کورتون در پودرهای چاق کننده

آذر ۷, ۱۳۹۵ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, مطالب وبلاکها, داروسازی

دکتر امیر حسین جمشیدی نسبت به مصرف دارو و مکمل های تهیه شده از فروشگاه های غیرمجاز تحت عنوان فرآورده های چاق و لاغر کننده، هشدار داد و افزود: مصرف کورتون موجب افزایش فشارخون، افزایش قند خون، ایجاد آب مروارید در چشم و خشکی پوست می شود.

مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: فرآورده ها یا پودرهای چاق کننده غیرمجاز، اغلب حاوی مقدار بالای کورتون هستند که موجب احتباس آب در بدن فرد مصرف کننده و افزایش وزن کاذب می شوند.

«کورتون نام عامیانه گروهی از داروهاست که خاصیت مسکن و تضعیف سیستم ایمنی بدن را داشته و در درمان تعداد زیادی از بیماری‌ها کاربرد دارند.»
دکتر امیر حسین جمشیدی نسبت به مصرف دارو و مکمل های تهیه شده از فروشگاه های غیرمجاز تحت عنوان فرآورده های چاق و لاغر کننده، هشدار داد و افزود: مصرف کورتون موجب افزایش فشارخون، افزایش قند خون، ایجاد آب مروارید در چشم و خشکی پوست می شود.

وی اضافه کرد: مصرف کورتون ها، سیستم ایمنی فرد را ضعیف کرده و فرد مستعد ابتلا به انواع عفونت ها خواهد شد.

این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو اظهار داشت: پودرهای چاق کننده غیرمجاز گاهی حاوی داروهای سرکوب کننده غذا نیز هستند که مصرف آنها عوارض جبران ناپذیری بر سیستم هورمونی بدن خواهد داشت.

جمشیدی تاکید کرد: داروها و فرآورده های لاغرکننده نیز از ایجاد عوارض گوناگون برای مصرف کننده مستثنی نیستند و این فرآورده ها اغلب موجب اسهال شدید در فرد مصرف کننده می شود که از دست دادن شدید آب بدن را به دنبال دارد.

وی اضافه کرد: همچنین اسهال شدید موجب از دست رفتن مواد معدنی و ویتامین های ضروری شده و می تواند بر عملکرد سیستم قلب و عروق تاثیر بگذارد.

وی تصریح کرد: اغلب فرآوده های چاق کننده و لاغرکننده غیرمجاز، حاوی داروهایی هستند که ضمن تحریک غده تیروئید، موجب اختلال شدید در سیستم هورمونی فرد مصرف کننده می شود.

وارفارین “Warfarin” یا کمادین “Coumadin”

قرص وارفارین یکی از داروهای ضد لخته شدن (آنتی کواگولان) است که توانایی خون برای تشکیل لخته را کاهش میدهد.

مکانیسم اثر

اختلال در متابولیسم ویتامین کا در کبد .

هدف از درمان با عوامل ضد انعقادی چون وارفارین پیشگیری از تشکیل لخته خون جدید یا گسترش لخته خون (ترومبوز) در مواردی است که احتمال تشکیل لخته خون در بدن بالاست (مثل: ریتم نامنظم قلب(AF)، بیماریهای دریچه ای قلب و دریچه مصنوعی) یا برای درمان لخته ای که نابجا در بدن ایجاد شده است(مثل: آمبولی ریه و تشکیل لخته در وریدهای عمقی ساق پا و …) می باشد . وارفارین جلوی لخته شدن خون را می گیرد، بنابراین از مشکلات ناشی از تشکیل لخته در رگ های خونی پیشگیری می کند اما اگر لخته ای وجود داشته باشد، وارفارین آن را حل نمی کند، بلکه از بزرگ شدن آن جلوگیری می کند و شاید با این فرصت ایجاد شده به سیستم ترومبولیز (حل کننده لخته) طبیعی بدن اجازه این کار را بدهد.

مهمترین مسئله در مصرف وارفارین حفظ سطح درمانی دارو در خون است. سطح خونی درمانی و سمی در وارفارین نزدیک هم است . اگر سطح دارو در خون خیلی پائین باشد علارغم مصرف دارو، احتمال لخته شدن خون وجود دارد و چنانچه سطح خونی دارو بالا باشد احتمال خونریزی وجود دارد.

سطح خونی وارفارین با تستی بنام PT و INR کنترل میشود که این میزان ممکن است با توجه شرایط بیماری شما و نظر پزشک شما متفاوت باشد. اغلب INR معادل ۳-۲ نشانگر سطح درمانی وارفارین است مگر در موارد دریچه مصنوعی میترال یا برخی شرایط بالینی پرخطر که تا ۵/۳ بالا میبرند. INR کمتر از ۱٫۸ نشان میدهد که خون شما انعقاد پذیری بالا دارد و شما ممکن است در معرض تشکیل لخته قرار بگیرید، در این حالت پزشک معالج شما مقدار دارو را افزایش میدهد. در موارد INR بالاتر ازسطح درمانی خطر خونریزی وجود دارد و پزشک معالج شما باید مقدار دارو را کم کند.

مقدار وارفارین را نمی توان مثل سایر داروها بر اساس سن و وزن بدن تعیین کرد. مقدار داروی مورد نیاز در افراد مختلف بسیار متفاوت بوده و به شدت وابسته به قدرت متابولیسم این دارو در بدن است.(مثلا در یک بیمار با یک چهارم قرص یک روز درمیان و در بیمار دیگر با بیش از دو قرص در روز به هدف درمانی میرسیم) پس در حین مصرف این دارو باید مکرراً آزمایش خون (PT- INR) داده شود تا سرعت لخته شدن خون اندازه گیری شود. پزشک براساس سرعت لخته شدن خون مقدار وارفارین را تعیین می کند تا در حالی که از لخته شدن خون جلوگیری می شود، خطر خونریزی خودبه خودی وجود نداشته باشد.

درکسانی که وارفارین را تازه شروع میکنند INR ممکن است سطح متغیری داشته باشد از اینرو کنترل مکرر سطح INR هر چند روز تا رسیدن آن به سطحی ثابت لازم است و بعد از آن تقریبا هر ماه یکبار ضروری است مگر پزشک معالج نظر دیگری داشته باشد.

وارفارین را در چه زمان مصرف کنیم؟ وارفارین معمولاً روزی یک نوبت مصرف می شود. مهمترین نکته در باره مصرف قرص وارفارین ، خوردن دارو در وقت معین است بطوریکه فراموش نشود. صبح یا عصر زیاد مهم نیست اما هر روز در همان ساعت میل فرمائید.ضمنا با توجه به اینکه غذا ممکن است بر جذب دارو تاثیر بگذارد ، دارو نیم ساعت قبل یا یکساعت بعد از غذا مصرف کنید.

اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرف کنید. اگر نوبت دوز بعدی است ، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید که ممکن است موجب خونریزی شود.

وارفارین را تا چه زمانی مصرف کنم؟ بسته نوع بیماری شما و ریسک فاکتور های موجود ، ممکن است درمان موقت مثلا تا ۶ ماه یا برای تمام عمر باشد.

اگر جراحی، درمان دندانپزشکی یا سایر اقدامات تهاجمی مثل آنژیوگرافی داشته باشم چه اتفاقی می افتد؟

قبل از هر اقدامی تهاجمی و جراحی با امکان خونریزی، پزشک خود را مطلع کنید چرا که ممکن است در خطر خونریزی غیر قابل کنترل قرار گیرید. وارفارین با نظر پزشک معالج شما موقتا ۲ تا ۳ روز قبل اقدام تهاجمی قطع میشود اما بر اساس نوع بیماری زمینه ای و نیز کار تشخیصی – درمانی شما ، ممکن است درمان جایگزین با دارو های ضد انعقادی دیگر از جمله هپارین یا انوکساپارین شروع شود. هرگز خودسرانه یا با توصیه افراد غیر مجرب اقدام به قطع وارفارین نکنید.

آیا وارفارین با رژیم غذایی تداخل دارد؟ بله و البته بسیار زیادتر از بقیه داروها. با توجه به نزدیکی سطح خونی درمانی دارو با سطح خونی سمی دارو ، توجه به رژیم غذایی بسیار مهم است. وارفارین با ویتامین K رژیم غذایی تداخل دارد. منابع غذایی ویتامین K برگ سبزیجات سبز تیره چون اسفناج، کاهو ، کلم سبز و بروکلی است. البته نکته مهم مصرف روزانه یکنواخت این سبزیجات است نه حذف کامل این ترکیبات از رژیم غذایی. با این روش پزشک می تواند علارغم مصرف این غذاها ، سطح خونی دارو را در حد درمانی حفظ کند.

آیا وارفارین با داروها تداخل دارد؟ مجددا پاسخ بله است. و این تداخلات نسبت به داروهای دیگر بسیار مهم است. حتما در صورت مراجعه به هر دلیل به پزشک دیگر ، وی را در جریان مصرف وارفارین بگذارید.

برخی آنتی بیوتیک ها، مسکن ها ، داروهای ضد التهابی مثل اغلب مسکن ها ، داروهای ضد صرع، ضد افسردگی، ضد پلاکت، ضد دیابت ،ضد چربی، ضد نقرس، داروهای گوارشی، داروهای ضد قارچ و نیز داروهای گیاهی نظیر جوز هندی ممکن است سبب بالا رفتن یا پائین آمدن بیش از حد INR شوند. نکته مهم مصرف این دارو ها زیر نظر پزشک معالج است .

در موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

– پیش از مصرف داروهای دیگر، حتی داروهای مجاز بدون نسخه مثل : آنتی بیوتیک (اریترومایسین ، کلرامفنیکل، ریفامپین ،مترونیدازول)؛ داروهای ضد قارچ )گریزوفولوین)، داروهای ضد تشنج )باربیتورات ها، کاربامازپین ، فنی توئین ، پریمیدون )؛ داروهای ضد پلاکت (آسپرین، کلوپیدوگرل، دیپیریدامول )؛ داروهای ضد تیروئید (پروپیل تیواوراسیل ، متی مازول )؛داروهای ضد اسید معده (سایمتیدین و رانیتیدین و…) ؛ داروهای قلبی (دیگوکسین، آمیودارون )؛ داروهای نقرس (آلوپورینول)؛ هورمون ها (استروژن ، قرص های ضدباردرای ، استروئیدها، آندروژن ها، داروهای تیروئید)؛ داروهای پایین آورنده کلسترول (کلستیرامین ، کلوفیبرات ، کلستیپول ، جمفیبروزیل )؛ داروهای ضددیابت خوراکی ؛ مسکن ها (مثل دیکلوفناک ، ایبوپروفن ، ایندومتاسین ، مفنامیک اسید)؛ یا مولتی ویتامین ها و بویژه ویتامین. K؛ داروهای ضد سرطان ؛

– سابقه یا ابتلا به هر نوع بیماری حاد

– جراحی یا زایمان اخیر و بی حسی نخاعی ؛ کارهای دندانپزشکی

– سقوط یا ضربه به سر یا بدن

– خونریزی شدید عادت ماهانه ؛ استفاده از «آی یو دی »

– اسهال شدید

– بارداری یا شیردهی

عوارض احتمالی :

انواع خونریزی ها مثل : خونریزی از بینی ، لثه هنگام مسواک زدن، استفراغ خونی، خون در ادرار(یا ادرار کدر یا تیره) ، مدفوع قرمز یا تیره و سیاه، کبودی غیر طبیعی پوست ، قطع نشدن خونریزی در بریدگی ها ، افزایش خون قاعدگی، سردرد شدید‌(خونریزی مغزی) ، درد و التهاب غیر طبیعی مفاصل (خونریزی مفصلی)،

یزش مو و بثورات پوستی ، زخم یا لکه‌های سفید در دهان؛ گلودرد، خستگی؛ یا زردی چشم‌ها یا پوست.

سکته مغزی : با استفاده از وارفارین احتمال سکته مغزی از نوع خونریزی‌‌دهنده (هموراژیک) افزایش می یابد. اما این امر به معنای آن نیست که باید وارفارین را کنار گذاشت زیرا در مطالعات متعدد اثباط شده است که عوارض وارفارین به مراتب کمتر از خطرات بیماری اولیه است. مصرف وارفارین در سالمندان (بالاتر از ۸۰ سال) با خطر بیشتر خونریزی مغزی همراه است. اما حتی با درنظرگرفتن خطر خونریزی، وارفارین نسبت به آسپیرین در درمان آریتمی فیبریلاسیون دهلیزی ارجحیت دارد. درآریتمی قلبی فیبریلاسیون دهلیزی به کار می‌رود که در آن دو حفره فوقانی قلب نمی توانند به طور موثر منقبض شوند، و در نتیجه این وضعیت، مبتلایان را در معرض لخته‌‌شدن خون در داخل دهلیز قلب وامکان کنده شدن لخته و فرستاده‌شدن این لخته‌ها به درون شریان‌های مغز، و ایجاد سکته مغزی ناشی از اشکال در خونرسانی (سکته ایسکمیک) می‌شود.

هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هر یک از علایم فوق، مصرف وارفارین را قطع کرده ، با پزشکتان تماس بگیرید

نباید های شما :

اگر دارو را فراموش کردید خودسرانه مقدار دارو را زیاد نکنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرف کنید. اگر نوبت دوز بعدی است ، نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید که ممکن است موجب خونریزی شود.

مکمل های غذایی و داروهای دیگر را بدون مشورت با پزشک خود شروع نکنید ویا قطع نکنید.

تغییرات واضح و زیاد در رژیم غذایی خود ندهید از جمله مصرف سالاد کاهو و کلم و یا مصرف نامتعارف میوه و …..

هرکز کار یا ورزش هایی که احتمال ضربه و آسیب دارد انجام ندهید.در طی مصرف دارو سیستم انعقاد پذیری شما مختل است بنابر این حتی ضربه های کوچک ممکن است موجب خونریزی های وسیع شود.

هرگز الکل مصرف نکنید .

در طی درمان با وارفارین بارداری با خطراتی همراه بوده و صلاح نیست. قبل از تصمیم بارداری با پزشک خود مشورت کنید. در صورت بارداری ناخواسته فورا با پزشک خود تماس بگیرید .

و از همه مهمتر : دارو را هرگز بطور خودسرانه قطع یا کم و زیاد نکنید.

آنچه باید درخصوص وارفارین بدانید

آذر ۳, ۱۳۹۵ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

وارفارین، یک داروی ضدانعقاد است که کار آن پیشگیری از لخته شدن خون است. گاهی به این دارو، رقیق کننده خون گفته می‌شود. البته این نام گمراه کننده است، زیرا وارفارین خون را رقیق نمی‌کند، لخته‌هایی را هم که قبلا تشکیل شده‌اند، حل نمی‌کند. بلکه فرایند لخته شدن خون را کند می‌کند. به عبارتی دیگر، وارفارین کمک می‌کند که خون شما راحت‌تر در بدن گردش کند و لخته نشود.

وارفارین یک داروی ضدانعقاد است که برای اولین بار در گیاه شبدر شیرین فاسد شده کشف و مورد استفاده قرار گرفت. وارفارین مورد اعتمادترین دارو در دسته خود است و به عنوان یک ضدانعقاد خوراکی و گاهی هم تزریقی در انسان مصرف می‌شود.

سیستم انعقادی بدن چگونه عمل می‌کند؟

پلاکت‌ها سریعا در محل آسیب‌، یک توده تشکیل می‌دهند که به این عمل در اصطلاح هموستاز اولیه گفته می‌شود. هموستاز ثانویه به طور همزمان اتفاق می‌افتد. به این صورت که پروتئین‌های موجود در پلاسمای خون که فاکتورهای انعقادی نام دارند، در یک فرایند آبشاری پیچیده باعث تشکیل رشته‌های فیبرین شده که در نهایت باعث محکم شدن توده پلاکتی در محل آسیب می‌شوند و لخته کامل را تشکیل می‌دهند. لخته در واقع شبکه‌ای از فیبرین است که پلاکت‌ها در آن به دام افتاده‌اند.

وارفارین چگونه عمل می‌کند؟

وارفارین از طریق مهار فعالیت ویتامین k، فاکتورهای انعقادی را که برای فعالیت خود نیاز به ویتامین K دارند، مهار می‌کند. این اتفاق در فرایندهای بعدی باعث کاهش سطح مواد لازم برای نگهداری رشته‌های فیبرین می‌شود. این اتفاق‌ها باعث کاهش احتمال تشکیل لخته می‌شود.

در چه بیماری‌هایی ممکن است از وارفارین استفاده شود؟

ممکن است در فیبریلاسیون دهلیزی، تعویض دریچه قلب، سکته قلبی یا مغزی، ترمبوز ورید عمقی، آمبولی ریه، حمله قلبی، بیماری اختلال دریچه قلب از داروی وارفارین استفاده شود.

نحوه اندازه‌گیری وارفارین چگونه است؟

اندازه‌گیری وارفارین توسط یک تست خونی موسوم به زمان پروترومبین (PT) و زمان پروترومبین استاندارد (INR)، انجام می‌شود. به عبارت دیگر، بعد از اینکه پزشک، میزان مناسب وارفارین را با توجه به زمان پروترومبین و زمان پروترومبین استاندارد فرد، برای وی تجویز کرد، با شروع مصرف وارفارین، زمان پروترومبین استاندارد فرد تغییر کرده و زیاد می‌شود. البته عوامل دیگری هم بر زمان پروترومبین استاندارد اثرگذار هستند که یکی از مهم‌ترین آنها مصرف وارفارین است. با بررسی زمان پروترومبین استاندارد فرد، می‌توان عملکرد وارفارین را در بدن وی ارزیابی کرد.

زمان پروترومبین یا PT چیست؟

PT مخفف واژه انگلیسی «زمان پروترومبین» است. در واقع با زمان پروترومبین مدت زمانی را که طول می‌کشد تا لخته تشکیل شود، محاسبه می‌کنند. در روش مرسوم اندازه‌گیری زمان پروترومبین، بعد از گرفتن ۳-۲ سی‌سی از خون فرد، ماده‌ای به خون می‌افزایند که به آن معرف می‌گویند. این معرف باعث شروع تشکیل لخته می‌شود و نتیجه زمان پروترومبین، مدت زمانی است که خون فرد لخته می‌شود.

برای انجام آزمایش زمان پروترومبین و اندازه‌گیری آن می‌توان از معرف‌های مختلفی استفاده کرد. البته هریک از این معرف‌ها کمی متفاوت با بقیه عمل می‌کنند، لذا نتیجه زمان پروترومبین حاصل از یک معرف با نتیجه زمان پروترومبین حاصل از بقیه معرف‌ها، قابل مقایسه نیست و چون در آزمایشگاه‌های مختلف از معرف‌های متفاوتی استفاده می‌کنند، پزشک نمی‌تواند بر اساس زمان پروترومبین بیمار، دوز واقعی مورد نیاز وارفارین را مشخص کند. به همین دلیل نتیجه زمان پروترومبین باید به واحدهای استاندارد تبدیل شود که قابل‌مقایسه باشد.

زمان پروترومبین استاندارد چیست؟

زمان پروترومبین استاندارد را INR می‌نامند. پس با تبدیل زمان پروترومبین به زمان پروترومبین استاندارد می‌توان نتیجه تست‌های مختلف را از آزمایشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کرد. زمان پروترومبین استاندارد، تنها واحد استاندارد برای گزارش نتیجه تست زمان پروترومبین است.

عوامل زیر می‌توانند بر نتیجه زمان پروترومبین استاندارد موثر باشند:

رژیم غذایی: بیمار باید مطمئن باشد که رژیم غذایی سالم و متعادلی دارد. بعضی غذاها مانند اسفناج یا کلم بروکلی حاوی ویتامین K هستند و در صورت مصرف زیاد می‌توانند با وارفارین تداخل ایجاد کنند. بنابراین مصرف این‌گونه غذاها باید در حد متعادل و کم باشد. البته نکته مهم این است که اگر به عنوان مثال، مصرف روزانه نصف کلم از عادات رژیم غذایی فرد است، بیمار باید هر روز همین مقدار کلم را مصرف کرده و آن را قطع یا کم و زیاد نکند. این گفته که بیمار سعی کند غذاهای حاوی ویتامین K را مصرف نکند، غلط است، چون بسیاری غذاها حاوی ویتامین K هستند و طبق این گفته فرد از بسیاری از غذاها محروم می‌شود و این کار عملا غیرممکن است. بنابراین بهترین کار این است که در رژیم غذایی خود تغییرات زیادی ایجاد نکنید.

افزایش یا کاهش وزن: در صورت افزایش یا کاهش وزن، آن را به کلینیک وارفارین گزارش کنید.

