راهی ساده برای جلوگیری از انتقال سرماخوردگی در بین اعضای خانواده 

آذر ۱۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر دانشگاه ها

بیماری به هر صورت باید کنترل شود تا به شخص و یا اشخاص خاص انتقال پیدا نکند ولی چه کنیم که بیماری آنفولانزا به اطرافیانمان منتقل نشود؟ 

ایرج خسرونیا پزشک داخلی با اشاره به انتقال ویروس آنفولانزا به اطرافیان گفت: ویروس آنفولانزا از طریق هوا، عطسه کردن، سرفه کردن مقدار زیادی ویروس در هوا پخش می‌شود و اگر فضا سر بسته باشد در یک اتاق‌های کارمندان و در باکس‌های در به راحتی از یک نفر به نفر دیگر از طریق عطسه و سرفه کردن و آب دهان و دست دادن هم منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: دستگیره‌های در، دستگیره‌های مترو، درهای دستشویی و یا هر دری که با دست باز شود جاهایی هستند که می‌توانند آلوده شوند و‌ می‌توانند به سرعت انتقال پیدا کنند و حتی صابون‌هایی که جامد هستند و در دستشویی‌ها آلوده می‌شوند باعث انتقال ویروس آنفولانزا می‌شوند.

پزشک داخلی خاطرنشان کرد: با رعایت اصول بهداشت می‌توان از این بیماری پیشگیری کرد، وقتی کسی که آلوده است باید در دست دستکش داشته باشد و در جیب خود یک دستمال نیز همراه خود داشته باشد و عطسه و سرفه را داخلی آن انجام دهد، از دست دادن و روبوسی کردن با دیگران خودداری کند، حوله و ظرف‌های لیوان و غذا جداگانه با خود داشته باشد تا ظرف مدت ۴۸ ساعت به بهبودی برسد و در این ۴۸ ساعت فقط استراحت کامل داشته باشد تا از پخش این بیماری جلوگیری شود.

نسخه علمی برای محاصره سرماخوردگی

بهمن ۱۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر دانشگاه ها

 سرماخوردگی از آن بیماری‌هایی است که تقریباً هیچ روش درمانی خاصی برای آن شناخته نشده است اما این بدان معنا نیست که بدن نمی‌تواند به جنگ با ویروس‌ها رفته و آن هارا زمینگیر کند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل ازایران، بهترین راه برای کمک به سیستم ایمنی بدن کاهش استرس، تغذیه خوب و خواب کافی است این سه استراتژی بدن را برای مبارزه باویروس‌ها قادر می‌سازد. همچنین برای غلبه و بهبودی سریع سرماخوردگی نوشیدن مایعات گرم، حمام بخار و البته زمان را فراموش نکنید.
مایعات گرم مانند ترکیب چای نعناع، آب گرم با عسل و لیمو مخاط را روان کرده و به بدن کمک می‌کند عفونت‌های ویروسی به آسانی از بدن خارج شوند. حمام بخار مانند یک آنتی‌هیستامین عمل می‌کند. این آنتی‌هیستامین طبیعی مخاط را روان کرده و حفره سینوس‌های خشک را مرطوب می‌کند.
بخارآب همچنین باعث تسکین فشار قفسه سینه می‌شود. به طور معمول سرماخوردگی در بزرگسالان حدود ۸ تا ۹ روز طول می‌کشد. زمان، مرهم همه زخم‌ها است و در بهبود سرماخوردگی اهمیت زیادی دارد.

واکنش های متفاوت مغز به روش های لاغری

مرداد ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر دانشگاه ها

 مطالعه محققان آمریکایی نشان می دهد، افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می گیرند، کمتر از افرادی که رژیم غذایی قرار دارند جذب غذا می شوند.

به گزارش نامه نیوز به نقل از ایرنا، مطالعه محققان دانشگاه ˈمیسوری ˈ آمریکا نشان می دهد، افرادی که با شمردن کالری غذا و ورزش وزن کم می کنند بیشتر به غذا علاقه نشان می دهند.

این در حالی است که جراحی کاهش وزن از جمله کوچک کردن معده، سیم پیچی مغز را عوض می کند؛ بطوریکه این افراد کمتر به غذا خوردن علاقه نشان می دهند.

دانشمندان آمریکایی در این مطالعه اسکن های مغز بیمارانی را که روش های مختلفی برای کاهش وزن انتخاب کرده بودند، بررسی کردند.

محققان متوجه شدند که مغز واکنش های مختلفی را نسبت به تصاویر غذا نشان می دهد و این واکنش های متفاوت بستگی به روش هایی دارد که افراد مختلف برای کاهش وزن انتخاب کرده بودند.

محققان در این مطالعه افرادی را که با عمل جراحی وزن کم کرده بودند با افرادی مقایسه کردند که روش های متداول تر رژیم غذایی را برای کاهش وزن انتخاب کرده بودند.

سپس محققان تصاویر پیتزا و سایر غذاهای اشتهاآور را به افراد مورد مطالعه نشان دادند. دانشمندان متوجه شدند: مغز افرادی که تحت رژیم های غذایی بودند در قسمت «کورتکس پره فورنتال»( prefrontal cortex ) (بخشی از مغز که هیجان و احساسات را کنترل می کند) فعال تر است.

این مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می دهد، افرادی که با تغییر رفتار و شیوه زندگی خود برای مثال کاهش میزان کالری هایی که هر روز مصرف می کنند و افزایش سطح ورزش ، موفق به کاهش وزن شده اند بیشتر به مواد غذایی علاقه نشان می دهند.

از طرف دیگر افرادی که با عمل جراحی لاپراسکوپی کوچک کردن معده وزن کم کرده بودند نسبت به غذا خوردن بی علاقه بودند.

این مطالعه که در مجله Obesity منتشر شده است اولین مطالعه ای است که تغییرات مغز در ارتباط با روش های مختلف کاهش وزن را بررسی کرده است.

به دیگران اعتماد کنیم

استفان کاوی نویسنده کتاب اعتماد هوشمندانه تجربه های خود و تعداد زیادی از افراد و سازمان ها را به تصویر می کشد تا نشان دهد اعتماد چگونه می تواند کامیابی، انرژی و شادی شما را بیشتر کند. این کتاب الهام بخش، می تواند شما را برانیگزاند که اعتماد را در اطراف خود بگسترانید و روابط کاری و شخصی خود را بهبود دهید.

اعتماد به دیگران,اعتماد هوشمندانه,نبود اعتماد

نبود اعتماد

سراسر دنیا با موضوع «اعتماد» درگیر هستند. برخی می توانند سطوح بالایی از اعتماد را ایجاد و حفظ کنند. با اینحال بسیاری در این کار موفق نیستند، بنابراین، همیشه چرخه های منفی و نزولی کم اعتمادی و عدم اعتماد ایجاد می کنند. کافی است به اخبار گوش دهید تا فساد، رشوه خواری، بدرفتاری، رسوایی و کلاهبرداری را در سراسر دنیا ببینید.

بحران شدید کم اعتمادی که در سراسر دنیا وجود دارد، با تاثیرات زیانباری که بر زندگی اجتماعی و رفاه مالی دارد، موسسات و شرکت های دنیا و روابط کاری و زندگی های شخصی را در کام خود می کشد. روابط و فرهنگ های با «اعتماد زیاد»، نه تنها باعث افزایش کامیابی می شوند، بلکه انرژی و شادی را نیز افزایش می دهند.

۱- کامیابی:

قابل اعتماد بودن ارتباط مستقیمی با کامیابی دارد. سرمایه گذاری و سودآوری به اعتماد نیاز دارد. شرکت هایی که در آنها اعتماد زیاد وجود دارد، از این اعتماد لذت می برند، چون هنگامی که اعتماد بیشتر می شود، سرعت کارها افزایش یافته و هزینه ها کاهش پیدا می کند.

در عوض شرکت هایی که در آنها کم اعتمادی وجود دارد، هزینه های زیادی برای این کم اعتمادی می پردازند. این هزینه ها شامل «انجام مجدد کارها»، «کاغذبازی»، «سیاست های کاری بیش از حد»، «جدایی و نبود اتحاد»، «درگیری ها» و «تقلب و سوء استفاده» می شود. این عوامل باعث می شود دیگران شما را غیرقابل اعتماد بدانند و خودتان هم به دیگران اعتماد نخواهید کرد.

۲- انرژی:

اعتماد به شدت بر انرژی تاثیرگذار است. اعتماد نه تنها بر انرژی جسمانی و احساسی، بلکه بر سلامت، رفاه، خلاقیت و مشارکت نیز تاثیر می گذارد. اعتماد زیاد انرژی غیرمعمولی به وجود می آورد، درحالی که کم اعتمادی فشار خسته کننده ای را ایجاد می کند. این پدیده یک اثر موجی بزرگ در تمام جهات ایجاد می کند که در سطح وسیع، انرژی و روحیه کلی و انگیزش سازمان را تغییر می دهد.

۳- شادی:

افرادی که به صورت خلاقانه در یک محیط با اعتماد به کار مشغول هستند، لذت و رضایتمندی را منعکس می کنند. همه کارمندان خواهان کار در یک شرکت با فرهنگ اعتماد زیاد هستند.

تناقض بزرگ

ترکیب این سه عامل، معیاری برای اندازه گیری میزان اعتماد در سطح شخصی و سازمانی فراهم می کند. هر چه اعتماد بیشتر می شود هر یک از این سه عامل بهبود پیدا می کند. تناقض بزرگ این است که با وجود بحران جهانی اعتماد که امروزه در سراسر دنیا وجود دارد، امیدهای فراوانی برای اعتماد کردن وجود دارد.

افراد و سازمان هایی که به اعتماد کردن اعتقاد دارند، برمبنای اصول قدیمی ایمان داشتن و اطمینان به دیگران، در حال ایجاد «تحول اعتماد» هستند. شرکت هایی که اعتماد را بین کارمندان، تامین کنندگان، مشتریان و سهامداران برقرار می کنند، شاهد جهش های بزرگی در سودآوری هستند.

بی اعتمادی، اعتماد کورکورانه و اعتماد هوشمندانه

بسیاری از مردم، دنیا را از منظر اعتماد کورکورانه و ساده لوحانه یا بی اعتمادی شکاکانه می بینند. این دیدگاه ها از شرایط اجتماعی که مدارس، خانواده ها، تجارب شخصی و رسانه ها ایجاد کرده اند ناشی می شود. از آنجایی که این عینک ها بر دیدگاه شما و در نتیجه رفتارهایتان اثر می گذارد، تغییر دادن آن می تواند چشم انداز، نتایج شما و سازمانتان را ارتقا دهد. مردم ذاتا می خواهند به همدیگر اعتماد داشته باشند و همدیگر را باور کنند، بنابراین داشتن اعتماد کورکورانه بیش از حد باعث می شود ضربه های سختی بخورید. خیانت اغلب باعث به وجود آمدن فعالیت هایی می شود که نشانگر بی اعتمادی است. این فرایندها و تدابی رواکنشی طبیعی در این دنیای کم اعتمادی هستند.

برای موفقیت درازمدت، اعتماد کورکورانه و بی اعتمادی، رویکردهای مناسبی نیستند. اعتماد هوشمندانه، فلسفه ای بر مبنای قضاوت های درست و رویکردی جایگزین و اساسی برای بهبود کارایی، انرژی و شادی سازمان شما و زندگیتان است.

اعتماد هوشمندانه یک تلاش پیوسته و روزانه بر مبنای «میل به اعتماد کردن» است، که ناشی از گوش دادن به حرف قلب و همچنین تجزیه و تحلیل های منطقی و گوش دادن به عقل است. آغاز یک معامله برمبنای اعتماد، فواید بالقوه و تعاملات مثبت دوجانبه ای را برایتان به همراه خواهد آورد. درحالی که انجام آن با بی اعتمادی مانع به وجودآمدن این فرصت ها می شود. همواره تمایل به اعتماد را با تجزیه و تحلیل سه متغیر زیر ترکیب کنید:

۱- فرصت ها:

موقعیت پیش رو چیست؟ دقیقا تصمیم بگیرید که در چه کاری می خواهید به شخص مقابل اعتماد کنید.

اعتماد به دیگران,اعتماد هوشمندانه,نبود اعتماد

۲- خطرات:

میزان ریسک اعتماد کردن چقدر است؟ نتایج و ضررهای ممکن و احتمال آنها را مشخص کنید و بررسی کنید که این نتایج تا چه حد برایتان مشکل ساز خواهد بود.

۳- اعتبار:

شخصیت و صلاحیت مخاطبان چه چیزی را نشان می دهد.

در اینکه چگونه اعتماد را گسترش می دهید و روش انجام این تجزیه و تحلیل ها، هوشیار باشید. اعتماد زیاد و تحلیل کم منجر به اعتماد کورکورانه می شود درحالی که اعتماد کم و تجزیه و تحلیل بیش از حد باعث گسترش بی اعتمادی می شود. اعتماد کم و تحلیل های کم اصلا معنی اعتماد را ندارد، درحالی که تمایل به اعتماد زیاد و تحلیل زیاد و درست منجر به «اعتماد هوشمندانه» می شود.

۵ گام برای اعتماد هوشمندانه

این ۵ گام لازم برای اعتماد هوشمندانه را که در ادامه می خوانید به کار بگیرید و از تخطی از آنها یا وانمود دروغی به انجام آنها بپرهیزید.

گام اول: تصمیم بگیرید که اعتماد کنید

تصمیم آگاهانه برای اینکه اعتماد کنید، شرایط را برای چهار قدم بعدی آماده می کند. اگر به اعتماد ایمان داشته باشید، این اعتقاد راسخ شما، اعتماد هوشمندانه را نشان می دهد و شروعی برای حرکت به سمت آن است. از رفتارهای ظاهری مانند استفاده از اعتماد دیگران برای سودجویی، زبان بازی های غیرواقعی یا وانمود به اعتماد، بپرهیزید. صرفنظر از اینکه در گذشته دیدتان به اعتماد چگونه بود، انتخاب اعتماد، احتمال اجرای آن را بیشتر می کند و مزایای زیادی را به همراه می آورد.

افراد، گروه ها و سازمان هایی که سطح اعتماد بالایی دارند، باور دارند که لایق اعتماد هستند، می توانند این اعتماد را گسترش دهند و اینکه اعتماد کردن مدیریت بهتری را ایجاد می کند. رهبران باتجربه و دانا، اعتماد را یک اصل در کارهای اساسی خود می دانند. حتی اگر در تمام عمر خود هشدارهایی در مورد اعتماد زیاد شنیده اید، تحول خود را باتصمیم به باور مزایای «اعتماد بر مبنای تحلیل درست» را آغاز کنید.

گام دوم: از خودتان شروع کنید

فقط تصمیم برای اعتماد کردن کافی نیست. باید با مسوولیت پذیری وایجاد اعتبار برای خودتان، اعتقاد راسخ خود را به این اصل نشان دهید. گروه ها، مدیران وسازمان های هوشمند، شخصیت و صلاحیت خود را به گونه ای صیقل می دهند که به آنها اجازه دهد به خودشان اعتماد داشته باشند و اعتماد دیگران را هم به دست بیاورند.اعتبار حاصل برای آنها قدرت، امنیت اقتصادی و شادی بیشتری فراهم می آورد.

اجازه ندهید دیگران مسوولیت های شما را بدزدند یا موفقیت های شما را انکار کنند. از رفتارهای ساختگی مانند ایجاد اعتبار جعلی، عدم پذیرش اشتباهاتتان یا سعی در انداختن اشتباهات به گردن دیگران برای بزرگ جلوه دادن خودتان، بپرهیزید. دیگران اگر ببینند شما خصی مطلع، آگاه، هوشیار، دارای دانش و مایل به یادگیری بیشتر هستند، با میل بیشتری به شما اعتماد خواهند کرد.از خود بپرسید که آیا به خودتان اعتماد کامل دارید؟ اگر به خودتان اعتماد داشته باشید دیگران راحت تر به شما اعتماد خواهند کرد.

گام سوم: نیت خود را بگویید و نیت دیگران را مثبت بدانید

گفتن نیت هایتان به بقیه نشان می دهد که نقشه شما چیست و دلیلش چیست نیت های خود را مخفی نکنید یا فرض نکنید که دیگران آنها را می دانند و می فهمند. اطلاعات غلط ندهید و دنبال نقشه های مخفی نباشید. فکر کردن به اینکه دیگران نیت های مثبتی دارند، ایمانتان نسبت به خوب بودن انسان ها را بیشتر می کند و ذهن و قلبتان را برای نتایج دلخواه باز می سازد.

خوش بینی و تفکر مثبت نتایجی مانند، «روابط لذتبخش و با اعتماد زیاد»، «مشارکت خلاق» و «کارایی بیشتر» به همراه دارد. هرگز رفتاری ساختگی مانند وانمود به داشتن نیت خوب درحالی که در دل دشمنی را پرورش می دهید، یا وانمود به اعتماد به دیگران درحالی که مدام آنها را زیر نظر دارید، نداشته باشید. بیان شفاف نیت ها به شما کمک می کند از لحاظ احساسی ارتباط برقرار کنید، زمینه را فراهم کنید و روابط دو جانبه خوبی را ترویج دهید و اطمینان و امید ایجاد کنید. از سوی دیگر پنهان کردن نیت ها به طرف مقابل اجازه می دهد در مورد نیت شما به حدس و گمان بپردازد یا فکر کند که انگیزه های منفی دارید.

گام چهارم: به آنچه قرار است انجام دهید، عمل کنید

اگر به قول ها و وعده های تان عمل نکنید، تلاش هایتان برای ایجاد و تقویت اعتماد، از بین خواهد رفت. در تمامی فرهنگ ها، قابل اعتماد بودن یعنی تا چه حد می توان روی حرف طرف مقابل حساب کرد. از دادن وعده های بزرگ یا کم کاری در وعده هایتان و جدی نبودن در پایبندی به تعهدات بپرهیزید. تلاش کردن به جای ارایه نتایج واقعی از دیدن دیگران ارزشمند نیست.

گام سوم یعنی بیان نیت ها وقتی با گام چهارم یعنی پایبندی و عمل به حرف هایتان ترکیب شود، عامل بسیار قدرتمندی در ایجاد اعتماد می شود. پایبندی به قول ها ارتباطات را مستحکم می کند. اینگونه صداقت و راستی اساس شهرت و آوازه شما، برندشخصی و برند شرکت تان است، به خصوص در این «اقتصاد اعتبارمحور» که رسانه های اجتماعی به وجود آورده اند. اگر نیت هایتان را بیان کنید و بر قول های خود پایبند بمانید، اعتماد دیگران را به دست خواهید آورد، که به شما اجازه می دهد بیشتر به دیگران اعتماد کنید.

گام پنجم: در اعتماد به دیگران پیشقدم شوید

زمانی را که دیگران به شما اعتماد کردند به یاد آورید. چرا آنها به شما اعتماد کردند؟ این تجربه چه تاثیری بر شما گذاشت؟ بسیاری از مدیران برای اینگونه اعتمادها و اختیار دادن ها، ارزش قائلند. اعمالی مانند انکار حقیقت، نگفتن کامل حقایق، کنترل دیگران، یا تلاش برای اینکه همه کارها را خودتان انجام دهید، در خلاف جهت گسترش اعتماد است.

اعتماد ساختگی، می تواند شامل مسوولیت دادن به دیگران بدون اعطای اختیار تصمیم گیری یا کنترل تمام کارهایی که به دیگران محول می کنید باشد. به عنوان یک مدیر، مسوولیت پیشقدم شدن در اعتماد بر عهده شما است. تصمیم به «اعتماد هوشمندانه» باعث ایجاد نتایج می شود، چون بهترین توانایی های فرد را فعال می کند و الهام بخش می شود و به آنها انگیزه می دهد. این کار اعتماد را بیشتر می کند چون مردم دوست دارند قابل اعتماد دیده شوند و همچنین زمینه را برای روابط متقابل ایجاد می کند چون وقتی به دیگران اعتماد کنید، آنها هم تمایل پیدا می کند که این اعتماد را جبران کنند.

تصمیم برای اعتماد به دیگران چهره مثبتی را تقویت می کند که اعتماد زیاد – و همچنین کامیابی، انرژی و شادی – در روابط ایجاد می کند. حتی اگر نتیجه دقیقا آن چیزی که می خواستید نباشد، با اثر موجی که با تصمیم به اعتماد به دیگران ایجاد می شود، افرادی که به آنها اعتماد کرده اید از این اعتماد قدردان خواهند بود. این اعتماد هوشمندانه را بین سهامداران شرکت، مشتریان، کارکنان، همکاران و اعضای خانواده و شبکه های اجتماعی و اجتماع های محلی و سازمان ها بگسترانید.

