نامه وزیر بهداشت به همتایان خود در کشورهای اسلامی درباره غزه

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 دکتر سید حسن هاشمی: ارسال کمکهای فوری پزشکی و درمانی به مردم مظلوم فلسطین، مسئولیت مشترک همه نهادهای بین المللی و کشورهای اسلامی است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ؛ دکتر سید حسن هاشمی در نامه های جداگانه خطاب به وزرای بهداشت کشورهای اسلامی بیان کرد: ادامه این روند بویژه در شرایط تداوم محاصره ظالمانه نوار غزه و کمبود شدید امکانات پزشکی برای مداوای مجروحان و عدم امکان ارسال کمکهای انسان دوستانه به نوار غزه، نگران کننده است و به وقوع یک فاجعه بزرگ انسانی منجر خواهد شد.
وزیر بهداشت با اعلام اینکه، نیروهای پزشکی جمهوری اسلامی ایران و متخصصان مرتبط آماده همه گونه همکاری در این شرایط حساس برای یاری رساندن به مردم مظلوم غزه می باشند، افزود: ارسال کمکهای فوری پزشکی و درمانی به مردم مظلوم فلسطین و جلوگیری از خونریزی های بیشتر توسط رژیم صهیونیستی، مسئولیت مشترک همه نهادهای بین المللی و کشورهای اسلامی بویژه در ایام ماه مبارک رمضان است.

متن کامل نامه بدین شرح است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
مَن أصبَحَ لا یَهتَمُّ بِاُمُورِ المُسلمینَ فَلَیسَ بِمُسلمٍ
عالیجنابان وزرای بهداشت کشورهای اسلامی
با اهدای سلام و احترامات فائقه، بیش از سه هفته از تهاجم وحشیانه و بی شرمانه نظامیان رژیم صهیونیستی به نوار غزه و بمباران منازل شهروندان فلسطینی و کشتار سازمان یافته غیر نظامیان از جمله کودکان و زنان و حتی حمله به امدادگران پزشکی می گذرد که تاکنون به کشته شدن بیش از ۳۴۰ فلسطینی و زخمی شدن صدها تن انجامیده است و در ساعات اخیر حمله زمینی به غزه آغاز شده که مطمئنا موجب خسارات فراوان انسانی خواهد شد.
عالیجنابانادامه این روند بویژه در شرایط تداوم محاصره ظالمانه نوار غزه و کمبود شدید امکانات پزشکی برای مداوای مجروحان و عدم امکان ارسال کمکهای انساندوستانه به نوار غزه، نگران کننده است و به وقوع یک فاجعه بزرگ انسانی منجر خواهد شد. ارسال کمکهای فوری پزشکی و درمانی به مردم مظلوم فلسطین و جلوگیری از خونریزیهای بیشتر توسط رژیم صهیونیستی، مسئولیت مشترک همه نهادهای بین المللی و کشورهای اسلامی بویژه در ایام ماه مبارک رمضان است.
نیروهای پزشکی جمهوری اسلامی ایران و متخصصان مرتبط آماده همه گونه همکاری در این شرایط حساس برای یاری رساندن به مردم مظلوم غزه میباشند. از جنابعالی درخواست دارم با اتحاد و همدلی و برای اهداف متعالی بشردوستانه، تمامی ظرفیتهای لازم را برای ایجاد زمینه های لازم در زمینه امداد پزشکی و درمانی و نیز اقدامات پیشگیرانه و رساندن دارو و تجهیزات پزشکی به ساکنان مظلوم نوار غزه بکار گیرید. توفیق جنابعالی را در تحقق ارزشهای انسانی “سلامت برای همه” و عدالت و حقوق بشر از خدای بزرگ خواهانم.
دکتر سید حسن هاشمی
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی

شایع‌ترین سرطان کلیه با این آنزیم درمان می شود

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 تیمی از محققان «مدرسه پزشکی پرلمان» در دانشگاه پنسیلوانیا آنزیمی را شناسایی کرده‌اند که رشد تومور سرطانی کلیه را متوقف می‌کند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، دانشمندان دریافتند آنزیمی موسوم به FBP1 که برای تنظیم متابولیسم حیاتی است، به مولفه‌ای در درون هسته سلول‌های کلیه متصل می‌شود و تولید انرژی را در بدنه سلول محدود می‌کند.

سلول‌های تومور فاقد FBP1 انرژی را بسیار سریع‌تر از همتاهای غیرسرطانی‌شان تولید می‌کنند اما زمانی که آنزیم موجود در چنین سلول‌هایی به درستی کار کند، رشد سلول خارج از کنترل متوقف می‌شود.

تیم علمی آنزیم‌های متابولیک را در بیش از ۶۰۰ تومور تحلیل کرد و مشخص شد بیان آنزیم در تمامی بافت‌های سرطان کلیه‌ای که آن‌ها مطالعه کردند، متوقف شده بود. محققان در سلول‌های فاقد این آنزیم اثر Warburg را مشاهده کردند؛ در این پدیده، سلول‌های بدخیم به سرعت در حال رشد، بیش‌فعال می‌شوند و انرژی را ۲۰۰ برابر سریع‌تر از سلول‌های غیرسرطانی تولید می‌کنند.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature منتشر شد.

بیماری‌های مزمن، با دندان شیری درمان می شود

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 دانشمندان از سلول‌های بنیادی دندان شیری برای درمان بیماری‌های مزمن بهره می‌برند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، با کشف سلول‌های بنیادی در دندان‌های شیری طی چند سال اخیر، نوعی منبع سلول بنیادی در دسترس شناسایی شده است.
دکتر «او شانکر» از موسسه علم پزشکی BHU هند معتقد است سلول‌های بنیادی را می‌توان از هر استخوان بدن و همچنین دندان شیری و خون دریافت کرد.

به گفته وی، اشتقاق این سلول‌ها از دندان‌های شیری دارای مزیت‌های فراوانی است زیرا سلول‌های بنیادی دندان پتانسیل درمان بیماری‌های مختلف در آینده از قبیل بیماری قلبی و سرطان خون را دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند دندان جدید و استخوان آرواره را رشد دهند.

سلول‌های بنیادی دندان جدای از این که قابل‌دسترس‌ترین سلول‌های بنیادی به شمار می‌آیند، دارای فوائد پزشکی مهم در طراحی درمان‌های مختلف جدید هستند. افزون بر این، استفاده از سلول‌های بنیادی خود فرد در درمان‌های پزشکی به معنای خطر پایین‌تر پس‌زنی آن‌ها توسط بدن و کاهش نیاز به داروهای قوی است که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند.

بر اساس تحقیقات انجام‌شده، سلول‌های بنیادی دندان در میان قدرتمندترین سلول‌های بدن انسان قرار دارند و در مقایسه با سلول‌های مشتق‌شده از دیگر بافت‌های بدن، سریع‌تر تکثیر می‌شوند.

به سن و سال نیست؛ مشکل سبک زندگیست!

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

زمانی که خبر افزایش چشمگیر ابتلا به سکته قلبی بین جوانان منتشر شد، نگرانی و حساسیت خانواده‌ها نسبت به این مسئله بیش از گذشته شد.

دکتر محمد شیروانی متخصص بیهوشی قلب و یکی از پزشکانی است که سال‌هاست در این عرصه فعالیت کرده و قلب را به خوبی می‌شناسد. او سر و کارش با قلب است و هر آن چیزی که به هر دلیل به آن مربوط می‌شود. او در گفت‌وگو با ما درخصوص سکته، علل این عارضه و راه‌هایی که می‌توان آن‌را کاهش داد و احتمالش را کم کرد توضیحات کامل و جامعی ارائه کرده است.

آشنایی با انفارکتوس

در اصطلاح پزشکی سکته قلبی را MIیا انفارکتوس میوکارد می‌گویند. انفارکتوس زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون در قسمتی از قلب از بین می‌رود و همین مسئله عضله قلب را دچار انهدام و مرگ سلولی دائم و غیرقابل بازگشت می‌کند. گاهی اوقات سکته قلبی همزمان با علائمی در بدن مشاهده می‌شود اما خیلی وقت‌ها خبری از این علائم نیست و شخص بدون اینکه متوجه مسئله‌ای شود با فشار قلبی شدید روبه‌رو و کارش به بیمارستان کشیده می‌شود. گاهی اوقات نیز پیش می‌آید که پس از چند حمله آنژینی (درد قفسه سینه) فرد دچار سکته قلبی شود. از عمده‌ترین دلایل سکته قلبی بسته‌شدن رگ‌های تغذیه‌کننده قلب است. آمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران نشان می‌‌دهد بیشترین علت مرگ‌ومیر در کشور بعد از تصادفات، سکته‌های قلبی است.

جوانان در تیررس هستند

آماری که در حال حاضر از سن ابتلا به سکته قلبی داریم، آمار عجیبی است که حکایت از کاهش بسیار زیاد سن کسانی دارد که به این عارضه مبتلا می‌شوند. بیشترین عللی که می‌توان با توجه به شرایط کشور و آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنیم نام ببریم عادت به زندگی ماشینی و غرق شدن در این شیوه ناصحیح زندگی است. زندگی ماشینی ریشه اصلی اغلب بیماری‌هاست که درخصوص سکته قلبی نیز صدق می‌کند. نکته دیگری که باید به آن توجه کنیم، استرس است؛ استرسی که با وارد شدن به بدن ابتدا روح را به سمت تحلیل می‌برد و بعد از آن باعث بروز مشکلات اساسی در جسم می‌شود. سکته قلبی نیز یکی از مشکلات ناشی از استرس است که با فشار وارد کردن به قلب، این عارضه را رقم می‌زند. در این بین یک استثنا هم وجود دارد که بهتر است آن‌ را به‌خاطر داشته باشید. اگر در خانواده شما پدر و مادر در سنین ۶۰تا ۶۵سال به سکته قلبی مبتلا شده‌اند، امکان اینکه این عارضه ارثی باشد و شما هم به آن مبتلا شوید دور از ذهن نیست. پس اگر جزو این افراد هستید باید بیشتر از دیگران مسائلی را که گفتیم رعایت کنید.

۱۰سال پایین‌تر از آمار جهانی

متأسفانه آماری که اواخر فروردین امسال محراب مرزبان مسئول کمیته تحقیقات انجمن جراحان قلب به آن اشاره کرد این بود که در کشور ما سکته قلبی ۱۰سال زودتر از کشورهای دیگر رخ می‌دهد که دلیل عمده آن مسئله استرس و آلودگی هواست. هر قدر این دو فاکتور به همراه فاکتورهای دیگر به زندگی ماشینی جوان‌های ما اضافه شود آنها را بیشتر در معرض خطر قرار می‌دهد. یکی از موارد دیگر میل جوانان به کشیدن سیگار و قلیان و مواد‌مخدری با ترکیبات آمفتامین است. همه این موارد باعث بالا رفتن ضربان قلب، عدم‌خون رسانی به عضله اصلی قلب و رفته رفته منجر به سکته قلبی می‌شود.

سکته را دور بزنیم

برای اینکه به عارضه سکته مبتلا نشویم چند راهکار داریم که به شکل فردی می‌توانیم آنها را رعایت کنیم. شاید کنترل آلودگی هوا دست ما نباشد اما با قطع مصرف قلیان و سیگار می‌توان کاری کرد که آلودگی کمتر وارد قلب و ریه شود. مورد بعدی ورزش‌کردن است. ورزش قلب شما را جوان‌تر و جوان‌تر می‌کند و به این عضله فرصت این را نمی‌دهد که بخواهد به این سادگی از تپش بیفتد. راه دیگر این است که مراقب وزن خودتان باشید و تا جایی که می‌توانید از فست فودها دوری کنید. خوردن فست فودهای خوش آب و رنگ هیچ‌چیزی برای شما ندارد جز چاقی و چربی و فشار آوردن به قلب سالم‌تان. حتی اگر سالم هستید هم هر۶‌ماه یک‌بار چکاپ کامل انجام بدهید. ممکن است مبتلا به فشار یا چربی خون باشید و با توجه نکردن به آن هر روز این بیماری‌ها در شما رشد کند و باعث بروز عارضه قلبی شود.

علائم هشدار سکته قلبی

شروع یک درد خفیف در قفسه سینه که ممکن است کم و زیاد شود یکی از ابتدایی‌ترین علائمی است که پیش از وقوع سکته ظاهر می‌شود. بعضی وقت‌ها این درد از زیر قفسه سینه به جناق سینه می‌رسد. گاهی اوقات درد به شکل دیگری نمایان می‌شود؛ فرد احساس می‌کند دچار گرفتگی گردن شده و هر دو دستش (خصوصا دست چپ) با درد روبه‌رو می‌شود. به این علائم می‌توان درد کتف، شانه، معده، عضلات، تعرق شدید، احساس سردی و یخ کردن دست‌ها و پاها و حتی فک را هم اضافه کرد. زمانی‌که فرد با این درد روبه‌رو می‌شود احساس ترس و نگرانی می‌کند و همین مسئله تپش قلبش را بالا می‌برد و باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود.

گاهی اوقات بعضی از افراد بدون اینکه علائم اولیه را داشته باشند سکته قلبی می‌کنند. دلیلش این است که فرد یا سن و سال بسیار بالایی دارد و یا اینکه سابقه بیماری‌هایی مثل فشار خون، قند و… را دارد. البته اعتیاد و وجود مواد‌مخدر در بدن باعث می‌شود که این دردها حتی اگر خودشان را نشان بدهند نیز به چشم نیایند و فرد متوجهش نشود.

قبل از رسیدن به بیمارستان چه کنیم؟

زمانی‌که علائم سکته قلبی دیده می‌شود تا وقتی فرد به بیمارستان برسد بهتر است یک آسپرین جویده و نیتروگلیسیرین زیر زبان گذاشته شود. توصیه ما به همه این است که از این دو قرص حتما در جعبه کمک‌های اولیه‌شان داشته باشند.

رکورددارهستیم

کشور ما به شکل عجیبی بیشتر از کشورهای دیگر با مشکل سکته‌قلبی روبه‌روست. در حال حاضر بیش از ۳۹درصد از مرگ‌های کشور ما ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است که از این درصد بیش از ۱۹درصد آن به سکته قلبی تعلق دارد. گذشته از این، بحث عمل‌های جراحی بی‌شمار در ایران است. طبق آخرین آمار سالانه بین ۳۰تا ۵۰هزار عمل جراحی و پیوند قلب در کشور ما انجام می‌شود که این مقدار بسیار زیاد است.

مدیر کار گروه تغذیه انجمن تحقیقات طب سنتی تشریح کرد

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 نکاتی درباره تقویت حافظه
خبرگزاری تسنیم: مدیر کار گروه تغذیه انجمن تحقیقات طب سنتی ایران نکاتی درباره تقویت حافظه را بیان کردند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، محمد احمدی مدیر کار گروه تغذیه انجمن تحقیقات طب سنتی ایران درباره تقویت حافظه اظهار داشت: در رساله ذهبیه امام رضا (ع) آمده کسی که می‌خواهد قدرت حافظه اش افزایش یابد، صبح ناشتا ۲۱ عدد مویز بی دانه مصرف کند.
به گفته وی مواردی دیگر در رساله ذهبیه امام رضا (ع) درباره تقویت حافظه آمده کسی که می‌خواهد فراموشی خود را کاهش دهد و از قدرت حافظه خوبی برخوردار شود، باید هر روز سه قطعه زنجبیل پرورده در عسل (خوابانیده در عسل) و آغشته به خَردل را همراه غذای روزانه خود مصرف کند.
مدیر کار گروه تغذیه انجمن تحقیقات طب سنتی ایران اضافه کرد: در رساله ذهبیه امام رضا (ع) آمده کسی که می‌خواهد به عقلش افزوده شود، هر روز قبل از خروج از خانه، صبح ناشتا سه عدد هلیله سیاه را با شکر طبرزد (شکر سرخ) مصرف کند.
احمدی درباره راه‌های پاکسازی مغز اضافه کرد: بُخور با گیاهانی مانند پونه، آویشن، مرزنجوش و انفیه (در لغت هر دارویی را که به بینی کشند انفیه (بوییدنی) گویند؛ انفیه ماده‌ای است که برای باز شدن مجاری تنفسی استفاده می‌شود و طریقهٔ استعمال به این صورت است که مقداری کمی از آن را نزدیک یکی از سوراخ‌خای بینی برده و سوراخ دیگر بینی را با دست گرفته و ماده را به داخل بینی با دَم وارد کرد) برای پاکسازی مغز و سر از مواد زائد مفید است.
وی ادامه داد: بادام یک غذای دوایی است که دارای طبیعتی گرم و تر بوده و مصرف طولانی مدت آن به بدن آسیب وارد نمی‌کند و حافظ قوا و ارواح بدن است و از مهمترین خواص بادام، حافظ جوهر دِماغ (مغز) بودن آن است.
مدیر کارگروه تغذیه انجمن تحقیقات طب سنتی ایران بیان داشت: وقتی قوا یا جِرم دماغ دچار کاستی می‌شود، به طور کامل قادر به انجام وظایفش نیست و توانایی مغز کاهش پیدا می‌کند و ضعف دماغ بروز پیدا می‌کند.
احمدی درباره علائم ضعف دماغ مغز گفت: سر دردی که ناشی از بخارات تولید شده در معده ناشی از هضم غذا یا استشمام بوها یا شنیدن صداها باشد، تکدّر حواس، ضعف در تفکر، ضعف در تخیل و … را در بر دارد.
وی خاطرنشان کرد: هر شب هنگام خواب ۷ عدد مغز بادام پوست گرفته و با هم وزنش نبات مصرف شود.
به گزارش تسنیم اکثر ترکیبات حاوی مواد غذایی و دارویی گرم هستند و در افرادی که پایه مزاجی گرم یا سوء مزاج گرم در بعضی اندام‌ها دارند، می‌تواند مشکل ساز باشد. بنابراین باید تحت تجویز پزشک متخصص طب سنتی باشد.

