راه های کاهش درد دندان درآوردن نوزادان

دندان درآوردن نوزادان و راههای کاهش درد دندان درآوردن دستش را داخل دهانش می کند و آب دهان از گوشه و کنار لبش بیرون می ریزد و پدر و مادر می گویند دارد دندان درمی آورد. تب می کند و در تب می سوزد، اما باز هم پدر و مادر می گویند طبیعی است، چون دارد دندان درمی آورد. چند روزی هم اسهال می شود، یا لب به هیچ غذایی نمی زند و این بار هم به اشتباه می گویند مشکلش به رشد دندان ها مربوط است. البته کم نیستند کسانی که فکر می کنند دلیل این مشکلات، رشد دندانی است که دارد از لثه بیرون می زند، اما متخصصان می گویند نه تب شدید به دندان درآوردن ارتباط دارد و نه اسهال. آنها عقیده دارند رویش دندان ها اتفاقی طبیعی است که بدون بروز مشکلات حاد و شدید پیش می آید.

دندان درآوردن یک پدیده فیزیولوژیک است که با پدیده های فیزیولوژیک دیگری مانند افزایش بزاق دهان کودک همراه خواهد بود. ممکن است مدفوع کودک هنگام رشد دندان ها کمی شل تر از حالت طبیعی شود که این وضع گذرا و بسیار خفیف است.

همچنین خارشی که کودک در ناحیه لثه ها احساس می کند نیز می تواند موجب بی قراری اش شود، اما بچه در این شرایط هم کاملا سالم و خوشحال است و افزایش وزن مناسبی دارد.

دندان درآوردن هیچ مشکل خاصی ایجاد نمی کند و جای نگرانی ندارد. نباید به اشتباه تصور کنید دندان درآوردن باعث تب کودکان می شود، زیرا رشد دندان ها هیچ وقت با تب بالا همراه نخواهد بود. بنابراین زمانی که کودک تب می کند، حتما باید به پزشک مراجعه کرده و دلیل دیگری را به غیر از دندان درآوردن برای این مشکل پیدا کنید. اسهال شدید یا یبوست هم ارتباطی به دندان درآوردن ندارد و به طور معمول این دو اتفاق نباید با یکدیگر همراه شود.

البته گاهی کودکان برای کاهش احساس خارش و ناراحتی که هنگام رشد دندان دارند، ممکن است هر چیزی را داخل دهانشان ببرند و همین موضوع می تواند عاملی باشد برای بروز اسهال؛ ولی خود رویش دندان ها باعث اسهال شدید نمی شود.

درد است یا خارش؟ اگر دقت کرده باشید، وقتی بچه ها در حال دندان درآوردن هستند، هر جسمی را داخل دهانشان می کنند و آن را گاز می گیرند و به همین دلیل هم پدر و مادرها فکر می کنند دندان درآوردن با درد شدیدی همراه است که کودک برای کاهش درد چنین کاری را انجام می دهد.

بعضی ها هم به دنبال تاول های دردناکی روی لثه کودک هستند و منتظر خونریزی می مانند. با این حال، دکتر صادقیان می گوید: رویش دندان ها اتفاق دردناکی نیست، ولی باعث خارش شده و ممکن است حس ناخوشایندی برای کودک ایجاد کند که موجب ناراحتی اش شود. برای آرام تر کردن این بی قراری و ناراحتی کودکان باید با نظر پزشک از داروهایی که برای این منظور تهیه شده، استفاده کنید.

علاوه بر این، اجسام ژله مانند سفت مثل اسباب بازی های تمیز ژله ای نیز می تواند به کاهش علائم آزاردهنده ناشی از رویش دندان ها کمک کند. رویش اولین دندان ها معمولا در سنین چهار تا شش ماهگی اتفاق می افتد. در این زمان معمولا سطوح ایمنی که از مادر به شیرخوار رسیده کاهش می یابد و کودک کم کم خودش باید عناصر ایمنی را بسازد. بنابراین کاهش عناصر ایمنی منتقل شده از مادر به کودک می تواند دلیلی برای تب یا بروز عفونت باشد که این فقط یک همراهی با دندان درآوردن است و رویش دندان به تنهایی باعث چنین اتفاقی نمی شود. همچنین در کودکانی که مشکل یا بیماری خاصی ندارند، معمولا در محل رویش دندان ها خونریزی اتفاق نمی افتد.

به والدین توصیه می کنیم زمانی که کودک دچار مشکلی مانند تب یا اسهال شدید می شود، حتما به پزشک مراجعه کنند و این مشکلات را به حساب دندان درآوردن نگذارند.

روش های قدیمی چقدر موثر است؟

بعضی ها گردنبندهای خاصی برای کاهش درد دندان درآوردن دارند و می گویند اگر آن گردنبند را به گردن کودک بیندازید، هیچ مشکلی نخواهد داشت. باورش کمی سخت است، اما هستند کسانی که از این روش ها هم کمک می گیرند.
در حالی که دکتر صادقیان می گوید چنین روش هایی هیچ پایه و اساس علمی ندارد و نمی تواند صحیح باشد.
گروه دیگری هم هستند که به روش های دیگری روی می آورند؛ مثلا یک تکه گوشت کباب شده یا برشی از لیمو ترش را به کودک می دهند تا به لثه اش بکشد و آرام تر شود که این روش هم به گفته دکتر صادقیان صحیح نیست، زیرا ممکن است کودک این مواد غذایی را ببلعد یا خوراکی ها آلوده شود و کودک ماده آلوده را به لثه اش بکشد.

بر همین اساس، وی توصیه می کند از ژل های نیمه متراکمی که با همین هدف ساخته شده استفاده کنید تا این خطرات هم برای کودک پیش نیاید. این دندان ها را به حال خود نگذارید با خودتان نگویید دندان شیری برای خراب شدن است، باید خراب شود، بیفتد و جای آن دندان اصلی دربیاید. این دندان ها هم ممکن است بپوسد، خراب شود و در نتیجه مشکلات بیشتر و بزرگ تری برای کودک به وجود می آورد. پس آنها را به حال خودشان رها نکنید و به فکر رعایت بهداشت دندان های شیری هم باشید.

متخصصان توصیه می کنند زمانی که دندان های کودک در حال رویش است، با استفاده از دستمالی تمیز و مرطوب لثه اش را پاک کنید و زمانی که دندان از لثه بیرون می آید هم از یک مسواک نرم و مرطوب که مخصوص کودک است، کمک بگیرید.

البته یادتان باشد در این سنین نیازی به استفاده از خمیردندان هم نیست. ۴ راه کاهش درد دندان درآوردن لثه های کوچک و نرم کودک تحمل درد زیاد دندان درآوردن را ندارد و به همین دلیل، این فرشته های کوچک همیشه با بی قراری و گریه و مریض شدن این دوران را سپری می کنند. برای اینکه بتوانید تا حدی این دردها را از وجود فرزند دلبند خود دور کنید،

بد نیست راهکارهای زیر را نیز امتحان کنید.

۱- پارچه حوله ای نم دار پارچه حوله ای خیس و سرد یکی ار روش های خوب برای تسکین درد درآوردن دندان است. این پارچه را روی لثه های کودک قرار دهید تا بجود. حتی می توانید یک تکه یخ هم میان پارچه بگذارید و محکم ببندید تا خدای نکرده در گلوی کودک نپرد و سپس پارچه را در دهان کودک بگذارید تا بجود.
برای این منظور می توانید پارچه را در چای بابونه خیس کنید و در یخچال قرار دهید تا سرد و خنک بماند. یا حلقه های پلاستیکی که برای دندان درآوردن کودکان است را نیز در یخچال قرار دهید تا سرد شود. سپس به کودک بدهید تا بجود.

۲- دندونی برای کودکانی که از درد لثه رنج می برند، می توانید دندونی های لرزان خریداری کنید. انواعی از دندونی وجود دارند که با گاز گرفتن کودک، شروع به لرزش می کنند و این مساله بسیار برای کودک خوشایند و دوست داشتنی است. برای اینکه باعث تسکین دردش هم بشود، آن را در یخچال قرار دهید تا سرد شود.

چرا گونه ورم می‌کند؟

دی ۱۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

مشکلات دندان و ترومای بلانت در صورت، می‌توانند موجب تورم گونه‌ شوند. این مقاله فهرستی از عوامل مؤثر در تورم گونه را فراهم ساخته است.

عموماً تورم گونه در افرادی مشاهده می‌شود که از درد دندان شکایت دارند. با این حال، برای این تورم چندین دلیل دیگر می‌تواند وجود داشته باشد. تورم گونه نمی‌تواند تنها دلیلی بر نگرانی ظاهری و سطحی باشد، فرد متأثر ممکن است با علائم دیگری نیز مواجه شود. از این رو توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کرده و او را از این علائم مطلع سازد. در برخی موارد، علت نهفته می‌تواند به راحتی تشخیص داده شود. هرچند در مواردی دیگر، پزشک ممکن است از بیمار بخواهد چند آزمایش تشخیصی انجام دهد. در بخش پیش رو در خصوص عوارضی که ممکن است موجب تورم صورت شوند، اطلاعاتی را فراهم ساخته‌ایم.

مشکلات مربوط به دندان

پوسیدگی دندان اغلب به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نسبت داده می‌شود. هنگامی که دندان به طور مرتب مسواک زده نشود و از نخ دندان استفاده نگردد، و از رژیم غذایی پیروی شود که سرشار از قند بوده، می‌تواند موجب تشکیل پلاک در دندان شود. پلاک لایه‌ای از مخاط و باکتری است که بر روی دندان‌ها ته نشین می‌شود. زمانی که باکتری‌ها با قند تغذیه می‌شوند، اسیدهایی تولید می‌کنند که می‌توانند پوشش مینای دندان را خراب کرده، که در نهایت ممکن است به پوسیدگی دندان منجر شود. گاهی، چرک یا مواد آلوده ممکن است از طریق روزنه‌های موجود در مینای دندان وارد پالپ (pulp) (بافتی زنده در مرکز دندان) شوند، در نتیجه موجب گردند دندان آبسه کند. عفونت حتی می‌تواند از ریشه دندان به استخوا‌ن‌هایی که دندان‌ها را نگه می‌دارند، سرایت کند. به آبسه‌ای که در زیر دندان تشکیل شود، آبسه‌ی پری‌اپیکال (periapical abscess) گویند. آبسه دندان که در لثه و استخوان نگه دارنده شکل گیرد را آبسه پریودنتال می‌نامند. عفونت می‌تواند باعث شود لثه‌ی اطراف دندان آلوده ورم کند.

ترومای بلانت

ترومای بلانت (Blunt Trauma) نوعی ترومای فیزیکی است که در قسمتی از بدن در اثر ضربه و یا حمله‌ی فیزیکی ایجاد می‌شود. و آن را نبایستی با ترومای نافذ (penetrating trauma) که در آن یک شیء (گلوله، چاقو، و غیره) به بدن نفوذ می‌کند، اشتباه گرفت. همچنین به آن صدمه‌ی بلانت، ضربه دیدگی یا ترومای غیر نافذ نیز می‌گویند. هنگامی که ضربه‌ای به صورت شخصی (گونه‌اش) می‌خورد، بافت صورت آسیب می‌بیند و به دلیل جریان خون نادرست، دچار تغییر رنگ می‌شود. تحت چنین شرایطی، گونه‌ی آسیب دیده ممکن است دچار تورم و کبودی شود.

غدد لنفاوی بزرگ شده

لنفادنوپاتی به معنی بزرگی گره‌های لنفاوی (توده‌های بافت لنفاوی کوچک و لوبیا شکل) است. این غدد مایع لنف را فیلتر کرده و عوامل بیماری‌زا را به دام می‌اندازند، که پس از آن توسط سلول‌های لنفوسیت نابود می‌گردند. گاهی غدد لنفاوی به دلیل عفونت متورم می‌شوند. به عنوان مثال، یک عفونت دندانی می‌تواند موجب تورم گره‌های لنفاوی موجود در گردن شده، که به نوبه خود ممکن است باعث تورم صورت شود. غدد لنفاوی در گردن حتی می‌توانند به دلیل سرطان دهان بزرگ شوند. سرطان یک بیماری جدی و خطرناکی است که در آن تقسیم غیر طبیعی و غیر قابل کنترل سلولها منجر به شکل گیری یک تومور بدخیم می‌شود. جویدن تنباکو یکی از شایع‌ترین دلایل اصلی توسعه‌ی سرطان دهان است.

دارو درمانی، که ممکن است شامل استفاده از داروهای مسکن و داروهای ضد التهابی باشد، در کاهش درد و تورم کمک می‌کند.

چنانچه تورم ناشی از ترومای بلانت باشد، استفاده از کمپرس سرد ممکن است مفید واقع شود.

چنانچه تورم ناشی از یک عفونت باکتریایی باشد، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.
در مورد واکنش‌های آلرژیک، استفاده از آنتی هیستامین‌ها به کاهش علائم کمک می‌کند.

هر چند آنتی بیوتیک‌ها، آنتی هیستامین‌ها، و داروهای ضد التهابی بدون نسخه در دسترس می‌باشند، اما توصیه می‌شود جهت تشخیص و درمان مناسب بیماری نهفته به پزشک مراجعه نمایید. از آنجا که عفونت دندان اغلب موجب تورم صورت می‌شود، فرد بایستی بهداشت دهان و دندان را رعایت نماید.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه‌ی آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه‌های پزشک متخصص در نظر گرفته شود.

پوسیدگی‌دندان بامصرف نوشابه بدون‌قند

آذر ۱۶, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, دندان پزشكی

 محققان می گویند، ترکیب شیمیایی اسیدها در برخی نوشابه های بدون قند به اندازه نوشابه های شیرین مضر است و موجب پوسیدگی دندان می شود.

قند با تامین انرژی باکتری ها، موجبات تکثیر آنها و ساخت جرم بر سطح دندان را فراهم می کند و به این ترتیب سرعت پوسیدگی دندان را افزایش می دهد.

به همین دلیل مردم به منظور حفظ سلامت خود تصمیم می گیرند تا رژیم های غذایی بدون قند را مصرف کنند. اما دندانپزشکان هشدار می دهند که روی آوردن به مصرف نوشابه های بدون قند برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کافی نیست.

به گزارش پایگاه اینترنتی دیلی میل،محققان دانشگاه ملبورن می گویند: کاهش مصرف قند موجب کاهش خطر پوسیدگی دندان نمی شود چراکه مخلوط مواد شیمیایی و اسیدهای موجود در خوراکی ها و نوشابه های بدون قند می تواند همان اثر نوشابه های شیرین را داشته باشد.

بسیاری از مردم تصور می کنند که با کاهش مصرف نوشابه های شیرین می توانند پوسیدگی دندان را کاهش دهند اما ترکیب مواد شیمیایی و اسیدها در برخی خوراکی ها و نوشیدنی ها می تواند تاثیر مخربی بر سلامت دندان ها داشته باشد.

پوسیدگی دندان زمانی بروز می کند که اسید، بافت سخت دندان را حل می کند.
محققان در یک مطالعه ۲۳ نوشیدنی مختلف از جمله نوشابه های بدون الکل و نوشابه های ورزشی را مورد بررسی قرار دادند.

آنها متوجه شدند نوشابه های حاوی مواد افزودنی اسیدی و نوشابه هایی که سطح (pH) پایینی دارند، حتی اگر بدون قند نیز باشند، آسیب قابل توجهی به مینای دندان می زنند.

این مطالعه نشان داد که بیشتر نوشابه های بدون الکل و نوشابه های ورزشی، ۳۰ تا ۵۰ درصد موجب نرم شدن مینای دندان می شوند.

همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، نوشابه های شیرین و نوشابه های بدون قند مانند آب های معدنی طعم دار باعث کاهش قابل توجه سطح مینای دندان می شود و در این زمینه تفاوت قابل توجهی میان این دو گروه نوشابه نیست.

همچنین از هشت نوشابه ورزشی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند، همه نوشابه ها به غیر از ۲ نوشابه ای که کلسیم بیشتری داشتند، باعث کاهش مینای دندان شدند.

۵ نکته درباره استفاده صحیح از نخ دندان 

آذر ۱۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

استفاده از نخ دندان‌، بخشی اساسی در حفظ سلامت دندان است. توصیه می‌شود که دست‌ کم یک‌ بار در روز نخ دندان بکشید تا به زدودن پلاک‌های میکروبی از نواحی میان دندان‌هایتان که مسواک به آنها نمی‌رسد، کمک شود.

به گزارش «همشهری‌آنلاین»، نجام این کار مهم است زیرا پلاک میکروبی که با مسواک‌زدن یا نخ دندان کشیدن زدوده نشود، در نهایت، سخت و به جرم دندانی تبدیل می‌شود. نخ دندان کشیدن همچنین از بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.

اینکه کشیدن نخ دندان را پس از مسواک زدن یا پیش از آن انجام دهید، چندان اهمیتی ندارد. مادامی که به‌طور کامل و درست نخ دندان بکشید، مهم نیست که در چه هنگامی آن را انجام دهید. بهتر است زمانی از روز را برای انجام این کار اختصاص دهید که چند دقیقه‌ای وقت مراقبت از دندان‌هایتان را داشته باشید.

افرادی که در پایان روز بیش‌ از حد خسته هستند، ممکن است از نخ دندان کشیدن در صبح‌ها یا پس از ناهار سود ببرند. دیگران ممکن است بخواهند با دهانی تمیز به خواب روند.

فراموش نکنید که کودکان نیز نیاز به نخ دندان کشیدن دارند! شما باید به‌ محض اینکه کودکتان دو دندان در کنار یکدیگر درآورد، نخ دندان کشیدن برای او را هم شروع کنید. از آنجا که نخ دندان کشیدن به مهارت دستی بیشتری نیاز دارد، کودکان ممکن است تا رسیدن به ۱۰ یا ۱۱ سالگی نتوانند به‌خوبی نخ دندان بکشند.

توجه داشته باشید که نخ دندان کشیدن نباید دردناک باشد. اگر با شدت زیادی نخ دندان بکشید، ممکن است به بافت‌های بین‌دندانی آسیب برسانید. اگر خیلی آرام نخ دندان بکشید، ممکن است ذرات غذا از میان دندان‌ها خارج نشود. احساس کمی ناراحتی هنگام شروع نخ دندان کشیدن طبیعی است و نباید به‌این‌علت نخ دندان کشیدن را ترک کنید. با مسواک‌زدن و نخ‌کشیدن روزانه،‌ این احساس ناراحتی باید در طول یک یا دو هفته برطرف شود.

این راهنمای قدم‌ به‌ قدم، شما را برای استفاده از نخ دندان هدایت می‌کند:

۱٫ حدود ۳۰ سانتی‌متر نخ دندان را جدا کنید و بیشتر طول آن را دور انگشت میانه یک دستتان بپیچید. باقیمانده نخ دندان را به دور انگشت میانه دست مقابل بپیچید. این انگشت، نخی را که کثیف می‌شود، به دور خود نگاه خواهد داشت.

۲٫ نخ دندان را محکم میان انگشتان شست و انگشتان اشاره‌تان نگهدارید.

۳٫ نخ دندان را با استفاده از یک حرکت آرام ساینده میان دندان‌هایتان هدایت کنید. هیچ‌گاه نخ دندان را به درون لثه‌ها فرو نبرید.

۴٫ هنگامی که نخ دندان به خط لثه می‌رسد، آن را در مقابل یک دندان به شکلی شبیه حرف C درآورید و به‌آرامی آن را در فضای میان لثه و دندان بلغزانید.

۵٫ نخ دندان را محکم روی دندان نگهدارید. به‌آرامی کناره دندان را با حرکت‌های به بالا و پایین، در حالی‌که نخ دندان را از لثه‌ها دور نگه‌ داشته‌اید، بسایید. این روش را برای بقیه دندان‌ها هم به کار ببندید. بخش پشتی دندان آخر را هم فراموش نکنید.

