کشف کرمی که پیر نمی شوید

تیر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

محققان آمریکایی کرمی کشف کرده اند که می تواند خود را در وضعیتی نگاه دارد که پیر نشود.

به گزارش ایرنا از ساینس، این کشف بارقه امیدی است برای ابداع دارویی که خاصیت ضد پیری برای انسان ها داشته باشد.

قرن ها مطالعه دانشمندان برای کشف منبع جوانی آنها را به کشف این کرم گرد کوچک سوق داد.

محققان دانشگاه دوک در آمریکا در مطالعه بر روی کرم سی.الگانس متوجه شدند که این کرم می تواند خود را در وضعیت گرسنگی قرار دهد و در این وضعیت از لحاظ سنی تغییری نکند.

به گفته محققان ، این کشف می تواند آنها را به ابداع داروهای جوانی برای انسان ها سوق دهد.

دیوید شروود استاد یار زیست شناسی در دانشگاه دوک که ریاست این تحقیق را بر عهده دارد، می گوید: استفاده از رژیم های غذایی که مواد غذایی کمی دارند مسیر مشابهی را در انسان ها ایجاد می کند و سلول های ما در یک وضعیت خفته نگاه می دارند.

محققان می خواهند از ویژگی های این کرم دارویی بسازند تا انسان ها بتوانند بدون درد و محدودیت های رژیم غذایی از فواید ضد پیری آن بهره ببرند.

محققان در این مطالعه متوجه شدند که دور کردن غذا از کرم سی. الگانس رشد و تکامل سلول های این کرم را متوقف می کند بطوریکه در حالی که این اورگانیسم همچنان به لولیدن و جستجوی غذا ادامه می دهد اما سلول ها و ارگان های آن در یک وضعیت خفته قرار می گیرند.

اما زمانی که این کرم در معرض مواد غذایی قرار می گیرد دوباره سلول های آن طبق برنامه رشد می کنند.

محققان متوجه شدند که این وضعیت باعث می شود که این کرم دو برابر حد عادی عمر کند.

این مطالعه که در مجله PLOS Genetics منتشر شده است نشان می دهد که کرم های سی. الگانس می توانند دست کم دو هفته غذا نخورند و زمانی که غذا خوردن را از سر می گیرند دوباره بطور عادی رشد کنند.

این محقق گفت: مطالعه آنها دارای مفاهیمی برای پیری و سرطان است.

یکی از بزرگترین اسرار در مورد سرطان کشف چگونگی گسترش اولیه سلول های سرطانی و خفته ماندن آنها برای چند سال قبل از بروز علائم آن است.

محققان حدس می زنند که روش موجود در این کرم ها که این سلول ها را خفته نگاه می دارند و دوباره آنها را فعال می کنند همان مسیری است که در گسترش سلول های سرطانی در انسان ها صورت می گیرد.

فروش داروی قاچاق در عطاریها/ شرایط توزیع ‘ترامادول’ و ‘متادون’ در داروخانه ها

خرداد ۳۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو از برنامه ساماندهی و نظارت بر عطاری ها به منظور جلوگیری از فروش داروی قاچاق در این قبیل فروشگاهها خبر داد.

دکتر رسول دینار‌وند با عنوان این مطلب که نمی توان تخلف برخی داروخانه ها و عطاری ها را منکر شد، به خبرنگار مهر گفت: نظارت ما بر داروخانه ها و فروشگاههایی مثل عطاری ها، چندان قوی نیست و این موضوع را خودمان می دانیم.

وی در مورد فروش داروی “ترامادول” در داروخانه‌ها، با عنوان این مطلب که نمی‌توانیم برخی از داروهای مورد نیاز مردم را حذف کنیم، افزود: داروهایی مانند ترامادول که تحت کنترل هستند و دسترسی به آنها آسان نیست اگر داروخانه‌ای نسبت به فروش آنها تخلف کند، با آن برخورد می‌کنیم.

دیناروند ادامه داد: داروی ترامادول در داروخانه‌ها می بایست فقط با نسخه ارائه شود و در خصوص داروی “متادون” هم باید بگویم که این دارو در داروخانه‌ها نیست و فقط در برخی داروخانه‌ های بیمارستانی برای بیماران صعب‌العلاج به عنوان مسکن یا در کمپ های ترک اعتیاد استفاده می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با اظهارتاسف از فروش داروی قاچاق در برخی اماکن و مراکز مثل عطاری ها، گفت: برای عطاری ها در سال ۹۳ برنامه نظارت جدی‌ تر را داریم.

وی با تاکید بر اینکه قرار نیست از عطاری ها سلب مسئولیت کنیم، در عین حال افزود: وزارت بهداشت خیلی راحت می تواند با مطب، داروخانه و بیمارستان متخلف برخورد کند اما برای فروشگاهی مثل عطاری که مجوز آن را ما صادر نمی کنیم، برخورد کمی دشوار است.

اولین داروهای بوئیدنی دنیا رونمایی شدند

خرداد ۲۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

پیشرفت های علم داروسازی به تازگی سبب توسعه و تولید نسل جدیدی از داروها شده است که با نسل های قبلی تفاوت های آشکار دارند.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، کارشناسان به تازگی نسل جدیدی از داروها را رونمایی کرده اند که به جای خوردن و یا تزریق به رگهای خونی از طریق تنفس جذب بدن می گردند و سبب درمان بیماری‌ها می شوند.

گفتنی است ، کارشناسان به ویژه امیدوار به استفاده از این نوع داروها برای درمان مشکلات و بیماری های مغزی مانند آلزایمر و سایر بیماری ها مانند اسکیزوفرنی هستند.

بررسی ها نشان می دهند، از جمله مزایای راه تنفسی بینی نزدیک بودن سلول های مغز به این عضو و اثر پذیری بیشتر در صورت استفاده از داروهای تنفسی است.

کارشناسان در تلاش برای تولید داروهای تنفسی مشابه دیگر برای درمان عوارضی مانند بیماری های آسمی، انواع آلرژی ها و شوک های غذایی با استفاده از این شیوه هستند.

کارشناسان اعتقاد دارند، این نسل جدید داروها به دلیل عدم دارا بودن عوارض جانبی داروهای مشابه مانند داروهای استروئیدی و یا انواع آنتی هیستامین ها می توانند مورد استقبال شدید پزشکان و بیماران قرار بگیرند.

سرم ضد مار و عقرب‌گزیدگی امسال در انستیتو پاستور تولید می‌شود

خرداد ۲۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: به علت کمبود تولید سرم ضد مار و عقرب‌زدگی در مؤسسه سرم‌سازی رازی تا آخر امسال این سرم در انستیتو پاستور هم تولید می‌شود و از سال آینده برای صادرات این محصول هم آمادگی داریم.

مصطفی قانعی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: یکی از اقدامات جدید انستیتو پاستور ایران در سال جاری ورود به عرصه تولید سرم ضد مار و عقرب زدگی است که به علت کمبود تولید این محصول در سرم سازی رازی و نیاز کشور به بیش از تولیدات این موسسه از امسال در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت:‌ تا پایان سال سرم های ضد عقرب و مار گزیدگی انستیتو پاستور تولید می‌شود و برای توزیع در اختیار شبکه بهداشتی – درمانی سراسری قرار می‌گیرد.

رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: تولید این محصول در انستیتو پاستور با همکاری سرم سازی رازی کل نیاز کشور را در سال آینده بر طرف می‌کند و بعد از آن می‌توانیم از سال آینده این محصول را به کشورهای دیگر هم صادر کنیم.

وی ادامه داد: هیچ کدام از کشورهای منطقه ما تولید کننده سرم ضد عقرب و مارگزیدگی نیستند و از این نظر می توانیم بازار کشورهای اطراف را تأمین کنیم.

قانعی گفت:‌ فعلاً سرم های ضد عقرب و مارگزیدگی فقط در اختیار مراکز بهداشتی- درمانی شبکه سراسری وزارت بهداشت قرار می گیرد و وارد داروخانه ها نمی شود اما اگر بعداً این تصمیم گرفته شود که سرم ضد عقرب و مارگزیدگی وارد داروخانه نیز بشود، قطعاً مصرف داخلی این محصول بیشتر می شود.

پمبرولیزومب موثرترین داروی ضد سرطان پوست

خرداد ۲۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

محققان می‌گویند این داروی جدید ضد سرطان یکی از مجراهای بیولوژیکی به اسم پی دی ۱ را می‌بندد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ داروی آزمایشی جدیدی که پمبرولیزومب نام گرفته در درمان سرطان پوست بسیار موثر عمل می‌کند.

محققان می‌گویند این داروی جدید ضد سرطان یکی از مجراهای بیولوژیکی به اسم پی دی ۱ را می‌بندد در حالی که سلول‌های سرطانی برای مخفی ماندن از سیستم ایمنی بدن از این مجرا استفاده می‌کنند.

پژوهشگران معتقدند بر طبق آزمایش‌ها ۶۹ درصد از حداقل یک سال پس از استفاده این دارو زنده مانده‌اند که تا پیش از این فقط شش ماه بود.

نتایج آزمایش داروی دیگری به اسم نیوولومب به همراه ایمونوتراپی حتی بهتر بوده به طوری که ۸۵ حداقل ۱سال و ۷۹ درصد حداقل ۲ سال زنده مانده‌اند.

دکتر دیوید چاو محقق سرطان گفت: شگفت انگیز است که دارویی در مراحل اولیه آزمایشش چنین نتایج قابل توجهی داشته است.

وی افزود: ایمونوتراپی بخش مهمی از درمان جدید سرطان شده که به معنی هدایت سیستم دفاعی بدن برای مبارزه با تومورهاست.

تاثیر مسکن‏ ها بر بارداری‏

متخصصین زنان معتقدند استفاده از آسپرین، ایبوپروفن و دیگر داروهای ضد درد در هفته ‏های اول حاملگی خطر سقط جنین را افزایش می‏دهد.

پزشکان متخصص رشته زنان و زایمان می گویند پس از بررسی سابقه پزشکی بیماران، رابطه میان سقط جنین پس از هفته ۲۸ و استفاده از این داروها در یک هفته قبل از سقط جنین ثابت شده است.

در زمان تشکیل جنین لایه درونی رحم پروستاگلاندین تولید می‏کند و ممانعت از این تولید، روند طبیعی ایجاد جنین را مختل می‏کند.

با این حال عده‏ای ۸۰ درصد افزایش سقط جنین بر مبنای تعداد کم زنان مورد آزمایش را جنجالی می‏دانند.

تأکید بر رابطه میان این داروها و سقط جنین نیاز به آزمونهای دیگری دارد در هر حال به زنان توصیه می‏شود در طول حاملگی از مصرف داروهای غیرضروری خودداری کنند.

یک متخصص زنان و زایمان در این خصوص می‏گوید: به طور کلی مصرف هر گونه دارو در طول دوران حاملگی با خطراتی از جمله سقط جنین همراه است و چنین داروهایی به هیچ عنوان تجویز نمی‏شود.

پرستاگلاندین‏ها، اسپرهای چربی هستند که تا حدودی آثار مشابه هورمون دارند و به طور مثال لخته شدن خون و انقباض عضلات را به عهده دارند که در زمان حاملگی تولید می‏شوند.

متفاوت‌ترین داروهای “شیمی درمانی” برای مقابله با سرطان

خرداد ۱۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

نسل جدید داروهای شیمی درمانی در جهان قرار است که به طور مستقیم سلول‌های سرطانی بنیادی و اولیه را نابود نمایند.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران، کار‌شناسان در یک تحقیق منحصر به فرد دریافته‌اند که اکثر سرطان‌ها، سلول‌های بنیادی وجود دارند که سبب سرطانی شدن سایر سلول‌ها می‌شوند و همین‌طور این سلول‌های مادر مانع از اثر کردن درمان‌های مقابله با شیمی درمانی مانند رادیو تراپی و شیمی درمانی می‌شوند.

گفتنی است، کار‌شناسان امیدوار هستند با ساخت داروهای جدید که مستقیماً بر روی سلول‌های بنیادی تاثیر بگذارد، بتوانند بیماری سرطان را درمان نمایند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، سلول‌های بنیادی مرگبار که سرطانی شده‌اند، می‌توانند تومور‌ها را زنده نگه دارند و مانع از کسب نتیجه مطلوب از شیمی درمانی شوند.

کار‌شناسان از این کشف به عنوان یک گام بسیار ارزشمند برای درمان بیماری سرطان یاد کرده‌اند که می‌تواند منجر به نجات زندگی انسان‌ها شود.

دانشمندان به ویژه امیدوار هستد با ساخت داروی جدید مخصوص مقابله با سلول‌های سرطانی بنیادی بتواند نوع خاصی از سرطان خون در مبتلایان را درمان نمایند.

درس خواندن به زور قرص/ریتالین معجزه شب امتحان نیست

خرداد ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

با نزدیک شدن به شبهای امتحان خوردن دارو برای برخی از دانشجوها و دانش آموزان تبدیل به یک میان بر برای کوتاهی در طول ترم شده غافل از اینکه این داروها بیش تر از سودی که دارند ضررهایشان گریبان‌گیر افراد نزدیک امتحانات می شود، تمام درساش روهم تلمبار شده و تمرکزی برای خواندنشون نداره… دنبال یه راه می گردد راهی که بتونه کوتاهی یک ترمشو جبران کنه ، دوستاش بهش گفتن قرص بخور…
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛این روزها به برخی بیمارستانها مخصوص بخش مسمومیت های بیمارستانی لقمان که سر بزنیم کم نیستند نوجوانها و جوانهایی که به خاطر مصرف قرص در شبهای امتحان سر از تخت بیمارستان در آوردند وارد بخش مسمومیت های بیمارستان لقمان که می شویم چهره غمگین پدر و مادرهایی را می بینیم که غصه ی دیدن تن رنجور عزیزش روی تخت بیمارستان اشک به چشمش هدیه کرده وارد اتاق که می شویم سه نفر سرم به دست روی تخت دراز کشیده اند چهره ی رنگ پریده و چشمان بی فروغ نتیجه مصرف قرص بدون تجویز پزشک است.

سلام که می کنم به من نگاه می کنند می پرسم چرا که اینجایید می گویند قرص خوردیم… چه قرصی؟؟؟ ریتالین…ریتالین قرصی که در شبهای امتحان نقل مجلس اکثر دانشجویان و دانش آموزان می شود…

میتل منیدلیت با نام تجاری ریتالین دارویی از خانواده آمفیتامین ها، همان ماده ای که قرصهای اکستازی و ماده مخدر شیشه از بدن ساخته می شود…

مریم دانش آموز سوم دبیرستانی است و یکی از نوجوانهایست که به خاطر مصرف قرص ریتالین راهی بیمارستان شده است می گوید وقتی به دوستانش گفته تمرکز برای درس خواندن ندارد گفتن ریتالین بخور چون معجزه می کند.

به اتاق های دیگر هم که سر بزنیم باز هم قربانیان قرص ریتالین را روی تخت بیمارستان می بینیم.

امیر دانشجوی سال سوم است و می گوید روزی ۴ تا قرص ریتالین می خورده اولش با ۱ قرص شروع شد و بعدش دیگه نتونستن ترکش کنم تا اینکه بدنم بهش واکنش نشون داده و تا پای مرگ رسیدم…

دکتر اکبرپور روانپزشک در مورد روند واکنش این دارو در مغز می گوید: این داروها یک ماده واسطه شیمیایی عصبی به اسم در پایین را در مغز بالا می برن که این واسطه عصبی به طور طبیعی در مغز وجود داره و باعث افزایش تمرکز و خیلی عملکرد دیگر مغز میشه اما گاهی روند طبعی مغز را به هم می ریزد.

ریتالین خط اول درمان بیماری پیش فعالیست و خوردنش برای بیماران پیش فعال ضرورتی نداره اما دانشجوها و دانش آموز که بی دلیل بدون اینکه عدم تمرکز در حد بیماری داشته باشند از این قرص استفاده می کنند خودشان را در معرض عوارض این دارو قرار می دهند.

تهوع، بی اشتهایی و به دنبالش کاهش وزن، کج خلقی و اضطراب آسیب زدن به قلب و کبد از جمله عوارض مصرف بی مورد ریتالینه تازه از اینها که بگذریم عارضه آن وابستگی است که ریسک اعتیاد در افراد سالم مصرف کننده این دارو بسیار بالاتر است.

اما نکته قابل توجه این است که وقتی از برخی مسموین در مورد تهیه این دارو سوال می کنیم علاوه بر دست فروشان و دلالان پای برخی داروخانه ها را نیز وسط می کشند.

دارویی که بدون تجویز پزشک نباید مصرف شود گاهی افراد این قرص را از جایی تهیه می کنند که دز شیشه و مواد مخدر آن به حدی بالا است که به دنبال فشار مغزی منجر به خونریزی مغزی و مرگ فرد می شود.

بهترین راه برای گرفتن یه نتیجه خوب در امتحانات برنامه ریزی درسته اما اگر به هر دلیلی این کار را نکردید خوردن قرص هم راه درستی نیست می تونید ورزش کنید، صبح ها زودتر از خواب بیدارشید، تغذیه هم تاثیر زیادی در یادگیری داره…

یادتون باشه هیچ چیز مهم تر از سلامتی نیست.

داروی ترکیبی جدید جایگزین داروی مبتلایان به سل می‌شود

خرداد ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

کارشناس بیماری سل دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: داروی ترکیبی جدید جایگزین داروهای مصرفی بیماران مبتلا به سل می‌شود.

نغمه هنرمند امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بوشهر اظهار کرد: با ورود داروهای ترکیبی، از این به بعد تعداد قرص‌های مصرفی دارو برای بیماران مبتلا به سل به صورت چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مصرف دارو در بیماران مبتلا به سل بین ۹ تا ۱۵ عدد در روز است که با ورود این داروی جدید، به دو تا پنج عدد کاهش پیدا می‌کند.

این کارشناس دانشگاه علوم پزشکی درباره مزایای این دارو اضافه کرد: سهولت محاسبه خرید و ذخیره دارو، تعداد قرص کمتر برای بیماران، افزایش کمپلیانس بیمار، کاهش خطر ایجاد سل مقاوم به دارو و جلوگیری از درمان تک دارویی از مزایای استفاده از این داروی ترکیبی جدید است.

هنرمند اظهار کرد: نحوه تجویز این دارو مشابه داروهای پیشین است که تشخیص و درمان سل، رایگان و در نزدیکترین واحد بهداشتی درمانی محل سکونت بیمار انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تمامی خدمات تشخیصی، بستری و درمانی برای افراد مشکوک به سل مقاوم به درمان رایگان است و در مرکز ارجاع منطقه‌ای (دانشگاه علوم پزشکی شیراز) قابل انجام است.