خواص شگفت انگیز آب لیمو

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 لیمو برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است و سال‌هاست که انسان‌ها در هنگام بیماری و برای درمان از لیمو و آب لیمو استفاده می‌کنند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از فارس، لیمو دارای بسیاری از خواص است و قرن‌هاست که به عنوان میوه درمانگر برای سلامتی شناخته شده و برای جلوگیری از بیماری استفاده می‌شود؛ لیمو و آب لیمو برای دستگاه گوارش و کبد، سم‌زدایی از بدن، لاغری و ضد ویروس بودن بسیار مفید است و به دلیل ویتامین C بالایی که دارد موجب تحریک سیستم ایمنی بدن می‌شود.
لیمو غنی از ویتامین C، اسید سیتریک و فلاونوئیدهاست؛ ضمن اینکه خواص هیدراتی و مرطوب کننده دارد و به غذا طعم خوبی می‌دهد.
یبوست:

لیمو دارای اسید فولیک است که برای گوارش مفید است؛ آب لیمو یبوست را از بین می‌برد؛ اگر لیمو با معده خالی خورده شود، کبد را پاکسازی می‌کند و برای هضم غذا مناسب است.
سوزاندن کالری:
لیمو به سوزاندن کالری کمک می‌کند در واقع هر ۱۰۰ گرم آن ۱۹ کالری می‌سوزاند؛ می‌توان آب لیمو را جایگزین آب میوه‌ها و نوشابه‌هایی که سرشار از قند و کالری هستند کرد.
مهارکننده اشتها:
لیمو به دلیل پکتین و فیبری که دارد جلوی اشتها را می‌گیرد و قند خون را تثبیت می‌کند.
خواص سم‌زدایی:
لیم سیستم گوارش را پاکسازی می‌کند، ادرارآور است و باعث تحریک فعالیت کلیه می‌شود که در نتیجه موجب سم زدایی می‌شود.
بوی بد دهان:
لیمو کمک می‌کند نفس تازه شود و همچنین برای از بین بردن دندان درد و التهاب لثه مفید است؛ اسید سیتریک لیمو باعث تضعیف مینای دندان می‌شود که باید پس از خوردن لیمو دندان‌ها را مسواک زد.
پاکسازی پوست:
به دلیل سم‌زدایی و ادرار آور بودن آن، پوست را سالم و درخشان می‌کند و به علت قلیایی بودن، برخی از باکتری‌هایی که موجب آکنه یا دیگر مشکلات پوستی می‌شوند را از بین می‌برد؛ لیمو به دلیل داشتن ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان‌ها، چین و چروک‌ها را از بین می‌برد و با رادیکال‌های آزاد که موجب پیری پوست می‌شوند مبارزه می‌کند.
آب لیمو:
یک لیموی نصفه یا کامل را در یک تنگ آب نیمه گرم فشار دهید تا آب لیمو با آب تنگ مخلوط شود؛ صبح ناشتا یک لیوان از این مخلوط را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از صبحانه می‌توان خورد.
دمای آب لیمو باید با دمای اتاق یکی باشد چون اگر سرد باشد به سیستم بدن شوک وارد می‌کند و تمام مزایای آن از بین می‌رود.

راهکاری ساده برای نشاط و سلامتی در دوران سالمندی

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مریم سادات کاظمی: ورزش تنها مختص جوانان نیست. همه افراد حتی سالمندان نیز می توانند با انجام تمرینات جسمانی سلامت خود را حفظ کرده و آسیب ها و مشکلات دوران کهنسالی را کاهش دهند.

ورزش؛ فعالیتی مفید برای همه
به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ با توجه به آمار طی چند سال آینده شمار افراد سالمند روند قابل توجهی خواهد داشت که باید از هم اکنون به فکر سلامتی این افراد و پیشگیری از مشکلات مرتبط با افزایش سن بود. بارها و بارها تکرار می شود که فعالیت جسمانی نخستین ترفند برای سلامتی و بهترین سلاح برای مقابله با آسیب های افزایش سن است. این در حالی است که بی تحرکی و یکجا نشینی اولین عامل پیری زودهنگام محسوب می شود.
حتما شما هم خواستار زندگی با کیفیت و سالم هستید و تمایلی ندارید تا به خاطر عدم توانایی امور روزانه نیازمند کمک گرفتن از دیگران باشید. ورزش دوست خوبی در این باره است زیرا علاوه بر اینکه از خطر ابتلا به پرفشاری خون، نارسایی عروق قلب، دیابت، پوکی استخوان و چاقی پیشگیری می کند موجب کاهش احتمال تحلیل ماهیچه ای که مشکلی طبیعی در دوران سالمندی است نیز خواهد شد.
باید بدانید که پس از سن ۵۰ سال، ماهیچه ها به تدریج ۱ تا ۲% تراکم و قدرت را در هر سال از دست می دهند. این تحلیل تدریجی خطرات افتادن و شکستگی را در پی دارد. در رابطه با آرتروز نیز که بیش از نیمی از جمعیت بالای ۶۵ سال و ۸۵% افراد بالای ۷۰ سال را مبتلا می کند باید به فکر پیشگیری بود. تحرک مفاصل به حفظ تبادلات در بندآبه؛ مایع لجز تغذیه کننده و روان کننده کمک می کند و باعث می شود غضروف ها نیز تا حدی تقویت شوند.
بازسازی بدن
اینکه تا به حال ورزش می کردید یا نه تفاوتی ندارد، از الان سعی کنید وضعیت بدن خود را دوباره ارزیابی نمایید. عادات نادرست نشستن، گذراندن زمان طولانی جلوی کامپیوتر یا فرمان اتومبیل و حتی لم دادن روی کاناپه باعث تغییراتی شدیدی در اندام می شود که مشکلات عضلانی اسکلتی را در پی دارد. این در شرایطی است که بدن ما دائم تحت نیروی جاذبه زمین به طرف پایین کشیده می شود. با قرار گرفتن در وضعیت کاملا صاف، ردیف بندی مفاصل مجددا صاف می شود.
حفظ تعادل بدن
ایستادن، راه رفتن، پریدن، بالا و پایین رفتن از پله ها و… فعالیت های روزمره ای هستند که از مجموع اعمال عصبی ماهیچه ای، احساسی و حرکتی پیچیده نشات می گیرد.
پیام های فرستاده شده به مغز از طریق چشم ها، گوش ها و اعضای بدن سبب حرکت و تطابق با بخش های مختلف بدن با توجه به شرایط می شود. مغز شبیه یک کامپیوتر حرکات را کنترل و اصلاح می کند. حتی اگر با چشمان بسته راه بروید بازهم متوجه می شوید که تعادل بدن حفظ خواهد شد.
انتخاب نوع ورزش متناسب با شرایط جسمانی
پیاده روی، دوچرخه سواری و قایقرانی ورزش های خوبی هستند که علاوه بر تحریک ماهیچه ها، سیستم قلبی و تنفسی را نیز تقویت می کنند.
- ورزشی را متناسب با سن، توانایی ها و علاقه خود انتخاب نمایید. دو تا سه بار در هفته ایده آل است.
- نسبت به هدفی که برای خود تعریف می کنید منطقی باشید حتی اگر احساس می کنید زمانی را از دست می دهید تا پیشرفت سریعی ندارید.
- تناوب و شدت تمرینات را به تدریج افزایش دهید. تاثیرات ورزش در صورتی که هوشمندانه و با علاقه باشد سریع تر نمایان خواهد شد.
- دو اصل تدریجی و نظم را در ورزش رعایت کنید.
از آنچه باید پرهیز کرد:
- انجام فعالیت ورزشی بدون چکاپ و مشورت با پزشک
- اغراق در توانایی ها. مسلما شما جوانی ۲۰ ساله نیستید!
- انتخاب ورزشی همانند دوست یا همسایه. هر کسی شرایط خودش را دارد.

وقتی ورزش می‌کنید، اشتهایتان بیشتر است؟!

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 تابستان است و بدون شک خیلی از ما فکر برنامه‌های متعدد ورزشی و تفریحی و مخصوصاً رژیم‌های کاهش وزن را بعد از ماه مبارک در سر داریم؛ اما دقت کرده‌اید خیلی از افراد می‌گویند ورزش کردن من را چاق می‌کند؟!

به گزارش نامه نیوز به نقل از روزنامه آرمان، تابستان است و بدون شک خیلی از ما فکر برنامه‌های متعدد ورزشی و تفریحی و مخصوصاً رژیم‌های کاهش وزن را بعد از ماه مبارک در سر داریم؛ اما دقت کرده‌اید خیلی از افراد می‌گویند ورزش کردن من را چاق می‌کند؟! یا وقتی ورزش می‌کنم اشتهایم بیشتر است؛ اما چیزی که شاید خیلی بیشتر در رژیم‌های همراه ورزش دیده می‌شود این است که ما فکر می‌کنیم چون امروز ۲ ساعت ورزش کرده‌ایم و حتماً کلی هم چربی سوزانده‌ایم می‌توانیم ناهارمان را کامل بخوریم. یا می‌توانیم دیگر به خود سخت نگیریم. آیا واقعاً چنین طرز فکری درست است؟ بدون شک خیر. آنچه ما می‌خوریم تأثیرگذاری ورزش را در ما شدیداً تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در اینجا می‌خواهیم به شما بگوییم چگونه با رژیم غذایی از حداکثر فواید ورزش برای رسیدن به هدفتان بهره ببرید و همچنین انرژی و استقامت کافی برای ورزش را داشته باشید. حالا می‌خواهد هدف از این ورزش کاهش وزن باشد و یا عضله‌سازی. بهتر است این‌طور شروع کنیم: بدن ما به ۳ ماده غذایی اصلی نیاز دارد: کربوهیدرات‌ها، پروتئین، چربی‌های سالم و البته مایعات. فعالیت عضلات ما متکی بر غذاهای کربوهیدراتی است.

مثل نان، غلات، حبوبات، ماکارونی، برنج، میوه‌ها و سبزیجات. چرا که سوخت و ساز کربوهیدرات‌ها در بدن سریع است و سریعاً انرژی مورد نیاز عضلات برای ورزش را تهیه می‌کنند.پروتئین هم که دیگر جزء بسیار مهم رژیم غذایی است در ساخت توده عضلانی و همچنین سلول‌های خونی که مواد غذایی و اکسیژن را به عضلات حمل می‌کنند، نقش بسیار مهمی دارد. مایعات هم که دیگر جای خود را دارند و می‌توان گفت مهم‌ترین جزء رژیم غذایی در یک برنامه ورزشی‌اند.

تغذیه قبل از ورزش

- وعده غذایی مصرفی قبل از ورزش را باید حداقل ۲ ساعت قبل از شروع ورزش مصرف کنید.

- از کربوهیدرات‌های پیچیده مثل نان و غلات، ماست کم‌چرب و بدون چربی، ماکارونی کم‌چرب، برنج سفید، میوه‌ها و سبزی‌ها استفاده کنید.

- سعی کنید غذای شما دارای چربی‌های اشباع و همچنین میزان پروتئین زیادی نباشد. چرا که این نوع مواد غذایی هضم و جذب آهسته‌ای داشته برای مدت زمانی در معده می‌مانند. وقتی که هضم و جذب غذایی سخت باشد سهم بیشتری از گردش خون و انرژی در بدن صرف فعالیت‌های دستگاه گوارش می‌شود. پس انرژی و گردش خون عضلانی کاهش پیدا خواهد کرد.

- بد نیست ۳۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از شروع تمرین ورزشی یک تکه میوه مثل سیب یا موز مصرف کنید.

- مصرف مایعات هم که جای خود دارد. قبل از شروع ورزش باید بدن شما هیدراته باشد؛ اما فراموش نکنید نوشیدن آب بهتر است ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از شروع تمرین باشد.

-پس به طور کلی بهترین غذا قبل از شروع ورزش و فعالیت بدنی آن است که ۵ ویژگی زیر را داشته باشد:

- کم چرب باشد.

- دارای کربوهیدرات و پروتئین متوسط باشد.

- کم فیبر باشد.

- دارای مایعات باشد.

- همچنین اینکه هضم و جذب غذا برای فرد راحت و قابل‌تحمل باشد.

- یک ساندویچ کوچک مرغ می‌تواند مثال خوبی باشد. به شرط آنکه مرغ آن سرخ‌شده نباشد و همراه آن نوشابه و نوشیدنی‌های قندی مصرف نشود.

تغذیه در حین ورزش

چیزی که در حین ورزش بیشترین اهمیت را دارد مصرف مایعات است. آب به عنوان سیستم خنک‌کننده بدن شما عمل می‌کند. اگر ورزش شما بیش از یک ساعت طول می‌کشد، بهترین راه برای هیدراته ماندن مصرف یک لیوان آب یک ساعت بعد از شروع ورزش و پس از آن نوشیدن یک لیوان آب هر ۱۵ دقیقه یک‌بار است.

زمانی که ورزش بیش از ۶۰ دقیقه طول می‌کشد و مخصوصاً زمانی که هدف از ورزش افزایش توده عضلانی باشد نوشیدنی‌های ورزشی می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. البته شما می‌توانید با اضافه کردن یک قاشق چای‌خوری شکر، یک قاشق چای‌خوری نمک و آبلیمو به یک لیوان آب خودتان این نوشیدنی را تهیه کنید.

تغذیه بعد از ورزش

بعد از تمام شدن ورزش زمان سوخت‌گیری است؛ اما نه آن سوخت‌گیری که شما فکرش را می‌کنید! که در یخچال را باز کنید و به بهانه اینکه ورزش کرده‌اید هرچه هست متعلق به شما باشد!

مایعات

باز هم مایعات بنوشید؛ اما در اینجا مایعاتی که دارای کربوهیدرات‌های ساده هم باشند. مثل آب پرتقال و آب میوه‌های دیگر؛ یعنی مایعاتی که علاوه بر آب حاوی کربوهیدرات‌ها و الکترولیت‌هایی مانند سدیم و پتاسیم هم باشند.

کربوهیدرات

شما با ورزش کردن مقدار زیادی کربوهیدرات سوزانده‌اید؛ یعنی همان سوخت اصلی عضلات؛ اما توجه داشته باشید ۲۰ تا ۶۰ دقیقه بعد از ورزش بهترین و مهم‌ترین زمان برای سوخت‌گیری کربوهیدراتی است. در این زمان عضلات با سرعت زیادی کربوهیدرات‌های خورده شده را جذب می‌کنند و عضله‌سازی انجام می‌شود.

پروتئین

خوردن غذاهای پروتئینی به ترمیم بهتر عضلات و عضله‌سازی کمک خواهد کرد؛ اما از آنجایی که مهم‌ترین نقش در عضله سازی بعد از ورزش را کربوهیدرات‌ها دارند، بهتر است برای این منظور از غذاهایی استفاده کنید که حاوی هم پروتئین و هم کربوهیدرات‌اند. مانند نان و غلات کامل، سیب‌زمینی پخته، ساندویچ کره بادام‌زمینی و غیره.

در خصوص ورزش‌های صبحگاهی

پاسخ: ضرر داشتن یا نداشتن خالی بودن معده در ورزش‌های صبحگاهی بستگی به نوع ورزش دارد. اگر ورزش شما در حد یک قدم زدن و پیاده‌روی آرام باشد خالی بودن معده ایرادی ندارد. فقط بهتر است قبل از شروع این ورزش یک لیوان آب بنوشید. اما برای انجام ورزش‌های سنگین‌تر از پیاده‌روی، لازم است از کربوهیدرات‌هایی که هضم و جذب آن‌ها آسان است استفاده کنید (مثل یک تکه نان تست، نصف یک نان شیرینی حلقوی ساده، یک موز و یا یک لیوان آب میوه). البته باز هم مصرف آب قبل از شروع ورزش واجب است.

استمداد از رئیس قوه‌قضائیه برای صدور آرای منصفانه در پرونده حقوقی بیماران هموفیلی

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: نماینده مجمع عمومی کانون هموفیلی ایران گفت: دوخوانده دولتی پرونده هموفیلی‌ها محکوم شدند ولی مبلغ تعیین شده برای جبران خسارت غیرعادلانه است، بنابراین از رئیس قوه‌قضائیه برای صدور آرای منصفانه این پرونده قدیمی درخواست استمداد داریم.

احمد قویدل نماینده مجمع عمومی کانون هموفیلی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم در راستای پیگیری پرونده‌های قضایی بیماران هموفیلی اظهار داشت: ششمین قاضی پرونده‌های حقوق بیماران هموفیلی نیز رأی به محکومیت وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون ایران داد.

