تنباکوهای آلوده به شیشه

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بهداشت, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 رئیس گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در هفته جاری سه نفر به مراکز اعتیاد استان مراجعه داشتند که تست شیشه آنها مثبت بوده با وجود این‌که آنها تاکنون شیشه مصرف نکرده‌اند بررسی‌ها نشان داد که تنباکوهای میوه‌ای آلوده به شیشه هستند و خانواده‌ها توجه کنند که مصرف قلیان میوه‌ای باعث اعتیاد به شیشه می‌شود.

به گزارش رسرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، دکتر «علی بهرام‌نژاد» دیروز(دوشنبه ۱۱ اسفندماه) در دومین نشست آموزش تخصصی فرهنگ خانواده در کرمان با بیان این‌که اگر به تعریف خانواده دقت کنیم بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود، گفت: خانواده متشکل از مجموعه والدین و فرزندان که زیر یک سقف، در کنار هم و با یکدیگر رابطه عاطفی دارند زندگی می‌کنند.

وی ادامه داد: مشاهده می‌کنیم که فرزند با یکی از والدین در خیابان در حال قدم زدن است و یکی از والدین غایب است، در اینجاست که رابطه عاطفی آسیب می‌بیند.

بهرام‌نژاد ادامه داد: در یک خانواده مبادلات عاطفی، ‌اقتصادی و جنسی وجود دارد که اغلب به تولید مثل منجر شده و جامعه‌پذیری نیز در آن انجام می‌شود.

رئیس گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به این‌که، سیستم خانواده اصول و قواعد دارد، افزود: خانواده باید قاعده‌دار باشد و خانواده‌ی بی‌قاعده آسیب‌پذیر است. قاعده آمد و شد فرزند را خانواده نمی‌داند(فرزند تا چه حد بیرون از خانواده باشد و …) حتی بسیاری از والدین تحصیلکرده ما این قواعد را نمی‌دانند و متأسفانه قواعد ساده خانوداه را یاد نگرفته‌اند.

وی با بیان این‌که بنیان خانواده‌های ما بسیار ضعیف شده است، تصریح کرد: باید رابطه بین فرزندان را تنظیم کنیم. نباید مثلث‌سازی کنیم یعنی فرزند با یکی از والدین متحد شود، چون این نوع‌دوستی آغاز یک آسیب جدی برای خانواده خواهد بود و تنها جایی که می‌توانیم خوب فرزندان خود را تربیت کنیم، خانواده است.

بهرام‌نژاد خاطرنشان کرد: با این حال جامعه‌پذیری همیشه توسط شعبه‌های زیادی در اجتماع انجام می‌شود که خانواده نیز جزو آن‌هاست، به‌عنوان نمونه صدا و سیما، مدرسه و… از نهادهای جامعه‌پذیری بشمار می‌رود که در این میان خانواده نیز سهم خود را دارد.

دستور ویژه هاشمی برای تزریقی که باعث مشکل بینایی بیماران شد + جزئیات

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: تعداد قابل توجهی از بیماران بر اثر تزریق چشمی یک داروی آمریکایی در یکی از کلینیک‌های خصوصی تهران دچار مشکل بینایی شدند به‌طوری که سازمان غذا و دارو برای آزمایش این دارو اقدام کرده و حتی وزیر بهداشت نیز دستور رسیدگی ویژه داده است.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، دوشنبه ۱۱ اسفند در پی تماسی از طرف یکی از همراهان بیمار، اعلام شد که در کلینیک «ر» یکی از کلینیک‌های چشم‌پزشکی خصوصی تهران تعداد قابل توجهی از بیماران پس از تزریق داروی «آواستین» دچار درد شدند و هم اکنون نیز چشمان آنان هیچ روشنایی ندارد و نمی‌توانند جایی را مشاهده کنند.
بر این اساس در تماس نخست با مسئولان مربوطه وزارت بهداشت و با توجه به عدم اطلاع آنان در ساعات اولیه این رویداد به‌صورت غیررسمی تکذیب شد، در نهایت با مراجعه خبرنگار تسنیم به کلینیک یادشده وقایع به‌صورت دیگری رقم خورد و معلوم شد که این حادثه واقعیت دارد.
تعداد قابل توجهی بیمار پس از تزریق داروی آمریکایی «آواستین» دچار مشکل نابینایی شده بودند، به‌طوری که یکی از همراهان بیماران به تسنیم عنوان کرد: پدرم بیماری دیابت دارد و برای این‌که لیزر نشود تاکنون در چند نوبت (۶ تا ۷ بار) داروی «آواستین» را به چشمانش تزریق کردیم که تا به حال هم مشکلی نداشت ولی در پی آخرین تزریق چشمان پدرم؛ و در مسیر برگشت به منزل دچار درد شدیدی شد و در نهایت آن چشمش که تزریق صورت پذیرفته بود دیگر نمی‌تواند چیزی را مشاهده کند.
خبرنگار تسنیم در حین صحبت با همراه این بیمار از سوی یکی از مسئولان پرستاری کلینیک با برخوردی تُند مواجه شد. این مسئول از خبرنگار تسنیم درخواست کرد تا از کلینیک بیرون رود و گرنه با ۱۱۰ تماس می‌گیرد اما در نهایت، ماجرا با وساطت مدیرعامل کلینیک ختم به خیر شد.
مدیرعامل کلینیک با دعوت از خبرنگار و برخی از همراهان بیماران به یکی از اتاق‌های کلینیک با تأیید این حادثه برای چشم بیماران توضیح داد. وی گفت: تزریق این داروی آمریکایی (آواستین) که از طریق رسمی و قانونی نیز تهیه شده است توسط یکی از متخصصان به‌نام (دکتر پ) که یکی از پزشکان ارزشی و خوب جامعه پزشکی است انجام شده و به‌احتمال زیاد این مشکل بر اثر دارو بوده است زیرا عوارض دارویی همیشه در چنین مواقعی مطرح است.
مدیرعامل کلینیک با دعوت از ایجاد آرامش و پرهیز از پرداختن رسانه‌ای به این حادثه که باعث استرس برای بیمار و شخص پزشک می‌شود درخواست ‌کرد تا همراهان بیماران برای شنیدن توضیحات بیشتر منتظر پزشک معالج باشند زیرا دکتر در اتاق عمل است و مشغول اقدامات لازم برای این بیماران است، همچنین مدیرعامل کلینیک (ر) عنوان کرد که کل کلینیک در اختیار این بیماران قرار گرفته است تا به امور آنان رسیدگی شود که البته همراهان بیماران به سخن مدیر کلینیک واکنش نشان دادند و اعتراض داشتند چرا کارهای درمان به‌کُندی صورت می‌پذیرد و چرا از صبح این‌گونه به آنان توضیح شفاف و با طمأنینه داده نشد.
در نهایت براساس عرف کار رسانه و برای جلوگیری از هرگونه ترس بین مردم و پرهیز از اختلال در درمان این بیماران تصمیم بر آن شد که تا اطلاع ثانوی این خبر منتشر نشود و از طریق وزارت بهداشت پیگیری‌های لازم صورت پذیرد، بنابراین حادثه به‌طور کامل به اطلاع مسئولان وزارت بهداشت رسید به‌طوری که از سازمان غذا و دارو بازرسی به این کلینیک اعزام شد و به‌گفته رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو؛ نمونه‌های ویال این دارو به آزمایشگاه سازمان غذا و دارو ارجاع داده شد تا آزمایشات لازم صورت پذیرد.
رئیس سازمان غذا و دارو در این خصوص به تسنیم عنوان کرد: این دارو از طریق رسمی وارد کشور شده و احتمال دارد نوع و روش تزریق درست نبوده است ولی در مجموع برای نتیجه نهایی باید تا هفته آینده صبر کرد ولی اقدامات لازم برای این بیماران در حال انجام است.
حسین رستگار رئیس مرکز تحقیقات آزمایشگاهی غذا و دارو نیز در تشریح انجام آزمایشات روی این داروی آمریکایی به تسنیم بیان داشت: در حال حاضر ویال‌های این دارو به آزمایشگاه سازمان غذا و دارو انتقال یافته است و باید منتظر نتایج شد ولی مطمئناً در صورت هر گونه مشکل در این دارو با نمایندگی کارخانه سازنده برخورد جدی صورت می‌پذیرد و اگر مشکل از جای دیگر بود نیز به‌صورت قانونی به این امر رسیدگی خواهد شد.
در این راستا امروز سه شنبه ۱۲ اسفند نیز یکی دیگر از همراهان بیماران در تماس با خبرنگار تسنیم عنوان کرد که امروز (سه‌شنبه ۱۲ اسفند) یک نماینده از طرف وزارت بهداشت به کلینیک آمد و اعلام کرد که دستور مستقیم وزیر بهداشت است که به‌صورت ویژه به این حادثه رسیدگی شود.
این همراه بیمار به تسنیم عنوان کرد: در حال حاضر اقدامات درمانی روی چشم بیماران انجام شده است ولی چشم برخی از آنان روشنایی ندارد و ما نگران هستیم، بنابراین درخواست داریم که یک تیم فوق‌تخصصی چشم‌پزشکی از طرف وزارت بهداشت برای درمان این بیماران که بالغ بر ۲۱ چشم ۱۶ بیمار است (برخی بیماران یک چشم و برخی دیگر دو چشم) رسیدگی فوری انجام شود و تقاضا داریم وزیر بهداشت که خودش از استادان فن در این رشته است خودشان در اینجا حضور یابند زیرا هم باعث دلگرمی ما می‌شود و از طرفی هم دیگران نیز برای درمان چشم بیماران‌مان اقدام خواهند کرد زیرا سرعت عمل برای درمان در این حادثه بسیار مهم است، چون ما از روند درمانی کنونی که به‌کُندی صورت می‌پذیرد راضی نیستیم.

معجزه سلامتی در عصاره قلم

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 پروتیین اصلی در عصاره قلم، ژلاتین است که مکمل های ژلاتین سبب بهبود درد و سفتی مفاصل در افراد مبتلا به آرتروز می شود. این عصاره سرشار از اسیدهای آمینه به نام پرولین و گلیسین است که برای بافت های بدن لازم است. پرولین سلولیت را کاهش و پوست را نرم می کند.

متخصصان تغذیه انگلیس می گویند، عصاره قلم گاو ، گوسفند و مرغ مملو از آمینو اسید، کلسیم و کلاژن است که برای سلامتی بدن، کاهش درد مفاصل، جوان سازی پوست، ناخن و مو بسیار موثر است.

به گزارش پایگاه خبری هلث، سیان پورتر سخنگوی انجمن رژیم غذایی انگلیس می گوید: این عصاره حاوی مواد مغذی، معدنی و ویتامین ها است و با مصرف آن فوایدی بیش از گوشت این حیوانات نصیب انسان می شود.

همچنین یک فنجان عصاره قلم حاوی ۸۶ کالری است و در نتیجه می تواند یک وعده نهار لاغر کننده نیز محسوب شود.

این عصاره همچنین مواد مغذی مورد نیاز بدن را برای سوخت و ساز تامین می کند که بیشتر این مواد مغذی در غذاهای آماده وجود ندارد.

آب قلم بطور سنتی برای سرماخوردگی، آنفلوانزا و سلامت دستگاه گوارش تجویز می شد؛ اما اکنون بیشتر پزشکان مصرف این عصاره را به بیماران خود توصیه می کنند.

پروتیین اصلی در عصاره قلم، ژلاتین است که مکمل های ژلاتین سبب بهبود درد و سفتی مفاصل در افراد مبتلا به آرتروز می شود.

همچنین این عصاره سرشار از ماده مغذی است که به تقویت استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و غضروف ها کمک می کند.

این عصاره سرشار از اسیدهای آمینه به نام پرولین و گلیسین است که برای بافت های بدن لازم است. پرولین سلولیت را کاهش و پوست را نرم می کند.

ماده مغذی موجود در عصاره استخوان می تواند کیفیت مو، پوست و ناخن را به طور چشمگیری بهبود دهد. همچنین از آن جا که دندان غنی از کلسیم است، این عصاره دندان ها را تقویت و مانع از پوسیدگی آنها می شود.

تشخیص سلولهای سرطانی و شناسایی اسناد جعلی با میکروسکوپ ساخت محققان ایرانی

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 معاون پژوهشی پژوهشکده لیزر وپلاسما دانشگاه شهید بهشتی به طراحی و ساخت دستگاه میکروسکوپ رامان در این مجموعه اشاره کردوگفت: تشخیص ساختار مولکولی مواد نظیر سلولهای سرطانی، انواع مواد مخدر وجعل اسناد از جمله کاربردهای این دستگاه می باشد.

سیدحسن توسلی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینکه هر چیزی که ساختار مولکولی داشته باشد از طریق این دستگاه قابل تشخیص است افزود: تشخیص جنس مولکولی جواهرات، پلیمرها و انواع سلول های بیولوژیکی از دیگر کاربردهای دستگاه میکروسکوپ رامان است.

وی اظهار کرد: با بهره گیری از کاربردهای فراوان این دستگاه از جمله تشخیص سلول های سرطانی از سلول های سالم در حوزه بیولوژیک می توان خدمات مناسب تری به مردم ارایه کرد.

معاون پژوهشی پژوهشکده لیزر و پلاسما با اشاره به اینکه طیف رامان هر ماده امکان تشخیص مولکول های آن را فراهم می آورد، افزود: دستگاه میکروسکوب رامان با اندازه گیری میزان تغییر طول موج امکان تشخیص نوع مولکول های هر جسم را دارد.

توسلی، طیف سنج، لیزر، نرم افزار کنترل کننده، قطعات اپتیکی و کنترل کننده انرژی لیزی را از مهمترین قطعات دستگاه میکروسکوپ رامان اعلام کرد و گفت: تمامی این قطعات به جز لیزر در کشور طراحی و ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه امکان تولید این نوع لیزر را در کشور وجود دارد، اظهار کرد: این لیزر به دلیل مزیت نسبی از خارج کشور وارد شده است و در طراحی و ساخت دستگاه میکروسکوپ رامان از آن استفاده شده است.

معاون پژوهشی پژوهشکده لیزر و پلاسما، نصب نرم افزار مورد نیاز، استفاده از طول موج های متفاوت و خدمات مناسب پس از فروش را از دیگر مزیت های این دستگاه برشمرد و گفت: این دستگاه به سفارش ستاد نانو طراحی و ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه در ساخت این دستگاه از روش مهندسی معکوس استفاده نشده است گفت: در روش مهندسی معکوس کپی آن دستگاه ساخته می شود اما محققان ایرانی با بهره گیری از دانش روز و نیاز اقدام به ساخت و طراحی این دستگاه کردند.

اینگونه از پوست چرب و خشک خود مراقبت کنید

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

متخصص پوست و مو با اشاره به صدمات پوست‌های خشک و چرب بر استفاده از کرم‌های ضدآفتاب‌ و مرطوب‌کننده‌های فاقد چربی تاکید کرد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از تابناک، کوروش صمدی با بیان اینکه چربی‌های سطح پوست در برابر ورود میکروب‌ها و آسیب‌های وارده به پوست مانند محافظ عمل می‌کنند، افزود: کسانی که پوست خشک دارند چربی پوست آنها کمتر بوده و خشکی بیش از حد باعث حساسیت‌، چروک، ترک خوردن و عفونت‌های پوستی می‌شود.

وی با اشاره به مشکلات افراد دارای پوست چرب گفت: در پوست‌های چرب احتمال جوش زدن بیشتر است و هنگام استفاده از ضدآفتاب نیز دچار مشکل می‌شوند، زیرا چربی پوست آنها را بیشتر کرده و پوست را مستعد جوش زدن می‌کند.

این متخصص پوست و مو افزود: افراد دارای پوست چرب برای داشتن پوست سالم باید از ضدآفتاب‌ها و مرطوب کننده‌های فاقد چربی استفاده کنند.

صمدی تصریح کرد: کسانی که دارای پوست خشک هستند باید در موارد خاص به جای صابون از” تن” استفاده کنند، زیرا این شوینده‌ها غیرصابونی بوده و مواد قلیایی صابون در آنها وجود ندارد و به پوست آسیب وارد نمی‌کند.

وی با بیان اینکه برای پوست‌های خشک بهتر است در برخی مواقع از صابون‌های کرم‌دار استفاده شود، گفت: ۲۵ درصد از مواد تشکیل دهنده اینگونه صابون‌ها کرم هستند و از خشکی پوست جلوگیری می‌کنند.

پاکسازی خیابان ولیعصر از «ته‌سیگارها» توسط کارتن خواب‌های پایتخت

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل موسسه طلوع بی نشان‌ها از پاکسازی خیابان ولیعصر (عج) از فیلترسیگارهای رها شده در کف این خیابان توسط کارتن‌خواب‌های بهبود یافته خبر داد.

اکبر رجبی در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به اقدام صبح امروز کارتن‌خواب‌های بهبودیافته در جمع‌آوری ته‌سیگارها از سطح خیابان‌ ولیعصر (عج) اظهار داشت: صبح امروز ۱۵۰ کارتن خواب بهبود یافته با پوشیدن لباس‌های زرد همسان و همراه داشتن کیسه زباله ، فیلترهای سیگار را از پیاده رو و جوی خیابان ولیعصر جمع آوری کردند.
مدیرعامل موسسه طلوع بی‌نشان‌ها با اشاره به این حرکت نمادین گفت: در این اقدام که از ساعت ۸ صبح امروز از میدان تجریش و در امتداد خیابان ولیعصر (عج) آغاز شد،‌ قرار است کارتن‌خواب‌های بهبود یافته شهر تهران، طول این خیابان را تا میدان ولیعصر از ته سیگارها پاک کنند که طبق برنامه ریزی انجام شده، ساعت ۱۶ امروز این مراسم پایان می‌یابد.
وی ادامه داد: کارتن‌خواب‌های بهبود یافته در راستای این اقدام نمادین خود، با شعار «ببخش و باورم کن» به شهروندان و عابران، شاخه گلی را اهدا کرده و از آن‌‌ها بابت آسیبی که به محیط زیست و شهر وارد کرده بودند، عذر خواهی کردند.
رجبی در پایان با اشاره به اینکه بهبودیافتگان در طی این اقدام نمادین خواستار پذیرش جامعه نسبت به رهاشدگان از اعتیاد بودند،‌ خاطرنشان کرد:‌ این اقدام نمادین سال گذشته برای نخستین بار در طول خیابان ولیعصر (عج) به اجرا در‌آمد که با توجه به استقبال شهروندان از این اقدام، امسال برای دومین سال متوالی، اقدام به جمع‌آوری فیلتر سیگارها از سطح شهرمان کردیم.
به گزارش تسنیم، صبح امروز و در طی پاکسازی خیابان ولیعصر (عج) از فیلتر سیگارها، کودکان یک مهدکودک نیز با همراه شدن در این امر نمادین، آموزش عملی توجه به محیط زیست را فراگرفتند.

تیغ «تحول» بر پیکر «درمان»

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 همزمان با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال ۹۳، معاون درمان وزیر بهداشت دستاوردهای طرح تحول سلامت در حوزه درمان را که بسته‌های مختلف آن به تدریج از ۱۵ اردیبهشت ماه در سطح حدود ۵۷۰ بیمارستان دانشگاهی اجرایی شده را تشریح کرد.

دکتر محمد آقاجانی در گفت‌وگو با (ایسنا)، در تشریح دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت در حوزه درمان به تهیه فهرست دارو و تجهیزات مورد استفاده بیماران در بیمارستان‌ها، کاهش قیمت تجهیزات و دارو و همچنین تکمیل خدمات قابل ارائه در مراکز دولتی اشاره کرد و گفت: به دنبال اقدامات انجام شده در حوزه درمان رضایتمندی بیش از ۸۰ درصدی مردم را شاهد هستیم. البته هنوز رضایتمندی مردم کامل نشده است.
وی با بیان اینکه پیش از این درصد از بیماران به دلیل هزینه‌های کمرشکن سلامت زیر خط فقر می‌رفتند، گفت: در حال حاضر به دنبال کاهش هزینه‌های مردم در درمان بستری از فقیر شدن آنها جلوگیری می‌شود. از آنجا که هزینه‌های تشخیصی پیش از این زیاد بود، اغلب بیماران از مراجعه به بیمارستان خودداری و اکثرا در مراحل آخر بیماری مراجعه می‌کردند که این امر علاوه بر آنکه افزایش هزینه‌ها را به دنبال داشت، در عین حال مرگ و میر بیماران را نیز به دلیل اقدام دیرهنگام در پی داشت.
معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به کاهش ۲۵ درصدی هزینه خدمات تشخیصی پاراکلینیکی و آزمایشگاهی گفت: این امر سبب شده بیماران در مرحله اول بیماری مراجعه کرده و با تشخیص بهنگام درمان بهتری برای آنها صورت گیرد.
آقاجانی در عین حال پوشش بیمه‌ای بیش از ۸ میلیون ایرانی را مورد اشاره قرارداد و گفت: از طرف دیگر دفترچه‌های بیمه پیش از این ارزشی نداشت، اما اکنون با دفترچه بیمه سلامت ایرانیان بیماران بستری در شهرها و همچنین روستاها به ترتیب ۶ و ۳ درصد فرانشیز خدمات بستری را پرداخت می‌کنند که این امر نشان ‌دهنده ارزشمندتر شدن دفترچه‌های بیمه است.
وی همچنین با اشاره به کاهش سهم مردم در هزینه‌های بستری در بیمارستان‌های دانشگاهی از ۳۷ درصد قبل از طرح تحول به ۴٫۵ درصد کنونی، گفت: پیش از این حدود ۵۴ درصد بیماران جهت تهیه دارو و و تجهیزات و ملزومات پزشکی به بیرون از بیمارستان ارجاع می‌شدند، اما اکنون به دنبال اقدامات انجام شده، این رقم به کمتر از ۴ درصد کاهش یافته است. حتی اکنون روند ارائه خدمات طوری شده که اگر خدمتی را در بیمارستانی نداشته باشیم، خود بیمارستان آن خدمت را برای بیمار خریداری می‌کند. در مجموع تاکنون بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از خدمات بستری استفاده کرده‌اند.
آقاجانی در تشریح اقدامات انجام شده در هفت بسته طرح تحول در حوزه درمان، به بسته ترویج زایمان طبیعی و رایگان شدن آن اشاره کرد و گفت: اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است. به دنبال مجموعه اقدامات صورت گرفته، تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار زایمان طبیعی داشته‌ایم. همچنین ۶۵۰۰ زایمان بدون درد رایگان انجام شده، اما متاسفانه به دلیل عدم آگاهی مردم، از این امر استقبال چندانی نشده است.
وی در این باره افزود: در راستای احیای بلوک‌های زایمانی، ۳۶۶ بلوک زایمانی بهسازی و استانداردسازی می‌شوند. به طوری که اتاق مادر به تمام امکانات زایمان طبیعی مجهز است. مادر نیز می‌تواند یک همراه داشته باشد. در مجموع علاوه بر حفظ حریم خصوصی مادر، سعی شده که تمام امکانات جهت آرامش وی برقرار باشد. همچنین آموزش‌های بهداشت باروری رایگان برای ۶۰ هزار نفر ارائه شده است.