بی‌خاصیت‌ترین داروهای گران قیمت دنیا

خرداد ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

پزشکان پوست و مو در کنار تجویز داروهایشان مولتی ویتامین‌ها را نیز برای داشتن پوستی سالم و شاداب تجویز می‌کنند اما مطالعات اخیر محققان مصرف مولتی ویتامین‌ها را غیرضروری می‌داند.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛ بدن انسان‌ها به راحتی می‌تواند با مصرف چند میوه و تعدادی سبزی تمام ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز را به دست آورد و عوارض مصرف خودسرانه و زیاد این محصولات دارویی عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، اگرچه ویتامین‌ها بخشی مهم از سلامتی محسوب می‌شوند اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که مصرف مولتی ویتامین‌ها از تاثیر جذب داروهای دیگر در بدن می‌کاهد و پزشکان به افرادی که تحت داروهای پوستی(آرایشی، کرم، لوسیون و…) قرار دارند توصیه می‌کنند تا مصرف مولتی ویتامین‌ها را کنار بگذارند و از عوارض آن‌ها برای بدن غافل نشوند.

نتایج مطالعات نشان می‌دهند، وابستگی به مولتی ویتامین‌ها سبب بروز عادت‌های ناسالمی می‌شود که در نهایت ویتامین‌رسانی از طریق مواد طبیعی میوه‌ها و سبزیجات کم‌تر می‌شود و مردم به جای مصرف مولتی ویتامین‌ها تا سن ۵۰سالگی باید بیشترین استقبال را برای جذب ویتامین‌ها از طریق میوه‌ها و سبزیجات داشته باشند.

تداخل دارویی کشنده را بشناسید

خرداد ۱۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

داروهایی که با تلاش دانش پزشکی برای مقابله با بیماری‌ها تولید می‌شوند اگر بدون مشورت پزشک در ترکیب باهم مصرف شوند، گاهی به معجونی کشنده تبدیل خواهند شد.
به گزارش آفتاب به نقل از ایسنا، بسیاری از افراد به ویژه سالمندان که به دلیل ابتلا به ناراحتی‌ها و بیماری‌های مختلف به چندین پزشک مراجعه می‌کنند و ناچار به مصرف داروهای متعدد هستند اگر پیش از مصرف داروهای تجویزی با پزشک مشورت نکرده و در مصرف صحیح آنها اهمال کنند ممکن است جان خود را به طور جدی به خطر بیاندازند چراکه تداخل دارویی پیامدهای خطرناکی دارد و گاهی اوقات حتی می‌تواند جان بیمار را تهدید کند.
تداخل دارویی
دکتر «لئونارد پائولوزی»، کارشناس بیماری‌های واگیردار در این رابطه می‌گوید: بیماران باید از ترکیب‌های سمی احتمالی ناشی از مصرف همزمان برخی داروها آگاه باشند و پیش از مصرف همزمان چند دارو با پزشک مشورت کنند.

در این مقاله به معرفی چهار نمونه از کشنده‌ترین انواع تداخلات دارویی پرداخته شده که به شرح زیر است:

ترکیب داروهای افسردگی با مُسکن‌ها

برخی داروهای افسردگی میزان ترشح ماده شیمیایی شادی‌زا موسوم به سروتونین را در مغز افزایش می‌دهند. همزمان نیز برخی مُسکن‌ها تاثیری مشابه دارند و در نتیجه افزایش شدید این ترکیب شیمیایی در مغز موجب آشفتگی و تشویش، بالا رفتن دمای بدن و افزایش ضربان قلب و تنفس می‌شود.

ترکیب مُسکن‌ها با داروهای ضداضطراب

هر دوی این داروها به عنوان ترکیبات کُندکننده عملکردهای بدن عمل می‌کنند که در مواقع احساس درد یا در هنگام اضطراب موجب آرامش فرد می‌شوند اما این داروها از آنجا که می‌توانند ضربان قلب و تنفس را نیز به شدت پایین بیاورند مصرف همزمان آنها ممکن است عواقب مرگباری داشته باشد.

ترکیب داروهای کاهنده‌کلسترول با داروهای ضدقارچ

افرادی که سابقه ابتلا به عفونت مخمر را داشته‌اند با داروی «فلوکونازول» که نوعی داروی ضدقارچ است آشنا هستند. همچنین استاتین‌ها از داروهای کاهنده کلسترول و جزو پرمصرف‌ترین انواع داروهای تجویزی در جهان هستند که در صورت مصرف همزمان با داروهای ضدقارچ به ضعف شدید ماهیچه‌ای یا آسیب کلیوی منجر می‌شوند.

ترکیب سه‌گانه مُسکن‌ها با داروهای ضداضطراب و داروهای شل‌کننده عضلات

پزشکان می‌دانند ترکیب این سه دارو کشنده است اما این امکان وجود دارد که برخی بیماران به دلیل مراجعه به پزشک‌های مختلف و تجویز همزمان این داروها، آنها را به طور ناخواسته و تصادفی با هم مصرف کنند که در این صورت جان خود را به طور جدی به خطر می‌اندازند.

بنابراین، اطلاع‌رسانی صحیح و جامع به بیماران از طریق داروخانه‌ها، کلینیک‌ها و مطب پزشکان درباره خطرات احتمالی تداخل دارویی اقدامی ضروری برای پیشگیری از وقوع حوادث ناخواسته و پیامدهای مرگبار مصرف همزمان داروهایی است که قرار است ما را از عواقب ناخوشایند بیماری‌ها نجات دهند نه اینکه قاتل جانمان شوند!

استفاده نادرست از کورتون های موضعی باعث تشدید التهاب پوست می شود

خرداد ۱۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, داروسازی

استاد گروه داروسازی بالینی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:استفاده نادرست از کورتون های موضعی موجب نازک شدن پوست، تضعیف سیستم ایمنی و تشدید التهاب پوست می شود.

دکترˈمانیا رادفرˈ روز چهارشنبه در پنجمین همایش داروسازی بالینی ایران اظهار داشت:پوست به عنوان یکی از مهمترین اعضای بدن حدود ۵ درصد از وزن کل بدن را تشکیل می دهد.

وی افزود: استفاده نادرست از کورتون های موضعی درصورت ابتلا به عفونت باکتریایی یا قارچی باعث انتشار وسیع عفونت می شود.

رادفر ادامه داد:با توجه به اهمیت نقش فیزیولو‍ژیک پوست، بیماری های پوستی می توانند تهدید کننده سلامت جسمی و روانی باشند.

وی با اشاره به حساسیت های پوستی، گفت:شایع ترین این حساسیت ها اگزما است که علت آن ترکیبی از زمینه ژنتیکی و شرایط محیطی می باشد.

رادفر یاد آور شد:علائم پوستی اگزما در حالت حاد به شکل ضایعات قرمز و خارش به همراه پوسته ریزی است که گاهی اوقات در اثر دستکاری عفونی می شوند.

وی به روش های درمان ضایعات پوستی اشاره کرد و گفت:استفاده از مرطوب کننده های فاقد مواد حساسیت زا ،استفاده از کورتون های موضعی برای تسکین التهاب و خارش و آنتی هیستامین های موضعی یا خوراکی توصیه می شود.

استاد گروه داروسازی بالینی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:مصرف طولانی مدت آنتی هیستامین ها نیز از نظر ایجاد عوارضی مانند خواب آلودگی و مقاوم شدن ضایعات به یک نوع دارو را به همراه دارد که نیاز به افزایش دوز یا تعویض دارو است.

رادفر با بیان اینکه زخم ها از شایع ترین آسیب های پوستی به شمار می روند، گفت:زخم می تواند از یک بریدگی یا ساییدگی کوچک تا زخم های بزرگ و حتی تهدید کننده حیات مانند سوختگی ها ، زخم های افراد دیابتی و زخم های بستر را شامل شود.

وی یاد آور شد:از نظر علمی به از هم گسیختگی بافت پوست که علاوه بر ˈاپیدرمˈ، ˈدرمˈ را نیز درگیر کند ،ˈ اولسر ˈ گفته می شود که اگر این از هم گسیختگی فقط محدود به لایه ی سطحی پوست (اپیدرم ) باشد سائیدگی نام دارد.

وی افزود:زخم های کوچک معمولا بدون نیاز به کمک عامل خارجی ترمیم می شوند با این حال برای جلوگیری از تشکیل اسکار (گوشت اضافه ) پوست ممکن است نیاز به کمک داشته باشند. در زخم های بزرگ، فراهم آوردن شرایط مناسب برای ترمیم سریع و بدون عارضه یک نیاز اساسی است .

به گفته رادفر، عفونت ، درد ، محدودیت در فعالیت روزانه و اسکار می توانند از عوارض ترمیم باشند.

رادفر همچنین اظهار داشت :سوختگی باعث از بین رفتن لایه هایی از پوست می شوند و هرچه عمیقتر باشد درجه سوختگی نیز افزایش می یابد.

وی به روش های درمان کنونی سوختگی اشاره کرد و گفت : اساس درمان سوختگی بر آنتی بیوتیک تراپی و متدهای جراحی پلاستیک استوار است .

این مقاله در پنجمین همایش داروسازی بالینی ایران ارایه شد.

اسیدهای چرب امگا ۳

خرداد ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, داروسازی

” نیروی امگا۳″ عنوان کتابی است از دکتر میشل لرژریل دربارۀ اسیدهای چرب امگا۳؛ در این کتاب دکتر لرژریل تمام فواید اسیدهای چرب امگا۳ را بیان می کند و راه حل هایی برای افزایش میزان امگا۳ در برنامۀ غذایی روزانه مان ارائه می دهد. خواندن این کتاب به افرادی که می خواهند عمری طولانی همراه با صحت و سلامتی داشته باشند، توصیه می شود.  

فواید یک رژیم پر از امگا۳
دکتر میشل لرژریل ازمشهورترین پزشکان فرانسوی در جهان به شمار می آید، خصوصاً برای انتشار تحقیق معروفش موسوم به لیون؛ دراین مطالعه او اهمیت اسیدهای چرب در تغذیه برای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی را ثابت می کند. این رژیم سهم زیادی در شناخت ما از خواص فوق العاده و سلامت بخش رژیم های مدیترانه ای و کرتوا دارد، در این رژیم های فضای بسیار زیادی برای امگا ۳ در نظر گرفته شده است.

ضمناً این مطالعه نشان می دهد که این رژیم سرشار از امگا۳، بسیار خطر سکته های قلبی رانسبت به رژیم های کلاسیک مخصوص بیماران قلبی، که فاقد چربی بوده اند، کاهش می دهد. به دیگر سخن، محدود کردن چربی های حیوانی برای از بین بردن کامل خطر کافی نیست، بلکه باید در تغذیه از چربی های “خوب” نیز استفاده شود.

چربی های حیوانی به نفع امگا۶ و امگا۳ کاهش یافته اند، با این که امگا۶ و امگا۳ بافت گیاهی یکسانی دارند، اما آثار پزشکی شان متفاوت است. به عنوان مثال، امگا۶ تشدیدکنندۀ التهاب ها هستند در حالی که امگا۳ خاصیت ضدالتهابی دارد. و این همه چیز را تغییر می دهد!

ما با گذر از یک تغذیۀ سرشار از چربی های حیوانی به تغذیه ای پر از امگا۶ می رسیم. و این امر به واسطۀ مصرف روغن آفتابگردان که سرشار از امگا۶ است، پیش می آید.

زنده باد غذای خانگی!
اغلب اوقات، غذاهای صنعتی مناسب نیستند، باید به آشپزی سنتی بازگشت که اجازه انتخاب ترکیبات متنوع را می دهد. در اینجا آنچه برای رژیمی سرشار از امگا۳ نیاز است، به شما ارائه می کنیم:

_ برای آشپزی و دلپذیر کردن غذاها، از روغن کلزا(همان روغن کانولا) و یا جانشین آن، روغن زیتون استفاده کنید ( می توانید از روغنی که ترکیب ۵۰_۵۰ کلزا و زیتون است، استفاده کنید).
روغن کلزا، روغنی گیاهی و سرشار از امگا۳ است، و روغن زیتون هم از لحاظ دارا بودن آنتی اکسیدان ها و طعم خوبش بسیار ارزشمند است. روغن کلزا در برابر حرارت مقاوم است، در فرانسه این مطلب را می توانید روی اتیکت ها بخوانید، (آنچه که به طور مثال در سوئیس انجام نمی شود) و برای سرخ کردن کافی است که از حرارت دادن بیش از ۱۸۰ درجه سانتیگراد خودداری کنید، حرارت ۱۸۰ درجه همۀ روغن ها را خراب می کند. مطمئناً، حذف روغن ها و ماگارین آفتابگردان، ذرت، دانه ها، انگور و بادام زمینی ضروری است.

_ ماهی مهم ترین منبع امگا۳ زنجیره ای بلند است ( که با امگا۳ کلزا متفاوت است، البته امگا۳ کلزا نیز لازم است) بنابراین ماهی باید بیشتر خورده شود. ماهی های چرب غنی ترین منابع امگا۳ هستند و خوب است که در هفته ۲ تا ۳ بار مصرف شوند ( ماهی ماکرو، شاه ماهی، ساردین، ماهی آزاد، تن قرمز، سگ ماهی، قزل آلا، ماهی کولی و مارماهی). همه نوع ماهی، از جمله آزاد و پرورشی، خام، پخته، دودی و حتی کنسرو  هم ارزشمند و مفید است. البته کنسرو ماهی در صورتی خاصیت خود را دارد، که بدون چاشنی، یا با روغن زیتون و یا کلزا تهیه شده باشد.

_ تخم مرغ های حاوی امگا ۳ غنی تر از تخم مرغ های معمولی است، زیرا مرغ هایی که این تخم ها را می گذارند، با دانه های کتان با امگا۳ فراوان ، تغذیه می شوند.

فهرستی از فواید تحسین برانگیز امگا۳
این لیست تحسین برانگیز، که فواید امگا۳ را نام می برد، توسط دکتر لرژریل تهیه شده است:
_ حفاظت از قلب ( در مقابل سکتۀ قلبی، مرگ ناگهانی، مشکلات ضربان قلب)

_ حفاظت در برابر برخی سرطان ها (کلون، سینه و غیره)

_ سهم داشتن در مبارزه با بیماری های التهابی: التهاب مفاصل روماتیسمی، آسم، اُستِئوپورزیس، دیابت، چاقی مفرط ….

_ تأثیر مثبت بر عملکرد مغز و سیستم عصبی ( هوش نوزادان، افسردگی و پیشگیری از تباهی ماهیچه ها متأثر از افزایش سن)

تمام این دلایل باعث می شود که امگا۳ را از دست ندهید، حداقل به سلامتی اش!

امگا سه بخورید

امگا ۳ و امگا ۶ دردسته ی اسیدهای چرب غیر اشباع چند حلقه ای قرارمی‌گیرند. این اسیدهای چرب نقش مهمی در برخی عملکردهای بدن ما بازی می‌کنند.

اگر ما همان طور که ازاهمیت اسیدهای چرب می گوییم از امگا ۳ هم یاد می‌کنیم، به این علت است که این اسیدها به اسیدهای چرب ضروری معروف اند: بدن ما به آنها نیاز دارد، اما خودش نمی‌تواند آنها را بسازد. بنابراین، اهمیت تغذیه در این است که خوراکی ها تنها منبع وارد کردن امگا ۳ به بدن هستند.

خوردن امگا ۳ به هر شکل چه از طریق مصرف مواد خوراکی ( مغز گردو، روغن گردو، روغن کلزا، ماهی های چرب، سویا، شاهدانه و جوانه ی گندم) و چه به صورت قرص برای بدن بسیار مفید است که برای خانمها می تواند در زیبایی پوست بسیار موثر باشد و از چروک شدن زود هنگام پوست جلوگیری کند .

اگر از قرصهای امگا ۳ استفاده می کنید بهتر است بدانید که می توانید مثل تمام ماسکها هفته ای دو بار به فاصله ی ۳ روز همزمان با خوردن آن محتویات یک قرص را نیز به آرامی با حرکت دورانی به روی پوست خود به جز زیر چشم و اطراف لبها بمالید که دقیقا امگا ۳مثل یک کرم نرم کننده بر روی پوست شما عمل خواهد کرد و پس از مدتی جذب خواهد شد .

نکته ۱ : همانطور که گفته شد هیچگاه امگا ۳ را اطراف لبها نزنید.

نکته ۲ : ترجیحا آن را شب هنگام خواب بخورید و به پوست بزنید و صبح با صابون بشویید.

افزایش بیماری‌های مزمن با خوددرمانی ایرانی‌ها

درمان، زمانی معنی پیدا می‌کند که فردی، مریض شده، یا با مشکلات جسمی‌ مواجه شود. بیمار نیازمند پزشکی است که مشکلات جسمی‌ خود را با او در میان بگذارد و بتواند پس از طی مراحلی از بیماری به سلامتی برسد.

اما اگر درمان از شکل متعارف خود خارج شود، قطعا نامتعارف شده و مشکل‌ساز خواهد شد. بنابراین، نه تنها از بیماری به سلامتی نمی‌رسد بلکه می‌تواند از بیماری به مرگ رهنمون شود.

پروسه زندگی یک انسان از تولد شروع و به نونهالی، نوجوانی، بلوغ، جوانی و پیری و نهایتا مرگ ختم می‌شود. غیر از مرحله مرگ، بیماری در تمامی‌مراحل زندگی فرد وجود دارد. یعنی امکان دارد یک فرد یک سری بیماریها را در نونهالی، یک سری را در نوجوانی، یک سری را در جوانی و پیری تجربه کند. با این تفاسیر ما دائما با بیماری پنجه در پنجه در حال مبارزه هستیم و او را به پیکار می‌طلبیم.

اما چگونه باید با بیماری مبارزه کنیم؟

آیا بهترین استراتژی مواجه شدن با بیماری مراجعه به یک پزشک نیست؟ پس چرا عده‌ای خودسرانه عمل می‌کنند و با فرضهای من درآوردی و ارائه تزهای نامناسب پزشکی و غیر تخصصی جان خود و اطرافیان خود را به خطر می‌اندازند؟

خود درمانی می‌تواند به دلایل مالی باشد ، یعنی فرد برای اینکه هزینه ویزیت پزشک را پرداخت نکند روشهای خود را انجام داده و بیماری خود را به طریقی معالجه می‌کند.

مثلا فرد گردن درد دارد جدا از اینکه مکانیسم این بیماری چگونه است و چه راهکاری دارد و چگونه می‌توان با آن مبارزه کرد از خودش یک قرصی را معرفی و همان را مصرف می‌کند و این امر در کوتاه مدت فرد را دچار مشکلات اولیه و در بلند مدت فرد را دچار مشکلات جدی خواهد کرد.
برخی هم که کلا از یک درمان و یک استراتژی برای رفع مشکلات درمانی خود بهره می‌برند ، مثلا ژلوفن همه درد‌ها را علاج می‌کند یا قرص استامینوفن هر دردی را می‌اندازد. جدا از دلایل عامیانه که برای مصرف نکردن قرص‌های بیماریزا وجود دارد مطالبی نیز در مورد این دسته قرص‌ها یا آرام بخش‌ها یا مسکن‌ها آمده است که فردی که‌این دسته قرص‌ها را مصرف می‌کند نوعی اعتیاد پنهان به‌این قرص‌ها پیدا می‌کند .

