی گرفته اند کرسی های مجلس نمایندگان و شورا ها را نیز بگیرند و به جایگاه واقعی خود دست یابند.
وی وضعیت کنونی جامعه و افکار عمومی کنونی را آگاه خواند و گفت: امروز اینترنت و دیگر راه های ارتباطی در دسترس مردم است ، مردم از همه اخبار اطلاع دارند و هر چه جلو می رویم این دسترسی ارزان تر و آسان تر می شود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: الان نمی شود جلوی فناوری ارتباطات را گرفت، در کمتر خانه ای تحصیلکرده و دانشجو وجود ندارد و امروز همه خانواده ها آگاهند و اطلاع از همه اخبار دارند.
وی گفت: حتی کودکان مدرسه هم سیاسی شده اند؛ حرف ها را درک می کنند؛ این جامعه فریب نمی خورد؛ طبیعت و راه خدا اعتدال است، جامعه ما نیز این را فهمیده است.
افراطی گری جریانی ناموفق
عضو مجلس خبرگان رهبری افراطی گری را در کشور جریان ناموفق دانست و گفت: عقل و ادله و تاریخ می گوید که فطرت اساسی اعتدال است.
وی بیان کرد: جامعه نیز به این نقطه رسیده است و اگر افراطیون را مهار نکنیم می شود داعش، طالبان و بوکوحرام و هر روز در جهان اسلام خلیفه ای سبز می شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: اگر طبیعت انسان طبیعت افراطی باشد، خطر بزرگی است و فرد افراطی فقط برای درس عبرت گرفتن برای افراد جامعه مفید است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه در خصوص رئیس دولت یازدهم گفت: من قبول ندارم که دکتر روحانی ذره ای از اهداف خود دور شده است اما میدان عمل آسان نیست و اکنون از ۸ سال شرایطی بیرون آمدیم که در همه شرایط زندگی مان این شرایط نامناسب نفوذ کرده است.
وی به مشکلات فرهنگ و اجتماع در جامعه کنونی نیز اشاره کرد و گفت: زندگی مردم مشکل شده و تحریم ها و کمبودها زندگی مردم را سخت کرده است و البته مردم ما بسیار نجابت دارند.
ما باید درهای بسته را باز کنیم
آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه تاکید کرد: ما باید درهای بسته را باز کنیم؛ امروز در خارج از این مرزها به ایرانی ظلم می شود و تبلیغات منفی علیه ما زیاد است اما ایرانی اصیل و نجیب می تواند به خاطر افکار سالم در دنیا مطرح باشد.
وی به حضور صدها زندانی ایرانی در زندان های خارج کشور به جرم های مختلف در سه سال گذشته اشاره کرد و این موضوع را نتیجه مشکلات فرهنگی و اقتصادی در سالهای گذشته دانست.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در حال حاضر وضعیت آزادی بیان کمی بهتر شده اما هنوز قانع نیستیم و باید به تدریج اصلاح شود.
وی همچنین به مسئله بیکاری تحصیل کردگان و وضعیت اشتغال در جامعه اشاره کرد و افزود: دولت قبل خواست تا با یارانه مردم را راضی کند در حالی که می شد این یارانه خرج اشتغال شود و اگر در هر خانواده یک شغل ایجاد می شد بیش از ۱۶ برابر یارانه برای یک خانواده مفید بود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: باید یارانه ۳۰ درصد سهم تولید کشور باشد که البته محقق نشد و دولت جدید نیز نمی تواند به راحتی به آن دست یابد؛ اگر تولید و اشتغال درست شود تورم نیز به خودی خود پایین می آید.
برای حل مشکلات کشور نیاز است تا با دنیا همکاری کنیم
آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: دولت به دنبال حل مسائل بانک هاست و همچنین در سیاست خارجی نیز به دنبال راهکار است، از طرفی صادرات خود یکی از راه های اشتغال زایی است و ما با نیروهای متخصص در صنایع و کشاورزی و دانشگاه، می توانیم صدور خدمات داشته باشیم.
وی با بیان اینکه هم منابع غنی و هم نیروی متخصص در کشور داریم؛ تصریح کرد: برای حل مشکلات کشور نیاز است تا با دنیا همکاری کنیم و ما بیشتر از دیگران از این موضوع سود می بریم.

برخی بانک‌ها در مرز ورشکستگی قرار دارند/ مطالبات معوق ایران سه‌برابر دنیاست

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 

مدیر عامل بانک انصار با بیان این‌که برخی از بانک‌ها در مرز ورشکستگی قرار دارند گفت: در تسهیلات قرض الحسنه جریمه دیرکرد از مردم نمی‌گیریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت الله ابراهیمی در کارگاه اقتصاد مقاومتی ویژه اساتید دانشگاه که در دانشگاه علوم اقتصادی برگزار شد با بیان این‌که شوک‌های وارد شده به کشور ما خارجی و داخلی است، گفت: شوکهای داخلی شامل مشکلات نرم افزاری، سخت افزاری و روانی است و شوک‌های خارجی شامل نوسانات قیمت نفت، بحران‌های مالی و اقتصادی و تحریم‌ها می‌شود.
وی با اشاره به متوسط سالانه درآمدهای نفتی کشور در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۱، گفت: متوسط سالانه درآمد نفتی در سال‌های ۸۰ تا ۸۳ ۲۷ میلیارد دلار بوده که این رقم در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ به ۷۲ میلیارد دلار و در سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۱ به ۸۶ میلیارد دلار رسیده است.
مدیر عامل بانک انصار افزود: از سوی دیگر متوسط نرخ تورم در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳ برابر ۱۴٫۵ درصد، در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ برابر ۱۶٫۶ درصد و در سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۱ عدد ۲۴٫۸ درصد بوده است. این درحالی است که متوسط رشد اقتصادی دراین سال‌ها به ترتیب ۶٫۴، ۳٫۸ و ۰٫۷ درصد برآورد شده است.
ابراهیمی با بیان این‌که درصد وابستگی بودجه عمومی دولت به نفت در سال ۱۳۸۴ ۶۸٫۳ درصد بوده است، تصریح کرد: این رقم در سال ۱۳۹۱ به ۴۰ درصد رسیده است.
وی با اشاره به بدهی دولت به بانک مرکزی تا پایان تیر ماه ۱۳۹۳ گفت: میزان بدهی دولت به بانک مرکزی ۱۶ هزار و ۸۱۳ میلیارد تومان و بدهی موسسات وشرکت‌های دولتی به بانک مرکزی نیز ۲۲۰۳ میلیارد تومان است که مجموع آن ۳۸ هزار و ۸۴۳ میلیارد تومان می‌شود. از سوی دیگر میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نیز ۴۳ هزار میلیارد تومان است.
مدیر عامل بانک انصار با بیان این‌که نسبت مطالبات معوق در بانک انصار ۱٫۸ درصد است، اظهار کرد: ما در بانک انصار در پرداخت وام سخت‌گیری می‌کنیم اما برای بازپرداخت آن فشار وارد نمی‌کنیم.به طوری که از مجموع ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه شده تنها ۳۰ میلیارد تومان اموال تملیکی داریم. از سوی دیگر ما روی تسهیلات قرض الحسنه به طور کلی جریمه تاخیری نمی‌گیریم. در مورد عقود هم با استفاده از جریمه فشار وارد می‌کنیم اما زمان سررسید تا آنجایی که ممکن باشد جریمه دریافت نمی‌کنیم.
ابراهیمی با بیان این‌که استاندارد مطالبات معوق در دنیا پنج درصد است، خاطرنشان کرد: این رقم در کشور ما ۱۵٫۳ درصد است که سه برابر متوسط جهانی است.
وی همچنین درباره سرمایه‌گذاری بانک انصار با استفاده از منابع گفت: بانک‌ها دو نوع منابع شامل حقوق صاحبان سهام و سپرده های جذب شده از مردم دارند که براساس ماده ۳۴ قانون پولی و بانکی کشور بانک‌ها مجازند تا ۴۰ درصد از حقوق صاحبان سهام را برای سرمایه‌گذاری مصرف کنند. بنابراین سرمایه‌گذاری بانک ها به هیچ وجه از طریق سپرده‌های جذب شده نیست.بلکه از سپرده ها ۱۳٫۵ درصد به بانک مرکزی داده می‌شود و حدود چهار تا پنج درصد نیز برای پشتیبانی استفاده می‌شود و براساس قانون ۸۰ درصد این منابع باید در خود سیستم بانکی مصرف شود.
مدیر عامل بانک انصار افزود: این درحالی است که براساس آمار آبان ماه ۱۳۹۲ حدود ۹۵٫۵ درصد از منابع بانک‌ها مصرف شده است و این یعنی بانک‌ها در شرایط بحرانی هستند.
ابراهیمی با بیان این‌که در یک اقتصاد مناسب نقدینگی کشور باید ۷۰ درصد تولید ناخالص ملی باشد، گفت: در کشور ما این رقم در حال حاضر مناسب است اما مشکل این است که ما تقسیم بندی درستی برای توزیع نقدینگی نکرده‌ایم. چرا که این پول ها به جایی رفته که نباید می‌رفته است.
وی با بیان این‌که برخی از بانک‌ها در مرز ورشکستگی قرار دارند تصریح کرد:‌اگر در نرخ سود سپرده ها و تسهیلات تعادلی وجود نداشته باشد به مشکل برمی‌خوریم.

