بسیج، پنج هزار کمک‌پرستار تربیت می‌کند

مرداد ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پرستار, خبر پزشکی

  خبرگزاری تسنیم: مدیر امداد و درمان بسیج جامعه پزشکی کشور با اشاره به تحقق ۲۵ درصدی برپایی تیم‌های اضطراری در کشور در سال جاری از تربیت پنج هزار کمک پرستار خبر داد و گفت‌: امسال ۶ هزار تیم بهداشتی و درمانی به مناطق کم برخوردار و مرزی اعزام می‌شود.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، روح الله قائد امینی با بیان اینکه هر برنامه‌ای که در سازمان بسیج مستضعفین انجام می‌شود با هدف حفظ انسجام، ارتقای سطح آمادگی‌ها و افزایش سطح بسیجیان در حوزه‌های مختلف است، عنوان کرد: بسیج جامعه پزشکی به دنبال این است که انسجام را میان نیروهای قدیم و جدید بیشتر و حضور اعضا را منسجم ترکند به شکلی که باعث افزایش سطح جذب در میان مخاطبان شود.

قائد امینی با اشاره به حضور اعضای بسیج در مواقع اضطراری در میدان‌های دفاع مقدس، اظهار داشت: امسال حدود ۶ هزار تیم بهداشتی و درمانی را به مناطق کم برخوردار مرزی و محروم کشور اعزام می‌کنیم.

مدیر امداد و درمان سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور با اشاره به تحقق ۲۵ درصدی برپایی تیم‌های اضطراری در کشور عنوان کرد: برپایی ۶۰ بیمارستان صحرایی در مناطق محروم و اعزام ۷۰ تیم تک تخصصی و جراحی به مناطق محروم از اقداماتی است که در سال جاری انجام دادیم.

قائد امینی درباره برنامه‌های آتی این سازمان خاطرنشان کرد: نشست استادان بسیجی دانشگاه‌های علوم پزشکی، نشست کمیسیون عالی سلامت بسیج، تربیت پنج هزار کمک پرستار برای فعالیت در بیمارستان‌های کشور و برگزاری هفتمین کنگره سلامت در بلایا از برنامه‌هایی است که در سال جاری برگزار می‌شود.

کوتاهی دولت در تامین کمبود پرستار/ نگرانی پرستاران به حق است

مرداد ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پرستار, خبر پزشکی

 رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به کمبود شدید پرستار در کشور، بروز این مشکل را ناشی از کوتاهی دولت در انجام وظیفه اش دانست.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از خبرنگار مهر، دکتر حسینعلی شهریاری با حضور در برنامه «نبض» شبکه خبر، گفت: با توجه به تصویب قانون ارتقاء بهره وری که موجب کاهش ساعت کار پرستاران شد، کمبود نیروی پرستاری نیز تشدید گردید اما متاسفانه در این بین، دولت وظیفه خود را انجام نداد و مجوز استخدام برای جذب نیروی بیشتر صادر نکرد.

وی با بیان این مطلب که اکثر پرستاران کشور به علت حجم سنگین کار، بعد از ۲۰ سال خدمت دچار مشکلات جسمی و روحی شدید می شوند، تاکید کرد: اگر دولت مجوز استخدام ندهد این نگرانی در مورد وضعیت جسمی و روحی پرستاران وجود دارد و ما نمی توانیم نیازمندی پرستاران را برطرف کنیم و رضایتمندی مردم را در بیمارستان های دولتی داشته باشیم.

شهریاری همچنین از افزایش تعداد تخت های بیمارستانی به عنوان یکی دیگر از علل کمبود نیروی پرستاری نام برد و افزود: در بسیاری از استان ها و دانشگاه ها مجبور به افرایش تعداد تخت های بیمارستانی بسته به نیاز بیماران شدیم و متاسفانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز به میزان لازم مجوز جذب نیروی انسانی صادر نکرده است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر ضرورت تامین امنیت شغلی کادر پرستاری تاکید کرد و گفت: تا زمانی که پرستار استخدام رسمی نباشند احساس امنیت شغلی نمی کند و همواره نگران آینده و امنیت شغلی خود هستند.

وی از وزیر بهداشت به عنوان یک اهرم برای صدور مجوز استخدام نیرو نام برد و افزود: به نظر من دکتر هاشمی می تواند دولت را قانع کند تا مجوز استخدام بگیرد و فکر نمی کنم توسل به سایر روش ها برای جذب نیرو با امنیت شغلی بالا خیلی ثمر بخش باشد و بتواند پاسخگوی جامعه زحمتکش پرستاری باشد.

شهریاری با عنوان این مطلب که در مجلس هفتم و هشتم هر آنچه نیاز جامعه پرستاری بود را تصویب کردیم، گفت: متاسفانه دولت ها اعتقادی به اجرای برخی قوانین نداشته یا برخی مشکلات از جمله کمبود پرستار فرصت اجرای آن قوانین را نداده است.

وی ادامه داد: یکی از قوانین مترقی که مجلس تصویب کرد، قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است ولی مشکلی که همواره در خصوص اجرای این قانون مطرح می شود عدم تصویب آن در شورای عالی بیمه است و متاسفانه این قانون هیچ وقت در شورای عالی بیمه طرح و تصویب نشده و بار مالی آن را بیمه ها نمی پذیرند.

شهریاری با اذعان به این موضوع که ما هم قبول داریم حقوق جامعه پرستاری بسیار ناچیز است، افزود: وزارت بهداشت باید تلاش کند تا تبعیض در پرداختی های نظام سلامت را از بین ببرد و از نگرانی جامعه پرستاری کم کند.

وی تاکید کرد: پرستاران ما این احساس را دارند که به میزان افزایشی که برخی از گروه های پزشکی دارند، افزایشی در پرداختی آنها داده نشده و افزایش لحاظ شده بسیار ناچیز است و قابل قبول نیست. ما نیز این را قبول داریم و باید به جامعه پرستاری ما بیش از این رسیدگی شود و حقوق واقعی آنها لحاظ شده و پرداخت شود.

