علائم مهم کم خونی

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 کم خونی یعنی کاهش تعداد گلبول‏های قرمز خون و علل متفاوتی دارد، ولی مهم‏ترین آنها کمبود آهن در بدن است.

به گزارش نامه نیوز به نقل از دانا، اگر کم‏خونی خفیفی داشته باشید، ممکن است علامتی دیده نشود و حتی اگر دیده شود، ممکن است متوجه کم‏ خونی خود نشوید، یا آن را با بیماری دیگری اشتباه بگیرید.
حال علائم شایع کم خونی چیست تا با مشاهده ی آنها به پزشک مراجعه کنید:
۱- به پوست خود دقت کنید. آیا پوستتان رنگ پریده است؟
در حالت کم‏خونی، حتی اگر رنگ پوستتان معمولی باشد، ولی لب‏های شما، کم رنگ ‏تر از حد طبیعی است و پوست شما بی‏حال و خسته (شل) می باشد.
۲- آیا همیشه احساس خستگی و بی‏حالی می کنید؟ این ها از علائم شایع کم‏خونی است.
۳- آیا سردردهای پی در پی دارید؟ و یا اشتهایی برای غذا خوردن ندارید؟ این ها از علائم اولیه کم‏خونی هستند.
۴- آیا مبتلا به یبوست شده‏اید؟ این هم یکی از علائم اولیه کم خونی است و بدون هیچ‏ تغییری در عادات غذایی به وجود می‏آید (یعنی مثلا بدون کاهش مصرف میوه و سبزی، دچار یبوست می شوید).
تنها راه تشخیص کم‏خونی، دادن آزمایش خون است.
۵- آیا تمرکز فکری برای شما سخت شده است؟ این مسئله روی کار شما یا انجام تکالیف درسی شما تاثیرگذار است.
۶- آیا دوست دارید مواد عجیب و غریب را که خوراکی نیستند، بخورید، مثل خاک یا کاغذ. چنین حالتی، «پیکا» نام دارد.
۷- به حالات روحی و روانی خود دقت کنید. کم‏خونی می‏تواند باعث احساس افسردگی شود.
۸- آیا احساس تنگی نفس دارید؟ گلبول‏های قرمز خون، بخش حیاتی فرآیند تنفس را تشکیل می دهند و این علامت در کم‏خونی متوسط تا شدید بروز می‏کند.
۹- آیا احساس می‏کنید انگشتان دست و پای شما همیشه سرد هستند؟ این حالت به دلیل کاهش جریان خون در انگشتان دست و پا، در اثر کم‏خونی اتفاق می‏افتد.
۱۰- آیا احساس ضعف یا سرگیجه دارید؟ در کم‏خونی شدید، هنگام برخاستن از رختخواب احساس ضعف زیادی دارید و یا هنگام بلند شدن از جایتان، احساس سرگیجه می‏کنید.
هشدارها:
* اگر به طور ناگهانی، زخم‏هایی روی زبان یا دهانتان پیدا شد، یا اگر خانم هستید و یک مرتبه دچار قطع قاعدگی شدید، نشان می‏دهد دچار کم‏خونی هستید.
* اگر بیشتر اوقات غذاهای فرآیند شده و آماده بخورید، یا بعضی وعده‏های غذایی (مثل صبحانه) را از برنامه غذایی تان حذف کنید، یا ریزه خواری داشته باشید، یا از همه گروه های غذایی استفاده نکنید، ممکن است آهن و سایر مواد مغذی را به مقدار کافی دریافت نکنید. در این صورت، اگر علائم ذکر شده در بالا را داشتید، احتمالا دچار کم‏خونی هستید.
* کم‏خونی می‏تواند در اثر مشکلات پزشکی اصولی و دریافت یا جذب ناکافی آهن در بدن به وجود آید. تنها راه تشخیص کم‏خونی، دادن آزمایش خون است. اگر فکر می‏کنید دچار کم‏خونی هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.
* اگر نسبت به کم‏خونی خود شک دارید، هرگز مقادیر بالای مکمل‏های آهن را مصرف نکنید، زیرا دریافت مقادیر زیاد آهن، مسمومیت زاست و عوارض بدی دارد.
برای تشخیص قطعی کم‏خونی باید به پزشک مراجعه کنید و خودتان بر اساس علائم بالا نمی‏توانید بگویید حتما دچار کم‏خونی هستید، زیرا علائم کم‏خونی می‏تواند مشابه علائم سایر بیماری‏ها باشد و کمبود آهن به تنهایی، علت بروز کم‏خونی نیست.

مصرف نوشابه های انرژی زا در نوجوانان با اختلالات روحی روانی همراه است

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 محققان می گویند: مصرف نوشابه های انرژی زا به کاهش سلامت روانی مغز و تمایل نوجوانان به مصرف مواد مخدر می انجامد.

به گزارش ایرنا از یونایتدپرس، محققان دانشکده علوم پزشکی دانشگاه واترلو در کانادا با انجام مطالعه ای متوجه شدند: دانش آموزان دبیرستانی که از نوشابه های انرژی زا استفاده می کنند بیشتر از دیگر دانش آموزان در خطر ابتلا به افسردگی و استفاده از مواد مخدر قرار دارند.

با این حال محققان خاطر نشان کردند که هنوز نحوه ارتباط بین مصرف این دسته از نوشابه ها با تمایل نوجوانان به مواد مخدر و شیوع بالای بیماری های روانی را متوجه نشده اند.

در این مطالعه محققان ۸ هزار و ۲۱۰ دانش آموز دبیرستانی را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که حدود دو سوم آنها از این نوشابه ها استفاده می کنند.

محققان می گویند: مصرف این نوشابه ها همچنین با افزایش اختلالات قلبی عروقی ، اختلالات خواب و تهوع و عصبی شدن نوجوانان همراه است.

در سال های اخیر ، فروش این دسته از نوشابه ها افزایش چشمگیری داشته است به طوری که در سال ۲۰۱۳ درآمد شرکت های آمریکایی از فروش نوشابه های انرژی زا به ۲۰ میلیارد دلار بالغ می شود.

این مطالعه در مجله Preventive Medicine منتشر شده است.

۵ حالتی که به کمردرد می‌انجامد

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 فوق تخصص روماتولوژی انجام پنج کار عمده برای کمر را مضر دانست و گفت: ایستادن و نشستن طولانی در یک وضعیت، انجام کارهای سنگین، خم نمودن کمر برای بلند کردن اجسام و حرکات چرخشی ناگهانی خصوصاً در هنگام برداشتن اجسام از این جمله‌اند.

محمد‌مهدی امام در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، در مورد آسیب‌های جبران‌ناپذیر مفصلی که به واسطه خانه‌تکانی در افراد ایجاد می‌شود گفت: برای داشتن مفاصلی سالم باید قبل از انجام خانه‌تکانی به نکاتی دقت داشت.

فوق تخصصی روماتولوژی اظهار داشت: افراد در حین انجام خانه‌تکانی باید از انجام کارهای سنگین بپرهیزند و این کارها را به تدریج یا با درخواست کمک از دیگران انجام دهند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: افراد باید از انجام کارهای یکسان و تکرار‌شونده‌ای همچون ایستادن‌های طولانی مدت در یک وضعیت یا زانو زدن‌های طولانی یا خم نمودن کمر به مدت طولانی و در یک وضعیت ثابت جداً پرهیز کنند و در فواصل انجام کار زمان‌هایی نیز به استراحت اختصاص دهند.

فوق تخصص روماتولوژی گفت: به طور کلی برای انجام کار باید از مفصل بزرگتر استفاده کرد به طور مثال اگر یک نایلون حاوی بار را می‌توان با یک انگشت یا توسط کف دست حمل کرد کف دست گزینه مناسب‌تری است یا اینکه هنگام بلند کردن جسم سنگین از روی زمین لازم است با کمر صاف، زانو‌ها را خم کرده و جسم را از روی زمین برداشت چرا که مهره کمر بسیار کوچکتر از مفصل زانوست.

امام هشدار داد: در صورتی که این نکات در انجام خانه‌تکانی رعایت نشود افراد دچار آسیب‌های متعددی خواهند شد.

فوق تخصص روماتولوژی گفت: در این صورت اولین آسیب، بیرون زدگی دیسک کمر و کمر‌درد است.

وی انجام پنج کار عمده برای کمر را مضر دانست و افزود: ایستادن طولانی، نشستن طولانی در یک وضعیت، انجام کارهای سنگین، خم نمودن کمر برای بلند کردن اجسام و حرکات چرخشی ناگهانی خصوصاً در هنگام برداشتن اجسام برای کمر مضر است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: اگر آسیب یک بار به کمر وارد شود ممکن است تا آخر عمر گریبانگیر فرد شود بنابراین افراد باید دقت داشته باشند و اجازه ندهند که اولین آسیب در ناحیه کمر به وجود آید.

وام ۳۰۰ میلیون تومانی به تولید کنندگان دارو اعطا می‌شود

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

سرویس سلامت و پزشکی بی باک؛ بخش مهمترین عناوین:

به گزارش بی باک، سورنا ستاری در نشست تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی کشور با حضور وزیر بهداشت و رئیس کل بانک مرکزی از ارائه وام ۳۰۰ میلیون تومانی به تولید کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی خبر داد و اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در سه حوزه می‌تواند با درمان ارتباط داشته باشد، نخستین حوزه طرح‌های کلان ملی است که در ساخت و تجاری سازی دارو و تجهیزات پزشکی این قابلیت وجود دارد که قراردادهایی با کمک بلاعوض منعقد کنیم. حوزه بعدی تجاری‌سازی است که باید شرکت‌های دانش‌بنیان وارد شوند که براین اساس صندوق نوآوری شکوفایی که تا پایان سال ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار خواهند داشت، در این زمینه فعالیت می‌کند.

ستاری ادامه داد: صندوق نوآوری شکوفایی برای ۱۰ شرکت وام‌هایشان را تثبیت و اعطا خواهد کرد که برای سال آینده نیز پیش‌بینی می‌شود زیرا وضعیت این صندوق با بودجه ۷۰۰ میلیارد تومانی مناسب است. همچنین خطوط ارتباطی مناسبی با برخی از بانک‌ها با سود پایین ایجاد شده است به عنوان مثال بانک کشاورزی در تولید گیاهان دارویی و بانک‌های صنعت و معدن و رفاه در این زمینه فعال شدند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به وام‌های تا سقف ۳۰۰ میلیون تومانی، گفت: اقدامی که برای صندوق‌های وابسته دانشجویی مانند پردیس‌های علم و فناوری این است که وام‌های تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان را به راحتی و با کمترین مسائل ضمانتی به شرکت‌ها بدهیم تا تجاری‌سازی صورت پذیرد.

وی با اشاره به ستادهای فناوری از جمله ستاد بایو، خاطرنشان کرد: ستاد سلول‌های بنیادی، علوم شناختی از جمله ستادهای دیگری هستند که در حوزه فناوری فعالیت می‌کنند. البته بودجه معاون فناوری صرف موارد طرح‌های کلان ملی خواهد شد و برای توسعه فناوری به تمام بودجه دستگاه‌ها نیاز داریم. ستاد گیاهان دارویی نیز در معاونت علمی و فناوری برای تجاری‌سازی داروهای گیاهی و مواد اولیه دارویی ایجاد شده است تا به وزارت بهداشت کمک کند.

سخنرانی رئیس‌کل بانک مرکزی به پاسخگویی گلایه‌های تولیدکنندگان مبدل شد

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: سخنرانی رئیس کل بانک مرکزی در نشست تولید کنندگان مواد اولیه دارویی به پاسخگویی گلایه‌های آنان مبدل شد، بطوریکه سیف بخشنامه‌های متناقض و مبهم در نظام بانکی را تایید کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سخنرانی ولی‌الله سیف در نشست تولید کنندگان مواد اولیه دارویی کشور که با حضور وزیر بهداشت بود به پاسخگویی گلایه‌های آنان مبدل شد، بطوریکه سیف بخشنامه‌های متناقض و مبهم در نظام بانکی را تایید کرد و اظهار داشت: یکی از بحث‌های اساسی که در این حوزه دنبال می‌شود وجود بخشنامه‌های فراوان، متناقض و مبهم در نظام بانکی است. در گذشته شرایط به گونه‌ای بود که صنعت تولیدکنندگان اصیل و پیشکسوت زمانی که از مشکلات خود می‌گفتند بخشنامه‌ها آن قدر بی‌منطق بود که امکان توجیه شرایط برای ما وجود نداشت.
رئیس کل بانک مرکزی ایران افزود: حل و فصل این بخشنامه‌های پیچیده مشکلات زیادی فراهم کرده بود و مسئولان جدید مجبور بودند به مردم توضیح دهند اما متهم می‌شدند که فقط از گذشته ایراد می‌گیرد.
وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه روال طبیعی و منطقی در نظام بانکی ایجاد می‌شود، ادامه داد: شرایط ناگوار میان روابط با نظام بانکی باعث شد تا اعتماد بین بانک مرکزی و نظام بانکی از بین برود به همین دلیل سعی کردیم رفع ابهامات و تناقضات اولین اقدام بانک مرکزی باشد. بر اساس قانون بودجه سال ۹۲ بانک مرکزی ارز با نرخ مرجع ندارد به همین دلیل به دنبال راه‌حلی برای این موضوع هستیم البته پیاده‌سازی آن در بانک‌ها زمان می‌برد.
سیف تصریح کرد: صنعت دارویی از منضبط‌ترین فعالان اقتصادی است و معوقات کمتری دارند. در این رابطه نیز در ابتدای سال ۱۰۰ درصد ارز برای گشایش اعتبارات اسنادی اصلاح کردیم تا ارز تأمین شود که در این لحظه این صحبت سیف باعث اعتراض تولیدکنندگان دارویی شد که چنین مصوبه ای هنوز اجرا نمی شود که رئیس کل بانک مرکزی ایران توضیح داد: البته بانک‌های خصوصی خود را موظف به پرداخت ۱۰۰درصدی نمی‌کنند و فقط برای برخی مشتریان خود این گشایش‌ها را اجرا می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه یکی از شروط بانک‌ها برای گشایش اعتبار وضعیت مطلوب پرداختی‌های مشتریان است که بار دیگر مورد اعتراض تولید کنندگان مواد اولیه دارویی کشور قرار گرفت، ادامه داد: در شرایط جدید فضا در حال باز شدن است، پس از توافقنمامه ژنو ۷ بانک در اروپا قرار بود که به ایران سرویس بدهد که در حال حاضر یک بانک در سوئیس شروع به کار کرده است و ۳ بانک ژاپنی نیز اعلام آمادگی کرده اند. همچنین توافقات کلی شده است تا هر کشوری که برای حمایت ابراز علاقه کند می‌تواند به راحتی اقدام کند به همین دلیل در آینده کشورهای همسایه مانند امارات به این کشورها اضافه خواهد شد تا شبکه گسترده‌ای را داشته باشیم.
سیف بر افزایش سرعت شروع و افتتاح LC‌ها تأکید کرد و افزود: در آینده ما هم اصرار به LC می‌کنیم، زیرا فضای آن وجود دارد که پرداخت‌ها فقط به شکل حواله نباشد. افق اقتصادی کشور پیش‌بینی می‌شود که پیشرفت داشته باشد در این زمینه پیش‌بینی وضع آینده بسیار مهم است به همین دلیل نرخ دلار برای سال آینده ۲۶۵۰ تومان پیش‌نویس شده است و این روند تدریجی قرار نیست به گونه‌ای باشد که آن را فشرده نگه داریم تا شوک اقتصادی دوباره تکرار شود.

در صورت نداشتن ‘دفترچه بیمه’ از چه امکاناتی محروم می‌شویم؟‌

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 صدور گذرنامه، شناسنامه، ثبت ازدواج در دفاتر ثبت اسناد رسمی و ثبت‌نام برای دانش‌آموزان پایه سوم به بعد ابتدایی و صدور کارت ورود به جلسه امتحان برای دانشجویان در امتحانات پایان ترم، ازجمله امکانات و تسهیلاتی است که افراد درصورت نداشتن بیمه پایه درمان از آنها محروم می‌شوند.

دکتر انوشیروان محسنی بندپی در گفت‌وگو با (ایسنا)، با تاکید بر این که شورای عالی بیمه در حال طراحی الزامات و کنترل کننده‌های پوشش فراگیر بیمه‌ای برای اجرای قانونی این تکلیف پس از ۲۰ سال است، گفت: از سال آینده پوشش فراگیر بیمه‌ای به مرحله‌ اجرا در می‌آید و در صورتی که افراد دفترچه درمان بیمه‌ای نداشته باشند از برخی امکانات و شرایط موجود در کشور بی‌بهره می‌شوند.

وی همچنین در توضیح عدم صدور کارت ورود به جلسه امتحان برای دانشجویانی که از سال آینده دفترچه پایه بیمه درمان نداشته باشند، اظهار کرد: این موضوع هم اکنون در دست بررسی است و با تکمیل این طرح در شورای عالی بیمه اطلاع‌رسانی‌های لازم توسط صندوق رفاه دانشجویان در مورد آن به عمل می‌آید.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در پاسخ به چگونگی ارائه دفترچه پایه درمان به دانشجویان خاطرنشان کرد: دانشجویان مجرد برای خودشان و دانشجویان متاهل نیز برای خود و همسرشان می‌توانند دفترچه بیمه پایه درمان بگیرند. این در حالی است که پدر و مادر این افراد در صورتی که دفترچه بیمه پایه درمان نداشته باشند تنها می‌توانند با مراجعه به سازمان بیمه سلامت ایران برای صدور دفترچه درمان اقدام کنند.

به گفته بندپی، حق بیمه پایه درمان برای دانشجویان در صورت اقدام ۱۵ درصد سرانه درمان سال آینده خواهد بود و ۸۵ درصد آن توسط سازمان بیمه سلامت ایران پرداخت می‌شود.

مصرف غذای سالم در میانسالی و کاهش خطر ابتلا به اختلال حافظه

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 بررسی پزشکان فنلاندی حاکی از آن است رژیم غذایی سالم در دوران میانسالی خطر ابتلا به اختلال‌های حافظه‌ را در پیری کاهش می‌دهد.

به گزارش ایسنا، محققان دانشگاه فنلاند شرقی در بررسی‌های خود دریافتند رژیم غذایی سالم که حاوی مقدار قابل توجهی سبزی، میوه و گوشت ماهی باشد به طور قابل توجه و موثری فرد را از اختلالات حافظه در دوران پایانی عمرش حفظ می‌کند. در حالی که رژیم غذایی ناسالم که حاوی اسیدهای چرب اشباع شده است در افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقلی موثر است.

در این بررسی ۲۰۰۰ نفر که در سال‌های ۱۹۷۲، ۱۹۷۷، ۱۹۸۲ و ۱۹۸۷ میلادی ۵۰ سال داشتند به طور تصادفی انتخاب شدند. همچنین اطلاعات رژیم غذایی آنان از طریق پرسشنامه و مصاحبه جمع آوری شد. سپس در سال ۱۹۹۸ میلادی اطلاعات ۱۵۰۰ نفر از این افراد که پس از گذشت این مدت زنده مانده بودند و ۶۵ تا ۷۹ سال سن داشتند مجدد مورد بررسی قرار گرفت.

 

در مقایسه‌ای که بین افرادی با رژیم غذایی ناسالم و افرادی با رژیم غذایی سالم انجام گرفت، مشخص شد در گروه دوم ۹۰-۸۶ درصد کاهش خطر ابتلا به زوال عقلی و ۹۲-۹۰ درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مشاهده شده است.

همچنین این محققان مشاهده کردند رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب غیر اشباع شده، ویتامین C، ویتامین B12 و اسید فولیک به ارتقاء حافظه کمک می‌کند.علاوه بر این مصرف سه تا پنج فنجان قهوه در روز در دوران میانسالی احتمال ابتلا به زوال عقلی را در دوران بعدی زندگی کاهش می‌دهد.

تولد نوزاد ۱۸۲ روزه در یکی از بیمارستان‌های پایتخت

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 در یک اتفاق نادر پزشکی، نوزاد ۲۶ هفته‌ای در بیمارستان ابن سینا و بدون ‘ان آی سی یو’ زنده مانده است.

به گزارش ایسنا، مجید احمدی هدایت سوپروایزر بیمارستان ابن سینا با بیان این خبر افزود: این اتفاق که در حوزه پزشکی بسیار نادر است، روز جمعه پانزدهم همین ماه و در بخش زایمان این مرکز درمانی به وقوع پیوست و اقدامات به هنگام کادر درمان باعث شد تا نوزاد ۲۶ هفته‌ای زنده متولد شود.

وی با بیان اینکه در ساعت ۶ صبح روز پنجشنبه خانمی ۳۷ ساله با درد زایمان به این مرکز مراجعه کرده است، در این باره توضیح داد: با بستری شدن این خانم، کادر درمان و متخصصان در کنار سوپروایزر موفق می شوند نوزاد و مادر را از خطر نجات داده و پسربچه را زنده به دنیا بیاورند.

این پرستار نمونه کشوری ادامه داد: با اینکه مدت‌هاست از درخواست بیمارستان برای اخذ مجوز nicu از وزارت بهداشت می گذرد و هنوز پاسخ مثبتی به ما نداده‌اند، اما ما توانستیم به وسیله تیم مجرب خود در بیمارستان ابن سینا نوزاد ۱۸۲ روزه را زنده نگه داریم و به بیمارستان دیگری انتقال دهیم.

این نوزاد نارس اکنون در بیمارستان علی اصغر و در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بستری و تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفته است.