۲۲ میلیون نفر در ۱۵ کشور در تهدید ابو

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

لا یک مطالعه نشان داده است که ابولا می تواند به ۱۵ کشور در سراسر قاره آفریقا گسترش یابد و ۲۲ میلیون نفر را در معرض خطر عفونت قرار دهد.

به گزارش ایرنا از ساینس، برای اولین بار محققان دانشگاه آکسفورد انگلیس، نقشه جدیدی از مکان هایی تهیه کردند که به بیشترین میزان در معرض خطر شیوع ابولا قرار دارند.

پیشتر نیز سازمان بهداشت جهانی خبر داد: شمار قربانیان بیماری ابولا در غرب آفریقا به دست کم ۲ هزار و ۴۰۰ نفر افزایش یافت.

محققان دانشگاه آکسفورد گزارش دادند: مناطقی که احتمالا مامنی برای پناه دادن به این ویروس است گسترده تر از چیزی است که پیش از این تصور می شد.

تصور می شود این ویروس که میزان مرگ و میر انسانی آن بیش از ۹۰ درصد است توسط موش ها یا سایر حیوانات وحشی حمل شود و از طریق تماس خونی، گوشت یا سایر مایعات آلوده به انسان منتقل شود.

این نقشه که به عنوان شیوع ابولا در غرب آفریقا منتشر شد، بزرگترین نقشه در جهان است.

محققان گفتند: درک بهتر این که کجا مردم با حیوانات آلوده به ابولا در تماس قرار می گیرند برای مثال از طریق شکار یا مصرف گوشت خام و چگونگی متوقف کردن آنها از ابتلا به این بیماری مرگبار برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری حیاتی است.

«نیک گولدینگ» محقق دانشگاه آکسفورد که در تیم نقشه برداری بین المللی کار می کرد، گفت: مشخص شده است که بطور قابل توجهی مناطق بیشتری نسبت به آنچه پیش از این تصور می شد در معرض خطر ابتلا به ابولا قرار دارند.

شیوع قبلی ابولا در آفریقای مرکزی بوده است و شیوع فعلی در کنگو – به غیر از غرب آفریقا – حدود ۳۰ نفر را در هفته های اخیر آلوده کرده است.

پیش از این دکتر جوان لیو، رییس سازمان پزشکان بدون مرز نیز ضمن انتقاد از اینکه جهان به ویژه کشورهای پیشرفته به آفریقا پشت کرده است نسبت به عواقب و همه گیری پر سرعت این بیماری به رهبران جهان هشدار داده بود.

کشف ماده ای برای تشخیص سریع نوع سرطان

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

دانشمندان نوسیبیرسک ماده‌ای را کشف کردند که با کمک آن می‌توان ژن از کارافتاده را کشف کرد و معلوم کرد بیمار از چه نوع بیماری سرطان رنج می‌برد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از فارس، متخصصان نوسیبیرسک روش تشخیص سرطان را طراحی کردند که در زمان به اصطلاح «مافوق اولیه» می‌توان بروز این بیماری را تشخیص داد.
با کمک فناوری ساخت شرکت «اپی جین» در هر پلی کلینیکی می‌توان آنالیز را به انجام رساند و بیماری بدخیم را در دوران اولیه رشد آن به دام انداخت.

این روش بر آنالیز « دی. ان.ای» استوار است. اگر ژن‌های مشخصی فعال باشند، غده سرطانی رشد نمی‌کند. «از کار افتادن» آنها گواه اختلال در کار ارگانیزم است که به تشخیص بیماری سرطان کمک می‌کند. نیازی به آنالیز کامل ژن نیست- فقط دو– سه مولکول «دی. ان.ای» کافی خواهد بود.

دانشمندان نوسیبیرسک ماده‌ای را کشف کردند که با کمک آن می توان ژن از کارافتاده را کشف کرد و معلوم کرد بیمار از چه نوع بیماری سرطان رنج می‌برد.
نتیجه آزمایش را بعد از چند ساعت می‌توان دریافت کرد و هر کلینیکی از عهده انجام آن برمی آید. از تجهیزات استاندارد برای آنالیز و آزمایشها می‌توان استفاده کرد.

«یوگنی دوبینین» رئیس شرکت «اپی جین» در مصاحبه با خبرنگار صدای روسیه گفت: بیمار باید آزمایش خون بدهد. سپس ما با استفاده از روش اختراعی، «دی. ان.آ» را از خون جدا می‌کنیم و با کمک آنزیم پردازش آن را انجام می‌دهیم و واکنش استاندارد صورت می‌گیرد که در تمام آزمایشگاه ها وجود دارد. نیازی به وجود هیچگونه تجهیزات جدید نیست. مجموعه معرف های طراحی شده در شرکت ما بخش نوآورانه این روش است.

مهمترین نکته در این روش، تشخیص مافوق زود است، زیرا تغییر در ژن ها، «از کارافتادن» آنها در مراحل اولیه رخ می‌دهد، یعنی در زمانیکه بیماری هنوز آشکار نشده است.
قابل درک است که برطرف کردن آن در چنین مرحله‌ای به مراتب ساده‌تر است.

فرق روش جدید با روش استفاده از مارکرهای سرطانی که پزشکان اطمینان زیادی به آن ندارند، اصولی است.
مارکرهای سرطانی ، تعین نوع پروتئینی است که در خون شخص کشف می‌شود.

این نوع پروتئین‌ها می‌توانند هم در افراد بیمار و هم سالم وجود داشته باشند. اما غلظت آنها در افراد گوناگون متفاوت است و برای تشخیص بیماری این آزمایش کافی نیست و تحقیقات بیشتری را طلب می‌کند.

سیستم تست دانشمندان نووسیبیرسک قادر به تشخیص فوری است و نیازی به آزمایشات مکمل ندارد. سیستم مشابه «تست» متخصصان روسیه در خارج از کشور با موفقیت کار می‌کند. به گفته رئیس شرکت «اپی جین» شباهت فقط به آنالیز ژنتیک ختم می‌شود.

متخصصان نوسیبیرسک آنالیز را به شکل دیگری انجام می‌دهند – نه با استفاده از روش شیمیایی که آمریکایی ها انجام می‌دهند، بلکه با استفاده از آنزیم که نتایج به مراتب بهتری بدست می‌دهد.
وی افزود:ما از روش معرف‌ها استفاده می‌کنیم که بر معرف خود ویژه‌ای استوار است که در شرکت ما ساخته شده است.

این روش در یک لوله آزمایشگاهی انجام می‌شود و بسیار مطمئن است و نیاز به تجهیزات اضافی ندارد. مهمترین نکته آن است که در مقایسه با روش آمریکایی سه – چهار بار ارزان‌تر است.
شرکت « اپی جین» گواهی و مجوز اختراع خود را دریافت کرده است و در اینترنت قابل دسترسی است؛ اما کارها در این رشته ادامه دارد.

چند سال دیگر برای تکامل سیستم تست سرطانی لازم خواهد بود که در سال ۲۰۱۷ میلادی باید برای استفاده تجاری آماده شود.

شرایط پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: بیمه شدگانی که تحت معالجات پزشکی یا درمان های توانبخشی قرار می‌گیرند، چنانچه برحسب تشخیص پزشک معالج به طور موقت قادر به انجام کار نباشند، استحقاق دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری را خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، بر اساس قانون تأمین اجتماعی، پرداخت غرامت دستمزد یکی از انواع حمایت‌های تأمین اجتماعی است.
بر این اساس، هر بیمه شده‌ای ممکن است در طول سال‌های متمادی کار، تلاش و خدمت به دلایل شغلی یا غیر از آن دچار حادثه و بیماری شود و به طور موقت قادر به کار نباشد که سازمان تأمین اجتماعی وجوهی را به بیمه‌شدگانی که به سبب بیماری یا آسیب‌های ناشی از حادثه به طور موقت قادر به کار نیستند، پرداخت می‌کند.
برای مدت پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری محدویت زمانی وجود ندارد و تا زمانی که بیمه‌ شده بر حسب تشخیص سازمان قادر به کار نباشد و به موجب مقررات تأمین اجتماعی از کار افتاده شناخته نشده باشد، پرداخت غرامت دستمزد ادامه پیدا می‌کند.

