از کجا بفهمیم لوازم آرایش‌مان فاسد شده است؟

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, بهداشت, خبر پزشکی

 معمولا خانم‌ها در دور انداختن لوازم آرایشی حسابی تنبل هستند و حتی گاهی خساست به خرج می‌دهند، اما باید بدانید که لوازم آرایشی هم مثل مواد غذایی تاریخ انقضا دارند و مصرف آنها بعد از تاریخ معین شده عوارضی ایجاد می‌کند که گاه خطرناک‌تر از مواد غذایی است. همانطور که سطل ماست تاریخ مصرف گذشته را فورا دور می‌اندازید، لازم است هرچند ماه یک بار سراغ لوازم آرایشی‌تان هم بروید و کهنه‌ها را دور بیندازید؛ یادتان باشد زیبایی تاریخ ندارد ولی محصولاتی که به سلامت و زیبایی شما کمک می‌کنند تاریخ مصرف دارند.

تاریخ مصرف را فراموش نکنید

لوازم آرایشی، عطرها و کرم‌های پوستی که تاریخ مصرف‌شان سپری شده باشد و همچنان استفاده شوند، احتمال بروز التهاب و عفونت را در شما افزایش می‌دهند. محققان علت بروز این مشکل را وجود هوا و باکتری در این محصولات می‌دانند. لوازم آرایشی که استفاده چندمنظوره دارند مثل فرچه‌هایی که رژلب یا سایه را روی پوست پخش می‌کنند، می‌توانند اثرات این پدیده را تشدید کنند چون میکروب‌ها را بین پوست لب و چشم‌ها منتقل و ایجاد آلرژی و حساسیت را تشدید می‌کنند. جالب است بدانید ۶۰ درصد بانوانی که دچار آلرژی و حساسیت شده بودند لوازم آرایشی خود را به دوستان‌شان قرض داده بودند.

کرم‌پودر تاریخ گذشته ، عامل جوش و آکنه

اگر در کرم‌پودرتان را هنوز باز نکرده‌اید، می‌توانید تا ۲ سال آن را نگه دارید اما بعد از باز کردن، باید نهایتا بین ۶ تا ۱۲ ماه از آن استفاده کنید، چراکه بعد از این تاریخ دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

همچنین یادتان باشد کرم‌پودرهای خود را دور از فضاهای مرطوب(مثل حمام)، گرم و پر نور نگهداری کنید چون این محیط‌ها رشد باکتری‌‌ها را بیشتر می‌کنند و باعث می‌شوند کرم‌پودر و به طور کلی تمام لوازم آرایشی شما سریع‌تر فاسد شوند.

از کجا بفهمید فاسد شده ‌است؟

از نشانه‌های انقضا تغییر بو یا رنگ کرم‌پودر است، در این حالت ممکن است مصرف کرم‌پودر باعث ایجاد حساسیت و آکنه و جوش شود. یادتان نرود وقتی رنگ کرم شما کمی تغییر کند نشان می‌دهد که فاسد شده‌ و دیگر قابل استفاده نیست.

اگر نمی‌خواهید چشم‌های‌تان قرمز شوند

اگر چشمانی حساس دارید یا به سلامت چشم‌های‌تان اهمیت فراوانی می‌دهید و نمی‌خواهید قرمز شوند یا به خارش بیفتند هر ۳ ماه یکبار سایه چشم‌تان را عوض کنید هرچند سایه‌ها تقریبا فرمولی شبیه باقی پودر‌ها مثل پنکیک و رژگونه دارند ولی از آنجا که با حساس‌ترین قسمت بدن سروکار دارند بنابراین انتقال باکتری‌ها به آنها و بعد سرایت‌شان به چشم می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

از کجا بفهمید فاسد شده‌ است؟

در مورد سایه‌های چشم‌ غیر پودری و کرمی باید دقت بیشتری داشته باشید چون باکتری‌ها بسیار سریع‌تر در آنها رشد می‌کنند، اگر با انگشت سایه می‌زنید قبلش کاملا دست‌های‌تان را بشویید. علاوه بر این هر تغییر رنگ یا بو می‌تواند نشانه خراب‌شدن سایه باشد.

خطرناک‌تر از همه ؛ ریمل

ریمل خطرناک‌ترین لوازم آرایشی است که باید زود به زود دور انداخته شود. این لوازم آرایشی محل اسکان انواع باکتری است که در محیط گرم و تاریک درون آن، جا خوش کرده‌اند و با هر بار استفاده می‌توانند به چشم‌ها انتقال یابند. از عوارض آن، عفونت‌های چشمی و در موارد شدیدتر، نابینایی است.

ریمل باید هر چند ماه یکبار(در حالت ایده‌آل ۲ تا ۳ ماه و نهایتا ۶ ماه) عوض شود،با باز شدن درریمل اکسیژن روی مواد تشکیل‌دهنده ریمل تاثیر گذاشته و کاری می‌کند که باکتری‌ها درون آن جمع شوند. وقتی باکتری‌ها درون ریمل تجمع کنند، می‌توانند باعث قرمزی، خارش یا حتی گاهی ورم ملتهبه و گل‌مژه در ناحیه چشم‌ها شود.

از طرف دیگر هربار که برس ریمل را بیرون می‌آورید، از آن استفاده می‌کنید و دوباره آن را سر جایش برمی‌گردانید، در این مسیر برس تعدادی باکتری جذب می‌کند و آن را درون ریمل می‌برد.

از کجا بفهمید فاسد شده ‌است؟

وقتی ریمل شما خراب می‌شود بویی نزدیک به بوی گازوئیل از آن به مشام می‌رسد. هرگاه در چشم‌های‌تان احساس ناراحتی کردید و نشانه‌هایی از بعضی بیماری‌ها در آنها دیدید، باید اولین کاری که می‌کنید دور انداختن تمام لوازم آرایشی‌های مربوط به چشم‌تان باشد چون ممکن است بیماری به آنها سرایت کرده باشد. اگر بعد از یک یا ۲ روز همچنان در چشم‌های‌تان احساس التهاب و ناراحتی کردید حتما به یک متخصص چشم مراجعه کنید.

بیشتر از همه عمر می‌کند

هر پنکیک یا پودری را حداقل می‌توان ۲ تا ۳ سال استفاده کرد به شرط آنکه در محیطی خشک و خنک نگهداری شوند اما پنکیک‌هایی که منشا گیاهی دارند چون مقدار بسیار کمی آب در آنها وجود دارد درنتیجه رشد باکتری‌ها در آنها محتمل است. بنابراین اول از همه به برچسب پنکیک‌تان نگاه کنید اگر روی آن عبارت گیاهی << botanical>> وجود داشت یا نوشته بود که دارای موادی چون بابونه، آلوورا، بامبو، چای سبز یا…. است، باید در نگهداری آن دقت بیشتری کنید چون در آنها مقداری آب وجود دارد. پودرهای فشرده تا ۲ سال و پودرهای نرم را تا ۳ سال می‌توانید استفاده کنید.

از کجا بفهمید فاسد شده‌ است؟

پنکیک تاریخ گذشته چندان قابل تشخیص نیست اما شاید بتوان تا حدی حدس‌هایی درباره فساد آن زد مثلا اگر دیدید در یک دوره زمانی دچار تغییر رنگ شد احتمالا تاریخ مصرف آن به انتها رسیده و قابل استفاده نیست یا اگر متوجه شدید بافت آن تغییر کرده‌ یا مواردی از این قبیل، تاریخ مصرف آن گذشته است.

برس را بشویید تا سالم بماند

دقیقا همان قانونی که درباره پنکیک‌ها وجود داشت در مورد رژگونه‌های پودری هم صدق می‌کند یعنی اگر در مواد تشکیل‌دهنده آن آب وجود نداشته‌ باشد، می‌توانید تا مدت‌ها یعنی ۲ تا ۳ سال از آن استفاده کنید البته اگر رژگونه کرمی باشد، باید هرسال آن را عوض کنید. اگر می‌خواهید عمر رژگونه را زیاد کنید به طور مرتب برس آن را بشویید و رژگونه را در محیطی تاریک و خشک نگهداری کنید.اگر رژگونه‌تان مرطوب یا نم‌دار شود احتمال رشد باکتری‌ها در آن تسریع می‌شود.

از کجا بفهمید فاسد شده ‌است؟

وقتی شما رژگونه خود را روی کرم صورت یا کرم‌پودر می‌مالید، چربی‌ها لابه‌لای موهای برس گیر می‌کنند و به رژگونه انتقال می‌یابند. این حالت باعث می‌شود یک لایه کمرنگ سفید خاکستری روی رژگونه‌ پودری یا لایه‌ای گچی روی کرم‌ها به وجود بیاید. برای اینکه از به وجود آمدن این حالت جلوگیری کنید بعد از استفاده از مرطوب‌کننده یا کرم‌پودر چند دقیقه صبر کنید و بعد رژگونه بزنید.همچنین می‌توانید قبل از استفاده از رژگونه چربی‌های صورت را پاک کنید و بعد از استفاده نیز برس رژگونه را با یک حوله خشک تمیز کنید.در مورد کرم‌ها و پودرها ترکیب ظاهری آنها نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. اگر ترکیب رژگونه‌تان بسیار سفت و سخت شده ‌بود و به راحتی از هم جدا نمی‌شد و تکان نمی‌خورد، باید یک رژگونه نو بخرید.

حتما هر ۳ ماه یکبار عوض کنید

خط‌چشم مایع یا مداد باید هر ۳ ماه یکبار عوض شوند. اگر از مداد استفاده می‌کنید توصیه می‌کنیم هربار قبل از استفاده آن را بتراشید تا اگر آلودگی روی آن وجود داشت از بین برود

از کجا بفهمید فاسد شده ‌است؟

آلودگی خط چشم معمولا هیچ نشانه آشکاری ندارد. اگر خط چشم‌تان آلوده باشد احتمال قرمزی،خارش و در موارد بد، التهاب به وجود می‌آ‌ید، البته گاهی می‌توان قبل از التهاب تشخیص‌هایی داد مثلا اگر به طور واضح دیدید که ماده آرایشی شما لایه‌لایه شده است فورا از شر آن خلاص شوید. ناگفته نماند که از مداد چشم می‌توان زمان بیشتری استفاده کرد.

شریک نشوید

از آنجا یی که رژلب‌ها مدام با لب‌ها در تماس هستند، بهتر است هر سال عوض شوند البته در رژلب‌ها آبی وجود ندارد بنابراین احتمال فاسد شدن آنها بسیار کمتر است، البته اگر اخیرا بیمار بوده‌اید بهتر است رژ خود را دور بیندازید.هیچ‌گاه رژلب خود را به کسی قرض ندهید یا از رژ کسی استفاده نکنید چون احتمال سرایت بیماری از این راه بسیار است.

از کجا بفهمید فاسد شده ‌است؟

رژلب‌ها دارای مواد روغنی شکل هستند بنابراین در طول زمان بوی روغن مانده می‌گیرند. باید بدانید که ظاهر این محصول می‌تواند فاسد شدنش را نشان دهد. هرگاه احساس کردید در بافت و ترکیب رژتان تغییری ایجاد شده، آن را دور بیندازید، یکی دیگر از نشانه‌های فاسد شدن ، سفت شدن رژ است به طوری که رنگدانه‌های آن به راحتی روی لب نمی‌نشینند و اگر شما از آن استفاده کنید ناصافی‌اش را احساس می‌کنید.

خواب کم مغز را کوچک می کند!

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 محققان هشدار دادند: افراد مسنی که خواب کمی دارند مغزشان سریعتر کوچک می شود و زودتر به زوال عقل مبتلا می شوند

به گزارش نامه نیوز، نتایج مطالعات قبلی محققان نشان داده بود که طول مدت خوابیدن بر کارکرد قوای شناختی مغز افراد مسن تاثیر می گذارد.

از آنجا که حجم بخش هایی از مغز به نام بطن مغزی، نشانگر افت توان شناختی مغز است و بیماری هایی مانند آلزایمر از این دسته از بیماری ها هستند، تاثیر خواب بر این بخش از مغز به طور کامل شناخته نشده بود.

اکنون محققان سنگاپوری با استفاده از روش تصویر برداری ام.آر. آی، حجم بطن های مغزی ۶۶ فرد ۵۰ تا ۶۴ ساله چینی را اندازه گرفتند.

محققان همچنین با روش نوروفیزیولوژیک، کارکرد قوای شناختی مغز این افراد را در مدت دو سال بررسی کردند.

این محققان در این مطالعه متوجه شدند هر قدر میزان خواب افراد، کمتر باشد و میزان خواب شبانه آنها از هفت ساعت کمتر شود، توان مغزی آنها کمتر می شود، مغز زودتر کوچک می شود و احتمال بروز بیماری های مربوط به قوای شناختی مغز، همچون آلزایمر، افزایش می یابد.

با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح ماده شیمیایی سروتونین کاهش می یابد و بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می شود.

به گزارش ایرنا، این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می دهد.

مرگ ۶۷۴۰ نفر در ۱۰ سال بر اثر برق‌گرفتگی

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

طبق اعلام سازمان پزشکی قانونی در ۲ ماه نخست امسال، ۸۴ نفر به دلیل برق‌گرفتگی در کشور جان خود را از دست دادند.

به گزارش فارس، سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: طی دو ماه نخست امسال ۸۴ نفر به علت برق گرفتی جان خود را از دست داده‌اند.

از کل موارد برق‌گرفتگی در دو ماهه ابتدایی امسال ۷۳ نفر مرد و ۱۱ نفر زن بودند، این در حالی است که تعداد مردان فوت شده بر اثر برق‌گرفتگی در مدت مشابه سال قبل ۱۰۷ نفر و تعداد زنان ۱۳ نفر بود.

در این مدت استان‌های خوزستان با ۱۴، تهران با ۱۳، خراسان رضوی با ۹، البرز با ۷ و فارس با ۶ فوتی بیشترین آمار تلفات ناشی از برق‌گرفتگی را داشته‌اند.

آمار مرگ ناشی از برق‌گرفتگی در استان‌های دیگر کمتر از ۴ نفر بوده؛ در بسیاری از استان‌ها نیز هیچ مرگ ناشی از برق‌گرفتگی گزارش نشده است.

بر اساس این گزارش آمار تلفات برق گرفتگی در سال گذشته ۷۵۰ نفر بوده که در مقایسه با سال قبل از آن ۸٫۹ بیشتر شده است. از کل متوفیات برق‌گرفتگی در سال گذشته ۶۸۷ نفر مرد و ۶۳ نفر زن بودند.

یادآور می شود در ۱۰ سال گذشته (۱۳۸۳ تا ۱۳۹۲) شش هزار و ۷۴۰ نفر به علت برق گرفتگی در کشور جان خود را از دست دادند که سال ۱۳۸۹ و سال ۱۳۹۲ با ۷۵۰ نفر دارای بیشترین آمار و سال ۱۳۸۲ با ۴۷۴ نفر دارای کمترین میزان مرگ های ناشی از برق گرفتگی بودند.

افراد بدبین راه ورود «حل مسئله» را بر ذهن خود می‌بندند

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 یک روانشناس با تاکید بر افکار به عنوان زیربنای شخصیت گفت: افراد بدبین راه ورود حل مسئله را بر ذهن خود می‌بندند و احساسات ناخوشایند را بازتولید می‌کنند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل ازفارس،حکیمه آقایی با بیان منشأ نگرانی‌های افراد به صورت محیطی و فردی اظهارداشت: گاهی چالش‌ها و دغدغه های افراد به دلایل محیطی است و گاهی نیز علت فردی دارد. نکته‌ حائز اهمیت تغییر افکار است که می‌تواند ما را به آرامش ذهنی برساند. وی گفت: بر این اساس لازم است رویدادهای زندگی را قابل کنترل بدانیم تا توان مقابله با آنها را داشته باشیم و این نیاز به تفکر صحیح و اصولی دارد. اگر به این نتیجه برسیم که وقایع زندگی را نمی‌توان کنترل کرد، آن وقت به نوعی درماندگی می‌رسیم.

وی ادامه داد: افرادی که تفکر مثبت دارند احساس خوشایندی را تجربه می‌کنند و این موضوع ذهن را برای تفکر منطقی باز می‌گذارد، از سویی دیگر افراد بدبین راه ورود حل مسئله را بر ذهن خود می‌بندند و احساسات ناخوشایند را بازتولید می‌کنند.

آقایی با تأکید بر افکار به عنوان زیربنای شخصیت افزود: امام علی‌(ع) می‌فرمایند «مراقب افکارت باش که کلامت می‌شود و مراقب کلامت باش که رفتارت می‌شود، مراقب عادتت باش که شخصیتت می‌شود و مراقب شخصیتت باش که سرنوشتت می‌شود.»
با این تفاسیر مسلم است که نوع تصمیمات و تفکرات ما تعیین کننده این است که آیا زندگی خوشایندی خواهیم داشت یا خیر.

این متخصص حوزه بهداشت روان با اشاره بر پافشاری برخی افراد بر عادتهای خود گفت: باورهای انسان در طول زندگی بر اساس تجربه و بلوغ او تغییر می‌کند. برای ایجاد هیجان مثبت باید باورهای روزانه خود را تغییر دهیم هرچند تغییر سخت است و در صورت شکست افراد دست از تلاش بر می‌دارند و کار را ادامه نمی‌دهند. مثلاً بر حسب عادت بعد از رسیدن به خانه تلویزیون را روشن می‌کنند یا سراغ یخچال می‌روند در حالی که می‌توان دوش گرفت، لباس پوشید و برای پیاده‌روی از خانه خارج شد. اگر بخواهیم این کار تداوم داشته باشد باید این روند را برای مدتی ادامه دهیم تا پس از مشاهده نتیجه که سلامتی است،‌ این کار ادامه پیدا کند.

وی با تأکید بر توجه افراد بر کلامی که بین آنها و دیگران رد و بدل می‌شود اظهارداشت: متأسفانه برخی به کلام توجه نمی‌کنند در حالی که کلام می‌تواند به افراد انرژی دهد، باید مراقب گفت‌وگوی درونی با خود و بیرونی با دیگران باشیم زیرا جملات ناامید کننده تأثیر ناخوشایندی بر ذهن فرد می‌گذارد. بیان این جمله که «من امروز را با توکل و اعتماد به نفس آغاز می‌کنم.» هیجان مثبت زیادی به فرد می‌دهد.

این روانشناس تصریح کرد: نکته مهمی که افراد باید به آن توجه کنند زندگی در زمان حال است، باید از گذشته درس بگیریم و با امید به آینده اما در زمان حال زندگی کنیم، برخی افراد در شکست‌ها و حتی موفقیت‌های گذشته تثبیت می‌شوند.

آقایی افزود: برقراری ارتباط ملزوماتی دارد که یادگیری مهارتهای آن لازم به نظر می‌رسد، یکی از این مهارتها گشاده‌رویی است، باید با دیگران طوری رفتار کنیم که نشان دهیم آنها افراد مهمی هستند، البته این به معنای توقع نابجا نیست بنابراین افراد نباید انتظار داشته باشند که فقط دیگران آنها را درک کنند چرا که ارتباط مقوله‌ای دوسویه است و تبادل انرژی نیز باید دو طرفه باشد.
وی خاطرنشان کرد: حل چالش ۳ مرحله دارد که مرحله اول آن آمادگی برای رویارویی با چالش است، این کار را می‌توان ابتدا به صورت ذهنی انجام داد، مرحله دوم درس گرفتن از چالش‌ها است و در نهایت افراد باید خود را مقابله کننده‌ای قوی در چالش‌ها ببینند. تا بتوانند با آنها روبه‌رو شده و آنها را حل کنند.

بیسکوئیت سبوس‌دار لاغر می‌کند؟

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 اگر می‌خواهید وزن کم کنید، بهترین کار، داشتن وعده‌های غذایی متنوع و متناسب، خواب کافی و ورزش است.

در مورد کاهش وزن، نوع غذا مطرح نیست بلکه مقدار انرژی‌ای که از مواد غذایی مختلف دریافت می‌کنیم، اهمیت دارد. اگر بخواهیم وزنمان کاهش پیدا کند، میزان انرژی دریافتی‌مان از موادغذایی متنوع باید کمتر از میزان انرژی مورد نیازمان باشد. در این شرایط بدن انرژی موردنیاز خود را از چربی انباشته‌شده در ارگان‌ها برمی‌دارد.

برخی افراد بیسکویت سبوس‌دار می‌خورند و فکر می‌کنند با حذف یک وعده و جایگزین کردن این خوراکی، انرژی کمتری به بدنشان می‌رسانند و لاغر می‌شوند. گرچه بیسکویت سبوس‌دار فیبر دارد و باید در طول روز مقداری فیبر دریافت کنیم، اما چون این خوراکی حاوی قند و روغن است، مصرف بی‌رویه آن توصیه نمی‌شود.

اگر می‌خواهید وزن کم کنید، بهترین کار، داشتن وعده‌های غذایی متنوع و متناسب، خواب کافی و ورزش است. حتی بهتر است تعداد وعده‌های غذایی را به ۶ وعده برسانیم تا ارگان‌ها انرژی بیشتری صرف کنند. حذف یک وعده، فقط ولع غذا خوردن در وعده بعد را افزایش می‌دهد.

در طول روز هر فرد مجاز به مصرف ۶ تا ۱۱ واحد نان و غلات است. ۳۰ گرم نان ۸۰ کیلوکالری انرژی دارد و ۳ عدد بیسکویت سبوس‌دار یک واحد نان و غلات محسوب می‌شود اما نباید واحد نان و غلات را هر روز با بیسکویت سبوس‌دار جایگزین کرد.

نان‌های سبوس‌دار بدون چربی در مقایسه با بیسکویت‌ها حرارت کمتری می‌بینند و برای بدن بسیار مفیدترند زیرا حرارتی که در روند پخت به بیسکویت داده می‌شود، گاهی باعث تیره‌رنگ شدن آن می‌شود و زمینه تشکیل ترکیب‌های مضر را فراهم می‌کند.

آرام و قرار پاها با این مواد غذایی

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که منیزیم یکی از عناصر تسکین‌دهنده‌ی سندرم پاهای بی‌قرار است. در این مطلب در مورد مواد غذایی مفید و مضر در این سندرم صحبت خواهیم کرد. لطفاً ما را همراهی کنید.

در سندرم پاهای بی‌قرار فرد مبتلا در پاها و البته گاهی در دست‌ها و سایر اعضای بدن احساس ناخوشایندی دارد و برای اینکه احساس راحتی کند نیاز شدیدی به تکان دادن پاها پیدا می‌کند. این مشکل باعث بروز احساسات ناراحت‌کننده‌ای‌ مانند سوزن‌سوزن شدن، سوزش، خارش، کشیدگی و کوبیده شدن در پاها می‌شود.

معمولاً این مشکلات با دراز کشیدن یا نشستن‌های طولانی مدت رخ می‌دهد و علائم مختلفی دارد. تغذیه‌ی مناسب در رفع این مشکل نیز تأثیر بسزایی دارد. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که منیزیم یکی از عناصر تسکین‌دهنده‌ی سندرم پاهای بی‌قرار است. در این مطلب در مورد مواد غذایی مفید و مضر در این سندرم صحبت خواهیم کرد. لطفاً ما را همراهی کنید.

با این مواد غذایی قرار را به پاهای بی‌قرار برگردانید

مواد غذایی سرشار از آهن

بدن انسان برای حمل اکسیژن نیاز به آهن دارد. کمبود این ماده‌ی معدنی در رساندن اکسیژن به سلول‌های بدن اختلال ایجاد کرده و باعث خستگی و کسالت می‌شود. زمانی که میزان آهن در بدن ناکافی باشد می‌تواند به سندرم پاهای بی‌قرار و یا تشدید علائم آن منجر شود. اگر خدای نکرده به این بیماری دچار شده‌اید لازم است که برای تسکین علائم آن مواد غذایی سرشار از آهن مصرف کنید. بهترین منابع غذایی آهن در مواد غذایی حیوانی مانند گوشت قرمز، ماهی‌ها و گوشت پرندگان است. این مواد غذایی حاوی آهن هم هستند که به خوبی جذب بدن می‌شود. توجه داشته باشید که جگر مرغ، گوشت گاو و گوشت بوقلمون نیز سرشار از آهن هستند. از بین منابع غذایی گیاهی آهن می‌توان به لوبیاها، عدس، اسفناج و کشمش اشاره کرد. باید بدانید که بدن فقط ۲ تا ۲۰ درصد آهن موجود در این مواد غذایی را جذب می‌کند. در واقع جذب آهن مواد غذایی غیر حیوانی به اندازه‌ی مواد غذایی حیوانی نیست.

مواد غذایی سرشار از فولات

فولات را ویتامین B9 نیز می‌نامند که یکی از مشتقات اسیدفولیک است. این ریزمغذی برای ساخت و حفظ سلول‌های جدید لازم و ضروری است. بدن ما برای ساخت گلبول‌های قرمز و پیشگیری از «آنمی» یا همان کم خونی نیاز به فولات دارد.

افرادی که از کمبود ویتامین B9 رنج می‌برند بیشتر با علائم سندرم پاهای بی‌قرار مواجه می‌شوند. برای تسکین این علائم توصیه می‌کنیم مواد غذایی سرشار از فولات یا غنی‌شده با اسیدفولیک میل کنید. سبزیجات برگ سبزدار مانند اسفناج به طور طبیعی سرشار از اسیدفولیک هستند. همچنین باید بدانید که مرکبات، آب میوه‌ها و لوبیاها نیز حاوی این عنصر مغذی می‌باشند. توجه داشته باشید که برخی از غلات صبحانه، نان‌ها، برنج و همچنین پاستاها نیز به صورت غنی‌شده از فولات تولید می‌شوند. می‌توانید از این محصولات غذایی غنی‌شده نیز برای بالا بردن میزان اسیدفولیک بدنتان استفاده کنید.

