مغزهای بزرگ‌تر بهتر می‌بینند

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

پژوهش جدید دانشمندان دانشگاه بث نشان داد نواحی بزرگ‌تر مغز شاید به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که درک بیشتر و دقیق‌تری داشته باشند.

به گزارش ایسنا، افزایش اندازه نواحی مغز مانند غشای بصری بخش اساسی تکامل به شمار می‌آید.

به عنوان بخشی از این مطالعه، محققان دریافتند افزایش اندازه بخش بصری مغز در گونه‌های پستاندار مختلف شامل انسان‌ها، بوزینه‌ها و میمون‌ها با پردازش بصری افزایش‌یافته، مرتبط است. افزون بر این، اندازه نواحی متخصص در درون مغز با تغییرات خاص در رفتار مانند کاهش آسیب‌پذیری در مقابل توهمات بصری و افزایش دقت بصری یا دیدن جزئیات ریز مرتبط است.

دکتر الکساندر دو سوسا، رهبر این مطالعه، گفت: پستانداران با غشای بصری بزرگ‌تر دارای تفکیک‌پذیری بصری و دقت بینایی بهتری هستند و قدرت توهم بصری آنها کاهش می‌یابد. در واقع هر چه این ناحیه از مغز بزرگ‌تر باشد، قابلیت پردازش بصری آن بالاتر می‌رود.

وی ادامه داد: اندازه نواحی مغز نه تنها وجود عصب‌های بیشتر (سلول‌های مغزی) را در آن ناحیه، بلکه احتمال اتصال بین عصب‌ها را نشان می‌دهد. این اتصالات امکان انجام محاسبات پیچیده را فراهم کرده و انجام این محاسبات نیز امکان درک بصری دقیق‌تر را فراهم می‌کند.

۹۵ درصد هزینه داروی یک میلیاردی بیماران متابولیک پرداخت می‌شود

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: معاون سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه ۹۵درصد هزینه داروی ۱۰۰میلیونی بیماری متابولیک پرداخت می‌شود،بر ضرورت استفاده از داروهای ایرانی تاکید کرد و گفت: مثلاً یک داروی «ام اس» خارجی یک میلیون تومان است ولی داروی ایرانی آن مجانی است.

عبدالهی اصل در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، درباره برخی مباحث از جمله اعتراض بیماران در زمینه مصرف داروهای خارجی اظهار داشت: وضعیت دارو یک معادله چندین متغیره است. همان تفاهم نامه ای که با بیمه‌ها داشتیم برای سال ۹۳ نیز تمدید شد. ولی اتفاق دیگری در این میان رخ داد و آن اجرای سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در حوزه سلامت و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بود که ما را به عنوان دولت موظف پایبندی به نظام ژنریک و حمایت بیشتر از داروهای تولید داخل می‌کرد، در حالیکه بیماران مطالبه تداوم داروهای خارجی همیشگی خود را دارند.
دارو خودرو نیست
معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو ادامه داد: بسیاری از بیماری‌های صعب العلاج، داروهای معادل و ژنریک دارند. ما پوشش داروهای خارجی این افراد را کمتر کردیم، اما حذف نکردیم. چون می‌دانستیم بعضی از بیماران خاص نمی‌توانند داروی خود را تغییر دهند. دارو خودرو نیست که بگوییم تا اکنون خودروی خارجی سوار می‌شدم از این به بعد خودروی ایرانی سوار می‌شوم. بیماری که بخواهد داروی خارجی مصرف کند، بخشی از هزینه‌هایش را خود و بخشی را بیمه‌ها پرداخت می کند. ولی اگر داروی ایرانی مصرف کند در حد رایگان خواهد بود. براین اساس با اجرای این سیاست با اعتراض شدید بعضی از بیماران که حاضر نبودند داروی ایرانی مصرف کنند، مواجه شدیم.
هنوز هزینه درمان بیماران کمرشکن است
عبدالهی اصل بیان داشت: این بیماران اعتراض کردند که داروهای خارجی ما مجانی بوده است. به همین دلیل اخیراً وزیر بهداشت و درمان طی ابلاغیه ای به سازمان غذا و دارو خواست که داروی آنها را هم تحت پوشش قرار دهد و از روش‌های دیگری برای ترویج مصرف داروهای تولید داخل استفاده کند. در مورد بعضی از بیماری‌های صعب العلاج پوشش‌هایمان را بیشتر کردیم و بعضی از داروها ارزان تر شده است. در مورد بعضی از داروهای بیماران غیرخاص (بیماران متابولیک) که پرداخت‌های کمرشکنی دارند، سعی کردیم با این روش، پرداخت‌شان را نسبت به سال قبل پایین‌تر بیاوریم ولی هنوز هم هزینه درمان این بیماران کمرشکن است.
داروی یک میلیونی خارجی در برابر داروی مشابهه ایرانی رایگان
وی گفت: برای داروهای ضد سرطان و بعضی از بیماری‌ها مابه التفاوت داروی ایرانی و خارجی خیلی زیاد است. در مورد بیماری «ام اس» یا برخی سرطان‌ها علی رغم پوشش هر دو نوع تولید و وارداتی اگر بیمار یا پزشک وی خواهان انواع خارجی باشند بیمار مجبور به پرداخت یک میلیون تومان ماهانه است، در حالیکه نوع ایرانی آن مجانی است.
بیمارانی که ماهانه ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارو متقبل می‌شوند
عبدالهی اصل خاطرنشان کرد: درمان برخی بیماریها بسیار گران است به عنوان مثال در حال حاضر هزینه درمان یک بیمار متابولیک برای هر یک ماه و نیم، حدود صد میلیون تومان است. که سازمان دارو و غذا ۹۵ درصد را پوشش می‌دهد. بیمار ۵ میلیون باید پرداخت کند اما این مبلغ برای بسیاری از مردم بسیار سنگین است و ما هم بودجه برای پوشش بیشتر نداریم. این نشان می‌دهد میزان درخواست مردم از حوزه سلامت هیچ وقت انتها ندارد.

این روغن‌ها را با خیال راحت بخورید

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 مجله سیب سبز: این روزها خیلی‌ها با شنیدن کلمه «روغن» چهارستون بدن‌شان می‌لرزد که «وای! باز هم روغن!» و حق هم دارند؛ آنقدر از مضرات مصرف روغن در رسانه‌های مختلف گفته شده که دیگر خیلی‌ها خسته‌اند از شنیدن این حرف‌ها. اما در این مطلب اصلا قصد نداریم در مورد بدی‌های روغن‌ها صحبت کنیم، بلکه می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که این روزها که بسیاری مصرف روغن جامد را به‌خاطر مضرات فراوانش از سفره‌های‌شان حذف کرده‌اند، چه روغن‌هایی را جایگزین آن کنند، بهتر است؟ آیا روغن کنجد و روغن هسته انگور که در بسیاری خانواده‌ها مد شده، از همه روغن‌ها بهتر هستند و ارزش هزینه‌ای که برای تهیه‌شان پرداخته می‌شود را دارند؟ اصلا بهترین روغن برای مصرف خانگی کدام است؟ با ما همراه باشید تا با صحبت‌های دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، پاسخ سوالات خود را بگیرید.

چندوقت یکبار روغن‌تان را عوض کنید

از آنجا که روغن‌های مایع گیاهی نسبت به روغن‌های جامد برتری دارند و از نظر سلامت هم برای افراد مناسب‌تر هستند، توصیه تغذیه‌ای کلی این است که تمام روغن‌های مایع گیاهی باید در الگوی مصرف خانواده باشند، یعنی وقتی خانواده‌ای برای یک یا چند هفته از روغن کانولا استفاده می‌کند، باید دفعه بعد از روغن سویا، روغن آفتابگردان یا روغن ذرت استفاده کند و درواقع در انتخاب روغن‌های مایع گیاهی مصرفی خود، چرخش ایجاد کنند چراکه بعضی روغن‌های مایع مثل روغن آفتابگردان، روغن بذر کتان و روغن کانولا اسید چرب غالب‌شان اسید چرب امگا۳ است، بعضی‌ روغن‌ها مثل روغن پنبه‌دانه و روغن ذرت بیشتر امگا۶ دارند و بعضی دیگر مانند روغن زیتون اسید چرب غالبش اسید چرب امگا۹ است و همه این اسیدهای چرب برای بدن ضروری هستند. بنابراین باید همه گروه‌های اسیدچرب امگا ۳، امگا ۶ و امگا۹ در برنامه غذایی افراد گنجانده شوند.

اسید چرب ترانس چیست؟

اسیدهای چرب ترانس عمدتا اسیدهای چرب غیراشباعی هستند که منبع اصلی‌شان روغن‌های مایع گیاهی‌اند که تحت تاثیر فرآیند قرار می‌گیرند؛ مثلا اگر روغن‌های مایع گیاهی را زیاد حرارت دهیم یا با آنها فوم، خامه و … درست کنیم، اسیدهای چرب غیراشباعی که در روغن‌های مایع گیاهی به صورت طبیعی وجود دارند، تغییر ایزومری می‌دهند و این ایزومر تغییریافته بی‌نهایت برای بدن مضر است. در حالت طبیعی وقتی روغن مایع گیاهی تحت شرایط استاندارد تولید شده باشد، انتظار می‌رود که این روغن کمترین مقدار اسید چرب ترانس را داشته باشد و بیشترین مقدار اسیدهای چرب ترانس در روغن‌های هیدروژنه شده نباتی است که قبلا مقدارشان بسیار زیاد بود و همان روغن‌های مایعی هستند که در صنعت در اثر هیدروژناسیون، اسید چرب غیراشباع را به اسید چرب اشباع تبدیل می‌کنند. چون این فرآیند تحت تاثیر حرارت و هیدروژناسیون و کاتالیزور نیکل انجام می‌شود، باعث می‌شود که اسید چرب غیر اشباع ایزومر ۶ به ایزومر ترانس تبدیل شود؛ درنتیجه بیشترین اسید چرب ترانس در روغن‌های هیدروژنه شده نباتی هستند نه روغن‌های مایع گیاهی معمولی. اما در کرم‌ها، بیسکوییت‌های کرم‌دار، شیرینی‌های خامه‌ای و در کل صنایع قنادی، کیک، شکلات‌سازی و بیسکوئیت‌سازی که روغن تحت تاثیر گرما و اکسیژن قرار می‌گیرد- به‌خصوص اگر از روغن مایع استفاده شده باشد- این فرآیند ایزومراسیون اتفاق می‌افتد و مقدار اسید چرب ترانس در آن محصول بالا می‌رود.

بهترین روغن کدام است؟

براساس دانش روز در حال حاضر مناسب‌ترین، سالم‌ترین و ایده‌آل‌ترین روغن برای مصرف خوراکی روغن زیتون است که حاوی مقادیر زیادی اسید چرب امگا ۹ است که برای سلامت بسیار مفید هستند. بقیه روغن‌ها همان‌طور که گفته شد، مقدار و نوع اسیدهای چرب‌شان با هم متفاوت است؛ مثلا باتوجه به اینکه در جامعه ما کمبود اسید چرب امگا۳ بسیار احساس می‌شود، روغن کانولا، روغن آفتابگردان، روغن بذر کتان و روغن گردو مقادیر اسید چرب امگا ۳ نسبتا بالایی دارند و می‌توانند این کمبود را جبران کنند. البته روغن بذر کتان و روغن گردو بسیار گران هستند و مثل سایر روغن‌های مایع خوراکی در دسترس همه خانواده‌ها نیستند و نمی‌توان به همه خانواده‌ها توصیه کرد از چنین روغن‌هایی به‌عنوان روغن اصلی و جایگزین همه روغن‌های مصرفی استفاده کنند و تنها کسانی که تمایل دارند، می‌توانند از روغن گردو یا روغن بذر کتان به صورت تفننی و برای تغییر ذائقه استفاده کنند. البته کسانی که به هر دلیل (مالی یا عدم دسترسی) توانایی خرید چنین روغن‌هایی را ندارند، نباید نگران باشند چراکه بهترین جایگزین این روغن‌ها روغن کانولا و روغن آفتابگردان است؛این ۲ روغن ارزان‌ترین و دردسترس‌ترین منابع اسید چرب امگا۳ محسوب می‌شوند.

روغن‌های کنجد و هسته انگور، فانتزی هستند!

درست است که روغن‌هایی مثل روغن هسته انگور یا روغن کنجد، اسیدهای چرب خیلی خوبی دارند اما بیشتر روغن‌های فانتزی محسوب می‌شوند تا روغنی که به‌عنوان روغن اصلی در خوراک روزانه و همیشگی خانواده‌ها توصیه شوند. حالا اگر کسی از طعم و مزه این روغن‌ها خوشش می‌آید و هزینه‌اش هم برایش مشکلی نیست، اشکالی ندارد که از این روغن‌ها به‌عنوان روغن اصلی در سبد غذایی خانواده‌اش استفاده کند اما از نظر علم تغذیه این روغن‌ها صرفا فانتزی محسوب می‌شوند؛ یعنی به نسبت هزینه اضافه‌تری که بابت خریدشان پرداخت می‌شود، مزیت خاصی نسبت به دیگر روغن‌های ارزان‌تر به بدن نمی‌رسانند.

در این میان شاید اسم روغن بادام زمینی و روغن هسته خرما هم به گوش‌تان خورده باشد که این روغن‌ها هیچ ویژگی خاصی ندارند و روغن‌هایی معمولی محسوب می‌شوند که مصرف‌شان به‌عنوان روغن اصلی به خانواده‌ها توصیه نمی‌شود چراکه کلسترول بسیار بالایی دارند، اما اگر بعضی‌ها اصرار به مصرف این روغن‌ها دارند، می‌توانند به صورت تفننی و بسیار گاهگاهی از این روغن‌ها استفاده کنند.

من کدام روغن را بخورم؟

یک فرد سالم می‌تواند از تمام روغن‌های گیاهی به صورت متعادل استفاده کند و هیچ منع مصرفی برای افراد سالم وجود ندارد مگر برای افرادی که دچار بیماری‌های قلبی-عروقی، چربی خون و … هستند که این افراد باید مصرف تمام روغن‌ها را در رژیم غذایی‌شان کاهش دهند و هیچ‌کدام از این روغن‌ها نیست که به طور خاص برای گروه خاصی ضرر داشته باشد.

البته میزان مصرف چربی‌ها و روغن‌ها در رژیم غذایی روزانه نباید بیشتر از ۲۵ تا ۳۰ درصد باشد؛ فراموش نکنید که این مقدار فقط به روغن‌ها اختصاص ندارد بلکه تمام خوراکی‌هایی که به صورت طبیعی حاوی روغن هستند؛ ازجمله لبنیات، تخم‌مرغ، دانه‌ها، برخی سبزی‌ها مثل خُرفه و آووکادو و … نیز باید در کنار روغن‌ها لحاظ شده و همگی با هم ۲۵ تا ۳۰ درصد کالری مورد نیاز افراد را تشکیل دهند.

باید روی ازدواج و تسهیل آن متمرکز شویم تا مشکل فرزند آوری حل شود

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: باید روی موضوع ازدواج و تسهیل ازدواج متمرکز شویم تا امر فرزند آوری حل شود.

به گزارش خبرنگار جوانان و خانواده خبرگزاری تسنیم، محمود گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در مراسم روز جهانی جمعیت اظهار داشت: در وزارت ورزش و جوانان ما اقدامات خوبی در زمینه ازدواج پیش گرفته و گام‌های مؤثری برداشته‌ایم و امیدواریم در این زمینه شاهد اقدامات بهتری نیز باشیم.
*خانواده در دنیا دچار شرایط بحران است
وی ادامه داد: در شرایط کنونی، خانواده در دنیا یک بحران جدی است؛ از سی سال گذشته تا کنون با موضوع بحران خانواده در دنیا روبرو هستیم که همه تلاش دارند خانواده ایرانی را تضعیف کنند.
گلزاری با اشاره اینکه کارشناسان غربی مطرح کرده‌اند که خانواده سنتی کارکرد ندارد و موجب زوال خانواده می‌شود بنابراین باید به دنبال خانواده هم جنس گرا باشیم، گفت: دیدگاه کارشناسان غربی در زمینه خانواده باعث می‌ءشود که افزایش سن ازدواج، خانواده آشفته، همسرآزاری، کودک آزاری، طلاق عاطفی، خیانت و گسسته شدن خانواده را شاهد باشیم.
*۲۰ درصد ازدواج‌ها در ایران مربوط به خانواده‌های گسسته می‌شود
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه در ایران به طول میانگین ۲۰ درصد ازدواج در کل کشور مربوط به خانواده گسسته می‌شود؛ ما در شمیرانات شاهد این هستیم که ۵۶ درصد ازدواج‌ها به طلاق منجر می‌شود که در شهر ری نیز به این شکل بوده ولی میزان کمتر است.
وی بیان کرد: در خانواده ایرانی افراد کمتر از ۵ سال زندگی کرده و دچار مشکل شده و طلاق می‌گیرند. در واقع این موضوع مربوط به خانواده آشفته است؛ در ایران خانواده آشفته بیش از خانواده گسسته است.
گلزاری با بیان اینکه باید به دنبال این باشیم که خانواده مناسب تشکیل شود تا مشکلاتی از قبیل طلاق را شاهد نباشیم، اظهار داشت: ادیان الهی و اسلام خانواده توجه ویژه‌ای داشته و مطرح کردند که در خانواده باید سه کارکرد آرامش، ابراز علاقه و عاطفه و مودت و رفع نیازها مدنظر قرار گیرد.
*در ایران ابراز عواطف در خانواده ضعیف شده است
وی با بیان اینکه در ایران مودت بسیار کم است، گفت: در خانواده باید ابراز علاقه و کمک کردن به دیگران بسیار باشد که البته در ایران این امر بسیار ضعیف است؛ در قرآن تأکید بسیاری به خانواده شده است که هدف از خانواده فرزند بوده که باید به آن توجه کنیم؛ فایده‌های ازدواج بسیار است و در کتاب بزرگان ۱۰ ها فایده ازدواج مطرح شده است که از آن تقوا گرفته تا موضوعات دیگر.
گلزاری با اشاره به اینکه سوره رم و فرقان باید توسط جوانان برای تشکیل خانواده مدنظر قرار گیرد و همه باید بدانیم که خانواده نابود شدنی نیست بلکه اگر دچار تضعیف شود به مرور بازسازی خواهد شد و از بین نمی‌رود.
وی ادامه داد: باید در خانواده‌ها آرامش، شادی و هیجان مثبت در اولویت قرار گیرد که خداوند نیز برآن تأکید کرده است؛ باید فرزندانی تربیت کنیم که مشکلاتی از قبیل طلاق در آینده پیش رو نباشد.
*برنامه‌های ماهواره‌ای بنیان خانواده را تضعیف می‌کند
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه بسیاری از برنامه‌های ماهواره‌ای و حتی برنامه های دانشگاهی ضعیف و سطحی، خانواده را به صورت علمی، سیاسی و اجتماعی تضعیف می‌کند، ادامه داد: مشکل اصلی ما اکنون این است که جوانان نسبت به خانواده نگاه مثبتی ندارند بنابراین صاحب نظران و سیاست مداران در خصوص مسئله خانواده باید فکر اساسی کنند و با وجود طرح‌هایی که وجود دارد به دنبال حفظ خانواده باشیم.
وی ادامه داد: مسئله جنسی اگر می‌خواهیم در جوانان مدیریت شود باید مسئله حفظ خانواده مدنظر قرار گیرد اینکه برای مسئله جنسی جوانان چه کنیم باید بگویم باید به دنبال استحکم پایه‌های خانواده و تقویت آن باشیم و موضوع خانواده را جدی بگیریم.
*ازدواج هراسی در بین جوانان افزایش یافته است
گلزاری با بیان اینکه امروزه موضوع تمایل نداشتن به ازدواج از مشکلات اساسی است که باید به آن توجه کنیم، گفت: برای جوانان ۱۵ ساله که موضوع غریزه جنسی‌شان آغاز می‌شود خانواده باید زیبا جلوه شده و ابراز عواطف در آن بسیار باشد.
وی ادامه داد: امروزه جوانان ازدواج هراسی را در خود پرورش دادند که نباید چنین اتفاقی رخ دهد؛ در حقیقت ازدواج هراسی در بین جوانان افزایش یافته است همچنین ما نباید سیاه نمایی در خصوص آمار طلاق را از سوی رسانه‌ها شاهد باشیم.
*وجود بیش از ۱۰۰ سایت همسریابی غیرقانونی و غیراخلاقی در کشور
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه موضوع مشاوره قبل از ازدواج و بعد از ازدواج و مسئولیت پذیری جوانان باید مدنظر قرار گیرد تا ما شاهد ازدواج مناسب و بعد فرزندآوری باشیم، گفت: مشکل همسریابی در کشور بسیار جدی است و پیدا شدن همسر مناسب بسیار مهم بوده و باید بر آن متمرکز شویم.
وی ادامه داد: شهرنشینی گسترش پیدا کرده است و دیگر نمی‌توانیم همسریابی را مانند گذشته داشته باشیم؛ بیش از ۱۰۰ سایت همسریابی غیرقانونی و غیراخلاقی در کشور وجود دارد؛ با بستن این سایت‌ها کاری پیش نمی‌رود بلکه ما باید به دنبال مراکز مشاوره مناسب باشیم.
*تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها کار اشتباهی است
گلزاری با اشاره به اینکه تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها کار اشتباهی است، افزود: جوانان باید در زمینه انتخاب همسر گام موثری بردارند و بدانند که تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها کاری را پیش نبرده و اگر قرار باشد تفکیک جنسیتی صورت گیرد و ما مشکل نداشته باشیم چطور در دبیرستان‌ها با وجود اینکه تفکیک جنسیتی وجود دارد مشکل به چشم می‌خورد.
*۵۰ درصد طلاق به دلیل انتخاب نامناسب همسر است
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه ۵۰ درصد طلاق در کشور به دلیل انتخاب نامناسب همسر بوده است گفت: مشاوره قبل از ازدواج و بعد از ازدواج و مشاوره اسلامی امری اساسی است. پدر، مادر و مشاوره به عنوان سه بعد برای ازدواج باید مدنظر قرار گیرند که بعد از آن آموزش و مشاوره نیز مهم است. در حقیقت ۵ سال اول ازدواج به دلیل اینکه ازدواج یک نهال لطیف است باید مشاوره صورت گرفته و مراقب آن باشیم.
سالانه ۱۶۰ هزار واقعه طلاق رخ می‌دهد
وی با اشاره به اینکه سالیانه ۱۶۰ هزار واقعه طلاق رخ می‌دهد که بیشتر آن مربوط به جوانان است، اظهار داشت: اکنون ازدواج برای دختران ۲۳ سال و برای پسران ۲۸ سال درنظر گرفته شده است همچنین باید بگویم بیشتر طلاق‌ها تا ۵ سال اول زندگی رخ می‌دهد.
گلزاری ادامه داد: هزاران دختر و پسر جوان در بعد از ۵ سال ازدواج از یکدیگر جدا می‌شوند و با اینکه سالم و تحصیل کرده هستند این اتفاق برایشان رخ می‌دهد که این نشان از انتخاب نامناسب همسر است؛ ما صد هزار جوان تحصیل کرده و سالم داریم که از همسرشان جدا شده‌اند.
*۵۰ درصد ازدواج‌ها در آمریکا بعد از ازدواج اول است
ویبیان کرد: طی بررسی‌های به عمل آمده ۱۴ عامل استرس بعد از طلاق برای دختران مشخص شده که شامل ناامنی اجتماعی، افسردگی، اضطراب، و نگاه منفی به جامعه است.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: دختران بعد از طلاق جز خانواده به کس دیگر اعتماد نمی‌کنند که این خود یک مشکل اساسی است و خوب نیست که در کشور ما دختران بسازند و بسوزند و در تنهایی زندگی کنند و شانس ازدواج از آنها گرفته شود.
وی ادامه داد: ۵۰ درصد ازدواج‌ها در آمریکا بعد از ازدواج اول است، ما باید به دنبال فرهنگ سازی و اهمیت قائل شدن به مسئله ازدواج باشیم تا پسران بتوانند با مطلقه‌ها و بیوه‌ها نیز ازدواج کرده و بدانند این امر منعی ندارد.بلکه سفارش دینی است.
*همه در برابر ازدواج مناسب جوانان مسئولیم
گلزاری افزود: پسری ۴۰ سال سن دارد ولی زمان ازدواج حاضر نیست با دختری که حتی یک بار عقد کرده ، ازدواج کند؛ ولی دخترانی که حتی عقد کرده و جدا شده‌اند خواستگار ندارند در حقیقت این خود یک نگاه جاهلیت از سوی مردان است که خانواده را از بین می برد.
وی ادامه داد: همه در برابر فرهنگ ازدواج مسئولیم و باید به دنبال ازدواج مناسب و افزایش جمعیت باشیم؛ از مشاوره ازدواج تا همسرگزینی و مشاوره بعد از ازدواج باید مدنظر قرار گیرد تا شاهد تحکیم خانواده باشیم.