دندان‌ها و زبان فرد چه ارتباطی با نوع صحبت کردن دارد؟

آبان ۲۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

توجه به سلامت دهان،‌ دندان و زبان ما را برای اصلاح و ادای درست گفتار خود یاری می‌کند.

مسعود اجلالی دندان پزشک در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه تلفظ حروف در داخل دهان مضمون پیدا می‌کند به چیدمان دندان‌ها و اندازه زبان بستگی دارد، اظهار کرد: برای صحبت کردن یک سری تماس‌ها شامل لب و دندان، لب و لب، زبان با کام و زبان با دندان‌ها ضرورت دارد تا ادای حروف مختلف با این تماس‌ها بر قرار شود.

وی افزود: برای اینکه تلفظ هر یک از حروف در داخل‌ دهان مفهوم پیدا کند یکی از این تماس‌ها باید برقرار شود مانند وقتی می‌گوییم ب؛ لب پائین و بالا تماس پیدا می‌کند تا حرف ب مفهوم پیدا کند.
برای تلفظ حرف ت نوک زبان با پشت دندان‌های بالا تماس پیدا می‌کند تا حرف ت مفهوم پیدا کند.

اجلالی تصریح کرد: به طور کلی هنگام صحبت کردن هوا از ریه به خارج و در داخل حنجره صوت ایجاد می‌شود ولی هنوز مفهوم ندارد و هنگامی که داخل دهان می‌شود در ارتباطات لب و لب، زبان و دندانها و زبان‌ با هم تماس پیدا می‌کند و صوت مفهوم پیدا می‌کند.

این دندانپزشک ادامه داد: چنانچه دندان‌ها در جای خود قرار نداشته باشد، صوت ممکن است مختل شود و باعث ادای نامفهوم کلمات شود به طوریکه ت، ز شنیده می‌شود.

وی تاکید کرد: اندازه زبان اهمیت بسیاری در ادا و مفهوم حروف و کلمات دارد اگر زبان بزرگ و یا کوچک باشد باعث نامفهوم بیان شدن حروف و کلمات می‌شود.اگر زبان بزرگ باشد از داخل به همه دندان‌های کنار به سمت خارج فشار وارد می‌کند و باعث می‌شود دندان‌ها از جای خود به سمت خارج حرکت کنند. کوچک بودن زبان تاثیر چندانی ندارد فقط باعث می‌شود فرد نوک زبانی صحبت کند.

اجلالی در پایان گفت: اندازه زبان و دندانها و نحوه قرار گرفتن باعث نقص در این اندام‌ها باعث ایجاد تداخل در گفتار می‌شود و حرکت زبان، لب‌ها و گونه مختل می‌شود. ضخامت کم یا زیاد اندام گفتاری نیز در چگونگی ادای حروف و کلمات اثر می‌گذارد. در نتیجه باید برای سلامت اندام گفتاری به ویژه زبان، دندان، لب و دهان تلاش کنیم تا مشکلی روی گویش و گفتارمان به وجود نیاید.

پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری پس از سرما خوردگی 

آبان ۲۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

مسئول واحد بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری پس از سرما خوردگی در کشور محسوب می شود.

به باشگاه خبرنگاران جوان دکتر کلالی در همایش مدیران توسعه شبکه و ارتقا سلامت و مسئولین بهداشت دهان و دندان کشور با بیان اینکه همزمان با اجرای طرح تحول سلامت دهان و دندان به ازای هر ۴نفر یک دندانپزشک در مراکز بهداشتی روستاها قرار می گیرد گفت: کلیه خدماتدهان و دندان به جز زیبایی و عصب کشی شامل معاینات غربالگری وفلورایدتراپی در مراکز بهداشتی روستاها انجام می شود.

وی در مورد درمان بیماری های مربوط به دهان و دندان پیشگیری را بهتر ازدرمان دانست و اظهار داشت: گروههای هدف کودکان زیر ۱۴ سال و مادران باردار و شیرده در مناطق محروم از امسال در راستای طرح تحول سلامت دهان ودندان هر ۶ ماه یکبار از خدمات دندانپزشکی و معاینه برای تشخیش هر نوع بیماری دهان و دندان بهره مند می شوند.

وی همچنین در مورد اجرای طرح تهیه شناسنامه الکترونیک دهان و دندان برای نخستین بار در کشور اضافه کرد: مهم‌ترین حسن اجرای این کار برنامه‌ریزی مطلوب برای ارائه خدمات درمانی و خارج شدن فرم‌های کاغذی است که مدارس همیشه برای انتقال اطلاعات با مشکل مواجه می‌شد.

مسئول واحد بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه برای نخسین بار در کشور طرح تهیه شناسنامه الکترونیک دهان و دندان ویژه گروه‌های هدف دانش آموزی ۶ تا ۱۴ سال اجرائی می شود ادامه داد:دانشگاه‌هایی که در اجرای این برنامه پیشرفت داشته باشند وزارت بهداشت درخصوص اعتبارات و امکانات به آنها کمک خواهد کرد.

کلالی ابراز داشت: سلامت دهان و دندان نقش مهمی در کیفیت زندگی افرادجامعه بویژه کودکان دارد و این در حالیست که به دلیل عدم توجه کافی به این مقوله شاهد افزایش میزان پوسیدگی دندان در کشور هستیم.

وی همچنین با تاکید بر برنامه‌های آموزش و پیشگیری، افزود: استفاده ازروش‌های پیشگیری می‌تواند از هزینه‌های گزاف خدمات درمانی دندانپزشکی وعواقب از دست دادن دندان‌ها جلوگیری کند.

پوسیدگی دندان با کاشت نگین

آبان ۲۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

کاشت نگین دندان علاوه بر این که باعث نرم‌شدن سطح دندان می‌شود پوسیدگی دندان را نیز با خود به همراه می‌آورد.

کیوان ساعتی عضو هیئت مدیره انجمن متخصصین ترمیم و زیبایی دندان در خصوص کاشت نگین روی دندان گفت: کاشت نگین دندان برای طولانی مدت سطح زیرین خود را نرم می‌کند و احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد بدین‌ترتیب از نظر متخصص ترمیمی و زیبایی دندان این کار به هیچ عنوان اصولی نیست.

وی ادامه داد: کاشت نگین روی دندان‌ها باعث می‌شود دندان مورد نظر از شویندگی و قدرت ضد باکتریال بزاق‌ها دور بماند.

ساعتی با اشاره به اینکه امروزه برخی نگین دندان خود را با رنگ لباسشان ست می‌کنند، عنوان کرد: ماندن نگین دندان بیش از یک هفته نه تنها زیبا نیست بلکه به دلیل عوارض بعدی از زیبایی صورت هم کم می‌کند و پس از آن فرد را وادار می‌کند تا به‌دنبال برگرداندن زیبایی خود برود.

وی اظهار کرد: این روزها برخی افرادی که دندان‌هایشان تغییر رنگ پیدا کرده است از نگین دندان برای پوشاندن آن استفاده می‌کنند در صورتی که اگر بدانند با بلیچینگ می‌توانند دندان تغییر رنگ یافته‌ی خود را به حالت اول برگردانند قطعا این راه اصولی را انتخاب می‌کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن ترمیمی و زیبایی دندان در خصوص کاشت نگین توسط افراد نا آشنا به دندان پزشکی گفت: افراد فاقد صلاحیت اغلب از چسب‌های نامناسب استفاده می‌کنند و این می‌تواند بسیار آسیب‌رسان باشد.

اگر خمیردندان سفیدکننده می زنید، احتیاط کنید

مهر ۲۰, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, بهداشت, دندان پزشكی

 برای همه ی ما پیش می آید که تصور می کنیم دندان هایمان زرد شده و نیاز به یک خمیردندان سفیدکننده داریم تا موقع لبخند زدن دندان هایمان مانند مروارید بدرخشند. اما متخصصان در خصوص تاثیر این محصولات، اتفاق نظری ندارند. به عقیده ی متخصصان بهداشت دهان و دندان، باید در استفاده از این محصولات هوشیار بود.

اکثر خمیردندان های سفید کننده بسیار ساینده هستند، چون حاوی بی کربنات سدیم (جوش شیرین) و سیلیس هستند.

استفاده از این محصولات در طولانی مدت باعث آسیب جدی به مینای دندان شده و سوراخ و منافذی در آن ایجاد می کند. در نتیجه دندان ها نسبت به هر نوع رنگی حساس تر شده و به محض نوشیدن یک فنجان قهوه یا هر ماده ی غذایی رنگی، به سرعت تغییر رنگ می دهند.

علاوه بر این استفاده ی روزانه از این خمیر دندان ها، دندان ها را آسیب پذیر می کنند. بدتر از همه اینکه رنگ دندان ها در طولانی مدت تیره تر خواهد شد.
خمیردندان های سفید کننده: لثه ها در امان نیستند
خمیردندان های سفید کننده قبل از هر چیزی جزو محصولات آرایشی حساب می شوند، نه محصولات بهداشتی. بنابراین باید در استفاده ی آنها فاصله انداخت و دچار افراط نشد

این محصولات حاوی ترکیبات رنگی هستند که اثرات خود را به جا می گذارند. رنگ قرمز باعث تشدید رنگ لثه ها می شود، در صورتیکه رنگ آبی، سفیدی مینای دندان را تشدید می کند.

به عقیده ی متخصصان رنگ شدن مکرر لثه ها باعث خونریزی آنها با کوچک ترین تماس می شود. این نوع مواد رنگی، گاهی باعث بروز واکنش های آلرژیک نیز می شوند.
خمیر دندان های سفید کننده: نتایج مطلوبی حاصل نمی شود

خمیردندان های سفید کننده قبل از هر چیزی جزو محصولات آرایشی حساب می شوند، نه محصولات بهداشتی.

این خمیردندان ها جزو محصولات مکمل هستند. بنابراین باید در استفاده ی آنها فاصله انداخت و دچار افراط نشد.

اگر طرفدار این محصولات هستید می توانید چند مرتبه با خمیردندان معمولی و یک مرتبه با این محصولات، دندان ها را مسواک بزنید.
قبل از استفاده ی این محصولات با دندانپزشک مشورت کنید

به عقیده ی متخصصان قبل از استفاده از این محصولات بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا دلیل سفید نبودن و یا سفید نشدن دندان هایتان بررسی شود.

عوامل زیادی در بدرنگی دندان ها دخالت دارند، از جمله کثیفی دندان ها، جرم دندانی و مصرف دخانیات. اما در بیشتر موارد، عامل اصلی جنس دندان های شماست.

اگر جنس دندان های شما به نوعی باشد که رنگ آن زرد باشد، نمی توان کار زیادی برای سفید کردن آنها انجام داد و استفاده ی مکرر از این محصولات هیچ کمکی به سفید آنها نخواهد کرد. بلکه نتیجه ای جز حساس شدن دندان ها نسبت به سرما، گرما و مواد غذایی نخواهد بود. بنابراین بهتر است قبل از استفاده از چنین محصولاتی به دندانپزشک مراجعه کنید.

چند نکته درباره دندان درآوردن کودکان

مهر ۱۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

یک دندانپزشک کودکان گفت: مشکلات ناشی از دندان درآوردن کودکان، امری طبیعی است و نباید موجب دستپاچگی والدین شود.

به گزارش قدس آنلاین،دکتر لیلا بصیر در گفت‌وگو با ایسنا گفت: دندان درآوردن کودکان فرایندی فیزیولوژیکی است که موجب تغییراتی در دهان کودک می‌شود. بعضی از کودکان این فرایند را به آسانی پشت سر می‌گذارند و گاهی اوقات حتی خانواده هم متوجه آن نمی‌شود، اما دندان درآوردن در برخی کودکان با مشکلاتی مانند آبریزش دهان، بالا رفتن درجه حرارت بدن به صورت تب یا مشکلات گوارشی همراه خواهد بود.
وی افزود: عدم تمایل به غذا خوردن و کم اشتها شدن به دلیل خارش‌های زیاد لثه، از دیگر مشکلات دندان درآوردن در برخی کودکان است البته این علائم در کودکان متفاوت است، به این ترتیب که برخی از آنها علائم کمتر و برخی دیگر علائم بیشتری را از خود نشان می‌دهند.
این دندانپزشک کودکان تاکید کرد: باید توجه داشت که مشکلات ناشی از دندان درآوردن کودکان فرایندی طبیعی است و نباید موجب دستپاچگی والدین شود.
بصیر با اشاره به چگونگی درمان و تسکین درد رویش دندان در کودکان، گفت: برای درمان تب کودک در این هنگام، والدین می‌توانند از تب‌برها استفاده کنند. اینکه قدیمی‌ها برای تسکین درد و خارش ناشی از رویش دندان‌ها در کودکان، قند روی لثه آنها می‌ساییدند، کار اشتباهی است؛ زیرا هم موجب آسیب به لثه می‌شود و هم منجر به شیرین شدن ذائقه کودک خواهد شد.
وی افزود: استفاده از ژل‌های بی‌حس کننده برای تسکین درد صرفا برای کودکانی که خیلی زیاد از رویش دندان درد می‌کشند، مجاز است؛ زیرا با توجه به در حال رشد و تکامل بودن سیستم مغز و اعصاب کودکان، استفاده زیاد از مواد بی‌حس کننده، بر سیستم عصبی آنها تاثیر خواهد داشت.
این دندانپزشک کودکان عنوان کرد: رویش دندان در کودکان به طور معمول از چهار تا شش ماهگی تا پایان دو سالگی ادامه خواهد داشت و تا این زمان، کودک باید ۲۰ دندان شیری داشته باشد؛ با این وجود دیر یا زود شدن چند ماهه این روند نگران‌کننده نیست؛ زیرا رویش دندان مساله‌ای ارثی است و برخی زودتر و برخی دیرتر دندان در می‌آورند.
وی با اشاره به زمان آغاز استفاده از مسواک برای کودکان اظهار کرد: شعار سازمان بهداشت جهانی (WHO) می‌گوید “دندان‌های خود را مسواک بزنید حتی اگر یک دندان باشد” بنابراین از زمان رویش اولین دندان کودک باید مسواک زدن آغاز شود. قبل از دو سالگی باید دندان‌های کودکان با مسواک‌های مخصوص نوزادان و بدون خمیردندان به صورت مالشی تمیز شود تا مسواک زدن برای آنها به عادت تبدیل شود.
بصیر افزود: بعد از دو سالگی باید از خمیردندان مخصوص کودکان که حاوی فلوراید نیز باشد به میزان یک لپه روی مسواک استفاده شود. توصیه می‌شود تا قبل از شش سالگی، خود والدین دندان‌های کودکان‌شان را مسواک بزنند و پس از شش سالگی با نظارت، آن را به خود کودک محول کنند.
وی با اشاره به لزوم مراقبت‌های بهداشتی از دندان‌های کودکان گفت: از زمان رویش دندان در کودک و حتی قبل از آن، پلاک‌های باکتریال و لایه‌های چسبنده‌ای که با چشم قابل دیدن نیست، در لثه کودک ته‌نشین شده و رسوب می‌کند. توصیه می‌شود هر شب موقع خواب با یک پارچه تمیز و مرطوب روی لثه کودک را تمیز کنید تا پلاک‌های باکتری رسوب شده از بین بروند و دهان تمیز شود.

همه ویتامین های مورد نیاز کودک

شهریور ۱۴, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 برای داشتن استخوان ها و دندان های محکم کودکان به این ویتامین نیاز دارند.
در این نوشته قصد داریم ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز کودکان رو به شما معرفی کنیم و همچنین یاد بدیم که چطور این ویتامین ها رو از منابع طبیعی برای فرزند دلبندتان تامین کنید.

ویتامین A
چرا کودکان به آن نیاز دارند:
کودکان برای داشتن بینایی خوب بخصوص در شب ها و تشخیص رنگ ها به این ویتامین نیاز دارند. این ویتامین همچنین سیستم ایمنی بدن آنها را قوی می کند.

در کجا یافت می شود:
بشقاب کودکتان را پر از هویج و سایر میوه ها و سبزیجات زردرنگ (مانند گرمک و سیب زمینی شیرین کنید) و همچنین لیوانهایشان را پر از شیر غنی شده با ویتامین نمایید.

ویتامین های گروه B
چرا کودکان به آنها نیاز دارند:
کودکان به ویتامین های گروه بی (ب کمپلکس) که شامل، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، فولیت، پانتتونیک اسید، ب۶، ب۱۲ و بیوتین هستند، برای تولید و استفاده انرژی نیاز دارند. بدون ویتامین بی کافی کودکان دچار کم خونی می شوند.

در کجا یافت می شود:
شما می توانید ویتامین های گروه ب را تقریبا در هر غذایی پیدا کنید. غلات کامل، ماهی، مرغ، گوشت، سبزیجات و لبنیات سرشار از ویتامین ب هستند.

ویتامین C
چرا کودکان به آن نیاز دارند:
روزانه یک وعده ویتامین C به کودکان برای جلوگیری از عطسه و آبریزش بینی و مبارزه بدنشان با عفونت کمک می کند. همچنین ویتامین ث برای درمان سریعتر خراشیدگی ها مفید است.

در کجا یافت می شوند:
با دادن یک لیوان آب پرتقال و یا بهتر از آن یک عدد پرتقال به کودکان می توانید نیاز آنها به ویتامین ث را تامین کنید. همچنین سایر میوه ها و سبزیجات مانند توت فرنگی، گوجه فرنگی، طالبی و فلفل قرمز شیرین هم سرشار از این ویتامین هستند.

ویتامین D
چرا کودکان به آن نیاز دارند:
برای داشتن استخوان ها و دندان های محکم کودکان به ویتامین د نیاز دارند. ویتامین د به جذب کلسیم مورد نیاز برای ساخت استخوان توسط بدن کمک می کند.

در کجا یافت می شود:
زمانیکه آفتاب به پوست می تابد پوست شروع به ساختن ویتامین د می کند، اما چون برای دریافت این ویتامین D باید در معرض اشعه خورشید قرار بگیرید می تواند خطر سرطان پوست را افزایش دهد بهتر است به میزان کمی از آن استفاده کنید و برای تامین بقیه ویتامین د مورد نیاز کودکتان از منابع جایگزینی مانند، شیر غنی شده، حبوبات، ماهی تن یا تخم مرغ استفاده کنید.

کلسیم
چرا کودکان به آن نیاز دارند:
برای داشتن استخوان ها و دندان های محکم کودکان به کلسیم نیاز دارند. مصرف کم آن می تواند خطر ابتلا به بیماریهای استخوانی را در بزرگسالی آنها تشدید کند.

در کجا یافت می شوند:
لبنیات بهترین مکان برای یافتن کلسیم هستند. مصرف روزانه شیر کم چرب و ماست می تواند به سلامت استخوان کودک شما کمک کند.

کولین
چرا کودکان به آن نیاز دارند:
هرچند کولین یک ویتامین نیست اما ماده مغذی مهمی می باشد. سلول ها برای شکل گرفتن و سیستم اعصاب برای انتقال پیغام های عصبی به آن نیاز دارند.

در کجا یافت می شود:
کولین در بدن تولید نمی شود پس برای دریافت آن نیاز به خوردن غذاهای شامل کولین مانند تخم مرغ، ماهی، گوشت گوساله، مرغ و بروکلی میباشد.

آهن
چرا کودکان به آن نیاز دارند:
آهن به پمپاژ خون در بدن کمک می کند. آهن در بخشی از سلول های قرمز خون که اکسیژن را در بدن حمل می کند قرار دارند.