از همین جایی که هستید تحول اعتماد را آغاز کنید. پنج گام برای اعتماد هوشمندانه را درک کنید و در زندگی شخصی و حرفه ای خود به کار بندید.

میزان بقای مبتلایان به سرطان سینه در کشور افزایش یافت

معاون آموزشی پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی گفت:آمار ها نشان می دهد که میزان بقای ۵ ساله بیماران سرطان سینه در کشور افزایش چشمگیری یافته است .

دکتر شهپر حقیقت امروز یکشنبه در نشست خبری در پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی در جمع خبرنگاران اظهار کرد:آمار ها نشان می دهد که میزان بقای ۵ ساله بیماران سرطان سینه در کشور چه در مراکز خصوصی و دولتی ۷۰ تا ۸۰ درصد است.

به گفته وی این نشان دهنده این است که تشخیص ، درمان و همچنین نجات جان بیماران سرطان سینه در کشور با موفقیت درمان همراه بوده است و توانسته میزان بقای عمر بیماران را افزایش دهد.

حقیقت یادآور شد:تحقیقات پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی نشان می دهد که میزان بقای ۵ ساله بیماران سرطان سینه تا ۸۰ درصد نیز افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه سرطان سینه در کشور از شیوع بالایی برخوردار است گفت :سالانه حدود ۸ تا ۱۰ هزار بیمار جدید سرطان سینه در کشور شناسایی می شود.

معاون آموزشی پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی اضافه کرد:با توجه به ترکیب سنی جمعیت کشور در حال حاضر سرطان سینه در دهه ۴۰ تا ۵۰ زنان بروز می کند و این درحالی است که این بیماری در کشورهای پیشرفته در سالمندی بروز می کند.

حقیقت اظهار کرد: بیش از نیمی از مبتلایان به سرطان سینه در مراحل ۳ یا ۴ بیماری تشخیص داده می شوند . با تشخیص زود هنگام این بیماری می توان مراحل درمان را با موفقیت سپری کرد .

به گفته وی در حال حاضر تشخیص و درمان سرطان سینه در کشور از پیشرفت قابل توجهی برخوردار است و با تکنولوژی پیشرفته ای که وجود دارد می توان بیماران را شناسایی و تحت درمان قرار داد.

معاون آموزشی پژوهشکده سرطان سینه جهاد دانشگاهی اضافه کرد : ارتقای کیفیت زندگی مبتلایان به سرطان سینه از اقداماتی بوده است که از آن غافل بوده ایم .

حقیقت به پیشگیری به عنوان مهمترین مقوله اشاره کرد و اظهار کرد: اطلاع رسانی و آموزش به زنان در خصوص سرطان سینه باید از اولویت های حوزه سلامت و بهداشت قرار گیرد.

وی یاد آور شد:در کشور تحقیقات پراکنده ای در خصوص سرطان سینه صورت گرفته است اما هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده ایم .

مراکز طب بازساختی راه اندازی می شود

معاون اجرایی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول بنیادی گفت:مراکز ˈطب بازساختیˈ با قابلیت پذیرش بیمار از خارج و داخل کشور راه اندازی خواهد شد.

به گزارش ایرنا از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر احسان عارفیان، اظهار کرد:با توجه به اهمیت موضوع سلول های بنیادی و مهندسی بافت که امروزه در عرصه های مختلف از جمله پزشکی و درمانی کاربرد های بسیار دارد، همگام شدن با توسعه این تکنولوژی و استفاده به روز از آن امری اجتناب ناپذیر است.

وی ادامه داد:به همین منظور ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن سیاستگذاری و ایجاد زمینه برای استفاده از دانش بین المللی و تبدیل آن به دانش بومی درکشور در دورنمای فعالیت های خود حمایت از ساخت بیمارستان ها و انستیتو هایی تحت عنوان ˈ طب باز ساختی ˈ را برنامه ریزی کرده است تا از چرخه توسعه پیشرفت علم سلول های بنیادی غافل نماند.

معاون اجرایی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول بنیادی درباره راه اندازی این مراکز گفت:این مراکز درحال ساخت و راه اندازی هستند و قابلیت پذیرش بیمار از خارج و داخل کشور را دارند تا بتوانند از خدمات سلول درمانی استفاده کنند.

وی در ادامه به مشکلات و موانعی که بر سر راه اجرایی شدن طب بازساختی وجود دارد اشاره کرد و گفت: فراهم نبودن مواد اولیه و زیرساخت های پژوهشی وفناوری این علوم در کشور یکی از مشکلاتی است که بر سر راه ما وجود دارد.

وی ادامه داد:به همین دلیل تعدادی از شرکت های دانش بنیان فعال در این حوزه ماموریت فراهم سازی زیر ساخت های لازم و مواد اولیه وتجهیزات مورد نیاز را بر عهده گرفته اند و در همین راستا ستاد نیز از این شرکت ها حمایت و تسهیلاتی را با شرایط مناسب به آنها اعطا می کند.

معاون اجرایی ستاد توسعه سلول های بنیادی در ادامه به مشکل نبود استاندارد ها و دستور العمل های لازم اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه این استانداردها و آیین نامه ها تدوین نشده است، موجبات سردرگمی بخش بالین و بیمار را در نحوه استفاده از تکنولوژی و مسوولیت ها و عواقب آن فراهم می می کند به همین منظور ستاد سعی دارد تا با تدوین دستور العمل و آیین نامه های مورد نظر این مشکل را مرتفع کند و مراکز پزشکی و درمانی با استناد به این دستور العمل اقدامات خود را جهت دهی و راهبری کنند تا عملکرد حوزه های بالینی قانونمند شود.

عارفیان درباره نحوه حمایت ستاد ازدانشگاه ها و مراکز پژوهشی اظهار کرد: با توجه به اینکه موضوع سلول های بنیادی بحث جدیدی است تربیت نیروی انسانی یکی از اصلی ترین کارهای ستاد به شمار می آید و ستاد باید از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی حمایت کند تا به واسطه آن دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این حوزه تربیت یافته و مرزهای دانش در شاخه های گوناگون این حوزه توسط این دانشجویان مورد بررسی و کند وکاو قرار گیرد.

وی افزود:از سوی دیگر در سال های گذشته با توجه به اینکه زیر ساخت های لازم در این مراکز وجود نداشته، ستاد از ایجاد و تجهیز این زیر ساخت ها حمایت کرده است.

عارفیان با اشاره به موضوع کمک به تجاری سازی دانش های فنی به عنوان دیگر ماموریت ستاد توسعه سلول های بنیادی گفت: با توجه به اهمیت تجاری سازی دانش های فنی بسیاری از متخصصان و محققان در قالب شرکت های دانش بنیان، دانش خود را به صورت خدمت یا به عنوان محصول به بازار عرضه و موجب درآمدزایی و ارزش افزوده می شوند این فعالیت از مسیرهای گوناگون همواره مورد حمایت ستاد بوده است.

معاون اجرایی ستاد توسعه سلول های بنیادی درباره تعداد متخصصان فعال در این حوزه و ارتباط آنها با ستاد توسعه سلول های بنیادی گفت: با توجه به نوع رابطه ای که ستاد با مراکز پژوهشی دانشگاه ها و دانشجویان دارد در حال حاضر در حدود ۴۰۰ نفر متخصص با مدرک دکترای تخصصی، کارشناسی ارشد دکتری حرفه ای و متخصصین بالینی در حوزه سلول های بنیادی فعال هستند و نوع ارتباط ستاد با آنها از طریق حمایت از پروژه های آن ها در مراکز پژوهشی دانشگاه ها و برگزاری و حمایت از دوره های آموزشی از جمله سمینار،کارگاه آموزشی و کنگره است.

عارفیان درباره وجود شبهات فقهی در زمینه استفاده از سلول های بنیادی گفت: در فقه پویای اسلام و تشیع کاربرد سلول های بنیادی کاملا حمایت شده است و ما مشکل فقهی در این زمینه نداریم، ما همیشه همراهی حوزه و حمایت علمای فقهی را در کنار خود داشته ایم و مورد مناقشه ای در حوزه سلول های بنیادی و مهندسی بافت نداریم.

وی همچنین با اشاره به اقدامات ستاد توسعه سلول های بنیادی در بحث فرهنگ سازی تصریح کرد: با توجه به اینکه موضوع جدید و مرز دانش مستعد هر گونه شایعه سازی و بزرگ نمایی و یا کوچک نمایی است به طوری که به دلیل عدم آشنایی مردم با واقعیات به راحتی دست خوش داستان پردازی می شوند به همین دلیل ستاد همیشه وظیفه خود می دانسته تا این موضوع را برای مردم شفاف سازی کند که این امر از طریق رسانه های جمعی صورت گرفته است.

عارفیان در ادامه گفت: ستاد دستگاه های اطلاع رسانی را ترغیب می کند تا با شفاف سازی و اطلاع رسانی در باره این موضوع دانش مردم را بالا ببرد وپیشرفت این تکنولوژی را در وضعیت تعادل خود در جامعه نشان دهند.

***تعامل با دانشمندان ایرانی و غیرایرانی

وی درباره زمینه ارتباط و تعامل با دانشمندان ایرانی و غیر ایرانی نیز اظهار کرد: ما سعی داریم تا با اعلام فراخوان ها و حمایت از پژوهش ها و برگزاری دوره های آموزشی با دانشمندان و اساتید داخل کشور ارتباط برقرار کنیم و ضمن رصد فعالیت های آنها فرایند پژوهشی شان را جهت دهی کنیم.

وی درخصوص دانشمندان غیر ایرانی افزود: با دعوت از دانشمندان مطرح دنیا در کنگره ها و سمینارهای علمی در حوزه سلول های بنیادی با آنها تعامل برقرار می کنیم که یکی از مطرح ترین کنگره های ما کنگره پژوهشکده رویان است که هرساله شهریور ماه برگزار می شود و از دانشمندان بزرگ دنیا دعوت می کنیم تا برای سخنرانی در این مراسم حضور یابند.

معاون اجرایی ستاد توسعه سلول های بنیادی به وضعیت جذب نخبگان و ارتباط با آنها در حوزه سلول های بنیادی اشاره کرد و افزود: سعی ما این بوده است تا نخبگان را پرورش دهیم و در قالب پروژه های شرکت های دانش بنیان و برگزاری کارگاه های آموزشی از آنها حمایت کنیم و با آنها در ارتباط باشیم.

وی ادامه داد: در همین راستا نیز هر ساله جشنواره ای را تحت عنوان ˈجشنواره ایده پردازی و نوآوریˈ در سطح دانشگاه ها، نخبگان و دانشجویانی که در این حوزه فعال هستند برگزار و ایده های آنان را جمع آوری می کنیم و پس از بررسی داوران هر ایده ای که دارای بار معنایی و اجرایی بالایی باشد و از نظر علمی مورد تایید داوران قرار گیرد، آن را حمایت می کنیم.

عارفیان در پایان به بحث کمبود میزان سرمایه گذاری برای موضوع سلول های بنیادی در کشور اشاره کرد و گفت: بسیاری از کشورهای مختلف برای توسعه و پیشرفت بحث سلول های بنیادی توان مالی و اجرایی بیشتری نسبت به کشور ما دارند به همین دلیل امید است تا با توجه به اهمیت موضوع، حمایت و سرمایه گذاری از آن بیشتر شده و به اهدافی که در سند مورد تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی دسترسی پیدا کنیم.

نانو داروی درمان سالک توسط محققان مشهدی ساخته شد

دی ۹, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر دانشگاه ها

رییس مرکز تحقیقات نانو فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ساخت نانوداروی درمان بیماری سالک توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد.

دکتر محمود رضا جعفری اظهار داشت : این نانودارو که نانو لیپوزومی نام دارد در درمان سالک مراحل کارآزمایی بالینی ایمن را انجام داده است. این دارو به طور ساده روزی دو بار به مدت سه تا چهار هفته بر روی زخم استفاده می شود و کارایی بالاتری از گلوکانیتم دارد.

وی افزود :در حال حاضر برای درمان سالک از داروی تزریقی گلوکانیتم استفاده می شود که عوارض جانبی برای فرد به همراه دارد.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد ،دانش فنی ساخت نانو داروی درمان سالک با نام تجاری سینا آمفولیش به همت محققان دانشگاه کسب و نمونه صنعتی آن در شرکت دارویی (اکسیر نانو سینا) تولید شده است . این دارو در مراحل نهایی دریافت مجوزهای لازم برای تولید انبوه است .

استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مدت اجرای مراحل تحقیقاتی این دارو را ۱۰ سال اعلام کرد و گفت : این داروی جدید با اتصال به سطح غشای سلول تک یاخته ای لیشمانیا محتوای داخل خود را در آن تزریق می کند و به این ترتیب از تکثیر آن جلوگیری می شود.

بیماری سالک یک بیماری پوستی انگلی است که بر اثر نیش پشه به سطح پوست منتقل می شود.

این بیماری در برخی از نواحی کشور شایع است و تولید این نانودارو گام موثری در مقابله با این بیماری است .

هیچ ناخدایی به تنهایی نمی‌تواند کشتی نظام سلامت را به ساحل امن برساند

انتخابات انجمن پزشکان عمومی ایران در تاریخ ۲۳ تیرماه در محل سازمان نظام پزشکی کشور و تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، از نکات قابل توجه در این انتخابات، تأخیر سه ساله در برگزاری آن از سوی هیأت مدیره قبلی و مشارکت بیش از انتظار پزشکان عمومی سراسر کشور بود، به نحوی که بسیاری از پزشکان استانهای دور و نزدیک حتی با اتوبوس خود را در زمان و مکان مقرر به صندوقهای رأی رسانده تا در تعیین هیأت مدیره جدید مشارکت داشته باشند.

به گزارش ایسنا، علیرغم برگزاری انتخابات تحت نظر نماینده وزارت بهداشت و شمارش و اعلام آراء در صورتجلسه پایانی، در ۶ ماه گذشته موضوع تأیید انتخابات در کمیسیون انجمنهای علمی وزارت بهداشت معوق مانده و این موجب شبهات فراوانی در زمینه علت امر شده است، از سوی دیگر دکتر “محققی” رییس کمیسیون انجمن های علمی در گفت و گو با ایسنا شایعه رد این انتخابات را منتفی دانست و به آینده موکول کرد، بر آن  شدیم تا با دکتر “عباس کامیابی” رییس انجمن پزشکان عمومی و نظام پزشکی استان کرمان که در این انتخابات حائز رتبه نخست در فهرست یازده نفره منتخبین شده است گفتگویی انجام دهیم تا از چگونگی موضوع و حواشی آن بیشتر مطلع شویم.

دکتر کامیابی رییس انجمن پزشکان عمومی و نظام پزشکی استان کرمان در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با عبور موفقیت آمیز از انتخابات پر سر و صدای انجمن پزشکان عمومی ایران اظهار کرد: بایستی متذکر شوم که پزشکان عمومی با جمعیت حدود ۵۵ هزار نفر در کشور بدنه پزشکی جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌دهند و هر روز وظایف بیشتری در نظام سلامت عهده دار می‌شوند، اما این افراد از سویی دیگر با مشکلات و معضلات بسیاری مواجه هستند که این تضاد ایجاب می‌کند که تشکل علمی و صنفی فعالی داشته باشند.

وی تاکید کرد: انجمن پزشکان عمومی کشور در اواخر سال ۷۱ شروع به کار کرده و دوستان و همکاران پیشکسوت ما در این سالها تلاش خود را در حد توان و امکانات انجام داده اند.

دکتر کامیابی افزود: بعد از انتخابات هیات مدیره که در سال ۱۳۸۳ انجام شد پروانه فعالیت این انجمن به مدتی که در اساسنامه مشخص شده بود صادر گردید و مهلت فعالیت هیات مدیره مرداد ماه ۱۳۸۶ به پایان می رسید اما با کمال تعجب حدود ۷ سال هیچگونه تحولی در هیات مدیره انجمن اتفاق نیفتاد و انتخابات به دلایل مختلف تا امسال به تعویق افتاد.

وی در پاسخ به اینکه چه کسی مسوولیت این تاخیر را به عهده دارد؟ بیان کرد: برگزاری انتخابات مطابق اساسنامه انجمن های علمی به عهده هیات مدیره وقت انجمن است اما وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز عهده‌دار نظارت و رعایت مقررات در انجمن هاست. اینکه در سایر انجمن ها چنین مسئله ای معمول باشد بسیار بعید است اما مسلما حساسیت کار برای انجمنی که می تواند در برگیرنده بزرگترین گروه پزشکی کشور باشد بسیار بالا و مسامحه در این امر نابخشودنی است.

رییس انجمن پزشکان عمومی و نظام پزشکی استان کرمان گفت: البته مستنداتی در دست است که برای حفظ حرمت همکاران ترجیح می دهیم تا وقت مقرر مکتوم بماند؛ هدف تعیین مقصر نیست زیرا به حمداله در تیر ماه سال جاری سرانجام این انتخابات با مشارکت خوبی برگزار شد و طیف‌های مختلفی از گروه پزشکی به رقابت پرداختند و ۱۱ نفر به عنوان اعضاء هیأت مدیره و یک نفر به عنوان بازرس حائز اکثریت آراء شدند.

دکتر کامیابی در رابطه با این سوال که چرا هنوز تأیید انتخابات از سوی وزارتخانه انجام نشده است؟ گفت: علی‌القاعده باید زودتر از این انجام می‌شد، اصولاً انتخابات انجمن های علمی ظرف مدت یکی دو ماه تعیین تکلیف می‌شود البته اینجا وضعیت متفاوت است، حاضرین در این انتخابات نماینده جمع بزرگی از پزشکان بوده‌اند که بایستی در برخورد با مشارکت آنها بسیار دقیق و سریع عمل نمود.

وی ادامه داد: اینگونه تأخیرها به اعتماد بدنه جامعه پزشکی لطمات جبران ناپذیر وارد کرده و لذت مشارکت در نظام سلامت جمهوری اسلامی را دچار خدشه می‌کند.

دکتر کامیابی همچنین بیان کرد: تنها دلیلی که تاکنون ذکر شده، اعتراض برخی از کاندیداهایی است که رأی لازم را به دست نیاورده‌اند، جالب اینجاست که این افراد خودشان برگزار کننده و میزبان انتخابات بوده‌اند و در برابر بسیاری از اقدامات خودشان، جامعه پزشکی خویشتنداری و مدارا پیشه کرده است.

وی اظهار کرد: اما این انتخابات چند ویژگی داشت که باعث شگفتی شد، اول حضور بی نظیر پزشکان در انتخابات بود که برای اولین با از اقصی نقاط کشور حضور داشتند، دوم تشکیل یک ائتلاف فراگیر بود که توانست اکثریت شعب انجمن در شهرستان ها را منسجم کند و سوم موفقیت کامل کاندیداهای این ائتلاف بود که تمامی آنها توانستند رای اعتماد جامعه پزشکان عمومی را کسب کنند به طوریکه ۵۵% کل آرای به صندوق ریخته شده را توانستند به دست بیاورند در حالیکه کاندیداهای این ائتلاف فقط ۱۳% از کل کاندیداها را شامل می شدند.

دکتر کامیابی یادآوری کرد: تأخیر در پاسخگویی به مشارکت بالای جامعه پزشکان عمومی و اعتماد آنها لطمات جدی وارد می‌کند، ضمناً هیچ دلیل قانع کننده ای برای منتخبین و رای دهندگان متصور نیست و مسوولین ناظر که در انتخابات حاضر شده اند در جلساتی که با آنها داشته ایم وجاهت و سلامت روند انتخابات را تایید کرده اند.

رییس انجمن پزشکان عمومی و نظام پزشکی استان کرمان  در مورد حرف های برخی پزشکان و حاشیه سازی ها گفت:همین حرفها و شایعات دلیل اهمیت تسریع در کار است، تأخیر غیر موجه باعث فرصت سوزی می‌شود.

وی در ادامه افزود: در زمان انتخابات ۳۰ انجمن پزشکان عمومی در استانهای کشور ائتلاف کردند و مشارکت داشتند، این ارزشمند است حالا تعداد این انجمن‌ها بیشتر هم شده است، آنها به هر حال کار خودشان را می‌کنند و منتظر نمی‌‌مانند تا انجمن کشوری تعیین تکلیف شود و تأخیر در تأیید مشارکت آنها موجب تقابل و دو دستگی می‌شود که به نفع نظام سلامت کشور نیست.