شهریاری با عنوان این مطلب که به نظر می رسد اراده جدی برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری وجود ندارد، تاکید کرد: اگر این اراداه وجود داشت، می شد یکسری از بسته های خدمتی این قانون را برای شروع استفاده کرد و به تدریج آن را کامل کرد ولی اینکه قانون را به طور کلی اجرا نکنیم، قابل پذیرش نیست.

پرستاران شیفت کار از اختلالات خواب شکایت دارند

فروردین ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, پرستار

دبیر انجمن پزشکی خواب ایران گفت: تحقیقات انجام شده نشان می دهد بین ۶۰ تا ۸۰ درصد پرستاران شیفت کار به دلیل شب کاری یا نوبت کار چرخشی از بی خوابی و اختلالات خواب رنج می برند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا،ˈخسرو صادق نیتˈ روز پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی خواب اظهار داشت: تحقیقات متعددی در رابطه با اختلالات خواب در افراد شاغل به ویژه کادر درمانی، پرستاران و دانشجویان رشته های پزشکی که دوره های آموزشی را می گذرانند (رزیدنت و انترن) به انجام رسانده ایم که اکثریت این افراد از مشکل در شروع خواب یا تداوم خواب، حتی در روزها و شبهایی که شیفت هم نیستند، شکایت دارند.

رییس بیمارستان بهارلو خاطر نشان کرد: اختلالات خواب در دستیاران دوره های آموزش پزشکی، علاوه بر اینکه تاثیرات منفی بر کیفیت یادگیری دارد به بروز خطاهای پزشکی از سوی آنان منجر می شود.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای دنیا به منظور جلوگیری از خطاهای پزشکی کادر درمانی و رزیدنت ها، قوانینی برای محدود کردن ساعت های کاری آنها تدوین و اجرایی شده است، گفت: متاسفانه در کشور ما چنین قوانینی وجود ندارد و امیدواریم با توجه به اهمیت موضوع در دستورکار تصمیم گیران و مسوولان قرار گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین اظهار داشت: بی خوابی و اختلالات خواب یکی از عوارض جدی شب کاری است و افراد شب کار بیش از دیگران در معرض بیماری های جسمی و روحی همچون مشکلات قلبی- عروقی، افسردگی، تحریک پذیری، اختلاف با همکاران و بیماری های گوارشی قرار دارند و احتمال زایمان زود رس یا به دنیا آوردن نوزادان نارس در زنان شاغل در شیفت شب بیش از زنان شاغل در شیفت های روز است.

وی در خصوص ارتباط شب کاری و ابتلا به سرطان نیز گفت: با اینکه تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته است اما تعدادی از پژوهش ها این فرضیه را رد و برخی نیز تایید می کنند ولی هنوز ارتباط ابتلا به سرطان و فعالیت شغلی در شیفت شب به اثبات نرسیده است.

صادق نیت درباره عوارض بی خوابی برای رانندگان حرفه ای نیز گفت: متاسفانه تعدادی از تصادفات مرگبار به دلیل کم خوابی یا اختلالات خواب رانندگان رخ می دهد و به همین مظور آزمایشاتی از رانندگان حرفه ای در زمینه اختلالات تنفسی حین خواب در کشور به عمل می آید که این آزمایشات به لحاظ کمی قابل توجه است اما باید کیفیت آنها ارتقا یابد.

**۸۰ نوع بیماری مربوط به اختلالات خواب شناسایی شده است

دبیر انجمن پزشکی خواب ایران بیان داشت: بیش از ۸۰ نوع بیماری در رده بندی اختلالات خواب جای می گیرند و درصد بالایی از مردم به نوعی دچار این بیماری ها هستند.

وی از بی خوابی و اختلالات تنفسی حین خواب به عنوان یکی از شایع ترین اختلالات خواب در افراد یاد کرد و گفت: بسیاری از بیماری ها جزو عوارض اختلالات خواب هستند اما افراد آن را درک نمی کنند و گاهی عوارض آن را اشتباه می گیرند. به عنوان مثال، فرد تشخیص نمی دهد که فشارخون بالای وی ناشی از اختلالات خواب است.

به گفته صادق نیت، در اغلب کشورهای دنیا بیماری های خواب با تاخیر تشخیص داده می شوند اما طی دهه اخیر فعالیت های جدی در زمینه های علمی، تشخیصی و درمانی اختلالات خواب آغاز شده است.

**ایران در زمینه تحقیقات، تشخیص و درمان اختلالات خواب، پیشرو است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با ابراز رضایت از توان علمی، تشخیصی و درمانی ایران در زمینه اختلالات خواب گفت: خوشبختانه در منطقه خاورمیانه و آسیای میانه، جزو کشورهای پیشرو در این زمینه هستیم و در کنگره اخیر انجمن جهانی خواب که در اسپانیا برگزار شد، تعداد مقالات علمی محققان کشورمان، ۵۰ درصد بیشتر از مقالات ارائه شده ترکیه و عربستان بود.

وی خاطر نشان کرد: به لحاظ تعداد مراکز تحقیقاتی، راه اندازی فلوشیپ و فعالیت های گروهی و تیمی نیز فاصله چندانی با کشورهای پیشرفته جهان نداریم و علاوه بر ایجاد اولین فلوشیپ خواب، امسال شاهد راه اندازی مرکز تحقیقات اختلالات خواب شغلی بودیم.

صادق نیت، برگزاری کنگره های بین المللی، سمینارهای فصلی و برنامه های بازآموزی را از جمله فعالیت های مستمر انجمن خواب ایران برشمرد و هدف از این اقدامات را آشنایی پزشکان رشته های مختلف با موضوع اختلالات خواب و ارتقای فعالیت های تحقیقاتی، تشخیصی و درمانی در این زمینه عنوان کرد.

مدیر گروه نورلوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این نشست خبری اظهار داشت: اغلب مشکلات خواب به صورت پنهان می باشد و فرد ممکن است از آنها هیچ اطلاعی پیدا نکند و حتی به لحاظ پزشکی نیز بخشی از این مشکلات مخفی می ماند.

محمدحسین حریرچیان از خستگی، اختلال حافظه و یادگیری و پرخاشگری به عنوان شایع ترین عوارض ناشی از اختلالات خواب نام برد و گفت: امروزه بسیاری از افراد جوان با مشکل یادگیری یا تمرکز حواس روبه رو هستند که دلیل عمده آن به اختلالات خواب این افراد برمی گردد زیرا طی سه دهه اخیر حداقل یک ساعت از میانگین خواب افراد کم شده است.

