کافئین مشهورترین روان‌گردان جهان 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

مصرف به جا و به اندازه کافئین باعث عملکرد بهتر بدن انسان می شود در حالی که استفاده بیش از اندازه از این ماده جان افراد را به خطر انداخته و برای مدت زمان بسیار طولانی این ماده از بدن شخص دفع نخواهد شد.

افرادی که در حال حاضر در سراسر دنیا کافئین را در انواع و اشکال مختلف مصرف می نمایند و حتی کسانی که روزانه چندین فنجان قهوه، چای و یا انواع نوشیدنی های گازدار را می نوشند نیز احتمالا از این مطلب که این ماده مشهورترین ماده روان گردان دنیاست بی خبر هستند.
خواه این ماده داخل فنجانی قهوه یا چای بوده و یا در شکلات و نوشابه ها، اثری ملایم بر روی محرک های اعصاب بدن ما گذاشته و زندگی روزمره را برای ما آسان تر می نماید.
مصرف در حد مجاز و معمول کافئین اثرات بسیار مثبتی روی مغز و بدن ما انسان ها دارد. شواهد موجود بیان کننده کمک کافئین به تقویت حافظه، افزایش تحرک بدنی و بالا بردن تمرکز است. سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف روزانه ۴۰۰ میلی گرم کافئین را برای افراد بالغ بی خطر دانسته اگرچه زنان باردار می باید مصرف روزانه خود را تا ۲۰۰ میلی گرم کاهش دهند.

مطابق گزارش کالج آمریکایی زنان و زایمان یک فنجان قهوه دارای ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلی گرم و یک فنجان چای تا حداکثر ۷۰ میلی گرم و همچنین نوشابه های گازدار کمتر از ۵۰ میلی گرم کافین دارند.
کلینیک مایو پیشنهاد می کند که نوجوانان نیز باید میزان مصرف کافئین روزانه خود را به اندازه ۱۰۰ میلی گرم محدود نمایند و توصیه می کند تا کودکان از مصرف هر گونه کافئین پرهیز کنند.
بعضی افراد به طرز بسیار عجیبی به مصرف کافئین حساسیت داشته و مصرف زیاد این ماده می تواند منجر به سردرد، دردهای ناحیه شکم، تپش قلب و بی خوابی در این افراد شود (منظور از مصرف زیاد نوشیدن ۴ فنجان قهوه در روز است).
کافئین بعد از گذشت ۴۵ دقیقه از مصرف به سرعت جذب خون و بافت های بدن شده اما زمان بسیار طولانی تری باید سپری شود تا بدن بتواند آن را تجزیه نموده و از بافت های خود دفع کند. زمانی که طول می کشد تا این فرایند طی شود و نیمی از کافئین مصرف شده دفع شود چیزی نزدیک به ۴ ساعت بوده اما این به معنای از میان رفتن تمام کافئین مصرفی ظرف مدت ۸ ساعت نیست. بنابر تحقیقات انجام شده چیزی نزدیک به ۱۲ ساعت طول می کشد تا فنجان قهوه مصرف شده در صبحانه به طور کامل تجزیه شده و از بدن دفع شود.
در افراد سیگاری زمانی که طول می کشد تا نیمی از کافین تجزیه شود چیزی نزدیک به ۳ ساعت بوده و در زنان باردار این میزان چیزی نزدیک به ۴ ساعت در مقایسه با زنان عادی طول می کشد.
در مواردی که تاکنون نیز به ندرت دیده شده زمانی که کافئین به میزان زیادی مورد مصرف قرار می گیرد (در حدود ۵ گرم که نزدیک به ۳۰ الی ۵۰ فنجان قهوه می شود) می تواند منجر به مرگ شخص شود. مرگ و میرهایی که تا به حال به علت مصرف کافئین گزارش شده در اثر مصرف پودر کافئین و قرص های آن بوده است.
همچنین تحقیقات نشان می دهد که کافئین می تواند باعث افزایش و تشدید استرس در افرادی شود که این ماده را به طور روزانه مصرف می کنند. طی مطالعه بر روی افرادی که به طور روزانه قهوه مصرف می کردند مشخص شد که کافئین باعث تشدید استرس و پاسخ های بدن این افراد در برابر مصرف کافئین می شود. تپش قلب، افزایش فشارخون و افزایش ترشح هورمون های استرس در بدن این افراد از علائمی بود که در اثر مصرف مداوم و روزانه قهوه حاصل شده بود.
به گفته دانشمندان کاهش فشار خون بعد از قطع کردن مصرف قهوه به سرعت روی می دهد اما میزان گلوکز موجود در خون همچنان پابرجا خواهد ماند و به سرعت کاسته نخواهد شد.

معجون عسل و دارچین معجزه می کند 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

امروزه پزشکان مدرن هم بر این باورند که ترکیب سنتی دارچین و عسل موجب کاهش کلسترول خون و جلوگیری از بیماری‌های قلبی می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ترکیبی از عسل و دارچین به عنوان یک درمان سنتی کارآمد برای هزاران سال استفاده می‌شده است.
مصریان از این ماده برای درمان زخم‌های پوستی خود و یونانیان باستان برای افزایش طول عمر و سرخپوستان برای حفظ تعادل بدن استفاده می‌کردند.
خاصیت دارچین و عسل خیلی بیشتر از درمان‌های سطحی است به طوری که امروزه پزشکان مدرن نیز بر این ترکیب سنتی تأکید خاصی دارند.
این دو ترکیب طبیعی باهم بسیار مقوی می‌باشد و برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا، کلسترول بالا و بیماری‌های قلبی عروقی، عفونت کیسه صفرا و ورم مفاصل استفاده می‌شود.
چند توصیه درمانی از این ترکیب را به شما بیان می‌کنیم.
از بین بردن سرماخوردگی

به منظور درمان سرماخوردگی، مخلوط یک قاشق غذاخوری عسل و یک چهارم قاشق چای خوری دارچین. این ترکیب را به عنوان شربت سینه، برای سرفه‌های مزمن و گرفتگی سینوس مصرف کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

مصرف روزانه ترکیب دارچین و عسل موجب بالا بردن کارای سیستم ایمنی بدن می‌شود، به گونه‌ای که از عفونت‌های باکتریایی و ویروسی محافظت می‌شود.

کاهش کلسترول خون

مخلوط دو قاشق غذاخوری از عسل و سه قاشق چای خوری دارچین در یک فنجان بزرگ آب باعث کاهش کلسترول بالا می‌شود. سطح کلسترول خود را با این معجون معجزه‌‌آسا حدود ۱۰ درصد در عرض دو ساعت کاهش دهید.

درمان بیماری‌های قلبی عروقی

مصرف منظم یک کم عسل و دارچین بر روی تکه‌ای نان علاوه بر اینکه موجب کاهش سطح کلسترول خون شما می‌شود از خطر ایست قلبی نیز جلوگیری می‌کند.

درمان عفونت کیسه صفرا

یک قاشق غذاخوری عسل و دو قاشق غذاخوری دارچین را در آب جوش حال کنید و روزانه مصرف کنید. منجر به از بین بردن عفونت‌های کیسه صفرا می‌شود.

مبارزه با ورم مفاصل

دو قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری دارچین در یک فنجان کوچک آب جوش را تهیه کرده و آن را روزانه بنوشید. باعث التیام درد مفاصل می‌شود.

مصرف نمک و شکر باید کاهش یابد/اقدامات کنترلی وزارت بهداشت 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو، بر کاهش مصرف نمک، شکر، چربی و اسید چرب ترانس در فرآورده های غذایی بر اساس برنامه سالانه در کشور، تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر اکبر عبداللهی در همایش کشوری برچسب‌گذاری مواد غذایی و نشانگرهای رنگی تغذیه‎ای در همدان با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در خصوص ایمنی و کنترل غذا و فرآورده‌های غذایی قبل از ورود به بازار، اظهار کرد: در راه مصرف منطقی غذا فرهنگ سازی و اطلاع‌رسانی باید مورد توجه جدی باشد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگ سازی اصلاح سبک زندگی و الگوی غذایی کم‌کاری شده است، گفت: باید بر اساس برنامه‌های سالانه مصرف نمک، شکر، چربی و اسید چرب ترانس را کاهش دهیم.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در حوزه اطلاع‌رسانی در مصرف غذاهای سالم، طی سال گذشته اقدام جدی صورت گرفت و توانستیم درج نشانگرهای تغذیه‎ای را در دستور کار قرار دهیم، افزود: در حوزه اعتمادسازی باید اقدامات اساسی را انجام داد.

وی با بیان اینکه اعتماد مردم به گفته‌ های ما مسئولان کم است، خاطرنشان کرد: باید بدانیم مردم چه خواسته‌هایی از ما دارند چرا که این بزرگترین عامل اعتمادسازی است .

عبداللهی با اهمیت به خواست مردم، خاطرنشان کرد: احترام به مصرف‌کننده در خصوص توجه به کیفیت محصول و اندازه آن اهمیت بسزایی دارد و عدم توجه به این مسئله به معنای بی‌احترامی به مصرف‌کنندگان است.

وی با اشاره به لزوم ورود اسمارت کد به بازار، گفت: محتوای محصولات غذایی به وسیله بارکد باید مورد شناخت باشد.

بادنجان و این همه خاصیت؟!’ 

آذر ۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

باید در مورد تغییر روش مصرف بادنجان تصمیم بگیرید. اگر دل‌تان می‌خواهد از خواص بی‌شمار بادنجان بهره‌مند شوید، روش پخت این سبزی سالم را تغییر دهید و درباره مزایای خوب آن بیشتر بدانید.

خیلی از ما عاشق بادنجان هستیم و نمی‌توانیم از غذاهایی مثل خورش بادنجان دست بکشیم. با این وجود در مورد سلامت بادنجان اما و اگر‌هایی وجود دارد. اگر آن را به صورت بخارپز یا کبابی مصرف کنید یکی از سالم‌ترین سبزیجات است که به سلامت بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف کمک می‌کند و در صورتی‌که آن را در روغن فراوان سرخ کنید اصلا نمی‌توانید روی سلامت و مزایای مفیدش حساب کنید.

پس همین‌جا در مورد تغییر روش مصرف بادنجان تصمیم بگیرید. اگر دل‌تان می‌خواهد از خواص بی‌شمار بادنجان بهره‌مند شوید، روش پخت این سبزی سالم را تغییر دهید و درباره مزایای خوب آن بیشتر بدانید.

بادنجان و سلامت قلب

فیبر، پتاسیم، ویتامین C، ویتامین‌های گروه E و سایر ریزمغذی‌هایی که در بادنجان پیدا می‌شود همه و همه به سلامت قلب کمک می‌کند. به گفته متخصصان مجله کلینیک تغذیه آمریکا احتمال مرگ‌و‌میر ناشی از بیماری‌های قلبی در افرادی که در رژیم غذایی‌شان مصرف مواد غذایی حاوی فلاوونوئید وجود دارد به مراتب کمتر است. از این رو محققان می‌گویند غذاهای حاوی فلاوونوئید را برای سلامت قلب در رژیم غذایی‌تان قرار دهید.

بادنجان با داشتن این ترکیب مفید به شما کمک می‌کند قلب و عروق سالم‌تری داشته باشید. یکی دیگر از ترکیبات مفید موجود در بادنجان آنتوسیانین است. در تحقیقی معلوم شد افرادی که در هفته سه وعده میوه و سبزیجات حاوی آنتوسیانین مصرف می‌کنند، نسبت به بقیه با احتمال ۳۴ درصد کمتر به بیماری قلبی مبتلا می‌شوند. علاوه بر این آنتوسیانین با کاهش فشار خون هم در ارتباط است و از این راه هم به سلامت قلب شما کمک می‌کند.

کاهش کلسترول خون

ما ایرانی‌ها عادت داریم بادنجان را داخل ماهیتابه پرروغن سرخ کنیم و این ماده غذایی را با انواع و اقسام چربی‌های اشباع مضر به رژیم غذایی‌مان راه دهیم. در این صورت مصرف مداوم چنین غذایی نه‌تنها مفید نیست بلکه مضرات زیادی هم همراه دارد و می‌تواند سبب بالا رفتن چربی و کلسترول خون شود. تحقیقات محققان خارجی نشان می‌دهد اگر بادنجان به صورت سرخ نشده و به کمک سایر روش‌های طبخ مانند بخارپز یا کبابی مصرف شود می‌تواند سبب کاهش کلسترول خون شود.

در بادنجان مقدار قابل توجهی اسید کلروژنیک یافت می‌شود که یک آنتی‌اکسیدان قوی برای از بین بردن رادیکال‌های آزاد به شمار می‌رود. این ترکیب سبب کاهش کلسترول بد خون می‌شود و در بدن نقش یک آنتی‌بیوتیک و آنتی‌ویروس قوی را ایفا می‌کند. پس با روش صحیح طبخ بادنجان از این خاصیت آن بیشتر بهره‌مند شوید.

تقویت حافظه

اگر می‌بینید این روزها تمرکزتان کاهش یافته و حافظه‌تان ضعیف شده برای بهبود وضعیت مغز از بادنجان غافل نشوید چون در تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز تاثیرگذار است. یافته‌های محققان نشان می‌دهد آنتوسیانین‌های موجود در بادنجان خون‌رسانی به مغز را تسهیل می‌کند. ضمن اینکه از بروز اختلالات مغزی ناشی از کهولت سن پیشگیری کرده و عملکرد حافظه را بهبود می‌بخشد.

کاهش وزن و احساس سیری

یک خبر خوش برای افرادی که اضافه وزن دارند این است که می‌توانند از بادنجان برای کاهش وزن استفاده کنند؛ البته بادنجان بدون چربی و سرخ نشده. فیبر موجود در بادنجان یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در کنترل وزن است. درواقع نقش بادنجان این است که سبب احساس سیری و کاهش اشتها شده و باعث می‌شود مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید. در نتیجه کالری دریافتی بدن‌تان کاهش می‌یابد. نکته مهم دیگر این است که بادنجان کالری کمی دارد و همین موضوع سبب می‌شود که بتوانید به عنوان یک جزء اصلی در رژیم‌های کاهش وزن از آن استفاده کنید.

نمک ندارد

در میان املاح معدنی تشکیل‌دهنده بادنجان تقریبا هیچ نمکی پیدا نمی‌شود. درواقع در هر فنجان بادنجان پخته شده فقط یک میلی‌گرم نمک وجود دارد که مقدار بسیار ناچیزی است. افزایش نمک در رژیم غذایی سبب بالارفتن فشار خون و بروز مشکلات قلبی، سکته مغزی و بیماری‌های کلیوی می‌شود. به گفته متخصصان تغذیه، افراد بالغ نباید روزانه بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ میلی گرم سدیم در رژیم غذایی‌شان داشته باشند.

پتاسیم موجود در بادنجان ماده معدنی دیگری است که به کاهش فشار خون کمک می‌کند. در هر فنجان بادنجان ۱۲۲ میلی‌گرم پتاسیم وجود دارد و البته مقدار مجاز مصرف روزانه پتاسیم ۴هزار و ۷۰۰ میلی‌گرم است.

رفع کم‌خونی

کمبود آهن خون مشکلی است که می‌تواند سلامت عمومی بدن را به خطر بیندازد. بیماری کمبود آهن همان کم‌خونی است که با علائمی مانند سردرد، خستگی، ضعف و افسردگی همراه می‌شود و حتی ممکن است عملکرد شناختی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد بنابراین مصرف مواد غذایی آهن‌دار از این جهت اهمیت دارد و با کم‌خونی می‌جنگد.

در ترکیبات بادنجان هم مقداری آهن وجود دارد. علاوه بر این در جدول ترکیبات بادنجان مس هم به چشم می‌خورد که این ماده معدنی مانند آهن برای ساخته شدن گلبول‌های قرمز ضروری است. بدون این دو ماده معدنی تعداد گلبول‌های قرمز خون کاهش می‌یابد و کم‌خونی ایجاد می‌شود. از این رو بادنجان پخته شده می‌تواند در پیشگیری از کم‌خونی هم نقش داشته باشد.

هشدارهایی درباره مصرف بادنجان

درست که سبزیجات مختلف برای سلامت ما مزایای زیادی به همراه دارند اما گاهی اوقات هم دردسرساز می‌شوند. این موضوع زمانی پیش می‌آید که با مصرف معدودی از سبزیجات علائم آلرژی مانند کهیر پوستی، خارش و قرمز شدن پوست ایجاد می‌شود.
بادنجان هم در دسته مواد غذایی آلرژی‌زا قرار می‌گیرد و بعضی از افراد پس از مصرف آن با نشانه‌های آلرژی روبه‌رو می‌شوند. البته آلرژی به بادنجان به اندازه گوجه‌فرنگی و توت‌فرنگی رایج نیست اما به هر حال ممکن است برای بعضی‌ها پیش بیاید. از این رو اگر به بادنجان‌های خوشمزه آلرژی دارید چاره‌ای نیست که در این مورد با پزشک‌تان مشورت کنید و برای رفع این مشکل چاره‌ای بیندیشید.

نکته دیگر در مورد مصرف بادنجان به نحوه پخت آن مربوط می‌شود. بسیاری از مردم به اشتباه روش سرخ کردن را انتخاب می‌کنند که بدترین گزینه برای حفظ سلامت بادنجان‌هاست و می‌تواند خواص مفید بادنجان را نابود کند. علاوه بر این سرخ کردن سبب افزایش وزن شده و مصرف آن تهدیدی برای قلب شماست. از این رو با تغییر روش‌های طبخ رایج از خواص بادنجان بیشتر بهره‌مند شوید.

یک سبد بادنجان سالم

هنگام خرید بادنجان آنهایی را انتخاب کنید که بدنه سفتی دارند و نسبت به اندازه شان سنگین‌تر هستند. اگر می‌بینید لکه‌ای روی بادنجان‌ها وجود دارد یا رنگ و رو رفته به نظر می‌رسند، از خریدشان خودداری کنید. پوست بادنجان باید نرم و براق و بنفش پررنگ باشد.

بادنجان مزه تلخی دارد که گاهی اوقات سبب می‌شود نتوانید آن را به شیوه سالمی طبخ کنید. برای از بین بردن تلخی بادنجان کافی است پوست بادنجان‌ها را بگیرید و آنها را به مدت نیم‌ساعت در آب‌نمک غوطه‌ور سازید.

یک عطاری در دل دانه‌های خرما/ اکسیر «قهوه خرما» در تقابل با دیابت 

آبان ۲۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

کرمان – دانه‌های کوچک خرما سرشار از اسرار شگفت‌انگیز درمانی بوده و هرکدام از محصولات فرآوری شده آن ویژگی منحصر به‌فردی دارد که از آن جمله می‌توان به «قهوه خرما» برای درمان دیابت اشاره کرد.
خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: در شرق استان کرمان منطقه‌ای است که گنجینه‌ای گران‌بها در خود نهفته دارد، نخل‌های سر به فلک کشیده و استوار این دیار سخاوتمندانه یاقوت‌های خود را به آدمی عرضه می‌کنند.

در دل هر دانه خرما اکسیری شفابخش وجود دارد و به این امر با مراجعه به گفته‌های بزرگان دین و البته مراجع علمی نیز می‌توان پی برد و شاید همین سخنان تلنگری بود بر جان محمد امیرزاده سلجوقی که با ابتکار خود از دل این دانه کوچک، غذا دارویی تحت عنوان قهوه خرما استحصال کند.

از اهالی هنر است اما از کودکی با دنیای گیاهان و خواص درمانی آن‌ها آشنایی داشته و دلیل این امر را مادربزرگی حکیم می‌داند که در زمان خود با گیاهان دارویی مرهمی بر دردهای بیماران می‌گذاشت.

رموز درمانی شگفت‌انگیز خرما

سلجوقی با عشق از معجزات نهفته در دل دانه‌های خرما سخن می‌گوید و آن‌ها را گنجینه‌ای می‌داند که کمتر موردتوجه قرارگرفته‌اند و معتقد است با فرآوری خرما و تولید محصولات متنوع می‌توان در راستای اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی شرق استان که گاهی دچار محرومیت است گامی اساسی برداشت.

وی از تولید هفت نوع محصول شامل قهوه خرما، سرکه خرما، قاووت خرما، ترشی خرما، شهد خرما و عرق تارونه در کارگاهش خبر می‌دهد و با اشاره به خواص درمانی آن‌ها می‌گوید: گویی در دل این دانه کوچک دریایی از ناشناخته‌ها نهفته است و در حال حاضر در تلاش برای دستیابی به ۳۰ محصول دیگر هستیم.

این مبتکر تولیدکننده قهوه خرما به خواص درمانی این گیاه دارو اشاره می‌کند و می‌گوید که افراد بسیاری از قهوه خرما استفاده کرده و اثرات مثبت آن را به‌ویژه بر روی دیابت مشاهده کرده‌اند.

وی از پیگیری‌ها برای تشکیل کمپینی در این خصوص خبر می‌دهد و می‌افزاید: قصد داریم با گرد هم آوری افرادی که از این غذا دارو استفاده کرده‌اند اثرات مثبت آن را به جامعه معرفی کنیم.

سونامی دیابت در راه است

سلجوقی هدف خود از تولید قهوه خرما را کمک به بیماران دیابتی و بهبود سلامت جامعه عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: آماری که از بیماران دیابتی اعلام می‌شود نگران‌کننده بوده و امروزه این بیماری در شهرها و روستاها جولان می‌دهد و اگر چاره‌ای اندیشیده نشود به‌زودی شاهد بروز سونامی دیابت در کشور خواهیم بود.

وی می‌گوید: به‌صورت تجربی ثابت‌شده است که استفاده از غذا داروی قهوه خرما راهی مؤثر، بی‌ضرر و ارزان‌قیمت برای درمان ۱۴ بیماری از جمله دیابت، بیماری‌های کلیوی، پروستات، ام‌اس و تسکین دندان‌درد است.

سلجوقی با استناد به سخنان مصرف‌کنندگان قهوه خرما، می‌افزاید: به‌صورت تجربی ثابت‌شده است که با مصرف قهوه خرما قند خون فرد مبتلا به دیابت ۱۰ واحد کاهش پیدا می‌کند.

از او در خصوص تأیید این محصول از سوی مراکز علمی سؤال می‌کنم که در پاسخ می‌گوید: با پزشکان متعددی در این زمینه در ارتباط هستیم و یک گروه دانشجویان پزشکی در تهران نیز در حال انجام کارهای مطالعاتی در این خصوص است.

مهر تأیید پزشکان طب سنتی بر خواص قهوه خرما

وی می‌گوید: پزشکان طب سنتی قهوه خرما را تأیید کرده و برای درمان بیماران خود تجویز می‌کنند.

«در حال تولید قهوه خرما با طعم‌های مختلف هستیم و برای این منظور باید گیاهانی را به این ترکیب اضافه کرد که از لحاظ خواص درمانی تضاد ایجاد نکرده و هم‌خوانی داشته باشند»، این را سلجوقی می‌گوید و می‌افزاید: در این خصوص در مرحله تست و آزمایش هستیم و در صورت حصول نتایج مثبت وارد مرحله تولید خواهیم شد.

سلجوقی بابیان اینکه برای توسعه این صنعت نیازی به واردات ماشین‌آلات یا مواد اولیه از خارج از کشور نیست و تمامی لوازم موردنیاز در کشور موجود است، ادامه می‌دهد: با راه‌اندازی این کارگاه که به‌زودی به شرکت تعاونی تحت عنوان «دندل کو» تبدیل خواهد شد برای ۱۰ نفر به‌طور مستقیم و ۲۰۰ نفر به‌طور غیرمستقیم اشتغال‌زایی شده است.

سلجوقی به رواج استفاده از تنقلات مضری چون پفک، چیپس، نوشابه و…اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: هدف ما از این اقدام تولید محصولاتی سالم و مفید است که بتواند جایگزین تنقلاتی شود که نه‌تنها فایده‌ای برای فرد ندارد بلکه به‌مرور زمان می‌تواند سلامتی آن‌ها را به مخاطره بیاندازد.

سلجوقی می‌گوید: تمامی محصولات این کارگاه ارگانیک بوده و از نگهدارنده های طبیعی در آن‌ها استفاده می‌شود.

وی از دریافت کد ارگانیک از مرکز تأیید صلاحیت ایران برای این محصولات خبر می‌دهد و می‌افزاید: محصولات تولیدشده از خرمای ارگانیک و باکیفیت تهیه می‌شود و خرماهایی که دچار ضایعه باشند در مرحله ابتدایی کار از چرخه تولید خارج می‌شوند.