یعنی ذهنش و سیستم فیزیولوژیکی وی (فرد مصرف کننده قرص‌های آرام بخش پرخطر) به‌این دسته قرص‌هایی که بعضا ویژگی‌های نیرومند اعتیاد آوری آن‌ها ثابت شده است و مضر هستند آورده شده است، عادت می‌کند. مثلا در درد همواره نکته مهمی‌وجود دارد و آن این است که هرگاه در قسمتی از بدن درد احساس شود یک گیرنده در آن بخش دچار آسیب شده است و هر چه درد بیشتر باشد نشان می‌دهد آن گیرنده آسیب جدی تری دیده است و لزوم مراجعه به پزشک ضروری تر و حادتر است.

برخی هم خود درمانی خود را روش مناسبتری از تجویز پزشک به آمپول می‌دانند (این به خاطر عدم اعتماد به پزشک یا فوبیای خاص فرد از برخی اعمال پزشکی مثل آمپول زدن است که خود یک ترس روانی است). و دائما ذهن آن‌ها مشغول است که مبادا به من آمپول تجویز کنند و من احساس درد بکنم و این موضوع باعث می‌شود فرد به خود تجویزی روی بیاورد.

خانم ن ۲۷ ساله می‌گوید : هر وقت سرم درد می‌گیرد ، یک قرص ایپوپروفن می‌خورم و دردم ساکت می‌شود ، واقعا این قرص عالی است و محشر . من فکر می‌کنم این قرص دوای تمام دردهاست و بسیار مفید است و احساس می‌کنم هر دردی داشته باشم این قرص آن را برطرف می‌کند.

از وی پرسیدیم که چرا پس از سر درد به پزشک مراجعه نمی‌کنید؟ پاسخ داد چه نیازی به پزشک است، مگر پولم زیادی کرده؟ اولا که دفترچه تامین اجتماعی ندارم ، شما پول ویزیت مرا می‌دهی که چنین توصیه می‌کنی؟ و بعد ادامه داد وقتی خودم می‌دانم که مشکلم چیست و دردم را خودم می‌دانم چرا پول ویزیت پزشک بدهم؟

از او پرسیدیم سراغ دفترچه تامین اجتماعی نرفتی؟ که پاسخ داد خیلی دوندگی کردم و آخر به هیچ نتیجه‌ای نرسیدم.

شهروند دیگری که خود را پیمان معرفی کرد و ۳۹ ساله گفت: من به هیچ عنوان برای خودم چیزی را تجویز نمی‌کنم .

متاسفانه یکی از عادات بدی که رایج شده‌این است که افراد برای خود نسخه می‌پیچند و جدیدا و اخیرا در این کار استاد شده اند و از این کار احساس غرور می‌کنند ، شاید برای بیماریهای پیش پا افتاده مثل سرماخوردگی انجام دادن این کار خیلی خطرناک نباشد ، و فرد با خوردن یک قرص سرماخوردگی بزرگسالان برای درد خود علاجی پیدا کند، اما برای بیماریهای پیشرفته و خطرناک با علائم مرموز که شما هیچ شناختی از آن ندارید کاری بسیار خطرناک و اشتباه محض است.

دو نکته پس از این دو مصاحبه به ذهن می‌رسد و آن اینکه اولا ذهنیت افراد باعث برطرف شدن بیماری می‌شود و نه صرف خود دارو. وقتی فردی خود درمانی را انجام می‌دهد ذهنش به کمک او می‌آید و نه قرص و این می‌شود که یک قرص خطرناک نقش یک پزشک معالج را ایفا می‌کند.

ثانیا اگر پروسه طولانی دریافت بیمه تامین اجتماعی برای افراد کوتاهتر شود و افراد بتوانند راحت تر دفترچه بگیرند خود درمانی تا حد زیادی کاهش می‌یابد (منهای افرادی که از پزشکان و دندانپزشکان واهمه شدید دارند).

پس با تغییر ذهنیت و معالجه از راه‌های متعارف می‌توان سلامتی هر چه بیشتر را در جامعه رواج داد.

ضمنا خود درمانی باید در سطح کلان بررسی شود یعنی از طریق معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی این موضوع بررسی و جنبه‌های نامناسب آن ریشه یابی شود و همچنین از طریق اجرایی می‌توان با سهولت در اخذ دفترچه بیمه و کنترل داروخانه جهت جلوگیری از دادن قرص‌های بدون نسخه از خود درمانی جلوگیری کرد

مصرف زیاد ویتامین های C و D سبب بروز نارسایی کلیه می شود

فوق تخصص کلیه گفت : مصرف زیاد و خودسرانه ویتامین های C و Dسبب بروز انواع نارسایی های کلیه در افراد می شود.

دکتر شهرزاد عصاره روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: ویتامین C یا قرص جوشان یکی از ویتامین هایی که به دلیل طعم خوشایند آن افراد آن را خریداری کرده و بدون توجه به عوارض ناشی از مصرف خودسرانه آن را مصرف می کنند. این درحالی است که مصرف زیاد این ویتامین می تواند منجر به نارسایی حاد کلیوی شود.

وی افزود: قرص های ویتامین C موجود در داروخانه ها ۵۰۰ میلی گرمی هستند اگر این قرص روزانه بیش از ۲ گرم یعنی معادل ۴ عدد مصرف شود، می تواند مسمومیت کلیوی ایجاد کند و در نهایت به نارسایی حاد کلیه منجر شود.

عصاره ادامه داد: اگر افراد با این تصور که قرص جوشان ویتامینه و مفید است و می توانند به جای یکی چند عدد از آن را همزمان مصرف کنند، با این گونه مشکلات مواجه خواهند شد.

فوق تخصص کلیه اظهار داشت: قرص جوشان ازطریق داروخانه ها در دسترس است و افراد به ویژه آنهایی که بدن سازی می کنند آن را به راحتی تهیه و بدون تجویز پزشک مصرف می کنند.

** ویتامین D

رییس بخش دیالیز بیمارستان هاشمی نژاد در مورد ویتامین D نیز اظهار داشت: مصرف بدون تجویز این ویتامین نیز منجر به نارسایی حاد کلیوی می شود.

عصاره با بیان اینکه برخی افراد و یا بیماران این ویتامین را روزانه مصرف می کنند، افزود: آمپول های ویتامین D برای افرادی که آرتروز دارند مصرف می شود و حتی برخی مبتلایان به آرتروز هفته ای یک بار از این آمپول ها تزریق می کند.

وی افزود: سطح ویتامین D این دسته از افراد باید اندازه گیری شود، چراکه افزایش این ویتامین می تواند سبب افزایش کلسیم خون و رسوب آن در کلیه ها و در نهایت بروز نارسایی کلیه شود.

** مصرف خودسرانه ویتامین ها توسط بانوان

عصاره گفت: بانوان معمولا مکمل هایی مانند قرص آهن و ویتامین هایی مانند ویتامین E و A را خودسرانه و به صورت روزانه مصرف می کنند؛ این درحالی است که مصرف این ویتامین ها در صورتی که بدن به آنها نیازی نداشته باشد، می تواند مشکلات مختلفی را برای افراد ایجاد کند.

وی افزود: مصرف خودسرانه قرص آهن می تواند مسمومیت به آهن ایجاد کند.

عصاره اظهار داشت: مصرف ویتامین E بیش از ۴۰۰ واحد در روز نیز خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

وی در مورد ویتامین A نیز گفت: مصرف این ویتامین درصورتی که فرد بیماری کلیوی داشته باشد، می تواند ایجاد مسمومیت کند. بنابراین برای بیماران کلیوی مولتی ویتامین هایی تجویز می شود که ویتامین A نداشته باشد.

** استفاده از ویتامین ها برای کودکان

عصاره در مورد استفاده از ویتامین ها برای کودکان توضیح داد: مصرف ویتامین ها و مکمل ها برای کودکان در صورتی که بر اساس نیاز کودکان و تحت نظر پزشک باشد، منعی ندارد و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

وی افزود: خطر ویتامین ها زمانی ظهور می کند که بدون تجویز پزشک مصرف شود اما در صورتی که پس از بررسی های لازم و بر اساس نیازهای افراد تجویز شود، عارضه ای ایجاد نخواهد کرد.

عصاره تاکید کرد: درصورتی که افراد انواع میوه، سبزی و مواد طبیعی را به اندازه کافی مصرف کنند، نیازی به جایگزینی ویتامین ها نخواهند داشت.

کشف نخستین داروی موثر در درمان هپاتیت C

دی ۱۶, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, داروسازی

رییس شبکه هپاتیت ایران با اعلام ورود جدیدترین داروهای موثر در درمان مبتلایان به هپاتیت C به بازار، گفت: با ورود این داروها تحول عظیمی در درمان هپاتیت C ایجاد شده است.

دکتر سید موید علویان با بیان اینکه پیش از این درمان مبتلایان به هپاتیت C و نگاه درمانی به این دسته از بیماران استفاده از ˈپگیلیتد اینترفرونˈ به همراه قرص ˈریباویرینˈ بود، افزود: در یک سال اخیر با ورود دارویی با میزان کارآیی و اثربخشی بیشتر تحول عظیمی در درمان هپاتیت ویروسی C حاصل شده است.

وی با اشاره به هزینه گزاف این دسته از داروها ادامه داد: با پیشرفت دانشمندان دنیا در کشف و تولید این داروها بدین ترتیب اینترفرون فری تراپی خدمت بزرگی در درمان بیماران مبتلا به هپاتیت C است که البته این دارو به تائید سازمان های معتبر و بین المللی دارویی رسیده است.

رییس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به تلاش چندین ساله دانشمندان در جهت کشف این دارو افزود: این دارو پس از انجام یکسری مطالعات حیوانی و انسانی و تائید نتایج نهایی معرفی شد که هنوز وارد بازار دارویی کشورهای آمریکایی و اروپایی هم نشده است اما امید می رود به زودی شاهد ورود این داروها به کشور باشیم.

علویان با بیان اینکه اکنون در دنیا سه گروه مجرب و خبره در خصوص تهیه واکسن هپاتیت سی در دنیا تلاش می کنند که یکی از این تیم ها مربوط به دانشگاه اسن آلمان و پروفسور روگندروف است، گفت: ایرانیان هم جزو این تیم تحقیقاتی هستند اما تاکنون پیشرفت جالب توجه منجر به کشف واکسن هپاتیت حاصل نشده است و به نظر می رسد تا رسیدن به واکسن هپاتیت سی همچنان راه طولانی در پیش داریم.

وی ادامه داد: اساس درمان در هپاتیت سی تقویت سیستم ایمنی به کمک استفاده از آلفا اینترفرون به همراه قرص ریباوپرین است در هر حال همیشه در پروتکل درمانی هپاتیت اینترفرون وجود داشته است و جامعه پزشکی و بیماران همواره در آرزوی رهایی از استفاده از اینترفرون بودند و امیدوار بودند که هپاتیت فقط به کمک قرص درمان شود.

رییس شبکه هپاتیت ایران گفت: شش نوع ژنوتیپ ویروس هپاتیت سی در دنیا وجود دارد که در ایران ژنوتیپ ۵ و ۶ (ژنوتیپ ۶ بسیار نادر) را نداریم. ژنوتیپ غالب ۱، ۲، ۳ و نوع شایع در بیماران دیالیزی ژنوتیپ ۴ است. امکان درمان هپاتیت سی با ژنوتیپ ۲ و ۳ از نوع خوراکی بدون استفاده از اینترفرون وجود دارد که با استفاده از داروی جدید تا بیش از ۹۰ درصد امکان پاسخ به درمان در هپاتیت ویروسی با ژنوتیپ ۲ و ۳ در مدت شش ماه وجود دارد.

علویان درمان با این دارو را قوی تر، بهتر و با عوارض کمتر برای بیماران دانست و افزود: می توان از آن برای فرم شدید و مقاوم به درمان هم استفاده کرد. هم اکنون بیش از ۱۳ داروی دیگر در دنیا در مرحله تحقیق و پژوهش هستند و این دارو جزو نخستین داروهایی است که از این جعبه جادویی خارج شد و امید می رود پس از این داروهای بیشتری از این جعبه جادویی خارج شود.

وی افزود: از همین رو شبکه علمی هپاتیت ایران متشکل از ۵۰ مرکز علمی تحقیقاتی فعال در بیماری های کبدی کشور با همکاری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نظر دارد در سوم بهمن ماه در اجلاس سالیانه یک روزه درباره آخرین پروتکل تشخیصی و درمانی هپاتیت C با صاحبنظران این حوزه تبادل نظر داشته باشد و اساتید مجرب داخل و خارج از کشور فعالیت ها و تجارب کاری خود را به اشتراک بگذارند.

رییس شبکه هپاتیت ایران با بیان اینکه در این جلسه همه افراد صاحب نظر درباره نحوه درمان و تشخیص هپاتیت C تصمیم می گیرند، ادامه داد: به عبارتی این کنفرانس علمی یک روزه اجماع صاحب تجربه در خصوص خط مشی درمان نوین هپاتیت سی و پاسخ درمانی موثرتر در بالین است تا شرکت کنندگان در پایان این کنفرانس به یک دستورالعمل واحد برای درمان این بیماران برسند.

راهنمای مصرف دارو در دوران بارداری

دی ۹, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مامایی, مشروح اخبار, داروسازی

وقتی خانمی باردار است، مصرف دارو حتما بایستی با نظر پزشک مربوطه باشد و از خودسرانه مصرف کردن دارو پرهیز کند.حتی الامکان از دارو استفاده نکند.

همه افراد باید در مصرف دارو تجدید نظر کنند و از مصرف خودسرانه جدا اجتناب شود. استفاده از هر دارویی فقط با نظر و نسخه پزشک باشد تا عوارض آنها کمتر شود.این مسئله در خانم های باردار بسیار جدی و مهم می باشد.

وقتی خانمی باردار است، مصرف دارو حتما بایستی با نظر پزشک مربوطه باشد و از خودسرانه مصرف کردن دارو پرهیز کند.حتی الامکان از دارو استفاده نکند.

توصیه هایی برای خانم های باردار:

۱٫ از داروهایی که قدرت بالا دارند و یا دارای اثر طولانی هستند اجتناب کنید.

۲٫ از داروهای ترکیبی به منظور درمان علایم متعدد استفاده نکنید.

۳٫ پس از مشورت با پزشک خود و در صورت نیاز از مصرف هر نوع دارو در طی سه ماهه اول اجتناب کنید.

۴٫ همیشه قبل از مصرف هر گونه مکمل، ویتامین یا داروهایی که داروخانه بدون نسخه می دهد با پزشک خود مشورت کنید.

۵٫ استامینوفن معمولا یک گزینه مطمئن برای تسکین دردهای کوتاه مدت است اما قبل از مصرف آن نیز با پزشک خود مشورت کنید. دقت کنید که از آسپیرین، ایبوپروفن و یا ناپروکسن استفاده نکنید.

دارو در کودکان با احتیاط مصرف شود

تجویز آنتی هیستامین ها نظیر دیفن هیدرامین، کلرفنیرامین، برم فنیرامین و سیپروهپتادین، دکونژستان ها نظیر پسودوافدرین و فنیل آفرین، ضد سرفه ها نظیر دکسترومتورفان و خلط آورها نظیر گایافنزین به طور کلی در کودکان با سن کمتر از دو سال توصیه نمی شود.

با توجه به اینکه فرآورده های مورد استفاده برای رفع علائم سرماخوردگی و سرفه ممکن است حاوی بیش از یک ماده موثر باشند، در صورت ضرورت به تجویز برای کودکان حتماً نام مواد موثر و مقدار موجود در فرآورده جهت تنظیم دقیق مقدار مصرف با توجه به سن یا وزن کودک به دقت بررسی شود.

فرآورده های مذکور نباید به منظور کمک به خواب کودک و ایجاد حالت خواب آلودگی در وی مصرف شوند و توصیه می شود برای تنظیم مقدار تجویز شده فرآورده برای کودک، از پیمانه یا قاشق های مخصوص اندازه گیری دارو استفاده شود و از اندازه گیری مقدار مصرف توسط قاشق های خانگی، به دلیل استاندارد نبودن اندازه آنها، خودداری گردد.

در صورت تجویز بیش از یکی از فرآورده های مذکور، ممکن است مواد موثره مشترک موجود در فرآورده های تجویز شده برای کودکان از حد مجاز فراتر رفته و منجر به مسمومیت وی شود. لذا از تجویز غیر ضروری بیش از یک فرآورده حاوی هر یک از اجزای مذکور برای کودکان اجتناب شود و حتماً در محلی دور از دسترس آنان نگهداری گردد.

گفتنی است با توجه به اینکه مواردی از مسمومیت با فرآورده های مورد استفاده در کشور ما در گروه سنی کمتر از دو سال مشاهده شده که منجر به بستری شدن کوکان در بیمارستان شده است، وزارت بهداشت به پزشکان و داروسازان توصیه کرد هنگام تجویز و تحویل فرآورده های حاوی اجزای مذکور که در قرص و شربت سرماخوردگی کودکان(حاوی کلرافنیرامین و پسودوافدرین) شربت دیفن هیدارمین، شربت گایافنزین، شربت دکسترومتورفان پی(حاوی پسودوافدرین)، شربت اکسپکتورانت(حاوی گایافنزین، کلرفنرامین و پسودوافدرین)، شربت و قرص کلرفنیرآمین، قطره بینی فنیل آفرین، شربت و قطره دکسترومتورفان موجود است، نکات فوق را به والدین متذکر شوند.