زیرمیزی به شرکت‌های دارویی رسید

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با بیان اینکه شرکت‌های دارویی برای کسب سود خودزنی می‌کنند و به داروخانه‌ها زیرمیزی می‌دهند، از بدقولی دولت و طلب هزار میلیاردی از بیمارستان‌ها گلایه کرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، محمود نجفی در نشست تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی کشور با حضور وزیر بهداشت و رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه شرکت‌های دارویی برای کسب سود خودزنی می‌کنند و به داروخانه‌ها زیرمیزی می‌دهند، از بدقولی دولت و بدهی هزار میلیاردی از بیمارستان‌ها گلایه کرد و اظهار داشت: متأسفانه در کشور می‌دانیم که صنعت داروسازی را صنعت مونتاژ تلقی می‌کنند در حالی که پس از انقلاب خدمات قابل توجهی ارائه شده و قبل از آن چیزی به عنوان صنعت دارویی وجود نداشت و امروز به خودکفایی نسبی رسیده‌ایم. از نظر ارزش افزوده نیروی کار در دنیا، صنعت دارویی در صدر است، در کشور ما نیز از ارزش افزوده نیروی کار نسبی خوبی برخورداریم اما متأسفانه حتی در وزارت بهداشت می‌شنویم که صنعت دارو مونتاژ است.
بدقولی دولت و طلب هزار میلیاردی از بیمارستان‌ها
رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با اشاره به اینکه سال ۹۱ را بسیار سخت گذراندیم، افزود: صنعت داروسازی تمام نیازها را به روش‌های مختلف مالی تأمین می‌کرد، LC باز می‌کرد و مواد را خریداری می‌کرد و حتی با بانک‌ها فروش اقساطی را آغاز کردیم با وجود اینکه برگشت منابع بیش از یک سال بود. در بحران وضعیت ارزی به قدری به ما فشار وارد شد که برگشت منابع به دلیل بدقولی دولت میسر نشد و هنوز از بیمارستان‌ها تا هزار میلیارد تومان طلبکار هستیم.
تشکیل کار گرو ه دارویی در بانک مرکزی
نجفی ادامه داد: در این اوضاع گاهی پول ما گم می‌شد و از نظر نقدینگی تهی شده بودیم و با بسیاری از مشکلات مواجه شده بودیم. به همین دلیل برای تأمین هزینه‌های جاری سرمایه‌گذاری و بازسازی نیاز به منابع داریم. بنابراین پیشنهاد می‌کنم کار گروهی در بانک مرکزی مستقر شود تا راهکاری را برای نجات صنعت داروسازی از بحران ارائه دهیم چرا که در این زمینه‌ها دچار مشکلیم و وثیقه‌هایی که بانک‌ها می‌خواهند بسیار بالاست و این درحالی است که علیرغم اینکه مطالبات سال ۹۰ و ۹۱ را داریم امروز به ما گفته‌اند داروهایی را که با قیمت گذشته فروخته‌ایم را با ارز آزاد تسویه کنیم و این اجحاف است.
برخی دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های دست و پا گیر حذف می‌شود
رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با اشاره به رتبه پایین کشور در حوزه کسب و کار تصریح کرد: به نظر می‌رسد باید برخی دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های دست و پا گیر در وزارتخانه‌ها حذف می‌شود و وزارت بهداشت نیز این کار را انجام دهد. قوانینی که مربوط به مواد خوراکی، آشامیدنی و بهداشتی وجود دارد مربوط به سال ۱۳۳۴ است به نظر می‌رسد باید قانون اصلاح شود و دستورالعمل‌ها تسهیل یابد.
شرکت‌های دارویی برای کسب سود خودزنی می‌کنند
نجفی ادامه داد: همچنین باید رقابت در بازار اصلاح شود و راهکاری در نظر بگیریم که رقابت‌ها منطقی و در جهت توسعه باشد. در حالی که شرکت‌های دارویی برای کسب سود خودزنی می‌کنند، به داروخانه‌ها زیرمیزی می‌دهند تا این شرایط را برای خود تخصیص دهند ما با آنها برخورد می‌کنیم اما راهکاری برای رقابت سالم وجود ندارد. بنابراین کارگروهی باید در وزارت بهداشت شکل بگیرد تا مؤسسات در مسیر سالم رقابت کنند.
وی خاطرنشان کرد: برخی داروها را می‌توان از سیستم قیمت‌گذاری و بیمه خارج کرد که این مسئله را در قالب داروهای OTC پیشنهاد داده‌ایم که امیدواریم عملیاتی شود البته سازمان غذا و دارو با آن موافقت کرده است. بنابراین برای ایجاد صندوق توسعه ملی برای بازسازی و نوسازی صنعت دارویی در وزارت بهداشت پیگیر خواهیم بود.

این رژیم به اندازه کشیدن ۲۰ سیگار در روز است

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مطالعات جدید محققان آمریکایی نشان می دهد ارتباط نزدیکی میان بیماری های تهدید کننده و مصرف گوشت، تخم مرغ، شیر و پنیر وجود دارد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از مشرق نیوز، نتایج این تحقیقات نشان می دهد احتمال مرگ بر اثر سرطان در میانسالانی که از مواد غذایی غنی از پروتئین مصرف می کنند، چهار برابر بیشتر از دیگران است.

محققان می گویند خوردن مقدار زیادی پروتئین خطر ابتلا به سرطان را تقریبا به اندازه کشیدن ۲۰ سیگار در روز افزایش می دهد.

دکتر والتر لونگو از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در این باره می گوید: ما شواهد قانع کننده ای داریم که نشان می دهد یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین، به خصوص پروتئین های حیوانی تقریبا به بدی سیگار کشیدن برای سلامتی انسان مضر است.

رژیم غذایی سرشار از پروتئین به رژیمی گفته می شود که در آن ۲۰ درصد از کالری ها از پروتئین به دست آید.

محققان به افراد میانسال توصیه می کنند روزانه به ازای هر کیلوگرم از وزن بدنشان، ۰٫۸ گرم پروتئین مصرف کنند.

به گقته محققان تحقیقات بیشتری برای اثبات کامل ارتباط بین خوردن یک رژیم غذایی با پروتئین بالا و افزایش خطر ابتلا به سرطان در افراد میانسال مورد نیاز است.

شرح کامل نتایج این بررسی در Cell منتشر شده است.

درد در قفسه سینه همیشه به معنای مشکل قلبی نیست

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 یکی از شایع‌ترین و رایج‌ترین علائم نارسایی در خون رسانی به قلب درد قفسه سینه است، اما درد در قفسه سینه همیشه به معنای مشکل قلبی نیست.

دکتر کامران فیروزی مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: یکی از شایع‌ترین و رایج‌ترین علائم نارسایی در خون رسانی به قلب درد قفسه سینه اما درد در قفسه سینه همیشه به معنای مشکل قلبی نیست.

وی افزود: آسیب در دستگاه‌های گوارش و تنفس، عضلات و حتی مشکلات اعصاب و روان نیز می‌تواند ایجاد درد در قفسه سینه نماید، از طرف دیگر نارسایی در خون رسانی به قلب، گاهی خود را با درد در جایی غیر از قفسه سینه نشان می‌دهد نمونه آن درد در شکم، بازو و حتی فک بیمار است.

وی با بیان اینکه بدلیل شیوع درد قفسه سینه به عنوان نشانه آسیب در ارگان‌های متعدد، تشخیص قطعی نیاز به انجام نوار قلب، آزمایش‌ها، عکس قفسه سینه و حتی تست‌های تکمیلی مانند تست ورزش دارد، تصریح کرد: در صورتی که درد قفسه سینه به سمت حمله قلبی پیش رود علائم شامل درد فشارنده ناگهانی که از قفسه سینه به دست‌ها، گردن و فک کشیده می‌شود، تنگی نفس، تهوع و سرگیجه، پوست رنگ پریده سرد و مرطوب به همراه تعریق شدید، نبض سریع ضعیف یا نامنظم و امکان ایست قلب، است.

بانک مرکزی از تولیدکنندگان دارویی حمایت بیشتری کند

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: وزیر بهداشت با تاکید بر حمایت بیشتر بانک مرکزی از تولیدکنندگان دارویی کشور از ذخیره برخی داروها و واکسن‌ها تا ۲ سال آینده خبر داد و گفت: پرداخت دیر هنگام بیمه ها به تولیدکنندگان دارویی باعث فشار مضاعف به مردم می‌شود.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، سیدحسن هاشمی در حاشیه نشست فعالان دارویی کشور که رئیس کل بانک مرکزی نیز حضور یافته بود، اظهار داشت: تمام تلاشها برای افزایش توانمندی‌های کشور است و سعی ما بر آن است که بتوانیم اقتدار کشورمان که در منطقه بالا است ارتقا دهیم.
ذخیره برخی داروها و واکسن‌ها تا ۲ سال
وی درباره ذخیره دارویی کشور عنوان کرد: در حال حاضر در مقوله ذخیره دارویی نگرانی وجود ندارد و حتی ذخیره برخی داروها و واکسن‌ها تا ۲ سال آینده وجود دارد ولی مشکلی که در حوزه دارو داریم بحث مصرف بی‌رویه و توزیع دارو است البته دولت نیز در زمینه داروهای گرانقیمت حمایتهای خود را انجام می‌دهد ولی باید سازمانهای بیمه‌گر نظارتهای بیشتری داشته باشند ولی در مجموع از نظر کمبود دارو مشکلی نداریم.
وزیر بهداشت ادامه داد: البته این مسئله را نیز نباید فراموش کنیم که ما ۵ هزار قلم دارو در کشور داریم و داروخانه‌ها نیز مانند سوپرمارکت‌ها که همیشه جنس آنها جور نباشد در مواقعی یک نوع قلم دارو نداشته باشند ولی وضعیت کنونی با چند ماه گذشته قابل مقایسه نیست که دچار کمبودهای دارویی متعددی بودیم.
تجویز داروهای جدید در نسخ پزشکان بیماران و وزارت بهداشت را دچار مشکل می‌کند
هاشمی با اشاره به اشکال مصرف دارو در کشور عنوان کرد: خوشبختانه از زمانی که بنده خودم وارد دانشکده پزشکی شدم دانشگاه‌های پزشکی افزایش یافت تا مقولات سلامت مرتفع شود مثلا مصرف دارو در کشور بسیار بالا است و هرچقدر هم بودجه کشور صرف آن کند کافی نیست. از آن طرف یک داروی جدیدی نیز که در دنیا تولید می‌شود سریعاً در نسخه پزشکان تجویز می‌شود و برای وزارت بهداشت و بیماران مشکل ایجاد می‌کند.
نظام‌پزشکی علیرغم تمام اشکالاتی که دارد باید تقویت شود
وی برای برون‌رفت از این مشکل عنوان کرد: راه‌حل مشکل دست صنوف است، به خاطر همین عنوان می‌کنیم نظام‌پزشکی علیرغم تمام اشکالاتی که دارد باید تقویت شود زیرا اگر مصرف دارو همینطور پیش رود خیلی هزینه خواهد برد از آن طرف نیز در حوزه دارو حرف و حدیث زیاد است که برخی از آنها شایعه به حساب می‌آید در مجموع بخش دارو حوزه سختی است ولی توانستیم در ۵،۶ ماه اخیر مشکلات دارویی را برطرف کنیم.
بدهی‌های شرکت‌های دارویی پرداخت می‌شود
وزیر بهداشت درباره آخرین وضعیت پرداخت بدهی‌های شرکت‌های دارویی عنوان کرد: شرکتهای دارویی در این زمینه با مشکلات زیادی مواجه هستند و هم‌اکنون باید برای خریدهای خود پول نقد بپردازند. بنده بیمارستانی را سراغ دارم که از سال ۸۸ هنوز به شرکتهای دارویی بدهکار است، بنابراین سعی می‌کنیم تا قبل از اردیبهشت‌ماه بدهی‌های بیمارستانها به شرکتهای دارویی را به صفر برسانیم و یا به حداقل کاهش دهیم. در مجموع بدهی بیمارستانها به شرکتهای دارویی ۸۸۰ میلیارد تومان است.
حمایت از سیاستهای تولید فناوری
هاشمی درباره برنامه‌های حمایتی در زمینه تولید دارو عنوان کرد: دولت در این زمینه تصمیمات خوبی گرفته است و شورای سیاست‌گذاری فناوری نیز با مدیریت آقای دکتر قانعی تصمیمات خوبی گرفته‌اند و مهمترین تصمیم‌گیری این شورای سیاست‌گذاری بنا است که وابستگی به واکسن وارداتی را به حداکثر برسانیم و امیدوارم تا قبل از پایان عمر دولت و یا حتی زودتر بتوانیم وابستگی به واکسن وارداتی را از بین ببریم و حتی به سمت صادرات پیش رویم.
وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰ درصد اقلام دارویی را از صفر تا ۱۰۰ در داخل کشور تولید می‌کنیم و ۹۰ درصد شکلهای دارویی را در داخل کشور تولید می‌کنیم ولی تصمیم بر آن که بتوانیم ۲۵ درصد وابستگی کشور به مواد اولیه را برطرف و کاهش دهیم و در ادامه آن نیز بتوانیم تراز در این حوزه را مثبت کنیم که اکنون منفی است همانطور که رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی عنوان کرده است که بیش از ۸۰۰ میلیون دلار در زمینه تولید مواد دارویی در کشور صرفه‌جویی شده است.
باید حمایت کنیم و فقط شعار ندهیم
وزیر بهداشت در تشریح برنامه‌های وزارت بهداشت برای سیاستهای اقتصاد مقاومتی براساس ابلاغیه رهبر معظم انقلاب گفت: براساس این سیاستها ۴ بند مربوط به وزارت بهداشت می‌شود که نخست توجه به توان داخلی است تا از واردکردن بسیاری اقلام جلوگیری کنیم که این امر با تولید میسر می‌شود و ما نیز باید آن را حمایت کنیم و شعار ندهیم. بر این اساس هر ماه جلسه‌ای در این زمینه می‌گذاریم البته تاکنون نیز اجرای این سیاستها جنبه عملی پیدا کرده است اما باید سرعت به آن بخشید و از همان روزهای نخست با مشکل دارویی مواجه بودیم این شورا تشکیل شده بود و تلاش بر آن است که وابستگی کشور به واردات کاهش پیدا کند تا غرور ملی ارتقا یابد.
خبر خوش این است که نوروز نزدیک است
هاشمی درباره خبر خوشی که وزارت بهداشت بخواهد در روزهای پایانی اسفندماه اعلام کند، عنوان کرد: این هم از همان سوال‌ها است؟! خبر خوش برای شما این است که نوروز نزدیک است.
وی در ادامه به پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره توسعه پایدار عنوان کرد:‌ توسعه پایدار در گرو انسان سالم است و ما نیز تلاش می‌کنیم مردم در حوزه پیشگیری گام بردارند. موضوع سلامت به کل دولت بر می‌گردد و فقط مربوط به وزارت بهداشت نیست در حال حاضر ۷۰ درصد بیماریها واگیردار نیستند و همه دستگاه‌ها باید در مقوله حوزه سلامت اقدام کنند.
وزیر بهداشت درباره پیشرفتهای دارو و تجهیزات کشورمان بیان داشت: در دارو و تجهیزات پزشکی پس از انقلاب کارهای خوبی شد و تلاش دولت برای افزایش و سرعت بخشیدن به این پیشرفتها است و امروز نیز مشاهده می‌کنید که توانستیم پس از ۶ ماه به بازار دارویی آرامش ببخشی و در سال آینده برای کنترل و رعایت قیمتها دارویی و حمایت از تولید داخلی هدف‌گذاری کرده‌ایم.
هاشمی ادامه داد: امروز در نشستی که با تولیدکنندگان دارویی داشتیم رئیس سندیکای آنان عنوان کرد که توانسته‌اند با تولید داروی داخلی ۸۰۰ میلیارد دلار صرفه‌جویی کنند. از آن طرف نیز دولت به خصوص بانک‌ها و بانک مرکزی باید از تولیدکنندگان حمایت بیشتر کنند تا روند کارها روان‌سازی شود.
خداوند وسیله‌ای فراهم کند که بیمه‌ها بدهی‌های خود را بپردازند
وی درباره پرداختهای بدهی بیمه‌ها که قرار بود تا ۱۵ اسفند پرداخت شود، بیان داشت: امیدوارم خداوند وسیله‌ای فراهم کند که بیمه‌ها بدهی‌های خود را بپردازند البته این اتفاق هنوز نیفتاده است ولی امیدوارم که رخ دهد زیرا امروز در شرایطی هستیم که تولیدکننده باید یک سال بعد پول خود را از بیمه‌ها دریافت کند که این امر به مردم فشار می‌آورد.
وزیر بهداشت ادامه داد: برخی مواقع از بنده سوال می‌کنند که چرا وضعیت بیمه به این صورت است که باید عنوان کنم که بیمه‌ها در اختیار وزارت بهداشت نیست و ما عضو یک شورایی هستیم که فقط یک رأی بیشتر نداریم ولی امیدوارم بیمه‌ها بتوانند کل بدهی‌های خود را بیان کنند.
نباید واقعی شدن تعرفه‌ها به مردم فشار وارد کند
هاشمی درباره اینکه آیا از جلسه شورای عالی بیمه و تعیین تعرفه‌های دولتی راضی بودید، عنوان کرد: جلسه خیلی خوبی بود به سمت واقعی شدن تعرفه‌ها پیش رفتیم، البته باید عنوان کنم که نباید واقعی شدن تعرفه‌ها به مردم فشار وارد کند و براین اساس دولت در بودجه سال ۹۳ بالغ بر ۶۶ درصد منابع بیمه‌ها را افزایش داد. بنابراین اگر تعرفه‌ها ارتقا نیابند این مسئله به نفع سازمانهای بیمه‌گر می‌شود؛ مطالبه سهم مردم یعنی افزایش تعرفه‌ها.
قرار شده بنده در مورد تعرفه‌ها چیزی نگویم
وی درباره میزان پیشنهادی وزارت بهداشت در مورد افزایش تعرفه‌ها تصریح کرد: قرار شد که بنده در این مورد چیزی نگویم و در نهایت دولت تصمیم بگیرد و تا پایان سال نیز این تعرفه‌ها اعلام می‌شود زیرا بنده مسئول هیئت دولت و کمیسیون اجتماعی نیستم و دبیر دولت این تعرفه‌ها را اعلام خواهد کرد تا از اول اردیبهشت‌ماه بتوانیم براساس این تعرفه‌ها عمل کنیم.
وزیر بهداشت در مورد اینکه برخی رسانه‌ها اعلام کرده‌اند سرانه سلامت براساس ۲۱۵۰۰ تومان بسته شده است، گفت: شما خودتان هم می‌گویید برخی رسانه‌ها می‌گویند بنده هم تکذیب نمی‌کنم ما کار خودمان را می‌کنیم چه اشکال دارد رسانه‌ها در این مورد هم چیزهایی عنوان کنند.
هاشمی در مورد آمادگی اورژانس‌ها در ایام نوروز عنوان کرد: اورژانس‌ها آمادگی دارند و با برنامه اقدام می‌کنند و امیدواریم مردم نیز رعایتهای لازم را انجام دهند به هر حال اگر بعضی‌ چیزها تغییر نکند مثلا وسایل و جاده‌ها تغییری صورت نپذیرید ولی افراد خودشان می‌توانند در این ۲ هفته روزهای شیرینشان را به تلخی تبدیل نکنند به خصوص در مسیرهای جاده‌ای با سرعت حرکت نکنند.
وی درباره نگرانی‌ها برای عدم حضور متخصص مقیم در اورژانس‌ها و بیمارستانها خاطرنشان کرد: امسال نخستین تجربه ما است. خیلی‌ها به مرخصی می‌روند که این مسئله برای دانشگاه‌ها نیز وجود دارد ولی جامعه‌ پزشکی مانند آتش‌نشانها و فعالان حوزه‌های برق، گاز، آب و برخی کارکنان دولت در ایام نوروز در خدمت مردم هستند و امیدواریم امسال نیز سال بانشاطی داشته باشیم.
اشتغال فارغ‌التحصیلان مامایی بر اساس سیاست‌های جدید جمعیتی
هاشمی همچنین در پاسخ به تسنیم درباره مباحث اخیر مبنی بر جایگاه ماماها در نظام سلامت، از اشتغال فارغ التحصیلان مامایی بر اساس سیاست‌های جدید جمعیتی و تصمیماتی که در جهت ارتقای سلامت مادران خواهد بود، خبر داد و عنوان کرد: سیاست‌های ارتقای سلامت مادران از قبل وجود داشته و در آینده نیز تقویت خواهد شد. اشتغال ماماها بر اساس این برنامه‌ها و سیاست‌های جدید جمعیتی خواهد بود.
وی با ابراز تأسف از بحث‌های اخیر در خصوص جایگاه گروه‌های مختلف علوم پزشکی که مسئول سلامت جامعه هستند، خاطرنشان کرد: بدیهی است هر تصمیمی در خصوص اشتغال صنوف مختلف پزشکی، مبتنی بر استانداردهای آموزشی و وظایف و مسئولیت‌هایی است که در هر رشته تعریف شده است.