غل و زنجیر بروکراسی اداری بر دست و پای تولیدکنندگان

سلجوقی با انتقاد از بروکراسی اداری و وجود برخی قوانین مزاحم می‌گوید: برای اخذ کد بهداشتی این محصولات اقدام کرده‌ایم و منتظر طی مراحل اداری آن هستیم و مذاکراتی با مرکز بهداشت کرمان و معاونت غذا و درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه کارهای اداری گاه به‌قدری طولانی و خسته‌کننده است که روند کارهای تحقیقاتی و تولیدی کارگاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد می‌افزاید: کارهای ثبت غذا داروی قهوه خرما در مرکز ثبت ابداعات و اختراعات انجام‌شده و در حال طی مراحل نهایی آن هستیم.

سلجوقی ادامه می‌دهد: اکثر حمایت‌های مسئولان به‌صورت معرفی به مؤسسات مالی برای دریافت تسهیلات است که با توجه به طولانی بودن روند و احتمال عقب افتادن روند کاری ترجیح دادیم که از این تسهیلات استفاده نکنیم.

وی از توزیع این محصولات در ۲۵ استان به‌صورت پایلوت خبر می‌دهد و می‌گوید: محصولات فرآوری خرما را می‌توان به‌عنوان چاشنی غذا، مکمل غذایی و غذا دارو مصرف کرد.

وی معتقد است که داروهای شیمیایی موقتی و مسکن وار عمل می‌کنند و این در حالی است که داروهای گیاهی اثرات اورژانسی ندارند اما در درازمدت اثرات مفیدی از خود در بدن انسان بر جای می‌گذارند.

برگزاری نمایشگاه دیابت در کرمان

سلجوقی به عرضه این محصولات در چندین نمایشگاه در سطح کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: در روز دیابت نیز نمایشگاهی در دانشکده فنی و علمی مرکز فیاض بخش با موضوع دیابت به مدت سه روز برگزار می‌شود.

وی به بیان مراحل تهیه محصولات مختلف از خرما می‌پردازد و می‌گوید: ترشی خرما قبل از رسیدن محصول که در اصطلاح محلی به آن «کنگ» گفته می‌شود تهیه می‌شود، همچنین بعد از رسیدن میوه خرما آن‌ها را در ظروف خاص و زیر نور آفتاب در زمان خرماپزان قرار می‌دهند که در اثر درجه حرارت بالا و فشار خرما شهدی طبیعی و ناب استحصال می‌شود که ازنظر خواص با عسل طبیعی برابری می‌کند.

سلجوقی ادامه می‌دهد: درنهایت هسته خرما برای تولید قهوه خرما و گوشت آن نیز برای تولید سرکه، شکلات و خشک‌کردن به کار گرفته می‌شود.

کپی‌برداری‌های ناآگاه و محصولات بی‌کیفیت

سلجوقی گلایه‌مند از افرادی که دست به کپی‌برداری از این محصولات می‌زنند، می‌گوید: قصد نداریم این محصولات تنها در انحصار ما باشد اما خواهان رقابت صحیحی هستیم که منجر به تولید محصولات باکیفیت شود، اما متأسفانه شاهدیم برخی با کپی‌برداری‌های ناآگاهانه دست به تولید محصولات بی‌کیفیت می‌زنند.

این مبتکر ادامه می‌دهد: اطلاع داریم که برخی در ابوظبی، طبس، اصفهان، بوشهر و تبریز به دنبال تولید قهوه خرما هستند و با برخی از آن‌ها نیز در ارتباط بوده و تجربیات خود را در اختیارشان قرار داده‌ایم.

لزوم ایجاد صنایع تبدیلی در کرمان

وی بابیان اینکه معتقدیم که همه اجزای خرما خواص درمانی ویژه دارد و تولید این محصولات از ایجاد ضایعات جلوگیری می‌کند، می‌افزاید: در اطراف بم بیش ۱۰۰ سردخانه وجود دارد که تعدادی از آن‌ها را می‌توان به کارگاه‌های صنایع تبدیلی خرما تبدیل کرد.

سلجوقی ادامه می‌دهد: در حالی امکانات و سرمایه در سردخانه‌های بم صرف می‌شود که کشاورزان مجبورند بعد از گذشت مدتی خرمای تولیدشده را باقیمتی اندک در کنار خیابان به فروش برسانند و یا به‌عنوان خوراک دام مصرف کنند، درصورتی‌که تولید محصولات فرآوری شده می‌تواند راه گریزی از این مشکل باشد و با این کار دیگر چهره محرومیت از مناطق خرماخیز رفع خواهد شد.

سن ابتلا به دیابت در ایران ۴۵ سال است

مدیر انجمن حمایت از بیماران دیابتی کرمان نیز در گفتگو با مهر از حمایت این انجمن از شش هزار بیمار دیابتی خبر داده و می‌گوید: متأسفانه شاهد روند رو به رشد بیماری دیابت در جامعه هستیم.

علی‌اصغر عباسی سن ابتلا به دیابت در ایران را ۴۵ سال عنوان می‌کند و می‌افزاید: باید برای پیشگیری از بروز این بیماری اقدامی اساسی انجام داد و با آگاه‌سازی جامعه و آموزش از روند رو به رشد آن جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: دیابت تنها یک بیماری نیست چراکه با پیشرفت آن می‌تواند دیگر ارگان‌های بدن را نیز درگیر کرده و منجر به بیماری‌های قلبی و عروقی، نارسایی کلیوی، نابینایی شود.

عباسی یادآور می‌شود: استرس، تغذیه، فعالیت‌های جسمی در بروز بیماری دیابت تأثیرگذار هستند.

وی با اشاره به ارائه خدمات رایگان توسط این انجمن، خواستار حمایت بیشتر مسئولین از نهادهای غیردولتی شد.

ایجاد صنایع فرآوری خرما می‌تواند گامی موثر در راستای رونق بخش کشاورزی و همچنین اقتصاد منطقه باشد و این امر توجه بیشتر مسئولان امر و حمایت از تولیدکنندگان را می‌طلبد.

توضیح «مهر»:

انتشار این گزارش با رویکرد حمایت و توسعه کارآفرینی در استان صورت پذیرفته است. بدیهی است تأیید دستاوردهای پزشکی اشاره شده، نیازمند تأیید مراجع ذیصلاح و مرتبط بوده و انتشار این گزارش به معنی تأیید آن نیست.

تخم شربتی برای مقابله با یبوست 

آبان ۲۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

تخم شربتی نیز مانند تمام دانه‌های دیگر سرشار از فیبر است که به طور مؤثری روی عملکرد روده‌ها تأثیر می‌گذارد و باعث افزایش حرکت آن‌ها و رفع یبوست می‌شود.
خوشبختانه هر روز مردم بیشتر با روش‌های طبیعی برای مقابله با برخی مشکلات روزمره آشنا شده و از آن ها استقبال می‌کنند. تخم شربتی جزو همین روش‌های طبیعی است که برای درمان مشکلات زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته ما ایرانی‌ها از آن به عنوان یک نوشیدنی برای رفع عطش تابستان استفاده می‌کنیم. اما باید بدانید که این دانه‌های ریز سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب ضروری هستند که اثرات زیادی مانند کاهش وزن، کنترل کلسترول خون و تری گلیسیرید و رفع مشکلات گوارشی مانند یبوست دارند.

اگر شما نیز از مشکلات گوارشی رنج می‌برید می‌توانید تخم شربتی را به برنامه‌ی غذایی‌تان اضافه کرده و از خواص کم نظیر آن بهره‌مند شوید.

تخم شربتی نیز مانند تمام دانه‌های دیگر سرشار از فیبر است که به طور مؤثری روی عملکرد روده‌ها تأثیر می‌گذارد و باعث افزایش حرکت آن‌ها و رفع یبوست می‌شود. با ما همراه باشید تا بیشتر با این دانه‌های ریز و تأثیر آن‌ها برای رفع یبوست آشنا شوید.

تخم شربتی برای مقابله با یبوست: چرا و چگونه؟
تخم شربتی حاوی ترکیبات گیاهی شناخته شده‌ای به نام موسیلاژ است که به تنظیم عبور مدفوع از روده‌ها و ایجاد احساس سیری و پیشگیری از پرخوری کمک می‌کند. نتایج پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهند که خاصیت اصلی تخم شربتی مقابله با یبوست است. دلیل آن نیز فیبرهای محلول و غیر محلول در آب فراوان موجود در این دانه‌های ریز است که برای داشتن گوارشی سالم، لازم و ضروری‌اند. فیبرهای محلول در آب باعث افزایش حرکات روده‌ها می‌شوند به خاطر اینکه این فیبرها در بدن هضم نمی‌شوند و مانند یک جارو ضایعاتی که مورد نیاز بدن نیستند را تمیز می‌کنند. از طرف دیگر فیبرهای محلول در آب باعث افزایش عبور مدفوع از روده‌ها می‌شوند چون آب را جذب می‌کنند، حجیم شده و به خوبی مواد زائد را از بدن دفع می‌کنند.

خواص تخم شربتی
یکی از خواص تغذیه ای تخم شربتی میزان بالای اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ موجود در آن است. این دو اسید چرب ضروری برای دستگاه قلب و عروق مفید هستند و باید حتماً از طریق مصرف مواد غذایی جذب بدن شوند چون بدن قادر به تولید آن‌ها نیست. تخم شربتی همچنین حاوی میزان قابل توجهی ویتامین‌های A،D،E و K و همچنین مواد معدنی مانند آهن، بور، پتاسیم، کلسیم و فسفر است. این دانه‌های ریز حاوی فیبرها و آنتی اکسیدان‌ها است و دو برابر بیشتر از دانه‌های دیگر حاوی پروتئین می‌باشد.

روش مصرف تخم شربتی برای مقابله با یبوست
مصرف منظم تخم شربتی برای داشتن رژیم غذایی سالم و همچنین تحریک عملکرد روده‌ها مؤثر است. با این حال لازم است که روش مصرف آن را به درستی یاد بگیرید تا بهره‌ی بیشتری از خواص ببرید.

لازم نیست همیشه به میزان یکسانی تخم شربتی بخورید
توصیه می‌شود که روزانه حداکثر دو قاشق تخم شربتی مصرف کنید تا به خوبی از خواص آن بهره مند شوید. اگر تاکنون از این دانه‌های ریز استفاده نکرده‌اید بهتر است در ابتدا با میزان کم یعنی یک قاشق در روز شروع کنید و به مرور به دو قاشق در روز برسانید.

مصرف آب را افزایش دهید
این دانه‌ها زمانی که به میزان کافی آب جذب کنند می‌توانند به طور مؤثر عمل کرده و با یبوست مقابله کنند. بنابراین لازم است که با مصرف تخم شربتی مصرف آب یا دیگر نوشیدنی‌های طبیعی و سالم را نیز افزایش دهید.

تخم شربتی را خیس کنید
برای پیشگیری از عوارض نامناسب تخم شربتی روی دستگاه گوارش توصیه می‌شود که قبل از مصرف تخم شربتی را در یک لیوان آب بخیسانید.

روش‌های دیگر مصرف تخم شربتی برای مقابله با یبوست
می‌توانید تخم شربتی را در اسموتی میوه‌ها یا سبزیجات بریزید. همچنین می‌توانید به آب پرتقال یا آب میوه‌های دیگر یک تا دو قاشق تخم شربتی اضافه کنید. برای تهیه‌ی پودینگ ساده می‌توانید این دانه‌ها را به شیر بادام یا هر نوع شیر گیاهی دیگر اضافه کنید. تخم شربتی برای تهیه‌ی شیرینی‌جات، کیک‌های کوچک و بیسکویت‌ها ایده آل است. مصرف آن با ماست، غلات، جوی دوسر و حتی سالادها نیز از دیگر روش‌های استفاده از خواص این دانه‌های ریز محسوب می‌شود.

این دانه های ریز سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب ضروری هستند که اثرات زیادی مانند کاهش وزن، کنترل کلسترول خون و تری گلیسیرید و رفع مشکلات گوارشی مانند یبوست دارند

درمان خانگی یبوست با تخم شربتی
برای بهره مندی از بیشترین خواص ضدیبوستی تخم شربتی می‌توانید این دانه ها را به ترکیب نوشیدنی‌ها اضافه کنید و یا مانند روش زیر اقدام کنید:

مواد لازم
تخم شربتی ۲ قاشق معادل ۱۰ گرم

آب یک لیتر

خرما ۳ تا ۶ عدد

روش استفاده
دو قاشق تخم شربتی را در یک لیتر آب ریخته و به خوبی تکان دهید. اجازه دهید به مدت ده دقیقه خیس بخورند. اگر دچار یبوست شدید هستید یک لیتر صبح و یک لیتر بعد از ظهر از این نوشیدنی میل کنید و در ساعات پایانی روز چند عدد خرما بخورید تا تأثیر این درمان طبیعی چندین برابر شود.

مصرف تخم شربتی به تنهایی معجزه نمی‌کند اما یک مکمل مناسب برای یک رژیم غذایی سالم است. بهتر است به طور منظم از این درمان خانگی استفاده کنید اما آن را تبدیل به یک نوشیدنی مصرف هر روزه نکنید. توصیه می کنیم وقفه هایی در بین دوره‌های مصرف ایجاد کنید.

چرا سنگک مفیدترین نان است؟

آبان ۲۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 نان سنگک در صدر نان‌های ایرانی قرار دارد و از آرد سبوس‌دار درست می‌شود. از ویژگی های خوب این نان طعم، عطر، مغذی بودن و قابلیت سیرکنندگی آن است.

روزنامه آرمان: نان سنگک در صدر نان‌های ایرانی قرار دارد و از آرد سبوس‌دار درست می‌شود. از ویژگی های خوب این نان طعم، عطر، مغذی بودن و قابلیت سیرکنندگی آن است.

شیوه پخت سنتی این نان و شکل و طعم متمایز آن از سایر نان‌ها باعث شده در فرهنگ و سفره ایرانی ارزش بالایی یافته و به‌ویژه برای صبحانه، وجود نان سنگک در اولویت قرار گیرد.

از نظر مصرف‌کنندگان نان خوب نانی است که خوش عطر، خوش طعم و تازه باشد و به خوبی تخمیر شده و از جوش شیرین یا سایر مواد مضر در آن استفاده نشده باشد.

نان باید در محیطی پاکیزه و با شرایط بهداشتی تهیه شده باشد، ارزش تغذیه ای کاملی داشته و دور ریز نداشته باشد و گران نیز نباشد.

سنگک؛ از قدیمی‌ترین نان های ایرانی

نان سنگک یکی از قدیمی‌ترین نان های ایرانی است؛ به‌طوری که برخی قدمت این نان را پیش از ورود اسلام به ایران و برخی نیز عهد شاهان صفوی می‌دانند.

در میان نان های سنتی و ملی ایران شامل نان لواش، تافتون و بربری، نان سنگک از نظر کارشناسان تغذیه بهترین نوع نان است و حتی برخی با اغراق این نوع نان را بهترین نوع نان در دنیا می‌دانند.

چرا نان سنگک؟

نان سنگک حاوی سطح بالایی از ویتامین ها، کلسیم، پروتئین و آهن است.

نان سنگک به دلیل داشتن مقدار زیادی فیبر، هضم آسانی داشته و بسیار مورد توجه متخصصان تغذیه است.

نان سنگک برای کودکان نیز بسیار خوب است، مخصوصاً در دورانی که سلول های عصبی در حال رشد هستند، آهن موجود در نان سبوس‌دار سبب باهوشی و رفتار خوب کودکان می‌شود.

چون برای نان سنگک بیشتر از آرد کامل استفاده می‌شود و آرد کامل، ویتامین‌ها و املاح آن حفظ شده است بیشتر به مصرف این نان توصیه می‌شود.

نان سنگک به دلیل اینکه فیبر زیادی دارد، هضم آن آسان است و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است.

سبوس عامل خوشمزگی

نان سنگک که از نظر مزه، طعم، هضم، بهداشت و سلامت بهترین نان ایرانی است از آرد مرغوب و سالم، آب خالص و کمی‌نمک پخته می‌شود. به اعتقاد کارشناسان، آنچه بیش از همه موجب شده نان سنگک در صدر نان های سنتی ایران قرار گیرد.

آرد این نان است. آرد این نان باید از گندم مرغوب و سالم و بدون هیچ نوع آرد دیگری مانند آرد جو یا حبوبات باشد.

یکی از دلایل خوش طعم بودن نان سنگک، سبوس موجود در آرد این نان است؛ سبوس یک ماده با ارزش و دارای مواد غذایی فراوان است و برای کسانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، نان سبوس‌دار بسیار مفید است.

نان هایی که با آردهای کامل و سبوس‌دار تهیه می‌شوند، نسبت به نان های تهیه شده با آرد سفید به مراتب ارزش غذایی بالاتری دارند و مصرف روزانه آن‌ها می‌تواند، مقداری از نیاز روزانه بدن به املاح، پروتئین، فیبر و ویتامین‌ها را تأمین کند.

نان سنگک با طعم تافتون!

برخی معتقدند نان های سنگک در گذشته به دلیل اینکه از آردهای با سبوس گیری بسیار پایین تهیه می‌شدند از مغذی ترین نان‌ها بودند اما مدتی است برخی نانواها برای پخت نان سنگک از آرد «تافتون یا لواش» استفاده می‌کنند و همین باعث شده نان های سنگک امروزی طعم، مزه و کیفیت گذشته را نداشته باشد.

میزان سبوس گیری آرد سنگک باید هفت درصد باشد اما این دست از نانواها از آرد تافتون یا لواش که میزان سبوس گیری آرد آن ۱۳ درصد است، استفاده می‌کنند. هر چند سبوس گیری بالا موجب می‌شود نان قدری شفاف تر شود اما کیفیت لازم را ندارد.

اما برخی دیگر در جوابشان می‌گویند چنین مساله ای خیلی بعید است زیرا شرایط آرد سنگک با آرد تافتون و لواش متفاوت است و نانواها نمی‌توانند اینگونه نان مناسب پخت کنند. به هرحال اگر این نان با آرد خودش پخت شود بهترین نان دنیاست.

آهن بزن به بدن! 

آبان ۲۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

جگر یکی از غذاهای مورد علاقه مردم ایران است. در کنار مزه بسیار مطلوب این غذا دغدغه‌های بسیار زیادی در مورد مضرات مصرف آن وجود دارد و سوالات زیادی در مورد خواص و تاثیرات آن بر سلامت مطرح می‌شود.

یکی از تفریحات پرطرفدار ما ایرانی‌ها غذا خوردن است؛ حالا چه در منزل و محل کار و چه برای گذراندن یک روز پر خاطره با دوستان یا خانواده در تعطیلات. اما این لذت برای هرکس با ذائقه متفاوتی که دارد یک‌جور معنا می‌شود؛ برخی تفریح‌شان تست کردن غذای رستوران‌های لوکس شهر است و برخی دیگر دیزی و کباب‌خوری در دربند و کافه آذری را ترجیح می‌دهند. اما این جگر چیست که دل و هوش به سمت خودش می کشاند. بخوانید و بخورید نوش جان!

سر و کله جگر پیدا شد وقتی. . . .

اگر رد پیدا شدن سر و کله جگر و مخلفاتش را بگیرید به همان دوران پیدایش و کشف آتش می‌رسد؛ درست زمانی که بشر برای زنده ماندن شروع به شکار کرد و با پختن قسمت‌های مختلف احشام به لذیذتر و از همه مهم‌تر ماندگار شدن گوشت‌شان رسید.

جگر، دل و قلوه هم از همان خوردنی هایی بودند که هزاران سال پیش بعد از ظهور شهرها و امپراتوری‌هایش از سفره شاهان و حاکمان شهر سردرآورند و تا مدت‌ها غذای محبوب اشراف و خان‌ها درآورند تا جایی که خیلی از آنها برای پیروزی در جنگ‌های مهم خود و یاران‌شان، خوردن دل و جگر را برای افزایش زور و شجاعت توصیه می‌کردند یا بعد از شکار جگر حیوان را به معنی پیروزی سر نیزه بودند می‌زدند و بعد روی آتش کباب می‌کردند.

اما این خوراک با شکل گرفتن طبقه‌های مختلف جامعه به سفره عموم مردم به‌ویژه طبقه متوسط آمد تا آنها هم هرازگاهی دلی از عزا درآورند؛ البته در سال‌هایی که هنوز کرکره فست‌فودی‌های شهر بالا نرفته بود و خوراکی‌های جورواجور پشت ویترین مغازه‌ها جاخوش نکرده بود، تفریح مردم در عصر یک روز تعطیل، خوردن یک‌دست دل و جگر کبابی در منطقه‌ای خوش آب و هوا بود. اگرچه هنوز هم خیلی از این مغازه‌ها به شکل و شمایل گذشته سر جای خود باقی مانده‌اند.

این خوراک سیاه و سفید

جگر از نوع سیاه: یک‌دست جگری که از آن حرف می‌زنیم، قسمت‌های زیادی از جمله دل، قلوه، خوش گوشت، خوئک و… را در کنارش دارد اما این گوشت قرمز تیره به خودی خود در دو نوع اصلی سفید و سیاه عرضه می‌شود. جگر سیاه یا همان کبد که وظیفه سوخت و ساز و فعل و انفعالات دارویی، غذایی و شیمیایی دام را برعهده دارد منبع انباشته شده پروتئین، ویتامین و آهن و اسیدفولیک و منبعی غنی از ویتامین A و گروه‌های B است که از طرفی میزان اسیدفولیک و روی موجود در آن برای بدن مفید است.
جگر از نوع سفید: قسمت سفید جگر یا همان ریه نوع دیگری از این گوشت است که میزان آهن، پروتئین و ویتامین A موجود در آن به مراتب کمتر از جگر سیاه است اما از لحاظ میزان کلسترول از نوع سیاه آن چیزی کم ندارد. با این حال از این قسمت دام هم به عنوان منبع کافی پروتئین و آهن استفاده می‌شود.

حدود قیمت: یک دست جگر کامل بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان

پاتوق جگرخورها

این روزها در میدان‌های اصلی شهر تا دل‌تان بخواهد جگرکی دیده می‌شود اما اینکه چقدر از طعم جگر مرغوب و پختن حرفه‌ای آن اطمینان داشته باشید به خودتان بستگی دارد. جگرخورهای حرفه‌ای همان‌هایی هستند که حتی برای خوردن چند سیخ جگر هم به پاتوق‌های معروف آن می‌روند؛ مثلا همین میدان بهمن خودمان که از قدیم پر بوده از جگرکی‌های سنتی با میز و صندلی‌های تنگ و کوچک و مشتری در آنها موج می‌زد.

پس اگر جگر تازه و خوش‌طعم می‌خواهید در این میدان به جگرکی‌های خوبی از جمله لوکس طلایی سری بزنید. اما در مرکز شهر هم این جگرکی‌های خوب کم نیست؛ مثلا همین دل و جگر ایران که در خیابان سمیه واقع شده و سال‌هاست جزء بهترین‌های تهران است یا برای شمال شهرنشین‌ها دل و جگر بسیار معروف «سلطان» در منطقه قلهک که در فضایی کاملا رستورانی و شیک انواع کباب‌ها و دل و جگر را سرو می‌کند؛ البته در تجریش، درکه، دربند و فرحزاد تا دل‌تان بخواهد این بساط پهن و هر روز پر از مشتری است.

پخت و پز با جگر

همان‌طور که هشدار داده شده باید جگر را کاملا بپزید تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود چراکه تنها در این حالت تمام بیماری‌های آن از بین می‌رود. احتمالا شما هم با این مورد موافقید که خوشمزه‌ترین و در عین حال سریع‌ترین روش پخت جگر حالت کبابی آن روی منقل و بانمک است. اما باز از آن‌جایی که تنوع غذایی ما ایرانی‌ها بیداد می‌کند، جگر را به روش‌های دیگری از جمله جغوربغور یا به شکل خوراک هم می‌توانید تهیه کنید.

در نوعی از این روش جگر‌ها را با پیاز خرد شده تفت می‌دهند و با اضافه کردن گوجه‌های نگینی شده در حین تفت از آن خوراکی خوشمزه تهیه می‌کنند. در نوع دیگر هم می‌توانید دوطرف جگر‌ها را بعد از برش‌های بلند به شکل استیک در روغن سرخ و با اضافه کردن نمک و فلفل نوش جان کنید. اما بعد از نوع پخت کبابی آن جغوربغور محبوب‌ترین غذای قدیمی و سنتی ایرانی‌هاست که در این روش باید پیاز‌ها را خرد و با زردچوبه سرخ کنید و سپس جگرها را به پیاز اضافه کنید و تا عوض شدن رنگ آن خوب تفت دهید. درضمن مقداری سیب‌زمینی را نگینی خرد و در روغن جدا سرخ کرده و بعد به جگرهای پخته اضافه کنید و در آخر با اضافه کردن رب و مخلوط کردن آن غذای‌تان را نوش جان کنید.

