درمان سوزاک

سوزاک بیماری جنسی که به راحتی قابل درمان است! گاهی بیماران از بیان بیماریهای مقاربتی خویش احساس شرمساری می‌کنند اما این مطلب را باید بدانند که تمامی‌این بیماریها براحتی قابل پیشگیری است وآموزش در این زمینه اولین قدم در پیشگیری می‌باشد.

سوزاک‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ عفونی‌ در دستگاه‌ تناسلی‌ که‌ از راه‌ آمیزشی‌ منتقل‌ می‌شود. در مردان‌، این‌ عفونت‌ در پیشابراه‌ رخ‌ می‌دهد، در زنان‌، در پیشابراه‌ (مجرایی‌ که‌ ادرار را از مثانه‌ به‌ بیرون‌ هدایت‌ می‌کند) و نیز دستگاه‌ تولید مثل‌، و در هر دو جنس‌ ممکن‌ است‌ راست‌روده‌، گلو، مفاصل‌، یا چشم‌ها نیز درگیر شوند. این‌ عفونت‌ در تمام‌ سنین‌ رخ‌ دهد (حتی‌ کودکان‌ کم‌ سن‌ و سن‌ سال‌ که‌ مورد تجاوز قرار می‌گیرند). حداکثر شیوع‌ این‌ عفونت‌ بین‌ ۲۰تا۳۰ سالگی‌ است‌. دوره‌ کمون‌ بیماری‌ (از زمان‌ ورود میکرب‌ تا بروز علایم‌) ۲ تا۱۰ روز است‌..

همانطور که در بالا ذکر شد این بیماری از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود و عامل آن گنوکوک می‌باشد . در مردان ۷-۲ روز پس از تماس جنسی با فرد آلوده ترشحات چرکی از مجرای ادرار خارج شده و میزان دفع ادرار نیز کاهش و با سوزش می‌باشد. . درصد کمی‌از مردان بدون نشانه بالینی هستند .

در خانمها پس از آلودگی ، التهاب دهانه رحم به وجود آمده که در بیشتر موارد بدون نشانه است ولی در برخی از خانمها پس از نزدیکی ترشحات غیرعادی یا خونریزی وجود دارد .
در بیست درصد از موارد ، عفونت در مراحل عادات ماهانه به رحم رسیده و باعث التهاب رحم ، ‌لوله های زهدان و برخی نواحی لگن می‌شود که گاهی چنین حالتی منجر به عقیم شدن و یا حاملگی خارج از رحم می‌شود .

دختران در سنین قبل از بلوغ ممکن است در اثر تماس جنسی مستقیم با ترشحات بالغین آلوده ، دچار التهاب گنوکوکی واژن و رحم شوند . نوزادان و ندرتاً بالغین ممکن است مبتلا به عفونت کنوکوکی ملتحمه چشم شوند که اگر به سرعت و به مقدار کافی درمان نشوند ممکن است منجر به کوری گردد . در صورتیکه آلودگی به صورت سیستمیک در بدن پخش شود منجر به درگیری مفاصل و پوست و گاهی بندرت قلب و پرده های مغزی می‌شود . در صورتیکه درمان آلودگی و التهاب مفصلی به تأخیر افتد منجر به ضایعات دائمی‌مفصلی میشود .
التهابهای غیرگنوکوکی مجاری ادراری – تناسلی و التهاب چرکی مخاطی رحم که ممکن است با عوامل دیگر غیر از گنوکوک ایجاد شده باشند ، در اغلب موارد با عفونت گنوکوکی همراه بوده و تشخیص بالینی سوزاک را دچار اشکال می‌کند .

تشخیص بیماری از طریق آزمایش میکروسکوپی گسترش ترشحات دستگاه تناسلی رنگ آمیزی شده با روش گرم یا کشت این ترشحات در محیطهای اختصاصی کشت … صورت می‌گیرد.
حداکثر شیوع این بیماری در طبقات اقتصادی پائین جامعه وجود دارد.در حال حاضر موارد مقاوم به داروهای قدیمی‌افزایش یافته است و داروهای جدید تنها کاربرد درمانی دارند .

مخزن :
انسان تنها مخزن شناخته شده این عامل عفونی است .

دوره واگیری :
این زمان نزد موارد درمان نشده(در حالیکه با مراجعه سریع و به موقع چند ساعت بعد از شروع درمان مؤثر ، واگیری بیماری خاتمه می‌یابد) ممکن است برای ماهها ادامه داشته باشد.

علایم‌ شایع‌

زنان‌ معمولاً علایم‌ کمی‌ دارند یا اصلاً علامتی‌ ندارند. اما علایم‌ در مردان‌ معمولاً برجسته‌تر هستند.
* سوزش‌ به‌ هنگام‌ ادرار
* ترشحات‌ غلیظ‌ به‌ رنگ‌ سبز ـ زرد از آلت‌ تناسلی‌ مردان‌ یا مجرای‌
* تب‌ خفیف و یا لرز بدون‌ تب
* گاهی‌ درد به‌ هنگام‌ مقاربت
* ‌درد مفاصل به خصوص در ناحیه مچ دست و مچ پا‌
* ورم مفاصل به همراه بثورات
* بثورات‌ (نقاط قرمز وصورتی خصوصاً روی‌ کف‌ دست‌)
* گاهی‌ گلو درد خفیف

‌علل‌

عفونت‌ ناشی‌ از باکتری‌های‌ گنوکک‌ که‌ در بافت‌ نرم‌ و مرطوب‌ به‌ خوبی‌ رشد می‌کنند. باکتری‌ها معمولاً از راه‌ آمیزشی‌ انتقال‌ می‌یابند،اما در بعضی‌ از موارد منشأ عفونت‌ مشخص‌ نیست‌. در صورت‌ مقاربت‌های‌ غیرطبیعی‌، ممکن‌ است‌ راست‌روده‌ یا دهان‌ نیز دچار عفونت‌ شوند.

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
* داشتن‌ شرکای‌ جنسی‌ متعدد
* خودفروشی‌
* سوءاستفاده‌ جنسی‌ از کودکان‌
* عبور نوزاد از کانال‌ زایمانی‌ مادری‌ که‌ دچار عفونت‌ است‌.

پیشگیری :

اولین اصل مبتنی بر رابطه جنسی سالم می‌باشد . پس بهتر است از بی‌بند و باری‌ جنسی‌ خودداری‌ کنید و به ارتباط با یک نفر اکتفاء کنید.
جهت جلوگیری از ابتلا در اشخاصی که مشکوک به آلودگی به این بیماری می‌باشند حتماً بایستی از کاندوم استفاده شود .
اقدامات دیگری که خاص پیشگیری از ابتلا به سوزاک است مثل پیشگیری داروئی در چشم نوزادان و توجه به تماسهای بیماران مبتلا به سایر بیماریهای عفونی نیز اجرا می‌گردد .
ترشحات بیمار و اشیایی که به آنها آلوده شده اند بایستی گندزدایی شود
موارد این‌ عفونت‌ باید گزارش‌ شود تا از گسترش‌ آن‌ جلوگیری‌ شود. این‌ عفونت‌ گاهی‌ همزمان‌ با سیفلیس‌ و عفونت‌ کلامیدیایی‌ رخ‌ می‌دهد. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ همکاری‌ مناسب‌ اهمیت‌ زیادی‌ دارد و مطمئن‌ باشید که‌ هویت‌ شما نزد پزشک شما محرمانه‌ خواهد ماند.
عواقب‌ مورد انتظار

با درمان‌ معمولاً در ۱-۲ هفته‌ خوب‌ می‌شود.
عوارض‌ احتمالی‌
* عفونت‌ گنوککی‌ چشم‌. این‌ عفونت‌ می‌تواند باعث‌ نابینایی‌ در کودکان‌ شود.
* مسمومیت‌ خون‌ (سپتی‌ سمی‌ گنوککی‌)
* آرتریت‌ عفونی‌ (عفونت‌ مفصل‌)
* بیماری‌ التهابی‌ لگن‌ (منظور عفونت‌ احشای‌ تناسلی‌ در زنان‌)
* آندوکاردیت‌
* در صورت‌ عدم‌ درمان‌، گاهی‌ در مردان‌ ناتوانی‌ جنسی‌ رخ‌ می‌دهد.
* ناباروری‌ در زنان‌

سرطان روده بزرگ

تیر ۴, ۱۳۹۵ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بيماري واگير

سرطان روده بزرگ که تحت عنوان سرطان کولون، سرطان رکتوم و یا چنگار روده بزرگ نیز شناخته می شود، چهارمین سرطان شایع در ایالات متحده است.

بسیاری از سرطان های روده بزرگ به دلیل عوامل ناشی از سبک زندگی، و افزایش سن ایجاد می شوند و تعداد کمی از موارد به خاطر اختلالات ژنتیکی و ارثی است. عوامل خطر شامل مواردی همچون رژیم غذایی، چاقی، سیگار کشیدن، و نداشتن فعالیت جسمی کافی است.

مصرف آسپرین

عوامل مرتبط با رژیم غذایی که خطر این بیماری را افزایش می دهند شامل قرمز و گوشت فرآوری شده و همچنین الکل می شود. عامل خطر دیگر بیماری التهابی روده است که مواردی از قبیل بیماری کرون و کولیت زخمی را در بر می گیرد. برخی از شرایط موروثی که بیماری سرطان روده بزرگ را ایجاد می کنند، مواردی همچون پولیپ های آدنوماتوز خانوادگی و سرطان کولون غیرپولیپی ارثی هستند؛ اما این ها شامل کمتر از پنج درصد موارد می شوند. این بیماری معمولا با تومور خوش خیم آغاز می گردد که به مرور زمان تبدیل به سرطان می شود.

اگرچه هنوز هیچ راه قطعی برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ پیشنهاد نشده است، ولی مراحل زیر اگر چه ساده هستند، می توانند کمک کننده باشند:

غربالگری به موقع: کولونوسکوپی به عنوان یک روش غربالگری اجازه می دهد تا متخصص گوارش با بررسی داخل کولون و رکتوم، و همچنین با حذف توده های سرطانی احتمالی و توده های پیش سرطانی، از ابتلا به سرطان روده بزرگ پیشگیری کند. همه بزرگسالان بالای ۵۰ سال این تست را باید انجام دهند و هر ۱۰ سال یکبار آن را تجدید کنند. اگرچه در برخی از موارد که احتمال ابتلا به سرطان بیشتر است، این تست باید زودتر از سن ۵۰ سالگی تکرار شود.

استفاده از آسپرین: مطالعات تصادفی نشان داده است که مصرف روزانه یک عدد آسپرین خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را تا ۲۰ درصد کاهش می دهد. البته استفاده گسترده از این دارو توصیه نمی شود چون خطر ابتلا به خونریزی از دستگاه گوارش و بروز زخم گوارشی وجود دارد. افراد در معرض خطر سرطان کولورکتال اما می توانند روزانه ۳۲۵ میلی گرم آسپرین دریافت کنند. با پزشک تان در مورد مضرات و منافع این دارو صحبت کنید.

ویتامین دی: تحقیقات نشان می دهد که افراد با سطوح پایین تر ویتامین دی در خون یعنی زیر ۲۰ نانوگرم در میلی لیتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند. در حالی که این میزان اگر بالاتر از ۳۰ نانوگرم در میلی لیتر باشد، خطر سرطان روده بزرگ کاهش خواهد یافت. توصیه بر دریافت روزانه ۲۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین دی است.

نکته:شناخت عوامل خطر در مورد سرطان روده بزرگ اهمیت زیادی دارد:سن بالای ۵۰ سال، سابقه خانوادگی، مصرف مکرر گوشت قرمز، مصرف الکل، سابقه بیماری التهابی روده، سابقه پولیپ، سطوح پایین ویتامین دی، چاقی، شیوه زندگی کم تحرک، سیگار کشیدن، دیابت نوع ۲٫

اصلاح رژیم غذایی: عادات غذایی قابل ملاحظه می تواند خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را افزایش دهد. همانطور که گفته شد مصرف بیش از حد گوشت گاو، گوشت بره و گوشت های فراوری شده مانند بیکن خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد. گوشت های فراوری شده به دلیل وجود ترکیبات نیتروژن در گوشت به نام آمین هتروسیکلیک، خطرناک هستند. توصیه بر مصرف دو وعده گوشت قرمز به عنوان غذای اصلی در هفته است. مصرف الکل نیز به افزایش خطر سرطان روده بزرگ کمک می کند. رژیم غذایی با قند خون بالا نیز باید برای پیشگیری از این بیماری حذف شود.

سرطان روده بزرگ

ورزش: هنوز به طور واضح اثبات نشده که ورزش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد اما مطالعات ا ین نکته را ثابت کرده که چاقی خود عامل خطر ابتلا به این بیماری است. پس اگر چاق و البته کم تحرک هستید، ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی متوسط تا شدید در هفته را فراموش نکنید.

ویروس زیکا

میلیون ها تن از مردم جهان در سراسر جهان این روزها علاوه بر نگرانی از گسترده شدن ابعاد بحران های مختلف انسانی ناشی از جنگ و گرسنگی، با مشکل مرگبار دیگری مواجه شده اند که ” زیکا” نام دارد.بیماری که از طریق پشه به انسان منتقل می شود و باعث بروز اختلالات مغزی و در نهایت مرگ می شود.

سازمان بهداشت جهانی درباره گسترش ویروس زیکا در سراسر قاره امریکا هشدار داد و گفت: زنانی که قصد رفتن به مناطقی دارند که در آن ویروس زیکا وجود دارد، باید پیش از سفر و یا بازگشت، مشاوره پزشکی کنند.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که خطر شیوع این بیماری به سراسر قاره آمریکا وجود دارد. تاکنون شواهدی از وجود این بیماری در ۲۱ کشور در آمریکای شمالی و جنوبی و کارائیب تایید شده است.

ویروس زیکا که توسط پشه به انسان منتقل می شود عوارض خطرناکی مانند میکروسفالی (کوچکی جمجمه و اختلال رشد مغزی) ایجاد می کند. پزشکان در خصوص این عوارش ابراز نگرانی کرده اند.

این بیماری که در اکثر موارد بدون علامت است یا علائم خفیفی همچون تب خفیف، سردرد، درد مفاصل، التهاب و قرمزی ملتحمه چشم و لکه های پوستی دارد، از راه خون منتقل می شود.

علاوه بر این، همانند ویروس دنگی، نیل غربی و تب نخستین بار به وسیله پشه منتقل شده است و در سال ۱۹۴۷ میلادی در جنگل زیکا در اوگاندا شناسایی شد.

کارشناسان امور بهداشت اعلام کردند که شیوع ویروس زیکا در قاره امریکا تا حدی جدی گرفته شده است که برخی کشورها از زنان خواسته اند از بارداری تا سال ۲۰۱۸ جلوگیری کنند، اما این ویروس در واقعیت امر چه اندازه خطرناک و کشنده است؟

پشه حامل ویروس زیکا

از آنچه این روزها در مورد ویروس “زیکا” می خوانید، ممکن است چنین برداشت کنید که این ویروس در ردیف امراضی مانند ایبولا و کمی پایین تر از “اچ آی وی” یا ویروس عامل ایدز قرار داشته و از «ویروس های خطرناک کشنده» است.

یکی از دلایل ترس بیش از حد از این ویروس، کمبود معلومات راجع به آن است. این ویروس برای نخستین بار در سال ۱۹۴۷ در اوگاندا شیوع یافت، اما تحقیقات زیادی راجع به آن تا حالا صورت نگرفته است. هیچ واکسنی برای آن هنوز وجود ندارد و آخرین موارد شیوع آن به سال گذشته برمی گردد که در برزیل پدیدار شد.

این کارشناسان در عین حال می گویند دلیلی وجود ندارد که از این مرض دچار اضطراب و سراسیمگی شویم. یوناس شمیت شانازیت، متخصص ویروس شناسی در انستیتوت بِرنهارد نوخت به دویچه وله گفت: «ما نباید زیکا را با “اچ آی وی” یا ابولا مقایسه کنیم، تا مردم آن را اشتباه درک نکرده و دچار این توهم نشوند که این ویروس، “اچ آی وی” جدید است.»

ویروس زیکا با نقص تولد مرتبط دانسته شده است که در اثر آن، کودکانی با سر خوردتر از حد معمول به دنیا می آیند.ویروس زیکا برای افراد بالغی که باردار نباشند خطر زیادی در پی ندارد. علایم این مریضی تب، درد مفصل و دانه های سرخ رنگ است. “مرکز کنترول و وقایه امراض ایالات متحده امریکا” به وضاحت گفته است: «این بیماری معمولاً خفیف است… موارد جدی این مریضی که نیازمند بستری شدن باشد، غیرمعمول است. مرگ (ناشی از این مریضی) نادر است.»

خبرگزاری ها از پنج واقعه در ایتالیا، سه مورد در بریتانیا و دو مورد دیگر در اسپانیا خبر می دهند، اما از آنجایی که پروتوکول بین المللی برای گزارش دهی از این ویروس وجود ندارد، این آمار ممکن است درست و کامل نباشد. شمیت شانازیت می گوید ممکن است برخی مردم به این بیماری مبتلا شده باشند بدون این که خود شان بدانند. مرکز وقایه از امراض در ایالات متحده امریکا گفته است که تنها یک پنجم از مبتلایان به این ویروس واقعاً بیمار می شوند.

با برشمردن موارد بالا، نمی توان گفت که ویروس زیکا کاملاً بی ضرر است. اخیراً شمار استثنایی نوزادان در برزیل با مشکل “خورد سری” یا “مایکروسفالی” به دنیا آمده اند که این نقص تولدات با ویروس زیکا مرتبط دانسته شده است. در تازه ترین مورد شیوع زیکا، تشخیص شده است که حدود چهار هزار نوزاد با این نقیصه یعنی “خورد سری” تولد شده اند. یعنی جمجمه این نوزادان کوچکتر از نوزادان صحتمند است که مغز آن ها را آسیب خواهد زد.

شمیت شانازید می گوید: «هنوز ارتباط ویروس زیکا و مشکل “خورد سری” ۱۰۰ درصد ثابت نشده است، اما احتمال آن خیلی بالا است.»

هنوز مشخص نیست که این ویروس چه اندازه از مادر به جنین انتقال می یابد. اما وقتی که نوزاد به دنیا بیاید، این ویروس می تواند از طریق شیردهی از سینه مادر انتقال یابد. برخی کشورها در امریکای جنوبی قبلاً به زنان توصیه کرده اند که تا سال ۲۰۱۸ حامله نشوند.

خطر این ویروس در جریان حاملگی بالا است. شمیت شانازیت می گوید که به گونه مثال، هرگاه زنی به برازیل برود و دو ماه بعدش حامله شود نباید نگران باشد، زیرا این ویروس مدت طولانی در بدن انسان زنده نمی ماند.

این ویروس تا سال ۲۰۱۴ فقط در آفریقا، آسیای جنوب شرقی و جزایر اقیانوس آرام شیوع پیدا کرده بود، اما پس از آن به جزیره ایستر و شیلی گسترش یافت. تا ماه مه ۲۰۱۵ بیش از ۸۴۰۰۰ مورد ابتلا به این ویروس در برزیل ثبت شد. محققان می گویند احتمالا تا ۱٫۵ میلیون نفر در برزیل به زیکا آلوده خواهند شد.

تاکنون هیچ واکسن یا درمانی برای ویروس زیکا پیدا نشده و پرهیز از گزیده شدن به وسیله پشه ها تنها راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

شیوع این ویروس در آمریکای لاتین آنچنان نگران کننده شده که مقام های بهداشتی کلمبیا، السالوادور، جاماییکا و اکوادر از زنان خواسته اند تا زمان مشخص شدن وضعیت این ویروس، باردار نشوند.

در مقایسه با ایبولا که علایم آن استفراغ و خون ریزی بی موجب است و در آخرین موج شیوع اش در غرب افریقا ۱۱۳۰۰ تن را کشت، می توانید دریابید که زیکا خیلی هم خطرناک نیست.

برخی توریست ها قبلاً بعد از سپری کردن رخصتی خود در کشورهای معروض به این ویروس، آن را به کشورهای خود در اروپا آورده اند، اما پیامدهای جدی نداشته است. به گزارش خبرگزاری آلمانی “دی پی ای”، از سال ۲۰۱۳ به این سو از ۱۰ واقعه ابتلا به این بیماری در آلمان گزارش شده است.

وضعیت فوق العاده در برزیل

وزارت بهداشت برزیل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که بیش از ۲۰۰ هزار سرباز این کشور برای مبارزه با ویروس زیکا، که به تولد نوزادان ناتوان ذهنی منجر می شود، اعزام خواهند شد.

این نیروها به تک تک خانه ها سر می زنند و با ارائه بروشور و حشره کش، برزیلی ها را در مورد ویروس زیکا که یک پشه ناقل آن است، آگاه خواهند کرد.

این عملیات یک روزه در ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) انجام می شود تا از تاثیر شیوع زیکا بر المپیک پیش روی ریو دو ژانیرو پیشگیری کند.

المپیک تابستانی ۲۰۱۶ با نام رسمی «بازی های المپیاد سی و یکم» از ۳۰ ژوییه تا ۱۵ اوت ۲۰۱۶ میلادی (۱۵ تا ۲۵ مرداد ۱۳۹۵)، در شهر ریو دوژانیرو در کشور برزیل برگزار خواهد شد.

شهر ریو دوژانیرو به عنوان میزبان این بازی ها در تاریخ دوم اکتبر ۲۰۰۹ میلادی، توسط کمیته بین المللی المپیک انتخاب شد.

ویروس زیکا که از پشه به انسان منتقل می شود، در بعضی موارد تب، سردرد و دردهای عضلانی ایجاد می کند و در اکثر موارد عارضه ای ندارد و همین امر دلیل تشخیص ابتلا به آن را دشوار می کند. تاکنون موردی از فوت ناشی از زیکا گزارش نشده است.

خطر اصلی این ویروس متوجه زنان باردار است، زیرا ابتلا به این ویروس ممکن است به بروز میکروسفالی نوزادان و تولد کودکانی با سر کوچک و رشد اندک مغز و جمجمه منجر شود.

ویروس زیکا در بخش وسیعی از آمریکای لاتین و کشورهای حوزه کاراییب شیوع یافته و بسرعت در حال گسترش است. در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی نیز این ویروس در میان کسانی که از سفر آمریکای جنوبی به کشورشان برگشته اند، دیده شده است.
ساخت واکسن ویروس زیکا

احتمال ساخت و استفاده از واکسن زیکا تا پایان سال ۲۰۱۶

یک دانشمند کانادایی از احتمال ساخت واکسنی برای ویروس زیکا و امکان استفاده از آن تا قبل از سال ۲۰۱۶ خبر داد.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، گری کوبینگر، دانشمند کانادایی و یکی از فعالان در عرصه ساخت این واکسن پنجشنبه (۹ بهمن) به رویترز گفت: «اولین مرحله از آزمایش این واکسن بر روی انسان اوایل ماه اگوست آغاز می شود و در صورت موفقیت آمیز بودن اجازه استفاده از این واکسن در ماه اکتبر و یا نوامبر داده خواهد شد».

وی همچنین گفت: ساخت این واکسن ساده است و می توان در مدت زمان کوتاهی مقادیر قابل توجهی از آن را تولید کرد. این دانشمند کانادایی در عین حال به این موضوع اشاره نکرد که استفاده از این واکسن چه زمانی در سطح گسترده امکان پذیر خواهد بود.

اخیراً شماری نوزادان استثنایی در برزیل با مشکل “خورد سری” یا “میکروسفالی” به دنیا آمده اند که این نقص مادرزادی با ویروس زیکا مرتبط دانسته شده است. در تازه ترین مورد شیوع زیکا، تشخیص شده است که حدود چهار هزار نوزاد با این نقیصه یعنی “خورد سری” متولد شده اند. یعنی جمجمه این نوزادان کوچکتر از نوزادان سالم است که مغز آن ها را آسیب خواهد زد.

سازمان بهداشت جهانی مستقر در ژنو اعلام کرد که ویروس زیکا به شکل «انفجار گونه ای» در حال گسترش است و ممکن است چهار میلیون نفر را در قاره امریکا مبتلا کند.ویروس زیکا در سال ۱۹۴۷ در جنگل زیکا در اوگاندا شناسایی شد. این ویروس همانند ویروس دنگی، نیل غربی و تب نخستین بار به وسیله پشه منتقل شده است.این ویروس تا سال ۲۰۱۴ فقط در آفریقا، آسیای جنوب شرقی و جزایر اقیانوس آرام شیوع پیدا کرده بود، اما پس از آن در جزیره ایستر و شیلی گسترش یافت.«زیکا» تا ماه مه ۲۰۱۵ به برزیل راه یافت.

تبخال

تبخال یک ویروس است که بر روی سیستم عصبی انسان تاثیر می گذارد، DNA سلول های عصبی پوست که از طریق آن ویروس وارد شده است را تغییر می دهد. بیشتر بیماران از عود آن که ممکن است یک بار در زندگی یا چند بار در یک سال تکرار شود رنج می برند.

متوسط میزان عود تبخال در حدود چهار بار در سال است و معمولا در حدود یک هفته یا بیشتر طول می کشد تا زخم التیام یابد.

افراد مبتلا به تبخال با یک واقعیت تلخ در زندگی خود روبرو هستند که هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. اگر چه پژوهش ها پیشرفتی در این زمینه داشته اند.

برخی از عوامل که تصور می شود موجب شیوع بیماری تب خال هستند عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض بیش از حد نور خورشید
شکلات، آجیل و رژیم غذایی ضعیف
عدم استراحت کافی
چرخه قاعدگی
استرس عاطفی
استرس های فیزیکی
زخمی شدن
بیماری همراه با تب
آسیب های جراحی
داروهای استروئیدی مانند داروهای آسم
استرس محرک اصلی عود بیماری تبخال است. شما نمی توانید استرس را در زندگی خود از بین ببرید، اما قطعا با کنترل سطح استرس خود می توانید تعداد دفعات عود تبخال را کاهش دهید. استراحت کافی و رهبری یک زندگی متعادل در کنترل شیوع بیماری تب‌خال بسیار مهم است.

به طور معمول، رویدادهای مهم مربوط به افزایش سطح فعالیت مانند عروسی و یا فارغ التحصیلی می تواند شیوع را آغاز کند. نحوه عود برای هر فرد متفاوت است و آنچه را که باعث شیوع در شما می شود را باید پیدا کنید.

مدیریت تب خال تناسلی در دوران بارداری برای سلامت نوزادی که به زودی به دنیا می آید بسیار مهم است. تبخال نوزادی، اگر چه نادر است اما یک بیماری بسیار جدی است. ویروس تب خالی که نوزادان در معرض آن هستند می تواند باعث عفونت مغز، تشنج، بستری طولانی مدت، عقب ماندگی ذهنی و حتی مرگ شود.

برخی از مواد مغذی و ویتامین ها مانند بتا کاروتن، ویتامین Cو E و روی می تواند به جلوگیری از شیوع تب خال کمک کند. در حال حاضر ثابت شده که لیزین اسید آمینه می تواند به کاهش تکرار و طول مدت شیوع بیماری کمک کند.

وزوز گوش (تینیتوس)

آذر ۲۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بيماري واگير

معادل لاتین واژه وزوز گوش tinnitus است. این کلمه از فعل لاتین tinner به معنای “زنگ زدن” گرفته شده است. وزوزگوش (تینیتوس) صدایی است که منبع تولید آن داخل گوش شما است و یک یا هر دو  گوش را تحت تاثیر قرار دهد. اگرچه درمان قطعی برای وزوز گوش وجود ندارد اما راهکارهایی برای کنترل و رهایی از آن در دسترس است.

وزوز گوش در شکل های مختلف ظاهر می شود.

نوع، زیر و بمی و میزان بلندی صدای وزوز از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. افراد مختلف از وزوز گوش با عناوینی چون صدای سوت، ‌صدای هیس هیس، صدای غرش و یا زنگ زدن داخل گوش از آن یاد می کنند.

وزوز سابجکتیوی (ذهنی) ووزوز ابجکتیوی (عینی)

وزوزگوش به دو دسته قابل تفکیک است: سابجکتیوی و ابجکتیوی افراد کمی به وزوز گوش ابجکتیوی دچار می شوند که در اینصورت صدای وزوز توسط افراد دیگر نیز شنیده می شود. این نوع از وزوز به طور مستقیم و قابل اندازه گیری توسط متخصصین پزشکی است و به طور کلی با درمان های پزشکی قابل درمان است.

از طرف دیگر، وزوز گوش سابجکتیوی تنها توسط فرد مبتلا شنیده می شود. این نوع از وزوز گوش، هیچ منبع مستقیم صدای خارجی ندارد و منبع درونی دارد. اگرچه این نوع از وزوز را نمی توان اندازه گیری گرفت، ولی این بدان معنی هم نیست که حاصل توهم فرد باشد. این مساله معضلی ناخوشایند برای آندسته از افرادی است که به آن دچار هستند. اگر چه راه هایی در جهت غلبه بر شرایط موجود و کاهش تاثیر ناخوشایند وزوز وجود دارد.

نوع و شدت:

اگر صدای وزوز به صورت موقت باشد و سریع برطرف شود (بعنوان مثال بعد از کنسرت) از آن با نام وزوز گوش موقت یاد می شود. اما برای میلیون ها نفر در سراسر جهان این صداها به صورت دایمی شنیده می شوند و به وزوز گوش مزمن تبدیل می شوند. از هر پنج نفر یکی این تجربه را تجربه ای ناخوشایند و غیرقابل تحمل می داند. بسیاری. از افراد بر این باورند که وزوز گوش کیفیت زندگی آنها را دستخوش تغییر کرده است

تاثیر وزوز گوش:

علایم وزوزگوش را تحت کنترل خود در آورید

محدوده ای که در آن وزوز گوش زندگی افراد را تحت الشعاع قرار می دهد به عوامل بسیاری بستگی دارد از جمله این عوامل می توان به میزان بلندی، فرکانس، مدت زمان وزوز و میزان درک فردی هر شخص از وزوزش اشاره کرد. وزوز گوش بیماری به شمار نمی آید اما مانند درد می تواند یک نشانه باشد.

برخلاف بیماری که هدف درمان است، فرد مبتلا می تواند وزوز را به عنوان یک عارضه قلمداد کند. مساله اصلی کنترل صدای داخل گوش است. اگرچه که وزوز بیماری قلمداد نمی شود اما می تواند بخشی از یک بیماری باشد. هنگامی که شدت وزوز گوش افزایش یابد، باعث مشکلاتی چون بی خوابی، ترس و افسردگی می شود.

وزوز گوش یک نشانه است و نه یک بیماری:

وزوز گوش می تواند ناشی از اختلالا تی در داخل سیستم پردازش شنوایی باشد. اکثر اوقات علل ابتلا به وزوز گوش مجموعه ای از عوامل متفاوت است

بررسی عوامل فیزیولوژیکی

علاوه بر آسیب سیستم شنوایی همچنین وزوزگوش می تواند به دلیل عدم عملکرد صحیح مفصل فک ، (ساییدن دندان ها) و یا کشیدگی مزمن عضله گردن باشد.

استرس می تواند یکی از علل شایع وزوز گوش باشد. اگرچه تاکنون پایه های علمی برای ارتباط میان استرس و وزوز گوش یافت نشده است اما وزوزگوش می تواند باعث ایجاد استرس شود. شدت دریافت سرو صدا های اطراف، حتی صداهایی که در سر وجود دارند به هنگام استرس در مقایسه با حالت آرام ذهن، افزایش می یابد.

گاهی اوقات وززو ناشی از تجویز مصرف دارو است. اما به محض توقف مصرف دارو صدای وزوز از بین خواهد رفت. اما در برخی مواقع موجب آسیب برگشت ناپذیر گوش داخلی می گردد و در نتیجه منجر به وزوز دایمی گوش شود.

تشخیص وزوز گوش

از آنجاییکه مبتلایان درک متفاوتی از وزوز گوش دارند، تشخیص صحیح و دقیق آن امری ضروری است.

گام اول: پی بردن به این نکته که آیا وزوز گوش با مصرف دارو قابل درمان است یا خیر. برای این مساله معاینات گوش، حلق و بینی ، دندانپزشکی، ارتودنسی و ارتوپدی توسط متخصصین صورت می پذیرد. بلندی و شدت وزوزگوش از طریق تست های مخصوص صورت می گیرد و تست شنوایی نشان می دهد که آیا فرد مبتلا، به افت شنوایی نیز دچار است یا خیر. وزوزگوش قابل شناسایی است.

اسکن مغز نشان می دهد که فعالیت های متابولیکی در نیمکره چپ مغز افراد مبتلا به وزوزگوش افزایش می یابد بنابراین وزوز گوش صرفا به سیستم گوش مرتبط نمی باشد.

چگونه وزوز را کنترل کنید؟

مساله ی اصلی وزوز گوش این است که شما علیرغم میل خود سر و صدایی که نمی خواهید را می شنوید. هنگامی که وزوز گوش برای اولین بار شنیده می شود، سریعاً مایه رنجش و آزار قلمداد می شود صدایی غیر طبیعی که توجه و حواس فرد را به سمت خود هدایت می کند. محتمل ترین توصیف می تواند این باشد که انگار گوش های شما دشمن شما هستند چرا که آغاز یک دور باطل است.

در ابتدا ممکن است بیشتر زمان خود را به استراحت بپردازید و از هر گونه ارتباطات اجتماعی بپرهیزید. این گوشه گیری به دلیل کم شدن تجربه های شنوایی گوناگون ، تعاملات اجتماعی و سایر فعالیت های اجتماعی شما خواهد بود. چرا که وزوز گوش قسمت اعظم توجه شخص را به خود جلب می کند و به مرور زمان زندگی فرد را از کنترل خارج می کند.

علاوه بر تمام اینها احساس یاس و نا امیدی و عدم توانایی در خصوص کنترل وزوز ، احتمالا بر شدت آن می افزاید و هوشیاری و توجه مغز به آن سمت متمرکز می شود.

در نهایت اینکه این دور باطل باید متوقف شود. شما باید بتوانید وزوز گوش را از مرکز توجه خود خارج کنید و موفق به کنترل آن شوید.

کنترل وزوز گوش:

یادگیری سازگاری با وزوز گوش

حتی در صورت عدم یافتن علت، وزوزگوش قابل درمان است. راه های فراوانی وجود دارد تا به مبتلایان کمک کند تا راه غلبه بر شرایط موجود را پیدا کنند. بدین منظور بهتر است نگرش و عادات خود را تغییر دهند. با این کار دیگر وزوز گوش زندگی افراد را مختل نخواهد کرد. اصطلاح مدیریت وزوز رویکرد تازه ای است که راه های گوناگونی را برای مهار وزوز گوش شامل می شود.

درمان به شیوه ی آموزش رفتاری – شناختی وزوزنمونه ای بسیار امید بخش و نوید دهنده است. عملکرد ذهنی و احساسات شما نقش مهمی در این رویکرد دارند. در جلسات آموزشی این شیوه، مضمامین مختلفی ارایه می شود تا بدین وسیله سطح خودیاری فرد افزایش یابد. در این نوع آموزش بیشتر بر اطلاعات هدفمند، تحلیل رفتار فردی، تمرینات عملی و تجربیات مثبت تمرکز می شود. چشم انداز آموزش رفتاری – شناختی وزوز گوش به شرح ذیل است:

ارتقای سطح یادگیری

توضیحات در خصوص جزییات علایم حقیقی و غیر حقیقی وزوز گوش

چرا باید به وزوز خود اهمیت نداد و به آن توجه نکرد و هیجانات و احساسات ما در این رابطه چه نقشی را ایفا می کنند

ارتباط استرس با وزوز گوش

تغییر عادات

آموزش روش های تمدد اعصاب

تمرین تصور سفر های خیالی به منظور فعال سازی احساسات و هیجانات مثبت
تغییر افکار منفی و ناامیدانه به نگرش های کمک کننده و مثبت ” من می توانم بر وزوز غلبه کنم “

ترک عادتهایی که موجب تقویت وزوز می شوند مانند کناره گیری از جمع دوستان و یا اجتناب کردن از فعالیت های اجتماعی

راه کارهای کاربردی برای مواقعی که وزوز گوش بر شما غلبه کرده است (فنون عادت پذیری).

باز آموزی شنوایی

محرک های صوتی و آموزش نحوه استفاده از سمعک، تولیدکننده های نویز، و سایر منابع صوتی به منظور کاهش توجه از وزوز گوش

سرماخوردگی

آبان ۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بيماري واگير

سرماخوردگى یک عفونت دستگاه تنفسى فوقانى است، بیمارى شایع و نسبتاً بى ضرر، اما مطمئناً وقتى به آن مبتلا مى شوید چنین احساسى ندارید. ممکن است آبریزش  بینى، گلو درد و سرفه داشته باشید یا اینکه آبریزش از چشم، عطسه کردن و احتقان بینى آزاردهنده شما را کلافه کند. ممکن است هم همه این علائم با هم شما را آزار دهد.

در واقع به علت آنکه بیش از ۲۰۰ ویروس مختلف ممکن است سرماخودرگى ایجاد کنند، علائم سرماخوردگى بسیار متفاوت است.

متاسفانه هر فرد بزرگسالى احتمال دارد ۲ تا ۴ بار در سال به سرماخوردگى مبتلا شود. کودکان به خصوص در سنین پیش از مدرسه بین ۵ تا ۹ بار سالانه سرما مى خورند.

سرماخوردگى به خصوص در کودکانى که به مهدکودک مى روند شایع است. اما خبر خوب این است که معمولاً سرماخوردگى در طول یک هفته بهبود پیدا مى کند، گرچه بعضى از سرماخوردگى ها تا دو هفته هم به طول مى انجامند.

اگر سرماخوردگى بیش از این مدت طول بکشد به پزشکتان مراجعه کنید تا مطمئن شوید که عفونت ثانویه باکتریایى در ریه ها، حنجره، ناى، سینوس ها یا گوش هایتان وجود ندارد.