دکتر کامیابی تصریح کرد: در مورد پزشک خانواده شهری هم موضع انجمن‌های پزشکان عمومی در سطح استانها این است که نظام ارجاع و پزشک خانواده راه نجات نظام سلامت کشور است اما بایستی اصلاح‌پذیر باشیم و از نظرات بدنه اجرایی طرح که پزشکان هستند بیشتر استفاده شود، در حال حاضر این فاصله بین پزشکان و مرکز تصمیم‌گیری اجرایی طرح نگران کننده است.

وی تاکید کرد: به هر حال انتخابات نظام پزشکی کشور اهمیت بالایی دارد زیرا نظام پزشکی به عنوان بزرگترین تشکل صنفی در کشور که بار فرهنگی و علمی و فرهیختگی بالایی دارد از وزن قابل توجهی در نظام جمهوری اسلامی برخوردار است ولی بهتر است همه چیز در قاعده بازی صورت بگیرد.

دکتر کامیابی بیان کرد: پیچیده کردن این موضوعات به هیچ جناح و گروهی کمکی نمی‌کند تنها رواج نوعی تفرقه قلمداد می‌شود که ضرر آن متوجه کل نظام سلامت و مشارکت‌پذیری پزشکان در کلیت نظام خواهد شد.

رییس انجمن پزشکان عمومی و نظام پزشکی استان کرمان گفت: انتخابات آتی نظام پزشکی پزشکان عمومی کشور از بصیرت و همبستگی کافی برخوردار خواهند بود و وظیفه خود را برای شرکت و انتخاب نمایندگان دلسوز و واقعی ادا خواهند کرد.

دکتر کامیابی رابطه با وضعیت فعلی انجمن پزشکان عمومی کشور اظهار کرد: انجمن‌های صنفی و علمی نقش مهمی در پیگیری و اصلاح امور دارند، در حال حاضر هیأت مدیره قبلی در محل ساختمان نظام پزشکی کشور مستقر است و مکاتبه هم می‌کند، اما انجمن‌های شهرستانی و استانی کار خودشان را انجام می‌دهند و رأی آنها نشانه عدم رضایت آنها از وضعیت موجود است.

وی افزود: به هر حال ما به عنوان منتخبین آنها وظیفه داریم امور مرتبط را پیگیری کنیم و در قطعنامه گردهمایی اخیر حدود ۳۵ انجمن در گیلان ما موظف شدیم که هر چه سریعتر تشریفات شروع به کار خود را پیگیری نماییم و در حال حاضر به عنوان نمایندگان انجمن‌های کشوری در حال فعالیت هستیم و جلسات منظمی داریم.

دکتر کامیابی اظهار کرد: انتظار می‌رود سازمان نظام پزشکی شأن و جایگاه خود را در نظام سلامت بشناسد و به سوی همگرایی طیف‌های مختلف حرکت کند، این حداقل انتظارست کارهای زیادی هست که باید به انجام برسد، در حال حاضر سوالات فراوانی از طرف پزشکان عمومی هست که بی جواب مانده و آنها انتظار دارند که بیش از این پیگیر مسائل و مشکلاتشان باشیم.

رییس انجمن پزشکان عمومی و نظام پزشکی استان کرمان در مورد انتظارات خود از وزارتخانه گفت: مصاحبه دکتر محققی در کرمان نشان از آن داشت که وزارت بهداشت در زمینه تصمیم‌گیری، تسریع خواهد کرد، آنها خوب می‌دانند که معوق نگه داشتن مطالبات صنفی زمینه رشد دیدگاههای رادیکال را فراهم می‌کند.

دکتر کامیابی ادامه داد: ما در تعامل با انجمن‌های پزشکان عمومی در سطح شهرستانها و استانهای کشور تلاش داشته‌ایم تا خویشتن‌داری و همکاری را سرلوحه کار قرار داده و از هرگونه تنش و تقابل جلوگیری کنیم، کارهای زیادی هست که باید انجام شود مثل پیگیری اصلاح طرح پزشک خانواده شهری و تثبیت جایگاه پزشکان عمومی در نظام سلامت کشور.

وی تاکید کرد: یادمان باشد که جایگاه‌ها تغییر می‌کند اما در نهایت همه ما به جامعه پزشکی تعلق داریم و به هر حال این جامعه خدمات و رفتارهای ما را فراموش نخواهد کرد.

رییس انجمن پزشکان عمومی و نظام پزشکی استان کرمان گفت: متاسفانه خیلی ها مدعی عدالت در عملکرد می شوند اما بنده رفتاری را که تا کنون نسبت به انجمن شده مصداقی از جفا به یک تشکل متعلق به پزشکان عمومی می دانم، ولی در حال حاضر باید ببینیم که رویکرد دکتر”طریقت”سرپرست جدید وزارت بهداشت در این مورد چیست، اما امیدوارم که این معضل در کوتاه مدت حل شود.

دکتر کامیابی افزود: انجمن های پزشکان عمومی شهرستانها و استانهای کشور با قدرت به کار خود ادامه خواهند داد و هیچ مجموعه‌ای بدون رضایت و همکاری بدنه خود به ساحل سلامت نخواهد رسید.

وی بیان کرد: معتقدیم بیش از تقابل به تلاش نیازمندیم و آینده پزشکان عمومی در کشور نباید بازیچه دست منافع شخصی و گروهی باشد، زیرا خدمات پزشکی مردم فصل الخطاب است و هیچکس نباید در تأمین منافع توام مردم و جامعه پزشکی خللی ایجاد کند.

دکتر کامیابی اظهار کرد: ایجاد احساس یأس و فاصله ما بین تصمیم‌گیران نظام سلامت و بدنه جامعه پزشکی موجب آسیب‌های فراوانی به ثبات اجتماعی و سلامت عمومی جامعه خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد:هیچ ناخدایی به تنهایی نمی‌تواند کشتی نظام سلامت را به ساحل امن برساند، از جامعه پزشکان عمومی هم که به رغم همه مشکلات صنفی و کم لطفی های نظام سلامت در این انتخابات به صورت فراگیر شرکت کردند تشکر می کنم و مجددا این عزیزان را به خویشتنداری برای حل مشکلات در چارچوب قانون توصیه می کنم و مطمئن هستم با توسعه این انسجام هر مشکلی قابل حل و فصل است.

پیشرفت های صورت گرفته در حوزه تربیت نیروی متخصص مهندسی پزشکی درایران قابل توجه است

دی ۳, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر دانشگاه ها

رییس دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر گفت: پیشرفت های به دست آمده در حوزه تربیت نیروی متخصص در حوزه مهندسی پزشکی در ایران در ۲۰ سال اخیر بسیار چشمگیر و قابل رقابت در حوزه های بین المللی است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا،‌ ˈفرزاد توحید خواهˈ امروز پنجشنبه در مراسم افتتاحیه نوزدهمین کنفرانس ملی مهندسی پزشکی ایران‌‌‌‌ اظهار داشت: پیشرفت های صورت گرفته در این مدت باعث شده که نه تنها ما فاصله چندانی با کشورهای پیشرفته نداشته باشیم بلکه بتوانیم با آنها وارد رقابت جدی شویم.

وی به تعداد دانشجویان رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه امیرکبیر اشاره کرد و گفت: هم اکنون ۵۰۰ دانشجوی در مقطع کارشناسی ارشد و ۹۰ دانشجو در مقطع دکترا در گرایش های مختلف این رشته مشغول تحصیل هستند.

توحیدخواه با بیان اینکه گرایش هایی مانند بیومکانیک و بیومتریال در این حوزه تدریس می شود، افزود: گرایش هایی نیز با عناوین اطلاعات پزشکی، مهندسی بافت و مهندسی ورزشی نیز در سال های اخیر راه اندازی شده است و تدریس می شود.

وی همچنین راه اندازی گرایش هایی همچون مدیریت بیمارستانی و مدیریت فناوری تجهیزات پزشکی را ازجمله برنامه های آتی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر برشمرد.

رییس دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر اظهار داشت: وجود صدها فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی در ایران باعث ایجاد تحولی عظیم در حوزه صنعت و مهندسی پزشکی در کشور شده است به گونه ای که هم اکنون در حوزه علوم مطرح دنیا همچون مهندسی بافت و ترمیم زخم، پیشرفت های حاصله در ایران در سطح دنیا مطرح است.

توحیدخواه تغییر نگرش سنتی به مهندسی پزشکی در کشور را یادآور شد و گفت: نگاه سنتی به این رشته که بیشتر حول کاربرد ابزار و وسایل پزشکی بود به سمت نگاه نوین درحال تغییر است.

وی افزود: در این نگاه جدید، مهندسی پزشکی به عنوان ماهیتی مستقل دیده می شود که در آن علاوه بر استفاده از کاربردهای سنتی،‌ به عنوان درک سیستم های پیچیده زیستی یاد شود که به ما این امکان را می دهد تا مشکلات را از این منظر حل کنیم.

ˈناصر فتوراییˈ دبیر اجرایی کنفرانس مهندسی پزشکی ایران نیز در این کنفرانس هدف از برگزاری این کنفرانس را ایجاد محیطی مناسب برای ارایه یافته های علمی و تبادل نظرات در زمینه های مختلف مهندسی پزشکی در حوزه های آموزشی و فعالیت های تحقیقاتی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه مقالات رسیده به این کنفرانس در ۱۰ محور موضوعی ارایه می شود، اظهار داشت: تعداد ۳۶۲ مقاله به دبیرخانه کنفرانس ارسال شده است که از این تعداد ۱۱۰ مقاله در روزهای برگزاری این کنفرانس ارایه می شود.

فتورای محورهای برگزاری نوزدهمین کنفرانس ملی مهندسی پزشکی ایران را سیکنال های بیولوژیکی، بیوانفورماتیک و اطلاعات پزشکی، مکانیک بافت و مهندسی بافت، پردازش تصاویر پزشکی، ابزار دقیق در پزشکی، بیومکانیک بافت نرم و سخت قلب و عروق، بیومکانیک حرکت و بیورباتیک، بیومواد و مواد در پزشکی، توان بخشی و تجهیزات پزشکی و آموزش تجاری سازی و استاندارد برشمرد.

وی به برگزاری ۱۱ کارگاه در حاشیه برگزاری این کنفرانس اشاره کرد و گفت: کارگاه تخصصی ماشین بیهوشی و آشنایی با دستگاه قلبی و ریوی از جمله موضوعات برگزاری این کارگاه ها است.

نوزدهمین کنفرانس ملی مهندسی پزشکی ایران با حضور جمعی از مسوولان، اساتید، پیشکسوتان و دانشجویان رشته مهندسی پزشکی در روزهای ۳۰ آذر و یکم دی ماه در دانشگاه امیرکبیر برگزار می شود.

احتمال شیوع اسهال و استفراغ در مناطق زلزله‌زده

رییس بیمارستان صحرایی شهرستان ورزقان گفت: با توجه به فصل تابستان و بحران حمام و دستشویی در مناطق آسیب دیده، احتمال شیوع اسهال و استفراغ وجود دارد که لازم است از این موضوع پیشگیری کرد.

دکتر صادق در گفت‌وگو با (ایسنا) ، با برشمردن مهم‌ترین مشکلاتی که بیمارستان صحرایی و مردم منطقه با آن درگیر هستند، اظهار کرد: اغلب مردمی که خانواده‌های خود را از دست داده‌اند به آسیب‌های روحی و روانی دچار شدند. ضمن اینکه از دیروز هم موج اسهال و استفراغ شروع شده است.وی در ادامه با بیان اینکه بیمارستان صحرایی در نخستین سال پس از وقوع زلزله ایجاد شد، افزود: این بیمارستان به ۱۵۰ دستگاه آمبولانس و ۱۰۰ تیم پزشکی مجهز است و با کمک بسیج جامعه پزشکی، سپاه عاشورا، دانشگاه علوم تبریز و اورژانس ۱۱۵ ایجاد شده است.

صادق در ادامه اظهار کرد: از نخستین روزهای وقوع حادثه تاکنون تیم‌های اورژانس به مناطق مختلف اعزام، بیماران را به بیمارستان صحرایی منتقل و پس از رسیدگی‌های اولیه در صورت نیاز به بیمارستان‌های تبریز منتقل می‌کردند.وی افزود: در حال حاضر از تعداد افرادی که زیر آوار مانده بودند، کاسته شده است اما روزانه تعدادی بیمار که از نظر روحی و روانی آسیب دیده‌اند، ویزیت می‌شوند. ضمن اینکه تعدادی نیز به خاطر بیماری‌های میکروبی و … توسط تیم‌های اورژانس به بیمارستان منتقل می‌شوند.

به گفته وی بیمارستان صحرایی کوثر از نظر تجهیزات درمانی هیچ‌گونه مشکلی ندارد اما آنچه بیماران را تهدید می‌کند، بیماری‌های عفونی همچون اسهال و استفراغ است.رییس بیمارستان صحرایی کوثر در ادامه عنوان کرد: تعدادی از مراجعین نیز بیمارانی هستند که بیماری‌هایی نظیر فشارخون و دیابت داشته و داروهای آنها در زیر آوار مانده است.صادق در پایان عنوان کرد: در نخستین روز پس از وقوع زلزله، زایمانی طبیعی توسط تیم تخصصی مامایی و زنان بیمارستان انجام و نوزاد پسری که «علی» نامیده شد به دنیا آمد.

استرس و بی خوابی از عمده ترین علل ابتلا به «فیبرومیالژیا» است

تیر ۳۱, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر دانشگاه ها

یک فوق تخصص روماتولوژی با بیان اینکه خستگی، کوفتگی، بی حالی و بی رمقی بارزترین نشانه های ابتلای ۱۵ درصدی افراد جامعه به بیماری فیبرومیالژیا است، گفت: استرس، کم تحرکی و بی خوابی از عمده ترین علل ایجاد این عارضه هستند.

دکتر محمدمهدی امام در گفت وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پاسخ به این پرسش که عمده ترین علت مراجعه مردم به کلینیک های روماتولوژی چیست، اظهار کرد: روماتولوژی علمی است که با بیماری های مفاصل و عناصر اطراف آن در ارتباط است. بنابراین آرتروز شایع ترین علت مراجعه به روماتولوژیست هاست.

وی ضمن بیان اینکه آرتروز شایع ترین بیماری مفصلی نیز هست، گفت: بیماری های دیگری نیز وجود دارند که ممکن است بسیاری از مردم درباره آنها اطلاع چندانی نداشته باشند. “فیبرومیالژیا” از جمله آنهاست که درصد شیوع بالایی هم دارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: فیبرومیالژیا در زنان بیشتر مشاهده می شود. خستگی، کوفتگی، بی حالی، بی رمقی و خوابی که شادابی به همراه ندارد از علائم ابتلا به این بیماری است.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد جامعه بر اساس شرایط ممکن است به فیبرومیالژیا مبتلا باشند، گفت: حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد مراجعان به کلینیک های روماتولوژی حتی اگر بیماری دیگری داشته باشند، همزمان گرفتار فیبرومیالژیا نیز هستند.

امام اضافه کرد: این بیماری با سندرم خستگی مزمن که به دنبال عفونت های ویروسی رخ می دهد، تفاوت دارد. اما فیبرومیالژیا به دنبال استرس، کم تحرکی و بی خوابی ایجاد می شود. بسیاری از افراد که صبح ها خسته هستند و رمق بیدار شدن از خواب را ندارند گرفتار این عارضه اند.

این فوق تخصص روماتولوژی با بیان اینکه در فاز بعدی بیماری های روماتیسمی درصد شیوع بالایی دارند، گفت: یک درصد افراد جامعه به آرتریت روماتوئید مبتلا هستند، البته آرتریت روماتوئید یک تورم مفصلی قابل درمان است.

وی ضمن تاکید بر مراجعه زودهنگام مبتلایان به تورم مفصلی و بیماری های روماتیسمی به پزشکان متخصص، اظهار کرد: درمان بیمار های مفصلی دارای یک بازه زمانی طلایی است و اگر از دست برود، تخریب مفاصل آغاز می شود.

امام با بیان اینکه عمده بیماران ما مبتلایان به بیماری های پوکی استخوان، فیبرومیالژی، آرتروز، کمر درد و رماتیسم های مفصلی هستند، گفت: در این میان فیبرومیالژی دارای راهکارهای درمانی بوده و کاملا بهبود می یابد.

برای رفع بوی دهان، روی زبانتان مسواک بکشید

یک متخصص بیماری های دهان و دندان گفت: در صورتی که پرزهای چشایی زبان بزرگ باشد هنگام مسواک زدن روی زبان را هم مسواک بکشید تا بوی بد دهان رفع شود.

 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، دکتر داوودی با بیان اینکه عوامل تولید بوی بد دهان به چند دسته تقسیم می شود، به گیرغذایی به عنوان یکی از عوامل بروز این عارضه اشاره کرد و علت هایی مانند پوسیدگی دندان، پر کردن بد دندان، گیر کردن غذا بین پرزهای چشایی زبان و حفره های لوزه در عمق لوزه، همچنین استفاده از دندان مصنوعی و گیر کردن غذا زیر روکش آن را از عوامل ایجاد گیر غذایی برشمرد.

وی در خصوص دیگر عوامل بوی بد دهان گفت: بیماری های گوارشی بویژه بیماری های معده و همچنین سینوزیت به علت ترشح چرک از پشت حلق، بیماری های لثه به دلیل میکروارگانیسم ها سبب تولید بوی بد در حفره دهان می شود.

داوودی در خصوص پیشگیری از ایجاد بوی بد دهان نیز گفت: بیمار باید برای جلوگیری از بروز این معضل، بهداشت دندان را رعایت کند و به طور مرتب مسواک کند و اگر دندان پوسیده ای دارد برای درمان آن اقدام کند.

این متخصص بیماری های دهان و دندان ادامه داد: اگر بوی بد دهان مربوط به لوزه ها باشد در صورت تشخیص پزشک معالج با جراحی لوزه ها خارج می شوند و اگر مشکل خیلی جدی نباشد فرد می تواند با قرقره کردن آب نمک ته حلق و با فشار خارج کردن آن از دهان خرده غذاها از لوزه خارج کند.

داوودی افزود: در صورتی که پرزهای چشایی زبان بزرگ باشد هنگام مسواک زدن روی زبان را هم مسواک کشید، ولی اگر خیلی بزرگتر از حد نرمال باشد که اصطلاحا به آن زبان مودار گفته می شود توسط پزشک با لیزر جراحی می شود و یا با قیچی برداشته می شود.

وی در خصوص بیماران مبتلا به سینوزیت گفت: برای رفع بوی بد دهان به علت بیماری سینوزیت می توان با بالا کشیدن آب ولرم از ناحیه بینی و خارج کردن آن از دهان را به منظور رفع آن انجام داد و یا با عمل جراحی سینوزیت را درمان کرد و یا درمانهای آنتی بیوتیک را زیر نظر پزشک ادامه داد.

