با این کارهای ساده تناسب اندام خود را بعد از ۴۰ سالگی حفظ کنید

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 ۲۵نکته کاربردی برای تناسب اندام برای بعد از دهه چهارم زندگی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سیمرغ، شیوع بروز بیماری های مزمن همچون دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، فشارخون و بیماری های کلیوی در دهه چهارم زندگی بیشتر می باشد. بنابراین توجه به برخی نکات پس از سن چهل سالگی می تواندباعث ارتقای وضعیت سلامتی، تناسب اندام و کاهش بروز بیماری های مزمن شود.

• در سنین بالای ۴۰سال سعی کنید همچنان فعال باقی بمانید

تغیرات متابولیکی و هورمونی در سنین بعد از ۴۰ سالگی می تواند منجر به افزایش ذخایر چربی در بدن به خصوص در مردان شود. به همین دلیل به افراد بالای چهل سال همیشه توصیه می شود که برای جلوگیری از چاقی همیشه فعال بوده و فعالیت بذنی منظمی داشته باشند.

• بعد از چهل سالگی روزانه حداقل چهل دقیقه ورزش کنید

از دهه چهارم زندگی به بعد سعی کنید الگوی فعالیت های بدنی و ورزشی خود را تغییر دهید. فعالیت های بدنی خود را با یک شدت بالاتر انجام دهید و سعی کنید در این دوران ورزش ها و فعالیت های بدنی را انجام دهید که نیاز به انعطاف پذیری و قدرت عضلات بیشتری داشته باشند. چون که پس از سن ۴۰سالگی میزان انعطاف پذیری و قدرت عضلات مرکزی در بدن کاهش می یابد.

• یوگا و ورزش پیلاتس بهترین انتخاب ها برای افراد بالای ۴۰سال

به نظر متخصصان علوم ورزشی، انجام یوگا به دلیل این که می تواند انعطاف پذیری و قدرت عضلات مرکزی را در مدت کوتاهی بازگرداند، به عنوان بهترین ورزش در دوران میانسالی است.
در ضمن تلاش کنید روزانه ورزش پیلاتس را انجام دهید. به خاطر این که بسیاری از مردم گزارش کردند که بعد از انجام ورزش پیلاتس بهبودی در انعطاف پذیری قدرت عضلات بدنشان به وجود آمده است.

• سعی کنید فعالیت های ورزشی با وزنه هم انجام دهید

با افزایش سن به طور طبیعی عضلات کوچک تر می شوند. به همین دلیل توصیه می شود که برای تقویت عضلات و بهبود سوخت و ساز بدن ورزش های با وزنه را در سنین بعد از چهل سالگی بیشتر انجام دهید.

توصیه کلی آن است که برای کمک به افزایش توده عضلانی حداقل دو تا سه بار در هفته از ورزش های باوزنه برای تثبیت و افزایش قدرت عضلات استفاده نمایید.

• ورزش های هوازی هم انجام دهید

بعد از سن چهل سالگی برای آن که سیستم قلبی و عروقی، عملکرد بهتری داشته باشد، باید ورزش های هوازی بیشتری انجام دهید. برای مثال به پارک بروید و بدوید و یا این که بر روی تردمیل بدوید. این امر باعث می شود تا قابلیت چربی سوزی در بدن شما بیشتر گردد.

• به استخر بروید تا توان اکسیژن رسانی شما افزایش یابد

بعد از سنین ۴۰سالگی سعی کنید به طور منظم به استخر بروید. در یک مطالعه بر روی مردان و زنان مشخص شد که انجام ورزش شنا به مدت ۱۲هفته می تواند میزان حداکثر اکسیژن مصرفی در بدن را به بیش از ۱۸درصد بهبود دهد.

•کمتر تلویزیون تماشا کنید

بعد از ساعات کاری بهتر است به جای تماشای طولانی مدت تلویزیون، کمی استراحت کنید و به فعالیت های تفریحی بپردازید. مطالعات علمی نشان داده اند که تماشای روزانه بیش از دو ساعت تلویزیون می تواند خطر بروز دیابت، بیماری قلبی و مرگ زودرس را به ترتیب تا ۲۰، ۱۵و ۱۳درصد افزایش دهد.

• کبد خود را سم زدایی نمایید

اگر شما سنی بیش از ۴۰ سال دارید، در مورد سم های موجود در کبد خود آگاه باشید و در این مورد مصرف قند و مواد شیرین کننده مصنوعی و اسیدهای چرب ترانس را در رژیم غذایی خود محدود نمایید. مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی شیرین را از رژیم غذایی خود حذف نمایید. قانون کلی آن است که شما مجاز هستید تنها ۱۵۰تا ۲۰۰کالری انرژی روزانه از مواد غذایی شیرین به دست آورید که این به معنای خوردن تنها ۳۷تا ۵۰گرم قند و شکر و مواد شیرین است. پس سعی کنید مصرف نوشیدنی های پرکالری را محدود نمایید. پس برای نوشیدن قهوه و چای به جای اضافه کردن قند و شکر به آن از دارچین برای طعم دادنش استفاده نمایید.

• مواد غذایی طبیعی و ارگانیک بیشتر بخورید

رسیدن به سن چهل سالگی به این معنی است که حدود چهار دهه هر نوع ماده غذایی و نوشیدنی وارد بدن شده است، اما از حالا به بعد باید با مصرف مواد غذایی طبیعی و ارگانیک روز به روز سعی کنید که سموم کمتری وارد بدنتان شود تا به این صورت از بروز بیماری های مزمن در بدن شما پیشگیری گردد.

•یک رژیم غذایی مطلوب با وعده های غذایی منظم داشته باشید

برنامه غذایی نامنظم در سنین بالای چهل سال می تواند باعث بروز مشکلاتی در متابولیسم بدن شود. محققین دانشگاه جان مور لیورپول دریافتند زنانی که غذاهای کم کالری و پرکالری به مقدار زیاد و به طور متناوب در طی روز می خورند، نسبت به خانم هایی که از یک رژیم غذایی با وعده های غذایی متعادل استفاده می کنند، کمتر احساس شادی می کنند. یک مطالعه دانشگاهی دیگر هم در سال ۲۰۱۲نشان داد که خوردن غذاهای پرچرب می تواند به صورت قابل توجهی، وزن بدن را در افراد با سنین بالای چهل سال افزایش دهد. البته با تنظیم وعده های غذایی به خصوص خوردن ۴تا ۵وعده و میان وعده غذایی در روز می توان بر این مشکل فائق آمد.

•بر سر میز غذا تمرکزتان را بر مواد غذایی کم کالری معطوف نمایید

در وعده های غذایی بخصوص وعده شام سعی کنید که یک بشقاب از غذاهای سالم و حاوی میوه ها و سبزی ها داشته باشید.

• مواد پروتئینی بیشتر میل کنید

خوردن مواد غذایی کم چرب، ماهی و ماست۳/۵ درصد می توانند در تامین پروتئین مورد نیاز بدن مفید باشند. پس سعی کنید در رژیم غذایی از این موادغذایی بیشتر استفاده نمایید.

•میان وعده غذایی سالمی داشته باشید

پس از سن ۴۰سالگی، همیشه شما باید در طی روز مواد مغذی برای خوردن به عنوان میان وعده داشته باشید. متخصصان تغذیه مصرف بادام خام را به عنوان یک ماده غذایی خوب برای میان وعده توصیه می کنند. در ضمن میوه هایی مانند سیب، موز، خشکبار به عنوان میان وعده های خوب برای سلامت مطرح می باشند. پس بهتر است به جای استفاده از تنقلاتی مانند چیپس و پفک در روز سعی کنید از میان وعده های مغذی سود ببرید.

•مصرف فیبرهای غذایی را افزایش دهید

بعد از سن چهل سالگی نیاز به فیبرهای غذایی برای بهبود عملکرد سیستم گوارشی افزایش می یابد. هدف در این سنین آن است که روزانه ۲۵تا ۳۸گرم فیبر از راه رژیم غذایی دریافت شود.

•سعی کنید در وعده های غذایی خود سبزیجات بیشتر بخورید

مصرف سبزیجات با برگ های سبز، فلفل و کلم بروکلی طبیعتا می توانند باعث کنترل وزن شوند. پس سعی کنید از این نوع سبزیجات در رژیم غذایی خود بیشتر استفاده نمایید.

•به حجم غذای مصرفی خود دقت کنید

همیشه سعی کنید زمانی که ۸۰درصد از حجم غذای خود را خوردید از غذاخوردن دست بکشید. به این صورت کم کم فرا خواهید گرفت که میزان متعادلی غذا میل نمایید. در زمان غذا خوردن همیشه به خاطر داشته باشید که شما همیشه زمان برای خوردن غذا دارید، پس در خوردن حجم زیاد غذا عجله نکنید.

•سعی کنید از مصرف غذاهای پرچرب دوری کنید

به جای مصرف غذاهای پرچرب در وعده های غذایی سعی کنید از انواع آجیل خام، آواکادو و دانه های روغنی که منابع غنی از ویتامین ها و املاح هستند برای تامین مواد مغذی مورد نیاز سلول های خود استفاده نمایید. البته سعی کنید، این مواد غذایی را در حجم کم میل نمایید.

•غذاهای فرآیند شده میل نکید

این مواد غذایی حاوی مقادیر بالایی از چربی هستند. سعی کنید غذاهای کاملی که حاوی مقادیر بالایی از میوه ها و سبزی ها، غلات و حبوبات و پروتئین های کم چرب است را برای سلامتی قلب و عروق خود استفاده نمایید.

•هرگز دیر وقت غذا نخورید

همانطور که غذا نخوردن در وعده شام مضر است. غذا خوردن دیر وقت یا مصرف وعده های غذایی حجیم در ساعات پایانی روز می توانند باعث بروز مشکلاتی در سیستم سوخت و سازی بدن شما شوند که نهایتا منجر به بهم خوردن نظم خوابیدن و مشکلات چاقی در بدن شما می شود.

•عادت کنید چای سبز بنوشید

محققان سلامت دریافته اند که ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در چای سبز می تواند میزان سوخت و ساز سلول های چربی را افزایش دهد و به این صورت باعث لاغری و یا تثبیت وزن شود.

•آب زیاد بنوشید

یکی از مهمترین موارد که شما می توانید برای کاهش وزن انجام دهید آن است که آب بیشتری در طی روز بنوشید. به علاوه این که سعی کنید از مواد غذایی آب دار در رژیم غذایی خود بیشتر استفاده نمایید.

•زمان کافی برای انجام رابطه جنسی با همسر خود قرار دهید

مطالعات علمی نشان داده اند که انجام رابطه جنسی کافی در سنین بالای چهل سال با ارتقای وضعیت سلامت و ایجاد خواب آرام ارتباط مستقیم دارد.

•خواب کافی داشته باشید

مطالعات علمی محققان علوم پزشکی و سلامت نشان داده که یک راه خوب برای تحریک ترشح طبیعی هورمون رشد، خواب کافی می باشد. متاسفانه در طی دوران میانسالی میزان ترشح هورمون رشد در بدن کاهش می یابد. به همین دلیل به افرادی که در سنین پس از سن ۴۰سالگی قرار دارند، توصیه می شود که در این دوران خواب آرام و کافی داشته باشند. برای خوابیدن کافی و خوب توصیه می شود به یک محیط تاریک بروید و بخوابید. چون مطالعات علمی نشان داده اند که محیط های تاریک با افزایش میزان ملاتونین می توانند باعث بهبود حس خواب آلودگی شوند. پس سعی کنید ۷تا ۹ ساعت در طی شبانه روز بخوابید.

•قبل از خواب، یک نوشیدنی پروتئینی بنوشید

برای داشتن یک خواب کافی و آرام توصیه می شود که قبل از رفتن به رختخواب حتما یک نوشیدنی پروتئینی (مانند شیر یا دوغ) مصرف کنید. به این صورت می توانید یک تحریک مناسبی به سیستم سوخت و ساز بدن خود بدهید و میزان ترشح هورمون ها و در نتیجه سیستم سوخت و ساز را در بدن خود تنظیم نمایید. محققان دریافته اند، مردانی که یک میان وعده حاوی ۳۰گرم پروتئین در عصر و شب (ترجیحا به صورت نوشیدنی مانند شیرموز) می خورند، در صبح روز بعد هم میزان سوخت و ساز بالاتری خواهند داشت و این به معنی کنترل سوخت و ساز بهتر و پیشگیری از افزایش وزن می باشد.

•تیروئید خود را آزمایش نمایید

از آنجایی که احتمال بروز مشکلات تیروئیدی بعد از سن چهل سالگی بیشتر است پس سعی کنید در این دوران حتما آزمایش تیروئید بدهید.

دانستن این نکات در مورد یبوست لازم است

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 اگر سیستم گوارش و دفع بدنتان مثل ساعت هم کار کند باز هم مواقعی پیش می آید که همه چیز کند می شود و به مشکل می خورید. هر آنچه برای شکست دادن و جلوگیری از این مشکل شایع ( یبوست ) باید بدانید را برایتان لیست کردیم.

وقتی کار سخت می شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی،عبارت ” یبوست ” به چند مشکل اشاره دارد. اول کم شدن حرکت روده. به صورت طبیعی روده روزی سه مرتبه یا یک مرتبه در سه روز باید کار کند. یبوست داشتن همچنین به معنای این است که مدفوع خشک و سخت شده، و به همین خاطر به سختی از مسیر عبور می کند. پس اگر در اجابت مزاج فاصله افتاد و با سختی همراه بود به احتمال زیاد دچار یبوست هستید.

داخل لوله کشی بدن

برای اینکه درک کنیم یبوست چگونه اتفاق می افتد، باید بفهمیم که مدفوع چگونه ساخته می شود. از شروع ساخته شدن تا خروج ۲۴ تا ۷۲ ساعت طول می کشد.

۱- غذایی که می خورید وارد معده می شود، جایی که به ذرات کوچک خرد می شود.
۲- این ذرات به روده کوچک می روند، جایی که آنزیم ها پروتئین و چربی را می شکنند، تا آنها نیز مانند دیگر مواد مغذی جذب شوند.
۳- چیزی که باقی می ماند ( میکسی مایع از فیبر، باکتری، چربی های هضم نشده، و مخاطی که از مسیر گوارشی آمده ) به طرف روده بزرگ حرکت می کند، که آب را خارج کند و مدفوعی جامد بسازد.
۴- مدفوع از راست روده عبور می کند، در پایان روده بزرگ، جایی که فشرده می شود.
۵- وقتی راست روده ظرفیتش پر شد، مغزتان سیگنالی ارسال می کند که دیگر وقتش است! وقتی آماده بیرون راندن مدفوع می شوید، عضلات شکم و رکتوم فعال می شوند، در حالی که عضلات اسفنکتر در حالت استراحت هستند.

مشکل چیست؟

گاهی مسائل مکانیکی باعث گیر کردن می شود، برای مثال عضله داخل روده دچار مشکل شده و نمی تواند به صورت طبیعی حرکت کند.دفع مدفوع هرچقدر طول بکشد یعنی روده بزرگ آب بیشتری جذب کرده. مدفوع خشک و سخت شده و بیرون آمدنش نیز دشوارتر است. مشکل می تواند از عضلات رکتال یا اسفنکترنیز باشد.

مقصران یبوست

دیگر شرایطی که باعث گرفتگی می شود: بیماری که اعصاب را تحت تاثیر قرار می دهد، مانند ام اس یا پارکینسون. مشکلات رکتوم مانند زخم های کوچک، یا بواسیر، سندروم روده تحریک پذیر، و رشد سرطانی، که می توانند مسیر روده را ببندند. اما در یبوست های خفیف علت گرفتگی ساده تر از این موارد است.

استرس دارید

انتقال دهنده های عصبی که مغز هنگام استرس آزاد می کند با گیرنده های عصبی داخل روده بزرگ نیز تداخل پیدا می کنند. اضطراب پایدار می تواند باعث تنبلی عضلات داخل روده شود.

به مسافرت می روید

شاید برنامه غذایی تان آنچنان سالم نباشد و یا به اندازه کافی آب نمی نوشید، همچنین باید بی حرکت داخل ماشین یا هواپیما بنشینید. تغییر موقعیت زمانی نیز می تواند روی عادات روده تاثیر بگذارد. ممکن هم هست از اینکه وارد فضایی متفاوت شده باشید احساس راحتی نداشته باشید.

از داروهای جدید استفاده می کنید

اگر فکر می کنید مقصر داروهای جدیدی است که استفاده می کنید با پزشک خود درباره عوارض جانبی آنها صحبت کنید، اگر تاثیر داشت صحبت کنید که اگر می شود دارویی جایگزین برای شما تجویز کنند.

هورمون ها

هر نوع نوسان در هورمون – به علت عادت ماهیانه، بارداری یا یائسگی – می تواند روی روده نیز تاثیر داشته باشد. بسیار از زنان قبل از عادت ماهیانه مقاطعی از یبوست را تجربه می کنند و هنگام عادت ماهیانه مشکلشان حل می شود. مشکلات سلامتی که روی هورمون ها تاثیر دارد مانند تیروئید یا دیابت نیز می توانند باعث یبوست شوند.

چگونه طبیعی بشویم و بمانیم

بازگرداندن اوضاع به روال عادی شاید به نظر کاری دشوار بیاید، اما می توانید طوری عمل کنید که چنین نباشد. غذاها و عادات بدی که در ادامه می آید را کنار بگذارید ( مواردی هم گفته می شود که باید انجام دهید ) تا دوباره روده ای سالم داشته باشید.

به اندازه کافی فیبر دریافت کنید

فیبر کامل در سیستم گوارش شکسته نمی شود، بنابراین به سرعت از روده عبور می کند – باقی غذاها را هم با خود حرکت می دهد. بعضی از بهترین منابع فیبر میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و آجیل ها هستند. خانم های بالغ روزانه ۲۵ گرم فیبر نیاز دارند و آقایان هم کمی بیشتر، اما متاسفانه بسیاری از ما خیلی کمتر از این میزان فیبر مصرف می کنیم.

مقدار زیادی آب بنوشید

برای بیرون راندن ضایعات از بدن به مقدار زیادی آب نیاز دارید. همچنین نوشیدن آب باعث مرطوب ماندن مدفوع می شود که کار دفع را ساده می کند.

از مسهل استفاده نکنید

استفاده مرتب از مسهل های بدون نیاز به نسخه می تواند یکی از علل اصلی یبوست باشد. اگر مشکلتان برنامه غذایی ضعیف، عوارض جانبی یک دارو و یا حتی بیماری جدی هم که باشد بهتر است از این نوع داروها استفاده نکنید. استفاده ی مسهل می تواند تعادل باکتری های سالم داخل روده را برهم بزند.

ورزش کنید

عضلات داخل روده از باقی بدنتان پیروی می کند. در طول روز هرچقدر بیشتر حرکت داشته باشید این عضلات نیز بیشتر حرکت کرده، و زباله های بدن را تخلیه می کنند.

نگهش ندارید!

به تاخیر انداختن حرکت روده می تواند باعث چرخه ای از یبوست شود. در دراز مدت این کار می تواند باعث کندی سرعت عمل روده شود.

پروبیوتیک ها را امتحان کنید

این باکتری ها به فلور سالم معده کمک می کنند و درنتیجه هضم بهبود می یابد. تحقیقات نشان داده مصرف مکمل های پروبیوتیک به کاهش یبوست و نرم شدن مدفوع کمک می کند.

در دستشویی شبکه های اجتماعی را چک نکنید!

حتی اگر فشار هم وارد نکنید، نشستن می تواند فشار روی راست روده را بالا ببرد. این فشار عضلات را ضعیف می کند. اگر این کار آنقدر طول می کشد که باید گوشی همراه خود را با خود ببرید نشانه ی خوبی نیست. بیرون راندن مدفوع راهی سریع و البته بی عوارض است – به هر حال نابرده رنج گنج میسر نمی شود!

برای شما طبیعی است؟

یک نگاهی به کاری که کردید بکنید ( خودتو لوس نکن همه از این کارا می کنن ) و مدفوع خود را سریع چک کنید. در ادامه می توانید فرق طبیعیو غیر طبیعی را متوجه شوید.

رنگ

چه رنگی طبیعی است؟ انواع رنگ قهوه ای را طبیعی می گوییم.
چه رنگی طبیعی نیست؟ قرمز و سیاه می توانند نشان از خون داشته باشند – البته مدفوع سیاه رنگ گاهی به خاطر خودن آهن است، و مدفوع قرمز رنگ نیز می تواند به دلیل خوردن زیاد چغندر باشد. مدفوعی که به سفیدی یا زردی بزند نشانه از آن دارد که بدن نمی تواند به خوبی مواد مغذی غذاها را جذب کند.

ثبات

چه چیز طبیعی است؟ مدفوع باید به اندازه کافی صاف و نرم باشد که بتواند به سادگی عبور کند، اما همچنان باید تراکم داشته باشد.
چه چیز غیر طبیعی است؟ مدفوع کوچک و سخت نشان از این دارد که به اندازه کافی فیبر مصرف نمی کنید. مدفوع خمیری یا آبکی نشان دهنده ی التهاب است، که می تواند به دلیل مصرف برخی داروهای خاص، عدم تحمل مواد غذایی، حساسیت و یا عفونت اتفاق بیفتد.

بو

چه بویی طبیعی است؟ غذاها در معده شکسته می شود و این کار باعث آزاد شدن گاز می شود. پس بویی که از مدفوع خارج می شود اجتناب ناپذیر و البته ناخوشایند است. بوی طبیعی کمی اذیت کننده است.
چه بویی غیر طبیعی است؟ اگر بو به شدت غیر قابل تحمل و تیز باشد غیر طبیعی است. در بیشتر مواقع بوی خیلی قوی نشان از برنامه غذایی سرشار از چربی و قند است. همچنین این نوع بو می تواند به علت عفونت نیز باشد.

شکل

چه شکلی طبیعی است؟ مدفوع بلند و سوسیسی شکل.
چه شکلی غیر طبیعی است؟ مدفوع نازک درست مانند مداد – مخصوصا اگر به مرور نازک تر شود، می تواند نشان از رشد سرطانی داخل روده بزرگ باشد.

کاهش سن ابتلا به فشار خون در کشور 

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

وی اظهار کرد: برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها مردم می بایست به صورت مستمر فشار خون خود را کنترل کنند.

معاون فنی مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز از کاهش سن ابتلا به فشار خون در کشور و این استان خبرداد.

افسون تیزویر روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: مصرف بالای روغن و نمک سبب افزایش فشار خون و کاهش سن ابتلا به این بیماری شده است.

وی ادامه داد: افزایش فشار خون در افراد زمینه ابتلا به بیماری های مختلف از جمله بیماری قلب و عروق و دیابت را در جامعه فراهم می کند.

این مسئول خاطر نشان کرد: عدم توجه به کاهش مصرف روغن و نمک و شکر و همچنین مواد قندی و کمبود فعالیت های فیزیکی باعث افزایش بیماری های مزمن مانند فشار خون و دیابت در جامعه می شود.

وی اظهار کرد: برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها مردم می بایست به صورت مستمر فشار خون خود را کنترل کنند.

وی با بیان اینکه حذف شدن نمکدان در سفره خانواده ها یکی از عوامل کاهش مصرف آن است، گفت: ذائقه کودکان از سنین پایین شکل می گیرد و مصرف کم نمک و روغن در سن پایین باید شروع و آموزش داده شود .

وی داشتن تحرک را یکی دیگر از عوامل پیشگیری از ابتلا به بیماری های فشار خون و دیابت دانست و افزود: فعالیت های مرتب فیزیکی مانند پیاده روی از مواردی است که از ابتلای افراد به بیماری های مختلف پیشگیری می کند.

تیزویر خاطر نشان کرد: کاهش مصرف چیپس، پفک، شکر و روغن های جامد برای افراد جامعه ضروری است.

وی گفت: کمپین کاهش مصرف شکر، روغن و نمک از اواخر آذر ماه تا ۴دی ماه سال جاری همزمان با کل کشور در البرز برگزار می شود.

رابطه کبد و زیبایی

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 کبدتان را چقدر می‌شناسید؟ آیا می‌دانید رابطه مستقیمی بین سلامت کبد و روشنی و زیبایی پوست شما وجود دارد؟ بهتر است هیچ وقت کبدتان را دست کم نگیرید. کبد یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین عضوهای داخلی بدن است.

این عضو با وزنی بین یک تا یک و نیم کیلوگرم، ۵۰۰ وظیفه متفاوت حیاتی را بر عهده دارد. وظایف این عضو مهم طیف گسترده‌ای از متابولیسم درشت‌مغذی‏ها یعنی قندها، چربی‏ها و پروتئین‌ها، ذخیره‌سازی مواد معدنی و ویتامین‏ های گوناگون را دربرمی‌گیرد.

تولید صفرا برای هضم چربی‏ها و خنثی‏ سازی آمونیاک که ماده‌ای بسیار سمی و مضر است، از دیگر وظایفی است که کبد برعهده دارد. تا حدودی با نقش کلیدی این عضو آشنا شدید. بیماری‌‌های کبدی بسیار متفاوت هستند که از مشهورترین آنها می‌توان به هپاتیت، سیروز کبدی، کبد چرب و انسداد مجاری صفراوی اشاره کرد. هر کدام از این بیماری‌ها قادرند علائمی را روی پوست باقی بگذارند. در ادامه دکتر سعید صانعی، مشاور گیاه درمانی در این زمینه توضیح بیشتری می‌دهد.

کم کاری کبد ممنوع

اگر کبد در یکی از عملکردهای خود (تامین انرژی، نیازهای دارویی، دفع سموم و…) کوتاهی کند، بیماری‌های مختلفی ممکن است به وجود آید. به عنوان مثال بعد از خوردن گوشت، اسید اوریک در بدن ترشح می‌شود؛ وظیفه کبد این است که حدود ۹۵درصد آن را به اوره تبدیل کند تا از طریق کلیه دفع شود اما اگر به هر دلیلی کبد در این کار کوتاهی کند، میزان زیادی از اسیداوریک وارد خون شده و فرد در معرض ابتلا به نقرس قرار می‌گیرد یا سنگ‌های اسیداوریکی در بدنش تشکیل می‌شود.

ممکن است کبد از نظر بافت‌شناسی و فیزیولوژیکی مشکلی نداشته باشد اما کوچک‌ترین نقص در عملکردش می‌تواند پیامدهای خطرآفرینی را برای فرد به همراه داشته باشد. برای همین توصیه می‌شود در حفظ سلامتی این بخش از بدن بکوشید. در کل بیماری‌های کبدی می‌توانند با بروز برخی عوارض پوستی در بیماران همراه باشد. در مورد هورمون‌ها، متابولیسم چربی و کلسترول، اگر کبد به درستی عمل نکند ممکن است عواقبش به پوست فرد هم سرایت کند و آکنه و جوش‌های پوستی ایجاد شود.

سیروز کبدی (اصطلاحی پزشکی است که برای توصیف تخریب تدریجی کبد، در نتیجه وارد آمدن آسیب مزمن به این اندام به کار می‌رود) نیز یکسری عارضه‌های پوستی را در افراد ایجاد می‌کند.

بیماران سیروزی چرا سیاه می‌شوند؟

افرادی که به بیماری سیروزی مبتلا هستند به دلیل سوختگی خون رنگ پوست‌شان تیره و متمایل به سیاه می‌شود اما چطور خون دچار سوختگی می‌شود؟ عفونت‌های ویروسی مثل هپاتیت B و C به‌طور فعال تولید مثل می‌کنند و به دلیل ضعف سیستم ایمنی باعث تخریب سلول‌های کبدی می‌شوند.

از تخریب سلول‌های کبدی سمومی ترشح می‌شود که قادرند خون را هم دچار اختلال کنند. این اختلال‌ها باعث خفگی خون و تیرگی آن شده که به آن خون سوخته می‌گویند. تیرگی خون به مرور زمان روی پوست رسوب می‌کند که سیاهی پوست در این افراد ناشی از این فرآیند است.

چرا کبد چرب می‌شود؟

خیلی از اوقات شنیده‌اید که می‌گویند فرد کبدش چرب است اما تا به حال شده از خود بپرسید که این چربی به چه معناست؟ وقتی پای چربی‌های اشباع شده (بدترین نوع چربی) مثل روغن پالم که در روغن نباتی‌ها موجود است به برنامه غذایی افراد باز شود، باید منتظر عواقب آن هم باشیم. این چربی‌ها به مرور راه مویرگ‌هایی را که وظیفه‌شان خونرسانی به سلول‌های کبدی است، مسدود می‌کنند؛ در نتیجه سلول‌های کبدی دچار کم‌خونی و سپس مرگ می‌شوند و جای این سلول‌ها چربی‌ها قرار می‌گیرند.

بعد از طی این فرآیند می‌توان گفت کبد فرد چرب است که البته انواع مختلفی دارد (کبد نوع ۱، نوع ۲، نوع ۳ و نوع ۴). چربی کبد تاثیر زیادی روی پوست نمی‌گذارد، فقط ممکن است گاهی اوقات باعث ورم و باز شدن منافذ پوستی شود.

مراقب باشید صفرای‌تان اتصالی نکند

ترشح صفرا یکی از مهم‌ترین عملکردهای کبد است که در تمیزسازی کبد و جذب چربی غذا از روده نقش بسیار مهمی دارد. صفرا از طریق مجاری صفراوی به کیسه‌ صفرا می‌ریزد و از آنجا به لوزالمعده و روده‌ کوچک وارد می‌شود. اما کوچک‌ترین اختلال در مسیر حرکت صفرا ممکن است باعث افزایش سطح صفرا در جریان خون شود. به همین دلیل اگر با زردی پوست و زردی چشم‌ها (قسمت سفیدی چشم) مواجه شدید، بدانید که در مسیر صفرای شما اختلالاتی ایجاد شده است.

همچنین نشانه‌ دیگر آن خارش گسترده و شدید پوست است. اگر این مشکل به موقع تشخیص و درمان نشود، این زردی پوست به مرور زمان تغییر حالت و رنگ داده و به تیرگی و لک منجر می‌شود. شاید برخی از خانم‌ها و آقایان با این لکه‌های تیره رنگ بیشتر در ناحیه پوست سینه و کتف برخورد کرده باشند که ناشی از بروز این مشکل است.

منشا لکه‌های بارداری از کجاست؟

تا اینجا به اختلال عملکرد کبد اشاره کردیم اما بعضی از عوامل مثل قرص‌های ضدحاملگی یا دوران حاملگی هم ممکن است روی کبد اثرات بدی بگذارند؛ تغییرات هورمونی در دوران بارداری و مصرف قرص‌های ضدبارداری که هورمونی هستند، فشار مضاعفی به کبد وارد می‌کنند.

این فشارها رسوباتی ایجاد می‌کنند که مانع ترشح صفرا می‌شوند؛ همین موضوع باعث می‌شود به مرور لکه‌هایی روی پوست ظاهر ‌شود. به همین دلیل برخی از خانم‌ها ممکن است در دوران بارداری با این لکه‌ها مواجه شوند.

تغذیه مناسب فراموش نشود!

بیماری‌های کبد در پزشکی حدود ۱۴ هزار صفحه است که به‌طور خلاصه با برخی از عمده‌ترین آنها تا حدودی آشنا شدید اما چه کار کنیم تا کبدمان دچار مشکل نشود؟! اولین نکته‌ای که باید رعایت کنیم، تغذیه مناسب است. از آنجایی که کبد قادر به از بین بردن همه سموم بدن نیست، برخی از مواد غذایی به راحتی قابل هضم و تجزیه نیستند و کبد را دچار مشکل خواهند کرد.

از خوردن این مواد غذایی پرهیز کنید

• توصیه می‌شود از خوردن غذاهای سرخ شده با روغن زیاد یا غذاهایی که چربی بالایی دارند، خودداری کنید.

• برخی از غذاها با یکدیگر سازگاری ندارند، به همین دلیل بهتر است باهم خورده نشوند. به عنوان مثال ماست به همراه تخم مرغ نباید خورده شود؛ اشتباهی که خیلی از افراد انجام می‌دهند. حتی خوردن ماست با ترشی و همچنین تخم‌مرغ با ترشی توصیه نمی‌شود. کبد برای هضم و آنالیز این مواد انرژی زیادی را صرف می‌کند اما درنهایت ممکن است یکسری مواد زائد وارد کبد و سپس خون شوند و لکه‌های پوستی را ایجاد کنند.

• پنیرهای شور یا پنیرهایی که مدت زیادی است در یخچال مانده‌اند را بهتر است دور بیندازید و از خوردن آنها صرف‌نظر کنید.

• غذاهای خیلی شیرین و به‌طور کلی شیرینی‌ها باید از برنامه غذایی حذف شوند.

• افرادی که مشکل کم خونی ندارند بهتر است در خوردن پسته که باعث غلیظ شدن خون می‌شود، خودداری کنند.

• بهتر است پسته به همراه آب انار خورده شود.

• بعضی از گوشت‌های گاو و شتر مصرف زیادشان توصیه نمی‌شود- احشام پیر – چون خون را رقیق می‌کنند.

توصیه می‌شود که اگر فرد طبع گرمی دارد، پس از خوردن گوشت شتر آب انار، کاهو یا سکنجبین بخورد که طبع گرمش را خنثی کند. گوشت گاو سردی است و بهتر است بعد از آن سیر، آویشن‌و… مصرف شود. گوشت گاو نباید به همراه ماست خورده شود زیرا باعث چرب شدن کبد می‌شود.

نسخه‌های بوعلی‌سینا

نسخه اول: یک خیار بزرگ را انتخاب کنید و مغز خیار را بیرون بیاورید سپس آن را در مخلوط کن بریزید. یک تا دو عدد هویج هم به آن اضافه کنید و به همراه مقداری جعفری بگذارید کامل مخلوط شوند. بعد از آن کمی آب لیموترش هم در معجون بریزید. توصیه می‌شود این معجون را یک روز درمیان ناشتا میل کنید. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که پوست‌تان نسبت به گذشته شفاف‌تر و شاداب‌تر شده است.