معاون درمان وزیر بهداشت
وی افزود: آمارها حاکی از آن است که قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت، زایمان به روش سزارین از آمار ۵۴ درصدی برخوردار بود و ۴۶ درصد زایمان‌ها نیز به روش طبیعی انجام می‌شد. اما اکنون زایمان طبیعی پنج درصد افزایش داشته است که به این ترتیب زایمان‌های طبیعی و سزارین هرکدام به ترتیب ۵۰ درصد زایمان‌ها را تشکیل می‌دهند.
معاون درمان وزیر بهداشت در ادامه در توضیح طرح ماندگاری پزشکان در مناطق محروم نیز گفت: هدف از اجرای این طرح توسعه جذب و ماندگاری پزشکان در مناطق کمتر توسعه یافته و ارتقای عدالت در دسترسی به خدمات سلامت در مناطق محروم است. کاهش پرداخت از جیب مردم، حذف پرداخت‌های غیررسمی و ساماندهی نظام ارجاع در سطوح تخصصی و فوق‌ تخصصی از دیگر اهدافی است که در راستای اجرای این طرح دنبال می‌شود. در قالب این طرح تمام پزشکان متخصص، فوق‌تخصص و عمومی به صورت تمام وقت جغرافیایی مشغول کار هستند. ارائه خدمات به صورت ۲۴ ساعته است و در ایام تعطیل به صورت آن‌کال، مقیمی و کلینیک عصر فعالیت می‌شود.
به گفته آقاجانی، قبل از اجرای طرح تحول ۱۴۰۰ متخصص در مناطق محروم فعال بودند که این رقم اکنون به ۳۹۰۰ متخصص رسیده است. در مجموع در حال حاضر در ۳۳۱ بیمارستان و ۲۹۱ شهر محروم پنج‌ هزار و ۲۹۰ پزشک ماندگار عمومی، متخصص و فوق ‌تخصص داریم. این امر سبب شده است که از ارجاع بیماران به مراکز استان‌ها و تهران تا حد قابل ملاحظه‌ای جلوگیری شود و کاهش هزینه‌های بیماران و همراهان آنها را به دنبال داشته است.
وی همچنین درباره کلینیک‌های ویژه نیز گفت: به دنبال اجرای طرح تحول در حوزه درمان، ۵۸۵ کلینیک ویژه در کل کشور تجهیز و راه‌اندازی شده است. پزشکان و متخصصان در این کلینیک‌ها می‌نشینند و با تعرفه دولتی به مسائل تشخیصی و درمانی می‌پردازند. از ابتدای برنامه تحول تا کنون بیش از ۳۰ میلیون ویزیت در این بخش انجام شده است.
معاون درمان وزیر بهداشت در ادامه در توضیح بسته مقیمی پزشکان نیز گفت: به دنبال اجرای این بسته، پزشکان متخصص، فوق‌تخصص و فلوشیپ از ساعت ۱۴ تا ۸ صبح روز بعد (روزهای غیرتعطیل) و به صورت ۲۴ ساعته در روزهای تعطیل در مراکز درمانی مشغول فعالیت هستند.
به گفته آقاجانی، پزشکان مقیم در بیمارستان‌های ۶۴ تخته به بالاتر فعال می‌شوند، به طوری که در بیمارستان‌های ۶۴ تا ۹۶ تخته یک پزشک مقیم، از ۹۷ تا ۲۵۶ تخت ۲ تا ۴ پزشک مقیم و از ۲۵۶ تخت به بالاتر ۴ تا ۶ پزشک مقیم فعال هستند. در مجموع به دنبال اجرای این بسته خدمتی نیز حدود هفت هزار و ۲۴۲ پزشک متخصص مقیم در ۱۷ رشته تخصصی و در ۴۰۰ بیمارستان دانشگاهی فعال هستند.
وی به اقدامات انجام شده در حوزه هتلینگ بیمارستان‌ها اشاره کرد و گفت: محور اصلی در این بسته خدمتی مباحثی مربوط به ساختمان، خدمات رفاهی، بهداشت، تغذیه بیماران و خدماتی این‌چنینی است. به عنوان مثال همیشه بیماران از غذای بیمارستان‌ها گله‌مند بودند. هرچند هنوز هم در این زمینه به رضایت صد درصدی نرسیده‌ایم، اما کیفیت غذاها بسیار بهتر شده و براساس نیازهای بیماران، غذای مربوطه سرو می‌شود.
معاون درمان وزیر بهداشت همچنین گفت: اقلام ۱۱ گانه هتلینگ بیمارستان‌ها شامل تخت، کمد، تشک، پایه سرم، میز و… به میزان ۱۰ هزار بسته تهیه شده و با اولویت شهرهای کمتر برخوردار و از نواحی سردسیر توزیع آن آغاز شده است. در مجموع تاکنون ۷۸ درصد عملیات نوسازی هتلینگ بیمارستان‌ها انجام شده است. براساس ارزیابی‌ها باید دو میلیون و ۱۰۰ هزار مترمربع فضای بیمارستانی در مجموعه وزارت بهداشت در کل کشور بازسازی شود که تاکنون بالغ بر ۸۰۰ هزار متر مربع آن بازسازی و نوسازی شده است.
آقاجانی در توضیح بسته «ارتقای ویزیت» نیز گفت: پزشکان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در ساعت‌های مختلف به خصوص در کلینیک‌های عصر بیمار می‌بینند. براساس این برنامه ۹۵۰۰ پزشک مستقر شده‌اند که پزشکان عمومی متخصص و فوق‌تخصص را شامل می‌شود. ویزیت پزشک عمومی ۲۵۰۰، تخصص ۳۲۰۰ و فوق تخصص ۳۶۰۰ تومان لحاظ شده است. تاکنون بیش از ۳ میلیون ویزیت در این راستا انجام شده است.
وی همچنین فعالیت آمبولانس هوایی را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: تاکنون ۱۵ پایگاه آمبولانس هوایی در کشور راه‌اندازی شده که به طور متوسط روزانه ۵ ماموریت انجام می‌دهند. از مردادماه امسال تا پایان دی‌ماه ۳۵۱ سوت پروازی داشته‌اند و ۶۱۱ بیمار و مصدوم را منتقل کرده‌اند.
معاون درمان وزیر بهداشت در پایان صحبت‌هایش اقدامات انجام شده در راستای نظارت بر طرح تحول را تشریح کرد و گفت: برنامه نظارت بر طرح تحول سلامت از ۲۵ بهمن ماه آغاز شده و هر چند که از ابتدای برنامه، نظارت‌ها در حال انجام بوده اما در حال حاضر حدود ۹ ماه از اجرای طرح تحول سپری شده و یک برنامه فشرده و جامع برای نظارت در حال اجراست که تا ۲۵ اسفند ماه به مدت ۳۰ روز ادامه خواهد داشت.
به گفته وی، ۱۵۰ ارزیاب طی یک ماه به همه نقاط کشور سفر کرده و در تمام ۵۶۰ بیمارستان کشور هفت برنامه طرح تحول سلامت را بر اساس ۷۱ شاخص مورد ارزیابی قرار می‌دهند. قرار بر این است که اگر نقاط قابل بهبود یا نارسایی‌هایی در این طرح، در هر نقطه از کشور وجود داشته باشد، آنها را شناسایی و برای حل آن اقدام کنیم.
وی ضمن اعلام ادامه جدی‌تر طرح تحول سلامت در سال ۹۴ گفت: نمونه‌های موفق‌تر و چشمگیرتری که در بیمارستان‌ها در طول اجرای طرح تحول اتفاق افتاده، شناسایی و به عنوان تجارب برتر به سایر بیمارستان‌ها ارائه می‌کنیم تا مجموعا شور و نشاط و انگیزه بیشتری را برای مجریان طرح در سراسر کشور ایجاد کنیم. طرح تحول نظام سلامت در سال ۹۴ با شور و جدیت بیشتر و فراگیرتر پیگیری خواهد شد.
معاون درمان وزیر بهداشت در پایان گفت: طرح نظارتی که در روزهای پایانی سال در حال انجام است، مقدمه‌ای برای اجرای هر چه گسترده‌تر طرح با موانع و مشکلات کمتر در سال ۱۳۹۴ است.

بیماری ۱۴۰ دانشجوی خوابگاه‌ دانشگاه شیراز

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 روابط عمومی دانشگاه شیراز از بیماری ۱۴۰ دانشجوی ساکن خوابگاه پردیس ارم دانشگاه شیراز خبر داد با این وجود اما سخنگوی اورژانس کشور تعداد این دانشجویان را ۷۰ نفر اعلام کرده است.
مجتبی خالدی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره گفت: شب گذشته خبر مسمومیت دانشجویان در یک مجتمع خوابگاهی به اورژانس اطلاع داده شد و به دنبال آن عوامل اورژانس در محل حادثه که خوابگاه‌های دانشجویی یکی از دانشگاه‌های شیراز بود اعزام شدند.

وی با اشاره به انجام اقدامات درمانی از سوی عوامل اورژانس اظهار کرد: پس از عوامل حضور اورژانس مشخص شد که ۷۰ تن از دانشجویان این دانشگاه پس از صرف شام دچار مسمومیت شدند که خوشبختانه با اقدامات انجام شده از سوی عوامل اورژانس، اکثر آنها در محل به صورت سرپایی تحت درمان قرار گرفتند و تنها دو نفر برای انجام اقدامات درمانی بیشتر به بیمارستان علی‌اصغر شیراز منتقل شدند.

خالدی با بیان اینکه یک دستگاه آمبولانس مقابل این مجتمع خوابگاهی به حالت آماده‌باش قرار داشت، خاطرنشان کرد: یک گروه از عوامل اورژانس نیز توصیه‌ها و هشدارهای لازم را به دانشجویان و مسئولان این خوابگاه ارائه کردند.

به گفته سخنگوی اورژانس کشور نتایج اولیه نشان می‌دهد که وجود مسمومیت در وعده شام دانشجویان علت این اتفاق بوده است.

تعداد دانشجویان بیمار به ۱۴۰ نفر رسید
با این وجود اما روابط عمومی دانشگاه شیراز تعداد دانشجویان را ۱۴۰ نفر عنوان می‌کند.

فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه شیراز، نوشت: از شب یک‌شنبه ۱۰ اسفند تا پاسی از شب دوشنبه ۱۱ اسفند حدود ۱۴۰ نفر از دانشجویان ساکن در خوابگاه‌های پردیس ارم دانشگاه شیراز دچار بیماری با علائم کوفتگی، بدن درد، بی‌حالی و دل‌درد و بعضاً تب‌ و لرز شدند.

بنابراین گزارش مسئولان دانشگاه سریعا با مسئولین بهداشت و درمان و بویژه اورژانس شیراز تماس گرفتند و با حضور کادر پزشکی و آمبولانس‌های اورژانس،‌ خدمات لازم اعم از معالجه سرپایی، سرم درمانی و اعزام به بیمارستان را انجام داده و با همکاری‌های صورت گرفته اورژانس، دانشجویان و بویژه اعضای شورای صنفی و کارکنان خوابگاه و امور دانشجویی، امور مداوای بیماران به انجام شد.

عصاره قلم گاو و گوسفند دارویی معجزه آسا برای سلامت انسان

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 متخصصان تغذیه انگلیس می گویند، عصاره قلم گاو ،گوسفند و مرغ مملو از آمینو اسید، کلسیم و کلاژن است که برای سلامتی بدن، کاهش درد مفاصل، جوان سازی پوست، ناخن و مو بسیار موثر است.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری هلث،سیان پورتر سخنگوی انجمن رژیم غذایی انگلیس می گوید:این عصاره حاوی مواد مغذی، معدنی و ویتامین ها است و با مصرف آن فوایدی بیش از گوشت این حیوانات نصیب انسان می شود.

همچنین یک فنجان عصاره قلم حاوی ۸۶ کالری است و در نتیجه می تواند یک وعده ناهار لاغر کننده نیز محسوب شود.

این عصاره همچنین مواد مغذی مورد نیاز بدن را برای سوخت و ساز تامین می کند که بیشتر این مواد مغذی در غذاهای آماده وجود ندارد.

آب قلم بطور سنتی برای سرماخوردگی، آنفلوانزا و سلامت دستگاه گوارش تجویز می شد، اکنون نیز بیشتر پزشکان مصرف این عصاره را به بیماران خود توصیه می کنند.

پروتیین اصلی در عصاره قلم، ژلاتین است که مکمل های ژلاتین سبب بهبود درد و سفتی مفاصل در افراد مبتلا به آرتروز می شود.

همچنین این عصاره سرشار از ماده مغذی است که به تقویت استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و غضروف ها کمک می کند.

این عصاره سرشار از اسیدهای آمینه به نام پرولین و گلیسین است که برای بافت های بدن لازم است. پرولین سلولیت را کاهش و پوست را نرم می کند.

ماده مغذی موجود در عصاره استخوان می تواند کیفیت مو، پوست و ناخن را به طور چشمگیری بهبود دهد.همچنین از آن جا که دندان غنی از کلسیم است، این عصاره دندان ها را تقویت و مانع از پوسیدگی آنها می شود.

خطرات جراحی تغییر رنگ چشم

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 اگر اهل رصد کردن بازار جراحی‌های زیبایی باشید، حتما اسم جراحی تغییر رنگ دایمی چشم برایتان آشناست. چشم‌پزشکان معتقدند که تبلیغات مربوط به این جراحی که غالبا ظاهر فریبنده‌ای هم دارند، چندان مطابق با واقعیت نیست و این جراحی می‌تواند عوارض خطرناکی به‌دنبال داشته باشد.

با دکتر محمدرضا جعفری‌نسب، چشم‌پزشک و استاد دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی درباره همین جراحی گفت‌وگو کرده‌ایم.

این خبر درست است که در کشورمان عمل تغییر رنگ دائمی چشم انجام می‌شود؟

بله، عمل تغییر رنگ دائمی چشم چند بار در کشور انجام شد و در کنفرانس‌های علمی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و مخالفان بسیاری هم داشته اما به هر حال در همه جای دنیا نوآوری‌های علمی با رضایت بیمار و مسئولیت‌پذیری پزشک انجام می‌شود.

عمل چطور انجام می‌شود؟

برای آنکه در مورد نحوه انجام این عمل صحبت کنیم، لازم است قدری با آناتومی چشم آشنا شویم. چشم از چند لایه تشکیل شده، جلوترین و قدامی‌ترین لایه آن قرنیه کاملا شفاف است و نور را کامل از خود عبور می‌دهد. پشت قرنیه لایه‌ای به نام عنبیه وجود دارد که رنگ چشم افراد را مشخص می‌کند.

عنبیه برجستگی و فرورفتگی‌هایی دارد که در هر فرد متفاوت و مثل اثر انگشت است. این لایه در فاصله چند میلی‌متری از قرنیه قرار می‌گیرد و در این فضا اتاقکی وجود دارد که مایع زلالیه آن را پر کرده و مسئول کنترل فشار چشم است. عنبیه از ۲ لایه تشکیل شده؛ لایه رویی رنگی و آستر آن که مشکی است و نور نباید از آن عبور کند. قسمت مرکزی عنبیه سوراخی وجود دارد که نور از آن عبور می‌کند و مثل دیافراگم دوربین است که با شدت نور کم و زیاد می‌شود.

تعداد افرادی که ترجیح می‌دهند رنگ چشمشان روشن باشد، زیاد است. اولین راه‌حل برای این افراد استفاده از لنزهای رنگی تماسی است. این لنزها راحت روی چشم قرار می‌گیرند و برداشته می‌شوند. هنوز هم طرفدار این لنزها کم نیست اما استفاده از آنها عوارضی مانند عفونت قرنیه را در پی دارد.

در سال‌های اخیر یکی از راه‌های اصلاح عیوب انکساری چشم لیزر بود و بعد از آن لنزهای دائمی داخل چشم کشف شد که به روش‌ جراحی داخل چشم نصب می‌شد. امروز این عمل تاییدشده است و در تمام دنیا انجام می‌شود. این لنزها خطرهایی دارند اما فوایدشان بیشتر است و توصیه می‌شود.

در برخی کشورها این لنزها را به صورت رنگی ساختند و بدون آنکه فرد عیب انکساری داشته باشد، برای تغییر رنگ چشم پیشنهاد و استفاده می‌شود. که روی عنبیه طبیعی فرد نصب می‌شود.

کاشت عنبیه رنگی مصنوعی چه خطرهایی می‌تواند داشته باشد؟

این کار به مراتب خطرناک‌تر از استفاده از لنزهای تماسی رنگی است و می‌تواند باعث عفونت، تخریب قرنیه و افزایش فشار چشم (ابتلا به آب سیاه) و حتی نابینایی شود.

با وجود این افرادی هستند که تن به چنین عمل پرعارضه‌ای دهند؟

متاسفانه بله، به دلیل عوارض این عمل و غیرمنطقی بودن انجام آن، در آمریکا اجازه انجام آن صادر نشده و سازمان غذا و داروی آمریکا آن را تایید نکرده و فقط در کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین انجام می‌شود. در ایران چون معمولا استاندارد و نظارت قوی نداریم، این عمل چند مرتبه انجام شده اما حتی همان چند مورد، انتقاد بسیاری از چشم‌پزشکان را در پی داشت.

آیا افرادی هستند که واقعا به چنین عمل‌هایی نیاز داشته باشند؟

بله، در افرادی که به دلایلی مثل ضربه به چشم عنبیه‌شان آسیب دیده و قسمتی پاره یا جدا شده و نور زیاد بیمار را آزار می‌دهد یا در افرادی که رنگ ۲ چشم متفاوت از هم است، استفاده از این عنبیه‌های مصنوعی اشکالی ندارد و می‌توان عارضه آن را پذیرفت اما در افراد سالم انجام این عمل عاقلانه نیست.

آیا عوارض این عمل آنی است یا به مرور بروز می‌کند؟

عوارض همان لحظه بروز نمی‌کند و چند سال بعد و با پا گذاشتن فرد به میانسالی خود را نشان می‌دهند.

امکان خارج کردن این عنبیه رنگی مصنوعی وجود دارد؟

بله ولی حتی درآوردن آن هم عارضه‌دار است. توصیه می‌کنم اگر کسی این عمل را انجام داده و هنوز عارضه‌ای ندیده، هرچه سریع‌تر آن را خارج ‌کند چون عارضه خارج کردن این عنبیه به مراتب کمتر از باقی ماندن آن در چشم است.

اگر عاشق کودکتان هستید، دهانتان را شیرین نکنید!

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 هرچند که دیابت نوع یک در کودکان اصولاً مقوله دیگری است اما باید بدانیم که تغذیه نامناسب و افزایش وزن که ریشه در باورها و عادت‌های غلط دارد و به‌شدت باعث عدم کنترل این نوع از دیابت نیز می‌شود،

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از تابناک، اجازه ندهیم دیابت، لذت بچگی کردن را از کودکان ما بدزدد و سایه شوم بیمار بودن را بر سر آن‌ها حاکم کند. متاسفانه در اغلب فرهنگ‌های امروز دنیا مردم با هر سطح اجتماعی و اقتصادی که باشند «خوردن» را لازمه تکمیل یا شاید عامل اصلی «لذت بردن» می‌دانند، آن‌قدر که بسیاری از مردم تبریک را معادل جمله «دهانتان را شیرین کنید» می‌دانند. گو اینکه «دهان شیرینی» نه شرط لازم و نه کافی برای ایجاد یک «قلب شاد» است. دکتر فهیمه سهیلی پور، فوق تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم کودکان گفتگو را با خبرنگار ابتکار ادامه می‌دهد.
دهان تان را شیرین کنید
آنچه نه امروز، که هر روز پیر و جوان و کوچک و بزرگ ما محتاج هستند. متاسفانه مردم بسیاری از لذت‌های زندگی را که شاید به ایجاد یک «زندگی شیرین» منتهی می‌شود فراموش کرده و در این میان فقط به «دهان شیرین» چسبیده‌اند گویا که هیچ لذتی حتی از طبیعت زیبا، دیدن یک فیلم یا سریال یا نمایشنامه قشنگ، ساعت‌های خوش ازدواج و تولد عزیزان بدون خوردن، آن‌هم خوردن شیرینی‌ها و بعضاً غذاها و تنقلات پرچرب و غیرسالم به انجام نمی‌رسد.

هیپوگلیسمیک نشویم
تمام این باورها و عادت‌ها در حالی است که خوشبختانه هر چه به اوایل زندگی و دوران کودکی خود نظر می‌کنیم، یادمان می‌آید که در آن زمان خوردن را لازمه لذت بردن و شاد بودن را لزوماً همراه با شیرین کردن دهان نمی‌دانستیم؛ مگر نه اینکه گاهی ساعت‌ها بازی می‌کردیم، این‌سو و آن‌سو می‌دویدیم، از باهم بودن لذت می‌بردیم و آخر شب خسته و گرسنه حتی بدون شام، خوابمان می‌برد. آن‌وقت این مادر عزیز بود که سعی می‌کرد با سختی بیدارمان کند و چیزی به خوردمان بدهد تا به قول خودش خواب بد نبینیم، از حال نرویم و شاید به زبان علمی‌تر «هیپوگلیسمیک» نشویم.

چاقی در کودکان
خوب که فکر کنیم می‌بینیم نخوردن یا کم خوردن شیرینی‌ها واقعاً چیزی از لذت‌های ما را کم نکرده بود. بازی‌های ما «قایم‌موشک» بود و «گرگم‌به‌هوا» هیچ‌کدام از دوستان و هم‌بازی‌های ما تبلت یا آیفون نداشتند که لم بدهند، چیپس و پفک بخورند و در حالی‌که دل جمعی را می‌سوزانند با افتخار با آن بازی کنند و کسی مجبور نبود برای اینکه چنددقیقه‌ای بتواند افتخار انجام این بازی‌ها نصیبش شود منت دیگری را بکشد و… و البته آن‌وقت‌ها شاید «چاقی در کودکان» هم این‌قدر بیداد نمی‌کرد و «مقاومت به انسولین» بحث روز کنگره‌های علمی اندوکرینولوژی کودکان نبود.

باورها و عادت های غلط
هرچند که دیابت نوع یک در کودکان اصولاً مقوله دیگری است اما باید بدانیم که تغذیه نامناسب و افزایش وزن که ریشه در باورها و عادت‌های غلط فوق‌الذکر دارد و به‌شدت باعث عدم کنترل این نوع از دیابت نیز می‌شود، علت اصلی بروز آن نیست. علت اصلی دیابت نوع یک در واقع بروز یک کودتای به تمام معناست؛ کودتایی که در آن سلول‌های سفید بدن با تمام اعوان و انصار و توانایی‌هایشان به جان سلول‌های غده لوزالمعده می‌افتند. درصد بسیاری از آن‌ها را کشته یا مجروح می‌کنند. اما تحریک سلول‌های بدن در از بین بردن «دوستان خودی» به‌جای «دشمنان بی‌خودی» به چه علتی است؟

بچه از ما چه می‌خواهد؟
حرف و حدیث‌های زیادی در مورد آن گفته‌شده است. اما هنوز تا این زمان هیچ شخص یا گروهی مسئولیت این اقدام را به عهده نگرفته است. بازهم بگذریم و بهتر است بپرسیم ما چه باید بکنیم؟ بچه‌ها از ما چه می‌خواهند و پزشک معالج از ما چه انتظاراتی دارد؟ و باز هم عرض می‌کنم که قطعاً تا این زمان کنترل دیابت نوع یک به‌ جز با توجه به مجموعه‌ای از عوامل شامل تغذیه مناسب، فعالیت بدنی کافی، آرامش و آسایش فکری و نهایتاً استفاده صحیح و به اندازه از انسولین میسر نخواهد بود. سلول‌های بتا و شاید غیر بتای لوزالمعده کودکانمان -که مبتلا به دیابت شده‌اند- تنها یک گروه از هزاران گروه و کسر کوچکی از میلیون‌ها سلول بدن بچه هستند و بقیه سالم اند و به ‌خوبی مشغول انجام وظایف خود هستند.

او کودک است
فکر کردن به این مسئله باعث می‌شود پدران و مادران بتوانند با انرژی مضاعفی در عرصه حمایت از کودکان دیابتی گام بردارند و با آن‌ها به‌عنوان یک کودک و نه دائماً به‌عنوان یک بیمار، رفتار صحیح و هوشمندانه‌ای داشته باشند. رفتاری که نتیجه آن شکوفا شدن توانایی‌ها و استعدادهای کودکانمان باشد. در سایه چنین رفتاری است که کودک باور می‌کند می‌تواند علی رغم ابتلا به بیماری دیابت و بدن، شیرین کردن دهان، شیرین زندگی کند، شیرین بدود و شیرین بازی کند و در یک‌کلام شیرین کودکی کند. یادمان باشد لذتی که بازی کردن با پدر و مادر دارد را هیچ کجای دیگر نمی‌توان یافت. بازی که جای خود، حتی حرف زدن، تلویزیون دیدن و خندیدن با پدر و مادر هم از هر بازی، تماشا یا خنده دیگری شیرین‌تر است.

رفیق شفیق در کنترل قند
چه خوب بود اگر می‌شد ما به‌جای اینکه پاسبان نخوردن شیرینی توسط کودکان دیابتی خود باشیم، رفیق شفیق آن‌ها در کنترل قندشان باشیم. بعد از ابتلا به دیابت بیش از قبل با بچه‌هایمان بچگی کنیم. بدویم و بازی کنیم، علت‌های عدم کنترل قندشان را لیست کرده و باهم برای کنترل هر کدام از آن‌ها تصمیم بگیریم و وارد عمل شویم و بالاخره آخر کلام اینکه اجازه ندهیم دیابت، لذت بچگی کردن را از کودکان ما بدزدد و سایه شوم بیمار بودن را بر سر آن‌ها حاکم کند.

عوامل بالابرنده و پایین آورنده قند خون
دکتر محمدتقی چراغچی، معاون انجمن اطلاع رسانی گابریک درباره نقش کنترل دیابت در کاهش هزینه ها و عوارض طولانی مدت آن می‌گوید: با توجه به ماهیت مزمن بیماری دیابت و پیشرفت آن در طول زمان، پیشگیری از عوارض و هزینه‌های درمان آن تنها از طریق کنترل صحیح بیماری ممکن خواهد بود. حفظ قند خون در محدوده طبیعی از ایجاد آسیب در ارگان‌های داخلی، عروق خونی و اعصاب جلوگیری کرده و بروز عوارض را تا حد زیادی به تاخیر می‌اندازد. وی ضمن تاکید بر میزان اهمیت SMBG در کنترل دیابت اضافه می‌کند:SMBG یکی از ابزارهای مهم کنترل دیابت به شمار می‌آید. برقراری تعادل میان عوامل بالابرنده و پائین آورنده قند خون به کمک تحلیل نتایج اندازه‌گیری قند خون به‌دست‌آمده از طریق SMBG امکان‌پذیر است.

هزینه های کنترل دیابت
طی چند سال اخیر خوشبختانه سازمان‌های بیمه با پوشش گروه جدیدی از داروهای تزریقی دیابت از جمله قلم‌های انسولین، قدم بزرگی در تامین نیازهای بیماران دیابتی، به‌ویژه دیابت نوع یک، برداشته‌اند. با این‌حال متاسفانه بخش اعظم هزینه‌های کنترل دیابت که شامل اندازه‌گیری قند خون است، همچنان به‌طور کامل بر عهده بیمار است. ولی پزشکان و انجمن‌ها افراد و سازمان‌هایی هستند که در خط مقدم با بیماران دیابتی در تماس هستند؛ بنابراین از بسیاری از مشکلات آنان آگاه ‌هستند و از این رو نقش سازنده‌ای می‌توانند در پوشش بیمه‌ای بیماران داشته باشند.

شبکه‎های اجتماعی قوای مغزی را ضعیف می‎کنند

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: یک متخصص طب سنتی گفت: وب گردی یا استفاده از شبکه‎های اجتماعی مانند وایبر خود از عوامل خستگی ذهن و تضعیف قوای مغزی است و فکر افراد را درگیر می‎کند و حجم زیادی از توان آنها را کاهش می‎دهد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم, حسین رضایی زاده درباره رفع خستگی و ضعف اظهار داشت: افسردگی، خستگی، دلهره، ترس, اضطراب، عصبانیت، بی حوصلگی،کسالت، سنگینی، بی قراری، عدم نشاط و بی‎حالی واژگانی هستند که از افراد چه جوان و چه پیر شنیده می‎شود.
به گفته وی بیماری بیماری خستگی مزمن بیماری است که در زنان بیش تر از مردان بروز پیدا می‎کند؛ بیشتر در سنین ۲۵ تا ۴۵ سالگی دیده می‎شود و اختلالات اضطرابی جز شایه ترین بیماری‎های روانپزشکی است .
این متخصص طب سنتی ادامه داد: در طب ایرانی غذاهای بسیار لذیذ, کم حجم و دم دستی وجود دارد که باعث شود فرد از طب سنتی لذت ببرد همچنین از دیدگاه طب سنتی ورزش باید انجام شود همچنین به میزان کافی غذا باید خورده شود.
رفع خستگی و ضعف با تقویت قلب و مغز
رضایی زاده گفت: برای رفع خستگی و ضعف باید قلب و مغز تقویت شود همچنین افرادی که می‎خواهند قوای ذهنی و فکری آنها تقویت شود باید از مصرف غذاهای بخارزا و نفاخ مانند سیر و پیاز خام پرهیز کنند.
وی افزود: افراط در فکر کردن را اکثر افراد به آن مبتلا هستند که خود مضر قوای ذهنی است و تماشا کردن تلویزیون و کار بار رایانه خود از عوامل دیگر خستگی است چرا که شما در هر ثانیه تماشا کردن فیلم یا برنامه‎های تلویزیونی ۱۶ فرم عکس است که چشم را خسته می‎کند.
این متخصص طب سنتی عنوان کرد: وب گردی یا استفاده از شبکه‎های اجتماعی مانند وایبر خود از عوامل خستگی ذهن و تضعیف قوای مغزی است و فکر افراد را درگیر می‎کند و حجم زیادی از توان آنها را کم می‎کند.
ترشی‎ها به سلامت مغز آسیب می‎زند
رضایی زاده افزود: افراط در نزدیکی جنسی(بیش از ۳ بار در هفته), افراط در خواب و مصرف بیش از حد ترشی‎ها به سلامت قوای مغزی صدمه وارد می‎کند.