داروها: شروع داروی جدید همراه با وارفارین یا قطع دارویی که قبلا همزمان با وارفارین مصرف می‌شده است.

تغییر در میزان و یا نوع ورزش.
الکل.
بیماری‌هایی مانند عفونت، آنفلوانزا و تب.
سن.
فراموش کردن مصرف بعضی دوزهای وارفارین.
مصرف سیگار.
مصرف بعضی محصولات گیاهی یا مکمل‌های ویتامی

از پزشک بپرسید
میزان مطلوب زمان پروترومبین و زمان پروترومبین استاندارد چه قدر است؟
میزان زمان پروترومبین استاندارد در یک فرد سالم که وارفارین مصرف نمی‌کند و سیستم انعقادی طبیعی دارد، باید در حدود یک باشد. هرچه میزان زمان پروترومبین استاندارد بیشتر باشد، یعنی زمان بیشتری طول می‌کشد تا خون لخته شود. به عبارت دیگر، با افزایش زمان پروترومبین استاندارد بیشتر از ۱، خطر خون‌ریزی افزایش و با کاهش زمان پروترومبین استاندارد کمتر از ۱، خطر لخته شدن خون افزایش می‌یابد، اما در افرادی که وارفارین مصرف می‌کنند، محدوده زمان پروترومبین استاندارد مطلوب متفاوت است و این محدوده را پزشک با توجه به نوع بیماری فرد مشخص می‌کند، یعنی با توجه به علت مصرف وارفارین یا نوع بیماری،‌ پزشک محدوده زمان پروترومبین استاندارد ایده‌آل را برای فرد تعیین می‌کند. پس زمان پروترومبین استاندارد ایده‌آل در بیماران مختلف متفاوت است. میزان زمان پروترومبین استاندارد ایده‌آل در اغلب بیمارانی که وارفارین مصرف می‌کنند، در محدوده ۳-۲ است. یعنی پزشک با تجویز دوز خاصی از وارفارین سعی می‌کند زمان پروترومبین استاندارد بیمار را به این محدوده برساند.

نکته: دقت شود که این محدوده در همه بیماران، صادق نیست. به عنوان مثال، در بیمارانی که به علت بیماری دریچه‌ای قلب وارفارین مصرف می‌کنند، محدوده هدف زمان پروترومبین استاندارد، ۵/۲ تا ۵/۳ است. لذا حتما محدوده زمان پروترومبین مناسب خود را از پزشک خود بپرسید.

پس از مشخص شدن زمان پروترومبین استاندارد هدف، پزشک دوز خاصی را از وارفارین برای بیمار مشخص می‌کند تا زمان پروترومبین استاندارد وی به محدوده هدف برسد، زیرا اگر زمان پروترومبین استاندارد بیمار بیشتر از محدوده هدف باشد،‌ خطر خون‌ریزی و عوارض مربوط به خون‌ریزی افزایش می‌یابد و اگر زمان پروترومبین استاندارد کمتر از محدوده هدف باشد، خطر تشکیل لخته و حتی بروز سکته افزایش می‌یابد. البته باید دانست که در موارد نادری این احتمال وجود دارد که اگرچه زمان پروترومبین استاندارد بیمار در محدوده مطلوب است، ممکن است فرد دچار عوارض یعنی خون‌ریزی شود. در این حالت باید سایر عوامل موثر بر سیستم انعقادی بدن مانند پلاکت‌ها نیز ارزیابی شود. در صورتی که سایر عوامل موثر بر سیستم انعقادی بدن دچار اشکال نباشند، باید حداقل زمان پروترومبین استاندارد مجاز را برای این بیماران خاص تنظیم کرد. به عنوان مثال، اگر پزشک زمان پروترومبین استاندارد هدف را برای یک بیمار۳-۲ تشخیص داده باشد، زمان پروترومبین استاندارد این فرد را می‌توان روی ۲-۸/۱ قرار داد.

آیا سیگار بر اثربخشی وارفارین تأثیر دارد؟
مصرف سیگار به طور کلی باعث افزایش خطر تشکیل لخته می‌شود و سلامت فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد، پس بهتر است مصرف سیگار قطع شود. در صورت مصرف سیگار پزشک معالج خود را از میزان مصرف سیگار و یا تغییر در میزان مصرف آن مطلع کنید، زیرا سیگار علاوه بر افزایش احتمال تشکیل لخته، باعث افزایش متابولیسم وارفارین و لذا افزایش سرعت دفع آن از بدن می‌شود. مصرف سیگار از جنبه دیگری نیز حائز اهمیت است. با مصرف سیگار ریه‌های فرد دچار آسیب شده و نمی‌توانند عملکرد خود را، یعنی اکسیژن‌رسانی به خون، به خوبی انجام دهند. لذا اکسیژن کمتری به سلول‌های بدن می‌رسد. پس سلول‌های بدن به مغز استخوان پیام می‌دهند که دچار کمبود اکسیژن شده‌اند و مغز استخوان هم با افزایش ساخت سلول‌های خونی (گلبول قرمز خون) که مسئول انتقال اکسیژن به سلول‌ها است به پیغام سلول‌ها پاسخ می‌دهد. هرچه میزان و مدت زمان مصرف سیگار بیشتر باشد، گلبول‌های قرمز بیشتری در خون ساخته می‌شوند. این حجم از گلبول‌ها باعث کاهش جریان خون در بدن و لذا افزایش احتمال تشکیل لخته در بدن می‌شوند.

آیا دوز وارفارین در همه افراد یکسان است؟
خیر، مقدار مصرف وارفارین در افراد مختلف متفاوت است و مقدار مورد نیاز وارفارین را پزشک با توجه به زمان پروترومبین استاندارد هدف هر بیمار و نوع بیماری وی، برای او تجویز می‌کند.

تنظیم دوز وارفارین چگونه است؟
اثر ضدانعقادی وارفارین طی ۷-۲ روز پس از شروع مصرف وارفارین خوراکی طبق مقدار تعیین شده توسط پزشک، مشاهده می‌شود. با شروع مصرف وارفارین فرد به طور مرتب و روزانه چک می‌شود و این عمل تا زمانی که زمان پروترومبین استاندارد دوبار پشت سر هم در محدوده درمانی مطلوب واقع شود، ادامه دارد. آنگاه اندازه‌گیری زمان پروترومبین استاندارد بیمار به میزان ۳-۲ بار در هفته به مدت ۲-۱ هفته انجام می‌شود. پس از ۲-۱ هفته تواتر انجام آزمایش زمان پروترومبین استاندارد بیمار کمتر می‌شود. زمانی که زمان پروترومبین استاندارد بیمار به حد ثابتی رسید، می‌توان در فواصل زمانی ۴ هفته‌ای زمان پروترومبین استاندارد را چک کرد. میزان زمان پروترومبین استاندارد هدف در افراد مختلف متفاوت است و زمان پروترومبین استاندارد هدف را پزشک با توجه به نوع بیماری فرد، تعیین می‌کند. هنگامی که زمان پروترومبین استاندارد بیمار بیشتر از محدوده درمانی تعیین شده توسط پزشک باشد، احتمال خونریزی افزایش و هنگامی که زمان پروترومبین استاندارد کمتر از محدوده تعیین شده باشد، احتمال تشکیل لخته افزایش می‌یابد، بنابراین ایمنی و اثربخشی درمان با وارفارین شدیدا وابسته به نگه داشتن میزان زمان پروترومبین استاندارد در محدوده درمانی است.
از پزشک بپرسید
بهترین زمان مصرف وارفارین چه ساعتی در روز است؟
در مورد مصرف وارفارین باید دقت شود که آن را هر روز در ساعت مشخص و ثابتی مصرف کنید. بهترین زمان مصرف وارفارین ساعت ۶ عصر است.

چند بار در روز وارفارین را مصرف می‌کنند؟
وارفارین را به صورت یک بار در روز مصرف می‌کنند. یعنی تمام مقدار مشخص شده را برای مصرف در هر بار، یکباره مصرف کنید. به عنوان مثال، اگر پزشک با توجه به زمان پروترومبین استاندارد بیمار، برای وی،‌ قرص (‌۱‌ قرص + قرص) را تجویز کرده، بیمار باید تمام این قرص را در ساعت مشخصی از روز مصرف کند. البته اشتباه نکنید! اینکه گفته می‌شود به صورت یکباره مصرف کنید، به این معنی نیست که هر روز باید وارفارین مصرف کنید. در افراد مختلف تواتر مصرف متفاوت است (هر روز، یک روز در میان، ۲ روز در هفته و …). نکته‌ای که همه افراد باید دقت کنند این است که همه قرص را یک دفعه مصرف کنند. توجه داشته باشید که قرص‌های وارفارین را فقط باید در روزهایی که پزشک برای شما تعیین کرده، مصرف کنید.
چگونه بفهمیم وارفارین به خوبی عمل می‌کند و اثرات مطلوبی برای بیمار دارد؟
با شروع مصرف وارفارین تقریبا ۷-۴ روز طول می‌کشد تا وارفارین بتواند به خوبی عمل کند. با مراجعه‌های منظم و مرتب به کلینیک وارفارین که زمان این مراجعه‌ها توسط پزشک تعیین می‌شود، زمان پروترومبین استاندارد فرد اندازه‌گیری می‌شود. پس با زمان پروترومبین استاندارد منظم، پزشک می‌تواند اثرات وارفارین را بررسی کند و زمانی که زمان پروترومبین استاندارد فرد به زمان پروترومبین استاندارد هدف رسید، می‌توان گفت وارفارین برای بیمار اثرات مطلوبی دارد.

مسمومیت با وارفارین یا مصرف بیش از حد نیاز آن، چه عوارضی ایجاد می‌کند؟
اگر دوز وارفارین، بیش از حد نیاز باشد ممکن است فرد را درمعرض خطر خون‌ریزی و مشکلات جدی و تهدیدکننده حیات قرار دهد. جهت کاهش این اثرات،‌ ‌می‌توان برای فرد، ویتامین K )قرص و یا تزریقی) تجویز کرد.
علائم افزایش دوز عبارتند از: خون‌ریزی که به صورت خودبه خود بند نیاید، خون‌ریزی از بینی که بیش از ۱۰ دقیقه طول بکشد یا خونریزی‌های منظم از بینی، خون‌ریزی از لثه، ادرار قرمز و یا قهوه‌ای تیره، مدفوع تیره، خونریزی‌های شدید طی دوره‌های قاعدگی در خانم‌ها.

آیا فردی که وارفارین مصرف می‌کند، می‌تواند واکسیناسیون یا تزریقات انجام دهد؟
واکسیناسیون در این بیماران شرایط خاصی دارد:

تزریق باید به‌صورت زیرپوستی انجام شود.
تزریق عضلانی انجام نشود، زیرا احتمال خون‌مردگی زیاد است.
اگر لزوم به تزریق باشد، بعد از تزریق به مدت ۱۰ دقیقه ناحیه تزریق را محکم فشار دهید.

عوارض مصرف وارفارین کدام هستند؟
شایع‌ترین عارضه مصرف وارفارین، خونریزی از نقاط مختلف بدن است. حتی هنگامی که زمان پروترومبین استاندارد بیمار در محدوده هدف قرار دارد، ممکن است کمی خونریزی مشاهده شود. این خونریزی‌های جزئی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

خونریزی جزئی لثه در هنگام مسواک زدن
خون دماغ شدن گاه‌به‌گاه
کبود شدگی در اثر ضربه آرام
خون‌ریزی ناشی از بریده شدن توسط چاقو اشیای تیز
افزایش حجم و مدت خون‌ریزی ماهانه در خانم‌ها.

پس فردی که وارفارین مصرف می‌کند، باید فعالیت‌های روزانه خود را با احتیاط بیشتری انجام دهد و اگر کمی مراقبت کند، می‌تواند تا حد زیادی از وقوع این عوارض جانبی پیشگیری کند. به عنوان مثال: ۱) از مسواک نرم استفاده کند. ۲) همیشه در منزل جوراب و کفش راحت به پا داشته باشد. ۳) در هنگام کار کردن با وسایل تیز و برنده دقت بیشتری داشته باشد. ۴) از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کند.

توجه: ممکن است در اثر ضربه‌ای شدید، خونی مشاهده نشود، ولی درون بدن خون‌ریزی اتفاق افتاده باشد. پس بیمار باید مراقب فعالیت‌های خود باشد.
در صورت بروز خونریزی سرگیجه و ضعف یا مشاهده کبودی بدون دلیل و بدون هیچ ضربه‌ای و یا قطع نشدن خون‌ریزی یا بروز هرگونه عارضه جدید بایستی به پزشک اطلاع داده شود.

بعضی عوارض نادر مصرف وارفارین می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

ریزش مو
اسهال
یرقان (زردی)
تهوع
استفراغ
جوش
نشانگان انگشت ارغوانی
نکروز پوست.

سندرم انگشت ارغوانی عارضه بسیار نادر مصرف وارفارین است که ممکن است ۸-۳ هفته بعد از شروع مصرف وارفارین بروز کند. در این عارضه انگشتان پا دردناک و دچار تغییر رنگ می‌شوند. در صورت بروز عارضه سندرم انگشت ارغوانی مصرف وارفارین باید قطع شود.
نکروز پوست عارضه بسیار نادر در مصرف وارفارین است که ممکن است ۳-۲ روز پس از شروع مصرف وارفارین بروز کند. در این عارضه پستان‌ها، آلت تناسلی مرد، ران و باسن دچار تغییر رنگ و دردناک می‌شوند که ناشی از انعقاد زیاد در این افراد است و در صورت بروز نکروز پوست، باید مصرف وارفارین قطع شود.
از پزشک بپرسید
در صورت بروز بیماری خاص مانند اسهال یا استفراغ چه باید کرد؟
بسیاری از بیماری‌ها بر عملکرد وارفارین اثر می‌گذارند، لذا در صورت بروز بیماری بهتر است زمان پروترومبین استاندارد فرد چک شود. اگر به هر دلیلی فرد بیمار مجبور است به طور موقت مصرف غذا را قطع کند، به عنوان مثال اگر به دلیل اسهال یا استفراغ بیمار نمی‌تواند غذایی مصرف کند، باید برای آن روز دوز وارفارین را نصف کرد (ولی بهتر است این کار را تحت نظارت پزشک انجام دهید). در صورتی که بیماری شما بیش از یک روز ادامه یافت، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر بیماری که وارفارین مصرف می‌کند، دچار سرماخوردگی شود، چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد؟
در صورت بروز سرماخوردگی، پیش از مصرف هرگونه دارویی بهتر است با پزشک مشورت کنید. مصرف ۲-۱ عدد استامینوفن یا ایبوپروفن، مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند، ولی در صورت نیاز به دوزهای بیشتری از این داروها، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، چون می‌تواند برای شما تهدید کننده باشد (به عنوان مثال استامینوفن باعث افزایش اثر وارفارین و لذا افزایش زمان پروترومبین استاندارد و افزایش خطر خون‌ریزی می‌شود).

داروهایی را که جهت کنترل علایم سرماخوردگی مجاز هستید بدون نسخه پزشک از داروخانه تهیه کنید، عبارتند از:

آنتی‌هیستامین‌های (ضد حساسیت) مجاز، مانند: دیفن‌هیدرامین، کلرفنیرامین، ‌لوراتادین، فنیرامین،
ضدسرفه‌های مجاز، مانند: دکسترومتورفان،
ضداحتقان بینی (دکونژستان) مجاز، مانند: قطره پسودوافدرین و فنیل‌افرین،‌ اسپری بینی فنیل‌افرین یا اکسی‌متازولین ( توجه شود که دکونژستان‌های موضعی را نباید بیش از ۳ روز مصرف کرد.)
ضد درد و ضد تب مجاز، مانند: استامینوفن، ‌ایبوپروفن و ناپروکسن (‌نباید این داروها را به مقدار زیاد مصرف کرد.)

نکته مهم: از مصرف آسپیرین به عنوان داروی ضد درد و ضد تب، خصوصا در افراد زیر ۱۳ سال جدا‌ خودداری شود.

آیا وارفارین در حاملگی مجاز است؟
مصرف وارفارین در دوران حاملگی می‌تواند باعث سقط جنین یا افزایش خطر خون‌ریزی در مادر و جنین شود که خطر سقط جنین در ۱۲ هفته اول بارداری بیشتر از سایر زمان هاست. پس بسیار مهم است خانمی که وارفارین مصرف می‌کند، طی مدت زمانی که وارفارین مصرف می‌کند، باردار نشود.
اگر مشخص شود خانمی باردار شده، سریعا به پزشک خود اطلاع دهد و هیچ‌گونه اقدام خودسرانه‌ای انجام ندهد. به عنوان مثال، خودش مصرف وارفارین را قطع نکند، بلکه با پزشک خود مشورت کند. پزشک ممکن است با توجه به نوع بیماری فرد، به جای مصرف وارفارین، تزریق هپارین را برای فرد تجویز کند، ولی دانستن این نکته مهم است که در هر بیماری‌ای نمی توان از هپارین تزریقی استفاده کرد. پس اگر تصمیم به باردار شدن دارید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.در مدت زمانی که وارفارین مصرف می‌کنید از یکی از روش‌های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده کنید و هیچ‌گاه وارفارین را بدون مشورت با پزشک خود به طور خودسرانه قطع نکنید.

آیا وارفارین در شیردهی مجاز است؟
اگر چه مصرف وارفارین در دوران حاملگی و یا در زمانی که فرد قصد باردار شدن دارد خطرناک است، در دوران شیردهی مصرف آن مشکلی ندارد و با وجود اینکه مقداری وارفارین وارد شیر مادر می‌شود، میزان آن بسیار جزئی بوده و در حدی نیست که برای نوزاد خطرآفرین باشد.

آسپیرین در پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی نقش دارد

شایعترین عامل سکته های قلبی بیماری آترواسکلروز و تشکیل پلاک های آتروترومبوتیک در عروق خونرسان به عضله است که تشکیل این پلاک ها شاید از بدو تولد شروع و دراثر بسیاری عوامل خطر شناخته شده و بسیاری عوامل ناشناخته بتدریج پیشرفت کرده و دراثر عواملی مثل کلسترول و فاکتورهای التهابی و یا عفونی و عوامل انعقادی و اختلالات همو دینامیکی که بواسطه ریسک فاکتورهای قلبی مثل سابقه فامیلی و خانوادگی و افزایش کلسترول و پرفشاری خون و استعمال سیگار و دیابت و چاقی و بی تحرکی و تغذیه نامناسب و…..سبب تنگی در عرو ق خونرسان (سرخرگهای کرونری )قلب می شود که برحسب شدت تنگی زمانی که تنگی عروق کرونر به حدود ۶۰-۷۰درصد رسید علایم بیماری کرونر بصورت درد قفسه سینه یا تنگی نفس یا طپش قلب هنگام فعالیت بروز میکند .

ولی متاسفانه بسیاری از سکته قلبی بواسطه سوارشدن لخته خون یا ترومبوز روی یک پلاک کوچک و ناپایدارو تنگی کرونری کوچک اتفاق می افتد که سبب انسداد کامل یا نزدیک به کامل و حمله قلبی می شود که سلولهای انعقادی و فاکتورهای انعقادی عامل تشکیل ترومبوز دراین حالت می باشند .که سلول اصلی دراین وضعیت پلاکت های خون هستند که نقش اصلی آسپیرین مهار برگشت ناپذیر پلاکتها و جلوگیری از تشکیل ترومبوز جدید یا گسترش لخته قدیمی است لذا همراه با کنترل عوامل خطر و زمینه های مساعد کننده بیماری کرونر آسپرین تجویز می شود.
آسیرین بعنوان یک داروی کم خطر و بسیار رایج دربیماری های مختلف قلبی و مغزی و عروق محیطی مورداستفاده قرار می گیرد .این دارو دردوزهای متفاوت بررسی شده است .که بر اساس آخرین راهکارها دراکثر بیماران دوزهای ۷۵تا۳۲۵ میلی گرم برحسب بیماری با تجویز پزشک معالج شروع میشود.آسپرین بصورت برگشت ناپذیری پلاکتهای خون درطول عمر پلاکت یعنی ۱۰-۷روز مهار کرده و با رقیق کردن خون از تکیل لخته جلوگیری کرده و استعدادخونریزی را افزایش می دهد که شایعترین عارضه دارو خونریزی و تشدید زخم های گوارشی است .
درپیشگیری ثانوی بیمارانی که سابقه سکته قلبی سکته های ایسکمیک مغزی جراحی بای پس کرونری آنژیوپلاستی کرونری بیماری عروق محیطی جراحی عروق یا آنژین قلبی دارند آسپرین بادوزهای از ۷۵-۳۲۵میلیگرم تامدت نامشخص یا پایان عمر باید مصرف کنند که حدود ۲۵درصد ریسک حوادث نامطلوب مکرر را کاهش می دهددربعضی از بیماران مثل آنژیوپلاستی کرونر برای یک مدت توام با داروهای ضد پلاکت دیگری مثل پلاویکس یا پراسوگرل استفاده می شود یا دربعضی بیماران با تعویض دریچه فلزی قلب توام با داروی ضد انعقاد وارفارین مصرف می شود که درتمام موارد مصرف آسپرین بر حسب مورد بیماری و طول مدت مصرف و دوز مصرفی و داروی مورد نیاز همراه فقط با صلاحدید پزشک معالج بیمار است .

