جداسازی موفق دوقلو‌های به‌هم چسبیده در شیراز

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

دوقلوهای به‌هم چسبیده لامردی در یک جراحی سخت و هوشمندانه در شیراز از هم جدا شدند.

به گزارش سرویس حوادث جام نیوز به نقل از ایران، این اقدام با همت تیم‌جراحی پزشکان دانشگاه علوم پزشکی شیراز صورت گرفت و دوقلوهای به‌هم‌چسبیده، با موفقیت از هم جدا شده و زندگی دیگری را تجربه خواهند کرد.

صبح دوشنبه ۲۰ مردادماه دکتر علی بهادر، مسئول این تیم جراحی جداسازی با بیان اینکه محمد و رضا، هم‌اکنون سن ۶ ماهگی خود را سپری می‌کنند، گفت: از آغاز تولد این نوزادان، پزشکان دانشگاه علوم پزشکی شیراز وضعیت آنان را به دقت مورد بررسی قرار داده و با توجه به وضعیت به هم چسبیدگی آنان، لازم بود مدتی برای اطمینان از موفقیت جداسازی زمان بگذرد.

وی ادامه داد: این دوقلوها از ناحیه دیواره شکم، جناغ سینه، دیافراگم و کبد به هم متصل بودند که سرانجام پس از ۶ ماه بررسی پزشکان، شرایط لازم برای عمل جداسازی فراهم شده و این عمل با موفقیت در بیمارستان مرحوم محمد نمازی شیراز انجام شد.

دکتر بهادر حال کنونی نوزادان را مطلوب ارزیابی کرده و با بیان اینکه هم‌اکنون به بخش ICU منتقل شده‌اند، تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی تیم پزشکی، مشترک بودن کبد این دوقلوها بود که در صورت این مشکل، لازم بود کبد مشترک در بدن یکی از نوزادان باقی مانده و برای قل دیگر، اقدام به پیوند کبد کنیم.

مسئول تیم جداسازی دوقلوهای به هم چسبیده افزود: پدر و مادر محمد و رضا نیز برای پیوند کبد خود به فرزندشان ابراز تمایل کرده بودند و همه شرایط برای انجام این عمل در صورت ضرورت، فراهم بود که خوشبختانه با توجه به منفک بودن کبد نوزادان، نیاز به عمل پیوند اتفاق نیفتاد.

دکتر بهادر با اشاره به پیش‌بینی ۹۰درصدی موفقیت این عمل جراحی پیش از صبح امروز و موافقت خانواده دوقلوها با انجام جراحی جداسازی فرزندانشان، گفت:این عمل سه ساعت به طول انجامید و حضور تیم پیوند اعضای بیمارستان مرحوم نمازی و استادانی چون دکتر ملک حسینی، دکتر نیک اقبالیان، دکتر صلاحی، دکتر کاظمی، دکتر سهم الدینی، دکتر اقبال و دکتر شمسایی در این تیم پزشکی، پشتوانه مجرب قابل اطمینانی در انجام این عمل جراحی بود.

وی تجربه پیوند را از جمله دستمایه‌های این عمل جداسازی و حاصل همفکری تیم پیوند اعضای بیمارستان نمازی شیراز دانست و گفت: با توجه به موفقیت‌آمیز بودن عمل جراحی، لازم است نوزادان دوقلو تا چند روز آینده در بخش ICU بستری باشند و به دلیل مشترک بودن دیواره شکم، این بخش از بدن آنان نیز به مرور ترمیم شود.

دابیر رفع کلسترول از نگاه طب سنتی

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: یک مدرس دانشکده طب سنتی تدابیر رفع کلسترول و تریگلیسرید از نگاه طب سنتی را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، غلامرضا کردافشاری درباره چربی خون اظهار داشت: یکی از بهترین دستورالعمل‌ها و تدابیر برای رفع چربی خون ورزش کردن، پرهیز از مصرف غذاهای سرخ کردنی و چرب است و بهتر است که خوردن ته دیگ را نیز ترک کنند.
به گفته وی کسانی که تری گلیسیرید خونشان بالا است معمولاً ممکن معده‌های نفاخی داشنه باشند و ترش کنند، باید معده‌هایشان را اصلاح کنند؛ برای اصلاح معده دارویی است به نام “حب دواء بلغم” که دستور امام صادق (ع) است که می‌گوید این دارو هاضوم بوده یعنی هضم کننده است.
این مدرس دانشکده طب سنتی ادامه داد: دواء بلغم در رفع کلسترول و تری گلیسیرید اثر خوبی دارد معجونی است که از ترکیب تخم زنیان، سیاه دانه، آویشن و صمغی به اسم مسطکی که را به نسبت مساوی پودر می‌کنند با دو سه چهار برابر عسل مخلوط می‌کنند صبح و شب یا بعد از هر غذا به اندازه قاشق چای خوری می‌خورند که خودش هضم کننده فضولات است بعضی‌ها به این زنجبیل اضافه می‌کنند که این موثرتر است.
کردافشاری بیان داشت: در رفع کلسترول مداوت زیاد به استفاده از شوید در غذاها مفید است و حتی کسانیکه کف پاهایشان داغ می‌شود یا گز گز می‌کند که ممکن است به دلیل چربی خون باشد، می‌توانند یک تا ۲ شیشه آبغوره خانگی نجوشیده بی‌نمک را در آن دو تا سه قاشق تخم شوید پودر کنند در داخل آن مخلوط کنند بعد از هر غذا نصف استکان از آن مصرف کنند و اگر بر این کار مداومت کنند، گز گز کردن پا آرام می‌شود و چربی پایین می‌آید به شرطی که مشکل حاد معده نداشته باشند البته این روند کلی است.
وی خاطرنشان کرد: در تری گلیسیرید دم کرده سماق باعث بهبودی هضم می‌شود، ورزش هم خیلی تاکید می‌شود، استفاده از سبزیجات مثل مرزه، ریحان و تخم گشنیز با آبغوره می‌تواند موثر باشد،‌ شربت آب عسل و لیمو ترش و همچنین، استفاده از کاسنی و شاه تره می‌توانند کمک کننده باشد.

تاثیر دانستن «زبان دوم» در کُندی پیری و داشتن ذهنی مثبت

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: تحقیقات محققان نشان می‌دهد یادگیری زبان دوم بر کندی پیری و داشتن ذهن مثبت تاثیر بالقوه‌ای خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، تحقیقات محققان نشان می‌دهد یادگیری زبان دوم در سنین مختلف از ۱۱ تا هفتاد سالگی می‌تواند تاثیرات مثبتی روی ذهن افراد بگذارد.
بنا به تحقیقات صورت گرفته ضریب هوش عمومی افراد و ضریب هوش شناختی افراد که دو زبانه هستند در مقایسه با افرادی که تنها قادر به تکلم با یک زبان هستند به مراتب بیشتر است.
نکته محرز شده در این تحقیقات این است که سن یادگیری زبان دوم هیچ تغییری در این پیشرفت ذهنی ایجاد نمی‌کند و اگر یادگیری در دوران بزرگسالی و یا کودکی صورت پذیزد نتیجه یکسان خواهد بود.
نمونه گیری افراد در این تحقیقات از بین ۲۶۲ نفر بوده است که همگی روند مثبت پیشرفت هوش عمومی افراد دو زبانه را نشان می‌دهد.
از دیگر یافته‌های پژوهش صورت گرفته به نقل از بی‌بی‌سی، این است که دو زبانه بودن می‌تواند زوال عقلی در کهنسالی را به تاخیر بیاندازد و افراد دو زبانه در مقایسه با افراد یک زبانه در کهنسالی دارای ضریب ادراک عمومی بهتری هستند.

بهترین خوراکی برای حفظ سلامتی در دوران سالمندی

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 

برگردان به پارسی: مریم سادات کاظمی – سالمندی دورانی اجتناب ناپذیر از حیات آدمی است که اگر از جوانی به وضعیت سلامتی توجه نداشته باشیم، …

با بروز بیماری‌ها و مشکلاتی همراه است که گاه زندگی را بسیار سخت و غیر قابل تحمل می‌کند. برنامه غذایی صحیح یکی از مهمترین عواملی است که می‌تواند ضامن سلامتی و نشاط در دوران سالمندی باشد.
مقابله با پیری و برخی بیماری‌ها امکان پذیر است که بهترین راه را می‌توان تقویت سلاحهای طبیعی بدن دانست. برای این منظور کافی است تا تولید رادیکالهای آزاد کاهش یابد و برنامه غذایی سرشار از آنتی اکسیدان داشت.

رادیکال‌های آزاد؛ عاملی مهم در بروز پیری
همه واکنشهای شیمیایی که در بدن ما اتفاق می‌افتد، به اکسیژنی که تنفس می‌کنیم، نیاز دارد که این فرایند سبب تولید رادیکالهای آزاد می‌شود. رادیکال‌های آزاد اگر زیاد شوند، سمی و برای بدن مضر هستند.
بدن سیستم دفاعی متشکل از مولکولهای آنتی اکسیدان دارد که مانع از افزایش رادیکال‌های آزاد می‌شود. این سیستم همواره تعادل تولید رادیکال‌های آزاد و تخریب آنها توسط آنتی اکسیدان‌ها را حفظ می‌کند. بر هم خوردن این تعادل عملکرد نامطلوب و مضری را به همراه دارد که می‌تواند سبب بروز بیماری‌هایی نظیر ناراحتی‌های قلبی عروقی، پیری و حتی در ساده ترین حالت تغذیه نامتعادل شود.
هنگامی که در مورد آنتی اکسیدانها صحبت می‌شود، معمولاً استرس اکسایشی نیز مطرح است. استرس اکسایشی در واقع پیروزی رادیکال‌های آزاد بر قدرت دفاعی آنتی اکسیدانهاست و با نوعی تهاجمات بیولوژیک بدن بروز می‌کند. استرس، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، غذاها و نوشیدنی‌های شیرین، دخانیات، آلودگی هوا، خستگی، بیماری، ورزش شدید، پیری و افزایش وزن از جمله عوامل زمینه ساز این حالت هستند.

بهترین خوراکی‌ها برای حفظ سلامتی و شادابی تا دوران سالمندی
- میوه‌ها و سبزی‌ها
برنامه غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزی‌ها و گنجاندن این خوراکی‌ها در هر وعده غذایی نقش مهمی در پیشگیری و محافظت بدن در برابر بیماری‌های قلبی عروقی و سرطانها دارد. به عبارت دیگر، با افزایش سن احتمال ابتلا به این بیماری‌ها افزایش می‌یابد، پس باید از سالها پیش بدن را در برابر آنها محافظت کرد.
توصیه می‌شود، روزانه پنج سهم میوه و سبزی مصرف شود که معادل ۳۰۰ گرم میوه و ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم انواع سبزی‌ها است. این مقدار شاید زیاد به نظر برسد، در حالی که یک سیب بزرگ، یک پرتقال یا یک گلابی حدود ۲۵۰ گرم است و ۱۰ عدد توت فرنگی یا یک مشت گیلاس نیز ۱۵۰ گرم وزن 
دارد.
برای تأمین این نیاز بدن کافی است تا پس از هر وعده غذایی یک میوه به عنوان دسر یا به عنوان میان وعده صبح یا عصرانه میل شود. استفاده از انواع سبزی‌ها در برنامه روزانه نیز راحت است که مطمئن ترین روش تهیه سوپ است که در فصول مختلف نیز تنوع دارد. افزون بر سوپ می‌توان از انواع سبزی‌ها در تهیه انواع خوراکها یا به عنوان سالاد استفاده کرد. سبزی‌ها را می‌توان به صورت منجمد نیز در مدت مشخصی نگهداری کرد تا ارزش غذایی آنها از بین نرود.
آلو، انگور سیاه، کشمش، توت، تمشک، توت فرنگی، گیلاس، کیوی، گریپ فروت قرمز، سیر، کلم پیچ، کلم بروکلی، اسفناج، چغندر، فلفل دلمه ای قرمز و پیاز غنی ترین میوه‌ها و سبزی‌ها از نظر آنتی اکسیدان هستند.
زنجبیل، زردچوبه، فلفل قرمز، جوز و وانیل نیز ادویه‌های سرشار از آنتی اکسیدان هستند که می‌توانند چاشنی خوبی برای غذاها باشند.
-روغن زیتون و سیر
امروزه ثابت شده است که روغن زیتون برای سیستم قلبی عروقی مفید است و عامل محافظتی در برابر ابتلا به بعضی سرطانها محسوب می‌شود.
در مورد سیر نیز باید گفت، یک خوراکی عالی است و دارای مقدار بالایی آنتی اکسیدان‌هاست که می‌تواند از بیماری‌های مرتبط با پیری پیشگیری کند.
اما سیر به خاطر بوی نامطبوعش، طرفداران زیادی ندارد که مصرف آن در ترکیب با روغن زیتون بهتر خواهد بود. به این منظور سر یک یا دو بوته سیر را ببرید، اما پوست آنها را جدا نکنید. سیرها را در یک قابلمه بگذارید و روی آنها روغن زیتون بریزید و بگذارید با حرارت ملایم به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بپزد. سپس در یک ظرف شیشه ای نگهداری کنید و همراه با انواع غذاها میل کنید.
-ماهی، سمنه خوراکی و روغن کلزا
وجه اشتراک این سه خوراکی مقدار بالای امگا ۳؛ اسیدهای چرب غیر اشباع چندتایی است. امگا ۳ را در واقع می‌توان پادشاه خوراکی‌ها از نظر نقش محافظتی نسبت به بیماری‌های تهدید کننده سلامتی پس از سن چهل سال دانست. نه تنها بیماری‌های قلبی عروقی و سرطانها بلکه آرتروز و
 آلزایمر.
به همین خاطر توصیه می‌شود مصرف ماهی‌ها بخصوص انواع ماهی چرب مانند ساردین، آزاد، تن سفید و ماکرو که سرشار از امگا ۳ هستند حداقل سه بار در هفته در برنامه غذایی گنجانده شوند. در این صورت مصرف گوشت قرمز که دارای اسیدهای چرب اشباع و کلسترول است نیز کاهش می‌یابد.
سمنه خوراکی نیز نوعی گیاه است که از برگهای آن در تهیه انواع سالاد استفاده می‌شود، در فصول بهار و تابستان وجود دارد، منبع غنی از امگا ۳ محسوب می‌شود. اگر این سالاد همراه با روغن کلزا به عنوان چاشنی میل شود از لحاظ این اسیدهای چرب بسیار غنی تر خواهد شد.
-ماست
ماست یکی از لبنیات پرطرفدار و بسیار خوشمزه است که امروزه انواع آن لذت بیشتری به همراه دارد. گرچه هنوز به طور دقیق ارتباط مصرف منظم ماست با طول عمر ثابت نشده است، اما به نظر می‌رسد، باکتری‌های موجود در ماست در حفظ فلور روده ای و تنظیم سیستم ایمنی بدن نقش دارند. در این صورت زمانی که سیستم ایمنی بدن نقش خود را بخوبی ایفا کند، مانع از مرگ زودهنگام می‌شود.
البته ماست یک مزیت مهم دیگر نیز دارد و آن مقدار بالای کلسیم است. دریافت مقدار کافی این نمک معدنی در پیشگیری از پوکی استخوان بسیار مؤثر است. پوکی استخوان بیماری است که معمولا حدود ۶۰ سالگی بروز می‌کند و فرد را از بسیاری فعالیتها باز می‌دارد.
-نان سبوس دار
نان سبوس دار سرشار از فیبرهای غذایی است که این ترکیبات نقش ترمزگونه ای در برابر پیری و مرگ زودهنگام دارند. این نانها دارای قندهای کند است که در تعادل غذایی همه سنین ضروری است. اگر نان سبوس دار با دانه‌های کتان به عنوان منبع امگا ۳ همراه باشد، بسیار باارزش تر خواهد بود.
-آب
آب تنها نوشیدنی ضروری برای بدن است که همواره باید این نیاز تامین شود. زمانی که بدن دچار کمبود آب می‌شود، احساس بدی را به همراه خواهد داشت. همچنین با افزایش سن تمایل به نوشیدن آب نیز کمتر 
می‌شود.
-شکلات
شکلات را می‌توان یکی از تنقلات مفید دانست؛ زیرا سرشار از آنتی اکسیدانهاست. کاکائو مقدار بالایی فلاونوئیدها دارد که نقش محافظتی در بدن خواهند داشت. همچنین خوردن شکلات با احساس لذت همراه است که همین خوشحالی می‌تواند در سالمندی سالم تر و شادتر مؤثر باشد.

اختلاطهای خارج از عرف موجب آشفتگی زنان می‌شود

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 

این روزها بحث بهسازی فضای کار برای بانوان به یکی از مباحث روز جامعه تبدیل شده است.

موضوعی که حتی در کشورهای غربی نیز مورد بررسی و پیگیری است و آنها نیز به این نتیجه رسیده‌اند که محیط امن و آرام و بدون اختلاط غیرضروری، هم در مدرسه، هم در دانشگاه و هم در محیط کار، موجب بالا رفتن بازدهی می‌شود.

برخی محیط کار را با پارتی اشتباه گرفته‌اند
زینب مینا امیری مقدم، استاد دانشگاه با بیان اینکه عده‌ای محیط کار را با پارتی اشتباه می‌گیرند، گفت: امنیت روانی لازمه موفقیت زنان در جامعه است.
وی با بیان اینکه امنیت روانی خواسته همه زنان شاغل در اجتماع است، افزود: یکی از عوامل موفقیت زنان، داشتن امنیت روانی است تا زمان خود را بدون درگیر شدن به مسایل حاشیه‌ای، صرف کار و فعالیت کنند. این استاد دانشگاه ادامه داد: همه موفقیتهایی که ممکن است یک خانم به آن دست پیدا کند، ارتباط مستقیم با امنیت فضای کاری او دارد و در وهله دوم باید وضعیت برای ارتقای علمی و اخلاقی زنان آماده باشد و از سوی دیگر تفاوتی میان زنان و مردان در دسترسی به مواهب اجتماعی وجود نداشته باشد.
به گزارش فارس، وی خاطرنشان کرد: نکته‌ای که باید به صورت جدی به آن پرداخته شود، رعایت حجاب در محیط کار است و البته حجاب تنها چادر نیست و تنها مخصوص بانوان نیز نمی‌باشد و باید شرایط به گونه‌ای باشد که زنان و مردان خود را موظف به رعایت حجاب در فضای کار بدانند. امیری مقدم ادامه داد: هم اکنون افرادی وارد محیط کار می‌شوند که عده‌ای از آنها محیط کار را با پارتی و عروسی اشتباه می‌گیرند، در حالی که هیچ قانونی برای اصلاح وضعیت وجود ندارد و لازم است با قانونگرایی و تدوین قوانین در جهت سالمسازی فضای کار اقدامی در این جهت انجام شود.

روابط خارج از عرف آثار بدی دارد
افسانه نیک راد، کار‌شناس و مشاور امور خانواده نیز با بیان اینکه باید زنان و مردان حد مجاز رفتارهای خود در فضای کار را بدانند، گفت: اختلاط بین زنان و مردان در محیط کار استرس زنان را افزایش می‌دهد که می‌تواند اثرات سوئی بر زندگی شخصی افراد داشته باشد.
وی افزود: اشتغال در دنیای امروز معناهای متفاوتی پیدا کرده است و اگر فضا امن نباشد، شاغلان به صورت ناخودآگاه از لحاظ روحی دچار آشفتگی می‌شوند که این موضوع بر روی موفقیت و امنیت کار نیز اثرگذار است.
وی ادامه داد: در کشور ما چارچوبها و حد و حدود خاصی وجود دارد، مسأله امنیت، احساس آرامش داشتن و سلامت کاری برای زنان در محیط کار بسیار دارای اهمیت است، چون شرایط ویژه برای خانمها این است که مدیریت خانه و خانواده را هم دارند ورسیدگی به زندگی و فرزند و خانواده یک موضوع جدی است.

زنان و مردان باید حدود را رعایت کنند
این مشاور خانواده تصریح کرد: امروزه با توجه به شرایط اقتصادی خانواده‌ها، خانمها بیرون از خانه شاغل هستند و چیزی مازاد بر انرژی خود را صرف کار خارج از خانه می‌کنند که اگر در آن محیط امنیت و آرامش وجود نداشته باشد، اثر منفی خود را می‌گذارد.
نیک راد تصریح کرد: زنان و مردان باید حدود و شرح وظایف خود را بدانند و در جامعه مسایل عرفی، شرعی و اسلامی را هم رعایت کنند و اگر خدای ناکرده کسانی باشند که مشکلات اخلاقی یا رفتاری داشته باشند، یک سازمان را می‌توانند به هم بریزند. این مشاور خانواده افزود: متأسفانه برخی زنان در محیط کار شرایط قانونی را نمی‌دانند و نمی‌دانند چگونه باید از حق قانونی خود دفاع کنند، بنابراین باید قبل از اینکه وارد فضای کار شوند، این اطلاعات به آنها داده شود تا زمینه سوءاستفاده از زنان از میان برداشته شود.

اول خانه بعد کار
زهرا سجادی، کار‌شناس امور زنان نیز با بیان اینکه هیچکس مخالف فعالیت اجتماعی زنان نیست و هیچکس نمی‌گوید زنان خانه‌نشین باشند، گفت: سلامت فضای کار، سلامت خانواده‌ها را ارتقا می‌دهد و از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری می‌کند.
وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در سخنان خود همواره نقش و اولویت اول را برای زنان، تربیت فرزندان و ایجاد فضای سالم خانه بیان کرده‌اند، گفت: در کنار تربیت صحیح فرزندان، اولویت دوم زنان اشتغال و حضور در فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی است و آن هم در صورتی که تزاحمی با اولویت اول نداشته باشد.
سجادی افزود: از سوی دیگر سلامت فضاهایی که زنان در آن محیط‌ها مشغول به کار و فعالیت می‌شوند نیز بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد تا در حد امکان از اختلاط زن و مرد جلوگیری شود، زیرا در این صورت زندگی‌ها سالم‌تر خواهد بود. هم اکنون زنان زیادی داریم که در شرکتها، سازمانها و ادارات دولتی و خصوصی مشغول به فعالیت هستند و هیچکس نیز فعالیت آنها را زیر سؤال نمی‌برد، اما موارد زیادی دیده شده است که در کنار هم بودن زنان و مردان در محیط کار باعث ایجاد فضاهایی شده که مشکلات خانوادگی به وجود آورده است. وی افزود: اقدامهایی که در جامعه در جهت تکریم زنان در حال انجام است، بسیار پسندیده و قابل تقدیر است و انتظار ما از دولت این است که در این جهت گام بردارند.

بهداشت روانی فضای کار خواسته زنان است
یک بانوی کارآفرین با بیان اینکه بهداشت روانی فضای کار خواسته زنان جامعه است، گفت: نگاه جنسیتی به زن در فضای کار باید اصلاح شود و به زن باید به عنوان یک نیروی متخصص نگاه شود.
سیده فاطمه مقیمی گفت: شرایط امنیت کاری برای زنان و مردان نباید زیاد متفاوت باشد، اما موضوعی که می‌توان از آن نام برد، نگاه‌هایی است که نسبت به حضور زنان در محیط‌های کار و اشتغال وجود دارد.
وی ادامه داد: فرهنگ پذیرش حضور زنان در جامعه باید اصلاح شود و زنی که در حوزه اقتصاد خارج از منزل کار می‌کند، باید آمادگی پذیرش خطرات کار کردن در بیرون از منزل را داشته باشد و از سویی از انجام امور خانواده غافل نشود.
وی خاطرنشان کرد: در قانون فضای کسب و کار به موضوع بهداشت روانی برای زنان اشاره شده، اما با اینکه حدود دو سال است که این قانون شکل گرفته، هنوز آیین نامه‌های اجرایی آن تدوین نشده است.
مقیمی ادامه داد: زنان و مردان هر دو با حرمت و کرامت انسانی باید در فضای کار حاضر شوند و چارچوب‌های خود را رعایت کنند.