چاپ کتاب سرطان‌های زنان ایرانی/تشریح علمی سرطان‌ زنان در ایران و جهان

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم:چهره سرطان‌های زنان در ایران و جهان به صورت علمی و بر پایه تحقیقات ملی و بین المللی با چاپ کتاب سرطان‌های زنان به نمایش گذاشته شد.این کتاب با حمایت صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و با نظارت و تالیف پروفسور اکبری به رشته تحریر درآمده است.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، کتاب سرطان‌های زنان در ایران با سفارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به رشته تحریر در آمد.
همچنین، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در ایران (UNFPA) پشتیبانی خود را از این پروژه بزرگ انجام داده است.
این کتاب، چهره سرطان‌های زنان در ایران، منطقه و جهان را به صورت علمی و بر پایه تحقیقات ملی و بین المللی به نمایش گذاشته است.
کتاب سرطان‌های زنان در ایران توسط تیم علمی مرکز تحقیقات سرطان و با نظارت و تالیف مستقیم دانشمند ایرانی پروفسور محمد اسماعیل اکبری، رئیس مرکز تحقیقات سرطان- نگاشته شده است.
این کتاب با پیام وزیر بهداشت و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به چاپ رسیده است.

افسردگی شایع ترین اختلالات خلقی

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 دبیر علمی سی و یکمین همایش سالیانه انجمن روانپزشکان ایران گفت:اختلالات خلقی جزو شایع ترین اختلالات روانپزشکی محسوب می شود که معمولا به صورت افسردگی و اختلالات دوقطبی بروز می کند.

به گزارش ایرنا، دکتر سید مهدی صمیمی اردستانی اظهار کرد: سی و یکمین همایش سالیانه انجمن روانپزشکان ایران با محوریت بررسی اختلالات خلقی ۲۲ تا ۲۵ مهرماه سال جاری در سالن غرضی بیمارستان میلاد برگزار می شود.

وی ادامه داد: در این همایش ابعاد مختلف اختلالات خلقی از قبیل اپیدمیولوژی، روش های تشخیص و درمان های دارویی و غیر دارویی این اختلالات در کنار انواع روان درمانی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

صمیمی اردستانی گفت:از آنجا که در مواردی افسردگی و بیماری دوقطبی با اختلالات اضطرابی و مصرف مواد مخدر همراه است در این همایش شیوه های نوین درمانی این قبیل اختلالات نیز ارایه خواهد شد.

دبیر علمی سی و یکمین همایش سالیانه انجمن روانپزشکان ایران اضافه کرد: طی چهار روز برپایی این همایش هر روز یک سخنرانی جامع در سالن اصلی دکتر غرضی از سوی چهره های مطرح روانپزشکی که از خارج کشور در این همایش حضور دارند، انجام خواهد شد.

وی افزود: دکتر محمد تقی یاسمی که در ژنو و سازمان جهانی بهداشت ( WHO) به فعالیت مشغولند ، یکی از سخنرانان اصلی این همایش هستند.

صمیمی اردستانی از دکتر سید نصیر قائمی از استادان دانشگاه ‘ تافت ‘ امریکا و نیز دکتر شاهرخ سردارپور گودرزی از کشور استرالیا به عنوان دیگر سخنرانان اصلی این همایش نام برد.

وی گفت: از دیگر سخنرانان اصلی این همایش پروفسوری از کشور ترکیه است که از استادان برجسته انجمن جهانی روانپزشکی و جزو کاندیداهای ریاست انجمن جهانی روانپزشکی به شمار می رود .

دبیر علمی سی و یکمین همایش سالیانه انجمن روانپزشکان ایران خاطر نشان ساخت: این همایش قرار است به روش مرسوم کنگره های سراسر دنیا، پژوهش های گروهی را به صورت سمپوزیوم برگزار و مقالاتی را که به صورت انفرادی ارسال شده است در قالب پوستر ارایه کند.

وی گفت: مخاطبان این همایش را عمدتا روانپزشکان تشکیل می دهند، اما پزشکان عمومی، متخصصان مغز و اعصاب، جراحان اعصاب و روانشناسان در تمامی مقاطع تحصیلی جزو مخاطبان این همایش هستند.

صمیمی اردستانی ادامه داد: طی چهار روز برپایی این همایش، نمایشگاه محصولات دارویی از سوی شرکت های تولید کننده و وارد کننده دارو برگزار خواهد شد که این شرکت ها محصولات جدید خود و دیگر داروهایی را که برای درمان های بیماری های اعصاب و روان مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد در معرض نمایش و معرفی می گذارند.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می توانند به پایگاه اینترنتی انجمن روانپزشکان ایران به نشانی www.psychiatrist.ir مراجعه کنند.

ممنوعیت حمل ترامادول، متادون و قرص‌های حاوی کدئین توسط حجاج

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: جانشین رئیس پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به برخورد پلیس فرودگاه با حاملین هرگونه مواد مخدر، حمل ترامادول، متادون و قرص‌های کدئین دار توسط حجاج را خط پلیس قرمز در عملیات حج امسال توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سردار “معصوم بیگی” در بازدید از میزان آمادگی پلیس فرودگاه امام(ره) برای اعزام حجاج به سرزمین نور با اشاره به عملیات گسترده حج تمتع که هر ساله در زمان فشرده با حجم کار خیلی زیاد و حساسیت بالا برگزار می شود، اظهارداشت: تمامی تمهیدات در حوزه پلیس برای هر چه بهتر انجام شدن عملیات حج اندیشیده شده است.
وی با تاکید بر اینکه باید به نحو احسن، کرامت زائران را مدنظر قرار داده و با احترام شان و جایگاه آن‌ها را حفظ نماییم، گفت: همچنین تکریم مشایعت کنندگان و مستقبلین نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
این مقام مسئول، درباره آمار کشفیات مواد مخدر از زائران ایرانی در کشور عربستان، گفت: خوشبختانه طی سال‌های اخیر، آمار کشف مواد مخدر از زائران ایرانی در کشور عربستان صفر بوده که این نشان از زحمات پلیس فرودگاه و تاثیر توجه زائران به هشدار‌ها و آموزش ‌های ماموران دارد، لازم است فرآیند آگاهسازی و توجه به حجاج با حساسیت کامل انجام شود.
جانشین پلیس پیشگیری ناجا بر برگزاری امنیت کامل حجاج و سفر بی خطر آن‌ها، تاکید کرد و گفت: همچنین برای بازگشت حجاج، برنامه ‌ها و تمهیدات کامل اندیشیده و جای هیچ نگرانی نیست و پلیس برای انجام این ماموریت در آمادگی کامل قرار دارد؛ با تلاش مضاعف پلیس خدمت به حجاج به نحو احسن انجام خواهد شد.
معصوم بیگی، همراه داشتن هر گونه مواد مخدر و نیز قرص‌های متادون و ترامادول و انواع قرص ‌های کدئین دار از سوی زائران را خط قرمز پلیس اعلام کرد و افزود: پلیس فرودگاه با جدیت و قاطعیت با مسافرانی که مواد مخدر همراه دارند، برخورد خواهد کرد، زیرا به همراه داشتن مواد مخدر به لغو سفر آن‌ها منجر خواهد شد، از سوی دیگر مشکلات زیادی را برای زائران در عربستان ایجاد خواهد کرد و به شان و جایگاه نظام جمهوری اسلامی لطمه وارد می کند.
جانشین پلیس پیشگیری ناجا در پایان از مردم خواست حتی الامکان برای بدرقه و استقبال از حجاج کمتر به فرودگاه‌ها بیایند،‌ تا ضمن جلوگیری از ترافیک، پلیس بتواند خدمات دهی و ماموریتش را به بهترین نحو انجام دهد.

امکان افزایش حساسیت دستگاه MRI با نانوذرات پوشش داد

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

به گزارش ایرنا ازستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پژوهشگران امپریال کالج لندن نانوذرات خودآرایی، برای بهبود کنتراست دستگاه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) تولید کردند، این نانو ذرات می توانند کارایی MRI در شناسایی گیرنده های ویژه سلول های سرطانی را افزایش دهند.

