دارویی برای کاهش خطر سکته قلبی و مغزی

شهریور ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

پزشکان دریافتند نوعی داروی آزمایشی کاهش کلسترول در مطالعات بالینی خطر سکته قلبی و مغزی را تا ۵۰ درصد کاهش داده است.

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این داروی آزمایشی موسوم به «الیروکوماب» (Alirocumab)، تولید دو شرکت داروسازی «سانوفی» و «ریجنرون» است. هرچند این نتایج هنوز قطعی نشده و تنها حاصل مطالعات قبلی است اما به هر حال این مطالعه برای نخستین بار تأثیر پروتئین موسوم به PCSK9 را بر کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی در میلیون‌ها بیمار مورد بررسی قرار داده است.

این دارو شکل جدیدی از داروهایی است که توسط کمپانی‌های «آمگن» و «فایزر» نیز تولید شده‌اند. این داروها کلسترول LDL موسوم به کلسترول بد را کاهش می‌دهند و پیش‌بینی می‌شوند فروش آن‌ها از چندین میلیون‌ دلار فراتر رود.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، یافته‌های جدید اشتیاق متخصصان را نسبت به ورود این دارو به بازار افزایش داده و پیش‌بینی می‌شود داروی جدید تا سال آینده وارد بازار شود. اما متخصصان می‌گویند عرضه‌ این دارو منوط به تایید اثرگذاری آن در مقیاس وسیع‌تر است.

با این حال مسئولان کمپانی‌های سانوفی و ریجنرون می‌گویند: داروی «الیروکوماب» که به‌ صورت تزریقی مورد استفاده قرار می‌گیرد با پشت سر گذاشتن ۹ آزمایش در ماه ژوئیه نشان داد که موفق به کاهش مداوم کلسترول LDL شده اما تنها جزئیات چهار آزمایش از ۹ آزمایش فوق در اجلاس سالانه‌ انجمن قلب اروپا که در «بارسلون» اسپانیا برگزار شد، ارائه شده است.

پیش‌بینی نتایج آزمایش این دارو که در حال حاضر روی ۲۳۴۱ بیمار در دست انجام است اوایل سال آینده نهایی شود اما متخصصان نتایج اولیه نسبت به مؤثر بودن این دارو را امیدوارکننده اعلام کردند.

دونوع قرص مخمر برای نخستین باردرکشور ساخته شد

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان از تولید دو نوع قرص مخمر مورد استفاده در صنایع غذایی، سرم سازی، دام و طیوربرای نخستین بار درایران خبر داد.

به گزارش ایرنا ˈ حمید فتحی نجفی ˈ مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: این شرکت موفق شده است برای نخستین بار نسبت به تولید دو نوع محصول مخمر مورد استفاده درصنایع غذایی، دام و طیور و سرم سازی با استفاده از فناوری های جدید اقدام و آن را به مرحله تجاری سازی برساند.

وی اضافه کرد: اکنون تنها ۱۵ کشور دنیا دارای فناوری تولید این مخمرها هستند که باید جمهوری اسلامی ایران را یکی از این کشورها به شمار آورد.

*** تامین اولیه مورد نیاز در داخل کشور

نجفی با اشاره به اینکه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید این قرص ها به طور کامل در داخل کشور تامین می شود و وابستگی به خارج برای تولید محصول نداریم گفت: صنایع استان خراسان رضوی توانسته اند نیازهای شرکت را درتولید این محصول تامین و برآورده کنند به گونه ای که استان خراسان رضوی، مرکز تولید این قرص ها در کشور به شمار می رود.

مدیرعامل این شرکت، با اشاره به اینکه برای تولید محصول ازتوان علمی و تخصصی بالایی بهره برداری شده است افزود: در این مجموعه متخصصان رشته های بیولوژی و بیوتکنولوژی در حال فعالیت هستند و با بهره گیری از توان و تجربه کاری آنان در تولید محصول اقدام می شود.

*** ایده اولیه تولید محصول

وی، ایده اولیه تولید این محصول را ازسال ۸۴ عنوان کرد و افزود: با فعالیت های تحقیقاتی صورت گرفته از سوی متخصصان این مجموعه، در فرایند علمی و فنی دو ساله موفق به تولید اولین نمونه های این قرص ها در داخل کشور شدیم که با ارایه آن به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نهایت مجوز ورود محصول به بازار درسال ۸۷ اخذ وموفق به تجاری سازی کالای تولیدی شدیم.

*** کاربردهای مخمر

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان ، به کاربرد های مخمرهای تولیدی دراین شرکت اشاره کرد و گفت: موارد مصرف این مخمرها بسیار زیاد است به گونه ای که اینک برای تامین نیازهای کشور به این محصول به کشورهای خارجی دارای وابستگی هستیم که تلاش می کنیم با افزایش توان تولید، این وابستگی را کاهش دهیم.

به گفته نجفی، نیازکشوردربخش دامی سالانه ۱۰۰ تن است که این شرکت قادراست، سالانه ۶۰ تن آن را تامین کند و در بخش مکمل های غذایی نیز قادریم، درصورت تامین سرمایه در گردش مورد نیاز شرکت، بخش بزرگی از نیازهای داخل را به این فرآورده تولید و نیاز را به خارج کشورکاهش دهیم.

مدیرعامل این شرکت، با بیان این مطلب که ۷۰ درصد از توان تولید این مجموعه در تولید قرص ها و ۳۰ درصد مابقی در تولید سایر محصولات به کار گرفته شده است گفت: بازار خوبی برای عرضه این محصول در کشور وجود دارد به گونه ای که برنامه ای برای انجام فعالیت های تبلیغاتی و بازاریابی به منظور پیدا کردن مشتریان جدید برای محصول تولیدی نداریم چرا که نمی توانیم با ظرفیت فعلی خود تمام نیازها را پاسخ دهیم وازاین رو، نیازمند آن هستیم که با استفاده از اعتبارات بانکی و حمایت مسوولان در بخش های مختلف، نسبت به توسعه فعالیت ها دراین بخش اقدام کنیم.

**** حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

وی اضافه کرد: درسال های گذشته نیز با معرفی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این شرکت موفق به اخد تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی ازصندوق حمایت ازپژوهشگران و فناوران شده بود که با دریافت این مبلغ، بخشی از فعالیت های این واحد تولیدی وصنعتی فعال که به عنوان یکی ازمراکز وآزمایشگاه های مورد تایید معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شناخته می شود توسعه یافت.

نجفی ادامه داد: به منظور استفاده ازمعافیت های مالیاتی درحال تکمیل مدارک مورد نظرازسوی سازمان امور مالیاتی هستیم که با تکمیل آن، انتظار می رود از معافیت های مالیاتی مشمول شرکت های دانش بنیان بهره مند شویم.

مدیراین شرکت تولیدی وصنعتی ادامه داد: هم اینک دراین شرکت ۱۰ فرصت شغلی ایجاد شده است وعلاوه برآن، برای ۱۶ تن دیگر نیزبه صورت غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد شده است.

**** سرمایه گذاری در فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی

به گفته مدیرعامل این شرکت موردحمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فعالیت های علمی و تحقیقاتی برای بهبود روش های تولید وبه روز رسانی دانش ازمهمترین برنامه ها و سرفصل های کاری درتولید محصول به شمار می رود که ازاین رو، با توجه به اهمیت موضوع سالانه ۲۰ درصد ازمیزان درآمد حاصله ازفروش محصول صرف فعالیت های علمی وتحقیقاتی وبه روز رسانی آموخته ها دراین حوزه می شود تا بتوانیم در بازارحضور خود را حفظ کرده و محصولی با استفاد از آخرین متدها و روش های تولیدی ارایه کنیم.

**** تقاضای خارجی برای خرید مخمرهای تولیدی

نجفی، تولید روزآمد مخمرهای این شرکت با استفاده ازفناوری های روز را عاملی برای ابرازعلاقه شرکت های خارجی برای استفاده ازمحصولات تولیدی عنوان کرد وگفت: اینک کشورهای دانمارک و سوئد متقاضی خرید محصولات شرکت هستند اما، به دلیل اعمال تحریم ها قادر به فروش و عرضه این محصول به این کشورها نیستیم که می طلبد در این زمینه در حوزه بین الملل بستر برای عرضه محصولات تولیدی در بازار این کشورها فراهم شود.

وقتی داروهای بی‌خطر، جان می‌گیرند

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

بسیاری از مردم به اشتباه تصور می‌کنند که خرید داروهای غیرنسخه‌ای (OTC) مطمئن‌تر و بی‌خطرتر از خرید داروهای نسخه‌ای یا خرید دارو از گوشه و کنار خیابان‌ها است.

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، داروهای غیرنسخه‌ای تنها در مواردی اثربخش و بی‌خطر هستند که به درستی تجویز شوند اما این داروها حتی داروهای گیاهی نیز در صورت استفاده بی‌رویه و نادرست عوارض جانبی مرگباری خواهند داشت.

سوءمصرف داروهای غیرنسخه‌ای معمولا در میان نوجوانان ۱۳ تا ۱۶ متداول است زیرا آنها می‌دانند که می‌توانند این داروها را اغلب یواشکی و به راحتی در قفسه داروهای والدین بیابند. علاوه بر نوجوانان، جوانان نیز ممکن است دچار سوءمصرف داروهای غیرنسخه‌ای شوند. آنها اغلب این داروها را همراه با سایر داروها، مشروبات الکلی و گاهی حتی با موادمخدر مصرف می‌کنند که در این صورت همین داروهای به ظاهر بی‌خطر می‌توانند منجر به مرگ شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت اینترنتی فیلی، فهرست داروهایی که در حال حاضر بیشتر از سوی نوجوانان و جوانان مورد سوءمصرف قرار می‌گیرند، به شرح زیر است:

- دکسترومتورفان: این دارو یک ترکیب فعال است که در بیش از ۱۰۰ داروی OTC و سرماخوردگی مشاهده می‌شود. آمارها در آمریکا نشان می‌دهد که از هر ۱۰ نوجوان یک نفر دچار سوءمصرف این دارو می‌شود. مصرف دوز بالای این دارو سبب بروز سرخوشی، اغراق در تشخیص رنگ و صدا و توهم می‌شود که این عوارض بیش از شش ساعت ادامه می‌یابد. عوارض خطرناک سوءمصرف دکسترومتورفان شامل کاهش قدرت هوشیاری، استفراغ، از دست دادن حرکت عضلات، حملات عصبی، تاری دید، خواب‌آلودگی، تنگی‌نفس و تپش قلب می‌شوند. این دارو در صورت مصرف همراه با مشروبات الکلی یا سایر داروها، در دوزهای بالا خطر مرگ را در پی دارد.

دکسترومتورفان همچنین یک داروی اعتیادآور است که در صورت ترک سوءمصرف آن، عوارض ترک اعتیاد نظیر افسردگی و دشواری در تمرکز بروز می‌کند. اگرچه از عوارض بلندمدت این دارو اطلاعات زیادی در دست نیست اما مواردی نظیر آسیب مغز استخوان و سلول‌های عصبی، افزایش فشارخون، آسیب قلبی و آسیب دائمی مغزی نیز در سوءمصرف آن مشاهده شده است.

- داروهای مسکن‌: نوجوانان و جوانان به دلیل اینکه ترجیح می‌دهند همیشه حالشان خوب باشد تا به کارهای روزمره خود برسند از مسکن‌هایی نظیر استامینوفن و ایبوپروفن بیش از میزان توصیه شده استفاده می‌کنند. آنها تصور می‌کنند با مصرف بی‌رویه، اثر این داروها سریع‌تر می‌شود اما به عوارض جانبی آن فکر نمی‌کنند. آنها نمی‌دانند در صورت مصرف بی‌رویه استامینوفن، کبد از کار افتاده و دچار خونریزی معده و نارسایی کلیوی می‌شوند و در صورت استفاده از دوز بالای ایبوپروفن خطر حملات قلبی در آنها افزایش می‌یابد.

- قرص‌های کافئین‌ و نوشابه‌های انرژی‌زا: قرص‌های غیرنسخه‌ای کافئین‌ و نوشابه‌های انرژی‌زا یا مسکن کافئین با هدف افزایش انرژی باعث سوءمصرف می‌شوند. مصرف دوز بالای کافئین سبب از هدر رفتن حجم زیادی از آب بدن، رفلاکس معده، بروز دلهره و اضطراب و نامنظمی ضربان قلب شده که این مساله عمدتا به مرگ‌های ناگهانی به ویژه در افرادی که سابقه بیماری قلبی دارند، می‌انجامد. مصرف بی‌رویه مسکن‌ها نیز عوارض جانبی مشابه موارد ذکر شده به همراه دارد.

- قرص‌های رژیمی: مصرف قرص‌های رژیمی با دوز بالا می‌تواند سبب سرخوشی خفیف شود اما سوءمصرف این قرص‌ها نیز سبب بروز برخی نارسایی‌های جدی تغذیه‌ای می‌شود. مصرف بی‌رویه قرص‌های رژیمی معمولا از خوردن تعداد کم قرص برای کاهش وزن شروع می‌شود اما این داروهای غیرنسخه‌ای به تدریج به یک اعتیاد شدید منتهی می‌شوند. اگرچه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از برخی محرک‌های خطرناک را که معمولا در قرص‌های رژیمی غیرنسخه‌ای یافت می‌شوند، ممنوع کرده اما سایر ترکیبات موجود در این قرص‌ها نیز خطرناک هستند. بسیاری دیگر از انواع قرص‌های رژیمی عوارضی نظیر مشکلات گوارشی، ریزش مو، بی‌خوابی، اضطراب، التهاب، پارانویای (کژپنداری) شدید، تاری دید، نارسایی کلیوی و از دست دادن آب بدن به همراه دارند.

- ملین‌ها و مُدرهای گیاهی: این داروها نیز مانند قرص‌های رژیمی از سوی نوجوانان و جوانان مورد سوءمصرف قرار می‌گیرند. قرص‌های گیاهی ادرارآور موسوم به قرص آب که برای کاهش وزن استفاده می‌شوند به همراه قرص‌های ملین سبب از دست دادن شدید آب بدن و املاح و مواد معدنی حیاتی بدن می‌شوند. این املاح اسیدیته خون، آب بدن و عملکرد عضلات را تنظیم می‌کنند.

- قرص‌های مخصوص بیماری سفر: بیماری سفر یا بیماری حرکت عارضه‌ای است که در حین مسافرت و به دلیل عدم تعادل در سیستم گوش داخلی رخ می‌دهد و شایع‌ترین علائم آن سرگیجه، تهوع، استفراغ و خستگی است. قرص‌های بیماری سفر محتوی «دیمن هیدرینات» یا «دیفن هیدرامین» هستند که مصرف دوز بالای آنها سبب احساس توهم شدید شبیه به عوارض مصرف مواد روانگردان می‌شود. اغلب دوزی که سبب بروز این علائم می‌شود با توجه به وزن و مقاومت بدن متغیر است. به عنوان مثال برخی نوجوانان و جوانان با مصرف ۴۰ عدد قرص «درامامین» با این عوارض روبه‌رو می‌شوند. مصرف دوز بالای این قرص سبب ضربان قلب نامنظم، کما، حمله قلبی و مرگ می‌شود. مصرف طولانی مدت این قرص سبب افسردگی، آسیب کلیوی و کبدی، از دست دادن حافظه، درد چشم، خارش و التهاب پوست، تکرر ادرار و درد شکمی می‌شود.

- داروهای تقویت جنسی: این داروها به ویژه زمانی که همزمان با مشروبات الکلی یا با دوز بالا مصرف شوند سبب بروز مشکلات قلبی جدی می‌شوند.

- پسودوافدرین: این ترکیب که یک ضداحتقان محسوب می‌شود در بسیاری از قرص‌ها و داروهای سرماخوردگی وجود دارد. این دارو شبیه آمفتامین است که در تولید داروهای مخدر و متامفتامین از آن استفاده می‌شود. این دارو همچنین به عنوان محرک برای احساس سرخوشی و تحرک بیشتر استفاده می‌شود. برخی افراد از این دارو برای کاهش وزن استفاده می‌کنند و ورزشکاران نیز از آن برای افزایش هوشیاری و انرژی پیش از مسابقات استفاده می‌کنند. از عوارض خطرناک این دارو می‌توان به تپش قلب و نامنظمی ضربان قلب نام برد. این دارو در صورت مصرف همزمان با داروهای دیگر نظیر مخدرها، احتمال بروز اختلالات پارانوئید را افزایش می‌دهد.

- نشاط‌ آورهای گیاهی: این داروها ترکیبی از گیاهان دارویی ارزان قیمت هستند که به صورت قانونی و به شکل قرص به فروش می‌رسند. این نشاط‌ آورها به صورت خوراکی، استنشاقی و دخانی مصرف و باعث سرخوشی و افزایش سطح هوشیاری می‌شوند. این داروها با عنوان طبیعی به فروش می‌رسند و ترکیبات اصلی آنها «افدرا» است. استفاده از این ماده گیاهی در مکمل‌های رژیمی در آمریکا ممنوع شده است. احتمال اوردوز شدن با این دارو بسیار بالاست زیرا میزان دوز موثر آن در افراد مختلف بسیار متغیر است. عوارض جانبی این دارو بسیار جدی و شامل مواردی نظیر اسپاسم عضلانی، افزایش فشارخون، حملات عصبی، حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ می‌شود.

- سایر گیاهان دارویی: انواع دیگر گیاهان دارویی به دلیل داشتن خواص محرک، توهم‌زایی و سرخوشی مورد سوءمصرف قرار می‌گیرند. علاوه بر این، قانونی بودن فروش آنها و اینکه بسیاری از داروهای گیاهی در آزمایش ادرار قابل تشخیص نیستند، سوءمصرف این داروها را افزایش داده است. مصرف‌کنندگان این داروها عوارضی نظیر افسردگی شدید، از دست دادن کنترل بدن، روان‌پریشی شدید و رفتارهای خشن و تهاجمی را تجربه می‌کنند. این افراد همچنین در معرض خطر افزایش تصادفات و جراحت‌هایی که به دلیل اختلال فعالیت مغز رخ می‌دهند، هستند. یکی از دشواری‌های اصلی در جلوگیری از مصرف داروهای بدون نسخه توسط نوجوانان و جوانان این است که بسیاری از آنها با خطرات این داروها آشنایی ندارند. خطرات مربوط به مصرف این داروها برخلاف موادمخدری نظیر کوکائین و هروئین این است که به خطرات مصرف داروهای OTC کمتر توجه می‌شود. آمارها نشان می‌دهد جوانان و نوجوانانی که در خانه با خطرات مصرف داروهای OTC آشنا می‌شوند بیش از ۵۰ درصد کمتر در معرض سوءمصرف دارو و موادمخدر هستند.

توصیه‌های ایمنی در مورد مصرف داروهای غیرنسخه‌ای

- داروهای مسکن OTC در صورت مصرف دوز بالا، فرد را دچار مقاومت داروی کرده و فرد مجبور است هر بار پس از مدتی دوز مصرفی را افزایش دهد. هرچه دوز مصرفی بالاتر رود، احتمال افزایش خطرات نارسایی کبد و کلیه نیز بیشتر می‌شود.

- مصرف همزمان داروهای OTC با مشروبات الکلی بسیار خطرناک و مرگبار است. به عنوان مثال مصرف همزمان استامینوفن با مشروبات الکلی سبب نارسایی جدی کبد می‌شود.