وی تاکید کرد: متاسفانه افراد به دلیل مشغله کار و زندگی، هرجا دچار کمبود وقت شوند از ساعت های خواب خود کم می کنند که این موضوع، عوارض منفی زیادی بر روی کیفیت و سلامت جسمی و روحی افراد برجای می گذارد بنابراین افراد باید برنامه خواب خود را جدی بگیرند.

روز ۱۴ مارس برابر با ۲۳ اسفندماه به عنوان روز جهانی خواب نامگذاری شده و انجمن جهانی خواب، شعار «خوابی راحت، تنفسی آسان، بدنی سالم» را برای روز جهانی خواب امسال انتخاب کرده است.

۸۰ درصد پرستاران شیفت کار از اختلالات خواب شکایت دارند

اسفند ۲۷, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, پرستار

دبیر انجمن پزشکی خواب ایران گفت: تحقیقات انجام شده نشان می دهد بین ۶۰ تا ۸۰ درصد پرستاران شیفت کار به دلیل شب کاری یا نوبت کار چرخشی از بی خوابی و اختلالات خواب رنج می برند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا،ˈخسرو صادق نیتˈ روز پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی خواب اظهار داشت: تحقیقات متعددی در رابطه با اختلالات خواب در افراد شاغل به ویژه کادر درمانی، پرستاران و دانشجویان رشته های پزشکی که دوره های آموزشی را می گذرانند (رزیدنت و انترن) به انجام رسانده ایم که اکثریت این افراد از مشکل در شروع خواب یا تداوم خواب، حتی در روزها و شبهایی که شیفت هم نیستند، شکایت دارند.

رییس بیمارستان بهارلو خاطر نشان کرد: اختلالات خواب در دستیاران دوره های آموزش پزشکی، علاوه بر اینکه تاثیرات منفی بر کیفیت یادگیری دارد به بروز خطاهای پزشکی از سوی آنان منجر می شود.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای دنیا به منظور جلوگیری از خطاهای پزشکی کادر درمانی و رزیدنت ها، قوانینی برای محدود کردن ساعت های کاری آنها تدوین و اجرایی شده است، گفت: متاسفانه در کشور ما چنین قوانینی وجود ندارد و امیدواریم با توجه به اهمیت موضوع در دستورکار تصمیم گیران و مسوولان قرار گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین اظهار داشت: بی خوابی و اختلالات خواب یکی از عوارض جدی شب کاری است و افراد شب کار بیش از دیگران در معرض بیماری های جسمی و روحی همچون مشکلات قلبی- عروقی، افسردگی، تحریک پذیری، اختلاف با همکاران و بیماری های گوارشی قرار دارند و احتمال زایمان زود رس یا به دنیا آوردن نوزادان نارس در زنان شاغل در شیفت شب بیش از زنان شاغل در شیفت های روز است.

وی در خصوص ارتباط شب کاری و ابتلا به سرطان نیز گفت: با اینکه تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته است اما تعدادی از پژوهش ها این فرضیه را رد و برخی نیز تایید می کنند ولی هنوز ارتباط ابتلا به سرطان و فعالیت شغلی در شیفت شب به اثبات نرسیده است.

صادق نیت درباره عوارض بی خوابی برای رانندگان حرفه ای نیز گفت: متاسفانه تعدادی از تصادفات مرگبار به دلیل کم خوابی یا اختلالات خواب رانندگان رخ می دهد و به همین مظور آزمایشاتی از رانندگان حرفه ای در زمینه اختلالات تنفسی حین خواب در کشور به عمل می آید که این آزمایشات به لحاظ کمی قابل توجه است اما باید کیفیت آنها ارتقا یابد.

**۸۰ نوع بیماری مربوط به اختلالات خواب شناسایی شده است

دبیر انجمن پزشکی خواب ایران بیان داشت: بیش از ۸۰ نوع بیماری در رده بندی اختلالات خواب جای می گیرند و درصد بالایی از مردم به نوعی دچار این بیماری ها هستند.

وی از بی خوابی و اختلالات تنفسی حین خواب به عنوان یکی از شایع ترین اختلالات خواب در افراد یاد کرد و گفت: بسیاری از بیماری ها جزو عوارض اختلالات خواب هستند اما افراد آن را درک نمی کنند و گاهی عوارض آن را اشتباه می گیرند. به عنوان مثال، فرد تشخیص نمی دهد که فشارخون بالای وی ناشی از اختلالات خواب است.

به گفته صادق نیت، در اغلب کشورهای دنیا بیماری های خواب با تاخیر تشخیص داده می شوند اما طی دهه اخیر فعالیت های جدی در زمینه های علمی، تشخیصی و درمانی اختلالات خواب آغاز شده است.

**ایران در زمینه تحقیقات، تشخیص و درمان اختلالات خواب، پیشرو است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با ابراز رضایت از توان علمی، تشخیصی و درمانی ایران در زمینه اختلالات خواب گفت: خوشبختانه در منطقه خاورمیانه و آسیای میانه، جزو کشورهای پیشرو در این زمینه هستیم و در کنگره اخیر انجمن جهانی خواب که در اسپانیا برگزار شد، تعداد مقالات علمی محققان کشورمان، ۵۰ درصد بیشتر از مقالات ارائه شده ترکیه و عربستان بود.

وی خاطر نشان کرد: به لحاظ تعداد مراکز تحقیقاتی، راه اندازی فلوشیپ و فعالیت های گروهی و تیمی نیز فاصله چندانی با کشورهای پیشرفته جهان نداریم و علاوه بر ایجاد اولین فلوشیپ خواب، امسال شاهد راه اندازی مرکز تحقیقات اختلالات خواب شغلی بودیم.

صادق نیت، برگزاری کنگره های بین المللی، سمینارهای فصلی و برنامه های بازآموزی را از جمله فعالیت های مستمر انجمن خواب ایران برشمرد و هدف از این اقدامات را آشنایی پزشکان رشته های مختلف با موضوع اختلالات خواب و ارتقای فعالیت های تحقیقاتی، تشخیصی و درمانی در این زمینه عنوان کرد.