این نانو ذرات دارای یک پوشش پروتئینی ویژه هستند که می تواند به گیرنده های سطح سلول سرطانی متصل شود، در واقع این نانو ذرات به بدن تزریق شده و درصورت وجود سلول سرطانی می تواند با آن برهمکنش دهد که این برهمکنش با استفاده از دستگاه MRI قابل تشخیص خواهد بود.

این نانوذرات در صورت برهمکنش با گیرنده سلول سرطانی، خودآرایی داده و به ذرات بزرگتر و قابل رؤیت تبدیل می شوند، با افزایش حساسیت دستگاه MRI می توان به پزشکان در تشخیص بیماری سرطان کمک کرد.

یکی از مزیت های این روش آن است که می توان سرطان را در مراحل اولیه تشخیص و شانس بهبود و زنده ماندن را در بیمار افزایش داد.

این گروه تحقیقاتی این روش را روی موش های آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار دادند، نتایج نشان داد که در موش هایی که این نانوذرات به آن ها تزریق شده بود، فرآیند شناسایی سرطان با حساسیت بالاتر انجام شده و بخش سرطانی قابل روئیت می شود.

لانگ از محققان این پروژه می گوید: ‘ اسکنرهای MRI در بیشتر بیمارستان ها وجود دارند و می توان با آن بیماران را مورد آزمایش قرار داد تا وجود هر گونه مشکلی را شناسایی کرد، از این دستگاه می توان برای شناسایی تومورهای بزرگ استفاده کرد اما در مورد تومورهای کوچک و جوان که در مراحل اولیه رشد هستند، این روش پاسخگو نخواهد بود.’

این گروه تحقیقاتی موفق به طراحی نانوذراتی شدند که حساسیت اسکنرهای MRI را بهبود داده است به طوری که امکان رصد تومورهای کوچک نیز فراهم می شود.

لانگ می افزاید: ما قصد داریم تا این روش را به نحوی بهبود دهیم که پزشکان بتوانند به سادگی وجود سرطان را در مراحل اولیه شناسایی کنند، ما در حال افزودن سیگنال های نوری بیشتری به این نانوذرات هستیم که بتوانیم شناسایی تومورها را تسهیل کنیم.

این گروه پیش از آزمایش این نانوذرات روی موش، مقداربزرگ شدن آن ها را در ظرف آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که بعد از خودآرایی، این نانوذرات به ابعاد ۱۰۰ تا ۸۰۰ نانومتر خواهند رسید که این مقدار آسیبی به بدن موش نمی زند، پژوهشگران امیدوارند که بعد از بهبودهای اولیه روی این روش، طی ۳ تا ۵ سال آینده بتوانند آزمایش های بالینی روی انسان را آغاز کنند.

کاهو را با آبلیمو بخورید

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 

مصرف چند وعده از سبزی‌ها و صیفی‌ها، در طول روز به همه افراد در تمام گروه‌های سنی توصیه می‌شود.
این مواد غذایی، سرشار از انواع ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و مصرفشان به‌تنهایی، برای دریافت ریزمغذی‌های مفید و فراوانشان کافی است.

با این حال، بهتر است انواع صیفی‌ها مانند خیار، گوجه‌فرنگی و هویج یا سبزی‌هایی مانند کاهو و کلم را با چاشنی‌های تازه مثل آبلیمو، آبغوره یا آب نارنج، طعم‌دار کنیم تا ارزش تغذیه‌ای آنها بالاتر رود. به‌علاوه، افزودن چاشنی‌های حاوی ویتامین C (مثل آبلیموی تازه) به سبزی‌ها و صیفی‌های مختلف، باعث جذب بهتر و بیشتر آهن آنها در بدن می‌شود.

بهتر است افراد چاق و دارای اضافه‌وزن از مصرف زیاد روغن‌های مختلف و خوبی مانند روغن زیتون هم همراه سالاد و سبزی‌ها پرهیز کنند چون حتی روغن‌های خوب و گیاهی هم حاوی کالری هستند. البته توصیه می‌شود افراد لاغر و آنهایی که کمبود وزن دارند، ارزش تغذیه‌ای و کالری سالاد سبزی‌ها یا صیفی‌ها را با افزودن مقداری روغن‌ مفید مانند روغن زیتون، کانولا، ذرت، آفتابگردان یا کنجد، بالاتر ببرند تا کمکی هم به افزایش وزن آنها شود.

انبه پایین آورنده قند خون چاق‌ها

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 

نتایج یک مطالعه جدید پزشکی نشان می‌دهد خوردن نیمی از یک انبه در روز می تواند سطح قند خون را پایین آورد.
به گزارش ایسنا، بررسی‌ها نشان می‌دهد تاثیر مصرف میوه انبه برای افراد بزرگسالی که به اضافه وزن مبتلا هستند و از سطح بالای قند خون رنج می‌برند، اعجاب آور است.

«ادرالین لوکاس» محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه ایالت اوکلاهما گفت: انبه دارای ترکیب‌های زیست فعال بیشماری از جمله آنتی‌اکسیدان «مانگی‌فرین» است که به تاثیرات مفید انبه بر گلوکز خون کمک می‌کند. علاوه بر این، انبه دارای فیبرخوراکی است که می‌تواند در کاهش جذب گلوکز در جریان خون نقش داشته باشد.

در این بررسی پزشکان برای مدت ۱۲ هفته تاثیر میزان ۱۰ گرم انبه خشک و فریز شده را در بدن چند فرد بزرگسال مبتلا به چاقی ارزیابی کردند. در پایان این دوره مشاهده شد سطح قند خون تمامی افراد شرکت کننده کاهش داشته به رغم آنکه تغییرات قابل توجهی در وزن بدن آنان اتفاق نیفتاده است.

به گفته لوکاس، انبه می‌تواند برای افراد چاق یک گزینه غذایی باشد و به آنان کمک می‌کند سطح قند خون خود را حفظ کرده یا آن را پایین آورند.

به گزارش ساینس ورلد ریپرت، از آنجایی که این آزمایش در تعداد محدودی از افراد انجام شده لازم است برای تایید شدن نتایج آن آزمایش‌های کلینیکی بیشتری انجام شود.

هشدار درباره خود درمانی برای آلرژی پاییز

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 پاییز برای بسیاری از افراد با سپری شدن روزهای تقویم نمی‌آید. آنها از سرفه‌ها و عطسه‌های مکرر، خارش چشم و بینی متوجه می‌شوند که فصل گرده‌افشانی بعضی گیاهان شروع شده است و حالا چند روز مانده به شروع پاییز، دبیر انجمن ریه ایران نسبت به مصرف خودسرانه دارو توسط مبتلایان به آلرژی فصلی هشدار داده و گفته‌است: «در شهرهای بزرگ صنعتی بین ۱۰تا ۴۰درصد مردم دچار رینیت آلرژیک هستند و با خوش‌بینانه‌ترین آمار ۵تا ۶میلیون نفر در ایران مبتلا به آسم هستند.»

نزدیک به ۳۰۰میلیون نفر در سراسر جهان آسم دارند. در شهر‌های صنعتی این علائم وخیم‌تر بروز می‌کند. دکتر روزبه نقشین دبیر انجمن ریه ایران این آمار را در مورد ساکنان شهر‌های بزرگ و صنعتی ایران بین ۱۰تا ۴۰درصد تخمین می‌زند و می‌گوید: برخی از بیماران در روزها و ماه‌هایی از سال به‌صورت موقت دچار این علائم آزار‌دهنده می‌شوند. آنها به جای اینکه به پزشک مراجعه کنند و پیگیر درمان مناسب باشند، یا با نشانه‌های آن مدارا می‌کنند یا خودسرانه‌ ترکیبات کورتن‌دار که بسیار مضر هستند را مصرف می‌کنند. عده‌ای هم به قرص‌های ضد‌حساسیت (آنتی هیستامین‌ها) روی می‌آورند. حتی گاهی به مصرف داروهای گیاهی و روش‌های درمانی غیرعلمی پناه می‌برند. »

درفصل پاییز و بهار دستگاه ریه فوقانی و تحتانی درگیر آلرژی فصلی می‌شود. آلرژی‌هایی که دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر می‌کنند به آلرژی‌های بهاره معروفند و علائم مشترکی با آلرژی‌های فصل پاییز دارند که بر دستگاه تنفسی تحتانی تأثیر می‌گذارد. دکتر مریم محلوجی راد فوق‌تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در مورد تفاوت آلرژی بهار و پاییز به همشهری می‌گوید:«تفاوت این دو در آلرژن‌های ایجاد‌کننده حساسیت است. افرادی که به گرده درختانی چون سرو، بید و اقاقیا حساسیت دارند هنگام گرده‌افشانی آنها در بهار به سرفه، عطسه و… می‌افتند. افرادی که به علف‌های هرز که معمولا در اواخر تابستان و ابتدای پاییز گرده‌افشانی می‌کنند حساسیت دارند کم کم زندگیشان پر از قرص، شربت و اسپری می‌شود. یکی از ویژگی‌های این افراد این است که با خوردن میوه‌هاو سبزیجات علائم آلرژی‌شان تشدید می‌شود. اگر آلرژی کسانی که به آلرژن‌های پاییز حساسیت دارند با سرماخوردگی یا بیماری ویروسی همراه شود، علائم تشدید خواهد شد. پزشکان معمولا به این افراد برای درمان هر دو بیماری باید دارو تجویز کنند.»