مواد غذایی سرشار از منیزیم

منیزیم باعث تنظیم فشار و قند خون و همچنین تنظیم ضربان قلب می‌شود، استحکام استخوان‌ها را حفظ و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و همچنین باعث بهبود عملکرد عضلات و عصب‌ها می‌شود. کمبود منیزیم می‌تواند باعث بروز حالت تهوع، استفراغ، بی‌اشتهایی و خستگی شود که این‌ها نیز می‌توانند به سرگیجه، احساس سوزش در پاها و همچنین انقباض و کرامپ‌های عضلانی منجر شوند.

اگر به میزان کافی از این ماده‌ی معدنی دریافت نکنید بیشتر در معرض کرامپ‌های عضلانی و بی‌خوابی قرار خواهید داشت. به عقیده‌ی متخصصان کمبود منیزیم می‌تواند بدن را در معرض سندرم پاهای بی‌قرار دهد. درحالی‌که افزایش میزان منیزیم بدن در افرادی که به این مشکل مبتلا هستند می‌تواند نیاز شدید به تکان دادن پاها در شب را کاهش دهد.

در واقع مصرف میزان کافی مواد غذایی حاوی منیزیم می‌تواند علائم این مشکل را تا حد زیادی کاهش دهد. توجه داشته باشید که علاوه بر افزایش میزان مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم باید از مصرف کافئین و الکل بپرهیزید و استرستان را کاهش دهید. برای جذب منیزیم بیشتر می‌توانید به اسفناج، سیب‌زمینی، لوبیاها و نخود اعتماد کنید. غلات کامل، جوانه‌ها نیز به تامین منیزیم بدن کمک می‌کنند. توجه داشته باشید که میزان نیاز روزانه‌ی ما به این ماده بین ۳۱۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم تخمین زده شده است.

برای قرار پاهای بی‌قرار از این‌ها بپرهیزید

همان طور که برخی از خوردنی می‌تواند به کاهش علائم این بیماری کمک کند برخی دیگر نیز می‌تواند باعث تشدید علائم آن شود. توجه داشته باشید که نوشیدنی‌های الکلی و کافئین می‌تواند باعث تشدید علائم بیماری‌تان شود. توصیه می‌کنیم که قبل از خواب از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار بپرهیزید به خاطر اینکه خاصیت محرکی دارند و در خوابتان اختلال ایجاد خواهد کرند.

توجه داشته باشید که کافئین علاوه بر چای و قهوه به میزان زیادی در نوشیدنی‌های دیگری مانند نوشیدنی‌های انرژی‌زا، نوشابه‌ها و حتی شکلات‌ها نیز وجود دارد. اگر از داروهایی استفاده می‌کنید که حاوی کافئین هستند حتماً به پزشکتان اطلاع دهید. توجه داشته باشید که داروهای مسکن و ضد درد معمولاً حاوی کافئین هستند.

تأثیر اضافه‌وزن و چاقی در سندرم پاهای بی‌قرار

نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۹ در مجله‌ی Neurology به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که اضافه‌وزن و چاقی می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به سندرم پاهای بی‌قرار شود.

محققان معتقدند که کاهش میزان دوپامین در مغز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود و از آنجایی که تعداد گیرنده‌های دوپامین در مغز افراد چاق معمولاً کم است بیشتر در معرض سندرم پاهای بی‌قرار هستند. محققان بعد از بررسی‌های لازم مشاهده کردند که ۶٫۴ درصد خانم‌ها و ۴٫۱ درصد آقایانی که از این مشکل رنج می‌برند شاخص توده‌ی بدنی بالایی دارند. البته محققان معتقدند که در این خصوص نیاز به بررسی‌های تکمیلی وجود دارد اما با این حال بر این عقیده هستند که داشتن وزن نرمال و همچنین خواب با کیفیت می‌تواند باعث ارتقای سلامت افراد شده و مشکلاتی مانند سندرم پاهای بی‌قرار را از آن‌ها دور کند.

خواب کم این قسمت از بدن را کوچک می کند

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

محققان هشدار دادند: افراد مسنی که خواب کمی دارند مغزشان سریعتر کوچک می شود و زودتر به زوال عقل مبتلا می شوند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز، کم خوابی و بی ‌خوابی بر بسیاری از سیستم‌های بدن تأثیرات منفی می ‌گذارند. این تأثیرات ممکن است فوراً خود را نشان دهند یا اینکه در بلند مدت ظاهر شوند. به عنوان مثال، به دنبال فقط یک شب بی‌ خوابی، عوارض زیر ظاهر می ‌شود:

کاهش هوشیاری و کارایی : فقط ۵/۱ ساعت کمبود خواب در یک شب، هوشیاری (Alertness) در روز بعد را تا ۳۲ درصد کاهش می ‌دهد. بررسی‌های پژوهشگران نشان داده است که میزان عملکرد و دقت افرادی که برای مدت طولانی هر شب کمتر از ۶ ساعت می‌ خوابند، همانند زمانی است که فرد به مدت ۳ روز متوالی نخوابد.

نتایج مطالعات قبلی محققان نشان داده بود که طول مدت خوابیدن بر کارکرد قوای شناختی مغز افراد مسن تاثیر می گذارد. از آنجا که حجم بخش هایی از مغز به نام بطن مغزی، نشانگر افت توان شناختی مغز است و بیماری هایی مانند آلزایمر از این دسته از بیماری ها هستند، تاثیر خواب بر این بخش از مغز به طور کامل شناخته نشده بود. اکنون محققان سنگاپوری با استفاده از روش تصویر برداری ام.آر. آی، حجم بطن های مغزی ۶۶ فرد ۵۰ تا ۶۴ ساله چینی را اندازه گرفتند.

محققان همچنین با روش نوروفیزیولوژیک، کارکرد قوای شناختی مغز این افراد را در مدت دو سال بررسی کردند. این محققان در این مطالعه متوجه شدند هر قدر میزان خواب افراد، کمتر باشد و میزان خواب شبانه آنها از هفت ساعت کمتر شود، توان مغزی آنها کمتر می شود، مغز زودتر کوچک می شود و احتمال بروز بیماری های مربوط به قوای شناختی مغز، همچون آلزایمر، افزایش می یابد. با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح ماده شیمیایی سروتونین کاهش می یابد و بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می شود. این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می دهد.

اختلال حافظه و شناخت:

بررسی‌های پژوهشگران دانشگاه هاروارد نشان داده است که محرومیت از خواب، توانایی مغز برای ایجاد حافظه جدید را کاهش می ‌دهد. در این مطالعه، پژوهشگران ۲۸ فرد ۱۸ تا ۳۰ ساله را در دو گروه تقسیم کردند. به افراد گروه اول به مدت ۳۰ ساعت اجازه داده نشد که بخوابند، ولی گروه دوم به خانه‌های خود رفتند و مثل همیشه خوابیدند.

در ساعت ۶ بعد از ظهر روز بعد به همه این افراد ۱۵۰ اسلاید از مناظر، اشیاء و افراد غیر معروف نشان داده شد و در همان حال از مغز آنها اسکن به عمل آمد. این اسکن‌ها نشان داد که نواحی خاصی از مغز که در حافظه شرکت دارند، در افرادی که دچار کم خوابی نبودند، فعال‌ تر بود. سپس به همه آنها اجازه داده شد که به خانه‌هایشان بروند و استراحت کنند.

عصر روز بعد، مجدداً از این افراد در مورد اسلایدهایی که روز قبل دیده بودند، امتحان به عمل آمد. به این صورت که به آنها ۲۲۵ اسلاید نشان داده شد که ۱۵۰ تای آنها همان اسلاید های قبلی‌ بودند و ۷۵ تا جدید بودند. نتایج نشان داد که افرادی که روز اول نخوابیده بودند، در تشخیص اینکه کدام عکس‌ها جدید هستند، بدتر از گروه دوم عمل کردند.

وزیر بهداشت: در بحث دخانیات صدای ما رسا نیست/ نوع تبلیغات گذشته اشکال داشته است

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 هاشمی گفت: در بحث دخانیات مشکلات ما بسیار است و صدای ما رسا نیست و وظیفه تمام دستگاههای مربوطه است که کار و تلاش کنند تا مردم آسیب نبینند.

به گزارش نامه نیوز، قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت با اشاره به نامه جمعی از جامعه پزشکی به رئیس جمهور در بحث دخانیات گفت: ما بخشی از جامعه پزشکی هستیم و امضای وزارت بهداشت درصدد امضاها و مطالبه‌ جدی وزارت بهداشت است که نه تنها در دخانیات بلکه همه مواردی که برای سلامت ایرانیان مضر است نیازمند تلاش مجدانه دستگاههای مربوطه است.

وی افزود: ما در بحث دخانیات مشکلات بسیاری داریم و صدای ما رسا نیست و آن بخشی را که مردم می‌شنوند به آن توجه نمی‌کنند.

وی ادامه داد: نوع تبلیغی که در گذشته انجام می‌شد اشکال داشته است و به نظر می‌رسد در این زمینه باید به دنبال افرادی گشت که جوانان از آنها حرف شنوی بیشتری دارند تا به این باور برسند که ورزش بهتر از دخانیات است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، هاشمی خاطرنشان کرد: شاید نامه نوشتن به رئیس جمهور قدم کوچکی باشد و باید کارهای بهتری در این زمینه‌ انجام شود و در مجامعی که جوانان حضور دارند با آنها گفتگو کرد.

کسانی که از گرسنگی روزه داری رنج می برند، حتما این کار را انجام دهند

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

به گفته یک متخصص تغذیه، بهترین زمان برای ورزش کردن در ماه رمضان یک و نیم ساعت پس از افطار و خوردن غذاست زیرا اگر زودتر شروع به ورزش کنند همزمان خون رسانی به عضلات و دستگاه گوارش می تواند به قلب فشار وارد کرده و فرد را دچار مشکلاتی کند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، دکتر سعید حسینی متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: برای اینکه پس از چند ساعت گرسنگی و تشنگی معده آمادگی پذیرش غذا را داشته باشد، به روزه داران توصیه می‌کنم برای افطار نخست از یک نوشیدنی ولرم استفاده کنند چرا که نوشیدنی‌های سرد معده را منقبض کرده و فرد را دچار مشکلات فراوانی می‌نماید.

وی افزود: روزه داران در وعده افطار همانند صبحانه، از چای، شیر یا آب ولرم و همچنین پنیر و سبزی و یا کمی سوپ گرم استفاده کنند و یک و نیم تا ۲ ساعت پس از آن شام سبک میل نمایند. همچنین حتماً چند گروه از مواد غذایی شامل غلات، لبنیات، سبزیجات و میوه های تازه و گوشت‌ها را در وعده‌های غذایی خود بگنجانند.

دکتر حسینی ماه رمضان را فرصت مناسبی برای کاهش وزن در افرادی با وزن بالا دانست و گفت: فرد روزه دار اگر دارای وزن بالایی است باید توجه داشته باشد که سهم بیشتری از پروتئین و چربی را در وعده افطار استفاده کند چرا که سیری طولانی‌تری خواهد داشت و کربوهیدرات‌ها را به وعده سحر موکول نماید.

وی افزود: این افراد با روزه گرفتن می‌توانند عادت غذایی خود را اصلاح کرده و از ظاهر مناسب‌تری نیز برخوردار شوند. دکتر حسینی استرس را یکی از عوامل پرخوری دانست و افزود: برخی اوقات فرد دچار استرس شده و اقدام به پرخوری می‌کند ماه رمضان و روزه گرفتن می‌تواند تأثیر مثبتی روی این افراد داشته باشد.

این متخصص تغذیه در ادامه تصریح کرد: افراد لاغر و بی اشتها و همچنین جوانان و نوجوانانی که برای نخستین بار روزه می‌گیرند نیز برای اینکه انرژی بیشتری دریافت کنند کربوهیدرات‌ها را به وعده افطار موکول کنند زیرا هضم و جذب آن‌ها به سرعت انجام می‌گیرد و آن‌ها زودتر احساس گرسنگی کرده و وقت بیشتری برای خوردن وعده‌های غذایی تا سحر خواهند داشت.

دکتر حسینی در مورد کسانی که از گرسنگی روزه داری رنج می‌برند اظهار داشت: این افراد چربی و پروتئین رژیم غذایی خود را به وعده سحر موکول کرده و از سبزیجات و میوه های بیشتری استفاده نمایند چرا که با خوردن سبزی و میوه احساس سیری بیشتری کرده و گرسنگی در آن‌ها کاهش می‌یابد.

وی نوشیدن قهوه، چای پر رنگ و نوشابه‌های گازدار را برای روزه داران بسیار مضر دانست و گفت: مصرف تنقلات شیرین مانند زولبیا و بامیه به دلیل انرژی بالا و چربی فراوان موجب ایجاد مشکلات گوارشی می‌شود. روزه داران از مصرف بیش از اندازه آن‌ها پرهیز کنند.

دکتر حسینی مصرف دوغ را به روزه داران توصیه کرد و افزود: تعرق زیاد در این ماه گرم، موجب می‌شود روزه داران املاح زیادی را از دست دهند مصرف دوغ در وعده شام و سحر موجب جبران کمبود املاح خواهد شد.

این متخصص تغذیه در خصوص ورزش افراد روزه دار نیز توصیه کرد: بهترین ساعت برای ورزش کردن یک و نیم ساعت پس از خوردن غذا است به دلیل آنکه اگر زودتر از این زمان شروع به ورزش کنند همزمان خون رسانی به عضلات و دستگاه گوارش می تواند به قلب فشار وارد کرده و فرد را دچار مشکلاتی نماید.

دکتر حسینی در خصوص افراد دیابتی که روزه می‌گیرند گفت: در ایران آمار افراد دیابتی بسیار بالاست و تنها بیمارانی می‌توانند روزه بگیرند که قند خون خود را خوب کنترل کرده باشند. در صورتی که قند خون فرد دیابتی بیش از ۱۶۰ باشد در روزه داری دچار مشکل خواهد شد.

وی تصریح کرد: اگر فرد دیابتی وعده‌ی غذای خود را خودسرانه قطع نماید ولی دارو استفاده کرده باشد بعید است که بتواند روزه بگیرد چرا که داروها باعث افت قند شده و بیمار را دچار مشکلات فراوانی خواهند کرد.

دکتر حسینی با بیان اینکه” افراد دیابتی باید برای روزه گرفتن با پزشک خود مشورت کنند ” افزود: دیابتی‌ها باید با مشورت پزشک خود، زمان مصرف داروها را تغییر داده و با مشورت کارشناس تغذیه برنامه غذایی مناسبی را تنظیم و دریافت کنند.

وی عرق سرد، بی حالی بیش از اندازه و تاری دید را از عوارض افت قند خون عنوان کرد و گفت: روزه دار ممکن است با ادامه این علائم به کما رود، از این رو باید با بروز اولیه این علائم، بلافاصله از آب قند و یا چند عدد خرما و حبه قند استفاده نماید. دکتر حسینی در پایان به تمامی بیماران از جمله افرادی که به زخم معده یا سنگ کلیه دچارند، توصیه کرد برای روزه گرفتن حتما با پزشک خود مشورت کنند.

اندر فواید لباسهای چسبان

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 بررسی‌ها نشان داده است پوشیدن لباس‌های چسبان بعد از ورزش شدید همچون ماراتن می‌تواند به کاهش درد عضلات کمک کند.

ایسنا : بعد از یک فعالیت فیزیکی شدید، کوفتگی و درد در عضلات احساس می‌شود و بدن متورم می‌شود.

در این حالت قدرت بدن کاهش پیدا می‌کند. بعد از چنین فعالیت ورزشی ، ورزشکاران مجبور می شوند که ریکاوری طولانی تری داشته باشند. طول مدت ریکاوری به سرعت و شدت ورزش بستگی دارد. بعد از مسابقاتی همچون ماراتن درد و تورم در بدن بسیار زیاد می‌شود.

راه‌های مختلفی برای ریکاوری وجود دارد که یکی از آنها پوشیدن لباس‌های چسبان است. از نظر علمی دلایلی برای موثر بودن لباس های چسبان در افزایش استقامت و سرعت بخشیدن به ریکاوری وجود دارد.

به این منظور تعدادی از محققان انگلیسی تاثیرات بیولوژیک لباس های چسبان را بر ۲۴ دونده ماراتن بررسی کردند.

این ۲۴ نفر، ۱۷ مرد و هفت زن بودند که هر کدام حداقل ۱۲ تا ۱۵ بار در ماراتن شرکت کرده بودند. این افراد بر دو گروه تقسیم شدند. یک گروه به هنگام ریکاوری ۷۲ ساعت شلوار چسبان پوشیدند و گروهی دیگر از دستگاه فیزیوتراپی ULtarsons که درست کار نمی‌کرد استفاده کردند. افراد استفاده کننده از این دستگاه نمی دانستند که دستگاه درست کار نمی‌کند. در این افراد میزان درد در عضلات، میزان پروتئین مربوط به تورم، میزان کراتین و غیره اندازه‌گیری شد.

نتایج این مطالعات و مقایسه‌ها نشان داد که پوشیدن شلوار چسبان بعد از ماراتن می‌تواند تا ۲۴ ساعت بعد از مسابقه درد عضلات را کاهش دهد.

این تحقیقات جزو اولین بررسی‌ها بر روی تاثیر لباس‌های چسبان ریکاوری ورزشکاران است. البته پوشیدن این لباس‌ها بر همه جوانب در ریکاوری کمک نمی‌کند، بلکه تنها درد عضلات را کاهش می‌دهد.

سلول درمانی؛ راه درمان کلیه عوارض پوستی

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 نتایج تحقیقات مستمر محققان ایرانی نشان می‌دهد که سلول‌های بنیادی در بهبود و درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های پوستی مانند لک و پیس (ویتیلیگو)، سوختگی ها، پسوریازیس و حتی رفع چین و چروک ،انواع زخم‌ها، جوش‌ها و… کاربرد دارد و موثر است.

سلول درمانی از روش‌هایی است که سال‌ها پیش پس از طی مراحل تحقیقاتی وارد چرخه درمان بیماری‌ها شده است. البته آمریکا و کشورهای اروپایی در این نوع درمان از ایران جلوتر هستند اما در ایران نیز نتایج تحقیقات گسترده در مورد کاربردهای درمانی سلول‌های بنیادی در سال‌های اخیر به خوبی نمایان شده است به گونه‌ای که از این روش برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود.

یکی از چالش‌های مهم حوزه سلامت یافتن راهی برای بهبود عوارض ناشی از بیماری‌ها و حوادث منجر به از بین رفتن یا تغییرات شدید و تخریبی در پوست طبیعی بدن است. این معضل همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های جامعه علمی و تحقیقاتی مورد توجه پژوهشگران بوده است.

اکنون پژوهشگران ایرانی پس از سال‌ها کار تحقیقاتی در این زمینه، از تاثیر سلول درمانی برای رفع این نوع مشکلات سخن می‌گویند.

دستاوردهای تحقیقاتی پزشکی در حوزه سلول درمانی برای رفع و مقابله با بیماری‌های پوستی به نتایج قابل ملاحظه‌ای در مواردی مانند بیماری خطرناک لک و پیس (ویتیلیگو)، بیماری ژنتیکی EB، پسوریازیس، اسکلرودرمی و یا مواردی همچون چین و چروک، اسکار آکنه، بخیه و سوختگی‌ها رسیده است.

پژوهشگاه رویان مرکز سلول درمانی در بیماری‌های پوستی

در ایران ،از حدود پنج سال پیش این روش درمانی برای رفع عوارض پوستی، در پژوهشکده رویان مورد استفاده قرار گرفته است.

دکتر امیر باجوری، پزشک عمومی و پژوهشگر کلینیک پوست پژوهشگاه رویان در مورد نتایج برخی اقدامات این مرکز درمانی در این زمینه گفت: بخش سلول درمانی پوست پژوهشگاه رویان در چهار مورد شامل بیماری لک و پیس، برطرف کردن فرورفتگی‌های پوستی ناشی از بیماری سالک، آکنه، سوختگی، چین و چروک و تزریق چربی با سلول‌های بنیادی برای زیبایی به مراجعه کنندگان خدمات درمانی ارایه می‌دهد.

وی افزود: همچنین چندین طرح تحقیقاتی در این پژوهشگاه در دست اجرا است که از جمله آن می‌توان از طرح‌های تحقیقاتی در مورد بیماری‌های EB، پسوریازیس، اسکلرودرمی، سوختگی‌های حاد و تزریق چربی با سلول‌های بنیادی برای زیبایی نام برد.

لک و پیس (ویتیلیگو)

باجوری در مورد اقدامات درمانی بیماری ویتیلیگو گفت: از ابتدای ارایه خدمات درمانی در مورد این بیماری در پژوهشگاه رویان از سال ۱۳۸۸ تاکنون بیش از هزار و ۵۰۰ بیمار مبتلا به لک و پیس درمان شده‌اند.

وی درعین حال گفت که همه بیماران مبتلا به لک و پیس نمی‌توانند تحت درمان قرار گیرند و افزود: تاکنون به این نتیجه رسیده‌ایم که فقط بیماران با سن ۱۲ سال که پیشرفت بیماری در آنها حدود شش ماه تا یک سال متوقف شده باشد به این درمان جواب می‌دهند.

باجوری اظهار کرد: البته در مواردی هم این روش درمانی برای افراد بالای ۶۰ سال اثر بخش بوده است. البته میزان پاسخگویی به درمان این بیماران بین ۶۰ تا ۷۰ درصد بوده است یعنی از هر ۱۰نفر حدود سه تا چهار نفر پاسخ درمانی ضعیفی داشته و مابقی پاسخ درمانی خوب یا کاملی داشته‌اند.

باجوری خاطرنشان کرد: ماهیانه حدود ۱۰۰ بیمار مبتلا به ویتیلیگو معاینه و سالیانه حدود ۳۰۰نفر سلول درمانی می‌شوند.

پژوهشگر پژوهشگاه رویان در مورد روش استفاده از سلول درمانی برای این بیماران توضیح داد: پس از معاینه افراد متقاضی درمان و بررسی شرایط لازم آنها، از طریق نمونه برداری (بیوبسی) حدود ۳ سانتی متر به صورت سطحی و با بی حسی موضعی از پوست سالم ناحیه باسن یا ران آنها برداشته و در آزمایشگاه سلول‌های رنگدانه ساز سالم آن جدا می‌شود.

باجوری گفت: پس از جدا کردن سلول‌های رنگدانه ساز از پوست، این سلول‌ها زیر لک‌های موجود در پوست بیمار تزریق می‌شود و حدود دو تا شش ماه طول می‌کشد تا پاسخ درمانی بیماران آغاز شود.

وی با بیان اینکه ویتیلیگو سبب بروز لک‌های سفید بر روی سطح پوست می‌شود، اظهار کرد: سلول درمانی تنها در مورد لک‌های سفید صورت می‌گیرد و شامل لک‌های تیره پوستی نمی‌شود.

اسکار آکنه و چین و چروک

پزشک عمومی و پژوهشگر کلینیک پوست رویان با یادآوری اینکه سلول درمانی در مورد فرورفتگی‌های روی سطح پوست نیز صورت می‌گیرد، اظهار کرد: فرورفتگی‌های ناشی از جوش‌های پوستی، سوختگی، بیماری سالک و یا بخیه از جمله مواردی است که این روش برای رفع آنها استفاده می‌شود.

باجوری گفت: چین و چروک ناشی از بالارفتن سن نیز سبب ایجاد فرورفتگی‌هایی در پوست می‌شود، بنابراین می‌توان از روش سلول درمانی برای رفع این فرورفتگی‌ها و بهبود وضعیت چین و چروک پوست نیز استفاده کرد.

وی توضیح داد: علت اصلی در بروز فرورفتگی‌های پوستی، سلول‌های فیبروبلاست است؛ این سلول‌های کلاژن ساز در ناحیه عمقی پوست قرار دارد که در اثر حوادث یا بیماری‌ها از بین می‌رود در نتیجه فرورفتگی‌هایی در پوست ایجاد می‌شود.

باجوری افزود: در زمان بروز چین چروک، سلول‌های فیبروبلاست از بین نمی‌رود بلکه پیر می‌شود و کارآیی زمان جوانی برای ساخت مجدد کلاژن را از دست می‌دهد.

وی گفت: در سلول درمانی برای رفع هر نوع فرورفتگی پوستی، سلول‌های فیبروبلاست در محل موردنظر تزریق می‌شود تا با گذشت زمان فرورفتگی‌ها پر و پوست ظاهر بهتری یابد.

پژوهشگر رویان در مورد تهیه و تزریق سلول‌های فیبروبلاست توضیح داد: این سلول‌ها از ناحیه پشت گوش گرفته می‌شود به این صورت که یک سانتی متر از پوست این ناحیه برداشته و در آزمایشگاه سلول‌های فیبروبلاست آن جدا می‌شود.

باجوری علت برداشتن سلول از پشت گوش را در جوان‌تر بودن این سلول ها عنوان کرد و گفت: سلول‌های پشت گوش دو تا ۱۰ سال جوا‌ن‌تر از سلول‌های فیبروبلاست پوست صورت است بنابراین استفاده از این سلول‌ها به داشتن نتیجه‌ای بهتر کمک می‌کند.

وی گفت: با برداشتن بخشی از پوست پشت گوش، می‌توان بین ۶۰۰ هزار تا یک میلیون سلول فیبروبلاست به دست آورد که آنها در آزمایشگاه به مدت یک ماه کشت داده می‌شود و پس از یک ماه حدود ۹۰ میلیون سلول فیبروبلاست به دست می‌آید.