مدیر گروه نورلوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این نشست خبری اظهار داشت: اغلب مشکلات خواب به صورت پنهان می باشد و فرد ممکن است از آنها هیچ اطلاعی پیدا نکند و حتی به لحاظ پزشکی نیز بخشی از این مشکلات مخفی می ماند.

محمدحسین حریرچیان از خستگی، اختلال حافظه و یادگیری و پرخاشگری به عنوان شایع ترین عوارض ناشی از اختلالات خواب نام برد و گفت: امروزه بسیاری از افراد جوان با مشکل یادگیری یا تمرکز حواس روبه رو هستند که دلیل عمده آن به اختلالات خواب این افراد برمی گردد زیرا طی سه دهه اخیر حداقل یک ساعت از میانگین خواب افراد کم شده است.

وی تاکید کرد: متاسفانه افراد به دلیل مشغله کار و زندگی، هرجا دچار کمبود وقت شوند از ساعت های خواب خود کم می کنند که این موضوع، عوارض منفی زیادی بر روی کیفیت و سلامت جسمی و روحی افراد برجای می گذارد بنابراین افراد باید برنامه خواب خود را جدی بگیرند.

روز ۱۴ مارس برابر با ۲۳ اسفندماه به عنوان روز جهانی خواب نامگذاری شده و انجمن جهانی خواب، شعار «خوابی راحت، تنفسی آسان، بدنی سالم» را برای روز جهانی خواب امسال انتخاب کرده است.

۳۵ درصد بستری‌های ICU زمینه فشار خون دارند

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پرستار

معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفت: «۳۵ در صد بستری‌های ICU و CCU زمینه فشار خون دارند.»

دکتر فاطمه رخشانی معاون بهداشتی وزارت بهداشت در مراسم افتتاحیه طرح پایش سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال با بیان اینکه فشار خون و چاقی مهم‌ترین عوامل مرگ و میر ایرانیان هستند گفت: «در طرح پایش سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال که ۱۴- ۲۴ اردیبهشت ماه در سراسر کشور اجرا خواهد شد، ۳۵ میلیون نفر از نظر قد، وزن و فشار خون غربالگری می‌شوند.»

وی با اشاره به اینکه نصف بیماران فسار خون شناسایی نشده‌اند گفت: «با اجرای این طرح تعداد افراد مشکوک برای بررسی مجدد به سیستم بهداشتی ارجا داده می‌شوند.»

معاون بهداشتی وزارت بهداشت ادامه داد: «۳۵ درصد بستری‌های ICU و CCU زمینه فشار خون دارند.»
وی با اشاره به اینکه با اجرای این طرح پرونده الکترونیک سلامت با ۸ سوال تکمیل شده و در هفت هزار نقطه شبکه ملی سلامت تدوین می‌شود اظهار کرد: «امیدواریم اطلاعات اولیه اکثریت ایرانیان را در این پرونده تکمیل نماییم.»

وی در پایان خاطر نشان کرد: «اجرای این طرح کار بزرگی محسوب می‌شود که تمام سازمان‌ها و دانشجویان رشته‌های پرستاری برای کمک به این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند.»

مهاجرت سالانه ۱۰۰ پرستار ایرانی به آن سوی مرزها

مرداد ۲۰, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پرستار

مهاجرت پرستاران به کشورهای خارجی یکی از معضلاتی است که بخش بهداشت و درمان در چند سال اخیر با آن مواجه بوده است. کشور آمریکا یکی از مهم‌ترین مقصدهایی است که مهاجران در چند سال اخیر به آن مهاجرت کرده‌اند .

ایران در کنار کشورهای هند، فیلیپین و پاکستان یکی از تامین کنندگان اصلی پرستار مورد نیاز در بیمارستان‌های آمریکایی بوده است. این روند از طریق مؤسسات غیر انتفاعی در آمریکا با همکاری برخی از گروه‌ها در داخل کشور صورت گرفت.

هر روز جامعه پرستاران ایرانی شاهد آگهی‌هایی در شبکه های ماهواره ای هستند که از آنها می خواهند مهاجرت کنند.» این فرآیند در حالی است که غضنفر میرزا بیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینانیوز این موضوع را تکذیب کرده و می‌گوید: «سازمان نظام پرستاری مهاجرت غیر معمول پرستاران را تکذیب می‌کند.

با توجه به اینکه پرستاران برای مهاجرت باید برگه تاییدیه صلاحیت حرفه‌ای از سازمان نظام پرستاری دریافت کنند، بنابراین مهاجرت به صورت غیر معمول و غیر اخلاقی نمی‌تواند صورت گیرد.»

به گزارش سینا ؛ وی با بیان اینکه روال مهاجرت به هیچ عنوان غیر معمول نیست، افزود: «به طور میانگین سالانه کمتر از ۱۰۰ پرستار از کشور ما مهاجرت می‌‎کنند که به‌‌ همان میزان و یا حتی بیشتر مجددا به کشور باز می‌گردند.»

میرزا بیگی با توجه به استاندارد تعیین شده تعداد پرستار نسبت به تخت‌های بیمارستانی گفت: «کشور ما با کمبود نیروی پرستار مواجه است و در وضعیت کنونی به ازای هر تخت بیمارستان ۷. ۰ پرستار وجود دارد که این عدد باید به ۵. ۱ برابر برسد. استخدام نیرو نیز همچنان باید ادامه داشته باشد تا به استاندارد مورد نظر دست یابیم.»

رئیس کل سازمان نظام پرستاری عنوان کرد: «ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی به لحاظ استخدام پاسخگوی این نیاز گسترده نیست و باید از ظرفیت‌های موازی و سایر روش‌ها از قبیل قرار داد کار معین، طرحی و تعاونی برای تامین نیرو استفاده شود.»

میرزا بیگی در پایان خاطر نشان کرد: «شرایط کار و زندگی در بین پرستاران تهران و شهرستان بسیار متفاوت است اما بیان اینکه پرستاران از وضعیت فعلی راضی نیستند ظلم در حق جامعه پرستاری است. هرچند وضعیت پرستاران کشور ما در شرایط ایده ‌آل نیست اما نسبت به ۱۰ الی ۱۵ سال قبل رضایت پرستاران افزایش یافته است.»