دکتر نقشین فوق تخصص ریه و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی به کسانی که در ماه‌هایی از سال دچار علائمی مثل گرفتگی یا آبریزش‌بینی، عطسه، خارش انتهای حلق و گلو، خلط‌های پشت حلق، کاهش حس بویایی، سردرد‌هایی در گونه و پیشانی و احساس بوی بد در حلق و بینی می‌شوند و در همان روزها احساس خستگی مفرط و فقدان انرژی برای کار می‌کنند توصیه می‌کند: «حتما برای قطعی کردن بیماری رینیت آلرژیک به پزشک مراجعه کنید؛ چون با درمان‌های پیشگیری‌کننده مناسب که در راس آنها اسپری‌های کورتن‌دار کم عارضه‌ برای تجویز داخلی بینی است می‌توانید به شرایط زندگی عادی بازگردید.»

در بروز آلرژی ۲عامل اصلی ژنتیک و عوامل و شرایط محیطی مؤثرند. سهم هر کدام در بروز آلرژی ۵۰درصد است. دکتر محلوجی راد عضو مرکز تحقیقات آسم و آلرژی این موضوع را چنین توضیح می‌دهد:«استعداد آلرژی در کسانی وجود دارد که ژن آلرژی دارند. به‌عبارت دیگر آنها ۵۰تا ۷۰درصد بچه‌هایی به دنیا خواهند آورد که این ژن را دارند. عامل محیطی ایجاد‌کننده حساسیت نیز در فردی تأثیر می‌گذارد که این ژن را داشته باشد. مواجهه مداوم با آلرژن‌ها مثل سوسک، مایت، گردوغبار و قارچ‌ها در افراد مستعد و دارای ژن علائم آلرژی را ایجاد می‌کند. ممکن است والدین فردی، ژن آلرژی را داشته باشند ولی در شرایط مناسب بروز آلرژی قرار نگرفته باشند و در نسل بعد که این شرایط فراهم بود حساسیت بروز پیدا کند.» تنها کسانی که مبتلا به آسم هستند می‌دانند که این بیماری کیفیت زندگی را تغییر می‌دهد. دکتر محلوجی‌راد درباره اهمیت رسیدگی بموقع به علائم آلرژی می‌گوید: «رینیت آلرژی که همان آلرژی فصلی است درصورت عدم‌رسیدگی یا رسیدگی خودسرانه می‌تواند ریه تحتانی را درگیر و بیماری آسم را ایجاد کند. آسم علائم بیشتری دارد و کیفیت زندگی افراد را پایین می‌آورد، بنابراین پیشگیری و درمان بیماری‌های دستگاه ریوی اهمیت زیادی دارد.»

دکتر نقشین دبیر انجمن ریه ایران همچنین راه‌حل ساده‌تری را توصیه می‌کند: «با توجه به نقش ویتامینD در ایجاد انواع بیماری‌ها و به‌خصوص مشکلات تنفسی، اگر حوصله و همت انجام اقدامات یادشده را ندارید حداقل از پزشک خود بخواهید با یک آزمایش خون ساده سطح ویتامینD خونتان را اندازه بگیرند تا درصورت تأیید کمبود ویتامین به درمان آن بپردازید.»

خوددرمانی در آلرژی

خود مراقبتی روش پایش بدن است که در آن فرد عوامل ایجاد آلرژی را شناسایی می‌کند. شناسایی عوامل نخستین قدم در پیشگیری از آلرژی است، هر چند پرهیز از برخی عوامل مثل مواجه‌نشدن با گرده گیاهان کار ساده‌ای نیست. خود درمانی در آلرژی فصلی نیز کار درستی نیست چراکه بسیاری از روش‌های درمانی عوارض خاص خود را دارند. پزشکان نسبت به استفاده خودسرانه برخی بیماران از آمپول‌های کورتن‌دار مثل دگزامتازون و بتامتازون هشدار می‌دهند.

آنچه باید در مورد “افت قند خون” بدانید!

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

مریم سادات کاظمی: تنها بیماران دیابتی دچار کاهش قند خون نمی شوند بلکه این مشکل ممکن است برای همه افراد پیش بیاید. حذف یک وعده غذا در روز شایع ترین علت است که معمولا همه افراد آن را تجربه کرده اند. اما چطور باید متوجه شد که دچار افت قند خون شده ایم؟

علائم افت قند خون
به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ در صورت کاهش قند خون، عملکرد مغز عادی نخواهد بود و با علائم زیر بروز می کند که البته ممکن است در افراد مختلف، تفاوت هایی داشته باشد:
کاهش ناگهانی انرژی، خستگی
لرزش
تعریق
تپش شدید قلب
حالت عصبی و تحریک پذیری
سردرد
رنگ پریدگی چهره
گرسنگی فوری
سرگیجه، خواب آلودگی، ضعف
مورمور شدن دست ها و پاها،‌ بی حسی در اعضای بدن
اختلالات رفتاری: آشفتگی، مشکل تمرکز، مشکل در حرف زدن و…
علل بروز کاهش قند خون چیست؟
حذف یکی از وعده های غذا در روز، بی اشتهایی، سوء تغذیه شدید و مصرف الکل مهم ترین علل افت قند خون هستند.
البته بعضی از داروها مانند داروهای دیابت، آسپرین( به خصوص در نوزادان و کودکان)، ضدالتهاب های غیر استروئیدی و… نیز ممکن است باعث این حالت شوند.
همچنین گروهی از بیماری ها نیز با افت قند خون همراه هستند که عبارتند از: نارسایی غدد فوق کلیه، بی نظمی هیپوفیز، کم کاری تیروئید، بیماری کبد، نارسایی کلیه، سرطان کبد، پانکراس، بیماری قلبی، ترشح زیاد انسولین و بعضی از بیماری های عفونی.
منبع:Esante
علائم افت قند خون
به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ در صورت کاهش قند خون، عملکرد مغز عادی نخواهد بود و با علائم زیر بروز می کند که البته ممکن است در افراد مختلف، تفاوت هایی داشته باشد:
کاهش ناگهانی انرژی، خستگی
لرزش
تعریق
تپش شدید قلب
حالت عصبی و تحریک پذیری
سردرد
رنگ پریدگی چهره
گرسنگی فوری
سرگیجه، خواب آلودگی، ضعف
مورمور شدن دست ها و پاها،‌ بی حسی در اعضای بدن
اختلالات رفتاری: آشفتگی، مشکل تمرکز، مشکل در حرف زدن و…
علل بروز کاهش قند خون چیست؟
حذف یکی از وعده های غذا در روز، بی اشتهایی، سوء تغذیه شدید و مصرف الکل مهم ترین علل افت قند خون هستند.
البته بعضی از داروها مانند داروهای دیابت، آسپرین( به خصوص در نوزادان و کودکان)، ضدالتهاب های غیر استروئیدی و… نیز ممکن است باعث این حالت شوند.
همچنین گروهی از بیماری ها نیز با افت قند خون همراه هستند که عبارتند از: نارسایی غدد فوق کلیه، بی نظمی هیپوفیز، کم کاری تیروئید، بیماری کبد، نارسایی کلیه، سرطان کبد، پانکراس، بیماری قلبی، ترشح زیاد انسولین و بعضی از بیماری های عفونی.