باجوری با بیان اینکه این سلول‌ها طی سه مرحله به فاصله زمانی یک ماه در قسمت دچار اسکار آکنه، چین و چروک یا هر نوع فرورفتگی تزریق می‌شود، افزود: دوره درمان حدود چهار ماه شامل یک ماه برای کشت سلولی و ۳ ماه برای تزریق زمان می‌برد.

وی در مورد میزان اثربخشی این روش درمانی گفت: نتیجه سلول درمانی از تزریق دوم به بعد به تدریج آغاز می‌شود و با گذشت زمان سیر صعودی می‌یابد.

باجوری میزان اثربخشی این روش درمانی را به سن، ژنتیک و عواملی مانند ورزش نکردن، سیگار کشیدن، مصرف مشروبات الکی وابسته دانست و افزود: میزان اثربخشی این روش درمانی بین ۴۰ تا ۸۰ درصد است.

وی با بیان اینکه سلول درمانی بر روی افراد دارای سن ۲۰ تا ۶۵ سال انجام شده است، ادامه داد: هر چه سن افراد پایین‌تر باشد، میزان اثربخشی این روش درمانی بیشتر است.

باجوری همچنین گفت: علاوه بر ویتیلیگو، سلول درمانی در مورد خال‌های مادرزادی سفید رنگ و لک‌های سفید رنگ ناشی از بروز حوادث مانند ضربه، تصادف، بخیه، گزیدگی حشرات و هر نوع آسیبی که سبب از بین سلول‌های رنگدانه ساز شود، نیز صورت می‌گیرد.

طرح‌های تحقیقاتی

پژوهشگر رویان در مورد طرح‌های تحقیقاتی سلول درمانی پوست گفت: در مورد بیماری‌های EB، پسوریازیس، اسکلرودرمی و سوختگی‌های حاد تحقیقاتی در دست اجرا است.

باجوری افزود: بیماری EB یک بیماری نادر ژنتیکی است که در اثر آن زخم‌های شدیدی روی سطح بدن و انگشتان دست‌ها و پاها ایجاد و در مواردی منجر به چسبندگی انگشت‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه سلول درمانی در مورد این بیماران تنها درحد کاهش میزان شدت زخم‌ها و بهبود آنها صورت می‌گیرد و نمی‌تواند بیماری را به طور کامل درمان کند، ادامه داد: تاکنون سلول درمانی روی حدود ۲۰ نفر از مبتلایان به این بیماری صورت گرفته است.

باجوری گفت: در مورد درمان عوارض ناشی از سوختگی‌های حاد نیز سلول درمانی بر روی هفت نفر انجام شده است که پس از اتمام مراحل تحقیقاتی میزان اثربخشی و موفقیت آن مشخص می‌شود.

وی در مورد بیماری پسوریازیس نیز توضیح داد: پسوریازیس یک بیماری مزمن خود ایمنی است که پوست مبتلایان به آن دچار قرمزی و پوسته ریزی با پوسته‌های سفید و نقره‌ای می‌شود.

باجوری گفت: برای درمان این بیماران سلول‌های بنیادی داخل زخم‌های آنها تزریق می‌شود؛ این بیماری نیز ژنتیکی است و تنها از طریق این روش می‌توان زخم‌های بیماران را تا حدی بهبود بخشید ولی نمی‌توان درمان قطعی ارایه کرد.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون سه نفر در این طرح شرکت داشته اند و نتیجه نهایی پس از بررسی تعداد بیشتری از مبتلایان بررسی و گزارش می‌شود.

باجوری در مورد بیماری اسکلرودرمی نیز اظهار کرد: اسکلرودرمی نیز یک بیماری خود ایمنی است که پوست مبتلایان به آن سفت می‌شود و این سفتی پوست بیشتر در پوست انگشتان صورت و دور لب آنها دیده می‌شود و ممکن است برخی از آنها به عوارض ریوی، کلیوی یا قلبی نیز دچار شوند.

باجوری با بیان اینکه تاکنون سه نفر از مبتلایان به این بیماری در این طرح تحقیقاتی تحت درمان قرار گرفته‌اند، گفت: برای این بیماران تزریق وریدی سلول‌های بنیادی صورت می‌گیرد تا عوارض ناشی از آن تا حدی بهبود یابد ولی بیماری درمان نمی‌شود.

وی اظهار کرد: درحال حاضر استفاده از سلول درمانی در مورد این بیماری‌ها در مرحله تحقیقات بالینی قرار دارد تا در صورت رسیدن به نتایج قابل قبول وارد مرحله ارایه خدمات درمانی شود.

سلول درمانی و استفاده از سلول‌های بنیادی در حوزه‌های مختلف تحقیقاتی و درمانی از سال ۱۳۷۰ در پژوهشگاه رویان آغاز شده و تاکنون از این روش در درمان ناباروری،بیماری های قلبی، ارتوپدی به ویژه در ناحیه زانو و ضایعات چشم به ویژه قرنیه استفاده شده است.

ماهی دریایی بخوریم یا پرورشی؟

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 انجمن قلب آمریکا به تمام افراد توصیه می‌کند برای حفظ سلامتشان حداقل هفته‌ای ۲ مرتبه ماهی، به‌خصوص ماهی‌های چرب حاوی امگا۳ مصرف کنند.

به طور کلی هر وعده ماهی مصرفی باید حدود حداقل۱۳۰-۱۲۰ گرم یا به اندازه کف دست، گوشت خالص ماهی باشد.

در ادامه این مطلب به ۶ پرسش پیرامون این ماده غذایی پاسخ داده‌ایم.

۱٫ آیا ماهی‌های تازه موجود در بازار از ماهی‌های منجمد و بسته‌بندی‌شده، سالم‌تر و پرخاصیت‌ترند؟

نه. برخلاف باور عام، خرید ماهی‌‌های تازه به هیچ‌وجه برتری خاصی بر ماهی‌های منجمد ندارد. چه بسا که در مواردی، ماهی‌های منجمد سالم‌تر از ماهی‌های تازه هم باشند. اگر شما در شهری زندگی می‌کنید که به دریا و غذاهای دریایی دسترسی مستقیم ندارید، حتما ماهی از شهرهای ساحلی به شهر شما وارد خواهد شد. اگر فاصله این شهر ساحلی تا شهر شما کم باشد، ماهی را به صورت تازه و اگر زیاد باشد به صورت منجمد و بسته‌بندی وارد می‌کنند.

به طور کلی، ماهی‌های منجمد که دارای بسته‌بندی کارخانه‌ای هستند، به محض صید و تمیز شدن، بسته‌بندی و منجمد می‌شوند و امکان فساد در آنها بسیار پایین می‌آید. این در حالی است که امکان ماندگی یا حتی فساد در ماهی‌های تازه به مراتب بیشتر گزارش شده است. ضمن اینکه اگر قصد خرید ماهی پرورشی هم دارید، بهتر است انواع زنده آنها را خریداری کنید تا از تازه بودنشان مطمئن باشید.

۲٫ آیا درست است که همه ماهی‌ها حاوی جیوه هستند و ضرر مصرف آنها بیشتر از خاصیت‌شان است؟

نه، تمام مواد غذایی از سبزی‌ها و میوه‌ها گرفته تا گوشت و لبنیات، می‌توانند به مواد شیمیایی مختلفی آلوده باشند. ماهی هم از این قاعده مستثنی نیست و گونه زیادی از ماهی‌ها حاوی جیوه هستند اما خوشبختانه متخصصان معتقدند که ریزمغذی‌های بسیار فراوان و پرخاصیت موجود در گوشت ماهی، اثر جیوه را تا حد قابل قبولی در بدن کاهش می‌دهند.

۳٫ آیا درست است که مصرف مداوم ماهی می‌تواند شانس ابتلا به افسردگی و ناراحتی‌های قلبی را کاهش دهد؟

بله، اگر حداقل هفته‌ای ۲ بار گوشت ماهی که زیاد سرخ و سوخاری نشده است، مصرف کنید، شانس ابتلا به فشارخون بالا را کاهش می‌دهید و ضربان قلبتان هم تا حد قابل قبولی تنظیم می‌شود. به همین دلیل هم امکان ابتلا به ناراحتی‌های قلبی تا ۳۶ درصد در شما پایین می‌آید.

ضمن اینکه امگا۳ فراوان موجود در گوشت ماهی می‌تواند احتمال ابتلا به حمله‌های قلبی و برخی از انواع سرطان‌ها را هم کم کند و با بالا بردن خلق، مانع ابتلا به افسردگی شود.

۴٫ آیا درست است که امگا۳ در بدن به اندازه کافی تولید نمی‌شود؟

بله. متاسفانه بدن انسان قادر به تولید حجم مناسبی از امگا۳ نیست. به همین دلیل هم متخصصان مصرف خوراکی‌های سرشار از این اسید چرب پرخاصیت برای بدن را به همه افراد در تمام گروه‌های سنی توصیه می‌کنند. ماهی‌هایی مانند کیلکا، کولی، ساردین، خال‌مخالی، سالمون و قزل‌آلا در کنار میگو، گردو، روغن کانولا از منابع خوب و در دسترس دریافت امگا۳ محسوب می‌شوند.

۵٫ آیا درست است که مصرف گوشت ماهی باعث افزایش قدرت حافظه می‌شود؟

بله. اصلا خیلی از متخصصان به همین دلیل، نام «غذای مغز» را به ماهی داده‌اند. تحقیقات مختلف ثابت کرده‌اند حتی مصرف یک وعده ماهی در طول هفته هم می‌تواند باعث افزایش قدرت حافظه کوتاه‌مدت در به خاطر سپردن کارها شود. به همین دلیل هم مصرف ماهی در دوران میانسالی و پیری، به‌خصوص به آنهایی که مدام کارهایشان را فراموش می‌کنند، توصیه می‌شود.

ضمن اینکه مصرف مداوم ماهی و دریافت ریزمغذی‌های فراوان موجود در گوشت آن، به خصوص امگا۳، تا حد چشمگیری از ابتلا به افسردگی و زوال عقل هم پیشگیری می‌کند.

۶٫ آیا درست است که میزان امگا۳ ماهی‌های دریایی از ماهی‌های پرورشی بیشتر است؟

نه، میزان امگا۳ موجود در گوشت ماهی به نوع ماهی بستگی دارد. مثلا ماهی‌هایی مانند قزل‌آلا، سالمون، شاه‌ماهی، ساردین و خال‌مخالی دارای اسیدهای چرب امگا۳ زیادی هستند. اما میزان امگا۳ موجود در انواع دریایی و پرورشی آنها چندان تفاوتی با هم ندارد. این در حالی است که برخی ماهی‌ها دارای امگا۳ کمتری هستند و تولید آنها به شکل پرورشی باعث پایین‌تر آمدن این مقدار از امگا۳ در بدنشان هم می‌شود.

مثلا ماهی‌ تیلاپیای پرورشی که امروزه طرفداران زیادی هم پیدا کرده، بر پایه ذرت است و به همین دلیل حجم امگا۳ موجود در گوشت این ماهی بسیار کم است.

طبیعت درمانی به سبک ایرانی

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 اردیبهشت یکی از بهترین زمان هایی است که می‌توان مقاومت بدن و دستگاه‌های درونی را برای فرا رسیدن تابستان و روزهای گرم آن بالا ‌برد. یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش مقاومت بدن، تنظیم هورمون‌ها و عملکرد اندام‌های درونی بدن نوشیدن عرقیات گیاهی و دارویی همزمان با آغاز بهار است.

به گزارش نامه نیوز، اردیبهشت یکی از بهترین زمان هایی است که می‌توان مقاومت بدن و دستگاه‌های درونی را برای فرا رسیدن تابستان و روزهای گرم آن بالا ‌برد. یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش مقاومت بدن، تنظیم هورمون‌ها و عملکرد اندام‌های درونی بدن نوشیدن عرقیات گیاهی و دارویی همزمان با آغاز بهار است. بهار بهترین فرصت برای تغییر سبک زندگی و برنامه و رژیم غذایی است. چه بهتر که خانواده‌ها از این فرصت برای داشتن یک رژیم غذایی سالم و سلامت استفاده کنند. گنجاندن عرقیات و نوشیدنی‌های گیاهی و دارویی یکی از بهترین این اقدام‌هاست که باید با مشاوره متخصص طب سنتی در برنامه غذایی روزانه گنجانده شود چرا که این درمانگران متناسب با طبع و مزاج هر فرد او را دعوت به نوشیدن عرق‌های گیاهی با طبع سرد یا گرم می‌کنند و هشدار‌های لازم را درباره تداخل دارویی عرق‌های گیاهی و داروهای شیمیایی به مصرف کننده ارائه می‌کنند.

اگر از گرمای تابستان بیزارید

مردان و زنان زیادی با نزدیک شدن فصل تابستان دل نگران گرمی و حرارت هوا هستند. در حقیقت تعریق‌های روزانه ناشی از افزایش دمای هوا مهمترین دغدغه آنهاست. این مسئله برای افرادی که مزاج و طبعی گرم دارند بیشتر محل توجه است چرا که افزایش دمای هوا در این گروه با عوارض بیشتری همراه است. یکی از روش‌ها برای پیشگیری از بروز این مشکل گنجاندن عرقیجات گیاهی با طبع سرد به برنامه غذایی هفتگی از اردیبهشت ماه است. عرق کاسنی و عرق بیدمشک بهترین انتخاب است. نوشیدن روزانه یک فنجان از یکی از این عرق‌های گیاهی می‌تواند به کاهش حرارت درونی بدن کمک کند و با تنظیم داخلی دمای بدن تحمل و مقاومت بدن را در برابر افزایش تدریجی دمای هوا با نزدیک شدن فصل تابستان و فرارسیدن ماه تیر بالا ببرد. ضمن آنکه نوشیدن بیدمشک در تابستان و روزهای باقی مانده از بهار به شما کمک می‌کند تا بوی بد عرق را که یکی از شایع‌ترین مشکلات رایج درتابستان است خنثی کنید.

برای سردردهای آخر بهار آماده شوید

با افزایش تدریجی دمای هوا گروهی از مردم به ویژه آنها که طبعی گرم دارند دچار سردردهایی می‌شوند که علت آنها گرمای هواست.این سردردها در روزهای گرم تشدید می‌شود و گاهی مانع از انجام برنامه‌ها و فعالیت‌های روزمره می‌شود. برای پیشگیری و درمان این سردردها و تخفیف آنها در طول روز نوشیدن یک تا ۲ فنجان از عرق گیاهی سنبل الطیب را در طول روز به آنها توصیه می‌کنیم. اما بهترین روش این است که این افراد با شروع اردیبهشت و خرداد یک روز در میان مصرف یک فنجان عرق گیاهی سنبل‌الطیب را به برنامه‌ غذایی‌شان اضافه کنند تا با عملکرد تاثیر دارویی این عرق گیاهی در مدت یک ماه در روزهای گرم کمتر با سردردهای ناشی از گرمای هوا رو به رو شوند.

نوشیدنی‌های طبیعی که فشار خون را کنترل می‌کنند

یکی دیگر از اختلال‌هایی که با افزایش دمای هوا و فعالیت و جنب و جوش دستگاه‌های داخلی بدن در فصل تابستان رایج می‌شود افزایش فشار خون است. این اختلال که بیشتر در میان سالمندان و میانسالان دیده می‌شود تا حد زیادی طبیعی است و کنترل آن نیازمند مشاوره با پزشک معالج این گروه است. اما نوشیدن برخی از عرق‌های گیاهی همچون عرق شاهتره و شربت کم‌شیرین خاکشیر نیز برای کنترل این اختلال بی‌فایده نیست. عرق شاهتره یکی دیگر از نوشیدنی‌های گیاهی خوش طعم و خوش بویی است که تاثیر قابل ملاحظه‌ای در کنترل میزان فشار خون به ویژه در افراد سالمند دارد. نوشیدن روزی ۲ فنجان از این عرق گیاهی به تصفیه خون و تنظیم کلسترول خون نیز کمک می‌کند. فراموش نکنید نوشیدن شربت خاکشیر شیرین برای سالمندان و میانسالان جایز نیست و این گروه در صورتی که دارویی خاص مصرف می‌کنند برای پیشگیری از تداخل دارویی بهتر است از پزشک معالج و درمانگر طب سنتی مشورت بگیرند.

اگر جنب و جوش زیادی دارید…

اگر در گروه افرادی قرار دارید که در طول روز مجبورید با افراد زیادی سر و کار داشته باشید و پر جنب و جوش هستید و آرام و قرار ندارید به شما پیشنهاد می‌کنیم از نیمه اردیبهشت ماه نوشیدن یک فنجان عرق بهارنارنج را به صورت روزانه در برنامه غذایی‌تان بگنجانید. نوشیدن این عرق گیاهی به شما کمک می‌کند که در طول روز بعد آرامش بیشتری داشته باشید و هنگام انجام فعالیت‌های روزمره کمتر دچار استرس و تنش‌های ناشی از کار روزانه شوید چرا که استرس ناشی از کار و عملکرد روزانه در کنار گرمی هوا می‌تواند مهم‌ترین فاکتور برای افزایش ضربان قلب و بالارفتن فشار خون باشد. در حالی که نوشیدن عرق بهارنارنج بدن را برای روزهای گرم تابستان آماده می‌کند و مقاومت اعصاب و دستگاه‌های درونی بدن را افزایش می‌دهد.

با تپش قلب ناشی از گرمای هوا چه کنیم

تپش قلب و بی اشتهایی ناشی از افزایش دمای هوا یکی دیگر از اختلال‌هایی است که با نزدیک شدن تابستان سراغ برخی از مردم می‌آید. برای پیشگیری از این اختلال نیز در طب سنتی چاره‌‌های مختلفی وجود دارد که ساده‌ترین آنها نوشیدن عرق گیاهی خارشتر است. افرادی که با نزدیک شدن تابستان و گرم‌تر شدن هوا اشتهای‌شان کور می‌شود و این مسئله به مرور مقاومت و سلامت بدن‌شان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد می‌توانند با نوشیدن روزانه یک تا ۲ فنجان عرق خارشتر بر این مشکل غلبه کنند. ضمن آنکه نوشیدن این عرق گیاهی علاوه بر درمان بی‌اشتهایی می‌تواند به کنترل تپش قلب کمک کند. یکی دیگر از فواید نوشیدن عرق خارشتر افزایش میزان تعریق بدن در تابستان است که این مسئله خود به تخلیه سموم و اخلاط موذی از بدن و پاکسازی دستگاه‌های درونی کمک می‌کند. اما فراموش نکنید افرادی که نوشیدن خارشتر را در برنامه غذایی‌شان قرار می‌دهند باید میزان آب دریافتی بدن‌شان را در روزهای تابستان بیشتر کنند.

آرام و بانشاط شوید

اگر چه این روزها زمان گشت و گذار و سفر به نقاط دور و نزدیک است و انتظار می‌رود که افراد شور و نشاط بیشتری برای وقت گذرانی در طبیعت داشته باشند اما گاهی گرمای هوا مانع از این اقدام می‌شود. افراد احساس کسالت و بی‌حوصلگی می‌کنند و آنچنان خستگی به سراغ‌شان می‌آید که دوست ندارند هوای خنک خانه را ترک کنند. یکی از بهترین شیوه‌ها برای مبارزه با این حس گنجاندن عرق گل‌گاو‌زبان به برنامه غذایی این افراد است.

عرق گل گاوزبان همانند چای آن خواص متعددی از قبیل آرامش بخشی، تقویت اعصاب و ضد استرس دارد. از آنجا که تمایل مردم به نوشیدنی‌های خنک در فصل‌های گرم سال در مقایسه با نوشیدن چای افزایش می یابد، افراد علاقه‌مند می‌توانند نوشیدن این عرق گیاهی را جایگزین چای گل‌گاوزبان کنند. نوشیدن یک لیوان از این عرق علاوه بر خاصیت آرامش بخشی موجب افزایش نشاط و شادمانی افراد می‌شود و توان تحمل و صبر آنها را در روزهای گرم تابستان بالا می‌برد.

ایدز از روبوسی منتقل می‌شود؟

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: ایدز بیماری رفتاری است که دو راه اصلی انتقال آن، رفتارهای جنسی پرخطر محافظت نشده و استفاده از سرنگ و سوزن مشترک در جریان مصرف تزریقی مواد مخدر است.

به گزارش نامه نیوز، دکتر عباس صداقت رییس اداره ایدز وزارت بهداشت افزود: اچ آی وی (ویروس عامل بیماری ایدز) از طریق شنا در استخر، نوشیدن آب، استفاده از وسایل غذا خوری مشترک، استفاده از حمام و سرویس‌های بهداشتی عمومی، تماس‌های معمولی از جمله دست دادن و روبوسی و حتی نیش پشه منتقل نمی‌شود.
وی تاکید کرد: با توجه به راههای اصلی انتقال این بیماری، خویشتن داری و وفاداری به همسر، استفاده از وسایل محافظت کننده و پرهیز از استفاده از سرنگ و سوزن مشترک در جریان تزریق مواد مخدر برای پیشگیری از ابتلا به آن ضروری است.

سیگار، ژن‌ها را پیر می‌کند

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 پزشکان با تاکید بر ارتباط پیری ژن‌ها با افزایش خطر ابتلا به سرطان به بررسی عوامل موثر بر فرسودگی ژن‌ها پرداخته‌اند.

به گزارش نامه نیوز، متخصصان در مطالعات جدید مشاهده کردند که دو عامل مصرف مرتب آسپرین و سیگار کشیدن از عوامل تاثیرگذار بر روند فرسوده شدن ژنوم مرتبط با سرطان روده بزرگ هستند با این تفاوت که آسپرین روند پیری ژن‌ها را کند در حالی که سیگار روند فرسودگی ژن‌ها را تسریع می‌کند. در دهه ۱۹۹۰ میلادی نتایج مطالعات نشان داد که مصرف مرتب و طولانی‌مدت قرص آسپرین، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. در حقیقت مصرف این قرص در کاهش ۴۰ درصدی خطر ابتلا به این نوع سرطان موثر است با این حال تاکنون مشخص نشده بود که چگونه این قرص بر پیشگیری از خطر سرطان تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل متخصصان تصمیم گرفتند تا نگاه دقیق‌تر و جزئی‌تری به این فرآیند داشته باشند.
در این بررسی، نمونه‌های از بافت روده در ۵۴۶ زن سالم با بیش از ۵۰ سال سن مورد مطالعه قرار گرفت. سپس تغییرات مرتبط با سن در نشانگرهای ژنی شاخص‌های ژن با فاکتورهای سبک زندگی این زنان از جمله مصرف آسپرین، استعمال سیگار، شاخص توده بدنی و هورمون درمانی جایگزین مقایسه شد.

«پریمو شار»، یکی از محققان این مطالعه گفت: هر ژنوم سلول مانند یک کتابخانه پر از کتاب، مملو از نشانگرهایی است که البته این نشانگرها خیلی ثابت نیستند و تحت شرایط سنی مختلف تغییر می‌کنند. اگر در هر بخش خاصی از ژنوم این تغییرات شدید باشد می‌تواند منجر به رشد تومورهای سرطانی شود.

در این مطالعه مشخص شد که آسپرین در حقیقت زوال ژنومی ناشی از افزایش سن را کاهش می‌دهد. در مقابل این متخصصان دریافتند استعمال سیگار برعکس آسپرین، فرآیند فرسوده شدن سلول‌ها را افزایش می‌دهد و می‌تواند به خطر فزاینده سرطان کمک کند.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس ورلد ریپورت، در حالی که مصرف آسپرین می‌تواند کمک‌کننده باشد لازم است بررسی‌های بیشتری پیش از آنکه پزشکان به بیماران مصرف این نوع دارو را توصیه کنند، انجام شود چرا که عوارض جانبی مربوط به مصرف زیاد آسپرین از جمله خونریزی دستگاه گوارش وجود دارد.

آب یخ این قسمت از بدن را از کار می اندازد

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 کارشناس تغذیه مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: قطعاً توصیه می‌شود که در روزهای گرم سال به هیچ عنوان آب سرد و یا یخ مصرف نشود چراکه عملکرد دستگاه گوارش و کبد را مختل می‌کند و اثرات منفی و اختلالاتی را برای بدن به همراه خواهد داشت.
به گزارش سرویس علمی جام نیوز، اگر عادت دارید در روزهای گرم تابستان، آب خیلی خنک و شاید خیلی یخ بنوشید، بهتر است بدانید با این کار استرس حرارتی به دستگاه گوارش‌تان وارد می‌کنید و در ضمن تشنگی‌تان نیز برطرف نخواهد شد.

درباره موضوع اول باید گفت این استرس باعث بی قراری و مشکلات گوارشی می‌شود بنابراین آبی بنوشید که دمای آن متناسب با دمای بدن‌تان باشد زیرا تفاوت دمایی بین آب و بدن می‌تواند باعث بروز استرس‌های حرارتی در شما شود.

بوعلی سینا می‌فرماید: آب یخ خوردن، ضرر خود را اگر در جوانی نشان ندهد، در پیری حتماً ضربه‌اش را به تو خواهد زد!

یک متخصص تغذیه گفت: استفاده از آب بسیار خنک نه تنها موجب رفع تشنگی نمی‌شود بلکه احساس تشنگی را بیشتر کرده و منجر به سردردهای میگرنی خواهد شد.

سوسن خدام در خصوص مصرف مایعات در ایام تابستان به ویژه روزهای ماه مبارک رمضان اظهار کرد: همه افراد باید روزانه بین شش تا هشت لیوان آب مصرف کنند تا بتوانند از کمبود یا از دست رفتن آب بدن در روزهای گرم جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه در تابستان میزان تعرق و دفع املاح بدن زیاد است و ممکن است در صورت عدم مصرف آب کافی صدمات بسیاری به بدن وارد شود، گفت: تنها مایعی که می‌تواند آب بدن را تأمین کند آب آشامیدنی است و نمی‌توان آب میوه‌ یا نوشابه را جایگزین آن کرد.