وی خاطرنشان کرد: مصرف غذاهای بودار، سیگار و مصرف مواد مخدر می توانند سبب بوی بد دهان شوند.

isna

مراجعه بیماران نادر پوستی از کشورهای همسایه به ایران برای درمان

تیر ۱۳, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر دانشگاه ها

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بسیاری از بیماران کشورهای همسایه که بیماری های نادر پوستی دارند برای درمان به مرکز آموزشی – تخصصی رازی تهران مراجعه می کنند.
مراجعه بیماران نادر پوستی از کشورهای همسایه به ایران برای درمان
دکتر وحیده لاجوردی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این بیماران که بیماری های آنان را موارد زیادی تشکیل می دهد شامل بیمارانی از کشورهای عراق ، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و کشورهای دیگر منطقه اند.
وی با اشاره به اینکه این بیماران شامل موارد بسیاری از بیماری های پوست از جمله نوزادان مبتلا به ماستوسیتوز جلدی منتشر ، Tinea faceie، اسکرونولودرما ،لیومیوما ، ماستیوما ( mycetoma) و لوپوس ولگاریس در همراهی پامفیگوس دلقارس می شوند افزود: هر چند این بیماری ها موارد سخت و پیچیده ای نیستند ولی ارائه این موارد در همایش ها و معرفی آنها و بحث در مورد پاتولوژی ضایعات و درمان و پیگیری برای بهره مندی متخصصین پوست از تجربیات مفید به شمار می رود .
لاجوردی خاطر نشان ساخت : درماتیت صورت ( Tinea facei)نوعی شایع از عفونتهای درماتوفیتی است ولی علت جدا کردن آن به عنوان یک entity جداگانه از درماتوفیت بدن ( tinea corporis ) بالا بودن احتمال اشتباه در تشخیص این بیماری می باشد .
دکتر لاجوردی تصریح کرد : Tinea facei ممکن است حاشیه آنولار و برجسته مشخصه سایر درماتوفیتها را نداشته باشد که علاوه بر شرح حال بدتر شدن ،ضایعات با نور آفتاب منجر به تشخیص اشتباه بیماریهایی چون DEL (erythematosas Discoid lupus) ، PLE ( Polsmarphic liyht eruptiar) و حتی آکنه روزاسه میشود.
وی اظهار داشت : استفاده از استروییدهای موضعی نیز بافت تغییر نمای بالینی و اشتباه در تشخیص می گردد که لازم است در برخورد با هر ضایعه اریتماتواسکواموس با شروع اخبر ( خصوصا در صورت حشایه مشخص با پوسچول در سطح ضایعه ) تشخیص درماتوفیت را مد نظر قراردهیم و اسمیر koh به عمل آوریم

پروند الکترونیک سلامت برای ۱۱۲ هزار ایرانی تشکیل شد

اردیبهشت ۶, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر دانشگاه ها

قائم مقام معاونت بهداشتی وزارت بهداشت گفت: پروژه پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان در حال کامل‌شدن است و تاکنون برای ۱۱۲ هزار نفر در کشور تشکیل شده است.

به گزارش  فارس، محمد شریعتی در سمینار یک روزه پرونده الکترونیک سلامت که عصر امروز در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، اظهار داشت: طی سال‌های گذشته تلاش‌های زیادی در زمینه پرونده الکترونیک سلامت انجام شد و اجرای این برنامه در قانون برنامه پنجم نیز تأکید شده است.

وی افزود: پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان پرونده‌ای یکپارچه و تحت وب است و در حال حاضر به صورت پایلوت در شهرهای ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر سه استان خوزستان، سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری در حال اجراست.

شریعتی یادآور شد‌:‌ مشکلاتی که در این زمینه با آن مواجه هستیم ارتباط مستقیم با پروژه پرونده الکترونیک سلامت ندارد و بیشتر آنها مربوط به زیرساخت‌های اجرای این طرح است.

وی با بیان اینکه پرونده الکترونیک سلامت در حال کامل شدن است،‌ تصریح کرد: در حال حاضر ۱۱۲ هزار نفر پزشک خود را در سیستم پرونده الکترونیک سلامت انتخاب کردند و درصد بالایی از این تعداد ویزیت پایه شدند.پرونده الکترونیک سلامت به روستاها هم خواهد رسید.

در ادامه این نشست آرش رشیدیان، رئیس مرکز ملی تحقیقات سلامت وزارت بهداشت اظهار داشت: الکترونیک کردن پرونده سلامت به منظور ارائه خدمات پزشکی بحث داغ دنیاست که هم پر هزینه و هم پر چالش است. به عنوان مثال در انگلیس طی چند سال اخیر میزان هزینه سلامت با وجود این پرونده افزایش یافته شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر زیرساخت‌های خوبی در کشور برای اجرای این پروژه وجود دارد. این پرونده فقط مربوط به پزشک خانواده نیست و می‌تواند چالش‌های زیادی از نظام سلامت را حل کند.

وزیر بهداشت خبرداد: تکمیل شبکه های بهداشتی و درمانی روستایی،امسال

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: شبکه های بهداشتی و درمانی روستایی کشور، تا پایان امسال تکمیل خواهد شد.  دکتر مرضیه وحید دستجردی، در شهرستان کوثر در اردبیل، هدف از اجرای این طرح را کاهش هزینه رفت و آمد روستائیان به شهرها برشمرد.

 

مرضیه دستجردی افزود: دانشگاه های علوم پزشکی کشور موظف شده اند، آنچه را که شبکه های بهداشت و درمان روستایی نیاز دارد، تامین کنند.

وی همچنین گفت: برای استخدام ۲۳هـزار پرستار، منتظر تصمیم مجلس و برنامه پنجم توسعه هستیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: ۱۶۰ هزار پرستار در این وزارتخانه تربیت شده اند، که از این تعداد ۱۰۰  هزار نفر شاغل هستند.

دکتر مرضیه وحید دستجردی در ادامه از شناسنامه دار کردن شرکت های تجهیزات پزشکی، نظام مند کردن عرضه و توزیع تجهیزات پزشکی، تدوین و نهایی کردن دستورالعمل نظام ارجاع مبتنی بر پزشک خانواده، تدوین نقشه جامع علمی سلامت و نقشه تحول نظام سلامت و تهیه بانک اطلاعات شاخص های ارزیابی عملکرد برای بهبود ایمنی راهها و بانک اطلاعات آمار تعداد مصدومان ناشی از تصادفات در کشور خبر داد.

دستجردی گفت: از ابتدای امسال، برنامه ارتقای اورژانس بیمارستانی اجرا و ستاد ویژه ای هم برای این کار تشکیل شده است.

وزیر بهداشت به افزایش بیماران سرطانی در اردبیل اشاره و اضافه کرد: تدابیر لازم در این باره اندیشیده شده و توسعه درمانی و بهداشتی این استان از مصوبات این سفر است.

شهادت یکی از پرسنل اورژانس خوزستان حین انجام وظیفه

مهر ۲۰, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر دانشگاه ها

یکی از پرسنل خدوم فوریت های پزشکی اهواز هنگام انجام وظیفه به شهادت رسید.

 

به گزارش وب­دا شب گذشته در پی حضور نیروهای اورژانس بین جاده ای ستاد فوریت های پزشکی اهواز در محل حادثه و پس از آن که نیروهای اورژانس مشغول مداوای مصدومین حادثه بودند یک دستگاه تریلر عبوری در برخوردی شدید با چند دستگاه سواری و آمبولانس اورژانس پیش بیمارستانی باعث کشته شدن مرحوم صادق اصلان لو که مشغول رسیدگی به مصدومین تصادف قبلی در همان محل بود شد.

بر پایه این گزارش رییس و هیئت رییسه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ضمن ابراز همدردی با خانواده مرحوم اصلانی و تسلیت به مدیریت و پرسنل اورژانس استان خوزستان برای آن مرحوم علو درجات را از خداوند متعال خواستار شدند.

پایگاه اطلاع رسانی وب­دا مراتب همدردی خود را با خانواده مرحوم اصلانی اعلام داشته و برای پرسنل خدوم ستاد فوریت های پزشکی سراسر کشور آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون در خدمت رسانی به حادثه دیدگان حوادث ترافیکی را آرزو می کند.

ضرب و شتم پزشک و کارمند بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد

مهر ۲۰, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر دانشگاه ها

مجادله لفظی بیمار و دو همراه وی با پزشک و منشی بیمارستان بر سر جراحی و ترخیص بیمار منجر به درگیری فیزیکی بین آنان و ضرب و شتم پزشک و کارمند بیمارستان شهیدهاشمی‌نژاد مشهد شد.

به گزارش وب‌دا، این حادثه که نیمه شب جمعه گذشته در بیمارستان مذکور رخ داد با دخالت نیروی انتظامی و دستگیری ضاربان خاتمه یافت.

بنابراین گزارش فرمانده کلانتری طبرسی جنوبی مشهد در این خصوص گفت: دو برادر که به همراه پدرشان برای معالجه به بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد مراجعه کرده بودند بر سر موضوع «ویزیت» با پزشک و منشی بیمارستان درگیر شدند که بر اثر این درگیری جراحاتی از ناحیه صورت به پزشک و منشی بیمارستان وارد شده به گونه‌ای که قسمتی از لب پزشک دچار پارگی شد.

سرهنگ اسماعیلی اضافه کرد: مأموران کلانتری طبرسی جنوبی که در بیمارستان حضور داشتند متهمان را دستگیر و بلافاصله به داخل خودروی گشت پلیس که مشغول انجام وظیفه در همان اطراف بود انتقال دادند.

وی حالت دو متهم مذکور را بر اثر مصرف مشروبات الکلی غیرعادی توصیف کرد و اظهار داشت: طبق آزمایشات انجام شده نتیجه تست الکل این دو برادر مثبت بوده و با هماهنگی مقام قضایی، پرونده‌ای در این زمینه تشکیل و به دادگاه ارسال شده است.

گفتنی است پس از حادثه جراحت چشمی برای دو پرستار یاسوجی در ماه گذشته و شکسته شدن بینی یک بهیار در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد و ضرب و جرح بهیار دیگری در بیمارستان مصطفی خمینی تهران طی هفته‌های گذشته این پنجمین حادثه از این نوع بوده است که منجر به ایراد جراحات به نیروهای خدوم پزشکی و پرستاری می‌شود.

لازم به ذکر است وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی هفته پیش با ابلاغ دستوری به رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از آنان خواست در کلیه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی پایگاه نیروی انتظامی مستقر کنند.

ایران پیشرو در زمینه مشاوره پزشکی از راه دور

حضور دانشمندان خارجی در کشورمان برای تبادل علمی؛ ایران پیشرو در زمینه مشاوره پزشکی از راه دور
پیشرفت های ایران در زمینه انتقال تصاویر پزشکی از راه دور و مشاوره های پزشکی،موجب شده تا دانشمندان خارجی به منظور تبادل علمی و ارائه راهکارهای جدید پزشکی در “سمپوزیوم بیمارستان الکترونیکی و تله مدیسین” که نوزدهم و بیستم مهرماه در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی برگزار می شود،حضور یابند.
     
 ماشاء اله ترابی ،مشاور انفورماتیک رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و دبیر ستاد نوآوری در گفتگو باخبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت:این سمپوزیوم به منظور ارائه دستاوردهای جدید میان دانشمندان داخلی و خارجی برگزار می شود.

وی ادامه داد:هدف از برگزاری این سمپوزیوم،بحث و تبادل نظر مدیریت دانش بالینی در کشور است.

ترابی اظهار داشت:توسعه فضای مجازی در بیمارستان،شرایط مناسبی را برای ارائه خدمات به خانواده ها و ارتقا همزمان خدمات پزشکی فراهم می آورد.

ترابی در خصوص پیشرفت ایران در زمینه “تله مدیسین” خاطرنشان کرد:ما از نظر مباحث علمی همطراز با دیگر کشورها هستیم و در بحث مدل های پیاده سازی در دنیا حرف نخست را می زنیم.

وی یاداور شد:کشور ما در زمینه انتقال تصاویر پزشکی از راه دور،مشاوره های پزشکی از راه دور و توسعه فعالیت ها در حوزه های تخصصی و همچنین در زمینه آزمایشگاه و ارسال الکترونیک نتایج آزمایشی،نیز پیشرفت های زیادی داشته است.

سوء‌استفاده‌کنندگان از عنوان طب سنتی به دادگاه معرفی می‌شوند

متأسفانه برخی از این مدعیان در حیطه‌هایی که مردم گرفتارند و بیماری‌هایی که گاهی درمان آنها با پزشکی نوین و مدرن به آسانی میسر نیست یا مشکل است وارد می‌شوند و از این طریق سوء استفاده می‌کنند، در مورد عطاری‌ها هم همین طور است، عطاری جای تجویز و درمان بیماری نیست، البته بسیاری از داروهای امروزی منشأ گیاهی دارند اما تجویز گیاهان دارویی از سوی افراد غیرمتخصص و فاقد صلاحیت، دخالت در امور پزشکی و خلاف است.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: ادعاهای عجیب و غریبی مانند ضرر داشتن چای، نمک تصفیه یا استفاده از نعل اسب به جای قرص آهن هیچ ربطی به طب سنتی ندارد و وزارت بهداشت مدعیان طب سنتی را که با بیان ادعاهای‌ غیرعلمی، سلامت مردم را به بازی می‌‌گیرند به دادگاه معرفی می‌کند.

به گزارش فارس، حسن امامی رضوی،در برنامه نبض با موضوع « طب سنتی از واقعیت تا عمل» که از شبکه خبر پخش شد، افزود: ادعاهایی مثل استفاده از نمک دریا و ضرر داشتن نمک تصفیه یا مضر بودن چای یا استفاده از نعل اسب به جای قرص آهن و از این قبیل حرف‌ها که توسط برخی مدعیان طب سنتی ابراز می‌شود، هیچ ربطی به طب سنتی ندارد.

وی‌ ادامه داد: طب سنتی جایگاه خاص خودش را دارد اما برای اینکه از علمی بودن مطالب آن مطمئن شویم و سلامت مردم را با حرف‌های غیرعلمی به خطر نیندازیم، دانشکده طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی تهران تشکیل شده است که هر ادعای مرتبط با طب سنتی را بعد از کارآزمایی بالینی و مطمئن شدن از علمی بودن آن معرفی می‌کند.

معاون وزیر بهداشت گفت: علم پزشکی امروز از اصول دقیق علمی پیروی می‌کند و نمی‌توان از اصولی که مربوط به ۲ هزار سال پیش است و امروز جایگاه علمی آنها مورد تأیید نیست و منسوخ شده است، پیروی کرد. توصیه‌هایی مانند اینکه می‌گویند مردم نمک غیرتصفیه دریا بخورند آیا در شرایطی که می‌دانیم نمک خاک آلود آلودگی میکروبی دارد باز هم باید اصول علمی را کنار بگذاریم و سلامت مردم را به خطر بیندازیم.

وی پس از مشاهده فیلمی از فردی که در آن مدعی بود باید مردم نمک تصفیه شده را کنار بگذارند یا چای نخورند افزود: افرادی که چنین ادعاهایی می کنند متأسفانه در جامعه کم نیستند و ادعا می‌کنند که با چنین روش‌هایی می‌توانند برخی بیماری‌ها را مداوا کنند، وزارت بهداشت از مردم می‌خواهد قبل از مراجعه به این افراد با افراد مطلع و مراجع قانونی و علمی مشورت کنند.

امامی رضوی گفت: متأسفانه برخی از این مدعیان در حیطه‌هایی که مردم گرفتارند و بیماری‌هایی که گاهی درمان آنها با پزشکی نوین و مدرن به آسانی میسر نیست یا مشکل است وارد می‌شوند و از این طریق سوء استفاده می‌کنند، در مورد عطاری‌ها هم همین طور است، عطاری جای تجویز و درمان بیماری نیست، البته بسیاری از داروهای امروزی منشأ گیاهی دارند اما تجویز گیاهان دارویی از سوی افراد غیرمتخصص و فاقد صلاحیت، دخالت در امور پزشکی و خلاف است. صرف نابه‎جا و به میزان نادرست همین گیاهان هم حتماً عوارض دارد ضمن اینکه فرد بیمار را از درمان علمی دور می کند.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: معاونت غذا وداروی وزارت بهداشت نیز چندی پیش ورود عطاری‌ها را به حوزه درمان چاقی، لاغری یا درمان اعتیاد و هر گونه درمان ممنوع کرد و بر اساس این ابلاغیه با عطاری‌هایی که در حوزه درمان وارد می‌شوند، برخورد می‌شود.

امامی رضوی در پاسخ به این پرسش که چرا این مراکز پلمب نمی‌شوند، گفت: البته عطاری‌ها در یک حیطه محدود و فروش مواد بی‌ضرری مثل گلاب، عرق نعنا و نبات که بی‎ضرر هستند می‌توانند وارد شوند اما تجویز دارو برای درمان بیماری‌ها در صلاحیت این مراکز نیست و خلاف است، عطاری‌ها مجوز ورود به کار پزشکی را ندارند.
* آیین‎نامه طب سنتی ابلاغ می‌شود

وی ادامه داد: تشکیل دانشکده طب سنتی نیز به همین خاطر بوده است که محدوده های قانونی و مجاز طب سنتی تعریف شود و به زودی با همکاری این دانشکده آیین‌نامه مربوط به خدمات طب سنتی از سوی وزارت بهداشت تدوین و ظرف چند ماه آینده ابلاغ می‌شود. خدمات طب سنتی متأسفانه فقط محدود به این نمی‌شود که فلان ماده غذایی را بخورید یا نخورید بلکه اعمال مسائلی مانند حجامت، ماساژ درمانی و … هم انجام می‌شود که باید ساماندهی شود.

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که چرا وزارت بهداشت در برابر مدعیان طب سنتی سکوت کرده است گفت: ما سکوت نکرده‌ایم و برخی از این مدعیان به دادگاه‌های صالحه معرفی شده‌اند و ما منتظریم که مراجع قضایی در این زمینه رأی صادر کنند.

وی گفت: بنده واقعاً از این وضعیت نگرانی دارم و نمی‌دانم اگر این مدعیان که چنین ادعاهایی را به نام طب سنتی می‌کنند اگر فردا فردی به توصیه‌های غیرعلمی آنها گوش داد و بیماریش تشدید شد، چگونه در برابر خدا می‌خواهند پاسخگو باشند.

محمدرضا شمس اردکانی، رئیس دانشکده طب سنتی نیز در این میزگرد گفت: ادعاهایی که به نام طب سنتی می‌شوند مانند ضرر داشتن چای، انداختن نعل اسب در آب و خوردن آب آن به جای قرص آهن یا حذف نمک تصفیه شده، ادعاهای عجیب و غریبی است و مورد تأیید طب سنتی نیست.

وی گفت: طب سنتی مبنای خاص خودش را دارد و در مواردی می‌تواند در کنار طب نوین امروز و مکمل آن باشد اما ما نمی‌توانیم دستاوردهای عظیم طب نوین را که بر مبنای اصول علمی و کارآزمایی بالینی است نفی‌کنیم . توصیه‌های طب سنتی نیز باید بر مبنای علمی و بعد از کارآزمایی بالینی علمی مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: دانشکده طب سنتی هم آمده است تا با آموزش علمی اصول طب سنتی و پذیرش دانشجو از بین پزشکان عمومی که با اصول علم پزشکی آشنایی دارند این مشکلات را حل کند.

وی افزود: اگر ابن‎سینا یا رازی هم امروز زنده بودند حتماً از دستاوردهای عظیم علم پزشکی امروز و تجهیزات دقیق تشخیصی،‌ آزمایشگاهی و درمانی امروز استفاده می‌کردند و دانش خود را به روز می‌کردند.

به گزارش فارس، برخی مدعیان طب سنتی با انتشار سی‎دی‌هایی در سطح جامعه به ترویج برخی روش‌ها مانند تیغ زدن پشت لاله گوش برای درمان زردی نوزاد، انداختن نعل اسب در آب و خوردن آب آن به جای مصرف قرص آهن یا منع مصرف چای و برخی موضوعات دیگر درباره بهداشت زنان پرداخته‌اند که برخی از موارد آن موضوع بحث این میزگرد خبری بود.

تدوین نقشه جامع علمی برای دستیابی به اهداف سلامت جامعه

مهر ۱۷, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر دانشگاه ها

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تدوین نقشه جامع علمی برای دستیابی به اهداف بخش سلامت خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار وب‌دا دکتر محمدعلی محققی در جمع خبرنگاران گفت: برای تدوین نقشه جامع علمی کشور بیش از ۳۰۰ نفر از مدیران حوزه آموزش پزشکی خدمات سلامت را ارائه می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه اصلی‌ترین مؤلفه مطرح شده در این نقشه تحول نوآورانه است، گفت: تحول نوآورانه در نظام آموزش پزشکی به صورت ادغام این آموزش به صورت تلفیقی در در نظام ارائه خدمات سلامت کشور ما نمود پیدا کرده است.

وی در تشریح نقشه جامع علمی کشور گفت: این نقشه مجموعه‌ای متشکل از سیاست‌ها، راهبردها، اقدامات و الزام‌هایی است که شامل زیرساخت‌ها با مقررات و قوانین حوزه سلامت و کارکردها‌ی اصلی حوزه معاونت دانشگاه می‌شود.

به گفته دکتر محققی؛ کارکردهای اصلی معاونین دانشگاه شامل سیاستگذاری مدیریت، اجرای پژوهش‌ها، ظرفیت تولید دانش، انتشار و استفاده عمومی از دانش تولید شده و تحصیل منابع علمی است.

وی با بیان اینکه توسعه منابع انسانی یکی از مؤلفه‌های اصلی بخش آموزشی محسوب می‌شود، افزود: کارآفرینی نوآورانه، ارائه خدمات سلامت با توجه به مشارکت جامعه و توسعه ارتباطات به عنوان نقشه جامع علمی سلامت مطرح می‌شود.