- به پزشک خود اطلاع دهید که از چه نوع داروهای غیرنسخه‌ای مصرف می‌کنید چراکه بسیاری از این داروها با داروهای تجویزی تداخل پیدا می‌کنند و عوارض جدی دارند.

- اگرچه مکمل‌ها و داروهای گیاهی OTC محسوب نمی‌شوند اما مراقب باشید زیرا این داروها ممکن است با داروهای OTC تداخل پیدا کنند. قبل از مصرف هر نوع مکمل گیاهی به پزشک و معرفی‌کننده مکمل‌ها اطلاع دهید که از چه نوع داروی OTC استفاده می‌کنید.

تاثیر داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی در جلوگیری از بازگشت سرطان

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

پزشکان بر این باورند مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) در زنان چاق مبتلا به بیماری سرطان سینه، روند درمان را در آنان امکان‌پذیرتر می‌سازد.

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گفته محققان، آسپرین و داروهای دیگری که بروز التهاب را کاهش می‌دهند می‌توانند در درمان برخی انواع سرطان سینه در زنان مبتلا به اضافه وزن موثر باشد.

«لیندا دی‌ گرافنرید» از دانشگاه تگزاس و محقق ارشد این مطالعه گفت: مواردی از سرطان سینه که از اختلالات هورمونی ناشی می‌شوند کمتر احتمال دارد در زنان چاق مصرف‌کننده داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مجدد ظاهر شود.

محققان این مطالعه همچنین هشدار دادند یافته‌های آنان تاثیر داروهای NSAID را در جلوگیری قطعی از بروز سرطان تایید نمی‌کند. همچنین در این مرحله نمی‌توان زنان را به مصرف این داروها توصیه کرد.

«لیندا دی‌ گرافنرید» و همکاران دیگرش در ژورنال تحقیقات سرطان اینطور بیان کردند: براساس بررسی‌های پیشین پیامد سرطان سینه در زنان چاق نسبت به زنانی با وزن مناسب وخیم‌تر است.

در این بررسی جدید اطلاعات مرتبط با ۴۴۰ زن مبتلا به سرطان سینه که براثر اختلال‌های هورمونی در سال‌های ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۱ به این بیماری مبتلا شده بودند، مورد تحلیل قرار گرفت. همچنین بیشتر این افراد چاق بوده یا به اضافه وزن مبتلا بودند.

محققان آمریکایی مشاهده کردند در زنانی که از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مصرف کرده بودند احتمال بازگشت سرطان ۶ درصد بوده است، در حالی که این رقم در زنانی که از این داروها استفاده نکرده بودند به ۱۲ درصد رسیده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی شامل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن می‌شود که بروز التهاب در بدن را پایین می‌آورند.

دارویی ساده برای جلوگیری از برگشت سرطان سینه

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

مطالعات اخیر محققان دانشگاه تگزاس آمریکا نشان می دهد که استفاده از داروهای ضد التهابی از عود مجدد سرطان سینه در زنان چاق جلوگیری می کند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایرنا، احتمال عود سرطان سینه در زنانی که اضافه وزن دارند بسیار بیشتر است ولی مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروییدی (NSAIDs) مانند آسپیرین یا ایبوبروفن احتمال عود مجدد سرطان را کاهش می دهد.

در این گزارش آمده است که زنانی که هورمون درمانی می کنند نیز بیشتر از سایرین در معرض بروز سرطان سینه هستند و استفاده از داروهای ضد التهابی با تجویز پزشک می تواند موثر باشد. سرطان سینه شایع ترین بیماری در زنان است. بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، ۱۲ درصد زنان به این عارضه مبتلا هستند.

در این گزارش آمده است که از آغاز سال جاری میلادی تا کنون، حدود ۲۳۲ هزار نفر در آمریکا به سرطان سینه مبتلا شده اند که ۴۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. سابقه خانوادگی، قرارگرفتن در معرض اشعه، داشتن سطح بالای استروژن، شیوه نادرست زندگی، مصرف سیگار و الکل و استرس مهمترین عوامل بروز این بیماری هستند.

سرطان سینه در زنانی که در شهر زندگی می کنند، نسبت به زنان روستایی بسیار شایع تر است. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Cancer Research منتشر شده است.

تاثیر داروهای ضد افسردگی بر عشق

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

یک بررسی جدید نشان می ‌دهد که داروهای ضد افسردگی می‌ توانند باعث تغییرات قابل‌ توجهی در شخصیت افراد شوند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، یک مطالعه جدید نشان می دهد مصرف دارو های ضد افسردگی می تواند بر احساسات و عشق و دلبستگی تاثیر داشته باشد.پژوهشگران دریافته اند مصرف دارو های ضد افسردگی از نوع مهار کننده های باز با جذب سوتونین که عمدتا از طریق سیستم ناقل های عصبی سروتونینی در مغز عمل می کنند بر احساسات عشقی مردان بیشتر از زنان اثر می گذارد.

بررسی ها نشان می دهند، مصرف داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای که اثر کمتری بر سیستم سروتونینی مغز دارند بر احساسات عشقی زنان بیشتر از مزدان تاثیر می گذارد.سرپرست این پژوهش می گوید داروهای گوناگونی برای درمان افسردگی وجود دارد و پزشک می تواند نوع دارو را تغییر دهد زیرا دوز بالای این دارو ها باعث می شود تا افراد احساسات و عواطف خود را به راحتی نتوانند به شریک زندگی شان بیان کنند و کمتر علافه مند هستند عشق به همسرشان برای همیشه باقی بماند.

این پژوهشگران یادآورشدند این یافته‌ ها شواهدی بر ضد تصور رایج ارائه می ‌دهد که تغییرات شخصیتی در حین درمان با SSRI تنها یک نتیجه ثانوی تخفیف علائم افسردگی است. توضیحات جایگزین متعددی می‌ توان در این مورد مطرح کرد.

با این قرص ها چاقی مغلوب می شود

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

گاهی رژیم های سخت و نادرستی برای کاهش وزن گرفته می شود که نه تنها تاثیر مفیدی بر روی بدن ندارد بلکه می تواند به آن آسیب بزنند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، خوردن قرص های لاغری که امروزه در انواع مختلف به فروش می رسند طرفداران بسیار زیادی دارند و بعضی از آن ها عوارض زیادی به همراه دارند.
کارنتین دارویی است که در متابولیسم اسید چرب در کبد نقش دارد و برای تولید انرژی کاربرد زیادی دارد و افرادی که به طور مادرزادی نارسایی کلیه دارند و دیالیز می شوند باید زیر نظر پزشک این قرص را مصرف کنند.

گفتنی است؛ امروزه افراد چاق برای لاغری این دارو را مصرف می کنند اگر چه این دارو به دلیل آنکه یک ماده محلول در آب است عوارض چندانی ندارد اما اگر به صورت غیر عادی مصرف شود می تواند باعث تداخل در بدن شود.

اگرچه کارنیتین به طور طبیعی در بدن ساخته می شود اما در بعضی از خوراکی ها نیز وجود دارد.گوشت قرمز، ماهی، مارچوبه، بوقلمون، تخم مرغ، بادام، پسته و فندق و لبنیات کم چرب جزو مواد غذایی هستند که در لاغری نقش دارند.

نه دارویی که نباید خودسرانه به فرزندتان بدهید

مرداد ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

والدین نباید بدون داشتن نسخه داروهای ضدسرفه یا سرماخوردگی را به شیرخوار یا نوپای خود بدهند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، بعضی‌ها تصور می‌کنند داروخانه‌ها سوپرمارکت است و پزشک معالج هم یک واسطه نه‌چندان موردنیاز است که تنها هزینه ویزیت را می‌گیرد اما این باور صحیح نیست. در بازار داروی کشور ما، داروهای بسیاری بدون نسخه به فروش می‌رسند اما نباید فراموش کنید دارو ماده‌ای شیمیایی است که در بدن واکنش‌های شیمیایی مهمی به وجود می‌آورد.

اطلاعات شما از داروها تنها در حد اینکه آشناهایتان قبلا چطور آن را مصرف کرده‌اند، خلاصه شده و از تاثیرات آن ماده شیمیایی بر اعضای مختلف بدن بی‌خبرید. والدین معمولا به شیرخواران و نوپایان که قشر آسیب‌پذیری محسوب می‌شوند و نمی‌توانند به درستی علایم خود را توصیف کنند سرخود داروهایی می‌دهند که اصلا کار صحیحی نیست چرا که عوارض داروهای شیمیایی و حتی داروهای گیاهی در کودکان شدیدتر و شایع‌تر است.

در ادامه چند مورد از مهم‌ترین این داروها را برایتان فهرست کرده‌ایم.

۱٫آسپیرین: هیچ‌وقت سرخود به فرزندتان آسپیرین بچه یا هر داروی دیگری که حاوی آسپیرین است ندهید مگر آنکه پزشک معالج او، تجویز کرده باشد. آسپیرین کودک را در معرض نشانگان رِی -یک بیماری نادر اما مهلک- قرار می‌دهد. تصور نکنید داروهای مخصوص کودکی که در داروخانه‌ها بدون نیاز به نسخه پزشک تجویز می‌شوند آسپیرین ندارند. قبل از دادن هر دارویی به فرزندتان، باید حتما بروشور دارو را مطالعه کنید تا از ترکیب‌های تشکیل‌دهنده آن مطلع شوید. در مورد برخی داروها، آسپیرین با نام شیمیایی «سالیسیلات» یا «اسیدسالسیلیک» نشان داده می‌شود. اگر با خواندن بروشور دارو از وجود داشتن یا نداشتن آسپیرین در دارو مطمئن نمی‌‌شوید، می‌توانید از پزشک معالج یا داروساز حاضر در داروخانه سوال بپرسید. برای درمان تب و سایر ناراحتی‌های فرزندتان، بهتر است در مورد استفاده از داروی ایبوپروفن یا استامینوفن با متخصص اطفال مشورت کنید. یادتان باشد هیچ‌گاه به کودک زیر ۶ ماه ایبوپروفن ندهید.

۲٫داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی بدون نیاز به نسخه: والدین نباید بدون داشتن نسخه داروهای ضدسرفه یا سرماخوردگی را به شیرخوار یا نوپای خود بدهند زیرا تحقیقات دانشمندان ثابت کرده این داروها هیچ تاثیری در بهبود علایم سرفه و سرماخوردگی نوزادان و شیرخواران ندارد و ممکن است خطرناک هم باشد خصوصا اگر مقدار و مورد مصرف این داروها اشتباه باشد. علاوه بر عوارضی چون سرگیجه، خواب‌آلودگی، ناراحتی معده، کهیر و حساسیت پوستی، ممکن است کودک در اثر مصرف این داروها دچار تپش قلب شدید، تشنج یا مرگ شود.

۳٫داروهای ضد تهوع: به هیچ‌وجه به فرزند خود داروهای ضدتهوعی که در خانه دارید یا از داروخانه گرفته‌اید را ندهید مگر آنکه پزشک متخصص کودکتان آن را تجویز کرده باشد. در بیشتر بچه‌ها، حالت تهوع و استفراغ گذراست و نیازی به دارو خوردن نیست اما اگر فرزندتان زیاد استفراغ می‌کند و بدنش کم‌آب شده، او را به متخصص اطفال نشان دهید.

۴٫داروهای بزرگسالان: بعضی از والدین تصور می‌کنند داروهای بزرگسالان و کودکان از لحاظ ترکیب شیمیایی کاملا مشابه‌اند و فقط میزان مصرف آنها به سن افراد بستگی دارد. چنین افرادی به تجویز خودشان، داروی بزرگسالان را به مقدار کمتر به فرزندشان می‌دهند و انتظار دارند با این کار فرزندشان بهبود یابد. این تصور را دور بریزید. باید بدانید که دوز مصرف هر دارو به سن و وزن فرد بستگی دارد از طرفی میزان ماده موثر هر دارو در نوع بزرگسالان، کاملا از نوع کودکان متفاوت است حتی غلظت قطره‌های نوپایان هم با نوزادان متفاوت است و مصرف دلخواه دوز هر دارو عوارضی جدی‌ای دربردارد.

۵٫دارویی که برای بیمار یا بیماری دیگری تجویز شده است: داروهایی که برای هر بیمار دیگری- حتی کودکی همسن فرزندتان یا خواهر و برادر او- و همچنین داروهایی که متخصص برای درمان بیماری دیگری تجویز کرده را نباید برای وضعیت فعلی فرزندتان مصرف کنید زیرا عوارض نامطلوبی را به بار می‌آورند.

۶٫داروهای تاریخ‌گذشته: به محض گذشتن تاریخ هر نوع دارویی، آن را به مراکز جمع‌آوری دارو تحویل دهید. اگر هم تاریخ انقضای دارو هنوز نرسیده اما رنگ، شکل (مثلا پودر شده) یا بوی دارو تغییر کرده نباید دیگر آن را مصرف کنید. داروها را به سیستم فاضلاب وارد نکنید زیرا باعث آلودگی منابع آب آشامیدنی می‌شوند.

۷٫استامینوفن یا ایبوپروفن اضافه: در ترکیب برخی از داروها، مقداری استامینوفن هم گنجانده شده تا تب و درد کودک زودتر برطرف شود بنابراین به هیچ‌وجه سرخود علاوه بر دارویی که پزشک تجویز کرده به فرزندتان استامینوفن یا ایبوپروفن ندهید.

۸٫داروهای جویدنی: داروهای جویدنی یا هر دارویی که به شکل قرص عرضه می‌شود، خطر خفگی را برای فرزند شما به همراه دارد بنابراین قبل از دادن هر نوع قرصی به شیرخوار یا نوپای خود از پزشک متخصص اطفال یا داروساز بپرسید که آیا خرد کردن قرص و آمیختن آن با غذای جامد یا نوشیدنی اشکال دارد یا نه؟ اگر مخلوط کردن قرص با غذا عیبی نداشت، مطمئن باشید فرزندتان تمام آن مقدار غذایی که دارو با آن مخلوط شده را بخورد تا دوز کافی هر نوبت را دریافت کند.

۹٫شربت اِپیکا (عرق الذَهَب): شربت اپیکا، تهوع‌آور است و در گذشته برای از بین بردن مسمومیت استفاده می‌شد اما امروزه متخصصان برای مقابله با مسمومیت، استفراغ عمدی را نمی‌پذیرند و در مورد این دارو هم می‌گویند که عوارض آن بیشتر از فوایدش است.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

آسپرین نجات بخش یا مرگ آور

مرداد ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

پژوهشگران مرکز پیشگیری سرطان در دانشگاه کوئین مری لندن گفته‌اند که بررسی تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته نشان می‌دهد مصرف یک قرص ۷۵ میلیگرمی آسپرین در روز توسط افراد پنجاه سال و بالاتر احتمال ابتلای آنان به سرطان روده و معده را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران ، مصرف دوز کم آسپرین باعث کاهش خطر ابتلا به انواعی از سرطان می‌شود.

محققان افزودند مصرف دوز پائین آسپرین باعث کاهش خطر مرگ در اثر ایست قلبی و ابتلای به انواعی از سرطان می‌شود.

پژوهشگران مرکز پیشگیری سرطان در دانشگاه کوئین مری لندن گفته‌اند که بررسی تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته نشان می‌دهد مصرف یک قرص ۷۵ میلیگرمی آسپرین در روز توسط افراد پنجاه سال و بالاتر احتمال ابتلای آنان به سرطان روده و معده را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.
به گفته پزشکان اگر تمام افراد بالای پنجاه سال در بریتانیا به مدت ده سال از این دارو استفاده کنند طی دو دهه، از یکصدو بیست و دو هزار مرگ در اثر این بیماری‌ها جلوگیری می‌شود زیرا حتی پس از توقف استفاده از آن هم فواید این دارو همچنان باقی می‌ماند.

گروه تحقیقات کوئین مری به سرپرستی پرفسور جک کوزیک توصیه کرده است که افراد بین سنین پنجاه تا شصت و چهار سال مصرف روزانه دوز پائین آسپرین را مورد توجه جدی قرار دهند.

مهمترین اقدامی که در حال حاضر می‌توان برای کاهش خطر ابتلای به سرطان انجام داد، پس از ترک سیگار و کاهش وزن در افراد چاق، خوردن آسپرین است.

در عین حال، برای برخورداری از فواید این روش پیشگیری از سرطان، لازم است افراد میانسال دست کم برای پنج سال هر روز یک عدد آسپرین دوز پائین مصرف کنند و ده سال استفاده از این روش فواید بیشتری دارد.

آسپرین در ابتدا از پوست ساقه درخت بید تولید شد و حدود یک قرن است که به عنوان داروی مسکن درد و برای کاهش تب و درمان التهاب کاربرد داشته است و بعدها، اثر مثبت آن در کاهش خطر ایست قلبی هم اثبات شد.

پرفسور کوزیک با تاکید بر اینکه فواید استفاده از آسپرین در دوز پائین از خطرات آن بیشتر است، نتیجه گرفته است که مصرف دوز ۷۵ میلیگرمی به مدت ده سال می‌تواند خطر ابتلای به سرطان روده را ۳۵ درصد و خطر مرگ در نتیجه ابتلای به این بیماری را ۴۰ درصد کاهش دهد. در مورد سرطان معده، این روش به کاهش ۳۰ درصد در ابتلا و کاهش بین ۳۵ تا ۵۰ درصد در مرگ در نتیجه این بیماری منجر می‌شود.

در مقابل، استفاده ده ساله از آسپرین در افراد بالای ۶۰ سال باعث افزایش بین ۲.۲ تا ۳.۶ درصد در احتمال خونریزی معده می‌شود و حدود ۵ درصد از کسانی که به این عارضه دچار می‌شوند، جان خود را در نتیجه آن از دست می دهند.

به گفته پرفسور کوزیک، خطر خونریزی معده در مبتلایان به باکتری هلیکوباکتر پیلوری، که از عوامل ابتلای به زخم معده است، بیشتر است و در نتیجه، کسانی که در صدد آغاز استفاده از آسپرین هستند باید با پزشک خود مشورت کنند.

 

خطر دیگر استفاده از آسپرین، سکته مغزی است. در حال حاضر، گاه از آسپرین به عنوان داروی رقیق کننده خون به منظور کاهش خطر لخته شدن خون و ایست قلبی استفاده می‌شود اما این دارو می‌تواند باعث تشدید خطر سکته و خونریزی مغزی شود.

در مورد نتیجه استفاده از آسپرین در جلوگیری از حمله قلبی، گروه تحقیقاتی کوئین مری نتیجه گرفته است که استفاده از این دارو به مدت ده سال باعث می‌شود خطر ابتلای به این عارضه ۱۸ درصد و خطر مرگ در نتیجه آن ۵ درصد کاهش یابد.

در پی انتشار گزارش گروه تحقیقاتی کوئین مری، سازمان خیریه بریتانیایی “تحقیقات سرطان” از مردم خواسته است قبل از روی آوردن به استفاده از آسپرین، از پزشک خود نظرخواهی کنند. این توصیه به خصوص برای مصرف‌کنندگان داروهای دیگر مهم است زیرا باید از عدم تداخل آنها با آسپرین اطمینان حاصل شود.

ساخت داروی ضد پیری مغز با گیاهان آفریقایی

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

پژوهش های محققان موسسه مطالعات زیست شناسی سالک آمریکا نشان می دهد که ترکیبات موجود در یک گیاه آفریقایی داری خواص ضد پیری مغز است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این گیاه cata-manginga نام دارد و سال هاست که در آفریقا از برگ و پوست میوه آن برای کاهش التهاب و علایم اختلالات عصبی استفاده می شود.