علائم و نشانه ها

شروع علائم سرماخوردگى یک تا سه روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس سرماخوردگى است. اولین علامت عمده آبریزش از بینى است.

همچنین ممکن است در ابتداى دوره عفونت دچار خارش یا درد گلو، احتقان و گرفتگى بینى، کمى بدن درد یا سردرد خفیف شوید، در ادامه سیر بیمارى ترشحات بینى تان غلیظ تر و زرد رنگ تر مى شود.

سایر علائم سرماخوردگى اینها هستند:

عطسه کردن.
آبریزش از چشم.
سرفه.
تب ملایم.
خستگى خفیف.

علل سرماخوردگى

گرچه بیش از ۲۰۰ ویروس باعث سرماخوردگى مى شوند، رینو ویروس ها شایع ترین علت شناخته شده سرماخوردگى هستند. ویروس سرماخوردگى از راه دهان یا بینى وارد بدن مى شود، اما ممکن است خود شما هم در این انتقال «دست» داشته باشید.

گرچه سرماخوردگى از طریق عطسه و سرفه مى تواند منتقل شود، اغلب تماس دست با دست با شخصى که سرماخورده است یا استفاده از وسایل مشترک مثلاً حوله، تلفن و… باعث انتقال بیمارى مى شود. بعد از این تماس هنگامى که دست آلوده شده تان را به چشم ها یا بینى تان مى زنید ویروس وارد بدن مى شود.

عوامل خطرساز

کودکان به طور خاص به سرماخوردگى مستعد هستند زیرا نسبت به اغلب ویروس‌هاى عامل سرماخوردگى هنوز مقاومت کسب نکرده‌اند. اما یک دستگاه ایمنى نابالغ تنها علت این آسیب پذیرى کودکان به سرماخوردگى نیست. کودکان اغلب اوقات زیادى را با کودکان دیگر مى گذرانند و خیلى اوقات در شستن دستهایشان دقت نمى کنند. لذا به راحتى ویروس سرماخوردگى وارد بدن آنها مى شود.

چه بزرگسالان و چه کودکان در پاییز و زمستان که کودکان در مدارس هستند و اغلب افراد مدت زیادى را داخل خانه مى گذرانند به سرماخوردگى حساسترند.با افزایش سن و ایجاد ایمنى در بدن نسبت به بسیارى از ویروس هاى عامل سرماخوردگى احتمال سرماخوردگى نسبت به دوران کودکى کمتر مى شود، اما در مواردى احتمال خطر افزایش مى یابد:

گذراندن بیشتر اوقات در فضاهاى دربسته و در تماس نزدیک با افراد دیگر در طول پاییز و زمستان.
دچار شدن به استرس هاى روانى.
داشتن آلرژى که مجارى بینى را گرفتار کند.
درستى هیچکدام از باورهاى عامه در مورد عوامل زمینه ساز سرماخوردگى؛ مثلاً بیرون رفتن از خانه با موهاى خیس یا باد سرد خوردن و… تا به حال ثابت نشده است.

چه هنگام باید به پزشک مراجعه کرد؟

سرماخوردگى معمولاً در کمتر از یک هفته بهتر مى شود گر چه ممکن است با آن سرعتى که شما انتظار دارید علائم بیمارى ناپدید نشود.

ر صورتى که تب بالاى ۳۹ درجه داشتید یا احساس کردید علائمتان دارد بدتر مى شود به پزشک مراجعه کنید.

تب بالا به همراه درد بدن و ضعف شدید ممکن است نشان دهنده ابتلا به آنفولانزا و نه سرماخوردگى باشد.

براى آنفلوانزا داروهاى ضد ویروسى وجود دارد و ممکن است تا حدى مفید باشد اما براى تاثیر بخش بودن باید آنها در طول ۴۸ ساعت پس از شروع اولین علائم تجویز کرد.اگر تب شدید، تعریق و لرز و سرفه اى دارید که خلط دارید که خلط رنگى تولید مى کند ممکن است ذات الریه گرفته باشید.

در این حالت بهتر است مستقیماً به نزد دکتر بروید.همچنین اگر علائم بیمارى تان پس از ۷ تا ۱۰ روز تخفیف نیافت یا اگر یک عارضه مزمن تنفسى دارید که سرماخوردگى آن را تشدید کرده است به نزد پزشک بروید.به طور کلى سرماخوردگى در کودکان باعث بدحالى بیشتر مى شود و اغلب ممکن است دچار عوارض بعدى آن مانند عفونت چرکى گوش شوند. در صورتى که کودکتان علائم زیر را نشان داد فوراً او را پیش پزشک ببرید:

تب ۳۹ درجه یا بالاتر، لرز یا تعریق.
تبى که بیش از ۷۲ ساعت طول مى کشد.
تهوع یا درد شکم.
خواب آلودگى غیرمعمول.
سردرد شدید.
*اشکال در تنفس.
*گریه مداوم.
*درد گوش

عوارض

عفونت حاد گوش، که ناشى از نفوذ باکترى ها به فضاى گوش میانى است شایع ترین عارضه سرماخوردگى در کودکان است.

علائم و نشانه هاى شاخص این عارضه شامل گوش درد در کودکان کم سن است که نمى توانند حرف بزنند ناراحتى شان را صرفاً با گریه  کردن یا کشیدن گوش مبتلا نشان مى دهند و در بعضى موارد ترشح سبز یا زرد رنگ از بینى یا بازگشت تب شدید پس از بهبودى از سرماخوردگى است.

خارج شدن ترشحات چرکى از گوش به معناى پاره شدن پرده صماخ است. در این حالت فشار و درد گوش کودک را تخفیف مى دهد، اما به هر حال باید فوراً کودک را نزد پزشک ببرید.عفونت چرکى گوش برخلاف سرماخوردگى نیاز به درمان آنتى بیوتیکى دارد. کودکان کم سن و کودکان دچار بیمارى هاى مزمن بیش از دیگران ممکن است نیاز به درمان آنتى بیوتیکى به خاطر عفونت گوش داشته باشند.

سرماخوردگى که بهبود نمى یابد ممکن است به سینوزیت چرکى بدل شده باشد. سایر عفونت هاى ثانوى که ممکن است به دنبال سرماخوردگى رخ دهد شامل گلودرد چرکى (آنژین استرپتوکوکى)، برونشیت مزمن و ذات الریه است. اینها عفونت هاى وخیمى هستند و باید با سرعت توسط پزشک درمان شوند.

مصرف قطره هاى ضداحتقان براى دفع گرفتگى بینى پس از مدتى ممکن است باعث احتقان واکنشى شود به این معنا که شما براى اینکه راه هاى بینى خود را باز نگهدارید مجبورید مقدار بیشتر و بیشترى از این قطره را به کار برید. مصرف طولانى مدت این قطره ها باعث التهاب مزمن غشاهاى مخاطى مى شود. اگر مجبورید از قطره هاى ضداحتقان بینى استفاده کنید، استفاده از آنها را به چند روز محدود کنید.

درمان

سرماخوردگى یکى از شایع ترین علل مراجعه بیماران به مطب پزشکان است. «اما سرماخوردگى علاج ندارد.»آنتى بیوتیک ها هیچ اثرى بر ویروس ها ندارند و قرص هاى ضدسرماخوردگى که در داروخانه ها موجودند گرچه ممکن است باعث راحت تر شدن شما شوند اما سرماخوردگى را معالجه یا دوره آن را کوتاه تر نمى کنند.

قرص هاى ضدسرماخوردگى که بدون نسخه پزشک از داروخانه ها قابل تهیه اند و از مخلوطى داروهاى آنتى هیستامین و ضداحتقان تشکیل مى شوند علائم سرماخوردگى را در کودکان کم سن تخفیف نمى دهند و ممکن است باعث عوارض جانبى شوند. براى رفع درد و تب استفاده از استامینوفن بر آسپرین مرجح است.

مصرف آسپرین براى رفع تب ممکن است در کودکان کمتر از ۱۶ سال باعث یک عارضه مغزى نادر ولى کشنده به نام «نشانگان راى» شود.

پیشگیرى

با توجه به انواع بسیارى از ویروس ها که باعث سرماخوردگى مى شوند واکسن موثرى در حال حاضر براى پیشگیرى از سرماخوردگى وجود ندارد. اما با وجود آنکه ابتلا به سرماخوردگى اجتناب ناپذیر مى رسد، مى توان با رعایت برخى از احتیاطات زیر از گسترش سرماخوردگى جلوگیرى کرد:

دست هایتان را مرتب بشویید و به کودکانتان اهمیت این کار را آموزش دهید.
سطوح آشپزخانه و حمام را به خصوص هنگامى که یکى از اعضاى خانواده سرماخورده است تمیز نگه دارید.
در داخل دستمال کاغذى سرفه یا عطسه کنید. دستمال کاغذى مصرف شده را فوراً دور بیندازید.
از لیوان آب مشترک با سایر اعضاى خانواده استفاده نکنید. وقتى خودتان یا یکى از اعضاى خانواده سرماخورده است از لیوان مخصوص خود و یا فنجان هاى یک بار مصرف استفاده کنید.
از تماس نزدیک و طولانى مدت با فردى که سرماخورده است اجتناب کنید.
کودکتان را به مهدکودکى بسپارید که بهداشت در آن کاملاً رعایت شود و به خصوص کودکان بیمار را به خانه شان بفرستد.
در صورت امکان مهدکودکى را انتخاب کنید که نسبت کودکان موجود در آن به بزرگسالان ۵ به ۱ یا کمتر باشد.
*اسباب بازى هاى کودک سرماخورده را پس از بازى کردن با آنها بشویید.

گرچه بعضى از مردم معتقدند برخى از گیاهان دارویى یا مصرف مقادیر زیاد ویتامین C باعث پیشگیرى یا درمان سرماخوردگى مى شود اما تحقیقات علمى چنین منافعى را ثابت نکرده است.

مراقبت شخصى

ممکن است نتوان سرماخوردگى را معالجه کرد، اما مى توان کارهایى را انجام داد تا حتى الامکان با راحتى بیشترى دوره بیمارى را گذراند. رعایت نکات زیر ممکن است به شما کمک کند.

مقدار زیادى مایعات بنوشید: دست کم روزى ۸ لیوان مایعات بنوشید و به مقدار کافى استراحت کنید. از الکل، کافئین، سیگار که مى توانند باعث کم آبى بدن و تشدید علائم شما شوند اجتناب کنید.

از محل کارتان مرخصى بگیرید: در صورتى که تب یا سرفه شدید دارید یا به علت مصرف داروهاى ضدسرماخوردگى (که حاوى آنتى هیستامین هستند) خواب آلوده هستید در خانه بمانید. در صورتى که با فردى زندگى مى کنید که بیمارى مزمن دارد یا دستگاه ایمنى اش مختل است دهان و بینى تان را با ماسک بپوشانید.

درجه حرارت و رطوبت اتاقتان را تنظیم کنید: اتاقتان را گرم نگه دارید اما درجه حرارت را هم خیلى بالا نبرید. اگر هوا خشک است، یک دستگاه مرطوب کننده یا بخور سرد مى تواند به مرطوب کردن هوا و کمک به تسکین احتقان بینى و سرفه کمک کند. دقت کنید که دستگاه بخور را تمیز نگه دارید تا از رشد باکترى و قارچ در آن جلوگیرى شود.

گلویتان را تسکین دهید: غرغره کردن آب نمک گرم چندبار در روز یا نوشیدن آب لیمو به همراه عسل ممکن است به تسکین گلودرد و تخفیف سرفه کمک کند.

از قطره هاى بینى استفاده کنید: براى مرطوب کردن احتقان بینى از قطره هاى بینى حاوى آب نمک استفاده کنید. این قطره در داروخانه ها بدون نسخه به فروش مى رسند. این قطره ها، حتى براى کودکان موثر، بى خطر و غیر تحریک کننده اند. براى استفاده از آنها چند قطره را در هر سوراخ بینى بچکانید، سپس فوراً بینى تان را تخلیه کنید.

علائم و درمان سرطان لوزالمعده

لوزالمعده یا پانکراس، اندامی اسفنجی شکل و لوله ای در پشت معده است. لوزالمعده دو وظیفه در بدن بر عهده دارد:

– آنزیم های گوارشی را می سازد که کمک به هضم غذاها (مخصوصا چربیها) در روده می کند.

– ساختن هورمون ها، از جمله: انسولین و گلوکاگون که میزان قند خون را متعادل می کنند.

هنگامی که سلول های بدخیم رشد کرده و در لوزالمعده پخش می شوند، سرطان لوزالمعده به وجود می آید.

علائم سرطان لوزالمعده
سرطان لوزالمعده به نام بیماری خاموش خوانده می شود، زیرا علائم آن در مراحل اولیه بیماری مشخص نمی شود. اما زمانی که سرطان پخش شد، در بالای شکم و پشت، درد دیده می شود.

بعد از غذا خوردن و دراز کشیدن، درد بدتر می شود.

دیگر علائم عبارتند از: زردی (یرقان)، ادرار تیره و مدفوع روشن، لخته خونی، سوء هاضمه، اسهال، تهوع، کاهش اشتها، کمبود وزن، خستگی، ضعف و افسردگی.

علل سرطان لوزالمعده
– سیگار : افراد سیگاری ۲ تا ۳ برابر غیر سیگاری ها در معرض این بیماری قرار دارند.
– سن : بعد از ۴۵ سالگی این بیماری شروع می شود.
– جنسیت: بیشتر در زنان شایع است.
– دیابت
– پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) مزمن
– سیروز کبدی
– سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان لوزالمعده
– داشتن رژیم پر چرب
– چاقی
– عدم فعالیت بدنی
سرطان لوزالمعده به نام بیماری خاموش خوانده می شود، زیرا علائم آن در مراحل اولیه بیماری مشخص نمی شود

راه های تشخیص سرطان لوزالمعده
– سونوگرافی
– سی تی اسکن
– نمونه برداری از لوزالمعده
– ام آر آی از شکم
– آزمایش خون
– بررسی عملکرد کبد

سرطان لوزالمعده, پانکراس

عوارض سرطان لوزالمعده
لخته خونی
افسردگی
عفونت
مشکلات کبدی
درد
کاهش وزن

درمان سرطان لوزالمعده
– جراحی : اگر سرطان پخش نشده باشد، با عمل جراحی می توان سرطان را درمان کرد. اما سرطان پانکراس وقتی تشخیص داده می شود که سلول های بدخیم پخش شده اند. اگر تومور بیش از اندازه بزرگ باشد، می توان با عمل جراحی آن را بیرون آورد.

– پرتودرمانی : بعد از جراحی، پرتودرمانی نیز کمک به از بین بردن سلول های سرطانی باقیمانده می کند. پرتودرمانی به تسکین درد و مشکلات گوارشی ناشی از توده بزرگ سرطانی کمک می کند.

– شیمی درمانی : هنگامیکه تومور از لوزالمعده خارج شود، شیمی درمانی استفاده می شود. شیمی درمانی، یک درمان خوب برای سرطان هایی است که پخش شده اند.

– شیمی درمانی و پرتودرمانی: هنگامیکه تومور به طور کامل از بین نرفته باشد و هنوز از لوزالمعده خارج نشده باشد، از پرتودرمانی و شیمی درمانی با هم استفاده می کنند.

– ایمونوتراپی (درمان بیولوژیکی): تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با بیماری ها.

– تسکین دهنده درمان : این تسکین دهنده ها برای کاهش علائم و کنترل درد استفاده می شوند. هدف از این تسکین دهنده ها، بهبود کیفیت زندگی و بهبود روحیه می باشد. استفاده از آنها همراه با سایر درمان های سرطان مفید است.

جلوگیری از سرطان لوزالمعده
– سیگار را ترک کنید.
– رژیم غذایی سالم داشته باشید و از مصرف زیاد چربی بپرهیزید.
– ورزش منظم داشته باشید.

تب خونریزی‌دهندهٔ کریمه کنگو

خرداد ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, بيماري واگير

تب خونریزی‌دهندهٔ کریمه کنگو (Crimean-Congo Hemorrhagic Fever)یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده‌است که ازطریق گزش کنه ویا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

بیماری اولین بار در سال ۱۹۴۴ در کریمه اوکرائین شرح داده شد ونام تب خونریزی دهنده برای آن اعلام گردید. در سال ۱۹۶۹ معلوم شد پاتوژن ایجاد کننده تب خونریزی دهنده کریمه کنگو مشابه همان بیماری است، که در سال ۱۹۵۶ در کنگو مشاهده گردیده‌است ازاینرو ارتباط این دو مکان و بیماری باعث اسم فعلی شد. CCHF در انسان بیماری شدیدی همراه با مرگ و میر حدود ۳۰ ٪ ایجاد می‌کند و شیوع بیمارستانی آن نیز بسیار بالا می‌باشد.

عامل سبب‌شناختی (اتیولوژی)

عامل بیماری CCHF ویروسی از گروه آربوویروس خانواده بونیاویریده جنس نایروویروس که تحت عنوان ویروسهای بندپابُرد (arthropod-borne virus) می‌باشد. شایع‌ترین ناقل‌ها کنه‌ای به نام هیالوما می‌باشد.

همه‌گیرشناسی (اپیدمیولوژی)

ویروس CCHF به وسیله کنه هیالوما منتقل می‌شود. مخزن ویروس در طبیعت اصولا کنه‌ها می‌باشد و گاو، گوسفند، بز وخرگوش نیز به عنوان مخزن مطرح می‌باشند. این ویروس از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات بیمار، لاشه حیوان آلوده (انتقال به قصابها و سلاخها) سبب ایجاد همه‌گیری‌های ناگهانی می‌گردد. این بیماری بیشتر در مناطق صحرایی آفریقا، اروپای شرقی، خاور میانه عراق، هند، افغانستان، پاکستان، ایران و غرب چین مشاهده می‌گردد. شیوع بالایی از بیماری در بین پرسنل نظامی کارکنان بیمارستانها، کشاورزان و اشخاصی که با دام سروکار دارند مشاهده می‌گردد. بیماری در فصول گرم سال از اواخر فروردین تا اواخر شهریور (زمان رشد و تکثیر کنه‌ها) شیوع پیدا می‌کند. مواردی در بین اعضای خانواده بیمار و پرسنل پزشکی بعد از آلودگی با خون یا ترشحات بیمار رخ داده‌است. پرندگان به بیماری مقاومند (غیر از شترمرغ) لیکن می‌توانند با پخش کنه‌های آلوده باعث اپیدمی گردند. بیماری در حیوانات بدون علامت می‌باشد.

علائم بالینی

دوره کمون بیماری به طور متوسط چهار روز و حداکثر دوازده روز می‌باشد. معمولاً تا روز چهارم علائم غیر خونریزی مانند تب، سردرد، احساس سرما، خستگی درد عضلانی، پرخونی صورت، پرخونی ملتحمه و چشم، استفراغ و دردهای بالای معده می‌باشد. علائم خونریزی از روز چهارم شروع می‌شود که به صورت پتشی در مخاط دهان و پوست، خونریزی از لثه‌ها، بینی، معده، روده ورحم و زیر پوست ناحیه ساق پا و دستها ظاهر می‌شود. مرگ بیمار ناشی از شوک، کم خونی خونریزی شدید ریوی، عفونت منتشر و اختلال انعقادی داخل عروقی پیش رونده‌است.

مخزن بیماری :

گوسفند ، گاو ، بز ، خرگوش وحشی ، و شتر مرغ به عنوان مخزن بیماری مطرح هستند .

راههای انتقال :

انتقال از طریق گزش کنه که یکی از راههای مهم ابتلا می باشد . کنه ها بخصوص گونه هیمالوما از طریق تخمدان آلوده در تمام مراحل رشدآلوده شده و عفونت زا می باشند . کنه بالغ ویروس را به نوزادان خود انتقال می دهد .

انسان نیز در اثر تماس مستقیم با خون و ترشحات یا بافتهای آلوده دام و یا تماس با ترشحات افراد بیمار مبتلا می شوند . در تماس نزدیک با دمهای آلوده از طریق تنفس نیز امکان ابتلا به بیماری وجود دارد .

گروههای در معرض خطر :

همه افراد جامعه احتمال ابتلا به بیماری را دارند .

گروه پرخطر شامل : دامداران ، دامپزشکان ، کارمندان کشتارگاه و کارکنان بهداشتی درمانی ( پزشک ، پرستار ، بهیار و … ) می باشند .

فرد مبتلا به این بیماری همیشه تب دارد و در نهایت ممکن است به دلیل نارسایی اعضا و خونریزی شدید جان خود را از دست بدهد. دوره کمون تب خونریزی دهنده کریمه کنگو معمولا کمتر از ۲هفته پس از تماس با دام آلوده یا گزش کنه است و این علائم پس از این مدت بروز خواهد کرد و درصورت عدم انجام به موقع اقدامات درمانی، احتمال مرگ و میر تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بیش از ۵۰درصد است. البته دام آلوده علائم خاصی ندارد، فقط یک هفته تب دار می شود و بعد این تب فروکش می کند.

اگر دام آلوده در همان روزهای عود بیماری ذبح شود و در کنار آن سلاخ هم دستکش دستش نباشد یا دستش هنگام ذبح خراش بردارد، سریعا ویروس منتقل می شود. برای همین اصرار ما بر این است که دام*های وارداتی حتما توسط دامپزشک معاینه شوند و بعد در اختیار کشتارگاه ها قرار بگیرند.

مشخصات عامل:

عامل بیماری ویروسی از خانواده Bunyaviridae و جنس Nairovirus است. این ویروس دارای پوشش پروتئینی (Envelop) است و قطر ساختمان ویروس nm100 – 85 است و از گروه RNAهای یک رشته‌ای است. (Enveloped Virion 85-100nm – Single Strand – negative Sense RNA) مقاومت ویروس در برابر حرارت کم است و در دمای ۵۶˚C به مدت ۳۰ دقیقه از بین می‌رود. بنابراین پختن گوشت و یا پاستوریزه کردن شیر باعث از بین رفتن ویروس می‌شود، ضمنا ویروس می‌تواند در خون به مدت ۱۰ روز در دمای ۴۰˚C مقاومت کند. ویروس در محیط اسیدی مثلا اسید استیک دو درصد (و یا محیط اسیدی ایجادشده پس از جمود نعشی) از بین می‌رود و همچنین در برابر هیپوکلریت سدیم یک درصد (Hypochlorite) و محلول دو درصد Glutaraldehyde و یا ضدعفونی کننده‌های فنولیک Phenolic 5 تا سه درصد، حساس است. صابون و مایعات یا مواد شستشو دهنده با اینکه ویروس از بین نمی‌برند ولی تا حدی ویروس را غیر فعال می‌کنند. با توجه به اینکه اسیدوزی که پس از چند ساعت از ذبح دام در جسد حیوان پیدا می‌شود. موجب از بین رفتن ویروس می‌شود در کشتارگاههای صنعتی لاشه دام به مدت ۲۴ ساعت در فضای ۴ درجه سانتی گراد نگهداری می‌شود تا ویروس از بین برود. فریز کردن گوشت در منزل در دمای منفی ۱ تا منفی ۴ درجه سانتی گراد نیز ویروس را از بین می‌برد.

روش تشخیص

در هفته اول بیماری و در مرحله تب می‌توان با نمونه گیری از خون ویروس را جدا کرد همچنین می‌توان ویروس را از نمونه‌های بافتی مثل بافت کبد، طحال، کلیه، غدد لنفاوی جدا کرد.

ویروس را می‌توان در کشت سلولی تهیه شده از بافت کلیه میمون کشت داد و یا توسط آزمایش PCR (Polymerase Chain reaction) اثر ویروس را در نسخه برداری معکوس Reverse Transcriptase مشاهده کرد.

به وسیله آزمایشهای سرمی نیز می‌توان به جستجوی آنتی بادی پرداخت از جمله می‌توان از آزمایشهایی نظیرE LISA، IFA (Immunofluerescense Antibody)، خنثی سازی ,Neutralizing ab CFT Compliment fixation test) ثبوت عناصر مکمل) استفاده کرد. معمولا پس از شش روز IgM قابل اندازه گیری است و تا چهار ماه در خون باقی می‌ماند ولی IgG را تا پنج سال می‌توان در خون بررسی کرد اما در حالتهای فوق حاد و مرگ آور در ابتدای بیماری معمولا هیچگونه آنتی بادی در خون (قبل از شش روز) قابل اندازه گیری نیست بنابراین تشخیص بر پایه جداسازی ویروس از خون و بافتها به روش کشت سلولی و یا تشخیص آنتی ژن ویروس بروشهای IFA, EIA و PCR (polymerase chain reaction) است.

همچنین با اندازه‏گیری SGOT و SGPT می‌توان به عفونت ویروس در کبد Viral Hepatitis پی برد معمولا در مبتلایان SGOT بالاتر از SGPT است.

درمان

اساس درمان حمایتی است و شامل تنظیم آب و الکترولیت و درمان اختلال انعقادی درون رگی پیش رونده‌است. توجه کنید که درمانهای اختصاصی توسط پزشک انجام می‌شود.

پیشگیری

بیمار مشکوک به CCHF باید ایزوله شود و با افراد خانواده و پرسنل بیمارستانی در تماس نباشد. کلیه وسایل بیمارستانی مانند ماسک، دستکش، روپوش، پیش بند، لوله‌های خون، سرنگهای استفاده شده و هر وسیله‌ای که با ترشحات بیمار درتماس بوده باید سوزانده شود.

۱٫ سمپاشی منازل و اصطبل‌ها جهت کاهش کنه‌ها

۲٫ مصرف مواد ضد عفونی جهت گندزدایی توالت‌ها، محیط آلوده به خون و ترشحات بیمار

۳٫ به دلیل اینکه متاسفانه دام بدون علامت است، باید از مصرف گوشت تازه خودداری شود و دام پس از ذبح تا ۲۴ ساعت در دمای منفی ۱ تا ۴ قرار گیرد تا ویروس‌های آن کشته شوند و پس از آن مصرف شود.

۴٫ در هنگامی که پرسنل مراقب بیمار در معرض تماس پوستی یا پوستی مخاطی با خون، مایعات بدن و یا فضولات بیمار قرار می‌گیرند بایستی فوراً سطح آلوده را با آب و صابون بشویند.

۵٫از خرید گوشتهای بازرسی نشده بدون مهر دامپزشکی (کشتار غیر مجاز) خودداری کنید.

گربه عامل انتقال توکسوپلاسموز

سال هاست که گربه ها به عنوان ناقلان یک بیماری عفونی جدی به نام توکسوپلاسما یاخطرات نگهداری گربه در منزل توکسوپلاسموز شناخته شده اند.انگل این بیماری می تواند بیشتر حیوانات و پرندگان را آلوده کند، اما تکثیر سلولی آن تنها در گربه ها امکان پذیر است.

خوشبختانه این بیماری توسط افراد به یکدیگر منتقل نمی شود، ولی هر فردی می تواند به راحتی به آن مبتلا شود.

خطرات نگهداری گربه در منزل انتقال انگل توکسوپلاسموز

در طبیعت انواع زیادى از حیوانات اهلى که انسان از گوشت آنها استفاده مى‌کند، وجود دارد. این حیوانات با بلعیدن انگل آلوده مى‌شوند و انگل را در بافت‌هاى مختلف خود نگهدارى مى‌نمایند.

انسان با خوردن گوش خام یا نیم پز آنها به‌ انگل توکسوپلاسموز مبتلا مى‌گردد.

گوسفند و خوک در انتقال این بیمارى نقش عمده‌ترى دارند.خطرات نگهداری گربه در منزل

خطرات نگهداری گربه در منزل گربه و انتقال انگل توکسوپلاسموز

گربه به‌طور معمول فضولات خود را زیر خاک پنهان مى‌کند، ولى در اثر آب باران، حرکت کرم‌هاى خاکى و عوامل دیگر به سطح زمین آورده مى‌شود.

پرندگان با صید کرم‌ها و دانه‌چینى، و جوندگان با خوردن دانه‌هایى که در محیط آلوده به این انگل هستند، آلوده مى‌شوند.

از طرف دیگر علفخواران اهلی، به ویژه گوسفندانى که در اطراف شهرها و روستاها چرا مى‌کنند، با خوردن مواد آلوده به انگل توکسوپلاسموز، آلوده مى‌شوند و کیست‌هاى توکسوپلاسما را در ماهیچه‌هاى خود نگه مى‌دارند.

خطرات نگهداری گربه در منزل راه های انتقال

خطرات نگهداری گربه در منزل تماس مستقیم با حیوان آلوده
خطرات نگهداری گربه در منزل انتقال خون
خطرات نگهداری گربه در منزل پیوند عضو آلوده
استفاده از شیر حیوان آلوده و تخم‌مرغ خام
خطرات نگهداری گربه در منزل انتقال تصادفى در کارکنان آزمایشگاه‌ها

وجود این انگل در کودکانی که از مادران مبتلا یا آلوده متولد می شوند، یا افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است، خصوصا آن دسته از افرادی که حامل ویروس ایدز یا در حال شیمی درمانی هستند، می تواند جدی و خطرناک باشد.

خطرات نگهداری گربه در منزلعلائم

این انگل در اغلب افرادی که دارای سیستم ایمنی قوی باشند، علائم و نشانه‌ای از خود بروز نمی دهد و گاهی ممکن است که فرد نداند ناقل است. اما در بعضی از افراد علائم خفیفی مثل: تب، سردرد، بی‌حالی و درد عضله به همراه تورم غدد لنفی ظاهر می شود که گاهی با سرماخوردگی اشتباه گرفته می شود.

در افرادی که دچار نقص ایمنی می‌شوند، مثل بیماران مبتلا به ایدز یا کسانی که به خاطر سرطان، شیمی درمانی می‌شوند، انگل موجود در بدن دوباره فعال می‌شود و ایجاد عفونت شدید می‌کند. این عفونت به صورت التهاب مغز یا انسفالیت با تشنج، کاهش سطح هوشیاری و سردرد شدید خود را نشان می‌دهد و بسیار شدید و خطرناک است.

خطرات نگهداری گربه در منزل عوارض

وجود این انگل در کودکانی که از مادران مبتلا یا آلوده متولد می شوند، یا افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است، خصوصا آن دسته از افرادی که حامل ویروس ایدز یا در حال شیمی درمانی هستند، می تواند جدی و خطرناک باشد. به طوری که ممکن است موجب تخریب مغز، حملات صرعی، مشکلات ریوی و حتی مرگ شود.
جنین مادرانی نیز که از مرگ نجات می یابند ممکن است دچار عوارضی نظیر کوری، فلج مغزی و عقب افتادگی ذهنی شوند. البته شدت و خطر عفونت در جنین بستگی به آن دارد که در چه زمانی از دوران بارداری، مادر به این انگل آلوده شده باشد.
در انسان این انگل به صورت کیست هایی می تواند تقریبا هر عضوی را متاثر سازد، اما اغلب روی مغز و ماهیچه های قلب اثر می گذارد.

خطرات نگهداری گربه در منزل توکسوپلاسموز در مادران باردارخطرات نگهداری گربه در منزل

اگر در فاصله ۶ ماه قبل از بارداری، خانمی آلوده به انگل توکسوپلاسما شود و بیماری بهبود یابد، دیگر مستعد دریافت عفونت نیست و هیچ خطری نوزاد او را تهدید نمی‌کند.
آن چه باعث خطر می‌شود، عفونت مادر در دوران بارداری است که باعث سرایت انگل به نوزاد می‌شود.
عفونت مادر در چند ماه قبل از لقاح نیز احتمال سرایت به جنین را خواهد داشت.

خطرات نگهداری گربه در منزل خطرات توکسوپلاسموز برای جنین

جنین‌هایی که مادرانشان در اوایل بارداری دچار عفونت می‌شوند، بیماری خیلی شدید مغزی و چشمی خواهند داشت و بسیاری از آنان قبل از تولد می‌میرند.
جنین‌هایی که در ماه‌های آخر بارداری مادرشان آلوده شده باشند، عموما سالم به دنیا می‌آیند، ولی ممکن است دچار مشکلات ذهنی، تشنج و بیماری‌های مغزی شوند.

خطرات نگهداری گربه در منزل توصیه به مادران باردار

اگر شما باردار هستید یا تصمیم به بارداری دارید، حتما تست توکسوپلاسموز را انجام دهید. چرا که در صورت ابتلا، درمان به موقع می تواند به طور چشمگیری از احتمال خطرات آن برای جنین جلوگیری کند.
در صورت آلودگی نوزاد، باید درمان شروع شود و نوزاد آلوده تحت درمان دارویی قرار گیرد.

گوشت خام یا گوشتی که کاملا پخته نشده است را مورد مصرف قرار ندهید. تمام گوشت های قرمز را خوب بپزید تا کاملا رنگ قرمز آن عوض شده و آب آن خارج شود.

خطرات نگهداری گربه در منزل پیشگیری از توکسوپلاسموز

خطرات نگهداری گربه در منزل به مدفوع گربه دست نزنید و اگر خاک گلدان را عوض کرده و باغبانی می کنید، این کار را با دستکش انجام دهید و پس از اتمام کار، حتما دست ها را با آب و صابون بشویید.

اگر در منزل گربه دارید، گوشت خام به او ندهید و نگذارید که به هر مکان آلوده ای رفت و آمد کند.

گوشت خام یا گوشتی که کاملا پخته نشده است را مورد مصرف قرار ندهید. اغلب پستانداران خصوصا گوسفند ممکن است آلوده به این انگل باشند. بنابراین تمام گوشت های قرمز را خوب بپزید تا کاملا رنگ قرمز آن عوض شده و آب آن خارج شود. هرگز گوشت نپخته را مزه نکنید.

تمام میوه و سبزیجات خصوصا آن دسته که به صورت خام مصرف می شوند را کاملا ضدعفونی کرده و با آب بشویید.

از مصرف شیر غیرپاستوریزه و فرآورده های آن خودداری کنید، چراکه ممکن است حاوی انگل باشند. قابل ذکر است این انگل برای افرادی نظیر دامداران، دامپزشکان و قصابان، یک خطر شغلی محسوب می شود.

سرطان کولون یا روده بزرگ

سرطان روده بزرگ (colon یا کولون) در روده بزرگ، که پایین ترین بخش دستگاه گوارش است، اتفاق می‌افتد. کولون طولانی ترین قسمت روده بزرگ می‌باشد، که وظیفه جداکردن آب و نمک از مدفوع را دارد.

سرطان مقعد (رکتال یا rectal) در آخرین بخش‌های روده بزرگ اتفاق می‌افتد، گاهی اوقات به هردو این ها سرطان های کولورکتال (colorectal cancers) گفته می‌شود.

اغلب موارد سرطان روده بزرگ با انبوهی از سلول‌های خوش خیم و غیر سرطانی پولیپ آدنتومی (بواسیر لحمی) شروع می‌شوند.

در گذر زمان بعضی از انواع این پولیپ ها تبدیل به سرطان می‌شوند. پزشکان برای شناسایی این پولیپ ها و پیشگیری از تبدیل این پولیپ ها به سرطان، پیشنهاد می‌کنند که فرد به طور منظم اقدام به تست های غربالگری نماید.

علایم سرطان روده بزرگ (کولون)

نشانه ها و علایم سرطان روده بزرگ می‌تواند شامل:colon cancer سرطان کولون یا روده بزرگ چیست؟ دلایل سرطان روده بزرگ کدام‌اند؟

– تغییر در اجابت مزاج، شامل اسهال، یبوست و یا درجه غلظت و ثبات مدفوع شود.
– خونریزی مقعد و یا وجود خون در مدفوع.
– مشکلات مزمن شکمی همچون انقباض ماهیچه های شکم، درد شکم و یا باد معده.
– احساس اینکه مدفوعتان کاملا تخلیه نشده است.
– خستگی و یا ضعف.
– کاهش وزن غیرقابل توضیح.
– مدفوع باریک
– درد هنگام اجابت مزاج
– کم خونی یا فقر آهن

خیلی از افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ در ابتدای ابتلا به این بیماری هیچ یک از این علایم و نشانه‌های سرطان روده بزرگ را تجربه نمی‌کنند. وقتی علایم ظاهر شود، بسته به اندازه تومور و مکان آن متفاوت هستند.

اگر شما هریک از علایم سرطان روده بزرگ همچون خون در مدفوع، یا تغییرات طولانی مدت در اجابت مزاج و غیره خود دیدید، باید به پزشک مراجعه نمایید.

دلایل ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولون)

با اینکه دانشمندان دلایل اصلی سرطان روده بزرگ (کولون) را کشف نکرده اند، اما بعضی از موارد زیر ممکن است بتواند باعث ابتلا به سرطان روده بزرگ شود، این دلایل شامل:

پولیپ- سرطان روده بزرگ معمولا از تبدیل پولیپ های پیش سرطانی درون روده بزرگ به غذه سرطانی ناشی می‌شود.

ژن ها و دی ان ای- اگر سلول های بدن آسیب دیده و یا جهش بیابند، ممکن است رشدشان افزایش پیدا کرده و تبدیل به سرطان شوند.

ژن ها و خانواده- سرطان می‌تواند در نتیجه ژن های ارثی باشد. بنظر می‌رسد، تقریبا ۲۰ درصد از موارد سرطان روده بزرگ به دلیل سابقه خانوادگی و ژن های ارثی است.

عادات و رژیم غذایی- سیگار کشیدن و یا رژیم های غذایی بدن فیبر، پرچربی و گوشت قرمز رشد و توسعه سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد. درواقع رژیم های غربی که عموما در آمریکا و اروپا دنبال می‌شود، یکی از عوامل ابتلا به سرطان روده بزرگ است.

مصرف الکل- الکل و مصرف آن نیز ممکن است بتواند یکی دیگر از عوامل ابتلا به سرطان روده بزرگ باشد.