کجا یافت می شوند:
گوشت یکی از منابع غنی آهن ست از سایر غذاهای سرشار از آهن، می توان به حبوبات، سبزیجات تیره رنگ و غلات غنی شده با آهن اشاره کرد.

منیزیم
چرا کودکان به آن نیاز دارند:

منیزیم یکی از بلاک های ساخت سلول را تشکیل می دهد و همچنین در تولید انرژی استفاده می شود. رژیم غذایی سرشار از منیزیم می تواند در بزرگسالی کودکتان قلبی قوی به او بدهد.

در کجا یافت می شود:
غلات سبوس دار، برنج قهوه ای، حبوبات و آجیل همه منابعی سرشار از منیزیم هستند.

پتاسیم
چرا کودکان به آن نیاز دارند:
تقریبا تمام سلول ها و اعضای بدن برای عملکرد صحیح به آن نیاز دارند. پتاسیم همچنین برای فشارخون ، حفظ ضربان قلب و عملکرد ماهیچه های کودکان مورد نیاز است.

در کجا یافت می شود:
موز سرشار از پتاسیم می باشد، همچنین شما می توانید پتاسیم را در سیب زمینی شیرین، لوبیا سفید، شیر و ماست کم چرب بیابید.

روی
چرا کودکان به آن نیاز دارند:
بدن برای رشد به روی نیاز دارد، همچنین روی ممکن است بتواند با قوی کردن سیستم ایمنی بدن کودکان جلوی سرماخوردن آنها را بگیرد.

در کجا یافت می شود:
مرغ، حبوبات و سرلاک های غنی شده صبحانه سرشار از روی هستند.

از سفید کننده های دندان استفاده نکنید

شهریور ۳, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 دوست دارید دندان‌ های تان سفیدتر باشند؟ همه دوست دارند؛ به همین دلیل ساده‌ ترین راهی که به نظرشان می‌‌رسد، استفاده از خمیردندان‌ های سفید کننده است.

کار خمیردندان‌‌های سفید کننده فقط این است که لکه‌‌های روی سطح های خارجی دندان‌ های شما را که در اثر چای، قهوه، سیگار کشیدن و غیره ایجاد می‌ شوند پاک کنند و نمی‌ توانند رنگ طبیعی آنها را تغییر دهند، اما بسیاری از این خمیر دندان‌‌ها حاوی اجزای کوچکی با خاصیت سایشی هستند که مینای دندان شما را می‌ سایند؛ بنابراین لایه خارجی دندان شما برداشته شده و لایه زیری که سفیدتر است، دیده می‌ شود، اما اگر در استفاده از این خمیرها افراط کنید، درخشندگی دندان‌ های تان و مینای دندان تان از بین می‌ رود و دیگر تشکیل نمی‌ شود و نبود مینای دندان هم بعد از گذشت مدتی منجر به پوسیدگی می‌‌شود.

وقتی از خمیردندان‌ هایی استفاده می‌‍‌کنید که دندان تان را خراش می‌ دهند، طبیعی است که دندان‌ های تان حساس می‌ شوند و زمانی که لایه مینای دندان تان نازک شده، عاج آن آسیب‌ پذیرتر می‌شود. عاج دندان در زیر مینای آن قرار دارد و در ساختار آن لوله‌ های زیادی که شبیه روزنه هستند وجود دارند که مستقیم به عصبی که در میانه دندان است، می‌رسند.

وقتی لایه رویی این روزنه‌ ها برداشته می‌ شود، به سرما و گرما واکنش نشان می‌ دهند و شما احساس درد می‌ کنید. خمیردندان‌هایی که مخصوص دندان‌های حساس هستند، این روزنه‌ها را پر می‌کنند و احساس درد را از بین می‌ برند، ولی خمیردندان‌ های سفیدکننده عکس این کار را انجام می‌ دهند.

اگر نمی‌ توانید خمیر دندان سفیدکننده‌ تان را کنار بگذارید، راه‌ هایی وجود دارد که می‌ توانید آسیب‌ های آن را به حداقل کاهش دهید. برای این کار از یک خمیردندان سفیدکننده ملایم و مسواک بسیار نرم استفاده کنید تا خاصیت سایندگی آن را کاهش دهید. درضمن به طور مرتب از این خمیردندان استفاده نکنید و گاهی خمیرهای معمولی را جایگزین آن کنید؛ همچنین بهتر است از خمیرهای حاوی فلوراید استفاده کنید که به تقویت مینای دندان تان کمک می‌ کنند.

دست آخر هم به شما توصیه می‌ کنیم به طور مرتب به دندانپزشک سر بزنید و به یاد داشته باشید که او هم می‌ تواند دندان‌ های تان را سفید کند یا توصیه‌ هایی متفاوتی به شما کند که بتوانید دندان‌ های تان را به شیوه دیگری سفید و درخشان کنید.

راه‌هایی برای داشتن دندان‌هایی یکدست و زیبا

 وی افزود: با انجام درمان‌های ترمیمی مثل جرم‌گیری، بروساژ دندان و بلیچینگ می‌توان دندان‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند را به رنگ طبیعی برگرداند.

مصطفی فاطمی؛ دندانپزشک ، گفت: لکه‌ها و زردی دندان‌ها نه‌تنها ظاهر آن‌ها را ناخوشایند می‌کند، بلکه برای بهداشت دهان نیز مضر هستند. ازاین‌رو مهم است که دندان‌ها تمیز و سفید نگه‌داشته شوند این درحالی است که مصرف برخی از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها می‌تواند بر تغییر رنگ دندان‌ها مؤثر باشد.

وی ادامه داد: علاوه بر این جرم روی دندان‌ها باعث ایجاد یک‌لایه بر روی دندان‌ها شده، که به رشد باکتری‌ها و انباشت دیگر عوامل ایجاد لکه کمک می‌کند؛ با سخت شدن این لایه دیگر نمی‌توان آن را با مسواک زدن از بین برد و باید توسط پزشک این کار صورت بگیرد.

وی افزود: با انجام درمان‌های ترمیمی مثل جرم‌گیری، بروساژ دندان و بلیچینگ می‌توان دندان‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند را به رنگ طبیعی برگرداند.

این متخصص مواد دندانی گفت: تعدادی از افراد جامعه برای سفید کردن دندان‌ها به روش‌های خوددرمانی مثل استفاده از خمیردندان‌ها و ژل‌های ساینده، استفاده از نوارهای سفیدکننده‌ دندان و محکم مسواک زدن دندان‌ها روی می‌آورند که متأسفانه این روش‌ها برای مینای دندان مضر بوده و دارای عوارض است.

وی ادامه داد: استفاده از روش‌های خوددرمانی ذکرشده دارای عوارضی از قبیل تحلیل لثه، تخریب بافت دندان و حساس شدن دندان‌ها است؛ لذا توصیه می‌شود قبل از استفاده از این ابزار و داروها با پزشک مشورت شود.

روش درمان خانگی پوسیدگی دندان‌ها

مرداد ۱۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 استفاده از مکمل های غذایی مانند منیزیم،ژلاتین و روغن کبد ماهی هم توطیه می شود و بهداشت دهان و دندان هم که در راس تمامی این توصیه ها وجود دارد.

همیشه رفتن به دندانپزشکی و ترمیم و سایر اقدامات درمانی این چنینی برای بسیاری دردناک است .با روش هایی طبیغی براین مشکل پیروز شوید.

به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ احتمال دارد شما هم مانند بسیاری دیگر فقط زمانی که دچار مشکل جدی برای دندان هایتان شده اید به پزشک مراجعه کرده اید و با درمان هایی نظیر کشیدن دندان مواجه شده باشید که ممکن است برایتان ناخوشایند و با ترس همراه بوده است.

مرسوم است تنها راهی که شما میتوانید دندان خرابی را ترمیم کنید پر کردن آن با برخی ازا نواع مواد ترکیبی به دست دندان پزشک کنید. اما بسیاری از مردم نمی دانند که راه های طبیعیهم برای درمان این حفره های دندانی وجود دارد بدون اینکه بخواهید به دندانپزشک مراجعه کنید.

گفتنی است حفره با تخریب دندان ایجاد می شود. این پوسیدگی می تواند هم در داخل و هم درخارج از دندان آسیب رسان باشد. یکی از دلایل اصلی حفره ها رژیم غذایی تان است.

گاهی اوقات ممکن است حتی متوجه نشوید که دندانتان دچار پوسیدگی و حفره است تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه کنید. اما برخی مردم این نشانه را تاحدودی متوجه می شوند به ویژه هنگامی که از نوشیدنی های سرد یا گرم یا خوراکی های شیرین استفاده می کنند.

درمان طبیعی درد دندان

یکی از بزرگترین دلایلی که دندان های ما شروع به ازبین رفتن می کند که منجر به ایجادحفره در دندان می شود،عدم وجود مقدارکافی اندازه مواد معدنی در رژیم غذایی ما است. به طور طبیعی، بهترین راه برای کاهش احتمال ایجاد حفره و پوسیدگی دندان ها این است که مطمئن شوید بدن مقدار کافی مواد معدنی مورد نیاز برای دندان ها را دریافت کرده است.

مواد غذایی مختلف است که شما باید در به رژیم غذایی تان اضافه کنید شامل:

روغن نارگیل
موادلبنی ارگانیک
عصاره استخوان
گوشت تازه
غذای دریایی
سبزیجات پخته شده
گوشت قرمز مانند مانند جگر

به طور کلی مواد غذایی که بهتر است شما مصرف کنید باید حاوی اسید فیتیک باشد. این موادغذایی مانند دانه ها، حبوبات، آجیل، غلات و. غیره است و این امر ایده خوبی است برای محدود کردن تعداد غذاهای فراوری شده که به عنوان تنظیم کننده قند خون استفاده می شود.

استفاده از مکمل های غذایی مانند منیزیم،ژلاتین و روغن کبد ماهی هم توطیه می شود و بهداشت دهان و دندان هم که در راس تمامی این توصیه ها وجود دارد.

دندان کودک شکست؛ چه باید کرد؟

مرداد ۹, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

  خبرگزاری تسنیم: رئیس انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران با اشاره به تمهیداتی برای مواقعی که دندان کودک می‌شکند، گفت: بسیاری از بچه‌هایی که دندانهای‌شان دچار شکستگی می‌شود به دلیل مسخره شدن توسط همکلاسی‌هایشان دچار افت تحصیلی و منزوی می‌شوند.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، ابراهیم امین صالحی درباره تمهیداتی برای مواقعی که دندان کودک می‌شکند، اظهار داشت: در صورت شکسته شدن دندان کودک بر اساس ضربه یا سانحه، بهتر است بلافاصله دندان را داخل بزاق دهان خود کودک یا سرم فیزیولوژی قرار داد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دندانپزشک رساند.

صالحی، شکستگی دندان بچه‌ها را به دو حالت عنوان کرد و گفت: گاهی شکستگی به گونه‌ای است که دندان با ریشه درمی‌آید و گاه بر اثر ضربه قسمتی از دندان شکسته می‌شود که بهتر است آن قسمت شسته شود و در بزاق کودک یا سرم  فیزیولوژِی قرار گیرد، زیرا نباید آن بخش شکسته شده خشک شود، چون در صورت خشک شدن شکننده است و قابل استفاده نخواهد بود.

رئیس انجمن متخصصان دندانپزشکی ترمیمی ایران گفت: می‌توان قسمت شکسته دندان را با باندینگ‌های مخصوص سر جای خود قرار داد، ولی اگر این کار انجام نشود، ممکن است کودک از نظر روانی تحت تأثیر حس‌های منفی قرار گیرد. بسیاری از بچه‌هایی که دندانهای‌شان دچار شکستگی می‌شود به دلیل مسخره شدن توسط همکلاسی‌هایشان دچار افت تحصیلی و منزوی می‌شوند، در حقیقت درست کردن دندان شکسته برای زیبایی نیست، چرا که بچه به آن نیاز دارد و در صحبت کردن تأثیر منفی می‌گذارد، به‌گونه‌ای که کلمات را نمی‌تواند درست بیان کند و دوستانش مسخره اش می‌کنند، ولی می‌توان با مراجعه به دندانپزشک ترمیمی بدون اینکه به دندان‌های دیگر صدمه ای وارد شود آن دندان ترمیم و بازسازی شود.

صالحی توصیه کرد: در صورت بروز چنین مشکلی با مراجعه به دندانپزشک ترمیمی می‌توان دندان شکسته کودک را بدون آن که صدمه اضافه‌ای به بافت آن وارد شود با استفاده از باندینگ‌ها و مواد چسبنده ترمیم کرد.

اضطراب اجتماعی خطر ساییدگی دندان را افزایش می دهد

خرداد ۱۰, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

مطالعات محققان آمریکایی نشان می دهد که اضطراب اجتماعی (هراس اجتماعی) خطر ساییدگی و حتی شکستگی دندان را افزایش می دهد.
به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، اختلال اضطراب اجتماعی (هراس اجتماعی) به افرادی اشاره دارد که در جمع و محیط های اجتماعی، احساس ناراحتی و اضطراب شدید می کنند. این افراد از صحبت کردن در حضور جمع، ملاقات با افراد جدید و غذاخوردن در جمع می هراسند. گاهی اوقات داروهای ضد افسردگی برای این افراد تجویز می شود.

تحقیقاتی که پیش از این انجام شد، نشان داده بود که داروهای ضد افسردگی در برخی مواد منجر به دندان قروچه می شوند. محققان برای بررسی این موضوع، افرادی را که به هراس اجتماعی (social anxiety disorder) مبتلا بودند، مورد آزمایش قرار دادند. داوطلبان ۷۵ مرد و زن ۳۰ تا ۴۰ ساله بودند. حدود نیمی از این افراد داروهای ضد افسردگی استفاده می کردند. محققان رابطه مستقیمی بین استفاده از داروهای ضد افسردگی و دندان قروچه پیدا نکردند؛ ولی در ۴۲٫۱ درصد از داوطلبان که همگی به اختلال هراس اجتماعی مبتلا بودند، درجات مختلفی از سایش دندان دیده شد.

حدود ۳۲٫۵ درصد از داوطلبان، تجربه اختلالی به نام بازی با فک (jaw play) داشتند. در بازی با فک، فرد فک پایین خود را به جلو و عقب حرکت می دهد؛ در حالی که دندان های فک بالا و پایین برخوردی ندارند. حدود ۴۲٫۵ درصد از داوطلبان، به دندان قروچه بیدار (awake bruxism) مبتلا بودند. این نوع دندان قروچه دقیقا مشابه دندان قروچه خواب، ولی در طول روز است.

در این تحقیقات آمده است که بازی با فک و ناخن جویدن، نشانه هایی از دندان قروچه هستند.

دندان قروچه ملایم صدمه ای به دندان ها وارد نمی کند؛ ولی دندان قروچه شدید؛ به ویژه در خواب، به دندان ها آسیب می زند وحتی می تواند منجر به شکستگی دندان شود.

متخصصان بر این باورند که تنها راه درمان دندان قروچه ناشی از اضطراب اجتماعی، درمان روحی این اختلال است.

نتایج این تحقیقات در نشریه Journal of Oral Rehabilitation منتشر شده است.

رفع بوی بد دهان و درد مفاصل با مصرف انجیر

خرداد ۱۰, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 خبرگزاری تسنیم: یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه انجیر بوی بد دهان را از بین می‌برد, گفت: انجیر استخوان‌ها را محکم می‌کند, نشاط‌آور و فرح‌بخش است؛ برای کودکان لاغر, افراد کم‌خون و زنان باردار نیز غذای مفیدی است.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم, سید جواد علوی کارشناس طب سنتی درباره خواص درمانی انجیر از منظر طب سنتی و روایات اظهار داشت: از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که انجیر میوه بهشتی است, آن را بخورید که بواسیر را درمان می‌کند و ورم مفاصل را بهبود می‌بخشد.
به‌گفته وی از امام صادق(ع) نقل شده است که انجیر بخارات را از بین می‌برد و استخوان‌ها را محکم, مو را تقویت می‌کند و بیماری را از بین می‌برد تا جایی که احتیاجی به دارو نباشد.
این کارشناس طب سنتی افزود: از امام رضا(ع) نقل شده است که انجیر بوی بد دهان را از بین می‌برد, استخوان‌ها را محکم می‌کند. در حدیث دیگر آمده است که هرکس که بخواهد دلش رقیق و نرم شود انجیر بخورد.
علوی ادامه داد: انجیر دارای مواد قندی فراوان است که به رفع ضعف و بی‌حالی کمک می‌کند، همچنین خاصیت لینت مزاج دارد که برای پاکسازی روده‌ها از مواد زائد مفید است، همچنین سیستم گوارش و معده را پاکسازی می‌کند و یبوست را از بین می‌برد.
وی گفت: انجیر نشاط‌آور و فرح‌بخش است و برای افرادی که دارای مشکلات روح و روان هستند مفید است، همچنین انجیر غذای سلاطین بوده است چرا که ارزش غذایی آن بسیار بالاست و مصرف آن همه مواد ضروری بدن را تأمین می‌کند.
این کارشناس طب سنتی خاطرنشان کرد: انجیر برای ناقهین و کسانی که دچار ضعف عمومی هستند, افراد کم‌خون, کودکان, زنان باردار و پیران غذای بسیار مناسبی است. انجیر به چاق شدن کودکان ضعیف و لاغر کمک می‌کند برای این کار بهتر است که چند عدد انجیر را هرشب در عرق انیسون خیسانده و صبح ناشتا مصرف کنند چرا که انجیر مجاری جذب غذا را باز می‌کند.

علت‌های خشکی دهان

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

در افرادی که ناراحتی قلبی یا فشار خون داشته باشند نیز تعریق و بدنبال آن خشکی دهان اتفاق می‌افتد. کمبود ویتامین‌های گروه B و روی نیز از جمله عوامل خشکی دهان هستند.

طبق مطالعات جدید ناراحتی معده، ناراحتی قلبی، استرس و مصرف برخی داروها از جمله موارد منجر به خشکی دهان است.

دکتر محمدرضا کمالی، پزشک عمومی گفت: مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد ناراحتی معده، ناراحتی قلبی، استرس و مصرف برخی داروها از جمله موارد منجر به خشکی دهان هستند.

وی افزود: در افرادی که ناراحتی معده دارند، ترشح اسید معده بر اثر ریفلاکس (برگشت به داخل حلق) منجر به خشکی دهان می‌شود.

وی اذعان داشت: در افرادی که ناراحتی قلبی یا فشار خون داشته باشند نیز تعریق و بدنبال آن خشکی دهان اتفاق می‌افتد. کمبود ویتامین‌های گروه B و روی نیز از جمله عوامل خشکی دهان هستند.

کمالی درباره تاثیر استرس بر خشکی دهان اظهارداشت استرس و مصرف برخی داروها مانند داروهای اعصاب نیز باعث خشکی دهان می‌شود.

همچنین در افرادی که لوزه سوم داشته باشند، به دلیل اینکه با دهان باز نفس می‌کشند، خشکی دهان اتفاق می‌افتد.

نانو مسواکی با قدرت شناسایی بیماری ها

اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

محققان مسواکی از جنس نانو تولید کردند که با بررسی دی.ان.ای افراد، می تواند خطر ابتلا به بیماری های مختلف از جمله آلزایمر را شناسایی کند. محققان تولید کننده این مسواک آن را فناوری پیشرفته می دانند که قادر به ایجاد تحول در مراقبت های بهداشتی و سلامت است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس، متخصصان فناوری شرکت نانوپور آکسفورد انگلیس می گویند: به زودی مسواک می تواند نسبت به ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان و آلزایمر به انسان هشدار دهد.

این مسواک دارای میکروتراشه های کوچکی به نام Nanopore sequencers است که می توانند دی.ان.ای را به یک فرمت دیجیتالی دربیاورند.