پیش‌نیازهای ازدواج مجدد

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 اعتماد برای شکل گیری یک زندگی مشترک و تداوم آن ضروری و لازم است؛ چرا که نبود آن می تواند احساس امنیت را در زندگی زناشویی به تباهی بکشاند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از روزنامه خراسان؛ شاید بتوان گفت اولین عاملی که پس از تجربه شکست در زندگی مشترک، فرد مطلقه را از ازدواج مجدد باز می دارد، نداشتن اعتماد دوباره است، چرا که به طور کلی طلاق حتی اگر به انتخاب خود فرد انجام گرفته باشد ، حسی از فقدان و از دست دادن را به دنبال دارد که به میزان بسیار زیادی اعتماد به نفس را کاهش می دهد و لذا زمانی که فرد اعتماد به خویش را از دست داد انتظار می رود اعتماد بین فردی به خصوص اعتماد به همسر برای زندگی دوباره را نیز به سختی به دست آورد.

به خودتان فرصت دهید

از آثار منفی و مهم طلاق، آثار روانشناختی آن بر زنان مطلقه است که تاکنون درباره آن بسیار صحبت کرده ایم، متأسفانه، برخی خانم های مطلقه برای کاهش فشار های روحی خود، قبل از اینکه به شناسایی و رفع نقاط ضعف خود بپردازند یا به سرعت به یکی از خواستگاران خود پاسخ مثبت می دهند و زندگی مشترک جدیدی را آغاز می کنند و یا با یک تصمیم گیری احساسی تا آخر عمر تنها زندگی می کنند که البته هر دوی این ها آسیب هایی در پی دارد. بنابراین با توجه به تمام آنچه گفته شد ضروری به نظر می رسدکه حتماً قبل از ورود دوباره به زندگی مشترک نزد مشاور بروید، دید گاه های خود را به چالش بکشید و فشار های روحی خود را از بین ببرید تا بتوانید با تمام وجود برای ورود به زندگی جدید تصمیم بگیرید، تصمیمی که به دور از انتقام گیری، قضاوت های غیر منطقی و تجربه ناشی از شکست در ازدواج قبلی تان باشد. راهکارهای کلیدی که در ادامه می خوانید ، تا حدودی به خانم های مطلقه برای سازگاری با شرایط فعلی، ازدواج مجدد و به دست آوردن اعتماد دوباره کمک می کند:

۱- مراجعه به روانشناس برای سم زدایی ذهن از افکار منفی ؛ همه مردان و همه ازدواج ها مثل هم نیستند! پیش از ازدواج مجدد برای شناسایی و رفع نقاط ضعف خود تلاش کنید و قبل از ازدواج دوباره، باید در خود جست وجو کنید تا ببینید که به جای رفتارهای اشتباه گذشته چطور باید رفتار کنید تا ازدواج دوم تان دوام بیاورد.

یادتان باشد همین تجربه ازدواج ناموفق از شما آدم با تجربه تری ساخته است که با آدم قبل از ازدواج اول متفاوت است.

شما باید به این مرحله برسید که دیگر مرتب به ازدواج قبلی فکر نکنید، غم ناشی از طلاق هنوز به صورت پررنگ در زندگی تان حضور نداشته باشد یا مدام نخواهید از همسر قبلی تان انتقام ذهنی بگیرید.

سهم خودتان را واقع بینانه از فرآیند طلاق قبلی معلوم کنید. یادتان باشد حالا شما باتجربه تر هستید، سن تان بیشتر است و راحت تر می توانید درباره خودتان قضاوت کنید. آن مشکلاتی را که شما در به وجود آمدن شان مقصر بوده اید از آن مشکلاتی که همسر قبلی تان مقصر آن بوده، یا فقط به خاطر متفاوت بودن شخصیت شما و همسر سابق تان اتفاق افتاده است از هم جدا کنید. برای اصلاح رفتارهایی که به نظر خودتان نادرست است، همچنین برای یادگرفتن مهارت هایی که در ازدواج قبلی آنها را بلد نبوده اید، مثلا مدیریت خشم یا گفت وگوی منطقی با همسر و … حتما برنامه مشخصی داشته باشید. بعضی ها تمام دلایل شکست ازدواج قبلی را به ویژگی های بد همسر سابق شان نسبت می دهند. برای همین برای ازدواج دوم فقط به دنبال آدمی می گردند که نقطه مقابل همسر قبلی شان باشد!

۲ – احساسات خود را تعمیم ندهید؛ این امر بسیار با اهمیت است که بدانید دقیقاً به چه دلیل از همسرتان جدا شده اید. اغلب اوقات از زبان خانم های مطلقه می شنوید که می گویند: ” از هر چه مرد است بیزارم” . این جمله مهم است و چنانچه فرزند دارید می تواند خطرناک هم باشد، چرا که نفرت و احساسات منفی همسر سابق خود را به همه مردان ربط داده اید و بی اعتمادیتان را ناخواسته می توانید به فرزند تان نیز منتقل سازید.

۳- اعتماد به نفس و عزت نفس خود را افزایش دهید؛ اگر احساس می کنید تجربه ناکامی شما باعث شده است اکنون خود را شخصی نالایق برای ازدواج مجدد بدانید لازم است با اعتماد به نفس بالا تلاش کنید این احساس را تغییر دهید، چرا که احساساتی از این قبیل تا حدی پس از تجربه طلاق طبیعی است و از شما که به مشکل خود، آگاهی دارید انتظار می رود بتوانید احساس خود ارزشمندی را با تمام نیرو به خودتان برگردانید.

۴- مهارت کنترل اضطراب را فرا بگیرید و آرامش خود را حفظ کنید: طلاق به دلیل این که خود یک استرس بسیار شدید است، به طور ناخودآگاه فرد را نسبت به رویداد های استرس ‌زای دیگر در زندگی بیش از پیش، حساس می کند. بنابراین لازم است با کسب مهارت های لازم از طریق کمک گرفتن از مشاوره تخصصی، این اضطراب ها را از خود دور کنید و بدانید که اعتماد از دست رفته در شما، با تلاشتان در زمینه کاهش اضطراب و افزایش عزت نفس توسط خود شما دوباره به دست خواهد آمد.

۵- مسئولیت انتخاب خود را بپذیرید؛ در نهایت هر انتخابی داشته اید مسئولیت آن را بپذیرید: اگر تصور می کنید تصمیم به جدایی، بهترین تصمیم در شرایط خاص شما در گذشته تان بوده است ؛ ترس را کنار بگذارید، خود را با هیجاناتی از قبیل سرزنش خود و احساس گناه آزار ندهید و بدانید که با در نظر گرفتن وبه کارگیری نکاتی که گفته شد، دیگر محکوم به تکرار آینده ای مشابه گذشته نخواهید بود.

۶ – وسواس نداشته باشید: واقع گرا باشید. به هر حال در فرهنگ ما موارد ازدواج برای شما به عنوان یک فرد طلاق گرفته (چه مرد و چه زن) محدودتر است. اگر بخواهید ملاک های دست بالایی برای ازدواج در نظر بگیرید این موارد محدودتر و محدودتر می شود.

عسل وزنتان را کاهش می‌دهد

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

حتما شما هم درباره فایده‌های مصرف عسل برای سلامتی شنیده‌اید. همان طور که می‌دانید عسل یک ماده غذایی طبیعی، شیرین و پرخاصیت است که قندهای اصلی تشکیل‌دهنده آن فروکتوز و گلوکز بوده و حاوی مقادیر بالایی از مواد معدنی، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها و نیز عناصر کمیاب است که کمتر ماده غذایی آن‌ها را در بردارد. این در حالی است که فرایندهای کارخانه‌ای که برای تولید قند و شکر صنعتی بر روی نیشکر انجام می‌شود تمام ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، ترکیبات نیتروژنی و اسیدهای اورگانیک مفید آن را از بین می‌برد.بله درست است.

به گزارش نامه نیوز به نقل از روزنامه آرمان ؛ کالری عسل از شکر بیشتر است؛ اما عسل از شکر شیرین‌تر است و بنابراین شما مقدار کمتری از آن را مصرف می‌کنید. به علاوه آنکه عسل آنزیم‌های خاصی را در بردارد که این شیرین‌کننده را به دو قند اصلی یعنی فروکتوز و گلوکز تبدیل می‌کند که جذب آن‌ها توسط بدن راحت‌تر است. مطالعه‌ای که توسط یک گروه محقق انگلیسی به سرپرستی مایک مک اینز از متخصصان ارشد تغذیه در انگلیس که تمام طول عمر خود را وقف این تحقیق کرده است، انجام‌شده تأثیرات مصرف عسل در برنامه کاهش وزن را به طور کامل تعریف کرده است. این مطالعه نتایج جالبی داشت. از جمله آنکه بر خلاف دیدگاه عموم، ترکیب منحصربه‌فرد قندهای طبیعی موجود در عسل، آن را به یک غذای کاهش وزن تبدیل می‌کند.

نتایج این تحقیق از آن رو حائز اهمیت است که بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، چاقی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های جمعیتی و ابتلا به بیماری‌های مختلف در سطح جهان شده است. طبق تحقیقات این گروه، در یک برنامه غذایی کاهش وزن می‌توان از غذای معمول خانواده، تنقلات و انواع دسرها که معمولا در رژیم‌های غذایی لاغری منع می‌شوند استفاده کرد و لذت برد به شرط اینکه: به جای شکر از عسل برای شیرین کردن آن‌ها استفاده شده باشد. علاوه بر این با جایگزین کردن عسل به جای شکر در طول روز و افزودن یک قاشق عسل در نوشیدنی گرم و مصرف آن قبل از خواب، مکانیزم‌هایی که در مغز نیاز بدن به شیرینی را تحریک می‌کند از کار می‌افتند.

عسل هم حاوی قند است اما برعکس قندهای تصفیه‌شده سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است و به طور معمول برای هضم قند، ویتامین‌ها و مواد معدنی ذخیره‌شده در بدن استفاده می‌شود که در نتیجه بدن را از هر نوع ماده ذخیره‌ای عاری می‌سازد. مک اینز سر همچنین معتقد است که دلیل اصلی اینکه بسیاری از ما برای کاهش وزن تلاش می‌کنیم این است که مقدار زیادی قند و غذاهای فراوری شده مصرف می‌کنیم. وی افزود حتی غذاهای ظاهرا سالم و کم چرب نیز اغلب با قندهای مخفی و یا آرد سفید درست شده‌اند که در بدن سریع به قند تبدیل می‌شوند؛ بنابراین مصرف بالای شکر به دلیل کالری موجود در آن و نداشتن ویتامین‌ها و مواد معدنی باعث افزایش وزن می‌شود؛ اما برخلاف تصور عسل که منبع خوب مواد مغذی است در کاهش وزن بسیار موثر می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه بیشتر چربی‌ها به عنوان یک منبع مصرف نشده در بدن ذخیره و باعث حجم و وزن می‌شود، گفت: عسل باعث کار گیری چربی‌های ذخیره‌شده می‌شود و با سوزاندن آن انرژی فعالیت روزانه را فراهم می‌کند و با کاهش وزن تدریجی از چاقی پیشگیری می‌کند. لازم است بدانید در شرایط افسردگی مغز پیام‌هایی ارسال می‌کند تا قند را از هر منبع دیگر که می‌تواند از بدن بگیرد و به مغز برساند. برخی از این پیام‌ها منجر به حس سیری‌ناپذیری از مصرف قندها می‌شوند که باعث می‌شود انسان نتواند جلوی خود را در مصرف شیرینی و شکلات بگیرد؛ اما خبر خوب این است که مصرف عسل این چرخه را به کلی واژگون می‌کند.مصرف یک نوشیدنی شیرین شده با عسل در شب‌هنگام موجب کاهش استرس شبانه فرد می‌شود.

به انسان اجازه می‌دهد تا راحت تر بخوابد و در نتیجه بدن فرد فرصت پیدا می‌کند تا به بازیابی، تعمیر و سوخت و ساز بپردازد نه اینکه فقط ذخیره کند. همین امر موجب سوزاندن چربی بدن می‌شود. از طرفی این محقق می‌گوید: از آنجایی که عسل توسط زنبورها و از شهد گل‌ها درست می‌شود تا حدودی موجب هضم قندها و تغییر ترکیبات آن‌ها می‌شود که خود بر روش سوخت و ساز بدن ما تأثیر می‌گذارد. مطالعات نشان داده‌اند زمانی که ما یک فنجان چای شیرین شده با عسل می‌نوشیم، یا در ماست عسل می‌ریزیم، قند عسل رفتاری کاملا متفاوت با قند سفید یا شکر در بدن دارد.

خبر جالب‌تر آنکه آزمایش‌های انجام‌شده توسط محققان انگلیسی نشان داد مصرف روزانه یک قاشق چایخوری پر عسل سطح قند خون را افزایش که نمی‌دهد هیچ، کاهش هم می‌دهد؛ و این ویژگی‌ای است که درباره قند و شکر سفید کاملا برعکس است.پس به طور کلی برخلاف شکر، عسل در رژیم غذایی کاهش وزن توصیه می‌شود چرا که فواید اصلی زیر را برای بدن دارد: این ماده غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان و ضدمیکروب است. عسل همچنین حاوی ۲۲ اسیدآمینه و مواد معدنی ضروری در فرایند کاهش و کنترل وزن است. مواد معدنی موجود در عسل همان طور که در بالا توضیح داده شد نقش مهمی در پیشگیری از چاقی بر عهده دارند. عسل همچنین نقش مهمی در بهبود فرایندهای گوارشی و هضم و جذب مواد در بدن ایفا می‌کند.

موادشوینده را هرگز با هم ترکیب نکنید

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 رئیس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو با توصیه اکید به پرهیز از ترکیب کردن مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و مواد سفید کننده و لک بر با یکدیگر، گفت: بخارات و گازهای ناشی از ترکیب مواد شوینده شیمیایی بسیار سمی و خفه کننده است.

به گزارش نامه نیوز، دکتر طلعت قانع در گفت‌وگو با ایسنا، به ارائه توصیه‌هایی پیرامون نحوه پیشگیری از مسمومیت‌ها در منزل پرداخت و ضمن تاکید بر ضرورت رعایت نکات ایمنی به هنگام کار با مواد شوینده در ایام خانه تکانی اظهار کرد: بسیاری از داروها و محصولات خانگی مانند جوهرنمک، مواد شوینده و لک بر، لاک پاک‌ کن، سموم حشره‌کش و جونده کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت می‌توانند در صورت بلعیده شدن و تماس با پوست و چشم و یا در صورت تنفس، بسیار سمی باشند.

وی ادامه داد: در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاک کننده، پنجره‌ها را باز کنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد.

رئیس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو با توصیه اکید به پرهیز از ترکیب کردن مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و مواد سفید کننده و لک بر با یکدیگر گفت: بخارات و گازهای ناشی از ترکیب مواد شوینده شیمیایی بسیار سمی و خفه کننده است.

قانع افزود: همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی سریعاً در آن را ببندید و دقت کنید که هیچ ظرف دربسته‌ای از دسترسی کودکان در امان نیست.

وی با بیان اینکه باید کیف دستی، ساک خرید و کیسه‌های نایلونی را دور از دسترس کودکان قرار داد، عنوان کرد: ممکن است داخل این کیسه‌ها وسایلی باشد که توسط کودک بلعیده شود و یا کودک ضمن بازی آنها را روی سر خود کشیده و سبب خفگی وی شود.

رئیس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو افزود: در صورتی که کودک شما ماده‌ای غیر خوراکی را بلعید، با مرکز اورژانس ۱۱۵و یا مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم به شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرید.

قانع همچنین با تاکید بر اینکه باید محصولات شیمیایی و شوینده، نفت و بنزین و داروها خصوصاً شربت ترک اعتیاد متادون را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کرد، گفت: هیچ‌گاه این فرآورده‌ها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگه‌داری نکنید. این عمل سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط کودکان و مسمومیت شدید آنها خواهد شد.

نکاتی برای ورزشکاران دختر جوان

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 دختران نوجوان برای ورزش کردن باید نکات خاصی را رعایت کنند تا مشکلات کمتری برای آن‌ها ایجاد شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دختران نوجوانانی که ورزش می‌کنند باید عوامل خاصی را در نظر بگیرند تا ورزش کردن آن‌ها برایشان مشکل‌ساز نباشد.

۶ عامل مختلف که باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

۱- ورزش برای کاهش وزن:

دختران نوجوان معمولا بین ۱۰ تا ۱۴ سالگی ۲ کیلو وزن اضافه می‌کنند. این مسئله نرمال است و نشانه سالم نبودن نیست. ورزش منظم می‌تواند به نوجوانان کمک کند تا سالم بمانند. دخترانی که ورزش نمی‌کنند حدود ۵ تا ۷ کیلو بیشتر از دختران فعال وزن اضافه می‌کنند. ورزش منظم می‌تواند ۳۰ دقیقه ورزش به مدت ۵ روز در هفته باشد.

۲- موضوع ورزش را برای خود روشن کنید:

بعضی‌ها تصور می‌کنند که در صورتی که چاق باشند باید ورزش کنند. این مسئله باعث می‌شود بسیاری از دخترها ورزش نکنند. دختران فعال احساس بهتری نسبت به خود دارند و این مسئله به میزان وزن آن‌ها بستگی ندارد.

۳- برای بی‌حوصلگی و خجالت خود برنامه‌ریزی کنید:

از ورزش‌هایی که شما را بی‌حوصله می‌کنند، فاصله بگیرید. گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند. هر کس علاقه شخصی در ورزش دارد که می‌تواند آن را پیدا کند.

۴- ورزش‌های چند جانبه انجام دهید:

انجام ورزش‌های چند جنبه می‌تواند شرایط جسمانی شما را به صورت کلی بهبود ببخشد. انواع مختلف ورزش وجود دارند:

- ورزش‌های هوازی برای قلب و شش‌ها مناسب است. این ورزش‌ها عبارتند از اسکیت، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا.

- ورزش‌های قدرتی، باعث افزایش قدرت عضلات و استخوان‌ها می‌شود. این نوع ورزش‌ها عبارتند از: وزنه زدن، یوگا و غیره.

- ورزش‌هایی برای تناسب بدن: این ورزش‌ها عضلات بدنه، لگن و کمر را افزایش می‌دهد و تعادل را بالا می‌برد. این تمرین‌ها عبارتند از: یوگا، پیلاتس و غیره.

۵- به اندازه کافی ورزش کنید:

حداقل میزان ورزش باید روزی ۳۰ دقیقه به مدت ۵ روز در هفته باشد. ورزشی که دوست دارید پیدا کنید و از آ‌ن لذت ببرید.

۶- بیش از حد ورزش نکنید:

بعضی از دختران بیش از حد ورزش می‌کنند. نشانه‌های ورزش بیش از حد عبارتند از:

- یک روز در هفته هم استراحت نکنید.

- همیشه احساس خستگی کنید.

- اختلال در عادت ماهانه

بر روی صورت کودک تان نقاشی نکشید!

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 در مطالعه‌ای موادی که در لوازم آرایشی و نقاشی روی صورت کودکان وجود دارد تجزیه و تحلیل شده‌اند و بسیاری از این لوازم آرایشی کودکان مضر شناخته شده‌اند.
به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از فارس، نقاشی صورت کودکان با یک لباس مبدل برای یک تولد یا مهمانی کودکانه یا در سالن‌های تفریح و بازی مخصوصا رسیدن فصل گرما کاری است که معمولا خانواده‌ها انجام می‌دهند. اشکالی مانند دزدان دریایی، ببر، پروانه و امثال آن تصاویری است که بر روی صورت کودکان نقاشی می‌شود. اما مراقب باشید این آرایش‌ها بدون خطر نیستند. در واقع بسیاری از آنها دارای مواد حساسیت زاست که می‌تواند برای کودکان خطرناک باشد.

روز سه‌شنبه ۴ مارس ۲۰۱۴ UFC-Que Choisir اتحادیه مصرف کنندگان فدرال که یک انجمن مصرف کنندگان، مالیات دهندگان و حفاظت از محیط زیست است در نشریه خود در مورد لوازم آرایشی کودکان هشدار داد و اعلام کرد: در مطالعه‌ای موادی که در لوازم آرایشی و نقاشی روی صورت کودکان وجود دارد تجزیه و تحلیل شده‌اند و بسیاری از این لوازم آرایشی کودکان مضر شناخته شده‌اند.

پس از انجام آزمایشات مشخص شد این محصولات حاوی موادی است که می‌تواند هورمون‌های کودکان را مختل کند از جمله مواد نگهدارنده آن که ۹ تا ۱۸ تولید کننده در استفاده از آنها اصرار دارند. ترکیبات این لوازم آرایشی به شدت مشکوک است حتی در دوزهای بسیار پایین نیز توصیه نمی‌شود. با وجود ممنوعیت استفاده از فلزات سنگین در لوازم آرایش، ۸۰ درصد از محصولات تست شده مقادیر کمی از این فلزات در رنگدانه‌های آن موجود است.

متاسفانه وجود سرب در این لوازم باقی می‌ماند و بر روی سیستم عصبی اثر می گذارد. دلیل واکنش های آلرژیکی آن وجود نیکل است که در لوازم آرایشی کودکان یافت می‌شود. حتی برای چشم کودکان نیز مضر است. مشکل دیگر آن حساسیت است و حتی بعد از شسته شدن تا چند روز اثرات آن بر روی پوست باقی خواهد ماند.

این اتحادیه به والدین توصیه می‌کند به هیچ وجه نگذارید روی صورت کودکان بخصوص کودکان کمتر از سه سال با این مواد نقاشی کنند و به آنها هشدار می‌دهد که این لوازم آرایشی دارای مواد هشدار دهنده خاص هستند.

کفش پاشنه بلند را راحت بپوشید

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 آیا هنگامی که کفش پاشنه بلند می‌پوشید راحتید؟ آیا می‌دانید روش صحیح پوشیدن پاشنه بلند و راحت راه رفتن با آن چیست؟ خیلی از خانمها وقتی پاشنه بلند می‌پوشند احساس ناخوشایندی دارند و راه رفتن برایشان سخت است.