تحقیقات نشان می دهد که برگ این گیاه دارای ترکیباتی است که از تغییر مسیرهای مولکولی مرتبط با آلزایمر، پارکینسون و سکته مغزی جلوگیری می کند.

ادامه تحقیقات نشان می دهد که این گیاه از پیری مغز و کاهش حافظه نیز جلوگیری می کند.

محققان موسسه سالک در حال ترکیب این گیاه با چهار گیاه دیگر برای تولید داروی ضد آلزایمر هستند.

این گیاهان به صورت خودرو در جنگل های آفریقا رشد می کند.

ساخت داروی ترمیم زخم از عصاره بدن کرم خاکی در دانشگاه شهرکرد

مرداد ۱۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه شهرکرد موفق به ساخت یک ترکیب دارویی از عصاره بدن کرم خاکی شد که زخم های معمولی و زخم های دیابتی با این دارو ترمیم می شود.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه شهرکرد،ˈ مهران عربیˈ عضو هیأت علمی گروه زیست شناسی دانشگاه شهرکرد موفق به ساخت این دارو شده است.

این پژوهشگر دانشگاه شهرکرد نیز در خصوص این دارو گفت:با استفاده از عصاره بدن کرم خاکی ترکیب دارویی ساخته شده است که در ترمیم زخم ها کاربرد دارد.

وی با بیان اینکه ترمیم و درمان زخم های سطحی فرآیندی زمانبر و وابسته به عواملی نظیر سن بیمار، سلامت عمومی، تغذیه و نحوه درمان است، افزود:این ترکیب دارویی با بهبود فرآیندهای سلولی و مولکولی پوست در مواقع قطع اتصال بین سلولی و ایجاد زخم، درمان آن را سرعت می بخشد.

عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه شهرکرد با بیان تأثیر این دارو در درمان زخم های سطحی، گفت:امید است در آینده ای نزدیک با انجام بررسی های بیشتر و انجام مراحل کلینیکی و پزشکی، نتایج حاصل به انسان نیز تعمیم یافته و خدمت ارزنده ای به جوامع بشری و پزشکی ارائه شود.

عربی تصریح کرد: کم هزینه بودن فرایند استخراج و اثربخشی مطلوب در درمان زخم های معمولی و زخم های دیابتی از ویژگی های این دارو است.

کشف کرمی که پیر نمی شوید

تیر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

محققان آمریکایی کرمی کشف کرده اند که می تواند خود را در وضعیتی نگاه دارد که پیر نشود.

به گزارش ایرنا از ساینس، این کشف بارقه امیدی است برای ابداع دارویی که خاصیت ضد پیری برای انسان ها داشته باشد.

قرن ها مطالعه دانشمندان برای کشف منبع جوانی آنها را به کشف این کرم گرد کوچک سوق داد.

محققان دانشگاه دوک در آمریکا در مطالعه بر روی کرم سی.الگانس متوجه شدند که این کرم می تواند خود را در وضعیت گرسنگی قرار دهد و در این وضعیت از لحاظ سنی تغییری نکند.

به گفته محققان ، این کشف می تواند آنها را به ابداع داروهای جوانی برای انسان ها سوق دهد.

دیوید شروود استاد یار زیست شناسی در دانشگاه دوک که ریاست این تحقیق را بر عهده دارد، می گوید: استفاده از رژیم های غذایی که مواد غذایی کمی دارند مسیر مشابهی را در انسان ها ایجاد می کند و سلول های ما در یک وضعیت خفته نگاه می دارند.

محققان می خواهند از ویژگی های این کرم دارویی بسازند تا انسان ها بتوانند بدون درد و محدودیت های رژیم غذایی از فواید ضد پیری آن بهره ببرند.

محققان در این مطالعه متوجه شدند که دور کردن غذا از کرم سی. الگانس رشد و تکامل سلول های این کرم را متوقف می کند بطوریکه در حالی که این اورگانیسم همچنان به لولیدن و جستجوی غذا ادامه می دهد اما سلول ها و ارگان های آن در یک وضعیت خفته قرار می گیرند.

اما زمانی که این کرم در معرض مواد غذایی قرار می گیرد دوباره سلول های آن طبق برنامه رشد می کنند.

محققان متوجه شدند که این وضعیت باعث می شود که این کرم دو برابر حد عادی عمر کند.

این مطالعه که در مجله PLOS Genetics منتشر شده است نشان می دهد که کرم های سی. الگانس می توانند دست کم دو هفته غذا نخورند و زمانی که غذا خوردن را از سر می گیرند دوباره بطور عادی رشد کنند.

این محقق گفت: مطالعه آنها دارای مفاهیمی برای پیری و سرطان است.

یکی از بزرگترین اسرار در مورد سرطان کشف چگونگی گسترش اولیه سلول های سرطانی و خفته ماندن آنها برای چند سال قبل از بروز علائم آن است.

محققان حدس می زنند که روش موجود در این کرم ها که این سلول ها را خفته نگاه می دارند و دوباره آنها را فعال می کنند همان مسیری است که در گسترش سلول های سرطانی در انسان ها صورت می گیرد.

فروش داروی قاچاق در عطاریها/ شرایط توزیع ‘ترامادول’ و ‘متادون’ در داروخانه ها

خرداد ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو از برنامه ساماندهی و نظارت بر عطاری ها به منظور جلوگیری از فروش داروی قاچاق در این قبیل فروشگاهها خبر داد.

دکتر رسول دینار‌وند با عنوان این مطلب که نمی توان تخلف برخی داروخانه ها و عطاری ها را منکر شد، به خبرنگار مهر گفت: نظارت ما بر داروخانه ها و فروشگاههایی مثل عطاری ها، چندان قوی نیست و این موضوع را خودمان می دانیم.

وی در مورد فروش داروی “ترامادول” در داروخانه‌ها، با عنوان این مطلب که نمی‌توانیم برخی از داروهای مورد نیاز مردم را حذف کنیم، افزود: داروهایی مانند ترامادول که تحت کنترل هستند و دسترسی به آنها آسان نیست اگر داروخانه‌ای نسبت به فروش آنها تخلف کند، با آن برخورد می‌کنیم.

دیناروند ادامه داد: داروی ترامادول در داروخانه‌ها می بایست فقط با نسخه ارائه شود و در خصوص داروی “متادون” هم باید بگویم که این دارو در داروخانه‌ها نیست و فقط در برخی داروخانه‌ های بیمارستانی برای بیماران صعب‌العلاج به عنوان مسکن یا در کمپ های ترک اعتیاد استفاده می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با اظهارتاسف از فروش داروی قاچاق در برخی اماکن و مراکز مثل عطاری ها، گفت: برای عطاری ها در سال ۹۳ برنامه نظارت جدی‌ تر را داریم.

وی با تاکید بر اینکه قرار نیست از عطاری ها سلب مسئولیت کنیم، در عین حال افزود: وزارت بهداشت خیلی راحت می تواند با مطب، داروخانه و بیمارستان متخلف برخورد کند اما برای فروشگاهی مثل عطاری که مجوز آن را ما صادر نمی کنیم، برخورد کمی دشوار است.

اولین داروهای بوئیدنی دنیا رونمایی شدند

خرداد ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

پیشرفت های علم داروسازی به تازگی سبب توسعه و تولید نسل جدیدی از داروها شده است که با نسل های قبلی تفاوت های آشکار دارند.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، کارشناسان به تازگی نسل جدیدی از داروها را رونمایی کرده اند که به جای خوردن و یا تزریق به رگهای خونی از طریق تنفس جذب بدن می گردند و سبب درمان بیماری‌ها می شوند.

گفتنی است ، کارشناسان به ویژه امیدوار به استفاده از این نوع داروها برای درمان مشکلات و بیماری های مغزی مانند آلزایمر و سایر بیماری ها مانند اسکیزوفرنی هستند.

بررسی ها نشان می دهند، از جمله مزایای راه تنفسی بینی نزدیک بودن سلول های مغز به این عضو و اثر پذیری بیشتر در صورت استفاده از داروهای تنفسی است.

کارشناسان در تلاش برای تولید داروهای تنفسی مشابه دیگر برای درمان عوارضی مانند بیماری های آسمی، انواع آلرژی ها و شوک های غذایی با استفاده از این شیوه هستند.

کارشناسان اعتقاد دارند، این نسل جدید داروها به دلیل عدم دارا بودن عوارض جانبی داروهای مشابه مانند داروهای استروئیدی و یا انواع آنتی هیستامین ها می توانند مورد استقبال شدید پزشکان و بیماران قرار بگیرند.

سرم ضد مار و عقرب‌گزیدگی امسال در انستیتو پاستور تولید می‌شود

خرداد ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: به علت کمبود تولید سرم ضد مار و عقرب‌زدگی در مؤسسه سرم‌سازی رازی تا آخر امسال این سرم در انستیتو پاستور هم تولید می‌شود و از سال آینده برای صادرات این محصول هم آمادگی داریم.

مصطفی قانعی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: یکی از اقدامات جدید انستیتو پاستور ایران در سال جاری ورود به عرصه تولید سرم ضد مار و عقرب زدگی است که به علت کمبود تولید این محصول در سرم سازی رازی و نیاز کشور به بیش از تولیدات این موسسه از امسال در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت:‌ تا پایان سال سرم های ضد عقرب و مار گزیدگی انستیتو پاستور تولید می‌شود و برای توزیع در اختیار شبکه بهداشتی – درمانی سراسری قرار می‌گیرد.

رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: تولید این محصول در انستیتو پاستور با همکاری سرم سازی رازی کل نیاز کشور را در سال آینده بر طرف می‌کند و بعد از آن می‌توانیم از سال آینده این محصول را به کشورهای دیگر هم صادر کنیم.

وی ادامه داد: هیچ کدام از کشورهای منطقه ما تولید کننده سرم ضد عقرب و مارگزیدگی نیستند و از این نظر می توانیم بازار کشورهای اطراف را تأمین کنیم.

قانعی گفت:‌ فعلاً سرم های ضد عقرب و مارگزیدگی فقط در اختیار مراکز بهداشتی- درمانی شبکه سراسری وزارت بهداشت قرار می گیرد و وارد داروخانه ها نمی شود اما اگر بعداً این تصمیم گرفته شود که سرم ضد عقرب و مارگزیدگی وارد داروخانه نیز بشود، قطعاً مصرف داخلی این محصول بیشتر می شود.

پمبرولیزومب موثرترین داروی ضد سرطان پوست

خرداد ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

محققان می‌گویند این داروی جدید ضد سرطان یکی از مجراهای بیولوژیکی به اسم پی دی ۱ را می‌بندد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ داروی آزمایشی جدیدی که پمبرولیزومب نام گرفته در درمان سرطان پوست بسیار موثر عمل می‌کند.

محققان می‌گویند این داروی جدید ضد سرطان یکی از مجراهای بیولوژیکی به اسم پی دی ۱ را می‌بندد در حالی که سلول‌های سرطانی برای مخفی ماندن از سیستم ایمنی بدن از این مجرا استفاده می‌کنند.

پژوهشگران معتقدند بر طبق آزمایش‌ها ۶۹ درصد از حداقل یک سال پس از استفاده این دارو زنده مانده‌اند که تا پیش از این فقط شش ماه بود.

نتایج آزمایش داروی دیگری به اسم نیوولومب به همراه ایمونوتراپی حتی بهتر بوده به طوری که ۸۵ حداقل ۱سال و ۷۹ درصد حداقل ۲ سال زنده مانده‌اند.

دکتر دیوید چاو محقق سرطان گفت: شگفت انگیز است که دارویی در مراحل اولیه آزمایشش چنین نتایج قابل توجهی داشته است.

وی افزود: ایمونوتراپی بخش مهمی از درمان جدید سرطان شده که به معنی هدایت سیستم دفاعی بدن برای مبارزه با تومورهاست.

تاثیر مسکن‏ ها بر بارداری‏

متخصصین زنان معتقدند استفاده از آسپرین، ایبوپروفن و دیگر داروهای ضد درد در هفته ‏های اول حاملگی خطر سقط جنین را افزایش می‏دهد.

پزشکان متخصص رشته زنان و زایمان می گویند پس از بررسی سابقه پزشکی بیماران، رابطه میان سقط جنین پس از هفته ۲۸ و استفاده از این داروها در یک هفته قبل از سقط جنین ثابت شده است.

در زمان تشکیل جنین لایه درونی رحم پروستاگلاندین تولید می‏کند و ممانعت از این تولید، روند طبیعی ایجاد جنین را مختل می‏کند.

با این حال عده‏ای ۸۰ درصد افزایش سقط جنین بر مبنای تعداد کم زنان مورد آزمایش را جنجالی می‏دانند.

تأکید بر رابطه میان این داروها و سقط جنین نیاز به آزمونهای دیگری دارد در هر حال به زنان توصیه می‏شود در طول حاملگی از مصرف داروهای غیرضروری خودداری کنند.

یک متخصص زنان و زایمان در این خصوص می‏گوید: به طور کلی مصرف هر گونه دارو در طول دوران حاملگی با خطراتی از جمله سقط جنین همراه است و چنین داروهایی به هیچ عنوان تجویز نمی‏شود.

پرستاگلاندین‏ها، اسپرهای چربی هستند که تا حدودی آثار مشابه هورمون دارند و به طور مثال لخته شدن خون و انقباض عضلات را به عهده دارند که در زمان حاملگی تولید می‏شوند.

متفاوت‌ترین داروهای “شیمی درمانی” برای مقابله با سرطان

خرداد ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

نسل جدید داروهای شیمی درمانی در جهان قرار است که به طور مستقیم سلول‌های سرطانی بنیادی و اولیه را نابود نمایند.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، کار‌شناسان در یک تحقیق منحصر به فرد دریافته‌اند که اکثر سرطان‌ها، سلول‌های بنیادی وجود دارند که سبب سرطانی شدن سایر سلول‌ها می‌شوند و همین‌طور این سلول‌های مادر مانع از اثر کردن درمان‌های مقابله با شیمی درمانی مانند رادیو تراپی و شیمی درمانی می‌شوند.

گفتنی است، کار‌شناسان امیدوار هستند با ساخت داروهای جدید که مستقیماً بر روی سلول‌های بنیادی تاثیر بگذارد، بتوانند بیماری سرطان را درمان نمایند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، سلول‌های بنیادی مرگبار که سرطانی شده‌اند، می‌توانند تومور‌ها را زنده نگه دارند و مانع از کسب نتیجه مطلوب از شیمی درمانی شوند.

کار‌شناسان از این کشف به عنوان یک گام بسیار ارزشمند برای درمان بیماری سرطان یاد کرده‌اند که می‌تواند منجر به نجات زندگی انسان‌ها شود.

دانشمندان به ویژه امیدوار هستد با ساخت داروی جدید مخصوص مقابله با سلول‌های سرطانی بنیادی بتواند نوع خاصی از سرطان خون در مبتلایان را درمان نمایند.

درس خواندن به زور قرص/ریتالین معجزه شب امتحان نیست

خرداد ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

با نزدیک شدن به شبهای امتحان خوردن دارو برای برخی از دانشجوها و دانش آموزان تبدیل به یک میان بر برای کوتاهی در طول ترم شده غافل از اینکه این داروها بیش تر از سودی که دارند ضررهایشان گریبان‌گیر افراد نزدیک امتحانات می شود، تمام درساش روهم تلمبار شده و تمرکزی برای خواندنشون نداره… دنبال یه راه می گردد راهی که بتونه کوتاهی یک ترمشو جبران کنه ، دوستاش بهش گفتن قرص بخور…
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛این روزها به برخی بیمارستانها مخصوص بخش مسمومیت های بیمارستانی لقمان که سر بزنیم کم نیستند نوجوانها و جوانهایی که به خاطر مصرف قرص در شبهای امتحان سر از تخت بیمارستان در آوردند وارد بخش مسمومیت های بیمارستان لقمان که می شویم چهره غمگین پدر و مادرهایی را می بینیم که غصه ی دیدن تن رنجور عزیزش روی تخت بیمارستان اشک به چشمش هدیه کرده وارد اتاق که می شویم سه نفر سرم به دست روی تخت دراز کشیده اند چهره ی رنگ پریده و چشمان بی فروغ نتیجه مصرف قرص بدون تجویز پزشک است.

سلام که می کنم به من نگاه می کنند می پرسم چرا که اینجایید می گویند قرص خوردیم… چه قرصی؟؟؟ ریتالین…ریتالین قرصی که در شبهای امتحان نقل مجلس اکثر دانشجویان و دانش آموزان می شود…

میتل منیدلیت با نام تجاری ریتالین دارویی از خانواده آمفیتامین ها، همان ماده ای که قرصهای اکستازی و ماده مخدر شیشه از بدن ساخته می شود…

مریم دانش آموز سوم دبیرستانی است و یکی از نوجوانهایست که به خاطر مصرف قرص ریتالین راهی بیمارستان شده است می گوید وقتی به دوستانش گفته تمرکز برای درس خواندن ندارد گفتن ریتالین بخور چون معجزه می کند.

به اتاق های دیگر هم که سر بزنیم باز هم قربانیان قرص ریتالین را روی تخت بیمارستان می بینیم.

امیر دانشجوی سال سوم است و می گوید روزی ۴ تا قرص ریتالین می خورده اولش با ۱ قرص شروع شد و بعدش دیگه نتونستن ترکش کنم تا اینکه بدنم بهش واکنش نشون داده و تا پای مرگ رسیدم…

دکتر اکبرپور روانپزشک در مورد روند واکنش این دارو در مغز می گوید: این داروها یک ماده واسطه شیمیایی عصبی به اسم در پایین را در مغز بالا می برن که این واسطه عصبی به طور طبیعی در مغز وجود داره و باعث افزایش تمرکز و خیلی عملکرد دیگر مغز میشه اما گاهی روند طبعی مغز را به هم می ریزد.

ریتالین خط اول درمان بیماری پیش فعالیست و خوردنش برای بیماران پیش فعال ضرورتی نداره اما دانشجوها و دانش آموز که بی دلیل بدون اینکه عدم تمرکز در حد بیماری داشته باشند از این قرص استفاده می کنند خودشان را در معرض عوارض این دارو قرار می دهند.

تهوع، بی اشتهایی و به دنبالش کاهش وزن، کج خلقی و اضطراب آسیب زدن به قلب و کبد از جمله عوارض مصرف بی مورد ریتالینه تازه از اینها که بگذریم عارضه آن وابستگی است که ریسک اعتیاد در افراد سالم مصرف کننده این دارو بسیار بالاتر است.

اما نکته قابل توجه این است که وقتی از برخی مسموین در مورد تهیه این دارو سوال می کنیم علاوه بر دست فروشان و دلالان پای برخی داروخانه ها را نیز وسط می کشند.

دارویی که بدون تجویز پزشک نباید مصرف شود گاهی افراد این قرص را از جایی تهیه می کنند که دز شیشه و مواد مخدر آن به حدی بالا است که به دنبال فشار مغزی منجر به خونریزی مغزی و مرگ فرد می شود.

بهترین راه برای گرفتن یه نتیجه خوب در امتحانات برنامه ریزی درسته اما اگر به هر دلیلی این کار را نکردید خوردن قرص هم راه درستی نیست می تونید ورزش کنید، صبح ها زودتر از خواب بیدارشید، تغذیه هم تاثیر زیادی در یادگیری داره…

یادتون باشه هیچ چیز مهم تر از سلامتی نیست.