به این ترتیب که دی.ان.ای از طریق سوراخی در این تراشه به پهنای تقریبا ۱٫۵ نانومتر که ۸۰ هزار برابر نازک تر از یک تار موی انسان است و یک جریان الکتریکی در آن جریان دارد، عبور می کند.

سپس این جریان الکتریکی، جریان اتم ها را از طریق این سوراخ کوچک اندازه می گیرد و یک سیگنال الکتریکی ایجاد می کند که به صورت دیجتالی ثبت می شود.

سپس این فرمت دیجیتالی در برابر نشانگرهای ژنتیک که بیماری را تشخیص می دهند، ارزیابی می شود.

این مسواک به عنوان یک نقطه عطف در علم تلقی می شود و می تواند تحولی در مراقبت های بهداشتی باشد.

محققان می گویند پیش از فناوری Nanopore sequencers برای آزمایش و شناسایی مبتلایان به ابولا در آفریقای غربی استفاده شده است . این فناوری همچنین می تواند بطور بالقوه برای بررسی حیوانات مبتلا به این بیماری در مزارع و یا آزمایش سلامت خطوط تولید غذا نیز به کار گرفته شود.

خدمات رایگان دندانپزشکی بسیج در نماز جمعه

اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 خبرگزاری تسنیم: سازمان بسیج جامعه پزشکی در محل برگزاری نماز جمعه تهران به طور رایگان خدمات دندانپزشکی ارائه می‌دهد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، سازمان‌های بسیج جامعه پزشکی امروز به مناسبت گرامیداشت چهارمین روز از هفته سلامت با شعار ” سلامت، آموزش همگانی و خودمراقبتی” در قالب برپایی چادرهای سلامت ویزیت رایگان ارائه می‌دهند.
ارائه خدمات دندانپزشکی در نماز جمعه تهران، صعود پزشکان و پیراپزشکان به یکی از قلل مرتفع در استان مربوطه و ارتقای سطح سواد علمی سلامت مردم با سخنرانی‌های آموزشی بهداشتی با محوریت سبک تغذیه مناسب برای هر مسجد در هر محله در کشور از دیگر برنامه‌های سازمان بسیج جامعه پزشکی است.
ارایه ویزیت رایگان و آموزش خودمراقبتی به خانواده شهدا
بنا به این گزارش، همکاری همه جانبه با دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی و سایر موسسات سلامت محور در قالب اعزام تیم‌های بهداشتی، درمانی به مناطق مرزی و کم برخوردار با تاکید بر توسعه و ارتقای شاخص‌های سلامت و به ویژه تغذیه مناسب، ارایه ویزیت رایگان و آموزش مهارت‌های خودمراقبتی درباره سلامت فردی و اجتماعی برای خانواده معظم شهدا در هر محله در سراسر کشور، ارائه ویزیت رایگان در مطب پزشکان بسیجی در سراسر کشور، ارایه سخنرانی آموزشی در مدارس درباره فواید سبک تغذیه مناسب و تاثیر آن در ارتقای سطح سلامت فردی و اجتماعی در جامعه از دیگر برنامه‌های این سازمان در هفته سلامت است.

تاسف وزیر بهداشت از دختر بچه‌های روستایی که هیچ دندانی ندارند

اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 خبرگزاری تسنیم: وزیربهداشت با ابراز تاسف از دختر بچه‌های روستایی که دندانی ندارند،گفت: در بیماری‌های غیرواگیر نقش وزارت بهداشت کمتر از ۲۰ درصد است. مردم و سایر دستگاه‌ها باید به وظایف خود عمل کنند. زیرا دولت نمی‌تواند در این زمینه (بهداشت) کاری کند.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، سید حسن هاشمی در سخنرانی خود پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران، با اشاره به فرا رسیدن هفته سلامت اظهار داشت: سلامتی یکی از نعمت‌های بزرگی است که خداوند به انسان‌ها عطا فرموده است اما انسان‌ها کمتر به آن توجه می‌کنند. سلامتی نقش موثری در توسعه کشورها دارد؛ انسان سالم محور توسعه است و انسان ناخوش و بیمار، امنیت و پیشرفت ندارد.
وی با اشاره به دستورات اسلام، امام، رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید در خصوص توجه به مسئله بهداشت، تصریح کرد: قانونگذاران ما در برنامه‌های ۵ ساله، به موضوع پیشگیری توجه کردند اما در متن جامعه و در میان مردم، کمتر به موضوع پیشگیری و بهداشت توجه می‌شود. امروز مسئله بیماری‌های غیر واگیر مطرح است که می‌توان نقش وزارت بهداشت را در این زمینه کمتر از ۲۰ درصد دانست. مردم و سایر دستگاه‌ها نیز باید به وظایف خود در این حوزه عمل کنند.
وزیر بهداشت ادامه داد: امروز معضلاتی همچون بیکاری، اعتیاد و اشتغال در کشور مطرح است و اگر با آمار بالایی از بیماری‌های اعصاب و روان و پایین آمدن آستانه تحمل در جامعه مواجه هستیم، باید این معضلات را برطرف کنیم. وضعیت کشاورزی و صنعت نیز در سلامت مردم بسیار اهمیت دارد اما در دهه‌های گذشته، کمتر شاهد بوده‌ایم که طرح‌های بزرگ، پیوست سلامت داشته باشد.
هاشمی به ابلاغ سیاست‌های کلی سلامت از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و یادآور شد: در این سیاست‌ها، تاکید شده بود طرح‌های بزرگ، پیوست سلامت داشته باشند، اما متاسفانه برای طرح‌های بزرگی همچون مسکن مهر، شهرک‌های بزرگ و اتوبان‌ها به موضوع سلامت و تجهیزات توجه نشده است. در مورد توسعه صنعت و کشاورزی نیز همین‌طور است. برای مثال اقدامات انجام‌شده در پروژه پارس جنوبی در عسلویه بسیار ارزشمند است اما مردم آن منطقه حق دارند که نفس راحت بکشند و باید به سلامت آنها توجه شود.
وی سلامت را یک موضوع فرابخش و ملی خواند و عنوان کرد: همه قوا و دستگاه‌ها باید نقش خود را در موضوع سلامت ایفا کنند. البته بخشی از موضوع سلامت نیز به جامعه برمی‌گردد و باید بپذیریم که مسئله پیشگیری، مهم است. امروز بیش از ۲۵ میلیون نفر در ایران اضافه وزن دارند در حالی‌که ما پیش از این، چنین معضلی را نداشتیم؛ چراکه سبک زندگی ما به این شکل نبوده است. بسیاری از ایرانی‌ها از فشار خون بالای خود بی‌خبرند. اگرچه بخشی از این مشکل، وراثتی است اما بخش دیگر آن، به مصرف بالای نمک، شکر و نوع روغن مربوط می‌شود که به بیماری، گرفتگی‌ رگ‌ها و سکته می‌انجامد.
وزیر بهداشت با بیان این‌که این مسئله، فشار زیادی را به بودجه دولت و خانواده‌ها وارد می‌کند، گفت: اگر به بهداشت توجه شود نیازی به افزایش تخت‌های بیمارستانی نیست. اگر کسی سیگار می‌کشد، نباید به خانواده و اطرافیان ضرری وارد کند. ۹۰ درصد سرطان‌های روزافزون ریه، به دلیل افزایش مصرف دخانیات است اما واقعاً دولت نمی‌تواند در این زمینه کاری انجام دهد و فقط اراده افراد است که می‌تواند در این زمینه موثر واقع شود.
هاشمی با تاکید بر نقش صداوسیما در ایجاد نشاط و نقش قوه قضاییه در ایجاد امنیت و آرامش، اظهار داشت: اگر همه قوا پیشگیری را در دستور کار خود قرار دهند، بسیاری از معضلات قابل‌حل است. خوشبختانه دولت آقای روحانی، سلامت را یکی از اولویت‌های خود قرار داده است و مهم‌ترین بخش خدمات دولت در شهرستان‌ها، روستاها، مناطق محروم و حاشیه شهرها در همین حوزه است که امیدواریم در سال ۹۴ ارتقا یابد.
وی افزود: ما در ابتدای آغاز به کار دولت، با بحران دارو مواجه بودیم اما امروز دارو به اندازه لازم وجود دارد؛ هم به دلیل پوشش بیمه و هم به دلیل دسترسی بیشتر. خوشبختانه کمبود داروها از ۳۰۰ دارو، به کمتر از ۲۷ دارو رسیده است و تعداد زیادی از داروها تحت‌پوشش بیمه قرار گرفتند. همچنین، بیش از ۹ میلیون ایرانی بیمه شدند و آرزوی چند ۱۰ ساله جامعه، برآورده شد.
وزیر بهداشت تصریح کرد: واقعیت این است که باید دفترچه بیمه به منزله پول نقد و برگه آن به منزله اوراق اعتباری باشد که مجلس و دولت در این زمینه، تلاش خواهند کرد. ما حدود ۱۰ میلیون نفر حاشیه‌نشین داریم که تلاش می‌کنیم طی ۶ ماه آینده تحت پوشش برنامه‌های بهداشت و بیمه درمانی قرار بگیرند. امروز برای حدود هر ۶ هزار نفر یک پایگاه و برای هر ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر، یک مرکز درمانی ایجاد شده است که این کار را از مشهد مقدس و برای یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مردم محروم در حاشیه مشهد شروع کردیم و تلاش می‌کنیم آن را در سراسر کشور اجرا کنیم.
هاشمی با اشاره به سلامت دهان و دندان عنوان کرد: از ابتدای امسال، اقدامات موثری برای پیشگیری از خرابی دندان‌ها شروع شده است. اگر ما به سنت رسول‌الله (ص) عمل می‌کردیم، امروز دیگر تعداد دندان‌ها خراب بچه‌های ما بیش از بچه‌های کشورهای اطراف نبود. متاسفانه ما در بهداشت دهان بسیار ضعیف هستیم و حتی یک دختر بچه ۱۲ ساله روستایی، هیچ دندانی ندارد.
وی با تاکید بر اینکه باید به بهداشت دهان، مسواک زدن و نگهداری دندان‌ها توجه کرد، ادامه داد: در مرحله نخست اجرای این طرح، افراد زیر ۱۴ سال تحت پوشش بیمه قرار گرفتند که امسال دانش‌آموزان اول ابتدایی در اولویت قرار گرفتند و از سال آینده، سایر افراد بین ۸ تا ۱۴ سال، زیر پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.
وزیر بهداشت یادآور شد: در طی سال گذشته، بازارهای کاذبی که در اطراف بیمارستان‌ها ایجاد شده بود، برچیده شد و امکانات در اختیار مناطق محروم قرار گرفت. ۴ هزار پزشک متخصص به مراکز درمانی در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، اضافه شدند که با کمترین هزینه، به بیماران خدمت می‌کنند. در سیستان و بلوچستان، ۴۴ درصد پزشک مورد نیاز وجود داشت که امیدواریم با توسعه آموزش پزشکی، کمبودها را جبران کنیم.
هاشمی با تاکید بر لزوم ترویج زایمان طبیعی در کشور متذکر شد: آمار سزارین در ایران بسیار بالاست و هدف‌گیری ما این است که سالانه ۵ درصد از این آمار کم کنیم. زایمان طبیعی باعث افزایش طول عمر مادر و سلامت نوزاد می‌شود. امروزه آمار سزارین در آمریکا و اروپا، یک سوم ایران است.
وی با بیان اینکه توسعه اورژانس، یکی دیگر از سیاست‌های دولت در سال ۹۴ است، تصریح کرد: برای این مسئله اعتبار قابل‌توجهی در نظر گرفتیم. همچنین اورژانس هوایی نیز دایر شده است که ۱۷ پایگاه از مجموع ۴۵ پایگاه آن فعال است. یکی دیگر از اقدامات خوب، سامان‌بخشی تعرفه‌ها بود؛ البته برخی اتفاقات اجتناب‌ناپذیر بود اما با کمک دولت و بیمه‌ها این مسئله کنترل شد. اگر مردم، سیاستگذاران و بیمه‌ها همراهی کنند، این موضوع از جامعه پزشکی رخت برمی‌بندد.
وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قرار نیست هاله‌ای از قداست در هر شغل و رشته‌ای ایجاد شود اما باید حق جامعه خدوم پزشکان که در زمان پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و شرایط فعلی به مردم خدمت می‌کنند، مانند سایر گروه‌ها لحاظ شود.
هاشمی با اعلام اینکه مسئله غذا یکی از دستور کارهای دولت در سال ۹۴ است، عنوان کرد: اول بحث حلال بودن و بعد بحث بهداشتی بودن غذاست. متاسفانه گاهی شایعاتی در این خصوص باعث ناراحتی و آزار مردم می‌شود که تلاش می‌کنیم با اطلاع‌رسانی این موضوع را برطرف کنیم. برنامه ما توجه به سفره و غذای مردم است و امیدواریم اقداماتی که در این حوزه انجام می‌شود به نحوی باشد که مردم از سلامت غذای خود و آنچه می‌خورند و می‌آشامند، مطمئن باشند.
وی خاطرنشان کرد: در خصوص بهداشت محیط نیز برنامه‌های ویژه‌ای داریم که در آینده نزدیک اعلام خواهد شد. سلامت و بهداشت وظیفه یک وزارتخانه نیست بلکه وظیفه همه دستگاه‌ها و آحاد جامعه است.

خدمات رایگان دندانپزشکی بسیج در نماز جمعه

اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

 خبرگزاری تسنیم: سازمان بسیج جامعه پزشکی در محل برگزاری نماز جمعه تهران به طور رایگان خدمات دندانپزشکی ارائه می‌دهد.

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، سازمان‌های بسیج جامعه پزشکی امروز به مناسبت گرامیداشت چهارمین روز از هفته سلامت با شعار ” سلامت، آموزش همگانی و خودمراقبتی” در قالب برپایی چادرهای سلامت ویزیت رایگان ارائه می‌دهند.
ارائه خدمات دندانپزشکی در نماز جمعه تهران، صعود پزشکان و پیراپزشکان به یکی از قلل مرتفع در استان مربوطه و ارتقای سطح سواد علمی سلامت مردم با سخنرانی‌های آموزشی بهداشتی با محوریت سبک تغذیه مناسب برای هر مسجد در هر محله در کشور از دیگر برنامه‌های سازمان بسیج جامعه پزشکی است.
ارایه ویزیت رایگان و آموزش خودمراقبتی به خانواده شهدا
بنا به این گزارش، همکاری همه جانبه با دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی و سایر موسسات سلامت محور در قالب اعزام تیم‌های بهداشتی، درمانی به مناطق مرزی و کم برخوردار با تاکید بر توسعه و ارتقای شاخص‌های سلامت و به ویژه تغذیه مناسب، ارایه ویزیت رایگان و آموزش مهارت‌های خودمراقبتی درباره سلامت فردی و اجتماعی برای خانواده معظم شهدا در هر محله در سراسر کشور، ارائه ویزیت رایگان در مطب پزشکان بسیجی در سراسر کشور، ارایه سخنرانی آموزشی در مدارس درباره فواید سبک تغذیه مناسب و تاثیر آن در ارتقای سطح سلامت فردی و اجتماعی در جامعه از دیگر برنامه‌های این سازمان در هفته سلامت است.

هرگز دندانهایتان را نکشید!

اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

-ساحل عباسی:استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید برای کودکان بالای دو سال مانعی ندارد. با افزایش سن دندانها پوسیده نمی شود و با زایمان هم هیچ دندانی خراب نمی شود.وزیر بهداشت با ارائه بسته حمایتی و تصویب بسته خدمات دندانپزشکی پیشگیری کمک شایان توجهی به سلامت دهان و دندان کشور کرده اند پوسیدگی هایی که منجر به عفونت شوند میکروبها را از طریق جریان خون وارد بدن کرده و موجب بیماری های قلبی-عروقیفکلیوی،ریوی و سکته های مغزی در افراد مبتلا به بیماریهای دهان و دندان می شوند.
به گزارش قدس آنلاین،آنچه مسلم است ارتقای سلامت عمومی مستلزم توجه به سلامت دهان ودندان است و هر چه اطلاعات مردم در این زمینه از سنین پایین از سطح پیش دبستانی و دبستان افزایش یابد در سلامتی دهان و دندان و حفظ سلامتی آن برای همه عمر موثر خواهد بود از این رو در گفتگویی با دکتر محمد حسین خوشنویسان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و متخصص دندانپزشکی اجتماعی از آمریکا دانشگاه میشیگان مهمترین مسائل حوزه دهان و دندان را مورد بررسی قرار دادیم
-مهمترین بیماریهای مربوط به دهان و دندان چه بیماری هایی می باشد؟
– در کل دنیا مردم از دو بیماری دهان که پوسیدگی دندان و بیماری های لثه است رنج می برند این دو بیماری عامل ایجاد کننده میکروب ها هستند.اگر با مسواک زدن پوسیدگی دندان را کنترل نماییم عملا توانسته ایم بر بسیاری از بیماریهای لثه غلبه نماییم.
-با توجه به اینکه دندانپزشکان توصیه می کنند که شیرخواران و کودکان هم دندانهایشان را تمیز کنند آیا استفاده از خمیر دندانهای حاوی فلوراید برای کودکان ضرری ندارد؟
با توجه به اینکه بعد از شش ماهگی و اولین رویش دندانها لازم است که از دندانها مراقبت شود لازم به ذکر است تا سن دو سالگی در مسواک زدن و استفاده از فلوراید می بایست جانب احتیاط رعایت شود.بعد از این سن استفاده از خمیردندانهای خاص کودکان به دلیل اینکه در آنها فلوراید زیادی وجود ندارد بلا مانع است و بلع آن به کودکان آسیبی نمی زند زیرا از طریق ادرار دفع می شود.
-آیا دندانها در سالمندی و روند پیری خراب شده و از بین می روند؟چنین مسئله ای به لحاظ پزشکی تایید شده است؟
-مردم می بایست از این مسئله که می توانند از سلامت دهان خود به خوبی مراقبت کنند و این مراقبت هم دربردارنده نتیاج بسیار خوبی است آگاه شوند.متاسفانه درگذشته مردم دارای باورهای غلطی بودند که از نظر علمی به هیچ وجه قابل قبول نیست.اکثر مردم بر این باور بودند که با افزایش سن دندانها پوسیده و روزی باید کشیده شود و دندان مصنوعی جایگزین دندانهای دائمی و خدادادی شود.یا خانمهای باردار بر این مسئله تاکید می کنند که بعد از بارداری و زایمان دندان ها خراب و شاید یکی دو عدد از دندانها از بین برود.در حالی که علم پزشکی چنین مسائلی را رد می کند.در صورتی که از دهان ودندان مراقبت شود و بعد از صبحانه و شام دو دقیقه مسواک آغشته به خمیر دندان حاوی فلوراید زده شود برای عمرهای طولانی هم دندانها سالم باقی می مانند.
-به چه دلیل دندانپزشکان بر سلامت دندانهای افراد سالمند تاکید می کنند؟
– با افزایش سن سن بیش از پیش به سلامت دندانها نیازمندیم زیرا در میانسالی انرژی بدن تنها از غذای مصرف شده تامین می شود بنابراین اگر سالمندی به دلیل عدم برخوداری از دندانهای مناسب نتواند از منابع پروتئینی،سبزیجات و میوه ها استفاده نماید بدن خود را به شدت در معرض آسیب های ناشی از بیماری ها قرار داده است.یقینا افراد میانسالی که در دوران زندگی از دندانهای خود مراقبت نموده اند در دوران سالمندی نسبت به دیگر هم سالان که از سلامت دهان و دندان برخوردار نیستند به مراتب زندگی بهتری دارند. زیرا آنها توانسته اند به طور کامل انرژی مورد نظر خود را از غذاها دریافت کنند یقینا بدن این دسته از سالمندان از قدرت دفاعی مطلوب تری در برابر میکروبها برخوردار است .
-مهمترین وظایف دولت در این بخش چیست؟
-دولت وظیفه دارد از طرق مختلف درخصوص چگونگی رعایت بهداشت دهان و دندان و تضمین سلامت آن به مردم آموزش دهد.مسلما می بایست در کتابهای درسی و کلاسها و برنامه های آموزی معلمان و مربیان به این مقوله بیش از گذشته پرداخته شود تا معلمان از طریق اطلاع رسانی جمع کثیری از دانش آموزان را با مسائل پیرامون سلامت دهان و دندان آشنا کنند.نه تنها در دبستان بلکه در سنین بالاتر لازم است که دولت به مردم به خصوص نوجوانها و جوانها مراقبت از سلامت دهان و دندان را آموزش دهد تا جایی که آموزشها در خانواده،مدرسه و جامعه نهاینه شود.مطمئنا مراقبت فردی از دهان ودندان نقش گسترده ای در حفظ سلامت دستگاه های عمومی بدن افراد دارد.یکی از مهمترین وظایف دولت در حفظ سلامتی مردم در حوزه دهان و دندان و بالطبع سلامت عمومی بدن،دسترسی آسان به خدمات برای همه مردم می بایست تامین شود.آنچه مسلم است همه مردم از گرانی خدمات دندانپزشکی شاکی هستند و متاسفانه مردم هم در این زمینه تلاشی برای کمک و یاری رساندن به خود انجام نمی دهند.اگر مردم یک قدم بردارند و دولت هم یک قدم بردارد می توان بر بسیاری از مشکلات دهن و دندان فائق آمد.دولت باید به مردم آگاهی و اطلاعات اساسی را بدهد و مردم هم آنها را در زندگی فردی خود به کار بگیرند.در این صورت است که می توان با جرات گفت بسیاری از مردم به خدمات دندانپزشکی نیاز آنچنانی نخواهند داشت.همچنین در حوزه وظایف فردی لازم است همه مردم از سن شش ماهگی که اولین دندانها می رویند تا دوران سالمندی سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنند.
-با توجه به اینکه بسیاری از عدم مراجعه مردم به دندانپزشکان به دلیل هزینه های بالای آن است آیا در بخش دولتی و بیمه ها برای حل این مشکل اساسی چاره ای اندیشیده شده است؟
– بخش دولتی در سیستم بهداشت کل کشور از واحدهایی برخوردار است که برخی از خدمات دندانپزشکی را به مردم ارائه می دهد،البته لازم به ذکر است در ایران بیش از ۹۰درصد دندانپزشکان به صورت خصوصی کار می کنند و دسترسی به آنها هم نیازمند تقبل هزینه های سنگین برای خانواده هاست.خوشبختانه اخیرا با حمایت های وزیر محترم بهداشت جناب آقای دکتر هاشمی بسته خدمات دندانپزشکی پیشگیری توسط بیمه ها به تصویب رسیده است که این خدمات از سوی هیات دولت تصویب و برای اجرایی شدن به بیمه ابلاغ شده است.کلیه بیمه های پایه در کشور تامین اجتماعی،خدمات درمانی،نیروهای مسلح و کمیته امداد موظف به دراختیار گذاشتن خدمات درمانی به مردم هستند.بنابراین مردم می توانند با در دست داشتن دفترچه درمانی خود با مراجعه به مراکز دولتی از خدمات مصوب استفاده نمایند.در بخش خصوصی هم اگر دندانپزشکان با شرکت های بیمه یاد شده قراردادی داشته باشند مردم می توانند در مطب های خصوصی از این خدمات بهره مند شوند و در این صورت تعرفه سی درصد هزینه دولتی پرداخت و مابقی هزینه توسط بیمه به دندانپزشکان پرداخت می شود.یکی از مسائلی که قبلا در این بسته وجود نداشته آموزش بهداشت است.دندانپزشکان اگر به مردم آموزش بهداشت بدهند می توانند در قبال چنین آموزشهایی حق الزحمه دریافت نمایند .مسلما بسته حمایتی موجب افزایش دسترسی مردم به خدمات می شود.همچنین بسته پیشگیری که به تصویب رسیده در ارتقای پیشگیری و سلامت دهان و دندان بسیار موثر است امید می رود از سال جدید موارد مندرج در این بسته اجرایی شود و در سالهای آتی به پیشرفتهای قابل توجهی دست بیابیم به طوری که تا سال ۱۴۰۴ که جمعیت دانش آموزان ۶ تا ۱۲ سال فاقد از هرگونه بیماریهای دندان ولثه شوند .مسلما رسیدن به چنین تحولی در عرصه سلامت دهان و دندان جز با همراهی و همکاری مردم محقق نمی شود .آنچه مسلم است مردم باید همانند زمانی که برای جلوگیری از بیماریهای عفونی خود و فرزندانشان را موظف به زدن واکسن می دانند مراجعه به دندانپزشک و توجه به سلامت دهان و دندان را همانند واکسن زدن ضروری بدانند و با پیشگیری و چکاب دندان از دندانهای سالم خود برای کل دروان زندگی خود مراقبت نمایند.
-مهمترین بیماریهایی که ناشی از بی توجهی به سلامت دهان و دندان است چه بیماری هایی می باشد؟
-در صورتی که اشخاص ازدهان و دندان خود مراقبت نکنند و دندانهایشان بپوسد و ی یا این پوسیدگی منجر به عفونت لثه شود و در صورت تمیز نکردن دندانها اگر برروی آنها جرمی بنشیند مسلما میکروبها در کنار این جرمها لانه ساخته و با ضعیف کردن لثه وارد جریان خون می شوند .ورود میکروبها به جریان خون می تواند بیماری های متعددی را ایجاد نماید که عمده ترین آنها بیماری های قلبی-عروقی می باشد همچنین بیماری های ریوی،کلیوی و…که منجربه سکته مغزی شود.درزنان باردار نیز زایمان زود رس و تولد کودکانی کم وزن مشاهده شده است.یقینا بی توجهی به سلامت دهان و دندان هزینه های زیادی را بر خانواده و دولت وارد می کند بنابراین با یک مسواک زدن ساده می توان مانع بروز بسیاری از بیماریها شود.بنابراین فواید مسواک زدن فقط برای داشتن دنداهایی سفید و زیبا نیست بلکه بر سلامت عمومی بدن بسیار تاثیر گذار است.
-چه توصیه ای برای افرادی که از دندانهای مصنوعی استفاده می کنند دارید؟
-علت اینکه به افراد توصیه می کنیم که به دندانپزشکان مراجعه نمایند این است که درصورت مراجعه زود هنگام و در زمانی که دندان در مراحل اولیه پوسیدگی قرار دارد می توان با برخی مراقبت ها مانع پوسیدگی آن شد و موجب بازیافتن سلامت مجدد دندان شد .این مسئله زمانی اتفاق می افتد که شما روی دندان لکه های سفید رنگی مشاهده کنید.البته مردم به راحتی نمی توانند لکه های سفید را تشخیص دهند بنابراین با مراجعه به دندانپزشک نوع پوسیدگی مشخص می گردد و پزشک با تدابیر خاص چنین مشکلی را برطرف می نماید.اگر لکه های سفید به پوسیدگی های بزرگتری تبدیل شدند اگرپوسیدگی بلافاصله ترمیم نشود رشد کرده و در نتیجه کل دندان را تخریب می کند.استفاده از دندانهای جایگزین به هیچ وجه افراد را راضی نمی کند اما چون چاره دیگری باقی نمانده ، مجبورند از دندانهای مصنوعی استفاده کنند.به هیچ وجه دندان مصنوعی نمی تواند جایگزین مناسبی برای دندانهای طبیعی باشد.فلذا دندانپزشکان به صورت اکید به مردم توصیه می کنند حتی اگر دندانهایتان مشکلات شدیدی از جمله پوسیدگی های شدید دات هرگز آن را نکشید.لازم به ذکر است ایمپلنت به هیچ وجه جایگزین دندان نیست به این علت که نسبت به دندان های طبیعی به مراقبت های بیشتری نیاز دارد اگر به طور مداوم از آن مراقبت به عمل نیاید زودتر از دندانهای طبیعی از بین می رود.بنابراین توصیه می شود افرادی که دندان مصنوعی دارند نیز با مراجعات مکرر به دندانپزشک دهان و لثه خود را مرتبا چک نمایند .افرادی که دندان مصنوعی کامل هم دارند به این دلیل که نسج بدن در سنین سالمندی کوچکتر می شود ممکن است احساس لقی ایجاد شود در صورتی که لقی برطرف نشود موجب زخم شده و به ضایعات بدخیمی تبدیل شود.دندانهای مصنوعی باید به طور روزانه تمیز شوند وشب تا صبح در آب و نمک قرار داده شود تا نسج لثه زیر دندانها تا حدودی تمیز شود.
-آیا سن پوسیدگی دندان در کشور کاهش یافته است؟
-در پیمایش کشوری که در سال ۹۲ انجام شد مشخص گردید که شاخص پوسیدگی برای کشورها مقدار پوسیدگی است که درکودکان ۱۲ساله وجود دارد بدین علت که در این سن تمام دندانهای دائمی در دهان رویش پیدا کرده و این سن نقطه خاصی است که برای تعیین وضعیت سلامت دهان و دندان یک کشور مورد توجه قرار داده می شود. شاخص سالانه کودکان ۱۲ساله در سال ۱۳۸۳پوسیدگی ،کشیدن یا خراب شدن دو دندان بوده است .بیش از ۹۰ درصد این شاخص مربوط به دندانهای پوسیده می باشد بنابراین تقریبا خود شاخص را مساوی با دندانهای پوسیده تلقی می شود.بدین معنی که این کودکان در سال ۸۳ حدود ۲ دندان پوسیده داشته اند که در سال ۹۲ تغییر فاحشی نداشته است .مسلما اگر مردم و خانواده ها از دندانهایشان مراقبت کنند آمار پوسیدگی به شدت کاهش می یابد و در حقیقت شاخص مطلوب این است که عددما صفر باشد یعنی هیچ دندان پوسیده ای نداشته باشیم،هیچ دندانی پوسیده نباشد و هیچ دندانی نیاز به ترمیم نداشته باشد.فلذا شاخص ایده آل جامعه دندانپزشکی تا سال ۱۴۰۴ برای کودکان ۶ تا ۱۲ ساله که باید در کشور اتفاق بیفتد رسیدن به شاخص صفر است.در حال حاضر حدود ۲۷درصد از بچه های ۱۲ساله هیچ پوسیدگی دندانی ندارند که عدد بسیار خوبی است یعنی بیش از یک چهارم کودکان ما دندانهای سالم و عاری از پوسیدگی دارند .
– آموزش و پرورش و وزارت بهداشت برای حفظ سلامت دهان و دندان دانش آموزان چه تدابیری اندیشیده اند؟
در آخرین هفته سال گذشته در ایران تفاهم نامه مشترکی بین وزارت بهداشت و آموزش پرورش اتفاق افتاد که خدمات پیشگیری سلامت دهان با استفاده از یونیت سیار در محوطه مدرسه ارائه شود . با اعزام متخصصانی از سوی وزارت بهداشت به مدارس دندانهای دانش آموزان معاینه و نحوه مراقبت صحیح از دندانها به آنها آموزش داده می شود و کسانی که به شیار پرکن و ترمیم های اساسی نیاز داشته باشند به واحدهای خارج از مدرسه ارجاع داده می شوند .مدرسه هایی که بتوانند فضایی را برای این کاردر اختیار وزارت بهداشت قرار دهند می توانند از مزایای یک کلینیک ثابت برخوردار شوند که به آن مدرسه و مدارس مجاور به صورت مستمر رسیدگی شود.با توجه به اینکه طرح در گذشته وجود داشته اما بدین صورت که هر دو وزارتخانه خود را مکلف به انجام خدمات در مدارس بدانند نبوده است بنابراین با استفاده از چنین برنامه هایی می توان به افزایش دسترسی به دندانپزشکان امیدوار بود.

بسیاری از بیماری ها به دلیل بی‌توجهی به بهداشت دهان و دندان است

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

 وزیر بهداشت با بیان این که خیلی از مشکلات و بیماری‌ها به دلیل بی توجه به سلامت دهان و دندان است گفت: انواع بیماری های صعب العلاج و نیز بیماری های شایع دستگاه گوارش به دلیل بی توجهی به سلامت دهان و دندان ایجاد می شود و با توجه به هزینه های که مردم برای سلامت دهان و دندان خود می پردازند، شورای سلامت دهان و دندان در وزارت بهداشت تشکیل شده است.
به گزارش قدس آنلاین و به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر سید حسن هاشمی در مراسم آغاز طرح تحول سلامت و بزرگداشت روز دندانپزشک با تبریک این روز به جامعه دندانپزشکی کشور اظهار امیدواری کرد که این رشته در ارائه خدمات موثری که برای مردم داشته است بتواند در مسیر کاهش مشکلات مردم نهایت تلاش خود را داشته باشد.
وزیر بهداشت با بیان این که طبق نظرسنجی ها جامعه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی همچنان جزء گروه های مورد احترام جامعه و در رده های دوم و سوم محبوبیت قرار دارند یادآور شد: توقع بیجایی است که فکر کنیم شرایط همیشه این گونه باقی خواهد ماند و باید همیشه رفتار، کردار و نوع خدمتی که به مردم ارائه می دهیم و نیز در توجه و احترام به مردم، بازنگری و ارزیابی از خود داشته باشیم.
ضرورت تشکیل کمیته اخلاق در حوزه دندانپزشکی
دکتر هاشمی با بیان این که نمی توانیم، بگوییم در صنفی که کار می کنیم، بی نقص هستیم، از انجمن‌های دندانپزشکی خواست نسبت به تشکیل کمیته اخلاق و موازین دندانپزشکی اقدام کنند.
وی افزود: افرادی مانند ابوریحان و ابوعلی سینا حکیم بودند و نگاه مردم به آنها متفاوت بوده است.
دکتر هاشمی یادآور شد: در جایی که مسائل مالی تعیین کننده بوده و مبنا قرار می گیرد حتما احتمال خطا در آن حوزه وجود دارد و جامعه دندانپزشکی نیز بری از خطا نیست بنابراین باید به مسائل اخلاقی توجه کنیم و به مردم احترام بگذاریم.
وزیر بهداشت در ادامه، راه اندازی و تشکیل شورای سلامت دهان و دندان در وزارت بهداشت را مورد اشاره قرار داد و گفت: حوزه دندانپزشکی در معاونت های بهداشت و درمان جایگاه سازمانی نداشته است و تمام امورات مربوط به دندانپزشکی به دبیرخانه دندانپزشکی ختم می شد و البته نقدهایی هم بر آن وارد می شد.
وی با بیان این که ایجاد مجموعه هایی برای تصمیم گیری در مورد حوزه دندانپزشکی کشور ضروری بود، گفت: بر همین اساس تصمیم گرفتیم شورای سلامت دهان و دندان را در این وزارتخانه راه اندازی کنیم.
دکتر هاشمی با اشاره به این که ممکن است افرادی به این شورا نقد داشته باشند گفت: این افراد نباید به حاشیه ها توجه کنند و اصل تشکیل سازمان و جایگاهی برای تصمیم گیری ها در حوزه دندانپزشکی به منظور کاهش مشکلات مردم در بخش سلامت دهان و دندان را مدنظر قرار دهند.
مراقب دستاوردهای طرح تحول سلامت باشیم
وزیر بهداشت با اشاره به این که مردم ما در ادوار مختلف با قول‌ها و وعده‌های عملی نشده‌ای از سوی مسئولان روبرو بوده اند، تصریح کرد: باید به وعده های داده شده به مردم عمل نماییم و مراقب باشیم دستاوردهای طرح تحول سلامت که در طول یک سال گذشته با تلاش همه دست اندرکاران و دانشگاه های علوم پزشکی به دست آمده است، از بین نرود.
دکتر هاشمی یادآور شد: آنچه در حوزه دندانپزشکی قرار است اتفاق بیفتد عمدتاً پیشگیری آن هم از سنین کودکی است و با توجه به هدف گذاری های انجام شده، پیشگیری و درمان از گروه ابتدایی و پایه اول شروع شده و تا دوره متوسطه ادامه می یابد.
وی در عین حال ضرورت توجه به بهداشت دهان و دندان در افراد سنین بالا را مورد اشاره قرار داد و گفت: بیمه ها باید در این زمینه کمک کنند.
وی تاکید کرد: بیمارستانها باید از درمانگاه های دندانپزشکی برخوردار باشند و این به معنای تقویت بخش خصوصی است.
وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت تقویت فرهنگ مردم برای توجه به موضوع بهداشت و دهان گفت: ممطمئناً در این طرح نیز همکاران بخش خصوصی می توانند مشارکت کنند و برای ارتقاء وضعیت بهداشت دهان و دندان اقصی نقاط کشور کمک کنند.
وزیر بهداشت با تاکید بر ضرورت ارتقای بهداشت دهان و دندان کشور نسبت به کشورهای همسایه تصریح کرد: جامعه دندانپزشکی نیز بخش مهمی از جامعه پزشکی است و اگر هم افزایی ایجاد شود و کار تیمی انجام شود سطح و کیفیت خدمات حوزه سلامت دهان و دندان نیز ارتقا می یابد.
ایجاد رشته های دستیاری دندانپزشکی
وزیر بهداشت همچنین بر ایجاد رشته های دستیاری دندانپزشکی تاکید کرد و گفت: این مشکل را در حوزه پرستاری هم داریم.
دکتر هاشمی ابراز امیدواری کرد با همکاری معاونت آموزشی و دبیرخانه سلامت دهان و دندان نسبت به راه اندازی رشته های دستیاری دندانپزشکی نیز اقدام شود.
وی با اشاره به کمبود دندانپزشک در کشور گفت: همچنان در مناطق محروم کشور با مشکل کمبود پزشک و دندانپزشک روبرو هستیم و برای رفع این مشکل علاوه بر اصلاح تعرفه ها باید بخش عمده ای از ظرفیت ها را به نیروهای بومی اختصاص دهیم و برای ماندگاری آنها در مناطق محروم امتیازاتی را در نظر بگیریم.
وزیر بهداشت همچنین بر ضرورت ایجاد دسترسی نسبت به خدمات دندانپزشکی و نیز سر و سامان دادن به بازار مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تاکید کرد و در پایان خطاب به اعضای شورای سیاست گذاری سلامت دهان و دندان گفت: انتظار دارم جایگاه حوزه دندانپزشکی و نیز نقشه راه سلامت دهان و دندان در ساختار وزارت بهداشت به گونه ای ترسیم و تعریف شود که برنامه های این حوزه استمرار یابد و تنها مربوط به این دولت نباشد.