باتوجه به شیوع بیماری های عروق کرونر و سکته های قلبی و مغزی لزوم یک استراتژی پیشگیرانه دارویی موردتوجه دست اندرکاران بهداشت ودرمان قرارگرفته ومطالعات متعدد و گاهی نتایج ضد ونقیضی دراین رابطه انجام شده تا باتجویز داروهای کم خطر قبل از بروز بیماری بعنوان پیشگیری اولیهریسک این بیماری های کشنده را به حداقل ممکن برسانند . شاید بتوان گفت تنها دارویی که بعنوان پیشگیری اولیه درگروههای خاص ازبیماران مورد استفاده قرار گرفته و تجویز آن اثبات شده است داروی آسپرین با حداقل دوز ۷۵ میلی گرم و بصورت یکروز درمیان می باشد که دربعضی مطالعات بین ۵۰-۲۵درصد ریسک حوادث قلبی را می تواند کاهش دهد.

براساس آخرین راهکارهای انجمن های علمی بین المللی قلب مصرف آسپرین دربیماران مرد با وجود ریسک فاکتورهای متعدد قلبی در سنین ۷۹-۴۵سال ودر زنان باوجود ریسک فاکتور های قلبی درسنین ۷۹-۵۵سال درصورت کنترل فشارخون می تواند ریسک سکته قلبی را درمردان و ریسک سکته مغزی ایسکیک در زنان را کاهش می دهد .لذا در این گروه های سنی مصرف دوز کم آسپرین با قبول ریسک افزایش ریسک خونریزی گوارشی توصیه می شود.بیشترین کاربرد پیشگیرانه اولیه آسپیرین دربیماران با ریسک بالای حوادث قلبی و مغزی است مصرف داروی جایگزین پلاویکس یا کلوپیدوگرل بعنوان پیشگیری اولیه تو صیه نمی شود .مگر مواردی که پزشک معالج شما تجویز نماید.

آسپیرین برای قلب مفید است

تیر ۲۶, ۱۳۹۵ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, داروسازی

پژوهشگران می گویند مصرف روزانه آسپیرین برای محافظت از بیماری قلبی مفید است بررسی‌های متعدد سودمندی مصرف روزانه آسپیرین را برای سلامت قلبی نشان داده‌اند.

کارآزمایی‌های بالینی بزرگ که سال‌ها به طول انجامیده‌اند، نشان داده‌اند در افرادی که سابقه حمله قلبی، سکته مغزی یا “حمله ایسکمیک گذرا” (TIA) (سکته ناقص) داشته‌اند، مصرف روزانه آسپیرین با دوز پایین احتمال تکرار عارضه قلبی را کاهش می‌دهد.

آسپیرین در پیشگیری اولیه هم مفید است- یعنی این دارو خطر اولین حمله قلبی در مردن و اولین سکته مغزی در زنان (به جز آنهایی که دیابت دارند) را کاهش می‌دهد. به علاوه اگر آسپیرین در حین حمله قلبی یا بعد از آنژیوپلاستی یا جراحی بای‌پس مصرف شود، باعث بهبود عاقبت بیمار می‌شود.

البته همه افراد نمی‌توانند آسپیرین مصرف کنند. برخی از افراد نسبت به آن آلرژی یا عدم تحمل دارند و این دارو ممکن است باعث زخم معده و در برخی از موارد به خصوص در دوزهای بالا باعث خونریزی شدید گوارشی شود. همچنین افرادی که به طور مرتب الکل مصرف می‌کنند، نباید آسپیرین بخورند.

گرچه آسپیرین باعث حفاظت در مقابل سکته مغزی ایسکمیک (ناشی از کاهش خونرسانی) می‌شود، اندکی خطر نوع کمتر شایع سکته مغزی، سکته مغزی هموراژیک (خونریزی‌دهنده) را افزایش می‌دهد، بنابراین نباید بوسیله افراد دچار اختلالات خونریزی‌دهنده مصرف شود.

همچنین افراد مبتلا به بیماری ویروسی- به خصوص کودکان و نوجوانان- نباید آسپیرین مصرف کنند، زیرا خطر بالقوه دچار شدن به سندروم مرگبار “رای” (Reye) وجود دارد.

بالاخره باید به یاد داشت که آسپیرین با برخی از داروهای دیگر تداخل دارد، بنابراین اگر داروی دیگری مصرف می‌کنید، پیش شروع به مصرف آسپیرین با پزشکتان مشورت کنید (برای مثال آسپیرین اثر داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین را افزایش می‌دهد و مصرف همزمان آن با ایبوپروفن منافع قلبی-عروقی‌اش را خنثی می‌کند.

در صورتی که تحت اعمال جراحی ساده یا اعمال دندانپزشکی قرار می‌گیرید، نیز باید آسپیرین‌تان را قطع کنید.

دوز توصیه‌شده آسپیرین برای پیشگیری از مشکلات قلبی- عروقی از ۸۱ میلی‌گرم (یک آسپیرین بچه) تا ۳۲۵ میلی‌گرم روزانه متفاوت است. معمولا تجویز آسپیرین به این منظور با حداقل دوز شروع می‌شود.

توصیه کنونی انجمن قلب آمریکا این است که افراد در معرض خطر بالای حمله قلبی و افرادی که سابقه حمله قلبی دارند، در صورت توصیه پزشک معالج‌شان روزانه آسپیرین با دوز کم بخورند. اما سرخود مصرف آسپیرین را شروع نکنند.

البته شمار قابل‌توجهی از افراد به اثر محافظتی آسپیرین در دوزهای پایین پاسخ نمی‌دهند. این به اصطلاح “افراد مقاوم به آسپیرین” حدود یک چهارم جمعیت دچار بیماری قلبی- عروقی را تشکیل می‌دهند.

علت این وضعیت نامعلوم است، ممکن است علت دیابت، گوناگونی ژنتیکی یا بیماری پیشرفته باشد. اما مشخص است که همه افراد آسپیرین را به شیوه مشابهی در بدن‌شان سوخت‌وساز نمی‌کنند. در نتیجه یک دوز موثر ممکن است برای شما کافی نباشد، یا این دوز برای شما بیش از حد بالا باشد و باعث خونریزی شود.

داروهای ضد تشنج

تیر ۴, ۱۳۹۵ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, داروسازی

یک دارو مثل بقیه داروها و یک ماده شیمیائی می باشد که برای بیماری شما توسط پزشک تجویز شده است.این دارو در درمان و کنترل تشنج ضروری می باشد.

آیا داروی ضد تشنج عوارضی هم دارد؟

بله،داروی ضد تشنج هم مثل بقیه داروها عوارضی دارد که بسته به نوع دارو متفاوت می باشد ولی اغلب، عوارض گذرا و گاهی هم قابل چشم پوشی می باشند مثل بی قراری،بی توجهی،چاقی یا لاغری و گاهی هم خطرناک مثل دانه های پوستی حساسیتی

کدامیک از عوارض داروهای ضد تشنج خطرناک است و نیاز به آگاه ساختن پزشک دارد؟

در صورتی که بیمار شما بعد از استفاده از دارو دچار خواب آلودگی ،سرگیجه و عدم تعادل ،استفراغ و درد شکم ،ضایعات پوستی شبیه سرخک یا مخملک به رنگ قرمز در روی سطح بدن شد یا بعد از استفاده از دارو تشنج های بیمار زیادتر شد یا تغییری در صحبت کردن وی پدیدار شد باید پزشک را مطلع نمود.

آیا زمان استفاده از داروی ضد تشنج مهم است؟

بله،هم زمان و هم میزان داروی ضد تشنج بسیار مهم است و حتماً باید دقیقاً حساب شود .البته حدود یک ساعت تأخیر در دادن دارو اهمیت کمی دارد ولی تأخیر بیشتر مشکل آفرین است.

اگر یک دفعه دارو فراموش شود چه کار باید کرد؟

باید به محض فهمیدن، همان میزان برای بیمار تجویز شود و در سر موعد بعدی دارو مثل قبل استفاده شود.

آیا آزمایش خون جهت بیمار تشنجی نیاز است؟

بعضی از موارد برای کنترل سطح دارو و بعضی دیگر برای بررسی احتمال عوارض خونی یا کبدی باید به صورت دوره ای کنترل شوند که این فواصل توسط پزشک معالج تعیین می شود.

در صورت استفاده از شربت چگونه باید از آن استفاده کرد؟

اولاً شیشه شربت باید تکان داده شود و ثانیاً میزان دارو بر حسب میلی لیتر به وسیله سرنگ و یا قطره چکان درجه دار برای بیمار حساب شود و هیچ گاه به قاشق اطمینان نکنید.

اگر بیمار بعد از خوردن داروی ضد تشنج استفراغ کرد چه کار باید کرد؟

اگر در کمتر از نیم ساعت این اتفاق بیفتد بهتر است دارو تکرار شود در غیر این صورت کاری نمی کنیم.

آیا داروی ضد تشنج اعتیاد آور است؟

خیر،اعتیاد آور نیست ولی گاهی قطع ناگهانی آن خطرناک است و فقط در صورت تأیید پزشک دارو را قطع نمائید و در صورت تمام شدن دارو یا سریعاً آن را تهیه نمائید یا با پزشکتان مشورت نمائید.(به هر صورت قطع ناگهانی دارو بسیار خطرناک است)

دوره درمان داروهای ضد تشنج چه مدت است؟

حداقل مدت درمان ضد تشنج ۲ سال است ولی شاید تا ۴ سال هم طول بکشد.پزشک در این مورد باید تصمیم گیری کند.

آیا نوار مغز دوره ای جهت کنترل تشنج بیمار لازم است؟

اغلب جهت تشخیص و شروع درمان تشنج، نوار مغز لازم است.در ضمن برای قطع درمان هم لازم است ولی در صورت عدم تشنج، نوار مغز دوره ای لازم نیست.

به کودکى که تب دارد چقدر استامینوفن بدهیم؟

همه شما میدونید که نحوه تجویز دارو در کودکان باید بر اساس وزن کودک باشه.. شما هر قطره یا شربتى که بخواید به کودکِ بیمار بدید، باید بر اساس وزن کودک، میزان دارو در هر وعده رو محاسبه کنید.

یک روش بسیار ساده در اختیارتون میگذاریم تا بوسیله ان براحتى بتوانید میزان استامینوفن لازم براى درمانِ تب کودکان رو محاسبه کنید!

١. اگه قراره براى درمان تب کودک، از قطره استامینوفن استفاده کنید، باید هر ۶ ساعت ، دو برابر وزن کودک، بهش قطره بدید.. براى مثال اگه کودکى ١۵ کیلو وزن داره، باید هر ۶ ساعت، ٣٠ قطره استامینوفن در دهانش بچکانید!

٢. اگه کودک سن بالاترى داره و دیگه قطره کفافِ درمانِ تب رو نمیده، بهتره از شربت استامینوفن استفاده کنید!

اگه قرار به کودک شربت استامینوفن بدید، باید هر ۶ ساعت ، نصف وزن کودک بهش شربت بدید(بر حسب سى سى).. یعنى به یک کودک ١۵ کیلویى ، باید هر ۶ ساعت ، ٧/۵ سی سی شربت استامینوفن بدید (میدونید که هر قاشق غذاخورى حدودا ۵ سی سی حجمشه)

٣. اگه کودک استفراغ داره و نمیتونید از راه خوراکى بهش استامینوفن بدید، بهتره از شیاف استامینوفن استفاده کنید!

نحوه محاسبه شیاف استامینوفن در کودکان، به این صورته :هر ۶ ساعت، به ازاىِ هر ده کیلو از وزن کودک، یک شیاف کامل بهش بدید! مثلا براى کودک ١۵ کیلویى باید ١/۵ شیاف و براى کودک ٢٠ کیلویى باید ٢ شیاف هر ۶ ساعت استفاده بشه! (منظور شیاف ١٢۵ میلى گرمیه)
– یادتون باشه که فواصل دادنِ استامینوفن ( چه قطره،چه شربت،چه شیاف) معمولا هر ۶ ساعته! و فقط در مواردى که تبِ کودک خیلى شدیده، میشه هر ۴ ساعت هم بهش استامینوفن داد! اما هرگز در کمتر از ۴ ساعت، داروى استامینوفن رو تکرار نکنید! چون باعث مسمومیت میشه! اگه کودک زیر ۴ ساعت مجدد تب کرد، از پاشویه استفاده کنید تا سر ۴ ساعت که بتونید استامینوفن رو تکرار کنید!

چرا تزریق پنی‌سیلین دردناک است؟

خرداد ۱۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 یک پزشک داروساز گفت: از آنجاکه پنی‌سیلین حالت سوسپانسیون داشته، بسیار رقیق است و حجم بالایی دارد، هنگام تزریق دردناک بوده و بیمار درد زیادی را تحمل می‌کند.
دکتر طیبه اسماعیلی اظهار کرد: پنی‌سیلین هم مانند هر دارو یا ماده غذایی دیگر ممکن است در برخی از افراد حساسیت ایجاد کند و منجر به واکنش بدن شود. سیستم ایمنی بدن برخی افراد نسبت به ماده پنی‌سیلین حساس‌تر بوده و تاکنون علت قانع کننده‌ای برای آن یافت نشده است.
اسماعیلی تصریح کرد: اگر برای نخستین بار است که می‌خواهید پنی‌سیلین تزریق کنید، حتما باید قبل از تزریق، روی ساعد دست تست شود تا در صورت بروز علائم حساسیت از ادامه تزریق خودداری شود. تزریق پنی‌سیلین در افرادی که به این دارو حساسیت دارند، ممکن است با طیف گسترده‌ای از علائم همراه باشد. البته میزان و نوع علائم به شدت واکنش بدن و حساسیت به دارو بستگی دارد.
وی اظهار کرد: علائمی که بر اثر حساسیت به پنی‌سیلین پدیدار می‌شود با توجه به شدت حساسیت و نوع افراد شامل کاهش شدید فشار خون، علائم تستی، قرمزی دست، ضایعات جلدی، عوارض پوستی مانند کهیر و اگزما و همچنین در برخی موارد اسپاسم راه هوایی است. به همین دلیل تست پنی‌سیلین در حجم بسیار کم تزریق می‌شود، اما گاهی گفته شده که همین حجم کم هم ممکن است مشکل‌آفرین باشد.
اسماعیلی یادآور شد: در بیمارانی که مشخص شود به پنی‌سیلین حساسیت دارند با توجه به نوع عفونت، پزشک معالج داروی جایگزین تجویز می‌کند.

تولید داروی پیشگیری از دفع پیوند کلیه در کشور

اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 

متخصصان صنایع داروسازی کشور موفق به تولید داروی مایکوفنولات مورد استفاده در بیماران تحت پیوند کلیه شدند که از نظر فارماکوبیولوژیک کاملاً مشابه نمونه وارداتی است.
به گزارش ایرنا، دکتر فرهاد حاتمی سعدآبادی، مدیر اجرایی طرح تولید این دارو در همایش ارائه نتایج کارآزمایی بالینی داروی سوپریمون افزود: حرکت به سوی تولید داخلی داروهای مورد نیاز بیماران، جزو اولویت های سازمان غذا و دارو بوده و سیاست های کلان این سازمان در راستای حمایت از تولید داخل و تقویت شرکت های تولید کننده دارو در حوزه های فناوری و علمی تدوین شده است.

وی اظهارکرد:مجموعه تولیدکننده این دارو که از حدود نیم قرن پیش در زمینه تامین و تولید داروهای مورد نیاز کشور فعالیت داشته است، در راستای تبعیت از سیاست های کلان سازمان غذا و دارو گام های ارزشمندی در این حوزه برداشته و زمینه انتقال دانش فنی و فناوری تولید داروهای متعددی از جمله داروهای مورداستفاده در پیشگیری از دفع پیوند را فراهم کرده است.

حاتمی سعد آبادی گفت:داروی مایکوفنولاتموفتیل جزء جدایی ناپذیر رژیم های درمانی پیشگیری از دفع پیوند کلیه است که از سال ۱۹۹۵ مجوز سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) را دریافت کرده و عمدتاً در کنار داروهای سیکلوسپورین و پردنیزولون برای بیماران دریافت کننده پیوند کلیه تجویز می شود.

به گفته وی داروی سوپریمون نخستین معادل ژنریک داروی مایکوفنولات است که از نظر فارماکوبیولوژیک کاملاً مشابه داروی برند است .

حاتمی سعد آبادی افزود: این دارو که از سال ۲۰۰۲ وارد بازار دارویی شده و ضمن دارا بودن مجوز سازمان دارویی اروپا (EMA) در بیش از ۲۵ کشور اروپایی به ثبت رسیده و به مصرف می رسد.

وی اضافه کرد :شرکت دارویی اکتوورکو برای اولین بار در سال ۱۳۹۰ پس از ارائه نمونه ها و مستندات علمی، شامل نتایج مطالعات هم ارزی زیستی دارو به سازمان غذا و دارو، مجوز این سازمان را برای ورود دارو به بازار دارویی کشور دریافت کرد و موفق شد که این دارو را با هزینه ای کمتر از مشابه خارجی آن در دسترس بیماران قرار دهد.

حاتمی سعد آبادی افزود :با توجه به اهمیت این دارو در پیشگیری از دفع پیوند کلیه،یک مطالعۀ کارآزمایی بالینی استاندارد، بنا به پیشنهاد و با همکاری انجمن نفرولوژی کشور، از سال ۱۳۹۱ به منظور بررسی اثر بخشی و ایمنی این دارو در مقایسه با برند خارجی آغاز شد.

وی توضیح داد: این مطالعه پس از بررسی و ثبت در مرکز تحقیقات ارولوژی و نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و اخذ مجوز اخلاق از این مرکز طی دو سال و همزمان در چهار بیمارستان شهید مدرس، لبافی نژاد، هاشمی نژاد و شریعتی تهران به انجام رسید.

حاتمی سعد آبادی اظهار کرد:در این مطالعه اثر بخشی و ایمنی داروی سوپریمون در مقایسه با داروی سلسپت در ۱۰۰ بیمار کاندید پیوند کلیه تا ۶ ماه پس از انجام پیوند مورد ارزیابی قرار گرفت و معیارهایی همچون موارد دفع پیوند میزان فیلتراسیونکلیه پیوندی (GFR) و عوارض جانبی ناخواسته در دو گروه مقایسه شد.

دکتر حسن ارگانی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو انجمن نفرولوژی کشور هم نتایج پژوهشی را ارائه داد.

وی گفت: براساس آن در هر دو گروه بیماران مصرف کننده داروی سوپریمون و داروی برند در بیش از ۹۳ درصد بیماران تا ۶ ماه پس از انجام پیوند، عضو پیوند شده سالم بوده و نیازی به انجام دیالیز وجود نداشت و براساس بیوپسی به عمل آمده و ارزیابی های پاتولوژیک انجام شده است.

ارگانی ادامه داد: در بیش از ۹۴ درصد بیماران، علائم دفع کلیه پیوندی مشاهده نشد. عوارض جانبی قابل انتظار از مصرف دارو نیز در هر دو گروه مقایسه و تفاوت قابل توجهی از نظر این عوارض بین دو دارو گزارش نشد.

براساس نتایج به دست آمده و بحث های مطروحه در این همایش، عنوان شد که دو داروی سوپریمون و برند خارجی آن از نظر اثر بخشی و عوارض جانبی کاملاً مشابه بوده و مصرف داروی سوپریمون برای پیشگیری از دفع عضو پیوندی بااطمینان کامل قابل توصیه است.