داروی ترکیبی جدید جایگزین داروی مبتلایان به سل می‌شود

خرداد ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

کارشناس بیماری سل دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: داروی ترکیبی جدید جایگزین داروهای مصرفی بیماران مبتلا به سل می‌شود.

نغمه هنرمند امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بوشهر اظهار کرد: با ورود داروهای ترکیبی، از این به بعد تعداد قرص‌های مصرفی دارو برای بیماران مبتلا به سل به صورت چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مصرف دارو در بیماران مبتلا به سل بین ۹ تا ۱۵ عدد در روز است که با ورود این داروی جدید، به دو تا پنج عدد کاهش پیدا می‌کند.

این کارشناس دانشگاه علوم پزشکی درباره مزایای این دارو اضافه کرد: سهولت محاسبه خرید و ذخیره دارو، تعداد قرص کمتر برای بیماران، افزایش کمپلیانس بیمار، کاهش خطر ایجاد سل مقاوم به دارو و جلوگیری از درمان تک دارویی از مزایای استفاده از این داروی ترکیبی جدید است.

هنرمند اظهار کرد: نحوه تجویز این دارو مشابه داروهای پیشین است که تشخیص و درمان سل، رایگان و در نزدیکترین واحد بهداشتی درمانی محل سکونت بیمار انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تمامی خدمات تشخیصی، بستری و درمانی برای افراد مشکوک به سل مقاوم به درمان رایگان است و در مرکز ارجاع منطقه‌ای (دانشگاه علوم پزشکی شیراز) قابل انجام است.

بی‌خاصیت‌ترین داروهای گران قیمت دنیا

خرداد ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

پزشکان پوست و مو در کنار تجویز داروهایشان مولتی ویتامین‌ها را نیز برای داشتن پوستی سالم و شاداب تجویز می‌کنند اما مطالعات اخیر محققان مصرف مولتی ویتامین‌ها را غیرضروری می‌داند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛ بدن انسان‌ها به راحتی می‌تواند با مصرف چند میوه و تعدادی سبزی تمام ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز را به دست آورد و عوارض مصرف خودسرانه و زیاد این محصولات دارویی عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، اگرچه ویتامین‌ها بخشی مهم از سلامتی محسوب می‌شوند اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که مصرف مولتی ویتامین‌ها از تاثیر جذب داروهای دیگر در بدن می‌کاهد و پزشکان به افرادی که تحت داروهای پوستی(آرایشی، کرم، لوسیون و…) قرار دارند توصیه می‌کنند تا مصرف مولتی ویتامین‌ها را کنار بگذارند و از عوارض آن‌ها برای بدن غافل نشوند.

نتایج مطالعات نشان می‌دهند، وابستگی به مولتی ویتامین‌ها سبب بروز عادت‌های ناسالمی می‌شود که در نهایت ویتامین‌رسانی از طریق مواد طبیعی میوه‌ها و سبزیجات کم‌تر می‌شود و مردم به جای مصرف مولتی ویتامین‌ها تا سن ۵۰سالگی باید بیشترین استقبال را برای جذب ویتامین‌ها از طریق میوه‌ها و سبزیجات داشته باشند.

تداخل دارویی کشنده را بشناسید

خرداد ۱۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

داروهایی که با تلاش دانش پزشکی برای مقابله با بیماری‌ها تولید می‌شوند اگر بدون مشورت پزشک در ترکیب باهم مصرف شوند، گاهی به معجونی کشنده تبدیل خواهند شد.
به گزارش آفتاب به نقل از ایسنا، بسیاری از افراد به ویژه سالمندان که به دلیل ابتلا به ناراحتی‌ها و بیماری‌های مختلف به چندین پزشک مراجعه می‌کنند و ناچار به مصرف داروهای متعدد هستند اگر پیش از مصرف داروهای تجویزی با پزشک مشورت نکرده و در مصرف صحیح آنها اهمال کنند ممکن است جان خود را به طور جدی به خطر بیاندازند چراکه تداخل دارویی پیامدهای خطرناکی دارد و گاهی اوقات حتی می‌تواند جان بیمار را تهدید کند.
تداخل دارویی
دکتر «لئونارد پائولوزی»، کارشناس بیماری‌های واگیردار در این رابطه می‌گوید: بیماران باید از ترکیب‌های سمی احتمالی ناشی از مصرف همزمان برخی داروها آگاه باشند و پیش از مصرف همزمان چند دارو با پزشک مشورت کنند.

در این مقاله به معرفی چهار نمونه از کشنده‌ترین انواع تداخلات دارویی پرداخته شده که به شرح زیر است:

ترکیب داروهای افسردگی با مُسکن‌ها

برخی داروهای افسردگی میزان ترشح ماده شیمیایی شادی‌زا موسوم به سروتونین را در مغز افزایش می‌دهند. همزمان نیز برخی مُسکن‌ها تاثیری مشابه دارند و در نتیجه افزایش شدید این ترکیب شیمیایی در مغز موجب آشفتگی و تشویش، بالا رفتن دمای بدن و افزایش ضربان قلب و تنفس می‌شود.

ترکیب مُسکن‌ها با داروهای ضداضطراب

هر دوی این داروها به عنوان ترکیبات کُندکننده عملکردهای بدن عمل می‌کنند که در مواقع احساس درد یا در هنگام اضطراب موجب آرامش فرد می‌شوند اما این داروها از آنجا که می‌توانند ضربان قلب و تنفس را نیز به شدت پایین بیاورند مصرف همزمان آنها ممکن است عواقب مرگباری داشته باشد.

ترکیب داروهای کاهنده‌کلسترول با داروهای ضدقارچ

افرادی که سابقه ابتلا به عفونت مخمر را داشته‌اند با داروی «فلوکونازول» که نوعی داروی ضدقارچ است آشنا هستند. همچنین استاتین‌ها از داروهای کاهنده کلسترول و جزو پرمصرف‌ترین انواع داروهای تجویزی در جهان هستند که در صورت مصرف همزمان با داروهای ضدقارچ به ضعف شدید ماهیچه‌ای یا آسیب کلیوی منجر می‌شوند.

ترکیب سه‌گانه مُسکن‌ها با داروهای ضداضطراب و داروهای شل‌کننده عضلات

پزشکان می‌دانند ترکیب این سه دارو کشنده است اما این امکان وجود دارد که برخی بیماران به دلیل مراجعه به پزشک‌های مختلف و تجویز همزمان این داروها، آنها را به طور ناخواسته و تصادفی با هم مصرف کنند که در این صورت جان خود را به طور جدی به خطر می‌اندازند.

بنابراین، اطلاع‌رسانی صحیح و جامع به بیماران از طریق داروخانه‌ها، کلینیک‌ها و مطب پزشکان درباره خطرات احتمالی تداخل دارویی اقدامی ضروری برای پیشگیری از وقوع حوادث ناخواسته و پیامدهای مرگبار مصرف همزمان داروهایی است که قرار است ما را از عواقب ناخوشایند بیماری‌ها نجات دهند نه اینکه قاتل جانمان شوند!

استفاده نادرست از کورتون های موضعی باعث تشدید التهاب پوست می شود

خرداد ۱۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

استاد گروه داروسازی بالینی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:استفاده نادرست از کورتون های موضعی موجب نازک شدن پوست، تضعیف سیستم ایمنی و تشدید التهاب پوست می شود.

دکترˈمانیا رادفرˈ روز چهارشنبه در پنجمین همایش داروسازی بالینی ایران اظهار داشت:پوست به عنوان یکی از مهمترین اعضای بدن حدود ۵ درصد از وزن کل بدن را تشکیل می دهد.

وی افزود: استفاده نادرست از کورتون های موضعی درصورت ابتلا به عفونت باکتریایی یا قارچی باعث انتشار وسیع عفونت می شود.

رادفر ادامه داد:با توجه به اهمیت نقش فیزیولو‍ژیک پوست، بیماری های پوستی می توانند تهدید کننده سلامت جسمی و روانی باشند.

وی با اشاره به حساسیت های پوستی، گفت:شایع ترین این حساسیت ها اگزما است که علت آن ترکیبی از زمینه ژنتیکی و شرایط محیطی می باشد.

رادفر یاد آور شد:علائم پوستی اگزما در حالت حاد به شکل ضایعات قرمز و خارش به همراه پوسته ریزی است که گاهی اوقات در اثر دستکاری عفونی می شوند.

وی به روش های درمان ضایعات پوستی اشاره کرد و گفت:استفاده از مرطوب کننده های فاقد مواد حساسیت زا ،استفاده از کورتون های موضعی برای تسکین التهاب و خارش و آنتی هیستامین های موضعی یا خوراکی توصیه می شود.

استاد گروه داروسازی بالینی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:مصرف طولانی مدت آنتی هیستامین ها نیز از نظر ایجاد عوارضی مانند خواب آلودگی و مقاوم شدن ضایعات به یک نوع دارو را به همراه دارد که نیاز به افزایش دوز یا تعویض دارو است.

رادفر با بیان اینکه زخم ها از شایع ترین آسیب های پوستی به شمار می روند، گفت:زخم می تواند از یک بریدگی یا ساییدگی کوچک تا زخم های بزرگ و حتی تهدید کننده حیات مانند سوختگی ها ، زخم های افراد دیابتی و زخم های بستر را شامل شود.

وی یاد آور شد:از نظر علمی به از هم گسیختگی بافت پوست که علاوه بر ˈاپیدرمˈ، ˈدرمˈ را نیز درگیر کند ،ˈ اولسر ˈ گفته می شود که اگر این از هم گسیختگی فقط محدود به لایه ی سطحی پوست (اپیدرم ) باشد سائیدگی نام دارد.

وی افزود:زخم های کوچک معمولا بدون نیاز به کمک عامل خارجی ترمیم می شوند با این حال برای جلوگیری از تشکیل اسکار (گوشت اضافه ) پوست ممکن است نیاز به کمک داشته باشند. در زخم های بزرگ، فراهم آوردن شرایط مناسب برای ترمیم سریع و بدون عارضه یک نیاز اساسی است .

به گفته رادفر، عفونت ، درد ، محدودیت در فعالیت روزانه و اسکار می توانند از عوارض ترمیم باشند.

رادفر همچنین اظهار داشت :سوختگی باعث از بین رفتن لایه هایی از پوست می شوند و هرچه عمیقتر باشد درجه سوختگی نیز افزایش می یابد.

وی به روش های درمان کنونی سوختگی اشاره کرد و گفت : اساس درمان سوختگی بر آنتی بیوتیک تراپی و متدهای جراحی پلاستیک استوار است .

این مقاله در پنجمین همایش داروسازی بالینی ایران ارایه شد.

اسیدهای چرب امگا ۳

خرداد ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, داروسازی

” نیروی امگا۳″ عنوان کتابی است از دکتر میشل لرژریل دربارۀ اسیدهای چرب امگا۳؛ در این کتاب دکتر لرژریل تمام فواید اسیدهای چرب امگا۳ را بیان می کند و راه حل هایی برای افزایش میزان امگا۳ در برنامۀ غذایی روزانه مان ارائه می دهد. خواندن این کتاب به افرادی که می خواهند عمری طولانی همراه با صحت و سلامتی داشته باشند، توصیه می شود.  

فواید یک رژیم پر از امگا۳
دکتر میشل لرژریل ازمشهورترین پزشکان فرانسوی در جهان به شمار می آید، خصوصاً برای انتشار تحقیق معروفش موسوم به لیون؛ دراین مطالعه او اهمیت اسیدهای چرب در تغذیه برای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی را ثابت می کند. این رژیم سهم زیادی در شناخت ما از خواص فوق العاده و سلامت بخش رژیم های مدیترانه ای و کرتوا دارد، در این رژیم های فضای بسیار زیادی برای امگا ۳ در نظر گرفته شده است.

ضمناً این مطالعه نشان می دهد که این رژیم سرشار از امگا۳، بسیار خطر سکته های قلبی رانسبت به رژیم های کلاسیک مخصوص بیماران قلبی، که فاقد چربی بوده اند، کاهش می دهد. به دیگر سخن، محدود کردن چربی های حیوانی برای از بین بردن کامل خطر کافی نیست، بلکه باید در تغذیه از چربی های “خوب” نیز استفاده شود.

چربی های حیوانی به نفع امگا۶ و امگا۳ کاهش یافته اند، با این که امگا۶ و امگا۳ بافت گیاهی یکسانی دارند، اما آثار پزشکی شان متفاوت است. به عنوان مثال، امگا۶ تشدیدکنندۀ التهاب ها هستند در حالی که امگا۳ خاصیت ضدالتهابی دارد. و این همه چیز را تغییر می دهد!

ما با گذر از یک تغذیۀ سرشار از چربی های حیوانی به تغذیه ای پر از امگا۶ می رسیم. و این امر به واسطۀ مصرف روغن آفتابگردان که سرشار از امگا۶ است، پیش می آید.

زنده باد غذای خانگی!
اغلب اوقات، غذاهای صنعتی مناسب نیستند، باید به آشپزی سنتی بازگشت که اجازه انتخاب ترکیبات متنوع را می دهد. در اینجا آنچه برای رژیمی سرشار از امگا۳ نیاز است، به شما ارائه می کنیم:

_ برای آشپزی و دلپذیر کردن غذاها، از روغن کلزا(همان روغن کانولا) و یا جانشین آن، روغن زیتون استفاده کنید ( می توانید از روغنی که ترکیب ۵۰_۵۰ کلزا و زیتون است، استفاده کنید).
روغن کلزا، روغنی گیاهی و سرشار از امگا۳ است، و روغن زیتون هم از لحاظ دارا بودن آنتی اکسیدان ها و طعم خوبش بسیار ارزشمند است. روغن کلزا در برابر حرارت مقاوم است، در فرانسه این مطلب را می توانید روی اتیکت ها بخوانید، (آنچه که به طور مثال در سوئیس انجام نمی شود) و برای سرخ کردن کافی است که از حرارت دادن بیش از ۱۸۰ درجه سانتیگراد خودداری کنید، حرارت ۱۸۰ درجه همۀ روغن ها را خراب می کند. مطمئناً، حذف روغن ها و ماگارین آفتابگردان، ذرت، دانه ها، انگور و بادام زمینی ضروری است.

_ ماهی مهم ترین منبع امگا۳ زنجیره ای بلند است ( که با امگا۳ کلزا متفاوت است، البته امگا۳ کلزا نیز لازم است) بنابراین ماهی باید بیشتر خورده شود. ماهی های چرب غنی ترین منابع امگا۳ هستند و خوب است که در هفته ۲ تا ۳ بار مصرف شوند ( ماهی ماکرو، شاه ماهی، ساردین، ماهی آزاد، تن قرمز، سگ ماهی، قزل آلا، ماهی کولی و مارماهی). همه نوع ماهی، از جمله آزاد و پرورشی، خام، پخته، دودی و حتی کنسرو  هم ارزشمند و مفید است. البته کنسرو ماهی در صورتی خاصیت خود را دارد، که بدون چاشنی، یا با روغن زیتون و یا کلزا تهیه شده باشد.

_ تخم مرغ های حاوی امگا ۳ غنی تر از تخم مرغ های معمولی است، زیرا مرغ هایی که این تخم ها را می گذارند، با دانه های کتان با امگا۳ فراوان ، تغذیه می شوند.

فهرستی از فواید تحسین برانگیز امگا۳
این لیست تحسین برانگیز، که فواید امگا۳ را نام می برد، توسط دکتر لرژریل تهیه شده است:
_ حفاظت از قلب ( در مقابل سکتۀ قلبی، مرگ ناگهانی، مشکلات ضربان قلب)

_ حفاظت در برابر برخی سرطان ها (کلون، سینه و غیره)

_ سهم داشتن در مبارزه با بیماری های التهابی: التهاب مفاصل روماتیسمی، آسم، اُستِئوپورزیس، دیابت، چاقی مفرط ….

_ تأثیر مثبت بر عملکرد مغز و سیستم عصبی ( هوش نوزادان، افسردگی و پیشگیری از تباهی ماهیچه ها متأثر از افزایش سن)

تمام این دلایل باعث می شود که امگا۳ را از دست ندهید، حداقل به سلامتی اش!

امگا سه بخورید

امگا ۳ و امگا ۶ دردسته ی اسیدهای چرب غیر اشباع چند حلقه ای قرارمی‌گیرند. این اسیدهای چرب نقش مهمی در برخی عملکردهای بدن ما بازی می‌کنند.

اگر ما همان طور که ازاهمیت اسیدهای چرب می گوییم از امگا ۳ هم یاد می‌کنیم، به این علت است که این اسیدها به اسیدهای چرب ضروری معروف اند: بدن ما به آنها نیاز دارد، اما خودش نمی‌تواند آنها را بسازد. بنابراین، اهمیت تغذیه در این است که خوراکی ها تنها منبع وارد کردن امگا ۳ به بدن هستند.

خوردن امگا ۳ به هر شکل چه از طریق مصرف مواد خوراکی ( مغز گردو، روغن گردو، روغن کلزا، ماهی های چرب، سویا، شاهدانه و جوانه ی گندم) و چه به صورت قرص برای بدن بسیار مفید است که برای خانمها می تواند در زیبایی پوست بسیار موثر باشد و از چروک شدن زود هنگام پوست جلوگیری کند .

اگر از قرصهای امگا ۳ استفاده می کنید بهتر است بدانید که می توانید مثل تمام ماسکها هفته ای دو بار به فاصله ی ۳ روز همزمان با خوردن آن محتویات یک قرص را نیز به آرامی با حرکت دورانی به روی پوست خود به جز زیر چشم و اطراف لبها بمالید که دقیقا امگا ۳مثل یک کرم نرم کننده بر روی پوست شما عمل خواهد کرد و پس از مدتی جذب خواهد شد .

نکته ۱ : همانطور که گفته شد هیچگاه امگا ۳ را اطراف لبها نزنید.

نکته ۲ : ترجیحا آن را شب هنگام خواب بخورید و به پوست بزنید و صبح با صابون بشویید.

افزایش بیماری‌های مزمن با خوددرمانی ایرانی‌ها

درمان، زمانی معنی پیدا می‌کند که فردی، مریض شده، یا با مشکلات جسمی‌ مواجه شود. بیمار نیازمند پزشکی است که مشکلات جسمی‌ خود را با او در میان بگذارد و بتواند پس از طی مراحلی از بیماری به سلامتی برسد.

اما اگر درمان از شکل متعارف خود خارج شود، قطعا نامتعارف شده و مشکل‌ساز خواهد شد. بنابراین، نه تنها از بیماری به سلامتی نمی‌رسد بلکه می‌تواند از بیماری به مرگ رهنمون شود.

پروسه زندگی یک انسان از تولد شروع و به نونهالی، نوجوانی، بلوغ، جوانی و پیری و نهایتا مرگ ختم می‌شود. غیر از مرحله مرگ، بیماری در تمامی‌مراحل زندگی فرد وجود دارد. یعنی امکان دارد یک فرد یک سری بیماریها را در نونهالی، یک سری را در نوجوانی، یک سری را در جوانی و پیری تجربه کند. با این تفاسیر ما دائما با بیماری پنجه در پنجه در حال مبارزه هستیم و او را به پیکار می‌طلبیم.

اما چگونه باید با بیماری مبارزه کنیم؟

آیا بهترین استراتژی مواجه شدن با بیماری مراجعه به یک پزشک نیست؟ پس چرا عده‌ای خودسرانه عمل می‌کنند و با فرضهای من درآوردی و ارائه تزهای نامناسب پزشکی و غیر تخصصی جان خود و اطرافیان خود را به خطر می‌اندازند؟

خود درمانی می‌تواند به دلایل مالی باشد ، یعنی فرد برای اینکه هزینه ویزیت پزشک را پرداخت نکند روشهای خود را انجام داده و بیماری خود را به طریقی معالجه می‌کند.