دکتر محققی با بیان اینکه ۶ محور برای اجرایی کردن نقشه جامع علمی کشور در نظر گرفته شده، گفت: مرحله اول شامل اولویت دادن به علم و فناوری اطلاعات است که پاسخگوی نیاز سلامت جامعه است.

وی به محور دوم نقشه جامع علمی کشور که حضور مؤثر در عرصه بین‌المللی است اشاره کرد و اظهار داشت: بنابراین بایستی آموزش پزشکی در صحنه‌های علمی و بین‌المللی پررنگ باشد.

دکتر محققی گفت: محور سوم در اجرای نقشه جامع علمی تکمیل چرخه نوآوری است که این باعث بکارگیری، عملیاتی شدن و اجرای روش‌های جدید در تشخیص و پیشگیری از بیماریها می‌شود.

معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: تولید داروهای جدید، بهره‌گیری از روش‌های نوین در آموزش، تکمیل چرخه نوآوری که به آن در مدیریت جامع علمی کشور اشاره شد، سبب تطور و دگرگونی نظام آموزش پزشکی می‌شود.

وی به محورهای دیگر اشاره و تأکید کرد: صیانت از منابع ملی و اجرای تحول نظام آموزش پزشکی سندی درخشان است که در نظام آموزش پزشکی مطرح می‌شود.

دکتر محققی با اشاره به محور آخر گفت: تغییر گفتمان علمی به گفتمان مسلط جامعه در علوم پزشکی آخرین مرحله سند جامع کشور است.

معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی بیان کرد: همچنین نظام آموزش پزشکی براساس نقشه جامع علمی به نقطه‌ای برسد که نه تنها مصرف کننده باشد بلکه سایر بخش‌ها و سلامت جامعه را تأمین کند.

وی با بیان اینکه در بخش سلامت می‌توانیم تولیدکننده درآمد برای سایر بخش‌های پزشکی کشور باشیم، افزود: یکی از راهکارهای اجرای این سند بنیادگذاری جامعه دانشگاهیان است که اجرای سند نقشه جامع علمی کشور در حوزه معاونت آموزشی مطرح شده است.

وی با تأکید بر اجرای نقشه جامع علمی کشور در سال ۸۹-۸۸ افزود: کلیه ارگان نظام آموزش پزشکی کشور مانند دانشگاه‌ها، بخش‌های علمی و تخصصی انجمن‌های علمی و مجموع آموزش مداوم کشوری در اجرای این نقشه تأثیرگذار است.

سازمان‌های بیمه‌گر مطالبات معوقه پزشکان را هرچه سریعتر بپردازند

مهر ۱۷, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, خبر دانشگاه ها

  رییس انجمن پزشکان عمومی کشور با ارسال نامه‌ای به وزیر رفاه و تأمین اجتماعی خواستار پرداخت هر چه سریعتر مطالبات معوقه جامعه پزشکی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، دکتر حسن هویدا، طی نامه‌ای از صادق محصولی، وزیر رفاه و تأمین اجتماعی درخواست کرد با توجه به مشکلات و هزینه‌های سنگین اداره مطب‌ها و مراکز درمانی، اقدامات لازم برای پرداخت هر چه سریعتر مطالبات معوقه جامعه پزشکی توسط سازمان‌های بیمه گر صورت گیرد.

در این نامه آمده است: علیرغم مکاتبات عدیده با وزارت رفاه و تأمین اجتماعی متأسفانه هنوز شاهد تأخیر در پرداخت مطالبات ناچیز پزشکان از سوی بیمه‌های پایه می‌باشیم. قریب هشت ماه است که پزشکان و مرکز درمانی وجهی را بابت خدمات ارایه شده به بیماران دریافت نکرده‌اند!!! آیا فکر شده است که این عزیزان هزینه‌های زندگی خود و فرزندان، حقوق و حق بیمه منشی، بهاءآب و برق و تلفن و سایر خدمات را چگونه و از چه محلی باید پرداخت نمایند. مطمئناً مستحضر هستید که تأخیر در پرداخت هزینه‌ها پزشکان را با چه جریمه‌هایی نظیر قطع آب، برق، تلفن و … روبرو می‌کند.

دکتر هویدا در این نامه می افزاید : انجمن پزشکان عمومی ایران با توجه به مشکلاتی که برای همکاران بوجود آمده مصراً از حضرتعالی استدعا دارد دستور فرمایید سازمان‌های بیمه‌گر هر چه سریع‌تر نسبت به تأمین اعتبار و پرداخت مطالبات معوقه این گروه از جامعه پزشکی که عمدتاً در اداره امور زندگی با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌باشند، اقدام نمایند.

کنگره آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت برگزار می‌شود

مهر ۱۴, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر دانشگاه ها

اولین کنگره بین المللی و چهارمین کنگره ملی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ۲۷ لغایت ۲۹ اردیبهشت ماه سال آینده در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار می گردد.

علیرضا جوادزاده رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا با اعلام این خبر گفت: آخرین دستاوردها و دانش بهداشت در اولین کنگره بین المللی و چهارمین کنگره ملی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وی گفت: برگزاری این رویداد علمی امکان تبادل آخرین دستاوردها در زمینه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت به منظور بررسی عمیق چالش های پیش رو جهت دست یابی عموم مردم به زندگی سالم را برای دانشمندان و محققین فراهم خواهد ساخت.

وی افزود: بدیهی است تغییرات سریع جهانی در الگوی بیماری‌ها و سلامت، افق جدیدی را در عرصه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایجاد نموده که این امر تبادل آخرین یافته ها و تجارب جهت بیان چالش های مطرح در حوزه آموزش و ارتقا سلامت را به عنوان رسالت مشترک محققین و دانشمندان از یک سو و مسئولین نظام سلامت از سوی دیگر ایجاب می نماید و این کنگره فرصت مناسبی جهت تبادل اطلاعات و تجارب اساتید و پژوهشگران در زمینه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت فراهم خواهد آورد.

پرونده الکترونیکی سلامت در برنامه پزشک خانواده اجرا می‌شود

معاون درمان وزارت بهداشت؛

پرونده الکترونیکی سلامت در برنامه پزشک خانواده اجرا می‌شود
معاون درمان از ایجاد پرونده الکترونیکی سلامت همزمان با اجرای طرح پزشک خانواده خبر داد.
به گزارش خبرنگار وب‌دا دکتر امامی رضوی در گردهمایی مسئولین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رفاه و تامین اجتماعی که به منظور روند پیشرفت برنامه پزشک خانواده در سه استان کشور برگزار شده بود، گفت: با ایجاد پرونده الکترونیک سلامت می‌توانیم خدمات روان‌تری در قالب برنامه پزشک خانواده به هم‌وطنان ارائه دهیم.

وی به بازدید وزیر بهداشت به همراه تیم ۳۰ نفره از استان خوزستان که در حال حاضر برنامه پزشک خانواده به صورت پایلوت در آن اجرا می‌شود، اشاره کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این سفر، هماهنگی میان مسئولان اجرایی دانشگاه‌های علوم پزشکی و مسئولان بیمه‌ای استان‌ها بود.
وی در ادامه به فلسفه پزشک خانواده اشاره کرد و در تشریح گفت: در حال حاضر چالش‌های زیادی در ارائه خدمات در بهداشت و درمان داریم. همچنین بحث بیمه سلامت و نگاه کلی که سلامت مردم در سطح کشور به عنوان تکلیف در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه آمده است، نیز با مشکلاتی مواجه است.
دکتر امامی رضوی با بیان این که در حال حاضر پراکندگی ارائه خدمات را نیز داریم و دیده می‌شود که بیمه‌ها درمان مستقیم نیز دارند، گفت:  همچنین بیمه‌های تأمین اجتماعی، خدمات درمانی نیروهای مسلح هزینه‌های بالایی را برای درمان پرداخت می‌کنند که این موارد موجب موازی‌کاری می‌شود و یکی از نتایج آن این است که افرادی در کشور هستند که چند دفترچه بیمه دارند.
معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: در حال حاضر یک بیمه شده یا بیمه نشده در دورترین نقطه کشور وقتی به مشکل درمانی بر می‌خورد به راحتی اختیار دارد که به یک یا چند فوق‌تخصص در تهران مراجعه کند که این موضوع موجب می‌شود هزینه‌های درمان و تشخیص بالا رود و نابسامانی در مراجعات پزشکان ایجاد شود.
وی یادآور شد: همچنین پوشش‌های ارائه خدمات بیمه‌ای هم ناقص است و همه خدمات مورد نیاز مردم تحت پوشش قرار نمی‌گیرد. از طرفی تنوع داروها و خدمات درمانی و ابزارهای تشخیصی جدید نیازهای مردم را به این سه حوزه افزایش داده که به علت عدم پوشش بیمه‌ای آنها، با وجود هزینه‌های بالا نارضایتی مردم را در پی داشته است.
وی گفت: مهمتر از همه موضوع تأکید و تأمل در بحث پیشگیری است که اگر در پیشگیری و غربالگری در بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی و سرطانی سرمایه‌گذاری کنیم قطعاً هزینه‌های درمان پایین می‌آید.
دکتر امامی رضوی افزود: با اجرای طرح پزشک خانواده ساماندهی خوبی در حل این مشکلات خواهیم داشت. همچنین بحث صرفه‌جویی در هزینه‌ها و از بین رفتن هزینه‌های پنهانی از سوی مردم نیز از دیگر مزایای این طرح است.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد: در سال دوم برنامه پنجم توسعه طرح پزشک خانواده به کل کشور تسری یابد

لغو پروانه مطب پزشکانی که موارد بیماری وبا را گزارش نکنند

وبا در ایران تلفات زیادی داده است اما از ابتدای سال جاری موردی از ابتلا به بیماری وبا گزارش نشده است.

دکتر حسین معصومی اصل در برنامه آموزشی بیماری های عفونی بویژه التور که امروز برگزار شد، افزود: مراقبت بیماری وبا در ایران دقیق ترین و قدیمی ترین نظام مراقبت است البته در شرایطی می توانیم یک سال را بدون وبا بدانیم که نظام مراقبت صحیح باشد در حالی که نمونه های کافی از افراد مشکوک به بیماری وبا به مرکز بهداشت در سال جاری گزارش نشده است.

وی اضافه کرد: در نظام مراقبت التور هر کسی با اسهال حاد آبکی به پزشک مراجعه کند، مشکوک به بیماری وباست و باید سریع از او نمونه گیری و گزارش کرد.

اگر پزشکی به موردی از وبا برخورد کند اما آن را گزارش نکند، لغو پروانه مطب کمترین جریمه اوست و این پزشک محاکمه می شود.

وی با اظهار تاسف از کم بودن نمونه های معرفی شده از بیماری وبا، اظهار کرد: پزشکان باید افراد مشکوک به ابتلا به وبا را به مراکز بهداشت معرفی کنند.

معصومی اصل در ادامه صحبت های خود اظهار کرد: در سالهای گذشته مشکل اصلی، وبا بود ولی در سالهای اخیر تلاش کرده ایم در زمینه بیماریهای دیگر منتقله از غذا و آب به انسان تدابیری بیندیشیم. بنابراین نظام منتقله از غذا را تدوین کردیم.

رییس اداره مبارزه با بیماریهای منتقله از آب و غذا با اشاره به تعریف طغیان گفت: زمانی که دو نفر یا بیشتر از آب و غذای مشترکی دچار بیماری شوند، طغیان رخ داده است. این در حالیست که گزارش های اندکی از موارد طغیان به مرکز بهداشت از سوی پزشکان ارسال شده است.

اگر بیمارستانی در این زمینه مقاومت و با این کار مخالفت کند ما آمادگی تعطیل کردن آن را داریم چون بیمارستان ها باید با نظام مراقبت همکاری کنند.

معصومی اصل با اشاره به بیماری اسهال اظهار کرد: برای درمان دفع مایعات ناشی از ابتلا به اسهال نخستین راه، استفاده از درمان های خوراکی است و درمان های وریدی در مرحله آخر قرار دارد.

وی با تاکید بر استفاده از محصولات خانگی برای رفع کمبود مایعات بدن گفت: دوغ، آب سالم و آب میوه های طبیعی و چای کمرنگ منبع مناسبی برای تامین آب از دست رفته بدن هستند.

بنابراین نباید به مبتلایان به اسهال، آب میوه های صنعتی و نوشابه های گازدار داد، چون مشکل آنان را رفع نمی کند.

معصومی اصل تاکید کرد: تغذیه افراد مبتلا به اسهال نباید متوقف شود البته به چنین فردی نباید غذاهای سرخ کردنی و ادویه جات داد. از سوی دیگر تغذیه کودکان با شیرمادر نیز نباید متوقف شود.

رییس اداره مبارزه با بیماریهای منتقله از آب و غذا با اشاره به درمان اسهال اظهار کرد: داروهای تجویز شده برای این بیماری نباید موجب تنبلی روده شود؛ چون اسهال یک مکانیسم دفاعی بدن است.

در واقع باید مشکل دفع مایعات بیمار مبتلا به اسهال ارزیابی، سپس تلاش شود عوامل باکتریال گسترش پیدا نکند.

وی بستری کردن بیمار، شستن دستها پس از تماس با او، آموزش دادن به خانواده ها، درباره بیماریهایی مانند وبا را از جمله راه های پیشگیری از گسترش این بیماری عنوان کرد.

معصومی اصل درباره علت های ابتلا به اسهال اظهار کرد: در این زمینه باید به عواملی چون سن بیمار، زمان ابتلا به این بیماری، موقعیت جغرافی و علایم بالینی او توجه کرد.

وی سن، وضعیت ایمنی بدن، ابتلا به سرخک و سوء تغذیه را از جمله عوامل انتقال بیماری اسهال ذکر کرد و در زمینه راه های درمان دفع مایعات مبتلایان به اسهال گفت: ORS محلولی است که استفاده از آن در این زمینه توصیه می شود.

البته به منظور تمایل کودک به نوشیدن ORS نباید به این محلول شکر اضافه کرد. از سوی دیگر، اگر کودک ORS را استفراغ کرد باید آن را به طور متناوب به بچه خوراند؛ چون حتی اگر او این محلول را برگرداند، ۳۰ درصد آن جذب بدنش می شود.

معصومی با اشاره به نظام مراقبت کشوری بیماریهای منتقله از غذا گفت: این نظام سلامت غذا از مزرعه تا سفره را نشان می دهد. اغلب موارد مواد غذایی مشکلی ندارند بلکه رفتارهای غیربهداشتی آن را آلوده می کنند.

رییس اداره مبارزه با بیماریهای منتقله از آب و غذا درباره تعریف بیماریهای منتقله از غذا و آب گفت: بیماریهایی که از خوردن غذا و آشامیدنی های آلوده ایجاد می شود در این تعریف می گنجد.
isna

تست بررسی بیان ژن PSA با استفاده از نانو ذرات طلا توسط محقق ایرانی ارایه شد

پژوهشگر گروه بیوتکنولوژی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس موفق به تولید و بهینه سازی سنجش سریع جهت بررسی بیان ژن PSA با استفاده از نانو ذرات طلا کونژوگه با الیگونوکائوتید به عنوان “پروب ” شد.   

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس ، تشخیص زودرس بیماری ها در درمان موفقیت آمیز بیماری تاثیر مهمی دارد که در برخی موارد همچون سرطان ها این اثر به مراتب محسوس تر است.
براساس آخرین آمارهای جهانی سرطان پروستات دومین سرطان شایع درمردان است، غربالگری سرطان پروستات بااستفاده ازتست اندازه گیری آنتی ژن ویژه پروستاتPSA) Prostate specific antigen )رایج است.
“مریم احمدی ” کارشناس ارشد بیوتکنولوژی پزشکی و مجری این طرح گفت: تست غربالگری PSA جهت تشخیص سرطان پروستات یک تست معتبر و قابل مقایسه با ماموگرافی جهت تشخیص سرطان سینه است.
وی خاطرنشان کرد: انجام غربالگری با استفاده از PSA منجر به افزایش میزان تشخیص موارد مهم کلینیک و موارد قابل درمان سرطان پروستات می شود . در سال های اخیر انجام mRNA مربوط به آنتی ژن ویژه پروستات به عنوان مارکر بالقوه ای جهت بررسی مولکولی سرطان پروستات مورد بررسی قرار گرفته است.
احمدی با اشاره به تکنیک های رایج در مورد معایب موجود در این روش ها افزود : این تکنیک ها زمان بر، نیازمند ابراز ویژه و در آن ها اغلب از رنگ های خطرناک استفاده می شود . این در حالی است که افراد متخصص و ماهر باید تکنیک را انجام دهند و نتایج را ارزیابی کنند.
مجری این طرح گفت :‌ درحال حاضر الکتروفورز با ژل اگارز و به دنبال آن رنگ آمیزی با اتیدیوم برماید رایج ترین تکنیک جهت تشخیص محصولات PCR است. متدهای الکتروفورتیک جهت تشخیص توالی نوکلئیک ندارد و فقط اطلاعاتی در مورد اندازه DNA آنالیز شده ، می دهند.
احمدی به خواص اپتیکی نانوذرات طلا اشاره کرد و افزود: با ترکیب خواص مولکولی ویژه الیگونوکلئوتیدها و خواص optic منحصر به فر نانو ذرات طلا، در اینجا یک تست ساده و ارزان معرفی شده است که منجر به تثبیت و تشخیص بصری توالی تکثیر یافته با استفاده از هیبریداسیون در چند دقیقه می شود.
این پژوهشکرگفت: تست فوق بر روی یک نوار یا استریب و بدون نیاز به ابزار خاصی انجام می شود. با استفاده از پرایمر پیوتینیله ناحیه ژنی مورد نظر تکثیر می شود. سپس با پروب ویژه حاوی da-tailed هیبرید می شود. مخلوط حاصل بر روی نوار اعمال می شود. با حرکت بافر در طول استریپ با فعالیت کاپیلاری نانوذرات طلا کونژوگه یا الیگوdt متصل به سطح نوار رهیدراته شده و در نهایت منجر به اتصالDNA هدف به نانوذرات طلا از طریق هیبریداسیون می شود.
وی ادامه داد : هیبرید در ناحیه تست نوار به وسیله استریتاویدین به دام می افتد و یک خط قرمز مشخص ایجاد می کند. نانو ذرات طلا اتصال نیافته به وسیله رشته الیگوDT که در ناحیه کنترل نوار فیکس شده به دام می افتد و خط قرمز دوم را ایجاد می کنند که نشانه کارکرد درست تست است.
این پژوهشگر یاداور شد که این تست بر روی محصول PCR که به دنبال واکنشRT-PCR بر روی MRNA ژن PSA حاصل شد . انجام و حساسیت آن با الکتروفورز مقایسه شد که در نهایت حساسیتی بیش از ۸ برابر نسبت به ژل الکتروفورز و رنگ آمیزی با اتیدیوم برماید نشان داد. این تست در زمان کمتر از یک ساعت و سی دقیقه با احتساب بیشترین زمان جهتPCR انجام شد.
این پژوهش با راهنمایی دکتر “مهدی فروزنده مقدم “‌با مشاوره دکتر “‌محمدجواد رسایی” از اعضای هیات علمی دانشکده پزشکی دانشگاه تربیت مدرس انجام شد.

سیستم تشخیص اختلالات راه رفتن در دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی شد

سیستم نرم افزاری جدیدی به منظور تحلیل برخی از اختلالات راه رفتن در انسان در دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و پیاده سازی شد.

 

مهسا صالحی طراح این نرم افزار اظهار داشت: در این طرح از روشها و تکنیک های کامپیوتری برای کمک به بیماران جهت تشخیص انواع اختلاف حرکتی استفاده شده و سیستم مورد نظر به گونه ای طراحی شده است که در کاربردهای واقعی (بیمارستانی) آن نیاز به حضور پرسنل متخصص و آموزش نباشد.

وی اضافه کرد: پزشکان در آزمایشگاه های تحلیل راه رفتن، ورزشکاران و افراد عادی به عنوان سیستم خود مراقبتی می توانند از این فناوری استفاده کنند.

صالحی در بیان جزئیات سیستم گفت: سیستم از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که توسط یک لایه میانی به یکدیگر متصل شده اند که قسمت اول شامل دریافت اطلاعات از بیمار و قسمت دوم شامل تحلیل اطلاعات حرکتی است.