به گزارش نامه نیوز به نقل از سایت خانوم ها ؛ در این مطلب نکاتی را خواهید آموخت که چطور با کفش‌های پاشنه بلند راحت راه بروید.

۱. اندازه‌ی مناسب بخرید

برای شروع، خیلی مهم است کفشی بخرید که فیت پای شماست. اگر اندازه‌ی کفش شما مناسب نباشد، باعث خواهد شد پایتان صدمه ببیند و با آن احساس راحتی نداشته باشید. پس زمانی که می‌خواهید برای خودتان کفش بخرید، بدنبال پاشنه بلندی با اندازه‌ی مناسب و فیت پایتان باشید. یک کفش تنگ یا گشادتر از پای شما، فقط اوضاع را بدتر می‌کند!

۲. با پاشنه بلندتان تمرین کنید

کفشی که خریده‌اید را بپوشید، و سعی کنید با آن‌ها سر پا بایستید و تعادلتان را حفظ کنید. ایستادن و سپس قدم زدن را با کفش‌هایتان تمرین کنید. اگر این کار را بصورت منظم انجام دهید، به کفشتان عادت خواهید کرد. همین اتفاق به شما کمک خواهد کرد تا با آن‌ها به درستی راه بروید. با تمرین می‌توانید طرز صحیح راه رفتن با پاشنه بلند را نیز یاد بگیرید.

۳. صاف بایستید

زمانی که با پاشنه بلند راه می‌روید بدنتان را خم نکنید. خیلی از خانم‌ها عادت دارند که پاهایشان را خم می‌کنند. تلاش کنید صاف راه بروید و پاهایتان را نزدیک به هم نگاه دارید. اگر وضع بدنتان صاف و کشیده باشد، با پوشیدن پاشنه بلند به هیچ مشکلی بر نخواهید خورد. برای اینکه هنگام پوشیدن پاشنه بلند احساس راحتی داشته باشید باید دائم مراقب وضع راه رفتنتان باشید.

۴. بی پروا باشید

خیلی از خانم‌ها از پوشیدن پاشنه بلند هراس دارند. بنابراین زمانی که به ناچار کفش پاشنه بلند به پا می‌کنند، این نگرانی در صورتشان پیداست! خیلی اهمیت دارد زمانی که با پاشنه بلند راه می‌روید دلی قرص و بی پروا داشته باشید. با داشتن اعتماد بنفس، هر خانمی می‌تواند پاشنه بلند بپوشد و در آن زیبا بنظر برسد. دفعه‌ی دیگر که کفش‌های پاشنه بلند خود را پوشیدید، صاف راه بروید و نگرش مثبت داشته باشید.

۵. از یک کفی تکان گیر استفاده کنید

خیلی از خانم‌ها وقتی پاشنه بلند می‌پوشند، پاهایشان در آن لیز می‌خورد! برای اینکه چنین اتفاقی نیفند، از یک کفی تکان گیر در کفش یا صندل پاشنه بلندتان استفاده کنید. در این صورت بیشتر احساس راحتی خواهید کرد. بعلاوه برای اینکه پاهایتان لیز نخورد هنگام راه رفتن کف پا و انگشتانتان را منقبض کنید.

۶. قدم‌های کوتاه‌تر بردارید

زمانی که پاشنه بلند پوشیده‌اید، گام‌های بلند بر ندارید. توصیه می‌کنیم که قدم‌هایتان را کوتاه بگذارید؛ در این صورت احتمال اینکه تعادلتان بهم بخورد کمتر خواهد بود. پاهایتان را نزدیک بهم نگاه داشته و راست قامت راه بروید.

۷. پاشنه‌ی صحیح انتخاب کنید

در بازار می‌توانید انواع مختلف پاشنه را بیابید. پاشنه‌ی مخروطی، منشوری، ماسوره‌ای، مدادی و غیره. خیلی مهم است که نوع پاشنه‌ای که انتخاب می‌کنید مناسب شما و لباستان باشد و بتوانید به راحتی با آن راه بروید. راحتی در کفش پاشنه بلند، مهم‌ترین چیزی است که باید رعایت کنید.

دفعه‌ی دیگر که خواستید پاشنه بلندتان را بپوشید، نکات بالا را در گوشه‌ی ذهنتان داشته باشید.

کنار آمدن زنانه با تغییرات رابطه عاطفی‌

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 اگر جزو زنانی هستید که تصور می کنند همه رابطه های عاشقانه و زن و شوهری همانند فیلم ها باید باشند، از شما تقاضا می کنیم از هم‌اکنون این دیدگاه را در خود از بین ببرید.

به گزارش نامه نیوز، داستان عاشق و معشوق هایی که یکدیگر را می بینند و برای رسیدن به هم سر از پا نمی شناسند و فورا ازدواج می کنند و ازدواجشان سرشار از عشق و محبت و آسودگی است را فقط در داستان های خیالی و فیلم های هالیوودی می توان پیدا کرد. واقعیت زندگی فراتر از این خیالات است. منظورمان این نیست که عشقی وجود ندارد؛ عشق هست اما واقعیت های زندگی هم هستند. باید بدانید حتی دونفر عاشق هم در طول سال ها تغییر می کنند. اصلا تغییر جزو ذات آدمی است و گاهی رویدادهای محیط باعث تسریع این روند می شوند.

استرس های جامعه بر پویایی اشتیاق و علاقه تاثیر می گذارند و هیچ‌کس نمی تواند آن را انکار کند. روزهای هیجان‌انگیز هر رابطه ای پس از گذشت زمان رو به سردی می نهد و دیگر دو طرف، آن شور اولیه را ندارند. اینها واقعیت زندگی هستند. قرار نیست از میزان عشق کاسته شود، فقط هیجان ها کاهش می یابند. البته گاهی هم منجر به رویدادهای ناراحت کننده می شود که چندان خوشایند نیست. اما زندگی همین است و نتیجه هر رابطه ای مستقیما به انتخاب های خود آدمی بستگی دارد.

آدم ها در طول زمان به تغییر نیاز دارند. وقتی کسی به شما می گوید: «تو عوض شده ای!» لزوما حرف بدی نزده است. گاهی به این مفهوم است که شما از زندگی کردن برای دیگران دست کشیده اید و می خواهید به روش خود زندگی کنید. گاهی اوقات هم این معنا را دارد که دیگر آن شریک مهربان قبلی نیستید که من عاشقت شدم!

در این مطلب می خواهیم ببینیم این تغییر کردن ها چه تاثیراتی بر روابط زن و مرد دارند. برای درک بهتر این مساله، تجربه های واقعی زوج هایی را ذکر کرده ایم که اخیرا مکالمه آنها حول محور: «تو تغییر کرده‌ای!» می چرخیده است. در میان صحبت های آنها می توان نکات ارزشمندی درک کرد.

دیگر مرا نمی دید

فاطمه ۳۷ ساله می گوید: «حدود سه سال از زندگی ما نگذشته بود که متوجه تغییرات روحی همسرم شدم. او خیلی راحت سالگرد ازدواجمان را فراموش کرده بود و تعریف و تمجید از من و ظاهر و کارهایم که همیشه برایش کاری عادی بود، بسیار کاهش پیدا کرده بود. قبلا بزرگ ترین بحث ما این بود که کدام رستوران را برای شام رزرو کنیم؟ اما اکنون سر هیچ و پوچ هم با هم دعوا داریم. این زندگی خسته کننده شده بود! به همین دلیل با او صحبت کردم و خواستم روزمره‌گی سایه افکنده بر زندگیمان را از بین ببریم و همین کمک کرد تا برخی از عادت های کسل‌کننده را با همکاری هم ترک کنیم.»

نکته آموزشی: اینکه پس از مدتی ظاهر و اندام و جذابیت چهره طرف مقابل دیگر آن جاذبه قبلی را برایمان نداشته باشد کاملا عادی است. همه انسان ها به نادیده گرفتن چیزهایی که زیاد می بینند، عادت می کنند. مسلما کسی دوست ندارد نادیده گرفته شود. این مساله در هر دو جنس زن و مرد مصداق دارد. همه انسان ها، فارغ از جنسیت، به توجه و دیده شدن نیاز دارند و این کار بسیار ساده است. با یک برنامه‌ریزی ساده برای شام بیرون رفتن در سالگرد ازدواج یا قرار گذاشتن های متداوم در یک کافه که پاتوق همیشگی شما پیش از ازدواج بوده است، می توانید روح تازه ای به زندگی روزمره خود ببخشید.

او استرس کارهایش را به خانه می آورد

سارا ۳۲ ساله می گوید: «همسر من وکیل است. هنگامی که حجم کاری او زیاد می شود، رفتارش به کلی تغییر می کند. خیلی سریع عصبانی، تند مزاج و دمدمی می شود و نمی تواند از هیچ چیز لذت ببرد یا خوشحال باشد. دیگر آن «آقای خوشحال»ی که همیشه بود نیست. این شرایط وقتی بدتر می شود که فشار کاری او افزایش می یابند. من می توانم تاحدی او را درک کنم. اما انتظار دارم او هم درک کند که این رفتار چه آسیبی به رابطه ما می زند. دمدمی بودن او به عادت برایش تبدیل شده است.»

نکته آموزشی: گاهی آدم ها نیاز دارند به آنها یادآوری شود رفتارهای آنها چه تاثیراتی روی حالات روحی دیگران دارد. انسان ها باید هرچند وقت یک‌بار، طرز فکر و رفتارهای خود را مورد بازبینی قرار دهند تا از احساسات واقعی و رفتارهایشان آگاه شوند. گاهی آدمی با تکرار یک عادت نمی تواند تاثیرات منفی آن بر اطرافیان را ببیند و درک کند. گاهی از خود بیرون بیایید و رفتارهایتان را بسنجید. اگر می خواهید احساسات خود را تخلیه کنید، خیلی خب، این کار را بکنید. اما بدانید چطور این کار را انجام می دهید. وقتی یک شریک عاطفی برای خود انتخاب کرده اید، باید نیازهای او را نیز در ردیف نیازهای خود قرار دهید. باید درک بالایی داشته باشید. اگر می خواهید تنها باشید، باشگاه بروید یا بیشتر وقت خود را در محل کار سپری کنید، این را برای شریکتان توضیح دهید که این شرایط موقتی است. این حق او است که بازگشت مهربانی شما را ببیند. به گونه ای رفتار نکنید که او شما را معتاد کار فرض و تصور کند با کارتان ازدواج کرده اید.

مرا محدود کرده بود

مریم ۴۱ ساله می گوید: «پس از چند سال که از زندگی مشترک من و همسرم گذشت، او به انسان درون‌گرایی تبدیل شد و از من نیز می خواست همانند خودش باشم. حدود ۸ سال از زندگی مشترک ما گذشته بود که سرانجام تصمیم گرفتم به او بگویم از این که مرا محدود می کند و می خواهد در خودم باشم، ناراحت و ناراضی هستم. من دوست داشتم بیرون بروم و زندگی اجتماعی بهتری داشته باشم. دیدن و بودن در کنار آدم ها برایم ارزش و اعتبار بیشتر از این داشت که مدام در خانه و تنها باشم. به او گفتم من نیاز دارم بیشتر بیرون بروم و از اینکه در زندگی فقط با او باید معاشرت داشته باشم، خسته شده ام. ابتدا او بسیار ناراحت شد. اما یادش آوردم که در ابتدای زندگی چگونه بودیم، اینکه من در گروهی زنانه فعالیت اجتماعی داشتم، به طور حرفه ای تنیس بازی می کردم و وقتم را با دوستانم سپری می کردم. به او گفتم من ذاتا هنوز همان انسان اجتماعی آن روزها هستم. بالاخره به تدریج توانستم کاری کنم که هم خودم بیشتر بیرون بروم و هم با یکدیگر فعالیت ها و معاشرت های اجتماعی بیشتری داشته باشیم.»

نکته آموزشی: شما باید یاد بگیرید بدون ضعف نشان دادن، با دیگران سازش و مدارا کنید. در زندگی باید میان استقلال و عدم استقلال تعادل برقرار کنید. منظور این است، بتوانید با دوستان و اطرافیان خود معاشرت داشته باشید، اما نه هر شب و دایمی. باید در کنار حفظ زندگی زناشویی خود، زندگی اجتماعیتان را نیز ادامه دهید. زن ها عموما بسیار اجتماعی تر از مردها هستند. این مساله با بالا رفتن سن آنها بیشتر هم می شود. به همین دلیل، بسیار مهم است در رابطه خود بر متقابل بودن رفتارها تمرکز و تاکید داشته باشید.

بچه‌دار شدن جمع دونفره ما را از بین برده بود

فرشته ۳۵ ساله می گوید: «چند سال نخست زندگی ما واقعا عالی و رویایی بود. اما به محض اینکه بچه‌دار شدیم، همه آن خوشی ها پایان یافت. همسر من نقش یک پدر مسوول را به عهده گرفت و همه حواس خود را به دو دخترمان داد. او در میان این «پدر مهربان بودن» فراموش کرده بود که همسری هم دارد و باید شوهر خوبی هم باشد. دیگر کمتر به من توجه می کرد و تقریبا رابطه دونفره ما به صفر رسیده بود. من دوست نداشتم به او حس گناه بدهم به همین دلیل همه این شکایت ها را در دل خود نگه می داشتم. تا اینکه متوجه شدم این دردهای درونی مرا به فکر کردن به طلاق سوق می دهد. این تفکر باعث شد تا به حرف بیایم و به او بگویم چقدر از اینکه دیگر رابطه دونفره ای با هم نداریم ناراحت هستم. البته این کار استرس زیادی برایم داشت. اما از اینکه همه وقت ما را بچه ها پر کرده بودند بسیار ناراضی بودم. تا اینکه همسرم شدت ناراحتی و افسردگی مرا درک کرد و پس از آن هفته ای یک بار با هم تنها بودیم. به بچه ها آموختیم که این ساعت ها مختص پدر و مادر است و در آن روز برای آنها پرستار می گرفتیم. این باعث زنده شدن دوباره رابطه دونفره ما شد.»

نکته آموزشی: بسیاری از رابطه های عاشقانه و هیجان‌انگیز زن و شوهرها پس از بچه‌دار شدن از بین می رود. اما باید این توان را داشته باشید که آن اشتیاق را پس از حضور بچه ها نیز حفظ کنید. تربیت بچه ها و مراقبت از آنها مستلزم این نیست که شما همه وقت و زندگی و رابطه خود را فدای آنها کنید. زن یا شوهر بودن به اندازه مادر یا پدر بودن مهم است. این نکته را فراموش نکنید و به روش خود، برای با هم بودن برنامه ریزی کنید.

ماهی‌های قرمز را به دریا نسپارید

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 به گزارش داروغذا به نقل از ایسنا، دکتر سهراب عاقبتی امروز ۱۳ اسفند ماه در جلسه دامپزشکی استان با اشاره به خطرناک بودن بیماری‌های منتقله از آبزیان به انسان‌، گفت: به منظور ارتقای سطح بهداشت عمومی و جلوگیری از انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان توصیه می‌شود تا مردم ماهی‌های قرمز و آبزیان تزئینی را از مراکز معتبر مثل آکواریوم فروشی و اماکنی که دارای مجوز سازمان دامپزشکی هستند، خریداری کنند.

وی به مردم تاکید کرد: ماهی قرمز را از مراکز معتبر بخرید و پس از تعطیلات عید آنها را به دریا و رودخانه نسپارید.

دکتر سهراب عاقبتی تصریح کرد: در هنگام خرید ماهی باید به ظاهر ماهی توجه ویژه‌ای داشت که دارای ظاهر سالمی بوده و فلس ریخته نباشد، چشم‌هایش بیرون زده نبوده و لکه رنگی بر روی بدن نداشته باشد.

وی گفت: چندین بیماری مشترک بین ماهی قرمز و انسان وجود دارد که می تواند در انسان بر اثر تماس با ماهی آلوده، جراحات پوستی مخصوصا در ناحیه دست ایجاد کند، بنابراین توصیه می‌شود در هنگام تماس با ماهی ‌یا آب تنگ، حتما از دستکش استفاده شود.

وی افزود: این کار برای کودکان و افرادی با ضعف سیستم ایمنی الزامی است.

عاقبتی خاطرنشان کرد: اگر خانواده‌ها قصد مسافرت داشتند ماهی‌ها را به آکواریوم فروشی‌ها یا مراکزی که شهرداری مشخص کرده است(مثل حوضچه‌های پارک‌ها) رهاسازی کنند و به هیچ عنوان ماهی‌ها را در رودخانه، جوی یا دریا رها نکنند.

سویا سبب کاهش استرس و افزایش ایمنی بدن می‌شود

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 مدیر نظارت بر موادغذایی، آشامیدنی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: خوردن سویا موجب کاهش استرس و افزایش ایمنی سیستم بدن می‌شود.

دکتر محمدرضا جاهدان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه کهگیلویه و بویراحمد افزود: سویا گیاهی است که دارای ویتامین B ،C ،E ،K و کمی کاروتین است و املاح معدنی کلسیم،‌ فسفر،‌ آهن، پتاسیم و مس است.

وی اظهارکرد: لی‌ستین موجود در سویا در اطراف بافت اعصاب یک پوشش تولید می‌کند و در شرایط استرس در اثر دفع زیاد منیزیوم بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرد و در صورت خوردن سویا این کمبود جبران و باعث کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

 

مدیر نظارت بر موادغذایی، آشامیدنی و بهداشتی معاونت غذا و داروی علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: سویا در کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب خون مفید است ضمن اینکه برای درمان کم خونی،‌ بیماری نقرس درمان آسم و مجاری تنفسی، کاهش ضعف جسمانی و رماتیسم هم خوردن این گیاه توصیه می‌شود.

جاهدان ادامه‌داد: مقدار پروتئین موجود در سویا یک و نیم برابر گوشت گاو است، بنابراین سویا یک منبع غنی پروتئنی محسوب می‌شود همچنین این گیاه منبع با ارزشی از هورمون استروژن است که در دوره یائسگی جانشین بسیار خوبی برای داروهای هورمونی زنان محسوب می‌شود.

نوجوانان آجیل نخورند!

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 از دیدگاه طب سنتی این مغز‌ها به دلیل انرژی و کالری و چربی بالایی که دارند، برای …

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، بیماران دیابتی و بیماران قلبی و افرادی که بیش از ۴ کیلوگرم اضافه وزن دارند، نوجوانان و سالمندان از گروه‌هایی هستند که مصرف آجیل برای آن‌ها بسیار محدود است و مصرف مغز دانه‌ها نباید در این افراد بی‌رویه باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، از دیدگاه طب سنتی این مغز‌ها به دلیل انرژی و کالری و چربی بالایی که دارند، برای دیابتی‌ها و بیماران قلبی خطرناک‌اند و مصرف آن‌ها باید کنترل شده و تنها محدود به چند عدد در روز باشد.

گفتنی است، نوجوانانی که تغییرات پوستی در آن‌ها شدید است باید از پر خوری در مصرف این تنقلات جلوگیری کنند، زیرا تنقلات از مواد غذایی هستند که چربی آن‌ها سبب جوش و لکه‌های پوستی می‌شود.

نتایج مطالعات نشان می‌دهند، از آنجا که تنقلات بسیار دیر هضم می‌شوند و به دلیل کم کاری معده و روده سالمندان روند دفع آن‌ها آهسته صورت می‌گیرد، از این رو مصرف آن‌ها باید محدود یا بسیار کاهش یابد و در صورت مصرف آن را به صورت پودر شده و خام میل کنند.

«بوتاکس» فلجتان نکند

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, خبر پزشکی

 یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم، ضمن هشدار درباره عوارض ناشی از تزریق بوتاکس توسط افراد غیرمتخصص گفت: تزریق بوتاکس بویژه دور چشم اگر غیر تخصصی انجام شود می‌تواند به سمت چشم گسترش یافته و باعث فلج شدن عضلات و دوبینی بسیار آزاردهنده شود. همچنین اگر ژل به شکل غیرحرفه‌ای تزریق شود، احتمال داردد وارد عروق شده و در بسیاری موارد به از دست دادن بینایی منجر شود.

دکتر محمدطاهر رجبی با بیان اینکه بوتاکس دارویی است که باعث فلج عضله می‌شود، گفت: با این روش چین و چروک صورت که ناشی از عملکرد زیاد و غیر طبیعی عضلات است برطرف شده و در واقع از میزان و عمق چین و چروک‌ها کاسته می‌شود.

رجبی ادامه داد: در برخی قسمت‌ها به دلیل نبود عضله یا پایدار شدن چین و چروک نمی‌توان از این مواد استفاده کرد. در اینجا از تزریق نوعی ژل به نام هیالورونیک اسید به عنوان جایگزین استفاده می‌شود و از جمله مزایای آن این است که چون جزو مواد طبیعی تشکیل دهنده پوست و دیگر بافت‌ها است، بنابراین خطر ایجاد حساسیت بسیار اندک بوده و نیاز به انجام تست قبل ازتزریق اینگونه ژل‌ها نیست. ژل تزریق شده پس از مدتی توسط بدن تجزیه و جذب می‌شود و اثراین مواد دایمی نیست.