مثلا فرد گردن درد دارد جدا از اینکه مکانیسم این بیماری چگونه است و چه راهکاری دارد و چگونه می‌توان با آن مبارزه کرد از خودش یک قرصی را معرفی و همان را مصرف می‌کند و این امر در کوتاه مدت فرد را دچار مشکلات اولیه و در بلند مدت فرد را دچار مشکلات جدی خواهد کرد.
برخی هم که کلا از یک درمان و یک استراتژی برای رفع مشکلات درمانی خود بهره می‌برند ، مثلا ژلوفن همه درد‌ها را علاج می‌کند یا قرص استامینوفن هر دردی را می‌اندازد. جدا از دلایل عامیانه که برای مصرف نکردن قرص‌های بیماریزا وجود دارد مطالبی نیز در مورد این دسته قرص‌ها یا آرام بخش‌ها یا مسکن‌ها آمده است که فردی که‌این دسته قرص‌ها را مصرف می‌کند نوعی اعتیاد پنهان به‌این قرص‌ها پیدا می‌کند .

یعنی ذهنش و سیستم فیزیولوژیکی وی (فرد مصرف کننده قرص‌های آرام بخش پرخطر) به‌این دسته قرص‌هایی که بعضا ویژگی‌های نیرومند اعتیاد آوری آن‌ها ثابت شده است و مضر هستند آورده شده است، عادت می‌کند. مثلا در درد همواره نکته مهمی‌وجود دارد و آن این است که هرگاه در قسمتی از بدن درد احساس شود یک گیرنده در آن بخش دچار آسیب شده است و هر چه درد بیشتر باشد نشان می‌دهد آن گیرنده آسیب جدی تری دیده است و لزوم مراجعه به پزشک ضروری تر و حادتر است.

برخی هم خود درمانی خود را روش مناسبتری از تجویز پزشک به آمپول می‌دانند (این به خاطر عدم اعتماد به پزشک یا فوبیای خاص فرد از برخی اعمال پزشکی مثل آمپول زدن است که خود یک ترس روانی است). و دائما ذهن آن‌ها مشغول است که مبادا به من آمپول تجویز کنند و من احساس درد بکنم و این موضوع باعث می‌شود فرد به خود تجویزی روی بیاورد.

خانم ن ۲۷ ساله می‌گوید : هر وقت سرم درد می‌گیرد ، یک قرص ایپوپروفن می‌خورم و دردم ساکت می‌شود ، واقعا این قرص عالی است و محشر . من فکر می‌کنم این قرص دوای تمام دردهاست و بسیار مفید است و احساس می‌کنم هر دردی داشته باشم این قرص آن را برطرف می‌کند.

از وی پرسیدیم که چرا پس از سر درد به پزشک مراجعه نمی‌کنید؟ پاسخ داد چه نیازی به پزشک است، مگر پولم زیادی کرده؟ اولا که دفترچه تامین اجتماعی ندارم ، شما پول ویزیت مرا می‌دهی که چنین توصیه می‌کنی؟ و بعد ادامه داد وقتی خودم می‌دانم که مشکلم چیست و دردم را خودم می‌دانم چرا پول ویزیت پزشک بدهم؟

از او پرسیدیم سراغ دفترچه تامین اجتماعی نرفتی؟ که پاسخ داد خیلی دوندگی کردم و آخر به هیچ نتیجه‌ای نرسیدم.

شهروند دیگری که خود را پیمان معرفی کرد و ۳۹ ساله گفت: من به هیچ عنوان برای خودم چیزی را تجویز نمی‌کنم .

متاسفانه یکی از عادات بدی که رایج شده‌این است که افراد برای خود نسخه می‌پیچند و جدیدا و اخیرا در این کار استاد شده اند و از این کار احساس غرور می‌کنند ، شاید برای بیماریهای پیش پا افتاده مثل سرماخوردگی انجام دادن این کار خیلی خطرناک نباشد ، و فرد با خوردن یک قرص سرماخوردگی بزرگسالان برای درد خود علاجی پیدا کند، اما برای بیماریهای پیشرفته و خطرناک با علائم مرموز که شما هیچ شناختی از آن ندارید کاری بسیار خطرناک و اشتباه محض است.

دو نکته پس از این دو مصاحبه به ذهن می‌رسد و آن اینکه اولا ذهنیت افراد باعث برطرف شدن بیماری می‌شود و نه صرف خود دارو. وقتی فردی خود درمانی را انجام می‌دهد ذهنش به کمک او می‌آید و نه قرص و این می‌شود که یک قرص خطرناک نقش یک پزشک معالج را ایفا می‌کند.

ثانیا اگر پروسه طولانی دریافت بیمه تامین اجتماعی برای افراد کوتاهتر شود و افراد بتوانند راحت تر دفترچه بگیرند خود درمانی تا حد زیادی کاهش می‌یابد (منهای افرادی که از پزشکان و دندانپزشکان واهمه شدید دارند).

پس با تغییر ذهنیت و معالجه از راه‌های متعارف می‌توان سلامتی هر چه بیشتر را در جامعه رواج داد.

ضمنا خود درمانی باید در سطح کلان بررسی شود یعنی از طریق معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی این موضوع بررسی و جنبه‌های نامناسب آن ریشه یابی شود و همچنین از طریق اجرایی می‌توان با سهولت در اخذ دفترچه بیمه و کنترل داروخانه جهت جلوگیری از دادن قرص‌های بدون نسخه از خود درمانی جلوگیری کرد

مصرف زیاد ویتامین های C و D سبب بروز نارسایی کلیه می شود

فوق تخصص کلیه گفت : مصرف زیاد و خودسرانه ویتامین های C و Dسبب بروز انواع نارسایی های کلیه در افراد می شود.

دکتر شهرزاد عصاره روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: ویتامین C یا قرص جوشان یکی از ویتامین هایی که به دلیل طعم خوشایند آن افراد آن را خریداری کرده و بدون توجه به عوارض ناشی از مصرف خودسرانه آن را مصرف می کنند. این درحالی است که مصرف زیاد این ویتامین می تواند منجر به نارسایی حاد کلیوی شود.

وی افزود: قرص های ویتامین C موجود در داروخانه ها ۵۰۰ میلی گرمی هستند اگر این قرص روزانه بیش از ۲ گرم یعنی معادل ۴ عدد مصرف شود، می تواند مسمومیت کلیوی ایجاد کند و در نهایت به نارسایی حاد کلیه منجر شود.

عصاره ادامه داد: اگر افراد با این تصور که قرص جوشان ویتامینه و مفید است و می توانند به جای یکی چند عدد از آن را همزمان مصرف کنند، با این گونه مشکلات مواجه خواهند شد.

فوق تخصص کلیه اظهار داشت: قرص جوشان ازطریق داروخانه ها در دسترس است و افراد به ویژه آنهایی که بدن سازی می کنند آن را به راحتی تهیه و بدون تجویز پزشک مصرف می کنند.

** ویتامین D

رییس بخش دیالیز بیمارستان هاشمی نژاد در مورد ویتامین D نیز اظهار داشت: مصرف بدون تجویز این ویتامین نیز منجر به نارسایی حاد کلیوی می شود.

عصاره با بیان اینکه برخی افراد و یا بیماران این ویتامین را روزانه مصرف می کنند، افزود: آمپول های ویتامین D برای افرادی که آرتروز دارند مصرف می شود و حتی برخی مبتلایان به آرتروز هفته ای یک بار از این آمپول ها تزریق می کند.

وی افزود: سطح ویتامین D این دسته از افراد باید اندازه گیری شود، چراکه افزایش این ویتامین می تواند سبب افزایش کلسیم خون و رسوب آن در کلیه ها و در نهایت بروز نارسایی کلیه شود.

** مصرف خودسرانه ویتامین ها توسط بانوان

عصاره گفت: بانوان معمولا مکمل هایی مانند قرص آهن و ویتامین هایی مانند ویتامین E و A را خودسرانه و به صورت روزانه مصرف می کنند؛ این درحالی است که مصرف این ویتامین ها در صورتی که بدن به آنها نیازی نداشته باشد، می تواند مشکلات مختلفی را برای افراد ایجاد کند.

وی افزود: مصرف خودسرانه قرص آهن می تواند مسمومیت به آهن ایجاد کند.

عصاره اظهار داشت: مصرف ویتامین E بیش از ۴۰۰ واحد در روز نیز خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

وی در مورد ویتامین A نیز گفت: مصرف این ویتامین درصورتی که فرد بیماری کلیوی داشته باشد، می تواند ایجاد مسمومیت کند. بنابراین برای بیماران کلیوی مولتی ویتامین هایی تجویز می شود که ویتامین A نداشته باشد.

** استفاده از ویتامین ها برای کودکان

عصاره در مورد استفاده از ویتامین ها برای کودکان توضیح داد: مصرف ویتامین ها و مکمل ها برای کودکان در صورتی که بر اساس نیاز کودکان و تحت نظر پزشک باشد، منعی ندارد و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

وی افزود: خطر ویتامین ها زمانی ظهور می کند که بدون تجویز پزشک مصرف شود اما در صورتی که پس از بررسی های لازم و بر اساس نیازهای افراد تجویز شود، عارضه ای ایجاد نخواهد کرد.

عصاره تاکید کرد: درصورتی که افراد انواع میوه، سبزی و مواد طبیعی را به اندازه کافی مصرف کنند، نیازی به جایگزینی ویتامین ها نخواهند داشت.

کشف نخستین داروی موثر در درمان هپاتیت C

دی ۱۶, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, داروسازی

رییس شبکه هپاتیت ایران با اعلام ورود جدیدترین داروهای موثر در درمان مبتلایان به هپاتیت C به بازار، گفت: با ورود این داروها تحول عظیمی در درمان هپاتیت C ایجاد شده است.

دکتر سید موید علویان با بیان اینکه پیش از این درمان مبتلایان به هپاتیت C و نگاه درمانی به این دسته از بیماران استفاده از ˈپگیلیتد اینترفرونˈ به همراه قرص ˈریباویرینˈ بود، افزود: در یک سال اخیر با ورود دارویی با میزان کارآیی و اثربخشی بیشتر تحول عظیمی در درمان هپاتیت ویروسی C حاصل شده است.

وی با اشاره به هزینه گزاف این دسته از داروها ادامه داد: با پیشرفت دانشمندان دنیا در کشف و تولید این داروها بدین ترتیب اینترفرون فری تراپی خدمت بزرگی در درمان بیماران مبتلا به هپاتیت C است که البته این دارو به تائید سازمان های معتبر و بین المللی دارویی رسیده است.

رییس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به تلاش چندین ساله دانشمندان در جهت کشف این دارو افزود: این دارو پس از انجام یکسری مطالعات حیوانی و انسانی و تائید نتایج نهایی معرفی شد که هنوز وارد بازار دارویی کشورهای آمریکایی و اروپایی هم نشده است اما امید می رود به زودی شاهد ورود این داروها به کشور باشیم.

علویان با بیان اینکه اکنون در دنیا سه گروه مجرب و خبره در خصوص تهیه واکسن هپاتیت سی در دنیا تلاش می کنند که یکی از این تیم ها مربوط به دانشگاه اسن آلمان و پروفسور روگندروف است، گفت: ایرانیان هم جزو این تیم تحقیقاتی هستند اما تاکنون پیشرفت جالب توجه منجر به کشف واکسن هپاتیت حاصل نشده است و به نظر می رسد تا رسیدن به واکسن هپاتیت سی همچنان راه طولانی در پیش داریم.

وی ادامه داد: اساس درمان در هپاتیت سی تقویت سیستم ایمنی به کمک استفاده از آلفا اینترفرون به همراه قرص ریباوپرین است در هر حال همیشه در پروتکل درمانی هپاتیت اینترفرون وجود داشته است و جامعه پزشکی و بیماران همواره در آرزوی رهایی از استفاده از اینترفرون بودند و امیدوار بودند که هپاتیت فقط به کمک قرص درمان شود.

رییس شبکه هپاتیت ایران گفت: شش نوع ژنوتیپ ویروس هپاتیت سی در دنیا وجود دارد که در ایران ژنوتیپ ۵ و ۶ (ژنوتیپ ۶ بسیار نادر) را نداریم. ژنوتیپ غالب ۱، ۲، ۳ و نوع شایع در بیماران دیالیزی ژنوتیپ ۴ است. امکان درمان هپاتیت سی با ژنوتیپ ۲ و ۳ از نوع خوراکی بدون استفاده از اینترفرون وجود دارد که با استفاده از داروی جدید تا بیش از ۹۰ درصد امکان پاسخ به درمان در هپاتیت ویروسی با ژنوتیپ ۲ و ۳ در مدت شش ماه وجود دارد.

علویان درمان با این دارو را قوی تر، بهتر و با عوارض کمتر برای بیماران دانست و افزود: می توان از آن برای فرم شدید و مقاوم به درمان هم استفاده کرد. هم اکنون بیش از ۱۳ داروی دیگر در دنیا در مرحله تحقیق و پژوهش هستند و این دارو جزو نخستین داروهایی است که از این جعبه جادویی خارج شد و امید می رود پس از این داروهای بیشتری از این جعبه جادویی خارج شود.

وی افزود: از همین رو شبکه علمی هپاتیت ایران متشکل از ۵۰ مرکز علمی تحقیقاتی فعال در بیماری های کبدی کشور با همکاری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نظر دارد در سوم بهمن ماه در اجلاس سالیانه یک روزه درباره آخرین پروتکل تشخیصی و درمانی هپاتیت C با صاحبنظران این حوزه تبادل نظر داشته باشد و اساتید مجرب داخل و خارج از کشور فعالیت ها و تجارب کاری خود را به اشتراک بگذارند.

رییس شبکه هپاتیت ایران با بیان اینکه در این جلسه همه افراد صاحب نظر درباره نحوه درمان و تشخیص هپاتیت C تصمیم می گیرند، ادامه داد: به عبارتی این کنفرانس علمی یک روزه اجماع صاحب تجربه در خصوص خط مشی درمان نوین هپاتیت سی و پاسخ درمانی موثرتر در بالین است تا شرکت کنندگان در پایان این کنفرانس به یک دستورالعمل واحد برای درمان این بیماران برسند.

راهنمای مصرف دارو در دوران بارداری

دی ۹, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مامایی, مشروح اخبار, داروسازی

وقتی خانمی باردار است، مصرف دارو حتما بایستی با نظر پزشک مربوطه باشد و از خودسرانه مصرف کردن دارو پرهیز کند.حتی الامکان از دارو استفاده نکند.

همه افراد باید در مصرف دارو تجدید نظر کنند و از مصرف خودسرانه جدا اجتناب شود. استفاده از هر دارویی فقط با نظر و نسخه پزشک باشد تا عوارض آنها کمتر شود.این مسئله در خانم های باردار بسیار جدی و مهم می باشد.

وقتی خانمی باردار است، مصرف دارو حتما بایستی با نظر پزشک مربوطه باشد و از خودسرانه مصرف کردن دارو پرهیز کند.حتی الامکان از دارو استفاده نکند.

توصیه هایی برای خانم های باردار:

۱٫ از داروهایی که قدرت بالا دارند و یا دارای اثر طولانی هستند اجتناب کنید.

۲٫ از داروهای ترکیبی به منظور درمان علایم متعدد استفاده نکنید.

۳٫ پس از مشورت با پزشک خود و در صورت نیاز از مصرف هر نوع دارو در طی سه ماهه اول اجتناب کنید.

۴٫ همیشه قبل از مصرف هر گونه مکمل، ویتامین یا داروهایی که داروخانه بدون نسخه می دهد با پزشک خود مشورت کنید.

۵٫ استامینوفن معمولا یک گزینه مطمئن برای تسکین دردهای کوتاه مدت است اما قبل از مصرف آن نیز با پزشک خود مشورت کنید. دقت کنید که از آسپیرین، ایبوپروفن و یا ناپروکسن استفاده نکنید.

دارو در کودکان با احتیاط مصرف شود

تجویز آنتی هیستامین ها نظیر دیفن هیدرامین، کلرفنیرامین، برم فنیرامین و سیپروهپتادین، دکونژستان ها نظیر پسودوافدرین و فنیل آفرین، ضد سرفه ها نظیر دکسترومتورفان و خلط آورها نظیر گایافنزین به طور کلی در کودکان با سن کمتر از دو سال توصیه نمی شود.

با توجه به اینکه فرآورده های مورد استفاده برای رفع علائم سرماخوردگی و سرفه ممکن است حاوی بیش از یک ماده موثر باشند، در صورت ضرورت به تجویز برای کودکان حتماً نام مواد موثر و مقدار موجود در فرآورده جهت تنظیم دقیق مقدار مصرف با توجه به سن یا وزن کودک به دقت بررسی شود.

فرآورده های مذکور نباید به منظور کمک به خواب کودک و ایجاد حالت خواب آلودگی در وی مصرف شوند و توصیه می شود برای تنظیم مقدار تجویز شده فرآورده برای کودک، از پیمانه یا قاشق های مخصوص اندازه گیری دارو استفاده شود و از اندازه گیری مقدار مصرف توسط قاشق های خانگی، به دلیل استاندارد نبودن اندازه آنها، خودداری گردد.

در صورت تجویز بیش از یکی از فرآورده های مذکور، ممکن است مواد موثره مشترک موجود در فرآورده های تجویز شده برای کودکان از حد مجاز فراتر رفته و منجر به مسمومیت وی شود. لذا از تجویز غیر ضروری بیش از یک فرآورده حاوی هر یک از اجزای مذکور برای کودکان اجتناب شود و حتماً در محلی دور از دسترس آنان نگهداری گردد.

گفتنی است با توجه به اینکه مواردی از مسمومیت با فرآورده های مورد استفاده در کشور ما در گروه سنی کمتر از دو سال مشاهده شده که منجر به بستری شدن کوکان در بیمارستان شده است، وزارت بهداشت به پزشکان و داروسازان توصیه کرد هنگام تجویز و تحویل فرآورده های حاوی اجزای مذکور که در قرص و شربت سرماخوردگی کودکان(حاوی کلرافنیرامین و پسودوافدرین) شربت دیفن هیدارمین، شربت گایافنزین، شربت دکسترومتورفان پی(حاوی پسودوافدرین)، شربت اکسپکتورانت(حاوی گایافنزین، کلرفنرامین و پسودوافدرین)، شربت و قرص کلرفنیرآمین، قطره بینی فنیل آفرین، شربت و قطره دکسترومتورفان موجود است، نکات فوق را به والدین متذکر شوند.