نسخه دوم: اگر پوستی خشک و زبر دارید و طراوت از آن رو برگرداننده، بهتر است به دنبال یک معجون طبیعی باشید. برای ساخت این کرم کافی است ۱۰ عدد بادام خام شیرین را انتخاب کنید و به همراه آب و عسل در میکسر بریزید. سپس چند قطره (بین ۵ تا ۷ قطره) آب لیموترش به آن اضافه کنید. این معجون را هم بهتر است یک روز درمیان میل کنید. یک روز معجون خیار و هویج و روز دیگر شیره بادام را میل کنید. بعد از مدت اعلام شده تفاوت پوستی را احساس خواهید کرد.

نسخه سوم: ۷ تا ۸ عدد زغال اخته بدون هسته را در دهان بگذارید و خوب بجوید. بعد از قورت دادن زغال اخته‌ها بالافاصله یک لیوان آب هندوانه بنوشید. این دستور‌العمل کمک می‌کند تا پوست نرم و شفاف شود. البته بهتر است این کار را عصرها انجام دهید.

روش موضعی: ماءالشعیر را در یک لیوان بریزید و ۲ قاشق غذاخوری به آن الکل طبی اضافه کنید. اگر قرص جوشان ویتامین C دارید داخلش بیندازید یا به جای آن چند قطره آب لیموترش اضافه کنید. این معجون دست‌ساز را روی پوست بریزید و پوست را ماساژ دهید. بعد از گذشت چند دقیقه بدن خود را با آب بشویید.

این روش کمک می‌کند تا لطافت پوست‌تان مثل پوست بچه شود. همچنین به ویتامین‌سازی پوست هم کمک می‌کند. البته به دلیل وجود الکل سفید در آن توصیه می‌شود مراقب باشید که داخل چشم‌تان ریخته نشود.

اشتباهات رایج استفاده از کرم های مرطوب کننده 

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

مرطوب کردن یکی از اصول اساسی مراقبت از پوست است. کرم مرطوب کننده، رطوبت موجود در پوست را حفظ می کند و باعث نرمی و انعطاف پذیری آن می شود.اما برخی اشتباهات در هنگام استفاده از کرم مرطوب کننده رخ می دهد که باید رفع شود.

* زمان نامناسب استفاده
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،یکی از اشتباهات رایج در این زمینه این است که وقتی پوست کاملاً خشک است، از کرم مرطوب کننده استفاده می شود.باید کرم را پس از شستن دست و صورت و زمانی که پوست هنوز کمی مرطوب است، روی دست و صورت بمالید تا رطوبت لازم پوست حفظ شود.
* صبر نکردن برای جذب کرم
برخی افراد پس از استفاده از مرطوب کننده، برای جذب آن صبر نمی کنند و لایه بعد (آرایشی) را روی پوست قرار می دهند. این کار ظاهر خشک و کدری در پوست ایجاد می کند. بنابراین بگذارید ابتدا مرطوب کننده جذب پوست شود، سپس کرم بعدی را بزنید اما اگر عجله دارید، با دستمال کاغذی کمی کرم را جذب کنید.
* کشیدن پوست
برخی افراد عادت دارند کرم را محکم به پوست بمالند که در پی آن پوست کشیده می شود؛ این عادت اشتباه به پوست آسیب می رساند و باعث چین و چروک آن می شود. هنگام استفاده از کرم از نوک انگشتان استفاده کنید و ماساژ را با حرکت گردشی انگشتان انجام دهید. برای استفاده از کرم دور چشم، از انگشت حلقه استفاده کنید زیرا ضعیف ترین انگشت است و نمی توان به وسیله آن فشار زیادی وارد کرد. از آن جا که چین و چروک دور چشم اولین نشانه پیری را نشان می دهد، مرطوب کردن آن اهمیت زیادی دارد.
* بی توجهی به ظاهر پوست گردن
مرطوب نگه داشتن پوست گردن هم اهمیت خاص خودش را دارد. گردن و سینه را مرطوب کنید تا مانع از افتادگی و چین و چروک آن شود.
* چربی پوست و استفاده از مرطوب کننده
برخی از افرادی که پوست چرب دارند، به اشتباه تصور می کنند که نباید از کرم مرطوب کننده استفاده کنند. اما باید دانست که شستن صورت و مرطوب نکردن آن باعث می شود پوست چربی بیش از حد تولید کند تا بتواند خشکی را جبران کند. بنابراین بعد از شستن، پوست را مرطوب کنید. مرطوب کننده ژل مانند که فاقد چربی است، مانع چرب شدن صورت می شود.
* هرچه گران تر، بهتر
تبلیغات متعددی درباره کرم ها می شود اما نباید را باور کنید. ابتدا برچسب آن را مطالعه کنید و تحقیقات لازم را انجام دهید. محصولات را با هم مقایسه کنید و نوع پوست خود را در نظر بگیرید. با خرید یک مرطوب کننده ارزان می توان از آسیب دیدگی پوست پیشگیری کرد. کافی است که درست انتخاب کنید یا این که از یک متخصص پوست کمک بخواهید.

کودک من بیش فعال است یا بازیگوش؟ 

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

این اختلال به طور گسترده یکی از شایع‌ترین دلایل ارجاع مشکلات رفتاری به مراکز درمانی و مشاوره‌ای است که در پسران بیشتر از دختران دیده می‌شود و همان طور که از نام آن پیداست در واقع دو آسیب تحت یک عنوان قرار گرفته است که ممکن است به تنهایی یا همراه هم وجود داشته باشند: بیش فعالی غالب، نقصان توجه غالب یا ترکیب هر دو مورد.

اگه آرش فقط یک بار بتونه آروم بشینه پشت میز، دستش به چیزی نخوره، همه جا رو به هم نریزه و شام بخوره دیگه آرزویی ندارم!
آرش، ساکت نشستن را بلد نیست. از در و دیوار بالا می‌رود؛ وقتی روی صندلی نشسته، آن را مانند اسب چوبی جلو وعقب می‌برد و تکان می‌دهد.
میز غذا را به هم می‌ریزد، غذا خوردن، تماشای تلویزیون و نوشتن تکالیف مدرسه نیز نمی‌تواند او را در یک نقطه ثابت نگه دارد. سر کلاس از جای خود بلند می‌شود وحتی در زمان بازی، حوصله‌اش سر می‌رود. پدر و مادر واطرافیان و حتی معلم مدرسه او را شیطان، بازیگوش و حرف نشنو خطاب می‌کنند. آرش یکی از هزاران کودکی است که امروزه در حوزه روان شناسی تحت عنوان نقصان توجه همراه با بیش فعالی شناخته می‌شوند.

یک روانشناس با اشاره به آخرین نظریه‌های ارائه شده در زمینه بیش فعالی کودکان می‌گوید:
< اختلال اساسی در نقصان توجه همراه با بیش فعالی عبارت است از نوعی نارسایی شامل بازداری رفتاری و منظور این است زمانی که به عنوان مثال کودک درحال انجام تکلیف است، اگر محرک جدیدی ارائه شود و خود آن محرک به فرد ارتباط داشته یا نداشته باشد فرد کار قبلی را رها کرده و به سمت انجام کار جدید پیش می‌رود.>
این اختلال به طور گسترده یکی از شایع‌ترین دلایل ارجاع مشکلات رفتاری به مراکز درمانی و مشاوره‌ای است که در پسران بیشتر از دختران دیده می‌شود و همان طور که از نام آن پیداست در واقع دو آسیب تحت یک عنوان قرار گرفته است که ممکن است به تنهایی یا همراه هم وجود داشته باشند: بیش فعالی غالب، نقصان توجه غالب یا ترکیب هر دو مورد.
حال این سؤال پیش می‌آید که چگونه می‌توان این آسیب‌ها را از یکدیگر تشخیص داد؟
ثریا منزوی کجیدی در پاسخ به این سؤال معتقد است که از سه طریق می‌توان مشکل را ریشه‌یابی کرد، در ابتدا با بهره‌مندی از معاینات اولیه که توسط پزشک انجام می‌شود، چون در بعضی از موارد فیزیولوژیک مانند پر کاری تیروئید نیز ممکن است علائم مشابه دیده شود، سپس توسط مصاحبه بالینی با والدین و معلم که حتماً باید در هر دو محیط خانه ومدرسه کودک ارزیابی وتأیید شود، در آخر هم انجام آزمون استاندارد شده ملاک تشخیصی توسط روانشناس شناخته می‌شود، معروف‌ترین آزمون هم به‌نام مقیاس کانرز است که این آزمون توسط روانشناس انجام
می‌شود.
تفاوت‌های نقصان توجه و بیش‌ فعالی
کودکانی که مشکل نقصان توجه دارند، توجه دقیق به جزئیات ندارند و اشتباه‌های‌آنها ناشی از بی‌دقتی است و هنگامی که با آنها صحبت می‌کنید گوش نمی‌دهند، از راهنمایی‌ها پیروی نمی‌کنند، تکالیف مدرسه را به صورت سامان دهی شده انجام نمی‌دهند و از تلاش‌های ذهنی پایدار اجتناب می‌کنند. وسایل بازی را زیاد گم می‌کنند و براحتی آشفته می‌شوند و فراموشکار نیز هستند.
این روانشناس با بیان توضیحات بالا در زمینه کودکانی که دچار مشکل نقصان توجه هستند در ادامه کودکان بیش فعال را این‌گونه معرفی می‌کند:
< این دسته از کودکان پاهای نا آرامی دارند، جنب و جوش غیرعادی داشته و در کلاس از جای خود بلند می‌شوند و به طور افراطی راه می‌روند، می‌دوند و بالا و پایین می‌پرند. تمام کارهایشان پر سرو صداست و مرتباً حرکت می‌کنند. زیاد حرف می‌زنند و قبل از تمام شدن سؤال پاسخ می‌دهند. رعایت نوبت برایشان مشکل است و بسیار بین حرف دیگران می‌پرند.>
به گفته منزوی، نکته قابل توجه در این کودکان مشاهده بالینی و عینی است. فضاهای رسمی روی این کودکان تأثیر زیادی دارد، مثلاً در مطب دکتر بسیار آرام هستند ولی در فضاهای آشنا یا محیط‌هایی که راحت باشند خودشان را نشان می‌دهند، بنابراین معلم می‌تواند برای درچارچوب آوردن کودک، محیط کلاس را هرچه رسمی و سازمان یافته‌تر کند تا بچه آرام‌تر باشد، عامل حواس پرتی نیزدر این کودکان بسیار مؤثر و چاره ساز است، در صورت مشاهده آغاز رفتار بیش فعالی، والد یا معلم می‌توانند امور درسی یا بازی‌های آرامتری را پیش بکشند و حواس کودک را از انجام کارپرهیجان قبلی‌اش پرت کنند. همچنین باید محیط ‌دارای کمترین عامل تحریک‌کننده برای این کودکان باشد. از آنجایی که رنگ و جذابیت براحتی برایشان جلب توجه می‌کند، بهتر است در آموزش به آنها از محتواهای رنگی که جذاب باشد استفاده شود.
برای تشخیص این عارضه در کودک مراحل و معیارهایی وجود دارد که در بالا به آنها پرداخته شد. پس این‌طور نیست که صرف اینکه فرزند دلبندتان زیاد ورجه وورجه می‌کند بیش فعال است یا اگر کودکتان از بیش فعالی یا کم توجهی رنج می‌برد، از ترس اینکه برچسب داشتن کودک بیش فعال به شما زده شود به متخصص مراجعه نکنید.
این روانشناس در ادامه می‌افزاید: <می‌توانید در صورت مشاهده این‌گونه علائم و رفتار در فرزندتان با مراجعه به مراکز مشاوره، تکلیف خود را روشن نمایید.
اگر تشخیص بازیگوشی و پرتحرکی داده شد، با دریافت راهنمایی‌های خاص خود، نشاط و شادی را در او تقویت کنید و اگر تشخیص بیش فعالی یا نقصان توجه داده شد، با راهنمایی‌های مربوطه و احیاناً کوچکترین درمان دارویی به سلامت و پیشرفت فرزند خود کمک شایان توجهی کنید و از تشخیص و تجویز خودسر جداً پرهیز نمایید.> او در پایان توصیه می‌کند: <این اختلال معمولاً در دوران کودکی ونوجوانی بروز می‌کند و در صورت درمان نشدن در بزرگسالی تغییر شکل می‌دهد، این کودکان بعضاً مورد انتقاد و تنبیه افراطی قرار می‌گیرند از این کودکان کارها و رفتارهای بی‌محابا مانند بازی با کبریت و چاقو و وسایل برنده و… نیز دیده می‌شود بعد از اینکه این مراحل تشخیصی انجام شد بهتر است با روان پزشک کودک مشورت کنید و به صلاحدید او کودک تحت درمان مختصر دارویی قرار گیرد تا هر چه سریعتر مشکل به طور کامل برطرف شود.>

باکتری مقاوم در برابر همه آنتی‌بیوتیک‌ها

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

باکتری مقاوم در برابر همه آنتی‌بیوتیک‌ها در چین کشف شد.

متخصصان می‌گویند: نوعی باکتری در چین کشف شده که در برابر تمامی آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم است و حتی داروهایی هم که پس از کارساز نبودن سایر درمان‌ها به کار می‌رود نیز بر آن اثری ندارد.
این کشف زمانی اعلام شد که استفاده از «کولیستین» که یک آنتی بیوتیک با طیف درمانی وسیع است، نتوانست به معالجه افراد و دام‌های مبتلا به این باکتری کمکی کند. پزشکان نگران آن هستند که این باکتری مقاوم ممکن است در سراسر جهان پراکنده شود و فهرست عفونت‌های درمان ناپذیر را طولانی‌تر کند. این احتمال مطرح شده که دلیل مقاوم شدن این باکتری، استفاده بی‌رویه از کولیستین در درمان عفونت‌های دامی در چین بوده است.
به گزارش بی‌بی‌سی، چشم‌انداز نگران‌کننده مقاومت باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها باعث شده این وضعیت شرایطی را ایجاد کند که جهان را به قرون وسطی و عصر ناتوانی بشر در درمان بیماری‌های عفونی باز گرداند.
متخصصان در بررسی این باکتری متوجه نوعی جهش ژنتیکی در آن شده‌اند که مانع از کارآیی کولیستین در نابودی آن می‌شود. در گزارش این مطالعه که در مجله Lancet Infectious Diseases منتشر شده آمده است که باکتری مقاوم در یک پنجم دام‌هایی که مورد آزمایش قرار گرفتند و همچنین ۱۵ درصد نمونه‌های گوشت خام و ۱۶ فرد بیمار در چین مشاهده شده است.
همچنین به نظر می‌رسد که این باکتری به خارج از چین و از جمله لائوس و مالزی نیز سرایت کرده است. در عین حال احتمال می‌رود که جهش ژنتیکیِ مقاومت در برابر آنتی بیوتیک‌ها به چند باکتری دیگر نیز گسترش یافته باشد.
یک کارشناس انگلیسی گفته است که ادامه این روند به معنی آن است که اگر فردی در اثر ابتلا به یکی از این باکتری‌ها به شدت بیمار شود، برای درمان او کاری نمی‌توان انجام داد.
در حال حاضر نیز بیمارستان‌ها با خطر آلودگی به مجموعه‌ای از باکتری‌های مقاوم مواجه هستند و ظهور باکتری جدیدی که هیچ اسلحه‌ای در برابر آن کارساز نیست، وضعیتی بسیار دشوار را ایجاد می‌کند.

نوزادانی که هفت ماهه به دنیا آمدند، عجول‌ترند 

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

طبق مطالعه اخیر محققان، با انجام تست کشمش، مشخص شد کودکانی که هفت ماهه به دنیا آمدند، عجول‌تر و دارای مهارت های تمرکزی پایین تر هستند.

محققان دانشگاه وارویک انگلستان تستی را طراحی کرده اند که مبتنی بر مدت صبر و انتظار کودک ۲۰ ماهه در برداشتن کشمش از ظرف مقابلش است.
«دیتر وولک»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «انجام بازی ساده و پنج دقیقه ای کشمش می تواند شیوه جدید امیدبخشی برای پیش بینی میزان توجه و کنترل در کودک باشد.»
در این مطالعه، محققان داده های مربوط به بیش از ۵۰۰ کودک به دنیا آمده بعد از گذشت ۲۵ تا ۴۱ هفته از بارداری را جمع آوری و آنالیز کردند و در زمان ۲۰ ماهگی آنها، میزان خودکنترلی آنها را ارزیابی کردند. نتایج مطالعات نوزادان به دنیا آمده قبل از پایان دوران بارداری با نوزدانی که ۳۹ تا ۴۱ هفته بارداری را به طور کامل سپری کرده بودند، مقایسه شد.
در سن ۲۰ ماهگی ظرف کشمش در مقابل کودک گذاشته شد. بعد از سه بار آموزش، از کودک خواسته شد تا منتظر بماند و هر وقت که گفته شد (بعد از ۶۰ ثانیه) کشمش را از ظرف برداشته و بخورد.
در طول این مطالعه مشخص شد کودکانی که بسیار زودتر از موعد مقرر به دنیا آمده بودند، زودتر از زمان تعیین شده کشمش برداشته و می خوردند. در ادامه پیگیری ها مشخص شد کودکانی که در دوران کودکی نتوانستند مانع از رفتار عجولانه خود در برداشتن کشمش شوند، هفت سال بعد در دوران تحصیل هم نسبت به همسن و سالان خود عملکرد خوبی نداشتند.
در حدود سن ۸ سالگی، این کودکان توسط تیمی از روانشناسان و پزشکان با استفاده از سه رتبه بندی رفتاری متفاوت توجه از سوی مادران، روانشناسان و کل تیم تحقیق ارزیابی شدند. موفقیت های علمی آنها در دروسی مانند ریاضی، روخوانی و نگارش از طریق تست های استاندارد ارزشیابی شد.
یافته ها نشان داد هر چقدر فرد زودتر از موعد مقرر بدنیا آمده باشد، قدرت کنترل بازدارندگی اش کمتر است. در نتیجه این دسته از کودکان دارای مهارت های تمرکزی پایین تر و موفقیت های علمی ضعیف در سن ۸ سالگی بودند.

تاثیر قهوه در کاهش خطر مرگ زودهنگام 

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

محققان در مطالعه اخیر خود دریافتند نوشیدن میزان متعادل قهوه تاثیر شگرفی بر کاهش خطر مرگ زودهنگام در افراد دارد.
«فرانک هو»، سرپرست تیم تحقیق و استاد تغذیه و اپیدمیولوژی دانشکده سلامت عمومی هاروارد، در این باره می گوید: «این مطالعه شواهد بیشتری را نشان می دهد که مصرف متعادل قهوه ممکن است مزایایی را برای سلامت به همراه داشته و موجب کاهش مرگ زودهنگام ناشی از بیماری های مختلف شود.»
این مطالعه شامل ۲۰۸,۵۰۱ فرد شرکت کننده بود، و شرکت کنندگان در طول مدت چهار سال پرشسنامه های مربوط به رژیم غذایی خود را تکمیل کرده بودند.

محققان در طول این مدت، مصرف قهوه در بین این افراد را پیگیری کردند و متوجه الگویی شدند که مستقیما با میزان میانگین قهوه مصرفی آنها در طول روز مرتبط بود.
افرادی که روزی ۳ تا ۵ فنجان قهوه می نوشند، کمتر در معرض مرگ ناشی از بیماری هایی نظیر بیماری قلبی، دیابت نوع ۲، پارکینسون و حتی خودکشی قرار دارند. در این مطالعه، محققان عوامل زیست محیطی تاثیرگذار بر مرگ نظیر سیگار کشیدن، شاخص توده بدنی، میزان فعالیت بدنی، مصرف الکل و سایر عوامل رژیمی را نیز مدنظر قرار دادند. در نهایت مشخص شد که قهوه با کاهش نرخ مرگ مرتبط است.
دکتر «مینگ دینگ»، یکی از اعضای تیم تحقیق و دانشجوی دکترای دانشگاه هاروارد، در این باره عنوان کرد: «ترکیبات بیواکتیو موجود در قهوه موجب کاهش مقاومت به انسولین و التهاب بدنی می شود. قهوه ماده بسیار پیچیده ایی است. اشاره دقیق به اینکه هر یک از بخش های قهوه دارای چه مزایایی هستند بسیار دشوار است.»

۶ سوال درباره دیابت

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 با افزایش روزافزون آمار ابتلا به اختلال‌های متابولیکی مانند دیابت، هر روز بیشتر از دیروز به تعداد بیمارانی که در مطب‌ پزشکان به انتظار می‌نشینند، افزوده می‌شود. این در حالی است که دریافت وقت ملاقات از دیابتولوژیست‌ها و متخصصان بیماری‌های غدد نیز چندان آسان نیست و حتی اگر وقت ملاقاتی نیز به‌دست آید، در مطب‌های شلوغ معمولا فرصت چندانی برای پرسش و پاسخ آزادانه وجود ندارد.

مع‌الوصف، بیشتر پزشکان بر این نکته تاکید می‌کنند که آموزش یکی از ارکان کنترل دیابت است؛ آموزشی که می‌تواند توسط رسانه‌هایی که پلی بین مردم و پزشکان هستند نیز انجام شود. در این مطلب تلاش شده است تا چنین آموزشی، هرچند مختصر، محقق شود.

۱٫ روزی چند بار قند خونمان را اندازه بگیریم؟

دکتر علی خانی
متخصص دیابت و عضو انجمن دیابت ایران

مبتلایان به دیابت نوع۱ باید روزانه ۴ تا ۷ بار و مبتلایان به دیابت نوع۲، باید بین ۱ تا ۴ بار با توجه به نوع و دوز داروهای مصرفی‌شان قندخون خود را با گلوکومتر اندازه‌گیری کنند. خوشبختانه دستگاه‌های جدیدی (CGM) نیز به بازار آمده‌اند که حسگر آنها مانند یک سوزن ظریف زیر پوست وارد می‌شود و برای ۳ تا ۵ روز قندخون را هر ۵ دقیقه یک‌بار اندازه‌گیری می‌کند. سپس دستگاه از روی پوست برداشته اطلاعات آن به‌وسیله نرم‌افزار مخصوص دانلود می‌شود و گزارش‌های مربوط به قندخون در قالب کردار و جدول ارائه خواهد شد. به این ترتیب پزشک به راحتی متوجه می‌شود قندخون هنگام خواب، فعالیت و… چه تغییری می‌کند و چه درمانی برای بیمار مناسب‌تر است.

۲٫ آیا درمان دیابت با گیاهان دارویی امکان‌پذیر است؟

دکتر امین صالح‌پور
متخصص تغذیه

در حال حاضر حدود ۳۸۰ میلیون دیابتی در دنیا زندگی می‌کنند. تمام جوامع از کشورهای پیشرفته گرفته تا کشورهای کمتر توسعه‌یافته و در حال توسعه همگی از داروها و انسولین‌های یکسانی استفاده می‌کنند که در کشور ما نیز در دسترس هستند، بنابراین چنین تصوری نادرست است که تنها با مصرف گیاهان دارویی، پوست گردو، بامیه خام، آب زرشک و… می‌توان قندخون را کنترل کرد. گیاهان دارویی ممکن است اثر کمکی داشته باشند اما هیچ‌وقت جای دارو را نمی‌گیرند و نقش رژیم غذایی را ندارند. برای مثال شما نمی‌توانید بگویید امروز گزنه یا شنبلیله مصرف کرده‌اید پس دیگر نیازی نیست مراقب رژیم غذایی‌تان باشید. این کار شما را در معرض خطر عوارض دیابت قرار می‌دهد.

۳٫ دیابت درمان قطعی دارد؟

دکتر داوود عباسی
متخصص دیابت و مدیرعامل انجمن دیابت اسلامشهر

در دیابت نوع۱ سلول‌های بتا که مسئول تولید انسولین هستند از بین می‌روند و این تفکر وجود دارد که می‌توان با کمک سلول‌های بنیادی، سلول‌های از دست رفته را احیا کرد، اما این فرضیه هنوز در مرحله تحقیق است و به‌عنوان روشی درمانی برای دیابت شناخته نشده است. با این حال اگر روزی به اثبات برسد، تنها برای بیمارانی انجام می‌شود که دیابت خود را به خوبی کنترل کرده و دچار عارضه نشده‌ باشند، بنابراین هر فرد دیابتی از زمانی که متوجه بیماری خود می‌شود، باید به‌طور مرتب (دیابتی‌های نوع۱ سالی ۱ بار و دیابتی‌های نوع۲ هر ۵ سال ۱ بار) از لحاظ عوارض چشمی، قلبی- عروقی، کلیوی، سلامت پا و… بررسی شود.

۴٫ تاثیر استرس بر دیابت چیست؟

دکتر حمیدرضا احمدخانی
روان‌پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

هیجان‌ها و تکانه‌های عصبی مثل استرس، اضطراب، افسردگی، غم و حتی گاهی هیجان‌های خوشایند مثل شادی‌های خیلی زیاد باعث ترشح میزان زیادی هورمون در بدن می‌شود و کنترل قندخون را با مشکل مواجه می‌‌کند؛ حتی اگر بیمار از بهترین داروها استفاده کند و نزد بهترین پزشک برود. هر عاملی که در طولانی‌مدت برای فرد فشار و محدودیت ایجاد کند (از جمله بیماری‌های مزمن و از جمله دیابت)، او را در مقابل بیماری‌های وابسته به اعصاب آسیب‌پذیرتر می‌کند. اختلال در سوخت‌وساز بدن بر اثر دیابت نیز خود عامل مستعد‌کننده دیگری برای ابتلا به بیماری‌های اعصاب است. از آنجا که مشکل‌های اعصاب بر تمام ارگان‌های بدن تاثیرگذارند شاید لازم باشد در این شرایط برای فرد داروهای اعصاب تجویز شود تا بتواند دیابت خود را تحت کنترل درآورد.

۵٫ چکاپ قلبی هرچند وقت یکبار برای دیابتی‌ها لازم می‌شود؟

دکتر فرخزاد لایق
متخصص قلب و عروق

مهم‌ترین علت مرگ‌ومیر در دیابتی‌ها بیماری‌های قلبی- عروقی است. آنها نباید منتظر علائم قلبی آشکار (مانند درد قفسه‌سینه) بمانند زیرا سکته قلبی بیماران مبتلا به دیابت معمولا بی‌علامت است و شاید صرفا با یک تنگی‌نفس، خود را نشان دهد. دیابتی‌ها درد قلب را به خوبی حس نمی‌کنند زیرا مکانیسم حس درد در این افراد مختل است. همچنین ۲۰ درصد از کسانی که سکته می‌کنند، متوجه آن نمی‌شوند و گرفتگی عروق تا ۷۰ درصد اصلا علائمی در این بیماران ایجاد نمی‌کند. بنابراین بیماران مبتلا به دیابت به‌خصوص از نوع۲ باید حداقل سالی ۱ بار تست ورزش انجام دهند و از لحاظ سلامت قلبی- عروقی بررسی شوند.

۶٫ موقع افت قندخون (حمله هیپوگلیسمی) چه‌کار کنیم؟

دکتر امین صالح‌پور
متخصص تغذیه

افراد دیابتی وقتی دچار افت قند می‌شوند معمولا شروع به پرخوری می‌کنند. این کار باعث می‌شود قندشان در عرض زمان کوتاهی به شدت بالا رود و به بدنشان آسیب برساند. در چنین وضعیتی فرد باید از پرخوری جلوگیری و از قندهای ساده استفاده کند. برای درمان افت قندخون قانونی تحت عنوان ۱۵/۱۵ وجود دارد یعنی باید ۱۵ گرم کربوهیدرات بخورید و ۱۵ دقیقه صبر کنید. این میزان کربوهیدرات می‌تواند معادل ۱ لیوان شربت آب قند (حاوی ۳ تا ۵ حبه قند یا ۱ قاشق غذاخوری شکر)، نصف لیوان نوشابه غیررژیمی یا آبمیوه، ۱ قاشق غذاخوری عسل یا مربا یا ۱ لیوان شیر باشد، بنابراین باید یکی از این موارد را مصرف کنید و بعد از ۱۵ دقیقه قندخونتان را اندازه بگیرید. اگر میزان آن بالای ۷۰ باشد دیگر نیازی به تکرار این کار نخواهید داشت. در غیر این صورت باید آنقدر آن را انجام دهید تا قندتان به محدوده طبیعی
(بین ۷۰ تا ۱۳۰) برسد.

مضرات نان سنتی 

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

چندی پیش رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد نان سنتی سالم نیست و سیاست وزارت بهداشت جایگزین کردن نان صنعتی به جای سنتی است. دکتر رسول دیناروند ضمن اعلام این خبر به مردم توصیه کرد با وجود هزینه بیشتر، نان صنعتی مصرف کنند. این در حالی است که غذای اصلی مردم کشور ما نان است و بیشتر نیازهای تغذیه‌ای مردم با انواع نان‌هایی که در نانوایی‌های معمولی پخت می‌شوند، تامین می‌شود و با توجه به قیمت بالای نان‌های صنعتی در مقایسه با نان‌های سنتی مثل بربری، لواش، سنگک و… نمی‌توان انتظار داشت اکثر خانواده‌ها سراغ نان‌های صنعتی بروند اما چرا نباید نان سنتی بخوریم؟ اصلا یک نان خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

چرخه تولید انواع نان در نانوایی‌ها معیوب است و نبود شرایط بهداشتی در نانوایی‌ها، کارگران بی‌تجربه، آرد بی‌کیفیت و گندم نامناسب از مهم‌ترین مشکلات تولید نان سنتی در کشور است. دکتر ربابه شیخ‌الاسلام، متخصص اپیدمیولوژی تغذیه به جام‌جم می‌گوید: در فرآیند تخمیر نان که گاهی دو ساعت طول می‌کشد تغییرات زیادی در خمیر ورآمده به وجود می‌آید و ضمن ازبین رفتن فیتات موجود در آرد که جذب آهن و کلسیم را مختل می‌کند با ایجاد ویتامین‌های مختلف به‌ویژه ویتامین‌های گروه B نان را مغذی خواهد کرد و هضم آن هم راحت‌تر می‌شود. از طرفی ور آمدن خمیر در طول زمان، ماندگاری نان را افزایش می‌دهد و تا چند روز نان، تازه و خوش طعم باقی می‌ماند، اما متاسفانه از سال‌ها قبل افزایش جمعیت باعث شد تخمیر از چرخه تولید نان حذف شود. چون تخمیر کامل خمیر نان که با خمیر مایه صورت می‌گیرد زمانبر است، به ظروف متعدد و در نتیجه فضای بزرگی نیاز دارد. در حالی که بیشتر نانوایی‌ها چنین شرایطی را ندارند و به همین دلیل هم سراغ جوش‌شیرین می‌روند.

چرا جوش‌شیرین خوب نیست؟

به گفته دکتر شیخ‌الاسلام با استفاده از جوش شیرین در تهیه نان نیازی نیست نانواها منتظر ور آمدن خمیر باشند. چراکه گاز کربنیک متصاعد شده از این ماده باعث بالا آمدن خمیر می‌شود. البته این یک روی ماجراست چون جوش شیرین نه‌تنها کیفیت نان را از بین می‌برد و روی طعم و عطر و ماندگاری و کاهش ارزش غذایی آن موثر است بلکه زمینه ابتلا به مشکلات گوارشی و… را نیز فراهم می‌کند.

چرا نان سنتی بی‌کیفیت است؟

به گفته دکتر شیخ‌الاسلام، زمانی که علت مشکل کیفیت نان را از نانواها می‌پرسیم، آنها از کیفیت پایین آرد شکایت دارند و کارخانه‌های تولیدکننده آرد هم معتقدند گندم سهمیه‌ای آنها کیفیت لازم را ندارد و نمی‌توان از گندم نامرغوب، آرد باکیفیت تولید کرد. با این حساب این چرخه معیوب همچنان ادامه دارد. در عین حال، نبود شرایط بهداشتی در بسیاری از نانوایی‌ها و استفاده از کارگران بی‌تجربه که در زمینه تولید نان سالم و باکیفیت آموزش ندیده‌اند به این مشکلات دامن می‌زند و نتیجه آن نان‌های سفت و لاستیکی و نامرغوبی است که سر سفره خانواده‌های ایرانی می‌آید.

وقتی تصمیم‌ها اشتباه است

دکتر شیخ الاسلام با بیان این که صنعت آرد کشور دولتی است، می‌افزاید: در ایران، دولت گندم را از کشاورز می‌خرد و در اختیار کارخانجات آرد قرار می‌دهد و آرد هم سهمیه‌ای به نانوایان تعلق می‌گیرد. اما در جلسات متعدد، کارشناسان و متولیان صنعت نان راهکار حل مشکل نان‌های بی‌کیفیت را آزادسازی دانستند، به این معنا که دولت نقش کمرنگ‌تری داشته باشد و صنایع آرد کشور هر نوع گندمی را که کیفیت بهتری دارد، بخرند تا بتوانند آرد مناسب و استانداردی تهیه کنند. نانوا نیز از هر کارخانه‌ای که آرد استاندارد تهیه می‌کند آرد خریداری کند. این پروژه مدت کوتاهی ادامه داشت، اما به دلایل نامعلومی دوباره همه چیز به شرایط قبل برگشت. همچنین در دوره‌ای هم دولت تصمیم گرفت با گسترش تولید نان صنعتی و دادن مجوز‌های متعدد به کارخانه‌های تولید نان‌های صنعتی مردم را نسبت به مصرف این آنها ترغیب کند اما به رغم اختصاص بودجه در این بخش بیشتر افراد جامعه نان‌های سنتی و البته داغ و تازه را ترجیح می‌دهند که البته قیمت پایین‌تری هم دارد.