داروی هرسپتین سال آینده وارد بازار می‌شود

آذر ۸, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 خبرگزاری تسنیم: یک متخصص بیوتکنولوژی گفت: دارویی هرسپتین در ایران تولید شده است و در حال کارآزمویی دارو هستیم و ممکن است تا یک سال دیگر این دارو وارد بازار شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌کیوان مجید‌زاده در نشست خبری ششمین کنگره سرطان سینه جهاد دانشگاهی که در پژوهشکده سرطان سینه برگزار شد اظهار داشت: امروز در دنیا جدیدترین تحقیقات در رابطه ارتقای روش‌های پیشگیری و درما ن با استفاده از روش‌های مولکولی و سلولی است و در این زمینه کارهای محققین رو به گسترش است.
به گفته وی در مورد پیشگیری از سرطان جنبه‌های مختلف آن را باید در نظر بگیریم. امروز در روش‌های پیشگیری از سرطان‌های ارثی بیشتر مدنظر است و کلینیکی در رابطه با سرطان‌های ارثی راه اندازی شده است و در حوزه تشخیص به دنبال آن هستیم که سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهیم.
متخصص بیوتکنولوژی افزود: امروز از روش‌های بیوتکنولوژی در پیشگیری از سرطان به کار برده می‌شود که برای بیماران می‌تواند مناسب باشد از ارائه درمان‌های نابجا به بیماران باید پرهیز داشته باشیم.
مجید‌زاده اضافه کرد:برخی از داروها بار مالی زیادی را به جامعه ، مردم و دولت وارد میکنند و نباید سودمندی پزشکی را با مسائل دیگر درگیر کنیم. چرا که ممکن است یک دارو برای درمان بیماری گران باشد که نمی‌تواند سودمند بودن این دارو را برای بیمار از بین ببرد. کار پزشکان درمان بیماری است.
وی با بیان اینکه داروهای هرسپتین زمانی که وارد بازار می‌شوند بسیاری از کمپانی‌ها را پولدار می‌کند افزود: ما از سودمندی مالی برخی از داروها غافل نیستیم ولی چون اثر درمانی دارد نباید فقط به سودمند بودن سودمندی مالی آن توجه داشت. ما باید این داروها را در کشور تولید کنیم تا سودمندی مالی آن به کشور خودمان برگردد.
مجید‌زاده عنوان کرد: دارویی هرسپتین در ایران تولید شده است و در حال کار آزمویی دارو هستیم و ممکن است تا یک سال دیگر این دارو وارد بازار شود.

صد قلم دارو همچنان در لیست تحریم

آبان ۲۸, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به کم شدن تحریم واردات داروهای مورد نیاز بیماران در کشور گفت: ۱۰۰ قلم از داروهای مورد نیاز بیماران همچنان در لیست تحریم قرار دارند.

به گزارش بی باک، رسول دیناروند در گفتگو با مهر اظهارداشت: متاسفانه به علت تحریم های نابرابر کشورهای غربی علیه کشورمان، در سال گذشته و ابتدای امسال حدود ۳۰۰ قلم انواع دارو و تجهیزات پزشکی وارداتی مورد نیاز بیماران کشور با محدودیت مواجه بود که خوشبختانه اکنون این میزان به یک سوم کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه وضعیت کنونی نسیت به گذشته بهتر شده و تا پایان امسال نیز واردات داروهای مورد نیاز برخی بیماران خاص وتجهیزات پزشکی به شرایط عادی بازخواهد گشت، تصریح کرد: برای این منظور بانک مرکزی و گمرک کشور و نیز سایر دستگاه های اجرایی ونظارتی کشور حمایت و برنامه ریزی کنند.

معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان غذا و داروی کشور، بخشی از مشکلات کمبود دارو وتجهیزات پزشکی در کشور را ناشی از تحریم های بین المللی و برخی سیاستهای نادرست داخلی عنوان کرد وافزود: البته وزارت بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی نیز به گونه ای برنامه ریزی کرده که این مشکل هرچه سریعتر برطرف شود.

ورود قرص های خوراکی ویژه بیماران ام اس

دیناورند، از ورود قرص های خوراکی ویژه بیماران ” ام اس” در کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه حمایت بیمه ای از این دارو نیز شده و با قیمت مناسب در اختیار این بیماران گذاشته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه از حدود ۳ هفته گذشته تاکنون با حمایت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی روند پرداختی هزینه های بیماران سرطانی و نیز صعب العلاج بهبود یافته است، گفت: افزایش ۲ برابری قیمت دارو که بر دوش این بیماران بوده برداشته شده ودولت هزینه های آنان را پرداخت می کند.

معاون وزیر بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی و رییس سازمان غذا و داروی کشور، ابراز امیدواری کرد: این قول را به مردم وبیماران خاص کشور می دهم مشکلات کمبود دارویی و نیز حمایتی آنان حداقل تا دو الی ۳ ماه آینده برطرف شود.

همه چیز درباره تاریخ انقضای داروها

آبان ۲۸, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

مجله سیب سبز: در خانه خیلی از ما داروهایی پیدا می‌شود که مدت‌هاست کسی از آنها استفاده نکرده است. معمولا ما عادت نداریم دوره درمان را کامل کنیم و همیشه داروها اضافه می‌ماند. این داروها آنقدر در یخچال یا قفسه داروهای خانه ما می‌ماند تا تاریخ مصرفش می‌گذرد. اما آیا می‌دانید تاریخ مصرف داروها را باید از کجا فهمید، باید با داروهای تاریخ گذشته چه کرد و مصرف داروی تاریخ گذشته چه تاثیری بر بدن دارد؟ در این مطلب به تمام این سؤالات پاسخ داده می‌شود.

تاریخ انقضای داروها کجا نوشته شده؟

اگر ورق آلومینیومی قرص را در دست بگیرید، انتهای آن عددهایی درج شده است؛ این عددها به روش‌‌های مختلف تاریخ انقضای دارو را نشان می‌دهد. EXP مخفف Expiration یا همان تاریخ انقضاست. این تاریخ را با ماه و سال عنوان می‌کنند. برای کرم‌ها و پمادهای تیوپی این تاریخ روی انتهای تیوپ و جایی که تیوپ بسته می‌شود نوشته شده است. این تاریخ معمولا روی در جعبه هم نوشته می‌شود. تاریخ انقضای شربت، قطره و داروهای مایع دیگر به صورت برجسته روی برچسب شیشه و روی در جعبه آن نوشته شده است. برای آمپول‌ها هم برای مطمئن شدن از تاریخ انقضای آنها می‌توانید به برچسب دور آمپول نگاه کنید. روی آن تاریخ نوشته شده است. ممکن است روی قسمت سر آمپول یا شربت هم تاریخ انقضا را نوشته باشند. معمولا داروها بعد از گذشت ۳ سال از زمان تولید منقضی می‌شوند. این زمان برای داروهای مختلف متفاوت است اما بیشترین زمان برای انقضای داروها ۵ سال بعد از تولید است و بعد از گذشت این زمان تمام داروها منقضی می‌شوند.

شرایط مناسب نگهداری دارو را بدانید

تاریخ مصرف هر دارو فقط وقتی درباره آن صدق می‌کند که در شرایط استاندارد نگهداری شود. شرایط استاندارد نگهداری هر دارو روی آن نوشته شده اما برای بیشتر داروها شرایط مساعد، نگهداری در هوای خشک و خنک و اجتناب از یخ‌زدگی آنهاست بنابر این بدترین جا برای نگهداری داروها حمام است که خیلی از خانواده‌ها از قفسه‌ای در آن برای نگهداری از داروهای‌شان استفاده می‌کنند. اگر دارو زیر نور آفتاب ماند، در جریان رطوبت قرار گرفت، یخ زد یا بیش از حد داغ شد، بهتر است آن را دور بریزید حتی اگر تاریخ انقضای آن تمام نشده باشد.

تتراساکلین‌های کشنده

بعضی از داروها با گذشت زمان انقضای‌شان مواد سمی از خود تولید می‌کنند و استفاده از آنها بسیار خطرناک است. در واقع فقط پزشکان و داروسازان می‌توانند بگویند کدام دارو خواصش را از دست می‌دهد و کدام دارو سمی می‌شود و شما به عنوان مصرف کننده بهتر است داروهای تاریخ گذشته را دور بریزید. برای مثال خانواده تتراساکلین‌ها در صورت تاریخ گذشته بودن تبدیل به یک فرآورده شیمیایی جانبی سمی شده و مصرف آنها باعث پیدایش سندرم فانکونی می‌شود. این بیماری به لوله‌های پروکسیمال نفرون‌های کلیوی حمله می‌کند و در آن گلوکز، اسیدهای آمینه، اسید اوریک، فسفات و بی‌کربنات به جای بازجذب، از طریق ادرار دفع می‌شوند. افراد مبتلا به این بیماری به پرادراری، عطش و کم‌آبی بدن، نرمی استخوان در بچه‌ها و استئومالاسی در بزرگسالان دچار می‌شوند. این بیماری در کودکان باعث اختلال رشد هم می‌شود بنابر این بهتر است تاریخ داروها را قبل از مصرف حتما بررسی کنید تا اگر دارو جزو داروهای مشابه تتراساکلین بود به بیماری دچار نشوید.

داروهای ۳۰‌ساله

سال گذشته شبکه یک تلویزیون فرانسه گزارشی درباره داروهایی منتشر کرد که بعد از گذشت ۳۰ سال از تاریخ انقضای آنها همچنان خواص خود را حفظ کرده بودند. به گفته‌ این گزارش حداکثر طول عمر داروها ۵ سال ذکر شده اما بعضی از دارو‌ها بسیار بیشتر از این زمان عمر می‌کنند. به مدت‌زمانی که دارو ماندگار است اصطلاحا Shelf Life یا عمر قفسه‌ای می‌گویند. بیشتر داروها با گذشتن عمر قفسه‌ای‌شان خاصیت خود را از دست می‌دهند. البته نه به این معنی که با گذشت یک روز دارو کلا خواص خود را از دست بدهد. معمولا این تضعیف شدن خاصیت به مرور صورت می‌گیرد. برای مثال اگر از تاریخ انقضای دارویی که مصرف می‌کنید یک سال گذشته باشد، آن دارو ممکن است ۲۰ درصد خواص خود را از دست داده باشد. این کاهش هرسال با یک ضریب خاص صورت می‌گیرد این قانون بیشتر مربوط به قرص‌هاست. داروهای مایع زودتر خراب می‌شوند. دیده شده که بعضی از قرص‌ها بعد از گذشت مدت طولانی از تاریخ انقضای آنها همچنان خواص خود را حفظ کرده‌اند.

قطره‌ها را از دور بریزید تا فاسد نشود

قرص‌ها بیشترین عمر را بین داروها دارند اما عمر داروهای مختلف با هم فرق می‌کند. هر نوع دارو بسته به جامد یا مایع بودن و مواد نگهدارنده‌ای که در آن وجود دارد، عمر خاصی دارد. برای مثال قطره‌های چشم مواد نگهدارنده دارند و به شرطی که باز نشوند تا پایان تاریخ انقضا قابل استفاده‌اند اما اگر در این قطره‌ها را باز کردید باید حداکثر ظرف ۳ ماه دارو را تمام کنید چون دارو در معرض باکتری‌ها قرار می‌گیرد و آلوده می‌شود. البته این در صورتی است که از فاصله قطره را داخل چشم بریزید. اگر نوک ظرف قطره با چشم تماس پیدا کرد باید بلافاصله آن را دور بریزید چون استریل بودن خود را از دست می‌دهد و آلوده می‌شود. قطره‌های اشک مصنوعی که برای یک بار مصرف طراحی شده‌اند را هم باید بلافاصله بعد از مصرف دور بیندازید.

ترکیبی‌ها خطرناک‌ترند

داروهایی که به صورت ژل هستند به دلیل وجود آب در آنها زود فاسد می‌شوند. بهتر است آنها را ۳ماه بعد از باز کردن دور بیندازید. اسپری‌هایی که از طریق مخاط بینی جذب می‌شوند هم بعد از باز شدن فقط تا یک هفته قابل استفاده هستند و بعد از آن تاثیرگذاری‌شان از بین می‌رود و بهتر است آنها را دور بریزید. در عین حال داروهای ترکیبی که در داروخانه ساخته می‌شوند کمترین طول عمر را بین داروها دارند. این داروها را باید حداکثر در مدت ۳ تا ۴هفته مصرف کرد اما بهتر است زمان ماندگاری آنها را از دکتر داروساز بپرسید چون ممکن است عمر بعضی از این داروها کمتر از این مقدار باشد. این داروها مواد نگهدارنده ندارند به همین دلیل به شدت آمادگی آلودگی میکروبی و قارچی دارند. اگر دارو طوری به شما تحویل داده شد که مجبور شدید برای مصرف انگشت‌تان را داخل آن بزنید مطمئن باشید که خیلی زودتر از چیزی که فکر می‌کنید دارو فاسد می‌شود چون یک کلونی جدید باکتری وارد آن می‌کنید که مستعد رشد باکتری است. کرم‌های دست‌ساز که برای پوست تجویز می‌شوند هم معمولا این‌چنین هستند.

داروهای منقضی را چه باید کرد؟

داروهای تاریخ گذشته را باید دور بریزید. بهتر است این داروها را در پلاستیک بپیچید و دور بریزید. شربت‌ها و قطره‌ها را اول در فاضلاب خالی کنید بعد شیشه‌های آنها را دور بریزید. البته دور ریختن داروها باید با احتیاط صورت بگیرد. بعضی از داروها وقتی تاریخ مصرف آنها می‌گذرد می‌توانند برای محیط زیست خطرناک باشند. این داروها علاوه بر انسان‌ها، می‌توانند برای حیوانات و محیط زیست هم خطرناک باشند. مثلا می‌توانند وارد جریان آب زیرزمینی شوند و منابع آب را آلوده کنند. به علاوه ممکن است توسط حیواناتی مثل سگ، گربه یا حتی پرندگان خورده شوند و به آنها آسیب برسانند به همین دلیل بهتر است اگر داروی تاریخ گذشته در خانه دارید درباره آن با پزشک یا دارو‌ساز مشورت کنید. اگر دارو، جزو داروهایی بود که بعد از انقضا سمی می‌شوند بهتر است آنها را به مراکز درمانی تحویل دهید. هلال احمر هم این داروها را از شما تحویل می‌گیرد تا با شرایط درست و بدون آسیب‌رساندن به محیط از بین ببرد. برای آمپول‌ها باید دقت بیشتری کنید. اگر در درمانگاه تزریق انجام می‌دهید آنها خودشان طبق اصول ضایعات را دور می‌ریزند اما اگر در خانه تزریق می‌کنید و سرنگ با سوزن را دور می‌اندازید حتما آن را در کاغذ بپیچید تا باعث انتقال بیماری نشوند. یادتان باشد تهران پر از ضایعات جمع‌کن است و این ضایعات ممکن است به آنها آسیب برساند.

سرانه ۷۰ میلیون تومانی مصرف دارو

آبان ۲۷, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 رئیس سازمان غذا و دارو گفت:سرانه مصرف داروی هر ایرانی ۷۰ هزار تومان است در حالی که ۳ برابر هزینه‌ داروهای ایرانی به عنوان یارانه برای داروهای خارجی خرج می‌شود و سرانه داروهای گران گاهی تا ۷۰ میلیون تومان هم در سال افزایش می‌یابد.
رسول دیناروند در مراسم افتتاحیه خط تولید اولین داروی خوراکی ام اس گفت: هزینه داروهای بیماران ام اس سالانه در خارج از کشور حدود ۳۰ هزار دلار است اما در کشور ما این رقم ۱۰ میلیون تومان است که ۹۰ درصد آن را بیمه‌ها و ۱۰ درصد را بیماران پرداخت می کنند.

وی ادامه داد:سرانه مصرف داروی هر ایرانی در سال گذشته ۷۰ هزار تومان بوده که ۳۰ هزار تومان آن توسط دولت و سازمان‌های بیمه‌گر تامین شده و ۴۰ هزار تومان را بیماران پرداخت کردند که در ماه حدود ۳۵۰۰ تومان می شود و رقم بالایی نیست.

رئیس سازمان غذا ودارو گفت:در حال حاضر ۳ برابر هزینه‌های داروهای ایرانی به عنوان یارانه برای داروهای خارجی اختصاص می‌یابد و ما نگران بیمارانی هستیم که مجبورند داروهای گران قیمت مصرف کنند.

دیناروند تصریح کرد:حدود ۴ درصد از بیماران در کشور داروهای گران قیمت استفاده می‌کنند که این رقم به جای سرانه ۷۰ هزارتومانی داروهای معمولی گاهی تا هزار برابر یعنی تا ۷۰ میلیون تومان افزایش می یابد.

وی افزود: بیمه‌ها در رابطه با این افراد تا ۹۰ درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهند که بخش عمده‌ای از اعتبار آن توسط وزارت بهداشت تامین می‌شود و برای پوشش بیشتر داروهای گران تفاهم‌نامه‌هایی در دست است که به زودی ابلاغ می شوند.

دیناروند گفت: البته اقدامی را مبنی بر تعامل با انجمن ها و سازمان نظام پزشکی آغاز کرده ایم تا پزشکان از داروهای تولید داخل حمایت کنند و در تجویز نسخه های بیماران آن را لحاظ کنند.

خبر خوش دارویی برای بیماران خاص

قیمت داروهای بیماران صعب‌العلاج به قیمت‌های سال ۹۱ برگشته است، مساعدت‌های مالی تا ۵۰ درصد نیز شامل حال این بیماران می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، دکتر حسین برزگر مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر این معاونت با اعلام این خبر گفت: قیمت داروهای صعب‌العلاج بیماران سرطانی، MS، پیوند کلیه و غیره برای بیماران زیر پوشش بیمه به سال ۹۱ بازگشته است.
وی افزود: البته این بدان معناست که قیمت دارو کاهش یافته است. داروخانه‌ها دارو را با همان قیمت قبل خریداری می‌کنند اما مابه‌التفاوت را سازمان بیمه‌گر می‌پردازد در نتیجه قیمت برای مصرف‌کننده با همان قیمت سال قبل محاسبه می‌شود.
مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: به بیماران صعب‌العلاج تا ۵۰ درصد نیز مساعدت مالی می‌شود به طوری که می‌توان گفت قیمت داروها برای افراد تحت پوشش بیمه از سال ۹۱ نیز کمتر شده است.
برزگر با بیان اینکه مسئله کمبود دارویی به مقدار قابل توجهی در خوزستان حل شده است و در تلاش هستیم که کل کمبودهای دارویی در استان را رفع کنیم، تصریح کرد: هزینه مابه التفاوت قیمت داروهای بیماران خاص توسط سازمان‌ بیمه گر پرداخت می‌شود، و این معاونت همواره مساعدت های مالی خود را به بیماران خاص و صعب العلاج انجام می دهد و همه این بیماران را زیر پوشش قرار داده است و امیدواریم پرداخت هزینه های بیماران صعب العلاج را به صفر برسانیم.
وی با اشاره به کاهش قیمت داروهای بیماران خاص و صعب العلاج از اول مهرماه امسال تصریح کرد: این تصمیم بر اساس تفاهمنامه وزرات بهداشت، با سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور، اتخاذ شده است و بر اساس این تفاهمنامه مقرر شد با توجه به اعتباری که وزارت بهداشت از محل ما به تفاوت نرخ ارز به بیمه ها می پردازد، هزینه پرداختی بیماران را کاهش دهد و در همین زمینه فهرستی از داروهای مورد استفاده بیماران خاص و صعب العلاج از جمله بیماران مبتلا به ام اس و سرطان را به بیمه ها اعلام شده است.