تامین کمبود نیروی پرستاری و تجهیز دستگاه ام آر ای

مرداد ۹, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پرستار

رئیس بیمارستان کودکان مفید تامین کمبود نیروی پرستاری، اعمال ضریب ویژه کاری برای پرستاران بیمارستان های کودک و تجهیز یک دستگاه ام آر ای را از وزیر بهداشت درخواست کرد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران حاضر در محل؛ دکتر روزرخ، رئیس بیمارستان کودکان مفید  شب گذشته ۷ تیر  در مراسم اجرای پزشک خانواده که در سالن بیمارستان کودکان مفید برگزار شده بود افزود: این بیمارستان در سال ۵۴ توسط یک خیر تاسیس شده است و در حال حاضر دارای ۲۴۶ تخت مصوب با ضریب اشغال ۹۰ درصد و حتی ضریب اشغال ۱۰۰ درصد در برخی از بخش ها روبرو است.

وی با اشاره به این که  این بیمارستان علاوه بر ارائه خدمات به کودکان تهرانی به کودکان ایران و کودکان همسایگانمان ارائه خدمت می دهد گفت: این بیمارستان دارای ۶۰ هیئت علمی در تمامی طب اطفال و ۷ مرکز تحقیقات است و در ۹ رشته فوق تخصصی و ۴ رشته تخصصی متولی آموزش دستیاری می باشد.

روزرخ به افتتاح اورژانس جدید این بیمارستان اشاره کرد و گفت: اورژانس قبلی دارای ۱۰ تخت بوده که با افتتاح اورژانس جدید به ۳۴ طرح با تمام امکانات درمانی و تشخیصی مجهز شده است .

وی اظهار داشت: این بیمارستان با کمبود ۴۵۰۰ نیروی تخصصی مواجه است در حال حاضر این مرکز به ۱۱۰ پرستار و با اجرای طرح ارتقاء بهره وری به ۱۷۰ پرستار نیاز دارند.

رئیس بیمارستان کودکان مفید خاطر نشان کرد: اعمال ضریب ویژه کاری برای پرستاران بیمارستان کودکان، تامین اعتبار، اختصاص اعتبار برای خرید یک دستگاه ام آر ای و حمایت لازم برای ساخت ساختمان کلینیک و آموزش و پژوهش از درخواست های این بیمارستان از وزیر بهداشت می باشد.

مبتلایان به پسوریازیس در معرض خطر امراض قلبی هستند

فروردین ۱۴, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پرستار, آموزش كامپيوتر

یک کارشناس بیماریهای عفونی در آمریکا اعلام کرد بیماران مبتلا به مرض پوستی و دردناک پسوریازیس بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات قلبی هستند.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، دکتر جوئل گلفاند، استادیار درماتولوژی و همه گیرشناسی در دانشکده پزشکی پرلمان در دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: التهاب شدید یکی از ویژگی های اصلی بیماری پسوریازیس است. التهاب مزمن درعین حال از مشخصه های مقاومت انسولینی، چاقی، سطح غیرطبیعی کلسترول و بیماری های قلبی و عروقی است.

به گزارش پایگاه اینترنتی مدگورو، گلفاند خاطرنشان کرد: در بررسی های اخیر ارتباط این مشکلات و بیماری های جدی با پسوریازیس مشاهده شده است. بر همین اساس توصیه می شود مبتلایان به این عفونت پوستی شدید حتما از نظر کنترل علائم بیماری های فوق بویژه علائم بیماری قلبی تحت معاینه قرار بگیرند.

پرستاری هنر است و تخصص

فروردین ۹, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پرستار

پرستاری هنری است بی نظیر و تخصصی است بی همتا.

پرستاری تنها مراقبت از علایم حیاتی بیمار نیست؛ فقط نگاهبانی از مرز حیات بیمار نیست؛ بلکه دمیدن روح زندگی است در تن رنجور بیمار؛ وزش نسیم محبت است و جاری کردن زلال امیدواری در بدن خسته بیمار؛ پرستاری حفظ جان بیمار است و تقویت روح او؛ درمان زخم های بیمار است و مرهم نهادن بر زخم های درون او.

پرستاری آمیختن طبابت جسم است با طبابت روح؛ روشن نگه داشتن چراغ حیات بیمار است و درخشان کردن خورشید ایمان و اعتمادش به زندگی. برای همین است که : پرستاری هنر است و تخصص .

پرستار یکی از اعضاء کلیدی در گروه مراقبت های بهداشتی ودرمانی  است و نقش ارزنده او در پذیرش، آماده سازی، مراقبتها و حمایت های جسمی و اجتماعی مورد قبول همه و بر هیچ کس پوشیده نیست.

در تقسیم بندیهای آکادمیک، امروز ارزش پرستار خوب همطراز یک پزشک خوب قرار می گیرد. کار یک پزشک خوب موقعی بحد مطلوب می رسد که یک پرستار خوب و ورزیده مسئولیت بیمار او را بر عهده داشته باشد.

اما متاسفانه پرستاری رشته‌ای است که در کشور ایران ناشناخته مانده است و بیشتر افراد با شنیدن نام پرستار تنها تزریقات و کمک‌های اولیه در ذهنشان نقش می‌بندد.

جامعه پرستاری بی‌صبرانه منتظر اجرای قانون ارتقای بهره وری و تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری است

شهریور ۲۹, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پرستار

لزوم اجرای هر چه سریعتر قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که ۵/۳ سال پیش در مجلس تصویب و به دولت ابلاغ شده است اما هنوز اجرایی نشده، البته اخیراً شاهد دستور وزیر بهداشت به معاون درمان برای اجرای آزمایشی این قانون هستیم که امیدواریم هر چه سریعتر اجرایی شود.