چرا نان صنعتی بهتر است؟

در تهیه نان‌های صنعتی همه‌ مراحل تولید به صورت مکانیزه و بدون دخالت دست با ماشین‌های مدرن و در شرایط کاملا بهداشتی انجام می‌شود. از طرفی نان‌های صنعتی برخلاف انواع سنتی با حرارت غیرمستقیم پخت می‌شوند و مضرات ناشی از آلودگی‌های فسیلی را ندارند. همچنین در نانوایی‌های سنتی میزان مصرف برخی مواد افزودنی به ویژه جوش شیرین تحت کنترل نبوده و نانوا به صورت تجربی آن را به آرد اضافه می‌کند تا خمیر به سرعت قابل پخت شود. در حالی که نان‌های صنعتی تحت کنترل مسئولان فنی تهیه می‌شوند و باکیفیت، سالم و مغذی‌اند و علاوه بر این که روند تخمیر را طی می‌کنند، برخی نان‌های تولیدی کارخانه با سبوس، آرد جو، آرد سویا و ریز مغذی‌هایی مثل آهن، روی، ویتامین‌های گروه B و کلسیم غنی می‌شوند و به این ترتیب ارزش غذایی‌شان بالاتر است.

بالاخره چه نوع نانی بخریم؟

نان کامل یعنی نانی که از آرد گندم بدون سبوس‌گیری تهیه شده و روند تخمیر طبیعی را در شرایط استاندارد و کاملا بهداشتی طی کرده باشد، اما در کشورمان آردهایی که در اختیار بیشتر نانوایی‌ها قرار می‌گیرد، سبوس‌گیری می‌شوند و رنگشان هم سفید است. در این میان، نان‌هایی که به همان نان فانتزی مشهورند، در مقایسه با نانوایی‌های سنتی در شرایط بهداشتی‌تر و اغلب با دستگاه‌های مجهز تهیه می‌شوند، اما معمولا آرد مصرفی‌ این نانوایی‌های فانتزی هم آرد سفید بدون سبوس است؛ هرچند خوشبختانه از جوش‌شیرین استفاده نمی‌کنند و گاهی در تهیه نان‌ها از سبزیجات، مغزها و اضافه کردن سبوس به‌صورت دستی بهره می‌برند که این موضوع افزایش کیفیت و ارزش غذایی نان را به همراه دارد.

بهبود آلزایمر با ویتامین D3 و امگا ۳ 

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

ویتامین D3 و امگا ۳ می‌توانند به پاکسازی پلاک‌های آمیلوئید در بیماری آلزایمر کمک کنند.

بر اساس یافته‌های تیمی از محققان دانشگاه UCLA آمریکا که نتایج این تحقیق در مجله آلزایمر به چاپ رسید، ویتامین D3 و امگا ۳ می‌تواند به سیستم ایمنی کمک کند تا مغز از پلاک‌های آمیلوئیدی که در بیماری آلزایمر به وجود می‌آید پاک شود.

ویتامین D3 و DHA موجود در اسیدهای چرب امگا ۳ می‌تواند ژن‌ها و مسیرهای پیام رسانی که در کنترل التهاب و پاکسازی پلاک دخیل‌اند را فعال می‌کند.

نتایج تحقیقات قبلی این تیم چگونگی پاکسازی پروتئین بتا آمیلوئید که در پلاک‌های مغزی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر وجود دارد را توسط ویتامین D نشان داده بود. تحقیقات جدید نیز نقش DHA موجود در اسیدهای چرب امگا ۳ را در کنار ویتامین D برجسته می‌سازد.

بدین منظور محققان دانشگاه UCLA آزمایشی روی نمونه‌های خونی بیماران آلزایمری و سالم انجام دادند. از آنجایی که در خون، سلول‌های ایمنی به نام ماکروفاژ وجود دارد که می‌تواند بتا-آمیلوئید و سایر ترکیبات سمی را از مغز و سایر قسمت‌های بدن گرفته و ببلعند، این محققان فرم فعال ویتامین D (ویتامین D3) و همینطور DHA را به سلول‌های این نمونه‌ها اضافه کردند تا اثر آن‌ها روی التهاب و بتا آمیلوئید را ببینند.

نتایج نشان داد که ویتامین D3 و DHA به ماکروفاژهای بیماران آلزایمری در بلع بتا آمیلوئید کمک کرده و از مرگ سلول‌ها در اثر این پروتئین مضر پیشگیری کردند.

همچنین مطابق با نتایج این تحقیق، DHA موجود در اسیدهای چرب امگا ۳ که در مقابل اکسیداسیون مقاوم است می‌تواند اثر بهتری داشته باشد. این دو ماده مغذی همچنین با تقویت سیستم ایمنی بدن می‌توانند به مقابله با آلزایمر کمک کنند.

به چربی خونتان توجه کنید 

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

به‌دنبال تلاش دانشمندان قرار است در آینده نزدیک واکسن پیشگیری از کلسترول یا چربی بالای خون به بازار عرضه شود‌ اتفاقی که اگر محقق شود، چشم‌انداز روشن و بزرگی در عرصه سلامت افراد خواهد بود و به نوبه خود، از آمار بالای مبتلایان بیماری‌های قلبی و عروقی به طور قابل ملاحظه‌ای خواهد کاست.

دکتر علیرضا استقامتی، فوق‌تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم در تحلیل این خبر می‌گوید: اکثر قریب به اتفاق مطالعات انجام شده در مدل‌های حیوانی مانند موش و خرگوش بوده و هنوز مطالعات انسانی در این باره گزارش نشده و کاربرد بالینی ندارد، اما باتوجه به شروع مطالعات پیش بالینی می‌توان چشم‌انداز جدیدی در این زمینه تصور کرد‌. هنوز تا استفاده بالینی از آن، راهی بسیار طولانی در پیش است.

با این تفاسیر همچنان تا ارائه راه‌حلی جدید برای پیشگیری از ابتلا به کلسترول خون زمان بیشتری باقی است، اما آیا می‌دانید کلسترول خون چگونه افزایش می‌یابد و از چه روش‌های دیگری می‌توان از ابتلا به چربی خون و به دنبال آن مشکلات عروقی جلوگیری کرد‌؟

به گفته این متخصص غدد، افزایش چربی و بالا بودن کلسترول یا بالا بودن تری گلیسیرید خون گاه به شکل فامیلی و از طریق ژن‌‌ها منتقل می‌شود، ولی چاقی و کم‌تحرکی نیز می‌تواند سبب افزایش میزان تری‌گلیسیرید خون و کاهش کلسترول خوب خون بشود. همچنین تغذیه نامناسب و مصرف غذاهای پر چرب یا پر کالری می‌تواند سبب افزایش چربی خون شود.

چرا چربی خون بالا می‌رود؟

کلسترول یکی از چربی‌های موجود در خون همه ماست که در ساخته‌ شدن بسیاری از هورمون‌ها نقش دارد و از اجزای مهم جدار سلول‌هاست. یعنی وجود کلسترول در خون برای سلامت انسان‌ها ضروری است.

دکتر استقامتی با اشاره به این که در بسیاری از بیماری‌ها یا به‌دنبال مصرف برخی داروها ممکن است کلسترول خون افزایش یابد، توضیح می‌دهد: بالا بودن کلسترول خون می‌تواند فامیلی و ژنتیک باشد و بیماری‌های مختلف مانند کم کاری تیروئید، دیابت، بیماری پیشرفته کبدی و کلیوی و بیماری کوشینگ (افزایش ترشح هورمون‌های بخش قشری غده فوق‌کلیوی را کوشینگ می‌گویند) از علل مهم ثانویه افزایش کلسترول خون محسوب می‌شوند.

چربی خون بالا همیشه علامت ندارد

افزایش کلسترول در اکثر افراد علامت خاصی ایجاد نمی‌کند و افزایش کلسترول به رسوب آن در جدار رگ‌ها و در نتیجه سفتی رگ‌های بدن و در نهایت انسداد آنها منجر می‌شود.

دکتر استقامتی با تاکید بر مطالب فوق بیان می‌کند: اگر کلسترول بالا سبب انسداد رگ‌های کرونر قلب شود، فرد مبتلا دچار حمله یا سکته قلبی می‌شود‌. از سوی دیگر، بسته شدن رگ‌های مغز سبب سکته مغزی می‌شود و اگر این افزایش کلسترول باعث تنگی و بسته شدن رگ‌های اندام‌ها شود به لنگیدن و درد حین راه رفتن می‌انجامد.

وی می‌افزاید: برای ایجاد این عوارض، بالا بودن چربی خون باید چندین سال وجود داشته باشد، چرا‌که در مراحل اولیه هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. البته در فرم‌های فامیلی و ارثی که کلسترول خون بسیار بالا و در حد پانصد تا هزار میلی‌گرم است، فرد مبتلا ممکن است در دهه اول یا دوم زندگی دچار سکته قلبی یا مغزی بشود.

شما بیشتر در خطرید

چه کسانی و به چه دلایلی از حیث ابتلا به چربی خون بالا بیشتر در معرض خطر هستند؟

این فوق‌تخصص غدد پاسخ می‌دهد: از مهم‌ترین بیماری‌هایی که سبب افزایش چربی خون می‌شود، بیماری دیابت است که به دلیل کارکرد برخی آنزیم‌ها ناشی از خود بیماری دیابت، چربی خون افزایش می‌یابد، یا در افرادی که مبتلا به کم‌کاری تیروئید هستند به دلیل نداشتن سوخت‌و‌ساز مناسب چربی خون، سطح کلسترول افزایش می‌یابد‌. در بیمارانی که نارسایی پیشرفته کلیوی یا کبدی دارند به دلایل متعدد تولید کلسترول در بدن افزایش می‌یابد و دچار عوارض ناشی از آن می‌شوند. البته بیماری‌های نادر یا مصرف برخی داروها مثل کورتون یا بعضی داروهای ضد‌فشار خون می‌تواند عامل افزایش کلسترول خون باشد.

کلسترول بالا را پس بزنید

ورزش نقش زیادی در کاهش کلسترول بد ندارد، ولی سبب کاهش تری‌گلیسیرید خون و افزایش میزان کلسترول خوب خون می‌شود و به این دلیل به همه افراد توصیه می‌شود.

دکتر استقامتی تاکید می‌کند: رژیم غذایی برای جلوگیری از بالا رفتن چربی خون، شامل کاهش مصرف چربی‌ حیوانی، لبنیات پرچرب، چربی گوشت و پوست مرغ و احشای گوسفند و انواع سس‌های چرب می‌شود.

وی درباره کنترل چربی خون در افراد مبتلا به کلسترول می‌گوید: برای کنترل چربی خون می‌توان از ترکیب رژیم غذایی مناسب، کاهش وزن، ورزش و داروها استفاده کرد و با کاهش چربی خون، ریسک بیماری قلبی و عروقی را کاهش داد‌. البته تصمیم برای شروع درمان طبی باید برای افراد مختلف بر‌حسب عوامل خطر مانند وجود بیماری قلبی و عروقی، دیابت، فشارخون، سیگار کشیدن و سوابق زودرس بیماری قلبی در خانواده، مورد به مورد و زیر نظر پزشک متخصص اجرا شود.

همه چیز در مورد ازدواج های فامیلی

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 متخصصان علم ژنتیک معتقدند با جلوگیری از ازدواج‏های فامیلی می‌توان از بروز بیش از ۵۰ درصد معلولیت‏ها پیشگیری کرد. از طرفی این نوع ازدواج در بین جوامع شرقی بویژه خاورمیانه، جنوب و جنوب شرقی آسیا رواج دارد. این موضوع به چالشی اجتماعی در برخی از این کشورها بدل شده است.

آیا مختصات اجتماعی کشور ما اجازه مهار موج ازدواج های فامیلی را می‏دهد؟ برای پاسخ به این سؤالات جامعه شناختی گفت‌و‌گویی با حسین عبدالملکی جامعه‌شناس انجام داده‌ایم به این امید که از گذر اندیشه جمعی به پاسخی روشن برای این چالش دست یابیم.

با وجود هشدارهای پزشکی هنوز گرایش به ازدواج فامیلی در جامعه ما بالاست. علت چیست؟
ازدواج فامیلی در بستری از روابط اجتماعی و در قالبی شکل یافته و با برخی ویژگی‏های فرهنگی به آن معنا بخشیده می‏شود. بنابراین، برای درک چند و چون ازدواج فامیلی در ایران و نیز چرایی ازدیاد آن، باید به مداقه در عرصه روابط اجتماعی موجود در کشور و ملاحظات اجتماعی مربوط به آن، به‏عنوان بستر شکل دهنده و به ابعاد و ویژگی‏های فرهنگی که به آن معنا می‏بخشند، بپردازیم.
به طورکلی الگوهای مختلفی در نحوه گزینش همسر در جوامع گوناگون وجود دارد. ازدواج فامیلی یا خویشاوندی گونه‏ای دیرپا از ازدواج است که آن را ذیل الگوی درون همسری (انتخاب همسر از درون گروه، قشر یا منطقه جغرافیایی خاص) طبقه‌بندی می‏کنند. این نوع ازدواج به‏سبب محدودیت در ارتباطات و کوچک بودن شبکه‏های اجتماعی، قدرت شبکه‏های خویشاوندی، حفظ محدوده خانوادگی و قبیله‏ای، کسب حمایت اجتماعی طایفه و قبیله، برخی ملاحظات اقتصادی مانند حفظ مال و اموال موروثی، حفظ سرمایه وکسب و پیشه پدری و همچنین برخی ملاحظات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دیگر که از جامعه‏ای تا جامعه دیگر متفاوت است، درگذشته رواج داشته است که با ایجاد تغییرات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، افزایش ارتباطات، گسترش مناسبات اجتماعی، تنوع‌یابی علایق و نگرش‏ها بتدریج از رواج آن –البته با شدت و ضعف‏های متفاوت- کاسته شده است.
اما مسأله اینجاست که با وجود تغییرات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هنوز هم ازدواج فامیلی سهم مهمی در نوع همسرگزینی در جامعه ایرانی دارد که البته این امر تا حدی در کشورهای منطقه خاورمیانه، جنوب و جنوب شرقی آسیا دیده می‏شود. یکی از مؤلفه های مهم در این زمینه شبکه‏های خویشاوندی است. از دیرباز شبکه خویشاوندی نقش مهمی را در کلیت زندگی هر یک از افراد جامعه بازی می‏کرد که در جامعه ما با وجود تغییرات اجتماعی و فرهنگی فراوان و تسریع روزافزون آنها به‏علت شکل‏ نگرفتن ساخت‏های قدرتمند جایگزین، هنوز هم جایگاه شبکه‏های خویشاوندی در بسیاری موارد و آن هم بیشتر در شهرهای کوچک و روستاها حفظ شده است که خود در حفظ جایگاه الگوی ازدواج فامیلی نقش مهمی را ایفا می‏کند. از سوی دیگر، با توجه به جایگاه مهم شبکه خویشاوندی در مناسبات اجتماعی بویژه در شهرهای کوچک و روستاها طبعاً ازدواج فامیلی امکان جلب حمایت اجتماعی خویشاوندان را نیز به همراه دارد. همچنین، فراوانی قابل توجه الگوی ازدواج فامیلی می‏تواند ناشی از پایین بودن اعتماد اجتماعی به‏عنوان یکی از مهم‏ترین مؤلفه‏های سرمایه اجتماعی در جامعه باشد، چنانکه فرد در گزینش همسر به‏علت اعتماد بیشتر به نزدیکان از یک‏سو و پایین بودن اعتماد اجتماعی به سایر افرادی که در دایره همسرگزینی وی قرار می‏گیرند به ازدواج فامیلی یا خویشاوندی روی می‏آورد.
در این میان، ملاحظات و مقوله‌هایی چون استحکام روابط خانوادگی، تقلیل مشکلات و همنوایی در تشریفات و مقدمات ازدواج در بین دو خانواده –که وجود مشکلات اقتصادی و نیز بیکاری یا درآمد پایین برخی جوانان و هزینه‏های سرسام‏آور ازدواج نقش این عامل را برجسته می‏سازد- استحکام بیشتر زندگی به‏دلیل وجود روابط اجتماعی چند وجهی، مکانیزم‏های حمایتی و همگونی‏های ارزشی-فرهنگی و کاهش امکان طلاق از جمله عواملی است که می‏تواند در گزینش الگوی ازدواج فامیلی بسیار مؤثر باشد. البته ملاحظات و ویژگی‏های فرهنگی نیز در بالا بودن درصد ازدواج فامیلی در کشور نقش دارند.
چه دید فرهنگی نسبت به ازدواج فامیلی در جامعه نفوذ دارد؟
از بُعد فرهنگی، وقتی ضرب‏المثل‏ها، آداب و رسوم و باورهای عامیانه جامعه‏ای را مطالعه کنید، به‏صورت خودکار چیزهایی که در جامعه پسندیده یا ناپسند است، مشخص می‏شود. مثل همین که می‏گویند «عقد دخترعمو پسرعمو در آسمان‏ها بسته شده» یا در هنجارهای اجتماعی‌مان می‏بینیم، مثلاً «دختر زیبایی در فامیل وجود دارد، مادربزرگ می‏گوید حیف نیست ما دخترمان را به غریبه بدهیم»، یعنی به دختر مانند یک دارایی نگاه می‏شود. حتی در بسیاری موارد و در نگاه اول، نظر مثبت چندانی مابین دو طرف وجود ندارد، اما به‏علت فشارهای اعمال شده از سوی شبکه خویشاوندی و استمرار آن، ازدواج انجام می‏شود، یا در باوری مرسوم این اعتقاد وجود دارد «تا دختر خودمان در فامیل مانده چرا از غریبه دختر بگیریم».
مقوله‏ای دیگر که در ازدواج فامیلی و میزان گرایش به آن قابل طرح است، مقوله قومیت است. به نحوی که بنابر پژوهش‌های انجام شده از هر ۵ ازدواج قوم بلوچ، ۴ ازدواج در میان فامیل و خویشاوندان صورت گرفته در حالی که به شکلی کاملاً معکوس در قوم گیلک از هر ۵ ازدواج، ۴ ازدواج در زمره ازدواج فامیلی یا خویشاوندی قرار نمی‌گیرد. این میزان – سهم ازدواج فامیلی- در میان قوم کرد تقریباً بینابین بوده و ۵۰ درصد ازدواج‌ها را ازدواج فامیلی تشکیل می‌دهد که این دامنه تغییر در میان اقوام خود منبعث از هنجارها و ارزش‌های فرهنگی موجود در هر یک از آنهاست. در واقع، مجموعه این باورها، ارزش‏ها و هنجارها و آداب و رسوم در راه معنابخشی به ازدواج فامیلی نقش مهمی ایفا می‏کنند و در موازات ملاحظات اجتماعی که ذکر شد به‏عنوان مکمل و تعیین کننده‏ای تأثیرگذار در ماندگاری این الگوی همسرگزینی عمل می‏کنند.
حال با توجه به ملاحظات اجتماعی و نیز ابعاد فرهنگی که ذکر شد، ازدواج فامیلی با وجود هشدارهای موجود به‏عنوان یک الگوی همسرگزینی معمول بویژه در مناطق روستایی و شهرهای کوچک رواج دارد که تنها راه کاهش آن، آگاهی بخشی به جامعه به اشکال مختلف و البته با توجه به ملاحظات فرهنگی و اجتماعی آن است.
چرا حرف مشاوران ژنتیک شنیده نمی‌شود؟
ازدواج اساساً امری اجتماعی است. مسأله مهم در این زمینه آن است که ازدواج فامیلی به عنوان یک مسأله چندوجهی درنظر گرفته نمی‏شود، چراکه وجود یک مسأله چند وجهی، راهبردی چندوجهی را برای حل یا تقلیل آن می‏طلبد و یک رویکرد تک‏وجهی مثلاً رویکرد ژنتیک محور نمی‏تواند مسأله‏ای چند وجهی چون رواج ازدواج فامیلی که ابعاد اجتماعی و فرهنگی در آن نقش مهمی را بازی می‏کنند، حل کند.
در این زمینه چه راهکارهایی وجود دارد؟
یکی از راهکارها در این زمینه آن است که مشاورهایی از همان فرهنگ تربیت شوند و با همان زبان با آنها صحبت کنند و با ارزش‏ها و نگرش‏های آن جامعه آشنا باشند.
مسأله دیگر آن است که ملاحظات اجتماعی و ارزش‏ها و هنجارهای تقویت‌کننده ازدواج فامیلی در هر فرهنگ، قوم و منطقه جغرافیایی نسبت به فرهنگ یا منطقه دیگر متفاوت بوده و طبعاً نمی‏توان یک نسخه واحد در راه آگاهی بخشی نسبت به عواقب ازدواج فامیلی در کل کشور پیچید. به‏عبارتی دیگر، مشکل ما این است که در مشاوره، مسأله فرهنگ را در نظر نمی‏گیریم. نحوه آگاهی بخشی به جامعه درباره امتناع از ازدواج فامیلی قطعاً باید در سیستان و بلوچستان، با کرمانشاه و کردستان فرق داشته باشد. ما باید در هر قوم، منطقه جغرافیایی و خرده فرهنگی، اول بفهمیم چرا ازدواج فامیلی انجام می‏شود و چه موارد ارزشی و نگرشی در پشت آن وجود دارد و بعد، دنبال عادی‏سازی آن ارزش‏ها و نگرش‏ها و جایگزین کردن ارزش‏های مؤثر بر الگوی ازدواج مطلوب و آگاهانه به جای آنها باشیم.
موضوع دیگر که باید در اینجا به آن اشاره کرد این است که صرف آگاهی‏بخشی به جامعه کافی نبوده و باید در راه ملموس کردن و درونی کردن این آگاهی‏ها به نحوی که به یک خودآگاهی اجتماعی تبدیل شود، حرکت کنیم، چراکه در شرایط کنونی نیز تا حدی آگاهی به عواقب ازدواج فامیلی در جامعه وجود دارد، اما از آنجا که به یک خودآگاهی تبدیل نشده و در افراد جامعه درونی نشده است، در تأثیرگذاری بر امتناع از ازدواج فامیلی چندان مؤثر نیست که این امر نیز خود با توجه به بسترهای اجتماعی و با درنظر گرفتن ملاحظات فرهنگی امکان پذیر است.
باید به این نکته نیز اشاره کرد که به موازات آگاهی بخشی نسبت به امتناع از ازدواج فامیلی به‏عنوان یک هنجار منفی باید الگوی ازدواج مطلوب و آگاهانه –البته با توجه به ملاحظات فرهنگی و اجتماعی موجود- به‏عنوان یک هنجار جایگزین مثبت ترویج شود.
به اعتقاد شما در این زمینه باید کار تیمی انجام شود؟
یک مشکل اساسی ما این است که برخلاف کشورهای دیگر در مسائل چندوجهی، تنها از بُعد پزشکی وارد می‏شویم و اگر علوم دیگر هم وارد می‏شوند با سطح پایینی از آنها روبه‌رو هستیم و به مسائل چندوجهی از چند زاویه نگاه نمی‏شود این کار یا تأثیری منفی به همراه خواهد داشت یا حداقل تأثیر مناسبی نخواهد داشت. بنابراین، نه تنها باید در این زمینه کار گروهی انجام شود بلکه بدون انجام کارگروهی نتیجه خاصی حاصل نشده یا سطحی و گذرا خواهد بود.
نقش اعتقادات دینی را در این زمینه چگونه می‌بینید؟
بدون تردید از آنجا که دین و امور مترتب بر آن سهم مهمی از فرهنگ جامعه ما را تشکیل می‏دهد پس مقوله دین ظرفیتی بسیار مهم در زمینه آگاهی بخشی نسبت به ازدواج فامیلی و ترویج یا امتناع از آن ‏دارد. در این زمینه ابتدا باید نگاه دین به ازدواج فامیلی مشخص شود. از سوی دیگر، اگر قرار باشد که امتناع از ازدواج فامیلی و تقلیل میزان آن در جامعه به‏سبب عواقب موجود مدنظر قرار گیرد طبعاً علمای دین می‏توانند با توجه به عمق داشتن باورهای مذهبی و نیز بافت‏های ارزشی در بطن و متن حیات اجتماعی در این زمینه بسیار تأثیرگذار باشند.
شما نیز موافقید که برای کنترل معلولیت‌های ژنتیکی باید ازدواج فامیلی را کنترل کرد؟
این یک فرض پذیرفته شده در علم ژنتیک است که عامل نزدیک به ۵۰ درصد از معلولیت‏ها، ازدواج فامیلی یا خویشاوندی است. از سوی دیگر، بنابر آمارهای موجود، ازدواج‏های فامیلی حدود ۴۰ درصد از ازدواج‏ها در کشور را تشکیل می‏دهند. بنابراین، با کاهش میزان ازدواج فامیلی می‏توان از میزان معلولیت در نسل آینده جامعه کاست. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که نباید کلیت مبحث ازدواج فامیلی و ترویج یا امتناع از آن را تنها به کنترل معلولیت‏های ژنتیکی تقلیل داده و ملاحظات اجتماعی و هنجارهای ارزشی- فرهنگی تقویت‌کننده آن را نادیده گرفت و به‏شکلی تک بُعدی و تنها با دید ژنتیک به آن نگریست. نکته دیگر آنکه نباید به‌واسطه تلاش در جهت کاهش میزان ازدواج فامیلی آن را به‏عنوان یک امر ترس‏آور و بسیار منفی طرح کرد، به‏صورتی که مثلاً با انتخاب الگوی ازدواج فامیلی، به‏علت بازنمایی منفی فراوان آن، زوجین دیگر معلول شدن فرزند خود را قطعی دانسته و ضمن دلسرد شدن از زندگی، سراغ مشاوره ژنتیک و سایر راهکارهای پیشگیری از تولد فرزند معلول نرفته و به‏طوری دائمی در اضطراب به دنیا آمدن چنین فرزندی به زندگی خود ادامه دهند.

بیماری ای که نژاد ایرانی را تهدید می کند 

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

یک فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم با اشاره به تاثیر نوع نژاد در ابتلا به دیابت نوع دو، اظهار کرد: نژادهای غیر سفید پوست که نژاد ایرانی را هم شامل می‌شود در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

دکتر کارون شاه‌ابراهیمی دیابت را بیماری متابولیکی شایع دانست و اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر حدود پنج میلیون ایرانی مبتلا به این بیماری هستند.

وی افزود: این تعداد بیمار در حالیست که برآورد می‌شود نزدیک به یک سوم این تعداد یعنی حدود ۱٫۵ تا دو میلیون نفر دیگر هم باشند که از بیماری خود اطلاع ندارند. دیابت، نوعی اختلال در متابولیسم قندها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌هاست. این بیماری به دو صورت نوع یک و دو وجود دارد.

این فوق تخصص غدد، دیابت نوع یک را نوعی بیماری خود ایمنی عنوان کرد و افزود: در این بیماری به علت ناشناخته‌ای سلول‌های ترشح کننده انسولین از بین می‌روند و فرد برای کنترل قند خون خود نیازمند تزریق انسولین می‌شود.

شاه ابراهیمی دیابت نوع دو را نیز شایع‌ترین نوع دیابت دانست و عنوان کرد: بیش از ۹۰ درصد موارد بیماری دیابت از دیابت نوع دو است که ابتلا به آن علاوه بر زمینه‌های ارثی، با نوع تغذیه و میزان تحرک هم ارتباط مستقیمی دارد.

وی اظهار کرد: این نوع دیابت عمدتا از سن ۴۰ تا ۴۵ سالگی به بعد بروز پیدا می‌کند که متاسفانه در حال حاضر با توجه به افزایش بی‌تحرکی در جامعه و از طرفی افزایش مصرف کالری، شاهد بروز این بیماری در سنین پایین‌تر هستیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه چاقی، بی‌تحرکی، فشار خون بالا و چربی خون را از جمله ریسک فاکتورهای این بیماری عنوان کرد و افزود: همچنین در زنانی که نوزادانی با وزن چهار کیلو به بالا به دنیا آورده‌اند، یا تخمدان پلی کیستیک داشته یا سابقه دیابت بارداری داشته‌اند نیز احتمال ابتلا به این نوع دیابت بالاست.

وی همچنین ارث را یکی از عوامل موثر در ابتلا به این بیماری عنوان کرد و افزود: افرادی که یکی از بستگان درجه یک آنها مبتلا به دیابت هستند، در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

شاه‌ابراهیمی، دیابت را شایع‌ترین علت قطع عضو غیرتصادفی و نیز شایع‌ترین علت کوری و کاهش دید در دنیا عنوان کرد و افزود: عوارض دیابت بسیار خطرناک است و چنانچه این بیماری کنترل نشود، می‌تواند عواقب جبران ناپذیری برای فرد داشته باشد.

این فوق تخصص غدد با بیان اینکه در افراد مبتلا به هر دو نوع دیابت با رعایت رژیم غذایی و مصرف مناسب دارو هیچگاه کنترل قند به وضعیت نرمال نخواهد رسید، گفت: مهم آن است که با دارو، رژیم و داشتن تحرک می‌توان تا حد زیادی از عوارض دیابت پیشگیری کرد و زندگی عادی داشت.

شاه‌ابراهیمی، تشخیص به موقع و مصرف دارو را در کنترل بیماری دیابت بسیار موثر دانست و اظهار کرد: در همین راستا توصیه می‌شود افرادی که ریسک فاکتورهای ابتلا به این بیماری را دارند از سنین جوانی حتما هر ساله آزمایش تشخیص دیابت دهند. افرادی هم که ریسک فاکتورهای خطر دیابت را ندارند نیز از ۴۰ سالگی هر دو تا سه سال یکبار آزمایش تشخیص دیابت دهند.

مامان باباهای کلاس اوّلی ها بخوانند 

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

سوقتی فرزند کلاس اولی تان به منزل بر می‌‌گردد لازم است حداقل یکی از والدین اش در انتظار او باشند و به تغذیه او هم رسیدگی کنند.

رفتار والدین با کلاس اولی‌‌ها

در روزهای اولی که کودکتان می‌‌خواهد به مدرسه برود حتما او را همراهی کنید. ممکن است فرزندتان مضطرب باشد و نداند دبستان او چگونه جایی است. اما وقتی شما او را همراهی می‌‌کند احساس آرامش و امنیت می‌‌کند. در راه مدرسه می‌‌توانید با او در باره ی نکات مثبت مدرسه صحبت کنید یا خاطرات مثبت و بامزه ی دوران دبستان خود را بازگو کنید. هرگز کودکتان را از مدرسه، درس، معلم یا هم کلاسی‌‌هایش نترسانید. اما نحوه ی اطاعت از معلم را برایش توضیح بدهید. وقتی فرزند کلاس اولی تان به منزل بر می‌‌گردد لازم است حداقل یکی از والدین اش در انتظار او باشند و به تغذیه او هم رسیدگی کنند.

این کار تا زمانی که کودک به مدرسه عادت کند باید انجام شود. در زمانی که کودک شما در مدرسه است ممکن است بدون آن که خودش متوجه شود گرسنه شود. تغذیه سالم و مناسبی که می‌‌تواند میوه یا لقمه‌ای نان و پنیر و گردو باشد با او همراه کنید. صبحانه هم فراموش نشود. کودکتان حتما باید صبحانه خورده و سپس به مدرسه برود. طبق تحقیقات این کار در یادگیری فرزندتان موثر خواهد بود.
دوست پیدا کردن

از همان ابتدا به کودکتان یاد بدهید چگونه دوست پیدا کند یا چه دوستی را انتخاب کند. والدین اغلب از دوستان فرزندانشان دل خوشی ندارند اما هیچ وقت هم به فرزند خود آموزشی در این زمینه نداده‌اند. کلاس اول که سر آغاز رسمی اجتماعی شدن فرزند ماست زمان خوبی برای این آموزش است. به کودکتان یاد بدهید که از همان ابتدا کودکان باهوش و با ادب را شناسایی کنند و سعی کنند با آنها دوست بشوند.
ظاهر آراسته

کودک خود را تمیز و مرتب و با ظاهری آراسته به مدرسه بفرستید و بدون این که او را مضطرب کنید به او یاد بدهید که باید دقت کند تا لباس‌‌هایش را کثیف و نامرتب نکند. سعی کنید وسایلی را که قرار است همه دانش آموزان کلاس به مدرسه ببرند برای کودکتان فراهم کنید تا ناراحت نشود، احساس کمبود نکند و جلوی دیگران خجالت نکشد.
درس و یادگیری

برای درس خواندن و نوشتن مشق و تکالیف به کودک خود فشار نیاورید. در عین حال که برای انجام تکالیف لازم است نظارت داشته و گاه برنامه ریزی کنید اما لازم نیست کودکتان را اذیت کنید و برای درس خواندن یا انجام تکالیف به او فشار بیاورید. کمک کنید تا از یادگیری و انجام تکالیفش لذت ببرد. وگرنه تا آخر عمر از درس خواندن بیزار خواهد شد. در زمان انجام تکالیف حواستان باشد که توانمندی اصلی کودکان در چه زمینه‌ای است.

چه درس‌‌هایی را دوست دارد و به چه تکالیفی بیشتر اشتیاق نشان می‌‌دهد. اگر استعداد و توانمندی‌‌های او را هر چه زودتر بشناسید در آینده هم در انتخاب رشته تحصیلی و هم در اشتغال می‌‌توانید به او کمک کنید. متوجه باشید که قرار نیست فرزندتان همان چیزی را دوست داشته باشد که شما یا همسرتان دوست داشته‌اید. همچنین بنا نیست فرزند شما آرزوهای برآورده نشده شما را دنبال کند. او باید بتواند آرزوهای خود را محقق کرده و توانمندی‌‌های خود را شکوفا کند.
نگهداری از لوازم و وسایل در مدرسه

اگر کودکتان وسایل یا لوازم تحریر خود را در مدرسه گم کرد از او بخواهید که روز بعد به دنبال آنها بگردد و با کمک معلم و ناظم و حتی سایر کودکان، لوازم خود را پیدا کند. از سال اول نگهداری از لوازم و وسایل را به او بیاموزید. نحوه استفاده از کیف و گذاشتن وسایل در کیف و جمع کردن مدادها و پاک کن و مداد تراش را به کودکتان یاد بدهید چون او هنوز هیچیک از این کارها را بلد نیست!
رقابت سازنده

به کودکتان یاد بدهید به جای حسادت یا رقابت مخرب با همکلاسی‌‌ها با خودش رقابت کند. یعنی هر روز وقتی نسبت به روز قبل درس یا مهارت جدیدی را می‌‌آموزد او را تشویق کلامی و گاه نوازش کنید. اگر کودکتان نسبت به سایر کودکان عقب است اول با معلم و سپس با مشاور تحصیلی مشورت کنید تا عملکرد او را بهبود ببخشید و اعتماد به نفس او را حفظ کنید. اما دست به مقایسه‌‌های تخریب کننده نزنید. همچنین کودکتان را به خاطر انجام نامناسب تکالیف تنبیه نکنید بلکه نحوه انجام درست تکالیف را به او یاد بدهید. او را از درس و مدرسه و معلم نترسانید و از مدرسه برای او یک هیولا نسازید.
هماهنگ شدن با تغییرات

روش تدریس کلاس اولی‌‌ها با روشی که به ما آموزش داده می‌‌شد تفاوت فاحشی دارد. برای این که کودک ما بین این دو روش سر در گم نشود خودتان را با روش جدید هماهنگ کنید. شرکت در جلساتی که مدارس برای والدین برگزار می‌‌کنند در این زمینه کمک کننده است. همچنین می‌‌توانید با معلم و آموزگاران مشورت کنید اما نگذارید فرزندتان بین روش شما و روش جدید معلق باقی بماند.