تولید داروی پیشگیری از دفع پیوند کلیه در ایران

اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

 خبرگزاری تسنیم: متخصصان صنایع داروسازی کشور موفق به تولید داروی مایکوفنولات مورد استفاده در بیماران تحت پیوند کلیه شدند که از نظر فارماکوبیولوژیک کاملاً مشابه نمونه وارداتی است.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، متخصصان صنایع داروسازی کشور موفق به تولید داروی مایکوفنولات مورد استفاده در بیماران تحت پیوند کلیه شدند که از نظر فارماکوبیولوژیک کاملاً مشابه نمونه وارداتی است.
فرهاد حاتمی سعدآبادی، مدیر اجرائی طرح تولید این دارو در همایش ارائه نتایج کارآزمایی بالینی داروی سوپریمون که با حضور جمع کثیری از اساتید، محققان، دانشمندان و متخصصان بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری برگزار شد در سخنانی با بیان اینکه حرکت به‌سوی تولید داخلی داروهای مورد نیاز بیماران، جزو اولویت‌های سازمان غذا و دارو است و سیاست‌های کلان این سازمان در راستای حمایت از تولید داخل و تقویت شرکت‌های تولید کننده دارو در حوزه‌های فناوری و علمی تدوین شده است، اظهار داشت: مجموعه تولیدکننده این دارو که از حدود نیم قرن پیش در زمینه تأمین و تولید داروهای مورد نیاز کشور فعالیت داشته است، در راستای تبعیت از سیاست‌های کلان سازمان غذا و دارو گام‌های ارزشمندی در این حوزه برداشته و زمینه انتقال دانش فنی و فناوری تولید داروهای متعددی از جمله داروهای مورد استفاده در پیشگیری از دفع پیوند را فراهم کرده است.
وی تصریح کرد: داروی مایکوفنولاتموفتیل جزو جدایی ناپذیر رژیم‌های درمانی پیشگیری از دفع پیوند کلیه است که از سال ۱۹۹۵ مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را دریافت کرد و عمدتاً کنار داروهای سیکلوسپورین و پردنیزولون برای بیماران دریافت کننده پیوند کلیه تجویز می‌شود. داروی سوپریمون نخستین معادل ژنریک داروی مایکوفنولات است که از نظر فارماکوبیولوژیک کاملاً مشابه داروی برند است.
حاتمی عنوان کرد: این دارو از سال ۲۰۰۲ وارد بازار دارویی شده و ضمن دارا بودن مجوز سازمان دارویی اروپا (EMA) در بیش از ۲۵ کشور اروپایی به ثبت رسیده و به مصرف می‌رسد. شرکت دارویی اکتوورکو برای نخستین‌بار در سال ۱۳۹۰ پس از ارائه نمونه‌ها و مستندات علمی ــ شامل نتایج مطالعات هم‌‌ارزی زیستی دارو ــ به سازمان غذا و دارو، مجوز این سازمان را برای ورود دارو به بازار دارویی کشور دریافت کرد و موفق شد که این دارو را با هزینه‌ای کمتر از مشابه خارجی آن در دسترس بیماران قرار دهد.
وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت این دارو در پیشگیری از دفع پیوند کلیه، یک مطالعۀ کارآزمایی بالینی استاندارد، بنا به پیشنهاد و با همکاری انجمن نفرولوژی کشور، از سال ۱۳۹۱ به‌منظور بررسی اثربخشی و ایمنی این دارو در مقایسه با برند خارجی آغاز شد. این مطالعه پس از بررسی و ثبت در مرکز تحقیقات اورولوژی و نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و اخذ مجوز اخلاق از این مرکز طی دو سال و همزمان در چهار بیمارستان شهید مدرس، لبافی‌نژاد، هاشمی‌نژاد و شریعتی تهران به انجام رسید. در این مطالعه اثربخشی و ایمنی داروی سوپریمون در مقایسه با داروی سلسپ در ۱۰۰ بیمار کاندیدای پیوند کلیه تا ۶ ماه پس از انجام پیوند مورد ارزیابی قرار گرفت و معیارهایی همچون موارد دفع پیوند میزان فیلتراسیون کلیه پیوندی (GFR) و عوارض جانبی ناخواسته در دو گروه مقایسه شد.
حسن ارگانی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو انجمن نفرولوژی کشور هم نتایج پژوهشی را ارائه داد که براساس آن در هر دو گروه بیماران مصرف کننده داروی سوپریمون و داروی برند در بیش از ۹۳ درصد بیماران تا ۶ ماه پس از انجام پیوند، عضو پیوندشده سالم بوده و نیازی به انجام دیالیز وجود نداشت و براساس بیوپسی به عمل آمده و ارزیابی‌های پاتولوژیک انجام شده، در بیش از ۹۴ درصد بیماران، علائم دفع کلیه پیوندی مشاهده نشد. عوارض جانبی قابل انتظار از مصرف دارو نیز در هر دو گروه مقایسه و تفاوت قابل توجهی از نظر این عوارض بین دو دارو گزارش نشد.
براساس نتایج به دست آمده و بحث‌های مطروحه در این همایش، عنوان شد که دو داروی سوپریمون و برند خارجی آن از نظر اثربخشی و عوارض جانبی کاملاً مشابه بوده و مصرف داروی سوپریمون برای پیشگیری از دفع عضو پیوندی با اطمینان کامل قابل توصیه است.

خطرات مصرف درازمدت استامینوفن

اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 پژوهشگران روز سه‌شنبه ۳ مارس ۲۰۱۵ اعلام کردند که پزشکان ممکن است خطرات مصرف درازمدت استامینوفن یا پاراستامول، پرمصرف‌ترین داروی ضددرد جهان، را دست کم بگیرند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پژوهشگران در این بررسی که به سرپرستی فیلیپ کوناهان در انستیتوی پزشکی روماتیسمی و عضلانی-اسکلتی لیدز در شمال انگلستان انجام شد، داده‌های به دست آمده از هشت بررسی قبلا منتشر شده درباره استفاده درازمدت استامینوفن یا پاراستامول را تجزیه و تحلیل کردند.داده‌ها فقط از افرادی به دست آمده بود که با تجویز پزشک استامینوفن مصرف کرده بودند، نه به صورت خرید بدون نسخه.

دو تا از این هشت بررسی نشان داده بودند که مصرف‌کنندگان درازمدت استامینوفن در مقابل کسانی که در مدت بررسی این دارو برای‌شان تجویز نشده بود، در معرض افزایش خطر مرگ و میر هستند.

چهار تا از این بررسی‌ها نشاندهنده افزایش خطری از ۱۹ تا ۶۸ درصد در افزایش مشکلات قلبی-عروقی در میان این افراد بودند. خطر خونریزی گوارشی و سایر عوارض جانبی روده‌ای نیز تا ۴۹ درصد افزایش می‌یافت.

سه تا از این بررسی‌ها بیانگر اثرات نابه‌جا بر کلیه‌ها بودند.

در مقاله این پژوهشگران که در ژورنال بریتانیایی سالنامه‌های بیماری‌های روماتیسمی منتشر شده است، آمده است که در همه این موارد، افزایش خطر وابسته به دوز دارو بود- به عبارت دیگر هر چه دوز مصرفی استامینوفن بالاتر می‌رفت، خطر عوارض هم افزایش می‌یافت.

به گفته نویسندگان مقاله گرچه این افزایش خطر از لحاظ مقدار مطلق اندک بود، اما پزشکان باید هنگام تجویز این دارو احتیاط بیشتری کنند. در این مقاله آمده است: «به اعتقاد ما خطر تجویز استامینوفن بیشتر از آن حدی است که جامعه پزشکی تصور می‌کند…توصیه می‌شود یک بازبینی سیستماتیک از کارآیی و تحمل‌پذیری استامینوفن در بیماری‌های متفاوت انجام شود.»

سایر کارشناسان می‌گویند باید محتاط بود که واکنشی بیش از حد به نتایج این بررسی نشان نداد. آنها اشاره می‌کنند که این تجزیه و تحلیل نمی‌تواند مشخص کند که آیا مرگ زودرس یا مشکلات سلامت این افراد به علت بیماری‌زمینه‌ای است یا مصرف استامینوفن. همچنین این بررسی خرید بی‌نسخه این دارو را در نظر نگرفته است، یعنی تصویری که ممکن است بسیار پیچیده‌تر باشد.

نیک بیتمن، استاد سم‌شناسی بالینی در دانشگاه ادینبورو در اسکاتلند، می‌گوید: «استامینوفن بی‌خطرترین داروی ضددرد در دسترس باقی می‌ماند، و این بررسی نباید باعث شود افراد از مصرف آن خودداری کنند.» او افزود: «بر اساس این نتایج، توصیه می‌شود که پایین‌ترین دوز موثر دارو در کوتاه‌ترین زمان ضروری تجویز شود. با این حال پژوهش‌های محکم‌تری درباره اثرات زیانبار احتمالی این داروی پرمصرف ضروری است.»

استامینوفن یا پاراستامول که به طور گسترده‌ای به عنوان نخستین پله در نردبان داروهای ضددرد، توصیه می‌شود، را بسیاری از آسپیرین یا ایبوپروفن بی‌خطرتر می‌دانند. این بررسی جدید به یافته‌های پژوهشی دیگر اشاره کرده است که نشان می‌دهند استامینوفن هنگامی که موضوع درمان آرتروز، درد مفصل یا کمردرد حاد مطرح است، ممکن است نسبت به رقبایش مزیتی از لحاظ تسکین درد نداشته باشد.

در این مقاله آمده است: «ملاحظات دقیق‌تر درباره کاربرد این دارو ضروری است. لازم است تجویزکنندگان از واکنش‌های فردی بیماران به استامینوفن و افزایش سمیت مشاهده شده با دوزهای معمول و بالاتر دارو آگاه باشند.»

بیشترین داروهایی که قاچاق می‌شوند

مهر ۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

رییس سازمان غذا و دارو عمده‌ترین داروهایی که به کشور قاچاق می‌شوند را اعلام کرد و نسبت به مصرف آنها به دلیل همراه شدن با پدیده تقلب هشدار داد.

دکتر رسول دیناروند در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در باره قاچاق دارو به کشور گفت: زمانی که مشکل تامین و تدارک دارو وجود داشته باشد، بحث قاچاق داروبه کشور نیز مطرح می‌شود. اکنون آرامش خوبی به حوزه دارویی کشور حاکم است و کمبودی به صورت جدی وجود ندارد.

وی ا فزود: در هر حال بابت قاچاق داروهای اصلی بیماران به کشور نگرانی نداریم، اما در حوزه‌های دیگر نظیر مکمل‌های غذایی کماکان قاچاق جدی مطرح است. همچنین در فراورده‌های آرایشی – بهداشتی و داروهای غیرمجاز مانند داروهای مخدر، سقط جنین، بدنسازی و … قاچاق داریم.

دیناروند گفت: قاچاق دارو البته با تقلب همراه است، یعنی داروهای قاچاق عمدتا تقلبی هستند که متاسفانه وارد کشور می‌شوند. تا زمانی هم که بازار مصرف برای آنها وجود داشته باشد قاچاق این داروها هم مطرح است.

وی به راه‌اندازی پورتال و سامانه جامع دارویی در کشور اشاره کرد و گفت: این سامانه در حال راه‌اندازی است و به تدریج به تجهیزات پزشکی، فرآورده‌های آرایشی – بهداشتی و حتی برخی فراورده‌های غذایی وارداتی هم توسعه خواهد یافت.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: با فعال شدن این سامانه شناسایی فراورده‌های قاچاق و تقلبی از سوی مردم نیز به راحتی انجام خواهد شد.

وقتی این دارو‌ها شما را وابسته می‌کند

مهر ۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

داروهای ضد افسردگی میزان خواب آوری کمتری دارند، حتی ممکن است کابوس شبانه و در ‌‌نهایت بی‌خوابی ایجاد کنند اما داروهایی که آرام بخش و ضد اضطراب هستند، ‌ معمولا منجر به خواب آلودگی می‌شوند.
سید علی فاطمی داروساز در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: داروهای آرام بخش یکسری عوارض جانبی دارند اما آلزایمر جز این عوارض محسوب نمی‌شود.

فاطمی تصریح کرد: داروهای ضد افسردگی میزان خواب آوری کمتری دارند، حتی ممکن است کابوس شبانه و در ‌‌نهایت بی‌خوابی ایجاد کنند، اما داروهایی که آرام بخش و ضد اضطراب هستند، ‌ معمولا باعث ایجاد خواب آلودگی می‌شوند.

وی اظهار داشت: معمولا عوارضی که داروهای آرام بخش ایجاد می‌کنند، خواب آوری آن‌ها است؛ بنابراین باید از انجام کار دقیق در کارخانه یا رانندگی پرهیز کرد. گاهی اوقات نسبت به اثر یک داروی آرام بخش تحمل به وجود می‌آید و فرد مجبور می‌شود که مقدار بیشتری از‌ آن مصرف کند و بعدا اصطلاحا به آن وابستگی پیدا می‌کند.

فاطمی بیان کرد: توصیهٔ عمومی‌ای که در مورد همهٔ دارو‌ها وجود دارد، این است که نباید آن‌ها را بدون تجویز پزشک مصرف کرد، زیرا پزشک معمولا بر اساس تشخیص، داروی مناسب را تجویز می‌کند؛ به عنوان مثال داروهای اعصاب می‌توانند آرام بخش، ضد افسردگی و ضد جنون باشد که تشخیص حالت روانی و متناسب با آن تجویز دارو فوق العاده مهم است.

این متخصص در پایان خاطرنشان کرد: همهٔ داروهای اعصاب باید در یک زمان خاص مصرف شوند و بهتر است قطع مصرف آن‌ها به صورت ناگهانی نباشد و باید تدریجا آن‌ها را کم کرد.

این دارو‌ها سلول‌های مغزتان را پیر می‌کنند

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

برخی از دارو‌ها اثر بسیار خطرناکی بر سلول‌های مغزی می‌گذارند که حتی قابل جبران نیز نمی‌توانند باشند.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، ‌پژوهشگران هشدار می‌دهند مصرف قرص‌های خواب آور می‌تواند باعث ایجاد آلزایمر در افراد شود.

گفتنی است، بر اساس جدید‌ترین پژوهش‌ها، مصرف قرص‌های خواب آور می‌تواند باعث تسریع در فرآیند پیر شدن سلول‌های مغزی و نابود شدن آن‌ها شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهند پژوهشگران این نتایج را با تحقیق بر روی ۹ هزار فرد ۶۶ سال به بالا از سال ۱۹۹۶ که تا به حال دچار آلزایمر شده‌اند، به دست آورده‌اند.

مصرف داروهای خواب آور حتی به میزان مدت زمان کوتاه نیز می‌تواند تا ۵۱ درصد ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر را در افراد ایجاد کند.

افراد معمولا به دلیل بی‌خوابی و بد خوابی حتی به صورت خود سرانه اقدام به مصرف داروهای خواب آور می‌کنند.

ضروری‌ترین داروهایی که همه کودکان نیاز دارند

مهر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

داروهای مکمل مورد نیاز کودکان در سنین مختلف متفاوت است ولی گروهی از املاح و مواد معدنی و ویتامین اهمیت بیشتری برای رشد ذهنی و جسمی کودک دارند و مصرف آنها حیاتی است. محمد رضا بلورساز متخصص اطفال و رییس انجمن عفونی اطفال در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: نیاز کودکان به مکمل‌های ضروری در سنین مختلف متفاوت است. از نظر علمی ضروری‌ترین ویتامین‌ مورد نیاز کودک زیر ۱ سالگی، این است که ویتامین a و d را روزانه دریافت کند.

بلورساز ادامه داد: ضروری‌ترین مکمل کودک از ۶ سالگی به بعد نیاز به دریافت روزانه‌ آهن است و لازم است تا پایان ۲ ماهگی قطره آهن را مصرف کند کودکانی که در این سنین از خوردن قطره آهن سر باز می‌زنند و یا مادران در خوراندن آهن به کودکان کوتاهی می‌کنند در آینده با کم خونی جدی مواجه می‌شوند.

این متخصص اطفال گفت: اگر کودکی وزن و رشد خوبی دارد و مبتلا به کم خونی نیست طبق نظر و توصیه پزشک بعد از ۱ سالگی هم ممکن است قطره آهن قطع شود ولی مصرف ویتامین a و d تا پایان ۲ سالگی بسیار ضروری است.

کشف دارویی که سیر پیر شدن استخوان ها را آرام می کند

مهر ۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

مطالعات جدید دانشمندان نشان می دهند جدید درمان هدفمند برای آرتریت می تواند امیدوار کننده باشد. به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، آرتریت یک بیماری خود ایمنی است که باعث التهاب و فرسایش استخوان در مفاصل می شود.

آرتریت روماتوئید باعث التهاب و آسیب دیدن غضروف و نابود استخوان مفاصل و منجر به درد و تغییر شکل استخوان ها می شود که در سالمندان بسیار شایع است.

این مطالعه که در دانشگاه کوئین مری لندن در مجله تحقیقات آرتروز و درمان منتشر شده است محققان دریافته اند آرتریت روماتوئید باعث التهاب طولانی مدت در سینوویوم که لایه نازک از بافت حفاظتی از مفاصل و مایع است می شود. این التهاب طولانی مدت در نهایت منجر به خسارت غضروف و نابود شدن استخوان مفاصل می شود.

درمان که کنترل آرتریت روماتوئید در حال حاضر شامل مسکن، داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می باشد.داروهای بیولوژیک جدیدتری طراحی شده اند که در کاهش التهاب و مسدود کردن سیگنال های التهابی موثر است، اما متاسفانه می توانند باعث عوارض جانبی جدی مانند عفونت شود.

این مطالعه نشان می دهد برای اولین بار با ساخت داروهای تزریقی جدید که منجر به فعال شدن پروتئین بر ​​روی سطح گلبولهای سفید خون و جاری شدن مایع به اطراف مفاصل آسیب دیده راهکاری برای این بیماری است و می توان روند پیر شدن استخوان ها را کاهش داد.

نام‌های تجاری چهار داروی تقویتی غیراستاندارد اعلام شد

شهریور ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

چهار داروی نیرو زا و تقویتی، به عنوان داروهای غیر بهداشتی و غیر استاندارد معرفی شدند.

به گزارش واحد مرکزی خبر از شیراز معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: داروی تقویتی و نیروزا با نام‌های تجاری کاوه پروتئین، ویگرکس پلاس، وی پروتئین و کالن کر خطرساز و بدون گواهی استاندار هستند.

اختلالات روانی مانند افسردگی و پرخاشگری، آکنه و ریزش مو کاهش رشد از عوارض جانبی استفاده از این داروهای نیروزاست.
استفاده از این داروها می تواند نارسایی قلبی و کلیوی تشدید به همراه داشته باشد.

نیک نهاد ضمن تاکید ویژه بر خرید کالا از مراکز معتبر و خرید نکردن از مراکز غیرمجاز ، دست فروش‌ها و دوره گردها از مردم خواست هنگام خرید محصول چنانچه شرایط لازم برای نگهداری از سوی فروشنده رعایت نمی‌شود از خرید آن پرهیز کنند و به تاریخ تولید، انقضاء، شماره مجوزهای صادر شده وزارت بهداشت توجه کنند.