دندانپزشکان با پول کم، کار نمی‌کنند

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

 خبرگزاری تسنیم: معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه دندانپزشکان با پول کم کار نمی‌کنند بر ضرورت تقویت نیروهای میانی تاکید کرد و گفت: هیچ معنایی ندارد وقتی یک بهورز می‌تواند خدمات بهداشتی ارائه کند از یک فوق‌تخصص استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، علی‌اکبر سیاری در مراسم آغاز به کار طرح سلامت دهان و دندان که وزیر بهداشت نیز حضور یافته بود، اظهار داشت: در حوزه بهداشت و سلامت ۴ اصل اهمیت دارد که نخست مربوط به عدالت است که در این حوزه نیز دسترسی بسیار مهم است و در گام بعد بهره‌مندی اهمیت دارد و در نهایت حفاظت مالی بسیار مورد توجه باید قرار گیرد تا خدمات کیفیت مناسبی داشته باشد و باعث رضایت مردم شود.
وی ادامه داد: در سال‌های گذشته توفیق کاهش پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت محقق نشد ولی در دولت تدبیر و امید و با عنایت وزیر بهداشت این مسئله مورد تاکید قرار گرفت.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در ۳۰ سال گذشته بهداشت دهان و دندان رها شده بود، گفت: برخی‌ها می‌گویند بازار سلامت و مشتری آن یک بازار آزاد است. مثلا در انگلیس و کانادا که کشورهای سرمایه‌داری هستند ولی سلامت آنها سوسیالیستی اداره می‌شود. بنابراین اینکه برخی می‌گویند بازار سلامت یک بازار آزاد است باید عنوان کنم که دولت‌ها باید در این بازار مداخله کنند. بنابراین مداخلات دولت کنونی با همکاری وزارت بهداشت خللی در فعالیت‌های بخش‌های خصوصی ایجاد نخواهد کرد.
سیاری با اشاره به بروز کردن ۷۰۷ مرکز بهداشتی به تجهیزات دندانپزشکی عنوان کرد: امروز با ما مشکل نیروی انسانی داریم به هر حال کاری که یک بهورز می‌تواند انجام دهد را نباید یک فوق‌تخصص انجام دهد. بر این اساس به نیروهای میانه نیاز داریم.
معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه دندانپزشکان با پول کم کار نمی‌کنند، گفت: بنابراین تربیت نیروی میانی بسیار لازم است بر این اساس طراحی‌هایی را انجام دادیم تا خدمات دندانپزشکی را در روستاها و شهرها ارائه کنیم.
وی اظهار داشت: سیستم شهری گذشته یک سیستم فعال نبود. بر این اساس برای هر ۳ تا ۴ هزار نفر یک کارشناس سلامت با یک بسته بهداشت دهان ودندان تبیین کردیم تا مردم پس از ارجاع توسط این کارشناسان در سطوح بالاتر به مراکز سلامت که برای جمعیتی بالغ بر ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر تعیین شده است ارجاع شود.
سیاری در ادامه با اشاره به برنامه‌های بهداشتی برای بیش از ۱۰ میلیون شهرنشین در ۷۰۰ سکونتگاه غیررسمی عنوان کرد: امسال طرح‌هایمان را برای شهرهایی با جمعیت ۵۰ تا ۵۰۰ هزار نفر جلو می‌بریم.
وی به برنامه بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت با همکاری آموزش و پرورش برای ۱۲ میلیون دانش‌آموز اشاره کرد و خاطر نشان کرد: در ایام انقلاب به دنبال عدالت بودیم ولی باید امروز به دنبال عدالت در سفره و دهان مردم باشیم تا مردم کمتر برای هزینه‌های سلامت از جمله دندان دست در جیبشان کنند و به خاطر هزینه‌های سنگین دندانپزشکی جیبشان خالی نشود.

سفیدکردن دندان با لیزر بیشترین اثربخشی کمترین آسیب

اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 معاون مرکز تحقیقات لیزر در دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه یکی ازکاربردهای لیزر، بلیچینگ (سفیدکردن دندان) است،گفت:بهره گیری از لیزر برای بلیچینگ از آسیب به مینای دندان پیشگیری و یا آن را به حداقل می رساند.

دکتر سیما شهابی درگفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود:قدرت سفید کنندگی بیشتر و به حداقل رساندن آسیب به مینای دندان از جمله مزایای بهره گیری از لیزر در بلیچینگ است.

وی با اشاره به اینکه دندانپزشکان به دنبال شیوه ای هستند که با حداکثر اثربخشی (مفید بودن) و حداقل آسیب بتوان بلیچینگ انجام داد، اظهار کرد:براساس روش های علمی، استفاده از لیزر یکی از شیوه های مناسب برای سفید کردن دندان است.

شهابی به خصوصیات اصلی لیزر در مقابل منابع نورانی دیگر اشاره کرد و گفت: هنگامی که از منابع نورانی نظیر پلاسما آرک و LED برای سفید کردن استفاده می شود به علت وجود بازه ای از طول موج ها و فوتون های اضافی به حرارت تبدیل می شوند که این موارد تاثیر نامطلوبی بر دندان خواهد داشت.

معاون مرکز تحقیقات لیزر در دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اثربخشی (مفید بودن) و ایمنی رامهمترین عامل برای انتخاب شیوه ای مطمئن برای درمان اعلام کرد و افزود: محققان و پژوهشگران در تلاش هستند تا شیوه ای مناسب برای ارایه خدمات بهتر به مردم را کشف کنند.

 

***زرد شدن دندان براثر مصرف آب آشامیدنی دارای فلوراید فراوان

وی مصرف آب آشامیدنی دارای فلوراید بالاتر از حد مجاز را عاملی برای زرد شدن دندان اعلام کرد و گفت:مصرف دخانیات و ارث از دیگر عوامل زردی دندان هستند.

فلوراید ماده ای معدنی است که مقدارکم آن در آب آشامیدنی سبب استحکام دندان ها می شود.

معاون مرکز تحقیقات لیزر در دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران به سیاه شدن دندان اشاره کرد و افزود: عصب کشی نامناسب می تواند به سیاه شدن دندان منجر شود.

غذاهای سفید کننده دندان

فروردین ۲۲, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 در قسمت قبل ۶ غذای سفیدکننده دندان را به شما معرفی کردیم. در اینجا به مععرفی ۶ غذای دیگر می‌پردازیم.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز، در قسمت قبل ۶ غذای سفیدکننده دندان را به شما معرفی کردیم. در اینجا به مععرفی ۶ غذای دیگر می‌پردازیم.

۷. کلم بروکلی
دکتر مسینا می‌گوید برخلاف لبو و زغال اخته، این سبزی ترد به دندان‌ها نمی‌چسبد و باعث ایجاد لکه‌های بدمنظره روی دندان‌ها نمی‌شود. کمی بروکلی خام را با ناهار بخورید. این گل‌های کوچک سطح دندان‌ها را تمیز می‌کنند و می‌توان از آن به عنوان یک مسواک مختصر و طبیعی نیم‌روزی استفاده کرد.

۸.پنیر
پنیرهای سفت،این تکه‌های کوچک خوشمزه در ظرف پیش‌غذا، سرشار از کلسیم است که دندان‌ها و لثه‌ها را تقویت می‌کند. به علاوه اغلب پنیرها تقریبا بی‌رنگ هستند که به این معنی است که باعث ایجاد لک روی دندان نمی‌شوند.

۹.پرتقال
این میوه‌ی خوش‌رنگ حاوی اسیدی است که اگر به مقدار زیادی مصرف شود، می‌تواند باعث ساییدن مینای دندان و سفیدترشدن آن بشود. اما ما توصیه نمی‌کنیم به خاطر داشتن لبخندی زیباتر یک سبد پر از پرتقال ببلعید، فقط هرازچندگاهی با خوردن یک پرتقال آبدار می‌توانید به سفیدشدن دندان‌هایتان کمک کنید.

۱۰.آب
دکتر اسمیگل می‌گوید، در طول روز یک عالم آب بنوشید تا دهانتان را هیدرات نگه دارید و دندان‌های درخشان‌تری داشته باشید. او همچنین می‌گوید بعد از خوردن خوراکی‌های سیاه و حاوی رنگدانه حتما آب بنوشید تا از ایجاد لک روی دندان‌هایتان جلوگیری کنید. اگرچه آب، از اسیدیته‌ی دهانتان می‌کاهد که باعث آسیب رساندن به مینای دندان است،‌دکتر اسمیگل هشدار می‌دهد که جذب آب‌های گازدار نشوید، چون پتانسیل بیشتری برای ساییدن مینای دندان و آسیب‌رساندن دارند.

۱۱.گلابی
دکتر اسمیگل خوردن گلابی را برای خنثی کردن باکتری‌های مزاحم که باعث ایجاد بو و لک روی دندان می‌شوند، توصیه می‌کند. این میوه‌ی شیرین و خوشمزه باعث افزایش تولید بزاق دهان، شستن باقی مانده‌ی غذاها و در نتیجه‌ تمیز و درخشان شدن دندان‌ها می‌شود.

۱۲.شیر و ماست
این محصولات لبنیاتی بهترین غذا برای سلامت دندان به شمار می‌روند. کلسیم بالای آنها باعث تقویت دندان‌ها و سلامت و سفیدی بیشتر مینای دندان می‌شود. اما مراقب باشید همه‌ی غذاهایی که مقدار کلسیم زیادی دارند (مثل اسفناج با رنگدانه‌هایش که باعث کدر و لکه‌دار شدن دندان می‌شود) چنین تاثیر مشابهی ندارند. به عنوان میان‌وعده می‌توانید ماست چکیده بخورید یا چند ساعت بعد از شام شیرینی و یک لیوان شیر سرد میل کنید تا به آن درخشندگی که می‌خواهید برسید.

چرا دندان‌های‌تان زرد می‌شوند؟

فروردین ۱۶, ۱۳۹۴ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 ممکن است به نظر برسد که هنرپیشه‌های مشهور همیشه دندان‌های به سفیدی مروارید دارند، اما لبخند اغلب مردم دندان‌هایی را به به این سفیدی نشان نمی‌دهد.

شماری از عوامل متفاوت ممکن است بر رنگ دندان‌های شما اثر بگذارند و ته‌رنگ زردی به آنها بدهند.

در اغلب موارد، علل تغییر رنگ دندان را می‌توان به دو رده داخلی و خارجی تقسیم کرد.

رنگ‌های خارجی روی مینای دندان، بخش سختی که بیرونی‌ترین لایه دندان را تشکیل می‌دهد، می‌نشینند. این رنگ‌ها معمولا از غذاهایی که می‌خورید منشا می‌گیرند.

جای تعجبی ندارد که غذاها و نوشیدنی‌های با رنگ‌های تیره- از جمله قهوه، چای سیاه، نوشابه‌‌های کولادار، سس‌های تیره و انواع میوه‌ها مانند انگور، بلوبری و انار بیشترین تاثیر را در رنگ کردن دندان‌ها داشته باشند. این مواد حاوی مقدارهای زیادی کروموژن یا تولیدکننده رنگدانه هستند.

غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی با تخریب مینای دندان و آسان‌تر کردن چسبیدن کرومو‌ژن‌ها به دندان می‌تواند وضع را بدتر کنند. تانین، یک ترکیب تلخ که در چای یافت می‌شود، نیز به چسبیدن کرومو‌ژن‌ها به دندان‌ها کمک می‌کند.

به علاوه، سیگار کشیدن و جویدن توتون از جمله عوامل شناخته‌شده رنگ‌گیری خارجی دندان‌ها هستند، و همچنین عدم رعایت بهداشت دندانی که به تجمع پلاک‌های دندانی می‌انجامد.

رنگ‌‌‌گیری داخلی درون دندان رخ می‌دهد، هنگامی عوامل گوناگون خواص ساطع‌کننده نور مینا و عاج زیر آن را تغییر می‌دهند.

داروهای متعددی می‌توانند باعث رنگ‌گیری داخلی شوند. اگر کودکان آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین و داکسی‌سایکلین را در هنگامی که دندان‌ها در حال رشد هستند (پیش از ۸ سالگی) مصرف کنند، دندان‌های‌شان ممکن است به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای درآید.

در دوران بزرگسالی، کلرهگزیدین، ماده ضدعفونی‌کننده‌ای که به صورت دهان‌شویه‌ای قوی با تجویز پزشک برای درمان ژنژیویت (التهاب لثه‌ها) به کار می‌رود، ممکن است باعث رنگ گرفتن دندان شود. همچنین ماینوسایکلین یک داروی ضدآکنه، مشتق از تتراسایکلین نیز باعث رنگ‌گرفتن دندان‌ها می شود. حتی داروهای رایجی مانند آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای ضدفشار خون گاهی ممکن است دندان‌ها را زرد کنند.
مصرف بیش از حد فلوراید و شیمی‌درمانی برای سرطان‌های سر و گردن نیز ممکن است به رنگ‌گیری داخلی دندان بینجامد.

به جز رنگ‌گیری خارجی و داخلی دندان، دو عامل دیگر هم در زرد شدن دندان‌ها موثرند: ژنتیک و سالمندی.

دندان‌های‌ شما، نیز مانند ظاهر صورت‌تان یا رنگ‌ چشم‌های‌تان ممکن است زردتر (یا سفیدتر) از دندان‌های افراد دیگر باشد. بخشی از این تفاوت به ضخامت مینای دندان‌های شما بستگی دارد که نیمه‌شفاف است. به این ترتیب اگر شما مینای نازکی داشته باشید، رنگ طبیعی عاج زیر مینا بیشتر خود را نشان خواهد داد.

به همین علت با افزایش سن که مینای دندان‌ها نازک می‌شود، دندان‌های شما زردتر به نظر می‌ رسند.

 

خوشبو کردن دهان با جویدن این سبزی

اسفند ۱۱, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 استادیار گروه باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز گفت: جویدن مقداری زیره برای از بین بردن بوی بد دهان، بوی سیر و پیاز بسیار مفید است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، سعیده علیزاده ضمن بیان این مطلب افزود: قسمت مورد استفاده زیره، میوه های آن است که به طور مستقیم از آن و یا از اسانس آن، استفاده های بسیار زیاد به عمل می آید.

وی تصریح کرد: دانه زیره موجب تحریک ترشح آنزیم‌هایی در غده پانکراس (لوزالمعده) می‌شود که به نوبه خود به جذب ریز‌مغذی‌ها کمک می‌کند.

علیزاده ادامه داد: زیره سبز قدرت مقابله با انواع آلودگی‌های باکتریایی و قارچی را هم دارد و برای همین در صنایع غذایی مورد استفاده فراوان قرار می‌گیرد.

استادیار گروه باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز یادآور شد: زیره سرشار از ویتامین‌های ب۱، ب۲، ب۳، ث و همچنین املاح معدنی مختلف مانند کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم و سدیم است.

وی افزود: مصرف زیره سبز منجر به با افزایش سوخت و ساز بدن و کم شدن بروز چاقی می‌شود.

علیزاده تاکید کرد: زیره ادویه‌ بسیار مناسبی برای هضم غذا، سم‌زدایی از بدن و می‌تواند مشکلاتی مانند اسهال، تهوع و کسالت صبحگاهی و سرماخوردگی را درمان نماید.

خمیر دندان برای این کودکان ممنوع است

اسفند ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

یک متخصص دندانپزشکی کودکان تاکید کرد که استفاده از خمیردندان برای کودکان زیر دو سال توصیه نمی‌شود.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از نامه نیوز، دکتر مهسا همتی ، با اشاره به اهمیت تمیز کردن دندان‌ها در سنین کودکی، گفت: والدین باید از شش ماهگی تا سه سالگی فضای دندانی کودک را پس از هر بار شیر خوردن یا غذا خوردن با پنبه خیس تمیز کنند.

این متخصص دندانپزشکی کودکان با بیان اینکه برای کودکان زیر دو سال نیازی به استفاده از خمیر دندان برای مسواک زدن نیست، گفت: استفاده از خمیر دندان در کودکان در سنین بین دو تا سه سالگی باید تحت مشاوره پزشک باشد.

همتی با بیان اهمیت توجه به دندان‌های شیری، افزود: توصیه می‌شود برای کودکان بعد از سن سه سالگی از خمیردندان‌های مخصوص اطفال استفاده شود.

وی افزود: از سن حدود دو و نیم سالگی به بعد کودک باید با همکاری والدینش مسواک بزند و به محض بروز پوسیدگی و قبل از درد گرفتن دندان‌ها با مراجعه به دندانپزشک نسبت به ترمیم آنها اقدام کند.

این متخصص دندانپزشکی کودکان افزود: ریشه دندان‌های شیری باید تا قبل از رویش دندان‌های دائمی در دهان باشد و هنگام رویش دندان‌های دائمی، دندان‌های شیری لق شوند و بیافتند، در غیر اینصورت دندان‌های دائمی سر جای خود بیرون نمی‌آیند و کج می‌شوند.

همتی با تاکید بر اهمیت توجه به سلامت دندان‌های دائمی در افراد گفت: به محض رویش دندان‌های دائمی باید از مسواک و خمیر دندان ویژه بالغین استفاده شود.

رفع بوی بد دهان با این سبزی معطر!

 میلیون‌ها نفر در جهان از بوی بد دهان رنج می‌برند و این امر تاثیرات روانی و اجتماعی زیادی روی آنها گذاشته است.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از فارس، شاید میلیون‌ها نفر از بوی بد دهان رنج ببرند؛ برخی از این افراد حتی جرات نمی‌کنند در مورد این موضوع با دکتر مشورت کنند و اطرافیان این افراد از بوی بد تنفس و دهان آنها رنج می‌برند به همین دلیل این افراد معمولاً یا کمتر حرف می‌زنند یا در مجامع عمومی کمتر شرکت می‌کنند؛ این حالت تاثیر روانی و اجتماعی زیادی روی این افراد می‌گذارد.

در ژاپن یک چهارم افراد بالای ۳۰ سال از این موضوع رنج می‌برند و در کالیفرنیا این امر تبدیل به وسواس شده است؛ با این حال راه‌هایی وجود دارند که می‌توانند در این امر موثر باشند.

آب: خشکی دهان یک محیط مساعد برای رشد باکتری است؛ به همین منظور باید دائم آب بنوشید تا باکتری‌های دهان حداقل به طور موقت از دهان خارج شوند؛ خشکی دهان در اثر کمبود بزاق دهان است که ممکن است در اثر مصرف قرص‌های آنتی هیستامین، داروهای ضد افسردگی یا فشارخون بالا این خشکی بوجود بیاید.

جعفری: در پایان هر وعده غذایی جویدن جعفری برای رفع بد بویی دهان مفید است؛ جعفری سرشار از کلروفیل است و میکروب‌ها را می‌کشد.

پرتقال: پرتقال بخورید؛ اسیدسیتریک آن غدد بزاقی را تحریک و نفس را تازه می‌کند.

پاک کردن زبان: پس از اتمام غذا با قاشق فلزی یا پلاستیکی یا مسواک اطراف و روی زبان را از موادغذایی پاک کنید (مسواک یا قاشق را با ملایمت از انتهای زبان به جلو بکشید) این کار را چندین بار تکرار کنید، سپس دهان را با آب بشوئید.

میخک: سرشار از اوژنول است که به عنوان یک ضدعفونی کننده و آرام کننده درد دندان استفاده می‌شود و دارای خواص ضد باکتری قوی است؛ این گیاه را کمی باید بجوید و سپس آن را از دهان خارج کنید.

رازیانه: رازیانه، هل و شوید باکتری‌های روی زبان را کشته و بوی بد دهان را از بین می‌برند.

چوب دارچین: دارچین ضد عفونی کننده است.

دهان شویه: یکی از راه‌های رفع بوی بد دهان شستن دهان با دهان شویه است.

خمیردندان: خمیردندانی که حاوی اسانس درخت چای است ضد عفونی کننده‌ای طبیعی است.

اقدامات پیشگیرانه:
مسواک کردن دندان‌ها قبل و بعد از خواب و پس از هر وعده غذایی، استفاده کردن نخ دندان و شستشوی دهان چند بار در روز بوی بد دهان را کاهش می‌دهد. مسواک کردن دندان‌ها به غیر از اینکه بوی بد دهان را از بین می‌برد برای لثه‌ها و دندان‌ها و سلامت بدن مفید است.

افرادی که دندان مصنوعی دارند بیشتر باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند و بهتر است دندان‌ها را در یک محلول ضدعفونی کننده بشویند.

توتون، تنباکو، سیر، پیاز و برخی از پنیرها باعث بدبویی دهان می‌شوند.