داروی هرسپتین سال آینده وارد بازار می‌شود

آذر ۸, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 خبرگزاری تسنیم: یک متخصص بیوتکنولوژی گفت: دارویی هرسپتین در ایران تولید شده است و در حال کارآزمویی دارو هستیم و ممکن است تا یک سال دیگر این دارو وارد بازار شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌کیوان مجید‌زاده در نشست خبری ششمین کنگره سرطان سینه جهاد دانشگاهی که در پژوهشکده سرطان سینه برگزار شد اظهار داشت: امروز در دنیا جدیدترین تحقیقات در رابطه ارتقای روش‌های پیشگیری و درما ن با استفاده از روش‌های مولکولی و سلولی است و در این زمینه کارهای محققین رو به گسترش است.
به گفته وی در مورد پیشگیری از سرطان جنبه‌های مختلف آن را باید در نظر بگیریم. امروز در روش‌های پیشگیری از سرطان‌های ارثی بیشتر مدنظر است و کلینیکی در رابطه با سرطان‌های ارثی راه اندازی شده است و در حوزه تشخیص به دنبال آن هستیم که سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهیم.
متخصص بیوتکنولوژی افزود: امروز از روش‌های بیوتکنولوژی در پیشگیری از سرطان به کار برده می‌شود که برای بیماران می‌تواند مناسب باشد از ارائه درمان‌های نابجا به بیماران باید پرهیز داشته باشیم.
مجید‌زاده اضافه کرد:برخی از داروها بار مالی زیادی را به جامعه ، مردم و دولت وارد میکنند و نباید سودمندی پزشکی را با مسائل دیگر درگیر کنیم. چرا که ممکن است یک دارو برای درمان بیماری گران باشد که نمی‌تواند سودمند بودن این دارو را برای بیمار از بین ببرد. کار پزشکان درمان بیماری است.
وی با بیان اینکه داروهای هرسپتین زمانی که وارد بازار می‌شوند بسیاری از کمپانی‌ها را پولدار می‌کند افزود: ما از سودمندی مالی برخی از داروها غافل نیستیم ولی چون اثر درمانی دارد نباید فقط به سودمند بودن سودمندی مالی آن توجه داشت. ما باید این داروها را در کشور تولید کنیم تا سودمندی مالی آن به کشور خودمان برگردد.
مجید‌زاده عنوان کرد: دارویی هرسپتین در ایران تولید شده است و در حال کار آزمویی دارو هستیم و ممکن است تا یک سال دیگر این دارو وارد بازار شود.

صد قلم دارو همچنان در لیست تحریم

آبان ۲۸, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به کم شدن تحریم واردات داروهای مورد نیاز بیماران در کشور گفت: ۱۰۰ قلم از داروهای مورد نیاز بیماران همچنان در لیست تحریم قرار دارند.

به گزارش بی باک، رسول دیناروند در گفتگو با مهر اظهارداشت: متاسفانه به علت تحریم های نابرابر کشورهای غربی علیه کشورمان، در سال گذشته و ابتدای امسال حدود ۳۰۰ قلم انواع دارو و تجهیزات پزشکی وارداتی مورد نیاز بیماران کشور با محدودیت مواجه بود که خوشبختانه اکنون این میزان به یک سوم کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه وضعیت کنونی نسیت به گذشته بهتر شده و تا پایان امسال نیز واردات داروهای مورد نیاز برخی بیماران خاص وتجهیزات پزشکی به شرایط عادی بازخواهد گشت، تصریح کرد: برای این منظور بانک مرکزی و گمرک کشور و نیز سایر دستگاه های اجرایی ونظارتی کشور حمایت و برنامه ریزی کنند.

معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان غذا و داروی کشور، بخشی از مشکلات کمبود دارو وتجهیزات پزشکی در کشور را ناشی از تحریم های بین المللی و برخی سیاستهای نادرست داخلی عنوان کرد وافزود: البته وزارت بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی نیز به گونه ای برنامه ریزی کرده که این مشکل هرچه سریعتر برطرف شود.

ورود قرص های خوراکی ویژه بیماران ام اس

دیناورند، از ورود قرص های خوراکی ویژه بیماران ” ام اس” در کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه حمایت بیمه ای از این دارو نیز شده و با قیمت مناسب در اختیار این بیماران گذاشته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه از حدود ۳ هفته گذشته تاکنون با حمایت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی روند پرداختی هزینه های بیماران سرطانی و نیز صعب العلاج بهبود یافته است، گفت: افزایش ۲ برابری قیمت دارو که بر دوش این بیماران بوده برداشته شده ودولت هزینه های آنان را پرداخت می کند.

معاون وزیر بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی و رییس سازمان غذا و داروی کشور، ابراز امیدواری کرد: این قول را به مردم وبیماران خاص کشور می دهم مشکلات کمبود دارویی و نیز حمایتی آنان حداقل تا دو الی ۳ ماه آینده برطرف شود.

همه چیز درباره تاریخ انقضای داروها

آبان ۲۸, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

مجله سیب سبز: در خانه خیلی از ما داروهایی پیدا می‌شود که مدت‌هاست کسی از آنها استفاده نکرده است. معمولا ما عادت نداریم دوره درمان را کامل کنیم و همیشه داروها اضافه می‌ماند. این داروها آنقدر در یخچال یا قفسه داروهای خانه ما می‌ماند تا تاریخ مصرفش می‌گذرد. اما آیا می‌دانید تاریخ مصرف داروها را باید از کجا فهمید، باید با داروهای تاریخ گذشته چه کرد و مصرف داروی تاریخ گذشته چه تاثیری بر بدن دارد؟ در این مطلب به تمام این سؤالات پاسخ داده می‌شود.

تاریخ انقضای داروها کجا نوشته شده؟

اگر ورق آلومینیومی قرص را در دست بگیرید، انتهای آن عددهایی درج شده است؛ این عددها به روش‌‌های مختلف تاریخ انقضای دارو را نشان می‌دهد. EXP مخفف Expiration یا همان تاریخ انقضاست. این تاریخ را با ماه و سال عنوان می‌کنند. برای کرم‌ها و پمادهای تیوپی این تاریخ روی انتهای تیوپ و جایی که تیوپ بسته می‌شود نوشته شده است. این تاریخ معمولا روی در جعبه هم نوشته می‌شود. تاریخ انقضای شربت، قطره و داروهای مایع دیگر به صورت برجسته روی برچسب شیشه و روی در جعبه آن نوشته شده است. برای آمپول‌ها هم برای مطمئن شدن از تاریخ انقضای آنها می‌توانید به برچسب دور آمپول نگاه کنید. روی آن تاریخ نوشته شده است. ممکن است روی قسمت سر آمپول یا شربت هم تاریخ انقضا را نوشته باشند. معمولا داروها بعد از گذشت ۳ سال از زمان تولید منقضی می‌شوند. این زمان برای داروهای مختلف متفاوت است اما بیشترین زمان برای انقضای داروها ۵ سال بعد از تولید است و بعد از گذشت این زمان تمام داروها منقضی می‌شوند.

شرایط مناسب نگهداری دارو را بدانید

تاریخ مصرف هر دارو فقط وقتی درباره آن صدق می‌کند که در شرایط استاندارد نگهداری شود. شرایط استاندارد نگهداری هر دارو روی آن نوشته شده اما برای بیشتر داروها شرایط مساعد، نگهداری در هوای خشک و خنک و اجتناب از یخ‌زدگی آنهاست بنابر این بدترین جا برای نگهداری داروها حمام است که خیلی از خانواده‌ها از قفسه‌ای در آن برای نگهداری از داروهای‌شان استفاده می‌کنند. اگر دارو زیر نور آفتاب ماند، در جریان رطوبت قرار گرفت، یخ زد یا بیش از حد داغ شد، بهتر است آن را دور بریزید حتی اگر تاریخ انقضای آن تمام نشده باشد.

تتراساکلین‌های کشنده

بعضی از داروها با گذشت زمان انقضای‌شان مواد سمی از خود تولید می‌کنند و استفاده از آنها بسیار خطرناک است. در واقع فقط پزشکان و داروسازان می‌توانند بگویند کدام دارو خواصش را از دست می‌دهد و کدام دارو سمی می‌شود و شما به عنوان مصرف کننده بهتر است داروهای تاریخ گذشته را دور بریزید. برای مثال خانواده تتراساکلین‌ها در صورت تاریخ گذشته بودن تبدیل به یک فرآورده شیمیایی جانبی سمی شده و مصرف آنها باعث پیدایش سندرم فانکونی می‌شود. این بیماری به لوله‌های پروکسیمال نفرون‌های کلیوی حمله می‌کند و در آن گلوکز، اسیدهای آمینه، اسید اوریک، فسفات و بی‌کربنات به جای بازجذب، از طریق ادرار دفع می‌شوند. افراد مبتلا به این بیماری به پرادراری، عطش و کم‌آبی بدن، نرمی استخوان در بچه‌ها و استئومالاسی در بزرگسالان دچار می‌شوند. این بیماری در کودکان باعث اختلال رشد هم می‌شود بنابر این بهتر است تاریخ داروها را قبل از مصرف حتما بررسی کنید تا اگر دارو جزو داروهای مشابه تتراساکلین بود به بیماری دچار نشوید.

داروهای ۳۰‌ساله

سال گذشته شبکه یک تلویزیون فرانسه گزارشی درباره داروهایی منتشر کرد که بعد از گذشت ۳۰ سال از تاریخ انقضای آنها همچنان خواص خود را حفظ کرده بودند. به گفته‌ این گزارش حداکثر طول عمر داروها ۵ سال ذکر شده اما بعضی از دارو‌ها بسیار بیشتر از این زمان عمر می‌کنند. به مدت‌زمانی که دارو ماندگار است اصطلاحا Shelf Life یا عمر قفسه‌ای می‌گویند. بیشتر داروها با گذشتن عمر قفسه‌ای‌شان خاصیت خود را از دست می‌دهند. البته نه به این معنی که با گذشت یک روز دارو کلا خواص خود را از دست بدهد. معمولا این تضعیف شدن خاصیت به مرور صورت می‌گیرد. برای مثال اگر از تاریخ انقضای دارویی که مصرف می‌کنید یک سال گذشته باشد، آن دارو ممکن است ۲۰ درصد خواص خود را از دست داده باشد. این کاهش هرسال با یک ضریب خاص صورت می‌گیرد این قانون بیشتر مربوط به قرص‌هاست. داروهای مایع زودتر خراب می‌شوند. دیده شده که بعضی از قرص‌ها بعد از گذشت مدت طولانی از تاریخ انقضای آنها همچنان خواص خود را حفظ کرده‌اند.

قطره‌ها را از دور بریزید تا فاسد نشود

قرص‌ها بیشترین عمر را بین داروها دارند اما عمر داروهای مختلف با هم فرق می‌کند. هر نوع دارو بسته به جامد یا مایع بودن و مواد نگهدارنده‌ای که در آن وجود دارد، عمر خاصی دارد. برای مثال قطره‌های چشم مواد نگهدارنده دارند و به شرطی که باز نشوند تا پایان تاریخ انقضا قابل استفاده‌اند اما اگر در این قطره‌ها را باز کردید باید حداکثر ظرف ۳ ماه دارو را تمام کنید چون دارو در معرض باکتری‌ها قرار می‌گیرد و آلوده می‌شود. البته این در صورتی است که از فاصله قطره را داخل چشم بریزید. اگر نوک ظرف قطره با چشم تماس پیدا کرد باید بلافاصله آن را دور بریزید چون استریل بودن خود را از دست می‌دهد و آلوده می‌شود. قطره‌های اشک مصنوعی که برای یک بار مصرف طراحی شده‌اند را هم باید بلافاصله بعد از مصرف دور بیندازید.

ترکیبی‌ها خطرناک‌ترند

داروهایی که به صورت ژل هستند به دلیل وجود آب در آنها زود فاسد می‌شوند. بهتر است آنها را ۳ماه بعد از باز کردن دور بیندازید. اسپری‌هایی که از طریق مخاط بینی جذب می‌شوند هم بعد از باز شدن فقط تا یک هفته قابل استفاده هستند و بعد از آن تاثیرگذاری‌شان از بین می‌رود و بهتر است آنها را دور بریزید. در عین حال داروهای ترکیبی که در داروخانه ساخته می‌شوند کمترین طول عمر را بین داروها دارند. این داروها را باید حداکثر در مدت ۳ تا ۴هفته مصرف کرد اما بهتر است زمان ماندگاری آنها را از دکتر داروساز بپرسید چون ممکن است عمر بعضی از این داروها کمتر از این مقدار باشد. این داروها مواد نگهدارنده ندارند به همین دلیل به شدت آمادگی آلودگی میکروبی و قارچی دارند. اگر دارو طوری به شما تحویل داده شد که مجبور شدید برای مصرف انگشت‌تان را داخل آن بزنید مطمئن باشید که خیلی زودتر از چیزی که فکر می‌کنید دارو فاسد می‌شود چون یک کلونی جدید باکتری وارد آن می‌کنید که مستعد رشد باکتری است. کرم‌های دست‌ساز که برای پوست تجویز می‌شوند هم معمولا این‌چنین هستند.

داروهای منقضی را چه باید کرد؟

داروهای تاریخ گذشته را باید دور بریزید. بهتر است این داروها را در پلاستیک بپیچید و دور بریزید. شربت‌ها و قطره‌ها را اول در فاضلاب خالی کنید بعد شیشه‌های آنها را دور بریزید. البته دور ریختن داروها باید با احتیاط صورت بگیرد. بعضی از داروها وقتی تاریخ مصرف آنها می‌گذرد می‌توانند برای محیط زیست خطرناک باشند. این داروها علاوه بر انسان‌ها، می‌توانند برای حیوانات و محیط زیست هم خطرناک باشند. مثلا می‌توانند وارد جریان آب زیرزمینی شوند و منابع آب را آلوده کنند. به علاوه ممکن است توسط حیواناتی مثل سگ، گربه یا حتی پرندگان خورده شوند و به آنها آسیب برسانند به همین دلیل بهتر است اگر داروی تاریخ گذشته در خانه دارید درباره آن با پزشک یا دارو‌ساز مشورت کنید. اگر دارو، جزو داروهایی بود که بعد از انقضا سمی می‌شوند بهتر است آنها را به مراکز درمانی تحویل دهید. هلال احمر هم این داروها را از شما تحویل می‌گیرد تا با شرایط درست و بدون آسیب‌رساندن به محیط از بین ببرد. برای آمپول‌ها باید دقت بیشتری کنید. اگر در درمانگاه تزریق انجام می‌دهید آنها خودشان طبق اصول ضایعات را دور می‌ریزند اما اگر در خانه تزریق می‌کنید و سرنگ با سوزن را دور می‌اندازید حتما آن را در کاغذ بپیچید تا باعث انتقال بیماری نشوند. یادتان باشد تهران پر از ضایعات جمع‌کن است و این ضایعات ممکن است به آنها آسیب برساند.

سرانه ۷۰ میلیون تومانی مصرف دارو

آبان ۲۷, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 رئیس سازمان غذا و دارو گفت:سرانه مصرف داروی هر ایرانی ۷۰ هزار تومان است در حالی که ۳ برابر هزینه‌ داروهای ایرانی به عنوان یارانه برای داروهای خارجی خرج می‌شود و سرانه داروهای گران گاهی تا ۷۰ میلیون تومان هم در سال افزایش می‌یابد.
رسول دیناروند در مراسم افتتاحیه خط تولید اولین داروی خوراکی ام اس گفت: هزینه داروهای بیماران ام اس سالانه در خارج از کشور حدود ۳۰ هزار دلار است اما در کشور ما این رقم ۱۰ میلیون تومان است که ۹۰ درصد آن را بیمه‌ها و ۱۰ درصد را بیماران پرداخت می کنند.

وی ادامه داد:سرانه مصرف داروی هر ایرانی در سال گذشته ۷۰ هزار تومان بوده که ۳۰ هزار تومان آن توسط دولت و سازمان‌های بیمه‌گر تامین شده و ۴۰ هزار تومان را بیماران پرداخت کردند که در ماه حدود ۳۵۰۰ تومان می شود و رقم بالایی نیست.

رئیس سازمان غذا ودارو گفت:در حال حاضر ۳ برابر هزینه‌های داروهای ایرانی به عنوان یارانه برای داروهای خارجی اختصاص می‌یابد و ما نگران بیمارانی هستیم که مجبورند داروهای گران قیمت مصرف کنند.

دیناروند تصریح کرد:حدود ۴ درصد از بیماران در کشور داروهای گران قیمت استفاده می‌کنند که این رقم به جای سرانه ۷۰ هزارتومانی داروهای معمولی گاهی تا هزار برابر یعنی تا ۷۰ میلیون تومان افزایش می یابد.

وی افزود: بیمه‌ها در رابطه با این افراد تا ۹۰ درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهند که بخش عمده‌ای از اعتبار آن توسط وزارت بهداشت تامین می‌شود و برای پوشش بیشتر داروهای گران تفاهم‌نامه‌هایی در دست است که به زودی ابلاغ می شوند.

دیناروند گفت: البته اقدامی را مبنی بر تعامل با انجمن ها و سازمان نظام پزشکی آغاز کرده ایم تا پزشکان از داروهای تولید داخل حمایت کنند و در تجویز نسخه های بیماران آن را لحاظ کنند.

خبر خوش دارویی برای بیماران خاص

قیمت داروهای بیماران صعب‌العلاج به قیمت‌های سال ۹۱ برگشته است، مساعدت‌های مالی تا ۵۰ درصد نیز شامل حال این بیماران می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، دکتر حسین برزگر مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر این معاونت با اعلام این خبر گفت: قیمت داروهای صعب‌العلاج بیماران سرطانی، MS، پیوند کلیه و غیره برای بیماران زیر پوشش بیمه به سال ۹۱ بازگشته است.
وی افزود: البته این بدان معناست که قیمت دارو کاهش یافته است. داروخانه‌ها دارو را با همان قیمت قبل خریداری می‌کنند اما مابه‌التفاوت را سازمان بیمه‌گر می‌پردازد در نتیجه قیمت برای مصرف‌کننده با همان قیمت سال قبل محاسبه می‌شود.
مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: به بیماران صعب‌العلاج تا ۵۰ درصد نیز مساعدت مالی می‌شود به طوری که می‌توان گفت قیمت داروها برای افراد تحت پوشش بیمه از سال ۹۱ نیز کمتر شده است.
برزگر با بیان اینکه مسئله کمبود دارویی به مقدار قابل توجهی در خوزستان حل شده است و در تلاش هستیم که کل کمبودهای دارویی در استان را رفع کنیم، تصریح کرد: هزینه مابه التفاوت قیمت داروهای بیماران خاص توسط سازمان‌ بیمه گر پرداخت می‌شود، و این معاونت همواره مساعدت های مالی خود را به بیماران خاص و صعب العلاج انجام می دهد و همه این بیماران را زیر پوشش قرار داده است و امیدواریم پرداخت هزینه های بیماران صعب العلاج را به صفر برسانیم.
وی با اشاره به کاهش قیمت داروهای بیماران خاص و صعب العلاج از اول مهرماه امسال تصریح کرد: این تصمیم بر اساس تفاهمنامه وزرات بهداشت، با سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور، اتخاذ شده است و بر اساس این تفاهمنامه مقرر شد با توجه به اعتباری که وزارت بهداشت از محل ما به تفاوت نرخ ارز به بیمه ها می پردازد، هزینه پرداختی بیماران را کاهش دهد و در همین زمینه فهرستی از داروهای مورد استفاده بیماران خاص و صعب العلاج از جمله بیماران مبتلا به ام اس و سرطان را به بیمه ها اعلام شده است.

برنامه تامین اجتماعی برای رایگان شدن دارو

آبان ۱۰, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 فهرست نهایی ۱۳۶ قلم داروی بیماران صعب العلاج دیروز به سازمان تامین اجتماعی ابلاغ و از امروز دوشنبه ۸ مهرماه تمام این فهرست برای داروخانه ها به روز شد تا بتوانند داروهای بیماران خاص را تحویل دهند.