برنامه تامین اجتماعی برای رایگان شدن دارو

آبان ۱۰, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 فهرست نهایی ۱۳۶ قلم داروی بیماران صعب العلاج دیروز به سازمان تامین اجتماعی ابلاغ و از امروز دوشنبه ۸ مهرماه تمام این فهرست برای داروخانه ها به روز شد تا بتوانند داروهای بیماران خاص را تحویل دهند.

مهر: معاون درمان سازمان تامین اجتماعی از اعلام فهرست ۱۳۶ قلم داروی بیماریهای خاص که قرار است به صورت رایگان در اختیار بیماران تحت پوشش تامین اجتماعی قرار بگیرد خبر داد و گفت: این لیست از امروز برای داروخانه ها ارسال شده تا آنها را در اختیار بیماران خاص قرار دهند.

هدایت الله ادیب نیا افزود: فهرست نهایی ۱۳۶ قلم داروی بیماران صعب العلاج دیروز به سازمان تامین اجتماعی ابلاغ و از امروز دوشنبه ۸ مهرماه تمام این فهرست برای داروخانه ها به روز شد تا بتوانند داروهای بیماران خاص را تحویل دهند.

وی با اشاره به اینکه بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی بیماران خاص هستند ، تاکید کرد: داروهای این دسته از بیماران بیمه شده صد درصد رایگان بود ولی به علت افزایش قیمتی که امسال صورت گرفت، بیماران مجبور بودند ما به التفاوت آن را خودشان پرداخت کنندکه براساس تفاهم نامه امضا شده هزینه داروها کاملا رایگان شد.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی افزود: به دفاتر اسناد پزشکی کل کشور اعلام می کنم که بر مبنای فهرست وزارت بهداشت، از امروز موظف به پرداخت هستند و چنانچه کوتاهی صورت گیرد قابل بخشش نیست.

وی با اشاره به اینکه براساس اعلام وزارت بهداشت ۱۱۸۰ میلیارد تومان برای بازگشت قیمت داروها به سال قبل اختصاص یافته است، گفت: اعتباری که ما پیش بینی می کردیم که ناشی از افزایش قیمت دارو و تغییر قیمت نرخ ارز باشد حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برای یک سال است و براساس اعلام وزیر بهداشت حدود ۱۱۸۰ میلیارد تومان برای افزایش قیمت داروها در نظر گرفته شد.

۵۸ تن دارو ترخیص شد

شهریور ۱۱, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

معاون فنی گمرک ایران از ترخیص ۵۸ تن دارو خبر داد.

محمدرضا نادری در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به ترخیص ۵۸ تن دارو تا روز گذشته اظهار داشت: این مجموع ترخیص بسیار مطلوب بوده است و امیدواریم در روزهای دیگر نیز مابقی داروهایی که در انبارهای گمرک وجود دارد ترخیص شود.

وی در پاسخ به این پرسش که چه مقدار دیگر دارو در گمرک وجود دارد، افزود: در مجموع ۳۳۰ تن دارو در گمرک وجود داشت که با تمهیدات لازم سعی می‌کنیم مابقی داروها نیز به‌زودی ترخیص شود.

نادری در پاسخ به این پرسش که این داروها در کدام گمرک‌های کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: این مقدار دارو که عنوان کردم در گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) است که به‌زودی با تمهیداتی که لحاظ شده است امیدواریم هرچه زودتر ترخیص مابقی آنها صورت پذیرد.

پاسخ داروسازان به ادعای تخلف داروخانه ها

شهریور ۹, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 رئیس انجمن داروسازان ایران با انتقاد از اظهارات اخیر وزیر بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که داروخانه ها را به فروش داروهای خارجی و احتکار دارو متهم کرده اند، با طرح این سئوال که مگر این داروخانه ها ناظر ندارند، اظهارداشت: در این صورت باید پرسید بودجه نظارت و بازرسی از داروخانه ها، کجا صرف می شود.

دکتر رهبر مژدهی آذر در گفتگو با خبرنگار مهر، به اظهارات وزیر بهداشت و برخی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که ادعا کرده اند داروخانه ها در نگهداری و گران فروشی دارو تخلف می کنند، پاسخ داد و گفت: آیا این داروخانه ها که وزیر بهداشت گفته است تخلف می کنند، ناظر ندارند؟ پس این همه بودجه نظارت به چه مصرفی می رسد؟

وی با بیان این مطلب که داروخانه ها توسط معاونتهای دارویی دانشگاههای علوم پزشکی به صورت ادواری و مرتب بازرسی می شوند، افزود: حتی این داروخانه ها به صورت “مچ گیری” که در دنیا این شیوه حذف شده است، نظارت می شوند و بازرسان وزارت بهداشت به صورت ناشناس می آیند و خرید می کنند. همچنین سازمانهای بیمه ای نیز به صورت مرتب نظارت و بازرسی از داروخانه ها را در دستور کار دارند.

مژدهی آذر همچنین از توده مردم به عنوان ناظرین همیشگی داروخانه ها یاد کرد و خطاب به وزیر بهداشت گفت: داروخانه هایی که تحت نظر داروساز ایرانی و متعهد اداره می شوند که دارای تحصیلات عالیه هستند و حرمت دارند.

وی تاکید کرد: متاسفانه دود این نوع برخورد با داروخانه ها فقط به چشم مردم می رود.

رئیس انجمن داروسازان ایران با عنوان این مطلب که مردم به دنبال آرامش هستند، گفت: آقای وزیر! این نوع برخوردها باعث برهم خوردن آرامش مردم می شود. مردم الان، مشکلات خودشان را در داروخانه ها مطرح می کنند و کمبودهای دارویی را متوجه داروخانه ها می دانند.

مژدهی آذر ادامه داد: متاسفانه به جای اینکه کمک کنند به داروخانه ها تا از این بحران دارویی عبور کنیم، مسائلی را مطرح می کنند که برای آنها هیچ استناد و ادله ای ارائه نکرده اند.

وی با اعلام اینکه داروخانه ها در این مقطع بسیار خوب عمل کرده اند، گفت: وزیر بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به جای آرام سازی فضای حاکم بر بازار دارویی کشور، مسائلی را مطرح می کنند که در شان داروسازان کشور نیست.

مژدهی آذر با اظهار تاسف از گفته های وزیر بهداشت و برخی اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مبنی بر احتکار دارو در داروخانه ها، تاکید کرد: داروخانه نمی تواند هیچ گاه دارو انبار کند، اگر موردی سراغ دارند، ارائه کنند تا خود انجمن داروسازان برخورد کند.

رئیس انجمن داروسازان ایران ادامه داد: بهتر بود وزیر بهداشت قبل از گفتن چنین اظهاراتی، دستور می داد داروخانه ها بازرسی می شدند و آن دسته از داروخانه های متخلف را معرفی می کرد. ممکن است از ۱۲ هزار داروخانه در کشور، تعداد انگشت شماری تخلف کنند که خود ما هم این موضوع را قبول داریم.

وی افزود: اول باید می دیدند این متخلفان چه کسانی هستند، بعدا اظهارنظر می کردند. بدون مستندات و دلیل صحبت کردن فقط تهمت زدن محسوب می شود.

مژدهی آذر با بیان این مطلب که باورم نمی شود وزیر بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس چنین صحبت هایی در مورد داروخانه ها داشته اند، گفت: دوستان باید بدانند که در حال حاضر با کمبود داروی خارجی مواجه ایم، پس نمی توان گفت که داروخانه ها به جای داروی ایرانی، مشابه خارجی به بیمار می دهند.

رئیس انجمن داروسازان ایران با طرح این سئوال که دارو را مگر داروخانه انتخاب می کند، اظهارداشت: این پزشک است که برای بیمار دارو تجویز می کند و بعضا مشاهده می کنیم که پزشک به بیمارش توصیه می کند داروی خارجی مصرف کند و کسی به حرف داروخانه گوش نمی دهد.

وی با بیان این مطلب که چرا آقای وزیر نسبت به پزشکان چنین صحبتهایی نمی کنند، گفت: مواردی از نسخه های پزشکان داریم که داروی خارجی برای بیمار نوشته اند.

مژدهی آذر با عنوان این مطلب که می خواهند کمبودها و مشکلات دارویی را به داروخانه ها نسبت بدهند، تاکید کرد: خود ما بارها گفته ایم که از وضع موجود حاکم بر داروخانه ها راضی نیستیم و اجازه بدهند نظارت بر داروخانه ها به انجمن داروسازان واگذار شود که تاکنون موافقت نشده است.

رئیس انجمن داروسازان ایران ادامه داد: وقتی می گویند که داروخانه ها دارو احتکار می کنند، به دانشگاههای علوم پزشکی توهین کرده اند. زیرا در این صورت، بازرسین و ناظرین دانشگاهها نتوانسته اند وظیفه خودشان را خوب انجام دهند.

وی با طرح این موضوع که گزارش غلط از داروخانه ها به وزیر بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می دهند، گفت: افراد مغرض که منافع شان به خطر افتاده است، می خواهند جلوی اقدامات سازمان غذا و دارو را بگیرند. زیرا، حالا که اصلاح قیمتها آغاز شده است، این افراد احساس خطر می کنند و گزارشهای غلط به مسئولین می دهند.

مژدهی آذر در پایان با تاکید بر اینکه وزیر بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نباید بدون تحقیق و تفحص چنین مسائلی را مطرح کنند، تصریح کرد: اگر قبل از اینکه چنین مسائلی را مطرح می کردند، به انجمن داروسازان ارجاع می دادند، خود ما موضوع را بررسی و نتایج را به وزیر بهداشت گزارش می کردیم.

کلید واژه های مطلب:رهبر مژدهی آذر |داروخانه |وزارت بهداشت |

داروهای لاغری عامل اصلی افزایش اعتیاد زنان

شهریور ۱, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

جانشین دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خراسان‌رضوی گفت: داروهای لاغری تبلیغ شده در آرایشگاه‌های زنانه عامل موثر در اعتیاد زنان محسوب می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل ازایسنا سرهنگ ماشاء‌الله صادقی، با اشاره به اینکه ۱۸۰ هزار معتاد در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: از این تعداد حدود ۱۶ هزار نفر زن هستند.

وی با تاکید بر اینکه ما از اوایل سال ۹۰ شاهد افزایش اعتیاد در زنان بوده‌ایم، بیان کرد: بیشتر آنان به مواد روان‌گردان و شیشه اعتیاد دارند.

صادقی با اشاره به کاهش آمار اعتیاد در سطح کشور، افزود: با این حال آمار اعتیاد زنان با ۶ درصد افزایش از سه درصد به ۹ درصد رسیده است.

وی به تبلیغات دشمن در ماهواره‌ها برای گرایش جوانان به اعتیاد اشاره و تصریح کرد: مکان‌های پرخطرتر از جمله آرایشگاه‌های زنان و داروهای لاغری در ترغیب زنان به اعتیاد تاثیرگذار بوده است.

نوجوانی پرخطرترین سن مصرف مواد مخدر است

جانشین دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اظهارکرد: سنین نوجوانی مخصوصا ۱۵ تا ۱۸ سال به دلیل کنجکاوی و دقت نوجوانان، پرخطرترین سن ابتلا به مصرف مواد مخدر است.

صادقی با تاکید بر اینکه از مسوولان و مدیران در هر بخش انتظار می‌رود مبارزه با مواد مخدر را اولویت کاری خود قرار دهند، گفت: مسوولان به این امر به عنوان وظیفه‌ قانونی و شرعی توجه داشته باشند و به تبع آن کارمندان نیز تاثیر می‌پذیرند و مردم نیز همیشه در این زمینه همراه بوده‌اند.

جمع‌آوری معتادان پرخطر ادامه دارد

وی خاطرنشان کرد: طرح جمع‌آوری معتادان کارتن‌خواب با دستور استاندار و فرمانده انتظامی استان ادامه خواهد داشت و اعتبارات خوبی برای آن پیش‌بینی شده است.

داروی دسفرال در داروخانه‌ها موجود نیست

مرداد ۲۶, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 دو هفته پیش محموله ۲۵۰ هزار ریالی داروی دسفرال از سوی شرکت‌های دارویی توزیع شد اما آن محموله پاسخگوی بیماران تالاسمی نبود و اکنون آنها از نبود این دارو گلایه‌مند هستند.
رئیس انجمن تالاسمی ایران گفت: داروهای خارجی بیماران تالاسمی با کمبود روبه رو است به گونه‌ای که داروی دسفرال این بیماران در داروخانه‌ها موجود نیست.

مجید آراسته در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ دراین باره گفت: دو هفته پیش محموله ۲۵۰ هزار ریالی داروی دسفرال از سوی شرکت‌های دارویی توزیع شد اما آن محموله پاسخگوی بیماران تالاسمی نبود و اکنون آنها از نبود این دارو گلایه‌مند هستند.

وی خاطرنشان کرد: با پیگیری‌هایی که کردیم وزارت بهداشت قول داده است ظرف دو هفته آینده با شرکت‌های خارجی برای تامین این دارو قرارداد ببندد تا مشکل بیماران تالاسمی حل شود.

رئیس انجمن تالاسمی ایران ادامه داد: البته تا قرارداد‌ها بسته و هزینه‌ها پرداخت شود تا دارو را وارد کنند دو تا سه هفته طول می‌کشد تا کمبود دارویی برطرف شود.

وی به تولید داروی دسفرال درداخل کشور اشاره کرد و افزود: در تامین ماده اولیه این دارو مشلاتی به وجودآمده بود که ظاهرا برطرف شده است و چرخه تولیداین دارو دوباره به راه افتاده است.

آراسته در ادامه با اشاره به عوارض کمبود دارو برای بیماران تالاسمی افزود: تمام تلاشی که انجام می‌دهیم برای بهتر شدن کمیت و کیفیت زندگی بیماران تالاسمی است اما دسترسی به دارو و خدمات دارویی اولین قدم در این راه است اما می‌بینیم که بیماران تالاسمی یک روز دارو دارند و روز دیگر دارو ندارند.

وی ادامه داد: اگر این وضعیت ادامه پیدا کند آنطور که باید و شاید دستورالعمل درمان بیماران تالاسمی اجرا نمی‌شود و عوارض بسیار خطرناکی به سراغ این بیماران می‌آید که هزینه‌های این عوارض به مراتب خیلی سنگین‌تر از سوبسیدی است که دولت برای داروهای آن‌ها پرداخت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: سونامی عوارض بیماری تالاسمی در اثر درمان ناقص بحث جدی است که پزشکان نسبت به این مساله تذکر داده اند.

آراسته به حذف یارانه داروی دسفرال خارجی به دلیل تولید این دارو در داخل اشاره کرد و افزود: با توجه به بحث‌های کار‌شناسی که با وزارت بهداشت صورت گرفته است قرار بر این شد که یارانه این دارو به حالت قبل برگردد.

داروی خوراکی بیماران تالاسمی در کشور تولید شد/ تولید ۶ نوع داروی تالاسمی در ایران

مرداد ۲۰, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 معاون دارویی سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر تولید ۳ نوع داروی تزریقی بیماران تالاسمی در کشور ۲ نوع داروی خوراکی این بیماران و یک نوع قرص جوشان داروی بیماران تالاسمی در کشور تولید ‌شد.
به گزراش قدس آنلاین شمس علی رضازاده در گفت و گو با فارس افزود: در مورد داروهای مورد نیاز بیماران تالاسمی ۳ شرکت داروسازی هم اکنون داروی تزریقی ضد آهن این بیماران را که مشابه داروی خارجی دسفرال است تولید می‌کنند و خوشبختانه بیماران نیز از این داروها استقبال خوبی کرده‌اند و عوارض خاصی نیز از این داروها گزارش نشده است.

معاون سازمان غذا و دارو گفت: داروی خوراکی این بیماران نیز که نوع خارجی آن ایکس جید نام دارد در کشور هم به صورت تحت لیسانس شرکت اصلی و هم توسط یک شرکت داخلی در ساوه تولید می‌شود.

رضا زاده گفت: علاوه بر آن یک نوع جدید داروی خوراکی بیماران تالاسمی که به صورت قرص جوشان و مشابه نمونه خارجی آن است نیز به تازگی در کشور تولید شده است بنابراین از نظر داروهای مورد نیاز بیماران تالاسمی مشکل چندانی نداریم و نیاز چندانی به واردات داروهای گرانقیمت این بیماران از خارج وجود ندارد.

داروهایی که باید جان تازه بدهند اما گاهی جان می‌گیرند!

مرداد ۲۰, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

وقتی اسم دارو را می‌شنویم به یاد شربت‌های تلخ و فرار از آمپول‌های وحشتناک دوران کودکی خود می‌افتیم. چه دورانی بود؛ هر کاری می‌کردیم تا از زیر دارو خوردن و آمپول زدن جان سالم به در ببریم اما با گذشت زمان از آن ترس‌ها خبری نیست و چه نسخه‌هایی که برای خود و دیگران نمی‌پیچیم!

انگار داروها نقل و نبات هستند و ما هم با مطالعه چهار مقاله و مجله علامه دهر شده‌ایم. بی‌خبر از آنکه مصرف بیش از حد دُزهای دارویی شناخته شده در موارد زیادی مرگ را نیز به همراه دارد. البته این موضوع تنها به مرزهای ایران ختم نمی‌شود و در اکثر کشورها از جمله آمریکا هم این اتفاقات سالانه جان افراد زیادی را می‌گیرد.

مرکز کنترل بیماری‌ها و سازمان ملی سلامت این کشور اخیرا آماری را منتشر کرده که به مرگ و میرهای ناشی از مسمومیت با مواد مخدر، الکل و داروها در سال۲۰۱۰ اشاره دارد. در این بین گذشته از مسمومیت با الکل و مواد مخدر که مهم‌ترین مواد قاتل به حساب می‌آیند، داروهای ضد‌افسردگی و همچنین داروهای مسکّن با پایه مخدر(اوکسی‌کونتین، ویکدین) بیشترین داروهای قاتل آمریکایی بوده‌اند.

متاسفانه در سال‌های اخیر موارد مشابهی نیز در ایران باعث مرگ افراد بسیاری شده است و مصرف خودسرانه داروهایی که روی سیستم اعصاب مرکزی تاثیر می‌گذارند، در رتبه اول این مسمومیت‌ها قرار گرفته است. برای آشنایی بهتر با این داروها و دلایل کشندگی آنها با دکتر محمدرضا کوهینی، پزشک- داروساز و همچنین دکتر بهروز مصلحی، پزشک-پژوهشگر گفت‌و‌گو کردیم.

در کشور ما مسمومیت به دنبال فراورده‌های شیمیایی یا دارویی از شایع‌ترین موارد اورژانسی به حساب می‌آید. این نوع مسمومیت‌ها گاهی به صورت عمدی و یا اتفاقی ایجاد می‌شوند.