خدام با تأکید بر اینکه در این ایام مصرف میوه و سبزیجات سالم و تازه فراموش نشود، گفت: میوه‌ها و سبزیجات حاوی آب فراوانی هستند که به تدریج جذب می‌شود و با مصرف آنها می‌توان آب مورد نیاز بدن را تأمین کرد.

وی استفاده از میوه‌های فصل همچون هندوانه، خربزه و طالبی که حاوی آب فراوان هستند و مصرف نوشیدنی‌های مفیدی همچون شربت بیدمشک را توصیه و بر کاهش مصرف چای، مواد کافئین‌دار و نوشابه در ایام ماه مبارک رمضان تأکید کرد و افزود: مصرف چای باعث دفع آب بدن می‌شود به نحوی که با مصرف یک لیوان چای دو لیوان آب بدن دفع می‌شود و این امر قطعاً بدن را در ماه رمضان با کم‌آبی مواجه می‌کند، بهتر است که در این ایام مصرف چای به حداقل برسد و ترجیحاً کمرنگ صرف شود.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت استان عنوان کرد: مصرف غذاهای پر حجم و چرب و سرخ شده نیاز بدن به آب را افزایش می‌دهد و ضرورت دارد در این ایام از مصرف چنین غذاهایی اجتناب شود.

ورلد نیوز” مردی ۴۴ ساله ساکن لندن به خاطر مصرف بیش از اندازه آب یخ جان باخت. گویا وی دو و نیم گالن آب یخ (معادل ده لیتر) را در مدت هشت ساعت نوشیده بود تا دردهای ناشی از بیماری لثه‌ی خود را کاهش بدهد. وقتی وی به مراکز پزشکی انتقال یافت تصور می‌شد مست باشد زیرا به لکنت زبان مبتلا شده و تعادل مغزی خود را از دست داده بود که این‌ها نشانه‌های مسمومیت ناشی از مصرف زیاد آب یخ بود. زیاده‌روی در مصرف آب یخ سبب شده بود توازن آب موجود در مغز این مرد انگلیسی به هم بخورد.

به گفته‌ی دکتر مایکل بِیدن مصرف زیاد آب یخ سبب کاهش شدید پتاسیم موجود در بدن می‌شود. کاهش پتاسیم نیز به این دلیل که توازن الکترودی بدن را برهم می‌زند می‌تواند به بروز حملات قلبی منجر می‌شود. به گفته‌ی متخصصان مصرف زیاد آب یخ سبب می‌شود شکم از هم پاشیده شود بدین معنا که در آن سوراخ‌هایی بروز می‌کند. از گذشته به صورت سنتی این باور وجود داشته که مصرف زیاد آب یخ زیان آور است اما نتایج تحقیقات، مرگبار بودن آن را نیز اثبات کرده است. چینی‌ها در گذشته برای شکنجه متهمان از این شیوه قدیمی بهره می‌گرفتند به طوری که آب یخ را به مقادیر زیادی در درون حلق آن‌ها می‌ریختند.

باید دستگاه‌های مختلف در اجرای طرح افزایش جمعیت همکاری کنند

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل بیمه سلامت ایرانیان با اشاره به اقدامات انجام شده در این سازمان در راستای اجرای طرح افزایش جمعیت گفت: در اجرای این طرح باید دستگاه‌های مختلف همکاری کنند.

انوشیروان محسنی بندپی در جریان بازدید از خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه نقش دفترچه‌های بیمه سلامت در طرح تحول سلامت چیست، اظهار داشت: همزمان با طرح تحول سلامت نظام بیمه سلامت را شروع کردیم و مهم‌ترین اقدام آن تحت پوشش قرار دادن افراد فاقد بیمه در پوشش همگانی بود، به دلیل اینکه بحث پرداخت حق بیمه مطرح بود پژوهش میدانی زیرنظر معاونت مطالعات سازمان با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی انجام شد.
وی ادامه داد: در این پژوهش میدانی ۸۵۰ سکونتگاه غیررسمی در حاشیه کلانشهرها به ما معرفی شد که تعداد آن‌ها بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از ثبت‌نامی‌های فعلی بود. بعد از اتمام مطالعات به برآورد حدود ۷تا ۱۰ میلیون فرد فاقد بیمه رسیدیم که تا به حال حدود ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از آن‌ها در سایت بیمه سلامت ثبت‌نام کردند و ثبت‌نام همچنان ادامه دارد. یافته‌ها نشان می‌دهد این افراد آسیب‌پذیر و فاقد درآمد نسبی و جزء افرادی هستند که مانند روستاییان و عشایر ضرورت بیمه رایگان آن‌ها تشخیص داده شده است.
مدیرعامل بیمه سلامت ایرانیان همچنین گفت: اگر فردی که هنوز دفترچه بیمه ندارد وارد بیمارستان شود با کد رهگیری که از ثبت‌نام سایت دریافت کرده می‌تواند در بیمارستان پذیرش شود. نقش سازمان بیمه سلامت به عنوان سازمانی همطراز وزارت بهداشت در طرح تحول نقش کلیدی است. ما در این سازمان سه وظیفه را برای بیمارستان‌ها تعریف کردیم، ۱٫ بیمار را برای لوازم مصرفی به خارج از بیمارستان هدایت نشود که اگر این اتفاق بیفتد گزارش تخلف رئیس بیمارستان است، ۲٫ بیمار در پرداخت هزینه‌ها ۵ درصد پرداخت کند و انگیزه برای سیستم ارجاع وجود داشته باشد. ۳٫ بالا بردن کیفیت خدمات چنانچه تعرفه‌های سال ۹۳ را با ۴۴ درصد رشد پرداخت می‌کنیم و هتلینگ را از ۴۷ به ۹۰ افزایش دادیم و معتقدیم باید بیمه شده خدمات قابل قبولی را دریافت کند.

محسنی بندپی در پاسخ به این سؤال که هنوز به آمار ۶ میلیون فرد فاقد بیمه نرسیدیم و به طور قطع افرادی با همپوشانی بیمه‌ای نیز در این آمار وجود دارد، آیا نظارت می‌کنید که هیچ فرد فاقد بیمه‌ای از این سیستم جا نماند، تصریح کرد:برای روستاییان، عشایر و ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر احتیاج به پوشش بیمه فراگیر نداریم اما اگر کسی در این جمعیت بیمه نبود می‌تواند با نامه بهورز محل خود از خدمات بیمه ای بهره مند شود. مشکل ما در قسمت آمار سازمان تأمین اجتماعی است چرا که به طور مثال یک کارگر خود را به طور فصلی درسال ۹۱ بیمه کرده و این فرد در لیست ارائه شده از سوی تأمین اجتماعی به عنوان بیمه شده است اما در اصل در حال حاضر فاقد بیمه است یا فردی قبلا ساکن شهر زیر ۲۰ هزار نفر بوده و بیمه داشته اما در حال حاضر به دلیل مهاجرت در حاشیه شهر زندگی می کند و فاقد بیمه است. باید سامانه را طوری پیش ببریم که این افراد از پوشش جدید برخوردار شوند.
وی همچنین در خصوص خدمات دندانپزشکی و تعهدات این سازمان، گفت: بیمه سلامت به دلیل اینکه به سمت سلامت محوری پیش رفته در بسته روستاییان امسال ۵ خدمت دندانپزشکی که بیشتر مربوط به پیشگیری است را ارائه می‌کند. باید بدانیم منابع ما دولتی است و باید چیزی را تعهد کنیم که بتوانیم پاسخگوباشیم. اگر در بخش آموزش هزینه کنیم ضمن اینکه زمان بر است تأثیر بیشتری دارد. خدماتی مانند نحوه درست مسواک زدن یا استفاده از صحیح نخ دندان که برای آن ویزیت تعیین و مقرر شده که ۷۰ درصد آن را پرداخت کنیم. همچنین خدمات فلورایدتراپی، ترمیم دندان‌های شماره ۶ که عمدتا برای کودکان زیر ۱۴ سال است و برای بسته روستاییان مادران باردار را نیز شامل می‌شود. اما به طور کلی بحث‌های دندان پزشکی مربوط به بخش آموزش و پیشگیری است.
مدیرعامل بیمه سلامت ایرانیان در خصوص اقدامات این سازمان در خصوص افزایش جمعیت نیز، بیان کرد، در این بحث داروهای نازایی را به سامانه حمایتی وارد کردیم الآن هم به دنبال این هستیم که با وزارت بهداشت به دنبال روش‌هایی برویم که به عنوان روش درمانی مطرح و عموما تزریقات هرمونی است که هربار هزینه‌های میلیونی دارد و شانس بارداری در آن تنها ۳۰ درصد است. همزمان سازمان بیمه سلامت به اندازه ظرفیت قانونی خود به همراه به وزارت بهداشت و دستگاه های فرهنگی در این امر سهیم است چرا که به طور مثال با ایجاد اشتغال فرد به فکر تشکیل خانواده و داشتن فرزند می‌افتد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره پالایش هویتی ثبت نامی‌های سایت بیمه سلامت و اینکه چند درصد از ثبت نامی‌ها کودکان کار هستند، تصریح کرد: ما در بررسی سکونتگاه‌های غیررسمی NGOها را نیز به کار دعوت و کودکان خیابانی را از این طریق شناسایی کردیم و نسبت به بیمه کردن آنها اقدام شد و در روز سوم خرداد که اولین دفترچه ها به صورت نمادین توسط ریاست جمهوری به افراد تحویل داده شد که چند تن از آنها کودک خیابانی بودند. اگر همکاری ان جی او ها تداوم داشته باشد همچنان این روند ادامه خواهد داشت. در حال حاضر حدود ۳۰۰ کودک خیابانی از این طریق بیمه شده‌اند.
محسنی بندپی‌ در مورد اجرای تعهدات بیمه آتیه سازان حافظ در قرارداد جدید با آموزش و پرورش نیز گفت: هیئت دولت مرجع رسیدگی به عملکرد همه سازمان‌های بیمه‌ای را سازمان بیمه سلامت اعلام کرده، بیمه آتیه سازان حافظ یک بیمه تکمیلی موفق بوده و دو صندوق بزرگ بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی را تحت پوشش بیمه تکمیلی خود دارد که ریسک بیمه کردن آنها به دلیل بالا بودن سن زیاد است. ما در این بخش کمبود خدمتی نداشتیم در حال حضر نیز روش جدیدی برای بیمه شدن فرهنگیان در حال پیش بینی است و آن نشاندار کردن دفترچه های آنهاست که هم بیمه پایه و هم تکمیلی را دربرمی‌گیرد و گرفتن خدمت در این صورت راحت‌تر می‌شود.
بیمه آتیه سازان حافظ با کار کارشناسی و حساب و کتاب کار می‌کند، استراتژی این شرکت کیفیت خدمت بالاو سود حداقلی است خدمات دندانپزشکی در آن لحاظ نشده می‌دانید که خدمات دندان پزشکی خدماتی گران است و در صورت پوشش بیمه تکمیلی برای آن بین ۸ تا ۱۰ هزار تومان بیمه شده باید بپردازد. ما به آموزش و پرورش نیز اعلام کردیم که دندان پزشکی را جزو پوشش بیاورید و ما قیمت تمام شده را از شما می‌گیریم ولی چون نتوانستند از منابع عمومی کمک بگیرند و در این صورت به بیمه شده فشار می‌آمد قبول نکردند.

آشنایی با تیک های عصبی و درمان

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

تیک ها حرکات غیر ارادی و انقباضات عضلانی ناگهانی بوده و حداقل بطور گذرا در درصد قابل توجهی از افراد دیده می شوند .

بیتوته: تیک های صوتی نیز بیشتر به صورت اصواتی مثل سرفه کردن، صاف کردن گلو، تیک هایی که به تازگی آغاز شده اند، اغلب نیاز به درمان ندارند.

توصیه مناسب به والدین و اطرافیان کودک مبتلا به تیک این است که توجهی به تیک ها نداشته باشند، چرا که تمرکز روی تیک، باعث تشدید آن می شود غرغر کردن، بالا کشیدن بینی و… تظاهر می کند.

اکثر تیک هایی که تازه آغاز شده اند، مسیر محدود و گذرایی دارند و به سمت اختلال جدی تری پیش نمی روند و حداکثر در طی دوره های استرس آور عود می کنند.
معدودی از تیک ها بیشتر از یک سال طول می کشند.

تیک در مردها سه برابر بیشتر از زن هاست و تیکهای مزمن بیشتر بین سنین شش تا دوازده سالگی دیده می شود.
تیک می تواند با رفتارهایی نظیر بالا انداختن شانه ، پلک زدن، تنگ کردن چشمها، تکانهای تند سر یا شانه، شکلک در آوردن، تکان دادن سر به طرفین یا پایین آوردن سر و یا چین دادن بینی دیده شود.

این تیکهای حرکتی در دوران کودکی کاملاً معمول هستند. با آماری که انجمن روانپزشکی آمریکا گزارش داده است، پنج الی بیست و چهاردرصد از کودکان دارای نوعی تیک هستند.

شایع ترین نواحی از بدن که تیک های حرکتی در آنها دیده می شوند، عبارت اند از: سر و صورت و دست ها و بازوها و بیشترین حرکات به صورت چشمک زدن، شکلک در آوردن، چین دادن به پیشانی، بالا انداختن ابروها، پلک زدن زیاد، چرخش سر، پرتاب کردن دست ها و بازوها، بالا انداختن شانه و نیز تکان دادن پا و … است.

تیکهای گذرا
تیکهای حرکتی معمول که اغلب در حدود سه و نیم سالگی شروع می شوند به کودکان کمک می کنند تا انرژی عصبی را آزاد کنند. هفتاد و پنج درصد از کودکان این نوع تیک را در عرض شش ماه پست سر می گذارند.
اگر کودک شما گرفتار تیک شد، بهترین راه ، نادیده گرفتن آن است. هیچگاه او را سرزنش نکرده و یا تنبیه نکنید.

شما می توانید برای جلوگیری از تبدیل شدن این عمل به یک عادت، با تمرین کردن روشهای پیشگیرانه ، به کودکانتان کمک کنید ولی تیکهای گذرا نباید در برنامه ی کامل ترک عادت مورد توجه قرار گیرد.

تیکهای مزمن
اگر تیک بیش از دوازده ماه ادامه یابد، تیک مزمن محسوب می شود.
تیکهای مزمن پایدار هستند و معمولاً انقباض ماهیچه در آنها بیش از حد و بسیار شدید است.
این تیکها مشخصاً به صورت حمله های دوره ای صورت می گیرند و غالباً شدت آنها ماه به ماه، روز به روز یا حتی ساعت به ساعت تغییر می کند. در حقیقت رفتار تیکی ممکن است برای هفته ها یا ماهها کاملاً محو شود اما دوباره ظاهر گردد.

علتها
زمانی اعتقاد بر این بود که تیکها علامت بیرونی احساسات سرکوب شده و تعارضات و کشمکشهای درونی اند. امروزه در بسیاری از نقاط جهان آن را ترکیبی از عوامل محیطی و زیستی می دانند.
تقریباً در یک سوم موارد پایه ی ژنتیکی دارد اما در برخی حالات ممکن است این عادت از طریق تقلید به دست آید.
همچنین مشخص شده است که رفتارهای تیکی در زمان فشارهای عصبی افزایش می یابد که این امر به «تیک عصبی» منجر می شود.

در صورتیکه از وجود تیک های عصبی در کودکتان رنج می برید ، نکات زیر را مد نظر داشته باشید :

کاهش فشار روحی
به لحاظ این که رفتارهای تیکی غالباً با فشار روحی تشدید می شوند، عناصری را در زندگی کودکتان جستجو کنید که ممکن است منشأ ناراحتی یا نگرانی او گردند. آیا آنان تلاش می کنند که از تکالیف مدرسه و درسها عقب نمانند؟ آیا انتظارات ورزشی آنان بالاست؟ آیا مشکلات زناشویی شما باعث پریشانی آنها می شود؟

برای کاهش تنش های احتمالی کودکان، تا آن جایی که ممکن است برای ایجاد آرامش و اطمینان و حذف موقعیتهای فشارزا بکوشید و با آنان رئوف و مهربان باشید.

تعداد تیک اغلب با کاهش فشار روحی، تقلیل می یابد.

در میان مسائل متفاوت تربیتی که بسیاری از خانواده ها را درگیر می کند، اختلالات خواب، شب ادراری، لجبازی، پرخاشگری و بروز تیک های عصبی در کودکان بخش عمده ای از شکایات والدین را تشکیل می دهد. بسیاری از این مسائل در مسیر روند تربیت و پرورش کودک طبیعی است و این والدین هستند که با ناآگاهی یا اتخاذ شیوه های نادرست، مشکلات را بزرگ می کنند. در واقع والدین با آن چه در ذهن خود دارند یا با مشورت از بزرگ ترها یا مشاهده شیوه های تربیتی دیگران سعی می کنند راه حلی بیابند.

در حالی که مهارت های فرزندپروری یادگرفتنی است و والدین باید به خاطر داشته باشند که راه حل تمامی مسائل و چالش های تربیتی را نمی دانند و باید با پرس وجو و یادگیری شیوه های فرزندپروری در حل مسائل مربوط به فرزند خود بکوشند. یکی از مسائلی که در بین کودکان بسیار شایع است تیک های عصبی است که نحوه مواجهه با آن در قطع و یا ادامه آن نقش مهمی دارد.

تیک های عصبی
تیک به معنای انقباضات عضلانی سریع، تکراری و غیرارادی است و ممکن است به صورت صداهای قالبی، ناموزون و ناگهانی مشاهده شود. فرد نمی تواند در مقابل تیک ها مقاومت کند ولی می تواند در صورت آگاهی یافتن از آن ها تا حدودی تیک ها را مهار کند. تیک بر اثر استرس تشدید می شود و زمانی که فرد می خواهد به صورت ارادی آن را کنار بگذارد، کاهش پیدا می کند اما از بین نمی رود.

ویژگی های تیک های عصبی
سرکوب تیک در کودکان برای چند دقیقه یا چند ساعت امکان پذیر است اما درمان آن زمان بر است. بیشتر کودکان یا از تیک های خود آگاهی ندارند و یا قادر به کنترل آن نیستند. تیک ها درزمان آرامش کودک یا وقتی مشغول انجام فعالیتی است، کمتر مشاهده می شود و فقط تیک های مزمن است که حتی هنگام خواب به سراغ کودک می آید. اختلالات مربوط به تیک در پسرها شایع تر از دخترها است و در تعاریف علمی سن شروع متوسط تیک از ۷سالگی تا ۱۸سالگی است و بین تیک و بیش فعالی، افسردگی، نافرمانی مقابله جویانه یا لجبازی و وسواس شباهت زیادی وجود دارد و یکی از این اختلالات ممکن است پیش زمینه بروز اختلال بعدی را فراهم کند.

راهکارهای رفع تیک عصبی
در موارد زیادی خانواده ها بروز تیک را سرسری می گیرند و به آن اهمیت نمی دهند. البته این نکته مهم است که درباره تیک های گذرا بهترین راه بی اعتنایی است تا خود به خود رفع شود. اما اگر تیک مزمن با بی اعتنایی خانواده روبه رو شود، در زمینه تحصیل، کودک را با مشکل روبه رو می کند. تیک ها با گذشت زمان ممکن است تغییر شکل دهد وخانواده تصور کند تیک کودک رفع شده است؛ در حالی که برطرف نشده و فقط تغییر شکل داده است.

گاهی افراد در مواجهه با عوامل استرس زا یا تخلیه هیجانی یک سری رفتارهای قالبی بروز می دهند. این رفتارها، همان تیک های گذراست که در طول زمان به خودی خود رفع می شود. برای رفع تیک باید همواره ریشه های بروز تیک را شناسایی کرد. خوب است بدانید عوامل ژنتیکی، یک سری ناقل های شیمیایی و اختلال در آن ها، مواد مخدر و الکل که تیک های بویایی ایجاد می کند، اختلالات بیش فعالی، وسواس، افسردگی، بیماری های مزمن و عفونی، محیط های پرتنش و اضطراب ها و استرس های مزمن در بروز تیک موثر است.

باید علاوه بر این عوامل به فونتیک و ویژگی های ارثی کودک نیز توجه کرد. دقت داشته باشید که تشخیص تیک با متخصص روان شناس است. روان پزشکان ممکن است برای درمان تیک از دارو استفاده کنند و رفتار درمانی هم شیوه موثری برای درمان تیک است. در رفتار درمانی اصل بر این است که توجه و تمرکز مستقیم روی تیک کارساز نیست و لازم است والدین بدانند دستورهای تکراری آن ها تیک کودک را مقاوم تر می کند.

همچنین گاهی والدین شکایت می کنند که تیک کودک در برخی موقعیت ها تشدید می شود. به عنوان مثال کودکی که بددهنی دارد همیشه بددهن نیست و گاهی مواقع به این کار مبادرت می کند. در این موارد ما می گوییم که بددهنی کودک، تیک نیست بلکه لجبازی یا رفتارهای ناسازگارانه است. تیک باید مستمر و در موقعیت های مختلف تکرار شود و حداقل ۴هفته ادامه داشته باشد و تمامی تیک ها همراه با نوعی عصبیت است.والدین باید بدانند بچه های زیر ۶سال آگاهی درباره تیک ها ندارند و نسبت به کاری که می کنند، فکر نمی کنند.

از سویی با توجه به سن کمی که دارند آن را زود فراموش می کنند. آن ها واکنش های دیگران نسبت به رفتارهای تکرارشونده خود را جالب می بینند و نسبت به رفتارهای خاص مثل شکلک درآوردن و چشمک زدن جذب می شوند و با الگوسازی و تقلید از آن چه در رفتار همسالان می بینند، به طور ناخودآگاه جذب تیک می شوند. بنابراین کودک به طور مستقیم از خانواده و محیط مهد تاثیر می پذیرد و لازم است چنانچه رفتار نادرست یا تیک عصبی در محیط پیرامون کودک وجود دارد، اصلاح شود تا به کودک منتقل نشود.۸۰درصد انواع تیک ها در مجموع به اضطراب مرتبط است، تیک نوعی واکنش عصبی فرد در مواجهه با اضطراب و استرس است.

بنابراین زیربنای عمده تیک ها اضطراب است و به همین دلیل است که به هنگام درمان متخصص باید ریشه تیک را شناسایی کند تا کوتاه ترین راه برای درمان انتخاب شود.
در این میان اختلال توره شدیدترین و مشهورترین نوع تیک در کودکان است که به صورت هم زمان تیک صوتی و حرکتی را با هم دارد. این اختلال نادر است و دارو درمانی در رفع آن یک اصل اساسی است.

در بروز این اختلال ناقل های عصبی تاثیرگذار است، به همین دلیل دارو برای رفع آن موثرتر است.

حذف وعده سحر باعث اضافه وزن می شود

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 به گفته یک کارشناس تغذیه و رژیم درمانی، حذف وعده سحری می‌تواند بدن را با آسیب‌های جدی مواجه کند.

به گزارش نامه نیوز، فرزاد بابایی، با اشاره به گرمای هوا در ایام ماه مبارک رمضان نیاز بدن را به آب بالا دانست و به افراد توصیه کرد: در فاصله بین افطار تا سحر نیاز آبی بدن خود را با مصرف آب، مایعات و نوشیدنی‌ها برطرف و سعی کنند مقادیر زیادی سبزیجات و میوه‌ها را به منظور نگهداری آب در بدنشان مصرف کنند.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به اینکه گوشت‌ها و مواد پروتئینی و چرب نیاز آبی بالایی دارند، گفت: با توجه به تعریق زیاد در روزه داران بعلت گرمای هوا در فصل تابستان، بهتر است افراد تا حد امکان از مصرف این نوع مواد در وعده سحری خود اجتناب کنند.

بابایی با اشاره به اینکه مصرف زیاد مواد کنسروی و شور سبب تشنگی فرد می‌شوند، گفت: بهتر است افراد از خوردن چنین موادی صرف نظر کنند، چرا که خوردن این مواد در کنار تعریق زیاد بدن در گرمای هوا معضل کم آبی را در بدن بوجود می آورد و در نهایت بدن برای متابولیسم طبیعی خود با کمبود آب مواجه می شود.

وی با تاکید بر اهیمت گنجاندن وعده سحری در برنامه غذایی روزه داران، گفت: توصیه می شود روزه داران در برنامه افطار تا سحر خود حتما شش گروه مواد غذایی را بگنجانند و تا حد امکان از مصرف غذاهای سرخ شده، کنسروی، شور و… صرف نظر کنند.

وی با بیان اینکه بهتر است روزه داران افطار خود را با غذاهای سبک تر و با مایعات گرم مثل آب جوش، شیر گرم به همراه چند عدد خرما آغاز کنند، گفت: بهتر است روزه داران وعده‌های افطار و شام خود را یکی نکنند، چرا که وارد کردن حجم زیاد مواد غذایی بدن را با شوک مواجه می‌کند.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی در ادامه خوردن وعده سحری را مهم دانست و به روزه داران توصیه کرد: به هیچ عنوان این وعده را از برنامه غذایی خود حذف نکنند.

بابایی با بیان اینکه هرگز از ایام ماه مبارک رمضان برای لاغر شدن استفاده نکنید، به روزه داران هشدار داد: حذف وعده سحری می تواند بدن را با آسیب های جدی مواجه کند.