همه چیز در مورد داروی آبى متیلن

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

آبى متیلن – METHYLENE BLUE

نام فارسى         آبى متیلن
نام انگلیسى         METHYLENE BLUE
نام تجارى دارو         MG-Blue, Urolene Blue
گروه دارویى         ضدعفونی‌کننده مجارى ادراری.
گروه شیمیایى دارو         ماده حاجب ضدعفونی‌کننده
مکانیسم اثر         غلظت‌هاى نسبتاً زیاد دارو، یون فرو را در هموگلوبین احیاء شده به شکل فریک اکسید می‌کند، و به این ترتیب متهموگلوبین ایجاد می‌شود که با سیانید ترکیب می‌شود، مصرف طولانی‌مدت تخرى اریتروسیت‌ها را تسهیل می‌کند. برعکس غلظت‌هاى نسبتاً پائین دارو باعث تبدیل مت هموگلوبین به هموگلوبین می‌شود.
موارد مصرف         مت هموگلوبینمى ایدیوپاتیک و یا ثانوى به دارو، پادزهر در مسمومیت با سیانید، رنگ آشکارساز براى نشانه‌گذارى طبى و جراحی، سنگ‌هاى ادرارى اگزالاتی، عفونت‌هاى مجارى ادرارى با علل E.coli، کلبسیلا، انتروباکتر، p.morganii,p.vulgaris, p.mirabilis سراتیا، سیتروباکتر.
میزان مصرف         بالغین: ۱۳۰ـ۶۵ میلی‌گرم خوراکى بعد از غذا با یک لیوان آب.
مسمومیت با سیانید / متهموگلوبینمی:
بالغین و کودکان: تزریق وریدى ۲ـ۱ mg/kg از محلول ۱%، که به آهستگى در مدت ۵ دقیقه یا بیشتر تزریق می‌شود.
موارد منع مصرف: حساسیت مفرط به این دارو، نارسائى کلیوی.
توضیحات دارو         عوارض جانبی:
قلبى عروقی: سیانوز، اختلالات قلبى عروقی، آنمى بارز (با مصرف طولانی)، آنژین صدری.
پوستی: خارش، راش، کهیر، حساسیت به نور، تعریق شدید.
دستگاه عصبى مرکزی: سرگیجه، سردرد، خواب‌آلودگی، منگی، تب با دوزهاى بالا.
گوارشی: تهوع، استفراغ، درد شکمی، اسهال.
ادرارى تناسلی: تحریک مثانه.
احتیاطات: در کم‌خونی، بیمارى کلیوی، بیمارى کبدی، کمبود G-6PD، حاملگى (در گروه C قرار دارد) بااحتیاط مصرف شود.
فارماکوکینتیک: جذب گوارشی: کامل. متابولیسم: در بافت‌ها (به متابولیت لکومتیلن بلو احیاء می‌شود). دفع: کلیوى و به مقدار اندک گوارشی.
ملاحظات پرستاری:
پیگیرى آزمایشگاهی:
ـ از نظر سیانوز.
ـ نسبت PH:I&O ادرارى کمتر از ۵/۵ ایده‌آل است.
ـ هماتوکریت، هموگلوبین.
توصیه‌ها:
ـ بعد از جمع‌آورى ادرار با شیوه clean-catch C&S انجام شود.
ـ در صورتی‌که برون‌ده ادرارى زیاد بود، و یا بیمار دیابت دارد، دو دوز دارو در روز مصرف شود.
روش تهیه / تجویز:
ـ محدودیت مصرف غذاها و داروهاى قلیائی: شیر، فرآورده‌هاى لبنی، نخود فرنگی، سبزیجات، آنتی‌اسیدهاى قلیائی، بی‌کربنات سدیم.
ارزیابى بالینی:
پاسخ درمانی: کاهش درد، تکرر ادرار، فوریت ادراری، برطرف شدن عفونت در C&S.
علائم دستگاه عصبى مرکزی: بی‌خوابی، سردرد، خواب‌آلودگی، منگی.
واکنش آلرژیک: تب، گرگرفتگی، راش، کهیر، خارش.
آموزش به بیمار و خانواده:
ـ توصیه کنید حداقل روزى ۲ لیتر مایع مصرف کند.
ـ کم‌خونى ممکن است در اثر مصرف مداوم دارو ایجاد شود.
ـ دارو ممکن است رنگ ادرار و یا مدفوع را به سبز آبى تغییر دهد.
ـ در صورت عدم بهبودى یا بدترشدن علائم به پزشک اطلاع داده شود.
ـ در صورت بروز علائم و نشانه‌هاى عوارض جانبى به پزشک اطلاع داده شود.

همه چیز در مورد داروی آلتادین

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

آلتادین – ALTHADIN

نام فارسى         آلتادین
نام انگلیسى         ALTHADIN
گروه دارویى         خلط‌آور، ضدسرفه، ضداحتقان
گروه شیمیایى دارو         شامل آسپاراژین، پکتین، موسیلاژ، منتول لسیتین، گلیسیریزین و فلاونوییدها.
مکانیسم اثر         باعث نرم شدن و کاهش التهاب و تحریک مخاط گلو و حلق (احتمالاً به‌علت ایجاد غشاء و مانع فیزیکی) می شود.
موارد مصرف         کاهش التهاب در فارنژیت و همچنین به‌عنوان خلط‌آور برای تسهیل دفع ترشحات مجاری تنفسی فوقانی در برونشیت.
میزان مصرف         هر ۳-۲ ساعت یک قرص مکیدنی و یا به هر مقدار لازم دیگر میل شود.
توضیحات دارو         احتیاطات: در زنان حامله و دوران شیردهی بااحتیاط مصرف شود.
ملاحظات پرستاری:
– این ترکیب به تنهائی برای درمان التهاب ناشی از عفونت های مخاط حلق و گلو تأثیر چندانی ندارد.
اجزاء ترکیب         پودر گل ختمى ۲۲۰ میلی‌گرم
عصاره ریشه شیرین‌بینان ۱۵ میلی‌گرم
اسانس نعنا ۲ میلی‌گرم
آفتاب

کشف واکسن برای درمان کشنده ترین بیماری جهان

شهریور ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

دانشمندان موفق به کشف واکسن مالاریا شدند و متخصصان این موفقیت را گامی بزرگ در کنترل یکی از مرگبارترین بیماری‌های جهان می‌دانند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، دانشمندان کالج دانشگاه در ایرلند از طریق آزمایش های بالینی واکسن آزمایشی علیه مالاریا را از طریق پوست ابداع کردند. روش بهبود در این نوع واکسن در ارتباط با عفونت های دیگر نیزاز جمله ابولا و HIV نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

محققان اولین آزمایش را بر روی موش‌ها انجام داده‌اند که نتایج امیدوار کننده‌ای داشته است؛ این تحقیقات روی زنان و مردان نیز انجام شد و نتایج آزمایشات موش‌ و انسان یکسان بوده است.

مواد تشکیل دهنده این واکسن شبیه به ویروسی است که باعث از بین رفتن سرماخوردگی می شود. Adenoviruses یکی از سیستم عامل های این واکسن قدرتمند است که می تواند بیماران مبتلا به مالاریا را بهبود بخشد.

برای ارائه واکسن به بدن، محققان پچ پوستی با آرایه از microneedles سیلیکون کوچک که بدون دردسر منافذ موقت ایجاد می شود، استفاده کردند. منافذ یک نقطه ورود برای واکسن به جریان به پوست است، به عنوان حل پچ و انتشار مواد به پوست را فراهم می کند. اگر سیستم بعدها توسط ویروس مورد خمله قرار گیرد، آن قادر به انتشار پروتئین مربوط به جلوگیری از عفونت خواهد بود.

مالاریا به عنوان پالودیسم نیز شناخته شده است و این بیماری در اثر انگلی توسط گزش پشه منتقل می‌شود و می تواند سالانه باعث مرگ و میر تعداد بسیاری از انسان ها شود.

داروهای آرام‌بخش و خطر ابتلا به آلزایمر

شهریور ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

پزشکان هشدار دادند: بزرگسالانی که برای درمان بی‌خوابی یا اضطراب داروی آرام‌بخش مصرف می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر هستند.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، داروهای آرام‌بخشی که در این مطالعه به آنها اشاره شده از خانواده داروهای «بنزودیازپین» هستند که به طور گسترده‌ای تجویز می‌شوند و از آن جمله می‌توان به «لورازپام»، «دیازپام» (والیوم) و «آلپرازولام» (زاناکس) اشاره کرد. افراد بزرگسال معمولا از این داروها برای رفع مشکل بی‌خوابی یا کاهش اضطراب و اغلب نیز در بلندمدت استفاده می‌کنند در حالی که طبق دستورالعمل‌های پزشکی، مصرف این داروها برای کوتاه مدت توصیه می‌شود.

در سال ۲۰۱۲ میلادی انجمن سالمندان آمریکا داروهای بنزودیازپین را در فهرست داروهای نامناسب برای افراد مسن قرار داد زیرا خطراتی همچون گیجی، سرگیجه و زمین خوردن را متوجه آنان می‌سازد. مطالعه جدید اولین بررسی در مورد رابطه مصرف داروی بنزودیازپین با خطر ابتلا به آلزایمر نیست اما شواهد تازه‌ای ارائه می‌کند مبنی بر این که مصرف طولانی‌مدت آن می‌تواند یک عامل مهم خطرزا باشد.

متخصص ارشد این مطالعه از دانشگاه «بوردو»ی فرانسه گفت: برای افرادی که باید از این داروها مصرف کنند ضروری است تا پزشکان به هنگام تجویز، فوائد و خطرات آنها را کاملا در نظر داشته باشند.

در این بررسی اطلاعات مربوط به ۱۸۰۰ فرد بزرگسال مبتلا به آلزایمر بررسی و با تعدادی فرد سالم در همین رده سنی مقایسه شد. این متخصصان دریافتند افرادی که از داروهای بنزودیازپین مصرف کرده بودند ۵۱ درصد بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به آلزایمر بودند.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث دی نیوز، متخصصان معتقدند در صورتی که دوره مصرف این داروها طولانی‌تر شود احتمال ابتلا به آلزایمر نیز افزایش می‌یابد.

داروهای جدید برای قربانیان خون‌های آلوده

شهریور ۱۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

کارشناس بیماران هموفیلی در وزارت بهداشت از تامین اعتبارات لازم جهت پوشش داروهای جدید هپاتیت C و آغاز روند درمان بخشی از بیماران مقاوم به داروهای فعلی تا سه ماه آینده خبر داد.

 

دکتر راضیه حنطوش‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به آن دسته از بیماران تالاسمی و هموفیلی که به دلیل مصرف فرآورده‌های خونی آلوده به هپاتیت C مبتلا شدند، گفت: درمان این دسته از بیماران با جدیدترین داروها (پگ اینترفرون) از سه سال گذشته در کشور آغاز شده، اما متاسفانه درمان حدود ۱۷۰ نفر از این بیماران به داروهای موجود مقاومت نشان داده است.

 

وی افزود: با توجه به اینکه تعدادی از این بیماران نسبت به داروهای موجود مقاوم بوده و نتیجه مناسبی از روند درمان دریافت نمی‌کنند، به داروهای جدیدتر نیاز دارند. البته پوشش درمانی با داروهای جدید هزینه‌ بسیار زیادی خواهد داشت؛ به طوری که برای هر بیمار حدود ۱۵۰ میلیون تومان هزینه در بردارد.

 

به گفته حنطوش‌زاده، خوشبختانه امسال به دنبال تامین اعتبار صورت گرفته و با مدیریت اجرایی دکتر علویان رییس شبکه هپاتیت کشور، حدود ۷۰ نفر از این بیماران تحت پوشش داروهای جدید «تلاپرویر» و «بوسپرویر» قرار می‌گیرند.

 

وی تاکید کرد: به این ترتیب به دنبال تایید کمیته‌های مربوطه در دانشگاه‌ها و مراکز قطب تعیین شده درمان هپاتیت، می‌توان به آن دسته از بیماران مقاوم به درمان با داروهای پگ اینترفرون که اندیکاسیون‌های مربوطه را دارند، این مژده را داد که تا سه ماه آینده داروهای جدیدشان تهیه شده و درمان آنها آغاز می‌شود.

 

کارشناس بیماران هموفیلی در وزارت بهداشت همچنین تاکید کرد: به دنبال اجرای طرح تحول سلامت و در قالب طرح حمایت از بیماران صعب‌العلاج، هزینه‌های دارویی این بیماران پوشش داده می‌شود.

 

وی همچنین گفت: تمام بیماران تالاسمی و هموفیلی مبتلا به هپاتیت C در صورت مراجعه به مراکز درمان قطب یا شعب کانون هموفیلی، مشکلی بابت درمان هپاتیت نخواهند داشت. دارو نیز به میزان کافی خریداری شده و تیم درمانی همکاری‌های لازم را برای درمان آنها بعمل آورده و در مجموع روند درمان و پاراکلینیک مرتبط این بیماران به صورت رایگان انجام می‌شود.

تولید هجده قلم داروی نوترکیب و بیوتکنولوژی در کشور

شهریور ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

معاون داروی وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد: درحال حاضر ۱۸قلم داروی نوترکیب و بیوتکنولوژی در کشور تولید می شود که تا پایان سال ۱۲ قلم دیگر به این تعداد افزوده شده و در خط تولید داخلی قرار خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ، دکتر رسول دیناروند در مراسم افتتاح چهاردهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در تبریز با اشاره به اینکه سیاست وزارت بهداشت حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندکان است افزود : توسعه شرکت های دانش بنیان بسیار جدی گرفته شده است و ما در زمینه تولید داروهایی با فنآوری پیشرفته جزو کشورهای پیشگام هستیم.

وی با اشاره به اینکه درعرصه صنایع غذایی و تجهیزات پزشکی نیز وضعیت مطلوبی داریم اظهار داشت: ما همواره در صنایع غذایی و داروسازی و پزشکی باید به فراتر از مرزها بیندیشیم و وزارت بهداشت نیز با تمام توان و امکانات این آمادگی را دارد که از فعالان در این زمینه ها حمایت کند.

معاون وزیر بهداشت یادآور شد: امسال درحوزه دارویی یک آرامش منطقی و پایدار در کشور ایجاد شده و با وجود کاهش ۳۰ درصدی واردات دارو ، مردم احساس کمبود دارو را نیز ندارند و تورم در زمینه قیمت داروها ۵۰ درصد کمتر از تورم در سایر زمینه ها است.

دیناروند با اشاره به اینکه تبریز قطب جدی صنعت غذا و دارو و پزشکی کشور است، افزود: مردم این خطه تولید کننده و صادر کننده غذا و دارو هستند و بیش از اینکه مصرف کننده باشند بار دیگر بخش های کشور را بردوش می کشند.

گفتنی است همزمان با افتتاح چهاردهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در تبریز، از دو داروی آمپول اسید لوکوفولین داروی درمان کم خونی در بیماران مبتلا به سرطان و کپسول شارک کارتیلاژ مورد استفاده در بیماریهای التهابی مفاصل به عنوان مکمل و همچنین تخت بیمار آتریا متعلق به شرکت سینا احمدآریا ، رونمایی شد.

رونمایی از آمپول اسید لوکوفولین و کپسول شارک کارتیلاژ در تبریز

شهریور ۱۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

برای نخستین بار در کشور از آمپول اسید لوکوفولین داروی درمان کم‌خونی در بیماران مبتلا به سرطان و کپسول شارک کارتیلاژ مورد استفاده در بیماری‌های التهابی مفاصل به عنوان مکمل تولید شده در داروسازی زهراوی تبریز رونمایی شد.   خبرگزاری فارس: رونمایی از آمپول اسید لوکوفولین و کپسول شارک کارتیلاژ در تبریز

 

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، ظهر امروز همزمان با افتتاح چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات پزشکی در تبریز، از دو داروی آمپول اسید لوکوفولین داروی درمان کم‌خونی در بیماران مبتلا به سرطان و کپسول شارک کارتیلاژ مورد استفاده در بیماریهای التهابی مفاصل به‌عنوان مکمل و همچنین تخت بیمار آتریا متعلق به شرکت سینا احمدآریا با حضور استاندار و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دیگر مسئولان رونمایی شد.

نمایشگاه بهترین محل برای نمود فعالیت‌های صنعت در حوزه سلامت است

محمدحسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مراسم آغاز به کار چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات پزشکی در تبریز با تبریک دهه کرامت و تقدیر از حضور جبارزاده استاندار آذربایجان‌شرقی و دیناروند معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو و دست‌اندرکاران برپایی نمایشگاه گفت: هرچه که مربوط به سلامت باشد ما خود را متولی آن می‌دانیم و مطمئنا نمایشگاه بهترین محل و فضا برای نمود فعالیت‌ها در حوزه سلامت و افزایش سطح آگاهی چه برای تولیدکنندگان و چه برای عرضه‌کنندگان محصولات سلامت است.

وی با اشاره به اینکه امروز خوشبختانه مقوله سلامت از سوی دولت و مجلس مورد حمایت جدی است، اظهار کرد: تبریز به عنوان شهر مجموعه‌ای اولین‌ها مخصوصا قدمتی که در سلامت دارد بهترین فضا و مکان برای ارائه نوآوری‌ها در عرصه تجهیزات و صنایع پزشکی است و ما امیدواریم بخش خصوصی و دولتی بتوانند نیازهای خود از این نمایشگاه تامین کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه نمایشگاه‌ها فرصتی برای ایجاد ایده‌های جدید در عرصه سلامت است از حمایت جدی این دانشگاه از برگزاری چنین نمایشگاه‌های خبر داد.

شرکت داروسازی زهراوی تبریز با هدف بهبود کیفیت زندگی و سلامت انسانها در سال ۱۳۶۵ بنیان گذاشته شد و در سال ۱۳۷۰ در زمینی به مساحت ۱۲۰ هزار مترمربع و زیر بنای ۲۸ هزار متر مربع در نزدیکی شهر تبریز مورد بهره‌برداری قرار گرفت و در راه دستیابی به ارمغان سلامت، طول عمر و شادابی دانش و تجربه خود را به‌کار گرفت و به کمک کارکنان ماهر و متخصص و بهره‌گیری از تکنولوژی مدرن این شرکت هم اکنون در زمره ۷ شرکت پر فروش داروسازی کشور قرار دارد و پیشگام در تولید کپسول‌های نرم و داروهای بیماران پیوندی یا ایمونوساپرسیو است.

این کارخانه مجهز به خطوط تولید انواع کپسول نرم، قرص، کپسول و آمپول است و هم اکنون بیش از ۵۰ محصول با اشکال دارویی مختلف توسط این شرکت به بازار عرضه شده تا پاسخگوی نیازهای داخلی و خارجی باشد.

تولیدات شرکت داروسازی زهراوی کاملا با اصول GMP و استانداردهای ISO مطابقت دارد و کنترل کیفی این محصولات توسط آزمایشگاه‌های مجهز به ATOMIC ABSORPTION- GC- HPLC  و اسپکتروفتومتری به دقت انجام می‌شود.

شرکت داروسازی زهراوی با استفاده از بهترین منابع اروپایی محصولات خود را تولید می نماید و هم اکنون نیز تحت لیسانس شرکت ROCHE سوئیس داروی سل سپت را عرضه می نماید که این فرآورده جهت پیشگیری از رد پیوند در بیماران با پیوند کلیه، کبد و قلب مصرف می‌شود. کلیه مواد اولیه، سایت، تجهیزات و داروی ساخته شده مطابق با الزام‌های شرکت سوئیسی ROCHE است.

داروهایی که نباید به کودکان خردسال داد

شهریور ۱۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر دچار عوارض داروئی می شوند و بنابر این در دادن داروهائی که بدون نسخه می توان از داروخانه ها تهیه کرد و همچنین داروهای گیاهی به کودکان دقت داشته باشید.(در کودکان پیش دبستانی این مسئله حتی مهمتر هم می شود زیرا  خوردن اتفاقی داروها در در این سن ،معمولا بیشتر از سایر سنین اتفاق می افتد.)

در این مقاله توضیحاتی در مورد داروهائی که هرگز نباید به کودکان دو تا چهار ساله داد،آورده شده است.

آسپرین

هیچ وقت از آسپرین یا داروهائی که حاوی ترکیبات آسپرین هستند برای کودک استفاده نکنید مگر اینکه پزشک آن‌ها را تجویز کرده باشد. آسپرین کودک را مستعد سندرمی به نام «رای» می‌کند که مقاله ای در مورد آن در این سایت آورده شده است و یک سندرم بالقوه کشنده است. توضیحات روی بسته داروها را بخوانید تا مطمئن شوید حاوی آسپرین نیستند (گاهی از کلمه سالیسیلات به جای آسپرین استفاده می‌شود) و در صورتی که هر گونه تردیدی در این مورد داشتید برای راهنمائی بیشتر از داروساز یا پزشک کمک بگیرید.

جایگزین مناسب برای تب یا درد، استامینوفن یا ایبوپروفن است که البته باید دوز مناسب آن‌ها برای بچه‌ها استفاده شود اما به یاد داشته باشید چنانچه کودک استفراغ هم می‌کند یا بدنش کم آب است، آسم دارد، بیماری کلیوی دارد و زخم یا هر بیماری مزمن دیگری در بدنش وجود دارد، قبل از دادن ایبوپروفن با پزشکش مشورت کنید. در مورد استامینوفن هم اگر فرزندتان بیماری کبدی دارد به پزشک بگویید تا از داروی مشابه مناسب دیگری استفاده کند.

 

 

داروهای سرماخوردگی یا سرفه که بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند

این گونه داروها برای کودکان این سن نه تنها عملاً علائم سرماخوردگی و سرفه را کاهش نمی‌دهند بلکه می‌توانند مضر هم باشند به خصوص زمانی که اشتباه‌ها بیش از حد مجاز خورده می‌شوند. علاوه بر آثار جانبی مانند خواب آلودگی، تهوع و استفراغ و جوش‌های پوستی، ممکن است عوارض جدی مانند افزایش ضربان قلب، تشنج و حتی مرگ هم اتفاق بیفتند.

 

داروهای ضد تهوع

این داروها را هرگز بدون نسخه پزشک به کودک ندهید. در اکثر موارد بدون اینکه نیاز به این داروها باشد، بدن کودک خودش از پس استفراغ یا تهوع بر می‌آید زیرا معمولاً تهوع در کودکان کوتاه مدت است.