وی درباره عوارض ناشی از تزریق این ژل توضیح داد: اگر این روش‌ها توسط افراد غیرمتخصص در این زمینه انجام شود عوارض بسیار زیادی در پی خواهد داشت. بیماران متعددی به ما مراجعه می‌کنند که تزریقات را نزد افراد دوره ندیده انجام داده‌اند و متاسفانه با مشکلات بسیاری روبرو شده‌اند. به عنوان مثال بوتاکس بویژه دور چشم اگر غیرتخصصی انجام شود می‌تواند به سمت چشم گسترش یافته و باعث فلج عضلات و دوبینی بسیار آزاردهنده برای بیمار شود.

استادیار گروه چشم پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: فردی که بناست این اعمال را انجام بدهد باید حتما دوره‌های تخصصی را گذرانده و با ساختمان چشم کاملا آشنا باشد.

این روغن‌ها برای پخت غذا بهترند

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به اینکه گفته می‌شود روغن پالم (نخل) به عنوان روغن بی‌کیفیت ولی ارزان‌ قیمت به جای‌ روغن‌های بی‌کیفیت بی‌رویه وارد کشور شده و بسته‌بندی می‌شود، گفت: روغن پالم یا همان روغن نخل روغنی است که مصرف انسانی آن مجاز است و منع مصرف ندارد ولی کیفیت آن از بقیه‌ روغن‌ها پایین‌تر است.

به گزارش نامه نیوز به نقل از شفاف، وی افزود: اگر بخواهیم روغن‌های خوراکی را درجه‌بندی کنیم بهترین روغن،روغن زیتون است که خیلی گران است و توصیه می‌شود جایگزین روغن‌های دیگر شود، بعد از آن روغن کلزا سپس روغن آفتابگردان در رتبه بعدی روغن سویا و روغن نخل در رتبه پنجم قرار دارد ولی این‌گونه نیست که بگویم مصرف روغن نخل ممنوع است.

دیناروند در پاسخ به اینکه آیا این امکان که روغن نخل در روغن‌های مایع بسته‌بندی با نام‌های دیگری مانند روغن سویای آفتابگردان در بازار ارائه شود، وجود دارد، گفت: روغن نخل بخشی زیادی از مصرف را به خود اختصاص نداده و فقط برای تولید روغن‌های جامد استفاده می‌شود. وی اذعان داشت: مردمی که روغن مایع مصرف می‌کنند مطمئن باشند که همان نام و نوعی که روی بسته‌بندی کالا درج شده در محتویات قوطی‌های روغن نیز موجود است.

زعفران و تاثیر آن در درمان این بیماری

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 زعفران ایرانی می‌تواند بیماری‌ ام اس را درمان کند البته تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

به گزارش نامه نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، پرفسور محمد حسن سلطانزاده گفت: براساس آزمایش متخصصان علوم پزشکی در دانشگاه آلبرتا مشخص شد که این چاشنی ایرانی حاوی ترکیب فعالی است که می‌توان از آن برای درمان بیماری‌های التهاب عصبی مثل‌ “ام اس” استفاده کرد.

وی ادامه داد: در زعفران ماده‌ای موسوم به کروسین وجود دارد که از سلول‌های مغزی در محیط کشت آزمایشگاهی و سایر مدل‌های مبتلا به‌ ام اس محافظت می‌کند.

وی اظهار داشت: این ماده در واقع از آسیب دیدن سلول‌هایی که غلاف میلین را در مغز تولید می‌کنند جلوگیری می‌نماید میلین لایه‌ای است که مانند عایقی محافظ در اطراف نورون‌های عمل می‌کند و بیماری‌ ام اس شامل بروز التهاب در سلول‌های مغزی است که در چنین حالتی “سلول‌های مغز” این عایق محافظتی خود را از دست می‌دهد.

وی در پایان گفت: این یافته جدید بسیار جالب و در زمینه‌ ام اس در آینده بسیار امیدوار کننده است.

این پرانرژی ترین ماده غذایی دنیااست

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

اگر منظور شما مواد غذایی خام، منفرد و فرآوری نشده باشد، باید گفت که هیچ غذایی نمی تواند از نظر سطح انرژی به گرد پای خشکبار به خصوص بادام برسد. با توجه به اینکه غذاهایی که اندازه ذرات ریزتری دارند، بهتر جذب می شوند بنابراین کره بادام دارای بیشترین میزان کالری در واحد وزن غذاهای خام است.

به گزارش نامه نیوز به نقل از عصرایران، میزان انرژی این ماده غذایی ۶۲۰ کیلو کالری به ازای هر صد گرم است. از طرف دیگر اگر بخواهیم محصولات غذایی فرآوری شده را بررسی کنیم، با توجه به اینکه چربی ها به عنوان یکی از اجزای اصلی مواد غذایی دارای بالاترین سرانه انرژی هستند میزان انرژی آنها در مقایسه با پروتئین ها و کربوهیدرات ها ۴ تا ۹ برابر بیشتر است) بنابراین چربی های خالص بالاترین میزان انرژی را خواهند داشت.

به طور متوسط انرژی چربی های حیوانی ۸۷۶ کیلوکالری و انرژی روغن های گیاهی ۸۸۴ کیلوکالری در هر ۱۰۰گرم است. در صدر این فهرست نیز روغن آفتابگردان با ۹۰۰ کیلوکالری در هر ۱۰۰ گرم جای می گیرد.

این مواد غذایی بیمه شما در مقابل سرما خوردگی هستند

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

برای بیمار نشدن نقشه ای دارید؟ به طور یقین نمی خواهید تا هنگام بهار خود را در خانه زندانی کنید و با کسی رابطه نداشته باشید. می توانید چند گام ساده از گزند زمستان و بیماران و بیماری هایش مصون بمانید.

به گزارش نامه نیوز به نقل از گراف مدیا: مهم نیست کجا می روید، هر جایی که قدم بگذارید، افرادی را خواهید دید که یا سرفه می کنند یا عطسه، یا بینی شان سرخ شده و یا آب ریزش بینی دارند؛ حتی از حالت چشم افرادی که دارو مصرف می کنند هم می توان فهمید که آیا طرف بیمار است یا نه! هر یک از این علائم بیماری کافیست تا شما را چند هفته ای خانه نشین کند.

برای بیمار نشدن نقشه ای دارید؟ به طور یقین نمی خواهید تا هنگام بهار خود را در خانه زندانی کنید و با کسی رابطه نداشته باشید. در هر حال این ارتباط صورت می گیرد و این افراد نیز، خواسته و ناخواسته، به شما نزدیک می شوند. جدا از پوشیدن لباس های گرم و استفاده از ماسک برای جلوگیری از هرگونه ابتلاء احتمالی، می توانید چند گام ساده از گزند زمستان و بیماران و بیماری هایش مصون بمانید.

شستن دست ها اغلب با مایع دستشویی پس از استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی و نیز حفظ فاصله ی خود با همکاران بیمارتان شاید از اولین اقدامات عاقلانه باشند اما، سیستم ایمنی بدنتان هم به این پیشگیری و تقویت نیاز دارد. هر ماده ی غذایی که وارد بدنتان می شود بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد پس آن چیزی را بخورید که در برابر بیماری توان مقاومت شما را بالا برده و در صورت ابتلاء سرعت بهبودی تان را افزایش دهد.

خوراکی های سرشار از ویتامین C

توت فرنگی، گوجه فرنگی (البته فقط به صورت خام)، مرکبات، فلفل دلمه قرمز و کلم بروکلی همگی مملوء از ویتامین C هستند که باعث فعالیت هرچه بهتر گلبول های سفید خون می شوند. ۵ ماده ی زیر نیز در تقویت سیستم ایمنی شما نقش بسزایی دارند:

۱٫ سیر

این ماده غذایی محبوب چند هزار ساله، سرشار از خواص آنتی بیوتیک، ضد قارچ و ضد عفونی می باشد. یونانیان و مصریان باستان به عنوان دارو از آن بهره برده در جنگ های جهانی اول و دوم نیز از آن برای درمان قانقاریا استفاده می کردند. متاسفانه این گیاه فوق العاده تند، بیشترین تأثیر را هنگامی که هنوز خام است در خود نگه می دارد و با سرخ کردن یا پختن بیشتر خواص آن از بین می روند. اگر هنوز در استفاده از سیر به صورت خام مردد هستید، آن را در سس مخصوصی مانند پِستو مخلوط کرده و به آن سبزیجات معطر و روغن زیتون اضافه کنید. سپس می توانید این مخلوط را در سوپ ریخته و هم بزنید تا رایحه اصلی از بین برود و غذا جا بیافتد. با این روش خواص سیر از بین نخواهند رفت و طعم بهتری به خود می گیرد. گرچه شاید هنوز دهانتان کمی بسوزد.

 

2. عسل

عسل به کاهش درد و سوزش گلو کمک کرده و با خاصیت ضدمیکروبی خود با عفونت ها مقابله می کند. عسل یونجه و گندم سیاه، که به ترتیب در تصاویر زیر مشاهده می کنید، بالاترین میزان آنتی اکسیدان و مواد مغذی مانند ویتامین ها وآنزیم ها را در خود دارند و مصرف روزانه یک قاشق هر کدام از آنها قدرت سیستم ایمنی بدنتان را چند برابر می کند. این نکته را هرگز فراموش نکنید که استفاده از عسل برای کودکان زیر ۲ سال به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که امکان ابتلاء به مسمومیت غذایی حاد ناشی از قارچ های احتمالی موجود در عسل در این سن بسیار بالاست.
۳٫ زنجبیل

این ریشه ی گیاهی، مانند گنجینه ای از انواع ویتامین و مواد معدنی با خاصیت ضدویروسی و آنتی بیوتیک می باشد؛ آنتی اکسیدان قدرتمندی است و از رشد باکتری ها جلوگیری می کند. اگر اکنون که این متن را می خوانید سرما خورده اید، به شدت توصیه می شود که از زنجبیل استفاده کنید چراکه نه تنها تب و لرز شما را پایین می آورد بلکه نوعی مسکن طبیعی نیز می باشد. برای تهیه ی دم کرده زنجبیل حدود ۲/۵ سانتی متر از ریشه را رنده کرده و در مقداری آب در حال جوش بریزید و به مدت چند دقیقه با حرارت پایین آن را دم کنید. برای نوشیدنی زنجبیل که بسیار موثرتر از دم کرده آن است، می توانید از دستور زیر استفاده کنید:
۲/۵ سانتی متر (کمتر یا بیشتر) زنجبیل

۲ عدد سیب پوست کنده

۱ عدد چغندر پوست کنده

۲ عدد هویچ

مقداری پودر فلفل قرمز

زنجبیل و سیب ها را در آبمیوه گیری ریخته و چغندر و هویچ ها را نیز بعد به آنها اضافه کنید. در نهایت هم مقداری پودر فلفل قرمز روی آن بپاشید تا معجونی سحرآمیز در اختیار داشته باشید.

۴٫ خوراکی های حاوی “روی”

روی علاوه بر اینکه با عفونت ها مقابله می کند به روند بهبود زخم ها و التهاب پوست سرعت می بخشد. این ماده ی پر انرژی را می توان در گوشت سفید و قرمز، غذاهای دریایی، غلات، حبوبات، آجیل و نیز فراورده های لبنی به وفور یافت. برخی مواد لبنی تولید شده در کارخانه، مانند شیر، نیز سرشار از روی می باشند اما بهتر است این ماده را هرچه طبیعی تر مصرف کنیم.

۵٫ چای

چای سبز و سیاه سرشار معدنی از آنتی اکسیدان فلِیونوید هستند که به بازسازی سلول های آسیب دیده در هنگام سلامتی شما کمک می کنند. دم کرده های گیاهی مانند نعنا و زنجبیل نیز با معده های لطیف مزاج در زمان ناخوش احوالی تان سازگار هستند. چای نه تنها در تأمین آب بدن نقش دارد، بلکه آرام­بخش نیز می باشد؛ در سرما شما را از درون در آغوش می کشد بنابراین هرزمان احساس بیماری کردید چای و دم کرده را فراموش نکنید.
مواد غذایی معرفی شده در درمان هرچه سریعتر شما مفید می باشند اما به یاد داشته باشید که بعضی خوراکی ها نیز از سرعت بهبودی شما می کاهند. سعی کنید از لبنیاتی که باعث ایجاد خلط می شوند کمتر استفاده کرده و با تمام اراده از شکر هم دوری کنید چرا که سربازان سیستم ایمنی شما -گلوبول های سفید- را تنبل می کند. به اندازه ی کافی استراحت کنید و به جای مصرف تنقلاتی مانند چپیس و پفک، میوه، سبزیجات تازه و غلات را در برنامه غذایی خود بگنجانید تا در نبرد با سرما پیروز شوید.

ناخن‌ها در این فصل بیشتر رشد می‌کنند

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 در افراد راست دست، سرعت رشد ناخن‌ها در دست و پای راست سریع‌تر از دست و پای چپ می‌باشد ولی در افراد چپ دست، ‌عکس این قضیه صادق است.

دکتر شهریار نظری، متخصص پوست و مو گفت: ناخن‌ها از سه قسمت ماتریکس یا قسمت زایا، بستر ناخن و صفحه ناخن تشکیل شده است، عوامل موثر بر قسمت ماتریکس سبب افزایش یا کاهش رشد ناخن می‌شود، رشد ناخن‌های دست، به طور متوسط هر سه ماه یک سانتی‌متر و ناخن‌های پا، هر ۹ ماه یک سانتی متر است.

وی افزود: عوامل متعددی بر رشد ناخن‌ها موثر است که ازجمله آن‌ها می‌توان به وراثت، سن، زمان، محل ناخن، وضعیت فیزیولوژیک، بیماری‌های غیر پوستی و دارو‌ها اشاره کرد.

دکتر نظری تصریح کرد: در بعضی خانواده‌ها سرعت رشد ناخن بیشتر یا کمتر از دیگران است. همچنین در افراد جوان، رشد ناخن بیشتر و در افراد مسن کمتر است.

رشد ناخن‌ها در طول روز نیز بیشتر و درطی شب کمتر است.

این متخصص پوست و مو خاطر نشان کرد: در تابستان، رشد ناخن بیشتر از فصل زمستان است. همچنین رشد ناخن‌های دست، سریع‌تر از ناخن‌ پا‌ها است.

ناظری اذعان داشت؛ حاملگی، افزایش کارکرد تیروئید باعث افزایش رشد ناخن و عواملی مانند: تب، تغذیه ضعیف و عفونت‌ها باعث کاهش رشد ناخن می‌شود.

“شوخان” را می بینم اما…

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: سیدحسن قاضی زاده هاشمی از ویزیت «شوخان» کودک نابینای شش ساله خبر داده است.

به گزارش گروه “رسانه‌های دیگر” خبرگزاری تسنیم، دکتر «سیدحسن قاضی زاده هاشمی» در آخرین یادداشت خود در وب سایت شخصی اش چنین آورده است: آقای وزیر ! چشمان «شوخان» را دریابید. این تیتر خبر یا به قول نویسنده واگویه ای بود که در یکی از روزنامه ها چاپ شد. تیتر در ذهنم ماند؛ نه از آن باب که وزیر را خطاب قرار داده بود؛ به آن دلیل که من شوخان و شوخان ها را نه از وجه وزارت که به عنوان یک پزشک می بینم.
فردا هم قرار است او را ویزیت کنــم. از دوســتی خواســته ام دوباره او را معاینه کند و شرح حالش را گرفته ام؛ با توجه به این اطلاعات فردا او را می بینم و امیدوارم که بتوانم کاری انجام دهم.
چند وقت پیش دوستی پرسید، نسبت به شوخان چه احساسی داری؟ گفتم: پزشک، همه بیمارانش را به یک چشم می بیند. شوخان و همه بچه های این سرزمین مانند فرزندان خودم عزیز هستند؛ اما مردم هم باید بدانند پزشک، انسانی است که تلاش می کند با علمی که آموخته و تجربه ای که اندوخته، دردی از تن رنجوری بزداید. به قول حکما «ما وسیله ایم و درد و دوا در اختیار اوست.»
من هم شوخان را می بینم؛ نه به این دلیل که بیماریش رسانه ای شد؛ هر چند قلم شیوای نویسنده بسیار دلنشین بود، اما پزشک از همان سال های نخست تحصیل طب، با بیماران گوناگون روبرو می شود؛ ولی درد کشیدن انسان ها هیچ گاه عادت نمی شود. گاهی یک بیمار و دردش چنان با روح و روانت بازی می کند که جز درگاه خدا هیچ پناهگاهی نمی یابی. این را همکارانم خوب درک می کنند.
بر این سخن خرده نگیرید که آن چند درصدی که چنین نیستند را همکار نمی دانم و نمی بینم. همچنین می دانم و می دانید که امروز هم در چهار گوشه این مملکت پهناور، بیماران زیادی در انتظار درمانند که باید راهی برای دریافت خدمات پزشکی برای شان گشود؛ مسأله ای که حالا هر روز و شب، دغدغه ذهن من است.
من شوخان را می بینم مانند همه بیمارانی که تا امروز دیده ام و امیدوارم خدا باز هم لطفش را شامل حال من و او بنماید.
به گزارش تسنیم، شوخان براخاسی شش ساله، دوسال پیش بر اثر سرماخوردگی به بیمارستان امام خمینی(س) دیواندره در استان کردستان مراجعه کرد که با تزریق آمپول پنی سیلین از هر دو چشم نابینا شد.
چشمان این دختر خردسال دوبار در بیمارستان فارابی تهران پیوند قرنیه شد، اما متاسفانه هنوز قادر به دیدن نیست.

انتقاد به بیمه محدود کشیدن دندان و جرم‌گیری

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس،با انتقاد از اینکه نباید فقط کشیدن دندان یا جرم‌گیری تحت پوشش بیمه قرار گیرد،‌گفت: پُرکردن دندان یا ترمیم روت‌کانال‌ها در اصلاح دندان‌ ضروری است واگر مشمول بیمه قرار گیرند،بیمار به سمت کشیدن دندان نمی‌رود.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری تسنیم، عبدالرحمان رستمیان درباره بیمه شدن خدمات دندان‌پزشکی اظهار داشت: اصل بیمه شدن خدمات دندان‌پزشکی اقدام مثبتی است اما لازم است تا بخش مهمی از درمان دندان مشمول حمایت‌های بیمه‌ای شوند.
رستمیان با یادآوری بیمه شدن معاینه و طرح درمان، جرم گیری و بروساژ، رادیوگرافی و کشیدن دندان دائمی و عقل به خانه ملت گفت: خدماتی که قرار است در دندان‌پزشکی زیر پوشش بیمه قرار گیرند مشکلی زیادی از بیمارانی که از دندان درد رنج می‌برند را رفع نمی‌کند.
این نماینده مردم در مجلس نهم‌ تصریح کرد:‌ بدون‌ شک کشیدن دندان باعث می‌شود تا ساختار دندان به هم بریزد این در حالی است که لازم است پُر کردن یا روت‌کانال‌ها در درمان دندان زیر چتر حمایتی بیمه قرار گیرند.
رستمیان، با بیان اینکه پُرکردن دندان یا ترمیم روت‌کانال‌ها برای زیبایی انجام نمی‌گیرد، تاکید کرد: بدیهی است اگر بتوان پُرکردن دندان یا ترمیم روت‌کانال‌ها را به بیمه شدن معاینه و طرح درمان، جرم گیری و بروساژ، رادیوگرافی و کشیدن دندان دائمی و عقل اضافه کنیم کشیدن دندان نیز کاهش می‌یابد.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی‌ با اشاره به افزایش بودجه حوزه سلامت خاطرنشان کرد: هزینه کردن در بهداشت و درمان به نفع کشور است و در شرایط کنونی بهتر است که با هدف‌گذاری دقیق اولویت‌ها را به درستی مدنظر قرار داد.
لازم به ذکر است پیش از این؛ با موافقت دولت و در راستای بهبود وضعیت سلامت دهان و دندان قرار است خدمات دندانپزشکی مشمول تعهدات بیمه پایه سازمانهای بیمه‌گر قرار گیرد. بر این اساس، معاینه و طرح درمان، جرم گیری و بروساژ، رادیوگرافی و کشیدن دندان دائمی و عقل ویژه جمعیت بالای ۱۴ سال مشمول بیمه قرار خواهند گرفت.

خوردن این آجیل ها فوق العاده خطرناک است!

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 مغزدانه‌ها در واحد وزن کالری بسیار زیادی دارند که مصرف کم آنها نیز کالری مورد نیاز برای یک وعده غذایی تأمین می‌کند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از تابناک، استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در دید و بازدیدهای عید می‌توان در هر جا یک میوه کم شیرین به همراه چند مغزدانه استفاده کرد تا کالری زیادی به بدن تحمیل نشود. آجیل‌های ترش حاوی جوهر لیمو هستند که برای سلامت بدن استخوان و گوارش مضرند.
محمدرضا وفا در مورد اینکه چه میزان آجیل و شیرینی بخوریم تا چاق نشویم، گفت: در ایام عید به دلیل تعطیلات، تنظیم ساعت خواب در اکثر خانواده‌ها به هم خورده و سبب می‌شود تا وعده صبحانه حذف شود در صورتی که همین امر، سبب می‌شود تا یکسری مواد غذایی از صبح جذب بدن نشود.وی با تأکید بر اینکه باید ۵ گروه غذایی نان و غلات، سبزی، گوشت در وعده‌های غذایی ایام تعطیل گنجانده شود، افزود: به عنوان مثال اگر فردی روزانه شیر،‌ماست و لبنیات مصرف نکند حتی اگر طی روز چندین کیلو مواد غذایی مصرف کنید که حاوی نیازهای بدن نباشد، دچار سوء تغذیه می‌شود.