سایر عوامل پزشکی- چند تا از سایر مشکلات و بیماری ها که با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولون) در ارتباط اند شامل دیابت، پرتو درمانی (برای درمان سایر سرطان ها)، کولیت اولسراتیو و بیماری کرون می‌باشند.

چه کسانی در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولون) هستند؟

بغیر از موارد بالا، عواملی که می‌تواند خطر ابتلای شما به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد، شامل:

– افزایش سن- اکثر افرادیکه به سرطان روده بزرگ ابتلا شده‌اند، بالای ۵۰ سال سن دارند. سرطان کولون ممکن است در جوان ها هم رخ دهد اما شیوع آن در افراد مسن بیشتر است.
– نژاد آفریقایی آمریکایی- افراد این نژاد در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.
– پولیپ روده بزرگ
– افرادیکه در خانواده‌شان سابقه ابتلا به سرطان روده بزرگ داشته اند.
– رژیم غذایی کم فیبر و پر چربی و گوشت قرمز.
– فعالیت کم و یا عدم فعالیت- اگر شما کم تحرک هستید، خطر ابتلای شما به سرطان روده بزرگ (کولون) بیشتر از سایر افراد است. ورزش و فعالیت منظم می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

– افراد دیابتی- افراد دیابتی ممکن است خطر بیشتری در ابتلا به سرطان روده بزرگ داشته باشند.
– چاقی و اضافه وزن- افرادیکه چاق هستند، در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولون) و مردن در اثر این سرطان در مقایسه با افراد متناسب و لاغر قرار دارند.

– افراد سیگاری و کسانیکه الکل مصرف می‌کنند.

سرطان روده بزرگ چگونه مشخص می‌شود؟

اگر شما به علایم و نشانه‌های سرطان کولون مبتلا شده باشید و یا در خطر این بیماری باشید، پزشکتان برای شما از آزمایش تشخیص سرطان کولون تجویز می‌کند، این آزمایش ها شامل:

– کولونوسکوپی، استفاده از اسکوپ برای آزمایش و دیدن درون کولون و رکتوم.
– استفاده از CT اسکن که به آن کولونوسکوپی مجازی یا کولونوگرافی هم می‌گویند، برای تشخیص ابتلا به این بیماری استفاده می‌شود.

سرطان روده بزرگ (کولون) چگونه درمان می‌شود؟

درمان سرطان روده بزرگ بسته به نوع آن، پیشرفت بیماری، مکان بیماری، سن شما، وضعیت سلامتی شما و … توسط پزشک تجویز می‌شود. معمول ترین شیوه های درمان سرطان کولون شامل:

جراحی

در جراحی پزشک بخشی از تومر یا پولیپ را برمی‌دارد و یا اگر بیماری پیشرفته باشد مجبور به برداشتن کل کولون درگیر سرطان می‌شود.

شیمی درمانی

در این درمان از دارو برای نابود کردن سلول های سرطانی استفاده می‌شود. شیمی درمانی معمولا پس از جراحی استفاده می‌شود.
پرتو درمانی (رادیو تراپی)- از این روش برای کشتن سلول‌های سرطانی پس از جراحی و یا کوچک کردن تومور های کوچک قبل از جراحی استفاده می‌شود.

پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ

شما می‌توانید با رعایت مواردی خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهید و به نوعی از سرطان پیشگیری نمایید، این موراد شامل:

– خوردن طیف گسترده ای از میوه، سبزیجات و غلات کامل و رعایت یکرژیم غذایی سالم.
– ترک مصرف الکل و ترک سیگار.
– تمرین و ورزش در بیشتر روزهای هفته.
– حفظ تناسب اندام و وزن سالم.

در افرادیکه در خطر زیادی برای ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند، مصرف داروی آسپیرین و یا سلکوکسیب (و یا سایر دارو های خانواده COX-2 inhibitors ممکن است بتواند از ابتلا به سرطان روده بزرگ پیشگری نماید البته خطر این داروها بسیار زیاد بوده و حتی دوتا از انواع این داروها از بازار جمع آوری شده اند چراکه خطر بیماری های قلبی و سکته قلبی را افزایش می‌دهند) که البته بدلیل خطرات و عوارض جانبیشان فقط باید با دستور پزشک مصرف شوند.

اهمیت توجه به بیماری های واگیر

اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بهداشت, بيماري واگير

بیماری واگیر ناشی از یک عامل بیماری زا است که در نتیجه انتقال آن عامل از شخص یا حیوان آلوده یا از مخزن به میزبان حساس به طور مستقیم یا غیر مستقیم از طریق میزبان واسط ، حیوان ناقل یا محیط غیر زنده ایجاد می شود.

ویژگی بیماری های واگیر دار :

۱٫از شخص به شخص دیگر قابل انتقال است .
۲٫با انجام اقداماتی مانند واکسیناسیون ، رعایت بهداشت و … قابل پیشگیری است .
۳٫معمولاً با آنتی بیوتیک ها قابل درمان است .
۴٫به علت کثرت موارد ، هنوز در بسیاری از کشور ها مهم می باشد.
شرایطی که برای ایجاد بیماری واگیر نیاز است :
۱٫میزبانی که قادر باشد شرایط مناسب و کافی را برای عامل بیماری زاآماده کند .
۲٫عامل بیماری زایی که استعداد توانایی بیماری زایی داشته باشد.
۳٫مخزن Reserviore یا محیطی که شرایط زیست کافی و مناسبی برای بقاء رشد و تکثیر عامل بیماری زا فراهم سازد.

عوامل موثر بر بیماری های واگیر :

الف ) فاکتور های مربوط به عامل بیماری زا :

۱٫قدرت بیماری زایی عامل Virolence
۲٫اختصاصی بودن عامل بیماری زا
۳٫تعداد عامل بیماری زا ، هر چه تعداد بیشتر باشد ، بیماری شدید تر است .

ب ) فاکتورهای مربوط به میزبان :

۱٫سن : خردسالان و سالمندان آسیب پذیر هستند
۲٫جنس : زنان حامله بیشتر در معرض بیماری هستند.
۳٫میزان مقاومت بدن میزبان

ج) فاکتورهای مربوط به محیط :

۱٫رطوبت
۲٫درجه حرارت
۳٫آلودگی محیط
۴٫سوء تغذیه و تغذیه نامناسب
۵٫ازدحام و شلوغی محیط

انواع عامل بیماری زا :

۱٫ویروس ها
۲٫باکتریها
۳٫قارچ ها
۴٫ریکتزیاها : حد واسط باکتری و ویروس است .
۵٫پروتوزوئرها : چند یاخته ای مانند انگل های روده
۶٫امتازوئرها : چند یاخته ای مانند انگل های روده

روش های انتقال بیماری

الف ) انتقال مستقیم

۱٫تماس مستقیم : بیماریهای آمیزشی ، جذام ، عفونت های چشمی و …
۲٫استنشاق ریز قطرات عفونی : سرما خوردگی ، دیفتری ، سل ، مننژیت و …
۳٫تماس با خاک : کرم قلابدار ، کزاز و …
۴٫گزش توسط جانوران ، هاری
۵٫انتقال از رده جفت : آبله مرغان ، هپاتیت B ( سرخچه ، تب خال ، سیتومگالو ویروس )

ب) انتقال غیر مستقیم

عامل بیماری زا توسط ۵ عامل که به SF معروف هستند انتقال می یابد . شامل مگس Fly ، انگشت Finger ، لوازم Formite ، غذا Food ، مایعات Fluid

۱٫انتقال با وسایل بی جان : بیشتر شامل انتقال از طریق آب ، غذا و خون می باشد. بیماری های منتقله از راه آب و غذا شامل عفونت های گوارشی هستند ، مانند اسهال حاد ، حصبه ، وبا ، فلج اطفال ، هپاتیت B و … آن دسته از بیماریهایی که توسط خون منتقل می شوند : مالاریا و سیفلیس و فنونوکلئوز عفونی و …

۲٫انتقال با ناقل جاندار : Vector Borne مانند مالاریا ، طاعون و آنسفالیت که توسط بند پایان به انسان منتقل می گردد و یا شیستوزویماز که توسط حلزون به انسان منتقل می شود.

مراحل کنترل بیماری واگیر :

۱٫مرحله تشخیص بیماری
۲٫مرحله اعلام بیماری : وقوع شش بیماری سری مثل وبا ، طاعون ، تب راجعه آبله مرغان ، تیفوس و تب زرد در محل .
۳٫مرحله مشخص کردن مخزن منبع عفونت
۴٫تعیین میزان گسترش عفونت : در این مرحله تمام کسانیکه به بیماری مبتلا بودند یا با فرد تماس داشتند بایستی شناسایی و اقدامات انجام گیرد.

در جامعه :

۱٫آگاهی جامع و دقیق از خصوصیات بیماری
۲٫وجود سازمان مسئول که برنامه ریزی صحیح و اجرا و ارزشیابی اقدامات مبارزه با بیماری را عهده دار است .

سل و تب مالت شایع ترین بیماری مسری در ایران

اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بيماري واگير

رییس انجمن متخصصان داخلی ایران گفت: سل و تب مالت شایع ترین بیماری مسری در کشور ما است که از فردی به فرد دیگر و یا از حیوان به انسان قابل انتقال است.

سازمان بهداشت جهانی هفتم آوریل را به عنوان روز جهانی بهداشت تعیین کرده است.

این سازمان امسال، روز جهانی بهداشت مصادف با هفتم آوریل/ هجدهم فروردین ماه را با عنوان ˈبیماری منتقله از طریق ناقلینˈ برای اقدامات پیشگیرانه و مقابله گسترده دولت ها و کشورها با این گونه عوامل تهدید کننده سلامت انسان درسراسر جهان نام گذاری کرده است.

دکتر ایرج خسرونیا رییس انجمن متخصصان داخلی روز دوشنبه به مناسبت روز جهانی بهداشت در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: تب مالت از حیوان به انسان منتقل می شود و بیشتر در استان های کردستان و لرستان ایران شایع است.

وی افزود: این بیماری با خوردن شیرخام، پنیر تازه و سرشیر و یا از طریق تماس با حیوانات آلوده به انسان منتقل می شود.

خسرونیا گفت: حیوانات مبتلا به تب مالت باید درمان شوند و در درمان کامل این دسته از حیوانات نباید از شیر و سایر محصولات لبنی مشتق از شیر این حیوانات استفاده شود.

وی در مورد تعداد مبتلایان به این بیماری در کشور توضیح داد: آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد اما طبق آماری که از مناطق کردنشین و لرستان به دست آمده است، حدود ۳۰۰ نفر به این بیماری مبتلا هستند.

خسرونیا گفت: درمان این بیماری اگر در مراحل اولیه باشد حدود ۱۰ تا ۱۵ روز و اگر مزمن شده باشد، حدود ۳ ماه طول می کشد.

رییس انجمن متخصصان داخلی ایران در مورد بیماری سل نیز اظهار داشت: این بیماری بیشتر در مناطق مرزی شرق کشور شایع است و بیشتر افرادی که به آن مبتلا هستند، بدن آنها نسبت به داروها مقاوم شده است.

خسرونیا گفت: این بیماری بیشتر به دلیل عدم رعایت بهداشت در اماکن عمومی و ازطریق افرادی که بین ایران و کشورهای افغانستان و پاکستان در رفت و آمد هستند، به افراد سالم منتقل می شود و گسترش می یابد.

وی افزود: از آنجایی که این دسته از افراد اصول بهداشتی را رعایت نمی کنند، متاسفانه از طریق خلط خونی و سرفه کردن به افراد دیگر منتقل می شود.

خسرونیا در مورد آمار مبتلایان به این بیماری گفت: حدود ۶ هزار نفر در کشور ما به سل مقاوم به درمان مبتلا هستند.

وی ادامه داد: درمان بیماری سل معمولا از ۶ ماه تا یک سال به طول می انجامد و در افرادی که به سل مقاوم به درمان مبتلا هستند و بیماری در آنها مزمن شده است، ممکن است مدت بیشتری به طول بیانجامد.

رییس انجمن متخصصان داخلی در مورد شیوع بیماری های آمیزشی در کشور نیز اظهار داشت: ایدز یکی از بیماری های آمیزشی قابل انتقال از فردی به فرد دیگر است که خوشبختانه در کشور ما روند ابتلا به آن کنترل شده است.

خسرونیا افزود: با این حال طبق آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حدود ۲۶ هزار نفر در کشور به آن مبتلا هستند و سالیانه نیز بین ۵۰ تا ۱۰۰ نفر به تعداد آنها افزوده می شود.

وی ادامه داد: این بیماری از طریق رفتارهای خطرناک جنسی و استفاده از سرنگ مشترک در بین معتادان به مواد مخدر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

خسرونیا در مورد سایر بیماری های مسری مانند سرخچه، سرخک و آبله مرغان گفت: خوشبختانه این بیماری ها در کشور ما کنترل شده است و تعداد بسیار کمی به آن مبتلا می شوند.

به گفته وی افرادی که به این بیماریها مبتلا می شوند نیز به راحتی درمان می شوند و بیماری آنها شدت پیدا نمی کند.

بیماری سل چیست ؟

فروردین ۱۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بيماري واگير

سل یک بیماری عفونی است که در اثر مجموعه مایکوباکتریوم‌های سلی ( هریک ازمایکوباکتریوم‌های توبرکلوزیس ، بوویس و آفریکانوم ) ایجاد می‌شود. ولی در اکثر موارد بیماری ناشی از مایکوباکتریوم توبرکلوزیس یعنی نوع انسانی آن می‌باشد.

انواع بیماری :

بیماری به دو نوع ریوی و خارج ریوی تقسیم می‌شود. اگر بیماری سل پارانشیم ریه را درگیر کرده باشد بعنوان سل ریوی طبقه بندی می‌شود  که  شایعترین فرم بیماری می‌باشد ( بیش از ۸۰% موارد ). درسل خارج ریوی  ابتلا سایر اعضا بدن غیر از ریه‌ها  به سل دیده می‌شود. این اعضا شامل گره‌های لنفاوی بدن از جمله مدیاستن ، پلور ، استخوان‌ها و مفاصل ( مخصوصا ستون فقرات ) ، مجاری ادراری ـ تناسلی ، سیستم عصبی ( مننژ ) ، روده ها و دیگر اعضا است .

انتقال عفونت :

بیماری تقریباً همیشه از راه تنفس انتقال می‌یابد. یعنی از فرد مبتلا به سل ریوی اسمیر خلط مثبت به افراد سالم منتقل می‌شود . سازمان جهانی بهداشت ، سل را یک فوریت جهانی اعلام کرده است زیرا با پیدایش و انتشار باسیلهای مقاوم به چنددارو مجددا خطر تبدیل بیماری سل به یک بیماری غیر قابل علاج MDR ( Multi Drug Resistant) مطرح است.

اپیدمیولوژی :

تا کنون یک سوم جمعیت جهان با میکروب سل آلوده شده اند و سالانه ۱۰ میلیون مورد جدید سل بروز می کند و در حال حاضر بیش از ۲۰ میلیون نفر به بیماری سل مبتلا هستند.

در هر ثانیه یک نفر به باسیل سل آلوده می‌شود .

در هر ۴ ثانیه یک نفر به بیماری سل مبتلا می‌شود .

در هر ۱۰ ثانیه یک نفر در اثر ابتلا به بیماری سل می‌میرد .

علائم بیماری :

شایعترین علامت در سل ریوی ، سرفه پایدار به مدت ۳ هفته و یا بیشتر است . این سرفه معمولاً همراه با خلط و گاهی خلط خونی می‌باشد. علائمی مانند تنگی نفس و درد قفسه سینه نیز ممکن است وجود داشته باشد. علائم عمومی بیماری تب ، کاهش وزن ، بی اشتهائی ، بیحالی ، تعریق شبانه ، خستگی زود رس ، و ضعف می‌باشد . در سل خارج ریوی علائم بستگی به عضو مبتلا دارد . مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس در سل پلور ، بزرگی غدد لنفاوی در سل لنفاوی ، درد و تورم در سل مفصلی ، تغییر شکل استخوانی ، سر درد و تب و سفتی گردن در مننژیت سلی ، اختلالات ادراری و هماتوری در سل ادراری ، نازائی در سل اعضای تناسلی .

تشخیص بیماری :

به دلیل آنکه بیماران سل ریوی اسمیر مثبت بعنوان منابع پخش باسیل در جامعه هستند لذا لازمه قطع زنجیره انتقال باسیل سل در جامعه شناسایی و درمان این دسته از بیماران است. و تشخیص بیماران ریوی اسمیر مثبت بعنوان محور برنامه‌های مبارزه با سل است. برای تشخیص بیماری از فرد مشکوک ۳ نمونه خلط صبحگاهی در عرض ۳-۲ روز جمع آوری و سپس با میکروسکوپ بررسی می‌شود. حجم هر نمونه معمولاً باید ۵-۳ میلی لیتر بوده و در اسرع وقت به آزمایشگاه فرستاده شوند. هر قدر نمونه‌ها سریعتر به آزمایشگاه انتقال یابند احتمال یافتن باسیل سل در آن بیشتر است ( نباید بیشتر از یک هفته از جمع آوری نمونه‌ها گذشته باشد. )

بطور کلی خلط باید :

در ظروف تمیز و یکبار مصرف و در پیچ دار جمع آوری شود .

حتی‌الامکان نمونه‌ها در همان روز به آزمایشگاه فرستاده شود .

در صورت تأخیر در ارسال ، نمونه‌ها در جای خنک ( ترجیحاً در یخچال فاقد واکسن و مواد غذائی)  نگهداری  شوند.

در هنگام انتقال نمونه ها از گرما و نور مستقیم محافظت شوند.

برای انتقال نمونه‌ها از ظرف حمل استاندارد استفاده گردد.

اطلاعات لازم به همراه نمونه‌ها ارسال شود

اساس تشخیص سل ریوی آزمایش مستقیم و ساده خلط بیماران مشکوک است که در چهار مرحله انجام میگیرد :

تهیه گسترده مستقیم .

رنگ آمیزی اسمیر تهیه شده با روش ذیل نلسون .

مشاهده و بررسی لام .

گزارش نتایج .

دلایل اصلی افزایش وسعت جهانی سل :

۱ـ فقر در جمعیتهای مختلف

۲ـ تغییرات جمعیتی مانند افزایش جمعیت جهان ـ تغییرات هرم سنی جمعیت به ویژه مهاجرت‌ها و جا به جایی‌های وسیع جمعیت در جهان

۳- پوشش بهداشتی نامناسب و ناکافی

۴- کنترل ناموفق یا فقدان برنامه کنترل سل که موجب عدم موفقیت در بیمار یابی ، پیگیری و کاهش میزان بهبودی می‌شود

۵- همزمانی سل و اپیدمی ایدز در برخی کشورها

سیاست جهانی کنترل بیماری سل :

( درمان کوتاه مدت تحت نظارت مستقیم ) میباشد . DOTS استفاده از روش Directly Observed Treatment Short – course  که شامل یک ساختار مؤثر برای تشخیص ( اسمیر خلط با میکروسکوپ نوری ) و درمان داروئی کوتاه مدت است. هدف کلی این برنامه ، کاهش هر چه سریعتر شیوع سل در جامعه است. و اهداف اختصاصی آن عبارتند از :

۱ ـ بهبودی کامل حداقل ۸۵ % موارد جدید مبتلایان به سل ریوی اسمیر مثبت تا پایان سال ۲۰۰۳

۲ ـ  شناسائی حداقل ۷۰% مبتلایان به سل ریوی اسمیر مثبت تا پایان سال ۲۰۰۵

شش جزء اصلی استراتژی DOTS :

۱ـ حمایت همه جانبه دولت

۲ـ بیماریابی پاسیو از طریق آزمایش میکروسکوپی اسمیر خلط

۳ ـ درمان با رژیم داروئی کوتاه مدت تحت نظارت مستقیم حداقل برای تمام  بیماران با اسمیر خلط مثبت

۴ ـ تامین منظم نیازهای دارویی و آزمایشگاهی و تجهیزاتی

۵ ـ تثبیت نظام ثبت و گزارش دهی برای نظارت و ارزشیابی

۶ ـ تحقیق در سیستم ها و خدمات بهداشتی درمانی مرتبط با بیماری سل

درمان :

اساس درمان بیماری سل درمان داروئی می‌باشد. و در اکثر موارد خطر سرایت بیماری پس از ۲ هفته از آغاز درمان مؤثر از بین رفته و با تکمیل دوره درمان ، منبع عفونت از جامعه حذف می‌شود. این درمان بطور رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

بیماری سل

فروردین ۱۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, بيماري واگير

سل عفونت مزمنی است که به وسیله باکتری ” میکوباکتریوم توبرکلوزیس” و گاهی به وسیله سایر مایکوباکتریوم ها ایجاد می شود. این بیماری اغلب ریه را درگیر می کند، اما تقریبا هیچ کدام از دستگاه های بدن از شر بیماری “سل” در امان نیستند و سایر اعضای بدن هم ممکن است با این بیماری درگیر شوند.

بیماری سل به وسیله قطره های ریز موجود در هوا از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و اغلب افرادی را که در ارتباط نزدیک با فرد بیمار باشند، درگیر می کند. بنابراین همه اعضای خانواده فرد بیمار، در معرض ابتلا به این بیماری هستند. مگر این که او به بیمارستان منتقل شود و با آن ها زندگی نکند و یا تحت درمان صحیح قرار بگیرد.

فردی که دچار عفونت فعال سلی است، اگر سرفه یا عطسه کند و جلوی دهان و بینی خود را نگیرد، قطره هایی که حاوی مایکو باکتریوم یا میکرب سل هستند، در هوا پخش می شوند و اگر فرد دیگری که نزدیک فرد مبتلا است، این قطره ها را استنشاق کند، باعث ابتلای او خواهد شد. بنابراین افراد مبتلا هنگام عطسه و سرفه باید همیشه برای پوشاندن دهان و بینی خود از دستمال استفاده نمایند و پس از آن، دست های خود را با دقت بشویند.

البته این به آن معنا نیست که فرد مبتلا به سل باید قرنطینه شود. در تماس کوتاه و گذرا امکان انتقال بسیار کم است، اگر چه غیر ممکن نیست.

بسیاری از مردم میکروب سل در بدنشان وجود دارد. اما مبتلا به بیماری سل فعال نیستند.

علایم بیماری سل

علایم اولیه سل، ممکن است بسیار عادی باشد و توجه را جلب نکند ، مثل شخصی که دچار سرما خوردگی است یا کسی که مدتی لاغر و ضعیف است یا گاهی فرد تب می کند و دچار سرفه های مکرر می شود. افراد، در این مرحله به پزشک مراجعه نمی کنند تا علایم شدیدتری در آنها بروز کند، علایمی مثل درد تیزی که در ناحیه قفسه سینه است و با نفس کشیدن و سرفه ایجاد و تشدید می شود و یا وجود خلط خونی.

باید توجه داشت هیچ کدام از این دو علامت، مخصوص بیماری سل نیستند، اما نباید این علایم را دست کم گرفت
.علایم سل می تواند شبیه علایم سایر بیماریهای ریوی( مثل ذات الریه ، آبهای ریوی ، تومورها و عفونتهای قارچی)، خیلی از بیماریهایی غیر ریوی و یا حتی همراه سایر بیماری ها باشد.

درمان بیماری سل

برای درمان سل، راه های بسیاری وجود دارد ، اما همواره باید ۳ نکته را در نظر داشت :

۱- رژیم دارویی سل، اغلب شامل چند دارواست که میکروب سل نسبت به آنها حساس است. این داروها باید همراه هم مصرف شوند تا اثر لازم را داشته باشند. استفاده نامنظم داروها باعث می شود میکروب سل نسبت به این داروها مقاوم شود.

۲- بیمار باید داروهایش را به طور منظم و دقیق، طبق دستور پزشک مصرف کند . این نکته درباره همه بیماری ها صادق است. اما به خصوص درباره سل از اهمیت فوق العاده ای برخورداراست، چون درصورت مقاومت میکروب سل نسبت به داروهای موجود تقریبا می توان گفت دیگر هیچ داروی کاملا مؤثری برای درمان سل وجود نخواهد داش.

۳- درمان سل کمی طولانی اس. بنابراین بیمار باید حوصله داشته باشد و تمام مدت درمان را سپری کند. این دوره درمان گاهی تا ۲ سال طول می کشد.

پیشگیری از اسهال کودکان در طول سفر

مواقعی که میزان مسافرتها زیاد می‌شود، اسهال و بیماری‌های گوارشی به یکی از شایعترین مشکلات کودکان در هنگام مسافرت تبدیل می‌شود.

در طول سفر، کودکان باید بیشتر از زمانی که در منزلند، آب مصرف کنند و باید توجه داشت که سرعت از دست دادن آب بدن کودکان خیلی بیشتر از بزرگسالان است. در این نوشتار برخی از راههای مقابله با این مشکل در کودکان توضیح داده شده.

شایع ترین بیماری‌هایی که سلامتی کودکان را در طی مسافرت تهدید می‌کنند عبارتند از:

– اسهال
– مشکلات پوستی
– بیماری‌های سیستمیک به خصوص مالاریا
– بیماری‌های تنفسی

علایم و عوارض اسهال در کودکان

– از دست دادن آب بدن به طور متوسط یا شدید
– اسهال خونی
– تب کردن کودک
– استفراغ

اگر در اثر اسهال، چشمان کودک گود رفت، ادرارش کم شد و تولید اشک او کاهش یافت، حتما او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید، زیرا این ها علایم کم آبی شدید بدن کودک هستند و ممکن است با زدن سرم خوب شود.

علل اسهال

علت اسهال در کودک شما می‌تواند مختلف باشد، مانند مسمومیت غذایی، حساسیت غذایی، آلودگی به میکروبی خاص و….

بهترین راه برای جلوگیری از کم آبی بدن و جبران کمبود املاح، استفاده از محلول او آر اس (ORS) می‌باشد

برای بهبود اسهال کودک چه کنیم؟

۱- به سرعت جلوی کم آبی بدن کودک را بگیرید. مهم ترین مشکل کودک مبتلا به اسهال واستفراغ، کمبود آب و املاح بدن می‌باشد تب کودک نیز سبب تسریع از دست دادن آب بدن او می‌شود.

یادتان باشد اگر آب و املاح بدن کودک شما از دست برود و جبران نشود، می‌تواند عواقب خطرناکی برای او در پی داشته باشد.

بهترین راه برای جلوگیری از کم آبی بدن و جبران کمبود املاح، استفاده از محلول او آر اس (ORS) می‌باشد. پودر او آر اس را در تمام داروخانه ها می‌فروشند.

برای تهیه محلول او آر اس، آب را بگذارید تا خوب بجوشد. آب جوشیده را بگذارید تا خنک شود. چهار لیوان (یک لیتر) از این آب جوشیده را در پارچ بریزید و یک پاکت پودر ORS را در آن حل کنید. این محلول را در یخچال نگه دارید.

در طی روز هر چقدر که می‌توانید از این محلول، به کودک بدهید. بعد از ۲۴ ساعت هر چقدر از این محلول را که مانده است دور بریزید و برای ۲۴ ساعت بعدی، یک بسته جدید درست کنید.

مهم ترین نکته این است که پدر و مادر باید باور کنند که این محلول برای فرزندشان حیاتی است پس باید با حوصله و آرامش، در دادن محلول به کودک جدی باشند.

برای اینکه کودک بهتر محلول او آر اس را بخورد، آن را در یخچال بگذارید تا خنک شود.

اینطوری قابل تحمل تر می‌شود. همچنین می‌توانید با کمی‌آب میوه طبیعی (مثل آب سیب) آن را مخلوط کنید. اخیرا ORS طعم دار هم ساخته شده است.

۲- سرم قندی نمکی که برخی افراد در منزل تهیه می‌کنند، مناسب نیست و تاثیرات مفید محلول او آر اس را ندارد.

۳- اگر اسهال با استفراغ همراه بود، از دادن غذا به کودک خودداری کنید و تنها از محلول او آر اس استفاده کنید تا بدن او دچار کمبود آب و املاح نشود.

۴- در صورت تجویز پزشک متخصص اطفال، از داروهای ضد اسهال برای کودکتان استفاده کنید.

۵- اگر خون در اسهال کودک خود مشاهده کردید، فورا او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.
بعد از تعویض پوشک کودک یا بعد از شستن او بعد از اجابت مزاج، دست های خود را حتما با آب و صابون بشویید

۶- اگر فکر می‌کنید کودکتان به دلیل مصرف غذای فاسد و آلوده دچار اسهال شده است، آن را به پزشک بگویید. اسهال ناشی از مسمومیت غذایی اغلب با دل درد شدید همراه است و ممکن است خون هم در مدفوع دیده شود. معمولا طی ۴۸ ساعت پس از مصرف غذای آلوده و فاسد، علایم آن ظاهر می‌شود.

۷- از دادن مایعاتی مانند شیر و دوغ به کودکی که دچار اسهال شده است، خودداری کنید.

۸- در طول سفر، کودکان باید بیشتر از زمانی که در منزل هستند، آب مصرف کنند. باید توجه داشت که سرعت از دست دادن آب بدن کودکان خیلی بیشتر از بزرگسالان می‌باشد.

۹- حتما از آب های بهداشتی و بسته بندی شده برای کودکان خود در طول سفر استفاده کنید.

۱۰- غذاهایی که در طول سفر به کودکتان می‌دهید، کاملا پخته باشند و پوست میوه ها را قبل از خوردن بگیرید.

۱۱- مواد لبنی تازه به کودکان خود بدهید و از مصرف مواد لبنی مانده خودداری کنید. همچنین مواد لبنی بدون بسته بندی و غیر پاستوزیره را به کودک خود ندهید.

۱۲- کودکان در طول سفر تنقلات بیشتری مصرف می‌کنند و معمولا از مصرف وعده هایی مثل ناهار و شام خودداری می‌کنند. حتی المقدور سعی کنید تنقلات کمتری در اختیارشان قرار دهید تا از وعده های اصلی غذایی استفاده کنند.

توجه توجه

بیماری اسهال معمولا بیماری مسری و واگیرداری است. برای جلوگیری از انتشار آن، بعد از آمدن از توالت، دست های خود را حتما با آب وصابون بشویید.

همچنین بعد از تعویض پوشک کودک یا بعد از شستن او بعد از اجابت مزاج، دست های خود را حتما با آب و صابون بشویید

عفونت ‌چشمی

● شرح حال:

پسر بچه‌ ۱۳ ساله با تاری دید ۲ طرفه، چشمان قرمز، احساس جسم خارجی و ترس از نور و درد خفیف از چند هفته قبل مراجعه، چشم بدون خارش و ترشح بود.

سابقه‌ی بیماریهای داخلی، جراحی و چشم نامشخص بود. از نظر واکسیناسیون سابقه‌ی خوبی داشت و حساسیت دارویی نداشت و هیچگونه داروی موضعی یا خوراکی مصرف نمی‌کرد. بهترین دید اصلاح شده ۶۰/۲۰ در چشم راست و ۴۰/۲۰ در چشم چپ بود و در اسلیت لامپ واکنش فولیکولر در ملتحمه‌ی پلکی ۲ طرف وجود داشت.

ملتحمه‌ی چشم به طور خفیف قرمز بود و میکروپانوس در قسمت فوقانی قرنیه‌ی هر دو چشم موجود بود ++ سلول و فلر دو طرفه موجود بود عدسی ویتره‌ی قدامی هر دو چشم طبیعی بود. لنفادنوپاتی وجود نداشت.

● تشخیص:

بیمار از هرگونه علائم دستگاه تنفس فوقانی، حساسیت فصل و یا استفاده از داروی جدید و یا قطر‌ه‌ی چشمی، راش، نشانه‌های گوارشی، ضربه به چشم و یا مصرف لنز تماسی مبری بود.
مادر کودک اظهار می‌داشت که نامبرده به علت درد زانو و ورم ساق پا از چکمه استفاده نموده و مبتلا به اختلال ادراری و هماتوری بوده است. پس از مشاهده و ارزیابی توسط متخصص روماتولوژی اطفال و یافته‌های آزمایشگاهی تشخیص سندرم رایترز داده شد و درمان استروئیدی شروع شد.
سندرم رایترز همراه با کراتوکونژنکتیویت با ماگزتیرول (مخلوط نئومایسین – پلی مکیسین B و دگزامتازون) ۳ بار در روز و هیوسین (اسکوپولامین) ۲ بار در روز در هر دو چشم و تا یک هفته بعد پیگیری شد.
بیمار از نظر HLAB۲۷ منفی بود. سندرم رایترر (R.S) به طور کلاسیک شامل تریادورم ملتحمه، آرتریت و اورتریت غیر سوزاکی است و غالباً به صورت نادر هر ۳ علامت با هم دیده می‌شود.
R.S در افراد مذکر جوان دیده می‌شود. شایعترین تظاهرات چشمی ورم ملتحمه است. غالباً همراه با ترشح مخاطی بدون لنفادنوپاتی جلوی گوشی است. کراتیت نقطه‌یی اپی تلیالی گاهی همراه با ارتشاح پلئومرفیک زیر اپی تلیوم چند کانونی در قسمت میانی محیطی قرنیه به صورت میکروپانوس دیده می‌شود.
اوتیت حاد غیر گرانولوماتوی قدامی غالباً دیده می‌شود که گاهی تا ویتره قدامی گسترش می‌یابد. این یافته‌ها غالباً ۲ طرفه ولی غیر متقارن بوده، گلوکوم ثانویه‌ی زاویه بازتابش از التهاب اتاق قدامی، اپی اسکلریت وکوروئیدیت مولتی فوکال محتمل اما غیر شایع است.
● علائم سیستمی شامل:
تب، کاهش وزن، تغییرات پوست وناخن وهیپرکراتوز است. التهاب در سر آلت مردان و سرویسیت در خانمها و ضایعات مخاطی دهان بدون درد دیده می‌شود. یافته‌های مشخص پوستی Keratoderma Blennorrhagica که شامل پاپول، وزیکول پوستی روی آرنج یا روی پاها است. آرتریت در زانو ، قوزک پا و مچ بوده وتمایل به جابه جایی و عدم تقارن داشته وگاهی راجعه است.
ناتوانی دائمی به علت اسکلتی عضلاتی در ۲۰% بیماران دیده می‌شود.
● اتیولوژی:
تستهای آزمایشگاهی مانند آنتی‌ژن HLAB۲۷ حامی تشخیص R.S بوده و بیش از ۷۵ درصد بیماران HLAB ۲۷ مثبت دارند.
عفونت گوارشی ناشی از باکتری کامپیلوباکتر، سالمونلا ، شیگلا و ویرسینیا سبب پیشرفت بیماری R.S گردیده نقش کلامیدیا در عفونت ادراری تناسلی به عنوان یک عامل اتیولوژیک در پیشرفت بیماری R.S مورد تردید است.
● تشخیص افتراقی:
تشخیص افتراقی کدورت قرنیه‌ی محیطی شامل ویروسی (ویروس تب خال، آدنوویروس) باکتریال (کلامیدیا – نیسریا) آلرژیک (آتوپیک، بهاره). کراتوکونژنکتیویت، استافیلوکوک، ورم ملتحمه فلیکتن اولسر، کراتیت رزاسه، کراتیت محیطی زخمی که غالباً ثانویه به بیماری‌‌های کلاژن عروقی است.
● ورم ملتحمه ویروسی:
غالباً با عفونت تنفسی فوقانی آغاز شده وهمراه با سوزش، احساس جسم خارجی، پرخونی ملتحمه‌ و واکنش‌ فولیکولر، ترشح مخاطی سروزی ولنفادنوپاتی جلوی گوش است.
دید معمولاً بدون تغییر بوده و یا خیلی کم تغییر می‌کند. کراتوکونژنکتیویت تبخالی با کاهش دید، کاهش حساسیت قرنیه درد چشم، سوزش، احساس جسم خارجی، لنفادنوپاتی جلوی گوشی و گاهی وزیکولهای پوستی در اطراف چشم می‌باشد کراتوکونژنکتیویت اپیدمیک ناشی از آدنوویروس تیپ ۸ و ۱۹ باعث ارتشاح زیر اپی تلیالی می‌شود که خود سبب اسکار گردیده و در صورتی که در محور بینایی اتفاق بیفتد روی دید اختلال ایجاد خواهد کرد.
● ورم ملتحمه باکتریایی:
معمولاً با کاهش دید همراه است، احساس جسم خارجی، ترشح مخاطی چرکی، پرخونی ملتحمه‌ همراه با واکنش‌ پاپیلر، به جز عفونت کلامیدیائی که درآن واکنش فولیکولار خصوصاً در ملتحمه‌ی پلک فوقانی ظاهر می‌شود.
ورم ملتحمه سوزاکی فوق حاد غالباً همراه با پاپی مشخص، ترشح چرکی شدید، لنفادنوپاتی جلوی‌گوش، ورم پلک و در واقع این بیماری از اورژانس‌های چشم پزشکی بوده و نیاز به درمان فوری و شدید با آنتی‌بیوتیک وریدی و موضعی دارد چرا که Nisseria ممکن‌است سبب نفوذ در قرنیه و پارگی آن گردد.
● ورم ملتحمه آلرژیک:
این بیماران از خارش شدید و ترشح آبکی شاکی و معمولاً در سابقه‌ی‌ خود آلرژیهای فصلی را ذکر می‌کنند. علائم شامل کیموزیس همراه با واکنش‌ پاپیلر و گاهی ورم اطراف چشم می‌باشد.
آنهایی که به کراتوکونژنکتیویت آتوپیک مبتلا‌‌هستند غالباً از ترشحات غلیظ شکایت داشته و در سابقه‌ی‌ خود Atopy دارند. زخم‌های قرنیه و نقاط سفید رنگ در نزدیک لمب به نام نقاط Hornert Rantas Dots مشخصه‌ی بیماری است.
● کراتیت استافیلوککی حاشیه‌یی:
یک واکنش فوق حساسیتی به آنتی‌ژن استافیلوکک طلایی است که همراه بلفاریت مزمن دیده می‌شود. ارتشاح زیر اپی تلیالی غیر عفونی موضعی، نتیجه‌ی‌ واکنش آنتی‌بادی میزبان است که در حاشیه‌ی قرنیه بوده و به وسیله‌ی یک منطقه‌ی شفاف از ناحیه‌ی لمب جدا می‌شود.
همراه بودن آن با بلفاریت مزمن سبب ارتشاحاتی می‌شود که غالباً در ساعت ۲، ۴، ۸ و ۱۰ قرنیه دیده می‌شود. ضایعات با فلورسئین رنگ نمی‌گیرند و چشم معمولاً آرام است.
● ورم ملتحمه Phlyctenular:
با ارتشاحات (Infiltrates) موضعی، استریل در ملتحمه‌ی چشمی همراه است. بدون همراهی منطقه‌ی شفاف در حاشیه‌‌ی قرنیه یا لمب بوده و چون‌که اپی تلیوم آسیب پذیر است این ارتشاحات با فلورسئین رنگ می‌پذیرند. به طور کلاسیک فلیکتنوز با واکنش فوق حساسیتی تیپ ۴ به بیماری سل ایجاد شده اما ممکن‌است واکنش فوق حساسیتی به استافیلوکک یا قارچ‌ها و ویروس‌ هم باشد.
● رزاسه:
همراه با اختلال در عمل غدد سباسه‌ی پوست صورت و پلک‌هاست. ترشح سبوم اضافی پلک‌ها مسبب بلفاریت مزمن است که خود سبب ورم ملتحمه‌ی مزمن، ارتشاح حاشیه‌ی قرنیه، زخم استریل، اپی اسکلریت و حتی ایریدوسیکلیت می‌گردد. کراتیت رزاسه‌ی مزمن ممکن‌است سبب نورگ زایی قرنیه و اسکار گردد.
● کراتیت زخمی حاشیه‌یی:
که همراه است با بیماریهای سیستم ایمنی، عروقی کلاژن همانند سندرم شوگرن و آرتریت روماتوئید، گرانولوماتوز واگنر، پلی آرتریت نودوزا، لوپوس اریتماتو، اسکلرودرما، پلی کوندریت راجعه و بیماریهای التهابی دیگر مثل بیماری بهجت.
▪ علائم چشمی عبارتند از:
پرخونی ملتحمه‌، ارتشاح حاشیه‌ی قرنیه و نازک شدن استروما.
▪ اداره‌ی بیماری:
درمان R.S که همراه با کراتوکونژنکتیویت است شامل استفاده‌ی مکرر از قطره‌ی استروئیدی و سیکلوپلژیک در صورتی که التهاب اتاق قدامی مشخص باشد اضافه می‌شود و یک آنتی‌بیوتیک موضعی به منظور هرگونه بیماری اپی‌تلیوم قرنیه و حفاظت ثانویه در برابر عفونت و پیگیری خوب و درمان بیماری سیستمی با کمک روماتولوژیست یا متخصص داخلی.
با درمان صحیح ضایعات قرنیه ظرف چند ماه بدون هیچگونه اسکار و عروق خونی بهبود می‌یابند. درکودک نامبرده پس از چندین هفته درمان‌های فوق الذکر بهترین دید وی در هر دو چشم ۲۰/۲۰ بود. اتاق قدامی آرام وارتشاح زیر اپی تلیال در هر ۲ طرف رفع شده بود.