واگذاری اورژانس هوایی به هلال‌احمر

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

رئیس جمعیت هلال‌احمر اعلام کرد: برای واگذاری یکی از دو وظیفه امداد جاده‌ای یا اورژانس پیش‌بیمارستانی به صورت کامل به هلال‌احمر با وزارت بهداشت در حال رایزنی هستیم.

به گزارش مهر، سید امیرمحسن ضیائی افزود: مذاکرات با وزارت بهداشت و درمان برای تعیین تکلیف امداد جاده‌ای در کشور در حال انجام است.

وی افزود: هم‌اکنون وزارت بهداشت و هلال‌احمر در حوزه امداد جاده‌ای فعال هستند و گاه همدیگر را پوشش نداده یا موازی با هم عمل می‌کنند، لذا توافق کرده‌ایم تا در سال جاری تکلیف امداد جاده‌ای را مشخص کرده و از سویی با تقویت ارتباطات نرم‌افزاری هلال احمر و وزارت بهداشت پوشش حوادث جاده‌ای را کامل کنیم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به اینکه موقعیت استان سمنان بسیار استراتژیک است، تأکید کرد: هم اکنون طرح آمایش سرزمینی پایگا‌های امداد و نجات در جمعیت در حال اجرا است، لذا در صورت اجرای این طرح در استان سمنان، نیاز استان به راه‌اندازی این پایگاه‌ها مشخص می‌شود و هلال‌احمر نیز برنامه‌ریزی های لازم در این زمینه را انجام خواهد داد.

وی با تأکید بر اینکه هلال احمر استان سمنان نیز برای پوشش حوادث جاده‌ای باید ارتباط نرم افزاری خود را با مسئولان اورژانس استان افزایش دهد، تأکید کرد: می‌توان این طرح را در استان سمنان هم به صورت آزمایشی اجرایی کرد.

به گفته ضیائی هم اکنون بالگردهای هلال‌احمر مناسب امداد هوایی است، اما نقش اورژانس هوایی را نمی‌تواند ایفا کند، از سویی وزارت بهداشت نیز تمایل دارد تا امداد هوایی را در مجموع به هلال‌احمر واگذار کند و لذا در صورت این اتفاق مقرر می‌شود تا هلال‌احمر بالگردهای امدادی و آمبولانس هوائی در اختیار داشته باشد.

وی افزود: بر این اساس ابتدا هر استان را به یک بالگرد مجهز خواهیم کرد و در مرحله بعد برای تجهیز پایگاه‌ها به بالگرد دوم اقدام می‌کنیم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر، درباره پشتیبانی حوادث تهران از سوی سایر استانها، توضیح داد: در این زمنیه باید تدارک ملی داشته باشیم و چهار یا پنج استان را به عنوان قطب‌های هماهنگ با تهران انتخاب کنیم که به نظر می‌رسد یکی از این قطب‌های پشتیبان تهران، استان سمنان باشد.

مصرف این سبزی آهن بدنتان را تامین می کند

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 یکی از سبزی‌های اصلی برای تهیه سالاد‌های خوشمزه می‌تواند بشدت برای تامین انواع ویتامین‌ها و حتی رفع کم خونی در افراد موثر باشد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، پژوهشگران به افرادی که می‌خواهند بدنشان به میزان کافی ویتامین‌A کسب کند و نیز از فقر آهن در خون خود رنج می‌برند مصرف کلم قرمز را توصیه می‌کنند.

گفتنی است، براساس جدیدترین پژوهش‌ها کلم قرمز ۱۰ برابر بیشتر از کلم سبز دارای ویتامین A در برگهای خود است و همینطور ۲ برابر بیشتر دارای آهن به نسبت کلم سبز است.

بررسی‌هانشان می‌دهند، کلم قرمز را می‌توان به انواع حالت‌ها در سالاد، ترشی و یا در خوراک‌های غذایی استفاده کرد و غنی بودن آن از انواع ویتامین‌ها می‌تواند نیاز بدن به تامین ویتامین‌های مختلف و نیز آهن را تا حد زیادی برطرف کند.

براساس آمارها کشور انگلستان یکی از بزرگترین تولید کنندگان کلم در جهان است و سالانه نیم میلیون مصرف کننده در خود دارد.

صالحی برای طرح ایجاد کارخانه هسته ای تولید رادیو دارو جایزه گرفت/ هدیه را همسر شهید شهریاری دریافت کرد

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

برگزیدگان بیست وهشتمین جشنواره بین المللی خوارزمی در دو گروه محققان خارجی و داخلی معرفی شدند که نام دکتر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیز به دلیل ارایه طرح تدوین دانش فنی و ایجاد کارخانه تولید سوخت صفحه ای رآکتور تهران برای تولید رادیو دارو به عنوان رتبه اول پژوهش

می درخشد. این جایزه را همسر شهید دکتر مجید شهریاری دریافت کرد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، در مراسم اختتامیه بیست وهشتمین جشنواره بین المللی خوارزمی که روز سه شنبه در محل سران کشورهای اسلامی در حال انجام است، هیات داوران استاد حسن تاج بخش برای ارایه طرح احیای طب سنتی و معرفی تاریخ پزشکی و دامپزشکی ایران به عنوان برگزیده ویژه و رتبه اول پژوهش های بنیادی این دوره از جشنواره معرفی کرد.

رتبه اول پژوهش های کاربردی نیز به دکتر همایون کانونی به خاطر ارایه طرح اصلاح و معرفی اولین نخود مقاوم به سرما و یخبندان در ایران اختصاص یافت.

دکتر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیز به خاطر ارایه طرح تدوین دانش فنی و ایجاد کارخانه تولید سوخت صفحه ای رآکتور تهران برای تولید رادیو دارو رتبه اول پژوهش های توسعه ای جشنواره خوارزمی را کسب کرد و همچنین طرح دست یابی به فناوری انجماد جهت دار برای ساخت پره های توربین گازی متعلق به دکتر مجید بهمنی از شرکت مهندسی و ساخت پره توربین مپنا- پرتو نیز موفق به کسب رتبه اول پژوهش های توسعه این دوره از جشنواره خوارزمی شد.

رتبه دوم پژوهش های کاربردی بیست و هشتمین جشنواره بین المللی خوارزمی به دکتر حسین بشارتی به خاطر ارایه طرح دست یابی به فناوری تولید کود بیولوژیک تعلق گرفت .

هیات داوران این جشنواره همچنین ۴ طرح به عنوان رتبه های سوم پژوهش های توسعه ای معرفی کرد و جوایز این بخش را به طرح جایگزین پروپان به جای پروپلین در سیستم مبرد واحد استعمال اتان مجتمع پتروشیمی فارس متعلق به مهندس سید حمید زارع و طرح دستگاه پایش ماشین آلات دوار با استفاده از اندازه گیری ارتعاشات از مهندس مجید منوچهری و طرح درگاه یک پارچه و توسعه پذیر برای دسترسی شبکه های مخابراتی متعلق به مهندس مهدی نمازی و طرح طراحی و پیاده سازی سامانه ارتباطات هوشمند خودرو به حبیب رستمی اعطا شد.

هیات داوران این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی همچنین عبدالرضا یعقوب زاده طاری از شرکت گویندگان راه سعادت را یکی از برگزیدگان بیست وپنجمین دوره این جشنواره بود را به عنوان برگزیدگان موفق تولید ملی معرفی کرد.

هیات داوران جشنواره بین المللی خوارزمی همچنین در بخش طرح های برگزیده خارجی رتبه اول پژوهش های بنیادی را به پروفسور فوتانگ لیو به خاطر ارایه طرح گالکتین ها در سلامت بیماری از موسسه علوم پزشکی زیستی آکادمی سیلیکا معرفی کرد.

دکتر کلودیو آندرس هتس فلورس به خاطر ارایه توسعه روش های درمانی برای درمان بیماری های نورودژنراتیو از دانشگاه شیلی موفق به کسب رتبه اول پژوهش های بنیادی بیست و هشتمین جشنواره خوارزمی شد.

دراین دوره ازجشنواره رتبه اول پژوهش های کاربردی خارجی به طرح آزمایشگاه روی تراشه فناوری مورد استفاده در شیمی تجزیه وعلوم زیستی کاربردی متعلق به دکتر آندریاس مانز از کشور سوییس اختصاص یافت.

دکتر حبیب عماری نیز از کشور وموسسه علمی دانشگاه اکول نورمال پاریس به خاطر ارایه طرح ریاضیات برای تصویربرداری رتبه دوم پژوهش های بنیادی جشنواره خوارزمی رابه خود اختصاص داد.

هیات داوران همچنین دوطرح دیگر را به عنوان دارندگان رتبه دوم پژوهش های بنیادی معرفی کرد که جوایز این بخش به طرح استفاده از ذخایز ژنتیکی گیاهی دربیوتکنولوژی درجهت توسعه کشاورزی پایدار متعلق به کازو واتانابه از کشور ژاپن وهمچنین طرح مواد سروی با کاربری دریافت انرژی خورشیدی متعلق به دکتر فدریکو روزی از کشور ایتالیا اعطا شد.

طرح توسعه مواد و پوشش های مقاوم در برابر خوردگی دمای بالا در صنایع پیشرفته متلعق به دکتر مایکل یوهانس شوتز از کشور آلمان نیز موفق به کسب رتبه سوم پژوهش های بنیادی بیست و هشتمین جشنواره بین المللی خوارزمی شد.

مراسم اختتامه بیست و هشتمین جشنواره بین المللی خوارزمی در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در حال برگزاری است.

این دوره از جشنوراه یک طرح شایسته تقدیر نیز داشت که جایزه و لوح سپاس آن به دکتر رحیم تفضلی پژوهشگر ایرانی مقیم انگلستان به خاطر ارایه طرح ارتباطات پهن باند اعطا شد.

مکالمه موبایلی در خودرو میزان امواج مضر را چند برابر می‌کند

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: یک پزشک عمومی گفت:کسانی که دائماً از موبایل و کامپیوتر استفاده می‌کنند دچار حساسیت الکترومغناطیسی می‌شوند که عوارض سردرد، سرگیجه و مشکلات گوارشی را در بردارد. همچنین، مکالمه موبایلی در خودرو نیز میزان امواج مضر را چند برابر می‌کند.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، سعید کسائیان با اشاره به اینکه مکالمه موبایلی در خودرو میزان امواج را چند برابر می‌کند، اظهار داشت: از آنجایی که هنوز چند سال بیشتر از عمر تکنولوژی تلفن همراه نگذشته است، بنابراین هنوز تمام زوایا و معایب استفاده از آن کشف نشده ‌است.
وی افزود: تمام توصیه‌های مطرح شده در زمینه استفاده از موبایل فقط جنبه احتیاط دارد، زیرا هنوز به صورت علمی مضرات آن ثابت نشده ‌است، با این حال بیان می‌شود در استفاده از موبایل فرکانس ۴۵۰ تا ۲۷۰۰ بی‌ضرر است.
این پزشک عمومی گفت: در صورت استفاده از موبایل سعی کنید فاصله موبایل با گوش بین ۱۰ تا ۴۰ سانتی‌متر باشد و هنگام خواب آن را خاموش کنید.
کسائیان ادامه داد: ممکن است کسانی که به طور دائم از موبایل و کامپیوتر استفاده می‌کنند دچار حساسیت الکترومغناطیسی شوند که عوارضی مانند سردرد، سرگیجه و در شرایط حادتر مشکلات گوارشی ایجاد می‌کند.
وی تصریح کرد: ثابت شده ‌است بیشترین تماس با امواج الکترومغناطیس در روستاها در خانه‌ها، و در شهرها در بیرون از خانه است زیرا در سطح شهر امواج مختلفی مانند رادارهای هواپیما و سایر امواج در فضا پراکنده‌اند اما در سطح روستاها این امواج مشاهده نمی‌شوند.
این پزشک عمومی عنوان کرد: از مکالمه در ماشین در حال حرکت به خصوص در سرعت‌های بالا باید اجتناب کرد، زیرا میزان امواج ساطع شده از موبایل در این حالت چندین برابر است.
کسائیان گفت: از آنجایی که اکثر افراد در طول شبانه روز با موبایل در تماس هستند ممکن است با آلودگی‌هایی همراه باشد ولی به طور مشخص بیماری‌های خاصی را انتقال نمی‌دهد.
وی با بیان اینکه تمام وسایلی که انسان با آنها در تماس است منشا ورود آلودگی به بدن است، گفت: در این میان استفاده از کیبورد کامپیوتر به این دلیل که در طول روز در دسترس افراد مختلفی قرار می‌گیرد آلودگی بیشتری نسبت به موبایل به همراه دارد. همچنین، نباید در مورد میزان آلودگی تلفن همراه بیش از حد اغراق کرد و آن را آلوده‌تر از حتی سرویس‌های بهداشتی دانست.

رفتن به این مکان، برای قلبتان بسیار مفید است

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 عرق‌ریختن در سونای داغ ممکن است به شما آرامش بدهد،و اکنون یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که سونا ممکن است برای سلامت قلب شما هم مفید باشد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از همشهری، این بررسی که در فنلاند انجام شد نشان داد مردانی که به طور مکرر از سونا استفاده می‌کنند، با احتمال کمتری به علت بیماری قلبی می‌میرند. به گفته این پژوهشگران خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی در مردانی که در طول هفته در وعده‌های بیشتری به سونا می‌رفتند، و در هر وعده زمان بیشتری را در سونا می‌گذراندند، حتی پایین‌تر بود. دکتر پل تامپسون، مدیر پزشکی بخش بیماری‌های قلب در بیمارستان هارتفورد در هارتفورد کنتیکت در آمریکا و عضو کالج کاردیولوژی آمریکا، می‌گوید این یافته‌ها ممکن است باعث شود که متخصصان قلب که معمولا درباره قرار گرفتن بیماران قلبی در معرض گرمای موجود در سونا ابراز نگرانی می‌کنند، در عقیده خود تجدیدنظر کنند.

او گفت: «من به عنوان متخصص قلب بیمارانم را از رفتن به سونا نهی می‌کردم، چرا که نگران بودم که گرمای زیاد بر دستگاه قلبی-عروقی آنها فشار بیاورد. با توجه به این یافته‌های جدید شاید لزومی نداشته باشد که در این مورد نسبت به بیماران‌مان سختگیری کنیم.» با وجودی که این بررسی رابطه‌ای میان استفاده از سونا و بهبود سلامت قلبی را یافته است، نمی‌تواند وجود رابطه علت و معلولی میان این دو عامل را ثابت کند.

دکتر الیوت انتمن، سخنگوی انجمن قلب آمریکا در این باره گفت: «ما به مطمئن نیستیم که استفاده از سونا به طور قطعی باعث کاهش عوارض قلبی-عروقی در افرادی می‌شود که به سونا می‌‌روند.»

آلتمن نیز که متخصص قلب در بیمارستان بریگهام وزنان و دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون، است توضیح داد: «ممکن است افرادی که از سونا استفاده می‌کنند، سبک زندگی سالم‌تری داشته باشند. ممکن است عوامل دخیل دیگری وجود داشته باشند که این یافته‌ها را توجیه کنند.»
نتایج این بررس در شماره ۲۳ فوریه ژورنال JAMA Internal Medicine منتشر شد.

پژوهشگران در این تحقیق بیش از ۲۳۰۰ مرد میانسال ساکن شرق فنلاند را بررسی کردند. این مردان در سنین میان ۴۲ تا ۶۰ بودند. این پژوهشگران سلامت‌ این افراد را به طور میانگین برای دو دهه دنبال کردند. به نظر می‌رسید که استفاده مکرر از سونا به طور یکدستی با کاهش خطر مرگ به علت مشکلات قلبی همراهی دارد:
خطر مرگ ناگهانی قلبی در افرادی که در هر هفته ۲ تا ۳ وعده در هفته به سونا می‌رفتند ۲۲ درصد و در افرادی که چهار تا هفت وعده در هفته به سونا می‌رفتند، ۶۳ درصد پایین‌تر بود.
خطر بیماری قلبی مرگبار در افرادی که دو تا سه وعده در هفته به سونا می‌رفتند، ۲۳ درصد و در کسانی که چهار تا هفت وعده در هفته به سونا می‌رفتند، ۴۸ درصد پایین‌تر بود.
خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی و سکته مغزی با دو تا سه وعده سونا در هفته ۲۷ درصد و با چهار تا هفت وعده سونا در هفته ۵۰ درصد کاهش می‌یافت.

به نظر می‌رسید که استفاده مکرر از سونا به همیشه با کاهش خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی همراهی دارد و استفاده مکرر از سونا حتی خطر کلی مرگ و میر این مردان به علت بیماری قلبی را پایین‌تر آورده بود. نسبت به مردانی که فقط یک بار در هفته به سونا می‌رفتند،‌ خطر مرگ در مردانی که دو تا سه بار در هفته به سونا می‌رفتند، ۲۴ درصد و در مردانی که چهار تا هفت بار در هفته به سونا می‌رفتند، ۴۰ درصد پایین‌تر بود.

زمان گذراندن در سونا هم اهمیت داشت؛ در مقایسه با مردانی که در هر وعده کمتر از ۱۱ دقیقه را در سونا می‌گذراندند، در مردانی که وعده‌های سونای‌شان ۱۱ تا ۱۹ دقیقه بود، خطر مرگ ناگهانی قلبی ۷ درصد پایین‌تر بود، و این خطر هنگامی که مدت گذراندن در سونا بیش از ۱۹ دقیقه بود، ۵۲ درصد کاهش می‌یافت. آتمن در این باره گفت: «هر چه وعده‌های سونا و مدت زمان گذرانده شده در آن بیشتر شده بود، ظاهر احتمال خطر مرگ‌های مربوط به بیماری قلبی کمتر شده بود.»

علت تاثیر مفید سونا بر قلب روشن نیست، اما به گفته تامپسون ممکن است سونا نوعی استرس سالم بر قلب شخص وارد آورد، مشابهی همان اتفاقی که در حین ورزش کردن رخ می‌دهد. تامپسون در این باره گفت: «این پژوهشگران در مقاله‌شان به مجموعه‌ای از بررسی‌ها اشاره کرده‌اند که نشان می‌دهد اثرات سونا تقرییا مانند ورزش است. سونا باعث می‌شود که سرعت ضربان قلب‌تان بالا برود، عضلات قلب‌تان با شدت بیشتری منقبض شوند، و درجه حرات بدن‌تان بالا برود. این تشبیه تا حدی منطقی به نظر می‌رسد.»

دکتر سوزانا استین‌باوم، متخصص پیشگیری از بیماری‌ قلبی در بیمارستان لنوکس‌هیل در نیویورک در می‌گوید که آرامیدگی عضلانی (ریللکس شدن) ناشی از سونا هم ممکن است نقشی داشته باشد.

استین‌باوم گفت: «می‌دانیم که کاهش استرس و افزایش زمان تفریح به خصوص همراه شدن با دیگر افراد، می‌تواند دستورالعمل کاملی برای کاهش بیماری قلبی-عروقی باشد. این بررسی منافع حیاتی و اساسی را که اندکی استراحت و آرمیدگی می‌تواند ایجاد کند، به ما یادآوری می‌کند.»

اما به گفته دکتر دیوید فریدمن، رئیس بخش نارسایی قلبی در بیمارستان فرانکلین در والی استریم در نیویورک، تضمینی وجود ندارد که هر شخصی در یک اتاقک داغ قدیمی عرق می‌ریزد، به این منافع دست یابد.

این پژوهشگران در توضیحات پس‌زمینه‌ای او خود یادآور می‌شوند که سونای سنتی فنلاندی هوایی خشک دارد و رطوبت آن بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است و درجه حرارت آن در ارتفاع چهره حمام‌کننده در بین ۸۰ تا ۱۰۰ درجه سلسیوس حفظ می‌شود. با ریختن آب روی سنگ‌های داغ رطوبت به طور گذرا افزوده می‌شود. فریدمن گفت: «مشکل است که نتیجه‌گیری عمومی در این باره انجام داد یا منافع مشابهی را برای سایر انواع اسپا مانند وان‌های داغ یا اتاق‌های بخار قائل شد.»

این پژوهشگران داده‌های‌شان را از لحاظ وضعیت سلامت موجود افراد و نیز آمادگی قلبی هر یک از افراد کنترل کرده بودند، اما آنتمن گفت که طراحی این بررسی به گونه‌ای است که نمی‌توان گفت که زمان گذرانده شده در سونا به طور مستقیم باعث بهبود سلامت قلبی شده است.به گفته آنتمن، نکته مهم‌تر این است که افراد نباید تصور کنند که استفاده از سونا جایگرینی برای مصرف یک رژیم حافظ سلامت قلب، انجام مکرر ورزش، حفظ وزن سالم و توجه به میزان کلسترول و فشار خون‌شان است.او گفت: «تصور نکنید که استفاده از سونا می‌تواند جایگزین همه کارهایی شود که برای حفاظت از خودتان باید انجام دهید. داشتن یک سبک زندگی فراگیر متوجه سلامت قلب است که اهمیت دارد.»

تب مالت چیست؟

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

علائم تب مالت می تواند شامل تب، درد مفاصل و خستگی باشد. معمولاً عفونت می تواند با آنتی بیوتیک درمان شود. ممکن است درمان چند هفته تا چند ماه به طول بیانجامد با این حال دوره های عود شایع است.

تب مالت (بروسلوزیس) نوعی باکتری عفونی است که از حیوان به انسان و بیشتر از طریق شیر، پنیر و سایر لبنیات غیر پاستوریزه منتقل می شود. به طور نادری باکتری عامل تب مالت می تواند از طریق هوا یا تماس مستقیم با حیوانات آلوده انتقال یابد.

علائم تب مالت می تواند شامل تب، درد مفاصل و خستگی باشد. معمولاً عفونت می تواند با آنتی بیوتیک درمان شود. ممکن است درمان چند هفته تا چند ماه به طول بیانجامد با این حال دوره های عود شایع است.

اگرچه تب مالت در ایالات متحده آمریکا شایع نیست، اما این بیماری صدها هزار انسان و حیوان را در سرتاسر جهان درگیر کرده است. پرهیز از مصرف لبنیات غیر پاستوریزه و احتیاط کردن در برخورد با حیوانات می تواند به پیشگیری از تب مالت کمک کند.

نشانه ها

علائم تب مالت می تواند هر زمانی از چند روز تا چند ماه پس از ابتلا به عفونت بروز نماید. علائم و نشانه ها مشابه آنفولانزا بوده و عبارتست از:

• تب
• لرز
• تعریق
• ضعف
• خستگی
• درد کمر، مفاصل و عضلات
• سردرد

علائم تب مالت می تواند پس از چند هفته تا چند ماه از بین رفته و مجدداً عود کند. در برخی افراد، تب مالت می تواند مزمن باشد و علائم تا چند سال حتی پس از درمان پایدار باقی بماند. علائم و نشانه های بلند مدت شامل خستگی، تب، آرتریت و ورم مهره های ستون فقرات است.

علت

تب مالت بر حیوانات وحشی و اهلی اثر می گذارد. گله های گاو، بزها، گوسفند، خوک، سگ، شتر، گراز، گوزن شمالی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قرار دارند. نوعی از تب مالت بر پورپوس، سیل بی گوش و نوع خاصی از وال ها اثر می گذارد. باکتری می تواند از حیوان به انسان به سه طریق انتقال یابد:

• محصولات لبنی غیرپاستوریزه. باکتری بروسلا در شیر حیوانات آلوده می تواند از طریق شیر، بستنی، کره و پنیر غیرپاستوریزه به انسان منتقل شود. همچنین باکتری می تواند از طریق گوشت خام یا نیم پز شده حیوانات آلوده به انسان منتقل گردد.

• اسنتشاق. باکتری بروسلا به راحتی در هوا پراکنده می شود. کشاورزان، تکنسین های آزمایشگاه و کارگران کشتارگاه ها می توانند این باکتری را استنشاق کنند.

• تماس مستقیم. باکتری در خون، مایع منی یا جفت حیوانات آلوده می تواند از طریق زخم وارد جریان خون شود. از آنجایی که تماس معمول با حیوانات – لمس کردن، شانه کردن موی حیوانات و بازی کردن با آنها – سبب آلودگی نمی شود، به ندرت افراد از طریق حیوانات اهلی خود آلوده می شوند. همچنین افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند هم باید از تماس با حیوانات آلوده پرهیز نمایند.
معمولاً تب مالت از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود، اما در موارد نادر زنان از طریق بارداری یا شیردهی می توانند بیماری را به نوزادان خود منتقل کنند. به طور نادری تب مالت از طریق تماس جنسی یا انتقال خون آلوده یا پیوند مغز استخوان انتقال می یابد.

عوامل خطر

تب مالت در ایالات متحده آمریکا نادر است. سایر مناطق جهان شیوع بالاتری از این بیماری دارند، به ویژه:

• مناطق اطراف دریای مدیترانه
• اروپای شرقی
• آمریکای لاتین
• آسیا
• آفریقا
• سرخپوستان
• خاورمیانه

در افرادی که در این مناطق زندگی کرده و یا به آنجا سفر می کنند، احتمال مصرف پنیر بز غیرپاستوریزه وجود دارد که به آن پنیر محلی نیز می گویند. پنیر غیرپاستوریزه از مکزیک وارد می شود و با بسیاری از انواع تب مالت در آمریکا در ارتباط است.

مشاغل در معرض خطر

افرادی که با حیوانات کار می کنند یا با خون آلوده تماس دارند، در معرض خطر بیشتری برای تب مالت قرار دارند، از جمله:

• دامپزشکان
• کارگران مزارع دامداری
• گاوچرانان
• کارگران کشتارگاه ها
• شکارچیان
• میکروبیولوژیست ها

عوارض

تب مالت می تواند بر هر عضوی از بدن از جمله سیستم باروری، کبد، قلب و سیستم اعصاب مرکزی اثر بگذارد. تب مالت مزمن می تواند سبب ایجاد عارضه در یک عضو یا در کل بدن شود. عارضه ممکن این بیماری عبارتست از:

• عفونت لایه درونی قلب (اندوکاردیت). این مشکل یکی از جدی ترین عوارض تب مالت است. اندوکاردیت درمان نشده می تواند به دریچه های قلب آسیب زده و یا آنها را تخریب کند که مهمترین عامل مرگ و میر مرتبط با تب مال است.