طرح ملی اورژانس‎ SOS ‎از شهریور آغاز می‌شود

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: رئیس دبیرخانه کارگروه بهداشت و درمان کشور در حوادث غیرمترقبه از آغاز طرح اورژانس ملی‎ SOS ‎از شهریور ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا خانکه عضو بسیج جامعه پزشکی کشور پس از دیدار با استاندار قم و دیگر مسئولان این استان و انجام مقدمات اجرای مرحله اول طرح “اورژانس ملی‎ SOS ‎ اظهار داشت: با اجرای طرح اورژانس ملی‎ SOS ‎، همه شماره ‌های امدادی مربوط به اورژانس کشور، آتش نشانی، هلال احمر، راهداری، اورژانس اجتماعی و … در یک شماره امدادی ‏‏(۱۱۵) ادغام می‌شود و تمامی هموطنان می‌توانند در صورت نیاز به هرگونه کمک امدادی در حوادث یا فوریت‌های پزشکی، ‏فقط با شماره تلفن ۱۱۵ تماس بگیرند تا نیروهای امدادگر، برای کمک به آنان اعزام شوند‎.‎
رئیس دبیرخانه کارگروه بهداشت و درمان کشور در حوادث غیرمترقبه با اعلام آغاز اجرای مرحله آزمایشی طرح «اورژانس ملی از شهریورماه امسال در ‏قم، تاکید کرد: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با تمام توان، مدیریت علمی طرح را به عهده دارد‎.‎
خانکه افزود: در جلسه هم اندیشی با حضور استاندار قم، مسئولان این استان و نمایندگان سازمانهای ذیربط‏، مقرر شد تا در محلی که اداره کل مدیریت بحران استان قم در اختیار می‌گذارد و با مشارکت تمامی سازمانهای ذیربط ‏همچون شهرداری، آتش نشانی، هلال احمر، سازمان بهزیستی، پلیس و دیگر مسئولان استانی، مرحله آزمایشی طرح اورژانس ملی‎ از شهریورماه سال جاری اجرا شود.‎
اجرای مرحله آزمایشی با رویکرد سلامتی
وی افزود: مرحله آزمایشی این طرح با رویکرد سلامتی، در چهار فاز سه ماهه اجرا می‌شود و گزارش از چگونگی اجرای آن ‏نیز به کمیسیون ایمنی راه‌ها به سرپرستی وزیر راه، ارائه خواهد شد.‎
خانکه به عنوان رئیس مرکز تحقیقات و مدیرگروه آموزشی “سلامت در حوادث و بلایا ” دانشگاه علوم بهزیستی و ‏توانبخشی، اظهار داشت: معاونت درمان وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی طرح، و مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های ‏پزشکی وزارت بهداشت نیز همکاری و حمایت همه جانبه از طرح خواهد داشت‎ .‎
ادغام شماره‌های امدادی به منزله حذف این شماره‌ها از شبکه مخابراتی کشور نیست/مردم حادثه را تشریح کنند
وی خاطرنشان کرد: ادغام تمامی شماره‌های امدادی در یک شماره (۱۱۵)، به منزله حذف این شماره‌ها از شبکه ‏مخابراتی کشور نیست. با توجه به اینکه شماره‌های قبلی سازمانهای امدادگر نیز از سوی سازمان مخابرات کشور، به شماره ۱۱۵ ‏متصل می‌شود ، لذا تماس با هر یک از شماره‌های قبلی نیز در نهایت، به مرکز اورژانس ملیSOS ‎ با شماره ۱۱۵، وصل ‏خواهد شد. هموطنان فقط وضعیت اضطراری پیش آمده را برای اپراتور مرکز اورژانس ملی‎ (SOS) ‎تشریح کنند و براساس ‏وضعیت آنان و بنا به تشخیص کارشناسان مرکز اورژانس ملی، نیروهای امدادگر با کمک‌های لازم، اعزام می‌شوند‎.

خوردنی‌های همه‌فن‌حریف!

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 میوه‌ها نه تنها خوشمزه هستند بلکه ضمن دارا بودن ارزش غذایی بالا به دلیل داشتن خواص دارویی نهفته، بدن ما را در برابر بیماری‌ها مصون نگه می‌دارند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از سلامت نیوز، تغذیه هزاران ساله انسان‌ها از میوه‌ها در واقع ساختار ژنتیکی آنها را به گونه‌ای تغییر داده که بدن انسان نیاز همیشگی به تامین ویتامین‌ها و مواد مغذی از این خوردنی‌های لذتبخش را احساس می‌کند.

در این مقاله به نقل از پایگاه اینترنتی «گرین مدانیفو» به برخی از میوه‌های مقوی که دارای خواص درمانی شگفت‌انگیز و شفابخش هستند اشاره شده که به قرار زیر است:

گریپ‌فروت، عفونت‌زدا

مصرف پنج تا شش هسته گریپ فروت هر هشت ساعت یک بار و به مدت دو هفته تاثیر شگرفی در رفع عفونت مجاری ادراری دارد.

آناناس، ضد سرطان

اثرات ضدسرطان آنزیم «بروملین» که از آناناس استخراج می‌شود در نمونه‌های حیوانی بیش از داروی شیمی‌درمانی «فلورو راسیل ۵» اعلام شده است.

هندوانه، ضد فشارخون

هندوانه حاوی اسیدهای آمینه‌ای نظیر «ال سیترولین» است که به رگ‌های خونی کمک می‌کنند تا به طور طبیعی منبسط شوند و بدین ترتیب فشارخون کاهش یابد.

گیلاس، ضد درد و التهاب

ترکیبات موجود در گیلاس موسوم به «آنتروسیانین»‌ها تاثیری مشابه داروهای ضدالتهابی در کاهش درد و التهاب دارند.

لیمو، سنگ‌شکن کلیه

آبلیمودرمانی به عنوان یک جایگزین درمانی مناسب برای مبتلایان به سنگ کلیه محسوب می‌شود.

پاپایا، درمان جراحات پوستی

از پاپایا در جامائیکا در طب سنتی استفاده می‌شده اما نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد که استفاده موضعی از پاپایای نارس روی جراحات مزمن پوستی در ۷۲ درصد از موارد نتایج مثبت و شفابخش به همراه دارد.

انار، منبع هورمونی

انار را می‌توان به عنوان یک «تخمدان میوه‌ای» در نظر گرفت که محتوی استروژن قوی گیاهی است و در عین حال موجب تکثیر نامنظم و بی‌رویه سلول‌ها نمی‌شود. این میوه می‌تواند عملکرد مشابه تخمدان‌ها در حفظ سلامت هورمونی زنان داشته باشد.

کیوی، ضد کلسترول

در یک مطالعه آشکار شد مصرف کیوی به همراه زالزالک اثری به مراتب قوی‌تر از داروی «سیمواستاتین» در کاهش کلسترول موش‌های آزمایشگاهی داشته که تغذیه پرکلسترولی داشتند.

«کرنبری»، ضد تکرر ادرار

ترکیبات حاصل از «کرنبری» در عین حال که اثراتی مشابه داروی «تریمتوپریم» در درمان تکرار ادرار در زنان سالخورده دارند، خطر بروز مقاومت آنتی‌بیوتیکی و یا عفونت‌های شدید و قارچی را نیز افزایش نمی‌دهد.

آقطی سیاه، ضد آنفلوآنزا

از آقطی سیاه از زمان باستان به عنوان درمان طبیعی آنفلوآنزا استفاده می‌شده است. مطالعات جدید نشان می‌دهد که این میوه حاوی ترکیبات فلاونوئیدی است که اثرات درمانی آن مشابه داروی «تامی فلو» در مقابله با آنفلوآنزای H1N1 است.

نارگیل، ضد زخم معده

آب و شیر نارگیل اثر داروهای التهاب‌زا را که سبب تحلیل رفتن مخاط معده می‌شود، کاهش می‌دهد.

پلانتین، ضد اسهال

از دیرباز در طب سنتی از «پلانتین» که میوه‌ای موز مانند و بومی مناطق حاره‌ای جزایر کارائیب است برای درمان اسهال استفاده می‌شده اما مطالعات پزشکی به تازگی ارزش این میوه را در تنظیم رژیم غذایی کودکان مبتلا به اسهال مزمن نشان می‌دهد. این اثرات مرتبط با طول دوره بیماری، جبران کاهش وزن و هزینه هستند.

توت فرنگی،‌ داروی قلب

امروزه مشخص شده که بسیاری از میوه‌های سرخ رنگ و انواع توت برای سلامت قلب مفید هستند اما این میوه از نظر خواصش برای سلامت قلب و عروق در خط مقدم است. عصاره این میوه سبب آرامشِ جداره داخلی رگ‌ها می‌شود که از فشارخون بالا و همینطور خستگی عضلات قلب بر اثر تپش زیاد جلوگیری می‌کند. پودر توت فرنگی همچنین در زنان مبتلا به سندرم متابولیک، میزان فشار اکسیدیته و تصلب شرائین را کاهش می‌دهد.

از این جواهر پرخاصیت غافل نشوید!

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

میوه «کام‌کوات» با رنگی شبیه به پرتقال اما روشن‌تر و طعمی نسبتا ترش، خواص بسیاری برای سلامتی دارد.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا، این میوه که در نقاط مختلف جهان کشت می‌شود به جواهرهای کوچک طلایی رنگ معروف است، به خانواده مرکبات نسبت داده می‌شود، از پرتقال سفت‌تر است و در دمای منجمد و داغ سالم می‌ماند.

به گزارش مدیکال دیلی، میوه «کام‌کوات» که دو نوع اصلی دارد مغذی و دارای خواص قابل توجهی است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

غنی از ویتامین C

این میوه نیز همچون دیگر مرکبات سرشار از ویتامین C است. این ویتامین برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی، فشارخون بالا، افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از پیشرفت بیماری‌های پیش‌رونده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص آنتی‌اکسیدانی

زمانی که میوه کام‌کوات خورده می‌شود نیازی به پوست کندن آن نیست چون مصرف کام‌کوات به این شیوه نه تنها ترشی آن را کاهش می‌دهد بلکه پوست این میوه نیز سرشار از خواص آنتی‌اکسیدانی است. پوست کام‌کوات منبع غنی از پلی‌فنول‌های زیست فعال است. مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان فاکتور مهمی در مقابله با تاثیرات مخرب رادیکال‌های آزاد در بدن هستند.

سرشار از پروتئین

کام‌کوات به رغم آنکه در دسته میوه‌ها قرار دارد اما یک منبع غنی از پروتئین به حساب می‌آید.

پیشگیری‌کننده سرطان پروستات

نتیجه بررسی‌های انجام شده در سال ۲۰۱۲ میلادی حاکی از آن است که روغن میوه کام‌کوات از رشد سلول‌های سرطانی پروستات جلوگیری می‌کند.

انگلیسی‌ها راضی به اهدای عضو نمی‌شوند

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 طبق آمار رسمی به رغم آنکه موارد کلی پیوند اعضا در دنیا رو به افزایش است اما این آمار در انگلیس نسبت به کشورهای دیگر هنوز پایین است.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا، با وجودی که در سال ۱۴-۲۰۱۳ میلادی حدود ۴۶۵۵ مورد پیوند اعضا در انگلیس انجام شده و نسبت به دوره قبل ۱۰ درصد افزایش داشته اما هنوز سه نفر در روز به دلیل پایین بودن آمار اهدای عضو در این کشور جان خود را از دست می دهند.

برنامه ریزی‌های انجام گرفته در انگلیس حاکی از ضرورت افزایش ۵۰ درصدی تعداد اهداء کنندگان عضو تا سال ۲۰۲۰ میلادی است که تنها در این صورت انگلیس می‌تواند به وضعیت کشورهایی با بهترین کارایی از جمله اسپانیا برسد. طبق بررسی‌ها از هر ۱۰ خانواده انگلیسی چهار خانواده پس از فوت یکی از اعضا و بستگانشان با اهدای عضو آنان مخالف هستند. در حقیقت مخالفت خانواده‌ها مهمترین عامل در این کشور است که موجب شده آمار اهدای عضو در انگلیس از دیگر کشورها عقب باشد.

آمار نشان می‌دهد تمامی موارد اهدای عضو از بیماران فوتی نیست به طوری که در سال گذشته بیش از ۱۰۰۰ مورد پیوند اعضا از افراد در قید حیات بوده است.

افخم: تصریحات صریح رهبری تعیین خطوط قرمز ایران بود/ سلاح یا هواپیما به عراق نفرستاده‌ایم

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان صبح امروز (چهارشنبه) در نشست هفتگی خود با خبرنگاران به سوالات آن‌ها پاسخ گفت.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا، مرضیه افخم درباره ششمین دور مذاکرات وین و اظهارات برخی دیپلمات‌ها مبنی بر وجود شکاف‌ها میان اعضای مذاکره‌کننده، گفت: گفت‌وگوها از یازدهم تیرماه شروع شده و ما اعلام کردیم که آماده هستیم که تا پایان تیرماه حتی فراتر از آن برای رسیدن به نتیجه عادلانه، پایدار و منطقی گفت‌وگو کنیم.

وی ادامه داد: هیات ایرانی برای مذاکرات به وین رفته و این پروسه ادامه دارد. در این پروسه تقریبا ما از موضوعات آسان به موضوعات سخت حرکت کردیم. موضوعات اینگونه دسته‌بندی شد و به تدریج و به طور مرحله‌ای بخش‌هایی قابل تفاهم بوده و طرفین دیدگاه نزدیکی داشتند. تفاهماتی انجام شد ولی در عین حال اکنون به موضوعاتی رسیدیم که اختلاف‌نظرهای اساسی وجود دارد اما گفت‌وگوهای فشرده، سخت و جدی در مذاکرات جریان دارد.

افخم با بیان اینکه مذاکرات پیشرفت داشته اما این پیشرفت کند بوده است، گفت: امیدواریم با واقع‌بینی نسبت به برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران طرف مقابل تصمیمی عاقلانه اتخاذ کند و همان تصمیم دشواری که اعلام می‌کنند از سوی آنها اتخاذ شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره احتمال حضور وزرای خارجه کشورهای مذاکره‌کننده، گفت: بخش زیادی از این پیوستن، اطلاع از روند مذاکرات و تداوم رایزنی‌ها خواهد بود. ما در عین حال مصمم هستیم که توافق حاصل شود اما نه به هر قیمتی. از سوی دیگر اعلام آمادگی داریم که گفت‌وگوها را ادامه دهیم. گفت‌وگوها با جدیت ادامه دارد و امیدواریم در مقطع اعلام شده بتوانیم به یک توافق پایدار، منطقی و عادلانه برسیم. هدف ما فقط بحث زمان نیست بلکه دستیابی به توافق مورد نظر است.

افخم درباره آخرین تحولات در افغانستان و این که گفته می‌شود احتمال بروز جنگ داخلی در این کشور به دلیل نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری وجود دارد،‌ گفت: ما همه طرف‌های افغانستان را به خویشتنداری دعوت می‌کنیم. افغانستان نیاز به آرامش و ثبات دارد و باید از همه راهکارها و ابزارهای قانونی برای رسیدن به یک راه‌حل استفاده شود. در عین حال خویشتنداری طرفین در این مساله بسیار مهم است.

وی ادامه داد: از نظر جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که قریب به هزار کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد امنیت، ثبات و انسجام و وحدت ملی افغانستان بسیار اهمیت داشته و امر حیاتی است. در مراحل انتخابات از نظر ما مطالبات برحق نامزدها باید رسیدگی شود و به صورت شفاف به تخلفات انتخاباتی رسیدگی شود و به آرای مردم افغانستان احترام بگذاریم. در عین حال هنوز این فرآیند نهایی نشده است و تا زمان نهایی شدن آن همه طرف‌ها کاملا با حساسیت خویشتنداری کنند و شرایط آرام و باثبات را حفظ کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: ما معتقد هستیم موفقیت آینده افغانستان در گرو ثبات، آرامش و تشکیل دولت فراگیر خواهد بود و امیدوار هستیم آرای مردم افغانستان چنین آینده‌ای را رقم بزند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به پرسش دیگری درباره سفر امیرعبداللهیان به کشورهای خلیج‌فارس و طرح موضوع عراق در مذاکراتش با مقامات این کشورها، گفت: تحولات در مورد عراق را با حساسیت دنبال می‌کنیم و از ابتدا هم نسبت به مساله تروریسم در عراق حساس بوده‌ایم و معتقدیم تروریسم نباید ابزاری برای تحولات در سیستم سیاسی این کشور شود. به نظر می‌رسد باید همه طرف‌هایی که در منطقه هستند نسبت به موضوع تروریسم و فعالیت آنها حساس باشند و باید اوضاع را با دقت دنبال کنند و استفاده ابزاری از تروریسم باید متوقف شود. رایزنی‌های ما در منطقه با طرف‌های مختلف در این رابطه بوده است که نباید تروریسم به عنوان ابزار برای تاثیرگذاری در روند سیاسی عراق مورد استفاده قرار گیرد.

افخم با تاکید بر اینکه تروریسم محدود به یک منطقه نخواهد شد، به تحولات در سوریه اشاره کرد و گفت: تروریست‌ها چند سال در سوریه در مسیر تغییر رژیم و حکومت فعالیت کرده‌اند و در نهایت نتیجه‌ای نگرفتند و این تروریسم دامنه‌ خود را افزایش داد که ممکن است خطرات آن به تمام منطقه سرایت کند. ما در گفت‌وگوهایی که با کشورهای منطقه آغاز کردیم امیدواریم این خطرات را گوشزد کنیم و بر لزوم اقدام جمعی برای مقابله با تروریسم تاکید کنیم.

وی در عین حال گفت: در سفر معاون وزیر خارجه موضوعات دوجانبه به طور طبیعی با این کشورها مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفته است اما تحولات و مباحث عراق به طور مشخص بحث اصلی این سفر بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در رابطه با بیانات مقام معظم رهبری در خصوص مذاکرات هسته‌ای کشورمان و تفاسیر برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه ایران برخی محدودیت‌ها را خواهد پذیرفت و از حقوق خود کوتاه خواهد آمد، گفت: بیانات مقام معظم رهبری کاملا شفاف و صریح مطرح شده است و مبتنی بر حقوق مسلم ایران بود. اینکه چه تفاسیری از این بحث مطرح شود به هر حال با توجه به زمینه‌های ذهنی تفاسیری در این رابطه گفته می‌شود اما تصریحات صریح مقام معظم رهبری تعیین محدوده‌ها و حوزه خطوط قرمز ایران بوده است در عین اینکه راه را برای همکاری و ادامه گفت‌وگو باز گذاشته‌اند و حمایت ایشان از تیم مذاکره‌کننده به طور صریح اعلام شد و فرمایشات ایشان در بحث‌های فنی که یکی از برجسته‌ترین فرازهای فرمایشات ایشان بود نشان داد که ایشان به تمامی حوزه‌ها اشراف دارند و تمامی دقایق و ظرافت‌های مذاکرات را مورد توجه دارند و از گفت‌وگو و مذاکره حمایت می‌کنند و اینکه حصول یک راه‌حل منطقی و پایدار مبتنی بر تثبیت حقوق هسته‌ای ایران مورد توجه تمامی مسئولان و مقامات عالی کشور است.

خبرنگار دیگری پرسید در صورتی که غرب ۱۹۰ هزار سویی که مقام معظم رهبری اشاره کردند به آن احتیاج داریم را نپذیرد، ایران چه تصمیمی در این رابطه خواهد گرفت، گفت: مذاکره درباره این موضوعات در جریان است و وارد جزئیات آن نمی‌شوم اما باید تاکید مجدد داشته باشیم که خطوط قرمز ما کاملا مشخص است. حقوق مسلم هسته‌ای ما برای داشتن برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای روشن است و آن را در اختیار داریم و در جریان این مذاکرات می‌خواهیم این حقوق تثبیت شود. بحث شناسایی حقوق هسته‌ای ما مطرح نیست بلکه موضوع تثبیت حقوق مطرح است. طرفین در حال مذاکره درباره این موضوع هستند و جزئیاتی درباره آن مطرح نمی‌کنیم. این موضوعات منوط به این است که ارزیابی نهایی چگونه باشد و مذاکرات چگونه پیش رود در آن صورت می‌توان نسبت به گام بعدی اظهارنظری مطرح کرد.

در ادامه یکی از خبرنگاران در رابطه با تحولات افغانستان و موضع ایران در قبال تشکیل دولت موازی در این کشور پرسید که افخم گفت: ما این مساله را در چارچوب اخبار افغانستان دنبال می‌کنیم و قضاوت در این باره را کمیسیون و مرجع نهایی قانونی در افغانستان در این زمینه خواهد داشت به همین دلیل طرفین را به خویشتنداری دعوت می‌کنیم تا از راهکارهای قانونی این موضوع را دنبال کنند و آنچه که نیاز امروز افغانستان است آرامش و ثبات است. سومین انتخاباتی که در این کشور برگزار شد به دلیل شرایط ویژه انتخابات خاصی بود و اغلب کشورهای دنیا از برگزاری چنین انتخاباتی که آزاد و با حضور مردم افغانستان و بدون حضور نیروهای خارجی انجام شد استقبال کردند. ما هم به عنوان ایران در آن مرحله این استقبال را انجام دادیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد: امیدواریم که سایر اقداماتی که از این پس انجام خواهد شد در تداوم روندهای قانونی و با احترام به آرای مردم افغانستان باشد. نیاز افغانستان به امنیت و ثبات یکی از اساسی‌ترین موضوعات است که باید مورد توجه همه طرف‌ها قرار گیرد. در عین حال توجه به روندهای قانونی و رسیدگی به شکایات و اعتراض‌ها و مباحثی که مطرح است در چارچوب قانونی می‌تواند کمک‌کننده باشد تا ثبات و آرامش هر چه زودتر شکل گیرد.

افخم در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه آیا از دولت موازی در افغانستان حمایت می‌کنید بار دیگر تاکید کرد: باید اجازه دهید در این مرحله روندهای قانونی در افغانستان طی شود، نتیجه نهایی رسما اعلام شود. ما همه طرف‌ها را به خویشتنداری دعوت می‌کنیم. به هیچ وجه نباید به شرایط کنونی که احیانا به ناامنی و بی‌ثباتی دامن می‌زند کمک کنیم. امیدواریم که کمیسیون رسیدگی‌کننده و مرجع قانونی بتواند به خوبی به وظیفه خود عمل کند.

خبرنگار دیگری در خصوص تحولات عراق و اظهارات مسئولان کردستان عراق در خصوص استقلال کردستان در این کشور پرسید که افخم پاسخ داد: اعلام کرده‌ایم که خواهان حفظ وحدت، تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق هستیم و این سیاست رسمی ما است و از هر حرکتی که در این مسیر باشد حمایت می‌کنیم. تجزیه عراق به نفع این کشور نیست و مطمئن هستیم که هیچ عراقی به تجزیه و تضعیف شدن کشورش رضایت نخواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: مبنا و چارچوب قانونی موجود قانون اساسی عراق است که این قانون اساسی ظرفیت‌های لازم برای پاسخگویی به مطالبات همه گروه‌ها و طیف‌ها را دارد و لازم است این چارچوب قانونی مورد توجه جدی قرار گیرد و بر اساس آن قطعا منافع عراق حفظ خواهد شد و عراق یکپارچه و قوی می‌تواند نقش خود را در منطقه ایفا کند.

وی ادامه داد: عراقی‌ها حتما در مسیر اجرای توطئه‌ها و نقشه‌هایی که دشمنان عراق در پی آن هستند گام بر نخواهند داشت و امیدواریم که همه گروه‌ها و طوایف در عراق این مساله مهم را در این شرایط حساس مورد توجه قرار دهند و همزمان با فرآیند سیاسی برای مبارزه با تروریسم اقدامات جدی انجام شود تا به فعالیت تروریست‌ها در عراق هم خاتمه داده شود.