وی هدف اصلی از طراحی این سیستم را بررسی اختلالات حرکتی در بیماران پارکینسونی عنوان کرد و اظهار داشت: این طرح یک سیستم رایانه ای توسعه داده شده است که مجموعه ای از اطلاعات ورودی به آن از طریق تجهیزات ورود اطلاعات (حسگرها) تامین شده و پس از بررسی اطلاعات ورودی ویژگی هایی از راه رفتن شخص تشخیص داده می شود.

مجری طرح افزود: شناسایی افراد پارکینسونی، تشخیص نوع بیماری پارکینسون و پتانسیل استفاده به منظور تحلیل هرگونه اختلال حرکتی از جمله کاربردهای این نرم افزار است.

وی گفت: این سیستم بسیار کوچک بوده و در هر مکانی قابل استفاده است.

۱۵ بیماری در کشور با دانش لیزر درمان می شود

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از درمان ۱۵ بیماری با دانش لیزر در کشور خبر داد و گفت : درمان ضایعات پوستی ، بیماری های چشمی و برخی عمل های زیبایی از جمله نخستین درمان هایی بودند که پزشکان ایرانی با استفاده از دانش لیزر انجام دادند.   

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ،دکتر “محمدرضا رزاقی” دستاوردهای لیزر در کشور را تشریح کرد و افزود : لیزر یک شعاع تابش نور است که از مواد مختلف با مکانیزم‌های نوین علمی تهیه می‌شود.
وی یادآور شد : بحث فیزیک لیزر و چگونگی ساخت آن و همچنین میزان و قدرت آن در مرکز تحقیقات ملی علوم و فنون لیزری ایران و برخی مراکز تحقیقاتی لیزر در دانشگاه‌های غیرپزشکی دنبال می‌شود و کاربردهای آن در پزشکی توسط مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درحال انجام است.
دکتر رزاقی خاطرنشان کرد که هم اکنون روش‌های مختلف درمان از طریق لیزر در همه جای دنیا به تدریج مورد استفاده قرار گرفته است . این در حالی است که جاذبه ایجاد شده در درمان با لیزر در رشته پزشکی، انگیزه‌ای شده است تا سایر رشته‌ها نیز به این نوع تابش اشعه برای درمان مراجعه کنند و به همین دلیل هم اکنون دایره این درمان وسعت بیشتری یافته است .
به گفته وی استفاده از لیزر در تخریب سنگ‌ها، برطرف کردن تنگی‌ها و سوزاندن تومورهای مثانه، برطرف کردن ناراحتی‌های گوارشی همچون تنگی‌ها در مری، روده‌ها یا سوزاندن پلیپ‌ها،‌ جراحی ،عمل واریس و همورویید کاربرد بسیار دارد.
این متخصص یادآور شد: هم‌اکنون از لیزرهای کم‌توان برای از بین بردن کاهش درد در طب فیزیکی و توانبخشی استفاده می‌شود و لیزر در رفع برخی مشکلات نازایی و بیماری‌های زنان نیز کاربرد دارد.
رییس مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی گفت :علاوه براین هم‌اکنون مراکز علوم پایه پزشکی در کشور، ترمیم و درمان زخم با استفاده از لیزر را روی مدل‌های حیوانی آزمایش و استفاده کرده‌اند تا از طریق این فناوری عملیات خون‌رسانی به بیمار بدون مشکل انجام شود.
رزاقی از ساخت دستگاه لیزر سنگ‌شن در داخل کشور خبر داد و گفت: لیزر سبز KTP ساخت داخل را برای درمان پروستات تحویل گرفته‌ایم و به زودی درمان به وسیله این دستگاه تولید داخل را آغاز خواهیم کرد.
وی افزود: آزمایشات این دستگاه پس از استفاده روی حیوانات در مرحله کارآزمایی بالینی روی ۴۰ مورد پروستاتی که از بدن خارج شده بود، با موفقیت انجام شد و به‌زودی به عنوان یکی از روش‌های درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
رزاقی درمان بیماری نازایی با روش لیزر را از برنامه‌های آتی مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی اعلام کرد .

یک متخصص ژنتیک : وزن بدن حدود ۷۰ درصد تابع ارث و ژنتیک است

عضو هیات علمی پژوهشگاه فناوری های نوین پزشکی گفت : جدیدترین مطالعات نشان می دهد که ژن ها بیش از هر عامل دیگر مهمترین عامل تعیین کننده وزن بدن هستند و تخمین زده می شود که وزن بدن حدود ۷۰ درصد ارث پذیر است.  

دکتر “علی متولی زاده اردکانی” متخصص ژنتیک در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا تاکید کرد هر چند نقش ژنتیک در وزن مشهود است ، اما قدرت اراده ، محیط و تغذیه نیز باید در نظر گرفته شود .
به گفته وی در مورد افراد چاق ژنتیکی تلاش فوق العاده ای نیاز است تا نقشه اولیه بدن انها را بتوان تغییر داد.
عضو هیات علمی انستیتو ملی بهداشت آمریکا افزود: مطالعات خانواده ها در طی نسل های متمادی نشان می دهد چاقی و نوع آن ارث پذیر است اما وزن بدن می تواند تغییر کند و افراد به طور موفقیت آمیزی قادرند با وجود غالب بودن ژن ها بر خلاف ژن های خود عمل کنند و آنها را کنترل کنند .
دکتر متولی زاده افزود: هیچ فرقی نمی کند که افراد چه نوع ژن هایی داشته باشد، در صورتی که آنها بیش از آنچه که می سوزانند کالری مصرف کنند ، چاق می شوند .
وی تاکید کرد که با وجود آن که ژن ها مهم هستند با این حال چاقی به محیط هم بستگی دارد از این رو فردی که ممکن است مانند بادکنک به یک فرد چاق زشت شده باشد در موقعیتی متفاوت می تواند نسبتا لاغر شود .

طراحی و ساخت سیستم نرم افزاری تشخیص اختلالات راه رفتن در انسان

تهران- سیستم نرم‏افزاری جدید و کارا به منظور تحلیل برخی از اختلالات راه رفتن در انسان دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و پیاده‏سازی شد. 

 

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر مهسا صالحی طراح این نرم‏افزار گفت: در این طرح از روش‏های رایانه ای برای کمک به بیماران در تشخیص نوع اختلاف حرکتی استفاده شده است.
به گفته وی سیستم مورد نظر به گونه‏ای طراحی شده است که در کاربردهای واقعی (بیمارستانی) آن نیازی به حضور نیروی متخصص و آموزش دیده نباشد.
وی تصریح کرد: پزشکان در آزمایشگاه‏های تحلیل راه رفتن، ورزشکاران و افراد عادی به عنوان سیستم خود مراقبتی می‏توانند از این فناوری استفاده کنند.
صالحی در بیان جزییات سیستم گفت: سیستم از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که توسط یک لایه میانی به یکدیگر متصل شده‏اند که قست اول شامل دریافت اطلاعات از بیمار و قسمت دوم شامل تحلیل اطلاعات حرکتی به دست آمده است.
وی هدف اصلی از طراحی این سیستم را بررسی اختلالات حرکتی در بیماران پارکیسنونی عنوان کرد و بیان داشت: این طرح یک سیستم رایانه‏ای توسعه داده شده است که مجموعه‏ای از اطلاعات ورودی به آن از طریق تجهیزات ورود اطلاعات (حسگرها) تأمین شده و پس از بررسی اطلاعات ورودی ویژگی‏هایی از راه رفتن شخص تشخیص داده می‏شود.
وی افزود: در جریان تحلیل ویژگی‏های حرکتی، برخی اطلاعات پزشکی در این زمینه مورد نیاز است و پارامترهای مربوط به هر یک از انواع اختلالات راه رفتن باید شناسایی شوند.
این پژوهشگر اظهار داشت: پس از کامل شدن مجموعه ورودی‏های سیستم با استفاده از اطلاعات فوق می‏توان بیماری شخص را تحلیل کرد و در نهایت با استفاده از الگوریتم‏های یادگیری ماشین به طبقه بندی اطلاعات به دست آمده پرداخت.
این پژوهشگر تصریح کرد: شناسایی افراد پارکیسنونی، تشخیص نوع بیماری پارکینسون و پتانسیل استفاده به منظور تحلیل هرگونه اختلال حرکتی از جمله کاربردهای این نرم‏افزار می‏باشد.
صالحی خاطر نشان کرد: این سیستم بسیار کوچک بوده و در هر مکانی قابل استفاده است. این پروژه در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی نرم افزار به راهنمایی دکتر محمدرضا رزازی انجام شده است.

معاون فناوری وزارت بهداشت: تحریم نقش سازنده ای برای کشور ما دارد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و اموزش پزشکی تاکید کرد که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون شاهد هستیم که همواره تحریم ها نقش سازنده ای در پیشرفت کشور به ویژه در عرصه علوم و فناوری داشته است .   

“مصطفی قانع پور”روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : در حال حاضر در همه بخش ها به این نتیجه رسیده ایم که توانمندی تولید در کشور وجود دارد و با تلفیق چند بخش می توان به تولید در عرصه فناوری های نوین پزشکی رسید.
وی خاطرنشان کرد: در چهل و یکمین جلسه کمیسیون دایمی شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری که روز چهارشنبه دوم تیرماه در محل وزارت علوم تشکیل شد در مورد زمان تولید فناوری های نوین در حوزه سلامت بحث و بررسی شد و ‌پیش بینی ما این است که در هر حوزه دو تا ۳ سال طول می کشد که به تولیدات برای رفع نیاز کشور دست یابیم.
معاون تحقیقات و فناوری های وزارت بهداشت تاکید کرد که تاکنون هیچ کشوری در زمینه فناوری های نوین به خودکفایی صد در صد نرسیده است زیرا هر لحظه در دنیا شاهد اختراع یک فناوری نوین هستیم .
قانع پور یاداور شد که باید فناوری های نو و جدید را در جهان رصد کرد و آن هایی که اقتصاد کشور را مورد تهدید قرار می دهند را شناسایی کنیم .
به گفته وی در جلسه کمیسیون دایمی شورای عالی عتف ، اولویت های فناوری در حوزه سلامت مطرح شد و دلیل طرح این اولویت ها تبدیل شدن انها به طرح های ملی بود تا پس از این جلسه این اولویت ها در قالب طرح به کمیسیون عتف برده شوند .
معاون تحقیقات و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت : در بخش سلامت پنج حوزه مشخص شده که شامل داروهای “مونوکونورال”‌،” آنتی بادی ها”، “داروهای نوترکیب”، “داروهای گیاهی” و “تجهیزات بسیار پیشرفته” است.
وی تاکید کرد که داروهای مونوکونورال و آنتی بادی ها در درمان بیماری ها نقش موثر دارند و داروهای نوترکیب که در عرصه علم و فناوری جای خود را باز کرده اند با وجودی که در عرصه درمان کم عارضه هستند ولی این دارو ها گران و هزینه بر هستند .
قانع پور افزود :در حال حاضر داروهای گیاهی سهم بسیار اندکی در طب کشور داشته که امید است با کمک جهاد کشاورزی بتوان موضوع طب ایرانی و سهم داروهای گیاهی را رونق بیشتری بخشید .
به گفته وی در ‌ بخش تجهیزات بسیار پیشرفته می توان به سی تی اسکن، ام ار ای و استو پتسکن اشاره کرد که در این زمینه نیز به تولید می رسیم و نیاز کشور را رفع کنیم.

اولویت‌های وزارت بهداشت در برنامه پنجم تشریح شد

قائم مقام وزیر بهداشت در امور مجلس گفت: شاخص‌ترین تکالیف برنامه پنجم توسعه کشور در حوزه سلامت، پیشگیری و آموزش همگانی، پزشک خانواده، هیئت امنایی شدن بیمارستان‌ها و سیستم ارجاع هستند.

 

سید رمضان محسن‌پور افزود: وزارت بهداشت از قبل راجع به پیشگیری و آموزش همگانی مردم در حوزه سلامت برنامه‌های مفصلی داشته است که در پیشنهاد دولت در برنامه هم آورده شده و مورد توجه جدی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز واقع شده است.
وی افزود: اجرای طرح‌های پزشک خانواده و سیستم ارجاع و هیئت امنایی شدن بیمارستان‌ها نیز تکالیف مهم دیگر برنامه ۵ ساله پنجم توسعه کشور است که اعتبار اجرای آن‌ها در بودجه سال ۸۹ کشور لحاظ شده است.

*پر رنگ بودن رویکرد فرهنگی دولت در برنامه

وی از پر رنگ بودن رویکرد فرهنگی دولت در احکام برنامه پنجم توسعه با توجه به رویکرد فرهنگی دولت دهم خبرداد و گفت: وقتی رویکرد دولت فرهنگی است طبیعی است که به مصوبات وزارت بهداشت نیز به عنوان یک وزارتخانه فرهنگی، اجتماعی نگاه فرهنگی شده باشد.
وی افزود: در هر دو مورد تنظیم برنامه پنجم توسعه و اختصاص اعتبارات در بودجه ۸۹ رویکرد کار فرهنگی در حوزه سلامت قابل توجه است.

*تمام جمعیت ایران مخاطب برنامه‌های حوزه سلامت

محسن‌پور مخاطبان برنامه‌های حوزه سلامت را تمام مردم ایران دانست و اظهار داشت: با توجه به حوزه مأموریت‌های وزارت بهداشت که شامل بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و طیف گسترده مخاطبان برنامه‌های حوزه سلامت که تمام مردم کشور را در برمی‌گیرد، احکام برنامه پنجم توسعه بعد از طی ۴ ماه کار کارشناسی مداوم در کمیسیون تخصصی دولت به تصویب رسید.
وی با اعلام اینکه سیاست دولت تجمیع احکام برای تلخیص برنامه بود، بیان کرد: با توجه به این سیاست دولت، تغییراتی در شکل احکام داده شد و احکامی که شباهت ظاهری داشته ولی بسیاری از گره‌ها را باز می‌کرد تجمیع شدند.

*جمع‌بندی ما رأی آوردن برنامه است

قائم مقام وزیر بهداشت در امور مجلس با اعلام اینکه در تنظیم و تصویب این برنامه رایزنی‌های زیادی با کمیسیون‌های مربوطه مجلس شورای اسلامی اعم از کمیسیون بهداشت و درمان، کمیسیون آموزش و تحقیقات و کمیسیون اجتماعی شده است اظهار داشت: با همکاری اعضای محترم این ۳ کمیسیون و هماهنگی‌های خوبی که ایجاد شد امیدواریم مصوبات برنامه پنجم توسعه در کمیسیون تلفیق و صحن علنی رأی لازم را برای اجرا بیاورد.

وزیر بهداشت ترکیه از توسعه همکاری در بخش سلامت با ایران خبر داد

دکتر رجب آکداغ وزیر بهداشت ترکیه پیش از عزیمت به تهران به خبرنگار ایرنا در آنکارا گفت: ترکیه برای توسعه همکاری با ایران در زمینه بهداشت و سلامت اهمیت ویژه‌ای قائل است و دوکشور با امضای سندی بستر لازم را برای این همکاری‌ها را فراهم کنند.
به گزارش ایرنا ، آکداغ چهارشنبه شب در صدر هیاتی متشکل از قایم مقام وزیر ، مدیرکل روابط بین‌المللی ، مسوولین و کارشناسان حوزه بهداشت و سلامت ترکیه عازم تهران شد.
وی در پاسخ به دعوت خانم وحید دستجردی وزیر بهداشت درمان وآموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر می‌کند.
وزیر بهداشت ترکیه قبل از ترک آنکارا به مقصد تهران با تاکید بر این که ایران برای ترکیه یک دوست قدیمی است و مردم ایران نیز نزد مردم ترکیه، عزیز و گرامی هستند، گفت: ایران و ترکیه دو کشور قدرتمند و دارای سنت کشورداری ارزنده‌ای هستند که باید مناسبات خود را متناسب با توانایی‌ها و امکانات بالقوه و علائق مشترک خود رشد و توسعه دهند.
وی با تاکید بر این که موضوع بهداشت و سلامت، یکی از مهمترین موضوعاتی است که دوکشور می‌توانند با جدیت در دستور کار همکاریهای دوجانبه خود قرار دهند، افزود: خوشبختانه در دوره جدید شاهد توسعه مناسبات دوکشور در زمینه‌های متعدد هستیم، ولی این همکاری را نتوانسته‌ایم همسو با رشد کلی در مناسبات ایجاد کنیم.
وزیر بهداشت ترکیه با اشاره به این که ایران و ترکیه در سالهای  ۹۰ میلادی دو سند همکاری در زمینه بهداشت و سلامت داشته‌اند که متاسفانه جامه عمل نپوشیده است افزود: اکنون هدف ما شروع فصل جدیدی در مناسبات دوکشور در حوزه سلامت است.
آکداغ با اشاره به همکاری دو کشور درحوادث غیر مترقبه از جمله امداد رسانی زلزله بم گفت: هر دوکشور از اراده لازم برای همکاری متقابل و فوری در صورت بروز حوادث غیرمترقبه برخوردار می‌باشند، ولی در ورای این مسائل باید همکاریهای دوکشور را توسعه دهیم.
او با اشاره به طرح عظیم تغییر و تحول در نظام سلامت ترکیه گفت: ترکیه در هشت سال اخیر اقدامات بزرگی را در راه اصلاح نظام سلامت داشته و ما شاهد موفقیتهای بسیار خوب ایران نیز در زمینه بهداشت و سلامت هستیم.
آکداغ گفت: همکاری در مسائل مربوط به نیروی انسانی فعال در حوزه سلامت نیز امری بسیار مهم است که می‌توانیم در این زمینه همبستگی متقابلی را داشته باشیم. یعنی زمینه‌های آموزش مشترک، فعالیت مشترک این نیروها را در قالب طرحهای مختلف همکاری تعریف کنیم. در زمینه صنایع داروسازی، تجهیزات پزشکی، امر پژوهش و تحقیق در بهداشت و سلامت، زمینه‌ها و امکانات بالقوه همکاری بین دوکشور است که باید به جدیت بستر لازم برای این همکاریها بین دوکشور فراهم آورده شود.
وزیر بهداشت ترکیه در ادامه گفت: صنایع داروسازی و صنایع ملزومات و تجهیزات پزشکی ایران و ترکیه در دوره جدید از رشد خوبی برخوردار بوده است و ترکیه هم اکنون صادرات خوبی را در این زمینه به ویژه به کشورهای اروپایی دارد.
وی در ادامه در پاسخ به اینکه محتوای سند همکاری که قرار است در تهران به امضا برسد، چه خواهد بود؟ با اشاره به دیدار ماه می‌گذشته خود با خانم دستجردی در حاشیه اجلاس سازمان بهداشت جهانی در سوئیس گفت: در این گفت و گوی کوتاه مشخص شد که دوکشور نقاط مشترک بسیار زیادی را برای همکاری در حوزه بهداشت و سلامت دارند. لذا تصمیم گرفتیم از نزدیک و بطور مفصل برای این همکاریها گفت و گو و با امضای سندی نقشه راه این همکاریها را ترسیم کنیم.
آکداغ با تاکید بر اهمیت نقش توسعه بهداشت و سلامت در جوامع بشری و نقش آن در پیشرفت و سعادت کشورها گفت: خدمات بهداشتی اولیه، یعنی خدماتی که در مراقبتهای اولیه داده می‌شود، طرح پزشک خانواده و تقویت نظام‌های بهداشتی از حوزه‌هایی است که دوکشور با توجه به اصلاحات مهمی که در نظام سلامت خود داده اند؟ در این زمینه‌ها به تبادل تجربیات خود خواهند پرداخت.
وی افزود: در زمینه صنابع داروسازی، تولید و توسعه لوازم و تجهیزات پزشکی، آموزش متقابل پرسنل سلامت، توسعه فناوریهای پزشکی، همکاری در مدیریت حوادث و بلایای طبیعی، از جمله موضوعات همکاری است که در پروتکل همکاری گنجانیده خواهد شد.
آکداغ گفت: برای تسریع در امر شناسایی متقابل ظرفیتها و زمینه‌های همکاری دوجانبه در حوزه سلامت، پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای کارشناسی متشکل از تعداد مشخصی از نیروهای کار آزموده و مجرب در حوزه سلامت و مدیریت سلامت را خواهیم داد تا این کمیته بتواند به سرعت زمینه‌های رشد و توسعه همکاریهای دوکشور در حوزه سلامت را شناسایی و برای مسوولین منتقل کند.
وزیر بهداشت ترکیه گفت: امضای موافقتنامه همکاری بین دوکشور گام اول و مهمی در تبیین اراده سیاسی دوکشور در این زمینه خواهد بود و کمینه مذکور می تواند اجرای این موافقتنامه را دنبال کند.
خبرنگار ایرنا با اشاره به پیشرفتهای ایران در حوزه پزشکی و جذب گردشگر در حوزه سلامت پرسید، آیا با توجه به تواناییها و ظرفیتهای ایران در امر پزشکی موضوع سرمایه گذاریهای مشترک دوکشور در زمینه بهداری و حوزه گردشگری سلامت نیز مطرح خواهد بود؟، گفت: ترکیه همواره مشوق بخش خصوصی برای فعالیت در همه حوزه هاست و باید به صراحت بگویم اگر بخش خصوصی زمینه کاری خوب را در بخش سلامت در ایران ببیند و تسهیلات سرمایه‌گذاری نیز برای آن داده شود، هیچ تردیدی در این زمینه از خود نشان نخواهد داد.
او گفت: شرکتهای ساختمانی و خدمات مهندسی ترکیه فعالیتهای زیادی را در کشورهای مختلف در احداث بیمارستانها و مراکز درمانی داشته‌اند و در دوره اخیر نیز داوطلب مدیریتهای بیمارستانی بعد از ساخت نیز شده اند، لذا اگر بستر لازم در ایران فراهم شود، بالطبع سرمایه لازم نیز به ایران سرازیر خواهد شد.
وزیر بهداشت ترکیه در ادامه در پاسخ به سووالی در خصوص طرح تغییر وتحول در بخش سلامت ترکیه گفت: در هشت سال گذشته ما با اجرای این طرح، سعی کردیم با اصلاحات اساسی، نظام سلامت پویا و قابل مدیریتی برای ترکیه تامین کنیم.
وی با اشاره به گزارش پژوهشی جدید سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی (او .ئی.سی.دی) از پنج کشور فنلاند، کره، سوئیس، مکزیک و ترکیه گفت: در این گزارش اجرای طرح تغییر و تحول ترکیه در زمینه سلامت بسیار موفقیت آمیز توصیف شده است.
آکداغ گفت: یکی از مهمترین این اقدامات ادغام نظام بیمه‌های اجتماعی متفاوت دولتی در زیر یک چتر بود که طی آن سازمان تامین اجتماعی؟ صندوق بازنشستگان دولت و سازمان بیمه اصناف و کسبه بایکدیگر ادغام شد. دوم خدمات اورژانس در سطح ترکیه گسترش داده شد و برای عموم رایگان گردید که اکنون حتی بخش خصوصی نیز اجازه دریافت پول از بیماران اورژانسی را ندارد.
سوم بخش مراقبتهای اولیه پزشکی در سطح ترکیه گسترش داده شد و پزشک خانواده نیز به اجرا درآمد.
او یکی دیگر از این اقدامات مهم را نیز تصویب و اجرای قانون محدودسازی استفاده از سیگار در محل‌های سرپوشیده عمومی بود که با تقدیر جهانی روبه رو شد.
آکداغ طرح دیگر را مبارزه با چاقی اعلام کرد و گفت: در این راه نیز طرحی برای اجرا آماده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه هزینه‌های سلامت دولت در دوره جدید بیش از پنج برابر افزایش یافته است، گفت: برنامه ریزیهای مهمی در زمینه برآورد هزینه ها شده و برنامه‌های میان مدتی تدوین شده است که هزینه‌ها را قابل پیش بینی کرده است.
آکداغ گفت: وزارت بهداشت ترکیه در دوره جدید به استفاده از فناوری پیشرفته و ارتقای کیفیت ارائه خدمات درمانی و تجهیز بیمارستانها اهمیت جدی می‌دهد و بودجه لازم را نیز برای این کار تخصیص داده است.
وی در پاسخ به سووالی در خصوص زمینه‌سازی برای فعالیت متقابل پزشکان ایرانی و ترکیه‌ای در دو کشور گفت: براساس قوانین فعلی ترکیه بجز ابتاع ترکیه، اتباع خارجی نمی‌توانند طبابت کنند که در صدد هستیم تا با تعریف قوانین جدید در این امر نیز تسهیلاتی ایجاد کنیم.
وزیر بهداشت ترکیه در خاتمه گفت: سفرش به ایران چهار روزه است و از مراکز پزشکی به ویژه مراکز پیوند اعضا در شهرهای تهران و اصفهان بازدید کرده و در جلسات مشترک با مخاطبین ایرانی متقابلا اطلاعاتی از نظام‌های سلامت در ایران و ترکیه را به یکدیگر ارائه خواهند داد.
وی ابراز امیداوری کرد: سفرش به توسعه و تعمیق هرچه بشتر مناسبتهای دوکشور در همه زمینه کمک کند.