دندان در بینی یک مرد ۲۲ ساله عربستانی

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 پزشکان عربستانی در بینی یک مرد ۲۲ ساله که سه سال خون دماغ می‌شد، دندانی در حال رشد مشاهده کردند.

به گزارش ایرنا، پزشکان در معاینه این فرد متوجه شدند که یک توده استخوانی به بلندی یک سانتی متر در حفره بینی این مرد در حال رویش است.

آنها پس از مشورت با دندانپزشکان به این نتیجه رسیدند که این توده در حقیقت یک دندان اضافی است کع عامل خون دماغ شدن این بیمار بوده است.

خونریزی بینی معمولا بعد از ضربه به بینی، مالش بینی یا التهاب لوزه بروز می‌کند.

پزشکان متوجه شدند که این دندان باعث اصطکاک در منطقه سپتوم بینی شده و در نتیجه باعث خونریزی می‌شده است.

کشف این دندان در بینی غافلگیرکننده بود، زیرا دندان‌های این بیمار کامل و خوب بودند.

پزشکان مجتمع پزشکی ملک فهد در ظهران عربستان این مرد را تحت بیهوشی عمومی قرار داده و دندان را از حفره بینی وی خارج کردند.سه ماه بعد خون دماغ این بیمار قطع شد.

نور خورشید در کاهش ابتلا به آلزایمر موثر است

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 ابتلا به بیماری آلزایمر در افراد ۶۵ ساله به بالایی که کمتر در معرض نور خورشید هستند، بیش از افرادی است که در معرض نور خورشید قرار گرفته‌اند.

به گزارش مهر، کمبود ویتامین دی که به دلیل عدم دریافت نور مناسب خورشید رخ می‌دهد، می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل و همینطور بیماری آلزایمر را در افراد بالای ۶۵ سال افزایش دهد.

تحقیقات گروه بین المللی متشکل از محققان و همینطور عصب شناسان در مدت شش سال نشان می‌دهد که زوال عقل در افراد بالاتر از ۶۵ سال با میزان دریافت ویتامین دی در ارتباط است. افرادی که در سنین بالای ۶۵ سال میزان مناسبی از این ویتامین را دریافت کرده بودند ۵۳ درصد کمتر از سایرین به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شدند.

دکتر دیوید لولین، از اساتید دانشکده پزشکی اسکتر در انگلیس می گوید:در ابتدای این تحقیقات پیش بینی می‌کردیم که ارتباطی بین میزان جذب ویتامین دی و همینطور ابتلا به آلزایمر وجود داشته باشد، اما این ارتباط دو برابر بیشتر از آن چیزی بود که تصور می‌کردیم. نمونه‌ها و افرادی که در این تحقیق شرکت داشتند، نتایج شگفت انگیزی را پیش روی محققان قرار دادند.

ویتامین دی علاوه بر قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند از طریق خوراکی‌هایی مانند ماهی‌ها یا سایر مکمل‌ها نیز دریافت شود اما این تحقیقات تنها بر میزان ویتامین دی حاصل از جذب نور خورشید اختصاص یافته بود.

نتایج تحقیقات این تیم پزشکی نشان می‌دهد، در دورانی که شخص هنوز به دهه شصت نرسیده، بدن تنها با قرار گرفتن پانزده دقیقه در معرض نور خورشید می‌تواند میزان مناسب و متعادلی از ویتامین دی را جذب کند اما با ورود به دهه شصت سالگی، بدن کارایی کمتری در جذب ویتامین دی حاصل از نور خورشید از خود بروز می‌دهد و در نتیجه این موضوع می‌تواند باعث تشدید ابتلا به بیماری آلزایمر شود.

بیماری آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی‌‌های ذهنی بیمار را تحلیل می‌‌دهد. بارزترین نشانه زوال عقل اختلال حافظه‌ است. اختلال حافظه معمولاً به تدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. آلزایمر، رایج‌ترین شکل زوال عقل است. علائم این بیماری با کاهش قدرت حفظ اطلاعات به خصوص حافظه موقت در دوران پیری آغاز شده و به‌ تدریج با از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه‌ گیری و سرانجام مرگ در اثر ناراحتی‌‌های تنفسی به پایان می‌‌رسد.

شورای همکاری خلیج فارس اقدامات احتیاطی در برابر ابولا را بررسی کرد

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 

نمایندگان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روز چهارشنبه برای بررسی اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه در برابر گسترش بیماری ˈابولاˈ در ریاض تشکیل جلسه دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ریاض، این جلسه در آستانه مراسم سالانه حج که در اوایل ماه اکتبر (مهر ماه) برگزار می شود، تشکیل شد.

به گفته ˈتوفیق خوجهˈ مدیر دفتر اجرایی وزیران بهداشت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، این نشست با توجه به فرارسیدن موسم حج، به منظور بررسی اقدامات پیشگیرانه توسط برخی کشورها برای حفاظت در برابر ویروس ابولا، برگزار شد.

در مراسم سالانه حج حدود دو میلیون زایر خارجی از جمله از کشورهای واقع در غرب آفریقا به عربستان سعودی سفر می کنند. بیماری ابولا در کشورهای غرب آفریقا شیوع پیدا کرده است.

خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از خوجه گزارش داد که کشورهای حوزه خلیج فارس باید برای نشان دادن واکنش هماهنگ به هرگونه وضعیت اضطراری و سازماندهی اقدامات پیشگیرانه و احتیاطی از جمله ممنوعیت سفر، خودداری از صدور ویزا و مجوز کار، همکاری کنند.

ˈعادل فقیهˈ وزیر بهداشت عربستان سعودی نیز ابراز امیداواری کرد که برگزاری این نشست منجر به اقدامات عملی و واقعی بدون بزرگ یا کوچک کردن خطرات ویروس ابولا شود.

به گفته وی، وزارت بهداشت عربستان به همراه دیگر نهادهای بهداشتی همگانی این کشور، کاملا آماده برگزاری مراسم حج هستند.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، شیوع این بیماری که شدیدترین حالت آن از هنگام کشف ابولا در ۴۰ سال پیش است، از اوایل سال جاری میلادی (۲۰۱۴)تاکنون منجر به کشته شدن بیش از یک هزار تن شده است.

تمهیدات ویژه فرودگاه حیدرآباد هند برای جلوگیری از ورود ابولا

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 

مقامات هند از اسکان چهار تیم پزشکی در فرودگاه حیدرآباد این کشور برای اسکن مسافرانی که از غرب آفریقا وارد هند می شوند خبر دادند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، تیم های پزشکی مسافران را از نظر ویروس ابولا غربالگری می کنند.

مسافرانی که علایمی چون تب، سردرد، اسهال، استفراغ و درد مفاصل و استخوان ها داشته باشند، به سرعت قرنطینه می شوند.

هنوز هیچ مورد مشکوک به ابولا در هند دیده نشده است.

به گزارش رویترز، ابولا مرگبارترین بیماری شایع در تاریخ بشریت تا به امروز است.

بیماری ابولا (EVD) یا تب خونریزی دهنده ابولا (EHF) از طریق ویروس ابولا به انسان منتقل می شود و یک بیماری خطرناک و کشنده است. پس از ابتلا، احتمال مرگ بیمار با این ویروس حدود ۹۰ درصد است ولی تشخیص و درمان به موقع بسیار موثر است.

محل وقوع این بیماری، روستاهای دور افتاده مرکز و غرب آفریقا، در نزدیکی جنگل های انبوه مناطق گرمسیری است.

این ویروس از طریق حیوانات وحشی به جمعیت انسانی منتقل می شود و پس از آن از طریق ارتباط انسان ها به یکدیگر منتقل می شود.

گونه ای از خفاش های تیره Pteropodidae میزبان اصلی این ویروس هستند.

این بیماری برای اولین بار در منطقه ای به نام Nzara در سودان و روستای کوچکی به نام Yambuku در شمال جمهوری کنگو مشاهده شد. سپس چند مورد از این بیماری در روستایی واقع در نزدیکی رودخانه Ebola مشاهده شد؛ نام این بیماری نیز از همین رودخانه نشات گرفته است.

***نحوه انتقال ویروس

ابولا از طریق تماس بدن انسان با خون، ترشحات ارگان های مختلف و فضولات حیوانات آلوده به جمعیت انسانی منتقل می شود.

در آفریقا نمونه های شامپانزه، گوریل، خفاش، میمون، خارپشت و بز کوهی آلوده مشاهده شده است که مکان زندگی آنان جنگل های گرمسیری است.

ابولا در جامعه انسانی از طریق تماس با مخاط، پوست، خون، رابطه جنسی و فضولات انسان آلوده منتقل می شود.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، تماس با جسد بیمار مبتلا به ابولا یکی از مهمترین دلایل شیوع بیماری است.

اسپرم فرد مبتلا به ابولا تا ۷ هفته پس از بهبود کامل بیماری حاوی این ویروس کشنده است.

علایم بیماری ۲ یا ۳ هفته پس از ورود ویروس به بدن مشاهده می شود

 

*** ویروس از لاشه حیوان آلوده نیز قابل انتقال است

تعداد زیادی از میمون های آلوده، ساکن فیلیپین بودند. از میان میمون هایی که از فیلیپین به آمریکا فرستاده شدند، چند مورد مبتلا به ابولا وجود داشت و در سال های ۱۹۸۹، ۱۹۹۰ و ۱۹۹۶ چند میمون وارداتی آلوده در آمریکا مشاهده شد. اتفاقی مشابه نیز در سال ۱۹۹۲ در ایتالیا رخ داد.

بسیاری از موارد ابتلا به ابولا زمانی رخ داده است که پرستاران یا پزشکاران در حال مراقبت از بیمار یا کنترل میزان عفونت بوده اند.

احتمال بروز بیماری در زنان باردار، کودکان و افرادی که از ضعف سیستم ایمنی رنج می برند بیشتر است.

*** علایم و نشانه های بیماری

علایم بیماری معمولا ۲ یا ۳ هفته پس از ورود ویروس به بدن مشاهده می شود. علایم ابتدایی شامل تب، گلو درد، درد عضلانی و سردرد هستند و پس از مدتی تهوع، اسهال و استفراغ نیز مشاهده می شود؛ پس از مدتی عملکرد کلیه و کبد مختل شده و بیمار شروع به خونریزی می کند. خونریزی ناشی از ابولا داخلی و خارجی است.

برخی از علایم آزمایشگاهی بیماری ابولا کاهش گلبول سفید و پلاکت و افزایش آنزیم های کبدی است.

علایم اولیه بیماری های مالاریا، حصبه، وبا، طاعون، هپاتیت و مننژیت به ابولا بسیار نزدیک است؛ بنابراین لازم است قبل از تشخیص بیماری ابولا، احتمال بروز بیماری های مشابه به طور کامل رد شود.

عفونت ویروس ابولا را می توان به طور قطعی از طریق آزمایش های مختلفی مانند آزمایش تشخیص آنتی ژن، آزمون خنثی سازی سرم، میکروسکوپ الکترونی و روش های دیگر تشخیص داد.

*** پیشگیری و درمان

در حال حاضر هیچ درمان قطعی و واکسنی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد.

شرایط بیمار مبتلا به ابولا بسیار حاد است و به شرایط مراقبتی ویژه ای نیازمند است.

بیمار مبتلا به ابولا از کم آبی رنج می برد و مدام باید از طریق دهان آبرسانی شود.

راه های مختلفی برای پیشگیری از این بیماری بیان شده است که مهمترین آن کنترل عفونت در حیوانات است.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، بررسی مداوم مزارع و ضدعفونی کردن حیوانات با استفاده از هیپوکلریت سدیم در جلوگیری از این بیماری موثر است.

اگر حیوانی مشکوک به ویروس باشد، باید به سرعت قرنطینه شود و لاشه آن سوزانده و دفع شود.

بدلیل عدم وجود واکسن این بیماری کشنده، تنها راه حل، آگاه کردن افراد در مورد آن است. علاوه براین پزشکان تاکنون راه حلی مشخصی برای درمان این بیماری نیافتند.

پیام های بهداشت عمومی به مردم آفریقا برای جلوگیری از شیوع بیماری عبارت است از :

- کاهش تماس با حیواناتی مانند میمون، خفاش و شامپانزه و جلوگیری از مصرف گوشت این حیوانات

- رعایت اصول بهداشتی هنگام تماس با افراد جامعه

- شستن مرتب دست مخصوصا هنگام مراجعه به بیمارستان

- تدفین مناسب و بهداشتی اجساد آلوده

- استفاده از دستکش و وسایل حفاظتی مناسب در اماکن عمومی

*** برخی آمار مربوط به شیوع ابولا در چند سال اخیر

در سال ۲۰۱۲، ۸۸ مورد گزارش شده که ۵۰ مورد منجر به مرگ شده است.

در سال ۲۰۱۱، یک مورد مشاهده شده و همان مورد نیز منجر به مرگ شده است.

در سال ۲۰۰۸، ۳۲ مورد ابتلا به ابولا وجود داشته که ۱۴ مورد منجر به مرگ شده است.

در سال ۲۰۰۷، ۴۱۳ مورد مشاهده شده است که ۲۲۴ مورد منجر به مرگ شده است.

در سال ۲۰۰۵، ۱۲ مورد مشاهده شده که ۱۰ مورد منجر به مرگ شده است.

در سال ۲۰۰۳، ۱۷۸ مورد مشاهده شده و ۱۵۷ مورد منجر به مرگ شده است.

در سال ۲۰۰۰، ۴۲۵ مورد گزارش شده که ۲۲۴ مورد منجر به مرگ شده است.

در سال ۱۹۷۶، ۶۰۲ مورد ابولا گزارش شده و ۴۳۱ نفر جان خود را از دست داده اند.

پلمپ ۵ کارخانه متخلف لبنی/ مردم نگران نباشند؛ روغن‌ پالم جمع‌آوری شد

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 رئیس سازمان ملی استاندارد از پلمپ ۵ کارخانه متخلف تولید لبنیات که از روغن پالم استفاده می کردند، خبر داد و گفت: مردم نگران نباشند، زیرا سازمان استاندارد با متخلفان برخورد کرده و روغن‌های موجود را جمع‌آوری کرده است.

مهر نوشت: پیروزبخت در مورد برخورد با کارخانجات تولید لبنیات که از روغن پالم استفاده می کنند، گفت: مردم نگران نباشند، زیرا سازمان استاندارد با متخلفان در این زمینه برخورد کرده است و بازرسانی را برای بررسی وجود و استفاده از روغن پالم در کارخانجات ارسال کرده ایم.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اعلام اینکه این موضوع کنترل شده است، از جمع آوری روغن های موجود توسط سازمان استاندارد و وزارت بهداشت خبرداد و افزود: ۵ کارخانه متخلف لبنی مورد شناسایی قرار گرفته اند.

وی گفت: در روزهای اخیر هجمه ای به بازار و واحدهای تولید لبنیات وارد شد و تعداد زیادی از تولیدات لبنی مورد آزمایش قرار گرفت و مشکل زیادی مشاهده نشد و استفاده از روغن پالم در لبنیات چندان زیاد نیست.

وی با اشاره به اینکه در لبنیات پرچرب با مواردی از تخلف مواجه شدیم و با آنها برخورد شد، اما در شیر مشکل خاصی دیده نشده است، تصریح کرد: این در حالی است که سازمان استاندارد و وزارت بهداشت کارخانه های متخلف را به مراجع قضایی معرفی کرده اند.

پیروزبخت در مورد اعلام اسامی تولیدکنندگان لبنی متخلف گفت: هر زمان اسامی آنها را به مراجع قضایی اعلام کنیم، به طور حتم به رسانه ها نیز اعلام خواهیم کرد.

وی ادامه داد: این در حالی است که موضوع اصلی روغن پالم نیست؛ بلکه استفاده از چربی های گیاهی است به عبارت دیگر لازم است که استفاده از روغن پالم در محصولات غذایی کاهش یابد.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اعلام اینکه بیشتر حجم روغن سرخ کردنی را روغن پالم تشکیل می دهد، گفت: بیشترین روغنی که بخاطر تحریم‌ها وارد کشور می شد روغن پالم است البته این روغن، روغن بدی نیست.

پیروزبخت ضمن اشاره به اینکه سرانه روغن پالم ایران از سرانه این روغن در اروپا خیلی کمتر است،‌ تصریح کرد: در اروپا سرانه ۱۲٫۵ کیلو گرم است و برای ما ۱۰ کیلو گرم است و دیگر کشورها بیش از ما از این روغن استفاده می کنند.

وی با اشاره به ترس هایی که در مردم از استفاده از روغن پالم ایجاد شده است، عنوان کرد: پس از مشکلی که در این زمینه پیش آمد دولت وارد این سیاستگذاری شد که واردات این روغن را تا سال ۹۵ به ۱۵ درصد کاهش دهد. در عین حال در سال‌های ۹۰ و ۹۱ حدود ۵۰ درصد روغن های وارداتی ما پالم بود ولی امسال به ۳۰ درصد و سال ۹۵ به ۱۵ درصد می رسد.

عمر تهرانی ها، پنج تا ۱۰ سال کمتر از روستایی ها

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 رییس سومین کنگره بین المللی قلب و عروق گفت: ساکنان شهر تهران پنج تا ۱۰ سال کمتر از افراد ساکن روستاها عمر می کنند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر محمدجواد زیبایی نژاد عصر چهارشنبه در نشست خبری سومین کنگره بین المللی قلب و عروق گفت: آلودگی هوا، الگوی نامناسب غذایی، نداشتن فعالیت بدنی و زندگی صنعتی از عواملی است که باعث شده افراد ساکن شهر تهران طول عمر کوتاه تری از افراد ساکن روستاها داشته باشند.

وی در زمینه آلودگی هوا گفت: آلودگی هوا تاثیر مستقیمی در ایجاد و تشدید بیماری های قلبی و عروقی دارد.

این آلودگی بتدریج در ریه و سیستم قلب بدن رسوب کرده و مسمومیت ایجاد می کند و باعث افزایش غلظت خون می شود.

این استاد قلب دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد : همچنین آلودگی هوا فعالیت گلبول ها و پلاکت را دچار مشکل می سازد.

وی در ارتباط با الگوی غذایی نیز گفت: متاسفانه شیوه صنعتی زندگی باعث گرایش ساکنان شهرهای بزرگ به مصرف زیاد فست فودها و غذاهایی می شود که در خارج از خانه طبخ می شوند.

دکتر زیبایی نژاد با تاکید بر پرهیز از مصرف فست فودها و پیتزاها گفت: در تولید این مواد غذایی از پروتئین هایی استفاده می شود که به دلیل فریز طولانی حاوی مقادیر زیادی چربی اشباع شده هستند.

وی همچنین ادامه داد: گوشت و مرغ های فریز شده را نباید بیش از دو تا سه هفته در خانه نگاه داشت زیرا این فریز طولانی باعث می شود که این پروتئین ها حاوی مقادیر زیادی چربی اشباع شده شوند که در بدن انسان ، نوع این چربی عوض می شود و برای قلب و عروق زیان آور است.

رییس سومین کنگره قلب و عروق ضمن تاکید بر اضافه کردن ورزش در شیوه زندگی گفت: زندگی صنعتی باعث شده که افراد فعالیت بدنی کمتری داشته باشند اما به مردم توصیه می کنیم که ورزش را حتما در فعالیت های روزانه خود بگنجانند تا به سلامت قلب و بدن خود کمک کنند.

زیبایی نژاد افزود: همچنین در کنار ورزش و تحرک روزانه باید الگوی غذایی مناسبی را رعایت کنیم؛ به این صورت که فست فودها و پیتزاها را از رژیم غذایی خود حذف و به جای آن گوشت تازه و هفته ای دو بار ماهی مصرف کنیم.

وی همچنین توصیه کرد که مردم از مصرف سوسیس و کالباس، خیارشور و ترشیجات که نمک زیادی را دارند پرهیز کنند و به جای آن از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنند.

این متخصص قلب و عروق تاکید کرد: این رژیم ها باید از دوران کودکی رعایت شوند؛ چرا که عدم رعایت آن باعث می شود زمانی که افراد به سن بالای ۵۵ سال نزدیک شوند نصف آنها مبتلا به پرفشاری خون شوند و در سن ۶۴ سالگی، سه چهارم آنها فشار خون خواهند داشت.

وی همچنین ادامه داد: در جهان ، یک سوم از مرگ و میرها به علت بیماری های عروق کرونر قلب است و این آمار در ایران ۳۳ درصد است.

رییس کنگره قلب و عروق ادامه داد: در برخی کشورها این درصد پایین آمده است و در ایران مرگ و میر ناشی از بیماری عروق کرونر قلب بعد از تصادفات در رده دوم قرار دارد. این در حالی است که در خاورمیانه ۳۳ درصد از مرگ و میرها به علت بیماری های قلبی و عروقی است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: طبق آمار ۱۰ سال اخیر امید به زندگی در ایران بیشتر شده است که علت آن، پیشرفت های بهداشتی و افزایش خدمات پزشکی است.

چرا باید به پهلوی چپ بخوابید، نه پهلوی راست

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مجله سیب سبز: وقتی بی‌خوابی به سرتان می‌زند حداقل تکلیف خود را می‌دانید که قرار نیست امشب خواب خوب و راحتی داشته باشید اما مواقعی هم پیش می‌آید که خیلی راحت به خواب می‌روید ولی باز هم وقتی از خواب بیدار می‌شوید به شدت احساس خستگی، کوفتگی و گیجی می‌کنید. عواملی وجود دارند که موقع خواب انرژی بدن‌تان را می‌گیرند. در این مقاله می‌خواهیم به ۷ نشانه و عامل پنهانی در پشت این مشکل که اتفاقا شایع هم هست اشاره کنیم.

باید به پهلوی چپ بخوابید

۱٫ وقتی بیدار می‌شوید سوزش سر دل دارید؟

این نشانه چیست:

مزه بد در دهان هنگام بیدار شدن می‌تواند نشانه‌ای از ریفلاکس و برگشت اسید از معده به مری باشد. درواقع بیش از ۲۵ درصد از افرادی که شب‌ها بدون هیچ دلیل مشخصی بد می‌خوابند از ریفلاکس رنج می‌برند اما از آنجایی که نشانه واضحی از سوزش سردل ندارند متوجه آن نمی‌شوند.

چگونه خواب را مختل می‌کند:

ریفلاکس باعث می‌شود بدن موقع خواب «نیمه بیدار» بماند؛ حتی اگر فرد نشانه‌ای از ریفلاکس حس نکند. این «ریفلاکس پنهانی» باعث می‌شود شب‌ها خواب مداوم نداشته باشید وقتی هم بیدار هستید مشکل گوارشی خاصی ندارید بنابراین نمی‌توانید تشخیص دهید چرا بد خوابیده‌اید.

راه حل:

از درمان‌های معمول ریفلاکس استفاده کنید، حتی اگر سوزش سر دل ندارید. حداقل از ۲ ساعت قبل از خواب چیزی نخورید و برای شام از خوراکی‌های تحریک‌کننده اسید معده استفاده نکنید، ازجمله شکلات، سس‌های غلیظ، گوشت‌های چرب، غذاهای پرادویه، مرکبات و گوجه فرنگی. برخی پزشکان توصیه می‌کنند قبل از خواب آدامس بجوید چراکه آدامس ترشح بزاق را افزایش داده و از این طریق اسید معده را خنثی می‌کند. برخی داروها به خصوص آسپرین و مسکن‌ها برای معده و مری سنگین هستند، پس قبل از خواب آنها را مصرف نکنید.