وی گفت: پرونده‌های شکایت‌های حقوق بیماران هموفیلی از سال ۱۳۸۰ در قوه قضائیه مفتوح و تاکنون ۶ قاضی مختلف در رابطه با این شکایت‌ها اقدام به صدور رأی کرده‌اند که همه آرای صادر شده با توجه به مدارک غیرقابل انکار به نفع بیماران بوده است. نخستین رأی حقوقی در این پرونده‌ها را قاضی نصیرایی برای ۹۷۴ فقره از این پرونده‌ها صادر کرد. این رأی از آرای بی‌نظیر قوه قضائیه در حوزه مسئولیت مدنی بود که در سال ۱۳۸۳ صادر شد و به تأیید دیوان عالی کشور نیز رسید.
قویدل ادامه داد: در این رأی شجاعانه علاوه بر خسارات مادی، خسارت معنوی بیماران در حد قابل یقین دادگاه پرداخت و ضمن تأمین هزینه‌های درمانی بیماران با درایت و هوشمندی و شناخت از نوع بیماری که خواهان‌ به آن مبتلا شده بودند، دولت (وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون ایران) را موظف کرده بود که درمان بیماران را با آخرین پروتکل‌های درمانی شناخته شده در دنیا به انجام رسانند.
وی تصریح کرد: در فراز نهایی این حکم تاریخی در یک اقدام برجسته دولت موظف به عذرخواهی رسمی (کتبی و انتشار در جراید کثیر الانتشار‌) از خواهان‌ها به علت نسبت دادن آلودگی آن‌ها از راه‌های دیگر به غیر از خون شده بود. این رأی به جز قسمت آخر آن علی‌رغم دستور کتبی واحد اجرای احکام به صورت کامل اجرا شد. مقایسه رأی قاضی اول با رأی ششمین قاضی پرونده که اخیراً صدور آرا‌ را آغاز کرده است با توجه به شباهت ماهیتی پرونده‌ها حاکی از آن است که محکومیت دو خوانده دولتی پرونده با توجه به مدارک غیرقابل انکار تداوم دارد اما جبران خسارت اساساً غیرعادلانه است.
قویدل در رابطه با یکی از آرای صادر شده به صورت نمونه گفت: در رأی صادره آمده است،‌”بدون هیچگونه شک و ابهامی مبتلا شدن خواهان به بیماری هپاتیت ‍و ایدز باعث ورود صدمات شدید روحی و روانی به خواهان شده است” بی‌تردید در برابر چنین انشایی از وضعیت خواهان باید به تأمین خسارتی متناسب با نوع بیماری برخورد شود‌ اما متأسفانه چنین نیست. در این نمونه رأی بیمار مشمول دریافت یک درصد دیه کامل انسان شده و مستند دادگاه نظریه پزشکی قانونی است. این مبلغ در قبال صدمه‌ای که اساس زندگی این بیماران را بر هم زده است آن‌قدر ناچیز است که در بسیاری از بیماران انگیزه اعتراض به حکم را هم از بین می‌برد.
آگاه‌ترین عضو هیئت کارشناسی بیماران هموفیلی گزارش پزشکی قانونی را برنتابید و استعفا داد
وی بیان داشت: صدور چنین آرایی موجب بدبینی نسبت به دستگاه قضایی می‌شود. جالب است در همین رأی قاضی دادگاه خواهان را شایسته دریافت ۲۵ درصد دیه بابت خسارات معنوی می‌داند. دقت در رأی نشان می‌دهد قاضی صادر کننده رأی با استناد به نظر دیوان عالی کشور در رابطه با پرونده کیفری متقاعد شده که اهمال در انجام وظیفه انجام شده است و خسارت وارده آن‌قدر شدت دارد که خواهان شایسته دریافت وجهی تحت عنوان خسارت معنوی است‌ اما در حوزه صدمه مادی به خواهان نظریه‌های غیرکارشناسی سازمان پزشکی قانونی تأمین خسارت را غیرعادلانه کرده است. خواهان‌ها می‌پرسند آیا کارشناسان واقعاً عمق و صدمه این بیماری را می‌دانند؟ آگاه‌ترین عضو هیئت کارشناسی که متخصص کبد و گوارش بودند این بی‌عدالتی را برنتابیدند و به صورت علنی در اعتراض به آن استعفا دادند.
این عضو مجمع عمومی کانون در ادامه گفت: در حالی که بالغ بر ۲۲۰۰ مرتبه وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون محکوم شدند و خسارت‌هایی را پرداخته اند که اساتید سازمان پزشکی قانونی نیز در رابطه با مقدار آن‌ها اظهار‌نظر کرده‌اند، بنابراین چرا سازمان پزشکی قانونی استان تهران با صدور چنین نظریه‌های غیرمنصفانه موجبات وهن دستگاه قضایی را فراهم می‌آورد.
قویدل اظهار داشت: ما به کرات در رابطه با صدور این نظریه‌های غیر‌کارشناسی اطلاع‌رسانی کردیم. حتی دکتر سید‌موید علویان رئیس مرکز تحقیقات کبد و گوارش بقیةالله‌ (عج) از عضویت در کمیسیون کارشناسی به علت عدم رعایت انصاف و عدالت استعفا داد و این استعفا را رسماً اطلاع‌رسانی کردند، خواهان‌ها و حتی کانون به حوزه بازرسی سازمان پزشکی قانونی شکایت مردند اما نتیجه ای نگرفتند. برخی از قربانیان خسته از این اطاله دادرسی که با این شرایط هدفی جز خسته کردن خواهان‌ها را ندارد، دادخواهی خود را به قیامت واگذار کردند.
این عضو مجمع عمومی کانون افزود: اگر رئیس قوه قضائیه رسیدگی نکنند بقیه هم دادخواهی‌شان را به قیامت خواهند سپرد. ای کاش ریاست محترم قوه و یا نماینده وی با قربانیان ملاقات می‌کردند. امسال سه بیمار به علت پیشرفت بیماری که کارشناسان دو درصد غرامت برای آن پیش‌بینی کردند به علت ابتلای به سیروز کبدی فوت شدند و یکی از قربانیان نیز در هفته قوه قضائیه جان به جان آفرین تسلیم کرد.
قویدل بیان داشت: متاسفانه بنده هر چه تلاش کردم ارتباطی مستقیمی با ریاست قوه داشته باشم نتیجه‌ای نگرفتم. در این راستا به صورت گسترده اطلاع‌رسانی کردیم که شرکت فرانسوی وارد کننده فاکتورهای خونی آلوده به ایدز آماده پرداخت غرامت است. مسئولان قضایی حتی این حق ملی را پیگیری نکردند. بر این اساس هم ساز و کار آن وجود دارد و هم پرونده کیفری مفتوح است. سازمان بازرسی کل کشور در جلسه دادگاه در فروردین ‌شرکت کرد و راساً هم تقاضای رسیدگی کرد اما خبری نشد که نشد.
نقش لورن فابیوس وزیر خارجه فعلی فرانسه در صدور فرآورده‌های خونی آلوده به ایران
وی ادامه داد: البته انصافاً هر بار لورن فابیوس وزیر خارجه فعلی فرانسه و از مسئولان وقت فرانسه در رابطه با صدور داروهای آلوده به ایران در مذاکرات ۱+۵ علیه ایران حرفی می‌زد رسانه‌ها گروهی نقش او را در صدور فرآورده‌های خونی آلوده به ایران یاد‌آوری می‌کردند‌ ولی متاسفانه ریاست محترم قوه قضائیه ملاقات حضوری ندارند که بتوانیم وضعیت بیماران را برای وی تشریح کنیم‌ اما مقامات وزارت بهداشت به وی دسترسی دارند.
قویدل عنوان کرد: باز هم از این تریبون از ریاست قوه قضائیه استدعا داریم در آستانه هفته حمایت از بیماران هموفیلی (‌اول تا هفتم مرداد‌) به ‌بیماران کمک کنند و با تعیین نماینده‌ای روند کارشناسی این پرونده‌ها را بازبینی کنند چرا که در رای جدید دادگاه، قاضی صادر کننده رأی استناد ناصحیحی به نتیجه پرونده کیفری هموفیلی کرده است. در حالی‌ که این پرونده مفتوح و در شعبه ۱۰۵۷ در انتظار رأی دادگاه است و وی پرونده را مختومه و مشمول حکم موقوفی تعقیب دانسته‌اند.
قویدل در ادامه گفت: احکام حقوقی بیماران هموفیلی از احکام پُرافتخار قوه قضائیه ایران در حوزه مسئولیت مدنی است‌. نخستین حکم حقوقی این پرونده که برای ۹۷۴ نفر صادر شد از طرف واحد بین‌المللل قوه قضائیه ایران به عنوان یکی از مستندات رعایت حقوق بشر در ایران به کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل تقدیم شده است و قوه قضائیه ایران به درستی صدور چنین احکامی را انعکاسی از استقلال قوه قضائیه و رعایت حقوق شهروندی در ایران دانسته است.کم‌رنگ کردن این موفقیت تاریخی و ارزشمند در سایه احکام ضعیف نتیجه جز لطمه به اعتبار قوه قضائیه ندارد.
سال گذشته ۵ قربانی داشتیم و امسال نیز تا این لحظه ۳ نفر فوت کردند
وی بیان داشت: موظف کردن وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون ایران به امر درمان بیماران مبتلا شده کوچک‌ترین کمکی بود که دستگاه قضایی می‌توانست برای این موکل و دیگر موکلینم که قربانی این بی‌مبالاتی شده‌اند انجام دهد. اساساً پروتکل درمانی این بیماری شناخته شده و روند درمان آن در جهان و ایران شناخته شده است. نیازی به تعیین رقم و مبلغ نبوده است. این بیماری یک بیماری پیش رونده است که با یک آهنگ کُند هستی مبتلا را به نیستی تبدیل می‌کند. عاقبت این بیماری در صورتی که دیر درمان شود و یا درمان نشود اصطلاحاً به آب آوردن شکم و مرگی تأسف بار منجر می‌شود که سال گذشته ۵ قربانی داشتیم و امسال نیز تا این لحظه ۳ نفر فوت کردند.
قویدل اظهار داشت: اگر دقت و شهامت قضات قبلی و آرای دقیق آن‌ها نبود تاکنون بسیاری از این افراد بی‌گناه با یک دنیا آرزو به کام مرگ رفته بودند، بررسی روند درمان و اخذ گزارش‌های آن که ریشه تحقق آن الزام قضایی بود و در دوره وزارت دکتر لنکرانی با تسری آن به دیگر بیمارانی که هنوز حکم قطعی نداشتند موجبات درمان بیش از ۳ هزار نفر را فراهم آورد.
وی ادامه داد: لذا استنکاف دادگاه در حکم اخیر از موظف کردن وزارت بهداشت و سازمان انتقل خون ایران ظلم به بیماران دردمندی است که تأمین سلامت آن‌ها از وظایف ذاتی وزارت بهداشت است. به عبارت ساده‌تر دادگاه وظیفه تکلیف کردن درمان بیماران که باید برعهده وزارت بهداشت باشد تا با آخرین روش‌های علمی شناخته شده دنیا انجام دهد را از ادای این تکلیف با استناد به نامعلوم بودن هزینه‌ها خودداری کرده است.
دارویی ۸۰۰ میلیون ریالی را کدام بیمار می‌تواند تهیه کند
قویدل گفت: در حال حاضر دارویی که برای درمان بیمارانی که درمان آن‌ها با شکست مواجه شده است به کشور وارد شده که هزینه درمانی یک‌دوره آن بالغ بر ۸۰ میلیون تومان است و انصافاً کدام بیمار ظرفیت پرداخت چنین هزینه‌ای را دارد. بنده به ظرفیت‌های قوه قضائیه ایران اعتقاد دارم و امیدوارم با همکاری رسانه‌ها توجه مسئولان عالی رتبه قضایی به این پرونده ملی مجدداً جلب شود. متأسفانه برای برخی از مسئولان قضائی، رقم حق الوکاله قانونی و به حق وکیل بیماران که محکومان آن را پرداخت کرده‌اند قابل توجه‌تر از مشکلات بزرگی است که خواهان‌ها به آن مبتلا هستند.
قویدل نماینده خواهان‌های پرونده هموفیلی در پایان خاطرنشان کرد: بی‌تردید به این آرای غیر‌عادلانه اعتراض خواهد شد و امیدواریم دادگاه تجدید نظر به یک شعبه خاص برای ارجاع پرونده‌های هموفیلی پیش‌بینی شده است راه را برای تأمین خسارت عادلانه هموار کند.

سکوت بین المللی و کوتاهی در امدادرسانی به مردم غزه، نقض حقوق بشر است

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: وزیر بهداشت با انتشار بیانیه ای بی توجهی سازمان‌های بین المللی برای توقف حملات به غزه و کوتاهی در امداد رسانی به مردم بی دفاع را نقض حقوق بشر خواند.

به گزارش حوزه سلامت خبرگزاری تسنیم، در بیانیه وزیر بهداشت آمده است: مسدود کردن راه‌های ارسال غذا و دارو و حملات مکرر به امدادگران، مراکز درمانی و آمبولانس‌های ارجاع بیماران در غزه و ممانعت از خروج بیماران از گذرگاه رفح برای مداوای موثر با دشواری‌های فزاینده ای همراه دارد و منجر به کشته شدن بسیاری از کودکان و زنان بی‌دفاع در غزه شده است.
در این بیانیه همچنین با تاکید بر اینکه محرومیت مردم بی دفاع غزه از نیازهای اولیه انسانی نقض حقوق بشر است، آمده است: ضروری است سازمان‌های بین المللی برای توقف هرچه سریع‌تر این جنایات بشری اقدام کرده و زمینه هرچه زود‌تر امداد رسانی به مردم در محاصره غزه را فراهم آورند.
وزیر بهداشت در این بیانیه بیان کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این حملات، آمادگی کامل خود برای تأمین تجهیزات و داروی مورد نیاز مجروحان غزه را اعلام می‌دارد. بیمارستان‌های جمهوری اسلامی ایران آماده پذیرایی از مصدومانی هستند که به مراقبت‌های پزشکی و اعمال جراحی پیچیده نیاز دارند.
متن کامل بیانیه بدین شرح است:
بسم ا… الرحمن الرحیم
حملات جنگنده‌های رژیم غاصب صهیونیستی به مناطق مختلف غزه، فاجعه‌ای انسانی را رقم زده و با وجود بیش از۳۴۰ شهید و بیش از صدها تن مجروح، مجامعی بین المللی، تنها به صدور بیانیه‌ها و اعلام نگرانی و تأسف اکتفا کرده‌اند.
بیش از دو سوم قربانیان حملات صهیونیست‌ها به شهر غزه را کودکان و زنان بی دفاع تشکیل می‌دهند در حالیکه مهاجمان راه‌های ارسال غذا و دارو همچون گذرگاه رفح را برای مردم مظلوم غزه مسدود کرده‌ و حتی گروه پزشکی و امداد گران و مراکز درمانی و آمبولانس‌های امداد را نیز مکرراً مورد تعرض این حملات قرار داده اند، مجامع بین المللی و محافل حقوق بشر سکوت کرده اند.
در جهانی که گاه برای کشته شدن حیوانات جنجالی تبلیغاتی به راه می‌افتد، صهیونیست‌ها بی‌پروا به جنایات خود ادامه می‌دهند، کودکان را در زمین بازی، مادران را در خانه‌ها، پیرمردان و پیرزنان را در بیمارستان‌ها بمباران می‌کند و به شهادت می‌رسانند. انسانیت به کدام وادی گام نهاده که رژیمی غاصب می‌تواند بی‌واهمه جنایتی را آغاز کند؛ دامنه‌اش را گسترش دهد و به تمام قوانین بین‌المللی بی توجه باشد و هر فعل زشت و پلشتی را به انجام رساند؟
امدادرسانی از وظایف و اصول دینی و انسانی است و محرومیت مردم بی دفاع غزه از نیازهای اولیه انسانی نقض حقوق بشر است. ضروری است سازمان های بین المللی برای توقف هرچه سریع‌تر این جنایات بشری اقدام کرده و زمینه هرچه زود‌تر امداد رسانی به مردم در محاصره غزه را فراهم آورند.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این حملات، آمادگی کامل خود برای تأمین تجهیزات و داروی مورد نیاز مجروحان غزه را اعلام می‌دارد. بیمارستان‌های ما آماده پذیرایی از مصدومینی هستند که به مراقبت‌های پزشکی و اعمال جراحی پیچیده نیاز دارند.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تمام وزرای بهداشت و درمان جهان و به‌ویژه کشورهای اسلامی می‌خواهد، سکوت خویش را بشکنند و در اقدامی هماهنگ و بین‌المللی، تلاش کنند راهکاری برای رساندن غذا و دارو به مجروحان، مصدومان و داغ‌دیدگان غزه فراهم شود و با اتخاذ آتش بسی هر چند موقت، مجروحان این رخ‌داد ددمنشانه را از طریق زمین و هوا از منطقه خارج سازند.به امید روزی که همه ساکنان این کره خاکی در امنیت و رفاه زندگی کنند و سایه شوم جنگ و زیاده طلبی از سر انسان‌ها رخت بربندد.
دکتر سید حسن هاشمی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران

نیاز مبرم بیماران به “پلاکت” در ماه رمضان

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 اگرچه وضعیت ذخایر خونی در حال حاضر مناسب است اما متصدیان انتقال خون از کمبود فرآورده‌‌های خونی از جمله پلاکت و پلاسما خبر می دهند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، فاطمه نادعلی رئیس سازمان انتقال خون تهران در خصوص وضعیت ذخایر خونی تهران گفت: به لطف خدا و خیرخواهی مردم شریف و نوعدوست کشور در حال حاضر وضعیت ذخایر خونی مناسب است اما نکته قابل توجه ذخایر فرآورده‌های خونی مثل پلاکت و پلاسماست.

وی افزود: روزانه ۳۰۰۰ درخواست خون و فرآورده‌های خونی از بیش از ۱۵۰ مرکز درمانی و بیمارستان‌ استان تهران به انتقال خون تهران ارسال می‌شود و ما باید جوابگوی این درخواست‌ها باشیم که جز با اهدای خون مردم تامین نمی‌شود.

نادعلی تصریح کرد: ذخایر خونی در ماه مبارک رمضان امسال قابل مقایسه با هیچ سالی نیست اما به دلیل محدودیت زمانی در نگهداری پلاکت تا حدودی برای تامین پلاکت مورد نیاز بیماران در محدودیت هستیم که از مردم نیکوکار درخواست داریم در این شب‌های مبارک و پر برکت برای کمک به تامین این مایع حیاتی به تدریج به پایگاههای اهدای خون مراجعه کنند و انتقال خون را در تامین فرآورده‌ای خونی مورد نیاز بیماران یاری دهند.

همه‌گیری ایدز ممکن است در حال فروکش کردن باشد

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 یک گزارش جدید سازمان ملل می‌گوید همه‌گیری ایدز ممکن است در حال فروکش کردن باشد.

به نوشته هلث دی نیوز در این گزارش آمده است که شمار عفونت‌های جدید HIV در سراسر جهان در حد بی‌سابقه‌ای پایین آمده، شمار مرگ‌های ناشی از ایدز ۳۵ درصد کاهش یافته و شمار بیشتری از افراد دارای HIV به داروهای حیات‌بخش مورد نیازشان دسترسی پیدا کرده‌اند.

مقامات بهداشتی بین‌المللی حتی تاریخی غیرقطعی برای نابودی برنامه‌ریزی‌شده HIV، ویروسی که ایدز را ایجاد می‌کند، تعیین کرده‌اند.

میشل سیدبه، مدیرعامل سازمان ایدز ملل متحد (UNAIDS) در این باره گفت: «اگر ما تلاش‌ها برای مبارزه با این ویروس را تا سال ۲۰۲۰ شتاب بخشیم تا پایان سال ۲۰۳۰ اثری از همه‌گیری ایدز به جای نخواهد ماند. در غیر این صورت، ما در معرض خطر افزوده شدن زمان این همه‌گیری در حد یک دهه دیگر و شاید بیشتر هستیم.»

بر اساس گزارش UNAIDS که روز چهارشنبه ۱۶ ژوئیه (۲۵ تیر)‌ منتشر شد. تا پایان سال ۲۰۱۳ شمار تخمینی ۳۵ میلیون نفر در سراسر جهان با HIV زندگی می‌کرده‌اند.

اما در سال‌های اخیر نشانه‌های امیدبخشی در روند شیوع ایدز مشاهده می‌شود. موارد جدید عفونت با HIV در سه سال گذشته ۱۳ درصد کاهش یافته است و سال گذشته ۲.۱ میلیون مورد عفونت جدیدHIV گزارش شد که کمترین میزان گزارش سالانه موارد جدید عفونت از ابتدای این قرن بوده است.

عفونت‌های جدید HIV در میان کودکان نیز نسبت به سال ۲۰۰۱ پنجاه و هشت درصد کاهش یافته است، و برای نخستین بار در ۲۱ کشور آفریقایی با بیشترین میزان عفونت، به زیر ۲۰۰ هزار مورد رسیده است.

مرگ و میرهای ناشی از ایدز نیز در سراسر جهان رو به کاهش است و امار نشان‌دهنده ۳۵ درصد کاهش مرگ و میر ناشی از ایدز نسبت به سال ۲۰۰۵ است که بیشترین میزان مرگ و میر در آن رخ داد.

اما در مقیاس منطقه‌ای شمار موارد مرگ و میر ناشی از ایدز در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تا ۶۶ درصد افزایش یافته است. تنها منطقه دیگری که شمار موارد ایدز در آن افزایش یافته است. اروپایی شرقی و آسیای مرکزی است که که در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ تلفات ایدز در آن ۵ درصد افزوده شده است. سل همچنان علت اصلی مرگ در افراد دارای HIV است.

همچنین شمار فزاینده‌ای از افراد دارای HIV داروهای نجات‌بخش ضدرتروویروسی را دریافت می‌کنند. در سال ۲۰۱۳ دو میلیون و سیصدهزار بیمار بیشتر به این داروها دسترسی پیدا کردند و شمار کلی بیماران دریافت‌کننده دارو تا انتهای سال ۲۰۱۳ به حدود ۱۳ میلیون نفر رسید. و به گفته UNAIDS این شمار ممکن است اکنون به ۱۴ میلیون نفر رسیده باشد.

بر اساس این گزارش در افریقای زیرصحرا حدود ۹۰ درصد افرادی که می‌دانند HIV دارند، درمان دریافت می‌کنند.

مقامات سازمان ملل می‌گویند پایان یافتن همه‌گیری HIV تا سال ۲۰۳۰ از ۱۸ میلیون عفونت جدید و ۱۱.۲ میلیون مرگ مربوط به ایدز در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۳۰ جلوگیری خواهد کرد.

مرندی: وزارت بهداشت در مسائل بهداشتی چراغ خاموش حرکت می‌کند

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با هشدار نسبت به مصرف میوه و سبزیجات آلوده گفت: وزارت بهداشت در مسائل بهداشتی چراغ خاموش حرکت می‌کند.