اما این خوراک با شکل گرفتن طبقه‌های مختلف جامعه به سفره عموم مردم به‌ویژه طبقه متوسط آمد تا آنها هم هرازگاهی دلی از عزا درآورند؛ البته در سال‌هایی که هنوز کرکره فست‌فودی‌های شهر بالا نرفته بود و خوراکی‌های جورواجور پشت ویترین مغازه‌ها جاخوش نکرده بود، تفریح مردم در عصر یک روز تعطیل، خوردن یک‌دست دل و جگر کبابی در منطقه‌ای خوش آب و هوا بود. اگرچه هنوز هم خیلی از این مغازه‌ها به شکل و شمایل گذشته سر جای خود باقی مانده‌اند.

این خوراک سیاه و سفید

جگر از نوع سیاه: یک‌دست جگری که از آن حرف می‌زنیم، قسمت‌های زیادی از جمله دل، قلوه، خوش گوشت، خوئک و… را در کنارش دارد اما این گوشت قرمز تیره به خودی خود در دو نوع اصلی سفید و سیاه عرضه می‌شود. جگر سیاه یا همان کبد که وظیفه سوخت و ساز و فعل و انفعالات دارویی، غذایی و شیمیایی دام را برعهده دارد منبع انباشته شده پروتئین، ویتامین و آهن و اسیدفولیک و منبعی غنی از ویتامین A و گروه‌های B است که از طرفی میزان اسیدفولیک و روی موجود در آن برای بدن مفید است.
جگر از نوع سفید: قسمت سفید جگر یا همان ریه نوع دیگری از این گوشت است که میزان آهن، پروتئین و ویتامین A موجود در آن به مراتب کمتر از جگر سیاه است اما از لحاظ میزان کلسترول از نوع سیاه آن چیزی کم ندارد. با این حال از این قسمت دام هم به عنوان منبع کافی پروتئین و آهن استفاده می‌شود.

حدود قیمت: یک دست جگر کامل بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان

پاتوق جگرخورها

این روزها در میدان‌های اصلی شهر تا دل‌تان بخواهد جگرکی دیده می‌شود اما اینکه چقدر از طعم جگر مرغوب و پختن حرفه‌ای آن اطمینان داشته باشید به خودتان بستگی دارد. جگرخورهای حرفه‌ای همان‌هایی هستند که حتی برای خوردن چند سیخ جگر هم به پاتوق‌های معروف آن می‌روند؛ مثلا همین میدان بهمن خودمان که از قدیم پر بوده از جگرکی‌های سنتی با میز و صندلی‌های تنگ و کوچک و مشتری در آنها موج می‌زد.

پس اگر جگر تازه و خوش‌طعم می‌خواهید در این میدان به جگرکی‌های خوبی از جمله لوکس طلایی سری بزنید. اما در مرکز شهر هم این جگرکی‌های خوب کم نیست؛ مثلا همین دل و جگر ایران که در خیابان سمیه واقع شده و سال‌هاست جزء بهترین‌های تهران است یا برای شمال شهرنشین‌ها دل و جگر بسیار معروف «سلطان» در منطقه قلهک که در فضایی کاملا رستورانی و شیک انواع کباب‌ها و دل و جگر را سرو می‌کند؛ البته در تجریش، درکه، دربند و فرحزاد تا دل‌تان بخواهد این بساط پهن و هر روز پر از مشتری است.

پخت و پز با جگر

همان‌طور که هشدار داده شده باید جگر را کاملا بپزید تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود چراکه تنها در این حالت تمام بیماری‌های آن از بین می‌رود. احتمالا شما هم با این مورد موافقید که خوشمزه‌ترین و در عین حال سریع‌ترین روش پخت جگر حالت کبابی آن روی منقل و بانمک است. اما باز از آن‌جایی که تنوع غذایی ما ایرانی‌ها بیداد می‌کند، جگر را به روش‌های دیگری از جمله جغوربغور یا به شکل خوراک هم می‌توانید تهیه کنید.

در نوعی از این روش جگر‌ها را با پیاز خرد شده تفت می‌دهند و با اضافه کردن گوجه‌های نگینی شده در حین تفت از آن خوراکی خوشمزه تهیه می‌کنند. در نوع دیگر هم می‌توانید دوطرف جگر‌ها را بعد از برش‌های بلند به شکل استیک در روغن سرخ و با اضافه کردن نمک و فلفل نوش جان کنید. اما بعد از نوع پخت کبابی آن جغوربغور محبوب‌ترین غذای قدیمی و سنتی ایرانی‌هاست که در این روش باید پیاز‌ها را خرد و با زردچوبه سرخ کنید و سپس جگرها را به پیاز اضافه کنید و تا عوض شدن رنگ آن خوب تفت دهید. درضمن مقداری سیب‌زمینی را نگینی خرد و در روغن جدا سرخ کرده و بعد به جگرهای پخته اضافه کنید و در آخر با اضافه کردن رب و مخلوط کردن آن غذای‌تان را نوش جان کنید.

پروتئین جگر سیاه مانند گوشت قرمز ولی آهن آن دو تا سه‌برابر بیشتر از آهن گوشت گاوست. درواقع آهن آن به‌قدری زیاد است که مازاد آن می‌تواند در بافت کبد و کلیه تجمع و موجب اختلالات جدی در این دو عضو شود و به‌خصوص در بدن آقایان زمینه افزایش فرآیندهای مضر مانند واکنش های مخرب را فراهم کرده و به بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی منجر شود اما مصرف «متعادل» آن به خانم‌هایی که از کم‌خونی ناشی از فقر آهن رنج می‌برند به‌ویژه طی دوران عادت ماهانه توصیه می‌شود.

لازم است بدانیم سموم، داروهای هورمونی و زواید موجود در جگر طی پخت از بین نمی‌رود اما انواع میکروب‌های بیماری‌زا و انگل‌ها در اثر حرارت نابود می‌شود. به همین دلیل جگر باید به خوبی پخته، سفت و بدون آب شود.

جگر را سرطان‌زا نکنید

در مجموع باید گفت جگر به عنوان یکی از غذاهای سنتی ما بهتر است به میزان «بسیار محدود» در طول سال مصرف شود، به نوع پخت آن توجه شده و از کبابی کردن آن به‌ویژه روی زغال به‌شدت پرهیز شود؛ چراکه چربی بالا و آهن زیاد در صورت تماس با زغال منجر به تولید مواد سرطانزا می‌شود که تهدیدی جدی برای سلامت است.

روش انتخاب جگر سالم

هنگام خرید جگر سیاه، رنگ و دانه‌های سفید روی آن را بررسی کنید. اگر آبسه یا کیست انگلی روی آن دیدید از اطراف آن را ببرید و دور بیندازید و از پاره شدن آن جلوگیری کنید و اگر تعداد این کیست‌ها زیاد بود، جگر غیرقابل مصرف است. نکته بسیار کلیدی برای جلوگیری از بیماری‌های ناشی از مصرف جگر تهیه آن از کشتارگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و عدم مصرف موارد مشکوک است. در عین حال بهتر است وسط جگر را با چاقو برش داده و با دو دست دو طرف جگر را به آرامی فشار دهید.

اگر جگر آلوده به انگل باشد به این طریق از جگر خارج می‌شود. انگل یا کرم زبانی‌شکل موجود در برخی جگرهایی که حرارت لازم را ندیده‌اید می‌تواند در ناحیه حلق انسان مستقر شده یا به چشم رفته و موجب اختلالات بینایی شود که این عوارض در بسیاری از موارد غیر قابل برگشت خواهد بود.

۱۱ خوراکی شکم صاف کن

آبان ۲۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 داشتن شکمی صاف یک شبه حاصل نمی شود. خوشبختانه می شود با تکیه بر برخی مواد غذایی و صدالبته داشتن تحرک بدنی مناسب به هدف تناسب اندام و داشتن شکمی صاف تر امیدوار بود.

انسان همیشه میل به زیبایی و تناسب اندام داشته و دارد. البته شاید در روزگارانی شکم و پایین تنه ی بزرگ و پهن مد روز بود. اما امروزه مشخص شده است که شکم بزرگ نه تنها زیبا نیست بلکه به سلامتی نیز آسیب می زند.

البته در برخی موارد نیز شکم بزرگ به دلیل مشکلات گوارشی و نفخ و تجمع گاز است که باید ابتدا این مشکلات رفع شوند. توجه داشته باشید که داشتن شکمی صاف یک شبه حاصل نمی شود. خوشبختانه می شود با تکیه بر برخی مواد غذایی و صدالبته داشتن تحرک بدنی مناسب به هدف تناسب اندام و داشتن شکمی صاف تر امیدوار بود.

در این مطلب شما را با چند ماده ی غذایی مفید که مشکلات گوارشی را رفع کرده و شکم را صاف تر می کنند آشنا می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

ریشه گیاه بابا آدم

مغربی ها از این گیاه دارویی در آشپزی زیاد استفاده می کنند چون برای سلامتی روده ها فوق العاده است. این گیاه به پیشگیری از ناخوشی های گوارشی کمک می کند چون حاوی میزان قابل توجهی باکتری های مفید است.

ریشه گیاه باباآدم باعث کاهش تولید سبوم شده و به این ترتیب جوش و آکنه را کاهش می دهد. زمانی که مشکلات گوارشی رفع شوند و معده و روده ها خالی از نفخ و گاز شوند مطمئن باشید شکمتان به میزان زیادی صاف تر می شود. آرتیشو باعث رفع مشکلات گوارشی و یبوست شده و به صاف شدن شکم کمک می کند.

بادام

درست است که بادام یک ماده غذایی پرکالری است (۶۳۴ کالری در هر ۱۰۰ گرم بادام) اما در عین حال یکی از مغزهای سرشار از آنتی اکسیدان و فیبر است که هر دو به بهبود اوضاع گوارش و داشتن شکمی صاف تر کمک می کنند. برای رسیدن به این منظور بهتر است روزانه ۳ تا ۴ عدد بادام (نه بیشتر) میل کنید تا از ریزه خواری دور باشید و قند خونتان بهتر کنترل شود.

زنجبیل

زنجبیل باعث افزایش میل جنسی می شود و در عین حال شهرت زیادی در کنترل حالت تهوع دارد. این ریشه ی پرخاصیت برای افرادی که به هنگام بیدار شدن از خواب احساس دل درد دارند مفید است. البته خواص زنجبیل به همین جا ختم نمی شود.

شما می توانید برای مقابله با التهاب های احتمالی بدنتان و همچنین بهبود گوارش و صاف شدن شکمتان هر روز صبح چند گرم زنجبیل به چایتان اضافه کرده و نوش جان کنید. یادتان باشد که زنجبیل سوخت و ساز بدن را بالا می برد و شما را به هدف تناسب اندام نزدیک تر می کند.

سرکه سیب

سرکه یک محصول تخمیر شده است. در نتیجه سرشار از باکتری های مفید برای فلور روده بوده و باعث حفظ سلامت دستگاه گوارش می شود. هر چه سلامت دستگاه گوارشتان بالاتر باشد می توانید امید بیشتر به هضم چربی ها و شکمی صاف تر داشته باشید. توصیه می کنیم که سالادهایتان را با سرکه میل کنید.

رازیانه و تخم رازیانه

رازیانه با نفخ مقابله می کند و ارزش این را دارد که وارد برنامه غذایی شود. می توانید تخم رازیانه را از عطاری ها خریداری کنید و خودتان را از نفخ و گاز حفظ کنید. خود رازیانه نیز فواید زیادی برای بدن دارد. شما می توانید از آن خورشت تهیه کرده و میل کنید.

توجه داشته باشید که این گیاه کم کالری است و از ۹۰ درصد آب تشکیل شده است. در نتیجه می تواند به راحتی شما را سیر کرده و از پرخوری دور کند. رازیانه همچنین باعث افزایش ادرار شده و آب زیاد تجمع یافته در بافت ها را از بدن دفع می کند. در نتیجه علاوه بر رفع نفخ و گاز و صاف کردن شکم به لاغری و تناسب اندام کلی بدن نیز کمک می کند.

نعنا فلفلی

بعد از صرف غذا بخصوص بعد از شام، خوردن یک فنجان دم کرده ی نعنا می تواند راه حل مناسبی برای رفع نفخ و بهبود گوارش باشد. این گیاه همچنین برای پیشگیری از سندرم روده ی تحریک پذیر مفید است. اگر بعد از غذا احساس سنگینی و نفخ می کنید به سراغ نعنا بروید.

شما می توانید برای مقابله با التهاب های احتمالی بدنتان و همچنین بهبود گوارش و صاف شدن شکمتان هر روز صبح چند گرم زنجبیل به چایتان اضافه کرده و نوش جان کنید. یادتان باشد که زنجبیل سوخت و ساز بدن را بالا می برد و شما را به هدف تناسب اندام نزدیک تر می کند

خمیر میسو Miso

میسو خمیری نرم و به عبارتی خمیر سویا است که از تخمیر غلات به دست می آید. از این خمیر برای تهیه ی سوپی به همین اسم استفاده می شود و بسیار خوشمزه است. البته خوشمزه بودن تنها ویژگی این سوپ نیست.

سوپ میسو باعث بهبود گوارش می شود. این سوپ حاوی میکروارگانیسم هایی است که به بهبود گوارش بخصوص بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها کمک زیادی می کند. اگر از دل درد رنج می برید و مدام شکمتان نفخ و باد کرده است می توانید به دنبال این غذای ژاپنی باشید.

گلابی

گلابی یک میوه ی پاییزه ی فوق العاده است. این میوه حاوی سوربیتول است که باعث بهبود عملکرد روده ها می شود. گلابی همچنین حاوی فیبرها و آب بوده و یک میوه ی کم کالری محسوب می شود. در نتیجه یک میوه ی فوق العاده برای داشتن شکمی صاف و لاغری است.

تخم گیاه خار مریم

می توانید تخم گیاه خار مریم را از عطاری ها تهیه کنید. این داروی گیاهی باعث سم زدایی از دستگاه گوارشی شده و مانند یک ماده ی ضدالتهاب عمل می کند. اگر دچار نفخ شکم و یا مشکلات گوارشی هستید می توانید به این دانه ها اعتماد کنید.

مصرف روزانه این گیاه به افزایش تولید صفرا کم کرده و مشکلات گوارشی را رفع می کند. در نتیجه شما شکم صاف تری خواهید داشت. بهتر است با توجه به میزان نفخ با عطار مشورت کرده و بر طبق دستور از این گیاه بهره ببرید.

مارچوبه

مارچوبه سرشار از آب و فیبر است. این سبزی با خاصیت در بهبود عملکرد دستگاه گوارش نقش دارد و در عین حال به کلیه ها در جهت دفع مواد زائد از بدن کمک می کند. چون حاوی ترکیبات ادرارآور است. هر ۱۰۰ گرم از این گیاه ۲۵ کالری دارد بنابراین علاوه بر صاف کردن شکم به لاغری بدنتان نیز کمک می کند.

آرتیشو یا کنگرفرنگی

از آرتیشو برای تهیه مکمل های غذایی استفاده ی زیادی می شود. این گیاه را ستاره ی لاغری و دفع توکسین های بدن می دانند. آرتیشو باعث رفع مشکلات گوارشی و یبوست شده و به صاف شدن شکم کمک می کند. این سبزی پرخاصیت سوزش معده را تسکین می دهد و از تخمیر مواد غذایی که منجر به بروز گاز و نفخ می شود جلوگیری می کند.

چربی سوزهای پاییزی

آبان ۲۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

با فرا رسیدن پاییز می‌توان با مصرف میوه و سبزیجات فصل به حفظ وزن مناسب کمک کرد.

دکتر شیر آلی متخصص پوست و زیبایی و تناسب اندام گفت: میوه ها و سبزیجات شامل مواد غذایی هستند که میزان کالری کمی دارند و با خوردن آن فرد احساس سیری می کند و همین عامل مانع از پرخوری می‌شود به خصوص مصرف میوه ها و سبزیجات پاییزی با توجه به این فصل که در آن هستیم به تناسب و حفظ اندام بسیار می‌تواند کمک کند.

از آنجایی که یک سوم مردم جهان با چاقی و مشکلات آن روبه رو هستند مصرف مداوم و روزانه سبزیجات و میوه‌ها برای پیشگیری از چاقی ضروری و اثربخش است. طبق برخی آمار نیمی از ایرانیان نیز دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

وی افزود: باید روزانه حدود ۵ تا ۷ واحد میوه و سبزی مصرف شود زیرا چربی سبزیجات نیز بسیار پایین و یا فاقد کلسترول است از این رو مصرف سبزیجات می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی در افراد نیز جلوگیری کند. میوه های پاییزی مثل توت فرنگی پاییزی، سیب، گلابی، کیوی و سبزیجات و صیفی جات مثل کلم بروکلی، کاهو، چغندر، بلال ،قارچ، کدو تنبل، کرفس و .. مواد غذایی پرطرفداری هستند که از اضافه وزن جلوگیری کرده و حتی باعث لاغری می‌شود.

این متخصص تناسب اندام اظهار داشت: افرادی که قصد لاغری دارند کرفس زیادی می‌خورند؛ به خاطر این که این سبزی کم کالری است. ساقه‌های کرفس سرشار از آب است. کرفس سرشار از فیبر است و همین فیبرها یک ماده مغذی سالم ساخته است. قارچ اشتها برانگیز و مغذی و در عین حال کم کالری است. هر نصف فنجان قارچ حاوی ۱۰ کالری انرژی است.

این ماده غذایی پرطرفدار کم و بیش فاقد چربی است و دارای فیبر، پتاسیم، سلنیوم، ریبوفلاوین، تیامین، اسیدفولیک، ویتامین ب۶ و زینک (روی) است. باید بدانید دو هفته مصرف منظم قارچ خام باعث کاهش وزن خواهد شد.

وی در خصوص گلابی و کیوی و سیب که در کاهش وزن نقش دارند، بیان کرد: گلابی سرشار از فیبر است و به کنترل دستگاه گوارش کمک می‌کند. این ماده غذایی حاوی فیبری به نام پکتین است که احساس سیری طولانی مدت ایجاد می‌کند و جلوی پرخوری را می‌گیرد.

همچنین یک عدد سیب یک میان وعده ایده آل، خوش طعم و کم کالری محسوب می‌شود‌. هر ۱۰۰ گرم کیوی به زحمت ۶۰ کالری وارد بدن می‌کند. همین میوه‌ی کم کالری حاوی میزان زیادی پتاسیم، کلسیم و به ویژه ویتامین C است همچنین سرشار از آب است که باعث تامین آب کافی برای سلول‌های بدن می‌شود. بنابراین به هدف لاغری نزدیک تان می‌کند.

دکتر شیرآلی خاطرنشان کرد‌: بی تردید با خوردن هیچ میوه‌ای نمی‌شود در عرض یک شب لاغر و خوش اندام شد و اصلا هیچ ماده‌ی غذایی معجزه آسایی برای لاغری وجود ندارد در واقع این اراده و تلاش شماست که معجزه می‌کند. اما با این حال می‌توانید در چهارچوب یک رژیم غذایی سالم با کمک برخی از میوه‌ها سریع‌تر به هدف تان برسید.

با این خوراکی ها سلامت ریه ها را تضمین کنید! 

آبان ۲۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

مریم سادات کاظمی: برنامه غذایی در تقویت سیستم تنفسی نقش اساسی دارد و ریز مغذی های لازم برای مقابله با عوامل حساسیت زا و دیگر انواع بیماری ها تامین می کند.
به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ ریه ها جز سیستم تصفیه کننده بدن محسوب می شوند و سلامت آنها به دلیل عملکرد مهمی که دارند برای داشتن کیفیت مطلوب زندگی ضروری است. ریه ها مانند کلیه ها و کبد می توانند خود را بازسازی کرده و مکانیسم های دفاعی در برابر مولکول های خطرناکی که وارد سیستم ایمنی می شوند را اعمال کنند.
با این حال در دنیای آلوده امروز، ریه ها مسئولیت زیادی دارند و عملکرد آنها معمولا تحلیل می رود که این مسائل می تواند بیماری های مختلفی را در پی داشته باشد. با توجه به تحقیقات، آلودگی هوا مهم ترین عامل بروز سرطان ریه محسوب می شود. اما خوشبختانه متخصصان تغذیه توصیه می کنند که به کمک برنامه غذایی صحیح و بعضی خوراکی های مفید می توان ریه ها را تقویت کرد زیرا تغذیه یکی از مؤثرترین روش ها برای کاهش بیماری ها تنفسی و ناراحتی های مزمنی مانند سرطان است.
پیاز
پیاز یکی از بهترین مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. خواص ویژه آن به خاطر مقدار بالای ویتامین B6، ویتامین C و دیگر آنتی اکسیدان هایی است که می تواند عملکرد رادیکال های آزاد را متوقف کند. یکی از مفید ترین ترکیبات آن کرستین است که این آنتی اکسیدان به پیشگیری از سرطان ریه کمک می کند. مصرف منظم پیاز در پیشگیری از حساسیت ها، آنفولانزا، سرما خوردگی و دیگر بیماری های مهاجم به سیستم تنفسی نقش دارد.
هویج
هویج منبع غنی از بتا کاروتن ( ویتامین A) است که با پیشگیری از پیشرفت مشکلات تنفسی، سلامت ریه ها را بهبود می بخشد. همچنین سرشار از ویتامین C است که تاثیر آنتی اکسیدانی آن به پاک سازی ریه ها کمک کرده و مانع از کار افتادگی آنها می شود. دیگر ترکیبات آنتی اکسیدانی هویج مانند لیکوپن، لوتئین و زآزانتین با رادیکال های آزاد مقابله کرده و از ابتلا به سرطان ریه و پیشرفت آن پیشگیری می کنند.
ماهی
گرچه مصرف ماهی برای بهبود سلامت قلب توصیه می شود اما تاثیر مثبتی بر ریه ها نیز دارد. به نظر می رسد مقدار بالای ویتامین D موجود در ماهی با سلامت سیستم تنفسی ارتباط مستقیم دارد زیرا کمبود این ویتامین می تواند باعث کاهش عملکرد ریه ها شود. از طرفی، ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است که در پیشگیری از سرطان ریه نقش دارد.
سیب
این میوه مفید سرشار از آنتی اکسیدان ها و فیبرهاست و خوراکی عالی برای انواع رژیم های غذایی محسوب می شود. مقدار زیاد پلی فنول ها و فلاونویئدهای آن می تواند رشد سلول های بدخیم را متوقف کرده و قند خون را تا حد بالایی کنترل کند. مصرف روزانه یک عدد سیب می تواند مانع از ابتلا به آسم و تومورهای ریوی شود.
طالبی
مقدار زیاد آب و آنتی اکسیدان های طالبی سبب معروفیت این میوه شده است. البته طالبی منبع غنی از ویتامین A و C است که احتمال ابتلا به سرطان ریه را کاهش می دهد.
پرتقال
پرتقال سرشار از ویتامین C، آهن، ویتامین B6 و ریز مغذی هایی است که به ریه ها کمک می کنند تا اکسیژن را به طور مؤثری به سلول های بدن برساند. این میوه پاییزی همچنین حاوی نوعی آنتی اکسیدان طبیعی به نام بتا کریپتوزانتین است که تاثیر مثبتی در مقابله با سلول های بدخیم و رادیکال های آزاد دارد.
زنجبیل
این ادویه معطر با تحریک دفع ترکیبات آلوده که از طریق تنفس به ریه ها می رسند باعث پاکسازی و دفع مواد سمی این اندام می شود. به علاوه، زنجبیل تاثیر ضد التهاب قوی دارد که به مقابله با التهاب سلولی که منشا انواع بیماری های مزمن است مقابله می کند.
کلم
گلوکوزینوتال و فیتونوتریمان عناصری هستند که آنزیم هایی برای تسهیل دفع مواد سمی و توقف عملکرد سلول های سرطانی را تحریک می کند و به این ترتیب قدرت پاک کنندگی بالایی دارد. به علاوه، کلم حاوی آنتی اکسیدان های ضروری است که با توقف استرس اکسایشی مانع از آسیب های ریوی می شود.

با این خوراکی‌ها و قدرت معجزه‌آسایشان در چربی‌سوزی آشنا شوید

آبان ۲۴, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه

 چربی های اضافی؛ مشکلی همیشگی و آزار دهنده برای گروه قابل توجهی از مردم، مردمی که روز به روز تحرکشان کمتر، رژیم غذاییشان ناسالم تر و وزنشان بیشتر می شود.در چنین شرایطی همه به دنبال امتحان راه های مختلف هستند تا بلکه قدری از چربی های بدنشان را کم کنند، غافل از اینکه ساده ترین و مؤثرترین شیوه کاهش این چربی های بد شکل تغییر در سیستم سوخت و ساز بدن است که به وسیله اضافه کردن چند خوراکی ساده به سبد غذایی محقق می شود.