مطالعات نشان داده‌اند خوابیدن به پهلوی چپ علائم را تخفیف می‌دهد و خوابیدن به پهلوی راست باعث تشدید آنها می‌شود زیرا وقتی به پهلوی راست می‌خوابید خروج اسید از مری بیشتر طول می‌کشد. طاق باز خوابیدن نیز باعث تشدید ریفلاکس می‌شود. پس در این وضعیت سعی کنید سر و شانه‌های‌تان را کمی بالاتر قرار دهید. کاهش وزن نیز در درمان ریفلاکس معجزه می‌کند! اگر هیچ کدام از این راه‌ها کارساز نبود، می‌توانید از داروهای ضد اسید در دسترس که نیاز به نسخه پزشک ندارند استفاده کنید.

نباید شب‌ها سوپ و مایعات بخورید

۲٫ شب‌ها مدام به دستشویی می‌روید؟!

نشانه چیست:

تحقیقات نشان می‌دهند ۶۵ درصد از میانسالان به دلیل شب ادراری نمی‌توانند خواب کافی داشته باشند. در حالت عادی بدن هنگام خواب سعی می‌کند ادرار را تغلیظ کند تا بتوانید ۶ تا ۸ ساعت خواب مداوم داشته باشید اما هرچه سن بالاتر می‌رود توانایی نگه داشتن ادرار برای ساعات طولانی کمتر می‌شود.

چگونه خواب را مختل می‌کند:

بسیاری از افراد بعد از اینکه از خواب بیدار می‌شوند و به دستشویی می‌روند دیگر نمی‌توانند بخوابند، به این ترتیب ساعت‌ها بیدار در تخت دراز می‌کشند. برخی افراد نیز کامل از خواب بیدار نمی‌شوند و همیشه در خواب و بیداری هستند زیرا بدن‌شان مدام درحال پیغام فرستادن برای دستشویی رفتن است.

راه حل:

حداقل ۳ ساعت قبل از خواب هیچ‌گونه مایعات و خوراکی‌های آب دار مثل سوپ و میوه مصرف نکنید. مصرف چای و قهوه را نیز کاهش دهید. قبل از رفتن به تختخواب حتما به دستشویی بروید. از نظر مشکلات مجاری ادرار نیز بررسی شوید. آقایان باید پروستات‌شان را هم بررسی کنند.

در خانم‌ها نیز مثانه بیش فعال، عفونت‌های مجاری ادراری، بی‌اختیاری ادرار و التهاب مثانه همگی از عوامل شایع مشکلات ادراری محسوب می‌شوند. دیابت و برخی داروها مثل داروهای مدر و داروهای قلبی نیز می‌توانند باعث تکرر ادرار شوند. اگر با چنین مشکلی رو به رو هستید از پزشک خود بپرسید که آیا می‌توانید آنها را صبح‌ها مصرف کنید یا خیر. اگر هیچ کدام از روش‌های بالا تاثیرگذار نبودند می‌توانید با تجویز پزشک از داروهای آنتی‌دیورتیک استفاده کنید.

نباید آدامس بجوید

۳٫ فک‌تان درد می‌کند و دندان‌های‌تان در حال خراب شدن هستند؟!

این نشانه چیست:

دندان قروچه نوعی فعالیت ناخودآگاه عصبی عضلانی است و فرد مبتلا معمولا از آن بی‌خبر است. درواقع فقط ۵ درصد از افراد مبتلا از مشکل خود مطلع هستند. بیشتر مواقع همسر یا والدین این افراد شب‌ها موقع خواب متوجه صدای به هم خوردن دندان‌های‌شان می‌شوند یا دندانپزشک مشکل آنها را تشخیص می‌دهد. کلیک کردن یا خرت خرت کردن فک نیز نوعی دیگر از دندان قروچه است که طی آن فرد دندان‌هایش را محکم به هم فشار می‌دهد و یک نشانه آن بیدار شدن با درد و سفتی در ناحیه گردن است.

چگونه خواب را مختل می‌کند:

دندان قروچه نوعی فعالیت ناخودآگاه عصبی عضلانی است و فرد مبتلا معمولا از آن بی‌خبر است. درواقع فقط ۵ درصد از افراد مبتلا از مشکل خود مطلع هستند. بیشتر مواقع همسر یا والدین این افراد شب‌ها موقع خواب متوجه صدای به هم خوردن دندان‌های‌شان می‌شوند یا دندانپزشک مشکل آنها را تشخیص می‌دهد. کلیک کردن یا خرت خرت کردن فک نیز نوعی دیگر از دندان قروچه است که طی آن فرد دندان‌هایش را محکم به هم فشار می‌دهد و یک نشانه آن بیدار شدن با درد و سفتی در ناحیه گردن است.

راه حل:

به دندانپزشک مراجعه کنید، او می‌تواند دلایل دندان قروچه از جمله عدم هماهنگی حرکات فک هنگام جویدن را تشخیص دهد و برای آن اسپلینت دندان تجویز کند. برای درمان خرت خرت کردن فک نیز وسیله‌های مخصوصی وجود دارد. در این مواقع توصیه می‌شود از آدامس جویدن نیز خودداری کنید چراکه عادت جویدن در خواب نیز ادامه پیدا می‌کند! تزریق بوتاکس در عضلات فک نیز در برخی افراد کمک کننده است.

نباید داروی ضد حساسیت بخورید

۴٫ درخواب مدام جا به جا می‌شوید و موقع بیدار شدن بین ملحفه‌ها گره خورده‌اید؟!

این نشانه چیست:

این حرکات نشانه «سندرم پای بی قرار» است.

چگونه خواب را مختل می‌کند:

پزشکان هنوز دلیل اصلی این اختلال را نمی‌دانند. در این اختلال فرد مبتلا دچار احساس ناخوشایند در پاها می‌شود و آن را به صورت گزگز، مورمور، سوزش، درد، کشش یا حرکت حشرات روی پوست توصیف می‌کند و ناچار است برای کاهش حس درد پای خود را تکان دهد یا بکشد.

راه حل:

به پزشک مراجعه کنید و از لحاظ عوامل موثر بر سندرم پای بی قرار بررسی شوید، از جمله دیابت، آرتروز، نوروپاتی محیطی، کم خونی، بیماری‌های تیروئید و کلیه. حتما درمورد داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشک خود مشورت کنید. برخی داروها مثل داروهای ضد افسردگی، ضد حساسیت و لیتیوم ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث سندرم پای بی قرار شوند.

همچنین رژیم غذایی شما باید سرشار از آهن و ویتامین های گروه B به خصوص اسید فولیک باشد چراکه کمبود آهن و فولات با سندرم پای بی قرار در ارتباط است. گوشت قرمز، اسفناج و دیگر سبزیجات منابع خوبی از این مواد به شمار می‌آیند اما ممکن است به داروهای مکمل هم نیاز داشته باشید. اگر دکتر تشخیص داد که واقعا دچار سندرم پای بی قرار هستید داروهای مخصوص پارکینسون می‌توانند کمک کننده باشند. ممکن است پزشک برای‌تان داروهای خواب آور نیز تجویز کند.

ماسک بگذارید

۵٫ شب‌ها در خواب و بیداری هستید و با گلو درد یا گردن درد بیدار می‌شوید؟!

این نشانه چیست:

آپنه انسدادی خواب اختلالی است که در آن تنفس برای ۱۰ ثانیه یا بیشتر متوقف می‌شود. سندرم انسداد مجاری فوقانی تنفسی نیز یکی دیگر از مشکلات تنفسی هنگام خواب است که طی آن تنفس کمتر از ۱۰ ثانیه متوقف می‌شود. تقریبا ۸۷ درصد از مبتلایان به این اختلالات از بیماری خود بی‌خبرند. بعضی به اشتباه فکر می‌کنند یکی از علائم حتمی آپنه انسدادی، خر و پف کردن است، درحالی که بسیاری از افراد مبتلا اصلا خر و پف نمی‌کنند.

چگونه خواب را مختل می‌کند:

آپنه انسدادی باعث می‌شود گلو بسته شود بنابراین به اندازه کافی اکسیژن دریافت نخواهید کرد. در سندرم انسداد مجاری فوقانی تنفسی نیز معمولا زبان باعث می‌شود راه گلو بسته شود. به این ترتیب اکسیژن خون کم می‌شود و مغز پیغام می‌دهد که بیدار شوید.

راه حل:

به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. ممکن است پزشک برای خواب ماسک مخصوص هوا تجویز کند. این ماسک هوا را مستقیم به داخل مجاری تنفسی‌تان می‌فرستد. وسیله‌های مخصوص دهانی نیز باعث می‌شوند فک هنگام خواب طوری قرار بگیرد که حلق باز بماند. با جراحی هم می‌توان بافت نرم و اضافه داخل گلو را خارج کرد. البته راه‌های جدیدتر و کم تهاجمی‌تر نیز معرفی شده‌اند، مثل استفاده از امواج صوتی و رادیو فرکوئنسی و لیزر.

باید وزن کم کنید

۶٫ صبح‌ها با دهان خشک و بد بو از خواب بیدار می‌شوید؟!

این نشانه چیست:

تنفس از طریق دهان و خروپف هر دو با ایجاد اختلال در تنفس باعث بی خوابی می‌شوند. وجود آب دهان خشک شده در کناره دهان یا روی بالش از نشانه‌های این مشکلات هستند.

چگونه خواب را مختل می‌کند:

این اختلالات باعث می‌شوند به اندازه کافی اکسیژن دریافت نکنید. خروپف شدید به خصوص اگر همراه با خرناس کشیدن و حس خفگی باشد می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات جدی‌تر باشد.

راه حل:

عادت کنید که از بینی نفس بکشید. از چسب‌های ضد خروپف یا اسپری‌های آب‌نمک مخصوص بینی استفاده کنید. حالت‌های مختلف خوابیدن را امتحان کنید؛ بیشتر افراد وقتی طاق باز می‌خوابند خروپف می‌کنند. بالش‌ها را طوری قرار دهید که شما را به پهلو نگه دارند یا از شیوه توپ تنیس استفاده کنید.

برای این کار یک توپ تنیس در جیب پشتی پیژامه‌تان قرار دهید تا وقتی می‌خواهید به پشت برگردید متوجه شوید. برخی داروهای
خواب آور نیز باعث شل شدن عضلات ناحیه بینی و حلق می‌شوند و از این طریق احتمال خروپف را افزایش می‌دهند، پس از مصرف آنها خودداری کنید. کاهش وزن حتی اگر ۵ کیلو هم باشد می‌تواند خروپف را کاهش دهد. اگر هیچ کدام از این روش‌ها تاثیر گذار نبود حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است مشکلی جدی‌تر از حمله آپنه‌انسدادی خواب داشته باشید.

در اتاق خواب شما نباید چراغ خواب باشد

۷٫ شب‌ها به اندازه کافی می‌خوابید اما همیشه احساس خواب آلودگی می‌کنید؟!

این نشانه چیست:

این علائم نشان دهنده اختلال ساعت بیولوژیک بدن است. خوابیدن در ساعات مختلف شبانه روز، بیدار ماندن تا دیروقت زیر نور شدید، کار کردن در شیفت شب، استفاده از موبایل و وسایل کامپیوتری در تختخواب و نورانی بودن اتاق خواب همگی می‌توانند باعث ایجاد این اختلال شوند.

چگونه خواب را مختل می‌کند:

با تاریک شدن هوا هورمون ملاتونین شروع به ترشح می‌کند. این هورمون به مغز پیام می‌فرستد که موقع خوابیدن فرا رسیده است. اما اگر مدام در معرض نور شدید باشید ترشح این هورمون متوقف می‌شود. حتی وجود نور بسیار خفیف در اتاق خواب می‌تواند شما را از داشتن یک خواب عمیق محروم کند. تلفن همراه و وسایلی مانند آن نیز از آنجایی که صفحات نورانی دارند، جلوی ترشح ملاتونین را می‌گیرند.

راه حل:

سعی کنید شب‌ها سر ساعت معینی بخوابید. توصیه می‌شود از ۱۰ شب تا ۶ صبح یا ۱۱ شب تا ۷ صبح بخوابید. صبح‌ها خود را مجبور کنید از تختخواب بیرون بیایید و زیر نور آفتاب قدم بزنید. به این ترتیب شب‌ها به تدریج عادت می‌کنید زودتر بخوابید. حداقل از یک ساعت قبل از خواب از وسایل کامپیوتری و تلفن همراه استفاده نکنید و به جای آن در نور ملایم مطالعه کنید. از چراغ خواب نیز استفاده نکنید.

۳۰ مورد تخلف لبنی قطعی شد

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان غذا و دارو با تایید ۳۰ مورد تخلف لبنی که قطعی شده است، از معرفی متخلفان به دستگاه قضایی خبر داد.

به گزارش حوزه سلامت خبرگزاری تسنیم، رسول دیناروند در حاشیه نشست مشترک وزیر بهداشت با رئیس موسسه استاندارد، معاون جهاد کشاورزی و رئیس اتحادیه شیر و لبنیات و برخی دیگر از مسئولان صنایع لبنی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اگر صنعت گران در خصوص کیفیت و سلامت تولیدات لبنی کوتاهی نکنند سرانه مصرف لبنیات افزایش خواهد یافت.
وی هدف از برگزاری این جلسه را، تشویق صنایع لبنی در رعایت ضوابط فنی و استانداردها در تولید فرآورده‌های لبنی ذکر کرد و گفت: تمام تلاش ما این است که سرانه مصرف شیر در کشور کاهش پیدا نکند و میزان فعلی نیز افزایش ۳۰ درصدی داشته باشد.
دیناروند دلیل نگرانی در خصوص تخلفات احتمالی در صنعت لبنیات را، ارتقای کیفیت محصولات اعلام کرد و گفت: صنایع لبنی خود خواستار برخورد با متخلفین هستند همچنین وزیر بهداشت نیز بر ادامه تشدید نظارت ها تاکید دارند و برخورد با متخلفین ادامه خواهد داشت.
رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: فرآیند تولید شیر و ماست مبتنی بر استفاده از چربی گیاهی نیست و ممنوع است و علت این برخورد هم نداشتن مجوز در استفاده از این چربی بوده است.
به گزارش وزارت بهداشت، دیناروند با اعلام اینکه، مصرف فرآورده‌های کم چرب افزایش داشته است، گفت: در حدود ۲۰ درصد از فرآورده‌های پرچرب نظیر پنیر و خامه این چربی وجود دارد و باید این افزودنی بر روی برچسب آن تولیدات قید شود و در این خصوص مهلت دادیم که بازنگری‌های لازم را انجام دهند.
وی در خصوص آخرین آمار متخلفان گفت: تاکنون از تعداد ۴۱ مورد تخلف گزارش شده، تعداد ۳۰ مورد قطعی اعلام شده است و تولید و توزیع هر فرآورده ای که تخلف آن محرز شده است، متوقف و به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد.
دیناروند در پایان به مردم اطمینان داد که منعی برای مصرف فرآورده‌های لبنی موجود در بازار وجود ندارد.

هاشمی: در مراقبت از سلامت مردم با کسی شوخی نداریم

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: وزیر بهداشت گفت: وظیفه وزارت بهداشت مراقبت از سلامت مردم است و ما در این مورد با هیچ کس شوخی نداریم. فساد تقلب در مواد غذایی و دارو خیلی سنگین است، اگر تخلفات را اعلام نکنیم، به مردم ظلم کرده ایم.

به گزارش حوزه سلامت خبرگزاری تسنیم، سید حسن هاشمی در جلسه مشترک با رئیس موسسه استاندارد، رئیس سازمان غذا و دارو، معاون جهاد کشاورزی و رئیس اتحادیه شیر و لبنیات، دبیر انجمن صنایع لبنی، و تعدادی از تولید کنندگان محصولات لبنی با تاکید بر اینکه ارزش دولت‌ها به راستگویی آنها و اعتماد مردم به عنوان بزرگترین سرمایه هر کشور در سایه عملکرد صحیح دولتها حاصل می‌شود، اظهار داشت: از این که به مردم راست بگوییم نباید پشیمان باشیم.
هاشمی بیان کرد: برخی ملاحظات باعث خودسانسوری و ریزش اعتماد عمومی می‌شود و اینجاست که فاصله دولت و مردم زیاد می‌شود. البته هر حرف حقی را نمی‌توان هر جایی بیان کرد ولی حقوق مردم این است که واقعیات را از آنها مخفی نکنیم.
وزیر بهداشت با اظهار امیدواری از اینکه، بتوانیم در دوره چهار ساله اول دولت یازدهم به وظیفه ملی و دینی خود عمل کنیم، گفت: وظیفه وزارت بهداشت مراقبت از سلامت مردم است و ما در این مورد با هیچ کس شوخی نداریم.
هاشمی با اشاره به اینکه، فساد تقلب در مواد غذایی و دارو خیلی سنگین است و در دین اسلام جرم سنگینی دارد، افزود: سلامت مواد غذایی و دارو بخشی از سلامت مردم، است و در این زمینه تولیدکنندگان باید در کنار سایر سازمان‌های مرتبط با سلامت مردم تلاش کنند.
وزیر بهداشت در ادامه گفت: مردم به ما اعتماد کردند و یکی از موارد حق الناس همین مسئولیتی است که به گردن ما گذاشته شده است. نباید با توجیهات امروزی حق مردم را نادیده بگیریم.رسانه‌ها در زمینه اطلاع رسانی در مورد وجود روغن پالم در محصولات لبنی خوب عمل کردند ولی در مواردی نیز قلم‌ها آلوده به سیاست و موارد اقتصادی شد.
وی در پاسخ به اظهار نگرانی‌ها از کاهش مصرف لبنیات در جامعه گفت: سیاست زدگی در عالم رسانه خوب نیست و رسانه‌ها در اصلاح کج روی‌ها قدرت زیادی دارند و اگر مردم باور کنند که ما با آنها صادق هستیم، مصرف موارد لبنی افزایش خواهد یافت. برای همین است که ما به عنوان مسئول سلامت مردم باید دراز مدت را ببینیم و مردم باید به این باور برسند که چیزی که استفاده می‌کنند، برای سلامت مفید است.
به گزارش وزارت بهداشت، هاشمی حمایت‌های دولت در این خصوص را مورد تاکید قرار داد و گفت: انتظار داریم هیات وزیران از محل هدفمندی یارانه‌ها بودجه ای را برای صنایع لبنی کم چرب اختصاص دهد و این صنایع شامل یارانه شود.
وی تاکید کرد: باید فرهنگ استفاده از مواد لبنی کم چرب را در میان مردم نهادینه کنیم تا مصرف محصولات پر چرب محدود شود و در مواردی نیز که به محصولات پر چرب مجوز داده شده، باید بازنگری صورت پذیرد. این مسئولیت به عهده وزارت بهداشت است و البته سازمان ملی استاندارد نیز وظایفی دارد.
همه مجوزها باید بازنگری شود
وزیر بهداشت افزود: سازمان غذا و دارو باید هر مجوزی را که قبلاً در مورد تولید محصولات پُرچرب داده، مورد بازنگری قرار دهد تا اگر لازم است، خط تولید و پروانه‌های صادر شده را باطل کند. بازار را باید عاری از موادی کرد که برای سلامت ضرر دارد.
هاشمی بیان کرد: حرکت هایمان در این مسیر البته نباید موجی باشد و بعد فروکش کند. مردم از آن موارد زیاد دیدند و ممکن است تصور کنند تمام اقدامات در این مسیر موقتی است. تخلف مسلماً وجود دارد و نظارت ما است که از آن پیشگیری می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه، سازمان‌های مرتبط به سلامت مردم باید نظارت مستمر داشته باشند، افزود: اگر تخلفی تکرار شد باید نام متخلفان اعلام شود چرا که بی‌اعتنایی به این موضوع باعث گسترش تخلف خواهد شد.
اگر تخلفات را اعلام نکنیم، به مردم ظلم کرده ایم
وزیر بهداشت افزود: تلاش هایی که در عرصه صنایع لبنی در سالهای اخیر شده، باعث افتخار است ولی به هرحال اگر در این حوزه تخلفات را اعلام نکنیم، به مردم ظلم کرده ایم. انجمن صنایع لبنی در این راستا می تواند با وزارت بهداشت و موسسه استاندارد همکاری کند.
وی با اشاره به این که ما در این دولت به درستی نظارت می‌کنیم و از انجمن‌ها و خود مردم نیز درخواست کمک داریم، بیان کرد: به غیر از محصولات لبنی وارد نظارت بر سایر محصولات غذایی نیز خواهیم شد و طبق قانون متخلفان را معرفی می‌کنیم. باید مردم را به استفاده از مواد لبنی تشویق کنیم و اگر آسیب‌هایی به حوزه این محصولات وارد شده است، انجمن‌های صنایع لبنی و تولید کننده‌ها می‌توانند آن را جبران کنند.
به گفته هاشمی بحث روغن را نباید به شیر و محصولات لبنی گره بزنیم. مصرف روغن پالم در بسیار از کشورهای دنیا گزارش شده است ولی باید میزان مصرف این روغن در ایران کاهش یابد. دولت، مردم و رسانه‌ها باید در این زمینه نظارت داشته باشند و امسال نباید واردات این روغن بیش از ۳۰ درصد باشد وگرنه سازمان های ذی ربط همگی مقصر خواهند بود.
وی خاطرنشان کرد: در این دولت حرف‌های متناقضی از سازمان‌های متولی سلامت مردم شنیده نمی‌شود و هماهنگی‌های لازم در این زمینه وجود دارد. چون مردم دولت را یکپارچه می‌بینند. البته اگر مجوز پالم داده می‌شود، باید به نوع مرغوب و با کیفیت اختصاص یابد. به هر حال موجی که در روزهای اخیر در مورد استفاده از روغن پالم ایجاد شده را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم در همه صحنه‌ها بتوانیم سلامت مردم و منافع آنها را در نظر بگیریم.

جدیدترین روش درمان انواع زخم و سوختگی با استفاده از فناوری نانو

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 

محققان ژاپنی با استفاده از فناوری نانو موفق به طراحی پوششی شده اند که روی زخم های عمیق قرار می گیرد و از عفونی شدن زخم جلوگیری می کند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، این پوشش فوق نازک nanosheets نام دارد و قادر به درمان بدترین نوع سوختگی است.

درمان جراحت پوستی معمولا به راحتی انجام می شود ولی در مورد سوختگی قضیه متفاوت است و زخم ها اغلب عفونی می شوند.

پوست انسان پوشیده از پستی و بلندی های میکروسکوپی است و پانسمان را در سطح خود نگه نمی دارد. پوشش جدید فوق العاده انعطاف پذیر و چسبناک است و برای مدت طولانی محل آسیب دیده را محافظت می کند و امکان نفوذ باکتری و میکروب به هیچ عنوان وجود ندارد.

برای تشکیل این پوشش کافیست که مقداری پلی استر تخریب پذیر با آب مخلوط شود و روی سوختگی قرار گیرد. این خمیر با استفاده از اکسیژن هوا می بندد و پس از گذشت ۳۰ ثانیه به یک محافظ ایده آل تبدیل می شود.

پوشش نانو شیت به مدت ۶ روز قابل استفاده است و پس از آن با استفاده از یک مایع محلول به راحتی حل می شود و می توان یک پوشش جدید روی زخم قرار داد.

محل سوختگی نسبت به عفونت بسیار حساس است و درمان آن نیازمند مهارت و دانش خاصی است.