وی در ادامه با بیان اینکه روزه داری بدون صرف وعده سحر متابولیسم بدن را با افت عملکرد مواجه می کند، گفت: شاید اینگونه به نظر برسد که روزه داری بدون صرف سحری سبب کاهش وزن می شود، این در حالیست که در چنین شرایطی ممکن است تا پایان ماه حدود دو کیلوگرم وزن فرد کاهش یابد، اما در نهایت سه کیلوگرم به وزن او اضافه خواهد شد.

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی به روزه داران توصیه کرد: از مصرف زیاد شیرینی جات و زولبیا و بامیه صرف نظر کنند و به جای آن مواد غذایی طبیعی مثل سمنو، شله زرد، فرنی و… را در برنامه افطار خود بگنجانند.

وی در ادامه گفت: روزه گرفتن افرادی که از نظر شرعی، علمی و پزشکی قادر به روزه گرفتن نیستند می تواند آسیب‌های جدی را در آنها بوجود آورد.

به گفته این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی، افرادی که در سال‌های گذشته قادر به روزه گرفتن نبوده‌اند و نیز مبتلایان به بیماری‌های خاص باید برای چکاپ مجدد و تشخیص نهایی اینکه می‌توانند روزه بگیرند یا نه مجددا به پزشک مراجعه کنند.

بابایی با بیان اینکه نمی توان یک گروه خاص را از روزه گرفتن منع کرد، گفت: این مسئله نمی‌تواند جنبه عمومی داشته باشد و افراد باید از طریق مشاوره با پزشکان و کارشناسان به این نتیجه برسند که روزه دار بودن برای آنها منعی ندارد.

به گزارش ایسنا، بابایی با بیان اینکه مبتلایان به بیماری‌های خاص نمی‌توانند روزه بگیرند، گفت: شاید چنین افرادی با رعایت نکاتی بتوانند به روزه داری خود با صلاحدید پزشک ادامه دهند، لذا توصیه می‌شود چنین افرادی حتما با پزشکان خود مشورت کنند.

۵ گام تا یک قلب سالم

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

طبق مطالعات اخیر بیش از نیمی از بیماری‌های قلبی قابل پیشگیری بوده و می‌توان از ۹۰ درصد حمله‌های قلبی در خانم‌ها جلوگیری کرد. شما باید قلب خود را دوست بدارید تا او هم شما را دوست داشته باشد.

به گزارش نامه نیوز، طبق مطالعات اخیر بیش از نیمی از بیماری‌های قلبی قابل پیشگیری بوده و می‌توان از ۹۰ درصد حمله‌های قلبی در خانم‌ها جلوگیری کرد. شما باید قلب خود را دوست بدارید تا او هم شما را دوست داشته باشد. مگر اینکه در یک جزیره دورافتاده یا درون غاری دورافتاده زندگی کنید که نشنیده باشید گنجاندن میوه، سبزیجات و حبوبات در رژیم غذایی‌تان بسیار مفیدتر از چیزبرگر و سیب‌زمینی سرخ کرده است. در واقع، کل هرم غذایی وزارت کشاورزی ایالات متحده برای تاکید بر اهمیت غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات نسبت به روغن‌ها، چربی‌ها و گوشت تغییر داده شده است. البته این را هم بدانید که در حال حاضر ورزش بخش جدایی‌ناپذیر این هرم است. برای حفظ سلامت قلب در این مقاله به ۵ نکته اشاره شده است که شاید تا به حال آنها را نشنیده باشید.

خوابیدن برای شادی قلب

افرادی که کمتر از ۷ ساعت خواب شبانه دارند، فشارخون و سطح هورمون کورتیزول بالاتری دارند. این مشکلات باعث می‌شوند شریان‌ها به دلیل شکل‌گیری پلاک آسیب‌پذیرتر شوند. در حقیقت مطالعات اخیر نشان داده است افرادی که خواب کافی ندارند، دو برابر بیشتر از دیگران در معرض مرگ به واسطه بیماری قلبی هستند. به علاوه چرت نیمروزی یکی از هوشمندانه‌ترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. پژوهشگران دریافته‌اند آقایانی که حداقل ۳۰ دقیقه در طول روز خواب نیمروزی دارند، ۳۰ درصد کمتر از کسانی که این عادت را ندارند مبتلا به نارسایی‌های قلبی می‌شوند.

دوری از استرس

از آنجایی که زندگی ما با ۲۴ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته در ارتباط است، استراحت دادن به خود و کم کردن بخش‌های پرتنش زندگی کار بسیار دشواری است چون استرس سطح فشارخون، ضربان قلب و میزان هورمون استرس یعنی کورتیزول را افزایش می‌دهد و می‌تواند برای قلب ما خطرات فراوانی داشته باشد بنابراین بهتر است به‌طور آگاهانه زمانی را برای استراحت و خاموش کردن وسایل الکترونیکی اختصاص دهیم. به ورزش‌ها و تمریناتی بپردازید که روی تنفس متمرکز می‌شوند مانند مدیتیشن، تای چی و کی گونگ. برای تمرین این ورزش‌ها به دنبال یک استاد باتجربه در نزدیکی محل زندگی خود باشید یا این تمرینات را به وسیله فیلم‌های ویدئویی بیاموزید تا به تدریج قدرت و انرژی خود را برای ایجاد آرامش به‌دست آورید.

خوردن آجیل

آجیل‌ها و مغزها منبع غنی‌ای از ماده استرول گیاهی هستند که مانع جذب کلسترول در روده‌ها می‌‌شوند. پژوهش‌ها نشان داده است خوردن خوراکی‌هایی و غذایی که دارای استرول گیاهی هستند، کلسترول LDL یا «کلسترول بد» را بدون تحت تاثیر قرار دادن HDL یا «کلسترول خوب» پایین می‌آورند. همچنین آنها سرشار از پروتئین و فیبر هستند، بنابراین تنها یک مشت آن شما را سیر کرده و تغذیه‌ای عالی برای قلب و نیز سایر اعضا فراهم می‌آورد.

قلب شادقلبی سالم

طبق ادعای طب سنتی شرقی، لذت احساسی است که مستقیم با قلب ارتباط دارد. متخصصان این طب قرن‌ها پیش اظهار کرده‌اند افرادی که طبیعت و سرشتی شاد و مثبت دارند، کمتر به نارسایی‌های قلبی دچار می‌شوند که علم هم این موضوع را تایید می‌کند. پژوهش‌ها نشان داد در هر ۵ نفر از بیمارانی که انسداد شریان‌های قلبی دارند یک نفر از افسردگی شدیدی رنج می‌برد.

سعی کنید در زندگی روزمره خود شادی را تمرین کنید تا به‌طور طبیعی در زندگی‌تان گسترده شود. به جهان شگفت‌انگیز پیرامون خود توجه کنید، افرادی که در زندگی شما هستند را سپاس گویید و به دنبال راهی برای پرداختن به جنبه خنده‌دار هر موقعیتی باشید.

خوردن صبحانه

به گزارش مجله سبز، ثابت شده صبحانه مهم‌ترین وعده‌ غذایی روز است. مطالعات نشان داده وقتی پروتئین و چربی مورد نیاز روزانه را در وعده صبحانه میل می‌کنید، انرژی بیشتری دریافت کرده اما کمتر استعداد اضافه وزن پیدا می‌کنید که اینها از فاکتورهای اساسی در سلامت قلب هستند.

عطش دارید، آب نخورید

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 در هوای گرم، شدت و سرعت تعریق بدن بیشتر است. بطوریکه در هوای آزاد و نور خورشید، هر فرد ساعتی یک لیتر معادل ۴ لیوان آب از دست می‌دهد که این سرعت تعریق در افرادی که تنفس دهانی دارند، بیشتر است.

باشگاه خبرنگاران: در هوای گرم، شدت و سرعت تعریق بدن بیشتر است. بطوریکه در هوای آزاد و نور خورشید، هر فرد ساعتی یک لیتر معادل ۴ لیوان آب از دست می‌دهد که این سرعت تعریق در افرادی که تنفس دهانی دارند، بیشتر است.

دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه گفت: در فصل گرما، بدن ضمن تعریق، املاحی چون سدیم، پتاسیم و کلر را از دست می‌دهد بنابراین نوشیدن آب به تنهایی کافی نیست و باید این املاح از دست رفته، به نوعی به بدن بازگردد.

دکتر کیمیاگر ادامه داد: نوشیدنی‌هایی مثل آب میوه‌ها، شربت‌ها، دوغ و آب میوه‌های مصنوعی که غلیظ است و باید رقیق شود، تأمین کننده آب و املاح بدن هستند.

همچنین آب میوه‌هایی که بصورت نکتار بوده و عصاره خود میوه است، مواد افزودنی نداشته و طبیعی است و بسیار برای استفاده در فصل گرما نامناسب است.

دکتر کیمیاگر، ضمن اینکه مصرف نوشابه‌های گازدار را اصلا توصیه نکرد، گفت: نوشیدن چای به علت اینکه باعث باز شدن عروق بدن می‌شود و سرعت جریان خون را بالا می‌برد و باعث دفع گرما می‌شود، مناسب است.

این متخصص تغذیه گفت: نوشیدنی‌های سنتی و قدیمی که در فرهنگ ما است مثل شربت آبلیمو، شربت به لیمو، خاک شیر، سکنجبین و… بسیار در رفع عطش و تأمین آب و املاح بدن در فصل گرما، مناسب است.

خوراکیهای مناسب سحر و افطار

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 می گویند یکی از فواید و ویژگیهای روزه مبارزه با نفس است.اینکه نفس سرکش آدمی چیزی را بخواهد و تو بتوانی در مقابل خواست او مقاومت کنی. اما روزه گرفتن در هوای گرم و بهتر بگوییم داغ تابستان قدرت بیشتری را برای خودداری و ننوشیدن آب خنک طلب می کند.

قدس آنلاین: برای آنهایی که مجبورند بیشتر ساعات روز خود را زیر تابش مستقیم نور خورشید و در هوای آزاد سپری کنند. اما بعضی از خوراکیها و مایعات هستند که مصرف آنها باعث کم شدن عطش و نیاز بدن به آب می شود. بهتر است برای موفقیت در مبارزه با نفس، خود را تجهیز کنیم.
خوراکیهایی که مصرف آنها در سحر توصیه می شود

میوه و سبزی علاوه بر مقاومت بیشتر در مقابل تشنگی، به دلیل داشتن فیبر سرعت حرکت مواد غذایی را کاهش می دهد و باعث می شود احساس گرسنگی نیز دیرتر فعال شود . میوه و سبزی در وعده سحری باعث رفع مشکل یبوست نیز می شود . سبزی ها نیز مانند کاهو، خیار، کرفس و سبزی خوردن چون آب را در خود نگه می دارند باعث استمرار و تداوم آبرسانی به بدن می شوند. مصرف سالاد کاهو به خصوص در وعده سحر توصیه می شود. اما مصرف بادمجان، فلفل و ادویه در وعده سحر موجب تشنگی در طول روز می‎شود.

در زمان سحری مصرف میوه‌های آب‌دار و رنگی مانند آلو سیاه، آلبالو و گیلاس بهترین است. اینها دفع آب بدن در طول روز را کاهش می دهند.
برخی نوشیدنی ها مثل شربت آبلیمو باعث ترشح بزاق شده و احساس تشنگی را برطرف می کند اما این به آن معنا نیست که نیاز بدن به آب تامین شده است.

خاکشیر خنک کننده بدن و ضد عطش است. دانه های خاکشیر و نیز تخم شربتی می توانند آب را درون خود نگه دارند و به تدریج آن را به بدن تحویل دهند در نتیجه نیاز بدن را به مدت طولانی تر نسبت به آب تامین می کنند اما بهتر است بدون شکر یا با شکر کم مصرف شوند.

به منظور جلوگیری از مسمومیت غذایی تا جایی که ممکن است غذای سحری را همان وعده سحر درست و در صورتی که قبلا پخته شده حتما در وعده سحری گرم شود.
با حذف وعده سحری بدن فشار بسیاری را متحمل می‌شود و اغلب افرادی در ماه رمضان اضافه وزن پیدا می‌کنند که وعده سحری را نمی‌خورند.

در اصل در بدن جایی برای ذخیره آب وجود ندارد و این اشتباه است که بگوییم اگر دو لیتر آب بخوریم در بدنمان ذخیره می شود. چراکه این آب حدودا تا دو ساعت بعد از بدن دفع می‌شود.
از خوردن چای پررنگ، قهوه، کاکائو و موادی که باعث دفع بیشتر آب بدن می شوند، به هنگام سحر باید پرهیز کرد

تا حد امکان از مصرف برنج سفید پرهیز شود و از مخلوط برنج با شوید، عدس و کلم استفاده کنیم که در کاهش وزن نیز موثر است.
می توان در طول روز برای خنک کردن بدن از روش‌هایی مانند شستن دست و پا با آب سرد و یا دوش آب ولرم استفاده کرد.
خوراکیهایی که مصرف آنها در افطار و بعد از آن توصیه می شوند

روزه داران بهتر است که افطار خود را با یک غذا و نوشیدنی گرم و کمی شیرین، ساده و زودهضم آغاز کنند. مصرف خرما، کشمش، انجیر و عسل به هنگام افطار به دلیل اینکه سریع قند خون را بالا می‌برد، توصیه می‌شود و از پرخوری هم جلوگیری می‌کند.
مصرف آش، سوپ، عدسی، شله زرد، فرنی، شیربرنج، چای کم رنگ، آب جوش برای هضم بهتر غذا در وعده افطار توصیه می شود.

غذاهای شور و چرب، نوشیدنی های گازدار، مصرف بالای زولبیا و بامیه، آب میوه های مصنوعی، ادویه های تند و غذاهای فست‌فود بخصوص سوسیس و کالباس ، بهتر است در این ایام مصرف نشوند.

درکنار نوشیدن آب در فاصله های بین افطار تا سحر می توان از نوشیدنی های سنتی به غیر از گیاه چای و آب میوه های متفاوت استفاده کرد. چای نوشیدنی است که به دلیل داشتن مواد آنتی اکسیدان و ضد سرطان برای بدن مفید است، اما هیچ گاه جایگزین مناسبی برای آب نیست. چای به دلیل کدر بودن باعث می شود مقدار بیشتری از آب بدن دفع شود.

در بین عرقیات سنتی، مهمترین گیاه کاسنی است که خاصیت خنک کنندگی بدن را دارد، از این رو پیشنهاد می شود نوشیدنی هایی مانند خاکشیر را با کمی کاسنی و گلاب مخلوط و سپس استفاده کرد. همچنین اضافه کردن سکنجبین به خاکشیر نیز می تواند به رفع عطش کمک کند.
هنگام افطار باید از نوشیدن آب یخ به طور ناگهانی پرهیز کرد. در وعده افطار نیز از نوشیدنی های ولرم مانند شیر همراه با مواد دارای قند طبیعی مانند خرما، عسل یا انگور شیرین استفاده شود چرا که این مواد شیرین علاوه بر تنظیم قند خون بدن خاصیت سم زدایی نیز دارند.

سلول درمانی؛ از جوش تا سوختگی های شدید پوست

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

 نتایج تحقیقات مستمر محققان ایرانی نشان می دهد که سلول های بنیادی در بهبود و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماریهای پوستی مانند لک و پیس (ویتیلیگو)، سوختگی ها، پسوریازیس و حتی رفع چین و چروک ،انواع زخم ها، جوش ها و… کاربرد دارد و موثر است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایرنا سلول درمانی از روش هایی است که سال ها پیش پس از طی مراحل تحقیقاتی وارد چرخه درمان بیماری ها شده است. البته آمریکا و کشورهای اروپایی در این نوع درمان از ایران جلوتر هستند اما در ایران نیز نتایج تحقیقات گسترده در مورد کاربردهای درمانی سلول های بنیادی در سالهای اخیر بخوبی نمایان شده است به گونه ای که از این روش برای درمان بیماریهای مختلف استفاده می شود.

یکی از چالش های مهم حوزه سلامت یافتن راهی برای بهبود عوارض ناشی از بیماری ها و حوادث منجر به از بین رفتن یا تغییرات شدید و تخریبی در پوست طبیعی بدن است. این معضل همواره به عنوان یکی از دغدغه های جامعه علمی و تحقیقاتی مورد توجه پژوهشگران بوده است.

اکنون پژوهشگران ایرانی پس از سالها کار تحقیقاتی در این زمینه، از تاثیر سلول درمانی برای رفع این نوع مشکلات سخن می گویند.

دستاوردهای تحقیقاتی پزشکی در حوزه سلول درمانی برای رفع و مقابله با بیماریهای پوستی به نتایج قابل ملاحظه ای در مواردی مانند بیماری خطرناک لک و پیس (ویتیلیگو)، بیماری ژنتیکی EB، پسوریازیس، اسکلرودرمی و یا مواردی همچون چین و چروک، اسکار آکنه، بخیه و سوختگی ها رسیده است.

** پژوهشگاه رویان مرکز سلول درمانی در بیماری های پوستی

در ایران ،از حدود پنج سال پیش این روش درمانی برای رفع عوارض پوستی ، در پژوهشگاه رویان مورد استفاده قرار گرفته است.

دکتر امیر باجوری پزشک عمومی و پژوهشگر کلینیک پوست پژوهشگاه رویان در مورد نتایج برخی اقدامات این مرکز درمانی در این زمینه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: بخش سلول درمانی پوست پژوهشگاه رویان در چهار مورد شامل بیماری لک و پیس، برطرف کردن فرورفتگی های پوستی ناشی از بیماری سالک، آکنه، سوختگی، چین و چروک و تزریق چربی با سلول های بنیادی برای زیبایی به مراجعه کنندگان خدمات درمانی ارایه می دهد.

وی افزود: همچنین چندین طرح تحقیقاتی در این پژوهشگاه در دست اجرا است که از جمله آن می توان از طرح های تحقیقاتی در مورد بیماری های EB، پسوریازیس، اسکلرودرمی، سوختگی های حاد و تزریق چربی با سلول های بنیادی برای زیبایی نام برد.

 

** لک و پیس (ویتیلیگو)

باجوری در مورد اقدامات درمانی بیماری ویتیلیگو گفت: از ابتدای ارایه خدمات درمانی در مورد این بیماری در پژوهشگاه رویان از سال ۱۳۸۸ تاکنون بیش از هزار و ۵۰۰ بیمار مبتلا به لک و پیس درمان شده اند.

وی درعین حال گفت که همه بیماران مبتلا به لک و پیش نمی توانند تحت درمان قرار گیرند و افزود: تاکنون به این نتیجه رسیده ایم که فقط بیماران با سن ۱۲ سال که پیشرفت بیماری در آنها حدود شش ماه تا یک سال متوقف شده باشد به این درمان جواب می دهند.

باجوری اظهار کرد: البته در مواردی هم این روش درمانی برای افراد بالای ۶۰ سال اثر بخش بوده است. البته میزان پاسخگویی به درمان این بیماران بین ۶۰ تا ۷۰ درصد بوده است یعنی از هر ۱۰نفر حدود سه تا چهار نفر پاسخ درمانی ضعیفی داشته و مابقی پاسخ درمانی خوب یا کاملی داشته اند.

باجوری خاطرنشان کرد: ماهیانه حدود ۱۰۰ بیمار مبتلا به ویتیلیگو معاینه و سالیانه حدود ۳۰۰نفر سلول درمانی می شوند.

پژوهشگر پژوهشگاه رویان در مورد روش استفاده از سلول درمانی برای این بیماران توضیح داد: پس از معاینه افراد متقاضی درمان و بررسی شرایط لازم آنها، از طریق نمونه برداری (بیوبسی) حدود ۳ سانتی متر به صورت سطحی و با بی حسی موضعی از پوست سالم ناحیه باسن یا ران آنها برداشته و در آزمایشگاه سلول های رنگدانه ساز سالم آن جدا می شود.

باجوری گفت: پس از جدا کردن سلول های رنگدانه ساز از پوست، این سلول ها زیر لک های موجود در پوست بیمار تزریق می شود و حدود دو تا شش ماه طول می کشد تا پاسخ درمانی بیماران آغاز شود.

وی با بیان اینکه ویتیلیگو سبب بروز لک های سفید بر روی سطح پوست می شود، اظهار کرد: سلول درمانی تنها در مورد لک های سفید صورت می گیرد و شامل لک های تیره پوستی نمی شود.

 

** اسکار آکنه و چین و چروک

پزشک عمومی و پژوهشگر کلینیک پوست رویان با یادآوری اینکه سلول درمانی در مورد فرورفتگی های روی سطح پوست نیز صورت می گیرد، اظهار کرد: فرورفتگی های ناشی از جوش های پوستی، سوختگی، بیماری سالک و یا بخیه از جمله مواردی است که این روش برای رفع آنها استفاده می شود.

باجوری گفت: چین و چروک ناشی از بالارفتن سن نیز سبب ایجاد فرورفتگی هایی در پوست می شود، بنابراین می توان از روش سلول درمانی برای رفع این فرورفتگی ها و بهبود وضعیت چین و چروک پوست نیز استفاده کرد.

وی توضیح داد: علت اصلی در بروز فرورفتگی های پوستی، سلول های فیبروبلاست است؛ این سلول های کلاژن ساز در ناحیه عمقی پوست قرار دارد که در اثر حوادث یا بیماری ها از بین می رود در نتیجه فرورفتگی هایی در پوست ایجاد می شود.

باجوری افزود: در زمان بروز چین چروک، سلول های فیبروبلاست از بین نمی رود بلکه پیر می شود و کارآیی زمان جوانی برای ساخت مجدد کلاژن را از دست می دهد.

وی گفت: در سلول درمانی برای رفع هر نوع فرورفتگی پوستی، سلول های فیبروبلاست در محل موردنظر تزریق می شود تا با گذشت زمان فرورفتگی ها پر و پوست ظاهر بهتری یابد.

پژوهشگر رویان در مورد تهیه و تزریق سلول های فیبروبلاست توضیح داد: این سلول ها از ناحیه پشت گوش گرفته می شود به این صورت که یک سانتی متر از پوست این ناحیه برداشته و در آزمایشگاه سلول های فیبروبلاست آن جدا می شود.

باجوری علت برداشتن سلول از پشت گوش را در جوانتر بودن این سلول ها عنوان کرد و گفت: سلول های پشت گوش دو تا ۱۰ سال جوانتر از سلول های فیبروبلاست پوست صورت است بنابراین استفاده از این سلول ها به داشتن نتیجه ای بهتر کمک می کند.

وی گفت: با برداشتن بخشی از پوست پشت گوش، می توان بین ۶۰۰ هزار تا یک میلیون سلول فیبروبلاست به دست آورد که آنها در آزمایشگاه به مدت یک ماه کشت داده می شود و پس از یک ماه حدود ۹۰ میلیون سلول فیبروبلاست به دست می آید.

باجوری با بیان اینکه این سلول ها طی سه مرحله به فاصله زمانی یک ماه در قسمت دچار اسکار آکنه، چین و چروک یا هر نوع فرورفتگی تزریق می شود، افزود: دوره درمان حدود چهار ماه شامل یک ماه برای کشت سلولی و ۳ ماه برای تزریق زمان می برد.

وی در مورد میزان اثربخشی این روش درمانی گفت: نتیجه سلول درمانی از تزریق دوم به بعد به تدریج آغاز می شود و با گذشت زمان سیر صعودی می یابد.

باجوری میزان اثربخشی این روش درمانی را به سن، ژنتیک و عواملی مانند ورزش نکردن، سیگار کشیدن، مصرف مشروبات الکی وابسته دانست و افزود: میزان اثربخشی این روش درمانی بین ۴۰ تا ۸۰ درصد است.

وی با بیان اینکه سلول درمانی بر روی افراد دارای سن ۲۰ تا ۶۵ سال انجام شده است، ادامه داد: هر چه سن افراد پایین تر باشد، میزان اثربخشی این روش درمانی بیشتر است.

باجوری همچنین گفت: علاوه بر ویتیلیگو، سلول درمانی در مورد خال های مادرزادی سفید رنگ و لک های سفید رنگ ناشی از بروز حوادث مانند ضربه، تصادف، بخیه، گزیدگی حشرات و هر نوع آسیبی که سبب از بین سلول های رنگدانه ساز شود، نیز صورت می گیرد.

 

** طرح های تحقیقاتی

پژوهشگر رویان در مورد طرح های تحقیقاتی سلول درمانی پوست گفت: در مورد بیماری های EB، پسوریازیس، اسکلرودرمی و سوختگی های حاد تحقیقاتی در دست اجرا است.

باجوری افزود: بیماری EB یک بیماری نادر ژنتیکی است که در اثر آن زخم های شدیدی روی سطح بدن و انگشتان دست ها و پاها ایجاد و در مواردی منجر به چسبندگی انگشت ها می شود.

وی با بیان اینکه سلول درمانی در مورد این بیماران تنها درحد کاهش میزان شدت زخم ها و بهبود آنها صورت می گیرد و نمی تواند بیماری را به طور کامل درمان کند، ادامه داد: تاکنون سلول درمانی روی حدود ۲۰ نفر از مبتلایان به این بیماری صورت گرفته است.

باجوری گفت: در مورد درمان عوارض ناشی از سوختگی های حاد نیز سلول درمانی بر روی هفت نفر انجام شده است که پس از اتمام مراحل تحقیقاتی میزان اثربخشی و موفقیت آن مشخص می شود.

وی در مورد بیماری پسوریازیس نیز توضیح داد: پسوریازیس یک بیماری مزمن خود ایمنی است که پوست مبتلایان به آن دچار قرمزی و پوسته ریزی با پوسته های سفید و نقره ای می شود.

باجوری گفت: برای درمان این بیماران سلول های بنیادی داخل زخم های آنها تزریق می شود؛ این بیماری نیز ژنتیکی است و تنها از طریق این روش می توان زخم های بیماران را تا حدی بهبود بخشید ولی نمی توان درمان قطعی ارایه کرد.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون سه نفر در این طرح شرکت داشته اند و نتیجه نهایی پس از بررسی تعداد بیشتری از مبتلایان بررسی و گزارش می شود.