به گزارش حوزه سلامت خبرگزاری تسنیم، علیرضا مرندی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید بر اینکه مصرف میوه و سبزیجات آلوده زنگ خطر جدی به شمار می‌رود، گفت: استفاده از سموم و کودهای شیمیایی غیراستاندارد منجر به تولید محصولات آلوده‌ای می‌شود که برای سلامت انسان بسیار مضر است.
وی درباره برخی خبرها مبنی بر آلوده بودن برخی میوه‌ها و سبزیجات، نسبت به خطرات مصرف چنین محصولاتی هشدار داد و افزود: بدون‌شک استفاده از سموم و کودهای شیمیایی غیراستاندارد برای تولید محصولات کشاورزی منجر به تولید محصولاتی آلوده خواهد شد که در نهایت مصرف بیش از حد محصولات آن می‌تواند بسیار مضر باشد.
مرندی با تاکید بر اینکه مصرف میوه وسبزیجات آلوده زنگ خطری به شمار می‌رود، ادامه داد:‌ با توجه به خطرناک‌ بودن استفاده از میوه‌ها و سبزیجات آلوده قرار است روز سه‌شنبه (۳۱ تیرماه) جلسه‌ای با حضور مسئولان وزارت بهداشت و جهادکشاورزی برگزار شود تا این مهم مورد رسیدگی قرار گیرد.
این نماینده مردم در مجلس نهم، درباره ورود وزارت بهداشت نسبت به پایش باقی‌مانده آفت‌کشها و کودها در محصولات کشاورزی به خانه ملت گفت: متاسفانه این وزارتخانه در مورد مسائل بهداشتی کمی چراغ خاموش حرکت می‌کند در حالی که این مهم جزو سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب است بنابراین ضروری است این وزارتخانه بیش از گذشته نسبت به این مسائل تمرکز کند.
همچنین در این راستا معاون فنی نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو از نمونه‌برداری‌های انجام شده در سطح کشور از برخی محصولات کشاورزی جهت اجرای برنامه کشوری پایش سلامت میوه و سبزیجات خبر داد و گفت: با سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران وارد تفاهم شده‌ایم که بتوانیم به صورت اختصاصی برای شهر تهران به صورت فصلی محصولات مختلف را بررسی کنیم.

تأثیرات نوشیدنی های رژیمی بر بدن

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 نوشیدنی های شیرین رژیمی شاید کم ضرر به نظر برسد چون فاقد کالری است، اما باید دانست که مصرف این نوشیدنی ها نیز عوارضی در پی دارد. در این مطلب به نقل از «Prevention»، به بخشی از این عوارض اشاره شده است.

مصرف روزی ۳ قوطی یا بیشتر از این نوشابه ها خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهد، زیرا اسیدیته آن بسیار بالاست.

خلق و خو: مصرف روزی ۴قوطی یا بیشتر نوشابه، احتمال افسردگی را تا ۳۰درصد افزایش می دهد.

سندروم متابولیک: مصرف روزانه نوشابه رژیمی، باعث افزایش خطر سندروم متابولیک تا ۳۶درصد می شود.

قلب: مصرف روزانه نوشابه، حمله قلبی راتا ۴۳درصد افزایش می دهد.

وزن: مصرف نوشیدنی رژیمی، خطر چاقی مفرط را تا ۴۱درصد افزایش می دهد.

کلیه ها: مصرف روزی حداقل ۲قوطی نوشابه رژیمی خطر بروز بیماری کلیوی را تا ۲ برابر افزایش می دهد.

افراط در مصرف این روغن شما را چاق می‌کند

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

کره حیوانی از شیر گاو به دست می‌آید در صورتی که کره گیاهی از جامد کردن روغن‌های مایع تولید می‌شود. کره به دلیل دارا بودن چربی حیوانی باعث افزایش “کلسترول” و “تری گلیسیرید” می‌شود.

برلیانت بزرگمهر دبیر انجمن تغذیه ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: کره حیوانی از شیر گاو که حاوی املاح شیر، آب و چربی است به دست می‌آید در صورتی که کره گیاهی از جامد کردن روغن‌های مایع به روش‌های خاص و افزودن طعم تولید می‌شود که در اصطلاح مارگارین نام دارد.

وی ادامه داد: کره حیوانی مقدار فراوانی انرژی به دلیل چربی موجود در آن تولید می‌کند که منجر به چاقی در انسان می‌شود. کره به دلیل دارا بودن چربی حیوانی منجر به افزایش چربی‌های نامطلوب خون مانند کلسترول، تری گلیسیرید، ال دی ال(ADL) و دی ال دی ال(DLDL)می‌شود. بنابراین مصرف روزانه کره حتی برای کودکان مضر است.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که کلسترول بالایی دارند نیز باید گاهی اوقات کره حیوانی مصرف کنند چرا که در صورت مصرف مکرر و روزانه منجر به افزایش چربی‌ در آن‌ها می‌شود. روغن‌هایی که منشأ گیاهی دارند، در کارخانه اشباع شده و جامد می‌شوند که در این صورت بسیار خطرناک هستند.

وی اظهار داشت: روغن‌های حیوانی از جمله کره از یک سو اسیدهای چرب اشباع شده (افزایش چربی‌های نامطلوب) بالایی دارند و از سویی دیگر نیز اسیدهای چرب اشباع نشده( که منجر به کاهش چربی‌های نامطلوب می‌شوند) دارند یعنی ماده‌ای به نام سی ال ایی(CLE)دارد ولی به دلیل آن که اسیدهای چرب اشباع شده آن بالاست بنابراین مصرف زیاد کره حیوانی توصیه نمی‌شود.

بزرگمهر اذعان داشت: به افرادی که در معرض بیماری‌های قلبی و عروقی قرار داند توصیه می‌شود که اصلأ از کره استفاده نکنند و باید روغن‌های مایع اشباع نشده مصرف کنند(روغن‌هایی که در حرارت محیط، مایع است.) روغن زیتون و آجیل بدون نمک که اسیدهای چرب اشباع شده دارند در صورت افراط در مصرف، آن‌ها نیز چاق کننده هستند.

وی تصریح کرد: اشخاصی که اضافه وزن دارند باید ویتامین‌های محلول در چربی خود را از طریق مواد حیوانی و لبنیات کم چرب مانند شیر، ماست و پنیر کم‌چرب، یک الی دو قاشق روغن زیتون به همراه سالاد تأمین کنند.

ادویه‌ای که مسمومیت غذایی را از بین می‌برد

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 پزشکان دانشگاه واشنگتن دریافتند مصرف دارچین می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های ناشی از باکتری‌های بیماری‌زا کمک کننده باشد.

ایسنا : طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا هر سال از هر ۶ آمریکایی یک نفر به مسمومیت غذایی مبتلا می‌شود که از این ۴۸ میلیون مورد، ۱۲۸ هزار نفر روانه بیمارستان شده و تعداد ۳۰۰۰ تن جان خود را از دست می‌دهند.

محققان معتقدند استفاده از روغن دارچین در صنایع غذایی می تواند همچون یک آنتی باکتریال طبیعی کاربرد داشته باشد.

«لینا شنگ» یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: در بررسی انجام شده مشاهده کردیم یک گونه از باکتری E.Coli نوعی سم به نام «شیگا» را تولید می‌کند که استفاده از روغن دارچین قابلیت از بین بردن آنها را دارد.

به گفته «لینا شنگ»، مقدار ناچیزی از این روغن هم مفید خواهد بود به گونه‌ای که ۱۰ قطره از آن در یک لیتر آب می تواند تمامی باکتری‌های مرتبط را طی ۲۴ ساعت از بین ببرد.

به گزارش ایسنا به نقل از ورلد ساینس ریپرت، محققات معتقدند با افزایش مصرف افزودنی‌های شیمیایی نیاز به استفاده از افزودنی‌های طبیعی بیشتر می‌شود و لازم است ترکیب‌های طبیعی برای کنترل باکتری‌های مسمومیت زا مورد استفاده قرار گیرد.

۱۶ وزارتخانه از عملکرد خود در زمینه کاهش تقاضا در بحث”اعتیاد” گزارش می‌دهند

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان گفت: ۱۶ وزارتخانه و سازمان از عملکرد خود در زمینه کاهش تقاضا در بحث اعتیاد به مجلس گزارش می‌دهند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از تسنیم، عبدالرحمان رستمیان عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ۱۶ وزارتخانه و سازمان در زمینه کاهش تقاضا در بحث اعتیاد فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: قرار است بعد از تعطیلات دوهفته‌ای نمایندگان، جلسه‌ای با حضور نمایندگانی از این ۱۶ وزارتخانه و سازمان تشکیل شود.

وی ادامه داد: از تمام این وزارتخانه ها و سازمان‌هایی که در زمینه کاهش تقاضا در بحث اعتیاد وظیفه داشته‌اند، دعوت خواهد شد تا از عملکرد خود در سال ۱۳۹۲ و برنامه‌های خود در سال ۱۳۹۳ در زمینه کاهش تقاضا در بحث اعتیاد گزارشی به ما ارائه دهند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: این جلسه قرار است در محل کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برگزار شود.

با ایستادن از این بیماری خطرناک دور شوید

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 ایستادن به مدت سه ساعت در روز در تمامی طول سال به اندازه طی ۱۰ دو ماراتون برای بدن مفید است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، دکتر «مایک لوزه‌مور»، مشاور ارشد پزشکی ورزش در «موسسه ورزش، تمرین و سلامت» انگلستان و رئیس بیمارستان‌های دانشگاه کالج لندن، بر این باور است حتی ورزش‌کردن کم نیز می‌تواند برای سلامتی بدن فرد موثر باشد. وی در یک مصاحبه‌ تلویزیونی گفت ایستادن به مدت سه ساعت در روز و در تمامی پنج روز هفته به اندازه طی ۱۰ دو مارتون در طول سال برای بدن کارآمد است.
لوزه‌مور گفت: این تصور معمول اشتباه است که تغییرات کوچک مانند ایستادن بی‌فایده است زیرا این عمل موجب ارتقا سلامتی افراد و کاهش خطر ابتلای آن‌ها به بیماری‌های قلبی و دیابت می‌شود؛ ایستادن همچنین از خطر ابتلای افراد به سرطان می‌کاهد، سطح کلسترول‌شان را کاهش می‌دهد و آن‌ها را لاغرتر می‌کند.

شلوار‌های آب‌رفته، انعکاس ذهن‌های خواب رفته

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: اگر همان روزی که امام خامنه ای تذکر دادند که به مسئله طراحی لباس اهمیت دهید و شما تنها سر تکان دادید و رفتید، توجه می‌کردید امروز دختر و پسرهای هم نسل من مجبور نبودند تحت کم کاری‌های صورت گرفته جذب لباس غربی‌ها شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، متن یادداشت روح‌الله متقی با عنوان «شلوار‌های آب‌رفته، انعکاس ذهن‌های خواب رفته» به شرح ذیل است:
درباره حجاب تا به امروز مطالب و مستندات فراوانی تولیده شده است و سخنرانی‌های گسترده‌ای صورت گرفته است ولی متأسفانه با یک مطالعه میدانی ساده این نکته حاصل می‌شود که نه تنها فعالیت‌های صورت گرفته نتیجه نداشته است، بلکه بدحجابی جای خود را به بی‌حجابی می‌دهد.
شرایط پیش آمده باید همه آن‌ها را که می‌خواهند در این حوزه فعالیت کنند بیدار کند، که ادامه مسیر گذشته توفیقی برای ما حاصل نخواهد داشت و اگر از امروز تلاشی در این حوزه می‌خواهد صورت پذیرد باید با شناخت “جامعه هدف” باشد.
شرایط گذشته این نکته را برجسته می‌کند که در خیلی از موارد نگاه به مقوله حجاب نشات گرفته از تعصب‌های فرهنگی بوده است. تعصب‌هایی که ناظر به تحولات نبوده و تنها “زدگی” ایجاد کرده است.
از سوی دیگر به نظر می‌رسد مشکل اصلی جوان امروز هم تئوری حجاب نیست زیرا همه ابنا بشر تعالی خود را در انسان بودن خود جست‌وجو می‌کنند و نمی‌پسندند دیگران به آن‌ها به خاطر زیبایی‌های مادیشان توجه کنند که اگر رابطه‌ای بر اساس مهیج‌های مادی برقرار شود دیگر عنوان رابطه انسانی را نمی‌توان بر روی آن گذاشت. پس اگر مشکل تئوری حجاب نیست چرا به قول نگارنده بد حجابی تبدیل به بی‌حجابی شده است؟
برای تحلیل این موضوع باید این نکته را پذیرفت که انسان دارای نیازهایی است که اگر به موقع به آن پاسخ داده نشود به گونه دیگری خودنمایی می‌کند. گاهی این نیازها در تقابل و رویایی یکدیگر قرار می‌گیرند. از سوی دیگر برخی از نیازها وابسته به زمان هستند. یعنی سن عامل اساسی در بروز این نیازهاست.
یک دختر ایرانی هم نیاز دارد مورد توجه قرار گیرد و هم بر نمی‌تابد کسی به عنوان کالا به او نگاه کند و هم به طور فطری نیاز به عفیف بودن را در وجود خود احساس می‌کند.
این مقدمه اگر فهم نشود نه تنها معمای حجاب، که معمای بسیاری از مشکلات جوانان حل نمی‌شود.
حالا یک دختر ایرانی را در نظر بگیرد که در نظام آموزشی آموخته که حجاب موجب عزت زن می‌شود و او را از تیررس چشم‌های آلوده نگه می‌دارد و … اما این دختر وارد جامعه‌ که می‌شود تمام آموخته‌هایش زیر علامت سوال قرار می‌گیرد. پوشش بازیگران محبوبش را می‌بیند در تعارض با آن عفتی است که در وجودش احساس می‌کند، به بازار خرید می‌رود می‌بیند مانتوی مورد علاقه‌اش یا یاید نازک باشد یا کوتاه و آب رفته، به تعصب‌های خانواده که می‌رسد برای لجبازی با پدر یا مادری که او را مجبور به داشتن پوشش مورد علاقه آن‌ها کرده‌اند، برای مخالفت با نظر آن‌ها دقیقاً برعکس فطرت خویش، پوششی را انتخاب می‌کند که شاید در حالت عادی تمایلی به داشتن آن ندارد.
با نگاهی به مقدمه مطروحه؛ این دختر نیاز به دیده شدن دارد، نیازی که در ساده‌ترین شکل ممکن، یعنی عریان کردن بخشی از زیبایی‌های ذاتی‌اش یا آرایش اعضای بدنش و یا پوشیدن لباس‌هایی که جذابیت‌های ظاهری را نمایان می‌کند، به این نیاز خود پاسخ می‌دهد. دقت داشته باشید ما اصلاً با نگاه ارزشی به این مقوله نمی‌پردازیم و فقط در حال تشریح موقعیت هستیم.
کمی ریزتر شویم و به عقب برمی‌گردیم. البته نه خیلی دور، همین سال گذشته که پوشش ساپورت در میان جامعه زنان جایگاهی نداشت. در آن دوران کسی فکرش را نمی‌کرد که دختر با فرهنگ ایرانی بخواهد با چنین پوششی در جامعه حاضر شود. پس سوالی که باید پاسخ داد همین است که چرا این اتفاق فراگیر شد.
شاید یکی از دلایل اصلی این باشد که اهالی فن در حوزه طراحی لباس، پوشاکی را طراحی نکردند که در عین زیبایی کرامت‌های انسانی را رعایت کند و در این میان شیطنت برخی فرصت‌طلبان زیر سایه غفلت مسئولان را نیز نباید فراموش کرد.
نگارنده معتقد است در طول این سال‌ها به اندازه کافی بر سر جامعه هدف با الحان مختلف – درست یا نادرست به حق یا ناحق – داد زده‌ایم و حالا نوبت این است که بر سر افرادی داد بزنیم که دست روی دست گذاشته‌اند و به جای کار عملیاتی دائم سخنرانی می‌کنند.
باید به این افراد گفت عملکرد شما، آدم را یاد افرادی می‌اندازد که در بحبوحه جنگ ایران و عراق برای ادامه تحصیل به خارج کشور رفتند، به این بهانه که فردای ایران نیاز به افراد متخصص دارد…
واضح‌تر بگویم وقتی دشمن با تفنگ به شما حمله می‌کند، باید تفنگ در دست بگیری و از کیانت دفاع کنی، اگر در برابر تفنگ دشمن قلم به دست بگیری و دائم بنویسی که دشمن دارد جوان‌های ما را می‌کشد آیا تاریخ به عقل من و شما نمی‌خندد.
بلندتر فریاد می‌زنم اگر همان روز که امام خامنه‌ای تذکر دادند که به مسئله طراحی لباس اهمیت دهید توجه درخوری می‌دیدیم امروز دختر و پسرهای هم نسل من مجبور نبودند تحت کم کاری‌های صورت گرفته جذب لباس غربی‌ها شوند و به‌گونه ای در شهر ظاهر شوند که اگر به فطرت عفیفانه خود نگاهی از سر صدق بیاندازند شاید پوشش دیگری را انتخاب کنند.
صدایم گرفت، ولی با همین صدای گرفته می‌گویم که هنوز دیر نشده و هنوز فرصت باقی است. به مراسم‌ شب‌های قدر نگاه کنید. هم نسلی‌های مرا ببینید که چگونه روح خداجویشان به خروش آمده است. پس تا فرصت هست، دست به کار شوید و برای هم نسلی‌های من پوششی تولید کنید که در عین جذابیت‌های جوانی عفت آنان را محفوظ نگه دارد.
روح الله متقی مجد

با این میوه‌ی خوشمزه بیخوابی را برطرف کنید

شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

مصرف برخی میوه‌جات مانند سیب، انگور و گیلاس به داشتن خوابی آرام در افراد کمک می‌کند.

دکتر مسعود کیمیاگر متخصص تغذیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: مصرف یکسری از مواد غذایی مانند کافئین، موادی که محرک بوده و به عنوان افزودنی به فست‌فودهایی مانند سوسیس و کالباس اضافه می‌شوند و موادی مانند فلفل که روی اعصاب تاثیر می‌گذارند، سبب بی‌خوابی در افراد می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه میزان تاثیر این مواد در افراد مختلف متفاوت است، گفت: تا حد امکان باید از مصرف چنین موادی قبل ازخواب خودداری کرد و میزان تاثیر آنها بسته به شرایط بدنی افراد متفاوت خواهد بود.

وی همچنین در خصوص مصرف موادی که سبب ایجاد یک خواب آرام در افراد می‌شوند، بیان داشت: مصرف کاهو و همچنین ریحان می‌تواند به داشتن یک خواب آرام در افراد کمک کند.

این متخصص تغذیه به مصرف لبنیات مانند شیر، دوغ و ماست تاکید کرد و اذعان داشت: لبنیات به دلیل ترشح سرتونین در بدن سبب ایجاد یک خواب آرام در فرد می‌شود.