مهر: معاون درمان سازمان تامین اجتماعی از اعلام فهرست ۱۳۶ قلم داروی بیماریهای خاص که قرار است به صورت رایگان در اختیار بیماران تحت پوشش تامین اجتماعی قرار بگیرد خبر داد و گفت: این لیست از امروز برای داروخانه ها ارسال شده تا آنها را در اختیار بیماران خاص قرار دهند.

هدایت الله ادیب نیا افزود: فهرست نهایی ۱۳۶ قلم داروی بیماران صعب العلاج دیروز به سازمان تامین اجتماعی ابلاغ و از امروز دوشنبه ۸ مهرماه تمام این فهرست برای داروخانه ها به روز شد تا بتوانند داروهای بیماران خاص را تحویل دهند.

وی با اشاره به اینکه بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی بیماران خاص هستند ، تاکید کرد: داروهای این دسته از بیماران بیمه شده صد درصد رایگان بود ولی به علت افزایش قیمتی که امسال صورت گرفت، بیماران مجبور بودند ما به التفاوت آن را خودشان پرداخت کنندکه براساس تفاهم نامه امضا شده هزینه داروها کاملا رایگان شد.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی افزود: به دفاتر اسناد پزشکی کل کشور اعلام می کنم که بر مبنای فهرست وزارت بهداشت، از امروز موظف به پرداخت هستند و چنانچه کوتاهی صورت گیرد قابل بخشش نیست.

وی با اشاره به اینکه براساس اعلام وزارت بهداشت ۱۱۸۰ میلیارد تومان برای بازگشت قیمت داروها به سال قبل اختصاص یافته است، گفت: اعتباری که ما پیش بینی می کردیم که ناشی از افزایش قیمت دارو و تغییر قیمت نرخ ارز باشد حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برای یک سال است و براساس اعلام وزیر بهداشت حدود ۱۱۸۰ میلیارد تومان برای افزایش قیمت داروها در نظر گرفته شد.

۵۸ تن دارو ترخیص شد

شهریور ۱۱, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

معاون فنی گمرک ایران از ترخیص ۵۸ تن دارو خبر داد.

محمدرضا نادری در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به ترخیص ۵۸ تن دارو تا روز گذشته اظهار داشت: این مجموع ترخیص بسیار مطلوب بوده است و امیدواریم در روزهای دیگر نیز مابقی داروهایی که در انبارهای گمرک وجود دارد ترخیص شود.

وی در پاسخ به این پرسش که چه مقدار دیگر دارو در گمرک وجود دارد، افزود: در مجموع ۳۳۰ تن دارو در گمرک وجود داشت که با تمهیدات لازم سعی می‌کنیم مابقی داروها نیز به‌زودی ترخیص شود.

نادری در پاسخ به این پرسش که این داروها در کدام گمرک‌های کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: این مقدار دارو که عنوان کردم در گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) است که به‌زودی با تمهیداتی که لحاظ شده است امیدواریم هرچه زودتر ترخیص مابقی آنها صورت پذیرد.

پاسخ داروسازان به ادعای تخلف داروخانه ها

شهریور ۹, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 رئیس انجمن داروسازان ایران با انتقاد از اظهارات اخیر وزیر بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که داروخانه ها را به فروش داروهای خارجی و احتکار دارو متهم کرده اند، با طرح این سئوال که مگر این داروخانه ها ناظر ندارند، اظهارداشت: در این صورت باید پرسید بودجه نظارت و بازرسی از داروخانه ها، کجا صرف می شود.

دکتر رهبر مژدهی آذر در گفتگو با خبرنگار مهر، به اظهارات وزیر بهداشت و برخی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که ادعا کرده اند داروخانه ها در نگهداری و گران فروشی دارو تخلف می کنند، پاسخ داد و گفت: آیا این داروخانه ها که وزیر بهداشت گفته است تخلف می کنند، ناظر ندارند؟ پس این همه بودجه نظارت به چه مصرفی می رسد؟

وی با بیان این مطلب که داروخانه ها توسط معاونتهای دارویی دانشگاههای علوم پزشکی به صورت ادواری و مرتب بازرسی می شوند، افزود: حتی این داروخانه ها به صورت “مچ گیری” که در دنیا این شیوه حذف شده است، نظارت می شوند و بازرسان وزارت بهداشت به صورت ناشناس می آیند و خرید می کنند. همچنین سازمانهای بیمه ای نیز به صورت مرتب نظارت و بازرسی از داروخانه ها را در دستور کار دارند.

مژدهی آذر همچنین از توده مردم به عنوان ناظرین همیشگی داروخانه ها یاد کرد و خطاب به وزیر بهداشت گفت: داروخانه هایی که تحت نظر داروساز ایرانی و متعهد اداره می شوند که دارای تحصیلات عالیه هستند و حرمت دارند.

وی تاکید کرد: متاسفانه دود این نوع برخورد با داروخانه ها فقط به چشم مردم می رود.

رئیس انجمن داروسازان ایران با عنوان این مطلب که مردم به دنبال آرامش هستند، گفت: آقای وزیر! این نوع برخوردها باعث برهم خوردن آرامش مردم می شود. مردم الان، مشکلات خودشان را در داروخانه ها مطرح می کنند و کمبودهای دارویی را متوجه داروخانه ها می دانند.

مژدهی آذر ادامه داد: متاسفانه به جای اینکه کمک کنند به داروخانه ها تا از این بحران دارویی عبور کنیم، مسائلی را مطرح می کنند که برای آنها هیچ استناد و ادله ای ارائه نکرده اند.

وی با اعلام اینکه داروخانه ها در این مقطع بسیار خوب عمل کرده اند، گفت: وزیر بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به جای آرام سازی فضای حاکم بر بازار دارویی کشور، مسائلی را مطرح می کنند که در شان داروسازان کشور نیست.

مژدهی آذر با اظهار تاسف از گفته های وزیر بهداشت و برخی اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مبنی بر احتکار دارو در داروخانه ها، تاکید کرد: داروخانه نمی تواند هیچ گاه دارو انبار کند، اگر موردی سراغ دارند، ارائه کنند تا خود انجمن داروسازان برخورد کند.

رئیس انجمن داروسازان ایران ادامه داد: بهتر بود وزیر بهداشت قبل از گفتن چنین اظهاراتی، دستور می داد داروخانه ها بازرسی می شدند و آن دسته از داروخانه های متخلف را معرفی می کرد. ممکن است از ۱۲ هزار داروخانه در کشور، تعداد انگشت شماری تخلف کنند که خود ما هم این موضوع را قبول داریم.

وی افزود: اول باید می دیدند این متخلفان چه کسانی هستند، بعدا اظهارنظر می کردند. بدون مستندات و دلیل صحبت کردن فقط تهمت زدن محسوب می شود.

مژدهی آذر با بیان این مطلب که باورم نمی شود وزیر بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس چنین صحبت هایی در مورد داروخانه ها داشته اند، گفت: دوستان باید بدانند که در حال حاضر با کمبود داروی خارجی مواجه ایم، پس نمی توان گفت که داروخانه ها به جای داروی ایرانی، مشابه خارجی به بیمار می دهند.

رئیس انجمن داروسازان ایران با طرح این سئوال که دارو را مگر داروخانه انتخاب می کند، اظهارداشت: این پزشک است که برای بیمار دارو تجویز می کند و بعضا مشاهده می کنیم که پزشک به بیمارش توصیه می کند داروی خارجی مصرف کند و کسی به حرف داروخانه گوش نمی دهد.

وی با بیان این مطلب که چرا آقای وزیر نسبت به پزشکان چنین صحبتهایی نمی کنند، گفت: مواردی از نسخه های پزشکان داریم که داروی خارجی برای بیمار نوشته اند.

مژدهی آذر با عنوان این مطلب که می خواهند کمبودها و مشکلات دارویی را به داروخانه ها نسبت بدهند، تاکید کرد: خود ما بارها گفته ایم که از وضع موجود حاکم بر داروخانه ها راضی نیستیم و اجازه بدهند نظارت بر داروخانه ها به انجمن داروسازان واگذار شود که تاکنون موافقت نشده است.

رئیس انجمن داروسازان ایران ادامه داد: وقتی می گویند که داروخانه ها دارو احتکار می کنند، به دانشگاههای علوم پزشکی توهین کرده اند. زیرا در این صورت، بازرسین و ناظرین دانشگاهها نتوانسته اند وظیفه خودشان را خوب انجام دهند.

وی با طرح این موضوع که گزارش غلط از داروخانه ها به وزیر بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می دهند، گفت: افراد مغرض که منافع شان به خطر افتاده است، می خواهند جلوی اقدامات سازمان غذا و دارو را بگیرند. زیرا، حالا که اصلاح قیمتها آغاز شده است، این افراد احساس خطر می کنند و گزارشهای غلط به مسئولین می دهند.

مژدهی آذر در پایان با تاکید بر اینکه وزیر بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نباید بدون تحقیق و تفحص چنین مسائلی را مطرح کنند، تصریح کرد: اگر قبل از اینکه چنین مسائلی را مطرح می کردند، به انجمن داروسازان ارجاع می دادند، خود ما موضوع را بررسی و نتایج را به وزیر بهداشت گزارش می کردیم.

کلید واژه های مطلب:رهبر مژدهی آذر |داروخانه |وزارت بهداشت |

داروهای لاغری عامل اصلی افزایش اعتیاد زنان

شهریور ۱, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

جانشین دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خراسان‌رضوی گفت: داروهای لاغری تبلیغ شده در آرایشگاه‌های زنانه عامل موثر در اعتیاد زنان محسوب می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل ازایسنا سرهنگ ماشاء‌الله صادقی، با اشاره به اینکه ۱۸۰ هزار معتاد در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: از این تعداد حدود ۱۶ هزار نفر زن هستند.

وی با تاکید بر اینکه ما از اوایل سال ۹۰ شاهد افزایش اعتیاد در زنان بوده‌ایم، بیان کرد: بیشتر آنان به مواد روان‌گردان و شیشه اعتیاد دارند.

صادقی با اشاره به کاهش آمار اعتیاد در سطح کشور، افزود: با این حال آمار اعتیاد زنان با ۶ درصد افزایش از سه درصد به ۹ درصد رسیده است.

وی به تبلیغات دشمن در ماهواره‌ها برای گرایش جوانان به اعتیاد اشاره و تصریح کرد: مکان‌های پرخطرتر از جمله آرایشگاه‌های زنان و داروهای لاغری در ترغیب زنان به اعتیاد تاثیرگذار بوده است.

نوجوانی پرخطرترین سن مصرف مواد مخدر است

جانشین دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اظهارکرد: سنین نوجوانی مخصوصا ۱۵ تا ۱۸ سال به دلیل کنجکاوی و دقت نوجوانان، پرخطرترین سن ابتلا به مصرف مواد مخدر است.

صادقی با تاکید بر اینکه از مسوولان و مدیران در هر بخش انتظار می‌رود مبارزه با مواد مخدر را اولویت کاری خود قرار دهند، گفت: مسوولان به این امر به عنوان وظیفه‌ قانونی و شرعی توجه داشته باشند و به تبع آن کارمندان نیز تاثیر می‌پذیرند و مردم نیز همیشه در این زمینه همراه بوده‌اند.

جمع‌آوری معتادان پرخطر ادامه دارد

وی خاطرنشان کرد: طرح جمع‌آوری معتادان کارتن‌خواب با دستور استاندار و فرمانده انتظامی استان ادامه خواهد داشت و اعتبارات خوبی برای آن پیش‌بینی شده است.

داروی دسفرال در داروخانه‌ها موجود نیست

مرداد ۲۶, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 دو هفته پیش محموله ۲۵۰ هزار ریالی داروی دسفرال از سوی شرکت‌های دارویی توزیع شد اما آن محموله پاسخگوی بیماران تالاسمی نبود و اکنون آنها از نبود این دارو گلایه‌مند هستند.
رئیس انجمن تالاسمی ایران گفت: داروهای خارجی بیماران تالاسمی با کمبود روبه رو است به گونه‌ای که داروی دسفرال این بیماران در داروخانه‌ها موجود نیست.

مجید آراسته در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ دراین باره گفت: دو هفته پیش محموله ۲۵۰ هزار ریالی داروی دسفرال از سوی شرکت‌های دارویی توزیع شد اما آن محموله پاسخگوی بیماران تالاسمی نبود و اکنون آنها از نبود این دارو گلایه‌مند هستند.

وی خاطرنشان کرد: با پیگیری‌هایی که کردیم وزارت بهداشت قول داده است ظرف دو هفته آینده با شرکت‌های خارجی برای تامین این دارو قرارداد ببندد تا مشکل بیماران تالاسمی حل شود.

رئیس انجمن تالاسمی ایران ادامه داد: البته تا قرارداد‌ها بسته و هزینه‌ها پرداخت شود تا دارو را وارد کنند دو تا سه هفته طول می‌کشد تا کمبود دارویی برطرف شود.

وی به تولید داروی دسفرال درداخل کشور اشاره کرد و افزود: در تامین ماده اولیه این دارو مشلاتی به وجودآمده بود که ظاهرا برطرف شده است و چرخه تولیداین دارو دوباره به راه افتاده است.

آراسته در ادامه با اشاره به عوارض کمبود دارو برای بیماران تالاسمی افزود: تمام تلاشی که انجام می‌دهیم برای بهتر شدن کمیت و کیفیت زندگی بیماران تالاسمی است اما دسترسی به دارو و خدمات دارویی اولین قدم در این راه است اما می‌بینیم که بیماران تالاسمی یک روز دارو دارند و روز دیگر دارو ندارند.

وی ادامه داد: اگر این وضعیت ادامه پیدا کند آنطور که باید و شاید دستورالعمل درمان بیماران تالاسمی اجرا نمی‌شود و عوارض بسیار خطرناکی به سراغ این بیماران می‌آید که هزینه‌های این عوارض به مراتب خیلی سنگین‌تر از سوبسیدی است که دولت برای داروهای آن‌ها پرداخت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: سونامی عوارض بیماری تالاسمی در اثر درمان ناقص بحث جدی است که پزشکان نسبت به این مساله تذکر داده اند.

آراسته به حذف یارانه داروی دسفرال خارجی به دلیل تولید این دارو در داخل اشاره کرد و افزود: با توجه به بحث‌های کار‌شناسی که با وزارت بهداشت صورت گرفته است قرار بر این شد که یارانه این دارو به حالت قبل برگردد.

داروی خوراکی بیماران تالاسمی در کشور تولید شد/ تولید ۶ نوع داروی تالاسمی در ایران

مرداد ۲۰, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 معاون دارویی سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر تولید ۳ نوع داروی تزریقی بیماران تالاسمی در کشور ۲ نوع داروی خوراکی این بیماران و یک نوع قرص جوشان داروی بیماران تالاسمی در کشور تولید ‌شد.
به گزراش قدس آنلاین شمس علی رضازاده در گفت و گو با فارس افزود: در مورد داروهای مورد نیاز بیماران تالاسمی ۳ شرکت داروسازی هم اکنون داروی تزریقی ضد آهن این بیماران را که مشابه داروی خارجی دسفرال است تولید می‌کنند و خوشبختانه بیماران نیز از این داروها استقبال خوبی کرده‌اند و عوارض خاصی نیز از این داروها گزارش نشده است.

معاون سازمان غذا و دارو گفت: داروی خوراکی این بیماران نیز که نوع خارجی آن ایکس جید نام دارد در کشور هم به صورت تحت لیسانس شرکت اصلی و هم توسط یک شرکت داخلی در ساوه تولید می‌شود.

رضا زاده گفت: علاوه بر آن یک نوع جدید داروی خوراکی بیماران تالاسمی که به صورت قرص جوشان و مشابه نمونه خارجی آن است نیز به تازگی در کشور تولید شده است بنابراین از نظر داروهای مورد نیاز بیماران تالاسمی مشکل چندانی نداریم و نیاز چندانی به واردات داروهای گرانقیمت این بیماران از خارج وجود ندارد.

داروهایی که باید جان تازه بدهند اما گاهی جان می‌گیرند!

مرداد ۲۰, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

وقتی اسم دارو را می‌شنویم به یاد شربت‌های تلخ و فرار از آمپول‌های وحشتناک دوران کودکی خود می‌افتیم. چه دورانی بود؛ هر کاری می‌کردیم تا از زیر دارو خوردن و آمپول زدن جان سالم به در ببریم اما با گذشت زمان از آن ترس‌ها خبری نیست و چه نسخه‌هایی که برای خود و دیگران نمی‌پیچیم!

انگار داروها نقل و نبات هستند و ما هم با مطالعه چهار مقاله و مجله علامه دهر شده‌ایم. بی‌خبر از آنکه مصرف بیش از حد دُزهای دارویی شناخته شده در موارد زیادی مرگ را نیز به همراه دارد. البته این موضوع تنها به مرزهای ایران ختم نمی‌شود و در اکثر کشورها از جمله آمریکا هم این اتفاقات سالانه جان افراد زیادی را می‌گیرد.

مرکز کنترل بیماری‌ها و سازمان ملی سلامت این کشور اخیرا آماری را منتشر کرده که به مرگ و میرهای ناشی از مسمومیت با مواد مخدر، الکل و داروها در سال۲۰۱۰ اشاره دارد. در این بین گذشته از مسمومیت با الکل و مواد مخدر که مهم‌ترین مواد قاتل به حساب می‌آیند، داروهای ضد‌افسردگی و همچنین داروهای مسکّن با پایه مخدر(اوکسی‌کونتین، ویکدین) بیشترین داروهای قاتل آمریکایی بوده‌اند.

متاسفانه در سال‌های اخیر موارد مشابهی نیز در ایران باعث مرگ افراد بسیاری شده است و مصرف خودسرانه داروهایی که روی سیستم اعصاب مرکزی تاثیر می‌گذارند، در رتبه اول این مسمومیت‌ها قرار گرفته است. برای آشنایی بهتر با این داروها و دلایل کشندگی آنها با دکتر محمدرضا کوهینی، پزشک- داروساز و همچنین دکتر بهروز مصلحی، پزشک-پژوهشگر گفت‌و‌گو کردیم.

در کشور ما مسمومیت به دنبال فراورده‌های شیمیایی یا دارویی از شایع‌ترین موارد اورژانسی به حساب می‌آید. این نوع مسمومیت‌ها گاهی به صورت عمدی و یا اتفاقی ایجاد می‌شوند.

اصولا دُز درمانی داروهای اعصاب و دُز توکسیک(بیش از‌ اندازه) آنها به هم نزدیک است. بنابراین با استفاده نادرست و بیش از حد این داروها فرد دچار اوردُز شده و با از دست دادن زمان، مرگ نیز اتفاق می‌افتد؛ برای نمونه مریضی که بر فرض اسکیزوفرنی(نوعی بیمار روانی) دارد تا زمانی که دارو نخورده دست به کارهای عجیب و غریبی می‌زند. ولی رفتارهای اجتماعی همین فرد با خوردن دارو درست می‌شود و ممکن است روی اینترنت راجع به داروهایی که دکترش تجویز کرده تحقیق کند و از عوارض بیماری فاجعه‌بار و برگشت‌پذیر خود با خبر شود. حالا ممکن است چه اتفاقی بیفتد؟ یا دارو را قطع می‌کند یا خودکشی می‌کند!