کارشناسان:نابودی جنگل ها باعث شیوع ابولا می شود

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 کارشناسان می گویند: نابود کردن جنگل ها باعث شیوع ابولا می شود بنابراین تغییری که انسان ها در روند طبیعی اکوسیستم به وجود می آورند، موجب بروز نگرانی دانشمندان در همه گیر شدن ویروس ها از جمله ابولا شده است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ابولا به بیماری مهلک و همه گیری در غرب آفریقا تبدیل شده است که برخی شواهد نشان می دهد نقش انسان در این همه گیری تاثیر بسزایی داشته است.

محققان می گویند قطع درختان، ساخت جاده ها و حتی گرم شدن کره زمین با نزدیک شدن حیوانات ناقل بیماری به انسان، در این بحران نقش دارند.

جاناتان اپستاین متخصص بیماری های همه گیر حیوانات اتحادیه سلامت کشورهای عضو اکو، می گوید: افزایش تاثیر انسان می تواند باعث شیوع بیماری شود. نابود کردن جنگل ها، ساخت جاده ها و گسترش مزارع به سمت جنگل های انبوه همه اینها فرصت تماس حیوانات وحشی با دام ها و انسان ها را افزایش می دهد.

شیوع بیماری ابولا برای اولین بار در ماه فوریه از غرب آفریقا، شهرهای مختلف دورافتاده در گینه و همچنین کوناکری پایتخت گینه، گزارش شده است. بیماری در سراسر کشور، سیرالئون، لیبریا و نیجریه گسترش یافت.

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی از ۴ آگوست، حداقل ۸۸۷ نفر جان خود را از این بیماری از دست دادند.

محققان می گویند به احتمال زیاد شیوع این بیماری در انسان بعد از خوردن خفاش ها و احتمالا میمون آلوده آغاز شده است. خفاش میوه خوار معمولا به عنوان غذا در غرب آفریقا خورده می شود.

برخی از گروه های خفاش ناقل ابولا هستند که وقتی از خفاش به خفاش انتقال می یابد هیچ آسیبی نمی رساند اما وقتی بیماری به انسان منتقل شود، علایم مرگبار آن به نام تب خونریزی ابولا شناخته می شود.

به علت افزایش نابود کردن جنگل ها در غرب آفریقا تماس انسان با خفاش ها بیش از هر زمان افزایش یافته است.

رابرت گری، استاد میکروبیولوژی و ایمونولوژی دانشگاه تولان، که بیشتر در غرب آفریقا فعالیت کرده است، می گوید: هرچه مردم بیشتر جنگل های بارانی نزدیک شوند، با منبع ویروس بیشتر در تماس قرار می گیرند.

حیوانات بسیاری ناقل ویروس هستند که می توانند آن را در فرایند شناخته شده ای به نام زئونوز (بیماری مشترک بین انسان و حیوان) به انسان منتقل کنند. در حالی که خفاش ها مقصر اصلی در شیوع بیماری هستند، میمون و سایر پستانداران نیز می توانند ناقل ابولا باشند.

محققانی مانند اپستین و گری می گویند با افزایش جمعیت و گسترش زیرساخت ها این نوع برخورد انسان با حیوان افزایش خواهد یافت.

مطالعه ای که توسط محققان آفریقا و آمریکا در سال ۲۰۱۲ انجام شد، نشان داد که بعضی از فعالیت های انسانی باعث شیوع ابولا می شود. به عنوان مثال، شیوع ابولا در سال ۱۹۹۴، به خاطر میمون آلوده ای بود که کارگران معدن طلا در گابن خوردند.

نابود کردن جنگل ها در غرب آفریقا شایع شده است. براساس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در سیرالئون، ۴ درصد از پوشش جنگلی اصلی کشور در دهه ۱۹۲۰ از بین رفت. گفته های سازمان ملل حاکی از آن است که جنگل های شرق آفریقا تا سال ۲۰۱۸ در خطر نابودی قرار دارند.

با توجه به گزارش دولتی در لیبریا، کشاورزی از سال ۱۹۷۹ حدود ۲۰ درصد از جنگل های انبوه این کشور را از بین برده است. با توجه به داده های سازمان ملل متحد، گینه حدود ۲۰ درصد از جنگل های خود را از سال ۱۹۹۰ از دست داده است.

این تغییرات محیط زیستی، تراکم جمعیت حیوانات وحشی در جنگل های باقی مانده را افزایش می دهد و منابع بکر ابولا را به انسان نزیکتر می کند.

توسعه باعث افزایش تحرک انسان ها در آفریقا شده است. وقتی جاده ها ساخته می شود درست است که دسترسی به نقاط مختلف را فراهم می کند اما تماس با کسانی که ممکن است آلوده به ابولا باشند را نیز افزایش می دهد.

گری می گوید: قبلا ۱۲ ساعت طول می کشید که با خودرو از فریتوون به کنما ( سومین کلان شهر سیرالئون) برویم اما الان ۴ ساعت زمان می برد و مردم بیشتر به اطراف شهر می روند و این کار جلوگیری از انتشار ویروس را مشکل تر می کند.

شواهد حاکی از آن است که تغییرات آب و هوایی با ایجاد دوره های خشکسالی و بارش باران شدید احتمال شیوع ابولا را بیشتر می کند. شیوع بیماری به دوره های باران شدید پس از دوره های خشکسالی، مرتبط است.

سونیا شاه نویسنده مقالات علمی در مقاله ای در دانشگاه ییل توضیح می دهد: شرایط سخت خشکسالی مانع از شکوفه دادن درختان میوه می شود. هنگامی که باران می بارد و درختان آسیب دیده میوه می دهند، همه موجوداتی مانند خفاش ها و میمون ها که میوه می خورند، از خوشحالی جمع می شوند، گونه های مختلف حیوانات زیر درختان تازه میوه داده جمع می شوند و این اولین فرصت انتقال ابولا از گونه ای به گونه دیگر را فراهم می کند.

وقتی ابولا به سرعت در یک گونه جدید مانند میمون یا خفاش پخش می شود، به راحتی از طریق خون و سایر مایعات به انسان منتقل می شود، از سوی دیگر تغییرات آب و هوایی مردم را مجبور به پناه بردن به منابع غذایی مختلف با احتمال وجود بیماری می کند.

کریستی ابی استاد بهداشت جهانی در دانشگاه واشنگتن می گوید: ˈ اکنون می دانیم که تغییرات آب و هوایی محصولات را ضعیف می کند. وقتی امنیت غذایی وجود ندارد مردم چگونه مطمئن شوند که غذا به اندازه کافی برای خانواده هایشان وجود دارد؟ وقتی مردم در مناطق فقیر روستایی غرب آفریقا مواد غذایی کمی برای خوردن دارند، مجبورند خفاش و حیوانات دیگری را بخورند که ناقل ابولا هستند.ˈ

کارشناسان می گویند زیرساخت های بهداشت عمومی غرب آفریقا باید توسعه یابند که از شیوع بیماری که ممکن است تکرار شود، جلوگیری کنند.

در بسیاری از مناطق غرب آفریقا، آموزش بهداشت، بیمارستان ها و سیستم های تشخیص بیماری وجود ندارد. دانشمندان می گویند توسعه بهتر این مناطق می تواند از شیوع ابولا که در گینه آغاز شده، جلوگیری کنند.

آرون برنشتاین معاون مرکز بهداشت و محیط زیست جهانی در دانشگاه هاروارد، می گوید: ˈ اگر ما قادر به نظارت و یا قرنطینه موفق باشیم، این مشکل را نخواهیم داشت، ما می دانیم که چگونه آن را کنترل کنیم، می دانیم چه حیواناتی ناقل هستند، می دانیم چگونه غربالگری و چگونه قرنطینه کنیم. اما سوال این است، آیا می توانیم تمام کارها را انجام دهیم؟ آیا این تقاضای جهانی از ماست؟ ˈ

روز جهانی چپ دست ها

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 چپ دست بودن نه فقط در ایران بلکه در بیشتر کشورها چندان پذیرفته نبود و در آغاز حتی از آن به عنوان عامل نحوست و همکاران شیطان و جادوگری نام برده می شد که البته آخری را به دلیل انجام کارهای خارق العاده ای که دیگران قادر به انجام آن نبودند پر بیراه نگفته اند.

اما با این دیدگاه منفی و خرافه، زندگی برای این گروه ۱۰ درصدی از جامعه چندان راحت نبود و بعضا برای اجتناب از چنین مشکلاتی، فرد مجبور بود خود را با استاندارد های اکثریت جامعه هماهنگ نشان دهد و این هم رنگ شدن کار چندان آسانی هم نبود.

اگوست سال ۱۹۷۶ انجمن چپ دست های دنیا در آمریکا اعلام موجودیت کرد، آن روز را بر سرکار نرفتند و به تولیدکردن و فروختن محصولات مخصوص افراد چپ دست پرداختند.

آنها پس از مدتی برای مبارزه با خرافه های موجود در این باب، مجله ای مخصوص چپ دست ها منتشر کردند و سعی داشتند جامعه را متوجه نا عدالتی و متفاوت انگاری کنند.

این گروه توانست ۱۳ اگوست ۱۹۹۲ روز بین المللی چپ دستها را جهانی کند. در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا و انگلیس مراسمی بزرگ و رسمی تدارک دیده شد و همچنین نگاه متفاوت رسانه ها به این رخداد، آن را در افقی گسترده تر قرار داد.

فعالیت هایی که انجمن چپ دست ها سعی در انجام آن داشتند، تأثیر بسیاری در تغییر نگرش مردم به این پدیده کاملا طبیعی داشت. وجود نگاه منفی به این موضوع، برای بسیاری از خانواده ها دردسر بزرگی بود.

معلمی که بر سر کلاس درس، شاگرد چپ دست خود را مجبور به نوشتن با دست راست می کند ولی پس از یک سال عذاب و سختی برای وی روشن می شود که در اشتباه بوده است، سبب مشکل بزرگی گردیده است زیرا خطی که در سال قبل دلیل بر برتری و مایه مباهات آن شاگرد بود، به خطی ناموزون تبدیل گشته و علاقه او از بین رفته است.

وقتی که راست دست ها مجبور شوند فقط یک روز تمام کارهای خود را با دست چپ انجام دهند و یا آنها را مجبور به استفاده از چاقو، قیچی و …… با دست چپ بکنیم، می توان گوشه ای از بی توجهی به این گروه ۱۰ درصدی جامعه را نمایان کرد.

انجمن چپ دست ها در طول این سال ها تمامی سعی خود را کردند تا دیدگاه مردم را نسبت به خودشان عوض کنند و آنها از محدودیت هایی که این گروه در زندگی دارند آگاه سازند.

در بعضی از کشورها نیز فروشگاه هایی مختص افراد چپ دست وجود دارد.

بر کسی پوشیده نیست که اقلیت ها همیشه از دو نوع محدودیت در رنج هستند، یکی رنج در اقلیت بودن و دیگری رنج برخورد گروه اکثریت. این طیف پس از عبور از بحران متفاوت دیده شدن منفی امروز با نعمت جدا دیده شدن از نوع مثبت آن روبرو هستند.

میانگین انسان های موفق در جامعه چپ دست ها در مقایسه با جمعیت راست دست ها بسیار بیشتر و چشمگیرتر است. شخصیت هایی همچون کلینتون، اوباما، شاهزاده ویلیام ولیعهد بریتانیا و بسیاری از نویسندگان و موسیقیدانان و دانشمندان برجسته جهان از میان چپ دست ها هستند.

چهار نفر از میان شش رئیس جمهور اخیر آمریکا، چپ دست بودند و آخرین هم آقای اوباماست، از هر چهار فضانورد سفینه آپولو، یک نفر چپ دست بود، از هر پنج نفر طراح اولیه کامپیوترهای مکینتاش، چهار نفر چپ دست بودند.

با توجه به اینکه آنها فقط ده درصد جامعه را تشکیل می دهند، با دقت به این آمار ها بنگرید تا ببینید چه تفاوت معنا داری مستتر است.

در میان بیشتر دو قلو ها شانس چپ دست شدن یکی از آنها بسیار بالاست و امروزه بر علم معلوم گشته است که چپ دست ها کمتر به اسکیزوفرنی مبتلا می شوند، اگر چه دلیل آن هنوز عیان نشده است.

در دانشگاه کاردیف در روزی که این دانشگاه روز ملی چپ دست ها را جشن گرفته بود، با یکی از چپ دست های موفق که پزشک ایرانی و استاد دانشکده داروسازی دانشگاه کاردیف انگلستان بود، همکلام شدم و جمله ای زیبا که نمی دانم از خودشان بود یا نقل قول از دیگری کردند را در ذهن دارم : من یاد گرفته ام که نمی توانم همان نمی خواهم است.

جزئیات جلسه وزیر بهداشت با نمایندگان صنایع لبنی/ اعلام نام متخلفان در صورت تکرار تخلف

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

وزیر بهداشت در جلسه ای که ظهر امروز با حضور رئیس موسسه استاندارد، رئیس سازمان غذا و دارو، معاون جهاد کشاورزی، رئیس اتحادیه شیر و لبنیات، دبیر انجمن صنایع لبنی و تعدادی از تولید کنندگان محصولات لبنی در محل سازمان غذا و دارو برگزار شد، شرکت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این جلسه کاری که به دنبال رسانه ای شدن استفاده از روغن پالم در برخی از محصولات لبنی، تشکیل شد، دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه وظیفه وزارت بهداشت مراقبت از سلامت مردم است و در این مورد با کسی شوخی نداریم، تصریح کرد: از اینکه به مردم راست بگوییم نباید پشیمان باشیم.
وی خاطرنشان کرد: برخی ملاحظات باعث خودسانسوری و ریزش اعتماد عمومی می شود و اینجاست که فاصله دولت و مردم زیاد می شود. البته هر حرف حقی را نمی توان هر جایی بیان کرد ولی حقوق مردم این است که واقعیات را از آنها مخفی نکنیم.
وزیر بهداشت با اظهار امیدواری از اینکه بتوانیم در دوره چهارساله اول دولت یازدهم به وظیفه ملی و دینی خود عمل کنیم، گفت: وظیفه وزارت بهداشت مراقبت از سلامت مردم است و ما در این مورد با هیچ کس شوخی نداریم.
هاشمی با اشاره به اینکه فساد تقلب در مواد غذایی و دارو خیلی سنگین است و در دین اسلام جرم سنگینی دارد، افزود: سلامت مواد غذایی و دارو بخشی از سلامت مردم، است و در این زمینه تولیدکنندگان باید در کنار سایر سازمان های مرتبط با سلامت مردم تلاش کنند.
وزیر بهداشت در ادامه گفت: مردم به ما اعتماد کرده اند و یکی از موارد حق الناس همین مسئولیتی است که به گردن ما گذاشته شده است. نباید با توجیهات امروزی حق مردم را نادیده بگیریم. رسانه ها در زمینه اطلاع رسانی در مورد وجود روغن پالم در محصولات لبنی خوب عمل کردند ولی در مواردی نیز قلم ها آلوده به سیاست و موارد اقتصادی شد.
وی در پاسخ به اظهار نگرانی ها از کاهش مصرف لبنیات در جامعه گفت: سیاست زدگی در عالم رسانه خوب نیست و رسانه ها در اصلاح کج روی ها قدرت زیادی دارند و اگر مردم باور کنند که ما با آنها صادق هستیم، مصرف موارد لبنی افزایش خواهد یافت. برای همین است که ما به عنوان مسئول سلامت مردم باید درازمدت را ببینیم و مردم باید به این باور برسند که چیزی که استفاده می کنند، برای سلامت مفید است.
هاشمی حمایتهای دولت در این خصوص را مورد تاکید قرار داد و گفت: انتظار داریم هیئت وزیران از محل هدفمندی یارانه ها بودجه ای را برای صنایع لبنی کم چرب اختصاص دهد و این صنایع شامل یارانه شود.
وی تاکید کرد: باید فرهنگ استفاده از مواد لبنی کم چرب را در میان مردم نهادینه کنیم تا مصرف محصولات پرچرب محدود شود و در مواردی نیز که به محصولات پرچرب مجوز داده شده، باید بازنگری صورت گیرد. این مسئولیت به عهده وزارت بهداشت است و البته سازمان ملی استاندارد نیز وظایفی دارد.
وزیر بهداشت افزود: سازمان غذا و دارو باید هر مجوزی را که قبلا در مورد تولید محصولات پرچرب داده، مورد بازنگری قرار دهد تا اگر لازم است، خط تولید و پروانه های صادر شده را باطل کند. بازار را باید عاری از موادی کرد که برای سلامت ضرر دارد.
هاشمی خاطر نشان کرد: حرکت هایمان در این مسیر البته نباید موجی باشد و بعد فروکش کند. مردم از ان موارد زیاد دیده اند و ممکن است تصور کنند تمام اقدامات در این مسیر موقتی است. تخلف مسلما وجود دارد و نظارت ما است که از آن پیشگیری می کند.
وی با تاکید بر اینکه، سازمان های مرتبط به سلامت مردم باید نظارت مستمر داشته باشند، افزود: اگر تخلفی تکرار شد باید نام متخلفان اعلام شود چرا که بی اعتنایی به این موضوع باعث گسترش تخلف خواهد شد.
وزیر بهداشت افزود: تلاشهایی که در عرصه صنایع لبنی در سالهای اخیر شده، باعث افتخار است ولی به هرحال اگر در این حوزه تخلفات را اعلام نکنیم، به مردم ظلم کرده ایم. انجمن صنایع لبنی در این راستا می تواند با وزارت بهداشت و موسسه استاندارد همکاری کند.
وی با اشاره به این که ما در این دولت به درستی نظارت می کنیم و از انجمن ها و خود مردم نیز درخواست کمک داریم، خاطرنشان کرد: به غیر از محصولات لبنی وارد نظارت بر سایر محصولات غذایی نیز خواهیم شد و طبق قانون متخلفان را معرفی می کنیم. باید مردم را به استفاده از مواد لبنی تشویق کنیم و اگر آسیب هایی به حوزه این محصولات وارد شده، انجمن های صنایع لبنی و تولید کننده ها می توانند آن را جبران کنند.
به گفته هاشمی، بحث روغن را نباید به شیر و محصولات لبنی گره بزنیم. مصرف روغن پالم در بسیار از کشورهای دنیا گزارش شده است ولی باید میزان مصرف این روغن در ایران کاهش یابد. دولت، مردم و رسانه ها باید در این زمینه نظارت داشته باشند و امسال نباید واردات این روغن به بیش از ۳۰ درصد افزایش یابد وگرنه سازمان های ذی ربط همگی مقصر خواهندبود.
وی افزود: در این دولت حرفهای متناقضی از سازمانهای متولی سلامت مردم شنیده نمی شود و هماهنگی های لازم در این زمینه وجود دارد. چون مردم دولت را یکپارچه می بینند. البته اگر مجوز پالم داده می شود، باید به نوع مرغوب و با کیفیت اختصاص یابد. به هر حال موجی که در روزهای اخیر در مورد استفاده از روغن پالم ایجاد شده را به فال نیک می گیریم و امیدواریم در همه صحنه ها بتوانیم سلامت مردم و منافع آنها را در نظر بگیریم.
جلسه وزیر بهداشت با نمایندگان صنایع لبنی، تنها توسط خبرنگاران رسانه ملی پوشش داده شد و این در حالی است که وزیر بهداشت در مراسم روز خبرنگار، بر تعامل با همه رسانه ها تاکید کرد.

کارشناسان:نابودی جنگل ها باعث شیوع ابولا می شود

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ابولا به بیماری مهلک و همه گیری در غرب آفریقا تبدیل شده است که برخی شواهد نشان می دهد نقش انسان در این همه گیری تاثیر بسزایی داشته است.

محققان می گویند قطع درختان، ساخت جاده ها و حتی گرم شدن کره زمین با نزدیک شدن حیوانات ناقل بیماری به انسان، در این بحران نقش دارند.

جاناتان اپستاین متخصص بیماری های همه گیر حیوانات اتحادیه سلامت کشورهای عضو اکو، می گوید: افزایش تاثیر انسان می تواند باعث شیوع بیماری شود. نابود کردن جنگل ها، ساخت جاده ها و گسترش مزارع به سمت جنگل های انبوه همه اینها فرصت تماس حیوانات وحشی با دام ها و انسان ها را افزایش می دهد.

شیوع بیماری ابولا برای اولین بار در ماه فوریه از غرب آفریقا، شهرهای مختلف دورافتاده در گینه و همچنین کوناکری پایتخت گینه، گزارش شده است. بیماری در سراسر کشور، سیرالئون، لیبریا و نیجریه گسترش یافت.

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی از ۴ آگوست، حداقل ۸۸۷ نفر جان خود را از این بیماری از دست دادند.

محققان می گویند به احتمال زیاد شیوع این بیماری در انسان بعد از خوردن خفاش ها و احتمالا میمون آلوده آغاز شده است. خفاش میوه خوار معمولا به عنوان غذا در غرب آفریقا خورده می شود.

برخی از گروه های خفاش ناقل ابولا هستند که وقتی از خفاش به خفاش انتقال می یابد هیچ آسیبی نمی رساند اما وقتی بیماری به انسان منتقل شود، علایم مرگبار آن به نام تب خونریزی ابولا شناخته می شود.

به علت افزایش نابود کردن جنگل ها در غرب آفریقا تماس انسان با خفاش ها بیش از هر زمان افزایش یافته است.

رابرت گری، استاد میکروبیولوژی و ایمونولوژی دانشگاه تولان، که بیشتر در غرب آفریقا فعالیت کرده است، می گوید: هرچه مردم بیشتر جنگل های بارانی نزدیک شوند، با منبع ویروس بیشتر در تماس قرار می گیرند.

حیوانات بسیاری ناقل ویروس هستند که می توانند آن را در فرایند شناخته شده ای به نام زئونوز (بیماری مشترک بین انسان و حیوان) به انسان منتقل کنند. در حالی که خفاش ها مقصر اصلی در شیوع بیماری هستند، میمون و سایر پستانداران نیز می توانند ناقل ابولا باشند.

محققانی مانند اپستین و گری می گویند با افزایش جمعیت و گسترش زیرساخت ها این نوع برخورد انسان با حیوان افزایش خواهد یافت.

مطالعه ای که توسط محققان آفریقا و آمریکا در سال ۲۰۱۲ انجام شد، نشان داد که بعضی از فعالیت های انسانی باعث شیوع ابولا می شود. به عنوان مثال، شیوع ابولا در سال ۱۹۹۴، به خاطر میمون آلوده ای بود که کارگران معدن طلا در گابن خوردند.

نابود کردن جنگل ها در غرب آفریقا شایع شده است. براساس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در سیرالئون، ۴ درصد از پوشش جنگلی اصلی کشور در دهه ۱۹۲۰ از بین رفت. گفته های سازمان ملل حاکی از آن است که جنگل های شرق آفریقا تا سال ۲۰۱۸ در خطر نابودی قرار دارند.

با توجه به گزارش دولتی در لیبریا، کشاورزی از سال ۱۹۷۹ حدود ۲۰ درصد از جنگل های انبوه این کشور را از بین برده است. با توجه به داده های سازمان ملل متحد، گینه حدود ۲۰ درصد از جنگل های خود را از سال ۱۹۹۰ از دست داده است.

این تغییرات محیط زیستی، تراکم جمعیت حیوانات وحشی در جنگل های باقی مانده را افزایش می دهد و منابع بکر ابولا را به انسان نزیکتر می کند.

توسعه باعث افزایش تحرک انسان ها در آفریقا شده است. وقتی جاده ها ساخته می شود درست است که دسترسی به نقاط مختلف را فراهم می کند اما تماس با کسانی که ممکن است آلوده به ابولا باشند را نیز افزایش می دهد.