کلیه‎ها و کبد مرد ۴۳ ساله یزدی اهداء شد

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

  واحد فراهم آوری اعضای پیوندی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد از اهدای اعضای یک مرد ۴۳ ساله یزدی از سوی خانواده وی خبر داد

به گزارش قدس آنلاین ازیزد ، دو کلیه و کبد “حسن شادمان” مرد میانسال یزدی که در اثر تصادف دچار آسیب شدید و در واحد ICU بیمارستان شهید رهنمون بستری شده بود، به تیم جراحی مرکز پیوند شیراز برای نجات جان نیازمندان به عضو اهدا شد.
این اهداکننده عضو پس از تصادف در تاریخ ۲۱ تیرماه به بیمارستان شهید رهنمون و واحد ICU این بیمارستان منتقل شده بود که با رایزنی واحد فراهم آوری اعضای پیوندی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد، موافقت خانواده وی برای اهدای اعضای این بیمار اعلام شد.

این نوع لکه پوستی در اثر استفاده از مواد عطردار ایجاد می‌شود

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 گیتی صادقیان متخصص پوست و مو در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: بعضی از افراد دچار لکه صورت می‌شوند که به آن ملاسما گفته می‌شود و علت آن نیز متعدد است. ممکن است به دلیل بارداری و مصرف داروهای ضد بارداری حاصل شود یا به دنبال استفاده از کرم‌هایی که برای مصارف زیبایی به کار می‌روند یا در اثر استفاده از مواد عطر دار ایجاد شود. این عارضه در خانم‌ها شایع تر است و در آقایان در مواجه با نور آفتاب تشدید می‌یابد.

وی افزود: محل ملاسما بیشر روی پیشانی، دو گونه‌ها و گاهی چانه است. درمان آن خیلی سخت است و امکان عود آن وجود دارد اما خطری ندارد و فقط از نظر زیبایی مسئله ساز است.

صادقیان تصریح کرد: نوع دیگر لکه‌های پوستی “کک و مک” است که به صورت خال‌های خیلی ریز قهوه‌ای کوچک و سطحی می‌باشد و دو علت عمده دارد یکی ژنتیک و دیگری نور آفتاب است به همین دلیل در تابستان‌ها پر رنگ و در زمستان‌ها کم رنگ می‌شوند.

وی اظهار داشت: کک و مک در افرادی که رنگ پوست و چشم روشن دارند و موهای قرمز یا بور دارند شایع‌تر است. راهکار درمانی کک و مک لیزر، استفاده از ضد آفتاب و ترکیبات بی رنگ کننده است.

این متخصص در پایان خاطرنشان کرد:‌ نوع دیگر لکه‌های پوستی، لکه‌های آفتابی است که بیشتر در افراد مسن و در ناحیه پشت دست ایجاد می‌شود. اندازه آن‌ها از کک و مک‌ها بزرگتر و بیشتر است و با لیزر درمانی قابل درمان هستند.

هزینه یک پیوند به بیش از یک میلیارد ریال افزایش یافت

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم:رئیس هیئت مدیره انجمن بیماران کلیوی با تشریح دلالی در یکی از بیمارستانها از اعتراض برادر سخنگوی دولت نیز خبر داد و گفت: برخی بیمارستان‌ها به صورت خودسرانه اقدام به پیوند کلیه می‌کنند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، پس از برگزاری نخستین نشست شورای عالی پیوند اعضا به ریاست وزیر بهداشت، مصطفی قاسمی رئیس هیئت مدیره انجمن خیریه بیماران کلیوی در اعتراض به برخی از عملکردهای این شورا به تسنیم اظهار داشت: متاسفانه پس از برگزاری نخستین نشست شورای عالی پیوند اعضا به ما گفته‌اند که نباید در این شورا حضور پیدا کنیم و دلیل آن هم این است که ما معضلات پیوند در کشور را رسانه‌ای می‌کنیم و این در حالی است که کسی که این ممنوعیت را برای ما به وجود آورده است در گذشته خودش از اعضایی بود که با این انجمن همکاری می‌کرده است، اما متاسفانه امروز این فرد با ارتقای جایگاه تصمیمات خاصی می‌گیرد، البته شاید مجبور با اتخاذ چنین تصمیماتی باشد.
قاسمی ادامه داد: متاسفانه قاچاق اعضای بدن در قالب پیوند اعضاء از ایرانیان به افراد خارجی در بیمارستانهای متعددی انجام می‌شود و هیچ نظارت مشخصی نیز وجود ندارد به طوری که ما مدتهاست درباره این معضل گلایه کرده‌ایم، ولی پس از حادثه‌ای که در یکی از بیمارستانهای خصوصی رخ داد و اعضای بدن یک فرد ایرانی را به یک بیماری از کشورهای منطقه می‌خواستند پیوند بزنند اقداماتی صورت پذیرفت ولی در نهایت نتیجه مطلوب گرفته نشد. به طوری که آن بیمارستان همچنان به روند خود ادامه فعالیت می‌دهد و تنها تذکری به پزشک مربوطه دادند.ما بارها به وزارتخانه تذکر دادیم اما سهل‌انگاری می‌شود.
دُم خروس دلالی و قاچاق اعضای بدن در کشور بیرون زد
وی با اشاره مصداقی به وجود مشکل پیوند اعضای بدن ایرانیان به خارجی‌ها گفت: هم اکنون یکی از بیماران از کشورهای منطقه را در یکی از بیمارستانهای کشور به همین صورت دلالی و قاچاق پیوند زدند و این بیمار فوت کرده است و مسئولان مربوطه نمی‌دانند که چطور این معضل را برطرف کنند و این مسئله نیز به ضعف نظارت و عملکرد وزارت بهداشت برمی‌گردد، همانطور که ما امروز شاهد آن هستیم کسی را که بر منصب ریاست اداره پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت قرار گرفته است به هیچ عنوان با مقوله دیالیز آشنا نیست و حتی بیماران از رفتار‌های وی گلایه دارند.
اعتراض برادر سخنگوی دولت به عملکرد شورای عالی پیوند اعضا
قاسمی به برگزاری نخستین جلسه شورای عالی پیوند اعضا اشاره کرد و گفت: در این شورا آقای نوبخت برادر دکتر نوبخت سخنگوی دولت نیز حضور داشت و خود وی گلایه کرده بود که چرا NGOها در این شورا حضور ندارند و این در حالی است که به ما گفته‌اند دیگر اجازه حضور در این شورا را ندارید و این در شرایطی است که بیشترین اطلاعات، آمارها و ارتباط مستمر با بیماران را انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی دارد.
بیمارستانهای که قاچاقی پیوند می‌کنند
وی درباره دیگر معضلات انجام پیوند در بیمارستانهای کشور تصریح کرد: متاسفانه پس از دو سال از بخشنامه‌ای که وزارت بهداشت برای نظارت بر پیوند در بیمارستانها صورت پذیرفت می‌گذرد، هنوز شاهد آن هستیم که بیش از ۱۷ بیمارستان به انجام پیوند اقدم می‌کنند در حالی که براساس آخرین آمارها تعداد کمی از پیوندها با هماهنگی این انجمن صورت پذیرفته است و بیمارستانها به صورت خودسرانه به پیوند کلیه اقدام می‌کنند.
هزینه پیوند ۹ میلیونی به بیش از یکصد میلیون افزایش یافت، دلیل عدم نظارت
قاسمی درباره هزینه‌های سرسام‌آور پیوند کلیه نیز گفت: پیوند کلیه براساس موازین قانونی و براساس عرفی که وجود دارد تا حدود ۹ میلیون تومان هزینه دربر خواهد داشت، ولی امروز ما شاهد آن هستیم که به دلیل عدم نظارت و اقدامات خودسرانه بیمارستانها هزینه انجام پیوندها به بیش از یکصد میلیون تومان رسیده است.
پیوند از مرگ مغزی رایگان است، ولی هم اکنون ۱۷ میلیون می‌گیرند
وی درباره معضل هزینه پیوند از مرگ مغزی نیز گفت: امروز بار دیگر شاهد هستیم که وقتی عنوان می‌شود انجام پیوند مرگ مغزی رایگان است ولی در یکی از همین بیمارستانهای تهران (ب) از بیمار ۱۷ میلیون تومان گرفته‌اند و این نشان می‌دهد که هیچ نظارتی در این رابطه نیست.
قاسمی در توضیح این مسئله که به هر حال وزارت بهداشت برای برطرف کردن چنین معضلی شورای پیوند را تشکیل داده است، عنوان کرد: بله. این کار خوبی است، ولی چرا نباید NGOهای مربوطه در این شورا حضور نداشته باشند به طوری که برادر سخنگوی دولت نیز به این مسئله اعتراض می‌کند و از آن طرف فردی که سالها با ما فعالیت می‌کرد امروز خودش مسبب حذف ما از این شورا است.
کارشناسان وزارت بهداشت حقوق بگیر شرکت‌های وارداتی شده اند
وی با اشاره به معضل دیگر بیماران کلیوی و دیالیزی خاطرنشان کرد: متاسفانه باید عنوان کنم کارشناسان فعال در این حوزه حقوق‌بگیر شرکتهای وارداتی شده‌اند و ما می‌توانیم با ارائه مستندات لازم این مسئله را ثابت کنیم و مسلما چنین روندی برای بیمار و روند امور پیوند و سر و سامان دادن بیماران کلیوی بسیار آسیب‌زا است.

تیروئید درمان قطعی ندارد/ بیماری تیروئید ژنتیکی است

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمد حسن مودب، با بیان اینکه کم کاری تیروئید در کودکان به دو دسته مادرزادی و اکتسابی تقسیم می‌شود، اظهار کرد: مادرزادی بودن بیماری به این معنی نیست که مادر حتما بیماری تیروئید دارد بلکه به این معنی است که از بدو تولد کودک به بیماری مبتلا است.

وی افزود: تشخیص کم کاری تیروئید مادرزادی اهمیت بیشتری دارد و در صورت عدم تشخیص در دو سال اول زندگی که مغز رشد می‌کند، عقب ماندگی ذهنی و کاهش ضریب هوشی در کودکان اتفاق می‌افتد.

این فوق تخصص غدد کودکان ادامه داد: اگر تیروئید در کودک ۱۰ ساله تشخیص داده نشده باشد رشدش مختل می‌شود، اما مشکل ذهنی پیدا نمی‌کند.

بیماری تیروئید ارثی نیست؛ ژنتیکی است

مودب با اشاره به اینکه بیماری تیروئید ارثی نیست ولی ژنتیکی است، تصریح کرد: در هفته اول تولد کودک آزمایش تیروئید از او گرفته می‌شود و در صورت تشخیص کم کاری تیروئید، بلافاصله درمان کودک با قرص تا سه سالگی ادامه می‌یابد و بعد از سه سالگی با آزمایش مجدد در صورت لزوم مصرف قرص تا همیشه ادامه می‌یابد.

این فوق تخصص غدد کودکان افزود: صورت پرمو، پف آلود، خشن، زبانی بزرگ که از دهان بیرون می‌زند و خستگی از جمله عوامل تیروئید در کودکانی است که بیماری آنها تا سه ماهگی تشخیص داده نشده و به آسیب مغزی دچار شده‌اند.

مودب با اشاره به علائم کم کاری تیروئید در کودکان بزرگتر و بزرگسالان خاطرنشان کرد: کمبود انرژی، ورم، عدم تحمل سرما، یبوست و خستگی از نشانه‌های کم کاری تیروئید در کودکان بزرگ‌تر است.

وی افزود: پرکاری تیروئید تقریبا اکتسابی است و در کودکان بزرگتر و بزرگسالان دیده می‌شود و علائم آن شامل کاهش وزن، اشتهای زیاد، لرزش، بیرون زدن چشم‌ها، تعرق و تپش قلب شایع‌ترین علامت این بیماری است.

این فوق تخصص غدد کودکان با بیان اینکه در دنیا از هر چهار هزار تولد یک نفر به کم کاری تیروئید مبتلا می‌شود، گفت: در ایران از هر یک یا دو هزار تولد یک کودک به تیروئید مبتلا است. تیروئید درمان قطعی ندارد و بیمار باید تا همیشه قرص مصرف کند.

وقتی حساسیت به سراغتان می آید

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 حساسیت فصلی اختلالی است که هر از گاهی به سراغش می آید. بنابراین بهتر است چگونگی محافظت از خود را به نقل از سایت «Prevention» مرور کند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از سلامت نیوز، عطسه های پی در پی، آب ریزش از بینی و جمع شدن آب در چشم و خارش بدن علایمی بود که پروین را مجبور به مراجعه به پزشک کرد.

منتظر شروع علایم نشوید
آنتی هیستامین را قبل از شروع علایم مصرف کنید. آنتی هیستامین واکنش شیمیایی که علایم حساسیت ایجاد می کند را در بدن کاهش می دهد. ۲ تا ۳ روز طول می کشد تا دارو خوب اثر کند؛ اگرچه از همان روزی که این دارو را مصرف کنید تأثیرگذار است اما بعد از چند روز، تأثیر خوب خود را نشان می دهد.

مصرف دارو، تنها راه حل نیست
با آب سرم داخل بینی را تمیز کنید. به اطراف بینی نیز کمی وازلین بمالید تا از ورود گرد و غبار به بینی جلوگیری شود؛ اگرچه درمان معمول ، مصرف آنتی هیستامین است، اما می توانید از اسپری بینی نیز استفاده کنید.

دارو را درست مصرف کنید
برای استفاده از اسپری، سر را به پشت خم کنید، دارو را به بالای حفره های بینی و سمت شقیقه اسپری کنید.

در مصرف مغز میوه و برخی میوه ها محتاط باشید
بررسی کنید که آیا مصرف میوه و مغز میوه حال شما را بدتر می کند یا نه. برخی مبتلایان به تب یونجه، به ویژه آن هایی که به گرده گیاهان حساسیت دارند، به میوه های تازه مانند سیب، کیوی، هلو، بادام و فندق حساسیت پیدا می کنند.

از عینک آفتابی استفاده کنید
عینک های بزرگ که نه تنها چشم بلکه اطراف چشم را می پوشاند نه تنها از چشم در برابر گرده محافظت می کند، بلکه التهاب چشم را نیز کاهش می دهد.

از آنجا که گرده های میکروسکوپی از طریق لباس، پوست و مو وارد منزل می شود، بهتر است لباس های شسته شده را در داخل منزل خشک کنید. در صورت خارج شدن از منزل، در هنگام بازگشت دوش بگیرید، موها را بشویید و لباس ها را عوض کنید. در صورت شدید بودن تب یونجه، در وسط روز و اوایل عصر پنجره ها بسته باشد.

مصرف سیر و عسل را افزایش دهید
عسل علایم حساسیت به گرده را کاهش می دهد. سیر خام نیز آنتی هیستامین طبیعی است. از طرفی ماهی چرب مانند ساردین منبع غنی امگا۳ است که واکنش های التهابی را کاهش می دهد.

پارچه سرد روی چشم قرار دهید
اگر دچار خارش چشم می شوید، پارچه سرد روی چشم ها قرار دهید.

سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید
اگر راه های یاد شده کارایی نداشت، به پزشک مراجعه کنید. برخی پزشکان طی سال ها دوز زیادی از عصاره ماده حساسیت زا را از طریق تزریق، قطره یا قرص به بیمار می دهند تا سیستم ایمنی بدنشان به ماده آلرژن عادت کند.

مادران عاشق، نوزادان باهوش تری دارند

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 بر اساس پژوهش جدید، مادرانی که عاشق نوزادانشان هستند، قدرت مغز آن‌ها را ارتقا می‌بخشند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، دانشمندان دریافته‌اند حضور مادر می‌تواند دارای اثری مثبت روی تولید عصب مغز نوزاد باشد. محققان امیدوارند با استفاده از نتایج حاصله ابزاری تشخیصی و درمان‌هایی را برای افرادی بیابند که مغزشان دارای نارسایی است یا در دوران طفولیت به خوبی رشد نکرده است.

این نخستین تحقیقی است که ارتباطات طبیعی و اولیه مانند اثر پرستاری و مراقبت بر مراحل کلیدی در رشد مغزی پس از تولد نوزاد را نشان می‌دهد.
پروفسور رجینا سولیوان از دانشگاه نیویورک در این باره گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهند چگونه در پستانداران، تحریک حسی مادر به مغز در حال رشد نوزاد کمک می‌کند و نتایج حاصله دیدگاه‌های وسیع‌تری را درباره فرآیند مادر خوب‌بودن ارائه می‌دهد.

این تحقیق همچنین نشان می‌دهد چگونه تفاوت در شیوه بزرگ‌کردن نوزادان توسط مادران می‌تواند تا حدی تنوع گسترده رفتارهای نوزادان در میان حیوانات و انسان‌هایی با پیش‌زمینه‌های مشابه یا فرهنگ‌های بسیار مرتبط، را توضیح دهد.

در بررسی انجام‌شده، محققان پس از تحلیل موش‌های تازه متولدشده دریافتند هنگامی که آن‌ها به خوبی مراقبت و تغذیه می‌شدند، عصب‌هایشان رشد کرد و با یکدیگر بهتر ارتباط برقرار می‌کردند. در واقع، بررسی ۱۰۰ ساعته ویدیوها و خوانش‌های الکتریکی مغز موش‌های مورد مطالعه ارتباط نوزاد-مادر و فعالیت عصبی آغازین را نشان داد.

بر اساس یافته‌های جدید، حضور مادر در لانه سیگنال‌دهی الکتریکی در مغز موش‌های تازه‌متولدشده را تنظیم و کنترل کرد. همچنین زمانی که موش‌ها با مادرشان بودند، مغزشان عصب بیشتری تولید می‌کرد اما هنگامی که مادر حضور نداشت، فعالیت مغزی آن‌ها نامنظم بود.
جزئیات این دستاورد علمی در مجله Current Biology منتشر شد.

روحیات آدم ها به نوع کشاورزی شان بستگی دارد

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 مطالعه ای اخیرا در نشریه ساینس چاپ شده که نشان می دهد، روحیات یک جامعه کشاورزی می تواند به این بستگی داشته باشد که برنج کشت می کنند یا گندم.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایرنا، توماس تلهلم رواشناس و کارشناس فرهنگ از دانشگاه ویرجینیای آمریکا متوجه شد، شالی کاران بیش از گندم کاران روحیات جمعی دارند. وی بعد از چند سال زندگی به عنوان آموزگار در چین به فکر چنین تحقیقاتی افتاد.

وی که حالا در پکن مشغول مطالعه است می گوید: من ابتدا در جنوب چین در گوانگجو زندگی می کردم که یک ناحیه شالی کاری بود و آنجا متوجه شدم که مردم این ناحیه خیلی از درگیری پرهیز می کنند.
اما وقتی به شمال چین نقل مکان کردم جایی که گندم کشت می شود به نظرم رسید که مردم خیلی بیشتر تمایل به بحث و جدل و بیان صریح افکارشان دارند.

وی ادامه می دهد:رود یانگ تسه در واقع خط تقسیم بین دو بخش کشت برنج و گندم در چین است و به همین دلیل به نظرم رسید که برنج و گندم اختلافات فرهنگی دو طرف یانگ تسه را توضیح می دهد.
تلهلم می گوید:شالی کاری، همکاری و تلاش جمعی خیلی بیشتری از کشت گندم می طلبد.