خبرنگار دیگری در رابطه با روابط ایران و عربستان و آخرین موضوعات در این رابطه پرسید که افخم پاسخ داد: برای اینکه چنین گفت‌وگویی بین ایران و عربستان شکل بگیرد باید آمادگی‌های لازم وجود داشته باشد. ما در اولین مرحله با انجام سفر منطقه‌ای آقای ظریف به منطقه این آمادگی را ابراز کردیم. در آن زمان آمادگی لازم در بین آنها وجود نداشت. در عین حال در طول ماه‌های گذشته هم همواره اعلام کردیم که شرایط منطقه نیازمند همکاری همه کشورها است و به جایگاه و نقش عربستان به عنوان کشور مهم و تاثیرگذار اشاره کردیم. معتقدیم عربستان می‌تواند نقش سازنده‌تری ایفا کند و چنانچه این نقش ایفا شود و گامی در این مسیر برداشته شود کمکی به حل مسائل منطقه است. آمادگی ایران از قبل وجود داشته است و مجددا بر این آمادگی تاکید می‌کنیم. امیدواریم اقدامات مناسب و سازنده برای شکل‌گیری یک گفت‌وگوی مفید در منطقه شگل گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا خبر روزنامه الحیات در رابطه با سفر وزیر خارجه به عربستان را تایید می‌کنید؟ گفت: قبلا درباره انجام این سفر اعلام آمادگی کرده بودیم و اعلام کرده بودیم چنانچه آمادگی لازم وجود داشته باشد این سفر برای ما امکان‌پذیر است اما زمان مشخصی درباره این سفر وجود ندارد. لازم است به هر حال آمادگی‌های میزبان در این رابطه را هم در نظر بگیریم.

افخم در پاسخ به این پرسش که آقای ظریف گفته است پنجاه درصد از متن مورد توافق قرار گرفته، گفت: درباره متن اظهارنظری نداریم زیرا هنوز بررسی جزئیات آن در حال انجام است. برخی تفاهم‌ها و اشتراک نظرها در رابطه با آن حاصل شده و پیشرفتی هر چند کند به دست آمده است. در عین حال تاکید می‌کنم موارد باقیمانده از جمله موضوعات اساسی است که باید مذاکرات سختی که در جریان است کماکان ادامه یابد. گفت‌وگوهای فنی، حقوقی و سیاسی در همه حوزه‌ها به طور موازی با یکدیگر دنبال می‌شود تا زمینه رسیدن به تفاهم حاصل شود.

خبرنگار دیگری در خصوص اخبار منتشر شده در رابطه با بازپس داده شدن تعدادی از جنگنده‌های عراق از سوی ایران به این کشور پرسید که افخم پاسخ داد: ایران هیچ‌گونه تسلیحات و یا هواپیمایی به عراق نفرستاده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به پرسشی در رابطه با رای دادگاه بین‌المللی لاهه به نفع ایران در رابطه با نقض بیانیه الجزایر از سوی ایران، توضیح داد: دعاوی متعددی از سوی ایران در قبال نقض بیانیه الجزایر وجود دارد و پرونده‌ها جاری است. در مواردی به نفع ایران رای داده شده است از جمله درباره موضوع اخیر. ما جزئیات مربوط به پرونده‌ها را درخواست کرده‌ایم. بخشی از روندی که جاری است از آنجا که کاملا فنی و حقوقی است امکان ارائه نیست. چنانچه آن بخشی که رای نهایی درباره آن صادر شده جزئیاتش به ما ارائه شود اخبار آن را منتشر می‌کنیم.

افخم اضافه کرد: این موضوع از سوی دفتر حقوقی که در نهاد ریاست‌جمهوری فعالیت می‌کند مورد توجه است و با حساسیت نسبت به همه حقوق ایران و جلوگیری از تضییع آن کار می‌کنند.

وی در رابطه با انتشار اخباری در روزهای گذشته مبنی بر انتصاب نماینده ایران در سازمان ملل، این اخبار را خبرسازی دانست و گفت: این اخبار صحت ندارد. نماینده جدیدی برای فعالیت در دفتر نمایندگی ایران نزد سازمان ملل تعیین نشده است در عین حال آقای دهقان نیز به عنوان سفیر و سرپرست نمایندگی در غیاب سفیر کارها را به خوبی انجام می‌دهند.

خبرنگار دیگری پرسید آیا احتمال می‌دهید که تا ۲۹ تیرماه توافق حاصل شود و آیا قرار است که آقای ظریف در بین مذاکرات برای انجام مشورت‌هایی به تهران باز گردد که افخم پاسخ داد: ما نسبت به رسیدن به توافق امیدواریم و تمام تلاش خود را برای دستیابی به توافق در زمان‌بندی و فرصت باقیمانده به عمل خواهیم آورد. هدف ما این نیست که به دلیل زمان دو هفته‌ای حتما در این زمان به نتیجه‌ای برسیم اما تمام تلاش‌مان را انجام می‌دهیم تا از فرصت باقیمانده نهایت استفاده انجام شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان حضور وزرا در این نشست را منوط به این دانست و گفت: چنانچه نیاز باشد وزرا حضور یابند این اقدام انجام خواهد شد. در عین حال ممکن است این اقدام هم انجام نشود بنابراین برنامه قطعی از قبل در این باره تنظیم نشده است. متناسب با روند کار و گفت‌وگوها و نیازی که باشد روند کار پیش خواهد رفت. البته ما اخبار رسمی در رابطه با اینکه کدام یک از وزرا به مذاکرات خواهند آمد، نداریم.

افخم همچنین در پاسخ به این موضوع که آیا در این گفت‌وگوها به موضوعاتی چون عراق اشاره خواهد شد بار دیگر تاکید کرد: هیچ موضوع دیگری جز مساله هسته‌ای در دستور کار این مذاکرات نیست و تیم ایرانی اعلام کرده است غیر از موضوع هسته‌ای درباره موضوع دیگری گفت‌وگو نخواهد کرد.

وی همچنین درباره یادداشت اخیر باراک اوباما در یک روزنامه صهیونیستی و اینکه آمریکا همه گزینه‌ها را روی میز دارد، اظهار کرد: پاسخ ما به این موارد روشن است. بحث تهدید عملا هیچ جایگاهی برای ما ندارد زیرا زمینه‌های اقدام آن وجود ندارد و این موضوع برای همه کارشناسان و تحلیلگران منتفی است. تکرار این موضوعات با هدف مصرف داخلی و اهداف خاص است و برای گروه‌هایی که علاقه‌مند هستند این عبارات را مرتبا بشنوند اما در صحنه واقعی این موضوع زمینه و احتمال بروز ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در ابتدای نشست خبری خود نیز با اشاره به تحرکات اخیر رژیم صهیونیستی در غزه، گفت: از اینکه در این ماه مبارک و معنویت که قلوب همه امت اسلامی به سوی معنویت، انسانیت و اکرام و محبت و انسان دوستی متوجه است شاهد تداوم و تشدید تجاوزات و حملات وحشیانه صهیونیست‌ها در طول چند هفته گذشته بخصوص در روزهای اخیر علیه مردم مظلوم و بی‌دفاع فلسطین و شهادت و مجروح شدن جمع زیادی از کودکان و زنان مردم فلسطین هستیم متاسفیم.

افخم گفت: این تجاوزات ددمنشانه و کشتار مردم بیگناه به بهانه واهی ربایش سه شهرک‌نشین رژیم صهیونیستی بخصوص صحنه‌های دلخراش و فجیع شهادت نوجوان فلسطینی که تداعی‌گر صحنه‌های جنایات تروریست‌ها در سوریه و عراق است حاکی از ناتوانی و عجز صهیونیست‌ها در برابر مقاومت مردم قهرمان فلسطین است.

وی تاکید کرد: بدون تردید این تجاوزات علیه ملت فلسطین همزمان با ماه مبارک رمضان موجب خشم و نفرت بیش از پیش کشورها و ملت‌های مسلمان و همه ملت‌های آزاده جهان از رژیم صهیونیستی و انزوای بیشتر آن در عرصه جهانی می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه از روحیه مقاوم مردم فلسطین در غزه و مناطق مختلف در دفاع و ایستادگی مقابل این اقدامات وحشیانه در روزهای مبارک رمضان تجلیل می‌کنیم، ادامه داد: کشورهای غربی و حامیان رژیم صهیونیستی باید با اتخاذ مواضع محکم مانع از بروز یک فاجعه انسانی و تداوم حملات رژیم اشغالگر علیه فلسطینیان شوند.

افخم تصریح کرد: جا دارد که کشورهای اسلامی، عربی و نهادهای طرفدار حقوق بشر از تصمیم فلسطینیان برای پیگیری این جنایات در نهادهای حقوقی و بین‌المللی از جمله دیوان کیفری بین‌المللی حمایت کرده و در مقابل جنایات و اقدامات ضدبشری رژیم صهیونیستی واکنش فوری و موثر نشان دهند.

چاقی مفرط، ۱۴ سال از عمرتان را می‌دزدد

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

پزشکان هشدار دادند اضافه وزن و چاقی در افراد بزرگسال می‌تواند ۱۴ سال از عمر آنان بکاهد.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا، نتایج این مطالعه که از بازبینی اطلاعات جمع‌آوری شده از ۲۰ مطالعه در آمریکا، سوئد و استرالیا به دست آمده حاکی از آن است که اضافه وزن و چاقی احتمال ابتلا به سرطان، بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و بیماری‌های کبدی و کلیوی را افزایش داده و موجب می‌شود طول عمر فرد کاهش یابد.

«کاری کیتاهارا»، متخصص ارشد این مطالعه از موسسه ملی سرطان آمریکا گفت: در حالی که در گذشته نه چندان دور چاقی مفرط امری نسبتا غیرمعمول اما اکنون آمار مبتلایان به این نوع از چاقی که به شدت نیز بیماری‌زا است هر روز بیش از قبل رو به افزایش است. به طور مثال در آمریکا شش درصد افراد بزرگسال در گروه مبتلایان به چاقی مفرط قرار می‌گیرند.

پزشکان دریافتند به طور کلی خطر مرگ زودرس ناشی از فاکتورهای خطرزا برای سلامتی با افزایش شاخص توده بدنی رو به افزایش است. همچنین به طور متوسط طول عمر شرکت‌کنندگان در این مطالعات با شاخص توده بدنی ۴۰ تا ۴۴ حدود ۶٫۵ سال و افرادی با شاخص توده بدنی ۵۵ تا ۵۹ حدود ۱۳٫۷ سال کاهش یافته است.

پزشکان تاکید کردند نتایج این مطالعه نشان‌دهنده ضرورت ارائه و بکارگیری شیوه‌های موثرتر برای مقابله با رشد فزاینده چاقی مفرط در بین مردم و جوامع مختلف است.

فشارخون بیماران مبتلا به این بیماری، در طول روزه‌داری کنترل شود

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 یک متخصص قلب با اشاره به اینکه بیماران مبتلا به فشار خون، در صورتی که فشار آنها تحت کنترل است، می‌توانند روزه بگیرند، خاطرنشان کرد: فشار بیماران مبتلا به فشار خون باید در طول روزه داری کنترل شود تا آنها با مشکل مواجه نشوند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سید محمدرضا میرلوحی، با اشاره به اینکه تمامی بیماران قلبی می‌توانند روزه بگیرند، گفت: روزه داری به علت ایجاد آرامش و روحیه معنوی می‌تواند موجب بهبود بیماران قلبی شود اما در صورتی که این بیماران مبتلا به نارسایی و ضعف عضلات قلب هستند نمی‌توانند روزه بگیرند.

میرلوحی خاطرنشان کرد: بیمارانی که دارای فشار خون بالا هستند و داروهای ادرار آور مصرف می‌کنند نمی‌توانند روزه بگیرند اما در صورتی که در طول شبانه روز دو نوبت دارو مصرف می‌کنند می توانند با پزشک خود هماهنگ و داروهای خود را در وعده‌های افطار و سحر مصرف کنند.

وی با اشاره به اینکه بیماران مبتلا به فشار خون کنترل شده می‌توانند روزه بگیرند، گفت: این افراد در صورت عدم مصرف داروهای ادرارآور می‌توانند روزه بگیرند همچنین فشارخون بیماران مبتلا به پرفشاری خون باید در طول روز کنترل شود و در صورتی که فشار ماکزیمم آنها در طول روز بالای ۱۴ باشد، نمی‌توانند روزه بگیرند و احتیاج به مصرف دارو دارند.

این متخصص قلب در خصوص بیمارانی که عمل قلب انجام داده‌اند، گفت: این افراد در صورت مصرف دارو پس از عمل و به علت ضعف سیستم بدنی نمی‌توانند روزه بگیرند اما پس از گذشت سه ماه، روزه داری آسیبی برای قلب ندارد.

وی تصریح کرد: در ماه رمضان افراد به علت گرما، مقدار زیادی از آب بدن خود را از دست می‌دهند که توصیه می شود در ساعات افطار تا سحر مایعات فراوان مصرف کنند و به علت نیاز جدی بدن به مواد معدنی و آلی، مصرف سبزی و میوه در این ایام الزامی است.

میرلوحی در پایان با اشاره به اینکه بیماران قلبی ساعات پایانی افطار را باید در منزل استراحت کنند، گفت: مصرف پتاسیم موجب بهبود در بیماران قلبی می‌شود. همچنین توصیه می‌شود این بیماران میوه و سبزیجات فراوان، مانند مرکبات، موز و گوجه فرنگی مصرف کنند تا بدن آنها دچار مشکل نشود.

هشدار محیط‌زیست درباره آب تهران

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست هشدار داد: اگر تهرانی‌ها در مصرف آب صرفه‌جویی نکنند تبعات بهداشتی و سلامتی آن گریبانگیر آنها خواهد شد.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سعید متصدی، با اشاره به این که در حال حاضر آب شرب تهران از سدها و چاه‌ها تامین می‌شود افزود: آب سدها به لحاظ ترکیبات شیمیایی و میکروبی استاندارد است اما آب چاه‌ها این گونه نیست ولی در سرجمع مخلوط شدن به حد مجاز می‌رسد.

وی با اشاره به این که به دلیل کاهش نزولات آسمانی ذخیره آب سدها کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است، گفت: در کنار این امر حجم آب‌های زیرزمینی هم کاهش یافته است که همین امر موجب افزایش میزان غلظت آلایندگی آب چاهها در واحد حجم شده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر ضرورت صرفه‌جویی تهرانی‌ها در مصرف آب گفت: در صورتی که روند مصرف فعلی آب ادامه یابد چاره‌ای جز افرایش ورود آب چاه‌ها نیست و در این شرایط امکان رسیدن به استانداردهای میکروبی با توجه به سیستم‌های تصفیه وجود دارد اما در بخش ترکیبات شیمیایی آب امکان رسیدن به استانداردها و تصفیه آن میسر نیست.

وی با اشاره به اینکه صرفه‌جویی آب در تهران یک اجبار برای سلامتی خود شهروندان است، افزود: در غیراین صورت باید منتظر بروز بیماری‌های اسهالی، مزمن و … در تهران باشیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: قطعا وزارت نیرو درصورتی که مجبور شود از حجم بیشتری آب زیرزمینی استفاده و ترکیب آب از حد مجاز عبور کند، در باره آن اطلاع‌رسانی می‌کند. سازمان حفاظت محیط زیست نیز به طور مستمر پیگیر وضعیت کیفیت آب شرب در تهران است و امیدواریم با همکاری شهروندان آب شرب تهران از حد استانداردها خارج نشود.

اعلام برنامه‌های وزارت بهداشت برای افزایش زایمان طبیعی

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به بالا بودن آمار سزارین در کشور، از برنامه های این وزارتخانه برای کاهش سزارین و افزایش زایمان طبیعی خبر داد.

به گزارش همشهری آنلاین، دکتر محمد حاجی آقاجانی با اعلام اینکه آمار سزارین در کشور غیرمنطقی بالا رفته است، گفت: برای این که بتوانیم آمار ۵۴ درصدی زایمان به روش سزارین را در کشورمان پایین بیاوریم، می‌بایست برنامه‌های تشویقی در نظر بگریم.

وی از حذف فرانشیز زایمان به عنوان یکی از این مشوق‌ها نام برد و گفت: مشوق دوم، بحث بازسازی بلوک‌های زایمان و و زایشگاه‌ها و ایجاد فضاهای اختصاصی برای مادران است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مشوق سوم برای مادران زایمان بی درد است، افزود: بحث بعدی در راستای سیاستهای تشویقی بسته زایمان طبیعی، توانمندسازی مادران در قالب برگزاری ۸ جلسه آموزشی است.

وی از ایجاد صندوق ترویج زایمان طبیعی در قالب طرح تحول نظام سلامت خبر داد و افزود: از محل هدفمندی و زایمانهایی که انجام می شود، رقمی به این صندوق خواهد رفت. از محل این صندوق که زیر نظر روسای دانشگاهها و بخشها قرار دارد، برای بازسازی زایشگاه‌ها، فرهنگ سازی و آموزش مادران استفاده می شود.

پایان خوش روزه

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

نهمـــین‌مـاه قــمری، رمضان‌المبارک، هر ساله مسلمانان را به عبادت و روزه‌داری فرا می‌خواند.

صرف‌نظر از اینکه علمای اسلامی بارها از فواید روزه برایمان سخن‌ها فرموده‌اند، این روزها دانشمندان غربی هم به‌دنبال پژوهش‌های خود مزایای زیادی برای روزه‌داری منتشر کرده‌اند. ازجمله اینکه ترکیب خون در این یک‌ماه ثابت شده و سبب نشاط و حس جوانی در فرد می‌شود ضمن اینکه بدن فرد با مصرف اندوخته‌هایش به‌نحوی مجبور به تجدید ذخایر خود و دفع سموم می‌شود. البته تمام این فواید زمانی عاید ما می‌شود که هنگام‌ماه مبارک رمضان اصول صحیح تغذیه سالم را رعایت کنیم. خیلی‌ از ما دم‌دمه‌های افطار به چه‌ کنم چه کنم می‌افتیم که افطار امشب را چی بپزیم تا هم رفع گرسنگی و هم نیازهای بدنمان به ریزمغذی‌های مختلف را برآورده کند. به‌همین دلیل هم ما در ادامه به معرفی چند نوع غذای ساده و جدید برای وعده افطاری می‌پردازیم.

حلیم عدس

بیشتر ما با حلیم گندم و طرز پخت آن آشنا هستیم اما کمتر کسی طرز تهیه حلیم عدس را می‌داند. این غذا برای‌ماه رمضان بسیار مقوی و خوردن آن به افراد مبتلا به کم‌خونی که قصد روزه‌داری دارند، توصیه می‌شود.

مواد لازم: یک‌ کیلو گرم عدس پوست‌نکنده، ۱/۵کیلوگرم گوشت مرغ یا بوقلمون یا گوسفند بدون استخوان، ۶قاشق غذاخوری روغن زیتون،نمک و دارچین به‌میزان لازم
طرز تهیه:

عدس را با کمی آب بپزید. گوشت را هم جداگانه با مقداری آب بپزید. سپس گوشت را به همراه نمک، دارچین و روغن زیتون به عدس اضافه کنید. حالا این ترکیب را خوب بکوبید تا مایه یکنواخت و کشداری به‌دست بیاید. معمولا حلیم عدس را با آبلیمو، آب نارنج یا سرکه و آویشن سرو می‌کنند.

آش آلو

تابستان فصل آلو است و یکی از مشکلاتی که برای برخی از افراد در‌ماه رمضان ایجاد می‌شود، ابتلا به یبوست است. طبخ و مصرف‌ آش آلو در وعده افطار می‌تواند برای بیماران تب‌دار، رفع عطش و یبوست بسیار مؤثر باشد.

مواد لازم: نصف لیوان برنج، نصف لیوان ماش، یک‌لیوان آلو بخارا یا آلو زرد تازه، یک‌لیوان شیره بادام شیرین، نمک، زردچوبه و فلفل به میزان لازم
طرز تهیه: ماش و برنج را در آب بپزید. آلوی تازه یا آلو بخارا را بجوشانید تا نرم شوند. سپس آن را صاف کرده و پوست و هسته‌هایش را جدا کنید. آب آلو را به‌همراه شیره بادام شیرین به ماش و برنج در حال پخت بیفزایید. ادویه‌ها را در یک‌ربع پایانی پخت به غذا اضافه کنید. اگر دوست داشته باشید می‌توانید کمی خرفه، اسفناج یا کدو سبز هم در‌ آش خود بریزید.

آش انار

معمولا روزهای روزه‌داری در فصل تابستان با سستی و ضعف عمومی بدن همراه است. از این رو، ‌مصرف آش انار در وعده افطار باعث تقویت قوای بدن و تسکین حرارت معده می‌شود.

مواد لازم: ۲۰۰گرم گوشت جوجه مرغ یا بره، یک‌ لیوان برنج،یک‌ لیوان آب انار،یک‌ لیوان آب به شیرین،یک‌ عدد پیاز،۳قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین،نمک، نعنای تازه، هل و دارچین به میزان لازم
طرز تهیه: گوشت مرغ یا بره را با پیاز و کمی روغن، تفت بدهید. سپس کمی آب روی آن بریزید تا بپزد. در نیم ساعت نهایی پخت، برنج را به آن اضافه کنید. به‌همراه برنج، باید آب‌ انار، روغن بادام، آب به، نمک و دارچینی که با هم مخلوط کرده‌اید را هم به گوشت‌ها اضافه کنید. در دقایق پایانی هم نعنا و هل را اضافه کنید.

شویدپلو با ماش

اگر اهل غذاهای برنجی برای وعده افطار هستید و از کم‌خونی رنج‌ می‌برید یا چربی خون بالا دارید، تهیه و مصرف شویدپلو با ماش را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این غذا برای ناراحتی‌های گوارشی، به‌خصوص نفخ معده هم بسیار مفید است.

مواد لازم: ۴پیمانه برنج،یک‌ قاشق غذاخوری سبوس دوم برنج،۴۰۰گرم شوید تازه خرد شده یا ۶قاشق غذاخوری شوید خشک،۴قاشق غذاخوری روغن زیتون،۳۵۰گرم ماش، نمک به میزان لازم
طرز تهیه:

ابتدا ماش را بشویید و با ۲لیوان
آب روی حرارت ملایم بگذارید تا نسبتا پخته و آبش هم تمام شود. سپس برنج، سبوس برنج، شوید، روغن و آب را با ماش مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید. آب غذا که کشیده شد، برنج را به حالت کته دم بیندازید. این غذا را می‌توان با سالاد شیرازی
سرو کرد.

زیرباج مـرغ

زیرباج مرغ، غذایی لطیف و معتدل برای افطار است که تمام افراد با انواع مزاج‌ها می‌توانند از مصرف آن لذت ببرند. این غذا باعث نرمی عروق هم می‌شود.

مواد لازم: ۳۰۰گرم مرغ، نصف لیوان نخود، یک‌ عدد پیاز، ۳قاشق غذاخوری روغن کنجد،۲قاشق غذاخوری زیره سیاه،سرکه و شکر برای چاشنی، نمک، فلفل، زعفران، دارچین و گشنیز خشک به مقدار لازم
طرز تهیه: مرغ را ریزریز خرد کنید و با پیاز خام، دارچین، نخود (آن را از روز قبل خیس کنید) و روغن کنجد در مقداری آب بریزید تا بجوشد. سپس شعله را کم و نمک و فلفل و زیره را اضافه کنید. حالا سرکه، شکر، دارچین، زعفران و گشنیز خشک را به مقدار دلخواه مخلوط کنید تا سس یکنواختی به‌دست بیاید. این سس را در ۵دقیقه نهایی پخت روی مرغ و نخودها بریزید و اجازه دهید تا غذایتان جابیفتد و غلیظ شود.

بهترین ها برای تقویت موهای بلند

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

 با ماساژ سر توسط روغن داغ (ولرم) ،گردش خون و رشد سلول های پوستی افزایش پیدا می کند . و هم چنین سبب تحریک فولیکول های مو می شود .

به گزارش نامه نیوز به نقل از عصرایران، همیشه زنان و دختران جوان دوست دارند زیبا به نظر برسند و دارا بودن موهای بلند، سالم و ابریشمی به این زیبایی کمک می کند.

۱-رزماری: رزماری فقط برای تقویت عطر و طعم در پخت و پز استفاده نمی شود، بلکه این گیاه دارای خواص آنتی اکسیدان برای رشد مو نیز است . وجود گوگرد و سیلیس در روزماری مانع ریزش مو و هم چنین جلوگیری از رشد موهای سفید می شود . ما به دو روش می توانیم از رزماری استفاده کنیم ، که اولین روش عبارت است از مخلوط کردن دو قطره از اسانس رزماری با روغن های زیتون ،نارگیل و بادام و سپس قرار دادن آن بر روی پوست سرتان . پس از گذشت ۳۰ دقیقه آن را کامل بشویید .