گری می گوید: قبلا ۱۲ ساعت طول می کشید که با خودرو از فریتوون به کنما ( سومین کلان شهر سیرالئون) برویم اما الان ۴ ساعت زمان می برد و مردم بیشتر به اطراف شهر می روند و این کار جلوگیری از انتشار ویروس را مشکل تر می کند.

شواهد حاکی از آن است که تغییرات آب و هوایی با ایجاد دوره های خشکسالی و بارش باران شدید احتمال شیوع ابولا را بیشتر می کند. شیوع بیماری به دوره های باران شدید پس از دوره های خشکسالی، مرتبط است.

سونیا شاه نویسنده مقالات علمی در مقاله ای در دانشگاه ییل توضیح می دهد: شرایط سخت خشکسالی مانع از شکوفه دادن درختان میوه می شود. هنگامی که باران می بارد و درختان آسیب دیده میوه می دهند، همه موجوداتی مانند خفاش ها و میمون ها که میوه می خورند، از خوشحالی جمع می شوند، گونه های مختلف حیوانات زیر درختان تازه میوه داده جمع می شوند و این اولین فرصت انتقال ابولا از گونه ای به گونه دیگر را فراهم می کند.

وقتی ابولا به سرعت در یک گونه جدید مانند میمون یا خفاش پخش می شود، به راحتی از طریق خون و سایر مایعات به انسان منتقل می شود، از سوی دیگر تغییرات آب و هوایی مردم را مجبور به پناه بردن به منابع غذایی مختلف با احتمال وجود بیماری می کند.

کریستی ابی استاد بهداشت جهانی در دانشگاه واشنگتن می گوید: ˈ اکنون می دانیم که تغییرات آب و هوایی محصولات را ضعیف می کند. وقتی امنیت غذایی وجود ندارد مردم چگونه مطمئن شوند که غذا به اندازه کافی برای خانواده هایشان وجود دارد؟ وقتی مردم در مناطق فقیر روستایی غرب آفریقا مواد غذایی کمی برای خوردن دارند، مجبورند خفاش و حیوانات دیگری را بخورند که ناقل ابولا هستند.ˈ

کارشناسان می گویند زیرساخت های بهداشت عمومی غرب آفریقا باید توسعه یابند که از شیوع بیماری که ممکن است تکرار شود، جلوگیری کنند.

در بسیاری از مناطق غرب آفریقا، آموزش بهداشت، بیمارستان ها و سیستم های تشخیص بیماری وجود ندارد. دانشمندان می گویند توسعه بهتر این مناطق می تواند از شیوع ابولا که در گینه آغاز شده، جلوگیری کنند.

آرون برنشتاین معاون مرکز بهداشت و محیط زیست جهانی در دانشگاه هاروارد، می گوید: ˈ اگر ما قادر به نظارت و یا قرنطینه موفق باشیم، این مشکل را نخواهیم داشت، ما می دانیم که چگونه آن را کنترل کنیم، می دانیم چه حیواناتی ناقل هستند، می دانیم چگونه غربالگری و چگونه قرنطینه کنیم. اما سوال این است، آیا می توانیم تمام کارها را انجام دهیم؟ آیا این تقاضای جهانی از ماست؟

جراحی موفق شکستگی مهره توراسیک بیماری را در اراک نجات داد

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 سرتیم این جراحی و متخصص مغز و اعصاب در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: این جراحی بر روی یک بیمار مرد ۳۰ ساله که براثر تصادف دچار خرد شدگی گسترده در مهره های T6و T7 بود، انجام شد.

دکتر ˈمحسن دالوندیˈ گفت: ناحیه آسیب دیده بسیار حساس بوده و با کوچکترین اشتباه منجر به فلج بیمار می شد اما در این تیم جراحی با دو شکاف مجزا و عمل در دو ناحیه پشتی و قفسه سینه به صورت همزمان، دامنه آسیب در مهره های پشت مهار و پروتز جایگزین با موفقیت و با حفظ اعصاب حرکتی نصب شده است.

وی بیان کرد: پیش از این اعمال جراحی در خردشدگی مهره های پشت با آسیب شدید نخاعی در اراک انجام می شد ولی ضریب بازگشت اعصاب حرکتی وجود نداشت.

دالوندی بیان کرد: با توجه به وسعت آسیب در مهره های پشتی بیمار این عمل حدود ۹ ساعت به طول انجامید.

وی یادآور شد: هم اینک حال عمومی این بیمار رضایت بخش است.

مرگ رابین ویلیامز: تفاوت میان افسردگی و اندوه عادی

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 رابین ویلیامز بازیگر و کمدین آمریکایی در روز دوشنبه ۱۱ آگوست (۲۰ مرداد)‌در خانه‌اش در نزدیکی شهر تیبورون کالیفرنیا مرده یافت شد. او در هنگام مرگ ۶۳ ساله بود.

به نوشته لایوساینس پرسنل اورژانس ویلیامز را در حالت ناهشیار و بدون تنفس در ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی یافتند و او در ساعت ۱۲.۰۲ بعدازظهر مرده اعلام شد.

مقامات و بازپرسان در حال بررسی شرایطی هستند که به او مرگ او انجامیده است. اما گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که مرگ او به علت خفگی ناشی از دارزدن به قصد خودکشی بوده است.

یکی از نمایندگان ویلیامز به مطبوعات گفت: رابین ویلیامز امروز صبح درگذشت. او در این اواخر با افسردگی شدید دست و پنجه نرم می‌کرد. این فقدانی ناگهانی و مصیبت‌بار است. خانواده او با احترام خواستار آن است که حریم خصوصی‌شان در حالی که زمانی بسیار سخت سوگوار هستند، رعایت شود.

بر اساس آمار موسسه‌های ملی بهداشت آمریکا (NIH) افسردگی عمده (major depression) شایعترین اختلال روانی در این کشور است. تخمین زده می‌شود که ۱۶ میلیون نفر از بزرگسالان آمریکایی دست کم یک بار یک اپیزود افسردگی عمده یا بروز علائم افسردگی را در سال گذشته تجربه کرده‌ باشند.

با وجود رایج بودن بسیار این بیماری، بسیاری از مردم دقیقا نمی‌دانند که افسردگی به چه معنا است و اغلب فکر می‌کنند افسردگی همان غم و اندوه است.

استفن ایلاردی، استادیار روانشناسی بالینی در دانشگاه کانزاس در بلاگی در وب‌سایت Psychology Today در این باره می‌نویسد: افسردگی (Depression ) یکی از کلماتی است که بیش از هر کلمه دیگری به طور تاسف‌باری در زبان انگلیسی درباره آن سوءتفاهم وجود دارد. هنگامی که مردم در مکالمات روزمره به افسردگی اشاره می‌کنند، معمولا منظورشان وضعیتی با وخامت بسیار کمتر از آن چیزی است که این اختلال روانی واقعا شامل آن می‌شود. در واقع این اصطلاح در زبان مردم عموما به عنوان مترادف با اندوه صرف به کار می‌رود

اینها حقایقی است که درباره بیماری افسردگی باید بدانید:

گرچه افسردگی عمده ممکن است افراد در هر سنی را مبتلا کند، میانه سنی برای شروع این اختلال ۳۲.۵ سال است.
افسردگی در میان زنان شایع‌تر از مردان است.
مردان دچار افسردگی با احتمال بیشتری نسبت به زنان افسرده به مصرف مواد غیرمجاز روانگردان روی می‌آورند. مردان افسرده همچنین ممکن است افسردگی‌شان را با روی آوردن به گریزگاه‌هایی پنهان کنند، برای مثال تماشای تلویزیون، انجام بازی‌های ورزشی یا کارکردن مفرط، یا پرداختن به رفتارهایی خطرآفرین.
تشخیص علائم مردان افسرده ممکن است برای دیگر افراد مشکل‌تر باشد، و این بیماری در مردان با فراوانی بیشتری تشخیص‌داده نشده باقی می‌ماند.
مردان دچار افسردگی با احتمال بیشتری نسبت به زنان افسرده ممکن است دست به خودکشی بزنند. مردان دچار افسردگی ممکن است مدت طولانی‌تری بدون تشخیص یا درمان بمانند، و بنابراین مردان دچار مشکلات سلامت روانی مخرب‌تری می‌شوند.
علائم افسردگی فراتر از احساس اندوه است و ممکن است شامل از دست دادن علاقه و لذت بردن از فعالیت‌های معمول، تحریک‌پذیری، تشویش و بیقراری، کاهش میل جنسی، کاهش تمرکز، بی‌خوابی یا خوابیدن مفرط، احساس خستگی مزمن و خواب‌آلودگی باشد.

بازارچه تابستانی موسسه خیریه محک پنجشنبه و جمعه برگزار می‌شود

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

خبرگزاری تسنیم: بازارچه تابستانی موسسه خیریه محک برای ارائه هر چه بهتر خدمات حمایتی و درمانی به کودکان مبتلا به سرطان پنجشنبه و جمعه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بازار تابستانه محک پنجشنبه و جمعه هفته جاری ( ۲۳ و ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۳) از ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب در موسسه خیریه محک برگزار خواهد شد.
بازارهای خیریه محک یکی از مجال‌هایی است که خانواده بزرگ محک، در کنار هم برای خلق زیبایی و نوع‌دوستی دست در دست هم می‌دهند تا در میان مهر و نیک اندیشی یاوران، همه دنیا باور کنند: «سرطان پایان کودکی نیست…»
موسسه خیریه محک ضمن قدردانی از همه انسان‌های مهرآفرینی که در طول ۲۳ سال فعالیت این موسسه با همراهی همه جانبه خود در حمایت از کودکان مبتلا به سرطان، طی کردن این مسیر پر فراز و نشیب را هموار کردند، از خانواده بزرگ محک دعوت می‌کند تا با حضور در این بازار، مانند همیشه محک را در ارائه هر چه بهتر خدمات حمایتی و درمانی به کودکان مبتلا به سرطان یاری کنند.
تمامی غرفه‌های این بازار و اجناس آن کاملاً اهدایی بوده و تمام عواید حاصل از فروش کالاهای اهدایی بازار به نفع کودکان مبتلا به سرطان تحت حمایت محک خواهد بود.
علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید و خرید از این بازار به ابتدای بزرگراه ارتش، بلوار شهید مژدی، بلوار محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک مراجعه کنند.

بعد از۵۰ سالگی مراقب این سرطان باشید

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

مطالعات نشان می‌دهد که تماس با اشعه نور خورشید، در طول دوران کودکی و نوجوانی نقش مهمی در بروز سرطان پوست در آینده دارد.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز، دکتر محمد علی نیلفروش‌زاده، متخصص پوست و مو، درگفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: اشعه UV از خورشید، لامپ‌های خورشیدی و سالن‌های برنزه کننده ساطع می‌شود.

خطر ابتلای فرد به سرطان پوست به مدت زمانی که در معرض اشعه UV است بستگی دارد.

وی افزود: بیشتر سرطان‌های پوست، بعد از سن ۵۰ سالگی اتفاق می‌افتد. ولی تابش نورخورشید به پوست از سنین پایین آسیب می‌زند. مهم‌ترین عامل تمام بدخیمی‌های پوست، تابش پرتو فرا بنفش است.

دکتر نیلفروش‌زاده تصریح کرد: از سوی دیگر برآور شده ۸۰ درصد مواجهه با نور خورشید در سنین قبل از ۲۱ سالگی اتفاق می‌افتد. مطالعات نشان می‌دهد که تماس با اشعه نور خورشید، در طول دوران کودکی و نوجوانی نقش مهمی در بروز سرطان پوست در آینده دارد.

این متخصص پوست و مو اذعان داشت: در ایران، به دلیل نوع پوشش، سرطان پوست کمتر مشاهده می‌شود و از همه مهم‌تر سبزه بودن پوست ایرانی ‌ها نیز مانع شیوع این بیماری می‌شود چرا که پوست سبزه، در مقابل آفتاب مقاوم‌تر است.

دکتر نیلفروش‌زاده افزود: رشد غیرطبیعی زخم‌ها و خال‌های پوستی، زخم‌هایی که بهبود نمی‌یابد و با خونریزی همراه هستند، زخمی که بهبود آن مدت زیادی به طول بینجامد و تغییر رنگ خال‌های پوستی نشانه‌هایی از سرطان پوست هستند.

وی تصریح کرد: تقریباً ۱. ۶ درصد مردم در طول زندگی‌ یک یا چند کراتوز آفتابی پیدا می‌کنند. کراتوز آفتابی یک رشد پوستی با ماهیت سخت، پوسته دهنده و به رنگ قرمز مایل به صورتی است که در تماس طولانی پوست با نور خورشید به وجود می‌‌آید.

“پالم” بوی سیاسی می‌دهد

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 مدیرعامل تعاونی کارخانجات شیر پاستوریزه استان اصفهان گفت: معاونت غذا و دارو به صورت طبیعی مجوز استفاده از روغن پالم را برای هشت نوع از اقلام محصولات لبنی صادر کرده است به طوری که حتی نام این چربی نباتی بر روی بسته این محصولات نیز درج می‌شود.

هومان امیری در گفت‌وگو با (ایسنا)، منطقه اصفهان، اظهار کرد: آنچه این روزها در رسانه‌های داخلی کشور سر و صدا به پا کرده مربوط به تخلف تعداد انگشت شماری از کارخانجات تهرانی نسبت به استفاده از روغن پالم در دیگر محصولاتی است که نام آنها در فهرست ۸ گانه اعلام شده توسط معاونت غذا و دارو وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: تعاونی کارخانجات شیر پاستوریزه استان اصفهان اعلام می‌کند که هیچ یک از ۳۰ کارخانه تحت حمایت این نهاد صنفی تاکنون در هیچ یک از اقلام خود به جز موارد ذکر شده در قانون از روغن پالم استفاده نکرده و حاضر است تمام محصولات خود را برای آزمایش‌های دقیق علمی در اختیار نمایندگان فنی سازمان استاندارد و یا مراجع ذیصلاح سلامت استان اصفهان قرار دهد.

مدیرعامل تعاونی کارخانجات شیر پاستوریزه استان اصفهان گفت: به نظر می‌رسد رسانه‌ای کردن مسئله استفاده از روغن پالم در برخی کارخانجات مطرح پایتخت نه تنها با هدف روشنگری اذهان عمومی صورت نگرفته باشد بلکه منشا آن نیز از یک دعوای تجاری میان دولت فعلی و دولت قبل بر سر واردات روغن پالم نشات گرفته باشد و در نهایت توپ شوم بازی‌های جناح‌های سیاسی به زمین تولیدکنندگان لبنیات کشور افتاده است.

امیری ادامه داد: دولت قبل در راستای سیاست‌های وارداتی خود، ۵۰۰ هزار تن روغن پالم را به کشور وارد کرد و دولت فعلی برای رساندن میزان این واردات به مرز ۳۰ درصد میزان وارد شده، در تلاش است با رسانه‌ای کردن استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی، حرف خود را به کرسی بنشاند.

وی افزود: رسانه‌ای شدن مسئله استفاده غیرمجاز چند کارخانه تهرانی از روغن پالم علاوه بر اینکه حیثیت تمام تولیدکنندگان محصولات لبنی کشور را زیر سؤال برده و باعث ایجاد نوعی ناامنی روانی در مردم نسبت به استفاده از محصولات لبنی نیز شده است به طوری که در یک هفته گذشته بخش فروش محصولات لبنی کارخانجات با دو میلیارد تومان ضرر مالی مواجه شده است.

مدیرعامل تعاونی کارخانجات شیر پاستوریزه استان اصفهان با انتقاد از رسانه‌های کشور در مورد انعکاس غیر صادقانه این خبر اظهار کرد: نحوه انعکاس خبر استفاده از روغن پالم در رسانه‌های کشور مانند افرادی بود که از هول حلیم در دیگ افتاده‌اند! و نتیجه ماجرا این شد که علاوه بر کارخانه‌های غیر متخلف تهرانی سایر واحدهای بزرگ صنعتی تولیدات محصولات لبنی در سایر شهرستان‌ها نیز متضرر شدند.

امیری تصریح کرد: اگر قرار باشد روغن پالم وارداتی میان تولیدکنندگان داخلی محصولات لبنی توزیع شود باید این اقدام از طریق تعاونی‌های کارخانجات استانی صورت بگیرد اما از شش سال پیش و از زمان تصدی من در مدیریت این تعاونی، حتی رنگ روغن پالم برای فروش غیرمجاز به کارخانه‌ها را ندیده‌ام.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر کارخانجات لبنی اصفهان شیر پاکتی تولید می‌کنند و سؤال اساسی اینجا است که چگونه ممکن است روغن پالم به محصول زود فناپذیری که بیش از سه روز قابلیت نگه داری ندارد اضافه شود؟ چرا در این اتهام تر و خشک باید با هم بسوزند؟ به طوری که امروز مردم دیگر حتی رغبت خریدن شیر کم چرب و یا شیر دارای ۲٫۵ درصد چربی را هم ندارند.

مدیرعامل تعاونی کارخانجات شیر پاستوریزه استان اصفهان گفت: تمام تعاونی‌های استانی عزم جدی خود را به کار گرفته‌اند تا در صورت مشخص شدن منبع درج خبر بلافاصله از او شکایت کنند چرا که امروز در صحنه صنعتی کشور کارخانه دار صادقی که هیچ تخلفی انجام نداده به جرم انجام نداده مجازات می‌شود.

امیری در واکنش به این مطلب که کارشناسان فنی کارخانه‌ها به علت عدم امنیت شغلی، تخلفات کارخانه‌ها را اعلام نمی‌کنند، افزود: من به شدت این مسئله را تکذیب می‌کنم، اگر کارشناسان صنایع غذایی ادعای دلسوزی برای مردم را دارند چرا از تلفن عمومی تخلفات کارخانه‌ها را گزارش نکرده‌اند؟

وی ادامه داد: کارشناسان فنی کارخانجات لبنی هزار انگیزه برای ابراز این عقیده دارند، آن‌ها یا به دنبال دریافت حقوق دو برابر از صاحبان کارخانه دارند یا با اهداف شخصی و غیرمنطقی به دنبال تخریب تولیدکنندگان هستند.

مدیرعامل تعاونی کارخانجات شیر پاستوریزه استان اصفهان اظهار کرد: اهالی فن به خوبی این مطلب را درک می‌کنند که اگر نام کارخانه‌های متخلف اعلام شود آن‌ها بیش از جرمی که مرتکب شده‌اند جریمه خواهند شد چرا که در عمل اعتبار خود را برای همیشه از دست خواهند داد. با این وجود تمام تعاونی‌های کارخانجات لبنی حاضر هستند نام این کارخانه‌های متخلف اعلام شود چرا که ادامه این وضع امنیت شغلی تمام کارآفرینان بخش تولید را به خطر خواهد انداخت.

بدترین ارمغان «بی‌نظمی در خواب» کودکان

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

یافته‌ها نشان می‌دهد که میانگین میزان خواب کودکان مبتلا به بیش‌فعالی هشت ساعت و میانگین خواب کودکان دیگر نه ساعت است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز، دکتر مسعود فدایی فوق تخصص کودکان درگفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: اختلال و بی‌نظمی خواب در کودکان ممکن است، علت اصلی “بیش فعالی” آنها و یا تشدید علائم این عارضه باشد.

وی افزود: محققان دریافتند که به طور کلی میزان خواب کودکان مبتلا به بیش‌فعالی کمتر از کودکان دیگر است.

این متخصص اظهار داشت: یافته‌ها نشان می‌دهد که میانگین میزان خواب کودکان مبتلا به بیش‌فعالی هشت ساعت و میانگین خواب کودکان دیگر نه ساعت است.

فدایی خاطر نشان کرد: درمان اختلال‌های خواب کودکان به بهبود علائم بیش‌فعالی آنها کمک و کمبود خواب مستمر منجر به خواب آلودگی درطول روز و آسیب‌های رفتاری می‌شود.

رُولکس در ایران ساعت می‌فروشد،در کشورهای دیگر دانشجو استعدادیابی می‌کند

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: مجری کمپین روبان صورتی در ایران با ارائه پیشنهاد به برندها برای ارتقا سلامت جامعه گفت: برندی مانند رُولکس در ایران ساعت می‌فروشد،ولی در کشورهای دیگر دانشجو استعدادیابی می‌کند.بنابراین نقش برندها در ارتقا مسئولیت اجتماعی افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، سردار شریعتمداری در توضیح مجری کمپین روبان صورتی در ایران که مربوط به اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی درباره بیماری سرطان پستان است، از ۴۰سال گذشته این کمپین بین‌المللی فعالیت خود را آغاز کرده است و با توجه به تفکیک رنگ‌ها برای بیماری سرطان پستان رنگ صورتی را برگزیده‌اند و در قالب ارتقای مسئولیت اجتماعی برای آگاه‌سازی و اطلاع رسانی خانواده‌ها نسبت به این بیماری فعالیت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه این کمپین نه تنها برای خانم‌ها بلکه با هدف اطلاع رسانی به کل خانواده راه‌اندازی شده است زیرا بیماری سرطان پستان برای یک مادر کل خانواده را در بر می‌گیرد، گفت: در حال حاضر برندهای تجاری به صورتی محصولات خود را اراه می‌دهند تا بتوانند نقش مسئولیت اجتماعی خود را در جامعه ایفا کنند که در این زمینه از سال ۲۰۱۲ برندها به سمت ارتقای سلامت، ورزش و فرهنگ کشورها پیش رفتند.
شریعتمداری با تشریح ساختار کمپین روبان صورتی در ایران عنوان کرد: سرطان پستان یکی از شایع‌ترین سرطان‌های ایران و جهان است و دومین علت مرگ بانوان ایرانی را نیز در برمی‌گیرد ولی متاسفانه به دلیل فرهنگ خاصی که در کشورمان وجود دارد، خانم‌ها در ایران برای مطلع شدن از این بیماری خجالت می‌کشند ولی ما سعی کرده‌ایم با تهیه کتابچه، انیمیشن و ارسال پیامک نسبت به شناخت بیشتر سرطان پستان اقدام کنیم.
مسئول طرح کمپین روبان صورتی در ایران با بیان اینکه رژیم غذایی می‌تواند در جلوگیری از سرطان پستان گفت: متاسفانه روش غربالگری ناموفق بوده است و بهترین روش ارتقاء آگاهی و گسترش اطلاعات مردم برای بیماری است براین اساس با برگزاری پیاده‌روی در پارک بانوان در هفته آینده به گسترش اطلاعات برای این بیماری به خانواده‌ها اقدام می‌کنیم.
وی با اشاره به پشتیبانی شرکت «دری مد» ترکیه‌ای که عرضه‌کننده کیف و کفش زنانه است، عنوان کرد: این شرکت در قالب اطلاع‌رسانی در بحث سرطان پستان به مقوله ارتقای مسئولیت اجتماعی نیز پرداخته است و تمام هزینه‌ها و منافع مالی این کمپین نیز به دو موسسه خیریه سپاس و مهرآفرین که در زمینه کمک به نیازمندان خدمت می‌کنند اختصاص خواهد یافت.
شریعتمداری ادامه داد: البته ما از محصولات و برندهای ایرانی بیشتر استفاده می‌کنیم و امیدواریم تولیدات و برندهای کشورمان نیز به سمت اقداماتی با قالب مسئولیت‌های اجتماعی پیش روند و فقط یک ویترین و محصول نباشند و از آن طرف نیز برندهای خارجی که وارد ایران می‌شوند با در نظر گرفتن مسئولیت اجتماعی خود برای سلامتی ایرانیان تلاش کنند.
وی بیان داشت: امروز ما شاهد آن هستیم که برندهای بزرگی مانند رولکس در قالب استعدادیابی جوانان سالانه ۴۰ دانشجو پذیرش می‌کند و هزینه‌های آن را می‌پردازد ولی متاسفانه در ایران فقط ساعت رولکس وارد می‌شود و مرحله دوم آن که همان مسئولیت‌ اجتماعی است مشاهده نمی‌شود.
مسئول طرح کمپین روبان صورتی در ایران توضیح داد: در سایت برند «دری مد» زنان با مراجعه به این سایت برای خرید کیف و کفش با بیماری سرطان پستان آشنا می‌شوند و این مساله می‌تواند برای آگاهی بانوان و خانواده‌ها جهت معاینه و گرفتن تست برای جلوگیری از این بیماری بسیار تاثیرگذار باشند.
شریعتمداری تصریح کرد: در کشورهای دنیا برای نجات‌یافتگان از جمله در زمینه سرطان پستان موسیقی ساخته‌اند ولی ما امروز مشاهده می‌کنیم که حتی در یوتیوب فارسی اطلاعاتی به عنوان سرطان پستان وجود ندارد بنابراین بهترین راه این است که به سمت حمایت از موسسه‌های خیریه کشورمان پیش رویم و هر برند جهانی که وارد ایران می‌شود برای ارتقای مسئولیت اجتماعی در قالب محورهای سلامت، ورزش و فرهنگ اقدام کنند و یکی از بهترین راه‌حل‌ها این است که NGO که در دنیا با یکدیگر همکاری می‌کنند و در ایران به تنهایی فعالیت می‌کنند به صورت یکپارچه در این مباحث همکاری دوجانبه و چندجانبه داشته باشند.
در ادامه این نشست خبری فرنوش جهرمی رجبی مدیرامور بین‌الملل انجمن خیریه سپاس با تشریح تشکیل این انجمن خیریه برای کمک به بهبودیافتگان بیماری سرطان پستان عنوان کرد: این انجمن که در سال ۸۶ تاسیس شد در حال حاضر به مددجویان خود خدمات مشاوره و روانشناسی ارائه می‌دهد و شکل‌گیری های این انجمن به دلیل ابتلا دختری به نام غزل بود که پس از بهبودی بار دیگر پس از ۱۰ سال سرطان وی برگشت و سنگ بنای این انجمن نیز برای کمک به بیماران نهادینه شد.
سید مصطفایی از موسسه مهرآفرین نیز با تشریح اقدامات این موسسه با تحت پوشش دادن ۴۸۰۰ کودک بدسرپرست در این موسسه عنوان کرد: مددجویان این موسسه به دلیل سطح پایین اقتصادی توانایی پرداخت هزینه‌های سنگین درمانی را ندارند. براین اساس ما به سمت پیشگیری رو آورده‌ایم. در مرحله نخست در استان تهران برای دختران ۲۰ سال و آگاهی مادران درباره بیماری سرطان پستان اقدام خواهیم کرد و در مرحله بعد در استان‌هایی مانند سیستان و یا مناطقی مانند کتیج و استان‌هایی مانند کهکیلویه و بویراحمد به این مساله اقدام می‌کنیم.