برنجکار برای اینکه موفق باشد نیازمند همکاری کشاورزان برای ساختن سیستم های پیچیده آبیاری و تبادل نیروی کار است. اما کشت گندم می تواند کاری مستقل باشد به این ترتیب به اعتقاد تلهلم گندم کاران بیشتر روحیات فردگرایانه دارند.

مطالعه با تست های روانی به روی ۱۱۶۲ دانش آموز چینی از سراسر این کشور انجام شد. اختلاف ها در جوامع کشت گندم و برنج در نواحی نزدیک به هم اما واقع در دو سوی یانگ تسه هم آشکار بود که نشان می دهد سایر عوامل مثل آب و هوا در شکل گیری روحیات دو جامعه نقش نداشته است.

با این حال تلهلم می گوید: نمی خواهد این نتایج را بیش از حد پررنگ کند؛فرهنگ پیچیده است و یک متغیر همه چیز را توضیح نمی دهد.وی اضافه می کند که مطالعاتش در هند هم دال بر اختلاف فرهنگی مشابهی در بخش های کشت برنج و گندم است.

علت زیرآب زنی در محل‌های کار از نگاه روانشناسان

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: یک متخصص روانشناسی در تحلیل لقمه حلال و حرام بودن چاپلوسی، مسئله علت زیرآب زنی در محل‌های کار را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، سید آرش تقوی دکترای روانپزشکی در تحلیل لقمه حلال و حرام بودن چاپلوسی و مسئله پدیده زشت زیرآب زنی در محل‌های کار اظهار داشت: متاسفانه در جامعه ما همیشه افرادی که زیاد کار می‌کنند مورد تحقیر و تهدید قرار می‌گیرند، و چاپلوسی جای شایستگی را گرفته است، بنابراین نه تنها قدردانی صورت نمی‌پذیرد، براین اساس بر مبنای علوم روانشناسی آمن چیزی که لقمه حرام به حساب می‌آید، آنچیزی است که خارج از شایستگی‌های افراد به آنان داده شده است، یعنی حق آن فرد نبوده است و آن حق را به ناحق برداشته شده است.
وی ادامه داد: یک زمانی افراد، چیزی حق شان نیست ولی به آنان لطفی می‌شود، ولی یک زمانی به تعبیر روانشناسان، آن لطف از جیب فرد دیگری زده می‌شود، بنابراین افراد این معضل را فرا می‌گیرند که زود بدست بیاورند، هیچ جای دنیا، حتی آن کشورهای پیشرفته ای که می‌شود از نظر اقتصادی و فرهنگی روی آنها حساب کرد، و حتی ممالکی که مذهب گریز هستند، مردم آنها فقط کار می‌کنند، ولی ما خیلی دیر آمده ایم و زود می‌خواهیم برویم.
این دکترای روانپزشکی درباره تعریف و تفاوت آرمان و واقعیت نیز عنوان کرد: وقتی فصله این دو مقوله زیاد می‌شود استرس بوجود می‌آید، یعنی مکانیزم دفاعی بی‌ارزش سازی، وقتی کسی زورش نمی‌رسد که رشد کند، جایگاه افراد دیگر را پایین می‌آورد، و این مسئله از نظر روانی حرام است، زیرا آن فرد با شایستگی بالا نیامده است، بلکه شایستگی کس دیگری را پایین آورده است تا ثابت کند کافر همه را به کیش خود خواند.
تقوی خاطرنشان کرد: بنابراین افراد با چاپلوسی آن فاصله را می‌خواهند پُر کنند، بنابراین نتیجه گرفته می‌شود که افراد وقتی بدون لیاقت به جای می‌رسند آنچه را که بدست می‌آورند بدون لیاقت هم از دست می‌دهند، بنابراین چطور می‌توان به فرزند خود گفت که پدرت نان حلال بدست می‌آورد و خودرو مدل پایین می‌نشیند ولی آدمی که نصف پدرت سن او هست و نان حرام می‌خورد خوردویی دو برابر قیمت پدرت دارد. زیرا آن فرزند عقل و شعورش به دلش است، بنابراین به خاطر همین است که عنوان می‌شود کار فضیلت و عبادات است. همانطور که نماز می‌خوانیم تا از زشتی دور شویم.

وزیر بهداشت:‌ شورایعالی بیمه تصمیمات خوبی در مورد تعرفه‌ها گرفته است

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: دستور العمل اجرایی بسته نظارت بر تعرفه‌های خدمات درمانی در هشتمین جلسه شورایعالی بیمه در دولت تدبیر و امید که به ریاست وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی و با حضور وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، به تصویب رسید.

به گزارش حوزه سلامت خبرگزاری تسنیم، سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در هشتمین جلسه شورایعالی بیمه در دولت تدبیر و امید اظهار داشت: اراده شخص رئیس جمهور و اعضای کابینه همواره حمایت طرح تحول سلامت است .
وی با بیان این که به عنوان پزشک باید به حرفه و خدماتمان به چشم انسانی بنگریم، تصریح کرد: ما نباید به بیمه‌ها همانند بنگاه اقصادی بنگریم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که در این برهه زمانی خیلی کارمان سخت است و با مشکلات زیادی مواجه هستیم، بیان کرد: به عنوان مثال اگر در سال گذشته هزینه دارویی را به قیمتی پرداخت کرده بودند نباید اکنون سطح آن را کاهش دهند چرا که خلاف مقررات است لذا همراهی ما با مردم باید مستدام باشد.
هاشمی عنوان کرد: شورای عالی بیمه تصمیمات خوبی در جهت واقعی شدن تعرفه‌های، هتلینگ و ویزیت گرفته است، چرا که نباید اشتباه سالهای گذشته تکرار شود.
وی افزود: این تصمیم حتما به نفع مردم و ارتقای اخلاق پزشکی و صیانت از جامعه پزشکی است و مردم و ما اعلام کردیم که هزینه واقعی هر خدمت را می‌پردازیم که حتماً این تصمیم مهم به نفع مردم خواهد بود .
وی از بیمه مرکزی و بیمه‌های تکمیلی درمان خواست که پای کار بیاستند و در جهت تصمیمات شورای عالی بیمه و اهداف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حرکت کنند.
ربیعی: بسته نظارت بر اعمال تعرفه‌های خدمات درمانی تصویب شد
علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در هشتمین جلسه شورایعالی بیمه خدمات درمانی در دولت تدبیر و امید گفت:‌ شورایعالی بیمه ضمن تصویب تعرفه‌های درمانی براساس واقعیات موجود بسته نظارت بر اعمال این تعرفه‌ها را با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی و سایر دستگا‌ه‌های بیمه گر به اعضای این شورا تصویب کرد که این بسته نظارتی می‌تواند از هر گونه سوء استفاده احتمالی در اجرای مصوبات شورایعالی بیمه جلوگیری کند.
ربیعی یاد آورشد:‌ به منظور اجرای صحیح تعرفه‌های خدمات درمانی و جلوگیری از افزایش پرداخت از جیب مردم و ساماندهی بازار خدمات سلامت این دستور العمل تصویب شده که شامل سرفصل‌هایی نظیر رایند رسیدگی به تخلفات در اجرای تعرفه‌ها و برخورد انضباطی با متخلفان است.
وی همچنین در مورد دیگر مصوبه شورایعالی بیمه گفت:‌ با توجه به نیاز به حمایت از معتادین زن، کودکان و نوجوانان معتاد زیر ۱۸ سال و گروه‌های پرخطر، پوشش بیمه ای درمان اعتیاد در سال ۱۳۹۳ جهت افراد یاد شده در مراکز سرپایی درمان نگهدارنده با متادون (MMT ) و بستری درمان اعتیاد مصوب شد و خدمات درمان اعتیاد جهت گروه فوق نیز حداکثر تا ۶ ماه تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد و سازمان بیمه سلامت موظف شد تا برای درمان معتادان برنامه ریزی لازم را به عمل آورند.
وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی بیان کرد:‌ از سوی دیگر با توجه به فقدان تعرفه یکسان برای خدمات درمان سوء مصرف مواد در مراکز ارائه دهنده این خدمات که منجر به بروز اختلاف وسیع در میزان نرخ اعلام شده برای خدمات مشابه در مراکز درمان سوء مصرف و سردرگمی بیماران می‌شود؛ تعیین تعرفه در بخش دولتی و خصوصی جهت خدمات ارائه شده در مراکز سرپایی و تعرفه هتلینگ مراکز اقامتی نیز صورت پذیرفت.
وی گفت:‌ به منظور حمایت از بیمه شدگان و بهره مندی بیشتر آنان از خدمات بیمه ای تعدادی از داروهای گرانقیمت مورد استفاده بیماران خاص و متابولیک، بیماران دیالیزی و بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید تحت پوشش بیمه پایه قرار گرفت. همچنین، تسری شمول تعهدات بیمه پایه در خصوص یک نوع اسپری تنفسی ، نوعی از داروی ضد درد بیمارستانی ویک داروی ضد افسردگی نیز مصوب شد.
ربیعی خاطرنشان کرد:‌ در راستای بهینه شدن سطح کمی و کیفی خدمات دندانپزشکی و افزایش سطح رضایتمندی مردم و دندانپزشکان، تعیین ارزش نسبی خدمات دندانپزشکی که مشمول تعهد بیمه پایه است که در این جلسه تصویب شد.

۵ بیماری که خستگی شما در آن‌ها نهفته است

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

فاطمه منفرد پویا روان شناس در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت:‌ خستگی مفرط می‌تواند ریشه در عوامل مختلفی داشته باشد که بیماری‌های جسمی یکی از علل آن بوده و می‌تواند به صورت خستگی ظاهر شود.

وی در ادامه گفت: کم خونی، مشکلات کلیوی، کم کاری تیروئید، بیماری‌های قلبی و تنفسی نیاز به انرژی بالایی دارند و زمانی که انرژی و خون رسانی لازم به صورت کامل انجام نگیرد فرد احساس خستگی می‌کند.

وی افزود: یکی از شایع‌ترین علامت‌های افسردگی، احساس خستگی مفرط می‌تواند باشد همان طور که فرد احساس افسردگی در خلق می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که دیدگاه فرد نسبت به زندگی دیدگاه واقع بینانه نباشد و نسبت به زندگی منفی نگر باشد منجر به خستگی بیش از اندازه در او می‌شود.

وی اظهار داشت: زمانی که احساس ذهنی فرد غمگین، ناراحت و خسته باشد ضعف بدنی پیدا کرده که این عوامل به دلیل “تغییرات بیولوژیکی بدن” و تغییراتی در مغز است. همچنین از دیگر علائم خستگی می‌توان به کمبود اشتها و کم خوابی اشاره کرد.

وی اذعان داشت: یکی از علائم سرطان لوزالعمده، احساس خستگی و افسردگی می‌تواند باشد. با تشخیص علت عارضه درمان خستگی انجام می‌شود به طور مثال اگر فردی به کم کاری تیروئید مبتلا باشد با درمان این عارضه خستگی او نیز درمان می‌شود. اگر احساس خستگی فردی ریشه در افسردگی داشته باشد باید به روان پزشک مراجعه کرده و تحت دارو درمانی قرار گیرد.

با خوردن این روغن، چاق می شوید

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 کره حیوانی از شیر گاو به دست می‌آید در صورتی که کره گیاهی از جامد کردن روغن‌های مایع تولید می‌شود. کره به دلیل دارا بودن چربی حیوانی باعث افزایش “کلسترول” و “تری گلیسیرید” می‌شود.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز، برلیانت بزرگمهر دبیر انجمن تغذیه ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: کره حیوانی از شیر گاو که حاوی املاح شیر، آب و چربی است به دست می‌آید در صورتی که کره گیاهی از جامد کردن روغن‌های مایع به روش‌های خاص و افزودن طعم تولید می‌شود که در اصطلاح مارگارین نام دارد.

وی ادامه داد: کره حیوانی مقدار فراوانی انرژی به دلیل چربی موجود در آن تولید می‌کند که منجر به چاقی در انسان می‌شود. کره به دلیل دارا بودن چربی حیوانی منجر به افزایش چربی‌های نامطلوب خون مانند کلسترول، تری گلیسیرید، ال دی ال(ADL) و دی ال دی ال(DLDL)می‌شود. بنابراین مصرف روزانه کره حتی برای کودکان مضر است.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که کلسترول بالایی دارند نیز باید گاهی اوقات کره حیوانی مصرف کنند چرا که در صورت مصرف مکرر و روزانه منجر به افزایش چربی‌ در آن‌ها می‌شود. روغن‌هایی که منشأ گیاهی دارند، در کارخانه اشباع شده و جامد می‌شوند که در این صورت بسیار خطرناک هستند.

وی اظهار داشت: روغن‌های حیوانی از جمله کره از یک سو اسیدهای چرب اشباع شده (افزایش چربی‌های نامطلوب) بالایی دارند و از سویی دیگر نیز اسیدهای چرب اشباع نشده( که منجر به کاهش چربی‌های نامطلوب می‌شوند) دارند یعنی ماده‌ای به نام سی ال ایی(CLE)دارد ولی به دلیل آن که اسیدهای چرب اشباع شده آن بالاست بنابراین مصرف زیاد کره حیوانی توصیه نمی‌شود.

بزرگمهر اذعان داشت: به افرادی که در معرض بیماری‌های قلبی و عروقی قرار داند توصیه می‌شود که اصلأ از کره استفاده نکنند و باید روغن‌های مایع اشباع نشده مصرف کنند(روغن‌هایی که در حرارت محیط، مایع است.) روغن زیتون و آجیل بدون نمک که اسیدهای چرب اشباع شده دارند در صورت افراط در مصرف، آن‌ها نیز چاق کننده هستند.

وی تصریح کرد: اشخاصی که اضافه وزن دارند باید ویتامین‌های محلول در چربی خود را از طریق مواد حیوانی و لبنیات کم چرب مانند شیر، ماست و پنیر کم‌چرب، یک الی دو قاشق روغن زیتون به همراه سالاد تأمین کنند.

موهایتان را در کویر بی آبی قرار ندهید

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

 علیرضا عباسپور متخصص پوست، مو و زیبایی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران ن، گفت: برس و شانه‌های فلزی باعث صدمه دیدن مو می شوند و موخوره ایجاد می‌کنند به همین دلیل توصیه می‌شود از برس‌ها و شانه‌های از جنس طبیعی (چوب و..) استفاده نمایید.

وی افزود: استفاده از گیره، سنجاق سر، کش‌های محکم، اتوی حالت دهنده مو بدلیل از بین بردن چربی مو سبب موخوره در افراد می شود.

وی افزود: از برس کشیدن موهای خیس خودداری کنید، زیرا سبب کشیدگی موها و آسیب به آنها می شود. کم آبی از دیگر علت‌های ایجاد موخوره در بین افراد محسوب می شود، هنگام شست‌و شوی مو از آب داغ استفاده ننمایید، بافت مو، موی افراد را تقویت می کند و استفاده از روغن‌های گیاهی مانند روغن بادام و روغن زیتون در درمان موخوره بسیار مفید هستند.

وی توصیه کرد: از برس زدن خشن و ممتد موها جدا خودداری شود زیرا باعث از دست رفتن بافت اصلی موی افراد می‌شود.

این بیماران، شب‌ها غذا نخورند

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 یک متخصص داخلی توصیه کرد: کسانی که مبتلا به بیماری ریفلاکس معده هستند بهتر است شب‌ها غذا نخورند و میان غذا خوردن تا خوابیدن یک فاصله زمانی چهار ساعته قرار دهند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی حیاتبخش، با بیان اینکه نداشتن تحرک و چاقی از عوامل افزایش بیماری ریفلاکس معده در جوامع بشری است، اظهار کرد: اگرچه بیماری ریفلاکس معده جنبه ژنتیک دارد اما صنعتی شدن باعث شده که این بیماری بیشتر شیوع پیدا کند.

وی ادامه داد: بیماری ریفلاکس ممکن است به صورت موقت در فرد ایجاد شود و بهبود پیدا کند اما در ۸۰ درصد موارد این بیماری مادام العمر است و فرد بیمار باید دارو مصرف کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: سوزش سردل، درد قفسه سینه، ترش کردن، سرفه‌های شبانگاهی، تنگی نفس هنگام خواب، تلخی و بدمزه بودن دهان در هنگان صبح می‌تواند از علائم ریفلاکس معده باشد.

حیاتبخش گفت: بلافاصله خوابیدن پس از مصرف غذا، مصرف چای، قهوه، شکلات، مصرف غذای چرب، مصرف مواد غذایی که اسیدی هستند مانند آبلیمو، سرکه و… می‌تواند باعث ریفلاکس معده شود.

وی توصیه کرد: کسانی که مبتلا به بیماری ریفلاکس معده هستند، بهتر است، شب‌ها غذا نخورند و میان غذا خوردن تا خوابیدن یک فاصله زمانی چهارساعته قرار دهند.

مبتلایان به ریفلاکس معده، شب‌ها غذا نخورند

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 یک متخصص داخلی توصیه کرد: کسانی که مبتلا به بیماری ریفلاکس معده هستند بهتر است شب‌ها غذا نخورند و میان غذا خوردن تا خوابیدن یک فاصله زمانی چهار ساعته قرار دهند.

دکتر محمدمهدی حیاتبخش در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه نداشتن تحرک و چاقی از عوامل افزایش بیماری ریفلاکس معده در جوامع بشری است، اظهار کرد: اگرچه بیماری ریفلاکس معده جنبه ژنتیک دارد اما صنعتی شدن باعث شده که این بیماری بیشتر شیوع پیدا کند.

وی ادامه داد: بیماری ریفلاکس ممکن است به صورت موقت در فرد ایجاد شود و بهبود پیدا کند اما در ۸۰ درصد موارد این بیماری مادام العمر است و فرد بیمار باید دارو مصرف کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: سوزش سردل، درد قفسه سینه، ترش کردن، سرفه‌های شبانگاهی، تنگی نفس هنگام خواب، تلخی و بدمزه بودن دهان در هنگان صبح می‌تواند از علائم ریفلاکس معده باشد.

حیاتبخش گفت: بلافاصله خوابیدن پس از مصرف غذا، مصرف چای، قهوه، شکلات، مصرف غذای چرب، مصرف مواد غذایی که اسیدی هستند مانند آبلیمو، سرکه و… می‌تواند باعث ریفلاکس معده شود.

مبتلایان به فشار خون بالا در افطار و سحر، ماست بخورند

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 یک متخصص داخلی گفت: افراد مبتلا به فشار خون بالا در صورت گرفتن روزه تحت نظر پزشک معالج خود، به منظور کاهش فشار خون از ماست و میوه در وعده‌های افطار و سحر استفاده کنند.

دکتر جعفر نوابی در گفت وگو با ایسنا، استرس گرسنگی در طول مدت روزه داری را موجب افزایش فشار خون دانست و اظهار کرد: به همین علت توصیه می‌شود افراد مبتلا به فشار خون تا حد امکان از روزه گرفتن اجتناب کنند.