اصولا دُز درمانی داروهای اعصاب و دُز توکسیک(بیش از‌ اندازه) آنها به هم نزدیک است. بنابراین با استفاده نادرست و بیش از حد این داروها فرد دچار اوردُز شده و با از دست دادن زمان، مرگ نیز اتفاق می‌افتد؛ برای نمونه مریضی که بر فرض اسکیزوفرنی(نوعی بیمار روانی) دارد تا زمانی که دارو نخورده دست به کارهای عجیب و غریبی می‌زند. ولی رفتارهای اجتماعی همین فرد با خوردن دارو درست می‌شود و ممکن است روی اینترنت راجع به داروهایی که دکترش تجویز کرده تحقیق کند و از عوارض بیماری فاجعه‌بار و برگشت‌پذیر خود با خبر شود. حالا ممکن است چه اتفاقی بیفتد؟ یا دارو را قطع می‌کند یا خودکشی می‌کند!

داروهای ضدافسردگی به طور معمول در اختیار افراد افسرده قرار دارد و همین موضوع زمینه خودکشی را در آنها بیشتر از دیگران می‌کند. اغلب افراد افسرده به دنبال پیدا کردن وسیله‌ای برای پایان دادن به زندگی خودشان هستند؛ به همین دلیل نباید این داروها را در اختیار فرد بیمار قرار داد. همراهان بیمار گزینه مناسب‌تری برای نگهداری داروها هستند تا از اتفاقات ناگوار احتمالی جلوگیری شود.
حلقه‌ داروی افسردگی بر گردن ما!

در بین مسمومیت‌های دارویی مرگبار بیشترین آمار به داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای T.C .A اختصاص دارد. شایع‌ترین ترکیب دارویی در گروه ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ای آمی‌تریپتلین و در درجه بعد تری‌میپرامین قرار دارد. از دیگر داروهای سه حلقه‌ای می‌توان ایمی‌پرامین، کلومپیرامین، نورتریپتیلین‌ را نام برد. البته نباید ایمی تریپتیلین را فراموش کرد، این دارو نیز بدون نسخه پزشک مانند دیگر همگروه‌های دارویی خود، افراد زیادی را به کشتن داده است.

داروهای سه حلقه‌ای هنوز هم برای درمان سندرم درد مزمن، پیشگیری از میگرن و دردهای عصبی کاربرد وسیع و مفیدی دارند. البته ناگفته نماند با پیشرفت علم در گروه ضد افسردگی‌ها ترکیبات جدیدتری به کار رفته که به داروهای چهار حلقه‌ای یا همان SSRIها مشهورند. این داروها عوارض جانبی کمتری دارند و خطر مسمومیت هم در آنها کمتر است.

معروف‌ترین آنها فلوکستین است. در کل مصرف داروهای ضدافسردگی با باز جذب نور اپی‌نفرین، دوپامین وسروتونین کارکرد بافت‌های مغز را مختل ‌می‌کنند. فقط تعدادی قرص۲۰تا۵۰میلی‌گرمی از این نوع داروها می‌تواند مسمومیت شدید و کشنده‌ای را همراه داشته باشد. مسمومیت با داروهای ضدافسردگی روی مغز و اعصاب اثر گذاشته و فرد حرکات ارادی خود را تا حدودی از دست می‌دهد.

همچنین فرد دچار اغتشاش شعور(توهم‌،هذیان و حرف‌های گنگ) شده و حتی در صورت مصرف بیش از حد به کما نیز خواهد رفت. آریتمی قلبی(ضربان نامنظم)، اختلال در کارکرد قلب و افت شدید فشارخون مقاوم به درمان از دیگر خطرات مرگ‌آفرین مصرف خودسرانه این داروهاست. در مصرف داروهای ضدافسردگی باید دقت زیادی به خرج داد، زیرا با یک اشتباه کوچک ظرف ۲۴تا۴۸ساعت زندگی در مقابل مرگ قرار خواهد گرفت.
آخ سَرم! بروفن بدم خدمتتان؟

متاسفانه در ایران مردم ضددردهایی مانند بروفن، ژلوفن و استامینوفن‌کدئین را بیش از حد مصرف کرده و بدون هیچ توجهی آنها را مانند نقل و نبات به هم تعارف می‌کنند. البته نباید داروهای کورتونی را فراموش کرد. مصرف بی‌رویه داروهای کورتونی مانند بتامتازون و دگزامتازون می‌تواند بر فعالیت‌های غده فوق کلیوی تاثیر بگذارد و باعث دیابت شود.

همچنین داروهای ژلوفن، بروفن، اقسام کدئین‌ها، میفنامیک‌اسید و آسپرین در درازمدت عوارض شدیدی همچون پوکی استخوان و زخم معده را به ارمغان می‌آورند. این داروهای مسکّن که ریشه مخدر و یا شبه مخدر دارند، به راحتی می‌توانند خطرآفرین باشند. در این بین دیفنوکسیلات را نباید از یاد برد.

این دارو مستقیما با سیستم تنفسی و قلبی سرو کار دارد و باعث آریتمی (نامنظمی ریتم و ضربان قلب) و ایست تنفسی- قلبی می‌شود. در ترکیبات دیفنوکسیلات، آتروپین وجود دارد که ضربان قلب و فشارخون را بیش از حد بالا برده و در نهایت قلب را از کار می‌اندازد. در کمال تاسف از این دارو به طور خودسرانه برای ترک اعتیاد به تریاک استفاده می‌شود. البته این افراد به جای مصرف یک قرص در روز۱۰قرص را باهم خورده و از این پس به دیفنوکسیلات نیز اعتیاد پیدا می‌کنند.
از اضطراب شب کنکوری تا کمای باربیتالی!

بنزودیازپین‌ها که معروف‌ترینشان دیازپام بود- این روزها آلپرازولام (زاناکس) است- از داروهای خطرناک دیگری هستند که بوی مرگ می‌دهند. این گروه داروهای ضداضطراب، با ماده‌ای به نام گابا(در مغز وجود دارد) به رقابت پرداخته و باعث لختی می‌شوند. در صورت مصرف اشتباه و بیش از حد بنزودیازپین‌ها ایست تنفسی ایجاد شده و مرگ پایان ماجرا خواهد بود.

گفتیم که سرگروهشان والیوم یا همان دیازپام است. کلردیازپوکساید، نیترازپام، لورازپام، کلرزپام و تمام داروهایی که انتهای اسم آنها به «پام» ختم می‌شود، آرامبخش‌های قوی بوده و همیشه خطرساز هستند. البته نباید دو آرامش‌بخش قوی دیگر مثل ‌هالوپریدول و کلروپرومازین را از قلم ‌انداخت. آرامبخش فنوباربیتال نیز جزو دسته باربیتورات‌ها بوده است.

مصرف بیش از حد این دارو ابتدا باعث خواب‌آلودگی شده و بسته به شدت آن اختلال در هوشیاری را به‌وجود می‌آورد. سپس تنفس بیمار کند و سطحی شده و در نهایت به ادم حاد ریه می‌انجامد. همچنین اختلالات قلبی و عروقی را نباید فراموش کرد. در موارد شدیدتر کما پشت در اتاق بیمار انتظار کشیده تا او را به خواب عمیقی فرو ببرد. ناگفته نماند استفاده بیش از یک گرم فنوباربیتال ایجاد مسمومیت کرده و شش تا نه گرم از آن می‌‌تواند منجر به مرگ ‌شود.

راه اندازی پیامک کمبود دارو

مرداد ۱۵, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

سامانه پیامکی کمبودهای دارویی جهت رفاه حال بیمارانی که در جستجوی داروی خود هستند در حال حاضر در تهران و به زودی در کل کشور قابل بهره برداری است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو اعلام کرد: با توجه به کمبود های مقطعی در حوزه دارو و برای جلوگیری از سردرگمی مراجعان با داروخانه ها خصوصا در شهر تهران که کاهش ترددهای شهری همیشه مد نظر بوده است، این سامانه طراحی و راه اندازی شده است.
بنابراین گزارش، نحوه استفاده از این سامانه در نخستین بار، از طریق ارسال یک پیامک کوتاه بدون متن به شماره ۲۰۱۴۹۰ است و اطلاعات مورد نیاز با فاصله زمانی ناچیزی برای استفاده کننده ارسال می شود.
بر اساس این گزارش، به طور کلی جهت تهیه داروهایی که دچار کمبود مقطعی شده اند، در شهر تهران می توان یک پیام کوتاه به شماره ۲۰۱۴۹۰ که حاوی نام صحیح و انگلیسی دارو است ارسال کرد و در صورت موجود بودن دارو، سامانه مشخصات دو داروخانه ای که اعلام مجودی کرده اند را برای متقاضی ارسال می کند.
گفتنی است: کلیه داروخانه های سطح کشور برای عضویت در این سامانه و وارد کردن داروهایی که با توجه به لیست کمبودهای دارویی موجود دارند، می توانند از طریق سایت www.samandaru.com اقدام کنند.

شیاف و پماد آنتی هموروئید

مرداد ۱۵, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, داروسازی

هموروئید یا بواسیر، به کلافه های عروقی ناحیه مقعد گویند که به علت فشار آمدن به کف لگن در هنگام زور زدن موقع اجابت مزاج، پر خون و متورم شده و در صورت تکرار و ادامه یافتن یبوست، این کلافه های عروقی پاره شده و به صورت خونریزی و بیرون زدگی از مقعد نمایان می شود.

پماد پوست

داروهای بدون نسخه مصرفی در درمان هموروئید نباید بیشتر از ۷ روز استفاده شوند. اگر بعد از این دوره مشکل بهبود نیافت بیمار باید جهت بررسی دقیق تر به پزشک مراجعه نماید.

هموروئید در صورت عدم درمان می‏تواند منجر به بیرون زدگی، در نتیجه آلوده شدن عروق مربوطه با مدفوع و یا خونریزی این رگ ها شود.

داروهای ضد هموروئید دارای اثرات قابض، ضدالتهاب و ضددرد و بی حس کننده موضعی می باشند.

موارد مصرف

شیاف و پماد آنتی هموروئید (ANTIHEMORRHOID) جــهت درمــان هموروئید داخلی و دیگر اختلالات مجرای معقدی مانند التهاب راســت روده، شقاق همراه با فیستول و آزردگی و خارش اطراف معقد مصرف می شوند.

به طوری که یک شیاف پــس از هر اجابت مزاج مصرف می شود. قابل ذکر است که تعداد شیاف مصرفی در روز نباید بیش از مــقدار تجویزی توسط پزشک باشد.

عوارض جانبی

عوارض جانبی این داروها ممکن است در اثر استعمال بیش از حد مجاز آن بروز نماید.

در صورت بروز عوارضی مثل خارش، قرمزی، راش پوستی، سوزش و درد و واکنش های حساسیتی و خونریزی مقعدی که قبل از استعمال دارو وجود نداشته است به پزشک خود مراجعه نمائید.

نکات قابل توصیه

- دارو را طبق تجویز پزشک استفاده کنید.

- قبل از استعمال پماد، مقعد را کاملا با آب و صابون شسته و تمیز نمایید.

- قبل و پس از استفاده از اپلیکاتور برای زدن پماد، آن را با آب و صابون شسته و تمیز نمایید.

- چنانچه استعمال یک نوبت از دارو را فراموش کردید، به محض به یادآوردن آن را استعمال نمایید، ولی اگر زمان استعمال نوبت بعدی فرارسیده باشد، از مصرف دوباره دارو خودداری کنید.

تداخل دارویی

داروهای‌ مسدد بتا آدرنرژیک‌ از طریق‌ کاهش‌ جریان‌ خون‌ کبدی‌، ممکن‌ است‌ سرعت‌ متابولیسم‌ لیدوکائین‌ موجود در فرآورده‌ را کاهش‌ دهند.

سایمتیدین‌ از طریق‌ کاهش‌ متابولیسم‌ داروهای‌ موجود در این‌ فرآورده‌، ممکن‌ است‌ متابولیسم‌ آن ها را به‌ تاخیر بیاندازد.

هشدار

در صورت بروز خونریزی، با پزشک تماس بگیرید.
چنانچه پس از گذشت یک یا دو هفته از مصرف دارو بهبودی حاصل نگردید و یا علائم درد، ورم، تحریک و قرمزی بدتر شد به پزشک خود مراجعه نمایید

قبل از قطع استعمال دارو با پزشک خود مشورت نمایید.

مقدار مصرف

یک اپلیکاتور پماد و یا یک شیاف، صبح و شب بر حسب نیاز و بر اساس دستور پزشک مصرف شود.

بارداری و شیردهی

استعمال این دارو در بارداری و شیردهی تنها با توصیه پزشک می باشد.

مادران باردار بهتر است نکات زیر را برای کاهش درد و درمان هموروئید به کار بندند.

- هنگام اجابت مزاج زیاد فشار و زور ندهند.

- استفاده از کیسه یخ، کمپرس مرطوب گرم

- استفاده از پمادهای موضعی و بی حسی

- استفاده از غذاهای با فیبر بالا برای پیشگیری از یبوست ( مصرف سبزی ، میوه ، غلات )

- استفاده از مایعات به مقدار کافی در طی روز ( آب )

- در صورتی که هموروئید سفت یا دردناک شود و یا خونریزی از رکتوم وجود داشته باشد، با پزشک زنان خود مشورت کنند.

شرایط نگهداری

دارو در دمای پایین تر از ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری و از یخ زدگی محافظت گردد.

دور از دسترس اطفال نگهداری شود.
شیاف

سایر فرآورده های ضد هموروئید

معمولاً این فرآورده‌ها ترکیبی از عوامل مختلف ضد خارش، سوزش، درد و تورم یا ضد التهاب می‌باشند تا کلیه علائم بیماری را رفع نمایند.

بنزوائید: ضد خارش، سوزش، درد و تحریک

لیدوکائین: ضد خارش، سوزش، درد و تحریک

کالامین: ضد تورم

زینک اکساید: قابض، ضد تورم، و تحریک

وازلین: ضد خارش و تحریک

اما یک فرآورده‌ ترکیبی بسیار مۆثر موجود در بازار دارویی ایران، آنتی هموروئید یا ضد هموروئید است.

ترکیبات آنتی هموروئید (Antihemorrhoides)

لیدوکائین (ضد خارش، سوزش، درد و تحریک)، هیدروکورتیزون استات (ضد التهاب)، آلومینیوم ساب استات (قابض و ضد التهاب) و زینک اکساید (قابض، ضد تورم و تحریک)

داروی رکتول؛ ضد بیماری هموروئید و شقاق

دکتر علی صالح‌نیا، مدیر عامل لابراتوار تحقیقات کاربردی گیاهان دارویی لرستان اظهار کرد:

« داروی رکتول می‌تواند باعث از بین رفتن التهاب عروق ناحیه مقعد شده و با رفع التهاب باعث جمع شدن و از بین رفتن عوارضی مانند خارش، سوزش و درد شود.

داروی رکتول از ماده موثره گیاه “مورت سبز” که در رشته‌ کوه‌های زاگرس و نواحی استان لرستان یافت می‌شود، ‌استخراج شده و دارای ویژگی‌هایی مانند تسریع در درمان بیماری نسبت به نمونه مشابه شیمیایی خود است. این دارو دارای اثر بی‌حس کنندگی است.

این داروی گیاهی می‌تواند با دوزهای معین مورد مصرف بیمار قرار گرفته و در ناحیه رکتوم تخلیه شود.

در انجام آزمایش‌ها و مطالعات به این نتیجه رسیدیم که اثرات و کیفیت درمانی این داروی گیاهی بسیار بالاتر از نمونه مشابه شیمیایی موجود در بازار است به گونه‌ای که این دارو از نظر اثرات درمانی و کسب میزان رضایت بیمار و پزشک در ۸۰ درصد موارد موفق عمل کرده و این در حالی است که نمونه مشابه شیمیایی این دارو تنها ۳۵ درصد در این زمینه موفقیت کسب کرده است.»

ذخایر دارویی کشور دو برابر شد

مرداد ۱۵, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

 در دیدار تولیدکنندگان، واردکنندگان و پخش‌کنندگان عمدۀ داروی کشور با وزیر بهداشت عنوان شد که مشکلات نسخه‌ای بیماران به‌صورت روزانه پیگیری می‌شود و ذخایر دارویی کشور هم به دو برابر رسیده است.

به گزارش تسنیم، عباس حاجی‌آخوندی در دیدار تولیدکنندگان، واردکنندگان و پخش‌کنندگان عمدۀ داروی کشور با وزیر بهداشت، اظهار داشت: با اقداماتی نظیر تعیین به‌موقع نرخ واقعی داروها و تک‌نرخی شدن ارز صنعت داروی کشور جان گرفته است و امیدواریم به‌سرعت راه رشد را طی کند.
وی با اشاره به فشاری که ممکن است به بیماران وارد شود، گفت: رفع مشکلات نسخه‌ای بیماران وظیفه همه ماست و هرروز نیز این مشکلات پیگیری می‌شود ولی هیچ بیماری نیست که مشکل نسخه‌ای خود را به مشکل صنعت داروی کشور ترجیح دهد.
حاجی‌آخوندی افزود: وقتی مشکلات اساسی صنعت و چرخۀ داروی کشور مرتفع شود مشکلات کوچکی مثل نسخه‌های بیماران نیز به‌تبع آن مرتفع خواهد شد.
وی در پایان سخنانش از تولیدکنندگان، واردکنندگان و پخش‌کنندگان صنعت داروی کشور به‌خاطر همکاری‌های‌شان با مسئولان سازمان غذا و دارو برای رفع مشکلات و حرکت در جهت تولیدات بیشتر و کیفی‌تر داخلی قدردانی کرد.
تعیین قیمت واقعی، نجات‌بخش صنعت داروی کشور
نجفی عرب رئیس سندیکای تولیدکنندگان دارو نیز در دیدار تولیدکنندگان، واردکنندگان و پخش‌کنندگان عمدۀ داروی کشور با وزیر بهداشت؛ ضمن بیان این مطلب، گفت: در طول سالیان پس از انقلاب تنها دو بار چنین اتفاق بزرگی روی داده و موجب نجات صنعت داروی کشور شده است که یکی از این دفعات، با تعیین قیمت واقعی داروها بر اساس تصمیم اخیر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اتفاق افتاد.
رئیس سندیکای تولیدکنندگان دارو ادامه داد: تعیین واقعی قیمت داروها تصمیمی به‌هنگام بود و اثر بسیار خوبی در حوزه تولید و واردات داروی کشور گذاشته است.
افزایش اشتیاق تولیدکنندگان دارو برای تولید بیشتر و کیفی‌تر
نجفی عرب به ایجاد شور و شعف و اشتیاق برای تولید کیفی‌تر و بیشتر بین تولیدکنندگان دارو بعد از تصمیمات اخیر وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: وضعیت امروز دارو به‌مراتب از شرایط گذشته بهتر شده است و این روند ادامه خواهد داشت تا این صنعت به شرایط آرام و خوب گذشته برگردد.
وی با اشاره به مشکلات دیگر فراروی صنعت داروی کشور بیان داشت: نقدینگی و کوتاه بودن زمان تخصیص ارز و ثبت سفارش در گمرکات مهمترین مشکلات این حوزه است که امیدواریم با تدابیر وزیر محترم بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو این مشکلات نیز مرتفع شود.
ذخایر دارویی کشور دو برابر شده است
دکتر هاشمی مدیرعامل پخش داروی هجرت نیز در دیدار تولیدکنندگان، واردکنندگان و پخش‌کنندگان عمدۀ داروی کشور با وزیر بهداشت ضمن بیان ذخایر دارویی کشور دو برابر شده است، اظهار داشت: سال قبل در همین زمان ذخایر دارویی کشور کمتر از ۵۰ روز بود ولی اکنون به‌طور میانگین در انبارها بیش از ۲ ماه و ۲۰ روز ذخیره دارویی داریم.
باید عطش کاذب دارو را فرونشاند
وی با اشاره به اینکه برخی از کمبودها در بازار القایی و ناشی از عطش کاذب است، بیان داشت: همین که شایعه کمبودها برخی از داروها در بازار به گوش مردم می‌رسد موجب ایجاد عطش کاذب می‌شود که گاهی برای رفع این عطش ناچاریم ۵ برابر نیاز موجود دارو وارد بازار کنیم، وگرنه کمبود دارویی وجود ندارد.
دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: هم اکنون کمبود نقدینگی، بدهی بیمه‌ها و چک‌های برگشتی داروخانه‌ها و مراکز درمانی دولتی مهمترین مشکل صنعتگران داروی کشور است که امیدواریم با مداخلات مسئولان مرتفع شود.