باجوری در مورد بیماری اسکلرودرمی نیز اظهار کرد: اسکلرودرمی نیز یک بیماری خود ایمنی است که پوست مبتلایان به آن سفت می شود و این سفتی پوست بیشتر در پوست انگشتان صورت و دور لب آنها دیده می شود و ممکن است برخی از آنها به عوارض ریوی، کلیوی یا قلبی نیز دچار شوند.

باجوری با بیان اینکه تاکنون سه نفر از مبتلایان به این بیماری در این طرح تحقیقاتی تحت درمان قرار گرفته اند، گفت: برای این بیماران تزریق وریدی سلول های بنیادی صورت می گیرد تا عوارض ناشی از آن تا حدی بهبود یابد ولی بیماری درمان نمی شود.

وی اظهار کرد: درحال حاضر استفاده از سلول درمانی در مورد این بیماری ها در مرحله تحقیقات بالینی قرار دارد تا در صورت رسیدن به نتایج قابل قبول وارد مرحله ارایه خدمات درمانی شود.

سلول درمانی و استفاده از سلول های بنیادی در حوزه های مختلف تحقیقاتی و درمانی از سال ۱۳۷۰ در پژوهشگاه رویان آغاز شده و تاکنون از این روش در درمان ناباروری،بیماری های قلبی، ارتوپدی به ویژه در ناحیه زانو و ضایعات چشم به ویژه قرنیه استفاده شده است.

نکاتی ساده برای سلامت روزه‌داران

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

پزشکان معتقدند هیچ دلیلی وجود ندارد که روزه‌داران از یک رژیم غذایی سالم در این ماه بی‌نصیب بمانند.

به گزارش نامه نیوز، روزنامه خلیج تایمز در مطلبی تازه به نکات ساده‌ای که افراد روزه‌دار در طول ماه رمضان باید برای حفظ سلامت خود رعایت کنند اشاره کرده است:

تامین آب مورد نیاز بدن

برای آنکه در فصل تابستان بدن رطوبت خود را حفظ کند باید حدود هشت لیوان آب نوشیده شود به همین دلیل در طول ماه رمضان به افراد توصیه می‌شود تاحد امکان در ساعاتی که روزه نیستند آب بنوشند.

به تدریج افطار کنید

افراد روزه‌دار باید روزه خود را به تدریج افطار کنند. پزشکان به افراد توصیه می‌کنند افطار خود را با آب آغاز کنند و سپس از غذاهای گرم سبکی همچون سوپ، سالاد یا فنجان کوچکی آب‌میوه طبیعی مصرف کنند. همچنین در این ماه به افراد توصیه می‌شود از خرما به دلیل دارا بودن منیزیم، پتاسیم و فیبر خوراکی غافل نشوند.

مواد خوراکی دیرهضم مصرف کنید

مصرف نان‌های سبوس‌دار، گندم، جو، مواد خوراکی تازه همچون میوه و سبزیجات که میزان کمی قند دارند و سرشار از کربوهیدرات هستند باعث می‌شود فرد روزه‌دار کمتر در طول روز احساس گرسنگی کند.

خودداری از مصرف مواد خوراکی قندی و نمکی

مصرف غذاهای فرآوری شده یا حاوی میزان بالایی ادویه‌جات و نمک در این ماه توصیه نمی‌شود چرا که بدن مواد قندی را به سرعت تجزیه کرده و احساس گرسنگی سریعتر به سراغ فرد می‌آید.

هندوانه طبیعی خیلی هم قرمز نیست!

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 گاهی در بازار هندوانه‌هایی به چشم می‌خورند که برخلاف اندازه بزرگ، طعم آنها شیرین نیست این امر نیز ناشی از آن است که تولیدکنندگان به منظور افزایش سود بیشتر و در اختیار گرفتن بازار در سیستم رشد طبیعی هندوانه دخالت می‌کنند و با کودهای شیمیایی و آب زیاد موجب افزایش سایز و رنگ قرمز غیر طبیعی هندوانه می‌شوند.

به گزارش نامه نیوز، مجتبی شادلو، رییس اتحادیه باغداران در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که هندوانه میوه‌ای با واریته‌های متفاوت است، گفت: بسیاری از تولید‌کنندگان هندوانه برای به دست آوردن سود بیشتر در سیستم رشد طبیعی هندوانه دخالت‌هایی می‌کنند که تنها موجب افزایش کیفیت ظاهری هندوانه می‌شود اما از نظر ارزش غذایی غنی نیست.
وی ادامه داد: در زمین‌های صیفی‌کاری باید به تنظیم آب و خاک کشتزار هندوانه توجه ویژه‌ای شود اما به دلیل این‌که آب زیاد موجب بزرگ‌شدن بیش از حد هندوانه می‌شود تولید‌کنندگان به این موضوع توجهی ندارند.

هندوانه‌های بزرگ معمولا شیرین نیستند!

شادلو با بیان این‌که هندوانه‌های بزرگ معمولا شیرین نیستند، اظهار کرد: بزرگ‌ شدن زیاد هندوانه موجب می‌شود که پوست، تحمل حجم داخلی را نداشته باشد و موجب ترکیدگی هندوانه شود.

رییس اتحادیه باغداران با بیان این‌که ترکیدن هندوانه موجب تحمیل ضرر‌ و زیان به صیفی‌کاران می‌شود، گفت: باید این موضوع توسط کشاورزان مدیریت شود و هندوانه حالت طبیعی داشته باشد.

وی اظهار کرد: بحث آب و تغذیه هندوانه جزو مواردی است که موجب افزایش بی‌رویه سایز هندوانه و همچنین خارج کردن آن از طعم واقعی می‌شود.

شادلو با بیان این‌که برای استفاده از کود و سم در تولید هندوانه باید نکات ویژه‌ای را در نظر گرفت، گفت: در زمان ایجاد آفت و بیماری استفاده از سم امری اجباری است اما مصرف کود شیمیایی بی‌رویه تنها موجب خارج شدن هندوانه از حالت طبیعی می‌شود که باید نظارت بیشتری براین امر صورت بگیرد.

راه‌های تشخیص هندوانه با کیفیت

رییس اتحادیه باغداران راه‌های تشخیص هندوانه باکیفیت را در هنگام خرید، داشتن پوست کاملا مسطح، صاف و بدون چروکیدگی عنوان و اظهار کرد: هندوانه خوب هندوانه‌ای است که رنگ آن شفاف و عاری از هرگونه لکه باشد.

وی با بیان این که رنگ هندوانه خوب باید به صورت یکدست باشد، عنوان کرد: پر رنگی و کم‌رنگی رنگ پوست هندوانه دلیلی برای تشخیص کیفیت هندوانه نیست چرا که رنگ پوست هندوانه بسته به نوع آن متفاوت است.

شادلو وزن سنگین هندوانه را عاملی برای بی‌کیفیتی هندوانه عنوان و اظهار کرد: هندوانه باید یک وزن متعادل داشته باشد و زمانی که روی آن ضربه می‌زنیم دست نیز بر اثر ارتعاش داخل هندوانه بلرزد و صدای آرامی از آن به گوش برسد.

رییس اتحادیه باغداران ادامه داد: صدای بلند ضربه‌زدن به پوسته هندوانه بیانگر پوکی داخل هندوانه است.

وی در خصوص رنگ داخلی هندوانه گفت: رنگ داخل هندوانه هرچه به رنگ صورتی نزدیک‌تر باشد شیرین‌تر و طبیعی‌تر است چرا که قرمزی هندوانه به معنای ایجاد تغییراتی روی طبیعت رشد هندوانه است.

اشتباه برخی نمایندگان و رسانه‌ها درباره مجازات سقط وعقیم‌سازی

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با بیان اینکه خانواده‌ها در انتخاب تعداد فرزندانشان آزاد هستند گفت: صحبتهای برخی از نمایندگان و اخبار رسانه ها در مورد موضوع مجازاتهای مربوط به طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش جمعیت منجر به برداشتهای نادرست از این طرح شده است.
به گزارش قدس آنلاین کبری خزعلی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره کلیات طرح مجازات جلوگیری دائمی از بارداری که در مجلس مورد بررسی شده است گفت: این موضوع برداشت غلطی از یکی از بندهای طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری کاهش از رشد جمعیت توسط برخی نمایندگان مجلس و اصحاب رسانه بوده است، چراکه در کلیات طرح به قانون مجازات اسلامی درباره موضوع سقط جنین و عقیم سازی صرفا اشاره شده است.

وی ادامه داد: اعلام شده روزی هزاران سقط جنین در کشور انجام می شود در حالیکه منظور ما درباره سقط و عقیم سازی همان قانونی است که در مجازات اسلامی نیز آمده است. در غیر این صورت اگر سقط جنین و عقیم سازی با دستور و تاییدیه پزشکی باشد هیچ اشکالی ندارد.

رئیس شورای فرهنگی- اجتماعی زنان و خانواده افزود: در جلسه سوم تیر ماه مجلس دو موضوع مطرح شد که یکی بررسی یک فوریت طرح افزایش جمعیت و پیشگیری از کاهش آن که همه موارد روشهای ازدیاد جمعیت جز به جز در بند های مختلف آورده شده است. موضوع دوم که در حقیقت منجر به برداشتهای غلط عموم مردم و اصحاب رسانه شده است پیشنهاد کمیسیون بهداشت در مورد محدود سازی روش های دائمی پیشگیری از بارداری بوده است. در مجموع حتی اسم این طرح نیز عجیب است که مطرح کردن آن در کنار طرح افزایش نرخ جمعیت منجر به چنین برداشت ها و اشتباهات غلطی شده است.

به گفته خزعلی، در حال حاضر طرح افزایش نرخ باروری و جلوگیری از کاهش جمعیت در کمیسیون های مختلف مجلس در حال بررسی است و هیچگاه در آن به موضوع مجازات های جلوگیری دائمی از بارداری اشاره نشده و تنها اشاره ما توجه به قانون مجازات اسلامی درباره سقط عمدی جنین بوده است. حتی اعلام شده که اگر پزشک سقط وازکتومی توبکتومی را نیز برای مادر ضروری بداند انجام آن بلامانع است.

وی درباره اینکه در طرح افزایش نرخ جمعیت تبلیغات کاهش باروری نیز ممنوع اعلام شده گفت: در این طرح تبلیغ کاهش نرخ جمعیت که مثلا فرزند کمتر زندگی بهتر در مجموع ممنوع اعلام شده است چراکه کشور در وضعیت خطرناکی قرار دارد و در چنین شرایطی تبلیغ ایچنینی غیر منطقی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر روی قوطی های چایی و حبوبات نیز تبلیغ فرزند کمتر زندگی بهتر را می بینید که این با شرایط کشور و نظام منافات دارد و باید با همه این موارد مقابله شود.

رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه اگر خانواده ای دو یا سه فرزند داشته و بخواهد عمل عقیم سازی انجام دهد، آیا با او یا پزشک برخورد قانونی می شود، گفت: در حال حاضر ما ۱۳ روش پیشگیری از بارداری داریم که تنها یکی از آنها عقیم سازی است و معمولا هم از سوی پزشکان تبلیغ می شود. ما هیچگاه از روش های اجباری برای داشتن فرزند بیشتر و نداشتن آن استفاده نکرده و نمی کنیم چراکه معتقدیم مردم در انتخاب تعداد فرزندانشان آزاد هستند. اما در عین حال باید از روش های بی حساب و کتاب پیشگیری از بارداری جلوگیری شود. چرا سایر روش های پیشگیری از بارداری برای خانواده هایی که دو یا سه فرزند دارند از سوی پزشک توصیه نمی شود؟ ما در این طرح تنها گفته ایم که فقط باید از روش های حرام پیشگیری از بارداری در صورتی که برای سلامت مادر خطرناک نباشد جلوگیری شود.

وی عنوان کرد: اجبار در بچه دار شدن یا نشدن معنی ندارد و تنها در طرح افزایش نرخ باروری و روش های پیشگیری از کاهش جمعیت، “تبلیغات” سایر روش های پیشگیری از بارداری با توجه به وضعیت خطرناک جمعیتی کشور ممنوع اعلام شده است.

آمارهای جدید از ایدز حدود بیست و هشت هزار نفر است

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

اداره ایدز وزارت بهداشت در گزارشی، آخرین موارد ثبت شده ویروس HIV/AIDS در نیمه دوم سال ۹۲ را اعلام کرد.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، در این گزارش آمده است: بر اساس جدید ترین آمارهای جمع آوری شده از دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات درمانی، تا اول فروردین ماه سال جاری، ۲۷ هزار و ۸۸۸ نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS شناسایی شده اند که ۸۸٫۷ درصد موارد ابتلا را مردان و ۱۱٫۳ درصد را زنان تشکیل می دهند. همچنین ۴۵٫۸ درصد از مبتلایان که سن زمان ابتلای آنها مشخص بوده، در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال قرار داشتند که بالاترین نسبت در بین گروه های سنی را به خود اختصاص می دهند.

در ادامه این گزارش به علل ابتلا به HIV/AIDS اشاره شده است. به طوری که در بین کل موارد ابتلا که از سال ۶۵ تا کنون در کشور به ثبت رسیده اند، به ترتیب اعتیاد تزریقی ۶۷٫۶، رابطه جنسی ناسالم ۱۳٫۴ و انتقال ویروس از مادر به کودک ۱٫۲ درصد بوده است.

این گزارش در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلای آنها در سال ۹۲ اعلام شده، می افزاید: اعتیاد تزریقی ۴۵٫۷ درصد، برقراری روابط جنسی ناسالم ۳۷٫۹ درصد و انتقال مادر به کودک ۳ درصد موارد ابتلا را تشکیل داده است.

شایان ذکر است در ۱۴٫۴ درصد از موارد شناسایی شده در سال گذشته راه انتقال ویروس نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده های خونی گزارش نشده است. ضمنا ۷۰ درصد موارد شناسایی شده در این سال را مردان و ۳۰ درصد را زنان تشکیل می دهند.

سی درصد افراد به نوعی کبد چرب دارند

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

یک متخصص بیماریهای داخلی با اشاره به شیوع ۳۰ درصدی کبد چرب بین افراد جامعه، گفت: کبد چرب با کنترل و رعایت شیوه های صحیح تغذیه بهبود می یابد.

دکتر قباد سلیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان تعریفی از کبد چرب اظهار کرد: افزایش رسوب چربی در کبد چنانچه از حد طبیعی بگذرد کبد چرب نامیده می شود که در مراحل اولیه فقط در حد رسوب چربی می ماند، اما به مرور زمان با التهاب سلولهای کبد و آسیب پیش رونده این سلولها همراه است.

به گفته این پزشک متخصص این روند طی یکی دو روز صورت نمی گیرد و ممکن است چندین سال به طول بیانجامد.

وی با بیان اینکه کبد چرب ممکن است در هر فردی اتفاق بیفتد، یادآوری کرد: برخی عوامل مساعد کننده چرب شدن کبد هستند که چاقی، اضافه وزن، سابقه ابتلا به دیابت، افزایش چربی خون و تا حدودی ژنتیک از جمله این موارد است.

این متخصص بیماریهای داخلی سیستم تغذیه افراد را مهمترین عامل در بروز کبد چرب دانست و یادآوری کرد: در جوامع پیشرفته که افراد خصوصا افراد در سن رشد تغذیه مناسبی ندارند، شاهد افزایش آمار چرب شدن کبد هستیم.

سلیمی اظهار کرد: بر اساس آمار بیش از ۳۰ درصد افراد به نوعی با رسوب چربی در کبد مواجه هستند.

وی در خصوص علائم چرب شدن کبد نیز تصریح کرد: چرب شدن کبد معمولا علامت خاصی ندارد، اما به ندرت با احساس سنگینی در سمت راست و بالای شکم و یا دردهای مبهم در این ناحیه همراه است.

وی با تاکید بر اینکه افراد چاق به هیچ وجه نباید ناگهانی وزن خود را پایین بیاورند، کاهش وزن ناگهانی را نیز ازدیگر دلایل بروز کبد چرب دانست که باعث می شود چربی از دیگر بافتهای بدن وارد کبد شود.

این پزشک متخصص اشاره ای نیز به شیوه های تشخیص کبد چرب داشت و افزود: سونوگرافی یکی از دقیق ترین راه های تشخیص کبد چرب است و از طریق این روش قادریم میزان رسوب و درجه آن را گزارش کنیم.

سلیمی آزمایش آنزیم های کبد را نیز از دیگر راه های تشخیص کبد چرب دانست و یادآوری کرد: افرادی که به چاقی و دیابت نوع ۲مبتلا هستند در معرض خطر کبد چرب قرار دارند و باید چند وقت یکبار آزمایشات را انجام دهند تا از پیش روی بیماری جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه کبد چرب یک پروسه پیش رونده دارد، افزود: کبد چرب در نهایت با پدیده التهاب همراه خواهد بود.

به گفته این پزشک، چنانچه کبد چرب درمان وکنترل نشود یکی از اصلی ترین عوامل سیروز غیر الکلی است.

سلیمی در خصوص راهکارهایی که می تواند از بروز کبد چرب و یا روند پیشرفت آن جلوگیری کند، گفت: رژیم غذایی مناسب، مهار و کنترل دیابت و فعالیت بدنی از جمله این راهکارهاست.

سلیمی گفت: همه این عوامل می تواند از پیشرفت کبد چرب جلوگیری کند و حتی مصرف دارو نیز در برخی موارد مفید است.

این متخصص بیماری های داخلی با بیان اینکه کبد چرب می تواند خوب شود، افزود: فرد باید صبوری کند و یک دوره درمان طولانی با رژیم تغذیه ای، فعالیت بدنی و مصرف دارو را حتی تا چند سال رعایت کند.

بیست سال دیگر نیمی از ایرانیان اضافه وزن دارند

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

رئیس پژوهشکده غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:تا ۲۰ سال آینده نیمی از ایرانیان ۲۶ کیلوگرم اضافه وزن خواهند داشت.

به گزارش ایرنا ،دکتر فریدون عزیزی در نخستین کنگره بین المللی تغذیه بالینی ،افزود:مشکل چاقی در بین جمعیت ایران رو به رشد است که البته در بین زنان نسبت به مردان بیشتر رایج است.

وی با بیان اینکه مبارزه با معضل چاقی نیازمند یک عزم ملی است، اظهار داشت:مبارزه با چاقی را باید از قبل از تولد کودک یا حتی در آموزش های قبل از ازدواج آغاز شود.

رئیس پژوهشکده غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به تاثیر ژنتیک در چاقی افراد گفت:محیط و نحوه زندگی افراد نیز تاثیر بسیار زیادی در افزایش وزن دارد.

وی تاکید کرد:کودکانی که در سنین کودکی چاق هستند به میزان ۴ درصد احتمال داشتن چاقی در میانسالی نسبت به کودکان با وزن معمولی را بیشتر دارند.

عزیزی با اشاره به اینکه افراد چاق مستعد برای ابتلا به بیماری های خاص هستند تصریح کرد: امکان ابتلای افراد دارای افزایش وزن به بیماری هایی از قبیل دیابت، فشار خون، کمبود کلسترول، فلج، سرطان و بیماری های تنفسی بیشتر است.

همچنین دراین کنگره دکتر حمید جان بین جان محمد استاد دانشگاه مالزی گفت:مصرف میوه و سبزی در دوران بارداری باعث بهبود رشد جنین می شود.

وی با بیان اینکه تغذیه صحیح در دوران بارداری به بهبود رشد و تکامل جنین کمک شایانی می کند افزود :میوه و سبزی بخشی مهم و اساسی در تغذیه سالم در دوران بارداری ایفا می کنند. این مواد غذایی، ویتامین ها و مواد معدنی مختلفی را در اختیار بدن مادر قرار داده و به رشد جنین کمک می کند.

این استاد دانشگاه مالزی ادامه داد: ویتامین C که در اکثر میوه ها و سبزی ها به وفور یافت می شود به جذب بهتر آهن کمک می کند؛ این ویتامین هم چنین موجب سالم ماندن لثه های مادر و جنین می شود.

وی اظهار کرد:رژیم غذایی دنیا در حال تغییر است و تناسبی میان میزان کالری دریافتی و تحرک وجود ندارد. همین امر باعث شده جمعیت افراد چاق دنیا به طور روز افزونی افزایش یابد.

این استاد دانشگاه مالزی با بیان اینکه دنیای امروز، روزگاری است که جوانان زیادی هر روز قربانی چاقی و بیماری های قلبی می شوندگفت :کنترل اصولی تغذیه، تحرک و ورزش راه سلامت و تناسب اندام است.

جان محمد در پایان با اشاره به اینکه «اکثر مادران چاق، فرزندان چاق خواهند داشت» ادامه داد: بر اساس گزارش WHO فاصله مطلوب میان هر بارداری برای خانم ها حدود هزار روز است و مادران در این فاصله زمانی باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشند تا فرزندانی سلامت متولد کنند.

تولد اولین نوزاد حاصل از میکرواینجکشن در مرکز درمان ناباروری هلال احمر

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

اولین نوزاد حاصل از درمان میکرواینجکشن با تلاش متخصصان مرکز درمان ناباروری هلال احمر متولد شد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، اولین فرزند حاصل از میکرو اینجکشن توسط متخصصان مرکز درمان ناباروری هلال ایران (رویش) به دنیا آمد.

درمان میکرو اینجکشن عمدتاً ‌در مواردی به کار می‌رود که اسپرم مرد از نظر تعداد، تحرک و یا شکل، کیفیت لازم را ندارد. در بعضی موارد هم که چندین مورد عمل IVF انجام شده و به نتیجه نرسیده است از عمل میکرواینجکشن استفاده می‌شود.

مراحل انجام عمل

به طور کلی در این روش، یک اسپرم در محیط آزمایشگاه داخل یک تخمک تزریق می‌شود که به دنبال آن لقاح و تقسیم سلولی صورت می‌گیرد و جنین تشکیل می‌شود.

میکرواینجکشن نیز مانند IVF شامل چند مرحله تحریک تخمدان،‌ تخمک گیری، تزریق اسپرم داخل تخمک و لقاح و انتقال جنین است.

در مرحله اول برای تحریک تخمدانها، از داروهای هورمونی استفاده می‌شود. تزریق عضلانی آمپول HMG تخمدان‌ها را برای رشد فولیکول تحریک می‌کند و تزریق عضلانی آمپول HCG باعث بلوغ تخمک‌ها و انجام تخمک گذاری می‌شود.

در مرحله دوم عمل تخمک گیری با یکی از دو روش لاپاراسکوپی یا با مشاهدات سونوگرافی از طریق واژینال امکانپذیر است. در روش دوم نیازی به بیهوشی نیست و با یک بیهوشی کوتاه مدت یا بی حسی موضعی قابل انجام است.

با استفاده از دستگاه سونوگرافی پزشک فولیکول ها را مشاهده می‌کند و با سوزن های مخصوص مایع فولیکولی همراه با تخمک کشیده می‌شود که به این عمل اصطلاحاً «پانکچر» می‌گویند.

در مرحله سوم ابتدا سلول‌های دور تخمک به کمک آنزیم جدا می‌شود سپس اسپرم به داخل تخمک تزریق می‌شود. در عمل میکرواینجکشن نیز برای افزایش درصد موفقیت چندین تخمک لقاح می‌یابد لذا تعداد جنین‌های تشکیل یافته زیاد است که اگر این جنین‌ها کیفیت مطلوبی داشته باشند تعدادی از آنها با صلاحدید زوج منجمد و نگهداری می شوند تا در صورت نیاز برای بارداری های بعدی از این جنین ها استفاده شود.

در مرحله چهارم و پایانی نیز نیازی به بیهوشی عمومی نیست. جنین به وسیله یک کاتتر به داخل رحم منتقل می‌شود و یکی دو ساعت بعد از انتقال جنین بیمار مرخص می‌شود.

مزایا و محدودیت های این عمل

یکی از مزایای میکرواینجکشن این است که حتی اگر یک اسپرم سالم از مرد وجود داشته باشد این عمل قابل انجام است. مزیت دیگر میکرواینجکشن این است که اگر بیمار فاقد لوله های رحمی باشد نیز مشکلی در انجام این عمل به وجود نمی‌آید.

اما محدودیت میکرواینجکشن آن است که میزان بارداری در زنان بالای ۴۰ سال به علت پایین بودن کیفیت تخمک های زن کاهش می یابد.

اقدامات قبل از عمل

بعد از آزمایش‌‌های روتین،‌ آزمایش هورمونی و ویزیت زوج توسط متخصصان، در صورتی که روش درمانی ICSI پیشنهاد شود مراحل زیر طی می‌شود:

روز دوم یا سوم قاعدگی برای بررسی وضعیت تخمدان‌ها و رحم سونوگرافی انجام می‌شود.

بعد از انجام سونوگرافی با نظر متخصص دارو جهت تحریک تخمک گذاری تجویز می‌شود.

طی مرحله مصرف دارو ۵ الی ۶ نوبت سونوگرافی بر اساس میزان واکنش تخمدان‌ها انجام می‌شود.

زمانی که فولیکول ها به اندازه مناسب می‌رسد داروی HCG تزریق می‌شود و بیمار آماده عمل تخمک گیری می‌شود.

حدود ۳۶ ساعت بعد از تزریق HCG و هم زمان با دریافت نمونه اسپرم از مرد، عمل لقاح درون آزمایشگاه انجام می‌شود.

مراقبت‌های پس از عمل

یک تا دو ساعت پس از عمل انتقال جنین بیمار مرخص می‌شود. توصیه می‌شود طی ۳ تا ۴ روز بعد از عمل فعالیت‌های شدید که منجر به خستگی مفرط می‌شود نداشته باشد.