داروهای ضدافسردگی به طور معمول در اختیار افراد افسرده قرار دارد و همین موضوع زمینه خودکشی را در آنها بیشتر از دیگران می‌کند. اغلب افراد افسرده به دنبال پیدا کردن وسیله‌ای برای پایان دادن به زندگی خودشان هستند؛ به همین دلیل نباید این داروها را در اختیار فرد بیمار قرار داد. همراهان بیمار گزینه مناسب‌تری برای نگهداری داروها هستند تا از اتفاقات ناگوار احتمالی جلوگیری شود.
حلقه‌ داروی افسردگی بر گردن ما!

در بین مسمومیت‌های دارویی مرگبار بیشترین آمار به داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای T.C .A اختصاص دارد. شایع‌ترین ترکیب دارویی در گروه ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ای آمی‌تریپتلین و در درجه بعد تری‌میپرامین قرار دارد. از دیگر داروهای سه حلقه‌ای می‌توان ایمی‌پرامین، کلومپیرامین، نورتریپتیلین‌ را نام برد. البته نباید ایمی تریپتیلین را فراموش کرد، این دارو نیز بدون نسخه پزشک مانند دیگر همگروه‌های دارویی خود، افراد زیادی را به کشتن داده است.

داروهای سه حلقه‌ای هنوز هم برای درمان سندرم درد مزمن، پیشگیری از میگرن و دردهای عصبی کاربرد وسیع و مفیدی دارند. البته ناگفته نماند با پیشرفت علم در گروه ضد افسردگی‌ها ترکیبات جدیدتری به کار رفته که به داروهای چهار حلقه‌ای یا همان SSRIها مشهورند. این داروها عوارض جانبی کمتری دارند و خطر مسمومیت هم در آنها کمتر است.

معروف‌ترین آنها فلوکستین است. در کل مصرف داروهای ضدافسردگی با باز جذب نور اپی‌نفرین، دوپامین وسروتونین کارکرد بافت‌های مغز را مختل ‌می‌کنند. فقط تعدادی قرص۲۰تا۵۰میلی‌گرمی از این نوع داروها می‌تواند مسمومیت شدید و کشنده‌ای را همراه داشته باشد. مسمومیت با داروهای ضدافسردگی روی مغز و اعصاب اثر گذاشته و فرد حرکات ارادی خود را تا حدودی از دست می‌دهد.

همچنین فرد دچار اغتشاش شعور(توهم‌،هذیان و حرف‌های گنگ) شده و حتی در صورت مصرف بیش از حد به کما نیز خواهد رفت. آریتمی قلبی(ضربان نامنظم)، اختلال در کارکرد قلب و افت شدید فشارخون مقاوم به درمان از دیگر خطرات مرگ‌آفرین مصرف خودسرانه این داروهاست. در مصرف داروهای ضدافسردگی باید دقت زیادی به خرج داد، زیرا با یک اشتباه کوچک ظرف ۲۴تا۴۸ساعت زندگی در مقابل مرگ قرار خواهد گرفت.
آخ سَرم! بروفن بدم خدمتتان؟

متاسفانه در ایران مردم ضددردهایی مانند بروفن، ژلوفن و استامینوفن‌کدئین را بیش از حد مصرف کرده و بدون هیچ توجهی آنها را مانند نقل و نبات به هم تعارف می‌کنند. البته نباید داروهای کورتونی را فراموش کرد. مصرف بی‌رویه داروهای کورتونی مانند بتامتازون و دگزامتازون می‌تواند بر فعالیت‌های غده فوق کلیوی تاثیر بگذارد و باعث دیابت شود.

همچنین داروهای ژلوفن، بروفن، اقسام کدئین‌ها، میفنامیک‌اسید و آسپرین در درازمدت عوارض شدیدی همچون پوکی استخوان و زخم معده را به ارمغان می‌آورند. این داروهای مسکّن که ریشه مخدر و یا شبه مخدر دارند، به راحتی می‌توانند خطرآفرین باشند. در این بین دیفنوکسیلات را نباید از یاد برد.

این دارو مستقیما با سیستم تنفسی و قلبی سرو کار دارد و باعث آریتمی (نامنظمی ریتم و ضربان قلب) و ایست تنفسی- قلبی می‌شود. در ترکیبات دیفنوکسیلات، آتروپین وجود دارد که ضربان قلب و فشارخون را بیش از حد بالا برده و در نهایت قلب را از کار می‌اندازد. در کمال تاسف از این دارو به طور خودسرانه برای ترک اعتیاد به تریاک استفاده می‌شود. البته این افراد به جای مصرف یک قرص در روز۱۰قرص را باهم خورده و از این پس به دیفنوکسیلات نیز اعتیاد پیدا می‌کنند.
از اضطراب شب کنکوری تا کمای باربیتالی!

بنزودیازپین‌ها که معروف‌ترینشان دیازپام بود- این روزها آلپرازولام (زاناکس) است- از داروهای خطرناک دیگری هستند که بوی مرگ می‌دهند. این گروه داروهای ضداضطراب، با ماده‌ای به نام گابا(در مغز وجود دارد) به رقابت پرداخته و باعث لختی می‌شوند. در صورت مصرف اشتباه و بیش از حد بنزودیازپین‌ها ایست تنفسی ایجاد شده و مرگ پایان ماجرا خواهد بود.

گفتیم که سرگروهشان والیوم یا همان دیازپام است. کلردیازپوکساید، نیترازپام، لورازپام، کلرزپام و تمام داروهایی که انتهای اسم آنها به «پام» ختم می‌شود، آرامبخش‌های قوی بوده و همیشه خطرساز هستند. البته نباید دو آرامش‌بخش قوی دیگر مثل ‌هالوپریدول و کلروپرومازین را از قلم ‌انداخت. آرامبخش فنوباربیتال نیز جزو دسته باربیتورات‌ها بوده است.

مصرف بیش از حد این دارو ابتدا باعث خواب‌آلودگی شده و بسته به شدت آن اختلال در هوشیاری را به‌وجود می‌آورد. سپس تنفس بیمار کند و سطحی شده و در نهایت به ادم حاد ریه می‌انجامد. همچنین اختلالات قلبی و عروقی را نباید فراموش کرد. در موارد شدیدتر کما پشت در اتاق بیمار انتظار کشیده تا او را به خواب عمیقی فرو ببرد. ناگفته نماند استفاده بیش از یک گرم فنوباربیتال ایجاد مسمومیت کرده و شش تا نه گرم از آن می‌‌تواند منجر به مرگ ‌شود.

راه اندازی پیامک کمبود دارو

مرداد ۱۵, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

سامانه پیامکی کمبودهای دارویی جهت رفاه حال بیمارانی که در جستجوی داروی خود هستند در حال حاضر در تهران و به زودی در کل کشور قابل بهره برداری است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو اعلام کرد: با توجه به کمبود های مقطعی در حوزه دارو و برای جلوگیری از سردرگمی مراجعان با داروخانه ها خصوصا در شهر تهران که کاهش ترددهای شهری همیشه مد نظر بوده است، این سامانه طراحی و راه اندازی شده است.
بنابراین گزارش، نحوه استفاده از این سامانه در نخستین بار، از طریق ارسال یک پیامک کوتاه بدون متن به شماره ۲۰۱۴۹۰ است و اطلاعات مورد نیاز با فاصله زمانی ناچیزی برای استفاده کننده ارسال می شود.
بر اساس این گزارش، به طور کلی جهت تهیه داروهایی که دچار کمبود مقطعی شده اند، در شهر تهران می توان یک پیام کوتاه به شماره ۲۰۱۴۹۰ که حاوی نام صحیح و انگلیسی دارو است ارسال کرد و در صورت موجود بودن دارو، سامانه مشخصات دو داروخانه ای که اعلام مجودی کرده اند را برای متقاضی ارسال می کند.
گفتنی است: کلیه داروخانه های سطح کشور برای عضویت در این سامانه و وارد کردن داروهایی که با توجه به لیست کمبودهای دارویی موجود دارند، می توانند از طریق سایت www.samandaru.com اقدام کنند.

شیاف و پماد آنتی هموروئید

مرداد ۱۵, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, داروسازی

هموروئید یا بواسیر، به کلافه های عروقی ناحیه مقعد گویند که به علت فشار آمدن به کف لگن در هنگام زور زدن موقع اجابت مزاج، پر خون و متورم شده و در صورت تکرار و ادامه یافتن یبوست، این کلافه های عروقی پاره شده و به صورت خونریزی و بیرون زدگی از مقعد نمایان می شود.

پماد پوست

داروهای بدون نسخه مصرفی در درمان هموروئید نباید بیشتر از ۷ روز استفاده شوند. اگر بعد از این دوره مشکل بهبود نیافت بیمار باید جهت بررسی دقیق تر به پزشک مراجعه نماید.

هموروئید در صورت عدم درمان می‏تواند منجر به بیرون زدگی، در نتیجه آلوده شدن عروق مربوطه با مدفوع و یا خونریزی این رگ ها شود.

داروهای ضد هموروئید دارای اثرات قابض، ضدالتهاب و ضددرد و بی حس کننده موضعی می باشند.

موارد مصرف

شیاف و پماد آنتی هموروئید (ANTIHEMORRHOID) جــهت درمــان هموروئید داخلی و دیگر اختلالات مجرای معقدی مانند التهاب راســت روده، شقاق همراه با فیستول و آزردگی و خارش اطراف معقد مصرف می شوند.

به طوری که یک شیاف پــس از هر اجابت مزاج مصرف می شود. قابل ذکر است که تعداد شیاف مصرفی در روز نباید بیش از مــقدار تجویزی توسط پزشک باشد.

عوارض جانبی

عوارض جانبی این داروها ممکن است در اثر استعمال بیش از حد مجاز آن بروز نماید.

در صورت بروز عوارضی مثل خارش، قرمزی، راش پوستی، سوزش و درد و واکنش های حساسیتی و خونریزی مقعدی که قبل از استعمال دارو وجود نداشته است به پزشک خود مراجعه نمائید.

نکات قابل توصیه

- دارو را طبق تجویز پزشک استفاده کنید.

- قبل از استعمال پماد، مقعد را کاملا با آب و صابون شسته و تمیز نمایید.

- قبل و پس از استفاده از اپلیکاتور برای زدن پماد، آن را با آب و صابون شسته و تمیز نمایید.

- چنانچه استعمال یک نوبت از دارو را فراموش کردید، به محض به یادآوردن آن را استعمال نمایید، ولی اگر زمان استعمال نوبت بعدی فرارسیده باشد، از مصرف دوباره دارو خودداری کنید.

تداخل دارویی

داروهای‌ مسدد بتا آدرنرژیک‌ از طریق‌ کاهش‌ جریان‌ خون‌ کبدی‌، ممکن‌ است‌ سرعت‌ متابولیسم‌ لیدوکائین‌ موجود در فرآورده‌ را کاهش‌ دهند.

سایمتیدین‌ از طریق‌ کاهش‌ متابولیسم‌ داروهای‌ موجود در این‌ فرآورده‌، ممکن‌ است‌ متابولیسم‌ آن ها را به‌ تاخیر بیاندازد.

هشدار

در صورت بروز خونریزی، با پزشک تماس بگیرید.
چنانچه پس از گذشت یک یا دو هفته از مصرف دارو بهبودی حاصل نگردید و یا علائم درد، ورم، تحریک و قرمزی بدتر شد به پزشک خود مراجعه نمایید

قبل از قطع استعمال دارو با پزشک خود مشورت نمایید.

مقدار مصرف

یک اپلیکاتور پماد و یا یک شیاف، صبح و شب بر حسب نیاز و بر اساس دستور پزشک مصرف شود.

بارداری و شیردهی

استعمال این دارو در بارداری و شیردهی تنها با توصیه پزشک می باشد.

مادران باردار بهتر است نکات زیر را برای کاهش درد و درمان هموروئید به کار بندند.

- هنگام اجابت مزاج زیاد فشار و زور ندهند.

- استفاده از کیسه یخ، کمپرس مرطوب گرم

- استفاده از پمادهای موضعی و بی حسی

- استفاده از غذاهای با فیبر بالا برای پیشگیری از یبوست ( مصرف سبزی ، میوه ، غلات )

- استفاده از مایعات به مقدار کافی در طی روز ( آب )

- در صورتی که هموروئید سفت یا دردناک شود و یا خونریزی از رکتوم وجود داشته باشد، با پزشک زنان خود مشورت کنند.

شرایط نگهداری

دارو در دمای پایین تر از ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری و از یخ زدگی محافظت گردد.

دور از دسترس اطفال نگهداری شود.
شیاف

سایر فرآورده های ضد هموروئید

معمولاً این فرآورده‌ها ترکیبی از عوامل مختلف ضد خارش، سوزش، درد و تورم یا ضد التهاب می‌باشند تا کلیه علائم بیماری را رفع نمایند.

بنزوائید: ضد خارش، سوزش، درد و تحریک

لیدوکائین: ضد خارش، سوزش، درد و تحریک

کالامین: ضد تورم

زینک اکساید: قابض، ضد تورم، و تحریک

وازلین: ضد خارش و تحریک

اما یک فرآورده‌ ترکیبی بسیار مۆثر موجود در بازار دارویی ایران، آنتی هموروئید یا ضد هموروئید است.

ترکیبات آنتی هموروئید (Antihemorrhoides)

لیدوکائین (ضد خارش، سوزش، درد و تحریک)، هیدروکورتیزون استات (ضد التهاب)، آلومینیوم ساب استات (قابض و ضد التهاب) و زینک اکساید (قابض، ضد تورم و تحریک)

داروی رکتول؛ ضد بیماری هموروئید و شقاق

دکتر علی صالح‌نیا، مدیر عامل لابراتوار تحقیقات کاربردی گیاهان دارویی لرستان اظهار کرد:

« داروی رکتول می‌تواند باعث از بین رفتن التهاب عروق ناحیه مقعد شده و با رفع التهاب باعث جمع شدن و از بین رفتن عوارضی مانند خارش، سوزش و درد شود.

داروی رکتول از ماده موثره گیاه “مورت سبز” که در رشته‌ کوه‌های زاگرس و نواحی استان لرستان یافت می‌شود، ‌استخراج شده و دارای ویژگی‌هایی مانند تسریع در درمان بیماری نسبت به نمونه مشابه شیمیایی خود است. این دارو دارای اثر بی‌حس کنندگی است.

این داروی گیاهی می‌تواند با دوزهای معین مورد مصرف بیمار قرار گرفته و در ناحیه رکتوم تخلیه شود.

در انجام آزمایش‌ها و مطالعات به این نتیجه رسیدیم که اثرات و کیفیت درمانی این داروی گیاهی بسیار بالاتر از نمونه مشابه شیمیایی موجود در بازار است به گونه‌ای که این دارو از نظر اثرات درمانی و کسب میزان رضایت بیمار و پزشک در ۸۰ درصد موارد موفق عمل کرده و این در حالی است که نمونه مشابه شیمیایی این دارو تنها ۳۵ درصد در این زمینه موفقیت کسب کرده است.»

ذخایر دارویی کشور دو برابر شد

مرداد ۱۵, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 در دیدار تولیدکنندگان، واردکنندگان و پخش‌کنندگان عمدۀ داروی کشور با وزیر بهداشت عنوان شد که مشکلات نسخه‌ای بیماران به‌صورت روزانه پیگیری می‌شود و ذخایر دارویی کشور هم به دو برابر رسیده است.

به گزارش تسنیم، عباس حاجی‌آخوندی در دیدار تولیدکنندگان، واردکنندگان و پخش‌کنندگان عمدۀ داروی کشور با وزیر بهداشت، اظهار داشت: با اقداماتی نظیر تعیین به‌موقع نرخ واقعی داروها و تک‌نرخی شدن ارز صنعت داروی کشور جان گرفته است و امیدواریم به‌سرعت راه رشد را طی کند.
وی با اشاره به فشاری که ممکن است به بیماران وارد شود، گفت: رفع مشکلات نسخه‌ای بیماران وظیفه همه ماست و هرروز نیز این مشکلات پیگیری می‌شود ولی هیچ بیماری نیست که مشکل نسخه‌ای خود را به مشکل صنعت داروی کشور ترجیح دهد.
حاجی‌آخوندی افزود: وقتی مشکلات اساسی صنعت و چرخۀ داروی کشور مرتفع شود مشکلات کوچکی مثل نسخه‌های بیماران نیز به‌تبع آن مرتفع خواهد شد.
وی در پایان سخنانش از تولیدکنندگان، واردکنندگان و پخش‌کنندگان صنعت داروی کشور به‌خاطر همکاری‌های‌شان با مسئولان سازمان غذا و دارو برای رفع مشکلات و حرکت در جهت تولیدات بیشتر و کیفی‌تر داخلی قدردانی کرد.
تعیین قیمت واقعی، نجات‌بخش صنعت داروی کشور
نجفی عرب رئیس سندیکای تولیدکنندگان دارو نیز در دیدار تولیدکنندگان، واردکنندگان و پخش‌کنندگان عمدۀ داروی کشور با وزیر بهداشت؛ ضمن بیان این مطلب، گفت: در طول سالیان پس از انقلاب تنها دو بار چنین اتفاق بزرگی روی داده و موجب نجات صنعت داروی کشور شده است که یکی از این دفعات، با تعیین قیمت واقعی داروها بر اساس تصمیم اخیر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اتفاق افتاد.
رئیس سندیکای تولیدکنندگان دارو ادامه داد: تعیین واقعی قیمت داروها تصمیمی به‌هنگام بود و اثر بسیار خوبی در حوزه تولید و واردات داروی کشور گذاشته است.
افزایش اشتیاق تولیدکنندگان دارو برای تولید بیشتر و کیفی‌تر
نجفی عرب به ایجاد شور و شعف و اشتیاق برای تولید کیفی‌تر و بیشتر بین تولیدکنندگان دارو بعد از تصمیمات اخیر وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: وضعیت امروز دارو به‌مراتب از شرایط گذشته بهتر شده است و این روند ادامه خواهد داشت تا این صنعت به شرایط آرام و خوب گذشته برگردد.
وی با اشاره به مشکلات دیگر فراروی صنعت داروی کشور بیان داشت: نقدینگی و کوتاه بودن زمان تخصیص ارز و ثبت سفارش در گمرکات مهمترین مشکلات این حوزه است که امیدواریم با تدابیر وزیر محترم بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو این مشکلات نیز مرتفع شود.
ذخایر دارویی کشور دو برابر شده است
دکتر هاشمی مدیرعامل پخش داروی هجرت نیز در دیدار تولیدکنندگان، واردکنندگان و پخش‌کنندگان عمدۀ داروی کشور با وزیر بهداشت ضمن بیان ذخایر دارویی کشور دو برابر شده است، اظهار داشت: سال قبل در همین زمان ذخایر دارویی کشور کمتر از ۵۰ روز بود ولی اکنون به‌طور میانگین در انبارها بیش از ۲ ماه و ۲۰ روز ذخیره دارویی داریم.
باید عطش کاذب دارو را فرونشاند
وی با اشاره به اینکه برخی از کمبودها در بازار القایی و ناشی از عطش کاذب است، بیان داشت: همین که شایعه کمبودها برخی از داروها در بازار به گوش مردم می‌رسد موجب ایجاد عطش کاذب می‌شود که گاهی برای رفع این عطش ناچاریم ۵ برابر نیاز موجود دارو وارد بازار کنیم، وگرنه کمبود دارویی وجود ندارد.
دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: هم اکنون کمبود نقدینگی، بدهی بیمه‌ها و چک‌های برگشتی داروخانه‌ها و مراکز درمانی دولتی مهمترین مشکل صنعتگران داروی کشور است که امیدواریم با مداخلات مسئولان مرتفع شود.

Next Page »