به گزارش شفقنا زندگی، اگر شما هم جزء افرادی هستید که وجود چربی های اضافی آزارتان می دهد گزارش ما را دنبال کنید تا با هفت خوراکی ارزان و چربی سوز آشنا شوید:

زنجبیل

یکی از ترکیبات اصلی زنجبیل کپسایسین است، ماده ای که نه تنها اشتها را کاهش می دهد بلکه به هضم عذا هم کمک می کند و سوخت و ساز بدن را هم افزایش می دهد. کافی است برشی از این گیاه دارویی آرام بخش را به چای و کیک اضافه کنید و از خواص بی نظیر آن بهره مند شوید.

بادام

کالری پایین بادام نقش مؤثری در کاهش وزن بازی می کند، تحقیقات انجام شده روی این مغز جادویی نشان داده است: چربی تک­سیرنشده موجود در بادام علاوه بر اینکه میزان انسولین خون را تنظیم می کند در موجب افزایش احساس سیری می شود و بدین وسیله حجم غذای مصرفی را در طول روز کاهش می دهد.

آواکادو

اگرچه این میوه سبز خامه ای سرشار از چربی است؛ ولی نمی توان از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آن چشم پوشی کرد.مهم تر از همه این موارد، بیشتر کالری های موجود در آواکادو از دسته چربی های تک­سیرنشده هستند که به میزان سوخت و ساز بدن کمک قابل توجهی می کنند.

روغن زیتون

خوردن روغن برای کاهش وزن؟ شاید قدری و دور از ذهن به نظر برسد؛ اما چربی های تک­سیرنشده­ای مانند روغن زیتون می توانند در سوزاندن کالری های بدن نقش داشته باشند. البته شما در شرایطی شاهد تأثیرات مثبت این خوراکی ها خواهید بود که مصرف دیگر انواع چربی مثل کره و خامه را کاهش دهید و روغن زیتون را به مقداری مشخص استفاده کنید.

فلفل های تند

انواع فلفل های تند مثل: فلفل قرمز و هندی که غذای شما را تندتر می کند سوخت و ساز بدن شما را افزایش می دهد.تحقیقات نشان داده اند: اضافه کردن قدری از این فلفل ها به غذا تا سه ساعت پس از اتمام آن وعده موجب افزایش ۲۵ درصدی سوخت و ساز بدن می شود.

سیر

بوی بد آن را به پای خواص بیشمارش بگذارید. سیر نه تنها سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد بلکه میزان لپید موجود در خون را هم کنترل می کند. البته این به معنای استفاده بدون حد از سیر نیست، شما می توانید هر روز مقداری محدودی سیر به غذایتان اضافه کنید و به سوختن چربی های اضافی امید بیشتری داشته باشید.

بروکلی

بروکلی حاوی دو ماده مغذی حیاتی است؛ کلسیم و ویتامین C. دو ماده ای که به شدت میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند و سلامت غده تیروئید شما را تضمین می کنند. با خوردن بروکلی هم استخوان هایی سالم داشت و هم اندامی متناسب و بدون چربی.

از مصرف این روغن‌ها اجتناب کنید 

آبان ۲۴, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

در مصرف روزانه از روغن‎های مایع مانند زیتون، کانولا، آفتابگردان و ذرت استفاده شود.

به گزارش ایسنا، دکتر عزت‎الله فاضلی‎مقدم بیان کرد: تغذیه نامناسب، سبک زندگی، عدم تحرک، استفاده از غذاهای پرکالری از جمله عواملی هستند که منجر به ایجاد بیماری قلبی و عروقی و تشدید این بیماری شده است.

وی اظهار کرد: به علت زندگی شهری و ماشینی فعالیت بدنی اکثر افراد کم شده و در کنار این کم‎تحرکی میل به استفاده از فست‎فودها و غذاهای پرکالری بیشتر شده که این دو عامل سبب افزایش وزن و ریسک‌فاکتورها برای افزایش بیماری‎های قلبی و عروقی شده است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان با بیان اینکه نوع روغن‎ها می‎تواند تاثیر سوء بر سلامت قلب داشته باشند، افزود: استفاده از روغن‎های جامد اعم از حیوانی و گیاهی در مدت زمان طولانی باعث افزایش چربی‎های بد خون شده و در طولانی ‎مدت موجب انسداد و سختی عروق و نهایتا ایجاد و تشدید بیماری‎های قلبی می‎شود.

این عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان اضافه کرد: در بین روغن‎ها، روغن پالم و نارگیل را داریم که دارای اسید چرب اشباع هستند که به مرور زمان مصرف آنها باعث افزایش چربی‎های بد خون شده و ایجاد و تشدید بیماری‎های قلبی و عروقی را به دنبال دارد.

فاضلی‎مقدم با تاکید بر اینکه هر نوع روغن جامدی اعم از حیوانی و گیاهی دارای اسید چرب اشباع هستند، تصریح کرد: افراد مسن و مخصوصا کسانی ‎که سابقه بیماری‎های قلبی و عروقی و پرفشاری خون دارند باید مصرف روغن‎ها را به حداقل برسانند؛ چرا که بخشی از غذاهایی که روزانه مصرف می‎کنیم دارای روغن گیاهی یا حیوانی غیرقابل رؤیت هستند (شیر، پنیر و گوشت) و نباید روغن مصرفی روزانه، جامد گیاهی یا حیوانی باشد بلکه باید از روغن‎های مایع نظیر زیتون، کانولا (کلزا، آفتابگردان و ذرت) که روغن‎های مناسبی هستند، استفاده کرد.

این متخصص تغذیه و رژیم‎درمانی خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‎شود از غذاهای دریایی نظیر ماهی که دارای امگا ۳ بوده و جزو مواد غذایی سالم هستند و به سلامت قلب کمک می‎کند، استفاده شود. باید افراد در هفته یکی دو بار مصرف ماهی را در سبد غذایی خود قرار دهند.

فاضلی‎مقدم با تأکید بر اینکه در مصرف شیرینی‎جات دقت شود؛ چرا که مصرف شیرینی در بدن تبدیل به چربی می‎شود، اذعان کرد: مصرف شیرینی سلامت قلب را به مخاطره می‎اندازد.

غذاهای تند بخوریم یا نخوریم؟ 

آبان ۲۴, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

مردم نقاط مختلف جهان عادت‌های غذایی متنوع و گاه جالب توجهی دارند که برای مردم سایر نقاط چندان خوشایند نیست یا حتی دشوار است.
نمونه‌ی آن مصرف مواد غذایی مزه‌دار شده با انواع چیلی و فلفل‌های تند است. پژوهش‌های بسیاری بر روی چنین رژیم‌های غذایی نیز انجام شده و هر روز شاهد نتایج تأمل برانگیز آنها هستیم.

مثلا برای مصرف غذاهای تند، نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف این غذاها باعث کاهش کلسترول، کاهش احتمال ابتلا به سرطان دستگاه گوارش می‌شود و گاهی اعلام می‌شود که غذاهای تند انرژی‌زا هستند. اما پیش از این که به نتایج مصرف خانواده‌ی فلفل‌ها یا مواد غذایی تند بپردازیم جالب است با فرآیند تعامل بدن در اولبن مواجهه با این نوع غذا‌ها آشنا شویم و بدانیم چگونه بدن ما در برابر تندی غذا واکنش نشان می‌دهد و چگونه می‌توانیم در برابر تندی غذا تحمل داشته باشیم؟ آیا در هنگام خوردن غذاهای تند تغییر خاصی در بدن صورت می‌گیرد؟ یا این تنها اثر عاملی روانی بر روی ماست که ما را به تحمل و ادامه‌ی خوردن غذای تند می‌کشاند؟

پژوهشگران در پاسخ به این پرسش می‌گویند که تحمل غذای تند از تغییری فیزیکی نشأت می‌گیرد در این که چگونه گیرنده‌های درد در بدن به کپسایسین _ مولکول مسئول برای “داغی ” فلفل‌های تند و غذاهایی که با آن‌ها مزه‌دار شده است_ پاسخ می‌دهد.

عوامل روان شناختی معمولاً اثر کمی در این زمینه دارند، این عوامل در این که ما چه قدر می‌خواهیم احساس سوزش داشته باشیم دخیل است و نه در این که چگونه این حس سوزش را احساس می‌کنیم.

داغی حاصل از خوردن تندی ( به علاوه‌ی دمای حاصل از مصرف) از طریق گیرنده‌هایی که بر روی سلول‌های عصبی زبان هستند، دریافت می‌شوند. هنگامی که این اعصاب با کپسایسین مواجه می‌شوند، این گیرنده‌ها کاملاً آماده و باز هستند برای این که یون‌های سدیم و کلسیم را رها کنند تا به این وسیله گیرنده‌ها این علائم داغی و سوزش را به مغز منتقل کنند.

اگرچه در مواجهه‌های کوتاه‌مدت اما مداوم با کپسایسین این یون‌های کلسیم به طور خاص درب گیرنده را پشت سرشان می‌بندند تا از انتقال بیشتر حس درد جلوگیری کرده باشند. در درازمدت با تکرار خوردن غذاهای تند همه پایانه‌های انتهایی عصب به شکلی تنزل پیدا می‌کنند و پژوهشگران هنوز هم در مورد کیفیت این فرآیند به قطعیت نرسیده‌اند و همچنان در حال مطالعه‌ی این فرآیند هستند.

اما پژوهشگران به این اطمینان رسیده‌اند که اگرچه این حس بعد مدتی مصرف مداوم غذاهای تند ، در فرد تنزل پیدا کرده، اما در واقع، اعصاب به طور دائم آسیب ندیده‌اند؛ و این حالت موقت و برگشت‌پذیر است. برای همین هم می‌توان برای مدتی از رژیم غذاهای تند پیروی کرد و بعد به حالت اول بازگشت و از خوردن غذاهای معمولی هم لذت برد.

فرآورده‌های عضله‌ساز باعث نازایی می‌شود 

آبان ۲۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

مدیرکل آزمایشگاه‌ مرجع سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه استفاده از مکمل در دنیا تایید شده است و ما نیز با مصرف بجای آن موافقیم، گفت: البته نحوه استفاده از این ترکیب‌ها بسیار مهم است که باید کنترل‌شده و تحت نظارت باشد.

دکتر حسین رستگار در خصوص مصرف مکمل‌های ورزشی گفت: هر چیزی اگر در جای درست قرار گیرد و درست مصرف شود، مفید و در غیر این صورت مضر است. در مورد مکمل‌ها نیز این‌گونه است. در حال حاضر بعضی از مکمل‌هایی که در باشگاه‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، مفیدند و باعث بهبود عملکرد فعالیت متابولیسم و فیزیولوژیک بدن می‌شوند.

وی افزود: گاهی اوقات مصرف مکمل‌ها به سمتی می‌رود که به بدن صدمه وارد می‌کند. به عنوان مثال هورمون رشد که برای درمان کوتاهی کاربرد دارد؛ گاه در باشگاه‌ها هم استفاده می‌شود که بسیار مضر است.

رستگار با تاکید بر مضر بودن استفاده فرآورده‌های عضله‌ساز (به نام آندرژونیک) در باشگاه‌های ورزشی، گفت: این ترکیب‌ها بر روی سیستم جنسی تاثیر می‌گذارد و موجب نازایی می‌شود. اما به‌طورکلی اگر مکمل‌ها به‌ صورت درست و منطقی و مبتنی بر اصول علمی استفاده شوند، می‌توانند مفید باشند.

مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو درباره مکمل‌هایی که در بیمارستان برای بیماران بستری در بخش‌های آی سی یو استفاده می‌شود، گفت: مطالعات علمی نشان داده است شخصی که در بیمارستان بستری است و نمی‌تواند غذا بخورد، بدنش برای مقابله با سوءتغذیه نیازمند مصرف مواد مغذی است. در این شرایط گریزی جز تجویز مکمل‌ها وجود ندارد.

رستگار در پایان یادآور شد: استفاده از مکمل در دنیا تایید شده است و ما نیز آن را تایید می‌کنیم اما نحوه استفاده از آن بسیار مهم است که کنترل‌شده و تحت نظارت باشد.

چند توصیه تغذیه‌ای برای سلامت قلب 

آبان ۲۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

یک متخصص تغذیه گفت: تغذیه مناسب در کنار سبک زندگی سالم همراه با فعالیت بدنی کافی در پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار مهم است.

دکتر مجید کاراندیش اظهار کرد: بیماری‌های قلب و عروق از جمله شایع‌ترین بیماری‌ها در تمام کشورهای جهان و از مهمترین علل مرگ و میر بین بزرگسالان است.

وی افزود: مجموعه‌ای از بیماری‌هایی که قلب و سیستم خون‌رسانی به بدن را در بر می‌گیرند، بیماری‌های قلب و عروق نامیده می‌شوند و شایع‌ترین بیماری‌هایی که این سیستم را درگیر می‌کنند، فشارخون بالا و تصلب شرایین یا تنگ شدن سرخرگ‌ها هستند.

این متخصص تغذیه ادامه داد: به وجود آمدن وقفه‌ای در سیستم خون‌رسانی، اگر محل وقفه در قلب باشد موجب سکته قلبی و اگر در مغز باشد موجب سکته مغزی در فرد خواهد شد.

وی عنوان کرد: ریشه این بیماری‌ها بسیار طولانی است و می‌توان گفت از دوره کودکی آغاز می‌شود که در این روند، جدار داخلی عروق به تدریج ضخیم شده و به دلیل افزایش فشار، دچار پارگی می‌شود.

کاراندیش با اشاره به اهمیت تغذیه مناسب و سالم در سلامت قلب گفت: تغذیه مناسب در کنار سبک زندگی سالم همراه با فعالیت بدنی کافی در پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار مهم است. پیشگیری از این بیماری‌ها به معنای به تاخیر انداختن ابتلا به آنها است.

وی بیان کرد: در تغذیه، رعایت کمیت و کیفیت بسیار مهم است. کمیت یعنی مقدار غذایی که خورده شده برای تامین نیازهای فرد کافی باشد و انرژی مورد نیاز فرد را تامین کند به نحوی که فرد نه به خاطر اضافه دریافت انرژی دچار چاقی و نه به دلیل کمبود دریافت انرژی لاغر شود.

کاراندیش افزود: از نظر کیفیت نیز، باید مواد مغذی مورد نیاز فرد به وی برسد تا نیازهای بدن تامین شود که در این زمینه رعایت چند نکته مهم ضروری است.

این متخصص تغذیه با اشاره به نکات ضروری در تغذیه مناسب برای سلامت قلب گفت: یکی از نکات مهم که باید رعایت شود، کیفیت چربی‌ها است؛ توصیه می‌شود چربی‌های اشباع کمتر دریافت شود؛ چربی‌های اشباع، چربی‌های موجود در روغن‌های حیوانی و در غذاهای حیوانی مانند پوست مرغ که حاوی چربی مرئی است و در بیشتر محصولات قنادی و شیرینی‌پزی هستند.

کاراندیش عنوان کرد: توصیه می‌شود از لبنیات و گوشت‌های حیوانی قرمز و سفید کم‌چرب استفاده شود و از فست‌فودها و غذاهای ناسالم پرهیز شود.

وی گفت: در تغذیه انسان هیچ نیازی به مصرف قندهای ساده نیست و توصیه شده هر فردی بیشتر از ۱۰ درصد انرژی روزانه‌اش را از قندهای ساده مانند شکلات، کیک‌ها و کلوچه‌ها تامین نکند.

این متخصص تغذیه بیان کرد: نیاز انسان به نمک صفر است و مقدار نیازمندی به کلر و سدیم در انسان بدون مصرف نمک از طریق آب و غذا تامین می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود در کل مصرف نمک به حداقل برسد و در صورت استفاده نیز حتما از نمک‌های مصرفی یددار استفاده شود.

کاراندیش افزود: میوه‌ها و سبزیجات، ویتامین‌ها و املاح معدنی مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند و توصیه می‌شود هر فرد بزرگسال روزانه سه تا پنج واحد از میوه‌ها و دو تا چهار واحد از سبزیجات مصرف کند.

از بین بردن جوش های سرسیاه با مواد کاملاً طبیعی

آبان ۲۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, تغذيه, خبر پزشکی

 ۴ ماسک خانگی برای جوش سرسیاه

جوش های سر سیاه در واقع چاله های روغنی ای هستند که با کراتین و پوست های مرده پُر شده اند. اینها نشانه های اولیه ی کورک و آکنه هستند که برای سلامتی خطری ندارند ولی بسیارخسته کننده و کلافه کننده هستند. متاسفانه بنظر می آید هیچ درمان قطعی برای جوش های سر سیاه که بتواند از ایجاد آنها روی بینی جلوگیری کند و یا حتی بتواند آنها را از بین ببرد وجود ندارد. با این حال کِرِم ها و ماسک هایی وجود دارند که بتوانند جای باقی مانده از آنها را، که بسیار زشت است، پاک کند.
خوشبختانه چندین درمانِ خانگیِ فوق العاده وجود دارد که خیلی خوب جواب می دهد. بهترین و مهم ترین امتیازی که این درمان ها دارند، طبیعی بودنشان است و اینکه هیچگونه عوارض جانبی در پی نخواهد داشت.
در ادامه ۴ ماسک خانگی برای جوش سرسیاه را به شما معرفی خواهیم کرد.
۱- ماسک سفیده تخم مرغ

شاید این ماسک جوش ها را بطور کامل از بین نبرد ولی می توانید مطمئن باشید که با استفاده ی هر از گاهی از این ماسک، از پدیدار شدن دوباره ی جوش ها جلوگیری کنید.
مواد لازم:
– یک عدد تخم مرغ
– یک حوله ی تمیز
– یک کاسه ی کوچک
– چند تا دستمال کاغذی یا دستمال بهداشتی

زرده را از سفیده جدا کنید. صورتتان را بشوئید و خوب خشک کنید. یک لایه نازک با سفیده ی تخم مرغ روی پوست تان بزنید. سپس دستمال کاغذی یا دستمال بهداشتی را روی سفیده بگذارید و به آرامی روی صورت تان فشار دهید. تا زمانی که سفیده خشک شود دستمال را روی آن نگهدارید. حالا دوباره یک لایه ی دیگر سفیده را این دفعه روی دستمال بزنید. کمی صبر کنید تا این لایه نیز خشک شود.
می توانید لایه ی سوم هم بزنید. وقتی ماسک خشک شود، پوست تان خشک می شود و کش می آید. سپس ماسک را کاملاً از رو صورت بردارید. صورت تان را بشوئید و مرطوب کننده بزنید.

۲- نوارهای عسلی و دارچینی

این ترکیب سرشار از عوامل ضد باکتریایی است که باکتری ها را که عامل اصلیِ آکنه هستند، دور نگه می دارد. عسل تمام موادی که داخل جوش هست را بیرون می آورد و دارچین هم گردش خون را بهبود می بخشد.
مواد لازم :
– عسل طبیعی
– پودر دارچین
– باند های پنبه ایِ تمیز

دارچین و عسل را با هم مخلوط کنید. اندازه شان باید به حدی باشد که صورتتان را بپوشاند. سپس یک لایه ی نازک از مخلوط را روی جوش ها بمالید. چند تا از باند های پنبه ای را روی آن فشار دهید و برای ۳ تا ۵ دقیقه نگهدارید. حالا آنرا پاک کرده و صورتتان را بشوئید و کمی مرطوب کننده بزنید.

۳- اسکرابِ آبلیمو

آبلیمو نیز برای از بین بردن جوش های سر سیاه خوب است. می توانید مطمئن باشید که نتیجه ی دلخواهتان را خواهید گرفت. بعلاوه آبلیمو با همه نوع پوستی سازگار است.
مواد لازم :
آبلیمو
عسل
ماست
نمک
گلاب یا شیر
کاسه

مقداری عسل، ماست،نمک و آبلیمو را باهم مخلوط کرده و در کاسه بریزید. برای اینکه خاصیت پاک کنندگیِ بیشتری داشته باشد، کمی گلاب یا شیر به آن اضافه کنید. این مخلوط را حداکثر به مدت ۱۰ الی ۱۲ روز، روزانه استفاده کنید.

۴- چای سبز

همه می دانیم که چای سبز چقدر خاصیت دارد و جای هیچ شکی نیست که این روزها طرفدارهایش بسیار زیاد شده است. ولی از شگفتی های دیگرِ این چای این است که جوش های سر سیاه را از بین می برد. این اسکراب همچنین چربیِ پوست را نیز می گیرد.
مواد لازم:
– برگ چای سبز
– آب
– یک دستمال سفره یا حوله ی نرم
– یک کاسه

برگ های خشک چای سبز را در کاسه گذاشته و آب را بریزید. حالا این دو را باهم مخلوط کنید تا خمیر بدست بیاید. یک قاشق چایخوری از این مخلوط کافی ست. این خمیر را برای ۲ تا ۳ دقیقه روی جوش ها بمالید. سپس با آب ولرم صورت را بشوئید و با حوله ی لطیف خشک کنید.
امیدوارم این ۴ ماسک خانگی برای جوش سرسیاه برایتان مفید باشد.

این غذاها را در فریزر نگذارید 

آبان ۲۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

نگهداری از هر ماده غذایی شیوه و روش خاص خودش را دارد. برخی از مواد غذایی را اگر داخل فریزر بگذارید ممکن است خاصیت اصلی خودش را از دست بدهد. در این مقاله لیستی از مواد غذایی ای که نباید درون فریزر نگهداری کنید را جمع آوری کرده ایم.

نگهداری مواد غذایی به روش و شیوه ای درست در حفظ سلامت و مواد مغذی موجود در آنها نقشی اسای دارد که در این بخش به آن دسته از مواد غذایی که نگهداری آنها در فریزر ممنوع است اشاره می کنیم.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی به عنوان منبع غنی ویتامین سی از ارزش بالایی برخوردار است که اگر آن را در فریزر نگهداری شود دیگر از ویتامین سی و لیکوپن موجود در آن که عاملی در پیشگیری از ابتلا به سرطان است خبری نخواهد بود.

سیر

سیر بعد از قرار داده شدن در فریزر حالت سفتی و انسجام بافتهای خود را از دست می دهد . بهترین محیط برای نگهداری سیر محلی خشک و خنک است اما نه دمای بسیار پایین.

سیب زمینی

نگهداری سیب زمینی در فریزر و دمای پایین آن را تبدیل به سیب زمینی بدون کیفیت مناسب برای مصرف می کند چرا که بهترین محل برای نگهداری سیب زمینی با توجه به حفظ خواص ان در محیط آشپزخانه اما با درجه حرارت مناسب که نباید گرم باشد.

پیاز

بدترین ایده برای نگهداری پیاز داخل فریزر است که آب میان بافتی آن لایه های پیاز را نرم و غیر قابل مصرف می کند.

نان

فریزر شما نان را خشک کرده و اگر بیشتر از چند روز نان را در دمای فریزر نگهداری شود کیفیت مناسب برای مصرف را نخواهد داشت.

روغن زیتون

شما باید روغن زیتون را در محیطی خشک و تاریک نگهداری کنید چرا که مکانیسم و طبیعت روغن زیتون این طور بهتر حفظ می شود.

عسل

هیچ نیازی به حفظ و نگهداری عسل در فریزر وجود ندارد چرا که عسل ماده ای بسیار مقاوم در برابر فساد است و با قرار دادن عسل در فریزر آن را به حالتی کریستالی و ناخوشایند برای مصرف تبدیل می کنید.

بلایی که پفک سر دندان و معده می‌آورد

آبان ۱۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

یک متخصص تغذیه گفت: پفک به دلیل خاصیت چسبندگی و حجیم بودن سلامت دندان و معده را به خطر می‌اندازد.