راهکارهای شادابی پوست در کشورهای مختلف 

آذر ۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

سلامت و حفظ شادابی پوست برای همه افراد مهم است. اما شاید فرمول و روشی که یک نفر برای تحقق این هدف استفاده می کند برای بقیه مفید نباشد.

در هر کشوری از مواد مختلف برای شادابی پوست استفاده می شود، از جمله؛
هند
مخلوطی از زردچوبه (خاصیت ضدعفونی کننده دارد)، بادام آسیاب شده (تأثیر مغذی دارد)، خامه تازه ( نرم کننده است)، پودر پرتقال (سلول های مرده را از بین می برد) و برگ های گل رز (خوشبو کننده است) برای پوست مفید است. همچنین با مخلوطی از گل بامیه و آب موهای خود را می شویند.
استرالیا
استفاده از کرم ضدآفتاب از پوست در برابر نور محافظت می کند.
چک
روغن کرچک را به آرامی دور چشم بمالید تا سیاهی دور چشم از بین برود.
لهستان
برای تقویت مو، با ترکیبی از زرده تخم مرغ، آب لیمو و روغن کرچک موها را بشویید. برای براق کردن مو از دمنوش بابونه استفاده کنید. برای نرم کردن صورت از مخلوطی از عسل و آب استفاده شود.
برزیل
ضماد تهیه شده از شیر و جودوسر را به صورت بمالید تا پوست سالم و شادابی داشته باشید. مخلوطی از نشاسته ذرت و آب، جوش ها را از بین می برد و چربی پوست را به خود جذب می کند.

تردید مصرف سبزی و میوه در اصفهان/صیفی‌جات عامل سلامتی یا بیماری

آذر ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 اصفهان – گرچه پس از خبر آلودگی زمین‌های کشاورزی با فاضلاب در اصفهان تردید درباره مصرف میوه و سبزی درچندین ماه گذشته قوت بیشتری گرفت اما پزشکان حذف این وعده غذایی موثر در سلامتی را توصیه نمی‌کنند.
خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: روزی نیست که در تلویزیون و رسانه‌ها از قول پزشکان درباره فواید خوردن سبزی و میوه به‌عنوان یکی از پنج گروه مواد غذایی تأکیدی و یا هشداری نشنویم و هرکدام از ما پس از شنیدن تأثیر این موارد در سلامتی برنامه جدیدی برای تغذیه روزانه خود نریزیم.

اما مدتی است که برخی از پزشکان علم تغذیه در پیشنهاد دادن یا ندادن این توصیه ، درمانده شده‌اند چراکه استفاده بی‌رویه برخی از کشاورزان از کودهای شیمیایی و مواد سمی موجب شده تا دیگر از مواد مفید سبزی و میوه چیزی باقی نماند و درواقع مصرف‌کنندگان این مواد به‌جای سلامتی، در درازمدت، بیماری را به جان بخرند. نگرانی از آلودگی سبزی‌ها به‌طورمعمول در ماه‌های سرد سال بیشتر می‌شود.

شیما علوی کارشناس کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه مطابق بررسی‌های انجام‌شده آلودگی در سبزی‌هایی مانند گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز بیشتر از سایر صیفی‌جات است، ابراز داشت: بیشتر این آلودگی‌ها در پوست این صیفی‌جات ذخیره می‌شود و به همین دلیل باپوست کندن سبزی‌ها و صیفی‌جات این خطر بسیار کم می‌شود.

زمان برداشت محصول، عاملی مهم در سلامت میوه صیفی‌جات

وی به زمان برداشت محصول به‌عنوان عاملی بسیار مهم در سلامت میوه و صیفی‌جات اشاره و تصریح کرد: اگر مدت‌زمان مناسبی پس از سم‌پاشی، محصولات برداشت شوند، خطر رفع می‌شود اما مشکل اینجاست که بسیاری از کشاورزان محصولاتی همچون خیار، گوجه و غیره را بسیار زودتر از زمان موردنیاز برداشت می‌کنند که این امر خطرآفرین است به‌ویژه زمانی که این محصولات بدون پوست کندن مصرف می‌شوند.

کارشناس کشاورزی به خطر آلوده بودن خاک به فلزات سنگینی همچون سرب اشاره کرد و ابراز داشت: در صورت آلوده بودن خاک با فلزات سنگینی همچون سرب این مواد در طولانی‌مدت و با شسته یا پخته شدن نیز از میان نمی‌رود و تبعات چنین آلودگی‌هایی در سبزی‌ها و مواد غذایی در درازمدت و به‌صورت مزمن در بدن ظاهر می‌شود.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که شاید در بسیاری از نقاط دنیا از سم و کود برای بارور شدن بهتر محصولات استفاده شود اما این امر تحت نظارت کارشناسان و افراد متخصص این عرصه صورت می‌گیرد چراکه گاهی کم یا زیادشدن یک ماده می‌تواند تأثیر عکس داشته و خطرآفرین باشد.

مصرف بی‌رویه کود و سم، عامل بیماری در درازمدت

به گفته کارشناسان مصرف نادرست سموم، کودهای ازتی و فسفری و هورمون در ابتلا به مسمومیت‌های حاد و مزمن و سرطان‌های گوارشی و معده مؤثر است؛ بر این اساس بسیاری از افراد به مصرف صیفی‌جات ارگانیک روی می‌آورند که البته این محصولات علاوه بر گرانی به دلیل بازه زمانی طولانی تولید، نمی‌تواند همیشه جایگزین خوبی برای محصولات کشاورزی با روش تولید طبیعی باشد.

محصولات ارگانیک نیاز غذایی عموم جامعه را تأمین نمی‌کند

دراین‌ارتباط اصغر محسن زاده کرمانی معاون بهبود تولید گیاهی جهاد کشاورزی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، دراین‌ارتباط اظهار داشت: با توجه به اینکه محصولات ارگانیک نمی‌تواند نیاز غذایی تمام جامعه به محصولات سالم را برآورده کند چندان به دنبال تولید این محصولات به‌عنوان یک اولویت‌ نیستیم اما به دنبال تولید محصول سالم هستیم.

وی افزود: یک محصول سالم عاری از سموم و باقی‌مانده فلزات سنگین و کودهای شیمایی است و بر این اساس اقدامات مختلفی در دست انجام است.

معاون بهبود تولید گیاهی جهاد کشاورزی استان اصفهان تأکید کرد: اطمینان از سلامت نهاده‌های مصرفی کشاورزان، استفاده از ادوات مناسب برای سم‌پاشی با استفاده حداقلی از سموم، پیش‌آگاهی به کشاورزان درباره زمان سم‌پاشی، توسعه مبارزات بیولوژیک، استفاده از دستگاه‌های کودکار در راستای پایین آوردن مصرف کودهای شیمیایی و استفاده از بذور مقاوم به آفات ازجمله اقدامات مهم در این راستا است.

معاون بهبود تولید گیاهی جهاد کشاورزی استان اصفهان بابیان اینکه اگر این راهکارها در جای خود رخ داد باعث می‌شود محصولات کشاورزی عاری از باقیمانده کودهای شیمایی باشد، ابراز داشت: لازم است صنعت تولید کود نیز متحول شود به این معنا که کودهای ازته با پوشش گوگردی و کند رها شونده استفاده شود که بلافاصله پس از استفاده حل نشوند.

وی اضافه کرد: ماده ۳۴ برنامه پنجم توسعه نیز ما را درزمینهٔ ترویج، توسعه و آگاهی کشاورزان برای تولید محصولات سالم موظف کرده است تا به سمت تولید محصولاتی برویم که مردم از خوردن آن دغدغه نداشته و حقوق مصرف‌کننده در آن رعایت شود.

بهای گزافی که بشریت برای بازگشت به سنت‌های طبیعی می‌پردازد

گویی این ضرب‌المثل «لقمه را دور سر پیچاندن» به معضل روزانه انسان‌های معاصر تبدیل‌شده است چراکه هرروز اموری که سال‌ها به شکل طبیعی در جریان بوده را تغییر می‌د‌هند و بعد مجبورند برای برگشت به سنت‌های طبیعی و دیرینه خود بهای گزافی بپردازند.

مسعود پزشکی مشاور سلامت جهاد کشاورزی اصفهان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در ارتباط با امکان استفاده مردم از محصولات ارگانیک به‌جای دیگر محصولات تأکید کرد: نمی‌توانیم تنها به تولید این محصولات امیدوار باشیم چراکه پیش از کاشت محصولات ارگانیک فراهم کردن شرایطی خاص ضروری است.

وی ادامه داد: پیش از کشت ارگانیک باید کشاورزان در سطح وسیع دراین‌ارتباط مورد آموزش قرار گیرند ضمن اینکه آماده‌سازی زمین ارگانیک خود زمان زیادی می‌طلبد و این مطالب باعث ایجاد قیمت بالای این محصولات می‌شود که برای همه مردم قابل‌استفاده نیست.

پزشکی تصریح کرد: تمام تلاش ما در کمیته کدکس جهاد کشاورزی این است که محصولات کشاورزی حتی باوجود استفاده از سم و کود سالم باشند چراکه استفاده درست از این مواد مطابق نظر کارشناسان مشکلی برای میوه و سبزی ایجاد نمی‌کند.

وی اضافه کرد: با توجه به سفارش پزشکان در استفاده روزانه از میوه و سبزی نمی‌توان این محصول را به دلیل استفاده بی‌رویه برخی کشاورزان از کود و سم از سبد غذایی خانواده‌ها حذف کرد اما با توجه به اینکه تولیدات بسیار سالمی در سطح استان داریم که برخی از آن‌ها از راه‌های بیولوژیک آفات را از میان می‌برند مردم می‌توانند با تحقیق درست میوه و سبزی روزانه خود را از این مکان‌ها تهیه کنند.

رئیس سابق کمیته کدکس جهاد کشاورزی اصفهان ابراز داشت: در بخش‌های مختلف استان اصفهان کشت‌های گلخانه‌ای دارای استاندار تشویقی داریم که دارای مهر استاندارد هستند.

وی اضافه کرد: این امر موجب اطمینان مردم برای مراجعه به مکان‌های مجاز معرفی‌شده برای ارائه محصولات کشاورزی می‌شود.

تأثیر زمان چیدن محصولات سم‌پاشی شده در تولید محصولات سالم

کارشناسان معتقدند به‌اندازه‌ای مصرف میوه و سبزی به‌ویژه در زندگی ماشینی کنونی ضروری است که نمی‌توان به دلیل نگرانی از موارد یادشده آن را از سبد غذایی مردم حذف کرد.

به گفته پزشکی اگر کشاورزان زمان مناسب چیدن محصول پس از سم‌پاشی را به شکل دقیق رعایت کنند مشکلی در استفاده محصولی که برای جلوگیری از حمله آفات، سم‌پاشی شده وجود ندارد.

بر این اساس محمدحسن انتظاری عضو هیئت‌علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: باوجودی که امروزه شاهد آبیاری سبزی‌ها با پساب‌های فاضلاب توسط برخی کشاورزان هستیم اما نباید سبزی‌ها را به‌طور کامل از سبد غذایی حذف کنیم.

وی افزود: باوجود ترس از آبیاری سبزی‌ها با پساب‌ها نمی‌توان هیچ ماده غذایی دیگری را جایگزین سبزی‌خوردن کرد چراکه بدن در طول روز نیاز به‌تمامی چهار گروه مواد غذایی دارد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان تأکید کرد: سبزی‌ها بدون کالری هستند و این درحالی‌که گروه میوه‌ها با کالری همراه است و اگر سبزی‌ها را حذف کنیم و تنها به خوردن میوه بسنده شود با چاقی فزاینده‌ای روبرو می‌شویم.

وی بابیان اینکه برخی از افراد مصرف سبزی‌ها ارگانیک را توصیه می‌کنند اما از دیدگاه من تولید این سبزی‌ها تنها در حد یک ادعا است، ابراز داشت: برای برخورداری از یک زندگی سالم و طبیعی نباید از خوردن سبزی‌ها در کناره میوه غفلت بورزیم و برای رفع نگرانی‌ها باید به دنبال انتخاب مصرف محصولات سالم و طبیعی باشیم.

بشری که درگذشته سبزی و میوه طبیعی و سالم مصرف می‌کرد امروز به دلیل زیاده‌خواهی خود در تولید میوه و سبزی بیشتر و برداشت زودهنگام آن از یک‌سو مجبور به استفاده بی‌رویه از کود و سم است و از سوی دیگر هزینه گزافی می‌پردازد تا میوه و سبزی ارگانیک خریداری کند؛ همین امر پای سودجویان را به این عرصه بازکرده تا به اسم میوه و سبزی ارگانیک و سالم خود با سوءاستفاده از سادگی برخی افراد هزینه‌های زیادی به جیب مبارک خود سرازیر کنند که این امر نیاز به توجه ویژه از سوی مسئولان را دارد.

ذرت؛ موثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها

آذر ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

ذرت‬ دارای ارزش غذایی فراوانی است، ولی بعلت نداشتن گلوتن ( ماده چسب مانند گندم ) قابلیت تهیه نان را ندارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بنابراین برای تهیه ‫‏نانذرت‬ ، ‫‏آرد‬ آن را با آرد سایر ‫‏غلات‬ مخلوط می کنند . ذرت از نظر ‫‏طب‬ قدیم ایران سرد و خشک است .سایر خواص آن عبارتند از :

۱-پماد ذرت خشک کننده ‫‏زخم‬ ها می باشد .

۲-ذرت غذای خوبی برای پیشگیری از ‫سرطان‬ است.

۳-استفاده مداوم از ذرت از پوسیدگی ‫دندان‬ جلوگیری می کند .

۴-روغن ذرت ‫‏کلسترول‬ خون را پائین می آورد .

۵-روغن ذرت برای درمان ‫‏اگزما‬ و بیماری های ‫‏پوستی‬ مفید است.

با خواص ذرت آشنا شوید

آذر ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

ذرت‬ ارزش غذایی فراوانی دارد، اما بعلت نداشتن گلوتن ( ماده چسب مانند گندم ) قابلیت تهیه نان را ندارد.

برای تهیه ‫‏نان ذرت‬ ، ‫‏آرد‬ آن را با آرد سایر ‫‏غلات‬ مخلوط می کنند . ذرت از نظر ‫‏طب‬ قدیم ایران سرد و خشک است .سایر خواص آن عبارتند از :

۱-پماد ذرت خشک کننده ‫‏زخم‬ ها می باشد .

۲-ذرت غذای خوبی برای پیشگیری از ‫سرطان‬ است.

۳-استفاده مداوم از ذرت از پوسیدگی ‫دندان‬ جلوگیری می کند .

۴-روغن ذرت ‫‏کلسترول‬ خون را پائین می آورد .

۵-روغن ذرت برای درمان ‫‏اگزما‬ و بیماری های ‫‏پوستی‬ مفید است.

آیا می‌توان در دوران بارداری این ماده را خورد یا نه؟ 

آذر ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

بارداری زمانی است که باید بیش از همیشه مراقب آنچه می خورید و کارهایی که انجام می‌دهید باشید چون روی سلامت خود و کودکتان تاثیر مستقیم دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، اگر باردار هستید و مایونز نیز دوست دارید و می خواهید بدانید که خوردنش در طول بارداری مشکل دارد یا خیر به خواندن این مقاله ادامه دهید.

مایونز یکی از سس های بسیار شایع است و می گویند که اساسا از تخم مرغ ساخته می شود، اما دستور های بدون تخم مرغش نیز موجود است. این سس غلیظ و خامه ای است و رنگش بین زرد و سفید است. علاوه بر روغن، حاوی آب لیمو یا سرکه نیز هست. یکی از شایع ترین امولسیون هایی که در مایونز استفاده می شود لسیتین نام دارد، که در زرده تخم مرغ پیدا می شود.
در برخی کشورها مایونز بر اساس ذائقه مردم محلی طعمی متفاوت نیز دارد. مثلا در فرانسه که سس هایی به نام خود دارد در مواد اولیه خردل نیز استفاده می شود. وقتی خردل یکی از مواد تشکیل دهنده باشد طعم سس مایونز به کل تغییر می کند و چیز دیگری می شود. در کشورهایی نظیر ایتالیا، پرتغال و اسپانیا نیز در مواد اولیه از روغن زیتون استفاده می کنند.

در طول بارداری به شدت در خطر ابتلا به عفونت ها هستید، مخصوصا زمانی که سیستم ایمنی بدنتان ضعیف می شود. شایع ترین نسخه های مایونز حاوی تخم مرغ خام یا نیمه پخته هستند، این یعنی به شدت در معرض باکتری های خطرناک قرار می گیرید، مانند سالمونلا، که می تواند روی روده تاثیر بگذارد و منجر به مسمومیت شدید غذایی شود. سالامونلا می تواند داخل و خارج تخم مرغ زندگی کند، و توسط چشم های غیر مسلح قابل مشاهده نیست. از این رو، به شدت در خطر ابتلا به عفونت قرار می گیرید.

برای اینکه مطمئن شوید غذا خوردنتان باعث آسیب رساندن به خودتان یا کودک متولد نشده نشود، بهتر است از غذاهایی که حاوی تخم مرغ هستند پرهیز کنید. اگر همچنان نمی دانید که در طول بارداری چه چیزی باید بخورید از چه چیزی باید پرهیز کنید، و اصلا محصولات حای تخم مرغ چه چیزهایی هستند، در اینجا با یک بررسی سریع کمکتان می کنیم:

عبارت محصولات حاوی تخم مرغ در بیشتر موارد شامل تخم مرغ هایی می شود که از پوسته ی خود بیرون آورده شده اند تا در فرآیند تولید یک محصول به کار بروند، می شود.

وقتی محصولات حاوی تخم مرغ فرآوری می شوند، چندین روش برای این کار وجود دارد از جمله شکستن تخم مرغ ها، فیلتر کردن تخم مرغ ها، میکس و تثبیت تخم مرغ ها، ترکیب و پاستوریزه کردن، سرد و فریز کردن و در پایان خشک و بسته بندی کردن آنها.

آیا یک سس مایونز ساده خانگی هم می تواند حاوی سالمونلا باشد؟

همانطور که گفته شد مایونزهایی که با تخم مرغ درست می شوند ممکن است یکی از اصلی ترین علل مسمومیت یعنی سالمونلا و دیگر عفونت ها را به همراه داشته باشد. برای اینکه درک بهتری از سالمونلا یی که در تخم مرغ پیدا می شود بدست بیاورید، محققان تحقیقی انجام داده اند. این هم چگونگی انجام این تحقیق و نتیجه بدست آمده:

برای این تحقیق خاص، محققان می خواستند الگوهای سالمونلا را بررسی کنند، و متوجه شوند که چگونه می تواند روی سس مایونز خانگی تاثیر بگذارد. مایونزهایی که این محققان بررسی کردند حاوی مواد نگهدارنده شیمیایی بودند، و بعضی از آنها نیز هیچ ماده نگهدارنده ای نداشتند.

محققان ابتدا به زرده های تخم مرغ انواع مختلف سالمونلا را تلفیق کردند، سپس با همان زرده ها مایونز درست کردند. در مایونزهایی که سالمونلا داشت همچنین دو، سه، و چهار قاشق سرکه یا آب لیمو نیز ریخته شد. در ۱۵ روزبعدی، محققان مرتب در حال نمونه گیری در چهار درجه سانتی گراد بودند. سالمونلا در مایونزهایی که در آنها سرکه به کار رفته بود نسبت به آنهایی که آب لیمو داشتند رشد بیشتری داشت.

محققان در نهایت به این نتیجه رسیدند که سالمونلا حتی بعد از ساخته شدن مایونز نیز می تواند دوام بیاورد.

اگر باردار هستید قبل از اینکه مایونز بخرید مواردی را باید در نظر بگیرید:

۱- چگونگی آماده شدندش را بفهمید
در ماه های بارداری قبل از استفاده ی مایونز، باید نحوه ی ساخت مایونزی که استفاده می کنید را متوجه شوید.

۲- برچسبش را چک کنید
ابتدا باید چک کنید که آیا مایونز حاوی تخم مرغ خام هست یا خیر، اگر دارد پس نباید آن را در دوران بارداری مصرف کنید. همچنین اگر روی برچسب اشاره ای به خام بودن یا نبودن تخم مرغ به کار رفته نشده بود بهتر است خطر نکنید و آن محصول را کنار بگذارید.

۳- بپرسید که آیا تخم مرغ خام دارد یا خیر
بسیاری از رستوران ها مایونزی استفاده می کنند که در آن تخم مرغ خام به کار رفته. اگر بیرون غذا میل می کنید حتما بپرسید که سس مورد استفاده ی آنجا حاوی تخم مرغ خام است یا خیر.

۴- مواردی را استفاده کنید که حاوی تخم مرغ پاستوریزه هستند
اگر فکر می کنید مایونزی پیدا کردید که تخم مرغ خام ندارد و می خواهید بخریدش، مواردی را خریداری کنید که داخل شیشه هستند ( مثل شیشه مربا ). این نوع از مایونز معمولا در بخشی از فروشگاه پیدا می شود که فریزر ندارد. این مایونز ها به خاطر پاستوریزه شدن حرارت دیده اند.

۵- موارد خانگی یا سنتی را استفاده نکنید
سس های مایونز خانگی را که ممکن است در رستوران ها و یا مهمانی ها سرو شود به هیچ وجه استفاده نکنید.
مواردی که در دوران بارداری هنگام برخورد با غذاها باید رعایت کنید

برای اینکه مطمئن شویم در دوران بارداری خطری شما و کودکتان را تهدید نمی کند مواردی است که باید بیاموزید. مهم است که خود را در برابر غذاهای مولد بیماری محافظت کنید. این موارد را خوب به خاطر بسپارید و استفاده کنید تا مشکلی پیش نیاید:

۱- دستها را بشویید
• مطمئن شوید که همیشه دستها را خوب با آب و صابون می شویید، مخصوصا اگر غذاهای خام مانند، گوشت، تخم مرغ و یا حتی میوه و سبزیجات نشسته را لمس می کنید.

همچنین قبل و بعد از آماده کردن و یا خوردن هر نوع غذا باید خوب دستها را با آب و صابون بشویید.

۲- مطمئن شوید که گوشت ها را کامل می پزید
بسیار مهم است گوشتی که می خورید کاملا پخته باشد و جایی از آن نیم پز یا خام نباشد. گوشت ها گاهی حاوی میکروب های بسیار مضری به نام ای کولی و حتی توکسوپلاسما هستند. پس هنگام آماده کردن انواع گوشت باید مواظب باشید که کاملا پخته باشد، اگر بیرون غذا می خورید می توانید سفارش کنید که گوشت شما را کاملا بپزند.

وقتی گوشت کاملا پخته می خورید از انواع باکتری و انگل ها در امان خواهید بود، چون در طول پخت از بین رفته اند.

۳- هنگام بارداری هرگز از لبنیات غیر پاستوریزه استفاده نکنید
تمام انوع لبنیات غیر پاستوریزه حاوی باکتری های مضر هستند که می توانند باعث مسمومیت های غذایی شدید شوند. برای اطمینان و امنیت خود همیشه از محصولات غیر پاستوریزه پرهیز کنید.

۴- تخم مرغ موجود در تمام غذا ها و محصولات حاوی تخم مرغ باید کاملا پخته باشد
سالمونلا یک باکتری کشنده است که داخل و خارج تخم مرغ پیدا می شود، تخم مرغ هایی که سالمونلا دارند هم از بیرون بدون مشکل به نظر می آیند و هم موقعی که شکسته می شوند.

برای اینکه مطمئن شوید دچار سالمونلا و مسمومیت غذایی نمی شوید، محصولاتی که حاوی تخم مرغ خام یا نیمه پخته هستند را استفاده نکنید. غذاهایی نظیر، سس سالاد سزار، مایونز، و حتی بستنی خانگی نیز ممکن است حاوی تخم مرغ خام باشند.

از تخم مرغ و محصولاتی استفاده کنید که کاملا پاستوریزه شده باشند
هنگام بارداری باید از خوردن هر نوع غذای خام و نیمه پخته اجتناب کنید، و در این میان مایونز بسیار گول زننده است. حتما با پزشک خود در این باره صحبت کنید و همین چند ماه را به خاطر سلامت خود و فرزندتان مایونز نخوردن را تحمل کنید.

این هشدار را جدی بگیرید! 

آذر ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

برای تنفس خود و خوب سوختن بخاری گازسوز، اجازه دهید، هوای کافی به اتاق برسد، وجود روزنه زیر درب ها، برای هوای کافی اتاق، مفید است و نباید با اشیایی مانند پارچه و پتو مسدود آنها را مسدود کرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وب دا؛ رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی فارس بر اطمینان خانواده ها از صحیح سوختن گاز، سالم بودن بخاری، باز بودن مسیر دودکش و محکم بودن محل اتصال دودکش به وسایل گازسوز تاکید کرد.

رییس اورژانس فارس با بیان اینکه نصب هرگونه وسیله گازسوز در حمام، ممنوع است، افزود: از تبدیل بخاری و وسایلی که گازسوز نیست به وسایل گازسوز باید خودداری شود.

دکتر عالی منش، گفت: باید بخاری را در محلی دور از پرده، لباس، رختخواب، ظروف پلاستیکی و سایر اشیای قابل اشتعال، خارج از محدوده رفت و آمد بچه ها و در سطح بدون شیب، نصب کنیم.
وی افزود: سوختن بخاری با رنگی غیر از شعله آبی، می تواند ناشی از نرسیدن هوای کافی به بخاری باشد و باید جدی گرفته شود.

این مسئول اورژانس در فارس، رعایت نکات ایمنی دودکش ها را از دیگر نکات اساسی در فصل سرما دانست و گفت: مسدود شدن دودکش، باعث سوخت ناقص وسایل گازسوز و ایجاد گازهای خطرناک، مسموم کننده و خفگی می شود.

دکتر عالی منش توصیه کرد: لازم است، برای افزایش ضریب ایمنی در محل نصب وسایل گاز سوز، از هشداردهند های گاز مونوکسیدکربن((CO، استفاده شود و نصب هرگونه بخاری با سوخت فسیلی دودکش دار و بدون نیاز به دودکش در حمام، غیر مجاز است.

وی بیان کرد: استفاده از بخاری های بدون نیاز به دودکش در اتاق خواب، بر اساس استاندارد ملی ایران، مجاز نیست و بخاری نفتی نیز باید مجهز به سیستم تنظیم سوخت باشد.
رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان فارس افزود: مخزن سوخت بخاری، باید از قسمت کوره فاصله داشته و یا عایق‌کاری شده باشد.
دکتر عالی منش، ادامه داد: یک دودکش، باید با قطر و ظرفیت بخاری هماهنگ باشد، انتهای آن به فضای باز مانند پشت بام با فاصله ۸۰ سانتی متری از سطح پشت بام قرار گرفته شده باشد.
وی مجهز بودن دودکش به کلاهک را از دیگر نکات این وسیله عنوان کرد.

مشابهت علایم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن و سرماخوردگی
رییس اورژانس فارس در خصوص علائم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن، گفت: بسیاری از این علائم شبیه به سرماخوردگی است و بیشتر افراد فکر می کنند، به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده اند و تمایل به استراحت و خوابیدن دارند، اما ابتلای تمام افراد خانواده به علائمی شبیه به آنفلوآنزا، بروز مسمومیت را نشان می­دهد.

دکتر عالی منش افزود: سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی قراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش دید از علائم عمومی و خواب آلودگی شدی، کسلی، خستگی، کاهش قدرت عضلانی از علائم نخست مسمویت است.

وی توصیه کرد: چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده، می توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.

انتقال فرد مسموم از محیط آلوده به هوای آزاد از اقدامات ابتدایی کمک به مسموم شدگان
دکتر عالی منش بیان کرد: انتقال فرد مسموم از محیط آلوده به هوای آزاد، تماس با اورژانس ۱۱۵، باز کردن یقه پیراهن و کمربند و لباس های تنگ، در صورت امکان عملیات اکسیژن­دهی و باز نگه داشتن راه های تنفسی، از اقدام های ابتدایی کمک رسانی، است.

وی یادآور شد: خارج کردن افراد آسیب دیده از محیط آلوده و قرار دادن آنها در محیط باز، از مهم ترین اقدام های پیشگیرانه محسوب می شود.

آنتی‌بیوتیک‌ها علیه بیماری‌های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا تأثیری ندارند 

آذر ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

هرچند برخی آنتی‌بیوتیک‌ها علیه انواع گسترده‌ای از عفونت‌ها مؤثر هستند ولی مهم است که بدانیم هر آنتی‌بیوتیکی تمام عفونت‌ها را نمی‌تواند درمان کند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس؛ سید مهدی سجادی دبیر انجمن داروسازان ایران ضمن اشاره به اینکه بیشتر سرماخوردگی‌ها از نوع ویروسی است، اظهار داشت: مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها نه‌تنها فایده‌ای برای بدن ندارد، بلکه فرد را دچار عوارض ناشی از مصرف آن و مقاومت آنتی‌بیوتیکی می‌کند.

وی ادامه داد: متأسفانه در میان مردم ما این باور عمومی شکل‌گرفته که به‌محض بروز علائم سرماخوردگی به سراغ آنتی‌بیوتیک‌ها می‌روند. سازمان بهداشت جهانی نیز بر اساس تحقیقی که انجام داده می‌گوید ۶۴ درصد مردم به‌اشتباه بر این باورند که داروهایی با پایه پنی‌سیلین و آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند سرماخوردگی و آنفولانزا را درمان کنند در حالی که این داروها تأثیری بر ویروس‌های این دو بیماری ندارند.

وی افزود: هرچند برخی آنتی‌بیوتیک‌ها علیه انواع گسترده‌ای از عفونت‌ها مؤثر هستند ولی مهم است که بدانیم هر آنتی‌بیوتیکی تمام عفونت‌ها را نمی‌تواند درمان کند و آن‌ها فقط علیه عفونت‌هایی به کار می‌روند که توسط باکتری‌ها ٬ قارچ‌ها و انگل‌های بیماری‌زا به وجود آمده باشند و علیه بیماری‌های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا تأثیری ندارند.

وی با اشاره به هفته جهانی آگاه‌سازی عوارض آنتی‌بیوتیک‌ها (از ۲۵ آبان تا ۱ آذر ۹۴) اظهار داشت: مقاومت آنتی‌بیوتیکی یکی از مهم‌ترین معضلات بهداشتی جامعه امروز است. این مسئله به‌طور آشکار باعث خطر برای افرادی می‌شود که عفونت ساده‌ای داشته و در صورت درمان تحت نظارت پزشک می‌توانستند به‌خوبی بهبود یابند٬ اما با مصرف نابجای آنتی‌بیوتیک در دفعات قبل باعث بی‌تأثیر شدن این داروها شده‌اند.

سجادی تأکید کرد: فقط خود بیماران تنها کسانی نیستند که از این نتیجه رنج می‌برند٬ بلکه افراد سالم جامعه هم ضربه خواهند خورد. باکتری‌های مقاوم به‌سرعت بین اعضای خانواده ٬ همکلاسی‌ها و همکاران گسترش خواهد یافت و سلامت افراد جامعه با گونه بیماری‌زای جدیدی که به‌سختی و با هزینه زیاد درمان می‌شود تهدید خواهد شد.

به گفته سجادی، در راستای برگزاری هفته جهانی هشدار آنتی‌بیوتیک‌ها، نقش داروسازان بسیار حائز اهمیت است. مشاوره‌های داروسازان به مردم در خصوص اینکه داروی آنتی‌بیوتیک باید قبل یا بعد از غذا مصرف شود، تداخل آن با داروهای دیگر چگونه است، چه عوارض جانبی‌ به همراه دارد و مصرف آن در بارداری و شیردهی چگونه است؛ می‌تواند راهگشای بسیاری از مسائل باشد.

سالمندان به این مواد مغذی نیاز دارند 

آذر ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

با افزایش سن، برای حفظ سلامت بدن و ذهن تغذیه صحیح اهمیت ویژه ای دارد؛ با بالا رفتن سن اگرچه باید کالری کمتری مصرف کنیم اما به ویتامین ها و مواد معدنی، نیاز بیشتری پیدا می کنیم. در این زمینه عوامل متعددی می تواند باعث کمبود ماده مغذی شود. برخی مشکل مالی دارند یا به دلیل مشکلات جسمی، افسردگی، از دست دادن اشتها، فراموشی و … غذای کمتری مصرف می کنند.این درحالی است که برخی بیماری ها و مصرف بعضی داروها، نیاز غذایی افراد مسن را افزایش می دهد زیرا توانایی بدن در جذب موادمغذی کاهش پیدا می کند.

روی

روی در عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن، بهبود و ترمیم بافت نقش زیادی دارد. کمبود این ماده می تواند منجر به افت عملکرد سیستم ایمنی، افزایش التهاب مربوط به سرطان، بیماری قلبی و دیابت شود. متأسفانه افراد مسن، روی کمتری مصرف می کنند و آن میزان که مصرف می کنند نیز کمتر جذب می شود.