۲-روغن داغ : با ماساژ سر توسط روغن داغ (ولرم) ،گردش خون و رشد سلول های پوستی افزایش پیدا می کند . و هم چنین سبب تحریک فولیکول های مو می شود .استفاده از روغن های زیتون ،بادام و نارگیل بسیار توصیه می شود زیرا به این روغن ها هیچ گونه مواد شیمیایی افزوده نشده است و کاملا طبیعی و سالم می باشند .

۳-ترکیب موز: تخم مرغ ، شیر و عسل : در بازار شامپوهای تقویت کننده بسیاری وجود دارند که بدون شک با مواد شیمیایی پر شده اند و بسیار گران هستند و هم چنین قول نتایج عجیب و غریب می دهند . اما شما می توانید در خانه در عرض چند دقیقه ترکیب بسیار مفیدی را آماده کنید که عبارت است از :یک موز له شده -یک عدد تخم مرغ -سه قاشق غذاخوری شیر -سه قاشق غذاخوری عسل .بعد از مخلوط کردن آن ها ،بر روی پوست سرتان قرار دهید و پس از ۳۰ دقیقه آن را به طور کامل بشویید .

با بچه پیش دبستانی خود بازی کنید

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 بچه های پیش دبستانی سرشار از انرژی و شور هستند. این وضعیت از نظر رشد جسمانی خوب است، زیرا دربرگیرنده ی حرکات متناوب مجموعه عضلات کوچک و بزرگی بوده که عملکرد بهینه ی این بخشهای بدن را موجب می شوند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از میگنا، بازی در واقع شغل کودک محسوب می‌شود و بچه‌ها در خلال بازی مهارت‌های مختلفی را یاد می‌گیرند. بازی می‌تواند باعث رشد قوه تخیل کودک شود. شاید در ظاهر از نظر بسیاری از والدین، بازی فقط فعالیتی برای تفریح و سرگرم شدن کودکان باشد، اما از دیدگاه روان‌شناختی بازی در شکل‌گیری شخصیت کودکی نقشی حیاتی دارد تا آنجا که مشکلات بازی در شناخت برخی از اختلالات روان‌پزشکی کودکی اهمیت بسیاری دارد، اما چگونه می‌توانیم کمک کنیم تا کودکانمان بهتر رشد کنند و از سلامت روانی بیشتری در بزرگسالی برخوردار باشند؟

بازی به رشد تخیل کمک می‌کند
بازی در واقع شغل کودک محسوب می‌شود و بچه‌ها در خلال بازی مهارت‌های مختلفی را یاد می‌گیرند. بازی می‌تواند باعث رشد قوه تخیل کودک شود. برای مثال وقتی کودک خردسال شما به بشقاب عروسکی خالی خود اشاره می‌کند و می‌گوید بفرمایید، شما می‌توانید با حرکتی بگویید چه میوه خوشمزه‌ای، از اینکه مهمان خانه‌ات شدم، خوشحالم. این کار رابطه عاطفی شما و کودک را نیز بهبود می‌بخشد.
کودکان در بازی مسائل مختلفی را یاد می‌گیرند و بازی آنها را برای زندگی واقعی آماده می‌کند. هر چقدر کودکان بیشتر بازی کنند، به همان میزان مهارت‌های بیشتری یاد می‌گیرند، اما مفهوم بازی در سنین مختلف متفاوت است و روش بازی والدین با بچه‌ها هم با توجه به سنین مختلف، با یکدیگر تفاوت دارد. برای مثال بچه‌ها به هدایت شدن در بازی نیاز دارند. یک کودک ۱ ساله نمی‌تواند زمان زیادی را به تنهایی بازی کند و این کار برایش سخت است. به همین دلیل والدین باید در بازی به او کمک کنند تا احساس لذت ناشی از بازی کردن را تجربه کند. کودک طی فرایند بازی با این لذت آشنا می‌شود و آن را ادامه می‌دهد و چه‌بسا با همین بازی به کشف‌های جدیدی می‌رسد.

بازی‌های تکراری، نگرانی از سلامت کودک
بچه‌ها تنوع‌طلب‌اند و همین خصوصیت موجب رشد مهارت‌ها در آنها می‌شود. تصور کنید اگر کودکی فقط با چرخاندن یک وسیله سرگرم می‌شد، به چه میزان از افزایش توانایی‌ها دور می‌شد. به همین دلیل اگر کودکی خردسال ساعات متوالی با یک فعالیت تکراری مشغول می‌شود، باید به سلامت او شک کرد. والدین باید در زمینه ایجاد تنوع در بازی به فرزندشان کمک کنند. به‌تدریج که کودک بزرگ‌تر می‌شود، یاد می‌گیرد که خودش را سرگرم کند اما بدیهی است این فرایند مستلزم گذشت زمان است و ناگهانی اتفاق نمی‌افتد. به همین دلیل باید از سنین پایین گاهی از او بخواهیم خودش به تنهایی بازی کند تا مهارت سرگرم کردن خود را بیاموزد. بعضی از والدین تصور می‌کنند با همراهی همیشگی در بازی کودکان به آنها کمک کرده‌اند، اما واقعیت این است که با این کار، نمی‌گذارید کودک یاد بگیرد در زمان‌هایی خودش برای خود سرگرمی بیافریند.

کودکان در بازی تمرکز بر یک فعالیت خاص را تمرین می‌کنند
بازی فواید دیگری نیز دارد، مثلا می‌توان از بازی برای تشخیص گروهی از اختلالات روان‌پزشکی استفاده کرد. برای مثال انتظار می‌رود که بچه‌ها تدریجا (معمولا پس از ۴ سالگی) بتوانند یک بازی را به سرانجام برسانند مانند اینکه کشیدن یک نقاشی ساده را تمام کنند. بچه‌هایی که عجول و کم‌طاقت هستند و مدام از یک بازی به بازی دیگری می‌روند،‌ با این کار احتمالا وضعیت تکانشی و پرتحرک بودن را نشان می‌دهند.

فواید بازی
یکی از فواید اصلی بازی کردن کودکان انطباق با محیط‌های جدید است. برای مثال وقتی کودک را وارد جمعی جدید مثلا یک مهمانی می‌کنید، بهتر است یکی از اسباب‌بازی‌های او را همراه داشته باشید تا کودک با اسباب‌بازی خودش در مهمانی بازی کند. با انجام همین کار ساده این پیام را به صورت غیرمستقیم به کودک می‌رسانید که اینجا هم مثل خانه امن است و در نتیجه کودک راحت‌تر با محیط جدید سازگاری پیدا می‌کند.

کاهش تنش
بچه‌ها تنش‌هایشان را از طریق بازی تخلیه می‌کنند و این کار آنها را آرام خواهد کرد.

افزایش مهارت‌های اجتماعی
گروهی از مهارت‌های مختلف مانند مهارت‌های کلامی و گوش دادن فعال با بازی کردن در بچه‌ها شکل می‌گیرد. این مهارت‌ها در سنین بعدی که بچه‌ها به بازی‌های قانونمند روی می‌آورند، به آنها کمک بسیاری می‌کند. برای مثال در ۵ سالگی باید این مهارت در کودک شکل گرفته باشد که هر وقت نوبت او شد خودش را در بازی دخالت بدهد. تقویت این ویژگی در کودکی، در بزرگسالی نیز به انسان کمک می‌کند.

هدفمندی در زندگی
بچه‌ها با بازی یاد می‌گیرند که هر کاری برای هدفی انجام می‌شود که این هدف گاهی می‌تواند تنها لذت بردن از بودن با هم باشد مثل تعریف کردن یک لطیفه.

با بچه پیش دبستانی خود بازی کنید
بچه های پیش دبستانی سرشار از انرژی و شور هستند. این وضعیت از نظر رشد جسمانی خوب است، زیرا دربرگیرنده ی حرکات متناوب مجموعه عضلات کوچک و بزرگی بوده که عملکرد بهینه ی این بخشهای بدن را موجب می شوند.

در ابتدا مهارت های حرکتی بزرگ رشد پیدا میکنند. به همین خاطر است که بچه های ۲، ۳ و ۴ ساله علاقه ی بیشتری به دویدن، پریدن،رسیدن به هدف و جنب و جوش دارند تا یکجا نشستن و استفاده از عضلات دستشان مثلا برای نقاشی یا بازی با اسباب بازی های کوچک. بنابراین بهتر است که برای هرکدام از این نوع فعالیتها زمانی صرف شود.

در اینجا به برخی روشهایی که میتوانند به رشد جسمانی پیش دبستانی ها کمک کنند اشاره می کنیم :

• پیاده روی خانوادگی.
پیاده روی، متناوب دویدن، نرمش و قدم زدن. در حین این کارها میتوانید «هُپ هُپ» بازی کنید یا از برگها و پر پرندگان سرراهتان مجموعه ای جمع کنید. در خانه میتوانید به کمک ساز و دهل و پرچم، رژه ای راه بیاندازید.

• شن بازی.
از اسباب بازیهای مخصوص شن بازی استفاده کنید تا مهارتهای دستی بچه ها تقویت شود.

• آب بازی در حیات خلوت.
یک استخر پلاستیکی، آبپاش، یا شلنگ آب میتواند شوق آب بازی، دنبال بازی و کشتی را در کودکان بیانگیزد. (همواره در هنگام بازی با آب مراقب کودکان خود باشید)

• در اتاق نشیمن یا حیاط خلوت خانه ی خود میدانی از موانع درست کنید، با کوسنها، کارتن های مقوایی، اسباب بازیها و دیگر وسایل که کودکانتان بتوانند به اطراف دویده و از روی آنها بپرند.

• بازی «مثل چی» را انجام دهید.

بچه ها علاقه ی زیادی به حیوانات دارند: «میتونی مثل مرغ راه بری ؟ مثل اسب بتازی ؟ سگ چیکار میکنه ؟» یا کودک خود را تشویق کنید که مثل هواپیما دور حیاط پرواز کند یا با قایقی فرضی پاروزنان در اتاق بچرخد.

• در روزهای مقرر برای بازی، هر بار بازی جدیدی را معرفی کنید. مثلا گرگم به هوا بازی کنید.

• توپ بازی کنید. بازیهایی که شوت زدن، پرتاب و گرفتن توپ دارند تمرین خوبی هستند. سعی کنید خودتان زیاده از حد در گیرو بند قواعد مدارس پیش دبستانی گرفتار نشوید.

• همراه با موسیقی برقصید. کودک خود را در معرض موسیقی های مختلف قرار دهید. ساز زدن روندِ رشد جسمانی را نیز تسهیل میکند. یا ریتم های آشنا را با حرکات جسمی بیامیزید، شعرهایی مثل «یه توپ دارم قلقلیه». آوازهای آشنای بسیاری هستند که به تقویت مهارت های حرکتی کمک می کنند.

• طنابی روی زمین قرار دهید. و وانمود کنید که طناب بندبازی یا تکه پارهای از یک کشتی غرق شده ی دزدان دریایی است تا کودکان سعی کنند تعادل خود را روی آن حفظ کنند.

• شستشوی اتومبیل، موتور، یا سگ. هرکاری که با آب و کف سرو کار داشته باشد، پرانرژی و جالب است. حباب درست کنید و به کودک خود بگویید آنها را بگیرد.

• بازیهای دوران کودکی خود را به آنها یاد بدهید. همه ی آنها برای بچه ها تازگی دارد. مثل «گل یا پوچ» یا «هفت سنگ»

• یک نمایش عروسکی راه بیاندازید. عروسک های انگشتی یا جورابی درست کنید، یا به کمک عروسکهای اسباب بازی، پشت یک مبل نمایشی ترتیب دهید.

• به طرق مختلف مهارت های حرکتی را پرورش دهید و از میزِ کار جدا شوید. به کودک خود کمک کنید تا با گچ یک روستا بکشد یا به کمک تکه ای چوب دنبال نوشته ها و رد خط ها در بیرون یا داخل خانه بگردید.

سحری‌ را آخر شب بخوریم و بخوابیم؟

شهریور ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

ناشتا بودن ۲۰ ساعته می‌تواند متابولیسم بدن را پایین بیاورد و فرد را مستعد چاقی کند.

یک پرسش، یک پاسخ…

پرسش: «به علت مشکلات کاری و اینکه محل کار و زندگی‌ام دور از هم هستند، نمی‌توانم صبح خیلی زود برای خوردن سحری از خواب بیدار شوم و دوباره تا زمان رفتن به محل کارم بخوابم. به همین دلیل همیشه ماه رمضان یک افطاری سبک می‌خورم و حدود ساعت ۱۲ شب هم شام مفصلی میل می‌کنم و می‌خوابم. می‌خواستم بدانم این عادت غذایی ضرری برای من (در طول ماه مبارک یا پس از آن) خواهد داشت؟»

پاسخ: نظر من این است که در ماه مبارک رمضان وعده صبحانه در افطار، وعده ناهار در سحر و وعده شام بعد از افطار، صرف شود تا مشکلی از نظر تغذیه‌ای در طول این یک ماه و پس از آن ایجاد نشود. از آنجا که ماه رمضان این چند سال اخیر در فصل تابستان بوده و است، اگر قرار باشد از ساعت ۱۲ شب تا زمان افطار چیزی نخورید، یعنی حدود ۲۰ ساعت خودتان را گرسنه و تشنه نگه خواهید داشت و ناشتا بودن ۲۰ ساعته می‌تواند متابولیسم بدن را پایین بیاورد و فرد را مستعد چاقی کند.

به همین دلیل افرادی مانند شما بعد از ماه رمضان از ابتلا به اضافه وزن گله می‌کنند. از سوی دیگر، خالی ماندن معده برای ۲۰ ساعت می‌تواند باعث تشدید بیماری‌های گوارشی هم بشود. توجه داشته باشید که غذای سحری می‌تواند مانند غذای ناهار و البته با مواد پروتئینی کمتری باشد زیرا متابولیسم گوشت و مواد پروتئینی، نیاز به دفع آب از بدن دارد که این امر می‌تواند باعث تشنه شدن شما در طول روز شود.

افت قند خون و کمبود آب بدن از دیگر مشکلات روزه‌دارانی است که سحری نمی‌خورند. چنین افرادی معمولا از ساعت‌های میانی روز به بعد دیگر تمرکزشان را از دست می‌دهند، نمی‌توانند کارهای خود را به خوبی انجام دهند،‌ بیش از حد خسته و عصبی می‌شوند و گاهی هم نای تکان خوردن ندارند. به همین دلیل تحت هیچ شرایطی نمی‌توانیم برای هیچ فردی مجوز روزه بدون سحری صادر کنیم و به بهانه کار یا خستگی بگوییم که می‌توان سحری را ساعت ۱۲ یا ۱ شب خورد.

اگر شما نمی‌‌توانید غذای مفصلی در وعده سحر میل کنید، بازهم از خواب بیدار شوید و خوراکی‌های مقوی مانند شیر و عسل و خرما، به همراه مقداری نوشیدنی دیگر مانند آب یا آبمیوه طبیعی بخورید. به هر حال خوردن هر نوع سحری از نخوردن آن بهتر است.

سن ابتلا به “پوکی استخوان” کاهش یافت

شهریور ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

در حال حاضر سن ابتلا به پوکی استخوان کاهش یافته که این موضوع ناشی از الگوهای غلط زندگی و بی توجهی به روش‌های پیشگیری و کنترل این بیماری است.
مهدی آزما متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: پوکی استخوان با استئوپروز بیماری و عارضه‌ای بسیار شایع  و جدی  است که در مراحل اولیه تقریبا علامتی نداشته و هنگامی خود را نمایان می‌کند که فرد در نتیجه یک ضربه یا آسیب دچار شکستگی و مشکل استخوانی شود.

وی با بیان اینکه سن پوکی استخوان به طور عمده در سنین بالای ۵۰ سال است، افزود: متاسفانه برخی از عوامل موجب کاهش سن پوکی استخوان شده و کیفیت زندگی بسیاری از افراد راحتی در سنین جوانی کاهش داده است.

آزما تاکید کرد: در حال حاضر سن ابتلا به پوکی استخوان کاهش یافته که این موضوع ناشی از الگوهای غلط زندگی و بی توجهی به روش‌های پیشگیری و کنترل این بیماری است.

وی یادآور شد: در کاهش سن پوکی استخوان هم مردم مقصر هستند و هم مسئولان و دست اندرکاران در حوزه اجرائی کشور که هر دو طرف باید برای جلوگیری از کاهش سن پوکی استخوان بیشتر به فکر باشند.

آزما با اشاره به دلایل کاهش سن پوکی استخوان، خاطر نشان کرد: کاهش شدید مصرف لبنیات به ویژه شیر از دلایل اصلی این موضوع است.

وی گفت: ورزش نکردن و نداشتن فعالیت و تحرک بدنی مناسب نیز عامل مهم دیگری در کاهش سن پوکی استخوان بوده است.

از هر پنج مرگ و میر یکی مورد مربوط به حملات قلبی است

شهریور ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

بر اساس گزارش‌ها حملات قلبی که عامل مهم و عمده مرگ و میر ناگهانی محسوب می‌شود و از هر پنج مرگ و میر در جهان، حداقل یک مورد مربوط به حملات قلبی است.
داوود رضایی منش دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: با وجود کاهش نسبی موارد مرگ و میر ناشی از بیماری‌های عفونی و قابل واگیر در سال‌های اخیر، اما متأسفانه بیماری‌های مزمن و غیر واگیر بسیار شایع شده و مرگ و میر بالایی را موجب شده‌اند.

وی با بیان این که بیماری‌های قلبی و عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در جهان محسوب می‌شود، تصریح  کرد: به طور کلی حدود یک سوم موارد مرگ و میر در بسیاری از مناطق دنیا مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی است.

رضایی منش تأکید کرد: بر اساس گزارش‌ها حملات قلبی یک عامل مهم و عمده مرگ و میر ناگهانی محسوب می‌شود و از هر پنج مورد مرگ و میر در جهان، حداقل یک مورد مربوط به حملات قلبی است.

وی با اشاره به اینکه تخمین دقیق شیوع حملات قلبی در جوامع و کشورهای مختلف دشوار است،خاطرنشان کرد: اگر چه بیماری‌های قلبی و عروقی هم در کشورهای در حال توسعه یافته بسیار شایع است، اما در سال‌های اخیر این بیماری‌ها در کشورهای در حال توسعه با سرعت بیشتری در مقایسه با کشورهای توسعه یافته افزایش یافته است.

ابتلا به بیماری های چشم در دنیا افزایش یافت

شهریور ۱۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

یک جراح و چشم پزشک اسپانیایی گفت: میزان ابتلا به انواع بیماریهای چشم در دنیا افزایش یافته که این امر ارتباط مستقیم با عوامل محیطی و طول عمر دارد.

به گزارش ایرنا، ˈ ˈآرتور خاوالویˈ روز شنبه در حاشیه نخستین کنگره چشم پزشکی رضوی در بیمارستان رضوی مشهد در جمع خبرنگاران افزود: علاوه بر طول عمر و عوامل محیطی، افزایش میزان قند خون و حتی قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید در ایجاد بیماری چشمی بویژه آب مروارید موثر است.

وی بیان کرد: مردم باید برای بررسی سلامت بینایی خود و جلوگیری از ابتلا به بیماری های چشم به پزشک متخصص مراجعه کنند و از سن چهل سالگی به بعد انجام این معاینات توسط چشم پزشک ضرورت دارد.

این چشم پزشک استفاده از عینک های آفتابی مناسب را در جلوگیری از ابتلا به بیماری آب مروارید موثر دانست.

وی کنگره چشم پزشکی رضوی را دارای سطح علمی خیلی خوب عنوان کردو گفت: برگزاری چنین همایشی باعث افتخار چشم پزشکان ایرانی و بیمارستان رضوی است.

یک جراح و چشم پزشک از آمریکا نیز در حاشیه این کنگره به خبرنگاران گفت: بیمارستان رضوی از بهترین امکانات چشم پزشکی روز دنیا بهره می برد.

ˈآمار آگاروالˈ افزود: تبادل تجربیات بین میهمانان شرکت کننده در این کنگره که از کشورهای مختلف حضور دارند، بسیار ارزشمند است.

وی با بیان این که مهم ترین پیام کنگره های چشم پزشکی توجه به حفظ سلامت و بهداشت چشم است، افزود: امروز برای معرفی یک روش جدید جراحی کاتاراکت به جراحان و متخصصان ایرانی در این کنگره حضور دارم.

آگاروال، درباره عوامل ابتلا به بیماری های چشمی بیان کرد: عوامل متعدد سبب ناراحتی های قابل پیشرفت چشمی می شود که از جمله آن می توان به انفجار و ضربه به چشم اشاره کرد.

وی تاکید کرد: باید از تکنیک های روز دنیا در زمینه درمان طبی و جراحی بیماری های چشم بهره برد به طوری که امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا از نوعی چسب بافتی برای درمان آسیب هااستفاده می شود که این چسب از نوعی بافت خونی انسان گرفته می شود و ۱۰۰ درصد قابل اطمینان است.

وی افزود: از این چسب بافتی در کشورهای مختلف برای بیماران دچار آسیب چشمی استفاده می شود و کمک زیادی به بهبود دید بیماران می کند.

رییس انجمن بین المللی رفراکتیو گفت: هم اکنون در بسیاری از کشورهای دنیا از تکنیک پیوند قرنیه استفاده می شود که در آن لایه ای حدود ۲۵ میکرون از دهنده عضو برداشته شده و به فرد گیرنده عضو پیوند می خورد.

نخستین کنگره چشم پزشکی رضوی از روز پنجشنبه هفته گذشته به مدت سه روز در بیمارستان رضوی مشهد برگزار شد.

دو سوم مرگ و میر‌ها ناشی از سیگار و چاقی است

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

برآورد‌ها نشان می‌دهند که حدود دو سوم مرگ و میر‌ها در جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه، به طور مستقیم و غیر مستقیم ناشی از استعمال سیگار، چاقی و اضافه وزن و همچنین فشارهای عصبی و روانی است.
مصطفی گرجی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران  اظهار داشت: یک از نگرانی‌های عمده در جوامع مختلف، کاهش سن ابتلا به بیماری‌های مزمن و غیر واگیر و شایع شدن این بیماری در بین افراد جوان است.

وی گفت: سیگار، چاقی و اضافه وزن، استرس و فشارهای روحی و روانی و عصبی، مصرف زیاد چربی، کلسترول خون بالا و عدم فعالیت بدنی از جمله دلایل گسترش بیماری‌‌های مزمن و افزایش آمار مرگ و میر در جهان است.

گرجی تاکید کرد: برآورد‌ها نشان می‌دهند که حدود دو سوم مرگ و میر‌ها در جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه، به طور مستقیم و غیر مستقیم ناشی از استعمال سیگار، چاقی و اضافه وزن و همچنین فشارهای عصبی و روانی است.

وی با اشاره به اینکه عوامل خطر فوق بیشترین تاثیر را بر روی سیستم قلبی و عروقی دارند، یادآور شد: این عوامل موجب شده‌اند که بیماری‌های قلبی و عروقی به عنوان شایع ترین و مهمترین عامل ابتلا و مرگ و میر در جهان محسوب شوند.

گرجی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود یک سوم تمامی مرگ و میر‌ها در جهان، به نوعی مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی است و این بیماری‌ها بیشترین هزینه‌های بهداشتی و درمانی را نیز برجای می‌گذارند.

مصرف زیاد چای موجب تخلیه آب بدن در طول روز می‌شود

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 یک متخصص تغذیه با بیان اینکه مصرف زیاد چای موجب تخلیه آب بدن در طول روز می‌شود، اظهار کرد: روزه‌داران از نوشیدن چای زیاد و پررنگ خودداری کرده و هنگام سحری فقط یک استکان چای کمرنگ مصرف کنند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا، حسن فرهاد غیبی، اظهار کرد: برای تامین آب مورد نیاز بدن بهتر است بین افطار تا زمان خواب شش الی هشت لیوان آب یا مایعات طبیعی نوشیده شود.

وی خاطرنشان کرد: توصیه می شود در وعده سحری برای جلوگیری از تشنگی در طول روز از مصرف غذاهای سرخ شده در روغن و غذاهای خشک مثل کوکو و کتلت خودداری شود.

وی افزود: برخی سردردها در ماه رمضان به دلیل افت قند خون نیست و این در افرادی که به مصرف چای بسیار عادت دارند، دیده می‌شود برای جلوگیری از این عارضه بهتر است بین سحری تا افطار سه الی چهار استکان چای کمرنگ مصرف کنند.