آزمایشگاه بیوتکنولوژی گیاهان دارویی به بهره برداری رسید

آزمایشگاه بیوتکنولوژی گیاهان دارویی با تاکید بر تحقیقات کاربردی بر روی زعفران، زیره و زرشک در پارک علم وفناوری خراسان به بهره برداری رسید.   

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، مدیر آزمایشگاه بیوتکنولوژی گیاهان دارویی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی گفت : این ازمایشگاه دارای تجهیزات کشت بافت و سلول گیاهی شامل اتاق رشد، کشت و اتاق های رشد دارای کنترل نور، رطوبت و دما و نیز تجهیزات تحقیقات مهندسی ژنتیک و بیان ژن در باکتری ها و مخمرها است .
دکتر “مهدی زیارت نیا “‌خاطر نشان کرد: هزینه راه اندازی و تجهیز این آزمایشگاه که با تاکید بر انجام تحقیقات کاربردی بر روی گیاهان بومی منطقه نظیر زعفران، زرشک و زیره به صورت تخصصی راه اندازی شده بالغ بر ۸۰۰ میلیون ریال است .
وی بررسی اثر سیستم کشت سلولی بر خصوصیات کمی و کیفی اسانس زیره سیاه و بررسی امکان غده زایی و عوامل موثر در اندازه ریز غده زیره سیاه به روش کشت بافت را از طرح های جاری آزمایشگاه بیوتکنولوژی گیاهان دارویی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی است .
مراسم گشایش ازمایشگاه بیوتکنولوژی گیاهان دارویی با حضور معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد.

نانومغناطیس برای تشخیص بافت سالم از سرطانی غددلنفاوی در دانشگاه شریف ساخته شد

در تازه ترین دستاورد پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف که نتیجه سه پایان نامه دکترا و شش پایان نامه کارشناسی ارشد است، نوعی نانومغناطیس برای تشخیص بافت سالم از سرطانی غدد لنفاوی ساخته شد.   

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، محققان موفق شدند این ماده را با مشخصاتی که هم اکنونی توسط تعداد معدودی از شرکت های تولید کننده مطرح تولید می شود، در دانشگاه بسازیم.
از آنجا که این مواد ارزش افزوده بسیاری دارد، تولید آنها در داخل کشور نه فقط موجب ارزان تر شدن قابل توجه روش های جدید درمانی و تشخیصی می شود، بلکه راه را برای حرکت در مرزهای دانش و نیز صادرات محصولات پیشرفته باز خواهد کرد.
متخصص رادیولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به نتایج مثبت این آزمایش در نمونه های حیوانی گفت: روش متداول در مرحله بندی و درمان سرطانهای مختلف از جمله سرطان پستان، جراحی بافت بدخیم و بیرون آوردن غدد لنفاوی است که احتمال درگیری آنها می رود .
دکتر مهروز ملک با اشاره به عوارض متعدد برداشتن غدد لنفاوی افزود: روشهای معمول تصویر برداری به میزان ۵۰ تا ۶۰ درصد، سرطانی بودن غدد لنفاوی را نشان می دهد که برای اطمینان جراح کافی نیست. از این رو بافت مشکوک کلاً برداشته می شود، در حالی که ممکن است این بافت یا بخشی از آن سالم باشد.

ملک تصریح کرد: تشخیص دقیق میزان درگیری این بافت و حفظ غدد لنفاوی سالم اهمیت زیادی در کاهش عوارض درمان و همچنین در تعیین پیش آگهی بیماری و نوع درمان دارد.
پژوهشگر طرح میزان دقت تصویر برداری به کمک نانوذرات مغناطیسی را تا ۹۸ درصد در اندازه دستکم ۲میلی متری ذکر کرد و گفت: نانو ذرات مغناطیسی که به شکل تزریق داخل وریدی یا زیرجلدی وارد بدن می شود در فضای بین بافتی و سپس لنف وارد شده و در صورتی که کارکرد گره لنفاوی درست باشد، در آنجا به وسیله سلول ها بلعیده شده و در تصویر ام آر آی ظاهر می شود، ولی در غدد لنفاوی سرطانی به علت جایگزینی بافت به وسیله سلولهای بدخیم، گره لنفاوی قادر به جذب ذرات مغناطیسی نیست و همین امر تشخیص بافت سالم و درگیر را ممکن می سازد.
وی افزود: این روش در انواع موش آزمایش شده و نتایج کاملا رضایت بخش بوده است؛ به گونه ای که کیفیت و کارآیی آن در حد نمونه های معتبر خارجی است.

دکتر حمیدرضا مداح حسینی‌ استاد دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی شریف و مدیر طرح نیز در این خصوص اظهار داشت: با توجه به قیمت بالای این ماده که به عنوان روش تشخیصی نسل آینده به شمار می رود، دانشگاه علوم پزشکی تهران ساخت نانومغناطیس های مورد نیاز را طی یک طرح تحقیقاتی با حمایت ستاد نانوفناوری به دانشگاه صنعتی شریف سپرد.
وی افزود: با هدایت ۳ پایان نامه دکترا و ۶ پایان نامه کارشناسی ارشد، در نهایت ما موفق شدیم این ماده را با مشخصاتی که هم اکنونی توسط تعداد معدودی از شرکت های تولید کننده مطرح تولید می شود، در دانشگاه بسازیم.
مداح حسینی با احتساب قیمت نمونه های معمول خارجی که بالغ بر ۲۰ دلار در هر سی سی می شود و نیاز به تزریق حدود ۵۰ سی سی از این ماده در هر بار تصویربرداری در مرحله کاربرد در انسان گفت: این امر هزینه زیادی را به بیماران تحمیل خواهد کرد، در حالی که ما در مقیاس آزمایشگاهی که گرانتر از مرحله تولید تجاری است، نانومغناطیس مورد نیاز را با یک دهم قیمت خارجی و با همان مشخصات به دست آورده ایم.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف از جمله پیچیدگی های این دستاورد را ایجاد رفتار سوپر پارامغناطیسی (متصل نشدن ذرات مغناطیسی در ابعاد نانو در شرایط عادی و حساسیت بالای آنها به میدان مغناطیسی)، داشتن ابعاد قابل تزریق و جذب در بافت مورد نظر و همچنین پوشش دهی با کمک پلیمر سازگار با بدن ذکر کرد و گفت:‌ علاوه بر مشخصات فنی، هر ماده ای که در بدن تزریق می شود نباید موجب ایجاد لخته یا سمیت سلولی شود که این کار روشهای تولید را بسیار پیچیده می کند.
رضا احمدی، دانشجوی دکترا و پژوهشگر، روش تولید نانوذرات مغناطیسی را از راه هم رسوبی و حرارتی ذکر کرد و گفت: این ذرات با اندازه های ۲۰ تا ۳۰ و همچنین ۷۰ تا ۱۰۰ نانومتر تولید شد که برای تصویر برداری از غدد لنفاوی و کبد مناسب است.
وی افزود: اندازه ذرات برای تعیین بافت مقصد اهمیت دارد، بنابراین باید محلولی یکنواخت از ماده نانومغناطیسی در اندازه مورد نظر تهیه کرد و با پوشش پلیمری مانع از سمیت بافتی آن شد.
احمدی دستیابی به اندازه مورد نظر ذرات را مهار شرایط تولید نظیر دما، PH و نرخ افزایش واکنشگرها برشمرد و گفت: ‌در این طرح نوآوری هایی نیز داشتیم که شامل استفاده از منگنز برای بهبود خواص مغناطیسی و نیز به کارگیری محلول واسطه لیپی یودول به عنوان ماده زیست سازگار می شد.
براساس این گزارش کاربرد ذرات مغناطیسی در تصویر برداری ام آر آی روش نوینی است که توجه مراکز تحقیقاتی معتبر را به خود جلب کرده و هم اینک این ماده با دو نشان تجاری نیز عرضه می شود، ولی هنوز تاییدیه سازمان دارو و غذای امریکا (اف دی ای) برای آن صادر نشده است.

مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران راه اندازی می شود

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایران از راه اندازی مرکز رشد تجهیزات پزشکی این دانشگاه خبر داد و گفت: این مرکز رشد به منظور حمایت از پژوهشگران فعالیت خود را آغاز می کند.
دکتر سید علی ابطحی با حضور در دانشکده علوم توانبخشی در دیدار با مدیران این دانشکده افزود: مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران به منظور حمایت از پژوهشگران، دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه در طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی فعالیت خود را آغاز می کند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایران از اختصاص ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برای تجهیزات جدید دانشکده توانبخشی خبر داد و گفت: این اعتبار به منظور توسعه هر چه بیشتر رشته های این دانشکده و فضای آموزشی آن تخصیص می یابد.

وی افزود: مقرر شده است برای هر ترم تحصیلی مبلغ ۲۵ میلیون تومان به منظور تامین حقوق اعضای هیئت علمی حق التدریسی تمام وقت دانشکده علوم توانبخشی و مبالغی برای بازسازی و نوسازی ساختمان دانشکده تخصیص یابد.

در این دیدار همچنین دکتر محمد صادق قاسمی – رئیس دانشکده علوم توانبخشی یادآور شد: هم اکنون ۷۰۰ دانشجوی کارشناسی، ۱۴۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۳۵ دانشجوی دکتری مشغول تحصیل هستند.

وی اضافه کرد: دانشجویان در ۵ رشته گفتار درمانی، شنوایی سنجی، کاردرمانی، فیزیوتراپی و ارتوپدی فنی تحصیل کرده و در آینده نزدیک دانشکده علوم توانبخشی به عنوان قطب توانبخشی کشور به تربیت نیروی انسانی خواهد پرداخت.

دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران قدمتی ۵۰ ساله دارد و ۳۵ سال در عرصه آموزش، درمان و تربیت نیروی انسانی در حوزه توانبخشی مشغول به کار است.

برنامه های فناوری اطلاعات وزارت بهداشت به دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شد

برنامه های فناوری اطلاعات در وزارت بهداشت به منظور حمایت از توانمندی های موجود بالقوه و بالفعل دانشگاهها و استفاده بهینه از سرمایه گذاری های انجام شده از سوی وزیر بهداشت جهت اجرا به دانشگاهها ابلاغ شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی براساس این ابلاغیه مدیریت فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسئول توسعه زیر ساخت های اصلی و خدمات مشترک براساس برنامه راهبردی تصویب شده در شورای راهبردی فناوری اطلاعات وزارت متبوع بوده و نقش حمایتی و هماهنگی در موارد مورد نیاز را ایفا می کند.
همچنین هر یک از معاونت ها مسئولیت مستقیم اجرای فعالیت های فناوری اطلاعات در حوزه تحت نظر را عهده دار می باشند و همزمان نسبت به تدوین برنامه توسعه فناوری اطلاعات در حوزه ذیربط  و ارسال آن برای بررسی و تصویب در شورای راهبردی فناوری اطلاعات وزارت متبوع، حداکثر ۳ ماه بعد از تاریخ این ابلاغ اقدام کنند.
در دانشگاهها شورای راهبردی در ذیل ریاست دانشگاه و با ترکیب کلیه ذی نفعان تشکیل می شود.
گزارش عملکرد موارد مندرج در این ابلاغیه به صورت شش ماه یکبار برای دبیرخانه شورای راهبردی فناوری اطلاعات وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ارسال می شود.

آخرین دستاوردها و توانمندی دانشگاه صنعتی شریف در عرصه پزشکی ارایه شد

مدیر فناوری دانشگاه صنعتی شریف از ارائه آخرین دستاوردها و توانمندی­‌های پژوهشگران این دانشگاه در سیزدهمین نمایشگاه بین­‌المللی تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، دارویی و آزمایشگاهی (ایران مد لب) خبرداد. 

به گزارش ایرنا از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف دکتر احمدرضا وفایی، مدیر فناوری این دانشگاه در این زمینه گفت : تعامل سازنده­‌تر میان دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه­‌های علوم پزشکی، شرکت‌های دانش بنیان، مراکز پژوهشی و نهادهای فعال در حوزه پزشکی از جمله اداره کل تجهیزات پزشکی و شرکت مادرتخصصی دارویی و تجهیزات پزشکی از اهداف حضور این دانشگاه در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، دارویی و آزمایشگاهی به شمار می‌آید.

وی افزود: تلاش در جهت تجاری­‌سازی پژوهش‌ها و فناوری‌های تولید شده توسط پژوهشگران این دانشگاه در عرصه مهندسی پزشکی از دیگر اهداف حضور در این نمایشگاه می‌باشد.
وفایی گفت: ارائه آخرین دستاوردهای فناورانه دانشگاه صنعتی شریف در حوزه پزشکی من جمله ربات دستیار جراح در جراحی لاپاروسکوپی، سیستم تعیین عمق بیهوشی و دستگاه سه محوره توان سنج عضلات کمر از برنامه‌های این دانشگاه برای حضور در این نمایشگاه به شمار می‌آید.
وی ادامه داد: دستگاه رباتیک بازتوانی دست برای افراد متاثر از سکته، ویلچر مخصوص مدارس توانبخشی، دستگاه تست لقی­‌سنج زانو، دستگاه دیپ کوتر و سیستم اندازه­‌گیری توزیع فشار کف­ پا با استفاده از روش تصویربرداری از دیگر دستاوردهای این دانشگاه است که در این نمایشگاه در معرض دید متخصصان و کارشناسان قرار می‌گیرد.

مدیر فناوری دانشگاه صنعتی شریف در ادامه اظهار داشت: پژوهشکده مهندسی پزشکی و سیستم­‌های سلامت این دانشگاه نیز همزمان با برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، دارویی و آزمایشگاهی (ایران مد لب) رسما فعالیت خود را آغاز می‌کند.
وی فعالیت­‌های گسترده پژوهشی و فناوری در عرصه مهندسی پزشکی را نشان­‌دهنده توانایی پژوهشگران این دانشگاه دانست و عنوان کرد: امیدواریم با شروع به کار رسمی پژوهشکده مهندسی پزشکی و سیستم‌های سلامت دانشگاه، این فعالیت‌ها از لحاظ کمی و کیفی رشد پیدا کند.
مدیر فناوری دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به سابقه فعالیت بیش از ۳۰ ساله پژوهشگران این دانشگاه در زمینه مهندسی پزشکی خاطرنشان کرد: با توجه به حضور متخصصان برجسته و امکانات آزمایشگاهی مناسب در دانشگاه صنعتی شریف، قطعا در صورت انجام حمایت‌ها و توجهات لازم از سوی مسئولان می توانیم بسیاری از نیازهای داخلی کشور را در زمینه پزشکی و سلامت تامین کنیم که این امر مانع خروج مقدار قابل توجهی ارز از کشور خواهد شد.
سیزدهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، دارویی و آزمایشگاهی (ایران مد لب) ۲۱ تا ۲۴ خردادماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود و دانشگاه صنعتی شریف در سالن ۴۰A پذیرای فعالان و صنعتگران عرصه پزشکی و دارویی، کارشناسان، استادان و دانشجویان و سایر علاقه مندان ارایه خواهد شد.

دومین بخش مسمومین برای ارائه خدمات درمانی و فوریتی به ساکنان غرب و جنوب غرب تهران در بیمارستان شهدای یافت آباد راه‌اندازی شد

دومین بخش تخصصی مسمومین کشور در تهران راه‌اندازی شد .
 دکترسید علی ابطحی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به جمعیت ۱۰ تا ۱۵ میلیونی کلان شهر در تهران و وجود تعداد محدودی تخت بستری و مراقبت ویژه مسمومیت‌ها گفت: آغاز به کار بخش تخصصی مسمومین و گروه پزشکی قانونی در بیمارستان شهدای یافت آباد، نقش موثری در نجات به موقع جان بیماران ساکن مناطق غرب و جنوب غرب شهر تهران خواهد داشت.