• آرتریت. عفونت مفاصل با درد، سفتی و تورم در مفاصل به ویژه در زانو، لگن، قوزک، مچ و کمر مشخص می گردد. درمان عفونت مفاصل بین مهره های کمری یا لگنی می تواند مشکل تر باشد و منجر به آسیب های دائمی گردد.

• التهاب و عفونت بیضه ها. باکتری هایی که سبب تب مالت می شوند می توانند منجر به عفونت بیضه ها و کلاف پیچیده ای شود که مجرای وابران را به بیضه ها متصل می کند. از این مسیر، عفونت به بیضه ها رسیده و سبب درد و تورم شود که گاهی شدید است.

• التهاب و عفونت کبد و طحال. تب مالت می تواند سبب آسیب به کبد و طحال گردد و سبب بزرگتر شدن آنها نسبت به اندازه نرمال گردد.

• عفونت سیستم اعصاب مرکزی. این مشکل شامل بیماری های تهدید کننده زندگی از جمله مننژیت (التهاب پرده اطراف مغز و نخاع) و انسفالیت (التهاب مغز) است.

آمادگی برای ویزیت پزشک

اگر احتمال می دهید که تب مالت دارید ابتدا به پزشک خانواده خود و یا یک پزشک عمومی مراجعه نمایید. ممکن است به متخصص بیماری های عفونی ارجاع داده شوید.

تشخیص تب مالت به فهمیدن زمان و چگونگی مواجهه با باکتری عامل بیماری بستگی دارد. شما می توانید با آمادگی برای پاسخگویی به اطلاعات مورد نیاز به پزشک کمک نمایید.
آنچه می تواند انجام دهید

پیش از ملاقات با پزشک، ممکن است از شما خواسته شود به چنین سؤالاتی پاسخ دهید:

• چه زمانی برای اولین بار متوجه علائم خود شدید؟
• آیا لبنیات غیرپاستوریزه از جمله پنیرهای محلی مصرف کرده اید؟
• آیا شغل شما به گونه ای است که با حیوانات یا امعاء و احشاء حیوانی در ارتباط هستید؟
• آیا طی سال گذشته به کشورهای خارجی سفر کرده اید؟
• آیا در آزمایشگاهی کار می کنید که ارگانیسم های عفونی وجود دارد؟
• آیا اخیراً به شکار رفته اید؟

آنچه از پزشک خود انتظار دارید

طی معاینات بالینی ممکن است پزشک چنین سؤالاتی بپرسد:

• از شما بخواهد مفاصل خود را تکان داده تا درد و سفتی را بررسی نماید.
• شکم شما را فشار می دهد تا بررسی کند آیا ارگان های شما بزرگ شده یا احساس درد دارید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

تشخیص تب مالت به ویژه در مراحل اولیه می تواند مشکل باشد، چرا که علائم آن مشابه بیماری های دیگر از جمله آنفولانزا است. اگر تب به شدت بالا رفت، درد یا ضعف عضلانی یا سایر عوامل خطر بیماری را داشتید یا تب شما پایدار بود به پزشک مراجعه نمایید.

آزمایش های تشخیصی

معمولاً پزشک تشخیص تب مالت را با استفاده از نمونه های خون یا مغز استخوان برای بررسی باکتری بروسلا تأیید می کند و یا با استفاده از آزمایشات خون آنتی بادی باکتری را بررسی می نماید. برای کمک به تشخیص عوارض تب مالت، ممکن است تست هایی از این قبیل لازم شود:

• اشعه ایکس. اشعه ایکس می تواند تغییرات مفاصل و استخوان ها را مشخص نماید.

• سی تی اسکن یا MRI. این روش های تصویربرداری به تعیین التهاب یا آبسه های در مغز یا سایر بافت ها کمک می کند.

• کشت مایع مغزی نخاعی. در این تست نمونه کوچکی از مایع اطراف مغز و نخاع برداشته می شود تا عفونت هایی از جمله مننژیت یا انسفالیت بررسی شود.

• اکوکاردیوگرافی. در این تست از امواج صوتی برای ایجاد تصویر از قلب استفاده می شود تا نشانه های عفونت یا آسیب قلبی بررسی شود.

درمان دارویی

درمان با هدف تسکین علائم، پیشگیری از عود بیماری و عوارض انجام می گیرد. احتمالاً لازم است بیمار برای حداقل ۶ هفته آنتی بیوتیک دریافت نماید و علائم پس از چند ماه از بین می رود. البته ممکن است این بیماری پس از مدتی برگشته و مزمن شود.

پیشگیری

برای کاهش خطر ابتلا به تب مالت، به این نکات توجه نمایید:

• از مصرف لبنیات غیر پاستوریزه خودداری نمایید. در سالهای اخیر در آمریکا، تعداد اندکی بیمار مبتلا به تب مالت شناسایی شد که با محصولات لبنی غیرپاستوریزه در ارتباط بود. هنوز بهترین راه پیشگیری از این بیماری پرهیز از مصرف شیر، پنیر و بستنی غیرپاستوریزه است. اگر به کشورهای خارجی سفر کرده اید از مصرف لبنیات پرهیز نمایید.

• گوشت ها را به طور کامل طبخ نمایید. تمام گوشت ها را تا زمانی حرارت دهید تا دمای درونی آن به ۱۶۵-۱۴۵ درجه فارنهایت (۷۴-۶۳ درجه سانتی گراد) برسد. در زمانی که بیرون غذا میل می کنید گوشت هایی را سفارش دهید که بخوبی پخته شده باشد. بعید است که گوشت حیوانات اهلی در آمریکا آلوده به باکتری بروسلا باشد اما طبخ صحیح سبب می شود باکتری های مضر مثل سالمونلا و اشریشیاکلی از بین برود. در زمانی که به کشورهای خارجی سفر می کنید از خرید گوشت از بقالی ها پرهیز نموده و گوشت هایی را سفارش دهید که بخوبی پخته شده باشد.

• دستکش بپوشید. اگر دامپزشک، کشاورز، شکارچی یا کارگر کشتارگاه هستید باید در زمان کار با حیوانات مرده یا بیمار و یا بافت حیوانات و همچنین در زمان کمک به تولد نوزاد حیوانات از دستکش های پلاستیکی استفاده نمایید.

• به نکات ایمنی در مکان های پرخطر دقت نمایید. اگر در آزمایشگاه هستید در شرایط ایمنی مناسب با نمونه ها کار کنید. تمام کارگرانی که با آلودگی مواجهه داشته اند را فوراً درمان نمایید. کشتارگاه ها نیز باید از اقدامات پیشگیرانه مثل جداسازی محل کشتار از سایر نواحی و استفاده از لباس محافظ پیروی نمایند.

• واکسیناسیون حیوانات اهلی. در آمریکا، برنامه های واکسیناسیون برای ریشه کنی تب مالت در گله ها انجام می شود. از آنجایی که واکسن تب مالت، باکتری زنده استفاده شده است می تواند سبب ایجاد بیماری در افراد شود. اگر شخصی به طور اتفاقی در زمان واکسیناسیون حیوانات با سوزن واکسن آلوده شود باید فوراً تحت درمان قرار گیرد.

عوامل دردهای مفصلی

فروردین ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: یک دستیار تخصصی طب سنتی ایران گفت: بیماری‌های گوارشی, وجود ترشحات پشت حلق”نزله”, سبک زندگی غلط و عدم تحرک از علل بروز دردهای مفصلی است.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، حمیدالله افراسیابی دستیار تخصصی طب سنتی ایران درباره دردهای مفصلی اظهار داشت: در ایلات متحده آمریکا ۳۳ درصد از جمعیتشان دچار اختلالات مفصلی هستند که آرتروز شایع ترین بیماری عضلانی-اسکلتی است.
به گفته وی شیوع آرتروز با گذشت سن افزایش پیدا می‌کند و در سن بالای ۶۰ سال می‌توان گفت که بخش اعظمی آنها دچار دردهای مفاصل هستند.
راه برخورد با بیماری‌های مفصلی تغییر سبک زندگی است
دستیار تخصصی طب سنتی ایران افزود: امروزه جوانان و حتی نوجوانان به دلیل سبک زندگی اشتباه به دردهای مفصلی گرفتارند که راه برخورد با بیماری‌های مفصلی تغییر سبک زندگی است.
افراسیابی عنوان کرد: بیماری‌های گوارشی علت اصلی دردهای مفصلی است؛ برخی از افراد هنگام صبح حالت تهوع دارند یا ترش می‌کنند یا شب هنگام خواب از دهانشان آب می‌آید که بر روی متکا نمایان می‌شود، همه این موارد نشان از بیماری گوارشی و ضعف معده است.
نزله از مهمترین عوامل بروز مفاصل است
وی گفت: کسانی خلط پشت حلق دارند و در طول رور این خلط را می‌بلعند، ممکن است دچار دردهای مفاصل شود به ترشحات پشت حلق که این ترشحات از مغز به حلق می‌ریزد نزله نامیده می‌شود که نزله از مهمترین عوامل بروز مفاصل است.
دستیار تخصصی طب سنتی ایران ادامه داد: ورزش کردن باعث کاهش استرس، خواب بهتر، افزایش قدرت عضلانی، تقویت استخوان، افزایش انرژی، کنترل وزن و افزایش اعتماد به نفس می‎شود و همه این عوامل باعث کاهش دردهای مفصلی شده و عضلات و مفاصلی که قدرت خود را از دست می‎دهند، دچار درد، سفتی و سختی می‎شوند.
افراسیابی خاطرنشان کرد: ورزش درد مفصل یعنی دردهای ناشی از التهاب مفصلی یا آرتریت را کاهش داده و فعالیت ورزشی قدرت عضلانی را افزایش می‎دهد, سفتی مفاصل را کم کرده و انعطاف پذیری را بهبود می‎بخشد و اعتماد به نفس را افزایش می‎دهد.

خواب بیش از ۸ ساعت احتمال سکته مغزی را تا ۴۶ درصد افزایش می دهد

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 نتایج مطالعات محققان دانشگاه کمبریج نشان می دهد که خواب بیشتر از ۸ ساعت در شب، احتمال سکته مغزی را ۴۶ درصد افزایش می دهد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، مشکلات مربوط به حافظه و تمرکز، چاقی، دیابت و بیماری های قلبی از پیامدهای کم خوابی هستند، از طرفی پرخوابی نیز مشکلات خاص خود را دارد و مطالعات جدید نشان می دهد که خواب بیشتر از ۸ ساعت در شب، با افزایش احتمال سکته مغزی مرتبط است.

با توجه به تحقیقات مرکز بنیاد ملی خواب آمریکا، حدود ۷٫۹ ساعت خواب در شب برای افراد بین ۱۸ تا ۶۴ سال ضروری است و خواب کمتر و بیشتر از این، می تواند برای سلامتی مشکل ساز باشد.

هنوز دلیل اصلی ارتباط پرخوابی و سکته مغزی روشن نیست؛ ولی تحقیقات انجام شده بر روی بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ نفر این ادعا را تایید می کند.

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریات خون مغز محدود می شود یا لخته خون ایجاد می شود. در آمریکا سالانه ۷۹۵ هزار نفر سکته مغزی را تجربه می کنند. مهمترین علایم این عارضه عبارتند از :

-سردرهای شدید بدون علت

-احساس ناگهانی ضعف و بی حسی در یک طرف بدن

- تغییر ناگهانی دید در یک یا دو چشم

-اختلال در بلع غذا

-احساس سرگیجه هنگام راه رفتن

-مشکل در تکلم و شناخت دیگران

نتایج این تحقیقات در نشریه Neurology منتشر شده است.

توصیه‌هایی برای رفع نزله

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

یک متخصص طب سنتی توصیه‌هایی را برای رفع خلط‌های پشت گلو «نزله» تشریح کرد.

به گزارش تسنیم، موادی از سمت مغز به سوی‌ بینی می‌ریزد که تحت عنوان زکام و موادی که از سمت مغز به حلق می‌ریزند به نزله مشهور هستند. در اصطلاح عامه مواردی مانند سرماخوردگی‌های مکرر، سینوزیت‌، ترشحات پشت حلق، آبریزش بینی و آلرژی‌ در این ۲ دسته تقسیم‌بندی می‌شود و علائمی مانند سوزش گلو، اشک‌ریزی، سرخی چشم، خارش گلو و گرفتگی بینی را بروز می‌دهند.

محمد عزیزخانی متخصص طب سنتی درباره نزله و زکام می‌گوید: در صورتی که اقدامی برای رفع پیشگیری و درمان صورت نگیرد این دو بیماری مزمن شده و عوارضی مانند بیماری‌های زنانگی، بیماری‌های کبدی، کلیوی و ضعف مغز، بیماری‌های پوست و مو و بیماری‌های ریوی، سردرد، سرگیجه، بیماری‌های مفصلی، بیماری‌های گوارشی، سوء هاضمه و اختلال رشد اطفال و نوجوانان بر جا می‌گذارد.

توصیه‌هایی برای رفع نزله و زکام

از خوابیدن به پشت در زمان ایجاد نزله و زکام پرهیز شود و سعی شود صورت خود را روی بالش قرار دهند.
سر و پای خود را در زمان خوابیدن با کلاه و جوراب بپوشانند.
خواب کمتر، نخوابیدن در طول روز، نخوابیدن بعد از غذا و حمام از اصول قابل توجه است.
از قرار گرفتن و در معرض بودن هوای سرد به ویژه پس از حمام، ورزش، فعالیت بدنی، تعریق و مقاربت جنسی پرهیز شود.
از مواد عطسه‌آور و محرک در ابتدای بیماری دوری کنید.
گرم نگه داشتن سر در درمان این بیماری بسیار موثر است.
از مصرف آب یخ و آب سرد خودداری شود
استراحت در طول بیماری، مقدار غذا و آب مصرفی کمتر باشد که رعایت این نکته می‌تواند اساس علاج بیماری باشد.
در مصرف شام، توصیه می‌شود غذا سبک بوده و با شکم سنگین به رختخواب نروید و حداقل ۲ تا ۳ ساعت با خواب فاصله داشته باشد.
از مصرف تمامی لبنیات و میوه‌های در حین بیماری اجتناب کنند.
از مصرف موادی چون سبزی شاهی، گردو، مرکبات، ازگیل در این مدت خودداری کنند. (البته مصرف سیب، به، آب هویج، انجیر، مویز و بادام مفید است)
در ابتدای بیماری از رفتن به حمام خودداری شود.
در انتهای بیماری، رفتن به حمام مفید بوده و موجب مواد زائد از بدن می‌شود.
در صورت عود نزله (ایجاد نزله‌های مکرر) عرق کردن در حمام موجب کاهش مواد نزله می‌شود.
در صورت وجود تب همراه نزله حمام نروید.
با عصاره آلوی خیس کرده روزی ۳ ار قرقره کنند.
بر حسب نوع نزله و زکام و تشخیص پزشک، داروها و غذاهای تجویز شده را مصرف کنند و در رفع علائم و پیگیری درمان حتیدر صورت طول کشیدن زمان درمان) کوشا باشند چرا که “نزله در طب سنتی ایران به عنوان ام الامراض شناخته شده است!”

عوارض پستانک برای فک

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 یک دندانپزشک کودکان معتقد است استفاده از پستانک و مکیدن انگشت موجب جلوزدگی فک در کودکان می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر مریم مهراب‌خانی در خصوص عوارض ایجاد شده در فک و دهان کودکان به واسطه مکیدن انگشت و پستانک، گفت: این امر باعث عوارضی از جمله جلوزدگی فک، تغییر حالت دندان‌ها و تنگی قوس فک بالا می‌شود که اگر این مکیدن بیشتر باشد، حالت بازشدگی در دندان‌های جلوی فک بالا و پایین نیز ایجاد شده و با آوردن زبان در این فضا، حالت بازشدگی افزایش می‌یابد.

وی اظهار کرد: توصیه می‌شود به کودکی که با شیر مادر سیر شده پستانک ندهند؛ زیرا عضلات فکی در کودکان هنوز تکامل پیدا نکرده و ممکن است عوارضی را در این خصوص ایجاد کند، مکیدن انگشت و پستانک در پیدایش دندان‌های نامرتب کودکان بسیار تاثیرگزار است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: در صورتی که کودک بعد از سه سالگی عادت مکیدن پستانک یا انگشت خود را را ترک کند، مشکلات ایجاد شده در فک با رشد آن‌ها از بین خواهد رفت، اما در صورتی که به مدت طولانی تا شش سالگی یا حتی بیشتر از این، مکیدن ادامه یابد، تاثیرات بیشتر و بدتری را در ایجاد دندان‌های نامرتب در سنین بالاتر بر جا می‌گذارد.

مهراب‌خانی در خصوص مکیدن انگشت در کودکان، گفت: مکیدن انگشت نسبت به پستانک، اثرات بدتر و بیشتری را به جا می‌گذارد زیرا ترک آن در کودکان سخت‌تر انجام می‌شود و حتی بهتر است برای ترک این عادت، از پستانک استفاده کنند.

وی با بیان اینکه پستانک در بیشتر مواقع نیز موجب انتقال بیشتر باکتری‌ها از مجرای بینی و باعث عفونت گوش میانی در کودکان می‌شود، ادامه داد: دندان‌گیرها در کودکانی که به هنگام دندان درآوردن از آن برای خارش لثه‌های خود استفاده می‌کنند، مشکل حاد و جدی ایجاد نمی‌کند. به مادران توصیه می‌شود برای کودکانی که سن بیشتری دارند برای تحریک دندان درآوردن و رفع خارش، از هویج خام استفاده کنند.

این دندانپزشک در خصوص علل نامرتبی دندان‌ها و عوامل کنترل‌کننده آن از کودکی، تصریح کرد: علل ژنتیکی از مهم‌ترین علل در این خصوص است. به عنوان مثال عدم متناسب سایز دندان‌ها با سایز فک‌ها می‌تواند دندان‌های نامرتبی را ایجاد کند.

وی با بیان اینکه باید در خصوص حفظ و نگهداری دندان‌های شیری در کودکان بکوشیم، ادامه داد: به طور مثال بعد از مصرف شیر با نوشاندن کمی آب یا تمیز کردن با دستمال مرطوب می‌توان اقدام پیشگیرانه انجام داد. همچنین در سنین بالاتر کودکان، با استفاده از مسواک می‌توان از پوسیدگی دندان‌های شیری جلوگیری کرد.

مهراب‌خانی افزود: بهداشت دندان‌ها مخصوصا فضاهای بین دندانی برای دندان‌های شیری بسیار اهمیت دارد؛ زیرا اگر پوسیدگی رخ دهد دندان‌ها به سمت فضای خالی رفته و باعث نامرتبی دندان‌های دائمی در بزرگسالی می‌شود.

این دندانپزشک با بیان اینکه والدین باید جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان شیری، کودکان خود را به دندانپزشکی ببرند، اظهار کرد: تا حد امکان بهتر است دندان‌ها کشیده نشوند و در جای خود باقی بمانند. بهترین فضا نگهدار دندان، دندان شیری است که در صورت سالم بودن، شخص در آینده نیازی به انجام ارتودنسی نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: حتی اگر دندان کودکان پوسیدگی ندارد، باید قبل از یک ‌سالگی و زمان رویش اولین دندان شیری، والدین کودک برای افزایش آگاهی و اطلاعات مهم در خصوص نگهداری بهتر دندان کودکان به دندانپزشک مراجعه کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: کودکان تا حد امکان شب‌ها قبل از خواب شیر نخورند؛ زیرا هنگام خوابیدن بزاق کمتری در دهان ترشح می‌شود و شیر به مدت زیادی روی دندان‌ها باقی مانده و مکانیسم پوسیدگی در این زمان بیشتر رخ می‌دهد. به همین دلیل قبل از خواب با شستن دندان‌ها، مادران به مدت چهار تا پنج ساعتی که کودک می‌خوابد، به کودک شیر ندهند.

مهراب‌خانی با بیان اینکه بعد از سه سالگی می‌توان از فلوراید برای شست‌وشوی دهان کودکان استفاده کرد، افزود: هرچه پوسیدگی در دندان‌های شیری کمتر باشد، در دندان‌های دائمی نیز کمتر خواهد بود و هرچه این پوسیدگی در دندان‌های شیری بیشتر باشد، دندان‌های دائمی نیز زودتر و بیشتر پوسیده می‌شوند.

۱۰ مورد مرگ ناشی از مرس طی ۷ روز در عربستان

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 ارقام وزارت بهداشت عربستان سعودی روز جمعه ۲۷ فوریه (۸ اسفند) نشان می‌دهد که ده نفر دیگر در این کشور در طول هفته گذشته درگذشته‌اند، و در همین حال یک گروه بین‌المللی خواستار اقدامات بیشتر برای مقابله با این ویروس شدند.

عربستان سعودی کشوری است که بیشترین موارد نشانگان تنفسی خاورمیانه ناشی از کوروناویروس (MERS-CoV) در آن رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آخرین موارد مرگ و میر در فاصله ۲۰ تا ۲۶ فوریه رخ داده و به شیوع اوج‌گرفته این بیماری از شروع این ماه که ۲۷ نفر را کشته است، افزوده شده است.

دکتر عبدالعزیز سعید که رئیس مرکز هماهنگ‌کننده پاسخ وزارت بهداشت عربستان به مرس است، در اوائل فوریه هشدار داده بود که افزایش موارد این بیماری معمولا در زمان سال رخ می‌دهد که بچه‌شترهای بیشتری در گردش هستند.

سازمان جهانی بهداشت نتایج مقدماتی بررسی‌هایی را منتشر کرده است که نشان می‌دهند افرادی که با شترها کار می‌کننند در معرض خطر بیشتر دچار شدن به MERS-CoV هستند و بچه شترها به خصوص به نسبت به این ویروس آسیب‌پذیر هستند.

اما نمایندگان سازمان جهانی بهداشت و سایر آ‍ژانس‌های سازمان ملل که این هفته دیداری را از عربستان سعودی انجام دادند، می‌گویند نیازی فوری به شناخت بیشتر “هم‌کنشگری حیوان/انسان” در این بیماری وجود دارد.

بر اساس ارقام وزارت بهداشت سعودی از زمانی که برای نخستین بار ویروس مرس در سال ۲۰۱۲ در این کشور شناسایی شد، ۹۱۶ نفر به علت آن بیمار شده‌اند و از میان آنها ۳۰۲ نفر درگذشته‌اند.

مرس در بیش از ۲۰ کشور دیگر دنیا هم گزارش شده است، اما اغلب موارد بیماری به خاورمیانه مربوط بوده‌اند.

برخی از دستگاه‌های اندازه‌گیری خانگی فشار خون دقیق نیستند

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

پزشکان معمولا به مبتلایان به بیماری پرفشاری خون توصیه می‌کنند که فشار خون‌شان را در خانه اندازه بگیرند، اما بررسی‌ها نشانه می‌دهند که دستگاه‌های خانگی اندازه‌گیری فشار خون آنقدرها هم دقیق نیستند.

کارشناسان به طور فزاینده‌ای اکنون به افراد دارای فشار خون بالا توصیه می‌کنند که فشار خون‌شان را به طور منظم در خانه اندازه‌گیری کنند. انجام این کار به این افراد امکان می‌دهدکه در فاصله ویزیت‌هایمطبی برداشتی کلی از اندازه فشار خون‌ خود داشته باشند، و همچنین انگیزه بیشتری برای مراقبت بیشتر از سلامت‌شان پیدا کنند. این کار همچنین به پزشکان کمک می‌کنند که بتوانند با سرعت تنظیمات لازم بر روی داروی فرد را انجام دهند تا فشار خون او را در محدوده سالم نگهدارند.

اما بررسی که اخیرا نتایج آن در اجلاس سالانه جامعه متخصصان کلیه آمریکا اعلام شد، نشان می‌دهد که پایشگرهای خانگی فشار خون همیشه آنچنان که باید دقیق نیستند.

دکتر سوافیل هیرمث، متخصص کلیه در بیمارستان اوتاوا در کانادا می‌گوید: «پایشگرهای خانگی فشار خون بسته به آستانه دقت مورد استفاده ممکن است در ۵ تا ۱۵ درصد از بیماران نادقیق باشند.»

این اندازه‌گیری‌های نادقیق، با توجه که بسیاری از پزشکان دست کم تا حدی بر اندازه‌گیری‌های خانگی برای هدایت درمان فرد متکی هستند، ممکن است به مصرف بیش از حد کم یا زیاد داروهای فشار خون بینجامد.

دکتر هیرمث می‌گوید: «ما در این مسیر پیش می‌رویم که از افراد بخواهیم خودشان فشارخون‌شان را در خانه اندازه بگیرند. ما می‌خواهیم بیماران را توانمند کنیم، اما در عین حال می‌خواهیم این اندازه‌گیری‌ها تا حد امکان دقیق باشند.»

دکتر هیرمث می‌گوید که این یافته از یک برنامه آموزش افراد دارای بیماری کلیوی درباره چگونگی استفاده از پایشگرهای خانگی فشار خون به دست آمده است. امروزه فشار خون درمان‌نشده یا به حد کافی درمان‌نشده علت اصلی بیماری کلیوی است و در ایجاد عوارض آن هم نقش دارد.

پژوهشگران از آغاز سال ۲۰۱۱ از این بیماران خواسته بودند تا تجهیزات پایش خانگی فشار خون خود را به کلینیک کلیه در بیمارستان اوتاوا بیاورند تا از لحاظ دقت با یک وسیله استاندارد مطبی مقایسه شوند.

دکتر هیرمث می‌گوید: «من از اینکه برخی از این دستگاه‌ها چقدر نادقیق هستند، حیرت کردم. آنها گاهی ۱۵ تا ۲۰ میلی‌متر فشار خون را نادرست نشان می‌دادند.»

دکتر هیرمث و همکارانش برای این بررسی در مجموع سوابق فشار خون ۲۱۰ بیمار این کلینیک را گردآوری کردند. فشار خون سیستولی یا حداکثر- ۳۰ درصد آنها- ۵ میلی‌متر جیوه یا بیشتر با اندازه‌گیری مرجع مطبی متفاوت بود. فشار خون دیاستولی یا حداقل آنها نیز به طور مشابهی نادقیق بود.

دکتر هیرمثمی‌گوید: «فشار خون یک بیمار ۲۱ میلی‌متر جیوه با اندازه‌گیری استاندارد تفاوت داشت.»