علایم

ریزش مو، روند کند بهبود زخم، افزایش مکرر عفونت ها و اسهال.

مصرف روزی ۱۱ میلی گرم روی برای مردان و ۸ میلی گرم برای زنان توصیه شده است.

گوشت، غذاهای دریایی، غلات، گیاهان غنی از پروتئین مانند لوبیا و گیاهان بنشنی منبع غنی روی است. اگر قادر به خوردن روی کافی نیستید، مولتی ویتامین حاوی روی مصرف کنید.

مصرف زیاد روی هم می تواند با برخی داروها تداخل ایجاد کند بنابراین اگر می خواهید در برنامه مصرف مکمل ها تغییراتی ایجاد کنید، پزشک خود را در جریان بگذارید.

آهن

علاوه بر این که ماده مغذی سازنده گلبول های قرمز است، وظیفه اکسیژن رسانی به تمامی بافت ها را بر عهده دارد. فردی که از غذاهای حاوی آهن کمتر مصرف می کند، دچار کم خونی می شود.

علایم

خستگی مفرط، کاهش عملکرد سیستم ایمنی، شکنندگی ناخن ها، کمبود نفس، کاهش اشتها، ضعیف شدن بنیه و کم خونی.

گوشت قرمز، طیور و ماهی، اسفناج، مغز میوه، تخمه، زردآلوی خشک و دانه سویا همه منبع غنی آهن است. اما بدن آهن حیوانی را بهتر از غذاهای گیاهی جذب می کند. علاوه بر افزودن آهن بیشتر به برنامه غذایی، خوب است که از غذاهایی که به جذب بهتر آهن کمک می کند نیز استفاده شود. به ویژه مواد غذایی غنی از ویتامین C (فلفل دلمه ای، پرتقال، آب پرتقال، گریپ فروت، آب گریپ فروت، کیوی و …) .

ویتامین D

ویتامین D به روده ها کمک می کند تا کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر و روی جذب کند. مصرف کافی این ویتامین برای جذب درست کلسیم، رشد طبیعی استخوان، حفظ تراکم استخوان و قدرت عضله لازم است. کمبود این ویتامین، فرد رادر معرض خطر شکستگی استخوان قرار می دهد. اما مصرف مکمل های ویتامین D می تواند روند از دست رفتن تراکم استخوان را کُند کند.

علایم

ضعیف شدن استخوان، کمبود کلسیم، بیماری استخوان و ضعف عضله.

روغن ماهی، زرده تخم مرغ و سبزیجات دارای برگ سبز حاوی میزان زیاد ویتامین D است. از آن جا که ویتامین D در مواد غذایی کمی پیدا می شود، قرار گرفتن در معرض نور خورشید منبع عمده ویتامین D است. مصرف روزانه این ویتامین می تواند از بروز سرطان سینه، تخمدان و کولون پیشگیری کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت ۲۰دقیقه، نیاز روزانه بدن به ویتامین D را تأمین می کند. اما بیشتر افراد به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار نمی گیرند.

اگر دارای پوست خیلی سفید یا تیره هستید، شاید پوست شما نتواند به اندازه کافی ویتامین D جذب کند. علاوه بر آن، در افراد مسن، بدن توانایی کمتری در ساخت ویتامین D از نور خورشید دارد و این امر مصرف مکمل های ویتامین D را ضروری تر می کند.

ویتامین B12

بدن از این ویتامین برای ساخت عصب، گلبول های قرمز و DNA استفاده می کند. علاوه بر آن، انرژی متابولیسمی بدن را افزایش و خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد.

کمبود این ویتامین با بالا رفتن سن افزایش پیدا می کند و در صورت اصلاح نشدن کم خونی و دیگر علایم کمبود این ویتامین بروز می کند. ۱۰ تا ۳۰درصد از افراد مسن دچار التهاب مزمن دیواره معده هستند که به کاهش تولید اسید معده منجر می شود.

از آن جا که اسیدمعده در جذب ویتامین B12 از موادغذایی نقش دارد، در افراد مبتلا به این بیماری، اغلب ویتامین B12 جذب بدن نمی شود.

علایم

خستگی مفرط، ضعف، کاهش اشتها، ناراحتی معده، کاهش وزن، مشکلات سیستم عصبی، بالا رفتن ضربان قلب و تنفس، رنگ پریدگی، زخم شدن زبان، کبودی و خون ریزی لثه. افزایش مصرف B12. برنامه غذایی سالم شامل میوه، سبزی، غلات سبوس دار، لبنیات کم چرب، گوشت لخم، ماهی، لوبیا، تخم مرغ، مغز میوه و تخمه است.

علایم بزرگی لوزه سوم را بشناسید

آذر ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

علایم بزرگی لوزه سوم را بشناسیدتشخیص این اختلال خیلی مهم است زیرا متاسفانه بزرگی لوزه سوم در بعضی موارد با سایر بیماری‏ها اشتباه گرفته می‏شود.

لوزه سوم یکی از قسمت‏های سیستم لنفاوی بدن است که جزو سیستم دفاعی محسوب می‏شود و محل قرارگیری آن در ناحیه پشت بینی است.

لوزه ‏های معمولی قابل رویت در ناحیه حلق دهانی قرار گرفته اند ولی لوزه سوم که در ناحیه حلق بینی است، در حالت عادی قابل دیده شدن با معاینه معمولی نیست. لوزه‏ ها در حالت عادی جزو سیستم دفاعی بدن هستند و به همین خاطر هم هست که در معبر ورود هوا و غذا قرار دارند. لوزه سوم در مسیر راه هوایی تنفسی قرار گرفته و لوزه‏هایی هم که در ناحیه حلق دهانی می‏بینیم در مسیر ورود غذا هستند. بنابراین عوامل بیماری‏زا در مواجهه با این لوزه‏ ها قرار می‏گیرند. خود لوزه‏ ها می‏توانند بزرگ شوند. این بزرگی لوزه ‏ها به قدری شایع است که صرف بزرگی آن‏ها را یک بیماری نمی‏دانیم. بخصوص در کودکان ۳ تا ۶ سال به وفور لوزه سوم بزرگ می‏شود. بزرگی لوزه سوم را تنها زمانی بیماری و غیر‏طبیعی تلقی کرده و اقدام به درمان می‏کنیم که این بزرگی موجب علائمی شود و اثرات نامطلوبی بر سلامت بگذارد به طوری که بتواند راه تنفسی را هم مسدود کند. این موضوع در افراد مختلف ممکن است با درجات و شدت‌های مختلف رخ دهد.

علائم بزرگی لوزه سوم

رشد غیرطبیعی لوزه سوم سوراخ‏های پشت بینی را تنگ کرده و موجب تنفس دهانی خواهد شد. این مهم‏ترین علامت بزرگی غیر‏طبیعی لوزه سوم است. وقتی تنفس مشکل پیدا کرد، ممکن است صدادار شود و خرخر در خواب نیز اضافه شود. گاهی این خرخر والدین را بیشتر نگران می‏کند در صورتی که حتی اگر خرخر هم وجود نداشته باشد، همین که تنفس از راه دهان صورت می‏گیرد، یک امر غیر‏طبیعی است. علاوه بر این مشکل چون لوزه سوم سوراخ‏های پشت بینی را می‏بندد، ترشح از بینی هم ممکن است بوجود آید.

یکی از علائم مهم دیگر در این کودکان این است که صدایشان اغلب تودماغی می‏شود. تغییرات دیگری هم در این افراد ایجاد می‏شود به طوری که در دراز‏مدت قیافه این کودکان طوری تغییر می‏کند که در اصطلاح پزشکی به آن‏ها قیافه لوزه‏ سومی یا آدنوئید فیس می‏گویند. چهره کودکان گویای مشکلات مزمن آن‏هاست به قدری که ما وقتی به آن‏ها نگاه می‏کنیم، تا حد زیادی به شدت مشکل‌شان پی می‏بریم. دهان این کودکان همیشه باز است. لب‏های بالای‌شان به طرف بالا برگشته و موجب نمایان شدن دندان‏های جلویی‏شان می‏شود. گاهی کبودی زیر چشم‏ نیز دیده می شود.

تاثیر لوزه سوم بر سایر ارگان‌های بدن

علاوه بر مشکل تنفسی، لوزه سوم روی سایر قسمت‏های بدن و سایر ارگان‏ها هم تاثیر می‏گذارد. یکی از آن‏ها ارگان‏های مجاور با لوزه سوم است مانند عفونت‏های مکرر بینی، سینوس‏ها و گوش‏ها. در این کودکان غدد لنفاوی گردن در ناحیه زاویه فک بزرگ می‏شود که این حالت در پاسخ به التهاب و عفونت‏های طولانی لوزه‏‌هاست.

در اینجا به چند مورد از مشکلاتی که لوزه سوم زمینه‏ساز آن‏هاست اشاره می کنیم: یکی از آنها بیماری‏های گوش است. لوزه سوم در پشت بینی قرار دارد، چون مجرای شیپور استاش هم به پشت بینی باز می‏شود، التهاب لوزه سوم با بستن شیپور استاش باعث ابتلای گوش میانی به عفونت‏های مکرر خواهد شد. در بسیاری از کودکان تجمع مایع در پشت پرده گوش ایجاد می‌شود. این مایع ممکن است مدت‏ها بماند و به درمان‏های دارویی هم پاسخ ندهد. این کودکان همچنین ممکن است مستعد بیماری‏های مکرر گوش میانی شوند.

مشکل دیگر، بیماری‏های بینی و سینوس‏های اطراف آن است. بینی این کودکان مدام ترشحات چرکی دارد. به طوری که خیلی اوقات والدین مجبورند مدام به آن‏ها آنتی‏بیوتیک بدهند.

مشکل دیگر، اختلالات رشد فک و صورت این کودکان است. بخصوص فک بالا. در این کودکان فک به صورت طبیعی رشد نمی‏کند. به طوری که مشکل فک بالا به صورت عمیق شدن کام بروز می‏کند. فک بالای این کودکان به صورتی است که رشد طولی آن صورت کودکان را دراز و کشیده می‏کند. همچنین این کودکان اختلال جفت شدن دندان‏ها را دارند و لثه آن‏ها نیز مشکل پیدا می‏کند.

عارضه دیگر ناشی از لوزه سوم، اختلالات سیستم تنفسی تحتانی است که شامل لارنژیت مزمن و برونشیت می‏شود. طبیعی است وقتی هوا نمی‏تواند از بینی رد شده و تصفیه و مرطوب گردد، از دهان وارد می‏شود و در نتیجه حنجره و ریه هم دچار التهاب و عفونت خواهد شد.

نکته دیگر مربوط به سایر اثرات جسمی مثل کاهش اشتها است. کودک به خاطر تنفس از راه دهان، نمی‏تواند همزمان هم تنفس کند و هم غذا بخورد برای همین کم اشتها شده و به دنبال آن کاهش رشد جسمی پیدا می‏کند. همچنین سیستم ایمنی بدن این کودکان چون ضعیف‏تر می‏شود، نسبت به عفونت‏ها حساس‏تر خواهد شد.

نکته دیگر اثرات لوزه سوم بر هوش و رشد ذهنی کودکان است. فعالیت ذهنی این کودکان به خاطر کاهش اکسیژن در طی خواب و عفونت‏های مکرر، کم می‏شود به طوری که آنها معمولا در انجام تکالیف مدرسه و درسشان عقب‏تر هستند.

مساله دیگر اختلال خواب است. این کودکان خوابشان منقطع است. چون در طی خواب مشکل تنفسی دارند و مجبور می‏شوند پوزیشن خود در خواب را مدام تغییر دهند. این مساله در کودکان کوچک‏تر عاملی است که آن‏ها را مستعد شب‏ادراری هم می‏کند. همراه با این مشکل در طی روز این کودکان احساس خستگی دارند و بی‏حالند. بعضی از این کودکان هم دچار عدم‏تمرکز و بیش‏فعالی می‏شوند. تغییرات رفتاری نیز در این کودکان به وفور دیده می‏شود. در موارد خیلی شدید حتی این مشکل روی سیستم قلبی – عروقی آنها هم می‏تواند تاثیر بگذارد. به هر حال می‏بینیم که یک لوزه سوم که ساده و پیش و پا افتاده به نظر می‏رسد، چقدر می‏تواند عواقب داشته باشد. برای همین است که ما همیشه پیشگیری را در این اختلال مقدم بر درمان می‏دانیم. چون به‌طور مثال کودکی که دچار اختلال رشد فک و صورت شده و دندان‏هایش جفت نمی‏شود، با بزرگ شدن کودک با این که لوزه سوم از بین می‏رود ولی آثاری که در رشد فک و صورت است، به صورت یک یادگار دائمی با کودک می‏ماند. شاید اگر درمان ساده‏ای برای این کودک می‏شد، از درمان‏های بسیار پیچیده‏تر در بزرگسالی نجات می‏یافت. بسیاری از کودکانی که برای ارتودنسی مراجعه می‏کنند، مشکل تنفس دهانی به خاطر لوزه سوم را داشته‌اند.

تشخیص لوزه سوم

تشخیص این اختلال خیلی مهم است چون متاسفانه بزرگی لوزه سوم در بعضی موارد با سایر بیماری‏ها اشتباه گرفته می‏شود. علائم بزرگی لوزه سوم گرفتگی بینی و ترشحات آن است. کودکی هم که دچار عفونت‏های سینوسی مزمن است، مهمترین علامتش گرفتگی و ترشح بینی است. این علائم در کودکی هم که دچار آلرژی مزمن است، دیده می‏شود. بنابراین ما نیاز داریم که برای افتراق این علائم اقدامات تشخیصی انجام دهیم. اولین قدم معاینه ساده است. معاینه بینی و حلق و گوش شامل این معاینات می‏شود. بعد از آن برای این که دقیقا ارزیابی را کامل کنیم، معاینه دقیق‏تر، معاینه به کمک آندوسکوپ از راه بینی است. به این ترتیب تمام مشکلاتی که شامل سینوزیت، آلرژی، پولیپ، لوزه سوم، بزرگی شاخک‏های بینی است، را می‏توانیم افتراق و تشخیص دهیم. این کار اگر توسط یک متخصص که تجربه کافی و لازم دارد، انجام شود، برای کودک خیلی راحت است. در بچه‏های با سن خیلی کم مثلا زیر سه سال ممکن است ما از روش‏های تصویربرداری استفاده کنیم. ولی در کودکان با سن بالاتر که همکاری خوبی دارند، بررسی های دقیق‏تر را با معاینه آندوسکوپی انجام می‏دهیم.

درمان لوزه سوم

اساس درمان صحیح، تشخیص دقیق است. بعد از تشخیص در صورتی که تشخیص ما بر این بود که مشکل از لوزه سوم است، در وهله اول بزرگی لوزه سوم را بر حسب میزان بزرگی و بر حسب شدت علائم درجه‏بندی می‏کنیم. اگر در کودک علائم تازه شروع شده باشد و مدت زیادی از آن نگذشته باشد، با درمان‏های دارویی شروع می‏کنیم تا از رشد بیشتر لوزه سوم جلوگیری کنیم. در کودکانی که علائم خیلی شدید است و مشکلات خیلی جدی در تنفس دارند، در صورتی که لوزه سوم هم از نظر درجه ‏بندی اندازه بزرگی داشته باشد، درمان‏های جراحی برای خارج کردن لوزه سوم لازم است. البته گروهی از بچه ها هستند که ممکن است آن‏ها را با درمان‏های جدیدی که نه دارویی هستند و نه جراحی، بتوانیم درمان کنیم. در این کودکان ممکن است بتوانیم حجم لوزه سوم را بدون بیهوشی با روش‏هایی مثل استفاده از امواج رادیوفرکانس کم کنیم. این کار مزایایی دارد که مثل عمل جراحی خونریزی ندارد، احتیاجی به بیهوشی هم ندارد. علاوه بر این که بافت‏های طبیعی هم مشکلی برایشان ایجاد نخواهد شد. استرس کودک هم در مورد جراحی و اتاق عمل از بین خواهد رفت. به این ترتیب تعداد عمل‏های جراحی در مورد لوزه سوم را می توانیم به حداقل ممکن برسانیم.

این اشتباهات چشم‌های شما را ضعیف می‌کند 

آذر ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

عوامل زیادی در کم شدن دید چشم مؤثر هستند اما اگر می‌خواهید مدت بیشتری دید چشمهایتان تغییر نکند و چشمانی سالم و زیبا داشه باشید ۱۰ کاری عنوان شده در ادامه مطلب را هرگز انجام ندهید.

با دانستن نکاتی ساده می توان از چشم ها در برابر خطرات محافظت کرد.

۱٫ عدم استفاده از عینک آفتابی

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، همیشه از کلاه و عینک آفتابی استاندارد استفاده نمایید. اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث تخریب شبکیه چشم شده و ریسک آب مروارید را افزایش می دهد. طبق گفته پروفسور Vinay Aakalu خطر سرطان پوست پلک افزایش می یابد. موقع بازی اسکی یا حمام آفتاب اشعه های مضر خورشید نوعی آفتاب سوختگی در غشاء مخاطی قرنیه ایجاد می کنند، که در پی آن فرد دچار درد، تاری دید و آبریزش از چشم خواهد شد.

۲٫ استفاده بیش از حد از قطره چشم

بعضی از قطره های چشمی قرمزی چشم را برطرف می کنند، اما پس از مدتی چشم دچار تورم می گردد. بدین معنا که که پس از چند ساعت به خوبی عمل نمی کنند و باعث انقباض رگ های خونی شده که چشم از قبل هم قرمز تر خواهد شد.

۳٫ چشم های خشک

در حدود ۳٫۵ میلیون زن و ۱٫۵ میلیون مرد در ایالات متحده آمریکا از خشکی معمول تا شدید چشم رنج می برند. قطره های روغنی که دارای مواد نگهدارنده هستند و چندین مرتبه در روز استفاده می شوند، به چشم آسیب می رسانند. هر چند پک های تولید کننده اشک مصنوعی گران ترند، اما میزان مصرف آنها می تواند بیش از ۴ بار در روز باشد و ارزش بیشتری دارند. باید این قطره ها در یخچال نگهداری شوند. خنکی قطره حس خوبی به چشم می بخشد و چشم فرد دچار خارش نمی گردد. این افراد باید از یک دستگاه رطوبت ساز در منزل استفاده کنند.

۴٫ نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر

پلک زدن به جریان آب در چشم کمک می کند. اما زمانی که فرد به مانیتور کامپیوتر خیره می شود، کمتر از حد معمول پلک می زند. این در حالی است که هر فردی ۱۲ تا ۱۵ بار در دقیقه پلک می زند. پس با خیره شدن به مانیتور تعداد دفعات پلک زدن کاهش می یابد. در این صورت آب چشم تبخیر شده، چشم آلوده و دچار سوزش و آبریزش می شود. اگر فرد به مدت طولانی متنی را با فونت ریز بخواند یا مطلبی را روی موبایل خود مرور کند، چشمش آسیب دیده یا به نزدیک بینی دچار خواهد شد.

۵٫ بی توجهی و عدم رسیدگی به لنز

تمیز نمودن لنز باید با محلول شستشوی لنز انجام شود. هرگز لنز را با آب نشویید. موقع استحمام یا در استخر و دریا لنزها را از چشم خارج نمایید. اکثر چشم پزشکان لنز های یکبار مصرف را توصیه می کنند. برای اینکه چشم اکسیژن کافی دریافت کند موقع خواب آنها را از چشم در آورید. در زمان خرید لنز، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. در غیر این صورت لنز مناسب نخواهد بود و ریسک عفونت چشم افزایش می یابد و در زمان خارج ساختن لنز، قرنیه خراش برداشته و دچار نوعی باکتری می گردد.

۶٫ استفاده از لوازم آرایشی تاریخ گذشته یا با آرایش خوابیدن

بعد از هر ۳ ماهلوازم آرایش خود را استفاده نکنید، موقع خواب هم آرایش چشم را پاک کنید.

۷٫ عدم استفاده از عینک ایمنی

برخی افراد عینک ایمنی را فقط موقع شنا کردن به چشم می زنند. در حالی که طبق توصیه پزشکان، حتی زمان چمن زدن، نجاری یا تعمیر خانه باید عینک ایمنی به چشم زد تا مانع ورود خار و خاشاک به چشم شده و در نتیجه قرنیه خراش بر ندارد.

۸٫ سیگار کشیدن

به دلایل متعددی سیگار نکشید. اما دلیلی مهمتر اینکه، سیگار کشیدن ریسک آب مروارید و تخریب شبکیه را افزایش می دهد. عاملی که توانایی بدن را برای رساندن مواد غذایی و اکسیژن کافی به بافت ها دچار اختلال می کند، در این میان بافت چشمی هم بی بهره نخواهد ماند.

۹٫ عدم انجام معاینات چشمی

حتما به طور مرتب به چشم پزشک مراجعه کنید. به خصوص اگر مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا هستید. دیابت کنترل نشده می تواند منجر به کوری فرد شود.

۱۰٫ نادیده گرفتن علائم

تاری دید، درد، کاهش بینایی، قرمزی و سوزش چشم به خودی خود برطرف نمی گردد. اگر با هر یک از این علائم روبرو شدید، حتما به چشم پزشک مراجعه نمایید. مثلا اگر فردی شیئی را می بیند ولی کمی بعد تار می بیند، باید بداند که شاید برای شبکیه چشمش مشکلی پیش آمده است. اگر فرد تعلل بورزد تشخیص سخت تر خواهد بود و چشم وی باید جراحی شود.

ارتباط دیابت و آسیب چشمی 

آذر ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

دیابت احتمال مشکلات و بیماریهای چشم را افزایش میدهد. در دیابت سطح قند خون (گلوکز) ممکن است بالا باشد چون بدن نمیتواند به درستی انسولین تولید یا آن را استفاده کند. میزان بالای قند خون تجمع یافته و به رگهای خونی و عصبها صدمه میزند…

دیابت احتمال مشکلات و بیماریهای چشم را افزایش میدهد. در دیابت سطح قند خون (گلوکز) ممکن است بالا باشد چون بدن نمیتواند به درستی انسولین تولید یا آن را استفاده کند. میزان بالای قند خون تجمع یافته و به رگهای خونی و عصبها صدمه میزند. آسیب وارد شده به رگهای چشم میتواند به کاهش بینایی یا کوری منجر شود. هر کسی که به دیابت مبتلا است در خطر مشکلات چشمی قرار دارد بنابراین باید هر سال تحت معاینه چشم قرار بگیرد.

علائم صدمات چشم

دیابت به طرق مختلف برای چشم مشکل ایجاد میکند. وقتی قند خون بالا باشد یا درمان انسولین را شروع میکنید، ممکن است تاری دید یا مشکلات دیگری را تجربه کنید اما حتی اگر هیچ تغییری در چشم خود مشاهده نکنید، باز هم ممکن است چشمتان آسیب دیده باشد. منتظر تجربه علائم یا تشدید آنها نشوید بلکه مرتبا باید به پزشک مراجعه کنید.

رتینوپاتی دیابتی

شبکیه نوری که وارد چشم میشود را دریافت میکند و در مورد چیزی که دیده اید، پیامی به مغز ارسال میکند. اگر به واسطه زیادی قند خون و تجمع آن، آسیبی به رگهای خونی داخل شبکیه وارد شود رتینوپاتی دیابتی اتفاق افتاده است. ممکن است ابتدا متوجه هیچ تغییری نشوید اما به مرور زمان دیواره های رگهای خونی ممکن است مایعات داخل رگ را نشت دهند. وقتی مدتی دیابت داشته اید، رگهای خونی ممکن است بافت جوشگاه ایجاد کرده و شبکیه را از پشت کره چشم، دور کنند که منجر به کاهش شدید بینایی و حتی کوری میشود.

درمان: جراحی لیزر

پزشک ممکن است در حین معاینه چشم متوجه رتینوپاتی شما شود. پزشک با استفاده از رنگ مخصوصی نشت رگهای خونی را پیدا میکند. در مراحل اولیه، رتینوپاتی دیابتی اغلب با جراحی لیزری به نام فتو کواگولاسیون درمان میشود. لیزر، محل سوراخ در دیواره رگهای خونی را مسدود کرده و مانع نشت میشود. این عمل کاهش بینایی اتفاق افتاده را باز نمی گرداند اما با درمانهای متعاقب احتمال کوری را میتوان تا ۹۰ درصد کاهش داد.

درمان: ویترکتومی

در مراحل آخر رتینوپاتی دیابتی اگر شبکیه جدا شده باشد یا مقدار خون زیادی داخل چشم نشت کرده باشد، پزشک ویترکتومی را توصیه میکند. در این روشِ جراحی، پزشک بافت جوشگاه، خون و مایعات خارج شده از رگ را از داخل چشم بر میدارد. ویترکتومی میتواند بینایی را بهبود ببخشد.

عوامل خطر رتینوپاتی دیابتی

در نهایت، تقریبا همه افراد مبتلا به دیابت به درجاتی دچار رتینوپاتی میشوند. احتمال آن با طول مدت بیماری افزایش می یابد. در صورتی که بر قند خون، فشار خون و کلسترول خود کنترل خوبی نداشته باشید، احتمال آن افزایش می یابد.

چگونه از رتینوپاتی دیابتی جلوگیری کنیم؟

قند خون، فشار خون و کلسترول خود را تحت کنترل داشته باشید. یک مطالعه بزرگ نشان داد نرخ رتینوپاتی دیابتی در افراد دیابتی که بیماری شان را شدیدا مدیریت میکنند، بسیار کمتر از افرادی بود که درمانهای معمول را دنبال میکردند. ترک سیگار نیز در این زمینه مفید است. بسیار مهم است که هر سال معاینه چشم انجام شود تا علائم اولیه این بیماری خیلی زود متوقف گردد.

آب سیاه و دیابت

اگر چه همه افراد بالای ۴۰ سال در خطر بیشتر آب سیاه (گلوکوم) قرار دارند اما احتمال آن در افراد مبتلا به دیابت ۴۰% بیشتر است. احتمال آب سیاه با طولانی تر بودن مدت ابتلا به دیابت افزایش می یابد. آب سیاه میتواند موجب ایجاد حلقه های نورانی یا رنگی روشن در اطراف منابع نور شود اما معمولا هیچ علامتی ندارد. در صورتی که این گلوکوم درمان نشود موجب افزایش فشار در چشم میشود که به عصب بینایی آسیب وارد کرده و منجر به کاهش بینایی و کوری میگردد. آب سیاه را میتواند با قطره هایی که برای کاهش فشار چشم تجویز میشود یا لیزر یا جراحی های مرسوم درمان کرد.

آب مروارید و دیابت

اگر به دیابت مبتلا هستید احتمال آب مروارید در شما ۶۰% بیشتر از دیگران بوده و احتمالا در سن پایین تری به آن دچار میشوید. کنترل ضعیف بر قند خون این وضعیت را تسریع میکند. در آب مروارید، عدسی چشم، کدر و تار میشود و جلوی ورود نور را گرفته و موجب میشود همه چیز تار و مه آلود دیده شود. جراحی آب مروارید، که عدسی طبیعی چشم را با عدسی مصنوعی جایگزین میکند میتواند به بینایی کمک کند. گاهی اوقات رتینوپاتی دیابتی ممکن است پس از جراحی آب مروارید، بدتر شود.

به پزشک مراجعه کنید

اگر دیابت دارید و هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید:

تاری یا مه آلود شدن دید

وجود سایه، لکه یا جسم شناور در دید

فشار یا درد شدید چشم

کاهش بینایی ناگهانی در یک یا هر دو چشم

احساس کشیده شدن یک پرده بر روی چشمها

جرقه زدن نور، دو بینی یا نقطه های کور

موجی شدن یا اعوجاج خطوط مستقیم

برای هر گونه کاهش بینایی یا دو بینی به دنبال کمک پزشکی اورژانسی بروید.

با هیپنوتیزم بیشتر آشنا شوید 

آذر ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

براساس تعریف انجمن روانشناسی آمریکا ، هیپنوتیزم فرایندی است که درمانگر یا محقق حرفه ای در طی درمان فرد بکار می برد و در طول این فرایند ، فرد تغییراتی در احساسات ، ادراکات ، افکار و یا رفتار خویش تجربه می کند . هیپنوتیزم ، حالتی از تمرکز عمیق می باشد که در طی آن آگاهی فرد نسبت به محیط اطراف خویش کاهش می یابد . در طول خلسه هیپنوتیزم ، فرد نسبت به پیشنهادات و راهکارهای که می تواند به تغییر رفتار وی کمک کند ، پذیرش بالاتری نشان می دهد. اگر چه برخی اوقات از هیپنوتیزم برای هوشیارتر کردن افراد استفاده می شود ؛ بیشتر اوقات هیپنوتیزم برای آرام سازی و ریلکس کردن افراد بکار می رود .

هدف درمانگر کنترل کردن یا پاسخ دادن به فرد نبوده و در حقیقت هدف اصلی کمک به افراد در حل کردن مسائل خویش می باشد . معمولا در طی فرایند هیپنوتیزم از افراد خواسته می شود تا تجربیات مطلوب و آرامش بخشی را تصور کرده و به آنها فکر کنند . در مانگر می تواند روند هیپنوتیزم را هدایت کند و یا اینکه خود هیپنوتیزمی را به افراد آموزش دهند . خود هیپنوتیزمی معمولا نوشتن و یا تنظیم یک نسخه را شامل شده که باعث القای هیپنوتیزم می شود ؛ این نسخه شامل پیشنهاداتی در جهت حل مشکلات خاص می باشد ، برای هیپنوتیزم شدن نسخه را روی نوار ضبط کرده و سپس آن را پخش می کنند . افراد نسبت به هیپنوتیزم به شیوه های متعددی پاسخ می دهند . برخی آن را حالتی از توجه متمرکز توصیف می کنند که در آن حالت احساس آرامش و سکون دارند ، روی هم رفته ، اکثر افراد تجربه هیپنوتیزم را مطلوب ارزیابی می کنند .

آیا شواهدی مبنی بر موثر بودن هیپنوتیزم وجود دارد ؟
بله ؛ در حالی که نمونه های فراوان موجود در پیشینه علمی ، بی فایده بودن و عدم تاثیرهیپنوتیزم را تایید می کنند ، مطالعه ای که در مجله گات ( Gut) منتشر شده ، به نکته قابل توجهی اشاره کرده است. این مطالعه شامل ۲۰۴ آزمودنی بوده که از سندرم روده تحریک پذیر رنج می بردند. فرایند درمان این افراد شامل دوره ۱۲ هفته ای هیپنوتیزم بود که بر اساس آن ، افراد هر هفته به مدت ۱ ساعت هیپنوتیزم می شدند. ۵۸% از مردان و ۷۵% از زنان ، بلافاصله پس از پایان درمان ، بهبود و کاهش قابل ملاحظه ای را در علائم بیماری گزارش کردند . بیش از ۸۰% کسانیکه این کاهش اولیه را گزارش کرده بودند ، حتی پس از گذشت ۶ سال نیز ، همچنان در وضعیت مطلوبی به سر می برند . کمتر از ۱۰% شرکت کنندگان ، پس از هیپنوتیزم درمانی به سراغ درمانهای دیگر رفتند .

آیا هر کسی می تواند هیپنوتیزم شوند ؟
میزان پاسخ دهی افراد به هیپنوتیزم با یکدیگر متفاوت می باشد. ترسها و نگرانها ناشی از سوء برداشتهای معمول درباره هیپنوتیزم، موجب بازداری توانایی هیپنوتیزم شدن فرد می شود. بر خلاف تعاریف ارائه شده از هیپنوتیزم در کتابها ، فیلمها یا تلویزیون ، افرادی که هیپنوتیزم شده اند، کنترل رفتار خویش را از دست نمی دهند . مگر اینکه فراموشی به فرد القاء شود ، در دیگر موارد افراد آگاهی خویش را نسبت به اینکه آنها چه کسانی هستند ، کجا هستند و در طی هیپنوتیزم چه چیزی فاش می شود ، حفظ می کنند . هیپنوتیزم ، تجربه پیشنهادات ارائه شده را آسان تر می کند ؛ ولی هیچ گاه افراد را نسبت به پیشنهادات ارائه شده مجبور و ملزم نمی کند . همان طور که اشاره شد ، هیپنوتیزم برای همه افراد کاربرد دارد . شما باید مایل باشید که توجه خود را متمرکز کرده و پیشنهادات درمانگر را دنبال کنید . در صورتی که فرد تمایل نداشته باشد ، نمی توان او را هیپنوتیزم کرد .

هیپنوتیزم چگونه عمل می کند ؟
محققان نسبت به چگونگی عملکرد هیپنوتیزم آگاهی ندارند ، ولی به نظر می رسد که هیپنوتیزم ، بدن را در حالتی از آرمیدگی قرار می دهد.
برخی از افراد عقیده دارند که هیپنوتیزم باعث آزاد شدن مواد طبیعی مغز شده و این عناصر بر شیوه ادراک درد و دیگر علائم تاثیر می گذارند . دیگران بر این باورند که هیپنوتیزم بر ناخودآگاه مغز تاثیر می گذارد و به فرد اجازه کنترل کردن واکنشهایی همچون فشار خون ، ضربان قلب و گرسنگی را می دهد که فرد در حالت طبیعی قادر به کنترل آنها نمی باشد .

آیا هیپنوتیزم ، درمان می کند ؟
هیپنوتیزم نوعی روان درمانی نمی باشد ؛ می توان گفت ، هیپنوتیزم به خودی خود درمان کننده نمی باشد ، بلکهفرایندی است که می تواند به منظور تسهیل کننده انواع دیگر درمان ها به کار رود . هیپنوتیزم بالینی باید توسط درمانگران آموزش دیده ( برای مثال : روانشناسان ) کسانیکه در باره نحوه به کاربردن هیپنوتیزم تحت تعلیم بوده اند و با توجه به محدودیتهای فعالیت حرفه ای خویش کار می کنند ، مورد استفاده قرار گیرد .