غیبی اظهار کرد: بهتر است روزه داران هنگام افطار روزه خود را با خرما یا قند طبیعی و یک استکان آب ولرم باز کنند تا معده آماده فعالیت شود.

وی گفت: استفاده نکردن از خرما یا قند طبیعی در ابتدای افطار ممکن است موجب افزایش مدت سیری در فرد شود.

آیا خواص درمانی روغن اوکالیپتوس را می دانید؟

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 روغن اکالیپتوس یک درمان قدیمی برای احتقان قفسه سینه است. این روغن را با روغن نارگیل مخلوط کنید قفسه سینه را مالش دهید

حتی می توانید درد های سینوس را با روغن اکالیپتوس درمان کنید.

روغن اوکالیپتوس دردرمان آروماتراپی استفاده می شود و بوسیله آن میتوانید از سردرد و انسداد بینی خلاص شوید فقط کافی است چند قطره از این روغن را بخور کرده و استنشاق کنید

شما می توانید روغن اکالیپتوس به کرم های ضد آفتاب خانگی خود اضافه کنید چون روغن اوکالیپتوس دارای SPF طبیعی است و تاثیر کرمهای ضد آفتاب را بیشتر خواهد کرد

چند قطره از روغن اوکالیپتوس در شامپو حیوانات خانگی زده با ان شستشو دهید تا فلسهای آنها نریزید

با اضافه کردن روغن اوکالیپتوس به روغن نارگیل پوست سر را خوب ماساژ دهید. این کار از شپش سر نیز پیشگیری خواهد کرد

شما همچنین می توانید روغن اکالیپتوس را آب گرم مخلوط کنید و در یک بطری اسپری بریزید و برای تمیز کردن قسمتهای مختلف خانه استفاده کنید

علائم کمبود آهن در بدن

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 علائم کمبود آهن در بدن

کمبود آهن، یکی از شایع ترین مشکلاتی است که اغلب در زنان دیده می شود. آهن برای تولید گلبول های قرمز حیاتی است. گلبول های قرمز، نوعی پروتئین است که به انتقال اکسیژن در سراسر بدن کمک می کند.
به علایم کمبود آهن که در ادامه مطلب به نقل از سایت «MSN»، آمده است توجه کنید و در صورت داشتن این علایم، به پزشک مراجعه کنید.

احساس خستگی مفرط می کنید:
یکی از شایع ترین علایم که به سختی می توان علت اصلی آن را تشخیص داد، احساس خستگی مفرط است زیرا اغلب زنان زندگی پرمشغله ای دارند و در نتیجه احساس خستگی می کنند.به گفته یک متخصص خون، خانم ها خستگی را بخشی از زندگی خود می دانند؛ در حالی که کمبود آهن باعث می شود اکسیژن کمتری به بافت ها برسد و بدن از انرژی که به آن نیاز دارد، محروم می شود. اگر خستگی طبیعی شما همراه با احساس ضعف و بی قراری است و نمی توانید روی کارها تمرکز کنید، این امر می تواند نشانه کمبود آهن باشد.

پریدگی رنگ:
گلبول های قرمز، رنگ قرمز به خون می دهد و کمبود پروتئین باعث رنگ پریدگی چهره می شود. رنگ پریدگی چهره، داخل لب، لثه و پلک ها نشانه کمبود آهن است.

خونریزی شدید هنگام قاعدگی:
به گفته یک متخصص زنان، علت عمده کمبود خون در زنان خونریزی شدید است. با وجود از دست دادن میزان زیاد خون، تقریبا فقط نصف آن در بدن جایگزین می شود و این روند هر ماه ادامه دارد.
کمبود نفس:
اگر میزان اکسیژنی که به بدن می رسد، پایین باشد، هرچه قدر هم عمیق نفس بکشید، دچار کمبود نفس خواهید شد. اگر در انجام کارهای معمولی از جمله بالا رفتن از پله، ورزش کردن و … نفس کم می آورید، بدانید که دچار کمبود آهن شده اید.

سندروم پای بی قرار:
تقریبا ۱۵درصد از افرادی که دچار این سندروم هستند، با کمبود آهن مواجهند. هرچه میزان آهن پایین باشد، علایم بدتر است.
سردرد:
به علت کمبود آهن میزان اکسیژنی که به مغز می رسد از حد معمول کمتر است و در نتیجه رگ های مغز متورم و فرد دچار سردرد می شود.

تپش قلب:
قلبی که از آن زیاد کار کشیده شده است، در معرض مشکلاتی از جمله ضربان نامنظم، صدای غیرعادی، بزرگ شدن و حتی سکته است. برای رسیدن به آن مرحله، فرد باید برای مدتی دچار کمبود آهن باشد.

هوس خوردن خاک و یخ:
هوس خوردن مواد غیرخوراکی می تواند نشانه کمبود آهن باشد. برخی زنان وسوسه می شوند گچ، خاک و خاک رس بخورند اما اغلب زنان ترجیح می دهند یخ بخورند.
بدون دلیل دچار اضطراب می شوید:
کمبود اکسیژن سیستم سمپاتیک عصبی راتحریک می کند. از آن جا که کمبود آهن می تواند ضربان قلب را بالا ببرد، فرد در حالی که دلیلی برای اضطراب ندارد، حس می کند در وضعیت فرار یا مبارزه قرار دارد.

ریزش مو دارید:
کمبود آهن در مرحله پیشرفته باعث ریزش مو می شود. برای بدن حمایت از عملکرد حیاتی اهمیت بیشتری دارد تا حفظ مو. اما بدانید ریزش ۱۰۰تار مو در روز امری معمول است.

گیاه خواری می کنید:
آهن های حیوانی و گیاهی ساختمان متفاوتی دارند، آهن «هم» که در گوشت قرمز، مرغ و ماهی موجود است نسبت به آهن بدون «هم» در گیاهان، ۲ تا ۳برابر موثرتر است.
می توانید با برنامه ریزی صحیح و دقیق، آهن موردنیاز بدن را تأمین کنید. سبزی های دارای برگ های سبز پررنگ و غلات سبوس دار غنی از آهن است. این مواد را با موادغذایی غنی از ویتامین C مانند فلفل دلمه ای، میوه توتی و کلم بروکلی ترکیب کنید.

کم کاری تیروئید دارید:
کمبود آهن، عملکرد تیروئید را کند می کند. کم کاری تیروئید که از هر ۱۰نفر در ۶نفر دیده می شود، توسط بیمار تشخیص داده نمی شود. بنابراین اگر دچار کمبود انرژی هستید، اضافه وزن دارید یا دمای بدنتان پایین است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

باردار هستید:
اغلب می شنویم که زنان باردار باید اسیدفولیک استفاده کنند اما جنین علاوه بر اسیدفولیک به آهن نیز نیاز دارد و در صورت احساس کمبود، جنین از ذخیره بدن مادر استفاده می کند. در زمان زایمان هم خون زیادی از دست می رود و میزان آهن بدن پایین می آید. اگر چندقلو باردار هستید، بارداری پشت سر هم داشته اید یا به علت تهوع صبحگاهی بالا می آورید، مصرف آهن خود را افزایش دهید.

ظاهر زبان کمی عجیب است:
علاوه بر کم رنگ شدن زبان، پایین بودن آهن می تواند میزان «مایوگلوبین» نوعی پروتئین در گلبول های قرمز را کاهش دهد.

دچار بیماری سیلیاک یا التهاب روده هستید:
اگر هم آهن کافی از طریق موادغذایی دریافت می کنید، این دو بیماری می تواند در جذب موادمغذی از جمله آهن اختلال ایجاد کند. این امر باعث ملتهب شدن و آسیب دیدن سیستم گوارشی می شود. برای رفع این مشکل به پزشک مراجعه کنید.

چگونه آهن بیشتری دریافت کنیم؟
نیاز روزانه به آهن در زنان ۱۹ تا ۵۰ساله ۱۸میلی گرم است. اما در صورت باردار بودن به ۲۷میلی گرم نیاز دارند. زنان در دوره شیردهی به تنها ۹میلی گرم آهن اضافه در روز نیاز دارند. اما شدید بودن خونریزی می تواند این میزان را تغییر دهد. زنان بالای ۵۰سال که یائسه شده اند، به تنها ۸میلی گرم آهن نیاز دارند. یک وعده عدس، اسفناج، گوشت، گوشت مرغ، مغز میوه، نخود، می تواند چند میلی گرم آهن موردنیاز بدن را تأمین کند. مصرف زیاد آهن نیز می تواند به اعضای داخل بدن آسیب برساند و احتمال خطر بروز دیابت، حمله قلبی و سرطان به ویژه در افراد مسن افزایش می یابد.

۱۰ نشانه اولیه آلزایمر

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 ۱۰ نشانه اولیه آلزایمر

از دست دادن حافظه که موجب مختل شدن زندگی روزمره شود، می‌تواند نشانه آلزایمر یا نوعی دیگر از زوال عقل باشد. آلزایمر یک بیماری مغزی است که موجب زوال تدریجی حافظه، مهارت‌های فکر کردن و استدلال می‌شود. در اینجا به ۱۰ نشانه این بیماری اشاره کرده‌ایم. هر فرد ممکن است یک یا چند مورد از این نشانه‌ها را با شدت‌های مختلف تجربه کند. درصورت مشاهده هرکدام از آنها حتماً به پزشک مراجعه کنید.

۱. از دست رفتن حافظه که موجب مختل شدن زندگی روزمره شود.
یکی از متداول‌ترین نشانه‌های آلزایمر از دست رفتن حافظه است، مخصوصاً فراموش کردن اطلاعاتی که به تازگی یاد گرفته شده است. سایر نشانه‌های آن فراموش کردن تاریخ‌ها و اتفاقات مهم؛ بارها و بارها پرسیدن یک اطلاعات مشخص؛ نیاز بیشتر به استفاده از کمک‌های حافظه (مثل یادداشت برداشتن و تجهیزات الکترونیکی) یا اعضای خانواده.
تغییر عادی مربوط به بالا رفتن سن:
فراموش کردن نام‌ها یا قرارهای ملاقات اما بعدتر به یادآوردن آنها.

۲. دشواری در برنامه‌ریزی یا حل مشکل
بعضی افراد در توانایی خود برای شروع و دنبال کردن یک برنامه یا کار کردن با اعداد دچار مشکل می‌شوند. آنها برای دنبال کردن یک دستورالعمل غذا یا بررسی قبض‌های ماهانه مشکل پیدا می‌کنند. همچنین قدرت تمرکز کردن و انجام بعضی کارها برای زمانی طولانی را از دست می‌دهند.
تغییر عادی مربوط به بالا رفتن سن:
اشتباه پی‌درپی برای انجام حساب‌کتاب‌های ماهانه

۳. مشکل در انجام کارهای عادی در خانه، محل‌کار یا اوقات فراغت
برای افراد مبتلا به آلزایمر معمولاً اتمام کارهای روزانه دشوار است. گاهی رانندگی کردن تا یک مسیر مشخص و البته آشنا یا به یاد آوردن قوانین بازی محبوبشان برایشان سخت می‌شود.
تغییر عادی مربوط به بالا رفتن سن:
کمک گرفتن برای انجام تنظیمات مایکروفر یا ضبط یک برنامه تلویزیونی

۴. گم کردن زمان و مکان
افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است تاریخ روز، فصل و گذر زمان را فراموش کنند. اگر اتفاقی فوراً نیفتد ممکن است درک آن برایشان سخت باشد. گاهی‌اوقات ممکن است فراموش کنند که کجا هستند یا چطور به آنجا آمده‌اند.
تغییر عادی مربوط به بالا رفتن سن:
گم کردن روز هفته اما فهمیدن آن در بعد.

۵. مشکل در درک تصاویر بصری و روابط فضایی
برای بعضی افراد مشکلات تصویری از نشانه‌های آلزایمر است. آنها برای خواندن، حدس مسافت و تشخیص رنگ مشکل پیدا می‌کنند که در رانندگی آنها نیز اختلال ایجاد می‌کند.
تغییر عادی مربوط به بالا رفتن سن:
تغییر بینایی مربوط به آب‌مروارید.

۶. مشکلات جدید با کلمات در صحبت کردن یا نوشتن
افراد مبتلا به آلزایمر برای دنبال کردن یا شرکت در یک گفتگو دچار مشکل می‌شوند. ممکن است در میان یک مکالمه ناگهان متوقف شوند و ندانند چطور باید حرفشان را ادامه دهند و به تکرار حرف‌های قبلشان می‌پردازند. با کلمات کشمکش پیدا می‌کنند و برای پیدا کردن کلمه مناسب دچار مشکل می‌شوند.
تغییر عادی مربوط به بالا رفتن سن:
مشکل در پیدا کردن یک کلمه.

۷. گم کردن جای وسایل
فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است وسایل را در جاهایی غیرعادی بگذارد. ممکن است وسایلش را گم کند و قادر به پیدا کردن دوباره آنها نباشد. گاهی‌اوقات، ممکن است حتی دیگران را متهم به برداشتن یا دزدیدن وسایلش کند.
تغییر عادی مربوط به بالا رفتن سن:
نگذاشتن وسایل سر جای خود و گم کردن آنها.

۸. ضعف قضاوت
افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است دچار تغییر در تصمیم‌گیری یا قضاوت شود. بعنوان مثال، در برخورد با پول رویکرد همیشگی خود را از دست داده و ممکن است مقدار بیشتری به فروشنده بدهد. همچنین به نظافت و آراستگی خود نیز توجه کمتری می‌کند.
تغییر عادی مربوط به بالا رفتن سن:
گرفتن گاه‌گاه یک تصمیم بد.

۹. دور شدن از کار یا فعالیت‌های اجتماعی
فرد مبتلا به آلزایمر خود را از سرگرمی‌ها، فعالیت‌های اجتماعی، پروژه‌های کاری و ورزش دور نگه می‌دارد. دیگر نمی‌تواند تیم محبوب خود را دنبال کرده یا به خاطر بیاورد که سرگرمی‌ موردعلاقه‌اش را چطور انجام می‌داده است. همچنین ممکن است بخاطر تغییراتی که دچار آن شده است، از اجتماع دوری کند.
تغییر عادی مربوط به بالا رفتن سن:
احساس خستگی از کار، خانواده و تعهدات اجتماعی.

۱۰. تغییر روحیات و شخصیت
روحیه و شخصیت افراد مبتلا به آلزایمر نیز تغییر می‌کند. ممکن است سردرگم، شکاک، افسرده، بیمناک یا مضطرب شوند. خیلی زود در خانه، محل‌کار و پیش دوستان خود ناراحت می‌شوند.
تغییر عادی مربوط به بالا رفتن سن:
ایجاد روش‌های جدید برای انجام بعضی کارها در آنها و ناراحت شدن در صورت برهم خوردن یک برنامه.

زوال عقل ناشی از بالا رفتن سن و سایر تغییرات آن در مقایسه با آلزایمر

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

اگر این علائم را مشاهده کردید چه کنید
اگر هر یک از این ۱۰ نشانه اولیه آلزایمر را در خود یا کسی که می‌شناسید مشاهده کردید، به هیچ عنوان آن را نادیده نگیرید. حتماً یک وقت از دکترتان بگیرید.

با تشخیص زودهنگام می‌توانید:
از درمان‌های موجود، بیشترین فایده را ببرید — می‌توانید از درمان‌هایی که به بهبود بعضی علائمتان کمک می‌کند استفاده کنید و کمکتان می‌کند به مدت طولانی‌تری بتوانید استقلالتان را حفظ کنید.

زمان بیشتری برای برنامه‌ریزی برای آینده خواهید داشت — تشخیص آلزایمر به شما این امکان را می‌دهد که در تصمیمات مربوط به مراقبت، انتقال، انتخاب‌های زندگی و موضوعات مالی و قانونی‌تان شرکت داشته باشید.

به خودتان و عزیزنتان کمک کنید — خدمات مختلفی برای مراقبت و پشتیبانی از شما وجود دارد که به شما و عزیزانتان کمک می‌کند با بیماری آلزایمر زندگی تاحد امکان با کیفیت داشته باشید.

وقتی با پزشکتان ملاقات می‌کنید
دکترتان سلامت عمومی شما را بررسی کرده و هرگونه مشکل جدی دیگر را که می‌تواند بر عملکرد مغزتان اثر داشته باشد تشخیص می‌دهد. او ممکن است شما را به یکی از متخصصین زیر ارجاع دهد:
• متخصص اعصاب — متخصص در بیماری‌های مغز و سیستم عصبی بدن
• متخصص روان‌پزشک — متخصص در اختلالاتی که روحیه یا عملکرد مغز را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند
• متخصص روانشناس — متخصص در آزمایش حافظه و سایر عملکردهای ذهنی
• متخصص امراض پیری — متخصص در مراقبت از افراد سالخورده و مبتلا به بیماری آلزایمر

کبد چگونه بی سر و صدا چرب می شود

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 یکی از مشکلاتی که کبد با آن دست و پنجه نرم می‌کند، تولید چربی بیش از حد معمول توسط خودش است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز، کبد یکی از بزرگ‌ترین و حساس‌ترین اندام‌های حیاتی بدن، نقش بسیار مؤثری در سلامت ایفا می‌کند. از این‌رو، حفظ بهداشت و سلامت این عضو حیاتی به دلیل نزدیکی با دیگر اندام‌های مهم از قبیل معده، طحال و روده‌ها اهمیت بسیاری دارد. یکی از مشکلاتی که کبد با آن دست و پنجه نرم می‌کند، تولید چربی بیش از حد معمول توسط خودش است.
در حالت طبیعی، چربی برای کبد مفید است، ولی اگر تولید آن در بدن به بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کبد برسد، فرد در معرض ابتلا به انواع بیماری‌های کبدی قرار می‌گیرد. در برخی موارد تشخیص دیرهنگام بیماری و عوارض ناشی از آن، باعث بروز ناهنجاری‌ها و مشکلات شدید جسمی می‌شود.

انواع کبد چرب
به طور کلی، کبد چرب به دو نوع الکلی و غیر الکلی تقسیم می‌شود. بیش از ۱۵ میلیون آمریکایی در مصرف مشروبات الکلی زیاده‌روی می‌کنند که بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد از آنها در نهایت به کبد چرب مبتلا می‌شوند. این بیماری حتی با مصرف مقدار کمی از مشروبات الکلی نیز بروز می‌کند.
در ابتلا به کبد چرب الکلی، ژنتیک یا وراثت (انتقال از والدین به فرزندان) به دو شکل نقش موثری دارند؛ در یک روش، روی مقدار الکل مصرفی تأثیر گذاشته و در روش دیگر، روی میزان آنزیم‌های کبدی که در تجزیه یا سوخت و ساز الکل دخیلند، مؤثر است. از عوامل دیگری که در ایجاد کبد چرب الکلی نقش دارند، می‌توان به این موارد اشاره کرد: هپاتیت C که به التهاب کبد منجر می‌شود، تجمع بالای آهن چاقی و رژیم غذایی.

نوع دیگر این بیماری، کبد چرب غیرالکلی است که شایع‌ترین علت ابتلا به بیماری مزمن کبدی به شمار می‌رود. تجمع بیش از حد چربی در کبد برخی افراد، آنها را مستعد ابتلا به بیماری کبد چرب می‌کند. در کبد چرب غیرالکلی، مبتلایان معمولا الکل مصرف نمی‌کنند یا مقدار مصرف آنها بسیار پایین است و ابتلا به این بیماری می‌تواند به آسیب دائم به کبد منجر شود. در نتیجه بروز این بیماری، کبد بزرگ شده و در طول زمان، بافت‌های زخم شده جایگزین سلول‌های کبدی می‌شوند که سیروز کبدی نام دارد.

در چنین مرحله‌ای از بیماری، کبد بدرستی کار نمی‌‌کند و فرد دچار نارسایی کبدی می‌شود و در نهایت به دلیل وخامت بیماری، جان خود را از دست می‌دهد. هر دو نوع کبد چرب در دنیا شایع است؛ ولی نوع غیرالکلی آن شیوع بیشتری دارد. به طوری که بیش از ۲۰ درصد افراد بالغ به کبد چرب غیرالکلی مبتلا می‌شوند و بالاتر از شش میلیون کودک از یکی از انواع این بیماری رنج می‌برند که در میان کودکان آسیایی و اسپانیایی بیشتر مشاهده می‌شود. شواهد اخیر نشان می‌دهد کبد چرب غیرالکلی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را در کودکانی که از چاقی و اضافه وزن رنج می‌برند، افزایش می‌دهد.

کبد چرب غیرالکلی
علت اصلی ابتلا به کبد چرب غیرالکلی هنوز بدرستی مشخص نیست، ولی در این میان، برخی عوامل مؤثر، خطر ابتلا به این مشکل را افزایش می‌دهد. در برخی موارد، علت خاصی برای این بیماری یافت نمی‌شود، ولی شواهد حاکی از آن است که وراثت نقش مؤثری در این میان ایفا می‌کند. از سوی دیگر، احتمال بروز آن در افراد میانسالی که چاق هستند، بالاتر است. این افرد همچنین از کلسترول یا تری‌گلیسیرید بالا و دیابت یا علائم پیش‌دیابتی (مقاومت انسولینی) رنج می‌برند.

کشف “سرطان‌های جدید” تا ۹۰ هزار در کشور/ “قلیان” متهم ردیف اول سرطان‌های نوظهور

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

تغییر سبک زندگی بویژه در دهه اخیر منجر به افزایش صعودی سرطانها شده به گونه‌ای که استعمال دخانیات بویژه قلیان دومین عامل مرگ و میر در کشور است.

به گزارش نامه نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، جعفر اصلانی, رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله و فوق تخصص ریه افزود: طی دهه اخیر تغییر سبک زندگی منجر به شیوع قابل توجه سرطان شده و برخی آمارها از کشف سالیانه سرطانهای جدید تا مرز ۹۰ هزار مورد حکایت می‌کند که استعمال دخانیات بویژه مصرف قلیان که متاسفانه به عنوان تفریحی وارد محیط خانواده‌ها و جمع نوجوانان و جوانان شده, سرطان را بعد از بیماریهای قلبی عروقی، دومین عامل مرگ و میر در کشور قرار داده است که میزان شیوع آن در مقایسه با سایر بیماریها ۳۷ درصد بیشتر شده و همین موضوع کشور را در ورطه سونامی سرطان‌های ناشی از دخانیات قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه سرطانهای ریه معمولا در سنین بالای ۴۰ الی۵۰ سالگی بروز می‌کند، از کاهش چشمگیر سن ابتلا به آن خبر داد و گفت: متاسفانه هم اکنون این عارضه در سنین ۳۰ و ۳۵ سالگی دیده می‌شود که با بررسی سابقه بیمار، مصرف دخانیات بویژه قلیان متهم اصلی کاهش سن ابتلا به سرطان ریه و انتشار آن در سایر بافت‌های بدن بوده و از سوی دیگر مشکل اساسی این است که علی رغم افزایش میزان ابتلا به سرطان متاسفانه هزینه‌های تمام شده تشخیص و درمان واقعا کمر شکن بوده و فشار سنگینی را نیز بر سیستم بهداشت و درمان کشور و خانواده‌ها تحمیل می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله با بیان اینکه مواد سمی مهلک ناشی از استعمال دخانیات به مرور در راه های هوایی بدن انباشت می‌شوند ادامه داد: نتیجه این امر در نهایت سرطانی پیشرونده می‌شود و در اغلب موارد در مراحل مزمن بیماری تشخیص داده می‌شود که در این مرحله سرطان تقریبا در بیشتر بافت‌های ریه و دستگاه های هم جوار آن انتشار یافته و ریشه دوانده و تنها راه تشخیص به موقع, کنترل و چکاب سریالی و مداوم افرادی است که دخانیات و علی الخصوص قلیان استعمال می‌کنند

وی ادامه داد: سرطانهای لوزالمعده، لب، دهان، بخش های مختلف روده، آپاندیس، مثانه، استخوان و بخش‌های مختلف فک از جمله سرطانهای نوظهوری است که با اشکال و علایم متفاوت و در سنین پایین تر بروز کرده‌اند که در بیش از ۹۰ درصد آنها دخانیات در راس عوامل ایجاد آنها قرار گرفته است.