نوابی خاطرنشان کرد: در صورتی که این بیماران اصرار به گرفتن روزه دارند می‌توانند با دو تا سه روز روزه‌داری شرایط بدنی خود را بسنجند و در صورت عدم افزایش فشار خون به روزه‌داری خود ادامه دهند.

وی تصریح کرد: این بیماران برای انجام این کار باید فشار خون خود را قبل از روزه گرفتن بگیرند و سپس در طول دو تا سه روز روزه داری مرتب فشار خون خود را اندازه گرفته و در صورت عدم افزایش آن به روزه‌داری خود ادامه دهند.

این متخصص داخلی، با بیان این که مصرف ماست و میوه‌جات در وعده‌های سحر و افطار موجب کاهش فشار خون این بیماران می‌شود، تصریح کرد: در کنار اینها توصیه می‌شود تا این افراد مانند گذشته از غذاهای کم نمک استفاده کرده و استرس را که موجب افزایش فشار خون می‌شود از خود دور کنند.

نوابی خاطرنشان کرد: در صورت افزایش زیاد فشار خون در طول مدت روزه‌داری، این بیماران باید به سرعت روزه خود را بشکنند

ابراز نگرانی سازمان جهانی بهداشت از روند فزاینده چاقی کودکان

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 سازمان جهانی بهداشت روز جمعه ۱۸ ژوئیه (۲۸ تیر)‌ هشدار داد که شمار کودکان چاق و دارای اضافه وزن در جهان ممکن است از ۴۴ میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ به ۷۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این سازمان بهداشتی وابسته به سازمان ملل گفت این سرعت رشد چاقی کودکان سریع‌تر از نرخ رشد آن از سال ۱۹۹۰ ، هنگامی که شمار کودکان چاق ۳۱ میلیون نفر بود، است.

انتظار می‌رود شمار کودکان چاق یا دارای اضافه وزن فقط در آفریقا در همین دوره زمانی از ۴ میلیون نفر به ۱۰ میلیون نفر برسد.

پیتر گلاکمن، یکی از دو رئیس کمیسیون پایان‌دان به چاقی کودکان در سازمان جهانی بهداشت در ژنو به خبرنگاران گفت: «چاقی کودکان یکی از معضلات عمده بهداشت امروز و فردا است.»

این کمیسیون ۱۵ عضوی در ماه ژوئن بوسیله سازمان جهانی بهداشت ایجاد شد و اولین اجلاسش را در روز جمعه به پایان رساند.

به گفته گلاکمن کودکان دارای اضافه وزن با احتمال بیشتری ممکن است دچار بیماری‌های وخیمی مانند دیابت و سرطان شوند، و اقدامات کنونی ممکن است مانع از تحمیل بار سنگینی بر سیستم‌های بهداشتی در آینده شود.

یک سند سازمان جهانی بهداشت درباره ماموریت این کمیسیون می‌گوید: «دانشمندان علوم اجتماعی، متخصصان بهداشت عمومی، دانشمندان بالینی و اقتصاددانان به هم خواهند پیوست تا بهترین شواهد در دسترس را به صورت یک طرح هماهنگ درآورند.»

این کمیسیون باید گزارشی را برای «مجمع جهانی بهداشت»، مجموعه تصمیم‌گیرنده برای سازمان جهانی بهداشت، که سالی یک بار اعضای آن در ژنو دیدار می‌کنند، تهیه کند.

ابراز تاسف هاشمی از معطلی مردم در زمان اهدای خون

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: وزیر بهداشت در بازدید سر زده خود از مرکز انتقال خون استان تهران نسبت به معطلی مردم در زمان اهدای خون به دلیل کمبود پزشک ابراز تاسف کرد و گفت: باید پایگاه‌های خون گیری و تسهیلات لازم برای ایام لیالی قدر افزایش یابد.

به گزارش حوزه سلامت خبرگزاری تسنیم، سید حسن هاشمی در بازدید سرزده از مرکز انتقال خون استان تهران اظهار داشت: از اینکه مردم به ما اعتماد کرده اند و با زبان روزه برای اهدای خون خود آمده اند شایسته و زیبنده نیست که به دلیل کمبود نیروی پاسخگو و پزشک با ازدحام جمعیت مواجه و در صف های طولانی معطل شوند.
وزیر بهداشت ضمن قدردانی از استقبال گسترده مردم در این امر خداپسندانه و همت والای آنها افزود:کم توجهی و عادت به روش‌های غیرمناسب باعث بروز مشکلاتی می‌شود که در سطح تهران با این وسعت مراکز محدودی آمادگی دریافت خون از اهدا کنندگان را داشته باشد، این درحالی است که می‌توان با اعلان قبلی و همیاری پزشکان داوطلب در این مواقع خاص که بار مراجعه افزایش می‌یابد کمک گرفت.
هاشمی افزود: با توجه به تجربه سالهای گذشته و افزایش مراجعات در این روزهای خاص باید با فراهم نمودن تمهیدات و نیروی انسانی و افزایش پایگاه‌های خون گیری به این اعتماد و بزرگواری مردم احترام بگذاریم و آمادگی کامل در این باره داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه هیچ سالی مثل امسال با استقبال بی‌نظیر مردم مواجه نبوده ایم، ادامه داد: این نشان دهنده همراهی خوب مردم است، بنابراین با افزایش پایگاه‌های خون گیری و تسهیلات لازم برای این ایام می‌توانیم در انجام این امر خیر همکاری کنیم و لازم است که همه پایگاه‌های انتقال خون در این ایام فعال باشند.
هاشمی با اشاره به ازدحام جمعیت در این مرکز گفت: از شب گذشته تاکنون یک هزار و هفتصد نفر در این مرکز خون اهدا کرده اند و این صف طولانی نشان دهنده ضعف ما در گلوگاه یعنی کمبود تعداد پزشکانی که مراجعان را برای داشتن شرایط اهدا خون ویزیت و تایید می‌کنند است که مردم ناچار می‌شوند ساعت‌ها در صف معاینه معطل بمانند.
به گزارش وزارت بهداشت، در حاشیه این بازدید تعدادی از کارکنان این مرکز به مشکلاتی چون حجم کاری زیاد ناشی از بار مراجعات بالا به این مرکز، کمبود نیروی انسانی و مشکلات مالی و موانع موجود برای ارتقای کاری آنها مواردی را با وزیر بهداشت در میان گذاشته و وزیر بهداشت نیز ضمن قول مساعد برای رسیدگی به این موارد از زحمات بی‌دریغ سازمان انتقال خون تقدیر و تشکر کرد.

“دارچین”، مسمومیت غذایی را از بین می‌برد

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 پزشکان دانشگاه واشنگتن دریافتند مصرف دارچین می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های ناشی از باکتری‌های بیماری‌زا کمک کننده باشد.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا هر سال از هر ۶ آمریکایی یک نفر به مسمومیت غذایی مبتلا می‌شود که از این ۴۸ میلیون مورد، ۱۲۸ هزار نفر روانه بیمارستان شده و تعداد ۳۰۰۰ تن جان خود را از دست می‌دهند.

محققان معتقدند استفاده از روغن دارچین در صنایع غذایی می‌تواند همچون یک آنتی باکتریال طبیعی کاربرد داشته باشد.

«لینا شنگ» یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: در بررسی انجام شده مشاهده کردیم یک گونه از باکتری E.Coli نوعی سم به نام «شیگا» را تولید می‌کند که استفاده از روغن دارچین قابلیت از بین بردن آنها را دارد.

به گفته «لینا شنگ»، مقدار ناچیزی از این روغن هم مفید خواهد بود به گونه‌ای که ۱۰ قطره از آن در یک لیتر آب می‌تواند تمامی باکتری‌های مرتبط را طی ۲۴ ساعت از بین ببرد.

به گزارش ایسنا به نقل از ورلد ساینس ریپرت، محققات معتقدند با افزایش مصرف افزودنی‌های شیمیایی نیاز به استفاده از افزودنی‌های طبیعی بیشتر می‌شود و لازم است ترکیب‌های طبیعی برای کنترل باکتری‌های مسمومیت‌زا مورد استفاده قرار گیرد.

شب ادراری می‌تواند علامتی از بیماری‌های کلیوی باشد

شهریور ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 ‌یک فوق تخصص کلیه گفت: بیماری‌های سیستم ادراری و استرس شدید عصبی می‌تواند از عوامل بروز شب ادراری در کودکان باشد.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سید ابوالحسن سیدزاده، اظهار کرد: شب ادراری به دو صورت اولیه و ثانویه وجود دارد که در نوع اولیه آن شب ادراری کودکان تا سن پنج سالگی طبیعی بوده و ادامه آن پس از این سن نیاز به درمان دارد.

وی تصریح کرد: نوع ثانویه شب ادراری مربوط به کودکانی می‌شود که قبلا کنترل ادرار داشته‌اند، اما بنا به دلایلی از جمله بیماری‌های سیستم ادراری و استرس شدید عصبی این توانایی را از دست داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: والدین باید به نوع ثانویه شب ادراری بیش از نوع اولیه آن توجه داشته باشند.

سیدزاده اظهار کرد: شب ادراری می‌تواند علامتی از بیماری‌های کلیوی باشد، بنابراین با مراجعه کودک در مرحله نخست سلامت سیستم ادراری و کلیوی مورد بررسی قرار می گیرد.

این فوق تخصص کلیه اطفال اظهار کرد: برخی موارد شب ادراری چنانچه سیستم ادراری دچار مشکل نباشد، به علت تاخیر تکاملی است.

سیدزاده تصریح کرد: در حالت عادی مثانه پر می شود و علامت می‌دهد و این علامت دادن کودک را از خواب بیدار می‌کند و ایجاد این علامت در برخی کودکان ممکن است با تاخیر بروز پیدا کند.

این فوق تخصص کلیه اطفال خاطرنشان کرد: در موارد شب ادراری کودکان باید بررسی شود که آیا کودکان در هنگام روز نیز کنترل ادرار دارند و نیز کنترل مدفوع و داشتن یبوست کودک نیز مورد برسی قرار گیرد، زیرا این دو می تواند در کودکان زیر ۵ سال علامتی از بیماری‌های کلیوی باشد.

۵ روش عالی سرخ کردن غذا برای جلوگیری از چاقی

شهریور ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

با ۵ روش عالی غذاهای‌تان را سالم‌تر سرخ کنید. از آن جایی که دو سوم افراد جامعه به چاقی دچار هستند، سرخ کردن غذا باعث می‌شود این چاقی تشدید شده و غذاها از سمت سالم بودن به سمت ناسالم بودن برود.

در ادامه با ۵ روش عالی غذاهای‌تان را سالم‌تر سرخ کنید.

_ در صورتی که نیاز به سرخ کردن غذا است توصیه می‌کنیم از روغن کلزا و کانولا که حاوی امگا ۳هستند و چربی‌های مفید را به ما می‌رسانند، استفاده شود.

_ استفاده از روغن‌های جامد بخاطر فرآیندهای هیدروژن اسید چربی ترانس بالایی دارند که دشمن قلب محسوب می‌شود.

_ کره به دلیل داشتن چربی‌های اشباع گزینه‌ مناسبی برای سرخ کردن محسوب نمی‌شود.

_ بهتر است، برای سرخ کردن از تابه های دوطرفه که حداقل روغن را جذب می‌کند استفاده شود یا این که ته سینی فر را چرب کنیم و از آن برای سرخ کردن استفاده کنیم.

_ برای غذاهایی که روغن زیادی به خود می‌گیرد مثل بادمجان بهتر است آن را سرخ نکنیم و به صورت آبپز مصرف کنیم و همچنین سبزی را یا سرخ نکنیم یا اگر مجبور به سرخ کردن هستیم آن را یک تفت مختصر بدهیم.

طب سوزنی یک دامپزشک با حق ویزیت ۸۰۰هزار تومانی

شهریور ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: ارائه طب سوزنی توسط یک دامپزشک با حق ویزیت بیش از ۸۰۰ هزار تومان و بیماران آلزایمری که هیچ چیز به خاطر نمی‌آورند ولی خدا و فرائض عبادی‌شان را می‌توانند انجام دهند، گوشه‌های از حاشیه‌های پزشکی را در بر می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، در پی گزارشاتی که از گلایه بیماران پیوند مغز و استخوان نسبت به عدم تامین داروی آنها در داروخانه‌ بیمارستان شریعتی، صورت پذیرفته بود، رسول دیناورند رئیس سازمان غذا و دارو با سَرکشی از این داروخانه بیمارستانی عنوان می‌کند: عدم وجود دارو در داروخانه بیمارستان شریعتی جزو تخلفات به حساب می‌آید و این تخلف پیگیری خواهد شد و رسیدگی مجدد صورت می‌پذیرد تا در مدت چند روز آینده این مشکل برطرف شود.
پای لنگ همیشگی بیمه‌ها
دیناروند همچنین در ادامه تشریح مشکل عدم وجود دارو در داروخانه بیمارستان شریعتی به ضرورت اصلاح مصوبه شورای عالی بیمه اشاره کرد و می‌گوید: برخی از اینگونه مشکلات دارویی، خارج از حیطه سازمان غذا و دارو و سازمان بهداشت است و باید با کمک سازمان‌های بیمه‌ای این مسئله یعنی عدم تامین داروی بیماران پیوندی مغز و استخوان برطرف شود.
در این راستا محمد حاجی آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت نیز در پی پیگیری مشکل داروی بیماران پیوند مغز و استخوان در این گزارش تلویزیونی عنوان می‌کند: ما به سمتی می‌رویم که پوشش خدمات درمانی بیماران را با خدمات دارویی به صورت ترکیبی داشته باشیم و امیدواریم تا مدت کمتر از یک ماه آینده مشکل داروی بیماران پیوند مغز و استخوان برطرف شود.
براساس این گزارش سازمان بیمه سلامت نیز قول مساعد می‌دهد تا مشکل بیماران پیوند مغز و استخوان برطرف شود.
طب سوزنی توسط دامپزشک با حق ویزیت ۸۰۰ هزار تومانی
در این گزارش از مشکل یک کودک سنندجی که بر اثر بی‌احتیاطی در ارائه خدمات طب سوزنی؛ سوزن در دهان این کودک فرو رفته بود، جراحان توانستند این سوزن را از دهان این کودک خارج کنند، براین اساس بازرسان پزشکی نیز عنوان کردند که فردی که اقدام به طب سوزنی کرده است، پزشک نبوده، بلکه دامپزشک است و به گفته والدین این کودک، برای هر جلسه طب سوزنی، این دامپزشک مبلغ ۸۴۰ هزار تومان از آنان دریافت کرده است.
بیمارانی آلزایمری همه چیز را فراموش کرده اند جز خدا
در این گزارش به مشکل بیماران آلزایمر نیز پرداخته شد و نکته جالب آن بود که وقتی از بیماران آلزایمری پرسیده می‌شود که چه چیزی در خاطر ذهنشان دارند، عنوان می‌کنند همه چیز را فراموش کرده‌اند، ولی هنوز خدا را یادشان هست، به طوری که نماز و عبادات خود را می‌توانستند انجام دهند.

اکراه بعضی سراهای محله از خدمات‌رسانی در حوزه پیشگیری از اعتیاد

شهریور ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم:حسین دژاکام با انتقاد از عملکرد سراهای محله شهر تهران در مبارزه با اعتیاد، گفت: بعضی از سراهای محله به سختی حاضر به همکاری هستند و این در حالی است که این عدم همکاری، وضعیت درمانی ۹۰ نفر در منطقه ۱ را با مخاطره روبرو کرده است.