زنان صدبرابر مردان بیشتر مبتلا به سرطان پستان می‌شوند

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: عضو کمپین بین المللی روبان صورتی در ایران با اشاره به اینکه زنان صد برابر مردان بیشتر به مبتلا به سرطان پستان می‌شوند، گفت: ولی سرطان سینه در مردان صدبرابر کشنده تر است.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، علی منصوری پزشک و آموزش دهنده روش‌های معاینه فردی برای تشخیص سرطان پستان در منازل در نشست خبری طرح کمپین بین المللی روبان صورتی در ایران که مختص به اطلاع رسانی درباره سرطان پستان است، اظهار داشت: از هر هفت تا هشت خانم یک نفر دچار ریسک بالای ابتلا به سرطان پستان است. که بیماری بسیار خطرناک و کشنده‌ای بوده و منجر به مگر می‌شود به طوری که شایع‌ترین مرگ بانون در ایران سرطان پستان است.
وی ادامه داد: بیماری سرطان پستان صرف نظر از مشکلات اقتصادی و عاطفی می‌تواند یک خانواده را درگیر خود کند.براین اساس سرطان پستان در خانم‌ها صدبرابر آقایان شایع‌تر است ولی سرطان سینه در آقایان صدبرابر کشنده‌تر است و خبر خوب آن است که اگر خانمی بتواند ابتلا به این سرطان در وی زود تشخیص داده شود درمان کامل آن انجام شدنی است.
عضو کمپین بین المللی روبان صورتی در ایران به علائم بیماری سرطان پستان در خانم‌ها اشاره کرد و گفت: مشاهده علائم در بهترین حالت برعهده فرد است. که ساده‌ترین روش آن است که افراد در مقابل آیینه ظاهر خود را مشاهده کنند تا متوجه اختلاف سینه و یا پستان شوند. البته این مسئله را باید در نظر بگیرند که سینه چپ به دلیل خونرسانی بیشتر همیشه از سینه راست بزرگتر است ولی علائم مهمی در این رابطه در باره سرطان پستان مربوط به تغییر رنگ، کشیدگی، تورم، و فرورفتگی در ضایعه پستان، شکل پرتغالی گرفتن، برجستگی، پوسته پوسته شدن، خارش، و موارد دیگر را در برمی‌گیرد.
وی تصریح کرد: البته خانم‌ها باید این مسئله را نیز به یاد داشته باشند که برخی مواقع توده‌هایی در پستان آنان دیده می‌شود که مربوط به این بیماری نیست و جدیدا نیز عنوان شده است که این توده را نباید بیماری عنوان کرد. در این رابطه باید با ترشح‌های بی‌رنگ نیز توجه داشت و در مجموع هر خانم ۴۰ سال حداقل یک یا دوبار برای معاینه اقدام کند و خانم‌های ۵۰ ساله نیز هر سال یک بار جهت معاینه برای جلوگیری از سرطان پستان اقدام کنند.
منصوری به ضرورت پیگیری و فرهنگ‌سازی برای جلوگیری از سرطان پستان تأکید کرد و گفت: متأسفانه به دلیل آلودگی‌های محیطی و غذایی سن سرطان پستان در خانم‌های کشورمان ۵ تا ۱۰ سال از نرم جهان کاهش یافته است و از عوامل مهم این بیماری نیز می‌توان به سابقه فامیلی وجود برخی ژن‌ها عدم ورزش کم تحرکی و اضافه وزن اشاره کرد.همچنین سن بالا نیز می‌تواند در ریسک ابتلا به این بیماری تأثیرگذار باشد.
وی با توصیه به مصرف میوه جات و سبزیجات برای جلوگیری از این بیماری عنوان کرد: متأسفانه در کشور هم اکنون ۷۰ هزار نفر مبتلا به بیماری سرطان پستان هستند و هر سال نیز هفت هزار مبتلای جدید یعنی خانم‌ها به بیماری سرطان پستان مبتلا می‌شوند.
عضو کمپین بین المللی روبان صورتی در ایران با اشاره به روش‌های متعدد برای بررسی سرطان پستان از جمله رادیولوژی، ماموگرافی، سونوگرافی، نمونه برداری و در نهایت MRI گفت: دو روش جراحی نیز برای درمان سرطان پستان وجود دارد که در نهایت با شیمی درمانی و رادیو تراپی ادامه پیدا می‌کند که مصلما این روش‌ها به دلیل آنکه ارزان نیستند می‌توانند مشکلات اقتصادی برای خانواده‌ها ایجاد کنند بنابراین بهترین راه تشخیص زودرس این بیماری است.
وی گفت: در آمریکا غربالگری این بیماری جواب نداده است، بلکه آموزش، اطلاع رسانی، ایجاد آگاهی و نگرش صحیح برای بیماری سرطان پستان بسیار تأثیرگذار بوده است تا خانم‌ها بتوانند در مرحله نخست خودشان به تست و معاینه خود اقدام کنند و در صورت هر نوع تغییر و وجود توده مشکوک به متخصص زنان یا جراحان عمومی و سرطان مراجعه کنند.
منصوری خاطرنشان کرد: مصرف سبزیجات و شیر زایمان ورزش کردن عدم اضافه وزن و اصلاح سبک زندگی بسیار می‌تواند در کاهش سرطان پستان تأثیرگذار باشد و در صورت تشخیص زودرس در مراحل اول درمان این بیماری به طور کامل انجام می‌شود ولی در مراحل بعدی هزینه‌های سنگین درمانی برای بیمار ایجاد می‌شود و در نهایت اگر زود تشخیص داده نشود این بیماری باعث مرگ افراد می‌شود ولی در نهایت خانم‌ها باید از این بیماری واهمه نداشته باشند و برای تشخیص زودرس اقدام کنند.
به گزارش تسنیم، مرکز اطلاع رسانی سرطان پستان با عنوان «ایران پینک» برای کمپین بین المللی روبان صورتی در کشور راه اندازی شد.

مغز انسان در سه ماهه اول زندگی ۶۴درصد رشد می کند

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

تهران-ایرنا-دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا با مطالعه مغز نوزادان به این نتیجه رسیدند که مغز انسان در سه ماهه اول زندگی ۶۴ درصد رشد می کند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از بی بی سی، برای این تحقیق دانشمندان مغز ۸۷ نوزاد سالم ۲ تا ۹۰ روزه را با تصویربرداری های پی در پی (۲۱۱ بار MRI در مقاطع زمانی مختلف) بررسی کردند.

نتایج این تحقیق نشان داد که به طور متوسط مغز در زمان تولد ۳۴۱ سانتی متر مکعب حجم دارد که پس از گذشت سه ماه به ۵۵۸ سانتی متر مکعب می رسد.

این نتایج همچنین نشان می دهد که در زمان تولد، مغز نوزاد تقریبا یک سوم (۳۳%) مغز فرد بالغ است اما در پایان سه ماه به حدود نصف (%۵۵) مغز فرد بالغ می رسد و سرعت رشد مغز در نوزادان پسر روزانه ۲۰۰ میلی متر مکعب بیشتر از نوزادان دختر است.

در سه ماهه اول، مخچه که در هماهنگی حرکات و تعادل بدن نقش دارد، از سایر قسمت های مغز سریعتر رشد می کند و دو برابر می شود اما بخش هیپوکامپ مغز که در حافظه نقش دارد کندترین رشد را داراست و در این مدت فقط ۴۷ درصد رشد می کند.

نتایج این تحقیق نشان می دهد طولانی بودن زمان بارداری در اندازه مغز تاثیر می گذارد و نوزادانی که یک هفته دیرتر بعد (از ۳۸ هفته بارداری) به دنیا می آیند، پنج درصد مغزشان بزرگتر است.

محققان می گویند در حالی که سال هاست به رشد حجمی مغز توجه شده، رشد ساختاری آن به اندازه کافی بررسی نشده است؛ در ۲۰۰ سال گذشته مهمترین روش پزشکان برای بررسی تکامل مغز کودکان، اندازه گرفتن قطر دور سر آنها بود اما اکنون می توان از روش های پیشرفته تصویربرداری مانند سی تی اسکن و MRI استفاده کرد.

با تهیه اطلس رشد ساختاری مغز نوزادان، پزشکان قادر خواهند بود با بررسی تصاویر مغز نوزاد از طریق این اطلس به وجود اختلال یا ناهنجاری در اوایل زندگی پی ببرند. این امر در تشخیص و شناسایی نخستین نشانه های بیماری های مغز و دستگاه عصبی اهمیت حیاتی دارد.

سازمان بهداشت جهانی داروی آزمایشی ابولا را تایید کرد

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، این بیماری تا کنون ۱۰۱۴ کشته بر جای گذاشته است و یک کشیش اسپانیایی اولین اروپایی است که روز گذشته تسلیم این بیماری شد.

این اعلامیه سازمان بهداشت جهانی روز سه شنبه پس از آن منتشر شد که یک شرکت آمریکایی که واکسن آزمایشی «زیمپ» (ZMapp) را برای درمان ابولا می سازد اعلام کرد تمامی ذخایر این دارو را به مناطق شیوع ابولا در غرب آفریقا ارسال کرده است.

این دارو توسط شرکت آمریکایی «مپ بیو» (Mapp Bio ) تولید می شود و در مراحل آزمایش حیوانی برای مبارزه با ویروس ابولا موثر بوده است.

مقامات بهداشتی آمریکا تصریح کرده اند که این دارو برای مصرف انسانی هنوز به اندازه کافی آزمایش نشده و مورد تأیید نیست.

البته دو کارمند یک سازمان امداد رسانی آمریکایی که در غرب آفریقا به ویروس ابولا آلوده شده بودند، پس از بازگشت به آمریکا با این دارو تحت درمان قرار گرفتند.

وضعیت جسمانی هر دو بیمار بهبود یافته است، اما هنوز روشن نیست که دلیل بهبود وضعیت این دو بیمار استفاده از این دارو بوده است یا خیر.

«ماری پل کینی» مشاور مدیر کل سازمان بهداشت جهانی پس از نشست این سازمان در ژنو، گفت: در این شرایط خاص که ابولا شیوع پیدا کرده است اخلاقی است که درمان های ثبت نشده را به عنوان درمان های بالقوه ای برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری پیشنهاد دهیم.

«بان کی مون» رییس سازمان ملل نیز طرح هایی را برای آغاز واکنش جهانی نسبت به شیوع ابولا، اعلام کرد.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: همه گیری ابولا که از چهار دهه پیش که ابولا برای اولین بار کشف شد بدترین همه گیری به شمار می رود از اوایل سال جاری میلادی تا کنون ۱۰۱۴ نفر را به کام مرگ کشانده است.

سواد سلامت مهم اما مغفول

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

و  قتی سواد سلامت داشته باشیم، کمتر بیمار می‌شویم، کمتر به بیمارستان مراجعه می‌کنیم و در نهایت کمتر متحمل هزینه‌های درمان می‌شویم.

به گزارش نامه نیوز به نقل از همشهری آنلاین، به‌این ترتیب، دولت نیز کمتر درگیر پرداختن به بحث‌های پر پیچ و خم درمان می‌شود و آن وقت است که به‌طور قطع و یقین، بحث پیشگیری بیشتر از درمان مورد توجه مردم و متولیان حوزه سلامت قرار می‌گیرد.سواد سلامت آنقدر مهم است که سازمان بهداشت جهانی از آن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های سلامت در کشورها یاد و اعلام کرده است که پرداختن به این مهم یکی از بحث‌های مهم و تأثیر گذارقرن بیست و یکم است که همه باید به آن توجه کنند.

سواد سلامت، به زبان ساده، توانایی درک و سپس عمل به توصیه‌های بهداشتی و سلامتی متخصصان و کارشناسان سلامت است. سواد سلامت به این معناست که فرد قدرت و توانایی درک اطلاعات اولیه و خدمات سلامتی را داشته باشد، توصیه‌های بهداشتی و سلامتی را خوب ببیند، خوب بشنود، خوب تجزیه و تحلیل کند و در نهایت آنها را در موقعیت‌های مختلف به‌خوبی به‌کار گیرد و این توصیه‌ها و اطلاعات بهداشتی را به اطرافیان نیز به‌درستی منتقل کند.

یافته‌های پژوهش‌های مختلف که چه در ایران و چه در کشورهای مختلف انجام شده است، نشان می‌دهد که افراد با سطح سواد سلامت کم یا ناکافی توصیه‌ها و اطلاعات بهداشتی و پزشکی را کمتر درک و تجزیه و تحلیل می‌کنند و به همین دلیل کمتر نیز به‌کار می‌گیرند و به همین دلیل، این افراد بیشتر از اشخاصی که از سطح سواد بالاتری برخوردار هستند، در معرض انواع بیماری‌ها قرار می‌گیرند، بیشتر به پزشک مراجعه می‌کنند و به نا چار بیشتر فشار هزینه‌های درمان بر دوش آنها سنگینی می‌کند.

بدون تردید، برخورداری از سواد سلامت، کیفیت زندگی مردم را تغییر و آن را افزایش می‌دهد و سبب می‌شود که مردم به دور از انواع بیماری‌ها، با نشاط و پر انرژی زندگی کنند و از لحظه لحظه عمر خود بهره گیرند به همین دلیل کشورهایی که دارای نظام سلامت کارآمد هستند برای افزایش سطح سواد سلامت مردم سیاستگذاری می‌کنند و سپس بر مبنای این سیاست‌ها طرح و برنامه تدوین و بعد در بسترهای مناسب برنامه‌های تدوین شده را اجرایی و عملیاتی می‌کنند.

به‌نظر می‌رسد در زمانه‌ای که انواع بیماری‌های غیرواگیر و نو پدید به هر دلیل، سلامت مردم را نشانه گرفته‌اند و تهدید می‌کنند، در زمانه‌ای که هزینه‌های درمان هم دولت و هم مردم را با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو کرده است، در شرایطی که منابع مالی به حد کفایت در دسترس متولیان سلامت کشور قرار نگرفته است و از همه مهم‌تر در شرایط کنونی که حمایت بیمه‌ها از بیماران، همه جانبه، فراگیر و مطلوب نیست علاوه براین، در زمانه‌ای که کمبود پزشک و پرستار به‌ویژه در مناطق محروم به چشم می‌خورد و از سویی وفور بیمارستان‌های فرسوده با تجهیزات پزشکی ناکافی هنوز هم وجود دارد، بحث سواد سلامت باید از سوی متولیان سلامت کشوربه‌طور جد دنبال شود.

میکروب بیمارستانی خطرناک‌تر از میکروب‌ توالت

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: دبیر اجرایی پانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی با اشاره به امکانپذیر بودن بستن چاه‌های نفت با خودکفایی در تولید ماده بیوتکنولوژی در کشور گفت: میکروب‌های بیمارستانی بسیار خطرناک تر از میکروب‌های دستشویی است.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، عباسعلی ایمانی فولادی در نشست خبری پانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران در پاسخ به تسنیم درباره ارزش علمی رشته میکروب شناسی و ارز آوری آن در کشور اظهار داشت: ارزش آوری علمی رشته میکروب شناسی که بسیاری از رشته‌ها نیز مدیون آن هستند، بسیار بالا است و در زمینه جلوگیری از خروج ارز نیز می‌تواند نقش موثری ایفا کند.
وی افزود: به طور مثال ما در رشته میکروب شناسی یک ماده ای داریم که برای خرید یک میلی گرم آن باید در حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هزینه کنیم، بنابراین می‌توان با خودکفایی در تولید چنین ماده‌ای در حوزه بیوتکنولوژی از صدور نفتی که امروزه با قیمت نازلی می‌فروشیم جلوگیری کنیم و حتی بتوانیم در راستای دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب و برای ایستادگی در برابر تحریم‌ها چاه‌های نفت را ببندیم.
ایمانی فولادی در ادامه با اشاره به اینکه هرگز میکروب مخفی وجود ندارد در قالب مثالی توضیح داد و گفت: مثلاً فردی که دچار سرماخوردگی می‌شود دچار عفونت ثانویه می‌شود، بنابراین آنتی بیوتیک مصرف می‌کند و پس از سه تا چهار روز بهبود پیدا می‌کند ولی فرد تصور می‌کند که بهبودی اش به دلیل آنتی بیوتیک است، در حالیکه با استراحت و مصرف مواد غذایی مناسب این بیماری برطرف می‌شود.
دبیر اجرایی پانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران با انتقاد از وضعیت کنونی که افراد تصور می‌کنند حتماً باید در مراجعه به پزشک، آنتی بیوتیک دریافت کنند، بیان داشت: متاسفانه این روند در پزشکان نیز مشاهده می‌شود، بطوریکه پزشک واهمه دارد برای بیمارش آنتی بیوتیک تجویز نکند، زیرا آن موقع بیمار دیگر به پزشک مراجعه نمی‌کند، چون فرهنگ غلطی در جامعه حاکم شده است مبنی بر اینکه پزشک خوب کسی است که داروی زیاد تجویز کند.
ایمانی فولادی نسبت به استفاده ناصحیح آنتی بیوتیک در صنایع غذایی نیز هشدار داد و تصریح کرد: متاسفانه میکروب‌های بیمارستانی نیز بسیار خطرناک تر از میکروب‌های دیگر از جمله میکروب‌های محیط‌های دستشویی است.
وی خاطرنشان کرد: میکروب‌های بیمارستانی بسیار در برابر دارو مقاوم هستند، بنابراین دنیا نیر به سمت مصرف داروهای گیاهی سوق پیدا کرده است، زیرا مشاهده می‌شود در برخی مواقع هزینه یک بیمار مبتلا به سل بسیار از درمان سرطان بیشتر و طول درمان نیز بیشتر و سخت‌تر می‌شود.
به گزارش تسنیم، پانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران با حضور ۸ تن از شاخص‌ترین متخصصان علوم میکروب شناسی جهان در تاریخ ۴ تا ۶ شهریور در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود.

تولید محصولات لبنی با چربی گیاهی ممنوع شد

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: دبیر انجمن صنایع لبنی کشور گفت: بنا به تصمیم مشترک معاونت غذا و دارو و انجمن صنایع لبنی کشور قرار شد کلیه پروانه های ساخت محصولات لبنی با چربی گیاهی لغو شده و کل فراورده های لبنی با چربی طبیعی شیر تولید شود .

رضا باکری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به اطلاعیه وزارت بهداشت افزود: شب گذشته وزارت بهداشت اطلاعیه ای صادر کرده که در آن محصولات موجود در بازار را عاری از بحث هایی که مطرح بوده عنوان کرده است.
وی اضافه کرد: طبیعتا اگر طبق آزمایشگاه اداره نظارت متخلفی هم وجود داشته باشد که کالای فاقد پروانه وزارت بهداشت تولید کرده باشد مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد.
باکری با بیان اینکه این ماحصل جلسات و نتیجه گیری های روزهای اخیر بود ، افزود: به طور کلی نیز بنا به تصمیم مشترک معاونت غذا و دارو و انجمن صنایع لبنی کشور قرار شد کلیه پروانه های ساخت محصولات لبنی با چربی گیاهی لغو شده و کل فراورده های لبنی با چربی طبیعی شیر تولید شود .
وی اضافه کرد: حدود هفت قلم از محصولات لبنی ( که حاوی چربی گیاهی بودند و روی بسته بندی آنها استفاده از این چربی درج شده بود ) دارای پروانه ساخت وزارت بهداشت بوده اند که قرار شده پروانه این محصولات لغو شود و کارخانجات تولید کننده آنها نیز این محصولات را از خط تولید خود خارج کنند.
باکری با اشاره به اینکه در تمام دنیا محصولات لبنی با چربی گیاهی تولید می شود ، ادامه داد: بحث ، بحث آلودگی نیست بلکه بحث میزان چربی اشباع موجود در روغن ها یا چربی ها مطرح است اگرنه ۶میلیون و ۴۰۰ هزار تن روغن پالم در اروپا ،یک و نیم میلیون تن در آمریکا مصرف می شود و در ایران هم از سال ۸۲ به بعد این روغن مدام وارد شده است حالا تشخیص داده شده که مقداری از این روغن های پالم چربی اشباع بالاتر از حد مجاز دارد و برای قلب و عروق مناسب نیست و باید با روغن هایی مانند روغن ذرت و سویا جایگزین شود.
وی اظهار داشت: این ها مسایل بهداشتی است که وزارت بهداشت وظیفه دارد در زمینه آنها مطالعات بالینی انجام دهد ، در نتیجه این وزارتخانه اثر روغن ها را بررسی می کند و به این نتیجه می رسد که مثلا فلان روغن درجه اسیدهای چرب اشباع اش بالاست و باید جایگزین شود یا باید تکنولوژی باشد که این اسیدها را پایین بیاورند.
باکری تاکید کرد: این مساله ربطی به لبنیات نداشته ، به خطا توصیه شده و به اشتباه به این صنعت ورود پیدا کرد.
وی افزود: انجمن نیز برای اینکه در اذهان عمومی لبنیات که یک کالای سلامت است مورد خدشه قرار نگیرد تقاضا کرد پروانه های آن هفت قلم کالای حاوی روغن های چرب ابطال شود و کل محصولات در بازار کشور با چربی طبیعی شیر عرضه شود این امر تصویب و ابلاغ شده است.
باکری در پاسخ به این پرسش که در نهایت کارخانه ای در این زیمنه تخلف انجام داده بود یا خیر؟، گفت: اینکه کارخانه ای تخلف می کند یا نه؟ تشخیص آن با آزمایشگاه های وزارت بهداشت است ما نیز از آنها تقاضا نمودیم چنان چه طبق گزارشهای آزمایشگاه های وزارتخانه متخلفی وجود داشته باشد به دادگاه معرفی شوند و خطای انجام شده از سوی آنان پیگیری شود. این بحث مربوط به یک لحظه، یک مقطع و یک زمان مشخص نیست وظیفه نظارتی وزارت بهداشت در همه رشته های صنعت پابرجاست.
وی ادامه داد: چون درقنادی ها ، تولید شیرینی و شکلات، صنایع کنسرو و…نیز از این روغن ها استفاده می شود و همه رشته های مختلف مواد غذایی مصرف کننده روغن هستند بنابراین بر همه این رشته ها باید نظارت وجود داشته باشد اگر هم متخلفی هست باید مورد پیگرد قرار دهند .