قوانین منع استعمال سیگار و قلیان جدی تر پیگیری شود

این فوق تخصص ریه همچنین با اشاره به ضرورت اجرای سریعتر قوانین مربوط به منع استعمال سیگار و قلیان بویژه در اماکن عمومی افزود: باید تمام قوانین در این خصوص بآ قاطعیت و جدیت و البته حمایت‌ها و توجهات ویژه مجلس، دستگاه قضا و دولت پیگیری شود زیرا شیوع سرطان در کشور به حدی افزایش یافته است که دیگر جایی برای تعلل در این مورد نمانده و حتی شاید نیاز به تدوین قوانین تازه و محکمتری نیز باشد زیرا صرف نظر از سرطانهای غدد لنفاوی، خون و استخوان که به علت ماهیت‌شان و به دلایل مختلف در کودکان بروز می‌کند، سایر انواع آنها به علت استعمال دخانیات و تغییر سبک زندگی روند صعودی به خود گرفته‌اند.

جعفر اصلانی در پایان اظهار کرد: متاسفانه شیوع سرطانهای ناشی از استعمال قلیان و سیگار و در نهایت شیوه غلط زندگی نسبت به ۲ دهه اخیر ۳ الی ۴ برابر افزایش یافته است.

آشنایی با تیک های عصبی و راهکارهای رفع آن

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 تیک های صوتی نیز بیشتر به صورت اصواتی مثل سرفه کردن، صاف کردن گلو، تیک هایی که به تازگی آغاز شده اند، اغلب نیاز به درمان ندارند.

توصیه مناسب به والدین و اطرافیان کودک مبتلا به تیک این است که توجهی به تیک ها نداشته باشند، چرا که تمرکز روی تیک، باعث تشدید آن می شود غرغر کردن، بالا کشیدن بینی و… تظاهر می کند.

اکثر تیک هایی که تازه آغاز شده اند، مسیر محدود و گذرایی دارند و به سمت اختلال جدی تری پیش نمی روند و حداکثر در طی دوره های استرس آور عود می کنند.
معدودی از تیک ها بیشتر از یک سال طول می کشند.

تیک در مردها سه برابر بیشتر از زن هاست و تیکهای مزمن بیشتر بین سنین شش تا دوازده سالگی دیده می شود.
تیک می تواند با رفتارهایی نظیر بالا انداختن شانه ، پلک زدن، تنگ کردن چشمها، تکانهای تند سر یا شانه، شکلک در آوردن، تکان دادن سر به طرفین یا پایین آوردن سر و یا چین دادن بینی دیده شود.

این تیکهای حرکتی در دوران کودکی کاملاً معمول هستند. با آماری که انجمن روانپزشکی آمریکا گزارش داده است، پنج الی بیست و چهاردرصد از کودکان دارای نوعی تیک هستند.

شایع ترین نواحی از بدن که تیک های حرکتی در آنها دیده می شوند، عبارت اند از: سر و صورت و دست ها و بازوها و بیشترین حرکات به صورت چشمک زدن، شکلک در آوردن، چین دادن به پیشانی، بالا انداختن ابروها، پلک زدن زیاد، چرخش سر، پرتاب کردن دست ها و بازوها، بالا انداختن شانه و نیز تکان دادن پا و … است.

تیکهای گذرا
تیکهای حرکتی معمول که اغلب در حدود سه و نیم سالگی شروع می شوند به کودکان کمک می کنند تا انرژی عصبی را آزاد کنند. هفتاد و پنج درصد از کودکان این نوع تیک را در عرض شش ماه پست سر می گذارند.
اگر کودک شما گرفتار تیک شد، بهترین راه ، نادیده گرفتن آن است. هیچگاه او را سرزنش نکرده و یا تنبیه نکنید.

شما می توانید برای جلوگیری از تبدیل شدن این عمل به یک عادت، با تمرین کردن روشهای پیشگیرانه ، به کودکانتان کمک کنید ولی تیکهای گذرا نباید در برنامه ی کامل ترک عادت مورد توجه قرار گیرد.

تیکهای مزمن
اگر تیک بیش از دوازده ماه ادامه یابد، تیک مزمن محسوب می شود.
تیکهای مزمن پایدار هستند و معمولاً انقباض ماهیچه در آنها بیش از حد و بسیار شدید است.
این تیکها مشخصاً به صورت حمله های دوره ای صورت می گیرند و غالباً شدت آنها ماه به ماه، روز به روز یا حتی ساعت به ساعت تغییر می کند. در حقیقت رفتار تیکی ممکن است برای هفته ها یا ماهها کاملاً محو شود اما دوباره ظاهر گردد.

علتها
زمانی اعتقاد بر این بود که تیکها علامت بیرونی احساسات سرکوب شده و تعارضات و کشمکشهای درونی اند. امروزه در بسیاری از نقاط جهان آن را ترکیبی از عوامل محیطی و زیستی می دانند.
تقریباً در یک سوم موارد پایه ی ژنتیکی دارد اما در برخی حالات ممکن است این عادت از طریق تقلید به دست آید.
همچنین مشخص شده است که رفتارهای تیکی در زمان فشارهای عصبی افزایش می یابد که این امر به «تیک عصبی» منجر می شود.

در صورتیکه از وجود تیک های عصبی در کودکتان رنج می برید ، نکات زیر را مد نظر داشته باشید :

کاهش فشار روحی
به لحاظ این که رفتارهای تیکی غالباً با فشار روحی تشدید می شوند، عناصری را در زندگی کودکتان جستجو کنید که ممکن است منشأ ناراحتی یا نگرانی او گردند. آیا آنان تلاش می کنند که از تکالیف مدرسه و درسها عقب نمانند؟ آیا انتظارات ورزشی آنان بالاست؟ آیا مشکلات زناشویی شما باعث پریشانی آنها می شود؟

برای کاهش تنش های احتمالی کودکان، تا آن جایی که ممکن است برای ایجاد آرامش و اطمینان و حذف موقعیتهای فشارزا بکوشید و با آنان رئوف و مهربان باشید.
تعداد تیک اغلب با کاهش فشار روحی، تقلیل می یابد.

در میان مسائل متفاوت تربیتی که بسیاری از خانواده ها را درگیر می کند، اختلالات خواب، شب ادراری، لجبازی، پرخاشگری و بروز تیک های عصبی در کودکان بخش عمده ای از شکایات والدین را تشکیل می دهد. بسیاری از این مسائل در مسیر روند تربیت و پرورش کودک طبیعی است و این والدین هستند که با ناآگاهی یا اتخاذ شیوه های نادرست، مشکلات را بزرگ می کنند. در واقع والدین با آن چه در ذهن خود دارند یا با مشورت از بزرگ ترها یا مشاهده شیوه های تربیتی دیگران سعی می کنند راه حلی بیابند.

در حالی که مهارت های فرزندپروری یادگرفتنی است و والدین باید به خاطر داشته باشند که راه حل تمامی مسائل و چالش های تربیتی را نمی دانند و باید با پرس وجو و یادگیری شیوه های فرزندپروری در حل مسائل مربوط به فرزند خود بکوشند. یکی از مسائلی که در بین کودکان بسیار شایع است تیک های عصبی است که نحوه مواجهه با آن در قطع و یا ادامه آن نقش مهمی دارد.

تیک های عصبی
تیک به معنای انقباضات عضلانی سریع، تکراری و غیرارادی است و ممکن است به صورت صداهای قالبی، ناموزون و ناگهانی مشاهده شود. فرد نمی تواند در مقابل تیک ها مقاومت کند ولی می تواند در صورت آگاهی یافتن از آن ها تا حدودی تیک ها را مهار کند. تیک بر اثر استرس تشدید می شود و زمانی که فرد می خواهد به صورت ارادی آن را کنار بگذارد، کاهش پیدا می کند اما از بین نمی رود.

ویژگی های تیک های عصبی
سرکوب تیک در کودکان برای چند دقیقه یا چند ساعت امکان پذیر است اما درمان آن زمان بر است. بیشتر کودکان یا از تیک های خود آگاهی ندارند و یا قادر به کنترل آن نیستند. تیک ها درزمان آرامش کودک یا وقتی مشغول انجام فعالیتی است، کمتر مشاهده می شود و فقط تیک های مزمن است که حتی هنگام خواب به سراغ کودک می آید. اختلالات مربوط به تیک در پسرها شایع تر از دخترها است و در تعاریف علمی سن شروع متوسط تیک از ۷سالگی تا ۱۸سالگی است و بین تیک و بیش فعالی، افسردگی، نافرمانی مقابله جویانه یا لجبازی و وسواس شباهت زیادی وجود دارد و یکی از این اختلالات ممکن است پیش زمینه بروز اختلال بعدی را فراهم کند.

راهکارهای رفع تیک عصبی
در موارد زیادی خانواده ها بروز تیک را سرسری می گیرند و به آن اهمیت نمی دهند. البته این نکته مهم است که درباره تیک های گذرا بهترین راه بی اعتنایی است تا خود به خود رفع شود. اما اگر تیک مزمن با بی اعتنایی خانواده روبه رو شود، در زمینه تحصیل، کودک را با مشکل روبه رو می کند. تیک ها با گذشت زمان ممکن است تغییر شکل دهد وخانواده تصور کند تیک کودک رفع شده است؛ در حالی که برطرف نشده و فقط تغییر شکل داده است.

گاهی افراد در مواجهه با عوامل استرس زا یا تخلیه هیجانی یک سری رفتارهای قالبی بروز می دهند. این رفتارها، همان تیک های گذراست که در طول زمان به خودی خود رفع می شود. برای رفع تیک باید همواره ریشه های بروز تیک را شناسایی کرد. خوب است بدانید عوامل ژنتیکی، یک سری ناقل های شیمیایی و اختلال در آن ها، مواد مخدر و الکل که تیک های بویایی ایجاد می کند، اختلالات بیش فعالی، وسواس، افسردگی، بیماری های مزمن و عفونی، محیط های پرتنش و اضطراب ها و استرس های مزمن در بروز تیک موثر است.

باید علاوه بر این عوامل به فونتیک و ویژگی های ارثی کودک نیز توجه کرد. دقت داشته باشید که تشخیص تیک با متخصص روان شناس است. روان پزشکان ممکن است برای درمان تیک از دارو استفاده کنند و رفتار درمانی هم شیوه موثری برای درمان تیک است. در رفتار درمانی اصل بر این است که توجه و تمرکز مستقیم روی تیک کارساز نیست و لازم است والدین بدانند دستورهای تکراری آن ها تیک کودک را مقاوم تر می کند.

همچنین گاهی والدین شکایت می کنند که تیک کودک در برخی موقعیت ها تشدید می شود. به عنوان مثال کودکی که بددهنی دارد همیشه بددهن نیست و گاهی مواقع به این کار مبادرت می کند. در این موارد ما می گوییم که بددهنی کودک، تیک نیست بلکه لجبازی یا رفتارهای ناسازگارانه است. تیک باید مستمر و در موقعیت های مختلف تکرار شود و حداقل ۴هفته ادامه داشته باشد و تمامی تیک ها همراه با نوعی عصبیت است.والدین باید بدانند بچه های زیر ۶سال آگاهی درباره تیک ها ندارند و نسبت به کاری که می کنند، فکر نمی کنند.

از سویی با توجه به سن کمی که دارند آن را زود فراموش می کنند. آن ها واکنش های دیگران نسبت به رفتارهای تکرارشونده خود را جالب می بینند و نسبت به رفتارهای خاص مثل شکلک درآوردن و چشمک زدن جذب می شوند و با الگوسازی و تقلید از آن چه در رفتار همسالان می بینند، به طور ناخودآگاه جذب تیک می شوند. بنابراین کودک به طور مستقیم از خانواده و محیط مهد تاثیر می پذیرد و لازم است چنانچه رفتار نادرست یا تیک عصبی در محیط پیرامون کودک وجود دارد، اصلاح شود تا به کودک منتقل نشود.۸۰درصد انواع تیک ها در مجموع به اضطراب مرتبط است، تیک نوعی واکنش عصبی فرد در مواجهه با اضطراب و استرس است.

بنابراین زیربنای عمده تیک ها اضطراب است و به همین دلیل است که به هنگام درمان متخصص باید ریشه تیک را شناسایی کند تا کوتاه ترین راه برای درمان انتخاب شود.
در این میان اختلال توره شدیدترین و مشهورترین نوع تیک در کودکان است که به صورت هم زمان تیک صوتی و حرکتی را با هم دارد. این اختلال نادر است و دارو درمانی در رفع آن یک اصل اساسی است.
در بروز این اختلال ناقل های عصبی تاثیرگذار است، به همین دلیل دارو برای رفع آن موثرتر است.

کشنده‌‌ترین بیماری‌‌های همه‌‌گیر تاریخ

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

به مدت حداقل ۵۰۰ سال، این بیماری تلفات فراوانی را در سراسر دنیا بر جای گذاشته بود و تنها در آمریکای جنوبی عملا باعث انقراض نسل جمعیت اینکاها شد.

به گزارش نامه نیوز به نقل از برترین ها، مرگ آوری سویه معمولی آن به طور میانگین ۳۰ درصد بود و سویه های خطرناکتر ۱۰۰ درصد مرگبار بودند.

به مدت حداقل ۵۰۰ سال، این بیماری تلفات فراوانی را در سراسر دنیا بر جای گذاشته بود و تنها در آمریکای جنوبی عملا باعث انقراض نسل جمعیت اینکاها شد. مرگ آوری سویه معمولی آن به طور میانگین ۳۰ درصد بود و سویه های خطرناکتر ۱۰۰ درصد مرگبار بودند. اغلب نجاتیافتگان نیز مجبور بودند تا پایان عمر جای زخم های بیماری را روی بدن خود تحمل کنند.

تعداد قربانیان: ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون نفر

۲- طاعون

استفراغ خونی، تومورهایی دردناک به اندازه سیب و قانقاریای سراسری اثرات مخوف طاعون هستند؛ بیماری که طی قرن های ۱۳ تا ۱۷ میلادی به طور مداوم تمام اروپا را درنوردید و به تنهایی یک سوم جمعیت اروپا را از پای درآورد. عامل این بیماری باکتری YERSINIA PESTIS است که در اثر گازگرفتگی کک به انسان منتقل شده و گره های لنفاوی گردن، زیر بغل و کشاله ران را هدف قرار می دهد.

تعداد قربانیان: ۲۰۰ میلیون نفر

۳- آنفلوآنزای اسپانیایی

طی دو سال پس از جنگ جهانی اول، این همه گیری جهانی یک نفر از هر چهار نفر را مبتلا کرد. این سویه خطرناک آنفلوآنزا را با ایجاد بیش فعالی سیستم ایمنی انسان، سبب می شد حدود ۱۵۰ پادتن مختلف بدن همزمان به کار بیفتند. برخلاف آنفلوآنزاهای معمولی که بیشتر افراد ضعیف را مبتلا می کند. جوانانی با سیستم ایمنی قوی قربانیان اصلی ویروس بودند.

تعداد قربانیان: ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر

۴- سل

سل مرگبارترین بیماری عفونی دنیاست. بیماری عمدتا به شش ها حمله می کند و باعث سرفه های شدیدی می شود که مشخصه بیماری سل هستند؛ سرفه هایی که به سرایت بیماری به قربانیان جدید کمک می کند. اگرچه در ۵۰ درصد موارد این بیماری باعث مرگ قربانی می شود اما با استفاده از آنتی بیوتیک می توان آن را درمان کرد.

تعداد قربانیان: سالانه ۳ میلیون نفر

۵- مالاریا

هر ساله حدود ۲۰۰ میلیون نفر در دنیا به مالاریا مبتلا می شوند. در آفریقا، مالاریا شایع ترین علت مرگ کودکان زیر پنج سال است. به دلیل همه گیری جهانی بیماری، کنترل آن بسیار دشوار است. اگرچه مالاریا درمان دارویی دارد اما هیچ واکسنی برای پیشگیری ندارد.

تعداد قربانیان: سالانه ۶۵۰ هزار نفر

۶- وبا

مهمترین دلیل مرگ کسانی که به این بیماری مهلک مبتلا می شوند آب زدایی است چرا که بیمار هر روز تا ۱۰ درصد آب بدن خود را در اثر ابتلا به اسهال آبکی از دست می دهد. این بیماری بیشتر در مناطق با دسترسی محدود به آب تمیز شیوع دارد ولی با آب درمانی و الکترولیت درمانی منظم می توان بر آن غلبه کرد.

تعداد قربانیان: سالانه ۲۰۰ هزار نفر

۷- ایدز

این بیماری مدرن تنها طی ۳۳ سال، حدود ۲۵ میلیون نفر را به کام مرگ کشانده است. با استفاده از رژیم دارویی سختگیرانه می توان این ویروس را مهار کرد اما قربانیانی که برنامه درمانی ندارند، با بیماری های ساده ای از دنیا می روند که سیستم ایمنی انسان سالم به راحتی از عهده مقابله با آنها برمی آید.

تعداد قربانیان: ۲۵ میلیون نفر

۸- حصبه

حصبه (تیفوس) را تب زندان نیز می نامند چرا که بیشتر در کمپ زندانیان و دیگر مناطقی شیوع دارد که افراد زیادی در شرایط غیربهداشتی نزدیک یکدیگر زندگی می کنند. حصبه را در مراحل اولیه می توان به کمک آنتی بیوتیک ها درمان کرد اما در صورت درمان نشدن عوارض جانبی آن باعث مرگ حدود ۶۰ درصد از بیماران می شود.

تعداد قربانیان: ۱۰ میلیون نفر

۹- تب زرد

همانند مالاریا، تب زرد نیز توسط پشه منتقل می شود. در موارد خفیف، بیمار تنها دچار تب و درد عضلانی می شود اما در موارد مرگ آور، نارسایی کبدی و خونریزی بی وقفه بیمار را از پای درمی آورد. در این حالت یرقان شدید باعث تغییر رنگ پوست به رنگ زرد می شود که نام بیماری نیز از آن گرفته شده است.

تعداد قربانیان: سالانه ۳۰ هزار نفر

۱۰- فلج اطفال

ویروس فلج اطفال عمدتا کودکان زیر پنج سال را مبتلا می کند. مرگباری بیماری ناشی از فلج دیافراگمی است که با به هم ریختن تنفس فرد باعث مرگ می شود. برنامه واکسیناسیون جهانی تقریبا باعث ریشه کن شدن این بیماری شده بود اما به تازگی موارد شیوع مجدد این بیماری در ۱۲ کشور مشاهده شده است.

پدیده خودزشت پنداری در زنان ایرانی!

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 آمار جدیدی از میزان مصرف لوازم آرایشی در جهان در دسترس نیست اما براساس ارقامی که در سال ۹۱ اعلام شده است، ایران بعد از عربستان، بیشترین میزان مصرف لوازم آرایشی را در خاورمیانه دارد و مردم کشورمان ۲۹ درصد کل مصرف‌کنندگان منطقه را تشکیل می‌دهند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از برترین ها، آمار جدیدی از میزان مصرف لوازم آرایشی در جهان در دسترس نیست اما براساس ارقامی که در سال ۹۱ اعلام شده است، ایران بعد از عربستان، بیشترین میزان مصرف لوازم آرایشی را در خاورمیانه دارد و مردم کشورمان ۲۹ درصد کل مصرف‌کنندگان منطقه را تشکیل می‌دهند. اما میل ایرانی‌ها به زیباتر شدن به این ارقام محدود نمی‌شود. رئیس انجمن جراحان پلاستیک ایران پیش از این گفته بود سالانه حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار جراحی زیبایی در کشور انجام می‌شود که ۶۰ درصد این موارد مربوط به جراحی بینی و بقیه آن مربوط به سایر جراحی‌های زیبایی و پلاستیک است. این اعداد را با دکتر ساحل همتی، روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در میان گذاشتیم. در ادامه پاسخ‌های این متخصص به ارقام حیرت‌آور جراحی زیبایی و خرید محصولات آرایشی و واکنش‌هایش به صحبت‌های مسئولان در این زمینه را می‌خوانید.

می‌خواهم آدم دیگری باشم!

پایگاه اینترنتی ال مانیتور می‌نویسد زنان ایرانی مقام هفتم در مصرف لوازم آرایشی را در جهان دارند و یک‌سوم مصرف محصولات آرایشی خاورمیانه مربوط به ایران است. دکتر ساحل همتی، روانپزشک دلیل بالا رفتن این آمارها را این‌طور توضیح می‌دهد:« اعتمادبه‌نفس ناکافی، آدم‌ها را وا می‌دارد تا هویت کاذبی برای خود ایجاد کنند، هویتی که گرچه دروغین است اما در ذهن‌شان می‌تواند خلأها را بپوشاند و از آنها فردی بسازد که دوست دارند باشند. استفاده بیش از اندازه از محصولات آرایشی،‌یکی از ابزارهایی است که این افراد تصور می‌کنند با کمک آن اعتماد به نفس آسیب دیده‌شان ترمیم می‌شود. فردی که احساس ضعف و ناتوانی می‌کند، گاهی با کمک عمل‌های مکرر زیبایی یا استفاده افراطی از مواد آرایشی برای پوشاندن ضعف خود تلاش می‌کند.»

باز هم زیبا نشدم!

به نوشته شهرخبر در ۱۵ سال گذشته شمار مصرف‌کنندگان لوازم آرایشی و متقاضیان عمل‌های جراحی پلاستیک زیبایی، ۷۰ درصد بیشتر شده است اما از نظر روانپزشکان، افزایش این آمار کمکی به بهبود تصویر افراد از خود نمی‌کند. دکتر همتی می‌گوید: «بسیاری از متقاضیان جراحی زیبایی که بدون داشتن نقص جدی سراغ عمل‌ها می‌روند، تصور می‌کنند با بیرون آمدن از اتاق عمل به همان کسی که می‌خواستند تبدیل می‌شوند، اما اغلب این افراد حتی پس از جراحی هم از ظاهرشان راضی نمی‌شوند و نمی‌توانند بر ضعف اعتمادبه نفس‌شان غلبه کنند. برخی افراد افسرده به دنبال راهی برای پیدا کردن انگیزه بیشتر می‌گردند اما با وجود امتحان کردن چنین راه‌هایی هیچ وقت آرام و راضی نمی‌شوند.» همتی ادامه می‌دهد:«شخصیت‌های وسواسی گروه دیگری هستند که به انجام مکرر جراحی‌های زیبایی رو می‌آورند. ذهن این افراد همیشه بر بدن‌شان متمرکز است و مدام به دنبال پیدا کردن نقصی در ظاهر خود هستند. به همین دلیل با تمرکز زیاد بر یک ایراد کوچک ظاهری، دست به دامان متخصصان می‌شوند اما از آنجا که وسواس و عیب‌بینی در شخصیت آنها جا گرفته است، حتی بعد از عمل هم راضی نمی‌شوند و به دنبال ایراد دیگری می‌گردند.»

من هیچی نیستم!

دکتر محسن نراقی، رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران معتقد است ، ۵۰ درصد مراجعان برای انجام جراحی بینی به‌طور واقعی نیازی به این عمل ندارند. دکتر ساحل همتی معتقد است:« شاید گروهی از این افراد پس از جراحی به رضایت موقت و کوتاه مدت دست پیدا کنند اما نقص این افراد تنها به زیبایی‌شان محدود نمی‌شود. اغلب آنها در جنبه‌های دیگر زندگی‌شان هم کارایی و توانایی بالایی ندارند و از آنجا که تغییر ظاهر نمی‌تواند مهارت زندگی و توانایی‌های آنها در دیگر جنبه‌ها را بیشتر کند، بعد از عمل هم به آرامش نمی‌رسند.»

باید درمان شوند

دکتر پرویز مظاهری، دبیر انجمن روانپزشکان ایران در مصاحبه‌ای بر لزوم مداخله روانپزشکان در جراحی‌های زیبایی بی مورد تاکید می‌کند و می‌گوید: «متخصصان جراحی پلاستیک درصورت مراجعه افراد بدون دلیل منطقی باید آنان را به روانپزشکان ارجاع دهند تا سلامت روان‌شان کنترل شود.» دکتر ساحل همتی هم با دکتر مظاهری هم نظر است و می‌گوید:«متخصصان زیبایی هم نباید همه مراجعان را به اتاق جراحی هدایت کنند. شاید بهتر باشد پزشکان در مواجهه با بیمارشان، او را برای بررسی‌های روانشناختی به یک روانشناس ارجاع دهند تا زمینه‌های شخصیتی، اضطراب، نگرانی‌ها و افکار مزاحم او ریشه‌یابی شود و در صورتی که مشکلات شخصیتی دلیل چنین خواسته‌ای است‌، برای درمان فرد تلاش شود.»