استفاده های کاربردی از هیپنوتیزم
هیپنوتیزم برای درمان بیماریها به کار نرفته و در جهت تسکین علائم اختلالات ، مورد استفاده قرار می گیرد . هیپنوتیزم در کاهش دردهای مرتبط با جراحی ، فلج و زایمان بسیار موثر می باشد . همچنین در مقیاس های گسترده ای به منظور کنترل اعتیاد به مواد مخدر ، الکل ، غذا و مصرف دخانیات به کار می رود . هیپنوتیزم از طریق افزایش دادن آرامیدگی فرد ، تلقین افکار و پیشنهادات مثبت و حذف افکار منفی می تواند استرس را کاهش دهد .

هیپنوتیزم می تواند در اختلالات اضطرابی ، بی خوابی ، ترسها ، چاقی ، آسم و سندرم روده تحریک پذیر کمک کننده باشد . تحقیقات حاکی از آنست که هیپنوتیزم در کاهش دردهای ناشی از سرطان ، دردهای زایمان ، تهوع و استفراغ نیز می تواند موثر باشد . در برخی موارد هیپنوتیزم با شناخت درمانی یا تکنیکهای رفتاری و آرمیدگی به طور همایند مورد استفاده قرار می گیرد .

آیا استفاده از هیپنوتیزم مورد اطمینان است ؟
در ایالات متحده هیچ گونه اجازه نامه رسمی برای نظارت بر کار هیپنوتیزم درمانگران وجود ندارد . در این زمینه پیدا کردن متخصصین حوزه سلامت که آموزش کافی در حیطه هیپنوتیزم درمانی دیده اند ، ضروری می باشد . بسیاری از روانشناسان ، مشاوران ، پزشکان و دندانپزشکان آموزش هایی را در زمینه هیپنوتیزم درمانی دیده اند .

خود هیپنوتیزمی حتی زمانیکه توسط افراد بی تجربه انجام می شود نیز مطمئن می باشد و خطری فرد را تهدید نمی کند . هیچ گونه گزارشی در زمینه اثرات مخرب ناشی از خود هیپنوتیزمی در دست نمی باشد . با این حال توصیه می شود که در زمانهایی که مشغول رانندگی هستید یا اینکه در هر موقعیتی که نیاز به توجه و هوشیاری متمرکز و پاسخ دهی سریع دارید ( برای مثال ، زمانی که مراقب کودکان هستید و یا اینکه ماشینی را کنترل می کنید ) از خود هیپنوتیزمی استفاده نکنید .

زمانی که درمان دیگری را پیگیری می کنید و یا اینکه قصد ادغام کردن درمان دارویی با درمان دیگری را دارید ، حتماً با پزشک خود مشورت کنید . ممکن است چشم پوشی کردن از درمان طبی معمول و رو آوردن به درمانهای دیگر خطرناک باشد .

انواع اختلالات شخصیتی را بشناسید 

آذر ۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

اختلال شخصیت عبارت است از «یک الگوی با دوام و پایدار از رفتار و تجربه درونی که به طور قابل ملاحظه‌ای با انتظاراتی که از شرایط فرهنگی فرد وجود دارد متفاوت باشد، فراگیر و غیرقابل انعطاف باشد، شروعش به دوران نوجوانی یا اوایل بلوغ برگردد، در طول زمان پایدار باشد و به ناراحتی یا آسیب‌دیدگی روحی منجر گردد.» به دلیل آن که این اختلالات، مزمن و فراگیر هستند. می‌توانند به اختلال جدّی در کار کرد و زندگی روزمره بیانجامند.

در چهارمین ویرایش کتابچه تشخیصی و آماری اختلالات روانی، اختلالات شخصیت در چهار دسته (کلاستر) گروه بندی شده اند. هر اختلال شخصیت، همزمان تا اندازه یی ویژگی های دیگر شخصیت های دسته (کلاستر) دربرگیرنده خود را نیز همراه دارد.

کلاستر A نخستین دسته است که سه اختلال شخصیت تنهایی گزین- درخودمانده (اسکیزوئید)، بدبین و بدگمان (پارانوئید) و شگفت انگیز و خرافاتی (اسکیزوتایپال) را دربرمی گیرد. وجه مشترک شخصیت های کلاستر A، گونه یی زندگی خاص و خصوصی داشتن، جدا از اجتماع ماندن، عجیب و غریب بودن و سردی هیجانی و عاطفی است. احتمال فراوانی وجود دارد که هر یک از این سه شخصیت، دارای ویژگی هایی از دو شخصیت دیگر نیز باشند.

کلاستر B شامل چهار اختلال شخصیت نمایشگر (هیستریونیک)، خودشیفته (نارسیسیستیک)، مرزی- آشفته و آشوبناک (بوردرلاین) و ضداجتماعی و جامعه ستیز (آنتی سوشیال) است که هر یک از آنها به گونه یی ژرف و جدی دارای ویژگی های کم رنگ و پررنگ از آن سه دیگر هستند. از این رو بسیاری از روانپزشکان و روانشناسان در کار بالینی خود چندان این چهار شخصیت را از یکدیگر جدا نمی کنند. وجه مشترک شخصیت های کلاستر B، کردارهای نمایشی، خلق بی ثبات، نامتعادل و تحریک پذیر، گرمی عاطفی و پرشوری هیجانی، ماجراجویی و تازه (تنوع) خواهی است.

کلاستر C نیز سه اختلال شخصیت وسواسی-جبری (نظام مند و چارچوب مدار)، وابسته و مردم گریز-پرهیزمدار را دربرمی گیرد که وجه مشترک این سه، همواره هراسان، نگران و دوراندیش بودن و محتاط، محافظه کار و مضطرب زیستن است. هرچند هر یک از این سه اجزا و ویژگی هایی از دو شخصیت دیگر کلاستر C را دارا هستند اما باید اذعان کرد که تا اندازه یی شخصیت وسواسی-جبری (نظام مند و چارچوب مدار) از دو دیگری متفاوت تر و متمایزتر به نظر می رسد.

دو اختلال شخصیت پرخاشگر- منفعل (لجباز، مقابله جو و منفی گرا) و افسرده (دپرسیو) که در هیچ یک از این سه دسته قرار نمی گیرند، در کنار اختلالات شخصیت آزارگر (سادیستیک) و آزارگر- آزارخواه (سادومازوخیستیک) در دسته چهارمی با عنوان «دسته به گونه دیگر مشخص و بیان نشده» کلاستر (NOS) جای داده شده اند. شخصیت افسرده (دپرسیو) وجوه اشتراک اندکی با سه شخصیت دیگر کلاستر NOS دارد و بیشتر به شخصیت وسواسی – جبری (نظام مند و چارچوب مدار) شباهت و نزدیکی دارد.

نکته ای که اغلب از سوی بسیاری از درمانگران نادیده گرفته می شود، این واقعیت پیدا و پنهان است که تشخیص گذاری اختلال شخصیت برای افراد لزوماً نیازمند وجود اختلال و نبود کارکرد حرفه یی در کار روزمره شان نیست، چرا که در بسیاری موارد اختلال شخصیت در کارکرد حرفه یی فرد کاستی و مشکلی نمی آفریند و از آنجا که با خودسازه (Ego) فرد نیز همخوان است، احساس تنش و تشویشی نیز برای او فراهم نمی کند بلکه بیشتر در روابط بین فردی او با دیگران (اطرافیان و اجتماع) مشکل پدید می آورد و نزدیکان فرد دارای اختلال شخصیت را دچار رنج و عذاب و دشواری می کند.

بسیاری از افراد دچار اختلال شخصیت خودشیفته، مرزی- آشفته، نمایشگر، بدبین و بدگمان، وسواسی-جبری، افسرده، تنهایی گزین- درخودمانده، پرخاشگر- منفعل می توانند در عین مبتلابودن به اختلال شخصیت، در عمل از کارکرد و توانایی تحصیلی و حرفه یی بالاو کم مانندی برخوردار باشند.

کافئین مشهورترین روان‌گردان جهان 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

مصرف به جا و به اندازه کافئین باعث عملکرد بهتر بدن انسان می شود در حالی که استفاده بیش از اندازه از این ماده جان افراد را به خطر انداخته و برای مدت زمان بسیار طولانی این ماده از بدن شخص دفع نخواهد شد.

افرادی که در حال حاضر در سراسر دنیا کافئین را در انواع و اشکال مختلف مصرف می نمایند و حتی کسانی که روزانه چندین فنجان قهوه، چای و یا انواع نوشیدنی های گازدار را می نوشند نیز احتمالا از این مطلب که این ماده مشهورترین ماده روان گردان دنیاست بی خبر هستند.
خواه این ماده داخل فنجانی قهوه یا چای بوده و یا در شکلات و نوشابه ها، اثری ملایم بر روی محرک های اعصاب بدن ما گذاشته و زندگی روزمره را برای ما آسان تر می نماید.
مصرف در حد مجاز و معمول کافئین اثرات بسیار مثبتی روی مغز و بدن ما انسان ها دارد. شواهد موجود بیان کننده کمک کافئین به تقویت حافظه، افزایش تحرک بدنی و بالا بردن تمرکز است. سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف روزانه ۴۰۰ میلی گرم کافئین را برای افراد بالغ بی خطر دانسته اگرچه زنان باردار می باید مصرف روزانه خود را تا ۲۰۰ میلی گرم کاهش دهند.

مطابق گزارش کالج آمریکایی زنان و زایمان یک فنجان قهوه دارای ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلی گرم و یک فنجان چای تا حداکثر ۷۰ میلی گرم و همچنین نوشابه های گازدار کمتر از ۵۰ میلی گرم کافین دارند.
کلینیک مایو پیشنهاد می کند که نوجوانان نیز باید میزان مصرف کافئین روزانه خود را به اندازه ۱۰۰ میلی گرم محدود نمایند و توصیه می کند تا کودکان از مصرف هر گونه کافئین پرهیز کنند.
بعضی افراد به طرز بسیار عجیبی به مصرف کافئین حساسیت داشته و مصرف زیاد این ماده می تواند منجر به سردرد، دردهای ناحیه شکم، تپش قلب و بی خوابی در این افراد شود (منظور از مصرف زیاد نوشیدن ۴ فنجان قهوه در روز است).
کافئین بعد از گذشت ۴۵ دقیقه از مصرف به سرعت جذب خون و بافت های بدن شده اما زمان بسیار طولانی تری باید سپری شود تا بدن بتواند آن را تجزیه نموده و از بافت های خود دفع کند. زمانی که طول می کشد تا این فرایند طی شود و نیمی از کافئین مصرف شده دفع شود چیزی نزدیک به ۴ ساعت بوده اما این به معنای از میان رفتن تمام کافئین مصرفی ظرف مدت ۸ ساعت نیست. بنابر تحقیقات انجام شده چیزی نزدیک به ۱۲ ساعت طول می کشد تا فنجان قهوه مصرف شده در صبحانه به طور کامل تجزیه شده و از بدن دفع شود.
در افراد سیگاری زمانی که طول می کشد تا نیمی از کافین تجزیه شود چیزی نزدیک به ۳ ساعت بوده و در زنان باردار این میزان چیزی نزدیک به ۴ ساعت در مقایسه با زنان عادی طول می کشد.
در مواردی که تاکنون نیز به ندرت دیده شده زمانی که کافئین به میزان زیادی مورد مصرف قرار می گیرد (در حدود ۵ گرم که نزدیک به ۳۰ الی ۵۰ فنجان قهوه می شود) می تواند منجر به مرگ شخص شود. مرگ و میرهایی که تا به حال به علت مصرف کافئین گزارش شده در اثر مصرف پودر کافئین و قرص های آن بوده است.
همچنین تحقیقات نشان می دهد که کافئین می تواند باعث افزایش و تشدید استرس در افرادی شود که این ماده را به طور روزانه مصرف می کنند. طی مطالعه بر روی افرادی که به طور روزانه قهوه مصرف می کردند مشخص شد که کافئین باعث تشدید استرس و پاسخ های بدن این افراد در برابر مصرف کافئین می شود. تپش قلب، افزایش فشارخون و افزایش ترشح هورمون های استرس در بدن این افراد از علائمی بود که در اثر مصرف مداوم و روزانه قهوه حاصل شده بود.
به گفته دانشمندان کاهش فشار خون بعد از قطع کردن مصرف قهوه به سرعت روی می دهد اما میزان گلوکز موجود در خون همچنان پابرجا خواهد ماند و به سرعت کاسته نخواهد شد.

معجون عسل و دارچین معجزه می کند 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

امروزه پزشکان مدرن هم بر این باورند که ترکیب سنتی دارچین و عسل موجب کاهش کلسترول خون و جلوگیری از بیماری‌های قلبی می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ترکیبی از عسل و دارچین به عنوان یک درمان سنتی کارآمد برای هزاران سال استفاده می‌شده است.
مصریان از این ماده برای درمان زخم‌های پوستی خود و یونانیان باستان برای افزایش طول عمر و سرخپوستان برای حفظ تعادل بدن استفاده می‌کردند.
خاصیت دارچین و عسل خیلی بیشتر از درمان‌های سطحی است به طوری که امروزه پزشکان مدرن نیز بر این ترکیب سنتی تأکید خاصی دارند.
این دو ترکیب طبیعی باهم بسیار مقوی می‌باشد و برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا، کلسترول بالا و بیماری‌های قلبی عروقی، عفونت کیسه صفرا و ورم مفاصل استفاده می‌شود.
چند توصیه درمانی از این ترکیب را به شما بیان می‌کنیم.
از بین بردن سرماخوردگی

به منظور درمان سرماخوردگی، مخلوط یک قاشق غذاخوری عسل و یک چهارم قاشق چای خوری دارچین. این ترکیب را به عنوان شربت سینه، برای سرفه‌های مزمن و گرفتگی سینوس مصرف کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

مصرف روزانه ترکیب دارچین و عسل موجب بالا بردن کارای سیستم ایمنی بدن می‌شود، به گونه‌ای که از عفونت‌های باکتریایی و ویروسی محافظت می‌شود.

کاهش کلسترول خون

مخلوط دو قاشق غذاخوری از عسل و سه قاشق چای خوری دارچین در یک فنجان بزرگ آب باعث کاهش کلسترول بالا می‌شود. سطح کلسترول خود را با این معجون معجزه‌‌آسا حدود ۱۰ درصد در عرض دو ساعت کاهش دهید.

درمان بیماری‌های قلبی عروقی

مصرف منظم یک کم عسل و دارچین بر روی تکه‌ای نان علاوه بر اینکه موجب کاهش سطح کلسترول خون شما می‌شود از خطر ایست قلبی نیز جلوگیری می‌کند.

درمان عفونت کیسه صفرا

یک قاشق غذاخوری عسل و دو قاشق غذاخوری دارچین را در آب جوش حال کنید و روزانه مصرف کنید. منجر به از بین بردن عفونت‌های کیسه صفرا می‌شود.

مبارزه با ورم مفاصل

دو قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری دارچین در یک فنجان کوچک آب جوش را تهیه کرده و آن را روزانه بنوشید. باعث التیام درد مفاصل می‌شود.

شاید شما هم دیابت داشته باشید! 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

پزشکان می‌گویند: طبق جدیدترین آمار نگران‌کننده، هنوز صدها هزار نفر در جهان از دیابت، علائم آن و ابتلای خود به این بیماری بی‌اطلاع هستند.

اکثریت افراد قادر به شناسایی علائم اصلی بیماری دیابت همچون کاهش وزن، کند شدن روند بهبود زخم‌ها و جراحات‌، تاری دید، تشنگی، احساس خستگی و استفاده بیش از معمول از سرویس بهداشتی نیستند.
در واقع از هر ۱۰۰ نفر تنها یکی می‌تواند علائم اصلی این بیماری را تشخیص دهد و از هر پنج نفر نیز یک نفر تنها می‌تواند یکی از نشانه‌های این بیماری را ردیابی کند.
در سال ۲۰۱۴ میلادی سازمان جهانی بهداشت (WHO) در ارزیابی‌های خود اعلام کرد که ۹ درصد از افراد بزرگسال در سراسر جهان به این بیماری دچار هستند. همچنین در سال ۲۰۱۲، یک میلیون و ۵۰۰ هزار مورد مرگ و میر در سراسر جهان مستقیم از دیابت ناشی شده است. همچنین در سال ۲۰۱۲ در جهان حدود ۳۷۰ میلیون نفر به دیابت مبتلا بوده‌اند و نزدیک به پنج میلیون مورد مرگ و میر ناشی از دیابت یا بیماری‌های مرتبط با آن رخ داده است.
از سوی دیگر بررسی‌ها حاکیست که حدود ۹۰ درصد از کل موارد ابتلا به این بیماری شامل دیابت نوع دو می‌شود. در دیابت نوع دو پانکراس انسولین کافی برای حفظ سطح طبیعی گلوکز تولید نمی‌کند. در دیابت نوع یک پانکراس تولید انسولین را متوقف می‌کند.
تعدادی از فاکتورهای سبک زندگی همچون وزن، احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می‌دهد. نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد افراد، کاهش وزن را به عنوان نشانه‌ای از دیابت در نظر نمی‌گیرند هرچند وزن یکی از علائم اصلی این بیماری به حساب می‌آید.
تشنگی بیش از حد شناخته‌شده‌ترین علامت بیماری دیابت است که حدود نیمی از مردان و دوسوم زنان نسبت به ارتباط آن با دیابت آگاهی دارند.
تاری دید و روند کند بهبود زخم‌ها و جراحت‌ها کمتر به عنوان نشانه‌های بیماری دیابت مورد توجه قرار می‌گیرند که عدم تشخیص و درمان آن می‌تواند به نقص عضو، بیماری‌های جدی و حتی مرگ منجر شود.
این بیماری همچنین ممکن است به آسیب سیستم عصبی و کلیه‌ها منجر شود و بیماری‌های پوستی و نارسایی شنوایی را به همراه داشته باشد.
یکی از عارضه‌هایی که در کمین مبتلایان به دیابت است، «رتینوپاتی دیابتی» نامیده می‌شود و بر اثر آن، شبکیه چشم آسیب می‌بیند. به طور معمول ۵۰ درصد از مبتلایان به دیابت هفت سال پس از ابتلا به آن به این عارضه چشمی مبتلا می‌شوند و به همین دلیل اهمیت دارد که افراد دیابتی به طور مداوم از سلامت چشم‌های خود مطمئن شوند زیرا عارضه تا زمانی که خیلی پیشرفت نکند علائمی ندارد.
پزشکان معتقدند ۸۰ درصد از موارد ابتلا به دیابت نوع دو را می‌توان با تغییر در سبک زندگی به تاخیر انداخت یا پیشگیری کرد. به گفته پزشکان، مصرف مداوم قهوه، داشتن خواب کافی، عدم حذف وعده‌های غذایی، مصرف برخی داروهای گیاهی و ادویه‌جات و افزایش سطح ویتامین D بدن می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

مصرف نمک و شکر باید کاهش یابد/اقدامات کنترلی وزارت بهداشت 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو، بر کاهش مصرف نمک، شکر، چربی و اسید چرب ترانس در فرآورده های غذایی بر اساس برنامه سالانه در کشور، تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر اکبر عبداللهی در همایش کشوری برچسب‌گذاری مواد غذایی و نشانگرهای رنگی تغذیه‎ای در همدان با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در خصوص ایمنی و کنترل غذا و فرآورده‌های غذایی قبل از ورود به بازار، اظهار کرد: در راه مصرف منطقی غذا فرهنگ سازی و اطلاع‌رسانی باید مورد توجه جدی باشد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگ سازی اصلاح سبک زندگی و الگوی غذایی کم‌کاری شده است، گفت: باید بر اساس برنامه‌های سالانه مصرف نمک، شکر، چربی و اسید چرب ترانس را کاهش دهیم.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در حوزه اطلاع‌رسانی در مصرف غذاهای سالم، طی سال گذشته اقدام جدی صورت گرفت و توانستیم درج نشانگرهای تغذیه‎ای را در دستور کار قرار دهیم، افزود: در حوزه اعتمادسازی باید اقدامات اساسی را انجام داد.

وی با بیان اینکه اعتماد مردم به گفته‌ های ما مسئولان کم است، خاطرنشان کرد: باید بدانیم مردم چه خواسته‌هایی از ما دارند چرا که این بزرگترین عامل اعتمادسازی است .

عبداللهی با اهمیت به خواست مردم، خاطرنشان کرد: احترام به مصرف‌کننده در خصوص توجه به کیفیت محصول و اندازه آن اهمیت بسزایی دارد و عدم توجه به این مسئله به معنای بی‌احترامی به مصرف‌کنندگان است.

وی با اشاره به لزوم ورود اسمارت کد به بازار، گفت: محتوای محصولات غذایی به وسیله بارکد باید مورد شناخت باشد.

بیماران نادر زیر خط فقر 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

مبتلایان به بیماری‌های نادر مشکلات زیادی دارند. گستردگی انواع بیماری‌های نادر تشخیص و درمان این گروه از بیماری‌ها را سخت کرده. درمان و مراقبت از این بیماران هم هزینه‌های زیادی دارد. هزینه‌هایی که نه بیمه‌ها آن را پرداخت می‌کند و نه سازمان و نهاد مشخصی آن را پوشش می‌دهد. تنها سازمان بهزیستی تعدادی از این بیماران را آن هم به‌طور خیلی محدود تحت حمایت خود قرار داده. حمایتی که چندان نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای بیماران نادر و خانواده‌های آنها باشد. بیمارانی که تعداد قابل توجهی از آنها را کودکان و نوجوانان کمتر از ١۵‌سال تشکیل می‌دهند. همان‌ها که اگر والدین‌شان قبل از تصمیم به بچه‌دار شدن به مشاوره ژنتیک سر می‌زدند، شاید الان این همه درد و رنج را تحمل نمی‌کردند.

اما این پدر و مادرها هم تقصیری ندارند، چون خیلی از آنها هیچ شناخت و آگاهی از آزمایش‌های ژنتیک قبل ازدواج نداشتند یا اگر هم چیزی در این‌باره شنیده بودند، هزینه‌های سنگین این آزمایش‌ها آنها را از انجامش منصرف کرده و فقط با امید این‌که مشکلی پیش نخواهد آمد، زندگی مشترک را آغاز کردند اما درنهایت ثمره زندگیشان با رنج و بیماری پا به این دنیا گذاشت. درد و رنجی که اگر آنها را از پا درنیاورد تا آخر عمر با این بیماران همراه خواهد بود.

«در حوزه بیماری‌های نادر کودکانی وجود دارند که صبح در هنگام بیدار شدن از خواب بدنشان تا حدی تاول‌زده است که والدین این کودکان نمی‌توانند ملحفه‌ را از بدن آنها جدا کنند.» این را علی داودیان، مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر ایران به «شهروند» می‌گوید.

بنیادی که ۶‌سال از تاسیس‌اش می‌گذرد و در این مدت توانسته مرهمی باشد بر درد و رنج این بیماران. داودیان از رنج‌ها و مشکلات بیماران نادر می‌گوید، از هزینه‌های بالای آزمایش‌های ژنتیک، آزمایش‌هایی که می‌تواند تولد این بیماران را تا ٨٠‌درصد کاهش دهد ولی به دلیل حمایت نشدن از طرف بیمه‌ها زوج‌ها قبل از ازدواج چندان تمایلی به انجام این آزمایش‌ها ندارند. او البته خبرهای خوبی هم برای مبتلایان به بیماری‌های نادر دارد، «راه‌اندازی مرکز تصویربرداری پزشکی شبانه‌روزی در تهران» مرکزی که همه خدمات آن برای مبتلایان به بیماری‌های نادر، صعب‌العلاج و سرطانی رایگان است. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید:
به‌طورکلی چه نوع بیماری‌هایی در گروه بیماری‌های نادر قرار می‌گیرد؟
اطلاق بیماری نادر بیش از آن‌که به نوع بیماری مربوط باشد، به میزان شیوع بیماری بستگی دارد. به‌طورکلی بیماری نادر به شماری از بیماری‌ها گفته می‌شود که دارای فراوانی کمتر از ۵ نفر در ١٠‌هزار نفر است. این شیوع کم باعث شده ‌است که تشخیص این بیماری‌ها، به سختی امکان‌پذیر باشد. تاکنون بین ۵ تا ٨‌هزار بیماری نادر در جهان شناسایی شده ‌است. به عبارت دیگر بیماری نادر به بیماری گفته می‌شود که شیوع آن بسیار کم است و دامنه‌ای بین یک به ١٠ هزار تا یک به ٢٠٠ هزار را در بر می‌گیرد. اما در مجموع تعریف کامل و دقیقی برای بیماری نادر وجود ندارد. با این حال نظام‌های سلامت در دنیا معمولا بر شیوع اندک بیماری نادر برای تعریف آن تاکید می‌کنند اما بعضا بر این تعریف موارد دیگری نیز چون سختی و مزمن بودن بیماری را نیز اضافه می‌کنند.
با توجه به تعریفی که شما از بیماری‌های نادر ارایه کردید، این گروه از بیماری‌ها در نظام‌های درمانی مختلف تعاریف متفاوتی دارد؟

بله. بسته به هر کشوری شیوع یک بیماری براساس اندازه‌گیری‌های منطقه‌ای صورت می‌گیرد و به این ترتیب بعضی بیماری‌ها در بعضی کشورها می‌توانند بیماری نادر محسوب شوند و در بعضی کشورهای دیگر بیماری نادر محسوب نشوند یا حتی یک بیماری نادر می‌تواند در یک گروه خاصی از مردم یک منطقه بیماری شایعی باشد.

البته سن هم فاکتور تعیین‌کننده‌ای در تعریف بیماری‌های نادر است برای مثال بیماری سرطان در کودکان یک بیماری نادر محسوب می‌شود، درصورتی که در بزرگسالان اینچنین نیست. البته معیارهای دیگری هم در تعریف بیماری نادر وجود دارد که در کشورهای مختلف کمی با هم تفاوت دارد، برای نمونه در آمریکا به بیماری، بیماری نادر گفته می‌شود که جمعیت مبتلایان به آن کمتر از ٢٠٠هزار نفر در خاک آمریکا باشد که با توجه به جمعیت ایالات متحده چیزی کمتر از یک به ١۵٠٠ نفر می‌شود. این درحالی است که در ژاپن به بیماری که کمتر از ۵٠‌هزار نفر در خاک ژاپن باشد که چیزی برابر یک به ٢۵٠٠ نفر می‌شود، بیماری نادر اطلاق می‌شود و در اتحادیه اروپا به بیماری که جمعیت مبتلایان به آن بیماری برابر یک به ٢‌هزار جمعیت کشور مربوطه باشد بیماری نادر گفته می‌شود.

در ایران هم مطابق تعریف علمی بیماری نادر به بیماری اطلاق می‌شود که دارای فراوانی یک به ۵٠‌هزار نفر است. می‌بینید که این اعداد و ارقام با هم متفاوت است. به همین دلیل هم تاکنون تعریف واحدی برای بیماری‌های نادر از سوی مجامع بین‌المللی ارایه نشده است.
با این حساب میزان مبتلایان به این گروه از بیماری‌ها در مقایسه با بیماری‌های دیگر بسیار کم است.
من این گزاره را به این صورت اصلاح می‌کنم که تعداد افرادی که به هریک از گونه‌های بیماری‌های نادر مبتلا می‌شوند بسیار کم هستند، برای مثال مجموع تمام مبتلایان به بیماری‌های نادر در فرانسه با مبتلایان به بیماری سرطان برابری می‌کند. اما گوناگونی بیماری‌های نادر بسیار زیاد است. تعداد کم مبتلایان در کنار تنوع بالای این گروه از بیماری‌ها مشکلات تشخیصی و درمانی زیاد برای پزشکان و مبتلایان به این بیماری‌ها به وجود آورده است.

منشأ اصلی این بیماری‌ها چیست، با توجه به این‌که در چند‌سال اخیر بحث‌های زیادی درخصوص ارتباط بیماری‌های نادر با آلودگی‌های محیطی و مواد غذایی از سوی برخی کارشناسان این حوزه عنوان شده است.

اینها فرضیات مطرح شده درخصوص این بیماری‌ها هستند که تاکنون به اثبات نرسیده است. از طرف دیگر منشأ بیش از ٨٠‌درصد این بیماری‌ها مشکلات ژنتیکی است. براساس اعلام بنیاد بیماری‌های نادر اروپا به جز ٨٠‌درصد این بیماری‌ها که خاستگاه ژنتیکی دارند و ٢٠‌درصد دیگر نتیجه گونه‌ای از عفونت‌ها و حساسیت‌هاست، به همین دلیل هم مبتلایان به بیماری‌های نادر معمولا تا آخر عمر تحت‌تاثیر عوارض این بیماری‌ها هستند. حتی اگر بعضی عوارض تنها در بعضی سطوح خاص پیشرفت بیماری بروز کنند.
آماری درخصوص میزان مرگ‌ومیر مبتلایان به این بیماری‌ها وجود دارد؟
تاکنون آمار دقیقی در این خصوص اعلام نشده است، ولی بیشترین میزان مرگ‌ومیر مربوط به کودکان است. به‌طوری که بیماری‌های نادر مادرزادی‌ درصد مرگ‌ومیر این دسته از بیماران را در سنین ۵ سالگی به ۳۰ درصد درمیان تمام بیماران مبتلا به بیماری نادر رسانده‌ است. ‌درصد سن مرگ‌ومیر در بین ۶۵‌درصد بیماران مبتلا به بیماری نادر از نوع حاد معمولا به این صورت است که ٣۵‌درصد پیش از سن یک سالگی، ١٠‌درصد بین سنین یک تا ۵ سالگی و١٢‌درصد بین سنین ۵ تا ١۵ سالگی جان خود را از دست می‌دهند، براساس این آمار و ارقام بیشترین آمار مرگ‌ومیر مبتلایان به بیماری‌های نادر در بین کودکان و نوجوانان است، این واقعیت بسیار تلخی است.
درمیان انواع مختلف بیماری نادر، کدام یک در ایران شیوع بیشتری دارد؟
از بین ۵ تا ٨‌هزار بیماری نادر شناخته شده در جهان ۵٨ نوع آن در ایران شیوع بیشتری دارد. براساس برخی برآوردهای انجام شده حدود ٣٠‌میلیون نفر در اروپا و ٣٠‌میلیون نفر در آمریکای شمالی به یکی از انواع بیماری‌های نادر مبتلا هستند. تاکنون در ایران هم ٢۵‌هزار نفر مبتلا شناسایی شده‌اند ولی آمار بسیار بیشتر از اینهاست.
پس نمی‌توان گفت در ایران چند نفر به بیماری‌های نادر مبتلا هستند؟
به‌دلیل این‌که تاکنون در این زمینه آمارگیری انجام شده، نمی‌توان به‌طور مشخص در این زمینه آماری ارایه داد.
برخی اخبار و شنیده‌ها حاکی از این است که در برخی از مناطق جنوبی ایران بیماری‌های نادر شیوع بیشتری دارد. آیا تاکنون در این زمینه کار تحقیقی و علمی انجام شده است؟
البته شیوع این بیماری فقط به مناطق جنوبی کشور محدود نمی‌شود، در استان‌های کردستان و سیستان‌وبلوچستان بیماری‌های نادر شیوع بالایی دارد. ازدواج فامیلی، آلودگی محیطی، آفت‌ها و برخی ضایعات و عوارض جنگ از مهم‌ترین دلایل شیوع بالای بیماری‌های نادر در این مناطق است. البته درخصوص پراکندگی بیماری‌های نادر در کشور تاکنون کار تحقیقی و آماری مشخصی انجام نشده و به همین دلیل نمی‌توان گفت که بیماری‌های نادر در کدام مناطق کشور شیوع بیشتری دارد. همان‌طور که اشاره شد بیش از ٨٠‌درصد این بیماری‌ها منشأ ژنتیکی دارد. این ژن معیوب است که معلولیت، عقب‌افتادگی ذهنی و نقص ایمنی و حرکتی و عضلانی و مفصلی ایجاد می‌کند.
در ایران کدام یک از انواع بیماری‌های نادر شایع‌تر است؟
«نقص ایمنی» و «ائی بی» شایع‌ترین بیماری در کشور است.
باتوجه به نقش مشکلات ژنتیکی در بروز این گروه از بیماری‌ها و با توجه به هزینه بالای آزمایش‌های ژنتیک در کشور و پایین بودن سطح آگاهی مردم نسبت به اهمیت این آزمایش‌ها قبل از ازدواج و به‌خصوص پیش از بارداری، بنیاد بیماری‌های نادر در این زمینه چه برنامه‌هایی دارد؟
قبل از پاسخ به این سوال باید درخصوص بنیاد و اهداف تشکیل آن توضیح مختصری بدهم. بنیاد بیماری‌های نادر ایران از ٨ آبان ماه‌سال ١٣٨٨ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. هدف اصلی از تشکیل این بنیاد کاهش درد و رنج بیماران نادر و خانواده‌های آنها بود. بزرگ‌ترین دغدغه ما در طول سال‌های گذشته، مشکلات این گروه از بیماران بود و به همین دلیل هم این بنیاد در سه محور خدمات اجتماعی، پزشکی و بیمه‌ای برای بیماران نادر راه‌اندازی شد.