بدیهی است آرامش روحی و روانی و پرهیز از شرایط پراضطراب می‌تواند در موفقیت عمل مؤثر باشد. معمولاً ۱۰ تا ۱۲ روز بعد از انتقال جنین بیمار به آزمایشگاه هورمونی مراجعه می‌کند تا مقدار BHCG خون اندازه گیری شود. افزایش این هورمون اولین نشانه حاملگی است.

پانزده درصد زنان دچار “فشارخون بالا” هستند

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

بررسی‌های اخیر نشان می‌دهند که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد زنان دچار مشکل فشارخون بالا هستند و این مشکل به ویژه در دوران پس از بارداری بیشتر مشاهده می‌شود.
مصطفی گرجی استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: از جمله نگرانی‌های مهم سلامتی که متأسفانه روز به روز نیز بیشتر می‌شود گسترش بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی، عروقی، مغزی، عصبی، کلیوی، دیابت و فشارخون بالا است.

وی با بیان اینکه فشارخون بالا به عنوان یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری‌های مزمن دیگر نیز شناخته می‌شود، افزود: درصد بالایی از جمعیت جوامع مختلف از جمله جامعه ما دچار فشارخون بالا هستند و این مشکل به ویژه در زنان شایع شده است.

گرجی تأکید کرد: بررسی‌های اخیر نشان می‌دهند که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد زنان دچار مشکل فشارخون بالا هستند و این مشکل در دوران پس از بارداری بیشتر مشاهده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اغلب موارد فشارخون در سنین میانسالی و سالمندی مشاهده می‌شود البته در سال‌های اخیر شاهد کاهش سن ابتلا به فشارخون بالا در بین افراد جامعه و در واقع افزایش موارد این بیماری در بین افراد جوان بوده‌ایم.

تعداد مبتلایان به “دیابت” دو برابر آمارهای موجود

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بر اساس گزارش‌ها و بررسی‌های موجود، تعداد مبتلایان به دیابت در بسیاری از مناطق جهان نزدیک به دو برابر آمارهایی است که اعلام می‌شود.
سعید کاظمی استاد یار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران  افزود: بیماری دیابت از جمله بیماری‌هایی است که در طول یکی دو دهه اخیر بسیار شایع شده و هزینه سنگینی را از لحاظ جانی و مالی موجب شده است.

وی با اشاره به این‌که آمار مبتلایان به دیابت بسیار بالاست، تصریح کرد: البته نمی‌توان آمار چندان دقیقی از تعداد مبتلایان به دیابت ارائه داد و آمارهای موجود تا حد زیادی کمتر از تعداد دقیق افراد مبتلا است.

کاظمی با بیان این که بر اساس آمارها تقریبا از هر ۱۰نفر یک نفر به دیابت مبتلا است، تأکید کرد: بر اساس گزارش‌ها و بررسی‌های موجود، تعداد مبتلایان به دیابت در بسیاری از مناطق جهان نزدیک به دو برابر آمارهایی است که اعلام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در کشورمان نیز تعداد افراد مبتلا به دیابت بسیار بالاست و برآورد می‌شود که آمار واقعی بیش از آماری باشد که معمولا اعلام می‌شود.

کاظمی افزود: بیماری کلیوی، آسیب‌های چشمی، اختلالات عصبی و سکته قلبی، از جمله مهم‌ترین عوارض دیابت است.

اعلام جزییات طرح پزشک پژوهشگر

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برنامه‌های حمایتی وزارت بهداشت، از نخبگان و نفرات برتر آزمون سراسری سال گذشته، گفت: علاوه بر اینکه طرح پزشک آکادمی از سال دوم تحصیل این دانشجویان به طور جدی اجرا خواهد شد، پژوهانه‌ای نیز برای دانشجویان پی‌ اچ‌ دی که نیازمند حمایت ویژه از طرح‌های تحقیقاتی و کاربردی خود هستند، در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش (ایسنا)، دکتر ملک‌زاده در نشست نخبگان علوم پزشکی در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سیاست وزارت بهداشت مبتنی بر توجه ویژه به نخبگان عرصه علوم پزشکی است، اظهار کرد: تعریف نخبه از نظر وزارت بهداشت متفاوت است و از این منظر نخبه به افرادی اطلاق می‌شود که در عمل علاقه و پشتکار خود را نشان دهند.

 

 

وی با اشاره به اینکه در سال اول تحصیل نفرات برتر کنکور علوم تجربی برجسته‌ترین، برنامه حمایتی ویژه‌ای برای آنها در نظر گرفته شده بود، خاطرنشان کرد: طبق این برنامه در نظر گرفته شد که برترین دانشجویان پزشکی کشور در آینده بتوانند به استادان برجسته‌ای تبدیل شوند که رهبری پژوهش برعهده می‌گیرند.

 

 

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه ۱۰ نفر اول کنکور سراسری علوم تجربی سال گذشته به طور مرتب با وزارت بهداشت در تماس بوده‌اند، تصریح کرد: علاوه بر آنکه برای این افراد یک استاد راهنما برای حمایت و کمک به آنان در نظر گرفته شده بود، برای حل مسائل طول تحصیل و توسعه ظرفیت‌های علمی این افراد بودجه تحقیقاتی نیز از سوی وزارت بهداشت گرفته شده است.

 

 

ملک‌زاده همچنین با تاکید بر اینکه توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی دانشجویان برتر باید همزمان با توجه به مسائل علمی این افراد صورت گیرد، افزود: برنامه‌های فرهنگی که برای نفرات برتر علوم پزشکی سال گذشته در نظر گرفته شده است، در قالب برنامه‌های علمی ارائه می‌شود.

 

 

وی خاطرنشان کرد: منتور یا همان اساتید راهنمایی که برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی به این دانشجویان معرفی شده‌اند، علاوه بر ویژگی‌های علمی، دارای ویژگی‌های برجسته اخلاقی نیز هستند.

 

 

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه سال اول تحصیل نفرات برتر علوم تجربی سال گذشته بیشتر به مسائل آموزشی توجه شده بود، خاطرنشان کرد: با این حال در سال دوم تحصیل با معرفی منتور و استادان راهنما، به این افراد کار پژوهشی آنها آغاز خواهد شد.

 

 

ملک‌زاده با تاکید بر اینکه دانشجویان نخبه کشور در کنار توجه به آموزش و یادگیری باید به مباحث تحقیقاتی نیز اهمیت دهند، گفت: در این راستا لازم است زیرساخت‌ها، امکانات مراکز تحقیقاتی، و فرصت انجام تحقیقات و پژوهش در اختیار این افراد قرار داده شود.

 

 

وی همچنین درباره نحوه انتخاب استاد مشاور از سوی دانشجویان برتر علوم پزشکی تصریح کرد: لیستی از استادان پیشنهادی وزارت بهداشت تهیه شده است که دانشجویان بتوانند از بین آنها منتور موردنظر خود را انتخاب کنند.

 

 

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: این دانشجویان می‌توانند در طول تحقیق خود، استاد راهنمای‌شان تغییر دهند و یا استاد دیگری را خارج از لیست پیشنهادی انتخاب کنند.

 

 

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست، دکتر مجتبی زارعی مشاور معاون تحقیقات فناوری وزیر بهداشت با اشاره به ثبت‌نام ۱۴ نفر از دانشجویان پزشکی در سامانه حمایتی معاونت فناوری وزارت بهداشت گفت: هدف از اجرای طرح پزشک پژوهشگر، حمایت از کار پژوهشی افرادی است که دارای ایده‌های تحقیقاتی هستند.

 

 

وی با اشاره به اینکه طرح پزشک پژوهشگر و یا آموزشگر در طی سالیان گذشته در کشورهای دیگر اجرا شده است، اظهار کرد: در وزارت بهداشت بیش از ۶ ماه درباره انطباق طرح پزشک پژوهشگر با برنامه‌های نظام سلامت ایران بحث شد تا طرح فعلی به نتیجه رسید.

 

 

مشاور معاون تحقیقات فناوری وزیر بهداشت درباره انواع حمایت‌های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از نخبگان علوم پزشکی گفت: این حمایت‌ها شامل تأمین مالی دانشجویان در طول تحصیل، امنیت شغلی این افراد، تحصیلات رفاهی، عضویت در بنیاد نخبگان و ارائه بودجه تحقیقاتی به این افراد می‌شود. همچنین مراکز آموزش عالی میزبان این دانشجویان نخبه نیز مشمول برخی از تسهیلات وزارت بهداشت می‌شود.

 

 

زارعی درباره حقوق دانشجویان نخبه و نفرات برتر علوم پزشکی اظهار کرد: حقوقی که در طول تحصیل به این افراد داده می‌شود، مطابق با سطح تحصیلی آنها در حد حقوق استادیار و یا مربی است.

 

 

وی با اشاره به اینکه نفرات برتر پزشکی در آخر دوره پزشک عمومی در صورتی که بتوانند به عنوان دانشجوی پژوهشگر شناخته شوند، مدرک پی‌اچ‌دی دریافت می‌کنند، اظهار کرد: با توجه به اینکه این افراد به نوعی متمایل به سایر دانشجویان هستند، می‌توانند در طول دوره تخصصی نیز در کنار آموزش‌های بالینی به انجام تحقیقات بپردازند و پی‌اچ‌تی خود را دریافت کنند.

 

 

مشاور معاون تحقیقات فناوری وزیر بهداشت همچنین درباره دوره سربازی و گذراندن طرح برای دانشجویان نخبه پزشکی خاطرنشان کرد: در این زمینه نیز با بنیاد نخبگان هماهنگی صورت گرفته است و دوره طرح پزشکی و سربازی این دانشجویان با دوره آموزشی آنان ادغام می‌شود و همین دوره آموزشی به عنوان دوره طرح پزشکی برای آنان محسوب می‌شود.

 

 

به گفته زارعی دانشجویانی که علاقه‌مند به انجام طرح‌های پژوهشی هستند، می‌توانند با انتخاب استاد راهنما در هر زمینه‌ای که مورد علاقه آنان است، به انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی بپردازند.

 

 

وی در این‌باره خاطرنشان کرد: درباره انتخاب موضوع پژوهش هیچ اجباری برای این دانشجویان وجود ندارد.

 

 

مشاور معاون تحقیقات فناوری وزیر بهداشت درباره شرایط متقاضیان ثبت‌نام در طرح پزشک پژوهشگر خاطرنشان کرد: شاخص‌هایی که برای افراد متقاضی در نظر گرفته شده است، شامل یکی از موارد داشتن جایزه المپیادی، رتبه برتر در آزمون‌های پزشکی، معدل بالای ۱۵، داشتن کار تحقیقی در طول تحصیل است.

 

 

به گفته زارعی متقاضیان شرکت در طرح پزشک پژوهشگر می‌توانند از امروز تا ۱۵ مرداد با مراجعه به سایت www.RCB.RDFDRH.AC.ir ثبت‌نام کنند. ضمنا مصاحبه این افراد در شهریور ماه انجام خواهد شد.

چرا میوه‌ و سبزی لاغر نمی‌کند؟

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 متخصصان تغذیه و سلامت تاکید دارند هرچند مصرف میوه و سبزی برای سلامت کلی بدن مفید است اما به تنهایی نقشی در کاهش وزن ندارد.

ایسنا : متخصصان با تحلیل مطالعه گذشته در مورد کاهش وزن و افزایش مصرف میوه و سبزیجات که روی بیش از ۱۲۰۰ نفر انجام گرفت دریافتند خوردن حجم بیشتری میوه و سبزی بدون تغییر در میزان کالری دریافتی از سایر مواد خوراکی در کاهش وزن تاثیری ندارد.
«کاترین کایسر»، یکی از متخصصان این مطالعه از دانشگاه آلاباما گفت: میوه‌ها و سبزیجات دارای کالری هستند و افرادی که قصد دارند وزن خود را پایین آورند باید مجموع انرژی دریافتی بدنشان را کاهش دهند. در ارزیابی روی مطالعات پیشین، تاثیر مصرف این نوع مواد خوراکی به تنهایی برای کاهش وزن نزدیک به صفر بوده است.
«دیوید آلیسون» از متخصصان دیگر این مطالعه نیز اظهار داشت: میوه‌ها و سبزیجات فوائد بسیاری دارند و به افراد توصیه می‌کنیم آن را در رژیم غذایی خود قرار دهند.البته می‌توان از تمام میوه‌ها و سبزیجات مورد علاقه مصرف کرد اما فقط به شرط آن که کالری‌های بیشتری را که از دیگر مواد خوراکی دریافت می‌کنید کاهش دهید تا موفق شوید وزن خود را پایین آورید.
به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، به گفته کایسر افزایش وعده‌های مصرف میوه و سبزی، موجب افزایش وزن نمی‌شود اما تامین‌کننده ویتامین و فیبر مورد نیاز بدن است.

۱۸ تکنیک برای آرام شدن در ۵ دقیقه

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 برای غلبه بر استرس های روزانه، نیاز به سفر نیست و راه های سریع تری هم پیدا می شود.

سلامانه : دکتر مهدی دوایی،روانشناس، عضو عیات علمی پژوهشکده علوم شناختی ایران در هفته نامه زندگی مثبت نوشت:در صندوق پست الکترونیکی‌تان ۳۶۴ ایمیل تازه دارید، تلفن میز کارتان مرتب زنگ می‌خورد؟ چای روی شلوار تازه‌تان ریخته و آن را کثیف کرده، جلسه ۵ دقیقه دیگر شروع می‌شود و شما هنوز تایپ گزارشتان را تمام نکرده‌اید؟ الان بهترین زمان برای این است که آرامش پیدا کنید! سفر به یک جزیره خوش آب و هوا و پیاده‌روی در جنگل یا لب ساحل در یک آخر هفته رویایی راه‌حل ایده‌آلی برای خداحافظی با نگرانی‌ها و استرس‌هاست ولی خیلی وقت‌ها ما فقط ۵ دقیقه یا کمتر وقت داریم تا خودمان را پیدا کنیم و به آرامش برسیم. راهش را بلد نیستید؟ نگران نباشید ما ۱۸ روش‌ را برای رسیدن به آرامش برایتان پیدا کرد‌ه‌ایم.
خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها
چای سبز: به جای اینکه از عصبانیت بنفش شوید، بهتر است با نوشیدن یک فنجان چای گیاهی، سبز شوید. چای سبز منبع لیتینین است؛ ماده‌ای که به آرامش و تسکین خشم کمک می‌کند. این‌بار که عصبانی شدید، کمی آب بجوشانید، چای سبز دم‌کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید.
شکلات: فقط یک تکه شکلات می‌تواند اعصاب شما را تا حد زیادی آرام کند! شکلات تلخ سطح کورتیزول یا همان هورمون استرس را در خون شما تنظیم می‌کند و متابولیسم بدن را ثابت نگه‌می‌دارد.
عسل: شیرینی را جایگزین استرس کنید و یک قاشق عسل بخورید. عسل علاوه بر اینکه مرطوب‌کننده طبیعی پوست و آنتی‌بیوتیک است، تورم مغز را هم کاهش می‌دهد و به کاهش رخوت و اضطراب کمک می?کند.
انبه: یک سفر استوایی را بدون ترک کردن میزکارتان تجربه کنید! از یک استراحت ۵ دقیقه‌ای برای پوست کندن و خوردن یک انبه آب‌دار استفاده کنید که به کاهش استرس و خشم هم کمک می‌کند. نگران ریختن آب آن روی لباس و چانه‌تان نباشید چون قطعا کاهش استرس و رسیدن به آرامش ارزشش را دارد.
آدامس: نعنایی، میوه‌ای یا هر طعم دیگری که دوست دارید. جویدن آدامس یک راه سریع و آسان برای مبارزه با خشم است. پس از چند لحظه جویدن آدامس، سطح کورتیزول خون و عصبانیتتان کاهش پیدا می‌کند.
خوراکی ترد: گاهی‌وقت‌ها هیچ‌چیز بهتر از خوردن یک خوراکی ترد نمی‌تواند خشم را کاهش دهد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد آدم‌های بزرگسال هنگام خشم یا استرس بیشتر از همیشه هوس خوراکی?های ترد یا شور می‌کنند. البته با توجه به مضرات این خوراکی ها بهتر است از خوراکی هایی مانند خیار، کاهو و کرفس یا هویچ استفاده کرد.

آرامش درون
تمرکز: نیازی نیست به میان دشت‌ها و کوه‌ها بروید. ۵ دقیقه سکوت و آرامش می‌تواند همان مزایای مدیتیشن را داشته باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اختصاص دادن دو زمان کوتاه برای آرامش و سکوت در طول روز می‌تواند افسردگی و استرس را کاهش دهد. روی تنفستان تمرکز و احساس کنید همه اضطراب‌ها از وجودتان خارج می‌شوند.
سر گذاشتن روی بالش یا کوسن: روزهایی هست که تنها چیزی که ما نیاز داریم، یک چرت نیمروزی خوب و طولانی است اما هیچ‌وقت امکان چرت زدن وسط روز و در محیط کار وجود ندارد. اگر یک بالش پیدا کردید، آماده سفری کوتاه برای آرام شدن شوید. علاوه بر این، می‌توانید از این تصویر ذهنی استفاده کنید؛ سرتان را برای مدت کوتاهی زمین بگذارید و حس کنید بالش، اسفنجی است که تمام اضطراب‌های شما را می‌شوید و از بین می‌برد.
نفس عمیق کشیدن: راه آسان‌تری هم برای آرام شدن وجود دارد؟ نفس‌های آرام، شمرده و عمیق به کاهش فشارخون و ضربان قلب کمک می‌کند. سعی کنید روش‌های مختلفی را برای عمیق نفس کشیدن امتحان کنید.
ریلکس‌کردن پیشرفته: مضطرب هستید؟ فقط کافی است یاد بگیرید؛ انقباض، رها کردن و تکرار! این روش شامل فشرده کردن ماهیچه‌های قسمتی از بدن برای رسیدن به وضعیت آرامش است. این روش را که هنرپیشه‌ها هم استفاده می‌کنند برای به خواب رفتن هم مناسب است.
شمارش معکوس: نه، این یک تست هوش نیست اما راهی مناسب برای آرام شدن محسوب می‌شود. وقتی نگرانی‌هایتان بیش از حد شدند، سعی کنید از ۱ تا ۱۰ بشمارید و سپس شروع به شمارش معکوس کنید. وقتی مشغول شمردن و تمرکز کردن روی اعداد هستید، فکر مصاحبه‌های کاری و مشغله‌های دیگر کمرنگ‌تر می‌شوند.
بستن چشم‌ها: کافی است در شلوغی و هیاهوی روزمره چند دقیقه پلک‌هایتان را روی هم بگذارید. این کار یکی از روش‌های بسیار آسان برای به دست آوردن آرامش و تمرکز است.
ماساژ: وقتی امکانش را ندارید که پیش ماساژور حرفه‌ای بروید، می‌توانید برای آرام کردن ضربان قلبتان با دست خودتان، پا یا گردن خود را ماساژ دهید. همچنین ماساژ برای افرادی که زمانی زیادی را صرف کارکردن با کیبورد می‌کنند هم کمک خوبی است. مقداری لوسیون به دست‌هایتان بمالید و ماهیچه‌های شانه، گردن و سر خود را ماساژ دهید تا استرستان کاهش یابد.
آب سرد ریختن روی مچ دست: سراغ آب خنک بروید. وقتی استرس و اضطراب سراغتان آمد، مقداری آب خنک روی مچ دستتان بریزید و کمی هم به پشت لاله گوشتان بزنید. این کار کمک می‌کند در تمام بدنتان احساس آرامش کنید.
شانه کردن موها: باور کنید! حتی اگر تا همین حالا ۱۰۰ بار این کار را انجام داده‌اید، باز هم با ریتم‌های دیگر آن را تکرار کنید. شانه کردن موها، شستن ظرف‌ها و بافتنی می‌تواند به آرامش روان و جسم کمک کند.

محیط جدید
تنهایی: بعضی افراد فقط به ۵ دقیقه زمان برای تنها ماندن نیاز دارند تا بتوانند افکارشان را مرتب و آرامش پیدا کنند.
دریافتن خورشید: این هم از آفتاب و به همین راحتی کمی از نگرانی‌های شما برطرف شد! اگر یک روز آفتابی است، بیرون بروید، کمی قدم بزنید و از آفتاب بهره بگیرید. نور آفتاب برای افرادی که از افسردگی رنج می‌برند، موهبت بزرگی است.
تماشای منظره بیرون: قرار نیست منزل روبرویی را دید بزنید یا در رفت و آمدهای توی خیابان کنجکاوی کنید. وقتی اوضاع کمی پیچیده شد، کار را فقط برای ۵ دقیقه رها کنید و از پنجره نگاهی به بیرون بیندازید. نگاه کردن به مناظر طبیعی مانند درخت‌ها، پارک‌های عمومی و رفت و آمد مردم خیلی بیشتر از نگاه کردن به تلویزیون می‌تواند فکر شما را آرام کند و اضطرابتان را کاهش دهد.

این بوهای آرامبخش
«من؟ استرس؟ چی می‌گی؟! ها ها ها» خنده یکی از راه‌های عالی برای مبارزه با استرس است. یک کتاب پر از لطیفه‌های خنده‌دار کنار دستتان داشته باشید یا حتی سری به سایت‌هایی که کلیپ‌های خنده‌دار دارند، بزنید. اما تنها خنده نیست که دوای استرس و اضطراب است بلکه گاهی بوها هم در این زمینه جادو می?کنند.بایستید و بو کنید! برخی بوها می‌توانند حالات و احساسات منفی درون ما را تغییر دهند. حتما شما هم موافقید که عصبانی بودن آن هم وقتی مشغول بو کردن گلی هستید، کار خیلی سخت و دشواری است. یک گلدان پر از گل‌های محبوبتان را نزدیک میز کار قرار دهید و هرگاه احساس خستگی کردید سراغ آنها بروید و با لذت بویشان کنید.
کرم‌های خوشبو استفاده کنید. فقط چند ثانیه طول می‌کشد تا مقداری لوسیون خوشبوی اسطوخودوس، برگ چای یا هر گیاه معطر و آرامش‌بخش دیگری را روی کف دستتان بریزید و انگشت‌هایتان را به هم بمالید. این بوی ملایم و لطیف می‌تواند سطح استرس و نگرانی شما را کاهش دهد.
همچنین بوییدن یک لیموی تازه می‌تواند به کاهش ترشح هورمون‌های استرس در بدن کمک کند. بوی خوش قهوه را هم از دست ندهید. همین حالا به آشپزخانه بروید و قهوه با شیر درست کنید و بوی خوشش را احساس کنید چون بوی قهوه هم می‌تواند به کاهش هورمون‌های استرس کمک کند.

در تاریکی مسواک بزنید

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 برخی از ساعات روز تأثیر حیاتی بر سلامت افراد دارند و به همین دلیل لازم است انجام برخی کارها در بعضی ساعت‌ها با احتیاط بیشتری اقدام شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ کارشناسان به افرادی که دچار کم‌خوابی و یا بی‌خوابی مزمن هستند هشدار می‌دهند ادامه‌ی این روند بدون استفاده از راهکارهای درمانی می‌تواند باعث تغییر در ساعت بیولوژیک، تقسیم سلولی و در نهایت بروز انواع بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها، پیری پوست و احساس گیجی و ضعف حافظه در فرد شود.
گفتنی است، کارشناسان از جمله راه‌های مقابله با بی‌خوابی را “نور درمانی” می‌دانند.
بررسی‌ها نشان می‌دهند، استفاده از نور در بازه‌ی زمانی مناسب می‌تواند باعث افزایش خواب‌آلودگی و یا افزایش سطح هوشیاری در افراد شود.
کارشناسان اعتقاد دارند افراد در ساعات پایانی شب از اقامت در زیر نور زیاد اجتناب کنند و حتی برای افزایش حس خواب‌آلودگی، مسواک را هم در حمام با نور کم بزنند تا چشم آنها به نور کم عادت کنند.
کارشناسان همچنین توصیه می‌کنند در ساعات اولیه روز افراد در نور زیاد صبحانه بخورند تا بدن آنها به نور عادت کرده و سطح هوشیاری بدن آنها بالا برود.
کارشناسان اثر نور را در تولید ماده‌ی شیمیایی ملانونین که تنظیم کننده عادات خواب افراد است را بسیار تأثیرگذار می‌دانند.
کارشناسان حتی رنگ اتاق‌ها، پرده‌‌ها و پنجره‌ها را در تنظیم خواب موثر می‌دانند و به افراد توصیه می‌کنند برای داشتن خوابی راحت این نکات را نیز در نظر گیرند.

سازمان‌هایی که پول آژانس فیزیوتراپی کارکنانشان را با بودجه عمومی می‌پردازند

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان بیمه سلامت ایرانیان با انتقاد به سازمان‌هایی که حتی پول آژانس فیزیوتراپی کارکنانشان را در قالب مباحث بیمه‌ای با بودجه عمومی می‌پردازند، گفت: دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور برای جلوگیری از این کار خلاف قانون ورود کنند.