این متخصص تغذیه به این نکته اشاره کرد که باید مراقب بود تا با مصرف بی‌رویه شیرینی و آجیل در ایام عید دچار چربی و فشار خون نشویم. وفا خاطرنشان کرد: مغزدانه‌ها در واحد وزن کالری بسیار زیادی دارند که مصرف کم آنها نیز کالری مورد نیاز برای یک وعده غذایی تأمین می‌کند و در صورت رعایت نشدن اضافه وزن، چاقی و مشکلات متابولیک در پی دارد.

وی توصیه کرد: افرادی که در طی روز برای دید و بازدید عید به خانه‌های اقوام می‌روند در هر مهمانی نهایت یک میوه کوچک را که خیلی شیرین هم نباشد انتخاب کرده و مصرف کنند و در نهایت چند دانه مغز بخورند و در مهمانی بعدی مقداری میوه و بعد شیرینی ساده بخورد ولی باید مراقب بود که مصرف مغزدانه‌ها بیش از ۳۰ گرم در روز نشود. استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد که وعده‌های غذایی حذف نشوند و به هیچ‌وجه با معده خالی شیرینی‌ مصرف نشود چرا که ممکن است فرد احساس ترش کردن داشته و از وعده های غذایی هم باز بماند.

وفا مغزدانه‌های کهنه و آجیل شور یا ترش را بسیار مضر دانست و گفت:‌ نمک زیاد موجود در آجیل یا ترشی‌هایی که با برخی مواد مانند جوهرلیمو به آجیل زده می‌شود فوق‌العاده خطرناک هستند که ممکن است مشکلات اسموتیک در بدن ایجاد کرده و برای سلامت استخوانی و گوارشی نیز خطرناک هستند.

وی گفت: در عین حال شیرینی خامه‌ای به مراتب کالری بیشتری نسبت به شیرینی خشک دارند و بهتر است از شیرینی‌های کوچک برای پذیرایی استفاده کرد.

کاشت جنین در رحم پیوندی

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 محققان سوئدی با انتقال رویان به رحم چهار زن تحت عمل پیوند رحم امیدوارند که روش مناسبی برای کمک به افراد فاقد رحم توسعه دهند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل ازتیتراول، محققان سوئدی با انتقال رویان به رحم چهار زن تحت عمل پیوند رحم امیدوارند که روش مناسبی برای کمک به افراد فاقد رحم توسعه دهند. دو تلاش قبلی در عمل پیوند رحم در ترکیه و عربستان بدلیل عدم بارداری زنان ناکام مانده و تحقیقات مشابه در انگلیس و مجارستان نیز بدلیل تأمین نشدن رحم اهدایی از سوی افراد متوفی هنوز آغاز نشده است.

از سال ۲۰۱۲ میلادی، محققان دانشگاه گوتنبرگ سوئد در قالب یک آزمایش تجربی برای بررسی امکان پیوند رحم و باردار شدن، ۹ زن را تحت عمل پیوند رحم قرار دادند.

این تحقیقات با هدف کمک به فرزنددار شدن افرادی که از بدو تولد فاقد رحم بوده یا آنهایی که بدلیل ابتلا به سرطان رحم خود را از دست داده‌اند، انجام می‌شود.

این افراد، رحم اهدایی را از مادر یا خویشاوندان نزدیک خود دریافت کردند، با این حال پزشکان مجبور به خارج کردن دو رحم بدلیل بروز برخی عوارض جانبی شده‌اند.

پیش از انجام عمل پیوند، با استفاده از روش لقاح خارج رحمی (IVF) تخمک فرد با اسپرم بارور شد؛ سپس رویان (embryo)‌ در رحم چهار بیمار تحت پیوند قرار داده شد.

دکتر «ماتیاس برانشتورم» از متخصصان زنان و زایمان و سرپرست تیم تحقیقاتی معتقد است که از مجموع چهار نفر، دو نفر از شانس بالایی برای بارداری برخوردار هستند و دو نفر دیگر احتمالا هرگز باردار نخواهند شد.

در صورت باردار شدن، دوزهای بسیار پایین برای پیشگیری از پس زدن عضو پیوندی به مادر باردار داده شده و وضعیت سلامت مادر در تمام طول این دوران بدقت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کنترل مستمر عملکرد رحم پیوندی در زمان بارداری و مراحل رشد جنین بسیار حائز اهمیت است، چراکه تغییرات فیزیولوژیکی رحم می‌تواند بر سلامت مادر و جنین اثر بگذارد.

رحم پیوندی در صورت عملکرد مناسب، بدلیل نیاز به مصرف مادام‌العمر داروهای مهارکننده سیستم ایمنی، پس از حداکثر دو بارداری از بدن خارج خواهد شد.

صدور مجوز ورود دارو از ۲۵ کشور

فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو سازمان غذا و دارو گفت: درجلسه کمیسیون قانونی تشخیص صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد اولیه بیولوژیک این سازمان ۲۵کشور به عنوان منابع مجاز جهت واردات دارو معرفی شدند.

«مهدی پیر صالحی» به ایرنا گفت: اتریش، انگلیس، آلمان، اسپانیا، اسلواکی، اسلوونی، بلژیک، ایرلند، پرتغال، دانمارک، ایتالیا، جمهوری چک، سوئد، فرانسه، فنلاند، مجارستان، هلند، یونان، سوئیس، امریکا، کانادا، استرالیا، ژاپن، کره جنوبی و لوکزامبورگ کشورهایی هستند که می توان ازآنها دارو و مواد اولیه وارد کرد.

وی ادامه داد: ورود دارو از کشورهای یاد شده منوط به ارائه گواهی ثبت دارو از یکی از مراجع اعلام شده از سوی سازمان غذا و دارو است.

مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو تصریح کرد: منابع مجازجهت واردات دارو در قالب انتقال دانش فنی نیز با آرای کمیسیون قانونی تشخیص این سازمان امکان پذیر است.

پیرصالحی گفت: با اعلام و ابلاغ این بخشنامه منابع مجاز تامین دارو قبل از این تاریخ لغو خواهد شد.

۵ راهکار شگفت انگیز برای درمان ریزش مو

فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, جهان پزشكي, خبر پزشکی

این میوه سرشار از ویتامین C و آنتی‌اکسیدان است و برای بیشترین نوع ریزش موها راه‌حل مناسبی به حساب می‌آید.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، افرادی که به ریزش مو مبتلا هستند لازم است پیش از بررسی‌ راه‌حل‌های موجود برای درمان آن آگاه باشند که الگوی زندگی ناسالم، ‌استرس و کمبود ویتامین‌ها از اصلی‌ترین دلایل ریزش مو هستند و باید ابتدا این عوامل کنترل و اصلاح شوند.

متخصصان پوست و مو برای درمان ریزش مو و پیشگیری از آن شیوه‌های درمانی زیرا را توصیه می‌کنند:

- ماساژ دادن با روغن: پزشکان چرب کردن مرتب مو با روغن‌های طبیعی همچون روغن زیتون، نارگیل و خردل و ماساژ دادن کف سر را توصیه می‌کنند. همچنین می‌توان موها را پیش از خواب با مقداری از این روغن‌ها چرب کرد و روز بعد شست‌وشو داد.

- حنا: این ماده طبیعی از مدت‌ها قبل برای رنگ کردن موها و نرم کردن آنها کاربرد داشته اما اصلی‌ترین نقش حنا تقویت مو به حساب می‌آید. همچنین زمانی که ترکیب حنا با روغن خردل استفاده شود تاثیر مفید آن بیشتر خواهد بود.

- انگور فرنگی هندی (Amla): این میوه سرشار از ویتامین C و آنتی‌اکسیدان است و برای بیشترین نوع ریزش موها راه‌حل مناسبی به حساب می‌آید. مصرف این میوه علاوه بر آنکه در سلامت‌ها موها موثر است می‌تواند سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کند.

- تخم مرغ: همچنین ترکیب تخم مرغ با مقداری روغن زیتون و قرار دادن آن بر کف سر می‌تواند موها را تقویت کند. تخم مرغ دارای گوگرد، ‌سلنیم، آهن، روی و ید است که به تقویت رشد موها کمک می‌کند.

- مصرف پروتئین: پروتئین یکی ترکیب‌های اصلی موی انسان است و به همین دلیل مصرف کافی پروتئین برای حفظ سلامت موها ضروری است.

در انتقاد از کودکتان با انصاف باشید

فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 هدف از انتقاد صلاح رفتار کودک یا نوجوان است پس در هنگام انتقاد از کودک با انصاف باشید و با دیدن یک خطای کوچک کودک را زیر سوال نبرید و به او برچسب نزنید.

مریم محمدی کارشناس روانشناسی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: همیشه و در هر کلاسی دانش‌آموزان کم‌توجهی وجود دارند که به مطالب آموزشی توجه کافی ندارند، بیشتر معلم‌ها برای اینکه توجه دانش‌آموز را جلب کنند در مورد مطالب گفته شده سؤالی می‌کنند که طبیعتا دانش‌آموز نمی‌تواند به آن پاسخ دهد.

وی تصریح کرد: این کار، گاهی با سرزنش یا خنده بچه‌ها و احساس شرمساری برای دانش‌آموز همراه است و می‌تواند به اعتماد به نفس او لطمه بزند بهتر است به جای این کار، معلم سؤالی بپرسد که مطمئن است دانش‌آموز می‌تواند به آن پاسخ دهد.

محمدی افزود: به این ترتیب بدون اینکه “اعتماد به نفس” کودک آسیب ببیند توجهش به درس جلب می‌شود.

بالش‌ نامناسب باعث ایجاد چین و چروک در صورت می شود

فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 یک متخصص پوست و مو با بیان اینکه کم خوابی تاثیری مستقیم بر ایجاد چین و چروک‌های زودرس پوست دارد، گفت: شلی پوست و تیرگی دور چشم از پیامدهای خواب ناکافی است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایسنا، دکتر جاوید حسینی متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه خواب کافی ارتباطی تنگاتنگ با سلامت پوست دارد، گفت: تحقیقات مختلف ثابت کرده بی‌خوابی و بدخوابی و به دنبال آن خستگی می‌تواند عوارض زیادی برای پوست ایجاد کند.

وی با تاکید بر خواب شبانه متناسب با نیاز هر فرد گفت: افرادی که حداقل ۶ تا ۸ ساعت در روز خواب کافی نداشته باشند، آثار خستگی روی پوستشان نمایان می‌شود.

حسینی با بیان اینکه خواب کافی سبب تنظیم متابولیسم بدن شده و موجب دفع مواد زاید و سمی از عضلات، کبد و پوست می‌شود، یادآور شد: هنگام خواب، دستگاه گوارش استراحت می‌کند و سیستم عصبی‌ تغییراتی می‌کند که لازمه بازسازی و بازتوانی آن است.
این متخصص پوست و مو، خواب شبانه کافی را جهت مقابله با استرس ضروری دانست و گفت: خواب کافی شادابی پوست و رفع خستگی عضلات‌ را به همراه دارد.

وی خاطرنشان کرد: بهترین فرم خوابیدن برای پوست و حفظ حالت طبیعی آن، خوابیدن یه پشت است چون در این حالت هم فرم طبیعی ستون فقرات حفظ می‌شود و هم عامل کششی بر پوست تحمیل نمی‌شود.

حسینی با اشاره به اینکه پیدایش چروک‌های اطراف چشم نیز با بالش‌های نامناسب مرتبط است، گفت: خواب ناکافی باعث ایجاد بی‌قراری، عدم تمرکز، خستگی و تحریک‌پذیری می‌شود و علاوه بر آن سرعت پاسخ‌دهی به محرک‌های بیرونی و قدرت هماهنگی با محیط و نیز قدرت حفظ و نگهداری اطلاعات‌ کاهش می‌یابد.

وی افزود: خواب نامرتب و در ساعت‌های نامنظم و نامشخص شبانه‌روز، باعث گسسته شدن ساعت‌های بیولوژیک بدن شده و تنظیم مجدد آن مدت‌ها زمان می برد. این حالت به ویژه در افرادی اتفاق می‌افتد که از لحاظ شغل ناچارند شیفت‌های شبانه داشته یا در شیفت‌های مختلفی از شبانه‌روز کار کنند.

این متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه در خواب نامنظم تمام ارگان‌های بدن به نوعی تحت تاثیر قرار می‌گیرد، گفت: در کوتاه‌ مدت چون خواب کافی باعث راحتی عضلات صورت می‌شود، بنابراین آرامش و شادابی و کاهش خطوط صورت را پس از یک خواب راحت شبانه می توان تجربه کرد و حتی روز بعد ظاهر پوست نیز شفاف‌تر و جوان‌تر می‌شود.

حسینی خاطرنشان کرد: آثار کم‌خوابی در طولانی ‌مدت باعث بالارفتن سطح هورمون‌های استرس به طور مداوم و کاهش سطح ایمنی بدن می‌شود و این دو عامل می‌تواند باعث چین ‌وچروک‌های زودرس، شلی پوست، تیرگی دورچشم و فراهم شدن زمینه جهت ایجاد بدخیمی‌های پوست در نتیجه کاهش ایمنی بدن شود.

وی در پایان یادآور شد: برای حفظ سلامت پوست باید در ساعات استراحت و پیش از خواب صورت را کاملا شست و شو داد و سپس خوابید، چون پاکی صورت آرامش ‌بخش است و می‌تواند زمینه را برای خواب آرام مهیا کند.

یادداشت وزیر بهداشت برای شوخان که پنی‌سیلین چشم‌هایش را گرفت

فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

سیدحسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت در آخرین یادداشت خود در وب سایت شخصی اش از ویزیت «شوخان» کودک نابینای شش ساله خبر داده است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از خبرآنلاین شوخان براخاسی شش ساله، دوسال پیش بر اثر سرماخوردگی به بیمارستان امام خمینی(س) دیواندره در استان کردستان مراجعه کرد که با تزریق آمپول پنی سیلین از هر دو چشم نابینا شد. چشمان این دختر خردسال دوبار در بیمارستان فارابی تهران پیوند قرنیه شد، اما متاسفانه هنوز قادر به دیدن نیست.

اکنون وزیر بهداشت برای او یادداشتی نوشته است. در یادداشت هاشمی چنین آمده؛ آقای وزیر ! چشمان «شوخان» را دریابید. این تیتر خبر یا به قول نویسنده واگویه ای بود که در یکی از روزنامه ها چاپ شد. تیتر در ذهنم ماند؛ نه از آن باب که وزیر را خطاب قرار داده بود؛ به آن دلیل که من شوخان و شوخان ها را نه از وجه وزارت که به عنوان یک پزشک می بینم.

فردا هم قرار است او را ویزیت کنــم. از دوستی خواسته ام دوباره او را معاینه کند و شرح حالش را گرفته ام؛ با توجه به این اطلاعات فردا او را می بینم و امیدوارم که بتوانم کاری انجام دهم.

چند وقت پیش دوستی پرسید، نسبت به شوخان چه احساسی داری؟ گفتم: پزشک، همه بیمارانش را به یک چشم می بیند. شوخان و همه بچه های این سرزمین مانند فرزندان خودم عزیز هستند؛ اما مردم هم باید بدانند پزشک، انسانی است که تلاش می کند با علمی که آموخته و تجربه ای که اندوخته، دردی از تن رنجوری بزداید. به قول حکما «ما وسیله ایم و درد و دوا در اختیار اوست.»

من هم شوخان را می بینم؛ نه به این دلیل که بیماریش رسانه ای شد؛ هر چند قلم شیوای نویسنده بسیار دلنشین بود، اما پزشک از همان سال های نخست تحصیل طب، با بیماران گوناگون روبرو می شود؛ ولی درد کشیدن انسان ها هیچ گاه عادت نمی شود. گاهی یک بیمار و دردش چنان با روح و روانت بازی می کند که جز درگاه خدا هیچ پناهگاهی نمی یابی. این را همکارانم خوب درک می کنند.

بر این سخن خرده نگیرید که آن چند درصدی که چنین نیستند را همکار نمی دانم و نمی بینم. همچنین می دانم و می دانید که امروز هم در چهار گوشه این مملکت پهناور، بیماران زیادی در انتظار درمانند که باید راهی برای دریافت خدمات پزشکی برای شان گشود؛ مسأله ای که حالا هر روز و شب، دغدغه ذهن من است.

من شوخان را می بینم مانند همه بیمارانی که تا امروز دیده ام و امیدوارم خدا باز هم لطفش را شامل حال من و او بنماید.

جنگ نارنجی با سرطان ریه

فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مجله سیب سبز: این روزها آلودگی هوا به یکی از دردسرهای روزمره ساکنان شهرهای بزرگ تبدیل شده است. بسیاری از خانوادهها که مجبورند در روزهای آلوده از منزل خارج شوند در جستوجوی راهی هستند تا بتوانند عوارض ناشی از تنفس هوای آلوده را به حداقل برسانند. محققان دانشگاه هاروارد این مسیر را برای آنها کوتاه کردند. آنها به مخاطبان خود توضیح دادند چگونه با اصلاح رژیم غذایی میتوانند از عوارض ناشی از تنفس هوای آلوده در شهرهای شلوغ پیشگیری کنند.

روزهای آلوده هویج بخورید

به تازگی در تحقیقی که از سوی دانشگاه هاروارد درباره چگونگی پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه مطرح شده، آمده است که مصرف هویج میتواند خطر ابتلا به سرطان ریه را به میزان قابل ملاحظهای کاهش دهد. این محققان اشاره میکنند که وجود میزان بالای بتاکاروتین که یک آنتیاکسیدان قوی است به بدن کمک میکند تا مقاومت بیشتری در برابر تخریب سلولی داشته باشد و روند تخریب و از بین رفتن سلولها در بدن را کند کند، افرادی که در هفته ۶ عدد هویج در برنامه غذایی خود بگنجانند در مقایسه با افرادی که در طول هفته یک عدد هویج مصرف میکنند سلامت بیشتری در هوای آلوده خواهند داشت و به این ترتیب میتوانند در برابر ابتلا به سرطان ریه و اختلالهای تنفسی مقاومت بیشتری نشان دهند و احتمال ابتلا به سرطان ریه را در خود به حداقل برسانند.

بیماریهای قلبی را مهار کنید

یکی دیگر از فواید گنجاندن هویج در برنامه و رژیم غذایی وجود مقدار قابل ملاحظهای کاروتینوئید در هویج تازه است که میتواند خطر ابتلا به بیماریها و نارساییهای قلبی را کاهش دهد. فاکتور دیگری که محققان را در این زمینه امیدوارتر میکند وجود بتاکاروتین و آلفا کاروتین و لوتئین در هویج است که علاوه بر کاهش احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی میتواند میزان کلسترول خون بدن را کنترل کند و احتمال ابتلا به کلسترول بد و بالا را در افراد مستعد یا افرادی که احتمال ابتلا به این بیماری در آنها وجود دارد به حداقل برساند.

چرا باید این چیپس را بخورید

اگر میخواهید از امروز برای پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه خود و خانوادهتان اقدام کنید بهترین راه آن است که مصرف چیپس هویج را جایگزین مصرف انواع و اقسام چیپس و تنقلات کنید. کافی است دست به کار شوید و سراغ هویجهای داخل یخچال بروید. هویجها را با کمک چاقو به قطعههای ورقهای ظریف و باریک ببرید و درون سینی فر به مدت ۱۵ دقیقه با حرارت ۱۳۰ درجه سانتیگراد بگذارید. پس از آماده شدن چیپس هویج آن را خنک کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

تجربه یک مبتلا به سرطان

«آن کامرون» را این روزها به عنوان یک نویسنده فعال و موفق میشناسند. او در حال حاضر مشغول نگارش دومین جلد از کتاب خاطراتش است. خاطراتی که در آن از مبارزه و مقاومت در برابر دو بیماری خطرناک و بزرگ میگوید. کامرون در نخستین کتابش خاطراتش را درباره روزها و شبهایی که در برابر بیماری سرطان روده جنگید به رشته تحریر در آورده و در دومین جلد از کتابش درباره ابتلایش به سرطان ریه، درست در زمانی که تصور میکرد سرطان روده را پشتسر گذاشته با مخاطبانش صحبت میکند. او در کتابش برای مردم نوشته است که بعد از شیمیدرمانی و رادیوتراپیهای متعدد و رعایت رژیم غذایی خاص برای درمان سرطان روده توان تحمل دوباره این مراحل برای بهبود سرطان ریه را نداشته بنابراین به فکر راهی متفاوت برای درمانش میافتد و آن استفاده از هویج در کنار روند درمانیاش است.

او در کتابش نوشته وقتی با خواص هویج آشنا شدم با مشاوره پزشکم تصمیم گرفتم رژیم غذایی و درمانیام را با تمرکز بر مصرف هویج و آب آن آغاز کنم. در آن روزها روزانه ۳ کیلو آب هویج تازه میخوردم و این رژیم را به مدت ۳ ماه ادامه دادم. باور کردنی نبود با این شرایط موفق شدم سرطان ریه را هم پشتسر بگذارم.

البته تنها شانسم این بود که پزشکم ابتلا به سرطان ریه را در روزهای اولیه آن تشخیص داد و این مسئله موجب موفقیتم شد. کامرون حالا در کتابش درباره شیوههای پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه و سرطان روده با کمک هویج و رژیم غذایی صحبت میکند.

راز سالادهای زنانه

فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

حتما برای‌تان پیش آمده که روزی کسالت‌بار را تجربه کنید روزی که با بی‌حوصلگی و رخوت آغاز شود و تا پایان شب ادامه پیدا کند. معمولا در چنین حالتی بی‌حوصلگی بر روابط کاری، قراردادها، رابطه دوستانه و کیفیت زندگی‌تان اثر می‌گذارد.