 

رئیس شورای عالی نظام پرستاری با تشریح مصوبات پنجاه و پنجمین جلسه این شورا از حمایت قاطع جامعه پرستاری از مواضع رئیس کل سازمان نظام پرستاری خبر داد و گفت: جامعه پرستاری بی‌صبرانه منتظر اجرای قانون ارتقای بهره وری کارکنان بالینی است.
 شمس‌الدین شمس با تشریح مصوبات جلسه شورای عالی نظام پرستاری که در سالن جلسات سازمان نظام پرستاری تشکیل شد، افزود: مهمترین بحث این جلسه مشکلات و مانع تراشی‌هایی است که در مسیر اجرای قانون ارتقای بهره وری کارکنان نظام سلامت و کاهش ساعت کاری پرستاران به وجود آمده و بررسی اقداماتی است که برای تسریع در روند اجرای این قانون لازم است، انجام شود.

وی ادامه داد: موضوع دیگری که در جلسه شورای عالی نظام پرستاری مطرح شد، حمایت قاطع اعضای شورای عالی از مواضع رئیس کل سازمان درباره اجرای قانون ارتقای بهره وری بود، زیرا برخی شایعاتی مطرح کرده‌اند که گویی، رئیس کل سازمان مواضع شخصی خود را اعلام می‌کند در حالی که رئیس کل سازمان نظام پرستاری، سخنگوی شورای عالی نیز هست و همه مواضع وی مورد تأیید جامعه پرستاری کشور است.

رییس شورای عالی نظام پرستاری اضافه کرد: بحث بعدی لزوم اجرای هر چه سریعتر قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که ۵/۳ سال پیش در مجلس تصویب و به دولت ابلاغ شده است اما هنوز اجرایی نشده، البته اخیراً شاهد دستور وزیر بهداشت به معاون درمان برای اجرای آزمایشی این قانون هستیم که امیدواریم هر چه سریعتر اجرایی شود.

شمس گفت: اجرای آزمایشی این قانون قبل از اجرای سراسری آن مورد تأیید شورای عالی نظام پرستاری نیز هست تا بعد از رفع اشکالات اجرایی به سراسر کشور گسترش یابد. اما در هر صورت اکنون توپ در زمین معاون درمان وزارت بهداشت است و با توجه به دستور قاطع وزیر بهداشت انتظار داریم، معاون درمان وزارت بهداشت نیز اجرای این قانون را جدی بگیرد.

وی افزود: اعضای شورای عالی نظام پرستاری همچنین مسئله ضرب و شتم پرستار یاسوجی را مورد بحث قرار دادند و با ابراز تأسف از این حادثه دردناک با توجه به اینکه درگیری‌های فیزیکی و آسیب بدنی به پرستاران و همچنین توهین و اهانت به آنان در مراکز درمانی به طور مداوم از سوی بیماران و همراهان آنها تکرار می‌شود بر لزوم حمایت از حقوق پرستاران و تدوین منشور حقوق پرستاران و اجرایی شدن آن در تمام مراکز درمانی تأکید کردند.

رئیس شورای عالی نظام پرستاری همچنین با ابراز خرسندی از راه‌اندازی پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری گفت: متأسفانه تاکنون سازمان نظام پرستاری در زمینه اطلاع رسانی به موقع به پرستاران ضعیف بوده است و خلاء اطلاع رسانی همواره مشهود بود که امیدواریم با راه اندازی این پایگاه خبری که کاملاً ضروری بود این ضعف قدیمی برطرف شود.

پنجاه و چهارمین و پنجاه و پنجمین جلسه شورای عالی نظام پرستاری صبح و عصر پنجشنبه ۲۵ شهریور در محل سازمان نظام پرستاری برگزار شد.

آمار خشونت شغلی علیه پرستاران قابل توجه است

تیر ۲۸, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پرستار, جهان پزشكي

 

رئیس مؤسسه تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران:
آمار خشونت شغلی علیه پرستاران قابل توجه است
خبرگزاری فارس: رئیس مؤسسه تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تکریم و اطلاع رسانی مناسب به بیماران، مدیریت خطر و کاهش خشونت شغلی به خصوص علیه پرستاران و پزشکان که آمار آن قابل توجه است از جمله برنامه‌های وزارت بهداشت است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، آرش رشیدیان صبح امروز در نشست حاکمیت بالینی با محوریت بررسی مسائل مختلف از جمله کیفیت خدمات ارائه شده از طرف مراکز درمانی که در ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، افزود: بحث تأمین کیفیت خدمات درمانی از جمله چالش‌های مداوم نظام‌های سلامت است و تداوم این بحث ضرورت مسئول بودن یک نظام سلامت را در پی دارد.

وی گفت: انتظار حداکثر کیفیت مطلوب با توجه به امکانات و شرایط به دلیل نداشتن حد و مرز اهمیت بسیار بالایی دارد. کیفیت جنبه‌های متعددی از جمله بحث خدمات، مصرف بهینه منابع، ارائه عادلانه خدمات، ایمنی و توجه به خواسته‌ها و انتظارات فرهنگی و مذهبی مردم را در بر می‌گیرد.

رئیس مؤسسه تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: بحث ایمنی بسیار مهم است و ایمنی یکی از بحث‌های چالشی و بسیار جدی است که در حوزه عفونت بیمارستانی جزء شاخص‌های مهم مطرح می‌شود.

رشیدیان گفت: توجه به خواسته‌ها و انتظارات فرهنگی مردم نه تنها در نظام سلامت کشور ما بلکه در همه دنیا مطرح است و همه جنبه‌های کلی آن را در بر می‌گیرد. ایجاد محیطی که در آن تعالی در خدمات بالینی شکوفا می‌شود، به صیانت از استانداردهای عالی خدمات می‌پردازد.

وی افزود: برای بهبود وضعیت و آگاهی از امکانات نیازمند انجام کارهایی از جمله ممیزی پرونده بیمار، رضایتمندی و ثبت شکایت، ثبت وقایع مهم برای بیماران و کارکنان بیمارستان و ثبت خطا و اشتباه هستیم.

رئیس موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تحلیل وقایع مهم، راهنماهای بالینی، مدل‌های ارتقای کیفیت،حلقه‌های ممیزی بالینی و ارتقای مداوم کیفیت از روش‌های کلی شناسایی مداخلات اصلاحی هستند. مداخلات عمومی در جهت اصلاح برای موضوعات مختلف کاربرد داشته و موفقیت در آن بستگی به میزان تجربه و نحوه بکارگیری مداخلات دارد.