این حقیقت که اندازه‌گیر‌ی‌های فشار خون این گوناگونی‌ها را نشان دهند، جای تعجب ندارد. فشار خون در طول روز نوسانات زیادی می‌کند. عموما پایین‌ترین میزان فشار خون در بامداد پس از بلند شدن فرد از خواب ثبت می‌شود، و بعد فشار خون به تدریج بالا می‌رود. فشار خون به طور پویایی تحت تاثیر حرکات جسمی، غذا خوردن و خلق و خوی فرد قرار می‌گیرد.

دکتر کریستین راف، متخصص قلب در بیمارستان بریگهام و زنان وابسته به دانشگاه هاروارد در این باره می‌گوید: «فشار خون حتی اگر روش دقیق اندازه‌گیری شود، متغیر است. برای اینکه ارزیابی دقیق‌تری از فشار خون به دست آید، افراد، جدا از پایشگر فشار خونی که به کار می‌برند، باید چند بار فشار خون‌شان را اندازه بگیرند و میانگین اعداد به دست آمده را محاسبه کنند.»

دکتر راف قویا حامی استفاده از پایش خانگی برای کمک به نگهداشت فشار خون در محدوده سالم است. «پایش خانگی به بیماران و پزشکان‌شان اجازه می‌دهد تا با همکاری یکدیگر فشار خون بالا را به شکلی سریع‌تر به درمان فشار خون بالا بپردازند و آن را به حد مطلوب برسانند.»

دکتر راف می‌گوید که پیش از شروع اندازه‌گیری روتین فشار خون در خانه، باید دستگاه‌تان را به مطب دکترتان ببرید تا با یک دستگاه دقیق و شناخته‌شده مقایسه شود. نتایج بررسی اوتاوا نشان می‌دهد که چرا این وارسی در مطب اینقدر اهمیت دارد. همچنین تکرار این وارسی در هر سال ایده خوبی است.

بهترین وسیله اندازه‌گیری برای اغلب افراد وسیله‌ای است که به طور خودکار یک کاف بازویی را باد می‌کند و نمایشگر دیجیتال آن آنقدر بزرگ است که به سادگی می‌توان نتایج را بر روی آن خواند.

برای اینکه دقیق‌ترین اندازه‌گیری فشار خون را در خانه انجام دهید، این نکات را رعایت کنید:

از نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین‌دار و کشیدن سیگار در طول ۳۰ دقیقه پیش از اندازه‌گیری پرهیز کنید.
پنج دقیقه به آرامی در حالیکه تکیه داده‌اید و پاهای‌تان روی زمین قرار دارد، بنشینید.
هنگامی که فشار خون‌تان را اندازه می‌گیرkد، بازوی‌تان را روی جایی بگذارید، به طوری که آرنج‌تان در سطح قلب‌تان قرار گیرد.
آستین‌تان را کاملا بالا ببرید و کاف را روی پوست برهنه ببندید.
فشار خون را با توجه به دستورالعمل دستگاه‌تان اندازه بگیرید. کاف خالی‌شده را در جای خود باقی بگذارید، یک دقیقه صبر کنید و بعد اندازه‌گیری دوم را انجام دهید. اگر نتایج نزدیک به هم بودند، از آن دو میانگین بگیرید، و گرنه یک بار دیگر فشار خون‌تان را اندازه بگیرید و از سه بار خوانش میانگین بگیرید.
اگر دستگاه فشار خون بسیار بالایی را نشان داد، زیاد نگران نشوید. چند دقیقه‌ای خودتان را در حالت آرامش عضلانی قرار دهید و دوباره فشار خونتان را اندازه بگیرد.
اندازه‌های فشار خون و زمانی از روز که فشار خون را اندازه گرفته‌اید، ثبت کنید.

آشنایی با تمرین‌های ساده برای تسکین شانه‌های دردناک

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 تمرین‌های کششی و قدرتی شانه می‌تواند به پیشگیری از درد شانه و جلوگیری از نیاز به جراحی کمک کند. اگر درد شانه دارید، احتمالا باید از فشار آوردن به این مفصل پرهیز کنید.

آشنایی با مجله‌های صفحه سلامت
اما متوقف کردن فعالیت‌های عادی هم ممکن است مشکلات شانه را بدتر کند. آلکس پتروسکا، فیزیوتراپیست ارشد در مرکز پزشکی ورزشی بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشگاه هاروارد می‌گوید: « در چنین وضعیت، ممکن است عضلات و رباط‌ها شروع به کوتاه شدن کنند، شانه شما درست کار نخواهد کرد، و ممکن است دچار درد بیشتری شوید.»

درد رایج
شانه شما از استخوان ترقوه، بخش بالایی استخوان بازو، و تیغه شانه ساخته شده است. فرسایش تدریجی این مفصل باعث می‌شود که افراد سالمندتر در معرض آرتریت این مفصل و نیز مشکلات روتاتور کاف- گروهی از تاندون‌ها به شما کمک می‌کنند تا بازوی‌تان را بالا ببرید و بیچانید- قرار گیرند.

«کارکشیدن مفرط» (overuse) از این مفصل می‌تواند به التهابی به نام تاندینیت و نیز پارگی‌های کوچک در روتاتور کاف منتهی شود. التهاب همچنین ممکن است که در بورس، بالشک کوچکی که اصطکاک میان تاندون‌ها و استخوان را کاهش می‌دهد، رخ دهد. به گفته پتروسکا این «به کارکشیدن مفرط» ممکن است به سادگی مربوط انجام کارهای خانه مانند آویزان کردن پرده‌ها باشد. درد شانه همچنین می‌تواند از حرکت ناگهانی به عقب و جلو در حوادث رانندگی یا مشکلات ستون فقرات که بر اعصاب نزدیک به گردن تاثیر می‌گذارند، ناشی شود.

راه حل
تصور نکنید که پزشک‌تان برای درد شانه جراحی را پیشنهاد خواهد کرد. آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا گزارش می‌کند که ۹۰ درصد افراد دچار درد شانه به درمان‌های ساده‌ای مانند استراحت و فیزیوتراپی پاسخ می‌دهند. پتروسکا هم در این مورد موافق است. او می‌گوید: «من میزان موفقیت بسیار بالایی در کمک به افراد در بهبود کارکرد شانه‌شان و بنابراین رفع نیاز آنها به جراحی دارم.»

فیزیوتراپی بر این سه هدف متمرکز خواهد بود: افزایش دامنه حرکت‌تان، تقویت عضلات شانه، و کشیدن عضلات و رباط‌ها برای حفظ انعطاف‌پذیری آنها است. پتروسکا پیشنهاد می‌کند که ورزش‌ها با نظارت فیزیوتراپیست انجام شود تا دوباره بتوانید از شانه‌تان استفاده کنید و از دردتان کاسته شود.

کشش بالای سر
چگونه کمک می‌کند: عضلات شانه و تاندون‌ها را انعطاف‌پذیر نگه می‌دارد.

Wall climb۲

چگونه آن را انجام دهیم: روی پشت‌تان دراز بکشید و حوله کوچکی را با هر دو دست نگهدارید، به طوری که بازوهای‌تان به اندازه عرض شانه از هم فاصله داشته باشند. حرکت را در حالیکه بازوها‌ی‌تان در جلوی بدن در پایین قرار گرفته‌اند، آغاز کنید، بعد هر دو بازوی‌تان را به سمت سقف ببرید، آرنج‌های‌تان را صاف کنید، بعد بازوها را به سمت عقب به پشت سرتان ببرید (اگر در حالت ایستاده باشید، مانند این است که بازوهای‌تان را به بالای سرتان برده باشید) و بعد بازوهای‌تان را به حالت شروع بازگردانید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

بالا رفتن از دیوار
چگونه کمک می‌کند: عضلات و تاندون‌های شانه راتحت کشش قرار می‌دهد و انعطاف‌پذیری آنها را حفظ می‌کند.

چگونه آن را انجام دهیم: رو به دیوار بایستید. هر دو دست‌تان راروی دیوار قرار دهید، و همزمان دست‌های‌تان را به سمت بالای دیوار بلغزانید. در حالیکه دست‌های‌تان روی دیوار می‌لغزانید، به دیوار نزدیک‌تر شوید و تا جایی که می‌توانید دست‌های‌تان را بالا ببرید.

برای ۱۰ ثانیه در این حالت کشش باقی بمانید، بعد به آهستگی بازوهای‌تان با پایین بیاورید و به عقب بازگردید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

کشش پشت سرBehind the back
چگونه کمک می‌کند: دامنه حرکت شانه را افزایش می‌دهد:

چگونه آن را انجام دهیم: دست چپ‌تان را پشت گردن‌تان قرار دهید، به طوری که پشت دست‌تان کمر یا کمربندتان را لمس کند. با استفاده از دست راست‌تان، به پشت مچ دست چپ‌تان برسید و دست چپ‌تان را بگیرید و آن را به سمت زیربغل راست‌تان بکشید.

۱۰ ثانیه در این حالت کشش بمانید، بعد خودتان را رها کنید. این تمرین را ۱۰ بار تکرار کنید، بعد با دست‌های‌تان را عوض کنید و این حرکت را برای ۱۰ بار دیگر تکرار کنید.

چرخش جانبی
چگونه کمک می‌کند: عضلات شانه را تقویت می‌کند.

چگونه آن را انجام دهیم: بر روی پهلوی راست‌تان دراز بکشید و بازوی چپ‌تان در زاویه ۹۰ درجه خم کنید، و آرنج‌تان را در مقابل کمرتان نگهدارید، به طوری که دست‌تان به جلو اشاره کند. دست‌تان را مشت کنید، بعد در حالیکه همچنان آرنج‌تان را در مقابل پهلوی‌تان نگهداشته‌اید، مشت‌تان را به سمت سقف بالا ببرید. برای ۲ ثانیه در این حالت بیمانید، بعد به آهستگی دست‌تان را پایین بیاورید و این حرکت را تکرار کنید. ۱۰ بار این حرکت را انجام دهید، بعد به پهلوی چپ بخوابید و حرکت‌ها را تکرار کنید.

باز کردن شانه
چگونه کمک می‌کند: عضلات کنترل‌کننده تیغه شانه را تقویت می‌کند.

چگونه آن را انجام دهیم: بایستید و پشت‌تان را به یک دیوار تکیه دهید و بازوهای‌تان را در پهلوی‌تان نگهدارید. در حالیکه آرنچ‌های‌تان را مستقیم نگهداشته‌اید، بازوهای‌تان را بر روی دیوار بفشارید. پنج ثانیه در این حالت بمانید، بعد خود را شل کنید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

مشاوره‌های قبل از ازدواج به بیمه‌ها متصل می‌شود

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به گسترش پوشش بیمه‌ای برای آزمایشات ژنتیک از بیمه‌ شدن مشاوره‌های قبل از ازدواج خبر داد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، علی ربیعی در ششمین همایش بین‌المللی روز جهانی بیماری‌های نادر با ابراز خرسندی از حضور خود در این همایش اظهار داشت: بنده ۳ تا ۴ مطلب که مربوط به سیاست‌های دولت است را در این همایش عنوان می‌کنم. نخست اینکه به طور کلی در گروه‌های اجتماعی افرادی که دچار آسیب می‌شوند، باید راهکارهای جدید و تغییر وضعیتی برای کمک به آنان صورت پذیرد.
وی با اشاره به مباحثی از جمله بیمار، خانواده بیمار، گروه‌های اجتماعی و در نهایت دولت عنوان کرد: جامعه نیز باید مسئولیت خود را در قبال این بیماران به خوبی انجام دهد، همانطور که دولت نیز در قبال بیماران و خانواده آنان مسئول است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: هر ۴ گروه باید به نوعی نقش ایفا کنند تا هم به بیماران مساعدت شود و هم اینگونه بیماری‌ها در کشور کمتر شود. به هر حال برخی از این بیماران هیچ تقصیری در بیماری خود نداشته‌اند، بلکه ناشی از سیاست‌های نادرست و مسائل اجتماعی است که برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری درست در حوزه پیشگیری برای آنان صورت نپذیرفته است، بنابراین باید کمک کنیم تا روند تشخیص و پیشگیری از اینگونه بیماری‌ها گسترش یابد.
ربیعی ادامه داد: مطالعه‌ای که در این حوزه صورت پذیرفته است، نشان می‌دهد هزار روز نخست زندگی افراد در مبحث پیشگیری بسیار مهم است تا افراد دچار بیماری نشوند. خوشبختانه در برنامه دولت نیز صورت مساله‌ را درک کرده‌ایم، حتی در سیاست‌های حمایتی غذایی نیز جهت‌گیری به سمت مادران باردار و سوءتغذیه کودکان رفته است، بنده نیز به عنوان نماینده دولت عنوان می‌کنم که ما به سمت کمک بیماران پیش رفته‌ایم و این مسائل در سیاست‌گذاری‌های ما مشخص است و براین اساس بنده به سمت شما بیماران نیز دست دراز می‌کنم تا ما را در سیاست‌گذاری‌های مکمل یاری دهید.
وی به بحث جامعه نیز اشاره‌ای کرد و گفت: بسیاری از بیماران علی‌الخصوص بیماران ژنتیک علاوه بر رنج سیاست‌های نادرست، درگیر نوعی از عدم زیست اجتماعی مناسب نیز هستند که در این باره هم جامعه و هم دولت مسئول است بنابراین باید درباره مسئولیت‌های اجتماعی بیشتر صحبت کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بنیاد بیماری‌های نادر که میزبان این همایش بود، اشاره کرد و افزود: این بنیاد به خوبی مسئولیت اجتماعی خود را انجام داده است و ما نیز بیش از این نیاز داریم که به سمت خیر جمعی حرکت کنیم. بنده نیز از بنیانگذار این بنیاد تشکر می‌کنم که بسیار موثر عمل کرده است.
ربیعی عنوان کرد: یکی از کارهای دولت سهولت کار شما بیماران و همچنین تسهیل در فعالیت‌های تشکل‌های اجتماعی است.
وی بیان داشت: مساله بعدی خانواده‌ها هستند، متاسفانه خانواده‌ها و جامعه هنوز برای زیست بیماران آمادگی لازم را ندارند، مثلا در مدارس به عنوان یک سازمان و نهاد ثانوی رفتار مناسب با بیماران نادر کمتر دیده می‌شود و این مساله به یک فرهنگسازی نیاز دارد تا خانواده‌ها و سازمان‌های ثانوی به خصوص در مواجهه با بیماران نادر بهتر عمل کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در دولت تدبیر و امید براساس وظایف اجتماعی که داریم، در مدت اندکی از نظر نظام بیمه‌ای کمک‌های زیادی را این به این امر داشتیم و براساس تفاهم‌نامه‌ای که صورت پذیرفته بود دفترچه‌های بیمه بسیاری صادر شد. بنابراین براین اساس قصد داریم به سمت غربالگری و کارهای ژنتیک پیش رویم تا قبل از بیماری پیشگیری‌ها صورت پذیرد که در این راستا و سال گذشته تعدادی از این بیماران تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و برخی آزمایشات ژنتیک نیز پوشش بیمه‌ای شدند و در نهایت ۱۵۰۰ نفر در بهزیستی تحت پوشش قرار گرفتند که این تعداد باید افزایش یابند.
ربیعی بیان داشت: ما باید بیماری‌هایی که شیوع کم ولی مرگ و میر بالایی دارد را تحت پوشش بیشتری قرار دهیم، مثلا ناتوانی‌های جسمی و حرکتی که براین اساس در شورای عالی بیمه به سمت این موارد پیش خواهیم رفت.
وی با اشاره‌ به علت بیماری‌های نادر گفت: ۸۰ درصد این بیماری‌ها ژنتیکی است بنابراین آزمایشات ژنتیک را بیشتر تحت پوشش قرار خواهیم داد، همین‌طور مشاوره‌های قبل از ازدواج نیز به بیمه متصل خواهد شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: منابع در نظام سلامت محدود است، با این وجود ۸ میلیون نفر را تحت پوشش بیمه قرار دادیم و از این به بعد جهت‌گیری‌مان به سمت پیشگیری خواهد بود. ما باید با جامعه بیشتر سخن بگوییم تا بیماران بتوانند راحت‌تر مسائل خود را مطرح کنند، بنابراین از نهادهای اجتماعی مانند بنیاد بیماری‌های نادر بیشتر حمایت و تسهیلات خواهیم داد تا بیماران راحت‌تر زندگی کنند و افراد کمتر بیمار شوند و امیدوارم در دولت به سمتی پیش برویم تا سال آینده که در این جشن حضور می‌یابیم بتوانیم کارهای موثرمان را اعلام کنیم. بنده نیز به عنوان نماینده دولت این طور نخواهد بود که ما صداهای خاموش را نشنویم و باید با تبیین و کار کارشناسی این موارد را پیش ببریم.

توصیه پزشکی وزیربهداشت به مردان

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مردان به ویژه میانسالان توصیه کرد حداقل سالی یکبار برای آزمایش های مربوط به سرطان پروستات اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، سید حسن هاشمی روز گذشته در بازدید از طرح معاینه رایگان مردان که ازسوی انجمن ارولوژی وباهمکاری شهرداری تهران در بوستان خواجوی کرمانی واقع درجنوب پایتخت برگزار شد گفت: بیماری های بدخیم مربوط به پروستات، روده بزرگ و ریه ، سه بیماری مهمی است که اغلب مردان به علت سهل انگاری در بررسی و معاینه، در مراحل دیرهنگام بیماری، مراجعه می کنند.

وی علاوه بر توصیه به معاینه و انجام آزمایش خون پروستات بعد از ۴۵ سالگی، به مردان توصیه کرد بعد از ۵۰ سالگی، هر پنج سال و حداکثر هر ده سال برای بررسی وضعیت روده بزرگ و بیماری های ریوی مراجعه کنند .ضمن این که لازم است هر دو سال یک بار آزمایش های عمومی مربوط به خون را نیز انجام دهند.

هاشمی همچنین در باره چگونگی پیشرفت طرح تحول سلامت گفت: این طرح خوشبختانه با رضایت مردم در سراسر کشور ادامه دارد و بنظر می رسد با حمایت دولت و پی گیری رییس جمهوری و مجلس ، در سال آینده نیز بهتر ادامه یابد.

وی به مخالفان این طرح نیز گفت: مخالفان این طرح بهتر است انتقاد کنند تا تخریب.

مسئول برگزاری روزملی سلامت مردان نیز با بیان این که در کشور ما مردان کمتر از زنان به سلامت خود توجه دارند و به پزشک مراجعه می کنند؛ گفت: زنان به درد مقاوم ترند اما زودتر به پزشک مراجعه می کنند اما مردان با وجود حساسیت بیشتر به درد و بیماری، در مراجعه به پزشک، سهل انگارند.

محمدرضا نوروزی افزود: به همین علت بیماری ها در مردان معمولا در مراحل انتهایی تشخیص داده می شود.

وی با اشاره به این که هر سال در نخستین پنجشنبه اسفند برنامه ای همگانی برای ویزیت مردان در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ترتیب داده می شود اضافه کرد: در سال های گذشته در این روز ۳۰ تا ۴۰ هزار مرد در کشور معاینه و مشاوره شده اند.

عضو هیات مدیره انجمن اورولوژی ایران؛ برپایی این برنامه را بیش از معاینه مردان، حساس کردن آنان به خود مراقبتی و توجه به سلامتی دانست و گفت: برخی بیماری ها همچون سرطان پروستات بدون علامت بوده و به همین خاطر لازم است برای تشخیص به موقع و درمان موفق آنها، به فکر باشیم.

آشنایی با توصیه‌های پنج مرحله‌ای اصول راهنمای ۲۰۱۵ در ر‍ژیم غذایی کودکان

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

اصول راهنمای جدیدی که به وسیله آکادمی متخصصان کودکان آمریکا منتشر شده است، رویکردی عملی‌تر و بر مبنای عقل سلیم را برای کمک به بهبود رژیم غذایی و سلامت کودکان هم در مدرسه و هم خانه توصیه می‌کند.

این بیانیه الگوهای گسترده‌تر رژیم غذایی را تشویق می‌کند که تمرکزشان بیشتر بر غذاهایی است که کودکان – و نیز بزرگسالان- باید بخورند، تا غذاهایی که باید از خوردن آنها پرهیز شود.

تمرکز این پزشکان روی بهتر کردن کلی رژیم غذایی است و استفاده از تنها مقدار کمی قند، چربی و نمک برای جذاب‌تر کردن غذا برای کودکان.

این بیانیه به صورت آنلاین در ژورنال Pediatrics منتشر شد.

دکتر رابرت موری، یکی از نویسندگان ارشد این مقاله و استاد تغذیه دانشگاه ایالتی اوهایو: «والدین باید به دنبال هر فرصتی برای بهبودی هرچند کم و ساده در ارزش غذایی غذاها و نوشیدنی‌هایی که برای کودکانشان در مدرسه یا خارج از مدرسه فراهم می‌کنند، باشند.»

این بیانیه، برای راهنمایی والدین و همچنین متخصصان اطفال در مشاوره والدین در رابطه با رژیم غذایی سالم،‌ رویکردی پنج مرحله‌ای‌ به خورد و خوراک کودکان را پیشنهاد می‌کند.. به گفته موری این توصیه‌ها شامل:

مخلوطی از ۵ دسته غذایی را انتخاب کنید: میوه‌ها، سبزیجات، غلات سبوس‌دار، محصولات لبنی کم‌چرب و پروتئین‌های باکیفیت مانند گوشت بدون چربی، ماهی، تخم‌مرغ، لوبیا، مغزها و دانه‌های خوراکی.
در طول هفته، طیف گسترده‌ای از غذاهای متفاوت از هر دسته غذایی را فراهم کنید.
تا جایی که بودجه خانواده اجازه می‌دهد، غذاهای بیشتر طبیعی و کمتر فرآوری‌شده را انتخاب کنید.
از مقدار کمی قند، چربی و نمک استفاده کنید، تا غذایی که کودک می‌خورد، غذایی غنی از مواد غذایی سالم باشد. نمونه‌های خوب در این مورد شیرهای طعم‌دار شده یاغلات آماده صبحانه سبوس‌دارشیرین‌شده هستند.
با توجه به سن کودک، مقدار مناسب غذا را برای او فراهم کنید.
این گروه متخصصان کودکان آخرین بار در سال ۲۰۰۴ به بیان نظرات خود درباره سیاست تغذیه‌ای مدارس پرداخت و در برابر قراردادی انحصاری بین تولیدکنندگان نوشیدنی‌های غیرالکلی با مدارس موضع گرفت.

بیانیه سال ۲۰۱۵، پیشرفت‌هایی را بیان می‌کند که در طول این دهه بعدی صورت گرفت و موجب تغییر در نوع نوشیدنی‌های فروخته‌شده در مدارس و محدودیت‌های بیشتر بر دسترسی دانش‌آموزان به نوشیدنی‌های شیرین‌شده شد.

این پیشرفت‌ها همچنین شامل بهبود وعده‌های غذایی سروشده در مدارس به کودکان و نیز بالا رفتن ارزش تغذیه‌ای محصولات فروخته‌شده بوسیله دستگاه‌های خودکار است. اما غذاهایی که دانش‌آموزان با خود به مدرسه می‌آورند، هنوز مسئله‌ساز است. مثلا دانش‌آموزان برای ناهار یا مهمانی‌های کلاس، شیرینی‌جات یا دسر به مدرسه می آورند.

موری گفت: «تقریبا در همه مدارس آمریکا، هنوز غذاها و نوشیدنی‌های پرکالری و دارای ارزش تغذیه‌ای کم در دسترس هستند و به وسیله دانش‌آموزان، والدین و کارکنان به مدرسه آورده می‌شوند.»

بر اساس توصیه این بیانیه، حل این مشکل نیازمند آموزش بیشتر والدین و کارکنان و همچنین دخیل‌کردن بیشتر متخصصان کودکان در مدارس است که به طور مستقیم به عنوان حامیان تغذیه سالم کودکان عمل می‌کند.

کیت آیوب، متخصص تغذیه اطفال در دانشکده پزشکی آلبرت‌ اینشتین در نیویورک، سیاست این بیانیه را از این نظر که هیچ غذایی را قدغن نکرده است، تحسین می‌کند. او گفت این بیانیه به مردم اطلاعاتی می‌دهد که برای انتخاب‌های بهتر به آن نیاز دارند.

بیماران نادر ایران توسط متخصصان برتر دنیا معاینه رایگان شدند

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: رئیس مرکز جامع مدیریت سرطان بنیاد بیماری‌های نادر ایران گفت: حدود ۴۰۰ بیمار نادر در حوزه سرطان و ژنتیک توسط مطرح‌ترین متخصصان پزشکی دنیا معاینه و ویزیت رایگان شدند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مهدی حسینیان در حاشیه ششمین همایش بین‌المللی روز جهانی بیماری‌های نادر که همزمان با ۹۴ کشور جهان در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، اظهار داشت: صبح امروز جمعه ۸ اسفند بیش از ۳۵۰ تا ۴۰۰ بیمار نادر در حوزه‌های سرطان و ژنتیک توسط تیم تخصصی بنیاد بیماری‌های نادر ویزیت و معاینه رایگان شدند.
وی افزود: در تیم تخصصی بنیاد بیماری‌های نادر، پرفسور رولفس از اساتید آلمان بنامی در حوزه ژنتیک، پروفسور فیروزیان استاد ایرانی دانشگاه‌های آلمان، پروفسور بوداغی و دکتر شهبازی حضور داشتند که بیماران نادر را تحت معاینه و ویزیت قرار دادند و از بین این بیماران حدود ۱۰۰ بیمار به کلینیک تخصصی و فوق تخصصی بنیاد ارجاع شدند تا کارهای درمانی آنان انجام شود.
حسینیان تصریح کرد: در ششمین همایش بین‌المللی روز جهانی بیماران نادر تفاهمنامه‌ای نیز بین پروفسور رولفس که رئیس یکی از معتبرترین آزمایشگاه ژنتیک جهان است با بنیاد بیماری‌های نادر ایران منعقد می‌شود تا بتوانیم در چارچوب شرکت‌های دانش‌بنیان و با محوریت اقتصاد مقاومتی دانش فنی و علمی ژنتیک آزمایشات ژنتیک را در ایران مرور کنیم.
رئیس مرکز جامع مدیریت سرطان بنیاد بیماری‌های نادر ایران خاطرنشان کرد: هزینه هر بیمار نادر ماهانه از یک میلیون تا ۳۰ میلیون برآورد می‌شود و بنیاد بیماری‌های نادر سعی بر آن دارد تا بتواند بیشترین اقدامات را در حوزه تشخیص این بیماران انجام دهد که در این راستا توانستیم بیش از ۳۵۰ تا ۴۰۰ بیمار را نیز به صورت رایگان با مشارکت برترین متخصصان بنام سرطان و ژنتیک دنیا به صورت رایگان ویزیت و معاینه کنیم.