شادی نامحدود در سه سوت

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 در زندگی حقایق به ظاهر کوچکی وجود دارند که گاهی بی‌توجهی به آنها باعث بروز اختلال‌های بزرگی در زندگی می‌شود. تا به حال وارد اتاقی که بسیار درهم و نامنظم است، شده‌اید؟ ذهن صاحبان این اتاق‌ها نیز همانند قفسه کتاب‌ها و کمد لباس‌هایشان مشوش و نامرتب است. آنها برای پیدا کردن کلیدهایشان، باید ساعت‌ها وقت صرف و اتاق نامرتبشان را با زیرو رو کردن، آشفته‌تر کنند. زندگی شخصی این افراد هم به همین صورت است چون اهداف آنها نامشخص و همانند اتاقشان ناشناخته و گم است.

به گزارش نامه نیوز، دکتر شهربانو قهاری،دکترای روانشناسی بالینی و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی در هفته نامه زندگی مثبت نوشت: یکی از عواملی که باعث می‌شود ما انسان‌ها به اندازه کافی شاد نباشیم و فرصت‌های شاد را از ما از دور می‌کند، حسرت خوردن است. حسرت خوردن دلایل مختلفی دارد. گاهی شخص به دلیل اتفاق‌های گذشته حسرت می‌خورد. گاهی هم حسرت خوردن به علت خواسته هایی است که به دست نیامده یا مقایسه‌هایی که افراد که با انسان‌های دیگر اطراف خود انجام می‌دهند.

مثبت حسرت بخورید

مهم‌ترین دلیل حسرت خوردن، موقعیت‌هایی است که آنها را به اشتباه از دست داده‌ایم. اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، نمی‌توان گفت هیچ انسانی نباید حسرت بخورد چون هر انسانی در زندگی مرتکب اشتباه‌هایی می‌شود یا فرصت‌هایی را خواسته و ناخواسته از دست می‌دهد بنابراین این حس کاملا طبیعی است اما چیزی که اهمیت دارد، این است که حس تاسف و حسرت نباید پایدار باشد. منظور از موقت این است که در لحظات کوتاهی که فرد حسرت می‌خورد، به این فکر کند که برای از بین بردن حس تاسف و حسرت باید از چه راهکارهایی استفاده کند تا به مقابله با آن بپردازد. وقتی با چنین دیدگاهی با حسرت روبرو شویم، می‌توان گفت این نوع حسرت خوردن مثبت است چون می‌تواند شروعی برای یک تغییر باشد.

تمرکز روی اشتباهات

از حسرت خوردن زمانی به عنوان یک ویژگی منفی یاد می‌شود که انسان‌ها فقط به آن همان حسرت بسنده کنند و در این وضعیت بمانند درحالی که با حسرت خوردن مانع شادبودن در زندگی‌ می‌شود و آنطور که باید نمی‌تواند شاد و پرانرژی بود. با این حالت انسانی که حسرت می‌خورد، نمی‌تواند برای آینده‌اش برنامه‌ریزی کند چون با فکر کردن در مورد گذشته و حسرت خوردن یا با مشغله های ذهنی که در مورد دستاوردهای دیگران دارد، زمان حال را از دست می‌دهد و نمی‌تواند انسان شادی باشد.

برای داشتن زندگی شاد و باکیفیت، حتی در زمان‌هایی که حسرت به سراغتان می‌آید، می‌توانید سازنده و مفید از آن استفاده کنید. یعنی روی اشتباه‌های خود متمرکز شوید و دنبال راهی باشید که دیگر مرتکب آن اشتباه‌ها نشوید و فرصت‌های زندگی‌تان را راحت از دست ندهید. با تمرکز بر اشتباه‌ها می‌توان از آنها درس گرفت و با جبران خطاها، مانع ارتکاب اشتباه‌های گذشته شد.

زندگی را سخت نگیرید

یکی دیگر از متغیرهایی که مانع شادی است، ‌سخت گرفتن در زندگی است. اگر افراد سعی کنند زندگی در زمان حال را بیاموزند، کمتر به گذشته و خاطرات تلخشان یا آینده و اتفاق‌هایی که هنوز نیفتاده، فکر می‌کنند و در نتیجه شادتر زندگی خواهند کرد و این همان ساده گرفتن زندگی است. کدورت، ناتوانی در بخشیدن خود و دیگران، رقابت، تجملات و چشم و هم‌چشمی عوامل بازدارنده‌ای هستند که مانع کسب لذت از زندگی و داشتن زندگی شاد می‌شوند.

افکار مزاحم

از آنجا که تمام احساسات و افکار منفی در ذهن روی می‌دهد، این سوال مطرح می‌شود که آیا می‌شود این صداهای ذهنی را متوقف کرد تا با خاموشی آنها دیگر افکار منفی و احساسات بد در ذهن ما خانه نکند؟ در جواب باید گفت افکار مزاحم و ناخوشایند بدون اینکه کنترلی روی آنها داشته باشید، دائم در حال رفت و آمد در ذهن هستند و نمی‌توان مانع آنها شد اما همه افکاری که در ذهن ما هستند، لزوما منفی و بازدارنده نیستند مثل حس خوبی که بعد از تماشای یک فیلم سینمایی داریم یا فکر کردن در مورد ساعتی که می‌خواهیم لباس‌ها را از اتوشویی بگیریم. راهکار مقابله با تردد افکار منفی در ذهن این است که ماهیت آنها را با طرح سوال بررسی کنیم؛ آیا داشتن این فکر به ضرر من است؟ با وجود چنین افکاری، چه دورنمایی انتظارم را می‌کشد و پیامدهای آن چیست؟ مهم‌تر از اینها، اینکه چنین افکاری با واقعیت بیرونی مطابقت دارند یا فقط در حد فکر هستند؟ آیا دیگران نیز به شرایط من به همین صورت فکر و چنین احساساتی را در وجودشان تجربه می‌کنند؟ با طرح این سوال‌ها می‌توان افکار ناخوشایندی که در ذهن ایجاد می‌شود، شناسایی و با آنها مقابله کرد. با روبروشدن با افکار ناخوشایند و بازدارنده و تلاش برای رفع آنها، می‌توانید زندگی شادی را برای خود و اطرافیانتان خلق کنید.

شادی و آرامش با نظافت

در زندگی حقایق به ظاهر کوچکی وجود دارند که گاهی بی‌توجهی به آنها باعث بروز اختلال‌های بزرگی در زندگی می‌شود. تا به حال وارد اتاقی که بسیار درهم و نامنظم است، شده‌اید؟ ذهن صاحبان این اتاق‌ها نیز همانند قفسه کتاب‌ها و کمد لباس‌هایشان مشوش و نامرتب است. آنها برای پیدا کردن کلیدهایشان، باید ساعت‌ها وقت صرف و اتاق نامرتبشان را با زیرو رو کردن، آشفته‌تر کنند. زندگی شخصی این افراد هم به همین صورت است چون اهداف آنها نامشخص و همانند اتاقشان ناشناخته و گم است. آنها آرامش و شادی زیادی در زندگی‌شان تجربه نمی‌کنند چون نظم در زندگی‌شان وجود ندارد. سعی کنید برای هر چیزی حتی کوچک و ساده، جایی خاص در نظر بگیرید و با این روش نظم را وارد زندگی‌تان کنید.

هرچیزی جای خود

انسان‌های منظم، شاد هستند و همه زندگی‌شان روی روال است. برای مرتب کردن تخت فقط چند ثانیه وقت لازم است و برای اینکه زباله‌ها را در سط زباله بیندازید، هم همین مقدار وقت لازم است. مطمئن باشید با کمی منظم بودن، کارهایتان به تاخیر نمی‌افتد.

سعی کنید صبح‌ها کمی زودتر بیدار شوید تا به همه کارهای روزانه‌تان برسید. این شعار را هرگز از ذهنتان بیرون نیندازید: اگر زود بیدار شوید، همیشه به موقع سر قرارهایتان خواهید رسید اما اگر دیر بیدار شوید، همه کارهایتان را با تاخیر انجام خواهید داد و یک انسان با چنین ویژگی‌هایی، همیشه بی‌اهمیت در نظر گرفته می‌شود و شاید هرگز در فهرست افراد مهم قرار نگیرد.» با انضباط شادی را وارد زندگی‌تان کنید.

مزایای میوه‌های تابستان برای پوست

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 

پوست بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین عضو در بدن است و اولین عضوی است که آثار کم‌آبی را در آن می‌بینیم اما در فصل تابستان و با کمک میوه‌های این فصل، می‌توان پوست خوبی داشت.

به گزارش نامه نیوز به نقل از هفته نامه سلامت، به برخی از این میوه‌ها اشاره شده است. قطعا خوردن گیلاس‌ها (فرقی نمی‌کند از کدام نوع باشند) برای پوست بسیار مفید است. قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش که در تابستان بیشتر اتفاق می‌افتد، باعث بروز چین و چروک، آسیب‌های پوستی و پیری زودرس می‌شود اما خوردن آلبالو و زغال‌اخته به دلیل آنتی‌اکسیدان‌هایی که دارند، می‌توانند این مشکل را تا حدی حل کند. میوه پیشنهادی بعدی برای بهتر شدن پوستتان «انبه» است که به دلیل وجود انواع ویتامین‌ و املاح به پوست شادابی و طراوت زیادی می‌بخشد.

در نهایت خیار با ۹۵ درصد آب یک آبرسان واقعی محسوب می‌شود. اگر دوست ندارید خیار بخورید، اشکالی ندارد، می‌توانید تکه‌های آن را روی پوستتان بگذارید. این کار برای کلاژن‌سازی پوست مفید است ضمن اینکه به پوستتان نرمی خاصی می‌بخشد. اگر دور چشمتان تیره است، حتما حلقه‌های خیار را روی آن بگذارید و نتیجه‌اش را ببینید.

کودکان با سر به توپ ضربه نزنند

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, تغذيه, خبر پزشکی

 

ضربه زدن به توپ با سر در کودکان سبب اصابت های پیاپی مغز به جمجمه می شود که آسیب های بسیاری دارد.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایرنا، دکتر «مایکل گری» متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه «بیرمنگام» انگلیس با اعلام این موضوع تاکید کرده است:کودکان نباید با سر به توپ ضربه بزنند چراکه باعث اصابت مغز به جمجمه می شود.

وی دایره تاثیر منفی ضربه زدن به توپ با سر را برای سلامتی کودکان بویژه پسر بچه ها که بیشتر به ورزش های پرتحرک علاقه دارند، گسترده خواند و اظهار کرد: افزون بر تکان خوردن مغز، ماهیچه های گردن کودکان برای کنترل شوک ضربه اصابت توپ به سر به اندازه کافی تکامل نیافته اند.

هلث ادامه داده است: چندین محقق ارشد دیگر نیز پس از مشاهده اسکن هایی از مغز بچه پسرها که بعد از ضربه زدن به توپ با سر گرفته شده بود، نسبت به این عمل هشدار داده و اظهار کردند که بررسی تصاویر پزشکی نشان می دهد آسیب هایی به مغز وارد شده است.

به گزارش هلث،محققان خاطر نشان کرده اند:کودکان را نباید از بازی فوتبال منع کرد، بلکه باید به ورزش کردن بیشتر تشویق شوند و همزمان تغییراتی را در قوانین و روش آموزش کودکان ایجاد کنیم.

وی افزود:کودکان نباید با سر به توپ ضربه وارد کنند زیرا نمی دانیم گردن کودکان در چه سنی برای مقاومت در برابر اصابت توپ به سر، مقاوم می شود.

روغن پالم چیست؟

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 روغن پالم از اسیدهای چرب و گلیسرول مثل همه چربی ها تشکیل شده است. بر خلاف تمام چربی ها اسیدهای چرب اشباع فراوانی دارند که در دمای اتاق جامد هستند. روغن پالم اسم خود را از اسید چرب اشباع c16 یالمتیک اسید گرفته است.

به گزارش نامه نیوز به نقل از عصرایران، روغن پالم؛ واژه یا به عبارتی ماده ای است که اگر چه جدید نیست اما در چند روز اخیر وارد حوزه گسترده واژه های نگران کننده در ذهن ایرانیان شده است.

هنوز چند روزی از صحبت های وزیر بهداشت درباره شایعه ورود پالم به صنایع لبنی نگذشته بود که واکنشها نسبت به آن آغاز شد و این بهترین دلیل برای اثبات ضرب المثل قدیمی تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها بود.

وقتی وزیر بهداشت اعلام کرد در ماست پرچرب بعضی از شرکتها که اسمشان اعلام خواهد شد روغن پالم استفاده می شود دبیر انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه هیچ کارخانه‌‌ای را سراغ ندارم که از چربی گیاهی به جای چربی حیوانی در تولید شیر پرچرب استفاده کند، گفت: این حرفها تشویش اذهان عمومی است واگر وزارت بهداشت از وجود کارخانه‌‌های متخلف مطلع است باید فورا جلوی فعالیت آن‌ها را بگیرد.

رضا باکری رئیس انجمن صنایع لبنی در مورد استفاده روغن پالم برای تولید شیر پرچرب توسط برخی از کارخانه‌های صنایع لبنی به فارس گفت: این موضوع را شنیده‌ام و از بیان آن توسط وزیر بهداشت و درمان بسیار تعجب کردم.

اما در همین زمینه ،رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با تاکید بر اینکه اضافه نمودن روغن پالم به شیر به هیچ عنوان مورد تایید ما نیست، گفت: این اقدام سلامت شهروندان را به صورت جدی تهدید می‌کند و لازم است وزارت بهداشت و درمان مداخله جدی برای نظارت داشته باشد.

رحمت‌الله حافظی درباره مطرح شدن خبری مبنی بر اضافه نمودن روغن پالم به شیر گفت: این مسئله از نظر بهداشتی و سلامت مورد تایید نیست و انتظار داریم وزارت بهداشت با مداخله و نظارت بیشتر مانع از این اقدام شود.

اما روغن پالم چیست و چرا اضافه کردن آن به مواد پرچرب خطر آفرین است؟

روغن پالم یا نخل نوعی روغن گیاهی است که از مغز میوه نخل روغنی استخراج می‌شود.

به‌کارگیری روغن نخل به‌عنوان سوخت گیاهی از چند سال اخیر، موجب افزایش تقاضای جهانی و در نتیجه افزایش قیمت آن هم شده‌است. کشور مالزی بزرگ‌ترین تولیدکننده روغن نخل در دنیا است . و در اکثر خیابانهای شهرهای مالزی این درخت به فراوانی دیده می شود.

مثل همه روغن های گیاهی روغن نخل حاوی کلسترول نیست اگرچه مصرف چربی اشباع شده کلسترول LDL و HDLرا افزایش می دهد.

روغن نخل یک ماده رایج پخت و پز در کمربند استوایی، افریقا،اسیای جنوب شرقی و بخش هایی از برزیل است.در دیگر نقاط جهان برای پایین اوردن هزینه ها در صنایع غذایی تجاری و پایداری بالا اکسیداتیو (اشباع) محصول تصفیه شده برای سرخ کردن هم استفاده می شود.

با این حال مطالعاتی در سال ۲۰۰۹ انجام شد که نشان داد ممکن است روغن نخل جایگزین مناسبی به دلیل داشتن چربی های ترانس برای افراد با سطح بالا LDL نیست. استفاده از روغن نخل نگرانی هایی را برای گروه های فعال محیط زیست ایجاد کرده است. میزان زیاد روغن ها در درختان باعث جذب سرمایه گذاران برای سود دهی شده است که این منجر به از بین رفتن جنگل های مالزی و اندونزی به منظور ایجاد فضا برای کشت خالص روغن خرما شده است.

پالم و افزایش بیماری قلبی

روغن پالم از اسیدهای چرب و گلیسرول مثل همه چربی ها تشکیل شده است. بر خلاف تمام چربی ها اسیدهای چرب اشباع فراوانی دارند که در دمای اتاق جامد هستند. روغن پالم اسم خود را از اسید چرب اشباع c16 یالمتیک اسید گرفته است.

اسید اوئیک اشباع شده نیز تشکیل دهنده روغن نخل است. به گفته ی سازمان بهداشت جهانی شواهد قانع کننده ای است که نشان می دهد مصرف پالمتیک اسید احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد. بنابراین آن را به عنوان اسیدهای چرب ترانس در طبقه بندی قرار می دهند. چربی های ترانس نیز در دمای اتاق جامداند

آنتی اکسیدان های روغن پالم قرمز مثل توکوتری نولز و کاروتنوئیدها به دلیل خواص درمانی که ادعا می شد به مواد غذایی و لوازم آرایش اضافه می شد و هم اکنون هم در مواد آرایشی خانمها استفاده می شود و قسمت اعظم تولیدات آرایشی به روغن پالم وابسته است. مطالعاتی در سال ۲۰۰۹ میزان انتشار اکرول را آزمایش کرد. نشان داد که یک محصول سمی و بد بود حاصل از تجزیه گلیسرول از قسمت عمیق سرخ کردن سیب زمینی در روغن پالم قرمز و زیتون و روغن آفتابگردان اشباع نشده حاصل می شود.

در حال حاضر روغن پالم به عنوان «روغن گیاهی» یا «چربی گیاهی» بر روی برچسب های مواد غذایی در اتحادیه اروپا (EU) ذکر شده است. از سال ۲۰۱۵ زیر نظر اتحادیه اروپا در بسته بندی مواد غذایی دیگر اجازه استفاده از اصطلاح کلی «چربی گیاهی» یا «روغن گیاهی» در فهرست مواد تشکیل دهنده داده نخواهد شد. تولید کننده ی مواد غذایی باید نوع خاص چربی گیاهی را استفاده می کند شامل روغن پالم را ذکر کند.

سایر کاربردها: سوخت زیستی

روغن نخل را می توان به عنوان بیودیزل (سوخت زیستی) که آن هم معمولا به عنوان روغن پالم متیل استر شناخته شده است استفاده کرد.

روغن پالم متیل استر از طریق یک فرایند به نام تبادل استری ایجاد شده است. سوخت زیستی روغن پالم معمولا برای ساخت بیودیزل روغن پالم مخلوط با سایر سوخت ها مخلوط می شود. بیو دیزل روغن پالم استاندارد N14212 اروپا را برای سوخت زیستی دریافت کرد. بزرگ ترین واحد تولید بیو دیزل روغن پالم در جهان در سال ۲۰۱۱ فنلاند بود که روغن بیو دیزل گیاهی را در سنگاپور افتتاح کرد.

بمب ناپالم

نمک های آلومینیوم اسید پالمتیک و اسید نفتنیک در طول جنگ جهانی دوم برای تولید بمب ناپالم با هم ترکیب شده بودند و نام یکی از معروفترین بمبهای آتش زا تا چند دهه قبل بود

افزایش احتمال سکته قلبی با استفاده از این روغن!

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: روغن پالم نوعی روغن گیاهی تهیه شده از نخل است که چربی‌های موجود در آن ریسک گرفتگی عروق کرونر را افزایش می‌دهد و اگر در لبنیات و یا هر فرآورده‌ای دیگر، استفاده شود احتمال سکته‌های قلبی و بیماری‌های قلبی، عروقی افزایش می‌یابد.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا، دکتر قباد محمدی، اظهار کرد: محصولات لبنی تولید کارخانجات استان، سالم است و هیچگونه روغن پالم و یا افزودنی غیرمجاز دیگر در آنها وجود ندارد.

وی از نمونه برداری و آزمایش تمامی محصولات تولیدی در کارخانجات لبنی استان کرمانشاه در کارخانه و بازار خبر داد و اظهار کرد: در آزمایشگاه‌های معاونت غذا و داروی استان تمام محصولات لبنی استان آنالیز شد و بر مبنای آزمایشات صورت گرفته میزان و نوع چربی‌ها، شناسایی و اندازه گیری شد و خوشبختانه کارخانجات ما هیچکدام تخلفی در خصوص استفاده از روغن پالم نداشتند.

محمدی تصریح کرد: در استان کرمانشاه هیچگونه مجوزی برای مصرف این نوع چربی‌ها در لبنیات صادر نشده، اما برخی استانهای دیگر مجوز استفاده برای برخی محصولات به میزان کم را داده‌اند. این موضوع در سطح وزارت بهداشت پیگیری شد و وزیر برای حفظ سلامت جامعه و جلوگیری از تحمیل هزینه‌های درمانی به مردم و دولت حساسیت نشان داد و با رسانه‌ای کردن موضوع مردم را هوشیار ساخت.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: سفارش ما به مردم این است که مردم مصرف لبنیات را کم نکنند و با اطمینان محصولات کارخانجات لبنی استان را مصرف کنند. البته نظارت ما تنها بر واحدهایی است که در کارخانجات تولید می‌شود و در خصوص لبنیات سنتی که در استان و بدون نشان و پروانه بهداشت تولید می‌شوند، این اطمینان را نداریم.

محمدی تاکید کرد: با توجه به اینکه محصولات لبنی تولیدی در سایر استانها در استان کرمانشاه توزیع می شود، این محصولات را نیز مورد آزمایش قرار داده‌ایم، اما هنوز نتایج آن مشخص نشده و به محض آماده شدن نتایج آزمایشها، سلامت و یا عدم سلامت این محصولات را نیز به اطلاع مردم استان خواهیم رساند.

مزایای میوه‌های تابستان برای پوست

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 

پوست بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین عضو در بدن است و اولین عضوی است که آثار کم‌آبی را در آن می‌بینیم اما در فصل تابستان و با کمک میوه‌های این فصل، می‌توان پوست خوبی داشت.

هفته نامه سلامت نیوز: به برخی از این میوه‌ها اشاره شده است. قطعا خوردن گیلاس‌ها (فرقی نمی‌کند از کدام نوع باشند) برای پوست بسیار مفید است. قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش که در تابستان بیشتر اتفاق می‌افتد، باعث بروز چین و چروک، آسیب‌های پوستی و پیری زودرس می‌شود اما خوردن آلبالو و زغال‌اخته به دلیل آنتی‌اکسیدان‌هایی که دارند، می‌توانند این مشکل را تا حدی حل کند. میوه پیشنهادی بعدی برای بهتر شدن پوستتان «انبه» است که به دلیل وجود انواع ویتامین‌ و املاح به پوست شادابی و طراوت زیادی می‌بخشد.