به گزارش قدس آنلاین ، عبدالحمید ظفربند در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه خوردن پفک به دلیل خاصیت حجیم شده آن باعث خستگی سیستم گوارش به ویژه معده می‌شود، اظهار کرد: استفاده از پفک و مواد مشابه غذایی در کودکان و نوجوانان در حال رشد باعث اختلال در رشد آنها می‌شود زیرا مصرف این ماده چسبنده و حجیم شده باعث اشغال حجم زیادی از معده، اشغال مضاعف، ‌خستگی سیستم گوارش و فلج شدن معده می‌شود.
وی افزود: پفک ماده غذایی حجیم شده و چسبنده‌ای با رنگ‌های مصنوعی مجاز است که به دلیل جذابیت خاص و نوع بسته بندی‌اش مورد توجه گروه‌های سنی مختلف به ویژه کودکان و نوجوانان می‌شود.
ظفربند تصریح کرد: پفک به دلیل نشاسته موجود در ذرت، طبیعت خاص خود و خاصیت چسبندگی که دارد در گروه های سنی مختلف به ویژه کودکان و نوجوانان باعث ایجاد آسیب‌های جدی می‌شود. این ماده غذایی غیر مجاز که فاقد ارزش غذایی علاوه بر ایجاد چسبندگی در دندان ها سلامت وضعیت دهان و سلامت عمومی بدن را به خطر می‌اندازد.
این متخصص تغذیه ادامه داد: توصیه می‌شود این ماده غذایی غیر مجاز که فاقد ارزش غذایی علاوه بر ایجاد چسبندگی در دندانها سلامت وضعیت دهان و سلامت عمومی بدن را به خطر می‌اندازد.
وی اظهار کرد: توصیه می‌شود مواد جایگزینی بر اساس فرهنگ دیرینه‌ ما از جمله میوه‌های خشک شده به جای پفک در برنامه غذایی افراد به ویژه کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شود.
این متخصص تغذیه با اشاره به آثار مخرب مصرف پفک تاکید کرد: مصرف پفک باعث ایجاد آسیب‌های جدی در دندان‌ها می‌شود. به طور معمول پفک به دلیل خاصیت چسبندگی خود به دندان‌ها آسیب می‌رساند و بخشی از این ماده غذایی مخرب به ویژه بخش چرب آن وارد شیارهای عمیق دندانها می‌شود. ممکن است با مسواک زدن نیز این آسیب بر طرف نشود.
وی اشاره کرد: متاسفانه به دلیل مصرف پفک به عنوان میان وعده کسی مایل به زدن مسواک نیست بنابراین دهان و دندان دچار آسیب‌های جدی می‌شود.
ظفربند افزود: مواد معدنی و املاح موجود در ذرت در مناطق مختلف نسبت به یکدیگر متفاوت است و بستگی به نوع ذرت موجود در مواد غذایی مانند پفک نوع املاحی که در آن وجود دارد نیز متفاوت است.اما به طور کلی نمی‌توان پفک را یک ماده غذایی با ارزش بالا دانست.

تآثیرات اجتماعی سوءتغدیه برآینده کودکان 

آبان ۱۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

در علم جامعه شناسی حیات انسانها تابع شرایط گوناگون محیطی ،سرشتی و فیزیولوژیکی است.هریک از این عوامل همانند ریسمانی به یکدیگر متصل بوده وهیچ یک به تنهایی قادر به شکل دهی به زندگی انسانی نیست.

رشد و شکوفایی خلاقیت فردی و به تبع آن رشد جامعوی افراد در گرو استفاده بهینه از این سه پیش شرط اساسی در زندگی است. از بدو تولد انسانها ،مهمترین عاملی که در پرورش صحیح کودک نقش اساسی دارد توجه به مسائل فیزیولوژیکی است. فیزیولژیک یک کودک را نوع تغذیه و نحوه خواب او تشکیل می‌دهد و رفته رفته نقش مسائل محیطی در شکل دهی به سرشت و شخصیت او پررنگ می‌شود.

نیاز انسانها به خوراک از ابتدایی ترین مسائلی است که انسانها با آن روبرو بوده و چگونگی آن نقش مهمی در موفقیت و عدم موفقیت در زندگی آینده آنها دارد.

شاید اینگونه به نظر برسد که تغذیه تنها مربوط به تقویت بعد جسمانی افراد است، درحالیکه تحقیقات ثابت کرده است که تغذیه انسان ارتباط مستقیمی با زندگی اجتماعی او در آینده داشته وتآثیرات عمیقی برنحوه ارتباطات اجتماعی افراد یک جامعه می‌گذارد.
کج خلقی و رفتارهای تهاجمی پیامد سوء تغذیه کودک
صمیم شرافت کارشناس مسائل اجتماعی در اینباره می‌گوید: در ارتباط با تأثیرات اجتماعی که سوء تغذیه در آینده کودک برجای خواهد گذاشت سه بعد اساسی در زندگی باید مد نظر قرار بگیرد: بعد بیولوژیکی که تأثیر خود را بر وضعیت جسمانی اعم از هوش و فیزیک فردی بجای می‌گذارد، بعد دوم بعد روانشناختی است که با تغذیه نامناسب باعث ایجاد تغییرات نامطلوب در روان کودک خواهد شد و تجربه ثابت کرده است که تغذیه نامناسب باعث بروز رفتارهای تهاجمی و کج خلقی در افراد خواهد شد و مسلما کمبودهای روانی در زندگی اجتماعی افراد تاثیر مستقیمی خواهد داشت .

از منظر سوم که همان بعد جامعه شناختی است ،افراد یکه در کودکی سوءتغذیه داشته‌اند ،قطعا در آینده با افت تحصیلی مواجه خواهند شد و این افت تحصیلی موجب طرد شدن فرد از مجامع علمی خواهد شد که به دنبال آن امکان جذب فرد به گروههای پرخطر را افزایش می‌دهد زیرا زمانیکه فرد از جمع دوستانی که درصدد علم و دانش هستند طرد شود قطعا قدم به جمعی خواهد گذاشت که ارزشهایی فارغ از کسب علم و دانش در بین آنها رواج دارد و این مسآله پیامدهای نامطلوبی را به همراه خواهد داشت.
تأثیرات درازمدت سوء تغذیه
شرافت افزود:آنچه مسلم است این است که بررسی اثرات اجتماعی سوءتغذیه کودکان در درازمدت قابل بررسی است و در کوتاه مدت آنچه قابل شناسایی است تنها نشانگرجنبه‌های بیولوژیکی سوءتغذیه است ومتأسفانه اغلب خانواده‌ها غافل از اثرات مخرب این کمبود های تغذیه ای، بر زندگی اجتماعی کودکان خود هستند.

بطور مثال افرادی که در کودکی دچار سوءتغذیه می‌شوند در بزرگسالی به دنبال عقب ماندگی دررشد جسمی و هوشی خود دچار کمبود اعتماد به نفس خواهند شد و این کمبود باعث می‌شود،ادرک درستی از شخصیت خود نداشته باشند و برای خود ارزشی قائل نباشند این امر سبب می‌شود در تمام مراحل ،خود را نفر اول در زندگی اجتماعی ندانند و باعث از دست رفتن موقعیتهای شغلی ومانع کسب جایگاه‌های اجتماعی در طول زندگی شوند. درنتیجه این افراد مجدد از یک منظر دیگر طرد شده و همواره با کابوس این طرشدگی مواجه هستند.
کمبود نیروی متخصص
شرافت ضمن بیان این نکته که تأثیر سوءتغذیه در بعد اجتماعی تنها یک تأثیر فردی نیست و بر کل یک جامعه اثرات نامطلوب خواهد گذاشت گفت: جامعه‌ای که افراد آن دچار سوءتغذیه بوده و درمعرض پیامدهای نامطلوب آن قرار دارند، قطعا در درازمدت با عدم توسعه یافتگی و رشد اجتماعی مواجه خواهند گشت ؛زیرا یکی از عناصر موثر در رشد جوامع ،منابع انسانی است و زمانیکه منابع انسانی دچار سوءتغذیه باشد ، در دستیابی به سطوح بالای تحصیلی عاجز می‌شود و قادر به تأثیرگذاری موثر در پیشرفت اجتماعی نخواهد بود. در این حالت مشاغل انتخابی افراد بیشتر یدی و ابتدایی است و نیروی متخصص وجود نخواهد داشت و رفته به رفته این عوامل بر روی وضعیت اقتصادی جوامع اثر گذاشته و فقر و بیکاری افزایش می‌یابد .
فشار اقتصادی موجب افزایش رفتارهای بزهکارانه . رواج خشونت در جامعه خواهد شد و نهایتا جامعه‌ای که از این دو منظر«اقتصادی و اجتماعی» قادر به پیشرفت نباشد،جامعه‌ای شکست خورده خواهد بود . بنابراین سوءتغذیه عاملی است که بیش از آنچه به نظر می‌رسد قادر به تخریب حیات جسمی و اجتماعی افراد است.

واکنش‌های بدن به نوشیدن نوشابه در ۶۰ دقیقه 

آبان ۱۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

احتمالا نوشابه یکی از اصلی‎ترین نوشیدنی‎های رژیم غذایی مردم جهان است، اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که بدنتان تا یک ساعت پس از نوشیدن یک قوطی کوکاکولا، چه واکنشی نسبت به آن دارد.

به گزارش قدس انلاین به نقل از زومیت،احتمالا نوشابه یکی از اصلی‎ترین نوشیدنی‎های رژیم غذایی مردم جهان است، اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که بدنتان تا یک ساعت پس از نوشیدن یک قوطی کوکاکولا، چه واکنشی نسبت به آن دارد.

پس از ۱۰ دقیقه

میزان قند وارد شده به بدن شما پس از نوشیدن یک قوطی کوکاکولا، درحدود ۱۰ قاشق چای خوری است، که این میزان برابر مقدار مورد نیاز بدن درطول یک روز است، اما به علت وجود اسید فسفریک، بدن به سرعت به این میزان قند وارد شده، واکنش نشان نمی‎دهد.

پس از ۲۰ دقیقه

پس از مصرف این نوشیدنی گازدار، میزان قند و انسولین خونتان به شدت افزایش پیدا می‎کند، در این هنگام کبد شما تمام تلاشش را برای تبدیل قند به چربی‌های موجود در بدن می‎کند.

پس از ۴۰ دقیقه

در این زمان کافیین موجود در نوشابه جذب بدنتان می‎شود و همین باعث می‌شود تا کبد میزان قند موجود در خون را به سطح بالاتری ببرد، در این هنگام گیرنده‎های آدنوزین مغزتان، از به خواب رفتن شما جلوگیری می‎کند.

پس از ۴۵ دقیقه

حال میزان تولید دوپامین (هورمون هیجان و نشاط) در مغزتان شروع به افزایش می‎کند. (مشابه زمانی که بدن تحت تاثیر مخدر هروئین قرار می‌گیرد.)

پس از ۶۰ دقیقه

به علت ترکیب شدن اسید فسفریک و کلسیم، سوخت و ساز بدن افزایش پیدا کرده و باعث کاهش مقدار منیزیم و روی در بدن می‎شود،

همچنین این افزایش قند، باعث دفع کلسیم از طریق ادرار می‌شود.
‎‎‎‎‎‎مصرف کوکاکولا و سایر نوشیدنی‎های گازدار تیره رنگ، باعث خروج ویتامین‎ها، اسیدها، مواد مغذی و حتی تیرگی رنگ دندان‎ها شود، پس قبل از آن که خواستید یک نوشابه خنک را بنوشید، نکات بالا را به یاد آورید.‎‎

جلوگیری از شیوع دیابت با مدیریت تغذیه 

آبان ۱۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

مشاور تغذیه و سلامت ضمن اشاره به آمار بالای دیابت در دنیا، ابراز امیدواری کرد که بتوان راه حلی برای جلوگیری از شیوع دیابت از راه مدیریت تغذیه در دنیا یافت.
مهندس نادیان، مشاور تغذیه و سلامت در پنجمین همایش ایمنی و سلامت غذا و دارو که با استقبال صاحبان صنایع در مرکز همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، ضمن بیان این نکته که کم تحرکی و رژیم‌های نامناسب در جامعه باعث شیوع بیماری‌های غیرواگیر فراوانی از جمله دیابت و چاقی شده است، گفت: طبق آمار دیابتی‌ها در جهان طی سال ۱۹۸۵ حدود ۳۰ میلیون نفر، در سال ۲۰۰۱ حدود ۱۷۰ میلیون و در حال حاضر ۳۸۰ میلیون نفر هستند.
وی با اشاره به اظهارات مسوولان وزارت بهداشت در رابطه با بودجه لازم جهت درمان این بیماری، گفت: امیدواریم بتوانیم راه حلی برای جلوگیری از شیوع دیابت از راه مدیریت تغذیه پیدا کنیم.
نادیان، ضمن معرفی ایزومالت به عنوان جایگزینی برای شکر جهت کنترل چاقی و قند خون، عنوان کرد: این ماده به دلیل کالری پایینی که دارد باعث کنترل چاقی و قند خون و عملکرد صحیح دستگاه گوارش می‌شود و جایگزین مناسبی برای شکر است.
در ادامه مهندس وصولی‌پور، کارشناس تغذیه عنوان کرد: طبق آمار سال‌های گذشته ۲۰۰ نوع بیماری با منشا غذایی شیوع پیدا کرد که جان دو میلیون نفر را تاکنون گرفته‌اند.
وی ضمن اشاره به طولانی مدت بودن پروسه تولید مواد غذایی گفت: پیوستن به سازمان تجارت جهانی و صدور مواد غذایی و همچنین بسته‌بندی و حفظ بهداشت این مواد بسیار حائز اهمیت است و گروهی از حرفه‌ها و تخصص‌ها در کنار هم تلاش می‌کنند تا ایمنی مواد غذایی را تأمین کنند.
وی ضمن ابراز نگرانی از شیوع بیماری‌هایی از جمله سارس، ابولا و انواع آنفلوانزا افزود: این وظیفه مشترک دولت و جامعه است که با فرهنگسازی و آموزش شیوع این بیماری‌ها را کنترل کنند.
وی در پایان صحبت‌هایش استانداردهای بین‌المللی ایزو ۲۲۰۰۰ را مورد اشاره قرار داد و گفت: نقش اصلی این استاندارد ایجاد ایمنی در محصول و اعتماد مصرف کننده به مواد غذایی است.
در ادامه دکتر فهیمی، پژوهشگر طب سنتی در خصوص سلامت غذا عنوان کرد: هنگامی که صحبت از ایمنی و سلامت غذا می‌شود باید دید متولیان این امر در کشور چه کسانی هستند.
وی نیز ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده نیز چنین همایش‌هایی که با محوریت ایمنی و سلامت غذا و دارو به عنوان نیاز اولیه و دو رکن مهم زندگی مردم شناخته می‌شوند، استمرار یابد.

انار برای بیماران قلبی مفید است/پیشگیری از بروز سرطان

آبان ۱۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 انار برای سلامت قلب و عروق، جلوگیری از تصلب شریان ها و بروز سکته، پیری زودرس، آلزایمر و سرطان پروستات به کار می‌آید.
به گزارش خبرگزاری مهر، غلامرضا رفیعا مدیر اجرایی چهارمین جشنواره انار میوه قرآنی، گفت: انار برای بیماران مبتلا به پرفشاری خون مفید است و با داشتن حدود ۲۶۰ میلی‌گرم پتاسیم در مقابل ۳ میلی‌گرم سدیم در هر ۱۰۰ گرم در کاهش فشارخون مفید است.

وی با بیان اینکه انار منبع خوبی از آنتی اکسیدان، اسیدفولیک، پتاسیم، ویتامین سی و آهن است گفت: انار ترش طبع سرد و خشک دارد و انار شیرین تا حدودی معتدل است.

مدیر چهارمین جشنواره انار میوه قرآنی عنوان کرد: انار برای سلامت قلب و عروق، جلوگیری از تصلب شریانها و بروز سکته، پیری زودرس، آلزایمر و سرطان پروستات به کار می‌آید پس مصرف انار برای بیماران قلبی عروقی می‌تواند بسیار مفید باشد.

وی افزود: از طرف دیگر انار به واسطه داشتن مواد آنتی‌اکسیدانی و الاژیک اسید از بروز سرطان جلوگیری کرده و رشد تومورهای سرطانی مانند سرطان پوست و پروستات را کند می‌کند.

رفیعا با بیان این که انار خون را تصفیه کرده و تقویت کننده قلب و کلیه است معتقد است: انار اشتها آور است و بهتر است قبل از غذا مصرف شود.

وی ادامه داد: مصرف انار برای سلامت پوست و رفع لکهای صورت بسیار مفید است، انار برای رفع خستگی و آرامش اعصاب بسیار کارآمد است.

رفیعا با اشاره به اینکه انار یک میوه نیست بلکه یک پزشک و یک درمان کننده بیماریهای زیادی است افزود: این میوه بیماریهای کبد، مسومیتهای خون، خستگی جسمی و عصبی و بالاخره رفع کننده سرماخوردگی و بیماریهای عفونی و انگلهای دستگاه گوارش را بهبود می بخشد.

وی یادآور شد: عصاره انار آثار ضدباکتریایی داشته و به عنوان مثال با باکتری‌های ایجادکننده پلاک‌های دندانی مقابله کرده در سلامت دندان و دهان موثر است همچنین آب انار و پوست آن، خواص ضعیف استروژنی داشته و لذا می‌توانند در برطرف کردن عوارض یائسگی موثر باشد.

رفیعا توصیه کرد: افرادی که مشکل نفخ معده دارند باید مصرف انار را محدود کنند، ضمن اینکه زیاده‌روی در مصرف انار ترش، زخم معده به دنبال دارد ، همچنین افراط در خوردن انار باعث یبوست – ناراحتی معده و زبر شدن گلو می‌شود همچنین افرادی که مبتلا به ناراحتی ریوی هستند در مصرف انار احتیاط کنند.

در همین حال وی، هدف از برگزاری جشنواره انار را آشنایی مردم با میوه انار با کیفیت عنوان کرد و افزود: جشنواره انار، میوه قرآنی از ششم تا پانزدهم آبان ۹۴ در مصلی تهران از ۱۰ صبح تا ۹ شب پذیرای عموم مردم است.

خواص فوق‌العاده سرکه+روش مصرف 

آبان ۱۶, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

از خستگی و بی‌خوابی گرفته تا گلودرد و تبخال و غیره را می‌توانید با سرکه برطرف کنید. فقط کافی است در منزل سرکه داشته باشید و در موقع لزوم از آن به ساده ترین شکل ممکن استفاده کنید.

سرکه بسیار ارزشمند است و توصیه می‌شود که همیشه در سبد خریدتان جای ثابتی برایش داشته باشید. چون شما را از شر بسیاری از ناخوشی‌های روزمره خلاص می‌کند. از خستگی و بی‌خوابی گرفته تا گلودرد و تبخال و غیره را می‌توانید با سرکه برطرف کنید. فقط کافی است در منزل سرکه داشته باشید و در موقع لزوم از آن به ساده‌ترین شکل ممکن استفاده کنید.

سرکه برای مقابله با سرماخوردگی و خستگی

این روزها که هوا کم کم سرد شده و پاییز فرا رسیده است سرماخوردگی و احساس خستگی نیز زیاد شده است. خستگی روزهای کوتاه رایج است. چون نور خورشید کم می‌شود و خیلی از افراد دچار افسردگی فصلی می‌شوند. کافی است زیر نور آفتاب قدم بزنید و در صورت لزوم ویتامین D مصرف کنید. اما در این بین می‌توانید به سرکه سیب نیز اعتماد کنید. چون باعث دفع توکسین‌ها شده، بدن را ضدعفونی و باکتری‌ها را ناکار می‌کند و همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن و رفع خستگی عضلات کمک می‌کند.

روش مصرف

۲ قاشق چای‌خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب و ۲ قاشق چای‌خوری عسل مخلوط کنید. به مدت ۴ تا ۶ هفته صبح‌ها به صورت ناشتا این مخلوط را میل کنید. حواستان باشد که سرکه اسیدی است و برای افرادی که دچار مشکلات گوارشی مانند زخم معده و ریفلاکس اسید معده هستند توصیه نمی‌شود. اگر بعد از مصرف سرکه در معده‌تان احساس سوزش می کنید برای مصرف آن مصر نباشید. در هر حال نباید در مصرف سرکه زیاده روی کنید چون امکان آسیب به مینای دندان وجود دارد.
سرکه برای مقابله با بی‌خوابی

شب به نیمه می‌رسد و خواب به چشم‌های شما نمی‌آید؟ اگر جزو افرادی هستید که طرفدار درمان‌های طبیعی هستید و به سراغ قرص خواب نمی‌روید می‌توانید سرکه را نیز امتحان کنید. کافی است به آشپزخانه بروید و یک نوشیدنی با سرکه برای خود تهیه کنید.

روش استفاده

۲ قاشق چای‌خوری سرکه سیب و ۲ قاشق چای‌خوری عسل را در یک لیوان آب ولرم حل کنید. زمانی که بی‌خوابی به سرتان می‌زند و یا قبل از خواب از این نوشیدنی میل کنید. با این حال اگر دچار مشکلات گوارشی هستید نباید سرکه مصرف کنید.

سرکه برای متوقف کردن سکسکه

سکسکه جزو آن دسته اتفاقاتی است که وقت و بی‌وقت سراغ هر کسی می‌آید و برای دقایقی کلافه می‌کند. در این صورت نیز می‌توانید به سرکه اعتماد کنید.

روش استفاده

کافی است یک قاشق چایخوری سرکه سیب را روی یک حبه قند بچکانید و آن را در دهان بگذارید تا به تدریج آب شود. این کار برای رفع سکسکه مؤثر است.

سرکه برای مقابله با گلودرد

با شروع فصل سرما یکی از مشکلات رایجی که برای همه پیش می‌آید گلودرد است. سرکه سیب به راحتی علائم این مشکل را برطرف می‌کند. چون یک ماده‌ی ضدباکتری است و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می‌کند.

روش استفاده

یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب ولرم مخلوط کرده و ۲ تا ۳ مرتبه در روز قرقره کنید. در صورت گلودرد شدید می‌توانید هر ساعت یک بار این کار را انجام دهید. نوشیدن ترکیب سرکه سیب، آب و عسل نیز باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و به برطرف شدن گلودرد کمک زیادی می‌کند. اگر دچار مشکلات گوارشی مانند زخم معده هستید از نوشیدن سرکه اجتناب کنید و بدانید که زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند به مینای دندان آسیب بزند.

سرکه

سرکه برای مقابله با آکنه

سرکه یک ماده‌ی ضدعفونی کننده است و به از بین رفتن آکنه و جوش‌ها کمک زیادی می‌کند.

روش استفاده

کافی است دست به کار شوید و یک لوسیون سرکه‌ای خانگی تهیه کنید. برای این کار به میزان یکسانی آب و سرکه سیب نیاز دارید. ترکیب را با یک گلوله پنبه روی جوش‌ها بزنید. می‌توانید در طول روز این کار را چند بار انجام دهید.

سرکه برای مقابله با تبخال

تبخال دردناک بوده و برای مدتی زیبایی صورت را خدشه‌دار می کند. یکی از درمان‌های قدیمی و خانگی این مشکل استفاده از سرکه سیب است.

روش استفاده

یک گلوله پنبه را به سرکه سیب خالص آغشته کرده و روی تبخال قرار دهید. می‌توانید به محض احساس اولین علائم تبخال از سرکه استفاده کنید. اجازه دهید پنبه به مدت چند ثانیه روی تبخال بماند. این کار را چند مرتبه در روز انجام دهید. حواستان باشد که در ابتدا کمی سوزش ایجاد می‌کند.

سرکه برای تسکین جای نیش پشه

خوشبختانه در هوای خنک این روزها پشه‌ها کمتر می‌شوند. اما به هر حال خیلی‌ها قربانی این خون آشام‌های کوچک هستند. سرکه به سرعت خارش ایجاد شده از نیش پشه‌ها را تسکین می‌دهد. چون خواص ضدعفونی‌کنندگی و ضدباکتریایی دارد. سرکه همچنین به التیام جای زخم و جراحات نیز کمک می‌کند.

روش استفاده

یک گلوله پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و روی جای نیش پشه بگذارید. همین کار ساده شما را از خارش و سوزش نجات می‌دهد.

تخم مرغ آب‌پز و پنیر نخورید! 

آبان ۱۶, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مبتلایان به دردهای مفصلی مطلقاً پنیر نخورند,مگر با آویشن و نعنا و گردو، شیر را با زنجبیل و دارچین بخورند و ماست را با نعنا یا آویشن یا زنیان مصرف کنند، همچنین تخم‌مرغ آبپز به‌شدت برای این افراد ضرر دارد.

به گزارش تسنیم, علیرضا عباسیان درباره اینکه افراد مبتلا به دردهای مفاصل از مصرف چه غذاهایی پرهیز داشته باشند, اظهار داشت: افراد مبتلا به دردهای مفاصل از مصرف گوشت‌هایی که کهنه و مانده, دودی شده یا نمک‌سود شده هستند, پرهیز کنند.

به‌گفته وی افراد مبتلا به دردهای مفاصل از مصرف ماهی غیر از کیلکا، ماهی قزل‌آلا و ماهی سفید پرهیز کنند البته باید دانست که ماهی را با روغن کنجد و آویشن طبخ کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: بیماران دچار دردهای مفصلی از مصرف گوشت گراز، مرغ ماشینی, ماست و پنیر پرهیز کنند و حتماً شیر را با دارچین و عسل مصرف کنند.

عباسیان ادامه داد: این افراد از مصرف هندوانه, سرکه یا غذاهای سرکه‌دار، ترشی‌جات و کلاً مواد غذایی ترش پرهیز کنند.

وی بیان داشت افراد مبتلا به دردهای مفصلی مطلقاً پنیر نخورند, مگر با آویشن و نعنا و گردو، شیر را با زنجبیل و دارچین بخورند و ماست را با نعنا یا آویشن یا زنیان مصرف کنند. البته باید دانست که ماست را همراه با غذا نباید مصرف کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تخم‌مرغ آبپز به‌شدت برای این افراد بد است چون خون را غلیظ و دردها را بیشتر می‌کند البته تخم‌مرغ عسلی برای این افراد مفید هم است.