مجله زندگی ایده آل: حتما برای‌تان پیش آمده که روزی کسالت‌بار را تجربه کنید روزی که با بی‌حوصلگی و رخوت آغاز شود و تا پایان شب ادامه پیدا کند. معمولا در چنین حالتی نه‌تنها بی‌حوصلگی بر روابط کاری، قراردادها، رابطه دوستانه و کیفیت زندگی‌تان اثر می‌گذارد بلکه می‌تواند زندگی زناشویی شما را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. به این ترتیب که مراوده شما را با همسرتان در طول روز تحت تاثیر قرار می‌دهد و ساعاتی کسالت‌بار و بدون عاطفه را برای‌تان رقم می‌زند. این روند اگر ادامه پیدا کند رخوت و کسالت را در ساعات شبانه نیز به همراه می‌آورد و موجب می‌شود فرد با بی‌حوصلگی به تختخواب رود بنابراین به مرور این رخوت و بی حوصلگی مانند یک چرخه معیوب زندگی زوج جوان را در برمی‌گیرد و از روزی به روز دیگر منتقل می‌شود به این ترتیب زوج به مرور در رابطه زناشویی خود خللی را احساس می‌کنند که در صورت درمان نشدن آن با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوند. دلایل و فاکتورهای مختلفی مانند استرس، خستگی، نوسانات هورمونی در بروز این مشکل و تجربه اختلال در روند زندگی جنسی زوج‌ها وجود دارد که برای هر یک راهکاری وجود دارد. ساده‌ترین و طبیعی‌ترین این راهکارها رعایت رژیم غذایی خاص ویژه زوج‌های جوان است.

برنج سبوس‌دار را با این گیاه بخورید

یکی از دلایلی که موجب کاهش میزان نشاط، شادمانی و میل به روابط عاطفی و زناشویی میان زوج‌های جوان می‌شود. (روابطی که به استحکام خانواده و عمیق‌تر شدن پیوندهای خانوادگی کمک می‌کند) کاهش میزان آنتی‌اکسیدان‌ها و میزان روی، پتاسیم و منیزیم موجود در بدن است که به مرور به کاهش انرژی، سستی و ضعف زوج منجر می‌شود. به این ترتیب خستگی و بی‌حالی بر روابط عاطفی و زناشویی زوج تاثیر می‌گذارد و به مرور رشته‌‌های عاطفی و پیوندهای خانوادگی را دچار گسست می‌کند به گونه‌ای که زوج گاهی متوجه نمی‌شوند دلیل کم‌رنگ شدن رابطه آنها خستگی و کسالت است. برای پیشگیری از این وضعیت می‌توان با مدیریت رژیم غذایی و گنجاندن زعفران به عنوان یکی از طبیعی‌ترین و پرخاصیت‌ترین و البته گران‌ترین چاشنی‌های گیاهی به بهبود رابطه عاطفی و زناشویی کمک کرد. بر اساس تحقیقی که در نشریه غذا و داروی دانشگاه گوئلف منتشر شده استفاده از چاشنی‌هایی مانند زعفران به همراه برنج قهوه‌ای یا همان برنج سبوس‌دار یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش توان، قوت و نشاط و انگیزه لازم برای داشتن رابطه عاطفی در زوج‌های جوان است. این ترکیب علاوه بر تامین آنتی‌اکسیدان، سلنیوم، روی، پتاسیم و منیزیم مورد نیاز بدن را تامین می‌کند.
این دانه را چاشنی غذای شوهرتان کنید

دانه‌های شنبلیله یکی از مهم‌ترین چاشنی‌های غذایی است که هندی‌ها از آن در انواع ادویه‌ و کاری‌هایی که به عنوان چاشنی برای غذاهای روزمره‌شان تهیه می‌کنند، بهره می‌برند. این دانه که جزء ادویه‌ها و چاشنی‌های گرم محسوب می‌شود طعم و عطری ماندگار و منحصر به فرد دارد. خاصیت دانه‌های شنبلیله نه تنها در برخی از متون طب سنتی هند ذکر شده بلکه در مطالعات و آزمایش‌های بالینی که صورت گرفته نیز به خواص این دانه‌ها به ویژه در تقویت بنیه و توان جنسی و افزایش میل جنسی به ویژه در زوج‌های جوان اشاره شده است. یکی از بهترین روش‌ها برای مصرف این دانه‌ها خشک و آسیاب کردن دانه‌های شنبلیله است. کافی است آسیاب شده دانه شنبلیله را به عنوان ادویه برای تهیه غذاهای روزانه استفاده کنید. مراقب باشید مصرف این ادویه به کنترل سطح قند خون کمک می‌کند بنابراین برای مصرف روزانه آن بهتر است با یک متخصص طب سنتی مشورت کنید. به یاد داشته باشید یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توان به خوبی از دانه‌های شنبلیله استفاده کرد سبز کردن این دانه‌هاست که می‌توان از آنها در تهیه انواع سالادها و غذاها استفاده کرد.

سه بار در هفته سالاد زنانه بخورید

یکی دیگر از سبزیجاتی که می‌تواند تاثیر زیادی بر کنترل میل جنسی زنان داشته باشد و روند روابط زناشویی زن و شوهر را در محدوده‌ای منطقی و طبیعی قرار دهد مصرف گیاه رازیانه است. رازیانه که عطر و طعمی شبیه به گیاه کرفس دارد یکی از سبزی‌هایی است که از آن می‌توان برای تهیه انواع سالاد استفاده کرد. این گیاه که خواص دارویی زیادی دارد از دیدگاه حکیمان و طبیبان مصر باستان به عنوان بهترین داروی طبیعی برای درمان بی‌میلی جنسی در زنان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. از آنجا که طعم رازیانه کمی تند است بهتر است آن را در کنار سبزیجات دیگر مصرف کنید تا کمی از تندی و تیزی طعم آن گرفته شود. مصرف این سبزی در وعده‌های غذای اصلی سه تا چهار بار در هفته به زنانی که می‌خواهند با همسرشان روابط عاطفی و زناشویی خوبی داشته باشند توصیه می‌شود.

هر زن و شوهری به میخک نیاز دارند

یکی دیگر از گیاهان دارویی که طبعی گرم دارد و می‌تواند به افزایش انرژی و توانایی‌های جسمانی زن و شوهر کمک کند و آنها را برای داشتن روابط عاطفی بیشتر ترغیب کند برگ‌های خشک شده میخک است. در برخی از متون طب سنتی اشاره شده استفاده از میخک به عنوان یک چاشنی در کنار مواد غذایی علاوه بر تامین اسیدهای چرب امگا۳، منگنز و ویتامین k می‌تواند به افزایش توان جسمی افراد کمک کند و میزان انرژی آنها را برای داشتن روابط عاطفی و مراودات آن هم در شرایطی که این روزها بخش زیادی از انرژی زوج‌ها صرف کار روزانه و استرس‌ها و تنش‌های ناشی از کار و برنامه‌های روزمره می‌شود، تامین کند.

بدبو اما سحرآمیز

شاید برای‌تان عجیب باشد اگر بشنوید مصرف سیر خام سه تا چهار بار در هفته می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود روابط عاطفی و زناشویی زوج‌های جوان داشته باشد. اگرچه مصرف سیر خام ممکن است با بدبویی نفس و دهان همراه باشد و همین بوی بد می‌تواند تاثیر مخرب بر روابط زناشویی داشته باشد اما در متون مختلفی به این موضوع اشاره شده که مصرف سیر خام می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر جریان گردش خون بدن داشته باشد و به این ترتیب روند یک رابطه زناشویی را با بهبود جریان گردش خون در اعضای مربوطه به خوبی مدیریت کند ضمن آنکه مصرف سیر به دلیل خاصیت ضدمیکروبی و ضد قارچی که دارد می‌تواند در تقویت بنیه و توان جسمی بدن به مصرف‌کننده کمک کند.

روابط زناشویی‌تان را تقویت کنید

یکی دیگر از چاشنی‌ها و ادویه‌های خوش طعم و عطری که می‌تواند به عنوان یک تقویت کننده میل جنسی برای زنان مورد استفاده قرار گیرد، جوز هندی است. گاهی دیده می‌شود زنان به دلیل افسردگی و تمرکز بیش از اندازه به کار و مشغله‌های روزانه دچار حالات روانی می‌شوند که تاثیری مستقیم بر کیفیت و کمیت روابط زناشویی آنها می‌گذارد. اگرچه شیوه‌های درمانی مختلفی به ویژه در طب مدرن برای کنترل این مشکل وجود دارد اما شیوه‌های طبیعی در مقایسه با این شیوه‌ها در اولویت و ارجحیت قرار دارد چرا که این مواد در مقایسه با شیوه‌های مدرن بی‌عارضه یا کم‌عارضه است. درمانگران طب سنتی هند استفاده از جوز هندی را یکی از بهترین محرک‌ها و داروهای طبیعی برای بهبود روابط زناشویی در این شرایط می‌دانند. آنها بر این باورند که مصرف پودر جوز هندی یا استفاده از رنده شده این گیاه در وعده‌های غذایی می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر افزایش میل زنان در زندگی زناشویی زوج‌های جوان داشته باشد.

این غذاها را در فصل بهار نخورید

فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 در فصل زمستان به علت سرما، مواد زاید در بدن منجمد شده و باقی می مانند و در بهار که هوا کم کم گرم می شود، این مواد زائد به تدریج ذوب شده و به حرکت در می آیند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از فارس، غلامرضا کردافشاری در مورد توصیه های فصل بهار از دیدگاه طب سنتی گفت: بهار بهترین و معتدل ترین فصل در میان فصول چهارگانه است. هوا در بهار به تدریج گرم می شود و سرمای زمستان تحلیل می رود.
وی ادامه داد: مزاج بهار گرم و تر است و گرما و رطوبت برای حفظ سلامتی لازم و ملزوم یکدیگرند. در فصل زمستان به علت سرما، مواد زاید در بدن منجمد شده و باقی می مانند و در بهار که هوا کم کم گرم می شود، این مواد زائد به تدریج ذوب شده و به حرکت در می آیند.
کردافشاری تصریح کرد: به همین دلیل بیماری های قدیمی دوباره در زمستان قد علم می کنند و اگر عضوی از بدن ضعیف باشد، مواد زائد به آن حمله کرده و در آن تجمع پیدا می کنند.گاهی نیز مواد اضافی به سمت پوست هجوم می آورند تا بلکه از آنجا راهی برای خروج بیابند.
این متخصص طب سنتی گفت: به همین دلیل بروز دمل ها و جوشهای پوستی در این فصل شدت می یابد. بنابراین اطبای طب سنتی توصیه می کنند که قبل از اینکه این مواد اضافی برای بدن مشکلی ایجاد کنند، بهتر است که راه خروج آنها از بدن باز شود.

راههای دفع سموم بدن در فصل یهار
وی ادامه داد: راه های متعددی برای خروج مواد اضافی و پاکسازی بدن وجود دارد. یکی از مهمترین این راه ها، دفع آنها از طریق مدفوع است.بنابراین در کسی که دفع مدفوع به خوبی صورت نمی گیرد و دچار یبوست است، مواد اضافی راه مناسبی برای دفع ندارند و در نتیجه در بدن تجمع می یابند.
استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: برای برطرف کردن یبوست، مصرف مواد غذایی ملین مانند آلو، تمرهندی، هویج، مویز و انجیر مناسب است و استفاده از داروهای مسهل مانند فلوس نیز تحت نظر پزشک طب سنتی به پاکسازی بدن از مواد زائد کمک می کند.

پرهیزات غذایی در فصل بهار
این متخصص طب سنتی در مورد اینکه در فصل بهار باید از مصرف چه غذاهایی پرهیز کرد گفت: مصرف زیاد گوشت باعث افزایش گرمی و رطوبت در بدن می شود و چون مزاج فصل بهار هم گرم و تر است، مصرف بیش از حد گوشت باعث ایجاد بیماری در بدن می‌شود.
وی ادامه داد: همچنین بهتر است در فصل بهار از خوردن غذاهاى شور و غلیظ مانند کله پاچه، گوشت گاو، خامه و ماست ترش پرهیز کرد.
این استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: غذاهای کنسروی، مانده و پرخوری نیز در این فصل بسیار مضر است.

توصیه های غذایی در بهار
کردافشاری افزود: علمای طب سنتی عقیده دارند که در فصل بهار باید به تلطیف غذا پرداخت. تلطیف غذا ممکن است در ذهن این معنی را ایجاد کند که باید غذایی خورده شود که از آن خون رقیق تولید شود. یا ممکن است کسی با شنیدن این کلمه فکر کند که باید غذای کمتری در این فصل مصرف کرد در حالی که مقصود از تلطیف غذا هیچ کدام از دو معنی فوق نیست.
وی ادامه داد: غذاهایی که خون رقیق در بدن تولید می کنند، اغلب طبیعت گرم دارند و مصرف غذاهای با طبیعت گرم در این فصل مناسب نیست بلکه باید غذاهای غلیظ و با طبیعت سرد مصرف شود، تا هیجان و رقت اخلاط و مواد را تعدیل کند.
این متخصص طب سنتی تصریح کرد: همچنین گرسنگی باعث تحریک بیشتر اخلاط می شود. پس کم کردن مقدار غذا نیز در بهار صحیح نیست. اما منظور از تلطیف غذا این است که غذایی خورده شود که هر چند از لحاظ مقدار زیاد است اما ارزش غذایی کمی دارد؛ مثل میوه ها و سبزیجات.
کردافشاری تصریح کرد: در واقع باید با مصرف مقدار زیاد غذا با ارزش غذایی (کالری) کم، دستگاه گوارش را فریب داد و سرگرم کرد تا خیال کند که غذای زیادی مصرف شده ولی در واقع مواد زیادی وارد عروق نشود و به هیجان اخلاط و مواد نیفزاید.
استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بنابراین باید به طبیعت فرصت داد که مواد اضافه را آماده کرده و از بدن دفع کند. مصرف خوراکیهاى لطیف مثل گوشت پرندگان و تخم مرغ آب‌پز عسلی و نوشیدن شربت‌های خنک مثل شربت غوره، انار و سکنجبین در این فصل توصیه می شود.

نوربخش:درمان، ویترین سازمان تامین اجتماعی است

فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: درمان ویترین سازمان تامین اجتماعی است، هزینه کردن در این حوزه سرمایه گذاری برای سلامت مردم است.

شبکه ایران،به گزارش سازمان تامین اجتماعی، دکتر «سیدتقی نوربخش» در همایش سراسری روسا و مدیران بیمارستان ها و دی کلینیک های تابعه سازمان تامین اجتماعی افزود: از زحمات کارکنان حوزه درمان تامین اجتماعی سراسر کشور تشکر می کنم.

وی گفت: بیمه شده ای که وارد خانواده بزرگ تامین اجتماعی می شود، قبل از دریافت تعهدات بلندمدت و مستمری به درمان فکر می کند به همین دلیل عملکرد کادر درمان در جلب رضایت بیمه شدگان اهمیت دارد.

مدیرعامل تامین اجتماعی با بیان اینکه این سازمان، نهادی مبتنی برهزینه و درآمد است و بدون اتکا به بودجه دولتی اداره می شود، افزود: خدمات درمانی از منظری هزینه است، اما در اصل سرمایه گذاری برای تامین سلامتی آحاد مردم کشور می دانیم.

نوربخش بیان داشت: کارکنان بخش بیمه ای تامین اجتماعی برای وصول درآمد و کسب هزینه های این سازمان تلاش می کنند و حوزه درمان و بیمه در کنار هم چرخه سازمان تامین اجتماعی را اداره کرده و خدمات گوناگونی را به بیمه شدگان ارائه می کنند.

وی گفت: قانونی که در سال ۵۴ برای سازمان تامین اجتماعی تدوین شد، ارزنده و خوب بود، اما برای پرکردن شکاف بین منابع و مصارف سازمان این قانون نیازمند بازنگری است.

وی افزود: سازمان تامین اجتماعی در سال های گذشته با چالش هایی بسیاری روبرو و به یکی از پرحاشیه ترین سازمان های کشور تبدیل شده بود.

نوربخش تصریح کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، چالش های قبلی نیز به دولت جدید منتقل شد.

وی گفت: ۸ ماه پیش رسما اعلام شد که دولت هیچ بدهی به سازمان تامین اجتماعی ندارد، اما رییس جمهوری در آبان ماه سال جاری صادقانه اعلام کرد که دولت ۶۰ هزار میلیارد تومان به این سازمان بدهکار است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: امسال برای نخستین بار سود شرکت های تابعه را به بدنه سازمان تزریق تا برای بیمه شدگان هزینه شود.

وی با اشاره به گرفتن وام ۵۰۰ میلیارد ریالی با کارمزد ۲۳ درصدی از بانک رفاه برای پرداخت عیدی مستمری بگیران در سال گذشته، گفت: اما در سال جاری با همت کارکنان و مدیران سازمان تامین اجتماعی تمامی تعهدات را بدون استقراض و در موعد مقرر پرداخت کرده ایم.

دکتر نوربخش با اشاره به سابقه کار خود در بخش درمان افزود: اداره مراکز درمانی و بیمارستان ها سخت و پیچیده است و تلاش می کنیم تا از چالش های این حوزه بکاهیم و درراستای اهداف سازمان حرکت کنیم.

وی بروز مشکلات و چالش ها را ناشی از نقض قانون دانست و گفت: درصورتی که قوانین را رعایت کنیم در هیچ حوزه ای با مشکل و چالش مواجه نمی شویم.

درست غذا خوردن ۱۲ شرط دارد

فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

غذا خوردن شرط هایی دارد. چنانچه دست هایتان را شسته باشید، صرفا پیش شرط خوردن را به جاى آورده اید. در زیر ۱۲ شرط درست خوردن را بسیار فشرده ، اما ساده آورده ایم.

۱- بیش از نیاز بدنتان غذا نخورید تا کالری اضافی دریافت نکنید.

۲- در تنظیم برنامه غذایى تان بکوشید تا مصرف میوه و سبزى هاى خام از قلم نیفتد.

۳- تا حد امکان در خوردن غذاهاى حاضری (FAST FOODS) خودداری کنید، مگر این که دیگر چاره اى نباشد.

۴- آهسته خوردن و جویدن کامل غذا را دست کم نگیرید ، به ویژه براى کسانى که چاق هستند و یا اضافه وزن دارند.

۵- توصیه پنجم خوردن تا رفع گرسنگى است، نه این که تا مى توانید شکم خود را پُر نمایید.

۶- گرچه وقت خوردن صبحانه و ناهار و شام تا حدود زیادى مشخص است، اما در سایر ساعات نیز بهتر است غذا را با فواصل معین میل نمود.

بیش از نیاز بدنتان غذا نخورید. سبزی و میوه ی فروان مصرف کنید. غذاهای بیرون را خیلی کم بخورید.

۷-کارشناسان تغذیه معتقدند میزان چربى وارده به بدن از طریق غذا نباید بیش از یک سوم انرژى مورد نیاز بدن باشد، بنابراین ترجیحا مواد غذایى چربى دار را شناسایى کنید.

۸- وقتى استرس دارید هرگز نخورید، اما بیاشامید. یک لیوان آب خنک ، فشار روانى را از شما دور خواهد کرد.

۹- از سالم بودن غذا در محیط هاى باز مطمئن شوید و این خود شاید تاکیدى باشد براى خوردن غذاى خانگى.

۱۰- بکوشید انواع ویتامین مانند ویتامین های A و B و C و … و مواد معدنى مانند کلسیم ، فسفر ، سدیم ، پتاسیم و … را هر طور که شده روزانه به بدنتان برسانید. این مواد همیشه در دسترستان است؛ مانند آب، هویج ، کلم ، ماست ، کشک، دوغ ، هندوانه ، تخمه کدو ، سبزى هاى زرد و سبز ، شلغم و … .

۱۱- غذاى مناسب و خوشمزه را با دود کردن سیگار بلافاصله پس از صرف آن ، حرام نکنید. دست کم نیم ساعت صبر کنید.

۱۲- به هنگام سفر حتى به مدت یک روز، از غذاهاى مناسب سفر استفاده کنید. گاهى خوردن یک لقمه نان و پنیر و سبزى و یا گردو ، بسیار خوشمزه تر از غذاهاى رنگین و پرمایه است.

ویروس عفونی که بعد از ۳۰ هزار سال زنده شد

فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 ویروس جدیدا بازیابی‌شده، بزرگ‌ترین ویروس در جهان است و طول آن ۱٫۵ میکرومتر گزارش شده، که این میزان با اندازه یک باکتری کوچک قابل‌مقایسه است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از قدس آنلاین، دانشمندان ویروس بزرگی را بازیابی کرده‌اند که حدود ۳۰ هزار سال در لایه‌های یخی سیبری پنهان شده، اما هنوز عفونی است.

به نقل از ایسنا، اهداف این ویروس، آمیب‌ها هستند؛ با این حال، محققان مدعی‌اند با ذوب‌شدن یخ‌ها، این ویروس می‌تواند بازگشت دیگر ویروس‌های باستانی را با پتانسیل ایجاد خطر برای سلامتی انسان به دنبال داشته باشد.

ویروس جدیدا بازیابی‌شده، بزرگ‌ترین ویروس در جهان است و طول آن ۱٫۵ میکرومتر گزارش شده، که این میزان با اندازه یک باکتری کوچک قابل‌مقایسه است.