دکتر محمدحسین کوچک زاده
چشم
پزشکی امروز

لیپتوسیپروز

بیماری لپتوسپیروز (Leptospirosis Deases)  یا (تب شالیزار) : لپتوسپیروز یکی از بیماریهای عفونی اسپیروکتی و قابل انتقال بین حیوان و انسان بوده که بوسیله گونه های بیماریزای لپتوسپیرا ایجاد می شود.

لپتوسپیروز در تمام نقاط دنیا بجز قطب شمال و جنوب گسترش دارد و در نواحی گرمسیری و مناطق با بارندگی زیاد و مناطقی که سطح آب های زیر زمینی بالا می باشد آندمیک است.منطقه سواحل دریای خزر جزء مناطق پر اهمیت از نظر ابتلا به به این عفونت می باشد.

این بیماری عمدتاً در برنجکاران، کارگران مزارع نیشکر، کشاوزران، کارگران فاضلاب ها و معادن، دامپزشکان، دامداران ،کارگران مزارع نیشکر، کشاروزان، کارگران کشتارگاه ها و ماهیگیران بروز می کند. همچنین افرادیکه در حین تفریح (اسکی روی آب، قایق سواری و شنا) با آب آلوده به ادرار حیوانات مبتلا تماس دارند در معرض ابتلای به بیماری هستند.

این بیماری در مناطق مختلف تحت عناوین ویل، بیماری نیشکرچینان، بیماری کارگران مزارع برنج، بیماری علف چینان، بیماری لوبیاچینان، بیماری ماهیگیران، یرقان عفونی، یرقان هموراژیک، تب هفت روزه، تب موش، تب کانیکولا، تب مرداب، تب مزرعه و تب درو می توان اشاره کرد.

مخازن این بیماری شامل تعداد زیادی از حیوانات اهلی و وحشی می باشند، گاو، اسب، سگ، گربه، خوک، موش و سایر جوندگان به عنوان مخازن اصلی بیماری بوده و ممکن است بیمار گردند و به عنوان یکی از عوامل سقط دامی شناخته شده اند. حیوانات وحشی از قبیل( گوزن، سنجاب، روبا، راسو، پستانداران دریایی شیرآبی) و حتی خزندگان و دوزیستان (قورباغه) نیز ممکن است آلوده به بیماری باشند.

بیماری لپتوسپیروز یکی از گسترش یافته ترین بیماریهای مشترک بین انسان و حیوانات است. چهره بالینی این بیماری آنقدر متغیر است که هرگز نمیتوان تنها بر پایه علائم و نشانیهای بیماری، آن را تشخیص داد. به همین دلیل تشخیص بیشتر بر پایه اعتماد به آزمایشگاه در نشان دادن و مشاهده عامل بیماری و دقت روشهای سرولوژیکی استوار است

لپتوسپیرا به دو گونه تقسیم می شود

لپتوسپیرا اینتروگانس L. Interrogans که در انسان و حیوانات بیماریزا است و تمام سرو واریته های بیماریزا را شامل می شود.
لپتوسپیرا بی فلکسا L. Biflexa که تمامی سرو واریته های ساپروفیت را شامل شده و زندگی آزاد دارند.

تاریخچه بیماری در ایران و جهان

لپتوسپیروز توسط دانشمندی به نام وایل برای اولین بار در سال ۱۸۸۶ بیماری شناسایی و تعریف شد. شناسایی عامل بیماری توسط دانشمند ژاپنی به نام اینادا در سال ۱۹۱۴ صورت گرفت. از آن زمان تا کنون مطالعات سرو باکترولوژیک در بسیاری از کشورهای جهان صورت گرفته که بیانگر شیوع بیماری در اغلب کشورهای دنیا و در انواع گونه های پستانداران اهلی و وحشی می باشد. اولین مطالعه گستردهای که در ایران در مورد لپتوسپیروز صورت گرفته مربوط به سال ۱۳۳۶ میباشد که در طی آن دکتر مقامی و همکاران در موسسه سرم سازی رازی نمونه های سرمی ۳۰۰۰ راس گاو گوسفند و ۵ نفر شتر را با آزمایش MAT مورد بررسی قرار دادند

اپیدمیولوژی و راه های انتقال

لپتوسپیروز به عنوان یکی از بیماریهای مشترک با گستردگی و انتشار جغرافیایی و سیع و مخازن متعدد مطرح بوده و در بیشتر مناطق دنیا بجز مناطق قطبی ثبت و گزارش شده است، انتشار بیماری بستگی به حضور حیوانات مخزن و حامل بدون علامت و شرایط محیطی مناسب جهت رشد و بقای لپتوسپیرا دارد، خاک های مرطوب ناشی از بارندگی و یا آب های سطحی، شرایط لازم برای بقای لپتوسپیرا را در خارج از بدن میزبان مهیا می کنند و در سالها و فصولی که بارندگی زیادتر است احتمال بروز بیماری بیشتر است. همچنین بلایای طبیعی از قبیل سیل، طوفان و گردباد در شیوع بیماری مؤثر هستند.

مهم ترین منبع آلودگی، ادرار حیوان مبتلا می باشد. در حیوانات آلوده بدون علائم بالینی لپتوسپیرا اینتروگانس می تواند برای ماه ها در لوله پروگزیمال کلیه زنده مانده و از طریق ادرار برای بیشتر از ۶ ماه سبب آلودگی محیط می گردد، هم چنین جنین سقط شده و بافت های آلوده و ترشحات دستگاه تناسلی و شیرآلوده (در مرحله حاد بیماری) می توانند بطور مستقیم یا پس از آلودگی محیط موجب انتقال بیماری گردند.

بنابر این:

مساعد بودن شرایط آب و هوایی، pH خاک، میزان بارندگی و رطوبت، وجود آبهای راکد و یا باتلاقی، افزایش جمعیت جوندگان ( انواع موش) ، خرگوش، خفاش، و نیز گوشتخواران اهلی و وحشی ( سگ روباه گرگ و …) در محیط می تواند میزان وقوع بیماری را افزایش دهد. باکتری لپتوسپیرا می تواند از طریق خراشهای ریز پوست و یا از محلهایی که پوست زخمی شده و نیز از طریق مخاطات سالم (مخاط لب و دهان و چشم) وارد بدن شود.

شنا در آبهای راکد و آلوده به ادرار حیوانات مبتلا و کار در شالیزار های برنج که محل عبور حیوانات وحشی و جوندگان می باشد و یا تماس با حیوانات مبتلا امکان آلودگی انسان را افزایش می دهد.

نشانه های بیماری در انسان:

این بیماری در انسان در افرادی که دارای مشاغل خاص (کار در مزارع برنج، نیشکر، دامپزشکان، کار در آزمایشگاه، کارکنان کشتارگاهها و دامپروران ) هستند بیشتر دیده شده است. در مناطق شمالی کشور این بیماری با نام تب بیجار معروف می باشد و همه ساله تعداد زیادی از شالیکاران کشور در اثر ابتلا به این بیماری در بیمارستاتها بستری می شوند.

هر چند درمان به موقع بیماری بسیار موفقیت آمیز است اما مشکل اصلی تشخیص به موقع و عدم اشتباه آن با بیماریهای مشابه است. به همین دلیل در بعضی از رفرانسها این بیماری به عنوان یک بیماری چند چهره شناخته می شود. نشانه های بیماری در موارد مشابه آنفلوآنزا بوده و ممکن است با آنفلوآنزا اشتباه شود.

البته فرمهای دیگر بیماری در انسان وجود دارد شامل: سندرم ویل (weil ) که با یرقان، نارسایی کلیوی، خونریزی، میوکاردیت همراه با آرتیمی مشخص می شود.فرم مننژیت/ مننگوآنسفالیت که با نشانه های عصبی همراه است و فرم خونریزی ریوی که همراه با نارسایی تنفسی می باشد.

در صورت ورود باکتری به بدن و پس از طی دوره کمون  ۷ تا ۱۳ روزه در مرحله اول بیماری نشانه های زیر ظاهر می شود: تب و لرز، دردعضلانی بخصوص در ناحیه عضلات ران و کمر، سرفه و درد در ناحیه سینه، یرقان، تورم و پرخونی غشاً ملتحمه چشم به صورت دو طرفی، درد مفاصل، ترس از نور، جوشهای قرمز پوستی، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، گاهی اسهال، مننژیت آسپتیک و در زنان حامله خطر از بین رفتن جنین و سقط وجود دارد.

البته بسته به سروتیپ عامل بیماری ممکن است یک یا تعدادی از نشانه های فوق ظاهر شود. بعد از طی مرحله اول بیماری (۴ تا ۹ روز) با ظهور پادتن ها لپتوسپیراها از خون محو شده و در کلیه ها متمرکز شده و بطور متناوب از طریق ادرار دفع میشوند. این مرحله می تواند ماهها ادامه یابد.

لپتوسپیروز در حیوانات اهلی:

در بسیاری از منابع علمی از نشانه های بالینی مختلفی مانند: تب، زردی، هموگلوبینوری (خون شاش)، سقط جنین، ورم پستان و تغییر رنگ شیر و یا چشم درد متناوب در اسبها به عنوان نشانه های شاخص لپتوسپیروز در حیوانات اهلی نام برده شده است. با این وجود باید تاکید نمود که بیش از ۸۰% موارد بیماری در دامها بصورت تحت بالینی یا فرم پنهان بروز می کند، این بدین معنی است که دامهای مذکور با وجود آنکه خود ظاهرا علائمی از بیماری را نشان نمی دهند، اما منبع مهمی برای آلودگی سایر دامها، محیط زیست و نیز انسانهای در تماس با آنها می باشند.

بیماری در گاو با اشکال حاد، تحت حاد و مزمن بروز می کند. دامهای جوانتر به شکل حاد و بالغین به دو شکل دیگر ابتلا می یابند. دوره کمون بیماری ۸-۴ روز است و بدنبال آن لپتوسپیرمی بروز می کند که از یک تا ۵ روز دوام دارد. در گاو ماده جریان شیر تقریباً قطع می شود سیر بیماری در گوساله ها شدیدتر بوده و منجر به عقب ماندگی رشد و بدرجات متغیر مرگ و میر را باعث می گردد.

روش های پیشگیری و کنترل بیماری

اقدامات پیشگیری:

۱.استفاده از چکمه، دستکش و پیش بند توسط افرادی که در مشاغل مخاطره آمیز کار می کنند.

۲.شناسایی آب ها و خاک هایی که احتمالاً آلوده هستند و در صورت امکان زهکشی آب آنها.

۳.آموزش مردم و به خصوص گروه های در معرض خطر در خصوص روش های انتقال و اهمیت بیماری و اجتناب از شنا و یا راه رفتن در آب هایی که احتمال آلودگی دارند و استفاده از وسایل حفاظتی صحیح هنگام کار در محیط های آلوده.

۴.کنترل جوندگان در محل سکونت بخصوص در مناطق روستایی. ۵درمان آنتی بیوتیکی با دی هیدرواسترپتومایسین بصورت دوز واحد جهت جمعیت دامی به همراه با جداسازی حیوانات آلوده و اجتناب از آلودگی محل زندگی آنها.

۵.مصون سازی دام و سایر حیوانات با استفاده از واکسن که سبب کنترل بیماری و عدم ابتلاء حیوانات می گردد، ولی ممانعت از ناقل شدن آنها و دفع ادراری لپتوسپیرا نمی کند، بعلاوه ایمن سازی کاملاً در پیشگیری از ابتلای انسان تأثیر زیادی ندارد زیرا عامل بیماری در حیوانات مبتلا برای مدت ها از طریق ادرار دفع می گردد.

۶.ایمن سازی در انسان بر ضد سروتیپ های اختصاصی که در محیط زندگی شایع است می تواند مؤثر باشد در بعضی ازکشورها برای گروه های در معرض خطر و با سرووارهای خاص انجام می شود.

۷.خشکاندن باتلاقها و برکه ها

اقدامات کنترل بیماران، موارد تماس و محیط شامل:

گزارش به مقامات بهداشتی
تبادل اطلاعات بین بخشی دامپزشکی و بهداشت
درمان بیماران و حیوانات آلوده
جداسازی بیمار، خون و ترشحات بدن باید مورد توجه قرار گیرد.
گندزدایی همزمان مواد و وسایلی که با ادرار و ترشحات آلوده و خون تماس دارند
تحقیق در باره تماس ها، جستجوی موارد تماس حیوانات آلوده و آب های آلوده به عنوان منبع.
شیمیوپروفیلاکسی، در مطالعات نشان داده شده که داکسی سیکلین با دوز ۲۰۰ mg یکبار در هفته و جهت گروه ها و مشاغل پرخطر می تواند از عفونت پیشگیری کند. ولی بطور معمول و گسترده توصیه نمی گردد.
بررسی های همه گیرشناسی، جستجوی منبع آلودگی، بررسی منابع صنعتی و یا شغلی از جمله تماس مستقیم با حیوانات.
در زمان درو برنج معمولاً دست و پای کشاورزان توسط ساقه های برنج زخمی می شود. در این موقع دست و پای خود را نباید توسط آب های اطراف مزرعه و یا چاله های ایجاد شده شست و شو دهد. زیرا این آب ها ممکن است آلوده بهادرار جوندگان و حیوانات که در آن حوالی قرار دارند باشد و باعث ابتلاء به این بیماری شود.
توجّه داشته باشید که حیوانات ممکن است بیمار باشند و عامل بیماری را دفع کنند بدون اینکه هیچ علامتی داشته باشند پس همۀ دام ها را آلوده فرض کنید و رعایت جوانب احتیاط را بنمایید.
در صورتی که مشکوک به ابتلا به بیماری هستید به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایید.

تب مالت

تب مالت یک بیماری عفونی است که قابل انتقال از حیوانات مختلف به  انسان می باشد . و معمولا در حیوانات این بیماری منجر به سقط جنین و اختلالات باروری می شود.

این بیماری در انسان به صورت تب و لرز و تعریق ، ضعف ، درد مفاصل ، سردرد و دردهای عمومی  مشخص می گردد.

بز ، گاو، گوسفند و خوک چهار حیوان اهلی هستند که عموما به این بیماری دچار شده و به عنوان مخزن ، بیماری را به انسان منتقل می کنند..

عامل بیماری باکتری بروسلا است که از ۴ گروه عمده تشکیل یافته است. و عبارتند از : بروسلا ملی تنسیس ، بروسلا آبورتوس ، بروسلا سوئیس ، و بروسلا کنیس .

راههای انتقال:

انسان معمولا از طریق مختلف از جمله تماس مستقیم ویا استفاده از فراورده های آلوده حیوانات آلوده به این بیماری مبتلا می گردد  . کود ، خاک ، پشم ، مو ،‌ظروف شیر نقلیه و دیگر وسایل دامداری ، همچنین کفش آلوده کارگران شاغل در دامداری ، منابع آلودگی تب مالت را تشکیل می دهند.

مهمترین راه انتقال گوارشی می باشد و از طریق خوردن  شیر خام و فراورده های غیر پاستوریزه آن بویژه خامه ، سر شیر ، پنیر تازه محلی ، و بستنی سنتی غیر پاستوریزه ، همچنین گوشت و امعا و احشاء خام (مثل  جگر خام) و سبزیجات آلوده اتفاق می افتد.

انتقال بیماری از طریق تنفس نیز امکان پذیر است. موارد ابتلا در کارگران و دامدارا نی که در شستشو و تمیز کردن اسطبل ها فعالیت دارند دیده شده است.

وضعیت بیماری در ایران: در روستاها و عشایر ایران ، بین چادر ها و کلبه های روستاییان و محل نگهداری گوسفندان فاصله چندانی وجود ندارد.

نوازش نوزاد دام تازه بدنیا آمده توسط کودکان و مصرف محصولات لبنی غیر پاستوریزه بخصوص آغوز از علل انتشار تب مالت در ایران می باشد . ذبح غیر استاندارد دامها نیز در کشور ایران از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

هپاتیت B

کبد عضوی است که در بسیاری از فعالیتهای حیاتی بدن ، مانند مقابله با عفونت ها ، متوقف کردن خونریزی، پاک کردن خون از سموم و داروها ، و ذخیره انرژی در بدن نقش دارد .

هپاتیت یک بیماری است که کبد را متورم کرده و فعالیتهای آن را مختل میسازد . این بیماری به علتهای مختلفی ایجاد میشود . یکی از این علتها آلودگی به ویروس هپاتیت B است.

نشانه های هپاتیت B

آ لودگی به ویروس هپاتیت B به سه حالت متفاوت ممکن است دیده شود.

هپاتیت حاد:در این حالت بیمار پس از یک دوره مقدماتی با نشانه های مانند تب ، سرما خوردگی، تهوع ، استفراغ ، و درد شکم دچار زردی می شوند.

اولین عضوی که زردی در آن مشاهده می شود. سفیدی چشم ها است . بطور معمول خود به خود بهبود می یابد . و پس از شش ماه خون از ویروس پاک می شود. و فقط ۱۰% -۵% بیماران بالغ ممکن است آلودگی مزمن شود.

هپاتیت مزمن :

در این حالت ، نشانه ها بسیار غیر اختصاصی است . شایعترین نشانه هپاتیت مزمن ، ضعف و خستگی طولانی است . گاهی ممکن است زردی خفیف یا خارش وجود داشته باشد . با پیشرفت بیماری ممکن است نارسایی کبد بروز کند . این افراد باید تحت نظر پزشک قرار گیرند . و در صورت نیاز ، دارو درمانی شوند.

آلودگی بدون علامت :

در این حالت ، فرد بدون هیچگونه نشانه بالینی و یا آزمایشگاهی بیماری کبدیس ویروس هپاتیت را در خون خود دارد .و می تواند آن را به سایرین انتقال دهد .آین افراد به درمان دارویی نیاز ندارند ، ولی خطر ابتلا به حالت مزمن هپاتیت در آنان زیاد است  و باید هر ۶ ماه یکبار توسط پزشک بررسی شوند.

بیشترین موارد آلودگی به هپاتیت B بدون نشانه ، است بنابراین بهترین روش تشخیص بیماری ، آزمایش خون از نظر وجود ویروس هپاتیت B است

راه های انتقال هپاتیت B

آلودگی به هپاتیت B بطور عمده در نتیجه تماس با خون و ترشحات جنسی آلوده ، به روشهای زیر صورت می گیرد:

تولد از مادر آلوده به هپاتیت B، تماس جنسی حفاظت نشده با افراد آلوده ، استفاده مشترک از ابزار آلوده تیز و برنده نظیر سوزن و سرنگ ، تیغ اصلاح و مسواک.

تزریق مکرر خون یا فرآورده های آلوده ( امروزه کنترل خون های اهدایی ، احتمال آلودگی از این طریق را بسیار اندک نموده است )  .

دیالیز با وسایل آلوده و پیوند اعضای آلوده ، خالکوبی ، حجامت ، سوراخ کردن گوش ، خدمات پزشکی و دندانپزشکی در محل های نامطمئن و آلوده یا هر اقدامی که منجر به سوراخ شدن پوست با وسایل آلوده و غیر استریل شود .

هپاتیت B از طریق دست دادن ، در آغوش گرفتن ،بوسیدن و نشستن در کنار فرد آلوده وسایر تماسهای معمول منتقل نمی شود و حضور افراد آلوده در محیط های کار و اجتماع بلا مانع است .

انگل آسکاریس

آسکاریس مشهورترین کرم حلقوی است که بعد از کرمک بالاترین نسبت آلودگی را در سطح جهان دارا می باشد . کرمی است بزرگ و گرد شبیه کرم خاکی ، به رنگ زرد که در درون روده کوچک بسر می برد و اندزه آن بین ۳۵ . ۱۵ سانتیمتر است. کرم‌های‌ گرد در لوله‌ گوارش‌ رشد می‌کنند این‌ انگل‌ها مسری‌ بوده‌ و در همه‌ سنین‌ دیده‌ می‌شوند، ولی‌ در کودکان‌ شایعترند.

عوارض آسکاریس

وجود تعداد زیاد کرم آسکاریس ،‌ مهاجرت و یا تجمع آنها در روده‌ها گاهی سبب ایجاد عوارض شدید می‌شود. این عوارض عبارتند از انسداد روده‌ها ، ابتلای کیسه صفرا ، آپاندیست و سوراخ شدن روده‌ها. علایم انسداد روده ها شامل درد ناگهانی و پیچش شکم همراه با استفراغ و مشاهده انسداد در عکس‌برداری است

سیر تکاملی

اگر تخمهای بوسیله میزبان ضمن غذا یا آب خورده شود، به طرف معده حرکت می‌کند و در آنجا لاروها از تخم بیرون می‌آیند و به داخل سیاهرگها یا عروق دیواره روده نفوذ می‌نمایند.

سپس به طرف کبد و قلب و ریه به گردش در می‌آیند ظرف چند روز لاروها به داخل راهها یا گذرگاههای هوایی آمده از نای ، مری و معده مجددا به طرف روده حرکت می‌کنند.

در روده به صورت کرم رسیده و بالغ در می‌آیند. برای تکمیل و اتمام دوره زندگی کرم روده میزبان واسطه لازم نیست.

علائم را به دو مرحله تقسیم کرد :

۱ – مسیر حمله و مهاجرت لارو

عبور لاروها از کبد بر این عضو تأثیر می گذارد و گاهی باعث بزرگی و دردناکی آن می شود ،‌جایگزنی آنها در ریه ، ناراحتی های تنفسی ایجاد می کند علائم آن عبارتند از سرفه های خشک ،‌تنگی نفس و ‌تب. این مسیر بیشتر از دو هفته طول نمی کشد . در طی مهاجرت ریوی ،‌لارو ممکن است با تولید حساسیت میزبان سبب بروز تظاهرات آلرژیک مانند ‌حملات آسمی گردد .

۲ – مرحله استقرار کرم بالغ در روده

علائم معمولی این مرحله درد ناحیه شکم ، بی اشتهایی و سوء‌هاضمه می باشدعلائم دیگر شامل بیخوابی ، تشویش و ساییدن دندانها هنگام خواب است . شایعترین شکایت بیماران مبتلا به آسکاریس ، درد مبهم شکمی است .

نکاتی در باره انگل آسکاریس

۱٫ تشخیص دقیق بر دیدن تخم در مدفوع یا دفع کرم بالغ استوار است
۲٫ آسکاریس در مناطق معتدل و گرم شایعتراست
۳٫ در مناطقی که بهداشت ناکافی است شیوع فراوانی دارد .
۴٫ بیشترین در سن ۵ تا ۹ سال یعنی کودکان سنین دبستان و قبل از دبستان دیده می شود
۵٫ شیوع آلودگی در دختر و پسر تقریباً یکسان است
۶٫ طبقات فقیرتر شهری و روستا بدلیل بهداشت نامناسب ‌بیشتر مبتلا می شوند
۷٫ در صورتی که یک فرد خانواده مبتلا شود بقیه هم مبتلا می شوند .
۸٫ در مناطقی  که از کود انسانی در مزارع سبزیجات استفاده می شود ، آلودگی در تمام سنین از مصرف سبزیجات آلوده ایجاد میشود
۹٫ تخمها به  نور مستقیم خورشید و گرما حساسند

‌پیشگیری و کنترل انگل آسکاریس : موثرترین راه کنترل انگل آسکاریس تأمین بهداشت عمومی ،تامین آب بهداشتی و سالم ، دفع مناسب  فاضلاب و رعایت اصول زیر می باشد

۱ – دفع بهداشتی مدفوع و جلوگیری از آلودگی خاک ، بخصوص در اطراف محل بازی و ورزش کودکان
۳ – محفوظ نگه داشتن غذاها از آلوده شدن با فضولاتی که امکان دارد به تخم انگل آلوده باشند .
۴ – کوتاه کرد ن مرتب ناخن ها بخصوص در کودکان،و جلوگیری از وارد کردن دست به دهان در کوردکان
۵ – از آنجا که انسان میزبان نهایی آسکاریس می باشد تشخیص و درمان افراد آلوده نه تنها موجب بهبود آنان می شود ، بلکه اقدام موثری در جهت قطع زنجیره انتقال بیماری است.
اصول کلی درمان
۶- نواحی مقعد و تناسلی را حداقل روزی دوبار با صابون و‌ آب گرم بشویید
۷- در صورت امکان همه لباسهای راحتی ، لباسهای خواب ،‌زیر پوشها و حوله های آلوده را که توسط فرد مبتلا استفاده شده بجوشانید

انگل های روده ای در افغانستان

بحث انگل های روده ای بحث بسیار مفصل و پر اهمیتی است . یک بخش اهمیت این مساله از اینجا ناشی می شود که شیوع این بیماری کلا در جامعه جهانی بسیار بالاست . پیش بینی می شود شاید چیزی نزدیک به دو میلیارد نفر در دنیا مبتلا به بیماری های انگلی باشند .

از طرفی بعضا عوارضی بسیار جدی بدنبال این بیماری ایجاد می شود و حتی مرگ و میر هم بدنبال بیماری های انگلی داریم که آمار پایینی نیست .

از طرف دیگر در جامعه خصوصا در جامعه افغانستان بنظر می رسد که به اندازه کافی درباره انگل ها اطلاع رسانی نشده است و مردم در ارتباط با اهمیت این بیماری و عوارضی که ایجاد می کند و راههای پیشگیری آن آگاهی کافی ندارند .

بحث دیگری هم که می تواند این مساله را بسیار پر اهمیت نشان دهد وضعیت پایین بهداشت در جامعه افغانستان است که هنوز ما با استانداردهایی که مد نظر سازمانهای جهانی است فاصله داریم و این باعث می شود شیوع بیماری انگلی را در جامعه افغانستان خیلی زیاد ببینیم .

– راههای انتقال بیماری های انگلی:

اساس بحث در ارتباط با انتقال دهان است یعنی اینکه معمولا تخم ها از طریق دهان خورده می شود یا با آب یا با غذا و یا با دست آلوده که این مساله را در اطفال زیاد می بینیم که دستها ممکن است آلوده باشند و این دستها به دهان زده شود و بعد هم تخم انگل خورده شود که این تخم ها در داخل بدن پروسه ای را طی می کنند ، بسته به اینکه از کدام نوع انگل باشند جایگاه استقرارشان ممکن است که مقداری تفاوت داشته باشد و علائم بالینی هم در انگل های مختلف ممکن است که مقداری متفاوت باشد .

وقتی که ما می گوییم انگل ، منظور ما دقیقا همان چیزی است که در جامعه وجود دارد یعنی بخشی از بیماری انگلی که عمدتا علائم شدید ایجاد نمی کند و گرنه ما بخشی از بیماری های انگلی را داریم مثلا « ژیاردیا » که وقتی کسی مبتلا می شود دچار اسهال خیلی شدید ، دل پیچه های شدید ، تب و … می شود که با مراجعه به پزشک و تشخیص داده شدن درمان می شود ولی بخشی از این انگل های روده ای علائم حادی ایجاد نمی کنند ، در طولانی مدت عوارض خود را باقی می گذارند که در جامعه هم معمولا همین انگل ها را بعنوان انگل های روده ای می شناسند .

– علائم بالینی انگل های روده ای

چیزی که در جامعه خیلی شاهد آن هستیم خصوصا در کودکان دل دردها و دل پیچه های گاه و بیگاهی است که آنها دچار می شوند . یکی از علامت های بسیار شایع انگل های روده ای خود را به شکل دل درد و دل پیچه و ایجاد نفخ نشان می دهد یعنی داخل روده ها گاز زیادی تجمع پیدا می کند بیشتر از آنچه که در حالت طبیعی وجود دارد .
علاوه بر این مساله گفته می شود افرادی که به شکل شبانه روزی ترشح بزاق شان خیلی زیاد می شود و هنگام خواب از دهانشان آب خارج می شود این هم یک نشانه ای از بیماری های انگلی کمک کننده است البته تشخیص قطعی از طریق آزمایش است . افرادی که دچار دندان قروچه هستند هم مبتلا به بیماری های انگلی هستند البته این مورد زیاد قطعی نیست ولی یکی از علائم بیماری های انگلی است .

مورد دیگر خصوصا در کودکان این است که بعد از اجابت مزاج ، انگل دیده می شود که این یک نشانه بسیاری قطعی است و ممکن است که نیاز به آزامایش هم نداشته باشد مگر اینکه برای تشخیص نوع انگل آزمایش انجام شود . در بخشی از بیماری های انگلی مثل کرمک یا اکسیور که شیوع آن در اطفال بسیار زیاد است ، ناحیه نشیمنگاه خارش بسیار شدیدی دارد و این یک علامت تشخیصی است و تقریبا تشخیص را قطعی می کند که کودک دچار کرمک یا اکسیور شده است. علائم بالینی ای که ما به شکل شایع در جامعه می بینیم همین مواردی است که گفته شد اما اگر عارضه ای ایجاد شده باشد بسته به اینکه چه عارضه ای ایجاد شده باشد علائم بالینی متفاوت خواهد بود و البته بسیار شدید و گاهی بسیار کشنده .

– عوارض انگل های روده ای

شایع ترین عارضه ای که که انگل های روده ایجاد می کنند سوء تغذیه است یعنی اینکه وقتی انگل روده ای در داخل روده ها مستقر می شوند تغذیه و جذب را دچار اختلال می کنند و همچنین بخشی از محتویات غذایی که در داخل روده وجود دارد صرف تغذیه خود انگل خواهد شد که این مساله خود را در اطفال به شکل بارزتری نشان می دهد که اطفال دچار اختلالات رشد جسمی و ذهنی می شوند و طبیعتا روی کارکرد اجتماعی آنها تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت . استفاده کردن از مواد غذایی می تواند باعث ایجاد کم خونی در افراد شود علاوه بر این مساله انگل ها ، زخم هایی را در روده ایجاد می کنند که به شکل طولانی مدت خونریزی های کوچک و مخفی دارد که دیده نمی شود و این مساله در طولانی مدت کم خونی ایجاد می کند . ما اکثر اطفالی را که مبتلا به بیماری های انگلی هستند به شکل کم خون هم می بینیم که کم خونی عوارض بسیار جدی را بجا می گذارد و اطفال را به شدت دچار مشکل می کند .

اما عوارض جدی تری هم وجود دارد مثل اینکه انگل وارد کیسه صفرا می شود و مشکل ایجاد می کند یا وارد پانکراس می شود و پانکراتیت یا عفونت پانکراس ایجاد می کند که دردهای بسیار شدیدی را ایجاد می کند و بدنبال خود عوارض و مشکلات بسیار جدی را برای افراد ایجاد می کند که در مواقعی هم نیاز به جراحی پیدا می شود . یا گاهی اوقات ممکن است که انگل وارد آپاندیس شود و آپاندیسیت ایجاد کند که بیماری شناخته شده ای است ، معمولا نیاز به جراحی پیدا می شود . گاهی اوقات تجمع انگل ها را در یک نقطه از روده داریم که ممکن است باعث ایجاد انسداد روده شوند خصوصا در نوع آسکاریس که کرم های بزرگتری اند و حتی تا ۳۵ سانتی متر ممکن است طول داشته باشند ، در این نوع انسداد روده را بعنوان یک عارضه جدی می شناسیم که خود این هم ممکن است نیاز به جراحی پیدا کند و یک حالت بسیار بد آن این است که سوراخ شدگی روده ها ایجاد شود و انگل از دستگاه گوارش خارج شده و وارد نواحی دیگر بدن شود و بدنبال سوراخ شدگی ، خونریزی های شدیدی ایجاد شود که افراد مبتلا نیاز به اورژانس پیدا می کنند در غیر اینصورت معمولا جان خود را از دست می دهند .

– توصیه های پزشکی در رابطه با بیماری های انگلی

ما دو مساله بسیار جدی داریم : یکی شستشوی مکرر دستها با آب و صابون است که دستها عامل اصلی انتقال در بسیاری از مواقع هستند . این مساله را باید به همه خصوصا به اطفال آموزش دهیم تا این مساله بصورت کامل در جامعه نهادینه شود .

– بحث دوم سبزی ها است . بسیاری از مواقع تخم های انگل از طریق سبزی ها منتقل می شوند . با توجه به اینکه خیلی اوقات متاسفانه کودهایی که به سبزی ها داده می شود کودهای انسانی است که این امر مشکلات را شدیدا تشدید می کند . این دو مساله فوق که گفته شد کلید مساله است و بسیار می تواند کمک کند .

بحث آب هم برای جامعه افغانستان با توجه به اینکه آب لوله کشی شده وجود ندارد ، بحث بسیار مهم و کلیدی است و مردم باید حتما راههای ضد عفونی کردن آب را یاد داشته باشند و دولت هم باید امکانات کافی در این زمینه در اختیار مردم قرار دهد تا بیماری ها کنترل شود ، در غیر اینصورت کنترل این بیماری بسیار سخت می شود .

کارشناس : آقای دکتر رحمت الله سروری

انگلهای روده‌:

اَنگَل به موجودی که برروی یا داخل بدن موجود زنده دیگری زندگی نموده و از این زندگی فایده می‌برد، گفته می‌شود. انواعی که در داخل بدن میزبان زندگی می‌کنند به نام انگل‌های درون‌زی ( Endoparasite )گفته می‌شوند که شایعترین آنها کرم‌های روده ای هستند .

اساس بحث در ارتباط با انگلهای روده‌ای انتقال از طریق دهان است یعنی اینکه معمولا تخم ها از طریق دهان خورده می شود یا با آب یا با غذا و یا با دست آلوده که این مساله را در اطفال زیاد می بینیم که دستها ممکن است آلوده باشند و این دستها به دهان زده شود و بعد هم تخم انگل خورده شود که این تخم ها در داخل بدن پروسه ای را طی می کنند ، بسته به اینکه از کدام نوع انگل باشند جایگاه استقرارشان ممکن است که مقداری تفاوت داشته باشد و علائم بالینی هم در انگل های مختلف ممکن است که مقداری متفاوت باشد .

انگلهای روده‌ای انواع گوناگون و با عوارض مختلف مشاهده می‌شوند که در زیر به چند مورد مهم آنها اشاره میشود.

۱- اکسیور (کرمک):

اکسیور که بآن کرمک هم می‌گویند بصورت انگل انسان در کلیه نقاط جهان دیده می‌شود.

علامت مشهود ابتلاء در اثر مهاجرت کرم ماده بارور از سوراخ مخرج به خارج ظاهر می‌شود.

در نتیجه خروج کرم و حرکت آن در ناحیه مقعد ایجاد تحریک و خارش جلدی می‌شود و کودکان مبتلا با خاراندن نشیمن ایجاد زخم و خونریزی می‌کنند که با اضافه شدن باکتریها ممکن است زخم چرکی شود. خارش معمولاً خیلی شدید و هنگام شب بیشتر است، در نتیجه سبب بی‌خوابی کودک میشود که در اثر آن عوارض عصبی مانند خستگی و بیقراری و عصبانیت بروز می‌کند.