مهندس حسین دژاکام در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، با انتقاد از فعالیت سرای محله‌های تهران و عدم همکاری آن‌ها در موضوع مبارزه با مواد مخدر و همچنین پیشگیری، صیانت و درمان اعتیادT افزود: نزدیک به ۱۲ سال و اندی است که از فعالیت سراهای محله در تهران می‌گذرد تا سال ۱۳۸۸ فعالیت آنها کمابیش تحت نظارت، مشارکت و برنامه‌ریزی شهرداری انجام می‌شد.
وی تصریح کرد: اکنون فعالیت‌های گسترده‌ای در سراهای محله رونق دارد؛ برنامه‌های آنها در زمینه‌های ورزش، سلامت، آموزش، بهداشت و… در چارچوب کارگروه‌های مختلفی همچون کلاس‌های موسیقی، کارآفرینی، گلدوزی و خیاطی و در عین حال برگزاری نمایشگاه‌های غذا و آشپزی، گسترش یافته است، ولی هنوز طرح و برنامه‌ای کاربردی و روشن و مدون در دستور کار سراهای محله قرار ندارد.
دژاکام ادامه داد: در تأیید این سخن می‌توان یادآوری کرد که چندی پیش، احمد مسجد جامعی؛ رئیس شورای شهر تهران هم با نقد عملکرد شورایاری‌ها، از نبود برنامه مدون و فاصله زیاد عمکلکرد آنها از جایگاه واقعی و وظایف تعریف شده‌شان، انتقاد کرده است.
وی یادآور شد: در سال ۱۳۹۱ معاونت امور اجتماعی و فرهنگی (ستاد نظارت راهبردی) با توصیه‌های شورای شهر تهران، پروتکلی را تحت عنوان آشنایی با ساختار، اهداف، وظایف و مأموریت‌های خانه رفاه و خدمات اجتماعی مصوب کرد که پس از آن باید به مواد این پروتکل به‌طور جدی پیگیری و عمل می‌شد.
به گفته بنیانگذار کنگره ۶۰، برنامه‌های خانه رفاه و خدمات اجتماعی در حوزه رفاهی و اجتماعی در پنج کانون رهجویان (افراد معتاد)، امیدهای زندگی (کودکان)، خیرین، ازدواج و گردشگری دنبال می‌شود که از این میان، شناسایی منابع و فعالیت‌های محلی برای کمک به بهبود افراد معتاد، شناسایی منابع و فعالیت‌های محلی برای کمک به خانواده‌های افراد معتاد، شناسایی منابع و فعالیت‌های محلی برای توانمندسازی افراد بهبود یافته، ارائه خدمات پیشگیرانه در باره اعتیاد، اطلاع‌رسانی در حوزه انواع مواد مخدر به ویژه مواد مخدر صنعتی و جلب مشارکت مردمی برای کمک به پیشگیری، کاهش و کنترل اعتیاد در سطح محله، از مهم‌ترین اهداف و مأموریت‌های کانون رهجویان به شمار می‌رود.
وی افزود: همان طور که روشن است در مأموریت‌های کانون رهجویان، در باره همکاری و حمایت از تشکل‌های مردمی و انجمن‌های مردم‌نهاد (NGO) آن هم در زمینه‌های مهمی همچون پیشگیری از شیوع بیماری اعتیاد، مهار و درمان آن و کمک به افراد معتاد و آموزش مهارت‌های زندگی به آنان تأکید شده است، با این وجود، هنوز مشخص نیست که به چه علتی، اهتمام در این زمینه، آنچنان که شایسته و انتظار است، در دستور کار و کانون توجه برخی از سراهای محله قرار نگرفته و مغفول مانده است.
دژاکام توضیح داد: حتی گاهی بعضی از سراهای محله با کراهت و به سختی حاضر به همکاری شده‌اند و اگر پیگیری‌های مکرر و توصیه‌های اکید از سوی مقام‌های بالاتری همچون معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری، مشارکت‌های مردمی و بخش آسیب‌های اجتماعی نبود، این همکاری‌ها در سطح پایین هم محقق نمی‌شد، کما اینکه پس از گذشت مدتی از آغاز این همکاری، مدیران این سراهای محله به بهانه‌های مختلف از زیر بار این همکاری که در حقیقت فقط اختصاص دادن فضای محدودی از سراها، آن هم در ساعات محدودی در هفته (مثلا ۱۰ ساعت) به انجمن‌هایی همچون کنگره ۶۰ بوده است، شانه خالی می‌کنند.
به گفته وی، متأسفانه نظام اجرایی در بیشتر سراهای محله، با تغییر در ترکیب افراد شورایاری یا حتی عوض شدن دبیر هیئت امنا به کلی دستخوش تغییر می‌شود تا آنجا که به‌طور کلی قوانین و شرح وظایف اصلی به فراموشی سپرده می‌شود. حتی در مواردی، دبیر هیئت امنای سرای محله استعفا می‌دهد و به دنبال آن، دبیر بعدی به‌طور کلی زیر بار هیچ‌گونه همکاری نمی‌رود و مصوبه‌های دبیر پیشین را قبول ندارد، در حالی که جای این سئوال است؛ مگر می شود مثلا با تغییر رئیس‌جمهوری، بخش مهمی از قانون اساسی نادیده گرفته شود یا اصلا عمل نشود!
دبیر کل جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ تأکید کرد: به راستی اگر سرای محله‌ای در باره معضلات و مشکلات ریشه‌ای اعتیاد که به ادعای همه مسئولان دلسوز کشوربه آسیب‌های بسیاری در زمینه‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی منجر می‌شود، احساس مسئولیت نکند، پس قرار است در چه زمینه‌ای از این مهم‌تر فعالیت کند. اگر سرای محله‌ای به افراد محل و جامعه پیرامونی خودش خدمت نکند، بهتر است که بسته باشد. چه کسی می‌تواند منکر آسیب‌های مهیب و چند بعدی ناشی از بیماری اعتیاد در جامعه شود؟
وی بیان کرد: جالب است که انجمن مردم نهادی همچون کنگره ۶۰ که حدود ۱۵ سالی است به صورت کاملا علمی، تجربی و کاربردی، به شکلی مجدانه و موفق در امر پیشگیری، مهار و بالاخص درمان اعتیاد، به درجه قابل قبولی از بازدهی و زایش رسیده است و ضمن درمان قطعی انواع بیماران مواد مخدر، راهنمایان متخصص در درمان اعتیاد را آموزش و پرورش داده است و سال‌هاست به‌طور مستمر با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرکز مطالعات ملی اعتیاد، ستاد مبارزه با مواد مخدر و دیگر نهادهای مرتبط اعم از بخش‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها و آموزش دانشجویان رشته‌های روان‌شناسی و اعتیاد در حال همکاری است و همه اینها با حمایت‌های مردمی و خود اعضا میسر شده است.
دژاکام همچنین افزود: نکته مهم درباره جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ این است که همه خدمات این مجموعه به‌صورت کاملا رایگان ارائه می‌شود و از این رو می‌توان از این انجمن مردم‌نهاد به‌عنوان یک ثروت و گنجینه ملی یاد کرد. این مجموعه به حمایت‌های مالی و غیرمالی نهادهای دولتی و شورایاری‌ها نیاز ندارد و برای تداوم فعالیت‌های خود تنها نیازمند مکان و فضایی است تا بتواند کارگاه‌های آموزشی خود را به‌صورت منظم و مرتب و طبق برنامه‌ریزی بلندمدت برگزار کند.
دبیرکل جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ با تأکید بر اینکه اصلی‌ترین سهم بودجه‌ها و حمایت‌های دولتی در همه ممالک توسعه یافته، به امر خطیر آموزش و پژوهش اختصاص دارد، گفت: وقتی مجموعه آکادمیکی همچون کنگره ۶۰ که یکی از معدود انجمن‌های مردم‌نهاد دارای مجوز فعالیت از سوی وزارت کشور است، به اذعان متخصصان پژوهشگر در حوزه اعتیاد، هم در امر آموزش و هم در امر پژوهش به مراتب مهم و درجات بالایی از رده‌بندی علمی و پژوهشی دست یافته است، آیا نباید دولت با همه وجود از چنین سرمایه ملی و مردمی در راستای تحقق اهداف انسان‌دوستانه و ارتقای کیفی و کمی سطح سلامت و کرامت انسانی جامعه حمایت کند!؟
بنیانگذار کنگره ۶۰ با بیان اینکه فعالیت‌های کنگره ۶۰ تنها در بخش فیزیولوژی و جسم منحصر نمی‌شود، شرح داد: بخش فنی با شناخت فیزیولوژی انسان، عملکرد حس‌ها، شناخت مواد و اثرکرد آنها بر جسم و به‌طور کلی پروتکل درمان جسمی و روانی، خود جهانی مبتنی بر علم و آگاهی و بسیار مفصل و مبسوط است، ولی همزمان با انجام درمان جسمی در این مرحله، ‌در تغییر نگاه فرد بیمار (مصرف‌کننده) و ارتقای سطح دانش جهان‌بینی او، سهم بسزایی دارد که این خود به برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه، مستمر و پیگرانه نیاز دارد تا افراد با ارتقای سطح شناخت و دانایی از ظلمت به طرف نور حرکت کنند و به درجه‌ای برسند که درمان در جسم، روان و جهان‌بینی آنان اتفاق بیفتد، به طوری که هرگز نه برگشتی در کار باشد و نه سقوطی دوباره.
وی یادآور شد: اکنون در سرای محله شهرک نفت واقع در اقدسیه و منطقه یک شهرداری تهران، پس از حدود ۲ سال همکاری، اعضای شورایاری و هیئت امنا از ادامه همکاری سرباز می‌زنند و با اعلام از طریق نامه به نماینده کنگره ۶۰ در این شعبه، رسما مانع ادامه فعالیت این نمایندگی کنگره ۶۰ شده‌اند.
دژاکام ادامه داد: در جلسه‌ای با حضور نماینده کنگره ۶۰ و اعضای هیئت امنا در خردادماه امسال، اعضای هیئت امنای این سرای محله، هیچ گونه دلیل منطقی و قانونی برای قطع همکاری و ممانعت از ادامه برگزاری کارگاه‌های آموزشی کنگره ۶۰ در این سرای محله ارائه نکردند و تنها بهانه‌های طرح شده در این نشست هم هیچ یک مبنای عقلانی و صحیحی نداشت. به نظر می رسد که اعضای محترم شورایاری به جای حمایت و همفکری در راستای حل مشکلات، به دنبال پاک کردن صورت مسئله هستند.
به گفته وی، در حال حاضر حدود ۹۰ نفر از بیماران اعتیاد در حال درمان در این شعبه هستند و حدود ۱۵۰ نفر از اعضای خانواده‌های آنان تحت آموزش قرار دارند، که با سرباز زدن اعضای شورایاری سرای این محله، در بلاتکلیفی رها شده‌اند و مکانی برای ادامه درمان و آموزش در اختیار ندارند، در حالی که در مدت حدود دو سال همکاری کنگره ۶۰ با سرای محله شهرک نفت، ۵۵ نفر از مصرف کنندگان مواد مخدر به درمان قطعی رسیده‌اند و حدود ۵۰۰ نفر از اعضای خانواده‌ها برای کمک به بیماران خود مشاوره شده و راهکار دریافت کرده‌اند. همچنین ۱۵۰ نفر نیز هم‌اکنون تحت آموزش هستند و حدود یکصد نفر هم معتاد تحت درمان (مسافر) در این شعبه در کارگاه‌های آموزشی کنگره ۶۰ حضور مستمر و فعال داشته‌اند.
دبیرکل جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ با هشدار در باره شیوع بازگشت افراد تحت درمان به مصرف مواد مخدر در صورت عدم حمایت‌های نهادهای مربوط تأکید کرد: اعتیاد یکی از آسیب‌های زیان‌بار در میان اقشار مختلف جامعه است که عدم حمایت از انجمن‌های مردم‌نهادی که در حوزه آگاه‌سازی و درمان بیماران اعتیاد فعالیت می‌کنند، آسیب‌های این عرصه را دو چندان می‌کند.

یوپ لانگ، قهرمان هلندی داروهای ضدایدز برای فقرا

شهریور ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

یوپ لانگ، پژوهشگر هلندی ایدز که در حادثه سقوط هواپیمای مالزیایی در اوکراین کشته شد، یکی از پیشگامان فراهم‌آوری داروهای ضدرتروویروسی ارزان‌قیمت برای فقرا بود.

به نوشته یاهونیوز همکاران لانگ، رئیس پیشین «جامعه بین‌الملی ایدز» (IAS) که کنفرانس دوسالانه ایدز را سازماندهی می‌کند و او نیز در راه استرالیا برای شرکت در این کنفرانس بود، او را پژوهشگر و کنشگری متعهد برای دسترسی بیماران به درمان‌ها و نیز عاشق کتاب خواندند.

او به همراه همسرش ژاکلین وان تونگرن ۶۴ ساله سوار بر هواپیمای مالزیایی بود. لانگ مدیر عامل علمی «انستیتوی بهداشت و توسعه جهانی آمستردام» بود و وان تونگرن نیز به عنوان رئیس بخش ارتباطات در این انستیتو کار می‌کرد.

گزارش‌های پیشین حاکی از آن بود که بیش از ۱۰۰ پژوهشگر و حامی ایدز در راه سفر به کنفرانس ایدز استرالیا سوار هواپیمای مالزیایی بوده‌اند، اما اکنون شمار موارد ثابت‌شده در حد شش نفر باقی مانده است.

لانگ در سال ۱۹۸۳ پژوهش درباره HIV/ایدز را زمانی که این بیماری هنوز جدید و ناشناخته بود، آغاز کرد. جاپ گودشمیت یکی از دوستان و همکاران لانگ در سازمان PharmaAccess درباره او گفت لانگ به عنوان پزشک شاهد بروز نخستین موارد ایدز در هلند بود و از اینکه افرادی بسیار جوان گرفتار «این بیماری لعنتی» شده‌اند، بسیار آشفته شده بود.

لانگ در چندین هیات مشورتی عمومی و خصوصی خدمت کرد، بیش از ۳۵۰ مقاله علمی منتشر کرد و رئیس بخش توسعه دارو در برنامه جهانی ایدز سازمان جهانی بهداشت بود.

او همچنین برنامه‌هایی مقدماتی برای رساندن داروهای ضدایدز به افراد فقیر را راه اندازی کرد و شرکت‌های خصوصی را واداشت تا از کار او حمایت مالی کنند.

از لانگ چهار دختر و یک پسر به جای مانده است.

درمان لک ‌های پوستی با شیرین بیان

شهریور ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

از عصاره گیاه شیرین بیان برای درمان لک‌ های پوست استفاده می ‌شود، تحقیقات در این زمینه، نتایج رضایت ‌بخشی را ارایه داده است و می ‌توان از مزایای طبیعی این گیاه پرفایده بهره برد. آیا واقعا چنین نتایج درمانی از این گیاه انتظار می‌ رود؟

شاید بهتر باشد این ‌طور بگویم که بی ‌خطرترین عامل روشن‌ کننده رنگدانه که دارای کمترین ملانوم است، عصاره شیرین ‌بیان است که در ترکیبات زیبایی به عنوان شفاف ‌کننده ی پوست به کار می‌ رود و می ‌تواند در ترکیبات کرم‌ های آرایشی صورت به کار رود.
به علاوه عصاره شیرین‌ بیان از لحاظ تئوری به عنوان یک مشتق ضدالتهاب موضعی مطرح است که می ‌تواند در کاهش قرمزی پوست و تیرگی پس از التهاب، کاربرد داشته باشد.

ماده فعال شناخته شده در شیرین بیان، فلاونوئید است که می‌ تواند با پراکنده کردن ملانین، موجب روشن شدن پوست شود.

دوز مورد استفاده، یک گرم در روز برای چهارهفته است تا اثر بالینی آن ظاهر شود. عصاره شیرین‌ بیان هنوز در شمال آمریکا در دسترس نیست ولی در بخش‌هایی از جهان به خصوص در مصر استفاده می ‌شود.

ماده اصلی هیدروفوبیک آن که در اثر گرفتن عصاره شیرین ‌بیان به دست می ‌آید، گلابریدین است که روی پوست موثر می‌ باشد.

خلاصه این که آثار درمانی شیرین‌بیان از دیرباز شناخته شده بوده و از آن برای درمان انواع سرفه‌ها و به عنوان داروی مسکن در پوست استفاده می ‌کردند.

مردم حتی برای درمان اسپاسم و تورم مفاصل و به عنوان ماده‌ای ملین از آن بهره می‌ گرفتند.

از عصاره ریشه ی شیرین ‌بیان هم، به عنوان سد مقاوم در برابر برخی ویروس‌ها مثل هرپس و هپاتیت A و یا در برابر عفونت کاندیدا استفاده می ‌شده است.

۳۰ درصد‌ داروهای لاغری، تقلبی هستند

شهریور ۲۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 دست‌کم ۲۰ تا ۳۰ درصد داروهای لاغری، زیبایی و آرایشی مصرفی در کشور قاچاق، تقلبی و پرعارضه هستند که سلامت جامعه را تهدید می‌کنند.

دکتر محمدمهدی قیامت معاون آموزشی وپ‍ژوهشی سازمان نظام پزشکی تهران گفت: به‌طورقطع برهیچ‌کس پوشیده نیست بخش قابل توجهی از داروهایی که در بازار بسیار پررونق کشور مصرف می‌شوند تقلبی، قاچاق و ماهواره‌ای هستند که عوارض جدی وحتی جبران ناپذیری نیز به‌دنبال داشته و دارند.

به گفته این مقام سازمان نظام پزشکی، داروهای تقلبی که به‌طورعمده درکارگاه‌های زیرزمینی هند، چین،پاکستان وسایرکشورها وحتی برخی کشورهای اروپایی تولید و روانه بازارمصرف می‌شوند سودهای بسیار کلانی برای دست‌اندرکاران تولید وعرضه دارند. این درحالی است که به‌نظرمی رسد پشت پرده ورود وتوزیع این نوع محصولات دست‌های پنهان وجود دارد که ازمبادی خاص این قبیل دارو و محصولات رابه بازار مصرف کشور می‌رسانند.

داروهای تقلبی و قاچاق یکی ازدغدغه‌های جامعه پزشکی و دست اندرکاران مربوطه به شمارمی‌رود. درهمین راستا ازدستگاه‌های متولی دراین زمینه انتظارمی‌رود با این معضل به‌طورجدی برخورد کنند؛ چرا که داروهای قاچاق، تقلبی و ماهواره‌ای سلامت جامعه راهدف قرارداده‌اند.

دکتر سید حمید خویی رئیس انجمن علمی داروسازان ایران در گفت‌وگویی با روزنامه همشهری با تأیید وجود داروهای تقلبی در کشور دلیل تقلب در تولید دارو را این چنین عنوان کرد: دلیل اصلی واردکردن داروهای قاچاق به کشور عواملی نظیر سودجویی و سوداگری است. داروهای تقلبی با هزینه‌های به‌مراتب پایین‌تر از داروهای اصلی ساخته و وارد کشور می‌شوند.

با این حال داروهای تقلبی غالبا به همان قیمت داروهای اصلی به فروش می‌رسند و این مسئله سود کلانی را عاید سوداگران و قاچاقچیان می‌کند. به‌طور طبیعی مقابله با این پدیده شوم از یک طرف نیازمند نظارت دقیق و مستمر نهادهای مسئول ازجمله سازمان غذا و دارو است و از طرف دیگر باید زیر ساخت‌های قانونی و حقوقی لازم برای مقابله با تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان داروهای تقلبی ایجاد شود به‌صورتی که کسانی که وارد این عرصه می‌شوند احساس امنیت نکنند و پیگردهای قانونی بتواند به‌طور کامل بازدارنده باشد.

به گفته رئیس انجمن علمی داروسازان ایران، در کشور ما نیز باید مانند برخی از کشورهای دیگر برای کسانی که اقدام به تولید، واردات و توزیع داروهای تقلبی می‌کنند، مجازات‌های سنگین نظیر اعدام درنظر گرفته شود. شرط لازم دیگر برای مقابله مؤثر با این پدیده فرهنگسازی‌ و اطلاع‌رسانی به مردم است، به‌طوری که مردم بتوانند داروهای تقلبی را از داروهای غیرتقلبی تشخیص دهند.

دکتر خویی همچنین به این مسئله اشاره کرد که اغلب داروهای تقلبی خارج از شبکه رسمی داروخانه‌ای کشور توزیع می‌شوند، بنابراین به مردم توصیه می‌شود خارج از این شبکه رسمی اقدام به خرید دارو نکنند. توصیه دیگر ما نیز این است که به تبلیغات دارویی در سایت‌های اینترنتی و ماهواره‌ای نیز به هیچ وجه توجهی نکنند و تنها داروهای دارای بر چسب اصالت دارو را از داروخانه‌ها تهیه کنند.

دکتر سیدجمال سعید واقفی عضو هیأت مدیره انجمن علمی داروسازان ایران نیز در گفت‌وگو با روزنامه همشهری وجود داروهای تقلبی را معضلی جدی در حوزه سلامت توصیف کرد و در توضیح دلیل قاچاق دارو گفت: در هر کشوری عده‌ای از افراد هستند که جهت کسب سود بیشتر دست به کارهای غیرقانونی می‌زنند، قاچاقچیان دارو نیز ازجمله این افراد هستند که مانند قاچاقچیان مواد‌مخدر با جان مردم بازی می‌کنند.

فروش داروهای تقلبی سود سرشاری را نصیب قاچاقچیان و عوارض جانبی زیادی را نصیب مردم می‌کند. داروهای قاچاق یا دارای ماده مؤثر برای درمان نیستند یا اینکه عوارض جانبی بسیاری دارند. به گفته این متخصص، این داروها بیشتر از کشورهای چین و پاکستان وارد می‌شوند در چندین مورد عوارض جانبی این داروها بالا بوده و چندین مورد فوت به‌دلیل استفاده از داروهای تقلبی تا‌کنون ثبت شده است.

برای تشخیص داروی تقلبی از داروی صحیح سازمان غذا و دارو برچسبی برای اصالت داروها تهیه کرده است. از این برچسب‌ها در چند کشور استفاده می‌کنند. تمامی وارد‌کنندگان رسمی باید روی تمام داروهای خود برچسب اصالت بزنند. این برچسب‌ها حاوی یک کد است که اگر این کد را با پیامک به شماره سازمان غذاو دارو ارسال کنیم به افراد ارسال‌کننده پیامک اطلاع داده خواهد شد که آیا داروی مورد نظر آنها اصالت دارد یا خیر. در سال‌های اخیر استفاده از برچسب اصالت برای لوازم بهداشتی و آرایشی نیز الزامی شده است.

Next Page »