ژان-میشل کلاوری و چانتل آبرگال از دانشگاه اکس-مارسی فرانسه، رهبران پروژه احیای این ویروس اعلام شده‌اند؛ آن‌ها ویروس احیاشده را با الهام از واژه یونانی «پیتوس»، Pithovirus sibericum نامگذاری کردند. یونانیان باستان از ظرف “پیتوس” برای ذخیره آب و غذا استفاده می‌کردند.

دانشمندان فرانسوی دو سال پیش با آگاهی از بازیابی یک گیاه باستانی توسط روس‌ها از طریق میوه‌های دفن شده در پرمافراست ۳۰ هزار ساله سیبری، به فکر بازیابی ویروس در این لایه‌ یخی افتادند. آن‌ها با استفاده از نمونه‌های پرمافراست ارائه‌شده توسط تیم روسی و بهره‌بردن از آمیب‌ها به عنوان طعمه، به تلاش برای به تور انداختن این ویروس‌های عظیم پرداختند.

در این مطالعه، آمیب‌ها شروع به از بین رفتن کردند و تیم علمی دریافت ذرات ویروس عظیمی در درون آن‌ها وجود دارد.

در زیر میکروسکوپ، ویروس جدید مانند Pandoraviruses به شکل یک بیضی با دیواره ضخیم به نظر می‌رسد، اما علیرغم اشکال مشابه این دو، آبرگل بر این باور است که آن‌ها ویروس‌های کاملا متفاوتی هستند. همچنین، فقط یک سوم پروتئین‌های ویروس جدید دارای شباهت‌هایی با پروتئین‌های ویروس‌های دیگر هستند و علیرغم اندازه بزرگش، ژنوم ویروس جدید بسیار کوچک‌تر از ژنوم Pandoraviruses است.

کلاوری و آبرگل معتقدند افزایش دمای جهانی به همراه عملیات حفاری در قاره قطب‌شمال می‌تواند بسیاری از ویروس‌های باستانی را که هنور هم عفونی هستند، احیا کند و این ارگانیسم‌ها ممکن است تهدیدی برای سلامتی انسان باشند.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم قابل‌مشاهده است.

مواد اولیه داروها کیفیت لازم را ندارد؟

فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مورد کیفیت داروهای ایرانی گفت: ۶۰درصد مواداولیه داروهای تولید داخلی از چین و هند وارد می‌شود. البته کشورهای اروپایی هم مواداولیه خود را از این کشورها وارد می‌کنند.

به گزارش گروه “رسانه‌های دیگر” خبرگزاری تسنیم، تهران امروز گفت: بعضی ازپزشکان فقط به داروهای خارجی اعتماد و اعتقاد دارند که بیماران فقط در صورت مصرف داروهای خارجی به بهبودی دست پیدا می‌کنند. این در حالی است که دست‌اندرکاران حوزه دارو مدعی هستند داروهای ایرانی به اندازه داروهای خارجی با کیفیت است. داروهای ضدسرطان و بیماری‌های خاص در ناصرخسرو و دست قاچاقچیان یا حتی روبه‌روی داروخانه‌ها به راحتی پیدا می‌شود ولی در داروخانه‌ها از این داروها خبری نیست. اگر هم داروی خارجی در داروخانه‌ای پیدا شود، گرانی‌اش کمرشکن است. کمبود دارو و بالا رفتن قیمت آن باعث شده بود که بیمه‌ها در پوشش‌دهی ناتوان باشند. در این میان این دلالان ناصر خسرو بودند که حرف اول و آخر این بازار سیاه را می‌زدند و به صورت شبانه‌روزی به فروش دارو می‌پرداختند. حتی قاچاقچیان به راحتی جلوی داروخانه‌های دولتی و خصوصی بساط خود را پهن کرده و به‌دنبال مشتری بودند. شرایط بازار دارو آنقدر وخیم بود که یک بیمار سرطانی مجبور بود برای یکی از اقلام دارویی خود بیش از ۵ میلیون تومان بپردازد. هرچند این بازار آشفته و پرتب و تاب نیز مانند بازار سکه و دلار با روی کار آمدن دولت جدید به ظاهر آرام گرفت، اما همچنان کیفیت داروها جای بحث دارند. سیدحسن قاضی‌‌زاده‌هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌گوید: بر اساس هدف‌گذاری، طی چهار سال آینده ۲۵ درصد وابستگی دارویی کشور کاهش می‌یابد. بیشترین وابستگی دارویی در مواد اولیه و داروهای گران‌قیمت است.
به‌دنبال دارو گرد جهان می‌گردم
خانمی حدودا ۵۰ ساله وارد داروخانه می‌شود ولی داروی فشار خون سوئدی خود را پیدا نمی‌کند. او می‌گوید: داروهایی ایرانی نمی‌تواند فشار خونم را درست تنظیم کند. چند وقتی از داروی ایرانی استفاده می‌کردم ولی فشار خونم تنظیم نشد. خودم هم نمی‌دانستم. در همان چند وقت قلبم دچار مشکل شد. وقتی به بیمارستان رفتم متوجه شدند که فشار خونم درست تنظیم نشده است. حالا مجبورم از داروی خارجی استفاده کنم. خیلی گران است. هر ورق این قرص‌ها ۱۴ عدد است و من دو بسته از این دارو را ۵۳ هزار تومان می‌خرم. حالا همان دو بسته را با قیمت ۱۹۶ هزار تومان هم پیدا نمی‌کنم.
مواد اولیه داروها کف استاندارد را دارد
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مورد کیفیت داروهای ایرانی می‌گوید: این مسئله از قبل بوده است. صحبتی در مورد مواد اولیه وجود دارد. ۶۰درصد مواداولیه داروهای تولید داخلی از چین و هند وارد می‌شود. البته کشورهای اروپایی هم مواداولیه خود را از این کشورها وارد می‌کنند.
دکتر حسینعلی شهریاری با بیان اینکه اگر بخواهیم قیمت داروهای ایرانی را با داروهای وارداتی مشابه مقایسه کنیم، می‌افزاید:داروهای ایرانی یک‌سوم داروهای خارجی قیمت دارد. یکی از اشکالاتی که وجود دارد این است که وزارت بهداشت و درمان دست شرکت‌های تولید داخل را در قیمت‌گذاری واقعی دارو بسته است. بنابراین این شرکت‌ها مجبورند مواداولیه با کف استانداردها را بگیرند. زیرا پولی که این شرکت‌ها برای خرید مواد اولیه هز ینه می‌کنند با پولی که شرکت‌های اروپایی هزینه می‌کنند تفاوت زیادی دارد. قدرت رقابت ندارند و اگر بگذارند قیمت‌گذاری به معنای واقعی انجام شود قطعا این شرکت‌ها هم مواداولیه‌ای با استانداردهای بالا وارد خواهند کرد و کیفیت داروها بالاتر خواهد رفت.
وی با اشاره به اینکه همه فکر می‌کنند با واقعی شدن این قیمت‌ها فشار اقتصادی بر دوش مردم خواهد بود ادامه می‌دهد: این فضاسازی است. بیمه‌ها باید این هزینه را بدهند. متاسفانه بیمه‌ها به دلیل منابع مالی کم، وظایف خود را درست انجام نمی‌دهند. همان افرادی که داروهای خارجی را با چند برابر قیمت می‌خرند یقینا اگر تولید داخل باشد با قیمت نصف به دستشان خواهد رسید.
وی در مورد مواداولیه داروهای ایرانی که از چین و هندوستان وارد می‌شود نیز می‌گوید: تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی هم مواداولیه داروهای خود را از این کشورها تامین می‌کنند. ولی مواد اولیه‌ای که شرکت‌های ایرانی می‌گیرند با پول کمتری است، قطعا آن کشورها مواداولیه بهتری می‌خرند. داروهای ما قطعا استاندارد است ولی کف استاندارد را دارد. داروهای ضروری و حیاتی در کشور کیفیت بالایی دارند. آنهایی که فکر می‌کنیم کیفیتشان به داروهای خارجی نمی‌رسد در کشور ارزیابی می‌شود و موثر است.
اگر بخواهیم در تولید دارو خودکفا شده و واردات را قطع کنیم این شرکت‌ها باید قدرت رقابت با شرکت‌های اروپایی و آمریکایی داشته باشند و باید وزارت بهداشت و درمان در این زمینه در برنامه اقتصاد مقاومتی گامی اساسی بردارد. امسال نزدیک ۲ هزار و ۲۰۰ میلیاردتومان یارانه برای دارو‌های ایرانی با همین کیفیت پرداخت می‌کنیم. در سال اقتصاد مقاومتی باید برنامه‌ریزی‌هایی داشت تا مشکلات تولید داروهای باکیفیت کاهش پیدا کند. با توجه به تهدیداتی که دشمنان می‌کنند و مشکلاتی که براثر تحریم‌ها داشتیم باید به سمت تولید مواداولیه و ملزومات پزشکی در داخل کشور برویم تا در مواقع بحران دچار مشکل نشویم. تبلیغات منفی هم در استفاده داروهای خارجی وجود دارد که برخی از پزشکان بی‌جهت و بدون اطلاع به این مسئله دامن می‌زنند.
ریتالین نایاب است!
مرد دیگری وارد داروخانه می‌شود. ریتالین می‌خواهد. دارویی که برای افزایش توجه وتمرکز کودکان بیش‌فعال آن هم فقط با تجویز پزشک متخصص استفاده می‌شود. داروخانه می‌گوید که داروی ایرانی دارد ولی بدون فتوکپی شناسنامه و دفترچه و تشکیل پرونده دارو را نمی‌دهد. مرد می‌گوید: چند وقت پیش دکتر ۲۰۰ عدد ریتالین تجویز کرده بود که فقط توانستم ۶۰ عدد پیدا کنم و حالا دیگر نمونه خارجی آن را پیدا نمی‌کنم. اینجا هم با گرفتن فتوکپی شناسنامه و دفترچه‌ بیمه فقط ۱۲۰ عدد از نمونه ایرانی این قرص را پیدا کردم. می‌گویند ریتالین خارجی ۸۰۰-۹۰۰ هزار تومان شده است. گفته می‌شود علت کمبود ریتالین در داروخانه‌ها، فروش آزاد آن به دانشجویان و مصرف بیش از پیش بین قشر دانشجو خصوصا هنگام امتحانات است!
بازار ایران پر از داروهای قاچاق است
عضو هیات مدیره انجمن علمی داروسازان نیز در مورد کیفیت داروها می‌گوید: داروهای ایرانی بعد از کنترل‌های ویژه حداقل هر دارویی بعد از ۵ مرحله آزمایش‌های ابتدایی و پایانی از کارخانه به بازار می‌آید و به هیچ‌وجه از لحاظ کیفیت با داروهای خارجی تفاوتی نمی‌کند. مشکلی که در سیستم دارویی کشور داریم این است که داروهای ژنریک و حتی برند تولید داخل کشور طبق قوانین سازمان بهداشت جهانی (که ایران هم عضو آن است) حق هیچ‌گونه تبلیغی ندارند. وقتی تبلیغ نشود پزشکان دارو را نمی‌شناسند. به‌طور قطع و یقین می‌توانم بگویم که از ۱۰۰ هزار پزشک در تهران ۱۰۰۰ نفر (یک‌درصدشان) نمی‌دانند چه محصولاتی در کارخانه‌های دارویی تولید می‌شود. از دور قضاوت می‌کنند و دستی بر آتش دارند. برعکس داروهای خارجی و وارداتی به دلیل آنکه سالی چند بار حراجی‌های بسیار اغوا کننده، یک هفته گردش و بازدید علمی از کارخانه‌های کشورهای اروپایی مانند سوئیس، آلمان، اتریش و… را دارند. این شرکت‌های دارویی خلاف می‌کنند. آیین‌نامه‌ای‌ برای پزشکان، شرکت‌های دارویی و نمایندگان کشورها ابلاغ شده که اگر پزشکی به بهانه بازدید از کارخانه دعوت شود و هتل ۵ ستاره ببرید یعنی دارید پزشک را می‌خرید. ولی اینها وجود دارد. مانند قوانین راهنمایی و رانندگی است که در همه جا رعایت نمی‌شود. اگر پزشکی به بهانه طبیعی است که داروهای ایران را ناشناخته می‌داند و بر اثر این تبلیغات (که این اواخر هم تبلیغات ماهواره‌ای هم به آنها اضافه شده) داروهای خارجی را تجویز می‌کند فکر می‌کند که نمک‌گیر شده‌ است. اگر یک قلم از داروهای تولید داخل ایراد داشته باشد نمونه‌ای که به آزمایشگاه وزارت بهداشت و درمان می‌رود، برگشت داده می‌شود و هرگز به بازار عرضه نمی‌شود.
تولید کم داروهای ضد سرطانی در ایران
دکتر سیدجمال سعیدواقفی در ادامه با بیان اینکه ما در داخل کشور داروهای ضد سرطان در حداقل ممکنه تولید می‌کنیم، می‌افزاید: این داروها تیراژی ندارد. تمام آنها وارداتی است. اگر در بیماران خاص و ضدسرطان‌ها همه نسخه‌ها داروهای خارجی است برای این است که تولید داخلی نداریم. ۹۰ درصد بیماران سازگاری داروها را تایید می‌کنند. کشور چک که یک کشور اروپایی است چند دارو که قابل ارائه در بازارهای جهانی باشد دارد؟ وقتی می‌خواستیم در وزارت بهداشت و درمان تصمیم بگیریم که از چه کشورهایی دارو وارد کنیم فقط به ۷ کشور رسیدیم. یک آسیایی، یک آمریکایی، یک استرالیایی و ۴ اروپایی. ما در منطقه بهترین کشور تولیدکننده دارو هستیم.
وی با اشاره به اینکه داروهای ما ارزان هستند، ادامه می‌دهد: ارزانی داروهای ما به مصداق خانم متولی است که هر بدلی هم بیندازد به چشم همه جواهر گران‌قیمت می‌آید. ۹۵درصد داروی مورد نیاز مردم در کشور تولید می‌شود و در کشور هم مصرف می‌شود و نتیجه می‌گیرند. خیلی از پزشکان فقط داروی ایرانی تجویز می‌کنند.
عضو هیات مدیره انجمن علمی داروسازان در پاسخ به این سوال که ولی داروهای اروپایی فروش بیشتری دارند، می‌گوید: همکاران من در داروخانه‌ها مقصر هستند. اگر بیمار خودش درخواست داروی خارجی کند باید به او این داروها را ارائه کند. ضمن آنکه باید دارویی باشد که از وزارت بهداشت و درمان مجوز ورود داشته باشد نه قاچاق. بازار ایران پر از داروهای قاچاق است. داروخانه نمی‌داند که این دارو قاچاق است. شرکت واردکننده دغل‌بازی می‌کند و مجوز یک قلم می‌گیرد و ۵۰۰ هزار عدد بیشتر وارد می‌کند. قاچاق دارو مانند قاچاق بقیه اقلام صورت می‌گیرد. باید سیستم به کل درست شود تا این ذهنیت بد در پزشکان و مردم درست شود.

بیماری ناحیه مقعد و درمان های خانگی آن

فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

هموروئید در واقع التهاب عروق و مخصوصا سیاهرگ های ناحیه مقعد یا رکتوم است که خیلی وقت ها به آن توده گفته می شود. این وضعیت ممکن است ناشی از فشار آوردن به منظور حرکت مدفوع و افزایش فشار به ورید ها در شرایطی مانند بارداری، یبوست و بسیاری موارد دیگر باشد.

هموروئید ممکن است داخل مقعد (راست روده) باشد که به آن هموروئید داخلی می گویند و یا می تواند از زیر پوستی به بیرون مقعد بیاید که به آن هموروئید خارجی می گویند.

امروزه هموروئید به عنوان یک بیماری مزمن و شایع در نظر گرفته می شود. تا سن ۵۰ سالگی، حدود ۵۰ درصد بالغین برای دوره ای از زندگی خود با عوارض هموروئید نظیر خارش، احساس ناراحتی و خونریزی مکرر سر و کار دارند.

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی، راه حل های درمانی گسترده ای برای هموروئید وجود دارد. خبر خوب تر آنکه بیشتر افراد قادر خواهند بود، با به کار گیری روش های درمانی خانگی و نیز ایجاد تغییراتی در سبک زندگی از بسیاری عوارض آن رهایی یابند.

علائم و نشانه های هموروئید

- خونریزی دردناک در طی اجابت مزاج (ممکن است قطرات خون را در مدفوع و یا دستمال توالت مشاهده کنید)

- احساس خارش و سوزش در ناحیه مقعد

- درد و ناراحتی

- ورم و التهاب اطراف مقعد

- وجود توده در نزدیکی مقعد که ممکن است دردناک باشد

- نشت مدفوع
استحمام در وان آب گرم یکی از راهکارهای موثر در تسریع بهبودی هموروئید است

علائم هموروئید معمولا بسته به محل قرارگیری این بیماری متفاوت است. در هموروئید داخلی توده به سمت داخل روده متورم می شود. در این وضعیت بیمار معمولا نمی تواند این هموروئید را ببیند یا لمس کند. در بیشتر موارد، این نوع هموروئید باعث ایجاد ناراحتی در فرد نمی شود.
از طرف دیگر زور زدن هنگام دفع مدفوع می تواند منجر به خراش توده و خونریزی منجر شود. گاهی گاهی فشار به هموروئید می تواند توده را به سمت بیرون مقعد بیاورد. در این صورت به آن هموروئید بیرون زده می گویند که البته بسیار دردناک است.

هموروئید خارجی در زیر پوست اطراف مقعد قرار می گیرد. این توده نسبت به تحریک و خونریزی حساس تر است و معمولا فرد احساس خارش شدید داشته و این توده با اولین خارش دچار خونریزی می شود. گاهی اوقات خون در کیسه ای در این هموروئید تجمع پیدا می کند. این کیسه خون بسیار دردناک، متورم، ملتهب و البته مستعد پاره شدن و خونریزی است

چرا به این بیماری مبتلا می شویم؟

عروق (رگ های خونی) اطراف مقعد در اثر فشار به آنها متورم و برآمده می شوند. این عروق ملتهب و برآمده (هموروئید) همچنین می توانند از افزایش فشار داخل رکتوم (راست روده) ناشی شوند.

تصویر کناری، بالشتک مخصوص بیماران مبتلا به هموروئید را نشان می دهد که می تواند موقع نشستن روی صندلی یا زمین زیر باسن خود قرار دهند تا فشار به ناحیه مقعد وارد نشود. این وسیله را می توان از داروخانه یا مراکز فروش لوازم پزشکی تهیه کرد.

در اینجا مهم ترین عوامل این افزایش فشار را بررسی می کنیم:

- زور زدن به منظور دفع مدفوع

- نشستن طولانی مدت برای دفع مدفوع

- اسهال مزمن یا یبوست مزمن

- چاقی

- بارداری

- نزدیکی از راه مقعد

- برنامه غذایی کم فیبر

با افزایش سن، احتمال ابتلا به هموروئید بیشتر خواهد شد، چراکه با افزایش سن بافت های حمایت کننده عروق مقعد ضعیف تر شده و نسبت به اعمال فشار آسیب پذیرتر خواهند شد.

عوارض

۱- کم خونی: دفع خون از هموروئید ممکن است باعث کم خونی شود. وضعیتی که در آن تعداد گلبول های قرمز خون کاهش یافته و از حد طبیعی پایین تر می آید. در این شرایط است که فرد همواره احساس خستگی، ضعف و بیماری دارد.

۲- هموروئید مرده: اگر جریان خون به هموروئید داخلی قطع شود، به آن هموروئید مرده گفته می شود. این وضعیت می تواند منجر به درد شدید شود که دلیل آن وجود این بافت مرده است.

درمان های خانگی هموروئید

۱- حمام آب گرم: استحمام در وان آب گرم یکی از راهکارهای موثر در تسریع بهبودی هموروئید است. برای این منظور لازم است وان حمام را با آب گرم (نه داغ) پر کنید، و در این آب مدت ۲۰ دقیقه بنشینید. این کار را دو تا سه بار در روز انجام دهید تا زمانی که بیماری هموروئید درمان شود.

هشدار: هیچ ماده ای را با این آب مخلوط نکنید. این مواد می توانند هموروئید را بدتر کنند.

۲- روغن چریش (neem oil): روغن چریش یک روغن سرشار از ترکیبات طبیعی مفید است که شما می توانید در خانه برای درمان همورئید از آن استفاده کنید. در ابتدا مقعد را با آن تمیز کنید. برای هر مرتبه انجام این کار، دو قطره از این روغن کافی خواهد بود. این روغن قادر به کاهش التهاب عروق درگیر در هموروئید خواهد بود. به عنوان یک راهکار کمکی، این روغن همچنین در کاهش درد و ناراحتی هموروئید موثر خواهد بود. روزی یک مرتبه از این روغن استفاده کنید، تا زمانی که هموروئید به طور کامل درمان شود.

۳- نارون کوهی (Witch Hazel): نارون کوهی محصولی مقرون به صرفه و با قیمت مناسب است که در هر داروخانه ای پیدا می شود. این محصول دارویی قابض و جمع کننده است. این دارو اثر قابل توجهی در کاهش ورم و التهاب هموروئید دارد. این محصول معمولا به شکل پدهای مرطوب در داروخانه ها وجود دارد که بیمار آنها را برای دو تا سه دقیقه روی مقعد قرار می دهد. لازم است این کار بعد از هر مرتبه استحمام انجام شود و تا درمان کامل هموروئید، ادامه یابد. غیر از پد مرطوب، شکل قطره و نیز پنبه مرطوب این دارو نیز وجود دارد.

Next Page »