سرایت کرمک :

۱- در اثر خاراندن نشیمنگاه تخم انگل در زیر ناخن‌ها جمع میشود و یا به انگشتان کودک مبتلا می‌چسبد طفل با گذاشتن انگشتان خود در دهان تخم انگل را وارد دستگاه گوارش خود می‌کند که این تخم تبدیل به کرم شده و این عمل را خودآلودگی می‌گویند.

۲- این انگل بوسیله آب و غذای آلوده، البسه و ظروف آلوده، هوا و خاک آلوده هم سرایت می‌کند.

۲- تنیا (کرم کدو)

کرم کدو از راه خوردن گوشت خام و نیمه پخته گاو و یا خوک بیماری انسان سرایت می‌کند.

نوعی که از گاو سرایت می‌کند، بیماری طولانی است که باعث ناراحتی و ضعف و کم ‌خونی شدید بیمار می‌شود.

لارو (نوزاد):

این کرم در گوشت آلوده گاو و گوساله بدرشتی سرسنجاق و حتی نخود هم دیده می‌شود و دارای رنگی کدر و یا سبز رنگ میباشد،‌این نوع کرمها بندبند هستند و سر آنها دارای چنگک و قلابهای مخصوص می‌باشد،‌خیلی ریز بوده و بآسانی دفع نمی‌شود، بلکه دائماً در حال تکثیر است و بعد از مدتی بندها مرتباً‌ از راه مدفوع خارج میشوند.

۳- اسکاریس:

آسکاریس کرمی است دراز، استوانه‌ای شکل و دو انتهای آن باریک برنگ سفید شیری یا گلی رنگ است.

آسکاریس ماده بالغ بطول ۲۰ تا ۴۵ سانتیمتر و بقطر ۳ تا ۶ میلی ‌متر است آسکاریس نر از ماده کوتاهتر و بطول ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر و بقطر ۲ تا ۴ میلیمتر است.

آلودگی به این انگل در تمام نقاط جهان وجود دارد. ولی در قاره آسیا بیشتر است و یکی از شایعترین بیماریهای انگلی ایران است.

این کرم تخم‌ گذار است. تخمهای این کرم در سرما و رطوبت و در مقابل پاره‌ای مواد شیمیائی خیلی مقاومند و ممکن است تا ۵ سال زنده بمانند ولی در خشکی و مقابل نور آفتاب بیشتر از چند هفته زنده نمی‌مانند.

بیماریزائی:

لارو (نوزاد) این انگل از اندامها و دستگاههای مهم بدن می‌گذرد و ممکن است عفونتهای شدید و ضایعات زیادی ایجاد نماید.

علائم :

مهمترین علایم این بیماری اختلالات دستگاه گوارش (درد شکم،‌ تهوع، استفراغ، ‌پرآبی دهان، پرخوری،‌ لاغری) اختلالات دستگاه تنفس و همچنین اختلالات عصبی مانند لرزش و تشنج، عصبانیت و زودرنجی، دیدن خوابهای آشفته،‌ پریدن از خواب، سردرد و سرگیجه است.

تخم این انگل از راه آب، خاک و غذای آلوده وارد بدن میشود.

پیشگیری از ابتلا به انگلها:

بهترین وسیله برای مبارزه با بیماریهای انگلی و پیشگیری از مبتلا شدن با آنها دقت در رعایت بهداشت فردی،‌ بهداشت محیط و مواد غذائی همراه با درمان افراد مبتلا است.

بنابراین عمل کردن به موارد زیر به پیشگیری از مبتلا شدن به بیماریهای انگلی کمک زیادی خواهند نمود.

۱ـ دقت کافی در پخت کامل گوشت گاو

۲ـ شستشوی مکرر دستها با آب و صابون بخصوص قبل از غذا خوردن و بعد از مستراح

۳ـ کوتاه نگهداشتن ناخنها

۴ـ جوشاندن آب آشامیدنی در جاهائی‌ که آب لوله‌کشی وجود ندارد.

۵ـ جوشانیدن ظروف و البسه در خانواده‌ای که فرد مبتلائی در آن باشد،‌ برای از بین بردن تخم انگلها

۶ـ جلوگیری از بازی کودکان باخاک آلوده و همچنین وادار ساختن کودکان به شستن دستها با آب و صابون بعد از هر بازی

۷ـ خودداری از خوردن آب آلوده

۸ـ نخوردن سبزی خام در نقاط آلوده

۹ـ خودداری از اجابت مزاج در خارج از مستراح

۱۰ـ استفاده نکردن از کود مستراحی تازه در جالیزارها و مزارع سبزیکاری و صیفی‌کاری و باغهای میوه

۱۱ـ مراجعه به پزشک و دقت در مداوای صحیح مبتلایان

۱۲ـ درمان همزمان تمامی افراد خانواده‌ای که فردی از آن مبتلا به انگل است و همچنین جوشاندن لباسهای زیر و ملافه‌ای رختخواب در روزهای درمان

۱۳- شستشوی کامل سبزیجات و میوه‌جات خام و ضدعفونی کردن آنها قبل از مصرف بخصوص اگر از مزارع با کود حیوانی حاصل شده باشد.

سرخجه

سرخجه یک بیماری تنفسی است که سرخک آلمانی یا سرخک سه روزه نیز نام دارد زیرا تب بیماری بعد از ۳ روز قطع می‌شود این بیماری نسبتا خفیف، اما مسری است مشخصات این بیماری پیدایش دانه‌هایی در پوست صورت و بدن می‌باشد.

شیرخواران به علت ایمنی مادری معمولا تا شش ماهگی به این بیماری مبتلا نمی‌شوند.

سپس در هر سنی آمادگی ابتلا به این بیماری را دارند، ولی اغلب در سنین ۵ تا ۱۴ سالگی به بیماری سرخچه مبتلا می‌گردند. علائم بیماری سرخچه در کودکان در مقایسه با بیماری سرخک خفیف است. عامل بیماری سرخچه یک ویروس سرخچه است.

شیوع سرخجه در زمستان و بهار افزایش می‌یابد.

اهمیت بیماری سرخچه

سرخجه بیماری خطرناکی برای کودکان و نوجوانان نیست اما اگر خانم بارداری قبلا به سرخچه مبتلا نشده باشد و در سه ماه اول دوران بارداری مبتلا به سرخچه گردد، ویروس سرخچه بر روی جنین داخل رحم او اثر می‌کند و سبب مرگ داخل رحمی، سقط جنین خودبخود و ناهنجاریهایی از قبیل عقب افتادگی ذهنی ، کوری ، کری ، بیماریهای قلبی ، خونی و مغزی نوزاد می‌گردد. سرخچه مادرزاد یک عارضه خطیر و کشنده می‌باشد

راه انتقال بیماری سرخجه

سرخجه از طریق تماس با ترشحات بینی و گلوی افراد آلوده منتقل می‌شود. این بیماری به طور مستقیم از طریق قطره‌های آب دهان ضمن تماس مستقیم بیماران منتقل می‌شود.

علائم سرخجه چیست؟

اولین علامت بثورات خارش دار مخصوص سرخجه است که ابتدا در صورت، گردن و بعد در تمام بدن پدیدار می شود. دانه های سرخجه ممکن است به شکل نقاطی به رنگ صورتی یا قرمز کم رنگ به نظر آیند که بعدا می توانند با هم ترکیب شده و شبیه به یک لکه بزرگتر شوند.

بطور معمول دو تا سه روز نیز این علائم به طول می انجامند. سایر علائم ممکن است بصورت تب خفیف ،گرفتگی یا آبریزش از بینی ، قرمزی و التهاب چشم ها باشند. بیشتر بچه های مبتلا به سرخجه به طور کامل و بدون عارضه از بیماری بهبود می یابند. بالغینی که سرخجه می گیرند ممکن است دچار عوارضی مثل التهاب مفاصل و التهاب مغز شوند.

بهتر راه برای پیشگیری از سرخجه واکسیناسیون است در ایران واکسیناسیون علیه بیماری سرخجه بصورت واکسن ام ام آر( (MMR بطور رایگان در خانه های بهداشت و پایگاه های بهداشتی شهری تزریق می شود این واکسن هم اکنون در یکسالگی و هجده ماهگی تزریق می شود و نوبت یادآور هم ندارد

نکته خیلی مهم :تزریق واکسن سرخک در حاملگی ممنوع است . خانمها سه ماه پس از تزریق سه گانه سرخک ، سرخجه ، اوریون ( MMR ) نباید باردار شوند .

بیماری آمیبیاز ( اسهال آمیبی )

آمیبیاز یک نوع بیماری است که توسط انگلی به نام آمیب بوجود می‌آید . این بیماری در مناطقی که دارای آب و هوای گرم و مرطوب و جمعیت زیاد هستند، شیوع بیشتری دارد . آمیب معمولاً باعث ایجاد اسهال (بیشتر اسهال خونی ) میگردد.

بیماری آمیبیاز از چه راههایی منتقل می‌شود؟

 اسهال خونی آمیبی را بیماری دستهای کثیف می‌نامند زیرا در کسانی که نسبت به بهداشت دستهای خود بی‌توجه هستند (از جمله بیماران روانی و کودکان ) بیشتر دیده میشود. آلودگی انسان با آمیب از دو راه مستقیم و غیر مستقیم صورت می‌گیرد.

در آلودگی مستقیم، انگل‌های موجود بر روی انگشتان یا زیر ناخن دست، به علت عدم رعایت بهداشت، موجب ابتلا خود فرد یا اطرافیان وی میشوند. در آلودگی غیرمستقیم، آب آشامیدنی و مواد غذایی آلوده به آمیب (مخصوصاً سبزیجات خام) باعث بیماری فرد می‌شوند.

مگس نیز می‌تواند توسط پاهای خود، انگل را به دست انسان یا مواد غذایی منتقل کرده و از این طریق باعث ایجاد بیماری در انسان شود. پس از اینکه آمیب توسط دست آلوده و یا آب و مواد غذایی آلوده وارد روده انسان گردید، در آنجا بصورت فعال درآمده و میتواند باعث اسهال خونی آمیبی شود.

در نهایت بیمار با دفع آمیب از روده میتواند باعث سرایت بیماری به دیگران شود. بیماری اسهال آمیبی در صورت عدم رعایت بهداشت ممکن است بصورت همه‌گیر در آید. بعضی افراد در عین حالیکه آلوده به انگل هستند، ظاهراً سالم بوده و علامت خاصی ندارند. این گروه، ناقلین بدون علامت بیماری هستند و میتوانند بیماری را به دیگران منتقل کنند.

چنانچه فردی دچار بیماری اسهال آمیبی شود چه علائمی پیدا می‌کند؟

نوع حاد و شدید بیماری معمولاً با علائمی نظیر اسهال آبکی شدید همراه با بلغم چرکی و خون،‌ تب، نفخ شکم، دل‌پیچه، خستگی، بی‌اشتهایی و احساس عطش شدید همراه است و نوع مزمن و طولانی بیماری دارای علائمی مانند دل دردهای دائمی‌، خستگی، بی‌اشتهایی، تهوع، مشکل در عمل هضم (سوء هاضمه) نفخ شکم و اسهال و یبوست متناوب می‌باشد.

چگونه میتوان از ابتلا به بیماری آمیبیاز پیشگیری کرد؟

پیشگیری از بیماری از راههای زیر امکانپذیر است:

• تشخیص و درمان بیماران و مخصوصاً ناقلین به ظاهر سالم
• تصفیه آب شامل کلرزنی آب آشامیدنی و جوشاندن آب در صورت عدم دسترسی به آب تصفیه شده
• مبارزه بر علیه مگس و سایر حشرات
• عدم استفاده از کود انسانی در کشاورزی
• عدم آبیاری سبزیجات با فاضلاب
• استفاده از توالت‌های بهداشتی
• دفع بهداشتی فاضلاب
• ضدعفونی کردن سبزیجات خام
• دور نگه‌داشتن مواد غذایی از دسترس حشرات مخصوصاً مگس
• خودداری از دفع مدفوع در طبیعت در صورت اجبار و عدم دسترسی به توالت، مدفوع را باید در عمق خاک مدفون کرد.

 در این میان نکته‌ای که جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری بسیار حائز اهمیت بوده و بر روی آن تاکید میگردد، رعایت بهداشت فردی و شستشوی مرتب دستها با آب و صابون بخصوص قبل از صرف هر وعده غذا و بعد از خروج از توالت میباشد.

بخصوص کسانی که در زمینه تهیه و فروش مواد غذایی فعالیت می‌کنند (ساندویچ‌ ‌فروشها، لبنیاتها و …) باید این نکته را بدقت رعایت کنند.

تب مالت

مهمترین راه انتقال مصرف شیر یا لبنیات نجوشیده، گوشت خام یا مغز استخوان است. راههای دیگری هم وجود دارد که شیوع کمتری دارند، از جمله تنفس گردوغبارآغشته به مدفوع،ادراروترشحات دامهای آلوده درهنگام تمیزکردن،زایمان،سقط،کشتار…، خراش پوستی، پاشیده شدن شیر یا خون آلوده به چشم

علائم بالینی و سیر بیماری:

علائم به طور متوسط ۳-۱ هفته بعد از ورود میکروب به بدن ظاهر می گردد. ممکن است ناگهانی طی ۲-۱ روز یا به تدریج و طی چند هفته ظاهر  گردد.شایعترین علائم بیماری شامل:-تب (که معمولاً صبحها وجود ندارد ولی بعد از ظهر بیمار تب دارد) – لرز – عرق بدبو (قدیمیها معتقدند  عرق این بیماران بوی کاه می دهد)- سردرد – درد دست و پا و مفاصل – کمر درد – خستگی و بی اشتهایی -کاهش وزن – یبوست – گلودرد و سرفه  خشک و … هستند. البته همه علائم بالا وجود ندارد ممکن است بیمار فقط چند تا از این علامتها را داشته باشد. بیمار ممکن است سالم به نظر  برسد یا بدحال باشد و علائمی مثل رنگ پریدگی، بزرگی طحال و کبد، مننژیت، ذات الریه، گرفتاری دریچه قلبی و … داشته باشد. مهمترین علت  مرگ در این بیماران هم عفونت دریچه قلب است البته امروزه این اتفاق به ندرت می افتد.

راههای تشخیصی:

مورد مشکوک : فردی که با حملات حاد تب، تعریق شبانه، خستگی بیش از حد، بی اشتهایی، کاهش وزن، سردرد، آرترآلژی و احتمال عفونت اعضاء مواجه بوده و از نظر اپیدمیولوژیک، تماس با موارد مشکوک یا قطعی حیوانی و فراورده های آلوده دامی داشته باشد. بهترین راه تشخیصی تستی به نام رایت (Wright) است .

درمان:

درمان تب مالت طولانی است و چند ماه طول می کشد درمان بر اساس مصرف آنتی بیوتیکها است. درمان ۳-۲ ماه طول می کشد. در این مدت از دو آنتی بیوتیک استفاده می شود. اگر  بعد از این مدت درمان نشد باز هم باید ۳ ماه درمان شود و گاهی ۲-۱ سال درمان به طول می انجامد.

کنترل و پیشگیری:

مهمترین راه پیشگیری از بیماری واکسیناسیون دامها است. عوامل موثردرپیشگیری ازبیماری تب مالت درانسان :

– استفاده ازشیروفراواده های لبنی پاستوریزه وپرهیزازاستفاده ازخامه،سرشیر،کره،فله وپنیرمحلی یاغیرپاستوریزه

– اجتناب ازمصرف فراورده های حیوانی خام و یا نیم پز

– جلوگیری ازپابرهنه بودن کودکان تا بدینوسیله ازتماس پوست پاها باخاک وفضولات آلوده حیوانات جلوگیری گردد.

– به کاربستن وسائل حفاظت فردی شامل(دستکش،ماسک،عینک،لباس کار،روپوش……) برای افراد درمعرض خطر

نکته مهم :

مصرف پنیرمحلی منوط به نگهداری آن درآب ونمک به مدت ۲ماه میباشد.

اوریون

نحوه انتقال بیماری چگونه است؟

انتقال بیماری بیشتر از طریق تماس مستقیم با بزاق دهان مثلا با بوسیدن بیمار یا از طریق تنفس هوای آلوده به ویروس ناشی از سرفه‌های بیمار است و یا به طور غیرمستقیم از راه ظروف آلوده به بزاق فرد مبتلا به فرد دیگر منتقل می‌گردد.

ویروس از ۳-۲ روز قبل از تورم تا حدود ۹ روز بعد از آن از بزاق دفع می‌گردد. لذا توصیه به خانه ماندن فرد مبتلا و جداسازی ظروف مورد استفاده تا حدود ۹ روز پس از شروع علائم بیماری می‌گردد. البته با توجه به دفع ویروس از بزاق قبل از شروع علائم، کنترل کامل بیماری مشکل می‌باشد.

بیشترین زمان شیوع بیماری چه فصلی است؟

علل شایع ابتلا، اواخر زمستان و اوایل بهار می‌باشد که البته در صورت ایجاد اپیدمی، بیماری در تمامی فصول سال دیده می‌شود.

علایم بیماری اوریون چیست؟

علائم بیماری ۱۴ تا ۲۱ روز بعد از تماس و معمولا تظاهرات بیماری خود را به صورت سردرد، گلودرد خفیف، تب بالا، کم اشتهایی، خستگی و درد عضلانی نشان می‌دهد. شایع‌ترین تظاهرات بالینی در افراد را تورم غدد بزاقی (بخصوص غدد بزاقی بناگوش)‌ تشکیل می‌‌‌دهد.تورم غدد بزاقی بناگوشی دردناک هستند و جویدن و غذا خوردن (به دلیل ترشح بزاق)‌ مزید بر علت می‌‌شود.

بیماری اوریون چه عوارضی به دنبال می‌تواند داشته باشد؟

تورم بیضه‌ها (ارکیدیت): این عارضه شایع‌ترین عارضه بیماری در مبتلایان بعد از بلوغ می‌باشد که تا حدود یک سوم افراد بالغ مبتلا به بیماری دچار آن می‌شوند. این عارضه که با تب بالا، درد شدید بیضه‌ها و تورم و قرمزی کیسه بیضه‌ها همراه است در حدود ۱۰ درصد افراد مبتلا باعث مشکلات نازایی می‌گردد. البته این تصور عامه که فرد مبتلا به بیماری اوریون نباید حرکت کند زیرا ممکن است بیضه‌ها متورم شوند از آنجا منشاء می‌گیرد که این عارضه معمولا حدود ۱۰ روز پس از تورم غدد بزاقی ایجاد می‌شود و لذا آن را به حرکت کردن بیمار نسبت می‌دهند که البته مورد قبول نمی‌باشد.

مننژیت: این عارضه شایع‌ترین عارضه اوریون در کودکان می‌باشد به طوری که باعث سردرد، تب شدید و سفتی گردن و استفراغ‌های مقاوم می‌گردد. البته در این کودکان معمولا به محض گرفتن مایع نخاع علائم بیمار کاهش می‌یابد. این عارضه معمولا خوش‌خیم بوده و بدون هیچ عارضه ماندگاری بهبود می‌یابد.

کری: یکی از عوارض مهم اوریون کری عصبی می‌باشد که عمدتا یکطرفه بوده و می‌تواند گذرا و یا دائمی باقی بماند.

تورم غده لوزالمعده (پانکراتیت): این عارضه خوش‌خیم و گذرا گاهی باعث درد شدید شکمی همراه با تب، تهوع و استفراغ شدید می‌گردد که البته معمولا علائم بیمار در عرض ۲ تا ۳ روز فروکش می‌کند.

درمان اوریون چیست؟

درمان تورم غدد بزاقی در این بیماران محدود به اقدامات علامت درمانی و نگهدارنده می‌باشد که شامل داروی ضد تب و درد مانند استامینوفن یا بروفن و یا استفاده موضعی از کیسه آبگرم و یا سرد بر روی غدد متورم است. بهتر است غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند و یا غذاهای ترش که باعث ترشح زیاد بزاق می‌شوند، استفاده نشود. داروی ضدویروس خاصی در این بیماران کاربرد ندارد؛ زیرا بیماری خود به خود بهبود یابنده است و آن چنانکه واضح است مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان این بیماری هیچ جایگاهی نداشته و عملی غیرمنطقی می‌باشد.

● اقداماتی برای کمک به بیمار

در این دوران بهتر است به کودک بیمارتان غذاهای مایع مانند شیر، سوپ و یا ماست بدهید تا بلع غذا آسان‌تر باشد. برای رفع خشکی دهان بیمار مایعات فراوان به او بدهید و در صورت ایجاد مشکل هنگام نوشیدن از نی استفاده کنید.

در این بیماری استراحت کافی و پرهیز از تحرک توصیه می‌شود. در این دوران درجه حرارت بدن کودک را کنترل کنید و در صورتی که حرارت بدن او بالا بود، سعی کنید با استفاده از اسفنج مرطوب، تبش را پایین آورید. برای تسکین درد کودک می‌توانید از قرار دادن کمپرس آب گرم روی ناحیه غدد بزاقی استفاده کنید، این کار روند بهبود تورم ناشی از بیماری را تسریع می‌کند.

بهترین راه پیشگیری واکسیناسیون به موقع کودکان است. سال ۱۳۸۴ برنامه واکسیناسیون منظم علیه بیماری اوریون در ایران شروع شده‌است که در دو نوبت ۱۲ و ۱۸ ماهگی  به کودک تزریق می‌شود. واکسن اوریون همراه واکسن‌های سرخک و سرخچه به کودکان تزریق می‌شود

آنفلوانزا ( Influenza )

بیماری آنفلوانزا، یک بیماری حاد ویروسی دستگاه تنفسی است که معمولا خود محدود شونده است و در موارد همه گیری، عوارض و مرگ و میر بیشتری دارد.

علایم بیماری:

تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد، سردرد، خستگی، بدن درد، آبریزش بینی و چشم، ناراحتی گلو و سرفه.

راه انتقال:

ترشحات حلق و بینی بیماران، مخزن عفونت است و سرفه و عطسه باعث انتقال بیماری می شود.

انتشار بیماری:

ویروس آنفلوانزا، دائما در حال تغییر می باشد که همین موضوع زمینه ساز وقوع همه گیری آنفلوانزا است. تاکنون سه نوع آنفلوانزا به نامهای B ,A و C شناخته شده است که نوع A، بیشترین توانایی ایجاد همه گیری را دارد.

بزرگترین همه گیری آنفلوانزا ( در اسپانیا در سال ۱۹۱۹- ۱۹۱۸)، سبب ۵۰۰ میلیون ابتلا و ۴۰ میلیون مرگ در سراسر جهان گردید.

کودکان در سنین مدرسه، هسته اولیه انتشار آلودگی محسوب می شوند و افزایش تعداد کودکان مبتلا به بیماری تنفسی تب دار، اغلب اولین نشانه شروع همه گیری آنفلوانزا در یک جامعه است که با ظهور موارد بیماری در بالغین ادامه می یابد.

بیماریزایی:

آنفلوانزا، علاوه بر انسان، در حیوانات نیز بروز می نماید و  نوع  حیوانی آن  نیز  قابل سرایت به انسان می باشد. آنفلوانزای پرندگان، شایعترین نوع آن است و شیوع آن نه تنها برای انسان خطرناک است بلکه باعث صدمات اقتصادی سنگینی در دامداری ها می گردد.

چرا آنفلوانزا حائز اهمیت است:

آنفلوانزا، قابلیت ایجاد همه گیری وسیع را دارد.

وقوع همه گیری آنفلوانزا، غیر قابل پیش بینی است.

سرعت انتشار آنفلوانزا، بسیار بالا است.

همه گیری آنفلوانزا، عواقب گسترده اجتماعی و اقتصادی دارد.

در بیماران قلبی، ریوی، کلیوی، افراد مسن و کودکان، عوارض شدید و مرگ و میر بیشتری به دنبال دارد.

واکسیناسیون آنفلوانزا:

واکسیناسیون بر علیه آنفلوانزا از عوارض شدید و مرگ و میر بیماری جلوگیری کرده و موارد بستری را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.

فاصله زمانی واکسیناسیون تا ایجاد ایمنی در بدن، حدود ۲ هفته طول می کشد.

به دلیل تغییرات در ویروس آنفلوانزا، لازم است هر ساله واکسیناسیون با واکسن آنفلوانزا تکرار شود.

در صورت دریافت واکسن، احتمال ابتلا به شکل خفیف آنفلوانزا وجود دارد.

واکسن آنفلوانزا، تاثیری بر سایر ویروسها و بیماریهای مشابه ندارد.

واکسن آنفلوانزا از بروز سرماخوردگی جلوگیری نمی کند.

اولویت مصرف واکسن آنفلوانزا در کدام گروه های جامعه می باشد؟

سالمندان و بیماران ضعیف و ناتوان.

مبتلایان به بیماریهای مزمن ریوی، قلبی، کلیوی و نقص ایمنی.

کودکانی که به مدت طولانی تحت درمان با آسپرین بوده اند.

پرسنل بهداشتی درمانی.

چه افرادی واکسن آنفلوانزا را نمی توانند استفاده کنند؟

افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند، بیماران تب دار و افرادی که در موارد قبلی تزریق واکسن، حساسیت داشته اند نباید واکسن آنفلوانزا را استفاده کنند.

توصیه های بهداشتی در زمان همه گیری آنفلوانزا:

پوشاندن دهان در زمان سرفه یا عطسه، استفاده از ماسک، استفاده از دستمال کاغذی و معدوم ساختن صحیح آن بعد از مصرف؛

شستشوی دستها بعد از سرفه، عطسه و دست زدن به دهان و بینی؛

شتشوی دستها قبل و بعد از تماس با بیماران؛

کاهش مسافرتهای غیر ضروری؛

رعایت بهداشت فردی و عمومی؛

در صورت ابتلا به بیماری، اقامت در منزل و اجتناب از تماس با دیگران؛

استراحت، نوشیدن کافی مایعات؛

رعایت توصیه های پزشکی معالج.

آیا می دانید:

مشاهده موارد تک گیر آنفلوانزا، زنگ خطری برای طغیان و همه گیری آن است.

در جریان همه گیری آنفلوانزا افراد مسن، بیماران دچار بیماریهای مزمن، کودکان و زنان باردار، بیشترین آسیب را می بینند.

همه گیری آنفلوانزا، علاوه بر موارد بالای ابتلا و مرگ و میر، صدمات شدید اجتماعی و اقتصادی نیز به دنبال دارد.

واکسیناسیون، از عوارض شدید بیماری و مرگ و میر می کاهد.

واکسیناسیون ۹۰-۷۰ درصد در پیشگیری مؤثر است.

تراکم جمعیت و مسافرتهای هوایی از عوامل تشدید همه گیری آنفلوانزا هستند.

در جریان جهان گیری آنفلوانزا، ۲۵ درصد افراد جامعه، مبتلا خواهند شد.

آنفلوانزای پرندگان که در سالهای اخیر شاهد همه گیری آن در مناطق مختلف جهان بوده ایم قابل سرایت به انسان است.

تیفوس چیست ؟

تیفوس یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان است که تو سط شپش یا موش به انسان منتقل می شود نوع شپشی آن بیشتر در منا طق سرد که ممکن است مردم در شرا یط غیر بهدا شتی زندگی کنند و شپش هم فرا وان با شد شا یع است .

تیفوس شپشی در صورت بروز معمو لا به صورت اپیدمی یا همه گیری دیده می شود . نوع منتقله تو سط موش از نوع شپشی خفیف تر بوده و به صورت آندمیک دیده می شومد. این نوع از تیفوس بیشتر  در مسا کن انسانی که موش زیاد شا یع است و بشتر در اواخر تا بستان و فصل پا ییز دیده می شود .

عامل بیماری

عامل عفونی این بیماری در تیفوس شپشی(همه گیر)، ریکتز یا پروازکی و در تیفوس موشی ، ریکتز یا تیفی است .ریکتزیاها باکتریهای کوچکی هستند که انگل اجباری درون سلولی میباشند. شکل ظاهری آنها بصورت میله ای یا کروی است.

دوره کمون : این دوره در هر دو نوع تیفوس بین ۱ تا ۲ هفته و معمولا ۱۲ روز است.

دروه وا گیری :بیماری تیفوس بطور مستقیم از یک شخص به شخص دیگر قابل انتقال نیست.

مخزن بیماری :مخزن ریکتز یا ها در تیفوس شپشی (همه گیر)انسان و در تیفوس نوع مو شی جوندگان می با شند.حشره ناقل در تیفوس شپشی ،شپش و در تیفوس موشی ،کک می باشد.

تیفوس شپشی (همه گیر)

عفونت توسط شپش ( شپش بدن و شپش سر)آلوده از انسان به انسان منتقل می شود .

چرخه ی انتقال چنین است

انسان       ï       شپش     ï         انسان       ï         شپش

شپش از راه خونخواری از یک انسان بیمار در مرحله ی تبدار آلوده می شود . میکروب در لایه سلول های دستگاه روده ای شپش تکثیر می بابد و در روز ۵-۳ در مدفوع شپش پیدا می شود .

راههای انتقال بیماری

انسان از راه گزش شپش آلوده نمی شود ، بلکه به یکی از راه های زیر آلوده می شود :

(۱) خراشیدن پوست و تلقیح مد فوع آلوده شپش به خود

(۲) کشتن شپش  آلوده بر روی بدن

(۳) به احتمال استنشاق گرد و غبار یا مدفوع شپش آلوده .

شپش آلوده پس از ۱۴-۱۰ روز به علت آلودگی میمیرد ولی ممکن است قدرت حیات ریکتز یا در شپش مرده تا هفته ها حفظ شود. . در انسان میکرب می تواند بدون هیچگونه نشانه ای سالها به صورت عفونت پنهانی باقی بماند . بیماری می تواند بعد ها به شکل خفیف بروز کند . این نوع بازگشت تیفوس را به عنوان بیماری بریل – زینسر می شناسد و ممکن است توسط شپش به دیگران سرایت کند. در تیفوس شپشی بیماران در مر حله تب و احتما لا ۲ تا ۳ روز بعد از طبیعی شدن درجه حرارت بدن قادر به آلوده کردن شپش هستند . شپشها معمو لا۲-۶ روز بعد از خونخواری  آلوده کننده هستند .

ب) تیفوس آندمیک یا موشی

یک بیمار ی مشترک انسان و جانوران است . مخزن عفونت موش است. در موش عفونت به شکل نا پیدا ، دراز مدت و غیر کشنده است . انتشار عفونت بین موشها به وسیله ی کک موش (x.Cheopis) و به احتمال کک موش است . هرگاه یک کک موش- و در درجه ی نخست x.Cheopis سرگردان بماند ، انسان  راآلوده میکند و سبب انتقال عفونت به انسان می شود . و در عمل ، راه انتقال بیماری به انسان گزش کک موش نیست ،

علا ئم بالینی

علا ئم بالینی معمو لا بصورت سر درد ، عرق ، تب و دردهای عمومی تظا هر می یا بد. در پنجمین یا ششمین روز بعد از بروز نشانه های بیماری دانه های قرمز رنگ اول در قسمت بالای شکم و سپس در تمام بدن غیر از صورت و کف دست و پا ظاهر می گردد . معمو لا آ ثار مسمو میت بسیار وا ضح بوده و بیماری بعد از ۲ هفته تب متوالی فرو کش کردن تب خاتمه می یابد. میزان کشندگی با افزا یش سن زیاد می شود و در صورت عدم درمان به ۱۰تا۴۰ درصد می رسد. علائم تیفوس کنه ای مشابه تیفوس شپشی و خفیفتر از آن و میزان کشندگی در این نوع برای تمام گرو ههای سنی حدود یک در صد است.

درمان آنتی بیو تیکها ی انتخابی جهت درمان تیفوس معمو لا دا کسی سیکلین یا تترا سیکلین همراه کلرا مفنیکل خوراکی می باشد.

پیشگیری و کنترل

۱-  ر عا یت بهدا شت محیط و بهداشت فر دی ، بویژه استحمام و شستشوی مرتب لباسها

۲- سم پاشی اماکن و لباسهای آلوده با حشره کشهای منا سب و یا هما هنگی سطوح بالا تر

۳- گزارش تلفنی و فوری موارد مشکوک

۴- بعد از آنکه بیمار ، البسه و محل زندگی و تما سهای خا نوادگی عاری از شپش یا کنه شدند نیاز به جدا سازی بیمار نیست.

۵- تمام افرا دی که با بیمار  تماس نزدیک دا شته اند باید به مدت ۲ هفته تحت نظارت قرار داده شوند.

تیفوس یک‌ بیماری‌ حاد تبدار ناشی‌ از باکتری (ریکتزیا) منتقله‌ از حشرات آلوده است‌. این‌ بیماری‌ دارای‌ سرایت‌ فرد به ‌فرد نیست‌. این‌ عفونت‌ ممکن‌ است‌ پوست‌، دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌، لوله‌ گوارش‌ و عضلات‌ را درگیر سازد.

به طور کلی چند نوع تیفوس داریم .تیفوس اپیدمیک یا شپشی که عامل آن ریکتزیا پرووازکی می باشد و شایعترین نوع تیفوس است . تیفوس آندمیک یا تیفوس ککی‌ یا تیفوس موشی که عامل آن ریکتزیا تیفی است .

عامل بیماری تیفوس اپیدمیک ریکتزیا پرووازکی (Rickettsia prowazekii) می‌باشد. در سیر این بیماری ریکتزیا توسط شپش همراه با خون خورده شده و وارد سلول‌های اپی‌تلیال شپش می‌شود. در آنجا به سرعت رشد و تکثیر نموده و باعث پاره شدن سلول‌های جدار معده شپش می‌شود. سپس ریکتزیا وارد حفره معده می‌شود و سرانجام به خاطر پاره شده سلول‌های آن خون به داخل هموسل (حفره عمومی بدن)می شود. ریکتزیا همراه مدفوع شپش دفع می‌شود که مالیدن یا خاراندن این مدفوع روی زخم یا غشای مخاطی ضعیف (مانند ملتحمه چشم)و یا حتی استنشاق گرد مدفوع خشک شده باعث ابتلای انسان می‌شود. بنابراین انسان از طریق مدفوع یا شپش له شده به بیماری مبتلا می‌شود نه از طریق گزش شپش و انسان به عنوان مخزن بیماری تلقی می‌شود.

شپش آلوده پس از ۱۴-۱۰ روز به علت آلودگی میمیرد ولی ممکن است قدرت حیات ریکتزیا در شپش مرده تا هفته‌ها حفظ شود. در انسان میکرب می تواند بدون هیچگونه نشانه‌ای سالها به صورت عفونت پنهانی باقی بماند . بیماری می تواند بعدها به شکل خفیف بروز کند .

در تیفوس شپشی بیماران در مرحله تب و احتمالا ۲ تا ۳ روز بعد از طبیعی شدن درجه حرارت بدن قادر به آلوده کردن شپش هستند . شپشها معمولا ۲-۶ روز بعد از خونخواری آلوده کننده هستند .

علایم و درمان

علائم معمولا تب ، لرز ، درد عضلانی ، درد شکمی ، سرفه ، سردرد ، بثورات پوستی ( راشهای قرمز) بدون اسکار ، تهوع و استفراغ می باشد . درمان با آنتی بیوتیک هایی نظیر تتراسیکلین ، داکسی سیکلین یا کلرامفنیکل است . رعایت بهداشت فردی بسیار ضروری است .

شرح بیماری

تیفوس کنه ای ‌ یک‌ بیماری‌ حاد تبدار ناشی‌ از یک‌ باکتری‌ منتقله‌ از کنه‌های‌ آلوده‌. این‌ بیماری‌ دارای‌ سرایت‌ فردبه‌فرد نیست‌. این‌ عفونت‌ ممکن‌ است‌ پوست‌، دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌، لوله‌ گوارش‌ و عضلات‌ را درگیر سازد. در همه‌ سنین‌ دیده‌ می‌شود ولی‌ در کودکان‌ و بزرگسالان‌ جوان‌ شایعتر است‌.

علایم‌ شایع‌

علایم‌ زیر ۵-۲ روز پس‌ از گزش‌ کنه‌ بروز می‌کند:
تب‌ (اغلب‌ تب‌ بالا) همراه‌ لرز
بثورات‌ پوستی‌ قرمز که‌ از دست‌ و پا شروع‌ شده‌ و به‌ مچ‌ دست‌ و پا، ساق‌، تنه‌ و شکم‌ گسترش‌ می‌یابند
سردرد
درد عضلانی‌ و ضعف‌؛ سفتی‌ پشت‌
تهوع‌ و استفراغ‌
گیجی‌؛ اغما

علل‌

باکتری‌ ریکتزیا که‌ در بدن‌ کنه‌ زندگی‌ می‌کند. انسان‌ از طریق‌ گزش‌ کنه‌ معمولاً در فصل‌ بهار یا تابستان‌ مبتلا می‌شود.

عوامل تشدید کننده بیماری

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری در محیط‌ باز در مناطق‌ آلوده‌ به‌ کن‌
تماس‌ با سگ‌ها

عواقب‌ موردانتظار

در این‌ عفونت‌ اگر درمان‌ آنتی‌بیوتیکی‌ در مراحل‌ اولیه‌ بیماری‌ شروع‌ شود قابل‌ علاج‌ است‌.