عباسیان دادمه داد: غذاهای غلیظ مثل سیراب و شیردان، کله با غذاهای تلیتی همه به دردهای مفصلی دامن می‌زند. البته مصرف پاچه بدون کله مانعی ندارد.

وی بیان کرد: مصرف غذاهای خیلی چرب، حلوا و آشامیدن آب سرد همه برای بیماران دردهای مفصلی مضر است. میوه‌های تابستانی و میوه‌هایی که زود خراب می‌شوند مثل هلو و زردآلو همه مضر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: مصرف چغندر، زردک و خیار، تره، ترب، تربچه، پیازچه و غذاهای شور همه برای بیماران دچار دردهای مفصلی ضرر دارد.

ناهار دیابتی‌ها چگونه آماده می‌شود؟ 

آبان ۱۶, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه

یک دستیار تخصصی طب سنتی طرز تهیه غذا برای وعده ناهار دیابتی‌ها را تشریح کرد.

به گزارش تسنیم, مریم مقیمی درباره طرز تهیه انواع غذاها برای وعده ناهار دیابتی‌ها اظهار کرد: در وعده ناهار یک دیابتی می‌تواند کته‌شوید یا کته‌گشنیز ۱۲-۱۰ قاشق غذاخوری مصرف کند البته با روغن زیتون طبخ کند.

ــ مصرف قرمه‌آلو که از گوشت گوسفندی, پیاز, لپه, آلو برقان که حدود ۵۰ گرم و شنبلیله خشک حدود یک قاشق غذاخوری یا ۱۰۰ گرم سبزی شنبلیله تازه تهیه کند.

ــ آب‌گوشت میوه که از گوشت گوسفندی یا سینه مرغ یا سینه خروس همراه با پیاز, لپه به‌مقدار کم, یک عدد سیب, ۵ عدد آلو برقانی و نصف “به” همراه با دارچین و روغن زیتون طبخ شود.

قورمه آبغوره که از گوشت گوسفندی یا سینه مرغ یا سینه خروس همراه با پیاز, مقدار کمی لپه ۱۵ گرم، ۱۰۰ گرم اسفناج کمی تره و کمی شنبلیله و حدود سه قاشق غذاخوری آبغوره طبخ کند.

ــ خورش کدو که از گوشت گوسفندی یا سینه مرغ یا سینه خروس همراه با پیاز, همراه با ۱۰۰ گرم کدو که حدود یک تا دو عدد کدوی متوسط است همراه با یک قاشق غذاخوری غوره طبخ کند.

ــ کوفته که از گوشت چرخ‌کرده گوسفندی، یا مرغ یا خروس همراه دو قاشق غذاخوری برنج,, کمی تره, کمی جعفری, کمی گشنیز, کمی شنبلیله, چند عدد آلو, یک قاشق مرباخوری زرشک همراه با کمی سماق و روغن زیتون طبخ شود.

ــ خوراک گوشت و آلوبخارا که از گوشت گوسفندی یا سینه مرغ یا سینه خروس همراه با پیاز, همراه با ۱۰۰ گرم آلوبخارا و روغن زیتون طبخ شود.

ــ خورشت سیب که از گوشت گوسفندی یا سینه مرغ یا سینه خروس همراه با پیاز, ۱۰۰ گرم حدود ۲ یا سه عدد سیب درختی همراه با کمی آلوبخارا, آبغوره و کمی گلاب طبخ شود.

ــ خورشت ریواس که از گوشت گوسفندی یا سینه مرغ یا سینه خروس همراه با پیاز, ۱۰۰ گرم ریواس , دو قاشق غذاخوری نعناع تازه و ادویه طبخ شود.

لازم به ذکر است که این مقدار مواد غذایی برای تهیه غذا مخصوص یک نفر است، همچنین این غذاها با کمی نان یا کمی برنج مصرف می‌شود.

فریب ارزانی مواد غذایی دستفروشان را نخورید 

آبان ۱۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بهداشت, تغذيه, خبر پزشکی

مشاور کانون صنایع غذایی تاکید کرد: مردم گول قیمت‌های ظاهری فروش محصولات غذایی توسط دست‌فروشان را نخورند. اکثر کالاهای توزیع شده توسط دست‌فروشان، تاریخ مصرف گذشته است یا تاریخ مصرف آنها دستکاری شده است.
علی شریعتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره فروش محصولات غذایی توسط دست‌فروشان در مترو و سایر اماکن عمومی با قیمت‌هایی پایین‌تر از قیمت درج شده برای مصرف‌کننده اظهار کرد: به‌طور کلی در بحث مواد غذایی یکی از آسیب‌ها، فروش غیرقانونی محصولات است؛ چراکه نظارتی بر آنها وجود ندارد.

وی با بیان این‌که اکثر مواد غذایی توزیع شده به این روش فاقد استاندارد و جعلی هستند، تصریح کرد: در مواردی که این محصولات دارای استاندارد و قیمت مصرف‌کننده است با معضل دستکاری تاریخ مصرف روبرو هستیم.

مشاور کانون صنایع غذایی افزود: اینگونه جنس‌ها اکثرا محصولاتی هستند که تاریخ مصرف آنها گذشته یا مدت کمی به پایان این تاریخ مانده است.

شریعتی ادامه داد: این‌که دست‌فروشان این محصولات را از کجا تهیه می‌کنند و چه مافیایی پشت سر آنهاست که به راحتی در اماکن عمومی اقدام به فروش محصولات می‌کنند، سوالی است که هنوز حل نشده و باید آن را پیگیری کرد.

وی با بیان این‌که کسانی که اقدام به توزیع این محصولات می‌کنند به دنبال سودهای بیشتری هستند، گفت: فروش این محصولات از طریق دست‌فروشان، اقدامی است که نه مالیات دارد، نه اجاره مغازه و نه هزینه آب و برق.

مشاور کانون صنایع غذایی با تاکید بر این‌که به هیچ عنوان خرید از اینگونه بازار‌های سودجویانه را توصیه نمی‌کنیم، اظهار کرد: مردم گول قیمت‌های ظاهری را نخورند و مواد غذایی را حتما از کانال‌های معتبر تهیه کنند؛ هرچند که در برخی اصناف نیز این موضوع به چشم می‌خورد که اجناس غیراستاندارد فروخته می‌شود.

شریعتی با بیان این‌که کارخانه‌ها هیچ‌گاه اقدام به فروش محصولات تاریخ مصرف گذشته نمی‌کنند، گفت: برند یک کارخانه میلیاردها تومان ارزش دارد و هیچ‌گاه کارخانه این کار را با برند خود نمی‌کند، اما در زنجیره سلامت محصولات غذایی بخش‌های مختلفی از جمله پخش، اصناف و بنکداران وجود دارند که ممکن است افرادی سودجو از این بخش‌ها برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

وی با بیان این‌که ما نمی‌گوییم اصناف، بنکداران و شرکت‌های پخش این کار را انجام می‌دهند، اظهار کرد: به هر حال مراکز غیرمعتبری در هر بخش وجود دارند که ممکن است کالاهای تاریخ مصرف گذشته را به فروش برسانند.

سم زدایی از بدن با بروکلی 

آبان ۱۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

بروکلی که ‌مهمان خارجی سفره‌های ماست در میان مردم بیشتر نقاط دنیا به داشتن خواص خوب و مفید معروف است و افرادی که با ترکیبات منحصربه‌فرد بروکلی آشنا هستند از این سبزی غافل نمی‌شوند.

به دلیل وجود «فلاوونوئیدها» به ویژه «سولفورافن» بروکلی را به‌عنوان سبزی ضدسرطان می‌شناسند. مصرف کلم بروکلی مانع از گسترش سلول‌های سرطانی به ویژه در قفسه سینه می‌شود.

کلم بروکلی حاوی ترکیباتی است که اعصاب را تقویت کرده‌، دید چشم را بهبود می‌بخشد و پوست را زیبا می‌کند‌. پس بروکلی را بیشتر بشناسید و آن را به رژیم غذایی‌تان راه دهید.

اصل و نسب بروکلی

بعضی‌ها معتقدند بروکلی شبیه یک دسته گل سبز رنگ است. این سبزی بومی کشور ایتالیاست و مصرف آن از ۶ قرن پیش از میلاد مسیح رایج بوده است. ایتالیایی‌ها به این سبزی بروکولو می‌گویند که معنی آن گل روی کلم است.

این واژه ریشه لاتین دارد که معنی آن بازو یا شاخه است که به شکل درخت مانند این سبزی مربوط می‌شود. این سبزی به صورت آبپز همراه خوراک‌ها یا به صورت خام در سالاد مصرف می‌کنند.

مصرف کلم بروکلی به ویژه برای خانم‌های یائسه بسیار مفید است چون عوارض یائسگی را کنترل می‌کند.

کلم بروکلی سرشار از کاروتن‌، ویتامین‌های گروهB و C، فولیک اسید‌، پتاسیم‌، ‌اندکی سدیم‌، آهن‌، کلسیم‌، سلنیوم (در ساقه)، فلاوونوئیدها و سولفورافن است.

نیازی به توضیح نیست که با این همه ترکیبات مفید، توصیه می‌شود مصرف آن در سبد غذایی خانواده قرار گیرد.

کاهش کلسترول خون

اگر به تازگی بعد از گرفتن جواب آزمایش متوجه شده‌اید که کلسترول خون‌تان بالاست متخصصان به شما توصیه می‌کنند کلم بروکلی را به رژیم غذایی‌تان راه دهید.

این کلم در ترکیباتش موادی دارد که به پایین آمدن کلسترول خون کمک می‌کند. قضیه این است که فیبر موجود در سبزیجات با کلسترول خون ترکیب می‌شود. این ترکیب شدن سبب می‌شود کلسترول راحت‌تر دفع شده و درنتیجه سطح کلسترول بدن پایین می‌آید.

یک راه عالی برای سم‌زدایی

اگر در فکر از بین بردن سموم و مواد زائد بدن‌تان هستید، نیم‌نگاهی هم به کلم بروکلی داشته باشید. در این کلم پرخاصیت ترکیبات مفیدی وجود دارد که پله‌پله مراحل سم‌زدایی بدن را انجام می‌دهد.

در تحقیقی که نتایج آن در مجله آکادمی ملی علوم آمریکا به ثبت رسیده، گفته شده با مصرف بخش‌های جوان کلم بروکلی از این خاصیت آن بیشتر بهره‌مند می‌شوید.

سلامت قلب و رگ‌ها

کلم بروکلی در کنار خواص مختلفش به مهم‌ترین عضو بدن شما هم سود می‌رساند و علاوه بر پایین آوردن کلسترول خون، به تقویت رگ‌های خونی کمک می‌کند.

سولفورافن موجود درکلم بروکلی خاصیت ضد التهابی دارد و از تخریب و صدمه به رگ‌های خونی پیشگیری می‌کند.

ویتامین‌های گروه B هم در کلم بروکلی پیدا می‌شوند که این ویتامین به تنظیم و کاهش هموسیستئین کمک می‌کند.

محققان دانشکده سلامت عمومی هاروارد بر این باورند که هموسیستئین یک نوع اسید آمینه است که پس از مصرف گوشت در بدن ایجاد می‌شود و مقدار زیاد آن می‌توان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش دهد.

تقویت بینایی

شاید شنیده و خوانده‌اید که هویج برای سلامت چشم‌ها بسیار مفید است و این موضوع به لوتئین آن مربوط می‌شود اما این بار می‌توانید برای حفظ سلامت چشم‌ها در کنار هویج از کلم بروکلی هم استفاده کنید.

بروکلی آنتی‌اکسیدان‌های مفیدی دارد که از تخریب سلول‌های چشم، بروز بیماری آب مروارید و صدمه به عدسی چشم پیشگیری می‌کنند.

دوستدار دستگاه گوارش

یک خاصیت مشترک بیشتر میوه‌ها و سبزیجات این است که به هضم بهتر غذا و سیری بیشتر کمک می‌کنند.

بروکلی هم از این قاعده مستثنی نیست و با داشتن فیبر بالا به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند.

فیبر در سالم نگه داشتن سطح باکتری‌های روده نقش دارد و سبب هضم بهتر مواد غذایی می‌شود.

سولفورافن بروکلی سبب می‌شود باکتری معروف هیلکوباکتر پیلوری که در معده وجود دارد بیش از حد رشد و تکثیر پیدا نکند یا به دیوار معده نچسبد؛ این خاصیت بیشتر در جوانه‌های بروکلی دیده می‌شود.

یک سبزی با خاصیت ضدالتهابی

بروکلی یک داروی طبیعی مفید برای کاهش التهابات بدن است و سرعت تحلیل مفاصل را کاهش می‌دهد؛ به همین دلیل به افراد مبتلا به آرتروز توصیه می‌شود کلم بروکلی را حتما در برنامه غذایی‌شان داشته باشند.

ترکیبات بروکلی با مسدود کردن ترشح آنزیم‌هایی که سبب تخریب مفاصل می‌شود، از مفاصل شما حفاظت می‌کند.

خام، پخته یا بخارپز؟

روشی که برای آماده کردن کلم بروکلی انتخاب می‌کنید در جذب ریزمغذی‌های کلم بروکلی نقش دارد. افرادی که دنبال خاصیت ضد سرطانی بروکلی هستند بهتر است این سبزی را به مدت طولانی مدت نپزند و به صورت خام یا نیم‌پز مصرف کنند.

پختن بروکلی، سبب نابودی آنزیم‌های ضدسرطانی این سبزی مفید می‌شود و بخار پز کردن آن به مدت ۲۰ دقیقه، سه دقیقه قرار دادن بروکلی در مایکروویو و تفت دادن آن به مدت ۵ دقیقه تاثیر قابل توجهی بر خاصیت‌های آن برجای نمی‌گذارد و خواص مفیدش را نابود نمی‌کند.

بروکلی خام همه ریزمغذی‌های ضروری را دارد، از این رو اگر از بابت التهاب روده یا افزایش گاز روده دچار مشکلات آزار‌دهنده نمی‌شوید، بهتر است بروکلی را خام مصرف کنید.

بروکلی خطر هم دارد؟

به‌طور کلی مصرف کلم بروکلی برای افراد مختلف ضرری ندارد و هیچ نوع تهدید جدی یا اثر جانبی مخربی ایجاد نمی‌کند اما مهم‌ترین مشکلی که ممکن است با مصرف مقدار زیادی بروکلی پیش بیاید، التهاب روده یا افزایش گاز روده است که به دلیل مقادیر فراوان فیبر موجود در بروکلی ایجاد می‌شود البته این خاصیتی است که در همه انواع کلم‌ها دیده می‌شود اما خواص مفید آن به‌قدری غالب است که می‌ارزد بروکلی را به‌طور متعادل در رژیم غذایی‌تان جای دهید.

علاوه بر این به‌گفته متخصصان دانشکده پزشکی اوهایو، بهتر است افرادی که خون رقیق و غلظت خون پایینی دارند از مصرف بروکلی پرهیز کنند چون کلم بروکلی با داشتن ویتامین K سبب کاهش انعقاد خون می‌شود که این موضوع می‌تواند در مورد بیمارانی که باید خون رقیق داشته باشد خطرآفرین باشد یا تاثیر داروها را مختلف کند.

از این رو به افرادی که داروهای رقیق‌کننده غلطت خون مصرف می‌کنند، توصیه می‌شود از خوردن کلم بروکلی پرهیز کنند.

محیط‌های شغلی سلامت‌محور نیستند

آبان ۱۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

علت اصلی آمارهای مبهم از مرگ شغلی عدم تشکیل پرونده‌های بهداشتی در محیط‌های کاری است.

مرتضی ‌عزتیان رئیس اداره مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: محیط کار در ایران سلامت‌محور نیست و به سلامتی به عنوان یک اصل در محیط‌های کاری توجه نمی‌شود.

وی افزود: تا زمانی که پرونده های پزشکی به درستی تشکیل نشوند و محیط های کاری استانداردها را جدی نگیرند ‌فرایندهای کاری می‌توانند خطرناک باشند.

‌عزتیان با اشاره به اینکه اغلب مردان در معرض مرگ شغلی قرار دارند، عنوان کرد: از آنجائی که تا مردان بیمار نشوند به پزشک مراجعه نمی‌کنند تشکیل پرونده پزشکی برای آنها و‌ تشخیص علت مرگ آنها ‌در اثرحوادث یا بیماری‌های شغلی تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

وی با تاکید بر این که محیط‌های کاری با استانداردها فاصله بسیاری دارند، اظهار کرد: تا زمانی که محیط های کاری بهسازی نشوند نمی‌توان ‌آْمار درستی از مرگ شغلی در ایران اعلام کرد.

رئیس اداره مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه در ‌کشور ما ده‌ها هزار مرگ شغلی اتفاق ‌می‌افتد، اذعان کرد: گفته می‌شود در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا سالانه ۱۵۰ هزار مرگ شغلی اتفاق ‌می‌افتد که این رقم ‌در ایران چند ‌برابر است‌.

وی ادامه داد: زمانی که یک نفر بر‌ اثر بیماری تنفسی فوت می‌کند اثبات مرگ فرد به دلیل آلوده بودن محیط کار یا بیمار بودن فرد ممکن نیست زیرا اغلب کارکنان از قبل پرونده بهداشتی تشکیل نداده‌اند. به طور کلی حوادثی که در محیط کار، هنگام انجام کار یا فعالیت های مرتبط با ‌کار رخ می‌دهند و منجر به مرگ فرد می‌شوند را مرگ شغلی می‌نامند.

‌عزتیان خاطرنشان کرد: محیط‌های کاری با شرایط مطلوب برای رفع حوادث زیان ‌آور فاصله زیادی دارند.

خواص شگفت انگیز خیار 

آبان ۱۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

اگر دوست دارید رژیم غذایی‌تان سالم‌تر باشد، افزودن خیار به خوراکی‌هایتان گزینه خوبی است.

از مزایای خیار می‌توان این‌ها را نام برد:

۱٫ بیش از ۹۵ درصد حجم خیار را آب تشکیل می‌دهد، بنابراین کمک می‌کند بدن دچار کم آبی نشود.

۲٫ پتاسیم دارد که به کاهش فشار خون کمک می‌کند. پتاسیم خطر سکته و بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.

۳٫ ماده ضد التهابی به نام فیه‌ستین در خیار، توت فرنگی و گریپ فروت پیدا می‌شود. این ماده در سلامت مغز مؤثر است و در مبارزه با بیماری‌هایی مثل آلزایمر فایده دارد.

۴٫ از پوست در مقابل آثار بالا رفتن سن محافظت می‌کند.

۵٫ مواد ضد التهاب موجود در آن با سرطان مبارزه می‌کند.

۶٫ به کاهش درد کمک می‌کند.

۷٫ گیاهانی که فیبر و آب زیاد دارند، از جمله خیار، باکتری‌هایی که در دهان بوی بد تولید می‌کنند را می‌شویند و از بین می‌برند.

۸٫ ویتامین کا دارد و برای استخوان‌ها مفید است.

۹٫ مانع از یبوست می‌شود.

۱۰٫ کم کالری است و به تعادل وزن کمک می‌کند.

چای، شکستگی در زنان سالمند را کم می کند 

آبان ۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

نوشیدن چندین فنجان چای سیاه در مقابل چای سبز یا چای های دیگر همراه با شیر یا بدون شیر باعث بروز شکستگی های کمتر در نواحی استخوانی زنان مسن می شود.

به گزارش قدس انلاین به نقل از مهر، در مطالعه ای توسط محققان دانشگاه استرالیا غربی بیش از ۱۰۰۰ زن مسن در طرحی با عنوان کاهش میزان شکستگی استخوان در مقابل دریافت کلسیم شرکت کردند. آنهایی که حداقل سه فنجان چای می نوشیدند ۳۴ درصد کمتر دچار مشکل جدی از جمله پوکی استخوان مرتبط با شکنندگی و ۴۲ درصد کمتر دچار ریسک شکستگی لگن در مقایسه با زنانی که به ندرت چای می نوشیدند، بودند. میانگین سنی شرکت کنندگان در حدود ۷۵ ساله بود.
دکتر «ریچارد ال پرینس» از دانشگاه استرالیا غربی در این باره می گوید: «مطالعات قبلی از جمله مطالعات خود ما، نشان می دهد که چای، منبع اصلی غذایی فلاوونوئیدها (مولکول های پلیمرهای مصنوعی قابل حل روی ساختار استخوانی) است.»
توصیه این مطالعه این است که نوشیدن چند فنجان چای برای جلوگیری از شکستگی بالا در زنان سالخورده مفید است.
زنان تحت مطالعه به سه دسته تقسیم شدند: آنهایی که تا یک فنجان چای در هفته می نوشیدند، آنهایی که یک فنجان تا سه فنجان چای در یک روز می نوشیدند و آنهایی که بیش از ۳ فنجان چای می نوشیدند.
زنانی که فلاوونوئید بیشتری دریافت می کردند در معرض خطر کمتر شکستگی قرار داشتند. اما فرق نوشیدن یک تا سه فنجان چای در مقایسه با نوشیدن یک فنجان چای چندان قابل توجه نیست.

پایه اصلی ابتلا به سرطان تغذیه ناسالم است 

آبان ۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

تغذیه ناسالم پایه اصلی برای ایجاد استعداد سرطان محسوب می‌شود که در همراهی با آلودگی هوا، وضعیت روحی و روانی پر فشار، دستگاه گوارش ناکارآمد و عدم پاکسازی بدن به شیوه‌های طبیعی مانند دفع طبیعی گوارشی و ادراری و تعریق کافی موجبات ایجاد این بیماری را فراهم می‌کنند.

دکتر حسین رضایی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا – منطقه علوم پزشکی تهران، تشریح کرد: اصلاح سبک زندگی اولین و مهم‌ترین اصل در حفظ و ارتقای سطح سلامتی در طب ایرانی است که بر همین اساس در پیشگیری از سرطان نیز نقشی اساسی دارد. با توجه به اینکه در بسیاری از عوامل ایجاد سرطان از نظر پزشکی رایج و طب ایرانی اشتراک نظر وجود دارد، این نظرات تا حد بسیار زیادی قابل اعتماد هستند.

رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: نقش اساسی تغذیه چه از نظر عدم هضم و جذب و دفع صحیح و چه از نظر وجود زمینه سرطان‌زایی مورد توجه است. روش‌های طبخ و مواد افزودنی، رنگ دهنده‌ها، طعم دهنده‌ها و نگهدارنده‌ها، تغذیه نادرست دام و طیور همگی زمینه لازم برای تغییر بدن در سطح سلولی و مواد درونی را فراهم می‌کند.

وی افزود: بی‌تردید عوامل محیطی مانند آلودگی هوا و آلاینده‌های هوایی و همچنین سیگار و قلیان در همراهی با مسایل روحی و روانی و استرس می‌توانند دست به دست هم دهند تا این بیماری شکل گیرد و دستگاه ایمنی بدن نتواند آن را اصلاح یا نابود کند. بنابراین سلول های سرطانی از کنترل خارج می شوند.

این متخصص طب سنتی در پایان، اصول ضروری طب ایرانی را برشمرد و گفت: اصول ضروری طب ایرانی شامل اصلاح آب و هوا، توجه به خوردنی‌ها و آشامیدنی‌های سالم و تازه و طبیعی، خواب و استراحت فیزیکی به اندازه و مناسب و در وقت لازم و درست، فعالیت فیزیکی و ورزش مناسب و تنظیم ساعات بیداری، اصلاح مسیرهای دفعی طبیعی مانند نگه نداشتن ادرار و مدفوع و اجازه به بدن برای تعریق کافی و در نهایت داشتن روحیه شاداب و سالم و پاک از آلودگی‌های ذهنی و کنترل استرس مهم‌ترین اصول طب سنتی برای اصلاح سبک زندگی و پیشگیری از سرطان هستند.

تغذیه ناسالم پایه اصلی ابتلا به سرطان 

آبان ۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه

رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تغذیه ناسالم پایه اصلی برای ایجاد استعداد سرطان محسوب می‌شود که در همراهی با آلودگی هوا، وضعیت روحی و روانی پر فشار، دستگاه گوارش ناکارآمد و عدم پاکسازی بدن به شیوه‌های طبیعی مانند دفع طبیعی گوارشی و ادراری و تعریق کافی موجبات ایجاد این بیماری را فراهم می‌کنند.