با قوز بینی ام مشکلی ندارم

با وجود اینکه مسئولان نسبت به استفاده افراطی از محصولات آرایشی و بالا رفتن حیرت‌آور آمار جراحی‌های زیبایی هشدار می‌دهند، دکتر ساحل همتی، روانپزشک، معتقد است که کمک گرفتن از این راه‌های زیبایی‌به خودی خود بیمارگونه و نشانه کمبود اعتماد به نفس نیست. او می‌گوید: «افرادی که از سلامت روانی برخوردارند، به آراستگی و زیبا بودن تمایل دارند و به همین دلیل وقتی ظاهرشان با نقصی جدی و قابل رفع روبه‌رو است، در صدد برطرف کردن آن بر می‌آیند اما این افراد پس از برطرف شدن آن ایراد، به دنبال دلیلی تازه برای وقت گرفتن از متخصصان زیبایی نمی‌گردند. کسی که ایرادی در ظاهر خود دارد و برای برطرف شدنش سراغ متخصصان می‌رود، در صورتی که با مشکل شخصیتی جدی روبه‌رو نباشد، آن ایراد را به اشتغال ذهنی شبانه روزی‌اش تبدیل نمی‌کند. برای مثال او می‌داند که دندان‌ها یا بینی‌اش زیبا نیست و در مورد شیوه‌های زیباتر شدن آنها تحقیق می‌کند.چنین فردی با نگاهی منطقی، مناسب‌ترین زمان برای انجام عمل و مناسب‌ترین شرایط برای پرداخت هزینه آن را انتخاب می‌کند و پس از اصلاح ایراد ظاهری‌اش، دیگر اشتغال ذهنی تازه‌ای برای خود ایجاد نمی‌کند.»

حالا چه کنیم؟

نوبت پدر و مادرهاست

استفاده بی‌رویه از محصولات آرایشی یا نارضایتی دائم از ظاهر، تا اندازه زیادی در جریان تربیت شکل می‌گیرد. خانواده و والدین بیشترین تاثیر را در این یادگیری دارند. دختری که می‌بیند استفاده از لوازم آرایشی یا ایراد‌گیری از ظاهر، اشتغال ذهنی هر روزه مادرش است، آرام‌آرام زیبایی بی‌عیب و نقص ظاهری را به‌عنوان یکی از اصول مهم زندگی‌اش در نظر می‌گیرد درحالی‌که خانواده‌ها باید اعتماد‌به‌نفس فرزندشان را تقویت کنند و به او آموزش دهند که به خاطر توانایی‌ها و دستاورد‌هایی که دارد نسبت به زندگی‌اش احساس رضایت کند، نه به خاطر داشته‌های عاریتی‌اش.

دوستان ، وسوسه می‌کنند

همسالان و همتایان در سنین نوجوانی هم در این موضوع بی‌تاثیر نیستند. آنها می‌توانند ذهن یکدیگر را متوجه چنین موضوعی کنند و به‌واسطه آن فشار و استرس زیادی را در نوجوان ایجاد کنند؛ فشاری که البته با شکل‌گیری درست بنیان‌های شخصیتی در خانه و محیط خانواده قابل برطرف شدن است. بهترین راه برای مواجهه با این تحریک‌ها، این است که والدین کودک‌شان را هرگز در معرض پیام‌های دوگانه قرار ندهند. برای مثال درحالی‌که مادر مدام به کودک تاکید می‌کند که زیبایی مهم‌ترین دلیل پذیرش در جامعه نیست، نباید ساعت‌ها برای تغییر ظاهر خود وقت صرف کند یا به‌خاطر نرسیدن به ظاهر ایده‌آلش در روزهای مهمانی، ابراز نگرانی و اضطراب کند.

یک پای ارزش‌ها می‌لنگد

گاهی مشکل نه در پایگاه تاثیرگذاری مثل خانواده و نه به‌واسطه فشارهای همسالان اوج می‌گیرد؛ «فقر فرهنگی» می‌تواند یکی از مشکلات اصلی باشد که افراد را با این اشتغالات ذهنی روبه‌رو می‌کند. وقتی در جامعه، جراحی بینی ارزش تلقی می‌شود و بینی جراحی شده به عنوان اصلی‌ترین معیار زیبایی شناخته می‌شود، مقاومت افراد برای مقابله با چنین فرهنگ قدرتمندی کاهش می‌یابد.

روزه داران برای رفع تشنگی ازاین نوشیدنی بخورند

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 اگر می خواهید در ماه رمضان تشنگی و کم آبی اذیت تان نکند این نوشیدنی را حتما امتحان کنید.

قدس آنلاین،برای کاهش عطش و تشنگی، در ایام روزه داری ۱۴ عدد آلو بخارا را در یک پارچ آب بریزید و یک قاشق غذاخوری خاکشیر و نصف لیوان لیموترش را در آن حل و میل کنید.
روزه، خانه تکانی برای جسم و روح است که در بعد جسمی باعث نظافت سلول های بدن می شود. روزه گرفتن، باعث از بین رفتن اضطراب، دلهره و افسردگی می شود و حس اعتماد به نفس و اعتدال عصبی را در انسان تقویت می کند. روزه زمانی باعث جلوگیری از امراض خواهد شد که در زمان سحری و افطار به میزان صحیح و کامل غذا خورده شود و فرد کم خوری یا پرخوری نکند.
زمان افطار نیز حتما از آب گرم، شیر گاو تازه کم چرب، خرما و حلوای خرمایی استفاده کنید.خوردن خربزه و سیب شیرین به هضم بهتر غذا کمک خواهد کرد.

چگونه تا ۱۰۰ سالگی عمر کنیم؟

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 ایسنا : در حقیقت عادت‌های امروز ما نقش بسیار مهمی در اینکه چقدر از این گذر عمر را واقعا زندگی کرده‌ایم ایفا می‌کنند. «الکساندر ایمیچ» لهستانی، مسن‌ترین مرد جهان به تازگی در سن ۱۱۱ سالگی درگذشت. مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا (CDC) میانگین عمر و امید به زندگی در آمریکا را ۷۶ سال اعلام کرده که بدین ترتیب ایمیچ بسیار بیشتر از این میزان عمر کرده است. اگرچه خود وی شرط طول عمر خود را داشتن ژن خوب اعلام کرده اما با این حال برخی عادت‌های سالم زندگی به شما کمک می‌کنند که ضمن طول عمر بیشتر، زندگی شادتر و سالمتری نیز داشته باشید.

به گزارش پایگاه اینترنتی هلث دات کام، برخی از این عادت‌های مفید زندگانی شامل موارد ذیل می‌شوند:
یافتن سرگرمی
پیدا کردن یک سرگرمی دلخواه به انسان حس خوش موفقیت و تهذیب نفس داده و به کاهش استرس کمک می‌کند.
استفاده مرتب از نخ دندان
استفاده از نخ دندان فوایدی فراتر از تمیزی دندان‌ها دارد چرا که این عمل تمام باکتری‌هایی را که سبب التهاب لثه‌ها می‌شوند از بین می‌برد. این مسئله همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و بروز سکته مغزی را کاهش می‌دهد.
سفر
استراحت و فاصله گرفتن از کار ضمن کاهش خطر بیماری‌های قلبی یک تا دو سال به عمر شما می‌افزاید.
خواب کافی
بدن در طول خواب سلول‌های خود را ترمیم می‌کند. پس خساست در خوابیدن هیچ سودی برایتان ندارد. علاوه بر این خواب کافی بر کیفیت زندگی تاثیر مثبتی می‌گذارد. پس در هر شبانه روز حداقل هفت تا هشت ساعت بخوابید.
حفظ روابط زناشویی صمیمانه
داشتن روابط زناشویی خوب و با حس مثبت منجر به آزاد شدن هورمون «اکسی‌توسین» که یک هورمون کاهنده استرس است می‌شود. مطالعات محققان دانشگاه کبک در کانادا نشان می‌دهد.
اجتماعی بودن
افراد اجتماعی ۵۰ درصد بیش از افراد منزوی عمر می‌کنند. این یافته‌ها که در سال ۲۰۱۰ میلادی کشف شده تاثیر منفی انزوا و نداشتن دوست را با سیگار کشیدن برابر می‌داند.
تغذیه صحیح
انسان باید با خوردن غذاهای سالم به بدن خود سوخت‌رسانی کند تا بتواند زندگی سالمی داشته باشد. مصرف غذاهای پرچرب و شور را محدود کنید. همچنین در خوردن قند و شکر که خطر بیماری‌های قلبی، چاقی و سایر امراض مزمن را افزایش می‌دهد، امساک کنید. در عوض به دنبال خوردن غذاهای مقوی و مفید که سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر و پروتئین هستند، باشید.
ورزش و باشگاه
ورزش نه تنها برای قلب مفید است بلکه سبب افزایش ترشح هورمون اندروفین می‌شود. این ترکیب شیمیایی که کاهنده درد است سبب بهبود خلق و خو و نشاط نیز می‌شود. پس به طور میانگین هفته‌ای ۱۵۰ دقیقه ورزش کنید.
دوری از استرس
نتایج یک مطالعه که در نشریه «Clinical Endocrinology & Metabolism» منتشر شده نشان می‌دهد افزایش هورمون استرس موسوم به «کورتیزول» سبب افزایش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. پس لزوم انجام ورزش‌های آرامش بخش نظیر یوگا و مدیتیشن را فراموش نکنید.
ترک سیگار و مشروبات الکلی
ایمیچ که خود سابق بر این سیگار می‌کشیده سیگار و مشروبات الکلی را به کلی کنار گذاشته بود. سیگار به تنهایی در آمریکا عامل یک پنجم مرگ و میرها است. این آماری است که CDC اعلام کرده است. همچنین مصرف الکل سبب بروز مشکلات جدی کبدی و حتی مرگ و میر ناشی از آن می‌شود.

چند راه برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 تابستان گرم و طولانی در راه است و ممکن است پوست شما در روزهای آفتابی آسیب ببیند؛ اما برای جلوگیری از آسیب دیدگی یا برای ترمیم پوست آسیب دیده چه باید کرد؟

سلامانه به نقل از سایت «فاکس نیوز»، می توانید این چند راه را امتحان کنید:

۱٫ در کنار کرم های معمولی، از کرم ضد آفتاب هم استفاده کنید، حتی اگر هوا بارانی باشد. کرم ضد آفتاب نه تنها مانع از آسیب دیدن بیشتر پوست می شود بلکه به ترمیم و بهبود پوست کمک می کند.

۲٫ آنتی اکسیدان ها به التیام آسیب هایی که نور مستقیم خورشید ممکن است به پوست بزند، کمک می کنند. کرم هایی که آنتی اکسیدان دارند – مثلا ویتامین سی یا ای – مفید هستند. خوراکی هایی مثل بلوبری، گوجه فرنگی و چای سبز نیز که سرشار از آنتی اکسیدان هستند، می توانند مفید باشند.

۳٫ اشعه های مضر می توانند حتی در روزهای بارانی و از پشت شیشه ماشین به پوست شما آسیب بزنند؛ پس خودتان را بپوشانید. سعی کنید در سایه راه بروید، عینک آفتابی بزنید و کلاه لبه دار بگذارید.

۴٫ توصیه می شود بعد از ۱۸ سالگی، هر سال تست سرطان پوست بدهید.

اثرات پروبیوتیک در کم کردن وزن

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 فارس : فلور روده انسان حاوی انواع باکتری‌هاست؛ بسیاری از این باکتری‌ها برای گوارش بهینه غذا مفید هستند و دسته‌ای از این آنها که به باکتری‌های پروبیوتیک معروف هستند علاوه بر کمک به گوارش مولکول‌های پیچیده، ترکیباتی مانند ویتامین‌ها و آنتی بیوتیک‌های مختلف را تولید می‌کنند که برای بدن مفید است.

بهتر است بدانید منبع باکتری‌های پروبیوتیک لبنیات و میوه‌ها هستند؛ فرآورده‌های پروبیوتیکی حاوی باکتری‌های مفیدی هستند که اثرات مفیدی در سلامت مصرف کننده دارند.
مجموعه‌ای از مطالعات نشان داده‌اند که فلور روده اشخاصی که اضافه وزن دارند و به خصوص افراد چاق دارای ویژگی‌های خاصی است که منجر به عدم تعادل بین انواع مختلف باکتری‌های روده می‌شود و این مطالعات نشان داده‌اند که مکمل‌های پروبیوتیک برای کم کردن وزن بهتر از رژیم غذایی هستند.
یک تیم پزشکی در دانشگاه لاوال در کبک ـ کانادا برای آزمون این فرضیه که پروبیوتیک‌ می‌تواند به توازن پویایی میکروبیوت روده کمک کند و به نفع باکتری‌هایی است که موجب وزنی سالم در انسان می‌شوند، ۱۲۵ نفر داوطلب که دارای اضافه وزن بودند را به مدت سه ماه در یک رژیم غذایی قرار دادند.
در آغاز شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند؛ نیمی از آنها از دو قرص در روز که حاوی پروبیوتیک (لاکتوباسیلوس رامنوسوس) بود مصرف کردند در حالی که گروه دوم نوعی دارو نما مصرف می‌کردند.
پس از ۱۲ هفته از رژیم غذایی، نتایج طرح اولیه برای همه یکسان بود؛ محققان در این آزمون مشاهده کردند مصرف کنندگان پروبیوتیک به طور متوسط ۴٫۴ کیلوگرم کاهش وزن داشتند و در مقابل گروه دوم که دارونما مصرف کرده بودند ۲٫۶ کیلوگرم کاهش وزن داشتند و این نتایج در زنان دو برابر مردان بود.
پس از ۱۲ هفته دیگر گروه دوم که دارونما مصرف می‌کردند وزنی ثابت داشتند در حالی که گروه اول که پروبیوتیک مصرف می‌کردند به طور متوسط ۵٫۲ کیلوگرم وزن کم کردند.
مصرف پروبیوتیک تولید لپتین (هورمون گرسنگی) می‌کند و گرسنگی را کاهش می‌دهد؛ اما این اثرات در مردان مشابه نبود و محققان معتقدند این موضوع شاید به مقدار مصرف آنها ربط داشته باشد.
برای اینکه باکتری‌ها در فلور روده مفید واقع شوند و به طور موثر رشد کنند باید یک محیط حمایتی که نیاز به یک رژیم غذایی درست دارد، یعنی چربی کمتر و فیبر بیشتر، مصرف شود.

پشه‌ها به چه پوستی علاقه دارند؟

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

به گزارش نامه نیوز، حتما برای شما هم پیش آمده که در یک گردش بیرون از خانه پشه‌ها به جانتان افتاده و چپ و راست مجبور شده اید آن‌ها را از خود برانید، در حالی که همین پشه‌ها که در حال خراب کردن گردش شما هستند، هیچ کاری به کار دوست شما که کنارتان قدم می‌زند، ندارند! به راستی موضوع از چه قرار است؟

محققی به نام “جیل ریچاردسون” در گفت‌وگو با نشریه “salon” اشاره می‌کند که دلیل این موضوع در مواد شیمیایی موجود در پوست افراد نهفته است. به گفته او تحقیقات نشان داده‌اند که رایحه‌ای که از دستان انسان‌ها برمی‌خیزد دارای ۳۴۶ ترکیب شیمیایی مختلف است که ۲۷۷ مورد از این ترکیبات می‌توانند موجب جذب پشه‌ها شوند و یکی از کلیدی‌ترین این ترکیبات «اسید لاکتیک ال» است.

اگر این ماده به پوست افرادی که پشه‌ها کاری به کارشان ندارند، اضافه شود آن‌ها هم از نظر پشه‌ها جذاب به نظر خواهند رسید! در این میان اما پشه مالاریا از همه بدسلیقه‌تر است و از بوی کف پای انسان خوشش می‌آید.

به گزارش ایسنا، مواد دافع متعددی برای رهایی از مزاحمت پشه‌ها به خصوص پشه مالاریا ساخته شده‌اند که البته بعضی از آن‌ها نظیر DEEM به گفته بعضی از محققان دارای اثرات نامطلوبی بر انسان هستند. تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که روغن اوکالیپتوس می‌تواند رویکرد مناسبی برای رهایی از مردم آزاری پشه‌ها باشد.

کم کردن ۵ درصد از وزن، باعث ۲۰ دقیقه خواب بیشتر در شب می شود

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

سلامانه : به نقل از سایت «دیلی میل»، نتایج یک بررسی نشان می دهد بزرگسالانی که ۵ درصد از وزن شان کم می کنند، شب ها بهتر و طولانی تر می خوابند.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا، ۳۹۰ زن و مرد چاق را در ۳ دسته، گروه بندی کردند و به هر گروه یک روش متفاوت برای لاغر شدن را پیشنهاد دادند. سپس تغییرات در وزن، مدت خواب و کیفیت خواب داوطلبان را بعد از ۶ و ۲۴ ماه ثبت کردند.
بعد از گذشت ۶ ماه، داوطلبانی که دست کم ۵ درصد از وزن شان کم شده بود -فارغ از اینکه چه روشی را برای لاغری انتخاب کرده بودند – گزارش دادند که زمان خواب شبانه شان به طور متوسط ۶/۲۱ دقیقه بیشتر شده. این عدد در افرادی که کمتر از ۵ درصد وزن کم کرده بودند، ۲/۱ دقیقه بود. آنهایی که زیادتر از ۵ درصد وزن کم کرده بودند، هم چنین کیفیت خواب و خلق و خوی بهتری داشتند. البته محققان می گویند به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

آزمایشگاه‌های تشخیصی مولکولی ایران در آمریکا به ثبت رسید

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: رئیس مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ثبت و تایید آزمایشگاه‌های تشخیصی مولکولی این مرکز در موسسه ملی بهداشت آمریکا NIH-NCBI خبر داد.

به گزارش حوزه سلامت خبرگزاری تسنیم، وحیدرضا یاسایی رئیس مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: موسسه NIH متشکل از ۲۷ موسسه ملی جداگانه و یکی از شاخه‌های وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا است که وظیفه آن رهبری و نظارت بر تحقیقات علوم زیستی پزشکی است.
وی افزود: موسسه مذکور به دنبال ثبت نتایج آزمایشات تشخیصی مولکولی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (قطب علمی ژنومیک کشور) در پایگاه بانک ژن NIH و پس از انجام بررسی‌های کارشناسان، نتایج ارایه شده این مرکز تحقیقاتی را مورد تایید قرار داد. به دنبال آن درخواست، بر ثبت آزمایشگاه‌های مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان آزمایشگاه ارجاعی مورد بررسی و تایید NIH قرار گرفت.
یاسایی در ادامه با اشاره به دستاوردهای علمی جدید این مرکز و ثبت ۳۶ مورد اطلاعات ژنتیکی بیماران کشور در ژن بانک جهانی در سال ۲۰۱۴ بیان داشت: این تغییرات ژنتیکی مربوط به سه سندرم نادر به نام‌های سندرم TAR (ژن RBM8A)، سندرم نقص چسبندگی لوکوسیت نوع ۱ (LAD1و ژن ITGB2) و سندرم ماندیبولوآکرو دیسپلاژی (ژن LMNA) است که توسط محققان این مرکز مورد شناسایی قرار گرفت و در بانک ژن آمریکا به نام ایران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ثبت شدند.
وی گفت: اخیراً آزمایشگاه تخصصی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان نخستین مرکز تشخیصی مولکولی تالاسمی دانشگاهی در شهر تهران مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفت.
به گزارش وزارت بهداشت، در حال حاضر تعداد قابل توجهی از آزمایشات تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های تخصصی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی راه اندازی شده است و به خانواده‌های نیازمند خدمات ارائه می‌دهد. علاقمندان برای دسترسی به اطلاعات کامل درخصوص این آزمایشات می‌توانند به پایگاه اطلاع رسانی این مرکز به نشانی http://grc.sbmu.ac.irمراجعه کنند.

گام جدید دانشمندان برای درمان آلزایمر

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 دانشمندان با انجام تحقیقات جدیدی موفق شدند برای بهبود بیماری آلزایمر نتایج جالبی را به دست آورند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از فارس،‌ دانشمندان موفق شدند تا ساختار پیچیده پروتئاز که به عنوان یکی از علل بیماری آلزایمر شناخته شده است را بشکنند.
تیم محققان دانشگاه «تسینگوا» چین در حال مطالعه بدکاری آنزیم‌های گاما سکرتاز (مجموعه آنزیمی که قطعات پروتئین تولید شده هیدرات سلولز ژلاتینی را در بافت مغز می‌شکند) هستند.

اختلال در عملکرد آنزیم‌های گاما سکرتاز می‌تواند بیش از پروتئین اسید آمینه که با آبتا ۴۲ شناخته شده است را تولید کند؛ پپتیدها در اطراف سلول‌های عصبی که مسئول تفکر انسان و حافظه است ذخیره شده و در نهایت به نابودی آنها منجر می‌شود.

در بیماری آلزایمر ساختارهای پروتئینی کروی شکلی در خارج نورون‌های برخی مناطق مغز و ساختارهای پروتئینی رشته‌ای در جسم سلولی نورون‌ها تشکیل می‌شود.

این ساختارهای پروتئینی که به آنها اجسام آمیلوئیدی گفته می‌شود، بر اثر برخی تغییرات در پروتئوم سلول‌های عصبی و به هم خوردن تعادل و تغییر در میزان و یا ساختار پروتئین‌های پر سینیلین، آپو لیپو پروتئینE، سینو کلئین و پپتید آمیلویئد بتا ایجاد می‌شود؛ یکی از مهمترین پروتئین‌های پیش ساز آمیلوئید نام دارد.

این پروتئین در سلول‌های دستگاه عصبی بیان می‌شود و در اتصال سلول‌ها به هم، تماس سلول‌ها و اتصال به ماتریکس خارج سلولی نقش دارد.
پروتئین PPA به وسیله سه نوع آنزیم پروتئولیتیک پردازش می‌شود؛ آنزیم‌های آلفا، بتا و گاما سکرتاز، به ترتیب پروتئین را در اسیدهای آمینه ۶۷۸ ، ۶۷۱ و ۷۱۱ برش می‌دهند. با اثر آنزیم‌های گاما و بتا سکرتاز بر پروتئین App به ترتیب پپتیدهایی به نام آمیلوئید بتا ۴۰(دارای ۴۰ آمینو اسید) و آمیلوئید بتا ۴۲ ایجاد می‌شوند.

در حالت عادی مقدار این قطعات در سلول کم است و به سرعت تجزیه می‌شود. اما اگر در پروتئوم سلول‌های عصبی این تعادل بر هم بخورد و مقدار این قطعات افزایش یابد ساختارهای پروتئینی کروی و در نتیجه آلزایمر ایجاد می‌شود.

در بیماران مبتلا به سندرم داون میزان بیان پروتئین افزایش می‌یابد و علائمی شبیه آلزایمر مشاهده می‌شود که ممکن است به علت افزایش مقدار پپتید آمیلوئید بتا۴۲ باشد زیرا ‍‍‍‍‍ژن پروتئین APP بر روی کروموزم ۲۱ قرار دارد.

بیماری آلزایمر رایج‌‌ترین شکل زوال عقل است؛ علایم بیماری با از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات به خصوص حافظه موقت در دوران پیری آغاز شده و به تدریج با از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه‌گیری و سرانجام مرگ بر اثر ناراحتی‌های تنفسی به پایان می‌رسد.

بر اساس آمار ناقص، حدود ۵ میلیون نفر در چین، به عنوان یک چهارم از تعداد کل در جهان از بیماری آلزایمر رنج می‌برند.
در مطالعات اخیر نشان داده شد که خواب مناسب در شب به تمیز کردن پروتئین انباشت شده که با ابتلا به بیماری آلزایمر در ارتباط است؛‌ کمک می‌کند.

نویسنده این مطالعه گفت: بی‌نظمی مکرر در خواب به انباشته شدن پروتئین آمیلوئید بتا می‌تواند منجر شود.

داروخانه ها از دریافت حق خدمات دارویی محروم شدند

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 رئیس انجمن داروسازان ایران با انتقاد از رای دیوان عدالت اداری در خصوص ابطال مصوبه هیئت دولت مبنی بر دریافت حق خدمات دارویی در داروخانه ها، گفت: این قبیل تصمیمات، باعث مرگ داروخانه ها و فرار مغزها از کشور می شود.

دکتر رهبر مژدهی آذر در گفتگو با خبرنگار مهر به تشریح مصوبه هیئت دولت و همچنین رای دیوان عدالت اداری اشاره کرد و اظهارداشت: اخیرا دریافت حق خدمات دارویی به شکل رسمی در هیئت دولت تصویب شد که متاسفانه دیوان عدالت اداری تصمیم گرفت این مصوبه را باطل کند.