 

 

داروهای مخصوص نوزادان یا بزرگ‌سالان

در این سنین، دادن دوز کمتر از دوز مخصوص بزرگ‌سالان به همان اندازه دادن دارو با دوز بیشتر از دوز مخصوص نوزادان، خطرناک است و اکثر والدین نمی‌دانند که قطره های مخصوص نوزادان غلظت بیشتری در بدن ایجاد می‌کنند تا شربت که مخصوص کودکان بزرگ‌تر است. توجه داشته باشید چنانچه بر روی دارو دوز آن بر اساس سن و جنس کودک درج نشده، از دادن آن به فرزندتان خودداری کنید.

 

داوهائی که برای شخص دیگر یا علائم دیگر تجویز شده‌اند

در این موارد نه تنها آن داروها احتمالاً برای کودک شما موثر نیستند بلکه ممکن است عوارض هم ایجاد کنند.

 

دارو یا هر چیزی که تاریخ مصرفش گذشته است

تمام موادی که تاریخ مصرفشان گذشته است باید در اولین فرصت به دور انداخته شوند زیرا از آن زمان به بعد نه تنها موثر نیستند بلکه اثرات نا مطلوب نیز بر بدن می‌گذارند. به یاد داشته باشید تغییر رنگ هم از مواردی است که لازم است دارو کنار گذاشته شود. ضمناً بهتر است به گونه ای آن‌ها را معدوم کنید که کودک به هیچ طریقی نتواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد.

 

استامینوفن بیش از حد

به جز خود استامینوفن، بعضی از داروهای ضد درد در ترکیبات خود استامینوفن دارند. مراقب باشید مقدار استامینوفنی که از این طریق نیز وارد بدن کودک می‌شود از حد معینی تجاوز نکند. یک راه مناسب این است که تا زمانی که مطمئن نشدید، از دادن استامینوفن یا ایبوپروفن به کودک خودداری کنید.

 

شربت ایپکاک

شربت ایپکاک باعث استفراغ می‌شود و برای پیش‌گیری از مسمومیت استفاده می‌شود. امروزه پزشکان دیگر استفاده از آن را توصیه نمی‌کنند زیرا معلوم نیست که واقعا چقدر به درمان مسمومیت کمک می‌کند. بنابر این بهتر است که این شربت را در خانه نگه ندارید و برای پیشگیری از مسمومیت هم دقت کنید مواد خطرناک را از دسترس کودک دور نگه دارید.

 

نکته آخر اینکه در مورد قرص‌های جویدنی مراقبت بیشتری کنید. در مورد کودکان باید به اینکه چگونه و چه موقع آن‌ها به کودک بدهید، دقت کنید. کودکان چهار ساله در اکثر موارد ارحت با این‌ها کنار می‌آیند به خصوص اگر موادشان در دهان زود حل شوند اما به هر حال در هر کودکی که هنوز نمی‌تواند عمل جویدن غذاها را به خوبی انجام دهد باید در دادن جویدنی‌ها احتیاط کرد. گاهی پزشک اجازه می‌دهد که این قرص‌ها را خورد کنید و داخل غذاهای نرم مانند ماست بریزید و به کودک بدهبد و البته در آن صورت باید مطمئن شوید کودک تمام آن غذا را خورده است تا بدانید دوز کامل دارو را دریافت کرده است. ..

 

منبع: نی نی سایت

بیشترین عوارض دارویی ناشی از مصرف ضدتشنج ها و آنتی بیوتیک ها است

شهریور ۱۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

متخصص داروسازی بالینی دانشکده داروسازی علوم پزشکی تهران گفت:بیشترین گزارشات عوارض ناخواسته دارویی ناشی از مصرف ضد تشنج ها و آنتی بیوتیک ها است.

دکتر منصور رستگار پناه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان اینکه عوارض ناخواسته دارویی از جمله مشکلاتی است که با مصرف داروها پدید می آید، افزود:بیشترین گزارش عوارض ناخواسته دارویی مربوط به داروهای ضد تشنج و سپس آنتی بیوتیک ها می باشد.

وی ادامه داد: براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، عارضه ناخواسته دارویی عبارت است از هر نوع واکنش زیان آور که در دوزهای معمول مورد استفاده برای پیشگیری، تشخیص یا درمان بیماری یا تغییر عملکرد فیزیولوژیکی رخ می دهد.

رستگارپناه اضافه کرد: هدف از بررسی عوارض دارویی پیشگیری و کاهش مرگ و میر ناشی از عوارض دارویی است.

وی توضیح داد:با توجه به افزایش تعداد داروهای قابل استفاده برای کودکان، گفت: شیوع عوارض دارویی در کودکان حدود ۷ درصد است که برخی از آنها بسیار خطرناک است.

دانشیار دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود : واکنش های پوستی شایع ترین عوارض ناخواسته داروها است که خود به اشکال مختلف از جمله کهیر دیده می شود.

رستگار پناه یاد آور شد:در کودکان دارای زمینه آلرژی علاوه بر احتمال ایجاد حساسیت دارویی، شدت عوارض نیز بیشتر است.

متخصص داروسازی بالینی دانشکده داروسازی علوم پزشکی تهران گفت:داروهای ضد درد و کاهش دهنده تب در کودکان شامل استامینوفن، ایبوپروفن و آسپرین می تواند در کودکان منجر به بروز سندرم شود و مصرف آن در برخی از شرایط ممنوع است.

وی با بیان اینکه داروی استامینوفن در بین والدین شناخته شده تر است افزود:این دارو به صورت اشکال دارویی قطره ، شربت ، شیاف ، قرص و اخیرا تزریقی در دسترس است که بر اساس دستور پزشک برای کودکان قابل استفاده است.

رستگار پناه اظهار کرد:شایع ترین عارضه استامینوفن بثورات پوستی است و در صورت مصرف مقادیر بالای آن نیز ممکن است زردی پوست و چشم، اسهال، بی اشتهایی، تهوع، تعریق و تحریک پذیری معده، حساسیت در بالای شکم و …. ایجاد شود.

وی توضیح داد:مهمترین نکته این است که در مواردمصرف خود سرانه و طولانی مدت استامینوفن عوارض بالای کبدی و کلیوی می تواند رخ دهد.

متخصص داروسازی بالینی دانشکده داروسازی علوم پزشکی تهران در خصوص حساسیت دارویی آنتی بیوتیک ها گفت:امروزه آنتی بیوتیک ها بی رویه و نابجا مصرف می شوند که منجر به ایجاد مقاومت دارویی برروی باکتری ها می شوند.

وی گفت :درصورت حساسیت کودک به آنتی بیوتیک احتمال زیادی وجود دارد که نسبت به ماده شیمیایی مشابه یا آنتی بیوتیک از همان خانواده نیز حساس باشد.

به گفته این داروساز عوارض آنتی بیوتیک عمدتا شامل ناراحتی های گوارشی، تهوع، اسهال، ضایعات پوستی، کهیر و در گاهی موارد سختی تنفس ،کاهش فشار خون و حتی منجر به مرگ می شود .

وی توصیه کرد:در صورت بروز عارضه دارو با پزشک کودک مشورت کنید و به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد نادرست این داروها می تواند منجر به بروز عوارض جدی و مرگبار در کودکان شود.

داروی درمان ابولا در دست چشم بادامی‌ها

شهریور ۱۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

ژاپنی‌ها داروی جدیدی برای مقابله با ابولا تولید کرده‌اند. به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ کشور ژاپن در حال تولید داروی درمان بیماری ابولا است.

گفتنی است،  کشور ژاپن داروی درمانی بیماری ابولا را به سازمان بهداشت جهانی معرفی کرده و امیدوار است این دارو مجوز لازم برای تولید انبوه را به دست آورد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، علاوه برسازمان بهداشت جهانی،کشور ژاپن امیدوار است سازمان جهانی غذا و داروهای آمریکا مشهور به FDA نیز این داروی جدید را مورد تایید قرار دهد.

دارویی برای کاهش خطر سکته قلبی و مغزی

شهریور ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

پزشکان دریافتند نوعی داروی آزمایشی کاهش کلسترول در مطالعات بالینی خطر سکته قلبی و مغزی را تا ۵۰ درصد کاهش داده است.

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این داروی آزمایشی موسوم به «الیروکوماب» (Alirocumab)، تولید دو شرکت داروسازی «سانوفی» و «ریجنرون» است. هرچند این نتایج هنوز قطعی نشده و تنها حاصل مطالعات قبلی است اما به هر حال این مطالعه برای نخستین بار تأثیر پروتئین موسوم به PCSK9 را بر کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی در میلیون‌ها بیمار مورد بررسی قرار داده است.

این دارو شکل جدیدی از داروهایی است که توسط کمپانی‌های «آمگن» و «فایزر» نیز تولید شده‌اند. این داروها کلسترول LDL موسوم به کلسترول بد را کاهش می‌دهند و پیش‌بینی می‌شوند فروش آن‌ها از چندین میلیون‌ دلار فراتر رود.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، یافته‌های جدید اشتیاق متخصصان را نسبت به ورود این دارو به بازار افزایش داده و پیش‌بینی می‌شود داروی جدید تا سال آینده وارد بازار شود. اما متخصصان می‌گویند عرضه‌ این دارو منوط به تایید اثرگذاری آن در مقیاس وسیع‌تر است.

با این حال مسئولان کمپانی‌های سانوفی و ریجنرون می‌گویند: داروی «الیروکوماب» که به‌ صورت تزریقی مورد استفاده قرار می‌گیرد با پشت سر گذاشتن ۹ آزمایش در ماه ژوئیه نشان داد که موفق به کاهش مداوم کلسترول LDL شده اما تنها جزئیات چهار آزمایش از ۹ آزمایش فوق در اجلاس سالانه‌ انجمن قلب اروپا که در «بارسلون» اسپانیا برگزار شد، ارائه شده است.

پیش‌بینی نتایج آزمایش این دارو که در حال حاضر روی ۲۳۴۱ بیمار در دست انجام است اوایل سال آینده نهایی شود اما متخصصان نتایج اولیه نسبت به مؤثر بودن این دارو را امیدوارکننده اعلام کردند.

دونوع قرص مخمر برای نخستین باردرکشور ساخته شد

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان از تولید دو نوع قرص مخمر مورد استفاده در صنایع غذایی، سرم سازی، دام و طیوربرای نخستین بار درایران خبر داد.

به گزارش ایرنا ˈ حمید فتحی نجفی ˈ مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: این شرکت موفق شده است برای نخستین بار نسبت به تولید دو نوع محصول مخمر مورد استفاده درصنایع غذایی، دام و طیور و سرم سازی با استفاده از فناوری های جدید اقدام و آن را به مرحله تجاری سازی برساند.

وی اضافه کرد: اکنون تنها ۱۵ کشور دنیا دارای فناوری تولید این مخمرها هستند که باید جمهوری اسلامی ایران را یکی از این کشورها به شمار آورد.

*** تامین اولیه مورد نیاز در داخل کشور

نجفی با اشاره به اینکه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید این قرص ها به طور کامل در داخل کشور تامین می شود و وابستگی به خارج برای تولید محصول نداریم گفت: صنایع استان خراسان رضوی توانسته اند نیازهای شرکت را درتولید این محصول تامین و برآورده کنند به گونه ای که استان خراسان رضوی، مرکز تولید این قرص ها در کشور به شمار می رود.

مدیرعامل این شرکت، با اشاره به اینکه برای تولید محصول ازتوان علمی و تخصصی بالایی بهره برداری شده است افزود: در این مجموعه متخصصان رشته های بیولوژی و بیوتکنولوژی در حال فعالیت هستند و با بهره گیری از توان و تجربه کاری آنان در تولید محصول اقدام می شود.

*** ایده اولیه تولید محصول

وی، ایده اولیه تولید این محصول را ازسال ۸۴ عنوان کرد و افزود: با فعالیت های تحقیقاتی صورت گرفته از سوی متخصصان این مجموعه، در فرایند علمی و فنی دو ساله موفق به تولید اولین نمونه های این قرص ها در داخل کشور شدیم که با ارایه آن به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نهایت مجوز ورود محصول به بازار درسال ۸۷ اخذ وموفق به تجاری سازی کالای تولیدی شدیم.

*** کاربردهای مخمر

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان ، به کاربرد های مخمرهای تولیدی دراین شرکت اشاره کرد و گفت: موارد مصرف این مخمرها بسیار زیاد است به گونه ای که اینک برای تامین نیازهای کشور به این محصول به کشورهای خارجی دارای وابستگی هستیم که تلاش می کنیم با افزایش توان تولید، این وابستگی را کاهش دهیم.

به گفته نجفی، نیازکشوردربخش دامی سالانه ۱۰۰ تن است که این شرکت قادراست، سالانه ۶۰ تن آن را تامین کند و در بخش مکمل های غذایی نیز قادریم، درصورت تامین سرمایه در گردش مورد نیاز شرکت، بخش بزرگی از نیازهای داخل را به این فرآورده تولید و نیاز را به خارج کشورکاهش دهیم.

مدیرعامل این شرکت، با بیان این مطلب که ۷۰ درصد از توان تولید این مجموعه در تولید قرص ها و ۳۰ درصد مابقی در تولید سایر محصولات به کار گرفته شده است گفت: بازار خوبی برای عرضه این محصول در کشور وجود دارد به گونه ای که برنامه ای برای انجام فعالیت های تبلیغاتی و بازاریابی به منظور پیدا کردن مشتریان جدید برای محصول تولیدی نداریم چرا که نمی توانیم با ظرفیت فعلی خود تمام نیازها را پاسخ دهیم وازاین رو، نیازمند آن هستیم که با استفاده از اعتبارات بانکی و حمایت مسوولان در بخش های مختلف، نسبت به توسعه فعالیت ها دراین بخش اقدام کنیم.

**** حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

وی اضافه کرد: درسال های گذشته نیز با معرفی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این شرکت موفق به اخد تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی ازصندوق حمایت ازپژوهشگران و فناوران شده بود که با دریافت این مبلغ، بخشی از فعالیت های این واحد تولیدی وصنعتی فعال که به عنوان یکی ازمراکز وآزمایشگاه های مورد تایید معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شناخته می شود توسعه یافت.

نجفی ادامه داد: به منظور استفاده ازمعافیت های مالیاتی درحال تکمیل مدارک مورد نظرازسوی سازمان امور مالیاتی هستیم که با تکمیل آن، انتظار می رود از معافیت های مالیاتی مشمول شرکت های دانش بنیان بهره مند شویم.

مدیراین شرکت تولیدی وصنعتی ادامه داد: هم اینک دراین شرکت ۱۰ فرصت شغلی ایجاد شده است وعلاوه برآن، برای ۱۶ تن دیگر نیزبه صورت غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد شده است.

**** سرمایه گذاری در فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی

به گفته مدیرعامل این شرکت موردحمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فعالیت های علمی و تحقیقاتی برای بهبود روش های تولید وبه روز رسانی دانش ازمهمترین برنامه ها و سرفصل های کاری درتولید محصول به شمار می رود که ازاین رو، با توجه به اهمیت موضوع سالانه ۲۰ درصد ازمیزان درآمد حاصله ازفروش محصول صرف فعالیت های علمی وتحقیقاتی وبه روز رسانی آموخته ها دراین حوزه می شود تا بتوانیم در بازارحضور خود را حفظ کرده و محصولی با استفاد از آخرین متدها و روش های تولیدی ارایه کنیم.

**** تقاضای خارجی برای خرید مخمرهای تولیدی

نجفی، تولید روزآمد مخمرهای این شرکت با استفاده ازفناوری های روز را عاملی برای ابرازعلاقه شرکت های خارجی برای استفاده ازمحصولات تولیدی عنوان کرد وگفت: اینک کشورهای دانمارک و سوئد متقاضی خرید محصولات شرکت هستند اما، به دلیل اعمال تحریم ها قادر به فروش و عرضه این محصول به این کشورها نیستیم که می طلبد در این زمینه در حوزه بین الملل بستر برای عرضه محصولات تولیدی در بازار این کشورها فراهم شود.

وقتی داروهای بی‌خطر، جان می‌گیرند

شهریور ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

بسیاری از مردم به اشتباه تصور می‌کنند که خرید داروهای غیرنسخه‌ای (OTC) مطمئن‌تر و بی‌خطرتر از خرید داروهای نسخه‌ای یا خرید دارو از گوشه و کنار خیابان‌ها است.

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، داروهای غیرنسخه‌ای تنها در مواردی اثربخش و بی‌خطر هستند که به درستی تجویز شوند اما این داروها حتی داروهای گیاهی نیز در صورت استفاده بی‌رویه و نادرست عوارض جانبی مرگباری خواهند داشت.

سوءمصرف داروهای غیرنسخه‌ای معمولا در میان نوجوانان ۱۳ تا ۱۶ متداول است زیرا آنها می‌دانند که می‌توانند این داروها را اغلب یواشکی و به راحتی در قفسه داروهای والدین بیابند. علاوه بر نوجوانان، جوانان نیز ممکن است دچار سوءمصرف داروهای غیرنسخه‌ای شوند. آنها اغلب این داروها را همراه با سایر داروها، مشروبات الکلی و گاهی حتی با موادمخدر مصرف می‌کنند که در این صورت همین داروهای به ظاهر بی‌خطر می‌توانند منجر به مرگ شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت اینترنتی فیلی، فهرست داروهایی که در حال حاضر بیشتر از سوی نوجوانان و جوانان مورد سوءمصرف قرار می‌گیرند، به شرح زیر است:

– دکسترومتورفان: این دارو یک ترکیب فعال است که در بیش از ۱۰۰ داروی OTC و سرماخوردگی مشاهده می‌شود. آمارها در آمریکا نشان می‌دهد که از هر ۱۰ نوجوان یک نفر دچار سوءمصرف این دارو می‌شود. مصرف دوز بالای این دارو سبب بروز سرخوشی، اغراق در تشخیص رنگ و صدا و توهم می‌شود که این عوارض بیش از شش ساعت ادامه می‌یابد. عوارض خطرناک سوءمصرف دکسترومتورفان شامل کاهش قدرت هوشیاری، استفراغ، از دست دادن حرکت عضلات، حملات عصبی، تاری دید، خواب‌آلودگی، تنگی‌نفس و تپش قلب می‌شوند. این دارو در صورت مصرف همراه با مشروبات الکلی یا سایر داروها، در دوزهای بالا خطر مرگ را در پی دارد.

دکسترومتورفان همچنین یک داروی اعتیادآور است که در صورت ترک سوءمصرف آن، عوارض ترک اعتیاد نظیر افسردگی و دشواری در تمرکز بروز می‌کند. اگرچه از عوارض بلندمدت این دارو اطلاعات زیادی در دست نیست اما مواردی نظیر آسیب مغز استخوان و سلول‌های عصبی، افزایش فشارخون، آسیب قلبی و آسیب دائمی مغزی نیز در سوءمصرف آن مشاهده شده است.

– داروهای مسکن‌: نوجوانان و جوانان به دلیل اینکه ترجیح می‌دهند همیشه حالشان خوب باشد تا به کارهای روزمره خود برسند از مسکن‌هایی نظیر استامینوفن و ایبوپروفن بیش از میزان توصیه شده استفاده می‌کنند. آنها تصور می‌کنند با مصرف بی‌رویه، اثر این داروها سریع‌تر می‌شود اما به عوارض جانبی آن فکر نمی‌کنند. آنها نمی‌دانند در صورت مصرف بی‌رویه استامینوفن، کبد از کار افتاده و دچار خونریزی معده و نارسایی کلیوی می‌شوند و در صورت استفاده از دوز بالای ایبوپروفن خطر حملات قلبی در آنها افزایش می‌یابد.

– قرص‌های کافئین‌ و نوشابه‌های انرژی‌زا: قرص‌های غیرنسخه‌ای کافئین‌ و نوشابه‌های انرژی‌زا یا مسکن کافئین با هدف افزایش انرژی باعث سوءمصرف می‌شوند. مصرف دوز بالای کافئین سبب از هدر رفتن حجم زیادی از آب بدن، رفلاکس معده، بروز دلهره و اضطراب و نامنظمی ضربان قلب شده که این مساله عمدتا به مرگ‌های ناگهانی به ویژه در افرادی که سابقه بیماری قلبی دارند، می‌انجامد. مصرف بی‌رویه مسکن‌ها نیز عوارض جانبی مشابه موارد ذکر شده به همراه دارد.