به گزارش قدس انلاین،دکتر حسین رضایی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه علوم پزشکی تهران، تشریح کرد: اصلاح سبک زندگی اولین و مهم‌ترین اصل در حفظ و ارتقای سطح سلامتی در طب ایرانی است که بر همین اساس در پیشگیری از سرطان نیز نقشی اساسی دارد. با توجه به اینکه در بسیاری از عوامل ایجاد سرطان از نظر پزشکی رایج و طب ایرانی اشتراک نظر وجود دارد، این نظرات تا حد بسیار زیادی قابل اعتماد هستند.
رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: نقش اساسی تغذیه چه از نظر عدم هضم و جذب و دفع صحیح و چه از نظر وجود زمینه سرطان‌زایی مورد توجه است. روش‌های طبخ و مواد افزودنی، رنگ دهنده‌ها، طعم دهنده‌ها و نگهدارنده‌ها، تغذیه نادرست دام و طیور همگی زمینه لازم برای تغییر بدن در سطح سلولی و مواد درونی را فراهم می‌کند.
وی افزود: بی‌تردید عوامل محیطی مانند آلودگی هوا و آلاینده‌های هوایی و همچنین سیگار و قلیان در همراهی با مسایل روحی و روانی و استرس می‌توانند دست به دست هم دهند تا این بیماری شکل گیرد و دستگاه ایمنی بدن نتواند آن را اصلاح یا نابود کند. بنابراین سلول های سرطانی از کنترل خارج می شوند.
این متخصص طب سنتی در پایان، اصول ضروری طب ایرانی را برشمرد و گفت: اصول ضروری طب ایرانی شامل اصلاح آب و هوا، توجه به خوردنی‌ها و آشامیدنی‌های سالم و تازه و طبیعی، خواب و استراحت فیزیکی به اندازه و مناسب و در وقت لازم و درست، فعالیت فیزیکی و ورزش مناسب و تنظیم ساعات بیداری، اصلاح مسیرهای دفعی طبیعی مانند نگه نداشتن ادرار و مدفوع و اجازه به بدن برای تعریق کافی و در نهایت داشتن روحیه شاداب و سالم و پاک از آلودگی‌های ذهنی و کنترل استرس مهم‌ترین اصول طب سنتی برای اصلاح سبک زندگی و پیشگیری از سرطان هستند.

فلفل دلمه ای؛ معجونی برای بیماران قلبی و دیابتی 

آبان ۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه

فلفل دلمه ای دارای رنگ های مختلفی است ،آیا می دانید کدام رنگ فلفل دلمه ای مفید تر است ؟گرچه فلفل دلمه‌ای را می‌توان در همه فصول یافت،اما ماه‌های تیر و مرداد اوج به میوه نشستن این گیاه زیبا با رنگ‌های متنوع است که علاوه بر زیبایی سفره شما، خواص درمانی زیادی هم دارد.

رنگ‌های شفاف فلفل دلمه‌ای سرشار از بهترین مواد مغذی است.فلفل دلمه‌ای منبعی غنی از ویتامین آ و ویتامین سی است که هر دوی آنها آنتی‌اکسیدان‌هایی قوی هستند.هر دوی این آنتی‌اکسیدان‌ها بر روی رادیکال‌های آزاد که اثر تخریبی روی سلول‌ها دارند،تاثیر می‌گذارند.

آیا می‌دانید رادیکال‌های آزاد بازیگران اصلی در جمع کردن کلسترول در رگ‌ها هستند و باعث گرفتگی رگ‌ها و بیماری‌های قلبی،تخریب عصب و رگ‌ها می‌شوند.فلفل دلمه‌ای با تشکیل این دو ماده روی رادیکال‌های آزاد تاثیر می‌گذارد و باعث کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.

همچنین فلفل دلمه‌ای حاوی ویتامین ب ۶ و فولیک اسید است که در گرفتگی رگ‌ها و بیماری قلبی در افراد دیابتی تاثیر می‌گذارد.هر دوی این ویتامین‌ها که از خانواده ویتامین‌های ب هستند، باعث کاهش هموسستئین می‌شوند.هموسستئین بالا باعث تخریب رگ‌های خونی شده و باعث افزایش حمله قلبی و سکته می‌شود.

با تهیه ویتامین‌هایی که هموسستئین را به مولکول‌های مورد نیاز تبدیل می‌کنند،فیبر موجود در فلفل دلمه‌ای می‌تواند کلسترول را که عامل دیگری برای ابتلا به حمله قلبی و سکته است،کاهش دهد.

فلفل قرمز یکی از اندک غذاهایی است که حاوی لیکوپن است.لیکوپن کاروتنوئیدی است که مصرف آن رابطه‌ای عکس با سرطان‌هایی نظیر،سرطان پروستات، مثانه و پانکراس دارد. تحقیقات نشان داده‌اند، افرادی که از غذاهایی با لیکوپنکمتر استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند

میوه های قاچاق؛ زیبا، گران و پرخطر 

آبان ۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه

مسوولان می گویند مجوز واردات فقط برای ۴ میوه گرمسیری (انبه، آناناس، موز و نارگیل) صادر شده و بقیه میوه های وارداتی به شکل قاچاق وارد کشور می شود.

مهدیه آقازمانی: مسوولان می گویند مجوز واردات فقط برای ۴ میوه گرمسیری (انبه، آناناس، موز و نارگیل) صادر شده و بقیه میوه های وارداتی به شکل قاچاق وارد کشور می شود.

در سال های اخیر بازار میوه های خارجی حسابی داغ شده و دیگر کمتر میوه فروشی است که میوه های درشت و خوشرنگ و لعاب خارجی را نداشته باشد. مردم نیز در میهمانی ها و جشن هایشان بیشتر تمایل دارند از این میوه ها استفاده کنند. این در حالی است که دولت، واردات میوه را به دلیل حجم بالای تولید میوه در کشور که نیاز کشور را تامین می کند، ممنوع کرده و تنها ۴ میوه گرمسیری یعنی انبه، آناناس، موز و نارگیل اجازه دارند به طور قانونی و رسمی وارد کشور شوند. با این اوصاف، تمام انگورهای شیلیایی، سیب های فرانسوی و پرتقال ها و لیموترش های خارجی که با کلی رضایت می خریم، همگی از طریق قاچاق وارد کشور می شوند و هیچ نظارتی بر آنها نمی شود.

از سوی دیگر، حجم واردات این میوه ها آنقدر زیاد است که نمی توان به راحتی نام قاچاق روی آنها گذاشت. وقتی هم در مورد نظارت بر میوه های وارداتی سراغ نهاد و ارگانی می روید، مسوولیت جلوگیری از ورود میوه های قاچاق را به یکدیگر پاس می دهند. سوال مهم اینجاست که چگونه انواع میوه با این حجم بالا وارد کشور می شوند در حالی که مجوز قانونی ندارند و حتی در میادین معروفی مانند بازار میوه تجریش و بهجت آباد به فروش می رسند؟

تقریبا از سال ۹۰ دولت واردات میوه را ممنوع اعلام کرد با این توجیه که تولید داخل کفاف نیاز بازار میوه را می دهد و با این کار از کشاورزان و تولید داخل حمایت می شد، اما این ممنوعیت واردات به نظر می رسد تنها یک مصوبه روی کاغذ باشد. اولین پیگیری ما نیز از این که چه کسی بر میوه های وارداتی نظارت دارد به وزارت جهاد کشاورزی رسید که در گفت و گو با مسوولان روابط عمومی این وزارت خانه تنها این جمله ها دستمان را گرفت: «تنها موز، نارگیل، آناناس و انبه اجازه واردات دارند و بقیه میوه ها به صورت قاچاق به کشور می آیند که نظارت بر آنها به وزارت جهاد کشاورزی مربوط نمی شود و نمی توان در مورد سلامت آنها اظهارنظر کرد.»

سازمان حفظ نباتات نیز همین پاسخ را داد با این تفاوت که میوه های وارداتی دارای مجوز، در قرنطینه ها نگهداری و سلامتشان بررسی می شود ولی وارداتی های بدون مجوز تحت نظارت ما نیستند و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید بر آنها نظارت کند. مدیر روابط عمومی سازمان حفظ نباتات در پاسخ به این سوال که آیا سازمان حفظ نباتات در سطح عرضه بر میوه های وارداتی نظارت دارد، گفت: «چون این میوه ها از مبادی قانونی وارد نمی شوند نظارتی نیز بر آنها صورت نمی گیرد و معلوم نیست واردکننده آن چه کسی است!»

راه های تخلف

میوه های وارداتی برای افرادی که آنها را وارد می کنند سود بالایی دارند و چون حساب و کتاب خاصی روی قیمت گذاری آنها وجود ندارد به هر قیمتی به فروش می رسند و مرد نیز تصور می کنند که چون میوه خارجی است به دلیل کیفیتش، قیمت بالاتری دارد.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار تهران با بیان اینکه میوه های وارداتی ۳ برابر قیمت خرید به فروش می رسند، می گوید: «اخیرا ما جلسه ای با مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار کردیم که قرار شد اطلاعیه ای به واحدهای صنفی بدهیم که همه این میوه های وارداتی قاچاق هستند و خرید و فروش شان نیز خرید و فروش کالای قاچاق محسوب می شود، اما این اطلاعیه دردی را دوا نمی کند و قانون گذار می گوید کالای قاچاقی مانند میوه اگر زیر یک میلیون قیمت داشته باشد فقط جمع آوری می شود و بالای این رقم توقیف خواهدشد.

همین قانون راه را برای قاچاق میوه باز می کند چون در حاشیه شهرها سردخانه هایی وجود دارد که میوه ها را در آنجا نگهداری می کنند و با وانت به سطح شهر می آورند و بین میوه فروشان توزیع می کنند.»

رئیس اتحادیه میوه و تره بار با تاکید بر اینکه قاچاق میوه را باید از مبدا کنترل کرد؛ حرف هایش را این گونه ادامه داد: «وزارت جهاد کشاورزی، تعاونی روستایی در شهرها دارد و به این ترتیب میوه ها را با قیمت مشخص عرضه می کند ولی زمستان سال گذشته هم پرتقال وارداتی و هم پرتقال تولید داخل را عرضه کرد و مهم تر آنکه یک روز پرتقال را کیلویی ۴۷۰۰، ورز بعد ۵۲۰۰ و یک روز نیز ۵۷۰۰ تومان توزیع کردند. بنابراین وزارت جهاد کشاورزی قیمت گذاری درستی نیز انجام نمی دهد.»
به گفته حسین مهاجران، اگر دولت مجوز واردات در مناطق مرزی را جمع کند دیگر نیازی نیست که در سطح شهر به فکر مبارزه با قاچاق میوه باشد. همچنین میوه های تولید داخل در هر فصل، کفاف نیاز کشور را می دهند و اگر میوه در فصل خود مصرف شود، کمبودی نخواهیم داشت و حتی با وجود کیفیت بالای میوه داخلی می توانیم صادرکننده هم باشیم.

به واردات میوه نیاز داریم یا نه؟

بنابر اظهارات مسوولان جهاد کشاورزی تقریبا سالیانه ۱۶ میلیون تن محصولات باغبانی تولید می شود (۴ میلیون آن مربوط به مرکبات است) که با جمعیت ۸۰میلیونی به ازای هر نفر ۲۰۰ کیلوگرم است در صورتی که سرانه تولید میوه در جهان به ازای هر نفر ۸۰ کیلوگرم تخمین زده شده است.
این آمارها نشان می دهد ما نیازی به واردات میوه نداریم؛ اما رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره بار دیدگاه دیگری دارد و معتقد است: «درست است که سیاست اصلی، حمایت از تولید داخلی است ولی قیمت میوه را باید با واردات تنظیم کرد به گونه ای که اگر میوه از طریق مبادی رسمی وارد کشور شود، دولت سود بازرگانی و حق گمرکی از آن می گیرد و میوه ارزان تر به دست مردم می رسد.»

محسن محمود با انتقاد از ممنوعیت واردات میوه می گوید: «در همه محصولات و بخش ها مانند سایر مواد غذایی و علوفه دام واردات داریم ولی چرا در مورد میوه این امکان وجود ندارد؟ مگر در مورد سایر مواد غذایی از تولید داخل حمایت نمی کنیم؟»

رئیس اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه در مقاطعی کمبود میوه در کشور وجود دارد، توضیح می دهد: «سال گذشته در دی ماه بارها اعلام کردیم که برای شب عید کمبود پرتقال داریم ولی گوش شنوایی حرف ما را نشنید و نهایتا قیمت پرتقال در شب عید بالا رفت. بنابراین نمی توان گفت کمبود نداریم و تولید مرکبات نسبت به قبل افزایش یافته است.»

به گفته محمودی، میوه هایی که به صورت قاچاق وارد می شوند معمولا در سردخانه های شیراز، اصفهان، کرج و حاشیه تهران نگهداری می شوند و گاهی دیده می شود میوه های داخلی را در ظرف های میوه های خارجی می گذارند و به عنوان میوه خارجی می فروشند.

باقیمانده سموم در میوه ها قاچاق

یکی از موضوعات مهم در بحث میوه های وارداتی، سلامت آنهاست که چون از مبادی غیررسمی وارد کشور شده اند معلوم نیست در چه شرایطی نگهداری می شوند و آیا سلامتشان از نظر باقیمانده سموم و آفت کش ها مورد تایید است یا نه؟ برای یافتن پاسخ این پرسش نیز از وزارت جهاد کشاورزی تا سازمان حفظ نباتات و مراکز دیگر مرتبط استعلام گرفتیم تا اینکه دکتر مسعود رستگار، رئیس آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو از نتایج بررسی روی نمونه های میوه های وارداتی که به صورت قاچاق وارد کشور شده اند برایمان گفت: «هیچ نظارت و کنترلی بر میوه های وارداتی در مبادی ورودی انجام نمی شود و چون واردکننده آنها مشخص نیست تنها برخورد با آنها معدوم کردن میوه هاست.

مراجع قانونی از نمونه های معدوم شده، نمونه هایی را برای ما می فرستند تا ما آنها را آزمایش کنیم. در بررسی ای که ما از پرتقال و لیموترش های خارجی داشتیم، مشخص شد ۱۰ برابر بیشتر از حد مجاز دارای آفت کش و قارچ کش هستند.»

دکتر حسین رستگار با بیان اینکه در سطح عرضه نمی توان با میوه های قاچاق مقابله کرد، تاکید می کند: «علاوه بر خود میوه گاهی نیز قاچاقچیان بذر میوه را وارد کشور می کنند که مشکل سلامت دارد و کشاورزان را با مشکل مواجه کند.»

دکتر رستگار در پاسخ به این سوال که آیا در سطح عرضه، نمونه های میوه ها را تحت نظارت دارند یا نه گفت: «ما در بازار نظارت داریم ولی چون معلوم نیست میوه را چه کسی وارد کرده کاری از پیش نمی بریم. ما بیشتر در بحث باقیمانده سموم و آفت کش ها در میوه ها نظارت داریم و اگر موارد تخلف را مشاهده کنیم به مراجع قضایی و انتظامی اعلام می کنیم و گاهی آنها بعد از معدوم سازی به ما ارجاع می دهند تا سلامت محصول را بررسی کنیم. در نهایت اقدام قانونی با سازمان غذا و دارو نیست.»

غذاهای تحریک کننده عصبانیت

آبان ۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مواد دارويي طبيعي, مشروح اخبار, تغذيه

همه ما از عوامل استرس زایی که هر روز و هر ساعت اعصاب و روان ما را تحریک می کند آگاهیم. در این زمینه برخی غذاها هم دخالت دارند در واقع مصرف این غذاها شما را نسبت به تأثیرات این عوامل استرس زا تحریک پذیرتر می کند. و شما در اثر کوچک ترین تحریک از کوره در می روید.

چیپس سیب زمینی را از مهمترین غذاهای تحریک کننده و ایجاد عصبانیت بیان کرد و این ویژگی چیپس سیب زمینی به خاطر سرخ شدن عمیق و کامل آن در روغن است و چربی های امگا ۶ موجود در روغن سرخ کردنی با ورود به بدن، مانع عملکرد صحیح چربی های “امگا ۳” می شود.

چربی های امگا ۳ چربی های متفاوتی هستند که در تنظیم خلق و خو بسیار تأثیر گذارند و باعث تحکیم رفتار می شوند.

تا جای ممکن مصرف “چیپس سیب زمینی” در رژیم غذایی روزانه خود را کاهش دهید. فراموش نکنید چیپس سیب زمینی با ارائه کالری بالا و کمترین میزان مواد مغذی به بدن شما، در ایجاد چاقی و در نهایت بیماری دیابت، “فشارخون”، “چربی خون” و … نقش بسیار مهمی دارد.

نوشیدنی های قندی کربوهیدراتی را از جمله این غذاها بیان کرد و گفت: نوشابه ها و نوشیدنی های قندی نه تنها باعث تحریک رفتار و خلق وخوی فرد می شوند، بلکه جداً برای سلامت کلی بدن مضر است. این نوشیدنی ها سرشار از “قندهای شیرین” و نیز شیرین کننده های مصنوعی هستند. از این رو، وقتی شما این نوشابه را می خورید، حجم بالای قند در بدن به چربی تبدیل می شود و در نهایت تأثیر قند بر بدن را به صورت کاهش شادی و خوشحالی و تبدیل شخص به فرد عصبانی بر جای می گذارد.

چای یخ خانگی، آب میوه های طبیعی و خنک، و حتی آب های طعم دار شده با تکه های میوه را جایگزین مناسبی برای این نوشابه ها برشمرد.

شیرینی ها، پیراشکی ها و روغن مارگارین را نیز در فهرست این غذاها قرار داد و بر کاهش مصرف این مواد غذایی و یا جایگزین های مناسب تاکید کرد.

بادام زمینی بسته بندی شده که در تمام مغازه ها به فروش می رسد را همه می شناسیم. این بادام زمینی فرآوری شده سرشار از سدیم، افزودنی های طعم دهنده و رایحه های مصنوعی است که می تواند با اختلالاتی نظیر “مشکلات تنفسی”، خس خس کردن سینه، “میگرن” و احساس سوزش و ضعف عضلانی در ارتباط باشد.

بهتر است بادام زمینی و سایر مغزهای تازه و بدون نمک یا حداقل فراوری نشده را در سبد غذایی خود جای دهید.

حذف چربی‌های زائد بدن به قیمت مرگ 

مهر ۲۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

ساکشن،‌ لیپوساکشن و . . . هیچکدام برای کاهش وزن نیستند بلکه برای کاهش سایز بدن کاربرد دارند و می‌توانند علاوه بر برگشت پذیر بودن خطراتی را نیز ایجاد کنند.

باور ادعاهای دورغین درباره حذف چربی‌های زائد بدن عوارض خطرناک حتی مرگ را می‌تواند در پی داشته باشد.

دکتر مسعود اسماعیلی فوق تخصص جراحی پلاستیک گفت: این تصور که می‌توان از طریق روش‌هایی دستگاهی را وارد بدن کرد و چربی‌های زائد را بدون هیچ عارضه‌ای از بین برد خیال واهی بیش نیست چرا که این روش‌ها از خطرناک‌ترین عمل‌های جراحی است و در صورتی که زیر نظر متخصصان مجرب انجام نشود عوارض بسیار جدی مانند آمبولی و خونریزی شدید و در نهایت مرگ را به همراه خواهد داشت.

وی افزود: در واقع باید گفته شود که ساکشن،‌ لیپوساکشن و . . . هیچکدام برای کاهش وزن نیستند بلکه برای کاهش سایز بدن کاربرد دارند و می‌توانند علاوه بر برگشت پذیر بودن خطراتی را نیز ایجاد کنند.

این متخصص جراحی پلاستیک خاطر نشان کرد: عوارض ساکشن زیاد است و بیشترین و خطرناکترین عارضه‌ها در صورت عدم انتخاب مناسب بیمار و انجام عمل به دست افراد غیر متخصص رخ می‌دهد از جمله قرینه شدن و ایجاد پستی و بلندی در اندام‌ها، شل شدن پوست، نیاز به دوره نقاهت طولانی در نتیجه عقب ماندن از امور زندگی و فعالیت‌های اجتماعی و همچنین عفونت‌های شدید و خونریزی داخلی و آمبولی که گاها به فوت بیمار منجر می‌شود را می‌توان نام برد.

ویتامین B با بدن چه می‌کند؟

مهر ۲۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 مسئول واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: ویتامین B از جمله ویتامین‌های مهم برای بدن است و بسیاری از کم‌خونی‌ها را می‌توان ناشی از کمبود برخی انواع این ویتامین دانست.

مهنوش صاحبدل اظهار کرد: ویتامین B یکی از ویتامین‌های مهم محلول در آب است که شامل انواع مختلف B1، B2، B3 و دیگر ویتامین‌های این گروه است.

وی ادامه داد: تامین ویتامین B برای بدن از اهمیت بالایی برخوردار است و هر کدام از انواع مختلف آن در موارد به خصوصی در بدن تاثیر دارند. بیشتر ویتامین‌های گروه B مانند B6 ، B9 و B12 در خون‌سازی نقش دارند و بسیاری از کم‌خونی‌های موجود در افراد ناشی از کمبود ویتامین‌های گروه B است.

صاحبدل عنوان کرد: ویتامین B1 یکی از ویتامین‌های گروه B است که در دستگاه حرکتی بدن و ماهیچه‌ها نقش دارد و کمبود آن می‌تواند موجب بیماری‌های عروقی شود.

وی گفت: همچنین ویتامین B2 یکی از ویتامین‌های مهم برای رشد و ترمیم پوست، مو و ناخن است. این ویتامین که کمبود آن در کشور ما قابل توجه است، بیشتر در منابع لبنیات پاستوریزه یافت می‌شود. B2 به نور و حرارت حساس است و به همین دلیل شیر فله‌ای معمولا B2 زیادی ندارد و توصیه می‌شود از شیر پاستوریزه پاکتی استفاده شود.

این کارشناس تغذیه افزود: ویتامین B3 (نیاسین) نیز که برای درمان کلسترول بالا استفاده می‌شود، بیشتر در غلات و حبوبات و منابع گوشتی یافت می‌شود.

صاحبدل ادامه داد: ویتامین B6 (پیرودوکسین) نیز یکی دیگر از ویتامین‌های گروه B است که موجب جذب پروتئین و چربی در بدن می‌شود. B9 (اسید فولیک)، نقش عمده‌ای در تشکیل گلبول‌های قرمز و رفع کم‌خونی دارد. این ویتامین بیشتر در میوه‌ها و سبزی‌ها مانند اسفناج، کلم و خیار یافت می‌شود.

مسئول واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان عنوان کرد: ویتامین B12 (کوبالامین) نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های گروه B، نقش مهمی در فرایند خون‌سازی بدن دارد. این ویتامین در مواد غذایی مانند جگر گاو، ماهی قزل‌آلا و زرده تخم‌مرغ وجود دارد و کمبود آن نیز موجب ناراحتی عصبی و کم‌خونی در افراد می‌شود.

وی گفت: در مجموع یکی از عوارض مهم کمبود ویتامین B در بدن، افسردگی، گوشه‌گیری و بی‌اشتهایی در افراد است.

فواید جالب ” لیمو” بر سلامتی و زیبایی 

مهر ۲۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

مریم سادات کاظمی: لیمو به خاطر داشتن خواص متعدد می تواند در تغذیه نقش مهمی داشته باشد و به علاوه به عنوان کاربرد خارجی روی پوست نیز دارد. ویتامین ها و مواد معدنی فراوان آن دلیل این تاثیرات است.