البته ایده اصلی راه‌اندازی این بنیاد به ٨‌سال پیش برمی‌گردد. یک شب به صورت کاملا اتفاقی کودکی را در پشت درهای یکی از بیمارستان‌های تهران دیدم که از شدت درد به خود می‌پیچید و بیمارستان هم از پذیرش کودک امتناع می‌کرد، از دست خانواده آن کودک هم کاری ساخته نبود، آن شب را هیچ وقت فراموش نمی‌کنم، از همان لحظه ایده تشکیل بنیاد بیماری‌های نادر در ذهنم شکل گرفت و خوشبختانه اکنون ۶‌سال است که این مجموعه توانسته بیش از ٢۵‌هزار بیمار نادر را تحت پوشش قرار دهد. اولین اقدام پس از شناسایی فرد مبتلا، صدور نادرکارت برای بیمار است. بیماران با این کارت می‌توانند خدمات رایگان درمانی و مراقبتی از مراکز زیر مجموعه بنیاد بیماران نادر دریافت کنند. خدمات چشم پزشکی، دندانپزشکی، گفتار درمانی، توانبخشی و جراحی‌های محدود چشم ازجمله خدمات ارایه شده به این گروه از بیماران است. این خدمات صد‌درصد رایگان است. اما درخصوص سوال شما باید گفت متاسفانه آزمایش‌های ژنتیک بسیار گران است و از طرف دیگر همان‌طور که اشاره کردید سطح آگاهی مردم هم پایین است. آزمایش‌های ژنتیک از یک تا ٣٠‌میلیون تومان هزینه دارد. البته در برخی از موارد با یک تا ٢‌میلیون تومان هم می‌شود برخی آزمایش‌ها را انجام داد. البته آزمایش‌های ژنتیک در همه جای دنیا در ردیف خدمات تشخیصی هزینه دارد. خیلی از افراد وقتی با این ارقام مواجه می‌شوند، قید آزمایش ژنتیک را می‌زنند.

به همین خاطر دولت و مردم و نهادهایی مثل ما باید به هم کمک کنند تا غربالگری به‌طور جدی انجام شود. آزمایش ژنتیک هنوز تحت پوشش بیمه نیست. بنیاد بیماری‌های نادر به وزیر رفاه و سازمان بهزیستی پیشنهاد داد تا بخشی از این آزمایش‌ها تحت پوشش بیمه قرار بگیرد. در این زمینه هم تفاهمنامه‌ای بین ما و بهزیستی امضا شد تا این آزمایش‌ها را در ٣١ استان کشور انجام دهیم. نقطه مطلوب ما این است که همه افراد قبل از ازدواج و بارداری این آزمایش‌ها را انجام دهند، به‌ویژه برای افرادی که زمینه مشکلات ژنتیکی دارند. البته می‌توان با بومی‌سازی برخی تست‌های ژنتیکی بخش قابل توجهی از هزینه‌ها در این بخش را کاهش داد. موضوع مهمی که درخصوص این بیماران وجود دارد، شرایط خاص آنهاست، در حوزه بیماری‌های نادر افرادی وجود دارند که صبح در هنگام بیدار شدن از خواب بدنشان تا حدی تاول زده است که والدین این کودکان نمی‌توانند ملحفه‌ را از بدن آنها جدا کنند و چنانچه شما فیلم زندگی این بیماران را ببینید قطعا نمی‌توانید به شکل عادی زندگی کنید. به همین دلیل کمک به این افراد و ارایه خدمات درمانی باکیفیت و مناسب هدف اصلی بنیاد بیماری‌های نادر است.
به نظر می‌رسد که نگهداری و مراقبت از این بیماران هم هزینه زیادی دارد.
بله. به‌طور متوسط یک بیمار نادر در ماه حداقل یک‌میلیون تومان هزینه دارو و مراقبت دارد که ‌این هزینه‌ها تا آخر عمر هم ادامه دارد. همین هزینه‌ها بیشتر خانواده این بیماران را به زیر خط فقر می‌کشاند. به همین دلیل هم مشکلات مالی یکی از عوارض این بیماری است که متاسفانه بخش قابل توجهی از بیماران و خانواده‌های آنها را تحت فشار قرار می‌دهد.
آیا بنیاد بیماری‌های نادر برای کاهش مشکلات مالی این گروه از بیماران برنامه‌ای دارد؟
این بنیاد یک سازمان مردم‌نهاد است و هیچ کمکی از دولت دریافت نمی‌کند و حتی کمک‌های نقدی و مالی از مردم نمی‌گیرد. اما با این همه با گذشت ۶‌سال از راه‌اندازی این بنیاد، اقدامات خوبی در جهت حمایت از بیماران نادر انجام شده است.

خوشبختانه در چند روز گذشته هم مرکز تصویربرداری پزشکی از سوی بنیاد بیماری‌های نادر راه‌اندازی شد. بررسی‌های میدانی ما نشان می‌داد که جمعیت ۵‌هزار نفری بیماران نادر در تهران در زمینه خدمات تشخیصی و تصویربرداری در شب‌ها و روزهای تعطیل با مشکلات زیادی مواجه هستند به همین دلیل هم این مجتمع تصویربرداری با همت جمعی از پزشکان و همکاران ما با شعار «٧٢۴» یعنی هفت روز هفته و به صورت شبانه‌روزی خدماتی چون ام. آر. آی، سی تی اسکن، ماموگرافی، سونوگرافی، پانورکس، رادیوگرافی، سنجش تراکم استخوان، نوار عصب، عکسبرداری از دهان، فک و صورت، پری اپیکال دیجیتال و ادیولوژی دیجیتال به صورت رایگان به بیماران نادر، سرطانی و صعب‌العلاج ارایه می‌شود. در این مجموعه یک گروه ٢۵ نفره پزشکی به همراه یک پزشک زن در نوبت شب فعال هستند. این برای نخستین بار در ایران است که این سطح از خدمات به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.
یکی از مشکلاتی که در این چند‌سال در مراکز تصویربرداری پزشکی مشهود است، خودداری این مراکز از پذیرش بیماران سنگین وزن است، آیا در این مرکز به این گروه از بیماران خدمات ارایه می‌شود؟
متاسفانه همان‌طور که اشاره کردید، پذیرش نکردن بیماران بالای ١٠٠ کیلو در بیشتر مراکز تصویربرداری به‌خصوص در
M R I مشکلات زیادی را برای این گروه از بیماران به وجود آورده است. اما در این مرکز هیچ محدودیتی در خدمات تصویربرداری وجود ندارد و افراد بالای ١٠٠ کیلو هم می‌توانند مانند دیگر بیماران از خدمات این مجموعه استفاده کنند.
و حرف آخر.
حرف آخر این‌که کمک به بیماران نادر در کشور نیاز به همکاری و تعامل دارد. به‌خصوص سیاست‌گذاری‌های وزارت بهداشت در بهبود وضع این بیماران و حمایت‌های وزارت تعاون و سازمان بهزیستی از این افراد بسیار موثر است. ما همچنان منتظر پاسخ مجلس درخصوص تشکیل فراکسیون بیماران نادر هستیم.

از طرف دیگر همان‌طور که می‌دانید پیشگیری بسیار موثرتر و ارزان‌تر از درمان است و پیشگیری از بیماری نادر یعنی توجه به آزمایش‌های ژنتیک، براساس اعلام سازمان بهزیستی سالانه بین ٣٠ تا ۴٠‌هزار نوزاد معلول درکشور متولد می‌شود. نوزادانی که به انواع و اقسام بیماری‌های ژنتیکی مانند عقب‌ماندگی ذهنی، اختلال رشد، کوتولگی، اختلالات متابولیک (سوخت و ساز مواد)، ناشنوایی، نابینایی، تالاسمی، هموفیلی، اختلالات عصبی و عضلانی و… مبتلا هستند. تولد نوزادان معلول جدا از درد و رنج بیماری هزینه‌های سنگینی هم به نظام درمانی کشور وارد می‌کند. هزینه‌هایی که در ٩۵‌درصد موارد منجر به مداوا و بهبودی کامل نمی‌شود و درنهایت بسیاری از این افراد به دلیل بیماری و عوارض آن فوت می‌کنند. باید هزینه و فایده را سنجید و براساس آن تصمیم‌گیری کرد.

مولکول عامل سقط جنین در زنان باردار 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

مولکولی در سلول‌های انسان که می‌تواند در تحریک واکنش ایمنی مناسب به عنوان یک واکسن مؤثری برای انگل تک سلولی که توکسوپلاسما گوندی نامیده می‌شود مهم باشد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عفونت با توکسوپلاسما می تواند منجر به مرگ یا ذات الریه در بیماران تحت درمان بیماری ایدز یا سرطان که سیستم ایمنی ضعیفی دارند شود . همچنین می تواند باعث سقط جنین در زنان باردار شود یا هنگام تولد فرزند خود را با یک بیماری مادرزادی به دنیا آورند.

تیم تحقیقاتی در موسسه تحقیقاتی بیماری های میکروبی و ایمنی شناسی در اوزاکا از موش استفاده کردند تا دریابند که چگونه سلول های موش به یک واکسن آزمایشی بر اساس توکسوپلاسما غیر فعال واکنش نشان می دهند.

آنها دریافتند که یک مولکول میزبان بزرگ به نام p62 نقش مهمی در تحریک سیستم ایمنی بدن در عفونت توکسوپلاسمایی ایفا می کند.این گروه امیدوار است که این یافته ها منجر به تولید واکسنی به کمکp62برای پیشگیری از عفونت انگل شود.

این کشف با آنکه چه اتفاقی در داخل سلول آلوده به انگل می افتد در ارتباط است . این انگل سلول‌های آلوده را با واکوئل یا حجمی کوچک در مایع اطراف هسته سلول در بر میگیرد .

p62 کلید پاسخ ایمنی IFN-γ قوی تر در واکوئل سلول میزبان استدر واکوئل انگل آنتی ژنی آزاد می کند، که می تواند توسط سلول های کشنده توکسوپلاسما سیستم ایمنی بدن شناخته شده ومورد هدف قرار گیرند .

تیم تحقیقاتی سلول های آلوده به توکسوپلاسما را که در آن سیستم ایمنی بدن به همراه IFN-γ با کسانی که فاقد این سیستم بودند مقایسه کردند. آنها دریافتند که میزان سلول های کشنده توکسوپلاسما در سلول های آلوده که در آن سیستم ایمنی بدن به همراه IFN-γ بود بسیار بالاتر بود.

در موش های فاقد مولکول p62 سلول های کشنده آنتی ژن توکسوپلاسما به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

این پیشرفت نیزمی تواند به سمت درمان های موثرتری برای بیماری توکسوپلاسموسیس استفاده شود . همانطور که در ژانویه سال ۲۰۱۴ گزارش داده شد که چگونه کشف یک پروتئین جدید می تواند توکسوپلاسموسیس را درمان کمک کند.

سه روش کلیدی برای پیشگیری از ایدز 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

شاید او تنها کسی باشد که درباره ایدز طوری حرف می‌زند که هم بترسیم و هم نترسیم. مینو محرز، نخستین پزشکی است که در ایران به درمان بیماران مبتلا به ویروس HIV اقدام کرد و در آن روزگار که کسی از این بیماری چیزی نمی‌دانست، مرهمی بر دردهای این بیماران بود. او دیروز میان خیل دانشجویان که در سالن اجتماعات واحد علوم پزشکی تهران دانشگاه آزاد اسلامی جمع شده بودند، هم از تجربیاتش به‌عنوان یک پزشک گفت و هم به مخاطبان جوانش توصیه کرد سه روش کلیدی برای پیشگیری از ایدز را رعایت کنند.
علاوه ‌بر او اردلان شجاع‌کاوه، بهنوش بختیاری و پرستو صالحی نیز به‌عنوان سفیران سلامت در این همایش حاضر شدند و اعلام کردند از رسانه‌های شخصی خود برای آگاهی جوانان در مورد این بیماری و توصیه به آنها برای استفاده از وسایل پیشگیری استفاده می‌کنند.
براساس آمار وزارت بهداشت که اخیرا اعلام شد، در حال حاضر ابتلای ۳۰ هزار نفردر کشور به HIV ثبت شده است، اما در این میان تخمین زده می‌شود که آمار مبتلایان به این بیماری ۱۰۰ هزار نفر باشد که این به آن معنی است که ۷۰ هزار نفر از بیماری‌شان بی‌اطلاع هستند؛ افراد بی‌اطلاعی که می‌توانند شریک‌های جنسی خود را آلوده کنند. این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان بیماری‌های عفونی، جلوگیری از شیوع این بیماری آسان است، البته اگر مردم در مورد آن آگاهی داشته باشند.

از یک مبتلا نترسید
مینو محرز که خود ۳۰ سالی است در زمینه درمان این بیماری فعالیت دارد و در دوره‌هایی تنها کسی بود که حاضر می‌شد این بیماران را معاینه کند، خطاب به دانشجویان رشته پزشکی که خیلی از آنها ممکن است از مواجهه با بیمار ایدزی وحشت داشته باشند، گفت: «یادتان باشد که بیمار ایدزی ترس ندارد. یک دانشجوی پزشکی بیشتر از دیگران با این بیماران در ارتباط است، هرگز ایدز با دست دادن، روبوسی کردن و خوش و بش کردن منتقل نمی‌شود.» او حتی پا را از این فراتر می‌گذارد و می‌گوید: «حتی اگر با سرنگ آلوده به خون بیمار ایدزی بدنتان زخمی شد هم می‌توانید در یک دوره‌ای تحت درمان قرار بگیرید تا به این ویروس مبتلا نشوید. خیلی از پزشکان هستند که از وحشت ابتلا به این بیماری از معاینه بیمار مبتلا به این ویروس امتناع می‌کنند، این در حالی است که شمار مبتلایان به این بیماری از این طریق‌ بسیار پایین است.»
او حتی عمر ویروس HIV را در فضای بیرون بدن خیلی کوتاه می‌داند و می‌گوید: «تنها اگر این ویروس در یک لخته خون باشد می‌تواند تا یک هفته دوام بیاورد در غیر این صورت این ویروس در خارج از خون و ترشحات مقعدی دوامی ندارد.»
به همین دلیل است که میزان انتقال این ویروس از راه دندانپزشکی یا آرایشگاه بسیار پایین است و بیشترین دلیل انتقال آن رابطه جنسی بدون کاندوم، انتقال خون آلوده و همچنین انتقال از راه مادر به جنین است.
اما این بیماری گرچه خوف زیادی به دل می‌آورد، اما کشنده نیست و داروهایی برای کنترل و بازدارندگی دارد و یک مبتلا به ویروس HIV می‌تواند از عمر طبیعی برخوردار باشد، حتی ازدواج کند و با روش‌های درمانی صاحب فرزند سالم شود و در کنار بقیه زندگی کند.
محرز می‌گوید: «جمعیت جوان ما زیاد است و روابط جنسی پرخطر در این گروه بالاست. این در حالی است که نه از طریق رسانه ملی و نه حتی آموزش و پرورش، آموزش و هشدار مستمری به نوجوانان و جوانان‌مان نمی‌دهیم. آنها درباره این بیماری نمی‌دانند و به همین دلیل واهمه‌های بی‌دلیل و بی‌باکی‌هایی از سر ناآگاهی دارند.» او به سه روش کلیدی پیشگیری از ایدز اشاره می‌کند و می‌گوید: «از جوانان می‌خواهم ابتدا خوددار باشند، سپس به شریک جنسی خود وفادار باشند و سپس از کاندوم استفاده کنند.»
اما چرا آموزش و پرورش و رسانه ملی درباره اطلاع‌رسانی این موضوع امتناع می‌کنند، در حالی که به گفته محرز، از سوی مراجع تقلید در این مورد منعی وجود ندارد. درست به دلیل همین ناآگاهی است که اکنون در کشورهای توسعه‌یافته شاهد کاهش آمار ایدز و در کشورهایی چون ما شاهد افزایش آمار آن هستیم.

چه مقدار ویتامین دی برای قلب لازم است؟

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

محققان ادعا می کنند که میزان مورد نیاز ویتامین دی برای سلامت قلب را شناسایی کرده اند.

تحقیقات قبلی ثابت کرده بود که سطوح پایین ویتامین دی با خطر ابتلا به بیماری های قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی در رابطه است اما میزان این کمبود در این تحقیقات روشن نبود.

طبق مطالعات جدید سطوح ویتامین دی بالاتر از ۱۵ نانوگرم در هر میلی لیتر برای سلامت قلب مفید است. اگرچه سطوح ویتامین دی بالاتر از ۳۰ میلی لیتر در نانوگرم نیز پیشنهاد شده، اما برخی محققان می گویند عدد ۱۵ سطح مناسبی است و حتی با در نظر گرفتن این عدد، هنوز یک نفر از هر ده نفر دچار کمبود ویتامین دی است.

بهترین راه برای تعیین میزان ویتامین دی انجام آزمایش خون است.

این مطالعه شامل بررسی ۲۳۰ هزار نفر به مدست سه سال بود و نتایج آن این هفته در جلسه سالانه انجمن قلب آمریکا در اورلاندو ارائه شد.

بدن ما به طور طبیعی میزان مورد نیاز ویتامین دی را از طریق نور خورشید سنتز می کند. این ویتامین همچنین در غذاهایی از قبیل ماهی، مکمل های روغن ماهی، زرده تخم مرغ، و برخی فرآورده های لبنی و غلات یافت می شود.

پارازیت ها، آلاینده‌های خطرناک و ناپیدا 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

تعبیر آلاینده‌های زیست محیطی با خود فهرستی از انواع آلودگی‌ها را در ذهن افراد جامعه تداعی می‌کند که برای هر کدام از آنها مضرات گوناگونی ذکر می‌شود، اما شاید کمتر خواننده‌ای زمانی که اسم آلاینده زیست محیطی به گوشش می‌رسد، لغت پارازیت در ذهنش تداعی شود. پارازیت‌ها نوع جدیدی از آلاینده‌های زیست‌محیطی هستند که با سرعتی چند برابر آلاینده‌های قبلی زیست کره زمین را در معرض خطر قرار داده‌اند. با وجودی که مهم‌ترین ضرر پارازیت‌ها به انسان‌ها معطوف است ولی کمتر کسی آنها را به عنوان آلاینده‌های مضر می‌شناسد. پارازیت‌ها آن‌قدر به ما نزدیک هستند که حتی نمی‌توانیم تصورش را کنیم. آنها همان امواجی هستند که باعث اختلال در پخش برنامه مورد علاقه‌تان می‌شوند. این مساله اتفاقی است که هر روز در مقابل دیدگان همه ما رخ می‌دهد اما کمتر کسی تصورش را می‌کند که این مساله با وسعتی باورنکردنی مضر باشد.

در تعریفی از پارازیت آمده است: «پارازیت موج الکترومغناطیسی از نوع «مایکروویو» است که از جنس همان امواج ماهواره است ولی قوی‌تر از آن. به همین خاطر سیگنال ماهواره را دچار اختلال می‌کند.» درباره پارازیت‌ها اظهارنظرهای زیادی وجود دارد که در جدول زیر به آنها اشاره می‌شود، با این وجود هنوز هم هاله عمیقی از ابهام بر سر مساله پارازیت‌ها سایه افکنده است که باعث می‌شود تمام اظهارنظرها در این زمینه در برزخ درستی و نادرستی در نوسان باشند.
پارازیت‌ها در جنگ‌ها متولد شدند
سن پارازیت‌ها به ۷۰ سال می‌رسد و به نظر می‌رسد که یار همیشه در صحنه، جنگ‌ها و رقابت‌ها بوده‌اند. نخستین استفاده از پارازیت‌ها به دلایل جنگی و امنیتی بود با وجودی که در ظاهر امروزه استفاده از پارازیت‌ها به این دلیل نیست اما در واقع دلیل اصلی همان دلیل سابق است که امروزه صورت نهانی پیدا کرده است.

پا قدم پارازیت‌ها به جنگ جهانی دوم بازمی‌گردد به زمانی که رژیم نازی پارازیت‌هایی را به برنامه‌های متفقین ارسال می‌کرد. در جنگ سرد نیز اتحاد جماهیر شوروی سابق و بلوک شرق روی برنامه‌های رادیویی رسانه‌های غربی پارازیت ارسال می‌کردند. در آمریکای لاتین نیز برخی رادیوهای کمونیستی توسط سی‌آی‌ای مورد ارسال پارازیت واقع می‌شد.

بریتانیا نیز روی برخی از رادیوهای مصری (در دوره بحران سوئز) و یونانی (پیش از استقلال قبرس) پارازیت می‌فرستاد. در دوران پس از جنگ جهانی هم برخی از کشورها مثل کوبا، کره‌شمالی، کره‌جنوبی، کشورهای خاورمیانه، پاکستان، اتیوپی و ویتنام از پارازیت استفاده کردند. به نظر می‌رسد در تمامی نقاط این کره خاکی مساله پارازیت‌ها حکمفرماست اما با این وجود مساله پارازیت‌ها در بعضی از نقاط پررنگ‌تر از سایران است. این مساله به ویژه در مناطق استراتژیک اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت پارازیت‌ها
در کشور ما هم به دلایل شرایط استراتژیکی موجود حدود دو دهه است که انتشار پارازیت‌ها مورد توجه است. هرچند ارسال پارازیت‌ها از سوی مسئولان تایید شده است اما اینکه هیچ نهادی مسئولیت آن را به عهده نمی‌گیرد موجب شده است که روز به روز به خطرات ناشی از ارسال این امواج افزوده شود. یکی از مسائل مهم درباره مساله پارازیت‌ها در کشور ما این است که اطلاعات دقیقی درباره آنها وجود ندارد و به همین دلیل بیشتر اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد گمانه‌زنی‌هایی است که درباره صحت و سقم آنها تردید وجود دارد.

شاید به دست آوردن آمار درباره افزایش سقط جنین، ناباروری یا افزایش انواع بیماری‌های جسمی و روحی کار سختی نباشد، اما هیچ‌گاه به‌طور قطعی نمی‌توان این مشکلات را با مساله پارازیت‌ها پیوند داد، بلکه فقط می‌توان در این زمینه گمانه‌زنی‌هایی داشت. مسئولان دولت یازدهم از همان آغاز فعالیت در این دولت به مساله پارازیت‌ها توجه کردند اما با این وجود به دلیل اینکه اطلاعات دقیقی درباره پارازیت‌ها نداشتند هیچ‌گاه نتوانستند به‌یقین در این زمینه چیزی بگویند، بلکه تنها براساس گمانه‌زنی‌ها در این زمینه هشدارهایی را مطرح کردند.

از سوی دیگر بی‌متولی بودن مساله پارازیت‌ها در کشور ما باعث شده است که یک نوع سردرگمی در این زمینه وجود داشته باشد. پاس‌کاری‌هایی که بین سازمان‌های مختلف وجود دارد گاهی باعث می‌شود صورت مساله در این بین گم شود. امروزه یافتن اطلاعات دقیق درباره پارازیت‌ها و اثرات منفی آنها بر سلامت انسان، گیاهان و جانوران، بیش از یافتن متولی برای آنها اهمیت دارد. پارازیت‌ها بیش از هر چیزی نیازمند شفاف‌سازی هستند، زیرا تجربه چندین ساله در کشور ما ثابت کرده که گمانه‌زنی‌ها راه به جایی نخواهند برد.
استفاده از تحقیقات سایر کشورها
شاید در این زمینه تنها کاری که می‌توانستیم انجام دهیم این بود که به سراغ افراد آگاه برویم تا آنها ابعاد مختلف این مساله را برای ما واکاوی کنند. اسماعیل کهرم، کارشناس محیط زیست، از جمله کسانی است که بارها درباره مساله پارازیت‌ها هشدار داده است. او می‌گوید: «خانم ابتکار یکی از افراد فعال در بررسی مساله پارازیت‌ها بوده‌اند که قبل از اینکه ریاست سازمان محیط زیست را هم بر عهده بگیرند درباره مضرات پارازیت‌ها بر مغز، قلب، زنان حامله و جنین هشدار داده بودند و خواستار شفاف‌سازی در این زمینه شدند.»

کهرم در ادامه سخنانش به مشخص نبودن منشأ پارازیت‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «در این زمینه فقط می‌توان حدس زد.» او به ضرری که امواج موبایل برای بدن دارند اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: «زمانی که گفته می‌شود قرار گرفتن باتری موبایل در کنار قلب باعث آرتیمی یعنی خارج شدن ضربان قلب از ریتم می‌شود، آن‌گاه باید گفت وای به حال مضرات پارازیت‌ها.» او متولی برای مساله پارازیت‌ها را زیاد می‌داند اما با این وجود معتقد است که کسی نمی‌تواند به‌طور دقیق در این زمینه سخن بگوید.

کهرم می‌گوید: «مردم نخستین متولیان مساله پارازیت‌ها هستند که بیشتر زیان را از این مساله متحمل می‌شوند، بعد از مردم مسئولان هستند که باید در این زمینه اقدامات لازم را صورت دهند.» اما راه‌حلی که او در این زمینه ارائه می‌دهد: «باید به نتایج تحقیقاتی که در سایر کشورها درباره ضررهای پارازیت‌ها صورت گرفته است رجوع کرد و از این طریق مساله پارازیت‌ها را مورد بررسی قرار داد.»
فراکسیون محیط زیست پیگیر پارازیت‌هاست
کمال‌الدین پیرموذن، عضو فراکسیون محیط زیست مجلس از جمله فعالان در بررسی مساله پارازیت‌هاست. او در یکی از اظهارنظرهای پیشینش گفته بود: «پس از بررسی اثرات بیولوژیکی امواج رادیویی و میکروموج‌ها (پارازیت‌ها) به این نتیجه رسیدم که این امواج ضمن امکان ایجاد سرطان در بافت‌های نرم بدن به تداخل در سیستم هدایت هواپیما، تاثیرات منفی روی مغز و اعصاب، تاثیر منفی روی جنین، عقیم شدن مردان و افزایش دمای بدن می‌انجامد.» او در قسمت دیگری از اظهارنظرش بر این نکته تاکید کرده بود: «پارازیت‌اندازها، فرستنده‌های مخابراتی و پست‌های برق فشار قوی دائما در حال انتشار پارازیت با توان بالا هستند و بر اساس داده‌های سازمان بهداشت جهانی اثرات ناشی از این امواج بر روی بافت‌های زنده انسان‌ها به افزایش آمار مرگ و میر به ویژه در اثر سرطان و سکته‌های قلبی و مغزی و افزایش تحریکات و ناراحتی‌های عصبی منجر می‌شود.»

درباره مساله پارازیت‌ها با او تماس گرفتیم تا جویای بررسی‌های مجلس در این زمینه شویم. این عضو فراکسیون محیط زیست مجلس به «آرمان» گفت: «پارازیت‌های با فرکانس طولانی برای حیات انسان بسیار مضر هستند. این مضرات در افراد سالخورده و اطفال بیشتر است.» او درباره پیگیری این مساله در فراکسیون محیط زیست گفت: «فراکسیون محیط زیست پیگیر این مساله است و رئیس این فراکسیون از طریق دبیرخانه شورای امنیت در حال پیگیری این مساله است. این مساله باید به جد در دستور کار همه صاحب منصبان ذی‌مدخل قرار بگیرد.» او با اشاره به اینکه در ابتدا این تلقی وجود داشته که وزارت مخابرات و ارتباطات در این زمینه مسئول است، افزود: «بررسی‌های انجام شده و اظهارات مسئولان وزارتخانه نشان داد که این وزارتخانه متولی امر پارازیت‌ها نیست. مسئولیت این مساله به عهده چند بخش مختلف است که ما از طریق شورای امنیت کشور آن را پیگیری می‌کنیم.»
سیر دنباله‌دار حدس و گمان‌ها
انتهای گزارش ما بیش از آنکه به یک نتیجه‌گیری مشخص ختم می‌شود به پرسش‌های متعددی می‌رسد که یافتن پاسخ برای هر کدام از آنها می‌تواند بخش عظیمی از پازل پارازیت‌ها را حل کند: «پارازیت‌ها چیستند؟»، «پارازیت‌ها از کجا می‌آیند؟»، «متولی مساله پارازیت‌ها کیست؟»، «پارازیت‌ها چه تاثیراتی برجای می‌گذارند؟» و چندین و چند پرسش دیگر که به نظر می‌رسد به این زودی‌ها نمی‌توان درباره آنها به پاسخ قانع‌کننده‌ای رسید بلکه فقط می‌توان در این زمینه به گمانه‌زنی‌ها ادامه داد.

بادنجان و این همه خاصیت؟!’ 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

باید در مورد تغییر روش مصرف بادنجان تصمیم بگیرید. اگر دل‌تان می‌خواهد از خواص بی‌شمار بادنجان بهره‌مند شوید، روش پخت این سبزی سالم را تغییر دهید و درباره مزایای خوب آن بیشتر بدانید.

خیلی از ما عاشق بادنجان هستیم و نمی‌توانیم از غذاهایی مثل خورش بادنجان دست بکشیم. با این وجود در مورد سلامت بادنجان اما و اگر‌هایی وجود دارد. اگر آن را به صورت بخارپز یا کبابی مصرف کنید یکی از سالم‌ترین سبزیجات است که به سلامت بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف کمک می‌کند و در صورتی‌که آن را در روغن فراوان سرخ کنید اصلا نمی‌توانید روی سلامت و مزایای مفیدش حساب کنید.

پس همین‌جا در مورد تغییر روش مصرف بادنجان تصمیم بگیرید. اگر دل‌تان می‌خواهد از خواص بی‌شمار بادنجان بهره‌مند شوید، روش پخت این سبزی سالم را تغییر دهید و درباره مزایای خوب آن بیشتر بدانید.

بادنجان و سلامت قلب

فیبر، پتاسیم، ویتامین C، ویتامین‌های گروه E و سایر ریزمغذی‌هایی که در بادنجان پیدا می‌شود همه و همه به سلامت قلب کمک می‌کند. به گفته متخصصان مجله کلینیک تغذیه آمریکا احتمال مرگ‌و‌میر ناشی از بیماری‌های قلبی در افرادی که در رژیم غذایی‌شان مصرف مواد غذایی حاوی فلاوونوئید وجود دارد به مراتب کمتر است. از این رو محققان می‌گویند غذاهای حاوی فلاوونوئید را برای سلامت قلب در رژیم غذایی‌تان قرار دهید.

بادنجان با داشتن این ترکیب مفید به شما کمک می‌کند قلب و عروق سالم‌تری داشته باشید. یکی دیگر از ترکیبات مفید موجود در بادنجان آنتوسیانین است. در تحقیقی معلوم شد افرادی که در هفته سه وعده میوه و سبزیجات حاوی آنتوسیانین مصرف می‌کنند، نسبت به بقیه با احتمال ۳۴ درصد کمتر به بیماری قلبی مبتلا می‌شوند. علاوه بر این آنتوسیانین با کاهش فشار خون هم در ارتباط است و از این راه هم به سلامت قلب شما کمک می‌کند.

کاهش کلسترول خون

ما ایرانی‌ها عادت داریم بادنجان را داخل ماهیتابه پرروغن سرخ کنیم و این ماده غذایی را با انواع و اقسام چربی‌های اشباع مضر به رژیم غذایی‌مان راه دهیم. در این صورت مصرف مداوم چنین غذایی نه‌تنها مفید نیست بلکه مضرات زیادی هم همراه دارد و می‌تواند سبب بالا رفتن چربی و کلسترول خون شود. تحقیقات محققان خارجی نشان می‌دهد اگر بادنجان به صورت سرخ نشده و به کمک سایر روش‌های طبخ مانند بخارپز یا کبابی مصرف شود می‌تواند سبب کاهش کلسترول خون شود.

در بادنجان مقدار قابل توجهی اسید کلروژنیک یافت می‌شود که یک آنتی‌اکسیدان قوی برای از بین بردن رادیکال‌های آزاد به شمار می‌رود. این ترکیب سبب کاهش کلسترول بد خون می‌شود و در بدن نقش یک آنتی‌بیوتیک و آنتی‌ویروس قوی را ایفا می‌کند. پس با روش صحیح طبخ بادنجان از این خاصیت آن بیشتر بهره‌مند شوید.

تقویت حافظه

اگر می‌بینید این روزها تمرکزتان کاهش یافته و حافظه‌تان ضعیف شده برای بهبود وضعیت مغز از بادنجان غافل نشوید چون در تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز تاثیرگذار است. یافته‌های محققان نشان می‌دهد آنتوسیانین‌های موجود در بادنجان خون‌رسانی به مغز را تسهیل می‌کند. ضمن اینکه از بروز اختلالات مغزی ناشی از کهولت سن پیشگیری کرده و عملکرد حافظه را بهبود می‌بخشد.

کاهش وزن و احساس سیری

یک خبر خوش برای افرادی که اضافه وزن دارند این است که می‌توانند از بادنجان برای کاهش وزن استفاده کنند؛ البته بادنجان بدون چربی و سرخ نشده. فیبر موجود در بادنجان یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در کنترل وزن است. درواقع نقش بادنجان این است که سبب احساس سیری و کاهش اشتها شده و باعث می‌شود مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید. در نتیجه کالری دریافتی بدن‌تان کاهش می‌یابد. نکته مهم دیگر این است که بادنجان کالری کمی دارد و همین موضوع سبب می‌شود که بتوانید به عنوان یک جزء اصلی در رژیم‌های کاهش وزن از آن استفاده کنید.

نمک ندارد

در میان املاح معدنی تشکیل‌دهنده بادنجان تقریبا هیچ نمکی پیدا نمی‌شود. درواقع در هر فنجان بادنجان پخته شده فقط یک میلی‌گرم نمک وجود دارد که مقدار بسیار ناچیزی است. افزایش نمک در رژیم غذایی سبب بالارفتن فشار خون و بروز مشکلات قلبی، سکته مغزی و بیماری‌های کلیوی می‌شود. به گفته متخصصان تغذیه، افراد بالغ نباید روزانه بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ میلی گرم سدیم در رژیم غذایی‌شان داشته باشند.

پتاسیم موجود در بادنجان ماده معدنی دیگری است که به کاهش فشار خون کمک می‌کند. در هر فنجان بادنجان ۱۲۲ میلی‌گرم پتاسیم وجود دارد و البته مقدار مجاز مصرف روزانه پتاسیم ۴هزار و ۷۰۰ میلی‌گرم است.

رفع کم‌خونی

کمبود آهن خون مشکلی است که می‌تواند سلامت عمومی بدن را به خطر بیندازد. بیماری کمبود آهن همان کم‌خونی است که با علائمی مانند سردرد، خستگی، ضعف و افسردگی همراه می‌شود و حتی ممکن است عملکرد شناختی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد بنابراین مصرف مواد غذایی آهن‌دار از این جهت اهمیت دارد و با کم‌خونی می‌جنگد.