انوشیروان محسنی بندپی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، در تشریح برخی تخلفات بیمه‌گذاران که توسط تعدادی از سازمان‌های کشور صورت می‌پذیرد، اظهار داشت: سیاست‌های بیمه‌ای سازمان بیمه سلامت ایرانیان در این مقولات غلط نیست، بلکه برخی سازمان‌ها و نهادها در زمینه ایجاد بیمه تخلف می‌کنند، و در حال انجام کار خلاف قانون هستند، و آنها هستند که از منابع عمومی برای بیمه‌های تکمیلی کارکنان خود استفاده می‌کنند.
رئیس سازمان بیمه سلامت ایرانیان در ادامه با اشاره به تخلفات بیمه‌ای بانک مرکزی و شهرداری عنوان کرد: بانک مرکزی حتی هزینه آژانس فیزیوتراپی کارکنان خود را نیز می‌پردازد.
محسنی بندپی در پاسخ به این پرسش که چه‌تعداد بیمه در کشور وجود دارد، افزود: بالای ۳۰ بیمه در کشور توسط سازمان‌ها و نهادها درست شده است، وزارتخانه‌ها نیز برای کارکنان خود بیمه تکمیلی گرفته‌اند، ولی امسال کار خوبی که صورت پذیرفت در زمینه دو ردیف اعتباری برای بیمه تکمیلی بود که دستگاه‌ها می‌توانستند از آن استفاده کنند که هر دو ردیف با پیشنهاد دکتر پزشکیان حذف شد، یعنی در حال حاضر اگر کارمندان بخواهند از بیمه تکمیلی استفاده کنند باید خودشان هزینه آن را بپردازند ولی بانک‌ها علی الخصوص بانک مرکزی که در اوج این کار خلاف است و همچنین، شهرداری این‌گونه نیست و بانک مرکزی حتی هزینه آژانس فیزیوتراپی کارکنان خود را از بودجه عمومی پرداخت می‌کند.
وی ادامه داد: مثلاً آموزش و پرورش با سازمان بیمه سلامت قرارداد منعقد کرد و پنج جلسه با آقای فانی جلسه داشتیم، ولی نتوانستند از منابع آموزش و پرورش برای امور بیمه‌ای کمکی دریافت کنند و این کار را هم نکردند و این هزینه‌ها را از خود بیمه شدگانشان که معادل یک میلیون نفر هستند دریافت کردند، ولی این افراد با ۱۰هزار کارمند بانک مرکزی فرق می‌کنند، زیرا بانک مرکزی از منابع عمومی کشور استفاده می‌کند که این کار خلاف قانون است و باید دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور ورود پیدا کنند و جلوی این خلاف را بگیرند.
محسنی بندپی در تشریح برخی ضعف‌ها در پوشش‌های بیمه سلامت ایرانیان بیان داشت: بنابراین بنده به‌عنوان مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان کار خلافی نکردم، ولی آنهایی که از منابع عمومی برای بیمه شدگان خود استفاده می‌کنند کار خلاف قانونی انجام می‌دهند.

راه‌های کاهش وزن در ماه رمضان

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 پرهیز از پرخوری در ماه رمضان ۴ تا ۸ کیلو وزن را کاهش می دهد روزه داران با داشتن برنامه ریزی مناسب غذایی و پرهیز از پرخوری در زمان افطار و سحر می توانند بین ۴ تا ۸ کیلو از ورن خود را کاهش دهند. رعایت برنامه ریزی صحیح تغذیه در ایام ماه مبارک رمضان برای روزه داران از اهمیت بسیاری برخوردار است تا بتوانند آمادگی لازم را برای بهره گیری از برکات معنوی و مناجات با پروردگار را به نحو بسیار مطلوب به انجام برسانند.

به گزارش نامه نیوز، زیاده خوردن به بدن انسان آسیب می رساند و از نظر علمی زیاده روی کردن در خوردن انواع غذاها ، چربی ها و قندها مشکلات و بیماری هایی از قبیل فشار خون ، دیابت ، قلبی و عروقی آتروز ، و حتی ریسک سرطان را افزایش می دهد. ماه مبارک رمضان تمرینی است برای کم خوری و دوری از پرخوری است و با رعایت مقدار مصرف و تامین نیازهای غذایی در حد قابل قبول در این ماه می توان از زیان های ناشی از کمبود غذایی در امان بود.

اغلب افراد جامعه پس از ماه رمضان دچار اضافه وزن می شوند در حالی که یک روزه دار با برنامه ریزی تغذیه ای می تواند معادل غذای مورد نیاز روزانه خود را به جای چند وعده، در دو وعده افطار و سحری دریافت کند و از این رو در اکثر موارد کاهش وزن اتفاق می افتد و این کاهش وزن به علت سوزاندن مقداری از چربی های ذخیره ای بدن است.

نوجوانان برنامه غذایی ایام روزه داری را به گونه ای انتخاب کنند که میزان کالری و پروتئین توصیه شده روزانه را در دو وعده افطار و سحری دریافت نمایند و از خوردن غذاهای پُرحجم ، کم کالری و بسیار آبکی در افطار خودداری کنند و حتما برای صرف سحری از خواب برخیزند. نوجوانان باید سبزیجات تازه، میوه و مقدار کافی آب و نوشیدنی ها مثل چای کم رنگ، آب میوه را در فاصله افطار تا سحر مصرف کنند.

نوشیدن آب فراوان در وسط غذا یا بلافاصله پس از مصرف غذا، نیز موجب رقیق شدن شیره گوارشی و اختلال در هضم غذا می شود. لازم است حداقل در ساعات روزه داری از فعالیت های سنگین ورزشی که موجب تشنگی آن ها می شود و نیازهای غذایی آن ها را به شدت افزایش می دهد، خودداری کنند. غذای افطاری برای اعضای خانواده می تواند مجموعه ای از صبحانه مانند چای شیرین و شیر ولرم و مصرف مقداری کمی نان و پنیر به همراه سوپ و با سپس با فاصله یک تا ۲ ساعت شام با اندکی تغییر و کاهش حجم باشد به آرامی اما در یک وعده میل کنند.

در فاصله افطار تا سحر از خوردن تنقلات خودداری کنید تا معده آن ها به هنگام صرف سحری به طور کامل خالی و آماده غذای سحر باشد. مصرف میوه و سبزی در وعده های سحر و افطار تاکید مس شود و میوه ها و سبزیجات ، به دلیل ماندگاری بیشتری که در بدن دارد، ضمن اینکه سیری طولانی تری را ایجاد می کند حاوی مقدار زیادی آب است که با تامین آب مورد نیاز بدن از بروز تشنگی جلوگیری می کند. مصرف مواد پروتیین دار مثل گوشت، لبنیات و به خصوص ماست در وعده سحری ضمن ایجاد سیری طولانی تر ، مانع از بروز تشنگی می شود.

به گزارش بیتوته، مصرف مواد چرب و نمک توصیه نمی شود، مصرف مواد پر چرب هر چند انرژی بیشتری می دهد، اما باعث تشنگی بیشتری هم می شود علاوه بر این کربوهیدرات ها و مواد قندی نیز ایجاد تشنگی بیشتری می کند و مصرف آنها در وعده سحری توصیه نمی شود. مواد قندی به لحاظ اینکه زودتر از معده عبور می کند و زودتر هضم می شود زودتر هم ایجاد گرسنگی می کند و بهتر است مصرف این گونه مواد بیشتر در وعده افطار در حد مجاز استفاده شود . نوشیدنی های گازدار ادرار آور است و این عامل باعث می شود نه تنها خوردن آنها آب مورد نیاز بدن را تامین نمی کند، بلکه با مصرف آنها، آب بدن به میزان بیشتری دفع شود.

هزینه جراحی بینی در ایران تعرفه ندارد

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: عضو انجمن جراحان گوش،حلق و بینی ایران با تشریح جزئیات عمل‌های جراحی بینی، درباره قیمت اینگونه عمل های جراحی و همچنین، سن مناسب جراحی بینی توضیحاتی ارائه کرد.

محمدمهدی طرزی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، در تشریح و جزئیات عمل‌های جراحی بینی برخی مسئولان اظهار داشت: در افرادی دولتی کسانی برای عمل جراحی بینی داشتیم که مشکلات تنفسی داشتند، زیرا خیلی مواقع مشکلات تنفسی با یک عمل جراحی ساده انحراف اصلاح نمی‌شود، بلکه باید حتماً قسمت شکستگی روی بینی هم برداشته شود، و این بینی به صورت صحیح اصلاح شود، زیرا امکان دارد بینی تحت عمل جراحی قرار گیرد، ولی چند ماه دیگه مشکل برگردد.
وی ادامه داد: بنابراین متاسفانه وقتی این دو عمل جراحی با یکدیگر انجام می‌شود، اسم زیبایی پیدا می‌کند، ولی زیبایی نیست، در واقع بازسازی است، براین اساس باید حریم‌ها و باید و نباید را در این مقولات حفظ شود.
در این راستا طرزی عضو انجمن جراحان گوش،حلق و بینی ایران با اشاره به اینکه هزینه جراحی بینی در ایران تعرفه ندارد، عنوان کرد: انجام جراحی بینی توسط پزشکان عمومی غیرقانونی و منجر به ابطال پروانه آنان می‌شود، و هزینه جراحی بینی نیز از ۷۰۰ هزار تا ۱۷ میلیون رسیده است.
طرزی درباره زمان مناسب جراحی بینی خاطرنشان کرد: از زمان بسته شدن صفحه رشد در افراد می‌توان جراحی بینی را انجام داد که در این مساله در دخترها از سن ۱۷ سالگی و در پسرها از سن ۱۸ سالگی مصداق دارد البته در برخی افراد توقف رشد استخوانی کمی عقب‌تر و در سن ۱۹ و ۲۰ سالگی انجام می‌شود که پزشک باید آن را مشخص کند ولی بهترین سن برای جراحی بینی در دخترها ۲۰ تا ۲۵ سالگی و در پسرها ۲۲ تا ۲۷ سالگی است و در حال حاضر نیز بیشتر عمل‌های جراحی بینی در سن ۲۰ تا ۲۲ سالگی رخ می‌دهد. ولی این مساله را نیز باید عنوان کرد دخترها پس از سن بلوغ بیشتر تمایل به انجام عمل جراحی دارند ولی نمی‌توان عمل جراحی بینی را جلو انداخت و باید براساس شاخص‌های بسته شدن صفحه رشد انجام شود.

رژیم غذایی برای ترک سیگار

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 سیگاری هستید؟ من که نیستم، چونکه از بوی سیگار متنفرم و دوست ندارم دندان‌ها و انگشتانم زرد شوند.

به گزارش نامه نیوز، سیگاری هستید؟ من که نیستم، چونکه از بوی سیگار متنفرم و دوست ندارم دندان‌ها و انگشتانم زرد شوند. بهرحال من برای آندسته از خوانندگانی که سیگاری هستند نکته‌ای دارم: آنچه که می‌خورید می‌تواند به ترک سیگار کمک کند، یا برعکس، حتی می‌تواند میل و اشتیاق برای بیشتر سیگار کشیدن را در شما زیاد کند!

محققین آزمایشگاه تحقیقاتی توتون و تنباکو و اعصاب، به این نکته‌ی کاربردی دست یافته‌اند که برخی خوراکی‌ها می‌تواند در ترک سیگار به ما کمک کند. سبزیجات، میوه‌ها، محصولات لبنی، آب و آبمیوه، با توجه به این حقیقت که مزه‌ی سیگار را خیلی ناپسند می‌کنند، برای این منظور معرفی شده‌اند.

آنطور که دکتر مک‌کلرنون می‌گوید، فقط بو، تجربه‌ی بصری، حرکات و نیکوتین نیست که یک فرد سیگاری از آن‌ها ارضاء می‌شود، بلکه مزه هم برای سیگاری‌ها خیلی مهم است.

در نتیجه افراد سیگاری از سیگار کشیدن بویژه در مواقعی که قهوه یا الکل می‌نوشند، یا وقتی که گوشت خورده‌اند لذت می‌برند. چرا که این خوراکی‌ها با مزه‌ی سیگار سازگار است. در‌واقع این مواد خوراکی مزه‌ی سیگار را جذاب‌تر می‌کنند.

اما چرا بعضی از غذاها مزه‌ی سیگار را بد می‌کنند؟ در حال حاضر دانشمندان پاسخ روشنی برای این پرسش ندارند. ساده است، آن‌ها نمی‌دانند! به هر صورت، آنچه مهم است، این است که این خوراکی‌ها بر اعتیاد شما به سیگار موثرند.

محققان توصیه می‌کنند که پزشکان، باید بیماران خود را از این واقعیت کشف شده‌ی مهم با خبر سازند. سیگاری‌ها باید بدانند که اگر رژیم غذایی‌شان را تغییر دهند، به احتمال زیادی ترک کردن سیگار برایشان ساده‌تر خواهد شد.

به گزارش برترین‌ها، خیلی خب، اگر نگرانی دیگر شما از ترک سیگار، طبق باور عوام این است که چند کیلویی اضافه وزن بیاورید، پس این نکات را بخاطر بسپارید تا هم خوش اندام بمانید و هم راحت سیگار را کنار بگذارید:

- خیلی آب بنوشید

اینکار مزه‌ی سیگار را بد می‌کند، اما چیزی است که در هر رژیم غذایی به آن توصیه‌ی اکید شده است.

- سبزی و میوه بخورید

اینکار به تصمیم شما برای ترک سیگار کمک می‌کند، همچنین در راس هرم غذایی هر رژیم غذایی که فکرش را بکنید هم هست.

- ورزش کنید

ورزش و فعالیت داشتن، بدن شما را از نیکوتین تمیز می‌کند، همچنین چهره و اندام شما را نیز بهتر خواهد کرد.

در نتیجه مراقب آنچه می‌خورید باشید. تحقیقات فراوانی به ما نشان داده‌اند که تغییر و اصلاح برنامه‌ی غذایی فقط یک کار جزئی نیست، بلکه تأثیرات شگرفی بر کیفیت زندگی ما خواهد گذاشت.

چرا باید تخم مرغ را در یخچال نگهداری کنیم؟

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 یک متخصص صنایع غذایی گفت:متاسفانه در حال حاضر در سطح شهر تهران مرسوم است که تخم مرغ را در مغازه ها بیرون از یخچال نگه می دارند که مخصوصا این کار در فصل گرم مسمومیت های غذایی را بیشتر خواهد کرد. ضمن این که کیفیت تخم مرغ را به شدت کاهش خواهد داد

به گزارش نامه نیوز، دکتر آراسب دباغ مقدم در گفتگو با سلامانه، تصریح کرد: این صنعتی بودن به معنی این نیست که تخم مرغهای صنعتی مواد خطرناکی دارند بلکه فقط تخم مرغ به تعداد انبوه تولید می شود.

به گفته وی توصیه ما استفاده از تخم مرغ صنعتی است چون تخم مرغ سنتی به این دلیل که در بستر تولید می شود، یک سری آلودگی ها را از جمله میکروب سالمونلا به همراه دارد که می تواند بسیار خطرناک باشد. همچنین امکان آلودگی تخم مرغ با فضولات مرغ وجود دارد و وقتی این محصول در مغازه ها عرضه می شود، این آلودگی کاملا مشهود است.

دکتر دباغ مقدم افزود: تخم مرغ صنعتی به این دلیل که زیر نظر دامپزشک تولید می شود، اطمینان خاطر بیشتری از نظر دوری از انواع آلودگی ها دارد.

وی ادامه داد: توصیه می شود تخم مرغ شناسنامه دار باشد و تاریخ تولید، انقضا و شرکت بسته بندی کننده تخم مرغ مشخص باشد. همچنین مجوز سازمان دامپزشکی کشور را باید حتما داشته باشد.

به گفته این متخصص صنایع غذایی اگر تخم مرغ با این شرایط در یخچال نگه داری شود، تا یک ماه ماندگاری دارد. این تخم مرغ باید در طبقات میانی یخچال نگه داری شود نه در طبقات قدیمی مخصوص تخم مرغ. تخم مرغ در مغازه حتی اگر یک روز خارج از یخچال نگه داری شود، هفت روز از عمر مفید آن کم می شود.

وی توضیح داد: متاسفانه در حال حاضر در سطح شهر تهران مرسوم است که تخم مرغ را در مغازه ها بیرون از یخچال نگه می دارند که مخصوصا این کار در فصل گرم مسمومیت های غذایی را بیشتر خواهد کرد. ضمن این که کیفیت تخم مرغ را به شدت کاهش خواهد داد.

بهترین مکان برای مسواک زدن

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

ﺑﺮﺧﯽ از ﺳﺎﻋﺎت روز ﺗﺄﺛﯿﺮ ﺣﯿﺎﺗﯽ ﺑﺮ ﺳﻼﻣﺖ اﻓﺮاد دارﻧﺪ و ﺑﻪ ھﻤﯿﻦ دﻟﯿﻞ ﻻزم اﺳﺖ اﻧﺠﺎم ﺑﺮﺧﯽ ﮐﺎرھﺎ در ﺑﻌﻀﯽ ﺳﺎﻋﺖ ھﺎ ﺑﺎ اﺣﺘﯿﺎط ﺑﯿﺸﺘﺮی اﻗﺪام ﺷﻮد.

ﺑﻪ ﮔﺰارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از دانا، ﮐﺎرﺷﻨﺎﺳﺎن ﺑﻪ اﻓﺮادی ﮐﻪ دﭼﺎر ﮐﻢ ﺧﻮاﺑﯽ و ﯾﺎ ﺑﯽ ﺧﻮاﺑﯽ ﻣﺰﻣﻦ ھﺴﺘﻨﺪ ھﺸﺪار ﻣﯽ دھﻨﺪ اداﻣﻪ ی اﯾﻦ روﻧﺪ ﺑﺪون اﺳﺘﻔﺎده از راھﮑﺎرھﺎی درﻣﺎﻧﯽ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ ﺑﺎﻋﺚ ﺗﻐﯿﯿﺮ در ﺳﺎﻋﺖ ﺑﯿﻮﻟﻮژﯾﮏ، ﺗﻘﺴﯿﻢ ﺳﻠﻮﻟﯽ و درنهاﯾﺖ ﺑﺮوز اﻧﻮاع ﺑﯿﻤﺎری ھﺎی ﻗﻠﺒﯽ ﻋﺮوﻗﯽ، ﺳﺮطﺎن ھﺎ، ﭘﯿﺮی ﭘﻮﺳﺖ و اﺣﺴﺎس ﮔﯿﺠﯽ و ﺿﻌﻒ ﺣﺎﻓﻈﻪ در ﻓﺮد ﺷﻮد.

ﮔﻔﺘﻨﯽ اﺳﺖ، ﮐﺎرﺷﻨﺎﺳﺎن از ﺟﻤﻠﻪ راه ھﺎی ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ ﺑﯽ ﺧﻮاﺑﯽ را “ﻧﻮر درﻣﺎﻧﯽ” ﻣﯽ داﻧﻨﺪ. ﺑﺮرﺳﯽ ھﺎ ﻧﺸﺎن ﻣﯽ دھﻨﺪ، اﺳﺘﻔﺎده از ﻧﻮر در ﺑﺎزه ی زﻣﺎﻧﯽ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ ﺑﺎﻋﺚ اﻓﺰاﯾﺶ ﺧﻮاب آﻟﻮدﮔﯽ و ﯾﺎ اﻓﺰاﯾﺶ
ﺳﻄﺢ ھﻮﺷﯿﺎری در اﻓﺮاد ﺷﻮد.
ﮐﺎرﺷﻨﺎﺳﺎن اﻋﺘﻘﺎد دارﻧﺪ اﻓﺮاد در ﺳﺎﻋﺎت ﭘﺎﯾﺎﻧﯽ ﺷﺐ از اﻗﺎﻣﺖ در زﯾﺮ ﻧﻮر زﯾﺎد اﺟﺘﻨﺎب ﮐﻨﻨﺪ و ﺣﺘﯽ ﺑﺮای اﻓﺰاﯾﺶ ﺣﺲ ﺧﻮاب آﻟﻮدﮔﯽ، ﻣﺴﻮاک را ھﻢ در ﺣﻤﺎم ﺑﺎ ﻧﻮر ﮐﻢ ﺑﺰﻧﻨﺪ ﺗﺎ ﭼﺸﻢ آنها ﺑﻪ ﻧﻮر ﮐﻢ ﻋﺎدت ﮐﻨﻨﺪ.
ﮐﺎرﺷﻨﺎﺳﺎن ھﻤﭽﻨﯿﻦ ﺗﻮﺻﯿﻪ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ در ﺳﺎﻋﺎت اوﻟﯿﻪ روز اﻓﺮاد در ﻧﻮر زﯾﺎد ﺻﺒﺤﺎﻧﻪ ﺑﺨﻮرﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺪن آنها ﺑﻪ ﻧﻮر ﻋﺎدت ﮐﺮده و ﺳﻄﺢ ھﻮﺷﯿﺎری ﺑﺪن آنها ﺑﺎﻻ ﺑﺮود. ﮐﺎرﺷﻨﺎﺳﺎن اﺛﺮ ﻧﻮر را در ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻣﺎده ی ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ ﻣﻼﻧﻮﻧﯿﻦ ﮐﻪ ﺗﻨﻈﯿﻢ ﮐﻨﻨﺪه ﻋﺎدات ﺧﻮاب اﻓﺮاد اﺳﺖ را ﺑﺴﯿﺎر ﺗﺄﺛﯿﺮﮔﺬار ﻣﯽ داﻧﻨﺪ.
ﮐﺎرﺷﻨﺎﺳﺎن ﺣﺘﯽ رﻧﮓ اﺗﺎق ھﺎ، ﭘﺮده ھﺎ و ﭘﻨﺠﺮه ھﺎ را در ﺗﻨﻈﯿﻢ ﺧﻮاب ﻣﻮﺛﺮ ﻣﯽ داﻧﻨﺪ و ﺑﻪ اﻓﺮاد ﺗﻮﺻﯿﻪ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﺑﺮای داﺷﺘﻦ ﺧﻮاﺑﯽ راﺣﺖ اﯾﻦ ﻧﮑﺎت را ﻧﯿﺰ در ﻧﻈﺮ ﮔﯿﺮﻧﺪ.

کمبود “آمپول گلوکاگون” بر طرف شد

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 سازمان غذا و دارو از واردات آمپول گلوکاگون به کشور و حل مشکل کمبود آن در کشور خبر داد.

به گزارش نامه نیوز، رسول دیناروند رئیس سامان غذاو دارو در پاسخ به این که چند وقتیست آمپول گلوکاگون که یک آمپول حیاتی برای بیماران دیابتی مصرف کننده انسولین است دچار کمبود در کشور شده است، گفت: به دلیل عدم واردات توسط شرکتهای دارویی در دو سه ماه اخیر کمبودهایی در خصوص آمپول گلوکاگون شاهد بودیم و تقریبا میتوان گفت، بغیر از یک شرکت که آن هم تعداد بسیار محدودی از این آمپول را وارد نموده بود، عملا هیچ وارداتی نداشیم که خدا را شکر در روزهای اخیر این مشکل برطرف شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، وی ادامه داد: برخی گفته‌ها مبنی بر افزایش قیمت این داروی مورد نیاز بیماران دیابتی صحت ندارد. در حال حاضر واردات ۳۰۰۰ عدد توسط گسترش بازرگانی داروپخش با قیمت حدود ۹۹۰۰۰۰ ریال به تعداد کافی موجود است و قیمتها طبق آخرین تعرفه‌های تعیین شده در کمیسیون قیمت گذاری در هفته
گذشته، بفروش میرسد.

دندان‌ها چگونه دچار پوسیدگی می‌شوند؟

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 در دهان ما حدودا ۳۰۰گونه باکتری با ما همزیستی دارند که حدودا ۲-۳ گونه از آن‌ها ایجاد پوسیدگی می‌کنند.

به گزارش نامه نیوز، دندان‌ها از دو جزء آلی و معدنی تشکیل شده‌اند. جزء آلی به صورت رشته‌های پروتئینی (کلاژن) چارچوبی را تشکیل می‌دهند که املاح (جزء معدنی) بر روی آن سوار شده ساختمان سخت دندان را ایجاد می‌کنند.
باکتری‌های پوسیدگی‌زا داخل دهان معمولا برای ادامه حیات، مواد قندی موجود در رژیم غذایی ما را تخمیر می‌کنند. حاصل تخمیر قند، تولید اسید است. هر وقت باکتری‌های پوسیدگی‌زا بیشتر از ۵۰دقیقه به صورت پلاک میکروبی روی دندان باقی بمانند، اسید تولید شده باعث حذف قسمت معدنی (جزء سخت) دندان می‌شود و با جایگزینی در جزء آلی (پروتئینی ونرم) آن اصطلاحا ایجاد پوسیدگی می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز، به همین دلیل است که دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از پوسیدگی، فرصت استفاده از مواد غذایی را به باکتری‌ها ندهید؛ پس از خوردن هر وعده غذایی مسواک بزنید یا دستکم دهانتان را با آب بشویید.

عاملی که عمر را کوتاه می کند

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 بیماری افسردگی احتمال ابتلا به بیماری‌های جسمانی را افزایش داده و موجب کاهش عمر افراد می‌شود.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، سید مهدی صمیمی روانپزشک با بیان اینکه هم اکنون ۲۵ درصد افراد در ایران دچار افسردگی هستند، گفت: این آمار در بین زنان و مردان و در تمام سنین بطور مشترک وجود دارد ضمن اینکه ۷ درصد جمعیت کشور نیز به اختلالات دوقطبی مبتلا هستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تنها ۱٫۳ مبتلایان به افسردگی جهت درمان به پزشک مراجعه می‌کنند، یادآور شد: بیماری افسردگی احتمال ابتلا به سایر بیماری‌های جسمی را نیز افزایش داده و موجب کاهش عمر افراد خواهد شد.

صمیمی در پاسخ به این پرسش که جنسیت افراد تا چه اندازه در ابتلا به بیمار‌ی‌ها افسردگی تأثیر می‌گذارد، تصریح کرد: کاهش امید به زندگی و آسیب اجتماعی ناشی از کاهش کارآیی در سایر موقعیت‌های اجتماعی، زنان را بیشتر از مردان در معرض ابتلا به بیماری افسردگی قرار داده است.

Next Page »