در نهایت خیار با ۹۵ درصد آب یک آبرسان واقعی محسوب می‌شود. اگر دوست ندارید خیار بخورید، اشکالی ندارد، می‌توانید تکه‌های آن را روی پوستتان بگذارید. این کار برای کلاژن‌سازی پوست مفید است ضمن اینکه به پوستتان نرمی خاصی می‌بخشد. اگر دور چشمتان تیره است، حتما حلقه‌های خیار را روی آن بگذارید و نتیجه‌اش را ببینید.

حق فنی داروخانه‌ها با روش جدیدی اجرا می‌شود

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 خبرگزاری تسنیم: رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور از کاهش ۵ درصدی سزارین در ایران خبر داد و گفت: حق فنی داروخانه‌ها با متدی جدید اجرا می‌شود، همچنین انعقاد قرارداد بیمه‌ها با ماماها در شورای عالی بیمه بررسی می‌شود.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه و در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره تاثیر طرح تحول سلامت بر روی سزارین در کشور اظهار داشت: در مجموع در ادامه طرح تحول سلامت با تشویق زایمان طبیعی حدود ۵ درصد سزارین‌ها در کشور کاهش یافت. البته باید در بحث زایمان طبیعی بتوانیم زیرساخت‌های مشوق‌های زایمان طبیعی را متنوع‌تر کینم همانطور که در کشورهای موفق زایمان طبیعی با آب و بدون درد ترویج می‌شود.
وی با بیان اینکه در سزارین‌ها باید براساس روش‌های علمی و با آگاهی زوجین صورت پذیرد عنوان کرد: به هر حال در یک زمانی خود زوجین درخواست سزارین می‌کنند که این مسئله یک پیچیدگی اخلاقی به وجود می‌آورد.
زالی تصریح کرد: در کشورهای موفق برای زایمان‌های طبیعی شرایطی را فراهم می‌آورند تا همسر آن زن باردار نیز در زمان تولد نوزادشان در کنار همدیگر باشد که چنین فضایی هم اینک با امکاناتی که عنوان شد در کشور وجود ندارد بنابر این باید جذابیت‌های زایمان طبیعی در کشور افزایش یابد و ترس مادران جوان از زایمان طبیعی نیز برطرف شود و در نهایت براساس تجارت کشورهای موفق خدمات این حوزه (مامایی و زایمان) به صورت ساعتی تعریف و پرداختی آنان صورت پذیرد.
* حق فنی داروخانه‌ها با مدلی جدید در حال اجرا است
رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور درباره چگونگی اجرای حق فنی داروخانه‌ها نیز گفت: براساس قوانین و مصوباتی که وجود دارد حق فنی در ۵۰ مبحث قانونی به آن اشاره شده است و حتی در قانون ۱۳۳۴ نیز به مبحث حق فنی نیز پرداخته شده است بنابر این حق فنی سالها وجود داشته و در جلساتی که حق فنی را منع کردند نمایندگان سازمان نظام پزشکی و یا نمایندگان داروسازان حضور نداشتند.
وی ادامه داد: بر این اساس ما در سازمان نظام پزشکی براساس مدل‌های تعرفه‌گذاری و پس از بخشنامه وزیر بهداشت حق فنی را با مدل‌های متفاوت در حال اجرا هستیم. زیرا معتقدیم داروسازی و داروخانه ایستگاه نهایی درمان است.
زالی تصریح کرد: وقتی برای کسی حقی قائل می‌شویم نمی‌توان برای آن مسئولیت ایجاد کرد. بنابر این وقتی مسئولیت ایجاد می‌کنیم حقوق ایجاد حق نیز باید پرداخت شود.
* انعقاد قرارداد بیمه‌ها با ماماها
رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور درباره چالش‌های عدم انعقاد قرارداد بیمه‌ها با ماماها نیزگفت: اول باید از تغییر رویکرد بیمه‌ها تقدیر کرد بطوری که در ۸ جلسه شورای عالی بیمه باحضور وزرای بهداشت و رفاه بسته‌های حمایتی پرتر و اورتز، خدمات دندانپزشکی کودکان و روش‌های غربالگری ژنتیک تصویب شد و اخیرا نیز در آخرین جلسه این شورا حمایت از بسته درمانی اعتیاد نیز به تصویب رسید.
زالی عنوان کرد: بر این اساس در مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد نمایندگان مامایی کشور در زمینه عدم عقد قرارداد بیمه‌ها با ماماها صحبت‌های خود را ارائه کردند و دکتر ربیعی وزیر تعاون نیز قول مساعد برای بررسی آن را داد به طوری که متوجه شدیم در جلسه آینده شورای عالی بیمه این مبحث در دستور کار قرار خواهد گرفت.

علل و علائم عفونت چشم چیست؟

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

عفونت‌ چشمی چنین تعریف می‌شود: چشم قرمز شود، پلک‌ها متورم شود و چشم دارای ترشحات چرکی باشد، یا اینکه آن‌ قدر ترشح زیاد باشد که صبح‌ها هنگام بیدار شدن، چشم‌ها به سختی باز شوند.

به گزارش نامه نیوز، مقالات چشم عضوی از بدن است که اگر روزی دچار اختلال شود، بخش عمده ای از زندگی ما را با مشکل مواجه می کند. یکی از شایع ترین اختلالاتی که ممکن است در چشم پدید آید، عفونت چشم است.

علایم عفونت چشم

-رنگ سفید کره چشم، صورتی یا قرمز رنگ می شود.

-ترشحات سبز، زرد یا سفید رنگ در گوشه چشم جمع می شود.

-مرتب از چشم اشک می آید.

-هنگام پلک زدن احساس می شود که چیزی مثل سنگ ریزه یا شن و ماسه، در چشم وجود دارد.

-پلک ها هنگام خواب خشک می شوند.

-در ناحیه پلک ها، ورم به چشم می خورد.

-یک توده دردناک و کوچک قرمز رنگ در ریشه مژه ها احساس می شود.

-در بعضی موارد به خصوص در عفونت‌های ویروسی چشم ممکن است تب، گلودرد و علایم سرماخوردگی نیز همراه این نشانه‌ها باشد.

-هنگام عفونت چشم، در کنار استفاده از داروهای تجویز شده و رعایت شدید نکات بهداشت شخصی، به علت مسری بودن بیماری از بستن چشم خودداری شود

در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

-چشم‌تان قرمز و متورم بود، چراکه ممکن است به عفونت باکتریایی مبتلا شده باشید و نیاز باشد که آنتی بیوتیک مصرف کنید.

-در ناحیه چشم ها احساس درد داشتید.

-به نور خورشید حساسیت داشتید.

-در بینایی خود احساس اختلال کردید.

-مردمک هایتان تغییر اندازه داده بودند.

-حس می کردید یک جسم خارجی در چشمتان وجود دارد.

-اگر هر گونه عارضه ای بعد از چهار روز هنوز بهبود نیافته بود.

-اگر از لنز استفاده می کنید و دچار عفونت چشم شده اید، حتما تا مراجعه به چشم پزشک آنها را در بیاورید و پس از مشورت با وی، مجددا لنزها را داخل چشم بگذارید.

-همچنین، طبق دستورات پزشک خود عمل کنید و کلیه داروها را مصرف نمایید.

با مشاهده علایم عفونت چشم (در بالا گفته شد)، برخی بیماران با چشم‌های بسته به چشم پزشک مراجعه می کنند که این خود سبب تشدید عفونت‌ می‌شود. توصیه این است که در کنار استفاده از داروهای تجویز شده و رعایت شدید نکات بهداشت شخصی، به علت مسری بودن بیماری از بستن چشم نیز خودداری شود.

پیشگیری از عفونت چشم

-رعایت بهداشت هنگام ابتلا به عفونت چشمی بسیار مهم است، چون این عفونت‌ها واگیر داشته و به راحتی از فرد مبتلا قابل سرایت به افراد سالم می‌باشند؛ از جمله راه‌های سرایت، دست دادن و روبوسی با افراد مبتلا و استفاده از حوله مشترک است.

-شستشوی چشم با شامپوی بچه در پیشگیری از بروز عفونت های چشمی موثر است، زیرا بسیاری از عفونت های چشمی از زیر مژه ها شروع می شود.

-افراد بایستی به هنگام استفاده از استخرهای عمومی از عینک های چشمی مخصوص شنا استفاده کنند، چرا که ممکن است دچار عفونت های ویروسی شوند.

درمان دارویی عفونت چشم

عفونت های چشمی در اثر باکتری ها و ویروس ها بروز می کند که باید درمان شود و معمولا بعد از چند هفته درمان، این عفونت برطرف می شود.

درمان عفونت‌های چشم معمولا با قطره یا پماد آنتی‌بیوتیک موضعی انجام می گیرد.

لازم به یادآوری است که نباید انتظار داشت که با شروع درمان با قطره یا پماد آنتی‌بیوتیک، بلافاصله عفونت بهبود یابد و معمولاً این بیماری باید سیر خود را طی کرده و به تدریج بهبود ‌یابد.

در بعضی موارد مانند عفونت‌های چشمی کودکان زیر ۵ سال با بعضی باکتری‌ها مثل هموفیلوس یا میکروب سوزاک، علاوه بر درمان موضعی، باید درمان با آنتی بیوتیک خوراکی یا تزریقی نیز انجام شود.

درمان خانگی عفونت چشم

-استفاده از چای تازه دم و بدون عطر و سرد، درمان بسیار خوبی برای رفع عفونت چشمی است. چای یک ضدعفونی کننده بسیار خوب است که افراد در موارد معمولی هم می توانند از آن برای شستشوی چشم خود استفاده کنند.چای کیسه ای آویشن وحشی کمپرس موثری برای درمان عفونت چشم است

-افراد می توانند از شامپوی بچه نیز برای شستشوی مژه های خود استفاده کنند که درمان بسیار موثری است، چرا که بسیاری از عفونت های چشمی از زیر مژه ها شروع می شود.

در انتها، با توجه به شروع فصل گرما و افزایش تمایل افراد به شنا کردن در این فصل، مطلبی را جهت یادآوری و تذکر برای شما بیان می کنیم.

خطر ابتلا به عفونت‌های چشمی در استخرهای آلوده افزایش می‌یابد

خطر ابتلا به عفونت‌های چشمی و حساسیت چشمی‌ در اثر تماس با آب آلوده و آبی که بیش از حد استاندارد، مواد ضدعفونی کننده دارد افزایش می‌یابد، اما ترس از این عفونت‌ها نباید مانع رفتن به استخرها و روی آوردن به این ورزش مفید شود.

مسؤولان استخرها باید از ورود کسانی که ورم ملتحمه عفونی دارند و از ظاهر چشم‌هایشان تشخیص داده می‌شود جلوگیری کنند.

استفاده از غلظت و ترکیب مناسب مواد ضدعفونی کننده آب ها نیز ضروری است، چون با غلظت‌های بالا و غیراستاندارد حساسیت‌های چشمی در شناگران پیدا می‌شود.

همچنین تعداد شناگران باید متناسب با ظرفیت استخر باشد، زیرا با افزایش بیش از حد شناگران، خطر ابتلا به عفونت‌ها بالا می‌رود.

نظارت دقیق وزارت بهداشت بر کار استخرهای عمومی و به خصوص بر طریقه ضدعفونی کردن آب استخرها در کم کردن عفونت‌های چشمی و حساسیت‌های آن بسیار مؤثر است، وگرنه مراجعان نمی توانند خودشان کاری کنند که از این عوارض در امان بمانند.

بحران آب تهران نتیجه عدم برنامه‌ریزی در گذشته است

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران معتقد است وضعیت بحرانی آب در تهران، نتیجه عدم برنامه‌ریزی‌های گذشته است.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا، محمد حقانی، با اشاره به وجود مشکلاتی در جمعیت پذیری و مهاجرت پذیری شهرها، گفت: این موضوعات، باعث می‌وشد کم آبی، در وضعیت خطر قرار گیرد.

وی با اشاره به افت ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتری آب‌های زیرزمینی در هر سال، افزود: برداشت نادرست از آب‌های زیرزمینی بر این موضوع دامن‌ زده است.

حقانی با اشاره به کمبود بارندگی در کشور تاکید کرد: با پیشرفت علم و فنی، می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که در مصرف آب صرفه‌جویی شود و باید با مدیریت صحیح، بحران را رد کرد، ۳۰ درصد آب تهران، پرت می‌شود.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه بنابر گزارش کارشناسان آب، ۳۰ درصد آب تهران، پرت می‌شود، گفت: لوله‌های سازمان آب و فاضلاب به علت فرسودگی و عدم نوسازی، ۳۰ درصد پرت دارند.

وی همچنین با اشاره به اینکه مصرف آب در تهران ۳ برابر کشورهای دیگر است، افزود: با توجه به اینکه ما در یک منطقه خشک زندگی می‌کنیم، ضروری است در مصرف آب صرفه‌جویی شود.

حقانی با بیان اینکه جلساتی با سازمان آب و فاضلاب داشته و خواهیم داشت، تصریح کرد: سیستم‌های دست‌اندرکار باید به سمت بازیافت آب بروند و از بازیافت فاضلاب شهری برای مصارف غیرشرب استفاده کنند.

آب را مزه دار کنید، بعد بنوشید!

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 برترین ها: اگر هر روز ۷ تا ۸ لیوان آب می نوشید، شاید بهتر باشد روش هایی برای بهتر کردن مزه آب پیدا کنید. میوه ها و سبزیجات زیر را می تواند داخل پارچ آب انداخت و به آب مزه و طعم داد. همه ما می دانیم که برای آنکه سالم بمانیم باید هر روز آب بنوشیم، ولی گاهی نوشیدن ۸ لیوان آب برایمان سخت می شود. نوشیدن آب پوست را تمیز و مرطوب نگه می دارد و به مبارزه با آکنه کمک می کند. میوه ها و سبزیجات زیر را به آب نوشیدنی اضافه کنید تا نوشیدن ۸ لیوان آب در روز برایتان لذتبخش و گوارا شود.

۱٫ گریپ فروت

آیا تابحال به آب نوشیدنی گریپ فروت اضافه کرده اید؟ گریپ فروت آب را بسیار خوشمزه می کند. اگر در حال تلاش برای کاهش وزن هستید، چند تکه گریپ فروت به آب پارچ اضافه کنید زیرا اسیدیته آن بالاست و کالری کمی دارد. این بدان معناست که می توانید مزه اسیدی و ترش گریپ فروت را امتحان کنید بدون آنکه نگران جذب کالری باشید. به علاوه گریپ فروت سرشار از مواد غذایی گیاهی مانند لیکوپن، بتا کاروتن و ویتامین های آ و ث و همچنین انواع آنتی اکسیدان ها است.

۲٫ انگور

انگور سرشار از آنتی اکسیدان های سالم مانند فلاوونوئیدها و رزوراترول است. پیشنهاد می کنیم حبه های انگور را داخل قالب های یخ بیندازید و سپس تکه های یخ با مغ انگور را در آب بیندازید. بدین ترتیب مزه آن بهتر حس می شود و آب خنک با مزه انگور و کالری کم می نوشید.

۳٫ لیمو

یکی از محبوب ترین میوه ها برای افزودن به آب نوشیدنی لیمو است. لیمو کالری کمی دارد و نوشیدن آب لیمویی باعث می شود که وزن کم کنید. چند تکه لیمو را به آب پارچ اضافه کنید و از مزه طراوت بخش لیموناد بدون قندها و کالری های اضافی لذت ببرید. به علاوه نوشیدن آب لیمویی به تقویت دستگاه ایمنی بدن کمک می کند.

۴٫ توت فرنگی

توت فرنگی مزه آب را شیرین می کند و با نوشیدن آن فوراً احساس طراوت و تازگی می کنید. اگر دوست دارید توت فرنگی را داخل دسرها، اسموتی ها، سالادهای میوه ای و ماست بریزید، قطعاً از مزه آن داخل آب نوشیدنی هم خوشتان می آید. توت فرنگی میوه بسیار سالمی است و به پیشگیری از بیماری قلبی، دیابت، یبوست، ریزش مو کمک می کند و همچنین حافظه را تقویت نموده و با سرطان مبارزه می کند. از آنجائیکه توت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین ث است، به کاهش سرعت پیری کمک می کند و پوست تان را بدون چروک نگه می دارد.

۵٫ تمشک

تمشک حاوی فیبر، آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها و فواید سلامتی متعددی است. تمشک موجب پائین آمدن سطح کلسترول خون و پیشگیری از بیماری قلبی می شود. همچنین می توانید تمشک را داخل قالب یخ بیندازید و تکه های یخ تمشکی را در پارچ آب بیندازید و از مزه آن لذت ببرید.

۶٫ خیار

خیار آب زیادی دارد و پر از ویتامین ب و مواد ضدسرطان مانند کافئیک اسید، لوتئین و فیستین است. شاید تابحال فکر نکرده بودید که می توانید خیار را به آب نوشیدنی اضافه کنید، ولی اگر چند میوه عالی وجود داشته باشد که مزه آب را بهتر کند، خیار یکی از آنهاست. چند برش خیار به آب اضافه کنید و فوراً مزه طراوت بخشی به آن بدهید. سعی کنید برش های نازکی از خیار به آب اضافه کنید.

۷٫ لیمو ترش

با آنکه لیموترش سبز به اندازه لیمو برای اضافه کردن به آب مناسب نیست، ولی به آب مزه و طعم طراوت بخش مرکبات می دهد. می توانید ترکیبی از لیمو و لیموترش را به آب اضافه کنید. آنها را تکه تکه کنید یا چند قطره از آب آنها را در آب پارچ بریزید.

۸٫ نعناع

نعناع در واقع یک گیاه است و پیشنهاد می کنیم آن را به آب پارچ اضافه کنید. برگ های تازه و خوشبوی نعناع را به آب اضافه کنید و از طعم آب نعناعی لذت ببرید. می توانید مدتی آن را در یخچال بگذارید و به عنوان نوشیدنی خنک کم کالری در تابستان ها آن را بنوشید.

۹٫ پرتقال

پرتقال مزه آب را عالی می کند. در واقع پرتقال مزه ای مشابه گریپ فروت دارد ولی شیرین تر است. اگر آب پرتقال دوست دارید ولی می خواهید وزن کم کنید، چند برش از پرتقال را به آب پارچ اضافه کنید تا مزه ای شبیه به آب پرتقال پیدا کند. پرتقال منبع خوبی از ویتامین ث است و به تقویت دستگاه ایمنی بدن کمک می کند.

 

نارضایتی ۹۸ درصد پرستاران از عملکرد وزارت بهداشت

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 

دبیرکل خانه پرستار عنوان کرد: جامعه پرستاری از عملکرد وزارت بهداشت در حوزه پرستاری ناراضی هستند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از پانا، محمد شریفی مقدم، اظهار داشت: نظرسنجی که از عملکرد وزارت بهداشت در حوزه پرستاری انجام شده است، از نارضایتی ۹۸ درصدی پرستاران کشور حکایت دارد. این نظرسنجی با هدف بررسی رضایتمندی جامعه پرستاری از عملکرد وزارت بهداشت در حوزه پرستاری انجام شد که نتایج آن قابل توجه است.

دبیر کل خانه پرستار با بیان اینکه سیاست های وزارت بهداشت در حوزه پرستاری طی یک سال اخیر، ناکارآمد بوده است، خاطرنشان کرد: بنابراین این نارضایتی موجب می شود تا اعتماد پرستاران به حوزه بهداشت و درمان کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه پرستاران در خط مقدم نظام سلامت قرار دارند، تصریح کرد: در حال حاضر حوزه پرستاری وضعیت مطلوبی ندارد و با ادامه این وضعیت ارائه خدمات پرستاری به مردم و بیماران تأثیرگذار خواهد بود.

شریفی مقدم ادامه داد: پرستاران زیر بار فشار سنگین کار و همچنین تبعیض های ناعادلانه در نظام سلامت هستند.

دبیر کل خانه پرستار با عنوان این مطلب که نیروی پرستاری ما یک سوم حداقل استانداردهای جهانی است، گفت: در شرایط کنونی تنها می توانیم ۳۰ درصد از ۱۰۰ درصد مراقبتهای پرستاری را برای بیماران جوابگو باشیم، با اجرای طرح تحول نظام سلامت، این وضعیت بدتر خواهد شد. چون با افزایش مراجعات به بیمارستان های دولتی مواجه هستیم اما نیروی انسانی، همان است و هیچ افزایشی نداشته است.

عضو شورای عالی نظام پرستاری تصریح کرد: ما از دولت و مجلس انتظار داریم که همچنان که به حوزه سلامت توجه کرده اند نسبت به قوانین حوزه پرستاری نیز ورود کنند.

چگونه باید چربی‌های ناخواسته بدن را از بین برد؟

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 با خوردن سیر، دیگر به رژیم غذایی نیاز ندارید. سیر مرکز قوه محرکه کمک به از بین بردن چربی‌های ناخواسته است.به گزارش نامه نیوز به نقل از ایسنا، کری گلاسمن، متخصص تغذیه در آمریکا اعلام کرد: این گیاه، علاوه بر دادن طعم، عطر و بوی فوق‌العاده به وعده‌های غذایی، می‌تواند به طور طبیعی با آلیسین موجود در خودش به حفظ و داشتن شکمی صاف کمک ‌کند.

آلیسین، باکتری‌های مضر موجود در دستگاه گوارش را از بین برده و در نتیجه سبب سلامت و عملکرد بهتر روده می‌شود که این امر به معنی کمتر شدن نفخ است.

همچنین، متخصصان کره‌ای کشف کردند که این عضو از خانواده پیاز ممکن است با تاثیر بر پروتئین‌هایی که باعث تحریک کبد می‌شوند اثر ضد چاقی داشته باشد.

راهکارهای پیشگیری از گرمازدگی

مهر ۲۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی

 

کارشناس مسئول تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان بر مصرف آبمیوه‌های طبیعی برای پیشگیری از گرمازدگی تاکید کرد.

ایسنا : “آرزو کاوه‌ای” اظهارکرد: در فصل تابستان بدن تعریق کرده و به این ترتیب بدن آب زیادی از دست می‌دهد همچنین به همراه عرق علاوه بر از دست رفتن آب، نمک و املاح بدن نیز از دست می‌رود.

وی افزود: برای تامین آب بدن باید مصرف مایعات افزایش یابد هم‌چنین برای تامین نمک و املاح بدن باید آبی که مورد استفاده قرار می‌گیرد کمی نمک و یا کمی شکر داشته باشد و البته نباید شیرینی و یا شوری آب در حد زیاد باشد.

کاوه‌ای تصریح کرد: مصرف آبمیوه‌های طبیعی و خانگی برای پیشگیری از گرمازدگی بسیار مفید است.

وی ادامه داد: مصرف آبمیوه‌های صنعتی که برخی به غلط استفاده می‌کنند توصیه نمی شود.

این کارشناس گفت: مردم برای پیشگیری از گرمازدگی باید مصرف سبزیجات و میوه‌های آب دار از جمله هندوانه و طالبی را افزایش دهند.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه کودکان در معرض گرمازدگی قرار نگیرند والدین باید آنها را کمتر در معرض آفتاب قرار دهند و در صورتی‌که کودک شیرخوار است باید مصرف شیر مادر را افزایش دهند همچنین در صورتی‌که کودک ۶ ماهه است باید در کنار دادن شیر مادر، آب جوشیده سرد شده به کودک بخورانند همچنین مصرف آبمیوه طبیعی خانگی برای کودک بالای ۶ ماه توصیه می‌شود.

Next Page »