وی اضافه کرد: تکریم بیمار و حقوق بیمار، اطلاع رسانی مناسب به بیماران، مدیریت خطر، کاهش خشونت شغلی به خصوص علیه پرستاران و پزشکان که آمار آن قابل توجه است از جمله برنامه‌های ابلاغی وزارت بهداشت است.

نوبت ‌کاری آسیب‌زاست

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پرستار, جهان پزشكي

یکی از مشکلاتی که افراد شاغل در محیط های کاری با آن درگیر هستند، استرس های کاری است و در حال حاضر شاهد افزایش بیماری های روانی و استرس های ناشی از شغل هستیم.

 

دکتر بلوری متخصص طب کار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران با بیان این مطلب گفت: برای مقابله با استرس‌های کاری بیش از هر چیز به آموزش نیاز داریم که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: در حال حاضر بیماری‌های روانی یا استرس‌های شغلی در بسیاری اوقات از بیماری‌های جسمی پیشی گرفتند به خصوص در محیط‌های غیرعملیاتی و یا حتی در محیط‌های عملیاتی نیز استرس های شغلی شاید مشکل شماره یک باشد.

وی ادامه داد: در سلامت شغلی دو نوع غیبت از کار موجه و غیر موجه تعریف شده است که با بررسی آنها می توان به علت برخی بیماری ها پی برد، مشکلی که وجود دارد این است که معمولا به دلیل پنهان کاری یا رفع و رجوع سیستم اداری علت غیبت‌های غیر موجه شاغلین مشخص نیست و همچنین علت بسیاری از این نوع غیبت ها استرس در محیط کاری و محیط های دیگر است که توجه به آنها اطلاعات خوبی درباره سلامت شغلی و عمومی شاغلین به مدیران صنعت می دهد.

بلوری درباره تاثیر شیفت کاری و نوبت کاری روی شاغلین گفت: مسئله نوبت کاری و شیفت کاری یکی از مسائل بسیار مهم در سلامت شغلی کارکنان است که متاسفانه خیلی در مباحث نیروی انسانی و توسعه منابع انسانی مورد توجه قرار نمی گیرد.

وی تصریح کرد: افرادی هستند که در طول تمام ۳۰ سال کاری فرد تمام وقت نوبت کار هستند و این بسیار آسیب‌زا است و مشکلاتی برای آنها ایجاد می کند نوبت کاری یکی از مشکلات اساسی کارکنان است که باید قانون هایی برای آن وضع گردد و فرد بعد از مدتی نوبت کاری بتواند به شیفت عادی برگردد.

وضع چهار قانون ویژه پرستاران در مجلس شورای اسلامی در کمتر از چهار سال

اردیبهشت ۵, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : پرستار, جهان پزشكي

رییس سازمان پرستاری کشور وضع چهار قانون در مجلس شورای اسلامی ویژه پرستاران در کمتر از چهار سال و اجرایی شدن دو قانون و صدور دستورات قاطع ریاست جمهوری را از دستاوردهایی دانست که بر اثر تعامل خوب سازمان نظام پرستاری با دولت و مجلس حاصل شده است.

 

غضنفر میرزابیگی هم‌زمان با هفته پرستار در سخنرانی پیش از خطبه‌های امروز نماز جمعه، کلام، بیانات و رفتار حضرت امام (ره) و نیز فرمایشات مقام معظم رهبری را حاکی از ارزش گذاری‌های حرفه‌ای و معنوی برای پرستاران عنوان کرد و افزود: در زمینه علمی هم در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بالغ بر یک‌صد دانشکده پرستاری ایجاد، ‌صد و هشتاد برنامه درسی تدوین و سالانه هفت هزار نفر در مقاطع کارشناسی،‌ کارشناسی ارشد و دکتری پرستاری فارغ التحصیل شدند که از برکات این نظام ارزشمند مردمی و اسلامی است.

رییس سازمان نظام پرستاری کشور با تاکید بر اینکه پرستاران با وجود همه کم و کاستی‌ها به وظیفه حداکثری خود عمل می‌کنند،‌ گفت: بلافاصله پس از فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر تدوین منشور اخلاقی پرستاری با برقراری تعاملات لازم اقدامات عملیاتی در رابطه با منشور اخلاقی و میثاقنامه اخلاق پرستاران آغاز شد.

وی با اعتقاد به این که پرستاری در اسلام حرف‌های بیشتر و عمیقتری نسبت به پرستاری در غرب دارد، افزود: هرچند پرستاران زیادی در خاندان حضرت رسول اکرم (ص) حضور داشتند ولی زینب کبری(س) دانش آموخته این مکتب بود که پرستاری را در روز عاشورا به اوج خود رساند و همواره به عنوان بزرگ پرستار تاریخ اسلام برای جامعه پرستاری الگو و اسوه است.

رییس سازمان نظام پرستاری کشور با بیان اینکه زینب کبری (س) الگوی پرستاری اسلامی است گفت:حضرت زینب در حادثه عاشورا نه تنها از مصدومان و حادثه‌دیدگاه پرستاری کرد بلکه با شجاعت، قدرت، صبر و درایت با پرستاری از وجود مبارک دو امام بزرگوار و با حضور در صحنه عاشورا پرستار امامت و ولایت شدند.

کمبود کادر نیروی پرستاری در سال جدید جبران می‌شود

اردیبهشت ۵, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پرستار, جهان پزشكي

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: برای جبران کادر پرستاری خارج شده از سیستم دانشگاه برنامه هایی در پیش است تا با اجرای آن این کمبود در سال جدید جبران شود.

دکتر ابطحی در خصوص وضعیت نیروی پرستاری در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه به خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا – واحد علوم پزشکی ایران، گفت: دانشگاه در سال گذشته ۳ نوبت استخدام نیروی پرستاری داشت و از میزان کمبود نیروی پرستاری کاسته شد و به رقمی بهتر از گذشته رسید.

وی افزود: سال گذشته تعدادی از کادر نیروی پرستاری بازنشسته موعد و تعدادی نیز بازنشسته پیش از موعد شدند و نزدیک به ۲۷۰ نفر از نیروی این دانشگاه خارج شدند. برابر با تعداد افرادی که استخدام شدند به همان میزان نیروی بازنشسته داشتیم.