به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ لیمو پرطرفدارترین نوع مرکبات در دنیاست که انواع متنوعی دارد و طعم ترش و بوی بی نظیر آن باعث شده تا در ترکیب بسیاری از غذاها استفاده شود. تا سالیان بسیار طولانی لیمو فقط به خاطر چاشنی کاربرد داشت اما به تدریج فواید بی نظیر آن بر سلامتی و زیبایی پوست شناخته شد.
تقویت سیستم ایمنی
یکی از مهم ترین ترکیبات لیمو مقدار بالای ویتامین C است. البته لیمو ویتامین B و E ، مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیوم، مس، فسفر، روی، آهن و منگنز نیز دارد. همه این ریز مغذی ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بسیاری بیماری ها مفید هستند.
حذف لکه های روی پوست
ویتامین C آنتی اکسیدانی قوی است که از پیری زودرس ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پیشگیری می کند. به علاوه، مقدار ویتامین E لیمو نیز سبب تحریک تولید کلاژن می شود و می تواند از بین رفتن لکه های پوستی را تسهیل کند.
مقابله با فشار خون بالا
مقدار بالای پتاسیم و حجم کم سدیم در لیمو تعادل مناسبی برای حذف مایعات جمع شده در بدن ایجاد می کند. این مایعات افزایش فشار خون را در پی دارند.
سفید کردن ناخن ها
ویتامین ها و مواد معدنی موجود در این میوه به استحکام ناخن ها کمک می کند و زرد شدگی ناخن ها را بهبود می بخشد.
تسهیل هضم غذا
لیمو خواص گوارشی دارد و با افزایش ترشح بزاق و شیره های گوارشی سبب هضم بهتر مواد غذایی می شود. تاثیر کم قلیایی آن موجب مقابله با حالت اسیدی بدن می شود، دفع مواد سمی جمع شده در بدن را تسهیل می کند و مانع از ایجاد یبوست می شود.
از بین بردن چربی اضافی موها
این میوه خوشمزه بدون اینکه به چربی های ضروری موها آسیب برساند، با دفع چربی های اضافی PH پوست سر را تنظیم کرده و از مشکلات مرتبط با آن مانند شوره سر پیشگیری می کند.
استفاده از چند قطره آب لیمو روی موها می تواند ویتامین های A، B و C را تامین کند و درخشندگی و طراوت به موها ببخشد.
مقابله با آکنه
لیمو خواص قابض و آنتی باکتری دارد که با حذف سبوم جمع شده و باکتری هایی که منافذ پوست را می بندند به مقابله با آکنه کمک می کند. زمانی که لیمو را روی پوست استفاده می کنید نباید در معرض نور خورشید باشید زیرا لکه هایی ایجاد می شود.
پاکسازی پوست
خواص پاک کنندگی عمیق پوست باعث شده تا اگر لیمو همراه با نمک و روغن زیتون استفاده شود به طور طبیعی پوست را تمیز می کند. مخلوطی از این سه ماده تهیه نمایید و روی پوست با حرکات چرخشی ملایم ماساژ دهید. این کار به از بین رفتن سلول های مرده کمک می کند.
متابولیسم چربی ها
اسیدها و ریز مغذی های موجود در این میوه باعث اکسید شدن و دفع چربی ها به خصوص چربی های جمع شده در دیواره عروق که مانع از عملکرد صحیح قلب هستند می شود.
خنثی کردن بوهای بد
اسید سیتریک و بوی قوی لیمو خاصیت بوزدایی بسیار قوی دارد. اگر روی پوسات استفاده شود می تواند بوی ناخوشایند بدن را کنترل کند.
سم زدایی بدن
آب لیمو رقیق شده همراه با یک فنجان آب ولرم روند سم زدایی بدن را حفظ می کند که این کار توسط اندام های پاک کننده مهم بدن انجام می شود.
بهبود واریس
این ماده طبیعی با بهبود جریان خون به کاهش بروز واریس کمک می کند. برای تقویت این تاثیر می توانید به آب لیمو کمی سیر له شده و روغن زیتون بیافزایید.
تقویت بینایی
آنتی اکسیدان های موجود در لیمو با پیشگیری از بروزبیماری های استحاله ای مانند آب مروارید سلامت بینایی را تقویت می کنند.
نرم شدن پوست آرنج و زانوها
پوست این قسمت های بدن نسبتا ضخیم است و معمولا به راحتی خشک می شود. برای از بین بردن سلول های مرده و تامین رطوبت این مفاصل می توانید مخلوطی از لیمو، روغن زیتون و شکر تهیه کنید و روی پوست بمالید تا تاثیر پاک کنندگی را احساس کنید.

خواص مفید کدو سبز 

مهر ۲۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

کدو از نظر علم گیاه‌شناسی یک میوه تابستانی است اما از نظر پخت و پز به عنوان یک سبزی در نظر گرفته می‌شود که خیلی هم ارزش تغذیه‌ای زیادی دارد و برای سلامتی بسیار مفید است. این گیاه به رنگ‌های سبز و زرد در دسترس می‌باشد. بیایید با هم به خواص این سبزی سالم و مفید، نظری بیندازیم:

پیشگیری از بیماری ها
کدو سبز یکی از بهترین غذاهایی است که به پیشگیری از بیماری اسکوربوت، کبودی و… که در نتیجه کمبود ویتامین C به وجود می‌آید کمک می‌کند. همچنین از خطر ابتلا به‌ام اس و سرطان کولون (روده بزرگ) محافظت می‌کند. کدو سبز حاوی عناصر ضد سرطانی است. آب کدو سبز از نظر توانایی مقابله با جهش‌های سلولی همانند تره فرنگی، تربچه و کدوتنبل است. بیشتر مواد مغذی موجود در کدو سبز به پیشگیری از آترواسکلروزیس (گرفتگی عروق) و بیماری‌های قلبی در دیابتی‌ها کمک می‌کند و همچنین خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به وسیله کاهش فشار خون بالا، کاهش می‌دهد. کدو سبز از اکسیداسیون کلسترول که یکی از دلایل اصلی تجمع کلسترول در دیواره ی رگ‌های خونی می‌باشد جلوگیری می‌کند. به این ترتیب کدو سبز یکی از بهترین غذاها برای مبارزه با بیماری هاست چرا که حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می‌باشد.
کاهش علائم بیماری
این باور وجود دارد که کدو سبز آسم را درمان می‌کند؛ زیرا حاوی ویتامین C بالایی می‌باشد. دریافت منظم این سبزی موجب کاهش سطوح بالای هموسیستئین خون می‌شود؛ حتما می‌دانید که سطوح بالای هموسیستئین منجر به حمله قلبی و سکته مغزی می‌شود. مقدار بالای ویتامین C و لوتئین موجود در کدو سبز به چشم‌های شما کمک می‌کند تا بهتر ببینید و سلامت آنها را بهتر حفظ نمایید. فولات، پتاسیم و ویتامین A با هم در جهت حفظ و بهبود سلامت عمومی مشارکت می‌کنند. تحقیقات اخیر نشان داده است که عصاره ی کدو سبز به تخفیف علائم بزرگی خوش خیم پروستات کمک می‌کند؛ همانطور که می‌دانید بزرگی خوش خیم پروستات منجر به مشکلاتی در عملکرد دستگاه ادراری و جنسی می‌شود؛ فیتونوترینت‌های موجود در کدو سبز عامل این تسکین هستند. مس موجود در این سبزی به کاهش علائم دردناک آرتریت روماتوئید کمک می‌کند.
خواص ضد پیری
این اعتقاد وجود دارد که کدو سبز حاوی ترکیبات ضد پیری بسیار خوبی است. آنتی اکسیدان‌های موجود در آن موجب تقویت حافظه و کاهش مشکلات وابسته به سن به میزان ۴۰ درصد می‌شود. بر طبق تحقیق انجام شده توسط دانشگاه راش در شیکاگو، ویتامین A و E در ترکیب با اسیدهای چرب امگا ۳ جذب آنتی اکسیدن‌های محلول در چربی را تقویت می‌کند و به بازسازی موثر سلول‌های مغزی کمک می‌کند.
غنی از مواد مغذی
کدو سبز از نظر تغذیه‌ای دارای ارزش زیادی است و به عنوان یک منبع خوب ویتامین C، ویتامین A (به دلیل داشتن سطوح بالای کاروتنوئیدها مانند بتاکاروتن)، منیزیم، پتاسیم، مس، فیبر، فولات، فسفر و ریبوفلاوین شناخته می‌شود. کدو سبز همچنین یکی از بهترین منابع غذایی منگنز نیز می‌باشد.
این گیاه مقدار قابل توجهی از ویتامین B1 و B6 مورد نیاز بدن را نیز تأمین می‌کند.

دیگر فواید
علاوه بر خواص متعدد و مفید کدو سبز بر سلامتی، این سبزی به عنوان عضو اصلی یا اجزای جدایی ناپذیر سالادها، خورش ها، سوپ‌ها و… به کار برده می‌شود.
کدو سبز معمولاً از آن دسته موادی است که در تمام مدت سال، یا حداقل بیشتر آن، در اختیار و در دسترس شماست پس آن را به‌طور مرتب در غذاهای‌تان استفاده کنید تا از بیماری‌ها در امان باشید.

کاهش وزن
کدو سبز حاوی بیش از ۹۵ درصد آب می‌باشد که آن را به عنوان یکی از بهترین غذاها برای افرادی که رژیم دارند، مطرح می‌کند.
کدو سبز همچنین حاوی کالری کمی است، به‌طوری که هر ۱۰۰ گرم آن فقط حدود ۲۵ کالری دارد. علاوه بر این مشخص شده است که کدو سبز متابولیسم یا سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد.

چرا باید مصرف شیرینی را محدود کنیم؟ 

مهر ۲۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه

شیرینی جات به عنوان مواد غذایی پر کالری تلقی می شوند که امروزه مصرف آن رو به افزایش است.

منصور رضایی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در برنامه «فراسو» کاری از گروه تغذیه و سلامت شبکه رادیویی سلامت در پاسخ به این پرسش که آیا شیرینی جات فقط شامل مواد قندی می شوند؟ گفت: شیرینی جات از جمله پرمصرف ترین مواد غذایی هستند که علاوه بر قندها یا کربوهیدارت ها از چربی ها و همچنین به میزان کمی پروتئین ها و لبنیات هم تشکیل شده اند. شیرینی جات به عنوان مواد غذایی پر کالری تلقی می شوند که امروزه مصرف آن رو به افزایش است.

وی در ادامه با بیان این که شیرینی جات فقط به شیرینی ها به همان مفهوم سنتی و همیشگی گفته نمی شود، افزود: امروزه طیف گسترده ایی از کربوهیدرات ها در بازار وجود دارند؛ موادی مثل بیسکوییت ها، شکلات ها، آبنبات ها، کیک ها و کلوچه ها همگی شیرینی جات و در واقع همان کربوهیدرات ها هستند که پر مصرف می باشند که کودکان و نوجوانان نسبت به مصرف آن تمایل بیش تری دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به مضرات مصرف شیرینی جات اشاره و بیان کرد: شیرینی جات از مواد غذایی پرکالری هستند که باعث چاقی و افزایش وزن می شوند. علاوه برآن شیرینی جات به دلیل تشدید فضای اسیدی در دهان سبب تخریب و پوسیدگی دندانها خواهند شد. همچنین این مواد سبب تشدید رفلاکس که همان بازگشت اسید از معده به مری و ترش کردن است خواهند شد. در برخی منابع ذکر شده است که مصرف این مواد در افراد دارای افزایش ترشح اسید و همچنین التهاب معده سبب وخامت وضعیت معده افراد خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این باور درست است که مصرف شیرینی جات سبب ابتلای فرد به دیابت می شود؟، گفت: خیر، مصرف شیرینی جات سبب افزایش وزن و چاقی خواهد شد .این چاقی در افراد مستعد و دارای سابقه ژنتیکی زمینه ابتلا به دیابت را فراهم خواهد آورد.

رضایی در ادامه اشاره کرد: باید سعی کنیم کالری دریافتی از شیرینی را مصرف کنیم یا به اصطلاح بسوزانیم، بنابراین از تجمع مواد قندی در بدن جلوگیری کرده و دچار چاقی نشویم.

وی با اشاره به گرفتن رژیم آنی پس از مصرف شیرینی گفت: گرفتن رژیم آنی یک رفتار معمول است اما افراد باید دقت کنند که این رژیم های آنی تاثیری ندارند و این که ما یک یا دو روز بعد از یک مهمانی کم بخوریم تاثیری در انرژی دریافتی ما ندارد.بهترین راه برای مصرف کالری و انرژی دریافتی از شیرینی جات ورزش است؛ به خصوص ورزش هوازی. ورزش های هوازی مثل پیاده رویِ تند راه اصلی مصرف انرژی است و در کنار آن سعی کنیم مصرف شیرینی جات ما به حداقل برسد یعنی در حد همان مهمانی ها و مراسمات خلاصه شود .

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه افزود: درعلم تغذیه هر ماده غذایی که بیش از حد مصرف شود مضر است، و ما باید سعی کنیم به جای مصرف شیرینی ها یا همان قندهای ساده از قندهای پیچیده استفاده کنیم؛ منظور از قندهای ساده همان کیکها و کلوچه ها و شیرینی ها است و منظور از قند های پیچیده همان شیرینی های طبیعی مانند خرما و کشمش و عسل است. فرایند هضم این قندها بیشتر طول می کشد و ما دیرتر احساس گرسنگی و افت قند خون می کنیم. البته در مصرف این قندها هم باید حد تعادل رعایت شود.

وی با اشاره به عادت کردن افراد به شیرینی خوردن افزود: معمولا پس از خوردن شیرینی جات در فرد احساس خوشایندی به وجود می آید که این احساس در نتیجه ترشح ماده ایی به نام دوپامین در سطح مغز است. فرد برای تکرار این حس خوشایند به خوردن شیرینی عادت می کند و این فرمان توسط سلول های مغزی منتشر می شود، بنابراین افراد می گویند به خوردن شیرینی عادت دارند.

رضایی در پاسخ به این پرسش که برای مقابله با این عادت آیا راهی وجود دارد؟، بیان کرد: بله، اگر ذائقه خود را به خوردن مواد با مزه طبیعی عادت دهیم، ذهن ما نسبت به طعم گس سبزیجات عادت می کند. اگر سعی کنیم ذائقه کودکان مان را به طعم های سبزی و میوه عادت دهیم این کار راحت تر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان اظهارکرد: هر فردی در هر سنی میتواند این تغییر را در ذائقه خودش به وجود بیاورد، بنابراین باید کم کم به غذاهای کم شیرین عادت کرد؛ مضاف بر اینکه شیرینی جات و قند ها می توانند در افراد احساس گرسنگی به وجود بیاورند بنابراین هم خود این مواد و هم پرخوری به دنبال مصرف شیرینی جات و دریافت کالری های مضاعف، باعث چاقی می شوند.

تاثیر چای نعناع بر شفافیت پوست 

مهر ۲۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, پوست و مو, تغذيه

زمانی که از چای نعناع استفاده می‌کنید و یک فنجان از این چای می‌نوشید، شفافیت پوست خیلی بیشتر می‌شود.

مراقبت از پوست‌های حساس برای کسانی که چنین پوست‌هایی دارند، سختی‌های زیادی دارد. اما درمان موضعی، تنها راه درمان برای این مشکل، و به دست آوردن پوستی شفاف و صاف نیست. یکی از راه‌های درمانی و غیردارویی برای این پوست‌ها، استفاده از چای نعناع است که می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای داشته باشد. در واقع زمانی که از چای نعناع استفاده می‌کنید و یک فنجان از این چای می‌نوشید، شفافیت پوست خیلی بیشتر می‌شود.

حتی یکی از آرایشگران ستاره‌های سینما و موسیقی می‌گوید که به همه ستاره‌ها توصیه می‌کند قبل از وارد شدن به محل فرش قرمز،‌ یک فنجان از چای نعناع بنوشند! به نظر متخصصان، نوشیدن چای نعناع باعث افزایش گردش خون می‌شود و به همین دلیل، شفافیت و درخشش خیلی خوبی به پوست می‌دهد. ضمن این‌که نوشیدن چای نعناع می‌تواند استرس را کاهش دهد.

خطر چاقی در کمین بچه‌های ایرانی 

مهر ۲۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خانه داری

« روزی از کم خوری ناله می‌کردیم اما امروز مشکل اصلی کشور پرخوری است.» این شاید مهم‌ترین جمله وزیر بهداشت در بیست و هفتمین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان بود؛ وقتی که درباره تهدیدات سلامتی کودکان ایرانی حرف می‌زد.

دکتر هاشمی با هشدار درباره اینکه برخلاف دهه‌های گذشته که عمده بیماری‌ها عفونی بود، اما حالا بیمار‌های قلبی و عروقی و نیز سکته‌های قلبی بسیار شایع شده است، گفت:«از کسانی که به تریبون‌های عمومی دسترسی دارند و کلام آنها نافذ است تقاضا داریم ما را در این راه کمک کنند چرا که اضافه‌وزن در کودکان شهری و روستایی بیش از ۶۰ درصد است که می‌تواند یکی از عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر باشد زیرا این بیماری‌ها ۷۰ درصد مرگ‌ومیرهای کشور را شامل می‌شوند.» اما پس از سخنان وزیر بهداشت، رئیس این همایش هم تأکید کرد که زنگ خطر چاقی در کودکان ایرانی به صدا درآمده است. وی افزود: چاقی کودکان به‌خصوص در تک‌فرزندها و در شهرهای بزرگ بسیار زیادشده است.

این در حالی است که چاقی علاج ندارد و تنها راه آن این است که از چاق شدن جلوگیری شود. دکتر علی ربانی هم هشدار داد چاقی زمینه‌ساز ابتلا به بیماری‌هایی همچون دیابت و مشکلات قلبی است. این هشدار‌ها در حالی است که چندی قبل معاون وزیر بهداشت هم به استناد یافته‌های تحقیقی که در ۳۶۲روستای استان گلستان روی ۵۰هزار نفر انجام شده، اعلام کرد: زنان روستایی ایران از زنان روستایی آمریکا چاق‌تر شده‌اند و چاقی مردان روستایی کشور نیز نزدیک به مردان آمریکایی است. رئیس سازمان غذا و دارو نیز اعلام کرده که چاقی در ایران ۱۰ برابر آمار جهانی است. پژوهشگران می‌گویند هزینه‌ای که چاقی در سطح دنیا بر دوش مردم و دولت‌ها می‌گذارد به اندازه هزینه سیگار‌کشیدن و درگیری‌های مسلحانه است.

به گفته رئیس این سازمان، سالانه حدود ۳/۵ میلیون نفر در دنیا به‌دلیل چاقی جان خود را از دست می‌دهند و ۶۵ درصد جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که در آنها افزایش وزن و چاقی بیش از کم وزنی باعث مرگ می‌شود.

آمار چاقی در ایران

افراد چاق یا دارای اضافه وزن …….۴۸ میلیون نفر

افراد دارای کبد چرب …………….۱۹ میلیون نفر

ایرانی‌های مبتلا به چربی خون…..۱۵ میلیون نفر

مرگ و میر سالانه بر اثر چاقی…..۲۱ میلیون نفر

رتبه جهانی چاقی ایران………….۴۱ کشور

نان لواش برای دانش آموزان ممنوع

مهر ۲۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

 نان لواش سبوس ندارد و خوردن آن هم‌چون مصرف شکر و قند بوده و فرد را دچار چاقی می‌کند؛ ویتامین‌های آن نیز صفر است، بنابراین مصرف آن برای دانش‌آموزان توصیه نمی‌شود.
یک متخصص تغذیه با تأکید بر لزوم توجه والدین نسبت به تغذیه فرزندانشان در مدرسه گفت: مصرف نان لواش به دلیل نداشتن هیچگونه ویتامین و ایجاد چاقی، برای دانش آموزان توصیه نمی‌شود.

دکتر مرتضی صفوی در خصوص اهمیت برنامه غذایی در دانش‌آموزان اظهار داشت: بیشترین رشد جسمی و ذهنی دانش‌آموزان در دوران مدرسه شکل گرفته و به‌طور کلی می‌توان گفت ۹۰ درصد رشد مغزی و ۷۰ درصد رشد قدی دانش‌آموزان در طی این دوران انجام می‌گیرد. وی افزود: برای تداوم رشد دانش‌آموزان، تضمین سلامتی و تحرک و شادابی آنها لازم است، تغذیه این قشر از جامعه مورد توجه قرار گیرد. بر همین اساس باید به گروه‌های غذایی اصلی در میان دانش‌آموزان توجه داشت.

این متخصص تغذیه ادامه داد: نان و غلات، گوشت، تخم‌مرغ، حبوبات و مغزها، شیر، لبنیات، میوه و سبزی‌ها در گروه‌های غذایی اصلی دانش‌آموزان حائز اهمیت است و یک گروه متفرقه شامل قند و چربی که چندان مورد تأکید نیست، نیز مورد توجه قرار دارد.

صفوی در رابطه با گروه غذایی نان و غلات بیان داشت: مصرف انواع نان‌های مختلف هم‌چون سنگک، تافتون و بربری به‌ویژه از نوع سبوس‌دار برای دانش‌آموزان توصیه می‌شود. همچنین نان لواش سبوس ندارد و خوردن آن هم‌چون مصرف شکر و قند بوده و فرد را دچار چاقی می‌کند؛ ویتامین‌های آن نیز صفر است، بنابراین مصرف آن برای دانش‌آموزان توصیه نمی‌شود.

وی افزود: والدین از نان‌های بدون جوش‌شیرین برای فرزندان دانش‌آموز خود استفاده کنند. صفوی با اشاره به اینکه برنج، ماکارونی، رشته، جو و ذرت در گروه نان و غلات جای دارند،‌ افزود: روزانه دانش‌آموزان ۶ تا ۱۱ سهم از گروه‌های نان و غلات را لازم دارند.

به گفته این متخصص تغذیه ۳۰ گرم نان سنگک، یک کف دست نان بربری و یک کفگیر برنج، هرکدام یک واحد یا سهم از گروه نان و غلات به‌شمار می‌رود.

صفوی ادامه داد: انواع غلات بوداده مثل ذرت بوداده نیز ارزش غذایی مناسبی برای میان‌وعده دانش‌آموزان دارد، بنابراین مصرف آن برای آنها به‌صورت روزانه توصیه می‌شود.

رابطه نوشابه‌های انرژی زا و بیش فعالی و عدم تمرکز کودکان 

مهر ۲۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه

تحقیقات جدید محققان دانشگاه ییل نشان می‌دهد کودکان مدارس راهنمایی که نوشابه‌های انرژی‌زا به‌شدت شیرین مصرف می‌کنند ۶۶ درصد بیشتر احتمال دارد در معرض خطر ابتلا به بیش فعالی و علائم مربوط به بی‌توجهی قرار گیرند.
به گزارش هم‌آگاه، یافته‌ها معنای ضمنی برای موفقیت در مدرسه به همراه دارد و توصیه‌های موجود برای محدود کردن مقدار نوشیدنی‌های شیرین در دانش آموزان را پشتیبانی می‌کند.

محققان همچنین تأکید کردند که کودکان نیز از نوشیدن نوشیدنی‌های انرژی‌زا اجتناب کنند برای اینکه علاوه بر سطح بالایی از شکرمعمولا حاوی کافئین هستند. این مطالعه در مجله Academic Pediatrics منتشر شده است.

گروه تحقیقاتی ـ به رهبری استاد ژانت Ickovics مدیر CARE (اتحاد جامعه پژوهش تعامل) در دانشکده بهداشت عمومی ـ یک هزار و ۶۴۹ دانش‌آموز مدرسه راهنمایی را به‌صورت تصادفی از مدارس شهری ایالت کنکتیکوت (کنتیکت) ایالات متحده آمریکا انتخاب کردند.

محققان دریافتند که پسران بیشتر در مقایسه با دختران بیشتر تمایل دارند نوشابه‌های انرژی‌زا مصرف کنند و تمایل پسران سیاه‌پوست اسپانیایی و پرتغالی بیشتر از همسالان سفید پوستشان است. متوسط سن شرکت‌کنندگان ۱۲٫۴ سال بود و مطالعه برای مصرف انواع دیگر نوشیدنی‌های شیرین کنترل‌شده بود. به گفته Ickovics « همان‌طور که تعداد نوشیدنی‌های دارای مقادیر قابل‌توجه شکر افزایش می‌یابد، خطر ابتلا به بیش فعالی و عدم تمرکز نیز در میان دانش اموزان مدارس راهنمایی افزایش می‌یابد.

نتایج ما به والدین توصیه می‌کند مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا را محدود کرده و کودکان نباید به‌هیچ‌وجه از این نوشابه‌ها استفاده کنند». درحالی‌که تحقیقات بیشتری برای یافتن اثرات و مکانیسم ارتباط نوشیدن‌های انرژی‌زا و بیش فعالی لازم است اما تحقیقات قبلی نشان داده‌اند همبستگی قوی بین کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی (ADHD) و نتایج تحصیلی ضعیف وجود دارد و میزان یادگیری آن‌ها را کاهش می‌دهد.

Ickovics بیان می‌کند که این ارتباط در میان اقلیتی از کودکان وجود داشته اما تحقیقات پیشین اختلال بیش‌فعال را در کودکان سیاه‌پوست وابسته به آمریکای لاتین نشان داده است. برخی از نوشیدنی‌های شیرین و نوشابه‌های انرژی‌زا محبوب دانش آموزان به‌طور تقریبی حاوی ۴۰ گرم شکر هستند و دانش آموزان مورد مطالعه در این تحقیق به‌طور میانگین روزانه دو نوشیدنی انرژی‌زا مصرف می‌کردند.

کارشناسان سلامت توصیه می‌کنند که بسته به سن کودکان در روزبه ۲۱ تا ۳۳ گرم قند یا شکر نیاز دارند. این میزان کالری اضافه به‌صورت چربی در بدن کودک ذخیره می‌شود و به‌تدریج موجب اضافه وزن آن‌ها می‌گردد. Ickovics می‌گوید علاوه بر بیش فعالی و عدم تمرکز، نوشابه‌های حاوی مقادیر زیاد شکر همچنین بر چقی کودکان تأثیر دارد. میزان کالری اضافه به‌صورت چربی در بدن کودک ذخیره می‌شود و به‌تدریج به علت کالری‌های اضافه موجب اضافه وزن می‌گردد . در حال حاضر حدود یک‌سوم دانش آموزان آمریکایی دارای اضافه وزن قابل توجه بوده و یا چاق هستند.

برگه‌ی بعد »