– قرص‌های رژیمی: مصرف قرص‌های رژیمی با دوز بالا می‌تواند سبب سرخوشی خفیف شود اما سوءمصرف این قرص‌ها نیز سبب بروز برخی نارسایی‌های جدی تغذیه‌ای می‌شود. مصرف بی‌رویه قرص‌های رژیمی معمولا از خوردن تعداد کم قرص برای کاهش وزن شروع می‌شود اما این داروهای غیرنسخه‌ای به تدریج به یک اعتیاد شدید منتهی می‌شوند. اگرچه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از برخی محرک‌های خطرناک را که معمولا در قرص‌های رژیمی غیرنسخه‌ای یافت می‌شوند، ممنوع کرده اما سایر ترکیبات موجود در این قرص‌ها نیز خطرناک هستند. بسیاری دیگر از انواع قرص‌های رژیمی عوارضی نظیر مشکلات گوارشی، ریزش مو، بی‌خوابی، اضطراب، التهاب، پارانویای (کژپنداری) شدید، تاری دید، نارسایی کلیوی و از دست دادن آب بدن به همراه دارند.

– ملین‌ها و مُدرهای گیاهی: این داروها نیز مانند قرص‌های رژیمی از سوی نوجوانان و جوانان مورد سوءمصرف قرار می‌گیرند. قرص‌های گیاهی ادرارآور موسوم به قرص آب که برای کاهش وزن استفاده می‌شوند به همراه قرص‌های ملین سبب از دست دادن شدید آب بدن و املاح و مواد معدنی حیاتی بدن می‌شوند. این املاح اسیدیته خون، آب بدن و عملکرد عضلات را تنظیم می‌کنند.

– قرص‌های مخصوص بیماری سفر: بیماری سفر یا بیماری حرکت عارضه‌ای است که در حین مسافرت و به دلیل عدم تعادل در سیستم گوش داخلی رخ می‌دهد و شایع‌ترین علائم آن سرگیجه، تهوع، استفراغ و خستگی است. قرص‌های بیماری سفر محتوی «دیمن هیدرینات» یا «دیفن هیدرامین» هستند که مصرف دوز بالای آنها سبب احساس توهم شدید شبیه به عوارض مصرف مواد روانگردان می‌شود. اغلب دوزی که سبب بروز این علائم می‌شود با توجه به وزن و مقاومت بدن متغیر است. به عنوان مثال برخی نوجوانان و جوانان با مصرف ۴۰ عدد قرص «درامامین» با این عوارض روبه‌رو می‌شوند. مصرف دوز بالای این قرص سبب ضربان قلب نامنظم، کما، حمله قلبی و مرگ می‌شود. مصرف طولانی مدت این قرص سبب افسردگی، آسیب کلیوی و کبدی، از دست دادن حافظه، درد چشم، خارش و التهاب پوست، تکرر ادرار و درد شکمی می‌شود.

– داروهای تقویت جنسی: این داروها به ویژه زمانی که همزمان با مشروبات الکلی یا با دوز بالا مصرف شوند سبب بروز مشکلات قلبی جدی می‌شوند.

– پسودوافدرین: این ترکیب که یک ضداحتقان محسوب می‌شود در بسیاری از قرص‌ها و داروهای سرماخوردگی وجود دارد. این دارو شبیه آمفتامین است که در تولید داروهای مخدر و متامفتامین از آن استفاده می‌شود. این دارو همچنین به عنوان محرک برای احساس سرخوشی و تحرک بیشتر استفاده می‌شود. برخی افراد از این دارو برای کاهش وزن استفاده می‌کنند و ورزشکاران نیز از آن برای افزایش هوشیاری و انرژی پیش از مسابقات استفاده می‌کنند. از عوارض خطرناک این دارو می‌توان به تپش قلب و نامنظمی ضربان قلب نام برد. این دارو در صورت مصرف همزمان با داروهای دیگر نظیر مخدرها، احتمال بروز اختلالات پارانوئید را افزایش می‌دهد.

– نشاط‌ آورهای گیاهی: این داروها ترکیبی از گیاهان دارویی ارزان قیمت هستند که به صورت قانونی و به شکل قرص به فروش می‌رسند. این نشاط‌ آورها به صورت خوراکی، استنشاقی و دخانی مصرف و باعث سرخوشی و افزایش سطح هوشیاری می‌شوند. این داروها با عنوان طبیعی به فروش می‌رسند و ترکیبات اصلی آنها «افدرا» است. استفاده از این ماده گیاهی در مکمل‌های رژیمی در آمریکا ممنوع شده است. احتمال اوردوز شدن با این دارو بسیار بالاست زیرا میزان دوز موثر آن در افراد مختلف بسیار متغیر است. عوارض جانبی این دارو بسیار جدی و شامل مواردی نظیر اسپاسم عضلانی، افزایش فشارخون، حملات عصبی، حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ می‌شود.

– سایر گیاهان دارویی: انواع دیگر گیاهان دارویی به دلیل داشتن خواص محرک، توهم‌زایی و سرخوشی مورد سوءمصرف قرار می‌گیرند. علاوه بر این، قانونی بودن فروش آنها و اینکه بسیاری از داروهای گیاهی در آزمایش ادرار قابل تشخیص نیستند، سوءمصرف این داروها را افزایش داده است. مصرف‌کنندگان این داروها عوارضی نظیر افسردگی شدید، از دست دادن کنترل بدن، روان‌پریشی شدید و رفتارهای خشن و تهاجمی را تجربه می‌کنند. این افراد همچنین در معرض خطر افزایش تصادفات و جراحت‌هایی که به دلیل اختلال فعالیت مغز رخ می‌دهند، هستند. یکی از دشواری‌های اصلی در جلوگیری از مصرف داروهای بدون نسخه توسط نوجوانان و جوانان این است که بسیاری از آنها با خطرات این داروها آشنایی ندارند. خطرات مربوط به مصرف این داروها برخلاف موادمخدری نظیر کوکائین و هروئین این است که به خطرات مصرف داروهای OTC کمتر توجه می‌شود. آمارها نشان می‌دهد جوانان و نوجوانانی که در خانه با خطرات مصرف داروهای OTC آشنا می‌شوند بیش از ۵۰ درصد کمتر در معرض سوءمصرف دارو و موادمخدر هستند.

توصیه‌های ایمنی در مورد مصرف داروهای غیرنسخه‌ای

– داروهای مسکن OTC در صورت مصرف دوز بالا، فرد را دچار مقاومت داروی کرده و فرد مجبور است هر بار پس از مدتی دوز مصرفی را افزایش دهد. هرچه دوز مصرفی بالاتر رود، احتمال افزایش خطرات نارسایی کبد و کلیه نیز بیشتر می‌شود.

– مصرف همزمان داروهای OTC با مشروبات الکلی بسیار خطرناک و مرگبار است. به عنوان مثال مصرف همزمان استامینوفن با مشروبات الکلی سبب نارسایی جدی کبد می‌شود.

– به پزشک خود اطلاع دهید که از چه نوع داروهای غیرنسخه‌ای مصرف می‌کنید چراکه بسیاری از این داروها با داروهای تجویزی تداخل پیدا می‌کنند و عوارض جدی دارند.

– اگرچه مکمل‌ها و داروهای گیاهی OTC محسوب نمی‌شوند اما مراقب باشید زیرا این داروها ممکن است با داروهای OTC تداخل پیدا کنند. قبل از مصرف هر نوع مکمل گیاهی به پزشک و معرفی‌کننده مکمل‌ها اطلاع دهید که از چه نوع داروی OTC استفاده می‌کنید.

تاثیر داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی در جلوگیری از بازگشت سرطان

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

پزشکان بر این باورند مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) در زنان چاق مبتلا به بیماری سرطان سینه، روند درمان را در آنان امکان‌پذیرتر می‌سازد.

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گفته محققان، آسپرین و داروهای دیگری که بروز التهاب را کاهش می‌دهند می‌توانند در درمان برخی انواع سرطان سینه در زنان مبتلا به اضافه وزن موثر باشد.

«لیندا دی‌ گرافنرید» از دانشگاه تگزاس و محقق ارشد این مطالعه گفت: مواردی از سرطان سینه که از اختلالات هورمونی ناشی می‌شوند کمتر احتمال دارد در زنان چاق مصرف‌کننده داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مجدد ظاهر شود.

محققان این مطالعه همچنین هشدار دادند یافته‌های آنان تاثیر داروهای NSAID را در جلوگیری قطعی از بروز سرطان تایید نمی‌کند. همچنین در این مرحله نمی‌توان زنان را به مصرف این داروها توصیه کرد.

«لیندا دی‌ گرافنرید» و همکاران دیگرش در ژورنال تحقیقات سرطان اینطور بیان کردند: براساس بررسی‌های پیشین پیامد سرطان سینه در زنان چاق نسبت به زنانی با وزن مناسب وخیم‌تر است.

در این بررسی جدید اطلاعات مرتبط با ۴۴۰ زن مبتلا به سرطان سینه که براثر اختلال‌های هورمونی در سال‌های ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۱ به این بیماری مبتلا شده بودند، مورد تحلیل قرار گرفت. همچنین بیشتر این افراد چاق بوده یا به اضافه وزن مبتلا بودند.

محققان آمریکایی مشاهده کردند در زنانی که از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مصرف کرده بودند احتمال بازگشت سرطان ۶ درصد بوده است، در حالی که این رقم در زنانی که از این داروها استفاده نکرده بودند به ۱۲ درصد رسیده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی شامل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن می‌شود که بروز التهاب در بدن را پایین می‌آورند.

دارویی ساده برای جلوگیری از برگشت سرطان سینه

مرداد ۲۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

مطالعات اخیر محققان دانشگاه تگزاس آمریکا نشان می دهد که استفاده از داروهای ضد التهابی از عود مجدد سرطان سینه در زنان چاق جلوگیری می کند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایرنا، احتمال عود سرطان سینه در زنانی که اضافه وزن دارند بسیار بیشتر است ولی مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروییدی (NSAIDs) مانند آسپیرین یا ایبوبروفن احتمال عود مجدد سرطان را کاهش می دهد.

در این گزارش آمده است که زنانی که هورمون درمانی می کنند نیز بیشتر از سایرین در معرض بروز سرطان سینه هستند و استفاده از داروهای ضد التهابی با تجویز پزشک می تواند موثر باشد. سرطان سینه شایع ترین بیماری در زنان است. بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، ۱۲ درصد زنان به این عارضه مبتلا هستند.

در این گزارش آمده است که از آغاز سال جاری میلادی تا کنون، حدود ۲۳۲ هزار نفر در آمریکا به سرطان سینه مبتلا شده اند که ۴۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. سابقه خانوادگی، قرارگرفتن در معرض اشعه، داشتن سطح بالای استروژن، شیوه نادرست زندگی، مصرف سیگار و الکل و استرس مهمترین عوامل بروز این بیماری هستند.

سرطان سینه در زنانی که در شهر زندگی می کنند، نسبت به زنان روستایی بسیار شایع تر است. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Cancer Research منتشر شده است.

تاثیر داروهای ضد افسردگی بر عشق

مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

یک بررسی جدید نشان می ‌دهد که داروهای ضد افسردگی می‌ توانند باعث تغییرات قابل‌ توجهی در شخصیت افراد شوند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، یک مطالعه جدید نشان می دهد مصرف دارو های ضد افسردگی می تواند بر احساسات و عشق و دلبستگی تاثیر داشته باشد.پژوهشگران دریافته اند مصرف دارو های ضد افسردگی از نوع مهار کننده های باز با جذب سوتونین که عمدتا از طریق سیستم ناقل های عصبی سروتونینی در مغز عمل می کنند بر احساسات عشقی مردان بیشتر از زنان اثر می گذارد.

بررسی ها نشان می دهند، مصرف داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای که اثر کمتری بر سیستم سروتونینی مغز دارند بر احساسات عشقی زنان بیشتر از مزدان تاثیر می گذارد.سرپرست این پژوهش می گوید داروهای گوناگونی برای درمان افسردگی وجود دارد و پزشک می تواند نوع دارو را تغییر دهد زیرا دوز بالای این دارو ها باعث می شود تا افراد احساسات و عواطف خود را به راحتی نتوانند به شریک زندگی شان بیان کنند و کمتر علافه مند هستند عشق به همسرشان برای همیشه باقی بماند.

این پژوهشگران یادآورشدند این یافته‌ ها شواهدی بر ضد تصور رایج ارائه می ‌دهد که تغییرات شخصیتی در حین درمان با SSRI تنها یک نتیجه ثانوی تخفیف علائم افسردگی است. توضیحات جایگزین متعددی می‌ توان در این مورد مطرح کرد.

با این قرص ها چاقی مغلوب می شود

مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

گاهی رژیم های سخت و نادرستی برای کاهش وزن گرفته می شود که نه تنها تاثیر مفیدی بر روی بدن ندارد بلکه می تواند به آن آسیب بزنند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، خوردن قرص های لاغری که امروزه در انواع مختلف به فروش می رسند طرفداران بسیار زیادی دارند و بعضی از آن ها عوارض زیادی به همراه دارند.
کارنتین دارویی است که در متابولیسم اسید چرب در کبد نقش دارد و برای تولید انرژی کاربرد زیادی دارد و افرادی که به طور مادرزادی نارسایی کلیه دارند و دیالیز می شوند باید زیر نظر پزشک این قرص را مصرف کنند.

گفتنی است؛ امروزه افراد چاق برای لاغری این دارو را مصرف می کنند اگر چه این دارو به دلیل آنکه یک ماده محلول در آب است عوارض چندانی ندارد اما اگر به صورت غیر عادی مصرف شود می تواند باعث تداخل در بدن شود.

اگرچه کارنیتین به طور طبیعی در بدن ساخته می شود اما در بعضی از خوراکی ها نیز وجود دارد.گوشت قرمز، ماهی، مارچوبه، بوقلمون، تخم مرغ، بادام، پسته و فندق و لبنیات کم چرب جزو مواد غذایی هستند که در لاغری نقش دارند.

نه دارویی که نباید خودسرانه به فرزندتان بدهید

مرداد ۲۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

والدین نباید بدون داشتن نسخه داروهای ضدسرفه یا سرماخوردگی را به شیرخوار یا نوپای خود بدهند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، بعضی‌ها تصور می‌کنند داروخانه‌ها سوپرمارکت است و پزشک معالج هم یک واسطه نه‌چندان موردنیاز است که تنها هزینه ویزیت را می‌گیرد اما این باور صحیح نیست. در بازار داروی کشور ما، داروهای بسیاری بدون نسخه به فروش می‌رسند اما نباید فراموش کنید دارو ماده‌ای شیمیایی است که در بدن واکنش‌های شیمیایی مهمی به وجود می‌آورد.

اطلاعات شما از داروها تنها در حد اینکه آشناهایتان قبلا چطور آن را مصرف کرده‌اند، خلاصه شده و از تاثیرات آن ماده شیمیایی بر اعضای مختلف بدن بی‌خبرید. والدین معمولا به شیرخواران و نوپایان که قشر آسیب‌پذیری محسوب می‌شوند و نمی‌توانند به درستی علایم خود را توصیف کنند سرخود داروهایی می‌دهند که اصلا کار صحیحی نیست چرا که عوارض داروهای شیمیایی و حتی داروهای گیاهی در کودکان شدیدتر و شایع‌تر است.

در ادامه چند مورد از مهم‌ترین این داروها را برایتان فهرست کرده‌ایم.

۱٫آسپیرین: هیچ‌وقت سرخود به فرزندتان آسپیرین بچه یا هر داروی دیگری که حاوی آسپیرین است ندهید مگر آنکه پزشک معالج او، تجویز کرده باشد. آسپیرین کودک را در معرض نشانگان رِی -یک بیماری نادر اما مهلک- قرار می‌دهد. تصور نکنید داروهای مخصوص کودکی که در داروخانه‌ها بدون نیاز به نسخه پزشک تجویز می‌شوند آسپیرین ندارند. قبل از دادن هر دارویی به فرزندتان، باید حتما بروشور دارو را مطالعه کنید تا از ترکیب‌های تشکیل‌دهنده آن مطلع شوید. در مورد برخی داروها، آسپیرین با نام شیمیایی «سالیسیلات» یا «اسیدسالسیلیک» نشان داده می‌شود. اگر با خواندن بروشور دارو از وجود داشتن یا نداشتن آسپیرین در دارو مطمئن نمی‌‌شوید، می‌توانید از پزشک معالج یا داروساز حاضر در داروخانه سوال بپرسید. برای درمان تب و سایر ناراحتی‌های فرزندتان، بهتر است در مورد استفاده از داروی ایبوپروفن یا استامینوفن با متخصص اطفال مشورت کنید. یادتان باشد هیچ‌گاه به کودک زیر ۶ ماه ایبوپروفن ندهید.

۲٫داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی بدون نیاز به نسخه: والدین نباید بدون داشتن نسخه داروهای ضدسرفه یا سرماخوردگی را به شیرخوار یا نوپای خود بدهند زیرا تحقیقات دانشمندان ثابت کرده این داروها هیچ تاثیری در بهبود علایم سرفه و سرماخوردگی نوزادان و شیرخواران ندارد و ممکن است خطرناک هم باشد خصوصا اگر مقدار و مورد مصرف این داروها اشتباه باشد. علاوه بر عوارضی چون سرگیجه، خواب‌آلودگی، ناراحتی معده، کهیر و حساسیت پوستی، ممکن است کودک در اثر مصرف این داروها دچار تپش قلب شدید، تشنج یا مرگ شود.

۳٫داروهای ضد تهوع: به هیچ‌وجه به فرزند خود داروهای ضدتهوعی که در خانه دارید یا از داروخانه گرفته‌اید را ندهید مگر آنکه پزشک متخصص کودکتان آن را تجویز کرده باشد. در بیشتر بچه‌ها، حالت تهوع و استفراغ گذراست و نیازی به دارو خوردن نیست اما اگر فرزندتان زیاد استفراغ می‌کند و بدنش کم‌آب شده، او را به متخصص اطفال نشان دهید.

۴٫داروهای بزرگسالان: بعضی از والدین تصور می‌کنند داروهای بزرگسالان و کودکان از لحاظ ترکیب شیمیایی کاملا مشابه‌اند و فقط میزان مصرف آنها به سن افراد بستگی دارد. چنین افرادی به تجویز خودشان، داروی بزرگسالان را به مقدار کمتر به فرزندشان می‌دهند و انتظار دارند با این کار فرزندشان بهبود یابد. این تصور را دور بریزید. باید بدانید که دوز مصرف هر دارو به سن و وزن فرد بستگی دارد از طرفی میزان ماده موثر هر دارو در نوع بزرگسالان، کاملا از نوع کودکان متفاوت است حتی غلظت قطره‌های نوپایان هم با نوزادان متفاوت است و مصرف دلخواه دوز هر دارو عوارضی جدی‌ای دربردارد.

۵٫دارویی که برای بیمار یا بیماری دیگری تجویز شده است: داروهایی که برای هر بیمار دیگری- حتی کودکی همسن فرزندتان یا خواهر و برادر او- و همچنین داروهایی که متخصص برای درمان بیماری دیگری تجویز کرده را نباید برای وضعیت فعلی فرزندتان مصرف کنید زیرا عوارض نامطلوبی را به بار می‌آورند.

۶٫داروهای تاریخ‌گذشته: به محض گذشتن تاریخ هر نوع دارویی، آن را به مراکز جمع‌آوری دارو تحویل دهید. اگر هم تاریخ انقضای دارو هنوز نرسیده اما رنگ، شکل (مثلا پودر شده) یا بوی دارو تغییر کرده نباید دیگر آن را مصرف کنید. داروها را به سیستم فاضلاب وارد نکنید زیرا باعث آلودگی منابع آب آشامیدنی می‌شوند.

۷٫استامینوفن یا ایبوپروفن اضافه: در ترکیب برخی از داروها، مقداری استامینوفن هم گنجانده شده تا تب و درد کودک زودتر برطرف شود بنابراین به هیچ‌وجه سرخود علاوه بر دارویی که پزشک تجویز کرده به فرزندتان استامینوفن یا ایبوپروفن ندهید.

۸٫داروهای جویدنی: داروهای جویدنی یا هر دارویی که به شکل قرص عرضه می‌شود، خطر خفگی را برای فرزند شما به همراه دارد بنابراین قبل از دادن هر نوع قرصی به شیرخوار یا نوپای خود از پزشک متخصص اطفال یا داروساز بپرسید که آیا خرد کردن قرص و آمیختن آن با غذای جامد یا نوشیدنی اشکال دارد یا نه؟ اگر مخلوط کردن قرص با غذا عیبی نداشت، مطمئن باشید فرزندتان تمام آن مقدار غذایی که دارو با آن مخلوط شده را بخورد تا دوز کافی هر نوبت را دریافت کند.