وی با انتقاد از مخالفان دریافت حق خدمات دارویی، گفت: متاسفانه در پشت صحنه، عده ای هستند که مخالف گرفتن حق خدمات دارویی در داروخانه ها هستند و لی آنچه مسلم است اینکه دریافت حق خدمات دارویی در اغلب کشورهای دنیا مرسوم است.

مژدهی آذر با اعلام اینکه بر اساس مصوبه هیئت دولت به ازای هر نسخه دارویی مبلغ ۱۶۰۰ تومان حق خدمات دارویی دریافت می شود، افزود: دریافت حق خدمات دارویی از پس از انقلاب و از دوران وزارت بهداشت دکتر مرندی وجود داشت تا اینکه در زمان وزارت خانم دکتر دستجردی، نسبت به آن اعتراض شد که با رایزنی های انجمن داروسازان و تصمیم وزیر بهداشت، این مشکل برطرف شد تا اینکه اخیرا دیوان عدالت دوباره رای هیئت دولت را ابطال کرد.

رئیس انجمن داروسازان ایران با اشاره به اعتراضات گسترده داروسازان و داروخانه های کشور به رای دیوان عدالت، گفت: این تصمیم دیوان عدالت برای جامعه داروسازان کشور با بهت و حیرت همراه بوده و نمی دانند که به چه دلیل از حق خودشان محروم شده اند.

وی با اعلام اینکه دریافت حق خدمات دارویی در اغلب کشورهای دنیا مرسوم است، ادامه داد: این مبلغ بابت خدماتی است که داروسازان در داروخانه ها ارائه می دهند.

مژدهی آذر با اشاره به وجود ۲۰ هزار داروساز در کشور که ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر آنها در داروخانه ها مشغول کار هستند، گفت: حق خدمات دارویی بابت این نیست که خدمتی ارائه شود، بلکه مسئولیت نسخه های دارویی، نگهداری از داروها و… بر عهده داروساز است.

رئیس انجمن داروسازان ایران به تبعات چنین تصمیماتی اشاره کرد و افزود: اصولات افت و خیز کارها در کشور ما متاثر از تصمیمات درست و نادرستی است که گرفته می شود. اینکه ما بخواهیم داروخانه ها را از گرفتن حق خدمات دارویی محروم کنیم، مسلما آسیبها و تبعاتی دارد که متوجه جامعه می شود. قطعا، سرکوب و تحقیر داروسازان و نادیده گرفتن خدماتی که ارائه می دهند، باعث می شود که حداقل ۱۵ هزار داروساز در صحنه آسیب ببینند و از نظر فکری نیز، ۱۰۰ هزار تحصیل کرده داروسازی که ناظر بر کار داروسازان هستند، به نحو دیگری آسیب ببینند.

بیماری‌ جدیدی که از آلودگی هوا متولد شده است

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 پژوهشگران از بروز نسل جدیدی از بیماری‌های غیر واگیر به خاطر اثرات جانبی آلودگی هوا خبر دادند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، کارشناسان در بنیاد قلب بریتانیا به تازگی دریافته‌اند آلودگی هوا می‌تواند سبب نامنظم شدن ضربان قلب و همینطور بروز لخته خونی در افراد گردد.

گفتنی است، تحقیقات جدید نشان داده آلودگی هوا علاوه بر بروز حمله قلبی و سکته‌ مغزی در افراد می‌تواند سبب بروز لخته‌ی خونی و آریتمی قلبی نیز گردد.
بررسی‌ها نشان می‌دهند، دانشمندان این نتایج را در بازه‌ زمانی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ بر روی بیش از ۳ میلیون فرد سالمند به دست آورده‌اند.

کارشناسان سازمان بهداشت جهانی who اعلام نموده که تنها در سال ۲۰۱۲ حدود ۷ میلیون فرد در جهان در اثر اثرات ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند.
کارشناسان هشدار می‌دهند، آلودگی هوا می‌تواند روند گردش خون طبیعی را دچار اختلال نماید و در نتیجه به دلیل بروز لخته در مسیر خون سبب حمله قلبی و حتی سکته‌ مغزی شود.

کارشناسان توصیه می‌‌کنند، گروه‌های در معرض خطر مانند نوزادان، زنان باردار و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف بدن در روز‌های آلوده از تردد در اماکن شلوغ اجتناب نمایند.

۱۲ اقدام مهمی که در زمان حادثه باید بدانید

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: برای مقابله با حوادث باید هر فردی آمادگی و اطلاعات لازم را داشته باشد، از جمله افراد باید ۱۲ اقدام مهم در زمان حادثه را فراگیرند تا با بیشترین سرعت زمانی و همچنین، کمترین خسارت، به خود و دیگران یاری رسانند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، در زمان حوادث افراد باید اصول اقدامات و انجام برخی امور را آگاه باشند تا با بیشترین سرعت زمانی و همچنین، کمترین خسارت به خود و دیگران یاری رسانند که در این راستا ۱۲ اقدام مهمی که هر فردی باید نسبت به آن آگاه باشد تشریح می‌شود.

۱٫ خونسردی نخستین گام در مقابله با حوادث است.
۲٫ سعی کنید در اسرع وقت آموزش کمک‌های اولیه را فرا بگیرید.
۳٫ در برخورد با مصدومان حوادث قبل از انجام هر گونه اقدامی با اورژانس ۱۱۵ یا نیروهای امدادی ۱۱۲ تماس بگیرید.
۴٫ در هنگام برخورد با مجروحان و مصدومان در صورتیکه آموزش‌های لازم را ندیده اید، از اقدامات نسنجیده خودداری کنید تا از صدمات بیشتر به مصدوم جلوگیری شود.
۵٫ توجه داشته باشید مهمترین وظیفه شما در صحنه حادثه مراقبت از جان خودتان هست، پس از انجام حرکات خطرناک و نسنجیده خودداری کنید.
۶٫ در تصادفات جاده ای هیچگاه قبل از بی حرکت کردن گردن و اندام‌های آسیب دیده،کنترل خونریزی و … مصدوم را از خودرو خارج نکنید، مگر در موارد ضروری مانند: احتمال انفجار یا خطرات محیطی و پیرامونی.
۷٫ برای دستیابی به مصدوم در صورت عدم امکان ورود از طریق درب، دورترین شیشه را انتخاب کرده تا از طریق آن به مصدوم دسترسی پیدا کنید.
۸٫در صورت فرو رفتگی فرمان داخل بدن یا با آزاد سازی ضامن و عقب کشیدگی صندلی نسبت به آزاد سازی مصدوم اقدام کنید.
۹٫ هنگام خارج کردن مصدوم از خوردو مواظب آسیب‌های گردنی و ستون فقرات آسیب دیده باشید و حمل و انتقال مصدوم را به امدادگران بسپارید.
۱۰٫ در صورت بروز هر گونه شکم درد، تهوع، اسهال، استفراغ، ضعف و بی حالی که همراه با یبوست و اسهال باشد و پس از صرف غذا عارض شود بلافاصله فرد را به نزدیکترین مرکز درمانی انتقال دهید.
۱۱٫ هیچگاه زیر بدن مصدوم بالش یا متکا قرار ندهید، این عمل باعث بسته شدن راه هوایی می‌شود.
۱۲٫ به هیچ عنوان به مصدوم بی‌هوش آب یا هر ماده خوراکی دیگر نخورانید.
در پایان باید عنوان کرد که برای فراگرفتن آموزش‌های امدادی، بهترین راه، گذراندن دوره‌های امدادی است که چندین نهاد و سازمان موظف به گذراندن این دوره‌ها هستند که مهمترین آنها، آتش نشانی، هلال احمر و سازمان مدیریت بحران است که افراد می‌توانند با مراجعه به پایگاه‌های آتش نشانی، شعب هلال احمر و یا مدیریت بحران مناطق در شهرها، به فراگیری دوره‌های مخصوص هر کدام از این نهادها اقدام کنند.

راهی برای تشخیص چاقی سالم از چاقی ناسالم!

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 حدود یک چهارم از افرادی که چاق شمرده می شوند، از نظر سیستم متابولیکی بدن سالم بوده و در معرض ریسک بالایی برای ابتلا به دیابت نوع ۲ نیستند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از مهر، چاقی معضلی است که افراد زیادی را در دنیا گرفتار خود کرده است. ولی تحقیقات نشان می دهد که حدود یک چهارم از افرادی که چاق شمرده می شوند، از نظر سیستم متابولیکی بدن سالم بوده و در معرض ریسک بالایی برای ابتلا به دیابت نوع ۲ نیستند.

در واقع اگرچه چاقی به عنوان یک عامل ریسک عمده برای ابتلا به دیابت نوع ۲ محسوب می شود، ولی ارتباط این دو موضوع قطعی و همیشگی نیست.

پژوهشی که اخیرا به رهبری محققین دانشگاه وین اتریش انجام شده توضیحاتی را در خصوص این موضوع فراهم کرده است.

نتایج این تحقیق که در نشریه علمی سلول به چاپ رسیده، نشان می دهد که وجود سطوح بالایی از یک مولکول خاص با نام «هم اکسیژناز-۱» یا HO-1 در بدن انسان می تواند موجب ضعف کارکرد سوخت و ساز بدن شده و ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ را بالا ببرد.

در این پژوهش، ممانعت از فعالیت مولکول فوق در موش ها باعث شد که سوخت و ساز بهبود پیدا کند که این موضوع می تواند نویدبخش تولید داروهایی باشد که با جلوگیری از فعالیت «هم اکسیژناز-۱» موجبات بهبودی سیستم سوخت و ساز بدن را فراهم کرده و از خطر ابتلا به بیماری های مرتبط در این زمینه بکاهند.

به گفته یکی از محققین این پژوهش HO-1 یکی از بهترین نشانگرهایی است که می تواند چاقی ناسالم را در افراد مختلف نشان دهد و دارای ارزش پیش بینی کننده بالایی برای تشخیص بیماری های متابولیکی در نقطه آغاز آن ها است.

HO-1 به متخصصان بالینی این مکان را می دهد که با به کارگیری روش های پیشگیرانه از پیشرفت بیماری های متابولیکی در افراد مختلف به خصوص در افراد چاقی که نشانه های اولیه دیابت نوع ۲ را نشان می دهند، جلوگیری کنند.

سبزی کبد را بخورید و سالم بمانید

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 این سبزی برای هضم غذا، مقابله با احتباس آب، مقابله با کلسترول بد خون و همچنین پاک‌سازی کبد فوق‌العاده است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از تبیان، تربچه دوستدار واقعی سلامت دستگاه گوارش است. به خاطر اینکه می‌تواند ترشح صفرا را افزایش دهد. همین موضوع هم باعث سم‌زدایی و تمیزی کبد و کلا بدن می‌شود. ترکیبات موجود در تربچه همچنین باعث تخلیه‌ی صفرا به سمت اثنی‌عشر می‌شوند که همین کار باعث بهبود عملکرد کیسه‌ی صفرا می‌شود. نتایج پژوهش‌هایی که روی حیوانات انجام شده است نشان می‌دهد که تربچه و حتی برگ‌های آن حاوی ترکیبی است که می‌تواند فعالیت روده را افزایش دهد. این سبزی غده‌ای کوچک سرشار از فیبر است که تأثیر مثبتی روی عملکرد روده‌ها و دفع راحت دارد. توجه داشته باشید امکان دارد مصرف تربچه برای افرادی که از بیماری کولون (روده‌ی بزرگ) رنج می‌برند ناراحتی ایجاد کند.

تربچه خواص دیورتیک دارد
اگر مدتی است احساس می‌کنید کلیه‌هایتان به اندازه‌ی کافی کار نمی‌کند و به اندازه‌ی کافی ادرار دفع نمی‌کنید تربچه را دریابید. تربچه باعث افزایش میزان ادرار شده و کلیه‌ها را تمیز می‌کند.
تربچه مانند انواع کلم‌ها و دیگر سبزیجات غده‌ای تأثیر آنتی‌اکسیدانی دارد. برای همین هم ضدسرطان محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که مصرف منظم تربچه سدی در برابر ابتلا به سرطان معده و کولون می‌شود.
این سبزی کوچک حاوی میزان زیادی پتاسیم (۲۴۳ میلی‌گرم در ۱۰۰ گرم) می‌باشد که باعث افزایش دفع ادرار می‌شود. از آنجایی که میزان سدیم تربچه اندک است خاصیت ادرارآوری و سم‌زدایی آن بیشتر می‌شود. پس خودتان را از این نقل‌های خوش‌رنگ محروم نکنید.

تربچه برای کنترل کلسترول خون
اگر نمی‌دانید چگونه چربی خونتان را کنترل کنید و بعد از هر وعده‌ی غذایی دلتان شور می‌زند تربچه را دریابید. مواد غذایی سرشار از فیبر مانند تربچه (۱٫۶ میلی‌گرم در هر ۱۰۰ گرم) نقش مثبتی در کنترل کلسترول خون دارد. علاوه بر این، همان‌طور که گفتیم تربچه تأثیر زیادی روی عملکرد کبد دارد. باید بدانید که حدود ۸۰ درصد چربی خون از همین کبد تولید می‌شود. اگر کبدتان درست کار کند بدون شک به راحتی می‌توانید کلسترول خونتان را کنترل کنید. در نهایت اینکه باید بدانید نتایج یک پژوهش چینی نشان می‌دهد که تربچه حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که قادرند میزان کلسترول، تری‌گلیسیرید و همچنین قند خون را کاهش دهند.
توجه داشته باشید که صرفاً با مصرف تربچه نمی‌توانید میزان کلسترول خونتان را تنظیم کنید به خصوص اگر دچار مشکل چربی خون بالا باشید. باید یک تغذیه‌ی سالم و سرشار از سبزیجات دیگر و همچنین غلات کامل داشته باشید.
تربچه: دوست قلب نازنینتان
تربچه خطر بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. این سبزی کوچک مانند تمام کلم‌ها و سبزیجات غده‌ای دیگر مانند شلغم و غیره سرشار از گوگرد می‌باشد که این ترکیبات گوگردی سلول‌ها را از گزند آسیب و بیماری‌ها حفظ می‌کنند.
نتایج پژوهش‌های آمریکایی نشان می‌دهد که مصرف روزانه‌ی سبزیجاتی مانند تربچه و انواع کلم‌ها باعث کاهش تجمع هموسیستئین در خون می‌شود. زمانی که میزان این اسیدآمینه بالا باشد خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی نیز بیشتر می‌شود.

تربچه از ابتلا به برخی از سرطان‌ها پیشگیری می‌کند
تربچه مانند انواع کلم‌ها و دیگر سبزیجات غده‌ای تأثیر آنتی‌اکسیدانی دارد. برای همین هم ضدسرطان محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که مصرف منظم تربچه سدی در برابر ابتلا به سرطان معده و کولون می‌شود. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در تربچه مانند «آنتوسیانین‌ها» باعث کاهش احتمال تشکیل تومورها و افزایش رشد سلول‌های سرطانی می‌شود.

نتایج یک پژوهش درباره رواج قلیان در میان نوجوانان آمریکایی

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 یک بررسی جدید نشان می‌دهد در حالی که سیگار کشیدن در میان جوانان آمریکایی کاهش پیدا کرده است، کشیدن قلیان در میان نوجوانان دارد رواج پیدا می‌کند.

به گزارش یو اس تودی بر اساس نتایج این بررسی تقریبا از هر دانش‌آموز در سال‌های آخر دبیرستان یک نفر زمانی در طول سال گذشته قلیان کشیده است.

این بررسی یافته‌های پژوهش‌های قبلی را تایید می‌کند که نشان داده بودند دانش‌آموزانی که از خانواده‌های در رده بالاتر اجتماعی- اقتصادی هستند با احتمال بیشتری ممکن است قلیان بکشند. همچنین بر اساس این پژوهش‌ها قلیان کشیدن در میان دانش آموزان پسر سفیدپوست، آنهایی که سابقه قبلی سیگار کشیدن دارند و آنهایی که سابقه مصرف موادمخدر را دارند، رایج‌تر است.

اما این بررسی که با آنالیز داده‌های گردآوری‌شده از یک نمونه «بیانگر ملی» شامل ۵۵۴۰ دانش‌آموز در سال‌های آخر دبیرستان در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ انجام شده است، نشان داد که دانش‌آموزانی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌‌کنند، والدین تحصیل‌کرده‌تر دارند، و درآمد هفتگی بالاتر از یک شغل یا منبع دیگری دارند با احتمال بیشتری ممکن است قلیان بکشند.
جوزف پالمار استاد بهداشت جمعیت در مرکز پزشکیز لانگون در دانشگاه نیویورک و سرپرست این بررسی گفت: «هنگامی موضوع سیگار کشیدن مطرح است، دست کم در حال حاضر برداشت‌مان این است که این رفتار در میان جوانان در رده‌های اجتماعی- اقتصادی پایین‌تر و دارای والدین با تحصیلات پایین‌تر رایج‌تر است.» اما به گفته او در مورد قلیان کشیدن دقیقا عکس این قضیه صادق است.

این پژوهشگران می‌نویسند: «با توجه به هزینه لازم برای رفتن مکرر به کافه‌های قلیان‌کشی جای تعجب نیست که دانش‌آموزان ثروتمندتر- که درآمد هفتگی بالاتری دارند- بتوانند به طور مرتب به این مکان‌ها بروند. البته در حال حاضر نسبت افرادی که در کافه‌ها قلیان می‌کشند نسبت به آنهایی که در خانه‌ها یا سایر مکان‌ها به کشیدن قلیان می‌پردازند، معلوم نیست.»

داده‌های این تحقیق از بررسی «پایش آینده» دانشگاه میشیگان که سالانه انجام می‌گیرد، به دست آمده است. این دانشگاه اخیر گزارش کرد کشیدن قلیان در دانش‌آموزان سال‌های آخر دبیرستان در سال گذشته (۲۰۱۳) ۲۱ درصد افزایش یافته است. بر اساس این گزارش شمار دانش‌‍آموزان دبیرستانی سال‌های آخر دبیرستان که زمانی سیگار کشیده بودند از ۴۰ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۳۸ درصد در سال ۲۰۱۳ کاهش یافته است.

گرچه بسیاری از جوانان گمان می‌کنند که کشیدن قلیان نسبت به سیگار کشیدن ضرر کمتری است، اما کارشناسان می‌گویند تحقیقات مستند گسترده نشان می‌دهد که این تصور کاملا اشتباه است.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا می‌گوید کشیدن قلیان بسیاری از همان خطرات بهداشتی سیگار کشیدن را دارد. سایر پژوهش‌ها نشان داده‌اند که کشیدن قلیان – از جمله قلیان‌های که در آن از تنباکوهای معطر با رایحه‌های میوه و شیرینی استفاده می‌شود- قطران، نیکوتین و مونوکسیدکربن را در مقادیر بالاتری نسبت به سیگار به بدن افراد وارد می‌کند.

سازمان جهانی بهداشت در گزارشی در سال ۲۰۰۵ اعلام کرد افرادی که قلیان می‌کشند ممکن است در یک وعده به اندازه دود ۱۰۰ سیگار یا بیشتر را استنشاق کنند

نکاتی در مورد دمنوش های گیاهی که کمتر شنیده اید

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 مریم سادات کاظمی‌:‌ داروهای گیاهی از هزاران سال پیش کاربرد داشته و امروزه نیز طرفداران بیشتری پیدا کرده است. گرچه عموما گیاهان دارویی بی خطر هستند اما بعضی از آنها عوارض جدی و مشکلات حادی را به خصوص زمانی که به شکل دمنوش استفاده می شود ممکن است در پی داشته باشند.

به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ عموم مردم عادت دارند تا برای تهیه دمنوش، ساده ترین روش یعنی دم کردن را انتخاب کنند. در این صورت در این صورت کمی برگ گیاه یا شکل کیسه ای آن در لیوان یا قوری آب جوش قرار داده می شود و پس از چند دقیقه صاف شده و میل می شود.
اما اگر می خواهید ترکیبات فعال و خواص آن بیشتر کسب کنید باید برگ های گیاه را در آب سرد ریخته و بگذارید به مدت ۲ تا ۵ دقیقه بجوشد. سپس آن را صاف کرده و میل نمایید.
در صورتی که قصد دارید نوشیدنی مطلوبی برای رفع تشنگی تهیه کنید می توانید برگ های گیاه را در آب سرد چند ساعت خیس کنید. پس از صاف کردن نوشیدن این آب معطر بسیار دلچسب است اما بخش کمی از ترکیبات گیاه را دریافت کرده اید. این روش برای روزهای گرم تابستان بسیار مناسب است.
دمنوش های خوش طعم و سالم
در وهله اول باید گفت که دمنوش نوشیدنی سالمی است. اینکه برگ های گیاه، میوه آن، به شکل کیسه ای یا پودر استفاده شود چندان فرقی نمی کند زیرا محصولی طبیعی است. اما زمانی که گیاهان دارویی را به شکل باز و به اصطلاح فله خریداری می کنید نمی دانید که این گیاه در چه مکانی کشت شده، چطور و توسط چه افرادی جمع آوری شده و چه شرایط نگهداری داشته است.
زمانی که این گیاهان به طور کامل خشک شوند بخش قابل توجهی از روغن های مفید خود را از دست می دهند که در صورت پودر و بسته بندی در کیسه این حالت بیشتر می شود.
بهتر است گیاهان دارویی را به شمل تازه از مغازه ها یا افراد مطمئن خریداری کنید. در این صورت گیاهان کیفیت بهتری خواهد داشت.
دمنوش های بی خطر
اگر بدخوری یا پرخوری کرده اید می توانید با خیال راحت دمنوشی از رازیانه سبز، بادیان، بابونه آویشن، نعناع، بادرنجبونه، مرزنجوش، مریم گلی یا شاه پسند را با توجه به ذائقه میل کنید. همه این گیاهان به خاطر خواص گوارشی معروف هستند.
در صورتی که استرس زیادی دارید و نمی توانید به راحتی بخوابید، روی گیاهان آرام بخش به خصوص زیرفون، شکوفه بهار نارنج و بادرنجبونه حساب کنید.
گیاهان تصفیه کننده بدن
برگ درخت غان، برگ رازیانه، برگ درخت زبان گنجشک، شاه تره، سرو کوهی، بنفشه وحشی، گل قاصدک، آقطی سیاه و چای سبز از جمله گیاهانی هستند که خواص مدر دارند. آنها همچنین به تصفیه بدن نیز کمک کرده و مواد سمی و ضایعات بدن را دفع می کنند. بعضی از آنها ملین نیز هستند.
خطر گیاهان لاغرکننده را جدی بگیرید!
به جز در موارد بیماری قلبی، کلیوی و ناراحتی های سیستم گردش خون، دستگاه دفع ادرار بدن به خوبی و طبیعی وظایف خود را انجام می دهد. به عبارت دیگر آب اضافی در مواد غذایی و مایعات همراه با مواد زائد از طریق ادرار دفع می شود.
هیچ نیازی نیست تا از انواع دمنوش ها و قرص های گیاهی مدر استفاده کنیم. افزایش ادرار به هیچ وجه در لاغری مؤثر نیست زیرا چربی ها در آب حل نمی شوند و در نتیجه فقط بخش کمی از آنها از طریق ادرار دفع می شود. حتی مصرف زیاد و هر روز این گیاهان می تواند خطرناک نیز باشد و بی نظمی های جدی را در متابولیک بدن به وجود آورد.
گیاهان ملین نیز با ایجاد اسهال برای بدن مضر هستند زیرا تعادل آب و مواد معدنی بدن را مانند حالت افزایش ادرار به هم می زنند.
در مورد گیاهان تصفیه کننده بدن نیز گاه عناوین ” لاغرکننده ” یا ” از بین برند سلولیت ” تبلیغ می شوند که تعبیر اشتباهی است، زیرا چربی های جمع شده در بافت های مختلف بدن چه سلولیت باشد یا نه مواد زائد نیستند که از این طریق دفع شوند.
نکته پایانی اینکه…
دمنوش ها در وهله اول نوشیدنی هایی گوارا و دلچسب هستند که عطر و طعم خاص آنها می تواند تنوع و آرامش دلپذیری به همراه داشته باشد. معمولا اکثر آنها به هضم بهتر غذا و خواب آرام کمک می کنند.
دمنوش نیز مانند چای می تواند به شکل گرم یا سرد در فصول مختلف به تامین آب بدن کمک کند. اگر تمایل به مصرف انواع دمنوش ها هستید بهتر است در این باره اطلاعاتی نیز داشته باشید.
منبع:www.Esante.fr

Next Page »