ابطحی تصریح کرد: برای جبران کادر پرستاری خارج شده از سیستم این دانشگاه برنامه هایی را در پیش گرفته ایم تا با اجرای آن کمبود کادر پرستاری در سال جدید جبران شود.

صدوچهل هزار پرستاردر نظام سلامت کشور مشغول بکار هستند

آبان ۲۴, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع: : پرستار

Read more

جدول خواب کودکان در شبانه روز

شهریور ۳۱, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع: : مامایی, پرستار, روانشناسي

Read more

آمادگی انجمن پرستاری برای ارایه آموزش‌های پیشگیری ازاعتیاد به کارکنان دولتی؛

مرداد ۱۱, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع: : پرستار

Read more

یک بحران:اخراج ۱۵۶ نفر از پرسنل بیمارستان شهید مدنی تبریز

فروردین ۳۰, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع: : پرستار

Read more

کم خونی فقر آهن در شیر خواران

فروردین ۱, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع: : پرستار, بيماري غير واگير, جهان پزشكي

Read more

عدم توجه به تشنج در کودکان سبب کند ذهنی می‌شود

اسفند ۲۶, ۱۳۸۷ توسط :   موضوع: : مامایی, پرستار, جهان پزشكي

Read more

اقدامات درمانی در برخورد با کودک دچار تب و تشنج

اسفند ۲۶, ۱۳۸۷ توسط :   موضوع: : پرستار, خبر پزشکی

Read more

استرس در کودکان

اسفند ۲۴, ۱۳۸۷ توسط :   موضوع: : پرستار, بهداشت, خبر پزشکی, روانشناسي

Read more

دوره معالجه صرع دو تا پنج سال است

اسفند ۲۴, ۱۳۸۷ توسط :   موضوع: : پرستار, خبر پزشکی

Read more

طبابت خانگی شیرخواران ممنوع

اسفند ۲۳, ۱۳۸۷ توسط :   موضوع: : مامایی, پرستار, جهان پزشكي

Read more

تشنج ناشی از تب

مهر ۱۹, ۱۳۸۷ توسط :   موضوع: : پرستار, بيماري غير واگير, جهان پزشكي

Read more

رشد کودک در هفته اول

Read more

برای آنکه فشار خون را صحیح اندازه گیری کنید باید نکات زیر را رعایت کنید

اردیبهشت ۶, ۱۳۸۷ توسط :   موضوع: : مامایی, پرستار, خبر پزشکی

Read more

ویژگی‌های یک مقاله برای انتشار در نشریات علمی – پژوهشی

Read more

راهنمای ثبت نام و اخذ مجوز کار در رشته پرستاری برای ساکنان خارج از کانادا و همچنین افراد مقیم کانادا

فروردین ۲۰, ۱۳۸۷ توسط :   موضوع: : پرستار

Read more

عوارض ایمنسازی واکسیناسیون و چگونگی برخورد با آن (مرجع کامل اطلاعات )

Read more

افسردگی پس از زایمان (Postnatal depression)چیست و علایم آن کدام است (مرجع کامل اطلاعات )

مرداد ۲۱, ۱۳۸۶ توسط :   موضوع: : مامایی, پرستار, بيماري غير واگير, خبر پزشکی

Read more

تولد کودک دوم (چگونه فرزند اول را برای ورود نوزاد جدید آماده کنیم؟)

مرداد ۱۶, ۱۳۸۶ توسط :   موضوع: : مامایی, مطالب اجتماعي, پرستار, علوم

Read more

عوارض ایمنسازی واکسیناسیون و چگونگی برخورد با آن (مرجع کامل اطلاعات )

مرداد ۱۳, ۱۳۸۶ توسط :   موضوع: : مامایی, پرستار, خبر پزشکی

Read more

آسم در کودکان

آذر ۷, ۱۳۸۵ توسط :   موضوع: : پرستار, خبر پزشکی

Read more

چند نکته درمورد روشهای صحیح مطالعه

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۸۵ توسط :   موضوع: : مامایی, پرستار, تبلیغات, خبر دانشگاه ها, داروسازی

Read more

انواع هپاتیت ( مرجع کامل اطلاعات)

Read more

جدول محاسبه رشد نوزاد بازبینی می شود

اردیبهشت ۴, ۱۳۸۵ توسط :   موضوع: : مامایی, پرستار, بهداشت, خبر پزشکی

Read more

راهنمای ایدز -بررسی بیولوژی ویروس اچ آی وی

Read more

‘والدین از بچه های زشت غفلت می کنند’

اردیبهشت ۱, ۱۳۸۵ توسط :   موضوع: : مامایی, مطالب اجتماعي, پرستار

Read more

خبرگزاری‌ فرانسه‌ :مشاهده نمونه احتمالی دیگری از ‌آنفلوانزای‌ مرغی‌ در عراق

فروردین ۱۰, ۱۳۸۵ توسط :   موضوع: : پرستار

Read more

رییس دفتر پرستاری وزارت بهداشت، هشدار داد : استخدام پرستاران خارجی در بیمارستان‌های کشور!!

اسفند ۲۸, ۱۳۸۴ توسط :   موضوع: : پرستار

Read more

مسئول کمسیون امور فرهنگی نظام پرستاری اهواز: تشکلی که حامی حقوق پرستاران نباشد منزوی خواهد شد

اسفند ۲۸, ۱۳۸۴ توسط :   موضوع: : پرستار

Read more

دفتر پرستاری وزارت بهداشت هنوز ردیف بودجه ندارد

اسفند ۲۵, ۱۳۸۴ توسط :   موضوع: : پرستار

Read more

برای نخستین بار،بودجه‌ویژه‌ای برای رسیدگی به امورپرستاران اختصاص یافت

اسفند ۲۵, ۱۳۸۴ توسط :   موضوع: : پرستار

Read more

دانشکده پرستاری و مامایی اهواز موفق به اخذ دو گواهینامه ایزو شد

اسفند ۲۴, ۱۳۸۴ توسط :   موضوع: : پرستار, خبر دانشگاه ها

Read more

برگه‌ی بعد »