 

وی افزود: نیاز به بخش مراقبتهای ویژه ICU یکی از مهمترین اولویت‌های راه‌اندازی بخش مسمومین است که هم اکنون با تخصیص بودجه‌ای مصوب تعدادی از تخت‌های ویژه بیمارستان شهدای یافت آباد برای درمان به موقع این بیماران اختصاص یافته است.

دکتر ابطحی با اشاره به تفکیک اورژانس مسمومیت‌ها از بخش اورژانس عمومی این بیمارستان یادآور شد: این اقدام در کنار تلاش درمانی متخصصان مسمومیت و مراقبت‌های ویژه می‌تواند به رضایت‌مندی بیشتر مراجعان کمک کند.

گفتنی است، مسمومیت با دارو، مسمومیت با مواد شوینده و فرآورده‌های نفتی بویژه در اطفال، مسمومیت‌های غذایی و یا مسمومیت با گاز مونواکسید کربن و مسمومیت با مواد مخدر به ترتیب بیشترین میزان مراجعات به بخش مراقبت‌های ویژه مسمومین را به خود اختصاص می‌دهد.
در حال حاضر بیمارستان لقمان حکیم وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و بیمارستان شهدای یافت آباد وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران دو بخش دانشگاهی رسیدگی به مسمومین به ترتیب در مناطق جنوب و جنوب شرق همچنین غرب و جنوب غرب محسوب می‌شوند.

لازم به ذکر است، در صورت هرگونه مشاهده مواردی از مسمومیت در هر نقطه از کشور با شماره  تلفن ۱۱۵می‌توان از خدمات سریع اورژانس کشور بهره‌مند شد.

چشم پزشکان کشور ایران موفق به درمان تومورهای چشمی شدند

رییس مرکز تحقیقات چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام کرد: چشم پزشکان کشور موفق به درمان تومورهای چشمی با پلاک های رادیواکتیو شدند.

 

دکتر سیدمهدی مدرس زاده افزود: در بخش درمان تومورهای چشمی که در بیمارستان رسول اکرم(ص) تهران مستقر است ، متخصصان با قرار دادن نوعی پلاک رادیو اکتیو روی تومور داخل کره چشم در مدت زمان محاسبه شده ای ، قادر به از بین بردن ضایعات سرطانی هستند.
وی ادامه داد: تقریبا تمام تومورهای چشم از شیوع بیشتری در کودکان برخوردار است که در صورت مراجعه به موقع ، متخصصان چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران می توانند آن را درمان کنند.
مدرس زاده، با بیان اینکه تمام مبتلایان به بیماری های چشمی توسط متخصصان و چشم پزشکان ایرانی در داخل کشور قابل درمان هستند، گفت: با گسترش امکانات و تجهیزات درمانی در مراکز دانشگاهی، تقریبا همه افراد مبتلا به بیمارهای چشمی در ایران قابل تشخیص و درمان است.
وی افزود: در سال های اخیر بیماری های چشمی در کشور وجود نداشته که قادر به درمان موفق آن نبوده یا مجبور به اعزام به خارج از کشور باشیم.
رییس مرکز تحقیقات چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اضافه کرد: از آنجا که پلاک های رادیو اکتیو برای درمان تومورهای چشمی از خارج کشور وارد می شود، در صورت عدم تامین اعتبار لازم از سوی هیات امنای ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به دست جراحان می رسد که این مساله روند درمانی را کند می کند یا فرصت درمان را از دست خواهد داد.
مدرس زاده افزود: در صورتی که این پلاک های رادیو اکتیو به موقع از خارج از کشور تامین نشود، می تواند موجب تخلیه چشم شده که این مساله در کودکان خطرناک و نا گوارتر است.
وی، هزینه درمان یک بیمار مبتلا به تومور چشمی در خارج از کشور با بالغ بر ۵۰ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: در صورت تامین پلاک رادیو اکتیو که یک پنجاهم هزینه درمان درخارج را دارد، می توان با موفقیت سلامت چشم بیمار را حفظ کرد.

کیت تشخیص سریع قند خون در دانشگاه امیر کبیر ساخته شد

کیت تشخیص سریع قند خون به منظور کمک به بیماران دیابتی که حداقل روزی سه تا چهار بار نیاز به اندازه گیر قند خون دارند در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیر کبیر طراحی و ساخته شد.   

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، “محمد ربیعی”، در بیان جزئیات این دستگاه گفت: درصورتی که بیماران دیابتی بخواهند قند خون خود را به صورت کاملا علمی کنترل کنند، می بایست روزانه سه تا چهار بار قند خون خود را اندازه گیری کنند که انجام این امر نیازمند تقبل هزینه های زیاد است.
دانشیار دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیر کبیر افزود: از طرف دیگر شرکت های خارجی تولید کننده کیت تشخیص قند خون به طور مکرر مدل های خود را تعویض کرده و موجب سردگمی و پرداخت هزینه های زیاد از سوی بیماران دیابتی می شود.
وی اضافه کرد: کیت ساخته شده مبلغی حدود یک ششم مشابه خارجی این دستگاه برای بیماران دیابتی را در برخواهد داشت و به دلیل اینکه این محصول تولید داخل است، از خدمات پس از فروش و کنترل های بعد از آن برخوردار است.
ربیعی خاطرنشان کرد: نرم افزاریی روی این دستگاه نصب شده که می توان از طریق آن زبان فارسی را برای بیمار نصب کرد تا از طریق بیان صوتی، چگونگی کار بادستگاه و نحوه استفاده از آن را برای بیمار توضیح دهد.

دانشیار دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیر کبیر بابیان اینکه در حال حاضر، ۳۰ شرکت خارجی تولید کننده مطرح این نوع کیت ها، دارای استریپ های هم خوان با یکدیگر نیستند، گفت: در دستگاه تولید داخل، استریپ ها نیز تولید داخل بوده و بیمار نیازی به تعویض مکرر کیت ندارد و توانایی کارکرد آن نیز از دستگاه های خارجی بالاتر است.

ربیعی با اشاره به اینکه حدود دو سال و نیم روی این دستگاه کارشده تا به مرحله کاربردی شدن برسد گفت: هم اکنون در حال تلاش برای صنعتی کردن این محصول هستیم.
وی اضافه کرد: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران حمایت کننده این طرح است که هم اکنون در مرحله نیمه صنعتی قرار داشته و روی صنعتی شدن آن کار می شود.

۳۲ هزار از صدهزار ریال هزینه روزانه هر تخت از بیماران اخذ می‌شود

خرداد ۱۵, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر دانشگاه ها

هزینه روزانه خدمات بستری هر بیمار در هر تخت بیمارستانی دولتی صدهزار ریال است که درحال حاضر فقط ۳۲ هزار ریال آن از بیماران اخذ می‌شود.

 

دکتر حسن امامی رضوی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن بیان این مطلب گفت: در مطالعه‌ای که در سال ۸۷ انجام شد هزینه ۷ روز یک تخت بیمارستانی دولتی ۷۰۰ هزار ریال برآورد شده در حالی که تعرفه‌ای که برای یک تخت دریافت می‌شود هم‌اکنون ۲۳۰ هزار ریال است.

وی با بیان اینکه این تفاوت هزینه برآورد شده با رقم دریافتی منجر به کاهش خدمات هتلینگ (هزینه تخت روز) در بیمارستان‌ها می‌شود افزود: کاهش خدمات بستری در اثر این تفاوت قیمت‌ها در نهایت رضایت مردم را کاهش می‌دهد که باید با راهکارهایی قیمت تمام شده خدمات را دریافت کنیم.

دکتر امامی رضوی در ادامه گفت: شاخصه اصلی ارتقاء خدمات هتلینگ و نگهداری بیمارستانی اخذ قیمت تمام شده خدمات است که باید تلاش کنیم برای ارائه خدمات بهتر و جلب بیشتر رضایت مردم به آن نقطه برسیم.

وی در خاتمه با اعلام این که در طول سالیان اخیر وضعیت بیمارستان‌ها از لحاظ بهداشتی خیلی ارتقاء پیدا کرده است اظهار داشت: معاونت درمان وزارت بهداشت به طور مرتب به همه بیمارستان‌ها سرکشی کرده و از عملکرد آنان بازرسی به عمل می‌آورد.

پروژه جهانی کروموزم Y به ایران محول شد

رییس سومین کنگره پروتئومیکس ایران، از واگذاری بررسی پروژه بین المللی کورموزم Y به ایران خبر داد و گفت: بررسی این پروژه جهانی توسط محققان ایرانی می تواند گام مهمی در درمان ناباوری ایفا کند.   

 

دکتر “قاسم حسینی سالکده” در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در حاشیه برگزاری مراسم سومین کنگره پروتئومیکس ایران، افزود: یکی از دستاوردهای سومین کنگره پروتئومیکس ایران، بررسی کروموزوم y است که پس از اعلام این پیشنهاد از طرف پژوهشکده رویان به سازمان جهانی پروتئومیکس این پروژه مورد تأیید قرار گرفت.
به گفته وی مهم‌ترین کاربرد بررسی این پروژه در زمینه ناباروری مردان است.

حسینی با اشاره به اینکه ایران در زمینه علم پروتئو میکس در منطقه جایگاه نخست را دارد، افزود: یکی از مهم ترین دستاوردها ایران در این پروژه در زمینه درمان ناباروری از طریق کروموزم y در مردان است.
وی تصریح کرد: سلول‌های انسانی حاوی ژن‌هایی هستند که مغز متفکر اعمال سلول‌ها محسوب می شوند و فعالیت ژن‌ها و اجرای برنامه‌ها از طریق پروتئین‌ها بوده که پروتئومیکس بررسی نقش این پروتئین‌ها را بر عهده دارد.

حسینی ادامه داد: انجام این پروژه جهانی موجب افزایش سطح تحقیقات پروتئومیکس در ایران و ارتقا کشور در سطح بین المللی می شود.
رییس سومین کنگره پروتئومیکس، اضافه کرد:خصوصیات فیزیولوژی انسان و حیوانات به پروتئین‌ها بستگی دارد و از طرفی بسیاری از بیماری‌ها ناشی از به هم خوردن سطح پروتئین‌ها است به طوریکه بررسی و تحقیقات در این زمینه می تواند در پیشگیری بیماری ها نقش داشته باشد.
وی یادآور شد:در حال حاضر تجهیزات مورد نیاز برای پروژه کروموزم y‌ در بسیاری از مراکز تحقیقاتی کشور موجود است.
حسینی تصریح کرد: در حال حاضر انجمن پروتئومیکس ایران بر روی نقش پروتئین‌ها در بیماری‌های عفونی، سلول‌های بنیادی، کشاورزی و سرطان مشغول به تحقیق است.
وی با اشاره به اینکه پروژه پروتئومیکس فعلاً در فاز تحقیقاتی قرار دارد، ابراز امیدواری کرد که به زودی دستاورد عملی آن برای مردم ارائه شود.
سومین کنگره بین المللی پروتئومیکس ایران به مدت دو روز از تاریخ ۵تا ۶ خرداد ماه سال جاری در انستیتو پاستور ایران در حال برگزاری است.

پروژه جهانی کروموزم Y به ایران محول شد

خرداد ۷, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر دانشگاه ها

 دکتر “قاسم حسینی سالکده” در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در حاشیه برگزاری مراسم سومین کنگره پروتئومیکس ایران، افزود: یکی از دستاوردهای سومین کنگره پروتئومیکس ایران، بررسی کروموزوم y است که پس از اعلام این پیشنهاد از طرف پژوهشکده رویان به سازمان جهانی پروتئومیکس این پروژه مورد تأیید قرار گرفت.
به گفته وی مهم‌ترین کاربرد بررسی این پروژه در زمینه ناباروری مردان است.

حسینی با اشاره به اینکه ایران در زمینه علم پروتئو میکس در منطقه جایگاه نخست را دارد، افزود: یکی از مهم ترین دستاوردها ایران در این پروژه در زمینه درمان ناباروری از طریق کروموزم y در مردان است.
وی تصریح کرد: سلول‌های انسانی حاوی ژن‌هایی هستند که مغز متفکر اعمال سلول‌ها محسوب می شوند و فعالیت ژن‌ها و اجرای برنامه‌ها از طریق پروتئین‌ها بوده که پروتئومیکس بررسی نقش این پروتئین‌ها را بر عهده دارد.
حسینی ادامه داد: انجام این پروژه جهانی موجب افزایش سطح تحقیقات پروتئومیکس در ایران و ارتقا کشور در سطح بین المللی می شود.
رییس سومین کنگره پروتئومیکس، اضافه کرد:خصوصیات فیزیولوژی انسان و حیوانات به پروتئین‌ها بستگی دارد و از طرفی بسیاری از بیماری‌ها ناشی از به هم خوردن سطح پروتئین‌ها است به طوریکه بررسی و تحقیقات در این زمینه می تواند در پیشگیری بیماری ها نقش داشته باشد.
وی یادآور شد:در حال حاضر تجهیزات مورد نیاز برای پروژه کروموزم y‌ در بسیاری از مراکز تحقیقاتی کشور موجود است.
حسینی تصریح کرد: در حال حاضر انجمن پروتئومیکس ایران بر روی نقش پروتئین‌ها در بیماری‌های عفونی، سلول‌های بنیادی، کشاورزی و سرطان مشغول به تحقیق است.

وی با اشاره به اینکه پروژه پروتئومیکس فعلاً در فاز تحقیقاتی قرار دارد، ابراز امیدواری کرد که به زودی دستاورد عملی آن برای مردم ارائه شود.
سومین کنگره بین المللی پروتئومیکس ایران به مدت دو روز از تاریخ ۵تا ۶ خرداد ماه سال جاری در انستیتو پاستور ایران در حال برگزاری است.

یک مقام وزارت بهداشت:تایید جهانی ایران بر تولید واکسن، افتخار بی نظیر برای کشور است

خرداد ۷, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع: : جهان پزشكي, خبر دانشگاه ها, داروسازی

 به گزارش خبرنگار ایرنا ، دکتر محمدرضا شانه ساز پورشیرازی روز چهارشنبه در پنجمین اجلاس مدیران داروی دانشگاههای علوم پزشکی کشور در شیراز افزود: با تاییدی که در این زمینه کشورمان از سازمان بهداشت جهانی دریافت کرده است در زمینه تولید و صادرات واکسن، گشایش زیادی به وجود می آید.
وی افزود: سابقه تولید واکسن در ایران به بیش از ۸۰ سال می رسد در آن زمان ایران جزو معدود تولید کنندگان واکسن در جهان که دانش و سویه های مورد نیاز برای تولید واکسن را در اختیار داشتند محسوب می شد.
در طی دهه های گذشته علاوه بر افزایش تعداد تولید کنندگان واکسن در جهان، دانش تولید و دانش نحوه نظارت بر این فراورده ها از طرف ارگان های نظارتی ارتقاء یافت به طوریکه برخی از تولیدات که توان مطابقت با استانداردهای جاری را نداشتند متوقف گردیدند.
دکتر شانه ساز افزود: ایران جهت حفظ این سرمایه ملی، در سال ۱۳۷۷ به پیشنهاد سازمان جهانی بهداشت تصمیم به بهبود وضعیت تولید و ارتقاء سطح نظارتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی (در خصوص واکسن گرفت.
وی گفت: طی ۱۳ سال گذشته با تلاش کارشناسان و مدیران معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، همکاری های سازمان جهانی بهداشت مسیر ارتقاء سیستم نظارتی تا مطابقت کامل با استانداردهای جهانی، طی شد و در سال ۱۳۸۹ پس از ارزیابی اداره بیولوژیک معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی توسط ۱۰ نفر از بازرسان مجرب سازمان جهانی بهداشت از کشورهای سوئیس، آلمان، اندونزی، تایلند، چین، مصر، سیستم نظارتی کشور ایران جهت نظارت بر تولید واکسن با میانگین امتیاز بالای ۹۰ درصد مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت.
این مقام وزارت بهداشت ادامه داد : از سال ۱۳۷۷ که اداره بیولوژیک معاونت غذا و دارو تشکیل شد این اداره ۴ بار مورد بازرسی کلی و ۷ بار بازرسی پیگیری سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته است و حاصل این بازرسی ها و بیش از ۲۰ هزار ساعت کار تخصصی انجام شده منجر به تربیت نیروهای متخصص داخلی در زمینه نظارت بر فراورده های بیولوژیک خصوصاً واکسن، تهیه صدها ضابطه، سند، راهنما، فرم، دستورالعمل و چک لیست برای نظارت بر این فراورده ها و در نهایت کسب تاییدیه بین المللی صلاحیت نظارت بر تولید و واردات واکسن گردید.
دکتر شانه سازگفت:: این مهم نه تنها موجب مباهات جمهوری اسلامی ایران درخصوص دارا بودن سیستم نظارتی معتبر جهانی می باشد بلکه راه را برای تولید کنندگان داخلی واکسن جهت صادرات واکسن به خارج از کشور باز خواهد نمود.
وی اظهار امیدواری کرد که تولیدکنندگان داخلی از فرصت ایجاد شده جهت افزایش کیفیت، ایمنی و اثربخشی فراورده ها و تطبیق مستندات با استانداردهای جهانی همت و تلاش مضاعف نموده و بازار بزرگ صادرات واکسن از طریق سازمان جهانی بهداشت را به روی خود و کشور اسلامی مان باز نمایند.

بیمه دندان ششم کودکان، افزایش تماس دندان با فلوراید و غنی سازی نمک یددار، بزودی اجرا می شود

معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: علاوه بر بیمه دندان ششم کودکان، افزایش تماس دندان با فلوراید و غنی سازی نمک یددار با فلوراید برنامه اجباری افزایش تماس دندان با فلورای (وارنیش فلوراید) از مهرماه امسال بصورت آزمایشی در چهار استان آغاز و تا پایان سال درتمام کشور اجرا می شود.   

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، “سیدحسن امامی رضوی” در حاشیه هشتمین کنگره بین المللی ارتودنتیست های کشور، افزود: دندان ششم برخلاف تصور مردم، در سنین زیر شش سال رشد می کند و پوسیدگی آن موجب سرایت پوسیدگی به سایر دندان ها می شود.
وی اضافه کرد: خدمات مورد نیاز برای اصلاح و نگهداری این دندان زیر پوشش بیمه قرار می گیرد.
امامی رضوی گفت: برنامه اجباری افزایش تماس دندان با فلوراید(وارنیش فلوراید)نیز از مهر ماه امسال بصورت آزمایشی در چهار استان آغاز و تا پایان سال در تمام کشور اجرا می شود.
معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در این طرح، دو نوبت در سال با مراجعه مجریان طرح، دندان های کودکان زیر شش سال و بالاتر از آن با محلول فلوراید آغشته و این کار به میزان قابل توجهی موجب کاهش پوسیدگی دندان می شود.
امامی رضوی با بیان اینکه در این معاینات، ناهنجاری های احتمالی فک، دهان و دندان کودکان نیز شناسایی می شود، گفت: مهمترین مساله، آموزش جلوگیری از پوسیدگی دندان است و باید مردم بویژه کودکان با چگونگی مراقبت از دندان ها، اهمیت نوع تغذیه و مسواک زدن آشنا شوند.
وی گفت: طرح غنی سازی نمک یددار با فلوراید، با اختصاص۵۰۰ میلیون ریال اعتبار بزودی بصورت آزمایشی در استان های گلستان، اصفهان، خراسان شمالی و آذربایجان شرقی آغاز می شود.
معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در مرحله نخست این طرح،‌ ۴۰۰ هزار نفر زیر پوشش قرار می گیرند و پس از موفقیت آمیز بودن مرحله آزمایشی و آغاز اجرای آن در کل کشور، این نمک ها به قیمتی که تفاوت چندانی با نمک های موجود نخواهد داشت عرضه خواهد شد.
امامی رضوی گفت: نمک یددار فلورایددار، نمک خوراکی است و برای اجرای عدالت در سلامت ، باید در خواربارفروشی ها در دسترس مردم قرار گیرد.
وی افزود: استفاده از این نمک، روش پیشگیرانه ارزانی است که پوسیدگی دندان را در همه گروه های سنی متوقف خواهد کرد.
معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: باید سعی شود خدمات دندانپزشکی زیر پوشش بیمه های اجتماعی قرار گیرد و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با حمایت بسیار از این موضوع،‌ خواستار آن است که بیمه ها و وزارت رفاه و تامین اجتماعی، این خدمات گران قیمت را تا حد امکان زیر پوشش قرار دهند.

برگه‌ی بعد »