به غیر از راه‌های گفته شده بهتر است با دکتر نیز در مورد این مشکل مشورت کنید.

آشنایی با مواد غذایی مناسب برای لثه

 با انتخاب غذاهای سالم و مفید می‌توان از بروز بیماری‌های لثه پیشگیری کرد. با ما باشید تا با مواد غذایی محافظ لثه بیشتر آشنا شوید.

مواد غذایی جزویی از عوامل به وجود آورنده‌ی ورم لثه محسوب می‌شود. اولین علت بروز این بیماری‌ها شامل تجمع باکتری‌ها در جرم‌هایی است که روی دندان‌ها کشیده می‌شود و در نتیجه لثه‌ها دچار التهاب و خونریزی می‌شوند. کافی است که به‌طور مرتب دندان‌هایتان را تمیز کنید و بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

بااین‌حال همیشه جرم‌های دندان حاوی باکتری‌هایی هستند که اگر حواستان نباشد باعث بروز واکنش‌های التهابی می‌شوند و به بافت لثه‌ها آسیب می‌زنند. در نتیجه لثه‌ها منقبض‌شده و عفونت‌ها شکل می‌گیرند. این عفونت به استخوان تکیه‌گاه لثه حمله کرده و به آن نیز آسیب می‌زند. این همان بیماری پریودنتیت است که متاسفانه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را به میزان ۱۵ درصد افزایش می‌دهد.

خوشبختانه ویتامین‌هایی مانند ویتامین C و E، زینک و فولات از لثه‌ها و قلب محافظت می‌کنند. در نتیجه می‌شود با انتخاب غذاهای سالم و مفید از بروز این بیماری‌ها پیشگیری کرد. با ما باشید تا با مواد غذایی محافظ لثه بیشتر آشنا شوید.

صبحانه را کامل بزنید

یک صبحانه‌ی کامل و مناسب برای حفظ سلامت لثه‌ها موثر است. شیر، سرشار از کلسیم؛ یعنی همان ماده‌ی معدنی محافظ لثه‌ها است. نتایج پژوهشی که روی ۱۳۰۰۰ داوطلب انجام شده است نشان می‌دهد خطر ابتلا به التهاب لثه در افرادی که مواد غذایی سرشار از کلسیم نمی‌خورند دو برابر است. دانشمندان معتقدند که این ماده‌ی معدنی با باکتری‌هایی که فک را تهدید می‌کنند مقابله کرده و باعث تقویت آن‌ها می‌شوند.

علاوه بر این محققان به این نتیجه رسیدند افرادی که روزانه چند سهم غذایی غلات کامل میل می‌کنند به میزان ۱۵ درصد کمتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند. این مواد غذایی با ممانعت از افزایش قند خون مانع از واکنش‌های گلیکوژن می‌شود که به التهاب بافت‌های نرم مانند لثه‌ها آسیب می‌زند.

توجه داشته باشید که آب پرتقال سرشار از ویتامین C است که باعث احیای لثه‌ها می‌شود. افرادی که به میزان کافی از این ویتامین بهره‌مند هستند لثه‌های سالم‌تری دارند.

صبحانه‌ی کاملی حاوی غلات کامل و لبنیات و ویتامین C میل کنید. مابقی روز نیز ۵ تا ۶ سهم غذایی غلات کامل میل کنید. هر سهم غذایی معادل یک فنجان غلات، نصف فنجان پاستاها یا برنج یا یک برش نان کامل می‌باشد.

روزانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم نیاز دارید که معادل یک فنجان شیر یا یک پیاله ماست کم‌چرب و یک پیاله اسفناج یا یک قوطی ماهی ساردین است.

اگر اهل غلات صبحانه هستید حواستان باشد شیر جمع شده در ته پیاله را حتماً سر بکشید. زمانی که غلات در شیر غرق می‌شوند بخش اعظمی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی خود را به شیر پس می‌دهند. در نتیجه این شیر یک معجون است که نباید از دست داد.

گوشت گاو و بره

این مواد غذایی حاوی پروتئین همچنین سرشار از زینک(روی) است. زینک یک ماده‌ی معدنی مفید با خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی قوی است که عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و با بروز عفونت لثه مقابله می‌کند. حواستان باشد که ویتامین B6 نیز همین خواص را دارد که به میزان زیادی در گوشت گاو موجود است.

نتایج پژوهشی که به مدت یک سال در دانشگاه پنسیلوانیا انجام شده است نشان می‌دهد افرادی که ویتامین A و B6 کمتری مصرف می‌کنند بیشتر از مشکلات دندانی و به‌خصوص پریودنتیت رنج می‌برند. توجه داشته باشید که خانم‌ها روزانه ۸ میلی‌گرم و آقایان ۱۱ میلی‌گرم زینک نیاز دارند که با مصرف یک تکه گوشت گاو کباب شده تامین می‌شود. نیاز روزانه‌ی خانم‌ها به ویتامین ب۶ ۱٫۳ تا ۱٫۵ میلی‌گرم و برای آقایان ۱٫۳ و ۱٫۷ میلی‌گرم است. ۹۰ گرم تن ماهی ۰٫۸۸ میلی‌گرم، یک عدد سیب‌زمینی متوسط ۰٫۲ میلی‌گرم، یک عدد موز ۰٫۵۵ میلی‌گرم، ۹۰ گرم گوشت شانه‌ی گاو ۰٫۵۳ میلی‌گرم ویتامین B6 دارند.

مکمل‌های مفید
مولتی‌ویتامین

مولتی‌ویتامین‌ها مانع از بروز کمبود مواد مغذی محافظ بدن می‌شوند. اگر سیگار می‌کشید باید بدانید که بدنتان نیاز به ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌های بیشتری دارد. اگر کم غذا هستید و گوشت کمی مصرف می‌کنید یا از مشکلات گوارشی رنج می‌برید احتمال اینکه در معرض کمبود زینک(روی) قرار داشته باشید زیاد است. در این صورت مکمل‌های مولتی‌ویتامین به دردتان می‌خورد.

مکمل ویتامین B6

کمبود ویتامین B6 در نتیجه‌ی مصرف کم غلات کامل، حبوبات و گوشت بروز می‌کند. اگر تصور می‌کنید دچار کمبود این ویتامین شده‌اید از مکمل‌های ویتامین B6 استفاده کنید. توصیه می‌کنیم با پزشک مشورت کنید اما در حالت کلی مصرف روزانه یک عدد قرص کافیست.

مکمل کلسیم

مصرف مکمل کلسیم به افرادی توصیه می‌شود که لبنیات یا سبزیجات سبز تیره‌ی کمی مصرف می‌کنند. ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم از این ماده‌ی معدنی با در نظر گرفتن کلیسم ناشی از مصرف مواد غذایی کافیست.

میوه‌ها و سبزیجات سرشار از آنتی‌اکسیدان را دریابید

بتاکاروتن که در بدن ما به ویتامین A تبدیل می‌شود یک آنتی‌اکسیدان قوی است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

اسفناج و سبزیجات برگ سبز دیگر، سیب‌زمینی شیرین، هویج، کدو، طالبی، زردآلو و کلاً میوه‌های نارنجی سرشار از این آنتی‌اکسیدان هستند. توجه داشته باشید که ویتامین C نیز با عفونت‌ها مقابله می‌کند و به میزان قابل‌توجهی در مرکبات، فلفل دلمه‌ای‌ و بروکلی موجود است.

توصیه می‌کنیم روزانه میوه و سبزیجات تازه به‌خصوص سبزیجات زرد و سبزیجات برگ‌دار مصرف کنید. مصرف میوه‌هایی که ذکر شد را فراموش نکنید. بدن ما روزانه به ۵ تا ۶ فنجان میوه و سبزیجات نیاز دارد.

 

پرتره‌هایی از باکتری‌های دندان

آبان ۱۰, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 

میکروسکوپ‌ها علاوه براینکه در اکتشافات علمی نقشی حیاتی به عهده دارند، گاه می‌توانند جنبه‌هایی از زندگی روزمره انسان‌ها را نمایش بگذارند که به ندرت کسی به آنها توجه می‌کند.

براساس گزارش میل‌آنلاین، پوسیدگی‌های دندان برای بیشتر افراد به اندازه ای ناراحت‌کننده و استرس‌زا هستند که ترجیح می‌دهند از نگاه‌کردن به آنها خودداری کنند. اما اگر در آینه به آنها نگاهی بیاندازند نیز چیزی بیش از لکه‌ای تیره و یا فروریختگی دیواره دندان‌هایشان نخواهند دید.

اما اگر همین لکه‌های تیره زیر میکروسکوپ الکترونی قرار بگیرند، چهره‌ای متفاوت و ترسناک به خود می‌گیرند. نمونه آنها را می‌توانید در این مجموعه از کلوز‌آپ‌هایی که با استفاده از میکروسکوپ از جرم‌ها و پوسیدگی‌های دندان به ثبت رسیده‌آند مشاهده کنید.

در این تصاویر می‌توان سطح جرم‌های دندان، باکتری‌های دندان، جرم‌های سطح مسواک و دیگر نمونه‌های مشابه را از فاصله‌ای به شدت نزدیک مشاهده کرد.

این تصاویر به صورت دیجیتالی رنگ‌آمیزی شده‌اند تا جزئیاتی که از چشم غیرمسلح پنهانند را به خوبی و وضوح آشکار سازند.

دندان در بینی یک مرد ۲۲ ساله عربستانی

مهر ۲۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 پزشکان عربستانی در بینی یک مرد ۲۲ ساله که سه سال خون دماغ می‌شد، دندانی در حال رشد مشاهده کردند.

به گزارش ایرنا، پزشکان در معاینه این فرد متوجه شدند که یک توده استخوانی به بلندی یک سانتی متر در حفره بینی این مرد در حال رویش است.

آنها پس از مشورت با دندانپزشکان به این نتیجه رسیدند که این توده در حقیقت یک دندان اضافی است کع عامل خون دماغ شدن این بیمار بوده است.

خونریزی بینی معمولا بعد از ضربه به بینی، مالش بینی یا التهاب لوزه بروز می‌کند.

پزشکان متوجه شدند که این دندان باعث اصطکاک در منطقه سپتوم بینی شده و در نتیجه باعث خونریزی می‌شده است.

کشف این دندان در بینی غافلگیرکننده بود، زیرا دندان‌های این بیمار کامل و خوب بودند.

پزشکان مجتمع پزشکی ملک فهد در ظهران عربستان این مرد را تحت بیهوشی عمومی قرار داده و دندان را از حفره بینی وی خارج کردند.سه ماه بعد خون دماغ این بیمار قطع شد.

توصیه هایی ساده برای از بین بردن پلاک های دندانی

مهر ۹, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, خبر پزشکی, دندان پزشكی

 مریم سادات کاظمی: بهداشت دهان و دندان یکی از لازمه های حفظ سلامت عمومی است. علاوه بر اینکه دندان ها مسئول خرد کردن مواد غذایی و آماده سازی آنها برای هضم هستند، هر گونه بیماری و عفونتی می تواند زمینه ساز مشکلات جدی باشد. پلاک های دندانی از جمله ناراحتی های رایج دندان هاست که البته چندان مورد توجه نیست.

پلاک دندان چیست؟
به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ پلاک دندانی نوعی پوشش است که روی دندان ها قرار می گیرد که از پروتئین های بزاقی، قندها، اسیدها، مواد سمی و باکتری ها تشکیل می شود و محیط مناسبی برای رشد و تکثیر آنهاست. پلاک دندان باعث ایجاد جرم دندان شده و ایجاد پوسیدگی، التهاب لثه ها و بیماری های دندان را تسهیل می کند.
بهداشت دهان و دندان روزانه مهم ترین راهکار پیشگیرانه است. استفاده از مسواک و دهان شویه متناسب با سن اولین اقدام بهداشتی به حساب می آید که توصیه می شود صبح و شب حتما انجام شود.
علاوه بر این مراجعه سالانه به دندانپزشک و در صورت نیاز جرم گیری گام بعدی برای از بین بردن پلاک دندانی است.
راه حل های طبیعی برای از بین بردن پلاک دندان
– بیکربنات سود: استفاده از بیکربنات سود دو بار در هفته توصیه می شود که می توان دهان شویه های حاوی این ماده را جایگزین کرد. هنگام استفاده کمی بیکربنات سود را روی مسواک که بهتر است خیس باشد بگذارید و به روش معمول دندان ها را مسواک بزنید. مزیت دیگر این ماده سفید کنندگی دندان هاست. البته در استفاده از آن افراط نکنید زیرا حالت سایندگی دارد.
– مسواک های بین دندانی:‌ این نوع مسواک ها حالتی دارند که به خوبی فضای بین دندان ها را که به وسیله مسواک های معمولی تمیز نمی شود، پاک می کنند.
– نخ دندان: نخ دندان باعث افزایش فضای بسیار باریک بین دندان ها می شود و می تواند روشی تکمیلی یا جایگزین مسواک بین دندانی باشد البته به شرط اینکه به خوبی استفاده شود.
– تمیز کننده زبان: این وسیله شبیه مسواک است و در داروخانه ها به فروش می رسد. البته می توان از مسواک هم برای این منظور استفاده کرد. کافی است تا مسواک را به آرامی روی زبان بکشید تا ذره های غذا، باکتری ها و دیگر ترکیبات بزاقی از بین برود. انجام روزانه این کار از تشکیل پلاک دندانی جلوگیری می کند.
اما در صورت بروز پلاک های دندانی حتما در وهله اول به دندانپزشک مراجعه نمایید تا درمان مناسب و توصیه های لازم برای حفظ سلامت دندان ها صورت گیرد.

برای زیباترشدن دندان‌ها چه بخوریم؟

مهر ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

بعضی خوراکی ها هستند که می توانند لبخند شما را زیباتر کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سلامانه، این نگاهی است به گروهی از خوراکی ها که برای دندان مفید هستند:

۱٫ آناناس: آنزیم بروملایین موجود در آن،‌ پلاک ها (باکتری هایی که به دندان می چسبند)‌ را درهم می شکند و به عنوان پاک کننده عمل می کند.

۲٫ مرکبات: میوه هایی مثل پرتقال باعث افزایش تولید «سالیوا» در بدن می شود که به طور طبیعی دندان ها را پاک می کند.

۳٫ اسفناج: سبزی هایی با برگ های سبز تیره مثل اسفناج، ‌کاهو و کلم پیچ حاوی منیزیم هستند که روی دندان،‌ سطحی مقاوم به لکه پدید می آورد.

۴٫ سیب: گاز زدن سیب با پوست کمک می کند پلاک ها از روی دندان کنده شوند. اسید مالیک موجود در آن هم به حل شدن موادی که باعث تغییر رنگ دندان می شود،‌ کمک می کند.

۵٫ سالمون: ماهی های آب سرد مثل سالمون حاوی امگا ۳ و فسفر هستند که مینای دندان را مقاوم می کند.

۶٫ توت فرنگی: توت هم مثل سیب، ‌اسید مالیک دارد که جلوی تغییر رنگ دندان ها را می گیرد.

۷٫ هویج: مسواک تان را فراموش کرده اید؟ هویج خام گاز بزنید.

۸٫ پیاز: ۲ ماده از ترکیبات سولفور دارد که باکتری هایی که باعث کند شدن دندان و ساییده شدن مینا می شود را کم می کند. سیر هم همین اثر را دارد.

۹٫ ماست، شیر و پنیر:‌ لبنیات کلسیم و فسفر دارد که به تقویت مینای دندان و بهتر شدن ظاهر دندان کمک می کند.

اثرات صحیح مسواک زدن

مهر ۷, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

افرادی که در بهداشت دهان و دندان ضعیف عمل می‌کنند نسبت به کسانی که به طور منظم مسواک می‌زنند، ۷۰ درصد در معرض خطر بیماری‌های قلبی ـ عروقی هستند.

به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، مسواک نزدن و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان موجب حفره‌هایی در دندان، بوی بد دهان و التهاب لثه می‌شود، ضمن اینکه مسواک نزدن باعث بیماری‌های قلبی نیز می‌شود.

پس از هر وعده غذایی، مسواک زدن دندان‌ها لازم و ضروری است چرا که مواد غذایی متشکل از باکتری‌ها، پروتئین، قندها و اسیدهاست؛ اگر چه بزاق دهان بسیاری از مواد غذایی خورده شده را از بین می‌برد اما آثار غذا بر روی دندان‌ها رسوب کرده و به طور کامل از بین نمی‌رود.

اگر این مواد غذایی پاک نشوند به مرور روی دندان‌ها را جرم می‌گیرد و حذف آنها سخت‌تر است و در اینجاست که باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا روی دندان‌ها را پاک کند، در غیر این صورت اسیدها و قندهای روی دندان‌ها باعث پوسیدگی دندان می‌شود؛ در نتیجه پوسیدگی باعث سرد و گرم شدن دندان شده و با تب و آبسه همراه است.

دانشمندان اسکاتلندی در رابطه با بهداشت دهان و دندان و بیماری‌های قلبی مطالعاتی انجام داده‌اند؛ با توجه به نتیجه اولیه مشخص شد کسانی که در بهداشت دهان و دندان ضعیف عمل می‌کنند نسبت به کسانی که به طور منظم مسواک می‌زنند ۷۰ درصد در معرض خطر بیماری‌های قلبی ـ عروقی هستند.

طریقه مسواک زدن صحیح

به خاطر داشته باشید برای هر بار مسواک زدن باید ۳ دقیقه وقت گذاشت و در طول مسواک زدن هیچکدام از دندان‌ها نباید فراموش شوند؛ موی مسواک نباید خیلی سفت یا خیلی نرم باشد زیرا سفتی مسواک باعث آسیب رساندن به لثه می‌شود.

مسواک هر دو تا سه ماه به دلیل از بین رفتن اثربخشی آن و جلوگیری از به وجود آمدن باکتری باید تعویض شود.

مسواک را از روی لثه به انتهای دندان بکشید؛ برای مسواک زدن اول از فک بالا شروع کنید که این خود امری بسیار مهم است؛ موقع مسواک زدن بر روی دندان فشار نیاورید زیرا این یک راه جلوگیری از شل شدن دندان است.

قبل از مسواک زدن حتماً با نخ دندان لابه لای دندان‌ها را تمیز کنید زیرا این کار باعث می‌شود خرده‌های غذا از فضای بین دندان‌ها بیرون بیایند.

اثر مسواک برقی

برخی از دندانپزشکان می‌گویند: مسواک برقی از آسیب به لثه جلوگیری می‌کند و علاوه بر این مسواک برقی نسبت به مسواک معمولی بهتر می‌تواند مواد غذایی را از روی دندان‌ها حذف کند؛ مسواک زدن با مسواک برقی نیز باید ۳ دقیقه به طول انجامد.

توصیه‌های دندانپزشکان

روش مسواک زدن دندان‌ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است بنابراین برای مناسب‌ترین راه مسواک زدن، دانستن نوع و جنس دندان‌ها بسیار مهم است؛ برای این منظور باید حتماً به دندانپزشک مراجعه کرد و با توجه به جنس دندان‌ها مسواک خرید.‌

هر شخص بزرگسال یا کودک لااقل سالی یک بار یا بهتر است هر ۶ ماه به دندانپزشک مراجعه کند زیرا دندانپزشک زودتر می‌تواند پوسیدگی دندان را تشخیص دهد و از خرابی آن جلوگیری کند؛ مراقبت‌های پیشگیرانه همیشه ارزان‌تر است.

مصرف گوشت وماهی از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند

مهر ۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

سعیده معانی گفت:پروتئین‌های موجود در تخم مرغ، ماهى، گوشت، بعضى سبزیجات و آدامس‌هاى بدون قند از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا، سعیده معانی کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: قندهاى مصنوعی نیز از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و به علت این‌که مواد مورد نیاز را در اختیار باکتری‌های مولد پوسیدگی قرار نمى‌دهند، متوقف کننده‌ی پوسیدگى هستند.