برندگان جوایز پزشکی سال ۲۰۱۴ بنیاد لاسکر اعلام شدند

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 تحقیقات – همشهری انلاین:
پنج پژوهشگر به خاطر پژوهش‌های‌شان در علوم پایه و بالینی – از جمله دانشمندانی که شیوه تحریک عمقی مغز را برای بیماری‌های عصبی- حرکتی مانند پارکینسون، ابداع کردند، به عنوان برندگان امسال جایزه پزشکی بنیاد لاسکر اعلام شدند.
جوایز لاسکر از سال ۱۹۴۶ سالانه به افراد زنده‌ای که مشارکت‌های عمده‌ای به علم پزشکی کرده‌اند یا در حوزه پزشکی خدمات عمومی عمده‌ای انجام دا‌ده‌اند، اهدا می‌شود.

این جوایز را بنیاد لاسکر اهدا می‌کند که بوسیله آلبرت لاسکر و همسر ش مری وودارد لاسکر در سال ۱۹۴۲ پایه‌گذاری شد.

لبرت لاسکر یک مدیر تبلیغاتی بود که در سال ۱۹۵۲ درگذشت. همسر او، مری، پیش از مرگش در سال ۱۹۹۴ یکی از فعالان مداوم در زمینه پژوهش پزشکی بدل بود. این جوایز که گاهی به آن نوبل‌های آمریکا می‌گویند، در هریک از رده‌هایش ۲۵۰ هزار دلار ارزش دارند.

چهار رده عمده این جوایز این‌ها هستند:

جایزه پژوهش پایه پزشکی آلبرت لاسکر
جایزه پژوهش پزشکی بالینی لاسکر- دوبکی
جایزه خدمات عمومی لاسکر- بلومبرگ
جایزه دستاورد ویژه در علوم پزشکی لاسکر- کاشلند
امسال پنج نفر از پژوهشگران به خاطر پژوهش‌های‌شان در درمان پارکینسون، شناخت مکانیسم‌های پیچ‌خوردگی پروتئین در سلول‌ها و کشف ژن سرطان پستان برنده جوایز بنیاد لاسکر شدند.

پژوهش‌ها برای یافتن درمانی برای موارد سخت پارکینسون از اواخر دهه ۱۹۸۰ آغاز شد هنگامی که آلیم لوئی بنابید (Alim Louis Benabid)، جراح اعصاب در گرنوبل فرانسه تصمیم گرفت یک جریان الکتریکی پرفرکانس را به درون مغز یک بیمار بفرستد.

benabid

درمان استاندارد و کاملا موثر پارکینسون، در آن زمان- و هنوز تا به امروز- داروی لوودوپا، پیش‌ساز ناقل عصبی دوپامین است که بیماران پارکینسون دچار کمبود آن هستند. اما همه بیماران به خوبی به لوودوپا پاسخ نمی‌‌دهند،‌ پس از استفاده درازمدت اثر سودمند این دارو نهایتا از دست می‌رود.

سخت‌ترین موارد پارکینسون در حال حاضر به همان شیوه‌ای معمول از دهه ۱۹۴۰، با استفاده از جراحی برای تخریب یا ایجاد ضایعه در نواحی از مغز برای متوقف کردن لرزش درمان می‌شوند. بنابید مایوسانه به دنبال گزینه دیگری برای درمان پارکینسون بود. او می‌گوید: «این مشکل همه ذهنم را اشغال کردم. مداوما به آن فکر می‌کردم. چطور می‌توان درمان بهتری انجام داد؟»

بنابید در سال ۱۹۸۷ آماده می‌شد که برای درمان یک بیمار مبتلا به ترمور اولیه،‌ اختلالی که علائم مشابهی با پارکینسون دارد، بخشی از مغز او را تخریب کند. او پیش از ایجاد ضایعه برای آزمایش اینکه منطقه درستی از مغزی را انتخاب کرده است، یک پروب الکتریکی در مغز قرار داد تا با جریان خفیف الکتریکی مغز بیمار را تحریک کند. بیمار در جریان این عمل بیدار نگه داشته می‌شد تا جراج بتواند عوارض ناخواسته را دریابد.

بنابید می‌گوید از آ‌نجایی که در ابتدا فیزیک خوانده بود، همیشه به پارامترهای تحریک الکتریکی علاقه داشت. هیچکس توجه زیادی به فرکانس جریان نکرده بود و همه از فرکانس استاندارد ۵۰ هرتز استفاده کرده بودند، اما او کنجکاو بود که بداند اثر فرکانس‌های متفاوت جریان الکتریکی بر مغز چیست. بنابراین او از بیمارش خواست که یک تجربه کوچک بر روی او انجام دهد. او با فرکانس یک هرتز شروع کرد، و به تدریج آن را تا ۱۰۰ هرتز بالا برد. در فرکانس‌های پایین هیچ اتفاقی رخ نداد. اما در بالای ۸۰ هرتز، بیمار به طور ناگهانی ساکن شد و لرزشش قطع شد. بنابید که فکر می‌کیرد بیمار دچار انقباض گسترده عضلانی شده است، جریان را قطع کرد و از بیمار پوزش خواست. اما بیمار گفت دلیلی برای عذرخواهی وجود ندارد- او دچار حمله تشنجی نشده بود- بلکه لرزشش متوقف شده بود. بنابید می‌گوید: «در این هنگام پی‌بردم که راه حلی را که به دنبالش می‌گشتم، پیدا کرده‌ام.»

تقریبا در همان زمان، مالون دلونگ،‌ دانشمند علوم اعصاب در دانشگاه اموری در جرجیای آتلانتا در حال ساDeLongختن مدلی مشروح از مدارهای مغزی بود که حرکات بدن را هدایت می‌کنند. دلونگ قبلا مدارهای عصبی مربوط به حرکت را در ناحیه‌ای از مغز به نام عقده‌ه‌های پایه‌ای (basal ganglia) نقشه‌برداری کرده بود، و شروع به کاوش درباره این موضوع کرده بود که چه نقائصی در این سیستم می‌تواند به بیماری پارکینسون و سایر اختلالات حرکتی بینجامد.

در دهه ۱۹۸۰ شیوع ناگهانی علائم شبیه پارکینسون در میان معتادان مواد مخدر در کالیفرنیا بروز کرده بود. بعدها معلوم شد که این علائم ناشی از یک شیمیایی به نام MTMP – یک سم با اثر انتخابی بر نورون‌های دوپامینی- است که برخی از بسته‌های هروئین صناعی را آلوده کرده است. هنگامی که MTMP به میمون‌ها داده شد، باعث ایجاد علائم پارکینسون در آنها شد، و به این ترتیب مدلی جدید برای بررسی این بیمار در دسترس قرار گرفت.

دلونگ بر هسته زیرتالاموسی، بخشی از عقده‌های پایه، متمرکز شد که پیام‌های محدودکننده برای مهار سایر بخش‌های سیستم حرکتی می‌فرستند. او نشان داد که MTMP باعث می‌شود که هسته زیرتالاموسی در میمون‌ها به طور کنترل‌ناپذیری فعال شود و پیام بفرستد- و مهمتر اینکه با غیرفعال کردن این نورون‌ها می‌توان این علائم را متوقف کرد.

دلونگ می‌گوید، مشکل این بود «که هیچکس که عقلش درست کار کند حاضر نیست در این منطقه مغز جراحی انجام دهد.»

اما تکنیک تحریک عمقی مغز بنابید بازگشت‌پذیر بود- و به این علت درمان ایدئالی برای هدف قرار دادن نواحی حساسی بود که دلونگ نقشه‌برداری‌شان کرده بود.

دلونگ و بنابید به علت همین پژوهش‌ها که به ایجاد درمانی موثر برای بیش از ۱۰۰ هزار نفر در سراسر دنیا که مبتلا به پارکینسون و سایر بیماری انجامید، روز جمعه ۱۲ سپتامبر به طور مشترک برنده جایزه پژوهش پزشکی بالینی لاسکر- دوبکی ۲۰۱۴ شدند.

هلن می‌برگ، نورولوژیست دانشگاه اموری، می‌گوید کار این دو نفر تاثیر بزرگی در حوزه‌هایی فراتر زا بررسی و درمان بیماری پارکینسون داشته است. نقشه‌های دلونگ اساس مدلی را برای اغلب پژوهش‌ها در روانپزشکی امروز را تشکیل می‌دهند، و بنابید عصر مدرن بررسی عقلانی و با اساس علمی تحریک عمقی مغز را آغاز کرد که اکنون برای درمان بسیاری از اختلالات نورولوژیک دیگر هم به کار می‌رود.

او می‌گوید: «این دو نفر استانداردی برای هر کاری که هر کسی ممکن است در آینده در این زمینه انجام دهد، ایجاد کردند.»