عوارض‌ احتمالی‌

عفونت‌ مغزی‌
تشنج‌
نارسایی‌ کلیه‌
هپاتیت‌
تیفوس‌ کنه‌ای‌ در صورت‌ عدم‌ درمان‌ اغلب‌ کشنده‌ است‌ (در اثر پنومونی‌ یا نارسایی‌ قلب‌

درمان‌

بررسی‌های‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ آزمایش‌هایی‌ نظیر شمارش‌ سلول‌های‌ خون‌ و آزمون‌های‌ سرم‌شناسی)‌ (بررسی‌ سرم، مایع‌ خون‌ بدون‌ سلول‌های‌ آن) و نمونه‌برداری‌ پوست‌ باشد. سابقه‌ گزش‌ کنه‌ یا مسافرت‌ به‌ مناطق‌ آلوده‌ به‌ کنه‌ به‌ تأیید تشخیص‌ کمک‌ می‌کند.
بیماران‌ دارای‌ بیماری‌ خفیف‌ ممکن‌ است‌ در منزل‌ تحت‌ مراقبت‌ قرار گیرند؛ عفونت‌های‌ شدیدتر نیازمند بستری‌ در بیمارستان‌ است‌ (ممکن‌ است‌ حمایت‌ تنفسی‌ با دستگاه‌ تهویه‌ مکانیکی‌، تزریق‌ خون‌، تحت‌ نظر گرفتن‌ دقیق‌ از نظر عوارض‌ بیماری‌ نظیر نارسایی‌ کلیه‌ لازم‌ گردد.)
رعایت‌ بهداشت‌ دهانی‌ مناسب‌ مهم‌ است‌.

داروها

آنتی‌بیوتیک‌هایی‌ نظیر تتراسیکلین‌، دوکسی‌سیکلین‌ یا کلرامفنیکل‌.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

تا برطرف‌ شدن‌ تب‌ و سایر علایم‌ در بستر استراحت‌ نمایید.

رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌. بیمار خیلی‌ بدحال‌ ممکن‌ است‌ نیازمند تغذیه‌ وریدی‌ باشد. در سایر بیماران‌ رژیم‌ غذایی‌ به‌صورت‌ وعده‌های‌ متعدد کم‌حجم‌ ممکن‌ است‌ لازم‌ باشد.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان دارای‌ علایم‌ تیفوس‌ کنه‌ای‌ باشید.
اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید‌. داروهای‌ تجویزی‌ ممکن‌ است‌ با عوارض‌ جانبی‌ همراه‌ باشند.

ابولا چیست ؟

ابولا (Ebola) گاه به گاه به‌طور مرگباری در میان انسان‌ها و میمون‌ها در آفریقا شایع می‌شود. این ویروس با ایجاد تب شدید و خونریزی بیمار را از پا درمی آورد و خیلی سریع گسترش می‌یابد.

در سال ۱۹۷۶ ابولا حدود ۳۰۰ نفر را مبتلا کرد و با شیوع آن از هر ۱۰ نفر مبتلا به بیماری ۹نفر مردند. بار دیگر در سال ۱۹۹۵ ابولا شایع شد و این بار ۸۰ درصد مبتلایان کشته شدند.

ابولا نام نوعی ویروس است. تب خونریزی دهنده ابولا، یک بیماری شدید و کشنده است که نخستین بار در سال ۱۹۷۶میلادی شناخته شد.

نام ویروس این بیماری از یکی از رودخانه‌های کشور زئیر، که امروزه جمهوری دموکراتیک کنگو نام دارد، گرفته شده. این بیماری برای اولین بار در کشور کنگو دیده شد.

پژوهشگران بر این باورند که ویروس ابولا از طریق حیوانات به انسان سرایت می‌کند و معمولا در بدن جانوری زندگی می‌کند که در قاره آفریقا سکونت دارد.

اکثر افرادی که ابتلای آنان به ابولا تا کنون تأیید شده اهل کشورهای آفریقایی بوده‌اند.تب خونریزی دهنده ابولا معمولا به صورت شیوع ناگهانی بروز می‌کند و شیوع آن هم از یک بیمارستان یا درمانگاه آغاز می‌شود.

در سال ۱۹۷۶ ابولا  در آفریقا حدود ۳۰۰ نفر را مبتلا کرد و با شیوع آن از هر ۱۰ نفر مبتلا به بیماری ۹نفر مردند.

بار دیگر در سال ۱۹۹۵ ابولا شایع شد و این بار ۸۰ درصد مبتلایان کشته شدند.

اخیرا  سازمان جهانی بهداشت شیوع تب خونریزی دهنده ابولا را در یکی از استان‌های کشور کنگو تأیید کرده است.

در این شیوع نسبتا وسیع، تاکنون ابتلای ۱۷ نفر به ویروس ابولا تأیید شده است  که ۶ نفر آن‌ها در استان جنوبی کاسای کشته شده‌اند. البته سخنگوی سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده آزمایشگاه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا مشغول انجام آزمایش‌های بیشتر روی نمونه‌های به دست آمده از بیماران مشکوک به تب خونریزی دهنده ابولا است.

به‌دلیل خاصیت سرایت بالای این بیماری پرسنل بهداشتی ناگزیر از رعایت شدید و دقیق اصول بهداشتی برای پیگیری از انتشار بیماری و ابتلای خود هستند.

آن‌ها برای پوشش کامل بدن از لباس، دستکش و پوتین‌هایی استفاده می‌کنند که پس از استفاده باید نابود شود.

با وجودی که تعدادی از روستاهای استان کاسای در قرنطینه به سر می‌برند، اما سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده فعلا نیازی به اعمال محدودیت در روابط تجاری و سفر به کنگو وجود ندارد.

کارشناسان محلی دائما در حال فرستادن پیام‌هایی از طریق رادیو و تلویزیون هستند که به مردم آموزش می‌دهد چگونه از آلوده شدن به این ویروس پیشگیری کنند.

این خطر به ویژه در مراسم تدفین قربانیان ابولا و با تماس نزدیک افراد با جسد قربانیان وجود دارد.

خطر کشندگی ویروس ابولا که تا کنون درمانی برای آن پیدا نشده، بین ۵۰ تا ۹۰درصد است.

ابولا چیست؟

ابولا در واقع نام نوعی ویروس است. تب خونریزی دهنده ابولا، یک بیماری شدید و کشنده است که نخستین بار در سال ۱۹۷۶میلادی شناخته شد.

نام ویروس این بیماری از یکی از رودخانه‌های کشور زئیر، که امروزه جمهوری دموکراتیک کنگو نام دارد، گرفته شده. این بیماری برای اولین بار در کشور کنگو دیده شد.

پژوهشگران بر این باورند که ویروس ابولا از طریق حیوانات به انسان سرایت می‌کند و معمولا در بدن جانوری زندگی می‌کند که در قاره آفریقا سکونت دارد.

اکثر افرادی که ابتلای آنان به ابولا تا کنون تأیید شده اهل کشورهای آفریقایی بوده‌اند.
تب خونریزی دهنده ابولا معمولا به صورت شیوع ناگهانی بروز می‌کند و شیوع آن هم از یک بیمارستان یا درمانگاه آغاز می‌شود.

چگونه منتشر می‌شود؟

تب خونریزی دهنده ابولا از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام به شمار می‌رود.

این بیماری فقط انسان، میمون و شامپانزه را مبتلا می‌کند.

محل زندگی ویروس ابولا احتمالا در بدن گروهی از همین حیوانات است.

انسان‌ها ناقل ویروس نیستند و به‌طور تصادفی به ویروس آلوده می‌شوند.

اینکه چگونه ویروس ابولا از بدن حیوانات به بدن انسان وارد می‌شود به‌طور کامل مشخص نیست.

پس از آنکه فردی به این ویروس آلوده شد، انسان‌های دیگر را آلوده می‌کند.

یکی از راه‌های انتقال عفونت بین انسان‌ها، تماس مستقیم با خون و ترشحات بدن فرد آلوده است که معمولا در بین اطرافیان بیمار که سعی در نگهداری و پرستاری او دارند، رخ می‌دهد.

یکی دیگر از راه‌های شایع گسترش این ویروس انتقال آن در بین بیماران و کارکنان یک بیمارستان یا درمانگاه است.

چه علایمی دارد؟

علایم این بیماری در همه بیماران یکسان نیست.

پژوهشگران هنوز نمی‌دانند چرا تعدادی از افراد پس از ابتلا به این بیماری بهبود می‌یابند و برخی دیگر کشته می‌شوند.

به هر حال می‌توان گفت پاسخ ایمنی بیمارانی که در اثر ویروس ابولا کشته می‌شوند، چندان قوی نیست.

در چند روز اولی که انسان به ویروس آلوده می‌شود، تب بالا، سردرد، درد عضلات، دل درد، اسهال و خستگی بروز می‌کند.

بعضی از بیماران در این مرحله دچار گلودرد، سکسکه، قرمزی و خارش چشم، بثورات پوستی، اسهال خونی و استفراغ خونی می‌شوند.

با گذشت یک هفته از آلودگی، درد قفسه سینه، شوک و مرگ اتفاق می‌افتد. بعضی از بیماران در این مرحله کور شده و خونریزی می‌کنند.

تشخیص و درمان

تشخیص زودرس تب خونریزی دهنده ابولا دشوار است چرا که علایم اولیه آن مثل خارش و قرمزی چشم و بثورات پوستی، در بیماری‌های دیگری که شایع‌تر هستند نیز دیده می‌شود.

ما اگر پزشک به این بیماری مشکوک شود، باید فورا از بیمار آزمایش خون به عمل آورد. اگر بیمار اسهال خونی نیز داشته باشد، مدفوع او هم مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

برای درمان این بیماری هیچ درمان مشخصی وجود ندارد. در حال حاضر اکثر درمان‌هایی که به بیماران داده می‌شود، درمان‌های تقویتی هستند.

این درمان‌ها شامل کمک به حفظ فشار خون بیمار، حفظ مایعات بدن و نیز کمک به تنفس بیمار هستند.

چند سال پیش در شیوع ابولا در کیکویت، پزشکان راه جدیدی را برای درمان بیماران امتحان کردند.

آن‌ها به ۸ نفر از بیماران، خون افرادی را که به ابولا مبتلا شده و از آن جان سالم به‌در برده بودند، تزریق کردند. نتیجه رضایت بخش بود.

۷ نفر از بیماران زنده ماندند.

هر چند این نتیجه امیدوار کننده است اما چون پژوهش مذکور فقط روی ۸ نفر انجام شد، نمی‌توان آن را برای درمان همه بیماران تعمیم داد!

چگونه می‌توان پیشگیری کرد؟

پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده ابولا در آفریقا با دشواری‌های چندانی روبه‌روست.

ه‌دلیل آنکه هویت و محل زندگی حیواناتی که مخزن ابولا هستند ناشناخته است، تنها چند راه ابتدایی برای پیشگیری از بیماری پیشنهاد شده. اصل مهم در پیشگیری از آلوده شدن پرهیز از تماس مستقیم با بیمار است.

اگر مواردی از بیماری مشاهده شود، اولین کسانی که باید بسیار مراقب خطر باشند، کارکنان مراکز بهداشتی-  درمانی هستند.

این افراد باید از پوشش کامل، ماسک، دستکش و عینک استفاده کنند. هدف از این کار ممانعت از آلوده شدن با خون و ترشحات بدن فرد مبتلاست. همچنین اگر بیمار بمیرد، باید از تماس با بدن مرده نیز خودداری کرد.

سرماخوردگی تان را یک روزه درمان کنید

درد وخارش گلو، سرفه خشک و کوتاه وگرفتگی بینی از علائم رایجی هستند که معمولا” همه ما در هنگام سرماخوردگی از آنها رنج می بریم ، بنابراین طبیعی است که همه ما از این بیماری متنفریم. معمولا” درمان کامل سرما خوردگی حدود ۵ روز طول می کشد اما اگر ما رژیم غذایی و روش زندگیمان را تغییر دهیم می توانیم سریعتر از دست این بیماری ویروسی خلاص شویم.

آب بنوشید :

وقتی بدن ما با سرماخوردگی مبارزه می کند نوشیدن مایعات خیلی اهمیت دارد و به بدن ما خیلی کمک می کند. بنابراین حداقل ۶ لیوان در روز آب بخورید . علاوه بر آب ، از آب میوه ها و آب سبزیجات طبیعی و شیرین نشده نیز می توانید استفاده کنید اما از مصرف نوشیدنیهایی مثل قهوه ، چای سیاه غلیظ و سودا خودداری کنید. زیرا این نوشیدنیها به جای آنکه به بدن شما آبرسانی کنند ، آب بدن شما را کم می کنند. نوشیدن آب زیاد به بدن شما کمک می کند که سموم و مواد زائد را سریعتر دفع کند و باعث می شود که خون و سلولهای شما به خوبی کار کنند.

بخوابید:

وقتی می خوابید و یا استراحت می کنید ، در واقع به بدنتان اجازه می دهید که همه انرژی خود را برای مبارزه با سرماخوردگی بکار گیرد . خوابیدن و استراحت کردن باعث می شود عملکرد سیستم ایمنی بدن شما افزایش یابد و همه توانایی خود را برای مبارزه با ویروس سرما خوردگی استفاده کند. بنابراین حداقل ۸ ساعت در شب بخوابید و علاوه بر آن در طول روز هم حتما” چند خواب کوتاه داشته باشید.

مواد مقوی مصرف کنید:

وقتی بدن شما با سرماخوردگی مبارزه می کند برای اینکه قوی باقی بماند و بتواند درمقابل این بیماری از خود دفاع کند ، به انرژی و غذای مقوی احتیاج دارد.از خوردن غذاهای سرخ شده ، شور ، چرب و شیرین خودداری کنید در عوض از غذاهایی استفاده کنید که سبک و مغذی باشند و هضم آن ها برای بدن آسانتر باشد. برای مثال میوه ها ، سبزیجات ، غلات و پروتئینهای بدون چربی که سرشار از مواد مغذی ، ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر هستند برای بدن بیمار بسیار مفید ند. غذاهای آبدار به درمان سرماخوردگی خیلی کمک می کنند. برای مثال سوپ مرغ با رشته فرنگی برای درمان سریع سرماخوردگی بسیار مفید است. سوپ مرغ دارای خواص غیر التهابی است و حرکت موکوس ها را بطور موقتی تسریع می کند و در نتیجه منجر به تسکین احتقاق(گرفتگی بینی ) و کاهش زمان تماس ویروس با پوشش داخلی بینی می شود.

دارو :

داروهای زیادی برای درمان سرماخوردگی وجود دارد اما پیشنهاد می کنیم که وقتی نشانه های سرماخوردگی آغاز شد شما هر روز ۴ وعده و در هر وعده ۴۰۰ میلی گرم ویتامین سی به همراه آب فراوان مصرف کنید و علاوه بر آن هر ۶ ساعت یکبار یک قرص زینک مصرف کنید.

فرشته مشاور
آفتاب

سالک چیست ؟

مرداد ۱۴, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بيماري واگير

بیماری عفونی پوست است که ضایعه آن حدود یک سال طول می کشد و سپس بهبود می یابد، و جای زخم بر جای می گذارد. عامل ایجاد سالک لیشمانیا نامیده می شود که یک موجود تک سلولی است. (جزء باکتریها نیست.) لیشمانیا در بدن موش زندگی می کند.

یک نوع پشه بسیار کوچک به نام پشه خاکی موش را می گزند و این انگل وارد بدن پشه می شود. این پشه کوچک که قدرت پرواز زیادی هم ندارد چنانچه شخصی را نیش بزند، این موجود تک سلولی یعنی لیشمانیا وارد پوست شخص شده و بیماری سالک را به وجود می آورد.

سالک بدو صورت خشک و مرطوب دیده می شود.سالک خشک در بهار و اوایل تابستان شیوع دارد. ابتدا محل گزش پشه خاکی، بصورت یک برجستگی کوچک روی پوست است ولی بعدا“بصورت زخم در آمده که قطر آن به چند سانتیمتر هم ممکن است برسد. پس از حدود یک سال این ضایعه خوب شده و جای زخم (جای سالک) از خود به یادگار می گذارد.

چون پشه خاکی بیشتر صورت و دستها را که در معرض اوست نیش می زند. محل سالک بیشتر در این مناطق است.در نوع سالک مرطوب محل ضایعه بیشتر در اندامها است و ضایعه پوستی ترشح زیادی دارد و سطح آن خشک نیست. البته سالک انواع مختلف دیگری هم دارد. اگر کسی سالک مرطوب گرفت پس از بهبودی فقط مصونیت به سالک مرطوب و سالک خشک پیدا می کند ولی چنانچه سالک خشک گرفت. پس از بهبودی فقط مصونیت به سالک خشک دارد.
▪ درمان سالک: داروهای محتوی آنتیموان ۵ ظرفیتی بصورت آمپول و یا قرصهای کتوکونازول یا داروهای دیگر طبق دستور پزشک.
▪ پیشگیری از سالک: سالک واکسن موثر تائید شده برای معرف عمومی هنوز ندارد. استفاده از پشه بند پارچه ای که پشه خاکی نتواند از آن عبور کند مفید است. طول یک پشه خاکی حدود دو تا سه میلیمتر است.

تب خونریزی دهنده کریمه کنگو CCHF

تیر ۱۴, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بيماري واگير, جهان پزشكي

مقدمه اولین مورد مکتوب بیماری توسط جرجانی پزشک و دانشمند معروف ایرانی درکتاب گنجینه خوارزمشاهی توصیف شده است و اولین مورد در منطقه کریمه در سال ۱۹۴۲ گزارش گردیده است که درسال ۱۹۴۶ از ۷ مورد آن ۵ مورد در بیمارستان گزارش شده است.

پس از آن بطور مفصل در جنگ crimea درسال ۱۹۴۴ در سربازان شرح داده شده و به همین دلیل به آن تب کنگو کریمه می گویند

اهمیت تبهای خونریزی دهنده ویروسی

به خاطر تمایل آنها به بومی شده بیماری، شدت وخامت آنها، بالا میزان مرگ  و عواض و ضرر و زیان اقتصادی قابل توجه آنها می باشد. برخی ازاین بیماریها بدلیل توانائی سریع سرایت در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی، عدم  وجود درمان ضد ویروسی مؤثر، در دسترس نبودن واکسن مناسب برای اکثریت آنها  و بالاخره ایجاد رعب و وحشت در جامعه است . از برخی ازاین  ویروس در جنگ بیولوژیک استفاده می شود.

تعریف بیماری

تب کریمه کنگو یک بیماری خونریزی دهنده تب دار حاد است که عمدتاً به وسلیه کنه منتقل می شود  بطوریکه ویروس با حمله به عروق های کوچک بدن موجب کاهش استحکام و تخریب مویرگها و با شوک شدید و حاد به سرعت موجب مرگ می شود.

عوامل ایجاد کننده این بیماری شامل ویروس منتقله ازطریق بندپایان و ویروس مرتبط با جوندگان می باشد انتقال ویروس می تواند بطورمستقیم از هوا و یا تماس با مواد دفعی یا  ترشحات بدن جوندگان آلوده صورت پذیرد.

حداقل ۱۸ نوع  ویروس درانسان ایجاد تب خونریزی دهنده می کنند که همه آنها از حیوان به انسان منتقل می شود.

تابستان و خطر ابتلا به وبا

تیر ۴, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بيماري واگير

اندک اندک فصل تابستان از راه می رسد و شیوع برخی از بیماری ها مانند وبا در جامعه به اوج خود می رسد. وبا یک بیماری میکروبی واگیر دار با منشاء مدفوعی و قابلیت ایجاد همه گیری برای انسان است که با علامت اسهال کم و بتدریج زیاد در افراد بروز می کند.

۷۵ درصد از افراد آلوده به عفونت، هیچ علامتی از این بیماری ندارند و فقط تعداد کمی از افراد (دو تا پنج درصد) دچار اسهال آبکی شدید می شوند که بدون اقدامات درمانی ، بسیار خطرناک است و می تواند کشنده باشد.

اسهال گاهی همراه با استفراغ بدون حالت تهوع قبلی است که در بیماران وبایی شبیه برنج است که بی بو یا بویی شبیه ماهی دارد و معمولا دل درد، دل پیچه و تب به همراه ندارد.

کارشناس بیماری های منتقله از طریق آب و غذا مرکز بهداشت استان کرمانشاه در خصوص مهم ترین راه های انتقال بیماری وبا گفت: استفاده از آب، میوه، سبزی و غذای آلوده مهم ترین راه انتقال این بیماری است.

سید ‘ ایرج حسینی ‘ روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین این بیماری از طریق غذاهای پخته شده که در دمای اتاق و خارج از یخچال برای چند ساعت نگهداری می شوند و یا از طریق دست آلوده در بین افراد قابلیت انتقال دارد.

وی با بیان این که عامل ایجاد بیماری میکروبی به نام ‘ ویبریوکلرا ‘ است گفت: این میکروب همراه اسهال و استفراغ افراد مبتلا به وبا دفع شده و در اثر دفع غیربهداشتی فضولات انسانی در محیط ، پراکنده و موجب آلودگی آب های سطحی می شود و بر این اساس آلودگی انواع سبزی و میوه ها در هنگام آبیاری با آب فاضلاب بسیار شایع است.

حسینی ادامه داد: عامل بیماری وبا در محیط مرطوب و آبی برای سال ها زنده می ماند، اما در محیط خشک زود از بین می رود.

وی با اشاره به این که اسید معده سد دفاعی خوبی برای مقابله با بیماری است، اظهار داشت: اما در صورت مصرف داروهای ضد اسید یا مایعات فراوان، اسید معده رقیق می شود و میکروب از سد معده می گذرد و در داخل روده کوچک تجمع و تکثیر می کند و در نهایت سمی تولید می شود که باعث ترشح و دفع آب و املاح زیاد از رود کوچک می گردد که خطر بیماری وبا را افزایش می دهد.

حسینی گفت: در یک جامعه غیر آماده، وبا قادر است ۵۰ درصد مرگ و میر ایجاد نماید اما با اقدامات درمانی مناسب، مرگ و میر به کمتر از یک درصد کاهش می یابد.

وی کاهش شدید آب و املاح بدن، نارسایی کلیه، کاهش پتاسیم، سقط در مادران باردار ، شیوع بیشتر بیماری ها در زمان های بعدی و ایجاد تنش روحی و روانی را از جمله عوارض ابتلا به وبا در افراد عنوان کرد.

حسینی اظهار داشت: خطر وبا بیشتر به دلیل از دست دادن آب و املاح بدن است که با مراجعه بموقع و اقدامات درمانی مناسب، قابل درمان است.

وی درخصوص راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری نیز گفت: اطمینان از سالم بودن آب در تمامی شرایط ، شستشوی دست ها با آب و صابون قبل از تهیه و مصرف مواد غذایی ، خودداری از مصرف مواد غذایی غیرمطمئن و آب ناسالم در هنگام سفر، نگهداری مواد غذایی در یخچال، دفع بهداشتی زباله و مدفوع انسانی و ممانعت از ورود آنها به رودخانه و معابر، جلوگیری از ورود حشرات به محیط مسکونی و کاری و جوشاندن آب آلوده حداقل به مدت یک دقیقه از ابتلا به بیماری وبا در افراد پیشگیری می کند.

کارشناس بیماری های منتقله از آب و غذا مرکز بهداشت استان کرمانشاه تاکید کرد: انواع میوه و سبزی ها باید حتما شستشو، انگل زدایی و ضد عفونی شوند و سپس در یخچال نگهداری شوند.

وی در ادامه افزود: هدف اصلی درمان وبا، جایگزینی مایعات و الکترولیت های از دست رفته می باشد.

حسینی گفت: آب و الکترولیت ۸۰ تا ۹۰ درصد بیماران وبایی را تنها با محلول خوراکی او.آر.اس می توان جبران کرد و استفاده از آب میوه طبیعی بخصوص آب سیب رقیق شده با آب سالم نیز بسیار مفید است.

وی اظهار داشت: در موارد اسهال شدید، آب و الکترولیت را می بایست با سرعت از طریق محلول های تزریقی جبران کرد و به محض این که بیمار بتواند بنوشد، باید از محلول او.آر.اس استفاده کند.

وی با تاکید بر این که هیچ گونه داروی ضد اسهال، ضد استفراغ و ضد اسپاسم را نباید بدون نظر پزشک استفاده کرد، گفت: تجویز آنتی بیوتیک مناسب توسط پزشک بر کاهش حجم و طول مدت اسهال اثر مطلوب دارد و دوره عفونت زایی را کوتاه می کند.

وی در پایان به همگان توصیه کرد خطر ابتلا به بیماری وبا را در فصل تابستان جدی بگیرند.ک

سوزاک

فروردین ۳۰, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بيماري واگير

سوزاک یک بیماری عفونی قابل درمان و منتقله از طریق تماس جنسی می باشد که علت آن باکتری نیسر یا گونوره است. این باکتری می تواند مجاری تناسلی، دهان و رکتوم را در هر دو جنس درگیر نماید. در زنان مدخل رحم، سرویکس ، اولین محل عفونت می باشد. انتشار بیماری به رحم و لوله های فالوپ منجر به التهابی لگن یاPID  می شود.

سوزاک یک بیماری مقاربتی است یعنی از طریق مقاربتهای جنسی به فرد سرایت می کند عامل بیماری هم یک باکتری است و نه ویروس، سوزاک فقط از طریق انسان به انسان سرایت می کند، فضای گرم و مرطوب پوسته های مخاطی بهترین و مناسبترین محل برای رشد باکتری عامل سوزاک است در غیر اینصورت ادامه حیات باکتری بسیار مشکل می شود، حتی روی یک پوست مرطوب بدن هم امکان رشد بسیار نا محتمل است چون در عرض چند دقیقه از بین می روند . به همین دلیل امکان سرایت باکتری سوزاک از طریق مثلا حوله، دست دادن و روبوسی کردن ممکن نیست و یا امکانش خیلی خیلی کم است.

اگر زنی دارای سوزاک باشد این امکان وجود دارد که در هنگام زایمان نوزاد او نیز به سوزاک مبتلا شود . (التهاب و آماس چشم نوزاد در روزهای اول یکی از این علائم می باشد که البته اگر تشخیص داده شود با قطره مخصوص چشم قابل معالجه است)

اگر فردی دارای سوزاک باشد و با فرد غیر آلوده مقاربت جنسی انجام دهد باکتری عامل سوزاک را به طرف خود منتقل می کند . باکتری سوزاک به قسمت های پایینی مجاری ادرار سرایت میکند اما خیلی بالاتر نمی رود . باکتریهای سوزاک موادی را تولید می کنند که باعث التهاب و تورم پوسته مخاطی مجاری ادرار شده و ترشحات زیادی تولید می کنند . در مردان و پسران باکتریها حتی تا پروستات می روند و باعث التهاب آن و همینطور بیضه ها می شوند .

در دختران و زنان باکتری سوزاک ممکن است تا رحم از طریق ان به لوله های رحم نیز سرایت کنند، اگر مسئله تا این مرحله برسد خطر نازائی زن آلوده را تهدید می کند .

توجه داشته باشیم که حتی پوسته های مخاطی حلق و دهان و همینطور داخل مقعد هم ممکن است در معرض سرایت باکتریهای سوزاک واقع شوند . انتقال سوزاک از فردی به فرد دیگر خیلی راحت و ساده می باشد به این دلیل که برای آلوده شدن یک فرد سالم تعداد بسیار کمی باکتری لازم است .

اگر سوزاک درمان شود به معنای این نیست که بدن شما دیگر مقاومت در برابر آن را یاد گرفته بلکه ممکن است که فردی در اثر بی احتیاطی چندین و چند بار سوزاک بگیرد .

  بیماری التهابی لگن سالانه بیش از یک میلیون زن را در این کشور مبتلا می سازد و در ۱۰ درصد زنان باعث حاملگی نابجا و نازایی می گردد. در سال ۲۰۰۲ میلادی ۳۵۱۸۵۲ مورد سوزاک به مرکز کنترل بیماری پیشگیری ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; ۷۴۰; (CDC) گزارش شده است. در ایالات متحده آمریکا تقریباً ۷۵ درصد از کل موارد گزارش شده سوزاک در افراد بین ۲۹- ۱۵ سال بوده است. بیشترین میزان عفونت اغلب در زنان بین سنین ۱۹-۱۵ سال و در مردان بین سنین ۲۴-۲۰ سال می باشد.

 علائم

         باکتری در مایع منی و واژن بوده و منجر به ایجاد ترشح می گردد. علائم اغلب بین ۱۰-۲ روز بعد از تماس جنسی با یک فرد آلوده نمایان می شوند. در زنان علائم اولیه سوزاک اغلب خفیف است. در گروه کوچکی از افراد ممکن است عفونت برای چندین ماه بدون علامت باقی بماند.

 علائم در زنان عبارتند از :

–   خونریزی به دنبال تماس جنسی از طریق مهبل

–   احساس درد و سوزش هنگام ادرار

–    ترشحات زرد رنگ یا خونی مهبل

برخی علائم پیشرفته که نشانگر بیماری التهابی لگنی می باشند. عبارتند از انقباض عضلانی و درد، خونریزی در بین خونریزی های ماهیانه ، استفراغ یا تب

 مردان علائم بیشتری دارند که عبارتند  از :

–   خروج دردناک چرک سفید ، زرد یا سبز از آلت تناسلی

–     احساس سوزش حین ادرار

–    تورم بیضه ها

   علائم عفونت رکتوم عبارتند از :  ترشحات ، خارش ، خارش مقعد، حرکات روده دردناک همراه با وجود خون تازه در مدفوع

علائم معمولاً ۵-۲ روز بعد از عفونت ظاهر می شوند اما می تواند بعد از ۳۰ روز ظاهر گردد.

علائم

         مراقبین بهداشتی معمولاً سه تکنیک آزمایشگاهی را در تشخیص سوزاک به کار می برند.

–  رنگ آمیزی مستقیم نمونه ها برای باکتری

–   تشخیص DNA  یا ژن های باکتری در ادرار

–   رشد باکتری در کشت های آزمایشگاهی

 بسیاری از کارکنان بهداشتی ترجیحاً بیش از یک روش تشخیصی به کار می برند و احتمال تشخیص صحیح را افزایش می دهند. تست رنگ آمیزی شامل یک لام از ترشحات آلت تناسلی مردانه یا مدخل رحم و سپس رنگ آمیزی آن می باشد. سپس از دید میکروسکوپی جهت جستجوی باکتری باکتری بر روی لام استفاده می شود. شما اغلب می توانید هنگامی که در مطب یا کلنیک هستید نتایج تست را به دست آورید. این تست در مردان کاملاً دقیق است ولی در زنان مناسب نیست. فقط در نیمی از زنان مبتلا به سوزاک نتایج رنگ آمیزی مثبت می شود.

  اغلب موارد کارکنان بهداشتی از سواب های رحمی یا مدخل رحمی جهت تست تشخیصی ژن باکتری استفده می نمایند. این تست دقیق تر از کشت باکتری می باشد.

  در کشت آزمایشگاهی، یک نمونه از ترشحات درون ظرف کشت قرار گرفته برای مدت ۲ روز انکیوبه می شود تا به باکتری اجازه رشد داده شود. حساسیت این تست وابسته به مکانی است که نمونه گرفته  شده است.

         کشت نمونه مدخل رحمی تقریباً در ۹۰ درصد موارد عفونت را تشخیص می دهد. کشت همچنین اجازه تست برای باکتری های مقاوم به دارو را نیز می دهد.

درمان

         مراقبین و کارکنان بهداشتی اغلب یک تک دوز از آنتی بیوتیک های زیر را جهت درمان سوزاک تجویز می نمایند.

 Cefexime

 Ceftriaxone

Ciprofloxacin

 Ofloxacin

 Levofloxacin

 در صورت بارداری یا سن کمتر از ۱۸ سال نباید سیپروفلوکساسین یا افلوکساسین مصرف نماید.

 پزشک معالج شما می تواند بهترین و بی خطر ترین آنتی بیوتیک را برای شما تجویز نماید. سوزاک و کلامیدیا، دیگر بیماری شایع منتقله از طریق تماس جنسی، اغلب همزمان فرد را آلوده می نمایند. بنابراین پزشکان اغلب یک ترکیب آنتی بیوتیکی نظیر سفتریاکسون و داکسی سیکلین یا آزیترومایسین را تجویز می نماید و هر دو بیماری را درمان می کنند.

 اگر شما مبتلا به سوزاک هستید، همه شرکای جنسی شما چه علامتدار و چه بدون علامت باید تست شده و در صورت آلودگی درمان شوند.

  پیشگیری

  مطمئن ترین راه جلوگیری برای بیماری های منتقله از طریق جنسی، پرهیز از تماس جنسی مشکوک می باشد. با استفاده از کاندوم های لاتکسی به طور مستقیم و دائمی در طی فعالیت جنسی مقعدی یا مهبلی احتمال ابتلا به سوزاک و عوارض آن کاهش می یابد.

 عوارض

 در عفونت های سوزاک درمان نشده : باکتری در مجاری تناسلی انتشار می یابد و به ندرت از طریق جریان خون، مفاصل، دریچه های قلبی و مغز را دچار عفونت می نماید.

  شایعترین نتیجه سوزاک درمان نشده، بیماری التهاب لگن، عفونت شدید مجاری تناسلی، می باشد. این بیماری اغلب بلافاصله بعد از خونریزی ماهیانه رخ می دهد. بیماری التهاب لگن باعث ایجاد بافت اسکاری در لوله های تخمدانی می گردد و اگر لوله ها به طور نسبی تنگ شوند ممکن است تخمک بارور نتواند از این طریق به رحم باز گشته و در این صورت احتمال تلقیح جنین در لوله و بارداری نابجا افزایش می یابد. این عارضه جدی باعث سقط جنین و یا مرگ مادر می گردد. در مردان سوزاک منجر به اپیدیدیمیت، شرایط دردناک در بیضه ها می شود که در صورت عدم درمان منجر به ناباروری و درگیری غدد پروستات می گردد.

 به ندرت سوزاک درمان نشده از طریق خون به مفاصل انتشار و منجر به التهاب مفاصل می شود که یک عارضه بسیار جدی است. ابتلا به عفونت سوزاک احتمال ابتلا به ایدز را افزایش می دهد. لذا این نکته بسیار مهم است که فرد خود را در برابر این بیماری محافظت نماید و یا در صورت آلودگی به بیماری سریعاً تحت درمان قرار گیرد.

انتقال عفونت به نوزادان یا اطفال

 اگر شما در بارداری مبتلا به سوزاک هستید، ممکن است عفونت را به فرزندتان انتقال دهید. این انتقال هنگام عبور نوزاد از کانال زایمان یا در طی حاملگی صورت می گیرد. مراقبین بهداشتی از طریق کاربرد قطره نیترات نقره یا دیگر داروهای چشمی می توانند از عفونت چشم فرزند شما جلوگیری نمایند.

  به علت ریسک عفونت سوزاک برای شما و فرزنداتان متخصصین پیشنهاد می کنند که زنان حامله طی مراقبت های قبل از تولد حداقل یکبار جهت بررسی آلودگی به سوزاک تست شوند.

سوزاک در مردان
۱ – اصولا ً در مقایسه با سایر بیماری ها ، سوزاک بیماری خیلی مسری ای نمی باشد . در ۴/۱ مردان در موقع آمیزش با زن مبتلا ، امکان آلودگی وجود دارد که استفاده از کاندوم این نسبت را کمتر هم می کند .

۲- راه ورود میکروب در مردان ؛ قسمت قدامی مخاط مجرای ادرار می باشد که منجر به اورتریت (Urthritis) می گردد .

۳- سوزاک در مردان ابتدا از ناحیه ی قدامی مجرای ادرار شروع می شود . دوره ی نهفتگی بیماری از یک روز تا چند هفته و بطور متوسط ۳ تا ۵ روز می باشد . ۱۰% مردان مبتلا ممکن است بدون علامت باشند .

۴ – اولین علامت ؛ احساس سوزش در مجرا و تکرر ادرار می باشد . پس از آن ، ترشح موکوئیدی به وجود می آید که به سرعت چرکی می شود (discharge) . ترشح غلیظ ، چسبنده و به رنگ زرد یا سبز مایل به زرد است ، بوی نامطبوعی دارد و روی لباس زیر هم اثر می گذارد

۵ – در صورتی که بیماری درمان نشود ، عفونت به سایر قسمت های دستگاه تناسلی منتشر می شود . عفونت قدامی مجرای ادرار به طرف خلفی و نسوج مجاور توسعه می یابد و می تواند ایجاد واکنش التهابی و آبسه های پری اورترال و تنگی دائمی مجرای ادرار را نماید .

۶ – متعاقب ورم اپیدیدیم ( محل تحرک و تکامل نهایی اسپرماتوزوئیدها ) ، ممکن است هیدروسل ثانویه ی بیضه ایجاد گردد . ورم اپیدیدم معمولا ٌ یکطرفه است که اگر دو طرف را درگیر کند ، بیمار عقیم خواهد شد .

۷ – اگر کانال دفران ( مجرای منی بر ) آلوده شود ، ممکن است درد شکم با آپاندیسیت حاد و پری تونیت ( عفونت پرده ی صفاق شکم ) اشتباه شود .

۸- گاهی اوقات تورم غدد لنفاوی کشاله ی ران و ادم آلت ( تورم آلت ) مشاهده می شود .

۹ -علاوه بر انتشار موضعی از کانون اولیه ی عفونت به دستگاه ادراری – تناسلی ، انتشار جایگزینی گنوکوک در نقاط مختلف بدن ایجاد عفونت منتشر (Disseminated Gonococcal Infection – DGI) نموده و موجب بروز تظاهرات عمومی نظیر تب خفیف ، درماتیت ( عفونت پوست ) ، آرتریت ، میوکاردیت ( مشکلات عمومی قلب ) ، مننژیت ، هپاتیت ، التهاب عنبیه و جسم مژگانی (Anterior Oveitis) و … می گردد .

۱۰ – انواعی از میکروب که ضایعات منتشر ایجاد می کنند ؛ به پنی سیلین حساس و به اثر باکتریسیدال ( باکتری کشی ) سرم انسان مقاوم هستند .
سوزاک در زنان
۱ – سوزاک در زنان ، ابتدا گردن رحم و سپس مجرای ادرار را آلوده می نماید و به ندرت مخاط واژن آلوده می شود زیرا اولا ً جدار واژن در برابر عفونت مقاومت زیادی دارد و ثانیا ً در سلول های مخاط آن مقدار زیادی گلیکوژن موجود است که سبب رشد و نمو لاکتوباسیل دودرلین ( نوعی باکتری ) و اسیدی شدن واکنش مهبل می گردد و این محیط اسیدی به میکروب های بیماریزا اجازه ی رشد می دهد .