وی افزود: تاثیر آدامس در کاهش پوسیدگى از طریق ترشح بزاق است، چرا که منجر به افزایش فعالیت خنثى سازى بزاق و در پى آن افزایش زدودن کربوهیدرات‌ها از سطح دندان مى‌شود.

معانی ادامه داد: همچنین آدامس‌هاى بدون قند از طریق افزایش ترشح بزاق در کاهش پوسیدگى موثر هستند و به همین دلیل توصیه مى‌شود پس از غذاهاى حاضرى یا وعده‌هاى غذایى از آدامس بدون قند استفاده کنید تا احتمال پوسیدگى را کاهش دهد.

این کارشناس تغذیه تصریح کرد: آدامس‌های بدون قند، تعداد باکتری‌های مولد پوسیدگی را کاهش می‌دهد همچنین از دیگر مواد ضد پوسیدگى مى‌توان به پنیر چدار اشاره کرد.

فیبر، تقویت کننده لثه

مهر ۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران ؛ در این مطالعات مشخص شده است که مصرف هر وعده غذای پرفیبر در روز در طولانی مدت احتمال از دست رفتن دندان ها را تا ۳۰ درصد کاهش می دهند.

به گفته محققان بهترین میوه های مصرف شده برای پیشگیری از بیماری لثه و بی دندانی عبارت اند از؛ سیب، آلو و موز.محققان می گویند در هر وعده غذای پرفیبر باید حداقل ۲/۵ گرم فیبر وجود داشته باشد که ترکیبی از میوه ها، سبزیجات و غلات باشد.در این تحقیقات فقط بعضی از میوه ها این منفعت را نشان دادند و توانستند خطر خوردگی بخشی از استخوان فک که دندان ها را حفظ می کند تا ۱۴ درصد و خطر پس رفتن لثه را تا ۵ درصد کاهش دهند.براساس این مطالعات مصرف فیبر در هر وعده غذایی موجب کاهش بیماری متوسط تا شدید لثه شامل خونریزی لثه ها، پس رفتن و تحلیل لثه، تشکیل رسوب روی لثه ها می شود.

اول نخ دندان می کشید یا مسواک می زنید؟

مهر ۶, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

از دیگر مزایای استفاده از نخ دندان این است که فلوراید موجود در خمیر دندان در بین دندان‌های شما قرار می‌گیرد.
به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران، اگر از دندانپزشکان بپرسید ترتیب و توالی استفاده از نخ دندان و مسواک چگونه باید باشد، احتمالا با این پاسخ مواجه خواهید شد که هیچ مدرک قطعی و محکمی وجود ندارد که ثابت کند بهتر است اول از نخ دندان استفاده کرد یا مسواک. در واقع اهمیتی هم ندارد که اول مسواک بزنید یا نخ دندان بکشید. آنچه اهمیت دارد این است حتما روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید. بسیاری از مردم از هر دو روش استفاده می‌کنند و نتیجه یکسانی هم داشته است.

بیشتر دندانپزشکان معتقدند اگر از هرکدام از این دو روش استفاده می‌کنید و در ۱۰ سال گذشته دندا‌‌ن‌هایتان سالم بوده‌اند لازم نیست روشتان را عوض کنید. به هر حال، استفاده از نخ دندان برای سلامت دندان‌ها و لثه مفید است و باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان و از بین رفتن بوی بد دهان می‌شود اما یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که وقتی از نخ دندان استفاده می‌کنید همه پلاک‌ها از بین نمی‌روند و ممکن است پلاک‌هایی که به نخ دندان چسبیده‌اند در دهان شما باقی بمانند، در حالی که اگر بعد از استفاده از نخ دندان مسواک بزنید همه این پلاک‌ها از بین می‌روند.

از دیگر مزایای استفاده از نخ دندان این است که فلوراید موجود در خمیر دندان در بین دندان‌های شما، جایی که قبلا پلاک بوده است، قرار می‌گیرد. پس اگرچه تفاوت چندانی بین ترتیب و توالی استفاده از نخ دندان و مسواک نیست، اما در مجموع می‌توان این‌طور توصیه کرد که مسواک زدن بعد از نخ دندان کشیدن اندکی بهتر از نخ دندان کشیدن بعد از مسواک زدن است.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

خطر مسواک نزدن

مهر ۵, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

مسواک زدن روزی ۲ بار توصیه شده است. به نقل از سایت «MSN»، مسواک زدن علاوه بر از بین بردن بوی دهان، از رشد باکتری جلوگیری می کند. در صورت مسواک نزدن، اگر زبان خود را روی دندان و لثه قرار دهید، احساس چسبندگی می کنید و این همان جرم دندان است.

هرچه جرم بیشتر روی دندان بماند، احتمال تبدیل آن به جرم سفت و مقاوم بیشتر می شود. این جرم سفت، زبر و زردرنگ را گاهی بین دندان حس می کنید که می تواند التهاب و خون ریزی لثه ایجاد کند و در صورتی که به مدت طولانی نادیده گرفته شود، احتمال خرابی دندان بیشتر می شود.

مسواک زدن بدون رعایت اصول آن نیز، فایده ای برای دندان ندارد بنابراین روزی ۲ بار با خمیر دندان حاوی فلوراید و مسواک با برس نرم هر بار به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید. استفاده روزی یک بار از نخ دندان و مراجعه مستمر به دندان پزشک توصیه می شود. توجه داشته باشید، هیچ چیزی از جمله دهان شویه و جویدن آدامس نمی تواند جای مسواک زدن را بگیرد.

سه توصیه مفید برای درمان ریشه دندان

مهر ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

همه دندان ها به وسیله کانال های شان روی فک قرار گرفته اند. معمولا دندان های جلو یک کاناله هستند ولی دندان های عقب تر بیش از یک کانال دارند.

به گزارش گروه سلامت و بهداشت قدس آنلاین، در درون هر دندان انبوهی از بافت ها وجود دارند که رشته یا ساقه نامیده می شوند. در یک دندان سالم ساقه ها شامل فیبرهای زنده، سلول های عصبی و خون وجود دارد که خون  را به تمامی قسمت های ریشه پخش می کنند.

پوسیدگی یا آسیب می توانند سبب تخریب رشته های زنده شود. سلول های مرده سبب کمبود تولید خون شده و زمینه را برای ایجاد عفونت فراهم می کنند که منجر به آبسه کردن دندان و درد شدید می شود.

درمان شدید یا روت کانال که به عنوان پر کردن ریشه شناخته می شود به معنای ترمیم آسیب دیدگی دندان است.

پس از اتمام روت کانال باید انتظار وقوع رویدادهای زیر را داشته باشید:

– دندان برای چند روز حساس و دردناک می شود. برای تسکین درد می‌توان ایبوپروفن مصرف کرد.

– باید از جویدن و گاز گرفتن توسط دندان ترمیم شده پرهیز کرد.

– پس از تحمل درد و فشار شدید چند روزه در دندان ترمیم شده به پزشک مراجعه کنید.

نود درصد افراد دچار پوسیدگی دندان هستند

مهر ۴, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

محققان معتقدند افزایش مصرف قند در خوراکی‌های روزمره سبب پوسیدگی بیشتر دندانها خواهد شد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛ پوسیدگی دندان از رایج ترین بیماری‌ها در دنیا است، به طوری که حدود ۹۰ درصد کودکان و بزرگسالان در کشورهای توسعه یافته با این مسئله روبرو هستند.

به گفته‌ی محققان دلیل آن روشن است، با افزایش قند در رژیم‌های غذایی خطر خرابی دندان‌ها بیشتر می‌شود.

فیلیپ جیمز متخصص دندان می‌گوید ما باید قند کمتری در مواد غذایی داشته باشیم و این کار فقط از عهده ی دولت برمی آید.

تحقیق تازه‌ی محققان به میزان قند در مواد غذایی روزانه‌ی ما پرداخته، تحقیقی که در رابطه با قند افزودنی به همراه قند طبیعی مثل آنچه در عسل و شهد میوه است و با توجه به اینکه مصرف زیاد قند می‌تواند به مرض قند و چاقی مفرط منجر شود سازمان بهداشت جهانی اعلام داشته قند نباید بیش از ۵ درصد کالری روزانه انسان باشد.

اما بنا به تحقیق تازه باید این میزان کالری به کمتر از ۳ درصد کاهش یابد، یکی از پیشنهادات این تحقیق جمع آوری دستگاه‌های فروش خوراکی‌ها از مکان‌های عمومی است.

تولید کنندگان مواد خوراکی اما در جواب به این طرح می گویند راه آن گران کردن خوراک‌های شیرین است تا شاید کام مشتریان همیشگی این خوراکی ها تلخ شود.

دانه‌های آبی‌رنگ «میکروبید» برای دندان و لثه مضرند؟

مهر ۳, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

یک کمپانی مطرح تولید خمیردندان اعلام کرد که به دنبال افزایش نگرانی دندانپزشکان نسبت به خطر احتمالی میکروبیدها برای سلامت دندان و لثه، استفاده از میکروبید را در محصولاتش متوقف می‌کند.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کمپانی Crest ‌از بزرگترین تولیدکننده‌های خمیردندان و محصولات بهداشتی دهان و دندان، اعلام کرد که به دنبال ابراز نگرانی دندانپزشکان نسبت به خطرات احتمالی دانه‌های میکروبید از این پس از این ذرات در محصولات خود استفاده نخواهد کرد.

کمپانی Crest در وبلاگ رسمی خود اعلام کرد: با وجود اینکه میزان میکروبیدها در محصولات این کمپانی بسیار اندک و کاملا بی خطر و مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است اما با این حال استفاده از آن را از چرخه محصولات خود حذف خواهد کرد. محصولات این کمپانی شامل نخ دندان، خمیردندان و مسواک می‌شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه تلویزیونی سی تی وی، میکروبیدها دانه‌های آبی رنگی هستند که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده‌اند و عمدتا در محصولات بهداشتی لایه‌برداری استفاده می‌شوند. این ذرات علاوه بر خمیردندان در برخی آدامس‌ها نیز استفاده می‌شوند که اغلب به عنوان رنگدانه به محصولات اضافه می‌شوند. کمپانی Crest اطمینان خاطر داد تمام محصولات این کمپانی به علاوه محصولاتی که در کانادا به فروش می‌رساند از بهار ۲۰۱۶ میلادی فاقد میکروبید خواهند بود.

ممنوعیت استفاده از میکروبید در خمیردندان‌های Crest‌ پس از این جدی شد که یک متخصص دندانپزشکی در مراجعین خود اغلب ذرات میکروبید را مشاهده کرد که به دهان آنها چسبیده است. وی ابراز نگرانی کرد که بسیاری از این دانه‌های ریز با ورود به کانال‌های لثه سبب بروز بیماری‌هایی نظیر آماس لثه می‌شوند.

این متخصص دندانپزشکی گفت: من نمی‌گویم که پلی‌اتیلن سبب بیماری‌های لثه می‌شود و هنوز خیلی زود است که بدون اثبات علمی بگویم این مسئله اتفاق می‌افتد اما با قطعیت می‌گویم در محصولات شما ذرات پلاستیک وجود دارد که حتی پس از شستشوی دهان نیز در داخل دهان باقی می‌ماند.

پس از اظهارات این دندانپزشک، کمپانی Crest‌ اعلام کرد که ظرف شش تا ۱۸ ماه آینده استفاده از میکروبید را در محصولات خود متوقف می‌کند.

لزوم فلورایدتراپی برای کودکان

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

یک دندانپزشک با تأکید بر ضرورت تعویض خمیردندان در فواصل زمانی مختلف گفت: به والدین توصیه می‌کنم برای افزایش عمر دندان‌های کودکان خود آنها را فلورایدتراپی کنند.

اکبر فاضل، در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره نقش خمیر دندان در سلامت دندان‌ها و نوع خوب آن گفت: برخی تحت‌تأثیر تبلیغات دوست دارند خمیردندان‌های خارجی مصرف کنند تا بدین نحو دندان‌های خود را در صحت و سلامت کامل نگاه دارند در حالی که خمیر دندان‌ها فرمول پیچیده‌ای ندارند و دارای مواد کف کننده، خوشبوکننده، ساینده و یک ماده ضد عفونی کننده هستند.

وی افزود: تمام خمیردندان‌ها حاوی این مواد هستند و بیشترشان نیز در حال حاضر حاوی فلوراید هستند ولی متأسفانه برخی افراد علت نامناسب بودن بهداشت دهان و خراب شدن دندان را به کیفیت خمیردندان‌ها مرتبط می‌کنند در حالی که مشکلات دهان و دندان ربطی به نوع خمیردندان ندارد بلکه استفاده از نخ دندان و مسواک کردن صحیح و دهانشویه‌ها عوامل سلامت دندان‌ها هستند.

فاضل به تمام افراد توصیه کرد: برای مدت زمان طولانی از یک خمیردندان استفاده نکنند و در زمانهای مختلف از انواع خمیردندان‌ها استفاده کنند تا فلور میکروبی دهان به آن خمیردندان عادت نکند و خمیردندان استفاده شده تأثیر خود را بر روی دندان‌ها بگذارد و مردم تصور نکنند فقط با استفاده از خمیردندان‌های خارجی می‌توانند از دندان‌های خود محافظت کنند.

این دندانپزشک خاطرنشان کرد: مینای دندان از جنس بلورهای آهکی است که رادیکال OH دارد که این رادیکال ناپایدار است و زمانی که شما گوجه سبز یا یک چیز ترش می‌خورید و دندان‌های شما حساس می‌شود در حقیقت از یون‌ها یا رادیکال‌های OH مصرف می‌شود و وقتی فلوراید به محیط دندان وارد می‌شود، فلوراید جایگزین رادیکال OH می‌شود و ترکیب پایداری ایجاد می‌کند بنابراین به علت جلوگیری از برداشتن یون‌‌های کلسیم از مینای دندان دیگر مینای دندان در معرض پوسیدگی قرار نمی‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل مادران کودکان را تشویق می‌کنیم که در دوران کودکی فرزندان خود را فلورایدتراپی کنند چون رعایت بهداشت دهان و دندان برای کودکان سخت است و این کودکان از مواد نشاسته‌ای و قندی بیش از دیگران استفاده می‌کنند با استفاده از فلوراید به کودکان کمک می‌کنیم تا دندانشان دیرتر پوسیده شود.

فاضل تصریح کرد: خوردن میوه‌هایی مانند گوجه سبز باعث ضد عفونی شدن لثه‌ها و تمیزشدن دندان‌ها می‌شود ضمن اینکه این‌گونه میوه‌ها حاوی ویتامین C هستند و این ویتامین اثر خوبی روی مویرگ‌ها و رگ‌های خونی لثه دارد.

وی افزود: پس از خوردن گوجه سبز و حساس شدن دندان‌ها اگر از خمیردندان استفاده کنیم باعث کاهش اسیدیته روی دندان می‌شود به علاوه می‌توان پس از خوردن گوجه سبز برای کاهش اسیدیته دهان آب نمک در دهان چرخاند.

دندان عقل نیمه نهفته عامل عفونت لثه/ بالا بردن بار میکروبی دهان به خاطر دندان عقل

مهر ۲, ۱۳۹۳ توسط :   موضوع: : مشروح اخبار, دندان پزشكی

یک دندانپزشک وجود دندان عقل نیمه نهفته را عامل عفونت لثه دانست و گفت: دندان عقل به علت سخت بودن انجام اقدامات بهداشتی بار میکروبی دهان را بالا می‌برد.

علی یزدانی دندانپزشک در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس تصریح کرد: دندان عقل آخرین دندانی‌ است که در هر دو سوی فک‌های بالا و پایین رشد می‌کند بنابراین در دهان فرد چهار دندان عقل وجود دارد و اغلب دندان‌های عقل فک پایین بیش از فک بالا مشکل ایجاد می‌کند.

این دندانپزشک افزود: اگر فک کوچک باشد چون آخرین دندانی که در می‌آید دندان عقل است و این دندان عقل در بسیاری موارد نهفته یا نیمه نهفته باقی می‌ماند، یا در بسیاری موارد کج است یعنی در جهت رویش حرکت می‌کند و در برخی موارد نیز جای رشد دارد و به صورت کامل رشد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر دندان عقل جای کافی برای رشد نداشته باشد یعنی نیمه نهفته باشد یا کاملاً نهفته باشد باید با جراحی این دندان را خارج کنیم.

یزدانی تصریح کرد: زمانی که دندان‌ها را مسواک می‌کنیم معمولاً مسواک به دندان‌های عقل در انتهای فک نمی‌رسد و در صورت رساندن مسواک حالت تعوع ایجاد می‌شود، حال اگر بار میکروبی دهان را محاسبه کنیم، دندان عقل که قابل مسواک زدن نیست و تمیز نمی‌شود بنابراین همواره پلاک میکروبی روی آن وجود دارد پس به طور کلی بار میکروبی دهان را بالا نگاه داشته و محیط دهان و دندان را اسیدی نگاه می‌دارد.

این دندانپزشک گفت: به همین علل معمولاً ترجیح می‌دهند که این دندان را از دهان خارج کنند مگر اینکه فک بزرگ باشد و دندان عقل جای کافی برای حرکت داشته باشد.

وی افزود: ریشه‌های دندان عقل چند عدد، نامشخص و کج هستند و به همین علت برای ترمیم، پرکردن، روت کانال کردن (عصب کشی) و پوسیدگی عمیق ریشه در اغلب موارد غیر ممکن است بنابراین اگر دندان عقل را از دهان خارج کنند مشکل خاصی برای دهان و دندان پیش نخواهد آمد.

یزدانی تصریح کرد: دندان‌های عقل نهفته یا نیمه نهفته معمولاً تا پایان عمر به همین شکل باقی می‌ماند مگر اینکه در موارد خاص به شرط جا داشتن فک امکان رشد و خروج این دندان مهیا باشد.

این دندانپزشک گفت: زمانی که دندان عقل نیمه نهفته باشد بخشی از تاج مشخص است و لثه روی دندان را گرفته است و در این صورت اگر بین لثه و تاج دندان مواد غذایی بماند اغلب عفونت‌های شدید می‌کند که این حالت در عکس‌ها خود را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: بر اساس تئوری انسان زمانی غذاهای سفت و سخت‌تر می‌خورد که نتیجه آن رشد بیشتر فک و دندان بود و به مرور زمان با نرم شدن غذاها دیگر نیازی به نقش ایفا کردن دندان‌های عقب تر نیود که نتیجه این امر از کار افتادن این دندان‌هاست.

یزدانی گفت: زمانی که غذاها نرم‌تر می‌شود احتمالاً رشد فک کمتر شده و جای دندان عقل کمتر می‌شود و اکنون نیز در بسیاری افراد ممکن است دندان عقل نباشد و به مرور زمان ممکن است دندان عقل در نژاد بشر از بین برود.

این دندانپزشک خاطرنشان کرد: درباره عوارض دندان عقل بر سایر دندان‌ها گفت: من در بسیاری موارد دیدم که دندان عقل جا برای رشد و رویش داشته است و دندان‌های فرد صاف بوده است ولی به محض رویش دندان دندان‌های جلویی فک پایین بر روی هم آمده است و بدون ارتودنسی این دندان‌ها به جای خود باز نمی‌گردد بنابراین باید پیش از کج کردن دندان‌ها دندان عقل را کشید.

وی درباره عوارض دندان عقل در دهان و سایر دندان‌ها گفت: دندان عقل ممکن است عفونت ایجاد کند یا به علت رشد کج دندان کرسی دوم را بپوساند.

برگه‌ی بعد »