انتقاد هاشمی از تحریم‌های ظالمانه دارویی

مرداد ۱۵, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی, داروسازی

 رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تصویب سیاست‌های کلی بخش سلامت در این مجمع گفت: پس از مشورت با کارشناسان و پزشکان، سیاست‌های خوبی تصویب شد که پس از ابلاغ رهبری، باید در برنامه‌ریزی‌ها لحاظ شود.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر دیروز در دیدار اعضای هیأت مدیره و مشاوران انجمن داروسازان ایران، در پاسخ به ابراز نگرانی‌های جمع حاضر درباره مشکلات مربوط به تخصیص ارز برای دارو در کشور اظهار کرد: وضعیت بیماران و خانواده‌های آنان نگران‌کننده و رنج‌آور است، وقتی می‌شنویم علاوه بر رنج بیماری، برای تأمین دارو مشکل دارند.
وی با ابراز این امیدواری که پس از آغاز کار اجرایی دولت جدید و اصلاح سیاست‌ها، مشکلات به تدریج حل شود، درباره مشکلات دارویی کشور خاطرنشان کرد: اگر امسال پایه اصلاح مسائل و مشکلات گذاشته شود، در سال آینده تکمیل می‌شود.
هاشمی رفسنجانی در ادامه این دیدار پرسش‌هایی درباره نسبت داروهای وارداتی و تولیدات داخلی، اوضاع کشور در تأمین مواد اولیه داروسازی، میزان مصرف دارو در کشور و جایگاه گیاهان دارویی در نظام داروسازی و رویکرد پزشکان و بیماران پرسید که مسئولان بخش‌های مختلف پاسخ دادند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه “تحریم دارویی کشور بسیار ظالمانه است”، گفت: مدعیان حقوق بشری با بهانه‌های واهی و بعضاً با استناد به گفتار و رفتار افراطیون، باعث رنجش خاطر مردم و بویژه بیماران می‌شوند که این کار با هیچ‌یک از اصول انسانی سازگاری ندارد.
در آغاز این دیدار محمد فاضل رئیس انجمن داروسازان ایران، مرتضی آذرنوش مدیرعامل شرکت داروسازی خوارزمی، خیرالله غلامی رئیس انجمن داروسازان بالینی و هاشمی مدیرعامل پخش هجرت گزارشی از مشکلات صنفی داروسازان، صنعت داروسازی کشور و وضعیت عمومی دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه داروسازی و درمان‌های بالینی ارائه کردند.
رئیس انجمن داروسازان ایران با اشاره به توانایی‌های بخش خصوصی برای فعالیت بیشتر در حوزه سلامت و داروسازی کشور گفت: تصمیم‌گیری‌های قانونی در این حوزه هم رقابت سالم را بیشتر و هم مردم را از وجود نیازهای دارویی در کشور مطمئن‌ می‌کند.
مدیرعامل شرکت داروسازی خوارزمی هم با بیان خاطره‌ای از دیدار مسئولان داروسازی با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران سازندگی یادآور شد: با راهنمایی‌های شما بیوتکنولوژی مربوط به بعضی از داروها را وارد کشور کردیم.
رئیس انجمن داروسازان بالینی نیز با بیان نکات مثبت و منفی نظام دارویی کشور و ارائه آماری از وجود کارشناسان در کشورهای مختلف جهان گفت: ایران هم می‌تواند با یک برنامه‌ریزی سیستماتیک خدمات بهتری به مردم بدهد.
در پایان، مدیرعامل پخش هجرت با اظهار گله شرکت‌های پخش دارویی اظهار کرد: فشارها به داروخانه‌ها و به‌تبع آن به مردم وارد می‌شود و اگر کمبودها و سوءمدیریت جبران نشود، ضررش بیشتر به بیماران و خانواده‌های آنان می‌رسد.

آنتی هیستامین ها

مرداد ۱۴, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, داروسازی

دیفن هیدرامین(بنادریل) :

موارد منع مصرف:

· حساسیت به هرنوع آنتی هیستامین

· سه ماهه سوم بارداری

· شیردهی

· درگلوکوم با زاویه بسته,آسم,اولسرپیتیک انسدادی,هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا انسداد گردن مثانه,بارداری و بیماران مسن با احتیاط مصرف شود.

عوارض جانبی عمده دارو:

خواب آلودگی,گیجی,منگی,خشکی دهان,تهوع,استفراغ,حساسیت مفرط به نورو احتباس ادراری

مراقبت پرستاری و آموزش بیمار:

در صورت وجود ترش کردن گوارشی,دارو را همراه با غذا تجویزکنید.به بیماران آموزش دهید که از مصرف الکل,رانندگی یا انجام هرگونه فعالیت خطرناک تازمانی که پاسخ سیستم عصبی مرکزی به دارو برطرف شود,خودداری کنند.از مکیدن آب نبات فاقد قند یا خرده های یخ برای کاهش خشکی دهان استفاده شود .از محافظ در برابر نورخورشید و کلاه در بیرون از منزل استفاده شود.بیماررا از نظر احتباس ادراری و برون ده ادراری بررسی و کنترل کنید.

کلرافنیرامین(کلر-تریمتون):

موارد منع مصرف:

· وجود حساسیت به هر نوع آنتی هیستامین

· سه ماهه سوم بارداری

· شیردهی

· درگلوکوم با زاویه بسته,آسم,اولسرپیتیک انسدادی,هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا انسداد گردن مثانه,بارداری و بیماران مسن با احتیاط مصرف شود.

عوارض جانبی عمده دارو:

کاهش هوشیاری ذهنی,خواب آلودگی,گیجی,منگی(هرچند که این عارضه نسبت به سایر داروها کمتراست),گیجی,خشکی دهان,تهوع,استفراغ, احتباس ادراری,ناراحتی گوارشی,افزایش ترشحات برونش

مراقبت پرستاری و آموزش بیمار:

به بیماران آموزش دهید که از مصرف الکل,رانندگی یا انجام هرگونه فعالیت خطرناک تازمانی که پاسخ سیستم عصبی مرکزی به دارو برطرف شود,خودداری کنند.از مکیدن آب نبات فاقد قند یا خرده های یخ برای کاهش خشکی دهان استفاده شود. به بیماران آموزش دهید بروز لرز را گزارش کند.

آنتی هیستامین های گیرنده H1 نسل دوم(غیرخواب آورها)

ستیریزین(Zyrtec):

موارد منع مصرف:

· حساسیت به هر نوع آنتی هیستامین

· گلوکوم با زاویه بسته

· آسم

· اولسرپیتیک انسدادی

· هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا انسداد گردن مثانه

· شیردهی

عوارض جانبی عمده دارو:

خشکی مخاط دهان,تجمع ترشحات برونش

مراقبت پرستاری و آموزش بیمار:

دارو را می توان با معده خالی مصرف نمود.به بیماران آموزش دهید در صورت نیاز به رانندگی یا کاربا ابزار آلاتی که نیاز به هوشیاری دارند,این دارو را لا احتیاط مصرف کنند.به بیماران توصیه کنید از مرطوب کننده های هوا استفاده کنند

دسلوراتادین(کلارینکس):

موارد منع مصرف:

· حساسیت به لوراتادین(Alavert,Claritin)

· شیردهی

· مصرف با احتیاط دارو در اختلال کبدی یا اختلال کلیوی و بارداری

عوارض جانبی عمده دارو:

بی خوابی,عصبانیت,منگی,خستگی و خشکی دهان

مراقبت پرستاری و آموزش بیمار:

دارو را می توان با معده خالی مصرف نمود.به بیماران آموزش دهیدجهت رفع خشکی دهان از مکیدن آب نبات فاقد قند یا خرده های یخ استفاده کنند. هوای خانه را مرطوب نگه دارند.

لوراتادین(Alavert,Claritin):

موارد منع مصرف:

· حساسیت به هریک از انواع آنتی هیستامین

· گلوکوم با زاویه بسته

· آسم

· اولسرپیتیک انسدادی

· هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا انسداد گردن مثانه

عوارض جانبی عمده دارو:

سردرد,عصبانیت,منگی,افسردگی,ادم و افزایش اشتها

مراقبت پرستاری و آموزش بیمار:

به بیماران آموزش دهید دارو را با معده خالی(یک ساعت قبل از غذا یا دو ساعت پس از غذا) مصرف کنند.به بیماران آموزش دهید که از مصرف الکل,رانندگی یا انجام هرگونه فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند اجتناب کنند. برای کاهش خشکی دهان آب نبات فاقد قند یا خرده های یخ را پیشنهاد کنید.استفاده از مرطوب کننده های هوارا توصیه کنید.

فکسوفتادین

موارد منع مصرف:

· حساسیت به هریک از انواع آنتی هیستامین

· بارداری

· شیردهی

· در اختلال عملکرد کبدی یا کلیوی و افراد مسن با احتیاط مصرف شود.

عوارض جانبی عمده دارو:

منگی,خستگی و ترش کردن معده

مراقبت پرستاری و آموزش بیمار:

تا ۱۵ دقیقه پس از مصرف کردن آنتی اسیدها,نباید به کار رود.به بیماران آموزش دهیددر صورت نیاز به رانندگی یا انجام هرگونه فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند این دارو را با احتیاط مصرف کنند. از مرطوب کننده های هوا استفاده کنند.

راهنمای روزه‎داری برای بیماران دیابتی

 یک شرکت داروسازی بین المللی، دفترچه راهنمایی مخصوص بیماران دیابتی مسلمان که قصد دارند در ماه رمضان روزه بگیرند، در فرانسه شرکت داروسازی بین المللی “مرک” در فرانسه یک دفترچه راهنما ویژه آن دسته از بیماران دیابتی مسلمان که قصد دارند در ماه رمضان روزه بگیرند، منتشر کرده است.
۳۶۶ میلیون نفر در سراسر دنیا به بیماری دیابت نوع ۲ مبتلا هستند و شرکت داروسازی مرک اعلام کرده که از هر چهار مسلمانی که مبتلا به این بیماری است دو نفر در ماه رمضان روزه می گیرند.
هدف از انتشار این راهنما آگاهی بخشی به بیماران دیابتی است تا در مورد نحوه تغذیه خود در طول روزهای بلند ماه رمضان که با فصل گرم تابستان نیز همراه شده است دقت بیشتری داشته باشند.
این دفترچه راهنما که به دو زبان عربی و فرانسه منتشر شده حاوی نکات پزشکی فراوان و جدولی برای کنترل قند خون به منظور تسهیل تبادل اطلاعات میان بیمار و پزشک است.

در دفترچه راهنمای این شرکت تاکید شده است که این دسته از افراد نیز می توانند مانند سایر مردم در ماه رمضان روزه بگیرند، به شرط آن که حداقل یک یا دو ماه پیش از آغاز ماه رمضان نزد پزشک رفته و وضعیت سلامت خود را با وی در میان بگذارند.
در بخش دیگری از این راهنما نیز خاطرنشان شده است که بیماران دیابتی باید میزان قند خون خود را به طور مرتب در طول روزه داری بررسی کرده و در صورت بروز هرگونه مشکلی بلافاصله با پزشک خود مشورت کنند.

شرکت داروسازی مرک فرانسه در بیانیه ای به مناسبت انتشار این دفترچه راهنما تاکید کرد: تهیه و توزیع چنین راهنمایی نیاز بخش عظیمی از مسلمانان فرانسه و سایر دنیا را برآورده می سازد، نیازی که شرکت های داروسازی کمتر به آن توجه می کنند.
این دومین سالی است که این شرکت داروسازی پیش از آغاز ماه رمضان اقدام به انتشار دفترچه راهنمایی ویژه مسلمانان دیابتی می کند.
سال گذشته نیز این شرکت داروسازی، راهنمای مشابهی منتشر کرد که ابتدا در آمریکا و پس از آن در فرانسه توزیع شد؛ امسال نیز قرار است این راهنما در کشورهای بیشتری توزیع شود.

فهرستی از داروهایی که موجب افزایش وزن می‌شوند

اگر تاکنون این سوال به ذهنتان رسیده که آیا داروها هم می‌توانند موجب چاقی شوند یا خیر، باید بگوییم که پاسخ مثبت است. مشاوران علوم پزشکی دپارتمان طب داخلی در موانتا موی سیتی کشور هند در مقاله جدیدی تاکید کردند که داروها هم می‌توانند فرد را چاق کنند.

فسردگی و داروهای ضدمیگرن هستند. همچنین داروهای دیابت همانند انسولین و برخی قرص‌های خوراکی نیز می‌تواند موجب اضافه وزن شوند.
داروهای چاق کننده عبارتند از:

داروهای آلرژی: این داروها حاوی «دیفن‌هیدرامین» هستند که مانند اکثر داروهای سرفه موجب سرگیجه می‌شوند و در نتیجه فعالیت مصرف کننده را کاهش می‌دهد. بنابراین توصیه می‌شود از پزشکان بخواهید داروهایی را برایتان تجویز کند که موجب سرگیجه نشوند.

داروهای افسردگی: برخی از این داروها روحیه افراد را بالا برده و در نتیجه اشتهای آنها را افزایش می‌دهند. در این مورد هم تغییر دارو طبق تجویز پزشک می‌تواند کارساز باشد.

قرص‌های ضد بارداری: این قرص‌ها به سادگی موجب اضافه وزن و چاقی می‌شوند. به منظور جلوگیری از این معضل مصرف قرص‌های حاوی استروژن پایین و یا قرص پروژستین توصیه می‌شود.

قرص‌های خواب‌آور: قرص‌های خواب‌ که بدون نیاز به نسخه در داروخانه‌ها فروخته می‌شود می‌توانند عامل اصلی افزایش وزن باشند. در این زمینه برای رفع بی‌خوابی حتما با پزشک مشورت کرده و داروهایی را که او تجویز می‌کند، استفاده نمایید.

داروهای میگرن: داروهای میگرن میل به خوردن و اشتهای فرد را افزایش می‌دهند. برخی از این داروها مثل «اولین‌زیپین» بیشترین تاثیر را در افزایش وزن دارد. در این موارد توصیه می‌شود با نظر پزشک از داروهایی استفاده کنید که به کاهش وزن یا حفظ وزن طبیعی کمک می‌کنند.

استروئیدها: بسیاری ازداروهای استروئیدی OTC (بدون نیاز به نسخه پزشک) احساس گرسنگی شدیدی در افراد ایجاد می‌کنند. استروئیدها در واقع تقویت‌کننده‌ اشتها هستند ون موجب افزایش وزن می‌شوند. اگر ناچار هستید که از این داروها استفاده کنید حتما رژیم غذایی صحیح و متعادل و ورزش منظم را در برنامه زندگی روزانه خود جای دهید.

یارانه دارو باید به ۳ هزار میلیارد تومان افزایش یابد

تیر ۲۶, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: یارانه ۲۲۰۰ میلیارد تومانی دولت برای جبران نرخ ارز دارو کافی نیست و باید حداقل به ۳ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
عباس حاجی آخوندی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در پاسخ به این پرسش که آیا یارانه ۲۲۰۰ میلیارد تومانی دولت برای جبران نرخ ارز دارو از ارز مرجع به مبادله‌ای کافی است توضیح داد: نه، این رقم کافی نیست چون باید ذخیره استراتژیک دارو هم داشته باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به تغییر نرخ ارز دارویی دولت ۲۲۰۰ میلیارد تومان برای جبران هزینه دارو و جلوگیری از گران شدن دارو برای بیماران تصویب کرده است که البته منتظر تخصیص آ‌ن هستیم.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: البته با توجه به نیاز واقعی دارویی کشور در کمترین حالت برای اینکه میزان مصرف دارو معادل سال گذشته را ثابت نگه داریم به حدود ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای جبران نرخ دارو به صورت یارانه نیاز داریم.

کاهش خطرات درمان سرطان خون کودکان با داروی جدید میتوگزانتران

 پزشکان انگلیسی داروی جدیدی را برای بهبود سرطان خون در کودکان معرفی کرده‌اند.

این دارو خطر مرگ را در کودکان مبتلا به این نوع سرطان خون به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد. داروی جدید میتوگزانتران نام دارد و تاکنون مشاهده شده که در ۷۰ درصد موارد تا ۳ سال طول عمر این کودکان مبتلا را افزایش داده است.
داروی جدید تاکنون روی ۲۱۶ کودک مبتلا به سرطان خون آزمایش شده و نتایج امیدوارکننده‌ای داشته است. بودجه این مطالعات از سوی مرکز مطالعات سرطان خون و لنفوم انگلیس تامین شده است. این متخصصان تاکید کردند تاثیر داروی فعلی که برای این بیماران تجویز می‌شود و «بیسین» نام دارد، از داروی جدید به مراتب کمتر است و فقط در ۴۵ درصد موارد می‌تواند مرگ بیمار را به تاخیر بیاندازند.
به گزارش روزنامه تلگراف پزشکان انگلیسی تاکید کردند بیمارانی که از داروی جدید استفاده می‌کنند در عین حال عوارض جانبی خیلی کمتری را هم تجربه می‌کنند. سرطان خون لنفوبلاست شدید هر سال در انگلیس ۳۸۰ کودک را مبتلا می‌سازد. این سرطان مربوط به گلبول‌های سفید خون می‌شود که به طور پیشرفته توان بدن را برای مقابله با عفونت‌ها مختل می‌سازد.

برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی داروسازی و صنایع وابسته در کیش

تیر ۲۱, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی, داروسازی

 کارخانه داروسازیاولین نمایشگاه تخصصی داروسازی و صنایع وابسته (CPhI middleeat) از ۲۸ دی ماه امسال در جزیره کیش آغاز به کار می‌کند
نمایشگاه تخصصی داروسازی و صنایع وابسته برای اولین بار از تاریخ ۲۸ دی تا یک بهمن (۱۸ تا ۲۱ ژانویه ۲۰۱۱) با حضور شرکت داروسازی بزرگ ایرانی و چند ملیتی فعال در صنعت در مرکز نمایشگاه‌های بین المللی کیش برگزار شود.
این نمایشگاه با حضور بیش از ۲۲۶ شرکت فعال در صنعت سلامت و در ۹ بخش‌ داروهای ساخت شده مواد اولیه دارویی بسته بندی دارویی، تولید قراردادی، ماشین آلات داروسازی، داروهای گیاهی و مکمل‌های غذایی، بیوتکنولوژی‌، ‌داروهای دامی و نشریات پزشکی و داروسازی برگزار می‌شود.
پیش بینی می‌شود، بیش از ۱۲۰۰۰ نفر از متخصصین داخلی و خارجی و تصمیم گیرندگان صنعت سلامت از این نمایشگاه دیدن و در راستای پیشبرد اهداف این صنعت به تبادل ایده‌های علمی و تجاری خود اقدام نمایند.
شایان ذکر است که در حاشیه این رویداد بزرگ، ۵ سمینار با عناوین آخرین دستاوردهای درمان با سلول‌های بنیادی، نقش بیوتکنولوژی در آینده صنعت داروسازی، سمینار فرصت‌های سرمایه گذاری در صنعت سلامت، بازاریابی دارویی و آخرین دستاوردهای آن و اقتصاد داروخانه و روشهای رونق بخشی آن با حضور دست اندرکاران، اساتید و دانش پژوهان ضمن دعوت از سخنرانانی از ایران، کانادا، سوییس، آلمان و ولز برگزار می‌شود و نیز برای نخستین بار امکان حضور مجازی در این سمینارها در تارنمای نمایشگاه (www.cphimc.com) فراهم شده است.

ژلوفن چیست ؟

خرداد ۲۶, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی, داروسازی

در تکنولوژی جدید داروسازی تولید داروها به صورت ژله ای بسیار جا باز کرده است.ژلوفن جزء دسته داروهای ضد التهایی غیر کورتونی بوده که متاسفانه مصرف خودسرانه آن به شدت رواج پیدا کرده است.

دکتر احمد رهنمای چیت ساز نایب رئیس انجمن داروسازان تهران گفت: داروی ایبوپروفن با نام تجاری پروفن به صورت دراژه وجود دارد که سه چهار سالی است که به صورت ژله ای و با نام ژلوفن تهیه می شود.وی خاطر نشان کرد: در تکنولوژی جدید داروسازی تولید داروها به صورت ژله ای بسیار جا باز کرده است زیرا تولید داروها به صورت ژله ای عوارض قرص را به حداقل می رساند و جذب دارو را سریع تر می کند.

وی افزود: از عوارض این دارو عوارض گوارشی است که از آن جمله می توان اثر آن بر روی کبد را ذکر کرد چون این دارو در کبد متابولیزه می شود تا قابلیت جذب داشته باشد بنابراین مصرف زیاد آن به کبد فشار می آورد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از عوارض آن تاثیر این دارو بر کلیه است چرا که دفع دارو از طریق کلیه صورت می گیرد و مصرف بیش از حد آن بر کلیه اثر می گذارد.

رهنما یادآور شد: این دارو در بالغین استفاده می شود و به صورت کپسول های ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی گرمی در بازار موجود است.وی اذعان داشت: از این دارو در امراضی چون آرتریت، نقرس، دردهای شدید قاعدگی و درد دندان استفاده می شود.

وی ادامه داد: این دارو خاصیت ضد درد، ضد التهاب، ضد تب دارد که کودکان از این دارو به صورت شربت و با نام ایبوپروفن استفاده می کنند.وی در مورد مصرف این دارو در دوران بارداری گفت: به طور کلی توصیه می شود تمامی داروها در سه ماهه اول بارداری استفاده نشوند.

وی افزود: ژلوفن در دوران بارداری جز گروه B است یعنی برای جنین ضرری ندارد اما باید طبق دستور پزشک مصرف شود.وی ادامه داد: اما در ۳ ماهه سوم بارداری این دارو جزء گروه D قرار می گیرد که نباید استفاده شود و مصرف آن باعث بروز اختلالات جنینی می شود.

موارد منع مصرف ژلوفن

مصرف داروی ژلوفن در مواردی منع مصرف دارد که نداشتن آگاهی در این خصوص می تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

دکتر احمد رهنمای چیت ساز متخصص داروسازی گفت: افراد مبتلا به آسم نباید از ژلوفن استفاده کنند. وی تصریح کرد: مبتلایان به فشار خون نیز نمی توانند از ژلوفن استفاده کنند چرا که حجم خونشان بالا می رود.وی افزود: همچنین افراد مبتلا به ناراحتی های خونی مثل هموفیلی و افرادی که مشکلات انعقادی دارند نیز باید از خوردن داروی ژلوفن پرهیز کنند.
وی گفت: این دارو بر روی معده اثر می گذارد بنابراین اگر افرادی مبتلا به زخم معده باشند و یا کولیت داشته باشند نیز ژلوفن برایشان مضر است.

وی متذکر شد: چون دفع این دارو از طریق کلیه و به صورت ادرار است مبتلایان به ناراحتی های خیلی شدید کلیه نیز نباید از این دارو استفاده کنند همچنین کسانی که به ترکیبات آسپیرین حساسیت دارند نیز جزء موارد منع مصرف ژلوفن هستند.

وی با اشاره به این نکته که این دارو با برخی داروها تداخل دارد گفت: ژلوفن با استامینوفن و همچنین داروهای ضد انعقادی تداخل دارویی دارد و نباید همراه این داروها استفاده شود.چیت ساز خاطر نشان کرد: افرادی که داروهای آنتی دیابتیک (ضد قند خون) استفاده می کنند نباید ژلوفن بخورند چرا که ژلوفن باعث افزایش اثر ضد قند داروهایشان می شود و افت ناگهانی قند و به دنبال آن بروز شوک را به همراه دارد.

این متخصص داروسازی گفت: ژلوفن نباید همراه با داروهای ادرار آور استفاده شود چرا که موجب کاهش اثر دارو می شود.وی در پایان توصیه کرد: لازم است که مصرف این داور به حداقل رسانده شود و حتماً زیر نظر پزشک تهیه شود و به صورت خود سرانه مصرف نشود تا مشکلات ناشی از مصرف خودسرانه این دارو از بین برود.

مسکن‌هایی که برای قلب ضرر دارند

خرداد ۲۰, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, داروسازی

متخصصان قلب در یک مطالعه جدید تاکید کردند: مصرف طولانی مدت دوز بالای داروهای مسکن نظیر ایبوبروفن و دیکلوفناک خطر حمله قلبی را تشدید می‌کند.

داروهای مسکن نظیر ایبوبروفن یا دیکلوفناک اگر برای مدت طولانی و با دوز بالا مصرف شوند به اندازه داروی «روفکوکسیب» با نام تجاری VIOXX که برای تسکین التهابات آرتریتی تجویز می‌شود برای سلامت قلب ضرر دارند.

پزشکان در این مطالعه بین‌المللی اظهار داشتند: مصرف دوز بالای این داروها خطر بروز مشکلات قلبی و عروقی مانند حمله قلبی، سکته مغزی و یا حتی خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی را تا یک سوم افزایش می‌دهد.

این بررسی حاکیست به ازای هر ۱۰۰۰ نفر که با خطر بیماری‌های قلبی روبرو هستند و از این قبیل داروهای مسکن با دوز بالا استفاده می‌کنند، دست‌کم سه نفر در معرض حمله قلبی قابل پیشگیری قرار دارند که حداقل یک مورد از آنها کشنده است.

یکی از پزشکان دانشگاه آکسفورد و از محققان این مطالعه گفت: خطر بروز بیماری‌های قلبی در افرادی که از دردهای مزمن رنج می‌برند و مجبور به مصرف دوز بالای مسکن‌ها هستند، بیشتر است.

کالین بیاگنت همچنین گفت: مصرف داروهای مسکن با دوز پایین که برای دررفتگی‌های عضلانی مصرف می‌شود نمی‌تواند خطرزا باشد.

قرص ریتالین؛ زهر یا پادزهر

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۲ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, داروسازی

بسیاری از مردم بر این باورند هر قرصی که پزشک تجویز می‌کند، کم‌خطر بوده و عوارض سنگینی بر سلامت انسان بر جای نمی‌گذارد، اما تجربه نشان داده ناآگاهی از مصرف قرص‌های شیمیایی می‌تواند خطرات متعددی برای سلامت انسان به همراه داشته باشد.

یکی از قرص های شیمیایی که بسیاری از مصرف کنندگان گمان می کنند تهدیدی برای سلامتشان به شمار نمی آید، قرص ریتالین است؛ در حالی که افراط در مصرف این قرص یا مصرف خودسرانه آن، می تواند مجموعه ای از بیماری های مختلف را برای مصرف کننده به همراه بیاورد.

این قرص همان «متیل فنیدات» از مشتقات گروه آمفتامین ها است که با نام تجاری ریتالین (Ritalin)‏ در داروخانه ها پیدا می شود.

البته این قرص به عنوان یک ماده شیمیایی درمانگر در بیماری های بیش فعالی در کودکان، افسردگی و خواب آلودگی در بزرگسالان استفاده می شود، اما گاه دیده شده است برخی دانشجویان و دانش آموزان از ریتالین برای بیدار ماندن شبانه استفاده می کنند.

شاید در کوتاه مدت این قرص بتواند تا حدودی از خواب شبانه انسان بکاهد و بر هوشیاری فرد، تاثیر مثبت بگذارد، اما در بلند مدت، استفاده از این قرص به شکل اعتیاد در می آید و مجموعه ای از بیماری ها را به سمت انسان سرازیر می کند.

مثلا دیده شده است افراد پس از مصرف طولانی این قرص دچار حالت تهوع و سردرد شدید شده اند و حتی ریتالین می تواند فشارخون را به طور غیرطبیعی افزایش دهد و ضربان قلب را هم نامنظم کند.

حساسیت های پوستی و مشکلات گوارشی بخش دیگری از عوارض مصرف این قرص به حساب می آید. علاوه بر آن، تاثیرات روانی ریتالین هم دست کمی از تاثیرات جسمی آن ندارد و افسردگی و حتی گاه روان پریشی هم از دیگر تاثیرات روانی این ماده شیمیایی است.

اما مصرف زیاد از حد ریتالین در یک بازه طولانی مدت، خطرات به مراتب شدیدتری به همراه دارد.

لرزش عضلات، تشنج و مشکلات تنفسی، محصول استفاده افراطی از این قرص است و همچنین اعتیاد شدید به ریتالین، عوارض روحی دیگری همچون توهم و اختلال در تصمیم گیری را نیز به دنبال خواهد داشت. حتی در مواردی نیز مصرف بیش از حد این دارو به مرگ مصرف کننده منجر شده است.

با وجود تمام مشکلاتی که به آن اشاره کردیم، هنوز هم برخی مصرف کنندگان قرص ریتالین اعتقاد دارند این ماده شیمیایی می تواند قدرت حافظه را افزایش دهد، در حالی که تحقیقات علمی نشان داده است هیچ دارویی برای تقویت حافظه وجود ندارد و حافظه انسان فقط بر اثر تمرین های ذهنی، قوی تر از گذشته می شود و هیچ ماده شیمیایی نمی تواند یک شبه به حافظه انسان نیروی مضاعف ببخشد.

در موارد حاد مصرف این دارو دیده شده است که معتادان به ریتالین نمی توانند بدون خوردن روزی چند عدد از این قرص شیمیایی درس بخوانند یا حتی به فعالیت های معمولی و روزانه خود ادامه دهند.

خطر اعتیاد به مخدرهای سنگین تر مثل شیشه و اکستازی نیز بر حجم خطرات بالقوه این قرص اضافه کرده و به همین دلیل است که متخصصان علوم پزشکی تاکید می کنند بدون تجویز پزشک، باید منتظر هرگونه عواقب جبران ناپذیر قرص های ریتالین بر جسم و روان مصرف کننده ها باشیم.

امین جلالوند
jamejamonline

گلودرد را بدون آنتی بیوتیک درمان کنید

شهریور ۲۹, ۱۳۹۱ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, جهان پزشكي, داروسازی

این روز ها با سرد شدن هوا، خطر بروز سرماخوردگی همراه باگلودرد در کودکان به دغدغه والدین تبدیل شده است. در حالی که شناخت درست از نشانه هایی چون گلودرد و ریشه های آن می تواند از نگرانی پدر و مادر ها تا حد زیادی کم کند.

به بیان دیگر آنچه مسلم است گلودرد معمولا نشان دهنده عفونت دستگاه فوقانی تنفسی است که در بچه های کوچکی که نمی توانند احساس گلودردشان را به خوبی بیان کنند، با دشواری در بلعیدن غذا، خرخر کردن های شبانه، تنفس های دهانی و بوی بد دهان همراه است، اما نکته مهم در این ارتباط آن است که ریشه بسیاری از گلو درد ها یا سرماخوردگی های همراه با این عارضه دردناک، در فصل پاییز عفونت های ویروسی هستند که به درمان آنتی بیوتیکی به هیچ وجه نیاز ندارند. پس والدین باید از مصرف خود سرانه آنتی بیوتیک ها هنگام مواجه شدن با این نشانه، تا زمان توصیه پزشک متخصص به شدت خودداری کنند.

آیا فرزندتان گلودرد دارد؟
دکتر فریبا نادری متخصص بیماری های کودکان با تاکید بر این که بیشتر گلودرد ها در کودکان یا حتی بزرگسالان می تواند به علت التهاب لوزه ها تحت تاثیر نوعی میکروب یا در بیشتر موارد به علت ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا ایجاد شود، می افزاید: ممکن است این نوع گلودرد ها با انسداد و آبریزش بینی و خرخر کردن یا با عفونت های گوش، درد گوش و کاهش شنوایی همراه باشد.

حال اگر عفونت در قسمت لوزه ها باشد با اختلال در بلع، احساس درد در ناحیه گلو یا خارش گلو همراه است. در عین حال درگیر بودن لوزه های سوم با یک عامل عفونی به صورت خرخر کردن شبانه، تنفس های دهانی، بوی بد دهان یا ترشحات بینی خود را نشان می دهد.

التهاب تارهای صوتی و حنجره نیز با خشونت صدا، سرفه های خروسکی و در حالت شدید تر با نوعی خفگی همراه است. انسداد مجاری تنفسی بزرگ تر (تراشه ها) نیز با سرفه های بسیار خشن و عفونت های ویروسی در مجاری هوایی کوچک تر ریه ها، با تنگی نفس یا سرفه های شدید خود را نشان می دهد.

مقابله با درمان آنتی بیوتیکی
دکتر نادری با اشتباه خواندن تجویز خود سرانه آنتی بیوتیک توسط والدین به محض مشاهده تب، سرفه و گلودرد در فرزندانشان می گوید: در صورت احتمال وجود یک عفونت باکتریایی در گلو، ممکن است پزشک، آنتی بیوتیک تجویز کند، اما برای عفونت های ویروسی که عمدتا در پاییز شایع هستند، درمان آنتی بیوتیکی تجویز نمی شود، چراکه مصرف نابجای آنتی بیوتیک ها در چنین شرایطی منجر به مقاوم شدن بدن نسبت به میکروب ها و رشد میکروب های قوی تری می شود که می توانند در بدن بیماری های شدیدتری را ایجاد کنند. البته دوره بیماری های ویروسی از یک تا ۱۰ روز می تواند طول بکشد.

وی می افزاید: بر این اساس به والدین توصیه می کنیم که به محض مشاهده نشانه های گلودرد در فرزندشان، بخصوص مشکل در بلع غذا و از دست دادن اشت ها که احتمالا با تب نیز همراه است، به پزشک مراجعه کنند، اما پیش از آن از بخور سرد یا گرم و مصرف مایعات گرم و آبمیوه های طبیعی برای فرزندشان غافل نشوند. این متخصص کودکان تصریح می کند: تنها پزشک متخصص می تواند براساس شرایط بالینی عفونت های باکتریایی را از ویروسی تشخیص و براساس آن دارو تجویز کند.

بچه هایی که بیشتر در معرض خطرند
دکتر نادری با تاکید بر این که سرماخوردگی های میکروبی، ویروسی و نیز آلرژی ها در نقطه شروع، علائم مشابهی دارند، می گوید: بی شک درمان هر دسته از این بیماری ها با دیگری متفاوت است، اما نکته مهم اینجاست که عفونت های ویروسی در بچه هایی که زمینه های آلرژیک دارند، شایع تر و شدید تر است.

همچنین احتمال بیشتری دارد که بیماری این دسته از کودکان به سمت باکتریایی شدن سوق پیدا کند. به بیان دیگر والدین کودکانی که زمینه های آلرژیک یا بیماری مزمن ریوی دارند، باید با مشاهده علائمی چون گلودرد و تب، هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنند.

به کودک خود کمک کنید
به گفته دکتر نادری، مفید ترین توصیه هایی که می توان به والدین هنگام بروز نشانه هایی چون گلودرد و تب در فرزندانشان کرد، این است که از شربت استامینوفن و پاشویه استفاده کنند و کودک را در یک اتاق با گرمای مناسب نگه دارند و از دادن مایعات فراوان و نیز غذاهای مایع که فرو دادن آن برای کودک راحت است، غافل نشوند.

وی می افزاید: براساس آخرین تحقیقات، غرغره آب نمک، احتمال عفونت از حلق به گوش میانی را بیشتر می کند بنابراین توصیه می شود که کودک را وادار به غرغره نکنید. یک نکته ضروری دیگر آنکه در صورت وجود گلودرد و بد حالی عمومی تا زمان مراجعه به پزشک و شروع درمان، از فرستادن کودک به مهد کودک یا مدرسه خودداری کنید.

جام جم آنلاین

Next Page »