دستاوردهای سفر به ژاپن در اجرای طرح تحول سلامت موثر است

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت پس از بازگشت از ژاپن نوشت: سفر ژاپن به دعوت دولت این کشور، وزیر بهداشت و رفاه و رییس بخش بازرگانی ژاپن انجام شد. طی دو روز اقامت در این کشور با وزیر بهداشت ژاپن دیدار کردم. در پایان این گفت‌وگو، تفاهم نامه‌ای به امضا رسید که در قالب آن مقرر شد کارگروه مشترکی تشکیل شود و راه‌های ارتقاء و توسعه همکاری‌های مشترک را بررسی و فراهم کند.

جلسه بسیار خوبی هم با رییس جترو (بخش بازرگانی ژاپن) داشتیم. در این ملاقات موانع سرمایه‌گذاری دو طرف بررسی شد تا بتوانیم هر چه زودتر مشکلات موجود برای تبادل کالا میان تجار ایرانی و ژاپنی را برطرف کنیم و دو کشور بتوانند همکاری‌های خود را در حوزه سلامت توسعه داده، در زمینه‌های بهداشتی و پزشکی تعاملات بیشتری داشته باشند.

در این جلسه که با حضور رییس اتحادیه شرکت‌های دارویی، رییس اتحادیه شرکت‌های تجهیزات پزشکی، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بزرگ ژاپنی و نمایندگان صنوف مرتبط برگزار شد، امکانات ژاپن در کنار پیشرفت‌ها و نیازهای ایران در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی مورد بررسی قرار گرفت و در خصوص انتقال تکنولوژی و سرمایه گذاری مشترک تبادل نظر گردید.

طی این سفر، هیأت ایرانی از کمپانی‌های تجهیزات پزشکی بزرگ ژاپن نظیر توشیبا و شیماتسو و تعدادی از بیمارستان‌های ژاپن نیز بازدید داشتند و سازمان غذا و دارو کشورمان با سازمان دارو و تجهیزات پزشکی ژاپن تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد. بر اساس این تفاهم‌نامه، دو کشور در زمینه مسائل نظارتی، کنترل کیفیت و سلامت فرآورده‌های دارویی و تجهیزات پزشکی همکاری خواهند داشت. تبادل کارشناسان و بازرسان، برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی مشترک و معرفی روش‌های جدید ارزیابی داروها و تجهیزات پزشکی از جمله این همکاری‌ها خواهد بود.

از دیگر برنامه‌های این سفر، دیدار با رییس کل سازمان تجارت خارجی و رییس بنیاد صلح ژاپن بود و در سمینار تجاری ـ پزشکی ایران و ژاپن سخنرانی داشتم.

همچنین از وزیر بهداشت و رفاه ژاپن برای سفر به ایران دعوت کردم؛ ایشان هم تمایل خود را اعلام داشتند. اطمینان دارم دستاوردهای سفر به ژاپن می‌تواند در اجرای بهینه طرح تحول نظام سلامت و برنامه‌هایی که برای سال آینده داریم، بسیار مفید و موثر باشد.

۷ واقعیت مهم در مورد قند خون و دیابت

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

  مریم سادات کاظمی:‌ دیابت بیماری متابولیکی است که تصورات مختلفی در مورد ابتلا به آن وجود دارد و به همین دلیل لازم است تا همواره این نظرات اصلاح شود. مهم ترین هدف از این آگاهی ها،‌ تشخیص دیابت نوع ۲ و بهبود رفتارهای فرد بیمار است تا عوارض بیماری به حداقل برسد.
۴ واقعیت راجع به قند خون و دیابت نوع ۲
ابتلا به بیماری بدون اطلاع فرد
به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛‌ افزایش بسیار زیاد قند خون که به آن هایپر گلیسمی اطلاق می شود حالت آشکاری نیست و در نتیجه دیابت به طور خاموش پیشرفت می کند و ممکن است فرد سال ها از بیماری خود اطلاع نداشته باشد. به نظر متخصصان، به طور متوسط ۵ تا ۱۰ سال بین اولین افزایش قند خون و تشخیص دیابت زمان سپری می شود. به نظر می رسد از هر دو بیمار مبتلا به دیابت یک نفر توجهی به بیماری خود ندارد و از درمان مناسب بهره نمی گیرد.
تنها روش تشخیص ابتلا به دیابت؛ انجام آزمایش قند خون است. پس از تشخیص بیماری آزمایش باید با توجه به شرایط و عوامل خطر هر فرد مانند سن، سابقه فامیلی، عادات غذایی، اضافه وزن و… مرتب انجام شود.
دیابت؛ بیماری کشنده
دیابت هر سال تعداد بسیار زیادی را در دنیا به کام مرگ می کشاند چرا که عدم تشخیص بیماری یا درمان نامناسب عوارض بسیار جدی از جمله نابینایی، قطع عضو، نارسایی کلیه و حتی فوت به دلیل آنفراکتوس قلبی را در پی دارد. در واقع، افزایش بسیار بالای قند خون در طولانی مدت دیواره مویرگ ها در تمام بدن را ضعیف می کند، مانع از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به بافت ها می شود و آسیب های برگشت ناپذیری مانند ا ختلالات بینایی، عصبی، تحریک پذیری، عفونت ها، کاهش فرایند خون رسانی، آسیب های کلیوی،‌ افزایش لخته های خون عامل بیماری های قلبی و… را در پی خواهد داشت. به همین دلیل است که هر ۸ ثانیه یک نفر در دنیا به دلیل بیماری دیابت جان خود را از دست می دهد. به طور متوسط امید به زندگی در بیمار دیابتی ۵ تا ۱۰ سال پایین تر از دیگران است.
بیماری فوق العاده رایج
دیابت بیماری است که ابتلا به آن طی سال های اخیر بسیار بیشتر شده است و شاید آن را بتوان اپیدمی جوامع امروز دانست. تغییر در سبک زندگی و تغذیه را می توان عوامل زمینه ساز شیوع این بیماری دانست. در صورت وجود سابقه فامیلی و یا عوامل خطری مانند چاقی باید حتما آزمایش خون انجام داد تا بیماری به موقع تشخیص داده شود حتی اگر هیچ علامت مشخصی احساس نگردد.
پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲
گرچه نمی توان نسبت به سن و زمینه ژنتیک کاری انجام داد اما امکان کنترل بسیاری از عوامل زمینه ساز بیماری مانند عادات غذایی و فعالیت جسمانی وجود دارد. تغذیه سالم و متعادل در قالب سه وعده غذایی در روز، پرهیز از ریزه خوری، محدودیت مصرف خوراکی های چرب و شیرین و مصرف کافی میوه ها و سبزیجات شرایط غذایی مناسب برای پیشگیری از این بیماری است. همچنین توصیه می شود از هر فرصتی برای انجام فعالیت جسمانی مانند پیاده روی، بالا رفتن از پله ها،‌ باغبانی، خرید کردن، دوچرخه سواری و… استفاده کرد. حداقل باید معادل ۳۰ دقیقه پیاده روی سریع در روز فعالیت داشت.
۳ واقعیتی که بهتر است بیماران دیابتی بدانند!
مراقبت بسیار جدی تر از دهان، پاها و چشم ها
مویرگ های محیطی بدن در برابر افزایش قند خون بسیار حساس تر هستند و بیمار دیابتی باید توجه خاصی نسبت به چشم ها و پاها داشته باشد. علاوه بر معاینات چشم پزشکی منظم، کنترل همیشگی سلامت پاها نیز توسط پزشک ضروری خواهد بود. دهان و دندان نیز قسمت بسیار حساس دیگری در این بیماران است زیرا قند خون بالا فرد را مستعد پوسیدگی دندان ها و دیگر ناراحتی های دهان و لثه می کند. همچنین این ناراحتی ها نیز می توانند عدم تعادل دیابت را در پی داشته باشند.
اختلالات خواب
ارتباط مستقیمی بین خواب و دیابت وجود دارد. کمبود خواب با اختلال متابولیسم نشاسته ها همراه است. بیماران دیابتی معمولا بیشتر از بقیه افراد دچار اختلالات خواب هستند. به همین دلیل است که این بیماران بیشترین مصرف کنندگان داروهای آرام بخش و خواب آور محسوب می شوند. در صورت ابتلا به اختلالات خواب بسیار مهم است که با پزشک مشورت شود تا ابتلا به این بیماری بررسی گردد و درمان مناسب تجویز شود.
واکسن آنفولانزا
بیمار دیابتی نسبت به ابتلا به آنفولانزا بسیار آیب پذیر است زیرا افزایش قند خون سیستم ایمنی را ضعیف می کند. همچنین در صورت ابتلا به دیابت نوع ۲ عوارض آنفولانزا مانند ذات الریه ویروسی،‌باکتریایی،‌ ناراحتی های تنفسی و… بسیار جدی تر خواهد بود. به علاوه ویروس می تواند عدم تعادل متابولیسم قند خون را در پی داشته باشد که عوارض بیماری را تشدید می کند. د رنتیجه بیمار دیابتی هر سال باید واکنس آنفولانزا بزند.

کلسترول دیگر خطر ندارد

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

کمیته مشاور اصول راهنمایی غذایی بیشتر نگران کمبود مصرف ویتامین D، ویتامین E، پتاسیم،‌ کلسیم و فیبر است و تاکیدش بر انتخاب‌های سالم‌تر غذایی مانند میوه‌ها و سبزیجات است.

غذاهای پر کلسترول به عنوان عوامل دخیل در خطر بیماری‌های قلبی شمرده شده‌اند.

کمیته مشاور اصول راهنمایی غذایی فعلی معتقد است که میزان مصرف غذایی کلسترول چیزی نیست که نیاز به نگرانی داشته باشد.

غذاهای پر کلسترول مانند تخم مرغ، دل و جگر و غذاهای دریایی مدت‌ هاست که به عنوان عوامل دخیل در بیماری‌های قلبی شمرده شده‌اند اما پژوهش‌هایی که به دنبال ثابت کردن رابطه علمی میان آنها و پیامدهای نامطلوب بهداشتی بوده‌اند به نتایجی دو پهلو رسیده‌اند.

این حرف به معنای آن نیست که کلسترول به طور کامل ماده غذایی بی خطری است و تاثیر آن در بستن شریان‌ها هنوز تهدیدی برای سلامت قلب به شمار می‌رود اما مسئله این است که میزان مصرف آن دیگر آنقدر مهم نیست که نیاز به هشدار برای محدود کردن دریافت غذایی داشته باشد.

کمیته مشاور اصول راهنمایی غذایی بیشتر نگران کمبود مصرف ویتامین D، ویتامین E، پتاسیم،‌ کلسیم و فیبر است و تاکیدش بر انتخاب‌های سالم‌تر غذایی مانند میوه‌ها و سبزیجات است.

اصول راهنمایی غذایی که در سال ۱۹۷۷ در آمریکا و در سال ۱۹۸۳ در بریتانیا منتشر شد، توصیه می‌کرد مصرف کل چربی غذایی به ۳۰ درصد کل دریافت انرژی و میزان مصرف چربی اشباع شده به ۱۰ درصد آن محدود می‌شود.

اما پژوهشگرانی که نتایج این بررسی جدید را منتشر کرده‌اند، می‌گویند فرا تحلیل آنها از داده‌های قدیمی از توصیه به کاهش مصرف چربی غذایی برای کاهش مرگ و میر مربوط به بیماری‌های کرونری قلب حمایت نمی‌کند.

دستیار تخصصی طب سنتی تشریح کرد: کجا بخوابیم؟

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: یک دستیار تخصصی طب سنتی شرایط مطلوب اتاق خواب را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، مریم مقیمی دستیار تخصصی طب سنتی ایران درباره شریط مطلوب اتاق خواب از دیدگاه طب سنتی اظهار داشت: خواب رفتار کاملاً سازمان یافته است و خواب مناسب از رازهای حفظ سلامت و طول عمر به شمار می‌آید.
به گفته وی خواب کافی و مناسب موجب افزایش نشاط افراد می‌شود و به گفته امام رضا(ع) خواب سلطان مغز است؛ ۹۹ درصد مشکلات مردم با خواب کافی و متناسب برطرف می‌شود.
این دستیار تخصصی طب سنتی ادامه داد: حکمای طب سنتی بیداری را به حرکت و خواب را سکون تشبیه می‌کنند و در هنگام خواب ظاهر بدن سرد و دورن بدن گرم است ولی در بیداری ظاهر بدن گرم و درون سرد است به همین دلیل است که باید هنگام خواب روانداز استفاده شود حتی در فصول گرم.
از دیدگاه طب سنتی هنگام خواب رطوبت‌های معتدل در مغز اعصاب را سست می‌کند و مانع روح نفسانی در آنها می‌شود و به دنبال آن در حواس ظاهری و حرکات بدنی حالت سکون ایجاد می‌شود.
شرایط مطلوب اتاق خواب
۱٫اتاق خواب باید وسیع و خشک باشد.
۲٫بدون سر و صدا
۳٫بدون بوی تند
۴٫در هنگام خواب اتاق باید کاملا تاریک باشد و از روشن کردن چراغ خواب باید پرهیز شود.
۵٫در طی روز اتاق باید کاملا روشن و نورگیر باشد و توصیه می‌شود که افراد از خرید یا اجاره خانه‌ای که اتاق خواب آن پنجره نداشته باشند پرهیز کنند چرا که به سلامتشان آسیب وارد می‌کند.
۶٫در هنگام خوابیدن شخص در معرض با یا هوای خیلی سرد یا خیلی گرم نباشد.
۷٫در طول روز باید کمی در پنجره را باز کرده تا آلودگی‌هوا یا میکروب‌ها خارج شود همچنین رطوبت اضافی آن از بین رود.

ایجاد شبکه و کانون‌های واکنش سریع بسیج جامعه پزشکی در سراسر کشور

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور با اشاره به ساماندهی ظرفیت‌های بزرگ در نیروهای مخلص جامعه پزشکی کشور بر ایجاد شبکه و کانون‌های واکنش سریع بسیج جامعه پزشکی در سراسر کشور تاکید کرد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، محمد رئیس‌زاده در مراسم روز بسیج جامعه پزشکی در بیمارستان صحرایی امام حسین(ع) داروخوین اهواز با بیان اینکه ما چهره‌ها و تجارب بسیار ارزشمندی از فداکاری‌های جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس داریم، اظهار داشت: ما وظیفه سنگینی در معرفی این شخصیت‌ها داریم اما تاکنون معرفی مناسبی از آنها نداشتیم.
وی به همکاری بیشتر رسانه‌ها در این عرصه تاکید و عنوان کرد: برای مثال شهید سید مهدی کرباسی را به همسرش می‌گفت” خداوند اگر بخواهد در چشم بر هم زدنی، آمریکا، شوروی و صدام را نابود می‌کند، این صحنه‌ها برای این برپاست تا ما به وظیفه جهادی خودمان عمل کنیم”.
رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور با بیان اینکه جهاد در عرصه سلامت وظیفه امروز ماست، افزود: اگر در انجام این وظیفه غفلت کنیم صدمات آن را خواهیم دید.
رئیس‌‌زاده با اشاره به وجود ظرفیت‌های بزرگ در نیروهای مخلص جامعه پزشکی، اظهار داشت: باید این ظرفیت‌ها را سازماندهی کنیم و بدانیم که هیچ کس را به دلیل غفلتش ستایش نمی‌کنند.
وی افزود: امروز برای یک نیروی حزب اللهی انجام وظایف معمولی، فرایض و شرکت در نماز جمعه و راهپیمایی کفایت نمی‌کند، زیرا این کارها را تا حد فراوانی در زمان طاغوت نیز می‌شد انجام داد، امروز شاخص کار جهادی مواجهه شدن و داشتن جد و جهد در کارها است.
رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی بیان داشت: اگر یک نیروی حزب اللهی و بسیجی فقط به انجام درست کارش بپردازد، این مصداق جهاد نیست، ما باید روحیه کار جهادی را زنده نگه داریم، آن را ترویج دهیم.
رئیس‌زاده با اشاره به ایجاد شبکه و کانون‌های واکنش سریع بسیج جامعه پزشکی خاطرنشان کرد: در این شبکه باید از هر استان ۱۵ کانون و در هر کانون ۳۰ نیروی فعال بسیجی حضور داشته باشند که هر زمان لازم باشد در حال آماده باش باشند.

توصیه‌های رفع خلط‌های پشت گلو “نزله”

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: یک متخصص طب سنتی توصیه‌های برای رفع خلط‌های پشت گلو “نزله” تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، موادی از سمت مغز به سوی‌ بینی می‌ریزد که تحت عنوان زکام و موادی که از سمت مغز به حلق می‌ریزند به نزله مشهورند. در اصطلاح عامه مواردی مانند سرماخوردگی‌های مکرر، سینوزیت‌ها، ترشحات پشت حلق، آبریزش بینی و آلرژی‌ها در این ۲ دسته تقسیم بندی می‌شود و علائمی مانند سوزش گلو، اشک ریزی، سرخی چشم، خارش گلو و گرفتگی بینی را بروز می‌دهند.
محمد عزیز خانی متخصص طب سنتی درباره نزله مو زکام می‌گوید: در صورتی که اقدامی برای رفع پیشگیری و درمان صورت نگیر این دو بیماری مزمن شده و عوارضی مانند: بیماری‌های زنانگی، بیماری‌های کبدی، کلیوی و ضعف مغز، بیماری‌های پوست و موو بیماری‌های ریوی، سردرد، سرگیجه، بیماری‌های مفصلی، بیماری‌های گوارشی، سوء هاضمه و اختلال رشد اطفال و نوجوانان بر جا می‌گذارد.
توصیه‌هایی برای رفع نزله و زکام
۱٫از خوابیدن به پشت در زمان ایجاد نزله و زکام پرهیز شود و سعی شود صورت خود را روی بالش قرار دهند.
۲٫سر و پای خود را در زمان خوابیدن با کلاه و جوراب بپوشانند.
۳٫خواب کمتر، نخوابیدن در طول روز، نخوابیدن بعد از غذا و حمام از اصول قابل توجه است.
۴٫از قرار گرفتن و در معرض بودن هوای سرد به ویژه پس از حمام، ورزش، فعالیت بدنی، تعریق و مقاربت جنسی پرهیز شود.
۵٫از مواد عطسه آور و محرک در ابتدای بیماری دوری کنید.
۶٫گرم نگه داشتن سر در درمان این بیماری بسیار موثر است.
۷٫از مصرف آب یخ و آب سرد خودداری شود .(به ویژه در حالت ناشتا و پس از مقاربت جنسی و پس از تعریق و ورزش یا میان ورزش است.
۸٫استراحت در طول بیماری، مقدار غذا و آب مصرفی کمتر باشد که رعایت این نکته می‌تواند اساس علاج بیماری باشد.
۹٫در مصرف شام، توصیه می‌شود غذا سبک بوده و با شکم سنگین به رختخواب نروید و حداقل ۲ تا ۳ ساعت با خواب فاصله داشته باشد.
۱۰٫از مصرف تمامی لبنیات و میوه‌های در حین بیماری اجتناب کنند.
۱۱٫از مصرف موادی چون سبزی شاهی، گردو، مرکبات، ازگیل در این مدت خودداری کنند.(البته مصرف سیب، به، آب هویج، انجیر،مویز و بادام مفید است)
۱۲٫در ابتدای بیماری از رفتن به حمام خودداری شود.
۱۳٫در انتهای بیماری، رفتن به حمام مفید بوده و موجب مواد زائد از بدن می‌شود.
۱۴٫در صورت عود نزله (ایجاد نزله‌های مکرر) عرق کردن در حمامموجب کاهش مواد نزله می‌شود.
۱۵٫در صورت وجود تب همراه نزله حمام نروید.
۱۶٫با عصاره آلوی خیس کرده روزی ۳ ار قرقره کنند.
۱۷٫بر حسب نوع نزله و زکام و تشخیص پزشک، داروها و غذاهای تجویز شده را مصرف کنند و در رفع علائم و پیگیری درمان حتیدر صورت طول کشیدن زمان درمان) کوشا باشند چرا که “نزله در طب سنتی ایران به عنوان ام الامراض شناخته شده است!”

۵ علامتی که به شما میگوید کمبود ویتامینD دارید!

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 کمبود ویتامین D یکی از بیماری های شایع در میان مردم دنیاست.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، این بیماری نشانه های خاصی دارد که اگر شما آن ها را در خود مشاهده می کنید باید سریعا خودتان را به پزشک نشان دهید. البته ذکر این نکته لازم است که این نشانه ها تنها به عنوان یک پیش درآمد در به این بیماری هستند و گرنه شما باید حتما آزمایش خون بدهید تا کمبود آن در بدنتان مشخص شود.

۱٫ رنگ پوست تیره: آفریقایی ها به شدت در معرض خطرند. افراد با رنگ پوست تیره، ۱۰ برابر بیش تر از افراد با رنگ پوست روشن باید در معرض آفتاب قرار بگیرند.طبق نظر دکتر Holick رنگدانه های پوست افراد به عنوان یک کرم ضد آفتاب طبیعی عمل می کند، لذا لازم است افراد برای تامین این ویتامین بیشتر در معرض نور آفتاب باشند.

۲٫ حوصله نداشتن: سروتونین، هورمون مغزی که به میزان حوصله و خلق افراد بستگی دارد، در معرض نور روشن افزایش و در زمان نزول نور آفتاب کاهش می یابد.

۳٫ سن ۵۰ سال یا بالاتر: با افزایش سن، میزان دریافتی ویتامین D پوست از طریق آفتاب کم می شود. در این سنین افراد بیشتر وقت خود را در خانه سپری کرده و میزان دریافتی این ویتامین در آنها کم خواهد بود.

۴٫ افراد چاق: ویتامین D مانند هورمون ویتامین، محلول در چربی است.یعنی چربی بدن افراد مانند یک مخزن جمع کننده این ویتامین عمل می کند، لذا افراد چاق نسبت به افراد لاغرتر نیاز به ویتامین D بیشتری دارند.

۵٫ استخوان درد: طبق گفته دکتر Holick بسیاری از افرادی که برای درد (به ویژه درد همراه با خستگی) به دکتر مراجعه می کنند، دچار فیبرومیالژیا یا سندرم خستگی مزمن هستند. بسیاری از اینها نشانه هایی از کمبود ویتامین D می باشد.

افراد صفراوی را بشناسیم

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 وی، چای، قهوه، سرخ کردنی، سس و رب، غذای چرب و پرحجم، سیر و ادویه‌جات تند، شیرینی قنادی، آجیل شور، بادمجان، موز، سمبوسه، پیتزا، همبرگر، سوسیس، گوشت قرمز، نوشابه، زیاده‌روی در مصرف گرمی‌ها، توقف زیاد در گرمای آفتاب را برای افراد صفراوی مضر دانست.

محقق طب اسلامی و ایرانی گفت: صفرا سبک‌ترین جزء خون است و مانند کف روی خون قرار می‌گیرد، صفرا موجب تسهیل حرکت خون در عروق می‌شود.

مریم نواب‌زاده، گفت: صفرا زرد رنگ و ضد عفونت است و باعث افزایش حرکت روده و تیزی‌ذهن می‌شود و تحرک‌آفرین است.

محقق طب اسلامی و ایرانی افزود: لاغر اندام بودن، داشتن بدن گرم، پوست خشک و زبر، پرکار و فعال بودن، تمایل به سردی‌ها و ترشی‌ها، دارای رفتار تند و واکنش سریع، کم‌خواب، دارای تحمل گرسنگی، تمایل به هوای خشک، زردی پوست و زبان و چشم، تند بودن ضربان قلب و نبض، حس برتری‌جویی و تسلط مشخصات فرد صفراوی است.

نواب‌زاده اظهار کرد: تشنگی و سوزش جگر، تلخی دهان، سردرد و درد شقیقه (جلوی سر)، ترک خوردن پوست دست و پا، خواب جنگ و ستیز و آتش و اشیاء زرد دیدن، شوره سر، بی‌اشتهایی، تندخویی، بهانه‌جویی، زردی مدفوع، خارش بدن، استفراغ سبز و زرد و حالت تهوع از نشانه‌های غالب صفرای غیرطبیعی است.

وی، چای، قهوه، سرخ کردنی، سس و رب، غذای چرب و پرحجم، سیر و ادویه‌جات تند، شیرینی قنادی، آجیل شور، بادمجان، موز، سمبوسه، پیتزا، همبرگر، سوسیس، گوشت قرمز، نوشابه، زیاده‌روی در مصرف گرمی‌ها، توقف زیاد در گرمای آفتاب را برای افراد صفراوی مضر دانست.

محقق طب اسلامی و ایرانی، مرکبات، انار، رب انار خانگی، شاه توت، خیار، سیب، گلابی، آلبالو، گیلاس، آلو، آب زرشک طبیعی، هندوانه، گرمک، کدو خورشتی، هویج، روغن زیتون، سوپ‌ جو، آلو بخارا، سبزیجات، گشنیز، لیموترش تازه، برگه زردآلو، لیمو عمانی، خاکشیر، شیرخشت، ترنجبین، شربت عسل (آب و عسل و لیموی تازه)، انگور، کاهو، لیمو شیرین، نان جو، کاسنی، شیر، آب، آب انار ترش را برای افراد صفراوی مفید دانست.

نواب‌زاده افزود: پایه مزاج هر فرد ارثی بوده، ولی ممکن است به واسطه تأثیر غذا و یا محیط کار و زندگی، مزاج دیگری بر او غلبه کند.

وی ادامه داد: ممکن است پایه مزاج یک فرد صفرا باشد، اما به علت زیاده‌روی در مصرف غذاهای سرد یا کار در کارخانه مواد شیمیایی، سودا در او غلبه کند و علائم دو یا چند مزاج در او دیده شود.

محقق طب اسلامی و ایرانی گفت: ممکن است هر یک از اخلاط بر جای خاصی از بدن به طور غیرطبیعی غلبه کند، مثلا صفرا در سر غلبه کند و موجب سردردهایی در ناحیه جلوی سر و احتمالا ریزش مو در این ناحیه شود.

نواب‌زاده اظهار کرد: ممکن است صفرا بر دستگاه گوارش غلبه کند که نتیجه آن سوزش جگر و عطش شدید است و اگر کیسه صفرا بیش از حد پر شود، منجر به سرطان کبد یا سنگ کیسه صفرا ‌می‌شود.