در ترکیبات بادنجان هم مقداری آهن وجود دارد. علاوه بر این در جدول ترکیبات بادنجان مس هم به چشم می‌خورد که این ماده معدنی مانند آهن برای ساخته شدن گلبول‌های قرمز ضروری است. بدون این دو ماده معدنی تعداد گلبول‌های قرمز خون کاهش می‌یابد و کم‌خونی ایجاد می‌شود. از این رو بادنجان پخته شده می‌تواند در پیشگیری از کم‌خونی هم نقش داشته باشد.

هشدارهایی درباره مصرف بادنجان

درست که سبزیجات مختلف برای سلامت ما مزایای زیادی به همراه دارند اما گاهی اوقات هم دردسرساز می‌شوند. این موضوع زمانی پیش می‌آید که با مصرف معدودی از سبزیجات علائم آلرژی مانند کهیر پوستی، خارش و قرمز شدن پوست ایجاد می‌شود.
بادنجان هم در دسته مواد غذایی آلرژی‌زا قرار می‌گیرد و بعضی از افراد پس از مصرف آن با نشانه‌های آلرژی روبه‌رو می‌شوند. البته آلرژی به بادنجان به اندازه گوجه‌فرنگی و توت‌فرنگی رایج نیست اما به هر حال ممکن است برای بعضی‌ها پیش بیاید. از این رو اگر به بادنجان‌های خوشمزه آلرژی دارید چاره‌ای نیست که در این مورد با پزشک‌تان مشورت کنید و برای رفع این مشکل چاره‌ای بیندیشید.

نکته دیگر در مورد مصرف بادنجان به نحوه پخت آن مربوط می‌شود. بسیاری از مردم به اشتباه روش سرخ کردن را انتخاب می‌کنند که بدترین گزینه برای حفظ سلامت بادنجان‌هاست و می‌تواند خواص مفید بادنجان را نابود کند. علاوه بر این سرخ کردن سبب افزایش وزن شده و مصرف آن تهدیدی برای قلب شماست. از این رو با تغییر روش‌های طبخ رایج از خواص بادنجان بیشتر بهره‌مند شوید.

یک سبد بادنجان سالم

هنگام خرید بادنجان آنهایی را انتخاب کنید که بدنه سفتی دارند و نسبت به اندازه شان سنگین‌تر هستند. اگر می‌بینید لکه‌ای روی بادنجان‌ها وجود دارد یا رنگ و رو رفته به نظر می‌رسند، از خریدشان خودداری کنید. پوست بادنجان باید نرم و براق و بنفش پررنگ باشد.

بادنجان مزه تلخی دارد که گاهی اوقات سبب می‌شود نتوانید آن را به شیوه سالمی طبخ کنید. برای از بین بردن تلخی بادنجان کافی است پوست بادنجان‌ها را بگیرید و آنها را به مدت نیم‌ساعت در آب‌نمک غوطه‌ور سازید.

دیابتی‌ها خودپایش باشند

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 دکتر اسد احسان‌زاده اظهار کرد: دیابت به عنوان یک بیماری متابولیک در حال فزونی است که نشان از سالمند شدن جمعیت جهان دارد، اما روند ماشینی شدن زندگی امروزی که منجر به کم تحرکی افراد شده است یکی از عوامل تشدید کننده قند در کنار استرس به عنوان شایع‌ترین علت ایجاد دیابت است.

مسوول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام ادامه داد: دیابت به علت نبود یا عدم تاثیر انسولین در بدن ایجاد می‌شود که افراد بالای ۳۰ سال در مقایسه با گروه کودک و نوجوان که انسولین در بدن ندارند، شایع‌ترین گروه مستعد برای ابتلا به بیماری قندی هستند که در این میان بی‌تحرکی و افزایش وزن نیز از عوامل مستعد ایجاد بیماری به شمار می‌آید.
احسان‌زاده، افرادی با عارضه‌ پرفشاری خون و کسانی‌ که اقوام نزدیک مبتلا به قندخون دارند را گروه مستعد ابتلا به این بیماری دانست و افزود: زنانی که سقط خودسرانه بیش از دو بار یا فرزند مردگی داشته یا زنانی که در بارداری نخست دچار دیابت بوده و نوزادی با وزن بیش از چهار کیلوگرم به‌ دنیا آورده‌اند از دیگر افراد مستعد ابتلا به مرض قند هستند که حتی اگر برای دومین بار باردار نشوند، ۵۰ درصد احتمال ابتلا به این بیماری را دارند.
وی با بیان اینکه افرادی با چربی خون بالا در معرض ابتلا به بیماری دیابت هستند و با توجه به فراگیری بیماری، نیاز است از مصرف مواد غذایی پرکلسترول از قبیل فست‌فودها، ساندویچ، پیتزا، چیپس و پفک پرهیز کرد، گفت: ورزش و تحرک حداقلی (نیم ساعت فعالیت روزانه) در کنترل دیابت موثر است، اما باید مواد چرب و شیرین از رژیم غذایی معمول حذف شود.
این پزشک عمومی به دیابتی‌ها تاکید کرد: بیماران مبتلا به دیابت باید روزانه عمل خودپایشی بر روی اعضا و اندام‌های بدن بویژه انگشت‌ها و کف پا آن انجام دهند تا دچار عفونت نشوند؛ چرا که عفونت در این بیماری به سرعت به استخوان رسیده و منجر به قطع عضو خواهد شد. همچنین باید معاینات سالانه انجام شود؛ چراکه عفونت در این افراد سریعا به استخوان رسیده و به قطع عضو منجر می‌شود.
وی با اشاره به اینکه دیابت پیشرفته روده‌ها، معده، دردهای متفرقه، خارش، سکته‌های قلبی و مغزی و… را به‌ دنبال دارد، تصریح کرد: درمان دارویی تنها راه کنترل بیماری دیابت است و قابل درمان نیست.
احسان‌زاده با بیان اینکه افراد مبتلا به دیابت بیشتر از هر فرد بیمار دیگری مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی هستند، خاطرنشان کرد: دیابتی‌هایی که با هدف کاهش دردهای عضلانی قصد انجام حجامت دارند باید در شرایطی درست و در وضعیتی که احتمال انتقال عفونت به او وجود نداشته باشد، این عمل را انجام دهد.
وی با تاکید بر اینکه خون‌دهی بهترین روش برای تخلیه خون از بدن نسبت به حجامت است، یادآوری کرد: حجامت کنندگان غیرقانونی در محیط استریل اقدام به حجامت نمی‌کنند و همین امر احتمال انتقال عفونت در افراد دارای دیابت را نسبت به سایر مراجعه کنندگان افزایش می‌دهد.
گلزار مولایی، مشاور تغذیه بیمارستان آیت‌الله طالقانی استان ایلام نیز در مورد نوع تغذیه بیماران دیابتی گفت: نان‌های سبوس‌دار مانند سنگک و بربری در مقایسه با نان‌هایی که با آرد سفید تهیه شده است به کنترل بهتر قند خون کمک می‌کنند. بنابراین دیابتی‌ها از مصرف نان لواش، باکت و نان سفید خودداری کنند؛ البته بهتر است نان را به همراه برنج استفاده نکنند و همچنین از مواد غذایی حاوی قندهای ساده همچون قند، شکر، مربا، شربت، عسل، نوشابه، دلستر، بستنی، شکلات و دسرهای شیرین پرهیز شود.
این مشاور تغذیه با بیان اینکه دیابتی‌ها مصرف سبزیجات و مواد حاوی فیبر را در برنامه‌ غذایی بگنجانند، ادامه داد: حتما قبل از صرف غذا از سالاد یا مواد غذایی کم کالری مانند کاهو، کرفس و سوپ‌های ساده استفاده کنید.
وی مصرف میوه‌هایی همچون انگور، انجیر، آناناس، هندوانه، خربزه، طالبی، انبه، موز، خرمالو، لیموشیرین و کمپوت میوه‌ها را ممنوع اما استفاده از توت فرنگی، آلبالو، زردآلو، گیلاس، هلو، شلیل و گریپ‌فروت را مجاز عنوان کرد و گفت: نباید در مصرف میوه زیاده‌روی شود و حتی تعداد مصرف آنها مشخص شده باشد.
مولایی به صرف غذاهای کم حجم اما تعداد دفعات بیشتر تاکید کرد و افزود: حتما بین صبحانه و ناهار و ناهار تا شام میان وعده میل شود. همچنین از مصرف روغن‌ها و چربی‌های جامد پرهیز شود و جهت پخت و پز از روغن‌های گیاهی مایع استفاده کنند و از مصرف چربی گوشت‌ها، پوست مرغ و ماهی، لبنیات پرچرب، سس‌های سفید، کله و پاچه، کره، خامه، شیرینی خامه‌ای پرهیز کنند.
این مشاور تغذیه با اشاره به اینکه پیاز و سیر خام در غذاها یا به صورت خام ۲ حبه در روز استفاده شود، افزود: از مصرف آب‌میوه در صبح و به صورت ناشتا خودداری شود و به جای آن در طول روز میوه تازه میل شود.
مولایی اضافه کرد: بیماران دیابتی مجاز به حذف هیچ یک از وعده‌های غذایی نیستند؛ چرا که حذف یک وعده غذایی باعث بالا رفتن قند خون به دنبال افت شدید قند و بروز نوسانات شدید قند می‌شود. البته نباید نادیده گرفت بیمارانی که از قرص‌های پایین آورنده قند خون استفاده می‌کنند، تلاش کنند در حد امکان زمان مصرف قرص‌های پایین آورنده قند خون با زمان مصرف وعده‌های غذایی دارای نظم باشد و از تغییر دادن آنها تا حد امکان خودداری شود.
وی بر مصرف حبوبات به میزان تعیین شده در رژیم غذایی و خوردن ۲ تا ۳ بار ماهی در هفته اشاره کرد و گفت: برای اینکه شخص دچار افت قند نشود باید نیم ساعت پس از تزریق انسولین صبحانه مصرف کند و در میان وعده‌ها از پسته و بادام خام به اندازه ۲۰ تا ۳۰ گرم در روز استفاده شود.

۱۰ دلیل باورنکردنی مصرف بیشتر خیار  

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

مریم سادات کاظمی: آیا می دانید که خیار یک راه حل بسیار مؤثر برای تسکین سردرد است؟ می توانید آن را به شکل معمول یا آبمیوه میل کنید یا اینکه چند حلقه از آن را روی پیشانی بگذارید تا به آرامش برسید.

به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ خیار یکی از پر مصرف ترین سبزیجات در دنیاست که خنک کننده، سبک و دارای آب زیادی است که می تواند رطوبت بدن را تامین کند. خیار برای بزگسالان و همچنین کودکان مفید است. ویتامین ها و مواد معدنی آن برای افراد سالمند مفید خواهد بود و می تواند انرژی مورد نیاز آنها را در روزهای طولانی تابستان تامین کند. خیار برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند نیز توصیه می شود.
منبع غنی ویتامین B
این ویتامین در برنامه غذایی جایگاه بسیار مهمی دارد زیرا به دلیل کمک به سنتز گلبول های قرمز در احساس نشاط و سرحالی و تامین انرژی نقش دارد. علاوه بر گوشت های قرمز و لبنیات، سبزیجات سبز نیز منبع ویتامین B هستند. اگر دچار کمبود این ویتامین هستید می توانید حساب ویژه ای روی خیار باز کنید!
تسکین سردرد
بی خوابی شب و تغذیه نادرست می توانند باعث ایجاد خستگی صبحگاهی شوند که گاه با سردرد نیز همراه است. اسموتی خیار، آناناس و سیب تاثیر زیادی در کاهش سردرد دارد. این نوشیدنی طبیعی با تامین آب بدن، مواد سمی را از بدن دفع کرده و نیازهای غذایی را به طور صحیح تامین می کند.
مراقبت از موها و پوست
ویتامین B، سیلیسیوم و گوگرد ترکیباتی هستند که می توانند به تقویت و تسهیل رشد موها کمک کنند. اگر دوست دارید موهایتان همیشه درخشان باشد، مصرف منظم خیار را فراموش نکنید.
بسیاری از درمان های طبیعی پوست نیز بر پایه خیار است زیرا رطوبت و ریز مغذی های پوست را تامین می کند و همچنین در کاهش کبودی و تیرگی زیر چشم نیز مؤثر است. اگر با بی حالی و خستگی از خواب بیدار شدید حتما چند حلقه خیار را روی چشم هایتان بگذارید.
تامین ویتامین ها و مواد معدنی
همان طور که به خوبی می دانید ۹۵% حجم خیار از آب تشکیل شده است. به کمک این ماده بدن می تواند بیشتر مواد زائد جمع شده که تاتیرات بدی دارند را دفع کند. از طرفی خیار سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است که در برنامه روزانه مفید خواهد بود. بهتر است خیار را با پوست میل کنید زیرا بیشترین مقدار ویتامین C آن در پوست خیار جای دارد.
مقابله با سرطان
خیار در پیشگیری و درمان سرطان نقش دارد. این صیفی نیز مانند دیگر میوه ها و سبزیجات حاوی مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای آمینه است که برای تغذیه سالم لازم بوده و می تواند از بدن در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت کند. خیار همچنین دارای ترکیباتی است که قادرند با سرطان سینه و تخمدان نیز مقابله کنند.
رفع بوی بد دهان
بسیاری از روزها با احساس ناخوشایندی در دهان بیدار می شویم که خیار می تواند به رفع آن کمک کند. کافی است یک حلقه خیار را روی زبان بگذارید و بین زبان و سقف دهان بفشارید. نگه داشتن خیار در ۳۰ ثانیه باعث از بین رفتن بسیاری از باکتری های عامل بوی بد دهان می شود.
تسهیل هضم غذا و کاهش وزن
مقدار بالای آب و مواد معدنی و همچنین کالری کم خیار آن را برای رژیم های لاغری مناسب ساخته است. همچنین فیبرهای غذایی دارد که برای بهبود روند هضم غذا و دفع مواد زائد جمع شده در روده ها بسیار لازم است. خیار جذب ریز مغذی ها را تسهیل کرده و می تواند از احتباس آب در بدن نیز جلوگیری کند. سعی کنید هر روز خیار را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
بهبود علائم دیابت
خیار برای همه بیماران مبتلا به دیابت بسیار مفید خواهد بود. در این صورت حتما خیار میل کنید زیرا به تنظیم گلوکز خون کمک می کند ومانع از نوسان های خطرناک قند می شود.
کاهش کلسترول و تنظیم فشار خون
بسیاری از تحقیقات ثابت می کنند که گوشت خیار حاوی استرول است که برای کاهش کلسترول بد خون بسیار مفید خواهد بود. به علاوه، خیار مقدار زیادی پتاسیم، منیزیوم و فیبر دارد این عناصر برای درمان پرفشاری خون و همچنین فشار خون پایین نیز مفید است.
مراقبت از استخوان ها و مفاصل
اگر از دردهای آرتروز یا نقرس رنج می برید حتما به طور منظم خیار میل کنید. این خوراکی می تواند به تقویت غضروف ها کمک کند و مانع از دردهای ناشی از آرتریت شود. به علاوه، مقدار ویتامین A، B1، B6، C و D همچنین اسید فولیک، کلسیم، منیزیوم و فسفر آن با اسید اوریک و پوکی استخوان مقابله می کند.

مهار سرطان با موسیر

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 مصرف موسیر در فرانسه بسیار رایج است، موسیر نسبت به پیاز برای پخت مناسب‌تر می‌باشد (به ویژه برای افرادی که به طعم و بوی پیاز حساس هستند).

سیده سارا حکیم؛ کارشناس ارشد علوم تغذیه دانشگاه تهران نوشت: این سبزی بومی مدیترانه می‌باشد و از نظر گیاه‌شناسی، آلیوم آسکالونیکوم نامیده می‌شود. نام گیاه‌شناسی آن از آسکالون که شهری در جنوب فلسطین می‌باشد، مشتق شده است و احتمالا منشاء این سبزی از این منطقه می‌باشد. این گیاه جزء خانواده سیر و پیاز است، اما فاقد بوی سولفوریک قوی و بخارات آزاردهنده می‌باشد. مصرف موسیر در فرانسه بسیار رایج است، موسیر نسبت به پیاز برای پخت مناسب‌تر می‌باشد (به ویژه برای افرادی که به طعم و بوی پیاز حساس هستند). موسیر نسبت به پیاز شیرین‌تر و هضم آن نیز آسانتر است.

اغلب قسمت‌های بالایی برگ دور ریخته می‌شوند، اما این قسمت‌ها سرشار از ویتامین و قابل استفاده در سالاد هستند. همچنین می‌توان آنها را به صورت پخته مصرف نمود. موسیر سرشار از ویتامین C، پتاسیم، فیبر، اسید فولیک، کلسیم و آهن است و منبع خوبی از پروتئین محسوب می‌شود، بنابراین یک سبزی مفید برای سبزی‌‌خواران می‌باشد.موسیر دارای ترکیبات سولفوری مانند آلی پروپیل دی سولفین و فلاوونوئیدهایی از قبیل کوئرستین است.

بررسی‌ها نشان داده‌‌اند افرادی که به میزان زیادی از فلاوونوئیدها مصرف می‌کنند، شانس پیشرفت سرطان، بیماری‌های قلبی و دیابت در آنها کاهش می‌یابد. از دیگر خواص فلاوونوئیدها، اثرات آنتی باکتریال آنها می‌باشد. همچنین این مواد، دارای خواص ضد التهابی، ضد ویروسی و ضد آلرژیک هستند. موسیر در حذف سموم از بدن، به کبد کمک می‌کند.

همچنین موسیر حاوی ساپونین‌ها می‌باشد که این ماده در مهار و کشتن سلول‌های سرطانی نقش دارد. علاوه بر آن موسیر دارای خواص شفابخش زیادی است که از آن جمله می‌توان به تولید پروستاگلاندین‌ها و رقیق نمودن خون اشاره نمود.

بیماری های پاییزی را بشناسید 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

نورو ویروس ها به اسم آنفلونزای معده شناخته شده اند که در ماه های زمستان بیشترین شیوع را دارند. در هر سال بیش از ۲ میلیون مورد این بیماری که شدیدا مسری است، گزارش شده است.

دکتر مهری صادقی:

نورو ویروس ها

به اسم آنفلونزای معده شناخته شده اند که در ماه های زمستان بیشترین شیوع را دارند. در هر سال بیش از ۲ میلیون مورد این بیماری که شدیدا مسری است، گزارش شده است. گسترش بیماری توسط فرد به فرد است که در محل های آسایشگاه ها بیشتر دیده می شود.

عفونت های حاد گوش
بیشتر در زمستان و در بچه ها در اثر استنشاق هوای سرد ایجاد می شود که با علائم درد گوش و حالت تهوع نمایان می شود و حتما باید به پزشک مراجعه شود.

سینوزیت

کاملا با فصل سرما بدتر می شود. علائم سردرد، تب، گرفتگی بینی و گاهی آبریزش بینی دارند که باید توسط متخصص ویزیت شوند و درمان های به خصوص بگیرند، باید از کشیدن سیگار و هوای خشک خانه پرهیز کنند و در هنگام خروج از خانه بینی و دهان خود را بپوشانند.

برونشیولیت

در بچه های زیر ۲ سال در فصل پاییز و زمستان خیلی شایع است و با علائم افزایش موکوس و التهاب مجاری ریز تنفسی (برونشیول) دیده می شود، از طریق استنشاق ذرات تنفسی فرد مبتلا یا تماس بیشتر با فرد حامل ویروس منتقل می شود.

سندروم رینود

این بیماری خصوصا در خانم ها شایع است و به شکل اختلال گردش خون در دست ها، انگشتان، بینی و گونه های خود را نشان می دهد این بخش ها دچار سفیدی و گاهی قرمزی می شود. انگشتان در خیلی موارد سرد، بی حس و دردناک است و گاهی متورم می شود. پوست این نواحی درخشان است و حتی ممکن است فرد حس لمس خود را از دست بدهد. باید حتما دستکش و جوراب های ضخیم راحت بپوشند.

بیماری های قلبی

با کاهش فشار اتمسفر در این فصل و افزایش فعالیت قلبی و ریوی ممکن است نارسایی و مشکلات قلبی در این فصل تشدید شود. شایع ترین علائم آن تنفس عمیق، آهسته، خستگی، افزایش ضربان قلب، تهوع و افزایش فشار خون است و خطر سکته قلبی افزایش می یابد. بیماران حتما باید ۳۰ تا ۴۰ دقیقه پیاده روی خارج از خانه داشته باشند و داروهای تجویزشده توسط پزشک را مصرف کنند.

بیماری ها روماتیسمی

با کاهش درجه حرارت، بیماری های روماتیسمی تشدید یا ایجاد می شود. آرتریت شایع ترین بیماری روماتیسمی در این فصل است که با علائم خشکی مفصل، تورم، حساسیت و درد شناخته می شود و نیز اوستئوآرتریت لگن دیده می شود.

به بیماران توصیه می شود در هوای سرد و بارانی بیرون نروند، از دوش آب گرم و درمان های ضدالتهاب، ضددرد، طب سوزنی، مکمل های کلسیم و ویتامین D استفاده کنند، لباس گرم بپوشند و تمرینات درمانی خود را انجام دهند تا حرکت مفصل و عضلات خود را به خوبی حفظ کنند، تمرینات تنها در اتاق گرم انجام می شود و تا جایی که حرکات باعث تشدید درد نشود، ادامه پیدا کند.

چاقی
معضل بزرگ این فصل است که به خاطر عدم فعالیت، چربی در بدن ذخیره می شود. تنها مسئله از ریخت افتادن برای ما مطرح نیست، بلکه بیماری هایی نظیر فشار خون، آرتریواسکلروزیس می تواند دردسرآفرین باشد. به منظور پیشگیری باید مصرف میوه ها و سبزیجات را بالا برد، خصوصا گوجه فرنگی، ذرت و منابع ویتامین c.

ورزش را به صورت مرتب انجام داد و تعادل بین استراحت و تحرک را حفظ کرد.

زخم معده و زخم اثنی عشر

از دیگر بیماری های این فصل است که در زمینه مصرف سیگار، الکل، استرس، بیماری های مزمن، رژیم غذایی غلط، عوامل ژنتیک یا ابتلا به باکتری H.Pylori ایجاد می شود.

علائم زخم معده بلافاصله پس از صرف غذا به شکل درد، تهوع، استفراغ و تغییر اشتهاست؛ در حالی که درد در زخم اثنی عشر چند ساعت پس از مصرف غذا به وجود می آید. رژیم مخصوص زخم معده و اثنی عشر چند ساعت پس از مصرف غذا به وجود می آید. رژیم مخصوص زخم معده و اثنی عشر شامل پوره مخصوص، سوپ و مصرف میوه ها به صورت کمپوت و مصرف موز است.

پاییز در مردها ممکن است باعث تشدید بیماری های پروستات یا مشکلات جنسی شود.

اختلالات خلقی و افسردگی با تغییر فصل دیده می شود که برای پیشگیری باید ذهن خود را از افکار غم انگیز رها کنید. خواب خوبی داشته باشید بهتر است در شب به موزیک ملایم گوش دهید و چای های مسکن بخورید. از مصرف گوشت های دودی شده، غذاهای شور و تند پرهیز کنید. زیاد سیگار نکشید و مقادیر زیاد آب معدنی و آبمیوه بنوشید. نوشیدن جوشانده مخلوط ریشه جعفری، توت، بابونه، گیاه بارهنگ و گیاه دم اسب خیلی موثر است.

در این فصل مراقب سلامتی خود باشید؛ زیرا رعایت نکردن مسائل کوچک، باعث مشکلات فراوانی می شود. از ابتلا به بیماری و گسترش آن به بقیه جلوگیری کنید، اگر دچار تپش قلب، درد شکم یا تنگی نفس شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

نکات پیشگیری
واکسن آنفلوانزا را قبل از شروع فصل پاییز بزنید، بینی و دهان خود را با یک دستمال در موقعی که عطسه و سرفه می کنید بپوشانید. مرتب دست های خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید یا از شوینده ها با پایه الکلی استفاده کنید. در زمانی که بیمار هستید در خانه بمانید و از مصرف آنتی بیوتیک در موقع ابتلا به سرماخوردگی و آنفلونزا بپرهیزید زیرا این بیماری ها ویروسی است و مصرف آنتی بیوتیک باعث مقاومت آنتی بیوتیکی می شود. بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی باید در فصل پاییز و زمستان مراقب ونتیلاسیون مناسب هوای تنفسی باشند.

بین کار و استراحت خود تعادل داشته باشند. در مکان های عمومی کمتر ظاهر شوند، با شست و شوی مکرر، مخاط بینی را مرطوب نگاه دارند و با نوشیدن زیاد آب و مایعات ترشحات برونش خود را مرطوب نگه دارند. مراقب تغذیه خود باشند، میوه و سبزیجات زیاد مصرف کنند، ترکیبات طبیعی مکمل و ویتامین استفاده کنند و واکسن آنفلونزا و ذات الریه را پیش از شروع فصل پاییز بزنند.

هوای ریه هایتان را داشته باشید 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

بیماری های دوران سالمندی متفاوت تر و متنوع تر از دوران جوانی است و یکی از بیماری هایی که در سالمندان نسبتا رایج است، بیماری های ریوی در سنین بالاست.

هفته نامه سلامت*: بیماری های دوران سالمندی متفاوت تر و متنوع تر از دوران جوانی است و یکی از بیماری هایی که در سالمندان نسبتا رایج است، بیماری های ریوی در سنین بالاست.

از سوی دیگر و از آنجا که این روزها زیاد صحبت از تزریق واکسن آنفلوآنزا می شود، بی مناسبت ندیدم که به انواع شایع بیماری های ریوی در سالمندان اشاره کنم و یادآور شوم که یکی از راه های کم کردن شانس ابتلا به این بیماری ها، تزریق سالانه واکسن آنفلوآنزا است.

سالمندان بیشتر از جوانان در معرض خطر عفونت های ریوی هستند و مهم ترین دلیل آن هم ضعف سیستم ایمنی در افراد پس از میانسالی است. به طور طبیعی انسان ها بعد از ۵۰ سالگی دچار ضعف سیستم ایمنی می شوند و هر چه سن افزایش می یابد عوارض این ضعف با شدت بیشتری نمایان می شود.

یکی از عوارضی که ضعف سیستم ایمنی روی بدن دارد، افزایش احتمال ابتلا به عفونت در سالمندی است. البته عفونت های ریوی در هر سنی خطرناک هستند ولی در سالمندان این خطر بیشتر است. عفونت ریوی همچنان یکی از دلایل اصلی مرگ و میر افراد میانسال است. بنابراین بهترین راه برای کاهش مرگ و میر سالمندان در اثر بیماری، شناخت مواردی است که احتمال عفونت ریه را در سالمندان بالا می برد تا با جلوگیری از آنها بتوان احتمال را به حداقل رساند.

عوامل خطرساز عفونت ریوی در سالمندان

* سیگار: سالمندانی که سیگار می کشند، بیشتر از سایر همسالان خود در معرض ابتلا به عفونت های ریوی هستند.
* کم تحرکی: دراز کشیدن زیاد و بی تحرکی، باعث می شود ترشحات در ریه تجمع پیدا کند و این مسئله باعث بالا رفتن شانس عفونت دستگاه تنفس می شود.

* عدم تزریق واکسن آنفلوآنزا: این واکسن شانس بروز بعضی از عفونت های ویروسی ریه را کمتر می کند و باید سالیانه تزریق شود.

* مصرف برخی از داروها: از داروهایی استفاده می کنند که باعث خشکی دهان و بزاق می شود. بعضی از داروها مانند داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی با کاهش ترشح بزاق و توقف ویروس ها در مجاری تنفسی، زمینه را برای ابتلا به عفونت های ریوی مهیا می کنند.

* دیابت: سالمندانی که به دیابت کنترل نشده مبتلا هستند، بیشتر از سایر همسالان خود در معرض ابتلا به عفونت های روی هستند.

* دمانس یا آلزایمر: در این افراد سطح هوشیاری پایین است. ممکن است داروهای خواب اور هم برای بیمار تجویز شود، در نتیجه اختلال در بلع در بیماران مشاهده می شود که احتمال برگشت محتویات حلق و دهان آغشته به میکروب را به مجاری ریوی بالا می برد.

علائم عفونت ریوی در سالمندان

علامت عفونت ریوی در جوانان با سالمندان متفاوت است. در افراد جوان معمولا بیماری با سرفه حاد، خلط به رنگ زرد و تنگی نفس و تب و لرز شروع می شود و به شکل حاد و پر سروصداست و ظرف مدت کوتاهی حتما فرد را به سوی پزشک سوق می دهد ولی در سن بالا این علائم وجود ندارد و تنها علامتی که نشانه بروز بیماری است، کاهش سطح هوشیاری سالمند است. یعنی بیمار بدون سرفه، خلط و … فقط دچار خواب آلودگی می شود و خواب آلودگی تنها علامت عفونت تنفسی بیمار است.

همچنین در سنین بالا بعضی از سالمندان در خانه سالمندان نگهداری می شوند. زندگی در مراکز نگهداری باعث می شود سالمندان در معرض عفونت های خاص که اتفاقا خطرناک هم هستند قرار گیرند. این افراد نسبت به کسانی که در خانه مسکونی زندگی می کنند بیشتر در معرض خطر هستند.

خانواده ها نسبت به کاهش هوشیاری سالمند و هر علائم غیرعادی هوشیار باشند و خیلی زود سالمند را به اولین مرکز درمانی برسانند. هر چقدر درمان با تاخیر باشد، احتمال پیشرفت بیماری و فوت سالمندانی که کهنسال هستند، بیشتر خواهد شد.

بیماری های انسدادی مزمن ریه

انتظار می رود تا سال ۲۰۲۰، COPD یا بیماری انسدادی مزمن ریوی سومین علت مرگ و میر سالمندان را به خود اختصاص دهد. پیش بینی می شود در سال های آینده از هر ۶ زن یک نفر و از هر ۴ مرد یک نفر بعد از ۵۵ سالگی به بیماری انسدادی مزمن ریوی مبتلا باشند.

بروز این بیماری ارتباط زیادی با سن دارد. عامل اصلی بروز بیماری انسدادی مزمن ریوی، سیگار است. مهمترین اقدام برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری ترک سیگار است. در صورت ابتلای سالمند بهترین درمان استفاده از اسپری ها و داروهای استنشاقی است.

البته مصرف این داروها در سن بالا با مشکلاتی همراه است و حتما باید نحوه درست استفاده از اسپری به سالمندان آموزش داده شود. مهم است که هماهنگی بین دست و تنفس وجود داشته باشد ولی اغلب سالمندانی که سن بالایی هم دارند نمی توانند این هماهنگی را به خوبی ایجاد کنند. درست مصرف نکردن دارو باعث پیشرفت بیماری خواهد شد.

بیماری های همراه

حدود ۴ درصد از مبتلایان به COPD به بیماری های روان شناختی مانند افسردگی و اضطراب مبتلا هستند. به همین دلیل ممکن است داروهای تجویز شده را به خوبی مصرف نکنند یا نسبت به بیماری بی توجه باشند. در این افراد احتمال فوت در اثر بیماری COPD زیاد است.

بیماری دیگری که با بیماری انسدادی مزمن ریوی همراه است، بیماری های قلبی است. افرادی که سیگار می کشند در معرض بیماری های قلبی – ریوی قرار دارند. وجود این ۲ بیماری همراه با سی او پی دی احتمال مرگ و میر را در سالمندان بالا می برد.

چنین بیمارانی معمولا علائمی از تنگی نفس را دارند. بیماری های انسدادی مزمن ریوی شامل برونشیت مزمن، برونشکتازی و آمفیزم هستند که باعث انسداد در مجاری راه های هوایی می شوند. انسداد پیشرونده است و بیماران باید در بیمارستان بستری شوند تا اکسیژن تراپی و اقدامات درمانی دارویی برای شان انجام گیرد. سالمندان سیگاری حتما باید سیگار را ترک کنند.

*دکتر رسول علیان نژاد، فوق تخصص ریه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

استفاده مشروط از خمیر مرغ در فرآورده های غذایی 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، استفاده از خمیر مرغ در فرآورده های غذایی را مشروط به رعایت نکات بهداشتی و نظارت جدی سازمان دامپزشکی دانست.
دکتر رسول در واکنش به اخباری مبنی بر صدور مجوز لغو ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ در فرآورده های غذایی، به خبرنگار مهر، گفت: توافقاتی بین سه دستگاه سازمان های دامپزشکی، استاندارد و غذا و دارو صورت خواهد گرفت تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم.

وی با اشاره به نگاه کارشناسی که در هر یک از سه سازمان وجود دارد، افزود: نگاه های کارشناسی باید به یکدیگر نزدیک شود تا بتوانیم به نتیجه مشترک برسیم.

دیناروند با تاکید بر اینکه سلامت مردم در اولویت تصمیم گیری ها و برنامه های وزارت بهداشت قرار دارد، تصریح کرد: ما نمی توانیم اجازه بدهیم برای جلوگیری از زیان یک صنعت، سلامت مردم به خطر بیافتد.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: اما مطمئن باشید که اقدامات مشترک به نتیجه خواهد رسید.

دیناروند توضیح داد: مرغدار می تواند کشتار خود را به جایی بدهد که مرغ را تمیز بسته بندی می کنند و احشاء آن را دور می ریزند. زیرا، مشکل اینجاست که مرغ را همراه ضایعات خمیر می کنند.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه ما مخالف مخلوط کردن ضایعات و گوشت مرغ هستیم، تصریح کرد: نظارت های سازمان غذا و دارو در این زمینه جدی است و هر کسی به این شکل تخلف کند، به شدت برخورد می شود.

دیناروند با عنوان این مطلب که خمیر مرغ ممنوع المصرف نیست، از سازمان دامپزشکی خواست در این بخش نظارت بیشتری اعمال کند. زیرا، نظارت اصلی بر عهده آنهاست.

وی گفت: اگر سازمان دامپزشکی ما را کمک کند، می توانیم خلاءهای بین سه دستگاه را پوشانده و به نتیجه بهتری در اهداف مان برسیم.

برگه‌ی بعد »