از جمله کارهایی که در آینده باید انجام شود معلوم کردن شیوه دقیق تاثیرگذاری تحریک عمقی مغز است. مکانیسم واقعی که با آن جریان الکتریکی می‌تواند پیام‌های صادرشده از نورون‌های بیش‌فعال را مهار کند، هنوز دقیقا روشن نیست، و پژوهش در این باره ادامه دارد.

اسرار پیچ‌خوردگی

Walters

جایزه پژوهش پایه پزشکی آلبرت لاسکی ۲۰۱۴ نیز به طور مشترک به دو پژوهشگر داده شد. اما کازاتوشی موری (Kazutoshi Mori)و پیتر والتر(Peter Walter) ، برخلاف دلونگ و بنابید که کارشان بر روی جنبه‌های متفاوت پارکینسون مکمل یکدیگر بود، رقبای مستقیم و خستگی‌ناپذیر یکدیگر در شناخت راه‌های پیچیده‌ ارتباط بخش‌های یک سلول در مواجهه با پروتئین‌های با پیچ‌خوردگی نادرست است که به آن «پاسخ پروتئین پیچ‌نخورده» (UPR) می‌گویند.

بسیاری از پروتئین‌ها در سلول در «رتیکولوم آندوپلاسمیک» (ER) – شبکه‌ای از لوله‌‌های و کیسه‌های محصور در غشا – ساخته می‌شوند که درون سیتوپلاسم سلول روی هم حلقه زده‌آند. یکی از کارهای این اندامک سلولی کنترل کیفیت است و هنگامی که اسیب می‌بیند یا پروتئین‌های با پیچ‌خوردگی نادرست تجمع می‌یابند، برای به هسته پیام می‌فرستد تا کمک بفرستد و این کمک به شکل پروتئین‌هایی هستند که می‌توانند به سایر پروتئین‌ها کمک کنند تا به درستی روی خودشان پیچ بخورند.

والتر در میانه دهه ۱۹۹۰ در دانشگاه کالیفرنیای سانفرانسیسکو در کالیفرنیای آمریکا و موری در دانشگاه کیوتو در ژاپن چگونگی عمل این سیستم در مخمر را ردیابی کردند. پروتئینی به نام Ire1 در طول غشای ER قرار می‌گیرد- انتهای درون ER آن پروتئین‌های پیچ‌نخورده یا بدپیچ‌خورده شناسایی می‌کند و انتهای سیتوپلاسمی آن با تغییر دادن mRNA پروتئینی دیگر به نام Hac1 به هسته پیام می‌فرستد.

هنگامی که mRNA تغییریافته به صورت Hac1 فعال ترجمه می‌شود، این پروتئین به هسته سفر میکندن و در آنجا ژنی را فعال می‌کند پروتئین دیگری به نام BIP را رمزبندی می‌کند و این پروتئین به پروتئین‌ها کمک می‌کند تا به درست پیچ بخورند.

بعدها موری پروتئین دیگری را در پستانداران کشف کرد. این پروتئین به نام ATF6 در عرض غشای ER قرار می‌گیرد، و هنگامی که انتهای ER آن تجمع پروتئین‌های پیچ‌نخورده را شناسایی می‌کند، بخشی از خودش را آزاد می‌کند و این بخش به هسته می‌رود

Mori

و تولید پروتئین‌های کمکی برای پیچ‌خوردگی را تحریک می‌کند. یک راه سوم نیز در پستانداران کشف شده است: پروتئینی به نام PERK چنین تجمعی را شناسایی می‌‌کند، پروتئینی را فعال می‌کند که ترجمه mRNA را مهار می‌کند و باعث سبک کردن بار ER برای پیچاندن پروتئین‌ها می‌شود.

موری می‌گوید رقابت میان این او و والترز باعث اکتشافات تازه‌ای شد. او می‌گوید گرچه این رقابت اکنون تا حدی از تب و تاب افتاده است، اما: «رقابت شدید میان من و پیتر در دهه ۱۹۹۰ باعث پیشرفت بسیار سریع در این حوزه شد. ما به یکدیگر احترام می‌گذاریم و اکنون دوستان و همکاران خوبی هستیم.»

والتر هم با این حرف موافق است، و می‌گوید آنها هنوز یکدیگر را برمی‌انگیزند. او می‌گوید: «این تلاش موازی خوب است. هر کاری که ما انجام می‌دهیم بوسیله طرف دیگر آزمایش می‌‌شود.»

در حالیکه اسرار UPR فاش می‌شود، این اکتشافات ممکن است به درمان‌هایی برای بیماری‌های متفاوت بینجامد. برای مثال سلول‌های سرطانی در شرایطی زندگی می‌کنند که ممکن است به ایجاد شمار زیادی پروتئین‌های با پیچ‌خوردگی نادرست بینجامد- UPR آنها را زنده نگه می‌دارد. بنابراین یافتن راهی که این سازوکار را خاموش کند، ممکن است به نابودکردن تومورها کمک می‌کند. موری می‌گوید او به زودی غربالگری مواد شیمیایی که می‌توانند UPR را در سلول‌های سرطانی مهار کنند، خواهد پرداخت.

ابزارهای ژنتیکی برای حقوق بشر

ماری-کلر کینگ (Mary-Claire King) از دانشگاه واشنگتن در سیاتل آمریکا برنده امسال جایزه لاسکر- کاشلند برای دستاورد ویژه در علم پزشکی به خاطر کارش در حوزه ژنتیک شد، اما اگر او تحصیلش را با گرفتن لیسانس در آمار شروع نکرده بود، ممکن بود هیچگاه ژن BRCA1 را که با سرطان وراثتی پستان ارتباط دارد، کشف نکند.

King

کینگ در میانه دهه ۱۹۷۰ جستجو برای ژنی را آغاز کرد که می‌توانست خطر سرطان پستان را افزایش دهد. گرچه از قبل معلوم شده بود سرطان در برخی از خانواده‌ها شایع‌تر است، معدودی از ژنتیک‌دانان تصور می‌کردند که بتوان ژن واحدی را یافت که مسئول این شیوع خانوادگی باشد- سرطان پستان بسیار شایع است، و آنقدر عوامل متفاوتی ممکن است در ایجاد آن دخیل باشند که موارد منفرد ژنتیکی بوسیله موارد نامربوط دفن می‌شوند. با این حال کینگ می‌دانست که این مشکلی آماری است- او فقط باید سیگنال را از نویز افتراق می‌داد.

رابرت واترسون، یکی از همکاران او در دانشگاه واشنگتن، می‌گوید بصیرت بزرگ او این بود که زنان دارای جهش ارثی در یک ژن ضروری احتمال در سنین پایین‌تر به سرطان دچار خواهند شد. کینگ با گرداوری دقیق خانواده‌هایی که در پایین‌ترین سنین سرطان پستان در آنها بروز کرده بود‌ توانست دامنه جستجویش را به یک بخش در کروموزوم ۱۷ محدود کند. مسابقه‌ای برای جدا کردن این ژن به راه افتاده بود، اما متاسفانه کینگ با رقابت شرکت میریاد روبرو شد که پتنت این ژن را ثبت کرده بود( در ماه ژوئن ۲۰۱۳ این پتنت‌ها بوسیله دیوان عالی معلق شد).

واتسون می‌گوید کار کینگ تاثیراتی در فراسوی سرطان پستان داشته است. او می‌گوید: «BRCA1 یکی از مثال‌های اساسی است که نشان می‌دهد جهش‌های DNA چقدر در سرطان مهم هستند.»

کینگ از تخصصش در ژنتیک برای خدمت به حقوق بشر استفاده کرد. او به در به هم رساندن خانواده‌هایی که بوسیله دیکتاتوری نظامی آرژانتین در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ یاری رساند، و پیشگام استفاده از تکنیک‌های جدید با استفاده از DNA میتوکندریایی و بافت حفظ شده در دندان برای شناسایی اجساد افرادی که «ناپدید شده بودند» و برقراری پیوند میان اعضای جداشده خانواده‌ها بود.

کینگ از هنگامی که در اوائل دهه ۱۹۷۰ در شیلی زندگی و کار می‌کرد، در پیکارهای حقوق بشر فعال بود، و ژنتیک را ابزار مفید دیگری در مقابله دیکتاتوری می‌شمرد. او می‌گوید: «اگر ابزار خوبی داشته باشید،‌ باید آن را به کار ببرید.»

از هنگامی که کینک همکاری‌اش با «مادربزرگان پلایا دو مایو» یک سازمان حقوق بشری که هدفش یافتن کودکان دزدیده شده و به طور غیرقانونی به فرزندی‌داده شده در دوران منازعات داخلی آرژانتین است- آغاز کرد تا به حال ۱۱۴ نفر را که در دوران کودکی از خانواده‌های‌شان جدا شده بودند،‌ تعیین هویت شده‌ و به بستگان‌شان پیوسته‌اند.