وی با بیان اینکه غلبه بیش از حد صفرا در استخوان‌ها باعث پوکی استخوان می‌شود، تصریح کرد: گرم مزاج‌ها بهتر است با غذای خود سماق، خرفه، آبلیمو یا سرکه مصرف کنند.

محقق طب اسلامی و ایرانی با بیان اینکه افراط در مصرف سردی‌ها باعث غلبه سردی بر بدن می‌شود، گفت: ممکن است پایه مزاج فرد گرم باشد اما در اثر مصرف بیش از حد سردی‌ها دچار بیماری‌های سرد “رماتیسم، آرتروز” شود و سردی بر اندام‌های پائینی او غلبه کند.

ضد آفتاب‌های طبیعی، برای محافظت از پوست

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

 روغن های طبیعی ضد آفتاب از کرم های ضد آفتاب صنعتی و غیرطبیعی بهتر است این روغن ها حاوی spf است که از تیرگی پوست پیشگیری می کند.

از جمله این روغن ها عبارت است از:

روغن دانه هویج: این روغن با spf40 قابلیت بسیار بالایی برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید دارد. غنی از آنتی اکسیدان است و خاصیت ضد عفونی کننده نیز دارد.

روغن تمشک: با spf30، غنی از اسید چرب امگا ۳ و ۶ است و از ایجاد ترک های پوستی نیز پیشگیری می کند.

روغن جوانه گندم: با spf20 در فهرست روغن های طبیعی محافظ پوست در برابر نورخورشید، جایگاه سوم را دارد. ویتامین E موجود در آن جذب پوست می شود. همچنین سرشار از آنتی اکسیدان های طبیعی است که سلول های آسیب دیده را ترمیم می کند.

روغن آواکادو: حاوی spf15 است. میزان بالای تک چربی قابل حل در این میوه، لایه محافظی در برابر نورخورشید روی پوست ایجاد می کند.

روغن دانه سویا: با spf10 به عنوان مرطوب کننده و محافظ پوست در برابر نور خورشید عمل می کند.

روغن نارگیل: با spf8، علاوه بر محافظت از پوست در برابر نور خورشید، از مو نیز محافظت می کند.

روغن زیتون: با spf8؛ همان طور که مصرف آن برای سلامت جسمی مفید است، از پوست نیز در برابر نور خورشید محافظت می کند و آنتی اکسیدان موجود در آن سلول های در حال پیر شدن را ترمیم می کند. (البته بعضی معتقدند که روغن زیتون پوست را تیره می کند.)

روغن بادام: این روغن حاوی spf5 است و برای پوست بسیار مغذی است. این روغن سرشار از ویتامین e است که پوست را نرم نگه می دارد.

روغن جوجوبا: حاوی spf4 است و خواص دارویی برای پوست دارد و خشکی پوست را رفع می کند.

روغن آلوئه ورا: این روغن برای درمان آفتاب سوختگی موثر است. در صورت آفتاب سوختگی ۳ تا ۴ بار در روز از این روغن استفاده کنید.

پیری زودرس از مهم ترین عوارض این بیماری است

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 افراد مبتلا به افسردگی حاد، حتی کسانی که پیش‌تر مبتلا بوده‌اند و دوره آن را طی کرده‌اند، بیشتر از دیگران نشانه‌هایی از پیری سلولی در خود نشان می‌دهند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از سلامت نیوز، محققان در پژوهش‌های اخیر خود سعی کرده‌اند این روند را معکوس سازند. در واقع، بروز پیری زودرس یکی از مهم‌ترین عوارض جانبی افسردگی به شمار می‌آید. محققان هلندی نتایج پژوهششان را در این رابطه منتشر کرده‌اند و بنابر اظهارات این گروه تحقیقاتی شکل شدید افسردگی با سرعت بسیار بالاتری سلول‌های بیمار را پیر می‌کند. پیش‌تر نیز به تاثیرات منفی افسردگی بر پیری زودرس اشاره‌هایی شده بود؛ اما این بار، محققان هلندی، پژوهش را به سطح کروموزومی برده‌اند؛ از سوی دیگر آنها درصدد هستند تا این روند را معکوس کنند.

محققان پیش از این می‌دانستند افسردگی عارضه‌ای است که بیشتر از سایر آسیب‌ها مانند دیابت نوع ۲، زوال عقل یا سرطان‌ها پیشرفت می‌کند. رعایت نکردن اصول بهداشتی در زندگی (کمبود فعالیت‌های جسمی، تغذیه نامناسب، مصرف الکل و استعمال دخانیات) تا حدی به عنوان اصلی‌ترین متهم این پدیده شناخته می‌شود؛ اما چنین عواملی را نمی‌توان برای توجیه این موضوع کافی دانست. بنابراین محققان به یک سازوکار زیستی مستقل که با افسردگی ارتباط مستقیم دارد، بدبین هستند.

نتایج پژوهش‌های گروه هلندی، ادعای محققان را تائید می‌کند. هلندی‌ها در مطالعه خود به وضوح نشانه‌های پیری سلولی را در اندازه «تلومرها» مشاهده کردند و دریافتند که افسردگی روند کوچک‌شدن و از بین رفتن تلومرها را سرعت می‌بخشد. تلومرها بخش‌هایی ژنتیکی هستند که در دو طرف کروموزم‌ها قرار می‌گیرند و از DNA محافظت به عمل می‌آورند. با هر بار تقسیم ‌شدن سلولی و با مرور زمان، اندازه تلومرها کاهش می‌یابد؛ بنابراین کوچک‌شدن آنها به معنای افزایش سن سلول‌هاست.

به طور متوسط شش سال بیشتر از سن واقعی!
محققان برای رسیدن به این نتایج بیش از ۲۴۰۰ نفر را بررسی کردند که یک‌سوم از آنها در شش ماه اخیر به افسردگی شدید مبتلا شده بودند. یک‌سوم دیگر نیز در گذشته افسردگی داشته‌اند. گروه آخر نیز هرگز در طول زندگی‌شان این عارضه را تجربه نکرده بودند. متاسفانه نتایج تحقیقات بیانگر مطالب چندان خوشایندی نبودند. بنابر مشاهدات، تلومر افراد افسرده یا آنهایی که در گذشته افسردگی داشته‌اند، کوچک‌تر از تلومر دیگران بوده است؛ بدون توجه به شیوه و سبک زندگی، سن این افراد چهار تا شش سال بیشتر به نظر می‌رسد. در صورتی که افسردگی بسیار شدید باشد یا علائم آن بیش از یک ماه طول بکشد، حداقل هفت تا ده سال از سن طبیعی فرد کم خواهد شد.

در پژوهش گروه هلندی، سازوکار این پدیده به وضوح تشریح نشده است؛ اما به اعتقاد ژورم دژاردن، محقق موسسه ژنتیک انسانی در مون پلیه فرانسه، نتایج این تحقیق تعجب‌آور و دور از انتظار نبوده است. وی در این باره می‌گوید: «افسردگی مانند سایر بیماری‌ها باعث بروز بی‌نظمی و ناهنجاری‌هایی در بدن و دستگاه ایمنی می‌شود؛ خصوصا اگر افسردگی همراه با استرس باشد، به میزان قابل‌توجهی کوتاه‌شدن تلومرها را تسریع می‌کند. با این‌ حال، محققان تنها اندازه تلومرهای سلول‌های خونی را تجزیه و تحلیل کرده‌اند و نتیجه به ‌دست ‌آمده ممکن است برای تمام بدن صحت نداشته باشد.»

دکتر ونسان ژلی، معاون مدیر مرکز پژوهش‌های سرطان‌شناسی مارسی، درباره این پژوهش و چالش‌های آن می‌گوید: «دشوار بتوان گفت آیا تمام بافت‌ها و اعضای بدن بر اثر افسردگی دچار پیری زودرس می‌شوند یا خیر؟ اما یک نکته را با اطمینان خاطر می‌توان بیان کرد: وقتی تلومرها بیش از اندازه کوتاه شوند، سلول‌ها از پتانسیل‌های خود برای بازسازی آن استفاده می‌کنند و دیگر نمی‌توانند بافت‌ها و اعضای بدن را تجدید کنند. به همین دلیل است که با افزایش سن شاهد بروز چین و چروک‌ها، سفیدشدن موها و مواردی از این دست و البته بیماری‌ها هستیم. برای مثال، می‌توان به ارتباط میان کوچک‌بودن اندازه تلومرها و تصلب شریان یا حتی بیماری‌های بازسازی عصبی اشاره کرد.»

درمانی برای جوانی
اطلاعات و داده‌های ارائه شده در پژوهش حاضر باعث طرح پرسش‌های متعددی در این باره شده که آیا پدیده مذکور برگشت‌پذیر است یا خیر. پژوهش دیگری که در نشریه لانست آنکولو چاپ شده است، امیدهایی برای بازیابی سال‌های ازدست‌رفته زنده کرده است. محققان کالیفرنیایی اثبات کرده‌اند مردانی که پذیرفته‌اند رژیم غذایی خود را اصلاح کنند یا فعالیت‌های جسمی‌شان را افزایش دهند و استرس‌های روزانه‌شان را مدیریت کنند و در نهایت بیشتر در محافل اجتماعی حضور داشته باشند، طی مدت پنج سال تلومرهای کروموزمی بلندتری از آنهایی داشته‌اند که تغییری در شیوه زندگی خود ایجاد نکرده‌اند. دکتر ژلی می‌افزاید: «نمی‌توانیم این پدیده را تشریح کنیم؛ اما شاید بتوان گفت ساز‌و‌کار فعال تحت‌تاثیر برخی پارامترها باعث افزایش اندازه تلومرها می‌شوند.»

محققان کالیفرنیایی امیدوارند تا چند ماه آینده بتوانند عناصر دیگری را نیز برای پاسخ به این نیازها بیابند. آنها اخیرا پژوهشی را به پایان رسانده‌اند که به موضوع استرس می‌پرداخت. هدف این پژوهش اندازه‌گیری تلومرها پس از انجام درمان‌های ضدافسردگی یا به‌کارگیری درمان‌های ورزشی طی مدت چهار ماه بوده است. ژوسین ورون، از محققان مرکز یو وی آمستردام، در تشریح تحقیقات می‌گوید: «تمام سازوکارهایی که ممکن است روی اندازه تلومرها تاثیر بگذارند، بررسی می‌شوند؛ سازوکارهایی مانند سطح استرس اکسیداتیو، تحلیل دستگاه ایمنی و فعالیت تلومراس از این دست هستند. تلومراس آنزیمی است که می‌تواند اندازه تلومرها را به اندازه سلول‌های اصلی نگه دارد». گروه‌های پژوهشی تلاش‌های خود را برای یافتن درمان‌های مناسب به منظور بازگرداندن جوانی آغاز کرده‌اند.

روزی ۵ دقیقه پاهای خود را در معرض آفتاب بگذارید

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

 شیرمستی تاکید کرد: قرار گرفتن بیش از حد در برابر آفتاب توصیه نمی‌شود، زیرا می‌تواند موجب آفتاب سوختگی شود.

یک کارشناس تغذیه با اشاره به اینکه اکثر افراد جامعه دچار کمبود ویتامین D هستند، توصیه کرد: افراد حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه در طی روز پاهای خود را در معرض آفتاب مستقیم قرار دهند.

مریم شیرمستی ویتامین D را یکی از چهار ویتامین محلول در چربی دانست که برای جذب کلسیم در بدن ضروری است.

وی ادامه داد: وجود ویتامین D جذب کلسیم از روده‌ها را افزایش می‌دهد و برای استحکام استخوان و بلند شدن قد ضروری است.

به گفته این کارشناس تغذیه کمبود ویتامین D در کودکان باعث نرمی استخوان یا راشیتیسم و در بزرگسالان منجربه پوکی استخوان خواهد شد.

شیرمستی نیاز روزانه هر فرد به ویتامین D را ۲۰۰ تا ۴۰۰ میکروگرم دانست و یادآوری کرد: چون این ویتامین محلول در چربی است مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث مسمومیت با علائمی شامل تهوع، بی اشتهایی و بی‌حالی ایجاد کند.

وی در خصوص نحوه ایجاد ویتامین D در بدن، تنها راه تولید آن را قرار گرفتن مستقیم در برابر نور خورشید دانست و تصریح کرد: حتی قرار گرفتن در برابر نور خورشید از پشت پنجره نیز منجر به ساخت ویتامین D در بدن نخواهد شد.

وی به افراد توصیه کرد: بهتر است روزانه پنج تا ۱۰ دقیقه در برابر آفتاب مستقیم ظهر قرار گیرند و اگر امکان قرار دادن کل بدن در برابر آفتاب را ندارند تنها قسمتی از پاهای خود را در برابر آفتاب قرار دهند.

شیرمستی تاکید کرد: قرار گرفتن بیش از حد در برابر آفتاب توصیه نمی‌شود، زیرا می‌تواند موجب آفتاب سوختگی شود.

این کارشناس تغذیه در خصوص مواد غذایی حاوی ویتامین D نیز یادآوری کرد: این ویتامین در ماهی، زرده تخم مرغ یا قارچ وجود دارد، اما استفاده از مواد غذایی نیاز روزانه ویتامین D بدن را تامین نمی‌کند.

وی با بیان اینکه اکثر افراد معمولا در برابر آفتاب قرار نمی‌گیرند و یا هنگام حضور در آفتاب از ضد آفتاب استفاده می‌کنند، گفت: اکثر آزمایش‌های خون کمبود ویتامین D را نشان می‌دهد.

شیرمستی توصیه کرد: افراد برای جبران این کمبود از مکمل‌های ویتامین D که به صورت قرص، آمپول و قطره برای کودکان موجود است، استفاده کنند.

همه چیز درباره ته دیگ، این خوشمزه خطرناک

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 مانا صابر: از هر چه بگذریم سخن ته دیگ خوش‌تر است. آشپزهای حرفه‌ای و پزشکان تغذیه در مورد ته‌دیگ هزار و یک توصیه می‌کنند که مردم نسبت به ضرر و زیان آن آگاه شوند و این خوراکی خوشمزه را جایگزین هر غذایی نکنند اما هنوز که هنوز است هنگام کشیدن دیس برنج، همه منتظر آخرش هستند.

انگار ته‌دیگ از گوشت خورشتی هم مهم‌تر می‌شود. با وجود رژیم‌های فراوان و نگرانی‌های بسیاری از افراد در مورد چاقی اما همه در نهایت سراغ «اصل کاری» را می‌گیرند و ظرف ته دیگ دست به دست دور سفره می‌گردد تا هر کسی سهمش را از گل غذا بردارد. می‌خواهید اطلاعات‌تان را در مورد این خوراکی هوس ‌انگیز کامل کنید و دستور پخت چند ته‌دیگ خاص و به اصطلاح مجلسی را یاد بگیرید؟ پس این مطلب را از دست ندهید ما به شما نکته‌هایی می‌گوییم که چطور مضرات این خوراک خوشمزه را کمتر کنید.

هرچه چرب‌تر، بهتر!

در مورد چگونگی به وجود آمدن ته‌دیگ و وارد شدن این غذا به سفره زیبای ایرانی، روایت‌ها بسیار است. در لغتنامه دهخدا ته‌دیگ با نام بنکران هم آمده است اما روایتی که بیش از بقیه نقل شده آن است که روزی میان خدم و حشم یکی از پادشاهان قاجار، بر سر باقی مانده غذا در ته‌دیگ دعوا می‌افتد و هر کسی قصد برداشتن سهمی از چرب‌ترین قسمت غذا را داشته است. ماجرای دعوا به گوش پادشاه می‌رسد و زمانی که علت را می‌فهمد، برای خوردن این قسمت از غذا مشتاق می‌شود.

مگر کسی پیدا می‌شود که دست رد به دیس ته‌دیگ بزند؟ ته دیگ به پیش‌غذای پادشاه تبدیل می‌شود و از همان زمان جای خودش را مثل یک سوگلی میان سفره ایرانی پیدا می‌کند. البته در مورد ابتکار ته‌چین هم نقل‌هایی شده است که ظاهرا یک آشپز برای جبران یک اشتباه، برنج شفته را به‌طور واقعی ماست مالی می‌کند و با چاشنی کردن مقداری زعفران، طعم و عطر فوق‌العاده‌ای به آن می‌بخشد. احتمالا این آشپز خوش‌سلیقه نمی‌دانست که بعدها این غذا به یکی از بهترین خوراک‌های ایرانی تبدیل می‌شود.

باورهای قدیمی در مورد ته‌دیگ

حتما به یاد دارید که هنگام خوردن ته دیگ، قدیمی‌ها به یک باور عامیانه اشاره می‌کنند که «اگر ته‌دیگ‌خور هستید، شب عروسی‌تان حتما باران یا برف می‌بارد.» ریشه این باور به‌طور دقیق مشخص نیست اما نقل است که اهالی شمال کشور بیشتر به آن باور دارند و حتی این موضوع را با گویش شیرین خود مطرح می‌کنند. بعضی هم معتقدند که این باور به یک سنت هندو ربط دارد و از آنجا به کشور ما کشیده شده است. هندوها معتقدند که بارش باران در روز عروسی برای زوج شانس می‌آورد و در باورهای عامیانه ما این موضوع را به خوردن یا دوست داشتن ته‌دیگ ربط داده‌اند.

این خواستنی خطرناک

فرقی نمی‌کند برنج آبکش شده است یا شما آن را به شکل کته طبخ می‌کنید. در نهایت ساده‌ترین نوع ته دیگ، با حرارت ملایم ته قابلمه‌تان به جا می‌ماند. این ته‌دیگ پرطرفدار مضرات فراوانی دارد. پزشکان تغذیه می‌گویند مواد غذایی در معرض حرارت بالا، ارزش و فواید خود را از دست می‌دهند. سرطان معده، سوزش و نفخ هم دیگر مشکلاتی هستند که با مصرف این خوراکی هیجان‌انگیز، احتمال دارد گریبان‏تان را بگیرد.

ضمن آنکه امکان دارد خشکی و سختی ته دیگ باعث زخم شدن دیواره معده، مری و حتی دهان شود. اگر چه نتایج تحقیقات مشخص نیست اما شایدد علت شیوع بیماری‌سرطان به دلیل علاقه بیشتر از حد به ته دیگ است.

پرخاصیت‏ها را چاشنی کار کنید

از مضرات و عوارض ته‌دیگ کم نگفته‌اند. با این حال متخصصان تغذیه این روزها دستور به حذف این بشقاب رویایی از سر سفره را نمی‌دهند اما با کنترل اشتها و کم کردن میزان مصرف می‌توان از بروز مشکلات جدی آن جلوگیری کرد. ضمن آنکه اضافه کردن بعضی مواد به ارزش غذایی آن می‌افزاید و ته‌دیگ را از نقش یک خوراکی بی‌خاصیت بیرون می‌آورد. استفاده از مغزهای مختلف مثل آفتابگردان، تخمه کدو، کنجد یا حتی زیره می‌تواند خواصی به آن بیفزاید.

به علاوه آنکه بعضی از سبزیجات مثل کاهو، اسفناج، برگ مو یا جعفری هم ته‌دیگ متفاوت و جذابی دارند. این نکته را فراموش نکنید که میزان حرارت برای تهیه این نوع از ته‌دیگ‌ها بسیار ملایم و کم باشد چون احتمال سوختن و به وجود آمدن یک لایه کربن زیاد است. ضمن آنکه سبزیجات میزان بیشتری روغن را به خود جذب می‌کنند. پس در مقدار چربی مصرفی نهایت دقت را به خرج دهید تا در نهایت ته قابلمه مقدار زیادی روغن باقی نماند.

بهترین روغن برای ته‌دیگ

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که برای درست کردن ته دیگ، هر روغنی دم دست‏تان باشد استفاده می‌کنید، بهتر است تجدید نظر کنید. از خواص شگفت‌انگیز روغن کنجد چقدر می‌دانید؟ روغن کنجد از آن دسته چربی‌هایی است که برای هر سه گونه مصرف مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از سرخ کردن خوراکی‌ها با آن واهمه نداشته باشید. ضمن اینکه این روغن را می‌توانید چاشنی باقی غذاها و سالاد کنید.

روغن کنجد می‌تواند شما را از بیماری شایع این روزها، سرطان دستگاه گوارش، در امان نگه دارد و شما را از شر یبوست خلاص کند. علاوه برآن، از روغن ذرت هم می‌توانید استفاده کنید اما این نوع روغن به دلیل داشتن امگا ۶ بیشتر از امگا ۳ کمتر مورد توجه است. ضمن آنکه بعضی از متخصصان تغذیه روغن زیتون را برای سرخ کردن توصیه نمی‌کنند و بر این باورند که این روغن برای استفاده روی غذاها و انواع سالاد مناسب‌تر است.

راز ته‌دیگ طلایی

قرار نیست بگذارید آنقدر ته قابلمه بماند تا سیاه سوخته شود. از آن طرف هم کسی خاطر ته‌دیگ بی‌رنگ و رو را نمی‌خواهد. نکته اینجاست که زعفران باید به جزء جداناپذیر ته‌دیگ شما تبدیل شود. کافی است دمکرده زعفران را به همراه کمی آب و روغن ته‌دیگ به جوش بیاورید و بعد برنج یا مواد ته‌دیگ‌تان را روی آن بریزید. این کار باعث می‌شود پیش از بسته شدن یک لایه قهوه‌ای تیره یا سیاه روی ته‌دیگ، به رنگ پرابهت طلایی دست یابید.

با زعفران یا حتی کمی زردچوبه می‌توانید تا حدودی دوز سلامتی ته‌دیگ را بالا ببرید. ضمن آنکه زعفران عطر و بوی خوشایندی هم به غذای شما می‌دهد و نشاط‌آور است. زردچوبه هم معده‌تان را تقویت می‌کند و خواص ضدسرطانی دارد. علاوه بر این بعضی از انواع ته‌دیگ، مثل ته‌دیگ کدو حلوایی یا لبوی ورقه شده، به‌طور طبیعی رنگ زیبایی به ته‌دیگ شما می‌بخشد و دیگر نیاز نیست به مدت طولانی آن را روی شعله نگه دارید.

ارزش غذایی یک سهم از ته چین

بدیهی است که ارزش غذایی در دستور پخت های مختلف، متفاوت خواهد بود اما این میزان برای یک سهم ته چین (حدود یک برش ۱۰ در ۱۰، با ارتفاع ۶ تا ۷ سانتی متر) است و با کم و زیاد شدن هر یک از مواد متشکله میزان ارزش غذایی متغیر خواهد بود.

ته‌چین را جایگزین کنید

باید به جرات گفت که ته‌چین نسخه اصلاح شده ته‌دیگ است. میزان خطر و عیب و ایراد در ته‌چین به مراتب کمتر از ته‌دیگ است. پایه اصلی همه ته‌چین‌ها ماست و تخم‌مرغ است و مثل همیشه زعفران هم چاشنی کار می‌شود. شاید ته‌چین به قدر ته‌دیگ ترد و پر سرصدا نباشد اما به توصیه متخصصان بهتر است این خوراک جایگزین ته‌دیگ شود. ارزش غذایی و میزان انرژی در یک قطعه ته چین یا ته‌دیگ کاملا بستگی به میزان استفاده از مواد دارد اما به‌طور میانگین و معمول می‌توان گفت که یک عدد ته‌دیگ نان به اندازه مربع ۱۰ × ۱۰، ۷۵ کالری دارد در حالی که یک قاشق ته‌چین دارای ۴۰ کالری است.

ته چین بافت نرم‌تری دارد؛ ماست و تخم‌مرغ خواص خود را به آن بخشیده‌اند و معمولا ارزش‌های غذایی مواد در آن حفظ می‌شوند. ته‌چین انواع مختلف و متنوعی دارد و بسیاری از شهرهای کشورمان نوع متفاوتی از آن را درست می‌کنند. کافی است یک بار دست به کار شوید و ته‌چین همدانی یا ته چین مرغ و بادمجان شیرازی را امتحان کنید. ضمن آنکه شما با روش پخت ته چین می‌توانید دیگچه مشهدی را درست کنید که یک دسر سنتی و محلی مشهد به حساب می‌آید

ته‌دیگ با طعم سبزیجات

استفاده از برگ گیاهان برای ته‌دیگ دیگر در حد یک ترفند نیست و بسیاری این روش را به کار می‌گیرند اما شاید برای‌تان جالب باشد که می‌توانید از رنده شده پیاز، سیب زمینی، کدو و بادمجان برای درست کردن ته‌دیگ استفاده کنید. ضمن آنکه تره فرنگی، باقالی و حتی زیتون سبز و سیاه هم ته‌دیگ‌های خوش آب و رنگی به شما تحویل می‌دهند.

پف فیل معجزه لاغری!

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 همیشه نخوردن باعث لاغر شدن نمی‌شود. محققان می‌گویند مصرف برخی مواد غذایی هم می‌تواند به کم شدن وزن شما کمک کند. از نظر آنها پاپ کورن یکی از خوراکی‌های لاغرکننده است.

نوشابه انرژی‌زا فایده‌ای ندارد

گرچه برخی تولیدکنندگان نوشابه‌های انرژی‌زا ادعا می‌کنند تولیدات‌شان به شما بال می‌دهد، اما پژوهشگران می‌گویند حتی اگر چند بطری از این نوشابه‌ها را مصرف کنید، باز هم بال در نمی‌آورید. به گزارش هلث، پژوهشگران ثابت کرده‌اند که این نوشابه‌ها نه ذهن را تقویت می‌کنند و نه قدرت بیشتری به جسم می‌دهند و به عبارت دیگر، تنها جیب شما را خالی می‌کنند. از نظر محققان این نوشابه‌ها فایده‌ای برای سلامت هم ندارند و ویتامین‌ها و مواد مغذی موجود در آنها هیچ نفعی به بدن مصرف‌کنندگان نمی‌رساند.

۱۰ سالگی سن آموختن زبان دوم

زبانشناسان می‌گویند کودکانی که از ۲سالگی در معرض زبان‌آموزی قرار می‌گیرند، زبان دوم را هم به‌خوبی زبان اول صحبت می‌کنند. اما محققان می‌گویند حتی اگر تا ۱۰سالگی امکان آموختن زبان دیگری به فرزندتان را نداشتید، از همان سن او را به کلاس زبان بفرستید. به نوشته پایگاه هلث، محققان بر این باورند افرادی که از ۱۰سالگی در معرض آموزش زبان قرار می‌گیرند، در میانسالی ذهنی هوشیارتر دارند.