۹٫شربت اِپیکا (عرق الذَهَب): شربت اپیکا، تهوع‌آور است و در گذشته برای از بین بردن مسمومیت استفاده می‌شد اما امروزه متخصصان برای مقابله با مسمومیت، استفراغ عمدی را نمی‌پذیرند و در مورد این دارو هم می‌گویند که عوارض آن بیشتر از فوایدش است.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

آسپرین نجات بخش یا مرگ آور

مرداد ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

پژوهشگران مرکز پیشگیری سرطان در دانشگاه کوئین مری لندن گفته‌اند که بررسی تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته نشان می‌دهد مصرف یک قرص ۷۵ میلیگرمی آسپرین در روز توسط افراد پنجاه سال و بالاتر احتمال ابتلای آنان به سرطان روده و معده را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران ، مصرف دوز کم آسپرین باعث کاهش خطر ابتلا به انواعی از سرطان می‌شود.

محققان افزودند مصرف دوز پائین آسپرین باعث کاهش خطر مرگ در اثر ایست قلبی و ابتلای به انواعی از سرطان می‌شود.

پژوهشگران مرکز پیشگیری سرطان در دانشگاه کوئین مری لندن گفته‌اند که بررسی تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته نشان می‌دهد مصرف یک قرص ۷۵ میلیگرمی آسپرین در روز توسط افراد پنجاه سال و بالاتر احتمال ابتلای آنان به سرطان روده و معده را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.
به گفته پزشکان اگر تمام افراد بالای پنجاه سال در بریتانیا به مدت ده سال از این دارو استفاده کنند طی دو دهه، از یکصدو بیست و دو هزار مرگ در اثر این بیماری‌ها جلوگیری می‌شود زیرا حتی پس از توقف استفاده از آن هم فواید این دارو همچنان باقی می‌ماند.

گروه تحقیقات کوئین مری به سرپرستی پرفسور جک کوزیک توصیه کرده است که افراد بین سنین پنجاه تا شصت و چهار سال مصرف روزانه دوز پائین آسپرین را مورد توجه جدی قرار دهند.

مهمترین اقدامی که در حال حاضر می‌توان برای کاهش خطر ابتلای به سرطان انجام داد، پس از ترک سیگار و کاهش وزن در افراد چاق، خوردن آسپرین است.

در عین حال، برای برخورداری از فواید این روش پیشگیری از سرطان، لازم است افراد میانسال دست کم برای پنج سال هر روز یک عدد آسپرین دوز پائین مصرف کنند و ده سال استفاده از این روش فواید بیشتری دارد.

آسپرین در ابتدا از پوست ساقه درخت بید تولید شد و حدود یک قرن است که به عنوان داروی مسکن درد و برای کاهش تب و درمان التهاب کاربرد داشته است و بعدها، اثر مثبت آن در کاهش خطر ایست قلبی هم اثبات شد.

پرفسور کوزیک با تاکید بر اینکه فواید استفاده از آسپرین در دوز پائین از خطرات آن بیشتر است، نتیجه گرفته است که مصرف دوز ۷۵ میلیگرمی به مدت ده سال می‌تواند خطر ابتلای به سرطان روده را ۳۵ درصد و خطر مرگ در نتیجه ابتلای به این بیماری را ۴۰ درصد کاهش دهد. در مورد سرطان معده، این روش به کاهش ۳۰ درصد در ابتلا و کاهش بین ۳۵ تا ۵۰ درصد در مرگ در نتیجه این بیماری منجر می‌شود.

در مقابل، استفاده ده ساله از آسپرین در افراد بالای ۶۰ سال باعث افزایش بین ۲.۲ تا ۳.۶ درصد در احتمال خونریزی معده می‌شود و حدود ۵ درصد از کسانی که به این عارضه دچار می‌شوند، جان خود را در نتیجه آن از دست می دهند.

به گفته پرفسور کوزیک، خطر خونریزی معده در مبتلایان به باکتری هلیکوباکتر پیلوری، که از عوامل ابتلای به زخم معده است، بیشتر است و در نتیجه، کسانی که در صدد آغاز استفاده از آسپرین هستند باید با پزشک خود مشورت کنند.

 

خطر دیگر استفاده از آسپرین، سکته مغزی است. در حال حاضر، گاه از آسپرین به عنوان داروی رقیق کننده خون به منظور کاهش خطر لخته شدن خون و ایست قلبی استفاده می‌شود اما این دارو می‌تواند باعث تشدید خطر سکته و خونریزی مغزی شود.

در مورد نتیجه استفاده از آسپرین در جلوگیری از حمله قلبی، گروه تحقیقاتی کوئین مری نتیجه گرفته است که استفاده از این دارو به مدت ده سال باعث می‌شود خطر ابتلای به این عارضه ۱۸ درصد و خطر مرگ در نتیجه آن ۵ درصد کاهش یابد.

در پی انتشار گزارش گروه تحقیقاتی کوئین مری، سازمان خیریه بریتانیایی “تحقیقات سرطان” از مردم خواسته است قبل از روی آوردن به استفاده از آسپرین، از پزشک خود نظرخواهی کنند. این توصیه به خصوص برای مصرف‌کنندگان داروهای دیگر مهم است زیرا باید از عدم تداخل آنها با آسپرین اطمینان حاصل شود.

ساخت داروی ضد پیری مغز با گیاهان آفریقایی

مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

پژوهش های محققان موسسه مطالعات زیست شناسی سالک آمریکا نشان می دهد که ترکیبات موجود در یک گیاه آفریقایی داری خواص ضد پیری مغز است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این گیاه cata-manginga نام دارد و سال هاست که در آفریقا از برگ و پوست میوه آن برای کاهش التهاب و علایم اختلالات عصبی استفاده می شود.

تحقیقات نشان می دهد که برگ این گیاه دارای ترکیباتی است که از تغییر مسیرهای مولکولی مرتبط با آلزایمر، پارکینسون و سکته مغزی جلوگیری می کند.

ادامه تحقیقات نشان می دهد که این گیاه از پیری مغز و کاهش حافظه نیز جلوگیری می کند.

محققان موسسه سالک در حال ترکیب این گیاه با چهار گیاه دیگر برای تولید داروی ضد آلزایمر هستند.

این گیاهان به صورت خودرو در جنگل های آفریقا رشد می کند.

ساخت داروی ترمیم زخم از عصاره بدن کرم خاکی در دانشگاه شهرکرد

مرداد ۱۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه شهرکرد موفق به ساخت یک ترکیب دارویی از عصاره بدن کرم خاکی شد که زخم های معمولی و زخم های دیابتی با این دارو ترمیم می شود.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه شهرکرد،ˈ مهران عربیˈ عضو هیأت علمی گروه زیست شناسی دانشگاه شهرکرد موفق به ساخت این دارو شده است.

این پژوهشگر دانشگاه شهرکرد نیز در خصوص این دارو گفت:با استفاده از عصاره بدن کرم خاکی ترکیب دارویی ساخته شده است که در ترمیم زخم ها کاربرد دارد.

وی با بیان اینکه ترمیم و درمان زخم های سطحی فرآیندی زمانبر و وابسته به عواملی نظیر سن بیمار، سلامت عمومی، تغذیه و نحوه درمان است، افزود:این ترکیب دارویی با بهبود فرآیندهای سلولی و مولکولی پوست در مواقع قطع اتصال بین سلولی و ایجاد زخم، درمان آن را سرعت می بخشد.

عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه شهرکرد با بیان تأثیر این دارو در درمان زخم های سطحی، گفت:امید است در آینده ای نزدیک با انجام بررسی های بیشتر و انجام مراحل کلینیکی و پزشکی، نتایج حاصل به انسان نیز تعمیم یافته و خدمت ارزنده ای به جوامع بشری و پزشکی ارائه شود.

عربی تصریح کرد: کم هزینه بودن فرایند استخراج و اثربخشی مطلوب در درمان زخم های معمولی و زخم های دیابتی از ویژگی های این دارو است.

کشف کرمی که پیر نمی شوید

تیر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

محققان آمریکایی کرمی کشف کرده اند که می تواند خود را در وضعیتی نگاه دارد که پیر نشود.

به گزارش ایرنا از ساینس، این کشف بارقه امیدی است برای ابداع دارویی که خاصیت ضد پیری برای انسان ها داشته باشد.

قرن ها مطالعه دانشمندان برای کشف منبع جوانی آنها را به کشف این کرم گرد کوچک سوق داد.

محققان دانشگاه دوک در آمریکا در مطالعه بر روی کرم سی.الگانس متوجه شدند که این کرم می تواند خود را در وضعیت گرسنگی قرار دهد و در این وضعیت از لحاظ سنی تغییری نکند.

به گفته محققان ، این کشف می تواند آنها را به ابداع داروهای جوانی برای انسان ها سوق دهد.

دیوید شروود استاد یار زیست شناسی در دانشگاه دوک که ریاست این تحقیق را بر عهده دارد، می گوید: استفاده از رژیم های غذایی که مواد غذایی کمی دارند مسیر مشابهی را در انسان ها ایجاد می کند و سلول های ما در یک وضعیت خفته نگاه می دارند.

محققان می خواهند از ویژگی های این کرم دارویی بسازند تا انسان ها بتوانند بدون درد و محدودیت های رژیم غذایی از فواید ضد پیری آن بهره ببرند.

محققان در این مطالعه متوجه شدند که دور کردن غذا از کرم سی. الگانس رشد و تکامل سلول های این کرم را متوقف می کند بطوریکه در حالی که این اورگانیسم همچنان به لولیدن و جستجوی غذا ادامه می دهد اما سلول ها و ارگان های آن در یک وضعیت خفته قرار می گیرند.

اما زمانی که این کرم در معرض مواد غذایی قرار می گیرد دوباره سلول های آن طبق برنامه رشد می کنند.

محققان متوجه شدند که این وضعیت باعث می شود که این کرم دو برابر حد عادی عمر کند.

این مطالعه که در مجله PLOS Genetics منتشر شده است نشان می دهد که کرم های سی. الگانس می توانند دست کم دو هفته غذا نخورند و زمانی که غذا خوردن را از سر می گیرند دوباره بطور عادی رشد کنند.

این محقق گفت: مطالعه آنها دارای مفاهیمی برای پیری و سرطان است.

یکی از بزرگترین اسرار در مورد سرطان کشف چگونگی گسترش اولیه سلول های سرطانی و خفته ماندن آنها برای چند سال قبل از بروز علائم آن است.

محققان حدس می زنند که روش موجود در این کرم ها که این سلول ها را خفته نگاه می دارند و دوباره آنها را فعال می کنند همان مسیری است که در گسترش سلول های سرطانی در انسان ها صورت می گیرد.

فروش داروی قاچاق در عطاریها/ شرایط توزیع ‘ترامادول’ و ‘متادون’ در داروخانه ها

خرداد ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو از برنامه ساماندهی و نظارت بر عطاری ها به منظور جلوگیری از فروش داروی قاچاق در این قبیل فروشگاهها خبر داد.

دکتر رسول دینار‌وند با عنوان این مطلب که نمی توان تخلف برخی داروخانه ها و عطاری ها را منکر شد، به خبرنگار مهر گفت: نظارت ما بر داروخانه ها و فروشگاههایی مثل عطاری ها، چندان قوی نیست و این موضوع را خودمان می دانیم.

وی در مورد فروش داروی “ترامادول” در داروخانه‌ها، با عنوان این مطلب که نمی‌توانیم برخی از داروهای مورد نیاز مردم را حذف کنیم، افزود: داروهایی مانند ترامادول که تحت کنترل هستند و دسترسی به آنها آسان نیست اگر داروخانه‌ای نسبت به فروش آنها تخلف کند، با آن برخورد می‌کنیم.

دیناروند ادامه داد: داروی ترامادول در داروخانه‌ها می بایست فقط با نسخه ارائه شود و در خصوص داروی “متادون” هم باید بگویم که این دارو در داروخانه‌ها نیست و فقط در برخی داروخانه‌ های بیمارستانی برای بیماران صعب‌العلاج به عنوان مسکن یا در کمپ های ترک اعتیاد استفاده می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با اظهارتاسف از فروش داروی قاچاق در برخی اماکن و مراکز مثل عطاری ها، گفت: برای عطاری ها در سال ۹۳ برنامه نظارت جدی‌ تر را داریم.

وی با تاکید بر اینکه قرار نیست از عطاری ها سلب مسئولیت کنیم، در عین حال افزود: وزارت بهداشت خیلی راحت می تواند با مطب، داروخانه و بیمارستان متخلف برخورد کند اما برای فروشگاهی مثل عطاری که مجوز آن را ما صادر نمی کنیم، برخورد کمی دشوار است.

اولین داروهای بوئیدنی دنیا رونمایی شدند

خرداد ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

پیشرفت های علم داروسازی به تازگی سبب توسعه و تولید نسل جدیدی از داروها شده است که با نسل های قبلی تفاوت های آشکار دارند.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، کارشناسان به تازگی نسل جدیدی از داروها را رونمایی کرده اند که به جای خوردن و یا تزریق به رگهای خونی از طریق تنفس جذب بدن می گردند و سبب درمان بیماری‌ها می شوند.

گفتنی است ، کارشناسان به ویژه امیدوار به استفاده از این نوع داروها برای درمان مشکلات و بیماری های مغزی مانند آلزایمر و سایر بیماری ها مانند اسکیزوفرنی هستند.

بررسی ها نشان می دهند، از جمله مزایای راه تنفسی بینی نزدیک بودن سلول های مغز به این عضو و اثر پذیری بیشتر در صورت استفاده از داروهای تنفسی است.

کارشناسان در تلاش برای تولید داروهای تنفسی مشابه دیگر برای درمان عوارضی مانند بیماری های آسمی، انواع آلرژی ها و شوک های غذایی با استفاده از این شیوه هستند.

کارشناسان اعتقاد دارند، این نسل جدید داروها به دلیل عدم دارا بودن عوارض جانبی داروهای مشابه مانند داروهای استروئیدی و یا انواع آنتی هیستامین ها می توانند مورد استقبال شدید پزشکان و بیماران قرار بگیرند.

سرم ضد مار و عقرب‌گزیدگی امسال در انستیتو پاستور تولید می‌شود

خرداد ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: به علت کمبود تولید سرم ضد مار و عقرب‌زدگی در مؤسسه سرم‌سازی رازی تا آخر امسال این سرم در انستیتو پاستور هم تولید می‌شود و از سال آینده برای صادرات این محصول هم آمادگی داریم.

مصطفی قانعی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: یکی از اقدامات جدید انستیتو پاستور ایران در سال جاری ورود به عرصه تولید سرم ضد مار و عقرب زدگی است که به علت کمبود تولید این محصول در سرم سازی رازی و نیاز کشور به بیش از تولیدات این موسسه از امسال در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت:‌ تا پایان سال سرم های ضد عقرب و مار گزیدگی انستیتو پاستور تولید می‌شود و برای توزیع در اختیار شبکه بهداشتی – درمانی سراسری قرار می‌گیرد.

رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: تولید این محصول در انستیتو پاستور با همکاری سرم سازی رازی کل نیاز کشور را در سال آینده بر طرف می‌کند و بعد از آن می‌توانیم از سال آینده این محصول را به کشورهای دیگر هم صادر کنیم.

وی ادامه داد: هیچ کدام از کشورهای منطقه ما تولید کننده سرم ضد عقرب و مارگزیدگی نیستند و از این نظر می توانیم بازار کشورهای اطراف را تأمین کنیم.

قانعی گفت:‌ فعلاً سرم های ضد عقرب و مارگزیدگی فقط در اختیار مراکز بهداشتی- درمانی شبکه سراسری وزارت بهداشت قرار می گیرد و وارد داروخانه ها نمی شود اما اگر بعداً این تصمیم گرفته شود که سرم ضد عقرب و مارگزیدگی وارد داروخانه نیز بشود، قطعاً مصرف داخلی این محصول بیشتر می شود.

پمبرولیزومب موثرترین داروی ضد سرطان پوست

خرداد ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

محققان می‌گویند این داروی جدید ضد سرطان یکی از مجراهای بیولوژیکی به اسم پی دی ۱ را می‌بندد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ داروی آزمایشی جدیدی که پمبرولیزومب نام گرفته در درمان سرطان پوست بسیار موثر عمل می‌کند.

محققان می‌گویند این داروی جدید ضد سرطان یکی از مجراهای بیولوژیکی به اسم پی دی ۱ را می‌بندد در حالی که سلول‌های سرطانی برای مخفی ماندن از سیستم ایمنی بدن از این مجرا استفاده می‌کنند.

پژوهشگران معتقدند بر طبق آزمایش‌ها ۶۹ درصد از حداقل یک سال پس از استفاده این دارو زنده مانده‌اند که تا پیش از این فقط شش ماه بود.

نتایج آزمایش داروی دیگری به اسم نیوولومب به همراه ایمونوتراپی حتی بهتر بوده به طوری که ۸۵ حداقل ۱سال و ۷۹ درصد حداقل ۲ سال زنده مانده‌اند.

دکتر دیوید چاو محقق سرطان گفت: شگفت انگیز است که دارویی در مراحل اولیه آزمایشش چنین نتایج قابل توجهی داشته است.

وی افزود: ایمونوتراپی بخش مهمی از درمان جدید سرطان شده که به معنی هدایت سیستم دفاعی بدن برای مبارزه با تومورهاست.

تاثیر مسکن‏ ها بر بارداری‏

متخصصین زنان معتقدند استفاده از آسپرین، ایبوپروفن و دیگر داروهای ضد درد در هفته ‏های اول حاملگی خطر سقط جنین را افزایش می‏دهد.

پزشکان متخصص رشته زنان و زایمان می گویند پس از بررسی سابقه پزشکی بیماران، رابطه میان سقط جنین پس از هفته ۲۸ و استفاده از این داروها در یک هفته قبل از سقط جنین ثابت شده است.

در زمان تشکیل جنین لایه درونی رحم پروستاگلاندین تولید می‏کند و ممانعت از این تولید، روند طبیعی ایجاد جنین را مختل می‏کند.

با این حال عده‏ای ۸۰ درصد افزایش سقط جنین بر مبنای تعداد کم زنان مورد آزمایش را جنجالی می‏دانند.

تأکید بر رابطه میان این داروها و سقط جنین نیاز به آزمونهای دیگری دارد در هر حال به زنان توصیه می‏شود در طول حاملگی از مصرف داروهای غیرضروری خودداری کنند.

یک متخصص زنان و زایمان در این خصوص می‏گوید: به طور کلی مصرف هر گونه دارو در طول دوران حاملگی با خطراتی از جمله سقط جنین همراه است و چنین داروهایی به هیچ عنوان تجویز نمی‏شود.

پرستاگلاندین‏ها، اسپرهای چربی هستند که تا حدودی آثار مشابه هورمون دارند و به طور مثال لخته شدن خون و انقباض عضلات را به عهده دارند که در زمان حاملگی تولید می‏شوند.

متفاوت‌ترین داروهای “شیمی درمانی” برای مقابله با سرطان

خرداد ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

نسل جدید داروهای شیمی درمانی در جهان قرار است که به طور مستقیم سلول‌های سرطانی بنیادی و اولیه را نابود نمایند.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، کار‌شناسان در یک تحقیق منحصر به فرد دریافته‌اند که اکثر سرطان‌ها، سلول‌های بنیادی وجود دارند که سبب سرطانی شدن سایر سلول‌ها می‌شوند و همین‌طور این سلول‌های مادر مانع از اثر کردن درمان‌های مقابله با شیمی درمانی مانند رادیو تراپی و شیمی درمانی می‌شوند.

گفتنی است، کار‌شناسان امیدوار هستند با ساخت داروهای جدید که مستقیماً بر روی سلول‌های بنیادی تاثیر بگذارد، بتوانند بیماری سرطان را درمان نمایند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، سلول‌های بنیادی مرگبار که سرطانی شده‌اند، می‌توانند تومور‌ها را زنده نگه دارند و مانع از کسب نتیجه مطلوب از شیمی درمانی شوند.

کار‌شناسان از این کشف به عنوان یک گام بسیار ارزشمند برای درمان بیماری سرطان یاد کرده‌اند که می‌تواند منجر به نجات زندگی انسان‌ها شود.

دانشمندان به ویژه امیدوار هستد با ساخت داروی جدید مخصوص مقابله با سلول‌های سرطانی بنیادی بتواند نوع خاصی از سرطان خون در مبتلایان را درمان نمایند.

برگه‌ی بعد »