۲- دوره ی نهفتگی در زنان طولانی تر از مردان بوده و بطور متوسط دو هفته است .

۳ – در ۳/۱ زنان مبتلا به سوزاک اگر کشت هم مثبت شود ( یعنب باکتری عامل وجود داشته باشد ) ، علامتی وجود نداشته است .

۴ – مهم ترین علامت اورتریت در زنان ؛ احساس سوزش در هنگام ادرار کردن و بعضی اوقات تکرر ادرار می باشد . برخی از موارد ممکن است دارای ترشح مجرا باشند . معمولا ً مجرای ادرار متورم و قرمز می باشد .

۵ –  در کسانی که به سرویسیت ( عفونت گردن رحم ) مبتلا می گردند ، ممکن است علامتی وجود نداشته و یا گردن رحم قرمز بوده و دارای ترشحات چرکی باشد .

۶ – در بعضی موارد هم علایمی از قبیل دیزوری ( Dysuria) ، تکرر ادرار ، حساسیت فرج ، دیسپازونی ( مقاربت دردناک ) ، درد پشت و نامرتبی قاعدگی وجود دارد .

۷ – در صورتی که بیمار درمان نگردد ، بیماری به صورت مزمن درمی آید و عفونت به قسمت های دیگر دستگاه تناسلی و حتی به داخل صفاق ( پرده ی شکمی ) راه می یاد و باعث آبسه و پری تونیت لگن می شود .

۸ – مهم ترین شکل ؛ بیماری آماسی لگن (Pelivic Inflammatory Disease – PID ) می باشد که در ۲۰% زنان مبتلا به وجود می آید و باعث عفونت لوله های فالوپ ( محل لقاح اسپرم با تخمک ) گردیده و سالپنژیت ایجاد می نماید .

۹ – تشکیل آبسهیا عفونت لوله ها منجر به چسبندگی و انسداد و درنتیجه عقیمی و حاملگی خارج رحم می گردد . از طرف دیگر در هنگام انسداد لوله ها بعلت خارج نشدن ترشحات آن ها ، باکتری های دیگر باعث تشدید عفونت می شوند که در این صورت ضایعات همراه با درد بوده و درمان آن مشکل است .

۱۰ – بیماری آماسی لگن در کسانی که برای جلوگیری از بارداری از IUD استفاده می کنند بیشتر است و در افرادی که قرص ضد حاملگی مصرف می کنند کمتر دیده می شود .

۱۱ ) علاوه بر انتشار موضعی به دستگاه ادراری – تناسلی ، عفونت منتشره ی گنوکوکی (DGI) در ۱ تا ۳ درصد موارد پیش می آید که بیشتر در زنان و اغلب در زمان حاملگی یا دوران قاعدگی بخ وجود می آید .

۱۲- در مرحله ی باکتریمی ( ورود باکتری به خون ) معمولا ً تب و لرز وجود دارد .

معرفی انواع بیماری های واگیردار شایع

آبان ۴, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : بيماري واگير

بیماریهای مقاربتی
بیماریهای مقاربتی از بیماریهای خیلی شایع در جهان هستند. این بیماریها به طور عمده در نتیجه تماس جنسی با فرد آلوده و یا از طریق مادر آلوده به کودک منتقل می شوند. ولی ممکن است استفاده از سرنگ و سوزن مشترک در معتادان تزریقی نیز سبب ابتلا به این بیماریها گردد.
بر اساس برآورد سازمان جهانی بهداشت بیشتر از ۳۳۰ میلیون مورد جدید بیماریهای مقاربتی قابل درمان از جمله سیفیلیس و سوزاک سالانه در دنیا بروز می نماید و در واقع روزانه شاهد بروز حدود یک میلیون مورد جدید از بیماریهای مقاربتی در دنیا هستیم.
طبق گزارش منابع معتبر جهانی، بیماریهای آمیزشی در دنیا رو به افزایش است و نظر به مسری بودن این بیماریها و عوارض ناشی از عدم درمان و پیشگیری آن، کنترل بیماریهای آمیزشی ضروری می باشد.
چون بیماریهای منتقله از راه تماس جنسی موضوع حساسی است و صحبت کردن آشکار در مورد آنها، در کشورهای مختلف از جمله ایران آسان نیست و سبب بدنامی می شود ، بیماران یا به موقع برای درمان مراجعه نمی کنند و یا برای درمان به درمانگران سنتی مراجعه می کنند. لذا به خوبی معالجه نمی شوند و سبب انتقال و گسترش بیماری می شوند.
در صورت بی توجهی و عدم درمان به موقع این بیماریها، ممکن است عوارض جدی مانند نازایی ، حاملگی خارج از رحم ، سرطان گردن رحم، خونریزی شدید و پارگی لوله های رحمی پیش آید که منجر به مرگ هم می شود. در دو سوم یا بیشتر زنان باردار مبتلا به سیفیلیس اولیه عفونت از طریق جفت به جنین سرایت می کند.

عواقب بیماریهای مقاربتی فقط به خود بیماران محدود نمی شود . اگر زنان باردار ،مبتلا به بیماریهای آمیزشی شوند، ممکن است پی آمدهایی نظیر سقط خود به خود ، تولد زودرس ، مرده زایی ، مرگ داخل رحم، تولد با وزن پایین و عفونت چشمها و ریه ها در جنین و نوزاد ایجاد شود.
ابتلا به بیماریهای آمیزشی ، خطر آلودگی به ویروس ایدز را افزایش می دهد و موجب بروز بیماری ایدز و مرگ بیماران می شود.
بیماریهای مقاربتی قابل پیشگیری و درمان هستند.
تعریف
بیماریهای مقاربتی از انواع بیماریهای واگیردار هستند که به طور عمده از طریق آمیزش جنسی با فرد آلوده انتقال می یابند.انتقال از مادر آلوده به نوزاد و از راه خون هم امکان دارد. این بیماریها توسط تعدادی از عوامل بیماریزا ایجاد می شوند که باعث بروز علائمی مانند ترشحات مجرای ادرار در مردان ، ترشح مهبل در زنان ، زخم در ناحیه تناسلی ، درد در قسمت تحتانی شکم در زنان ، تورم و قرمزی بیضه و تورم غدد لنفاوی در کشاله ران می گردد. در بعضی ها ، بخصوص در زنان ممکن است عفونت ، علامتی ایجاد نکند.
کنترل بیماریهای مقاربتی به سه دلیل زیر دارای اهمیت است:
– به علت دامنه و گسترش این بیماریها
– به علت ایجاد عوارض جدی
– به علت ارتباط بین بیماریهای منتقله از راه مقاربت و آلودگی به ویروس ایدز
دو نوع از بیماریهای مهم مقاربتی سوزاک و سیفیلیس هستند. بیماری ایدز هم در این طبقه بندی جای دارد، هر چند که ایدز از طریق غیر آمیزشی هم منتقل می شود.
عوامل بیماری زا
بیش از ۲۰ موجود زنده میکروسکوپی مختلف از جمله باکتری، قارچ ، انگل ، ویروس و … سبب بیماریهای مقاربتی می شوند، ولی معمولاً علائم و نشانه های یکسانی ایجاد می کنند مثلاً ترشح از مجرای آلت در مردان و ترشح مهبل در زنان و زخم تناسلی از علائم شایع بیماریهای آمیزشی است.
راههای سرایت
چنانچه از نام بیماریها پیداست، راه اصلی انتقال بیماریهای آمیزشی ، نزدیکی جنسی (مهبلی یا مقعدی) با فرد آلوده است. سایر راههای انتقال عبارتند از:
– از مادر آلوده به نوزاد در حین حاملگی ، در زمان زایمان و یا بعد از تولد
– از راه انتقال خون و فرآورده های خونی آلوده و اشتراک در سرنگ و سوزن تزریقی آلوده
مهم است بدانیم که شریک جنسی آلوده ممکن است دارای علامت نباشد و نداند که بیمار است و سبب انتقال و گسترش بیماری گردد.
بیماریهای مقاربتی ، خطر آلودگی به ویروس ایدز را افزایش می دهند.
رفتارهای زیر احتمال انتقال بیماری را افزایش می دهد:
– داشتن بیش از یک شریک جنسی
– داشتن شریک جنسی که دارای شرکای جنسی متعدد است.
– داشتن انحراف جنسی و نزدیکی با افراد فاسد و بدکاره
– عدم استفاده از کاندوم در هر یک از شرایط یادشده در بالا
راه های ورود عوامل بیماریزا معمولاً از طریق اندامهای تناسلی، مجاری ادراری ، مخاط دهان و مقعد ، پوست خراش یافته و خون است.
در زنان و نیز در مردان، بیماریهای قابل انتقال از راه مقاربت در گروه سنی ۱۵- ۳۰ سال در بالاترین حد است و در سنین بعدی کاهش پیدا میکند.
عوامل اجتماعی که بر انتقال این نوع بیماریها تأثیر می گذارند عبارتند از:
تأخیر در درمان بیماریهای منتقله از راه مقاربت به دلایل زیر:
۱. زنان مبتلا اغلب علامت ندارند. حدود ۸۰% زنان آلوده به سوزاک ممکن است بدون علامت باشند.
۲. ترس از بدنامی ممکن است مردم را به سرپوش نهادن وادارد و این خود سبب افزایش و گسترش آلودگی می شود.
۳. ممکن است امکانات بهداشتی – درمانی در دسترس نباشد و یا بیماران استطاعت پرداخت هزینه خدمات را نداشته باشند.
۴. ممکن است مردم ترجیح دهند برای اجتناب از بی آبروئی ، به درمانگران سنتی مراجعه کنند.
۵. بالاخره ممکن است داروهای لازم را به طور کامل مصرف نکنند . درمان موثر وقتی امکان پذیر است که بیماران دوره درمان را کامل کنند.

همراه نیاوردن شرکای جنسی برای درمان
کوتاهی در استفاده از کاندوم برای فعالیت امن جنسی
علاوه بر عوامل اجتماعی و رفتاری یاد شده در بالا، عوامل زیر هم در انتقال بیماریهای مقاربتی موثرند:
سن:
ماهیت مخاط مهبل و دهانه رحم در زنان جوان، آنها را برای آلوده شدن بسیار مستعد می سازد. زنان جوان وقتی بسیار زود ازدواج می کنند و یا از نظر جنسی فعال می شوند، مخصوصاً در معرض خطر بیشتری قرار دارند.
جنس:
بیماریهای مقاربتی ابتدا از طریق تماس جنسی درون مهبلی به زنان منتقل می شود. زنان راحت تر و سریعتر از مردان به بیماریهای مقاربتی مبتلا می شوند.
ختنه:
مردان ختنه شده کمتر از مردان ختنه نشده به بیماریهای مقاربتی مبتلا می شوند.
ازدواج دیرهنگام
در اکثر جوامع افراد معینی ممکن است وجود داشته باشند که اختصاصاً در مقابل بیماریهای آمیزشی آسیب پذیر باشند و عبارتند از:
دختران نوجوانی که از نظر جنسی فعال هستند.
زنانی که دارای چند شریک جنسی هستند.
زنان بدکاره و فاسد و مشتریان آنها
مردان و زنانی که شغل آنها ایجاب می کند که از خانواده خود دور باشند و شرکای جنسی دائمی در درازمدت ندارند.
علائم
مهمترین علائم و شکایات بیماران مبتلا به بیماریهای مقاربتی عبارتند از:
– ترشح غیرعادی از مجرای تناسلی زن ( افزایش مقدار، تغییر بو و رنگ)
– سوزش ، خارش و درد در هنگام مقاربت زنان
– هرگونه زخم و یا ضایعه تناسلی
– درد در قسمت تحتانی شکم و درد واضح لگنی در زنان
– تورم (برآمدگی) دو طرفه یا یک طرفه غدد لنفاوی در کشاله ران
– درد، قرمزی و تورم در بیضه ها
– قرمزی، ترشح و تورم چشم در نوزادان
بیماریهای قابل انتقال از طریق مقاربت در زنها، معمولاً علامتی ایجاد نمی کنند و یا علائم خفیف دارند. بنابر این زنها کمتر برای درمان مراجعه می کنند. ۸۰% زنان آلوده به سوزاک ممکن است بدون علامت باشند . البته ۱۰% مردان آلوده به سوزاک هم ،علامتی ندارند.
تشخیص
بیش از ۲۰ عامل بیماریزای مختلف بیماریهای مقاربتی ایجاد می کنند که معمولاً علائم و نشانه های مشابهی دارند و اگر دقت شود به آسانی تشخیص داده می شوند. دسترسی به تسهیلات و امکانات آزمایشگاهی به تشخیص کمک میکند، زیرا بعضی از علائم ، خصوصاً در زنان ممکن است نتیجه علل دیگری غیر از بیماریهای مقاربتی باشد.
درمان
علاوه بر درمان بیمار باید همسر و شریک جنسی او نیز درمان شود. اگر یک طرف درمان شود ، چون بیماری مسری است، چرخه انتقال ادامه می یابد. افراد مبتلا تا بهبودی کامل باید از تماس جنسی خودداری کنند و این خودداری تا از بین رفتن علائم و دوره کامل درمان باید ادامه داشته باشد. اگر مبتلایان به بیماریهای مقاربتی نتوانند از فعالیت جنسی تا بهبودی کامل خودداری کنند باید در تمام مراحل نزدیکی از کاندوم استفاده نمایند.
از آنجایی که خطر آلودگی به ویروس ایدز در افراد مبتلا به بیماریهای مقاربتی چند برابر می شود، باید سعی شود طبق توصیه و تجویز پزشک، درمانهای مراقبتی و دارویی لازم انجام و دوره درمان کامل شود.
وجود قرمزی و ترشح چشم در نوزادان ، ممکن است با عفونت مادر مرتبط باشد، لذا علاوه بر نوزاد ، والدین او نیز باید تحت مراقبتهای لازم پزشکی قرار گیرند.
امروزه بیماریهای مقاربتی قابل درمان هستند ، ولی ممکن است در آینده عوارض آنها قابل درمان نباشند. همانطور که ایدز درمانی ندارد و بنابر این مهم است که از رفتارهایی که سبب آلودگی می شوند پرهیز شود.
عواض بیماریهای مقاربتی
شواهد اخیر نشان داده است که بیماریهای شایع منتقله از راه مقاربت به انتشار آلودگی به ویروس ایدز کمک می کنند. افراد مبتلا به بیماریهای آمیزشی از جمله سوزاک، سیفیلیس و … اگر در معرض ویروس بیماری ایدز قرار گیرند، احتمال آلودگی آنها بیشتر است.
عوارض بیماریهای مقاربتی که آسیب های جدی به وجود می آورند و گاهی در زنان سبب مرگ هم می شوند عبارتند از:
– درد کهنه و مزمن در ناحیه شکم که زن را دچار عذاب جسمی و روحی می کند.
– نازایی در زنان و ناباروری و تنگی پیشابراه در مردان
– سقط خود به خودی
– حاملگی خارج از رحمی
– سرطان دستگاه تناسلی بخصوص گردن رحم
– مرده زایی ، ناهنجاریهای مادرزادی و مرگ نوزاد
– مرگ زن به علت عفونت و سایر عوارض یاد شده
– عفونتهای چشمی بالقوه کور کننده و سینه پهلو در کودکان
بسیاری از زنان ممکن است بدون آنکه بدانند که مبتلا به بیماری التهابی لگن هستند نابارور شوند. ۵۵- ۸۵ درصد زنان مبتلا به بیماریهای عفونی لگن ممکن است نابارور شوند.
در اثر بیماریهای التهابی و عفونی و تنگی لوله های رحمی، خطر بروز حاملگی های خارج از رحم – که می تواند سبب مرگ مادر و جنین شود- افزایش می یابد. حاملگی خارج از رحم اگر باعث پارگی لوله های رحمی شود، خونریزی های شدید ایجاد می کند. در کشورهای در حال توسعه ، حاملگی های خارج از رحم باعث مرگ ۱- ۵% مادران می شود.
سوزاک در مردان ممکن است عوارض شدیدی به وجود آورد. آلودگی می تواند از پیشابراه به قسمتهای دیگر تناسلی انتشار یابد و سبب تنگی مجرا و ناباروری شود، ولی امروز این عوارض بسیار نادر است.
سیفیلیس در زمان بارداری ، ممکن است از طریق کیسه آب، جنین را آلوده سازد. حدود ۴۰% حاملگی های زنان مبتلا به سیفیلیس به سقط جنین، مرده زایی و مرگ در زمانی نزدیک به زایمان ختم می شوند.
باید دانست که اگر بیماری زود تشخیص داده شود و به موقع درمان شود، کلیه این عوارض قابل اجتناب هستند. اگر آلودگی به ویروس ایدز که برای آن هیچ درمانی وجود ندارد، به این مجموعه اضافه شود ، بیماریهای مقاربتی ، آلودگی و ابتلای به ایدز را تسهیل می کنند، این موضوع اهمیت پیشگیری از بیماریهای آمیزشی را نشان می دهد.
راههای کنترل و پیشگیری
اگرچه بیماریهای مقاربتی به طور کلی باعث عوارض جانبی و عواقب زیادی می شوند ولی تلاشهای محدودی برای کنترل آنها انجام شده است. بنابر این موفقیت های بسیار کمی برای کاستن شیوع و جلوگیری از موارد جدید بیماریها حاصل گشته است. در نتیجه بیماریهای آمیزشی سریعاً در تمام جهان و به خصوص در کشورهای در حال توسعه، گسترش و انتشار یافته است.
اهداف اصلی کنترل بیماریهای مقاربتی عبارتند از:
– قطع نمودن انتقال عفونت و در نتیجه کاهش موارد جدید بیماریهای مقاربتی
– کاستن از طول مدت زمان عفونت جهت کاهش میزان شیوع و در نتیجه پیشگیری نمودن از گسترش بیماریها، عوارض جانبی و عواقب آن
– کاهش خطر آلودگی به ویروس ایدز
به منظور کاهش انتشار آلودگی بیماریهای مقاربتی، داشتن راهکارهای علمی ، موثر و قابل دسترس مهم است. پاره ای از آنها به شرح زیر است:

– تشخیص سریع و درمان به موقع افراد مبتلا به بیماریهای مقاربتی، هم به منظور کاهش انتقال به دیگران و هم به حد اقل رساندن عوارض و عواقب آن
– آموزش بیماران و جامعه در مورد خطرات روابط جنسی ناامن و ترغیب آنها به استفاده از کاندوم و محدود کردن شرکای جنسی
– درمان و آموزش شرکای جنسی بیماران
– هدف قرار دادن گروههای آسیب پذیر
– مراعات اصول اخلاقی و بهداشتی در روابط جنسی و نداشتن رفتارهای جنسی پرخطر
– وفاداری به همسر و داشتن رفتار جنسی مسوولانه
– خویشتن داری در تجرد و اجتناب از روابط جنسی نامشروع قبل از ازدواج و استفاده از کاندوم در هنگام ضرورت
– تمرین رفتارهای بهداشتی از جمله عدم استفاده مشترک از لباسهای زیر در زنان و استحمام و …
– ادرار کردن بعد از نزدیکی و شستشوی نواحی تناسلی بعد از مقاربت
– توجه به بروز هر گونه علامت بیماریهای جنسی در خود و همسر
– شناسایی و آموزش گروه هایی خاص از مردم نظیر کارگران مهاجر و سیار و آنهایی که به هر علتی برای انجام کار از خانواده خود به مدتهای طولانی دورند.
موانعی که در سر راه کنترل بیماریهای مقاربتی قرار دارند و باید متوجه آنها بود عبارتند از:

– تغییر در رفتارهای جنسی مشکل است. رفتارهای جنسی با فرهنگ هر منطقه شکل می گیرد و با مذهب تاثیر می پذیرد. تغییر در رفتارهای جنسی، به دلیل آنکه موضوع بسیار شخصی و عمیقاً ریشه دار است مشکل است. استفاده از داروها، از جمله الکل ، توانایی افراد را برای تصمیم گیری خوب و عاقلانه بر ضد آلودگی به بیماریهای مقاربتی و آلودگی به ویروس ایدز مختل می سازد. خوشبختانه وجود فرهنگ اسلامی و ترویج اخلاق حسنه موجب پیشگیری از بیماریهای مقاربتی می شود و لذا ترویج فرهنگ بیگانه از جمله موانع و مشکلات محسوب می شود.
– بحث در مورد روابط جنسی خیلی هم ساده و آسان نیست. افراد ممکن است از سوال کردن در مورد اطلاعاتی که نیاز دارند، خجالت بکشند و برای درمان دیر مراجعه کنند و بخصوص از دادن مشخصات شرکای جنسی خود ابا داشته باشند.
– بسیاری از بیماران بدون علامت هستند . افراد مبتلا به بیماریهای آمیزشی ممکن است علامتی نداشته باشند و بیماری را منتشر کنند و این امر مشکلات فراوانی در راه کنترل و جلوگیری از بیماریهای آمیزشی فراهم می آورد.
– درمان همیشه آسان و یا موثر نیست. بعضی از باکتریها نظیر عامل سوزاک به داروهای مصرفی مقاوم می شوند. مقاومت به داروها مستلزم تغییر داروهای انتخابی است. تولید واکسن برای بیماریهای مقاربتی نظیر آلودگی به ویروس ایدز ، به علت تغییرات مستمر ویروس در حال حاضر امکان ندارد.
می توان با بکار بردن شیوه های زیر بر دامنه مراقبت و کنترل افزود:

· رازداری و تضمین پنهانی و محرمانه عمل کردن در درمان موارد
· بدنام نکردن افراد
· برقراری ارتباط درست جلب اعتماد و احترام به بیماران
· ارائه خدمات در زمان مناسب و کاهش زمان انتظار
· کمک به پرداخت قسمتی از هزینه درمان
· ترویج فرهنگ اسلامی و قداست خانواده و تشویق به ازدواج

واکسیناسیون آنفلوآنزای فصلی باید جهانی شود

 کارشناسان بهداشتی به تمام مردم تاکید کردند که برای واکسیناسیون زودهنگام و به موقع در برابر آنفلوآنزای فصلی در سال جدید، سریعتر اقدام کنند.

 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این کارشناسان تاکید کردند: اکنون زمان آن فرا رسیده که دوباره برای تزریق واکسن آنفلوآنزای فصلی با نزدیک شدن به فصل سرما اقدام کنید.

هرچند نگرانی‌ از ویروس آنفلوآنزای خوکی به طور چشمگیری از بین رفته است، اما کارشناسان بهداشت عمومی ایالتی و محلی در آمریکا تاکید دارند که واکسیناسیون زود هنگام و به موقع اقدامی بسیار مهم و ضروری است که باید از سوی تمامی شهروندان صورت گیرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی پوستستار، این کارشناسان می‌گویند: پیش از این اعلام شده بود که واکسیناسیون آنفلوآنزا برای افراد ۶۵ سال به بالا ضرورت دارد، اما امسال تاکید شده است که واکسیناسیون باید جهانی باشد و برای تمام مردم ضروری است.

این کارشناسان تاکید دارند که کلینیک‌های بهداشتی باید شرایط دسترسی به این واکسن را تسهیل کرده و در اختیار همگان قرار دهند.

مرکز ملی کنترل و پیشگیری امراض در آمریکا نیز اعلام کرده است: تاکنون ۱۶۰ میلیون دوز واکسن تولید شده تا در سال جاری در اختیار همه مردم قرار بگیرد. سال گذشته این بیماری از فصل بهار آغاز شد و بیش از همه جوانان را مبتلا ساخت.

آفت‌های دهانی (canker sores) زخم‌های دردناک غیر سرطانی است

آفت‌های دهانی (canker sores) زخم‌های دردناکی هستند که درون دهان و اغلب در پایه لثه‌ها، درون گونه‌ها یا لب‌ها، روی کام نرم یا روی زبان به‌وجود می‌آیند. این آفت‌ها معمولا نیازی به درمان ندارند و خودبه‌خود برطرف می‌شوند. رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند به پیشگیری از بروز این آفت‌ها کمک کند.

استرس و خستگی، از عوامل بروز آفت است. مواد غذایی حاوی آهن و ویتامینB12 در بهبود علائم آفت مؤثرند. این بیماری گاهی با سرطان دهان اشتباه گرفته شده و موجب ترس و واهمه بیمار می‌شود در حالی‌که مهم‌ترین علل بروز آن عوامل محیطی است.

دکتر آرش عزیزی، متخصص بیماری‌های دهان و دندان به همشهری گفت: استرس، خستگی و کمبود آهن از مهم‌ترین دلایل بروز آفت دهان است و با توجه به اینکه درمان قطعی ندارد می‌توان با مصرف داروهای موضعی، سوزش و درد آفت را کاهش داد.
همچنین کمبود آهن، کمبود ویتامینB12 و اسید‌فولیک، وراثت و ژنتیک و عادت ماهانه از مهم‌ترین دلایل بروز آفت دهان است.

وی تأکید می‌کند: با توجه به اینکه آفت دهان درمان قطعی ندارد، توصیه می‌شود  درصورت ابتلا به این عارضه سعی شود ابتدا عوامل محیطی را برطرف کرد. همچنین با مصرف داروهایی مانند مسکن‌ها، شربت آنتی‌هیستامین  یا کورتون نیز می‌توان سوزش و درد آفت را کاهش داد. گنجاندن مواد غذایی سرشار از آهن، ویتامینB12 و اسید فولیک در رژیم غذایی نیز در بهبود علائم آفت مؤثر است. حساسیت به بادمجان و فلفل، آفت را تشدید می‌کند.
 این متخصص بیماری‌های دهان و دندان اظهار کرد: تأثیر مصرف برخی مواد مانند رب‌انار در بهبود علائم آفت اثبات نشده است و تنها توصیه، رفع عوامل محیطی مانند استرس است.

این عوامل ممکن است خطر ابتلا شما به آفت دهانی را افزایش دهند:
– سابقه خانوادگی آفت دهانی
– تضعیف دستگاه ایمنی
– گاز گرفتن درون گونه یا زبان
– انجام اعمال دندانپزشکی
– استرس یا تغییرات سطوح هورمون‌ها
– نقصان ویتامین‌ها یا مواد معدنی مانند آهن، اسید‌فولیک، یا ویتامینB12
– آلرژی غذایی
– ابتلا به عفونت ویروسی
 برای کمک به کاهش درد ناشی از آفت‌های دهانی به این توصیه‌ها عمل کنید:
– از داروهای مسکنی که در داروخانه‌های برای تخفیف درد آفت عرضه می‌شوند، استفاده کنید.
– دهان خود را با محلول آب نمک یا دهان‌شویه شست‌وشو دهید.
– محلول رقیق پراکسید هیدروژن (یک قسمت پراکسید هیدروژن در یک قسمت آب) تهیه کنید  و آن را بـا سـوآب پنبــه‌ای روی آفت‌ها بـمالیـد.
– از غذاهای داغ و تند که ممکن است باعث بدترشدن آفت‌ها شوند، اجتناب کنید.

۲۰درصد مردم به این عارضه مبتلا می‌شوند

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: آفت‌های دهانی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دهانی است که ۲۰درصد مردم به این عارضه مبتلا می‌شوند.
فرزانه آقاحسینی با بیان اینکه آفت‌های دهانی به ۳ شکل دیده می‌شوند اظهار داشت: نوع اول آفت‌های دهانی که شایع‌ترین نوع آنها هم هستند به‌صورت زخم‌های کوچک، منفعل و چندتاچندتا بروز می‌کنند. نوع دوم، زخم‌های خیلی بزرگ است و نوع سوم که کمتر شایع است به‌صورت تبخالی است که ۵۰ تا ۶۰ زخم در کنار هم ایجاد می‌شوند.

وی با بیان علت‌های ابتلا به این عارضه تصریح کرد: علت‌های ارثی از نظر ابتلای پدر یا مادر یا هر دو به این عارضه نخستین موضوعی است که باید بررسی شود زیرا احتمال ابتلای فرزندی که پدر و مادر مبتلا دارد بیشتر می‌شود.

این متخصص بیماری‌های دهان ادامه داد: سوء تغذیه که بیشتر از همه آنها کمبود آهن، B12 و اسیدفولیک مهم است از دیگر عوامل ابتلا به آفت دهان است و بیشتر در افرادی که بدون نظر پزشک شروع به گرفتن رژیم لاغری می‌کنند دیده می‌شود. چرا که رژیم‌های لاغری به نخستین چیزی که ضربه می‌زنند ذخایر ویتامینی بدن است.

وی گفت: کنارگذاشتن گوشت قرمز از رژیم غذایی، استرس و هیجانات و تغییرات هورمونی از دیگر مواردی است که می‌تواند فرد را به این عارضه دچار کند. آقاحسینی خاطرنشان کرد: برای درمان ابتدا باید مشخص شود عامل ایجاد آفت عواملی مانند استرس و تغییرات هورمونی است یا نه که اگر این دو باعث ایجاد آفت باشند باید با تزریق کورتون به داخل ضایعه آن را درمان کرد.

همچنین تزریق کورتون که باعث ابتلای افراد به پوکی استخوان و ضایعات مفصلی نخواهد شد می‌تواند تا ۴ماه اطراف ضایعه را از زدن آفت مصون نگهدارد اما اگر علت ایجاد آفت موارد زمینه‌ای است باید علل زمینه‌ای درمان شود. زخم‌های آفتی می‌تواند بسیار دردناک باشد و با فعالیت‌های روزمره بیمار تداخل ایجاد کند. از طرف دیگر این زخم‌ها می‌توانند آزار اندکی را برای بیمار ایجاد کنند.

علت ایجاد آفت چیست؟

مکانیسم دقیق ایجاد آفت هنوز به درستی روشن نیست. ولی به‌نظر می‌رسد واکنش‌های ایمنی بدن بیمار در ایجاد آن دخیل باشد. زخم‌های آفتی وقتی ایجاد می‌شوند که به دلایل نامشخص سیستم ایمنی بیمار وجود یک مولکول ناشناخته را اعلام می‌دارد. حضور این مولکول‌ها باعث حمله لنفوسیت‌ها خواهد شد. (همانند حمله همین سلول‌ها به بافت پیوند شده به بیمار). نتیجه این فرایند پیدایش زخم‌های آفتی خواهد بود.

هرچند درمان قطعی‌ای برای آفت وجود ندارد ولی روش‌هایی وجود دارد که در کاهش مدت زمان حضور زخم و نیز کاهش درد و ناراحتی بیمار مؤثر است.

۱- استفاده از خمیردندان‌هایی که حاوی سدیم لوریل‌سولفات نباشند.
۲- استفاده از محصولاتی که با ایجاد یک لایه محافظ روی زخم‌ها مانع تحریک آنها توسط عوامل محیطی می‌شوند.
۳- داروهایی که سطح زخم‌های آفتی را شست‌وشو می‌دهند.
۴- داروهای گیاهی: برخی عصاره‌های گیاهی باعث تخفیف علائم بیماران آفتی می‌شوند.
۵- مصرف مرتب وروزانه ماست که محتوی لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس باشد.
۶- کاهش عوامل آسیب‌زننده (تروماتیک) دهان مثل دندان‌های شکسته، جرم زیاد، پرکردگی‌های تیز و… .
۷- رعایت بهداشت دهان به‌صورت دقیق و منظم
۸- عدم‌مصرف غذاهایی که ایجاد آفت را تشدید می‌کنند (مثل غذاهای آلرژیک).
۹- درصورت کمبود تغذیه‌ای بایستی مکمل مولتی‌ویتامین مصرف شود.
۱۰- عدم‌مصرف غذاها و مایعات محرک مثل آب‌لیمو یا رب‌گوجه .
۱۱- کاهش استرس.

hamshahrionline

آشنایی با گلو درد و راه های درمان آن

خرداد ۲۰, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بيماري واگير, جهان پزشكي

گلودرد معمولاً نشان دهنده ی عفونت دستگاه تنفسی است. از آنجایی که یک بچه کوچک نمی تواند احساس گلودرد را به خوبی بیان کند. باید متوجه دشواری وی در بلعیدن غذا باشید.

 گلودرد می تواند به علت التهاب لوزه ها (تونزیلیت) که توسط نوعی میکروب به نام استافیلوکوک ایجاد می شود، یا در بیشتر موارد به علت یک ویروس مثل ویروس سرماخوردگی یا آنفلوانزا ایجاد شود. در مواردی که عفونت در جای دیگری غیر از گلو باشد مثل لارنژیت (التهاب و عفونت حنجره) ممکن است کودک در گلو هم احساس درد و ناراحتی داشته باشد. همچنین در مواردی که غدد لنفاوی یا بزاقی موجود در گردن ملتهب می شوند (مثل اوریون) باز هم ممکن است احساس درد و ناراحتی در گلو وجود داشته باشد.

گلودرد در اغلب موارد جدی نیست اما در صورتی که یک عفونت استرپتوکوکی در حلق وجود داشته باشد باید حتماً با پنی سیلین درمان شود زیرا در صورت عدم درمان ، بعدها ممکن است عوارضی مثل درگیری کلیه ها و یا تب روماتیسمی داشته باشد.

نخستین اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:
۱- اگر کودک از گلودرد شاکی است یا در بلعیدن غذا مشکل دارد و اشتهای خود را از دست داده است، گلوی وی را در نور مناسب معاینه کنید. به این ترتیب که از کودک بخواهید دهان خود را باز کرده و بگوید آآآ… در همین زمان زبان را با دسته یک قاشق تمیز به پایین ببرید و ته حلق را نگاه کنید تا متوجه هر نوع عفونت چرکی یا تورم و قرمزی لوزه ها بشوید!

۲- با کمک نوک انگشتان غدد لنفاوی زیر گردن را معاینه کنید تا متوجه بزرگی احتمالی آنها بشوید؛

۳- درجه حرارت بدن کودک را اندازه بگیرید تا از وجود تب مطلع شوید؛

۴- در صورت وجود گلودرد و بدحالی عمومی، تا زمان مراجعه به پزشک از فرستادن کودک به مدرسه خودداری کنید؛

۵- در صورت وجود گلودرد و سایر علائم عفونت مثل تب و بی حالی به پزشک مراجعه کنید. گلودرد استرپتوکوکی باید برای پیشگیری از بروز عوارض حتماً درمان شود.

اقداماتی که پزشک انجام می دهد:
دکتر برای تشخیص علت گلودرد، کودک را به دقت معاینه کرده و در صورت تشخیص عفونت استرپتوکوکی از آنتی بیوتیک (اغلب پنی سیلین) استفاده می کند. عفونت های ویروسی گلو احتیاج به درمان آنتی بیوتیکی ندارند.
اقداماتی که شما می توانید برای کمک به کودک خود انجام دهید:
– برای کاهش درد کودک از شربت استامینوفن استفاده کنید؛

– استفاده از مایعات خنک ، شدت گلودرد را کاهش می دهد؛

– مقادیر زیادی مایعات به کودک بدهید. در صورتی که کودک به علت گلودرد از خوردن غذا امتناع کند از غذاهای مایع مثل سوپ و آش استفاده کنید؛

– در صورت شکایت کودک از درد گوش (با کشیدن گوش در بچه های کوچکتر) گوش را بررسی کنید تا از وجود ترشح و چرک در گوش مطلع شوید؛

– مقدار زیادی مایعات خنک به کودک بدهید تا درد گلو کمتر شود؛

اقداماتی که پزشک انجام می دهد:
– در صورت احتمال وجود یک عفونت باکتریایی در گلو، ممکن است پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند اما برای عفونت های ویروسی ( که شایعتر هستند) درمان مشخصی وجود ندارد؛

– پزشک گوش کودک را معاینه می کند تا از وجود احتمالی عفونت و چرک در گوش مطلع شده و در صورت وجود عفونت ، آنتی بیوتیک تجویز کند؛

– اگر کودک از حملات مکرر تونزیلیت ( لوزه ها ) شاکی است و یا بزرگی ادنوئید (لوزه سوم) سبب عفونت های مکرر گوش میانی می شود، ممکن است لازم باشد به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا در صورت لزوم لوزه ها و ادنوئید را عمل کند.

شرایطی که در عمل برداشتن لوزه ها بایددر نظر گرفته شوند عبارت اند از:

الف – عمل جراحی معمولاً قبل از ۴ سالگی انجام می شود؛

ب – زمان شروع تونزیلیت و طول مدتی که کودک از حملات مکرر تونزیلیت شاکی بوده مهم است. اغلب پزشکان پیش از تصمیم گیری برای عمل دو سال صبر می کنند؛

ج – در صورتی که حملات تونزیلیت آن قدر در طول سال تکرار می شوند که در تحصیل کودک ایجاد اشکال می کنند و یا باعث ایجاد اشکال در تغذیه کودک می شوند، عمل لوزه توصیه می شود.
اقداماتی که شما می توانید برای کمک به کودک انجام دهید:
– در صورت تب از شربت استامینوفن و پاشویه استفاده کنید و کودک را در یک اتاق گرم نگه دارید؛

– مایعات فراوان به کودک بدهید؛

– از غذاهای مایع مثل سوپ و آش که فرو دادن آن راحت است استفاده کنید؛

– طبق آخرین تحقیقات غِرغِره آب نمک، احتمال انتقال عفونت از حلق به گوش میانی را بیشتر می کند. بنابراین امروزه توصیه می شود که کودک را وادار به غرغره نکنید.