اگر یکی از والدین‌تان به سرطان پوست یا ملانوم دچار بوده است، تا آنجا که می‌توانید نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرید. رویترز نوشته کودکانی که والدین‌شان گرفتار این بیماری بوده‌اند، بیشتر در معرض دچار شدن به سرطان پوست قرار دارند و بیش از دیگران باید از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید پرهیز کنند. البته گذشته از ژن و تاثیر منفی نور خورشید روی پوست، از نظر پژوهشگران استعمال دخانیات هم می‌تواند خطر دچار شدن به این بیماری را بیشتر کند.

به بچه‌های زلزله کنسرو ندهید

هرقدر هم که سرتان شلوغ باشد، باز هم نباید زیاد سراغ مواد غذایی کنسرو شده بروید یا غذاهای‌تان را در ظروف پلاستیکی فریز کنید. محققان می‌گویند بچه‌هایی که بیشتر از ظروف پلاستیکی استفاده می‌کنند یا مواد کنسروی می‌خورند، در معرض خطر بیش‌فعال شدن قرار دارند. به عقیده محققان کانادایی، مواد پلاستیکی و قوطی‌های کنسرو می‌توانند چنین تاثیری را روی کودکان بگذارند. خبرگزاری فرانسه نوشته حتی مادران بارداری که از این ظروف استفاده می‌کنند، آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به مغز جنین‌شان می‌زنند و باعث بیش‌فعالی‌اش در آینده می‌شوند.

خوش‌بین‌ها بیشتر عمر می‌کنند

اگر قند خون‌تان بالا رفته، کلسترول بالا آزارتان می‌دهد و احساس می‌کنید انواع بیماری‌ها در کمین سلامت‌تان نشسته‌، بهتر است به‌جای متخصصان مختلف به یک روانشناس مراجعه کنید؛ چراکه محققان می‌گویند تنها با خوشبین شدن می‌توانید خطر چنین بیماری‌هایی برای سلامت‌تان را کم کنید. به نوشته رویترز، پژوهشگران می‌گویند خوشبینی کلید سلامت است و می‌تواند سیستم قلب و عروقی شما را سالم‌تر از کسانی که این عینک را به چشم‌شان نمی‌زنند، کند.

عصرانه‌ای برای فشار خونی‌ها
محققان ایرانی دریافته‌اند که برای کم کردن احتمال ابتلا به فشار خون، باید با آب انار آشتی کنید. به گزارش ایرنا، پژوهشگران کشورمان معتقدند کسانی که در فاصله بین دو وعده ناهار و شام آب انار می‌نوشند، کمتر دچار نوسانات دردسرساز فشار خون می‌شوند.

راز طول عمر کشف شد

هر روز ۲۵ گرم فیبر بخورید

تلاش محققان برای پیدا کردن راز جاودانی همچنان ادامه دارد و به‌تازگی دریافته‌اند که مصرف میزان کافی فیبر می‌تواند یکی از رازهای جاودان شدن باشد. به گزارش هلث، زنانی که هر روز ۲۵گرم فیبر می‌خورند عمر درازتری دارند و مردانی که در رژیم غذایی روزانه‌شان ۳۸گرم از این ماده را می‌گنجانند هم بیشتر از دیگر مردها عمر می‌کنند. به عقیده محققان، مصرف روزانه فیبر می‌تواند مانع سکته قلبی و مغزی شود و خطر ابتلا به دیابت و بسیاری از سرطان‌ها را هم کاهش دهد. محققان بر این باورند که حتی مصرف ۱۰گرم فیبر در روز می‌تواند خطر مرگ را ۱۰درصد کمتر کند.

چرت بچه‌ها را باهوش می‌کند

اگر کودک‌تان آنقدر به تماشای برنامه‌های رنگارنگ تلویزیونی وابسته شده که در برابر میلش به خواب میانه‌روز ایستادگی می‌کند، تلویزیون را خاموش و او را وادار به خوابیدن کنید و خودتان هم در کنارش چرتی بزنید، چراکه به گزارش ساینس دیلی محققان می‌گویند بچه‌هایی که بین روز چرت کوتاهی می‌زنند، حافظه‌شان تقویت می‌شود و بزرگسالانی که اهل چرت زدن بین روز هستند، کارایی‌شان بهبود می‌یابد. به عقیده پژوهشگران، اگر کارمندان بین روز ۲۰دقیقه چرت بزنند، بهره‌وری‌شان در محیط کار به شکل قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

گروه خونی‌ات را بگو تا بگویم چقدر زنده می‌مانی

سال‌هاست پزشکان ارتباط گروه خونی والدین با احتمال ابتلای نوزاد به زردی را کشف کرده‌اند اما به‌تازگی پژوهشگران دریافته‌اند که گروه خونی افراد می‌تواند با خطر ابتلای‌شان به بسیاری از بیماری‌های دیگر مرتبط باشد. به گزارش رویترز، پژوهش‌ها حاکی از این است که گروه خونی افراد می‌تواند بگوید که تا چه اندازه در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند. براساس این تحقیق‌ها، کسانی که گروه خونی‌شان A، B و AB است، به احتمال بیشتری به این بیماری دچار می‌شوند. اما با این وجود، پژوهشگران بر این باورند که گروه خونی افراد تنها عاملی نیست که می‌تواند این خطر را پیش‌بینی کرد.

چربی‌سوزی با بادام

اگر چربی‌های شکم‌تان مقاوم شده‌اند و حتی با ورزش کردن هم از بین نمی‌روند، سراغ رژیم بادام بروید. محققان می‌گویند مصرف ۴۲گرم بادام در روز می‌تواند به سوختن چربی‌های اضافه شکم‌تان کمک کند.
پس دست به کار شوید و بادام را جایگزین تنقلات و خوراکی‌هایی که برای میان وعده مصرف می‌کنید ، کنید.
بهتر است قبل از هر چیز با متخصص تغذیه در این زمینه مشورت کنید.

با کندر به جنگ سرطان بروید!

سرطان تخمدان، پنجمین سرطان کشنده در میان زنان است و محققان می‌گویند تنها با مصرف یک گیاه دارویی می‌توان خطر ابتلا به آن را به شکل قابل‌توجهی کاهش داد. پژوهشگران انگلیسی بر این باورند که مصرف کندر می‌تواند از بروز چنین بیماری جلوگیری کند و خطر ابتلا به سرطان‌های پروستات، روده بزرگ و سینه را هم کاهش دهد. بنابراین گنجاندن کندر در برنامه غذایی ساده‌ترین روش برای مبارزه با سرطان است. می‌توانید از محصولاتی مانند کره‌های تهیه شده از روغن کنجد، کرم‌های خانگی،‌شیرینی‌های کنجدی و حتی کنجد خام به‌عنوان تنقلات در برنامه روزانه‌تان استفاده کنید.

به‌خاطر روده‌های‌تان آفتاب بگیرید

سرطان روده بیماری خاموشی است که بسیاری از مبتلایانش تا ماه‌ها پس از دچار شدن به آن، از وجود این بیماری باخبر نمی‌شوند. اما محققان می‌گویند این بیماری مهلک هم با تغییر کوچکی در سبک زندگی قابل پیشگیری است. به گزارش رویترز، اگر افراد تنها چند دقیقه از روز را آفتاب بگیرند و اجازه ندهند که ذخیره ویتامین D بدن‌شان پایین بیاید، هم سیستم ایمنی‌شان تقویت می‌شود و هم خطر دچار شدن‌شان به سرطان روده بزرگ پایین می‌آید.

محققان می‌گویند به غیر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، اضافه کردن مواد غذایی مثل ماهی، قارچ و زرده تخم‌مرغ به رژیم غذایی، می‌تواند این ویتامین را به بدن برساند. محققان بر این باورند که کمبود هر کدام از ویتامین‌ها می‌تواند باعث بروز یا تشدید یک بیماری خاص شود و از نظر آنها ویتامین D در بدن می‌تواند نقش یک ضدسرطان را ایفا کند و مانع ابتلای افراد به بیماری‌های دیگری مثل‌ ام‌اس و دیابت نوع یک شود.

محققان با بیان چنین ادعایی می‌گویند افرادی که سطح ویتامین Dشان پایین است، ۳۰درصد بیشتر از دیگران با خطر مرگ روبه‌رو هستند و ۴۰درصد بیشتر از کسانی که ذخیره ویتامین بدن‌شان در وضعیت مناسب است احتمال دارد که سرطان بگیرند. گذشته از این از نظر پژوهشگران این افراد در برابر بیماری‌های قلبی و عروقی هم مصون نیستند.

پف فیل معجزه لاغری!

همیشه نخوردن باعث لاغر شدن نمی‌شود. محققان می‌گویند مصرف برخی مواد غذایی هم می‌تواند به کم شدن وزن شما کمک کند. از نظر آنها پاپ کورن یکی از خوراکی‌های لاغرکننده است. به گزارش دلیلی میل، پژوهشگران معتقدند ماهی، شیر و مغزها هم می‌توانند در گروه خوراکی‌هایی که خوردن‌شان باعث کاهش وزن می‌شود قرار بگیرند. پس اگر نمی‌توانید از طریق نخوردن وزن کم کنید، سهم این مواد را در رژیم غذایی‌تان بیشتر کنید. بد نیست در این مورد با متخصص تغذیه مشورت کنید و ببینید تیپ بدنی شما اجازه دنبال کردن چنین رژیمی را می‌دهد یا خیر .

محققان می‌گویند احساس سرما واگیردار است

به‌نظرتان زمستان امسال اصلا سرد نیست و برخلاف سال‌های قبل، با لباس بهاره بیرون می‌روید؟ محققان می‌گویند بخشی از چنین احساسی ممکن است به‌خاطر دمای واقعی هوا سراغ‌تان آمده باشد اما اطرافیان‌تان بیشتر از درجه هوا می‌توانند بر تصور شما نسبت به سرما و گرما تاثیر بگذارند. از نظر آنها احساس سرما واگیردار است و اگر ببینید که کسی در کنارتان از سرما می‌لرزد، شما هم احساس لرزش می‌کنید.

به گزارش دیلی میل، محققان معتقدند حتی اگر واقعا هوا سرد باشد اما اطرافیان‌تان چنین حسی را به شما منتقل نکنند، شما هم چندان سرمایی را حس نخواهید کرد. پس اگر قرار است با آدم‌های سرمایی بیرون بروید، حتی اگر هوا به نظرتان گرم می‌رسد، باز هم پوشیدن لباس گرم را فراموش نکنید.

کلیدها را گم کرده‌اید؟ چشم‌های‌تان را ببندید

گم شدن کلیدها دردسری است که حتما شما هم آن را تجربه کرده‌اید. اما محققان می‌گویند به جای اینکه از وردهای توصیه شده برای پیدا کردن‌شان کمک بگیرید یا اینکه همه خانه را زیر و رو کنید، بهتر است چشم‌های‌تان را ببندید. به نوشته دیلی میل، پژوهشگران معتقدند بستن چشم‌ها می‌تواند به یادآوری اتفاق‌های فراموش شده کمک کند و باعث شود که جای کلیدهای‌تان را به‌خاطر آورید. امتحانش مجانی است.
شاید بتوانید از این تکنیک در مراحل دیگر زندگی هم استفاده کنید. مثلا زمانی که در امتحان حاضر می‌شوید و قادر نیستید پاسخ صحیح را به یاد آورید.

موهای‌تان را دست تنها رنگ کنید

گاهی اوقات برای رنگ کردن مو، افراد دچار مشکل می‏شوند زیرا این کاری نیست که بتوانیم دست تنها از پس آن بربیاییم اما از این پس شما می‏توانید با برس اتوماتیک رنگ مو این کار را بدون نیاز به کمک دیگران و با حداقل هزینه انجام دهید. برس‏های این دستگاه ضد حساسیت‌اند و با خیال راحت و بدون نگرانی از ابتلا به حساسیت می‌توانید از آن استفاده کنید. می‌توانید با پرداخت ۴۰ هزار تومان یک آرایشگاه شخصی داشته باشید و با صرف حداقل زمان موهای‌تان را در منزل رنگ کنید. این دستگاه که با باتری کار می‌کند در کلیه فروشگاه‌های رنگ‌فروشی به فروش می‏رسد. بهتر است بدانید این وسیله نه‌تنها برای خانم‏ها بلکه برای برخی از آقایان هم قابل استفاده است.

قد و وزن را یک‌جا اندازه بگیرید

تازه ترین اخبار سلامت

گرفتن قد و وزن کودکان به‌طور دقیق تا حدودی کار دشواری است به‌خصوص اگر کودک کمی بازیگوش باشد و برای یک لحظه هم روی وزنه ثابت نیایستد. اما جای نگرانی نیست از این پس می‏توانید با ترازوهایی که به‌تازگی وارد بازار شده است، قد و وزن بازیگوش‌ترین بچه‌ها را نیز اندازه بگیرید. این ترازو به دلیل داشتن سنسورهای دقیق و ضریب حساسیت بالایی که دارد در اولین ثانیه‌هایی که دوپای کودک روی دستگاه قرار می‌گیرد، قد و وزن او را محاسبه می‌کند. این ترازو را می‌توانید با قیمتی حدود ۱۶۰ هزار تومان از فروشگاه‌های لوازم خانگی خریداری کنید.

بدون نگرانی کودک‌تان را به مهدکودک بفرستید

وقتی فرزند دلبندتان خانه را به قصد رفتن به مهدکودک یا مدرسه ترک می‌کند، دلهره مادرانه هم شروع می‌شود. تا رسیدن کودک به مکان مورد نظر ممکن است فکر شما تا کجاها برود زیرا هر خطری ممکن است او را تهدید کند. برخی افراد با خریدن تلفن همراه برای فرزندان‌شان سعی می‌کنند این دل‌نگرانی را کاهش دهند در حالی که تهیه تلفن همراه برای کودک خود تبعاتی به دنبال دارد که ممکن است سلامت کودک را دست‌خوش خطر قرار دهد.

به تازگی دستبند هوشمندی وارد بازار کالاهای دیجیتال شده که این مشکل خانواده‌ها را برطرف می‌کند. والدین کودک از طریق تبلت یا اسمارتفون خود که مجهز به اپلیکیشن این دستبند است می‌توانند موقعیت مکانی فرزندشان را کنترل کنند. این دستبند دارای کلیدی به نام کال‌باتن است که کودک می‌تواند در مواقع اضطراری با فشردن آن با یک شماره تلفن که در دستبند ذخیره شده تماس بگیرد. والدین نیز از همین طریق می‌توانند با کودک خود تماس بگیرند در صورتی که کودک پس از ۱۰ ثانیه به تماس آنها پاسخ ندهد، می‌توانند صداهای محلی که کودک در آن قرار گرفته را با کمک دستبند بشنوند. این دستبند دارای باتری ۳۶ ساعته، مموری ۴۶MB و رم ۵۲۱MB است.

هیتر برقی بپوشید

از شدت سرما ممکن است به خود بپیچید و سعی‏تان این باشد که این سرمای طاقت‌فرسا را به گرمایی لذت‌بخش تبدیل کنید. از این پس بهتر است شنل‏های برقی را به دور خود بپیچید. شنل برقی وسیله مناسبی برای افراد سرمایی است.

اندازه تقریبی این شنل‏های برقی ۱۰۰×۱۴۵ سانتی‌متر است که به جای پتو برقی هم می‏توان از آن استفاده کرد. این شنل شش درجه تنظیم دما دارد که علاوه بر این مهم‌ترین ویژگی‏اش ساخته شدن از الیاف میکروفایبر است. این الیاف برای پوست، حساسیت ایجاد نمی‌کند. این محصول را با قیمت ۲۵۰ هزار تومان از پتوفروشی‌ها خریداری کنید.

باشگاهی برای خانه‏ دارها
برای داشتن یک زندگی ایده‏آل در کنار تغذیه سالم، فعالیت بدنی مناسب هم لازم است. به همین خاطر اکثر پزشکان توصیه می‌کنند روزانه ساعتی از وقت خود را به ورزش اختصاص دهید. برخی از افراد به دلیل داشتن وقت کافی باشگاه ورزشی را انتخاب می‌کنند اما برخی دیگر به دلیل مشغله کاری زیاد یا هزینه بالا ترجیح می‌دهند در منزل با حداقل وسایل این کار را انجام دهند.

اگر جزو دسته دوم هستید می‌توانید با پرداخت ۲۵ هزار تومان یک وسیله ورزشی مناسب برای خانه‏تان خریداری کنید. این وسیله به شما کمک می‌کند با کمترین آسیب به بدن‌تان ورزش‏های کششی انجام دهید. این دستگاه حرکات کششی به‌ویژه حرکت شنا را که به تقویت عضلات دست و سرشانه کمک می‌کند برای کاربر ساده می‌کند.

دسته شنا با طراحی خاصش روی زمین ثابت شده و قابلیت چرخش دارد. این مزیت فشار کمتری به مچ و ساعد وارد کرده درحالی که تعداد عضلات خیلی بیشتری را درگیر می‌کند. با توجه به طراحی چند کاربری دسته می‏توان برای سطوح مختلف و آمادگی‌های جسمانی نیز از این دستگاه استفاده کرد.

کمبود ۶۰ هزار تخت بیمارستانی نیازمند ۲۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار است

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اکنون کمبود ۶۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد که برای تامین آن به ۲۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

به گزارش ایرنا، سید محمدهادی ایازی روز پنجشنبه در دیدار با خیران سلامت شهرستان آران و بیدگل اظهار داشت: با احتساب اعتبارات تخصیصی کنونی، جبران این تعداد تخت بیمارستانی ۲۰ سال زمان نیاز دارد.

وی میزان اعتبارات عمرانی این وزارتخانه در سالجاری را تنها ۱۳ هزار میلیارد ریال دانست و گفت: با این حال این میزان اعتبار نسبت به گذشته در وضعیت مطلوب تری بوده است.

ایازی تصریح کرد: در حال حاضر ۷۶ بیمارستان در کشور بهره برداری و تجهیز شده که بدلیل نداشتن مجوز استخدام، نمی‌توان از آنها استفاده کرد.

وی با اشاره به فعالیت های ارزشمند خیران سلامت در شهرستان آران و بیدگل گفت: بسیاری از خیران سلامت در کشور، بیمارستان ها را بنا کرده و خود نیز آن را اداره می کنند که این نشان دهنده آن است که خیران عملکرد مطلوبی در این حوزه داشته اند.

وی به مشکلات شهرستان آران و بیدگل در حوزه بهداشت و درمان اشاره کرد و افزود: وضعیت کنونی بیمارستان سیدالشهداء (ع) این شهرستان چندان مناسب نیست و باید به سرعت مشکلات آن رفع شود.

قائم مقام وزیر بهداشت تصریح کرد: ساماندهی بیمارستان سیدالشهداء، راه اندازی مرکز دیالیز و بهره برداری از ساختمان جدید اورژانس آران و بیدگل از طرح های اولویت دار بهداشتی و درمانی این شهرستان است.

در این نشست مشکلات و کمبودهای این شهرستان در حوزه بهداشت و درمان مورد بررسی قرار گرفت.

شهرستان آران و بیدگل با جمعیتی بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر، دارای یک بیمارستان عمومی با ۶۶ تخت و یک بیمارستان تخصصی زنان و زایمان با ۱۸ تخت فعال است.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، متوسط تعداد تخت های فعال بیمارستانی در کشور ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۴ تخت است، اما در این شهرستان به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۶٫۵ تخت فعال وجود دارد.

شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی کاشان فعالیت می‌کند.

ویزیت فله‌ای متخصصان زنان تا تسهیل روادید بیماران ایرانی عازم به آلمان

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم:کارشکنی سفارت انگلیس در آنکارا در صدور ویزا برای دو بیمار ایرانی،ویزیت فله‌ای متخصصان زنان،تسهیل روادید بیماران ایرانی عازم به آلمان،تصمیمات جدید برای متخصصان پزشکی و راه‌اندازی نخستین موزه زلزله ایران گوشه‌های از اخبار سلامت هفته بود.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، در هفته ای که گذشت اخبار متعددی در حوزه سلامت منتشر شد از جمله اینکه علی جعفریان رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران علت عدم اجرای کامل سخت‌ترین بسته طرح تحول سلامت کشور را تشریح کرد.
معاینه ۲۰۰ بیمار صعب العلاج و ژنتیک ایرانی توسط شاخص‌ترین متخصصان جهان
علی داودیان مدیرعامل بنیاد بیماریهای نادر ایران از معاینه ۲۰۰ بیمار صعب العلاج مبتلا به سرطان و ژنتیک ایرانی توسط شاخص‌ترین متخصصان جهان خبر داد.
رشادت‌ها و ‏ایثارگری‌های جامعه پزشکی کمرنگ شده است
سردار حسن عراقی‌زاده معاون بهداشت و درمان سپاه با اشاره به کمرنگ شدن رشادت‌ها جامعه پزشکی گفت: برگزاری یادواره شهدای پزشکی ایثارگری‌های این قشر را زنده ‏می‌کند. ‏براین اساس بهتر است واحدهای طب در شرایط دشوار به دروس اضافه شود.
آلوده‌ترین شهر دنیا چه کرد که از موفق‌ترین‌ها شد؟
روح الله قائدامینی مدیر امداد و درمان سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور عنوان کرد: شهر مکزیک که در سال ۱۹۹۲ آلوده‌ترین شهر جهان معرفی شد با اقداماتی که مقامات آن کردند هم‌اکنون در میان ۱۰ شهر اول آلوده جایگاهی ندارد.
نخستین موزه زلزله ایران راه‌اندازی می‌شود
محسن نادی قائم مقام سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از راه‌اندازی نخستین موزه زلزله کشور در پایتخت خبر داد.
گزارش تسنیم از نادیده گرفتن حریم خصوصی بیماران/ویزیت فله‌ای متخصصان زنان برای کسب یک مُشت پول
امروزه ورود همزمان چند بیمار یا زن باردار به اتاق متخصص زنان برای معاینه در حضور دیگران به معضلی تبدیل شده است، درحالیکه یک متخصص در هر ساعت موظف به ویزیت ۴ تا ۶بیمار است، ولی هم اکنون ۱۵ بیمار ویزیت می‌کنند که می‌توان از آنان شکایت کرد.
تحریم روسیه توسط اروپا فرصتی برای صادرات مواد غذایی ایران به هشتمین اقتصاد بزرگ جهان
هدایت حسینی مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی،آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو از تحریم روسیه توسط اروپا به عنوان فرصتی برای صادرات مواد غذایی ایران به هشتمین اقتصاد بزرگ جهان خبر داد.
صدور روادید بیماران ایران عازم به آلمان تسهیل می‌شود
میکائیل بارون فون اونگرن- اشتنبرگ سفیر آلمان در ایران از تسهیل صدور روایدد برای بیماران کشورمان جهت اعزام برای درمان به آلمان خبر داد.
میکائیل بارون فون اونگرن- اشتنبرگ در دیدار با علی داودیان بنیان‌گذار بنیاد بیماری‌های نادر ایران و با شنیدن توضیحات فعالیت‌های این بنیاد و درخواست داودیان درباره تسهیل صدور روادید برای بیماران ایرانی عازم آلمان اظهار داشت: بنده از فعالیت‌های این بنیاد و گسترش ارتباطات در این حوزه بین ایران و آلمان استقبال می‌کنم چون همه کارها را نمی‌توان به صورت دولتی انجام داد. ما هم تلاش می‌کنیم صدور روادید برای بیماران ایرانی عازم به آلمان تسهیل شود.
تقویت امدادی “نصف جهان” به عنوان شهر جانشین پایتخت در حوادث کشور
وحید رحمتی مدیرکل روابط عمومی هلال احمر با تشریح جزییات سفر یک‌روزه رئیس جمعیت هلال احمر به اصفهان از تقویت درآمدهای داخلی جمعیت در سال آینده و همچنین تقویت امدادی اصفهان به عنوان شهر جانشین پایتخت در حوادث کشور خبر داد.
انتقاد سازمان بهداشت جهانی از عملکرد عربستان در مقابله با ویروس مرس
سازمان بهداشت جهانی ضمن هشدار نسبت به گسترش ویروسی موسوم به سندروم تنفسی خاورمیانه، مرس (Mers) در عربستان سعودی، از عملکرد این کشور در مقابله با این بیماری انتقاد کرد.
سفارت انگلیس در آنکارا با ندادن ویزا مانع درمان دو بیمار هموفیلی ایرانی شد
احمد قویدل مدیر عامل کانون هموفیلی ایران نسبت به کارشکنی سفارت انگلیس در آنکارا برای عدم صدور ویزا جهت درمان دو بیمار هموفیلی ایرانی انتقاد کرد.
تصمیمات جدید برای کسانی که می‌خواهند در ایران متخصص پزشکی شوند
سید محسن ضیائی معاون آموزشی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه برای شرکت در آزمون دستیاری، شرکت در آزمون مهارتی و کسب نمره قبولی آن الزامی است، گفت: در ضمن هر کس می‌خواهد در ایران دستیار شود، باید حداقل ۹ ماه دوره پزشکی عمومی را گذرانده باشد.
آمادگی سپاه برای رفع مشکلات سلامت مرزنشینان کشور
سردار حسن عراقی‌زاده معاون بهداشت و درمان سپاه با اعلام آمادگی برای همکاری با وزارت بهداشت جهت برطرف کردن مشکلات سلامت مرزنشینان کشور گفت: بیمارستان‌های صحرایی دوران دفاع مقدس بازسازی می‌شود، همچنین دریافت غرامت برای جانبازان شیمیایی نیز در دست بررسی است.

افزودن این ماده به آب شرب سبب افسردگی می شود

اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

نتایج مطالعه محققان انگلیسی نشان می دهد که افزودن فلوراید به آب شرب سبب افسردگی، اضافه وزن و خستگی می شود.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایرنا، محققان دانشگاه کنت انگلیس می گویند،افزودن فلوراید به آب برای محافظت از دندان ها در برابر پوسیدگی می تواند اثرات جدی طولانی مدتی بر سلامت انسان داشته باشد. محققان دانشگاه کنت هشدار دادند که افزودن این ماده معدنی به آب شرب موجب افسردگی، اضافه وزن و خستگی می شود.

به استدلال محققان، این علائم در نتیجه کم کاری تیروئید بروز می کند؛ کم کاری تیروئید به ناتوانایی غده تیروئید برای تولید هورمون های تنظیم سوخت و ساز بدن گفته می شود. در این مطالعه که در مجله Journal of Epidemiology & Community Health منتشر شده ، آمده است در مناطقی از انگلیس که به آب شرب فلوراید اضافه شده است میزان کم کاری تیروئید ۳۰درصد افزایش یافته است.

Next Page »