کلر پومروی، رئیس بنیاد آلبرت و مری لاسکر، کینک و سایر برندگان را ستود: «برندگان امسال مظهر اعجاب و قدرت پژوهش پزشکی هستند. کارهایی ما در جوایز لاسکر ۲۰۱۴ از آنها تقدیر کردیم، بینش‌هایی بنیادی درباره چگونگی عمل بدن انسان فراهم می‌کنند، توانایی علم برای بهبود زندگی‌های ما به تصویر می‌کشند و استفاده از تکنیک‌های جدید برای پیشرفت پزشکی را برجسته می‌سازند.»

انهدام باند ۱۶ نفره قاچاقچیان مواد مخدر در اصفهان

آبان ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 قدس آنلاین: فرمانده انتظامی استان اصفهان از انهدام یک باند قاچاق، دستگیری ۱۶ قاچاقچی حرفه‌ای مواد مخدر و کشف ۳۰۱ کیلوگرم تریاک در عملیات‌های جداگانه ماموران این فرماندهی خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین از اصفهان، سردار عبدالرضا آقاخانی اظهار داشت: در ادامه مبارزه با قاچاقچیان و سوداگران مرگ، ماموران یگان تکاوری این فرماندهی حین گشت‌زنی در جاده تالاب به یک دستگاه خودروی سواری پژو پارس مشکوک و قصد متوقف کردن آن را داشتند که راننده با مشاهده ماموران با خودرو دور زده و به سمت بیابان حرکت کرد.
وی افزود: با فرار خودروی مذکور بلافاصله ماموران به تعقیب آن پرداخته و با رعایت قانون به کارگیری سلاح برای متوقف کردن خودرو اقدام به شلیک هوایی کردند اما خودرو بدون توجه به راه خود ادامه داد تا اینکه ماموران به سمت خودرو تیراندازی کرده و سرانجام آن را متوقف و در بازرسی از آن مقدار ۲۰۶ کیلوگرم تریاک کشف و دو نفر را دستگیر کردند.
این مقام مسئول بیان داشت: مأموران این فرماندهی همچنین در شهرستان‌های اردستان، لنجان، کاشان ، نایین و گلپایگان طی عملیات‌های جداگانه موفق شدند تعداد ۱۳ قاچاقچی و توزیع کننده مواد مخدر را دستگیر، پنج دستگاه خودروی سبک و سنگین را توقیف و مقدار ۹۵ کیلو و ۹ گرم تریاک را کشف کنند.
آقاخانی عنوان داشت: در مجموع عملیات‌های صورت گرفته طی ۲۴ ساعت گذشته مقدار ۳۰۱ کیلو و ۹ گرم تریاک کشف، یک باند حرفه‌ای قاچاق مواد مخدر که محموله سنگینی را از استان‌های شرقی کشور به سمت اصفهان حمل می‌کردند منهدم و تعداد ۱۶ قاچاقچی و توزیع‌کننده مواد مخدر نیز دستگیر و تحویل مراجع قضائی شدند.

هنگام پیاده روی هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک لیوان آب بنوشید

آبان ۱۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 دکتر محمد هاشمی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: هنگام پیاده روی به دلیل افزایش مصرف انرژی و همچنین از دست دادن مایعات بدن از طریق تعریق نیاز به آب برای ایجاد تعادل در سوخت و ساز زیاد می شود.

وی ادامه داد:برای اینکه بدن دچار کم آبی و عوارض ناشی از آن نشود توصیه متخصصان تغذیه بر این است که هنگام پیاده روی به ازای هر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه یک لیوان آب بنوشید.

هاشمی اظهارکرد: ننوشیدن آب کافی در طول روز علاوه بر عوارض متعدد دراز مدت، موجب تجمع لاکتات در بدن و بروز خستگی زودرس در افراد می شود.

دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران با بیان اینکه بدن انسان هنگام پیاده روی در کنار نوشیدن آب به کربوهیدرات های ساده و پروتئین نیز نیاز دارد، گفت:طی فعالیت بدنی گلیکوژن که شکل ذخیره شده کربوهیدرات داخل عضلات است مصرف می شود که به منظور حفظ آن و پیشگیری از پایین آمدن سطح قند خون بعد از ورزش از خوراکی هایی که موجب جبران سریع قند خون می شوند باید استفاده کنیم.

هاشمی ادامه داد:پروتئین های با کیفیت بالا و هضم آسان نیز از دیگر خوراکی های توصیه شده است.نان و پنیر به همراه مقادیری سبزی و چند عدد خرما نیز جیره مناسبی است.

متخصص بهداشت عمومی گفت:پیاده روی در طبیعت با سرعت متوسط در ۴۵ دقیقه حدود سه کیلومتر طی می شود و تقریباً ۲۰۰ الی ۲۵۰ کیلوکالری انرژی مصرف می شود که معادل خوردن یک میان وعده سبک نظیر دو کف دست نان و یک قوطی کبریت پنیر است.

وی گفت:ورزش کردن گرچه برای سلامتی امری ضروری است ولی به هیچ وجه نمی تواند به تنهایی عاملی برای کاهش وزن محسوب شده زیرا کالری مصرفی آن به سرعت توسط خوردنی های روزمره جایگزین می شود.

دبیر انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران اضافه کرد :این مقدار کالری سوزی هنگام کوهنوردی افزایش قابل ملاحظه ای می یابد به نحوی که ۴ ساعت کوه پیمایی حدود ۲۰۰۰ کیلوکالری یعنی معادل انرژی مورد نیاز یک روز انسان بالغ مصرف می کند.

هاشمی با بیان اینکه هنگام ورزش واکنش شیمیایی در بدن رخ می دهد که ممکن است در برخی شرایط مضر بوده باشد،گفت: با افزایش فعالیت بدنی مصرف اکسیژن نیز افزایش می یابد که بالطبع باعث ازدیاد رادیکال های آزاد شده در نتیجه شرایط برای استرس اکسیداتیو مهیا می کند.

وی همچنین اضافه کرد:استرس اکسیداتیو با بر هم زدن تعادل میان تولید رادیکال های آزاد و دفاع های آنتی اکسیدانی می تواند اثرات نامطلوبی بر سلامتی ما داشته باشد نظیر افزایش خطر ابتلا به سرطان و یا سکته های قلبی است.

وی ادامه داد: البته سیستم دفاعی بدن به خوبی با این پدیده مقابله می کند به خصوص افرادی که به طور مرتب و دائم ورزش می کنند از دفاع قدرتمندتری نیز برخوردار هستند و بایستی با مصرف مواد آنتی اکسیدان به این سامانه دفاعی کمک کرد.

هاشمی گفت: مواد آنتی اکسیدان که به یاری سیستم دفاعی بدن می آیند ویتامین های E و C و همچنین بتاکاروتن موثرترین آنتی اکسیدان ها هستند که به وفور در میوه جات و سبزیجات یافت می شوند .

وی توصیه کرد:برای حفظ تندرستی روزانه ۳ تا ۴ عدد میوه به اضافه دو لیوان سبزی خام خرد شده (سالاد) در جیره غذایی خود لحاظ کنید.

مجتمع درمانی رویان مرکز خیریه بین المللی است

آبان ۱۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، حجت السلام والمسلمین «علی محمدی» روز یک شنبه در مراسم کلنگ زنی مجتمع درمانی، تحقیقاتی و آموزشی رویان که موقوفه است با اشاره به نیاز کشور به وقف هایی که به نیاز های امروز جامعه پاسخ می دهد، گفت: وقف در موضوعات جدید، همچون سلامت، محیط زیست و تبلیغ دین به شیوه های جدید از رویکردهای سازمان اوقاف و امور خیریه است.

وی با اشاره به احداث مجتمع درمانی، تحقیقاتی و آموزشی رویان گفت: این مرکز درمانی به همت سازمان اوقاف ، شهرداری تهران و موسسه درمانی ناباروری رویان احداث می شود.

محمدی در ادامه افزود: احداث این مجتمع درمانی تنها با همکاری نهادها و سازمان ها میسر شده است.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امورخیریه با اشاره به دیگر فعالیت های در حوزه سلامت سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: ساخت بیمارستان موقوفه مربوط به بیماران سرطانی در شهرری از طریق فروش اوراق وقف به خیریه از برنامه ها سازمان اوقاف است.

Next Page »