التهاب لوزه ها (تونزیلیت)
تونزیلیت ، به التهاب حاد لوزه ها است که اغلب بر اثر یک عفونت ویروسی ایجاد می شود. لوزه ها در انتهای حلق و در خلف زبان قرار گرفته اند و نخستین سد دفاعی بدن در مقابل میکروب ها هستند که میکروب ها را به دام انداخته و نابود می کنند و مانع ورود آنها به دستگاه تنفس می شوند. در طی این روند خود لوزه ها نیز ممکن است عفونی و ملتهب شوند و علائمی مثل گلودرد، تب و تورم غدد لنفاوی گردن را ایجاد کنند. ادنوئید (لوزه سوم) که در عقب بینی قرار گرفته است نیز تقریباً اغلب در سنین مدرسه و هنگامی که لوزه های بزرگ برای نخستین بار با عفونت مواجه می شوند، دیده می شود. به تدریج که کودک بزرگتر می شود مقاومت وی در مقابل عفونت بیشتر شده و لوزه ها کوچکتر می شوند، بنابراین میزان بروز تونزیلیت کاهش می یابد.

تونزیلیت در اغلب موارد بیماری مهمی محسوب نمی شود مگر این که همراه با اوتیت مدیا ( عفونت گوش میانی ) باشد و یا عامل ایجاد کننده آن استرپتوکوک باشد زیرا همان طور که قبلاً گفته شد عفونت استرپتوکوکی می تواند همراه با عوارضی مثل نفریت (درگیری کلیه ها) یا تب روماتیسمی باشد.

علائم احتمالی:
– گلودرد گاه می تواند سبب مشکل در بلع شود؛

– لوزه های قرمز و متورم که ممکن است با لکه های زرد چرک پوشیده شده باشد.

– درجه حرارت بالای ۳۸ درجه سانتیگراد

– غدد لنفاوی متورم در گردن، تنفس دهانی،

– خرخر کردن هنگام خواب و صدای تودماغی در صورت بزرگی ادنوئیدها،

– بوی بد دهان.

نخستین اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:
۱- همان طور که قبلاً توضیح داده شد، در صورت شکایت کودک از گلودرد و یا مشاهده مشکل در بلغ غذا، انتهای گلو را به کمک دسته یک قاشق تمیز و در نور مناسب بررسی کنید، ممکن است لوزه ها قرمز، متورم یا پوشیده از نقاط چرکی زرد رنگ باشند؛

۲- برای اطمینان از وجود یا عدم وجود تب ، درجه حرارت بدن کودک را اندازه بگیرید؛

۳- با کمک انگشتان ، غدد لنفاوی گردن و زیر چانه را معاینه کنید تا در صورت وجود تورم و درد متوجه شوید.

کرم روده نشانه چیست؟

اردیبهشت ۱۷, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بيماري واگير, جهان پزشكي

کرم روده 
 
معمولاً وجود کرم در درون بدن خود را با علائمی مثل درد مداوم شکم، خارش مقعد، یا اسهال را نشان می‌دهد. ولی وجود برخی انواع کرم‌ها فقط بعد از خارج شدن از بدن معلوم می‌گردد.
وجود کرم در بدن در جوامعی با سطح بهداشت بالا و تغذیه خوب نادر است. ولی اگر کرمی در مدفوع یا در رختخواب یا لباس زیر خود دیدید، در ابتلا به آن شک نکنید.
– درمان کرم روده
اگر کرم دیده شود، امتیاز بزرگی است. چون حالا به‌وجود آمدن در بدن اطمینان دارید و در دفع آن می‌کوشید.
کرم را شکار کنید. گرچه کار ناخوشایندی است، ولی در صورت امکان کرم یا مدفوع حاوی آن را در کیسه‌ای پلاستیکی گذاشته و به‌ پزشک یا آزمایشگاه پزشکی نشان دهید. با این کار نوع کرم معلوم و درمان آن آسان می‌شود.
درمان همیشه تجویز داروهای ضد کرم است. مثلاً مبندازول داروی بسیار مؤثری بر روی انواعی از کرم‌هاست. برای اطمینان، پزشک خوردن دارو را برای تمام خانواده تجویز می‌کند.
تلهٔ کرم بگذارید. در کودکانتان که نمی‌توان وجود کرم را معلوم کرد، می‌توان از نوارهای چسب مخصوص مخصوص شکار کرم استفاده کرد. این نوار را شب در داخل زیر شلواری و در نزدیک مقعد کودک بچسبانید. شب‌‌هنگام که کرم برای تخم‌ریزی از مقعد خارج می‌شود، روی این چسب گیر می‌کند و صبح می‌توانید آن را با چسب در داخل کیسه بگذارید تا پزشک درمان لازم را تجویز کند.
ملافه‌ها را بشوئید. اگر خود یا کودکتان دچار داشتن کرم شده‌اید، فوراً و کاملاً تمام ملافه‌ها را با آب داغ بشوئید تا تخم کرم‌هائی که به آنها چسبیده‌اند کشته شوند. کرمک بسیار مسری است و به‌آسانی از طریق ملافه به همهٔ افراد خانواده سرایت می‌کند.
دست‌ها را بشوئید. اگر با دست‌های نشسته غذا می‌خورید، خودتان کرم را وارد بدن می‌کنید. تخم‌ کرم هنگام کار با اشیاء مختلف زیر ناخن‌ها جمع می‌شود و با غذا خورده می‌شود.
ناخن نجوید. جویدن ناخن و گذاشتن دست‌آلوده در دهان از راه‌پله‌های انتقال کرم به درون بدن است.
کفش بپوشید. چون برخی از کرم‌ها، مثل آسکاریس، می‌توانند پوست را سوراخ کنند، بهتر است هنگام پیاده‌روی روی خاک یا سبزه کفش به پا داشته باشید.
غذای پخته بخورید. برخی کرم‌ها در گوشت گاو و ماهی زندگی می‌کنند و اگر ضمن پختن آنها کشته نشوند در بدن فعال می‌گردند. گوشت اینها را خوب بپزید تا کرم‌ها کشته شوند. 
– چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
– دیدن کرم یا تخم آن در مدفوع یا لباس خواب باید به پزشک اطلاع داد.

اوریون

اردیبهشت ۷, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بيماري واگير, جهان پزشكي

اوریون یک‌ بیماری‌ ویروسی‌ مسری‌ و خفیف‌ که‌ باعث‌ تورم‌ دردناک‌ غدد پاروتید (غدد بزاقی‌ واقع‌ بین‌ گوش‌ و فک‌) می‌شود. سایر اعضا از قبیل‌ بیضه‌، تخمدان‌، پانکراس‌، پستان‌، مغز و پرده‌ پوشاننده‌ مغز نیز گاهی‌ درگیر می‌شوند. این‌ بیماری‌ در هر سنی‌ می‌تواند بروز کند ولی‌ شایع‌ترین‌ سن‌ بروز آن‌ در کودکان‌ ۱۲-۲ ساله‌ است‌. حدود ۱۰% بزرگسالان‌ مستعد ابتلا به‌ اوریون‌ می‌باشند.

● علایم‌ شایع‌

▪ اوریون‌ بدون‌ عارضه‌:
التهاب‌، تورم‌ و درد غدد پاروتید. غدد مزبور در لمس‌ سفت‌ بوده‌ و دردشان‌ با جویدن‌ یا بلع‌ تشدید می‌یابد.
ـ تب‌
ـ سردرد
ـ گلودرد
▪ سایر علایم‌ همراه‌ موارد عارضه‌دار اوریون‌:
ـ تورم‌ دردناک‌ بیضه‌ها
ـ درد شکم‌ در صورت‌ درگیری‌ تخمدان‌ها یا پانکراس‌
ـ سردرد شدید در صورت‌ درگیری‌ مغز یا پرده‌ پوشاننده‌ آن‌
▪ علل‌
انتقال‌ فرد به‌ فرد ویروس‌ اوریون‌، عامل‌ این‌ بیماری‌ است‌. این‌ ویروس‌ در هر زمانی‌ از ۴۸ ساعت‌ قبل‌ تا ۶ روز پس‌ از بروز علایم‌ قابل‌ سرایت‌ است‌. دوره‌ نهفتگی‌ ویروس‌ پس‌ از تماس‌ با آن‌ ۲۴-۴ روز و میانگین‌ آن‌ ۱۸ روز است‌.
▪ عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر
ـ زندگی‌ در شرایط‌ جمعیتی‌ و پرازدحام‌
ـ همه‌گیری‌ اوریون‌ در جمعیت‌های‌ غیرواکسینه‌
ـ عدم‌ انجام‌ واکسیناسیون‌
▪ پیشگیری‌
واکسیناسیون‌ اوریون‌ را در کودکان‌ در سن‌ مقتضی‌ انجام‌ دهید.
اگر شما سابقه‌ ابتلا به‌ اوریون‌ را نداشته‌ یا برضد آن‌ واکسینه‌ نشده‌اید و یکی‌ از اعضای‌ نزدیک‌ خانواده‌ شما مبتلا به‌ اوریون‌ است‌، گلوبولین‌ ضداوریون‌ برای‌ شما ممکن‌ است‌ توصیه‌ گردد. تزریق‌ این‌ پادتن‌ ممکن‌ است‌ از بیماری‌ پیشگیری‌ کند (بدون‌ وجود تضمین‌ در این‌ باره‌) ولی‌ هزینه‌ آن‌ بالاست‌.
▪ عواقب‌ مورد انتظار
در صورت‌ عدم‌ بروز عوارض‌، بیماری‌ در عرض‌ حدود ده‌ روز به‌ طور خود به‌ خود بهبود می‌یابد. بیمار پس‌ از ابتلا به‌ اوریون‌، مصونیت‌ مادام‌العمر نسبت‌ به‌ آن‌ پیدا می‌کند.
▪ عوارض‌ احتمالی‌
عفونت‌ مغز یا پرده‌ پوشاننده‌ آن‌، پانکراس‌، تخمدان‌، پستان‌ یا بیضیه‌. در صورت‌ درگیری‌های‌ هر دو بیضه‌ بیمار ممکن‌ است‌ دچار عقیمی‌ گردد (به‌ ندرت‌).
کاهش‌ شنوایی‌ موقت‌ در برخی‌ بزرگسالان‌ مبتلا
▪ درمان‌
تشخیص‌ بیمار معمولاً براساس‌ علایم‌ خاص‌ آن‌ صورت‌ می‌گیرد. با آزمایش‌های‌ خون‌ می‌توان‌ این‌ تشخیص‌ را تأیید کرد.
نیازی‌ به‌ جداسازی‌ فرد مبتلا از افراد دیگر خانواده‌ نیست‌، زیرا تا قبل‌ از ظاهرشدن‌ علایم‌ معمولاً سرایت‌ بیماری‌ به‌ افراد مستعد رخ‌ داده‌ است‌. از کمپرس‌ گرم‌ یا سرد ـ بسته‌ به‌ این‌ که‌ کدامیک‌ علایم‌ شما را تخفیف‌ می‌دهد ـ به‌ طور متناوب‌ برروی‌ غدد متورم‌ دردناک‌ (پاروتید یا بیضه‌) استفاده‌ کنید. به‌ این‌ منظور از یک‌ کیسه‌ آب‌ گرم‌، حوله‌ گرم‌ یا کیف‌ یخ‌ استفاده‌ کنید.
کودکان‌ تا اتمام‌ دوره‌ سرایت‌ بیماری‌ (حدود ۹ روز پس‌ از شروع‌ درد) نباید به‌ مدرسه‌ بازگردند.
▪ داروها
بیماری‌ پس‌ از بروز، سیر طبیعی‌ خود را طی‌ خواهد کرد. در حال‌ حاضر داروی‌ مؤثر و بی‌خطری‌ برای‌ از بین‌ بردن‌ یا جلوگیری‌ از تکثیر ویروس‌ وجود ندارد.
برای‌ درد خفیف‌، استفاده‌ از داروهای‌ بدون‌ نسخه‌ نظیر استامینوفن‌ احتمالاً کافی‌ است‌. از مصرف‌ آسپیرین‌ خودداری‌ کنید.
در موارد درگیری‌ بیضه‌ها، مسکن‌های‌ قوی‌تر و داروهای‌ کورتونی‌ ممکن‌ است‌ تجویز شود.
▪ فعالیت‌
استراحت‌ در بستر ضروری‌ نبوده‌ و احتمال‌ عوارض‌ را کاهش‌ نمی‌دهد. در حد توان‌ و تا آنجا که‌ حال‌ عمومی‌ شما اجازه‌ می‌دهد به‌ فعالیت‌های‌ طبیعی‌ خود ادامه‌ دهید. با برطرف‌ شدن‌ تورم‌ غدد درگیر دوره‌ سرایت‌ بیماری‌ به‌ اتمام‌ می‌رسد.
▪ رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌، ولی‌ مصرف‌ مایعات‌ از قبیل‌ آبجو، نوشابه‌، چای‌ یا آب‌ را به‌ میزان‌ حداقل‌ ۸-۶ لیوان‌ در روز افزایش‌ دهید. آب‌ میوه‌ یا نوشیدنی‌های‌ ترش‌ مزه‌ ممکن‌ است‌ درد را تشدید کنند.
▪ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید
– تب‌ (اندازه‌گیری‌ شده‌ با درجه‌ زیرزبانی‌) بالای‌ ۳/۳۸ درجه‌ سانتی‌گراد
بروز موارد زیر در طی‌ بیماری:
ـ استفراغ‌ و درد شکم‌
ـ سردرد شدید که‌ با استامینوفن‌ تسکین‌ نمی‌یابد
ـ خواب‌آلودگی‌ یا عدم‌ توانایی‌ در بیدار ماندن‌
ـ تورم‌ یا درد بیضه‌ها
ـ انقباض‌ عضلات‌ صورت‌
ـ تشنج‌
ـ ناراحتی‌ یا قرمزی‌ چشم‌ها

آبله‌مرغان ؛ بیماری‌ فصل بهار

فروردین ۲۲, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بيماري واگير, جهان پزشكي, خبر پزشکی

آبله‌مرغان ؛ بیماری‌ فصل بهار
 
 موسس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌که در سال‌های اخیر در طرح برنامه گسترش ایمن‌سازی علیه بیماری‌های عفونی ، کودکان ایرانی علیه سرخک، سرخجه و اوریون واکسینه می‌شوند، این سه بیماری ویروسی و نیز آبله‌مرغان را از بیماری‌های عفونی فصل بهار برشمرد و افزود: در ایران برای آبله‌مرغان واکسنی وجود ندارد.

دکتر مسعود مردانی با بیان این‌که با ارتقای سطح بهداشت ایرانیان طی سالیان اخیر کمتر شاهد بروز آبله‌مرغان در کودکان هستیم، اظهار کرد: از این رو امروزه دیگر آبله‌مرغان از بیماری‌های دوران کودکی نیست و به بیماری‌های دوران بزرگسالی تبدیل شده است.

وی با بیان این‌که هم ‌اکنون آبله‌مرغان در دانش‌آموزان و دانشجویان دختر و پسر تظاهر پیدا می‌کند ، افزود: یک ‌بار ابتلا به این بیماری، ایمنی تا پایان عمر را به همراه دارد.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به تولید واکسن آبله‌مرغان در کشورهای غربی، زمان تجویز آن را یک سالگی عنوان کرد و افزود: به نظر می‌رسد تزریق یک‌باره واکسن سرخک و سرخجه هم ایمنی تا پایان عمر را به همراه داشته باشد؛ اما امروزه در کشورهای اروپای غربی با ۲۰ سال سابقه تزریق واکسن سرخجه و سرخک، موارد جدیدی از این بیماری‌ها گزارش شده است؛ بنابراین در کشورهای پیشرفته تزریق دوز یادآور آن توصیه می‌شود.

دکتر مردانی با بیان این‌که در سال ۸۴ در یک برنامه ملی شمار فراوانی از زنان و کودکان علیه بیماری سرخک و سرخجه واکسینه و هم‌اکنون واکسیناسیون علیه این دو بیماری‌ ویروسی و اوریون جزو برنامه واکسیناسیون کشوری است، افزود: اوریون بیماری حاد تنفسی ویروسی است که عمدتا غدد بزاقی بناگوشی را گرفتار می‌کند.

وی ادامه داد: این افراد حین صرف غذاهای تند، ‌ترش و شور به درد شدید بخش داخلی گونه‌ها دچار و گونه‌ها متورم می‌شود.

موسس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌که گرفتاری دوطرفه بیضه در پسران و تخریب بیش از نیمی از نسج بیضه در بیماری اوریون می‌تواند به ناباروری مردان (آزواسپرمی) منجر شود، گفت: گرفتاری تخمدان زنان هم نازایی را در پی دارد.

مردانی با بیان این‌که ۹۰ درصد بیماران بدون هرگونه عارضه بهبود می‌یابند،‌ افزود: درمان این بیماری نیازی به آنتی بیوتیک ندارد و علائم بیماری با داروهای تب‌بر و ضدالتهابی تخفیف می‌یابد.

وی، پانکراتیت، گرفتاری سیستم اعصاب مرکزی (CNS)، مننژیت، آنسفالیت، مننگوآنسفالیت با علائم سردرد، تب و استفراغ را از عوارض بیماری ویروسی اوریون برشمرد و یادآور شد: در ایران واکسن سه‌گانه MMR (سرخک، اوریون و سرخجه) بعد از یک‌سالگی تجویز می‌شود.

سفیدی گلو نشانهٔ چیست؟

فروردین ۱۲, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : بيماري واگير, جهان پزشكي

سفیدی گلو

 – سفیدی گلو نشانهٔ چیست؟
در حال نخ کشیدن دندان‌ها هستید که ناگهان چند لکه سفید بر گلوی خود می‌بینید. آیا اینها خطرناکند؟ احتمالاً خیر. وجود لکه‌های سفید گلو در علل زیادی دارد. بیشتر آنها موقتی و بی‌خطرند و خودبه‌خود برطرف می‌شوند. (اما اگر از بین نروند به پزشک مراجعه کنید.)
لکه‌های سفید گلو در بسیاری عفونت‌های گلو، از گلو درد چروکی گرفته تا برفک، دیده می‌شود. گاهی نیز بدن زوائد نرم و سفیدی تولید می‌کند که به‌صورت لکه‌هائی بر روی لوزه‌ها ظاهر می‌گردد. اینها بدمزه هستند و ممکن است تنفس را بدبو کنند، ولی بی‌خطرند و معمولاً خودبه‌خود از بین می‌روند.
گاهی دستگاه ایمنی بدن به اشتباه خود بدن را بیگانه شمرده و واکنش ”خود ایمنی“ نشان می‌دهد. این واکنش حالتی در دهان و گلو به‌وجود می‌آورد که ”لیکن پلان“ خوانده می‌شود. لیکن پلان شکل مشبکی به خود می‌گیرد که نیاز به درمان ندارد، مگر این که دردناک شود.
نوع شایع دیگری از لکه‌های سفید گلو، مخصوصاً در افراد سیگاری، لوکوپلاکی یا سفید لکگی نام دارد که در ۸۰ درصد موارد خوش‌خیم هستند، ولی گاهی سرطانی می‌شود.
به دهان گذاشتن چیزهای آلوده می‌تواند باعث نوعی عفونت قارچی شود که خود را با لکه‌های سفیدی در پشت زبان و سقف دهان نشان می‌دهد. جویدن آسپیرین هم سوختگی‌های سفیدرنگی در دهان و گلو به‌وجود می‌آورد. (در واقع، هر آسیب شیمیائی این حالت را ایجاد می‌کند.)
در بعضی افراد، تورم پوشش دهان به‌صورت نواحی سفید کوچک در دهان و گلو است که علت آن نامعلوم است، ولی جای نگرانی ندارد.
بیماری سیفلیس هم ضایعات سفیدی در گلو به‌جای می‌گذارد که بعد از سه هفته قرمز می‌شوند.

– درمان سفیدی گلو
کاری به آن نداشته باشید. اگر پزشک لکه‌های سفید را تورم عادی مخاط دهان تشخیص دهد، نگران نشوید. این یک تغییر طبیعی بدن است که نیاز به درمان ندارد.
نگران نشوید. اگر شبکهٔ سفیدی در گلو دیدید، نگران نشوید. این لیکن پلان است که خطری ندارد. اما اگر زخم یا تحریک شد، پزشک برای آن کرم یا قرص مکیدنی هیدروکورتیزون تجویز می‌کند.
لوزه‌ها را بررسی کنید. اگر لکه‌های سفید روی لوزه‌ها باشد، پزشک آن را درمان می‌کند، ولی به‌ندرت به‌جائی می‌رسد که به برداشتن لوزه نیاز باشد.
آشغال به دهان نگذارید. اگر عادت دارید هر چیزی را به دهان ببرید، سعی کنید این عادت را کنار بگذارید و از ابتلا به عفونت قارچی در امان باشید.
آسپیرین را نجوید. اگر باید هر روز آسپیرین بخورید، آن را نجوید، بلکه همراه با آب آن را قورت دهید تا باعث سوختگی گلو نشود.
سفید لکگی (لوکوپلاکی). گرچه سفید لکگی یک تغییر جزئی در پوشش دهان و گلوست، باید توسط پزشک معاینه گردد تا تغییرات احتمالاً سرطانی آن معلوم شود.
نزد پزشک بروید. هر کسی که سفید لکگی گلو دارد، باید به‌طور مرتب برای معاینهٔ آن به پزشک مراجعه کند. اگر لکه‌‌ها ضخیم‌تر شوند، پزشک با بی‌حس‌کردن مقدار کوچکی از بافت آن را برداشته و برای آزمایشگاه می‌فرستد تا بررسی شود.
سیگار نکشید. کشیدن سیگار و جویدن تنباکو علت بسیاری از سفید لکگی‌ها است. پزشک اینها را می‌تواند با تجویز طولانی مدت ویتامین A از بین ببرد. ولی سعی نکنید خودتان آن را درمان کنید، چون خوردن زیادی ویتامین A عوارض خطرناکی در پی دارد. 
– چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
– لکه‌های سفید روی گلو بیش از هفت تا ده روز طول می‌کشد، مخصوصاً اگر سیگار می‌کشید.
– لکه‌های سفید گلو سفت، برجسته، یا دردناکند.

ترشحات تناسلی نشانهٔ چیست؟

فروردین ۳, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مامایی, بيماري واگير, جهان پزشكي

ترشحات تناسلی
خارج شدن ترشحات از آلت تناسلی علل مختلفی دارد. عمده‌ترین آن ابتلا به بیماری‌های مقاریتی است. در این حالت، ترشح غلیظ یا رقیق و به رنگ‌های مختلف، از سفید تا زرد و از سبز تا قرمز است.
شایع‌ترین عوامل این بیماری‌ها باکتری‌های سوزاک و کلامیدیا هستند. هر دو اینها علائم مشابهی ایجاد می‌کنند. کلامید یا ترشحاتی در سر آلت تناسلی و کمی درد در هنگام ادرار کردن دارد. سوزاک هم سوزش به هنگام دفع ادرار ایجاد می‌کند.
ترشح بین ۲ تا ۵ روز بعد از نزدیکی با فرد مبتلا شروع می‌شود و ممکن است تا ۱۴ روز طول بکشد. عفونت کلامیدیائی خود را با ترشح ظرف یک تا چهار هفته بعد از نزدیکی نشان می‌دهد.
از علل شایع دیگر عفونت یا تحریک میزراه است که التهاب غیراختصاصی میزراه نام دارد. عفونت یا التهاب پروستات هم ممکن است ایجاد ترشح آلت تناسلی کند. هر دو نوع عفونت بالا می‌‌تواند به همسر فرد مبتلا هم سرایت کنند.

– درمان ترشحات تناسلی
اگر ترشحی از آلت تناسلی شما خارج شد، حتماً برای تشخیص علت و درمان نزد پزشک بروید. خود نیز کارهائی برای درمان کامل می‌‌توانید انجام دهید.
داروهایتان را بخورید. تنها آنتی‌بیوتیک‌ می‌‌تواند ترشح تناسلی را قطع کند. بنابراین، داروها را تا به آخر و بر اساس دستور پزشک مصرف کنید.
نزدیکی نکنید. برای جلوگیری از انتقال بیماری تا پیش از درمان کامل از نزدیکی خودداری کنید.
خوددرمانی نکنید. به هیچ‌وجه سعی نکنید با آنتی‌بیوتیک‌های مختلف خود را درمان کنید. استفادهٔ آنها پیش از مراجعه به پزشک هم ممکن است علائم بیماری را تغییر داده و پزشک را گمراه کند.
خود را بشوئید. آلت تناسلی را همیشه آب گرم و صابون بشوئید و ترسحات را از روی آن پاک کنید. اما بهتر است پیش از رفتن نزد پزشک ترشحات را پاک نکنید؛ شاید دیدن نوع و رنگ آن برای تشخیص مهم باشد.

ترشح چسبناک از چشم

فروردین ۳, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : بيماري واگير, جهان پزشكي

ترشح چشم

 – ترشح چشم نشانهٔ چیست؟
صبح شده است، ولی شما نمی‌‌توانید چشمانتان را باز کنید. چشم‌ها متورمند و پر از ترشحی کبره‌ای و چسبناکند، انگار پلک‌ها را با چسب به‌هم چسبانده‌اند.
ترشح چشم به‌ندرت خطرناک است و بخشی از کار دستگاه دفاعی بدن به‌شمار می‌رود. در اغلب موارد، نشانهٔ این است که چشم مورد حملهٔ باکتری‌ها، مثلاً از طریق لوازم آرایش آلوده، قرار گرفته است. تهاجم باکتری‌ها می‌تواند به التهاب لبهٔ پلک‌ها منجر شود که چرک زرد رنگ پر از باکتری و گویچهٔ سفید خون تولید می‌کند.
ترشح چسبناک زرد رنگ که پلک‌ها را به‌هم می‌دوزد نیز پاسخ طبیعی بدن به التهاب باکتریائی یا ویروسی ملتحمه چشم است.
نوع دیگر ترشح چسبناک که رقیق‌تر، شفاف‌، و روان است نشاندهندهٔ سرماخوردگی، حساسیت به گرده گل، یا شکستن مژه در چشم است. این ترشح با از بین رفتن عامل تحریک‌کننده برطرف می‌شود.

 

– درمان ترشح چشم
چسبیدگی پلک‌ها همراه با تورم نشانهٔ وجود عفونت است و درمان با آنتی‌بیوتیک چشمی و احتمالاً خوراکی لازم دارد.
چشم را پاک کنید. اگر پلک‌ها چسبیده‌اند، کبره‌ها را با یک پارچهٔ خیسانده در آب گرم نرم کنید.
چشم را بشوئید. گلوله‌ای پنبه‌ای را در محلولی از نصف قاشق مرباخوری نمک حل شده در یک فنجان آب گرم بخیسانید و آن را در طول خط مژه‌ها بمالید. از محلول‌های شستشوی چشمی آماده نیز می‌توانید استفاده کنید.
چربی را خارج کنید. اگر علت ترشح التهاب لبهٔ پلک باشد، باید چربی جمع شده در آنجا را خارج کرد. برای این کار مژه‌ها و لبهٔ پلک‌ها را با شامپوی بچه یا پاک‌کنندهٔ ملایم دیگری بشوئید و با حرکت موجی پلک‌ها را مالش دهید، مثل خالی کردن خمیر دندان از لولهٔ آن. این کار را هر شب به‌مدت یک یا دو هفته تکرار کنید. اگر دچار التهاب مزمن لبهٔ پلک هستید، پاک کردن و مالش پلک‌ها را مانند مسواک زدن دندان‌ها عادت هر روز خود کنید.
حولهٔ خود را جدا کنید. ترشح ویروسی یا باکتریائی چشم پر از میکروب است و می‌‌تواند از طریق حوله به دیگران منتقل شود. تمام چیزهائی که با این ترشح تماس پیدا می‌کنند، از جمله دست‌هایتان، باید در آب داغ شسته شوند.
لوازم آرایش آلوده را دور بیندازید. لوازم آرایش آلوده از علل شایع انتقال عفونت چشم هستند. لوازم آرایشی را که در هنگام عفونت چشم از آنها استفاده کرده‌اید، همچنین لوازمی را که بیش از شش ماه است به‌کار می‌برید، دور بیندازید. 

 
– چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
– ترشح چشم زرد رنگ، کبره‌ای یا مداوم باشد.
– پلک‌ها متورم، قرمز یا دردناک باشند.

چرا چشم قرمز و تحریک می‌شود

فروردین ۳, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : بيماري واگير, جهان پزشكي

تحریک چشم

 

 افتادن چیزی در چشم از ناراحت‌کننده‌ترین تحریکات چشم است. ورود ذرات گرد و غبار یا لوازم آرایش به چشم از شایع‌ترین تحریکات چشمی است که معمولاً با پلک‌زدن‌های مکرر خارج می‌شود. اما چشم در اثر خشکی زیاد، گردهٔ گل، آلودگی هوا، یا عفونت نیز قرمز و تحریک می‌شود.
– درمان تحریک چشم
اگر پلک‌زدن‌های پی‌درپی مؤثر واقع نشود، نکات زیر را به کار ببندید.
چشم را بشوئید. شاید تا حالا از محلول‌های خانگی حاوی اسید بوریک برای شستشوی چشم استفاده کرده باشید، اما احتمال آلودگی آنها وجود دارد. بهتر است از چند قطره اشک مصنوعی به‌کار ببرید. یا اگر اشک مصنوعی در دسترس نیست، کمی آب به چشم بزنید. و اگر ذره هنوز در چشم باقی باشد یا ناراحتی آن بیشتر شود، نزد پزشک بروید.
زیر پلک را پاک کنید. اگر احساس وجود جسم خارجی در چشم می‌کنید ولی آن را نمی‌بینید، احتمال دارد زیر پلک بالا رفته باشد. پلک بالا را بلند کنید و روی پلک پائین بکشید. این کار پلک پائین را قادر می‌کند زیر پلک بالا را تمیز کند. سپس چند بار دیگر پلک بزنید. اگر ذره خارجی به گوشهٔ چشم بیاید، با یک دستمال پارچه‌ای تمیز آن را درآورید.
پلک را برگردانید. پلک بالا را با دست گرفته و آن را بر روی یک گوش پاک‌کن برگردانید. حالا ذره را با دستمال تمیز پارچه‌‌ای یا جریان آب خارج کنید.
فین کنید. فین کردن ممکن است جسم خارجی درون چشم را جابه‌جا کرده و در وضعیت مناسب‌تری برای در آوردن قرار دهد.
زیاد پلک بزنید. اگر چشم خیلی خشک می‌شود، استفاده از اشک مصنوعی در طول روز مفید است. همچنین اگر چند ساعت به تلویزیون یا نمایشگر کامپیوتر نگاه می‌کنید، به یاد داشته باشید که پلک زدن متناوب جریان اشک طبیعی را در چشم برقرار نگاه می‌دارد.
از گردهٔ گل بپرهیزید. اگر به گرده‌های پراکنده در هوا حساسیت دارید، گردش در پارک یا جنگل مانند پاشیدن خاک در چشم می‌شود. چشم‌ها قرمز و تحریک می‌شوند. خوردن قرص‌های ضدحساسیت ممکن است این ناراحتی را تخفیف دهد.
آنتی‌بیوتیک بخورید. اگر ترشح چشم دارید، ممکن است دچار عفونت چشمی شده باشید. برای دریافت آنتی‌بیوتیک مناسب نزد پزشک بروید.
– پیشگیری از تحریک لوازم آرایش
برای جلوگیری از تحریک چشم لوازم آرایش را به‌طور صحیح مصرف کنید.
سایهٔ چشم استفاده نکنید. مواد براقی که در سایه‌های چشم به‌کار رفته‌اند می‌توانند برای چشم خطرناک شوند، مخصوصاً اگر ذرات آن به زیر لنزهای چشمی راه پیدا کنند.
از مداد استفاده کنید. مداد چشم کمتر از مایع آن ورقه‌ورقه می‌شود. خط چشم را بر لبهٔ پلک پائین نکشید، چون مجاری غدد چربی آن را مسدود کرده و باعث تحریک یا عفونت می‌گردد.
ریمل به مژه نزنید. ریمل حاوی تارهای نایلنی است که ممکن است در چشم بیفتند.
در هنگام تحریک لوازم آرایش مصرف نکنید. تا زمان برطرف شدن تحریک چشم و بازگشت آن به حالت عادی از مصرف هرگونه لوازم آرایش چشمی خودداری کنید.

 
– چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
– چیزی در چشم فرو رفته است.
– تحریک همراه با قرمزی و آبریزش است.
– تحریک چشم نشانهٔ چیست؟

تبخال ، یک عفونت ویروسی است

فروردین ۳, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : پوست و مو, بيماري واگير, جهان پزشكي

تبخال

 – تبخال نشانهٔ چیست؟
تبخال زخم خوش‌خیمی به‌نظر می‌رسد که مشکلی ایجاد نمی‌کند و احتمالاً فکر می‌کنید زخم بی‌ضرری است که زود از بین می‌رود.
البته این زخم زود خوب می‌شود، اما چندان هم بی‌ضرر نیست. آنچه را که تبخال می‌نامیم یک عفونت شدید ویروسی است که حدود یک سوم افراد را گرفتار کرده است.

تبخال معمولاً در اثر ویروس هرپس سیملکس نوع I به‌وجود می‌آید. نوع II این ویروس بیشتر دستگاه تناسلی را گرفتار می‌کند. یک بار که ویروس را گرفتید، برای تمام عمر دچار ضایعات تبخالی می‌شوید که در همان نقطه بروز می‌کند.
تعداد عوامل محیطی و فیزیولوژیائی می‌توانند باعث عود تبخال شوند، مثل غذاهای ادویه‌دار، نور خورشید، چرخهٔ قاعدگی، روزهای بارانی، تنش روانی و تب.
عفونت‌های تبخالی بسیار شایع است و ابتلا به آن از طریق تماس با فردی که دارای ضایعات فعال تبخالی است صورت می‌گیرد. حدود ۴۰ درصد افرادی که دچار تبخال لب می‌شوند ویروس‌های گرفتار کنندهٔ دستگاه تناسلی را نیز در خود دارند. و حدود ۶۰ درصد ویروس‌های تبخال دستگاه تناسلی از نوع I هستند، که در دهان شایع است.
برخلاف زخم‌های دهان، که قسمت‌‌های نرم درون دهان را گرفتار می‌کنند، تبخال تقریباً همیشه در اطراف لب ظاهر می‌شود. و گرچه کمتر در دهان دیده می‌شود، اما می‌‌تواند قسمت‌های غیر متحرک بدن، مثل لثه‌ها، سقف دهان و گاهی سوراخ بینی، انگشتان و حتی پلک را گرفتار کند.
تبخالی که برای بار اول ظاهر می‌شود دردناک است و احتمالاً دچار تب و احساس آنفلونزا می‌کنید. در ضایعات بعدی ۳۶ تا ۴۸ ساعت قبل از ظهور زخم فقط کمی سوزش و درد احساس خواهید کرد. معمولاً در طی یک هفته چند دانهٔ گرد قرمز پر از چرک به‌شکل یک خوشه تشکیل شده و به یک زخم بزرگ سوزش‌دار تبدیل می‌شوند که پاره شده و رویه‌ای زرد رنگ می‌سازد و سپس بدون به‌جای گذاردن اثری از بین می‌رود.
بعد از اولین تبخال، ضایعات بعدی هر چند ماه یک بار خودبه‌خود یا به عللی مثل تنش روانی، خستگی، بیماری یا سرما روی می‌دهد. هیچ راهی برای پیش‌بینی زمان یا تعداد دفعات ظهور ضایعات وجود ندارد و در هر فرد فرق می‌کند.

 

– درمان تبخال
آن را دست نزنید. زخم تبخال بسیار مسری است. پس، به هیچ‌وجه آن را دستکاری نکنید. حوله، مسواک، لیوان، و سایر وسائل شخصی خود را جدا کنید.
چون تبخال خیلی زود به غشاهای مخاطی دیگر سرایت می‌کند، از دست زدن به زخم و مالیدن چشم، بینی و دستگاه تناسلی خودداری کنید. اگر به چشمانتان سرایت کند، بسیار خطرناک می‌شود (و به‌ندرت ایجاد کوری می‌کند). ویروس از طریق دست به زخم‌های باز بدن مثل بریدگی‌های پوست نیز سرایت می‌کند.
رویهٔ زخم را نکنید. حتی بعد از اینکه رویه بر روی ضایعات تشکیل شد، ویروس‌ها هنوز قابل انتقال به فرد دیگر یا ناحیه‌ای دیگر از بدن هستند. پس تا یک یا دو هفته از هر گونه تماس با زخم‌ جلوگیری کنید.
پماد اسیل‌ویروس استفاده کنید. فقط از داروی اسیل‌ویروس برای تمام گونه‌های ویروس هرپس، چه در دهان و چه در دستگاه تناسلی، استفاده می‌شود. با شروع تبخال پماد را روی آن بمالید.
اسیل‌ویروس از زیاد شدن ویروس‌ها و اگر زود از آن استفاده کنید از تشکیل زخم جلوگیری می‌کند. اگر یک یا دو دانهٔ کوچک هم ظاهر شود، ظرف چند روز از بین می‌رود. بدون دارو، زخم ممکن است تا دو هفته طول بکشد. این دارو لااقل درد را تا ۲۴ ساعت آرام می‌کند.
آن را بی‌حس کنید. پمادهای بی‌حس کنندهٔ بدون نسخه حاوی بنزوکائین را می‌‌توان مستقیماً روی تبخال مالید تا درد آن را کمتر کند، ولی التیام آن را تسریع نمی‌کند.
برنامهٔ غذائی خود را کنترل کنید. غذاهای پرادویه یا اسیدی زخم تبخال را بسیار دردناک می‌کنند. پس در خوردن گوجه‌فرنگی، فلفل، یا مرکبات افراط نکنید.
 
– چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
– زخم تبخال همراه با تب، تورم غدد لنفاوی، یا علائم آنفلونزا باشد.
– سالی چهار بار یا بیشتر گرفتار تبخال می‌شوید.
– درد زخم تبخال خوردن را مشکل یا کار عادی روزانه را مختل کرده است.

برگه‌ی بعد »